PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

aliali
24-03-2008, 18:45
Zbychu poradź w temacie Integry!

W prgramie DloadX przy programowaniu Timerów godzina załączenia jest w takim formacie: XX:XX|Y, a Y to może być 1,2,3. Co to jest? Do czego to służy?

Z góry dziękuję.

_ZBYCH_
24-03-2008, 19:22
Zbychu poradź w temacie Integry!

W prgramie DloadX przy programowaniu Timerów godzina załączenia jest w takim formacie: XX:XX|Y, a Y to może być 1,2,3. Co to jest? Do czego to służy?

Z góry dziękuję.
To parametr określający sposób uzbrojenia systemu (przy uzbrajaniu timerem):
1 - pełne czuwanie
2 - czuwanie bez linii zaprogramowanych jako wewnętrzne
3 - czuwanie bez linii zaprogramowanych jako wewnętrzne i bez czasu na wejście

Jest to opisane w instrukcji.

cici
24-03-2008, 19:25
No właśnie, pojawiło się to w nowym sofcie!

_ZBYCH_
24-03-2008, 19:29
No właśnie, pojawiło się to w nowym sofcie!
Tak i nie tylko to :)

OGC
27-03-2008, 10:30
Właśnie dostałem paczkę z magnesami neodymowymi.
Zamówiłem w 3 rozmiarach bo to tanie jest i trzeba było uzbierać jakąś kwotę przy zamówieniu. Ale mam radochę - jak dziecko :)
Silne te magnesiki niesłychanie są :)
Macie zdjęcie :D
http://www.ifb.pl/dandys/inne/magnesy.jpg
Trochę niewyraźne bo moja komórka coś kiepsko robi ...

cici
28-03-2008, 14:10
A mam pytanie do fachowców z dziedziny INTEGRY.
Jak zrobić by korzystając z jednego włącznika chwilowego na wejściu i 2 przekażników na wyjściu otrzymać

stan wyjściowy - oba przkażniki rozwarte
1 klik - przekażnik A zwarty
2 klik - oba przkażniki rozwarte
3 klik - przekażnik B zwarty
4 klik - oba przkażniki rozwarte

Do sterowania napędem

lewo-stop-prawo-stop

Zrobiłem już na integrze sporo logiki ale na to jeszcze nie wpadłem

I.W.
28-03-2008, 14:57
A może nie na dwóch przekaźnikach tylko jednym takim bardziej wyspecjalizowanym?. Szukaj pod hasłem przekaźnik impulsowy, przekaźnik krokowy, wyłącznik krokowy. Firma finder cos takiego robi w necie jest firma astat: http://www.astat-przekaznik.com.pl/
Tam sa specyfikacje itp. Generalnie zasada jest taka że po podaniu impulsu następuje kolejny krok w sekwencji łączeniowej takiego przekaźnika. Występuja one w różnych wykonaniach (ilość styków) i z różnymi sekwencjami przełączeń tych styków (do 6 kroków) (np krok 1 styk nr 1 zwarty styk nr2 rozwarty, krok 2 oba styki zwarte, krok 3 styk nr 1 rozwarty styk nr 2 zwarty, krok 3 oba rowarte itd.).
Dla hobbysty jest układ oparty na scalaku od programatora UL 1958 z telewizora gdyby ci bardzo zalezało to poszukam z jakiej to strony ale to chyba nie warto.

I.W.
28-03-2008, 15:11
Pytałem o tym w innym watku ale pozwolę sobie i tutaj.
Chcę aby alarm przy uzbrajaniu i rozbrajaniu odcinał i załączał zasilanie w budynku. Łatwo to zrobić stosując styczniki przekaźniki itp ale maja jedna wadę: gdy obwód jest załączony pobieraja one cały czas prąd. Niewielki to fakt, ale za to przez większą część doby. Szukam zatem jakiegoś rozwiązania które ma odpowiednią obciązalność >16A i pobiera energię tylko w momencie przełączania: coś ala siłownik może coś co będzie samo podnosiło i opuszczało S-ki w rozdzielni lub jakiś inny patent najlepiej mechaniczny. Bliskie ideału sa przkaźniki impulsowe ale i one przy obciążeniu powoduja straty mocy choć pochodzące juz chyba z czegos innego bo cewka nie pracuje w nich ciągle.

W determinacji prawie jestem gotów rzeźbić coś z siłownika centralnego zamka do auta(są takie o uciągu 8 kg -do podnoszenia i opuszczania esek powinno starczyć. :roll: ale może da się inaczej? W rozsądnych pieniądzach oczywiście :wink:

cici
28-03-2008, 15:55
A może nie na dwóch przekaźnikach tylko jednym takim bardziej wyspecjalizowanym?. Szukaj pod hasłem przekaźnik impulsowy, przekaźnik krokowy, wyłącznik krokowy. Firma finder cos takiego robi w necie jest firma astat: http://www.astat-przekaznik.com.pl/
Tam sa specyfikacje itp. Generalnie zasada jest taka że po podaniu impulsu następuje kolejny krok w sekwencji łączeniowej takiego przekaźnika. Występuja one w różnych wykonaniach (ilość styków) i z różnymi sekwencjami przełączeń tych styków (do 6 kroków) (np krok 1 styk nr 1 zwarty styk nr2 rozwarty, krok 2 oba styki zwarte, krok 3 styk nr 1 rozwarty styk nr 2 zwarty, krok 3 oba rowarte itd.).
Dla hobbysty jest układ oparty na scalaku od programatora UL 1958 z telewizora gdyby ci bardzo zalezało to poszukam z jakiej to strony ale to chyba nie warto.

No właśnie chciałbym to zrobić programowo a nie sprzętowo
bez dodatkowaych kabelków i kosztów

I.W.
28-03-2008, 16:42
A to nie zrozumiałem. To znaczy chcesz uzyć jednego wejścia i dwóch wyjść przy podawaniu kolejnych impulsów stan wyjść ma się zmieniac tak jak opisałeś ?

todaks
28-03-2008, 20:02
Pytałem o tym w innym watku ale pozwolę sobie i tutaj.
Chcę aby alarm przy uzbrajaniu i rozbrajaniu odcinał i załączał zasilanie w budynku. Łatwo to zrobić stosując styczniki przekaźniki itp ale maja jedna wadę: gdy obwód jest załączony pobieraja one cały czas prąd. Niewielki to fakt, ale za to przez większą część doby. Szukam zatem jakiegoś rozwiązania które ma odpowiednią obciązalność >16A i pobiera energię tylko w momencie przełączania: coś ala siłownik może coś co będzie samo podnosiło i opuszczało S-ki w rozdzielni lub jakiś inny patent najlepiej mechaniczny. Bliskie ideału sa przkaźniki impulsowe ale i one przy obciążeniu powoduja straty mocy choć pochodzące juz chyba z czegos innego bo cewka nie pracuje w nich ciągle.

W determinacji prawie jestem gotów rzeźbić coś z siłownika centralnego zamka do auta(są takie o uciągu 8 kg -do podnoszenia i opuszczania esek powinno starczyć. :roll: ale może da się inaczej? W rozsądnych pieniądzach oczywiście :wink:

Taki stycznik to wypali pradu za jakieś 80 groszy na miesiąc . Jest o co walczyć .
A eski to można używać jak wyłączniki ?

todaks
28-03-2008, 20:06
A mam pytanie do fachowców z dziedziny INTEGRY.
Jak zrobić by korzystając z jednego włącznika chwilowego na wejściu i 2 przekażników na wyjściu otrzymać

stan wyjściowy - oba przkażniki rozwarte
1 klik - przekażnik A zwarty
2 klik - oba przkażniki rozwarte
3 klik - przekażnik B zwarty
4 klik - oba przkażniki rozwarte

Do sterowania napędem

lewo-stop-prawo-stop

Zrobiłem już na integrze sporo logiki ale na to jeszcze nie wpadłem

A nie możesz wykorzystać wyjść typu 105 i 106 i sterować to z klawiatury lub poprzez łącznik z dwóch wejść

civic9
28-03-2008, 20:12
Taki stycznik to wypali pradu za jakieś 80 groszy na miesiąc . Jest o co walczyć .


E, jaki? Przekaźnik (np. relpol rm-85 na 16A) - to jakieś 1.5 - 2zł / rok.

todaks
28-03-2008, 20:33
Taki stycznik to wypali pradu za jakieś 80 groszy na miesiąc . Jest o co walczyć .


E, jaki? Przekaźnik (np. relpol rm-85 na 16A) - to jakieś 1.5 - 2zł / rok.

Ja podałem kwotę z czarnego scenariusza , Ty podałeś założenie normalne .
Tak czy inaczej warto się zdeterminować :D

I.W.
28-03-2008, 20:40
Taki stycznik to wypali pradu za jakieś 80 groszy na miesiąc . Jest o co walczyć .


E, jaki? Przekaźnik (np. relpol rm-85 na 16A) - to jakieś 1.5 - 2zł / rok.
Mało bierze bo jest miniaturowy.
Ale na takim gówienku powiesić cale zasilanie domu... nie bardzo.

civic9
28-03-2008, 20:42
Ja podałem kwotę z czarnego scenariusza , Ty podałeś założenie normalne .
Tak czy inaczej warto się zdeterminować :D

No właśnie nie wiem czy warto.
Tzn. oczywiście warto to ograniczyć o 90 czy nawet 50%, ale pytanie jakim kosztem się to da ograniczyć. Nawet jeśli mamy ich dużo to rozwiązanie także może kosztować per sztuka. Wymyślimy coś taniej niż 30-40 zł? (koszt używania moich przekaźników na 20 lat).

civic9
28-03-2008, 20:45
Mało bierze bo jest miniaturowy.
Ale na takim gówienku powiesić cale zasilanie domu... nie bardzo.

No nie, ja wieszam na tym np. jedną żarówkę :)
To nie zrozumiałem o co chodzi.
No ale ok, nawet jeśli jakiś większy, taki na którym wieszamy całe zasilanie - to ile bierze - za 10 zł/rok? (nie wiem, nie sprawdzałem, takiego nie mam, możecie podać namiary na jakiś?). Oczywiście nawet o 10zł warto powalczyć, tylko znowu pytanie za ile... sam jestem ciekaw.

I.W.
28-03-2008, 21:53
Taaaa , znalazłem Firma eti produkuje napędy do swoich rozłaczników przełączników itp. Najtańszy to 928 zł :cry: .Trzeba się jednak z tymi przekaźnikami przeprosić.

Sako
29-03-2008, 02:26
E, jaki? Przekaźnik (np. relpol rm-85 na 16A) - to jakieś 1.5 - 2zł / rok.

Jesli chodzi o oszczednosci, to mozna uzyc przekaznika bistabilnego :)

civic9
29-03-2008, 02:37
Jesli chodzi o oszczednosci, to mozna uzyc przekaznika bistabilnego :)

jakiego na przykład?

Sako
29-03-2008, 02:41
Jesli chodzi o oszczednosci, to mozna uzyc przekaznika bistabilnego :)

jakiego na przykład?

http://www.eph.pl/product/id/56,przekaznik-bistabilny-bis-411

Moze np taki (pierwszy link z Google) da rade?

civic9
29-03-2008, 03:34
[
http://www.eph.pl/product/id/56,przekaznik-bistabilny-bis-411

Moze np taki (pierwszy link z Google) da rade?

Wspomniany RM85 w wersji na szynę - 20 zł brutto,
wspomniany bis-411 - 45 zł brutto. gdzie ta oszczędność? :)
(inna sprawa, jak komuś ta bistabilność w sensie funkcji potrzebna)

No i one chyba jednak mimo swojej funkcyjnej bistabilności biorą prąd cały czas - wg karty katalogowej 0,8W - po odłączeniu zasilania się resetują (! rzadko kiedy pożądany efekt). To jest przekaźnik elektroniczny. Ale mogę się mylić.

ORLEN
29-03-2008, 07:59
Panowie, idźcie sobie z tymi przekaźnikami do wątku

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów
(http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421-840.htm)
a nie zaśmiecacie wątek alarmowy

PavvelB
31-03-2008, 10:46
A mam pytanie do fachowców z dziedziny INTEGRY.
Jak zrobić by korzystając z jednego włącznika chwilowego na wejściu i 2 przekażników na wyjściu otrzymać

stan wyjściowy - oba przkażniki rozwarte
1 klik - przekażnik A zwarty
2 klik - oba przkażniki rozwarte
3 klik - przekażnik B zwarty
4 klik - oba przkażniki rozwarte

Do sterowania napędem

lewo-stop-prawo-stop

Zrobiłem już na integrze sporo logiki ale na to jeszcze nie wpadłem
Może zastosować sterownik rolet jednoprzyciskowy, będzie pracował właśnie w ten sposób po kolejnych naciśnięciach przycisku. Zależy jeszcze na jaki czas ma być włączony napęd, nie wiem jaki jest maksymalny czas możliwy do ustawienia na tym sterowniku http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=68&products_id=167

lakusz
02-04-2008, 19:59
jaka jest obenie najnowsza wersja oprogramowania do integry?

banko
02-04-2008, 21:16
jaka jest obenie najnowsza wersja oprogramowania do integry?


1.05

OGC
03-04-2008, 09:47
Składanie alarmu na sucho trwa :D

http://www.ifb.pl/dandys/inne/centrala01_small.jpg

Mam małe pytanie.
Wyczytałem w instrukcji, że można podłączyć ETHM1 do centrali za pomocą RS232. Wydaje mi się to wygodniejsze niż bieganie z laptopem i kablem RS. Czy ETHM1 pozwoli mi wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje mi podłączenie przez RS ? Czy też coś sobie zablokuję w ten sposób?

banko
03-04-2008, 16:36
Mam małe pytanie.
Wyczytałem w instrukcji, że można podłączyć ETHM1 do centrali za pomocą RS232. Wydaje mi się to wygodniejsze niż bieganie z laptopem i kablem RS. Czy ETHM1 pozwoli mi wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje mi podłączenie przez RS ? Czy też coś sobie zablokuję w ten sposób?



Nie bardzo wiem jak inaczej obsługiwałbys centrale przez ETHM-1 jak nie połączyłbys go z centrala przez RS-a.
Nic sobie nie zablokujesz smiało podłączaj i rób wszystko zdalnie.
Powodzenia

OGC
03-04-2008, 16:49
Dzięki Banko :)

as24
03-04-2008, 20:28
W jaki sposób w integrze 128 z manipulatora wyłączyć czujkę PIR, tak aby nie działał sabotaż i można ją było odczepić dla tynkarza???

banko
03-04-2008, 22:26
W jaki sposób w integrze 128 z manipulatora wyłączyć czujkę PIR, tak aby nie działał sabotaż i można ją było odczepić dla tynkarza???


Próbowałes za pomoca funkcji blokowanie wejsć??
Hasło * ---->Blokowanie wejść ---->wybór wejść
Jeśli instalator zezwolił na blokowanie wejść powinno sie udać.
Blokada jest aktywna tylko do momentu rozbrojenia ststemu po wczesniejszym uzbrojeniu.
Jeśli chciałbys na dłużej go zablokowac i normalnie obsługiwać w miedzyczasie system potrzebna ingerencja w programowanie instalatora wtedy linie robisz jako wolna i po sprawie.

as24
03-04-2008, 23:26
Mam haslo instalatora, ale nie chce czegos zepsuc:)

Kulin
04-04-2008, 15:31
Witam.

Mam taki problem. Chciałem sobie wykorzystać manipulatory do sterownia bramą ogrodzeniową i garażową, przez wykorzystanie jakiegoś ze skrótów na klawiaturze, tzn. np. hasło + strzałka w dół otwiera lub zzamyka bramę garażową. Mam wszystko popodłączane, i nie mogę sobie z tym poradzić. Wyjścia sterujące ustawiłem jako wyjścia bistabilne (chodzi mi tylko o krótkie zamknięcie obwodu, który z powoduje zamykanie, otwieranie bramy). Teraz w opcjach manipulatorów w funkcjach dodatkowych ustawiłem zmiana wyjść bistabilnych (nie pamiętam dokładnie nazwy tej funkcji). Tylko teraz mam tak iż po naciśnięciu tego skrótu klawiaturowego wyjśćie zmienia swój stan, brama się otwiera, ale wyjście zostaje cały czas zwarte.
1. Jak to wszystko ustawić ?
2. Czy można stworzyć jakiś inny skrót klawiatury nie wykorzystujący hasła (może stworzenie uzytkownika tylko z prawami do aktywacji tych dwóch wyjśc, ale nie wiem czy jest taka szansa).

Pozdrawiam

Kulin

_ZBYCH_
04-04-2008, 15:51
Witam.

Mam taki problem. Chciałem sobie wykorzystać manipulatory do sterownia bramą ogrodzeniową i garażową, przez wykorzystanie jakiegoś ze skrótów na klawiaturze, tzn. np. hasło + strzałka w dół otwiera lub zzamyka bramę garażową. Mam wszystko popodłączane, i nie mogę sobie z tym poradzić. Wyjścia sterujące ustawiłem jako wyjścia bistabilne (chodzi mi tylko o krótkie zamknięcie obwodu, który z powoduje zamykanie, otwieranie bramy). Teraz w opcjach manipulatorów w funkcjach dodatkowych ustawiłem zmiana wyjść bistabilnych (nie pamiętam dokładnie nazwy tej funkcji). Tylko teraz mam tak iż po naciśnięciu tego skrótu klawiaturowego wyjśćie zmienia swój stan, brama się otwiera, ale wyjście zostaje cały czas zwarte.
1. Jak to wszystko ustawić ?
2. Czy można stworzyć jakiś inny skrót klawiatury nie wykorzystujący hasła (może stworzenie użytkownika tylko z prawami do aktywacji tych dwóch wyjśc, ale nie wiem czy jest taka szansa).

Pozdrawiam

Kulin
Cześć :)

Użyj wyjścia monostabilnego i wszystko będzie działać jak trzeba :)
Wyjście monostabilne, to chwilowe zwarcie, a bistabilne, to naprzemienne włączanie i wyłączanie.

Możesz też zaprogramować wyzwolenie danego wyjścia po użyciu hasła (hasła użytkownika stworzonego tylko do uruchamiania tego wyjścia). Programujesz wyjście jako: 84 - sygnalizacja podania hasła i przypisujesz do sterowania tym wyjściem jakiegoś użytkownika z wyłączonymi uprawnieniami na uzbrajania i rozbrajania. Każdorazowe wpisanie hasła tego użytkownika spowoduje wyzwolenie na zaprogramowany czas przekaźnika uruchamiającego napęd bramy :)

Kulin
04-04-2008, 16:10
Zbychu dzięki wielkie, czyli pomyliłem bistabilne z monostabilnym.

pierwek
04-04-2008, 16:33
mam pytanko do Zbycha jako specjalisty od zabezpieczeń...

dużym problemem jest zczytanie stałego kodu (w pilocie) i sklonowanie pilota?

to tak a'propos tego wątku

http://forum.muratordom.pl/brama-hormann-i-pilot-do-napedu-supramatic,t128100.htm

absolutnie nie chcę tu wszczynać jakichś sporów - chodzi mi o możliwości techniczne złodziei.

marekmil
05-04-2008, 11:57
_ZBYCH_u proszę o ocenę odnośnie projektu instalacji w moim domku.

Parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bbcbd8142e6ea672.html
Poddasze użytkowe
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b9288e17cec92d93.html

Centrala INTEGRA64
Czujki PIR AQUA
Czujki Dualne COBALT
Wszystkie komponenty Satel.

Kontaktrony na dole i czujki zbicia szkła montuję głównie w celu włączania strefy kiedy w nocy będzie się ktoś chciał pokręcić na dole. Planuję także w przyszłości uzupełnienie o czujki dymu i kontaktrony na górze.

1. Czy poprawnie rozmieściłem czujki a przede wszystkim czujki zbicia szkła?
2. Czy jest sens instalować czujki zbicia szkła w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, jeżeli to będzie osobna strefa?
2. Jak najlepiej montować kontaktrony wpuszczane w oknach tylko uchylnych?
3. Czy jest sens stosowania czujek dualnych w kuchni i w pomieszczeniu z kominkiem? (może wystarczą IR-120C?)
4. Czy warto zastąpić czujki Dualne Cobalt czujką Siemensa IR-200 ?
4. Czy warto dołożyć i zamiast czujek AQUA zastosować czujki Siemens IR-100B lub IR120C?

Chodzi mi głównie o pewnośc działania systemu i te pytania odpowiedzą mi czy warto dołożyć do czujek ok 30% kupując inne, podobno lepsze.

banko
05-04-2008, 19:47
Coprawda nie do mnie było pytanie, ale skoro wybraliśmy ten sam projekt pozwole sobie cos wtrącic.
Źle sa rozmieszczone czujniki pir w wiatrołapie i gabinecie lepszym dla nich miejscem bylby róg scian nad drzwiami . Jesli mamy go nad drzwiami wtedy napewno w przyszłości nic nam tam nie stanie bo zawsze tam bedą drzwi i małe prawdopodobieństwo że coś nam go wysloni. Co do poddasza to wszystkie czujniki umieszczone zostały w najniższych punktach ścian. Tutaj też proponowałbym przenieść je nad drzwi tam gdzie sie da.
Ja coprawda nie zastanawiam się jeszcze nad zabezpieczeniami bo z budowa ruszam dopiero niedługo, ale chcetnie bym popodziwiał widoki rosnącego dogodnego na jakichś fotkach;-)

marekmil
05-04-2008, 20:10
Źle sa rozmieszczone czujniki pir w wiatrołapie i gabinecie lepszym dla nich miejscem bylby róg scian nad drzwiami

Podczas rozmieszczania brałem pod uwage zasadę aby nie umieszczać czujek naprzeciwko okna uderzenie promieni słonecznych nie spowodowało ich zadziałania.


Co do poddasza to wszystkie czujniki umieszczone zostały w najniższych punktach ścian. Tutaj też proponowałbym przenieść je nad drzwi tam gdzie sie da.


Tutaj celna uwaga. Ale czy przeniesienie czujek nad drzwi nie spowoduje że przy pewnym otwarciu drzwi będziemy mieli martwą strefę.

Co do zdjęć to proszę o kontakt na priva. Mogę przesłać kilka fotek.

_ZBYCH_
06-04-2008, 12:09
Wg mnie, rozplanowanie czujek powinno wyglądać tak:

http://images27.fotosik.pl/189/6027f51ea9f6b140m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6027f51ea9f6b140)

http://images25.fotosik.pl/189/34f264deb5446797m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=34f264deb5446797)
Gorąco zachęcam do zastosowania na parterze czujek inercyjnych zamiast akustycznych czujek zbicia szyby. One zadziałają prawdopodobnie przed zbiciem szyby, czy otwarciem okna.


2. Czy jest sens instalować czujki zbicia szkła w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, jeżeli to będzie osobna strefa?
Nie.


2. Jak najlepiej montować kontaktrony wpuszczane w oknach tylko uchylnych?
W oknach tylko uchylnych kontaktrony nalezy montować na górze (lub na dole, ale w taki sposób, aby było wykrywane uchylenie okna).


3. Czy jest sens stosowania czujek dualnych w kuchni i w pomieszczeniu z kominkiem? (może wystarczą IR-120C?)
Nie.


4. Czy warto zastąpić czujki Dualne Cobalt czujką Siemensa IR-200 ?
Czujka IR-200 jest pasywną czujką podczerwieni, więc nie nadaje się do zastąpienia czujki dualnej. Raczej warto zmienić na czujkę dualną Siemens IRM 120C


4. Czy warto dołożyć i zamiast czujek AQUA zastosować czujki Siemens IR-100B lub IR120C?
Warto :)


Chodzi mi głównie o pewnośc działania systemu i te pytania odpowiedzą mi czy warto dołożyć do czujek ok 30% kupując inne, podobno lepsze.
Nie podobno, a na pewno! :)

_ZBYCH_
06-04-2008, 12:13
Podczas rozmieszczania brałem pod uwage zasadę aby nie umieszczać czujek naprzeciwko okna uderzenie promieni słonecznych nie spowodowało ich zadziałania.
Przy nowoczesnych czujkach raczej Ci to nie grozi :)


Ale czy przeniesienie czujek nad drzwi nie spowoduje że przy pewnym otwarciu drzwi będziemy mieli martwą strefę.
Dlatego nie należy montować czujek w rogu za drzwiami, a w osi zawiasów drzwi (pod kątem 45 stopni w stosunku do ściany) :)

civic9
06-04-2008, 12:29
Wg mnie, rozplanowanie czujek powinno wyglądać tak:


Pytanie mam :)

Czemu czasem umieszczacie czujki na przeciwko okna jak w pom. nr 1,3,5, a czasem na ścianie zewn. jak w pom. nr 6?

_ZBYCH_
06-04-2008, 13:01
Wg mnie, rozplanowanie czujek powinno wyglądać tak:


Pytanie mam :)

Czemu czasem umieszczacie czujki na przeciwko okna jak w pom. nr 1,3,5, a czasem na ścianie zewn. jak w pom. nr 6?
No właśnie, czemu??? Kto rozwiąże zagadkę? :)

civic9
06-04-2008, 14:06
No właśnie, czemu??? Kto rozwiąże zagadkę? :)

Do odpowiedzi wylosujemy....

_ZBYCH_a ? :)

Domyślam się, że wynika to m.in. z wzięcia pod takich parametrów jak, zasięg czujek, kąt widoczności, możliwość przejścia bez przecinania wiązki, itp. ale nie czuję na tyle dobrze tego, żeby sobie na przykład na tych pokazanych tu pomieszczeniach akurat takie lokalizacje wytłumaczyć.

_ZBYCH_
06-04-2008, 14:14
Czekamy na następne wypowiedzi :)

banko
06-04-2008, 16:23
Niechciałbym podważać autorytetu Zbycha, ale ja bym umieścił czujnik obok czujnika stłuczeniowego na poprawionym projekcie jednak zostawiłbym w salonie czujnik dualny. (tak mnie uczyli ;-)) Sprzęt, który ma być zamontowany pozwala na zasilanie duala tylko w dozorze wiec nie ma problemu z ciągle działajaca mikrofalą. Powodem przeniesienia czujnika jest możliwość pojawienia się w tamtym miejcu szerokiego karnisza z zasłoną co zwiekszy nam matrwą strefę przy oknach tarasowych.
Ale pamietać należy rownież że prawidłowo wyregulowane czujniki stłuczenia, kontaktrony oraz słusznie sugerowane przez Zbycha inercyjny powinny wczesniej załatwic sprawę intruza.

_ZBYCH_
06-04-2008, 18:09
Niechciałbym podważać autorytetu Zbycha, ale...
Swoją wypowiedzią nie podważasz mojego autorytetu. Przecież masz prawo do swojego zdania :)

Kto jeszcze się wypowie, dlaczego tak są rozmieszczone czujki? :)

MCB
06-04-2008, 18:28
Czemu czasem umieszczacie czujki na przeciwko okna jak w pom. nr 1,3,5, a czasem na ścianie zewn. jak w pom. nr 6?

zaryzykuję:
Czujka w pomieszczeniu 6 ma za zadanie głównie "obserwować" z bezpiecznej odległości drzwi do pokoju.

MCB

OGC
06-04-2008, 19:34
Już nie mam pomysłu.
Sam moduł GSM LT-2S jest skonfigurowany (kod PIN, numer centrali).
No i generalnie wysyła SMSy (np. po naruszeniu jego wejścia IN1).
Ale mam problem z uruchomieniem powiadamiania z integry za pomocą SMS (powiadamianie na Pager).
Poniżej kilka linków do moich ustawień:
http://www.ifb.pl/dandys/inne/pager.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/inne/komunikatypag.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/inne/opcje.jpg

Tutaj numery telefonów poprzedzone numerem stacji PAGER (u mnie 4994).
Próbowałem wróżnych formatach (z "048" z "48") ...
http://www.ifb.pl/dandys/inne/numtel.jpg

Określiłem sobie kilka warunków powiadomienia. Dziwne jest że jak stawiam "X" przy numerze telefonu oznaczonym jako Pager1 on pokazuje że to jest połączenie "Głosowe".
http://www.ifb.pl/dandys/inne/wejscia.jpg
http://www.ifb.pl/dandys/inne/npad.jpg

No i generuję alarmy napadowe, naruszenie wejścia 1 w integrze w czasie czuwania i nic ... żaden SMS nie dotarł.
Aha - centrala uważa, że wysłała ....
http://www.ifb.pl/dandys/inne/log.jpg

O czym zapomniałem?
Pomóżcie ....

_ZBYCH_
06-04-2008, 20:09
Sprawdź, czy prawidłowo podłączyłeś moduł GSM do wejścia linii telefonicznej centrali alarmowej.
Sprawdź, czy nie ma na pewno błędu w numerze stacji Pager w module GSM
Numer telefonu zaprogramuj bez 0 po 48 i bez spacji, czyli 499448604111111
Czy wyłączyłeś na chwilę zasilanie po programowaniu?

Pokazywaniem, że to połączenie głosowe sie nie przejmuj. Ten typ tak ma ;)

marekmil
06-04-2008, 20:11
Czemu czasem umieszczacie czujki na przeciwko okna jak w pom. nr 1,3,5, a czasem na ścianie zewn. jak w pom. nr 6?

Ja się zgłaszam do odpowiedzi: czujki PIR gdy są zamontowane bezpośrednio z boku okna umożliwiają podejście do nich przy samej ścianie. Kąt widzenia np. czujki AQUA to 140 stopni.
Czy w pomieszczeniu nr6 rzeczywiście nie ma lepszej likalizacji PIR-a.


_ZBYCH_ napisał:Czujka IR-200 jest pasywną czujką podczerwieni, więc nie nadaje się do zastąpienia czujki dualnej. Raczej warto zmienić na czujkę dualną Siemens IRM 120C

Słyszałem że czujka IR-200 z powodu możliwości ustawienia 4 poziomów czułości umożliwia zastąpienie czujki dualnej ale bardziej wierzę Tobie :)

Czyli rozumiem że polecasz w takiej konfiguracji zastosowanie tylko czujki dualnej w garażu?


_ZBYCH_ napisał:Gorąco zachęcam do zastosowania na parterze czujek inercyjnych zamiast akustycznych czujek zbicia szyby.
Wszystko fajnie ale to znacznie podniesie mi koszt inwestycji. Na które otwory musiałbym je założyć?

pstryczekelektryczek
06-04-2008, 20:39
Wtrące swoje pare groszy

- Piry napewno nie AQUA a tak do wiadomości to 140 stopni tylko po upgrade przez wymiane soczewki. Polecam Siemensy i Bosch w każdym modelu.

- Żaden Pir nie zastępuje duala, nawet jeśli ma stopniowaną regulację. Dual jak sama nazwa mówi 2 czujniki w jednym pir i mikrofala, w zależności od ustawień mozna ustawić jako alarm z obydwóch AND lub z pojedyńczych OR
Polecam zapoznanie sie z zasadą działania obydwóch typów, a potem wiare w handlowców. Dual jak najbardziej do garaży, kotłowni itd.

- Ustawienie pirow w pomieszczeniach raczej nie do końca bez różnicy, należy sprawdzić charakterystyki, jakie pokrycie ile kurtyn ale wg rzutów jest ok.

- Jeśli chodzi o czujke blisko okna to ok strefa podejścia martwa, i co dalej zerwiesz czujke zasłonisz spróbuj pogadamy dalej niemówie nie ale jest zawsze ale (nie o tym na forum)

- Zdecydowanie czujki wibracyjne a nieżeli stłuczeniowe ( zależy jaka klasa okien) w najtańszej opcji po bandzie na każdych drzwiach wyjściowych na taras _ z doświadczenia 90% włamań

Ok narazie tyle mojego czekam na rozwinięcie tematu.
Pozdrawiam

scooby
06-04-2008, 21:26
Hej mam problem z roletami.
Moj elektryk w sumie tez nie wie jak to jest.
Rolety sa z silnikami i problem sie pojawia jak chce je sterować z jednego miejsca, czy trzeba ciągnąć osobny, dodatkowy 5żyłowy przewód? czy wystarczy to zrobić na tym co podaje im fazę, używając jakiegoś przekaźnika?

Kulin
06-04-2008, 21:38
Zbychy, ma w domu dwie czujki dymowe aritecha DP721I, jak już są to chciałbym je wykorzystać, tylko nie wiem jak je podłączyć, mają po sześć styków. Kiedyś je od kogoś dostałem i tak się zastanawiam czy by ich nie wykorzystać w domu, np. na strychu czy w kuchni, tylko czy one są warte zachodu ?

Kulin
06-04-2008, 21:40
scooby, a może jakiś przekaźnik bistabilny i wtedy wystarczyłby dwużyłowy cieniutki przewód do załączania. Taki przekaxnik można by umieścić w pobliżu rolet, albo w skrzynce z bezpiecznikami, nie wiem jak masz rozplanowaną elektryke.

OGC
06-04-2008, 23:14
Sprawdź, czy prawidłowo podłączyłeś moduł GSM do wejścia linii telefonicznej centrali alarmowej.
To chyba o to chodziło. Ruszyło :)
Z tym, że dziwne to trochę bo w instrukcji GSM jest:

Jak pokazano na rysunku 1 moduł podłącza się bezpośrednio do zacisków wyjściowych układu telefonicznego centrali alarmowej.

Rysunek nr 1 to taki rysunek poglądowy bez szczegółów.
A w instrukcji INETEGRY stoi jak byk:

T-1, R-1 - wyjście linii telefonicznej (podłączenie aparatu
telefonicznego)
TIP, RING - wejście analogowej linii telefonicznej (miejskiej)

No i ja na początku podłączyłem do T1,R1 centrali.
A teraz zmieniłem na TIP i RING i poszło.
Dzięki za pomoc.

_ZBYCH_
07-04-2008, 21:47
Czemu czasem umieszczacie czujki na przeciwko okna jak w pom. nr 1,3,5, a czasem na ścianie zewn. jak w pom. nr 6?

zaryzykuję:
Czujka w pomieszczeniu 6 ma za zadanie głównie "obserwować" z bezpiecznej odległości drzwi do pokoju.

MCB
Otóż to! :D
Czujka ma zadanie obserwować wejście do salonu, aby w trakcie opóźnienia na wejście (przez drzwi lub garaż) próba wejścia do salonu bezzwłocznie wywołała alarm. Oczywiście czujka zadziała również na wejście intruza przez okna. Martwa strefa przy drzwiach tarasowych nie ma tu znaczenia, bo nie ma co z tej wnęki ukraść.
Nie ma też potrzeby stosowania tam czujki dualnej.

_ZBYCH_
07-04-2008, 21:58
Zbychy, ma w domu dwie czujki dymowe aritecha DP721I, jak już są to chciałbym je wykorzystać, tylko nie wiem jak je podłączyć, mają po sześć styków. Kiedyś je od kogoś dostałem i tak się zastanawiam czy by ich nie wykorzystać w domu, np. na strychu czy w kuchni, tylko czy one są warte zachodu ?
Nie znam tych czujek.

pstryczekelektryczek
07-04-2008, 23:22
Hej mam problem z roletami.
Moj elektryk w sumie tez nie wie jak to jest.
Rolety sa z silnikami i problem sie pojawia jak chce je sterować z jednego miejsca, czy trzeba ciągnąć osobny, dodatkowy 5żyłowy przewód? czy wystarczy to zrobić na tym co podaje im fazę, używając jakiegoś przekaźnika?

Jak masz możliwość to przewody do włączników i tam wstawiasz przekażniki
zawsze 2 na jedną roletę.
Przewody naprzykład sprowadzone do centrali z której w zależności od wersji sterujesz z klawiatury, pilotów, smsem przez powiadomienie GSM, za pomocą odpowiednio zkonfigurowanego wyjscia. Lub też dokładając sterownik do rolet jak na stronie Elmesa, bądź sterownik pod bramy np. firmy F&F ogólno dostępny w sklepach elektrycznych.

Np. Najmniejsza CA5,
Wyjście w zalezności od konfiguracji programujesz jako 11 lub 12
A sterujesz skrótem hasło * 7 lub hasło *8
I to tyle na ten temat
Jeśli będziesz miał problemy wrzuć jakiś schemat coś rozrysujemy

pstryczekelektryczek
07-04-2008, 23:30
Zbychy, ma w domu dwie czujki dymowe aritecha DP721I, jak już są to chciałbym je wykorzystać, tylko nie wiem jak je podłączyć, mają po sześć styków. Kiedyś je od kogoś dostałem i tak się zastanawiam czy by ich nie wykorzystać w domu, np. na strychu czy w kuchni, tylko czy one są warte zachodu ?

Zwykłe czujki optyczne dymu. Zaleta że można je zasilać zarówno 12 jak i 24v.
Już nie pamiętam ale tam chyba były styki na zasilanie 12, 24 (lub latch - zatrzask), masa, nc, c, no
Ale niechcę wprowadzić w błąd, jakieśfoto albo opis.

Jeśli je już masz i masz jakieś kable wrzucone to warto.

geocache
08-04-2008, 10:30
Czy moze ktos cos powiedziec o czujkach wibracyjnych ROKONET RK600S (takie mi proponuje instalator)

http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/czujki/czujki_udarowe/rokonet/rk600s/

pelny opis jest tu:
http://www.janexint.com.pl/materialy/rokonet/instrukcje/RK600S_SM_PL.pdf

w porownaniu do IMPAQ+ ?

sadre
08-04-2008, 17:31
mam proste pytanie pokolei jak mam skonfigurowac centrale satel ca-5
do satel gsm Lt-1s by wysylala do mnie powiadomienia o alarmie po dlugiej zabawie na linuksie udalo mi sie w koncu polaczyc z gsm-em chodzi o to by na komorke dochodzily wiadomosci sms np alarm
moze mi to ktos w punktach opisac ?
bede bardzo wdzieczny

pstryczekelektryczek
08-04-2008, 19:00
mam proste pytanie pokolei jak mam skonfigurowac centrale satel ca-5
do satel gsm Lt-1s by wysylala do mnie powiadomienia o alarmie po dlugiej zabawie na linuksie udalo mi sie w koncu polaczyc z gsm-em chodzi o to by na komorke dochodzily wiadomosci sms np alarm
moze mi to ktos w punktach opisac ?
bede bardzo wdzieczny

Centrale programujesz jak stacje monitoringu, lt ma konwerter kodu DTMF na komunikaty SMS pod monitoring, zamiast nr stacji wpisujesz kom.

pstryczekelektryczek
08-04-2008, 19:04
Czy moze ktos cos powiedziec o czujkach wibracyjnych ROKONET RK600S (takie mi proponuje instalator)

http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/czujki/czujki_udarowe/rokonet/rk600s/

pelny opis jest tu:
http://www.janexint.com.pl/materialy/rokonet/instrukcje/RK600S_SM_PL.pdf

w porownaniu do IMPAQ+ ?

Przedewszystkim atest TECHOM-u w klasie S czyli profesjonalnej jak np. Integra.

Jest także odmiana z kontaktronem wbudowanym (zintegrowanym) czyli generalnie 2 w jednym.

Minusem jest wyższa cena napewno niż impaq

Jeśli chodzi o usterkowość to jego piezoelement nietraci na swoich właściwościach w takim czasie jak impaq. (usterkowość)

scooby
08-04-2008, 22:16
Hej mam problem z roletami.
Moj elektryk w sumie tez nie wie jak to jest.
Rolety sa z silnikami i problem sie pojawia jak chce je sterować z jednego miejsca, czy trzeba ciągnąć osobny, dodatkowy 5żyłowy przewód? czy wystarczy to zrobić na tym co podaje im fazę, używając jakiegoś przekaźnika?

Jak masz możliwość to przewody do włączników i tam wstawiasz przekażniki
zawsze 2 na jedną roletę.
Przewody naprzykład sprowadzone do centrali z której w zależności od wersji sterujesz z klawiatury, pilotów, smsem przez powiadomienie GSM, za pomocą odpowiednio zkonfigurowanego wyjscia. Lub też dokładając sterownik do rolet jak na stronie Elmesa, bądź sterownik pod bramy np. firmy F&F ogólno dostępny w sklepach elektrycznych.

Np. Najmniejsza CA5,
Wyjście w zalezności od konfiguracji programujesz jako 11 lub 12
A sterujesz skrótem hasło * 7 lub hasło *8
I to tyle na ten temat
Jeśli będziesz miał problemy wrzuć jakiś schemat coś rozrysujemy

hmm a moze troszke jasniej, albo jak znajdziesz czas to jakis schemat?
z rolety do puszki z wyłącznikiem przewód a w puszcze na przekaźniki i 5żyłowym kablem do nastepnej rolety tak?Na koniec robie przycisk centralny tam tez przekaźniki?a pozniej do rozdzielni?
Jak chce sterować pgm z integry to z centrali do rozdzielni tez musze poprowadzić jakiś przewód alarmowy? czy z centrali do tego włącznika centralnego? a tam i tak musze jeszcze jeden przekaźnik zamontować z 12v na 230?

lukasz-s
08-04-2008, 22:48
Pytanie mam dotyczące programu DloadX, czy takie sprawy jak hasła są przechowywane na komputerze? Czy jak ktoś mi go ukradnie to będzie wszystko wiedział o moim alarmie? Czy mogę coś zmieniać "off-line" i potem po podłączeniu update, czy tylko jak komp jest podłączony kablem do centrali?
Dzięki za pomoc. Pozdr
Łukasz

pstryczekelektryczek
08-04-2008, 22:53
Hej mam problem z roletami.
Moj elektryk w sumie tez nie wie jak to jest.
Rolety sa z silnikami i problem sie pojawia jak chce je sterować z jednego miejsca, czy trzeba ciągnąć osobny, dodatkowy 5żyłowy przewód? czy wystarczy to zrobić na tym co podaje im fazę, używając jakiegoś przekaźnika?

Jak masz możliwość to przewody do włączników i tam wstawiasz przekażniki
zawsze 2 na jedną roletę.
Przewody naprzykład sprowadzone do centrali z której w zależności od wersji sterujesz z klawiatury, pilotów, smsem przez powiadomienie GSM, za pomocą odpowiednio zkonfigurowanego wyjscia. Lub też dokładając sterownik do rolet jak na stronie Elmesa, bądź sterownik pod bramy np. firmy F&F ogólno dostępny w sklepach elektrycznych.

Np. Najmniejsza CA5,
Wyjście w zalezności od konfiguracji programujesz jako 11 lub 12
A sterujesz skrótem hasło * 7 lub hasło *8
I to tyle na ten temat
Jeśli będziesz miał problemy wrzuć jakiś schemat coś rozrysujemy

hmm a moze troszke jasniej, albo jak znajdziesz czas to jakis schemat?
z rolety do puszki z wyłącznikiem przewód a w puszcze na przekaźniki i 5żyłowym kablem do nastepnej rolety tak?Na koniec robie przycisk centralny tam tez przekaźniki?a pozniej do rozdzielni?
Jak chce sterować pgm z integry to z centrali do rozdzielni tez musze poprowadzić jakiś przewód alarmowy? czy z centrali do tego włącznika centralnego? a tam i tak musze jeszcze jeden przekaźnik zamontować z 12v na 230?

Wrzuć mi na PW lub mail swój schemat to podrzuce ci z takich jak robie.

pstryczekelektryczek
08-04-2008, 22:56
Pytanie mam dotyczące programu DloadX, czy takie sprawy jak hasła są przechowywane na komputerze? Czy jak ktoś mi go ukradnie to będzie wszystko wiedział o moim alarmie? Czy mogę coś zmieniać "off-line" i potem po podłączeniu update, czy tylko jak komp jest podłączony kablem do centrali?
Dzięki za pomoc. Pozdr
Łukasz

Wszystko mozesz zrobić manualnie tzn z klawiatury. Jeśli ktos dostanie twój plik z zapisem z dload będzie wiedział tylko konfiguracje a nie hasła.

_ZBYCH_
08-04-2008, 23:06
Pytanie mam dotyczące programu DloadX, czy takie sprawy jak hasła są przechowywane na komputerze? Czy jak ktoś mi go ukradnie to będzie wszystko wiedział o moim alarmie? Czy mogę coś zmieniać "off-line" i potem po podłączeniu update, czy tylko jak komp jest podłączony kablem do centrali?
Dzięki za pomoc. Pozdr
Łukasz
Owszem, hasła są przechowywane w komputerze, ale są zakodowane i nie można ich bezpośrednio podglądać.
Program DloadX jest zabezpieczony hasłem, więc nawet jeśli ktoś ukradnie Twój komputer, to nie odczyta danych.
Możesz zmienić dane off-line i po podłączeniu do centrali update.

pstryczekelektryczek
08-04-2008, 23:15
Zapomniałem tego szczegółu dodać jak przedmówca nie widać dla uzytkownika programu tulko konfiguracyjnie dla centrali.

Soch
09-04-2008, 22:33
Poradźcie proszę jaką centralę wybrać do prostego systemu - 5 czujek Curtain i jedna czujka gazu?

lukasz-s
09-04-2008, 22:41
Zbychu i pstryczek - dzięki

pstryczekelektryczek
11-04-2008, 20:11
Poradźcie proszę jaką centralę wybrać do prostego systemu - 5 czujek Curtain i jedna czujka gazu?

To co piszesz obsługuje Spokojnie CA6 ale czy warto się ograniczać??? napewno nie.
Za niewiele więcej masz CA10 Satela z mozliwością podpięcia klawiatur LCD. i oczywiśćie liczba wejść na przyszłość.

Może napisz na jekim etapie jesteś, co to za obiekt,może jeśli przed tynkami to warto już same kabelki porozkładać moze kiedys się przydadzą.

pstryczekelektryczek
11-04-2008, 20:22
Hej mam problem z roletami.
Moj elektryk w sumie tez nie wie jak to jest.
Rolety sa z silnikami i problem sie pojawia jak chce je sterować z jednego miejsca, czy trzeba ciągnąć osobny, dodatkowy 5żyłowy przewód? czy wystarczy to zrobić na tym co podaje im fazę, używając jakiegoś przekaźnika?

Jak masz możliwość to przewody do włączników i tam wstawiasz przekażniki
zawsze 2 na jedną roletę.
Przewody naprzykład sprowadzone do centrali z której w zależności od wersji sterujesz z klawiatury, pilotów, smsem przez powiadomienie GSM, za pomocą odpowiednio zkonfigurowanego wyjscia. Lub też dokładając sterownik do rolet jak na stronie Elmesa, bądź sterownik pod bramy np. firmy F&F ogólno dostępny w sklepach elektrycznych.

Np. Najmniejsza CA5,
Wyjście w zalezności od konfiguracji programujesz jako 11 lub 12
A sterujesz skrótem hasło * 7 lub hasło *8
I to tyle na ten temat
Jeśli będziesz miał problemy wrzuć jakiś schemat coś rozrysujemy

hmm a moze troszke jasniej, albo jak znajdziesz czas to jakis schemat?
z rolety do puszki z wyłącznikiem przewód a w puszcze na przekaźniki i 5żyłowym kablem do nastepnej rolety tak?Na koniec robie przycisk centralny tam tez przekaźniki?a pozniej do rozdzielni?
Jak chce sterować pgm z integry to z centrali do rozdzielni tez musze poprowadzić jakiś przewód alarmowy? czy z centrali do tego włącznika centralnego? a tam i tak musze jeszcze jeden przekaźnik zamontować z 12v na 230?


Ja wkładam zawsze jeden do jeden to znaczy kabelek z kazdej rolety osobno do centrali.
Z włącznika centralnego też do centrali
W skrzynce centrali alarmowej umieszczam sterownik do rolet i bram zwykły F&F. W którym wejście działa na zasadzie przycisku a nie przełącznika. do niego podłączasz wyjścia centrali (lub/i) gsm (lub/i) włącznik centralny.
Na wyjściach sterownika podłączasz przewody do przekażników w roletach.

Wiem wiem troszkę zakręcone ale działa i na pewno koszta pomniejszone o kilka sterowników etc.

*Aleks*
11-04-2008, 22:47
Drogi ZBYCHU. Bardzo potrzebuję Twojej pomocy :(
Uparłem się na kontaktrony montowane w ramach i czujniki inercyjne. Wziąłem do wykonania alarmu gości, którzy okazali się totalnymi partaczami.
Powiercili w oknach za duże dziury, więc czujniki się nie trzymają. Oni je okleili taśmą izolacyjną i powklejali na klej z pistoletu, co wygląda okropnie!!! Jeszcze te czujniki wystają, bo jak je wcisneli do końca, to coś im nie pasowało i musieli je powyciągać. Teraz sterczą takie wystające z ram obsmarowane klejem :cry:
Co z tym zrobić? Jak zamontować te czujniki? Czym zaślepić za duże otwory?
Na razie kazałem im wstrzymać prace, bo nie mogę na to patrzeć. Boję się, że cały alarm tak byle jak zrobią :(

Pomóż proszę, bo się załamałem :(

Aleks

pstryczekelektryczek
11-04-2008, 23:28
Drogi ZBYCHU. Bardzo potrzebuję Twojej pomocy :(
Uparłem się na kontaktrony montowane w ramach i czujniki inercyjne. Wziąłem do wykonania alarmu gości, którzy okazali się totalnymi partaczami.
Powiercili w oknach za duże dziury, więc czujniki się nie trzymają. Oni je okleili taśmą izolacyjną i powklejali na klej z pistoletu, co wygląda okropnie!!! Jeszcze te czujniki wystają, bo jak je wcisneli do końca, to coś im nie pasowało i musieli je powyciągać. Teraz sterczą takie wystające z ram obsmarowane klejem :cry:
Co z tym zrobić? Jak zamontować te czujniki? Czym zaślepić za duże otwory?
Na razie kazałem im wstrzymać prace, bo nie mogę na to patrzeć. Boję się, że cały alarm tak byle jak zrobią :(

Pomóż proszę, bo się załamałem :(

Aleks

Proszę nieodebrać tego zle ale:
- Czasami w zalezności od typu okna tzn za duza szczelina pomiedzy rama okna a oknem nie ma kontaktronów wpuszczanych o takiej "sile" 3 cm to duża szczelina. Istniała by możliwość ewentualnie wymiany magnesów na neodymowe, ale niestety są to kosztowne przeróbki. Jeśli kontaktron wystaje ok 1 cm to mnie osobiście też sie niestety tak zdarzyło zrobić nie ma rady.
- Jeśli chodzi o za duze dziury to - Bez komentaza moze nieznaja się na sówmniarce z reguły Satel to ok 7mm.
- Jeśli podkleili klejem termicznym to dobrze natomiast nieestetycznie to są "flejami". Taśma izolacyjna to już przesada.
- O ile za duże są te otwory?? Na rynku są takze inni producenci np. Alarmtech mający większe rozmiary moze podpasują, jeśli nie to jedynie kołkowanie lub zrobienie tulejek pasownych z ramą i kontaktronem.

Z każdego kłopotu jest zawsze wyjście.

geocache
12-04-2008, 15:53
... do profilu DRUTEX
...
Moje pytanie czy mozesz zaznaczyc jakims kolorem na tym rysunku gdzie najlepiej przymocowac taki magnes ?

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/iglo5.jpg



Patrzac na rozmiary w przestrzeni gdzie ma byc kontaktron moge zastosowac kontaktrony BOSCH

ISN-CSTB-10DMB (dlugosc 19 mm) lub ISN-CMINI-10DB (dlugosc 15 mm)
srednice maja 9.5 mm. W komplecie jest magnes przykrecany sruba bo w profilu mam glebokosc ok 30 mm (pewnie ten CMINI lepszy bedzie ?) i mam pytanie o technike wiercenia otworu pod taki kontaktron w profilu okna ktore jest juz zamontowane na pianke w otworze okiennym. Najapierw wierce otwor 9.5 mm w pierwszej warstwie profilu a pozniej cienszym wertlem w dnie profilu na kabelki czy odrazu wiercici prosto 9.5 mm na wylot oba otwory ? i pozniej wydlubac pianke i przeciagnac kabel od kontaktronow.
Jak jest srednica podana 9.5 mm to uzyc wierla 9.5 mm czy 9 mm ?


Kontaktrony te widzialem w sklepie:
http://www.arpol.pl/oferta.php?pr_id=8021
http://www.arpol.pl/oferta.php?pr_id=8022

A jeszcze jedno pytanie dotyczace drzwi wyjsciowych na taras z ruchmomy slupkiem ile powinno montowac sie kontaktronow 2 (na oba skrzydla?) czy jednen wystarczy ?

_ZBYCH_
12-04-2008, 19:14
Czujnik kontaktronowy wpuszczany zawsze można zamontować w taki sposób, aby nie wystawał z ramy 8)

_ZBYCH_
12-04-2008, 19:23
Drogi ZBYCHU. Bardzo potrzebuję Twojej pomocy :(
Uparłem się na kontaktrony montowane w ramach i czujniki inercyjne. Wziąłem do wykonania alarmu gości, którzy okazali się totalnymi partaczami.
Powiercili w oknach za duże dziury, więc czujniki się nie trzymają. Oni je okleili taśmą izolacyjną i powklejali na klej z pistoletu, co wygląda okropnie!!! Jeszcze te czujniki wystają, bo jak je wcisneli do końca, to coś im nie pasowało i musieli je powyciągać. Teraz sterczą takie wystające z ram obsmarowane klejem :cry:
Co z tym zrobić? Jak zamontować te czujniki? Czym zaślepić za duże otwory?
Na razie kazałem im wstrzymać prace, bo nie mogę na to patrzeć. Boję się, że cały alarm tak byle jak zrobią :(

Pomóż proszę, bo się załamałem :(

Aleks
Za mało informacji podałeś. Z jakiego materiału masz okna? Jaki kolor? Jakiej firmy, jaki profil? Jaki rodzaj okuć (klasa odporności na włamanie)? Jakie masz kontaktrony? Ile jest tych źle oprawionych kontaktronów?
Najlepiej wklej zdjęcie.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Coś zapewne da się z tym zrobić :)

Nie Ty pierwszy (i pewnie nie ostatni) dałeś się nabrać. Profesjonalny montaż kontaktronów, to wcale nie taka łatwa sprawa, jak się wydaje...

_ZBYCH_
12-04-2008, 19:39
Patrzac na rozmiary w przestrzeni gdzie ma byc kontaktron moge zastosowac kontaktrony BOSCH
Dobry wybór :)


ISN-CSTB-10DMB (dlugosc 19 mm) lub ISN-CMINI-10DB (dlugosc 15 mm)
srednice maja 9.5 mm.
Zmierz to dokładnie!


pewnie ten CMINI lepszy bedzie ?
Tak!


i mam pytanie o technike wiercenia otworu pod taki kontaktron w profilu okna ktore jest juz zamontowane na pianke w otworze okiennym. Najapierw wierce otwor 9.5 mm w pierwszej warstwie profilu a pozniej cienszym wertlem w dnie profilu na kabelki czy odrazu wiercici prosto 9.5 mm na wylot oba otwory ? i pozniej wydlubac pianke i przeciagnac kabel od kontaktronow.
Jak jest srednica podana 9.5 mm to uzyc wierla 9.5 mm czy 9 mm ?
Jak walniesz od razu otwór 9,5, to będziesz miał podobny problem, jaki opisywał wyżej Aleks :-?
Stopniuj wiercenie i ostatni otwór przez górną ściankę profila wykonaj wiertłem o 0,5 mm mniejszym od średnicy czujnika (średnicy walca - bez wypustek). Otwór na przewód wystarczy 5 - 6 mm.
Zwróć uwagę, żeby otwory były wiercone idealnie w pionie. Polecam ostre wiertła, żeby nie wytapiać otworu, tylko go wiercić :wink: :lol:

Nie masz doświadczenia, więc proponuję zacząć od mniej widocznego okna, np. w kotłowni :wink: :lol:


A jeszcze jedno pytanie dotyczace drzwi wyjsciowych na taras z ruchmomy slupkiem ile powinno montowac sie kontaktronow 2 (na oba skrzydla?) czy jednen wystarczy ?
Jeden. Przecież nie otworzysz drugiego skrzydła, bez otwarcia pierwszego.

geocache
12-04-2008, 20:31
Zbychu serdecznie dziekuje za cenne rady szczegolnie te o wierceniu bo tu faktycznie jubilerska robota czeka :-)

Kulin
15-04-2008, 12:44
mam taki problem, wydawało mi się że go rozwiązałem ale widocznie nie.

Otóż w satel64 mam 4 sterfy do których przypisane są czujki i kontaktrony, np. parter pir - to tylko czujki pir z parteru. Natomiast do uzbrajania wykorzystuję 7 wirtualnych stref, tzn. cztery są praktycznie takie same jak te 4 rzeczywiste, do tego jest np. cały parter, całe poddasze i cały dom. Wszystko niby działa, tylko nie mam kontroli podczas uzbrajania że np. okno jest otwarte. Czy da się coś z tym zrobić ? BO teraz jak żonka zostawia uchylone drzwi tarasowe (okno może być. drzwi nie) to podczas uzbrajania nie ma żadnego komunikatu o naruszonym wejściu, natomiast po uzbrojeniu od razu jest alarm. :(

Fileiro
15-04-2008, 13:11
Witam,
czy czujki inercyjne sprawdzą się przy dużych psach w domu? tzn. czy szczekaniem lub np. puknięciem nosem w szybę nie będą wyzwalały alarmu?

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 20:56
Witam,
czy czujki inercyjne sprawdzą się przy dużych psach w domu? tzn. czy szczekaniem lub np. puknięciem nosem w szybę nie będą wyzwalały alarmu?

Sam mam 3 psy (1 husky) i czujki impaq+ jak dotąd żadnych problemów.
Planuje te Impaqi wymienić na rokonety tak dla siebie z ciekawości zobaczymy co z nimi.
Ale na poważnie, pojedyńcze uderzenie nie moze mieć wpływu ponieważ wstępnie uaktywni sie jeżeli juz Prealarm, jeśli o szczekanie to moze pies musiałby szczekać do czujki, jak będzie okazja to sprawdze.

lobo0
15-04-2008, 21:00
Witam,
czy czujki inercyjne sprawdzą się przy dużych psach w domu? tzn. czy szczekaniem lub np. puknięciem nosem w szybę nie będą wyzwalały alarmu?

Sam mam 3 psy (1 husky) i czujki impaq+ jak dotąd żadnych problemów.
Planuje te Impaqi wymienić na rokonety tak dla siebie z ciekawości zobaczymy co z nimi.
Ale na poważnie, pojedyńcze uderzenie nie moze mieć wpływu ponieważ wstępnie uaktywni sie jeżeli juz Prealarm, jeśli o szczekanie to moze pies musiałby szczekać do czujki, jak będzie okazja to sprawdze.

jeżeli nie masz z nimi żadnych problemów to po co wymieniać? z ciekawości, dziwne...

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 21:10
mam taki problem, wydawało mi się że go rozwiązałem ale widocznie nie.

Otóż w satel64 mam 4 sterfy do których przypisane są czujki i kontaktrony, np. parter pir - to tylko czujki pir z parteru. Natomiast do uzbrajania wykorzystuję 7 wirtualnych stref, tzn. cztery są praktycznie takie same jak te 4 rzeczywiste, do tego jest np. cały parter, całe poddasze i cały dom. Wszystko niby działa, tylko nie mam kontroli podczas uzbrajania że np. okno jest otwarte. Czy da się coś z tym zrobić ? BO teraz jak żonka zostawia uchylone drzwi tarasowe (okno może być. drzwi nie) to podczas uzbrajania nie ma żadnego komunikatu o naruszonym wejściu, natomiast po uzbrojeniu od razu jest alarm. :(

Prawdeopodobnie masz odznaczone funkcje: "Kontrolowane podczas załączenia"

Tryb serwisowy i ustawienia

Pozdrawiam.

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 21:33
Witam,
czy czujki inercyjne sprawdzą się przy dużych psach w domu? tzn. czy szczekaniem lub np. puknięciem nosem w szybę nie będą wyzwalały alarmu?

Sam mam 3 psy (1 husky) i czujki impaq+ jak dotąd żadnych problemów.
Planuje te Impaqi wymienić na rokonety tak dla siebie z ciekawości zobaczymy co z nimi.
Ale na poważnie, pojedyńcze uderzenie nie moze mieć wpływu ponieważ wstępnie uaktywni sie jeżeli juz Prealarm, jeśli o szczekanie to moze pies musiałby szczekać do czujki, jak będzie okazja to sprawdze.

jeżeli nie masz z nimi żadnych problemów to po co wymieniać? z ciekawości, dziwne...

Jestem instalatorem (opis poniżej)
Zawsze staram się testować czujniki i elementy które instaluje !!!
Nigdy nie wierzę Przedstawicielom Handlowym ani kartą i opisom

Dowód: Wspaniałe Satel Aqua - znawcy tematu wiedzą o co chodzi i to nie Żadna wadliwa partia (w plusach poprawiło się)

KUBALA
15-04-2008, 21:59
Jestem instalatorem (opis poniżej)
Zawsze staram się testować czujniki i elementy które instaluje !!!
Nigdy nie wieżę Przedstawicielą Handlowym ani kartą i opisą.

Dowód: Wspaniałe Satel Aqua - znawcy tematu wiedzą o co chodzi i to nie zadna wadliwa partia (w plusach poprawiło się)
Chłopie, słownik by Ci się przydał!

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 22:01
Przepraszam za błędy :oops:

lukasz-s
15-04-2008, 22:07
Pojawia się w tym wątku sporo pytań dotyczących nie tyle instalacji i "nowych" systemów alarmowych ile programowania i "eksploatacji" systemów opartych na centralach Satela. Co myślicie o założeniu nowego wątku pod tytułem np.: "Inst. alarm.-Satel (Integra i in.)-użytkownik zaawansowany"
Oczywiście będzie to miało sens tylko jeśli główni doradcy z tego wątku będą chcieli przeglądać również ten nowy.
Czekam na opinie :-)
Pozdr
Łukasz

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 22:13
Mam z 3 klientów, którzy sami sobie programują różne funkcje. Niesprawna im to wielu problemów ja po części jestem odciążony. Jestem za ale z umiarem.
Przy okazji pozdrawiam bo napewno przeczytają.
Można stwożyć subforum a nie temat dotyczący zabezpieczeń i małej automatyki na podstawowych funkcjach.

KUBALA
15-04-2008, 22:32
Nie widzę sensu w tworzeniu nowego wątku. Uważam, że wystarczy aktualny wątek. To jest forum budowlane, a nie elektroniczne, czy security. Takie rzeczy, to np. na www.elektroda.pl lub www.4safe.pl

pstryczekelektryczek
15-04-2008, 22:53
Nie widzę sensu w tworzeniu nowego wątku. Uważam, że wystarczy aktualny wątek. To jest forum budowlane, a nie elektroniczne, czy security. Takie rzeczy, to np. na www.elektroda.pl lub www.4safe.pl

Proszę się nie obrazić ale na 4safe jest wiedza ogolna handlowa, linki sponsorowane.
A na elektrodzie to szczegółów nikt się nie dowie poza instalatorami z subforum serwisanci systemów. (do którego grona m.in ja należę) zostało ono stwożone przez nas i dla nas oraz dla bezpieczeństwa inwestorów. Z wieloma instalatorami znamy sie prywatnie a forum jest traktowane jako komunikator z bazą tematyczną.
Na ogólnym o alarmach wiadomości niejednokrotnie są mniej opisane aniezeli na muratorze.
Pozdrawiam.
To ma być szansa dla tych których to interesuje.

romwis
15-04-2008, 23:28
jestem za (tj. stworzeniem osobnego wątku) dotyczącego central Satela dla zaawansowanych.

Sako
16-04-2008, 03:18
Dowód: Wspaniałe Satel Aqua - znawcy tematu wiedzą o co chodzi i to nie Żadna wadliwa partia (w plusach poprawiło się)

To ja mam pytanie :) Czy w takim razie uwazasz za ekonomicznie monztaz w nowych instalacjach Aqua+ (i przez analogie Cobalt)? Czy moze cos innego - wlasnie, co?

Jesli chodzi o strone wizualna, to sporo drozsze Siemensy przy produktach Satela wygladaja bardziej niz marnie (subiektywnie), a niestety to takze jest istotny aspekt, oczywiscie poza sama cena :roll:

pstryczekelektryczek
16-04-2008, 09:41
Dowód: Wspaniałe Satel Aqua - znawcy tematu wiedzą o co chodzi i to nie Żadna wadliwa partia (w plusach poprawiło się)

To ja mam pytanie :) Czy w takim razie uwazasz za ekonomicznie monztaz w nowych instalacjach Aqua+ (i przez analogie Cobalt)? Czy moze cos innego - wlasnie, co?

Jesli chodzi o strone wizualna, to sporo drozsze Siemensy przy produktach Satela wygladaja bardziej niz marnie (subiektywnie), a niestety to takze jest istotny aspekt, oczywiscie poza sama cena :roll:

W przypaku Cobalt"a mamy do czynienia z 2 czujnikami zwykły PIR czyli AQUA ale jeszcze zależy jaka wersja oraz Mikrofala. W przypadku Cobaltów Alarm wywoływany jest z sumy tych 2 czujników bądż jednego z nich.
Dobrym aczkolwiek brzydszym czujnikiem jest tez Crow SRDT15.

Jeśli chodzi o Siemensa to dla mnie bazą wyjściową jest IR80 zamiast Aqua. nie jest brzydki a cenowo siemensy ir80 też nie są droższe niż satel raczej tańsze.
Drugi typ czujników instalowany przezemnie jako podstawowy to Bosch
DS940T


Siemens IR80
http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/czujki/czujki_pir/siemens/ir_80_b/

Bosch DS940T
http://www.elektronika.anb.com.pl/pdf/sys_anty/DS940T.pdf

Kulin
16-04-2008, 11:15
pstryczekelektryczek, chodzi o to że mam te funcke zaznaczone i jak czujki nie były poprzydzielane do stref to wszystko było OK, zastanawiam się czy to czasami nie ma zwiazku z tym, iż z manipulatorów nie steruje bezpośrednio tymi strefami do których są przypisane czujki, tylko strefami wirtualnymi, a te z czujkami sa strefami zaleznymi.

pstryczekelektryczek
16-04-2008, 12:05
pstryczekelektryczek, chodzi o to że mam te funcke zaznaczone i jak czujki nie były poprzydzielane do stref to wszystko było OK, zastanawiam się czy to czasami nie ma zwiazku z tym, iż z manipulatorów nie steruje bezpośrednio tymi strefami do których są przypisane czujki, tylko strefami wirtualnymi, a te z czujkami sa strefami zaleznymi.

Nie niema problemu że nie masz tylu manipulatorów.
Problem jest w tym że masz te strefy ustalone jako zalezne i są one sterowane z automatu a ty nie masz na to wpływu.
Strefy zalezne jakiego typu???? W dalszym ciągu jest jakiś błąd w programie.
Jeśli możesz podesłać mi plik zczytany z centrali to zobaczymy.

Sako
16-04-2008, 13:37
pstryczekelektryczek, dzieki za informacje. Jak dzialaja czujki, to na szczescie dobrze wiem, bardziej szukam informacji na temat jakosci dzialania (wykrywanie i falszywe alarmy), bo to z materialow i dokumentacji nie wynika, tu potrzeba doswiadczenia, a tego nie mam z nowoczesnymi czujkami. Jako ze chyba nikt nie robi dokladnych porownan i testow, a przynajmniej nie udostepnia wynikow i ciezko ocenic wspolczynnik mozliwosci do ceny i okreslic czy te mozliwosci sa wystarczajace.

Kulin
16-04-2008, 14:00
pstryczekelektryczek - poszło na maila

pstryczekelektryczek
16-04-2008, 22:44
pstryczekelektryczek, dzieki za informacje. Jak dzialaja czujki, to na szczescie dobrze wiem, bardziej szukam informacji na temat jakosci dzialania (wykrywanie i falszywe alarmy), bo to z materialow i dokumentacji nie wynika, tu potrzeba doswiadczenia, a tego nie mam z nowoczesnymi czujkami. Jako ze chyba nikt nie robi dokladnych porownan i testow, a przynajmniej nie udostepnia wynikow i ciezko ocenic wspolczynnik mozliwosci do ceny i okreslic czy te mozliwosci sa wystarczajace.

Wszystko raczej praktyka.
Ze swojej strony to mogę z czystym sumieniem polecić siemensa i boscha.
A cenowo tańsze niż aqua, ale przedewszystkim sprawdzalem je wszystkie i najgorzej aqua wypada.Cenowo, jakościowo, gabarytowo.
Plus za uchwyt.

Niestety nieprowadzę żadnych notatek jak wzbudzają się czujniki, ale czułość w aquach pozostawia wiele do życzenia.

KonradJot
16-04-2008, 23:38
Witam
mam do sprzedania kontraktony wpuszczane firmy Bosch ISN - CMINI 10DB , kolor brązowy- 20 sztuk. Zostało mi po montażu alarmu, są oryginalnie zapakowane po 10 sztuk paczka wraz z magnesikami .
Zainteresowanych zapraszam na priva. Pozostałych przepraszam za spamik.
Pozdrawiam
Konrad :wink:

Sako
17-04-2008, 01:31
pstryczekelektryczek, dzieki, to juz mnie jakos naprowadza na dalsze przemyslenia w tym zakresie :)

Witalis
18-04-2008, 16:49
Pojawia się w tym wątku sporo pytań dotyczących nie tyle instalacji i "nowych" systemów alarmowych ile programowania i "eksploatacji" systemów opartych na centralach Satela. Co myślicie o założeniu nowego wątku pod tytułem np.: "Inst. alarm.-Satel (Integra i in.)-użytkownik zaawansowany"
Oczywiście będzie to miało sens tylko jeśli główni doradcy z tego wątku będą chcieli przeglądać również ten nowy.
Czekam na opinie :-)
Pozdr
Łukasz

Witam, swego czasu założyłem nowy wątek pod podobnym tytułem,
http://forum.muratordom.pl/konfiguracja-i-programowanie-integry,t90812.htm
jednak "umarł śmiercią naturalną" :wink:
Szkoda, bo temat konfiguracji, programowania i wyciskania z integry nietypowych rozwiązań mógłby być ciekawy i inspirowałby pt. Satelowców do interesujących rozwiązań i pomysłów.
Np: w integrze brakowało mi zaimplementowanego generatora imulsów o regulowanym czasie imulsu i przerwy. Jedyne co można było uzyskać to impulsy 500/500ms. W ostatniej wersji oprogramowania pojawiła się opcja wejść "typ linii - według wyjścia". Na niej stworzyłem generator ok. 150/150ms (czasy podaje wg mojego odczucia).

Wejście A (może być wirtualne)
typ linii - według wyjścia
typ reakcji - bez akcji alarmowej
wyjście - X
odznaczyć "zapisuj naruszenie do pamięci zdarzeń"

Wyjście X (może być wirtualne)
typ wyjścia - wskaźnik gotowy
wyzwalanie z wejścia A

Jeśli we "wskaźniku gotowy" zaznaczy się opcję pulsowania otrzyma się pulsowanie 150/850ms.

Wykorzystałem to w mojej "tablicy synoptycznej" gdzie ciągłe świecenie diody to otwarte skrzydło drzwi natomiast brak rygla w ościeżnicy jest sygnalizowany w takcie 150/850.
Muszę nieskromnie przyznać :oops: , że wspomniana tablica synoptycza (jescze nie dokończona) w której sygnalizowane jest m.in. uchylenie okna, otwarcie okna, stan wszystkich drzwi zewnętrznych, włazu dacowego, furtki, bamy garażowej i wjazdowej, przepełnienie szamba, bardzo się sprawdziła :) Wystarczy jeden rzut oka, a nie trzeba latać po całym domu, kiedy zaczyna padać i zacinać deszcz.

Również, jak i poprzednicy, zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami "pozaalarmowego" wykorzystania systemu.

Pozdrawiam.
W.

*Aleks*
18-04-2008, 20:11
Za mało informacji podałeś. Z jakiego materiału masz okna? Jaki kolor? Jakiej firmy, jaki profil? Jaki rodzaj okuć (klasa odporności na włamanie)? Jakie masz kontaktrony? Ile jest tych źle oprawionych kontaktronów?
Najlepiej wklej zdjęcie.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Coś zapewne da się z tym zrobić :)

Nie Ty pierwszy (i pewnie nie ostatni) dałeś się nabrać. Profesjonalny montaż kontaktronów, to wcale nie taka łatwa sprawa, jak się wydaje...
Zbychu, okna mam PCV białe (oklejane na zewnątrz okleiną drewnopodobną), firmy Aluplast, nazwy profilu nie pamiętam, Okucia wk2, kontaktrony nie wiem jakie :( mają średnicę 10 - 11 mm.
Niestety nie było mnie przy montażu kontaktronów. Zaufałem firmie i myślałem, że jak przyjadę, to zobaczę kontaktrony tak zamontowane, jak na Twoich zdjęciach. Uważałem, że to jest standard, a tu kompletna klapa :(
Kontaktronów jest 29 i wszystkie mają za duże otwory. Ponad połowa została wklejona pistoletem :-?

Wygląda to tak:

http://images33.fotosik.pl/222/9d2b94df29e16abd.jpg (www.fotosik.pl)

http://images27.fotosik.pl/197/f0d92fbb8f4e213d.jpg (www.fotosik.pl)

http://images33.fotosik.pl/222/a4d83ed8ba11e071.jpg (www.fotosik.pl)

http://images31.fotosik.pl/221/6540fdee2b40f907.jpg (www.fotosik.pl)

Niektóre kontaktrony mają bardziej rozkalibrowane otwory.

Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale robiłem telefonem.

W Tobie ostatnia nadzieja. Poradź coś :(
A może Ty byś się podjął dokończenia tej roboty?

pstryczekelektryczek
18-04-2008, 21:44
Kontaktrony to Satel K2, niestety za duża szczelina jak na nie. Według kart Aluplast szczelina ok 20mm Wymiana na boscha pewnie pomoże. Jak myślisz Zbychu?????
Parametry na satela:
1. Grubość materiału minimum 10 mm
2. Odległość maksimum pomiędzy magnesem a kontaktronem (szczelina)
15-18mm
3. Oś kontaktronu maksymalne przesunięcie osi - 12 mm magnes oś magnesu
kontaktron
4. Średnica wiercenia 8mm.

mopna
19-04-2008, 16:17
Mam pytanie z innej beczki.

Planuję w mieszkaniu ogrzewanie kominkowe + elektryczne. Ogrzewaniem elektrycznym chciałbym sterować centralnie - również zdalnie.

W związku z tym zamiast termostatów w pokojach planuję podłączyć do centralki termometry a centralka włączała i wyłączałaby obwody ogrzewania w zależności od temperatury w pomieszczeniach.

Pytanie: czy są centralki, które potrafią odczytać i przeanalizować odczyt temperatury? Taka centralka musiałaby również poradzić sobie z histerezą: czyli włączyć ogrzewanie przy np. 18 stopniach a wyłączyć przy 20 stopniach.

Wydaje mi się, że takich centralek nie ma :( - w związku z tym mam na oku sterownik programowalny, który pełniłby również funkcję centralki alarmowej. Tyle, że to zdecydowanie droższe rozwiązanie...

pstryczekelektryczek
19-04-2008, 22:20
Mam pytanie z innej beczki.

Planuję w mieszkaniu ogrzewanie kominkowe + elektryczne. Ogrzewaniem elektrycznym chciałbym sterować centralnie - również zdalnie.

W związku z tym zamiast termostatów w pokojach planuję podłączyć do centralki termometry a centralka włączała i wyłączałaby obwody ogrzewania w zależności od temperatury w pomieszczeniach.

Pytanie: czy są centralki, które potrafią odczytać i przeanalizować odczyt temperatury? Taka centralka musiałaby również poradzić sobie z histerezą: czyli włączyć ogrzewanie przy np. 18 stopniach a wyłączyć przy 20 stopniach.

Wydaje mi się, że takich centralek nie ma :( - w związku z tym mam na oku sterownik programowalny, który pełniłby również funkcję centralki alarmowej. Tyle, że to zdecydowanie droższe rozwiązanie...

Polecam
http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=56&products_id=120
cena 95 pln netto

_ZBYCH_
20-04-2008, 11:20
mam taki problem, wydawało mi się że go rozwiązałem ale widocznie nie.

Otóż w satel64 mam 4 sterfy do których przypisane są czujki i kontaktrony, np. parter pir - to tylko czujki pir z parteru. Natomiast do uzbrajania wykorzystuję 7 wirtualnych stref, tzn. cztery są praktycznie takie same jak te 4 rzeczywiste, do tego jest np. cały parter, całe poddasze i cały dom. Wszystko niby działa, tylko nie mam kontroli podczas uzbrajania że np. okno jest otwarte. Czy da się coś z tym zrobić ? BO teraz jak żonka zostawia uchylone drzwi tarasowe (okno może być. drzwi nie) to podczas uzbrajania nie ma żadnego komunikatu o naruszonym wejściu, natomiast po uzbrojeniu od razu jest alarm. :(
Satel nie sygnalizuje naruszenia wejść w strefach zależnych. Można rozwiązać problem wykorzystując jedno wejście i jedno wyjście. Łączymy je ze sobą kawałkiem przewodu. Programujemy wejście jako: 5 - Zwykła, z zaznaczona opcją Kontroluj przy załączeniu czuwania. Opisujemy ją np. "Naruszenie w strefie II" i przypisujemy do strefy nadrzędnej załączanej hasłem.
Wyjście programujemy jako: 14 - Naruszenie wejścia i zaznaczamy wszystkie wejścia strefy zależnej.
Efekt mamy taki, że przy uzbrojeniu strefy, jeśli mamy naruszone jakieś wejścia w strefie zaleznej, to system wyświetla naruszenie wejścia opisanego jako "Naruszenie w strefie II" i nie uzbraja się. Wówczas przytrzymujemy klawisz 1 i wyświetli się stan wejść (kursorem możemy sprawdzić opis naruszonych wejść).

_ZBYCH_
20-04-2008, 11:28
Witam,
czy czujki inercyjne sprawdzą się przy dużych psach w domu? tzn. czy szczekaniem lub np. puknięciem nosem w szybę nie będą wyzwalały alarmu?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od miejsca montażu czujki, poziomu czułości, rodzaju okna, itp.
Wiele też zależy od rodzaju zwierzęcia (bo duży pies, dużemu psu nie równy 8)).
Nie można wykluczyć sproradycznych fałszywych alarmów, bo zwierzę różnie może się zachować. Niemniej jednak na pewno warto zamontować taki system :).

_ZBYCH_
20-04-2008, 11:30
Pojawia się w tym wątku sporo pytań dotyczących nie tyle instalacji i "nowych" systemów alarmowych ile programowania i "eksploatacji" systemów opartych na centralach Satela. Co myślicie o założeniu nowego wątku pod tytułem np.: "Inst. alarm.-Satel (Integra i in.)-użytkownik zaawansowany"
Oczywiście będzie to miało sens tylko jeśli główni doradcy z tego wątku będą chcieli przeglądać również ten nowy.
Czekam na opinie :-)
Pozdr
Łukasz
Już jest taki wątek, ale jakoś nikt w nim od dawna nie pisze :roll:

_ZBYCH_
20-04-2008, 11:53
pstryczekelektryczek, dzieki za informacje. Jak dzialaja czujki, to na szczescie dobrze wiem, bardziej szukam informacji na temat jakosci dzialania (wykrywanie i falszywe alarmy), bo to z materialow i dokumentacji nie wynika, tu potrzeba doswiadczenia, a tego nie mam z nowoczesnymi czujkami. Jako ze chyba nikt nie robi dokladnych porownan i testow, a przynajmniej nie udostepnia wynikow i ciezko ocenic wspolczynnik mozliwosci do ceny i okreslic czy te mozliwosci sa wystarczajace.

Wszystko raczej praktyka.
Ze swojej strony to mogę z czystym sumieniem polecić siemensa i boscha.
A cenowo tańsze niż aqua, ale przedewszystkim sprawdzalem je wszystkie i najgorzej aqua wypada.Cenowo, jakościowo, gabarytowo.
Plus za uchwyt.

Niestety nieprowadzę żadnych notatek jak wzbudzają się czujniki, ale czułość w aquach pozostawia wiele do życzenia.
To ja jeszcze dodam czujki DSC Encore 301 D i Encore 301 DP. Obie czujki z analiza cyfrową - nie ma z nimi problemów. Posiadają w komplecie przegub montażowy. Jak komuś się nie podoba wygląd Siemensów (a warto je zamontować mimo wyglądu i ceny), to czujki Encore wyglądają "ładniej" 8)
Trzeba tylko mieć na uwadze, że czujki Siemens IR 120C posiadają optykę zrealizowaną na czarnym lustrze oraz posiadają zaawansowaną cyfrową obróbkę sygnału. Zapewnia to zbliżoną czułość na całym obszarze działania czujki oraz stabilną pracę. Ponadto radzą sobie z małymi zwierzętami domowymi.

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Lustro_triplex.JPG

Czujka Siemens IR120C:

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/IR120C.jpg

Czujki Satel, czy wspomniany Bosch, posiadają optykę soczewkową (soczewka Fresnela), co powoduje różną czułość w całym obszarze działania i większą podatność na fałszywe alarmy.

Czujka DSC Encore 301D:

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/EC301.jpg

_ZBYCH_
20-04-2008, 11:54
pstryczekelektryczek - poszło na maila
Kulin, to wyślij i do mnie. Niech i ja zobaczę Twoje dzieło 8)

_ZBYCH_
20-04-2008, 12:39
Zbychu, okna mam PCV białe (oklejane na zewnątrz okleiną drewnopodobną), firmy Aluplast, nazwy profilu nie pamiętam, Okucia wk2, kontaktrony nie wiem jakie :( mają średnicę 10 - 11 mm.
Niestety nie było mnie przy montażu kontaktronów. Zaufałem firmie i myślałem, że jak przyjadę, to zobaczę kontaktrony tak zamontowane, jak na Twoich zdjęciach. Uważałem, że to jest standard, a tu kompletna klapa :(
Kontaktronów jest 29 i wszystkie mają za duże otwory. Ponad połowa została wklejona pistoletem :-?

...

Niektóre kontaktrony mają bardziej rozkalibrowane otwory.

Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale robiłem telefonem.

W Tobie ostatnia nadzieja. Poradź coś :(
A może Ty byś się podjął dokończenia tej roboty?
Nie ma tragedii. Co prawda są to największe kontaktrony, jakie można zamontować w oknie (fi 10 - więc na pewno nie są to kontaktrony K2 Satela), ale i z nich można coś jeszcze zrobić 8)
Szkoda, że nie zrobiłeś jeszcze zdjęcia sposobu montażu magnesu.

Ja nie podejmę się dokończenia Twojego systemu, bo nie mam czasu na wykonywanie nowych systemów, a co mówić o kończeniu po jakimś partaczu :roll:

Co proponuję:
1. Wyjąć wszystkie kontaktrony i oczyścić z kleju i taśmy izolacyjnej (!)
2. Oczyścić ramę z kleju (Uwaga! Nie szorować ramy, bo powstaną w PCV ryski, które szybko wypełnią się brudem i będą bardzo widoczne!)
3. Wkleić kontaktrony w taki sposób, aby ich górna powierzchnia była równa z powierzchnią ramy (lub minimalnie niżej)
4. Zakupić białe, okrągłe naklejki fi 15 z grubej folii PCV (do nabycia np. w hurtowniach z akcesoriami meblowymi)
5. Nakleić na każdy kontaktron naklejkę maskującą brzydko zamontowany kontaktron 8)
6. Kupić pierścieniowe magnesy neodymowe przykręcane pod wkręt (najlepiej MP 14 x 8/4 x 3 / N35) i przykręcić od spodu skrzydła okna nad kontaktronem

Gotowe :)

_ZBYCH_
20-04-2008, 12:45
Mam pytanie z innej beczki.

Planuję w mieszkaniu ogrzewanie kominkowe + elektryczne. Ogrzewaniem elektrycznym chciałbym sterować centralnie - również zdalnie.

W związku z tym zamiast termostatów w pokojach planuję podłączyć do centralki termometry a centralka włączała i wyłączałaby obwody ogrzewania w zależności od temperatury w pomieszczeniach.

Pytanie: czy są centralki, które potrafią odczytać i przeanalizować odczyt temperatury? Taka centralka musiałaby również poradzić sobie z histerezą: czyli włączyć ogrzewanie przy np. 18 stopniach a wyłączyć przy 20 stopniach.

Wydaje mi się, że takich centralek nie ma :( - w związku z tym mam na oku sterownik programowalny, który pełniłby również funkcję centralki alarmowej. Tyle, że to zdecydowanie droższe rozwiązanie...
Inna beczka w innym wątku 8) Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów (http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421.htm)

Nie ma centralki alarmowej, która potrafi odczytać temperaturę z dołączonego czujnika.

AVID
20-04-2008, 18:42
Tak sobie czytam bo dawno tu nie byłem i widze Zbych to jest Zuch nie uważacie tak?:):):)

pstryczekelektryczek
20-04-2008, 20:12
[quote="_ZBYCH_"] Co prawda są to największe kontaktrony, jakie można zamontować w oknie (fi 10 - więc na pewno nie są to kontaktrony K2 Satela), ale i z nich można coś jeszcze zrobić 8)
quote]

Napewno K2 Zbuchu - średnica kołnierza to fi 11 ok.
Pozatym wypustki.,
Tak jak pisałem wcześniej Neodymy.

Kulin
20-04-2008, 20:13
Zbychy poszło na maila, wszelkie uwagi i poprawki mile widziane.

_ZBYCH_
20-04-2008, 20:57
Tak sobie czytam bo dawno tu nie byłem i widze Zbych to jest Zuch nie uważacie tak?:):):)

AVID, Ty jajcarzu :lol:

_ZBYCH_
20-04-2008, 21:01
Co prawda są to największe kontaktrony, jakie można zamontować w oknie (fi 10 - więc na pewno nie są to kontaktrony K2 Satela), ale i z nich można coś jeszcze zrobić 8)

Napewno K2 Zbuchu - średnica kołnierza to fi 11 ok.
Pozatym wypustki.,
Tak jak pisałem wcześniej Neodymy.
W K2 średnica kołnierza, to fi 8,8, więc na pewno nie są to kontaktrony Satela 8)
Wypustki są w każdym stożkowym kontaktronie plastikowym.

revalidon
21-04-2008, 21:25
Mam pytanie do zorientowanych... Jakie są mniej wiecej średnie ceny za montaż instalacji alarmowej tj.:

* za montaż "punktu" tzn. czujki, syreny zewn., syreny wewn., klawiatury, radiolinii, dialera, centrali... czy za jaki s element systemu płaci sie więcej..?
* programowanie centrali..?

marco_polo
21-04-2008, 22:21
Remontuję właśnie dom i mam następujące pytanie:

- Czy czujki inercyjne mogą być montowane u góry okna (PCW z kształtownikiem metalowym)?
Chodzi o to że nad oknami są wmurowane skrzynki na żaluzje i łatwiej jest wprowadzić kabel od góry (sufit jest podwieszany), a na dole są zamontowane parapety, których nie chciałbym uszkodzić (marmur)...

- Czy czujki te montuje się na środku okna, czy też można je umieścić w rogu ?

pstryczekelektryczek
21-04-2008, 22:52
Mam pytanie do zorientowanych... Jakie są mniej wiecej średnie ceny za montaż instalacji alarmowej tj.:

* za montaż "punktu" tzn. czujki, syreny zewn., syreny wewn., klawiatury, radiolinii, dialera, centrali... czy za jaki s element systemu płaci sie więcej..?
* programowanie centrali..?

Jeśli o Mnie chodzi to:
1. Cena w zalezności od regionu - inna Śląsk a inna W-awa
2. Samo programowanie centrali to ok 200-300 pln - biorąc pod uwagę iz
system zainstalowany przez kogoś innego a do systemu jest
dokumentacja, co gdzie i jak.
3. Z mojej strony to ja nie liczę za punkt tylko od wielkości systemu.
Mały domek 0k 130m - ok 10 czujników ruchu to instalacja bez materialu
ok 1200 pln brutto.

pstryczekelektryczek
21-04-2008, 23:12
Remontuję właśnie dom i mam następujące pytanie:

- Czy czujki inercyjne mogą być montowane u góry okna (PCW z kształtownikiem metalowym)?
Chodzi o to że nad oknami są wmurowane skrzynki na żaluzje i łatwiej jest wprowadzić kabel od góry (sufit jest podwieszany), a na dole są zamontowane parapety, których nie chciałbym uszkodzić (marmur)...

- Czy czujki te montuje się na środku okna, czy też można je umieścić w rogu ?

Czujnik wibracyjny posiada detekcję ok 3m w zalezności jaki to czujnik i na czym jest on zainstalowany.
Przeważnie instaluję w górnej części okna na środku (największe drgania, oraz średnica detekcji) Można także w narożniku, jednak należy pamiętać o zasięgu.
W przypadku przewlekania przewodu przez skrzynkę rolety - zwrócić uwagę na to żeby nie podwarzać styropianu (problem z pracą rolety, może ocierać)

Jeśli kolega Zbych ma inne zdanie chętnie poczytam.

_ZBYCH_
21-04-2008, 23:28
Remontuję właśnie dom i mam następujące pytanie:

- Czy czujki inercyjne mogą być montowane u góry okna (PCW z kształtownikiem metalowym)?
Chodzi o to że nad oknami są wmurowane skrzynki na żaluzje i łatwiej jest wprowadzić kabel od góry (sufit jest podwieszany), a na dole są zamontowane parapety, których nie chciałbym uszkodzić (marmur)...

- Czy czujki te montuje się na środku okna, czy też można je umieścić w rogu ?

Czujnik wibracyjny posiada detekcję ok 3m w zalezności jaki to czujnik i na czym jest on zainstalowany.
Przeważnie instaluję w górnej części okna na środku (największe drgania, oraz średnica detekcji) Można także w narożniku, jednak należy pamiętać o zasięgu.
W przypadku przewlekania przewodu przez skrzynkę rolety - zwrócić uwagę na to żeby nie podwarzać styropianu (problem z pracą rolety, może ocierać)

Jeśli kolega Zbych ma inne zdanie chętnie poczytam.
Owszem, mam inne zdanie, ale ile razy można pisać to samo :roll:
Nowicjuszom nie chce się przeczytać wątku, a mnie ma się chcieć odpowiadać stale na te same pytania?

pstryczekelektryczek
21-04-2008, 23:40
Więc co sądzisz Zbychu?????
Biorąc pod uwagę ze są już owe marmurkowe parapety zainstalowane?????
W moim przykładzie sugeruję czujkę rokonet z wbudowanym kontaktronem.
Detekcja otwarcia okna.

marco_polo
22-04-2008, 17:33
Owszem, mam inne zdanie, ale ile razy można pisać to samo :roll:
Nowicjuszom nie chce się przeczytać wątku, a mnie ma się chcieć odpowiadać stale na te same pytania?

Czytałem wątek, znalazłem Twoje zdjęcie z wywierconym otworem w dolnej ramie okna, pośrodku. Niestety ja mam tam parapety i dlatego szukam alternatywy.
Czy zamiast czujek inercyjnych można zastosować czujki mikrofonowe? W samym tylko salonie mam 5 okien, a w całym domu 29!

pstryczekelektryczek
22-04-2008, 20:31
Owszem, mam inne zdanie, ale ile razy można pisać to samo :roll:
Nowicjuszom nie chce się przeczytać wątku, a mnie ma się chcieć odpowiadać stale na te same pytania?

Czytałem wątek, znalazłem Twoje zdjęcie z wywierconym otworem w dolnej ramie okna, pośrodku. Niestety ja mam tam parapety i dlatego szukam alternatywy.
Czy zamiast czujek inercyjnych można zastosować czujki mikrofonowe? W samym tylko salonie mam 5 okien, a w całym domu 29!

Niewiem dlaczego Zbych uparł sie na dół okna.
Dostępna jest czujka Rokonet RK600 (z -SM- lub bez -S- kontaktrona) z detekcją w przypadku okien ok 3,5m. Natomiast Impaq+ poniżej dane techniczne wypada troszkę gorzej:
Parametry techniczne:
Zasięg czujnika: 2,5m,
Kalibracja: ręczna i autokalibracja,
Czułość: regulowana (potencjometr, zworki),
Zasilanie: 9...16V,
Pobór prądu: 20mA max,
Wyjścia: Alarm (NC), Sabotaż (NC),
Sygnalizacja działania: dwukolorowa dioda LED,
Temperatura pracy: -0°C...+55°C,
Sposób montażu: środek futryny, ramy, ściany,
Wymiary: 86x25x21mm,

Jeśli chodzi o czujki "mikrofonowe" (stłuczeniowe) to w zależności od typu okna P2 P4 czy z okleiną należy dobrać typ.

scooby
22-04-2008, 22:43
Hej
Rolety juz zrobione, stanęło na tym ze jest 5 żyłowy przewód do kazdej rolety i mamy przycisk centralny który jest zasilany z rozdzielni.
I teraz pytanie jak pociągnąć kabel zęby sterować pgm z centrali? tz ze jak wymuszę 12v to ma mi sie włączać faza.
Z rozdzielni do centrali alarmowej puścić fazę? a tam podpiąć ja pod jakis przekaźnik? który w momencie pojawienia sie 12v zamknie sie i pościć faze przewodem do przycisku centralnego?
Puki co z rozdzielni mam do przycisku centralnego przewód.
proszę o pomoc w tym bo jutro muszę to wykonać!! bo w czwartek będę miał już tynki ....

pstryczekelektryczek
22-04-2008, 23:14
Hej
Rolety juz zrobione, stanęło na tym ze jest 5 żyłowy przewód do kazdej rolety i mamy przycisk centralny który jest zasilany z rozdzielni.
I teraz pytanie jak pociągnąć kabel zęby sterować pgm z centrali? tz ze jak wymuszę 12v to ma mi sie włączać faza.
Z rozdzielni do centrali alarmowej puścić fazę? a tam podpiąć ja pod jakis przekaźnik? który w momencie pojawienia sie 12v zamknie sie i pościć faze przewodem do przycisku centralnego?
Puki co z rozdzielni mam do przycisku centralnego przewód.
proszę o pomoc w tym bo jutro muszę to wykonać!! bo w czwartek będę miał już tynki ....

Jaka centrala będzie na obiekcie?
Zakładamy że ca10 to wyjścia out5 i 6 programujesz na monostabilny przekaznik.
Pod out 5 podpinasz przekażnik sterujący roleta w górę najlepiej Ump1.
Na stykach no w momęcie podania sygnału dostajesz zwarcie, obwód zamykasz z + akumulatora, pamiętając o tym zeby masa była wpięta do centrali na com i lecisz 2 żyłami na otwarcie czyli do przekażnika w roletach (włączniku) a tamten przekażnik zwiera fazę, tak samo z zamknięciem.
Przycisk centralny to:
Wszystkie rolety owijasz kablem elektrycznym i dajesz fazę przy włącznikach bądż kabelek alarmowy z włącznika do centrali i podpinasz do tego ump jako zamknięcie obwodu.
Wrazie co to dzwoń na mój nr w dzień to postaram się to wytłumaczyć.

scooby
23-04-2008, 00:22
Słuchaj centrala będzie integra 64 ale nie w tym rzecz który out tylko chodzi o to jakie przewody pociągnąć, czyli z tego co zrozumiałem to wystarczy alarmowy np 8x0.5 z centrali do centralnego włącznika tak?
Jak co to jutro zadzwonie. We wszystkich roletach beda pzrekazniki i w tym centralnym tez ale one sa na 230 czyli w tm centralnym bede musiał jeszcze zamontować dodatkowy przekaźnik? zmieści mi sie to?
w roletach będę montował te rcg.

Kulin
23-04-2008, 12:43
Scooby ja bym zrobił tak, że z centrali podciągnąłbym przewód może być 8 żyłowy 0,5 mm2 (będzie zapas) do tego głównego wyłącznika od rolet i w nim, tzn w puszce montażowej zastosował bym przekaźnik z cewka na 12V i sterwany byłby z centralki. A zasilanie masz już w wyłaczniku.

ORLEN
23-04-2008, 18:47
Mam pytanie do zorientowanych... Jakie są mniej wiecej średnie ceny za montaż instalacji alarmowej tj.:

* za montaż "punktu" tzn. czujki, syreny zewn., syreny wewn., klawiatury, radiolinii, dialera, centrali... czy za jaki s element systemu płaci sie więcej..?
* programowanie centrali..?
Instalacji alarmowej nie wycenia się z punktu, a jako całość, więc nie sugeruj się kosztem punktu, bo to możę być mylące, tylko całą kwotą.

ORLEN
23-04-2008, 18:54
Niewiem dlaczego Zbych uparł sie na dół okna.
Dostępna jest czujka Rokonet RK600 (z -SM- lub bez -S- kontaktrona) z detekcją w przypadku okien ok 3,5m. Natomiast Impaq+ poniżej dane techniczne wypada troszkę gorzej:
Parametry techniczne:
Zasięg czujnika: 2,5m,
Kalibracja: ręczna i autokalibracja,
Czułość: regulowana (potencjometr, zworki),
Zasilanie: 9...16V,
Pobór prądu: 20mA max,
Wyjścia: Alarm (NC), Sabotaż (NC),
Sygnalizacja działania: dwukolorowa dioda LED,
Temperatura pracy: -0°C...+55°C,
Sposób montażu: środek futryny, ramy, ściany,
Wymiary: 86x25x21mm,
Tu nie suche dane techniczne są ważne, a praktyka. W inercyjnych nie duży zasięg jest najważniejszy, a właśnie miejsce montażu. Zastanów się, dlaczego inercyjna powinna być montowana na dole okna.


Jeśli chodzi o czujki "mikrofonowe" (stłuczeniowe) to w zależności od typu okna P2 P4 czy z okleiną należy dobrać typ.
Co autor miał na myśli??? :roll:

ORLEN
23-04-2008, 18:57
Hej
Rolety juz zrobione, stanęło na tym ze jest 5 żyłowy przewód do kazdej rolety i mamy przycisk centralny który jest zasilany z rozdzielni.
I teraz pytanie jak pociągnąć kabel zęby sterować pgm z centrali? tz ze jak wymuszę 12v to ma mi sie włączać faza.
Z rozdzielni do centrali alarmowej puścić fazę? a tam podpiąć ja pod jakis przekaźnik? który w momencie pojawienia sie 12v zamknie sie i pościć faze przewodem do przycisku centralnego?
Puki co z rozdzielni mam do przycisku centralnego przewód.
proszę o pomoc w tym bo jutro muszę to wykonać!! bo w czwartek będę miał już tynki ....

Jaka centrala będzie na obiekcie?
Zakładamy że ca10 to wyjścia out5 i 6 programujesz na monostabilny przekaznik.
Pod out 5 podpinasz przekażnik sterujący roleta w górę najlepiej Ump1.
Na stykach no w momęcie podania sygnału dostajesz zwarcie, obwód zamykasz z + akumulatora, pamiętając o tym zeby masa była wpięta do centrali na com i lecisz 2 żyłami na otwarcie czyli do przekażnika w roletach (włączniku) a tamten przekażnik zwiera fazę, tak samo z zamknięciem.
Przycisk centralny to:
Wszystkie rolety owijasz kablem elektrycznym i dajesz fazę przy włącznikach bądż kabelek alarmowy z włącznika do centrali i podpinasz do tego ump jako zamknięcie obwodu.
Wrazie co to dzwoń na mój nr w dzień to postaram się to wytłumaczyć.
Jak ty tak samo tłumaczysz przez telefon, jak tu piszesz, to lepiej nie dzwonić :lol:

marco_polo
23-04-2008, 19:33
Tu nie suche dane techniczne są ważne, a praktyka. W inercyjnych nie duży zasięg jest najważniejszy, a właśnie miejsce montażu. Zastanów się, dlaczego inercyjna powinna być montowana na dole okna.

No nie wiem. Same zagadki :o
Względy estetyczne, pewnie nie.. Rozchodzenie się dźwięku? Podważanie od dołu?
Czy byłby ktoś uprzejmy mi odpisać? Czy potrzymacie mnie tak w niepewności jeszcze tydzień? :lol: Ciężkie jest życie początkujacego...
Jeżeli nie można zamontować u góry, to może w rogu na dole? Tak, aby nie uszkodzić parapetów.

pstryczekelektryczek
23-04-2008, 21:24
Niewiem dlaczego Zbych uparł sie na dół okna.
Dostępna jest czujka Rokonet RK600 (z -SM- lub bez -S- kontaktrona) z detekcją w przypadku okien ok 3,5m. Natomiast Impaq+ poniżej dane techniczne wypada troszkę gorzej:
Parametry techniczne:
Zasięg czujnika: 2,5m,
Kalibracja: ręczna i autokalibracja,
Czułość: regulowana (potencjometr, zworki),
Zasilanie: 9...16V,
Pobór prądu: 20mA max,
Wyjścia: Alarm (NC), Sabotaż (NC),
Sygnalizacja działania: dwukolorowa dioda LED,
Temperatura pracy: -0°C...+55°C,
Sposób montażu: środek futryny, ramy, ściany,
Wymiary: 86x25x21mm,
Tu nie suche dane techniczne są ważne, a praktyka. W inercyjnych nie duży zasięg jest najważniejszy, a właśnie miejsce montażu. Zastanów się, dlaczego inercyjna powinna być montowana na dole okna.


Jeśli chodzi o czujki "mikrofonowe" (stłuczeniowe) to w zależności od typu okna P2 P4 czy z okleiną należy dobrać typ.
Co autor miał na myśli??? :roll:

Ciekawe jaki mac gyver jesteś zeby przejść przez gotowe owe marmurkowe parapety. A tak z ciekawości jestem po rozmowie z technikami z firmy sprzedającej systemy ( nie handlowcem) że różnice są minimalne.

A co do mojego tłumaczenia
Jestem praktykiem nie teoretykiem, lepiej mi wytłumaczyć niz przelać myśli.
Przekonaj sie i zadzwoń. :wink:

vanderlei
24-04-2008, 18:42
znajomy ma integre 64, z klawiatur led może rozbrajac tylko jedna strefę a z lcd jak rozbraja cały system to robi to strefa po strefie (ma 3) mówi że nie da sie rozbroić wszystkich naraz (tak mu powiedział instalator) ale jakoś nie chce mi sie w to wierzyć ?

pstryczekelektryczek
24-04-2008, 19:04
Przy rozbrojeniu z lcd będzie się pytała czy rozbroić/uzbroić wszystko czy wybrane więc instalator odporny na wiedze

vanderlei
24-04-2008, 19:31
a jak jest z czujnikami zewnętrznymi, w opisie watchout jest super ale słyszałem różne opinie może jest tu jakiś szczęśliwy posiadacz czujek zewnętrznych odpornych na fałszywe alarmy

pstryczekelektryczek
24-04-2008, 20:24
Parametry ładne, ale cenowo szokujące.
Osobiscie BOSCH OD 850

ORLEN
24-04-2008, 22:20
No nie wiem. Same zagadki :o
Względy estetyczne, pewnie nie.. Rozchodzenie się dźwięku? Podważanie od dołu?
Czy byłby ktoś uprzejmy mi odpisać? Czy potrzymacie mnie tak w niepewności jeszcze tydzień? :lol: Ciężkie jest życie początkujacego...
Jeżeli nie można zamontować u góry, to może w rogu na dole? Tak, aby nie uszkodzić parapetów.
Właśnie! Z ł o d z i e j podważa okno od dołu. Tam należy wykrywać drgania, dlatego tam należy montować czujkę inercyjną i tak robią myślący instalatorzy.
Ponieważ masz już zamontowane parapety, to przewód można poprowadzić w listwie plastikowej lub zamaskować drewnianym ćwierćwałkiem (w zależności od rodzaju okna).

ORLEN
24-04-2008, 22:36
Ciekawe jaki mac gyver jesteś zeby przejść przez gotowe owe marmurkowe parapety. A tak z ciekawości jestem po rozmowie z technikami z firmy sprzedającej systemy ( nie handlowcem) że różnice są minimalne.
Różnice w czym? W "marmurkowych" parapetach? :roll: :lol:


A co do mojego tłumaczenia
Jestem praktykiem nie teoretykiem, lepiej mi wytłumaczyć niz przelać myśli.
Przekonaj sie i zadzwoń. :wink:
Ja nie mam takiej potrzeby - na szczęście :wink:

ORLEN
24-04-2008, 22:39
znajomy ma integre 64, z klawiatur led może rozbrajac tylko jedna strefę a z lcd jak rozbraja cały system to robi to strefa po strefie (ma 3) mówi że nie da sie rozbroić wszystkich naraz (tak mu powiedział instalator) ale jakoś nie chce mi sie w to wierzyć ?
Jeśli Twój znajomy posiada osobne kody do każdej strefy, to musi je uzbrajać i rozbrajać osobno. Jeśli kod jest przypisany do więcej, niż jednej strefy, to po wpisaniu kodu centrala pyta, czy rozbroić wszystko, czy wybrane. Dwukrotne naciśnięcie klawisza # uzbraja lub rozbraja wszystkie strefy, do których jest przypisany dany kod.

ORLEN
24-04-2008, 22:45
a jak jest z czujnikami zewnętrznymi, w opisie watchout jest super ale słyszałem różne opinie może jest tu jakiś szczęśliwy posiadacz czujek zewnętrznych odpornych na fałszywe alarmy
Tak, ja takowe czujki posiadam i jestem zadowolony :)
Jedyna wada tych czujek, to gabaryty :(

Czujki BOSCH OD 850 może i tańsze, ale nic specjalnego. Czujka dualna (podczerwień + mikrofala), ale nie odporna na zwierzęta i podstawowa wada - nie posiada antymaskingu! Moim zdaniem jak już montować czujki zewnętrzne, to tylko z antymaskingiem, bo inaczej można je zamalować lub zasłonić czymś i kicha :(
Zbyt wiele było takich przypadków, szczególnie na VX Optexa.

geocache
25-04-2008, 06:51
Parametry ładne, ale cenowo szokujące.
Osobiscie BOSCH OD 850

A co myslicie o czujce CURTAIN TU JEST OPIS (http://www.google.pl/url?sa=t&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.volta.com.pl%2Finstrukcje%2Fc urtainii2006Sep22112158.pdf&ei=kmIRSO6yI4vynQPgqLWlAg&usg=AFQjCNF00uo2NghGMHAEGPTnqfRLJ9NgOA&sig2=Rc1VPUzQakd2hzsnxjcfDw) ? cenowo podobna do BOSCHA

piotrm74
25-04-2008, 07:27
Gorąca prośba

posiadam kontaktron Satela K-1 2E. jak łopatologicznie się to montuje? Dwa elementy w tym jeden z przewodem?

Kulin
25-04-2008, 10:45
łopatologicznie to jest tak. Jeden ten z przewodem montujesz np. w ramie okiennej (ja mam na dolnej ramie), ten z kabelkiem to jest kontaktron, a ten drugi element bez kabelka montujesz w ramie okna, tak aby po zamknięciu znajowały się jeden nad drugim, ważna jest też odległość, gdy będzie za duża to nie będzie to działać, po prostu ten bez kabelków element to jest coś ala "magnes", który po zbliżeniu przełącza styki w tym drugim elemencie. Co do miejsca montażu... Zbychu mi doradził aby w oknach zamontować na dolnej ramie, wtedy możesz uchylic okno i uzbroić alarm, jak zamontujesz z góry to taka możliwość się komplikuje, natomiast w drzwiach tarasowych zamontowane mam z góry, bo nie chciałem aby móc zostawić podchylone drzwi tarasowe i uzbroić alarm. Choć z tym mam teraz problem bo jak mam strefy zależne to nie mam kontroli podczas załączania alarmu.

Sorki jak coś napisałem nie tak.

aha. no i podczas montażu dobrze montować jak najdalej od zawiasów, wtedy minimalne otwarcie powoduje zadziałanie konaktronu.

marco_polo
25-04-2008, 16:23
Właśnie! Złodziej podważa okno od dołu. Tam należy wykrywać drgania, dlatego tam należy montować czujkę inercyjną i tak robią myślący instalatorzy.
Ponieważ masz już zamontowane parapety, to przewód można poprowadzić w listwie plastikowej lub zamaskować drewnianym ćwierćwałkiem (w zależności od rodzaju okna).
Ćwierćwałki, listwy maskujące i kanały kablowe przyklejone do okna odpadają, gdyż jest to dom mieszkalny, a nie biuro. Nie uznaje prowizorki..

Skoro złodziej podważa okno, to ono przecież całe drga ? Można wyregulować czułość (okna mam o rozmiarach ok 90 x 120, 120 x 120 cm, drzwi tarasowe dwuskrzydłowe mają 150 x 205 )
Kolega pstryczekelektryczek twierdzi że u góry nie ma przeciwskazań. Zbychu nie dał jasnej odpowiedzi... Czy mogę liczyć tutaj na pomoc?

Może z innej beczki: czy w instrukcji montażu czujek inercyjnych producenci wspominają coś o innej, niż dolnej lokalizacji? Przecież musi być jakieś inne wyjście?

vanderlei
25-04-2008, 18:02
znajomy ma integre 64, z klawiatur led może rozbrajac tylko jedna strefę a z lcd jak rozbraja cały system to robi to strefa po strefie (ma 3) mówi że nie da sie rozbroić wszystkich naraz (tak mu powiedział instalator) ale jakoś nie chce mi sie w to wierzyć ?
Jeśli Twój znajomy posiada osobne kody do każdej strefy, to musi je uzbrajać i rozbrajać osobno. Jeśli kod jest przypisany do więcej, niż jednej strefy, to po wpisaniu kodu centrala pyta, czy rozbroić wszystko, czy wybrane. Dwukrotne naciśnięcie klawisza # uzbraja lub rozbraja wszystkie strefy, do których jest przypisany dany kod.

no tak każda strefa ma inny kod, czyli w takiej sytuacji nie da sie ustawić osobnego kodu do uzbrajania wszystkich stref na raz ?

lakusz
25-04-2008, 18:35
witam

mam ten sam problem, i co ciekawe w instrukcji impaqów podane są lokalizacje montażu detektorów właśnie w górnych częściach okna...

vanderlei
25-04-2008, 18:49
A co myslicie o czujce CURTAIN TU JEST OPIS (http://www.google.pl/url?sa=t&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.volta.com.pl%2Finstrukcje%2Fc urtainii2006Sep22112158.pdf&ei=kmIRSO6yI4vynQPgqLWlAg&usg=AFQjCNF00uo2NghGMHAEGPTnqfRLJ9NgOA&sig2=Rc1VPUzQakd2hzsnxjcfDw) ? cenowo podobna do BOSCHA

nie wiem jak jakościowo ale to jest tylko kurtyna w tej klasie polecano mi OPTEX BX 80 N, natomiast co do watchout mimo ceny słyszałem że idealnie sprawują się tylko gdy w polu widzenia jest pusty plac (brak kołyszących krzewów, zwierząt) a i tak lubią się załączyć z 2 razy w miesiącu bez powodu,

a ktoś z was ma GJD D-TECT 2 lub instalował ?

lakusz
25-04-2008, 20:22
potrzebuję małej pomocy, podłączyłem się kabelkiem pod centrale, bezpośrednio do pod płytę (integra 128), i program dloadX łączy się bez probemu, a GuardX pyta o hasło podaje hasło głównego admina i nie wchodzi dalej :(

_ZBYCH_
25-04-2008, 21:31
Właśnie! Złodziej podważa okno od dołu. Tam należy wykrywać drgania, dlatego tam należy montować czujkę inercyjną i tak robią myślący instalatorzy.
Ponieważ masz już zamontowane parapety, to przewód można poprowadzić w listwie plastikowej lub zamaskować drewnianym ćwierćwałkiem (w zależności od rodzaju okna).
Ćwiećwałki, listwy maskujące i kanały kablowe przyklejone do okna odpadają, gdyż jest to dom mieszkalny, a nie biuro. Nie uznaje prowizorki..

Skoro złodziej podważa okno, to ono przecież całe drga ? Można wyregulować czułość (okna mam o rozmiarach ok 90 x 120, 120 x 120 cm, drzwi tarasowe dwuskrzydłowe mają 150 x 205 )
Kolega pstryczekelektryczek twierdzi że u góry nie ma przeciwskazań. Zbychu nie dał jasnej odpowiedzi... Czy mogę liczyć tutaj na pomoc?

Może z innej beczki: czy w instrukcji montażu czujek inercyjnych producenci wspominają coś o innej, niż dolnej lokalizacji? Przecież musi być jakieś inne wyjście?
Żeby zrozumieć, dlaczego czujka inercyjna powinna być montowana na dole, trzeba poznać wszelkie możliwe techniki otwierania okien. Dobry specjalista od technicznego zabezpieczenia mienia stara się poznać techniki włamań i patrzeć na zabezpieczany obiekt właśnie pod tym kątem. To jest tzw. praktyka :)
Ad rem, w większości przypadków złodziej atakuje okno na dole, od strony klamki. Tam powinna być montowana czujka inercyjna, bo wówczas najszybciej zadziała. Oczywiście czujka ma większy zasięg, ale...
Przenoszenie drgań do czujki inercyjnej jest zależne od wielu czynników, m. in. materiału, z którego wykonane jest okno, sposobu zamocowania okna, rodzaju profilu, ilości i rodzaju uszczelek, rodzaju zastosowanych okuć i stopnia ich spasowania, itp.
Zamontowałem setki czujek inercyjnych, na różnych drzwiach i oknach i naprawdę baaaardzo różnie działają.
Czasem nie ma miejsca na zamontowanie czujki inercyjnej na dole okna (brak wystarczającej ilości miejsca między skrzydłem okna, a parapetem). Wówczas pozostaje montaż czujki inercyjnej na górze, ale trzeba się liczyć z tym, że alarm nie zostanie wywołany już przy próbie wbicia łomu (jak w przypadku montażu czujki na dole), a dopiero przy znacznym zniszczeniu okna.
Może się tak zdarzyć, że czujka w ogóle nie zadziała! Nie każdy złodziej podchodzi do okna z łomem, czy dużym młotem. Naprawdę można się zdziwić, jak złodziej potrafi sobie poradzić z naszymi zabezpieczeniami mechanicznymi.

Odnośnie zasięgu czujek i regulacji czułości, to miejcie na uwadze, że to są dane czysto teoretyczne i jak wyżej pisałem, różne czynniki mają na to wpływ. Ja wszystkie czujki inercyjne przeważnie montuję na dole okien i ustawiam na maksymalną czułość. Nie mam problemów z fałszywymi alarmami. Są oczywiście wyjątki, np. kiedy w domu lub na zewnątrz domu jest duży pies, który potrafi całym ciężarem uwalić się pod drzwiami :lol:. Wówczas czułość czujki inercyjnej można zmniejszyć, licząc się z gorszą skutecznością. Bywa, że ostre ujadanie dużego psa też wzbudzi czujkę inercyjną.

marco_polo, skoro masz już zamontowane marmurowe parapety i nie dopuszczasz wykonania okablowania w jakiejś maskownicy (wcale nie musi to wyglądać paskudnie - widocznie widziałeś tylko wykonania instalatorów z agencji ochrony :wink: ), to znam jeszcze jeden sposób na doprowadzenie przewodu od spodu okna (od spodu parapetu). Zakładam, że będziesz montował również kontaktrony. Wiercisz otwór od góry przez całą ramę okna (pod kontaktron). Następnie przez ten sam otwór wiertłem widiowym o mniejszej średnicy wiercisz jeszcze głębiej w ścianę. Następnie pod parapetem wiercisz wiertłem o dużej średnicy, otwór prostopadły do poprzednio wykonanego. Oba otwory wywiercone prostopadle do siebie muszą się spotkać. Przewód wprowadzasz do otworu pod parapetem, i wyciągasz go kawałkiem sztywnego drutu zagiętego w haczyk. Masz przewód na górze, w ramie okna. Przeciągniecie przewodu przez ramę do czujki inercyjnej, to już drobiazg :)
Kilkukrotnie wykonywałem takie operacje - zawsze z bardzo pozytywnym skutkiem i wcale nie jestem Mc Gywerem :wink: :lol:

Jeśli nie chcesz się bawić w takie przeciąganie przewodu, no to cóż - pozostaje Ci montaż czujki na górze, i świadomość, że na dole działała by lepiej :wink: :lol:

_ZBYCH_
25-04-2008, 21:47
Czy zamiast czujek inercyjnych można zastosować czujki mikrofonowe? W samym tylko salonie mam 5 okien, a w całym domu 29!
Czujki mikrofonowe, czyli akustyczne czujki zbicia szyby, nie wykryją próby wyłamywania okna. Zadziałają dopiero po zbiciu wewnętrznej szyby!
Nieprawdą jest to, co napisał
pstryczekelektryczek, że należy dobrać typ takiej czujki, w zależności od typu okna P2, P4, czy z okleiną (jak rozumiem autor miał na myśli folie do oklejania szyb, a nie okleiny :wink: :lol:).
Po pierwsze, szyba o zwiększonej odporności na włamanie (P2 lub P4) jest zamontowana od zewnątrz, a od wewnątrz domu jest zwykła szyba (lub na zamówienie bezpieczna), więc przy biciu takiego zestawu szyby zespolonej i tak wewnątrz jest dźwięk bicia zwykłej szyby.
Po drugie, wszystkie nowoczesne czujki z analizą mikroprocesorową wykrywają bicie każdego rodzaju szyby.

Polecam jednak czujki inercyjne. Owszem, trochę kosztują, ale to bardzo skuteczne zabezpieczenie!
Akustyczne czujki zbicia szyby można zastosować na poddaszu w pomieszczeniach z oknami połaciowymi, bo do nich nie wolno montować czujek inercyjnych!

_ZBYCH_
25-04-2008, 21:51
Parametry ładne, ale cenowo szokujące.
Osobiscie BOSCH OD 850

A co myslicie o czujce CURTAIN TU JEST OPIS (http://www.google.pl/url?sa=t&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.volta.com.pl%2Finstrukcje%2Fc urtainii2006Sep22112158.pdf&ei=kmIRSO6yI4vynQPgqLWlAg&usg=AFQjCNF00uo2NghGMHAEGPTnqfRLJ9NgOA&sig2=Rc1VPUzQakd2hzsnxjcfDw) ? cenowo podobna do BOSCHA

Dobra dualna czujka kurtynowa. Mała, dyskretna, posiada antymasking realizowany na podczerwieni (czyli wykrywa również zamalowanie, a nie tylko zasłonięcie). Niestety, nie radzi sobie ze zwierzętami :(

_ZBYCH_
25-04-2008, 21:52
znajomy ma integre 64, z klawiatur led może rozbrajac tylko jedna strefę a z lcd jak rozbraja cały system to robi to strefa po strefie (ma 3) mówi że nie da sie rozbroić wszystkich naraz (tak mu powiedział instalator) ale jakoś nie chce mi sie w to wierzyć ?
Jeśli Twój znajomy posiada osobne kody do każdej strefy, to musi je uzbrajać i rozbrajać osobno. Jeśli kod jest przypisany do więcej, niż jednej strefy, to po wpisaniu kodu centrala pyta, czy rozbroić wszystko, czy wybrane. Dwukrotne naciśnięcie klawisza # uzbraja lub rozbraja wszystkie strefy, do których jest przypisany dany kod.

no tak każda strefa ma inny kod, czyli w takiej sytuacji nie da sie ustawić osobnego kodu do uzbrajania wszystkich stref na raz ?
Owszem, da się :D.

_ZBYCH_
25-04-2008, 21:59
A co myslicie o czujce CURTAIN TU JEST OPIS (http://www.google.pl/url?sa=t&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fwww.volta.com.pl%2Finstrukcje%2Fc urtainii2006Sep22112158.pdf&ei=kmIRSO6yI4vynQPgqLWlAg&usg=AFQjCNF00uo2NghGMHAEGPTnqfRLJ9NgOA&sig2=Rc1VPUzQakd2hzsnxjcfDw) ? cenowo podobna do BOSCHA

nie wiem jak jakościowo ale to jest tylko kurtyna w tej klasie polecano mi OPTEX BX 80 N, natomiast co do watchout mimo ceny słyszałem że idealnie sprawują się tylko gdy w polu widzenia jest pusty plac (brak kołyszących krzewów, zwierząt) a i tak lubią się załączyć z 2 razy w miesiącu bez powodu,

a ktoś z was ma GJD D-TECT 2 lub instalował ?
To miałeś złego "polecacza" :wink: :lol:
Polecana Tobie czujka OPTEX BX 80N, to jeden z najgorszych fajansów :roll:
Nijak się ona ma do klasy czujki Curtain.
To samo dotyczy czujek Rokonet Watch Out - to jedne z najlepszych czujek na rynku i świetnie sobie radzą z kołyszącymi się krzewami i zwierzętami. Jednak jak napisał ORLEN, ich wadą są duże gabaryty :(
Trzeba brać poprawkę na fakt, że czujki zewnętrzne pracują w ekstremalnie trudnych warunkach i trzeba się liczyć z możliwością występowania fałszywych alarmów.

_ZBYCH_
25-04-2008, 22:00
potrzebuję małej pomocy, podłączyłem się kabelkiem pod centrale, bezpośrednio do pod płytę (integra 128), i program dloadX łączy się bez probemu, a GuardX pyta o hasło podaje hasło głównego admina i nie wchodzi dalej :(
No, nie dziwne, że dalej nie wchodzi, bo do programu GuardX, kabelek od komputera podłączamy w manipulatorze, a nie do płyty centrali 8)

banko
25-04-2008, 22:30
Odnośnie zasięgu czujek i regulacji czułości, to miejcie na uwadze, że to są dane czysto teoretyczne i jak wyżej pisałem, różne czynniki mają na to wpływ. Ja wszystkie czujki inercyjne przeważnie montuję na dole okien i ustawiam na maksymalną czułość. Nie mam problemów z fałszywymi alarmami. Są oczywiście wyjątki, np. kiedy w domu lub na zewnątrz domu jest duży pies, który potrafi całym ciężarem uwalić się pod drzwiami :lol:. Wówczas czułość czujki inercyjnej można zmniejszyć, licząc się z gorszą skutecznością. Bywa, że ostre ujadanie dużego psa też wzbudzi czujkę inercyjną.


Hmm aż nie chce mi sie wierzyć bo niejednokrotnie czujniki inercyjne w tym tez "impaki" załaczały sie jeśli były wyregulowane na maxa od wyładowań atmosferycznych, sporych rozmiarów deszczu (okna), nawet spotkałem sie z przelatujacymi samolotami, których huk (a raczej drżenie) je wzbudzał. Napewno taka regulacja nie zdała by egzaminu w centym gdzie tramwaje notorycznie by wywoływały fałszywki. No chyba ze maxymalna czyłośc ale wieksza ilość impulsów, ale wtedy nie ma gwarancji ze zbodziej uderzy np. 3 razy w okno bo jeśli podejdzie i huknie raz a dobrze to nic nam nie zadziała.

civic9
25-04-2008, 22:37
a jak to co teraz piszecie o inercyjnych ma się do okuć.
rozumiem, że dzięki WK2 czujka inercyjna ma jeszcze większy sens, bo o wiele trudniej przejść przez WK2 bez wzbudzenia takiej czujki?
i czy miejsce montażu w przypadku WK2 nadal ma takie znaczenie?

lakusz
25-04-2008, 22:44
Dzięki zbychu :) Czyli dloada trzeba być podłączonym do centrali, a do guarda do manipulatora? poza tym nie wiem czemu nie mogę tworzyć użytkowników w dloadie :(

co do czujek inercyjnych, jak je zamontować przy dużych oknach tarasowych, gdzie próg jest bardzo niski, okno jest 3 skrzydłowe, prawe skrzydło jest fixem, a pomiędzy dwoma pozostałymi jest ruchomy słupek? Najlepszym miejscem wydawałoby się pod ruchomym słupkiem, ale tam podczas chodzenia można ją przypadkowo uszkodzić :( to może na słupku między fixem a otwieranym skrzydłem?

_ZBYCH_
25-04-2008, 23:04
Odnośnie zasięgu czujek i regulacji czułości, to miejcie na uwadze, że to są dane czysto teoretyczne i jak wyżej pisałem, różne czynniki mają na to wpływ. Ja wszystkie czujki inercyjne przeważnie montuję na dole okien i ustawiam na maksymalną czułość. Nie mam problemów z fałszywymi alarmami. Są oczywiście wyjątki, np. kiedy w domu lub na zewnątrz domu jest duży pies, który potrafi całym ciężarem uwalić się pod drzwiami :lol:. Wówczas czułość czujki inercyjnej można zmniejszyć, licząc się z gorszą skutecznością. Bywa, że ostre ujadanie dużego psa też wzbudzi czujkę inercyjną.


Hmm aż nie chce mi sie wierzyć bo niejednokrotnie czujniki inercyjne w tym tez "impaki" załaczały sie jeśli były wyregulowane na maxa od wyładowań atmosferycznych, sporych rozmiarów deszczu (okna), nawet spotkałem sie z przelatujacymi samolotami, których huk (a raczej drżenie) je wzbudzał. Napewno taka regulacja nie zdała by egzaminu w centym gdzie tramwaje notorycznie by wywoływały fałszywki. No chyba ze maxymalna czyłośc ale wieksza ilość impulsów, ale wtedy nie ma gwarancji ze zbodziej uderzy np. 3 razy w okno bo jeśli podejdzie i huknie raz a dobrze to nic nam nie zadziała.
Hmm, widocznie nie montuję czujek inercyjnych na lotniskach, ani na witrynach sklepowych w pobliżu torów tramwajowych, tylko w domach jednorodzinnych 8)

W Impaq nie ma regulacji ilości impulsów (i dobrze, bo i po co :roll: ).

_ZBYCH_
25-04-2008, 23:07
a jak to co teraz piszecie o inercyjnych ma się do okuć.
rozumiem, że dzięki WK2 czujka inercyjna ma jeszcze większy sens, bo o wiele trudniej przejść przez WK2 bez wzbudzenia takiej czujki?
i czy miejsce montażu w przypadku WK2 nadal ma takie znaczenie?
Tak, przy okuciach o zwiększonej odporności na włamanie czujka inercyjna ma jeszcze większy sens.
Miejsce montażu nadal ma jednak znaczenie. Powtórzę, czujka zamontowana blisko źródła ataku (dół okna) zadziała już przy próbie wbicia łomu. Czujka zamontowana na górze też zadziała, ale zniszczenia będą o wiele większe :(

vanderlei
25-04-2008, 23:07
a jak jest z barierami podczerwieni, też występują fałszywe alarmy ze względu na trudne warunki ?

_ZBYCH_
25-04-2008, 23:11
Dzięki zbychu :) Czyli dloada trzeba być podłączonym do centrali, a do guarda do manipulatora? poza tym nie wiem czemu nie mogę tworzyć użytkowników w dloadie :(
Jak chcesz tworzyć użytkowników, skoro jesteś off line. Podłącz RS do manipulatora, połącz się i wtedy twórz 8)


co do czujek inercyjnych, jak je zamontować przy dużych oknach tarasowych, gdzie próg jest bardzo niski, okno jest 3 skrzydłowe, prawe skrzydło jest fixem, a pomiędzy dwoma pozostałymi jest ruchomy słupek? Najlepszym miejscem wydawałoby się pod ruchomym słupkiem, ale tam podczas chodzenia można ją przypadkowo uszkodzić :( to może na słupku między fixem a otwieranym skrzydłem?
Na takie okno należy zamontować dwie czujki inercyjne, jedną pod fixem, a drugą na środku drzwi (pod ruchomym słupkiem).

_ZBYCH_
25-04-2008, 23:12
a jak jest z barierami podczerwieni, też występują fałszywe alarmy ze względu na trudne warunki ?
Co to są "trudne warunki"?
Jakie konkretnie bariery masz na myśli, bo bariera barierze nie równa...

vanderlei
25-04-2008, 23:32
Trzeba brać poprawkę na fakt, że czujki zewnętrzne pracują w ekstremalnie trudnych warunkach i trzeba się liczyć z możliwością występowania fałszywych alarmów.

a bariera np. optex ax 250 lub bosh ds 484

p_i_o_t_r
26-04-2008, 07:48
Witam,

mozecie polecić jakiegoś instalatora instalacji alarmowej - wykonanie instalacji w domku 170m2, 30 km od Warszawy. Termin: początek czerwca

piotr

lakusz
26-04-2008, 10:50
Dzięki zbychu :) Czyli dloada trzeba być podłączonym do centrali, a do guarda do manipulatora? poza tym nie wiem czemu nie mogę tworzyć użytkowników w dloadie :(
Jak chcesz tworzyć użytkowników, skoro jesteś off line. Podłącz RS do manipulatora, połącz się i wtedy twórz 8)


co do czujek inercyjnych, jak je zamontować przy dużych oknach tarasowych, gdzie próg jest bardzo niski, okno jest 3 skrzydłowe, prawe skrzydło jest fixem, a pomiędzy dwoma pozostałymi jest ruchomy słupek? Najlepszym miejscem wydawałoby się pod ruchomym słupkiem, ale tam podczas chodzenia można ją przypadkowo uszkodzić :( to może na słupku między fixem a otwieranym skrzydłem?
Na takie okno należy zamontować dwie czujki inercyjne, jedną pod fixem, a drugą na środku drzwi (pod ruchomym słupkiem).

Dzięki

co do czujek inercyjnych, pod słupek ruchomym, tak jak pisałem istnieje niebezpieczeństwo jej uszkodzenia podczas normalnego korzystania z tarasu, więc może jednak wystarczy jedna na dole między fixem a otwieranym, bo próg mam naprawdę nisko.

a co do komunikacji, to jakoś nie rozumiem tego satela, jestem podłączony do manipulatora, jest włączona komunikacja, i guardx działa, a dloadx miga na zielono, czerwono, szaro i nie połączył się ( i pojawia się "RS gotowy" oraz "brak sygnały CTS" ) :(

dawidk
26-04-2008, 12:16
witam
mam dwa koty i psa (ok 35-40 kg)
czy instalować czujki ruchu, czy są takie które zabezpieczą?
ktoś mi mówił że nie ma sensu bo jak pies z kotami będą latać to na pewno każda czujka się uaktywni...
jak to jest?

ar***pl
27-04-2008, 08:02
Dzięki zbychu :) Czyli dloada trzeba być podłączonym do centrali, a do guarda do manipulatora? poza tym nie wiem czemu nie mogę tworzyć użytkowników w dloadie :(
Jak chcesz tworzyć użytkowników, skoro jesteś off line. Podłącz RS do manipulatora, połącz się i wtedy twórz 8)


co do czujek inercyjnych, jak je zamontować przy dużych oknach tarasowych, gdzie próg jest bardzo niski, okno jest 3 skrzydłowe, prawe skrzydło jest fixem, a pomiędzy dwoma pozostałymi jest ruchomy słupek? Najlepszym miejscem wydawałoby się pod ruchomym słupkiem, ale tam podczas chodzenia można ją przypadkowo uszkodzić :( to może na słupku między fixem a otwieranym skrzydłem?
Na takie okno należy zamontować dwie czujki inercyjne, jedną pod fixem, a drugą na środku drzwi (pod ruchomym słupkiem).

Dzięki

co do czujek inercyjnych, pod słupek ruchomym, tak jak pisałem istnieje niebezpieczeństwo jej uszkodzenia podczas normalnego korzystania z tarasu, więc może jednak wystarczy jedna na dole między fixem a otwieranym, bo próg mam naprawdę nisko.

a co do komunikacji, to jakoś nie rozumiem tego satela, jestem podłączony do manipulatora, jest włączona komunikacja, i guardx działa, a dloadx miga na zielono, czerwono, szaro i nie połączył się ( i pojawia się "RS gotowy" oraz "brak sygnały CTS" ) :(
Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś to co napisano wcześniej : Guarda podłączasz do rs w klawiaturze natomiast dload działa tylko lokalnie z rs na płycie.Bez zastosowania dodatkowych modułów (np ETHM) zostaje tylko takie rozwiązanie. Jeśli jednak sam sobie jesteś instalatorem i posiadasz wersję integry 1.05 to możesz dodawać i edytować użytkowników w dloadzie (trzeba jednak to umozliwić w opcjach administratora).

lakusz
27-04-2008, 09:17
aha, to po trenuje, gdzie trzeba włączyć dodawanie użytkowników w dloadzie?

i z tym przełączeniem tych portów z deka upierdliwe :( chyba dokopię sobie eth

piotrm74
27-04-2008, 09:24
Gdzie najlepiej umieścić tablicę alarmową ? Która lepsza podtynkowa, czy natynkowa?
Czy można tablicę zamontować w ścianie budynku w przyszłej zabudowie szafy?
Czy można w kotłowni?
Czy można w garażu? (tam przewidziano temperaturę +7 stopni)

ar***pl
27-04-2008, 12:48
aha, to po trenuje, gdzie trzeba włączyć dodawanie użytkowników w dloadzie?

i z tym przełączeniem tych portów z deka upierdliwe :( chyba dokopię sobie eth
W dloadzie jest zakładka "Użytkownicy" ale staje sie aktywna dopiero po zezwoleniu w opcjach administratora systemu.
Podajesz kod administratora , potem gwiazdka,szukasz "zmiana opcjii", gwiazdka,edycja dloadx,zaznaczasz jedynką i na koniec akceptujesz #
Po uruchomieniu dloadx powinieneś mieć tą opcje aktywną.

_ZBYCH_
27-04-2008, 20:57
Trzeba brać poprawkę na fakt, że czujki zewnętrzne pracują w ekstremalnie trudnych warunkach i trzeba się liczyć z możliwością występowania fałszywych alarmów.

a bariera np. optex ax 250 lub bosh ds 484
Wysoka półka :)
Tyle, że to pojedynczy tor podczerwieni. Bariera, to zespół takich torów na jednym słupku (czy w jednej obudowie).
Generalnie tory i bariery podczerwieni bardzo dobrze się spisują w ochronie zewnętrznej. Warunkiem jest fachowy montaż i czysta strefa działania. Mało fałszywych alarmów, ale... aby taka ochrona była skuteczna, jeden tor nie wystarczy :(. Trzeba stworzyć barierę składającą się z dwóch lub trzech torów.
Skuteczne zabezpieczenie wygląda tak:

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Bariery/Bariery.JPG

a takie rozwiązanie, to tylko masa fałszywych alarmów :lol:

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Bariery/Bariera3.JPG

Można też spróbować zrobić system na pojedynczych torach podczerwieni i zamaskować je w taki sposób, aby nie były widoczne. Wówczas złodziej ich nie ominie (przez przejście w kucki). Wymaga to jednak sporo pracy i inwencji twórczej przy maskowaniu :wink:

_ZBYCH_
27-04-2008, 21:01
co do czujek inercyjnych, pod słupek ruchomym, tak jak pisałem istnieje niebezpieczeństwo jej uszkodzenia podczas normalnego korzystania z tarasu, więc może jednak wystarczy jedna na dole między fixem a otwieranym, bo próg mam naprawdę nisko.
Ja napisałem, co wiedziałem :wink: Wybór należy do Ciebie :)
Ja u siebie mam na dole i jakoś nikt jen nie uszkodził. Przecież w sumie rzadko się otwiera obie części drzwi, a ponad to przeważnie daje się krok przez próg, a nie chodzi po nim zjeżdżając na czujkę. Trzeba się naprawdę starać, żeby ją uszkodzić.

_ZBYCH_
27-04-2008, 21:07
witam
mam dwa koty i psa (ok 35-40 kg)
czy instalować czujki ruchu, czy są takie które zabezpieczą?
ktoś mi mówił że nie ma sensu bo jak pies z kotami będą latać to na pewno każda czujka się uaktywni...
jak to jest?
Żadna czujka ruchu się nie sprawdzi przy takim zwierzyńcu.
Fałszywe alarmy murowane :(

_ZBYCH_
27-04-2008, 21:13
Gdzie najlepiej umieścić tablicę alarmową ?
Wedle uznania.


Która lepsza podtynkowa, czy natynkowa?
Wedle uznania.

Czy można tablicę zamontować w ścianie budynku w przyszłej zabudowie szafy?
Można.

Czy można w kotłowni?
Jeśli nie będzie to kotłownia węglowa, w której będzie gorąco, to można.

Czy można w garażu? (tam przewidziano temperaturę +7 stopni)
Można, ale pamiętaj, że w garażu będzie opóźnienie, w trakcie którego złodziej może coś zrobić z centralą. Koniecznie musi być podłączony włącznik antysabotażowy obudowy, a nadajnik monitoringu (czy inny moduł powiadomienia, np. GSM) musi być zamontowany w innym miejscu, do którego dojście musi wywołać natychmiastowy alarm!

_ZBYCH_
27-04-2008, 21:17
aha, to po trenuje, gdzie trzeba włączyć dodawanie użytkowników w dloadzie?

i z tym przełączeniem tych portów z deka upierdliwe :( chyba dokopię sobie eth
W dloadzie jest zakładka "Użytkownicy" ale staje sie aktywna dopiero po zezwoleniu w opcjach administratora systemu.
Podajesz kod administratora , potem gwiazdka,szukasz "zmiana opcjii", gwiazdka,edycja dloadx,zaznaczasz jedynką i na koniec akceptujesz #
Po uruchomieniu dloadx powinieneś mieć tą opcje aktywną.
Nie do końca jest tak. Bez zezwolenia administratora systemu zakładka Użytkownicy jest aktywna, ale nie można nic edytować. Natomiast widać listę wszystkich użytkowników.

dawidk
29-04-2008, 16:30
witam
mam dwa koty i psa (ok 35-40 kg)
czy instalować czujki ruchu, czy są takie które zabezpieczą?
ktoś mi mówił że nie ma sensu bo jak pies z kotami będą latać to na pewno każda czujka się uaktywni...
jak to jest?
Żadna czujka ruchu się nie sprawdzi przy takim zwierzyńcu.
Fałszywe alarmy murowane :(

...to co byś proponował?
kontaktrony + czujki zbici szyb wystarczą?

czy może jeszcze jakieśinne cuda?

Piotr_ok
29-04-2008, 19:39
alarmowca szukam od 1.06.2008, projekt + wykonanie; inwestycja wiązowna
pozdr
Piotr

OGC
02-05-2008, 09:20
Małe pytanie dotyczące sygnalizatora SD3001.
Na początku uruchomione były podstawowe czujki. Teraz jest już pełne okablowanie i wypadałoby wyłączyć centralę i podłączyć kabelki.
W instrukcji przeczytałem:
"... Zasilanie sygnalizatora należy doprowadzić do zacisków +12V i COM. Zanik napięcia na tych zaciskach (przy dołączonym akumulatorze sygnalizatora) powoduje wygenerowanie alarmu sabotażowego o czasie zależnym od ustawienia zworek TM0 i TM1. Rodzaj sygnalizacji ustawiany jest zworką O+A. Powrót napięcia zasilającego skasuje alarm sabotażowy. ..."
Czyli żeby sygnalizator nie wył jak odłączę w centrali zasilanie i akumulator to muszę w nim też wyłączyć akumulator ?
Nie ma innej możliwości ? Nawet jak ustawię na TM0 i TM1 czas około 1 min to i tak za długo będzie wyło (sąsiedzi mnie wyrzucą :))

banko
02-05-2008, 10:03
Podaj zasilanie 12V na czas wyłączenia centrali bezpośrednio z akumulatora, wtedy nie bedziesz musiał biegać do sygnalizatora. Rozumiem, że to nie wszystkie przewody jakie podłączasz pod sygnalizator bo żeby nie wył po wyłączeniu centrali potrzebne bedzie też podanie lub zabranie "wyzwolenia" zależnie jak sa ustawione zworki + lub -
Cporawda nie miałem do czynienia z tym modelem ale na takiej zasadzie działa wiekszość sygnalizatorów z własnym zasilaniem wiec pewnie i Twój.

bazgrus
05-05-2008, 20:14
Zakupiłem kontrakton garażowy Bosch ISN-CMET-4418. Niestety ani w pudełku ani nawet na stronie producenta nie ma instrukcji instalacji (poza informacją, że można zamontować na 10 sposobów)
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podpowiedział jak to zamontować.

Uniesiona do góry brama wygląda następująco:
http://farm3.static.flickr.com/2218/2468628152_48e1e875a7.jpg

Wersja 1 to mocowanie kontraktonu tuż przy prowadnicy. Niestety wtedy musiałbym zdemontować prowadnicę :(
Wersja 2 to umieszczenie kontraktonu obok prowadnicy, ale będzie strasznie wystawało na podłodze garażu.

Element do zamocowania na podłodze

http://farm3.static.flickr.com/2070/2467803575_f912d380a3.jpg

a element mocowany do bramy
http://farm3.static.flickr.com/2150/2467803817_bfc09aaa6e.jpg

Które powierzchnie muszą się stykać aby kontrakton działał?

oem
06-05-2008, 19:03
Witam,
jestem nowy na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Na początk komplement dla wszystkich, którzy przez parę lat, poprzez zadawanie pytań i odpowiedzi stworzyli prawdziwe kompendium wiedzy o systemach alarmowych, a gdyby zebrać wszystkie rady @_ZBYCHa_ powstałby świetny poradnik nie tylko dla amatorów! :D

Mam nadzieję, że i ja otrzymam tutaj odpowiedź na moje pytania :)
Otóż stałem się posiadaczem domu, w którym przed laty właściciel "na przyszłość" ułożył pod tynkiem okablowanie alarmowe i na tym poprzestał.
Było to przed 20 laty, inne były centrale, inne czujki, inna technologia wykonania.
Dzisiaj chciałbym wykorzystać te kable - miedziane Y(St)Y 4x2x0,6 w folii aluminiowej i stworzyć najzwyklejszy system alarmowy na bazie kontaktronów, czujek inercyjnych i PIR.
W głównych pomieszczeniach, w rogach obok drzwi naprzeciwko okien, są osobno poprowadzone do centralki kable, które można wykorzystać do podłączenia czujek PIR lub dualnych. Tutaj nie mam wątpliwości - wszystko jest OK.
Wewnątrz wokół budynku od okna do okna, poprowadzona jest pętla z takiego samego przewodu. Przy każdym oknie zainstalowana jest puszka, od której biegnie kabel do góry okna (na podłączenie kontaktronu).
Osobna pętla jest na parterze, osobna w piwnicy, osobna na piętrze.
I tutaj mam pytanie?
Przewody w pętli chciałbym podzielić na 2 - 3 strefy i do każdej podłączyć po kilka kontaktronów (w grupie).
- Czy można łączyć je szeregowo po kilka sztuk?
- Jeżeli tak, to ile maksymalnie?
- Czy można do takiej pętli podpiąć szeregowo również czujki inercyjne?

rozkład przewodów w pętli byłby taki:
1. masa wspólna dla wszystkich czujek
2. zasialanie + V dla czujek inercyjnych
3. pierwsza strefa cz. inercyjnych
3. druga strefa cz. inercyjnych
5. pierwsza strefa kontaktronów
6. druga strefa kontaktronów
7. sabotaż
8. sabotaż
9. uziemienie (nieizolowany drut podlączony w centralce do masy, drugi koniec wolny)

lub jeżeli możliwe:

1. masa wspólna dla wszystkich czujek
2. zasialanie + V dla czujek inercyjnych
3. pierwsza strefa cz. inercyjnych i kontaktronów w połaczeniu szeregowym
3. druga strefa cz. inercyjnych i kontaktronów w połaczeniu szeregowym
5. trzecia strefa cz. inercyjnych i kontaktronów w połaczeniu szeregowym
6. czwarta strefa cz. inercyjnych i kontaktronów w połaczeniu szeregowym
7. sabotaż
8. sabotaż
9. uziemienie (nieizolowany drut podlączony w centralce do masy, drugi koniec wolny)

Pomieszczenia są wytapetowane i nie chciałbym kuć ścian na położenie dodatkowych kabli. Chyba, że nie ma innego wyjścia i obecna technologia wymaga prowadzenia osobnego kabla do każdego kontaktronu/ czujki inercyjnej?

banko
06-05-2008, 20:44
Skoro masz okablowane kontaktrony u góry okna to jesteś pozbawiony możliwości uchylenia okna ( o ile sa uchylne) kiedy system masz zazbrojony.
Jeśli chodzi o łączenie urządzeń szeregowo to tutaj oczywiście jedynym słusznym wyjściem jest tego nie robić, ale w sytuacjach awaryjnych bo taka masz nie bardzo masz wyjście. Powiem że wolałbym w Twoim przypadku połaczyc po kilka czujników na jednej linii niż pchać sie w bezprzewodówki.
Jeśli będziesz sam montował sysyem to wymyśl jakieś sensowne grupy pewnie raczej sie nie uda, ale najlepiej byłoby zrobić np. jedna grupa jeden pokój.
Nie polecam grupowanie wszystkich czujników inercyjnych do kupy bo jeśli chodzi o późniejsze serwisowanie może to być kłopotliwe. Ale jesli powiedzmy na jednym obwodzie będzie 2 inercyjne i pare kontaktronów to szybko można zlokalizować problem nawet metodą prób i błędów.
Oczywiście żeby było jasne nikomu nie polecam tego typu rozwiązania, ale w przypadkach szczególnych zawsze jest to jakieś wyjście.


Ewntualnie jeśli sporo wypada czujniów inercyjnych na jeden obwód to proponuje zakup expandera wejść adresowalnych i o ile miejsce w puszcze pozwala na zamontowanie tam do nich modułów adresujących, a kontaktrony pogrupowac jakoś sensownie.

oem
06-05-2008, 23:29
Dzięki za odpowiedź.

Skoro masz okablowane kontaktrony u góry okna to jesteś pozbawiony możliwości uchylenia okna ( o ile sa uchylne) kiedy system masz zazbrojony.

Na parterze nie ma sypialni, więc na noc okna będą zamknięte.
Sypialnie są na piętrze i tutaj kontraktony zainstaluję na dole, tak aby okna można było uchylić podczas spania.

Salon z biblioteką i jadalnią jest otwarty, tzn bez drzwi, pomiędzy nimi. W sumie w tych pomieszczeniach jest 11 okien.
Kuchnia, przedpokój z drzwiami wejściowymi, klatka schodowa i WC tworzyłyby drugą strefę z dwoma liniami po jednej dla kontaktronów i cz. inercyjnych - tutaj mam 3 okna i jedne drzwi.
Dom stoi w Niemczech i u sąsiadów są podobne instalacje. tzn. wieloprzewodowy kabel (Ringleitung), do którego podłączone są czujki magnetyczne i inercyjne, przyklejane do szyby. Niestety nikt mi nie pokaże jak to jest połączone z wiadomych względów.
Jak sie domyślam, dawniej w domach instalowano centrale 6 liniowe i dlatego ten Ringleitung do okien jest 8 żyłowy.

Co mam zrobić? Czy pomieszać te czujki np. 3 kontaktrony + 3 inercyjne na jednym przewodzie, czy lepiej 6 kontaktronów na jednym, a 6 inercyjnych na osobnym przewodzie?
W ostateczności mógłbym ten Ringleitung przeciąć w dwóch miejscach i doprowadzić z centrali dodatkowy kabel 16 żyłowy. Zyskałbym tych kilka przewodów :roll:


Ewntualnie jeśli sporo wypada czujniów inercyjnych na jeden obwód to proponuje zakup expandera wejść adresowalnych i o ile miejsce w puszcze pozwala na zamontowanie tam do nich modułów adresujących, a kontaktrony pogrupowac jakoś sensownie.


Puszka nie jest duża - średnica 66 mm, a wniej listwa ze stykami do lutowania.

banko
08-05-2008, 14:59
Zapytam czy ta pętla wychodzi z centrali a drugi koniec wraca, czy leci od centrali przez kilka urządzen i na którymś sie kończy??

oem
08-05-2008, 18:54
Zapytam czy ta pętla wychodzi z centrali a drugi koniec wraca, czy leci od centrali przez kilka urządzen i na którymś sie kończy??
Jeszczxe raz: jedna pętla z kabla ośmiożyłowego idzie od centrali, przez wszystkie pomieszczenia parteru i kończy się na ostatnim oknie tegoż parteru. Identycznie na na piętrze: osobny przewód ośmiożyłowy idzie od centrali przez wszystkie pomieszczenia piętra i kończy się na ostatnim oknie piętra. Przewód ten służy tylko i wyłącznie do podłączenia kontaktronów i czujek inercyjnych.
Moje pytanie: czy można połączyć kilka czujek inercyjną szeregowo z kilkoma kontaktronami?

http://www.ulotna.chwilka.pl/miniatury/671114208ringleitung.png (http://www.ulotna.chwilka.pl/plik.graficzny_3748_ringleitung.html)

banko
08-05-2008, 20:14
Teoretycznie można, praktycznie też i wszystko będzie działało jak należy dopóki nie wystąpią fałszywe alarmy i bedzie potrzeba wyregulować któryś z czujników inercyjnych wtedy możemy zgadywać, albo wróżyć z fusów, który nam szwankuje.
Jeśli jak wcześniej wspominałeś masz możliwość pociągnięcia przewodu i przecęcia pętli w polowie to jest to najlepsze wyjście z tej sytuacji. Łączyć w szereg beżpiecznie jest grupując urządzenia najlepiej z jednego okna. Na parterze pewnie sie to nie uda bo sporo okien ale na górze już powinno.
Ciężko mi podpowiadać nie widząc rozmieszczenia urządzeń, ale może znajdzie się jakaś małoinwazyjna trasa położenia dodatkowych kabli do tych które już są (może jakimiś luftami wętyacyjnymi, pod listwami przypodłogowymi....)
Pamietaj też o tym że uszkodzenie jednej żyły w tym przewodzie powoduje wyłączenie calej jednej grupy. A jak wiemy kabeli mają już pare latek zakładając ze są całkowicie drożne i nie mają zadnych przywarć co po tynkach nie jest czymś niespotykanym.
pozdrawiam

Witalis
09-05-2008, 12:03
Pytanie szczegółowe do ZBYCHA: Czy czujki Impaq+ przykręcasz na trzy wkręty (podłużny otwór u góry czujki i dwa okrągłe) a czwarty otwór (podłużny u dołu czujki) wykorzystujesz do wprowadzenia przewodów?
Wydaje mi się, że taki sposób jest optymalny bo im bardziej czujnik sztywno przylega do płaszczyzny to jego skuteczność będzie większa.
Z góry dziękuję za opinię :)

lakusz
13-05-2008, 00:25
Pytanie do speców :)

gdzie umieścić czujki ruchu? w oknach będą czujki inercyjne i kontaktrony, w drzwiach wejściowych również, okna otwierane są tylko te które są zaznaczone, pozostałe są fixami.
nie planuje w domu zwierząt, na noc planuję uzbrajać tylko kontaktrony i inercyjne.
plan parteru domu (http://picasaweb.google.com/rodzinka.kaczmarczykow/Udostepniane/photo?authkey=ioRepKaQk1I#5199613273309346866)

pstryczekelektryczek
14-05-2008, 22:16
Po mojemu tak, ale kwestia jeszcze umeblowania.
http://www.ulotna.chwilka.pl/miniatury/1785074760parter%20domek%20_%20alarm.jpg

andy_n
15-05-2008, 11:46
Zastanawiam się nad kupnem i instalacją czujek zewnętrznych.
Proszę o wskazanie np. z tej
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_category/?idc=%2248_39_8%22&sess_id=fbcd523b599f444084c9409d5c03e71a) listy, w którą czujkę najlepiej zainwestować.
Mój znajomy, montażysta poleca czujkę Crowa D&D.
Ja zastanawiam sie na Paradoxem DIGIGARD85 albo Optex LX402.

Czy te czujki można instalować na podbitce dachu?
Jaką mam gwarancje braku fałszywych alarmów (psa nie ma)?
Jaka jest procedura rozbrajania tego typu systemu alarmowego? Zakładam, że podczas wjazdu na posesję i podjeżdżania pod dom wpadam w zasięg czujek.

OGC
15-05-2008, 12:11
Przede wszystkim wielkie podziękowania dla wszystkich dzielących się wiedzą w tym wątku (szczególnie dla Zbycha :)).
Dzięki wam alarmik działa i ma się dobrze.
Jeżeli ktoś ma czas, zacięcie, umie się posługiwać lutownicą i ma jakąś wiedzę z dziedziny elektroniki to powinien sobie poradzić z tym tematem. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że profesjonalny instalator zainstaluje taki alarm o wiele szybciej i pewnie lepiej. Ale jaka satysfakcja :)
Moje uwagi/wpadki podczas montażu (może komuś się przyda):
- klejenie kabli do sufitu jest bardzo pracochłonne i męczące .... :)
- podczas klejenia kabelków udało mi się zahaczyć parę razy końcówką pistoletu o izolację; oczywiście szybciutko się stopiła; na szczęście poszła tylko izolacja zewnętrzna; trzeba uważać !!
- pomimo tego że starałem się mierzyć dokładnie długości kabli i dodawać jakiś zapas typu metr to kilka wyszło mi za krótkich :cry: ; trzeba było przedłużać; w dodatku miałem kable które miały na sobie jasno żółte opisy - ledwo było widać znaczniki odległości :evil:
- wszystkie czujki najlepiej sobie "orezystorować" wcześniej; potem montaż idzie już szybciutko;
- wiercenie otworów pod kontaktrony wpuszczane w ramy okien to stresujące zadanie; pomimo tego że bardzo uważałem i robiłem otwór trzema wiertłami to udało mi się rozkalibrować jeden z nich (na szczęście niedużo)
- montaż kontaktronów to była najgorsza zabawa bo trzeba polutować kabelki, rezystorki a potem jakoś poizolować (dobry pomysł to dać na druciki koszulkę termokurczliwą a potem dopiero izolacją); uparłem się żeby kontaktron i rezystory mieściły się w ramie (pewnie lepiej było zrobić połączenia w jakimś zagłębieniu w parapecie) i w dodatku żeby od spodu ramy kabelek wchodził jeszcze w pełnej izolacji; niestety miałem kupione dosyć wysokie te kontaktrony a rama okienna nie jest zbyt wysoka; no i to wszystko upchać tam to gimnastytka była duża (dodatkowo okna które kupiłem miały wypełniony profil styropianem i jakoś na boki nie było jak z kabelkami uciec)
- rozmieszczanie i montaż modułów w obudowach to fajna zabawa; wystarczy zaplanować, powiercić brakujące otwory w obudowie, wcisnąć kołki dystansowe potem moduły i już; przed montażem modułów należy sprawdzić czy nie przysłonimy tych gotowych dużych otworów na wprowadzeni wiązki kabli; ja sobie tak wesoło porozstawiałem płytki że trochę przysłoniłem no i potem musiałem taki otwór wycinać w innym miejscu
- ta grzebieniowa listwa maskująca to super pomysł jest
Powodzenia !!

Mam takie pytanie na przyszłość. Jak zabezpieczacie centralki na czas niefajnych prac typu tynkowanie? Bo rozumiem, że tynkuje się tylko dookoła obudowy (bez ściągania centrali na czas tynkowania)? Zostawiłem tam jakiś zapas kabli ale wolałbym już tego nie ruszać :) Myślę to opatulić jakąś grubszą folią. Powinno chyba wystarczyć.

A właśnie - przykręciłem obudowy AWO256 z tymi dystansami. Czy nie lepiej było zdjąć te nóżki dystansowe?

lakusz
15-05-2008, 15:05
fajnie że udało Ci się przebrnąć przez ten etap, ja jestem jeszcze przed, ale kontaktrony kupiłem już z wbudowanymi rezystorkami :)

co to grzebieniowa listwa maskująca ?

banko
15-05-2008, 17:35
Zastanawiam się nad kupnem i instalacją czujek zewnętrznych.
Proszę o wskazanie np. z tej
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_category/?idc=%2248_39_8%22&sess_id=fbcd523b599f444084c9409d5c03e71a) listy, w którą czujkę najlepiej zainwestować.
Mój znajomy, montażysta poleca czujkę Crowa D&D.
Ja zastanawiam sie na Paradoxem DIGIGARD85 albo Optex LX402.

Czy te czujki można instalować na podbitce dachu?
Jaką mam gwarancje braku fałszywych alarmów (psa nie ma)?
Jaka jest procedura rozbrajania tego typu systemu alarmowego? Zakładam, że podczas wjazdu na posesję i podjeżdżania pod dom wpadam w zasięg czujek.


Jedyny czujnik z tej listy, który z czystym sumieniem mozna nazwać jako zewnętrzny to Rokonet, ale niestety nie zamontujesz go pod podbitką. Czujnik ten ma antymasking co jest podstawą na zewnątrz. LX sa dobre ale nie na zewnątrz a na różnego rodzaju wiatach, halach tam gdzie nie bedą latały np. ptaki. Znajomy montował D&D i mówił ze zachowują sie przyzwoicie ale niewiedzieć czemu linnie programował jako licznikowe.
Którykolwiek czujnik by to nie był nikt nie da gwarancji że nie będzie samozałączeń.
Plusem już jest to że nie będzie psa. Ale czy nie bedzie żadnych drzewek, krzewów??

_ZBYCH_
15-05-2008, 21:39
Pytanie szczegółowe do ZBYCHA: Czy czujki Impaq+ przykręcasz na trzy wkręty (podłużny otwór u góry czujki i dwa okrągłe) a czwarty otwór (podłużny u dołu czujki) wykorzystujesz do wprowadzenia przewodów?
Wydaje mi się, że taki sposób jest optymalny bo im bardziej czujnik sztywno przylega do płaszczyzny to jego skuteczność będzie większa.
Z góry dziękuję za opinię :)
Inercyjne przykręcam na dwa wkręty, a otwór na przewód wiercę tam, gdzie mi pasuje :)

_ZBYCH_
15-05-2008, 22:53
Zastanawiam się nad kupnem i instalacją czujek zewnętrznych.
Proszę o wskazanie np. z tej
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_category/?idc=%2248_39_8%22&sess_id=fbcd523b599f444084c9409d5c03e71a) listy, w którą czujkę najlepiej zainwestować.
Mój znajomy, montażysta poleca czujkę Crowa D&D.
Ja zastanawiam sie na Paradoxem DIGIGARD85 albo Optex LX402.

Czy te czujki można instalować na podbitce dachu?
Jaką mam gwarancje braku fałszywych alarmów (psa nie ma)?
Jaka jest procedura rozbrajania tego typu systemu alarmowego? Zakładam, że podczas wjazdu na posesję i podjeżdżania pod dom wpadam w zasięg czujek.
Czujka Crow D&D, to już zabytek. Jest bez zmian produkowana od dziesięciu lat (a może nawet więcej). Nie radzi sobie ze słońcem - jak większość pasywnych czujek podczerwieni.

Tak, jak napisał banko, aktualnie najlepsze czujki, to Rokonet WatchOUT RK315DT, ale są bardzo duże i kosztowne.

Na tej liście nie ma jeszcze innych dobrych czujek firmy Maximum:
Curtain - kurtyna pionowa
Guard - szerokokątna

Obie są dualne (podczerwień + mikrofala) i obie posiadają zaawansowany antymasking (wykrywanie prób zamalowania lub zasłonięcia czujki).

Niestety, żadna z czujek zewnętrznych nie radzi sobie z ptakami :(

_ZBYCH_
15-05-2008, 22:57
Mam takie pytanie na przyszłość. Jak zabezpieczacie centralki na czas niefajnych prac typu tynkowanie? Bo rozumiem, że tynkuje się tylko dookoła obudowy (bez ściągania centrali na czas tynkowania)? Zostawiłem tam jakiś zapas kabli ale wolałbym już tego nie ruszać :) Myślę to opatulić jakąś grubszą folią. Powinno chyba wystarczyć.
Tak, skrzynki tynkuje się dookoła, wystarczy je okleić folią :)


A właśnie - przykręciłem obudowy AWO256 z tymi dystansami. Czy nie lepiej było zdjąć te nóżki dystansowe?
Dystanse są po to, aby łatwiej było wprowadzić przewody do obudowy.

_ZBYCH_
15-05-2008, 23:01
... kontaktrony kupiłem już z wbudowanymi rezystorkami :)
Przy dużej ilości okien wieloskrzydłowych zauważalnie zwiększa to koszt systemu, bo każde skrzydło musimy podłączać na osobnej linii.


co to grzebieniowa listwa maskująca ?
Listwa do porządkowania przewodów w skrzynkach. Poszukaj moich zdjęć w tym wątku.

andy_n
16-05-2008, 07:58
Zastanawiam się nad kupnem i instalacją czujek zewnętrznych.
Proszę o wskazanie np. z tej
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_category/?idc=%2248_39_8%22&sess_id=fbcd523b599f444084c9409d5c03e71a) listy, w którą czujkę najlepiej zainwestować.
Mój znajomy, montażysta poleca czujkę Crowa D&D.
Ja zastanawiam sie na Paradoxem DIGIGARD85 albo Optex LX402.

Czy te czujki można instalować na podbitce dachu?
Jaką mam gwarancje braku fałszywych alarmów (psa nie ma)?
Jaka jest procedura rozbrajania tego typu systemu alarmowego? Zakładam, że podczas wjazdu na posesję i podjeżdżania pod dom wpadam w zasięg czujek.
Czujka Crow D&D, to już zabytek. Jest bez zmian produkowana od dziesięciu lat (a może nawet więcej). Nie radzi sobie ze słońcem - jak większość pasywnych czujek podczerwieni.

Tak, jak napisał banko, aktualnie najlepsze czujki, to Rokonet WatchOUT RK315DT, ale są bardzo duże i kosztowne.

Na tej liście nie ma jeszcze innych dobrych czujek firmy Maximum:
Curtain - kurtyna pionowa
Guard - szerokokątna

Obie są dualne (podczerwień + mikrofala) i obie posiadają zaawansowany antymasking (wykrywanie prób zamalowania lub zasłonięcia czujki).
Niestety, żadna z czujek zewnętrznych nie radzi sobie z ptakami :(
Czy wobec tylu wątpliwości i zagrożeń fałszywymi alarmami w ogóle jest sens zaprzątać sobie głowę czujkami zewnętrznymi?
Wymieniane przez Was czujki Rokonet kosztują ok. 1 000 zł. Zdecydowanie za drogo :cry:
W jaki inny sposób można zabezpieczyć dom od zewnątrz?
Czy ktoś rozważał montaż atrap kamer?

_ZBYCH_
16-05-2008, 08:03
Czy wobec tylu wątpliwości i zagrożeń fałszywymi alarmami w ogóle jest sens zaprzątać sobie głowę czujkami zewnętrznymi?
Wymieniane przez Was czujki Rokonet kosztują ok. 1 000 zł. Zdecydowanie za drogo :cry:
W jaki inny sposób można zabezpieczyć dom od zewnątrz?
Czy ktoś rozważał montaż atrap kamer?
Przeczytaj wątek. Znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania...

andy_n
16-05-2008, 08:26
Przeczytaj wątek. Znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania...
:D Dobrze powiedziane. 3700 odpowiedzi. Bardzo obszerna lektura. :-?
Chociaż mnie nakieruj czego mam szukać.

lakusz
16-05-2008, 11:10
... kontaktrony kupiłem już z wbudowanymi rezystorkami :)
Przy dużej ilości okien wieloskrzydłowych zauważalnie zwiększa to koszt systemu, bo każde skrzydło musimy podłączać na osobnej linii.


chyba nieco przesadzasz, zwykłą kosztuje 10 zł, a parametryczna 12, co prawda to 20%, ale nawet przy 20 oknach (nie wiem kto ma tyle w domku) to tylko 40zł więcej a pracy dużo mniej - poza tym jak ktoś ma 40 okien to znaczy że ma duuuuży dom, czyli go stać ;)


Zbychu czy możesz zerknąć na pytanie dotyczące rozmieszczenia czujek ruchu u mnie w domku ?

Kasia_i_Robert
20-05-2008, 16:47
Witam!
Mam pytanie odnośnie czujek. Planowałem wcześniej że założę czujki DSC LC-100, jednak znalazłem ciekawą ofertę czujek BOSCH Blue Line za 48zł za sztukę, mają fajny "dizajn" ;-) ale nie wiem która z tych dwóch jest lepsza?
Kolejna sprawa to czujka wibracyjna, w tym samym sklepie są czujki Impaq Plus po 41zł! To chyba tanio, biorąc pod uwagę ceny w sklepach internetowych (około 100zł), jednak czy te czujki są dobre?

Zbyszek 1'
20-05-2008, 19:33
Moje drzwi balkonowe składają się z 4 części po 90 cm, fix'y po bokach a na środku mają być drzwi ze słupkiem ruchomym, czy wystarczy zamontowanie jednej czujki inercyjnej na dole pod słupkiem, czy powinienem zamontować 2 czujki - między fix'em a częścią ruchomą.
Jak powinienem zabezpieczyć bramę garażową 4m? Czy wystarczy jeden kontraktor z boku bramy na ościeżnicy + 1 czujka inercyjna także z boku, czy bramą należy zabezpieczyć dwoma czujkami inercyjnymi?
Planuję zakup okien drewnianych i myślałem o szybach P2 i okuciach WK2, ale spotkałem się na forum z opinią że do okien drewnianych nie warto zamawiać okuć WK2, jaka jest wasza opinia na ten temat?

lakusz
20-05-2008, 19:34
Zapytam czy ta pętla wychodzi z centrali a drugi koniec wraca, czy leci od centrali przez kilka urządzen i na którymś sie kończy??
Jeszczxe raz: jedna pętla z kabla ośmiożyłowego idzie od centrali, przez wszystkie pomieszczenia parteru i kończy się na ostatnim oknie tegoż parteru. Identycznie na na piętrze: osobny przewód ośmiożyłowy idzie od centrali przez wszystkie pomieszczenia piętra i kończy się na ostatnim oknie piętra. Przewód ten służy tylko i wyłącznie do podłączenia kontaktronów i czujek inercyjnych.
Moje pytanie: czy można połączyć kilka czujek inercyjną szeregowo z kilkoma kontaktronami?

http://www.ulotna.chwilka.pl/miniatury/671114208ringleitung.png (http://www.ulotna.chwilka.pl/plik.graficzny_3748_ringleitung.html)

Jest jeszcze jeden sposób, na rozszerzenie funkcjonalności przy ograniczonej liczbie przewodów. Możesz zastosować moduły adresujące i ekspander wejść adresowych.

_ZBYCH_
21-05-2008, 08:01
... kontaktrony kupiłem już z wbudowanymi rezystorkami :)
Przy dużej ilości okien wieloskrzydłowych zauważalnie zwiększa to koszt systemu, bo każde skrzydło musimy podłączać na osobnej linii.


chyba nieco przesadzasz, zwykłą kosztuje 10 zł, a parametryczna 12, co prawda to 20%, ale nawet przy 20 oknach (nie wiem kto ma tyle w domku) to tylko 40zł więcej a pracy dużo mniej - poza tym jak ktoś ma 40 okien to znaczy że ma duuuuży dom, czyli go stać ;)
Te 20 okien, to wcale nie tak dużo :)
Nie wziąłeś pod uwagę, że każdy czujnik trzeba podłączać do osobnej linii, więc np. mając 8 okien dwuskrzydłowych musisz dokupić dodatkowy moduł rozszerzenia.
Ponad to Satel jest dobry w centralach alarmowych - w czujkach już niekoniecznie :wink:



Zbychu czy możesz zerknąć na pytanie dotyczące rozmieszczenia czujek ruchu u mnie w domku ?
Zerknąć mogę, ale nie mam czasu szukać Twojego pytania, więc jeśli masz sprawę, to albo wklej link do swojego pytania, albo pisz na priva.

civic9
21-05-2008, 10:47
nie wiem czy pisaliście, ale jakoś nie mogę znaleźć...

gdzie kupujecie, najlepiej przez net :)
te listy zębate/do rozprowadzania kabelków?
albo jak się to oficjalnie nazywa, żeby się dało znaleźć, bo coś nie bardzo w google'u.

dzięki

vanderlei
21-05-2008, 16:01
który czujnik p.poż do kuchni, reagujący na temperaturę wyższą niż 64°C czy 90°C ?

Bigbeat
21-05-2008, 16:12
te listy zębate/do rozprowadzania kabelków?
albo jak się to oficjalnie nazywa, żeby się dało znaleźć, bo coś nie bardzo w google'u.

masz np. tu:
http://sil.pl/index.php?cPath=237_240&osCsid=1lvgeabohu2t2uktntficjhm75

Bigbeat
21-05-2008, 16:12
te listy zębate/do rozprowadzania kabelków?
albo jak się to oficjalnie nazywa, żeby się dało znaleźć, bo coś nie bardzo w google'u.

masz np. tu:
http://sil.pl/index.php?cPath=237_240&osCsid=1lvgeabohu2t2uktntficjhm75

jurgaz3
21-05-2008, 16:29
same pochwały na tej stronie SATELa INTEGRA a mnie instalator proponuje PROSYS128 cenowo podobnie chociaz PROSYS troche drozej ,mam miec system z kontaktronami i czujkami inercyjnymi razem około 30 okien z tego 26 ze slupkiem stałym czyli 2 skrzydlowe i okolo 15 PIRow parter Inercja i Kontaktrony i odzielnie wlaczane PIRy ,pietro same Kontaktrony i Inercja i odzdielnie wlaczane PIRy, 3 klawiatury , no i jakos chetnie polaczylbym -jezeli to dobry pomysl z otwieraniem bramy zdewnetrznej i garazowej ? czy FORUMOWE WYROCZNIE moglyby ,przeprowadzic krotka analize porownawcza jakosciowa i funkcjonalną, mnie jako przyszlemu uzytkownikowi zalezy na niezawodnosci systemu :D no i oczywiscie na mozliwosci wlasnorecznego podpinania sie z laptopem do systemu aby latwo przejrzec historie lub cos delikatnie zmienic w ustawieniach ,dostęp ETHERNETOWY tez jest wazny ,Izrael slynie z produkcji specjalnej wiec wydaje mi sie ze firma chyba nie najgorsza w Internecie wyglada ich oferta b.dobrze , czy sa manipulatory/klawiatury z latwiejszym dostepem np karta lub czytnik linii papilarnych ?

civic9
21-05-2008, 16:53
te listy zębate/do rozprowadzania kabelków?
albo jak się to oficjalnie nazywa, żeby się dało znaleźć, bo coś nie bardzo w google'u.

masz np. tu:
http://sil.pl/index.php?cPath=237_240&osCsid=1lvgeabohu2t2uktntficjhm75

o, dzięki, jaki wymiar się najlepiej sprawdza, w takim zastosowaniu, jak to Zbych pokazywał?

ar***pl
21-05-2008, 19:33
same pochwały na tej stronie SATELa INTEGRA a mnie instalator proponuje PROSYS128 cenowo podobnie chociaz PROSYS troche drozej ,mam miec system z kontaktronami i czujkami inercyjnymi razem około 30 okien z tego 26 ze slupkiem stałym czyli 2 skrzydlowe i okolo 15 PIRow parter Inercja i Kontaktrony i odzielnie wlaczane PIRy ,pietro same Kontaktrony i Inercja i odzdielnie wlaczane PIRy, 3 klawiatury , no i jakos chetnie polaczylbym -jezeli to dobry pomysl z otwieraniem bramy zdewnetrznej i garazowej ? czy FORUMOWE WYROCZNIE moglyby ,przeprowadzic krotka analize porownawcza jakosciowa i funkcjonalną, mnie jako przyszlemu uzytkownikowi zalezy na niezawodnosci systemu :D no i oczywiscie na mozliwosci wlasnorecznego podpinania sie z laptopem do systemu aby latwo przejrzec historie lub cos delikatnie zmienic w ustawieniach ,dostęp ETHERNETOWY tez jest wazny ,Izrael slynie z produkcji specjalnej wiec wydaje mi sie ze firma chyba nie najgorsza w Internecie wyglada ich oferta b.dobrze , czy sa manipulatory/klawiatury z latwiejszym dostepem np karta lub czytnik linii papilarnych ?
Ja wybrałbym zdecydowanie Integrę -większe możliwości programowe, mozliwość aktualizowania oprogramowania ,dobrze pracujący moduł Ethernetowy , itp. Jest też manipulator z wbudowanym czytnikiem zbliżeniowym.

_ZBYCH_
22-05-2008, 00:16
który czujnik p.poż do kuchni, reagujący na temperaturę wyższą niż 64°C czy 90°C ?
W domu trzeba wykrywać wstępną fazę pożaru - dym, więc do kuchni zdecydowanie polecam czujkę dymu, a nie czujkę temperatury.

_ZBYCH_
22-05-2008, 00:23
same pochwały na tej stronie SATELa INTEGRA a mnie instalator proponuje PROSYS128 cenowo podobnie chociaz PROSYS troche drozej ,mam miec system z kontaktronami i czujkami inercyjnymi razem około 30 okien z tego 26 ze slupkiem stałym czyli 2 skrzydlowe i okolo 15 PIRow parter Inercja i Kontaktrony i odzielnie wlaczane PIRy ,pietro same Kontaktrony i Inercja i odzdielnie wlaczane PIRy, 3 klawiatury , no i jakos chetnie polaczylbym -jezeli to dobry pomysl z otwieraniem bramy zdewnetrznej i garazowej ? czy FORUMOWE WYROCZNIE moglyby ,przeprowadzic krotka analize porownawcza jakosciowa i funkcjonalną, mnie jako przyszlemu uzytkownikowi zalezy na niezawodnosci systemu :D no i oczywiscie na mozliwosci wlasnorecznego podpinania sie z laptopem do systemu aby latwo przejrzec historie lub cos delikatnie zmienic w ustawieniach ,dostęp ETHERNETOWY tez jest wazny ,Izrael slynie z produkcji specjalnej wiec wydaje mi sie ze firma chyba nie najgorsza w Internecie wyglada ich oferta b.dobrze , czy sa manipulatory/klawiatury z latwiejszym dostepem np karta lub czytnik linii papilarnych ?
Popieram kolegę arm.pl - zdecydowanie Satel Integra - bardzo duże możliwości. Żaden inny system na polskim rynku nie oferuje takich możliwości, co Integra. Tylko nie pytaj jakie, bo nie wymienię w punktach :wink:
Nie sugeruj się krajem produkcji. W zakresie podstawowego zabezpieczenia domu, każda centrala będzie spełniania swoją funkcję. Natomiast jeśli chodzi o dodatkowe opcje, to większość central jest zdecydowanie w tyle za Integrą.

_ZBYCH_
22-05-2008, 00:24
te listy zębate/do rozprowadzania kabelków?
albo jak się to oficjalnie nazywa, żeby się dało znaleźć, bo coś nie bardzo w google'u.

masz np. tu:
http://sil.pl/index.php?cPath=237_240&osCsid=1lvgeabohu2t2uktntficjhm75

o, dzięki, jaki wymiar się najlepiej sprawdza, w takim zastosowaniu, jak to Zbych pokazywał?

40 x 40, a w małych obudowach (takich na 2 - 3 moduły CA 64E) 30 x 30

vanderlei
23-05-2008, 02:18
a tak z ciekawości to wymieńcie z dwie funkcje które ma integra a nie posiada centrala pc 1864 czy prosys128 ?

ar***pl
23-05-2008, 08:42
a tak z ciekawości to wymieńcie z dwie funkcje które ma integra a nie posiada centrala pc 1864 czy prosys128 ?
Z pc 1864 to raczej nie ma co porównywać, centrala firmy dsc to dobry system alarmowy, ale niestety jak sie pojawią w systemie już dwie strefy i trzeba je obsługiwać z jednego manipulatora to zaczyna być problematycznie(podowno w nowej wersji programowej coś w tym kierunku zmieniono).Dsc posiada skromne możliwości programowe (ilośc typów wejść i wyjść),różnorodność obsługiwanych modułów też jest zaletą przy integrze a Dsc wypada tu raczej słabo.Zaletą Dsc jest natomiast prostota obsługi przy jednym podsystemie, jak i cena.Co do Prosysa to spotkałem się z tą centralą tylko kilka razy na serwisie i raczej na nogi możliwościami nie powala .Dużą zaletą Integry jest też pojawiające się od czasu do czasu nowe oprogramowanie które możemy zaktualizować bez zdejmowania centrali.
Ale każdy ma swoje zdanie ...

jurgaz3
23-05-2008, 09:34
Ktorych producentów systemy alarmowe sa najbardziej cenione np u Niemcow lub u Anglików ? - w obu tych krajach jest wielu naszych fachowców i temat jest pewnie im znany.
Czy uzywane są tam systemy SATELA ?
Prawdopodobnie jest wiele specjalistycznych stron internetowych poswieconych systemom alarmowym w jezyku angielskim i niemieckim i tam mozna byloby znalezc odpowiedzi na wiele pytan w troche innym ujeciu .Prawdopodobnie tez sa promowane konkretne firmy i rozwiazania /PIR-y lub lub/i systemy obwodowe / Ktos poda linki ?
Czy w swiatku alarmiarzy europejskich istnieje gradacja jakosciowa jaka np wystepuje na rynku samochodowym Bentley , BMW lub Mercedes ?
Ktore firmy sa przyslowiowym Mercedesem a które Skoda lub Lanosem ?

Zbyszek 1'
23-05-2008, 11:40
Zbych pomóż
Moje drzwi balkonowe składają się z 4 części po 90 cm, fix'y po bokach a na środku mają być drzwi ze słupkiem ruchomym, czy wystarczy zamontowanie jednej czujki inercyjnej na dole pod słupkiem, czy powinienem zamontować 2 czujki - na słupku na dole pionowo między fix'em a częścią ruchomą.

Jak powinienem zabezpieczyć bramę garażową 4m? Czy wystarczy jeden kontraktor z boku bramy na ościeżnicy + 1 czujka inercyjna także z boku, czy bramą należy zabezpieczyć dwoma czujkami inercyjnymi?

Czy w drzwiach wejściowych czujkę inercyjną i kontraktor montuje się na górze?

Planuję zakup okien drewnianych i myślałem o szybach P2 i okuciach WK2, ale spotkałem się na forum z opinią że do okien drewnianych nie warto zamawiać okuć WK2, jaka jest twoja opinia na ten temat?

banko
23-05-2008, 17:18
Ktore firmy sa przyslowiowym Mercedesem a które Skoda lub Lanosem ?


Przysłowiowym Mercedesem jest np. GE z serią central ATS Master.
Tak samo jak Integra może robić za "sterownik automatyki" zeby nie powiedziec ze można na niej zrobić wszystko. Sam praktycznie piszesz sobie do niej program. Sterowanie odbywa sie poprzez makra, które dowolnie konfigurujesz. Tylko ta cena. Np. centrala ATS 4018 (komplet z obudowa i transformatorem) to koszt blisko 3000 PLN czyli niejednokrotnie koszt calego systemu w małym domku. No i za montaż oczywiście odpowiednia sumka bo taka wiedza to naprawde skarb;-)
Więc wracając do Integry jeśli na system alarmowy nie chcemy wydac tyle samo kasy co faktycznie na mercedesa to z powodzeniem mozna ją nazwac conajmniej VW w promocyjnej cenie;-)


Jak wyżej pisal arm DSC nie pracuje za bardzo nad unowocześnianiem swojego sprzętu powiem wiecej od 10 lat oprogramowanie zmienilo sie tylko minimalnie. Za to w Satelu robią to na bierząco i pod wpływem uwag użytkowników, instalatorów. Sa naprawde elastyczni i jesli znajdzesz jakąś funkcję, ktora pomogła by w jakimś stopniu uprościć obsluge lub jakąś dodatkową funkcję, która mogłaby mieć w przyszłości zastosowanie nie tylko dla Ciebie, ale i możliwa do wykorzystania w instalacjach dla jakiejś grupy odbiorców napisz do nich, a zdziwisz sie jak w nastepnej wersji softu znajdziesz to czego potrzebowałeś.

vanderlei
23-05-2008, 20:56
http://www.fothost.pl/upload/08/21/5110626a_centrale.jpg (http://www.fothost.pl)

piszecie ogólnie i dalej nie widzę większych różnic, w tym zestawieniu nawet lepiej wypada rokonet, integra spoko ale jakoś mi nie odpowiada klawiatura lcd w garażu a niestety led brak, ale może ktoś napisze funkcje/właściwości którą ma integra a nie posiadają jej inne centrale ?

pstryczekelektryczek
23-05-2008, 21:13
Ja ze swojej strony tak:

Co do DSC to może fakt że się nierozwijają, są dość okrojone natomiast centrala alarmowa służy do tego jak nazwa mówi. Zawsze ceniłem prostotę i niezawodność tych central do tej pory mam pod serwisem systemy starszej daty 550, 560, 1550, 1562, 2550, 3000. Ani razu nie sprawiły mi problemów.

Problemem nas Polaków jest to że chcemy mieć duzo za tak niewiele więc Satel wpadł na pomysł wypełnienia tego "głodu" i wprowadził Integrę a wcześniej CA64.

Niejestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem takich rozwiązań, natomiast jeśli chodzi o obsługę przez użytkownika to INTEGRA jest banalnie prosta, wszystko czytelne.

Kolejną rzeczą jest dostępność serwisu, jeśli chodzi o wykożystanie Satela to poradzi sobie z nią 50% instalatorów (pozostałe 50% to przypadkowi elektrycy od wszystkiego Zbych i reszta instalatorów wie o co chodzi - płacz nad programowaniem nawet Ca6 i Ca10)
Jeśli chodzi o Rokoneta to z naszych 50% może 10% ma ją opanowaną - oczywiście nieliczę samego programowania ale umiejętności poruszania się po programie i czucia sie swobodnie w jej logice). Czyli na 100 instalatorów wiedzę do integry posiada 50 osób, a do Rokoneta 5-10 osób.

Następny temat to serwis sprzętu, o ile z Satelem nie ma problemu to Rokonet blado wypada. Wykracza sie instalator i/lub hurtownia a rokonet w innych dostępny na zamówienia. Satel leży w każdej hurtowni na półce, dzwonisz do pierwszego lepszego instalatora z książki i z większym bądż mniejszym powodzeniem stawia system.

ar***pl
23-05-2008, 23:02
http://www.fothost.pl/upload/08/21/5110626a_centrale.jpg (http://www.fothost.pl)

piszecie ogólnie i dalej nie widzę większych różnic, w tym zestawieniu nawet lepiej wypada rokonet, integra spoko ale jakoś mi nie odpowiada klawiatura lcd w garażu a niestety led brak, ale może ktoś napisze funkcje/właściwości którą ma integra a nie posiadają jej inne centrale ?
integra 32 ma 32 wyjścia maksymalnie, jeśli podobają ci się bardziej klawiatury Rokoneta od Integry to bierz Prosysa .Co do różnic: w prosysie są 22 typy lini wejściowych , w integrze około 90.Kabelek do programowania Prosysa kosztuje około 183zł do integry 10zł ,pamięć zdarzeń prosysa 40 to 250 integry 32 - 899 zdarzeń. Brak w prosysie modułu ethernetowego ,i dedykowanego gsm. Z tego co wiem to nie ma też odpowiednika oprogramowania guard.

_ZBYCH_
24-05-2008, 01:07
a tak z ciekawości to wymieńcie z dwie funkcje które ma integra a nie posiada centrala pc 1864 czy prosys128 ?
8) :P :D

Integra 64:

Zasilacz o wydajności 3A.
16 wejść na płycie głównej (maksymalna rozbudowa do 64 wejść)
16 wyjść na płycie głównej, w tym cztery wyjścia wysokoprądowe (maksymalna rozbudowa do 64 wyjść)
8 osobnych partycji i aż 32 strefy (osobno sterowane grupy wejść)
Komunikator telefoniczny wyposażony w układ detekcji DTMF umożliwiający odbieranie poleceń wydawanych tonowo ze zwykłego telefonu (lub tel. komórkowego) oraz realizujący funkcję monitoringu, powiadamiania i odpowiadania na telefon.
Możliwość zaprogramowania do 16 telefonów do powiadamiania oraz tryb PAGER umożliwiający po dołączeniu modułu GSM wysyłanie komunikatów SMS z precyzyjną informacją, np. które wejście wywołało alarm, jaka usterka wystąpiła w systemie, który użytkownik wpisał kod, itp.
Możliwość sterowania przez telefon 16 wyjściami typu przekaźnik telefoniczny (umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie różnych urządzeń w domu).
Port RS-232 umożliwiający podłączenie komputera bez dodatkowych, kosztownych interfejsów.
Prosty i czytelny program komputerowy do programowania i testowania centrali oraz osobny program dla administratora systemu, umożliwiający programowanie użytkowników oraz odczyt i wydruk pamięci zdarzeń.
Pamięć zdarzeń - ponad 6100 zdarzeń.
Dostępny moduł internetowy umożliwiający pełną obsługę systemu przez sieć ethernet i internet (zdalna klawiatura przez www), zdalne programowanie systemu przez program DloadX oraz zdalną obsługę systemu przez telefon komórkowy (zdalna klawiatura w telefonie komórkowym - aplikacja Java).
Dostępne są klawiatury strefowe oraz czytniki kart i pastylek Dallas.
Szeroka gama ekspanderów, również w wersji na szynę DIN.
Dostępny moduł generatora komunikatów głosowych.
Dostępny bardzo zaawansowany, dwukierunkowy system bezprzewodowy.
Duży wybór rodzaju urządzeń bezprzewodowych.
Zegar systemowy podtrzymywany przez wewnętrzną baterię.
Optyczna sygnalizacja stanu wszystkich wyjść, układu ładowania akumulatora oraz komunikatora telefonicznego.
Dostępny manipulator z funkcją czytnika kart zbliżeniowych.
Manipulatory i klawiatury strefowe dostępne z niebieskim podświetleniem.

Ogromnie dużo osobno programowalnych parametrów, np. dla każdego manipulatora osobno możemy zaprogramować:
- które strefy obsługuje
- z których stref sygnalizuje alarmy
- z których wejść sygnalizuje gong naruszenia linii
- które strefy zostaną uzbrojone w szybkim trybie uzbrojenia (0 #)
- z których stref sygnalizuje czas na wyjście i czas na wejście
- jak ma działać podświetlenie wyświetlacza i klawiszy (poziom świecenia regulowany skokowo w zależności od stanu manipulatora)
- dostępne cztery przyciski szybkiego dostępu do wybranych funkcji

Dla każdego użytkownika możemy zaprogramować, które strefy może obsługiwać, oraz kilkadziesiąt różnych uprawnień.

Dla każdego wejścia możemy zaprogramować jeden z 90 typów reakcji, czułość danego wejścia (czas naruszenia), czas opóźnienia oraz kilkanaście różnych opcji działania.
Możemy zaprogramować blokowanie grupy wybranych wejść za pomocą pilota lub przycisku.
Mamy do dyspozycji linie licznikowe.

Dostępne są 64 timery np. do sterowania automatycznym uzbrajaniem i rozbrajaniem czy działaniem wyjść programowalnych (sterowanie różnych urządzeń).

Każde wyjście możemy zaprogramować na jeden ze 116 typów. Dla każdego wyjścia osobno programujemy czas działania, polaryzację wyjścia, pulsowanie, zatrzask, a także które wejścia mają wyzwalać dane wyjście.
Wyjścia do sterowania rolet.
Dostępne są funkcje logicznego łączenia wyjść programowalnych (również wirtualnych) przy pomocy funkcji suma logiczna i iloczyn logiczny (baaardzo pożyteczna funkcja)
Szczególnie przydatne przy wyzwalaniu nadajnika monitoringu, ale daje również spore możliwości w zakresie automatyki budynku.

To są funkcje nieosiągalne w innych centralach tej klasy :D

_ZBYCH_
24-05-2008, 01:17
Zbych pomóż
Moje drzwi balkonowe składają się z 4 części po 90 cm, fix'y po bokach a na środku mają być drzwi ze słupkiem ruchomym, czy wystarczy zamontowanie jednej czujki inercyjnej na dole pod słupkiem, czy powinienem zamontować 2 czujki - na słupku na dole pionowo między fix'em a częścią ruchomą.
Jeśli w drzwiach będą szyby P2 lub P4, to wystarczy jedna czujka na środku, pod drzwiami. Pamiętaj o odpowiedniej wysokości wszystkich warstw podłóg, żeby się później czujka zmieściła!


Jak powinienem zabezpieczyć bramę garażową 4m? Czy wystarczy jeden kontraktor z boku bramy na ościeżnicy + 1 czujka inercyjna także z boku, czy bramą należy zabezpieczyć dwoma czujkami inercyjnymi?
Kontaktron wystarczy jeden, ale inercyjne dwie.


Czy w drzwiach wejściowych czujkę inercyjną i kontraktor montuje się na górze?
To zależy od konstrukcji drzwi (czy będą z naświetlami, czy nie).


Planuję zakup okien drewnianych i myślałem o szybach P2 i okuciach WK2, ale spotkałem się na forum z opinią że do okien drewnianych nie warto zamawiać okuć WK2, jaka jest twoja opinia na ten temat?
Zupełnie nie zgadzam się z tą opinią. Owszem, drewno po przyłożeniu odpowiednio dużej siły będzie pękało i zaczep okucia wyrwie się z kawałkiem drewna, ale... jeśli takich zaczepów do wyrwania z kawałkiem drewna będzie kilka w jednym oknie, to będzie to wystarczający opór. Szczególnie, że przy prawidłowym zastosowaniu czujek inercyjnych, alarm się włączy już przy próbie wbicia łomu :)

_ZBYCH_
24-05-2008, 01:22
piszecie ogólnie i dalej nie widzę większych różnic
Mam nadzieję, że mój powyższy opis uwidacznia już różnicę 8)


integra spoko ale jakoś mi nie odpowiada klawiatura lcd w garażu a niestety led brak
W Pro klawiatury LED są tylko do użytku w systemach do 16 lini.
W Integrze możesz do garażu zastosować klawiaturę strefową :)

_ZBYCH_
24-05-2008, 01:39
Co do DSC to może fakt że się nierozwijają, są dość okrojone natomiast centrala alarmowa służy do tego jak nazwa mówi.
...

Owszem, ale sam wiesz, że dziś klient oczekuje od centrali alarmowej czegoś więcej, niż tylko zabezpieczenia :wink:


Kolejną rzeczą jest dostępność serwisu, jeśli chodzi o wykożystanie Satela to poradzi sobie z nią 50% instalatorów (pozostałe 50% to przypadkowi elektrycy od wszystkiego Zbych i reszta instalatorów wie o co chodzi - płacz nad programowaniem nawet Ca6 i Ca10)
Jeśli chodzi o Rokoneta to z naszych 50% może 10% ma ją opanowaną - oczywiście nieliczę samego programowania ale umiejętności poruszania się po programie i czucia sie swobodnie w jej logice). Czyli na 100 instalatorów wiedzę do integry posiada 50 osób, a do Rokoneta 5-10 osób.
Zgadza się, Satel ma wśród instalatorów przeciwników, bo mnogość funkcji powoduje, że nie potrafią go zaprogramować :(
Zaprogramują tylko część funkcji, coś działa, coś nie działa i już dla nich taka centrala jest do d.... (bo za trudna w programowaniu).
Odnośnie Rokoneta, to jest to prosta w programowaniu centrala (trochę lepsza w programie od DSC, ale do Integry się nie umywa :) ), a mała znajomość wśród instalatorów jest spowodowana słabą dostępnością tego sprzętu (i dobrze :wink: ).



...
Satel leży w każdej hurtowni na półce, dzwonisz do pierwszego lepszego instalatora z książki i z większym bądż mniejszym powodzeniem stawia system.
Pierwszy lepszy instalator, to raczej z mniejszym powodzeniem stawia system na Satelu :wink: :lol:

vanderlei
24-05-2008, 13:30
fajnie sporo konkretnych odpowiedzi,


arm.pl - integra 32 ma 32 wyjścia maksymalnie, jeśli podobają ci się bardziej klawiatury Rokoneta od Integry to bierz Prosysa .Co do różnic: w prosysie są 22 typy lini wejściowych , w integrze około 90.Kabelek do programowania Prosysa kosztuje około 183zł do integry 10zł ,pamięć zdarzeń prosysa 40 to 250 integry 32 - 899 zdarzeń. Brak w prosysie modułu ethernetowego ,i dedykowanego gsm. Z tego co wiem to nie ma też odpowiednika oprogramowania guard.

podobają ? podoba to mi się Salma Hayek, a klawiatury po prostu mi nie przeszkadzają, chodziło o ich koszt 3 x LCD to sporo drożej niż 1 LCD plus 2 LED,


_ZBYCH_ - W Pro klawiatury LED są tylko do użytku w systemach do 16 lini.
W Integrze możesz do garażu zastosować klawiaturę strefową


strefowa odpada z czystego lenistwa (najpierw rozbrajać strefę a później resztę na LCD ? )
16 linii to rzeczywiście ograniczenie, ale to prawie taki system do domku,
kabel i umiejętności programowania to jak by problem instalatorów - firm,
natomiast w pamięci zdarzeń rzeczywiście jest różnica, co prawda do prosys jest moduł ale to dodatkowe koszta więc nie biorę po uwagę, tyle że to też w sumie do ułatwienia serwisu ?


_ZBYCH_ - Mam nadzieję, że mój powyższy opis uwidacznia już różnicę

tak uwidacznia, tyle do domku integra 128 ? pewnie te funkcje posiadają też mniejsze płyty integry ale szczerze to większość z nich jakoś nie sądzę żeby mi były potrzebne ?

_ZBYCH_
24-05-2008, 13:59
kabel i umiejętności programowania to jak by problem instalatorów - firm,
natomiast w pamięci zdarzeń rzeczywiście jest różnica, co prawda do prosys jest moduł ale to dodatkowe koszta więc nie biorę po uwagę, tyle że to też w sumie do ułatwienia serwisu ?


_ZBYCH_ - Mam nadzieję, że mój powyższy opis uwidacznia już różnicę

tak uwidacznia, tyle do domku integra 128 ? pewnie te funkcje posiadają też mniejsze płyty integry ale szczerze to większość z nich jakoś nie sądzę żeby mi były potrzebne ?
Wszystko, co opisałem dotyczy centrali Integra 64 a nie 128.

Ale z Ciebie malkontent :roll:

Przypomnę Twoje pytanie:

a tak z ciekawości to wymieńcie z dwie funkcje które ma integra a nie posiada centrala pc 1864 czy prosys128 ?
Dostałeś na nie precyzyjną odpowiedź.

Mamy czytać w Twoich myślach i wiedzieć, że nie chcesz samodzielnie montować systemu, tylko zamówisz w firmie instalacyjnej? Mamy się domyslać, że chodzi Ci o systemik z ośmioma czujkami ruchu? Mamy domyślać się jakie masz potrzeby i co wykorzystasz u siebie w domu?
No weź pomyśl :roll:

Pisaliśmy, że podstawową funkcję, czyli zabezpieczenie domu pełni każda centrala. Jeśli chcesz tylko jednostrefowy, mały system alarmowy, to kup najtańszą centralę i tyle. Po co te dywagacje :roll:

KUBALA
24-05-2008, 20:13
No i sie Zbych zirytował 8)

Tak jak Zbych napisał, jak ktoś potrzebuje tylko prosty alarm, to nie ma sensu kupować Integry. Wystarczy DSC, Paradox czy Rokonet.

Integra, to już wyższa półka. Dobra w systemach z podziałem na strefy, ale także do automatyki budynku. Integra ma sporo fajnych rozwiązań. Ostatnio modne sterowanie systemu z internetu lub z telefonu komórkowego przez moduł ETHM.
Uważam, że Integra, to właśnie mercedes wśród central do zastosowań domowych :D

Z tym GE ATS 4018, to żeś Banko przesadził. :lol:
Przecież to centrala do dużych obiektów, a nie do domów. GE posiada też w ofercie mniejsze i tańsze centrale np. Seria Comfort MBC575 czy MBC875, tylko to taki drobny przerost formy nad treścią.
Uważam, że takie centrale, jak GE, Galaxy, Genesis czy Ademco nie nadają się do domu. W czym one mają być lepsze od naszej Integry?

banko
24-05-2008, 21:24
Z tym GE ATS 4018, to żeś Banko przesadził. :lol:
Przecież to centrala do dużych obiektów, a nie do domów. GE posiada też w ofercie mniejsze i tańsze centrale np. Seria Comfort MBC575 czy MBC875, tylko to taki drobny przerost formy nad treścią.
Uważam, że takie centrale, jak GE, Galaxy, Genesis czy Ademco nie nadają się do domu. W czym one mają być lepsze od naszej Integry?


Powiedzmy że sa takie domy gdzie jest powyżej 200 linii i powiem że jest ich sporo.
Pytanie było o Mecedesa wśród systemów dlatego taki przyklad.
W czym lepsze?? Np. w zaawansowanej kontroli dostępu bez urzycia dodatkowych modułów, kontrolerów przejść. 15 czytników możesz podłączyć bezpośrednio pod magistrale.
Pewnie zaraz ktoś napisze po co kontrola dostępu w domu. Wiekszości z nas jest niepotrzebna, ale są takie domy tak jak domy ze służba i różnego rodzaju obsługa jak to widać w niektórych filmach w telewizji.
To tak nawiązują do Mercedesów.

Zbyszek 1'
24-05-2008, 22:42
Dzięki Zbych
Drzwi wejściowe będą ze świetlikiem - czyli pewnie kontrakton montuję na dole pomiędzy świetlikiem a drzwiami.

pstryczekelektryczek
24-05-2008, 22:44
Niewiem ale ja dodam tak.
Na polski rynek integra w każdym wydaniu jest mercedesem.
Uzytkownik nigdy nie wykożysta nawet w 50% jej mozliwości, a cena w porównaniu do innych przystępna.
Po co kontrole dostępu i inne w integrze potrzebujesz to dokładasz modoł, a jeśli nie to nie.
Po co kombajny jeżeli potrzebujesz kosić trawnik przed domem, kup kosiarkę.

KUBALA
25-05-2008, 11:08
Powiedzmy że sa takie domy gdzie jest powyżej 200 linii i powiem że jest ich sporo.
Pytanie było o Mecedesa wśród systemów dlatego taki przyklad.
W czym lepsze?? Np. w zaawansowanej kontroli dostępu bez urzycia dodatkowych modułów, kontrolerów przejść. 15 czytników możesz podłączyć bezpośrednio pod magistrale.
Pewnie zaraz ktoś napisze po co kontrola dostępu w domu. Wiekszości z nas jest niepotrzebna, ale są takie domy tak jak domy ze służba i różnego rodzaju obsługa jak to widać w niektórych filmach w telewizji.
To tak nawiązują do Mercedesów.
To sie chopie filmów na oglądałeś :lol: :lol: :lol:

KUBALA
25-05-2008, 11:13
Niewiem ale ja dodam tak.
Na polski rynek integra w każdym wydaniu jest mercedesem.
Uzytkownik nigdy nie wykożysta nawet w 50% jej mozliwości, a cena w porównaniu do innych przystępna.
Po co kontrole dostępu i inne w integrze potrzebujesz to dokładasz modoł, a jeśli nie to nie.
Po co kombajny jeżeli potrzebujesz kosić trawnik przed domem, kup kosiarkę.
Oczywiście! Integra i tak w standardzie daje bardzo dużo, za umiarkowaną cenę :D
A jak ktoś potrzebuje czegoś więcej, niż standardowego alarmu, to Integra wszystko zapewnia (przez zastosowanie dodatkowych modułów rozszerzających możliwości) :D
Nie ma co wydziwiać z mało znanymi centralami, bo może się to odwrócić przeciwko użytkownikowi.

banko
25-05-2008, 11:49
Oczywiście zgadzam się z wami, że do normalnego malego domku obecnie integra jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku. Dla potencjalnych przyszłych użytkowników powiem że sprzęt ten jest montowany w niektórych placówkach bankowych, wiec o czymś to świadczy.
Powiedzieć jednak trzeba też o czym nikt tu nie pisze że pod wpływem wielkiej kampanii reklamowej firmy SATEL i olbrzymiego popytu na ich towary, chyba przestali panować nad jakościa towaru jaki sprzedają wiedzą to dokładnie instalatorzy, którzy montuja tego dużo. A to klopoty z softem może niekoniecznie central ale i modułów jak też nawet nie dokońca dokładnie spasowane elementy odlewane z plastyków.
Na koniec napiszę że nie jestem żadnym przeciwnikiem Integry powiem nawet że sam posiadam ten system i jestem z niego zadowolony, korzystam równiez z modułu ETHM. I nie naoglądałem się żadnych filmów tylko pisze o realiach, które nie są dla wszystkich oczywiste. Dla niektórych system alarmowy to centrala, klawiatura i kilka pirów. Dla niektórych trochę bardziej rozbudowana struktura.
Do uzytkownika KUBALA: a czy o windach w domach prywatnych to Pan słyszał czy to może mi sie przyśnilo. W każdym razie są klienci wymagający, którym zupełnie wystarczy Integra, a są tez klienci wymagający, dla których Integra ma za mało możliwości.

banko
25-05-2008, 11:58
[Nie ma co wydziwiać z mało znanymi centralami, bo może się to odwrócić przeciwko użytkownikowi.



Swięte słowa jak ktoś sie bierze za robotę, o której nie ma pojęcia!!!!!

vanderlei
25-05-2008, 15:23
Mamy czytać w Twoich myślach i wiedzieć, że nie chcesz samodzielnie montować systemu, tylko zamówisz w firmie instalacyjnej? Mamy się domyslać, że chodzi Ci o systemik z ośmioma czujkami ruchu? Mamy domyślać się jakie masz potrzeby i co wykorzystasz u siebie w domu?
No weź pomyśl :roll:

Pisaliśmy, że podstawową funkcję, czyli zabezpieczenie domu pełni każda centrala. Jeśli chcesz tylko jednostrefowy, mały system alarmowy, to kup najtańszą centralę i tyle. Po co te dywagacje :roll:

nie trzeba było się nic domyślać chodziło mi o różnice między centralami z perspektywy przeciętnego użytkownika, integra jest bardzo dobra centralą ale chciałem wiedzieć dlaczego uważacie ją za jedyny słuszny wybór 8)

główną funkcją systemu jest zabezpieczenie domu dlatego uważam że instalacje powinno się powierzyć doświadczonej firmie która będzie odpowiedzialna za jego działanie

_ZBYCH_
25-05-2008, 15:28
Uważam, że Integra, to właśnie mercedes wśród central do zastosowań domowych :D

Z tym GE ATS 4018, to żeś Banko przesadził. :lol:
Przecież to centrala do dużych obiektów, a nie do domów. GE posiada też w ofercie mniejsze i tańsze centrale np. Seria Comfort MBC575 czy MBC875, tylko to taki drobny przerost formy nad treścią.
Uważam, że takie centrale, jak GE, Galaxy, Genesis czy Ademco nie nadają się do domu. W czym one mają być lepsze od naszej Integry?
Też uważam, że Integra jest doskonałym systemem do domów :D

Banko zapewne ma na myśli nie domy, a rozległe rezydencje (których wcale tak wiele w Polsce nie ma). Moje doświadczenie jest takie, że w takich dużych rezydencjach systemy wcale nie są równie duże, co obiekty.
Przeważnie nacisk jest kładziony na profesjonalne systemy zewnętrzne, np. bariery podczerwieni czy mikrofalowe oraz wysokiej rozdzielczości system CCTV (kamery) + oświetlenie. Naturalnie rozbudowany system kontroli dostępu. Do tego w tego typu obiektach przeważnie jest ochrona lokalna + wsparcie patroli interwencyjnych na sygnał alarmu.

Odnośnie dużych i nietypowych central, to faktycznie trudno w nich znaleźć coś przydatnego w domu, czego nie ma integra. No może dotykowy panel LCD do central Ademco Vista 120 :)

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Ademco_touchcenter.jpg

Tego Integra nie ma i pewnie nigdy mieć nie będzie :(

AGNIECHA
25-05-2008, 21:37
Witam

Mam pytanko:
Mam na oknach czujki inercyjne.Podczas próby włamania walenia załącza sie
zawsze sabotaż.Czy tak musi być?Czy coś jest źle podłączone?
Proszę o poradę jak to powinno być.

_ZBYCH_
25-05-2008, 21:50
Witam

Mam pytanko:
Mam na oknach czujki inercyjne.Podczas próby włamania walenia załącza sie
zawsze sabotaż.Czy tak musi być?Czy coś jest źle podłączone?
Proszę o poradę jak to powinno być.
AGNIECHA, przecież już dyskutowaliśmy na ten temat w sierpniu zeszłego roku. Dalej masz z tym problem??? :roll:
Rozumiem, że masz kilka takich czujek. Pukanie w czujkę wywołuje alarm sabotażowy?
Musisz dokładnie opisać, w jakiej sytuacji włącza się alarm sabotażowy (system uzbrojony, czy rozbrojony) i z czego wnioskujesz, że to jest alarm sabotażowy. Nie znając szczegółow, nie pomożemy.

AGNIECHA
26-05-2008, 07:12
Witam

Wiem,że dyskutowaliśmy ale mam nadal problem z jedną czujką.
Sytuacja wygląda tak.Budynek był, uzbrojony , żadnych śladów włamań a czujka wywołuje alarm.
Stąd wiem, że sabotaż bo po rozbrojeniu systemu pokazuje mi że był sabotaż (na klawiaturze LCD).
Problem potem jest taki, że dopóki nie zablokuje tej czujki nie załączę alarmu.
Zaczyna mnie to juz wykańczać, po czym tu wciskają mi jakieś bajki że inaczej sie tego nie da.
Poza tym nawet gdyby ktoś faktycznie nawet walił w okno to chyba nie powinno byc sabotażu skoro wszystko z czują jest ok.
Myślałam że problem się rozwiązał bo trochę miałam spokoju ,niestety jednak sprawa powróciła stąd moja prośba o radę.
Sorki ,że tak truję ale nie wiem co mam zrobić bo alarm stał się moim problemem a nie wygodą.:(

ar***pl
26-05-2008, 07:29
Witam

Wiem,że dyskutowaliśmy ale mam nadal problem z jedną czujką.
Sytuacja wygląda tak.Budynek był, uzbrojony , żadnych śladów włamań a czujka wywołuje alarm.
Stąd wiem, że sabotaż bo po rozbrojeniu systemu pokazuje mi że był sabotaż (na klawiaturze LCD).
Problem potem jest taki, że dopóki nie zablokuje tej czujki nie załączę alarmu.
Zaczyna mnie to juz wykańczać, po czym tu wciskają mi jakieś bajki że inaczej sie tego nie da.
Poza tym nawet gdyby ktoś faktycznie nawet walił w okno to chyba nie powinno byc sabotażu skoro wszystko z czują jest ok.
Myślałam że problem się rozwiązał bo trochę miałam spokoju ,niestety jednak sprawa powróciła stąd moja prośba o radę.
Sorki ,że tak truję ale nie wiem co mam zrobić bo alarm stał się moim problemem a nie wygodą.:(
Jakiej firmy jest to czujnik?
Powodów może być kilka :zamieniony sabotaż z linią w czujniku, niedokręcony przewód w czujniku albo w centrali (ale takie zaniedbania twój instalator raczej powninien wychwycić przy piewszej wizycie) .Jeśli to jest spradzone i w tej chwili linia jest otwarta (trwa sabotaż) to wystarczy zewrzeć przewody i sprawdzić miernikiem po stronie centrali czy linia się zamyka.Możliwe również że uszkodzony jest mikrostyk odpowiadający za sabotaż.

_ZBYCH_
26-05-2008, 07:32
Witam

Wiem,że dyskutowaliśmy ale mam nadal problem z jedną czujką.
Sytuacja wygląda tak.Budynek był, uzbrojony , żadnych śladów włamań a czujka wywołuje alarm.
Stąd wiem, że sabotaż bo po rozbrojeniu systemu pokazuje mi że był sabotaż (na klawiaturze LCD).
Problem potem jest taki, że dopóki nie zablokuje tej czujki nie załączę alarmu.
Zaczyna mnie to juz wykańczać, po czym tu wciskają mi jakieś bajki że inaczej sie tego nie da.
Poza tym nawet gdyby ktoś faktycznie nawet walił w okno to chyba nie powinno byc sabotażu skoro wszystko z czują jest ok.
Myślałam że problem się rozwiązał bo trochę miałam spokoju ,niestety jednak sprawa powróciła stąd moja prośba o radę.
Sorki ,że tak truję ale nie wiem co mam zrobić bo alarm stał się moim problemem a nie wygodą.:(
Ok. czy problem dotyczy ciągle tej samej czujki? Jeśli tak, to wezwij instalatora i niech sprawdzi połączenia czujce i w centrali (czy przewody i rezystory są zaciśnięte w kostce, a nie obok kostki, bo to się zdarza). Jeśli połączenia są ok, to czujka do wymiany. Jeśli dalej będzie źle, to należy przełączyć linię na inną parę przewodów (zakładam, że jest jakaś wolna para przewodów do czujki) lub zamienić miejscami przewody zasilania i linii.
Czy przypadkiem czujka nie pracuje w wilgoci?

AGNIECHA
26-05-2008, 08:01
Ok
W wilgoci nie pracuje, ale problem dotyczy tej samej czujki wczesniej dwie dawały takie objawy ,ale coś tam porobili u jedenj i z nią jest spokój.

Mam jeszcze takie pytanie czy ewentualnie walenie w okno może podać sygnał sabotażowy czy powinien inny.
Bo teraz jakby czujka się nie załączyła to idzie jako sabotaż i mówili że inaczej się nie da,ale czy to jest poprawne?
Bo może gdyby nie sabotaż tylko normalny alarm toby nie blokowało mi załączenia alarmu i nie była potzreba za każdym razem ich wołać.