PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

banko
26-05-2008, 08:17
kiedyś spotkałem sie z czymś takim że były połączone dwa czujniki w szereg na 2eol tylko ze rezystory wpieli w jeden czujnik ,o parametryzacji drugiego całkowicie zapomneli. były dokładnie te same objawy jak wyzej co nie zanczy że i w tym przypadku robił to ktos, kto o montazu systemów słyszał jedynie z opowieści.

_ZBYCH_
26-05-2008, 10:29
Ok
W wilgoci nie pracuje, ale problem dotyczy tej samej czujki wczesniej dwie dawały takie objawy ,ale coś tam porobili u jedenj i z nią jest spokój.

Mam jeszcze takie pytanie czy ewentualnie walenie w okno może podać sygnał sabotażowy czy powinien inny.
Bo teraz jakby czujka się nie załączyła to idzie jako sabotaż i mówili że inaczej się nie da,ale czy to jest poprawne?
Bo może gdyby nie sabotaż tylko normalny alarm toby nie blokowało mi załączenia alarmu i nie była potzreba za każdym razem ich wołać.
No właśnie, może tak, jak napisał Banko, niezbyt doświadczony instalator podłączył dwie czujki na jednej linii i nie wiedział, jak to podłączyć.
AGNIECHA, musisz sprawdzić w manipulatorze opis tej linii, z której masz sabotaż. Po wywołaniu alarmu z tej czujki wejdź w przegląd zdarzeń - [kod] i , kursorem w dół na przegląd zdarzeń i [#], kursor w dół na "Wszystkie" i [#]. Rejestr przeglądasz kursorami góra dół, jak znajdziesz alarm z linii, to poczekaj chwilę lub naciśnij klawisz kursora w prawo. Przewinie się ekran i zobaczysz opis linii, która wywołała alarm. Następnie wywołuj alarm z pozostałych linii i sprawdzaj, czy nie pojawia się ten sam opis. To by oznaczało, że jest tak, jak napisał Banko, ale nie uprzedzajmy faktów 8)

Absolutnie zwykłe naruszenie czujki nie powinno wywoływać sabotażu! Powinien to być sygnał alarmu i to wyłącznie przy systemie uzbrojonym.
Poproś instalatora, żeby precyzyjnie wyjaśnił Tobie, dlaczego tak musi być, tzn. co i jak zrobili, że tak musi być. Na pewno jest jakieś rozwiązanie, ale widać Twój instalator nie potrafi rozwiązać problemu, to mu pomożemy :)

Sprawdź to, co napisałem i daj znać.

AGNIECHA
26-05-2008, 18:38
Witam

Piszę już co i jak.

Był Pan robił robił ,najpierw stwierdził że to przewód przy tynkach naruszyli i on powoduje sabotaż ,którego on nie mógł skasować bo stale był.

Jak się uparłam i stweirdziałm ,że to niemożiwe bo to jest stara sprawa i przed tynkie było to samo, zaczął przekładć linię- jednak efekt był ten sam.
Po jakimś czasie stweirdził ,że przewód jest ok i czujka tez osobno zachowuje sie ok, ale jak podłączy razem- jak to powiedział"dziwne rzeczy mi na mierniku pokazuje".
Potem stwierdził,że wymieni ją, ale jak zaczął wszystko skręcać alarm sabotażowy skasował się i zaczęło działać.
Sprawę uznał za zakończoną i że ok.
Jednak jak pojechałam do domku po upływie 2 godzin sytuacja się powtórzyła-
alarm sabotażowy.
Dzwoniłam no i jednak mi mają wymienić czujkę.

Poza tym dodam,że jako jedyna czujka jest podłączona bezpośrenio pod klawiaturę-czy to ma jakiś związek z tym?

_ZBYCH_
26-05-2008, 20:43
Witam

Piszę już co i jak.

Był Pan robił robił ,najpierw stwierdził że to przewód przy tynkach naruszyli i on powoduje sabotaż ,którego on nie mógł skasować bo stale był.

Jak się uparłam i stweirdziałm ,że to niemożiwe bo to jest stara sprawa i przed tynkie było to samo, zaczął przekładć linię- jednak efekt był ten sam.
Po jakimś czasie stweirdził ,że przewód jest ok i czujka tez osobno zachowuje sie ok, ale jak podłączy razem- jak to powiedział"dziwne rzeczy mi na mierniku pokazuje".
Potem stwierdził,że wymieni ją, ale jak zaczął wszystko skręcać alarm sabotażowy skasował się i zaczęło działać.
Sprawę uznał za zakończoną i że ok.
Jednak jak pojechałam do domku po upływie 2 godzin sytuacja się powtórzyła-
alarm sabotażowy.
Dzwoniłam no i jednak mi mają wymienić czujkę.

Poza tym dodam,że jako jedyna czujka jest podłączona bezpośrenio pod klawiaturę-czy to ma jakiś związek z tym?
Skoro był sabotaż stale, to idealna sytuacja, żeby wszystko sprawdzić! Gorzej, jak usterka występuje tylko czasami i jak przyjeżdża instalator, to jest ok. :-?

Sposób podłączenia czujki (pod wejście w klawiaturze) nie ma związku.
Nie wiem, jak masz wprowadzony przewód do czujki, ale skoro przy skręcaniu czujki awaria ustąpiła, to koniecznie trzeba dokładnie przyjrzeć się:
1. Czy wkręt mocujący czujkę do ramy nie jest wkręcony w przewód i robi czasem zwarcie
2. Czy w czujce przewód nie ma uszkodzeń izolacji na samych żyłkach
3. Czy płytka z elektroniką po włożeniu co czujki, nie zgniata przewodów
4. Czy przewody w czujce i klawiaturze są pewnie podłączone do kostek (poruszać, czy nie są luźne)
5. Czy wkręty mocujące podstawę czujki nie są za wysokie i nie robią zwarcia na płytce czujki
6. Czy mikrowłącznik antysabotażowy w czujce ma przylutowane wszystkie nóżki i kostki przyłączeniowe (zdarzyło mi się dwa razy, że cośbyło nie przylutowane na płytce w czujce - błąd przy produkcji)

Jeśli się okaże, że to nie jest żadna z powyższych przyczyn, to należy wymienić czujkę.

Ponad to jak już będziesz miała u siebie instalatora, to zażądaj dokładnego przedzwonienia wszystkich żył w przewodzie od tej czujki (odłączyć przewód od strony klawiatury i od strony czujki i przedzwaniać każdą żyłkę osobno względem pozostałych, a nie tylko dwie żyłki linii dozorowej). Czasem następuje uszkodzenie przewodu i zwarcie występuje np. między linią dozorową, a plusem zasilania czujki, co też powoduje alarm sabotażowy.
Idealnie by było, jakby usterka występowała podczas obecności instalatora, bo wtedy łatwo może znaleźć przyczynę (o ile ma o tym pojęcie :roll:)

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, wcześniej pisałaś, że alarm sabotażowy włącza się przy wykryciu przez czujkę uderzeń, czy nadal tak jest? Jak pukniesz w czujkę i zaświeci się w niej czerwona kontrolka, to włącza się alarm sabotażowy???

Czy ten system montowali instalatorzy z agencji ochrony?

Szarbia
26-05-2008, 21:59
Dzis ja z kolei rozmawialem z instalatorem. Stwierdzil on, ze lepiej i w sumie taniej jest dac jedna kurtyne na kazde okno niz 2 lub 3 kontraktony (okna dwuskrzydlowe +ew. balkonowe) + inercyny + czujki zbicia. Co o tym sadzicie?

Na razie plan jest taki by na poczatek (stan surowy) zalozyc same czujki ruchu oraz rozszerzone okablowanie i odpowiednia do tego centrale. Po jakims czasie dopiero wspomniane kurtyny.

_ZBYCH_
26-05-2008, 22:03
Dzis ja z kolei rozmawialem z instalatorem. Stwierdzil on, ze lepiej i w sumie taniej jest dac jedna kurtyne na kazde okno niz 2 lub 3 kontraktony (okna dwuskrzydlowe +ew. balkonowe) + inercyny + czujki zbicia. Co o tym sadzicie?

Na razie plan jest taki by na poczatek (stan surowy) zalozyc same czujki ruchu oraz rozszerzone okablowanie i odpowiednia do tego centrale. Po jakims czasie dopiero wspomniane kurtyny.
Kurtyny pasywne (czujki ruchu w formie kurtynowej) czy aktywne (tzw. fotokomórki)? Wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Sako
27-05-2008, 03:21
Tego Integra nie ma i pewnie nigdy mieć nie będzie :(

Nie zgodze sie :) Panele dotykowe sa coraz tansze, zwlaszcza w porownaniu do paneli LCD np Satela. Mysle ze to kwestia gora kilku lat - dlaczego mieli by nie zrobic dotykowego, jesli jego cena bylaby o np 5 czy 10% wyzsza? (tylko!). Masowa produkcja telefonow, palmtopow, mp3/4 itp powoduje, ze technologie malych ekranow, a w tym takze dotykowych, znaczaco poszly cenowo w dol. Pare lat temu nie mozna bylo mozna kupic sensowych cenowo wyswiatlaczy LCD o fajnych parametrach, dzisiaj wyswietlacz 128x128px kolorowy, z podswietleniem kosztuje juz tylko 20 PLN :) Co prawda jeszcze nie jest czuly na dotyk, ale niewiele juz brakuje do czasu, kiedy taka technologia trafi bardziej niz masowo pod strzechy :)

PS: Nie wszedzie panel dotykowy jest najlepszym rozwiazaniem :)

_ZBYCH_
27-05-2008, 07:26
Tego Integra nie ma i pewnie nigdy mieć nie będzie :(

Nie zgodze sie :) Panele dotykowe sa coraz tansze, zwlaszcza w porownaniu do paneli LCD np Satela. Mysle ze to kwestia gora kilku lat - dlaczego mieli by nie zrobic dotykowego, jesli jego cena bylaby o np 5 czy 10% wyzsza? (tylko!). Masowa produkcja telefonow, palmtopow, mp3/4 itp powoduje, ze technologie malych ekranow, a w tym takze dotykowych, znaczaco poszly cenowo w dol. Pare lat temu nie mozna bylo mozna kupic sensowych cenowo wyswiatlaczy LCD o fajnych parametrach, dzisiaj wyswietlacz 128x128px kolorowy, z podswietleniem kosztuje juz tylko 20 PLN :) Co prawda jeszcze nie jest czuly na dotyk, ale niewiele juz brakuje do czasu, kiedy taka technologia trafi bardziej niz masowo pod strzechy :)

PS: Nie wszedzie panel dotykowy jest najlepszym rozwiazaniem :)
Masz rację, źle napisałem. Powinienem napisać - Integra nie ma i pewnie prędko mieć nie będzie...
Nie twierdzę, że panel dotykowy jest najlepszym rozwiązaniem, ale fajnie wygląda i klienci gadżeciarze często o taki panel sterujący pytają :)

Szarbia
27-05-2008, 08:38
Dzis ja z kolei rozmawialem z instalatorem. Stwierdzil on, ze lepiej i w sumie taniej jest dac jedna kurtyne na kazde okno niz 2 lub 3 kontraktony (okna dwuskrzydlowe +ew. balkonowe) + inercyny + czujki zbicia. Co o tym sadzicie?

Na razie plan jest taki by na poczatek (stan surowy) zalozyc same czujki ruchu oraz rozszerzone okablowanie i odpowiednia do tego centrale. Po jakims czasie dopiero wspomniane kurtyny.
Kurtyny pasywne (czujki ruchu w formie kurtynowej) czy aktywne (tzw. fotokomórki)? Wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Pasywne wewnetrzne.

Rozwazalismy tez zewnetrzne ale potrzeba by ich 7 sztuk. Dom mam wprawdzie prosty ale sa dwa balkony i zadaszenie wejscia dlatego na 3 scianach potrzeba by po dwie. Taka opcja jest droga no i troche klopotliwa w trakcie ocieplania.

Kruz23
27-05-2008, 08:43
Witam was

Mam prośbę własnie próbuje podłączyć do centrali Satel CA10 czujki Paradoxa DG55 oraz manipulatory i mam z tym małe problemy a mianowicie zastanaiwam się jak prawidłowo podłączyć manipulator z centralą.
Manipulator ma wejscia/wyjscia typu:

+KPD
CLK
DATA
Z1
COM
Z2

Pomóżcie mi prawidłowo podłaczyć w centrali jakie wejscia/wyjscia w centrali powinny być połączone z wejsciami/wyjsciami z manipulatora.

A i jak powinno wygladać połączenie czujki DG55 Paradox z centralą (według instrukcji powinno być 7 wyjsc a jest 6) jak powinienem połączyć.

_ZBYCH_
27-05-2008, 09:29
Dzis ja z kolei rozmawialem z instalatorem. Stwierdzil on, ze lepiej i w sumie taniej jest dac jedna kurtyne na kazde okno niz 2 lub 3 kontraktony (okna dwuskrzydlowe +ew. balkonowe) + inercyny + czujki zbicia. Co o tym sadzicie?

Na razie plan jest taki by na poczatek (stan surowy) zalozyc same czujki ruchu oraz rozszerzone okablowanie i odpowiednia do tego centrale. Po jakims czasie dopiero wspomniane kurtyny.
Kurtyny pasywne (czujki ruchu w formie kurtynowej) czy aktywne (tzw. fotokomórki)? Wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Pasywne wewnetrzne.

Rozwazalismy tez zewnetrzne ale potrzeba by ich 7 sztuk. Dom mam wprawdzie prosty ale sa dwa balkony i zadaszenie wejscia dlatego na 3 scianach potrzeba by po dwie. Taka opcja jest droga no i troche klopotliwa w trakcie ocieplania.
Dla kogo jest lepiej dać te wewnętrzne kurtyny pasywne? Chyba dla instalatora, bo na pewno nie dla użytkownika obiektu.
W czym te kurtyny są lepsze, niż kontaktron + inercyjna?
Jedyna przewaga takiego systemu z pasywnymi kurtynami przy oknach, nad systemem z tradycyjnymi, szerokokątnymi czujkami ruchu, to możliwość uzbrojenia alarmu na noc i swobodnego przemieszczania się po domu (pod warunkiem braku zwierząt i przy zamkniętych oknach).

Przewaga systemu opartego na kontaktronach i czujkach inercyjnych jest taka, że:
- alarm przeważnie zostaje wywołany już przy próbie wbicia łomu
- można spać przy uchylonym oknie
- w domu mogą swobodnie przemieszczać się ludzie i zwierzęta
- czujki inercyjnej nie da się oszukać
- mamy kontrolę otwarcia i zamknięcia okna
- praktycznie brak fałszywych alarmów

_ZBYCH_
27-05-2008, 09:50
Witam was

Mam prośbę własnie próbuje podłączyć do centrali Satel CA10 czujki Paradoxa DG55 oraz manipulatory i mam z tym małe problemy a mianowicie zastanaiwam się jak prawidłowo podłączyć manipulator z centralą.
Manipulator ma wejscia/wyjscia typu:

+KPD
CLK
DATA
Z1
COM
Z2

Pomóżcie mi prawidłowo podłaczyć w centrali jakie wejscia/wyjscia w centrali powinny być połączone z wejsciami/wyjsciami z manipulatora.
Instrukcja instalatora, strona 21. Tam masz dokładnie napisane, jak podłączyć manipulator. Takie same poisy masz w centrali i w manipulatorze, więc nie rozumiem, w czym masz problem :roll:


A i jak powinno wygladać połączenie czujki DG55 Paradox z centralą (według instrukcji powinno być 7 wyjsc a jest 6) jak powinienem połączyć.
Instrukcja instalatora, strona 25. Masz rysunek obrazujący, w jaki sposób podłączamy czujkę.

Dla wyjaśnienia, w czujce DG 55 N.C. i COM, to wyjście alarmowe czujki i odpowiada to oznaczeniom NO i C na rysunku w instr. instalatora centrali.
"+" i "-" w czujce odpowiada oznaczeniom +12 i GND na rysunku w instr. instalatora centrali.
C i C w czujce, to styki mikrowłącznika antysabotażowego obudowy czujki i odpowiada to oznaczeniom TAMP na rysunku w instr. instalatora centrali.

Jeśli nie rozumiesz opisów w czujce lub centrali, to wydaje mi się, że powinieneś na początek dokładnie przeczytać ze zrozumieniem instrukcję instalatora centrali oraz instrukcję montażu czujki :).

Powodzenia!

Kruz23
27-05-2008, 10:19
Witam was

Mam prośbę własnie próbuje podłączyć do centrali Satel CA10 czujki Paradoxa DG55 oraz manipulatory i mam z tym małe problemy a mianowicie zastanaiwam się jak prawidłowo podłączyć manipulator z centralą.
Manipulator ma wejscia/wyjscia typu:

+KPD
CLK
DATA
Z1
COM
Z2

Pomóżcie mi prawidłowo podłaczyć w centrali jakie wejscia/wyjscia w centrali powinny być połączone z wejsciami/wyjsciami z manipulatora.
Instrukcja instalatora, strona 21. Tam masz dokładnie napisane, jak podłączyć manipulator. Takie same poisy masz w centrali i w manipulatorze, więc nie rozumiem, w czym masz problem :roll:


A i jak powinno wygladać połączenie czujki DG55 Paradox z centralą (według instrukcji powinno być 7 wyjsc a jest 6) jak powinienem połączyć.
Instrukcja instalatora, strona 25. Masz rysunek obrazujący, w jaki sposób podłączamy czujkę.

Dla wyjaśnienia, w czujce DG 55 N.C. i COM, to wyjście alarmowe czujki i odpowiada to oznaczeniom NO i C na rysunku w instr. instalatora centrali.
"+" i "-" w czujce odpowiada oznaczeniom +12 i GND na rysunku w instr. instalatora centrali.
C i C w czujce, to styki mikrowłącznika antysabotażowego obudowy czujki i odpowiada to oznaczeniom TAMP na rysunku w instr. instalatora centrali.

Jeśli nie rozumiesz opisów w czujce lub centrali, to wydaje mi się, że powinieneś na początek dokładnie przeczytać ze zrozumieniem instrukcję instalatora centrali oraz instrukcję montażu czujki :).

Powodzenia!

Dzieki za odpowiedz jeżeli chodzi o instrukcje to zdążyłem ją przeczytać i tak mam podłączone manipulatory zastanawiałem się czy aby napewno dobrze ale po twojej wypowiedzi i przeczytaniu instrukcji dobrze podłączyłem.

Co do podłączenia czujki GD55 to mam mały problem bo nie moge znaleźdz oznaczeń styków w czujników (wydaje mi się że są na obudowie - zobacze później) w instrukcji DG55 styków jest 7 a w czujce tylko 6 i zastanawiam się którego styku nie ma.
Jeżeli chodzi o podłączenie to też w instrukcji jest jak napisłes.

Może orientujesz się jakie styki są w DG55 od lewej stronyjest ich 6 NC/NO, com, +, -, tamp, tamp - w takiej są kolejności bo teraz głównie o to mi chodzi, w instrukcji jest ich 7 tj. NO, NC, COM, +, -, TAMP, TAMP.

_ZBYCH_
27-05-2008, 10:24
Może orientujesz się jakie styki są w DG55 od lewej stronyjest ich 6 NC/NO, com, +, -, tamp, tamp - w takiej są kolejności bo teraz głównie o to mi chodzi, w instrukcji jest ich 7 tj. NO, NC, COM, +, -, TAMP, TAMP.
Na 100% nie masz zacisku NO.

Szarbia
27-05-2008, 15:42
Dzis ja z kolei rozmawialem z instalatorem. Stwierdzil on, ze lepiej i w sumie taniej jest dac jedna kurtyne na kazde okno niz 2 lub 3 kontraktony (okna dwuskrzydlowe +ew. balkonowe) + inercyny + czujki zbicia. Co o tym sadzicie?

Na razie plan jest taki by na poczatek (stan surowy) zalozyc same czujki ruchu oraz rozszerzone okablowanie i odpowiednia do tego centrale. Po jakims czasie dopiero wspomniane kurtyny.
Kurtyny pasywne (czujki ruchu w formie kurtynowej) czy aktywne (tzw. fotokomórki)? Wewnętrzne, czy zewnętrzne?

Pasywne wewnetrzne.

Rozwazalismy tez zewnetrzne ale potrzeba by ich 7 sztuk. Dom mam wprawdzie prosty ale sa dwa balkony i zadaszenie wejscia dlatego na 3 scianach potrzeba by po dwie. Taka opcja jest droga no i troche klopotliwa w trakcie ocieplania.
Dla kogo jest lepiej dać te wewnętrzne kurtyny pasywne? Chyba dla instalatora, bo na pewno nie dla użytkownika obiektu.
W czym te kurtyny są lepsze, niż kontaktron + inercyjna?
Jedyna przewaga takiego systemu z pasywnymi kurtynami przy oknach, nad systemem z tradycyjnymi, szerokokątnymi czujkami ruchu, to możliwość uzbrojenia alarmu na noc i swobodnego przemieszczania się po domu (pod warunkiem braku zwierząt i przy zamkniętych oknach).

Przewaga systemu opartego na kontaktronach i czujkach inercyjnych jest taka, że:
- alarm przeważnie zostaje wywołany już przy próbie wbicia łomu
- można spać przy uchylonym oknie
- w domu mogą swobodnie przemieszczać się ludzie i zwierzęta
- czujki inercyjnej nie da się oszukać
- mamy kontrolę otwarcia i zamknięcia okna
- praktycznie brak fałszywych alarmów

Mam duzo podwojnych i potrojnych okien - na samemym pietrze 15 skrzydel. Dlatego bylo by drogo w ukladzie kontaktron + inercyjna. Moze wiec ze 3 kurtyny zewnetrzne (od polnocy brak okien i drzwi) docelowo na pietrze a na dole strefa z czujkami ruchu.

marcin_aneta
27-05-2008, 16:43
witam wszystkich ponownie :)

instalacja alarmowa dziala sobie ok juz od kilku miesiecy. zgodnie z koncepcja zbycha kazda czujka na osobnym obwodzie itd itp :)
dzisiaj rano po 6tej obudzil mnie manipulator (system byl uzbr), ktory wydawal ciagly sygnal. jak wszedlem w awarie to bylo cos w stylu
blad inic. man. - chyba blad inicjacji manipulatora
potem cos jeszcze bylo w komunikatach typu - podmieniony manipulator i alarm sabotazowy. skasowalem awarie i do 10tej byl spokoj.

o 10tej znowu to samo tylko ze jeszcze wlaczyl sie sygnalizator zewn i dostalem z modulu GSM powiadomienie o wszystkich mozliwych alarmach (8 szt) i poszlo info o alarmie do monitoringu (system nie byl uzbr).

dodam tylko ze manipulator ciagle dziala (w sumie to 2 szt)
teraz przyszedl instalator i sprawdzil komunikacje z modulami i cos tam jeszcze, potem zresetowal i mowi ze nie ma pojecia co moze byc przyczyna. mowi cos o jakims skoku napiecia w sieci bo nic innego nie przychodzi mu do glowy.

czy pada / padla mi klawiatura czy macie jakas inna koncepcje ?
czy zastosowac jakas listwe przepieciowa przy zasilaniu centrali ?

centrala to integra 64 i 2 manipulatory LCD z niebieskim podswietlaniem :)

czy ktos ma jakas koncepcje ?
moze aktualizacja softu ? apropo.... jak sprawdzic, jaka mam wersje ?

thnx from the mountain za pomoc :)

_ZBYCH_
27-05-2008, 18:06
Mam duzo podwojnych i potrojnych okien - na samemym pietrze 15 skrzydel. Dlatego bylo by drogo w ukladzie kontaktron + inercyjna. Moze wiec ze 3 kurtyny zewnetrzne (od polnocy brak okien i drzwi) docelowo na pietrze a na dole strefa z czujkami ruchu.
Zrobisz jak uważasz. Moim zdaniem nie warto montować pasywnych kurtyn podczerwieni (niezależnie czy wewnętrznych, czy zewnętrznych).
Okna dwuskrzydłowe i trójskrzydłowe podłączasz na wspólnej linii, więc tylko koszt czujników kontaktronowych.
Wydasz teraz trochę więcej pieniędzy i będziesz miał na lata porządny system.

_ZBYCH_
27-05-2008, 18:17
witam wszystkich ponownie :)

instalacja alarmowa dziala sobie ok juz od kilku miesiecy. zgodnie z koncepcja zbycha kazda czujka na osobnym obwodzie itd itp :)
dzisiaj rano po 6tej obudzil mnie manipulator (system byl uzbr), ktory wydawal ciagly sygnal. jak wszedlem w awarie to bylo cos w stylu
blad inic. man. - chyba blad inicjacji manipulatora
potem cos jeszcze bylo w komunikatach typu - podmieniony manipulator i alarm sabotazowy. skasowalem awarie i do 10tej byl spokoj.

o 10tej znowu to samo tylko ze jeszcze wlaczyl sie sygnalizator zewn i dostalem z modulu GSM powiadomienie o wszystkich mozliwych alarmach (8 szt) i poszlo info o alarmie do monitoringu (system nie byl uzbr).

dodam tylko ze manipulator ciagle dziala (w sumie to 2 szt)
teraz przyszedl instalator i sprawdzil komunikacje z modulami i cos tam jeszcze, potem zresetowal i mowi ze nie ma pojecia co moze byc przyczyna. mowi cos o jakims skoku napiecia w sieci bo nic innego nie przychodzi mu do glowy.

czy pada / padla mi klawiatura czy macie jakas inna koncepcje ?
czy zastosowac jakas listwe przepieciowa przy zasilaniu centrali ?

centrala to integra 64 i 2 manipulatory LCD z niebieskim podswietlaniem :)

czy ktos ma jakas koncepcje ?
moze aktualizacja softu ? apropo.... jak sprawdzic, jaka mam wersje ?

thnx from the mountain za pomoc :)

Witam :)

Wersja oprogramowania nie ma znaczenia. Aktualnie posiadaną wersję oprogramowania możesz sprawdzić: [Kod administratora] przechodzisz na "Testy" i tam znajdziesz pozycję "Wersja oprogramowania" [#]

Przyczyn opisywanej usterki może być wiele:
- uszkodzony jeden z manipulatorów
- uszkodzona centrala
- uszkodzone okablowanie, ale w sposób nietrwały (częściowo uszkodzony, np. przewiercony przewód i czasem od drgań lub wilgoci może się robić zwarcie)
- niepewne podłączenie przewodów w zaciskach po stronie manipulatora lub centrali
- nieprawidłowo wykonane okablowanie systemu alarmowego (zbyt blisko instalacji elektrycznej) i zakłócenia.

Pierwsze co, to trzeba zmierzyć dokładnie rezystancję między przewodami i sprawdzić pewność podłączeń w zaciskach centrali i manipulatorów.

AGNIECHA
27-05-2008, 20:23
Witam

Po próbie pukanie nie włącza się alarm sabotażowy więc ta sprawa jest już chyba ok.

Jedank czekam do piątku na wymianę tej czujki ,która cały czas wywyołuje alarm sabotażowy.
Będziemy wtedy wiedzieli czy to jest wina czujka czy jedank złośliwosc rzeczy martwych.

Na szczęście (a może inie) system cały montowła mi agencja ochrony-dwa lata ma z głowy oni się teraz ze wszystkim borykają.
Dam znać po wymianie czujki.

pstryczekelektryczek
27-05-2008, 22:52
witam wszystkich ponownie :)

instalacja alarmowa dziala sobie ok juz od kilku miesiecy. zgodnie z koncepcja zbycha kazda czujka na osobnym obwodzie itd itp :)
dzisiaj rano po 6tej obudzil mnie manipulator (system byl uzbr), ktory wydawal ciagly sygnal. jak wszedlem w awarie to bylo cos w stylu
blad inic. man. - chyba blad inicjacji manipulatora
potem cos jeszcze bylo w komunikatach typu - podmieniony manipulator i alarm sabotazowy. skasowalem awarie i do 10tej byl spokoj.

o 10tej znowu to samo tylko ze jeszcze wlaczyl sie sygnalizator zewn i dostalem z modulu GSM powiadomienie o wszystkich mozliwych alarmach (8 szt) i poszlo info o alarmie do monitoringu (system nie byl uzbr).

dodam tylko ze manipulator ciagle dziala (w sumie to 2 szt)
teraz przyszedl instalator i sprawdzil komunikacje z modulami i cos tam jeszcze, potem zresetowal i mowi ze nie ma pojecia co moze byc przyczyna. mowi cos o jakims skoku napiecia w sieci bo nic innego nie przychodzi mu do glowy.

czy pada / padla mi klawiatura czy macie jakas inna koncepcje ?
czy zastosowac jakas listwe przepieciowa przy zasilaniu centrali ?

centrala to integra 64 i 2 manipulatory LCD z niebieskim podswietlaniem :)

czy ktos ma jakas koncepcje ?
moze aktualizacja softu ? apropo.... jak sprawdzic, jaka mam wersje ?

thnx from the mountain za pomoc :)

Witam :)

Wersja oprogramowania nie ma znaczenia. Aktualnie posiadaną wersję oprogramowania możesz sprawdzić: [Kod administratora] przechodzisz na "Testy" i tam znajdziesz pozycję "Wersja oprogramowania" [#]

Przyczyn opisywanej usterki może być wiele:
- uszkodzony jeden z manipulatorów
- uszkodzona centrala
- uszkodzone okablowanie, ale w sposób nietrwały (częściowo uszkodzony, np. przewiercony przewód i czasem od drgań lub wilgoci może się robić zwarcie)
- niepewne podłączenie przewodów w zaciskach po stronie manipulatora lub centrali
- nieprawidłowo wykonane okablowanie systemu alarmowego (zbyt blisko instalacji elektrycznej) i zakłócenia.

Pierwsze co, to trzeba zmierzyć dokładnie rezystancję między przewodami i sprawdzić pewność podłączeń w zaciskach centrali i manipulatorów.

Zgadzam się ze Zbychem, natomiast miałem podobny przypadek gdy:

Napięcie zasilania na manipulator było zbyt niskie, tzn wachało się w tym momęcie manipulator resetował, się. Przyczyną tego był uszkodzony przewód.,
Ale moze być równiez jakieś lipne połączenie na stykach.
W centrali w funkcji serwisowej jest funkcja STAN a potem POKAŻ NAPIĘCIA ZASILANIA.
Napięcie powinno wynosić min 10,5V a max 14V.
Jeśli pokazywane napięcie będzie blizsze dolnemu czyli 10,5V należy pomiaru dokonać fizycznie czyli miernik w zaciski manipulatora.

Radził bym w pierwszej kolejnoćci to sprawdzić, ponieważ powody spadków mogą byc różne, również z tym że całkiem inny element systemu będzie dawał chwilowe zwarcia obciążając system.
Ale niech serwis zrobi pomiary na lini centrala manipulator

_ZBYCH_
28-05-2008, 00:37
...
W centrali w funkcji serwisowej jest funkcja STAN a potem POKAŻ NAPIĘCIA ZASILANIA.
Napięcie powinno wynosić min 10,5V a max 14V.
Jeśli pokazywane napięcie będzie blizsze dolnemu czyli 10,5V należy pomiaru dokonać fizycznie czyli miernik w zaciski manipulatora.

Funkcja sprawdzania napięcia zasilania niestety dotyczy tylko modułów rozszerzenia, więc nie da się przy pomocy tej funkcji sprawdzić napięcia zasilania manipulatora :(

Sako
28-05-2008, 02:54
Masz rację, źle napisałem. Powinienem napisać - Integra nie ma i pewnie prędko mieć nie będzie...
Nie twierdzę, że panel dotykowy jest najlepszym rozwiązaniem, ale fajnie wygląda i klienci gadżeciarze często o taki panel sterujący pytają :)

Oczywiscie, tzw coolness factor w przypadku paneli dotykowych jest bardzo wysoki i bardzo pozadany przez pewna grupe odbiorcow :) Ale to tez jest powodem, dla ktorego mozna sie spodziewac pojawienia sie takowych paneli na rynku :)

lakusz
28-05-2008, 09:38
Cześć




- nieprawidłowo wykonane okablowanie systemu alarmowego (zbyt blisko instalacji elektrycznej) i zakłócenia.


Czemu Zbychu napisałeś że okablowanie alarmowe nie może iść zbyt blisko elektrycznego? Nie zauważyłem takiej uwagi w instrukcji, a przecież po kabelkach od czujek do centrali nie odbywa się transmisja cyfrowa, więc w czym problem? Trochę inaczej sprawa dotyczy centrala manipulator, tu faktycznie według mnie istotna jest separacja.

_ZBYCH_
28-05-2008, 16:00
Cześć




- nieprawidłowo wykonane okablowanie systemu alarmowego (zbyt blisko instalacji elektrycznej) i zakłócenia.


Czemu Zbychu napisałeś że okablowanie alarmowe nie może iść zbyt blisko elektrycznego? Nie zauważyłem takiej uwagi w instrukcji, a przecież po kabelkach od czujek do centrali nie odbywa się transmisja cyfrowa, więc w czym problem? Trochę inaczej sprawa dotyczy centrala manipulator, tu faktycznie według mnie istotna jest separacja.
Instrukcja instalacji centrali, to nie jest kompendium wiedzy na każdy temat i nie wszystko musi być w niej napisane . Pewne rzeczy dla fachowca są oczywiste.

Przypomnę, że tu właśnie jest mowa o transmisji cyfrowej między manipulatorem, a centralą.

Ponad to układanie przewodów instalacji alarmowej tuż przy instalacji elektrycznej, może w przypadku przepięć w instalacji elektrycznej doprowadzić do niestabilności lub uszkodzenia systemu alarmowego.

pstryczekelektryczek
28-05-2008, 22:00
Cześć




- nieprawidłowo wykonane okablowanie systemu alarmowego (zbyt blisko instalacji elektrycznej) i zakłócenia.


Czemu Zbychu napisałeś że okablowanie alarmowe nie może iść zbyt blisko elektrycznego? Nie zauważyłem takiej uwagi w instrukcji, a przecież po kabelkach od czujek do centrali nie odbywa się transmisja cyfrowa, więc w czym problem? Trochę inaczej sprawa dotyczy centrala manipulator, tu faktycznie według mnie istotna jest separacja.
Instrukcja instalacji centrali, to nie jest kompendium wiedzy na każdy temat i nie wszystko musi być w niej napisane . Pewne rzeczy dla fachowca są oczywiste.

Przypomnę, że tu właśnie jest mowa o transmisji cyfrowej między manipulatorem, a centralą.

Ponad to układanie przewodów instalacji alarmowej tuż przy instalacji elektrycznej, może w przypadku przepięć w instalacji elektrycznej doprowadzić do niestabilności lub uszkodzenia systemu alarmowego.

Troszkę przesadzięłś Zbychu z tymi przepięciami :D
Bardziej tu chodzi o zakłucenia powodowane przez pole magnetyczne wokół przewodów, powstające przy większych obciążeniach.

Zasada jest prosta można ale niepowinno się jeśli jest możliwość pociągnięcia min 10 cm obok.
Zawsze staram się robić po elektrykach ze względu na:
- poprowadzenie przewodów swoich w odstępie.
- nie ryzykuje oszkodzenia swoich cienkich przewodów, kiedy wchodzą z bruzdownicami i większymi przewiertami.

Co do sprawdzenia zasilania manipulatora mozesz miec rację, ale sprawdzałem jeszcze kiedyś na starych 64 i pewny jestem że dało się.
Tak czy inaczej musi przyjechać instalator a nie pan edek od kredek i innych akrobacji.

_ZBYCH_
28-05-2008, 23:38
Troszkę przesadzięłś Zbychu z tymi przepięciami :D
Bardziej tu chodzi o zakłucenia powodowane przez pole magnetyczne wokół przewodów, powstające przy większych obciążeniach.

Dlaczego uważasz, że przesadziłem pisząc o przepięciach?

pstryczekelektryczek
29-05-2008, 21:11
Jeśli chodzi o scisłość to przepięcia 230v na linii centrala - a źródło zasilania. Zgodzę się.

Jeśli chodzi o przepięcia na linii wewnętrznej, to masz ograniczenie na tzw "ESACH" czyli rozłącznikach nadmiarowo prądowych. Żeby było przepięcie na linii wewnętrznej, musiał by być:
- wlożony gwóźdź zamiast bezpiecznika
- instalacja przepięciowa, odgromowa wadliwie zrobiona.
- instalacja elektryczna nadmiernie obciążana, przez co przegrzewanie
przewodów mogło by posklejać się z alarmówką a z czasem mogło by dojść
do zwarcia. Jednakże izolacje przewodów zarówno elektrycznych jak i alarmowych muszą mieć odpowiednią wytrzymałość.
Niepolecam kabli z supermarketów (wystarczy je oskórować) różnica kolosalna z tymi np w sprawdzonych hurtowniach. Niestety te z supermarketów są też dużo tańsze.
Poprawnie zrobiona instalacja elektryczna powinna zminimalizować praktycznie do zera mozliwość przepięć na liniach wewnątrz, w innym wypadku za każdym razem cały sprzęt RTV/AGD, byłby do wymiany.

Jak Zbychu napisałem "Można" ale nie polecam jeśli jest inna mozliwość.

Jeśli chodzi o mnie to bardziej skupił bym się na lini centrala a odczep zasilania do centrali, oraz wejście linii telefonicznej, częste hopy. Spotkałem się z tym że "telekomuna" (TP.S.A.) a raczej instalatorzy przepinali na analogiczną linie czyli do 60v, sygnał z ISDN cyfrowy czyli do 120v

Ale trzymajmy się zgodnie ze sztuką nieprowadźmy przewodów razem.

_ZBYCH_
29-05-2008, 23:00
Jeśli chodzi o scisłość to przepięcia 230v na linii centrala - a źródło zasilania. Zgodzę się.

Jeśli chodzi o przepięcia na linii wewnętrznej, to masz ograniczenie na tzw "ESACH" czyli rozłącznikach nadmiarowo prądowych. Żeby było przepięcie na linii wewnętrznej, musiał by być:
- wlożony gwóźdź zamiast bezpiecznika
- instalacja przepięciowa, odgromowa wadliwie zrobiona.
- instalacja elektryczna nadmiernie obciążana, przez co przegrzewanie
przewodów mogło by posklejać się z alarmówką a z czasem mogło by dojść
do zwarcia. Jednakże izolacje przewodów zarówno elektrycznych jak i alarmowych muszą mieć odpowiednią wytrzymałość.
Niepolecam kabli z supermarketów (wystarczy je oskórować) różnica kolosalna z tymi np w sprawdzonych hurtowniach. Niestety te z supermarketów są też dużo tańsze.
Poprawnie zrobiona instalacja elektryczna powinna zminimalizować praktycznie do zera mozliwość przepięć na liniach wewnątrz, w innym wypadku za każdym razem cały sprzęt RTV/AGD, byłby do wymiany.
Pstryczku, nie masz racji.
Przepięcie w sieciach elektrycznych oznacza gwałtowny i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci ponad jego prawidłową wartość. Przepięcia powstają w sieci elektrycznej w wyniku pracy urządzeń w niej występujących (przepięcia wewnętrzne) najczęściej podczas włączania i wyłączania, zmiany obciążenia, nieprawidłowej pracy urządzeń oraz w wyniku działania na sieć czynników zewnętrznych (przepięcia zewnętrzne) takich jak uderzenia pioruna w sieć, indukcja napięć w wyniku impulsu elektromagnetycznego.
Do przepięcia w wewnętrznej instalacji elektrycznej może dochodzić np. przy włączaniu dużego transformatora od oświetlenia halogenowego.
Jeśli przewody instalacji alarmowej sa położone na dłuższych odcinkach przy przewodach instalacji elektrycznej, przy przepięciu dochodzi do indukcji elektromagnetycznej, co może jak już pisałem spowodować niestabilną pracę lub uszkodzenie systemu alarmowego.
Bezpieczniki typu ESY nie mają tu nic do rzeczy, bo służą do wyłączenia obwodu w przypadku wystąpienia nadmiernego natężenia prądu.


Jeśli chodzi o mnie to bardziej skupił bym się na lini centrala a odczep zasilania do centrali, oraz wejście linii telefonicznej, częste hopy. Spotkałem się z tym że "telekomuna" (TP.S.A.) a raczej instalatorzy przepinali na analogiczną linie czyli do 60v, sygnał z ISDN cyfrowy czyli do 120v
Owszem, takie niekontrolowane przełączenie z linii analogowej na cyfrową powoduje przeważnie uszkodzenia komunikatora telefonicznego centrali, ale na to nie ma rady.


Ale trzymajmy się zgodnie ze sztuką nieprowadźmy przewodów razem.
Sedno sprawy! :)

Piotr_ok
30-05-2008, 20:57
jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania? czy można stosować przy biegających zwierzakach wokół domu (np. pies do 25 kg, dwa psy o zbliżonej wadze ok. 25 kg, pies + kot) ? czy zmiany temperatury nie wywołuja fałszywych alarmów? co jeszcze może wywołać alarm? na co zwrócić uwagę przy zagospodarowywaniu działki?
pozdr
Piotr

banko
30-05-2008, 21:46
co to za rasa piesków bo waga nic mi nie mówi jesłi to zapasione jamniki to ok jesłi wychudzony wilczur to gorzej.
Zmiana temperatury nie wywoluje alarmów natomiast przy VX-ach, które odradzam bespośredni kontakt promieni słonecznych na soczewkę już może narobić sporo kłopotów.

Piotr_ok
30-05-2008, 22:04
co to za rasa piesków bo waga nic mi nie mówi jesłi to zapasione jamniki to ok jesłi wychudzony wilczur to gorzej.
rozumiem ze chodzi o zasade dzialania czujek, czyli przepusci cos malego (niskiego?) a reaguje na większe; rasa to sznaucer sredni

Zmiana temperatury nie wywoluje alarmów natomiast przy VX-ach, które odradzam bespośredni kontakt promieni słonecznych na soczewkę już może narobić sporo kłopotów.
czyli watchout-y same zalety?
pozdr
Piotr

banko
30-05-2008, 22:20
nic nie jest doskonałe watchouty są duże i drogie jednak nie ma co ich porównywać z vx-ami bo to nie ta półka.
co do piesków powinny sobie poradzić nawet na standardowych soczewkach, jeśli jednak bieski okazały by sie na tyle żywe ze zdarzalyby sie fałszywki zawsze masz szanse wymienic soczewkę na bardziej do nich przystosowane.
słońce raczej ich nie oślepi, mają antymasking. i podwójny pir oraz podwójna mikrofale, a to już naprawde same zalety

_ZBYCH_
30-05-2008, 22:45
co to za rasa piesków bo waga nic mi nie mówi jesłi to zapasione jamniki to ok jesłi wychudzony wilczur to gorzej.
rozumiem ze chodzi o zasade dzialania czujek, czyli przepusci cos malego (niskiego?) a reaguje na większe; rasa to sznaucer sredni

Zmiana temperatury nie wywoluje alarmów natomiast przy VX-ach, które odradzam bespośredni kontakt promieni słonecznych na soczewkę już może narobić sporo kłopotów.
czyli watchout-y same zalety?
pozdr
Piotr
O VX-ach i BX-ach zapomnij - nie są godne uwagi, bo tak naprawdę działają tylko na amatorów - pijaczków, a kosztują nie mało. Można do nich podejść i zasłonić - bez wywołania alarmu!!!

Watch Out RK315DT, to dobre czujki, ale mają też wady (np. duże gabaryty i cena). Czujki zewnętrzne pracują zawsze w bardzo trudnych warunkach. Trzeba mieć na uwadze, że kilka czynników występujących osobno, np. pies, dwa psy, pies i kot, słońce, wiatr, poruszające się obiekty w polu widzenia czujki, nie wzbudzi czujki, ale te same czynniki występujące na raz wywołają alarm. Fizyki się nie oszuka.
Musisz się pogodzić z faktem, że z czujek zewnętrznych będą fałszywe alarmy. Choćby nie wiem jak drogie i zaawansowane techniczne były te czujki, to żadna nie jest odporna na ptaki :(
Czujki podczerwieni (np. VX) są wrażliwe na słońce, więc od stron słonecznych należy montować czujki dualne (podczerwień i mikrofala).
Nie należy ustawiać czujek na maksymalną czułość i zasięg!!! Lepiej wydać pieniądze na dwie czujki więcej i zmniejszyć ich zasięg, niż mieć notoryczne fałszywe alarmy!
Trzeba mieć na uwadze przyszłe zagospodarowanie terenu. Czasem z tego powodu też jest potrzeba zamontowania większej ilości czujek (aby wykluczyć strefy martwe, czyli zasłonięcie pola widzenia czujki przez różne elementy, np. architekturę ogrodową, zieleń, itp.).
Nie oszczędzaj na systemie zewnetrznym, bo będziesz żałował...

banko
30-05-2008, 22:46
doatkowo można je montować na róznych wysokościach od 1 do prawie 3 metrów, są w ofercie różnego rodzaju uchwyty montażowe do nich.
Vx powiesisz na około 1,1 m i tylko na plecach.

Piotr_ok
31-05-2008, 00:44
a co z innymi czujkami, paradox, bosch? czy tylko rokonet ma klase S?
pozdr
Piotr

_ZBYCH_
31-05-2008, 00:52
a co z innymi czujkami, paradox, bosch? czy tylko rokonet ma klase S?
pozdr
Piotr
Kolego, nie szukaj nie wiadomo czego, bo lepszej czujki zewnętrznej od Watch Out RK315DT na dzień dzisiejszy nie znajdziesz.
Nie tylko ona ma klasę S bo posiada ją jeszcze np. czujka Guard czy Curtain firmy Maximus (generalnie każda czujka z antymaskingiem posiada klasę S).
Nie patrz na klasę S, bo to oznacza, że czujka spełnia pewne kryteria przyjęte do badań, a wcale nie świadczy o tym, że jest to najlepsza czujka.
W końcu atest wydaje za pieniądze... prywatna firma TECHOM :roll:

Piotr_ok
31-05-2008, 00:54
szukam i pytam bo lepiej przed niż po :)
pozdr
Piotr

civic9
31-05-2008, 00:56
przy okazji, gdzieś te kryteria Techom dla poszczególnych klas jakoś w skrócie (ew. w pełni) są opisane?

odaro
01-06-2008, 09:47
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:

_ZBYCH_
01-06-2008, 13:03
przy okazji, gdzieś te kryteria Techom dla poszczególnych klas jakoś w skrócie (ew. w pełni) są opisane?
Owszem - w Polskich Normach.

Najlepiej szukać u źródła, czyli w Techomie :)

Zakres badań dla central alarmowych (http://www.techom.com/centrale_alarmowe.html)

Zakers badań dla czujek (http://www.techom.com/czujki.html)

Zakres badań dla sygnalizatorów (http://www.techom.com/sygnalizatory.html)

Zakres badań dla pozostałych urządzeń (http://www.techom.com/pozostale_urzadzenia.html)

Nie sugeruj się jednak atestem Techomu, bo nie jest on obowiązkowy. Sporo urządzeń ma atesty międzynarodowe, więc Techomu nie robi.

_ZBYCH_
01-06-2008, 13:08
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:
Niech brat kupi psa :wink: :lol:

To są właśnie uroki czujek zewnętrznych...

A tak poważnie, to nie napisałeś, jakie brat ma teraz czujki. Może trzeba zastosować chemiczne środki odstraszające koty lub elektroniczne odstraszacze ultradźwiękowe.
Zobacz TU (www.allegro.pl/search.php?string=odstraszacz+kot%C3%B3w)

Piotr_ok
01-06-2008, 19:23
Watch Out RK315DT, to dobre czujki, ale mają też wady (np. duże gabaryty i cena).
vx402 ma wymiary 198x80x82 mm
rk315dt ma wymiary 230x121x123
w zasadzie obie maja podobne wymiary (duze:) ) czyli obie maja wady ;)

od czego zalezy wysokosc montazu? od zasiegu na jakim maja pracowac czujki? przy VX-ach podana jest stala wysokosc 1,2 m, przy watchout-ach od 1do 2,7m.

a jakie czujki ruchu bede najlepsze do wewnatrz, zakladajac ze jedna opcja to czujki 'standardowe' druga czujki odporne na zwierzeta?
pozdr
Piotr

ar***pl
01-06-2008, 21:19
Watch Out RK315DT, to dobre czujki, ale mają też wady (np. duże gabaryty i cena).
vx402 ma wymiary 198x80x82 mm
rk315dt ma wymiary 230x121x123
w zasadzie obie maja podobne wymiary (duze:) ) czyli obie maja wady ;)

od czego zalezy wysokosc montazu? od zasiegu na jakim maja pracowac czujki? przy VX-ach podana jest stala wysokosc 1,2 m, przy watchout-ach od 1do 2,7m.

a jakie czujki ruchu bede najlepsze do wewnatrz, zakladajac ze jedna opcja to czujki 'standardowe' druga czujki odporne na zwierzeta?
pozdr
Piotr
Siemens ir120c w obu opcjach. (+ klips przy zwierzętach).Chociaż zależy o jakie zwierzeta chodzi?

waldi_tczew
03-06-2008, 09:59
Czytałem na temat tej czujki i znalazłem w necie firmę, która soprzedaje te czujki za 99 zł. ( Chyba sie pomylili ) - poniżej link
http://solve.com.pl/index.php?lang=1&menu=1&menu_select=26&podmenu_select=188&xc=0000173,0000184,&sess_id=vkefjeaptrpkgtuzqaqlppgpwutmacav :P

ar***pl
03-06-2008, 10:51
Czytałem na temat tej czujki i znalazłem w necie firmę, która soprzedaje te czujki za 99 zł. ( Chyba sie pomylili ) - poniżej link
http://solve.com.pl/index.php?lang=1&menu=1&menu_select=26&podmenu_select=188&xc=0000173,0000184,&sess_id=vkefjeaptrpkgtuzqaqlppgpwutmacav :P
raczej na pewno się pomylił .

ravbc
03-06-2008, 11:03
Ma ktoś może pomysł jak zamontować kontaktron wpuszczany w już zamontowanym oknie połaciowym (dachowym)?
Sytuacja jest taka:
- okna Fakro FTT (drewniane) i PTP (plastik)
- kabel dociągnięty do góry okna
- okno zamontowane w połaci dachu
- na zewnątrz położona folia wstępnego krycia i dachówka
- od wewnątrz położona tylko wełna (nie ma jeszcze folii, ani karton-gipsów)
Czy da się (a jeśli tak to jak) zamontować w tych oknach wpuszczane kontaktrony? W jaki sposób wykonać otwór w ramie, bez jej demontarzu, tak żeby przy okazji nie uszkodzić izolacji (FWK)?

artekwp
03-06-2008, 22:25
Witam,
w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

poddasze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).
Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable <w tynku zamiast parapecie>- myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?
Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?
Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?
Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?
Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

_ZBYCH_
03-06-2008, 22:27
Ma ktoś może pomysł jak zamontować kontaktron wpuszczany w już zamontowanym oknie połaciowym (dachowym)?
Sytuacja jest taka:
- okna Fakro FTT (drewniane) i PTP (plastik)
- kabel dociągnięty do góry okna
- okno zamontowane w połaci dachu
- na zewnątrz położona folia wstępnego krycia i dachówka
- od wewnątrz położona tylko wełna (nie ma jeszcze folii, ani karton-gipsów)
Czy da się (a jeśli tak to jak) zamontować w tych oknach wpuszczane kontaktrony? W jaki sposób wykonać otwór w ramie, bez jej demontarzu, tak żeby przy okazji nie uszkodzić izolacji (FWK)?
Hmm, pomysł jest... :roll:
Nawet zdjęcia są... :roll:
Wystarczy poszukać w tym wątku :roll:

ravbc
03-06-2008, 22:38
Ma ktoś może pomysł jak zamontować kontaktron wpuszczany w już zamontowanym oknie połaciowym (dachowym)?
Sytuacja jest taka:
- okna Fakro FTT (drewniane) i PTP (plastik)
- kabel dociągnięty do góry okna
- okno zamontowane w połaci dachu
- na zewnątrz położona folia wstępnego krycia i dachówka
- od wewnątrz położona tylko wełna (nie ma jeszcze folii, ani karton-gipsów)
Czy da się (a jeśli tak to jak) zamontować w tych oknach wpuszczane kontaktrony? W jaki sposób wykonać otwór w ramie, bez jej demontarzu, tak żeby przy okazji nie uszkodzić izolacji (FWK)?
Hmm, pomysł jest... :roll:
Nawet zdjęcia są... :roll:
Wystarczy poszukać w tym wątku :roll:
Tak podejrzewałem, że gdzieś to tu widziałem, ale ni cholery nie mogę tego znaleźć. Z wyszukiwarką się nie mogę dogadać, a ręczne przejrzenie 64 stron po raz trzeci, czy czwarty mnie chyba zabije... ;-)
Może choć jakaś wskazówka czego dokładnie szukać? ;-)

_ZBYCH_
03-06-2008, 22:52
Tak podejrzewałem, że gdzieś to tu widziałem, ale ni cholery nie mogę tego znaleźć. Z wyszukiwarką się nie mogę dogadać, a ręczne przejrzenie 64 stron po raz trzeci, czy czwarty mnie chyba zabije... ;-)
Może choć jakaś wskazówka czego dokładnie szukać? ;-)
Ok.
Wskazówka, jak korzystać z wyszukiwarki :wink:
Klikasz na "Szukaj" > w "Szukaj słów kluczowych" wpisz "połaciowym" >
w "Szukaj autora" wpisz "_ZBYCH_" w pozycji "Pokaż wyniki jako:" zaznacz "Posty"

i??? :)

ravbc
04-06-2008, 12:52
Tak podejrzewałem, że gdzieś to tu widziałem, ale ni cholery nie mogę tego znaleźć. Z wyszukiwarką się nie mogę dogadać, a ręczne przejrzenie 64 stron po raz trzeci, czy czwarty mnie chyba zabije... ;-)
Może choć jakaś wskazówka czego dokładnie szukać? ;-)
Ok.
Wskazówka, jak korzystać z wyszukiwarki :wink:
Klikasz na "Szukaj" > w "Szukaj słów kluczowych" wpisz "połaciowym" >
w "Szukaj autora" wpisz "_ZBYCH_" w pozycji "Pokaż wyniki jako:" zaznacz "Posty"

i??? :)

DZIĘKI! :-)
Zupełnie nie wiem czemu nie pomyślałem, żeby szukać tylko w Twoich postach... ;-)
Co ciekawe szukaczka na słowo połaciowym nic ciekawego mi nie pokazała.
Masz u mnie piwo (do odbioru w Poznaniu) ;-)

odaro
04-06-2008, 22:29
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:


Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)

ar***pl
04-06-2008, 23:24
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:


Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)
LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

odaro
05-06-2008, 08:23
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:


Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)
LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

Był kiedyś doberman ale jak 2x popisał się agresją do dzieci to brak szybciutko oddał go w dobre ręce.

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

artekwp
05-06-2008, 08:32
Witam,
w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

poddasze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).
Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable <w tynku zamiast parapecie>- myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?
Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?
Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?
Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?
Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??

MIROMAX
05-06-2008, 12:49
quote="odaro"]


Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:


Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)
LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

Był kiedyś doberman ale jak 2x popisał się agresją do dzieci to brak szybciutko oddał go w dobre ręce.

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki[/quote]

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

odaro
05-06-2008, 13:38
quote="odaro"]
[quote=odaro][quote=odaro]Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

No dobrze a możesz teraz coś konkretnego poradzić

ar***pl
05-06-2008, 20:59
quote="odaro"]
[quote=odaro][quote=odaro]Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

No dobrze a możesz teraz coś konkretnego poradzić
Brat może ewentualnie spróbować wymienić czujniki na watchouty, ale tak bez wizji lokalnej to raczej nikt nic nie poradzi, postaraj się znaleźć jakiegoś dobrego instalatora ze swojej okolicy,popytaj sąsiadów może kogoś polecą.Może spróbuj jakichś odstraszaczy chemicznych.

odaro
05-06-2008, 22:12
postaraj się znaleźć jakiegoś dobrego instalatora ze swojej okolicy,popytaj sąsiadów może kogoś polecą.Może spróbuj jakichś odstraszaczy chemicznych.

Problem polega na tym że w okolicy nie sensownego instalatora :(

ar***pl
05-06-2008, 22:57
Witam,
w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

poddasze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).
Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable <w tynku zamiast parapecie>- myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?
Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?
Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?
Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?
Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??
Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.

artekwp
08-06-2008, 09:43
Witam,
w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

poddasze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).
Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable <w tynku zamiast parapecie>- myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?
Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?
Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?
Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?
Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??
Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.
Przez podwojny rozumiem czujnik dualny pir+mw - w garazu i salonie (kominek). A co sadzisz o rozmieszczeniu poszczegolnych PIRow? Zalezy mi na opini, gdyz niedlugo bede prowadzil przewody i nie chcialbym popelnic bledow. Wiem ze doswiadczonemu instalatorowi analiza rozmieszczenia zajmie chwilke :)

Dzieki i pozdrawiam.

MIROMAX
08-06-2008, 14:29
Witam,
w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

parter
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

poddasze
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).
Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable <w tynku zamiast parapecie>- myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?
Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?
Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?
Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?
Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??
Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.
Przez podwojny rozumiem czujnik dualny pir+mw - w garazu i salonie (kominek). A co sadzisz o rozmieszczeniu poszczegolnych PIRow? Zalezy mi na opini, gdyz niedlugo bede prowadzil przewody i nie chcialbym popelnic bledow. Wiem ze doswiadczonemu instalatorowi analiza rozmieszczenia zajmie chwilke :)

Dzieki i pozdrawiam.

Witam, pozwolę sobie na kilka uwag w tym temacie. Analiza rozmieszczenia czujek rzeczywiście może zająć chwilę ale raczej podczas wizji lokalnej, bo na rysunku wszystko łatwo zapłanować :-?
Na szczęście obecnie czujki PIR nie sa juz tak wrażliwe na zakłócenia jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu i zagadnienie nie jest az tak krytyczne. Ja planując rozmieszczenie czujek staram sie brac pod uwagę cały szereg czasami wzajmnie sprzecznych czynników:
1. czujki PIR lepiej wykrywaja ruch w kierunku poprzecznym do pola widzenia
2. na ścianach z oknami moga pojwić sie zasłony, firany itd. czasami na całej scianie, a moda w tym zakresie co kilka lat się zmienia :cry:
3. staram sie przewidziec przyszle umeblowanie pokoi, że by czujki nie znalazły się np. tuz nad wysoka szafa lub regałem
4. zwracam uwagę na kierunek otwierania drzwi, żeby skrzydło drzwiowe nie przesłaniało czujki, (podobnie z oknami, ale te będą juz chronione kontaktronami i udarowymi)
5. zawsze planuje kontaktron na drzwiach wejściowych i bramie garażowej, pozwala to lepiej zorganizować fukncje systemu (lini warunkowo zwłoczne, automatyczne pomijanie itd.)
6. nie przekonuje mnie argument, że obecność kominka w salonie determinuje zastosowanie czujki dualnej, ponieważ mikrofala przenika przez ściany i przeszkody, więc w pewnych okolicznościach może być bardziej wrażliwa na zakłócenia niż dobrej klasy PIR (np. IR120C lub jeszcze lepsza IR200); ponadto w domach coraz częściej pojawia się klimatyzacja, z moich doświadczeń wynika, że IR200 potrafi sobie poradzić w takich warunkach a dualna czasami nie;
podobnie w garażu, nic tutaj nie przesądza o zastosowaniu duala, co więcej jeżeli w garażu jest tylko brama (brak okien, włazów strychowych itd) to może lepiej sie skupić na solidnym zabezpieczeniu bramy, a czujkę ruchu sobie podarować ??
7. prowadząc kable należy unikac prowadzenia ich wspólnie z elektrycznymi, ale na krótkich odcinkach oczywiście nic się nie stanie, w miejscach gdzie będą czujki należy tak wyprowadzic przewód, żeby można bezpiecznie wiercić mocując czujkę, po połozeniu tynków nic juz nie widać, dobrze jest sobie zrobić zdjęcia np. komórką
8. czujka dymu "gdzieś w okolicach kominka" czyli gdzie ?
czujki dymu nalezy instalować na suficie np. w korytarzu przed sypialniami, lub na klatce schodowej, dobre ilustracje pomocne w doborze miejsca instalacji czujek dymu były kiedyś w instrukcjach central DSC i innych z USA i Kanady, bo tam to zawsze było ważne (drewniane domy)

To tyle, mam nadzieję, że w czymś pomogłem :wink:

Xoron
08-06-2008, 17:48
Witam

Teraz ja proszę o pomoc. Starałem się przeczytać jak najwięcej z tego posta i wciąż nasuwają mi się fundamentalne pytania.
Ale na początek słowo wstępu. Zamierzam mieć założony system taki jak zaproponował Zbych w 2003 Tomkowi_J opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.
Moje pytania brzmia:
1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie
2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?
Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....
nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4

Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

MIROMAX
08-06-2008, 23:59
Witam

opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.

czy w garażu konieczny jest dual ? zapewne może być ale czy musi ?



Moje pytania brzmia:
1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie

a kto włącza alarm z czujkami ruchu przy otwartym oknie ???



2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?

konieczne nie jest, znam mnóstwo instalacji gdzie instalatorzy nie zastosowali ani jednego kontaktronu (czyżby z lenistwa :wink: ) ale to bląd !!!! czujki kontaktronowe maja wiele zalet i zawsze warto rozważyć ich zastosowanie



Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....

no tak technika sie zmienia, czujki PIR sa coraz lepsze ale o rewolucji nie można mówić, nie od 2003 r; niektóre nowe modele czujek to tak naprawdę tylko nowy design i konieczność pokazania "nowości", między innymi z tego powodu zmieniono okres targów SEXUREX na 2 lata;
postęp w tej chwili to kamery, technika wideo, i rozwiązania IP, czyli rzeczy mniej przydatne w małych domowych systemach (chociaż coraz częściej i tu stosowane !)



nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie

Zbych ma ogromne zasługi dla tego forum, ale rozumiem że nie może wszystkim projektowć systemów i to zapewne beziinteresownie :wink:

pozdrawiam
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4

pierwek
09-06-2008, 07:41
mam takie pytanie... czy kable z czujek do centrali podłączacie bezpośrednio czy przez jakiś organizer pośredniczący - coś podobnego do patchpanela w sieciach lan ?

tych kabelków jest cholernie dużo a poza tym 1/3 z nich jest nadmiarowa i zastanawiam się jak to sensownie zorganizować.

zastosowałbym nawet taki właśnie patchpanel sieciowy ale obawiam się czy te styki będą odpowiednio dobrze się zachowywały po pewnym czasie...

chodzi mi po głowie też taka krosownica jak używa sie w sieciach telefonicznych - tam połączenie jest na takich nożach (kabele wciska się między taki noże które go nacinają i jest styk) - nie wiem jak się to fachowo nazywa

Xoron
09-06-2008, 09:35
MIROMAX DZIEKI ZA ODP.



Witam

opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.

czy w garażu konieczny jest dual ? zapewne może być ale czy musi ?

POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?



Moje pytania brzmia:
1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie

a kto włącza alarm z czujkami ruchu przy otwartym oknie ???

FIRANY RUSZAJĄCE SIĘ POD WPŁYWEM WIATRU...??? JEST TO MOZLIWE?



2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?

konieczne nie jest, znam mnóstwo instalacji gdzie instalatorzy nie zastosowali ani jednego kontaktronu (czyżby z lenistwa :wink: ) ale to bląd !!!! czujki kontaktronowe maja wiele zalet i zawsze warto rozważyć ich zastosowanie



Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....

no tak technika sie zmienia, czujki PIR sa coraz lepsze ale o rewolucji nie można mówić, nie od 2003 r; niektóre nowe modele czujek to tak naprawdę tylko nowy design i konieczność pokazania "nowości", między innymi z tego powodu zmieniono okres targów SEXUREX na 2 lata;
postęp w tej chwili to kamery, technika wideo, i rozwiązania IP, czyli rzeczy mniej przydatne w małych domowych systemach (chociaż coraz częściej i tu stosowane !)



nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie

Zbych ma ogromne zasługi dla tego forum, ale rozumiem że nie może wszystkim projektowć systemów i to zapewne beziinteresownie :wink:

TO FAKT ... ;-)
PRZYCHODZI MI DO GŁOWY JESZCZE JEDNO PYTANIE:
CZY CZUJKE PIR MONTOWAĆ W ŁAZIENCE GDZIE JEST WILGOĆ CZY W ZAMIAN LEPIEJ NA KORYTARZU, KTÓRY ŁĄCZY SIĘ Z ŁAZIENKA?

pozdrawiam
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4[/b]

MIROMAX
09-06-2008, 20:53
POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

Wydaje mi sie, że mamy tu jakieś nieporozumienie; czujka PIR też jest czujką ruchu, wykrywa ruch ciepła, czyli np. obiektu różniacego sie od tła o 2*C poruszajacego się z predkością 2m/s (szczegółowe dane można wyczytać w kartach katalogowych czujek). Obiekt ciepły, ale nie poruszający sie i nie wywołujacy np. dużego ruchu termicznego powietrza nie włączy czujki PIR ! dlatego dla czujki "groźne" sa np. kratki wentylacyjne, a stabilnie grzejący kaloryfer znajdujacy sie w pewnej odległości juz mniej (tu znowu odsyłam do instrukcji montaży czujek PIR, w niektórych jest to dokładnie zobrazowane).
Natomiast czujka dualna ma tor mikrofalowy, który jest niewrażliwy na ruch ciepła czy ciepłego powietrza, ale już woda w rurze kanalizacyjnej czy rynnie z PCV może go włączyć, podobnie jak praktycznie dowolny odpowiednio duży obiekt poruszający sie w zasiegu MW tuż za scianą czy bramą (calowicie niewidoczny dla PIR-a) i tylko w tym kontekście radzę się zawsze zastanowić czy czujka dualna czy PIR, bo nie jest tak, że czujka dualna zastępuje PIR-a wtedy kiedy dla PIR-a są trudne warunki pracy, czasami dla obu torów czujki dualnej mogą być trudne warunki, a zwykle tor PIR w takich czujkach jest bardziej czuły lub mniej wyrafinowany niz w zaawansowanej czujce PIR
[/quote]


FIRANY RUSZAJĄCE SIĘ POD WPŁYWEM WIATRU...??? JEST TO MOZLIWE?

dawniej bywały nieszczelne okna, a pod nimi rozgrzany jak piec kaloryfer, no i czujki były gorsze, obecnie problem ten raczej nie występuje, ale .... z firanami i montażem czujek przy oknach trzeba uważać, podobnie zresztą jak z odwrotną sytuacja, czujka "patrząca" w okna może byś wrażliwa np. na światło słoneczne odbite od aluminiowych żaluzji, albo nawet od błyszczącej posadzki; to sa bardzo indywidualne sprawy i nawet dokładnie przemyślane instalacje mogą ujawnić różne słabe punkty dopiero w eksploatacji, tak to juz jest w tej branży :wink:
aha, żeby nie popadać w nadmiery pesymizm dodam, że nowsze czujki radzą sobie w takich sytuacjach znacznie lepiej niz starsze modele (te sprzed 5 - 10 lat), wiec jednak jest jakiś postęp :D



TO FAKT ... ;-)
PRZYCHODZI MI DO GŁOWY JESZCZE JEDNO PYTANIE:
CZY CZUJKE PIR MONTOWAĆ W ŁAZIENCE GDZIE JEST WILGOĆ CZY W ZAMIAN LEPIEJ NA KORYTARZU, KTÓRY ŁĄCZY SIĘ Z ŁAZIENKA?


ja staram się unikać elektroniki w łazienkach, i np tylko kontaktron na okno (zresztą często dość małe), ale czasami jednak instaluję PIR-a w łazience i nie miałem jakichś szczególnych problemów, ale uwaga! wilgoć na soczewce, zaparowane lustro itd. może czasowo bardzo osłabić czułość czujki lub ja całkowicie oślepić !

pozdrawiam

slaweqqqq
09-06-2008, 23:17
Wiatm

Mam problem z alarmem a dokładnie z zaśniedziałymi stykami w obwodzie sabotażowym syreny alarmowej SPL2010 firmy Satel.
1. Co proponujecie ?
2. Jaki środkiem przeczyścić styki ?
3. Jakim środkiem zakonserwować styki ?

Z góry dziękuję za odpowiedz.

MIROMAX
09-06-2008, 23:49
Wiatm

Mam problem z alarmem a dokładnie z zaśniedziałymi stykami w obwodzie sabotażowym syreny alarmowej SPL2010 firmy Satel.
1. Co proponujecie ?
2. Jaki środkiem przeczyścić styki ?
3. Jakim środkiem zakonserwować styki ?

Z góry dziękuję za odpowiedz.

proponuje wymienić mikrusa

adibaw
10-06-2008, 16:41
A na Koty i zabezpieczenie posesji najlepsze bariery podczerwieni które stają się coraz tańsze.

artekwp
10-06-2008, 16:48
POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

Wydaje mi sie, że mamy tu jakieś nieporozumienie; czujka PIR też jest czujką ruchu, wykrywa ruch ciepła, czyli np. obiektu różniacego sie od tła o 2*C poruszajacego się z predkością 2m/s (szczegółowe dane można wyczytać w kartach katalogowych czujek). Obiekt ciepły, ale nie poruszający sie i nie wywołujacy np. dużego ruchu termicznego powietrza nie włączy czujki PIR ! dlatego dla czujki "groźne" sa np. kratki wentylacyjne, a stabilnie grzejący kaloryfer znajdujacy sie w pewnej odległości juz mniej (tu znowu odsyłam do instrukcji montaży czujek PIR, w niektórych jest to dokładnie zobrazowane).
Natomiast czujka dualna ma tor mikrofalowy, który jest niewrażliwy na ruch ciepła czy ciepłego powietrza, ale już woda w rurze kanalizacyjnej czy rynnie z PCV może go włączyć, podobnie jak praktycznie dowolny odpowiednio duży obiekt poruszający sie w zasiegu MW tuż za scianą czy bramą (calowicie niewidoczny dla PIR-a) i tylko w tym kontekście radzę się zawsze zastanowić czy czujka dualna czy PIR, bo nie jest tak, że czujka dualna zastępuje PIR-a wtedy kiedy dla PIR-a są trudne warunki pracy, czasami dla obu torów czujki dualnej mogą być trudne warunki, a zwykle tor PIR w takich czujkach jest bardziej czuły lub mniej wyrafinowany niz w zaawansowanej czujce PIR


czyli rozumiem ze moze lepiej dac np ir200 zamiast dualnej w garazu?

Bigbeat
10-06-2008, 17:45
zastosowałbym nawet taki właśnie patchpanel sieciowy ale obawiam się czy te styki będą odpowiednio dobrze się zachowywały po pewnym czasie...

chodzi mi po głowie też taka krosownica jak używa sie w sieciach telefonicznych - tam połączenie jest na takich nożach (kabele wciska się między taki noże które go nacinają i jest styk) - nie wiem jak się to fachowo nazywa
Patchpanela nie stosuj - rzeczywiście potrafią pojawiać się niekontakty. Trenowałem to praktycznie (przyjazdy w nocy itp.) w poprzedniej firmie - tam wpadliśmy kiedyś na (kiepski) pomysł, żeby włączyć okablowanie alarmu do okablowania strukturalnego.

Natomiast złącza stosowane w krosownicach telefonicznych jak najbardziej. Nazywają się LSA, kompletne bloki na 10 par wchodzących i 10 wychodzących do kupienia np. na warszawskim Wolumenie po ok. 10zł/szt, ponadto są np. tu: http://www.openetics.pl/index.php/pid_offer_lang_pl_id_35.html i tu: http://www.atel.com.pl/produkt.php?grupa=TEL10 i tu: http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/laczowka-nierozlaczna-krone-lsa-plus-poznan_2594971.html i jeszcze w innych miejscach ;)

mirage
11-06-2008, 07:52
Pytanie do „alarmowców” czy jest montować oprócz kontaktronów czujki inercyjne w ścianach szczytowych. Mam trzy ściany z sześcioma oknami (okucia WK2). Okna na wysokości 6m. System obwodowy, parter inercyjne i kontaktrony, okolica „raczej spokojna”.
Na około domu teren nie osłonięty, brak elementów po których można się wspinać na okna na poddaszu (tylko drabina). Jakie jest prawdopodobieństwo na wejście przez wybite lub wyważone okno na poddaszu?

odaro
11-06-2008, 09:16
A na Koty i zabezpieczenie posesji najlepsze bariery podczerwieni które stają się coraz tańsze.

Podasz jakieś przykłady rozwiązań.

artekwp
11-06-2008, 18:18
POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

Wydaje mi sie, że mamy tu jakieś nieporozumienie; czujka PIR też jest czujką ruchu, wykrywa ruch ciepła, czyli np. obiektu różniacego sie od tła o 2*C poruszajacego się z predkością 2m/s (szczegółowe dane można wyczytać w kartach katalogowych czujek). Obiekt ciepły, ale nie poruszający sie i nie wywołujacy np. dużego ruchu termicznego powietrza nie włączy czujki PIR ! dlatego dla czujki "groźne" sa np. kratki wentylacyjne, a stabilnie grzejący kaloryfer znajdujacy sie w pewnej odległości juz mniej (tu znowu odsyłam do instrukcji montaży czujek PIR, w niektórych jest to dokładnie zobrazowane).
Natomiast czujka dualna ma tor mikrofalowy, który jest niewrażliwy na ruch ciepła czy ciepłego powietrza, ale już woda w rurze kanalizacyjnej czy rynnie z PCV może go włączyć, podobnie jak praktycznie dowolny odpowiednio duży obiekt poruszający sie w zasiegu MW tuż za scianą czy bramą (calowicie niewidoczny dla PIR-a) i tylko w tym kontekście radzę się zawsze zastanowić czy czujka dualna czy PIR, bo nie jest tak, że czujka dualna zastępuje PIR-a wtedy kiedy dla PIR-a są trudne warunki pracy, czasami dla obu torów czujki dualnej mogą być trudne warunki, a zwykle tor PIR w takich czujkach jest bardziej czuły lub mniej wyrafinowany niz w zaawansowanej czujce PIR


czyli rozumiem ze moze lepiej dac np ir200 zamiast dualnej w garazu?
bo rozumuje tak:
w salonie wolalbym jednak nie dawac czujki dualnej ze wzgledu na mikrofale, jednak kominek bedzie dawal dosc duzo ciepla wiec, skoro te 'lepsze' siemensy sa az tak dobre jak ktos sugerowal to moze lepiej jest pojsc ta droga?

Bigbeat
11-06-2008, 18:36
A dlaczego ze względu na mikrofale nie chcesz dawać dualnej w salonie?

artekwp
11-06-2008, 18:49
A dlaczego ze względu na mikrofale nie chcesz dawać dualnej w salonie?
byla gdzies o tym mowa ze moga byc szkodliwe dla czlowieka - chociac tutaj jest to raczej dmuchanie na zimne.

pierwek
11-06-2008, 21:26
a telefonu komórkowego nie używasz i zabraniasz innym w swojej obecności?

Bigbeat
12-06-2008, 01:16
byla gdzies o tym mowa ze moga byc szkodliwe dla czlowieka - chociac tutaj jest to raczej dmuchanie na zimne.
Tutaj to jest raczej dmuchanie na lodowate.
Z pracującej kuchenki mikrofalowej "wymyka" się moc mikrofal na poziomie 50...100mW. Czujka mikrofalowa pracuje z mocą promieniowania na poziomie kilku mW, czyli kilkudziesięciokrotnie mniejszą. Telefon komórkowy, podczas rozmowy, potrafi nadawać z mocą 2...3W, czyli 2000...3000mW - to już prawie 1000x tyle, co czujka, a trzymasz to tuż przy głowie.
Dodatkowo czujka pracuje na wyższych częstotliwościach mikrofal niż kuchenka czy telefon komórkowy, a więc jej promieniowanie jest silniej tłumione przez otoczenie (powietrze, wilgoć).
Większym zagrożeniem może być fosforyzująca w nocy na zielono Bozia postawiona na półce nad łóżkiem.

Ludzie, nie dajmy się zwariować. Dochodzi do tego, że ktoś usłyszy słowo "mikrofale" i już się boi, bez wnikania w moc czy częstotliwość.
To wszystko wina kolorowych gazet i pismaków szukających sensacji. I cyklistów też.

lakusz
12-06-2008, 23:34
Mam pytanie nie do końca związane z alarmami, ale ...

Czym zabezpieczyć centralkę alarmową, modemy i telefony na lini telefonicznej, przed przepięciami na linii ?

Bigbeat
13-06-2008, 01:09
Na jakiej linii? Zasilającej? Załóż ogranicznik przepięć klasy B+C, a tuż przed centralką ogranicznik klasy D.

mirage
13-06-2008, 11:04
[quote]Pytanie do „alarmowców” czy jest montować oprócz kontaktronów czujki inercyjne w ścianach szczytowych. Mam trzy ściany z sześcioma oknami (okucia WK2). Okna na wysokości 6m. System obwodowy, parter inercyjne i kontaktrony, okolica „raczej spokojna”.
Na około domu teren nie osłonięty, brak elementów po których można się wspinać na okna na poddaszu (tylko drabina). Jakie jest prawdopodobieństwo na wejście przez wybite lub wyważone okno na poddaszu?/[quote]

Tak to jest jak się człowiek spieszy, przeczytałem jeszcze raz swój post! Generalnie czy jest sens montować dodatkowo inercyjne przy takim układzie jak opisany powyżej w moim poście? :oops: Jeżeli chodzi o kontaktrony to tylko w celu sprawdzenia zamknięcia przy uzbrajaniu.

lakusz
13-06-2008, 12:45
Na jakiej linii? Zasilającej? Załóż ogranicznik przepięć klasy B+C, a tuż przed centralką ogranicznik klasy D.

Na linii TELEfonicznej.

artekwp
13-06-2008, 12:47
byla gdzies o tym mowa ze moga byc szkodliwe dla czlowieka - chociac tutaj jest to raczej dmuchanie na zimne.
Tutaj to jest raczej dmuchanie na lodowate.
Z pracującej kuchenki mikrofalowej "wymyka" się moc mikrofal na poziomie 50...100mW. Czujka mikrofalowa pracuje z mocą promieniowania na poziomie kilku mW, czyli kilkudziesięciokrotnie mniejszą. Telefon komórkowy, podczas rozmowy, potrafi nadawać z mocą 2...3W, czyli 2000...3000mW - to już prawie 1000x tyle, co czujka, a trzymasz to tuż przy głowie.
Dodatkowo czujka pracuje na wyższych częstotliwościach mikrofal niż kuchenka czy telefon komórkowy, a więc jej promieniowanie jest silniej tłumione przez otoczenie (powietrze, wilgoć).
Większym zagrożeniem może być fosforyzująca w nocy na zielono Bozia postawiona na półce nad łóżkiem.

Ludzie, nie dajmy się zwariować. Dochodzi do tego, że ktoś usłyszy słowo "mikrofale" i już się boi, bez wnikania w moc czy częstotliwość.
To wszystko wina kolorowych gazet i pismaków szukających sensacji. I cyklistów też.
oczywiscie zgadzam sie z tym co napisales. mimo tego zastanawiam sie jednak nad zastosowaniem jakies lepszej czujki pir (np ir200) bardziej juz w tym wypadku ze wzgledu na wady czujek dualnych opisane gdzies powyzej. Pytanie tylko czy ta 'lepsza' czujka zda egzamin w pomieszczeniu ogrzewanym m.in. koza?? Chodzi mi o praktyczne doswiadczenia. Czy jednak odpuscic sobie i standardowo dac dualna - tak jak wszyscy polecaja?
Pozdrawiam,
artekwp.

artekwp
13-06-2008, 12:54
byla gdzies o tym mowa ze moga byc szkodliwe dla czlowieka - chociac tutaj jest to raczej dmuchanie na zimne.
Tutaj to jest raczej dmuchanie na lodowate.
Z pracującej kuchenki mikrofalowej "wymyka" się moc mikrofal na poziomie 50...100mW. Czujka mikrofalowa pracuje z mocą promieniowania na poziomie kilku mW, czyli kilkudziesięciokrotnie mniejszą. Telefon komórkowy, podczas rozmowy, potrafi nadawać z mocą 2...3W, czyli 2000...3000mW - to już prawie 1000x tyle, co czujka, a trzymasz to tuż przy głowie.
Dodatkowo czujka pracuje na wyższych częstotliwościach mikrofal niż kuchenka czy telefon komórkowy, a więc jej promieniowanie jest silniej tłumione przez otoczenie (powietrze, wilgoć).
Większym zagrożeniem może być fosforyzująca w nocy na zielono Bozia postawiona na półce nad łóżkiem.

Ludzie, nie dajmy się zwariować. Dochodzi do tego, że ktoś usłyszy słowo "mikrofale" i już się boi, bez wnikania w moc czy częstotliwość.
To wszystko wina kolorowych gazet i pismaków szukających sensacji. I cyklistów też.
zgadzam sie z Toba. Coraz bardziej jednak przychylam sie do zastosowania czujek lepszych (np ir200) zamiast dualnych ze wzgledu na wady dualnych opisane gdzies powyzej. Interesuja mnie doswiadczenia w tym temacie ludzi ktorzy wybrali takie rozwiazanie. A moze nie wywazac otwartych drzwi i dac jednak czujke dualna?

Pozdrawiam,
Artekwp

K.J.
14-06-2008, 00:22
...

banko
15-06-2008, 12:14
Coś nie uważnie czytałeś te wątki.
Po pierwsze jeśli już decydujesz sie na jakiekolwiek czujniki przestrzenne warto pomyśleć czy aby nic nam ich nie wysłoni. Jeśli nawet dzisiaj nic im nie stanie na drodze to nie wykluczone że w przyszlości nie stanie przed nim jakaś szafa. W Twoim przypadku jest to możliwe. Unikniemy tego jeśli czujnik przestrzenny damy nad drzwiamy (prawda że małe prawdopodobieństwo że stanie tam kiedyś szafa??) lub też w rogu nad drzwiami np. w szypialniach z rysunku.
Jednak nie tu jest najwiekszy problem. Mówisz że jest kotek. Napewno żaden pir, żaden pir+ mv może jakiś przystosowany do zwierzaków stępiony maxymalnie. Tylko po co montowac coś co z założenia może nie zadziałać??
Ktoś kto projektował system wiedząc ze bedzie kotek od razu powinien skierować swe myslenie w kieruku systemu owodowego składajacego sie głównie z kontaktronów, czujników inercyjnych ewentualnie stłuczeniowych. Piry oczywiście sa wskazane jednak jako dodatek działający wtedy kiedy np. wyjeżdzasz i zabierasz ze sobą kotka. Co do wejścia nie dopatrzyłem sie zadnego czujnika powinien być conajmniej kontaktron na drzwiach.
Skoro zamierzasz wydzielić strefę nocna to tym bardziej skupiłbym sie na zabezpieczeniu otworów niż pomieszczen przestrzennymi czujnikami.
Pomyśl tez nad czujnikami gazów usypiających w sypialniach.
Może nie jest za późno na poprowadzenie kabelków zwłaszcza że aktualnie jest remont.
I to byłoby na tyle. I zapraszam do lektury postów wcześniejszych tam naprawde wsztko juz bylo na takie tematy.
I widze że już niektórym znudziło sie odpowiadać ciągle na te samy pytania.
Wiec jeśli nie pada żadna odpowiedź na pytanie to nie dlatego że nikt nie zna na nie odpowiedzi ale dla tego że już nikomu nie chce sie o tym pisac po raz kolejny.
Pozdrawiam

banko
15-06-2008, 12:25
Swoją drogą tylko elektryk rozprowadzając instalacje nie robi żadnego czujnika na wejście gdzie zamontowane jest klawiatura i centrala i to elektryk nie podłącza w obudowie centrali switcha sabotażowego więć po co wydawać pieniądze na zabezpieczenia??
Nie to żebym miał coś do elektryków, ale poprostu samo życie. Nie widziałem instalatora, który odbierałby robotę elektrykowi za to elektryków jako pseudo instalatorów spotkałem wielu.
Dodam tylko że z zawodu jestem elektrykiem :D

Kris2222
15-06-2008, 13:08
Jaka powinna być ustawiona czułość czujników ?

chodzi o to że zaobserwowałem takie zjawisko , stoję w pokoju bez zwłoki na czujniku, uzbrajam alarm , zaczynam sie powoli poruszać
widzę że czujnik mignął i staje , alarm nie reaguje , robie kolejny ruch czujnik trochę dłużej świeci w tedy sie alarm włącza .

Czy to aby dobra czułość ustawiona ? dodam że zwierząt tam nie ma
no chwilowo skrzydlaci lokatorzy na poddaszu
nie wiem czy instalator nie zmienił tego celowo , ale czy tak może być

ar***pl
15-06-2008, 13:30
Witam serdecznie !

Przeczytałem prawie wszystkie wątki w tym temacie i nadal nie jestem pewny czy dobrze myśle o instalacji alarmu w moim mieszkaniu...

Mieszkanie jest stosunkowo nowe i jest w trakcie remontu, więc jeszcze da się pozmieniać pare rzeczy. Mieszkanie jest na tzw. wysokim parterze - z mieszkania się wychodzi na niewielki taras (na płycie od garaży) oraz z boku jest niewielki ogródek (również na płycie) na który wychodzą 3 okna. Teoretycznie nie łatwo się tam dostać, bo poziom z tarasem i ogródkiem jest ok. 3 m nad poziomem gruntu i nie ma ta bezpośredniego wejścia, ale praktycznie się da - sąsiadowi 2 bloki dalej z identycznego mieszkania wynieśli... wannę, która czekała na montaż - zapewne drogą przez taras.

Oto link to projektu mieszkania - taki stan zastałem kupując mieszkanie:
X - wyjście kabla 6x0,5mm do czujników
# - wyjście kabla 6x0,5mm do klawiatury
CEN - tutaj się schodzą wszystkie kable
http://img178.imageshack.us/img178/9513/kopiaplanzwymsf8.th.jpg
http://img178.imageshack.us/img178/9513/kopiaplanzwymsf8.jpg

Nie ma niestety wyjścia na syrenę zewnętrzną - choć można przewiercić się przez ścianę zewnętrzną i użyć kabla od czujnika w pokoju dziennym. Syreny wewnętrznej nie chcę dawać, bo będzie płoszyła kotka a w nocy jak ktoś się zapomni i naruszy strefę chronioną to postawi wszystkich na nogi...

Moje pytanie brzmi
- czy waszym zdaniem powinienem gdzieś któryś kabel do czujnika przenieść, dodać może gdzieś nowy ?
- jak rozwiązać system jeśli chodzi o tzw strefę nocną (kuchnia + pokój dzienny byłyby chronione) ? czy trzeba dawać drugą klawiaturę ?
- czy do drzwi wejściowych pociągnąć kabel do kontaktronu czy lepiej zrobić nad centralą czujnik dodatkowy ?

Prosiłbym o zaproponowanie też czujników. W mieszkaniu będzie zostawał nieduży kotek, który oczywiście "będzie się powiększał" w miarę upływu czasu... ;) Będę wdzięczny za polecenie najlepszego czujnika, który nie będzie dawał fałszywych alarmów ze względu na kotka. PIR + MW ? Można powiedzieć, że cena prawie nie gra roli - max za 1 czujnik mogę zapłacić 250 zł. W poprzednim mieszkaniu oszczędziłem na czujnikach i alarm stał nie używany, bo były co chwila fałszywe alarmy (a kotka wtedy jeszcze nie było)...

Jeśli chodzi o centralę do chyba już wybrałem DSC PC-1616 wraz z klawiaturą LCD PK5500 - dlaczego ? Przede wszystkim dlatego, że tą klawiaturę się bardzo prosto obsługuje, a będą ją obługiwali na pewno starsi ludzie, czyli moi rodzice... Satel wydaje mi się trudniejszy w obsłudze.

Z góry bardzo dziękuję !
Ciężko jest coś tu powiedzieć na podstawie rysunku.Generalnie część czujek jednak bym przenióśł nad drzwi tak jak pisał banko.Pozatym postaraj sie jednak wyprowadzic przewód do sygnalizatora zewnętrznego (czy mieszkanie będzie monitorowane?).Czujniki pir siemens ir120C, i koniecznie kontraktrony w oknach a jeśli możesz to razem z inercyjnymi (a balkon w pierwszej kolejności).

K.J.
15-06-2008, 13:34
...

K.J.
15-06-2008, 13:39
...

ar***pl
15-06-2008, 14:11
Ciężko jest coś tu powiedzieć na podstawie rysunku.Generalnie część czujek jednak bym przenióśł nad drzwi tak jak pisał banko.Pozatym postaraj sie jednak wyprowadzic przewód do sygnalizatora zewnętrznego (czy mieszkanie będzie monitorowane?).Czujniki pir siemens ir120C, i koniecznie kontraktrony w oknach a jeśli możesz to razem z inercyjnymi (a balkon w pierwszej kolejności).

Bardzo dziękuję za odpowiedź !

Tak, mieszkanie będzie monitorwane, na pewno przez jakiś czas dopóki wszyscy się nie wprowadzą i ochrona osiedla nie zacznie działać tak jak działać powinna.
Sygnalizator zewnętrzny też na pewno będzie - chyba wyprowadze kabel od czujnika w pokoju dziennym na zewnątrz po prostu.


A czy da się podłączyć kontaktron razem z czujnikiem pod ten sam kabel 6x0,5mm ? Czy trzeba oddzielne kable ciągnąć ?

Co do ochrony osiedlowej to z tego co zauważyłem , to sa to panowie którzy raczej będą siebie pilnowali żeby ich inspektor nie złapał na spaniu niż twojego mieszkania. Ostatnio instalowałem taki system na parterze , na chronionym nowym osiedlu. Niestety klient stracił trochę cennych rzeczy i dopiero wtedy zdecydował się na montaż systemu alarmowego. Radziłbym jednak poświęcić jeszcze trochę czasu i położyć przewody do okien ,drzwi wejściowych, czujnik inercyjny do drzwi balkonowych.Prosze się zastanowić nad centralą alarmową i wybrać jednak satela integrę,centrala ta posiada naprawdę duże możliwości programowe, jak i możliwość zainstalowania modułów ETHM i GSM.

K.J.
16-06-2008, 00:37
...

banko
16-06-2008, 16:14
Wiem, ze moze glupie pytania zadaje, ale nie wiem do kogo sie za bardzo zwrocic... 2 niby monterow robilo mi wycene alarmu, ale wiem, ze chcieli mnie naciagnac.
1 byl z firmy ochroniarskiej, ktora bedzie monitorowala alarm - chcial za centrale Satel CA-6, klawiature LCD, 5 czujnikow Visonic Next Duo-Pet tolerant, sygnalizator zewnetrzny TSZ-4, akumulator 7 Ah i caly osprzet z montażem 1900 zł
2 byl z prywatnej firmy i chcial mi dac centrale Matrix 424, 5 czujnikow KX 15 DD, klawiature ikonowa, sygnalizator, caly osprzet z montezem za 1300 zł i mowil, ze swietnie bedzie dzialalo i ze to mi w zupelnosci wystarczy, ze nie potrzebuja zadnych Sateli i zadnych DSC, bo one sa bardzo rozbudowane i ze dla duzych domow, biurowcow, sklepow, itd.

Obaj sie zarzekali, ze kontaktronow sie nie montuje w tych czasach i ze nie ma sensu ciagnac do nich kabli...


Qrcze niezłych monterów miałeś w domu. Do CA 6 o ile mi wiadomo nie ma klawiatury LCD. Czujniki NEXT radze sobie odpuścić zresztą i tak nie da sie zrobić tego w taki sposób jak byś chciał na pierwszej ofercie.
Drugo jeszcze gorsza od pierwszej matrixa nie właczysz jednym przyciskiem o włączeniu strefy nocnej tym bardziej zapomnij. Czujniki KX, które Ci zaproponowali to zwykłe piry nawet 5 minut alarm by nie mógł być zazbrojony z kotkiem w domu.
Masz racje co do central DSC. tylko ona spełni twoje wymagania, a przy tym obsługa bedzie superprosta. Jeśli nie potrzebujesz gadżetów typu obsługa przez internet lub z tel. kom. centrali nie ma co zmieniac na innego producenta.
Kabeli do kontaktronów proponowałbym póścić 6x0,5 to prawda że są potrzebne tylko 2 żyły ale jeśli kabel sie uszkodzi zawsze jest wieksza szansa że 2 z 6 się uchowają. Tak samo czujniki inercyjne czy stłuczeniowe też 6x0,5.




Jeśli jestes zainteresowany inną ofertą niż te dwie pisz na priv. mam znajomego alarmowca w Ząbkach może jesteście nawet sąsiadami.
Pozdrawiam.

lakusz
16-06-2008, 16:25
witam

ponowię pytanie bo przepadło bez odpowiedzi :(

Czym zabezpieczyć centralkę alarmową, modemy i telefony na linii telefonicznej, przed przepięciami na linii telefonicznej?

K.J.
16-06-2008, 16:41
...

MIROMAX
16-06-2008, 19:31
witam

ponowię pytanie bo przepadło bez odpowiedzi :(

Czym zabezpieczyć centralkę alarmową, modemy i telefony na linii telefonicznej, przed przepięciami na linii telefonicznej?

"Ochronnik abonenecki" tak sie to chyba nazywa, chłopcy z TPSA kiedyś to instalowali, szczególnie przy liniach napowietrznych, środkowy zacisk MUSI byc uziemiony np. do metalowej rury wodociagowej za pomoca specjalnej opaski. W środku sa iskrowniki gazowe, co kilka lat powinny byc wymieniane, całość nie daje 100% ochrony ale jednak!

_ZBYCH_
16-06-2008, 19:44
witam

ponowię pytanie bo przepadło bez odpowiedzi :(

Czym zabezpieczyć centralkę alarmową, modemy i telefony na linii telefonicznej, przed przepięciami na linii telefonicznej?

Podstawowa sprawa, to uziemienie centrali alarmowej (podłączonej do linii telefonicznej zawsze jako pierwszej). Każda płyta centrali posiada odpowiedni zacisk uziemienia.
Tylko prawidłowe uziemienie centrali umożliwia zadziałanie zabezpieczeń antyprzepięciowych zarówno na wejściu linii telefonicznej, jak i na wejściach linii dozorowych i magistralach.

Ponad to polecam Ochronniki przepięciowe
(http://www.telpros.com.pl/och00/aa_00_0.html)

_ZBYCH_
16-06-2008, 19:46
...
Obaj sie zarzekali, ze kontaktronow sie nie montuje w tych czasach i ze nie ma sensu ciagnac do nich kabli...
:roll: Ignoranci...

lukasz-s
16-06-2008, 22:32
Z kontaktronu okna mam komunikat naruszenia wejścia (jakby cały czas było otwarte), nawet po bezpośrednim dotknięciu/zwarciu obu elementów kontaktronu. Czy możliwy jest taki objaw po uszkodzeniu kabla - przecięcie (prace w domu jeszcze trwają), czy może jakieś uszkodzenie wewnętrzne kontaktronu. Jak można to sprawdzić samodzielnie?
Po przecięciu kabla czujki PIR dostałem komunikat sabotażu, więc wtedy wszystko jasne, czy tak też powinno być z kontaktronem, czy w tym przypadku nie da się tego tak ustawić.
Pozdrawiam
Łukasz

MIROMAX
16-06-2008, 22:44
Z kontaktronu okna mam komunikat naruszenia wejścia (jakby cały czas było otwarte), nawet po bezpośrednim dotknięciu/zwarciu obu elementów kontaktronu. Czy możliwy jest taki objaw po uszkodzeniu kabla - przecięcie (prace w domu jeszcze trwają), czy może jakieś uszkodzenie wewnętrzne kontaktronu. Jak można to sprawdzić samodzielnie?
Po przecięciu kabla czujki PIR dostałem komunikat sabotażu, więc wtedy wszystko jasne, czy tak też powinno być z kontaktronem, czy w tym przypadku nie da się tego tak ustawić.
Pozdrawiam
Łukasz

niektóre kontaktrony nie mają pętli sabotazowej (czyli np. przewodów do właczenia w obwód sabotazowy) wtedy sabotaz moze byc sygnalizowany tylko w konfiguracji 2EOL; najpierw trzeba sprawdzic przewody, banka w kontaktronie też może sie uszkodzić, styki również, wszystko jest mozliwe, ale zacząc trzeba od prostego sprawdzenie przewodów; aha czasami w kontaktronie instaluje sie jeszcze rezystor, to też lubi sie popsuc np. złamie sie nózka

_ZBYCH_
16-06-2008, 22:53
Z kontaktronu okna mam komunikat naruszenia wejścia (jakby cały czas było otwarte), nawet po bezpośrednim dotknięciu/zwarciu obu elementów kontaktronu. Czy możliwy jest taki objaw po uszkodzeniu kabla - przecięcie (prace w domu jeszcze trwają), czy może jakieś uszkodzenie wewnętrzne kontaktronu. Jak można to sprawdzić samodzielnie?
Po przecięciu kabla czujki PIR dostałem komunikat sabotażu, więc wtedy wszystko jasne, czy tak też powinno być z kontaktronem, czy w tym przypadku nie da się tego tak ustawić.
Pozdrawiam
Łukasz
Zacznijmy od tego, że tuż przy kontaktronie powinieneś zamontować dwa rezystory parametryzujące linię i zaprogramować wejście jako 2EOL/NC.
Wówczas od razu byś wiedział, że został uszkodzony przewód, bo 24h/dobę by działała ochrona antysabotażowa (niezależnie od uzbrojenia systemu), czyli tak samo, jak masz przy czujce PIR.

Tak, jak napisał MIROMAX, odłącz kontaktron i sprawdź go (np. miernikiem). Jeśli kontaktron jest sprawny, to sprawdź przewód łączący kontaktron z centralą (modułem).

K.J.
16-06-2008, 23:15
...

_ZBYCH_
16-06-2008, 23:22
ZBYCH !

Jako "najepszy doradca na tym forum" ;) co sądzisz o alarmie w moim miekszaniu ? (plany i opis powyżej)

Czy wystarcza tylko dobre czujniki odporne na zwierzeta (np. Siemens IR 120C) czy instalować też kontaktrony w oknach i czujniki na zbicie szyby ?
Czy system Satela czy DSC (biorac pod uwage osoby, ktore beda musialy obslugiwac alarm) ? Czy moze jest cos lepszego od DSC a tak samo sie prosto obsluguje ?

Z góry dzięki z odpowiedź !
Jak słusznie napisał banko:

"I widze że już niektórym znudziło sie odpowiadać ciągle na te samy pytania.
Wiec jeśli nie pada żadna odpowiedź na pytanie to nie dlatego że nikt nie zna na nie odpowiedzi ale dla tego że już nikomu nie chce sie o tym pisac po raz kolejny. "

_ZBYCH_
16-06-2008, 23:45
Czy wystarcza tylko dobre czujniki odporne na zwierzeta (np. Siemens IR 120C) czy instalować też kontaktrony w oknach i czujniki na zbicie szyby ?
Czy system Satela czy DSC (biorac pod uwage osoby, ktore beda musialy obslugiwac alarm) ? Czy moze jest cos lepszego od DSC a tak samo sie prosto obsluguje ?

Z góry dzięki z odpowiedź !
No dobra, ostatni raz 8)

Pomijając łatwość wykonania oraz niski koszt instalacji opartej na czujkach ruchu , zastanów się, jakie ona ma zalety :roll:
Nawet dobre czujki np. Siemens IR 120C nie gwarantują braku fałszywych alarmów przy kocie w domu. Przede wszystkim trzeba spełnić warunek, aby zwierzę nie mogło się zbliżyć do czujki na bliżej niż 2 m! Czyli trzeba uważać na usytuowanie czujki względem mebli, parapetów, itp.
Czujki ruchu nie umożliwiają swobodnego przemieszczania się po domu przy uzbrojonym systemie, czyli trzeba się pilnować, żeby nie wchodzić do pewnych pomieszczeń, a zaspany człowiek czasem nie wie, co robi :wink:
Przy czujkach ruchu część pomieszczeń nocą jest bez ochrony.
Przy czujkach ruchu nie można zostawić uchylonych okien podczas dozoru systemu.
I najważniejsze - czujki ruchu zadziałają dopiero po wejściu złodzieja do domu, więc musztarda po obiedzie

Moja propozycja, zamontuj czujniki kontaktronowe oraz czujki inercyjne (nie myl z czujkami zbicia szyby) na wszystkie okna i drzwi. Do tego jako uzupełnienie, czujki ruchu w wybranych pomieszczeniach, w których będą jakieś kosztowniejsze sprzęty (audio-video, komputer, itp.)

Będziesz miał święty spokój i skuteczny system alarmowy, bo działający już przy próbie pokonania okna, czy drzwi, a nie dopiero po wejściu złodzieja do środka. Dodatkowo można się swobodnie przemieszczać po domu przy uzbrojonym systemie (czujki ruchu będą działały tylko przy dłuższych wyjazdach), no i kot nie będzie wzbudzał alarmu. Będzie można spać przy uchylonych oknach, a mimo to te okna będą pod ochroną systemu alarmowego!

Odnośnie Satela i jego prostoty obsługi, to uważam, że nawet dla starszych ludzi nie jest on trudny w obsłudze. Wiadomo, tak jak wszystkiego, taki i obsługi systemu trzeba się nauczyć.
Przy najnowszym oprogramowaniu Integry, uzbrajanie systemu można wykonywać przez polecenia:
1# (uzbrojenie całego systemu)
2# (uzbrojenie bez czujek ruchu)
3# (uzbrojenie nocne - bez czujek ruchu i bez czasu na wejście).
Rozbrojenie zawsze kod i #. To chyba nie jest trudne :)

lakusz
17-06-2008, 00:51
Ponad to polecam Ochronniki przepięciowe
(http://www.telpros.com.pl/och00/aa_00_0.html)

fajnie, tylko ta odpowiedź na jedno pytanie rodzi kilka kolejnych, np który wybrać?

A tak poważnie, ma ktoś coś sprawdzonego? Z opisu na stronie którą podałeś wnioskuję że złotym środkiem jest ten z PTC.

Zbychu czy zalecasz ochroniki D przed centralkami? jeżeli tak to w jakiej maksymalnej odległości mogą być od centralki?

pierwek
17-06-2008, 07:54
gdzie powinno dać się czujkę dymu? myślałem żeby dać ją w salonie na suficie (w salonie będzie kominek) ale prawdę mówiąc jakoś nie bardzo wyobrażam sobie takiego "wrzoda" na suficie... :-?

MIROMAX
17-06-2008, 08:15
gdzie powinno dać się czujkę dymu? myślałem żeby dać ją w salonie na suficie (w salonie będzie kominek) ale prawdę mówiąc jakoś nie bardzo wyobrażam sobie takiego "wrzoda" na suficie... :-?

to też juz było :wink:

czujka dymu w salonie z kominkiem nie tylko razi oko, ale też moze sie często właczac własnie z powodu kominka ... nalezy raczej wybrac korytarz przed sypialniami, jeśli sa na pietrze to klatke schodową, ewentualnie korytarz przed kuchnią; nalezy wybrac miejsce na suficie ale nie przy ścianie i pamietać, że głównym zadaniem takiej czujki w domu jest ostrzeganie przed dymem śpiących osób, a głównym zagrozeniem sprzety i instalacja elektryczna

artekwp
17-06-2008, 12:49
Witam,
krotkie pytanko: zamierzam zalozyc kontaktrony alarmtecha polecane na forum:
MC270 lub MC240. Pierwszy ma dodatkowe zabezpieczenie przed obcym polem magnetycznym drugi nie. Czy bedzie mi to potrzebne? Jesli juz zdecydowalbym sie na mc270 to w zwiazku z tym czy przy montazu trzeba zwrocic jakas szczegolna uwage na np. odleglosci. Pytam bo w manualu wyczytalem:

"Uwaga! Dla kontaktów o podwyzszonym standardzie zabezpieczenia
musza byc zdefiniowane dwa parametry odleglosciowe.
Pierwszy to odleglosc zamknięcia kiedy kontakt zbliza sie do magnesu
i drugi, kiedy sabotazowy kontaktron otwiera się gdy magnes
znajduje sie bardzo blisko kontaktu. Aby uzyskac podwyzszony
standard zabezpieczeń, nalezy zawsze instalowac magnes blisko
drugiego dystansu."

Co prawda bylo to w dokumencie do mc300 ale chyba to samo tyczy sie mc270

Dzieki z gory.

Ar-Tur
25-06-2008, 21:32
Witam.
Dzisiaj dostałem zestawienie oraz wycenę ewentualnego systemu alarmowego:
centrala Rokonet- 715 zł
klawiatura LED RP- 286 zł
klawiatura LCD RP- 418 zł
czujnik PIR KX 15 DD- 210 zł (2 sztuki)
czujnik dualny KX 15 DT- 1232 zł (7 sztuk)
radiolinia napadowa- 220 zł
sygnalizator wewnętrzny TSZ 4- 158 zł
moduł rozszerzenia- 198 zł
po rabacie 3311,10 + montaż 100 zł.
Projekt: http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/klasyka/
Interesuje mnie, czy to zestawienie jest prawidłowe ?. I czy cena jest odpowiednia ?.

banko
25-06-2008, 22:51
Nieprawidłowa kwota za montaż!!!! 100 zł ??pogratulować fantazji instalatorowi

banko
25-06-2008, 22:54
w sumie koleś ma przebitkę na sprzęcie blisko 100 % wiec mógłby sie już nie wygłupiać i zamontować to za darmo.
co do sprzętu zmień czujniki koniecznie i sygnalizator!!!

A tak na marginesie jaki rabat Ci zaproponował tzn jaka była cena przed rabatem??? :D

Ar-Tur
25-06-2008, 23:05
Rabat niby 10 proc. ale to nie o to chodzi. W ogóle nie mam pojęcia o systemach alarmowych i nie wiem czy facet nie wcisnął mi jakiegoś przestarzałego badziewia żeby było taniej. I to nie był instalator, tylko przedstawiciel firmy ochroniarskiej 8) .

MIROMAX
25-06-2008, 23:06
coś mi sie wydaje, że ten kosztorys robili koledzy z agencji ochrony, znam takich którzy tez za montaz liczą 100 - 200 zł i 100% narzutu na sprzęcie :lol:

banko
25-06-2008, 23:10
zastanawiające dlaczego mu wyszło 9 czujnikw w tym 7 duali.
odpuść sobie tego akwizytora bo naprawde nie wie co sprzedaje poszukaj normalnego instalatora

pstryczekelektryczek
27-06-2008, 13:59
Podpada Mi pod (nie "Solid" ną) firmę. Na Satelu wyjdzie taniej w sprzęcie, natomiast wątpię czy te 100 pln jakiś instalator przebije. :D

Ar-Tur
01-07-2008, 19:22
No więc mam nową wycenę, od instalatora:

Centrala alarmowa CA10 - 10 do 16 dowolnie programowalnych wejść (8 wejść na płycie głównej, 2 w każdym manipulatorze, rozbudowa przez wejścia kolejnych manipulatorów lub ekspander, 32 użytkowników, Nieulotna pamięć 255 ostatnich zdarzeń gromadząca informacje o włączeniach, wyłączeniach, alarmach, awariach itp., z datą i czasem wystąpienia, z numerem użytkownika obsługującego centralę 1 szt x 279,00 zł
Manipulator LED 2 szt x 140,00 zł= 280,00 zł
Czujka ruchu AQUA Satel 7 szt x 50,00 zł= 350,00 zł
Czujka dualna (PIR+mikrofala) 1 szt x 109,00 zł= 109,00 zł
Sygnalizator wew 1 szt x 38,00 zł= 38,00 zł
Obudowa z zasilaczem 1 szt x 98,00 zł= 98,00 zł
Akumulator 18Ah 1 szt x 109,00 zł= 109,00 zł
Sygnalizator zewnętrzny SP4001 1 szt x 92,00 zł= 92,00 zł
Montaż urządzeń, konfiguracja systemu i przeprogramowanie centrali- 500,00 zł
Cena netto 1 855,00 zł
VAT 7% 148,12 zł
Cena brutto 1 984,85 zł

Okablowanie:
Kabel zasilajacy 3x2x0,5 150 m x 1,20 zł= 180,00 zł
Materiały instalacyjne (kołki, uchwyty, szpachla)- 50,00 zł
Montaż okablowania - 350,00
Cena netto 580,00 zł
VAT 22% 127,60 zł
Cena brutto 707,60 zł

Całość firmy Satel. Mam nadzieję, że to jest dobrze zestawione.

banko
01-07-2008, 22:41
Dołożysz jeszcze około 300 i bedzie O.K. W CA 10 jak na mój gust to przynajmniej jedna klawiatura powinna być LCD. To tylko dla wygody i jakiejkolwiek orientacji w obsłudze systemu. To prawda że centrala ma pamięć zdarzeń, ale jeśli nie masz klikawki LCD to równie dobrze mogłaby jej (pamięci) nie miec bo i tak z ledowskiej nic nie odczytasz. I warto dołożyc kilka złotych do akumulatora i kupić jakiś firmowy np. KOBE, EUROPOWER, ARITECH bo cena 109 PLN to normalna cena za chińczyka.
Reasumując wycena o niebo lepsza od akwizytora, ale skoro będzie robione dopiero okablowanie zastanów sie jeszcze nad zabezpieczeniem okien i dzwi przed otwarciem ewentualnie uderzeniem. Koszty okablowania i czujników nie powinny Cię zrujnować zalecałbym przynajmniej w najbardziej newralgicznych miejscach takich jak taras, drzwi wejściowe.

banko
01-07-2008, 22:46
Jednak zdziwila mnie stawka Vat-u dziwne bo do tej pory oprócz jednej firmy obowiązywały stawki 22%. Warto zgłębić ten temat żeby nie było zdziwienia.

tnt
02-07-2008, 00:04
Witam wszystkich :)
Powiem szczerze, że też jestem zaskoczony stawką vatu 7% na urządzenia - już prędzej można podciągnąć pod to okablowanie niż elementy sytemu, ale trzeba było by to skonsultować z jakąś łebską księgową.
Moje skromne uwagi:
- drogi kabel (w sumie cena mało istotna przy całej wycenie systemu, ale przebitka x2?)
- czujki aqua zamieniamy na inne (może RX-40QZ?)
- jw. - przynajmniej jedna klawiatura LCD
- sam trzymałbym się koncepcji proponowanej cały czas przez Zbycha - kontaktrony + czujki inercyjne (przynajmniej na dół) - niestety, to już będą trochę inne pieniądze...

banko
02-07-2008, 17:11
Witam wszystkich :)
Powiem szczerze, że też jestem zaskoczony stawką vatu 7% na urządzenia - już prędzej można podciągnąć pod to okablowanie niż elementy sytemu, ale trzeba było by to skonsultować z jakąś łebską księgową.
Moje skromne uwagi:
- drogi kabel (w sumie cena mało istotna przy całej wycenie systemu, ale przebitka x2?)
- czujki aqua zamieniamy na inne (może RX-40QZ?)
- jw. - przynajmniej jedna klawiatura LCD
- sam trzymałbym się koncepcji proponowanej cały czas przez Zbycha - kontaktrony + czujki inercyjne (przynajmniej na dół) - niestety, to już będą trochę inne pieniądze...

Nie no Panowie umówmy się jeśli chcemy mieć tanio to zróbmy sobie sami. Oczywista oczywistość że kabel można kupić taniej tylko jedźmy do hurtowni (bo w sklepie nie jest taniej raczej) kupmy sobie wszystkie uchwyty, klej i nie wiem co tam jeszcze nam się przyda oraz ten kabelek i zróbmy okablowanie zgodnie ze sztuką. Wtedy pogadamy jaki wyszedł koszt instalacji. Oczywiście trzeba wziąć pod uwaga że jeśli nie mamy w tym praktyki czeka nas kuuuuupa poświęconego na to czasu co wiąże sie zazwyczaj też pośrednio z kosztami.
Mi ta cena za okablowanie wydaje sie naprawde przyzwoita.
Zaraz ktoś powie że np. czujnik Aqua kosztuje 46 a nie 50 PLN. I co z tego.
Porównajcie tą oferte z ofertą wcześniejszą jakiegoś handlarza z agencji.
Widać że druga wycena różni sie od pierwszej o niebo.
Nie ma sie co zastanawiać widać że człowiek od drugiej wyceny nie chce Cię naciągnąć za to pierwszy chcial Ci sprzedać coś według jakiegoś schematu, którego jeszcze nie zdążył opanować.

Z drugiej strony z rozciągnięciem kabelków schodzi sie kilka godzin nawet w stanie surowym. Jeśli ktoś podejmuje sie robić to za około 300PLN ( bo tyle mniej wiecej zostanie po odliczeniu kosztów i materiałów, nie licząc dijazdu i powrotu do domu) to dawać ogłoszenie na forum i działać.

I skoro ktoś pisze że kabel przepłacony powiedzmy nawet 40 gr/m, to albo nie robi w tej branży, albo robi instalacje charytatywnie.

Dzisiaj najdroższa jest wiedza.

banko
02-07-2008, 17:18
Porównajmy koszty robocizny instalatora, który zakladam że wie co robi i elektryka, który nie wie jak ale też często chętnie rozciągnie przewody pod alarm. Policzmy punkty razy stawka i wyjdzie kto jest tańszy. Bardzo często po elektryku są poprawki bo np. czegoś nie przewidział. A na wykończonej ścianie to już boli inwestora. Był juz przypadek na forum takiego okablowania warto się zastanowić.

tnt
02-07-2008, 21:13
W sumie to racja. Nie miałem zamiaru sugerować braku kompetencji robiącego kosztorys na ca-10.
Pisałem o cenie samego przewodu, cena za pociągnięcie niech będzie nawet i 1000PLN - przecież wiadomo, że jest to pracochłonne. Ale po co robić fikcję na etapie wyceny?

A chłopak z agencji... no cóż tu komentować :lol:

pstryczekelektryczek
02-07-2008, 23:24
No więc mam nową wycenę, od instalatora:

Centrala alarmowa CA10 - 10 do 16 dowolnie programowalnych wejść (8 wejść na płycie głównej, 2 w każdym manipulatorze, rozbudowa przez wejścia kolejnych manipulatorów lub ekspander, 32 użytkowników, Nieulotna pamięć 255 ostatnich zdarzeń gromadząca informacje o włączeniach, wyłączeniach, alarmach, awariach itp., z datą i czasem wystąpienia, z numerem użytkownika obsługującego centralę 1 szt x 279,00 zł
Manipulator LED 2 szt x 140,00 zł= 280,00 zł
Czujka ruchu AQUA Satel 7 szt x 50,00 zł= 350,00 zł
Czujka dualna (PIR+mikrofala) 1 szt x 109,00 zł= 109,00 zł
Sygnalizator wew 1 szt x 38,00 zł= 38,00 zł
Obudowa z zasilaczem 1 szt x 98,00 zł= 98,00 zł
Akumulator 18Ah 1 szt x 109,00 zł= 109,00 zł
Sygnalizator zewnętrzny SP4001 1 szt x 92,00 zł= 92,00 zł
Montaż urządzeń, konfiguracja systemu i przeprogramowanie centrali- 500,00 zł
Cena netto 1 855,00 zł
VAT 7% 148,12 zł
Cena brutto 1 984,85 zł

Okablowanie:
Kabel zasilajacy 3x2x0,5 150 m x 1,20 zł= 180,00 zł
Materiały instalacyjne (kołki, uchwyty, szpachla)- 50,00 zł
Montaż okablowania - 350,00
Cena netto 580,00 zł
VAT 22% 127,60 zł
Cena brutto 707,60 zł

Całość firmy Satel. Mam nadzieję, że to jest dobrze zestawione.

Całość przyzwoita ale :
- Czujniki wymienić żadne AQUA, dać siemens lub bosch (podobne pieniądze
a pewniejsze jeśli chodzi o mnie)
- Jednak zamienić jeden LED na LCD
- Cena jak za 150mb wysoka, z drugiej strony podpada mi o ilość. Niezdażyło
mi się okablować domku ponizej 250-300mb kabla. Podpada pod szeregowe
połączenia.
- Cena montażu raczej niska, aczkolwiek ze sprzętu urywa dla siebie jeszcze w
zalezności 15-20%

q-bis
08-07-2008, 13:45
Witam
mam pytanie o osprzęt alarmowy firmy OASIS a szczególnie o centralkę alarmową JA-80K. Czy to urządzenia dobrej jakości? Np w stosunku do SATELA ?
Pozdrawiam
Jacek

pstryczekelektryczek
08-07-2008, 20:53
Mam pod serwisem 3 centralki Jablotrona, jak do tej pory niesprawiały problemów urzytkownikom.
Ładny "design" zdecydowanie ładniejszy niż Satel.
Cenowo podobnie.

Jeśli chodzi o parametry i możliwości wypada trochę blado.

EZS
08-07-2008, 23:03
Mam nieśmiałą prośbę - czy może ktoś jasno i prosto napisać laikowi, co ma być w takim systemie? Dostałam wycenę, centrala Ja 63KRG profi, 11 kontraktonów bezprzewodowych, zewnętrzne czujki ruchu, komunikacja radiowa (GSM). Takie były założenia i wszystko jest OK, cena 5800 i nie ceny się czepiam ale mimo to chcę posprawdzać, bo w wycenie są jakieś dziwne elementy, których nie rozumiem. Jakies moduły i licho wie co. Więc co w takim systemie powinno być?
centrala
klawiatura
wszelkie czujki
sytena zewnętrzna
coś do komunikacji radiowej - co?
co jeszcze?

pstryczekelektryczek
09-07-2008, 20:38
Jeśli możesz to wrzuć ofertę jaką dostałaś

EZS
10-07-2008, 11:32
no właśnie nie mogę, nie mam skanera. Może potem gdzieś znajdę
Ta wycena to kawałek arkusza do kosztorysowania, na którym są jakieś symbole, nijak nie mogę sie w tym połapać . I zbiorcza cena 5800. Przecież taki system alarmowy musi mieć elementy stałe i konieczne. Przypuszczam, ze reszta to bajery albo i nie - tego nie wiem. Oczywicie umówię się z facetem, ale co to za rozmowa, jak może mi każdy kit wcisnąć.

ar***pl
11-07-2008, 08:57
no właśnie nie mogę, nie mam skanera. Może potem gdzieś znajdę
Ta wycena to kawałek arkusza do kosztorysowania, na którym są jakieś symbole, nijak nie mogę sie w tym połapać . I zbiorcza cena 5800. Przecież taki system alarmowy musi mieć elementy stałe i konieczne. Przypuszczam, ze reszta to bajery albo i nie - tego nie wiem. Oczywicie umówię się z facetem, ale co to za rozmowa, jak może mi każdy kit wcisnąć.
Nie wiem co rozumiesz jako element stały ale napewno musisz mieć centralę , klawiaturę do uzbrajania, sygnalizator zewnętrzny ,a co do czujników to jest już wybór klienta: ruchu, kontraktronowe, inercyjne.Zastanów się czy masz możliwość zainstalowania klawiatury przewodowej,jeśli tak to bierz satela integrę, z odbiornikiem bezprzewodowym, napewno się nie zawiedziesz.

civic9
13-07-2008, 19:26
jak montować czujki inercyjne takie jak impaq+ na oknach?
tzn. czy trzeba koniecznie przykręcać, czy można też przykleić (jeśli tak to czym, żeby nie ograniczyć funkcji czujki)?

henryko
13-07-2008, 21:39
Chcę zamontować parapety wewnętrzne, jak wyprowadzić przewody do czujek żeby później bez problemu można było zamontować te czujki? Czujki chciałbym mieć wewnątrz okna w ramie.

ar***pl
13-07-2008, 22:38
jak montować czujki inercyjne takie jak impaq+ na oknach?
tzn. czy trzeba koniecznie przykręcać, czy można też przykleić (jeśli tak to czym, żeby nie ograniczyć funkcji czujki)?
Czujniki inercyjne należy zamocować wkrętami aby spełniały swoją funkcję.

ar***pl
13-07-2008, 22:40
Chcę zamontować parapety wewnętrzne, jak wyprowadzić przewody do czujek żeby później bez problemu można było zamontować te czujki? Czujki chciałbym mieć wewnątrz okna w ramie.
Zazwyczaj przy wpuszczanych kontraktronach należy zamocować je najpierw , sprawdzić czy działają a dopiero potem montowac parapety.

kulistkiewicz
18-07-2008, 11:43
mam małe pytanko posiadam centralę CA 6 Satela oraz czujki Aqua dwa manipulatory, mam następujący problem, przenosiłem 3 czujki w inne miejsce , po podłączeniu z powrotem czujek na manipulatorach świeci się cały czas alarm sabotażowy tychże właśnie przeniesionych czujek - same czujki również nie reagują po włączeniu alarmu, nie wzbudzają go , co może być przyczyną i czy da się to łatwo usunąć? przedłużając przewody - zasilanie do czujki na pewno dochodzi jest bowiem sygnał

lakusz
18-07-2008, 17:28
mam małe pytanko posiadam centralę CA 6 Satela oraz czujki Aqua dwa manipulatory, mam następujący problem, przenosiłem 3 czujki w inne miejsce , po podłączeniu z powrotem czujek na manipulatorach świeci się cały czas alarm sabotażowy tychże właśnie przeniesionych czujek - same czujki również nie reagują po włączeniu alarmu, nie wzbudzają go , co może być przyczyną i czy da się to łatwo usunąć? przedłużając przewody - zasilanie do czujki na pewno dochodzi jest bowiem sygnał

sprawdź czy dobrze podłączyłeś czujkę, czy po prostu dobrze przedłużyłeś, albo czy nie uszkodziłeś kabla, czy dobrze zaizolowałeś połączenie, czy dobrze polutowałeś?

kulistkiewicz
21-07-2008, 08:57
czujki są podłączone prawidłowo, przedłużenie równiez , nie lutowałem połączeń a łączyłem na złaćzki żelowe, sygnał zasilania do czujki dochodzi, co dziwne czujka jest wzbudzona (czy jak to tam sie nazywa) bowiem miga dioda na niej jednak po włączneiu alarmu, niesty te własnie trzy czujki nie reagują , a na klawiaturze swiecą na czerwono wszystkie trzy , przy wbiciu kodu od awari jest informacja , że naruszono styk sabotażowy - stąd moje pytanie czy da się to jakoś usunąć? :)

tnt
21-07-2008, 22:22
A zdejmowałeś napięcie z płyty centrali (przy jednoczesnym odpięciu akumulatora, oczywiście)?

kulistkiewicz
22-07-2008, 08:44
no niestety ale nie :(

mc_gregor
22-07-2008, 11:08
Ma ktoś jakiś sensowny sposób na podłączenie kilkunastu kabelków od zasilania czujek pod wyjście zasilające na płycie głównej centrali? Nie wygląda to zbyt ładnie i trudno jest później znaleźć odpowiedni kabelek gdy che się robić jakieś poprawki lub testy i trzeba odłączyć konkretną czujkę od zasilania.

adam_mk
22-07-2008, 11:48
Witam

Padło tu pytanie o ochronę przed indukcją po bliskim uderzeniu pioruna.
Ochronniki abonenckie są niezłe, ale trzeba je kupić i zastosować POPRAWNIE.
Zwykle są to elementy półprzewodnikowe o bardzo krótkim, ale nie zerowym czasie pobudzenia.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że powinno się je dać na kablu tak conajmniej z 10mb wstecz, przed punktem zabezpieczanym. Fala piku napięciowego rozchodzi sie po instalacji tak szybko, że zanim takie zabezpieczenie się "otworzy" i zadziała to często już coś zdąży paść. Te 10mb wynika z czasu otwarcia tego zabezpieczenia... (można i na 15, 20mb wstecz).
DLATEGO zdania są podzielone co do ich skuteczności.
Ale....
Wyładowanie jonizacyjne w gazach może zgasić kiloamperowe piki w zdecydowanie krótszym czasie do poziomu zapłonu - 50 czy 60V, co cała elektronika spokojnie znosi.
Normalna jarzeniówka wpięta w linię telefoniczną równolegle sprawę załatwia...
Taka jak w tych śrubokrętach - wskaźnikach fazy.
Czasem jednak co starsze urządzenia głupieją, jak potrzebują pełnego "prądu dzwonienia" (ok 240V). Trzeba sprawdzić bo i on będzie trochę "okrawany".

Wpinamy to na linię równolegle. Dzwonimy na ten numer i obserwujemy. Neonówka pomruguje w takt sygnału dzwonienia. Jak urządzenia działają poprawnie - to zostawiamy. Jak głupieją - to szukamy miejsca na "wejściu do domu" dla ochronnika abonenckiego.
Pozdrawiam Adam M.

lakusz
22-07-2008, 14:28
Witam

Padło tu pytanie o ochronę przed indukcją po bliskim uderzeniu pioruna.
Ochronniki abonenckie są niezłe, ale trzeba je kupić i zastosować POPRAWNIE.
Zwykle są to elementy półprzewodnikowe o bardzo krótkim, ale nie zerowym czasie pobudzenia.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że powinno się je dać na kablu tak conajmniej z 10mb wstecz, przed punktem zabezpieczanym. Fala piku napięciowego rozchodzi sie po instalacji tak szybko, że zanim takie zabezpieczenie się "otworzy" i zadziała to często już coś zdąży paść. Te 10mb wynika z czasu otwarcia tego zabezpieczenia... (można i na 15, 20mb wstecz).
DLATEGO zdania są podzielone co do ich skuteczności.
Ale....
Wyładowanie jonizacyjne w gazach może zgasić kiloamperowe piki w zdecydowanie krótszym czasie do poziomu zapłonu - 50 czy 60V, co cała elektronika spokojnie znosi.
Normalna jarzeniówka wpięta w linię telefoniczną równolegle sprawę załatwia...
Taka jak w tych śrubokrętach - wskaźnikach fazy.
Czasem jednak co starsze urządzenia głupieją, jak potrzebują pełnego "prądu dzwonienia" (ok 240V). Trzeba sprawdzić bo i on będzie trochę "okrawany".

Wpinamy to na linię równolegle. Dzwonimy na ten numer i obserwujemy. Neonówka pomruguje w takt sygnału dzwonienia. Jak urządzenia działają poprawnie - to zostawiamy. Jak głupieją - to szukamy miejsca na "wejściu do domu" dla ochronnika abonenckiego.
Pozdrawiam Adam M.

Ciekawy patent z tą neonówką, ciekaw jestem na ile skuteczny. Czy wystarczy kupić taką zwykłą, najzwyklejszą?

Co do ochronników, to wypadałoby je zainstalować jakiś kawałek od domu, ale wtedy od ochronnika do domu też może się "coś" pojawić.

ravbc
22-07-2008, 14:52
Ciekawy patent z tą neonówką, ciekaw jestem na ile skuteczny. Czy wystarczy kupić taką zwykłą, najzwyklejszą?

Też mnie to gryzie... ;-)


Co do ochronników, to wypadałoby je zainstalować jakiś kawałek od domu, ale wtedy od ochronnika do domu też może się "coś" pojawić.

To są ochronniki na linię abonencką. Telefoniczną znaczy. Mają być kilka(naście) metrów przed odbiornikiem, a nie przed domem. Kabel telefoniczny tani jest. Podsumowując: nie wystarczy w domu dać ochronnik na wejściu, a za nim kabel do odbiornika ze sporym zapasem? ;-)

KJN
22-07-2008, 15:43
Ma ktoś jakiś sensowny sposób na podłączenie kilkunastu kabelków od zasilania czujek pod wyjście zasilające na płycie głównej centrali? Nie wygląda to zbyt ładnie i trudno jest później znaleźć odpowiedni kabelek, gdy che się robić jakieś poprawki lub testy i trzeba odłączyć konkretną czujkę od zasilania.

Pod samo wyjście, to raczej nie mam pomysłu, ale może jedno z takich urządzeń rozwiąże Twój problem
- BP 4 - na końcu 2 strony - cały cennik jest jako zdjęcie (http://www.dantom.com.pl/strona.php?15930)
- AWZ531 - Moduł dystrybucji napięcia MB8-300 (http://www.pulsarsc.com.pl/pl/test1.php?l=pl&m=8&n=1)
W pierwszym przypadku, mocowanie jest na taśmę dwustronną i są 4 wyjścia, a w drugim osiem.

adam_mk
22-07-2008, 17:55
Dobrze czytasz! Starczy, byle tego kawałka było kilkanaście metrów. I nie zwijałbym go w krąg.

Na tym kawałku nic raczej sie nie pojawi bo i krótki i też "widzi" to zabezpieczenie.

A w nowy śrubokręt z neonówką za 1,5zł to da się zainwestować, żeby go młotkiem delikatnie dla tej neonówki....
Kupiona "luzem" ze 4zł kosztuje.

Adam M.

tnt
22-07-2008, 18:07
no niestety ale nie :(
Ale nie w trakcie przewieszania czujek, tylko już po tej całej operacji. Spróbuj odłaczyć ją od napięcia teraz.

Bigbeat
22-07-2008, 18:47
Ciekawy patent z tą neonówką, ciekaw jestem na ile skuteczny. Czy wystarczy kupić taką zwykłą, najzwyklejszą?

Neonówka neonówce nie równa :(
Najzwyklejsza nic nie da - ma za dużą rezystancję wewnętrzną. Tyle, że się będzie zaświecała przy przepięciach ;)
Neonówki stosowane w ochronnikach przepięciowych mają dużą powierzchnię elektrod, a elektrody wykonane są z materiału o małej pracy wyjścia (czyli dość łatwo emitującego elektrony) i o wysokiej temperaturze parowania, dzięki czemu charakterystyka prąd-napięcie załamuje się ostro tuż powyżej napięcia zapłonu i rezystancja różniczkowa (stosunek przyrostu prądu do przyrostu napięcia) jest bardzo mała - nawet na poziomie części oma.
Zwykła neonówka ma rezystancję różniczkową na poziomie kilkuset omów, czyli taka właśnie oporność będzie chciała gasić nasze przepięcia. Skutek łatwo przewidzieć - biędzie praktycznie żaden.
A jeśli już łupnie naprawdę wysokie napięcie i popłynie duży prąd - elektrody zwykłej neonówki po prostu sobie odparują...

No i, na koniec, zauważcie, że najłatwiej jest kupić neonówki fabrycznie dostosowane do napięcia 230V (czy też 220V), z cokołem z gwintem.
Cały pic polega na tym, że w cokole takich neounówek jest umieszczony szeregowo rezystor 50...200kOhm (zależnie od wielkości neonówki) - a więc do jakichkolwiek prób przeciwprzepięciowych należy ten rezystor wyjąć, bo skutecznie on uniemożliwi neonówce jakiekolwiek działanie zabezpieczające (jeśli w ogóle będzie ono sensowne).

adam_mk
22-07-2008, 20:09
Prawdę gadasz! :lol:
A ja kiedyś dopadłem panele z likwidowanej jakiejś centrali dość antycznego typu.
Całe łany dedykowanych neonówek....

Mam też takie bardziej "military" z zabezpieczeń antenowych....
Te, to naprawdę dużo umieją....
Adam M.

Bigbeat
22-07-2008, 21:18
Prawdę gadasz! :lol:
A ja kiedyś dopadłem panele z likwidowanej jakiejś centrali dość antycznego typu.
Całe łany dedykowanych neonówek....

Mam też takie bardziej "military" z zabezpieczeń antenowych....
Te, to naprawdę dużo umieją....
Adam M.

Noooo - takie są OK.
Te z zabezpieczeń antenowych pewnie sporo "silniejsze". Od ruskich radiostacji? To pewnie tylko do max kilkudziesięciu MHz - szkoda, do TV się nie nadają :(

ar***pl
22-07-2008, 21:22
no niestety ale nie :(
Ale nie w trakcie przewieszania czujek, tylko już po tej całej operacji. Spróbuj odłaczyć ją od napięcia teraz.
Spróbuj jednak zdjąć te złaczki i polutować połączenia.

lakusz
23-07-2008, 11:46
Dobrze czytasz! Starczy, byle tego kawałka było kilkanaście metrów. I nie zwijałbym go w krąg.

Na tym kawałku nic raczej sie nie pojawi bo i krótki i też "widzi" to zabezpieczenie.

A w nowy śrubokręt z neonówką za 1,5zł to da się zainwestować, żeby go młotkiem delikatnie dla tej neonówki....
Kupiona "luzem" ze 4zł kosztuje.

Adam M.

To jak to jest z tymi neonówkami - za 1,5 zł czy coś lepszego? jeżeli "lepszego" to co?

A z tym kablem to mam problem bo kabelek wchodzi do domu i zaraz za nim jest telefon i kabel chyba musiałbym chyba slalomem po ścianie puścić :(

pa-ma
26-07-2008, 00:00
witajcie, kedyś próbowałem przeczytać cały wątek - ale się poddałem.. :-?
a jako LAIK! mam następujące pytanie - jak podłączyć 2 czujki pir aby działały na jednym wejściu.
czujki to aqua plus, centrala satel CA10. pewnie ktoś mnie zgani że źle robię itd itp, ale mam takie pom gdzie jedna czujka nie "widzi " całości a nie chcę na tę jedną okazję kupować ekspandera wejść - no chyba że mnie zmusi... :lol:
czujki są podłączone jako 2EOL/NC (czy jakoś tak). obecnie w czujkach zakładam rezystory 2 x 1,1 k.. i w momencie podłączenia dwóch do jednego wej. przy wykryciu ruchu przez obie włącza się alarm.
Jak to "poprawić"....?
proszę o w miarę łopatologiczne podpowiedzi :lol: :lol: :lol:
pozdr.
P

banko
26-07-2008, 14:09
A w manipulatorach wykorzystałeś już wejścia klawiaturowe?? Jeśli nie masz jeszcze modułu to w każdej klikawie LCD są dwa do wykorzystania.

Kasia_i_Robert
26-07-2008, 20:57
witajcie, kedyś próbowałem przeczytać cały wątek - ale się poddałem.. :-?
a jako LAIK! mam następujące pytanie - jak podłączyć 2 czujki pir aby działały na jednym wejściu.
czujki to aqua plus, centrala satel CA10. pewnie ktoś mnie zgani że źle robię itd itp, ale mam takie pom gdzie jedna czujka nie "widzi " całości a nie chcę na tę jedną okazję kupować ekspandera wejść - no chyba że mnie zmusi... :lol:
czujki są podłączone jako 2EOL/NC (czy jakoś tak). obecnie w czujkach zakładam rezystory 2 x 1,1 k.. i w momencie podłączenia dwóch do jednego wej. przy wykryciu ruchu przez obie włącza się alarm.
Jak to "poprawić"....?
proszę o w miarę łopatologiczne podpowiedzi :lol: :lol: :lol:
pozdr.
P

tutaj (http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=111689&highlight=jedno+wej%B6cie&sid=1dd1327ade9f7b8adfe87fc0a9c2f935) masz narysowane jak podłączyć dwie czujki 2EOL pod jedno wejście.

as24
27-07-2008, 20:08
Alarmiarz zamontował kontaktrony w oknach drewnianych... no i po 2 tygodniach mam już ich dosyć. Kiedy tylko chcą dają sygnał do centrali załączający alarm, nie zliczę intrwencji firmy ochroniarskiej. Wyłączyłem już 2/3 kontaktronów a następne dają sygnały...

Czy okna drewniane, na skutek pracy drewna przy zmianach temperatury i wilgotności moga powodować, że kontaktrony nie będą bezawaryjnie działać? Jaka jest wówczas na to rada? Większy magnes?

Kasia_i_Robert
27-07-2008, 23:14
Nie wiem jakie i jak masz zamontowane te kontaktrony, ale generalnie odległość między magnesem a bańką nie powinna przekraczać 15mm, to bardzo duża odległość jeżeli chodzi o szczelinę w oknach, nie wyobrażam sobie aby okna "pracowały" na tyle aby aż tak się odchylać. Może po prostu masz źle zamontowane kontaktrony lub uszkodzone kable. W jakiej konfiguracji masz podłączone te kontaktrony?

pa-ma
28-07-2008, 10:12
tutaj (http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=111689&highlight=jedno+wej%B6cie&sid=1dd1327ade9f7b8adfe87fc0a9c2f935) masz narysowane jak podłączyć dwie czujki 2EOL pod jedno wejście.

te dwa rezystory to 1,1 k(om)?
http://1.1.1.4/bmi/obrazki.elektroda.net/72_1177446332.jpg

edytkazet
28-07-2008, 13:13
W dziedzinie alarmów jestem kompletną laiczką ale chcę mieć dom bezpieczny i zapłacę za to odpowioednią cene. Pytanie tylko czy ta cena to nie wyzysk nieświadomej kobietki? Stąd moje pytanie do fachowców.

Czy cena za samo okablowanie (materiał + robocizna) domu ok. 180 m2 ok. 3000 zł to dobra cena?
W grę wchodzą kable do czujek ruchu w każdym pomieszczeniu z otworami (ok 10 - 12) podobno jakieś dobre :-?
Pozatym kable do czujek na szybach i kontraktonów.
Razem podobno ok. 1 km kabla,

Kasia_i_Robert
28-07-2008, 13:58
tutaj (http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=111689&highlight=jedno+wej%B6cie&sid=1dd1327ade9f7b8adfe87fc0a9c2f935) masz narysowane jak podłączyć dwie czujki 2EOL pod jedno wejście.

te dwa rezystory to 1,1 k(om)?
http://1.1.1.4/bmi/obrazki.elektroda.net/72_1177446332.jpg

tak

banko
28-07-2008, 16:23
W dziedzinie alarmów jestem kompletną laiczką ale chcę mieć dom bezpieczny i zapłacę za to odpowioednią cene. Pytanie tylko czy ta cena to nie wyzysk nieświadomej kobietki? Stąd moje pytanie do fachowców.

Czy cena za samo okablowanie (materiał + robocizna) domu ok. 180 m2 ok. 3000 zł to dobra cena?
W grę wchodzą kable do czujek ruchu w każdym pomieszczeniu z otworami (ok 10 - 12) podobno jakieś dobre :-?
Pozatym kable do czujek na szybach i kontraktonów.
Razem podobno ok. 1 km kabla,

Sporo tego kabla i cena sporo sporaśna. Czy to jakiś zaufany instalator?? Czy może ktoś po znajomości robi Ci to w ramach jakiejś przysługi w tak okazyjnej cenie?? Ciekawe jak cena za montaż tych urządzeń. Czy mogłabyś tak dla zaspokojenia mojej ciekawości zapytać swojego magika ile za to sobie życzy??


Jak z okolic Garwolina to mogę polecić instalatora z tamtąd jeśli nie dogadasz sie z tym od 3 tyś. Coprawda nie mamy informacji ile tych urządzeń będzie ale w takim domu i to bez żadnych udziwnień (wnioskuje z opisu) to i ilość kabla i robocizna zawyżona 100%.

banko
28-07-2008, 16:28
No chyba że to elektryk i liczy sobie z punktu i po cenie kabla zasilającego. Wtedy może tyle wyjść, ale to troszke inna robota więc i pieniądze odpowiednio inne.

OGC
28-07-2008, 21:25
Sporo tego kabla .....
Naprawdę 1km to jest dużo kabla ?? :o
Mnie też wyszło koło 1km, a dom mniejszy bo 140m2 użytkowej.
Tyle że dawałem do każdej czujki oddzielny kabel ...

banko
28-07-2008, 22:04
Sporo tego kabla .....
Naprawdę 1km to jest dużo kabla ?? :o
Mnie też wyszło koło 1km, a dom mniejszy bo 140m2 użytkowej.
Tyle że dawałem do każdej czujki oddzielny kabel ...


To gratuluje chyba wzmacniałeś nimi ściany bo kulawo murarze wymurowali.
A możesz powiedzieć ile urządzeń okablowałeś?? Czy to sam system alarmowy czy jakaś mała automatyka??

OGC
28-07-2008, 22:33
banko - już wyjaśniam
Instalacja bez śladu inteligencji - sam alarm :)
Na razie mam 55 linii: kontaktrony, wibracyjne, stłuczenia szkła, PIR'y, czujki CO,czujki DYM, przyciski napadowe, 3 manipulatory, syrena. Dodatkowo puszczone linie pomiędzy centralą alarmową a rozdzielnią elektryczną. Dodatkowo puszczone kable do nadajnika firmy ochroniarskiej, kable do modułu GSM, kable do odbiornika sygnału z pilota. W przyszłości zakupię modulik INT-IORS i coś się pobawię :)

banko
28-07-2008, 22:43
No to się rozumie to taki wypaśny ten systemik. Przy pojedynczym przewodzie do każdego urządzenia to faktycznie kilometr pójdzie. Ale ktoś wyżej napisał o uszkodzeniu przewodu. Ciekawe kto ma większe prawdopodobieństwo trafienia w przewód wiercąc pod obrazek ja - robiąc 3 urządzenia na jednym przewodzie czy Ty - jeden kabel jedno urząddzenie. Można zaoszczędzić na przewodach tak odnosząc sie do postu z wyceną 3 tyś.

OGC
28-07-2008, 22:53
banko nawet nie mów takich rzeczy !!
Chyba wprowadzę w domu zakaz wiercenia otworów w ścianach i wbijania gwoździ bez mojej autoryzacji :lol:
A z kosztem kabli to bez przesady. Krążek 100m kabla 6X0.5 YTDY kosztował mnie 66 zł brutto. Czyli koszt kabelka na całą instalację to tylko 660zł. Stosując kilka czujek na jednym kablu to ile zaoszczędzimy? 200 zł ?
Tak że te 3000 zł to raczej porządna stawka za robociznę jest.

Bigbeat
28-07-2008, 22:59
Chyba wprowadzę w domu zakaz wiercenia otworów w ścianach i wbijania gwoździ bez mojej autoryzacji
Ja tak zrobiłem - tylko raz moje Panie nie posłuchały i skończyło się pruciem ściany.

OGC
28-07-2008, 23:26
Ja tak zrobiłem - tylko raz moje Panie nie posłuchały i skończyło się pruciem ściany.
Najgorsze jest to, że takie rzeczy jednak się zdarzają, nawet pomimo rzetelnej dokumentacji zdjęciowej z wykonanych instalacji.
Ostatnio ktoś na forum opisywał jak sobie przewiercił rurkę od podłogówki.
W mieszkaniu w którym na razie przebywam, sam sobie zrobiłem kuku ...
Przykręcałem lampkę - mocowanie na trzech kołkach - oczywiście lampka tam gdzie w pionie gniazdko 220V.
Na usprawiedliwienie mojego czynu chciałbym zaznaczyć że gniazdko było nieużywane i niewidoczne (zastawione biurkiem).
Niestety jako okoliczność obciążającą należy uznać fakt, że sam robiłem tą instalację elektryczną ....
A jak tam twoje Panie? Dostały czerwoną kartkę? :)

I.W.
28-07-2008, 23:42
Przykręcałem lampkę - mocowanie na trzech kołkach - oczywiście lampka tam gdzie w pionie gniazdko 220V.
Na usprawiedliwienie mojego czynu chciałbym zaznaczyć że gniazdko było nieużywane i niewidoczne (zastawione biurkiem).
Niestety jako okoliczność obciążającą należy uznać fakt, że sam robiłem tą instalację elektryczną ....

Ja za to przeciąłem katówka kabel (pod napięciem- były efekty sztuczne ogmnie itp.), a co najfajniejsze w jeszcze nieotynkowanej ścianie gdzie dokładnie było widać gdzie on biegnie.Dwa dni wczesniej sam go tam położyłem.

lakusz
29-07-2008, 01:54
no to i ja się przyznam że sobie dwa kable szlifierką naciąłem, jeden tylko izolacje (to się do izolowało i po temacie), natomiast drugi już naciąłem tak do połowy przewodu fazowego i miałem ostry dylemat czy pruć kabel i kłaść nowy, czy go reperować kostką, no i pewnie dostanę teraz bęcki, pewnie i słusznie, ale go reperowałem kostką (tylko tą uszkodzoną żyłę), zalałem klejem termicznym i założyłem peszelek, mam nadzieję że nic złego się niestanie, co prawda przychodzą tam właśnie kafle, ale już nie miałem siły .... na tym kablu będzie tylko pralka, a jak go trafi całkiem, to pralkę podłączę do innego gniazdka i trudno :(

też sam kładłem instalację, i też było przed tynkami :(

edytkazet
29-07-2008, 08:34
W dziedzinie alarmów jestem kompletną laiczką ale chcę mieć dom bezpieczny i zapłacę za to odpowioednią cene. Pytanie tylko czy ta cena to nie wyzysk nieświadomej kobietki? Stąd moje pytanie do fachowców.

Czy cena za samo okablowanie (materiał + robocizna) domu ok. 180 m2 ok. 3000 zł to dobra cena?
W grę wchodzą kable do czujek ruchu w każdym pomieszczeniu z otworami (ok 10 - 12) podobno jakieś dobre :-?
Pozatym kable do czujek na szybach i kontraktonów.
Razem podobno ok. 1 km kabla,

Sporo tego kabla i cena sporo sporaśna. Czy to jakiś zaufany instalator?? Czy może ktoś po znajomości robi Ci to w ramach jakiejś przysługi w tak okazyjnej cenie?? Ciekawe jak cena za montaż tych urządzeń. Czy mogłabyś tak dla zaspokojenia mojej ciekawości zapytać swojego magika ile za to sobie życzy??


Jak z okolic Garwolina to mogę polecić instalatora z tamtąd jeśli nie dogadasz sie z tym od 3 tyś. Coprawda nie mamy informacji ile tych urządzeń będzie ale w takim domu i to bez żadnych udziwnień (wnioskuje z opisu) to i ilość kabla i robocizna zawyżona 100%.

No to widzę że koleś chce na mnie zarobic chyba za dużo - dawaj namiary na tego swojego.
Ten mój robi alarmy od 20 lat (tak mówi :) ) może też ciągnie kabelki do każdej czujki osobno :wink:

odaro
29-07-2008, 23:18
hej... zobaczcie co znalazłem

Zna ktoś taki system alarmowy :roll:

http://www.nexwell.eu/index.php?link=podstrona&id=10

Jeżeli wszytko co tam jest napisane to prawda to dla mnie bomba

Ciekawe co to za system alarmowy.

Szkoda że Satel nie ma takich gotowych rozwiązań. :cry:


Co jest wszyscy wyjechali na wakacje?

Minęły 24 godz. i nikt tego cuda jeszcze nie skomentował jestem nie pocieszony myślałem że znawcy tematu alarmowego poddadzą krytyce nowy alarm.

zes
31-07-2008, 21:18
Czy czujka PIR będzie "odporna na kominek" czy też należy się uzbroić w PIR+MW?

Tak kombinuję bo będę miał kominek, a po drugiej stronie drzwi tarasowe i nie wiem w co zainwestować no na której ścianie zamontować.

Oczywiście w niedalekiej przyszłości planuje nabyć szczeniaka (do 15kg) więc

- PET obowiązkowo.

A jak Wy macie u siebie?

pablitoo
03-08-2008, 22:05
Witam

Mam problem z czujką SATEL COBALT ( PIR+MW ) . Czujka w moim systemie pracuje w trybie podstawowym z ustawioną najniższą czułością toru PIR.
Otóż - czujka pracując w tym trybie po aktywowaniu któregokolwiek toru ( PIR lub MW ) - zapalenie diody na zielono - aktywuje 10 sek czas oczekiwania w ciągu którego musi nastąpić wyzwolenie drugiego toru i dopiero po tym aktywowany jest alarm - zapalenie diody na czerwono .
Od kilku dniu mój COBALT przestał aktywować alarm - tzn - w trybie wyłączonego dozoru / na razie tak ją testuję / po wejściu do pomieszczenia zapala sie dioda na zielono / aktywowany jest jeden tor pomiarowy / i to wszystko - choćbym skakał naprzeciw czujki i łaził tam i spowrotem drugi tor pomiarowy nie potwierdzi naruszenia i nie włączy sie alarm .
Czujka w systemie bezawaryjnie działała z półtora roku - tzn raz - jakiś rok temu w zimie - miałem jednorazowo takie zdarzenie - ale potem działała znakomicie - więc je zbagatelizowałem ...
Prawdopodobnie wysypał się tor MW - czujka nie reaguje na ruch przedmiotów nie emitujących ciepła ...

Co sie mogło jej podziać - położyć już na niej krechę i rozglądać sie z nową ?? - szczerze powiem koszt nowej dobrej czujki dualnej to ca dwie stówy - szkoda trochę kasy ...

Może ktoś miał podobny przypadek ...

Foczki
04-08-2008, 00:04
Witam w kolejnym wątku.
Mam pytania do ekspertów instalatorów.

Przepraszam ekspertów za moje pytania ale już brak mi sił na szukanie odpowidzi, przkopuję się od kilku dni przez setki stron instrukcji i brakuje mi kilku odpowiedzi.
SYSTEM: Satel ca-10 + KLCD-S + 8 czujek AquaPlus+ 1 czujka AquaRing + Moduł MGSM (ROPAM) + mało wazna reszta systemu.
Pytanie 1: Zauwazylem że brakuje mi wejść, mam 8 w CA-10 i 2 w KLCD czyli w sumie 10 sztuk wejść, mam 9 czujek a potrzebuję jeszcze 1 wejście sabotażowe (z syreny) no i chciałbym przez moduł MGSM móc rozbroić i zazbroić system. Nie chcę na razie dokupować ekspandera, czy można jakoś połaczyć po 2 czujki na jedno wejście centralki i z czym to sie wiąże?

Pytanie 2: Czy wejścia sabotażowe czujek podłączać w konfiguracji 2EOL/NC czy też lepiej (i czy w ogóle mozna) zebrać wszystkie sobotażowe na jedno wejście?

Pytanie 3: Czy ktoś może mi po ludzku powiedzieć jaka jest różnica w CA-10 pomiędzy linią wejściową z funkcją typu 0 (wejście/wyjścia) a linią typu 20 (wejścia/wyjścia finalne) bo nie mogę tego pojąć z instrukcji?

Pytanie 4: Chyba zasadnicze, proszę o pomoc przy ustawieniu czuwania na parterze domu. Chodzi o sytuację gdzie wszyscy śpią na górze, wówczas dół ma być w trakcie czuwania. Chciałbym jednak aby schodząc na dół czujka na schodach wyłączyła czuwanie dołu na czas użytkowania np.kuchni. Nie bardzo widze jak to rozwiązać. Na górze nie mam manipulatora. W jaki sposób włączać czuwanie dołu?

Z góry dziekuję za wyjaśnienia.

odaro
04-08-2008, 00:46
Czy w przypadku montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych maja sens kontaktrony na oknach jeżeli tak to w jakich sytuacjach.

zes
04-08-2008, 11:52
Czy czujka PIR będzie "odporna na kominek" czy też należy się uzbroić w PIR+MW?

Tak kombinuję bo będę miał kominek, a po drugiej stronie drzwi tarasowe i nie wiem w co zainwestować no na której ścianie zamontować.

Oczywiście w niedalekiej przyszłości planuje nabyć szczeniaka (do 15kg) więc

- PET obowiązkowo.

A jak Wy macie u siebie?

Pewnie nikt aż tak zawiłego systemu nie ma ;-)

Foczki

Ad. Expander ratuje sytuację lub dodatkowy maniopulator LED na górze i załatwia ci "zchodzenie nocą na dół" oraz dodatkowe 2 wejścia

Lag2000
04-08-2008, 12:14
Witam
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)
mam instalacje alarmowa zamontowana przez Solid.
Od samego poczatku zachowywala sie dziwnie, mianowicie co 2-3 tygodnie nie moge wprowadzic kodu aby uzbroic badz rozbroic alarm. Klawiatura zachowuje sie normalnie natomiast nic sie nie dzieje, a przy rozbrajaniu po kilku probach zalacza sie alarm. Instalator twierdzi ze to wina spadkow napiecia, jednak na mojej ulicy sa inne domy ktore przy identycznej instalacji takich problemow nie maja.
Jedynym wyjsciem jest zresetowanie centrali poprzez calkowite odlaczenie napiecia, badz tez wejscie w tryb serwisowy i ponowne "zliczanie" - nie wiem jak to sie fachowo nazywa.
Moze ktos mial taki problem i wie co z tym mozna zrobic ??

pablitoo
04-08-2008, 13:14
Czy czujka PIR będzie "odporna na kominek" czy też należy się uzbroić w PIR+MW?

Tak kombinuję bo będę miał kominek, a po drugiej stronie drzwi tarasowe i nie wiem w co zainwestować no na której ścianie zamontować.

Oczywiście w niedalekiej przyszłości planuje nabyć szczeniaka (do 15kg) więc

- PET obowiązkowo.

A jak Wy macie u siebie?

Pewnie nikt aż tak zawiłego systemu nie ma ;-)


Odnośnie czujek PET - nie ma nic za darmo - taka czujka będzie miała ograniczoną czułość a ponadto trzeba być przygotowanym na alarmy wywołane przez radośnie brykające bydlątko :D

Odnośnie kominka i czujki - montować czujkę tak aby bezpośrednio nie "patrzyła" w kominek - zawsze mozna użyć czujki dualnej, wówczas czujka wywoła alarm po potwierdzeniu toru MW który z temperaturą intruza nie ma nic wspólnego . Warto tylko zasilić taką czujkę w konfiguracji załączenia zasilania na czujkę po uzbrojeniu systemu - po co prażyc się w zasięgu mikrofal przez cały czas gdy system nie jest uzbrojony ...

PS. U mnie w salonie czujka PIR znakomicie współpracuje z kominkiem :D

jz
04-08-2008, 13:33
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)

Przydałoby się zrobić (jeśli nie istnieje) taki FAQ dt instalacji alarmowych z odpowiedziami jakie kable do czujek, jakie do manipulatorów, sygnalizatorów, jakie czujki w jakich miejscach, gdzie centralka, gdzie manipulatory, gdzie sygnalizatory, o czym nie zapomnieć kładąc instalację, jak zrobić powiadamianie smsem o alarmie itd. - takie typowe pytania i odpowiedzi dla kompletnie zielonego Kowalskiego, który ma stan surowy i chcąc zaoszczędzić trochę grosza chce zrobić instalację sam. Sam bym zrobił, ale się po prostu na tym nie znam...

Ja również nie dałem rady przeczytać wszystkich stron, chociaż już po przeczytaniu pierwszych 10. sporo wiem :)

banko
04-08-2008, 15:35
Witam
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)
mam instalacje alarmowa zamontowana przez Solid.
Od samego poczatku zachowywala sie dziwnie, mianowicie co 2-3 tygodnie nie moge wprowadzic kodu aby uzbroic badz rozbroic alarm. Klawiatura zachowuje sie normalnie natomiast nic sie nie dzieje, a przy rozbrajaniu po kilku probach zalacza sie alarm. Instalator twierdzi ze to wina spadkow napiecia, jednak na mojej ulicy sa inne domy ktore przy identycznej instalacji takich problemow nie maja.
Jedynym wyjsciem jest zresetowanie centrali poprzez calkowite odlaczenie napiecia, badz tez wejscie w tryb serwisowy i ponowne "zliczanie" - nie wiem jak to sie fachowo nazywa.
Moze ktos mial taki problem i wie co z tym mozna zrobic ??



Napisz jaką masz centralę (nazwa, model) ewentualnie jak nie wiesz to opisz jak wygląda klawiatura lub wstaw fotkę

Kasia_i_Robert
04-08-2008, 19:19
Witam
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)
mam instalacje alarmowa zamontowana przez Solid.
Od samego poczatku zachowywala sie dziwnie, mianowicie co 2-3 tygodnie nie moge wprowadzic kodu aby uzbroic badz rozbroic alarm. Klawiatura zachowuje sie normalnie natomiast nic sie nie dzieje, a przy rozbrajaniu po kilku probach zalacza sie alarm. Instalator twierdzi ze to wina spadkow napiecia, jednak na mojej ulicy sa inne domy ktore przy identycznej instalacji takich problemow nie maja.
Jedynym wyjsciem jest zresetowanie centrali poprzez calkowite odlaczenie napiecia, badz tez wejscie w tryb serwisowy i ponowne "zliczanie" - nie wiem jak to sie fachowo nazywa.
Moze ktos mial taki problem i wie co z tym mozna zrobic ??

Może zasilacz zbyt słaby, oblicz zapotrzebowanie i sprawdź czy zasilacz jest w stanie dostarczyć odpowiedni prąd.

Kasia_i_Robert
04-08-2008, 19:21
Czy w przypadku montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych maja sens kontaktrony na oknach jeżeli tak to w jakich sytuacjach.

Zakładaj kontaktrony również w oknach, koszt niewielki a dodatkowe zabezpieczenie.

pstryczek_elektryczek
04-08-2008, 21:21
Witam
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)
mam instalacje alarmowa zamontowana przez Solid.
Od samego poczatku zachowywala sie dziwnie, mianowicie co 2-3 tygodnie nie moge wprowadzic kodu aby uzbroic badz rozbroic alarm. Klawiatura zachowuje sie normalnie natomiast nic sie nie dzieje, a przy rozbrajaniu po kilku probach zalacza sie alarm. Instalator twierdzi ze to wina spadkow napiecia, jednak na mojej ulicy sa inne domy ktore przy identycznej instalacji takich problemow nie maja.
Jedynym wyjsciem jest zresetowanie centrali poprzez calkowite odlaczenie napiecia, badz tez wejscie w tryb serwisowy i ponowne "zliczanie" - nie wiem jak to sie fachowo nazywa.
Moze ktos mial taki problem i wie co z tym mozna zrobic ??

Kilkakrotnie takie rzeczy działy Mi sie osobiście podczas uruchamiania systemów. Nie były to problemy z zasilaniem tylko problem z adresem manipulatora.
Niech instalator sprawdzi adresy manipulatorów w opcjach serwisowych i przeprowadzi test.

pablitoo
06-08-2008, 13:48
Witam

Mam problem z czujką SATEL COBALT ( PIR+MW ) . (...)
Co sie mogło jej podziać - położyć już na niej krechę i rozglądać sie z nową ?? - szczerze powiem koszt nowej dobrej czujki dualnej to ca dwie stówy - szkoda trochę kasy ...

Może ktoś miał podobny przypadek ...

Kontynuując wątek :) - okazało się że na czujkę jest 3 lata gwarancji , i firma która mi ja sprzedała / www.napad.pl / rozpatrzy mi jej reklamację pomimo utraty faktury - bardzo miło z ich strony - naprawdę są godni polecenia - dla mieszkańców Krakowa - dobra alternatywa dla innych tego typu firm .

odaro
06-08-2008, 21:51
Czy w przypadku montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych maja sens kontaktrony na oknach jeżeli tak to w jakich sytuacjach.

Zakładaj kontaktrony również w oknach, koszt niewielki a dodatkowe zabezpieczenie.

Tak tylko ja mam u siebie 23 okna z tego prawie wszystkie dwuskrzydłowe czyli potrzebuje 46 sztuk kontaktronów 8)

Nie wiem po ile są kontaktrony ale przy tej ilości uzbiera się ładna suma PLN

civic9
06-08-2008, 21:55
Czy w przypadku montażu kontaktronów na roletach zewnętrznych maja sens kontaktrony na oknach jeżeli tak to w jakich sytuacjach.

Zakładaj kontaktrony również w oknach, koszt niewielki a dodatkowe zabezpieczenie.

Tak tylko ja mam u siebie 23 okna z tego prawie wszystkie dwuskrzydłowe czyli potrzebuje 46 sztuk kontaktronów 8)

Nie wiem po ile są kontaktrony ale przy tej ilości uzbiera się ładna suma PLN

Jeszcze można założyć na górę i dół - jeden do sygnalizacji uchyłu, drugi do otwarcia. W setce się zmieścisz :) To już byłoby super :) A, jeszcze na rolety... :)

Koszt kontaktronów to nie problem. No ale wypadałoby ich wszystkich nie podłączać na jednej linii :) W najgorszym wypadku jedna linia=jedno okno. Choć jeszcze lepiej byłoby jednak każdy osobno. No i się robią koszty ekspanderów, większa centrala, więcej programowania, itd.

marcin_aneta
06-08-2008, 22:42
witam

prosilbym o nakierunkowanie co gdzie zmienic. z manipulatora niestety, ale mam nadzieje ze sie da.

mam 3 czujki PIR MW ktore sa tak ustawionie ze nie maja zasilania gdy nie sa uzbrojone. dopiero w momencie uzbrajania systemu dostaja zasilanie i promieniuja mikrofalami. niestety przy uzbrajaniu systemu mam informacje na temat naruszonych wejsc i sa to wlasnie te czujki. co ustawic i gdzie aby pominac sprawdzanie tych 3 wejsc przy uzbrajaniu ?


druga sprawa to mam przy tarasie taki przycisk ktory blokuje mi wejscia na czas wlaczenia tego przycisku. chodzi o to ze system uzbrojony ale ja chce wyjsc przez okno tarasowe wiec naciskam przy nim przycisk i sobie wychodze po czym jeszcze raz naciskam przycisk. jak system jest uzbrojony to dziala wszystko ok. ale jak NIE jest uzbrojony a nacisne magiczny przycisk to widze ze te wejscia sa zablokowane mimo ze przycisk wylacze. czy tak ma byc czy mozna to zmienic.

thnx from the mountain za pomoc :)

heheh. zapomnialem napisac. centrala INTEGRA 64 soft 1.05

odaro
06-08-2008, 22:45
[quote=Kasia_i_Robert][quote=odaro]Czy

Tak tylko ja mam u siebie 23 okna z tego prawie wszystkie dwuskrzydłowe czyli potrzebuje 46 sztuk kontaktronów 8)

Nie wiem po ile są kontaktrony ale przy tej ilości uzbiera się ładna suma PLN

Jeszcze można założyć na górę i dół - jeden do sygnalizacji uchyłu, drugi do otwarcia. W setce się zmieścisz :) To już byłoby super :) A, jeszcze na rolety... :)

Koszt kontaktronów to nie problem. No ale wypadałoby ich wszystkich nie podłączać na jednej linii :) W najgorszym wypadku jedna linia=jedno okno. Choć jeszcze lepiej byłoby jednak każdy osobno. No i się robią koszty ekspanderów, większa centrala, więcej programowania, itd.

Czyli wracamy do pytania czy warto instalować kontaktrony w oknach jak będą w roletach?

civic9
06-08-2008, 23:03
Czyli wracamy do pytania czy warto instalować kontaktrony w oknach jak będą w roletach?

jeśli mogę zamieszać...

czy właściwie kontaktrony w roletach spełniają swoje zadanie? to jest tylko jeden punkt. jak roleta jest z wieszakiem blokującym (czy jak to się tam zwie, ale to chyba standard), to i tak jej podnosił nie będzie tylko jakoś rozwali. czy naruszy wtedy kontaktron? zawsze?

niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie, ja widzę przydatność kontaktronu w oknie. choćby dlatego, że sygnalizuje otwarcie. nie da się zapomnieć przy wyjściu, system alarmowy przypomni. a z roletami już mi tak bardzo nie zależy, żeby nie zapomnieć o ich zamknięciu, a poza tym łatwo zamykanie rolet połączyć z uzbrajaniem alarmu, jak wiesz. zautomatyzowanie zamykania okien już takie łatwe nie jest :)

poza tym czasami celowo chcemy pozostawić na jakiś czas otwartą roletę - a to dla kwiatków, symulacja obecności itp. wtedy przyda się nadal ochrona okna. choć oczywiście bardziej należy tutaj liczyć na inne metody - jak czujka inercyjna, ale i kontaktron się przyda.

to tyle moich przemyśleń, zwykłego użytkownika.

odaro
06-08-2008, 23:24
Czyli wracamy do pytania czy warto instalować kontaktrony w oknach jak będą w roletach?

jeśli mogę zamieszać...

czy właściwie kontaktrony w roletach spełniają swoje zadanie? to jest tylko jeden punkt. jak roleta jest z wieszakiem blokującym (czy jak to się tam zwie, ale to chyba standard), to i tak jej podnosił nie będzie tylko jakoś rozwali. czy naruszy wtedy kontaktron? zawsze?

niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie, ja widzę przydatność kontaktronu w oknie. choćby dlatego, że sygnalizuje otwarcie. nie da się zapomnieć przy wyjściu, system alarmowy przypomni. a z roletami już mi tak bardzo nie zależy, żeby nie zapomnieć o ich zamknięciu, a poza tym łatwo zamykanie rolet połączyć z uzbrajaniem alarmu, jak wiesz. zautomatyzowanie zamykania okien już takie łatwe nie jest :)

poza tym czasami celowo chcemy pozostawić na jakiś czas otwartą roletę - a to dla kwiatków, symulacja obecności itp. wtedy przyda się nadal ochrona okna. choć oczywiście bardziej należy tutaj liczyć na inne metody - jak czujka inercyjna, ale i kontaktron się przyda.

to tyle moich przemyśleń, zwykłego użytkownika.

Ale ja właśnie takich przemyśleń i rad potrzebuje :lol:

ar***pl
06-08-2008, 23:59
Witam
moze takie pytanie juz padlo, ale 66 stron przeczytac to troche duzo... :-)
mam instalacje alarmowa zamontowana przez Solid.
Od samego poczatku zachowywala sie dziwnie, mianowicie co 2-3 tygodnie nie moge wprowadzic kodu aby uzbroic badz rozbroic alarm. Klawiatura zachowuje sie normalnie natomiast nic sie nie dzieje, a przy rozbrajaniu po kilku probach zalacza sie alarm. Instalator twierdzi ze to wina spadkow napiecia, jednak na mojej ulicy sa inne domy ktore przy identycznej instalacji takich problemow nie maja.
Jedynym wyjsciem jest zresetowanie centrali poprzez calkowite odlaczenie napiecia, badz tez wejscie w tryb serwisowy i ponowne "zliczanie" - nie wiem jak to sie fachowo nazywa.
Moze ktos mial taki problem i wie co z tym mozna zrobic ??

Kilkakrotnie takie rzeczy działy Mi sie osobiście podczas uruchamiania systemów. Nie były to problemy z zasilaniem tylko problem z adresem manipulatora.
Niech instalator sprawdzi adresy manipulatorów w opcjach serwisowych i przeprowadzi test.
Napisz jaką masz centralę, Pyronixa, satela?Jeśli Masz Pyronixa to dzwon do serwisu i niech raczej wymienią klawiaturę na nową.

klkl
08-08-2008, 20:56
Przymierzam się do uzupełnienia centrali alarmowej (SATEL INTEGRA) o moduł GSM do powiadamiania za pomocą SMSów o zdarzeniach nie tylko awaryjnych typu włamanie, ale również np. załączenie, wyłączenie alarmu, tak, żeby wiedzieć, że ktoś jest już w domu ;)
Firma, która wykonywała instalację w zasadzie mocno preferuje rozwiązania SATEL'a, np. moduł GSM LT-2S. Zauważyłem, że na rynku bardzo popularne są produkty firmy ROPAM, które są znacznie tańsze, choć wymagają osobnego aparatu. Jakie są Wasze doświadczenia ze sprzętem tej firmy?

Drugie pytanie: jaki abonament macie wykupiony dla Waszych aparatów GSM zainstalowanych w systemach alarmowych?

OGC
08-08-2008, 22:20
Drugie pytanie: jaki abonament macie wykupiony dla Waszych aparatów GSM zainstalowanych w systemach alarmowych?
Mnie się spodobał abonament za 10 zł w PLUS :)
Darmowe 75 SMS i jak nie wykorzystasz to przechodzą

http://www.plus.pl/oferta_indywidualna/plus_abonament/promocje/dla_nowych_klientow/superkarta_10/

civic9
08-08-2008, 23:41
Przymierzam się do uzupełnienia centrali alarmowej (SATEL INTEGRA) o moduł GSM do powiadamiania za pomocą SMSów o zdarzeniach nie tylko awaryjnych typu włamanie, ale również np. załączenie, wyłączenie alarmu, tak, żeby wiedzieć, że ktoś jest już w domu ;)
Firma, która wykonywała instalację w zasadzie mocno preferuje rozwiązania SATEL'a, np. moduł GSM LT-2S. Zauważyłem, że na rynku bardzo popularne są produkty firmy ROPAM, które są znacznie tańsze, choć wymagają osobnego aparatu. Jakie są Wasze doświadczenia ze sprzętem tej firmy?


Po prostu, działa. To co napisałeś można zrobić. Są 4 linie (z możliwością rozszerzenia do 8miu), pod którego możesz podłączyć właśnie takie sygnały jak zał/wył/alarm/awaria. Tylko, że potrzebujesz w satelu zająć tyle samo wyjść w tym celu.

Nie wiem czy moduł satela ma jakieś większe możliwości, nie wczytywałem się, mnie brakuje dodatkowych informacji - np. kto uzbroił/rozbroił alarm, jaka czujka go wywołała. Można ustawić tylko 4 (lub 8) konkretnych informacji tekstowych pobudzanych odpowiednimi sygnałami.

Ale uważam informowanie o uzbrojeniu/rozbrojeniu alarmu za trochę stresujące. Chyba, że w szczególnych sytuacjach.



Drugie pytanie: jaki abonament macie wykupiony dla Waszych aparatów GSM zainstalowanych w systemach alarmowych?

Ja mam kartę sami swoi, 80 zł (+10 za starter) za 7 m-cy. Przeoczyłem ten abonament za 10 zł w plusie.

OGC
08-08-2008, 23:53
Po prostu, działa. To co napisałeś można zrobić. Są 4 linie (z możliwością rozszerzenia do 8miu), pod którego możesz podłączyć właśnie takie sygnały jak zał/wył/alarm/awaria. Tylko, że potrzebujesz w satelu zająć tyle samo wyjść w tym celu.
Owszem moduł GSM SATEL'a ma 4 wejścia ale nie trzeba ich używać :)
Można wysyłać SMS za pomocą mechanizmu PAGERA. Żadnych wyjść z centralki się nie zajmuje tylko łącze telefoniczne. Dzięki temu komunikatów można wysyłać mnóstwo.
Aha - to co piszę dotyczy Integry. Nie wiem czy w innych centralach jest tak samo.

PavvelB
09-08-2008, 11:04
witam

prosilbym o nakierunkowanie co gdzie zmienic. z manipulatora niestety, ale mam nadzieje ze sie da.

druga sprawa to mam przy tarasie taki przycisk ktory blokuje mi wejscia na czas wlaczenia tego przycisku. chodzi o to ze system uzbrojony ale ja chce wyjsc przez okno tarasowe wiec naciskam przy nim przycisk i sobie wychodze po czym jeszcze raz naciskam przycisk. jak system jest uzbrojony to dziala wszystko ok. ale jak NIE jest uzbrojony a nacisne magiczny przycisk to widze ze te wejscia sa zablokowane mimo ze przycisk wylacze. czy tak ma byc czy mozna to zmienic.

thnx from the mountain za pomoc :)

heheh. zapomnialem napisac. centrala INTEGRA 64 soft 1.05

Też planuję takie rozwiązanie i właśnie doszedłem do takiego samego problemu. Na razie wymyśliłem takie rozwiązania. Od razu mówię, że centralkę Integra znam tylko z prospektów, więc nie podam jak to zaprogramować :)
Pierwsze, najprostsze to że przycisk tylko blokuje to wejście a nie ma opcji ponownego włączenia. Jest to raczej bezsensowne, bo zostajemy z niekompletnym alarmem.
Drugie, bardziej skomplikowane, to do przycisku doprowadzić jeszcze jeden kabelek z centralki i wmontować w przycisk albo w ramkę diodę. Alarm jest uzbrojony, dioda świeci (najlepiej na czerwono), trzeba zablokować czujkę w drzwiach. Alarm nie uzbrojony, dioda nie świeci, można od razu wyjść. Wymaga to chyba zajęcia dodatkowego wyjścia z centralki.
Trzecie, które wymyśliłem ostatnio, to że w momencie rozbrojenia alarmu blokowane jest wejście z tego przycisku. Można przyciskać ale nie wpływa to na stan czujek. A wyjść na taras można.

ar***pl
09-08-2008, 18:41
Przymierzam się do uzupełnienia centrali alarmowej (SATEL INTEGRA) o moduł GSM do powiadamiania za pomocą SMSów o zdarzeniach nie tylko awaryjnych typu włamanie, ale również np. załączenie, wyłączenie alarmu, tak, żeby wiedzieć, że ktoś jest już w domu ;)
Firma, która wykonywała instalację w zasadzie mocno preferuje rozwiązania SATEL'a, np. moduł GSM LT-2S. Zauważyłem, że na rynku bardzo popularne są produkty firmy ROPAM, które są znacznie tańsze, choć wymagają osobnego aparatu. Jakie są Wasze doświadczenia ze sprzętem tej firmy?

Drugie pytanie: jaki abonament macie wykupiony dla Waszych aparatów GSM zainstalowanych w systemach alarmowych?

Przy zastosowaniu razem Integry i lt1 lub lt2 satela -ropam to sprzęt z zupełnie innej bajki. W module Lt2 ustawiasz format pager sms, a wszystkie komunikaty Sms programujesz w centrali (integra), a sms możesz wysłać do 64 różnych (integra 64 i 128),więc 4 sms Ropam-a wygladają blado.Pozatym po podłaczeniu do LT2 zwykłego telefonu przewodowego mamy dodatkowy telefon domowy na łączu komórkowym. Co do abonamentu to ja preferuję rozwiązania typu Mix ,posiadam w tym momencie ponad 30 aktywacji zarejstrowanych na mnie jako instalatora i raczej nie chcę mieć niespodzianek przy rachunku.Miałem dwa razy systuację kiedy moduł typu expert gsm zwariował i wysłał bez powodu ok 1200 sms w ciągu 2 godzin, przy mixie ryzykuję tylko np 20 zł.

aniusiapa
11-08-2008, 10:05
Witam. Moja instalacja działa już od dłuższego czasu, wszystko jest ok, czujki Siemensa sprawują się dobrze. Zero fałszywych alarmów, nawet przy pozostawionych uchylonych oknach. Jestem zadowolona, zastosowałam się do porad Szanownych forumowiczów, nie żałuję dość sporej kasy, którą wydałam. Śpię spokojnie.
Mam jednak pytanie, czy moduł GSM, który mam jako dodatkowy może wysyłać więcej sms-ów o konkretnych zdarzeniach, czy tylko 4? W centralce (Integra64) jest syntezer 16 głosowy i on za pośrednictwem lini tp wysyła komunikaty słowne (to co instalator nagrał wcześniej), ale nie przychodzą te komunikaty w postaci sms-ów. Czy tak ma być? Przychodzi tylko 4 sztuki, podstawowe informacje (np. o braku linii tp, prądu, o alarmie w ogóle). Czytałam tu na forum, że Integra wysyła dużo więcej sms-ów, ale jak to działa? Prosze bardzo o pomoc, mój instalator twierdził, że tylko 4 sms można za pomocą tego modułu nadać, bo są 4 kanały.
Help!
Ania

kropi
11-08-2008, 16:41
Szlag by trafił...
Którzyś wykonawcy strzelili mi jedną linię, może nie jakąś kluczową ale zawsze... Jest jakiś sposób na znalezienie miejsca strzału? Dodam, że ściany już pomalowane...

Przestroga: PO KAŻDEJ EKIPIE SPRAWDZAJ DROŻNOŚĆ WSZYSTKICH LINII!!!

Bo teraz nawet nie wiem, do kogo mieć pretensje, tyle ludzi sięprzewinęło... :roll:

civic9
11-08-2008, 16:45
czy czujki inercyjne powinny reagować na zamykanie rolet? czy im przykręcić czułość?

utrudnia mi to symulację obecności albo automatyczne zamykanie rolet po uzbrojeniu - alarm się aktywuje od tego zamykania po uzbrojeniu.

Bigbeat
11-08-2008, 16:51
Szlag by trafił...
Którzyś wykonawcy strzelili mi jedną linię, może nie jakąś kluczową ale zawsze... Jest jakiś sposób na znalezienie miejsca strzału? Dodam, że ściany
1. reflektometr - wskaże, na którym metrze kabla jest uszkodzenie - droga opcja (najtańszy reflektometr to ponad 1000EUR, używki nieco taniej)
2. omomierz - jeśli kabel zwarty - po rezystancji zwartej pętli da się ocenić, ile metrów kabla ma ta pętla - wynik może być jednak obarczony dużym błędem, jeśli styk w miejscu zwarcia jest słaby (bo wtedy jego rezystancja będzie porównywalna z rezystancją kabla)
3. jeśli wiesz, którędy kabel idzie, możesz przyłożyć do niego względem ziemi np. 24V lub lepiej 48V (więcej może nie być bezpieczne) zmienne z jakiegoś trafa (oczywiście po odłączeniu obu końców uszkodzonej linii), a potem kupujesz tani wykrywacz kabli, ustawiasz go w opcję wykrywania kabli pod napięciem i podkręcasz czułość, i jedziesz po scianie. Oczywiście w ten sposób będą przeszkadzały Ci wszystkie kable energetyczne po drodze - może warto na czas testu wyłączyć w domu prąd (ale jak zasilić wtedy to trafo 24V?)...
Generalnie - masz przesrane :(

pstryczek_elektryczek
11-08-2008, 23:22
Szlag by trafił...
Którzyś wykonawcy strzelili mi jedną linię, może nie jakąś kluczową ale zawsze... Jest jakiś sposób na znalezienie miejsca strzału? Dodam, że ściany już pomalowane...

Przestroga: PO KAŻDEJ EKIPIE SPRAWDZAJ DROŻNOŚĆ WSZYSTKICH LINII!!!

Bo teraz nawet nie wiem, do kogo mieć pretensje, tyle ludzi sięprzewinęło... :roll:

Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji służy do szukania par.
Zapinasz z jednej strony i lecisz wzdłuż linii, tam gdzie się urwie sygnał tam masz usterkę.

nitubaga
12-08-2008, 09:38
MOi drodzy mam jedno krótkie pytanie....

kontaktrony - kleić czy wwiercać?

kogo zapytam to inaczej przekonuje...ale to są głównie ludzie montujący te rzeczy i nie wiem jak do tego podejść, a mnie chodzi potem o niezawodność....łatwość w czyszczeniu....trwałość....zgłupiałam...porad źcie proszę.....

lakusz
12-08-2008, 09:51
3. jeśli wiesz, którędy kabel idzie, możesz przyłożyć do niego względem ziemi np. 24V lub lepiej 48V (więcej może nie być bezpieczne) zmienne z jakiegoś trafa (oczywiście po odłączeniu obu końców uszkodzonej linii), a potem kupujesz tani wykrywacz kabli, ustawiasz go w opcję wykrywania kabli pod napięciem i podkręcasz czułość, i jedziesz po scianie. Oczywiście w ten sposób będą przeszkadzały Ci wszystkie kable energetyczne po drodze - może warto na czas testu wyłączyć w domu prąd (ale jak zasilić wtedy to trafo 24V?)...
Generalnie - masz przesrane :(

no jeżeli masz zrobioną szafkę baardzo tradycyjnie to możesz mieć problem, ale jeżeli masz dobrze podzielone obwody to możesz wyłączyć zasilanie na lini która padła, trafo zasilić z jakieś łazienki, bo najczęściej są one na innych S i po sprawie, poza tym w ciągu dnia nie potrzebujesz światła a 12V możesz mieć z centralki alarmowej, lub z aku samochodu - jest kilka źródeł alternatywnych :)

krzysiorama
12-08-2008, 17:40
Witam,
mam następujący problem.
Mianowicie mam zamontowaną centralkę CA10 i do tego 2 klawiaturki LCD. Próbowałem właśnie przy pomocy komputerka zaprogramować tak systemik, aby na klawiaturach pojawiał się taki napis jak chcę, oraz aby wejścia nie były oznaczone cyferkami tylko moimi nazwami. I nic nie wskórałem, niby się zapisało tak jak trzeba, przesłało do centrali, ale gdy wyszedlem z trybu serwisowego klawiatura jak mowila "system ok" tak mowi nadal a wejścia dalej są cyferkami... Po ponownym podłączeniu kompa i odczytaniu danych pojawia mi się że jest tak jak zaprogramowałem...
Nie mam pojęcia dlaczego nie chce się to zapisać w klawiaturkach?
Chętnie wysłucham porad doświadczonych forumowiczów,
pozdrawiam,
Krzysiek

Kasia_i_Robert
12-08-2008, 19:34
MOi drodzy mam jedno krótkie pytanie....

kontaktrony - kleić czy wwiercać?

kogo zapytam to inaczej przekonuje...ale to są głównie ludzie montujący te rzeczy i nie wiem jak do tego podejść, a mnie chodzi potem o niezawodność....łatwość w czyszczeniu....trwałość....zgłupiałam...porad źcie proszę.....

Myślę że zdecydowana większość osób doradzi Ci aby stosować kontaktrony wpuszczane. Są praktycznie niewidoczne, czyli ciężkie do zlokalizowania przez potencjalnego włamywacza, nie szpecą okna/drzwi, nie są narażone na uderzenie/zniszczenie. Przy odpowiednim obsadzeniu w ościeżnicy i skrzydle widać tylko brązową/białą kropkę.
Dodam że kontaktrony wygodnie jest instalować podczas układania do niego kabla. Najpierw lutujemy przewód do kontaktronu, zabezpieczamy koszulkami i wtedy pociągając kabel obsadzamy kontaktron. Należy pamiętać aby zostawić trochę przewodu przy kontaktronie upchanego w otworze. To na wypadek awarii i ewentualnej konieczności wyciągnięcia czujnika. Według mnie najwygodniej jest użyć przewodu max 4x0,5 przy montażu kontaktronów. Większa ilość żył = większa sztywność i problemy, a tu mamy dwie zapasowe żyły.

Bigbeat
12-08-2008, 21:07
[ trafo zasilić z jakieś łazienki, bo najczęściej są one na innych S i po sprawie, poza tym w ciągu dnia nie potrzebujesz światła a 12V możesz mieć z centralki alarmowej, lub z aku samochodu - jest kilka źródeł alternatywnych :)
Problem w tym, że musi to być napięcie przemienne - stałego nie wykryjesz tą metodą. Aku czy bateria odpadają więc.

adam_mk
12-08-2008, 23:28
Jedna z CA10 miała opcję - cyferki linii, czy inaczej
Trzeba tę opcję przełączyć.
Adam M.

Nie lubię CA 10.
A.M.

banko
13-08-2008, 12:41
Witam,
mam następujący problem.
Mianowicie mam zamontowaną centralkę CA10 i do tego 2 klawiaturki LCD. Próbowałem właśnie przy pomocy komputerka zaprogramować tak systemik, aby na klawiaturach pojawiał się taki napis jak chcę, oraz aby wejścia nie były oznaczone cyferkami tylko moimi nazwami. I nic nie wskórałem, niby się zapisało tak jak trzeba, przesłało do centrali, ale gdy wyszedlem z trybu serwisowego klawiatura jak mowila "system ok" tak mowi nadal a wejścia dalej są cyferkami... Po ponownym podłączeniu kompa i odczytaniu danych pojawia mi się że jest tak jak zaprogramowałem...
Nie mam pojęcia dlaczego nie chce się to zapisać w klawiaturkach?
Chętnie wysłucham porad doświadczonych forumowiczów,
pozdrawiam,
Krzysiek





W programie masz zakladki z opisem linni dla poszczególnych LCD: LCD1, LCD2... wpisujesz je z klawiaturki pomputera dokładnie jak to pewnie zrobiłeś.
Później wpinasz kabelek, którym łączysz komputer z centrala pod takie samo złącze jak w centrali TYLKO ŻE W KLAWIATURZE chyba rze masz nową centralę i złącze na RJotke to do podpięcia sie do klawiatury bedzie potrzebna końcówka starego typu.
Po prawej stronie masz zakładkę KOMUNIKACJA klikasz na ZAPIS i patrzysz jak na pasku lecą procęty wysyłanych danych i nie ma sił opisy muszą być problem polegał na tym prawdopodobnie że zapisywałeś dane do centrali a w tym sprzęcie opisy "siedzą w klikawce"
pozdrawiam

kropi
13-08-2008, 20:21
Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji służy do szukania par.
Zapinasz z jednej strony i lecisz wzdłuż linii, tam gdzie się urwie sygnał tam masz usterkę.
Dzięki wsystkim, a co to "Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji", czy tę rolę może spełnić jakiś transformator typu 230/12V? Może się przelecę po tyej linii, póki mam jeszcze trochę farby :lol:

ar***pl
13-08-2008, 23:33
Witam. Moja instalacja działa już od dłuższego czasu, wszystko jest ok, czujki Siemensa sprawują się dobrze. Zero fałszywych alarmów, nawet przy pozostawionych uchylonych oknach. Jestem zadowolona, zastosowałam się do porad Szanownych forumowiczów, nie żałuję dość sporej kasy, którą wydałam. Śpię spokojnie.
Mam jednak pytanie, czy moduł GSM, który mam jako dodatkowy może wysyłać więcej sms-ów o konkretnych zdarzeniach, czy tylko 4? W centralce (Integra64) jest syntezer 16 głosowy i on za pośrednictwem lini tp wysyła komunikaty słowne (to co instalator nagrał wcześniej), ale nie przychodzą te komunikaty w postaci sms-ów. Czy tak ma być? Przychodzi tylko 4 sztuki, podstawowe informacje (np. o braku linii tp, prądu, o alarmie w ogóle). Czytałam tu na forum, że Integra wysyła dużo więcej sms-ów, ale jak to działa? Prosze bardzo o pomoc, mój instalator twierdził, że tylko 4 sms można za pomocą tego modułu nadać, bo są 4 kanały.
Help!
Ania
A posiadasz napewno moduł satela gsm 4s?

aniusiapa
14-08-2008, 10:16
Sprawdziłam dokładnie wszystkie instrukcje, i tak: Centrala Integra64, Ekspandr syntezerów mowy CA-64 SM, Moduł komunikacyjny GSM-4S, pozostałe nie wymieniam - to składniki mojej instalacji. Tak, że moduł jest jak pisałam wyżej.
Co sądzisz szanowny Kolego arm.pl na ten temat? Zgłupiałam już całkiem.
Pozdrawiam!

Bigbeat
14-08-2008, 12:46
Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji służy do szukania par.
Zapinasz z jednej strony i lecisz wzdłuż linii, tam gdzie się urwie sygnał tam masz usterkę.
Dzięki wsystkim, a co to "Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji", czy tę rolę może spełnić jakiś transformator typu 230/12V? Może się przelecę po tyej linii, póki mam jeszcze trochę farby :lol:

Może, choć 24V byłoby lepsze (osiągnąłbyś większą dokłądnośc w lokalizacja kabla, bo zakłócenia od innych kabli byłyby stosunkowo mniejsze).

ar***pl
14-08-2008, 18:59
Sprawdziłam dokładnie wszystkie instrukcje, i tak: Centrala Integra64, Ekspandr syntezerów mowy CA-64 SM, Moduł komunikacyjny GSM-4S, pozostałe nie wymieniam - to składniki mojej instalacji. Tak, że moduł jest jak pisałam wyżej.
Co sądzisz szanowny Kolego arm.pl na ten temat? Zgłupiałam już całkiem.
Pozdrawiam!
Więc nie ma problemu -możesz zaprogramować (przy integrze 64) 64 różne sms. Wszystko jest w instrukcjach satela, ale pokrótce: podłączasz wejście telefoniczne Integry z wejściem telefonicznym modułu gsm 4,programujesz w module numer stacji pager np 4321. W integrze w zakładce powiadomienie telefoniczne programujesz nr tel do powiadomienia ale poprzedzony 4321 np tel 668123123 programujesz 432148668123123, potem zakładka pager/sms gdzie programujesz tekst sms , na koniec podajemy nr naszego sms w zakładce przydział zdarzeń. Hula jak złoto, ale twój instalator chyba nie dokońca odrobił lekcje.

ar***pl
14-08-2008, 19:03
Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji służy do szukania par.
Zapinasz z jednej strony i lecisz wzdłuż linii, tam gdzie się urwie sygnał tam masz usterkę.
Dzięki wsystkim, a co to "Najzwyklejszy generator taki do telekomunikacji", czy tę rolę może spełnić jakiś transformator typu 230/12V? Może się przelecę po tyej linii, póki mam jeszcze trochę farby :lol:
Może być taki , zaletą jest cena ale jeśli przewody są głębiej w tynku to może być problem.
http://www.allegro.pl/item412379861_szukacz_par_przewodow_mastech_563_.h tml

_ZBYCH_
14-08-2008, 23:05
MOi drodzy mam jedno krótkie pytanie....

kontaktrony - kleić czy wwiercać?

kogo zapytam to inaczej przekonuje...ale to są głównie ludzie montujący te rzeczy i nie wiem jak do tego podejść, a mnie chodzi potem o niezawodność....łatwość w czyszczeniu....trwałość....zgłupiałam...porad źcie proszę.....
Droga Nitubago, jaka jest przewaga kontaktronów wpuszczanych, pisano tu na forum wiele razy.
Napisz proszę, jakie poważne argumenty przedstawiają instalatorzy za kontaktronami zewnętrznymi (szczególnie przyklejanymi! @#$%^&*), skoro jeszcze się zastanawiasz :roll:
Moim zdaniem jedynie wygodnictwo i brak umiejętności instalatora przemawia za montażem kontaktronów innych, niż wpuszczane...

_ZBYCH_
14-08-2008, 23:11
Witam. Moja instalacja działa już od dłuższego czasu, wszystko jest ok, czujki Siemensa sprawują się dobrze. Zero fałszywych alarmów, nawet przy pozostawionych uchylonych oknach. Jestem zadowolona, zastosowałam się do porad Szanownych forumowiczów, nie żałuję dość sporej kasy, którą wydałam. Śpię spokojnie.
Mam jednak pytanie, czy moduł GSM, który mam jako dodatkowy może wysyłać więcej sms-ów o konkretnych zdarzeniach, czy tylko 4? W centralce (Integra64) jest syntezer 16 głosowy i on za pośrednictwem lini tp wysyła komunikaty słowne (to co instalator nagrał wcześniej), ale nie przychodzą te komunikaty w postaci sms-ów. Czy tak ma być? Przychodzi tylko 4 sztuki, podstawowe informacje (np. o braku linii tp, prądu, o alarmie w ogóle). Czytałam tu na forum, że Integra wysyła dużo więcej sms-ów, ale jak to działa? Prosze bardzo o pomoc, mój instalator twierdził, że tylko 4 sms można za pomocą tego modułu nadać, bo są 4 kanały.
Help!
Ania
Powiedz instalatorowi, żeby przeczytał ze zrozumieniem instrukcję tego modułu GSM :wink: :lol:
Jak kolega arm.pl napisał, przy podłączeniu do Integry 64 lub 128, ten moduł może wysyłać do 64 różnych komunikatów SMS (alarmy, użycie kodów, awarie, zadziałanie wyjść, itp.).
GSM-4S, to fajny sprzęt i warto na niego wydać pieniądze :)

odaro
15-08-2008, 10:08
Jest godzina 10.00 zaczynam czytanie wątku i mam zamiar przeczytać go od deski do deski :lol:

Mam nadzieje że uda mi się przeczytać w całości dzisiaj

Trzymajcie za mnie kciuki :lol:

Niestety ale kable pod czujki i samo rozplanowanie czujek będę musiał zrobić sam

No to zaczynam...

aniusiapa
16-08-2008, 12:34
Aaa... jednak to działa! Jakoś dziwne mi było, że jak polecali mi instalatorzy ten moduł GSM-4s, to zachwalali, że tyle wiadomości można za jego pomocą wysyłać, a po montażu wyszło, że tylko 4 :x . Dzięki za podpowiedź, zwrócę się do szanownego ciała instalatora i każę odrobić zaległe lekcje!
Jeszcze tylko jedno pytanie, oczywiście komunikaty w formie głosowej pozostają??? te 16 sztuk? Rozumiem, że te sms są generowane w centrali (???), a wysyłane za pomocą tego modułu? Czy może w samym module się je wpisuje? Poczytam sama przez weekend, może uda mi się coś zrozumieć :roll:
Pozdrawiam.

OGC
16-08-2008, 15:10
Rozumiem, że te sms są generowane w centrali (???), a wysyłane za pomocą tego modułu? Czy może w samym module się je wpisuje?
Wpisuje się w centrali. Najlepiej z programu DloadX.
Poniżej parę zrzutów.

Tutaj definiujemy numery telefonów poprzedzone prefixem który wpisuje się w konfiguracji modułu GSM.
http://www.ifb.pl/dandys/inne/powiadamianie01.jpg

Tutaj definiuje się teksty SMS'ów.
http://www.ifb.pl/dandys/inne/powiadamianie02.jpg

A tutaj jest narzędzie do przypisywania zdarzeń do SMS'ów i numerów telefonów. Mnóstwo możliwości :)
http://www.ifb.pl/dandys/inne/powiadamianie03.jpg

aniusiapa
16-08-2008, 16:23
Noo... teraz to ja przelecę się po moim instalatorku! Tyle możliwości, że ślepy by zauważył :D , a ja ledwo 4 sms wyprosiłam! Zresztą magik mówił mi, że jak mam głosowe powiadamianie to wystarczy. Ja tłukłam mu w ten inteligentny czerep, że jak dzwoni centrala na stacjonarny do mojej mamuśi, to rzecz jasna mamusia coś tam usłyszy, wtedy powiadamianie głosem jest jak najbardziej ok. Jednak sms są bardziej precyzyjne co do opisu z którego wejścia jest alarm, dokładnie wskaże mi kogo i gdzie na miejsce wysyłać. Czy wystarczy sąsiadowi zadzwonić, żeby jego kot odprawiał w innym miejscu swoje gody, czy odrazu wysyłać kolegów bez karków!
Szanowni koledzy forumowicze bardzo pomogliście mi w rozwikłaniu moich przypuszczeń, teraz kolej na działania z mojej skromnej strony. Wydałam niecałe 6kzł na ten system, a tu ciągle widać niedoróbki. No cóż, nie pierwszy i nie ostatni zapewne raz źle trafiłam.
Pozdrowienia!
Ania

P.e.t.e.
16-08-2008, 21:01
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?

_ZBYCH_
17-08-2008, 22:47
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No, nie zupełnie, moduł posiada 3 wyjścia, które mogą być:
- sterowane bezpośrednio przez wejścia
- sterowane przez odbierane SMS
- sterowane telefonicznie (DTMF)

Nie ma jednak takiej opcji, żeby przez SMS sterować bezpośrednio czymkolwiek w Integrze :(

lukasz-s
17-08-2008, 23:06
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No właśnie, a jaka jest różnica pomiędzy GSM-4S, GSM LT-2S i GSM LT-1S. Na stronce Satela opisy są dość podobne, może tylko dla laika :-((.
Też interesuje mnie np. włączanie/wyłączanie alarmu SMS-em.

aniusiapa
18-08-2008, 10:48
Prosze Szanownych Kolegów o doradzenie jakich użyć kontaktronów do okien z pcv. Któryś z Kolegów pisał o wrażliwości na zmiany temperatur, szczgólnie na duży mróz. W postach wcześniejszych znalazłam opis ZBYCHA, że Cmini poleca. Bardzo niewiele o nich znalazłam w necie, a o warunkach temperaturowych pracy - nic. Instalator polecał mi zwykłe, wpuszczane, ale nie podał typu. Powiedział, że w internecie jest tego masa. Mam sobie poszukać. On tylko podłączy. Co radzicie Koledzy? Jeszcze potrzebne mi są zwykłe płaskie na drzwi (też są z pcv). Wdzięczna będę za podpowiedzi. Może ZBYCH coś na ten temat ma nowego (czy polecane w dawnych postach pozostają aktualne jako pewne i dobre?).
Zależy mi na porządnych, by nie wracać do tematu przez najbliższe lata.
Pozdrawiam. :P

P.e.t.e.
18-08-2008, 15:16
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No, nie zupełnie, moduł posiada 3 wyjścia, które mogą być:
- sterowane bezpośrednio przez wejścia
- sterowane przez odbierane SMS
- sterowane telefonicznie (DTMF)

Nie ma jednak takiej opcji, żeby przez SMS sterować bezpośrednio czymkolwiek w Integrze :(
To kiepsko...
Czyli chcąc wyzwolić jakieś zdarzenie za pomocą SMS muszę jedno z trzech wyjść GSM-4S podłaczyć do jednego z wejść Integry i w ten sposób sterować jakąś funkcją logiczną w Integrze...
Wniosek z tego taki, że moduł GSM-4S jest doskonały do powiadamiania nas o różnego rodzaju zdarzeniach (64 komunikaty SMS) ale do sterowania systemem za pomocą SMS raczej kiepski... tylko 3 możliwe komunikaty SMS jak rozumiem...

ar***pl
18-08-2008, 21:25
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No, nie zupełnie, moduł posiada 3 wyjścia, które mogą być:
- sterowane bezpośrednio przez wejścia
- sterowane przez odbierane SMS
- sterowane telefonicznie (DTMF)

Nie ma jednak takiej opcji, żeby przez SMS sterować bezpośrednio czymkolwiek w Integrze :(
To kiepsko...
Czyli chcąc wyzwolić jakieś zdarzenie za pomocą SMS muszę jedno z trzech wyjść GSM-4S podłaczyć do jednego z wejść Integry i w ten sposób sterować jakąś funkcją logiczną w Integrze...
Wniosek z tego taki, że moduł GSM-4S jest doskonały do powiadamiania nas o różnego rodzaju zdarzeniach (64 komunikaty SMS) ale do sterowania systemem za pomocą SMS raczej kiepski... tylko 3 możliwe komunikaty SMS jak rozumiem...
Tak ,jest jak napisałeś.
Do takich zabaw lepszy jest jednak ethm i oprogramowanie java do telefonu, u mnie jak narazie sprawdza się idealnie.

ar***pl
18-08-2008, 21:35
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No, nie zupełnie, moduł posiada 3 wyjścia, które mogą być:
- sterowane bezpośrednio przez wejścia
- sterowane przez odbierane SMS
- sterowane telefonicznie (DTMF)

Nie ma jednak takiej opcji, żeby przez SMS sterować bezpośrednio czymkolwiek w Integrze :(
To kiepsko...
Czyli chcąc wyzwolić jakieś zdarzenie za pomocą SMS muszę jedno z trzech wyjść GSM-4S podłaczyć do jednego z wejść Integry i w ten sposób sterować jakąś funkcją logiczną w Integrze...
Wniosek z tego taki, że moduł GSM-4S jest doskonały do powiadamiania nas o różnego rodzaju zdarzeniach (64 komunikaty SMS) ale do sterowania systemem za pomocą SMS raczej kiepski... tylko 3 możliwe komunikaty SMS jak rozumiem...
Tak ,jest jak napisałeś.
Do takich zabaw lepszy jest jednak ethm i oprogramowanie java do telefonu, u mnie jak narazie sprawdza się idealnie.
A jeśli jeszcze nie kupiłeś systemu to sie wstrzymaj ,podobno do końca września bezie Integra wrl z wbudowanym gsm i ona posiada sms sterujące (32).Możesz się też zawsze pokatować sterowaniem telefonicznym pozostaje tylko zapamiętać co oznaczją te piki integry ...

manieq82
18-08-2008, 23:35
Witam,
Sledzę ten temat od jakiegoś czasu i "zaczynam" uczyć się co i jak. Jestem informatykiem nie elektronikiem bez doświadczenia ale większość wydaje mi się jasna.
Szybkie pytanie na początek: na jaką centralkę się zdecydować Integra czy CA64. Wydaje sie że do CA64 jest więcej kompatybilnych rozszerzeń. Nie widziałem w tym wątku takiego porównania (jesli był to przepraszam za dubla ale nie ogarnąłem jeszcze całości) więc prosze o zwięzłe porównanie co jest:
1. bardziej zaawansowane
2. bardziej konfigurowalne
3. ma więcej wejść i wyjść (to już doczytałem że chyba inegra)
4. można będzie na tym stworzyć coś na pozór pół ineligentnej instalacji lamowo elektrycznej.

Pozdrawiam

ar***pl
19-08-2008, 08:03
Witam,
Sledzę ten temat od jakiegoś czasu i "zaczynam" uczyć się co i jak. Jestem informatykiem nie elektronikiem bez doświadczenia ale większość wydaje mi się jasna.
Szybkie pytanie na początek: na jaką centralkę się zdecydować Integra czy CA64. Wydaje sie że do CA64 jest więcej kompatybilnych rozszerzeń. Nie widziałem w tym wątku takiego porównania (jesli był to przepraszam za dubla ale nie ogarnąłem jeszcze całości) więc prosze o zwięzłe porównanie co jest:
1. bardziej zaawansowane
2. bardziej konfigurowalne
3. ma więcej wejść i wyjść (to już doczytałem że chyba inegra)
4. można będzie na tym stworzyć coś na pozór pół ineligentnej instalacji lamowo elektrycznej.

Pozdrawiam
Coś kiepsko śledziłeś, zerkinij na strone producenta.
Integra jest praktycznie rozwinięciem ca-64 która już jest nieprodukowana i obsługuje te same moduły co ca-64 .Więc raczej do wyboru zostaje Integra 64/128 z naciskiem na 128 (więcej wejść /wyjść ) .

OGC
19-08-2008, 11:11
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?

jadek
19-08-2008, 14:14
Witam,
Sledzę ten temat od jakiegoś czasu i "zaczynam" uczyć się co i jak. Jestem informatykiem nie elektronikiem bez doświadczenia ale większość wydaje mi się jasna.
Szybkie pytanie na początek: na jaką centralkę się zdecydować Integra czy CA64. Wydaje sie że do CA64 jest więcej kompatybilnych rozszerzeń. Nie widziałem w tym wątku takiego porównania (jesli był to przepraszam za dubla ale nie ogarnąłem jeszcze całości) więc prosze o zwięzłe porównanie co jest:
1. bardziej zaawansowane
2. bardziej konfigurowalne
3. ma więcej wejść i wyjść (to już doczytałem że chyba inegra)
4. można będzie na tym stworzyć coś na pozór pół ineligentnej instalacji lamowo elektrycznej.

Pozdrawiam
Coś kiepsko śledziłeś, zerkinij na strone producenta.
Integra jest praktycznie rozwinięciem ca-64 która już jest nieprodukowana i obsługuje te same moduły co ca-64 .Więc raczej do wyboru zostaje Integra 64/128 z naciskiem na 128 (więcej wejść /wyjść ) .


tylko że to są logiczne we/wy, fizycznych ma tyle samo co Integra64 a wydaje mi się że w domu i tak nie wykorzystasz wszystkich z Integry64

Radzik
19-08-2008, 22:51
Witam,
a ja mam pytanie czy warto robiś instalację alarmową bez monitoringu agencji ochrony?

Będę wdzięczny za wasze opinie.

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:36
Prosze Szanownych Kolegów o doradzenie jakich użyć kontaktronów do okien z pcv. Któryś z Kolegów pisał o wrażliwości na zmiany temperatur, szczgólnie na duży mróz. W postach wcześniejszych znalazłam opis ZBYCHA, że Cmini poleca. Bardzo niewiele o nich znalazłam w necie, a o warunkach temperaturowych pracy - nic. Instalator polecał mi zwykłe, wpuszczane, ale nie podał typu. Powiedział, że w internecie jest tego masa. Mam sobie poszukać. On tylko podłączy. Co radzicie Koledzy? Jeszcze potrzebne mi są zwykłe płaskie na drzwi (też są z pcv). Wdzięczna będę za podpowiedzi. Może ZBYCH coś na ten temat ma nowego (czy polecane w dawnych postach pozostają aktualne jako pewne i dobre?).
Zależy mi na porządnych, by nie wracać do tematu przez najbliższe lata.
Pozdrawiam. :P
Jak kupisz markowe kontaktrony, to nie masz co się obawiać o wrażliwość na zmiany temperatur :)
Producenci nie podają w kartach katalogowych kontaktronów temperaturowych warunków pracy, więc nie jest to tak bardzo istotny parametr dla tego rodzaju czujników.
Polecam Bosch CMINI - są małe i pasują do niemalże wszystkich standardowych okien.
Z kontaktronów o podwyższonym standardzie zabezpieczenia (wykrywanie próby ominięcia obcym magnesem) proponuję kontaktrony Alarmtech MC 370. Tego typu kontaktrony są jednak dość długie i nie we wszystkie okna się zmieszczą.

ar***pl
19-08-2008, 23:42
Witam,
Sledzę ten temat od jakiegoś czasu i "zaczynam" uczyć się co i jak. Jestem informatykiem nie elektronikiem bez doświadczenia ale większość wydaje mi się jasna.
Szybkie pytanie na początek: na jaką centralkę się zdecydować Integra czy CA64. Wydaje sie że do CA64 jest więcej kompatybilnych rozszerzeń. Nie widziałem w tym wątku takiego porównania (jesli był to przepraszam za dubla ale nie ogarnąłem jeszcze całości) więc prosze o zwięzłe porównanie co jest:
1. bardziej zaawansowane
2. bardziej konfigurowalne
3. ma więcej wejść i wyjść (to już doczytałem że chyba inegra)
4. można będzie na tym stworzyć coś na pozór pół ineligentnej instalacji lamowo elektrycznej.

Pozdrawiam
Coś kiepsko śledziłeś, zerkinij na strone producenta.
Integra jest praktycznie rozwinięciem ca-64 która już jest nieprodukowana i obsługuje te same moduły co ca-64 .Więc raczej do wyboru zostaje Integra 64/128 z naciskiem na 128 (więcej wejść /wyjść ) .


tylko że to są logiczne we/wy, fizycznych ma tyle samo co Integra64 a wydaje mi się że w domu i tak nie wykorzystasz wszystkich z Integry64
Fizycznych na płycie centrali ma tyle samo, ale możesz rozbudować 128 do 128 wejść fizycznych a 64 tylko do 64.

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:42
Tak ,jest jak napisałeś.
Do takich zabaw lepszy jest jednak ethm i oprogramowanie java do telefonu, u mnie jak narazie sprawdza się idealnie.
Podzielam opinię arm.pl, jednak są dwa problemy, o których warto wspomnieć przy module internetowym ETHM.
1. Zmienny numer IP w stałym łączu (np. neostrada) utrudnia zdalne korzystanie, bo system przekazywania nowego numeru IP (DDNS) nie jest doskonały i często miewa opóźnienia (bywa, że akurat wtedy, kiedy potrzebujemy skorzystać zdalnie z ETHM, to nie mamy dostępu, bo akurat się zmienił adres IP :roll: )
2. Aplikacja na telefony komórkowe nie jest obsługiwana przez zaawansowane komórki z systemem Windows Mobile :(

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:45
A jeśli jeszcze nie kupiłeś systemu to sie wstrzymaj ,podobno do końca września bezie Integra wrl z wbudowanym gsm i ona posiada sms sterujące (32).
Na to bym akurat nie liczył, bo znając Satela, podgrzewa rynek, a potem długo, długo nic :(
Tak było z Integrą, którą wprowadzali na rynek z 1,5 roku od zapowiedzi...

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:47
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?
Nie warto.

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:50
Coś kiepsko śledziłeś, zerkinij na strone producenta.
Integra jest praktycznie rozwinięciem ca-64 która już jest nieprodukowana i obsługuje te same moduły co ca-64 .Więc raczej do wyboru zostaje Integra 64/128 z naciskiem na 128 (więcej wejść /wyjść ) .

tylko że to są logiczne we/wy, fizycznych ma tyle samo co Integra64 a wydaje mi się że w domu i tak nie wykorzystasz wszystkich z Integry64

Fizycznych wejść i wyjść obie centrale (Integra 64 i 128) mają tyle samo, czyli 16, tyle, że Integrę 64 można rozbudować do 64 wejsć fizycznych, a Integrę 128 można rozbudować do 128 wejść fizycznych. W obu centralach dostępna jest dana ilość wyjść wirtualnych.

Nie ma co generalizować, że w domu nie wykorzysta się nawet 64 wejść/wyjść, bo różne systemy są montowane i szczególnie przy wykorzystaniu centrali Integra do sterowania, może przy operacjach logicznych zabraknąć wyjść.

_ZBYCH_
19-08-2008, 23:57
Witam,
a ja mam pytanie czy warto robiś instalację alarmową bez monitoringu agencji ochrony?

Będę wdzięczny za wasze opinie.
Pewnie, że warto! Lepszy rydz, jak nic! :)
Zwróć tylko uwagę na sposób sygnalizowania braku zasilania i słabego akumulatora, bo to będzie najsłabszy punkt systemu bez monitoringu (złodziej wyłącza zasilanie w budynku i czeka, pada akumulator i koniec Twojego alarmu).
Na pewno warto zastosować sygnalizator z własnym zasilaniem, który w takim przypadku włączy się i zacznie wyć czerpiąc zasilanie z własnego, wbudowanego akumulatorka.

ar***pl
20-08-2008, 07:11
A jeśli jeszcze nie kupiłeś systemu to sie wstrzymaj ,podobno do końca września bezie Integra wrl z wbudowanym gsm i ona posiada sms sterujące (32).
Na to bym akurat nie liczył, bo znając Satela, podgrzewa rynek, a potem długo, długo nic :(
Tak było z Integrą, którą wprowadzali na rynek z 1,5 roku od zapowiedzi...
Może masz rację ale nadzieja mi pozostaje.

aniusiapa
20-08-2008, 08:44
Szanowny Kolego ZBYCH, widzę, że są dwa rodzaje tych CMINI, oznaczone jako 10WB oraz 10DW. Czym się różnią (poza parametrami elektrycznymi)? Które mogę wybrać? Te droższe faktycznie są dłuższe i do ramy mi chyba nie wejdą, więc zdecydowanie te Boschy są najpraktyczniejsze. Mam jeszcze pytanie, jakich płaskich kontaktronów do drzwi użyć? Może mógłbyś ZBYCHU coś podpowiedzieć? Nie chcę zbyt dużych, ale, żeby szczelina była w miarę duża, gdyż często regulują mi drzwi (sa z pcv - zmora! nie polecam drzwi z pcv! ciągłe ruchy na skutek zmian temperatury oraz osiadanie). Tak, żeby osiadanie (zmiana przekątnej - z prostokąta robi się romb) nie uruchamiało zaraz alarmu.
Pozdrawiam!

Mice
20-08-2008, 08:54
Szanowny Kolego ZBYCH, widzę, że są dwa rodzaje tych CMINI, oznaczone jako 10WB oraz 10DW. Czym się różnią (poza parametrami elektrycznymi)? Które mogę wybrać?
zapewne kolorem :lol:

ravbc
20-08-2008, 11:15
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No właśnie, a jaka jest różnica pomiędzy GSM-4S, GSM LT-2S i GSM LT-1S. Na stronce Satela opisy są dość podobne, może tylko dla laika :-((
Się podepnę: też bym chciał poznać dokładniej różnice między modułami GSM Satela oraz może ROPAMa. Albo innaczej: w które warto inwestować, a poniżej których (cenowo) schodzić nie warto? Czyli krótko mówiąc interesuje mnie stosunek cena/funkcjonalność. Macie swoje przemyślenia w tym temacie, może znacie jakieś opracowania (niezależne? :o :wink: )?

Mice
20-08-2008, 11:19
jako, że mają mi montować docelowe drzwi zewnętrzne stalowe to zastanawiam się nad rodzajem kontaktronu do nich. Czy obudowa stalowa nie wpływa na działanie wpuszczanych ? A jeśli wpływa to czy ktoś może polecić ew. konkretny model ?

ar***pl
20-08-2008, 20:52
Ciekawe możliwości ma ten moduł GSM-4S...

A czy w druga stronę też działa?
Czy można za pomocą SMS aktywowac jakieś zdarzenia w Integrze? Np. sterować wyjściami centrali?
No właśnie, a jaka jest różnica pomiędzy GSM-4S, GSM LT-2S i GSM LT-1S. Na stronce Satela opisy są dość podobne, może tylko dla laika :-((
Się podepnę: też bym chciał poznać dokładniej różnice między modułami GSM Satela oraz może ROPAMa. Albo innaczej: w które warto inwestować, a poniżej których (cenowo) schodzić nie warto? Czyli krótko mówiąc interesuje mnie stosunek cena/funkcjonalność. Macie swoje przemyślenia w tym temacie, może znacie jakieś opracowania (niezależne? :o :wink: )?
W większości przypadków stosuję Lt-2 Satela, posiada 4 wejścia fizyczne, i monitoring gprs .Jeśli posiadasz integrę to nie ma co się bawić ropamem tylko wybrać któryś z modułów Satela , będziesz mógł wysłać więcej sms .
Dokładny opis jest na stronie Satela.

jadek
20-08-2008, 21:10
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?
Nie warto.


a to czemu? wersja 1.05 jest według mnie gorsza od 1.04 może 1.06 będzie lepsza?

OGC
20-08-2008, 21:49
Pytanie apropo ETHM-1.
Teraz jeszcze nie mam podłączonego żadnego switcha i kabel z modułu ETHM jest niepodpięty. I niestety centralka zgłasza to jako awarię.
Za każdym razem jak uzbrajam to niepokoi mnie to (bo nie jestem pewny czy coś jeszcze nie działa) i muszę wchodzić w sprawdzanie awarii. Da się gdzieś ustawić jakąś opcję, żeby brak linka w ETHM nie był monitorowany ?