PDA

Zobacz pełną wersję : oczyszczalnie przydomowe - jakie są ich minusy



Xena z Xsary
22-07-2007, 13:03
Witam
bije się z myślami czy pójść na łatwiznę i kupic szambo, czy tez kupic oczyszczalnię.
Odpowiednia dla mnie oczyszczalnia byłby SBR - Delfin Kielce.
Kanalizacji nie ma, oczywiście będzie teraz zaraz czyli nie wiem kiedy, obok mojej działki mam rów, wodę gruntowa na 80cm i glinę na 60cm.
Niby warunki niekorzystne niemniej ten typ oczyszczalni powinien działac.
W warunkach MZP mam , ze dopuszcza sie budowe POŚ do czasu wybudowania kanalizy i wiem, ze pozowlenie wodnoprawne na zrzut do rowu dostałabym równiez w takej formie
OD Gminy dostałam (na pytanie czy moge budowac POŚ) odpowiedz , ze mogę i żadnych ograniczeń typu... do czasu
Niemniej usłyszałam opinie, że Paaaani, taka oczyszczalnia to beznadzienna, jest, smierdzi, zatyka się, nie działa, duzo kosztuje eksploatacja i inne takie cuda wianki.
Odpowietrzenie smrodków mam wyprowadzone aż prawie pod kalenicę grzybkiem dachowym 110.
SBR ma w sobie osad czynny i napowietrzenie.
Prosze o wypowiedź tych, co maja oczyszczałki tego typu - czy mają z nimi jakies problemy i jakie sa prawdziwe koszty ich uzytkowana (rocznie)
Z gry dziękuję":)

CYCU
22-07-2007, 15:50
podpinam się pod temat :lol:

Redwald
22-07-2007, 16:21
I ja i ja :).

dabell
22-07-2007, 16:37
Nasi sąsiedzi - znajom, mają oczyszczalnię rozsącznikową (w gruncie), czyli teoretycznie gorszą pod względem oczyszczenia niż każda biologiczna z osadem czynnym, złożem biologiczxnym itp.
Wnioski po 3 latach - nic nie śmierdzi (sprawdzałam w ciągu tych 3 lat wiele razy :P - będziemy mieszkać ok. 50m od nich :-)), koszt- może 80zł na bakterie w ciągu 3 lat, i tyle.
Chętnie usłyszę natomiast opinie użytkowników biologicznych :-) - sama będę za miesiąc może instalować oczyszczalnię Aquamatic. Podobno koszt użytkowania to tyle co prąd dla pompki czyli ok. tyle co dla jednej 20-30watowej żarówki.

CYCU
22-07-2007, 18:52
Nasi sąsiedzi - znajom, mają oczyszczalnię rozsącznikową (w gruncie), czyli teoretycznie gorszą pod względem oczyszczenia niż każda biologiczna z osadem czynnym, złożem biologiczxnym itp.
Wnioski po 3 latach - nic nie śmierdzi (sprawdzałam w ciągu tych 3 lat wiele razy :P - będziemy mieszkać ok. 50m od nich :-)), koszt- może 80zł na bakterie w ciągu 3 lat, i tyle.
Chętnie usłyszę natomiast opinie użytkowników biologicznych :-) - sama będę za miesiąc może instalować oczyszczalnię Aquamatic. Podobno koszt użytkowania to tyle co prąd dla pompki czyli ok. tyle co dla jednej 20-30watowej żarówki.


A ile miejsca trzeba przeznaczyć z zasobów swojej działki na umiejscowienie takiej oczyszczalni?

Jurek_Z
22-07-2007, 19:59
Ja będę miał EP6 firmy Poliplast
• Wymiary: dł. 3500mm x szer. 1200 mm
I to już cała zajęta powierzchnia. Ścieki są oczyszczone w przeszło 90% wodę można użyć do podlewania ogrodu, odprowadzić bezpośrednio do rowu, lub do studni chłonnej.

wiochman
22-07-2007, 20:19
Ja montuje ludziom oczyszczalnie i wkrotce zrobie to sobie. Nie wyobrazam sobie ze moglbym korzystac z szamba czy nawet kanalizacji(zbyt droga w eksploatacji). Warunkiem zadowolenia jest fachowa instalacja i wlasciwy dobor rozwiazan do warunkow na dzialce. Pozdrawiam i zachecam do instalacji POŚ

Xena z Xsary
23-07-2007, 06:57
wiochman pewnie Ty najlepiej wiesz o minusach takich oczyszczalni - podziel się:) - wolę byc świadomoa

beton44
23-07-2007, 07:54
minusy - jak i każdego urządzenia pracującego

trzeba o nim pamiętać :o

żeby działało

dodawać bakterie, czyścić okresowo /jak to już pewnie pisze w instrukcji obsługi/
nie wlewać do zlewu litrów jakichś odkażaczy co załatwią życie w oczyszczalni...


i robić to systematycznie :( trzeba, do śmierci

z czym statystyczny Polak niestety ma problemy

Xena z Xsary
23-07-2007, 07:57
nacjętniej to bym się skanalizowała, ale... do drogi publicznej mam 100m więc pewnie do kosztów dojdzie mi jeszcze prowadzenie na własny koszt kanalizy.......

Jurek_Z
23-07-2007, 08:38
Koszty kanalizacji coraz wyższe a dodatkowo dojdą jeszcze opłaty za deszczówkę :evil:
Wolę być samowystarczalny w tym zakresie i odprowadzać na teren działki - planuję studnię chłonną dla deszczówki i POŚ.

Lili Lili
23-07-2007, 09:51
Nie ma minusów :D Użytkuję od 10 lat i mam już też w nowym domu.

wiochman
23-07-2007, 11:50
Trzeba pamietac o dosypywaniu bakteri, oproznianiu zbiornika raz na 2-3 lata w 80%, ograniczeniu srodkow bakteriobojczych, nie pozostawiani bakteri bez jedzenia na dluzej niz 2, 3 tyg, zwiekszeniu dawek bakteri przy kuracji antybiotykowej ktoregos z domownikow, plukaniu filtra raz na 1/2 roku.

Jurek_Z
23-07-2007, 12:15
Trzeba pamietac o dosypywaniu bakteri, oproznianiu zbiornika raz na 2-3 lata w 80%, ograniczeniu srodkow bakteriobojczych, nie pozostawiani bakteri bez jedzenia na dluzej niz 2, 3 tyg, zwiekszeniu dawek bakteri przy kuracji antybiotykowej ktoregos z domownikow, plukaniu filtra raz na 1/2 roku.
Nie dotyczy to wszystkich typów oczyszczalni.
W oczyszczalniach z osadem czynnym nie dodaje się bakterii. Ponadto w takich oczyszczalniach stosuje się system zawracania osadu. Układ ten pozwala oczyszczalni pracować pomimo braku dopływu ścieków z budynku i w ten sposób przedłuża żywotność osadu czynnego. Podobno z tym systemem osad czynny jest w stanie przeżyć od 6-8 tygodni w zależności od kondycji osadu i ilości związków organicznych w osadniku wstępnym. A czy to prawda to się dopiero przekonam bo oczyszczalnię będę instalował dopiero w październiku. :wink:

wiochman
23-07-2007, 12:20
A i owszem. Dotyczy to oczyszczalni drenażowych. Co do tych ze złożem polecam złoża firmy Sotralentz są nieco tansze od Poliplastu

Bikerus
23-07-2007, 12:27
Takie coś znalazłem z sieci :

Drenaż rozsączający : WADY :
Stosowanie biopreparatów•Ryzyko zatkania drenażu przez wysycenie pojemności sorpcyjnejgruntu, co prowadzi do nieefektywnego oczyszczania,przebicia ścieków, wtórnego zanieczyszczenia gruntu oraz potrzeby przeczyszczenia lub wymiany nitek drenażowych •duże zapotrzebowanie na powierzchnię

Osad czynny:napowietrzanie dyfuzorem lub praca w systemie sekwencyjnym SBR (SequencingBatch Reactor) : WADY :
Bardzo duża wrażliwość na zmiany ilości oraz jakości przepływających ścieków (urlop, wizyta gości)•Obumieranie osadu przy kilkugodzinnej przerwie w dostawie prądu•Złożoność aparatu kontrolno-sterującego, większa podatność na awarie (np. system sekwencyjnySBR) •Wysoki koszt inwestycyjny

Ja na razie stawiam szambo bezodpływowe najtanszym kosztem.
Kanalizacja do mojej działki ma być podciągnięta w ciągu 3 lat.
Niestety nie załapałem sie na przyszłoroczna budowę...za późno kupiłem działkę i dofinansowanie z Uni juz mnie nie objęło.

mayland
23-07-2007, 12:28
Zakupiłam oczyszczalnię z drenażem. Sami będziemy ją montować. Grunt odpowiedni - piasek i wody głęboko, głęboko nie widać :lol:
Znajomy w pobliżu już taką ma od roku. Wszystko ok. Nic nie czuć. Raz na 3 miesiące dosypuje bakterie.
Planujemy montaż w sierpniu lub na jesieni.

Mariku
23-07-2007, 12:32
Nie ma minusów :D Użytkuję od 10 lat i mam już też w nowym domu.

masz drenażową czy biologiczną?

Jurek_Z
23-07-2007, 12:34
...Ja na razie stawiam szambo bezodpływowe najtanszym kosztem. Kanalizacja do mojej działki ma być podciągnięta w ciągu 3 lat.
....
Co jaki czas będziesz musiał opróżniać szambo?
Ile kosztuje 1 wizyta szambelana - ile to będzie przez 3 lata.

mayland
23-07-2007, 12:40
U mnie koszt wywozu 1 beczki to 80zł.
POŚ kosztowało mnie 2900zł. Do tego muze kupic kruszywo i wynająć koparkę. Przewiduję wywrotkę kruszywa - 500zł i 2-3h pracy koparki. Nie powinno mnie kosztować łacznie wiecej niż 1000zł. Całość zamknie się w kwocie ok 4tys. Myślę, że cena do przyjęcia. Kanalizacja ma być za 3 lata. Łaski nie robią. Do 2010 ma być we wszystkich wsiach... :-?

alison
23-07-2007, 12:54
Ja ma bezdrenażową, czyli oczyszczona woda jest odprowadzona do studni chłonnej, która jest u nas baaaaardzo duża: 2 metry średnicy x 5 metrów głębokości. To dlatego, że mamy glinę na działce i chcielismy mieć pewność, że nadmiar wody nam się nie wyleje...
Teraz śpimy spokojnie, choć w kwietniu kiedy był wysoki poziom wód gruntowych, poziom wody w studni chłonnej był tylko około 50cm niższy niż przelew...

Bikerus
23-07-2007, 13:00
...Ja na razie stawiam szambo bezodpływowe najtanszym kosztem. Kanalizacja do mojej działki ma być podciągnięta w ciągu 3 lat.
....
Co jaki czas będziesz musiał opróżniać szambo?
Ile kosztuje 1 wizyta szambelana - ile to będzie przez 3 lata.

Opróżnianie co miesiac - cena 90 zł.
Jeśli kanaliza bedzie zgodnie z planem to bede korzystał z szamba przez ok. 16 miesiecy.

Lili Lili
23-07-2007, 13:01
Nie ma minusów :D Użytkuję od 10 lat i mam już też w nowym domu.

masz drenażową czy biologiczną?

Obydwie są drenażowe. Bakterie dosypuję jak mi się przypomni. Pierwszą instalowaliśmy sami, drugą firma. Nigdy się nic nie zatkało. Wybieram raz na 2-3 lata.

Jurek_Z
23-07-2007, 13:50
Kanalizacja do mojej działki ma być podciągnięta w ciągu 3 lat.



Jeśli kanaliza bedzie zgodnie z planem to bede korzystał z szamba przez ok. 16 miesiecy.

3 lata to 36 miesięcy. Jeżeli masz uruchomić oczyszczalnię dopiero za 20 miesięcy to na razie nic nie rób i poczekaj. Przez 20 miesięcy wiele się może zmienić zarówno w przepisach jak i w technologiach i cenach.

Xena z Xsary
23-07-2007, 13:52
ja mam miec kanalize juz za momnecik juz za chwileczke czyli czas nieokreslony
czyli ja licze minimum 3 lata, czyl 36x150zł= 5400 samych opłat by było przy szambie.....
mysle o oczyczałce typu SBR Delfin Kielce (mam zle warunki gruntowo wodne)
macie jakies opinie na jej temat?

Mariku
23-07-2007, 19:44
alison,
jakiej firmy masz POŚ? możesz napisać coś więcej o ewentualnych uciążliwościach w eksploatacji, kosztach? czy ta woda ze studni chłonnej faktycznie nie ma żadnego zapaszku?

Nikoru
24-07-2007, 08:36
Słyszałam kiedyś o przypadku, że w pobliżu POŚ (czy BOŚ - nie wiem) zalęgły się szczury i poprzegryzały rury. Oczyszczalnia oczywiście do wymiany...

Jurek_Z
24-07-2007, 09:02
Słyszałam kiedyś o przypadku, że w pobliżu POŚ (czy BOŚ - nie wiem) zalęgły się szczury i poprzegryzały rury. Oczyszczalnia oczywiście do wymiany...

:o

Można zainstalować oczyszczalnię stainless cleaner (http://www.gmginstal.pl/index.php?dzial=oferta&dzial2=domowe) . jest ze stali nierdzewnej - takiej szczury nie zjedzą. :D

alison
24-07-2007, 09:48
alison,
jakiej firmy masz POŚ? możesz napisać coś więcej o ewentualnych uciążliwościach w eksploatacji, kosztach? czy ta woda ze studni chłonnej faktycznie nie ma żadnego zapaszku?

Mam Bio-Eko, bodajze z Sanoka. Niedogodności opisałam w moim pierwszym poście. Nieprzyjemnego zapachu jak dotąd nie odnotowałam a uzywamy jej od 10/2006. Czasami w pomieszczeniu WC coś "pachnie", ale mąż ocenia, że to chyba ze wzgl.na błąd "fachowca" przy montazu GEBERITU (jakaś uszczelka przepuszcza zapachy). Aha, pompka napowietrzająca pracuje cicho.
Generalnie jestem zadowolona z POŚ.
Pozdrawiam:)