PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana podgrzewacza wody na zasobnik Junkersa - warto???



AndrzejNie
28-05-2007, 14:18
Witam,

Mam mały dylemat związany ze sposobem przygotowywania c.w.u. u mnie w domu. Kupiłem dom z zastaną instalacją składającą się z Junkers Eurostar (jednofunkcyjny, zawór trójdrożny) – nieużywana funkcja przygotowywania wody oraz podgrzewaczem wody o poj. 185 litrów (jakaś amerykańska produkcja). Do pieca można podłączyć zasobnik Junkersa o pojemności np. 75 litrów i sterować wodą poprzez piec. W tej chwili co i cwu działają całkowicie niezależnie.

Pytanie – czy warto zainwestować w zasobnik Junkersa i zrezygnować z oddzielnego podgrzewacza? Jak wygląda ekonomia w obu przypadkach (mieszkam jeszcze za krótko, żeby stwierdzić ile gazu zużywamy aktualnie).

To co chciałbym osiągnąć w kolejności ważności:

1) Komfort – non stop ciepła woda o zadanej temperaturze. Teraz zasobnik starcza na jedną dużą kąpiel i to tylko wtedy, gdy jest ustawiony na max (HOT)
2) Jak najniższe koszty eksploatacji
3) Ciśnienie wystarczające na porządny prysznic ze stałą (wysoką) temperaturą wody

Inwestycja to koszty rzędu 4 tys. – warto się bawić, czy kąpać się dalej w letniej wodzie :(

Proszę o opinie i pozdrawiam

Andrzej

ewoo
28-05-2007, 22:56
Nie ma idealnych rozwiązań, i trudno będzie idealnie spełnic wszystkie twoje wymagania.
Zasobnik do kotła byłby lepszym rozwiązaniem bo odnośnie punktu 1 to nagrzewanie zasobnika przez kocioł było by dużo, dużo szybsze niz w podgrzewaczu, bo zasobnik zależnie od typu może mieć wężownicę o mocy 16, 18, 24kW a podgrzewacz ma palnik o mocy (przypuszczam bo nie znam typu) nie większej niż 5kW
Podgrzewacz w przerwach pomiędzy grzaniem wychładza się z powodu ciągu kominowego - plus na korzyść zasobnika.

Koszt 4 tyś :o to chyba z montażem ( chciałbym tyle zainkasować ) ale serio
możesz zastosować nieorginalny, ja np. często stosowałem firmy Galmet i za 150 litrów wężownica o mocy bodajże 16 czy 18 kW kupisz do 1000 zł do tego jeszcze czujnik temp zasobnika na jesieni płaciłem ok 120 zł
Z montażem powinieneś zmieścić się w 2000zł

Najniższe koszty eksploatacji uzyskasz montując wannę na balkonie a słońce za darmo ogrzeje wodę :wink:
Pozdrawiam

AndrzejNie
29-05-2007, 22:45
Dzięki. 4 tys to max z montażem. Myślę, że będzie kilka stówek taniej. Czy zasobnik nieoryginalny współpracuje z piecem Junkersa? Pewnie nie.
Pozdrawiam
Andrzej

niezły
29-05-2007, 23:15
Trochę to dziwne że podgrzewacz gazowy o pojemności 185L nie wystarcza do jednej kąpieli
Pierwszą rzeczą jaką radził bym zrobić to zaprosić do domu serwisanta celem gruntownego oczyszczenia i wyregulowania amerykańskiego ustrojstwa Ma on niewielką moc ale przy tej pojemności powinno pomóc
Zamiana podgrzewacza na zasobnik do kotła gazowego z punktu widzenia zużycia gazu niewiele zmieni ale oczywiście że można i koszt powinien być znacznie mniejszy niż 4 k oczywiście do prawie każdego kotła gazowego jedno funkcyjnego można podłączyć dowolny zasobnik dostępny na rynku bez żadnego problemu
Dla przykładu zasobnik Biawaru Quarto 150L powinien kosztować w granicach 1300zł