PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

pablitoo
19-01-2008, 11:20
Rowniez nie jestem specjalista ale,
Czy nie lepiej ta linie przeznaczyc na czuje ruchu

Nie, nie lepiej. Jak się zagłębisz w ten wątek, to zrozumiesz dlaczego :wink:


Dokładnie - jak bowiem powszechnie wiadomo Zbych jest popularyzatorem idei obwodowych systemów alarmowych :lol: i wszelakie czujki ruchu / PIR , PIR/MW / to zło konieczne :wink:

:lol:

heniecki
19-01-2008, 18:10
Drogi Zbychu czy moglbys wyrazic opinie na temat tego zestawienia alarmowego co zamiescilem bo musze w miare szybko podjac decyzje z montazem alarmu w zwiazku zamknieciem budynku, bylbym bardzo wdzieczny.

pierwek
19-01-2008, 19:09
Wielokrotnie ten temat był poruszany na forum. Taki sposób zabezpieczenia przed obcym magnesem, również był przedstawiony.


przeglądałem cały wątek ale widocznie mi to umknęło ...

montując kontaktrony zqauważyłem że niestety magnes musi wystawać z ramy skrzydła okna kilka 5-8 milimetrów. :evil: (jak wepchnę go głębiej to kontaktron nie działa )

magnesy są dość duże - mają po 3cm długości i poza oknem wyzwalają kontaktron z odległości 4cm
jak umieszczę kontaktron w ramie i wepchnę go do końca to potrzeba okolo 2cm

ale niestety jak magnes wpuszczę w skrzydło okna to już z 2cm nie zwiera i trzeba wysunąć magnes z ramy okolo 5mm żeby działało - co prawda jest to pod spodem i tego nie widać ale jakoś mi się to nie podoba...

mam kontaktrony SUNWAVE SD-8621

szukać innych czy może dokupić jakieś inne magnesy?

_ZBYCH_
19-01-2008, 19:34
Rowniez nie jestem specjalista ale,
Czy nie lepiej ta linie przeznaczyc na czuje ruchu

Nie, nie lepiej. Jak się zagłębisz w ten wątek, to zrozumiesz dlaczego :wink:


Dokładnie - jak bowiem powszechnie wiadomo Zbych jest popularyzatorem idei obwodowych systemów alarmowych :lol: i wszelakie czujki ruchu / PIR , PIR/MW / to zło konieczne :wink:

:lol:
Oto sedno sprawy! :lol:

_ZBYCH_
19-01-2008, 19:34
Witem wilkich znawcow tematu alarmow mam wycene na system do parterowki polaczonej z garazem i jesli moglibyscie zrobic ocene czy jest to warte tych pieniedzy i czy sie sprawdzi,a oto co wchodzi w sklad tego alarmu:
centrala Integra 24 , 4 linie z rozbudowa do 24 linii,szt,1, Klawiatura integra klcd-s szt.2, modul 8 linii do ca 64, szt.2, obudowa centrali CA 64 17 AH szt1, obudowa manipulatora szt1, czujki ruchu: czujka ruchu pasywna na podczerwien szt 7, czujka ruchu pasywna na podczerwien +zbicia szyby szt4, czujka dualna mikrofala + pasywna na podczerwien szt2, czujnik magnetyczny szt1, czujnik magnetyczny bramowy szt1, sygnalizator zewn. akustyczno-optyczny szt1, radiolinia ra-100 szt1, akumulator 15ah szt1, przycisk napadowy stacjonarny szt1,Reszta to materialy typu kable,uchwyty, instalacja i uruchomienie, wiec koszt tego systemu to ok.5600zl. Troche sie rozpisalem ale mysle ze ktos z tego grona cosdoradzi czy warto to wziasc za ta cene lub ewentualnie co zmienic w tym zestawie. Dziekuje i pozdrawiam.
Trudno się ustosunkować do oferty, którą otrzymałeś, bo nie znam szczegółów. Nie wiem też, jak wygląda Twój dom, jakie masz zabezpieczenia mechaniczne, jakie oczekiwania, itp. Ponad to nie podałeś typów większości elementów z oferty.

Jedno, co mogę napisać, to taki system, jaki Tobie zaproponowano, nie sprawdzi się w domu parterowym. Mając jedynie czujki ruchu, nie uzbroisz systemu na noc (lub uzbroisz tylko część dzienną, a sypialnie pozostaną bez ochrony). Proponuję wydać trochę więcej pieniędzy i zamontować system obwodowy (czyli czujniki otwarcia oraz czujki inercyjne na wszystkich oknach i drzwiach). Taki system umożliwi wczesne wykrycie złodzieja (już przy próbie pokonania okna czy drzwi) oraz umożliwi ochronę całego domu nocą.

_ZBYCH_
19-01-2008, 19:38
montując kontaktrony zqauważyłem że niestety magnes musi wystawać z ramy skrzydła okna kilka 5-8 milimetrów. :evil: (jak wepchnę go głębiej to kontaktron nie działa )

magnesy są dość duże - mają po 3cm długości i poza oknem wyzwalają kontaktron z odległości 4cm
jak umieszczę kontaktron w ramie i wepchnę go do końca to potrzeba okolo 2cm

ale niestety jak magnes wpuszczę w skrzydło okna to już z 2cm nie zwiera i trzeba wysunąć magnes z ramy okolo 5mm żeby działało - co prawda jest to pod spodem i tego nie widać ale jakoś mi się to nie podoba...

mam kontaktrony SUNWAVE SD-8621

szukać innych czy może dokupić jakieś inne magnesy?
Oj coś nieuważnie czytałeś ten wątek :wink: :lol:

Rozwiązaniem Twojego problemu są pierścieniowe magnesy neodymowe przykręcane lub przyklejane od spodu okna.

O takie:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/magnes.jpg

_ZBYCH_
19-01-2008, 19:40
przewód YTDY pod tynkiem w rurce czy bez rurki ?
Bez rurki :)

pierwek
19-01-2008, 20:46
Oj coś nieuważnie czytałeś ten wątek :wink: :lol:

Rozwiązaniem Twojego problemu są pierścieniowe magnesy neodymowe przykręcane lub przyklejane od spodu okna.

bardzo dziękuję.... właśnie zacząłem go czytać od początku... :-?

heniecki
20-01-2008, 13:08
Dzieki Zbychu za odpowiedz jesli chodzi o moje oczekiwania od alarmu ma byc on w miare prosty i bez fajerwrkow poprostu ma zabezpieczyc dom przed wlamem i przyjazny w obsludze.Zabespieczenia mechaniczne to tylko rolety zewnetrzne a w oknach szyba p2 i okucia z jakiejs lepszej polki, powiem ze poprostu jestem laikiem jesli chodzi ote wszystkie parametry szyb i okuc. Tu jest link do mojego projektu http://www.dobredomy.pl/?id_project=104&infopage=2, moze ewentualnie moglbys doradzic jaki rodzaj alarmu moglbym zamontowac ktury by sie sprawdzil, oprucz tych pomieszczen na dole beda dwa okna polaciowe. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

heniecki
20-01-2008, 18:56
A moze inaczej czy zna ktos w miare dobrego alarmiarza w Opolu lub okolicy. I co powiecie o firmie Genius jesli ktos takowa zna.

Stina
20-01-2008, 21:48
Witam
czy możecie polecić jakąś firme od alarmów z Wrocławia lub okolic??

Pozdrawiam

garbus2
20-01-2008, 22:09
a nie lepiej poszukać w odpowiednich grupach budujących i biało/czarnch listach które umieszczone są w innym dziale? Ten watek służy wymianie doświadczeń na temat instalacji alarmowych a nie szukaniu alarmiarzy....

AGNIECHA
22-01-2008, 16:24
:D

aniusiapa
22-01-2008, 21:10
Witam ponownie na forum. ZBYCHU, znalazłam nowego instalatora, niestety bez autoryzacji, ot gość dłubie sobie po godzinach, ale ponoć dłubie już ładnych kilka lat, więc pozostaje mi zawierzyć fachurze i dać mu podłubać w naszym domku. Dzięki za dotychczasową pomoc, jednak mam kilka pytań, po jakże wyczerpującym przeglądaniu tego forum i innych stron z opisem sprzętu. mianowicie ze względów estetycznych zdecydowaliśmy o zastosowaniu czujek MATRIX, tam gdzie jest zagrożenie wzbudzenia alarmu od kominka oraz na strychu (w miejsce Cobaltów uprzednio planowanych), czujek dualnych FLASH (PIR+stłuczenie szkła) w pozostałych pomieszczeniach, a ponadto przy czujkach MATRIX dodatkowo czujki stłuczenia GBDII. Oczywiście wszędzie kontaktrony wpuszczane w oknach. Teraz pytania:
1. co to jest antymasking, który był w Cobaltach, a w Matrixach go nie ma? czy jest to takie konieczne?
2. gdzie można nabyć te pierścienie neodymowe, i czy mogą być takie o tak dużej sile magnesu do dowolnych kontaktronów? ja chcę, które kiedyś doradzałeś ZBYCHU - te CMINI (gdzieś na początku tego forum), czy te MC340 (tylko na kontaktronach chcę zrealizować funkcję zabezpieczenia jak będą zwierzęta w domu);
3. fachurcio naliczył 54 linie z wszystkich czujek i kontaktronów, więc pytanie - czy Integra64 to dobry wybór??? czy może już na przyszłość wziąć INT128??? Może dojdzie kiedyś jakaś bariera w ogrodzie, może kamerki po obrysach domu (a mam więcej niż 4 rogi elewacji). Nie ma już gdzie podłączyć czujek inercyjnych, nawet gdybym się zdecydowała. Kabli zresztą też nie ma. Co sądzisz o tym wszystkim ZBYCHU???
Ostatnie pytanie związane jest z tą parametryzacją lini, co pisałeś kilka wątków powyżej. Jak to zrealizować (konfiguracja 2EOL), chciałabym, żeby mój gość tak podłączył czujki, ale nie za bardzo wie jak. Możesz sprecyzować jakie te rezystory i jak to połączyć w czujkach (Matrix, Flash i iGBDII)?
Pozdrawiam
Ania

banko
22-01-2008, 22:55
hmm to chyba nastepny fachowiec Cie robi w bambuko. Dłubiac kilka lat nie można nie wiedzieć co to 2EOL.
parametryzacja polega na rozrożnieniu stanu aktualnego linni na zasadzie różnicy rezystancji.
W przypadku podwójnego EOLA są rozróżniane trzy stany: linia zamknięta ( stan normalny - centrala widzi wtedy pojedynczy rezystor),
linia otwarta (jesli np. otwarte okno lub poruszamy sie w promieniu potrzenia czujnika - centrala widzi wtedy sume dwuch rezystorow), sabotaz (np. przeciety przwod, otwarty czujnik - rezystancja nieskonczonosc).
Polega to na umieszczeniu 2 rezystorow w czujniku jeden rownolegle w wejcie alarmowe (NC) drugi szeregowo z wyjscia alarmowego na styki sabotazowe.
A wlasciwie jest jeszcze czwarty stan, ktory dzieki podwójnemu eolowi mozemu stwierdzic ( usterka linii - zwarcie)
Moze to fachowcowi w czyms pomoze;-)

as24
23-01-2008, 17:05
1. Czy moduł powiadamiania firmy ochraniarskiej winien byc montowany przez ta firme, czy tez lepiej taki modul zalozyc we wlasnym zakresie (a firma pozniej go konfiguruje)

2. Czy montaz w konfiguracji EOL2 powinna obejmowac oprocz kontaktronów także czujki inercyjne?

banko
23-01-2008, 19:16
1. Czy moduł powiadamiania firmy ochraniarskiej winien byc montowany przez ta firme, czy tez lepiej taki modul zalozyc we wlasnym zakresie (a firma pozniej go konfiguruje)

2. Czy montaz w konfiguracji EOL2 powinna obejmowac oprocz kontaktronów także czujki inercyjne?


Możesz kupić sobie nadajnik i chociaż niechętnie, ale pewnie agencja zaprogramuje Ci go o ile działają na takim sprzęcie. Tylko czy warto bo tak naprawde nikt nie weźmie odpowiedzialnosci za wadliwe działanie tego urządzenia "oni przecież go tylko zaprogramowali" ja bym tu nie szukal oszczędnosci niech zakładają swój i spisz spokojnie. W razie czego warto miec tylko niezależnego instalatora, który odczyta nam zdarzenia z systemu (centrali) i mamy porównanie z wydrukiem na stacji monitorowania. Wtedy wszystko widac i nie ma żadnych wątpliwości.

Co do konfiguracji 2EOL to polecam ją we wszystkich rodzajach czujników czyli w czujnikach inercyjnych też. Jak już pisalem umożliwia to szybką diagnostykę w razie jakiejś awarii, mamy zabezpieczony przewód (na wypadek wwiercenia się w niego (np. podczas montażu obrazka)
Zdaje sobie sprawe że czujniki typu kontaktron lub inercyjny sa niewielkich rozmiarów i troche jest problematyczne upchanie w nie rezystorów, ale naprawde warto i jesli kiedykolwiek ktos już to robił to napewno nie będzie miał z tym problemu.

aniusiapa
23-01-2008, 22:26
Dzięki za podpowiedź BANKO! Jakbyś jeszcze mi napisał jakiej wartości te rezystory mają być, tak żebym wiedziała jak patrzyć na ręce fachowca, bo jak mu powiedziałam o tej konfiguracji 2EOL, to powiedział, że owszem, wie o co chodzi, ale na dalsze moje kobiece dociekliwości - nie umiał już odpowiedzieć (widać, że nie wiedział, a nie nie chciał powiedzieć!). Kurcze, nie straszcie mnie, że może jest słaby ten gość. Nie wymagam bóg wie czego, chcę tylko prostego alarmu, który już przez sam fakt zaistnienia odstraszy potencjalnych łebków, żądnych zbrojenia czegoś, zwędzenia jakichś drobiazgów, by później zamienić to na flaszkę.
Co sądzicie o tej centrali? wystarczy ta INT64?
Pozdrawiam
Ania

ar***pl
23-01-2008, 23:10
Dzięki za podpowiedź BANKO! Jakbyś jeszcze mi napisał jakiej wartości te rezystory mają być, tak żebym wiedziała jak patrzyć na ręce fachowca, bo jak mu powiedziałam o tej konfiguracji 2EOL, to powiedział, że owszem, wie o co chodzi, ale na dalsze moje kobiece dociekliwości - nie umiał już odpowiedzieć (widać, że nie wiedział, a nie nie chciał powiedzieć!). Kurcze, nie straszcie mnie, że może jest słaby ten gość. Nie wymagam bóg wie czego, chcę tylko prostego alarmu, który już przez sam fakt zaistnienia odstraszy potencjalnych łebków, żądnych zbrojenia czegoś, zwędzenia jakichś drobiazgów, by później zamienić to na flaszkę.
Co sądzicie o tej centrali? wystarczy ta INT64?
Pozdrawiam
Ania
Lepjej znajdź sobie następnego instalatora takiego który wie przynajmniej co to DEOL , jeśli masz takie plany (rozbudowa systemu) to kup INT 128. Co do czujek Matrix to rozumiem że chodzi o Pyronix Matrix ? (Jedne z tanszych i psujących sie czujek na rynku - odradzam , jeśli już chceż oszczedzać to jednak kup już Cobalty
Odpowiednie rezystory są w pudełku z centralą, jeśli chcesz prostego systemu to skąd 54 linie?

as24
23-01-2008, 23:19
A jak teraz instalatorzy liczą koszt jednego punktu? Przy zalozeniu, ze okablowanie jest juz polozone? No i ile za montaz centrali?
zy cena ok. 40zl/punkt to jest ok??

_ZBYCH_
24-01-2008, 01:33
...mianowicie ze względów estetycznych zdecydowaliśmy o zastosowaniu czujek MATRIX, tam gdzie jest zagrożenie wzbudzenia alarmu od kominka oraz na strychu (w miejsce Cobaltów uprzednio planowanych), czujek dualnych FLASH (PIR+stłuczenie szkła) w pozostałych pomieszczeniach, a ponadto przy czujkach MATRIX dodatkowo czujki stłuczenia GBDII.
Proponuję jednak rozważyć inne czujki, niż MATRIX i GBDII. To kiepskie czujki. Ponad to zapytaj instalatora, czy posiada tester czujek zbicia szyb, bo bez tego nie ustawi prawidłowo czujek.


Teraz pytania:
1. co to jest antymasking, który był w Cobaltach, a w Matrixach go nie ma? czy jest to takie konieczne?
Antymasking, to funkcja wykrywania zasłonięcia czujki. W domu zbędna.


2. gdzie można nabyć te pierścienie neodymowe, i czy mogą być takie o tak dużej sile magnesu do dowolnych kontaktronów? ja chcę, które kiedyś doradzałeś ZBYCHU - te CMINI (gdzieś na początku tego forum), czy te MC340 (tylko na kontaktronach chcę zrealizować funkcję zabezpieczenia jak będą zwierzęta w domu)
Np. TU (www.neodym.pl)
Mogą być zastosowane do wszystkich standardowych kontaktronów . Jedynie w kontaktronach spolaryzowanych trzeba uprzednio przetestować.


3. fachurcio naliczył 54 linie z wszystkich czujek i kontaktronów, więc pytanie - czy Integra64 to dobry wybór??? czy może już na przyszłość wziąć INT128??? Może dojdzie kiedyś jakaś bariera w ogrodzie
Integra 128 jest raptem o około 50 zł droższa, więc jeśli przewidujesz rozbudowę systemu, to na pewno warto zainwestować w centralę o większej pojemności.


może kamerki po obrysach domu (a mam więcej niż 4 rogi elewacji).
Kamery nie mają związku z systemem alarmowym (to zupełnie osobna instalacja).


Nie ma już gdzie podłączyć czujek inercyjnych, nawet gdybym się zdecydowała. Kabli zresztą też nie ma. Co sądzisz o tym wszystkim ZBYCHU???
Szkoda, że nie możesz zastosować czujek inercyjnych. Co o tym sądzę? :roll:
Poszukaj instalatora o odpowiednich kwalifikacjach, bo system, który chcesz mieć nie należy do prostych. Żeby się nie okazało, że przerośnie to Twojego instalatora i zostawi Ciebie z rozgrzebanym systemem...


Ostatnie pytanie związane jest z tą parametryzacją lini, co pisałeś kilka wątków powyżej. Jak to zrealizować (konfiguracja 2EOL), chciałabym, żeby mój gość tak podłączył czujki, ale nie za bardzo wie jak. Możesz sprecyzować jakie te rezystory i jak to połączyć w czujkach (Matrix, Flash i iGBDII)?

Jeśli instalator nie wie, jak podłączyć linie w konfiguracji 2EOL, to źle świadczy o nim.
Wystarczy, jak przeczyta ze zrozumieniem instrukcję instalacji dołączoną do centrali. Tam jest wszystko dokładnie opisane i narysowane.
Odpowiednie rezystory są dołączone do centrali i modułów rozszerzenia.

_ZBYCH_
24-01-2008, 01:36
1. Czy moduł powiadamiania firmy ochraniarskiej winien byc montowany przez ta firme, czy tez lepiej taki modul zalozyc we wlasnym zakresie (a firma pozniej go konfiguruje)
Absolutnie nie polecam samodzielnego montażu nadajnika monitoringu.
Agencja montuje i odpowiada za podłączenie, zaprogramowanie i funkcjonowanie nadajnika.


2. Czy montaz w konfiguracji EOL2 powinna obejmowac oprocz kontaktronów także czujki inercyjne?
Konfiguracja 2EOL obejmuje wszystkie czujki.

_ZBYCH_
24-01-2008, 01:39
A jak teraz instalatorzy liczą koszt jednego punktu? Przy zalozeniu, ze okablowanie jest juz polozone? No i ile za montaz centrali?
zy cena ok. 40zl/punkt to jest ok??
System alarmowy nie jest wyceniany "od punktu".

PavvelB
24-01-2008, 14:07
Uff, dotarłem do końca. Co istotniejsze sprawy skopiowane do pliku tekstowego.
Teraz to jeszcze raz przeczytać, przetrawić, przemyśleć, rozplanować i poprosić _ZBYCHA_ o skomentowanie :)

majki
24-01-2008, 14:31
Cześć
Takie pytanie "organizacyjne" : RBetkę mam umieszczoną na szopie budowlanej. Jak będe wstawiał okna i ma być w domu alarm, to musi być też prąd :lol:
Pewno nie jestem sam, że tak miałem. Wcześniej "przenieść" RBetkę do wnętrza, czy już jakieś docelowe pociągnięcie prądu do domu wchodzi w grę ... ?

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

marcin_u
24-01-2008, 15:55
Cześć
Takie pytanie "organizacyjne" : RBetkę mam umieszczoną na szopie budowlanej. Jak będe wstawiał okna i ma być w domu alarm, to musi być też prąd :lol:
Pewno nie jestem sam, że tak miałem. Wcześniej "przenieść" RBetkę do wnętrza, czy już jakieś docelowe pociągnięcie prądu do domu wchodzi w grę ... ?

z góry dzięki, pozdrawiam, majki

alarm w domu mozna podłaczyc tymczasowo nawet na przedłuzaczu...bo nawet jak ktos przypadkowo(lub celowo)ktos odłaczy to alarm chodzi na akumulatorze. wazne zeby sprawdzac chociaz co 2 dni czy wszystko wpozadku a najlepiej zeby stacja monitorowania miala informacje o braku 230V

heniecki
24-01-2008, 21:27
Szybkie pytanko do Zbycha instalowac centrale Texacom Prem 832 czy Integre 24 plus modul 8 linii do CA 64 jesli satela to w miare krotko dlaczego i jakie sa roznice miedzy Texacom a Satelem oprocz kraju pochodzenia oczywiscie.

aniusiapa
24-01-2008, 22:22
ZBYCHU! aleś dosunął kobiecie! Dlaczego nie napisałeś od razu jakie czujki wybrać do tych FLASH dualnych? Dawaj namiary, bo mój gość pędzi w tą sobotę po towar i tam ma zamówione te MATRIXY, a one ponoć kiepskie?! Nie dołujcie kobitki, nie mam szans na instalatora innego, miałam tego licencjowanego a SATELA i też mi radził te GBDII, FLASH i MATRIXY by całość jakoś wyglądała. Radź ZBYCHUNIU szybciutko, bym mogła jakoś wpłynąć na gościa i może zmienimy jeszcze zamówienie. Jeszcze raz: co mam wziąć: FLASH -dualna pir+stłuczenie (może być?! - pasuje mi bo dwa w jednej), MATRIX- pir+MW - co zamiast? Cobalt zwykły?, GBDII - co w zamian by ciągnęła do 8-9 m najdalsze okno (ale tylko jedno w salonie, inne są już bliżej). Kontaktrony - sprawa jasna. Inercyjne - do pomyślenia w przyszłości bo wezmę INT128 jak radzą tu inni (i mają rację, ja też tak myślałam, ale mój bezjajeczny fachman (pardon za określenie!) jakoś mi nie doradził.
ZBYCHU dawaj czadu, sobota tuż tuż!
Pozdrawiam
Aniusia

matam
25-01-2008, 10:12
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

Rav
25-01-2008, 12:56
Stronę wcześniej jeden forumowicz mnie powalił na kolana...
Ma w opisie miasto w którym mieszka. Widok domu. I w dodatku zamieścił szczegółowy plan domu z rozmieszczeniem czujek... :o :o :o :-?
Proponuję podać jeszcze kod rozbrojenia alarmu a może lepiej od razu kod serwisowy centrali...
Ludzie. Bierzcie pod uwagę, że to jest forum publiczne i widzą te rzeczy różni ludzie.

Trurl
25-01-2008, 13:03
Proponuję podać jeszcze kod rozbrojenia alarmu a może lepiej od razu kod serwisowy centrali...

Już nie trzeba, poradzę sobie 8)

http://tell.fll.purdue.edu/JapanProj/FLClipart/Nouns/people%26animal/thief.gif

banko
25-01-2008, 16:50
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

I tu widać fachowość handlowców. W ofercie powinien być, jeśli już ten sprzet Ci ktos zaproponowal modół rozszeżeń MX-16. Samo życie.
Nie wchodź w żadne pyronixy. Weź Paradoxa 748+ ten sam przedział cenowy oczywiście jeśli nie masz wygórowanych wymagań co do podziału na strefy, jeśli jednak chcesz mieć wiecej niż 2 strefy weź Satela troche drozej ale bezstresowo.
Co do pyronixa do przy klawiaturze MX-ICON będziesz musiał nauczyć się jeszcze jednego "alfabetu" żeby zrozumieć o co jej chodzi;-)

Kasia_i_Robert
25-01-2008, 19:21
Stronę wcześniej jeden forumowicz mnie powalił na kolana...
Ma w opisie miasto w którym mieszka. Widok domu. I w dodatku zamieścił szczegółowy plan domu z rozmieszczeniem czujek... :o :o :o :-?
Proponuję podać jeszcze kod rozbrojenia alarmu a może lepiej od razu kod serwisowy centrali...
Ludzie. Bierzcie pod uwagę, że to jest forum publiczne i widzą te rzeczy różni ludzie.

Zabiorę głos bo to o mnie chodzi. ;-)
Kolego Rav, nie podniecaj się tak, to jest tylko schemat poglądowy i to co na nim jest zamieszczone to tylko niewielka część całego systemu, konfiguracji i precyzyjnego rozmieszczenia elementów.
Nawet gdybyś trzymał swoje plany systemu alarmowego w sejfie to i tak jak ktoś będzie chciał to okradnie Ci dom. Ja do montażu alarmu bardziej podchodzę ze strony komfortu obsługi domu(oświetlenie, ogrzewanie, czujniki zalania, ppoż, sterowanie roletami itp, itd), niż jego zabezpieczenia, w moim przypadku zabezpieczenie to taki dodatek...
Wiec nie oceniaj kogoś z góry, jak nawet nie wiesz o co chodzi.
Pozdrawiam.

ar***pl
25-01-2008, 19:25
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

I tu widać fachowość handlowców. W ofercie powinien być, jeśli już ten sprzet Ci ktos zaproponowal modół rozszeżeń MX-16. Samo życie.
Nie wchodź w żadne pyronixy. Weź Paradoxa 748+ ten sam przedział cenowy oczywiście jeśli nie masz wygórowanych wymagań co do podziału na strefy, jeśli jednak chcesz mieć wiecej niż 2 strefy weź Satela troche drozej ale bezstresowo.
Co do pyronixa do przy klawiaturze MX-ICON będziesz musiał nauczyć się jeszcze jednego "alfabetu" żeby zrozumieć o co jej chodzi;-)
Popieram ,bierz Satela Integrę. Pyronixa będziesz kupować co chwilę nowego, czujniki też inne polecam najprostsze satela aqua plus i cobalty , a jak chcesz coś droższego to bierz siemensa. Paradoxa ja jednak odradzam ,748+ to też już poprzednia epoka.

banko
25-01-2008, 20:36
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

I tu widać fachowość handlowców. W ofercie powinien być, jeśli już ten sprzet Ci ktos zaproponowal modół rozszeżeń MX-16. Samo życie.
Nie wchodź w żadne pyronixy. Weź Paradoxa 748+ ten sam przedział cenowy oczywiście jeśli nie masz wygórowanych wymagań co do podziału na strefy, jeśli jednak chcesz mieć wiecej niż 2 strefy weź Satela troche drozej ale bezstresowo.
Co do pyronixa do przy klawiaturze MX-ICON będziesz musiał nauczyć się jeszcze jednego "alfabetu" żeby zrozumieć o co jej chodzi;-)
Popieram ,bierz Satela Integrę. Pyronixa będziesz kupować co chwilę nowego, czujniki też inne polecam najprostsze satela aqua plus i cobalty , a jak chcesz coś droższego to bierz siemensa. Paradoxa ja jednak odradzam ,748+ to też już poprzednia epoka.

To prawda, ale jeśli potrzebujemy zabezpieczyć domek i korzystac z centali alarmowej tylko do zabezpieczenia domu, nie zalezy nam na obsludze przez internet, nie chcemy sterowac roletami, oswietleniem i innymi tego typu bajerami. Jesli chcemy wlaczyc alarm na noc w części domu, a kiedy wyjeżdzamy to całą chatke i nie chcemy pójść z torbami po montażu to tak naprawde nie widze łatwiejszej w obsludze i niezawieszającej sie centrali. To fakt Satel jest nowocześniejszym rozwiazaniem i nawet na bieząco uaktualnianym tylko po co mi Integra skoro wszystkie te funkcje i tak nie bedą wykorzystane a i co najwazniejsze malo która centrala ma na plycie 24 linie a 748+ to ma. Zaraz ktos powie ze ma malo wyjsc programowalnych ale jak wiadomo ilosc wyjsc jest wystarczajaca aby wpelni monitorowac system przez np. agencje ochrony. no i przedewszystki cena Satel to zupelnie inna klasa systemu wiec i cenna odpowiednio inna;-)
Reasumujac Esprit Earadoxa od kilku ładnych lat istnieje na rynku i ma sie dobrze, coprawda firma zaprzestala unowoczsniania tego sprzetu ale niezawodnosc i prostota obslugi dla uzytkownika to niezaprzeczalny atut tego sprzetu.
Dodam tylko ze nie jestem zadnym chcandlowcem ani nie mam żadnego interesu opisujac w ten sposób ten sprzet jednak darzesympatia te urządzenia:-)

MNI-CH
25-01-2008, 23:35
Drogi Zbychu, po Twoich informacjach złożyłem reklamację w agencji ochrony. Zrobiłem to na tyle "skutecznie", że sprawa dotarła aż do dyrekcji :)
Następnego dnia umówiono się ze mną na komisyjne sprawdzenie alarmu.
Przyjechało dwóch panów (w tym jeden pod krawatem :wink: ) i zaczęło się ściemnianie :-?
Że prądu musiało długo nie być, albo kilka razy, że akumulator trzyma napięcie i nie da się inaczej sprawdzić akumulatora, ale jak chcę, to mogą go wymienić (to ja mam decydować, kiedy trzeba wymienić akumulator!!!). Mówili, że centrala sprawdza akumulator i jeśli jest niesprawny, to włącza sygnalizację usterki akumulatora :roll:
Rozbroili mnie tekstem, że taki akumulator wystarcza na taki alarm jak mój, bo oni nawet do większych alarmów dają taki i jest ok. Na moje pytanie o całkowity pobór prądu zrobili takie oczy :o :o :o
Zażądałem przeprowadzenia pomiaru poboru prądu z akumulatora - wyszło, że pobór jest na poziomie 1,2 A. Czy to dużo? Akumulator ma 17 AH, czyli na dobrą sprawę wystarcza na jakieś 14 godzin. Czy tak?
Tym razem serwisant przywiózł wspomniany przez Ciebie tester czujek zbicia szyby (a jednak! :) ). Zapytałem serwisanta, dlaczego poprzednio twierdził, że tych czujek się nie testuje, to zrobił głupią minę i wzruszył ramionami.
Wrrrr...
Podczas testu okazało się, że jedna z czujek źle działa, a właściwie prawie nie działa, ale nie mogą jej wymienić, bo nie mają przy sobie :-?

Na koniec poprosiłem o spisanie szczegółowego protokołu z tego przeglądu.
Sam nie wiem, co mam dalej robić :roll: :(
Poziom tej usługi jest bardzo niski. Mając na uwadze, że za taki przegląd biorą 400 zł, to spodziewałem się większego profesjonalizmu!

Pozdrawiam
Michał

aniusiapa
25-01-2008, 23:58
Witam!
arm.pl napisał parę wątków wyżej, czy decyduję się na czujki Pyronix Matrix, ale przejrzałam trochę stron i to nie są te o których myśli kolega arm.pl. Mnie chodzi (i takie zamówił instalato)r o czujki VIDICON, są tam FLASH - jako dualna ruchu i stłuczenia oraz właśnie MATRIX PIR+MW. Może coś przeoczyłam, ale na innym forum znalazłam je jako polecane, że są podobno niezłe. Bardzo proszę o opinię, już zamieszałam, wstrzymałam zamówienie by ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany, za Waszą ewentualną podpowiedzią drodzy forumowicze. Każda Wasza uwaga dużo daje do myślenia, szukam wówczas, porównuję, w końcu pytam instalatora, a jemu coraz niżej szczena opada. W końcu rzuci mnie jak jakąś... i będę znowu szukała dalej zbawcę. Proszę więc o podpowiedź, czy te czujki firmy VIDICON są w miarę dobre, bo nie chciałabym żeby w pokoju wisiały po 2 sztuki (pir+stłuczenie), dlatego padł wybór na FLASH, ale tam gdzie konieczna MW to musi być jakaś stłuczeniówka (INDIGO??? jak nie GBDII?, jaka?), ale dodatkowo dobrze by ta MW wyglądem pasowała do reszty! Dlatego myślę o tych VIDICON MATRIX MW+PIR. :roll:
Aaa..., jeszcze jedno, czy akumulator musi być już taki lepszejszy? (Europower czy Kobe), nie wystarczy jakiś tańszy? Nie wytrzyma zbyt długo (Jakiś Alarmtech czy coś podobnego?)
Pozdrawiam

ar***pl
26-01-2008, 08:03
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??

I tu widać fachowość handlowców. W ofercie powinien być, jeśli już ten sprzet Ci ktos zaproponowal modół rozszeżeń MX-16. Samo życie.
Nie wchodź w żadne pyronixy. Weź Paradoxa 748+ ten sam przedział cenowy oczywiście jeśli nie masz wygórowanych wymagań co do podziału na strefy, jeśli jednak chcesz mieć wiecej niż 2 strefy weź Satela troche drozej ale bezstresowo.
Co do pyronixa do przy klawiaturze MX-ICON będziesz musiał nauczyć się jeszcze jednego "alfabetu" żeby zrozumieć o co jej chodzi;-)
Popieram ,bierz Satela Integrę. Pyronixa będziesz kupować co chwilę nowego, czujniki też inne polecam najprostsze satela aqua plus i cobalty , a jak chcesz coś droższego to bierz siemensa. Paradoxa ja jednak odradzam ,748+ to też już poprzednia epoka.

To prawda, ale jeśli potrzebujemy zabezpieczyć domek i korzystac z centali alarmowej tylko do zabezpieczenia domu, nie zalezy nam na obsludze przez internet, nie chcemy sterowac roletami, oswietleniem i innymi tego typu bajerami. Jesli chcemy wlaczyc alarm na noc w części domu, a kiedy wyjeżdzamy to całą chatke i nie chcemy pójść z torbami po montażu to tak naprawde nie widze łatwiejszej w obsludze i niezawieszającej sie centrali. To fakt Satel jest nowocześniejszym rozwiazaniem i nawet na bieząco uaktualnianym tylko po co mi Integra skoro wszystkie te funkcje i tak nie bedą wykorzystane a i co najwazniejsze malo która centrala ma na plycie 24 linie a 748+ to ma. Zaraz ktos powie ze ma malo wyjsc programowalnych ale jak wiadomo ilosc wyjsc jest wystarczajaca aby wpelni monitorowac system przez np. agencje ochrony. no i przedewszystki cena Satel to zupelnie inna klasa systemu wiec i cenna odpowiednio inna;-)
Reasumujac Esprit Earadoxa od kilku ładnych lat istnieje na rynku i ma sie dobrze, coprawda firma zaprzestala unowoczsniania tego sprzetu ale niezawodnosc i prostota obslugi dla uzytkownika to niezaprzeczalny atut tego sprzetu.
Dodam tylko ze nie jestem zadnym chcandlowcem ani nie mam żadnego interesu opisujac w ten sposób ten sprzet jednak darzesympatia te urządzenia:-)
Każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia, mi zdarzyło sie pracować w serwisie w dużej agencjii ochrony i niestety w porównaniu z innymi centralami paradox nie wypadał zbyt dobrze, zauważalna była duża usterkowość samej centrali .Czasami centrala musiała byc bardzo oddalona od nadajnika agencji ponieważ ten przy wysyłaniu sygnału testu powodował jej samozałączenia.
Jeśli potrzebuje coś tańszego to wybieram raczej małe DSC .Oczywiście należy wziąć pod uwagę że ty pewnie serwisujesz systemy które sam wykonałeś, a ja to robiłem po kim popadło.(duża ilośc klientów agencji-duża różnorodność sprzętu).

ar***pl
26-01-2008, 08:12
Witam!
arm.pl napisał parę wątków wyżej, czy decyduję się na czujki Pyronix Matrix, ale przejrzałam trochę stron i to nie są te o których myśli kolega arm.pl. Mnie chodzi (i takie zamówił instalato)r o czujki VIDICON, są tam FLASH - jako dualna ruchu i stłuczenia oraz właśnie MATRIX PIR+MW. Może coś przeoczyłam, ale na innym forum znalazłam je jako polecane, że są podobno niezłe. Bardzo proszę o opinię, już zamieszałam, wstrzymałam zamówienie by ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany, za Waszą ewentualną podpowiedzią drodzy forumowicze. Każda Wasza uwaga dużo daje do myślenia, szukam wówczas, porównuję, w końcu pytam instalatora, a jemu coraz niżej szczena opada. W końcu rzuci mnie jak jakąś... i będę znowu szukała dalej zbawcę. Proszę więc o podpowiedź, czy te czujki firmy VIDICON są w miarę dobre, bo nie chciałabym żeby w pokoju wisiały po 2 sztuki (pir+stłuczenie), dlatego padł wybór na FLASH, ale tam gdzie konieczna MW to musi być jakaś stłuczeniówka (INDIGO??? jak nie GBDII?, jaka?), ale dodatkowo dobrze by ta MW wyglądem pasowała do reszty! Dlatego myślę o tych VIDICON MATRIX MW+PIR. :roll:
Aaa..., jeszcze jedno, czy akumulator musi być już taki lepszejszy? (Europower czy Kobe), nie wystarczy jakiś tańszy? Nie wytrzyma zbyt długo (Jakiś Alarmtech czy coś podobnego?)
Pozdrawiam
Tak jak juz pisałem każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia co do sprzętu który instaluje, ja na idiconie sie już przejechałem i polecam ci to co dobrze znam czujniki siemensa, satela ,dsc (oprócz nowośći typu lc-pi).Akumulator powinnaś wybrać jak najlepszy np : Kobe (niestety drogie )ale z tanszych wspomniany przez ciebie Europower ,SSB.

geocache
26-01-2008, 13:29
Prosba do _ZBYCH_'a o opinie.
Czy nie bedzie problemow z instalacja kontaktronow w profilu okien firmy DRUTEX:....
Mmam do wyboru wlasnie te dwa typy okien i nie wiem czy jak wybiore jedno z nich nie bedzie poznie problem z instalacja kontaktronow
W obu oknach bez problemu można zamontować czujniki kontaktronowe.
Dla mniej wprawnej ręki lepszy jest drugi profil (Gealan). Posiada on zamknięty profil wewnętrzny, więc niby trudniej się w nim wierci, ale przez to, że posiada górną ściankę wzmocnienia, lepsze jest prowadzenie wiertła (trudniej w niekontrolowany sposób rozkalibrować otwór).

Wroce ZBYCH'u do profilu DRUTEX

http://www.drutex.pl/uploads/pics/iglo5.jpg

Patrzac na ten profili okna to chyba najbezpieczniejszym rozwiazaniem (chodzi mi o wiercenie w profilu okna) jest montowac przyklejony lub przykrecony magnes neodynowy ktory podales wczesniej:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/magnes.jpg

gdyz tylko wtedy wiercenie byloby pod kontaktron

Moje pytanie czy mozesz zaznaczyc jakims kolorem na tym rysunku gdzie najlepiej przymocowac taki magnes ?

Jeszcze jedna sprawa mnie dreczy. Jesli zrobi sie tzw uchl okna to wtedy system informuje ze okno zostalo otwarte? tzn mages odchyli sie na tyle ze czujka zadziala ?

Moje pytania stad gdyz nie moge znalezc instalatora ktory moze wykonac instalacje kontakrtonow i pewnie zostanie mi samemu to zrobic.

as24
26-01-2008, 16:01
Czy czujki inercyjne sprawdzają się w oknach drewnianych, a zwłaszcza tych z ruchomym słupkiem???

Drewno przecież nie przenosi drgań tak dobrze jak plastik.

Mice
26-01-2008, 20:24
Jeszcze jedna sprawa mnie dreczy. Jesli zrobi sie tzw uchl okna to wtedy system informuje ze okno zostalo otwarte? tzn mages odchyli sie na tyle ze czujka zadziala ?
Przy magnesie z kompletu można ustawić i tak i tak (sprawdziłem u siebie). Magnes neodymowy jest b.silny więc pewnie zależy od konkretnego modelu czy da się go tak odsunąć, żeby informował o uchyleniu (może odsunąć dodatkowo w bok ? )..

mapatut
26-01-2008, 21:06
Witam

Mam 3 pytania, nie mogłem kurcze znaleźć odpowiedzi na nie w archiwum.

1. Czy czujka Satel Aqua plus nadaje się do garażu ? Jeśli nie, to prosze o konkretne typy czujek jakie się nadają.

2. Czy taki moduł powiadomienia gsm będzie dobry do centrali Satel CA-6 ?
http://www.allegro.pl/item300782829_powiadomienie_gsm_mgsm_2_0_nokia_wys _gratis.html

Acha, czy z CA-5 też będzie współpracował ten lub inny moduł ?

3. Jakie są wogóle główne różnice pomiędzy CA-5 a CA-6 z punktu widzenia użytkownika ?

WoMa
26-01-2008, 22:14
W jaki sposób zabezpieczyć sypialnię na poddaszu? W sypialni będą okna połaciowe + kontaktrony + czujka zbicia szyby. Natomiast jakie zabezpieczenie zastosować w sytuacji kiedy na noc zostanie uchylone okno?

pozdrawiam

banko
26-01-2008, 22:51
[quote]
Każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia, mi zdarzyło sie pracować w serwisie w dużej agencjii ochrony i niestety w porównaniu z innymi centralami paradox nie wypadał zbyt dobrze, zauważalna była duża usterkowość samej centrali .Czasami centrala musiała byc bardzo oddalona od nadajnika agencji ponieważ ten przy wysyłaniu sygnału testu powodował jej samozałączenia.
Jeśli potrzebuje coś tańszego to wybieram raczej małe DSC .Oczywiście należy wziąć pod uwagę że ty pewnie serwisujesz systemy które sam wykonałeś, a ja to robiłem po kim popadło.(duża ilośc klientów agencji-duża różnorodność sprzętu).

Nadal bede starał sie udowodnic przewage paradoxa jesli chodzi o ten przedział cenowy. Żadne małe DSC nie obgoni nam tego systemu ( conajmniej 18 linii), do sredniego potrzebujemy modóły rozszerzen.
Wiem w jakiej agencji kolega pracował i potwierdzam ze nadajniki zakłócaly centale Paradoxa ale tylko wtedy kiedy byly zamontowane tuż obok centrali lub w pobliżu czujnika. I usterki te byly spowodowane głównie przez samych instalatorów naszczescie wiekszosc z nich ujawnialo sie już podczas montazu niekiedy jednak dopiero po kilu latach użytkowania. W ostanich modelach tej centrali znacznie trudniej wyzwolic sabotaz ktorejs linii podczas naprzykład wysyłania sygnału testowego przez nadajnik. Ale poza tym mankamentem ten sprzet nie posiadał wad.

marcin_u
26-01-2008, 22:53
Witam

Mam 3 pytania, nie mogłem kurcze znaleźć odpowiedzi na nie w archiwum.

1. Czy czujka Satel Aqua plus nadaje się do garażu ? Jeśli nie, to prosze o konkretne typy czujek jakie się nadają.

2. Czy taki moduł powiadomienia gsm będzie dobry do centrali Satel CA-6 ?
http://www.allegro.pl/item300782829_powiadomienie_gsm_mgsm_2_0_nokia_wys _gratis.html

Acha, czy z CA-5 też będzie współpracował ten lub inny moduł ?

3. Jakie są wogóle główne różnice pomiędzy CA-5 a CA-6 z punktu widzenia użytkownika ?

czujnik aqua nie nadaje sie do garazu,tam daj kobalta.
ten modol gsm jest ok i mozna go podlaczyc do tej centrali i do kazdej innej (ja wole modol tej firmy ale wersje PC..programowany z kompa a nie zworkami)

roznice miedzy ca 5 a 6 to np.:
-CA5 ma 5lini , a CA6 -8lini
-CA5 -1strefa , CA6 - 2 strefy
-CA5-posiadaj klawiatury LCD i LED ,a CA6 tylko LED
.....i wiele innych jeszcze rzeczy ale to podsatwowe sa..

_ZBYCH_
27-01-2008, 01:27
Witam!
arm.pl napisał parę wątków wyżej, czy decyduję się na czujki Pyronix Matrix, ale przejrzałam trochę stron i to nie są te o których myśli kolega arm.pl. Mnie chodzi (i takie zamówił instalato)r o czujki VIDICON, są tam FLASH - jako dualna ruchu i stłuczenia oraz właśnie MATRIX PIR+MW. Może coś przeoczyłam, ale na innym forum znalazłam je jako polecane, że są podobno niezłe. Bardzo proszę o opinię, już zamieszałam, wstrzymałam zamówienie by ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany, za Waszą ewentualną podpowiedzią drodzy forumowicze. Każda Wasza uwaga dużo daje do myślenia, szukam wówczas, porównuję, w końcu pytam instalatora, a jemu coraz niżej szczena opada. W końcu rzuci mnie jak jakąś... i będę znowu szukała dalej zbawcę. Proszę więc o podpowiedź, czy te czujki firmy VIDICON są w miarę dobre, bo nie chciałabym żeby w pokoju wisiały po 2 sztuki (pir+stłuczenie), dlatego padł wybór na FLASH, ale tam gdzie konieczna MW to musi być jakaś stłuczeniówka (INDIGO??? jak nie GBDII?, jaka?), ale dodatkowo dobrze by ta MW wyglądem pasowała do reszty! Dlatego myślę o tych VIDICON MATRIX MW+PIR. :roll:
Bliźniaczo podobne czujki (ta sama konstrukcja bazowa) oferuje jako nowość firma DSC. Ponieważ DSC ma lepszą sprzedaż, niż Vidicon, to i więcej instalatorów zakupiło te nowe czujki. Opinie są różne, ale często negatywne. Wg mnie, te czujki może i ładnie wyglądają, ale z jakością mają niewiele wspólnego :( (cena o czymś świadczy).
Aniu, ponad to czujki Flash mają max zasięg toru zbicia szyby 4,5 m.
W Twoim przypadku trudno będzie pogodzić jakość z estetyką :(

Na rynku nie ma dobrych jakościowo czujek podwójnych (PIR + GB).
Szanujące się firmy takowych nie produkują.

Jeśli zależy Tobie na jakości, to polecam czujki PIR Siemens IR120C oraz dualne (PIR + MW) IRM 120C, a z GB, np. PARADOX GTR456(X2) lub TEXECOM IMPAQ GB. Niestety średnio pasują do siebie, bo jedne są lekko kremowe (Siemens), a drugie śnieżno białe.

Ponad to przypominam, że czujki GB powinny być testowane specjalnym testerem. Szczególnie w Twoim przypadku w salonie, gdzie czujka musi objąć działaniem spore pomieszczenie. Testowanie powinno się odbywać po zakończeniu aranżacji wnętrz (wtedy, kiedy już są wszystkie meble, zasłony, itp.), bo aranżacja potrafi znacznie zmniejszyć skuteczność wykrywania takich czujek.


Aaa..., jeszcze jedno, czy akumulator musi być już taki lepszejszy? (Europower czy Kobe), nie wystarczy jakiś tańszy? Nie wytrzyma zbyt długo (Jakiś Alarmtech czy coś podobnego?)
Pozdrawiam
Aniu, akumulatory, to jeden z najważniejszych elementów systemu. Warto zainwestować w porządne akumulatory. Miej na uwadze, że przy takim dużym systemie, jak zaplanowałaś, potrzebny będzie dodatkowy moduł zasilacza systemowego + dodatkowy akumulator (a może i dwa takie zestawy - trzeba zrobić bilans prądów!)
Wszystkie akumulatory w cenie poniżej 160 zł to SYF!!!

Kasia_i_Robert
27-01-2008, 07:05
Witam

Mam 3 pytania, nie mogłem kurcze znaleźć odpowiedzi na nie w archiwum.

1. Czy czujka Satel Aqua plus nadaje się do garażu ? Jeśli nie, to prosze o konkretne typy czujek jakie się nadają.

2. Czy taki moduł powiadomienia gsm będzie dobry do centrali Satel CA-6 ?
http://www.allegro.pl/item300782829_powiadomienie_gsm_mgsm_2_0_nokia_wys _gratis.html

Acha, czy z CA-5 też będzie współpracował ten lub inny moduł ?

3. Jakie są wogóle główne różnice pomiędzy CA-5 a CA-6 z punktu widzenia użytkownika ?

W garażu powinno stosować się czujki dualne, gdyż przy zastosowaniu standardowej czujki PIR nagrzany silnik samochodu który dość długo stygnie może wzbudzać fałszywe alarmy.

as24
27-01-2008, 08:40
Ponawiam pytanie, bowiem monter uważa, że na moich oknach czujki inercyjne nie będą wzbudzane przy próbach wybicia szyby.



Czy czujki inercyjne sprawdzają się w oknach drewnianych, a zwłaszcza tych z ruchomym słupkiem???

Drewno przecież nie przenosi drgań tak dobrze jak plastik.

marcin_u
27-01-2008, 09:05
Ponawiam pytanie, bowiem monter uważa, że na moich oknach czujki inercyjne nie będą wzbudzane przy próbach wybicia szyby.



Czy czujki inercyjne sprawdzają się w oknach drewnianych, a zwłaszcza tych z ruchomym słupkiem???

Drewno przecież nie przenosi drgań tak dobrze jak plastik.

głupoty gada twoj monter..na czujniku jest regulacja i trzeba tak ustawic zeby było ok!

aniusiapa
27-01-2008, 11:02
Noo..., uff..., kamień z serca! ZBYCH odpisał, za co mu serdeczne dzięki!!! :P Myślę, że szukanie dalej i wymyślanie nie jest dobrym pomysłem, mając na przeciw doświadczenie, zapewne wieloletnie, instalatorów i doradców z tego forum. Myślę, że zmienię jednak cały system w oparciu o te siemensy, czujki zbicia na razie sobie podaruję, i tak mam ochotę na firany, a pod nimi żaluzje (takie zwykłe, wieszane na skrzydła okien) i tego też nie wzięłam wcześniej pod uwagę. Pewnie w jakiś sposób zmniejszą dźwięk tłuczonej szyby i odległość tych czujek jeszcze bardziej się zmniejszy lub w ogóle nie będą reagowały. Pozostanę przy kontaktronach, a siemensy może w pewnym stopniu rozwiążą kwestie naszego kota. Mam jeszcze pytanie, czy te PIR+MW (IRM120) muszą być także na ścianie (w zasadzie na kominie z tyłu kominka, ale na rogu, przy bocznej ścianie komina gdzie jest kratka wylotu powietrza), będzie patrzyła na jadalnię, czy wystarczy zwykła IR120? Chodzi o to, czy te powietrze wylatujące z kominka z boku, może podrażnić czujkę, która będzie zaraz za rogiem? Komin stoi na środku pomiędzy salonem a jadalnią. Chyba dosyć obrazowo to napisałam. Wcześniej założyłam, żeby taka była, a instalator powiedział, że może być, ale nie musi.
Dzięki jeszcze raz za pomoc, jakoś człowiek uzależnił się od Was mili forumowicze i nawet za bardzo nie wierzy instalatorowi swojemu bez konsultacji z WAMI.
Pozdrawiam
Ania

_ZBYCH_
27-01-2008, 12:11
Wroce ZBYCH'u do profilu DRUTEX
...
Moje pytanie czy mozesz zaznaczyc jakims kolorem na tym rysunku gdzie najlepiej przymocowac taki magnes ?

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/iglo5.jpg



Jeszcze jedna sprawa mnie dreczy. Jesli zrobi sie tzw uchl okna to wtedy system informuje ze okno zostalo otwarte? tzn mages odchyli sie na tyle ze czujka zadziala ?

Nie, przy uchylonym oknie czujnik nie zadziała, jeśli chcesz, aby było sygnalizowane uchylenie okna, to czujnik zamontuj na górze okna.

_ZBYCH_
27-01-2008, 12:15
W jaki sposób zabezpieczyć sypialnię na poddaszu? W sypialni będą okna połaciowe + kontaktrony + czujka zbicia szyby. Natomiast jakie zabezpieczenie zastosować w sytuacji kiedy na noc zostanie uchylone okno?

pozdrawiam
To zależy, jakiej konstrukcji okno i na ile ma być uchylone, bo np. w Velux GGL jest takie zabezpieczenie umozliwiające zablokowanie okna uchylonego na kilka cm. Wówczas można zamontować dodatkowy czujnik kontaktronowy, który kontroluje okno w pozycji uchylonej.
Innym rozwiązaniem jest bariera podczerwieni lub dualna kurtyna podczerwieni.
Do tego czujka gazu usypiającego

_ZBYCH_
27-01-2008, 12:20
Ponawiam pytanie, bowiem monter uważa, że na moich oknach czujki inercyjne nie będą wzbudzane przy próbach wybicia szyby.



Czy czujki inercyjne sprawdzają się w oknach drewnianych, a zwłaszcza tych z ruchomym słupkiem???

Drewno przecież nie przenosi drgań tak dobrze jak plastik.

głupoty gada twoj monter..na czujniku jest regulacja i trzeba tak ustawic zeby było ok!
No nie do końca. Zdarzyło mi się montować czujki inercyjne na oknach drewnianych, w których skrzydła były tak izolowane od ramy (trzy uszczelki), że bardzo mało były przenoszone drgania z szyby. Tam były szyby P4, więc do ich pokonania potrzeba dużej siły i czujka i tak zadziała, ale gdyby to były zwykłe szyby, to raczej czujka by nie zadziałała.

Tak więc wszystko zależy od konstrukcji okna i rodzaju szyby.

geocache
27-01-2008, 14:06
............


Jeszcze jedna sprawa mnie dreczy. Jesli zrobi sie tzw uchl okna to wtedy system informuje ze okno zostalo otwarte? tzn mages odchyli sie na tyle ze czujka zadziala ?

Nie, przy uchylonym oknie czujnik nie zadziała, jeśli chcesz, aby było sygnalizowane uchylenie okna, to czujnik zamontuj na górze okna.

Bardzo serdecznie dziekuje ci za udzielane podpowiedzi, gdyz dzieki nim moze uda mi sie samemu wykonac system ochrony okien. Wiem juz jak i gdzie w profilu zamontowac kontrakton i magnes neodynowy ale zostala mi kwestia magnesu tzn jakiej srednicy nalezy kupic, bo jak patrzylem w ofercie np TUTAJ (http://www.magnesy.eu/magnesy-stale-magnesy-neodymowe-pierscieniowe-c-1_10.html?zenid=2e05ff578377ac6896a7289058a9bd3d)
jest spory wybor.

_ZBYCH_
27-01-2008, 14:15
Bardzo serdecznie dziekuje ci za udzielane podpowiedzi, gdyz dzieki nim moze uda mi sie samemu wykonac system ochrony okien. Wiem juz jak i gdzie w profilu zamontowac kontrakton i magnes neodynowy ale zostala mi kwestia magnesu tzn jakiej srednicy nalezy kupic, bo jak patrzylem w ofercie np TUTAJ (http://www.magnesy.eu/magnesy-stale-magnesy-neodymowe-pierscieniowe-c-1_10.html?zenid=2e05ff578377ac6896a7289058a9bd3d)
jest spory wybor.
Ja przeważnie używam MP 14 x 8/4 x 3 / N35

_ZBYCH_
27-01-2008, 14:21
Szybkie pytanko do Zbycha instalowac centrale Texacom Prem 832 czy Integre 24 plus modul 8 linii do CA 64 jesli satela to w miare krotko dlaczego i jakie sa roznice miedzy Texacom a Satelem oprocz kraju pochodzenia oczywiscie.
Nie montowałem central Texecom. To mało popularne centrale, więc problem z serwisem.
Na porównania parametrów i wskazanie różnic w obu centralach niestety nie mam czasu.

_ZBYCH_
27-01-2008, 14:23
Witam

Dostalem oferte na centrale Matrix 832 z czujnikami Visonic(Next Pir) oraz Srdt 15(Dualny), Radiolinia napadowa Rsu No 2/2 (w komplecie z dwoma pilotami)
Sygnalizator TSZ 2, Klawuatura MX- Icon.
To ma obsluzyc domek z 8 czujnikami, 14 kontraktonami, i 3 kalwiatrury. Czy warto wchodzic w ta centrale??
Nie warto!

_ZBYCH_
27-01-2008, 14:39
Stronę wcześniej jeden forumowicz mnie powalił na kolana...
Ma w opisie miasto w którym mieszka. Widok domu. I w dodatku zamieścił szczegółowy plan domu z rozmieszczeniem czujek... :o :o :o :-?
Proponuję podać jeszcze kod rozbrojenia alarmu a może lepiej od razu kod serwisowy centrali...
Ludzie. Bierzcie pod uwagę, że to jest forum publiczne i widzą te rzeczy różni ludzie.
Nie popadajmy w paranoję :wink: :lol:

geocache
27-01-2008, 15:07
Ja przeważnie używam MP 14 x 8/4 x 3 / N35

Serdeczne dziekuje za informacje

_ZBYCH_
27-01-2008, 15:25
Drogi Zbychu, po Twoich informacjach złożyłem reklamację w agencji ochrony. Zrobiłem to na tyle "skutecznie", że sprawa dotarła aż do dyrekcji :)
Następnego dnia umówiono się ze mną na komisyjne sprawdzenie alarmu.
Przyjechało dwóch panów (w tym jeden pod krawatem :wink: ) i zaczęło się ściemnianie :-?
Że prądu musiało długo nie być, albo kilka razy, że akumulator trzyma napięcie i nie da się inaczej sprawdzić akumulatora, ale jak chcę, to mogą go wymienić (to ja mam decydować, kiedy trzeba wymienić akumulator!!!).
To, że akumulator trzyma napięcie nie oznacza, że jest sprawny!!!
Akumulator z upływem czasu zmniejsza swoją pojemność.
Do badania pojemności służą specjalistyczne testery, a nie woltomierz!
Tester w kilkanaście sekund bada akumulator i pokazuje jego napięcie i pojemność.

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/tester.jpg


Rozbroili mnie tekstem, że taki akumulator wystarcza na taki alarm jak mój, bo oni nawet do większych alarmów dają taki i jest ok. Na moje pytanie o całkowity pobór prądu zrobili takie oczy :o :o :o
To jest właśnie przykład poziomu wiedzy i kompetencji pracowników agencji ochrony...


Zażądałem przeprowadzenia pomiaru poboru prądu z akumulatora - wyszło, że pobór jest na poziomie 1,2 A. Czy to dużo? Akumulator ma 17 AH, czyli na dobrą sprawę wystarcza na jakieś 14 godzin. Czy tak?
Nie. Wygląda to jeszcze gorzej :(
W dużym uproszczeniu: 1,2 x 1,25 = 1,5 - taki pobór prądu należy przyjąć
17 : 1,5 = 11,3 - taki będzie miej więcej czas pracy systemu z w pełni sprawnego akumulatora

Nowy akumulator ma pojemnośc 17 Ah, ale Twój nowy nie jest więc jego pojemność jest już niższa.

Skoro pisałeś, że Twój system padł po 3 godzinach braku zasilania sieciowego, to znaczy, że jego pojemność z nominalnych 17 Ah spadła do... 5 Ah, czyli Twój akumulator już dawno powinien być wymieniony!!!


Mówili, że centrala sprawdza akumulator i jeśli jest niesprawny, to włącza sygnalizację usterki akumulatora :roll:
Owszem, ale centrala nie bada pojemności akumulatora, tylko co jakiś czas dołącza sztuczne obciążenie i bada napięcie na akumulatorze. Jeśli napięcie spadnie poniżej zakładanego poziomu, to system wyświetli usterkę akumulatora. W praktyce przy obecności zasilania sieciowego wyświetlenie usterki akumulatora świadczy o tym, że już w zasadzie nie mamy zasilania awaryjnego, bo akumulator całkowicie padł.
Dlatego każdy system alarmowy powinien być okresowo serwisowany (min. raz w roku).


Tym razem serwisant przywiózł wspomniany przez Ciebie tester czujek zbicia szyby (a jednak! :) ). Zapytałem serwisanta, dlaczego poprzednio twierdził, że tych czujek się nie testuje, to zrobił głupią minę i wzruszył ramionami.
Wrrrr...
Podczas testu okazało się, że jedna z czujek źle działa, a właściwie prawie nie działa, ale nie mogą jej wymienić, bo nie mają przy sobie :-?
No to pieknie!


Na koniec poprosiłem o spisanie szczegółowego protokołu z tego przeglądu.
Sam nie wiem, co mam dalej robić :roll: :(
Poziom tej usługi jest bardzo niski. Mając na uwadze, że za taki przegląd biorą 400 zł, to spodziewałem się większego profesjonalizmu!
Koszt przeglądu sporego systemu jest raczej na normalnym poziomie, ale jakość usługi pozostawia wiele do życzenia.
Co to za agencja?

todaks
27-01-2008, 18:00
Każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia, mi zdarzyło sie pracować w serwisie w dużej agencjii ochrony i niestety w porównaniu z innymi centralami paradox nie wypadał zbyt dobrze, zauważalna była duża usterkowość samej centrali .Czasami centrala musiała byc bardzo oddalona od nadajnika agencji ponieważ ten przy wysyłaniu sygnału testu powodował jej samozałączenia. .......

"Arm" - to ciekawe spostrzeżenie kompletnie nie pasuje do moich doświadczeń ,
wg. mnie centrale ESP748 należą do grupy tzw. "ziz" - załóż i zapomnij .Oczywiście dotyczy to awarii a nie konserwacji .

as24
27-01-2008, 22:35
Zdarzyło mi się montować czujki inercyjne na oknach drewnianych, w których skrzydła były tak izolowane od ramy (trzy uszczelki), że bardzo mało były przenoszone drgania z szyby. Tam były szyby P4, więc do ich pokonania potrzeba dużej siły i czujka i tak zadziała, ale gdyby to były zwykłe szyby, to raczej czujka by nie zadziałała.

Tak więc wszystko zależy od konstrukcji okna i rodzaju szyby.

Ja mam szyby P2. Monter proponuje mi zamiast czujki inercyjnej - detektory stłuczenia szyby z wyjściem tranzystorowym firmy Alarmtech GD 335. Tutaj link: http://www.alarmtech.pl/pl/katalog.php?id=11

Czy cos takiego zda egzamin? Tylko, ze to strasznie brzydkie okropieństwo, a szyby będą wyglądać jak z zakładu jubilerskiego...

aniusiapa
28-01-2008, 21:22
Witam.
Tak przeglądam to forum i szukam rozwiązania zastępującego czujniki stłuczenia szyb i inercyjne. Czy jest w ogóle takowe? Myślę sobie, czy nie można zastosować od zewnętrznej strony okien (od dworu) jakichś czujek, które sygnalizowałyby już samo podejście intruza pod okno, zanim jeszcze coś zmajstruje? Czujki stłuczenia faktycznie mogą nie działać poprawnie jak dam zasłony, powieszę żaluzje itp. Musiałyby znaleźć się zbyt blisko okna, a to w moim przypadku trudne w realizacji. Natomiast czujki inercyjne wymagają prowadzenia osobnych kabli, a mamy już wszystko wykończone, a i tak nie wiadomo jakiej techniki użyje intruz. Czy zechce uderzać w szybę, czy po prostu wytnie szybę mrożąc ją uprzednio (tak mówił mi gość z autoryzacją firmy Satel, który był na oględzinach). Może jest jakaś czujka, zamontowana np. w nadprożu od góry? Co myślicie o tym? Jak ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie, proszę o podzielenie się nim. Na zewnątrz można jakieś bariery dać, ale jak rozwiązać problem z:
1. wieloma krawędziami elewacji (6szt)
2. zwierzętami spacerującymi wokół domu
3. ruszającymi się roślinami od podmuchu wiatru
4. owadami, pająkami itp?
Pozdrawiam

banko
28-01-2008, 22:46
Witam.
Tak przeglądam to forum i szukam rozwiązania zastępującego czujniki stłuczenia szyb i inercyjne. Czy jest w ogóle takowe? Myślę sobie, czy nie można zastosować od zewnętrznej strony okien (od dworu) jakichś czujek, które sygnalizowałyby już samo podejście intruza pod okno, zanim jeszcze coś zmajstruje? Czujki stłuczenia faktycznie mogą nie działać poprawnie jak dam zasłony, powieszę żaluzje itp. Musiałyby znaleźć się zbyt blisko okna, a to w moim przypadku trudne w realizacji. Natomiast czujki inercyjne wymagają prowadzenia osobnych kabli, a mamy już wszystko wykończone, a i tak nie wiadomo jakiej techniki użyje intruz. Czy zechce uderzać w szybę, czy po prostu wytnie szybę mrożąc ją uprzednio (tak mówił mi gość z autoryzacją firmy Satel, który był na oględzinach). Może jest jakaś czujka, zamontowana np. w nadprożu od góry? Co myślicie o tym? Jak ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie, proszę o podzielenie się nim. Na zewnątrz można jakieś bariery dać, ale jak rozwiązać problem z:
1. wieloma krawędziami elewacji (6szt)
2. zwierzętami spacerującymi wokół domu
3. ruszającymi się roślinami od podmuchu wiatru
4. owadami, pająkami itp?
Pozdrawiam

A czy masz przygotowane jakies okablowanie na zewnątrz?? Jesli tak to na jakiej wysokosci wypuszcone są przewody??
Czy może myślisz o bezprzewodowych czujnikach zewnętrznych??


Jesli chodzi o krawędzie domu to rozwiazaniem jest zrobienie "ogrodzenia" wokół domu z barier podczerwieni montowanych na slupkach. Mozna do tego wykorzystac np. jakies ogrodowe latarnie. jednak aby mialo to sens trzeba pokombinowac z rozstawieniem slupków (latarni) w ten sposób aby nie mowily nam od razu jak są rozmieszczone bariery. Szczerze powiem że nie słyszalem o barierach bezprzewodowych. A koszt przewodowych tez wcale nie jest niski.
Jesli chodzi o zwierzaki to zalezy co mamy na mysli jamnika czy moze jakiegos kucyka. Jesli chcemy zeby po podwurku biegam piesek typu wilczur mozeny odrazu odpuscic sobie zabezpieczenie zewnętrzne.

Jobberwalker
29-01-2008, 12:33
Witam Serdecznie,
Jestem tu nowy, na watek trafilem oczywiscie przygotowujac sie do zbudowania alarmu. Na poczatek wielki "respect" dla Zbycha. Gosci na tym forum od lat udzielajac odpowiedzi, porad i przede wszystkim dzielac sie swoim doswiadczeniem.

Przechodzac szybko do meritum sprawy mam kilka pytan:
1) W jaki sposob podlaczamy akumulator/akumulatory do zestawu Integra+"podcentrala" CA64PP? Rownolegle do centrali i podcentrali?
2) Jakich neodymow "pod srube" uzywacie ze strony neodym.pl polecanej przez Zbycha, tych o srednicy zew. 10,14 lub 18 i grubosci 3mm? np. do kontakronow Satela o sr. 10mm?
3) W jaki sposob zrobic instalacje dla pokojow na poddaszu gdzie sa okna polaciowe i normalne. Moj plan to kontaktrony we wszystkich + czujka impaq+ na normalnych. Czy potrzebna bedzie czujka zbicia jesli pokoje na poddaszu wychodza na korytarz gdzie bedzie czujka ruchu PIR?


Z gory dzieki,

Jobberwalker.

_ZBYCH_
30-01-2008, 00:38
Zdarzyło mi się montować czujki inercyjne na oknach drewnianych, w których skrzydła były tak izolowane od ramy (trzy uszczelki), że bardzo mało były przenoszone drgania z szyby. Tam były szyby P4, więc do ich pokonania potrzeba dużej siły i czujka i tak zadziała, ale gdyby to były zwykłe szyby, to raczej czujka by nie zadziałała.

Tak więc wszystko zależy od konstrukcji okna i rodzaju szyby.

Ja mam szyby P2. Monter proponuje mi zamiast czujki inercyjnej - detektory stłuczenia szyby z wyjściem tranzystorowym firmy Alarmtech GD 335. Tutaj link: http://www.alarmtech.pl/pl/katalog.php?id=11

Czy cos takiego zda egzamin? Tylko, ze to strasznie brzydkie okropieństwo, a szyby będą wyglądać jak z zakładu jubilerskiego...
Moim zdaniem montaż takich czujników w domu nie ma sensu. Po pierwsze, jak słusznie zauważyłeś "szyby będą wyglądać jak z zakładu jubilerskiego". Mycie tych szyb, to kolejny koszmar.
Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ten detektor zadziała niemalże w takim samym czasie, co akustyczna czujka zbicia szyby, bo zadziała dopiero na wybicie wewnętrznej, zwykłej szyby (szybę P2 masz tylko na zewnątrz, a do środka masz zwykłą szybę 4mm).

Takie czujniki służą do zabezpieczania raczej stałych szkleń jednowarstwowych (szyby wystawowe, gabloty, itp.)

_ZBYCH_
30-01-2008, 00:46
Witam.
Tak przeglądam to forum i szukam rozwiązania zastępującego czujniki stłuczenia szyb i inercyjne. Czy jest w ogóle takowe? Myślę sobie, czy nie można zastosować od zewnętrznej strony okien (od dworu) jakichś czujek, które sygnalizowałyby już samo podejście intruza pod okno, zanim jeszcze coś zmajstruje? Czujki stłuczenia faktycznie mogą nie działać poprawnie jak dam zasłony, powieszę żaluzje itp. Musiałyby znaleźć się zbyt blisko okna, a to w moim przypadku trudne w realizacji. Natomiast czujki inercyjne wymagają prowadzenia osobnych kabli, a mamy już wszystko wykończone, a i tak nie wiadomo jakiej techniki użyje intruz. Czy zechce uderzać w szybę, czy po prostu wytnie szybę mrożąc ją uprzednio (tak mówił mi gość z autoryzacją firmy Satel, który był na oględzinach). Może jest jakaś czujka, zamontowana np. w nadprożu od góry? Co myślicie o tym? Jak ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie, proszę o podzielenie się nim. Na zewnątrz można jakieś bariery dać, ale jak rozwiązać problem z:
1. wieloma krawędziami elewacji (6szt)
2. zwierzętami spacerującymi wokół domu
3. ruszającymi się roślinami od podmuchu wiatru
4. owadami, pająkami itp?
Pozdrawiam
Do wydania kilkadziesiąt tyś. zł i masz takie zabezpieczenie :wink: :lol:

Opowieści o wycinaniu szyb (uprzednie zmrożenie, to jakaś nowa bajka :wink: :lol: ) jest tak samo prawdziwe i spotykane w praktyce, jak włamania przez wycięcie dziury w ścianie, czy przez zdjęcie dachówki...
:lol: :lol: :lol:

I jeszcze jedno, czasy "autoryzacji" już minęły. Można uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez daną firmę i uzyskać stosowne zaświadczenie, ale to o niczym nie świadczy, bo na takim krótkim, bezpłatnym szkoleniu wiele się nauczyć nie można. To raczej zapoznanie z ofertą produktową i podstawowymi możliwościami urządzeń.

_ZBYCH_
30-01-2008, 00:55
Witam Serdecznie,
Jestem tu nowy, na watek trafilem oczywiscie przygotowujac sie do zbudowania alarmu. Na poczatek wielki "respect" dla Zbycha. Gosci na tym forum od lat udzielajac odpowiedzi, porad i przede wszystkim dzielac sie swoim doswiadczeniem.
Dziękuję za uznanie :)


1) W jaki sposob podlaczamy akumulator/akumulatory do zestawu Integra+"podcentrala" CA64PP? Rownolegle do centrali i podcentrali?
Absolutnie! Każde z urządzeń ma osobny transformator i osobny akumulator. Ponad to należy zwrócić uwagę, że w modułach wyposażonych w zasilacz, przy podłączaniu magistrali, nie łączymy zacisków + 12V!!! (podłączamy tylko CLK, DTM i COM). Wówczas zasilacze pracują niezależnie.
Takie połączenie to często spotykany w instalacjach błąd!


2) Jakich neodymow "pod srube" uzywacie ze strony neodym.pl polecanej przez Zbycha, tych o srednicy zew. 10,14 lub 18 i grubosci 3mm? np. do kontakronow Satela o sr. 10mm?
Odpowiedź padła kilka postów wyżej. Ja przeważnie używam MP 14 x 8/4 x 3 / N35


3) W jaki sposob zrobic instalacje dla pokojow na poddaszu gdzie sa okna polaciowe i normalne. Moj plan to kontaktrony we wszystkich + czujka impaq+ na normalnych. Czy potrzebna bedzie czujka zbicia jesli pokoje na poddaszu wychodza na korytarz gdzie bedzie czujka ruchu PIR?
To już Twój wybór. Ja w takich przypadkach montuję dodatkowo akustyczną czujkę zbicia szyby.

majki
02-02-2008, 21:49
Cześć

Tak sobie myśle nad systemem alarmowym i jednej rzeczy nie mogę zrozumieć :
W domu będą okna WK2, P2.
Oczywiście czujki PIR.
No i do tego mam na każde okno dawać kontaktron + czujkę zbicia szyby ?
Bo jak zaczynają tłuc szybę, to kontaktron nie potrzebny, a jak wchodzą wyważając łomem, no to właśnie kontaktron - dobrze kapuję ?
Ja domyślam się, że ideałem są wszystkie czujki - ale cena też gra rolę ... :oops: :roll:

Pomożecie ?
Zbych - pomożesz ... ? :oops:

pozdrawiam, majki

_ZBYCH_
03-02-2008, 00:58
Cześć

Tak sobie myśle nad systemem alarmowym i jednej rzeczy nie mogę zrozumieć :
W domu będą okna WK2, P2.
Oczywiście czujki PIR.
No i do tego mam na każde okno dawać kontaktron + czujkę zbicia szyby ?
Bo jak zaczynają tłuc szybę, to kontaktron nie potrzebny, a jak wchodzą wyważając łomem, no to właśnie kontaktron - dobrze kapuję ?
Ja domyślam się, że ideałem są wszystkie czujki - ale cena też gra rolę ... :oops: :roll:

Pomożecie ?
Zbych - pomożesz ... ? :oops:

pozdrawiam, majki
Witam

Te czujki RIR wcale nie są takie oczywiste :wink: :lol:

Skoro masz w domu okna o zwiększonej odporności na włamanie, to korzystnie jest zamontować na nich czujki inercyjne i kontaktrony.
Czujka inercyjna w większości przypadków wykrywa już próbę wyłamania okna lub wybicia szyby (czujka inercyjna działa na drgania, więc wykrywa wszelkie uderzenia w szybę lub ramę okna lub drzwi). Kontaktron wykrywa otwarcie okna (lub drzwi), ale także wykrywa nie zamknięte okno przy uzbrajaniu systemu.
Dodatkowo kontaktrony pełnią funkcję użytkową - przy rozbrojonym systemie otwarcie drzwi lub okna wywołuje sygnał gongu w klawiaturze.
Ponad to taki system obwodowy zapewnia możliwość przemieszczania się po całym domu przy uzbrojonym systemie oraz możliwość pozostawienia nawet dużych zwierząt lub wariujących kotów.
Nie bez znaczenia jest również ochrona nocą sypialni (nawet uchylone okno jest pod ochroną systemu).

Czujki ruchu polecam tylko jako uzupełnienie takiego systemu - w głównych punktach domu (salon, gabinet, hol na parterze i hol na piętrze lub poddaszu).

majki
03-02-2008, 20:13
Zbych - ogromne dzięki, dało mi to do myślenia ...
A w przypadku domu "surowego" gdzie na razie chciałbym chronić jedynie wstawione okna - dać te 3-4 czujki PIR, a resztę po ostatecznym wprowadzeniu ... ?
No i czy na każde okno czujka inercyjna ? Nie powiem, 14 okien, to jest pewien wydatek ... :(
No i "robi" się zupełnie inna centralka : 14 okien to 28 linii ( inercyjne + kontaktrony ) + dymowa + gaz + drzwi wejściowe + garaż ... :-?
Właściwie spodziewam się, że alarm jest drogi, ale jak każdy gdzieś tam szukam oszczędności.
Choć pytanie fundamentalne - czy bezpieczeństwo ma cenę ... ? :roll:

pozdrawiam, majki

aniusiapa
05-02-2008, 20:56
Witam ponownie na forum.
Właśnie wykonałam milowy krok! Zakupiliśmy wszystkie niezbędne podzespoły do systemu przewidzianego w naszym domku. Dzięki za podpowiedzi i nakierowania. Zdecydowałam się jednak na wszystkie czujki siemensa plus kontaktrony, a w przyszłości założę kurtyny na ścianach nad oknami (od zewnątrz oczywiście) i tym samym rozwiążę problem czujek wibracyjnych, stłuczeń itp. Położymy w ociepleniu kable na przyszłość, do tych właśnie kurtyn. Mam w związku z tym pytanie, czy jak mam na ścianie 3 okna (szerokość całej ściany około 8 metrów), to czy wystarczy jeden czujnik kurtynowy by objął wszystkie te okna? Czy można tak pochylić ten czujnik by "koniec jego widzenia" wchodził na dolną część ściany tak, by mogły pod ścianą biegać koty i psy, a jak podejdzie człowiek do okna to czujka zadziała? Proszę o wyjaśnienie, czy dobrze rozumuję istotę działania takiej kurtyny. Na mój babski łeb, ta kurtyna to jak odwrócony w dół wachlarz, rozłożony 180st. Czy tak??? Chyba można go tak lekko pochylić (np 5st od pionu) w stronę dołu elewacji, by swym zasięgiem obmywał jedynie płaszczyznę do parapetów okien?
Aaa... jeszcze jedno, mam pytanko, czy czujki, te moje IR120, można wieszać w salonie pod sufitem? Salon ma 3 metry wysokości, a podobno trzeba je dać na max. 2,4 m. Co o tym sądzisz ZBYCHU?
Pozdrawiam!!!

PavvelB
07-02-2008, 08:27
Pytanie do ZBYCHA
Czy adres w stopce jest aktualny? Wysłałem tydzień temu maila w sprawie alarmu w domu. Nie wiem czy dostałeś.

renia i arek
07-02-2008, 17:46
witam.
mam małe pytanko - jaki zamontować kontaktron do rolety zew. i w którym miejscu.

ps. Zbychu jesteś ok, czytam Cię w róznych wątkach i myślę, że powinieneś dostać medal. Uznanko stary i szacunek.
arek

Kasia&Marcin
08-02-2008, 23:16
Witam,
również potrzebuję pomocy w sprawie doboru instalacji alarmowej.
Z tego co ustaliłam z instalatorem ma to być Ca-10 (cięcie kosztów z integry) Sam alarm ma służyć oczywiście jako alarm, a dodatkowo ma sterować roletami ( przy zazbrajaniu stref rolety mają się zamykać i na odwrót).
W domu pociągnięte są kable ale wyłącznie na czujniki wewnętrzne.Na etapie kładzenia kabli nie myśleliśmy o kontraktorach itp.
I tu chyba nasz błąd bo z tego co czytam to czujniki to wątpliwy element systemu.
Dodatkowo o zgrozo mamy kota! Nie będe go szukać przed każdym wyjściem żeby zamknąć go w pomieszczeniu bez czujnika. Potrzebne są jakieś czujniki które nie wykryją tego wariata....
Kolejnym "plusem" jest wielkie patio w salonie w którym prawdopodobnie kot będzie najczęściej przebywał.

Dom ma poddasze z dwoma wyjściami balkonowymi, oknami połaciowymi. Na parterze są 4 okna + duże patio. Same łatwo dostępne wejścia dla potencjalnego złodzieja :evil:

Jaki system alarmowy poleciacie? Proszę pomórzcie bo inaczej kotek będzie robił za koguta na dachu ;-D

krzysztofh
11-02-2008, 12:48
To może i ja z pytaniem
Jest tak:
w drzwiach wejściowych dwa kontaktrony. Trzy klawiatury (wejście, garaż i góra)
Centrala DSC5020
Stan pożądany: przy włączeniu nocnym (górną klawiaturą) przy otwarciu drzwi (działają oba kontaktrony) alarm wywołany bez zwłoki na wejście.
Przy wyjściu i uzbrojeniu systemu normalnym jest zwłoka na wejście.
Chodzi o to, że dysponując dwoma liniami z drzwi wejściowych tak je zdefiniować aby nie przełączać się między posystemami a mieć zakładaną funkcjonalność.

banko
11-02-2008, 18:08
Zakładając że chodzi tylko o te dwie czujki to da sie to zrobic w nastepujacy sposób:
jeden kontaktron w 1 podsystemie, drugi w 2. Klawiatura w wejsciu i w garazu w 1 podsystemie na pietrze w 2. Jeden kontaktron programujesz jako opóźniony i przypisujesz do 1 podsystemu, drugi jako natychmiastowy i do 2 podsystemu. Potrzebny bedzie tez 1 przekaznik. Potrzebujemy zaprogramowac wyjscie PGM na zalaczenie 1 strefy i wysterowac nim przekaznik, ktory bedzie zamykał i otwierał nam linie w 2 podsystemie (linia załąćzenie częsciowe) czesciowe dlatego ze musimy blokowac kontaktron nr 2 bo w momencie otwarcia drzwi wywolywał by nam alarm. Wiec Linia z kontaktronu 2 tez musi byc zaprogramowana jako warunkowa w 2 podsystemie. Natomiast bedąc na górze załaczamy całą 2 strefe wtedy kontaktron nr 2 działa nam natychmiastowo.
ALE CZY TO JEST NAJSZCZESLIWSZE ROZWIAZANIE?? Co jesli zazbroimy na noc i ktoś zechce wejść do domu np. syn z dyskoteki;-) wtedy ma dwa wyjscia albo siedzi pod drzwiami, albo wchodzi z alarmem i wszyscy wiedza kiedy skonczyl imprezowac;-)

krzysztofh
11-02-2008, 19:05
Trochę też kombinowałem w tym kierunku. W domu oczywiście są kontaktrony w oknach jako 03, czujki PIR w pokojach itd. zdefiniowane 03 i 05.
Kombinowałem tak że wszystkie linie poza tymi dwoma kontaktronami przypiszę do obu podsystemów i klawiatury i kontaktrony w drzwiach jak sugerowałeś.
Myślałem że jak włączę system w trybie domowym klawiaturą na górze to aktywna będzie linia z kontaktronem powiedzmy "2" jako 03. Jak bym uzbrajał system klawiaturą przy drzwiach to byłby typowy stan z kontaktronem "1" jako 01. Tyle że myślałem że ten drugi przy wejściu do domu będzie nieaktywny, bo nieprzypisany do włączonego podsystemu.

banko
11-02-2008, 19:47
W DSC jak dobrze pamietam jesli przypiszemy jeden czujnik do wiecej niz jednej strefy bedzie on działał dopiero wtedy jeśli bedą załączone wszystkie strefy do, których został przypisany.

krzysztofh
11-02-2008, 19:50
A może rozwiązaniem byłoby po prostu włączanie systemu w trybie obwodowym poprzez * 9. Wtedy usuwana jest zwłoka dla linii opóźnionych. To chyba najprostsze.

banko
11-02-2008, 19:55
tylko po co wtedy dwa kontaktrony w drzwiach??? i po co podział na podsystemy??? najprosciej jest na jednym ze strefa nocną

krzysztofh
11-02-2008, 19:58
Fakt. Próbuję pomóc koledze z pracy w konfiguracji jego systemu. Mój też na DSC 5020 chodzi od 3 lat.

banko
11-02-2008, 20:04
Jeszcze jedna ważna sprawa nie wszyscy o tym wiedza a dowiaduja sie najcześciej po fakcie: Jesli mamy linie sypialniane i uzbroimy kodem system to po wejsciu i naruszeniu czujnika wejscia/wyjscia czujniki te nas ignoruja przez czas na wejscie natomiast po uzbrojeniu przyciskiem funkcyjnym Away nie mamy tego problemu działaja wtedy jak natychmiastowe może to niekiedy być otwartą droga dla potencjalnego zlodzieja, który może miec w ten sposób możliwosc unieszkodliwienia np nadajnika. To takie moje prywatne spostrzeżenia dlatego zawsze zalecam uzywanie przyciskow funkcyjnych.

krzysztofh
11-02-2008, 21:26
Dzięki. Jak się zastanowić nad funkcjonalnością linii to staje się to jasne. Ale nie takie oczywiste i rzeczywiście się nad tym nie zastanawiałem.

renia i arek
12-02-2008, 09:20
witam
Mam prośbę jeżeli ktoś ma zamontowane kontaktrony w roletach zew. niech sie podzieli infor jakie i jak montowane, bo mam problem jak je zamontować.
z góry dzięki
arek

_ZBYCH_
12-02-2008, 21:57
Witam :)


...a w przyszłości założę kurtyny na ścianach nad oknami (od zewnątrz oczywiście) i tym samym rozwiążę problem czujek wibracyjnych, stłuczeń itp. Położymy w ociepleniu kable na przyszłość, do tych właśnie kurtyn. Mam w związku z tym pytanie, czy jak mam na ścianie 3 okna (szerokość całej ściany około 8 metrów), to czy wystarczy jeden czujnik kurtynowy by objął wszystkie te okna? Czy można tak pochylić ten czujnik by "koniec jego widzenia" wchodził na dolną część ściany tak, by mogły pod ścianą biegać koty i psy, a jak podejdzie człowiek do okna to czujka zadziała? Proszę o wyjaśnienie, czy dobrze rozumuję istotę działania takiej kurtyny. Na mój babski łeb, ta kurtyna to jak odwrócony w dół wachlarz, rozłożony 180st. Czy tak??? Chyba można go tak lekko pochylić (np 5st od pionu) w stronę dołu elewacji, by swym zasięgiem obmywał jedynie płaszczyznę do parapetów okien?

Aniu, o wadach czujek zewnętrznych pisałem już wielokrotnie. Temat czujek zewnętrznych jest znacznie trudniejszy, niż się wydaje. Naprawdę trzeba sporo wiedzy i praktyki, aby zaprojektować i wykonać taki system.
Kilka podstawowych zasad:
- nie należy wykorzystywać maksymalnego zasięgu czujek (a tym samym ustawiać czułość na max.). Mimo wyższych kosztów, warto zamontować więcej czujek obejmujących mniejsze pole działania. To pierwszy krok do zmniejszenia ilości fałszywych alarmów.
- czujki podczerwieni w różnych warunkach mają różny zasięg. Czasem zasięg może się zwiększyć nawet dwukrotnie! Należy mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku, kiedy czujka jest skierowana w stronę nieprzejrzystego ogrodzenia i może wykrywać obiekty poza terenem naszej działki (np. duże samochody)
- należy unikać montowania czujek z polem widzenia skierowanym w stronę słońca (nawet czujek dualnych!).
- przy projektowaniu takiego systemu należy uwzględnić sposób zagospodarowania terenu w polu widzenia czujek (rośliny, elementy architektury ogrodowej, wystające elementy na elewacji, np. wystające ramki wokół okien, itp.)
Odnośnie Twojego pytania o możliwość odchylenia czujki od pionu, to zależy od wielu czynników. Generalnie na ten temat musi się wypowiedzieć Twój instalator, który dokonując wizji lokalnej i posiadając wiedzę i praktykę (zakładam, że takową ma) sam oceni, co można, a co nie.


Aaa... jeszcze jedno, mam pytanko, czy czujki, te moje IR120, można wieszać w salonie pod sufitem? Salon ma 3 metry wysokości, a podobno trzeba je dać na max. 2,4 m. Co o tym sądzisz ZBYCHU?
Pozdrawiam!!!
Producent nie bez powodu podaje min. i max. wysokość montażu danego czujnika. Czujka jest konstruowana przy określonych założeniach. Zmiana warunków pracy czujki może wpłynąć na jej skuteczność oraz fałszywe alarmy.
Zwiększenie wysokości montażu zmieni charakterystykę pola widzenia czujki i czujka może o wiele gorzej wykrywać obiekty.
W uproszczeniu pisząc, zasada działania czujki podczerwieni jest taka, soczewka (lub lustro - w przypadku czujek lustrzanych, do jakich zalicza się Twój Siemens IR120C) dzieli pole widzenia w pionie i poziomie na kilkanaście - kilkadziesiąt pól. Obiekt przechodzący z jednego do drugiego pola wywołuje kryterium alarmu. Podnosząc czujkę do góry spowodujesz, że ruch pod czujką i blisko czujki może być gorzej wykrywany. Jeśli musisz zmienić wysokość montażu, to przed montażem należy wykonać próbę działania w planowanym miejscu montażu.

lbryndal
12-02-2008, 22:00
Witam
Mam pytanie czy tak ustawione czujki jak na zdjęciu poniżej mają sens ?

http://images26.fotosik.pl/157/5087de9f3a3fbc15.jpg

początkowo myślałem o satelu CA-5 ale jednak braknie miejsca na nim i chyba będzie to jednak CA-6 + czujki AQUA PLUS - czy to dobry wybór ?

_ZBYCH_
12-02-2008, 22:11
Czujka inercyjna w większości przypadków wykrywa już próbę wyłamania okna lub wybicia szyby (czujka inercyjna działa na drgania, więc wykrywa wszelkie uderzenia w szybę lub ramę okna lub drzwi). Kontaktron wykrywa otwarcie okna (lub drzwi), ale także wykrywa nie zamknięte okno przy uzbrajaniu systemu
a jak zabezpieczyć zwykłe okno tarasowe z roletą ?? w tej chwili mam tam czujkę dualna i czegoś mi tam brakuje

czy z tego co piszesz wynika że najlepsze by było dać tam kontaktron na roletę a czujkę inercyjna na szybę ??

a może zamontować kamery ?? na meneli złomiarzy wystarczy ??
Nie podałeś zbyt wielu szczegółów, aby można było coś konkretnie doradzić.
Kontaktron na rolecie może się sprawdzić, ale nie koniecznie. Zdarzyło się w pewnym obiekcie, że złodzieje rozcięli pancerz około pół metra od dołu i przełamali pancerz na środku wyciągając go z prowadnic. Albo wiedzieli, że na rolecie jest kontaktron, albo się tego spodziewali.
Czujka inercyjna montowana na ościeżnicy okna tarasowego może nie wykryć pokonywania rolety (zależy od wielu czynników), ale wykryje próbę pokonania okna.
Wniosek: kontaktron na rolecie nie wystarczy - może stanowić uzupełnienie systemu. System podstawowy, to kontaktron i czujka inercyjna na oknie.

Odnośnie kamer, to zastanów się czemu mają służyć. Jeśli ich widok ma odstraszać złodzieja, to wystarczą same atrapy.

_ZBYCH_
12-02-2008, 22:20
Pytanie do ZBYCHA
Czy adres w stopce jest aktualny? Wysłałem tydzień temu maila w sprawie alarmu w domu. Nie wiem czy dostałeś.
Owszem, adres jest aktualny. Jestem bardzo zajętym człowiekiem. W wolnych chwilach mogę odpowiadać na pojedyncze pytania. Przykro mi, ale aktualnie niestety nie mam czasu na odpisywanie na taki referat, jaki mi przysłałeś.

_ZBYCH_
12-02-2008, 22:26
witam.
mam małe pytanko - jaki zamontować kontaktron do rolety zew. i w którym miejscu.

ps. Zbychu jesteś ok, czytam Cię w róznych wątkach i myślę, że powinieneś dostać medal. Uznanko stary i szacunek.
arek
Dziękuję za uznanie.

Czy rolety są już zamontowane? Jeśli tak, to w jaki sposób? (najlepiej wklej zdjęcia).
Jeśli rolety nie są jeszcze zamontowane, to zamów rolety z wbudowanym czujnikiem. Takie czujniki przeznaczone do wmontowania w rolety produkuje firma ANWIS (www.anwis.pl)

Czasem w roletach już zamontowanych nie da się zamontować czujników, bo nie ma na nie miejsca :(

aniusiapa
12-02-2008, 22:56
Dzięki ZBYCHU za odpowiedź. Jestem aktualnie po montażu systemu, jednak nie do końca jest jak powinno. Mianowicie, czytałam, że czujka MW (taką mam w salonie - IRM120C) jest ciągle pod prądem, a wówczas podobno mikrofale ciągle działają na mieszkańców. ZBYCHU jak to jest, czy da się włączać tą czujkę wtedy gdy aktywuję system, czy musi cały czas siać promieniowaniem i czy jest ono szkodliwe??? Szczególnie chodzi mi o dziecko, a salon to miejsce przebywania nas przez większość czasu. Instalator nie znalazł w niej niezależnego zasilania dla PIR i MW i mówi, że jak podłączy w stan: "czujka aktywna w stanie czuwania" czy jakoś tam, to przy uzbrajaniu alarmu wyskakuje informacja o naruszeniu i że tak nie może być. Czy wszyscy mający MW w domu muszą być narażeni na naświetlanie?
Jeszcze jedno ważne pytanie, czy kable telefoniczne, a konkretnie YTKSY 3x0,5x2 są uważane jako skrętka? Bo centrala ma problem z identyfikacją rozszerzenia CA64E na tym kablu. Po zdublowaniu kabelków (czyli jedna para jako 1 kabel) zidentyfikowała ten moduł. Jaki kabel uważany jest za skrętkę a jaki nie? W postach duuużo wcześniej pisze, że YTKSY to dobre kable i takie używa się w systemach alarmowych.
Aaa, jeszcze jedno, czy czujki (piry i kontaktrony) przyporządkowane do 1 sterfy mogą też przynależeć do 2 strefy? oczywiście strefy załączane mają być niezależnie, albo 1 albo 2ga, albo 3cia strefa. Chcę podzielić tak, by w 1 sterfie, np znalazły się same kontaktrony w całym domu i PIR w garażu (w domu zostają zwierzęta), w 2giej natomiast cały dół (piry+kontaktr) - jak idziemy spać, w 3ciej calutki dom (jak wszyscy opuszczamy dom). Da się tak?
Pozdrawiam!!!

_ZBYCH_
12-02-2008, 23:01
Witam,
również potrzebuję pomocy w sprawie doboru instalacji alarmowej.
Z tego co ustaliłam z instalatorem ma to być Ca-10 (cięcie kosztów z integry) Sam alarm ma służyć oczywiście jako alarm, a dodatkowo ma sterować roletami ( przy zazbrajaniu stref rolety mają się zamykać i na odwrót).
W domu pociągnięte są kable ale wyłącznie na czujniki wewnętrzne.Na etapie kładzenia kabli nie myśleliśmy o kontraktorach itp.
I tu chyba nasz błąd bo z tego co czytam to czujniki to wątpliwy element systemu.
Dodatkowo o zgrozo mamy kota! Nie będe go szukać przed każdym wyjściem żeby zamknąć go w pomieszczeniu bez czujnika. Potrzebne są jakieś czujniki które nie wykryją tego wariata....
Kolejnym "plusem" jest wielkie patio w salonie w którym prawdopodobnie kot będzie najczęściej przebywał.

Dom ma poddasze z dwoma wyjściami balkonowymi, oknami połaciowymi. Na parterze są 4 okna + duże patio. Same łatwo dostępne wejścia dla potencjalnego złodzieja :evil:

Jaki system alarmowy poleciacie? Proszę pomórzcie bo inaczej kotek będzie robił za koguta na dachu ;-D
No cóż, jak sam napisałeś, jesteś skazany na czujki ruchu. Nie tnij jednak kosztów na czujkach, bo szybko będziesz żałował.
Musisz zastosować dobre, sprawdzone czujki oraz - bardzo ważne! - ściśle zastosować się do instrukcji montażu. Bardzo ważna sprawa, to takie umiejscowienie czujki, aby kot nie mógł się zbliżyć na odległość mniejszą, niż 2 metry (uwaga na ustawienie mebli!)
Z czujek, które mogę polecić, to Siemens IR 120C (+ jeśli będzie konieczny, to klips IRMC104 maskujący strefę podejścia) oraz czujka dualna Bosch BLD1P (bardziej odporna na niekorzystne warunki).

_ZBYCH_
12-02-2008, 23:13
Witam
Mam pytanie czy tak ustawione czujki jak na zdjęciu poniżej mają sens ?

http://images26.fotosik.pl/157/5087de9f3a3fbc15.jpg

początkowo myślałem o satelu CA-5 ale jednak braknie miejsca na nim i chyba będzie to jednak CA-6 + czujki AQUA PLUS - czy to dobry wybór ?

Przy takim umiejscowieniu czujek można delikatnie otworzyć okno i zasłonić czujkę.

_ZBYCH_
13-02-2008, 00:32
Dzięki ZBYCHU za odpowiedź. Jestem aktualnie po montażu systemu, jednak nie do końca jest jak powinno. Mianowicie, czytałam, że czujka MW (taką mam w salonie - IRM120C) jest ciągle pod prądem, a wówczas podobno mikrofale ciągle działają na mieszkańców. ZBYCHU jak to jest, czy da się włączać tą czujkę wtedy gdy aktywuję system, czy musi cały czas siać promieniowaniem i czy jest ono szkodliwe??? Szczególnie chodzi mi o dziecko, a salon to miejsce przebywania nas przez większość czasu. Instalator nie znalazł w niej niezależnego zasilania dla PIR i MW i mówi, że jak podłączy w stan: "czujka aktywna w stanie czuwania" czy jakoś tam, to przy uzbrajaniu alarmu wyskakuje informacja o naruszeniu i że tak nie może być. Czy wszyscy mający MW w domu muszą być narażeni na naświetlanie?
Aniu, ta czujka nie wysyła promieni roentgena, więc nie naświetla ludzi :wink: :lol:
Nadajnik mikrofalowy umieszczony w czujce jest małej mocy, więc nie jest bardzo szkodliwy. Nie zaleca się stałego przebywania w pobliżu takiej czujki (np. jeśli zamontowana jest w biurze i pod nią stoi biurko). Sądzę, że o wiele większy wpływ na zdrowie ma telefon komórkowy, którego codziennie używamy lub monitor komputerowy.
Jeśli nie chcesz, aby czujka działała przy wyłączonym systemie, to oczywiście można ją podłączyć w taki sposób, aby zasilanie czujki włączało się dopiero po uzbrojeniu systemu.
Informację o naruszeniu czujki w momencie uzbrajania systemu można wyłączyć. Nie tak dawno pisałem tu instrukcję, jak to zrobić.


Jeszcze jedno ważne pytanie, czy kable telefoniczne, a konkretnie YTKSY 3x0,5x2 są uważane jako skrętka? Bo centrala ma problem z identyfikacją rozszerzenia CA64E na tym kablu. Po zdublowaniu kabelków (czyli jedna para jako 1 kabel) zidentyfikowała ten moduł. Jaki kabel uważany jest za skrętkę a jaki nie? W postach duuużo wcześniej pisze, że YTKSY to dobre kable i takie używa się w systemach alarmowych.
Tak przewody YTKSY, to jest skrętka telefoniczna. Firma Satel podaje w instrukcji, że nie należy stosować przewodów typu skrętka do łączenia modułów i manipulatorów. Ja jednak nigdy nie miałem z tym problemów, ale jeśli nie są zachowane zasady wykonywania instalacji (np. prowadzenie instalacji alarmowej zbyt blisko inst. elektrycznej, nie zachowanie minimalnych promieni gięcia przewodów, itp.), to mogą być problemy.


Aaa, jeszcze jedno, czy czujki (piry i kontaktrony) przyporządkowane do 1 sterfy mogą też przynależeć do 2 strefy? oczywiście strefy załączane mają być niezależnie, albo 1 albo 2ga, albo 3cia strefa. Chcę podzielić tak, by w 1 sterfie, np znalazły się same kontaktrony w całym domu i PIR w garażu (w domu zostają zwierzęta), w 2giej natomiast cały dół (piry+kontaktr) - jak idziemy spać, w 3ciej calutki dom (jak wszyscy opuszczamy dom). Da się tak?
Pozdrawiam!!!
Centrala nie umożliwia przypisania jednej linii (czyli jednego wejścia) do kilku stref. Można realizować strefy zależne lub scenariusze z blokowaniem danych grup wejść po użyciu określonego kodu do uzbrojenia systemu lub użycie kursorów do blokowania grup wejść przed uzbrojeniem systemu. To jednak wymaga od instalatora dobrej znajomości oprogramowania, bo generalnie przy tej centrali wiele rzeczy można zrobić niestandardowo. Sądzę jednak, że skoro Twój instalator nie wie, jak wyłączyć sygnalizowanie naruszenia wejść przy uzbrajaniu systemu, to tym bardziej nie stworzy niestandardowego oprogramowania dla Twoich potrzeb :(
A może po prostu nie chce mu się kombinować.
Musisz mieć też na uwadze, że instalator za stworzenie niestandardowego oprogramowania może żądać dodatkowego wynagrodzenia (w końcu to wiedza i czas).
Wiesz, może to jest tak, że jak się da, to się da :wink: :lol:

Sako
13-02-2008, 03:36
są uważane jako skrętka?

Przewody o symbolach YTKSY sa skretka wieloparowa.

Skretka polega na tym, ze poszczegolne druciki w kablu sa ze soba skrecone parami. Taki kabel przy odpowiednim wykorzystaniu (upraszczajac przy laczeniu urzadzen, ktore wymagaja takiego polaczenia) umozliwia znaczne zmniejszenie wplywu otoczenia (np innych instalacji i urzadzen) na bezbledne przesylanie informacji. Urzadzeniom nie wymagajacych skretki, generalnie nie powinno przeszkadzac, ze przewody sa skrecone - tu raczej wazne sa pozostale zalecenia dotyczace instalacji. Jesli chodzi o wykrywanie skretki, to po zdjeciu 2-3 cm izolacji z przewodu widac czy druciki sa ze soba skrecone czy nie.

lbryndal
13-02-2008, 07:46
Witam
Mam pytanie czy tak ustawione czujki jak na zdjęciu poniżej mają sens ?

http://images26.fotosik.pl/157/5087de9f3a3fbc15.jpg

początkowo myślałem o satelu CA-5 ale jednak braknie miejsca na nim i chyba będzie to jednak CA-6 + czujki AQUA PLUS - czy to dobry wybór ?

Przy takim umiejscowieniu czujek można delikatnie otworzyć okno i zasłonić czujkę.
a jak się otworzy okno i powiedzmy przysłoni czujkę to nie będzie ona już wtedy działała prawidłowo?
czyli co czujki naprzeciw okien ? a czy wtedy nie będzie wywoływało fałszywych alarmów gdy ktoś za oknem będzie przechodził albo zagladał przez okno ?

_ZBYCH_
13-02-2008, 09:12
a jak się otworzy okno i powiedzmy przysłoni czujkę to nie będzie ona już wtedy działała prawidłowo?
czyli co czujki naprzeciw okien ? a czy wtedy nie będzie wywoływało fałszywych alarmów gdy ktoś za oknem będzie przechodził albo zagladał przez okno ?
Pasywna czujka podczerwieni (czyli taka, jaką użyjesz) zasłonieta czymkolwiek przestaje działać.
Czujka nie widzi nic za szybą, więc bez obaw, nie zobaczy nikogo za oknem.

marcin_aneta
13-02-2008, 09:26
witam

czy ktos wie (zbychu ??) jak w integrze 64 zrobic aby dioda na manipulatorze swiecila sie przez caly czas kiedy alarm jest uzbrojony ? obecnie mam tak ze po uzbrojeniu dioda sie zapala a nastepnie po kilku minutach gasnie. chcialbym aby swiecila sie non stop az do rozbrojenia. mozna tak ? jesli tak to gdzie grzebnac ?
thnx from the mountain :)

pablitoo
13-02-2008, 09:32
witam

czy ktos wie (zbychu ??) jak w integrze 64 zrobic aby dioda na manipulatorze swiecila sie przez caly czas kiedy alarm jest uzbrojony ? obecnie mam tak ze po uzbrojeniu dioda sie zapala a nastepnie po kilku minutach gasnie. chcialbym aby swiecila sie non stop az do rozbrojenia. mozna tak ? jesli tak to gdzie grzebnac ?
thnx from the mountain :)

Grzebnąć w DloadX - po połączeniu się z centralą w jednej z opcji manipulatora bodajże jest możliwość ustawiania ciągłej sygnalizacji czuwania w manipulatorze.
Poszukaj - jak nie znajdziesz wieczorem looknę w moją Integrę i podpowiem :lol:

PavvelB
13-02-2008, 09:59
Rozumiem Zbychu że tych pytań trochę się uzbierało. Może na razie powiesz czy takie rozmieszczenie czujek jakie wymyśliłem jest poprawne? Niedługo ruszam z ciągnięciem kabli i nie chciałbym zrobić jakiegoś błędu który później będzie trudno poprawić. Resztę problemó jakoś rozwiążę w dłuższym czasie. Dziękuję z góry.

_ZBYCH_
13-02-2008, 10:30
witam

czy ktos wie (zbychu ??) jak w integrze 64 zrobic aby dioda na manipulatorze swiecila sie przez caly czas kiedy alarm jest uzbrojony ? obecnie mam tak ze po uzbrojeniu dioda sie zapala a nastepnie po kilku minutach gasnie. chcialbym aby swiecila sie non stop az do rozbrojenia. mozna tak ? jesli tak to gdzie grzebnac ?
thnx from the mountain :)
No jak to, Zbychu ma nie wiedzieć??? :wink: :lol:

Wchodzisz kolejno w: Tryb serwisowy > Opcje > Czasy > Wygaś informację o czuw. po: ustaw na "0", następnie [#], następnie 4 x do pozycji Koniec TS, następnie [#]. Po chwili system zapyta, "Zapisać dane w pam. FLASH? 1 = TAK", wybierz [1], po chwili system zrestartuje się i od tej chwili informacja o czuwaniu nie będzie wygaszana.

lbryndal
13-02-2008, 11:42
a jak się otworzy okno i powiedzmy przysłoni czujkę to nie będzie ona już wtedy działała prawidłowo?
czyli co czujki naprzeciw okien ? a czy wtedy nie będzie wywoływało fałszywych alarmów gdy ktoś za oknem będzie przechodził albo zagladał przez okno ?
Pasywna czujka podczerwieni (czyli taka, jaką użyjesz) zasłonieta czymkolwiek przestaje działać.
Czujka nie widzi nic za szybą, więc bez obaw, nie zobaczy nikogo za oknem.
ale jak wyjdzie ktoś zza okna to już go alarm capnie więc tyle tylko, że za oknem będzie niewidzialny, pozatym zakładam że okna będę zamykał przed wyjściem z domu więc chyba czujki koło okien byłyby ok czy może bardziej koło drzwi ustawić je ?

renatata
13-02-2008, 14:53
pewna firma ochroniarska zaproponowała mi do wyboru centrale Matrix 832+ lub GTX-40(droższa) czy jest sens brać gtx? Zaproponowano mi również czujniki next pir, next-duo gdzieś na forum coś mi sie obiło ze cos z nimi nie tak. Nie mam pojęcia :oops: i trochę czasu aby wdrazać się więc poprosze o radę...

PavvelB
13-02-2008, 20:39
ZBYCHU wielkie dzięki za pomoc! :)

aniusiapa
13-02-2008, 22:00
Dzięki Wam Panowie za odpowiedzi. Rozumiem, że nie muszę się zbytnio martwić o tę czujkę MW, szczególnie, że wisi ona w rogu salonu 3m nad podłogą. Samo przebywanie w salonie odbywa się przeważnie w centrum, przy kominku, a salon mamy duży (7x8m) więc wypada jakieś 4-5m w lini prostej od czujki. Myślę, że ten temat wyłączania czujki gdy alarm nie czuwa można sobie podarować, ale zapodam go instalatorowi. A co, niech chłopina ruszy mózgiem! Natomiast nie wiem jak to z tymi strefami. Rozumiem, żeby włączać daną strefę to trzeba za każdym razem inny kod podać. Czy tak? (Jeszcze nie mam stref zaprogramowanych, więc nie wiem jak to jest). Więc jak to ZBYCH napisał, że można blokować pewne wejścia (tak to rozumiem), więc idea jest taka, że całość jest podłączona, ale za pomocą "czarodziejskiej różdżki" ZBYCHA niektóre wejścia (w moim przypadku np piry) blokujemy, a pozostawiamy kontaktrony? Tak? Innym razem unieszkodliwiam tylko piry na górze, pozostawiając je na dole plus kontaktrony? Jak to wykonać? Może ktoś na piechotkę to wyjaśnić? Może nawet sam ZBYCH?(!) To by był zaskok dla mojego fachmana, jak by mu babina nawtykała wiedzy (ZBYCHOWEJ rzecz jasna!). Już skręcam się z zachwytu. Hihi
Pozdrawiam!

Krzysztof G
14-02-2008, 09:48
Pytanie do Zbycha:
W oknach MS (tworzywo + wew. profil stalowy) zdecydowałem się na montaż kontaktronów wpuszczanych. Wybrałem Satela K-2 2E lub K-3 2E z wbudowanymi rezystorami 1,1 kohma. Pomiędzy ramą a skrzydłem okna jest szczelina ok. 16mm, co jest wartością graniczną dla poprawnej pracy kontaktronu. Za Waszymi sugestiami chcę zamienić oryginalny magnes na pastylkę neodymową z otworem pod wkręt.
Pytania:
1. Czy posiadasz już może jakieś zdanie na temat kontaktronów Satela?
2. Czy zamiana oryginalnego magnesu na "silniejszą" pastylkę neodymową nie będzie miała negatywnego wpływu na trwałość i jakość pracy kontaktronu?
3. Który materiał neodymu będzie najodpowiedniejszy dla kontaktronu(N35, N38, N42.....)?
Pozdrawiam

_ZBYCH_
14-02-2008, 11:10
pewna firma ochroniarska zaproponowała mi do wyboru centrale Matrix 832+ lub GTX-40(droższa) czy jest sens brać gtx? Zaproponowano mi również czujniki next pir, next-duo gdzieś na forum coś mi sie obiło ze cos z nimi nie tak. Nie mam pojęcia :oops: i trochę czasu aby wdrazać się więc poprosze o radę...
Pewna firma ochroniarska... 8)

Jak słusznie kolega Banko napisał (ale nie wiem, dlaczego już skasował swój post :roll: ), wybierz coś bardziej stabilnego w działaniu. Będzie drożej, ale pewniej i bez problemów.
Wybierz sprzęt z bardziej dostępnym serwisem, np. Satel lub jeśli nie masz wymagań odnośnie tworzenia stref, czy wykorzystywania centrali alarmowej do sterowania różnymi urządzeniami, to wybierz DSC.

_ZBYCH_
14-02-2008, 11:29
Dzięki Wam Panowie za odpowiedzi. Rozumiem, że nie muszę się zbytnio martwić o tę czujkę MW, szczególnie, że wisi ona w rogu salonu 3m nad podłogą. Samo przebywanie w salonie odbywa się przeważnie w centrum, przy kominku, a salon mamy duży (7x8m) więc wypada jakieś 4-5m w lini prostej od czujki. Myślę, że ten temat wyłączania czujki gdy alarm nie czuwa można sobie podarować, ale zapodam go instalatorowi. A co, niech chłopina ruszy mózgiem! Natomiast nie wiem jak to z tymi strefami. Rozumiem, żeby włączać daną strefę to trzeba za każdym razem inny kod podać. Czy tak? (Jeszcze nie mam stref zaprogramowanych, więc nie wiem jak to jest). Więc jak to ZBYCH napisał, że można blokować pewne wejścia (tak to rozumiem), więc idea jest taka, że całość jest podłączona, ale za pomocą "czarodziejskiej różdżki" ZBYCHA niektóre wejścia (w moim przypadku np piry) blokujemy, a pozostawiamy kontaktrony? Tak? Innym razem unieszkodliwiam tylko piry na górze, pozostawiając je na dole plus kontaktrony? Jak to wykonać? Może ktoś na piechotkę to wyjaśnić? Może nawet sam ZBYCH?(!) To by był zaskok dla mojego fachmana, jak by mu babina nawtykała wiedzy (ZBYCHOWEJ rzecz jasna!). Już skręcam się z zachwytu. Hihi
Pozdrawiam!
Ja podałem sposób, w jaki można to zrobić. Może teraz inni koledzy rozpracują to w szczegółach :)

_ZBYCH_
14-02-2008, 11:38
Pytanie do Zbycha:
W oknach MS (tworzywo + wew. profil stalowy) zdecydowałem się na montaż kontaktronów wpuszczanych. Wybrałem Satela K-2 2E lub K-3 2E z wbudowanymi rezystorami 1,1 kohma. Pomiędzy ramą a skrzydłem okna jest szczelina ok. 16mm, co jest wartością graniczną dla poprawnej pracy kontaktronu. Za Waszymi sugestiami chcę zamienić oryginalny magnes na pastylkę neodymową z otworem pod wkręt.
Pytania:
1. Czy posiadasz już może jakieś zdanie na temat kontaktronów Satela?
Nie.


2. Czy zamiana oryginalnego magnesu na "silniejszą" pastylkę neodymową nie będzie miała negatywnego wpływu na trwałość i jakość pracy kontaktronu?

Nie.

3. Który materiał neodymu będzie najodpowiedniejszy dla kontaktronu(N35, N38, N42.....)?

Magnesy pierścieniowe są w standardzie produkowane z materiału N30 lub N35. N30 jest wystarczająco silny (aż nadto :) )

piotrm74
14-02-2008, 13:15
Jaki system alarmowy lepszy Bosch czy SATEL ?? Trudny wybór.

KJN
14-02-2008, 14:55
Mam może dość dziwne pytanie :oops:
Jaki czujnik zewnętrzny uznajecie za najmniejszy?
Szukam czujnika zewnętrznego, który można umieścić w wnęce drzwi wejściowych, dlatego jakiś mały i najlepiej z możliwością regulacji czułości do np. 2 metrów z soczewką kurtynową.

Z pewnych powodów niezależnie od reszty systemu zależy mi na ochronie np. klamki drzwi wejściowych, przyjmijmy, że wykonana jest ze złota :D. Drzwi te posiadają zamontowany kontaktron, ale jego naruszenie jest już zbyt późne.
W całej specyfice obiektu nie ma możliwości zamontowania czujnika zewnętrznego na elewacji, który miałby w swoim zasięgu całą ścianę elewacji :(

Ewentualnie, co użyć do tego celu zamiast czujnika zewnętrznego, pod warunkiem, że będzie to coś dyskretnego i nie rzucającego się w oczy? :roll:

_ZBYCH_
14-02-2008, 16:30
Jaki system alarmowy lepszy Bosch czy SATEL ?? Trudny wybór.
Bosch, to gadżet. Dobry do mieszkania lub małego systemu w domu.
Satel Integra - to system o dużych możliwościach.
Dodatkowo satel jest bardzo znany, więc nie ma problemów z serwisem.

_ZBYCH_
14-02-2008, 16:59
Mam może dość dziwne pytanie :oops:
Jaki czujnik zewnętrzny uznajecie za najmniejszy?
Szukam czujnika zewnętrznego, który można umieścić w wnęce drzwi wejściowych, dlatego jakiś mały i najlepiej z możliwością regulacji czułości do np. 2 metrów z soczewką kurtynową.

Z pewnych powodów niezależnie od reszty systemu zależy mi na ochronie np. klamki drzwi wejściowych, przyjmijmy, że wykonana jest ze złota :D. Drzwi te posiadają zamontowany kontaktron, ale jego naruszenie jest już zbyt późne.
W całej specyfice obiektu nie ma możliwości zamontowania czujnika zewnętrznego na elewacji, który miałby w swoim zasięgu całą ścianę elewacji :(

Ewentualnie, co użyć do tego celu zamiast czujnika zewnętrznego, pod warunkiem, że będzie to coś dyskretnego i nie rzucającego się w oczy? :roll:

Miniaturowa kurtyna zewnętrzna, to tylko Curtain firmy Maximum.

http://www.volta.com.pl/obr_nowe/curtain.jpg

TU (http://www.volta.com.pl/instrukcje/curtainii2006Sep22112158.pdf) znajdziesz instrukcję tej czujki (pdf 375 KB)

Miej jednak na uwadze, że niekoniecznie wykryje ona odkręcanie Twojej złotej klamki :wink: :lol:

Nie wiem, co chcesz tak na prawdę chronić, ale jeśli klamkę, to może czujnik impedancyjny (dotykowy) powinieneś zastosować 8)

KJN
15-02-2008, 09:52
_ZBYCH_u dziękuję za podpowiedź :D
Przeczytałem instrukcję oraz opisy tej czujki po różnych sklepach.
Moim zdaniem, to właśnie to, co potrzebowałem.


Miej jednak na uwadze, że niekoniecznie wykryje ona odkręcanie Twojej złotej klamki :wink: :lol: Dlaczego może nie wykryć, skoro klamka będzie w polu kurtyny lub za nią?


Nie wiem, co chcesz tak na prawdę chronić ... Przepraszam, ale nie chcę tego napisać wprost, wiec bardziej szczegółowe informację wyśle na twojego @. :wink:

_ZBYCH_
15-02-2008, 10:49
Miej jednak na uwadze, że niekoniecznie wykryje ona odkręcanie Twojej złotej klamki :wink: :lol: Dlaczego może nie wykryć, skoro klamka będzie w polu kurtyny lub za nią?
Dlatego, że ta czujka, jak każda czujka zewnętrzna, nie reaguje na byle jaki ruch, tylko analizuje sygnał z części podczerwieni (podwójny pyroelement w tej czujce) i części mikrofalowej. Czujka podczerwieni dzieli kurtynowe pole widzenia na kilka części. Przemieszczenie się obiektu z jednej części do drugiej wywoła kryterium alarmu. Może się zdarzyć że ruch rąk przy klamce nie zostanie wykryty. Dopiero większy obiekt, czyli człowiek przechodzący przez kurtynę wywoła alarm.
Generalnie czujki zewnętrzne, aby były bardziej odporne na fałszywe alarmy, mają o wiele mniejszą czułość, niż czujki wewnętrzne.
Czujki Curtain najlepiej by się spisywały, gdyby były zamontowane 5 - 10 cm od ściany. Wówczas intruz byłby lepiej wykrywany. Montaż bezpośrednio do ściany powoduje, ze czasem dopiero przy samej ścianie ruch zostaje wykryty i to nie od razu.
W Twoim przypadku lepiej by się spisał czujnik impedancyjny :)

KJN
15-02-2008, 11:06
W Twoim przypadku lepiej by się spisał czujnik impedancyjny :)
Dziękuje za podpowiedź i poproszę o wskazówkę :D
Jaki typ tego czujnika miąłeś na myśli?
- Czujniki impedancyjne dotykowe (pojemnościowe)
- Czujniki impedancyjne antenowe (detektory ruchu)

_ZBYCH_
15-02-2008, 11:28
W Twoim przypadku lepiej by się spisał czujnik impedancyjny :)
Dziękuje za podpowiedź i poproszę o wskazówkę :D
Jaki typ tego czujnika miąłeś na myśli?
- Czujniki impedancyjne dotykowe (pojemnościowe)
- Czujniki impedancyjne antenowe (detektory ruchu)
Oczywiście dotykowy :)

katja
15-02-2008, 13:24
Witam :D ,
czy instalując czujkę dymu ADR-20R, nie byłoby wskazane posiadanie sygnalizatora wewnętrznego? Czy jest możliwe takie podłączenie, żeby reagował on tylko na czujkę dymu?

Pozdrawiam

Mice
15-02-2008, 13:30
Witam :D ,
czy instalując czujkę dymu ADR-20R, nie byłoby wskazane posiadanie sygnalizatora wewnętrznego? Czy jest możliwe takie podłączenie, żeby reagował on tylko na czujkę dymu?

Pozdrawiam
A boisz się, że zewnętrznego sygnalizatora nie usłyszysz ?

katja
15-02-2008, 13:58
Witam :D ,
czy instalując czujkę dymu ADR-20R, nie byłoby wskazane posiadanie sygnalizatora wewnętrznego? Czy jest możliwe takie podłączenie, żeby reagował on tylko na czujkę dymu?

Pozdrawiam
A boisz się, że zewnętrznego sygnalizatora nie usłyszysz ?

Ja usłyszę i może prawidłowo skojarzę :D. Ale jest to dom letniskowy i nie zawsze tam będę, a niektórzy członkowie rodziny mają twardszy sen, poza tym wybudzeni w nocy mogą nie wiedzieć czy to u nas czy u sąsiadów wyje. Nie wiem, może przesadzam :roll:. Dom jest drewniany, dlatego zależy mi na tej czujce.

_ZBYCH_
15-02-2008, 20:19
Witam :D ,
czy instalując czujkę dymu ADR-20R, nie byłoby wskazane posiadanie sygnalizatora wewnętrznego? Czy jest możliwe takie podłączenie, żeby reagował on tylko na czujkę dymu?

Pozdrawiam
Witam :D

Czujka ADR-20R posiada wbudowany dosyć głośny sygnalizator (90 dB), więc po wykryciu dymu sama wywołuje alarm lokalny.

Jeśli dom jest duży, to zamontuj kilka czujek dymu.

To, czy jest możliwe podłączenie sygnalizatora wewnętrznego wyzwalanego tylko na alarm pożarowy, zależy od Twojej centrali alarmowej.

katja
15-02-2008, 20:36
Witam :D

Czujka ADR-20R posiada wbudowany dosyć głośny sygnalizator (90 dB), więc po wykryciu dymu sama wywołuje alarm lokalny.
Myślałam, że tylko ta druga czujka ADR-20N posiada własny sygnalizator.



Jeśli dom jest duży, to zamontuj kilka czujek dymu.

To, czy jest możliwe podłączenie sygnalizatora wewnętrznego wyzwalanego tylko na alarm pożarowy, zależy od Twojej centrali alarmowej.

Z CA-10 to możliwe?

_ZBYCH_
15-02-2008, 21:20
Witam :D

Czujka ADR-20R posiada wbudowany dosyć głośny sygnalizator (90 dB), więc po wykryciu dymu sama wywołuje alarm lokalny.
Myślałam, że tylko ta druga czujka ADR-20N posiada własny sygnalizator.
Nie, czujka ADR-20N, to czujka autonomiczna (działa bez systemu alarmowego - na baterię).
Czujka ADR-20R jest przewodowo podłączana do systemu alarmowego i z niego jest zasilana. Na 100% posiada wbudowany sygnalizator. Wiem, bo montuję takie czujki :D



Jeśli dom jest duży, to zamontuj kilka czujek dymu.

To, czy jest możliwe podłączenie sygnalizatora wewnętrznego wyzwalanego tylko na alarm pożarowy, zależy od Twojej centrali alarmowej.

Z CA-10 to możliwe?
Tak, w tej centrali można zaprogramować wyjście sygnalizujące tylko pożar, ale pytanie, czy posiadasz jedno wolne wyjście wysokoprądowe :roll:
O to zapytaj instalatora.

katja
15-02-2008, 22:42
Dzięki serdeczne za rozwianie wątpliwości :D
W takim razie sygnalizator wew. nie będzie potrzebny :D

pumar
19-02-2008, 22:42
... ale przez ponad godzine czytania tego forum nie bylem w stanie znalezc odpowiedzi ;-)

Zaproponowano mi nastepujace rozwiazanie:
1. Wewnatrz czujki przestrzeni (dualne)
2. W okanach kontraktony (w ramie)
3. Zamiast czujek inercyjnych na oknach, czujki zewnetrzne

Okna drewniane, szyby P4, okucia WK2. Poniewaz mam duzo okien, koszt czujek inercyjnych jest mniej wiecej taki sam jak tych czujek zewnetrznych (zalozmy, ze te czujki zewnetrzne bylyby dobrej jakosci)

No i moje pytanie: Czy wybrac inercyjne czy zewnetrzne? Czujki przestrzeni i kontraktony beda na pewno.

M.

aniusiapa
23-02-2008, 22:42
Witam.
Może ktoś mi doradzić jak podłączyć linię tpsy (z neostradą), by nie zakłócały się z telefonami? Jak się dzwoni, to występują błedy w transmisji neostrady (miga kontrolka małpy na Liveboxie i wybija net). Podobno centrala ma być jako pierwsza by powiadamianie miało priorytet ponad wszystkim, a także, by w razie złego dołożenia słuchawki powiadamianie działało. Jednak te zakłócenia są!? Co robić? Poradźcie proszę.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
23-02-2008, 23:09
Wszystkie urządzenia nalezy podłączyć wg tego schematu:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Neo_schemat.GIF

Sako
23-02-2008, 23:57
Dla wyjasnienia, w przypadku posiadania modemu xDSL (np. Neostrada), "normalna" linie mamy dopiero za filtrem, wiec tam wlasnie podlaczamy centrale alarmowa, przez co jest pierwsza na linii _telefonicznej_ i wszystko sie zgadza, dokladnie tak jak to narysowal Zbych :)

pumar
24-02-2008, 00:54
Witam wszystkich! Poczytalem dokladniej to forum i wynika, ze chyba czujki zewnetrzen to nie najlepszy pomysl, z drugiej strony czujki inercyjne na oknach (a mam tego ze ho ho) to nie najlepsze rozwiazanie od strony estetycznej...

Moze ktos moglby polecic dobra czujke inercyjna, ktora nie bedzie szpecila ciemnych okien drewnianych?

M.

_ZBYCH_
24-02-2008, 11:06
Witam wszystkich! Poczytalem dokladniej to forum i wynika, ze chyba czujki zewnetrzen to nie najlepszy pomysl, z drugiej strony czujki inercyjne na oknach (a mam tego ze ho ho) to nie najlepsze rozwiazanie od strony estetycznej...

Moze ktos moglby polecic dobra czujke inercyjna, ktora nie bedzie szpecila ciemnych okien drewnianych?

M.
Witam :)

Czujka Impaq+ firmy Texecom:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+'.JPG

Moim zdaniem najładniejsza :)

geocache
24-02-2008, 12:22
Czujka Impaq+ firmy Texecom:

... foto ..

Moim zdaniem najładniejsza :)

Tak apropo tych czujek. Po rozmowach z producentem okien DRUTEX montujac kontraktony w profliu tzn wiercac tylko otwor na kontaktron bo powiedzieli ze okna sa montowane tez na kotwy wiec takie nawiercenia sie robi i mozna poprosic ekipe montujaca przedstawiciela firmy o wykonanie takich otworow i nie bedzie problemow gwarancyjnych. Magnes bedzie noedynowy przykleiony do okna. I teraz problem czujki inercyjnej aby ja zamontowac na framudze okna musze wykonac otwor ale juz w bocznym profilu okna i z tym moge miec problem z uznaniem gwarancji. Innej mozliwosci zamontowania takiej czujki jak ZBYCH'u pokazujesz nie ma ? tzn chodzi o wiercenia otworow

bary30
25-02-2008, 09:52
Witam
Po lekturze tego wątku chciałbym tak rozmieścić czujki. Proszę o ocenę i podpowiedzi.

http://images30.fotosik.pl/165/3d36c62cbce0809cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3d36c62cbce0809c)

http://images23.fotosik.pl/164/88a3dc37615eac2fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=88a3dc37615eac2f)

katja
25-02-2008, 10:45
Zbychu, co sądzisz o czujce ruchu Boscha BLP1? Trochę maly kąt detekcji - 85° ,
optyka Fresnela :roll: Czy tym sie martwić?
Dom letniskowy, ocieplony, ale nie zawsze ogrzewany. Oprócz czujek PIR, kontaktrony.
PIR-y będą włączane podczas naszej nieobecności.

Pozdrawiam

_ZBYCH_
25-02-2008, 18:32
...I teraz problem czujki inercyjnej aby ja zamontowac na framudze okna musze wykonac otwor ale juz w bocznym profilu okna i z tym moge miec problem z uznaniem gwarancji. Innej mozliwosci zamontowania takiej czujki jak ZBYCH'u pokazujesz nie ma ? tzn chodzi o wiercenia otworow
Nie ma problemu z gwarancją. Czujki przykręcasz na krótkie wkręty, które nie dochodzą do stalowego, wewnętrznego wzmocnienia. Otwór na przewód też wiercisz przez PCV - bez naruszenia wewnętrznego wzmocnienia (praktycznie tylko przez sam narożnik profilu PCV).

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Kontaktron'.JPG

_ZBYCH_
25-02-2008, 18:56
Witam
Po lekturze tego wątku chciałbym tak rozmieścić czujki. Proszę o ocenę i podpowiedzi

Parter:
- w garażu czujka dualna powinna być z boku i bliżej bramy
- czujka tlenku węgla powinna być na ścianie sąsiadującej ze schodami

Poddasze:
- czujka ruchu w złym miejscu. Powinna być gdzieś z boku, np. w rogu między łazienką, a sypialnią
- czujka dymu powinna być na środku holu
- w jednej z sypialni zbędna jest czujka zbicia szyby (bo jest inercyjna na oknie)

Jeśli schody są żelbetowe, a przewidujesz monitoring, to musisz wybrać inne miejsce na montaż nadajnika, bo tam będzie miał słaby zasięg.
Nadajnik musi być zamontowany w strefie, do której dojście musi wywołać natychmiastowy alarm.

_ZBYCH_
25-02-2008, 19:01
Zbychu, co sądzisz o czujce ruchu Boscha BLP1? Trochę maly kąt detekcji - 85° ,
optyka Fresnela :roll: Czy tym sie martwić?
Dom letniskowy, ocieplony, ale nie zawsze ogrzewany. Oprócz czujek PIR, kontaktrony.
PIR-y będą włączane podczas naszej nieobecności.

Pozdrawiam
Co sądzę? Ot, najtańsza, najprostsza czujka Bosch-a. Za niewiele większe pieniądze możesz mieć lepszą, sprawdzoną czujkę Siemens-a IR120C (z optyką na czarnym lustrze).

bary30
25-02-2008, 20:14
Dzięki _ZBYCH_ Mój cd.
Poprawki naniesione.
1. Czy dualna w garażu na ścianie między oknami, czy koło drzwi do kuchni ? A można z niej zrezygnować?
2. Do okien jeden kabelek 6x0,5 czy dwa ?
3. Jaką kupić obudowę, może być podtynkowa? Biorę pod uwagę centrale Integra 128, czy wystarczy Integra 64 ?
4. Czy manipulator przy wej dać w obudowie ?
5. W salonie będzie kominek z płaszczem wystarczy PIR czy dać dualną ?
Na razie monitoringu nie biorę pod uwagę ale mam zamiar wypuścić kabelek na strych.

Aga KN
25-02-2008, 21:21
Witam,
jesteśmy przed wykonaniem instalacji alarmowej dom parterowy z poddaszem uzytkowym 140 m2 bez garażu w bryle.
Zabezpieczamy okna, drzwi wejściowe i balkonowe góra i dół - kontraktony. Chcielibysmy zamontować czujki dualne lub PIRy, czujki akustyczne.

I tu moja gorąca prośba do Zbycha i innych doswiadczonych forumowiczów. Proszę o poradę.
1. Gdzie na dole w strefie otwartej salon-jadalnia-kuchnia-hol najlepiej będzie umieścić czujkę lub czujki dualne?
2. Czy jedna czujka akustyczna na dole (na wszystkie pomieszczenia parteru wystarczy? a np. jeżeli drzwi do łazienki będą zamknięte?)
3. Czy jedna czujka akustyczna w holu na górze wystarczy na cale poddasze? I czy w holu na poddaszu mogę zamontować PiR i gdzie? lub może czujkę dualną ponieważ mamy otwartą klatkę schodową (azurowe schody i blisko nich koninek)?
4. Czy przy założeniu, że na poddaszu w pokojach będzie dystrybucja gorącego powietrza (grawitacyjna bez turbiny) możemy zamontowac tam zwykłe PIRy czy tez w pokojach powinny być czujki dualne? W których miejscach je zamontować?
5. Czy w wiatrołapie wystarczy sam kontrakton w drzwiach?
6. W pomieszczeniu gospodarczym ma być czujnik czadu, gazu, czy to wszystko?
7. Czy uzbrojona czujka dualna na parterze bedzie stanowić jakies zagrożenie dla zdrowia lub samopoczucia śpiących na górze osób? Grubość stropu ceramicznego ok 30cm.

Pomieszczenia po wykończeniu będą miały wysokość 2,85m.
Wiemy, ze do badania zasięgu czujek akustycznych słuzy specjany tester ale proszę o podpowiedź w oparciu o Państwa doświadczenie. Poniżej rzuty mojego domu Szmaragd.


http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/szmaragd/#nowhere

pozdrawiam
Agnieszka

aniusiapa
25-02-2008, 23:54
Dzięki Panowie! Aż ku....rz mi się sypnął z głowy, jak zobaczyłam to co napisaliście! Pokrywa się dokładnie z tym co mi jeden jegomość zdążył powiedzieć! Właśnie widzę wyraźnie, że powinnam mieć dwa kable w gniazdku lub dwa gniazdka obok siebie. Ha! Fajnie by było gdyby jeszcze jakiś ktoś wcześniej wpadł na to że może będę miała neostradę i położył mi po dwa kable lub doradził, że trzeba dwa! Niestety jak to mówią, jestem w kropce, gdyż onegdaj panowie z telekomunikacji (tacy co się kiedyś napatoczyli jak kładli u mnie "FACHOWCY" kable) doradzili, by nie kłaść kabli telefonicznych tylko zwykłe grube, elektryczne bo ponoć są odporniejsze na uszkodzenia. Tak oto mam w ścianie parę setek pln, którymi nie dam radę puścić tego i tego (czytaj neostrady i telefonu). Trzeba dodatkowy kabel, jak dobrze rozumiem??? Przed centralką rozdzielić i puścić dwoma kablami do miejsca odbioru (jednym neo, a drugim tele) Czy tak? Rozumiem, że w normalnym przypadku można by tego dokonać wykorzystując 2 pary żył w jednym przewodzie (gdybym taki miała)?
Mamy też taki mały pipczyk (WiFi), co to fale rozsyła po całej chacie, ale chatę mamy niczego sobie i za ścianą w salonie pipczyk na nic się nie zdaje. Może ktoś coś wie na ten temat, jak zwiększyć moc by fale chciały bardziej gościć w naszych murach??? Neostrada pojawiłaby się tam gdzie zechcę. Wtedy można by ograniczyć wędrówkę kabli dodatkowych po elewacji zapewne, bo innego wyjścia nie widzę. Mąż w ogóle nic nie widzi, więc ani go nie pytam. Co radzicie Panowie???
Pozdrawiam :cry:

romwis
26-02-2008, 13:22
Mam alarm w domu w stanie surowym zamkniętym i nieogrzewanym od października. Około miesiąc później padła jedna z czujek na podczerwień ale po wymianie jest spokój. A co jej zaszkodziło? Może statystyka?

katja
26-02-2008, 13:44
czy możecie napisać jakie to czujki okazały się tak "delikatne" ?

katja
26-02-2008, 13:45
Zbychu, co sądzisz o czujce ruchu Boscha BLP1? Trochę maly kąt detekcji - 85° ,
optyka Fresnela :roll: Czy tym sie martwić?
Dom letniskowy, ocieplony, ale nie zawsze ogrzewany. Oprócz czujek PIR, kontaktrony.
PIR-y będą włączane podczas naszej nieobecności.

Pozdrawiam
Co sądzę? Ot, najtańsza, najprostsza czujka Bosch-a. Za niewiele większe pieniądze możesz mieć lepszą, sprawdzoną czujkę Siemens-a IR120C (z optyką na czarnym lustrze).

Zbychu, dziekuję :D

amphi
26-02-2008, 18:46
Jakie opinie maja czujki PIR Vidicon Bingo i dualne Vidicon Matrix? Czy to dobry wybor?

_ZBYCH_
26-02-2008, 23:12
Dzięki Panowie! Aż ku....rz mi się sypnął z głowy, jak zobaczyłam to co napisaliście! Pokrywa się dokładnie z tym co mi jeden jegomość zdążył powiedzieć! Właśnie widzę wyraźnie, że powinnam mieć dwa kable w gniazdku lub dwa gniazdka obok siebie. Ha! Fajnie by było gdyby jeszcze jakiś ktoś wcześniej wpadł na to że może będę miała neostradę i położył mi po dwa kable lub doradził, że trzeba dwa! Niestety jak to mówią, jestem w kropce, gdyż onegdaj panowie z telekomunikacji (tacy co się kiedyś napatoczyli jak kładli u mnie "FACHOWCY" kable) doradzili, by nie kłaść kabli telefonicznych tylko zwykłe grube, elektryczne bo ponoć są odporniejsze na uszkodzenia. Tak oto mam w ścianie parę setek pln, którymi nie dam radę puścić tego i tego (czytaj neostrady i telefonu). Trzeba dodatkowy kabel, jak dobrze rozumiem??? Przed centralką rozdzielić i puścić dwoma kablami do miejsca odbioru (jednym neo, a drugim tele) Czy tak? Rozumiem, że w normalnym przypadku można by tego dokonać wykorzystując 2 pary żył w jednym przewodzie (gdybym taki miała)?
Mamy też taki mały pipczyk (WiFi), co to fale rozsyła po całej chacie, ale chatę mamy niczego sobie i za ścianą w salonie pipczyk na nic się nie zdaje. Może ktoś coś wie na ten temat, jak zwiększyć moc by fale chciały bardziej gościć w naszych murach??? Neostrada pojawiłaby się tam gdzie zechcę. Wtedy można by ograniczyć wędrówkę kabli dodatkowych po elewacji zapewne, bo innego wyjścia nie widzę. Mąż w ogóle nic nie widzi, więc ani go nie pytam. Co radzicie Panowie???
Pozdrawiam :cry:
Nie ma tragedii :wink:

Musisz przed każdym telefonem i centralą alarmową podłączyć filtr i po sprawie.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Neo_schemat1.GIF

Nie jest to poprawny układ podłączenia centrali alarmowej do linii telefonicznej, bo można zakłócić transmisję z centrali alarmowej przez podniesienie słuchawki któregoś telefonu, ale skoro nie ma innego wyjścia :roll:

Chyba, że linia telefoniczna wchodzi najpierw do centrali alarmowej i z centrali wychodzi na gniazda.
Wówczas należy tylko wszystkie telefony podłączyć przez filtry i po sprawie. Jedyną niedogodnością takiego układu połączeń będzie zrywanie internetu w momencie wysyłania raportu przez centralę alarmową.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Neo_schemat2.GIF

Dodatkowe filtry można kupić np. w Allegro (a może i w TPSA).

aniusiapa
28-02-2008, 08:09
Właśnie taki układ, jak narysowałeś ZBYCHU (schemat drugi), występuje u mnie. I niestety poza wybijaniem neostrady, za każdym razem kiedy podnoszę słuchawkę telefonu dostaję smsa od centrali "brak linii telefonicznej". Przy większej ilości rozmów zapewne nie wyrobię na abonament na kartę sim. Mam umówionego już gościa, który będzie jednak prowadził dodatkowe kable, żeby uzyskać rozdział sygnału przed centralą. Sygnał z neo będzie niezależnym kablem szedł. Trochę demolki mnie czeka, ale cóż, człowiek ciągle pije za błędy!
Pozdrawiam

mariooo73
28-02-2008, 22:24
Witam
Mam w domu kota który lata po całym domu. Proszę o podpowiedź jak zabezpieczyć pomieszczenia w których przebywa kot?

banko
29-02-2008, 20:25
Witam
Mam w domu kota który lata po całym domu. Proszę o podpowiedź jak zabezpieczyć pomieszczenia w których przebywa kot?


Są specjalne psray-e psikasz i kotek juz nie sika w tym miejscu:-)
A poważnie to cały czas mowa tutaj jest o takim systemie, który wpełni Cie zadowoli czyli kontaktrony, czujniki inercyjne lub stłuczeniowe jednak tam gdzie sie da i nie bedzie to sie kłuciło z kotem polecam dodatkowo pira lub duala w zależności od pomieszczenia (dual w kotłowni, garazu, piwnicach wszedzie tam gdzie mamy różnice temperatur)

renia i arek
29-02-2008, 21:29
witam i pomocy
Nigdzie nie mogę kupić kontakrtonów do rolet zew. Teoretyczne sam kontaktron można wpuścić z boku w prowadnicę ale jak i gdzie umieścić magnes.
Licze, że ktoś ma jakiieś rozwiązanie, z góry dziękuję.
arek

tak wyglądają prowadnice i skrzynki (jeszcze bez pancerza i parapetu)
http://images34.fotosik.pl/161/f85cb12d2626af58.jpg (www.fotosik.pl)
http://images25.fotosik.pl/166/a79f871d59ff2616.jpg (www.fotosik.pl)

lukasz-s
29-02-2008, 21:33
Witam!
Da się gdzieś w Warszawie (najlepiej Centrum, Wola, Żoliborz) kupić od ręki kabel do połączenia Integry 64 do komputera? Program już ściągnąłem i chcę popróbować sam programować system w weekend.
Będe wdzięczny za namiary.
Pozdr
Ł.

banko
29-02-2008, 21:53
Witam!
Da się gdzieś w Warszawie (najlepiej Centrum, Wola, Żoliborz) kupić od ręki kabel do połączenia Integry 64 do komputera? Program już ściągnąłem i chcę popróbować sam programować system w weekend.
Będe wdzięczny za namiary.
Pozdr
Ł.


ZObacz w niedziele na wolumenie jest tam chyba 2 gosci co chandluja zabawkami do systemów alarmowych może bedo mieli jesli nie to polecam RAMAR-a albo na Modlinskiej albo na Batorego coprawda ani to Żoliborz ani Wola ale napewno od reki.
Pozdrawiam

lukasz-s
29-02-2008, 22:00
Da się gdzieś w Warszawie (najlepiej Centrum, Wola, Żoliborz) kupić od ręki kabel do połączenia Integry 64 do komputera?


ZObacz w niedziele na wolumenie jest tam chyba 2 gosci co chandluja zabawkami do systemów alarmowych może bedo mieli jesli nie to polecam RAMAR-a albo na Modlinskiej albo na Batorego coprawda ani to Żoliborz ani Wola ale napewno od reki.
Pozdrawiam
Dzięki. Wolumen sprawdze, a ten Ramar to OK (Centrum właściwie) ale w sobotę nie pracują :-(
Na stronie Satela nie ma żadnej firmy pracującej w sobotę :-(

Czy to jest jakieś typowe złącze i moge szukać tego np. w sklepach komputerowych?

marcin_u
29-02-2008, 22:22
kabel do integry mozesz sobie sam zrobic..opis w instrukcji

_ZBYCH_
29-02-2008, 23:32
witam i pomocy
Nigdzie nie mogę kupić kontakrtonów do rolet zew. Teoretyczne sam kontaktron można wpuścić z boku w prowadnicę ale jak i gdzie umieścić magnes.
Licze, że ktoś ma jakiieś rozwiązanie, z góry dziękuję.
arek

tak wyglądają prowadnice i skrzynki (jeszcze bez pancerza i parapetu)
...

Świetnie, że nie masz jeszcze parapetów i pancerza. Potrzebujesz specjalnego zestawu kontaktronu do rolet. Czujnik wsuwa się od dołu w prowadnicę, a drugi element wsuwa się z boku w lamel pancerza.

Wygląda to tak:

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Kontaktron_do_rolety.JPG

Producentem jest firma ANWIS (www.anwis.pl)

_ZBYCH_
29-02-2008, 23:38
kabel do integry mozesz sobie sam zrobic..opis w instrukcji
Złącze do płyty głównej też masz w komplecie z centralą. Potrzebujesz dokupić tylko gniazdo RS 232 + obudowę.
W tym nie ma żadnej elektroniki (chyba jedna z nielicznych central, która ma tylko kabelek - bez dodatkowej elektroniki).

jack_2000
29-02-2008, 23:54
proszę doradźcie jakie czujki wybrać aby nie reagowały na kota 3kg?

czy w garażu potrzebna jest jakaś specjalna czujka aby od nagrzanego silnika nie było fałszywych alarmów? jaka czujka jesli odległośc do kominka wynosi 2m?

marcin_u
01-03-2008, 07:03
proszę doradźcie jakie czujki wybrać aby nie reagowały na kota 3kg?

czy w garażu potrzebna jest jakaś specjalna czujka aby od nagrzanego silnika nie było fałszywych alarmów? jaka czujka jesli odległośc do kominka wynosi 2m?

do garazu i koło kominka daje sie czujnik dualny PIR+MW
na kota nie ma odpornych czujnikow...chyba ze kot wyjatkowo leniwy i tylko spi,to wtedy da rade czujnik odporny na zwierzeta

radex
01-03-2008, 09:07
Witam,

parę lat mnie tutaj nie było odkąd zakończyłem główny etap rozbudowy domu. Muszę przyznać 57 stron - piękny dorobek, gratulacje dla Zbycha i innych forumowiczów.

Tym razem zwracam się z prośbą o poradę. Potrzebuję alarm do niewielkiego lokalu na działalność gospodarczą. Jedno wejście do lokalu, główne pomieszczenie obsługi około 45 m2 i zaplecze 4 m2. Na razie w trakcie remontu rzuciłem skrętkę na sygnalizator zewnętrzny i po jednej czujce w obu pomieszczeniach (możliwe, że w jednym dojdzie też czujka stłuczenia szyby). Centrala wraz z klawiaturą będzie na zapleczu. Oprócz tego radiolinia dwukanałowa - pierwszy przycisk jako antynapad, drugi - włączenie zwłoki np. 120 sekund niezbędnej do wejścia na zaplecze i wyłączenie alarmu. W przyszłości podłączenie do monitoringu firmy ochroniarskiej.

Zwróciłem się o zapytanie co instalatorzy by proponowali. Stworzyły się 2 grupy: Satel CA-5 lub Esprit 728U, radiolinia RA-100 lub DWB-100H. Czujki w obu przypadkach to Paradox Pro Plus, sygnalizator Satel SPL-5010. Facet od Esprita twierdzi, że jest równie dobry jak Satel, a trochę tańszy, w sumie obiekt też wielki nie jest. Będę wdzięczny za informację co polecacie.

mariooo73
01-03-2008, 09:31
Witam
Mam w domu kota który lata po całym domu. Proszę o podpowiedź jak zabezpieczyć pomieszczenia w których przebywa kot?


Są specjalne psray-e psikasz i kotek juz nie sika w tym miejscu:-)
A poważnie to cały czas mowa tutaj jest o takim systemie, który wpełni Cie zadowoli czyli kontaktrony, czujniki inercyjne lub stłuczeniowe jednak tam gdzie sie da i nie bedzie to sie kłuciło z kotem polecam dodatkowo pira lub duala w zależności od pomieszczenia (dual w kotłowni, garazu, piwnicach wszedzie tam gdzie mamy różnice temperatur)



Jakie czujniki inercyjne i stłuczeniowe polecacie?
Jak gęsto rozmieszcza sie czujnik inercyjny.

I.W.
01-03-2008, 15:03
proszę doradźcie jakie czujki wybrać aby nie reagowały na kota 3kg?

A jak kot przytyje ? :wink:

KonradJot
01-03-2008, 17:21
Witam wszystkich! Poczytalem dokladniej to forum i wynika, ze chyba czujki zewnetrzen to nie najlepszy pomysl, z drugiej strony czujki inercyjne na oknach (a mam tego ze ho ho) to nie najlepsze rozwiazanie od strony estetycznej...

Moze ktos moglby polecic dobra czujke inercyjna, ktora nie bedzie szpecila ciemnych okien drewnianych?

M.
Witam :)

Czujka Impaq+ firmy Texecom:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+'.JPG

Moim zdaniem najładniejsza :)

a czy istnieje możliwość zobaczenia jak wyglądają przegotowane otwory pod czujkę inercyjną i kontrakton wpuszczany w okienko drewniane. Jak wygląda kontaktron w okienku po montażu to byłbym w pełni uszczęśliwiony.
Pozdrawiam
Konrad :wink:

lobo0
01-03-2008, 17:25
Witam wszystkich! Poczytalem dokladniej to forum i wynika, ze chyba czujki zewnetrzen to nie najlepszy pomysl, z drugiej strony czujki inercyjne na oknach (a mam tego ze ho ho) to nie najlepsze rozwiazanie od strony estetycznej...

Moze ktos moglby polecic dobra czujke inercyjna, ktora nie bedzie szpecila ciemnych okien drewnianych?

M.
Witam :)

Czujka Impaq+ firmy Texecom:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+'.JPG

Moim zdaniem najładniejsza :)

a czy istnieje możliwość zobaczenia jak wyglądają przegotowane otwory pod czujkę inercyjną i kontrakton wpuszczany w okienko drewniane. Jak wygląda kontaktron w okienku po montażu to byłbym w pełni uszczęśliwiony.
Pozdrawiam
Konrad :wink:


szczyt lenistwa...
na poprzedniej stronie jest otwór pod czujkę inercyjną, a na resztę odpowiedzi też znajdziesz odpowiedź w tym temacie.

Jeżeli na każde takie pytanie ktoś udzielałby pełnej odpowiedzi to takie zdjęcia dublowały by się na każdej stronie.

KonradJot
01-03-2008, 17:30
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Jeśli zależy Tobie na jakości, to polecam czujki PIR Siemens IR120C oraz dualne (PIR + MW) IRM 120C, a z GB, np. PARADOX GTR456(X2) lub TEXECOM IMPAQ GB. Niestety średnio pasują do siebie, bo jedne są lekko kremowe (Siemens), a drugie śnieżno białe.<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<,,
Witam pana Zbycha
A co powie pan na czujkę dualną IRM 80C??
Czy lepiej wybrać czujki przez pana sugerowane czyli IRM 120 C -jeśli tak to dlaczego-, miejsce usytuowania to garaż i salon przy kominku.
Konrad
:roll:

KonradJot
01-03-2008, 22:24
>>>>>>>>>
szczyt lenistwa...
na poprzedniej stronie jest otwór pod czujkę inercyjną, a na resztę odpowiedzi też znajdziesz odpowiedź w tym temacie.

Jeżeli na każde takie pytanie ktoś udzielałby pełnej odpowiedzi to takie zdjęcia dublowały by się na każdej stronie.[/quote]>>>>>>>>>>>>>>>

Częściowo masz rację, ale okno plastikowe różni się od drewnianego, więc nie szczyt lenistwa tylko jestem ciekaw w jaki sposób to zrobić żeby było poprawnie.
Skoro pan Zych jest uznawany tutaj - i słusznie bo wiele rad udziela wspaniałomyślnie- za autorytet to ja również jako laik mam kilka pytań.
Pozdrawiam
:wink:

KonradJot
02-03-2008, 00:28
Cytat z postu Zych dnia 15 stycznia>>>>>>>>>>>
11. Dopuszczalne jest łączenie kontaktronów jedynie w obrębie jednego okna lub sąsiadujących ze sobą okien połaciowych. Inne przypadki są ryzykowne.<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Czy dopuszczalne jest żeby łączyć kabel 10 żyłowy w czujce ruchu i od niej dalej iść do kontaktronów?
Czy jest to poprawne ? Zakładam że kabel jest wyprowadzony z centralki i idzie do tej rzeczonej czujki.
Konrad

lukasz-s
02-03-2008, 20:34
kabel do integry mozesz sobie sam zrobic..opis w instrukcji
No i tak się stało :-). Na Wolumenie gotowego kabla nie znalazłem, ale części składowe kosztowały 5 zł :-)). Do tego trochę pracy - bo niewprawny jestem - i nie robiłem czegoś takiego jeszcze.
Pozdr i dziękuję
Łukasz

bary30
03-03-2008, 19:36
Witam
Czy jeden kabelek 3x2x0,5 wystarczy na kontraktony, czujkę inercyjną na okno dwu kwaterowe obie części otwierane i uchylne ??

P.e.t.e.
04-03-2008, 11:47
Kurcze... szukam i szukam...

Nie macie moze schematu kabla do programowania central Paradox'a (z magistralą Digiplex - serie DG, DGP, Evo, itd.)?

banko
04-03-2008, 16:46
Cytat z postu Zych dnia 15 stycznia>>>>>>>>>>>
11. Dopuszczalne jest łączenie kontaktronów jedynie w obrębie jednego okna lub sąsiadujących ze sobą okien połaciowych. Inne przypadki są ryzykowne.<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Czy dopuszczalne jest żeby łączyć kabel 10 żyłowy w czujce ruchu i od niej dalej iść do kontaktronów?
Czy jest to poprawne ? Zakładam że kabel jest wyprowadzony z centralki i idzie do tej rzeczonej czujki.
Konrad


Oczywiście jest to poprawne rozwiązanie. O dokladnym połączeniu i polutowaniu łączeń chyba nie muszę nic pisać prawda;-)

banko
04-03-2008, 16:53
Witam
Czy jeden kabelek 3x2x0,5 wystarczy na kontraktony, czujkę inercyjną na okno dwu kwaterowe obie części otwierane i uchylne ??


Jak dobrze zrozumiałem podwójne okno.
Jasne że dasz rade ale kontaktrony połącz szeregowo (czyli 2 kontaktrony - 1 linia w centali) chyba że zależy Ci na rozróżnieniu ich (kontaktronów) wtedy robisz je na wspólnej masie tak na 6x0,5 wieszasz własnie 3 urządzenia (Twój przypadek) widzialem juz nawet 4 (z zasilaniem) ale to juz przegiecie,
no nieważne, w kazym razie dasz rade;-)

banko
04-03-2008, 16:56
Kurcze... szukam i szukam...

Nie macie moze schematu kabla do programowania central Paradox'a (z magistralą Digiplex - serie DG, DGP, Evo, itd.)?



Coprawda nie jestem pewien, ale chyba nie dasz rady sam takiego kabelka sobie zrobic, w złaczu jest jakiś modulik prawdopodobie. Mówie że nie jestem pewien bo nigdy go nie używałem ale jedno wiem napewno przewód taki kupisz napewno w OMC na Rzymowskiego.

KonradJot
04-03-2008, 20:02
Cytat z postu Zych dnia 15 stycznia>>>>>>>>>>>
11. Dopuszczalne jest łączenie kontaktronów jedynie w obrębie jednego okna lub sąsiadujących ze sobą okien połaciowych. Inne przypadki są ryzykowne.<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Czy dopuszczalne jest żeby łączyć kabel 10 żyłowy w czujce ruchu i od niej dalej iść do kontaktronów?
Czy jest to poprawne ? Zakładam że kabel jest wyprowadzony z centralki i idzie do tej rzeczonej czujki.
Konrad


Oczywiście jest to poprawne rozwiązanie. O dokladnym połączeniu i polutowaniu łączeń chyba nie muszę nic pisać prawda;-)

dziękuję bardzo!!!!
Pozdrawiam serdecznie
Konrad :wink:

Aga KN
04-03-2008, 22:49
Witam,

Interesuje mnie Wasza opinia i doświadczenia związane z czujką magnetyczną wpuszczaną marki BOSCH, a dokładnie o model ISN-CMINI-10W, poniżej link do strony producenta:


http://www.boschsecurity.com.pl/produkty.php?kat_id[]=0&kat_id[]=2&kat_id[]=108&katid=32

Generalnie chodzi mi o jej montaż oraz awaryjność.

A co sądzicie o nowej linii czujek PIR oraz PIR+MV BOSCH z serii BLUE LINE?

Dzięki :D

katja
05-03-2008, 10:13
Witam,

Interesuje mnie Wasza opinia i doświadczenia związane z czujką magnetyczną wpuszczaną marki BOSCH, a dokładnie o model ISN-CMINI-10W, poniżej link do strony producenta:


http://www.boschsecurity.com.pl/produkty.php?kat_id[]=0&kat_id[]=2&kat_id[]=108&katid=32

Generalnie chodzi mi o jej montaż oraz awaryjność.

A co sądzicie o nowej linii czujek PIR oraz PIR+MV BOSCH z serii BLUE LINE?

Dzięki :D

Na poprzedniej stronie Zbych się wypowiedział na temat czujki PIR BLP1 Boscha.

braske
06-03-2008, 08:45
Witam

Szanowni forumowicze musze się szybko zmierzyć z instalację alarmową i proszę Was bardzo o poradę. Nie zdołałem przebić się przez wszystkie strony tego tematu a czas mnie bardzo nagli więc proszę nie złoście się jeżeli powielam już zadawane pytania
Przedstawiam niżej rzuty i wstępną koncepcję na jaką wpadłem i proszę o radę
[/img]http://img259.imageshack.us/img259/2892/plan1xu8.th.gif (http://img259.imageshack.us/my.php?image=plan1xu8.gif)
http://img177.imageshack.us/img177/2672/plan2hb3.th.gif (http://img177.imageshack.us/my.php?image=plan2hb3.gif)

Alarm ma być oparty na centrali Satel Integra 64, chcieliśmy zatosować czujki zbicia szyb jednak nie wiem czy będą prawidłowo działać w trakcie prac tynkarskich gdy okna będą zaklejone a zależy nam żeby zamonotować alarm już teraz gdzy zamontujemy okna no i jeszcze nie wiemy czy będziemy mieć zasłony. Instalacja ma umożliwiać poruszanie się w trakcie dozoru w pomieszczeniach mieszkalnych swobodnie z wyłączeniem garażu i kotłowni.
Instalator proponuje nam kontaktrony okienne wpuszczane w ramę w oknach otwieralnych (na fixach nie) Bosch+magnes neodymowy oraz na wszystkich oknach w pomieszczeniach mieszkalnych czujniki inercyjne IMPAQ+, natomiast kontaktron bramy garażowej Aritech. Sygnalizator zewnętrzny optyczno akustyczny Satel SPL2010.
Nie wiemy czy takie rozwiązanie jakie sobie wymyśliłem się sprawdzi czy lepsze będzie jakieś inne. Dodatkowo zamontujemy czujkę dualną w garażu i kotłowni oraz na strychu.
Nie wiem gdzie lepiej umieścić centralę czy może być pod schodami, które są betonowe??
Proszę was bardzo o poradę. Dodatkowo jeżeli jeszcze ktoś z Was ma namiary na osobę z Poznania która się zajmuje się alarmami to poproszę o kontakt, ponieważ narazie współpracujemy z jedną osobą a dobrze by było porównac ofertę.
No i najważniejsze żona wyznaczyła nieprzekraczalną kwotę 6.000 za ten alarm, myślicie że to się uda??
Pozdrawiam i dziękuję za uwagi :oops:

banko
06-03-2008, 19:38
Tak patrze i patrze na te orazki i powiem szczerze że jesli nie bedziesz miał pancernych okien to spokojnie system do obejscia. Ja bym dorzucil piry na dole jako jeszcze jedna sterfa i załączal je na noc bo chyba widze ze cała część sypialniana jest na górze, jesli jednak zależy Ci bardzo na poruszaniu sie po dole również w nocy to jest jeszcze opcja czujników kurtynowych zabezpieczających tylko fromugi okien reszta pomieszczenia do swobodnego ruchu. Urządzenia jak na rysunkach sa OK i system taki jest naprawde polecany jednak czujniki ruchu tam gdzie nie trzeba sie namęczyc z zforsowaniem okien sa niezastapione. Co do umiejscowienia centrali to betonowe schody w niczym nie bedą jej przeszkadzały natomiast jeśli bedziesz chciał podpiąc sie z nadajnikiem do jakiejś agencji to juz lepiej żeby był on gdzie indziej np. w kotlowni lub na strychu ( o ile warunki sa ku temu sprzujajace). Od razu spełnisz ich (agencji) warunek pomiieszczenia zabezpieczonego i unikniesz spychologii odpowiedzialnisci w razie czego.

banko
06-03-2008, 19:46
Jeszcze raz popatrzylem i do przeniesienia masz czujnik dualny w garażu ja bym go zrobil na tej scianie co okna ale nie z tyły a przy bramie. Co do kosztów to szukaj może i uda Ci sie zmiescic. Zalezy ile klawiatór czy bedziesz miał moduły eternetowy lub jakieś powiadomienie ale powiem szczerze ze i za prace przy montarzu takiego systemu fachowiec zażąda niezła sumke

banko
06-03-2008, 20:32
Jesli chodzi o koszty. Tak pobierznie liczac sprzet jaki tutaj jest zaproponowany (zakladam że bedzie jedna klawiatura) w zakupie bedzie kosztował około 4 tys dolicz do tego kable robota to raczej może znajdziesz kogos za 6 tys ale netto.
Jak pisałem jednak w/g mnie warto by dorzucic piry lub kurtyny co podwyższa koszt jesli zdecydowałbyś sie na dołożenie czujników warto też pomyslec o dodatkowym zasilaczu dochodzi nowa obudowa i akumulator i znowu koszty.

braske
06-03-2008, 21:56
Witam
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Może możesz w takim razie coś zaproponować jak to zastąpić innym rozwiązaniem, żeby zmieścić się w tej kwocie.
Zapomniałem dopisać że mam kota i łazi wszędzie więc nie wiem jak to rozwiązać.
Okna będą zwykłe a klawiatury dwie, jedna z nich tylko numeryczna w garażu.
Pozdrawiam

ar***pl
07-03-2008, 00:04
Witam
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Może możesz w takim razie coś zaproponować jak to zastąpić innym rozwiązaniem, żeby zmieścić się w tej kwocie.
Zapomniałem dopisać że mam kota i łazi wszędzie więc nie wiem jak to rozwiązać.
Okna będą zwykłe a klawiatury dwie, jedna z nich tylko numeryczna w garażu.
Pozdrawiam
Numeryczna ? tzn. Strefowa?
Jeśli przekroczysz te 6000 to popros przynajmniej instalatora aby wyprowadził przewody do tych pirów, co do czujników to większość poleca siemensy ir 120C i napradę sie sprawdzają na zwierzęta, chociaż kot chodzi gdzie chce.Spróbuj zainstalować system w 2 etapach, nie rezygnuj z czegokolwiek -poźniej zostaną ci tylko bezprzewodówki.Ja bym sie jeszcze zastanowił nad czujką dymu , może gazu,co?

braske
07-03-2008, 00:29
Cześć
Dziękuję za poradę. Mogę to zrobić w dwóch etapach i w pierwszym zrobić tylko parter. Czujka gazu i dwutlenku węgla będzie oczywiście.
Najbardziej mi jednak zależy na możliwości uzbrojenia alarmu będąc w domu i poruszania się po nim za wyłączeniem garażu i kotłowni.
Jakie rozwiązanie w takim przypadku będzie najlepsze, czujki zbicia szyb i kontraktony i czujki pir w garażu i kotłowni oraz na strychu, czy kontraktony i czujki inercyjne robiąc to na 2 etapy.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam

lakusz
07-03-2008, 20:51
witam

Instalator polecił mi PIRy firmy Crow (SRP-600, SRPG-2, i zew. D&D)

czy to są dobre czujki?

lukasz-s
08-03-2008, 22:46
Pomóżcie i podpowiedzcie co robię nie tak.
Podłączam komp. do Integry 64. Na manipulatorze ustawiam Downloading/Start DWNL-RS. Uruchamiam Guardx. Ikonka COM1 jest zielona (Port gotowy do użycia). Wpisuję kody centrali i Guardx. Ctrl-O i pojawia się komunikat - "Nie ma komunikacji z centralą" - czy coś takiego bo nie mam tego teraz przed sobą. Mam wątpliwości, czy dobrze wpisuję te kody, bo tam w programie są już jakieś gwiazdki, które nie dają się skasować, więc je po prostu nadpisuję.
Będę wdzięczny za sugestie.
Łukasz

_ZBYCH_
08-03-2008, 22:52
Pomóżcie i podpowiedzcie co robię nie tak.
Podłączam komp. do Integry 64. Na manipulatorze ustawiam Downloading/Start DWNL-RS. Uruchamiam Guardx. Ikonka COM1 jest zielona (Port gotowy do użycia). Wpisuję kody centrali i Guardx. Ctrl-O i pojawia się komunikat - "Nie ma komunikacji z centralą" - czy coś takiego bo nie mam tego teraz przed sobą. Mam wątpliwości, czy dobrze wpisuję te kody, bo tam w programie są już jakieś gwiazdki, które nie dają się skasować, więc je po prostu nadpisuję.
Będę wdzięczny za sugestie.
Łukasz
Musisz użyć programu DloadX. To on służy do programowania centrali.
GuardX służy do obsługi systemu przez administratora (programowanie użytkowników i przegląd zdarzeń).
Do programu GuardX komputer podłączamy do złącza w manipulatorze, a nie w centrali.

lukasz-s
09-03-2008, 14:57
Pomóżcie i podpowiedzcie co robię nie tak.
Podłączam komp. do Integry 64. Na manipulatorze ustawiam Downloading/Start DWNL-RS. Uruchamiam Guardx. Ikonka COM1 jest zielona (Port gotowy do użycia). Wpisuję kody centrali i Guardx. Ctrl-O i pojawia się komunikat - "Nie ma komunikacji z centralą" - czy coś takiego bo nie mam tego teraz przed sobą. Mam wątpliwości, czy dobrze wpisuję te kody, bo tam w programie są już jakieś gwiazdki, które nie dają się skasować, więc je po prostu nadpisuję.
Będę wdzięczny za sugestie.
Łukasz
Musisz użyć programu DloadX. To on służy do programowania centrali.

No właśnie, pisałem z pamięci :-), oczywiście używam programu DloadX i wpisuję kody DloadX. Przepraszam za zamieszanie. I co w takiej sytuacji? Czy coś powinienem jeszcze zrobić? Czy spróbować uruchomić komunikację poprzez odłączenie centrali od zasilania (zgodnie z opisem w instrukcji). Trochę się boję, że stracę wszystkie ustawienia dotychczasowe.
Pozdr
Łukasz

pablitoo
09-03-2008, 15:40
Sprawdź na którym porcie COM masz podłączoną centralę - czy na pewno na COM1 , jakiego kabla używasz do połączenia centrali z kompem ?? - samego RS->RS czy przejściówki z RS->USB ?? Jak RS->USB sprawdź czy masz w komputerze zainstalowane sterownik emulatora portu USB->RS 232.

Najpierw uruchom w centrali / w manipulatorze / DWNL-RS , potem odpal program DLoadX i wpisz hasło / domyślnie bodajże 1234 / , potem centrala sama nawiąże połączenie z kompem i komp zapyta czy odebrać transmisję z danymi z centrali . Oczywiście pod warunkiem wybrania odpowiedniego portu COM.

lukasz-s
09-03-2008, 16:21
Sprawdź na którym porcie COM masz podłączoną centralę - czy na pewno na COM1 , jakiego kabla używasz do połączenia centrali z kompem ?? - samego RS->RS czy przejściówki z RS->USB ?? Jak RS->USB sprawdź czy masz w komputerze zainstalowane sterownik emulatora portu USB->RS 232.
Kabla RS<->RS, na pewno COM1, bo tylko przy tym ustawieniu pojawia się komunikat, że port jest gotowy.

pablitoo
09-03-2008, 16:23
Czyli do tej pory jak się łączyłeś kompem z centralą było wszystko w porządku - tak ?? - tylko teraz nagle nie możesz się połączyć ?? - oczywiście mówimy o TYM SAMYM KOMPUTERZE ...

_ZBYCH_
09-03-2008, 17:25
Proponuję dokładnie sprawdzić wpisywane do programu identyfikatory (uprzednio odczytane z centrali).
Identyfikatory wpisane w programie DloadX możesz sprawdzić klikając na ikonkę okularów przy danym identyfikatorze.

lakusz
09-03-2008, 17:43
czy ktoś coś wie o czujkach CROW, do jutra muszę zdecydować czy je biorę czy brać SATELA.

AgaiPiotr
09-03-2008, 20:19
Ja zawsze polecałem i polecam czujki IR120C SIEMENSA. CROW to marka izraelska - żydzi są znani z dobrych wyrobów - szczególnie tych "militarnych" - zatem wszystko jest kwestia ceny -sam musisz wybrać.

ar***pl
09-03-2008, 20:24
czy ktoś coś wie o czujkach CROW, do jutra muszę zdecydować czy je biorę czy brać SATELA.
jesli masz tylko taki wybór to zdecydowanie satela.

Aga KN
09-03-2008, 21:30
Witam,

Zbychu proszę podaj mi dokładne oznaczenie kontaktronu BOSCH-a wpuszczanego, sprawdzonego i stosowanego prze Ciebie. Proszę również o link do sklepu, w którym będę go mogła zakupić.

Pozdrawiam,
Aga

lakusz
10-03-2008, 09:39
a co lepszego od satela do integry?

maro74
10-03-2008, 10:36
Mam prośbę czy mógłby ktoś rzucić okiem na ofertę jaką otrzymałem na wykonanie instalacji alarmowej.
Dom z poddaszem 150m2+garaż
OFERTA
DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE
SYSTEMU SYGNALIZACJI WŁAMANIA I NAPADU

WYKONANIE OKABLOWANIA
Wykonanie okablowania:
przewód YTDy 6x0,5 320m 288,00
wykonanie okablowania 1050,00
razem netto: 1338,00
razem brutto: 1632,36

DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE

1. płyta procesora Integra 64 1 szt. 465,00
2. manipulator INT-KLCDS 2 szt. 586,00
3. syntezer mowy CA64SM 1 szt. 144,00
4. obudowa P17/50 1 szt. 122,00
5. akumulator 18Ah 12V 1 szt. 100,00
6. czujnik PIR EV100PI 11 szt. 792,00
7. czujnik p.poż NB 338-4H 2 szt. 146,00
8. czujnik gazu DG1-ME 2 szt. 284,00
8. czujnik magnetyczny ART.-450 (brama garaż) 1 szt. 42,00
9. sygnalizator zewnętrzny SPL2010 1 szt. 112,00
10. sygnalizator wewnętrzny SPW100 1 szt. 35,00
11. montaż i uruchomienie urządzeń 1130,00
razem netto: 3958,00
razem brutto: 4828,76

Ceny sprzętu w necie są trochę tańsze z grubsza ok 500-600 zł na prawie całości, już sprawdziłem ale czy robocizna w tymm przypadku nie jest aby za wysoka?.
Będę wdzięczny za jakieś info bo sprawa pilna.

pierwek
10-03-2008, 14:31
mam dylemat w umiejscowieniu manipulatora w wiatrołapie

wiatrołap wygląda tak jak na rysunku... to żółte to szafy w zabudowie

drzwi po lewej wiodą do kotłowni i garażu drzwi na dole to drzwi wejściowe do domu a u góry drzwi do dalszej części domu.

http://79.188.255.66/murator/wiatrolap.jpg

pasowałoby mi dać manipulator w miejscu oznaczonym nr 1. Wiem że jest na wprost drzwi i kombinuję jak zrobić żeby przez ewentualną szybkę nie widać było manipulatora (drzwi z zasłanianą szybką ?) :-?

miejsce nr 2 wygląda mi na taki że będę musiał co troche wymieniać manipulator bo jest to miejsce na ciągu komunikacyjnym i manipulator będzie narażony na uszkodzenia przy potrąceniu ciałem - no chyba że wpuściłbym go w mur... :(

macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem? [/url]

banko
10-03-2008, 22:36
Mam prośbę czy mógłby ktoś rzucić okiem na ofertę jaką otrzymałem na wykonanie instalacji alarmowej.
Dom z poddaszem 150m2+garaż
OFERTA
DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE
SYSTEMU SYGNALIZACJI WŁAMANIA I NAPADU

WYKONANIE OKABLOWANIA
Wykonanie okablowania:
przewód YTDy 6x0,5 320m 288,00
wykonanie okablowania 1050,00
razem netto: 1338,00
razem brutto: 1632,36

DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE

1. płyta procesora Integra 64 1 szt. 465,00
2. manipulator INT-KLCDS 2 szt. 586,00
3. syntezer mowy CA64SM 1 szt. 144,00
4. obudowa P17/50 1 szt. 122,00
5. akumulator 18Ah 12V 1 szt. 100,00
6. czujnik PIR EV100PI 11 szt. 792,00
7. czujnik p.poż NB 338-4H 2 szt. 146,00
8. czujnik gazu DG1-ME 2 szt. 284,00
8. czujnik magnetyczny ART.-450 (brama garaż) 1 szt. 42,00
9. sygnalizator zewnętrzny SPL2010 1 szt. 112,00
10. sygnalizator wewnętrzny SPW100 1 szt. 35,00
11. montaż i uruchomienie urządzeń 1130,00
razem netto: 3958,00
razem brutto: 4828,76

Ceny sprzętu w necie są trochę tańsze z grubsza ok 500-600 zł na prawie całości, już sprawdziłem ale czy robocizna w tymm przypadku nie jest aby za wysoka?.
Będę wdzięczny za jakieś info bo sprawa pilna.


Ceny są katalogowe wiec widać że instalator Cie nie naciąga, natomiast cena za motaż, uruchomienie i przeszkolenie z obsługi jest bardzo stosowna jesli chodzi o ta ilośc sprzetu. Napewno nikt nie zrobi tego za 500 ponieważ nawet w sprzęcie nowym zdarzaja sie awaryjne urzadzenia, a wtedy jest to naprawa gwarancyjna i za nia nie bedziesz placic a instalator przyjechac musi trzeba wziąśc na to poprawke. Co do cen w necie to może i można kupic pare zlotych taniej jednak co z gwarancją?? Zdejmujesz i wysyłasz?? A kiedy wruci?? Pozorna oszczędność.
Jesli w okolicy bywaja częste zaniki prądu, może warto by pomyslec nad dodatkowym zasilaczem.

piotrm74
11-03-2008, 09:06
kontaktrony przyklejane do oknie, gdzie zamontować, na górze skrzydła okna czy na dole?

piotrm74

ar***pl
11-03-2008, 21:13
a co lepszego od satela do integry?
np. Siemens IR 120C

radekk
11-03-2008, 21:55
a co powiecie o barierach mikrofalowych?

lukasz-s
11-03-2008, 22:31
Czyli do tej pory jak się łączyłeś kompem z centralą było wszystko w porządku - tak ?? - tylko teraz nagle nie możesz się połączyć ?? - oczywiście mówimy o TYM SAMYM KOMPUTERZE ...
Nie, do tej pory łączył się mój instalator, ja jeszcze ani razu.
Jeszcze raz spróbuję w weekend. Może jakaś złośliwość losu.
Pozdr
Łukasz

Rincewind
11-03-2008, 23:05
Mam takie pytanie.
Czy dystrybucja goracego powietrza - wymuszona mechanicznie powoduje ze w gre wchodza tylko czujki dualne czy mozna stsowac PIRy ? Czy jest to kwestia umiejscowienia ?
Bede mial raczej ciezkie warunki pracy. Kot, pies ok 15-20 kg, dystrybucja goracego powietrza i nadmuch z rekuperatora.
Bardzo prosze o odpowiedz bo musze podjac decyzje do soboty :(

Czy warto dolozyc do czujek Siemensa IRM 120C czy waytarcza np Satel ?

I.W.
11-03-2008, 23:22
Witam wszystkich
Mam pytanko. Co stoi na przeszkodzie aby w Integrze satela zasilanie czujek pir podłączać do wyjścia EXT+ lub AUX ( wyjścia zasilające 12V) a nie do wyjścia programowalnego (OUt11,OUT2 itp). Chciałbym lepiej wykorzystać takie wyjścia niz tylko zasilanie czujek.

_ZBYCH_
11-03-2008, 23:49
Witam,

Zbychu proszę podaj mi dokładne oznaczenie kontaktronu BOSCH-a wpuszczanego, sprawdzonego i stosowanego prze Ciebie. Proszę również o link do sklepu, w którym będę go mogła zakupić.

Pozdrawiam,
Aga
Witam

Bosch ISN-CMINI-10D lub ISN-CMINI-10DW
Nie mam linku do sklepu, w którym możesz go kupić.

_ZBYCH_
11-03-2008, 23:50
a co lepszego od satela do integry?

np. Siemens IR 120C

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:02
Mam prośbę czy mógłby ktoś rzucić okiem na ofertę jaką otrzymałem na wykonanie instalacji alarmowej.
Dom z poddaszem 150m2+garaż
OFERTA
DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE
SYSTEMU SYGNALIZACJI WŁAMANIA I NAPADU

WYKONANIE OKABLOWANIA
Wykonanie okablowania:
przewód YTDy 6x0,5 320m 288,00
wykonanie okablowania 1050,00
razem netto: 1338,00
razem brutto: 1632,36

DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE

1. płyta procesora Integra 64 1 szt. 465,00
2. manipulator INT-KLCDS 2 szt. 586,00
3. syntezer mowy CA64SM 1 szt. 144,00
4. obudowa P17/50 1 szt. 122,00
5. akumulator 18Ah 12V 1 szt. 100,00
6. czujnik PIR EV100PI 11 szt. 792,00
7. czujnik p.poż NB 338-4H 2 szt. 146,00
8. czujnik gazu DG1-ME 2 szt. 284,00
8. czujnik magnetyczny ART.-450 (brama garaż) 1 szt. 42,00
9. sygnalizator zewnętrzny SPL2010 1 szt. 112,00
10. sygnalizator wewnętrzny SPW100 1 szt. 35,00
11. montaż i uruchomienie urządzeń 1130,00
razem netto: 3958,00
razem brutto: 4828,76

Ceny sprzętu w necie są trochę tańsze z grubsza ok 500-600 zł na prawie całości, już sprawdziłem ale czy robocizna w tymm przypadku nie jest aby za wysoka?.
Będę wdzięczny za jakieś info bo sprawa pilna.

Odnośnie cen nie wypowiem się, bo to sprawa umowna.
Jeśli chodzi o zaproponowany sprzęt:

Manipulator INT-KLCDS, to manipulator z małym wyświetlaczem. Proponuję zamienić na model INT-KLCDL z dużym wyświetlaczem. Kosztuje niewiele więcej, a nie trzeba się wpatrywać.

Akumulator 18Ah 12V - to syfiasty akumulator! Proponuję zainwestować w markowy akumulator (np. Kobe lub Europower). Akumulator, to ważny element systemu alarmowego!

Czujnik PIR EV100PI - to nic specjalnego. za niewiele większe pieniądze masz o niebo lepszą czujkę Siemens IR120C.

Sygnalizator zewnętrzny SPL2010 - proponuję zastosować sygnalizator z własnym zasilaniem.

Sygnalizator wewnętrzny SPW100 - zastanów się, czy jest Ci potrzebny sygnalizator wewnętrzny (szczególnie tak bardzo głośny!). On tylko stresuje domowników i jest zabójczy dla zwierząt. W manipulatorach też jest sygnalizacja alarmu (piszczykiem).

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:06
mam dylemat w umiejscowieniu manipulatora w wiatrołapie

wiatrołap wygląda tak jak na rysunku... to żółte to szafy w zabudowie

drzwi po lewej wiodą do kotłowni i garażu drzwi na dole to drzwi wejściowe do domu a u góry drzwi do dalszej części domu.

http://79.188.255.66/murator/wiatrolap.jpg

pasowałoby mi dać manipulator w miejscu oznaczonym nr 1. Wiem że jest na wprost drzwi i kombinuję jak zrobić żeby przez ewentualną szybkę nie widać było manipulatora (drzwi z zasłanianą szybką ?) :-?

miejsce nr 2 wygląda mi na taki że będę musiał co troche wymieniać manipulator bo jest to miejsce na ciągu komunikacyjnym i manipulator będzie narażony na uszkodzenia przy potrąceniu ciałem - no chyba że wpuściłbym go w mur... :(

macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem? [/url]
Polecam miejsce 2. Manipulator powinien być zamontowany na wysokości twarzy (aby łatwo było czytać wyświetlane komunikaty). Nikt nie chodzi po ścianach, więc zupełnie nie potrzebnie się przejmujesz, że będzie narażony na uszkodzenie.

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:10
kontaktrony przyklejane do oknie, gdzie zamontować, na górze skrzydła okna czy na dole?

piotrm74
Na górze. Nie będziesz mógł pozostawić uchylonego okna, np. na noc, bo system będzie wykrywał naruszenie czujnika, ale jeśli kontaktron wierzchni zamontujesz na dole, to nie będzie wykryte otwarcie przez złodzieja uprzednio uchylonego okna (po zdjęciu górnego zabezpieczenia złodziej może odchylić dalej okno do dołu i nie będzie to wykryte!)

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:13
a co powiecie o barierach mikrofalowych?
Fajne są 8)

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:17
Czyli do tej pory jak się łączyłeś kompem z centralą było wszystko w porządku - tak ?? - tylko teraz nagle nie możesz się połączyć ?? - oczywiście mówimy o TYM SAMYM KOMPUTERZE ...
Nie, do tej pory łączył się mój instalator, ja jeszcze ani razu.
Jeszcze raz spróbuję w weekend. Może jakaś złośliwość losu.
Pozdr
Łukasz
Sprawdź dokładnie, czy aby na pewno masz prawidłowo wykonany przewód łączący centralę z komputerem (przedzwoń każdy styk i sprawdź zgodność ze schematem) oraz sprawdź dokładnie identyfikatory wpisane w centrali i w programie DloadX.

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:27
Mam takie pytanie.
Czy dystrybucja goracego powietrza - wymuszona mechanicznie powoduje ze w gre wchodza tylko czujki dualne czy mozna stsowac PIRy ? Czy jest to kwestia umiejscowienia ?
Bede mial raczej ciezkie warunki pracy. Kot, pies ok 15-20 kg, dystrybucja goracego powietrza i nadmuch z rekuperatora.
Bardzo prosze o odpowiedz bo musze podjac decyzje do soboty :(

Czy warto dolozyc do czujek Siemensa IRM 120C czy waytarcza np Satel ?
Wszystko zależy od umiejscowienia czujek. Czy DGP będzie działać podczas uzbrojenia systemu? Miej jednak na uwadze, że czujka PIR pracująca w niekorzystnych warunkach (np. źródło ciepła w polu widzenia) będzie bardziej narażona na fałszywe alarmy przy nakładaniu się niekorzystnych czynników (np. dodatkowo pojawiający się w polu widzenia kot i pies).

Warto zastosować dobre, sprawdzone czujki Siemens IR120C. Czasem konieczne jest zastosowanie czujek dualnych Siemens IRM120C.
Miej też na uwadze, że aby czujki radziły sobie z ignorowaniem zwierząt, to muszą być zamontowane w takich miejscach, aby zwierzę nie mogło się zbliżyć bliżej, niż na 2m (czyli uwaga na ustawienie mebli!). To podstawowy warunek funkcjonowania takich czujek.

_ZBYCH_
12-03-2008, 00:36
Witam wszystkich
Mam pytanko. Co stoi na przeszkodzie aby w Integrze satela zasilanie czujek pir podłączać do wyjścia EXT+ lub AUX ( wyjścia zasilające 12V) a nie do wyjścia programowalnego (OUt11,OUT2 itp). Chciałbym lepiej wykorzystać takie wyjścia niz tylko zasilanie czujek.
Generalnie tylko to, że w przypadku zwarcia na zasilaniu czujek, wyłącza się również zasilanie wszystkich modułów podłączonych do wyjścia EXT+
Ponad to każde z tych wyjść ma elektronicznie ograniczoną wydajnosć prądową.

I.W.
12-03-2008, 05:31
Na ZBYCHA można liczyć :wink: . Na razie nie planuję modułów więc może jednak się zdecyduję na taki zabieg. W specyfikacji czujek piszą że z wyłączoną diodą LED pobiera 10 mA a wyjście ma 500 mA więc na 7 czujek raczej starczy.

maro74
12-03-2008, 10:39
Mam prośbę czy mógłby ktoś rzucić okiem na ofertę jaką otrzymałem na wykonanie instalacji alarmowej.
Dom z poddaszem 150m2+garaż
OFERTA
DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE
SYSTEMU SYGNALIZACJI WŁAMANIA I NAPADU

WYKONANIE OKABLOWANIA
Wykonanie okablowania:
przewód YTDy 6x0,5 320m 288,00
wykonanie okablowania 1050,00
razem netto: 1338,00
razem brutto: 1632,36

DOSTAWA, MONTAŻ I URUCHOMIENIE

1. płyta procesora Integra 64 1 szt. 465,00
2. manipulator INT-KLCDS 2 szt. 586,00
3. syntezer mowy CA64SM 1 szt. 144,00
4. obudowa P17/50 1 szt. 122,00
5. akumulator 18Ah 12V 1 szt. 100,00
6. czujnik PIR EV100PI 11 szt. 792,00
7. czujnik p.poż NB 338-4H 2 szt. 146,00
8. czujnik gazu DG1-ME 2 szt. 284,00
8. czujnik magnetyczny ART.-450 (brama garaż) 1 szt. 42,00
9. sygnalizator zewnętrzny SPL2010 1 szt. 112,00
10. sygnalizator wewnętrzny SPW100 1 szt. 35,00
11. montaż i uruchomienie urządzeń 1130,00
razem netto: 3958,00
razem brutto: 4828,76

Ceny sprzętu w necie są trochę tańsze z grubsza ok 500-600 zł na prawie całości, już sprawdziłem ale czy robocizna w tymm przypadku nie jest aby za wysoka?.
Będę wdzięczny za jakieś info bo sprawa pilna.

Odnośnie cen nie wypowiem się, bo to sprawa umowna.
Jeśli chodzi o zaproponowany sprzęt:

Manipulator INT-KLCDS, to manipulator z małym wyświetlaczem. Proponuję zamienić na model INT-KLCDL z dużym wyświetlaczem. Kosztuje niewiele więcej, a nie trzeba się wpatrywać.

Akumulator 18Ah 12V - to syfiasty akumulator! Proponuję zainwestować w markowy akumulator (np. Kobe lub Europower). Akumulator, to ważny element systemu alarmowego!

Czujnik PIR EV100PI - to nic specjalnego. za niewiele większe pieniądze masz o niebo lepszą czujkę Siemens IR120C.

Sygnalizator zewnętrzny SPL2010 - proponuję zastosować sygnalizator z własnym zasilaniem.

Sygnalizator wewnętrzny SPW100 - zastanów się, czy jest Ci potrzebny sygnalizator wewnętrzny (szczególnie tak bardzo głośny!). On tylko stresuje domowników i jest zabójczy dla zwierząt. W manipulatorach też jest sygnalizacja alarmu (piszczykiem).

Wielkie dzięki za informacje. jeśli jeszcze mógłbym prosić o opinię na temat urządzeń systemu DSC jakie zaproponował mi inny instalator.
napiszę tylko główne urządzenia:
1. Centrala PC 1832
2. Czujki BV-601
3. klawiatura PK 5516 lub PK 5501 nie wiem na , którą ew się zdecydować jeśli wybrał bym ten system a muszę przyznać, że jestem skłonny się na niego zdecydować również ze względu na firmę, która ma mi go robić gdyż cenowo jest zdecydowanie korzystniejszy od poprzednika i ma bardzo poważne i pochlebne refernecje.

P.e.t.e.
12-03-2008, 19:06
Generalnie tylko to, że w przypadku zwarcia na zasilaniu czujek, wyłącza się również zasilanie wszystkich modułów podłączonych do wyjścia EXT+
A wlasnie... tak a'propos.
Jaki typ modulu "rozbicia zasilania" lepiej zastosowac do zasilania czujek? Z bezpiecznikami polimerowymi czy ze zwyklymi topikowymi?
Czy te bezpieczniki polimerowe sa wystarczajaco szybkie?

Krzysztof G
14-03-2008, 08:21
Pytanie do osób, które już mają w domu system Satela:

Który manipulator wybrać: KLCD (to ten duży z klapką do integry) czy KLCDL? Wymienione manipulatory mają identyczne funkcje, chodzi mi o walory czysto praktyczne, co Wy na to?

_ZBYCH_
14-03-2008, 08:27
Wielkie dzięki za informacje. jeśli jeszcze mógłbym prosić o opinię na temat urządzeń systemu DSC jakie zaproponował mi inny instalator.
napiszę tylko główne urządzenia:
1. Centrala PC 1832
2. Czujki BV-601
3. klawiatura PK 5516 lub PK 5501 nie wiem na , którą ew się zdecydować jeśli wybrał bym ten system a muszę przyznać, że jestem skłonny się na niego zdecydować również ze względu na firmę, która ma mi go robić gdyż cenowo jest zdecydowanie korzystniejszy od poprzednika i ma bardzo poważne i pochlebne refernecje.
Ad1. DSC - dobre, sprawdzone centrale, ale zdecydowanie mniej funkcjonalne, niż Satel Integra. Opis do PC 1832 masz TU (http://www.aat.pl/index.php?page=sys_al_centrale_pc1832)
Ad2. Stara konstrukcja i zdecydowanie za droga czujka. Tańsza i lepsza będzie Siemens IR 120C
Ad3. PK 5516 - klawiatura z kontrolkami, PK 5501 - klawiatura ikonowa (beznadziejna). Najlepsza byłaby klawiatura z wyświetlaczem tekstowym - PK 5500, ale jesli będzie dla Ciebe za droga, to weź PK 5516. Jest bardziej czytelna od PK 5501.

_ZBYCH_
14-03-2008, 08:32
Pytanie do osób, które już mają w domu system Satela:

Który manipulator wybrać: KLCD (to ten duży z klapką do integry) czy KLCDL? Wymienione manipulatory mają identyczne funkcje, chodzi mi o walory czysto praktyczne, co Wy na to?
Ja użytkuję obie :), ale klientom polecam KLCD-L. Jest nieco mniejsza od KLCD. Ponad to w KLCD zastosowano odmienny układ klawiszy (klawisze "*", "0" i "#" są z boku klawiatury numerycznej, a nie na dole) i trochę trudno się do tego przyzwyczaić. Z praktyki wiem, że klapki się nie zamyka.

_ZBYCH_
14-03-2008, 08:34
Generalnie tylko to, że w przypadku zwarcia na zasilaniu czujek, wyłącza się również zasilanie wszystkich modułów podłączonych do wyjścia EXT+
A wlasnie... tak a'propos.
Jaki typ modulu "rozbicia zasilania" lepiej zastosowac do zasilania czujek? Z bezpiecznikami polimerowymi czy ze zwyklymi topikowymi?
Czy te bezpieczniki polimerowe sa wystarczajaco szybkie?
A po co Ci to? Budujesz tak rozległy system, że musisz rozbijać zasilanie? :)

Krzysztof G
14-03-2008, 08:56
Dzięki Zbychu! Skoro się ujawniłeś, to zapytam o jeszcze jedną sprawę.
Planuję integrę 128. Garaż sąsiaduje z wiatrołapem. W wiatrołapie jest manipulator i planowałem instalację manipulatora także w garażu. Kiedyś gdzieś przeczytałem, że można zastosować jakiś dodatkowy odbiornik do pilota bramy garażowej, który daje wstępną autoryzację. Ustawienie opóźnienia na czujkach w garażu (będzie kontaktron + czujka dualna) pozwala na rezygnację z manipulatora w garażu.
Możesz to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć "mechanikowi", co trzeba dokupić, to sobie koszty sprawdzę, czy to ma sens?
Pozdrawiam.

Haynauer
14-03-2008, 09:05
Witam,

Mam pytanie do zorientoiwanych w temacie...

Czy majac rozprowadzoną instalację, dobrany sprzęt, po zakupie tego sprzętu /czujki, klawiatury, centralka/ moge samodzielnbie wszystko podłączyć i uruchomić..? Czy np. w instrukcjach czujek, klawiatur są instrukcje jak podłączać te urzadzenia..? I drugie pytanie... czy instalacja będzie działać jeśli na zaplanowane trzy klawiatury i tak rozprowadzone kable, będzie podłączona tylko jedna klawiatura..?

tomaszekp
14-03-2008, 11:16
Dawno temu był wątek pt. "Bardzo prosty alarm", gdzie thalex podał schemat prostej instalacji alarmowej opartej na pętli z cienkiego drutu miedzianego. Niestety, obrazek ze schematem został odłączony od strony i nie wiadomo jak wykonać część elektroniczną układu. Z tekstu wynika, że występuje tam tranzystor a zasilanie jest na baterię. Czy ktoś może wie jak powinno to być zbudowane ew. gdzie mógłbym znaleźć schemat? Chciałbym wykorzystać ten patent na mojej budowie na czas wykonywania instalacji wod-kan., elektrycznej i docelowej alarmowej (okna będą po tynkach).

maro74
14-03-2008, 11:42
Wielkie dzięki za informacje. jeśli jeszcze mógłbym prosić o opinię na temat urządzeń systemu DSC jakie zaproponował mi inny instalator.
napiszę tylko główne urządzenia:
1. Centrala PC 1832
2. Czujki BV-601
3. klawiatura PK 5516 lub PK 5501 nie wiem na , którą ew się zdecydować jeśli wybrał bym ten system a muszę przyznać, że jestem skłonny się na niego zdecydować również ze względu na firmę, która ma mi go robić gdyż cenowo jest zdecydowanie korzystniejszy od poprzednika i ma bardzo poważne i pochlebne refernecje.
Ad1. DSC - dobre, sprawdzone centrale, ale zdecydowanie mniej funkcjonalne, niż Satel Integra. Opis do PC 1832 masz TU (http://www.aat.pl/index.php?page=sys_al_centrale_pc1832)
Ad2. Stara konstrukcja i zdecydowanie za droga czujka. Tańsza i lepsza będzie Siemens IR 120C
Ad3. PK 5516 - klawiatura z kontrolkami, PK 5501 - klawiatura ikonowa (beznadziejna). Najlepsza byłaby klawiatura z wyświetlaczem tekstowym - PK 5500, ale jesli będzie dla Ciebe za droga, to weź PK 5516. Jest bardziej czytelna od PK 5501.

Wielkie dzięki za info :)

P.e.t.e.
14-03-2008, 16:13
Generalnie tylko to, że w przypadku zwarcia na zasilaniu czujek, wyłącza się również zasilanie wszystkich modułów podłączonych do wyjścia EXT+
A wlasnie... tak a'propos.
Jaki typ modulu "rozbicia zasilania" lepiej zastosowac do zasilania czujek? Z bezpiecznikami polimerowymi czy ze zwyklymi topikowymi?
Czy te bezpieczniki polimerowe sa wystarczajaco szybkie?
A po co Ci to? Budujesz tak rozległy system, że musisz rozbijać zasilanie? :)
OK, to zadam pytanie inaczej :)

Zalozmy, ze zasilanie wszystkich czujek mam podlaczone do wspolnego wyjscia zasilania AUX z plyty glownej.
W takim przypadku zwarcie wejsc zasilajacych w jednej, dowolnej czujce powoduje przepalenie bezpiecznika zabezpieczjącego pradowo wyjscie AUX w plycie - co suma sumarum powoduje, ze wszystkie elementy (czujki PIR, ppoż, itp.) zasilane z tegoz wyjscia przestaja dzialac.

Oczywiscie zwarcie w czujce raczej samo sie nie zrobi, chyba ze jakis wyjatkowo paskudny i mokry owad postanowi w niej pomieszkac :D
W kazdym razie wydaje mi sie, ze sabotazowe zwarcie zasilania w jakiejkolwiek czujce jest - w takim ukladzie jak powyzej - bardzo prostym sposobem na neutralizacje czesci lub nawet calego systemu...

Marek i Ewa
14-03-2008, 22:47
Witam
Mam zamiar zestawić sobie podstawowe stanowisko do testów Integry (alarm będę montował w maju-czerwcu)
Zdecydowałem się na I-128
Pytanie
1. Czy od razu musze nabywać manipulator czy też moge na początku użyć tylko laptopa (mam jeden wolny)
2. czy oprogramowanie chodzi na win 95 (taki akurat zainstalowany)
3. czy wstępnie można symulować załączenia linii dozorowych z małej klawiaturki od kolejki PIKO albo innymi zwykłymi przyciskami
4. czy zasilacz musi być jakiś specjalny - bo nie chce kupować w zestawie z obudową bo i tak będzie inna - elementy automatyki

Będzie to stanowisko testowe - po "naumieniu się" dokupię pozostałe elementy

Pozdrawiam

_ZBYCH_
14-03-2008, 23:12
Dzięki Zbychu! Skoro się ujawniłeś, to zapytam o jeszcze jedną sprawę.
Planuję integrę 128. Garaż sąsiaduje z wiatrołapem. W wiatrołapie jest manipulator i planowałem instalację manipulatora także w garażu. Kiedyś gdzieś przeczytałem, że można zastosować jakiś dodatkowy odbiornik do pilota bramy garażowej, który daje wstępną autoryzację. Ustawienie opóźnienia na czujkach w garażu (będzie kontaktron + czujka dualna) pozwala na rezygnację z manipulatora w garażu.
Możesz to jakoś łopatologicznie wytłumaczyć "mechanikowi", co trzeba dokupić, to sobie koszty sprawdzę, czy to ma sens?
Pozdrawiam.
Trzeba dokupić dodatkowy, zewnętrzny odbiornik radiowy do pilotów, które posiadasz do otwierania bram. Każda firma posiada w swojej ofercie takie odbiorniki. Ważną sprawą jest, aby taki odbiornik był zasilany napięciem 12V= (bo część takich odbiorników jest zasilana napięciem 24V). Taki odbiornik może być dwukanałowy. Do tego piloty czterokanałowe (cztery przyciski). Wówczas odbiornik podłączasz do dwóch wejść centrali alarmowej (lub modułów rozszerzenia) i możesz wszystko zaprogramować w taki sposób, że jednym pilotem otwierasz bramę w ogrodzeniu, bramę w garażu oraz włączasz opóźnienie na wjazd do garażu, a także posiadasz w pilocie funkcję przywołania ochrony (pilot napadowy).
Wydaje mi się, że jasno to opisałem, ale jeśli nie, to pytaj śmiało :)

_ZBYCH_
14-03-2008, 23:22
Witam,

Mam pytanie do zorientoiwanych w temacie...

Czy majac rozprowadzoną instalację, dobrany sprzęt, po zakupie tego sprzętu /czujki, klawiatury, centralka/ moge samodzielnbie wszystko podłączyć i uruchomić..?
To zależy, na ile "techniczny" jesteś. Miej też na uwadze, że nie posiadając żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, robisz wszystko na czuja i uczysz się na własnych błędach :(


Czy np. w instrukcjach czujek, klawiatur są instrukcje jak podłączać te urzadzenia..?
Tak, są instrukcje, jak zamontować i podłączyć urządzenia, ale są to instrukcje pisane dla instalatorów, czyli z założeniem, że montuje je człowiek posiadający odpowiednie przygotowanie zawodowe.


I drugie pytanie... czy instalacja będzie działać jeśli na zaplanowane trzy klawiatury i tak rozprowadzone kable, będzie podłączona tylko jedna klawiatura..?
Oczywiście :)

_ZBYCH_
14-03-2008, 23:41
Generalnie tylko to, że w przypadku zwarcia na zasilaniu czujek, wyłącza się również zasilanie wszystkich modułów podłączonych do wyjścia EXT+
A wlasnie... tak a'propos.
Jaki typ modulu "rozbicia zasilania" lepiej zastosowac do zasilania czujek? Z bezpiecznikami polimerowymi czy ze zwyklymi topikowymi?
Czy te bezpieczniki polimerowe sa wystarczajaco szybkie?
A po co Ci to? Budujesz tak rozległy system, że musisz rozbijać zasilanie? :)
OK, to zadam pytanie inaczej :)

Zalozmy, ze zasilanie wszystkich czujek mam podlaczone do wspolnego wyjscia zasilania AUX z plyty glownej.
W takim przypadku zwarcie wejsc zasilajacych w jednej, dowolnej czujce powoduje przepalenie bezpiecznika zabezpieczjącego pradowo wyjscie AUX w plycie - co suma sumarum powoduje, ze wszystkie elementy (czujki PIR, ppoż, itp.) zasilane z tegoz wyjscia przestaja dzialac.

Oczywiscie zwarcie w czujce raczej samo sie nie zrobi, chyba ze jakis wyjatkowo paskudny i mokry owad postanowi w niej pomieszkac :D
W kazdym razie wydaje mi sie, ze sabotazowe zwarcie zasilania w jakiejkolwiek czujce jest - w takim ukladzie jak powyzej - bardzo prostym sposobem na neutralizacje czesci lub nawet calego systemu...
Zwarcie zasilania w jednej z czujek wyłączy zasilanie we wszystkich czujkach spowoduje wywołanie alarmu ze wszystkich czujek.
Dalej nie bardzo widzę zastosowanie takiego układu rozdzielenia zasilania w budynku typu dom.
Kto ma Ci robić tam zwarcia? :)
Nawet jeśli zrobisz zwarcie, bo przewiercisz przewód, to wiesz, w którym miejscu wierciłeś i gdzie szukać zwarcia. Jeśli nie wiesz, to zawsze możesz odłączyć zasilanie do wszystkich czujek i kolejno je podłączać. Na jednym z przewodów znajdziesz zwarcie, sprawdzasz, z której to linii i wiesz, który czujnik.

_ZBYCH_
14-03-2008, 23:48
Witam :)


Witam
Mam zamiar zestawić sobie podstawowe stanowisko do testów Integry (alarm będę montował w maju-czerwcu)
Zdecydowałem się na I-128
Pytanie
1. Czy od razu musze nabywać manipulator czy też moge na początku użyć tylko laptopa (mam jeden wolny)
Musisz nabyć manipulator. Inaczej nie włączysz komunikacji z komputerem.


2. czy oprogramowanie chodzi na win 95 (taki akurat zainstalowany)
Nie, oprogramowanie działa w środowisku Windows 98/ME/2000/XP/VISTA


3. czy wstępnie można symulować załączenia linii dozorowych z małej klawiaturki od kolejki PIKO albo innymi zwykłymi przyciskami
:lol: klawiaturka od kolejki PIKO :lol: Kto to jeszcze pamięta :wink:

Tak, możesz użyć takiej klawiaturki lub dowolnych przycisków :)


4. czy zasilacz musi być jakiś specjalny - bo nie chce kupować w zestawie z obudową bo i tak będzie inna - elementy automatyki
Trafo o napięciu 20V i odpowiedniej wydajności prądowej.

bazgrus
15-03-2008, 09:45
Jakie czujki p. poż i kontraktony garażowe polecacie?

Czujki przeciw pożarowe:
- ADR20
- ADR20R
- OSD32R
- TI-84

Kontraktony:
- SD 6021
- HO 03D
- KG3013

Gdzie montuje się kontrakton garażowy?

aniusiapa
15-03-2008, 16:42
Witam serdecznie.
Mam pytanie do znawców, chodzi mi mianowicie o podłączenie centrali INT128 z komputerem. Mamy laptopa, ale nie widzę wejścia RS. Wyżej widziałam post, poruszano tam temat zastosowania jakiegoś przejścia na USB. Moje pytanie, to czy taką przejściówką mogę połączyć laptopa i czy taki emulator wejścia RS będzie działał z programami obsługującymi centralkę? Jaki radzicie kabel kupić (rs-usb)? Podajcie typ, nazwę, bo pytałam w Media Markt, ale powiedziano mi tam, że takie symulatory RS-ów nie zawsze działają.
Pozdrawiam
Ania

ar***pl
15-03-2008, 20:34
Witam serdecznie.
Mam pytanie do znawców, chodzi mi mianowicie o podłączenie centrali INT128 z komputerem. Mamy laptopa, ale nie widzę wejścia RS. Wyżej widziałam post, poruszano tam temat zastosowania jakiegoś przejścia na USB. Moje pytanie, to czy taką przejściówką mogę połączyć laptopa i czy taki emulator wejścia RS będzie działał z programami obsługującymi centralkę? Jaki radzicie kabel kupić (rs-usb)? Podajcie typ, nazwę, bo pytałam w Media Markt, ale powiedziano mi tam, że takie symulatory RS-ów nie zawsze działają.
Pozdrawiam
Ania
Musisz zastosowac konwerter USB/rs , mój jest firmy Prolific i jest firmowany(sprzedawany) przez Satela, ale faktycznie na 3 szt które wczesniej kupiłem 2 nie działały wogóle, były problemy ze sterownikami itp.

ar***pl
15-03-2008, 20:38
Jakie czujki p. poż i kontraktony garażowe polecacie?

Czujki przeciw pożarowe:
- ADR20
- ADR20R
- OSD32R
- TI-84

Kontraktony:
- SD 6021
- HO 03D
- KG3013

Gdzie montuje się kontrakton garażowy?

1.ADR-20 R
2.SD 6021 może być
3.Zazwyczaj na dole drzwi garażowych.

lukasz-s
15-03-2008, 23:21
Sprawdź dokładnie, czy aby na pewno masz prawidłowo wykonany przewód łączący centralę z komputerem (przedzwoń każdy styk i sprawdź zgodność ze schematem) oraz sprawdź dokładnie identyfikatory wpisane w centrali i w programie DloadX.
Wszystko było OK. Sprawdzałem 1000 :-) razy. Nic nie pomagało. Dostałem zakwasów, bo centralę mam na strychu a manipulator w odległości kilkunastu schodków niżej pomnożone przez kilkaset :-) razy góra/dół daje chyba odległość do księżyca. I co i nic, a wiecie co pomogło, jak zrestartowałem kompa podłączonego do centrali - nagle, znienacka zadziałało :-)).
Pytanie teraz mam, czy takie sprawy jak hasła sa przechowywane na komputerze? Czy jak ktoś mi go ukradnie to będzie wszystko wiedział o moim alarmie?
Dzięki za pomoc.

lukasz-s
15-03-2008, 23:29
Witam serdecznie.
Mam pytanie do znawców, chodzi mi mianowicie o podłączenie centrali INT128 z komputerem. Mamy laptopa, ale nie widzę wejścia RS. Wyżej widziałam post, poruszano tam temat zastosowania jakiegoś przejścia na USB. Moje pytanie, to czy taką przejściówką mogę połączyć laptopa i czy taki emulator wejścia RS będzie działał z programami obsługującymi centralkę? Jaki radzicie kabel kupić (rs-usb)?
Ania, to chyba straszne kombinacje i jak twierdzą inni nie zawsze działa. Na Allegro taki, który obsłuży program i centralę i ma do tego RS kupisz za mniej niż 100 zł. Myśle, że warto nad tym się zastanowić. Cokolwiek co ma jako tako działający wyświetlacz będzie dobre :-)). Kabel jak jesteś z W-wy to za 10 zł można zamówić na giełdzie komputerowej (tam pewnie też można kupić takiego prehistorycznego laptopa), albo zrobić samemu za 4 zł + trochę czasu. Jakby co do mogę podać namiary, bo dopiero co z tym walczyłem ;-)).

lakusz
17-03-2008, 09:56
Cześć

Gdzie zaopatrujecie się w sprzęt alarmowy? Chodzi mi o dobrze zaopatrzony sklep internetowy z sensownym sprzętem i dobrymi cenami.

bst
17-03-2008, 10:21
Gdzie zaopatrujecie się w sprzęt alarmowy? Chodzi mi o dobrze zaopatrzony sklep internetowy z sensownym sprzętem i dobrymi cenami.

W hurtowni ze sprzetem alarmowym. Mozna wynegocjowac rabat i cena bedzie na pewno nizsza niz w sklepach internetowych..

pablitoo
17-03-2008, 10:39
Jakie czujki p. poż i kontraktony garażowe polecacie?

Czujki przeciw pożarowe:
- ADR20
- ADR20R
- OSD32R
- TI-84


Odnośnie czujek p-pożarowych - polecam Exodus OH (http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=98&iProdId=343) - posiadam i użytkuję dwie takie czujki - w garażu i w salonie w okolicach kominka - oprócz detekcji dymu czujka ta posiada czujnik temperatury .

lakusz
17-03-2008, 14:58
jakieś konkretne w okolicach wrocławia? bo te które ja znalazłem to zwykłe sklepy, i ceny standardowe, rabaty symboliczne 1-2%, w internetowym, nie dość że -5% to jeszcze zawsze mogę odesłać jak coś mi nie pasuje w ciągu 14 dni.

Jakub Wilkoński
17-03-2008, 16:24
problem innej natury !!
Jak w centrali Satela Integra ściszyć lub wyłączyć dźwięk klawiszy oraz sygnał odliczania
raczej ściszyć
dostaje lekkiego szału jak o północy po zazbrojeniu alarmu czekam czy sie dzieciak obudzi czy nie od tego pisku

Qba

ar***pl
17-03-2008, 19:02
problem innej natury !!
Jak w centrali Satela Integra ściszyć lub wyłączyć dźwięk klawiszy oraz sygnał odliczania
raczej ściszyć
dostaje lekkiego szału jak o północy po zazbrojeniu alarmu czekam czy sie dzieciak obudzi czy nie od tego pisku

Qba
Wchodzisz w tryb serwisowy a potem w kolejności:
-Struktura
-Sprzęt
-Manipulatory
-Ustawienia
Wybierasz manipulator w którym chcesz wyłaczyć dzwięk manipulatora (menu Opcje) lub regulacje głośności w procentach (menu głośność)

aniusiapa
17-03-2008, 20:12
Dzięki Ci lukasz-s, nie za bardzo czaję, co i jak. Mój chłop ma laptopa, jakiś Asus, mówi, że nowy, nie ma tych wejść RS, a konwertery Usb-Rs mogą nie działać. Nie rozumiem jak można taki konwerter zrobić za 4 zł :o . Dam te 4 zeta, może zadziała, ale nie jestem z W-wy! (komu je dać? kto mi taki zrobi?)Kanał, co? Kupować jakiegoś lapciaka nawet za setkę, to myślę, że szkoda kasy. Może ten kabelek pomoże (może gdzieś kupię). Stary nie nauczy się centralki, stawiam na siebie, zresztą mam techniczne wykształcenie i upodobania. Jakoś to przemielę. Tak na marginesie powiem, że dużo już zakumałam z obsługi i prostego programowania tej INT128. mam kod serwisowy, instrukcję i duuużo silnej woli. Jakoś idzie. Wyłączam sobie syrenę i ćwiczę, tylko piszczek z KLCD daje znać, że alarm, itp. Można dojść tą drogą do wiedzy, a że powtarza się po sto razy, łatwo zostaje w tych kilku babskich zwojach.
Pozdrawiam!
Ania

lukasz-s
17-03-2008, 22:39
Dzięki Ci lukasz-s, nie za bardzo czaję, co i jak. Mój chłop ma laptopa, jakiś Asus, mówi, że nowy, nie ma tych wejść RS, a konwertery usb-rs mogą nie działać. Nie rozumiem jak można taki konwerter zrobić za 4 zł :o . Dam te 4 zeta, może zadziała, ale nie jestem z W-wy! (komu je dać? kto mi taki zrobi?)Kanał, co? Kupować jakiegoś lapciaka nawet za setkę, to myślę, że szkoda kasy.
Tak na szybko w necie konwerter usb<->rs to około 60 zł i nie ma pewności, ze zadziała. Ten kabel za 4 zł to sam zrobiłem (tyle kosztowały elementy) w necie kupisz kabel dedykowany dla Satela, ale tu chodzi o kabel rs, czyli musi być w kompie takie wejście. Moim zdaniem lepiej kupić starego laptopa i kabel na rs (tak ja zrobiłem), niż mieć nowego laptopa i próbować konwerter usb<-> rs, ale to już twoja decyzja.

pablitoo
18-03-2008, 07:48
Tak na szybko w necie konwerter usb<->rs to około 60 zł i nie ma pewności, ze zadziała. Ten kabel za 4 zł to sam zrobiłem (tyle kosztowały elementy) w necie kupisz kabel dedykowany dla Satela, ale tu chodzi o kabel rs, czyli musi być w kompie takie wejście. Moim zdaniem lepiej kupić starego laptopa i kabel na rs (tak ja zrobiłem), niż mieć nowego laptopa i próbować konwerter usb<-> rs, ale to już twoja decyzja.

Nie ma strachu - przećwiczyłem ze cztery konwertery RS232<->USB i wszystkie działały bezproblemowo - z kompami ACER , DELL i IBM .
Tylko ACER / TravelMate cośtam :) / raz na jakiś czas "zapominał" sterowników i trzeba było je wgrać ponownie / oczywiście drivery dostarczone z konwerterami /. .

lakusz
18-03-2008, 12:37
Witam

Gdzie znajdę opiys trybów programowania wyjść na integrze?

ponawiam jeszcze pytanie z wątku o automatyce domowej realizowanej za pomocą integry: "Dlaczego do sterowania oświetleniem stosuje się przekaźniki bistabilne"

Pozdrawiam

Sako
18-03-2008, 15:37
Najczesciej powodem nie dzialania konwerterow RS232<->USB jest to, ze niektore urzadzenia pobieraja zasilanie bezposrednio z RS232, a nie wszystkie przejsciowki to zapewniaja (zwlaszcza najtansze). Alarm ma wlasne zasilanie, wiec to nie powinno byc problemem.

ar***pl
18-03-2008, 19:49
Witam

Gdzie znajdę opiys trybów programowania wyjść na integrze?

ponawiam jeszcze pytanie z wątku o automatyce domowej realizowanej za pomocą integry: "Dlaczego do sterowania oświetleniem stosuje się przekaźniki bistabilne"

Pozdrawiam
Opis wyjść znajduje się pewnie w instrukcji programowania.

Krzysztof G
19-03-2008, 07:54
Dzięki Zbychu! Jesteś niezawodny :)

lakusz
22-03-2008, 01:12
Witam

Gdzie znajdę opiys trybów programowania wyjść na integrze?

ponawiam jeszcze pytanie z wątku o automatyce domowej realizowanej za pomocą integry: "Dlaczego do sterowania oświetleniem stosuje się przekaźniki bistabilne"

Pozdrawiam
Opis wyjść znajduje się pewnie w instrukcji programowania.

Dzięki arm, ale na ten pomysł wpadłem i nawet sprawdziłem, i chyba nie ma tam wszystkiego, chyba że się mylę, ale Zbychu operuje jakimiś "magicznymi" liczbami dla nazwania funkcji na wyjściu i chyba tego nie znalazłem :(

_ZBYCH_
22-03-2008, 18:56
Dzięki arm, ale na ten pomysł wpadłem i nawet sprawdziłem, i chyba nie ma tam wszystkiego, chyba że się mylę, ale Zbychu operuje jakimiś "magicznymi" liczbami dla nazwania funkcji na wyjściu i chyba tego nie znalazłem :(
Zarówno w instrukcji programowania, jak i w programie, nazwa funkcji wyjścia poprzedzona jest numerem. Jeśli się często programuje Integry, to wygodne jest zapamiętanie numerów najczęściej używanych wejść i wyjść i wpisywanie bezpośrednio numerów, a nie wyszukiwanie po nazwie na długiej liście.