PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

_ZBYCH_
09-07-2007, 20:03
Czułość ustawiasz zworą J2 wewnątrz czujki - tak ??
Czy programowo w ustawieniach centrali ?? - w Integrze jest opcja "czułość" dla danego wejścia ustawiana w milisekundach ...

?

Pozdrawiam

Nie grzebać w ustawieniach czułości czujki, tylko zlikwidować duże owady, ptaki i przeciągi! :)

Nie myl opcji czułości wejścia centrali z czułością czujki, bo to są dwie, niezależne sprawy.
Czułość czujki, to ustawienie progu, po przekroczeniu którego czujka wyzwoli alarm.
Czułość wejścia centrali, to czas naruszenia wejścia, po którym wystąpi alarm.

KLOPson
09-07-2007, 23:07
No bo łatwiej krytykować - trudniej zrozumieć...

Zbychu, zadziwiasz mnie. Poraz kolejny jestem zniesmaczony Twoją postawą na forum. Tym razem dotyczy to bezpośrednio mnie. Sądziłem, że możliwe jest nawiązanie z Tobą jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji.

Swoją drogą, w moim przekonaniu źle pojmujesz znaczenie słowa "krytyka".
Pozdrawiam

centurion
09-07-2007, 23:20
_ZBYCH_
NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!

KLOPson
09-07-2007, 23:27
Wiem wiem

ar***pl
10-07-2007, 07:14
No tak - centrala to jedno - reszta to czujki i konfiguracja systemu ...

Ja użyłem czujek DSC Encore 3001D - i dwa razy juz zdażyło mi się że się wzbudziły - teoretycznie bez przyczyny aktywowały alarm ...
Chałupa w środku pusta , teoretycznie żadnych przesłanek do aktywowania czujek - a jednak - dobrze że na razie w ramach testu systemu zaprogramowałem tylko sygnalizację świetlną w syrenie ...

Czy mieliście panowie jakieś złe doświadczenia z tymi czujkami ??
Nie za bardzo wiem gdzie ucho przyłożyć i co "grzebnąć" coby sytuacja sie nie powtarzała ... - zwłaszcza że za niedługo podłączam się do sieci monitoringu jednej z agencji ochrony na moim terenie ...

Hmmmm ...

Pozdrawiam

Ja jestem jednak zwolennikiem wersji Ec 301 bez D (Analogowej) .
Miałem okazję być serwisantem w dużej agencjii i spotykając sie z dużą ilością tych czujek EC 301 zaczowywały się prawidłowo natomiast EC301D często sie zawieszały i zwore czułośći trzeba było jednak przestawiać .

_ZBYCH_
10-07-2007, 09:36
No bo łatwiej krytykować - trudniej zrozumieć...

Zbychu, zadziwiasz mnie. Poraz kolejny jestem zniesmaczony Twoją postawą na forum. Tym razem dotyczy to bezpośrednio mnie. Sądziłem, że możliwe jest nawiązanie z Tobą jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji.

Swoją drogą, w moim przekonaniu źle pojmujesz znaczenie słowa "krytyka".
Pozdrawiam
No widzisz jak to się można pomylić...

:wink:

KLOPson
10-07-2007, 09:50
Haha

KLOPson
10-07-2007, 17:01
Ja także uważam, że Satel - przynajmniej jeśli chodzi o Integrę - nie ma sobie równych. Mimo wszystko staram się nie być bezkrytyczny.

Uważam jednak, że w przypadku systemów alarmowych osoba odpowiedzialna za ich prawidłowe i niezawodne działanie powinna znać reakcję centrali w każdej sytuacji.
No bo łatwiej krytykować - trudniej zrozumieć...

Zatem nie zgadzasz się z tym?

_ZBYCH_
10-07-2007, 20:47
Ja także uważam, że Satel - przynajmniej jeśli chodzi o Integrę - nie ma sobie równych. Mimo wszystko staram się nie być bezkrytyczny.

Uważam jednak, że w przypadku systemów alarmowych osoba odpowiedzialna za ich prawidłowe i niezawodne działanie powinna znać reakcję centrali w każdej sytuacji.
No bo łatwiej krytykować - trudniej zrozumieć...

Zatem nie zgadzasz się z tym?
Zatem nie mam czasu i ochoty na jałowe dyskusje :roll:
Nie zaśmiecaj tego wątku swoimi wywodami :-?

KLOPson
10-07-2007, 21:05
Ty mówisz do mnie "nie zaśmiecaj tego wątku swoimi wywodami"? W tym wątku jest z 10 stron Twoich nieudolnych przepychanek z Todaksem, więc myślę, że nie jesteś osobą upoważnioną do upominania mnie w tej kwestii.

Zbychu, jesteś arogancki. To jest idealne słowo opisujące Twoją naprawdę zadziwiającą postawę, myślę, nie tylko mnie.

W wielu kwestiach mamy podobne zdanie, w kilku odmienne, nie tak jednak odmienne jak odmienny jest nasz sposób rozmawiania z ludźmi. I mówię tu o kulturze.

Na tym - wzorem Prezydenta naszego wspaniałego - "zakończę znajomość ze Zbychem" na forum :D

_ZBYCH_
10-07-2007, 21:53
Ty mówisz do mnie "nie zaśmiecaj tego wątku swoimi wywodami"? W tym wątku jest z 10 stron Twoich nieudolnych przepychanek z Todaksem, więc myślę, że nie jesteś osobą upoważnioną do upominania mnie w tej kwestii.
Właśnie piszę o tym dla tego, aby nie było kolejnych 10 stron "nieudolnych" przepychanek z KLOPsonem.


Zbychu, jesteś arogancki. To jest idealne słowo opisujące Twoją naprawdę zadziwiającą postawę, myślę, nie tylko mnie.

W wielu kwestiach mamy podobne zdanie, w kilku odmienne, nie tak jednak odmienne jak odmienny jest nasz sposób rozmawiania z ludźmi. I mówię tu o kulturze.

Ja nie rozumiem, dlaczego Ty uzurpujesz sobie prawo do oceniania mojej osoby, czy mojego zachowania :roll:


Na tym - wzorem Prezydenta naszego wspaniałego - "zakończę znajomość ze Zbychem" na forum :D
Och, jakaż to dla mnie ogromna strata :(

Niezłe masz wzory do naśladowania - pogratulować! :lol:

P.S. Ciekawe, dlaczego innym e-mailem posługiwałeś się pisząc do mnie na priva prośbę o pomoc, a innym posługujesz się teraz. Czyżbyś od dawna planował jakąś akcję przeciwko mojej osobie? No tak, takie masz wzorce :lol:

KLOPson
11-07-2007, 13:24
Ja nie rozumiem, dlaczego Ty uzurpujesz sobie prawo do oceniania mojej osoby, czy mojego zachowania

Ej, Zbychu, a ja nie mam takiego prawa?


Niezłe masz wzory do naśladowania - pogratulować!
Tak, Zbychu, tak, Kaczyński jest moim największym autorytetem. Oczywiście.

Puknij się w łeb Zbychu, nie ma żadnej akcji, przeciwko Twojej osobie. Nie miałem nic wcześniej przeciwko Tobie (ewentualnie przeciwko Twoim głupim odpowiedziom na zaczepki Todaksa). Kiedy chciałem podjąć dyskusję, Ty mówisz do mnie "Zatem nie mam czasu i ochoty na jałowe dyskusje Nie zaśmiecaj tego wątku swoimi wywodami". Idę, bo atmosfera na tym forum jest tak fatalna, że nie ma tu czego szukać. Po prostu niemiło się tu rozmawia.

Aaa, pisałem do Ciebe Zbychu kiedy nie miałem jeszcze konta na Muratorze. Mam w zwyczaju używać różnych maili do różnych spraw.

Kończąc


Uważam jednak, że w przypadku systemów alarmowych osoba odpowiedzialna za ich prawidłowe i niezawodne działanie powinna znać reakcję centrali w każdej sytuacji.

To zdanie Zbych zanegował i twierdzi, że zachowania central alarmowych, których instralator nie jest w stanie przewidzieć nie zasługują na jakąkolwiek krytykę. W tek kwestii jestem innego zdania i - choć uważam Integrę za świetną centralę - sądzę, że np. problem, z którym spotkał się pablitoo to zaniedbanie producenta.
Sytuacja całkowicie analogiczna:
W ustawieniach powiadamiania instalator po znaku A (koniec numeru) wpisuje jeszcze znak E (pauza 3 sek). Pozornie wszystko jest w porządku, jednak centrala podczas autentycznego włamania nie powiadamia użytkownika. W dokumentacji centrali nie ma mowy, że w takiej sytuacji powiadamianie może nie zostać zrealizowane.

Czy i w tym przypadku producent nie zasługuje na krytykę?

Taka sytuacja nie ma oczywiście w rzeczywistości miejsca. Ja wiem, że w praktyce małe jest prawdopodobieństwo, że taka by zaistaniała, bo każdy przyzwoity instalator testuje proces powiadamiania. Jednak jest do zaistniałej analogiczna.

W moim przekonaniu urządzenia przeznaczone do systemów alarmowych nie mogą być jak Windows - "Nikt do końca ich nie zna". Pewne zachowania centrali mogą nie być zapisane w instrukcjach, ale nie w sprawach bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem. U pablitoo system wskazywał awarię, pomimo, że taka nie miała wogóle miejsca oraz zaśmiecał pamięć zdarzeń - to są rzeczy istotne.

Życzę miłego dnia, a przede wszystkim lepszej atmosfery na forum, zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś chce powiedzieć coś ponad "system zbudowany na czujkach inercyjnych i kontaktronach w oknach jest najlepszy".

Ukłony

mack
11-07-2007, 13:57
dzień dobry, co prawda nie jest to pytanie o alarm ale czy poradzicie jak zrobić
doprowadzenie sygnału TV drogą bezprzewodową od anteny do telewizora ok 20 m przejście sygnału przez strop.

_ZBYCH_
11-07-2007, 20:45
Niezłe masz wzory do naśladowania - pogratulować!
Tak, Zbychu, tak, Kaczyński jest moim największym autorytetem. Oczywiście.
No tak, to wiele wyjaśnia, ale nie będziemy tu o polityce dyskutować :lol:


Puknij się w łeb Zbychu...
Oooo, cóż za kultura! (w rękawiczkach :lol: ) Zupełnie to do pana ał ął ęł nie podobne :lol:


Idę, bo atmosfera na tym forum jest tak fatalna, że nie ma tu czego szukać. Po prostu niemiło się tu rozmawia.
Ogromna to strata :cry:

Idź sobie, idź, bo nie mam ochoty odpowiadać na Twoje głupie zaczepki.
Nie interesują mnie Twoje opinie na mój temat. Jestem, jaki jestem i nie zamierzam się zmieniać, a już na pewno Twoja krytyka i głupie docinki nie wpłyną na to. Nie pasuje Ci styl moich wypowiedzi, to nie czytaj.

Żegnam.

_ZBYCH_
11-07-2007, 20:46
dzień dobry, co prawda nie jest to pytanie o alarm ale czy poradzicie jak zrobić
doprowadzenie sygnału TV drogą bezprzewodową od anteny do telewizora ok 20 m przejście sygnału przez strop.
Nie jest to możliwe.

krzysztofh
12-07-2007, 08:48
Zbychu temat jest taki:
przed pójściem spać włączyłem alarm przyciskiem Stay i wszystko niby było OK, ale rano okazało się że brama garażowa jest podniesiona. Na szczęście nkt nas nie "odwiedził". Nie zwróciłem uwagi podczas włączenia alarmu że klawiatura LCD sygnalizuje naruszenie tej linii (zdefiniowana jako opóźniona 2).
Nauczka na przyszłość. Ale czy można coś zrobić aby w takiej sytuacji była sygnalizacja inna lub ewent. włączenie alarmu po zakończeniu czasu na wyjście?
Wiadomo że linia ta jest z opcją 5 wymuszenia włączenia przy naruszeniu.
Centrala DSC 5020.
I drugie pytanie.
Jak zachowują się linie sypialniane (05) jeżeli opuszczając dom uzbroję system przyciskiem stay przy naruszonej linii opóźniona 2 - czujnik kontaktronowy na bramie garażowej i ewnent. linie wewnętrzna (04) - czujnik PIR w garażu?
Czy one pozostają zablokowane czy aktywne?

_ZBYCH_
12-07-2007, 09:53
Zbychu temat jest taki:
przed pójściem spać włączyłem alarm przyciskiem Stay i wszystko niby było OK, ale rano okazało się że brama garażowa jest podniesiona. Na szczęście nkt nas nie "odwiedził". Nie zwróciłem uwagi podczas włączenia alarmu że klawiatura LCD sygnalizuje naruszenie tej linii (zdefiniowana jako opóźniona 2).
Nauczka na przyszłość. Ale czy można coś zrobić aby w takiej sytuacji była sygnalizacja inna lub ewent. włączenie alarmu po zakończeniu czasu na wyjście?
Wiadomo że linia ta jest z opcją 5 wymuszenia włączenia przy naruszeniu.
Centrala DSC 5020.
I drugie pytanie.
Jak zachowują się linie sypialniane (05) jeżeli opuszczając dom uzbroję system przyciskiem stay przy naruszonej linii opóźniona 2 - czujnik kontaktronowy na bramie garażowej i ewnent. linie wewnętrzna (04) - czujnik PIR w garażu?
Czy one pozostają zablokowane czy aktywne?
Aby po czasie na wyjście przy naruszeniu linii opóźnionej (01 lub 02) włączał się alarm, należy zaznaczyć opcję 6 w programie 013 (głośna sygnalizacja błędu wyjścia).
Po użyciu funkcji stay i naruszeniu linii opóźnionej, linie sypialniane pozostają nieaktywne. Ma to służyć możliwości wyjścia z domu i pozostawienia systemu bez uzbrojonych linii sypialnianych (np. jeśli ktoś w domu zostaje).

krzysztofh
12-07-2007, 12:42
Dzięki, to nieświadomy tej funkcji często wychodząc z domu włączałem alarm właśnie poprzez stay. :cry:
Czy uaktywnienie właściwości 6 w programie 013 spowoduje aktywację sygnalizatora czy klawiatury?
I czy to zadziała w przypadku naruszenia rozumianego jak w opisywanym przypadku, czyli od początku rozpoczęcia czasu na wyjście do jego zakończenia linia cały czas otwarta (rozwarty kontaktron)?

bastian
12-07-2007, 15:51
Przesledziłem watek o alarmach i uznajac wiedze i doswiadczenie osób tu sie wypowiadajacych pozwole zadac wiedzacym wiecej niz ja pyatnko.
Oto jestem w trakcie zamawiania instalacji alarmowej.
Jako ze mój dom to budowla z przedwojennej ,twradej jak beton albo i twardszej cegły,która w dodatku bedzie w całosci odsłonieta z tynku.
Zdecydowałem sie na sysytem bezprzewodowy.
Pytanie 1wsze:
Czy system firmy Jablotron JA-63KRG-4 (nie mam w domu kabla telefonicznego i nie zamierzam miec,stad wybór systemu gsm)
to oferta "markowa" tzn nie psujaca sie a w dodatku oferujaca dobra jakosc w stosunku do ceny ,czy tez w tej kategori polecilibyscie co innego.
Pytanie 2gie:
Czy zakładaja orientacyjny koszt takiego systemu (centrala jak wyzej +6 czujek bezprzewodowych+2 piloty) na około 3tys złotych ,wycena robocizny
przez firme instalujaca na drugie tyle ,czyli tez 3tys złotych nie jest aby troche za wysoka. :-?
Pytanie 3cie:
Czy montaz tego typu systemu jest mozliwy dla laika ,z ewentualna pomoca znajomego elektryka?

Oczywiscie biorąc pod uwage że nie ma tu kucia i prowadzenia przewodów.

Pozdrawiam i licze na odpowiedzi. :D

ar***pl
12-07-2007, 21:53
Przesledziłem watek o alarmach i uznajac wiedze i doswiadczenie osób tu sie wypowiadajacych pozwole zadac wiedzacym wiecej niz ja pyatnko.
Oto jestem w trakcie zamawiania instalacji alarmowej.
Jako ze mój dom to budowla z przedwojennej ,twradej jak beton albo i twardszej cegły,która w dodatku bedzie w całosci odsłonieta z tynku.
Zdecydowałem sie na sysytem bezprzewodowy.
Pytanie 1wsze:
Czy system firmy Jablotron JA-63KRG-4 (nie mam w domu kabla telefonicznego i nie zamierzam miec,stad wybór systemu gsm)
to oferta "markowa" tzn nie psujaca sie a w dodatku oferujaca dobra jakosc w stosunku do ceny ,czy tez w tej kategori polecilibyscie co innego.
Pytanie 2gie:
Czy zakładaja orientacyjny koszt takiego systemu (centrala jak wyzej +6 czujek bezprzewodowych+2 piloty) na około 3tys złotych ,wycena robocizny
przez firme instalujaca na drugie tyle ,czyli tez 3tys złotych nie jest aby troche za wysoka. :-?
Pytanie 3cie:
Czy montaz tego typu systemu jest mozliwy dla laika ,z ewentualna pomoca znajomego elektryka?

Oczywiscie biorąc pod uwage że nie ma tu kucia i prowadzenia przewodów.

Pozdrawiam i licze na odpowiedzi. :D
Jesli dobrze zrozumiałem to masz do zapłacenia 3tys zł za sprzęt i 3 tys zł za robociznę to nieźle cie chcą oskubać.Z jablotronem spotkałem się raz jak taki system zdejmowałem. Jeśli masz możliwość powieszenia przynajmniej klawiatury przewodowej to proponuję system satel integra lub DSC z modułem bezprzewodowym , jeśli nie to raczej wybrałbym Visonic Powermax.
Cena przy tej konfiguracjii ok 2600zł z dodatkową klawiaturą ale myślę że poradzisz sobie sam z montażem. I poszukaj innego instalatora cena 3000 zł za montaż (robociznę) 6 czujek bezprzewodowych i centralki wygląda na zdzierstwo.

_ZBYCH_
12-07-2007, 22:20
Dzięki, to nieświadomy tej funkcji często wychodząc z domu włączałem alarm właśnie poprzez stay. :cry:
A dlaczego nie używasz klawisza Away? On uruchamia system w trybie wyjścia (czyli z aktywacją linii sypialnianych).


Czy uaktywnienie właściwości 6 w programie 013 spowoduje aktywację sygnalizatora czy klawiatury?
I czy to zadziała w przypadku naruszenia rozumianego jak w opisywanym przypadku, czyli od początku rozpoczęcia czasu na wyjście do jego zakończenia linia cały czas otwarta (rozwarty kontaktron)?
Po czasie na wyjście, przy naruszonej linii opóźnionej (01 lub 02) włącza się alarm ogólny, czyli i sygnalizator i klawiatury, ale UWAGA! bez aktywacji wyjścia zaprogramowanego jako włamanie! Czyli jeśli masz monitoring radiowy lub GSM aktywowany z wyjść PGM, to w takim przypadku monitoring nie jest aktywowany, a jedynie zostaje wywołany alarm lokalny.

krzysztofh
13-07-2007, 06:42
Dzięki, to nieświadomy tej funkcji często wychodząc z domu włączałem alarm właśnie poprzez stay. :cry:
A dlaczego nie używasz klawisza Away? On uruchamia system w trybie wyjścia (czyli z aktywacją linii sypialnianych).


Czy uaktywnienie właściwości 6 w programie 013 spowoduje aktywację sygnalizatora czy klawiatury?
I czy to zadziała w przypadku naruszenia rozumianego jak w opisywanym przypadku, czyli od początku rozpoczęcia czasu na wyjście do jego zakończenia linia cały czas otwarta (rozwarty kontaktron)?
Po czasie na wyjście, przy naruszonej linii opóźnionej (01 lub 02) włącza się alarm ogólny, czyli i sygnalizator i klawiatury, ale UWAGA! bez aktywacji wyjścia zaprogramowanego jako włamanie! Czyli jeśli masz monitoring radiowy lub GSM aktywowany z wyjść PGM, to w takim przypadku monitoring nie jest aktywowany, a jedynie zostaje wywołany alarm lokalny.

Serdeczne dzięki Zbychu, już wszystko wiem (no tak powrót na ziemię - na pewno nie wszystko).

bastian
13-07-2007, 14:38
[Jesli dobrze zrozumiałem to masz do zapłacenia 3tys zł za sprzęt i 3 tys zł za robociznę to nieźle cie chcą oskubać.Z jablotronem spotkałem się raz jak taki system zdejmowałem. Jeśli masz możliwość powieszenia przynajmniej klawiatury przewodowej to proponuję system satel integra lub DSC z modułem bezprzewodowym , jeśli nie to raczej wybrałbym Visonic Powermax.
Cena przy tej konfiguracjii ok 2600zł z dodatkową klawiaturą ale myślę że poradzisz sobie sam z montażem. I poszukaj innego instalatora cena 3000 zł za montaż (robociznę) 6 czujek bezprzewodowych i centralki wygląda na zdzierstwo.[/quote]

Tak mi sie własnie wydawało ze robocizna w tej cenie to jakies nieporozumienie :lol:

Rozumiem że sysytem jablotrona zdejmowałes bo działał zle ,psuł sie lub tym podobnie.
Poszukam informacji o centralkach które polecasz.
Pozdrawiam

ar***pl
15-07-2007, 12:21
[Jesli dobrze zrozumiałem to masz do zapłacenia 3tys zł za sprzęt i 3 tys zł za robociznę to nieźle cie chcą oskubać.Z jablotronem spotkałem się raz jak taki system zdejmowałem. Jeśli masz możliwość powieszenia przynajmniej klawiatury przewodowej to proponuję system satel integra lub DSC z modułem bezprzewodowym , jeśli nie to raczej wybrałbym Visonic Powermax.
Cena przy tej konfiguracjii ok 2600zł z dodatkową klawiaturą ale myślę że poradzisz sobie sam z montażem. I poszukaj innego instalatora cena 3000 zł za montaż (robociznę) 6 czujek bezprzewodowych i centralki wygląda na zdzierstwo.
Tak mi sie własnie wydawało ze robocizna w tej cenie to jakies nieporozumienie :lol:

Rozumiem że sysytem jablotrona zdejmowałes bo działał zle ,psuł sie lub tym podobnie.
Poszukam informacji o centralkach które polecasz.
Pozdrawiam
[/quote]Za często centrala nie widziała czujek. Przy DSC czy visonicu takie usterki się nie pojawiały.

as24
18-07-2007, 22:07
1. Czy w oknie tylko uchylnym wskazane jest zamontowanie kontaktorow?

2. Czy we Wrocławiu jest jakies centralne Centrum Monitoringu Alarmow?

_ZBYCH_
19-07-2007, 23:24
1. Czy w oknie tylko uchylnym wskazane jest zamontowanie kontaktorow?
Tak


2. Czy we Wrocławiu jest jakies centralne Centrum Monitoringu Alarmow?
Nie sądzę :(

Cpt_Q
20-07-2007, 02:05
dzień dobry, co prawda nie jest to pytanie o alarm ale czy poradzicie jak zrobić
doprowadzenie sygnału TV drogą bezprzewodową od anteny do telewizora ok 20 m przejście sygnału przez strop.
Nie jest to możliwe.

jest to do zrobienia, ale nie spodziewajmy się cudów, jeżeli chodzi o jakość przekazu. I nie bezpośrednio od anteny, ale od jakiegokolwiek urządzenia z tunerem i wyjściami AV.
Przećwiczyłem - do celów jakiegoś podglądu czy monitoringu wystarcza, ale jeśli chodzi o napawanie się jakością HDTV i obejrzenie dobrego filmu polecam dobre, długie wiertło i parę metrów kabla...

_ZBYCH_
20-07-2007, 19:05
dzień dobry, co prawda nie jest to pytanie o alarm ale czy poradzicie jak zrobić
doprowadzenie sygnału TV drogą bezprzewodową od anteny do telewizora ok 20 m przejście sygnału przez strop.
Nie jest to możliwe.

jest to do zrobienia, ale nie spodziewajmy się cudów, jeżeli chodzi o jakość przekazu. I nie bezpośrednio od anteny, ale od jakiegokolwiek urządzenia z tunerem i wyjściami AV.
Przećwiczyłem - do celów jakiegoś podglądu czy monitoringu wystarcza, ale jeśli chodzi o napawanie się jakością HDTV i obejrzenie dobrego filmu polecam dobre, długie wiertło i parę metrów kabla...
Nie, nie da się tego zrobić w takiej formie o jaką pyta mack :(
Nie da się bezprzewodowo połączyć anteny z telewizorem.
Rozwiązanie, o którym pisze Cpt_Q polega na bezprzewodowym połączeniu źródła sygnału audio-video (np. magnetowid) z odległym telewizorem. Do tego trzeba jeszcze zastosować tzw. przedłużacz pilota, który umożliwi zdalne przełączanie kanałów w magnetowidzie podłączonym na górze do anteny.
Odnośnie jakości sygnału, to uważam, że do oglądania programów ze zwykłej anteny rozwiązanie się nadaje, ale dobry zestaw do przekazywania sygnału audio-video + przedłużacz pilota, to wydatek kilkuset złotych :(
Do tego trzeba jeszcze jakiś magnetowid.

Odnośnie HDTV to dla uzyskania właściwej jakości obrazu i tak należy zastosować inne źródło sygnału, typu tuner sat z wyjściem wysokiej rozdzielczości (HDMI).

todaks
22-07-2007, 16:21
No i bardzo dobrze, że napisałeś do producenta, chciałem Ci to zasugerować, ale sądziłem, że może jeszcze Zbych i Todaks coś wymyślą, ale nie zdążyli, bo my tutaj prawie jak na czacie :D

Co sądzę o takim rozwiązaniu? Jeżeli jest ono skuteczne, to ja sądzę, że Satel ośmiesza się stosując w swoich produktach rozwiązania, które ciągną za sobą tego typu dziwaczne zachowania centrali, a nie wspominając o tym w dokumentacji.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim problemem i na odległość pewnie nie wpadłbym na jego rozwiązanie w takiej postaci.

Pozdrawiam także
Satel ma więcej "ciekawostek" nie opisanych w dokumentacji i wymagających dochodzenia przez instalatora drogą prób i błędów.

To właśnie powoduje, że wielu instalatorów zniechęca się do Satela, bo nie chcą go poznać :roll:

Nie uważam jednak, ze Satel się ośmiesza, bo przy tak rozbudowanym oprogramowaniu trudno jest zebrać wszystkie uwagi i wypuścić w formie pisemnej. Zresztą kto by to czytał :lol:
Instalatorzy nawet nie czytają dokładnie instrukcji montażu i programowania.

Z oprogramowaniem Satela jest jak z systemem Windows :wink:
Nikt do końca go nie zna :lol:

Czasem wystarczy zrestartować zasilanie i wszystko wraca do normy (całkiem jak w Windows :wink: )

Co do SATEL-a i jego integry to tego typu wpadki są efektem odpowiedzi programistów na propozycje instalatorów . Całe szczęście że firma SATEL
zmieniła tryb postępowania w takich sytuacjach i obecnie jej pion serwisowy ,
podchodzi do sygnalizowanych przez instalatorów problemów , w sposób zdecydowanie lepszy niż kilka lat wstecz .Jednak trudno nie zgodzić się z KLOPsonem że są pewne kryteria których nie wolno lekceważyć i pewne zakresy działania centrali należy przed wprowadzeniem w życie dokładnie
sprawdzić .
Nic tak nie drażni jak działanie sprzętu niezgodne z opisem w dokumentacji .
W takim przypadku restart zasilania to akt desperacji a nie profesjonalne usunięcie usterki ( Zbych - nie poczytuj tego jako zarzut wobec Twojej osoby :P )

_ZBYCH_
22-07-2007, 16:31
Nic tak nie drażni jak działanie sprzętu niezgodne z opisem w dokumentacji.
Zgadza się, ale czy w systemach innych producentów masz w instrukcji opisane wszystkie procedury? Nie, więc nie ma co się czepiać (nie poczytuj tego jako zarzut wobec Twojej osoby :wink:), bo Satel nie jest tu żadnym wyjątkiem. Satel ma odgomnie dużo opcji (w porównaniu z innymi systemami), więc więcej widać tych braków opisów procedur działania.
Do instalatora należy "rozgryzienie" tych procedur i sprawdzenie, co i jak działa.
To jest właśnie wiedza i praktyka :).
Nie powiem, że nie byłbym zadowolony, jeśli każdy producent central opisał by dokładnie wszystkie procedury, ale wiem, że to nierealne :(


W takim przypadku restart zasilania to akt desperacji a nie profesjonalne usunięcie usterki ( Zbych - nie poczytuj tego jako zarzut wobec Twojej osoby :P )
Firma DSC zaleca reset zasilania po zmianie oprogramowania centrali...
Mało tego, centrale Satela same robią reset zasilania po programowaniu :)

todaks
22-07-2007, 16:34
KLOPson napisał

Puknij się w łeb Zbychu, nie ma żadnej akcji, przeciwko Twojej osobie. Nie miałem nic wcześniej przeciwko Tobie (ewentualnie przeciwko Twoim głupim odpowiedziom na zaczepki Todaksa).

Moje wypowiedzi to nie słowne zaczepki tylko własne zdanie na poruszane tematy .To że były odczytywane przez niektórych opacznie ....... :lol:

todaks
22-07-2007, 16:39
Zbychu - piszemy o dwóch zupełnie różnych restartach .
Ty - o restarcie planowanym , ja o desperackim tzn " nie mam pojęcia o co chodzi ,... może zrestartować ? "

_ZBYCH_
22-07-2007, 16:40
KLOPson napisał

Puknij się w łeb Zbychu, nie ma żadnej akcji, przeciwko Twojej osobie. Nie miałem nic wcześniej przeciwko Tobie (ewentualnie przeciwko Twoim głupim odpowiedziom na zaczepki Todaksa).

Moje wypowiedzi to nie słowne zaczepki tylko własne zdanie na poruszane tematy .To że były odczytywane przez niektórych opacznie ....... :lol:
Ludzie mają różne charaktery :wink: :lol:

_ZBYCH_
22-07-2007, 17:05
Zbychu - piszemy o dwóch zupełnie różnych restartach .
Ty - o restarcie planowanym , ja o desperackim tzn " nie mam pojęcia o co chodzi ,... może zrestartować ? "
Ok. ale skoro instalator (pomijając, czy jest to profesjonalista z wieloletnim stażem, czy inwestor samodzielnie montujący pierwszy w życiu system alarmowy) nie ma już innego pomysłu na uruchomienie systemu zgodnie z programem, to dlaczego nie spróbować restartu centrali?

Przecież to nie jest tak, że system co chwila działa inaczej - niezgodnie z założeniami. System od początku nie działa zgodnie z założeniami więc problem (usterka) jest znana i można ją w jakiś sposób usunąć (np. konsultując temat z działem technicznym - jak w opisanym wyżej przypadku).
Nie jest to poważna usterka mająca wpływ na zabezpieczenie obiektu.

Ponad to mi nigdy nie zdążył się opisywany przez pablitoo przypadek, więc wniosek z tego, że jako początkujący i ciekawy instalator sam przestawił jakąś opcję (być może nieświadomie).

Ja nie twierdzę, że Centrale Satela nie mają wad programowych, ale te nieliczne i jeszcze nie usunięte przez programistów "wady" nie wpływają na zabezpieczenie obiektu, a jedynie na dodatkowe funkcje użytkowe.
Nie mam przy tym za złe Satelowi, że wprowadził na rynek produkt nie sprawdzony w 100%, bo jestem świadomy (w przeciwieństwie do co po niektórych...), że to nie realne!

Każdy nowy Windows też jest wypuszczany na rynek z szeregiem dziur w oprogramowaniu i dopiero przez kilka kolejnych lat te dziury są usuwane przez wypuszczanie przez Microsoft "łatek".
Inny przykład, to samochody. Jest wiele nowych modeli, które posiadają szereg wad wychodzących dopiero podczas eksploatacji i to niezależnie od marki czy klasy samochodu. Niektóre wady mają poważny wpływ na bezpieczeństwo, czyli na zdrowie i życie. Czego więc spodziewać się od Satela?
Tak, jak napisałem, łatwiej krytykować, niż zrozumieć, na co KLOPson się "zniesmaczył" i od słowa do słowa, awantura gotowa :(

karkan
22-07-2007, 18:42
Witam,
Mam kilka pytan do fachowcow odnosnie alarmow :)

1. Mam zamiar zalozyc alarm w domu ktory skladaby sie z:

ok.8 czujek
ok. 10 kontraktonow
2 klawiatur

Jaka centrale wybrac?I czy beda potrzebne jakies expandery Dodam ze na firmie mam alarm firmy Satel i tutaj tez chcialbym takowej firmy zalozyc. Dobrze by bylo zeby dalo sie ta cenyrale w przyszlosci jeszcze rozbudowac powiedzmy o kolejne 10 czujek tak w razie W :)

2. Ile minimalne zyl w kablu jest potrzebnych zeby podlaczyc:

Czujke
kontrakton
klawiature
Sygnalizator zewnetrzny

Pytam bo kable juz mam polozone juz dosc dawno i musze sie upewnic czy wystarczy zyl.

Z gory dziekuje za wszytskie odpowiedzi :)

Aprakson
22-07-2007, 22:10
Witam!

Od dłuższego czasu czytam ten i podobne wątki na tym forum. Dzięki poradom Zbycha (ukłony) i innych tu piszących zamontowałem w swoim domu alarm i nie tylko :)
Alarm rozbudowałem do realizacji różnej automatyki w domu i ogrodzie.
Wszystko jest dopiero w fazie montażu i rozruchu.
Mam Integrę 128 i posiadam wolne wejścia i wyjścia.
Teraz podłączyłem zapalanie oświetlenia przez czujkę ruchu i nie umiem tego zaprogramować, aby działało tak, jak chcę :(
Chcę, aby po naruszeniu czujki ruchu oświetlenie zapalało się na określony czas, ale żeby dalsze naruszenia czujki wydłużały czas włączenia oświetlenia o czas naruszenia czujki i dopiero po zakończeniu naruszania czujki oświetlenie gaśnie po zaprogramowanym czasie. Jak to zrobić?
Teraz mam tak, że po naruszeniu czujki oświetlenie się włącza, ale niezależnie od naruszenia czujki po zaprogramowanym czasie oświetlenie gaśnie :(
Żeby zapaliło się ponownie, to muszę stać w bezruchu i czekać, aż czujka przestanie działać + około 2 sekundy i ponowne naruszenie czujki znowu włącza oświetlenie, ale znowu tylko na zaprogramowany czas.
Co mam zmienić, żeby to dobrze działało?
Proszę o pomoc :P

Pozdrawiam serdecznie
Arek

todaks
25-07-2007, 21:44
Witam,
Mam kilka pytan do fachowcow odnosnie alarmow :)

1. Mam zamiar zalozyc alarm w domu ktory skladaby sie z:

ok.8 czujek
ok. 10 kontraktonow
2 klawiatur

Jaka centrale wybrac?I czy beda potrzebne jakies expandery Dodam ze na firmie mam alarm firmy Satel i tutaj tez chcialbym takowej firmy zalozyc. Dobrze by bylo zeby dalo sie ta cenyrale w przyszlosci jeszcze rozbudowac powiedzmy o kolejne 10 czujek tak w razie W :)

2. Ile minimalne zyl w kablu jest potrzebnych zeby podlaczyc:

Czujke
kontrakton
klawiature
Sygnalizator zewnetrzny

Pytam bo kable juz mam polozone juz dosc dawno i musze sie upewnic czy wystarczy zyl.

Z gory dziekuje za wszytskie odpowiedzi :)
Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na wczasniejszych stronach ,
trzeba tylko chcieć :wink:

todaks
25-07-2007, 21:55
Chcę, aby po naruszeniu czujki ruchu oświetlenie zapalało się na określony czas, ale żeby dalsze naruszenia czujki wydłużały czas włączenia oświetlenia o czas naruszenia czujki i dopiero po zakończeniu naruszania czujki oświetlenie gaśnie po zaprogramowanym czasie. Jak to zrobić?

Zbych na pewno zna Integrę bardziej i być może ma inny patent .Mi przyszedł pomysł taki :
wyjście X - typ 14 , czas naruszenia 30 sek ,
wyjście Y- typ 14, czas naruszenia 45 sek ,
wyjście Z - suma wyjść X i Y - sterowanie żarówką
oczywiście wyjścia X i Y reagują na to samo wejście
Powinno działać choć moze trzeba użyć innych czasów , zastrzegam że rozwiązanie jest nie sprawdzone w praktyce

todaks
25-07-2007, 22:03
Każdy nowy Windows też jest wypuszczany na rynek z szeregiem dziur w oprogramowaniu i dopiero przez kilka kolejnych lat te dziury są usuwane przez wypuszczanie przez Microsoft "łatek".
Inny przykład, to samochody. Jest wiele nowych modeli, które posiadają szereg wad wychodzących dopiero podczas eksploatacji i to niezależnie od marki czy klasy samochodu. Niektóre wady mają poważny wpływ na bezpieczeństwo, czyli na zdrowie i życie. Czego więc spodziewać się od Satela?
Tak, jak napisałem, łatwiej krytykować, niż zrozumieć, na co KLOPson się "zniesmaczył" i od słowa do słowa, awantura gotowa

Zbychu na pewno jest w tym dużo racji i na pewno KLOPson to rozumie , ja również .
Nie zmienia to faktu że krytykowac takie przypadki trzeba . Dowodem na to jest postęp firmy SATEL która własnie w odpowiedzi na krytykę wprowadziła nowe zasady współpracy z instalatorami i szereg doskonałych rozwiązań w swych urządzeniach .

ChrisM
26-07-2007, 14:32
Witam,

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić okablowanie do alarmu, oraz wybrałem zestaw Integra 32 + kontraktony i cz. PIR - do rozbudowy. Duże Podziękowania dla Zbycha i Innych za rzeczową rozbudowę tego tematu .
Mój domek mam na etapie wykonywania tynków.
I tu moje pytanie, co sądzicie na temat tych modułów powiadamiania (nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskim koszcie urządzenia):

http://www.allegro.pl/item216616965_powiadomienie_gsm_clip_dialer_alarm. html

http://www.allegro.pl/item216617606_uniwersalne_powiadomienie_gsm_clip_s ms_dialer.html


Pozdrawiam

ar***pl
27-07-2007, 22:36
Witam,

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić okablowanie do alarmu, oraz wybrałem zestaw Integra 32 + kontraktony i cz. PIR - do rozbudowy. Duże Podziękowania dla Zbycha i Innych za rzeczową rozbudowę tego tematu .
Mój domek mam na etapie wykonywania tynków.
I tu moje pytanie, co sądzicie na temat tych modułów powiadamiania (nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskim koszcie urządzenia):

http://www.allegro.pl/item216616965_powiadomienie_gsm_clip_dialer_alarm. html

http://www.allegro.pl/item216617606_uniwersalne_powiadomienie_gsm_clip_s ms_dialer.html


Pozdrawiam
Jak dla mnie to trochę słabe spróbuj zobaczyć to:
http://www.abratronik.pl/Oferta_exp.php
Załozyłem juz ok 40 szt i wszystkie chodzą bez problemu. Jeśli wybierzesz Expert GSM to tylko do nokii.

kris_pp
28-07-2007, 10:52
Pytanie do odób z branży alarmowej.

Witam mam wycene istalacji alarmowej, prosze o odpowiedz co byscie zmienili i czy jest OK.
ZESTAW DCS
- procesor PC 1832 + klawiatura PK 51516 - 469zł
- moduł PC5108 - 64zł
- obudowa centr. - 77zł
- akumulator 17Ah - 110zł
- Czujka LC 100 - 41zł
- PK - 13zł
- PK SC 555 - 30zł
- Puszki - 37zł
- Syrena zew. - 105zł
- Syrena wew. - 34zł
- Kabel 120zł
- zestaw do powiadomienia na telefon GSM wraz z telefonem - 650zł
- Robocizna 1000zł
Suma: 3200zł - czy to dobra oferta, co byście dodali co usuneli z zestawienia.

Rzut domu wyglada tak:
http://www.krisport.pl/allegro/budowa/rzut.jpg

ChrisM
28-07-2007, 22:17
Witam,

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić okablowanie do alarmu, oraz wybrałem zestaw Integra 32 + kontraktony i cz. PIR - do rozbudowy. Duże Podziękowania dla Zbycha i Innych za rzeczową rozbudowę tego tematu .
Mój domek mam na etapie wykonywania tynków.
I tu moje pytanie, co sądzicie na temat tych modułów powiadamiania (nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskim koszcie urządzenia):

http://www.allegro.pl/item216616965_powiadomienie_gsm_clip_dialer_alarm. html

http://www.allegro.pl/item216617606_uniwersalne_powiadomienie_gsm_clip_s ms_dialer.html


Pozdrawiam
Jak dla mnie to trochę słabe spróbuj zobaczyć to:
http://www.abratronik.pl/Oferta_exp.php
Załozyłem juz ok 40 szt i wszystkie chodzą bez problemu. Jeśli wybierzesz Expert GSM to tylko do nokii.

Dziękuję za odpowiedz, tylko mam bardzo skromy budżet na wykonanie alarmu :cry:, a moja "księgowa" jest skrupulatna i pewno będę musiał kupić uboższą wersję modułu powiadamiania,

Zbychu, prosiłbym jeszcze Ciebie o opinię w temacie zaproponowanych przeze mnie modułów powiadomienia,
Z góry dziękuję i Pozdrawiam

ar***pl
30-07-2007, 07:30
Witam,

Dzięki temu wątkowi udało mi się zrobić okablowanie do alarmu, oraz wybrałem zestaw Integra 32 + kontraktony i cz. PIR - do rozbudowy. Duże Podziękowania dla Zbycha i Innych za rzeczową rozbudowę tego tematu .
Mój domek mam na etapie wykonywania tynków.
I tu moje pytanie, co sądzicie na temat tych modułów powiadamiania (nie ukrywam, że zależy mi na możliwie niskim koszcie urządzenia):

http://www.allegro.pl/item216616965_powiadomienie_gsm_clip_dialer_alarm. html

http://www.allegro.pl/item216617606_uniwersalne_powiadomienie_gsm_clip_s ms_dialer.html


Pozdrawiam
Jak dla mnie to trochę słabe spróbuj zobaczyć to:
http://www.abratronik.pl/Oferta_exp.php
Załozyłem juz ok 40 szt i wszystkie chodzą bez problemu. Jeśli wybierzesz Expert GSM to tylko do nokii.

Dziękuję za odpowiedz, tylko mam bardzo skromy budżet na wykonanie alarmu :cry:, a moja "księgowa" jest skrupulatna i pewno będę musiał kupić uboższą wersję modułu powiadamiania,

Zbychu, prosiłbym jeszcze Ciebie o opinię w temacie zaproponowanych przeze mnie modułów powiadomienia,
Z góry dziękuję i Pozdrawiam
Rozumiem że tniesz koszty , ale ty chcesz chyba założyć w miarę niezawdne monitorowanie swojego dobytku a nie zabawkę.
czytałem opisy proponowanych przez ciebie urządzeń i są to chyba urządzenia 1-2 wejściowe( jest ale z możliwością). Experty są używane przez agencję ochrony i naprawdę się sprawdzają,ja też nie mam z nimi problemów.Masz tu albo 6 wejść i 2 wyjścia (spec GSM) albo 8 wejść (expert GSM) które dowolnie sobie konfigurujesz tak jak chcesz.Może warto zaoszczędzić na czymś innym.?

_ZBYCH_
30-07-2007, 23:36
Zbychu, prosiłbym jeszcze Ciebie o opinię w temacie zaproponowanych przeze mnie modułów powiadomienia,
Z góry dziękuję i Pozdrawiam
Witam

Nie znam tego sprzętu, więc nie będę się na ich temat wypowiadał.
Ja czasem poza modułami GSM Satela, montuję moduły GSM firmy VIDIAQ (http://www.vidiaq.com.pl/terminale.html)
Współpracują z tanimi telefonami i dobrze działają.

_ZBYCH_
30-07-2007, 23:48
Chcę, aby po naruszeniu czujki ruchu oświetlenie zapalało się na określony czas, ale żeby dalsze naruszenia czujki wydłużały czas włączenia oświetlenia o czas naruszenia czujki i dopiero po zakończeniu naruszania czujki oświetlenie gaśnie po zaprogramowanym czasie. Jak to zrobić?

Zbych na pewno zna Integrę bardziej i być może ma inny patent .Mi przyszedł pomysł taki :
wyjście X - typ 14 , czas naruszenia 30 sek ,
wyjście Y- typ 14, czas naruszenia 45 sek ,
wyjście Z - suma wyjść X i Y - sterowanie żarówką
oczywiście wyjścia X i Y reagują na to samo wejście
Powinno działać choć moze trzeba użyć innych czasów , zastrzegam że rozwiązanie jest nie sprawdzone w praktyce
Owszem, przy doborze odpowiednich czasów działania obu wyjść X i Y nieźle to działa. Ja jeszcze do sumy wyjść dokładam wyjście typ 17 - Wskaźnik gotowy (oczywiście z negacją).

Jeszcze jedna uwaga, wyjście typu 14 - Naruszenie wejścia, nie działa po zablokowaniu czujki ruchu (uzbrojenie w trybie nocnym z blokadą linii wewnętrznych). Natomiast wyjście typu 17 - Wskaźnik gotowy, działa, mimo zablokowania czujki :)
Można tą właściwość wykorzystać w połączeniu z timerem i też będzie włączało oświetlenie, mimo zablokowania tej czujki w funkcji alarmowej :D

todaks
31-07-2007, 15:36
Chcę, aby po naruszeniu czujki ruchu oświetlenie zapalało się na określony czas, ale żeby dalsze naruszenia czujki wydłużały czas włączenia oświetlenia o czas naruszenia czujki i dopiero po zakończeniu naruszania czujki oświetlenie gaśnie po zaprogramowanym czasie. Jak to zrobić?

Zbych na pewno zna Integrę bardziej i być może ma inny patent .Mi przyszedł pomysł taki :
wyjście X - typ 14 , czas naruszenia 30 sek ,
wyjście Y- typ 14, czas naruszenia 45 sek ,
wyjście Z - suma wyjść X i Y - sterowanie żarówką
oczywiście wyjścia X i Y reagują na to samo wejście
Powinno działać choć moze trzeba użyć innych czasów , zastrzegam że rozwiązanie jest nie sprawdzone w praktyce
Jest też inny sposób :
wyjście typ 24 , czas naruszenia 2 min wyzwalane z wejścia pod który podłączona jest czujka która nas interesuje .

To patent jednego z "Satelowskich" specjalistów szkoleniowych

jogi8
31-07-2007, 21:00
[Jesli dobrze zrozumiałem to masz do zapłacenia 3tys zł za sprzęt i 3 tys zł za robociznę to nieźle cie chcą oskubać.Z jablotronem spotkałem się raz jak taki system zdejmowałem. Jeśli masz możliwość powieszenia przynajmniej klawiatury przewodowej to proponuję system satel integra lub DSC z modułem bezprzewodowym , jeśli nie to raczej wybrałbym Visonic Powermax.
Cena przy tej konfiguracjii ok 2600zł z dodatkową klawiaturą ale myślę że poradzisz sobie sam z montażem. I poszukaj innego instalatora cena 3000 zł za montaż (robociznę) 6 czujek bezprzewodowych i centralki wygląda na zdzierstwo.

Tak mi sie własnie wydawało ze robocizna w tej cenie to jakies nieporozumienie :lol:

Rozumiem że sysytem jablotrona zdejmowałes bo działał zle ,psuł sie lub tym podobnie.
Poszukam informacji o centralkach które polecasz.
Pozdrawiam[/quote]

Jak chcesz to spójrz na stronkę www.vidicon.pl i tam jest system crow bezprzewodowy, mają również dodoatkowe klawiatury i sygnalizatory solarne. Założyłem parę i jak narazie około 2,5 roku i cisza i spokój, za jakieś pół roku szykuje się wymiana baterii

todaks
01-08-2007, 16:39
Jeśli chodzi o systemy bezprzewodowe to oprócz już wspomnianych warto również zapoznać się z systemem MAGELLAN
informacje tutaj :
http://www.todaks.com.pl/673/paradox%20magellan.html
lub na stronie importera :
www.omc.com.pl

as24
03-08-2007, 22:01
Do Zbycha, Todaksa i specjalistów

Jestem na etapie zamawiania stolarki drewnianej. W sumie 19 okien z czego 10 na parterze. Prosze o wyjasnienie kilku wątpliwości:

1. Czy w oknie dwuskrzydłowym na ruchomym słupku kontaktor może byc tylko na jednym skrzydle?

2. Kilku producentów stolarki nie zaklada kontaktorów - jakie kontaktory sa godne polecenia, gdybym zlecił montaż na własny rachunek

3. System RotoNT posiada własny system kontaktorów - czy sa one godne polecenia, przy dość wysokiej cenie - czy lepiej załozyć inne, tj. polecone jak w pkt. 2

4. Ze wzgledu na wysokie koszty szyb P2 i WK2 zastanawiam się nad 3 opcjami z założeniem, że we wszystkich oknach będą kontaktory:
a. WK2 i P2 tylko w drzwiach tarasowych
b. Szyby P2 i WK2 w tarasowych oraz okucie WK2 (normalna szyba) w innych oknach na parterze
c. P2 w drzwiach tarasowych i do tego wszedzie kontaktory
d. caly parter WK2 i P2 (góóóóra pieniędzy)

Opcja 4c jest oczywiście najtansza... ale czy do przyjecia przy zalozeniu ze beda kontaktory, czujniki inercyjne i czujki PIR?

5. Klamki z kluczykiem, to kolejny wydatek.
a. czy ma sens montować WK2 bez klamek z kluczykiem?

Dziekuje za rozwianie watpliwosci.

as24
06-08-2007, 20:54
Po kilku godzinach lektury doszedlem do wniosków:

1. W oknie z ruchomy slupkiem kontaktrony tylko na jednym skrzydle :)

2. Zbych ani razu nie polecil zadnej marki kontaktronow wpuszczonych ;)

3. System RotoNT jest dla bogatych. Zwykly kontaktron starczy

4. Pozostaja szyby P2 i WK2, i klamki na kluczyk (jak starczy kasy)

Nasunely mi sie dalsze pytania:
1. Kontaktrony:
a. Zbych nie zdal obiecywanej relacji ze sprawowania sie kontaktronow Satel i nie wskazal jakie Satelewskie wybierac (K-2 2E /K-3 2??)
b. czy przy okuciach WK2 w oknach drewnianych nalezy stosowac dodatkowe magnesy???
c. jakie to sa kontaktrony spolaryzowane?? Chodzi mi o przykladowe modele

pablitoo
06-08-2007, 22:24
as24 -> nie żebym się czepiał - ale bardzo Cię proszę -> KONTAKTRON - a nie -> kontaktor - razi mnie to ... - może to zboczenie zawodowe /jestem elektronikiem/ ale razi mnie ...

Pozdrawiam

as24
06-08-2007, 23:03
Juz poprawione - to efekt bolu oczu po godzinnej lekturze forum ;)

Witalis
08-08-2007, 18:48
Pytanie do praktyków:

Czy umieszczenie czujki pir w bezpośredniej bliskości z zawieszoną pod sufitem kolumną głośnikową będzie miało wpływ na generowanie fałszywek (drganie powietrza, pole magnetyczne i licho wie co jeszcze)?

Jestem na etapie kładzenia instalacji i nie chciałbym popełnić błędu, zwłaszcza, że takich miejsc ma być kilka, ponieważ kolumienki (satelity od kina domowego) mają pełnić rolę domowego radiowęzła. Planuję czujkę umieszczać w odległości ok. 2 cm pod kolumienką.

marcin_u
08-08-2007, 22:14
Pytanie do praktyków:

Czy umieszczenie czujki pir w bezpośredniej bliskości z zawieszoną pod sufitem kolumną głośnikową będzie miało wpływ na generowanie fałszywek (drganie powietrza, pole magnetyczne i licho wie co jeszcze)?

Jestem na etapie kładzenia instalacji i nie chciałbym popełnić błędu, zwłaszcza, że takich miejsc ma być kilka, ponieważ kolumienki (satelity od kina domowego) mają pełnić rolę domowego radiowęzła. Planuję czujkę umieszczać w odległości ok. 2 cm pod kolumienką.

czujka ruchu tzw PIR nie widzi drgań itp..taka czujka działa na zmiany temperatury(czujnik widzi człowieka jako temperature)

koji
08-08-2007, 22:39
Pytanie do praktyków:

Czy umieszczenie czujki pir w bezpośredniej bliskości z zawieszoną pod sufitem kolumną głośnikową będzie miało wpływ na generowanie fałszywek (drganie powietrza, pole magnetyczne i licho wie co jeszcze)?

Jestem na etapie kładzenia instalacji i nie chciałbym popełnić błędu, zwłaszcza, że takich miejsc ma być kilka, ponieważ kolumienki (satelity od kina domowego) mają pełnić rolę domowego radiowęzła. Planuję czujkę umieszczać w odległości ok. 2 cm pod kolumienką.

Umieszczanie kolumny na takiej wysokosci (jak domniema min 2,2m) jest dosc kiepskim pomyslem... zeby dobrze odbierac z niej dzwiek trzeba bedzie siedziec z 20m od niej ;) skierowanie jej wprost na sluchacza po 1 nie bedzie efektywne a po 2gie efektowne ;)

stara indianska zasada mowi ze glosnik wysokotonowy zawsze na wysokosci uszu sluchacza...

wiec czujka na swoim miejscu i kolumna tez :)

Witalis
09-08-2007, 00:36
Umieszczanie kolumny na takiej wysokosci (jak domniema min 2,2m) jest dosc kiepskim pomyslem... zeby dobrze odbierac z niej dzwiek trzeba bedzie siedziec z 20m od niej ;) skierowanie jej wprost na sluchacza po 1 nie bedzie efektywne a po 2gie efektowne ;)

stara indianska zasada mowi ze glosnik wysokotonowy zawsze na wysokosci uszu sluchacza...

wiec czujka na swoim miejscu i kolumna tez :)

Chyba nie tak mnie zrozumiałeś :( Z tych głośników nie oczekuję wysokiej jakości dzwięku. Będą rozmieszczone po jednym, w prawie każdym pomieszczeniu (10 sztuk, z możliwością indywidualnego wyłączenia) Rolą ich będzie informowanie o określonych zdarzeniach w domu (poprzez moduł zapowiedzi słownych w systemie Integra), cicho grająca muzyka (mono) z ulubionej stacji radiowej (w łazience, kibelku i na strychu też :) ), Przez nie, podnosząc słuchawkę dowolnego telefonu i przełączając się flash'em będzie można przekazać "wazne komunikaty" nie nadwyrężając gardła :) Układ mam już próbnie "rozpajęczony". Mały wzmacniacz, prosty mikser i satelity, tylko zastanowiło mnie czy bliskość do czujki pir nie spowoduje powstania sprzyjających warunków dla fałszywych alarmów. Np. wiadomo, że powiewająca w otwartym oknie firanka i nagłe wyjście słońca zza chmur może spwodować zadziałanie czujki i czy drgająca kolumna jeszcze obniży ten próg fałszywej detekcji? Rozważania są czysto teoretyczne ale w przypadku, gdyby pojawiały się fałszywki, nie chciałbym, żeby gdzieś w podświadomości kołatała się myśl, że sam obniżyłem odporność czujek na ich "dziwne zachowania". :(
Dlatego prytanie kierowałem do praktyków, którzy zapewne zetknęli się różnymi (mniej lub bardziej wytłumaczalnymi) zachowaniami czujek pir.

A co do delektowania się czystością i jakościa dźwięku to oczywiście zgadzadzam się ze starą indiańską zasadą... :lol:

marcin_u
09-08-2007, 06:56
. Np. wiadomo, że powiewająca w otwartym oknie firanka i nagłe wyjście słońca zza chmur może spwodować zadziałanie czujki i czy drgająca kolumna jeszcze obniży ten próg fałszywej detekcji?

tak jak pisałem wyzej..czyli czujnik zobaczy wiatr o innej temperaturze niz otoczenie i nagłe zaswiecenie słonca bo tez zmienia sie temperatura.czujnik potrafi tez zaowazyc grzejniki jak nagle zalaczy sie piec i dosc mocno podniesie ich temperature

maciejm
10-08-2007, 09:22
no witam

Mam centralke DSC PC 3000, na manipulatorze sygnalizuje mi awarię uszkodzenia obwodu sygnalizatora zewnetrznego, gdzie jest bezpiecznik sygnalizatora zewnętrznego w sygnalzatorze ?

AGNIECHA
10-08-2007, 19:11
Witam

..nie miała baba kłopotu założyła sobie czujki inercyjne.....

Niedawno pytałam się jakie mam założyć czujki i polecano mi tu -Impaq inercyjne na okna jako dopełnienie alarmu.

Proszę fachowców ,którzy mieli stycznosc z nimi o jakiekolwiek rady.

1:Czy taka czujka powinna być podłączona- sabotaż i włamanie na jednej linii?
2:Czujka pod wpływem wiercenia załącza alarm sabotażowy i na bazie monituringu daje sygnał włamania co powoduje przyjazd ekipy.
Chciałam zapytać czy czujka pod wpływem wiercenia powinna reagować na sabotaż bo przecież fizycznie nie jest ani dotykana ani naruszana?

_ZBYCH_
10-08-2007, 20:36
Jest też inny sposób :
wyjście typ 24 , czas naruszenia 2 min wyzwalane z wejścia pod który podłączona jest czujka która nas interesuje .

To patent jednego z "Satelowskich" specjalistów szkoleniowych
No mają chłopaki te patenty :lol:

...tylko, że ten ich patent nie działa przy uzbrojeniu systemu z pominięciem czujek ruchu (np. na noc), więc nocą nie będzie się załączało oświetlenie po naruszeniu czujki ruchu :(

_ZBYCH_
10-08-2007, 20:37
Po kilku godzinach lektury doszedlem do wniosków:

1. W oknie z ruchomy slupkiem kontaktrony tylko na jednym skrzydle :)

2. Zbych ani razu nie polecil zadnej marki kontaktronow wpuszczonych ;)

3. System RotoNT jest dla bogatych. Zwykly kontaktron starczy

4. Pozostaja szyby P2 i WK2, i klamki na kluczyk (jak starczy kasy)

Nasunely mi sie dalsze pytania:
1. Kontaktrony:
a. Zbych nie zdal obiecywanej relacji ze sprawowania sie kontaktronow Satel i nie wskazal jakie Satelewskie wybierac (K-2 2E /K-3 2??)
b. czy przy okuciach WK2 w oknach drewnianych nalezy stosowac dodatkowe magnesy???
c. jakie to sa kontaktrony spolaryzowane?? Chodzi mi o przykladowe modele

Znakiem tego musisz ponownie przeczytać ten wątek bo nieuważnie czytałeś :wink: :lol:

_ZBYCH_
10-08-2007, 20:40
no witam

Mam centralke DSC PC 3000, na manipulatorze sygnalizuje mi awarię uszkodzenia obwodu sygnalizatora zewnetrznego, gdzie jest bezpiecznik sygnalizatora zewnętrznego w sygnalzatorze ?
Nie, bezpiecznik jest na płycie centrali (miniaturowy bezpiecznik szklany).

_ZBYCH_
10-08-2007, 20:48
Witam

..nie miała baba kłopotu założyła sobie czujki inercyjne.....

Niedawno pytałam się jakie mam założyć czujki i polecano mi tu -Impaq inercyjne na okna jako dopełnienie alarmu.

Proszę fachowców ,którzy mieli stycznosc z nimi o jakiekolwiek rady.

1:Czy taka czujka powinna być podłączona- sabotaż i włamanie na jednej linii?
2:Czujka pod wpływem wiercenia załącza alarm sabotażowy i na bazie monituringu daje sygnał włamania co powoduje przyjazd ekipy.
Chciałam zapytać czy czujka pod wpływem wiercenia powinna reagować na sabotaż bo przecież fizycznie nie jest ani dotykana ani naruszana?

To, że czujka inercyjna wywołuje alarm przy wierceniu, to normalna sprawa.
Dosyć chaotycznie napisałaś i nie bardzo rozumiem, w jakiej sytuacji włącza się alarm czy sabotaż (skąd w ogóle wiesz, że to sabotaż się włącza)?

Jeśli system jest uzbrojony, a ktoś wierci w ścianie np. blisko okna z czujką, to oczywiście włączy się alarm.
Inny przypadek, to instalator się pomylił i zaprogramował linię tej czujki, jako sabotażową, więc każde naruszenie tej czujki wywołuje alarm (niezależnie od uzbrojenia systemu).
Jeszcze inny przypadek, to w centrali Integra czujka ta jest podłączona do linii nr 9, którą producent fabrycznie programuje jako sabotażową (nie wiedzieć po co :roll: :-? ), a Twój instalator przeoczył to i nie przeprogramował :(.

Opisz dokładniej, co i w jakiej sytuacji się dzieje.

AGNIECHA
10-08-2007, 20:57
Witam

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.
O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....
Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja


Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?

_ZBYCH_
10-08-2007, 21:15
Witam

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.
O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....
Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja


Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?
Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.
Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?
Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).
Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.

as24
10-08-2007, 21:15
Po kilku godzinach lektury doszedlem do wniosków:

1. W oknie z ruchomy slupkiem kontaktrony tylko na jednym skrzydle :)

2. Zbych ani razu nie polecil zadnej marki kontaktronow wpuszczonych ;)

3. System RotoNT jest dla bogatych. Zwykly kontaktron starczy

4. Pozostaja szyby P2 i WK2, i klamki na kluczyk (jak starczy kasy)

Nasunely mi sie dalsze pytania:
1. Kontaktrony:
a. Zbych nie zdal obiecywanej relacji ze sprawowania sie kontaktronow Satel i nie wskazal jakie Satelewskie wybierac (K-2 2E /K-3 2??)
b. czy przy okuciach WK2 w oknach drewnianych nalezy stosowac dodatkowe magnesy???
c. jakie to sa kontaktrony spolaryzowane?? Chodzi mi o przykladowe modele

Znakiem tego musisz ponownie przeczytać ten wątek bo nieuważnie czytałeś :wink: :lol:

Czytam, czytam i doczytalem:

1. Magnesy neodymowe montowane zamiast standardowych na skrzydle i bedzie ok dla WK2
2. Spolaryzowane juz wiem ze sa dla mnie zbyt drogie wiec odpadaja

Nie doczytalem:
1. Zbych jednak nie zrecenzowal kontaktronow Satel a innych oprocz drogich (MC 370 z czujnikiem obcego magnesu) z imienia nie wymienil ;) i bardzo prosze o ich ocene bo musze zakupic dla stolarza 20szt takowych lub innych poleconych...

_ZBYCH_
10-08-2007, 21:53
...
Nie doczytalem:
1. Zbych jednak nie zrecenzowal kontaktronow Satel a innych oprocz drogich (MC 370 z czujnikiem obcego magnesu) z imienia nie wymienil ;) i bardzo prosze o ich ocene bo musze zakupic dla stolarza 20szt takowych lub innych poleconych...
Ja nie zajmuję się recenzjami wszystkich produktów branży security :wink: :lol:
Czujniki kontaktronowe Satela montowałem dwa razy - pierwszy i ostatni :wink:
Potrzebowałem czujniki takiej średnicy, bo profil okna był jakiś wredny i inne się nie mieściły. Zamontowane ze dwa lata temu - jeszcze działają :lol:
Zauważyłem jedynie, że mają bardziej kruche obudowy, niż inne czujniki, więc trzeba uważać przy montowaniu.
Niewątpliwą zaletą jest możliwość zakupu kontaktronów z wbudowanymi rezystorami, ale wówczas na każdy kontaktron potrzebne jest osobne wejście w systemie (nie można łączyć dwóch kontaktronów w jednym oknie dwuskrzydłowym pod jedno wejście). Jeśli mamy dużo okien dwuskrzydłowych, to system będzie trzeba rozbudować o kilka - kilkanaście dodatkowych wejść.

Odnośnie nazw i producentów, to pisałem już nie raz, np. str 9 tego wątku lub TU (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=362569&highlight=#362569)

as24
10-08-2007, 22:43
Dziekuje za odpowiedz ;)

I chyba wybiore Satel k-3 2e a wiec w obudowie metalowej - bedzie bardziej solidna niż plastikowa, ktora montowales ;)

_ZBYCH_
10-08-2007, 22:47
Dziekuje za odpowiedz ;)

I chyba wybiore Satel k-3 2e a wiec w obudowie metalowej - bedzie bardziej solidna niż plastikowa, ktora montowales ;)

To życzę powodzenia. Ciekawe, czy zmieścisz je w oknie :roll:

as24
10-08-2007, 23:05
Ok. Konczac dyskusje:

Okno drewniane profil dj 68 Softline, zalozmy najbardziej typowe wymiary ramy ;) - co wg Ciebie bedzie dobrym wyborem, jezeli Satel nie wejdzie?

_ZBYCH_
10-08-2007, 23:09
Ok. Konczac dyskusje:

Okno drewniane profil dj 68 Softline, zalozmy najbardziej typowe wymiary ramy ;) - co wg Ciebie bedzie dobrym wyborem, jezeli Satel nie wejdzie?
Nic mi ten symbol nie mówi...
Sam sprawdź, czy wybrany kontaktron zmieści się na długość i czy da się wyprowadzić z ramy przewód w taki sposób, żeby go nie ucięli parapetem...

Na pewno do większości okien pasuje Bosch MINI

miol
12-08-2007, 09:53
Witam
Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

scooby
12-08-2007, 10:35
do satela w klawiaturze mozesz podpiac 2linie... a mini centralki zednej nie ma.
ale od biedy na tym 4rzylowym mozna by to wszytsko zamontowac zasilanie wspolne do czujki i do dymu i...yyy no to wsumie nie mozna ;) zrezygnuj z tej czujki dymu i zamontuj zwykła i kontaktrony:p albo zrob tak d garazu daj beprzewodowa czujke a kabel wykozystaj do kontaktronow i dymu.

marcin_u
12-08-2007, 11:26
Witam
Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

jaka masz centrale alarmowa? bo na 4 zyłach podłaczasz expander wejsc (rozszezenie do centrali) do ktorego mozesz podłaczyc kilka czujnikow

miol
12-08-2007, 12:22
Witam
Centrali jeszcze nie mam, na razie same kabelki. Jako że to będzie w garażu to klawiatura chyba by się przydała. A i chodzi mi o czujnik temperatury wewnętrznej (nie dymu) do monitorowania czy mi woda nie zamarza ale to chyba nie ma znaczenia dla centrali.
Ostatecznie to rzeczywiście może ten expander załatwi sprawę a alarm będe musiał rozbrajać w domu zanim wejdę do garażu :).

jogi8
12-08-2007, 12:35
W sumicie podłączasz klawiaturę i expander do centrali na magistrali 4 żyłowej wiec nie będzie problemu, tylko potrzebny jest dodatkowy zasilacz do zasilania czujników bo nie radze korzystać z magistralnego.

marcin_u
12-08-2007, 12:48
W sumicie podłączasz klawiaturę i expander do centrali na magistrali 4 żyłowej wiec nie będzie problemu, tylko potrzebny jest dodatkowy zasilacz do zasilania czujników bo nie radze korzystać z magistralnego.

jak sie podłaczy 2-3 czujniki to nie widze problemu z obciazeniem zasilania z magistarli.
Jezeli zastosujesz centrale satela to w klawiaturze sa dodatkowe 2 linie wiec 2 czujniki mozesz podlaczyc(w ostatecznosci wiecej ale niew bedziesz mial rozpoznania konretnych czujnikow)

AGNIECHA
12-08-2007, 17:09
Witam

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.
O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....
Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja


Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?
Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.
Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?
Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).
Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.


Witam

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/
Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.
Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiectwie powoduje sabotaż.

marcin_u
12-08-2007, 17:19
Witam

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.
O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....
Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja


Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?
Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.
Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?
Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).
Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.


Witam

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/
Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.
Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiectwie powoduje sabotaż.

otworz czujnik i zobacz czy wlaczy sie sabotaz czy tylko bedzie naruszona linia. jezeli bedzie tylko naruszona linia to zle podlaczony czujnik(zmieniono sabotaz z wyjsciem alarmowym w czujniku),ale moze tez byc zle zaprogramowane wejscie w centrali (jako 24h sabotazowe)

_ZBYCH_
12-08-2007, 18:00
Witam
Mam takie pytanie do fachowców. Mam wolnostojący garaż gdzie będzie zamontowana jedna czujka i do tego czujnik temperatury no i może jeszcze ze dwa kontaktrony do drzwi. Ale mam już położony kabelek do tego garażu, który ma tylko 4 żyły. Czy jest jakaś taka mini centralka połączona z klawiaturą, która by monitorowała sygnały z czujek i przekazywała je do centralki w domu tym 4 żyłowym kabelkiem? A może sama jakaś mini centralka bez klawiatury?

Jaka jest odległość garażu od domu?

Trzy rozwiązania:

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).
Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć

_ZBYCH_
12-08-2007, 18:05
W sumicie podłączasz klawiaturę i expander do centrali na magistrali 4 żyłowej wiec nie będzie problemu, tylko potrzebny jest dodatkowy zasilacz do zasilania czujników bo nie radze korzystać z magistralnego.
Nie generalizuj, bo nie każda centrala ma wspólną magistralę dla klawiatur i modułów rozszerzenia (np. Satel ma osobne magistrale).

Z tym dodatkowym zasilaczem, to też przesada. Przecież dla dwóch czujek zasilanie spokojnie można podłączyć z magistrali (przez bezpiecznik) - bez konieczności montowania dodatkowego zasilacza w garażu.
Wyjątkiem jest maksymalne obciązenie magistrali przez elementy systemu lub znaczny dystans między domem i garażem. Tylko wówczas będzie konieczne zamontowanie dodatkowego zasilacza.

_ZBYCH_
12-08-2007, 18:22
Witam

Czyli jak bedzie poprowadzona jedna linia to centrala i tak powinna inaczej odebrać sabotaż inaczej włamanie??/
Mam centralkę Integra64 proszę o napisanie gdzie to mogę sprawdzić i ewentualnie ustawić.
Lekkie pukanie w okno czy czujkę nie powoduje alarmu natomiast wiercenie w niedalekim sąsiedztwie powoduje sabotaż.
Witam :)

Tak, na jednej linii (typu 2EOL, czyli z dwoma rezystorami w czujce) centrala rozpoznaje osobno sabotaż (zabezpieczenie antysabotażowe działa stale - niezależnie od uzbrojenia systemu) i alarm.

Czy sami montowaliście ten system i posiadacie kod serwisowy, czy montowała firma? Jeśli firma, to nic sami nie zdziałacie, bo nie macie kodu serwisowego.

Agniecha, a może Wy wiercicie w przewodzie od tej czujki??! :roll:

Jeśli nie, to obstawiam nie dokręconą kostkę przewodową w czujce lub źle włożony w kostkę przewód (lub rezystor). Od przodu czujki jest owalna zaślepka. Wyjmij ją (jest na wcisk). Pod nią jest śrubka mocująca górną obudowę. Po wykręceniu jej dostaniesz się do czujki. Otwarcie obudowy powinno wywołać alarm sabotażowy. Następnie sprawdź, czy wszystkie śrubki w kostce są dokręcone. Jeśli tak, to delikatnie pociągnij za każdy kabelek w czujce i każdy rezystor (taki mały element z kolorowymi paskami wciśnięty w kostkę).

Mnie też zdarzyło się, że w takiej czujce mikrowłącznik od antysabotażu z jednej strony nie był fabrycznie przylutowany do płytki (tylko dotykał do niej). Drgania w okolicy czujki wywoływały sabotaż :-?.

_ZBYCH_
12-08-2007, 18:30
otworz czujnik i zobacz czy wlaczy sie sabotaz czy tylko bedzie naruszona linia. jezeli bedzie tylko naruszona linia to zle podlaczony czujnik(zmieniono sabotaz z wyjsciem alarmowym w czujniku),ale moze tez byc zle zaprogramowane wejscie w centrali (jako 24h sabotazowe)

Przecież Agniecha napisała, że pukanie w czujkę nie wywołuje sabotażu, więc czujka nie jest źle podłączona, ani źle zaprogramowane wejście w centrali.

AGNIECHA
12-08-2007, 18:41
ok dzięki jutro jakoś sprawdzę.

Byli "fachowcy" od alarmu i tłumaczyli mi że zawsze jak się wierci to będzie sabotaż bo niby tam jest jakaś sprężynka która na skutek wiercenia drga i powoduje alarm.Jednak zobaczymy co dalej coś zrobili i poprawili i niby ma być dobrze:)

_ZBYCH_
12-08-2007, 19:43
ok dzięki jutro jakoś sprawdzę.

Byli "fachowcy" od alarmu i tłumaczyli mi że zawsze jak się wierci to będzie sabotaż bo niby tam jest jakaś sprężynka która na skutek wiercenia drga i powoduje alarm.Jednak zobaczymy co dalej coś zrobili i poprawili i niby ma być dobrze:)

:lol: :lol: :lol: niezłe!

Owszem, jest sprężynka popychająca mikrowłącznik antysabotażowy, ale jest ona na tyle mocna, że od żadnych drgań się nie ugina :lol:

Skoro poprawili i ma być dobrze, to pewnie dokręcili kostkę, albo ułożyli prawidłowo przewód w kostce :)

No nic, ważne, żeby system działał jak należy :)

miol
12-08-2007, 22:05
Witam

Jaka jest odległość garażu od domu?

Trzy rozwiązania:

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).
Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć
Najbardziej mi odpowiada opcja nr 2 i chyba tak zrobię jak mnie koszty nie zabiją :lol:
Kabla od domu do garażu to jakieś 35m
Dzięki za odpowiedzi i rady

damiang
13-08-2007, 13:15
A i chodzi mi o czujnik temperatury wewnętrznej (nie dymu) do monitorowania czy mi woda nie zamarza ale to chyba nie ma znaczenia dla centrali.
Co to za czujnik? Czy ma możliwość nastawiania temperatury alarmu?

ar***pl
14-08-2007, 23:30
Witam

Jaka jest odległość garażu od domu?

Trzy rozwiązania:

1. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz klawiaturę, w której masz dwa wejścia czujek. Zasilanie czujek podłączasz z klawiatury.

2. Montujesz centralę Satel, np. Integra i w garażu podłączasz ekspander ośmiu wejść (to taki moduł umożliwiający podłączanie czujek). Zasilanie czujek podłączasz do ekspandera. Sterowanie strefą zabezpieczającą garaż możesz zrealizować przy pomocy pilota (dołączając do ww modułu odbiornik pilotów).
Wówczas możesz pilotem wyłączyć zabezpieczenie garażu, a nastepnie idziesz do domu i w domu z klawiatury wyłączasz zabezpieczenie domu.

3. Montujesz centralę DSC, np. PC 5020 i w garażu do tych czterech żył możesz podłączyć i klawiaturę (z jednym wejściem czujki) i ekspander ośmiu wejsć
Najbardziej mi odpowiada opcja nr 2 i chyba tak zrobię jak mnie koszty nie zabiją :lol:
Kabla od domu do garażu to jakieś 35m
Dzięki za odpowiedzi i rady

Ja polecam opcję 2 tak jak opisał tu zbych i klawiaturę strefową + moduł rozszerzenia linii (strefowa chodzi na magistrali Ekspanderów)
Albo wieszaj dsc 5020

misiowarodzinka
15-08-2007, 12:13
a ja mam pytanie takie: w jaki sposób podłączyć sygnalizator Satel SPL-2030 do centralki Satel CA5?

w załączonym schemacie do centralki jest tylko info jak podłączyć sygnalizator SPL -2010 i SPLZ-1011, natomiast w schemacie sygnalizatora jest schemat podłączenia do centralek CA10 i CA6

będę wdzięczny za podpowiedzi lub schemat

bazgrus
23-08-2007, 02:16
GUARD - zewnętrzna czujka dualna (podwójna podczerwień + mikrofala) szerokokątna o zasięgu 14 m i kącie detekcji 120 stopni. Nie reaguje na zwierzęta i posiada rozbudowany antymasking reagujący zarówno na próbę zasłonięcia jak i zamalowania czujki. Posiada również czujnik udarowy wykrywający próby rozbicia czy innego mechanicznego uszkodzenia czujki. Naprawdę godna uwagi czujka.
Montaż na wysokości 2 m. Cena około 670 zł.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/guard.jpg

A TU (http://www.maximum.co.il/Flash/Guard_Movie.html) jest ładna prezentacja :D.


Jakim cudem czujka nie reaguje na zwierzęta a reaguje na ludzi? Złodziej na czworakach?
Co z roślinami przy czujkach zewnętrznych - krzak kołyszący się na wietrze?

bazgrus
24-08-2007, 00:09
Zamiast pilota chciałbym korzystać z telefonu komórkowego do uzbrajania/rozbrajania systemu. Ewentualnie może to być jedynie włączenie opóźnienia alarmu a rozbrojenie z klawiatury.

Mój pomysł jest następujący:
komórka z aplikacją Java łączy się po Bluetooth z modułem centrali alarmowej i załącza odpowiednie funkcje

Domyślam się, że centrale nie obsługują Bluetooth. Dlatego należałoby wykorzystać jakiś PC do tego. Tylko jak sterować centralą z PC?
Wadą rozwiązania jest to, że PC pobiera dużo prądu jeśli miałby być włączony non-stop. Może wy podpowiecie jak to zorganizować?

marcin_u
24-08-2007, 07:08
Zamiast pilota chciałbym korzystać z telefonu komórkowego do uzbrajania/rozbrajania systemu. Ewentualnie może to być jedynie włączenie opóźnienia alarmu a rozbrojenie z klawiatury.

Mój pomysł jest następujący:
komórka z aplikacją Java łączy się po Bluetooth z modułem centrali alarmowej i załącza odpowiednie funkcje

Domyślam się, że centrale nie obsługują Bluetooth. Dlatego należałoby wykorzystać jakiś PC do tego. Tylko jak sterować centralą z PC?
Wadą rozwiązania jest to, że PC pobiera dużo prądu jeśli miałby być włączony non-stop. Może wy podpowiecie jak to zorganizować?

polecam integre z modułem ethernetowym i na tym zestawie robisz wszystko przez komorke jak na klawiaturze w domu.

stuk
24-08-2007, 10:27
Mam szybkie pytanko - jaki przewód doprowadzić do sygnaliztora zewnętrznego (satel sp-3001)? W instrukcji piszą, że pobór prądu przy sygnalizacji to około 1,2A... czy systarczy standardowy przewód o przekroju 0,5mm2 ?

marcin_u
24-08-2007, 15:14
Mam szybkie pytanko - jaki przewód doprowadzić do sygnaliztora zewnętrznego (satel sp-3001)? W instrukcji piszą, że pobór prądu przy sygnalizacji to około 1,2A... czy systarczy standardowy przewód o przekroju 0,5mm2 ?

wystarczy...chyba ze kilka set metrow...
pociagnij YTKSY3x2x0,5 lyb YTDY 6x0,5

P.e.t.e.
24-08-2007, 15:15
Mam szybkie pytanko - jaki przewód doprowadzić do sygnaliztora zewnętrznego (satel sp-3001)? W instrukcji piszą, że pobór prądu przy sygnalizacji to około 1,2A... czy systarczy standardowy przewód o przekroju 0,5mm2 ?
Taka mala uwaga: standardowe przewody "alarmowe" nie maja przekroju 0.5 mm2.
Owo 0.5 jest wyrazone w mm (nie w mm2) i jest srednica przewodu. Przekroj takiego przewodu to okolo 0.2 mm2.

Powyzsze dotyczy przewodow: YTDY i YTKSY (byc moze takze innych, mniej typowych).
Natomiast przewody SCYY maja juz bardziej logiczne oznaczenie, np. 6x0.22mm2 - tutaj podany jest juz przekroj i widac wyraznie, ze to w okolicach 0.2 mm2.

Domelus
26-08-2007, 22:36
Witam,
buduje dom w Skórzewie pod Poznaniem. Czy nie macie do polecenia jakieś porządnej, przyzwoitej firmy, która zrobiłaby mi system alarmowy?

Znajomi albo mieli instalowane przez agencję ochorny albo przez jakiś lewaków - wspólne jest to, że wszyscy narzekają.

W domu będzie rozprowadzenie gorącego powietrza no i pewnie w przyszłości jakiś duży pies, to raczej powinienem bazować na kontraktonach. W jakich przedziale może kosztować instalacja - dom ok. 160m2. Jakieś 15 okien (z drzwiami balkonowymi) + garaż. Jestem w stanie zamknać się w przedziale do 4 tys z wykonaniem?

Pozdr,
Domelus

Tedii
26-08-2007, 23:09
Jestem w stanie zamknać się w przedziale do 4 tys z wykonaniem?

Pozdr,
Domelus
Parametry podobne.
ok.800,-
Robota własna.

_ZBYCH_
27-08-2007, 22:23
Jestem w stanie zamknać się w przedziale do 4 tys z wykonaniem?

Pozdr,
Domelus
Parametry podobne.
ok.800,-
Robota własna.
Sorry Tedii, ale czy Twoja wypowiedź jest odpowiedzią na zadane pytanie? :roll:
To nie było pytanie, jak zrobić najtaniej...

Tedii
27-08-2007, 23:55
Było pytanie odnośnie kosztów więc napisałem.
Centrala z powiadamianiem,aku 12V,zasilacz,klawiatura LED,syrena,cztery czujki PIR,kontaktrony w drzwiach i oknach,kabelki.
Wszystko Satel.Zasilacz własny (wielkie słowo zasilacz,poprostu trafo 18V)
Do pilnowania domku nie trzeba helikoptera z kamerą krążącego wokoło.
A druga uwaga: niema zabezpieczenia którego nie da się odbezpieczyć.

_ZBYCH_
28-08-2007, 00:00
Było pytanie odnośnie kosztów więc napisałem.
Centrala z powiadamianiem,aku 12V,zasilacz,klawiatura LED,syrena,cztery czujki PIR,kontaktrony w drzwiach i oknach,kabelki.
Wszystko Satel.Zasilacz własny (wielkie słowo zasilacz,poprostu trafo 18V)
Do pilnowania domku nie trzeba helikoptera z kamerą krążącego wokoło.
A druga uwaga: niema zabezpieczenia którego nie da się odbezpieczyć.

:lol:

Domelus
28-08-2007, 00:33
Wiem, że sporo ludzi samodzielnie instaluje systemy alarmowe. Mi się jakoś do tego nie pali. Nie jestem ostatnim technicznym tępakiem – pomajsterkować potrafię i pogrzebać w kabelkach lubię, ale instalacji alarmowej jakoś nie mam zamiaru się zabierać.

Już prędziej wolałbym się zabrać za instalację elektryczną niż za alarm. Jak mi żarówka w pokoju się nie zapali to zauważę od razu, jak alarm nie będzie działać to szkoda nawet wydać 500 pln. I podobnie w drugą stronę – jak żarówka będzie mi się palić bo jej nie będę umiał wyłączyć to najwyżej wykręce ją w cholerę, jak alarm będzie się uruchamiać bez powodu to ja dostanę cholery!!! :)

Tutaj akurat nie chodzi mi o jakoś tylko jakość…

Dlatego wróciłbym do pierwszego pytania:

W domu (z poddaszem użytkowym) będzie rozprowadzenie gorącego powietrza no i pewnie w przyszłości jakiś duży pies, to raczej powinienem bazować na kontraktonach. W jakich przedziale może kosztować instalacja - dom ok. 160m2. Jakieś 15 okien (z drzwiami balkonowymi) + garaż. Jestem w stanie zamknać się w przedziale do 4 tys z wykonaniem?
Oczywiście myślę o sprzęcie i przyzwoitym montażu.

I kolejne pytanie – czy znacie jakaś firmę z Poznania lub okolic, która przyzwoicie instaluje systemy alarmowe.

Zbych - na pierwsze pytanie sądze będziesz mi w stanie odpowiedzieć (mogę podesłać rzuty kondygnacji, ale nie wiem czy mogę Cie tak obciążąc - wiedza kosztuje ;))

Pozdr,
Domelus

Habier
28-08-2007, 09:30
Zbychu,

pytanie do Ciebie (ale może ktoś z Was miał podobny problem).

Instalowałem i konfigurowałem centralę sam, więc mogłem popełnić jakiś błąd (niedoczytać, nie zrozumieć) i mam w związku z tym ten problem.

Mój budynek monitoruje firma na "S" :)
Tematem problemu jest "brak sygnału zaniku zasilania podstawowego 230V", który wg umowy powinien dotrzec do stacji monitorującej po 4 godzinach od wystąpienia zdarzenia (brak prądu).
Dzwoniłem do serwisu firmy "S", przyjechał do mnie miły Pan i wymienił jakiś przekaźnik.
System przetestowałem wczoraj (znaczy symulownay brak zasilania przez ponad 4 godziny) i żaden sygnał do nich nie dotarł.

Teraz pytanie:
- czy może być coś w konfiguracji centrali źle ustawione, że takie sygnały nie docierają do nadajnika (i w konsekwencji do stacji monitorującej)?
- czy jednak musze ich męczyć aż do skutku?

Sail
28-08-2007, 09:38
W domu (z poddaszem użytkowym) będzie rozprowadzenie gorącego powietrza no i pewnie w przyszłości jakiś duży pies, to raczej powinienem bazować na kontraktonach. W jakich przedziale może kosztować instalacja - dom ok. 160m2. Jakieś 15 okien (z drzwiami balkonowymi) + garaż. Jestem w stanie zamknać się w przedziale do 4 tys z wykonaniem?
Oczywiście myślę o sprzęcie i przyzwoitym montażu.

Ja mam ok. 160 użytkowej (całkowitej troche więcej), piwnica z dwoma oknami.
Łacznie mam 18 okien (w tym tarasowe), oczywiście drzwi wejściowe i 2 bramy garażowe. Dostałem wycenę na sam sprzęt bez robocizny (centrala satel, kontakrtony, uderzeniowe, kilka pirów itd.) Z kilku elementów na pewno można by zrezygnować (wg mnie za dużo pirów :roll: ), ale wycenili to na ponad 8 tyś. bez montażu :o :-? :(
Poszukam jeszcze, ale 4 tyś. wydają mi się mało realne... :cry:

banko
28-08-2007, 09:46
Zbychu,

pytanie do Ciebie (ale może ktoś z Was miał podobny problem).

Instalowałem i konfigurowałem centralę sam, więc mogłem popełnić jakiś błąd (niedoczytać, nie zrozumieć) i mam w związku z tym ten problem.

Mój budynek monitoruje firma na "S" :)
Tematem problemu jest "brak sygnału zaniku zasilania podstawowego 230V", który wg umowy powinien dotrzec do stacji monitorującej po 4 godzinach od wystąpienia zdarzenia (brak prądu).
Dzwoniłem do serwisu firmy "S", przyjechał do mnie miły Pan i wymienił jakiś przekaźnik.
System przetestowałem wczoraj (znaczy symulownay brak zasilania przez ponad 4 godziny) i żaden sygnał do nich nie dotarł.

Teraz pytanie:
- czy może być coś w konfiguracji centrali źle ustawione, że takie sygnały nie docierają do nadajnika (i w konsekwencji do stacji monitorującej)?
- czy jednak musze ich męczyć aż do skutku?




Pytanie tylko czy to ich przekaznik czy twoj.
Jednak najlepiej bedzie jesli wogole pozbedziesz sie tego przekaznika i z jednego z wyjsc programowalnych wyprowadzisz sygnal o usterce o ile takie masz wolne. Wtedy dopiero bedzie pewnosc ze nie ma zasilania bo ten przypadek nie jest odosobniomy, ale bywa i tak ze jest prad a ten przekaznik puszcza sygnal np. co godzina co jest kompletna herezja bo przeciez wysyla zanik po 4h;-). Pozbadz sie go czym predzej.

banko
28-08-2007, 09:52
Aha i jeszcze jedno jesli Ty instalowales system, a nadajnik firma to duze prawdopodobienstwo ze przekaznik zasilanie AC ma podlaczone z nadajnika wiec nie monitoruje zasilania centali. Na wszelki wypadek nie zaszkodzi wezwac serwisu i sprawdzic czy prawidlowo zainstalowali przekaznik. Jesli decydujesz sie na programowanie wyjscia PGM to serwisant przyda Ci sie tez do przelaczenia kabelkow w nadajniku zeby pozniej nie bylo zgrzytow
pozdrawiam

_ZBYCH_
28-08-2007, 23:17
...

Zbych - na pierwsze pytanie sądze będziesz mi w stanie odpowiedzieć (mogę podesłać rzuty kondygnacji, ale nie wiem czy mogę Cie tak obciążąc - wiedza kosztuje ;))

Pozdr,
Domelus
Prześlij rzuty i elewacje oraz dokładny opis okien w poszczególnych pomieszczeniach (jakie okna, ile skrzydeł, słupek stały, czy ruchomy, klasa okuć i szyb).

_ZBYCH_
28-08-2007, 23:33
Zbychu,

pytanie do Ciebie (ale może ktoś z Was miał podobny problem).

Instalowałem i konfigurowałem centralę sam, więc mogłem popełnić jakiś błąd (niedoczytać, nie zrozumieć) i mam w związku z tym ten problem.

Mój budynek monitoruje firma na "S" :)
Tematem problemu jest "brak sygnału zaniku zasilania podstawowego 230V", który wg umowy powinien dotrzec do stacji monitorującej po 4 godzinach od wystąpienia zdarzenia (brak prądu).
Dzwoniłem do serwisu firmy "S", przyjechał do mnie miły Pan i wymienił jakiś przekaźnik.
System przetestowałem wczoraj (znaczy symulownay brak zasilania przez ponad 4 godziny) i żaden sygnał do nich nie dotarł.

Teraz pytanie:
- czy może być coś w konfiguracji centrali źle ustawione, że takie sygnały nie docierają do nadajnika (i w konsekwencji do stacji monitorującej)?
- czy jednak musze ich męczyć aż do skutku?
Jak to ??! To po instalacji nadajnika nie zostały przetestowane wszystkie sygnały??????? :-?

Rozumiem, że masz zaprogramowane jedno z wyjść programowalnych jako 81 - Długa awaria AC płyty głównej, a w parametrach "Czasy" masz ustawione Maksymalny czas braku zasilania AC na 255 minut?

Przy takim zaprogramowaniu, po braku zasilania sieciowego dłużej, niż 4 godziny i 15 sekund wyjście powinno być wyzwolone, czyli nadajnik powinien wysłać sygnał braku zasilania sieciowego.

Jeśli system masz zaprogramowany jw. a mimo to coś nie działa, to możesz to sprawdzić następująco:

Zmień czas maksymalnego braku zasilania AC na np. 1 minutę. Otwórz obudowę centrali i wyłącz zasilanie sieciowe. Po czasie 1 minuty powinna włączyć się sygnalizacja aktywacji wyjścia (włączy się lub zgaśnie - w zależności od zaprogramowania - dioda led przyporządkowana do tego wyjścia) zaprogramowanego jako brak zasilania AC. Jeśli tak jest, to oprogramowanie jest ok.
Następnie powtórz tą samą operację i nasłuchuj, czy po 1 minucie braku zasilania sieciowego będzie słychać w nadajniku monitoringu zadziałanie przekaźnika. Jeśli tak, to kolejny element układanki działa.
Następnie postaw jakieś radyjko przy antenie nadajnika i ponów próbę. Po zadziałaniu wyjścia i pyknięciu przekaźnika w nadajniku powinieneś w radiu słyszeć charakterystyczne brzęczenie, świadczące o nadawaniu nadajnika monitoringu. Jeśli tak jest, to u Ciebie jest wszystko raczej ok. a przyczyna leży po stronie stacji monitorowania (może mają nie opisany ten sygnał i nie reagują na niego!).

_ZBYCH_
28-08-2007, 23:40
Aha i jeszcze jedno jesli Ty instalowales system, a nadajnik firma to duze prawdopodobienstwo ze przekaznik zasilanie AC ma podlaczone z nadajnika wiec nie monitoruje zasilania centali. Na wszelki wypadek nie zaszkodzi wezwac serwisu i sprawdzic czy prawidlowo zainstalowali przekaznik. Jesli decydujesz sie na programowanie wyjscia PGM to serwisant przyda Ci sie tez do przelaczenia kabelkow w nadajniku zeby pozniej nie bylo zgrzytow
pozdrawiam
No tak, trochę się zapędziłem, bo dla mnie oczywiste jest, że sygnalizacja braku zasilania sieciowego jest z wyjścia PGM, ale zapomniałem, że agencje stosują do tego celu badziewne przekaźniki czasowe, które nie zawsze działają...

Jeśli faktycznie nie wyprowadziłeś sygnalizacji braku zasilania z wyjścia PGM centrali, tylko masz taki przekaźnik czasowy zamontowany przez agencję w nadajniku, to oczywiście zrób tak, jak radzi banko, czyli wyprowadź sygnalizację z wyjścia PGM i pozbądź się tego badziewnego przekaźnika czasowego montowanego przez agencję.

Habier
29-08-2007, 10:28
banko, _ZBYCH_

Dzięki serdeczne za odpowiedzi.


Jak to ??! To po instalacji nadajnika nie zostały przetestowane wszystkie sygnały??????? :-?

Sygnał włamania był testowany przez czlowieka z agencji zaraz po instalacji nadajnika.
Natomiast sygnal braku zasilania był testowany pozniej (wyłączyłem zasilanie i potem skontaktowałem sie ze stacją)



Rozumiem, że masz zaprogramowane jedno z wyjść programowalnych jako 81 - Długa awaria AC płyty głównej, a w parametrach "Czasy" masz ustawione Maksymalny czas braku zasilania AC na 255 minut?

Nie, nie programowałem wyjścia



Aha i jeszcze jedno jesli Ty instalowales system, a nadajnik firma to duze prawdopodobienstwo ze przekaznik zasilanie AC ma podlaczone z nadajnika wiec nie monitoruje zasilania centali. Na wszelki wypadek nie zaszkodzi wezwac serwisu i sprawdzic czy prawidlowo zainstalowali przekaznik. Jesli decydujesz sie na programowanie wyjscia PGM to serwisant przyda Ci sie tez do przelaczenia kabelkow w nadajniku zeby pozniej nie bylo zgrzytow
pozdrawiam
No tak, trochę się zapędziłem, bo dla mnie oczywiste jest, że sygnalizacja braku zasilania sieciowego jest z wyjścia PGM, ale zapomniałem, że agencje stosują do tego celu badziewne przekaźniki czasowe, które nie zawsze działają...

No, no, Zbychu zapędziłeś się :)
Pamiętaj, że masz do czynienia z amatorem i laikiem (cała moja wiedza na ten temat wzięła się z forum)

Przekaznik jest zamontowany w obudowie centrali a nadajnik jest podłączony do zasilania centrali, więc jeśli nie ma zasilania centrali nie ma też zasilania na nadajniku.
Choc teraz zastanowiłem sie, że moze "spec" z agencji podłączył przekaznik zeby monitorowal zasilanie DC ?? (czy to jest możliwe??!! - ja nie mam pojęcia ale cholera wie)



Jeśli faktycznie nie wyprowadziłeś sygnalizacji braku zasilania z wyjścia PGM centrali, tylko masz taki przekaźnik czasowy zamontowany przez agencję w nadajniku, to oczywiście zrób tak, jak radzi banko, czyli wyprowadź sygnalizację z wyjścia PGM i pozbądź się tego badziewnego przekaźnika czasowego montowanego przez agencję.

Tylko czy mogę to zrobić samodzielnie? Czy będę potrafił to zrobić i czy nie będzie problemu z agencją, jeśli sam będę ingerował w te sprawy :(

auf
02-09-2007, 21:49
witam,

jestem przed zalozeniem alarmu w domu z poddaszem.
Prosze o rade, czy wystarcza czujniki ruchu na parterze, tak mowi firma ochroniarska? Czy powinienem pomyslec o czujnikach inercyjnych i kontaktronach?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

_ZBYCH_
02-09-2007, 21:57
witam,

jestem przed zalozeniem alarmu w domu z poddaszem.
Prosze o rade, czy wystarcza czujniki ruchu na parterze, tak mowi firma ochroniarska? Czy powinienem pomyslec o czujnikach inercyjnych i kontaktronach?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Witam
Skoro wiesz, że poza czujkami ruchu istnieją jeszcze kontaktrony i czujki inercyjne, to jakiej odpowiedzi na swoje pytanie oczekujesz? :)

auf
02-09-2007, 23:44
wiem ze istnieja, ale nie wiem, czy koniecznie trzeba je zakladac? Czy wedlug Ciebie uzbrojenie czujnikow ruchu na noc, czy podczas nieobecnosci w domu nie wystarczy, zeby zabezpieczyc dom?

Pozdrawiam.

_ZBYCH_
02-09-2007, 23:53
wiem ze istnieja, ale nie wiem, czy koniecznie trzeba je zakladac? Czy wedlug Ciebie uzbrojenie czujnikow ruchu na noc, czy podczas nieobecnosci w domu nie wystarczy, zeby zabezpieczyc dom?

Pozdrawiam.
Czy koniecznie trzeba zakładać czujniki kontaktronowe i inercyjne? :roll: :wink: :lol:
Jeśli nie zależy Tobie na wykrywaniu już próby wyłamania okna i Twoim zdaniem wystarczy wywołanie alarmu dopiero po zniszczeniu przegrody mechanicznej (np. okna lub drzwi) i wejściu złodzieja do domu (kiedy już ma swobodny dostęp do wszystkiego, co masz w domu oraz do Ciebie!), jeśli nie chcesz mieć możliwości swobodnego poruszania się po domu przy uzbrojonym alarmie, jeśli nie chcesz mieć możliwości pozostawiania zwierząt w domu, to wystarczą czujki ruchu :)

auf
03-09-2007, 20:10
Czy moglbys mi poradzic co wedlug Ciebie powinienem zrobic, jakie czujniki zastosowac? Wogole sie na tym nie znam, a firma ochroniarska proponuje system tylko z czujkami ruchu wewnatrz, argumentujac, ze reszta jest zbedna i ze to tylko wydatek pieniedzy. Moze zrobic czujki ruchu na zewnatrz domu powodujace wlaczanie swiatla + czujki ruchu wewnatrz i to zalatwi sprawe?
Dzieki z gory za rade.

ar***pl
05-09-2007, 21:20
Czy moglbys mi poradzic co wedlug Ciebie powinienem zrobic, jakie czujniki zastosowac? Wogole sie na tym nie znam, a firma ochroniarska proponuje system tylko z czujkami ruchu wewnatrz, argumentujac, ze reszta jest zbedna i ze to tylko wydatek pieniedzy. Moze zrobic czujki ruchu na zewnatrz domu powodujace wlaczanie swiatla + czujki ruchu wewnatrz i to zalatwi sprawe?
Dzieki z gory za rade.
Zakładaj i czujniki wewnętrzne i Kontraktrony na okna.

Bixik
13-09-2007, 14:33
Witam.
Przeczytałem cafe forum i w związku z tym mam pytania natury technicznej:
1. Co sądzicie o poprowadzeniu instalacji do czujek w oknach pod "chudziakiem" (dom w stanie surowym bez wylewek)
oczywiście w niepalnych rurkach?
2. Co sądzicie o zamontowaniu jednej większej obudowy (np. Legranda typowo elektryczna np. 4x18) na całe sterowanie?

nie wiem kiedy będę montował alarm, więc do końca nie mogę określić
typu standardowej obudowy, a jak wstawię jedną większą, to potem chyba uda mi się wszystko w nią zmieścić?

_ZBYCH_
13-09-2007, 20:38
Witam.
Przeczytałem cafe forum i w związku z tym mam pytania natury technicznej:
1. Co sądzicie o poprowadzeniu instalacji do czujek w oknach pod "chudziakiem" (dom w stanie surowym bez wylewek)
oczywiście w niepalnych rurkach?
Jako praktyk jestem zdecydowanie przeciwny ukrywaniu instalacji pod posadzką. Co zrobisz, jeśli przez przypadek przewód zostanie ucięty tuż przy podłodze? Nawet jeśli uda się go chwycić w rurce jakimiś szczypcami, to wątpliwe, aby udało się wciągnąć nowy przewód (ze względu na załamania peszla). Ponad to wyobraź sobie, ile będzie rurek przy centrali i ile to zajmie miejsca...

Okablowanie najlepiej jest kleić do ścian i sufitów klejem termotopliwym.
W instalacji wykorzystywane są przewody typu YTDY lub YTKSY.
Ilość potrzebnych żył jest zależna od urządzenia, do którego będzie podłączony przewód.
Do samego czujnika kontaktronowego potrzebne są dwie żyły, ale nie należy wykorzystywać w instalacji przewodów 2 x 0,5, ponieważ są bardzo cienkie i łatwo mogą ulec uszkodzeniu podczas prowadzenia różnych prac budowlano-wykończeniowych. Minimalny przewód to 4 x 0,5. Przewody 4 x 0,5 możemy wykorzystać do podłączenia czujnika kontaktronowego lub przycisku napadowego.
Przewody 6 x 0,5 wykorzystujemy do podłączenia większości urządzeń – klawiatur, czujek (inercyjnych, zbicia szyby, ruchu, dymu, gazu, zalania, itp.), sygnalizatorów.

Przewody należy prowadzić z uwzględnieniem miejsca i sposobu prowadzenia innych instalacji. Przy oknach należy zwrócić uwagę na montowane w przyszłości parapety, karnisze, itp. (ryzyko przewiercenia!). Należy uwzględnić wysokość montażu rusztu od płyt GK (zarówno na poddaszu, jak i na parterze przy dekoracyjnych zabudowach sufitu).
Należy zwrócić uwagę na poziom docelowych podłóg (żeby urządzenia systemu docelowo były na odpowiednim poziomie).
Nie należy prowadzić przewodów w okolicy kanałów wentylacyjnych, przepustów na inne instalacje. Obok kominka przewody należy prowadzić w odległości min. 0,5 m od planowanej zabudowy!
Przy oknach i drzwiach należy przewiercać narożniki bloczków, aby przewody zostawione na kancie bloczka nie były narażone na przetarcie.
Przewodów nie należy mocować blaszkami (ryzyko uszkodzenia delikatnych przewodów – tynkarzowi nie pasuje odstająca blaszka, bierze młotek i... mamy po przewodzie), tylko wklejać pistoletem na gorący klej lub mocować plastikowymi spinkami.
Przewody do centrali należy doprowadzić w formie wiązki wkutej w ścianę (nie mocować przewodów płasko na ścianie!).
Przy drzwiach wejściowych przewód doprowadzić od góry, po stronie klamki.
Przy oknach przewody wprowadzać od spodu od strony klamki lub na środku okna (w zależności od ilości skrzydeł w oknie).
Przy oknach połaciowych przewody zostawić na górze, z boku okna.
Wysokość montażu centrali alarmowej – około 120 – 130 cm od podłogi. Od miejsca montażu centrali należy zostawić 1 m zapasu każdego przewodu.

Wszelkie instalacje elektroniczne (alarmowa, domofonowa, telefoniczna, sieć komputerowa) powinny być oddalone min 5 cm od instalacji elektrycznej (ze względu na zakłócenia generowane przez instalacje elektryczną oraz przepięcia w niej występujące mogące doprowadzić do uszkodzenia czułych urządzeń elektronicznych). Oczywiście instalacje mogą się krzyżować.

Do centrali alarmowej i do nadajnika monitoringu należy wykonać osobne przyłącza zasilające 230 V (3x1,5mm) z głównej rozdzielni NN. Obwód musi być zabezpieczony bezpiecznikiem 6A (wspólnym dla obu obwodów). Wymagana ochrona przepięciowa klasy D.

Do centrali alarmowej warto również doprowadzić instalację telefoniczną (do powiadamiania telefonicznego lub dodatkowego monitoringu) oraz sieć LAN (internet) – w przyszłości można zamontować moduł do sprawdzania i sterowania systemu zdalnie przez internet i/lub przez telefon komórkowy.

Wysokość zakończenia przewodów:
- czujki ruchu – 2 - 2,3 m
- czujka dymu – na suficie
- przycisk napadowy – 1,4 - 1,6 m
- czujka gazu ziemnego – 10 - 20 cm od sufitu dla gazu ziemnego lub 10 cm od podłogi dla propan-butanu
- czujka tlenku węgla – 1,8 - 2 m
- czujka gazu usypiającego – 10 – 30 cm
- czujka zbicia szyby – 2 - 2,3 m lub na suficie
- klawiatura – 1,4 - 1,5 m
- sygnalizator zewnętrzny – przewód wypuścić na elewacji frontowej na wysokości max. 5 m (wymagana dostępność serwisowa)


2. Co sądzicie o zamontowaniu jednej większej obudowy (np. Legranda typowo elektryczna np. 4x18) na całe sterowanie?

nie wiem kiedy będę montował alarm, więc do końca nie mogę określić
typu standardowej obudowy, a jak wstawię jedną większą, to potem chyba uda mi się wszystko w nią zmieścić?
Do urządzeń systemów alarmowych nie stosuje się rozdzielni elektrycznych. W obudowe musi się zmieścić spory transformator oraz akumulator. Jeśli system będzie rozbudowany, to będzie również zastosowany dodatkowy zasilacz systemowy, więc będą potrzebne dwa transformatory i dwa akumulatory.
Nie zmieścisz tego w rozdzielni elektrycznej. Ponad to urządzenia systemu alarmowego muszą być chronione przed nieuprawnionym dostępem (obudowa zamykana) a nieuprawniony dostęp powinien być natychmiast sygnalizowany alarmem sabotażowym.

Proponuję sprowadzić wszystkie przewody w jedno miejsce (w formie wiązki) i zostawić zapas min 1 m przewodów. Przy montażu systemu można dowolnie wykuć bruzdy w ścianie i doprowadzić wybrane przewody do odpowiednich obudów. Trzeba mieć na uwadze, że rozbudowany system alarmowy nie zamknie się w jednej obudowie, a w dwóch lub trzech i to nie małych obudowach (np. obudowyAWO256 (http://www.pulsarsc.com.pl/pl/ob/AWO256.html))

Bixik
13-09-2007, 22:24
Dzięki Zbychu za odpowiedz
Co do obudowy to polemizował bym z tobą.
Z praktyki wiem, iż są rozdzielnie nn o różnych wymiarach (w zależności od ilości obwodów, urządzeń itp.) i jestem pewien,
że elektronika, transformator i aku napewno się tam zmieści.
Ale niezaprzeczalną ich wadą jest brak możliwości zabezpieczenia (choć istnieją też metalowe i na zamek)
ok. Kupię chyba jakąś dedykowaną do alarmu (Satel) (może w ślad za Twoją sugestią AWO256)
Peszle niepalne chciałem prowadzić po liniach prostych z dwoma załamaniami (wyjście i wejście)
kończąc dokładnie pod np. oknem.
Ale jeszcze ten temat przemyślę.
Tak na marginesie, to w swoim poście zawarłeś jeszcze odpowiedzi na moich kilka pytań dot. alarmu
za co jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam Wszystkich.
Bixik

ar***pl
16-09-2007, 20:59
Witam.
Przeczytałem cafe forum i w związku z tym mam pytania natury technicznej:
1. Co sądzicie o poprowadzeniu instalacji do czujek w oknach pod "chudziakiem" (dom w stanie surowym bez wylewek)
oczywiście w niepalnych rurkach?
2. Co sądzicie o zamontowaniu jednej większej obudowy (np. Legranda typowo elektryczna np. 4x18) na całe sterowanie?

nie wiem kiedy będę montował alarm, więc do końca nie mogę określić
typu standardowej obudowy, a jak wstawię jedną większą, to potem chyba uda mi się wszystko w nią zmieścić?
proponowana przez ciebie obudowa 4x18 jest faktycznie za płytka (jak dla mnie ) ale zastanów się nad obudową wpuszczaną w ścianę legranda ale np 4 lub 5 x 24 obudowa jest metalowa , jest kupa miejsca . Sam mam w domu i mieszci sie integra 128 , 3 podcentrale 64PP( ze względu na oswietlenie awaryjne LED w domu)

_ZBYCH_
16-09-2007, 21:05
Witam.
Przeczytałem cafe forum i w związku z tym mam pytania natury technicznej:
1. Co sądzicie o poprowadzeniu instalacji do czujek w oknach pod "chudziakiem" (dom w stanie surowym bez wylewek)
oczywiście w niepalnych rurkach?
2. Co sądzicie o zamontowaniu jednej większej obudowy (np. Legranda typowo elektryczna np. 4x18) na całe sterowanie?

nie wiem kiedy będę montował alarm, więc do końca nie mogę określić
typu standardowej obudowy, a jak wstawię jedną większą, to potem chyba uda mi się wszystko w nią zmieścić?
proponowana przez ciebie obudowa 4x18 jest faktycznie za płytka (jak dla mnie ) ale zastanów się nad obudową wpuszczaną w ścianę legranda ale np 4 lub 5 x 24 obudowa jest metalowa , jest kupa miejsca . Sam mam w domu i mieszci sie integra 128 , 3 podcentrale 64PP( ze względu na oswietlenie awaryjne LED w domu)
Cztery akumulatory też się Tobie mieszczą? :roll:

alarmik
17-09-2007, 15:47
OJ MOI DRODZY ...POPIERAM W WYPOWIEDZIACH ZBYCHA ALE TYLKO W 50 %...RESZTA TO TEMAT SPORNY!!! Z DALA OD INERCYJNYCH CZYJEK KTÓRE TRZEBA OSTROZNIE DOBIERAĆ DO RODZAJU MATERIAŁY ŚCIANY , GOŚCIOWI KTÓRY ODRADZA 1 PIR NA 1 LINIE ZE WZGLEDU NA KOSZTA PROPONUJE ZAJĄĆ SIĘ POLITYKĄ......NIE PROGRAMUJ I NIE KOMBINUJCIE SAMI BO POPRAWNY SWIN WYMAGA W PROGRAMOWANIU USTAWIANIA WIELU OPCJII , CO DO CENTRALI - BEZ PORÓWNANIA INTEGRY FIRMY SATEL .../ DZIESIĄTKI ATUTÓW ZA.../ A PRZEWÓD MOŻESZ DAĆ NAWET 4 YTDY JESLI USTAWISZ 2EOL...OKNA....ZAKŁADAJAC MAGNESY NA DOLE W UCHYŁKACH ZREALIZUJESZ OPCJE CZUWANIA PRZY WIETRZENIU CHACJENDY...

alarmik
17-09-2007, 15:58
Witam

Sabotaż się włącza przy rozbrojonym systemie.Na klawiaturze wyskakuje sabotaż stąd wiem.
O to chodzi że wsztyko się załacza przy rozbrojonym systemie....
Wiem ze jest podłączona jedna linia od czujki bo cyt""przepisy jakies iso nie pozwalją im na to"....co mnie trochę ździwiło....zupełnie nie wiem o co chodzi.........poprostu paranoja


Proszę więc o napisanie czy czujka powinna isc na dwoch liniach?
Nie. Obecnie praktycznie nie stosuje się osobnych linii do wyjścia alarmowego czujki i osobnej linii do antysabotażu. Wszystko załatwia się jedną linią, która jest na końcu (w czujce) sparametryzowana dwoma rezystorami. Umożliwia to rozróżnienie osobno stanu alarmu i osobno sabotażu, mimo zastosowania tylko jednej linii.

Nie napisałaś, jaką masz centralę alarmową.
Czy problem występuje od początku, czy pojawił się jakiś czas po montażu systemu?
Popukaj delikatnie w czujkę inercyjną. Jeśli po zapaleniu się diody na czerwono włączy się alarm sabotażowy, to prawdopodobnie instalator źle zaprogramował tą linię (zaprogramował jako sabotażową, zamiast zwykłą).
Inna prawdopodobna przyczyna, to nie dokręcona kostka przyłączeniowa w czujce lub źle włożony do kostki przewód).

Nie stresuj się tak, bo to nie jest wina zastosowanej czujki inercyjnej. Równie dobrze to samo mogłoby się przytrafić przy każdej innej czujce. To błąd montażu lub programowania instalatora.

CZUJKI INERCYJNE...TOTALNY KATAKLIZM....
JESLI MASZ SATELOWA CENTRALKE TO PRZYTRZYMAJ DŁUGO KLAWISZ 7 I WSZYSTKIEGO SIE DOWIESZ CO BOLI TWÓJ SYSTEMIK.../INSTRUKCJE NA STRONIE PRODUCENTA/ JESLI MASZ INNE WYNALAZKI....UDANEJ ZABAWY..

_ZBYCH_
17-09-2007, 21:58
OJ MOI DRODZY ...POPIERAM W WYPOWIEDZIACH ZBYCHA ALE TYLKO W 50 %...RESZTA TO TEMAT SPORNY!!! Z DALA OD INERCYJNYCH CZYJEK KTÓRE TRZEBA OSTROZNIE DOBIERAĆ DO RODZAJU MATERIAŁY ŚCIANY , GOŚCIOWI KTÓRY ODRADZA 1 PIR NA 1 LINIE ZE WZGLEDU NA KOSZTA PROPONUJE ZAJĄĆ SIĘ POLITYKĄ......NIE PROGRAMUJ I NIE KOMBINUJCIE SAMI BO POPRAWNY SWIN WYMAGA W PROGRAMOWANIU USTAWIANIA WIELU OPCJII , CO DO CENTRALI - BEZ PORÓWNANIA INTEGRY FIRMY SATEL .../ DZIESIĄTKI ATUTÓW ZA.../ A PRZEWÓD MOŻESZ DAĆ NAWET 4 YTDY JESLI USTAWISZ 2EOL...OKNA....ZAKŁADAJAC MAGNESY NA DOLE W UCHYŁKACH ZREALIZUJESZ OPCJE CZUWANIA PRZY WIETRZENIU CHACJENDY...
Dziękuję za 50 % poparcie :)
Odnośnie tematów spornych możemy po dyskutować :)
Dlaczego z dala od czujek inercyjnych? Rozwiń proszę temat.
O zastosowaniu przewodów YTDY 4 x 0,5 już tu dyskutowaliśmy. Ja jestem przeciwny stosowaniu przewodów bez zapasu pary. Nie wiele oszczędzamy, a sporo ryzykujemy.
Odnośnie sposobu montażu czujników kontaktronowych, to też już chyba wszystko tu było napisane :)

_ZBYCH_
17-09-2007, 22:02
CZUJKI INERCYJNE...TOTALNY KATAKLIZM....
Bardzo ostre słowa - bez uzasadnienia :roll:



JESLI MASZ SATELOWA CENTRALKE TO PRZYTRZYMAJ DŁUGO KLAWISZ 7 I WSZYSTKIEGO SIE DOWIESZ CO BOLI TWÓJ SYSTEMIK...
Pod warunkiem, że ta funkcja została aktywowana...


...INSTRUKCJE NA STRONIE PRODUCENTA/ JESLI MASZ INNE WYNALAZKI....UDANEJ ZABAWY..
Zaraz zaraz, lubię centrale firmy Satel, ale to nie znaczy, że wszystko inne jest "wynalazkiem" :-?

ar***pl
18-09-2007, 00:01
Witam.
Przeczytałem cafe forum i w związku z tym mam pytania natury technicznej:
1. Co sądzicie o poprowadzeniu instalacji do czujek w oknach pod "chudziakiem" (dom w stanie surowym bez wylewek)
oczywiście w niepalnych rurkach?
2. Co sądzicie o zamontowaniu jednej większej obudowy (np. Legranda typowo elektryczna np. 4x18) na całe sterowanie?

nie wiem kiedy będę montował alarm, więc do końca nie mogę określić
typu standardowej obudowy, a jak wstawię jedną większą, to potem chyba uda mi się wszystko w nią zmieścić?
proponowana przez ciebie obudowa 4x18 jest faktycznie za płytka (jak dla mnie ) ale zastanów się nad obudową wpuszczaną w ścianę legranda ale np 4 lub 5 x 24 obudowa jest metalowa , jest kupa miejsca . Sam mam w domu i mieszci sie integra 128 , 3 podcentrale 64PP( ze względu na oswietlenie awaryjne LED w domu)
Cztery akumulatory też się Tobie mieszczą? :roll:
mieszczą się obudowa ma 94cm na 60 cm i ma zamontowane wieszaki na ak 17Ah

keraj
20-09-2007, 00:44
Witam!
Pytanie konfiguracyjne dot. CA-64. Jak ustawic jedno z wyjsc jako przelacznik MONO na 5 min wlaczany z klawiatury strefowej ?
Zrobilem tak (jedna strefa, jedna klawiatura strefowa):
1. ustawilem uzytkownika jako TYP=wyjscie mono , strefa 1 , klawiatura 1
2. wyjscie - przelacznik MONO, czas 5min, sterowanie z klawiatury/strefy 1
3. w ustawieniach klawiatury zaznaczone sterowanie przelacznikiem MONO + zaznaczony uzytkownik

i nie dziala... co zrobilem zle ? czego nie zrobilem ? jakie uprawnienia powinien miec uzytkownik - nie chcialbym aby mial zal/wyl czuwania. Czy to kwestia softu - mam teraz 1.04.04 ?

marcin_aneta
21-09-2007, 21:45
witam

wszystko gotowe instalacja rozprowadzona i zaczelo sie montowanie czujek. okazalo sie ze w trakcie "innych prac" kilka przewodow do alarmu zostalo uszkodzonych i nie ma szans ich naprawic (dom z bala)

pojawila sie zatem koncepcja zeby zastosowac czujki bezprzewodowe.
mam centrale integra 64 i teraz co zastosowac ?
patrzylem na oferte satela to jest system bezprzewodowy ale musialbym jeszcze chyba kupic dodatkowy modul zeby miec piloty z przyciskami antynapadowymi. wiec znalazlem jeszcze aritech model RX8I4CA - PCB. tam chyba mozna podlaczyc i czujki i piloty. ale czy mozna to podlaczyc pod integre ? a moze cos jeszcze jest oprocz satela i aritecha ?

potrzebuje bezprzewodowe:
3 piloty
3 wstrzasowki
2 kontraktony

AsiaIAdam
24-09-2007, 01:21
No to trochę z własnej inicjatywy, a trochę pod wpływem tego wątku zrobiłem instalację sam...
No, nie wiem czy dobrze zrobiłem. To znaczy udało się, nawet działa, nawet mam jakąś satysfakcję, mimo że to bardzo prosty system, ale ile miałem z tym nerwówki czy będzie działać. Dla laika, dobrze że chociaż informatyka, ale informatyka programisty który się dotąd lutownica nie splamił, było to nie lada wyzwanie.
Najpierw sam zakup alarmu i już schody. Kupiłem system i czujki ale nikt mi jakoś nie powiedział że będę jeszcze potrzebował obudowy i akumulatora. OK, pojechałem i dokupiłem akumulator i obudowę (drugi kurs na drugi koniec warszawy). Czytam instrukcję.. O kurna - mam nie ten kabel od programowania. Trzeci kurs do hurtowni. Chciałem kabel wymienić, ale nowego pasujacego nie mieli, to po prostu oddałem i postanowiłem programować z klawiaturki a nie z komputera - też w końcu można nie?
Układanie przewodów na ścianie. Zakup kabla, takich gwoździ z kotewką z plastiku. Kurna ale szajs te kotewki. Niby stal hartowana, a w moje silikaty co drugi odlatywał z kawałkiem silikatu albo się giął.Nerwy jak cholera.
OK, wyrobiłem się z kablami przed pracami tynkarzy - jakieś dwa dni mi to zajęło.
Tynki położone można kłaść czujki, Wiercę... Cholera, czy aby nie wwierciłem się w kabel?? No to mój błąd by był i chyba nawet się jednak nie wwierciłem, zresztą to może byłby pierwszy ale nie ostatni raz pewnie :-). Montuj e skrzynkę. Zamontowałem a tu niespodzianka, zapomniałem włożyć od spodu uchwyty od płyty alarmu... Demontaż, wsadzam uchwyty, remontaż.
No i część zasadnicza artystyczna - czyli eletroniczna. Najpierw instrukcja od dechy do dechy. Ze trzy wieczory czytania, żeby zrozumieć o co chodzi. Nauka jak odróżnić opornik 1,1 od 2,2K oma. Trochę już w trakcie nabierania praktyki w obejściu z przewodami, zdejmowania izolacji (najlepiej dla 0,5mm paznokciem!). Czuiki i klawiaturka w miarę sprawnie, Za to przy alarmie... Pierwsza zagadka, który kabel był do czego, niby zapisałem przed tynkowaniem, ale gdzieś zgubiłem kartkę. Znalazłem w emajlu, na szczęście zapisałem to sobie w skrzynce mejlowej! Z pomocą lutownicy, scyzora i cierpliwie łączę kabelki zgodnie z instrukcją. Plątanina kabli w obudowie wprost niesamowita z trudem się obudowa zamyka! Lutowanie z lutownicą w powietrzu tuż przy płytce alarmu - muszę połączyć sześć kabli w jeden, zalutować, zaizolować taśmą...
Teraz czas na pracę typowego elektryka. Jako że nie mamy jeszcze kontaktów na 220 muszę sobie sam jeden zrobić, połączyć przewody by prąd właściwie do i z transformatora w obudowie popłynął i mnie przy tym nie kopnął...
W końcu pierwsze włączenie.
Kurna, coś naprawdę działa!!
Musze jeszcze trochę przeprogramować, nie jest trudne, na szczęście instrukcja w miarę łopatologiczna, poza tym w końcu informatykiem jestem nie?
Koszt - około 800 zł (alarm i reszta, kabel, gwoździki, inne pierdółki, benzyny na dojazd do hurtowni juz nie liczę)
Czasochłonnośc - z pięć dni lekko licząc.
Chyba zdecydowanie opłacało się zlecić jakiemuś doświadczonemu instalatorowi, za dwa tysiaki pewnie w dwa dni by to zrobił i to lepiej.
Ale za to mam jakąś tam satysfakcję, no i alarm, który rozszyfrować to tylko ja umiem...

todaks
24-09-2007, 21:21
AsiaIAdam w odpowiedzi na Twój post mozna napisać tak :
Dawno temu niejaki Rosiewicz spiewał
"MURARZE DO MURÓW
RYBACY DO RYB " itd
dobrze że chociaż na koniec przyznałeś że :


Chyba zdecydowanie opłacało się zlecić jakiemuś doświadczonemu instalatorowi, za dwa tysiaki pewnie w dwa dni by to zrobił i to lepiej.

AsiaIAdam
24-09-2007, 21:42
dobrze że chociaż na koniec przyznałeś
Jakoś z początku nijak nie miałem zamiaru temu zaprzeczać...
Ale po twoim poście zmieniłem zdanie - z gruntu rzeczy jestem zadowolony, że sam to zrobiłem. Pewnie bym nie był gdyby mi się nie udało,no ale na szczęście się udało. Chciałem tylko przestrzec tych którzy by też spróbowali, że to jest poprostu trudne.
A co mądrości "rybacy do ryb".
Jak jesteś rybakiem, czy może nawet murarzem (chociaż to już niewątpliwie znacznie lepiej) i z zasady nie zabierasz się nigdy za coś na czym się nie znasz, to raczej zapomnij o budowaniu domu.

Grzegorz.S
27-09-2007, 15:33
Witam wszystkich serdecznie. Poczytałem trochę forum i ostatecznie zdecydowałem się na rozwiązanie kontaktrony+czujki zbicia dół, PIRy na górze i gdzieniegdzie dualna (garaż, przy kominku na wszwzelki wypadek - załączona jak wyjeżdżamy). Z tym wszystkim Integra 32. Dostałem 2 oferty, które różnią się czujkami.

W jednej mam
PIR: Aqua Plus
dualna Cobalt
(o cz. zbicia i kontraktronach ani słowa jakie to są) - chyba zwykłe - cokolwiek to znaczy.

a w drugiej
PIR KX 15 DD
dualna SRDT-15
czujnki wstrząsowy IMPAQ
kontaktron chyba zwykły.

Co sądzicie o tych czujkach? A może w ogóle poprosić o jakieś inne?

pozdrawiam,
Grzegorz

_ZBYCH_
30-09-2007, 21:51
Cztery akumulatory też się Tobie mieszczą? :roll:
mieszczą się obudowa ma 94cm na 60 cm i ma zamontowane wieszaki na ak 17Ah
Możesz wkleić zdjęcie tej rozdzielni? :)

_ZBYCH_
30-09-2007, 22:53
witam

wszystko gotowe instalacja rozprowadzona i zaczelo sie montowanie czujek. okazalo sie ze w trakcie "innych prac" kilka przewodow do alarmu zostalo uszkodzonych i nie ma szans ich naprawic (dom z bala)

pojawila sie zatem koncepcja zeby zastosowac czujki bezprzewodowe.
mam centrale integra 64 i teraz co zastosowac ?
patrzylem na oferte satela to jest system bezprzewodowy ale musialbym jeszcze chyba kupic dodatkowy modul zeby miec piloty z przyciskami antynapadowymi. wiec znalazlem jeszcze aritech model RX8I4CA - PCB. tam chyba mozna podlaczyc i czujki i piloty. ale czy mozna to podlaczyc pod integre ? a moze cos jeszcze jest oprocz satela i aritecha ?

potrzebuje bezprzewodowe:
3 piloty
3 wstrzasowki
2 kontraktony
Niestety, ale muszę Ciebie zmartwić :(
Nie ma na rynku bezprzewodowych czujek inercyjnych, które można podłączyć do dowolnego systemu. Są dwie firmy, które produkują takie czujki (GE Security - dawny Aritech i Ademco) i obie robią odbiorniki radiowe przystosowane wyłącznie do współpracy ze swoją centralą alarmową.
Bezprzewodowy moduł do Integry obsłuży jedynie kontaktrony.
Do pilotów musisz mieć osobny odbiornik.
Jeśli masz możliwość dociągnąć zasilanie 12V do czujek inercyjnych, to możesz zamontować kontaktrony bezprzewodowe jako nadajniki sygnału z czujek inercyjnych do centrali alarmowej.

_ZBYCH_
30-09-2007, 23:04
Witam wszystkich serdecznie. Poczytałem trochę forum i ostatecznie zdecydowałem się na rozwiązanie kontaktrony+czujki zbicia dół, PIRy na górze i gdzieniegdzie dualna (garaż, przy kominku na wszwzelki wypadek - załączona jak wyjeżdżamy). Z tym wszystkim Integra 32. Dostałem 2 oferty, które różnią się czujkami.

W jednej mam
PIR: Aqua Plus
dualna Cobalt
(o cz. zbicia i kontraktronach ani słowa jakie to są) - chyba zwykłe - cokolwiek to znaczy.

a w drugiej
PIR KX 15 DD
dualna SRDT-15
czujnki wstrząsowy IMPAQ
kontaktron chyba zwykły.

Co sądzicie o tych czujkach? A może w ogóle poprosić o jakieś inne?

pozdrawiam,
Grzegorz
Witam!

No właśnie, "zwykłe", znaczy nijakie. Proponuję domagać się podania szczegółowych informacji odnośnie producenta i typu czujników i czujek.
Odnośnie moich typów, to kontaktrony firm Alarmtech, Bosch lub Tane (typ dopasowany do konkretnych potrzeb), inercyjne Impaq+, PIR Siemens IR 120C, dualna Siemens IRM 120C. Markowe, dobre i sprawdzone w wielu zastosowaniach :)

marcin_aneta
02-10-2007, 17:05
zbychu: dzieki za odp
czyli reasumujac nie ma takiej mozliwosci.
w takim razie nie pozostaje mi nic jak szpetne pociagniecie kabli chamsko po scianach...

Kulin
02-10-2007, 21:41
Dzisiaj otwarłem swoją centralę i postanowiłem uporządkowac kabelki. Do tej pory miałem to połączone tak że była jedna wielka pajęczyna. Chciałbym teraz jednak to uporządkować, tylko nie wiem jak się za to zabrać. Zastanawiam się czy sa jakieś pomocne listwy czy coś takiego co pomoże ładnie i przejrzyście ułożyć te kabelki w centrali. Jak wy to macie rozwiązane ?

_ZBYCH_
04-10-2007, 23:15
zbychu: dzieki za odp
czyli reasumujac nie ma takiej mozliwosci.
w takim razie nie pozostaje mi nic jak szpetne pociagniecie kabli chamsko po scianach...
Niestety tak :(

_ZBYCH_
04-10-2007, 23:17
Dzisiaj otwarłem swoją centralę i postanowiłem uporządkowac kabelki. Do tej pory miałem to połączone tak że była jedna wielka pajęczyna. Chciałbym teraz jednak to uporządkować, tylko nie wiem jak się za to zabrać. Zastanawiam się czy sa jakieś pomocne listwy czy coś takiego co pomoże ładnie i przejrzyście ułożyć te kabelki w centrali. Jak wy to macie rozwiązane ?

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Centrala.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Podcentrala.JPG

Potrzebujesz kanał do drutowania 40 x 40 - do nabycia w dobrych hurtowniach elektrycznych

OGC
05-10-2007, 00:47
Piękne te centralki :)

Kulin
05-10-2007, 07:45
Zbychu, jak zobaczyłem twoje zdjęcie - to pomyślałem sobie "przecież nie wklejałem swojego zdjęcia". Zrobiłem własnie identycznie jak masz Ty. No może w tym kanale kablowym mam większy bałagan, ale po zamknięciu wygląda jak twoje dzieło.

Tak przy okazji mam pytanie.
Otóż mam pare czujek PIR na parterze, trochę na poddaszu i w każdym oknie kontaktrony (na kazde skrzydło). Chciałbym sobie zrobić tak, aby móc uzbrajać różne strefy, np.
1. Całość - czyli wszystko co mam podłączone do centrali i ekspandera
2. Tylko parter - całość (czujki PIR i kontaktrony)
3. Tylko parter - tylko czujki PIR
4. Tylko parter - tylko kontaktrony
5. Tylko poddasze - kontaktrony
6. itd...
Do tego celu mam 3 manipulatory, jeden w wejściu głównym, jeden w garażu i jeden obok sypialni.

Tak sie zastanawiam, czy można będzie rozbrajać alarm z innego manipulatora niż uzbrojenie. Np. żonka idzie sobie spać i uzbraja cały dół (strefa 2 PIR + kontaktrony), ja przychodzę z nocnej zmiany i chcę ten dół rozbroić. Czy jest taka szansa ?

Mam CA64

Dzięki...

marcin_u
05-10-2007, 07:50
Zbychu, jak zobaczyłem twoje zdjęcie - to pomyślałem sobie "przecież nie wklejałem swojego zdjęcia". Zrobiłem własnie identycznie jak masz Ty. No może w tym kanale kablowym mam większy bałagan, ale po zamknięciu wygląda jak twoje dzieło.

Tak przy okazji mam pytanie.
Otóż mam pare czujek PIR na parterze, trochę na poddaszu i w każdym oknie kontaktrony (na kazde skrzydło). Chciałbym sobie zrobić tak, aby móc uzbrajać różne strefy, np.
1. Całość - czyli wszystko co mam podłączone do centrali i ekspandera
2. Tylko parter - całość (czujki PIR i kontaktrony)
3. Tylko parter - tylko czujki PIR
4. Tylko parter - tylko kontaktrony
5. Tylko poddasze - kontaktrony
6. itd...
Do tego celu mam 3 manipulatory, jeden w wejściu głównym, jeden w garażu i jeden obok sypialni.

Tak sie zastanawiam, czy można będzie rozbrajać alarm z innego manipulatora niż uzbrojenie. Np. żonka idzie sobie spać i uzbraja cały dół (strefa 2 PIR + kontaktrony), ja przychodzę z nocnej zmiany i chcę ten dół rozbroić. Czy jest taka szansa ?

Mam CA64

Dzięki...

tak! mozna tak zrobic,chyba ze masz klawiatry strefowe to nie obsłuzysz innej strefy od tej do ktorej nalezy

Kulin
05-10-2007, 08:13
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

marcin_u
05-10-2007, 10:41
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

mozna...

Kulin
05-10-2007, 14:54
Super, a czy możesz podać więcej konkretów ? Czy chodzi ci o strefę zależną ?

marcin_u
05-10-2007, 15:27
Super, a czy możesz podać więcej konkretów ? Czy chodzi ci o strefę zależną ?

napisz co chcesz osiagnac to ci napisze jak to zrobic

karola125
05-10-2007, 15:28
mam pytanie do Zbycha
nasz instalator zaproponował nam zabezpieczenie parteru zewętrznymi barierami podczerwieni. Mają być firmy vidacon.
Słyszał Pan coś o nich?
Czy jest to dobre zabezpieczenie? Na ile jest ten system awaryjny?
Wiem że Pan raczej preferuje kontaktrony i czujki inercyjne. Mamy szyby P4 i okucia WK2 a nasz instalator twierdzi, że kontaktrony wychodzą już z użycia. Bariery maja być podobno lepsze bo wyłapują złodzieja zanim uderzy w szybę.
Ja widzę wadę taką, że listwy od podczerwieni są widoczne i to może zachęcić złodzieja do włamania - daje sygnał że jest w domu coś co warto ukraść. A tymczasem ja nic takiego nie mam.
Waham się i nie wiem czy zostać przy kontaktronach i czujkach inercyjnych czy te bariery.
Jeśli znajdzie Pan chwilę na odpowiedź to będę bardzo wdzięczna.

Kulin
09-10-2007, 19:25
tak odświeże temat, a przy okazji zapytam.

Czy stosuje ktoś z Was radiolinię Satela model RX4K lub RE4K, chodzi mi głównie o zasięg jaki mają piloty.

todaks
09-10-2007, 19:39
tak odświeże temat, a przy okazji zapytam.

Czy stosuje ktoś z Was radiolinię Satela model RX4K lub RE4K, chodzi mi głównie o zasięg jaki mają piloty.
a czemu pytasz ?
podają 100m w terenie otwartym ale z mojego doświadczenia- ten parametr jest trochę naciągnięty

Kulin
09-10-2007, 21:42
Pytam, bo chciałbym założyć taki moduł do wyłączania alarmu, jak np. bede autkiem wjeżdżal do garażu, to nie muszę szybko wysiadać by go rozbroić. Poza tym wykorzystałbym ten moduł do otwierania bramy ogrodzeniowej i bramy garazowej - jeden pilot do wszystkiego. Ale jak zamontuje taki moduł np. w garażu do sygnał ma do pokonania bramę garażową lub ścianę. Satel twierdzi że około 50 metrów powinno wtedy działać, ale gwarancji nie daje.

bazgrus
10-10-2007, 18:45
Czy ktoś z Was miał do czynienia z centralą Gardtec GTX40?
Solid mi proponuje taką centralę, ale nie mogę jej nawet w google znaleźć.

_ZBYCH_
10-10-2007, 21:03
Czy ktoś z Was miał do czynienia z centralą Gardtec GTX40?
Solid mi proponuje taką centralę, ale nie mogę jej nawet w google znaleźć.
Kolejny wynalazek Solidu...
Szczegóły na temat tej centrali masz TU (http://www.trebor.com.pl/gtx40.htm)

jadek
10-10-2007, 21:08
witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam

ar***pl
10-10-2007, 21:15
Czy ktoś z Was miał do czynienia z centralą Gardtec GTX40?
Solid mi proponuje taką centralę, ale nie mogę jej nawet w google znaleźć.

Gardtec to na dobra sprawę nic innego jak dawny Rokonet (teraz Risco proSys) .Generalnie właścicelem Gardteca jest Risco Group .Ja ci jednak radzę : jeśli już , to zamów sobie satela integrę , czujniki siemensa lub tańsze DSC encore (przynajmniej sobie pośpisz w nocy).Różnica w cenie pewnie będzie niewielka a różnica w możliwościach kolosalna. Skontroluj jakość montażu, obejrzyj jak podłaczono ci centralę.

ar***pl
10-10-2007, 21:20
witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam
Prawdopodobnie zaprogramowali ci wyjście z zatrzaskiem, zadzwon na stację i spytaj jaki sygnał kodowy przyszedł. Jeśli np sygnał A1 masz opisany jako włamanie to B1 jest tzw powrotem ( A1 początek zdarzenia, B1 koniec zdarzenia) Jeśli rano w momencie rozbrajania systemu przyszedł powrót włamania to zadzwoń po serwis (niech zmienią typ wyjścia).

P.S. Bardzą fajna sprawą przy satelu integrze jest moduł gsm LT -można zaprogramować ok 64 sms na tel komórkowe , możesz wiedzieć w nocy podczas samozałaczenia z jakiej konkretnej lini nastąpił alarm.

ar***pl
10-10-2007, 21:26
tak odświeże temat, a przy okazji zapytam.

Czy stosuje ktoś z Was radiolinię Satela model RX4K lub RE4K, chodzi mi głównie o zasięg jaki mają piloty.
Spóbuj podejść do sprawy może w inny sposób: zastosuj piloty od bramy (czterokanałowe) , kup dodatkowy odbiornik 2 kanałowy i podłacz do centrali.
Chociaż uzbrajanie i rozbrajanie pilotem jest raczej nie zalecane, może spróbuj wywoływać pilotem przed wejściem do garażu opóźnienie np :3 min

_ZBYCH_
10-10-2007, 21:53
Gardtec to na dobra sprawę nic innego jak dawny Rokonet (teraz Risco proSys) .Generalnie właścicelem Gardteca jest Risco Group.
No nie do końca :)
Wdając się w szczegóły, to dawny Rokonet, to obecnie firma Risco Group.
Risco Group sprzedaje centrale pod marką ProSys, ale firmuje również markę GardTec. Chyba nie jest to nic specjalnego, skoro nawet się tym produktem nie chwalą na swojej stronie www.riscogroup.com :wink: :lol:
W Polsce centrale GardTec sprzedaje i serwisuje firma Trebor, której właścicielem jest... Solid. To wyjaśnia, dlaczego Solid tak promuje te centrale. Po prostu mają je najtaniej, a w dodatku zatrzymają przy sobie klienta, bo tylko oni serwisują ten sprzęt...


Ja ci jednak radzę : jeśli już , to zamów sobie satela integrę , czujniki siemensa lub tańsze DSC encore (przynajmniej sobie pośpisz w nocy).Różnica w cenie pewnie będzie niewielka a różnica w możliwościach kolosalna. Skontroluj jakość montażu, obejrzyj jak podłaczono ci centralę.
Święta prawda :)

_ZBYCH_
10-10-2007, 22:05
witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam
Prawdopodobnie zaprogramowali ci wyjście z zatrzaskiem, zadzwon na stację i spytaj jaki sygnał kodowy przyszedł. Jeśli np sygnał A1 masz opisany jako włamanie to B1 jest tzw powrotem ( A1 początek zdarzenia, B1 koniec zdarzenia) Jeśli rano w momencie rozbrajania systemu przyszedł powrót włamania to zadzwoń po serwis (niech zmienią typ wyjścia).
Jeśli faktycznie zaprogramowano wyjścia do wyzwalania nadajnika monitoringu jako zatrzaskowe (czyli takie, które nie kasują się samoczynnie po zaprogramowanym czasie, tylko dopiero po wprowadzeniu kodu), to jest to poważny błąd!!!
Przy tak zaprogramowanym systemie agencja ochrony otrzymuje sygnał tylko raz!!! Później do rozbrojenia systemu kodem, każde nowe wzbudzenie alarmu nie będzie sygnalizowane, bo wyjście alarmowe cały czas jest aktywne!!!
Skutek może być taki, że złodziej raz wywoła alarm, na który przyjedzie patrol i sprawdzi obiekt. Później każdy kolejny alarm nie jest już odebrany przez agencję, więc złodziej może działać! Dopiero rozbrojenie systemu powoduje powrót wyjścia alarmowego do stanu spoczynku (co by się zgadzało z Twoim opisem).
Ignoranci!!! :-?

bazgrus
11-10-2007, 07:10
Chyba nie jest to nic specjalnego, skoro nawet się tym produktem nie chwalą na swojej stronie www.riscogroup.com
To właśnie mnie zaniepokoiło. Chciałem poczytać jakie są dodatkowe moduły, możliwość dostępu przez komputer, instrukcję obsługi a tu znalazłem 4 linki w google!!!

W Polsce centrale GardTec sprzedaje i serwisuje firma Trebor, której właścicielem jest... Solid. To wyjaśnia, dlaczego Solid tak promuje te centrale. Po prostu mają je najtaniej, a w dodatku zatrzymają przy sobie klienta, bo tylko oni serwisują ten sprzęt...
Teraz rozumiem. Wielkie dzięki za informacje.
Widzę, że nie ma sensu kupować tej centrali.


Skontroluj jakość montażu, obejrzyj jak podłaczono ci centralę.
Łatwo powiedzieć, przecież jestem laikiem - skąd mogę wiedzieć jak to powinno być zrobione?
BTW Buduję swój pierwszy dom - czyli dla wroga ;)

bazgrus
11-10-2007, 08:09
Ja ci jednak radzę : jeśli już, to zamów sobie satela integrę
A czy są centrale, które można poprzez komputer (np. port RS232) rozbrajać/uzbrajać, a raczej włączać opóźnieni lub wyłączać. Chodzi mi o to aby zamiast specjalnego pilota do opóźnienia używać zwykłego telefonu komórkowego.

W satelu jest dodatkowa karta ethernetowa, ale wymaga korzystania ze specjalnych aplikacji. Wolałbym coś prostszego
Czy DSC ma coś podobnego? Paradox podbno ma WinLoad, ale to chyba tylko do upgrade'u oprogramowania.

ar***pl
11-10-2007, 22:59
Ja ci jednak radzę : jeśli już, to zamów sobie satela integrę
A czy są centrale, które można poprzez komputer (np. port RS232) rozbrajać/uzbrajać, a raczej włączać opóźnieni lub wyłączać. Chodzi mi o to aby zamiast specjalnego pilota do opóźnienia używać zwykłego telefonu komórkowego.

W satelu jest dodatkowa karta ethernetowa, ale wymaga korzystania ze specjalnych aplikacji. Wolałbym coś prostszego
Czy DSC ma coś podobnego? Paradox podbno ma WinLoad, ale to chyba tylko do upgrade'u oprogramowania.

Witam
Posłuchaj naszej rady i wybierz centrale satela Integra 32 lub 64 (zależy ile chcesz mieć linii alarmowych). i ewentualnie próbuj łączyc swoje pomysły z integrą . Do takich właczeń o jakich piszesz najprawdopodobnie najlepszy byłby moduł gsm firmy abratronik :
http://www.abratronik.pl/Oferta.php
masz w nim 6 wyjść i 2 wejścia które możesz wysterować do załaczeń/wyłaczeń systemu. Z paradoxem daj sobie spokój , jeśli już to po satelu wybierz DSC .Moduł abratronik działa praktycznie z każdą centralą alarmową.Co do tego jak to ma mniej więcej wyglądać to zerknij na posty zbycha wcześniej-są tam wklejone zdjęcia centrali alarmowej.
Z której strony wawy budujesz?

bazgrus
12-10-2007, 15:05
Posłuchaj naszej rady i wybierz centrale satela Integra 32 lub 64 (zależy ile chcesz mieć linii alarmowych).
Naliczyłem aż 23 czujki + manipulator + sygnalizator + sterowanie GSM + wejście od sterownika bramy garażowej
Rozumiem, że do każdego osobne wejście, czyli 28 linii.

Dlaczego Integra 32/64 a nie CA-64. Czy przy pomocy CA-64 nie można sterować innymi urządzeniami?

Mieszkam po tej samej stronie Wisły co Ty.

jurand79
12-10-2007, 22:52
Witam,
Szukam czujek dookólnych montowanych na suficie. Znalazłem Aqua Ring z Satela ale niestety jest to tylko czujka podczerwieni a z racji obecności kominka w pomieszczeniu które ma być chronione potrzebuję czujki dualnej.
Co możecie polecić? :roll:
Czy przykładowo cena 280pln za płytę Integra-24 i 370pln za klawiaturę LCD jest rozsądna czy też można wydębić to gdzieś taniej?

_ZBYCH_
13-10-2007, 00:39
witam

wszystko gotowe instalacja rozprowadzona i zaczelo sie montowanie czujek. okazalo sie ze w trakcie "innych prac" kilka przewodow do alarmu zostalo uszkodzonych i nie ma szans ich naprawic (dom z bala)

pojawila sie zatem koncepcja zeby zastosowac czujki bezprzewodowe.
mam centrale integra 64 i teraz co zastosowac ?
patrzylem na oferte satela to jest system bezprzewodowy ale musialbym jeszcze chyba kupic dodatkowy modul zeby miec piloty z przyciskami antynapadowymi. wiec znalazlem jeszcze aritech model RX8I4CA - PCB. tam chyba mozna podlaczyc i czujki i piloty. ale czy mozna to podlaczyc pod integre ? a moze cos jeszcze jest oprocz satela i aritecha ?

potrzebuje bezprzewodowe:
3 piloty
3 wstrzasowki
2 kontraktony
Jest jednak światełko w tunelu :D

Visonic - bezprzewodowy czujnik wstrząsowy z kontaktronem (http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/sysProductActiveByName/[email protected]) + Piloty (http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/sysFamilyActiveByName/[email protected]) + Odbiornik radiowy (http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/sysProductActiveByName/[email protected])

Odbiornik można podłączyć do dowolnej centrali alarmowej :D.
Tanio nie będzie :(, ale da się rozwiązać Twój problem :D

_ZBYCH_
13-10-2007, 00:45
Posłuchaj naszej rady i wybierz centrale satela Integra 32 lub 64 (zależy ile chcesz mieć linii alarmowych).
Naliczyłem aż 23 czujki + manipulator + sygnalizator + sterowanie GSM + wejście od sterownika bramy garażowej
Rozumiem, że do każdego osobne wejście, czyli 28 linii.

Dlaczego Integra 32/64 a nie CA-64. Czy przy pomocy CA-64 nie można sterować innymi urządzeniami?

Mieszkam po tej samej stronie Wisły co Ty.

Do wejść podłączamy jedynie czujniki, czujki i ew. moduł GSM i sterownik radiowy. Manipulator podłączany jest do wydzielonej magistrali. Do osobnej magistrali dołączane są moduły rozszerzenia (np. ekspandery). Sygnalizator jest podłączany do wyjść programowalnych.

Centrale Integra, to nowe dziecko Satela. Tylko Integra (i jej osprzęt) będzie dalej rozwijana i unowocześniana. CA 64 odchodzi w przeszłość. Już nie warto jej kupować.

_ZBYCH_
13-10-2007, 00:52
Witam,
Szukam czujek dookólnych montowanych na suficie. Znalazłem Aqua Ring z Satela ale niestety jest to tylko czujka podczerwieni a z racji obecności kominka w pomieszczeniu które ma być chronione potrzebuję czujki dualnej.
Co możecie polecić? :roll:
Czy przykładowo cena 280pln za płytę Integra-24 i 370pln za klawiaturę LCD jest rozsądna czy też można wydębić to gdzieś taniej?

Z dobrych czujek dualnych mogę polecić BOSCH DS 9360 (koszt około 470 zł brutto :( ). Dlaczego akurat wybrałeś czujki dookólne? :roll:

Podane przez Ciebie ceny Integry (rozumiem, że brutto) są całkiem ok. :)

ar***pl
13-10-2007, 07:41
Posłuchaj naszej rady i wybierz centrale satela Integra 32 lub 64 (zależy ile chcesz mieć linii alarmowych).
Naliczyłem aż 23 czujki + manipulator + sygnalizator + sterowanie GSM + wejście od sterownika bramy garażowej
Rozumiem, że do każdego osobne wejście, czyli 28 linii.

Dlaczego Integra 32/64 a nie CA-64. Czy przy pomocy CA-64 nie można sterować innymi urządzeniami?

Mieszkam po tej samej stronie Wisły co Ty.

Do wejść podłączamy jedynie czujniki, czujki i ew. moduł GSM i sterownik radiowy. Manipulator podłączany jest do wydzielonej magistrali. Do osobnej magistrali dołączane są moduły rozszerzenia (np. ekspandery). Sygnalizator jest podłączany do wyjść programowalnych.

Centrale Integra, to nowe dziecko Satela. Tylko Integra (i jej osprzęt) będzie dalej rozwijana i unowocześniana. CA 64 odchodzi w przeszłość. Już nie warto jej kupować.
Wczoraj podczas zamówienia towaru przedstawiciel satela poinformował mnie że ca64 będzie sprzedawane tylko do końca roku.

jurand79
13-10-2007, 08:06
Z dobrych czujek dualnych mogę polecić BOSCH DS 9360 (koszt około 470 zł brutto :( ). Dlaczego akurat wybrałeś czujki dookólne? :roll:

Hmmm - faktycznie droga.
Dlaczego dookólna? Na parterze mam otwarty korytarz, salon, jadalnię i kuchnię. Zabezpieczając wszystkie okna i drzwi kontaktronami chciałem dać tylko jedną czujkę na sufit. Gabinet, który także jest na parterze chcę ochronić oddzielną czujką.

HenoK
13-10-2007, 09:00
Zacząłem czytać wątek (od ostatnich postów :) ).
Niedługo mnie czeka zabawa z instalacją alarmową.

jadek
13-10-2007, 19:05
Zbychu to jak to powinno wyglądać prawidłowo tzn jak powinno być skonfigurowane to wyjście?






witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam
Prawdopodobnie zaprogramowali ci wyjście z zatrzaskiem, zadzwon na stację i spytaj jaki sygnał kodowy przyszedł. Jeśli np sygnał A1 masz opisany jako włamanie to B1 jest tzw powrotem ( A1 początek zdarzenia, B1 koniec zdarzenia) Jeśli rano w momencie rozbrajania systemu przyszedł powrót włamania to zadzwoń po serwis (niech zmienią typ wyjścia).
Jeśli faktycznie zaprogramowano wyjścia do wyzwalania nadajnika monitoringu jako zatrzaskowe (czyli takie, które nie kasują się samoczynnie po zaprogramowanym czasie, tylko dopiero po wprowadzeniu kodu), to jest to poważny błąd!!!
Przy tak zaprogramowanym systemie agencja ochrony otrzymuje sygnał tylko raz!!! Później do rozbrojenia systemu kodem, każde nowe wzbudzenie alarmu nie będzie sygnalizowane, bo wyjście alarmowe cały czas jest aktywne!!!
Skutek może być taki, że złodziej raz wywoła alarm, na który przyjedzie patrol i sprawdzi obiekt. Później każdy kolejny alarm nie jest już odebrany przez agencję, więc złodziej może działać! Dopiero rozbrojenie systemu powoduje powrót wyjścia alarmowego do stanu spoczynku (co by się zgadzało z Twoim opisem).
Ignoranci!!! :-?

Mice
14-10-2007, 20:19
Witam wszystkich, nie tylko specjalistów :wink:

Poczytałem wątek,sprzęt kupiłem i testuję. Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.

Pytanie następujące : czy da się zaprogramować centralę tak aby naruszenie np. czujki jednej strefy załączyło inną strefę (to już zrobiłem typ reakcji 80 - zał. czuwanie + wskazanie grupy i dopisanie do tej grupy danej strefy) oraz jednocześnie włączyło alarm spowodowany naruszeniem tej pierwszej czujki? Czytam, szukam, nie widzę :roll:

jadek
14-10-2007, 22:18
To jak to powinno wyglądać prawidłowo tzn jak powinno być skonfigurowane to wyjście?






witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam
Prawdopodobnie zaprogramowali ci wyjście z zatrzaskiem, zadzwon na stację i spytaj jaki sygnał kodowy przyszedł. Jeśli np sygnał A1 masz opisany jako włamanie to B1 jest tzw powrotem ( A1 początek zdarzenia, B1 koniec zdarzenia) Jeśli rano w momencie rozbrajania systemu przyszedł powrót włamania to zadzwoń po serwis (niech zmienią typ wyjścia).
Jeśli faktycznie zaprogramowano wyjścia do wyzwalania nadajnika monitoringu jako zatrzaskowe (czyli takie, które nie kasują się samoczynnie po zaprogramowanym czasie, tylko dopiero po wprowadzeniu kodu), to jest to poważny błąd!!!
Przy tak zaprogramowanym systemie agencja ochrony otrzymuje sygnał tylko raz!!! Później do rozbrojenia systemu kodem, każde nowe wzbudzenie alarmu nie będzie sygnalizowane, bo wyjście alarmowe cały czas jest aktywne!!!
Skutek może być taki, że złodziej raz wywoła alarm, na który przyjedzie patrol i sprawdzi obiekt. Później każdy kolejny alarm nie jest już odebrany przez agencję, więc złodziej może działać! Dopiero rozbrojenie systemu powoduje powrót wyjścia alarmowego do stanu spoczynku (co by się zgadzało z Twoim opisem).
Ignoranci!!! :-?

.:Marcin:.
15-10-2007, 00:23
Witam

Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??
Wszyscy, których ja znam stosują stawkę 22% co powoduje, że na wstępie jesteśmy o 15% do tyłu, a jeśli klient kieruje się gównie ceną (mam dość tłumaczenia czemu jestem lepszy, i że to co dobre droższe jest ;) ) a nie koniecznie jakością usługi i urządzeń to stawia to nas daleko w tyle. Potem próbuje wymóc na nas niższe ceny.
Wiem, że czasem warto odpuścić ale jeśli jest ku temu podstawa prawna to proszę o podpowiedź.

Chętnie wspólnie z klientem stworzę system alarmowy tańszy nie koniecznie kosztem urządzeń (nie mówiąc o jakości usługi bo tej nie zamierzam zaniżać ;) )

Pozdrawiam

faflusniak
15-10-2007, 12:38
1. Wykonawca alarmu zaproponował mi użycie kontraktronów firmy TANTE. Nie mogę w internecie nic znaleźć na temat tych czujek. Czy ktoś zna firmę i jej produkty?

2. Czy jest jakaś różnica jakościowa pomiędzy czujkami podczerwieni: Rx 40QZ OPTEX oraz DSC LC (pradopodobnie LC-100)?

3. Czy jest jakaś różnica jakościowa pomiędzy czujkami dualnymi: DSC LC-103 oraz Mx 40QZ OPTEX?

bazgrus
15-10-2007, 20:56
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
- czujka PIR załączana codziennie na noc (ręcznie)
1) ustaw wejście typ 34 (zmyślam),
2) ustaw wyjście sygnalizator typ 1,
3) przypisz wejście do wyjścia
- drzwi z funkcją GONG
1) ...
2) itp.
- opóźnienie alarmu z pilota ...

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?

Mice
15-10-2007, 21:10
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
1,2,3

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?
Raczej nigdzie, jak to napisał Zbych, nie będzie podcinał gałęzi na której siedzi. Amatorzy płacą za to, żeby profesjonalista im to zrobił w 2 dni albo amatorzy siedzą miesiąc nad tym co profesjonalista zrobiłby w 2 dni :lol:
To się nazywa doświadczenie :roll:

Inna sprawa, że po przeczytaniu całego wątku i pobocznych sporo rzeczy się pojawi z polecanych rozwiązań.

.:Marcin:.
15-10-2007, 21:10
Chyba takich pomocy to nie zajdzesz w internecie bo jest to w dużej mierze sprawa bardzo indywidualna. Są pewne ofólne zasady ale...
Najprędzej takie wiadomości to znajdziesz u dobrego instalatora (czyt. znającego dobrze tą cenralę).

W miarę wolnego czasu mogę spróbować pomóc acz kolwiek nie wyobrażam sobie tak do końca wirtualnego programowania ;)
Można również centralę zaprogramować telefoniczie lub przez internet ale i tak potrzeba dużo informacji o całej instalacji. Na której lini jaki czujnik, w jakiej kofiguracji czy nc czy 2eol, które opónione , które wew. opóźnione, jak podłaczona jest syrena czy osobno optyka i akustyka jeśli tak to pd kótre wyjścia itd...


pozdrawiam

ar***pl
15-10-2007, 21:22
1. Wykonawca alarmu zaproponował mi użycie kontraktronów firmy TANTE. Nie mogę w internecie nic znaleźć na temat tych czujek. Czy ktoś zna firmę i jej produkty?

2. Czy jest jakaś różnica jakościowa pomiędzy czujkami podczerwieni: Rx 40QZ OPTEX oraz DSC LC (pradopodobnie LC-100)?

3. Czy jest jakaś różnica jakościowa pomiędzy czujkami dualnymi: DSC LC-103 oraz Mx 40QZ OPTEX?
1 Kontraktrony firmy TANE a nie tante.http://www.tanealarm.com/default2.asp
2. Praktycznie żadnej poza funkcją odporności na zwierzeta w dsc lc (ja jednak raczej wybieram ostatnio Optexa ze względu na zauważalną ilość samozałączeń w budowanych obiektach ( w trakcie budowy, czyli nieogrzewane)
3. Tu raczej jakościowej różnicy nie ma , lecz lc-103 posiada funkcje antymaskingu

Nie wiem jak inni koledzy ale ja raczej nie porównywałbym nowych produktów sprzedawanych pod marką DSC do poprzednich produktów firmy.
Większość z nowośći (np seria lc przypomina produkty rokoneta), nowe czujniki inercyjne to nic innego jak czujnik Shockard firmy Risco Group.
Nie wspomnę tu juz o DSC Force F2-301 Który jest produktem raczej włoskim.

ar***pl
15-10-2007, 21:27
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
- czujka PIR załączana codziennie na noc (ręcznie)
1) ustaw wejście typ 34 (zmyślam),
2) ustaw wyjście sygnalizator typ 1,
3) przypisz wejście do wyjścia
- drzwi z funkcją GONG
1) ...
2) itp.
- opóźnienie alarmu z pilota ...

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?

możesz to znaleźć w instrukcji instalatora.
Musisz tylko prawidłowo rożmieścić elementy systemu,przeczytać instrukcję montażu centrali i czujników.Jeśli to zrobisz prawidłowo to zostaje juz tylko programowanie centrali a tu możesz pobawić sie metodą prób i błędów (ja w swojej centrali ciągle coś zmieniam)

todaks
15-10-2007, 21:42
Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w ustawie VAT , a konkretnie w załącznikunr 3 do ustawy w pozycji 161

Ale żeby się upewnić musisz jezcze skorzystać z Prawa Budowlanego i jego definicji budynku mieszkalnego . Jak wiesz polscy urzednicy to mistrzowie interpretacji w związku z tym proponuję Ci byś dodatkowo upewnił się składając zapytanie w swoim US . Ich odpowiedź nawet jak będzie mylna jest
dla nich wiążąca ( kiedyś tak nie było )

_ZBYCH_
15-10-2007, 21:43
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
1,2,3

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?
Raczej nigdzie, jak to napisał Zbych, nie będzie podcinał gałęzi na której siedzi...
Wypraszam sobie! Co mi tu imputujesz??!

Moja wypowiedź z 12 listopada 2006 r. jest TU (http://forum.muratordom.pl/post1477808.htm?highlight=#1477808)


Nie czuję, abym podcinał gałąź, na której siedzę. Jeśli ktoś czuje się na siłach zrobić sam, to dlaczego mam mu nie pomóc? Wiem, że w W-wie też są forumowicze, którzy sami wykonują swoje systemy alarmowe. Może przy pomocy moich wskazówek powstanie więcej skutecznych systemów alarmowych , choć wiem, że koledzy z branży mają mi za złe, że publicznie przedstawiam szczegóły wykonywania zaawansowanych instalacji alarmowych.


Jestem jednym z niewielu instalatorów, którzy przekazali tu na forum sporo swojej wiedzy. Staram się pomagać forumowiczom, ale nie zawsze mam na to czas...

ZBYCH

faflusniak
15-10-2007, 21:58
Dziekuję za wyjaśnienie, że chodzi o kontraktrony Tane.
Czy coś wiadomo na ich temat - jak się spisują w działających instalacjach?

Mice
15-10-2007, 22:02
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
1,2,3

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?
Raczej nigdzie, jak to napisał Zbych, nie będzie podcinał gałęzi na której siedzi...
Wypraszam sobie! Co mi tu imputujesz??!

Moja wypowiedź z 12 listopada 2006 r. jest TU (http://forum.muratordom.pl/post1477808.htm?highlight=#1477808)


Nie czuję, abym podcinał gałąź, na której siedzę. Jeśli ktoś czuje się na siłach zrobić sam, to dlaczego mam mu nie pomóc? Wiem, że w W-wie też są forumowicze, którzy sami wykonują swoje systemy alarmowe. Może przy pomocy moich wskazówek powstanie więcej skutecznych systemów alarmowych , choć wiem, że koledzy z branży mają mi za złe, że publicznie przedstawiam szczegóły wykonywania zaawansowanych instalacji alarmowych.


Jestem jednym z niewielu instalatorów, którzy przekazali tu na forum sporo swojej wiedzy. Staram się pomagać forumowiczom, ale nie zawsze mam na to czas...

ZBYCH
Zbychu, dwie uwagi :
1. Cenię bardzo Twoje wypowiedzi, bo głównie dzięki nim sam zabrałem się za alarm i jak będziesz w Posen to osobiście zapraszam na "poczęstunek" :lol:

2. Skoro o cytatach mowa :


Witalis napisał:
ZBYCHu czy mogę mieć do Ciebie prośbę o przykładowy plik konfiguracyjny dla jakiegoś domku jednorodzinnego na Integrę 128, który zawierałby m.in. kontaktrony, czujniki inercyjne i jakieś pir-y? Wiadomo, że najlepiej jest uczyć się na przykładach.
Oczywiście, jeśli posiadasz takowe w swoim archiwum.

Oczywiście posiadam, ale nie mogę podcinać gałęzi na której siedzę
A dla mnie podanie krok po kroku jak co ustawić i skonfigurować w całym systemie jest właśnie tym czego powyżej nie chciałeś zrobić. Jeśli to nie to samo to mogę jedynie przeprosić (co większości tutaj nie przechodzi przez gardło :wink: ).
Łapka ?

jadek
15-10-2007, 22:54
Zbychu to jak to powinno wyglądać prawidłowo tzn jak powinno być skonfigurowane to wyjście?






witam

Mam centralkę Integra 64 i monitoring z firmą "S". Kilka razy zdarzyło się że uruchomił się alarm na szczęście fałszywy. Oczywiście firma poinformowała mnie o tym fakcie a ponieważ najczęściej odbywało się to w nocy więc stwierdzałem że podjadę rano i skasuję alarm. Po skasowaniu na klawiaturze alarmu przeze mnie, stacja monitorująca otrzymywała sygnał o alarmie włamaniowym mimo, że alarm takowy się nie uruchamiał. Czy to znaczy że coś źle skonfigurowali w nadajniku czy też w oprogramowaniu centrali należy coś ustawić aby przy kasowaniu alarmu, na stacji monitorującej nie pojawiał się sygnał o alarmie ?

Pozdrawiam
Prawdopodobnie zaprogramowali ci wyjście z zatrzaskiem, zadzwon na stację i spytaj jaki sygnał kodowy przyszedł. Jeśli np sygnał A1 masz opisany jako włamanie to B1 jest tzw powrotem ( A1 początek zdarzenia, B1 koniec zdarzenia) Jeśli rano w momencie rozbrajania systemu przyszedł powrót włamania to zadzwoń po serwis (niech zmienią typ wyjścia).
Jeśli faktycznie zaprogramowano wyjścia do wyzwalania nadajnika monitoringu jako zatrzaskowe (czyli takie, które nie kasują się samoczynnie po zaprogramowanym czasie, tylko dopiero po wprowadzeniu kodu), to jest to poważny błąd!!!
Przy tak zaprogramowanym systemie agencja ochrony otrzymuje sygnał tylko raz!!! Później do rozbrojenia systemu kodem, każde nowe wzbudzenie alarmu nie będzie sygnalizowane, bo wyjście alarmowe cały czas jest aktywne!!!
Skutek może być taki, że złodziej raz wywoła alarm, na który przyjedzie patrol i sprawdzi obiekt. Później każdy kolejny alarm nie jest już odebrany przez agencję, więc złodziej może działać! Dopiero rozbrojenie systemu powoduje powrót wyjścia alarmowego do stanu spoczynku (co by się zgadzało z Twoim opisem).
Ignoranci!!! :-?

_ZBYCH_
15-10-2007, 23:36
...

2. Skoro o cytatach mowa :


Witalis napisał:
ZBYCHu czy mogę mieć do Ciebie prośbę o przykładowy plik konfiguracyjny dla jakiegoś domku jednorodzinnego na Integrę 128, który zawierałby m.in. kontaktrony, czujniki inercyjne i jakieś pir-y? Wiadomo, że najlepiej jest uczyć się na przykładach.
Oczywiście, jeśli posiadasz takowe w swoim archiwum.

Oczywiście posiadam, ale nie mogę podcinać gałęzi na której siedzę
Raczyłeś pominąć mordkę 8) na końcu mojej wypowiedzi, która o czymś świaczy i zmienia kontekst wypowiedzi...


A dla mnie podanie krok po kroku jak co ustawić i skonfigurować w całym systemie jest właśnie tym czego powyżej nie chciałeś zrobić. Jeśli to nie to samo to mogę jedynie przeprosić (co większości tutaj nie przechodzi przez gardło :wink: ).
Łapka ?
Nie Ty pisałeś do mnie w tej sprawie, więc skąd wiesz, że nie spełniłem prośby Witalisa?
Ponad to prośba o przykładowy plik konfiguracji, to nie to samo, co gotowy program do Twojej centrali...
Przykładowy plik konfiguracji pokazuje, co i jak można zaprogramować i na tej podstawie można pewne rozwiązania programowe zaaplikować dla własnych potrzeb.
Centralę możesz zaprogramować krok po kroku z instrukcją w ręku. Każda instalacja jest inna i każdy użytkownik ma inne potrzeby. Jeśli oczekujesz, że ktoś poda Ci na tacy program do Twojej centrali, to wcześniej Ty musisz mu podać wszystkie informacje o swoim systemie!
Skoro zam wziąłeś się za instalację systemu, to i sam spróbuj go zaprogramować. Jak pojawią się problemy, to pisz :)
Łapka :P

_ZBYCH_
15-10-2007, 23:38
Zbychu to jak to powinno wyglądać prawidłowo tzn jak powinno być skonfigurowane to wyjście?
Powinien być wyłączony zatrzask, a wyjscie zaprogramowane na określony czas (np. czas alarmu).

.:Marcin:.
16-10-2007, 00:10
Ja z reguły programuję na czas 5 sek tak aby nadajnik na pewno zadziałał.
Oczywiści w polu polaryzacja wyłączam aktywny krzyżyk, tak aby wyjście było aktywne przed alarmem (stan NC) wyjątkiem jest sygnał uzbrojenia (stan NO) (rzadko przekazywany do monitoringu (chyba, że jest to SMA lub CMA czasem sie przydaje informacja ze stacji czy system jest włączony). I na pewno bez zatrzasku ;)
W przypadku gdy mam rozdzieloną akustykę od optyki w sygnalizatorze, wydłużam czas działania optyki (dodatkowo wykożystuje ją do potwierdzania np. pilota lub zbliżającego się końca czasu zablokowanych czujników).

ORLEN
16-10-2007, 07:08
Dziekuję za wyjaśnienie, że chodzi o kontraktrony Tane.
Czy coś wiadomo na ich temat - jak się spisują w działających instalacjach?
Mają certyfikat. Spisują się dobrze - jak każde inne :D

ORLEN
16-10-2007, 07:14
Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.
Też mam podobny plan. Powiedzcie jak zacząć.
Przeczytałem instrukcję programowania centrali ale mam tylko mętlik w głowie.
Po prostu ciężko to poskładać do kupy wszystkie typy wejść z typami wyjść i możliwymi blokadami oraz timerami.

Potrzebuję instrukcji typu:
- czujka PIR załączana codziennie na noc (ręcznie)
1) ustaw wejście typ 34 (zmyślam),
2) ustaw wyjście sygnalizator typ 1,
3) przypisz wejście do wyjścia
- drzwi z funkcją GONG
1) ...
2) itp.
- opóźnienie alarmu z pilota ...

Gdzie mogę coś takiego znaleźć?

Nie szukaj tego, czego nie ma. Przeczytaj drugi (trzeci, czwarty) raz instrukcję - krok po kroku. I programuj. Ucz się na własnych błędach, to coś zrozumiesz, a nie tylko na gotowe. Teraz ktoś Ci podpowie jak zrobić, a później coś się spierdzieli i nie będziesz wiedział co i jak działa i dlaczego tak, a nie inaczej.
Jedź na szkolenie Satela :)

ORLEN
16-10-2007, 07:15
Cztery akumulatory też się Tobie mieszczą? :roll:
mieszczą się obudowa ma 94cm na 60 cm i ma zamontowane wieszaki na ak 17Ah
Możesz wkleić zdjęcie tej rozdzielni? :)
Też chętnie zobaczę :D

ORLEN
16-10-2007, 07:17
Dzisiaj otwarłem swoją centralę i postanowiłem uporządkowac kabelki. Do tej pory miałem to połączone tak że była jedna wielka pajęczyna. Chciałbym teraz jednak to uporządkować, tylko nie wiem jak się za to zabrać. Zastanawiam się czy sa jakieś pomocne listwy czy coś takiego co pomoże ładnie i przejrzyście ułożyć te kabelki w centrali. Jak wy to macie rozwiązane ?

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Centrala.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Podcentrala.JPG

Potrzebujesz kanał do drutowania 40 x 40 - do nabycia w dobrych hurtowniach elektrycznych
WOW!
Jak pięknie!
Zbychu, Ty tak każdą centralę? :)

ORLEN
16-10-2007, 07:18
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

mozna...
A to ciekawostka :roll:
A jak to zrobić? :)

ORLEN
16-10-2007, 07:20
Witam

Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??
Wszyscy, których ja znam stosują stawkę 22% co powoduje, że na wstępie jesteśmy o 15% do tyłu, a jeśli klient kieruje się gównie ceną (mam dość tłumaczenia czemu jestem lepszy, i że to co dobre droższe jest ;) ) a nie koniecznie jakością usługi i urządzeń to stawia to nas daleko w tyle. Potem próbuje wymóc na nas niższe ceny.
Wiem, że czasem warto odpuścić ale jeśli jest ku temu podstawa prawna to proszę o podpowiedź.

Chętnie wspólnie z klientem stworzę system alarmowy tańszy nie koniecznie kosztem urządzeń (nie mówiąc o jakości usługi bo tej nie zamierzam zaniżać ;) )

Pozdrawiam
Za to, co robi firma S, Ciebie utopią...

ORLEN
16-10-2007, 07:22
Ja z reguły programuję na czas 5 sek tak aby nadajnik na pewno zadziałał.
Oczywiści w polu polaryzacja wyłączam aktywny krzyżyk, tak aby wyjście było aktywne przed alarmem (stan NC) wyjątkiem jest sygnał uzbrojenia (stan NO) (rzadko przekazywany do monitoringu (chyba, że jest to SMA lub CMA czasem sie przydaje informacja ze stacji czy system jest włączony). I na pewno bez zatrzasku ;)
W przypadku gdy mam rozdzieloną akustykę od optyki w sygnalizatorze, wydłużam czas działania optyki (dodatkowo wykożystuje ją do potwierdzania np. pilota lub zbliżającego się końca czasu zablokowanych czujników).
Cześć!

A jak programujesz sygnalizację końca zablokowanych czujników?

bazgrus
16-10-2007, 08:27
prośba o przykładowy plik konfiguracji
O to właśnie mi chodziło. Gdybym mógł ponowić prośbę do ZBYCHA
Byłym wdzięczny

Nie oczekuję, że ktoś mi przygotuje plik konfiguracyjny dopasowany do moich potrzeb, ale potrzebuję elementu zaczepienia - wzorca, przykładu, który będę mógł testować i metodą prób i błędów rozwijać.
Dziwię się, że SATEL nie publikuje takich przykładów. Coś niecoś widać na zrzutach ekranu w dokumentacji, ale to bardzo niewiele. Na ich szkolenie może się niestety dostać tylko pracownik firmy instalatorskiej. Chyba się zatrudnię ... na miesiąc ;)

bazgrus
16-10-2007, 08:30
Witam
Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.
Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??
Może na takiej samej jak płacisz za okna z montażem 7% a nie 22% VAT za same okna? VAT na usługi budowlane wynosi 7% a na materiały 22%

Mice
16-10-2007, 08:47
Skoro zam wziąłeś się za instalację systemu, to i sam spróbuj go zaprogramować. Jak pojawią się problemy, to pisz :)
No toć pisałem wyżej i nikt nie odpowiedział :(


Poczytałem wątek,sprzęt kupiłem i testuję. Alarm montował i programował będę sam. Centralka Integra64.

Pytanie następujące : czy da się zaprogramować centralę tak aby naruszenie np. czujki jednej strefy załączyło inną strefę (to już zrobiłem typ reakcji 80 - zał. czuwanie + wskazanie grupy i dopisanie do tej grupy danej strefy) oraz jednocześnie włączyło alarm spowodowany naruszeniem tej pierwszej czujki? Czytam, szukam, nie widzę

bazgrus
16-10-2007, 09:02
Czujkę inercyjną na drzwiach wejściowych umieść z boku na dole lub na górze, po stronie zamka.
Czy czujka inercyjna nie będzie szpeciła np. drzwi balkonowych. Do tej pory myślałem, że taką czujkę montuje się w ramie (w środku). Ze zdjęć wnioskuję, że się je po prostu przykręca do ramy z zewnątrz.

.:Marcin:.
16-10-2007, 10:01
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

mozna...
A to ciekawostka :roll:
A jak to zrobić? :)


Też się nad tym zastanawiałem 8) bo chyba nie w satelu, są strefy zalezne ale czujnik może być tylko w jednej strefie (no chyba zę jakieś operacje typu wejśce narusza wyjście a wyjście inne wejście ale to nie o to chodzi)

.:Marcin:.
16-10-2007, 10:18
Ja z reguły programuję na czas 5 sek tak aby nadajnik na pewno zadziałał.
Oczywiści w polu polaryzacja wyłączam aktywny krzyżyk, tak aby wyjście było aktywne przed alarmem (stan NC) wyjątkiem jest sygnał uzbrojenia (stan NO) (rzadko przekazywany do monitoringu (chyba, że jest to SMA lub CMA czasem sie przydaje informacja ze stacji czy system jest włączony). I na pewno bez zatrzasku ;)
W przypadku gdy mam rozdzieloną akustykę od optyki w sygnalizatorze, wydłużam czas działania optyki (dodatkowo wykożystuje ją do potwierdzania np. pilota lub zbliżającego się końca czasu zablokowanych czujników).
Cześć!

A jak programujesz sygnalizację końca zablokowanych czujników?


Udało mi sie tak zaprogramować wyjście optyki, że sygnalizuje ostatnie np 15 sekund blokady czujników 8)

Podpowiem
Wejście 61 - typ 64 blokująca gr 1 (i tu jest podłaczony pilot i zaprogramowany czas blokady oraz wskazane czujniki do zablokowania a i blokada jest na czas aby po przypadkowym naciśnięciu czujniki wróciły do normalnej pracy)
Wyjście 2 (u mnie optyka) jako 47 suma wyjść 1, 23, 20(każde z wyjść wskazanych uruchamia wyjście):
-Wyjście 1 - 1włamanie
-Wyjście 23 - typ 17 wskaźnik gotowy wejścia 61 odwrócona polaryzacja czyli bez X (pozwala to na potwierdzenie naciśnięcia pilota)
-Wyjscie 20 - typ 46 iloczyn wyjść 21 i 23 (muszą być oba aktywne aby zadziałało to wyjście)
--- Wyjście 21 - typ 18 wskaźnik blokowań
--- wyjście 22 - typ 14 nauszenie wejścia 61 odwrócona polaryzacja czyli bez X (czas krótszy od czasu blokady i przez ten czas będzie działać optyka)


Prawda, że proste?

Zgadzam się również, że układanie programu centrali komuś bez wszystkich danych jest niebezpieczne , ale można czasem coś podpowiedzieć ;)

Ps. Prosze mi podpowiedzieć jak to zrobić na centrali DSC, Paradox,Gemini, Matrix ;)

jogi8
16-10-2007, 17:12
Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w ustawie VAT , a konkretnie w załącznikunr 3 do ustawy w pozycji 161

Ale żeby się upewnić musisz jezcze skorzystać z Prawa Budowlanego i jego definicji budynku mieszkalnego . Jak wiesz polscy urzednicy to mistrzowie interpretacji w związku z tym proponuję Ci byś dodatkowo upewnił się składając zapytanie w swoim US . Ich odpowiedź nawet jak będzie mylna jest
dla nich wiążąca ( kiedyś tak nie było )

Niestety interpretacja Bielan to 22 procent

todaks
16-10-2007, 20:19
Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w ustawie VAT , a konkretnie w załącznikunr 3 do ustawy w pozycji 161

Ale żeby się upewnić musisz jezcze skorzystać z Prawa Budowlanego i jego definicji budynku mieszkalnego . Jak wiesz polscy urzednicy to mistrzowie interpretacji w związku z tym proponuję Ci byś dodatkowo upewnił się składając zapytanie w swoim US . Ich odpowiedź nawet jak będzie mylna jest
dla nich wiążąca ( kiedyś tak nie było )

Niestety interpretacja Bielan to 22 procent

Pytałeś na "gębe" czu poszłeś droga oficjalną czyli zapytaniem i własnym poglądem na piśmie ?

todaks
16-10-2007, 20:30
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

mozna...
A to ciekawostka :roll:
A jak to zrobić? :)


Też się nad tym zastanawiałem 8) bo chyba nie w satelu, są strefy zalezne ale czujnik może być tylko w jednej strefie (no chyba zę jakieś operacje typu wejśce narusza wyjście a wyjście inne wejście ale to nie o to chodzi)

a czy w satelu można jedną czujkę podłączyć do dwóch wejść i przypisać wejścia do dwóch różnych stref ?

ar***pl
16-10-2007, 20:44
Dziekuję za wyjaśnienie, że chodzi o kontraktrony Tane.
Czy coś wiadomo na ich temat - jak się spisują w działających instalacjach?
jak narazie bez problemów.

.:Marcin:.
16-10-2007, 21:15
A czy można zrobić tak, aby jedna czujka należała np. do dwóch stref ??

mozna...
A to ciekawostka :roll:
A jak to zrobić? :)

Też się nad tym zastanawiałem 8) bo chyba nie w satelu, są strefy zalezne ale czujnik może być tylko w jednej strefie (no chyba zę jakieś operacje typu wejśce narusza wyjście a wyjście inne wejście ale to nie o to chodzi)

a czy w satelu można jedną czujkę podłączyć do dwóch wejść i przypisać wejścia do dwóch różnych stref ?
Jak zapewne wiesz ;) nie da się tego zrobić tak jak np. w DSC ale wykorzystując kombinację wejście --> wyjście --> wejście na upartego chyba się da :)

pierwek
17-10-2007, 13:39
mam pytanie:

czym zasadniczo różnią się centralki Satela: Integra i C-10 ?

Nie mam elektrycznych rolet zewnętrznych. Nie bardzo widzę czym mógłbym sterować w domu (choć bardzo bym chciał :) )
Prawdopodobnie centralka C-10 będzie dla mnie ok ale widzę że dyskutujecie nieraz o Integrze...

czy dostęp do stanu centralki przez sieć jest możliwa w obu tych centralach?
Czy można badać stan poszczególnych wejść i ustawiać stan wyjść przez sieć ?

marcin_u
17-10-2007, 14:57
mam pytanie:

czym zasadniczo różnią się centralki Satela: Integra i C-10 ?

Nie mam elektrycznych rolet zewnętrznych. Nie bardzo widzę czym mógłbym sterować w domu (choć bardzo bym chciał :) )
Prawdopodobnie centralka C-10 będzie dla mnie ok ale widzę że dyskutujecie nieraz o Integrze...

czy dostęp do stanu centralki przez sieć jest możliwa w obu tych centralach?
Czy można badać stan poszczególnych wejść i ustawiać stan wyjść przez sieć ?

jezeli zamierzasz obsługiwac wiecej niz 1 strefe z 1 klawiatury w CA10 to nie pakuj sie w CA10 tylko bierz integre.
ta rzecz moim zdaniem to najwiekszy minus w CA10,poprostu jest fatalna obsługa stref do przecietnego urzytkownika.
a jezeli chodzi o inne funkcje to integra znacznie przewyzsza ca10

Kulin
17-10-2007, 18:29
Witam.

Chciałbym podzielić cały dom na kilka stref, tzn.

1 strefa - wszystko
2 strefa - czuwa tylko parter czujki
3 strefa - czuwają tylko kontaktrony w oknach bez PIR
4 strefa - czuwa cały parter (kontaktrony i PIR)
5 strefa - czuwa poddasze - tylko PIR
6 strefa - czuwa poddasze - tylko kontaktrony
7 strefa - czuwa całe poddasze

Mam tak zrobione, tylko mam problem ze sprawdzaniem czujkek przed załaczaniem, tzn. przy załączaniu którejkolwiek ze stref nie mam komunikatu że np. okno mam otwarte, czy któraś czujka wykrywa w tym momencie ruch. Mam zaznaczoną opcję w CA-64 "sprawdzanie przy załączaniu czuwania", ale to nie pomaga.

Dzięki.

jogi8
17-10-2007, 20:15
Ponieważ wiem, że firma "S" przedstawia oferty z 7% VATem mam pytanie.

Na jakiej dokładnie oni robią to podstawie??

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w ustawie VAT , a konkretnie w załącznikunr 3 do ustawy w pozycji 161

Ale żeby się upewnić musisz jezcze skorzystać z Prawa Budowlanego i jego definicji budynku mieszkalnego . Jak wiesz polscy urzednicy to mistrzowie interpretacji w związku z tym proponuję Ci byś dodatkowo upewnił się składając zapytanie w swoim US . Ich odpowiedź nawet jak będzie mylna jest
dla nich wiążąca ( kiedyś tak nie było )

Niestety interpretacja Bielan to 22 procent

Pytałeś na "gębe" czu poszłeś droga oficjalną czyli zapytaniem i własnym poglądem na piśmie ?
Księgowo występowała z pismem o interpretację i to wiem od niej. Ja tam jej wierzę i nie dyskutuję.
Pozdr

ar***pl
17-10-2007, 22:46
Cztery akumulatory też się Tobie mieszczą? :roll:
mieszczą się obudowa ma 94cm na 60 cm i ma zamontowane wieszaki na ak 17Ah
Możesz wkleić zdjęcie tej rozdzielni? :)
Też chętnie zobaczę :D
ok pokaże jak skończę (musiałem sie wprowadzić i kable wiszą jak chcą)

Mice
18-10-2007, 11:50
Ok, na pierwsze pytanie nikt się nie skusił, to może inny problem :wink:

Chcę zmontować nadajnik GSM. Wybrałem sobie model SpecGSM z Abratronika. Pytanie czy lepiej dać mu zasilanie własne (jakaś obudowa + akumulator 7Ah) czy można zasilać z płyty Integry 64 z aku 17Ah ?

.:Marcin:.
18-10-2007, 20:04
Ok, na pierwsze pytanie nikt się nie skusił, to może inny problem :wink:

Chcę zmontować nadajnik GSM. Wybrałem sobie model SpecGSM z Abratronika. Pytanie czy lepiej dać mu zasilanie własne (jakaś obudowa + akumulator 7Ah) czy można zasilać z płyty Integry 64 z aku 17Ah ?


Co do pierwszego pytania, to technicy z satela coś się odgrażali, że w wersji 1.05 będzie można robić operacje logiczne na wejściach ale ja jakoś tego nie widzę.
Jedno wejście może mieć jeden typ reakcji.
Wykorzystując to co pisałem pare postów wyżej możesz zrobić tak, że wejście steruje wyjściem a wyjście kolejnym wejściem i wówczs możesz jednym sterowac a dugie jest włamaniowe.


Co do drugiego pytania, to jednak wybrał bym wersje z osobną obudową i własnym akumulatorem. Dodatkowo zasilacz, który zasiala nadajnik powinien mieć wyjścia sygnalizujące usterki zasilania. Np zasilacz Satela ma takie wyjścia, osobno usterka akumulatora a osobno usterka 230V. Te stany wprowadzone do centali.

Witalis
18-10-2007, 20:41
Witam, mam pytanie do satelowców:

Integra i generator komunikatów głosowych VMG-16.
Czy możliwe jest uzyskanie komunikatu głosowego np. "furtka otwarta" pojawiającego się co dwie minuty do momentu zamknięcia furtki ?
Ciekawi mnie rozwiązanie oparte tylko na integrze, bez użycia jakiegoś zewnętrznego generatora.

.:Marcin:.
18-10-2007, 21:29
Witam, mam pytanie do satelowców:

Integra i generator komunikatów głosowych VMG-16.
Czy możliwe jest uzyskanie komunikatu głosowego np. "furtka otwarta" pojawiającego się co dwie minuty do momentu zamknięcia furtki ?
Ciekawi mnie rozwiązanie oparte tylko na integrze, bez użycia jakiegoś zewnętrznego generatora.

Tak na szybko to

1 naruszenie wejscia (typ 14) czas 2 minuty
2 koniec działania wyjścia (typ83) tego powyższego
- 4 suma tych dwóch
- 3 wskaźnik gotowy odwrotna polaryzacja
---5 iloczyn 3 i 4 i generator programujemy ze wyzwalany tym wyściem


Może się nie pomyliłem, jak pomyśle jeszcze i będize łątwiej to napiszę.
Nie sprwdzałem tego więc proszę napisać czy działa czy nie.


Pozdrawiam

.:Marcin:.
18-10-2007, 22:06
Witam.

Chciałbym podzielić cały dom na kilka stref, tzn.

1 strefa - wszystko
2 strefa - czuwa tylko parter czujki
3 strefa - czuwają tylko kontaktrony w oknach bez PIR
4 strefa - czuwa cały parter (kontaktrony i PIR)
5 strefa - czuwa poddasze - tylko PIR
6 strefa - czuwa poddasze - tylko kontaktrony
7 strefa - czuwa całe poddasze

Mam tak zrobione, tylko mam problem ze sprawdzaniem czujkek przed załaczaniem, tzn. przy załączaniu którejkolwiek ze stref nie mam komunikatu że np. okno mam otwarte, czy któraś czujka wykrywa w tym momencie ruch. Mam zaznaczoną opcję w CA-64 "sprawdzanie przy załączaniu czuwania", ale to nie pomaga.

Dzięki.


A jak to zrobiłeś w CA 64?
Jak zrobiłeś strefę wszystko?
Jak zrobiłeś strefę okna i PIRy gdy są one już w oddzielnych strefach??

Wiem, że można te strefy załączać wspólnie ale wejście może należeć tylko do jednej strefy. Więc zakładam, że masz następujące strefy:
1 strefa - tylko parter czujki
2 strefa - tylko kontaktrony w oknach bez PIR
3 strefa - poddasze - tylko PIR
4 strefa - poddasze - tylko kontaktrony

W jaki sposób załączasz czuwanie?? Bo np załączenie przez naruszenie wejścia nie wskazuje naruszonych wejść.

Witalis
18-10-2007, 22:06
Dzięki, jutro sprawdzę :)

Choć jak próbuję analizować :o to wydaje się, że komunikat wyjdzie tylko raz po naruszeniu wejscia.
Zakładam, że WSKAŹNIK GOTOWY przypisany jest do tego samego wejścia co NARUSZENIE WEJŚCIA, a czas końca działania wyjścia jest różny od zera.

Ale jutro sprawdzę empirycznie :wink:

.:Marcin:.
18-10-2007, 22:16
Dzięki, jutro sprawdzę :)

Choć jak próbuję analizować :o to wydaje się, że komunikat wyjdzie tylko raz po naruszeniu wejscia.
Zakładam, że WSKAŹNIK GOTOWY przypisany jest do tego samego wejścia co NARUSZENIE WEJŚCIA, a czas końca działania wyjścia jest różny od zera.

Ale jutro sprawdzę empirycznie :wink:

dwa razy , raz na naruszenie (tu czas co ile ma gadać), drugi raz jak zadziała wyjście koniec działania wyjścia (tego od naruszenia) iloczyn sumy i gotowości z odwrotną polaryzacją jest po to aby działało tylko przez czas gdy furtka jest otwarta
oczywiscie operacje logiczne możemy robić na wejściach "wirtualnych" czyli tych, których nie mamy fizycznie w centrali

Mice
18-10-2007, 23:14
Ok, na pierwsze pytanie nikt się nie skusił, to może inny problem :wink:

Chcę zmontować nadajnik GSM. Wybrałem sobie model SpecGSM z Abratronika. Pytanie czy lepiej dać mu zasilanie własne (jakaś obudowa + akumulator 7Ah) czy można zasilać z płyty Integry 64 z aku 17Ah ?


Co do pierwszego pytania, to technicy z satela coś się odgrażali, że w wersji 1.05 będzie można robić operacje logiczne na wejściach ale ja jakoś tego nie widzę.
Jedno wejście może mieć jeden typ reakcji.
Wykorzystując to co pisałem pare postów wyżej możesz zrobić tak, że wejście steruje wyjściem a wyjście kolejnym wejściem i wówczs możesz jednym sterowac a dugie jest włamaniowe.

aha, brzmi całkiem prosto :lol: zobaczymy co da się zrobić ...



Co do drugiego pytania, to jednak wybrał bym wersje z osobną obudową i własnym akumulatorem. Dodatkowo zasilacz, który zasiala nadajnik powinien mieć wyjścia sygnalizujące usterki zasilania. Np zasilacz Satela ma takie wyjścia, osobno usterka akumulatora a osobno usterka 230V. Te stany wprowadzone do centali.
Czyli centralka jeden zasilacz, ekspandery drugi, GSM trzeci ... z samego alarmu zrobi mi się serwerownia :roll:
Hmmm, to może jeden zasilacz do ekspanderów i gsm-u ? I wszystko w jedną skrzynkę upchnąć ?

Dzięki za zainteresowanie tematem :)

Kulin
19-10-2007, 12:03
Marcin...

Te cztery strefy o których piszesz to strefy rzeczywsite, czyli strefy do których faktycznie są przypisane czujki. Oprócz tego mam 7 stref wirtualnych które mogę załączać. A te cztery strefy to strefy zależne typu "OR", czyli czuwają gdy czuwa conajmniej jedna z wybranych stref.
Przykład.

A strefa - całość (strefa wirtualna)
B strefa - parter PIR (strefa wirtualna)
C strefa - parter okna (strefa wirtualna)
D strefa - poddasze PIR (strefa wirualna)
E strefa - poddasze okna (strefa wirtualna)
F strefa - tylko okna (strefa wiryalna)
------------------------------------------------------------------------------
1 strefa - parter okna (strefa z kontraktonami)
2 strefa - parter PIR (strefa z czujkami)
3 strefa - poddasze PIR (strefa z czujkami)
4 strefa - poddasze okna (strefa z kontraktonami)

i tak.

strefa 1 - strefa typu OR - A,C,F (czuwa gdy czuwa conajmniej jedna ze stref, czyli A lub C2 lub F).
strefa 2 - typu OR - A, B
strefa 3 - typu OR - A, D, F
strefa 4 - typu OR - A,F

Oczywiście to jest tylko przykład. Oprócz tego najlepiej zaznaczyć które strefy można uzbrajac przez dany manipulator (najprościej będzie jak będą tylko te wirtualne).
Ale nadal nie wiem jak zrobić aby były sprawdzane czujki podczas włączania czuwania.

Witalis
19-10-2007, 17:53
Witam, mam pytanie do satelowców:

Integra i generator komunikatów głosowych VMG-16.
Czy możliwe jest uzyskanie komunikatu głosowego np. "furtka otwarta" pojawiającego się co dwie minuty do momentu zamknięcia furtki ?
Ciekawi mnie rozwiązanie oparte tylko na integrze, bez użycia jakiegoś zewnętrznego generatora.

Tak na szybko to

1 naruszenie wejscia (typ 14) czas 2 minuty
2 koniec działania wyjścia (typ83) tego powyższego
- 4 suma tych dwóch
- 3 wskaźnik gotowy odwrotna polaryzacja
---5 iloczyn 3 i 4 i generator programujemy ze wyzwalany tym wyściem


Może się nie pomyliłem, jak pomyśle jeszcze i będize łątwiej to napiszę.
Nie sprwdzałem tego więc proszę napisać czy działa czy nie.


Pozdrawiam

Sprawdziłem, niestety komunikat wychodzi tylko raz po otwarciu furtki, potem mimo, że furtka pozostaje otwarta już nic się nie dzieje. :cry:

Jednak idąc za Twoją sugestią zaprogramowałem tak:

Wyjście 1 - Naruszenie wejścia (1 sek.) - wyzwalanie z wejścia "furtka"
wyjście 2 - Wskaźnik gotowy (odwrócona pol.) - wyzwalanie z wejścia "furtka"

Wyjście 3 - iloczyn log. wyjść - wyzwalanie z wyjść 2 i 5
Wyjście 4 - suma log. wyjść - wyzwalanie z wyjść 1 i 3

Wyjście 5 - koniec syg. wyjść (1 sek.) - wyzwalanie z wyjść 1 i 6
Wyjście 6 - koniec syg. wyjsć (2 min.) - wyzwalanie z wyjść 5

Komunikat "otwarta furtka" jest na wyjściu 4.

Na wyjściach 5 i 6 powstał generator, który co dwie minuty podaje impuls jednosekundowy. Jak stwierdziłem, układ ten ma pewną wadę: po zapisaniu konfiguracji do flash'u, generator ten nie pracuje (co jest logiczne), musi dostać kopniaka :wink: , czyli wyjście 5 lub 6 należy aktywować "z zewnątrz". W tym przypadku robi to wyjście 1. Potem wyjścia 5 i 6 pracują naprzemiennie, do następnego zapisu flasha.

Suma logiczna jest ptrzebna, żeby pierwszy komunikat wyszedł zaraz po otwarciu furtki.

Zająłem aż 6 wyjść (5 wirtualnych), może ktoś z satelowców ma jakiś mniej skomplikowany patent na ten pomysł?

Pozdrawiam
Witalis

.:Marcin:.
19-10-2007, 22:09
Witam, mam pytanie do satelowców:

Integra i generator komunikatów głosowych VMG-16.
Czy możliwe jest uzyskanie komunikatu głosowego np. "furtka otwarta" pojawiającego się co dwie minuty do momentu zamknięcia furtki ?
Ciekawi mnie rozwiązanie oparte tylko na integrze, bez użycia jakiegoś zewnętrznego generatora.

Tak na szybko to

1 naruszenie wejscia (typ 14) czas 2 minuty
CIACH
Pozdrawiam

Sprawdziłem, niestety komunikat wychodzi tylko raz po otwarciu furtki, potem mimo, że furtka pozostaje otwarta już nic się nie dzieje. :cry:

Jednak idąc za Twoją sugestią zaprogramowałem tak:

Wyjście 1 - Naruszenie wejścia (1 sek.) - wyzwalanie z wejścia "furtka"
wyjście 2 - Wskaźnik gotowy (odwrócona pol.) - wyzwalanie z wejścia "furtka"
CIACH
Pozdrawiam
Witalis

Przepraszam, wczoraj dostłem od lekarza antybiotyk i chyba to chorybsko przyćmiło mój umysł ;) (nie to nie były takie małe różowe tabletki ;) )

dziś jakoś sobie o tym co pisałem przypomniałem i faktycznie komunikat powinien być wysłany dwa razy, raz na naruszenie i raz na koniec działania wyjścia i na tym koniec... niestety

.:Marcin:.
19-10-2007, 22:18
Marcin...

Te cztery strefy o których piszesz to strefy rzeczywsite, czyli strefy do których faktycznie są przypisane czujki. Oprócz tego mam 7 stref wirtualnych które mogę załączać. A te cztery strefy to strefy zależne typu "OR", czyli czuwają gdy czuwa conajmniej jedna z wybranych stref.
Przykład.
CIACH

CIACH

Oczywiście to jest tylko przykład. Oprócz tego najlepiej zaznaczyć które strefy można uzbrajac przez dany manipulator (najprościej będzie jak będą tylko te wirtualne).
Ale nadal nie wiem jak zrobić aby były sprawdzane czujki podczas włączania czuwania.


Czyli nie załączasz bezpośrednio tych rzeczywistych straf tylko zawsze za pomocą wirtualnych. Widocznie dzieje się tak jak w przypadku załączania strefy za pomocą wejścia sterującego, (to akurat jest napisane w instrukcji) że nie sa wskazywane naruszone wejścia.
Jak dla mnie to strasznie to jakoś przekąbinowałeś. Jak będę mieć chwile to pomyślę po co to tworzyłeś i może się uda od drugiej stony tzn inaczej strefy stworzyć.

.:Marcin:.
19-10-2007, 22:59
Marcin...

Te cztery strefy o których piszesz to strefy rzeczywsite, czyli strefy do których faktycznie są przypisane czujki. Oprócz tego mam 7 stref wirtualnych które mogę załączać. A te cztery strefy to strefy zależne typu "OR", czyli czuwają gdy czuwa conajmniej jedna z wybranych stref.
Przykład.

A strefa - całość (strefa wirtualna)
B strefa - parter PIR (strefa wirtualna)
C strefa - parter okna (strefa wirtualna)
D strefa - poddasze PIR (strefa wirualna)
E strefa - poddasze okna (strefa wirtualna)
F strefa - tylko okna (strefa wiryalna)
------------------------------------------------------------------------------
1 strefa - parter okna (strefa z kontraktonami)
2 strefa - parter PIR (strefa z czujkami)
3 strefa - poddasze PIR (strefa z czujkami)
4 strefa - poddasze okna (strefa z kontraktonami)

i tak.

strefa 1 - strefa typu OR - A,C,F (czuwa gdy czuwa conajmniej jedna ze stref, czyli A lub C2 lub F).
strefa 2 - typu OR - A, B
strefa 3 - typu OR - A, D, F
strefa 4 - typu OR - A,F

Oczywiście to jest tylko przykład. Oprócz tego najlepiej zaznaczyć które strefy można uzbrajac przez dany manipulator (najprościej będzie jak będą tylko te wirtualne).
Ale nadal nie wiem jak zrobić aby były sprawdzane czujki podczas włączania czuwania.

Rozumiem, że nie chcesz się bawić w wybieranie ręczne stref z poziomu menu (też za tym nie przepadam).
A nie możesz wykorzystać do załączania czterech stref strzałek na klawiaturze?

Np strzałka lewo - okna piętro
strzałka góra - pir góra
strzałka prawo - okna parter
strzałka dół - pir parter

W prosty sposób załączasz wybraną strefę hasło + strzałka (możesz zaprogramować, że dana kombinacja ma załączać więcej niż jedną strefę)

załączanie całości hasło # #

Do tego podgląd stref na LCD aby było wiadomo co czuwa


Na każdym manipulatorze możesz te skróty zaprogramować inaczej (będąc na górze nie załączasz PIR więc możesz w to miejsce wstawić kombinację większej ilości stref np odrazu cały dół i okna góra)

Z tego co ostatnio ćwiczyłem u klienta to widać podczas takiego załączania, że są naruszone czujniki.

Powodzenia

banko
19-10-2007, 23:31
oto przyklad jak z nawet przyjaznego dla uzytkownika systemu zrobic piekielne monstrum komplikujace zycie, kiedys wszystko trzeba bylo robic na piechote ( np. centalki dsc chociazby 5020) teraz mamy chyba za duzy wybor opcji " ulatwiajacych zycie", ale zycze powodzenia, wytrwalosci i dozgonnie niezawodnej pamieci

.:Marcin:.
19-10-2007, 23:41
CIACH
CIACH
Na wyjściach 5 i 6 powstał generator, który co dwie minuty podaje impuls jednosekundowy. Jak stwierdziłem, układ ten ma pewną wadę: po zapisaniu konfiguracji do flash'u, generator ten nie pracuje (co jest logiczne), musi dostać kopniaka :wink: , czyli wyjście 5 lub 6 należy aktywować "z zewnątrz". W tym przypadku robi to wyjście 1. Potem wyjścia 5 i 6 pracują naprzemiennie, do następnego zapisu flasha.

Suma logiczna jest ptrzebna, żeby pierwszy komunikat wyszedł zaraz po otwarciu furtki.

Zająłem aż 6 wyjść (5 wirtualnych), może ktoś z satelowców ma jakiś mniej skomplikowany patent na ten pomysł?

Pozdrawiam
Witalis

Wada tego systemu jest nie tak duża chyba jednak.
Problem jest tylko wówczas gdy masz furtkę otwartą podczas zapisywania do flash'a. W normalnej pracy to właśnie furtka miała wyzwalać generator więc jest ok.
A jeśli zamiast naruszenia dasz kolejny wskaźnik gotowy tylko z normalną polaryzacją?? Stan tego wyjścia chyba jest po flash'u sprawdzany.

Witalis
20-10-2007, 10:58
Wada tego systemu jest nie tak duża chyba jednak.
Problem jest tylko wówczas gdy masz furtkę otwartą podczas zapisywania do flash'a. W normalnej pracy to właśnie furtka miała wyzwalać generator więc jest ok.
A jeśli zamiast naruszenia dasz kolejny wskaźnik gotowy tylko z normalną polaryzacją?? Stan tego wyjścia chyba jest po flash'u sprawdzany.

Jeśli dobrze zrozumiałem to faktycznie, generator pracowałby tylko przy otwartej furtce i pierwszy komunikat wyszedłby zaraz po jej otwarciu. Czyli niepotrzebna byłaby suma, a więc jedno wyjście mniej :)

Dzięki, muszę to sprawdzić...

Gasol
20-10-2007, 18:57
Czesc,

Czy czujka inercyjna zamontowana na bocznej ramie okna to duzy blad? Niestety na dolnej i gornej ramie nie ma miejsca:-( Znalazlem, ze czujk IMPAQ+ ma szerokosc 25mm. Czy sa inne dobre czujki inercyjne, ktore maja mniejsza szerokosc? Czy jesli juz montowac na ramie, to w przypadku okna jednoskrzydlowego dac czujke po stronie klamki, czy odwrotnie? A co z oknem dwuskrzydlowym? Dwie czujki?

Sprawa dosc pilna, bo musze szybko przekazac info instalatorowi.

Dziekuje i pozdrawiam!

Kulin
22-10-2007, 04:43
Banko - a kto powiedział że jest to system nieprzyjazny, jak dla mnie bardzo przyjazny, nawet moja żonka jest z niego zadowolona, no cóż, dla niektórych wykorzystanie możłiwości centralki troszke w większym stopniu może okazac się nieprzyjazne.
Marcin - wiem że można tak zrobić na manipulatorach, ale chyba ławiej jest jak się wybierze co dokładnie chcemy uzbroić. Oczywiście mam namiastkę tego w postacji uzbrajania w formie 0 #, na każdym manipulatorze w ten sam sposób uzbrajam domyślnie co innego. Tylko nadal nie wiem dlaczego nie ma sprawdzania czujek przy załączaniu czuwania. Może własnie dlatego, że strefy wirtualne sterują zeczywistymi... Jak to rozwiązać ?

Alski
25-10-2007, 10:44
pytanko: czy do czujki Paradox DG85W trzeba instalować rezystor w obwód antysabotażowy, jesli tak to jakiej wartości ?

ms.
25-10-2007, 14:14
Mam pytanie - mąż robi przymiarkę do samodzielnego zainstalowania kontaktronów w oknach.

Pooglądał sobie wszystko w internecie i kompletnie nie wie co wybrać. :oops:

Czy możecie mi polecić jakieś konkretne typy kontraktronów, które po zamontowaniu w oknach nie rzucałyby się w oczy.

.:Marcin:.
25-10-2007, 22:13
pytanko: czy do czujki Paradox DG85W trzeba instalować rezystor w obwód antysabotażowy, jesli tak to jakiej wartości ?

Każdy czujnik powinien być w konfiguracji 2EOL tzn dwa rezystory w czujniku. Jeden równolegle do styków przekaźnika alarmowego (reley, alarm itp) a drugi z jednego zacisku przekaźnika alarmowego na jeden zacisk tampera (obwodu sabotażu czujnika).
Co do wartości tych rezystorów to o tym decyduje typ centrali, w zależności od producenta są to różne wartości. I tak np dla Satela bądą to dwa rezystory 1,1 kOhm'a dla DSC z tego co pamiętam 5,6 kOhm'a.
Jeśli ten czujnik jest podłączony do centrali Digiplex i pracuje w trybie adresowalnym to chyba nie potrzeba rezystorów.

Ani@
26-10-2007, 09:53
Witam :) , prosze o informacje - czy prawdą jest, ze w wypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach czujek dualnych? Firma, ktora ma mi montowac alarm zaleca takie rozwiazanie (aby wykluczyc falszywe wzbuszanie alarmu), jednak roznica w cenie jest znaczna...zaznaczam, ze nie przewiduje w przyszlosci sytuacji, kiedy w jednym czasie alarm jest zalaczony i jednoczesnie rekuperacja jedzie na najwyzszym biegu.

Mice
26-10-2007, 10:00
Witam :) , prosze o informacje - czy prawdą jest, ze w wypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach czujek dualnych? Firma, ktora ma mi montowac alarm zaleca takie rozwiazanie (aby wykluczyc falszywe wzbuszanie alarmu), jednak roznica w cenie jest znaczna...zaznaczam, ze nie przewiduje w przyszlosci sytuacji, kiedy w jednym czasie alarm jest zalaczony i jednoczesnie rekuperacja jedzie na najwyzszym biegu.
Ale nie będzie to miało połączenia z DGP ? Bo jeśli nie to nie sądzę, żeby nawiew powietrza zimniejszego (reku nie ma 100% sprawności) lub o podobnej temp. miał wpływ na czujki. Ale może ktoś od alarmów wie coś więcej o czułości tych czujek na zmiany temp. w zakresie +/- kilka stopni.

Ani@
26-10-2007, 10:06
Witam :) , prosze o informacje - czy prawdą jest, ze w wypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach czujek dualnych?.
Ale nie będzie to miało połączenia z DGP ?.

Nie, DGP nie bedzie :)

Witolo
28-10-2007, 17:23
witam

co powiecie o takiej konfiguracji alarmu?

1. Centrala SATEL INTERGA 64
(razem z akumulatorem 17Ah, zasilaczem
i obudową)
2. Klawiatura LCD( z wyświetlaczem)
3. Kontaktron garażowy
4. Czujka PIR VISONIC
5. Klawiatura LED
6. Sygnalizator zew. TSZ - 4
7. Czujnik dualny Next Duo

chodzi mi o jakosc sprzetu, bo funkcjonalnosc zalezy oczywiscie od budynku i zyczen klienta:)

jakiej firmy i jakie typy urzadzen polecacie do ww konfiguracji?


pozdrawiam

Witolo

ar***pl
28-10-2007, 17:58
witam

co powiecie o takiej konfiguracji alarmu?

1. Centrala SATEL INTERGA 64
(razem z akumulatorem 17Ah, zasilaczem
i obudową)
2. Klawiatura LCD( z wyświetlaczem)
3. Kontaktron garażowy
4. Czujka PIR VISONIC
5. Klawiatura LED
6. Sygnalizator zew. TSZ - 4
7. Czujnik dualny Next Duo

chodzi mi o jakosc sprzetu, bo funkcjonalnosc zalezy oczywiscie od budynku i zyczen klienta:)

jakiej firmy i jakie typy urzadzen polecacie do ww konfiguracji?


pozdrawiam

Witolo

Witam
jak dla mnie to zmień tylko czujniki ,z mojego doswiadczenia czujniki visonic serii next czesto powoduja samozałacznia, Proponuje zaleznie od mozliwości finansowych w kolejności Siemens Ir120c, Dsc encore 301,Texecom, satel graphite.Integra jest jak najbardziej godna polecenia. Co do klawiatrury led to w Integrze obsługuje ona tylko jedną strefę,więc lepiej chyba dołożyć i kupić Lcd.

Witolo
28-10-2007, 18:43
dzieki za szybka odpowiedz:)

czyli lepiej wziasc czujki simensa i klawiature lcd a nie led, chociaz jedna klawiatura lcd juz jest ale rozumiem ze polecasz 2 lcd.
co powiesz o dokupieniu sygnalizatora wewnetrznego? jakiej firmy kontaktron zamowic?

Witolo

.:Marcin:.
28-10-2007, 18:51
Czujniki visonic next coś mi ostatnio pachną (i to nie najlepiej) firmą "S" ale to może jakieś uczulenie na tą firmę ;)

Co do sygnalizatora wewnętrznego to nigdy nie zaszkodzi :)

Przy integrze również bym doradzał dwa LCD.

ar***pl
29-10-2007, 13:28
dzieki za szybka odpowiedz:)

czyli lepiej wziasc czujki simensa i klawiature lcd a nie led, chociaz jedna klawiatura lcd juz jest ale rozumiem ze polecasz 2 lcd.
co powiesz o dokupieniu sygnalizatora wewnetrznego? jakiej firmy kontaktron zamowic?

Witolo
Co do sygnalizatora to marcin już odpowiedział, a kontraktron garażowy ..
Dobre są firmy TANE lub Sunwave.

pierwek
29-10-2007, 13:50
czy czujki DSC pir LC-100 PI są ok? jest to pir quad

zastanawiam się jeszcze nad DSC LC 104 PIMW (pir i mikrofale) z tym że ta jest niestety droższa

na razie chcę zabezpieczyć nieogrzewany SSO ale chciałbym żeby teraz kupione czujki zastosować w docelowym alarmie a nie za rok kupować nowe...

chciałem jakieś czujki żeby mi biegający kot po domu nie wywoływał alarmu...

ar***pl
29-10-2007, 17:47
czy czujki DSC pir LC-100 PI są ok? jest to pir quad

zastanawiam się jeszcze nad DSC LC 104 PIMW (pir i mikrofale) z tym że ta jest niestety droższa

na razie chcę zabezpieczyć nieogrzewany SSO ale chciałbym żeby teraz kupione czujki zastosować w docelowym alarmie a nie za rok kupować nowe...

chciałem jakieś czujki żeby mi biegający kot po domu nie wywoływał alarmu...
lc-100 sa rekalamowane jako przyjazne zwierzętom, ale jak narazie sprawdzałem je tylko z yorkami i faktycznie nie łapią.
Jeśli juz mam wybierać to wybrałbym jednak siemensa ir120C ,można zawsze zasosować klipsa i może się uda i z kotem.Jeśli zrezygnujesz z czujki przyjaznej kotom to wybierz lepiej optexa rx- 40qz

.:Marcin:.
29-10-2007, 20:10
Co sądzicie o kontaktronach PARADOXa ??

Szczególnie podoba mi się najazdowy garażowy.

Zarówno polecane Tane jak i Paradox są made in china.
Kto wie, może to i ta sama fabrka ;)

lobo0
29-10-2007, 23:20
Witam,

przeczytałem cały wątek...uff

Chylę czoła przed znawcami tematu, piękna kopalnia wiedzy...

Jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie jak podłączyć kontaktrony (w jakiej konfiguracji) w przypadku gdy mam okna trzyskrzydłowe + okno balkonowe (od lewej: duże skrzydło, mniejsze skrzydło mniejsze skrzydło, drzwi) wszystko połączone?

Na pewno 4 kontaktrony i 2 czujki inercyjne. Ale jak to połączyć aby było skutecznie i efektywnie (nie za duża liczba wejść).

.:Marcin:.
30-10-2007, 00:26
Witam,

przeczytałem cały wątek...uff

Chylę czoła przed znawcami tematu, piękna kopalnia wiedzy...

Jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie jak podłączyć kontaktrony (w jakiej konfiguracji) w przypadku gdy mam okna trzyskrzydłowe + okno balkonowe (od lewej: duże skrzydło, mniejsze skrzydło mniejsze skrzydło, drzwi) wszystko połączone?

Na pewno 4 kontaktrony i 2 czujki inercyjne. Ale jak to połączyć aby było skutecznie i efektywnie (nie za duża liczba wejść).


Ja bym zmienił okna ;)

Faktycznie rozwiązanie nie jest jednoznaczne.
Ideałem byłoby podłączenie wszystkiego na osobną linie ale takie rzeczy to chyba tylko w erze :)

Jeśli chcesz "przyoszczędzić" na weściach to ja bym zrobił tak: czujki inercyjne jako 1 linia i kontaktrony na kolejnych dwóch. Łączenie zrobiłbym w centrli.

Ps. Nie wierzę, że przebrnąłeś przez cały wątek :o :lol:

lobo0
30-10-2007, 11:39
Witam,

przeczytałem cały wątek...uff

Chylę czoła przed znawcami tematu, piękna kopalnia wiedzy...

Jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie jak podłączyć kontaktrony (w jakiej konfiguracji) w przypadku gdy mam okna trzyskrzydłowe + okno balkonowe (od lewej: duże skrzydło, mniejsze skrzydło mniejsze skrzydło, drzwi) wszystko połączone?

Na pewno 4 kontaktrony i 2 czujki inercyjne. Ale jak to połączyć aby było skutecznie i efektywnie (nie za duża liczba wejść).


Ja bym zmienił okna ;)

Faktycznie rozwiązanie nie jest jednoznaczne.
Ideałem byłoby podłączenie wszystkiego na osobną linie ale takie rzeczy to chyba tylko w erze :)

Jeśli chcesz "przyoszczędzić" na weściach to ja bym zrobił tak: czujki inercyjne jako 1 linia i kontaktrony na kolejnych dwóch. Łączenie zrobiłbym w centrli.

Czyli od każdej czujki i od kontaktronów prowadzić osobne linie do centrali, a wniej to wszystko połączyć?

Tylko powiedz mi jak to zrobic w konfiguracji 2EOL, bo jakoś pomysłu nie mam.

A nie lepiej to połączyć tak jak mówisz, ale przy czujkach i kontaktronach?



Ps. Nie wierzę, że przebrnąłeś przez cały wątek :o :lol:

sam w to nie wierzę...
od 3 m-cy go cztam w wolnych chwilach no i się udało :D

krzysztofh
30-10-2007, 13:32
Mam pytanko.
Centrala DSC 5020.
Czy można tak zaprogramować centralę, aby ragowała np.zmiana stanu jednego z wyjśc przy naruszeniu jednej konkretnej linii, w sytuacji kiedy system nie jest uzbrojony. Dokładnie nie jest istotne czy jest uzbrojony czy nie, ale ważniejsze jest aby uzyskac opisywany efekt przy nieuzbrojonym systemie.

Chodzi mi o wykorzystanie czujki PIR w jednym pokoju do monitorowania aktywności w tym pokoju i wysterowania innego urządzenia nie mającego nic wspolnego z alarmem (z tym sobie poradzę ale potrzebuję reakcję wyjścia PGM)
Jeżeli to się nie uda będę musiał dołożyć dodatkowa czujkę w tym pokoju i ją zasilić tylko na potrzeby tego urządzenia - chodzi o możliwość pozostawienia łączonego żelazka bez opieki (wyjście z domu, nocleg itp).

ar***pl
30-10-2007, 19:41
Mam pytanko.
Centrala DSC 5020.
Czy można tak zaprogramować centralę, aby ragowała np.zmiana stanu jednego z wyjśc przy naruszeniu jednej konkretnej linii, w sytuacji kiedy system nie jest uzbrojony. Dokładnie nie jest istotne czy jest uzbrojony czy nie, ale ważniejsze jest aby uzyskac opisywany efekt przy nieuzbrojonym systemie.

Chodzi mi o wykorzystanie czujki PIR w jednym pokoju do monitorowania aktywności w tym pokoju i wysterowania innego urządzenia nie mającego nic wspolnego z alarmem (z tym sobie poradzę ale potrzebuję reakcję wyjścia PGM)
Jeżeli to się nie uda będę musiał dołożyć dodatkowa czujkę w tym pokoju i ją zasilić tylko na potrzeby tego urządzenia - chodzi o możliwość pozostawienia łączonego żelazka bez opieki (wyjście z domu, nocleg itp).

raczej sie to nie uda, pozostaje wymiana płyty centrali na dsc 1864 gdzie mozliwe jest sledzenie lini przy pierwszych 8 liniach. Ale możesz też podłączyć sygnał gotowość lub sygnał uzbrojenia podsystemu (jak wychodzisz z domu i uzbrajasz system odłaczy sie obwód z żelazkiem).Innym rozwiązaniem jest podłaczenie przekaznika z dwoma wyjściami do istniejącej czujki ruchu.

lukasz-s
30-10-2007, 23:16
Mam pytanie czy lepszy jest nadajnik GSM czy "radiowy" (chyba DSC, czy coś takiego). Nie jestem specjalistą, więc mogę coś mylić, zasadniczo chodzi o różnicę pomiędzy GSM i tym innym :-). Oczywiście chodzi o łączność pomiędzy systemem alarmowym a firmą ochroniarską. Ten GSM-owy podobno tańszy, ale słyszałem że można jakoś zagłuszyć. Prawda to?
Będę wdzięczny za sugestie.
Pozdr
Łukasz

.:Marcin:.
31-10-2007, 00:23
Z GSMem zapewne może być problem gdy sieć jest przeciążona.
Np sylwester, gwiazdka...

.:Marcin:.
31-10-2007, 00:25
(bunt maszyn, poszło dwa razy)