PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozmnożyć cyklamen?



ania
14-05-2007, 14:56
Proszę o praktyczne porady od osób, którym się to udało.
Mam jedną niestrudzoną sztukę, która kwitnie na okrągło. Chciałabym zachować go w dobrym zdrowiu jak najdłużej. Ale najbardziej ucieszyłoby mnie uzyskanie kilku roślin z tej jednej matecznej. Hmmmm, zupełnie nie wiem, jak się do tego zabrać? :roll:

Mirek_Lewandowski
14-05-2007, 17:52
Sieje się..

ania
14-05-2007, 18:34
To jest baardzo smutna wiadomość... :(

A cebulę mój cyklamen ma już tak wielką, że trzy roślinki z niej wyrastają.

Mirek_Lewandowski
14-05-2007, 20:19
Cóż, kto nie ryzykuje...
Jeśli taka duża, to można spróbować rozmnożyć wegetatywnie. Po przekwitnięciu powoli roślinę zasuszamy, po zaschnięciu części nadziemnej przechowujemy ok 3 mcy (z żywym systemem korzeniowym) w wilgotnym torfie) w chłodnym miejscu- bulwy przechodzą spoczynek. Bulwę dzielimy pionowo na 2 lub 4 części, miejsce cięcia zasypujemy węglem drzewnym i w wilgotny piasek. Niestety- duży procent wypadów spowodowanych gniciem bulw, są wrażliwe( duża rana) na patogeny grzybowe.
Jak widzisz, niełatwe i ryzykowne.

ania
14-05-2007, 20:51
miejsce cięcia zasypujemy węglem drzewnym.

Może być sproszkowany taki do grilla? :roll:

Najsłabszym punktem całej akcji wydaje mi się ten wilgotny piasek. Trudno taki utrzymać, chyba że piasek pylasty, który ma zdolność "trzymania" wilgoci.
Kiedyś próbowałam stratyfikować nasiona magnolii w tzw. wilgotnym piasku i niestety nie udało się.

dusia2006
14-05-2007, 21:15
Ja może trochę nie na temat bo nie o rozmnażaniu a o przechowaniu. W ubiegłym roku po przekwitnięciu włożyłam bulwę do ziemi w ogrodzie i zapomniałam, jesienią :o powychodziło mnóstwo młodych liści i pąków kwiatowych więc do doniczki i do domu. Kwitnie do teraz, ale ma chyba już ostatnie kwiaty i jakiś taki niemrawy więc znowu poleci do ogrodu.

Mirek_Lewandowski
15-05-2007, 19:03
Węgiel to węgiel. Może być.