PDA

Zobacz pełną wersję : mocowanie trepów...jak wykonać?



hlasco
25-06-2007, 20:41
Przygotowuję konstrukcję stalową na schody z prostokątnych profili stalowych. W jaki sposób (najszybszy, najprostszy, niekoniecznie najtańszy) przymocować trepy do takiej konstrukcji? Profil jest o wymiarach 40x80x3mm. Trep będzie miał grubość przynajmniej 30mm. Nie chcę mocowania od góry trepa. Liczę na Wasze wsparcie...

pjr
25-06-2007, 21:13
Sznurówkami na kokardę? :D

Mirek_Lewandowski
25-06-2007, 21:15
Trepy nie mają sznurówek..
Przepraszam autora wątku, już spadam. :wink:

dzabij
25-06-2007, 21:55
Witam,

ja widzę dwie metody :

1 - do bocznej ścianki profilu przyspawujesz / przykręcasz kawałki kątownika, równolegle do podłogi. Na nich opierasz trepy, przykręcając je od spodu na wkręty. Kątowniki można przymocować "płaskim" do dołu albo do góry. Płaskim do góry będzie chyba lapiej wyglądać bo trep będzie się stykał bezpośrednio z profilem. Widzę jedno niebezpieczeństwo, przy szerokich trepach i 3cm grubości mogą się lekko wyginać.
2 - do profili przyspawujesz do górnej ścianki takie "trójkąty" wycięte z blachy, najlepiej zagięte na jednym, górnym końcu o 90 stopni. Do tych trójkątów montujesz trepy, przykręcając je od spodu wkrętami. W tej opcji trepy są nad profilami, tzn. z boku nie przylegają do profili - są podparte od spodu.

Nie wiem czy jasno to opisałem, jak by co to pytaj.

Pozdrawiam

Dawid

26-06-2007, 05:21
ja do ramek dospawałem po 2 płaskowniki z nawierconymi otworami
w ramke "ślepa" deska a na to własciwa przykręcana od spodu ramki

hlasco
26-06-2007, 20:50
dzięki za porady...szukałem w necie i znalazłem specjalne kołki/wkręty przeznaczone do montażu trepów do profili stalowych...kupiłem Fischer'y TB (strona 170 w katalogu Fischer'a) ...w profilu od góry wierci się otwór 9mm, w trepie od dołu wierci się otwór 14mm i ten specjalny kołek umieszcza się w otworach...nic nie widać, roboty mało tylko...no właśnie,,,jak się to będzie sprawdzało, chcę dać 4 kołki na jednego trepa...

piogron
09-06-2008, 17:20
I co sprawdziłeś te kołki, jak się sprawdzają?

hlasco
28-07-2008, 07:45
chodzę po tch schodach 20 razy dziennie i wszystko jest w porządku, koszt na 14 schodów to około 150 zł

Mały
28-07-2008, 08:52
Trepy nie mają sznurówek..
Przepraszam autora wątku, już spadam. :wink:
Trepy mają mundury... ;)
Sorki też już spadam.

kasieńkaR
01-06-2009, 11:07
Pozwolę sobie odświeżyć temat. Wykonaliśmy podobną, stalową konstrukcję pod drewniane trepy i mamy problem ze znalezieniem odpowiednich kołków do zamocowania tych trepów. Nie chcemy wiercić dziur w trepach, dlatego zależało nam, żeby "nabić" trepy na te kołki Fischera. Może ktoś z Was przybliży nam jakich konkretnie i gdzie takich kołków szukać. I jeszcze jedno pytanie: czy między konstrukcję a trep nie należałoby położyć jakiegoś "wygłuszenia" (pianki, kleju ???) Jeśli ktoś przerabiał już ten temat może zechce się podzielić doświadczeniem.Pięknie proszę :D

kasieńkaR
01-06-2009, 20:19
Podbijam temat. Może jest ktoś kto pomoże

bartek kopec
01-06-2009, 20:35
Między trep a profil polecam klej poliuretanowy. Trzeba tylko uwazac z ilością bo rośnie jak pianka a czyszczenie dośc kłopotliwe.Ale za to połączenie bardzo mocne .

kasieńkaR
01-06-2009, 20:51
Dzięki . Ale sama pianka na połączenie :-? Obawiam się, że to zbyt mało. Trep podparty tylko na dwóch krańcach. Szerokość profila to jakieś 3 cm, a trep strasznie ciężki. Ratunku!!!

piterazim
02-06-2009, 08:37
rzuć zdjęcie schodów - będzie łatwiej doradzić - albo link do podobnych
jaka jest grubość trepa?

aktualnie zaczynam obić schody u siebie - już rozrysowałem na ścianie :)
jako wygłuszenie planuję dać korek 3 mm, nie wiem czy to coś da, ale zawsze będę miał świadomość że próbowałem

kołki takie
http://www.fischercentrum.pl/images/stories/fischer/pdf/katalogfischer2008%20154.pdf

kupisz w sklepach z akcesoriami meblowymi albo na allegro

kasieńkaR
02-06-2009, 20:37
Dziękuję za odpowiedź. Chyba o takie właśnie kołki chodziło. Nasze schody mają konstrukcję bardzo podobną do tych, które są na zdjęciu w katalogu Fischera. Trepy są dębowe, grubości 4 cm, więc te kołki powinny zdać egzamin. W katalogu jest jednak wzmianka o tym, że "optymalna siła mocowania przy użyciu kleju stosowanego na zimno". Wiesz może jakiego kleju dobrze byłoby użyć? Jeśli chodzi o wygłuszenie, to skłaniali byśmy się jednak w stronę kleju poliuretanowego. Nie tylko będzie amortyzował, ale dodatkowo wzmocni wiązanie trepa do konstrukcji.
Pozdrawiam serdecznie :)

jurgen81
27-11-2009, 07:18
chodzę po tch schodach 20 razy dziennie i wszystko jest w porządku, koszt na 14 schodów to około 150 zł

A jaki klej dałeś ko