PDA

Zobacz pełną wersję : czy bez kierownika budowy...zlecić geodecie



kriss 30
27-06-2003, 00:00
czy bez kierownika budowy i dziennika, inwestor może zlecić geodecie wytyczenie pod fundament?

HenoK
27-06-2003, 06:35
http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf/Main/WDU20001061126?OpenDocument
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Rozdział 5
Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych
Art. 41.
1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
2) wykonanie niwelacji terenu,
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.
4. Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie:
1) oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7,
2) w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7,
3) informację zawierającą dane zamieszczone w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2.
5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Z tego wynika, że jednak najpierw powinien kierownik budowy dać oświadczenie o podjeciu obowiązków a dopiero 7 dni po zgłoszeniu rozpoczęcia robót można rozpocząć prace geodezyjne.
Zresztą wskazane jest zeby to kierownik budowy odebrał wytyczenie geodezyjne od geodety i odpowiednio je zabezpieczył - inwestor nie musi się na tym znać.

Jalokim
27-06-2003, 07:53
swieta racja pierw zgłoszenie i dopiero tyczenie.Jestem geodetą i wiem z doświadczenia że kierownik przy tyczeniu jest obecny raz na 20 razy.

HenoK
27-06-2003, 08:57
Niekoniecznie musi być przy samym tyczeniu (geodeci to bardzo zajeci ludzie i często wytyczenie robią o bardzo nietypowych porach) ale o to, żeby to wytyczenie mógł przejąć, sprawdzić i zabezpieczyć.

jarpol
27-06-2003, 09:10
swieta racja pierw zgłoszenie i dopiero tyczenie.Jestem geodetą i wiem z doświadczenia że kierownik przy tyczeniu jest obecny raz na 20 razy.


to ze kierownika nie ma przy tyczeniu to podstawowy blad inwestora. Drugim bledem to koniec budowy i zlecanie geodecie inwentaryzacji przylaczy do budynku. Za brak kierownika przy zlecaniu tych robot inwestor najczesciej placi conajmniej 4 razy za wykonanie map a powinien zaplacic 1 raz. Znow wychodzi ze przy braku kierownika budowy w miejscu gdzie jego nazwa na to wskazuje inwestor chcac miec taniej ma drozej. Ale coz inwestorzy musza uczyc sie na swoich bledach. A geodeci i "madrzy" kierownicy sie z tego ciesza bo wiecej zarabiaja. Podam przyklad:
Pani Malgorzata miala juz zrobiona inwentaryzacje przylacza elektrycznego . 14 dni temu zaproponowala ze zglosi budynek do odbioru. Za wykonanie inwentaryzacji powykonawczej wody, kanalizacji i gazu zaproponowalem 500 pln. W godzine oddzwonila na telefon ze ma tanszego geodete i wykona mapy . Coz dla mnie problem z glowy do wczoraj gdzie dostalem mape widnieje na niej gaz i kanalizacja zaplacila 400 pln. No fakt taniej ale gdzie jest woda pytam ?. No nie mam odpowiada. Jestesmy dzisiaj umowieni na zaliczke tak jak poprzednio biore 500 pln za wizyte.Podobne sytuacje sa przewaznie zawsze. Inwestor buduje buduje meczy jezdzi szuka a po kilku latach sie okazuje ze w dzienniku budowy brak jest zapisu dotyczacego wytyczenia budynku.Za ten stempelek do tylu trzeba zaplacic od 500 do 1000 pln. A jesli kierownika nie bylo przez kilka lat to znow ale w tym wypadku to po 200 pln za rok. Coz moze nauczy sie czegos inwestor ale chyba tylko na nowej budowie.Nowe prawo budowlane ma to zmienic. Ale zeby byc w porzadku do kontroli ze starostwa czesciej trzeba bedzie zaplacic kierownikowi budowy.No coz za inwestycje placi INWESTOR i to zawsze.Pozdrawiam.

KARO1
27-06-2003, 09:36
Ja tak właśnie zrobiłam.
Wczoraj geodeta wyznaczył fundamenty a dzisiaj zadzwoniłam do UG zapytać o dziennik budowy i kierownika budowy. Bardzo miła Pani powiedziała ze nie ma problemu.
5 minut temu znalazłam kierownika. On chce zobaczyć wykopy i zbrojenia. Wszystko na wariata. Wpisy do dziennika zrobi w poniedziałek.

kriss 30
27-06-2003, 19:16
właśnie, dlatego pytam o te sprawy. Ja szukam kierownika, a u geodety i tak byłem, sam mi odradził bym coś kombinował bez kierownika.