PDA

Zobacz pełną wersję : 7cm styropianu pod wylewką - tragedia?



luk__25
28-06-2007, 19:14
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję? Poradzcie.
pozdrowionka

piejar
28-06-2007, 19:22
Jeżeli masz dom z piwnicą to żadna tragedia. Jeżeli bez, to trochę gorzej. Ja bym nie panikował. Kiedyś nie było styropianu i ludzie jakoś żyli ;-)

luk__25
28-06-2007, 19:47
Dom jest parterowy z poddaszem. Nie mam piwnic. Na ubitej pospóle jest chudziak 10cm, na nim papa termozgrzewalna, folia, 7cm styropianu, folia i wylewka zbrojona. Ściany są z termopora 30 + 10cm styropianu.
pozdrowienia

an-bud
28-06-2007, 19:59
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję? Poradzcie.
pozdrowionkato jest prawie dzisiejsza norma, tzn. do d... odbije się w kosztach ogrzewania, a pod podłogowe zalecane jest nawet 30cm.

luk__25
28-06-2007, 20:08
czy przykleiłeś na fundamencie polistyren ekstrudowany ??
jeszcze nie mam elewacji zewn. a same fundamenty nie były ocieplone.

jajmar
28-06-2007, 20:37
a pod podłogowe zalecane jest nawet 30cm.

:o :o kto tyle zaleca? I czemu tak mało?

an-bud
28-06-2007, 21:21
a pod podłogowe zalecane jest nawet 30cm.

:o :o kto tyle zaleca? I czemu tak mało?mało?

jajmar
28-06-2007, 21:35
mało?

Bardziej interesuje mnie kto zalaca te 30 cm? Osobiście nie widze w tym żadnego sensu i to "mało" mialo być żartem.

an-bud
28-06-2007, 21:44
mało?

Bardziej interesuje mnie kto zalaca te 30 cm? Osobiście nie widze w tym żadnego sensu i to "mało" mialo być żartem.ja mam 25cm , gdyby było 30 to bym wcale nie płakał :D pasywne domy powinny mieć tyle.

luk__25
28-06-2007, 21:56
A jak grubą masz wylewkę nad tymi 25cioma cm styropianu aby to nie pływało?

an-bud
28-06-2007, 22:04
A jak grubą masz wylewkę nad tymi 25cioma cm styropianu aby to nie pływało? 0cm tzn. OSB i panele. nie było czau na lanie ischnięcie wylewki, się sprawdziło.

el-ka
28-06-2007, 22:06
Czy są jakieś konkretne wyliczenia uzasadniające użycie aż tak grubych ociepleń pod podłogą na gruncie. Moim zdaniem to "gruba" przesada! :wink: Z tego co czytałam, to przez grunt ucieka procentowo stosunkowo niewiele ciepła, więcej przez ściany, a najwięcej przez otwory okienne i drzwiowe, dach oraz wentylację, nawet tę z reku, bo wymiana powietrz jednak musi być. Tak grube ocieplenie podłogi wcale nie musi być opłacalne, szczególnie w odniesieniu do okresu użytkowania domu - nawet w ciągu całego naszego życia. Ponadto - co z ugięciem styropianu przy takiej grubości, jakieś dodatkowe zbrojenia posadzki? A koszt? Czy to rzeczywiście chociaż zrównoważy wydatki na ewentualne wzmożone ogrzewanie? Zima też nie trwa u nas caly rok i nie zwsze jest - 20.
Myślę, że nie ma co rozpaczać nad tymi 7 cm, natomiast warto ocieplić fundamenty od zewnątrz. Styropian, siatka z włókna szklanego, klej. Polistyren ekstrudowany jest bardzo drogi i wg mnie niekonieczny, wystarczy styropian odpowiednio zabezpieczony i obsypany piaskiem.

an-bud
28-06-2007, 22:19
Czy są jakieś konkretne wyliczenia uzasadniające użycie aż tak grubych ociepleń pod podłogą na gruncie. Moim zdaniem to "gruba" przesada! :wink: Z tego co czytałam, to przez grunt ucieka procentowo stosunkowo niewiele ciepła, więcej przez ściany, a najwięcej przez otwory okienne i drzwiowe, dach oraz wentylację, nawet tę z reku, bo wymiana powietrz jednak musi być. Tak grube ocieplenie podłogi wcale nie musi być opłacalne, szczególnie w odniesieniu do okresu użytkowania domu - nawet w ciągu całego naszego życia. Ponadto - co z ugięciem styropianu przy takiej grubości, jakieś dodatkowe zbrojenia posadzki? A koszt? Czy to rzeczywiście chociaż zrównoważy wydatki na ewentualne wzmożone ogrzewanie? Zima też nie trwa u nas caly rok i nie zwsze jest - 20.
Myślę, że nie ma co rozpaczać nad tymi 7 cm, natomiast warto ocieplić fundamenty od zewnątrz. Styropian, siatka z włókna szklanego, klej. Polistyren ekstrudowany jest bardzo drogi i wg mnie niekonieczny, wystarczy styropian odpowiednio zabezpieczony i obsypany piaskiem.ogrzewałem ostatniej zimy 310m3 domu, tylko kominkiem 4mp drewna cała zima po70zł = 280zł sezon grzewczy dużo czy mało?

luk__25
28-06-2007, 22:23
A jak grubą masz wylewkę nad tymi 25cioma cm styropianu aby to nie pływało? 0cm tzn. OSB i panele. nie było czau na lanie ischnięcie wylewki, się sprawdziło.

A co stoi na tej podłodze? Tylko nie pisz że normalne rzeczy typu meble, szafy i że ona nie skrzypi bo nie uwierze....
Z tym ogrzewaniem za 280zł to jakie skarpety w domu stosujesz, wełniane owcze?
pozdrowionka :D

an-bud
28-06-2007, 22:27
A jak grubą masz wylewkę nad tymi 25cioma cm styropianu aby to nie pływało? 0cm tzn. OSB i panele. nie było czau na lanie ischnięcie wylewki, się sprawdziło.

A co stoi na tej podłodze? Tylko nie pisz że normalne rzeczy typu meble, szafy i że ona nie skrzypi bo nie uwierze....przyjechać możesz i zobaczyć :o normalnie umeblowane, nawet łazienka tak samo(tymczasowo)

szpclab
28-06-2007, 23:42
Czy są jakieś konkretne wyliczenia uzasadniające użycie aż tak grubych ociepleń pod podłogą na gruncie. [ciach]

Tak grubych to chyba nie. Zauważ jednak, że on ma tam podłogówkę.
Problem jest, żeby cała para nie szła w ogrzewanie wnętrza ziemi ;)

S.

HenoK
29-06-2007, 00:15
to przyklej, najlepiej tak żeby tworzyło to jedna nieprzerwana warstwę z ociepleniem ścian, wtedy jest nadzieja że ciepło które będzie uciekać do ziemi nie rozproszy się natychmiast tylko zakumuluje w ziemi
W pełni popieram.
Grunt jest świetnym akumulatorem ciepła. Tylko trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki do akumulacji.
Przy oddzieleniu 30cm styropianu akumulacyjność gruntu spada do zera.

_Beti_
29-06-2007, 08:04
kurcze jaka tragedia :o
ja mam pod częścią domu piwnice, ale wszędzie daje 5 cm i myśle ze bedzie dobrze :wink:

janzar
29-06-2007, 08:16
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję? Poradzcie.
pozdrowionka

wspomogę się innym cytatem poprzednika luk__25 i tak jest poprawnie
pozdrawiam JZ

Dom jest parterowy z poddaszem. Nie mam piwnic. Na ubitej pospóle jest chudziak 10cm, na nim papa termozgrzewalna, folia, 7cm styropianu, folia i wylewka zbrojona. Ściany są z termopora 30 + 10cm styropianu.
pozdrowienia

an-bud
29-06-2007, 09:33
zakładając że grunt na głębokości około 2m ma stałą temperaturę 8, 10 stopni, i pod bud. jest taka sama, nawet gdy pominąć straty po obwodzie budynku, to logiczne jest że większa temperatura z budynku przenika do gruntu i jest tracona.

ewuś
29-06-2007, 12:26
Ja też wszedzie będę miała styropian po podłodze 5 cm, ocieplone fundamenty 12 cm a zewnętrznie 14 cm. Ciepło ucieka nie tylko przez podłogę. Nasz kierownik powiedział, że ważne są fundamenty.

Joannka
29-06-2007, 13:48
No cóż my będziemy mieli 20 cm i myślę że będzie w sam raz.
Chociaż fakt ,wszyscy robią oczy.
Ale to jak z ocieplaniem czegokolwiek. Poczytajcie trochę stare muratory to te grubości kóre tam podają teraz uważa się za nie wystarczające no i tak pewnie niedługo będzie w przyszłości. Ceny ogrzewania domów cały czas idą w górę i chodz o to aby to zminimalizować.
A jak będzie w praktyce to się okaże.

cbartek
29-06-2007, 14:36
Reasumując jakie rozwiązanie uważacie za optymalne dla domu bez piwnicy dla ogrzewnaia podłogowego, a jakie bez podłogówki? Te 20 cm to aby nie lekka przesada?

miol
29-06-2007, 14:57
Witam
Przeczytałem wątek i znowu mam problem (chyba przestanę tu zaglądać :lol: ). Fachowcy zrobili mi otwór drzwi wejściowych o jakieś 3cm za niski, więc żeby nie męczyć się to planowałem zmniejszyć ocieplenie podłogi z 10 do 8 a wylewki z 6 do 5 i miałbym z głowy, a tu czytam że to będzie "tragedia", że teraz 20cm to standard :roll: .

PrzemoBDG
29-06-2007, 15:06
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję? Poradzcie.
pozdrowionka

Nie ma powodów do rozpaczy. Jeżeli nie kupiłeś jeszcze tego styropianu, to poszukaj specjalnego pod podłogówkę z naklejoną na wierzchu folią aluminiową, która stanowi dodatkowy ekran odbijający promieniowanie cieplne. Jest to wysoce skuteczne. Mam styropian 4 cm z takim ekranem, (pod podłogą wprawdzie piwnica, lecz jeżeli tam nie grzeję, to ciepło w tych pomieszczeniach wynika z akumulacji w ścianach niż z promieniowania z pomieszczeń parteru).

slawek_wlkp
29-06-2007, 19:38
Witam
Przeczytałem wątek i znowu mam problem (chyba przestanę tu zaglądać :lol: ). Fachowcy zrobili mi otwór drzwi wejściowych o jakieś 3cm za niski, więc żeby nie męczyć się to planowałem zmniejszyć ocieplenie podłogi z 10 do 8 a wylewki z 6 do 5 i miałbym z głowy, a tu czytam że to będzie "tragedia", że teraz 20cm to standard :roll: .

Nie widzę powodu do paniki.
Wg mnie możesz dać 8 cm i będzie dobrze. Przecież grunt pod podłogą
nigdy nie będzie miał mniej niż zero stopni !!!!
najczęściej będzie to pewnie kilka do nawet kilkunastu stopni, więć różnica między podłogą a gruntem jest raczej niewielka, to nie ściana zewnętrzna, gdzie na zewnątrz może być nawet poniżej minus 20 stopni.
Nasi przodkowie mieszkali w ziemiankach, klimat był surowszy i jakoś nasz gatunek przetrwał ...

Proponuję zajrzeć na:

http://www.meteo.waw.pl/

tam jest podana temp. nieosłoniętego gruntu na -50 cm, otwórz wykres i sprawdź sobie ile było np. w styczniu i lutym, pod domem te temp. będą oczywiście odpowiednio wyższe.
Pozdrawiam i bez paniki :lol:

miol
29-06-2007, 20:22
Witam

Pewnie będe zmuszony tak zrobić (nie widzi mi się kucie nadproży w domu) ale jakaś tam odrobinka niepewności zostanie, że większość daje więcej ocieplenia bo to cieplej, lepiej i mniej za ogrzewanie. Chociaż z drugiej strony mam ocieplone fundamenty 10cm więc teoretycznie ta ziemia pod podłogą
powinna być stosunkowo ciepła.

Pozdrawiam

rrmi
30-06-2007, 21:18
a tu czytam że to będzie "tragedia", że teraz 20cm to standard :roll: .
Nie wszyscy daja 20 cm pod wylewke.

piejar
30-06-2007, 21:29
..., a tu czytam że to będzie "tragedia", że teraz 20cm to standard :roll: .
Tłum ma wiele głów lecz niewiele rozumu. Ktoś inny napisze Ci że Ytong to standard, ktoś inny że PTH. Jak masz swój rozum to się nim posługuj - skąd wiesz że ci inni mają rację? Ja mam 10 cm ścianie, ogrzewane piwnice itp bo tak chcę i nie obchodzi mnie że inni dają 20 cm na ścianę.

Mice
30-06-2007, 21:35
zakładając że grunt na głębokości około 2m ma stałą temperaturę 8, 10 stopni, i pod bud. jest taka sama, nawet gdy pominąć straty po obwodzie budynku, to logiczne jest że większa temperatura z budynku przenika do gruntu i jest tracona.
To jest właśnie mało logiczne, bo ciepło płynie do góry a nie w dół. Stąd ociepla się najbardziej stropy/dachy i ściany. No bez jaj, 30cm styro w podłodze ... to w dachu musiałbym dać minimum 50cm wełny :roll:

masza
30-06-2007, 21:40
ciepło płynie do góry a nie w dół

Czy ciepło płynie również do góry w ciałach stałych? Np. mamy w podłodze rurę CO obłożoną ściśle styropianem? Albo rura CO w ziemi? W jakich kierunkach wtedy rozchodzi się ciepło po ciele stałym (styropianie, ziemi)?

Mice
30-06-2007, 21:45
ciepło płynie do góry a nie w dół

Czy ciepło płynie również do góry w ciałach stałych? Np. mamy w podłodze rurę CO obłożoną ściśle styropianem? Albo rura CO w ziemi? W jakich kierunkach wtedy rozchodzi się ciepło po ciele stałym (styropianie, ziemi)?
Oczywiście, że w dół i na boki również płynie ale właśnie po to daje się izolatory, żeby to ciepło skierować w odpowiednim kierunku lub straty zminimalizować. Ciepło wówczas płynie tam gdzie "materiał" stawia mniejszy opór.

jprzedworski
30-06-2007, 23:36
czy przykleiłeś na fundamencie polistyren ekstrudowany ??
jeszcze nie mam elewacji zewn. a same fundamenty nie były ocieplone.
To zacznij od tego.

FREDY
01-07-2007, 00:32
Jeśli efekt cieplarniany będzie się pogłebiał z taką prędkością to niedługo ci którzy mają słabo ocieplone posadzki będą się cieszyć.
Przecież to działa w dwie strony - słabe ocieplenie posadzki jest trochę uciążliwe w zimie ale w lecie kiedy grunt ma kilkanaście stopni posadzka działa jak darmowy klimatyzator. :wink:

darials
01-07-2007, 17:02
mamy 7 + 3 na podłogówkę!!! i nie zamierzamy płakać za kilka lat z powodu wysokich rachunków za energię!!! i może się nie znamy, bo to pierwszy nasz dom i popełniamy wiele błędów (myśleliśmy o ociepleniu posadzki 10+ 3 ale było już za późno!!) ale po pierwsze primo ( :wink: ) najwięcej ciepła ucieka przez ścieny, okna, strop i oczywiście wentylacje!! na wentylacji nie oszczędzimy, bo jest tradycyjna - grawitacyjna, poddasze 15+5 na skosach i 15+10 na "stropie" poddasza (kombinacja superroca z toprociem) (nie wiem czy pisownia prawidłowa jeżeli nie to z góry przepraszam!!! :( ), okna również tradycejnie pcv (szyby 1,1 , ramy 1,7 - niby 5-komorowe), ściany solbet 30cm na klej i 15 (ma byc) styropianu. mamy nadzieję płacić za ogrzewanie 130 - 150% więcej niż za ogrzewanie mieszkania w bloku (ocieplonym) mniejszym od naszego domku o 64%.

fredblasz
03-07-2007, 12:03
wystarczy polozyc 7cm styroduru lub termopianu, ktorych izolacyjnosc jest duzo lepsza od zwyklego styropianu.
pozdr.
Fred

FREDY
04-07-2007, 00:11
wystarczy polozyc 7cm styroduru lub termopianu, ktorych izolacyjnosc jest duzo lepsza od zwyklego styropianu.
pozdr.
Fred

różnica w termoizolacyjności styroduru w stosunku do dobrego styropianu FS20 jest znikoma. Styropian lambda 0.034-0.035 a styrodur około 0.033.
A różnica w kosztach ogromna.

mako5
04-07-2007, 10:24
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję?

Nie dramatyzuj. Ja mam 8cm i nie widzę powodu dawania więcej. Przy stratach przez okna i dach straty przez podłogę będą znikome, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się ocieplić fundamenty. Ociepl fundamenty a będziesz mieć w zimie magazyn ciepła a w lecie chłodu co poprawi komfort mieszkania. Są oczywiście zwolennicy robienia z domu termosu (nawet kilkadziesiąt centymetrów styro) ale oni chyba powinni zacząć od zamurowywania okien :).

Frankai
15-08-2007, 18:16
Witajcie! No i nie dopilnowałem! Kretyńscy fachowcy tak ułożyli sobie na parterze ogrzewanie podłogowe że teraz w pozostałej części domu już bez podłogówek będe mógł dac pod wylewkę tylko max 7cm styropianu :evil: Miało być 10cm.
Tragedia, czy może za bardzo panikuję? Poradzcie.
pozdrowionkato jest prawie dzisiejsza norma, tzn. do d... odbije się w kosztach ogrzewania, a pod podłogowe zalecane jest nawet 30cm.

an-bud nie rób ludziom wody z mózgu!!!
1. NIGDZIE nie widziałem takiego zalecenia. Zwykle pod podłogówkę zalecane jest 10cm styropianu, a pod nieogrzewaną podłogę 5-10.
2. Czy masz pojęcie ile "%" ciepła ucieka przez wentylację a ile przez podłogę? Jak sobie przeliczysz zbędny styropian wrzucony pod budynek, to wyjdzie iż lepiej zainstalować sobie rekuperator.
3. Uczono mnie, że we wnętrzu ziemi jest baaaaaardzo gorąco, w kopalniach górnicy ciężko pracują przy ponad 35 stopniach, a rury z wodą osadza się na 110cm w naszym klimacie, bo tam temperatura nigdy nie spadnie poniżej zera. Jak myślisz - co mogłoby Ci chłodzić grunt pod domem? Powietrze nie, bo przecieć dom jest ciepły. Wychodzi więc na to iż pod domem masz dodatnią temperaturę. Jeżeli pod dom dajesz 30cm, to rozumiem że na ściany zalecasz 130cm, bo przecież powietrze miewa u nas -20 stopni, a rekordy to -35.
4. Warstwa pod podłogą ma zabezpieczyć przed ucieczką ciepła, a nie wnikaniem wyziębianiem. Wskazany jest więc "ekran". 10cm styropianu z warstwą folii aluminiowej na wierzchu zupełnie wystarczy . Stuyropian najlepiej układać z dwóch warstw 5cm lub 10cm z frezem, ale te z folią i tak chyba głównie występują jako 3 i 5 cm. Dajemy więc 5cm normalnego i 5 z folią.
Dodatkowo ociepliłbym fundament po obwodzie, żeby nie było przenikania zimna z cokołu. Dom zwykle wyniesiony jest nad grunt, więc te 30cm będzie pozwalało na wychładzanie części piasku pod budynkiem. Mowa de facto o pierwszym metrze z obrysu domu, bo dalej to już jak wiemy - rury na 110cm - nie dojdzie. U mnie miałem mur trójwarstwowy, więc mam włożone 5cm styropianu.

Frankai
15-08-2007, 19:10
Jeśli efekt cieplarniany będzie się pogłebiał z taką prędkością to niedługo ci którzy mają słabo ocieplone posadzki będą się cieszyć.
Przecież to działa w dwie strony - słabe ocieplenie posadzki jest trochę uciążliwe w zimie ale w lecie kiedy grunt ma kilkanaście stopni posadzka działa jak darmowy klimatyzator. :wink:

Nie wierz w globalne ocieplenie i efekt cieplarniany - to wymysły tych, co chcą straszyć i tych co chcą zarobić. To jest nie tylko działanie jakiegoś biznesu. Te wszystkie limity emijsi mają na celu ... ograniczenie możliwości rozwoju państw, których gospodarka może zagrozić potęgom!!! W szczególności bzdurne limity na CO2. Z państw które mają duże zasoby węgla, tylko jedno państwo podpisało protokół z Kioto i przygotowało sobie pętlę na własną szyję. Zgadnij jak się nazywa to państwo? :( Nie mam nic wspólnego z węglem, żeby było jasne. Dla tych co nie wiedzę - 98% emisji CO2 to emisja naturalna, a CO2 służy np. do budowy szkieletów organizmów morskich. Jeżeli cokolwiek się da radę ograniczyć, to będzie to ułamek procenta, a to klimatu na ziemi nie zmieni, ale mogłoby wyhamować rozwój takich państwa jak Chiny, Indie czy Rosja.

Klimat na Ziemi ma swoje cykle i jeżeli mamy się czego obawiać, to ... oziębienia. Aktualnie mamy tylko wydłużony (nic niernomalnego) cykl ciepły.

Jeżeli chodzi o ocieplenie domu, to pamiętaj, że niewpuszczanie zimna zimą = niewpuszczanie ciepła latem. Mając klimatyzację, warto mieć dobrze ocieplony dom. Nie mając ... też warto. W dzień się "odcinamy" żaluzjami i zamkniętymi drzwiami, a w nocy wpuszczamy chłodek.

Podoga z płytek i ogrzewanie podłogowe są świetne zimą i latem - w odpowiednim sezonie grzeją i dają chłodek. Niestety w przejściowym okresie jest już gorzej. Na szczęścia dla nas - czyli posiadaczy podłogówek - te pory roku uległy znacznemu skróceniu.

HenoK
15-08-2007, 20:23
1. NIGDZIE nie widziałem takiego zalecenia. Zwykle pod podłogówkę zalecane jest 10cm styropianu, a pod nieogrzewaną podłogę 5-10.

Trudno określić jaka jest zalecana grubość ocieplenia posadzki, jeżeli nie weźnmie się pod uwagę ceny energii. Cena ta będzie oczywiście różna dla różnych rodzajów paliwa. Z przeprowadzonej analizy może wyjść dla domu ogrzewanego paliwem stałym np. 5cm, zaś dla ogrzewanego prądem 20cm może być jeszcze za mało.

2. Czy masz pojęcie ile "%" ciepła ucieka przez wentylację a ile przez podłogę? Jak sobie przeliczysz zbędny styropian wrzucony pod budynek, to wyjdzie iż lepiej zainstalować sobie rekuperator.
Jasna sprawa, że nie ma sensu inwestować jedynie w ograniczenie strat jedną drogą, podczas gdy duże większe "dziury" są gdzie indziej. Równie dobrze takim słabym punktem w budynku może być stolarka okienna, czy drzwiowa.

3. Uczono mnie, że we wnętrzu ziemi jest baaaaaardzo gorąco, w kopalniach górnicy ciężko pracują przy ponad 35 stopniach, a rury z wodą osadza się na 110cm w naszym klimacie, bo tam temperatura nigdy nie spadnie poniżej zera. Jak myślisz - co mogłoby Ci chłodzić grunt pod domem? Powietrze nie, bo przecieć dom jest ciepły. Wychodzi więc na to iż pod domem masz dodatnią temperaturę. Jeżeli pod dom dajesz 30cm, to rozumiem że na ściany zalecasz 130cm, bo przecież powietrze miewa u nas -20 stopni, a rekordy to -35.
Temperatura pod budynkiem, nawet nieogrzewanym, jest rzeczywiście dodatnia. Nie oznacza to jednak że nie występują tam straty. Na głębokości poniżej 2m pod poziomem posadzki temperatura osiąga wartość średnią roczną w danym rejonie (ok. 8 - 10 st. C). Ponieważ grunt ma dosyć dobrą przewodność cieplną (zwłaszcza spoisty i wilgotny) straty mogą być spore. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych i gruntów do dużej wodoprzepuszczalności (piaski, żwiry), dodatkowo może zachodzić zjawisko "wymywania" ciepła spod budynku. Nie lekceważyłbym więc tych strat ponieważ występują one przez większość roku (latem może to być akurat korzystne), w porównaniu ze stratami przez ściany, które może są większe, ale tylko przez niewielką część roku.

4. Warstwa pod podłogą ma zabezpieczyć przed ucieczką ciepła, a nie wnikaniem wyziębianiem. Wskazany jest więc "ekran". 10cm styropianu z warstwą folii aluminiowej na wierzchu zupełnie wystarczy . Stuyropian najlepiej układać z dwóch warstw 5cm lub 10cm z frezem, ale te z folią i tak chyba głównie występują jako 3 i 5 cm. Dajemy więc 5cm normalnego i 5 z folią.
Dodatkowo ociepliłbym fundament po obwodzie, żeby nie było przenikania zimna z cokołu. Dom zwykle wyniesiony jest nad grunt, więc te 30cm będzie pozwalało na wychładzanie części piasku pod budynkiem. Mowa de facto o pierwszym metrze z obrysu domu, bo dalej to już jak wiemy - rury na 110cm - nie dojdzie. U mnie miałem mur trójwarstwowy, więc mam włożone 5cm styropianu.
Uwaga jak do punktu 1. Nie ma jednej uniwersalnej grubości ocieplenia posadzki na gruncie. Optymalna grubosć zależy od rodzaju paliwa... i innych elementów budynku.

Witos
16-08-2007, 07:37
czy przykleiłeś na fundamencie polistyren ekstrudowany ??

mpoplaw nie wiem czy warto w ten poliestyren wchodzic z tego co mi klarował facet z URSY to lepiej dac styropian dźwiękochłonny. Poliestyren jest dwa razy droższy od styropianu a izoluje tylko troszeczke lepiej.

Frankai
16-08-2007, 10:09
czy przykleiłeś na fundamencie polistyren ekstrudowany ??

mpoplaw nie wiem czy warto w ten poliestyren wchodzic z tego co mi klarował facet z URSY to lepiej dac styropian dźwiękochłonny. Poliestyren jest dwa razy droższy od styropianu a izoluje tylko troszeczke lepiej.

Zdecydowanie potwierdzam - polistyren trzeba dać tam, gdzie walczy się o każdy centymetr. Przykładowo - ocieplenie monolitycznej płyty balkonowej: zaleca się ocieplenie rzędu 5cm, ale pogrubianie płyty nie wygląda dobrze i 3cm polistyrenu optycznie może wiele zmienić.
W moim przypadku jak będę ocieplał płytę, to od spodu dam tyle ocieplenia, żeby zmieścić odpowiednią ilość płytek klinkierowych bez cięcia. Będę więc dobierał szerokość fugi i grubość ocieplenia. Jak będzie 3cm, to polityren, jak 5 to chyba styropian.

HenoK
20-10-2009, 05:02
Uwaga jak do punktu 1. Nie ma jednej uniwersalnej grubości ocieplenia posadzki na gruncie. Optymalna grubosć zależy od rodzaju paliwa... i innych elementów budynku.Ten post pisałem jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Mam za sobą już jeden sezon grzewczy i dosyć dobre rozeznanie zapotrzebowania mojego budynku na ciepło.
Mogę potwierdzić wszystko to, co pisałem kilka postów wcześniej.
Z perspektywy czasu uważam, że u siebie dałem za mało izolacji pod budynkiem - 10cm styropianu Hydromax. Co prawda przy pompie ciepła koszty mnie nie "zjedzą", ale już np. przy grzaniu samą energią elektryczną (tak przez pewien czas grzałem dom) wyglądałoby to niewesoło.
Ci, którzy chcą grzać głównie energią elektryczną powinni dać pod posadzką lub jeszcze lepiej płytą fundamentową min. 20cm a jeszcze lepiej 30cm styropianu.
O ile pozostałe elementy budynku przeważnie można później poprawić, to akurat tą izolację poprawić bardzo trudno.

Frankai
20-10-2009, 05:22
Ci, którzy chcą grzać głównie energią elektryczną powinni dać pod posadzką lub jeszcze lepiej płytą fundamentową min. 20cm a jeszcze lepiej 30cm styropianu.
O ile pozostałe elementy budynku przeważnie można później poprawić, to akurat tą izolację poprawić bardzo trudno.
A dlaczego 20? A dlaczego 30? A może 40? Przepraszam, ale nie przekonuje mnie Twoja wypowiedź. Gdybyś zamieścił jakieś obliczenia, to może dałbyś radę mnie przekonać. To że masz za sobą sezon grzewczy, nie jest argumentem. Skąd wiesz ile tego ciepła poszło na wentylację, ile przez okna, ile przez ściany? Jeżeli zalecasz 30cm w przegrodę pod którą - jak sam przyznałeść wcześniej - jest temperatura dodatnia, to jakie ocieplenie zalecasz na ścianach i na dachu? Dwa razy grubsze?
A konstrukcyjnie - czy zastanawiałeś się jak spisze się 30cm pod wylewką żelbetową w dłuższym terminie?

HenoK
20-10-2009, 05:53
A dlaczego 20? A dlaczego 30? A może 40? Przepraszam, ale nie przekonuje mnie Twoja wypowiedź. Gdybyś zamieścił jakieś obliczenia, to może dałbyś radę mnie przekonać. To że masz za sobą sezon grzewczy, nie jest argumentem. Skąd wiesz ile tego ciepła poszło na wentylację, ile przez okna, ile przez ściany? Jeżeli zalecasz 30cm w przegrodę pod którą - jak sam przyznałeść wcześniej - jest temperatura dodatnia, to jakie ocieplenie zalecasz na ścianach i na dachu? Dwa razy grubsze?
A konstrukcyjnie - czy zastanawiałeś się jak spisze się 30cm pod wylewką żelbetową w dłuższym terminie?
Widzę, że też spać nie możesz ;).
Dlaczego?
Robiłem obliczenia - symulację rozkładu temperatury pod budynkiem:
http://forum.muratordom.pl/post3715099.htm#3715099
Kiedyś także byłem przekonany o tym, że nie warto dawać dużo izolacji pod budynek, bo jest tam temperatura dodatnia. Jest to prawda, ale tylko częściowa, albo jak wolisz, pod pewnymi założeniami.
Jakie to założenia?
1. Słaba izolacja pod budynkiem lub jej brak (obecne przepisy już tego nie dopuszczają, posadzka musi wykazywać U<0,45W/(m2*K) ) - wtedy rzeczywiści praktycznie cała przestrzeń pod posadzką będzie miała temperaturę dodatnią, ale oczywiście kosztem znacznych strat do gruntu.
2. Przestrzeń pod budynkiem zaizolowana jest z boku (izolacja ścian fundamentowych lub opaska izolacyjna wokół budynku.

Jeżeli jednak chcemy mieć dom naprawdę energooszczędny, to powinniśmy dać tej izolacji sporo. Ile? Można to policzyć. Jednak już przy 10cm styropianu pod budynkiem bardzo silny jest wpływ gruntu przylegającego do budynku. Podczas zimy powoduje to znaczne wychłodzenie gruntu pod budynkiem, w skrajnych wypadkach może powodować przemarznięcie tego gruntu, co przy gruncie wysadzinowym prowadzić może do uszkodzeń posadzki lub fundamentów.
Izolacja od strony gruntu powinna być porównywalna z izolacją ścian zewnętrznych. Pomimo tego, że temperatura pod budynkiem jest zazwyczaj dodatnia, to średnia jej wartość w sezonie grzewczym niewiele będzie różniła się od średniej temperatury zewnętrznej w sezonie grzewczym.

Generalnie izolacyjność ścian należy dopasować do ceny energii służącej do ogrzewania. Im droższe paliwo, tym więcej izolacji opłaca się stosować.

pierwek
20-10-2009, 07:36
Pomimo tego, że temperatura pod budynkiem jest zazwyczaj dodatnia, to średnia jej wartość w sezonie grzewczym niewiele będzie różniła się od średniej temperatury zewnętrznej w sezonie grzewczym.

Przepraszam ale to jakiś bełkot.... Po co porównywać średnie temperatury pod budynkiem i obok budynku? skoro pod budynkiem temperatura waha się zapewne w granicach +2/+8 deg a obok budynku -20/+32 deg ? Co daje nam porównanie wartości średniej? IMHO nic.

HenoK
20-10-2009, 07:53
Pomimo tego, że temperatura pod budynkiem jest zazwyczaj dodatnia, to średnia jej wartość w sezonie grzewczym niewiele będzie różniła się od średniej temperatury zewnętrznej w sezonie grzewczym.

Przepraszam ale to jakiś bełkot.... Po co porównywać średnie temperatury pod budynkiem i obok budynku? skoro pod budynkiem temperatura waha się zapewne w granicach +2/+8 deg a obok budynku -20/+32 deg ? Co daje nam porównanie wartości średniej? IMHO nic.Wbrew pozorom daje wiele. Z tym, że nie porównywałby średniej temperatury z całego roku, tylko z sezonu grzewczego.
Jeżeli średnie temperatury w sezonie grzewczym gruntu pod budynkiem i powietrza zewnętrznego niewiele się różnią, to znaczy, że przez jednostkę powierzchni ucieka porównywalna ilość ciepła. To zaś oznacza, że tak samo istotna jest izolacja budynku od strony gruntu, jak od środowiska zewnętrznego.
Jeżeli więc ściana ma mieć np. U=0,15W/(m2*K), to podobna izolacyjność powinna też mieć posadzka na gruncie.
Oczywiście cały czas piszemy tu o pomieszczeniach ogrzewanych.

pierwek
20-10-2009, 08:13
Jeżeli średnie temperatury w sezonie grzewczym gruntu pod budynkiem i powietrza zewnętrznego niewiele się różnią, to znaczy, że przez jednostkę powierzchni ucieka porównywalna ilość ciepła.

A co z gradientem temperatury? (dalej te średnie do mnie nie przemawiają). Więcej ucieknie jak jest -20 na dworze przez ścianę niż w tym samym czasie do +2 przez podłogę (zakładam że w domu będzie przez cały rok np +20). Wiem że w lecie strat przez ścianę nie będzie a przez podłogę będą ale mamy wtedy darmowe ciepło na zewnątrz domu - wystarczy otworzyć okno. Z tym że w lecie wolimy wtedy w domu miły chłodek...

Być może jestem w całkowitym błędzie ale jakoś tak to czuję.

Frankai
20-10-2009, 08:29
Jeżeli średnie temperatury w sezonie grzewczym gruntu pod budynkiem i powietrza zewnętrznego niewiele się różnią, to znaczy, że przez jednostkę powierzchni ucieka porównywalna ilość ciepła.

A co z gradientem temperatury? (dalej te średnie do mnie nie przemawiają). Więcej ucieknie jak jest -20 na dworze przez ścianę niż w tym samym czasie do +2 przez podłogę (zakładam że w domu będzie przez cały rok np +20). Wiem że w lecie strat przez ścianę nie będzie a przez podłogę będą ale mamy wtedy darmowe ciepło na zewnątrz domu - wystarczy otworzyć okno. Z tym że w lecie wolimy wtedy w domu miły chłodek...

Być może jestem w całkowitym błędzie ale jakoś tak to czuję.
HenoK założył, że temperatura pod domem wynosi -15 stopni, kiedy powietrze w dzień jest -10 a w nocy -20. Moim zdaniem to bzdura.

Heno-K - brawa za wykresy w cytowanym wątku. Od razu przyznaję, że nie chce mi się go czytać. Może gdzieś uproszczę, ale...
1. Pod całą podłogą masz nawet przy -20 stopniach dodatnią temperaturę.
2. Skoro głębokość przemarzania gruntu w naszym rejonie to 1m, więc logicznym jest iż od 1m w bok od fundamentów, grunt nie przemarznie.
3. Pisałeś wcześniej o wysokich wodach gruntowych i gruncie spoistym. Grunt pod budynkiem się wymienia na piach i zagęszcza, a wody należy obniżyć, lub dom posadowić wyżej. Nie wolno przyjmować błędnych założeń. Zresztą i tak działa ciągle punkt 2.
Podsumowując - pod budynkiem jest temperatura >0 i nie ma powodu, żeby wywodzić iż trzeba dać takie same ocieplenie pod posadzką jak ścian.

Na marginesie - Twoje rozkłady temperatur są solidnym argumentem, żeby ocieplić fundamenty, bo zabezpieczymy narożnik posadzki, przed wnikaniem zimna (mostek termiczny). Jeżeli ktoś chce więc robić "termos", to niech daje 20-30 cm na ściany i dach, 10-20cm na ścianie fundamentowej, 10cm dobrego styro na podłodze zupełnie wystarczy. Po takim ociepleniu rekuperator i okna ze specjalnymi foliami.

coulignon
20-10-2009, 08:38
Jeżeli średnie temperatury w sezonie grzewczym gruntu pod budynkiem i powietrza zewnętrznego niewiele się różnią, to znaczy, że przez jednostkę powierzchni ucieka porównywalna ilość ciepła.

Moim zdaniem rozumowanie byłby słuszne jeśli grunt i powietrze miałby to samo ciepło właściwe. A tak nie jest.

Prosty eksperyment:
wstaw butelkę z gorącym płynem do wody o temp 8 stC i zostaw na powietrzu o tej samej temp. Która szybciej wystygnie?

Temp gruntu pod budynkiem jest stała ale ilośc energii którą grunt może przyjąć (i oddać - zajawisko dość powszechnie znanane użytkownikom pomp ciepła i GWC) jest praktycznie nieograniczona. A że ciepło w ciałach stałych ma taką wredną cechę że przepływa od miejsca cieplejszego do zimniejszego. W ten sposób podłogówką grzejesz grunt i nic z tego dobergo nie wynika. No chyba że temp w domu spadnie poniżej temp. gruntu i wtedy przepływ zaczyna się w drugą stronę. Tylko że przy 5 stopniach w domu jakoś się marźnie.
Co innego garaż. Nie izolując podłogi zapewniamy sobie dadatnią temp zimą i przyjazny chłodek latem.

HenoK
20-10-2009, 09:28
Nie przekonały mnie Wasze argumenty. Nigdzie nie napisałem, że pod budynkiem będzie temperatura równa -15 st. tylko, że średnia temperatura w sezonie grzewczym (uśredniona zarówno co do powierzchni pod budynkiem jak i okresu grzania) będzie zbliżona do średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym.
Np. średnia temperatura powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym wynosi dla mojej miejscowości ok. 7 st. C, a średnia temperatura pod budynkiem wynosi ok. 10 st. C.
Wykresy, które zaprezentowałem niestety nie uwzględniają akumulacji ciepła w gruncie. To właśnie ta akumulacja sprawia, że temperatura pod budynkiem nie spada poniżej zera nawet w największe mrozy, ale ta sama akumulacja sprawia, że na wiosnę grunt pod budynkiem nagrzewa się dużo wolniej niż poza nim.

Co do tych nieograniczonych zasobów ciepła w gruncie, to jest to prawda, ale w danej chwili możemy czerpać ciepła tylko z określonego obszaru (objętości) gruntu i tu już pojawiają się ograniczenia w postaci przewodności cieplnej gruntu (co mi daje to, że 100m od budynku na głębokości 10m panuje temperatura 12 st. C, skoro pod brzegiem posadzki budynku wynosi ona tylko np. 3 st. C.

pierwek
20-10-2009, 09:56
Jakie miesiące bierzesz pod uwagę? Moim zdaniem powinno wziąć się rzeczywisty sezon grzewczy - czyli powiedzmy miesiące od października do maja. Ale wtedy temperatura średnia na powietrzu będzie zapewne w okolicy 0 (na pewno niższa niż średnia temp pod domem).

Chodzi mi po głowie takie coś... Mam obecnie ocieplony fundament hydromaxem 5cm na głębokość 1m. Wiem lepiej byłoby dać 10cm na 0,5m ale jest jak jest.
Na to poszła folia kubełkowa głównie jako ochrona przed szkodnikami.

Fundament wystaje ponad grunt jakieś 10-30cm. Nad nim mam już ocieplenie ściany 15cm. Zaczyna się od listwy startowej. Szczelinę między hydromaxem a listwą startową uszczelniłem pianką (bo hydromax nie był położony idealnie równo). Zastanawiam się czy pod tą listwę nie nasypać jeszcze keramzytu. Mógłbym odkopać jeszcze jakiś 20-30cm fundament i sypnąć przy nim keramzytu aż do listwy startowej ocieplenia ściany.

Myślicie że ma to uzasadnienie ekonomiczne? 1m3 keramzytu kosztuje około 250zł. Nie bardzo wiem ile mogłoby mi tego pójść i jakie będą oszczędności w stracie ciepła w stosunku do sytuacji obecnej.

Darek Rz
20-10-2009, 10:37
Witam
A wystarczyło by zamiast tych wyliczeń włozyć pod styropian (powiedzmy położyć na chudziaku ) czujnik termometru elektronicznego i na to styropian tradycyjnie 2x5 cm folia alu i wylewka . Kontrolować temperaturę pod styro powiedzmy przez tydzień a potem włączyć podłogówkę i sprawdzić czy w ogóle temperatura pod styropianem wzrosła . Przy grubosci 10 cm zmiany temperatury mogą być niewykrywalne przez termometr a wiec i straty zadne .

Frankai
20-10-2009, 11:01
Np. średnia temperatura powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym wynosi dla mojej miejscowości ok. 7 st. C, a średnia temperatura pod budynkiem wynosi ok. 10 st. C.
Wykresy, które zaprezentowałem niestety nie uwzględniają akumulacji ciepła w gruncie. To właśnie ta akumulacja sprawia, że temperatura pod budynkiem nie spada poniżej zera nawet w największe mrozy, ale ta sama akumulacja sprawia, że na wiosnę grunt pod budynkiem nagrzewa się dużo wolniej niż poza nim.
Nie będę wchodził w rozkłady, uśrednianie i procedy termodynamiczne, bo za cienki Bolek jestem. Jeżeli średnia temperatura pod budynkiem wynosi ok. 10 stopni, to 30cm styro jak dla mnie to jakiś kosmos.
Gdyby jakiekolwiek wyliczenia pokazywałyby opłacalność wkladania 30cm pod fundament, to w co trzecim Muratorze mielibyśmy o tym artykuł. Oczywiście tuż obok byłyby - całkiem przypadkowo - reklamy producentów styropianu.

j-j
20-10-2009, 11:01
Średnia temp. sezonu grzewczego- mój region to 3,5oC.
Pod domem średnio niech będzie 9oC więcej nie będzie, i zakładam średnią zewnętrzną po obwodzie wraz z gruntem w centrum pod budynkiem. Teraz mam średnią ok 13oC. Robiłem pomiary temp. w zeszłą zimę i była temp. trochę niższa niż wg obliczeń OZC ale domu jeszcze nie ogrzewałemm w 100%. A obliczenia mówią u mnie że średnia to ok 9oC właśnie.
Weźmy teraz 10 cm styro pod dom i 15 na ścianę.
Rożnica:
4,4W/m2=0,04/0,15*(20-3,5)
4,4W/m2=0,04/0,1*(20-9)

Przez grunt zwieje tyle samo co przez ścianę a różnica w grubości ocieplenia 30%.
Dochodzi tylko powierzchnia ścian która często jest porówjywalna ze ścianami szczególnie w parterówkach.
Po co dajemy najwięcej w dach skoro tam jest powierzchnia porównywalna z posadzką a temp. średnia powietrza zewn. jak dla ścian??
Obecie jak uruchamiam podłogowe to widzę jak posadzka szybko się schładza mimo ocieplenia 36 cm i 24 cm pod posadzką a w domu wciąż więcej niż w posadzce więc gdzie ucieka??

pzdr

HenoK
20-10-2009, 12:23
Gdyby jakiekolwiek wyliczenia pokazywałyby opłacalność wkladania 30cm pod fundament, to w co trzecim Muratorze mielibyśmy o tym artykuł. Oczywiście tuż obok byłyby - całkiem przypadkowo - reklamy producentów styropianu.Sprawdzę to jeszcze bardziej szczegółowymi obliczeniami, ale mam dziwne wrażenie, że nikt tego nie przeliczał pod katem obecnych energooszczędnych domów.
Na podstawie doświadczeń sprzed wielu lat, kiedy standardem było roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania 150kWh/m2 rocznie przyjmuje się, że temperatura gruntu pod budynkiem jest równa 8-10st. C. W tamtych standardach mówiło się o izolacji obwodowej posadzki, stąd grunt pod budynkiem był przez ten budynek ogrzewany.
Przy położeniu izolacji pod całym budynkiem, nawet z tym normowym U=0,45W/(m2*K), nie mówiąc już o grubszej, znacznie tę ilość ciepła ograniczamy, ale nadal przyjmujemy temperaturę 8-10 st. C.

Jeszcze jedno - słaba izolacja pod budynkiem wydłuża sezon grzewczy. Temperatura gruntu jest zawsze niższa niż temperatura wnętrza, więc grunt zawsze będzie generował straty ciepła.
Nad tym też warto się zastanowić.

Frankai
20-10-2009, 12:37
Jeszcze jedno - słaba izolacja pod budynkiem wydłuża sezon grzewczy. Temperatura gruntu jest zawsze niższa niż temperatura wnętrza, więc grunt zawsze będzie generował straty ciepła.

Tak sobie teraz wymyśliłem, że przydałoby się ocieplenie, które działa jak szkło, którego przejrzystość reguluje się napięciem. Podane napięcie - szyba matowa. Brak napięcia - szyba przezroczysta. Czy też odwrotnie. W tym futurystycznym ociepleniu - podane napięcie: brak przewodzenia cieplnego; brak napięcia - przewodzi ciepła. Oczywiście sterowanie polem, żeby nie było dużych strat. Wtedy w lecie napięcie odłączamy i mamy klimatyzację od podłogi :wink: Kończę pisanie, bo muszę opracować to polaryzowane ocieplenie. :wink:

HenoK
20-10-2009, 13:56
Tak sobie teraz wymyśliłem, że przydałoby się ocieplenie, które działa jak szkło, którego przejrzystość reguluje się napięciem. Podane napięcie - szyba matowa. Brak napięcia - szyba przezroczysta. Czy też odwrotnie. W tym futurystycznym ociepleniu - podane napięcie: brak przewodzenia cieplnego; brak napięcia - przewodzi ciepła. Oczywiście sterowanie polem, żeby nie było dużych strat. Wtedy w lecie napięcie odłączamy i mamy klimatyzację od podłogi :wink: Kończę pisanie, bo muszę opracować to polaryzowane ocieplenie. :wink:
Może coś takiego : http://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Peltiera ;).

Frankai
20-10-2009, 14:34
Może coś takiego : http://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Peltiera ;).
Moja koncepcja jest na szczęście troszkę inna. No ale cóż - do przenoszenia ludzi są i schody ruchome i winda. Gość musi dopracować to rozwiązanie, bo jest strasznie energożerne.