PDA

Zobacz pełną wersję : Miedziana instalacja i stalowy korek



remontbaby
11-06-2007, 13:06
Jak w temacie. Tak mi jeden majster zlikwidowal umywalke: wylutowal czesc instalacji do trojnika, wlutowal mosiezne mufy i zaslepil stalowymi korkami.
Da sie to wytlumaczyc inaczej niz tylko ludzka zlosliwoscia?
Zakladam, ze tak zostac niie moze i korki trzeba koniecznie wymienic na mosiezne - czy tak?

zbigmor
11-06-2007, 13:09
Niby dlaczego? Gdyby były aluminiowe to rozumiem, ale stalowe?
A może chodzi Ci o estetykę?
Z czego miałaby wynikać ta złośliwość wykonawcy?

remontbaby
11-06-2007, 13:13
Bo mi rdzawa woda z kranu leci!
Czy stalowe korki nie beda szybciej korodowaly w wodzie z jonami miedzi?
Czy rdza nie bedzie uszkadzac mechanicznie elementow miedzianych i nie doprowadzi do ich korozji?

zbigmor
11-06-2007, 13:15
Ale jak zaślepił korkami tzn., że woda nie przechodzi przez to połączenie. Ja robiłem całą instalację wodną w łazience ze stali i woda mi leci jak kryształ już 3 lata. Nie sądzę, aby dwa korki rdzewiały tak bardzo, aby wodę w instalacji zabarwić.

remontbaby
11-06-2007, 13:22
Jak to nie? stoi woda w mufie i korek rdzewieje. Odkrecisz kran woda wysysa rdze z mufy i mam ja w zlewie. wszystko splywa i po chwili jest ok - pewnie do czasu, az sie korek zupelnie nie rozpusci...
Cala instalacja ze stali to nie ma problemu. Ja mam miedziana i w niej elementy stalowe. I to podobno jest problem.

zbigmor
11-06-2007, 13:28
Chyba tak nie powinno być. Ja mam całą ze stali, ale wiele zakończeń (redukcji) z mosiądzu. No i baterie też są z mosiądzu. Zimna woda łączy się dodatkowo z instalacją miedzi od CO, a ciepła z wężownicą w boilerze (chyba z miedzi). U Ciebie musi być jakiś szczegulny przypadek (albo u mnie). Brudna woda zdarzała się i u mnie po spuszczeniu wody z układu, ale to raczej normalne. Najprościej chyba będzie wymienić korki na mosiężne i sprawdzić jak to zadziała.

remontbaby
11-06-2007, 13:32
Zimna woda łączy się dodatkowo z instalacją miedzi od CO, .

Co ty Zbig, wode z kaloryfera pijesz??? :o

zbigmor
11-06-2007, 13:34
Jak mieszkałem w bloku to była gorsza:-)
Chodzi o połączenie do uzupełniania wody w instalacji - oczywiście otierane jest tylko czasowo i nieczęsto.
Choć po niektórych imprezach wiele dałbym i za taką wodę.

remontbaby
11-06-2007, 13:39
A, taki myk :D Stal przed miedzia to podono nie problem. Zreszta i tak pewnie jest przejscie mosiezne i bezposredni sie nie stykaja.
Poczekamy na kogos z branzy to pewnie cos madrego sie zaraz dowiemy.
W perspektywie mam demontaz czesci zabudowy wanny...

adam_mk
11-06-2007, 18:36
:o :o :o :o :o
Do szkół nie chodzili? :o
Zawsze metale szlachetniejsze są i były wypierane z roztworów przez mniej szlachetne!
Wystarczy stalowego gwoździa zanurzyć na 15 sekund do roztworu dowolnej soli miedzi, żeby to zobaczyć!

Jak masz agresywną wodę, to już dawno te korki są pomiedziowane od wewnątrz (instalacji).
Adam M.

Witos
11-06-2007, 20:31
Adam przez ciebie TV Mango traci klientów :)

remontbaby
12-06-2007, 07:37
Pomiedziowane powiadasz? To pewnie nie powinno byc problemu z korozja, co? Bo taka miedz to sie zaraz utleni i zelazo od tlenu odciete - to masz Adam na mysli czy tylko jaja sobie robisz?

adam_mk
12-06-2007, 19:16
Witam
Nijakich jaj se nie robię!
Jak Ci zostało gdzieś trochę siarczanu miedzi (takie niebieskie kryształki) po zabezpieczaniu przeciwgrzybowym drewna, to zabełtaj z wodą i wsadź gwóźdź.

Co z tym TV Mango? :o
Co ja im zrobiłem? :o

Adam M.

remontbaby
13-06-2007, 14:28
Tiaaa, w przypadku wody z wodociagów (raczej dobrze utlenonej) zanim miedz osadzi sie na stali i bedzie ja izolowac, zelazo w stali zawarte znacznie szybciej sie utleni... Dodatkowo tzw mikrogniwa zelaza i miedzi caly proces utleniania zelaza przyspiesza. Efekt: korek sie doslownie rozpuszcza!
Za jakis czas wymienie korki, jezeli zamiast rdzy znajde na nich miedz - pulicznie przeprosze. Na dzisiaj twierdze Adam, ze na lekcjach spales :wink:

adam_mk
13-06-2007, 18:24
:roll:
Bywało, że przysypiałem.
Adam M.

remontbaby
14-06-2007, 10:10
Na wszelki wypadek podkresle tylko: Adam, zlch intencji nie mam - chodzi tylko o dpowiedz na pytanie: zlosliwy byl majster czy nie?
Oki Adam? :)

adam_mk
14-06-2007, 10:19
O.K.
Ja stawiałbym raczej na to, czy douczony czy niedouczony.
Nie zakładałbym złośliwości. Ten typ postępowania nie prowadzi do niczego dobrego (złośliwość). I nie ważne czy usprawiedliwiony czy nie.
Zakładam, że starał się , żeby było dobrze i żeby było teraz. Może nacisk na "teraz" przeważył?

Była tu gdzieś bogata dyskusja o wodzie i miedzi.
Jakież tam głupoty wypisywano!!!
Np. że tylko miedź do wody pitnej jest idealna!
Jak ktoś drążył temat to wie, że nie. Ciekawe, czy tem fachowiec drążył, bo powinien!
Pozdrawiam Adam M.

remontbaby
14-06-2007, 13:03
To muszę ustalić. Nie byl to jakiś samouk, majster od wszystkiego, ale gość zajmujacy sie wyącznie hydraulika. Z lektury dostarczonej przez google wynika, że fakt aby nie lączyć stali z miedzią (z wyjątkami oczywiście np: CO, stal przed miedzią itp) to abecadlo każdego hydraulika, więc coś czego szanujący się spec nigdy by nie zrobil. Panowie, wlączylibyście w środek miedzianej instalacji, na stale, stalowy korek?

sSiwy12
14-06-2007, 13:14
A ten korek to "czarny" czy "biały"? 8)

adam_mk
14-06-2007, 19:42
Jak to W ŚRODEK? :o
To to nie jest zaślepka na końcu?

TAK to raczej bym nie dawał. Sama racja w tym, co piszesz wcześniej, może wyjść!
Adam M.

remontbaby
16-06-2007, 17:19
A ten korek to "czarny" czy "biały"? 8)
dzieki siwy za wklad humorystyczny :wink:
merytorycznie cos dorzucisz?

lukol-bis
16-06-2007, 17:32
Korki nie są ze stali, tylko z żeliwa i do wody stosuje się ocynkowne. Jeżeli takie są, to wszysko jest OK.
Pozdrawiam

lukol-bis
16-06-2007, 17:35
Jak sSiwy12 zadał bardzo zasadnicze pytanie, to został obśmiany :lol: .
Pozdrawiam[/b]

remontbaby
16-06-2007, 19:42
Nikt tutaj nie zostal obsmiany, lukol nie prowokuj, ok :)
Sprawa jest powazna a problem ciagle nie znalazl rozwiazania.
Nie mam zielonego pojecia co to znaczy korek czarny czy bialy.
Mosiezny rozpoznam - zloty.
Ocynkowany - chyba raczej tez - srebrny.
Czarny to z czego?
Z dokladna ocena jest pewien problem, co prawda zostal rozwiazany przy pomocy laptopa i kamery internetowej :roll:
Korki wygladaja na srebrne ale widac na nich rdze. No i woda po odkreceniu na poczatku jest lekko rdzawa. Od 2 tygodni mam aquafilter na zimnej wodzie pod zlewozmywakiem. Wklad sznurkowy zolknie...

hes
16-06-2007, 19:55
Czarny to po prostu nieocynkowany. Np. blacha czarna to ta surowa, niczym
nie pokryta.
A tę wode to skąd masz ? Wodociąg, czy z własnego ujęcia ?
Może w niej w ogóle jest za dużo żelaza i niepotrzebnie czepiasz
się tego korka ?

arkadius
16-06-2007, 20:24
mógłbym sie założyć ze ten korek na wodzie wytrzyma ci dłużej jak te rury z miedzi bo sie wypłukają :lol: a korek raczej żeliwo a nie stal

remontbaby
16-06-2007, 21:01
Żeliwny korek? Jeżeli nawet, to czy żeliwo Nie koroduje?
Mamy tez punkt pod umywalke, zamkniety korkami byl przez ok pol roku.
Po odkreceniu korkow chlupnelo rdzą aż "miło"....Korki, nie wiem: stalowe czy żeliwne, byly czerwone od rdzy.
Google mowią, że miedzane rury wyplukują sie jeżeli warstwa utlenionej miedzi zostaje uszkodzona przez np. rdzę. To jak?

arkadius
16-06-2007, 21:08
weż odetnij te złączki gwintowe i wlutuj zaślepki i będziesz miał po problemi a miedz i tak sie wypłuka i to pewnie szybciej niż myślisz :lol: obym się mylił

lukol-bis
16-06-2007, 21:16
Ty masz po prostu zażelazioną wodę i te korki, ocynkowanie nic do tego nie mają. Ta rdza jest z wody, a nie z korków.
Nawet gdyby te korki były "czarne" nie ocynkoewane, nie dawałyby takiego efektu, jaki opisujesz.
"Twój" fachowiec byłby kompletnym ignorantem gdyby Ci założył "czarne" korki, więc już nie zaprzątaj sobie głowy tymi korkami, tylko myśl jak odżelazić wodę.
Pozdrawiam

remontbaby
17-06-2007, 20:26
Przed remontem nigdy nie bylo problemu. Magik miewal humory... Odegral sie? Czy jest na sali hydraulik?

mariobros35
17-06-2007, 21:18
Przed remontem nigdy nie bylo problemu. Magik miewal humory... Odegral sie? Czy jest na sali hydraulik?
zainstaluj sobie korki plastikowe i po problemie
:wink:

free_shop
17-06-2007, 23:32
Przy dwóch różnych metalach różnica potencjajów zawsze jest, chyba, że korek owinięty jest dobrze taśmą teflonową.
Olej hydraulika,wymień korki na miedziane (koszt dwóch to ok. 5 zł) i śpij spokojnie.
P.S. to nie złośliwość hydraulika. Złośliwością jest zapytać hydraulika, czy nie spał na galwanotechnice :)

remontbaby
18-06-2007, 09:04
Bezposredniego kontaktu miedz-stal nie ma: korek siedzi w mosieznej mufie.
Problem jest z wymiana korkow: trzeba rozkuc kawalek zabudowy wanny :-?
w sumie niewiele ale zawsze troche upierdliwej roboty jest. Tylko dlatego draze temat na forum.
Nie wiem:
1. na ile jony miedzi obecne w wodzie przyspieszaja korozje korka
2. jak bardzo utlenione zelazo (rdza) bedzie uszkadzac (mechanicznie) miedziane rury.
3. czy moge korki zostawic czy tez za rok, dwa okaze sie ze miedz traci szcelnosc i trzeba wymieniac cala instalacje...

Barbossa
18-06-2007, 09:44
jedyny co dobrze prawi to lukol-bis
przy takim tempie rozpuszczania korka (przecież powoduje rdzawy kolor wody) za miesiac go nie będzie;
to nie wina korka tylko instalacji,

hes
18-06-2007, 09:51
Bezposredniego kontaktu miedz-stal nie ma: korek siedzi w mosieznej mufie.
Problem jest z wymiana korkow: trzeba rozkuc kawalek zabudowy wanny :-?
w sumie niewiele ale zawsze troche upierdliwej roboty jest. Tylko dlatego draze temat na forum.
Nie wiem:
1. na ile jony miedzi obecne w wodzie przyspieszaja korozje korka
2. jak bardzo utlenione zelazo (rdza) bedzie uszkadzac (mechanicznie) miedziane rury.
3. czy moge korki zostawic czy tez za rok, dwa okaze sie ze miedz traci szcelnosc i trzeba wymieniac cala instalacje...

Aleś namieszał...


1. "Jony miedzi obecne w wodzie..." - nieobecne lub obecne w śladowych ilościach nie przyśpieszają korozji korka.

2. Nie będzie powstawać taka rdza, która uszkodzi mechanicznie miedziane
rury

3. Miedż nie straci szczelności z powodu tych korków. To raczej korki
zostaną zjedzone i w czasie tego zjadania będą chronić miedzane rury,
to działa w drugą stronę. Dlatego stosuje sie elektrody magnezowe
w zbiornikach CWU. Elektroda powoli sie rozpuszcza i chroni stal zbiornika
przed korozją.

Dlaczego nic nie piszesz, skąd ta woda i czy ją jakoś czyścisz, uzdatniasz ?

remontbaby
18-06-2007, 09:59
Juz tlumacze.
Mamy tez punkt gotowy pod umywalke. Szafka jeszcze nie zamowiona, umywalka w kartonie a punkty byly zaslepione stalowymi korkami. Po paru miesiacach odkrecilem... chlupnelo rdza na cale wiadro! Stad wniosek, ze korki koroduja.
Jest korozja - jest rdza! Naprawde nie ma to znaczenia dla miedzianych instalacji???

hes
18-06-2007, 10:16
Nie ma.
Rdza moze być z samej wody, wniosek, ze to z powodu korków, może
okazać się fałszywy. Uwodnione tlenki żelaza ( z wody) gromadzą sie w
miejscach, gdzie woda stoi w bezruchu.

remontbaby
18-06-2007, 11:03
To co, biore 25L wiadro, napelniam woda z sieci i odstawiam. Jezeli woda jest rdzawa to rano powinien byc osad na dnie.
Jezeli nie bedzie, a to juz przerabialismy przy kazdorazowym czyszczeniu akwarium, to oznacza, ze koroduja korki, czy tak?

hes
18-06-2007, 11:26
Lepszym testem jest dodanie do tego wiadra trochę ( pół łyżeczki ) rozbełtanego w wodzie wapna. Osad sprawdzić po 24 godzinach.

A najlepiej to dać wodę do analizy.

Czy na tych korkach masz jakieś wżery, ubytki ?

remontbaby
18-06-2007, 11:54
Ciezko powiedziec - widze je tylko na ekranie laptopa :o
nowe jednak nie byly - glowki sa pokryte rdza!

BTW. Kupilismy testery do wody (zestaw kilku paskow do kupienia za 12PLN)
Test na obecnosc tlenkow zelaza wypada OK. Przy calej jego dokladnosci oczywiscie :lol:
Zawor byl otwarty przez ok 1min zeby usunac wszystko z rur.

Barbossa
18-06-2007, 12:10
przez gówniane korki to nie będzie tyle rdzy
ciągle nie piszesz jaka ta instalacja (oprócz że miedź)
ale gdzie wykonana, do czego podłączona,czy leci z ciepłej wody, czy z zimnej też?

remontbaby
18-06-2007, 13:06
to nie jest tak, ze ciagle leci rdza. widze "zjawiska" ktorych przed remontem nie bylo: rdzawe pierscienie wokol odplywow wanny, zlewozmywaka w kuchni itp. Zlikwidowalismy korki z punktu pod umywalka - teraz sa tam zawory (regularnie odkrecane) wiec woda w rurach nie stoi. Byla rdzawa jak diabli - byc moze zasysalo z tych rur rdze i stad te pierscienie wokol odplywow. Za wczesnie jeszcze na ocene. Na wszelki wypadek zastanawiamy sie jeszcze nad dwoma korkami, ktore odkrylismy za wanna. Wymienic, zostawic? Latwiej teraz rozbic kawalek zabudowy wanny anizeli pozniej wykowac wszystko :o

Wodociagi. Instalacja miedziana w mieszkaniu. W bloku cala w pcv.
Rdza byla w cieplej i zimnej. Zimna znacznie wiecej.

Barbossa
18-06-2007, 13:29
a woda z instalacji w bloku była spuszczana? czy były robione roboty na zewnątrz?
bo jeżeli tak to ta rdza minie po jakimś tam okresie użytkowania (jak długo to zależy jak intensywny będzie pobór u Ciebie innych)
a same korki to nie syfią tak

remontbaby
18-06-2007, 14:00
To nie jest nowe mieszkanie. Spoldzielnia wymieniala wszystko jakis czas temu wic wszystko co mailo pojsc z sieci w sciek dawno juz poszlo. Problem pojawil sie 2-3 miesiace po naszym remoncie. Wczesniej nigdy nie narzekalismy na wode!
Zapytam moze bardziej teoretycznie. Czy rdza zawarta w wodzie nie uszkadza utlenionej warstwy miedzi w rurze i nie powoduje tym samym wymywania miedzi/perforacji rury?
Czy to nie sa podstawy warsztatu hydraulika: nie umieszczac stali w miedzi?

Pewnie i tak to rozwale i korki wymienie. Pytanie: czy musze sie spieszyc?

sSiwy12
18-06-2007, 14:18
A co u sasiadów? Popytaj - bo tak na moje oko to masz korek ocynkowany srebrny jak pisałeś (inaczej biały), czyli "prawidłowy" i chyba to nie on jest winowajcą.
Pozdrawiam

Ps. To "rozpuszczanie" miedzi - nawet jesli nastepuje - może być problemem, ale dla nastepnego pokolenia.

Barbossa
18-06-2007, 14:23
prze te pier.. korki to się chyba ochwacę
weź rozp.. ścianę wydłub te zasr.. korki, zmień nawet na złote i dalej się martw skąd ten gnój leci
ooo Bogowie... !@#$@#% %^%&&

lukol-bis
18-06-2007, 14:25
Ty naprawdę daj spokój tym korkom, bo nie one sa przyczyną problemu.Łączenie miedzi ze stalą jest normalną praktyką i nie ma w tym nic złego. Jest to zgodne "z zasadami sztuki".
Pozdrawiam

lukol-bis
18-06-2007, 14:27
Powiem Ci Barbossa..... że z ust mi to wyjąłeś.....
Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
18-06-2007, 14:32
:D :D :D
Oj, tak..

remontbaby
18-06-2007, 14:43
Ty mi sie tu Barbossa nie denerwuj,
jedz kielbase i obserwuj :lol:
Zart dla rozladowania napiecia - podkreslam!
Do rzeczy:
Wykonalem kilka telefonow do hydraulikow: odpowiedzi w grupach:
1. Korek tylko bialy - cynk ochroni przesd korozja,
2. Absolutnie korek tylko czarny - bo cynk i miedz to tragedia murowana,
3. Tylko i wylacznie korki mosiezne bo inne koroduja a miedz ich nie lubi,
4. Nowosc: padlo pytanie o mufy: jezeli mosięzne to ok, a jezeli brązowe to beda korodowac.
Tyle fachmani z papierami i uprawnieniami, zarejestrowana dzialalnoscia itd.

Jestem lajkonik, szukam odpowiedzi na proste pytanie a wyglada na to, ze co spec to inna odpowiedz... :evil:

Barbossa
18-06-2007, 14:57
kiełba się kończy... gorzała jeszcze jest
dzwoń do Londynu, do prawdziwych fachowców

remontbaby
18-06-2007, 15:00
Sluchaj, zeby nie ta gorzala to by czlowiekowi sie ino sznur ostal!
Jeszcze troche i nam zaczna instalacje z bambusa ukladac :evil: :evil: :evil:

artureski
18-06-2007, 22:04
Wraca człowiek z budowy i wydaje mu się że ma problemy do rozwiązania poważne. Wchodzi na forum żeby wiedzy zaczerpnąć u samego źródła, czyta o korkach rdzewiejących... i już szczęśliwy zupełnie z uśmiechem i błogością na twarzy spać idzie spokojnie. Bo już wie, że są poważniejsze problemy w świecie budowlanym

remontbaby
18-06-2007, 22:23
Sługa korka uniżony! Kto by przypuszczał, że moje drobne muf zatyczki przyciągną uwagę takich znakomitości! Nie godzien, nie godzien wszak o budowach poważnych pojęcia, ja korków sługa, miec nie mogę. :oops:
Uśmiech i błogośc z tobą!