PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

ar***pl
20-08-2008, 22:51
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?
Nie warto.


a to czemu? wersja 1.05 jest według mnie gorsza od 1.04 może 1.06 będzie lepsza?
A co było gorsze w 1.05 jeśli można spytać?

jadek
21-08-2008, 14:02
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?
Nie warto.


a to czemu? wersja 1.05 jest według mnie gorsza od 1.04 może 1.06 będzie lepsza?
A co było gorsze w 1.05 jeśli można spytać?


bo już 3 centrala ma problemy na tej wersji (zawieszanie, dziwne znikanie nazw wejść itp) nie wiem może ja trafiłem na jakąś nietypową partię? a nawiasem mówiąc to bardzo szybko wyszła wersja 1.06 czyżby to jednak nie był przypadek?

_ZBYCH_
24-08-2008, 21:18
Zauważyłem że jest wersja 1.06 INTEGRY.
Mam teraz 1.05.
Warto aktualizować ?
Nie warto.


a to czemu? wersja 1.05 jest według mnie gorsza od 1.04 może 1.06 będzie lepsza?
A co było gorsze w 1.05 jeśli można spytać?


bo już 3 centrala ma problemy na tej wersji (zawieszanie, dziwne znikanie nazw wejść itp) nie wiem może ja trafiłem na jakąś nietypową partię? a nawiasem mówiąc to bardzo szybko wyszła wersja 1.06 czyżby to jednak nie był przypadek?

Ja nie odczułem (na razie :wink: ) poważnych problemów związanych z nowym oprogramowaniem, więc u Ciebie może to jakiś problem sprzętowy lub programowy, ale nie dotyczący samej centrali, a modułów.

Wkurza mnie to, że Satel zmienia sposób działania pewnych rzeczy, albo stałe zaznaczenia pewnych opcji i nawet tego nie opisuje. Instalator sam musi wszystko sprawdzać (nie realne jest sprawdzenie wszystkich opcji i konfiguracji przez instalatora), albo dowiaduje się po fakcie, że coś działa inaczej...

Dlatego nie polecam mniej zaawansowanym kolegom aktualizowania oprogramowania w systemie już zamontowanym, szczególnie, jeśli system jest dość rozbudowany i obsługuje również sterowanie oświetleniem i różnymi urządzeniami.

_ZBYCH_
24-08-2008, 21:20
Pytanie apropo ETHM-1.
Teraz jeszcze nie mam podłączonego żadnego switcha i kabel z modułu ETHM jest niepodpięty. I niestety centralka zgłasza to jako awarię.
Za każdym razem jak uzbrajam to niepokoi mnie to (bo nie jestem pewny czy coś jeszcze nie działa) i muszę wchodzić w sprawdzanie awarii. Da się gdzieś ustawić jakąś opcję, żeby brak linka w ETHM nie był monitorowany ?
Nie ma takiej opcji. Albo odłącz ETHM, albo kup najtańszy switch :)

ewuniawroc
25-08-2008, 00:41
Witam serdecznie. Jako że identyczny post wysłałem nie tam gdzie planowałem, za co przepraszam, ponawiam pytanie.
Planuję założenie alarmu w garażu wolnostojącym a w przyszłości także w domu. Zastanawiam się nad jakimś rozsądnym wyborem, tzn. czy założyc jedną wspólną centralę, czy dwie niezależne od siebie instalacje. Dodam, że garaż już stoi a dom jest w stanie surowum otwartym i w takim pozostanie jeszcze dość długi czas. A może centralę kupioną do garażu będzie można w przyszłości przenieść do domu i wykorzystać we wspólnej instalacji. Czy warto pokusić się o samodzielene zmontowanie takiego systemu / do garażu/ czy raczej dać sobie z tym spokój.
pozdr tolo

lakusz
25-08-2008, 21:53
Witam serdecznie. Jako że identyczny post wysłałem nie tam gdzie planowałem, za co przepraszam, ponawiam pytanie.
Planuję założenie alarmu w garażu wolnostojącym a w przyszłości także w domu. Zastanawiam się nad jakimś rozsądnym wyborem, tzn. czy założyc jedną wspólną centralę, czy dwie niezależne od siebie instalacje. Dodam, że garaż już stoi a dom jest w stanie surowum otwartym i w takim pozostanie jeszcze dość długi czas. A może centralę kupioną do garażu będzie można w przyszłości przenieść do domu i wykorzystać we wspólnej instalacji. Czy warto pokusić się o samodzielene zmontowanie takiego systemu / do garażu/ czy raczej dać sobie z tym spokój.
pozdr tolo

jedna centralka i to dopiero w zamkniętym domu, przecież do zamknięcia zostało Ci tylko wstawienie okien i drzwi. Oddzielić tylko potem strefami garaż od domu.

ewuniawroc
25-08-2008, 23:07
Dziękuję za podpowiedź. Moja wątpliwość bierze się z faktu że garaż mam na ukończeniu i wkrótce będzie służył za magazyn narzędzi i materiału, a wykończenie domu zajmie mi dobrych kilka lat. Wstawienie okien i drzwi do domu planuję niewcześniej niż za rok. Do tego czasu byłbym pozbawiony alarmu w garażu a wolałbym go jednak mieć. czy jakieś inne rozsądne rozwiąznie wchodzi w grę?
pozdr tolo

_ZBYCH_
26-08-2008, 00:40
Dziękuję za podpowiedź. Moja wątpliwość bierze się z faktu że garaż mam na ukończeniu i wkrótce będzie służył za magazyn narzędzi i materiału, a wykończenie domu zajmie mi dobrych kilka lat. Wstawienie okien i drzwi do domu planuję niewcześniej niż za rok. Do tego czasu byłbym pozbawiony alarmu w garażu a wolałbym go jednak mieć. czy jakieś inne rozsądne rozwiąznie wchodzi w grę?
pozdr tolo
Proponuję zamontować w garażu system oparty na centrali Integra 64. To będzie docelowa centrala do domu. To nowoczesny produkt i raczej szybko się nie zestarzeje :)
Centrala posiada szesnaście wejść na płycie głównej i można ją rozbudować do 64 linii, przez dołączanie dodatkowych modułów rozszerzenia (po 8 wejść w każdym module). Wiem, że 16 wejść, to zdecydowanie za dużo na zabezpieczenie garażu, ale chyba nie ma sensu kupowanie teraz małej centralki tylko do zabezpieczenia garażu, bo co z nią później zrobisz? :roll:

banko
26-08-2008, 17:33
jeśli garaz nie ogrzewany proponowałbym nie inwestować w klawiaturę LCD bo może się okazać przy sporych mrozach ze nie mamy klawiatury....

ar***pl
26-08-2008, 20:19
jeśli garaz nie ogrzewany proponowałbym nie inwestować w klawiaturę LCD bo może się okazać przy sporych mrozach ze nie mamy klawiatury....
Można jednak pokombinować , mam 2 takie rozpoczęte instalacje które się ciagną od 3 lat, obie na integrach 64. W pierwszej zastosowałem mała obudowę od centrali np. awo000pu(bez trafo) wyłożoną styropianem (plecy, boki i drzwiczki, w drugiej jest grzałka od kamery (razem z trafem na 24V).W obu przypadkach klawiatura lcd żyje od 3 lat a mrozy były silne.

Mice
26-08-2008, 21:50
jeśli garaz nie ogrzewany proponowałbym nie inwestować w klawiaturę LCD bo może się okazać przy sporych mrozach ze nie mamy klawiatury....
Można jednak pokombinować , mam 2 takie rozpoczęte instalacje które się ciagną od 3 lat, obie na integrach 64. W pierwszej zastosowałem mała obudowę od centrali np. awo000pu(bez trafo) wyłożoną styropianem (plecy, boki i drzwiczki, w drugiej jest grzałka od kamery (razem z trafem na 24V).W obu przypadkach klawiatura lcd żyje od 3 lat a mrozy były silne.
Potwierdzam, że Integra64 potrafi przetrzymać zimę. Centrala z zasilaczem i akumulatorem, expandery, nadajnik gsm z zasilaczem, całość "opatulona" wełną przetrwała w domu bez ocieplenia ścian i dachu. Hulający wiatr, wilgoć itp.

banko
26-08-2008, 22:06
To gratuluje bo nie wszyscy maja tyle szczęścia

lakusz
26-08-2008, 22:37
tylko pytanie czy ta centralka nie będzie droższa od tych twoich narzędzi ;)

marcin_aneta
28-08-2008, 19:50
witam

bardzo prosilbym o namiar na jakiegos instalatora, ktory zna sie na rzeczy.
mam wg mnie fajna instalacje obwodowa za namowa zbycha zrobilem wszystko jak nalezy mimo ze instalator sie dziwil po co mi to a po co tak i tak. byl tylko do podlaczenia i odpalenia. koncepcja byla moja z poprawkami zbycha. dzialalo to fajnie ale od jakiegos czasu sa problemy.

niby to expander szwankuje wiec zostal wymieniony. teraz na wejsciach 10, 12, 14, 16 pojawily sie sabotaze (bez wzgledu jaka czujke podlacze to ma sabotaz na tym wejsciu na innym nie). wiec instalator mowi ze to napewno plyta glowna jest skopana i ze pewnie tamten expander byl ok. wiec wymienilem plyte glowna.
aha...centrala to INTEGRA 64.

przez 3 tygodnie bylo ok a wczoraj nagle mimo ze system byl nieuzbrojony znowu wszedl alarm. dzisiaj znowu jakies alarmy (nie wiem jakie bo mnie na razie nie ma w domu - ale na pewno cos jest nie tak).

nie chce dociekac co jest nie tak w systemie z obecnym instalatorem poniewaz on nawet nie wie jak sprawdzic wersje oprogramowania.

prosze zatem jesli ktos ma namiary na kogos obeznanego w tym fachu a zwlaszcza w trouibleshooting o namiar.

jestem ze szczecina i rozumiem ze dochodzi jeszcze kwestia dojazdu ale zaplacilem zbyt duzo za cala instalacje aby system byl bezuzyteczny.

ZBYCHU: czy nie chcialoby ci sie przyjechac do szczecina ?
mysle ze tak w polowie pazdziernika jak bede w domu po urlopie...

z gory dzieki za pomoc oraz jakies namiary

lisiorek
28-08-2008, 20:18
jestem tu nowy :oops: , ale od razu mam pytanie. Przedstawie konfiguracje z cenami jakie zaproponowal moj Alarm-fachowiec. Poprosze o opinie, uwagi itd. Z gory serdecznie dziekuje.

Wykaz materiałów potrzebnych do zainstalowania systemu alarmowego:
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3 -185,45zł;
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64 -596,60zł;
3. Moduł linii CA-64E szt.1 -142,00zł;
4. Szyfrator LCD szt. 4 -1654,40zł;
5. Moduł telefoniczny -140,30zł
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah -244,00zł
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe szt.2 -244,00zł
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna szt.5 -160,00zł
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 -2269,20zł
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny szt.3 -142,80zł
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny szt.2 -388,00zł
12. Radiolinia napadowa kpl.1 -244,00zł
Materiały razem: 6410,75zł
13. Robocizna(zainstalowanie wszystkich elementów systemu alarmowego, uruchomienie i zaprogramowanie centrali, szkolenie.) 1500,00zł
PS. jestem z okolic Warszawy i moze to tez ma wplyw na cene :lol:

banko
28-08-2008, 20:57
PS. jestem z okolic Warszawy i moze to tez ma wplyw na cene :lol:

no niestety ma

napisz tylko jakie symbole mają urządzenia:
akumulator, czujniki magnetyczne, sygnalizator zewn, radiolinia z iloma pilotami, jakie czujniki dualne i dlaczego dualne??

reszta cen czyli centrala, klawiatura, obudowa, moduly ceny aktualne u dystrybutora dla każdego śmiertelnika bez rabatów.....

pablitoo
28-08-2008, 21:12
I napisz jeszcze co to za budynek będziesz zabezpieczał - w jakim to domu jednorodzinnym potrzeba 4 szyfratory LCD , 3 sygnalizatory akustyczne wewnętrzne , no 2 zewnętrzne sygnalizatory to jestem w stanie zrozumieć ... , 15 czujek ruchu i to jeszcze dualnych ...- baaardzo rozbudowany ten projekt Twojego Alarm-fachury ...
I nie widzę w tym zestawieniu Satelowskiego Abax'a - czyli system jest przewodowy - a w całym zestawieniu nie m nawet centymetra kabla łączeniowego wszystkie komponenty , a wejdzie tego jak widać niemało ...

lisiorek
28-08-2008, 22:40
Buduynek jak to budynek, w sumie kolo 250 m2 + garaz z pakamerka circa 80 m2. 4 klawiatury bo: pietro, parter, oddzielne mieszkanie i garaz. Symbole bede znal wkrotce to sie nimi podziele. Kable wlasnie juz mam polozone, elektryk skonczyl dzisiaj. Czujki dualne, bo: "bezpiecznie dla pana, nie wzbudzaja sie od ruszajacej sie firanki, ani od ciepla z kaloryfera". Jestem zielony, wiec kupilem te informacje, ale ... dziekuje BARDZO za odpowiedzi

banko
28-08-2008, 23:15
zaczyna sie ciekawie czekamy na dalsze opowieści instalatora...

ar***pl
29-08-2008, 07:29
Buduynek jak to budynek, w sumie kolo 250 m2 + garaz z pakamerka circa 80 m2. 4 klawiatury bo: pietro, parter, oddzielne mieszkanie i garaz. Symbole bede znal wkrotce to sie nimi podziele. Kable wlasnie juz mam polozone, elektryk skonczyl dzisiaj. Czujki dualne, bo: "bezpiecznie dla pana, nie wzbudzaja sie od ruszajacej sie firanki, ani od ciepla z kaloryfera". Jestem zielony, wiec kupilem te informacje, ale ... dziekuje BARDZO za odpowiedzi
Czujki dualne pewnie dlatego że droższe.Bardziej bezpieczne dla instalatora, ale czy dla użytkownika?.Pozatym czasami droższy czujnik Pir jest lepszym rozwiązaniem niż tani dual, oczywiście nie twierdzę że w każdym miejscu.
Z jakich okolic warszawy jesteś?

ar***pl
29-08-2008, 07:33
witam

bardzo prosilbym o namiar na jakiegos instalatora, ktory zna sie na rzeczy.
mam wg mnie fajna instalacje obwodowa za namowa zbycha zrobilem wszystko jak nalezy mimo ze instalator sie dziwil po co mi to a po co tak i tak. byl tylko do podlaczenia i odpalenia. koncepcja byla moja z poprawkami zbycha. dzialalo to fajnie ale od jakiegos czasu sa problemy.

niby to expander szwankuje wiec zostal wymieniony. teraz na wejsciach 10, 12, 14, 16 pojawily sie sabotaze (bez wzgledu jaka czujke podlacze to ma sabotaz na tym wejsciu na innym nie). wiec instalator mowi ze to napewno plyta glowna jest skopana i ze pewnie tamten expander byl ok. wiec wymienilem plyte glowna.
aha...centrala to INTEGRA 64.

przez 3 tygodnie bylo ok a wczoraj nagle mimo ze system byl nieuzbrojony znowu wszedl alarm. dzisiaj znowu jakies alarmy (nie wiem jakie bo mnie na razie nie ma w domu - ale na pewno cos jest nie tak).

nie chce dociekac co jest nie tak w systemie z obecnym instalatorem poniewaz on nawet nie wie jak sprawdzic wersje oprogramowania.

prosze zatem jesli ktos ma namiary na kogos obeznanego w tym fachu a zwlaszcza w trouibleshooting o namiar.

jestem ze szczecina i rozumiem ze dochodzi jeszcze kwestia dojazdu ale zaplacilem zbyt duzo za cala instalacje aby system byl bezuzyteczny.

ZBYCHU: czy nie chcialoby ci sie przyjechac do szczecina ?
mysle ze tak w polowie pazdziernika jak bede w domu po urlopie...

z gory dzieki za pomoc oraz jakies namiary
Może spróbuj nawet sam ( nie wiem na ile jesteś techniczny) podłaczyć rezystor bezpośrednio do wejść centrali (modułów) na np 2-3 dni i zobacz co sie dzieje. Jeśli będziesz miał dalej problemy winne są urządzenia jeśli nie to szukaj dalej w czujnikach albo niestety w kablach.

lisiorek
29-08-2008, 09:00
Z jakich okolic warszawy jesteś?
Zielonka-Kobylka. pozdr

lisiorek
29-08-2008, 13:00
jestem po kolejnej rozmowie z moim Panem. Trzy syreny w domu to za duzo. Okazalo sie, ze moze wystarczy jedna, a tak na prawde moze i bez sie obejdzie bo chyba jest niepotrzebna - bo te na zewnatrz narobia tyle rabanu, ze i tak wewnetrznych nie bedzie slychac :). Duale - "no bo tak sie robi, ci co mowia inaczej to sie nie znaja". Dzieki za rady. L

ar***pl
29-08-2008, 20:28
jestem po kolejnej rozmowie z moim Panem. Trzy syreny w domu to za duzo. Okazalo sie, ze moze wystarczy jedna, a tak na prawde moze i bez sie obejdzie bo chyba jest niepotrzebna - bo te na zewnatrz narobia tyle rabanu, ze i tak wewnetrznych nie bedzie slychac :). Duale - "no bo tak sie robi, ci co mowia inaczej to sie nie znaja". Dzieki za rady. L
Jednak nie podzielę zdania tego "PANA" z dualami.

pablitoo
29-08-2008, 21:35
(...) Duale - "no bo tak sie robi, ci co mowia inaczej to sie nie znaja". Dzieki za rady. L

Mnie już to by wystarczyło ...

PS.
A zapytaj tego panaAlarma jak zamierza podłączyć zasilanie do tych czujek dualnych - zapytaj tak dla testu - i napisz nam co Ci odpowiedział ...

banko
29-08-2008, 22:45
W sumie to nie jego mikrofala bedzie tłukła po głowie, a kasiorę przytuli x2. Więc koleś wie co robi, a skoro wie co robi to profesjonalista (prawie).

Henku_wawa
30-08-2008, 14:58
Drodzy pomóżcie zadecydować o systemie alarmowym... Osiedle bliźniaków (poniżej rzuty), montaż systemu zostanie wykonany przez firmę ochroniarską (waham się między dwoma firmami).

Opcja 1/firma 1, 2.900 zł: centralka Integra32, moduł rozszerzenia do CA32, klawiatura LCD (2 sztuki), czujka RK410 Zodiak (10 sztuk), czujka dualna RK410 (1 sztuka), sygnalizator zewn. TSZ-4, radiolinia napadowa, nadajnik radiowy.

Opcja 2/firma 2, 3.500 zł: centralka Integra32, moduł rozszerzenia do CA64, klawiatura LCD (2 sztuki), czujka KX 15 DDD (9 sztuk), czujka KX 15 DT (3 sztuki), sygnalizator zewn. TSZ-4, radiolinia napadowa, nadajnik radiowy.

A może coś warto dodać lub zamienić? PS. sierściucha nie ma (póki co), a pewnie ma to znaczenie.

poradźcie proszę..... najważniejsze, żeby to była dobra konfiguracja, nawet jeśli droższa. Ale jeśli droższa miałaby mieć taką samą funkcjonalność jak ta tańsza (lub zbyteczną), to też doradźcie...

http://images48.fotosik.pl/5/d9a0281797477ff4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d9a0281797477ff4.html)http://images37.fotosik.pl/5/c6a19c41d0a22a4am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6a19c41d0a22a4a.html)http://images33.fotosik.pl/356/657a250054ca8ff5m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/657a250054ca8ff5.html)

ar***pl
30-08-2008, 18:31
Drodzy pomóżcie zadecydować o systemie alarmowym... Osiedle bliźniaków (poniżej rzuty), montaż systemu zostanie wykonany przez firmę ochroniarską (waham się między dwoma firmami).

Opcja 1/firma 1, 2.900 zł: centralka Integra32, moduł rozszerzenia do CA32, klawiatura LCD (2 sztuki), czujka RK410 Zodiak (10 sztuk), czujka dualna RK410 (1 sztuka), sygnalizator zewn. TSZ-4, radiolinia napadowa, nadajnik radiowy.

Opcja 2/firma 2, 3.500 zł: centralka Integra32, moduł rozszerzenia do CA64, klawiatura LCD (2 sztuki), czujka KX 15 DDD (9 sztuk), czujka KX 15 DT (3 sztuki), sygnalizator zewn. TSZ-4, radiolinia napadowa, nadajnik radiowy.

A może coś warto dodać lub zamienić? PS. sierściucha nie ma (póki co), a pewnie ma to znaczenie.

poradźcie proszę..... najważniejsze, żeby to była dobra konfiguracja, nawet jeśli droższa. Ale jeśli droższa miałaby mieć taką samą funkcjonalność jak ta tańsza (lub zbyteczną), to też doradźcie...

http://images48.fotosik.pl/5/d9a0281797477ff4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d9a0281797477ff4.html)http://images37.fotosik.pl/5/c6a19c41d0a22a4am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6a19c41d0a22a4a.html)http://images33.fotosik.pl/356/657a250054ca8ff5m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/657a250054ca8ff5.html)
Na podstawie w/w wycen :
Centrala Integra 64 (więcej wyjść fizycznych na płycie-przydają się + możliwość wysłania większej ilości wiadomości sms po zastosowaniu Gsm),2 manipulatory LCD , 10 czujników pir siemens IR 120C, 1 czujnik Siemens dualny IRM 120, 1 sygnalizator zewnętrzny satel,obudowa Akumulator 17Ah(vds), radiolinia napadowa. Jak policzyłem koszt z montażem ok 3800 brutto , a zyskujesz możliwość posiadania póżniej sierściucha do 40 kg po zastosowaniu do czujnków klipsów.Wadą tych ofert bedzie raczej jakość wykonania instalacji. Można pozgadywać? 1- scorpion 2-S.... Security.?
I żadnego obwodowego? Żadnego Kontraktrona w oknie, drzwiach?

Henku_wawa
30-08-2008, 19:26
Centrala Integra 64 (więcej wyjść fizycznych na płycie-przydają się + możliwość wysłania większej ilości wiadomości sms po zastosowaniu Gsm),2 manipulatory LCD , 10 czujników pir siemens IR 120C, 1 czujnik Siemens dualny IRM 120, 1 sygnalizator zewnętrzny satel,obudowa Akumulator 17Ah(vds), radiolinia napadowa. Jak policzyłem koszt z montażem ok 3800 brutto , a zyskujesz możliwość posiadania póżniej sierściucha do 40 kg po zastosowaniu do czujnków klipsów.Wadą tych ofert bedzie raczej jakość wykonania instalacji. Można pozgadywać? 1- scorpion 2-S.... Security.?
I żadnego obwodowego? Żadnego Kontraktrona w oknie, drzwiach?
Co do firm na S, zgadza się i gratuluję intuicji :D Rozumiem, że oprócz zmiany na Integrę64, zalecasz dorzucić jeszcze "obwodowe i kontraktony"? Wytłumacz laikowi w tej materii o co biega. Doradź też, jeśli mogę prosić, czy batalia między "RK410 Zodiak + RK410" a "KX 15 DDD + KX 15 DT" ma sens i dlaczego. pozdrawiam

pstryczek_elektryczek
30-08-2008, 22:01
jestem tu nowy :oops: , ale od razu mam pytanie. Przedstawie konfiguracje z cenami jakie zaproponowal moj Alarm-fachowiec. Poprosze o opinie, uwagi itd. Z gory serdecznie dziekuje.

Wykaz materiałów potrzebnych do zainstalowania systemu alarmowego:
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3 -185,45zł;
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64 -596,60zł;
3. Moduł linii CA-64E szt.1 -142,00zł;
4. Szyfrator LCD szt. 4 -1654,40zł;
5. Moduł telefoniczny -140,30zł
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah -244,00zł
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe szt.2 -244,00zł
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna szt.5 -160,00zł
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 -2269,20zł
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny szt.3 -142,80zł
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny szt.2 -388,00zł
12. Radiolinia napadowa kpl.1 -244,00zł
Materiały razem: 6410,75zł
13. Robocizna(zainstalowanie wszystkich elementów systemu alarmowego, uruchomienie i zaprogramowanie centrali, szkolenie.) 1500,00zł
PS. jestem z okolic Warszawy i moze to tez ma wplyw na cene :lol:

Nie wiem ale ceny sprzętu to nawet jak na Wawę wysokie.
Niech alarmowiec napisze ci nazwy i typ sprzetu

pablitoo
30-08-2008, 22:48
(...)
Co do firm na S, zgadza się i gratuluję intuicji :D Rozumiem, że oprócz zmiany na Integrę64, zalecasz dorzucić jeszcze "obwodowe i kontraktony"? Wytłumacz laikowi w tej materii o co biega. Doradź też, jeśli mogę prosić, czy batalia między "RK410 Zodiak + RK410" a "KX 15 DDD + KX 15 DT" ma sens i dlaczego. pozdrawiam

Najpierw weź pod uwagę system obwodowy - dopiero później czujki ruchu PIR lub duale ...

Odnośnie firmy na S ... - ostatnio dużo się o tej firmie na naszym forum pisze ... :D
Czy masz już gotowy projekt systemu czy jeszcze nie ?? , czy już masz rozprowadzone okablowanie ??

Henku_wawa
31-08-2008, 13:34
Najpierw weź pod uwagę system obwodowy - dopiero później czujki ruchu PIR lub duale ...

Odnośnie firmy na S ... - ostatnio dużo się o tej firmie na naszym forum pisze ... :D
Czy masz już gotowy projekt systemu czy jeszcze nie ?? , czy już masz rozprowadzone okablowanie ??

witam. okablowanie już mam.
system obwodowy? hmmm... :o niedawno zacząłem czytać ten wątek (wyrywkowo), chciałbym przeczytać jednak cały, jestem już (dopiero) na 2004 roku... sporo się uczę czytając, ale nie mniej pojawia się pytań...

odnośnie firmy na S... - na pewno dotrę do tego wątku wcześniej.

odnośnie ofert z S... i z S...: po lekturze wątku wydaje mi się, że zastanawianie się nad wyższością czujki x nad y jest przedwczesne i że najpierw muszę mieć projekt systemu. Czyli gdzie bym chciał mieć kontraktony, czy z inercyjnymi czy z czujnikami zbicia szyby, czy dołożyć czujnik gazu dymu itp. - dopiero potem wybrać centralkę (bo wybór jest zależny od tego co się chce mieć - to już wiem). Oferta Solida lub Skorpiona tego nie podaje, z prostego powodu - jest standardowa a nie szyta na miarę. Czyli jest do zmiany. O ile będzie można ją zmienić dokładnie wg moich potrzeb, mam nadzieję że tak.

Rozumiem, że jak już będę miał jakąś wizję projektu systemu i jak zamieszczę schemat pomieszczeń (jak to robili poprzednicy), doradzicie...? :D

banko
31-08-2008, 13:55
No i w tym właśnie jest problem firma jak każda idzie na ilość bo z tego są pieniądze. Nikt nie bawi się w żadne projekty. Handlowiec ma jakiś schemat i sprzedaje Ci w/g niego. Dopóki nie zadajesz pytań to skacze obok Ciebie, ale jak już będziesz chciał coś konkretnego i zaczniesz zadawać szczegółowe pytania to zauważysz mniejsze zaineresowanie twoją osoba ze strony handlowca bo po co doczytywać dowiadywać sie mu jak rozwiącać problem żeby zaspokoić Twoje potrzeby jeśli w tym czasie znajdzie 2 innych klientów zaineresowanych produktem i nie wnikajacych w szczegóły. Normalka.

W twoim przypadku jeśli masz okablowanie to jeśli handlowcy wybrali się na wizję lokalną to pewnie policzyli kabelki wystające ze ścian i na podstawie tego propozycja ilościowa sprzętu.

Poczytaj wątek i śmiało zadawaj pytania zamieszczaj rysunki. Na szczęście jest tu kilka osób chetnie dzieląca sie wiedzą i wiedzą co mówią.
Pozdrawiam.

Henku_wawa
31-08-2008, 14:24
dzięki banko

ar***pl
31-08-2008, 14:42
Centrala Integra 64 (więcej wyjść fizycznych na płycie-przydają się + możliwość wysłania większej ilości wiadomości sms po zastosowaniu Gsm),2 manipulatory LCD , 10 czujników pir siemens IR 120C, 1 czujnik Siemens dualny IRM 120, 1 sygnalizator zewnętrzny satel,obudowa Akumulator 17Ah(vds), radiolinia napadowa. Jak policzyłem koszt z montażem ok 3800 brutto , a zyskujesz możliwość posiadania póżniej sierściucha do 40 kg po zastosowaniu do czujnków klipsów.Wadą tych ofert bedzie raczej jakość wykonania instalacji. Można pozgadywać? 1- scorpion 2-S.... Security.?
I żadnego obwodowego? Żadnego Kontraktrona w oknie, drzwiach?
Co do firm na S, zgadza się i gratuluję intuicji :D Rozumiem, że oprócz zmiany na Integrę64, zalecasz dorzucić jeszcze "obwodowe i kontraktony"? Wytłumacz laikowi w tej materii o co biega. Doradź też, jeśli mogę prosić, czy batalia między "RK410 Zodiak + RK410" a "KX 15 DDD + KX 15 DT" ma sens i dlaczego. pozdrawiamCo do czujek to jeśli niechcesz mieć problemów zdecyduj się raczej na prponowane siemensy, są to czujniki w miarę przyjazne małym zwierzętom.W drugiej kolejności wybrałbym chyba te zodiaki rokoneta.Czujniki kontraktronowe montujesz w oknach i każde otwarcie powoduje wcześniej alarm.Możesz stworzyć z kontraktronów strefę i uzbrajać kiedy jesteś w domu, zalecane jest też instalowanie czujników inercyjnych.

lisiorek
02-09-2008, 01:18
jestem tu nowy :oops: , ale od razu mam pytanie. Przedstawie konfiguracje z cenami jakie zaproponowal moj Alarm-fachowiec. Poprosze o opinie, uwagi itd. Z gory serdecznie dziekuje.

Wykaz materiałów potrzebnych do zainstalowania systemu alarmowego:
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3 -185,45zł;
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64 -596,60zł;
3. Moduł linii CA-64E szt.1 -142,00zł;
4. Szyfrator LCD szt. 4 -1654,40zł;
5. Moduł telefoniczny -140,30zł
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah -244,00zł
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe szt.2 -244,00zł
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna szt.5 -160,00zł
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 -2269,20zł
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny szt.3 -142,80zł
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny szt.2 -388,00zł
12. Radiolinia napadowa kpl.1 -244,00zł
Materiały razem: 6410,75zł
13. Robocizna(zainstalowanie wszystkich elementów systemu alarmowego, uruchomienie i zaprogramowanie centrali, szkolenie.) 1500,00zł
PS. jestem z okolic Warszawy i moze to tez ma wplyw na cene :lol:

Nie wiem ale ceny sprzętu to nawet jak na Wawę wysokie.
Niech alarmowiec napisze ci nazwy i typ sprzetu

Witam wieczorową porą. Napisał symbole, ale niektórych ( jak kontaktron na garaże) nie jestem w stanie rozgryźć. Oto one
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64
3. Moduł linii CA-64E
4. Szyfrator INT-KLCD-GR
5. Moduł telefoniczny SM-2
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe KG213-S75
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna MC440
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 TEXECOM Mirage
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny SPW210
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zew. SPLZ-1011
12. Radiolinia napadowa RX-2K

Bardzo proszę o opinię. :oops: Coś pozmieniać? Negocjować inne klawiatury? W garażu według Waszych opinii nie powinna być LCD tylko LED. Z kolei wydaje się że jedna LCD powinna w zupełności wystarczyć, no ale na piętrze i parterze mogą być w końcu 2. Czy tak na prawdę potrzebne mi są duale? Sam nie wiem. Pozdr

ar***pl
02-09-2008, 06:44
jestem tu nowy :oops: , ale od razu mam pytanie. Przedstawie konfiguracje z cenami jakie zaproponowal moj Alarm-fachowiec. Poprosze o opinie, uwagi itd. Z gory serdecznie dziekuje.

Wykaz materiałów potrzebnych do zainstalowania systemu alarmowego:
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3 -185,45zł;
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64 -596,60zł;
3. Moduł linii CA-64E szt.1 -142,00zł;
4. Szyfrator LCD szt. 4 -1654,40zł;
5. Moduł telefoniczny -140,30zł
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah -244,00zł
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe szt.2 -244,00zł
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna szt.5 -160,00zł
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 -2269,20zł
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny szt.3 -142,80zł
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny szt.2 -388,00zł
12. Radiolinia napadowa kpl.1 -244,00zł
Materiały razem: 6410,75zł
13. Robocizna(zainstalowanie wszystkich elementów systemu alarmowego, uruchomienie i zaprogramowanie centrali, szkolenie.) 1500,00zł
PS. jestem z okolic Warszawy i moze to tez ma wplyw na cene :lol:

Nie wiem ale ceny sprzętu to nawet jak na Wawę wysokie.
Niech alarmowiec napisze ci nazwy i typ sprzetu

Witam wieczorową porą. Napisał symbole, ale niektórych ( jak kontaktron na garaże) nie jestem w stanie rozgryźć. Oto one
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64
3. Moduł linii CA-64E
4. Szyfrator INT-KLCD-GR
5. Moduł telefoniczny SM-2
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe KG213-S75
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna MC440
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 TEXECOM Mirage
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny SPW210
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zew. SPLZ-1011
12. Radiolinia napadowa RX-2K

Bardzo proszę o opinię. :oops: Coś pozmieniać? Negocjować inne klawiatury? W garażu według Waszych opinii nie powinna być LCD tylko LED. Z kolei wydaje się że jedna LCD powinna w zupełności wystarczyć, no ale na piętrze i parterze mogą być w końcu 2. Czy tak na prawdę potrzebne mi są duale? Sam nie wiem. PozdrProblem w tym że Integra ma tylko klawiaturę tzw strefową i umożliwia ona obsługę jednej sterfy.Jeśli będziesz miał tylko jedną strefę w domu to ok, ale jeśli więcej to bierz lcd(lepiej chyba dołożyć te 200 zł do klawiatury stefowej i mieć na przyszłość problem z głowy.

lisiorek
02-09-2008, 09:05
[quote=lisiorek]
Witam wieczorową porą. Napisał symbole, ale niektórych ( jak kontaktron na garaże) nie jestem w stanie rozgryźć. Oto one
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64
3. Moduł linii CA-64E
4. Szyfrator INT-KLCD-GR
5. Moduł telefoniczny SM-2
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe KG213-S75
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna MC440
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 TEXECOM Mirage
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny SPW210
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zew. SPLZ-1011
12. Radiolinia napadowa RX-2K

Bardzo proszę o opinię. :oops: Coś pozmieniać? Negocjować inne klawiatury? W garażu według Waszych opinii nie powinna być LCD tylko LED. Z kolei wydaje się że jedna LCD powinna w zupełności wystarczyć, no ale na piętrze i parterze mogą być w końcu 2. Czy tak na prawdę potrzebne mi są duale? Sam nie wiem. PozdrProblem w tym że Integra ma tylko klawiaturę tzw strefową i umożliwia ona obsługę jednej sterfy.Jeśli będziesz miał tylko jedną strefę w domu to ok, ale jeśli więcej to bierz lcd(lepiej chyba dołożyć te 200 zł do klawiatury stefowej i mieć na przyszłość problem z głowy.
Rozumiem, ale jezeli z pziomu garażu będę chciał obsługiwać tylko strefę garażu to jak rozumiem LED moźe być. Resztą, tzn pozostałymi strefami mogę zarządzać z domu?

KillerRabbit
02-09-2008, 22:26
Dostałem właśnie taką wyceną na instalację (dom + garaż wolnostojący)

lNazwa urządzenia jedn ilość Cena netto Wartość netto
Centrala alarmowa Integra 64 szt 1 900,00 900,00
Obudowa centrali szt 1 150,00 150,00
Akumulator 17 Ah szt 1 170,00 170,00
Klawiatura LCD szt 3 450,00 1350,00
Czujnik dualny z torem mikrofali szt 2 180,00 360,00
Czujnik ruchu MR 110 szt 10 100,00 1000,00
Czujnik magnetyczny garażowy szt 1 70,00 70,00
Sygnalizator zewnętrzny Szt 1 150,00 150,00
Razem 4150,00
Czujnik zewnętrzny Bosch szt 2 650,00 1300,00

Programowania, montaż, kable są "gratis" czyli uwzględnione w powyższych cenach. Sprzęt Satela (poza czujnikiem Boscha).

Jak to oceniacie? Drogo?

ar***pl
02-09-2008, 22:32
[quote=lisiorek]
Witam wieczorową porą. Napisał symbole, ale niektórych ( jak kontaktron na garaże) nie jestem w stanie rozgryźć. Oto one
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64
3. Moduł linii CA-64E
4. Szyfrator INT-KLCD-GR
5. Moduł telefoniczny SM-2
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe KG213-S75
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna MC440
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 TEXECOM Mirage
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny SPW210
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zew. SPLZ-1011
12. Radiolinia napadowa RX-2K

Bardzo proszę o opinię. :oops: Coś pozmieniać? Negocjować inne klawiatury? W garażu według Waszych opinii nie powinna być LCD tylko LED. Z kolei wydaje się że jedna LCD powinna w zupełności wystarczyć, no ale na piętrze i parterze mogą być w końcu 2. Czy tak na prawdę potrzebne mi są duale? Sam nie wiem. PozdrProblem w tym że Integra ma tylko klawiaturę tzw strefową i umożliwia ona obsługę jednej sterfy.Jeśli będziesz miał tylko jedną strefę w domu to ok, ale jeśli więcej to bierz lcd(lepiej chyba dołożyć te 200 zł do klawiatury stefowej i mieć na przyszłość problem z głowy.
Rozumiem, ale jezeli z pziomu garażu będę chciał obsługiwać tylko strefę garażu to jak rozumiem LED moźe być. Resztą, tzn pozostałymi strefami mogę zarządzać z domu?
Tak też możesz zrobić, garaż masz wolnostaojący?

ar***pl
02-09-2008, 22:32
[quote=lisiorek]
Witam wieczorową porą. Napisał symbole, ale niektórych ( jak kontaktron na garaże) nie jestem w stanie rozgryźć. Oto one
1. Obudowa centrali z zasilaczem OMI-3
2. Płyta główna centrali INTEGRA 64
3. Moduł linii CA-64E
4. Szyfrator INT-KLCD-GR
5. Moduł telefoniczny SM-2
6. Akumulator bezobsługowy 17Ah
7. Czujnik magnetyczny na wrota garażowe KG213-S75
8. Czujnik magnetyczny na drzwi i okna MC440
9. Czujnik przestrzenny dualny szt.15 TEXECOM Mirage
10. Sygnalizator akustyczny wewnętrzny SPW210
11. Sygnalizator akustyczno-optyczny zew. SPLZ-1011
12. Radiolinia napadowa RX-2K

Bardzo proszę o opinię. :oops: Coś pozmieniać? Negocjować inne klawiatury? W garażu według Waszych opinii nie powinna być LCD tylko LED. Z kolei wydaje się że jedna LCD powinna w zupełności wystarczyć, no ale na piętrze i parterze mogą być w końcu 2. Czy tak na prawdę potrzebne mi są duale? Sam nie wiem. PozdrProblem w tym że Integra ma tylko klawiaturę tzw strefową i umożliwia ona obsługę jednej sterfy.Jeśli będziesz miał tylko jedną strefę w domu to ok, ale jeśli więcej to bierz lcd(lepiej chyba dołożyć te 200 zł do klawiatury stefowej i mieć na przyszłość problem z głowy.
Rozumiem, ale jezeli z pziomu garażu będę chciał obsługiwać tylko strefę garażu to jak rozumiem LED moźe być. Resztą, tzn pozostałymi strefami mogę zarządzać z domu?
Tak też możesz zrobić, garaż masz wolnostaojący?

badboyryba-M05aL
03-09-2008, 08:28
Słuchajcie przeryłem wątek w tył i w przód i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.....


mianowicie - mam rolety sterowane elektrycznie (część przyciskiem na ścianie a część pilotem) firmy somfy. CZy da się to tak zgrać z alarmem (i jak to zrobić), że jak będę wychodził z domu i uzbrajał alarm to rolety będą się zasuwać, a przy wyłączeniu alarmu odsłaniać....



z góry dziękuję za pomoc...


pozdr

pstryczek_elektryczek
03-09-2008, 21:03
pogadj z instalatorem żeby zaprogramowal wyjście na centrali np jako potwierdzenie zał/wył, albo wskażnik czywania. Przedewczystkim co to za system alarmowy

badboyryba-M05aL
04-09-2008, 11:11
no alarmu jeszcze nie mam -ten wybór dopiero przede mną, ale już zawczasu o tym myślę i chcę zrobić wszystko tak, żeby taka możliwość istniała

stąd właśnie moje zapytanie - czy da się to zrobić a jak tak to jak i co trzeba kupić....


biorę pod uwagę też taką możliwość, że wszystkie rolety będą sterowane radiowo...

Bigbeat
04-09-2008, 11:24
Z innej beczki trochę: chcę zrobić sobie powiadomienia via SMS z alarmu. Sprzęt mam, soft też, natomiast nie bardzo mogę się połapać w ofertach naszych krajowych operatorów. Widać ciemny jestem ;)
Abonament? Pre-paid? Jaki? Co proponujecie albo używacie?

civic9
04-09-2008, 12:05
Bigbeat, 2 strony wcześniej było :)

2 najlepsze rozwiązania to chyba:

1. Karta sami swoi, 80 zł (+10 za starter) za 7 m-cy.

2. Abonament za 10 zł w PLUS

http://www.plus.pl/oferta_indywidualna/plus_abonament/promocje/dla_nowych_klientow/superkarta_10/

Abonament ma dodatkowo tą zaletę, że się nagle niespodziewanie środki nie skończą i nie minie jakiś termin ważności.

darekko
04-09-2008, 20:06
Witam,
mam nastepujacy problem:
- Centrala Integra 64 v. 1.06
- Modul Ethm-1 v. 1.2
Chcialbym polaczyc odbydwa urzadzenia w celu programowania przez siec przy uzyciu programu DloadX.
Po podlaczeniu kabelkiem RS (RJ - Pin5) wystepjue awaria "Brak sygn. DTR na porcie RS"

Ustawienia wg. instrukcji producenta, jedynie mam watpliwosci co do polaczenia protow RS, gdyz w instrukcji od ETHM jest opisane polaczenie kablem pin5-pin5, a ta centrala ma port RS na RJ.
Port centrali sprawdzony - dziala w polaczeniu z komputerem
Port modulu ethm sprawdzony - przeprowadzona akualizacja firmware.

Moze ktos spotkal sie juz z tym problemem i moze cos podpowiedziec?
Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Miros5
04-09-2008, 20:10
witam

bardzo prosilbym o namiar na jakiegos instalatora, ktory zna sie na rzeczy.
mam wg mnie fajna instalacje obwodowa za namowa zbycha zrobilem wszystko jak nalezy mimo ze instalator sie dziwil po co mi to a po co tak i tak. byl tylko do podlaczenia i odpalenia. koncepcja byla moja z poprawkami zbycha. dzialalo to fajnie ale od jakiegos czasu sa problemy.

niby to expander szwankuje wiec zostal wymieniony. teraz na wejsciach 10, 12, 14, 16 pojawily sie sabotaze (bez wzgledu jaka czujke podlacze to ma sabotaz na tym wejsciu na innym nie). wiec instalator mowi ze to napewno plyta glowna jest skopana i ze pewnie tamten expander byl ok. wiec wymienilem plyte glowna.
aha...centrala to INTEGRA 64.
Witam,
Ja tez jestem ze Szczecina. Czy mógłbyś zdradzić, kto zakładał Ci alarm, żebym przypadkiem na tą firmę nie trafił, bo właśnie szukam instalatora? pozdrawiam Miros5
przez 3 tygodnie bylo ok a wczoraj nagle mimo ze system byl nieuzbrojony znowu wszedl alarm. dzisiaj znowu jakies alarmy (nie wiem jakie bo mnie na razie nie ma w domu - ale na pewno cos jest nie tak).

nie chce dociekac co jest nie tak w systemie z obecnym instalatorem poniewaz on nawet nie wie jak sprawdzic wersje oprogramowania.

prosze zatem jesli ktos ma namiary na kogos obeznanego w tym fachu a zwlaszcza w trouibleshooting o namiar.

jestem ze szczecina i rozumiem ze dochodzi jeszcze kwestia dojazdu ale zaplacilem zbyt duzo za cala instalacje aby system byl bezuzyteczny.

ZBYCHU: czy nie chcialoby ci sie przyjechac do szczecina ?
mysle ze tak w polowie pazdziernika jak bede w domu po urlopie...

z gory dzieki za pomoc oraz jakies namiary
Może spróbuj nawet sam ( nie wiem na ile jesteś techniczny) podłaczyć rezystor bezpośrednio do wejść centrali (modułów) na np 2-3 dni i zobacz co sie dzieje. Jeśli będziesz miał dalej problemy winne są urządzenia jeśli nie to szukaj dalej w czujnikach albo niestety w kablach.

ar***pl
04-09-2008, 21:54
Witam,
mam nastepujacy problem:
- Centrala Integra 64 v. 1.06
- Modul Ethm-1 v. 1.2
Chcialbym polaczyc odbydwa urzadzenia w celu programowania przez siec przy uzyciu programu DloadX.
Po podlaczeniu kabelkiem RS (RJ - Pin5) wystepjue awaria "Brak sygn. DTR na porcie RS"

Ustawienia wg. instrukcji producenta, jedynie mam watpliwosci co do polaczenia protow RS, gdyz w instrukcji od ETHM jest opisane polaczenie kablem pin5-pin5, a ta centrala ma port RS na RJ.
Port centrali sprawdzony - dziala w polaczeniu z komputerem
Port modulu ethm sprawdzony - przeprowadzona akualizacja firmware.

Moze ktos spotkal sie juz z tym problemem i moze cos podpowiedziec?
Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Złacze rs na rj jest od niedawna, przedtem było właśnie pin5.Może masz walnięty kabelek.Sprawdź też ustawienia czy nie uruchomiłeś czasami modemu zewnętrznego.

darekko
04-09-2008, 22:25
Witam,
mam nastepujacy problem:
- Centrala Integra 64 v. 1.06
- Modul Ethm-1 v. 1.2
Chcialbym polaczyc odbydwa urzadzenia w celu programowania przez siec przy uzyciu programu DloadX.
Po podlaczeniu kabelkiem RS (RJ - Pin5) wystepjue awaria "Brak sygn. DTR na porcie RS"

Ustawienia wg. instrukcji producenta, jedynie mam watpliwosci co do polaczenia protow RS, gdyz w instrukcji od ETHM jest opisane polaczenie kablem pin5-pin5, a ta centrala ma port RS na RJ.
Port centrali sprawdzony - dziala w polaczeniu z komputerem
Port modulu ethm sprawdzony - przeprowadzona akualizacja firmware.

Moze ktos spotkal sie juz z tym problemem i moze cos podpowiedziec?
Z gory dziekuje i pozdrawiam.
Złacze rs na rj jest od niedawna, przedtem było właśnie pin5.Może masz walnięty kabelek.Sprawdź też ustawienia czy nie uruchomiłeś czasami modemu zewnętrznego.

W nowej instrukcji od Ethm-1 jest narysowany dokladnie kabelek, jest on inny niz ten do programowania ethm'a tzn jest krosowany.
Jako, ze mialem w Favorites link do starej strony Satel'a (ktora nadal dziala) to nie mialem pojecia o istnieniu nowych instukcji.
Teraz wszystko smiga, dla zainteresowanych link:
http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/ethm1_io_pl_0708.pdf

Pozdrawiam
Darek

civic9
04-09-2008, 23:01
hej,

mam sygnalizator SP-4002 satela z własnym akumulatorem.

jak go będę potrzebował na chwilę odłączyć przy wykonywaniu elewacji, to co zrobić, żeby nie wyło?

bo pewnie zacznie zaraz po otwarciu obudowy, zasilania też odciąć nie można. a muszę otworzyć, żeby wypuścić zapas kabelka :)

dzięki

badboyryba-M05aL
04-09-2008, 23:09
widzę, że nikt chyba nie wie jak połączyć sterowanie roletami z alarmem

ar***pl
05-09-2008, 00:11
widzę, że nikt chyba nie wie jak połączyć sterowanie roletami z alarmem
Pewnie ktoś coś wie.Najprościej - z sygnału uzbrojenia -rozbrojenia, jesli sam jeszcze nie wiesz jaki system alarmowy będziesz miał. Polecam satela integrę, są tam wyjścia do sterowania rolet.Co do osprzętu po stronie rolet, to musisz sobie kupić moduł wejść sterujących (Nice to sprzedaje ,somfy nie wiem) podłączasz wyjście centrali alarmowej z wejściem modułu i wszystko działa . Problem jest jeśli twój system rolet nie posiada takiego modułu, zostaje rozkręcenie jedego pilota i wysterowanie jego przycisków.

civic9
05-09-2008, 00:31
widzę, że nikt chyba nie wie jak połączyć sterowanie roletami z alarmem
Pewnie ktoś coś wie.Najprościej - z sygnału uzbrojenia -rozbrojenia, jesli sam jeszcze nie wiesz jaki system alarmowy będziesz miał. Polecam satela integrę, są tam wyjścia do sterowania rolet.Co do osprzętu po stronie rolet, to musisz sobie kupić moduł wejść sterujących (Nice to sprzedaje ,somfy nie wiem) podłączasz wyjście centrali alarmowej z wejściem modułu i wszystko działa . Problem jest jeśli twój system rolet nie posiada takiego modułu, zostaje rozkręcenie jedego pilota i wysterowanie jego przycisków.

Dodam do tego bo przetestowałem na własnej skórze - w przypadku czujek inercyjnych trzeba spowodować zamknięcie przed uzbrojeniem czujek inercyjnych, inaczej (równoległe uzbrojenie i rozpoczęcie opuszczania) możemy mieć alarmy tuż po uzbrojeniu. albo sygnał ze sterownika rolet (nie wiem czy z somfy można wyprowadzić) do centrali alarmowej, który dokładnie na czas ruchu rolet będzie deaktywował takie czujki.

Jeśli jest zrobione sterowanie grupowe dla wszystkich rolet to może wystarczy się wpiąć z wyjściem z alarmu pod sterownik grupowy. Bez grupowego będzie problem z tymi sterowanymi ręcznie (tzn. nie bezprzewodowo), bo będzie trzeba z alarmu do każdego sterownika doprowadzić kabelek.

Bigbeat
05-09-2008, 09:28
Bigbeat, 2 strony wcześniej było :)

Ooops - przegapiłem :oops:
Dzięki!

EZS
05-09-2008, 11:53
Panowie, mam puzzle do złożenia
Potrzebuję jakąś centralę bezprzewodową satela z powiadamianiem drogą radiową , która by współpracowała z kontraktonami elmesa.

Albo co sądzicie o centrali Elmes CB32. Czytałam, ze są problemy z sygnałem zwrotnym z czujek???

Miałam brać jablotron ale cena 10 kontraktonów mnie zabiła. Szukam czegoś tańszego a w miarę dobrego. Kontraktony są koniecznością (pies duuuży i w domu), również warunek bezprzewodowe i nic z telefonem, wszystko na radio albo GSM.
Twierdzy robić nie muszę i wszystkie wyszukane rozwiązania odpadają. Pan instalator mi proponuje opcje po 6 tyś, ja mogę zapłacić max 3.
I co???

ar***pl
06-09-2008, 20:04
Panowie, mam puzzle do złożenia
Potrzebuję jakąś centralę bezprzewodową satela z powiadamianiem drogą radiową , która by współpracowała z kontraktonami elmesa.

Albo co sądzicie o centrali Elmes CB32. Czytałam, ze są problemy z sygnałem zwrotnym z czujek???

Miałam brać jablotron ale cena 10 kontraktonów mnie zabiła. Szukam czegoś tańszego a w miarę dobrego. Kontraktony są koniecznością (pies duuuży i w domu), również warunek bezprzewodowe i nic z telefonem, wszystko na radio albo GSM.
Twierdzy robić nie muszę i wszystkie wyszukane rozwiązania odpadają. Pan instalator mi proponuje opcje po 6 tyś, ja mogę zapłacić max 3.
I co???
Proponuję rozważyć :integre 24 , moduł acu 100, 10 szt kontraktronów satela amd-100 , klawiatura lcd, sygnalizator ,akumulator ,obudowa.Po cenach sataela wychodzi ok 2900 zł brutto. Daj sobie spokój z elmesem to juz inna epoka.

odaro
08-09-2008, 22:15
Słuchajcie gdzie znajdę instrukcję montażu czujki inercyjnej

Producent dowolny bo chodzi mi o samą idę montażu.

Szukałem ale chyba słabo.... :)

civic9
08-09-2008, 22:25
Słuchajcie gdzie znajdę instrukcję montażu czujki inercyjnej

Producent dowolny bo chodzi mi o samą idę montażu.



http://www.janexint.com.pl/ss_cz_wi.html

odaro
10-09-2008, 21:35
W budynku gospodarczym wolno stojącym chcę zamontować 5 czujek alarmowych to ile żyłowy przewód mam położyć w ziemi czy 2 przewody 10x2x0.5
czyli razem będzie 20 żył wystarczy.

W budynku tym jest garaż z dwoma bramami wjazdowymi zamontować 2 kontaktrony za jednej linii czy lepiej każda brama na oddzielnej lini

Ma to być kabel żelowany a czy musi być ekranowany?

Trochę namieszałem z tymi kablami napisałem że chcę położyć 2 przewody 10x2x0,5 a tak naprawdę myślałem o 5x2x0,5

Dlatego zapytam jeszcze raz :lol: czy 2 przewody 5x2x0.5 wystarczą do 5 czujek i klawiatury strefowej.

banko
10-09-2008, 22:55
W budynku gospodarczym wolno stojącym chcę zamontować 5 czujek alarmowych to ile żyłowy przewód mam położyć w ziemi czy 2 przewody 10x2x0.5
czyli razem będzie 20 żył wystarczy.

W budynku tym jest garaż z dwoma bramami wjazdowymi zamontować 2 kontaktrony za jednej linii czy lepiej każda brama na oddzielnej lini

Ma to być kabel żelowany a czy musi być ekranowany?



Nie musi być ekranowany. Spokojnie moźesz położyć taki przewód jak podałeś, a może położyć jeden przewód 10x0,5 i w budynku gospodarczym zamontować modół rozszerzeń ( jeśli centrala na to pozwala) zawsze kiedyś można dożucić będzie kolejne urządzenia.

odaro
10-09-2008, 23:03
[quote=odaro]

Nie musi być ekranowany. Spokojnie moźesz położyć taki przewód jak podałeś, a może położyć jeden przewód 10x0,5 i w budynku gospodarczym zamontować modół rozszerzeń ( jeśli centrala na to pozwala) zawsze kiedyś można dożucić będzie kolejne urządzenia.

Ta centrala nie ma modułów rozszerzeń.

Czy na te wszystkie czujki może być wspólne zasilanie

odaro
12-09-2008, 09:05
Zbych czy jesteś jedyną osobą która potrafi instalować kontaktrony w oknach.

Był u mnie instalator i twierdzi że po obsadzeniu okien nie da się już zainstalować kontaktronów od dołu.

Czy rzeczywiście mówi prawdę czyli najpierw trzeba zainstalować kontaktron w oknie a dopiero poźniej takie okno w murze.

Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba

Mice
12-09-2008, 10:47
Zbych czy jesteś jedyną osobą która potrafi instalować kontaktrony w oknach.

Był u mnie instalator i twierdzi że po obsadzeniu okien nie da się już zainstalować kontaktronów od dołu.

Czy rzeczywiście mówi prawdę czyli najpierw trzeba zainstalować kontaktron w oknie a dopiero poźniej takie okno w murze.

Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba
Po zamontowaniu okna nadal można powiercić otwory ale jest to bardziej upierdliwe (wiercenie np. w skrzydle od dołu czy od góry).
W oknach zwykłych nawiercał mi człowiek od okien (fakt, że znajomy, ale nie było problemów), w veluxach wierciliśmy sami. Wszystkie okna były już zamontowane.
Od czego miałyby pękać szyby to nie wiem, przecież to wiertło w granicach 6,5-8,8mm w zależności od firmy prod. W skrzydle można też zamiast wiercić zamontować (przykręcić lub przykleić) magnesy neodymowe i wtedy to już prosta sprawa

EZS
12-09-2008, 11:26
nadal trawię kwestie alarmowe.
Miał być zewnętrzny, odpadł
miały być kontraktony - na razie w zawieszeniu
Problemem jest pies 80 cm i 35 kg.
Pies siedzi w domu (jak chce, oczywiście, ale też jak nas nie ma)

Pytanie więc mam takie:
Czy czujki jablotronu, te ruchu PIR, wewnętrzne, można zainstalować DO GÓRY NOGAMI?? czytałam o takiej opcji, one mają "promienie" w poziomie i w dół. W tym wypadku byłyby na wysokości 120 cm w poziomie i w górę. Pies by się zmieścił.........., człowiek by wzbudził (chyba, ze na czworakach by biegał za psem, w co wątpię 8) ). Ma to sens???

odaro
12-09-2008, 16:46
Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba
Po zamontowaniu okna nadal można powiercić otwory ale jest to bardziej upierdliwe (wiercenie np. w skrzydle od dołu czy od góry).
W oknach zwykłych nawiercał mi człowiek od okien (fakt, że znajomy, ale nie było problemów), w veluxach wierciliśmy sami. Wszystkie okna były już zamontowane.


A ten magnes który jest w ramie ościeżnicy to jak się montuje trzeba wiercić ramę ościeżnicy od dołu no bo po zamontowaniu okien może to być problem

odaro
12-09-2008, 19:32
Słuchajcie a jak powinienem wyprowadzić kable pod kontaktrony na bramie garażowej tzn zostawić kabel w rogu na górze czy na dole

Gdzie powinny być montowane kontraktowy w bramie garażowej

Sprawa dla mnie pilna bo jeszcze jutro rano mogę to poprawić.

civic9
12-09-2008, 20:21
na wszelki wypadek, jakby żaden z naszych guru nie odpowiedział:
poszukaj w google'u - kontaktron najazdowy

http://www.google.pl/search?q=kontaktron+najazdowy

więc imho raczej na dole.

odaro
12-09-2008, 20:35
na wszelki wypadek, jakby żaden z naszych guru nie odpowiedział:
poszukaj w google'u - kontaktron najazdowy

http://www.google.pl/search?q=kontaktron+najazdowy

więc imho raczej na dole.

A mnie instalator kiedyś tłumaczył że na dół mogę dać tylko przemysłowe kontraktony które są bardzo drogie.

Jak dam zwykłe domowe wtedy ruchy bramy spowodowane wiatrem mogą powodować fałszywe alarmy dlatego zalecał na górze.

A już głupi jestem i nie wiem jak będzie lepiej.

ar***pl
12-09-2008, 22:49
Słuchajcie a jak powinienem wyprowadzić kable pod kontaktrony na bramie garażowej tzn zostawić kabel w rogu na górze czy na dole

Gdzie powinny być montowane kontraktowy w bramie garażowej

Sprawa dla mnie pilna bo jeszcze jutro rano mogę to poprawić.
Przewód wyprowadź obok bramy na dole, kontraktron najazdowy zazwyczaj ma przewód w peszlu plastkowym lub stalowym długości 40-50 cm .Na końcu możesz przewody połączyć w puszce.

ar***pl
12-09-2008, 22:53
Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba
Po zamontowaniu okna nadal można powiercić otwory ale jest to bardziej upierdliwe (wiercenie np. w skrzydle od dołu czy od góry).
W oknach zwykłych nawiercał mi człowiek od okien (fakt, że znajomy, ale nie było problemów), w veluxach wierciliśmy sami. Wszystkie okna były już zamontowane.


A ten magnes który jest w ramie ościeżnicy to jak się montuje trzeba wiercić ramę ościeżnicy od dołu no bo po zamontowaniu okien może to być problem
Ktoś tu już pisał, możesz użyć magnesów neodymowych pierścieniowych, są płaskie i jedyny otwór jaki będziesz miał w ramie okna to ten od śrubki mocującej magnes.Co do pęknięcia szyby , to bzdura twojemu instalatorowi się po prostu nie chciało albo poszedł na łatwiznę.Oczywiście są okna w których magnesów wpuszczanych się nie montuje, ale od tego masz wspomniane neodymówki.

ar***pl
12-09-2008, 22:56
nadal trawię kwestie alarmowe.
Miał być zewnętrzny, odpadł
miały być kontraktony - na razie w zawieszeniu
Problemem jest pies 80 cm i 35 kg.
Pies siedzi w domu (jak chce, oczywiście, ale też jak nas nie ma)

Pytanie więc mam takie:
Czy czujki jablotronu, te ruchu PIR, wewnętrzne, można zainstalować DO GÓRY NOGAMI?? czytałam o takiej opcji, one mają "promienie" w poziomie i w dół. W tym wypadku byłyby na wysokości 120 cm w poziomie i w górę. Pies by się zmieścił.........., człowiek by wzbudził (chyba, ze na czworakach by biegał za psem, w co wątpię 8) ). Ma to sens???
A nie lepiej zrezygnować na razie z czujek ruchu , i założyć jednak kontraktrony?

adam_mk
13-09-2008, 00:25
Rozważaliście szoksensory na framudze?
Adam M.

EZS
13-09-2008, 21:51
nadal trawię kwestie alarmowe.
Miał być zewnętrzny, odpadł
miały być kontraktony - na razie w zawieszeniu
Problemem jest pies 80 cm i 35 kg.
Pies siedzi w domu (jak chce, oczywiście, ale też jak nas nie ma)

Pytanie więc mam takie:
Czy czujki jablotronu, te ruchu PIR, wewnętrzne, można zainstalować DO GÓRY NOGAMI?? czytałam o takiej opcji, one mają "promienie" w poziomie i w dół. W tym wypadku byłyby na wysokości 120 cm w poziomie i w górę. Pies by się zmieścił.........., człowiek by wzbudził (chyba, ze na czworakach by biegał za psem, w co wątpię 8) ). Ma to sens???
A nie lepiej zrezygnować na razie z czujek ruchu , i założyć jednak kontraktrony?

Nie do końca. Te kontraktony miały być na żaluzjach. A nie wszystkie tolerują warunki zewnętrzne...
To jak z tymi czujkami do góry nogami???

odaro
14-09-2008, 11:16
Co jest grane powiedzcie mi.

Chciałem zrobić alarm w podobny sposób jak robi to Zbych czyli podstawa kontaktrony i czujki inercyjne jak uzupełnienie czujki PIR i co ano już 5 instalatorów zwiało od mnie z budowy jak powiedziałem im czego oczekuje.

Z tego wszystkiego to najbardziej wystraszyły ich czujki inercyjne lub montaż wpuszczanych kontraktonów ale ile się przy tym nasłuchałem ciekawych teorii :lol:

No i nie pozostaje mi nic innego jak samemu narazie poprowadzić okablowanie a później martwić się co dalej.

Ale tu pojawiają sie pierwsze wątpliwości.

np jak poprowadzić kable do czujki inercyjnej na środku okna od góry czy może od dołu tak jak pod kontaktron. Ile żył potrzeba pod inercyjną.

Czy można zrobić tak wyrzucę na zewnątrz żelowany kabel z którego później w przyszłości pociągnę kable pod czujki zewnętrzne, zrobię jakieś rozgałęzienia w puszce. Tylko czy ta puszka to dobry pomysł

Czy kable alarmowe można prowadzić razem z skrętka komputerową UTP.

Depi
14-09-2008, 12:08
Posłuchajcie, Szanowni Panowie,

Budowa wchodzi w fazę decydującą (khe khe) i coraz więcej drogich, a łątwych do uniesienia rzeczy na niej się wala, więc chciałbym szybciorem uruchomić jakiś choćby prowizoryczny alarm. W związku z tym pytanie:

- czy centralka Satel Integra ma firmowo wgrany już jakiś prosty program, ew. czy można to w kilka chwil ustawić po prostej konfiguracji, żeby podpiąc ze 2 czujki i żeby hulało? Sciągnąłem sobie instrukcję, ale nie bardzo mam czas w tej chwili ją studiowac, podobnie jak wątek - czytam powoli i jestem już na -nastej stronie (czyli jedynie 50 jeszcze zostało :) ).
- czy Panowie Instalatorzy tu obecni sprzedajecie produkty tutaj wymieniane? Np. _ZBYCH_ chwali kontaktrony CMINI....
- gdzieś na początku wątku coś ktoś wspomniał, że jak instalator nie podpisze książeczki, to będzie niedobrze. No a jak ja sam będę (wespół np. z Panem elektrykiem) swoim instalatorem? Musze kogoś znaleźć, żeby podbijał mi papiery?

Adamol
14-09-2008, 12:21
Koledzy Forumowicze,

starałem się przeczytać cały wątek, ale z braku czasu dotychczas mi się to nie udało, a jutro muszę ostatecznie zdecydować się na instalację alarmową.

Zaproponowano mi następujące elementy instalacji:

Materiały instalacyjne - 600 netto
Płyta główna centrali INTEGRA 32 - 339 netto
Obudowa centrali alarmowej z zasilaczem na akumulator 18Ah - 96 netto
Klawiatura LCD INTEGRA - 309 netto
Sygnalizator wewnętrzny SPW-100 - 35 netto
Kontraktron garażowy - 33 netto
Czujka PIR NEXT PLUS 12 szt. - 44zł/szt = 528 netto
Kontraktron magnetyczny boczny brązowy 19 szt - 7,7 zł/szt. = 146,3
Akumulator 18 Ah 12V - 159 netto
Sygnalizator TSZ4D zewnętrzny - 83 netto.
Exspander 8 wejść CA-64 E - 3 szt. - 118 zł/szt. = 354
Czujka czadu (tlenku węgla) DG-1 CO - 2 szt - 149 zł/szt. = 298
Czujka gazu ziemnego (metanu) DG-1 ME - 149 netto
razem netto 3129,3
razem brutto 3818

Położenie instalacji, montaż, uruchomienie, programowanie - 1900 PLN
szkolenie, podłączenie monitoringu


DO ZAPŁATY 5718,00 PLN
Materiały instalacyjne - koszt szacunkowy RAZEM

Dom średniej wielkości + garaż
Monitoring za pośrednictwem radiówki
Instalacja ma być nowoczesna i funkcjonalna.
Mam pytanie odnośnie kontaktronów (wiem, że było, ale nie mogę znaleźć):
dlaczego lepiej jest zamontować je profilu a nie na? Czy zbytnio nie ingeruje się w profil?
Zaproponowano mi Centralę Integra 32. Czy warto zmienić to na Integrę 64?
Czy 'rozbrajanie' garażu za pomocą pilota jest 'bezpieczne', czy lepszy będzie klawiatura?
Czy kontaktrony montować również w oknach dachowych?
Czy pomysł, żeby nocą, kiedy domownicy śpią zabezpieczone były tylko przegrody zewnętrzne za pomocą kontaktronów oraz garaż za pomocą czujników kontaktronów oraz pir'ów jest dobry?
Proszę poradźcie mi co jeszcze warto, co jest zbędne.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
Adam

ar***pl
14-09-2008, 18:20
Koledzy Forumowicze,

starałem się przeczytać cały wątek, ale z braku czasu dotychczas mi się to nie udało, a jutro muszę ostatecznie zdecydować się na instalację alarmową.

Zaproponowano mi następujące elementy instalacji:

Materiały instalacyjne - 600 netto
Płyta główna centrali INTEGRA 32 - 339 netto
Obudowa centrali alarmowej z zasilaczem na akumulator 18Ah - 96 netto
Klawiatura LCD INTEGRA - 309 netto
Sygnalizator wewnętrzny SPW-100 - 35 netto
Kontraktron garażowy - 33 netto
Czujka PIR NEXT PLUS 12 szt. - 44zł/szt = 528 netto
Kontraktron magnetyczny boczny brązowy 19 szt - 7,7 zł/szt. = 146,3
Akumulator 18 Ah 12V - 159 netto
Sygnalizator TSZ4D zewnętrzny - 83 netto.
Exspander 8 wejść CA-64 E - 3 szt. - 118 zł/szt. = 354
Czujka czadu (tlenku węgla) DG-1 CO - 2 szt - 149 zł/szt. = 298
Czujka gazu ziemnego (metanu) DG-1 ME - 149 netto
razem netto 3129,3
razem brutto 3818

Położenie instalacji, montaż, uruchomienie, programowanie - 1900 PLN
szkolenie, podłączenie monitoringu


DO ZAPŁATY 5718,00 PLN
Materiały instalacyjne - koszt szacunkowy RAZEM

Dom średniej wielkości + garaż
Monitoring za pośrednictwem radiówki
Instalacja ma być nowoczesna i funkcjonalna.
Mam pytanie odnośnie kontaktronów (wiem, że było, ale nie mogę znaleźć):
dlaczego lepiej jest zamontować je profilu a nie na? Czy zbytnio nie ingeruje się w profil?
Zaproponowano mi Centralę Integra 32. Czy warto zmienić to na Integrę 64?
Czy 'rozbrajanie' garażu za pomocą pilota jest 'bezpieczne', czy lepszy będzie klawiatura?
Czy kontaktrony montować również w oknach dachowych?
Czy pomysł, żeby nocą, kiedy domownicy śpią zabezpieczone były tylko przegrody zewnętrzne za pomocą kontaktronów oraz garaż za pomocą czujników kontaktronów oraz pir'ów jest dobry?
Proszę poradźcie mi co jeszcze warto, co jest zbędne.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
AdamWitam
Napewono juz w tej konfiguracji wybór integry 32 jest bezsensowny, zmień na 64 (ma mocniejszy zasilacz i więcej wyjść tak wysokoprądowych jaki niskoprądowych , różnica cenowa jest niewielka ponieważ możesz kupić o jeden mniej moduł ca-64e ), co do okien to niekoniecznie trzeba przewiercić profil wzmacniający który przecież nie zajmuje całego profilu okna.
Kontraktrony można montować również w oknach dachowych, dobrze zamontować również czujniki inercyjne na oknach , a na pewno w drzwiach balkonowych na parterze jeśli są.Co do wyceny materiałów nie ma się do czego przyczepić, zmieniłbym tylko czujniki pir na inne Nexty visonica to według mnie niezbyt pewne czujniki.

Juno
14-09-2008, 18:21
Witam

Mam 4 okienka piwniczne: 60x90cm, tylko uchylne. Na zewnątrz okien świetliki, na świetlikach kraty. W jaki sposób mogę zamontować kontaktrony do krat, żeby nie były widoczne przez intruza ?

ar***pl
14-09-2008, 18:24
Posłuchajcie, Szanowni Panowie,

Budowa wchodzi w fazę decydującą (khe khe) i coraz więcej drogich, a łątwych do uniesienia rzeczy na niej się wala, więc chciałbym szybciorem uruchomić jakiś choćby prowizoryczny alarm. W związku z tym pytanie:

- czy centralka Satel Integra ma firmowo wgrany już jakiś prosty program, ew. czy można to w kilka chwil ustawić po prostej konfiguracji, żeby podpiąc ze 2 czujki i żeby hulało? Sciągnąłem sobie instrukcję, ale nie bardzo mam czas w tej chwili ją studiowac, podobnie jak wątek - czytam powoli i jestem już na -nastej stronie (czyli jedynie 50 jeszcze zostało :) ).
- czy Panowie Instalatorzy tu obecni sprzedajecie produkty tutaj wymieniane? Np. _ZBYCH_ chwali kontaktrony CMINI....
- gdzieś na początku wątku coś ktoś wspomniał, że jak instalator nie podpisze książeczki, to będzie niedobrze. No a jak ja sam będę (wespół np. z Panem elektrykiem) swoim instalatorem? Musze kogoś znaleźć, żeby podbijał mi papiery?
Integra ma program fabryczny, który musisz dostosować do swoich potrzeb, nie wiem o co ci chodzi z książeczką (o gwarancje?).Spotkałem się ostatnio na obiekcie że po zaistnieniu włamania , ubezpieczyciel zażądał przedstawienia do wglądu licencji osoby która instalowała lub konserwuje system alarmowy.

ar***pl
14-09-2008, 18:27
Witam

Mam 4 okienka piwniczne: 60x90cm, tylko uchylne. Na zewnątrz okien świetliki, na świetlikach kraty. W jaki sposób mogę zamontować kontaktrony do krat, żeby nie były widoczne przez intruza ?
Może jakiś zdjęcie tych krat?
Ale czy to ma sens?

Adamol
14-09-2008, 18:30
Napewono juz w tej konfiguracji wybór integry 32 jest bezsensowny, zmień na 64 (ma mocniejszy zasilacz i więcej wyjść tak wysokoprądowych jaki niskoprądowych , różnica cenowa jest niewielka ponieważ możesz kupić o jeden mniej moduł ca-64e ), co do okien to niekoniecznie trzeba przewiercić profil wzmacniający który przecież nie zajmuje całego profilu okna.
Kontraktrony można montować również w oknach dachowych, dobrze zamontować również czujniki inercyjne na oknach , a na pewno w drzwiach balkonowych na parterze jeśli są.Co do wyceny materiałów nie ma się do czego przyczepić, zmieniłbym tylko czujniki pir na inne Nexty visonica to według mnie niezbyt pewne czujniki.
Dzięki wielkie za podpowiedź.
A czy kontaktrony nie mogą być po prostu przykręcone? Obawiam się, czy wykonawca zrobi to na tyle dobrze, żeby nie uszkodzić okna.
Pozdrawiam
Adam

ar***pl
14-09-2008, 18:56
Napewono juz w tej konfiguracji wybór integry 32 jest bezsensowny, zmień na 64 (ma mocniejszy zasilacz i więcej wyjść tak wysokoprądowych jaki niskoprądowych , różnica cenowa jest niewielka ponieważ możesz kupić o jeden mniej moduł ca-64e ), co do okien to niekoniecznie trzeba przewiercić profil wzmacniający który przecież nie zajmuje całego profilu okna.
Kontraktrony można montować również w oknach dachowych, dobrze zamontować również czujniki inercyjne na oknach , a na pewno w drzwiach balkonowych na parterze jeśli są.Co do wyceny materiałów nie ma się do czego przyczepić, zmieniłbym tylko czujniki pir na inne Nexty visonica to według mnie niezbyt pewne czujniki.
Dzięki wielkie za podpowiedź.
A czy kontaktrony nie mogą być po prostu przykręcone? Obawiam się, czy wykonawca zrobi to na tyle dobrze, żeby nie uszkodzić okna.
Pozdrawiam
Adam
oczywiście mogą być przykęcone, ale robisz to na kilkanaście lat.
Wpuszczanych nie widać, żadnych śrubek itp. Pozatym zapytaj instalatora, montaż kontraktronów napowierzchniowych jest łatwiejsze dla niego (i szybsze) więc może nie chce się facet wysilać, ale może umie to zrobić?

Juno
14-09-2008, 19:00
Krat jeszcze nie mam. A co do sensu, to myślę, że ma to sens. Płaskie kraty na świetlikach są potrzebne ze względów bezpieczeństwa. Natomiast jeżeli intruz miałby dobrać się do piwnicy przez okna, to lepiej go zatrzymać przy otwieraniu (wyjmowaniu) krat niż wywalaniu okna.

EZS
14-09-2008, 21:18
Czy czujki jablotronu, te ruchu PIR, wewnętrzne, można zainstalować DO GÓRY NOGAMI?? czytałam o takiej opcji, one mają "promienie" w poziomie i w dół. W tym wypadku byłyby na wysokości 120 cm w poziomie i w górę. Pies by się zmieścił.........., człowiek by wzbudził (chyba, ze na czworakach by biegał za psem, w co wątpię 8) ). Ma to sens???

A co z moim pytaniem???

_ZBYCH_
14-09-2008, 22:14
Zbych czy jesteś jedyną osobą która potrafi instalować kontaktrony w oknach.

Był u mnie instalator i twierdzi że po obsadzeniu okien nie da się już zainstalować kontaktronów od dołu.

Czy rzeczywiście mówi prawdę czyli najpierw trzeba zainstalować kontaktron w oknie a dopiero poźniej takie okno w murze.

Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba
Niestety, padłeś ofiarą kompletnej ignorancji instalatorów.
Nie potrafią prawidłowo i estetycznie montować czujników kontaktronowych, albo im się po prostu nie chce i wymyślają jakieś opowieści dziwnej treści.
Łatwiej i szybciej jest im zamontować wewnętrzne czujki ruchu (lub co gorsza tylko zewnętrzne czujki ruchu). Tylko, że to nie to samo, co system obwodowy.

Do każdego okna można zamontować czujnik kontaktronowy wpuszczany w ramę. Bez znaczenia jest, że jest to już okno zamontowane w ścianie. Bez znaczenia jest rodzaj okna, okucia czy szyby

Wiem również, że koledzy z branży mają mi za złe, że tak dokładnie opisałem tu na forum takie systemy i sposób ich wykonania (nasłuchałem się już różnych komentarzy), ale nie dbam o to :)
Większość z nich nie ma pojęcia o prawidłowym zabezpieczeniu mienia, o współpracy zabezpieczeń mechanicznych (okna, drzwi, zamki, okucia, klamki) i elektronicznych (systemy alarmowe). Są po prostu monterami prostych i mało skutecznych alarmów.
Niech się koledzy edukują i montują systemy alarmowe, które się sprawdzają w praktyce, a nie jakieś tam alarmy...

Chyba włożyłem kij w mrowisko... 8)

Depi
14-09-2008, 22:22
Integra ma program fabryczny, który musisz dostosować do swoich potrzeb, nie wiem o co ci chodzi z książeczką (o gwarancje?).Spotkałem się ostatnio na obiekcie że po zaistnieniu włamania , ubezpieczyciel zażądał przedstawienia do wglądu licencji osoby która instalowała lub konserwuje system alarmowy.

OK - czyli jak podłączę ją do prądu i ustawię parę podst. rzeczy (np. jakies hasło) to sobie zacznie buczeć? To dobrze :)

A z książeczką to właśnie to, o czym piszesz a także coś się chyba pojawiało o gwarancji - podobno jest książeczka, do ktorej taki uprawniony instalator wpisuje te konsekracje tfu! konserwacje i bez tego jest wielka lipa... Kurcze - jakaś kolejna korporacja nam wyrosła ;) :lol:

Dzięki za odpowiedz!

odaro
14-09-2008, 22:25
[quote=odaro]Zbych czy jesteś jedyną osobą która potrafi instalować kontaktrony w oknach.

Wiem również, że koledzy z branży mają mi za złe, że tak dokładnie opisałem tu na forum takie systemy i sposób ich wykonania (nasłuchałem się już różnych komentarzy), ale nie dbam o to :)
Większość z nich nie ma pojęcia o prawidłowym zabezpieczeniu mienia, o współpracy zabezpieczeń mechanicznych (okna, drzwi, zamki, okucia, klamki) i elektronicznych (systemy alarmowe). Są po prostu monterami prostych i mało skutecznych alarmów.
Niech się koledzy edukują i montują systemy alarmowe, które się sprawdzają w praktyce, a nie jakieś tam alarmy...

Chyba włożyłem kij w mrowisko... 8)

I bardzo dobrze zrobiłeś bo na brak profesjonalizmu nie powinno być nigdzie miejsca bo jak nazwać instalatora który upiera się że zrobi okablowanie pod cały alarm w jeden dzień albo że na poddaszu nie potrzeba czujek tylko wystarczą na parterze itd mogę wymieniać.

Jest jeszcze jeden problem ja nie mogę znaleźć instalatora który zrobił by mi alarm tak jak to opisałeś na forum wszyscy uciekają w popłochu używając różnych wymówek. Ostatni tydzień spędziłem na rozmowach z instalatorami było ich 5 wszyscy odmówili.

_ZBYCH_
14-09-2008, 22:30
A mnie instalator kiedyś tłumaczył że na dół mogę dać tylko przemysłowe kontraktony które są bardzo drogie.

Jak dam zwykłe domowe wtedy ruchy bramy spowodowane wiatrem mogą powodować fałszywe alarmy dlatego zalecał na górze.

A już głupi jestem i nie wiem jak będzie lepiej.
Znowu jakiś ignorant Ci się trafił... :roll:
Kontaktron najazdowy - około 50 zł - montowany do podłogi.

odaro
14-09-2008, 22:48
A mnie instalator kiedyś tłumaczył że na dół mogę dać tylko przemysłowe kontraktony które są bardzo drogie.

Jak dam zwykłe domowe wtedy ruchy bramy spowodowane wiatrem mogą powodować fałszywe alarmy dlatego zalecał na górze.

A już głupi jestem i nie wiem jak będzie lepiej.
Znowu jakiś ignorant Ci się trafił... :roll:
Kontaktron najazdowy - około 50 zł - montowany do podłogi.

Kolejny upierał sie że przewody YTDY można układać tylko w peszlach ze względu na cienką izolacją mało odporną na uderzenia mechaniczne

Zbych napisał byś taki krótki instruktaż jak poprowadzić przewody pod czujki inercyjne na okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i tarasowe a najlepiej pod okna z Oknoplast Kraków. Kiedy zostawić przewody na dole okna kiedy na górze ile czujek dać przy oknie tarasowym trzy skrzydłowym 1 fix i 2 skrzydła z ruchomy słupkiem itd. Kable będę układał sam a nie wiem tego do końca jak to zrobić poprawnie.

ar***pl
14-09-2008, 23:09
[quote=odaro]Zbych czy jesteś jedyną osobą która potrafi instalować kontaktrony w oknach.

Wiem również, że koledzy z branży mają mi za złe, że tak dokładnie opisałem tu na forum takie systemy i sposób ich wykonania (nasłuchałem się już różnych komentarzy), ale nie dbam o to :)
Większość z nich nie ma pojęcia o prawidłowym zabezpieczeniu mienia, o współpracy zabezpieczeń mechanicznych (okna, drzwi, zamki, okucia, klamki) i elektronicznych (systemy alarmowe). Są po prostu monterami prostych i mało skutecznych alarmów.
Niech się koledzy edukują i montują systemy alarmowe, które się sprawdzają w praktyce, a nie jakieś tam alarmy...

Chyba włożyłem kij w mrowisko... 8)

I bardzo dobrze zrobiłeś bo na brak profesjonalizmu nie powinno być nigdzie miejsca bo jak nazwać instalatora który upiera się że zrobi okablowanie pod cały alarm w jeden dzień albo że na poddaszu nie potrzeba czujek tylko wystarczą na parterze itd mogę wymieniać.

Jest jeszcze jeden problem ja nie mogę znaleźć instalatora który zrobił by mi alarm tak jak to opisałeś na forum wszyscy uciekają w popłochu używając różnych wymówek. Ostatni tydzień spędziłem na rozmowach z instalatorami było ich 5 wszyscy odmówili.
Kurcze to gdzie ty mieszkasz?

ar***pl
14-09-2008, 23:14
A mnie instalator kiedyś tłumaczył że na dół mogę dać tylko przemysłowe kontraktony które są bardzo drogie.

Jak dam zwykłe domowe wtedy ruchy bramy spowodowane wiatrem mogą powodować fałszywe alarmy dlatego zalecał na górze.

A już głupi jestem i nie wiem jak będzie lepiej.
Znowu jakiś ignorant Ci się trafił... :roll:
Kontaktron najazdowy - około 50 zł - montowany do podłogi.

Kolejny upierał sie że przewody YTDY można układać tylko w peszlach ze względu na cienką izolacją mało odporną na uderzenia mechaniczne

Zbych napisał byś taki krótki instruktaż jak poprowadzić przewody pod czujki inercyjne na okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i tarasowe a najlepiej pod okna z Oknoplast Kraków. Kiedy zostawić przewody na dole okna kiedy na górze ile czujek dać przy oknie tarasowym trzy skrzydłowym 1 fix i 2 skrzydła z ruchomy słupkiem itd. Kable będę układał sam a nie wiem tego do końca jak to zrobić poprawnie.
Co do kabla , to tochę racji miał .Trafiły mi się ostatnio przewody kupione przez klienta które izolację zewnętrzną miały tak cienką że strach to było kłaść pod tynk. Ale przewodów np.technokabla , texsim, bitner , madex raczej nie masz się co obawiać.Zależy też w jaki sposób będziesz się z tymi przewodami obchodził (sposób mocowania), jak na blaszki to trzeba mieć po prostu wyczucie.Co do montażu inercyjnych to zbych gdzieś tu na tym forum już to opisywał.

odaro
14-09-2008, 23:27
[quote="odaro"][quote=_ZBYCH_]
Kolejny upierał sie że przewody YTDY można układać tylko w peszlach ze względu na cienką izolacją mało odporną na uderzenia mechaniczne

Co do kabla , to tochę racji miał .Trafiły mi się ostatnio przewody kupione przez klienta które izolację zewnętrzną miały tak cienką że strach to było kłaść pod tynk. Ale przewodów np.technokabla , texsim, bitner , madex raczej nie masz się co obawiać.Zależy też w jaki sposób będziesz się z tymi przewodami obchodził (sposób mocowania), jak na blaszki to trzeba mieć po prostu wyczucie.Co do montażu inercyjnych to zbych gdzieś tu na tym forum już to opisywał.

A jakie masz zdanie na temat kabli firmy Madex

odaro
14-09-2008, 23:28
[quote=_ZBYCH_]


Jest jeszcze jeden problem ja nie mogę znaleźć instalatora który zrobił by mi alarm tak jak to opisałeś na forum wszyscy uciekają w popłochu używając różnych wymówek. Ostatni tydzień spędziłem na rozmowach z instalatorami było ich 5 wszyscy odmówili.
Kurcze to gdzie ty mieszkasz?

No... do Sulejówka nie mam tak daleko :)

ar***pl
14-09-2008, 23:29
[quote=odaro][quote=_ZBYCH_]
Kolejny upierał sie że przewody YTDY można układać tylko w peszlach ze względu na cienką izolacją mało odporną na uderzenia mechaniczne

Co do kabla , to tochę racji miał .Trafiły mi się ostatnio przewody kupione przez klienta które izolację zewnętrzną miały tak cienką że strach to było kłaść pod tynk. Ale przewodów np.technokabla , texsim, bitner , madex raczej nie masz się co obawiać.Zależy też w jaki sposób będziesz się z tymi przewodami obchodził (sposób mocowania), jak na blaszki to trzeba mieć po prostu wyczucie.Co do montażu inercyjnych to zbych gdzieś tu na tym forum już to opisywał.

A jakie masz zdanie na temat kabli firmy Madex
b.dobre ,i fabrykę mam blisko :)

_ZBYCH_
14-09-2008, 23:31
nadal trawię kwestie alarmowe.
Miał być zewnętrzny, odpadł
miały być kontraktony - na razie w zawieszeniu
Problemem jest pies 80 cm i 35 kg.
Pies siedzi w domu (jak chce, oczywiście, ale też jak nas nie ma)

Pytanie więc mam takie:
Czy czujki jablotronu, te ruchu PIR, wewnętrzne, można zainstalować DO GÓRY NOGAMI?? czytałam o takiej opcji, one mają "promienie" w poziomie i w dół. W tym wypadku byłyby na wysokości 120 cm w poziomie i w górę. Pies by się zmieścił.........., człowiek by wzbudził (chyba, ze na czworakach by biegał za psem, w co wątpię 8) ). Ma to sens???
Czujki należy montować zgodnie z instrukcją producenta. Producent nie dopuścił możliwości montażu czujki do góry nogami, więc nie należy jej tak montować!
Producenci czujek do takiego zastosowania przewidzieli inny rodzaj soczewki, tzw. pet aley - kurtyna pozioma. Taka soczewka powoduje wykrywanie ruchu tylko na wysokości montażu czujki.
Pomyśl też o tym, że psy potrafią wchodzić na meble lub skaczą do góry za owadami i w ten sposób naruszają strefę chronioną i powodują niepotrzebne alarmy.

_ZBYCH_
14-09-2008, 23:35
Aha i wszyscy starszą mnie że przy wierceniu pod kontrakton może pęknąć szyba
Po zamontowaniu okna nadal można powiercić otwory ale jest to bardziej upierdliwe (wiercenie np. w skrzydle od dołu czy od góry).
W oknach zwykłych nawiercał mi człowiek od okien (fakt, że znajomy, ale nie było problemów), w veluxach wierciliśmy sami. Wszystkie okna były już zamontowane.


A ten magnes który jest w ramie ościeżnicy to jak się montuje trzeba wiercić ramę ościeżnicy od dołu no bo po zamontowaniu okien może to być problem
Proponuję przejrzeć ten wątek (nawet same zdjęcia i rysunki), a znajdziesz odpowiedź...

Depi
15-09-2008, 09:24
Proponuję przejrzeć ten wątek (nawet same zdjęcia i rysunki), a znajdziesz odpowiedź...

_ZBYCHU_ - próbowałeś kiedyś "przejrzeć ten wątek"? Jest to nie lada wyzwanie! :)

Gelus
15-09-2008, 10:05
Witam....
Ja jestem właśnie 2 dni po lekturze CAŁEGO .....
Wątek tak wyczerpujący..... że właściwie nie mam pytań :-D

Wielki szacun.
Pozdrawiam

ar***pl
15-09-2008, 10:14
Proponuję przejrzeć ten wątek (nawet same zdjęcia i rysunki), a znajdziesz odpowiedź...

_ZBYCHU_ - próbowałeś kiedyś "przejrzeć ten wątek"? Jest to nie lada wyzwanie! :)
strona 57 forum

odaro
15-09-2008, 10:19
Witam....
Ja jestem właśnie 2 dni po lekturze CAŁEGO .....
Wątek tak wyczerpujący..... że właściwie nie mam pytań :-D

Wielki szacun.
Pozdrawiam

Ja jestem dopiero na 20 stronie :cry: ale uparłem się że przeczytam go cały od deski do deski :P

Tylko dlaczego doba ma tylko 24 godz.

Depi
15-09-2008, 10:22
Ja dopiero na 9, ale robię sobie copy-paste co lepszych kawałĸów. Może jakieś HOWTO się z tego skleci po uzupełnieniu przez naszych Ekspertów :)

EZS
15-09-2008, 10:28
Producenci czujek do takiego zastosowania przewidzieli inny rodzaj soczewki, tzw. pet aley - kurtyna pozioma. Taka soczewka powoduje wykrywanie ruchu tylko na wysokości montażu czujki.
Pomyśl też o tym, że psy potrafią wchodzić na meble lub skaczą do góry za owadami i w ten sposób naruszają strefę chronioną i powodują niepotrzebne alarmy.

dzięki
mój pies nie skacze, nie lubi, ślizga sie
:roll:
czy jablotron ma te kurtyny poziome (jakoś się nie spotkałam w ich zestwach czujek z czymś takim) czy mam się przenieść na inną firmę i na jaką?

ar***pl
15-09-2008, 22:20
Producenci czujek do takiego zastosowania przewidzieli inny rodzaj soczewki, tzw. pet aley - kurtyna pozioma. Taka soczewka powoduje wykrywanie ruchu tylko na wysokości montażu czujki.
Pomyśl też o tym, że psy potrafią wchodzić na meble lub skaczą do góry za owadami i w ten sposób naruszają strefę chronioną i powodują niepotrzebne alarmy.

dzięki
mój pies nie skacze, nie lubi, ślizga sie
:roll:
czy jablotron ma te kurtyny poziome (jakoś się nie spotkałam w ich zestwach czujek z czymś takim) czy mam się przenieść na inną firmę i na jaką?
W katalogu który posiadam (jablotron) nie ma soczewek pet alley ani czujek PET.
Pies przebywa w całym domu?Może wystarczy wydzielić mu jakąś strefę.

EZS
16-09-2008, 09:14
pies ma 3/4 parteru, bo nie ma drzwi :-?
ta czujka optex LX-402 jest bezprzewodowa czy przewodowa? Nie mogłam się doczytać nigdzie... i z jaką centralą to może współpracować?
Generalnie widzę, że dla mnie najlepsza byłaby kurtyna pozioma, pet nie pet, każda pozioma działa tak samo, mam nadzieję. Ale preferuję wersję bezprzewodową. Producent nieistotny, centrali jeszcze nie mam... Kupię co będzie trzeba.
I co?
Acha, Jablotron ma peta ale nie kurtynę i do 40 cm wysokości. Mój pies jest za duży.......

poradźcie coś, rozmowa z instalatorami przyprawia mnie o .....
Tu trzeba pomyśleć i znać produkty z różnych firm. takiego jeszcze nie spotkałam...

WS_M05a
16-09-2008, 10:17
Witam Forumowiczów !
Mam pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w tym wątku...
W którym miejscu i jak zamontować czujki inerkcyjne (Impaq plus) oraz kontaktron najazdowy w bramie garażowej 450x225 ? Najlepiej jakieś przykładowe zdjęcia.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc

adam_mk
16-09-2008, 12:49
W całej pełni Cię _ZBYCHU_ popieram!
Trudno o specjalistę od zabezpieczania mienia! Najczęściej spotyka się monterów alarmów, którzy zwykle znają jeden czy dwa ich typy.
Smutne...

Swoją drogą - po co komu integra, która tylko obiadu nie umie ugotować - bo resztę umie, jak chcą ją wykorzystać w raptem 2%? Dla "mocnego" zasilacza?! :o

Adam M.

ar***pl
16-09-2008, 16:07
pies ma 3/4 parteru, bo nie ma drzwi :-?
ta czujka optex LX-402 jest bezprzewodowa czy przewodowa? Nie mogłam się doczytać nigdzie... i z jaką centralą to może współpracować?
Generalnie widzę, że dla mnie najlepsza byłaby kurtyna pozioma, pet nie pet, każda pozioma działa tak samo, mam nadzieję. Ale preferuję wersję bezprzewodową. Producent nieistotny, centrali jeszcze nie mam... Kupię co będzie trzeba.
I co?
Acha, Jablotron ma peta ale nie kurtynę i do 40 cm wysokości. Mój pies jest za duży.......

poradźcie coś, rozmowa z instalatorami przyprawia mnie o .....
Tu trzeba pomyśleć i znać produkty z różnych firm. takiego jeszcze nie spotkałam...
Optex LX-402 To czujka przewodowa.To będzie ból -mało jest nietypowych czujek bezprzewodowych, spróbuj poszukać coś u visonica, może to cię zadowoli:
http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/sysProductActiveByName/[email protected]

lukasz-s
16-09-2008, 23:18
Witam!
Zastanawiam się już jakiś czas nad modułem komunikacji zdalnej z Integrą. Do wyboru ETHM-1 albo któryś GSM. ETHM-1 daje super możlliwości komunikacji ja -> centrala, a GSM centrala ->ja :-).
Teraz pytanie czy mając ETHM mogę jakoś to wszystko ustawić tak żeby system mnie informował np.SMS-em/mailem o uzbrojeniu/rozbrojeniu/włamaniu itp. Czy tylko mogę sam sobie soprawdzać po "zalogowaniu" się z zewnątrz do centrali. Jeśli tak, to co w przypadku awarii zasilania w całym domu?
W opisie na stronie Satela nic nie ma o powiadamianiu za pomocą ETHM, ale może jest jakiś sprytny na to sposób.
Pozdr
Łukasz

Bigbeat
16-09-2008, 23:38
Mam probemik (mam nadzieję, że banalny dla rutyniarzy) z moją Integrą 64 - ostatnio bawiłem się trochę w dodawanie bajerków typu włączanie podświetlenia LCD-ków po naruszeniu wejścia albo jeśli nie jest w czuwaniu itp, podniosłem firmware do 1.06, i wszystko niby jest OK poza jednym: z DloadX nie mogę nic robić z userami - dodawać, edytować, usuwać. Jedyne, co moge, to dodać/usunąć admina, ale co z userami?
Z manipulatora oczywiście moge - ale jest to upierdliwe.
Userów definiowałem prawie rok temu i chyba dałbym sobie głowę głowę uciąć za to, że robiłem to z DloadX... A może bzdury gadam?
Przeczytałem wszystkie 3 instrukcje i jedynie w instrukcji użytkownika jest taka wzmianka:
"Serwis może dodawać, edytować i usuwać użytkowników w partycji przy pomocy programu DLOADX, jeżeli administrator załączy opcję EDYCJA W DLOADX."
Oczywiście takiej opcji nie widzę i nic więcej o niej nie ma w dokumentacji.
Osioł jestem czy co?

ar***pl
17-09-2008, 00:37
Mam probemik (mam nadzieję, że banalny dla rutyniarzy) z moją Integrą 64 - ostatnio bawiłem się trochę w dodawanie bajerków typu włączanie podświetlenia LCD-ków po naruszeniu wejścia albo jeśli nie jest w czuwaniu itp, podniosłem firmware do 1.06, i wszystko niby jest OK poza jednym: z DloadX nie mogę nic robić z userami - dodawać, edytować, usuwać. Jedyne, co moge, to dodać/usunąć admina, ale co z userami?
Z manipulatora oczywiście moge - ale jest to upierdliwe.
Userów definiowałem prawie rok temu i chyba dałbym sobie głowę głowę uciąć za to, że robiłem to z DloadX... A może bzdury gadam?
Przeczytałem wszystkie 3 instrukcje i jedynie w instrukcji użytkownika jest taka wzmianka:
"Serwis może dodawać, edytować i usuwać użytkowników w partycji przy pomocy programu DLOADX, jeżeli administrator załączy opcję EDYCJA W DLOADX."
Oczywiście takiej opcji nie widzę i nic więcej o niej nie ma w dokumentacji.
Osioł jestem czy co?
Wpisz hasło administratora, wejdź w menu zmiana opcji , jest tam opcja "serwis edytuje" albo coś takiego zaznacz i będziesz mógł edytować userów w dloadx.

Bigbeat
17-09-2008, 00:42
No nie ma takiej opcji.
Jest tylko:
Gong w manipul.
Timery stref
Blok. sab.exp.

I nic wiecej :(

ar***pl
17-09-2008, 00:44
Witam!
Zastanawiam się już jakiś czas nad modułem komunikacji zdalnej z Integrą. Do wyboru ETHM-1 albo któryś GSM. ETHM-1 daje super możlliwości komunikacji ja -> centrala, a GSM centrala ->ja :-).
Teraz pytanie czy mając ETHM mogę jakoś to wszystko ustawić tak żeby system mnie informował np.SMS-em/mailem o uzbrojeniu/rozbrojeniu/włamaniu itp. Czy tylko mogę sam sobie soprawdzać po "zalogowaniu" się z zewnątrz do centrali. Jeśli tak, to co w przypadku awarii zasilania w całym domu?
W opisie na stronie Satela nic nie ma o powiadamianiu za pomocą ETHM, ale może jest jakiś sprytny na to sposób.
Pozdr
Łukasz
Ethm nie wyśle nic do ciebie, ewentualnie możesz monitorować system po ip (ethm) jeśli masz dostęp do stacji monitorowania. Pozostaje zakupic oba urządzenia.

ar***pl
17-09-2008, 00:46
No nie ma takiej opcji.
Jest tylko:
Gong w manipul.
Timery stref
Blok. sab.exp.

I nic wiecej :(
Może masz coś pomylone z uzytkownikami (uprawnienia) .Aby wybrać tą opcje musisz posiadać hasło administratora.

Bigbeat
17-09-2008, 01:08
No właśnie.
Bo w trybie serwisowym, na który mogę wejść z tego hasła, mogę edytować userów.
No i przez DloadX mogę dodawać/usuwać/edytować administratorów - ale zwykłych userów już nie :(
Czyli pozostaje usunąć użytkowników z klawiatury, usunąć administratora z DloadX, dodać nowego administratora i potem userów?

Bigbeat
17-09-2008, 01:09
No i w DloadX widać, że administrator ma wszystkie uprawnienia...

grave
17-09-2008, 10:35
Mam takie pytania w temacie..
Właśnie założyłem alarm (sąsiedzi mają to i ja mogę, nie? :wink: ) .
Mam tylko 1 klawiature i ustawiłem 2 strefy: całość z garażem i tylko garaż.
1. Przydałąby się jeszcze jakaś strefa Waszym zdaniem czy wystarczy?
2. Czy uzbrajając alarm mogę zostawić otwarte okna? Czy alarm się nie włączy jeśli np. wskutek podmuchu wiatru domknie się okno?

EZS
17-09-2008, 11:21
Optex LX-402 To czujka przewodowa.To będzie ból -mało jest nietypowych czujek bezprzewodowych, spróbuj poszukać coś u visonica, może to cię zadowoli:
http://www.visonic.com.pl/

chyba mam co chciałam.
Kuchnia - pies rzadko wchodzi - może być ich czujka pet
pokój - ta kurtyna poziomo!!!!!!!!!

Tylko ma jedną wadę, jak zrozumiałam z opisu. Centrala ma powiadomienie na telefon. Nic nie piszą o opcji radiowej. A linia u nas powietrzna, przyjdzie ktoś z kombinerkami i po alarmie. Czy do tej ich centrali Vi-MAX 8/32 można podłączyć jakiś dialer GSM??

EZS
17-09-2008, 13:42
sprawdziłam, ma też połączenie GSM.
OK

Teraz gdzie to kupić, oprócz sklepu internetowego?

kropi
17-09-2008, 20:16
Witam,

mam pewien problem z samowzbudającymi się czujkami. Alarm mam od ponad miesiąca, na początku było ok, po 2 tygodniach pierwszy fałszywy alarm (o 2 w nocy :evil: ), potem był spokój znów z tydzień-dwa, a teraz jak się ochłodziło to potrafi i 2x dziennie wyć, zarówno w nocy jak i w dzień. Okna mam pozamykane, zwierząt większych od myszy nie posiadam :lol:

Co ciekawe, wzbudzają się różne czujki - gdyby to była jedna i ta sama, bym se pomyślał że coś z nią jest nie tak, ale jak na razie miałem alarm 2x z jednej i po jednym z 3 innych, z czego jedna jest czujką dualną, więc nawet pełzający chłodek przy bramie garażowej nie powinien był jej ruszyć.

Czujki są Satela, jak i cały system.

Ewcia, ja swoje klocki kupowałem na Rewolucji naprzeciw Uniwerku, numer chyba 42, w bramie. Jest szyld na ulicy.

ar***pl
17-09-2008, 20:52
sprawdziłam, ma też połączenie GSM.
OK

Teraz gdzie to kupić, oprócz sklepu internetowego?
Proszę bardzo ale nie wybierałbym raczej centrali visonoca , tylko czujniki , odbiornik i podłaczył do innej centrali typowo przewodowej. Systemy visonica raczej nie należą do systemów bezawaryjnych.
http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/[email protected]

kropi
17-09-2008, 21:45
Co jest grane powiedzcie mi.

Chciałem zrobić alarm w podobny sposób jak robi to Zbych czyli podstawa kontaktrony i czujki inercyjne jak uzupełnienie czujki PIR i co ano już 5 instalatorów zwiało od mnie z budowy jak powiedziałem im czego oczekuje.
Ano bo większość chce szybko odwalić robotę i iść na następną. Montaż czujki PIR trwa ok. 3 minut i wymaga zdolności manualnych sześciolatka. Nad kontaktronem, nie daj Boże jeszcze wpuszczanym (większość instalatorów nie potrafi nawet poprawnie wymówić tej skomplikowanej nazwy :lol:), trzeba się trochę nabiedzić.


Z tego wszystkiego to najbardziej wystraszyły ich czujki inercyjne lub montaż wpuszczanych kontraktonów ale ile się przy tym nasłuchałem ciekawych teorii :lol:

A to ciekawe, bo montaż czujek inercyjnych jest naprawdę banalny. Wpuszczane kontaktrony faktycznie mogą zniechęcić. Moich instalatorów musiałem długo przekonywać do zasadności cechowania, czyli montażu dodatkowych rezystorów. No cóż, przyznam się - w końcu ich przekupiłem ;)


No i nie pozostaje mi nic innego jak samemu narazie poprowadzić okablowanie a później martwić się co dalej.

Ale tu pojawiają sie pierwsze wątpliwości.

np jak poprowadzić kable do czujki inercyjnej na środku okna od góry czy może od dołu tak jak pod kontaktron. Ile żył potrzeba pod inercyjną.
Przewód prowadź tak, by nie uszkodzić go potem wsuwanym parapetem, czyli najlepiej pionowo od góry (rozumiem, że "na środku okna" nie oznacza miejsca na przecięciu przekątnych :lol: ) lub boku. Mozna też od dołu, byle nie po ościeżnicy (czy jak to się tam nazywa). Żył jak najwięcej. Zawsze jest ryzyko, że jakiś mądry tynkarz-murarz czy inny majster uszkodzi wiązkę, czasem tylko częściowo. Druga sprawa, że ceny tych przewodów nie zależą od ilości żył, a od popularności. W mojej wsi najtańszy jest przewód 3x2x0,5 , i taki Ci polecam.


Czy można zrobić tak wyrzucę na zewnątrz żelowany kabel z którego później w przyszłości pociągnę kable pod czujki zewnętrzne, zrobię jakieś rozgałęzienia w puszce. Tylko czy ta puszka to dobry pomysł
Puszka to zły pomysł. Trzymaj się zasady 1 czujka = 1 kabel. Wyjątkowo jesli w ramę okna wstawiasz 2 kontaktrony, można poprowadzić 1 wiązkę i potem ją rozdzielić. Czujki zewnętrzne tez wydają mi się zbędne ale może się nie znam ;)

I jeszcze ważne: po każdej ekipie, zanim jej zapłacisz, sprawdzaj drożnośc WSZYSTKICH linii. Mnie któraś ekipa strzeliła jedną linię po całości, na szczęście niezbyt kluczową, no ale zawsze żal. I teraz szukaj wiatru w polu...

EZS
17-09-2008, 22:29
sprawdziłam, ma też połączenie GSM.
OK

Teraz gdzie to kupić, oprócz sklepu internetowego?
Proszę bardzo ale nie wybierałbym raczej centrali visonoca , tylko czujniki , odbiornik i podłaczył do innej centrali typowo przewodowej. Systemy visonica raczej nie należą do systemów bezawaryjnych.
http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/[email protected]

A ja pomyślałam o całym systemie Power MAx pro plus te dwie czujki, na których mi zależy....
Co to znaczy awaryjny?

Bigbeat
17-09-2008, 23:42
Może masz coś pomylone z uzytkownikami (uprawnienia) .Aby wybrać tą opcje musisz posiadać hasło administratora.
Czekaj, czekaj - nie mówisz chyba o definiowaniu userów przez wirtualny manipulator w DloadX?
Mi chodzi o tą listę userów, która pojawia się po zakładką "Użytkownicy".
Co ma do tego hasło administratora?
Chyba chodzi o hasło dostępu do DloadX? Ale, o ile się nie mylę, użytkownik i hasło dostępu do DloadX ma się nijak do użytkowników i haseł w Integrze?

odaro
18-09-2008, 06:27
Czy kable alarmowe mogą iść razem z UTP od sieci komputerowej?

Wydaje mi sie że gdzieś na forum wyczytałem że nie mogą tylko niby dlaczego?

banko
18-09-2008, 08:22
sprawdziłam, ma też połączenie GSM.
OK

Teraz gdzie to kupić, oprócz sklepu internetowego?
Proszę bardzo ale nie wybierałbym raczej centrali visonoca , tylko czujniki , odbiornik i podłaczył do innej centrali typowo przewodowej. Systemy visonica raczej nie należą do systemów bezawaryjnych.
http://www.visonic.com.pl/www.visonic.com/visonic/visonichomepage.nsf/[email protected]

A ja pomyślałam o całym systemie Power MAx pro plus te dwie czujki, na których mi zależy....
Co to znaczy awaryjny?


Nie tyle może awaryjny co od razu trzeba wyłączyć funkcję, która jest dosyć istotna i wykrywa zakłócenia na paśmie którym komunikują sie urzączenia z centralą. Ponieważ co chwilę bedziesz miał wyświetlaną usterkę radia. Dlaczego tak się dzieje nawet w Visonicu nie potrafią powiedzieć. W końcu oni to tylko sprzedają....
Poza tym w centrali definiujesz jak często centrala komunikuje sie z urządzeniami ( zazwyczaj raz na 12 lub 24 h)czyli w przerwach pomiedzy komunikacją możesz urwać czujnik ze ściany i zabrac go na miasto a dowiesz sie dopiero przy następnym odpytywaniu urządzeń przez centralę.
Jeśli chodzi o awaryjność to nie wypadają tak słabo. Tak jak arm.pl napisał zakup ewentualnie czujniki,które Ci pasują z odbiornikiem a wtedy już przewodowo podłączysz je do każdej centrali.
A sprawdzałeś czy ABAX Satela nie ma w swojej ofercie czujnika, który spełni twoje oczekiwania?? (nie wiem jakie są bo z doskoku usiadłem do kompa i nie czytałem postów wyżej, w których zapewne pisałeś jakie masz wymagania)

grave
18-09-2008, 10:39
Mam takie pytania w temacie..
Właśnie założyłem alarm (sąsiedzi mają to i ja mogę, nie? :wink: ) .
Mam tylko 1 klawiature i ustawiłem 2 strefy: całość z garażem i tylko garaż.
1. Przydałąby się jeszcze jakaś strefa Waszym zdaniem czy wystarczy?
2. Czy uzbrajając alarm mogę zostawić otwarte okna? Czy alarm się nie włączy jeśli np. wskutek podmuchu wiatru domknie się okno?

..powtórzę się...

Bigbeat
18-09-2008, 11:59
Czy kable alarmowe mogą iść razem z UTP od sieci komputerowej?

Wydaje mi sie że gdzieś na forum wyczytałem że nie mogą tylko niby dlaczego?
Mogą.
Jedno i drugie to niskoprądówka.
Nie będą problemem ani zakłócenia, ani ew. bezpieczeństwo.

EZS
18-09-2008, 14:01
Nie tyle może awaryjny co od razu trzeba wyłączyć funkcję, która jest dosyć istotna i wykrywa zakłócenia na paśmie którym komunikują sie urzączenia z centralą. Ponieważ co chwilę bedziesz miał wyświetlaną usterkę radia. Dlaczego tak się dzieje nawet w Visonicu nie potrafią powiedzieć. W końcu oni to tylko sprzedają....
Poza tym w centrali definiujesz jak często centrala komunikuje sie z urządzeniami ( zazwyczaj raz na 12 lub 24 h)czyli w przerwach pomiedzy komunikacją możesz urwać czujnik ze ściany i zabrac go na miasto a dowiesz sie dopiero przy następnym odpytywaniu urządzeń przez centralę.
Jeśli chodzi o awaryjność to nie wypadają tak słabo. Tak jak arm.pl napisał zakup ewentualnie czujniki,które Ci pasują z odbiornikiem a wtedy już przewodowo podłączysz je do każdej centrali.
A sprawdzałeś czy ABAX Satela nie ma w swojej ofercie czujnika, który spełni twoje oczekiwania?? (nie wiem jakie są bo z doskoku usiadłem do kompa i nie czytałem postów wyżej, w których zapewne pisałeś jakie masz wymagania)

To coś podobnego czytałam o elmeksie....
Super, posklejać to wszystko to zabawa na długie zimowe wieczory, bo od instalatorów, z którymi dotychczas rozmawiałam troszkę mnie odrzuca...
A można ten podzestawik dołączyć do centrali Jablotrona JA-63KRG i jak to wtedy testuje te czujki?

banko
18-09-2008, 18:16
EZS troszkę źle się wyraziłem ten "podzestawik" podłączysz do każdej centrali przewodowej. Co do Jablotrona niestety tutaj moja wiedza nie pozwala mi się wypowiadać. Montowałem to zaledwie raz tylko latego ze ktoś znajomy się pospieszył i kupił urządzenia. Natomiast nic się z tym systemem nie dzieje a testowany jest przez znajomka regularnie więc ogólnie nie mam zastrzeżeń do tych urządzeń.

banko
18-09-2008, 18:26
Mam takie pytania w temacie..
Właśnie założyłem alarm (sąsiedzi mają to i ja mogę, nie? :wink: ) .
Mam tylko 1 klawiature i ustawiłem 2 strefy: całość z garażem i tylko garaż.
1. Przydałąby się jeszcze jakaś strefa Waszym zdaniem czy wystarczy?
2. Czy uzbrajając alarm mogę zostawić otwarte okna? Czy alarm się nie włączy jeśli np. wskutek podmuchu wiatru domknie się okno?

..powtórzę się...

Napisz coś więcej o swoim systemie: jakie czyjniki posiadasz, domek masz z poddaszem użytkowym czy wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie co do otwartych okien też zalezy jakie masz czujniki piry - nie możesz zazbrajać przy otwartych oknach, kontaktrony - jeśli prawidłowo zamontowane napewno możesz uchylać okno jeśli jest uchylne otwartego napewno nie możesz zostawić..............
Nawet jeśli masz dualne to nie zawsze możesz zostawić okno otwarte bo może być tak zamontowany że przez otwarte okno będzie zamiatał po ulicy np.
Więc nie można jednoznacznie powiedzieć czy to Ci wystarczy czy może coś przeprogramować lub dołożyć. Ale najważniejszy warunek już spełniłeś - masz to co mają sąsiedzi. A używasz go troszke??

Gelus
18-09-2008, 20:00
Pytanie dla fachowców....
Jak duże i jak drogie są obecnie lokalizatory GPS/RFID?
Jakby takim czymś zabezpieczyć sprzęt w domu? Słyszałem że U.S.Post coś dodaje do listów i można śledzić przesyłkę za pomocą GPS...

grave
18-09-2008, 20:20
Mam takie pytania w temacie..
Właśnie założyłem alarm (sąsiedzi mają to i ja mogę, nie? :wink: ) .
Mam tylko 1 klawiature i ustawiłem 2 strefy: całość z garażem i tylko garaż.
1. Przydałąby się jeszcze jakaś strefa Waszym zdaniem czy wystarczy?
2. Czy uzbrajając alarm mogę zostawić otwarte okna? Czy alarm się nie włączy jeśli np. wskutek podmuchu wiatru domknie się okno?

..powtórzę się...

Napisz coś więcej o swoim systemie: jakie czyjniki posiadasz, domek masz z poddaszem użytkowym czy wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie co do otwartych okien też zalezy jakie masz czujniki piry - nie możesz zazbrajać przy otwartych oknach, kontaktrony - jeśli prawidłowo zamontowane napewno możesz uchylać okno jeśli jest uchylne otwartego napewno nie możesz zostawić..............
Nawet jeśli masz dualne to nie zawsze możesz zostawić okno otwarte bo może być tak zamontowany że przez otwarte okno będzie zamiatał po ulicy np.
Więc nie można jednoznacznie powiedzieć czy to Ci wystarczy czy może coś przeprogramować lub dołożyć. Ale najważniejszy warunek już spełniłeś - masz to co mają sąsiedzi. A używasz go troszke??

To segment piętrowy, a czujki NEXT...
Tzn. obawiam się, że zostawiając uchylone okna, przy jakimś przeciągu, okno się zamknie tudzież mocniej poruszy i czy wtedy alarm się właczy? Zadnych innych kontraktronów nie posiadam, macie tu na mysli jakieś dodatkowe czujki magnetyczne na szybach?
Póki co nie uzbrajam, bo nic tam nie ma ...
8)

banko
18-09-2008, 21:11
Jeśli to są czujniki NEXT PIR to absolutnie nie możesz mieć otwartych okien w czasie kiedy czuwa system. Okno nie musi sie nawet poruszyć żeby mieć fałszywki.

grave
18-09-2008, 21:17
Jeśli to są czujniki NEXT PIR to absolutnie nie możesz mieć otwartych okien w czasie kiedy czuwa system. Okno nie musi sie nawet poruszyć żeby mieć fałszywki.

a kiedy mógłbym mieć uzbrojony alarm i uchylone okna?

banko
18-09-2008, 22:01
jeśli miałbyś system zewnętrzny lub jeśli miałbyś zamontowane kontaktrony na dole okna (zwykłe ona skrzydłowe). Ale oczywiście sam kontaktron jeszcze nie zabezpiecza w 100% więc jeśli miałbyś czujniki stłuczeniowe lub wibracyjne.

Foczki
18-09-2008, 22:49
Jeśli to są czujniki NEXT PIR to absolutnie nie możesz mieć otwartych okien w czasie kiedy czuwa system. Okno nie musi sie nawet poruszyć żeby mieć fałszywki.

a kiedy mógłbym mieć uzbrojony alarm i uchylone okna?
możesz jeszcze ustawić centralkę z podziałem na strefy, jedną ze stref ustawic na okna i nie aktywowac jej podczas wychodzenia z domu.

pzdr.

ar***pl
19-09-2008, 08:19
Jeśli to są czujniki NEXT PIR to absolutnie nie możesz mieć otwartych okien w czasie kiedy czuwa system. Okno nie musi sie nawet poruszyć żeby mieć fałszywki.

a kiedy mógłbym mieć uzbrojony alarm i uchylone okna?
możesz jeszcze ustawić centralkę z podziałem na strefy, jedną ze stref ustawic na okna i nie aktywowac jej podczas wychodzenia z domu.

pzdr.
Zależy jaką ma centralkę , wygląda mi na instalację firmy S...... S....... więc centralka pewnie Pyronix .W Pyronixie są typy uzbrojenia A,B,C,D .Ale może się mylę napisz jaką masz centralę .

grave
19-09-2008, 10:39
ArmPol skąd się domyślłeś że S...S... ? :D Centralka Matrix 832...
Dobry ten alarm czy kiepski?

ar***pl
19-09-2008, 19:07
ArmPol skąd się domyślłeś że S...S... ? :D Centralka Matrix 832...
Dobry ten alarm czy kiepski?
Właściwie next Piry najczęściej montuje s...s... .
Co do centralki to ja nic dobrego o tym nie powiem, chociaż są ludzie którzy to sobie chwalą ze względu na cenę ( chyba tylko).Generalnie często się wieszała -pomagało tylko zdjęcie napięcia .Pozatym gratuluję klientom którzy posiadają klawiatury ikonowe i muszż odczytać z nich pamięć zdarzeń.jedyną fajną funkcją wg mnie sa wspomniane typy uzbrojenia (nie mylić ze strefami)
Mozesz zdecydować np Typ A to wszystkie czujki , typ B włączenie nocne , C włączenie nocne z blokadą np.pokoju Gościnnego itp. Jeśli posiadasz klawiatury pełne LCD to jest jeszcze jako tako.

pwt
19-09-2008, 22:10
Uff, przebrnąłem przez cały wątek...
Jakby komuś chciało się zrobić z tych informacji jakieś krótkie FAQ.... och! to by była rewelacja :D

PS.
ale żeby było na temat, to zapytam: czy w czujkach inercyjnych z kontaktonem (alarmtech CD 400-R) możliwa jest taka konfiguracja, żeby mimo otwarcia okna alarm był uzbrojony i czuwała jedynie czujka inercyjna???

civic9
19-09-2008, 23:58
ale żeby było na temat, to zapytam: czy w czujkach inercyjnych z kontaktonem (alarmtech CD 400-R) możliwa jest taka konfiguracja, żeby mimo otwarcia okna alarm był uzbrojony i czuwała jedynie czujka inercyjna???

nie miałem tego w ręku, ale piszą, że kontaktron jest wydzielony, więc jest to kwestia centralki alarmowej i okablowania. musisz przeznaczyć dwa wejścia i osobne przewody plus odpowiednio zaprogramować.
tak mam podłączone, ale z schocktec.
przy czym działanie czujki inercyjnej w trakcie pobytu w domu, bo pewnie to masz na myśli jest dla mnie wątpliwe. wzbudzają się od ruchu rolet, uderzenia młotkiem w ścianę itp. a obniżać czułości z tego powodu chyba nie ma sensu.

odaro
20-09-2008, 22:49
Czy są jakieś ograniczenia maksymalnej odległości czujki od centrali w pomieszczeniu
U mnie kilka czujek będzie wisieć na kablu ok. 50m długości bo inaczej sie nie da.

Muszę jeszcze raz zapytać o czujki inercyjne.

Mam okno tarasowe fix plus dwuskrzydłowe każde skrzydło otwierane niezależnie.

Ile powinienem dać czujek inercyjnych 1 czy 2 i jak będą 2 kontaktrony to ile pociągnąć kabli 6x0.5

PavvelB
22-09-2008, 09:59
Mam prośbę do fachowców alarmowych o pomoc w wyborze centrali.
Pod wpływem lektury tego i sąsiedniego wątku o instalacjach programowalnych zdecydowałem się na taką instalację opartą na centrali Integra 128. Jednak ostatecznie "sercem" instalacji będzie PLC Fatek. W tym momencie nie potrzebuję już takich możliwości programistycznych w centrali alarmowej jakie ma Integra. Oczywiście przewiduję połączenie Fateka z centralą ale wystarczy mi kilka sygnałów.
Czego potrzebuję:
-około 70 wejść, liczę teraz "na szybko" i być może o czymś zapomniałem.
-wyjścia z podaniem sygnałów o uzbrojeniu alarmu i o zadziałaniu - do PLC.
-możliwość "połączenia" programowego wejścia z wyjściem. Mam przygotowane podłączenie kontaktronów również na górze okna, ma to służyć do sterowania diodami informującymi o uchylonych oknach. W sumie na to potrzebuję 17 wyjść.
Czy znalazłaby się centrala którą moglibyście spokojnie polecić w cenie wyraźnie niższej niż Integra? Zaznaczam że nie szukam oszczędności za wszelką cenę. Mając do wyboru badziew za 700 zł i Integrę za 1500 zł wezmę Integrę, nawet jeśli nie wykorzystam 20% jej możliwości.

ravbc
22-09-2008, 15:26
Mając do wyboru badziew za 700 zł i Integrę za 1500 zł wezmę Integrę, nawet jeśli nie wykorzystam 20% jej możliwości.
A co powiesz na Integrę za 700zł? To jej normalna cena...

PavvelB
22-09-2008, 15:32
:D
Nie chodzi mi o cenę samej centrali, tylko już całego systemu razem z potrzebnymi modułami rozszerzeń wejść i wyjść.

grave
22-09-2008, 15:41
Co potrzeba, abym mógł na klawiaturze LCD (od firmy S..S...) zobaczyć przy wyjściu, że jakieś okno jest niedomknięte?

banko
22-09-2008, 17:09
Co potrzeba, abym mógł na klawiaturze LCD (od firmy S..S...) zobaczyć przy wyjściu, że jakieś okno jest niedomknięte?


Jak dobrze pamiętam to pisałeś, że nie masz żadnych kontaktronów na oknach wiec jak chcesz żeby centrala Ci komunikowała że masz je otwarte???

odaro
22-09-2008, 17:47
Mam prośbę do fachowców alarmowych o pomoc w wyborze centrali.
Pod wpływem lektury tego i sąsiedniego wątku o instalacjach programowalnych zdecydowałem się na taką instalację opartą na centrali Integra 128. Jednak ostatecznie "sercem" instalacji będzie PLC Fatek. W tym momencie nie potrzebuję już takich możliwości programistycznych w centrali alarmowej jakie ma Integra. Oczywiście przewiduję połączenie Fateka z centralą ale wystarczy mi kilka sygnałów.
Czego potrzebuję:
-około 70 wejść, liczę teraz "na szybko" i być może o czymś zapomniałem.
-wyjścia z podaniem sygnałów o uzbrojeniu alarmu i o zadziałaniu - do PLC.
-możliwość "połączenia" programowego wejścia z wyjściem. Mam przygotowane podłączenie kontaktronów również na górze okna, ma to służyć do sterowania diodami informującymi o uchylonych oknach. W sumie na to potrzebuję 17 wyjść.
Czy znalazłaby się centrala którą moglibyście spokojnie polecić w cenie wyraźnie niższej niż Integra? Zaznaczam że nie szukam oszczędności za wszelką cenę. Mając do wyboru badziew za 700 zł i Integrę za 1500 zł wezmę Integrę, nawet jeśli nie wykorzystam 20% jej możliwości.

Ja też tak kombinuje jak TY z tym że chyba zaryzykuje i zamiast Integry Satela postawię na alarm

http://www.nexwell.eu/

lakusz
22-09-2008, 21:27
Ja też tak kombinuje jak TY z tym że chyba zaryzykuje i zamiast Integry Satela postawię na alarm

http://www.nexwell.eu/

a ja to wygląda cenowo w porównaniu do integry i jakie są wiadomości na temat samej firmy ? czy system jest odpowiednio przebadany, przetestowany, itp - czy np. czy system nie ma jakiś tylnych wejść ;)

odaro
22-09-2008, 22:05
Ja też tak kombinuje jak TY z tym że chyba zaryzykuje i zamiast Integry Satela postawię na alarm

http://www.nexwell.eu/

a ja to wygląda cenowo w porównaniu do integry i jakie są wiadomości na temat samej firmy ? czy system jest odpowiednio przebadany, przetestowany, itp - czy np. czy system nie ma jakiś tylnych wejść ;)

A znasz kogoś kto ma taki system bo ja nie
Oficjalna prezentacja miała miejsce w kwietniu tego roku na branżowych targach.

Mam namiary na instalacje w Warszawie która jest prawie na ukończeniu jak mi sie uda to zobaczę jak to działa w realu.

Był u mnie przedstawiciel z centrala, roleta, kamerą i wideodomofonem wszystko chodziło cudnie ale najfajniejszy jest ten panel dotykowy -jakość wykonania i rozdzielczość super a do tego zrobiły ładne ikonki :)

lukasz-s
22-09-2008, 22:23
Witam,
Poszukuję dobrego sklepu/hurtowni z elementami do systemu alarmowego opartego na Integrze. Tak żeby było rozsądnie cenowo, żeby sprzedawca znał się na tym co sprzedaje, trochę doradził. Lokalizacja - Warszawa, ideał to Bemowo, Wola, Ursus lub okolice: Piastów, Ożarów, Pruszków, Izabelin, Łomianki. Ewentualnie może namiar na jakiś dobry sklep internetowy.
Pozdr
Łukasz

ar***pl
23-09-2008, 08:26
Witam,
Poszukuję dobrego sklepu/hurtowni z elementami do systemu alarmowego opartego na Integrze. Tak żeby było rozsądnie cenowo, żeby sprzedawca znał się na tym co sprzedaje, trochę doradził. Lokalizacja - Warszawa, ideał to Bemowo, Wola, Ursus lub okolice: Piastów, Ożarów, Pruszków, Izabelin, Łomianki. Ewentualnie może namiar na jakiś dobry sklep internetowy.
Pozdr
Łukasz
Najbliżej masz do Volty ale nie wiem czy sprzedadzą ci w rozsądnych cenach,jeśli nie masz działalności.Potrzebujesz coś konkretnego?

grave
23-09-2008, 11:19
Co potrzeba, abym mógł na klawiaturze LCD (od firmy S..S...) zobaczyć przy wyjściu, że jakieś okno jest niedomknięte?


Jak dobrze pamiętam to pisałeś, że nie masz żadnych kontaktronów na oknach wiec jak chcesz żeby centrala Ci komunikowała że masz je otwarte???

Ano właśnie nie wiem i dlatego pytam... :oops:
Drogie te kontraktony?

PavvelB
23-09-2008, 11:54
Do sygnalizacji musisz mieć kontaktrony przy oknach, najlepiej na górze i na dole. Wtedy masz sygnalizację również uchylonego okna, czego nie wyłapie kontaktron zamocowany na dole okna. Ceny zaczynają się od około 10 zł.

lakusz
23-09-2008, 20:28
Ja też tak kombinuje jak TY z tym że chyba zaryzykuje i zamiast Integry Satela postawię na alarm

http://www.nexwell.eu/

a ja to wygląda cenowo w porównaniu do integry i jakie są wiadomości na temat samej firmy ? czy system jest odpowiednio przebadany, przetestowany, itp - czy np. czy system nie ma jakiś tylnych wejść ;)

A znasz kogoś kto ma taki system bo ja nie
Oficjalna prezentacja miała miejsce w kwietniu tego roku na branżowych targach.

Mam namiary na instalacje w Warszawie która jest prawie na ukończeniu jak mi sie uda to zobaczę jak to działa w realu.

Był u mnie przedstawiciel z centrala, roleta, kamerą i wideodomofonem wszystko chodziło cudnie ale najfajniejszy jest ten panel dotykowy -jakość wykonania i rozdzielczość super a do tego zrobiły ładne ikonki :)

to ja bym się nie odważył, nie dość że system może w praktyce działać niestabilnie (co pewnie było by najmniejszym problemem, ale jednak bardzo uciążliwym) to jeszcze może być podatny na proste tricki jego obejścia lub przejęcia kontroli... nie, nie, nie... lubię nowinki, ale nie w takich "kluczowych" systemach, choć w przypadku PLC zdecydowałem się "niestety" na telematika, na razie nie narzekam, ma wiele zalet, ale nie jest to ta klasa co fatek ;)

civic9
23-09-2008, 22:28
to ja bym się nie odważył, nie dość że system może w praktyce działać niestabilnie (co pewnie było by najmniejszym problemem, ale jednak bardzo uciążliwym) to jeszcze może być podatny na proste tricki jego obejścia lub przejęcia kontroli... nie, nie, nie... lubię nowinki, ale nie w takich "kluczowych" systemach, choć w przypadku PLC zdecydowałem się "niestety" na telematika, na razie nie narzekam, ma wiele zalet, ale nie jest to ta klasa co fatek ;)

potwierdzam, nic tak nie wkurza jak niestabilny system alarmowy. właściwie to się człowiekowi odechciewa tego alarmu i po prostu przestaje z niego korzystać. przeszedłem to zanim zainstalowałem integrę. nie chcę podawać co - bo być może producent nie winny, tylko wiek i historia sprzętu i tymczasowa instalacja, tylko ogólnie chcę zwrócić uwagę, że alarm to ostatnie miejsce w domu do eksperymentów. ale nie chcę całkowicie zniechęcać - ktoś musi przetestować nowe produkty na rynku, niektóre mają szansę się utrzymać :)

as24
24-09-2008, 12:14
centrala Satel Integra128.

Pytania:
1. czy w manipulatorach z niebieskim podświetlaniem mozna wyciszyc glosnosc gongów.

2. Mam 3 strefy. Instalator tak je skonfigurował, iz mam jedem kod uzytkownika, ktorym akltywuję wszystkie lub wybrane strefy. Aktywacja wybranych jest dosc żmudna bo wymaga wilu operacji na manipulatorze. Czy można na tej centrali do kazdej ze stref przypisac inne haslo tak aby szybciej je aktywować?
3. czy na S128 można stworzyc skróty do aktywacji powyższcyh stref (np 1# - strefa 1)?
4. Czy w satelu opcja szybkiego uruchamiania wszystkich stref 0# nie działa - tak mi powiedzial instalator
5. gdzie w napedzie do bram Normstahl g60 podpiąc kabel alarmu, tak aby otwarcie bramu garazowej pilotem powodowalo opoznienie w aktywacji alarmu?
6. jak zdiagnozować niesprawność czujki Satel dualnej. Połozona jest w garażu i daje dużo fałszywywch alarmów i kilku dni. Chyba, że to myszy...
7. Jak wyciszyć gongi przy odliczaniu czasu do deaktywacji alarmu przy naruszeniu okreslonych wejść?

ar***pl
24-09-2008, 21:36
centrala Satel Integra128.

Pytania:
1. czy w manipulatorach z niebieskim podświetlaniem mozna wyciszyc glosnosc gongów.



2. Mam 3 strefy. Instalator tak je skonfigurował, iz mam jedem kod uzytkownika, ktorym akltywuję wszystkie lub wybrane strefy. Aktywacja wybranych jest dosc żmudna bo wymaga wilu operacji na manipulatorze. Czy można na tej centrali do kazdej ze stref przypisac inne haslo tak aby szybciej je aktywować?
3. czy na S128 można stworzyc skróty do aktywacji powyższcyh stref (np 1# - strefa 1)?
4. Czy w satelu opcja szybkiego uruchamiania wszystkich stref 0# nie działa - tak mi powiedzial instalator
5. gdzie w napedzie do bram Normstahl g60 podpiąc kabel alarmu, tak aby otwarcie bramu garazowej pilotem powodowalo opoznienie w aktywacji alarmu?
6. jak zdiagnozować niesprawność czujki Satel dualnej. Połozona jest w garażu i daje dużo fałszywywch alarmów i kilku dni. Chyba, że to myszy...
7. Jak wyciszyć gongi przy odliczaniu czasu do deaktywacji alarmu przy naruszeniu okreslonych wejść?

Odp 1 Można regulować głośność w menu serwisowym.
Odp 2 Można , ale łatwiej będzie zaprogramować funkcję kod + strzałki np kod + strzałka do góry uruchamia strefę 1 kod +strzałka do dołu 2 itp.
Odp 5 zainstaluj kontraktron na drzwiach garażowych i będziesz miał opóźnienie.
Odp 6 Ciężko w kilku słowach jeśłi masz jeszcze jedną w domu to zamień je miejscami, juz otrzymasz odpowiedź czy winna jest czujka.

KJN
25-09-2008, 09:20
1. czy w manipulatorach z niebieskim podświetlaniem można wyciszyć głośność gongów.Z mojego doświadczenia dodałbym, że w dużych klawiaturach (z klapką) można regulować poziom głośności, a w małych bez klapki jest tylko włącz / wyłącz.


4. Czy w satelu opcja szybkiego uruchamiania wszystkich stref 0# nie działa - tak mi powiedział instalatorMoim zdaniem działa ;-), najłatwiej konfiguruje się ją w programie Dloadx (trzeba podłączyć się bezpośrednio pod płytę centrali), indywidualnie dla każdej klawiatury, nazywa się "Quick Arm".
Czyli 0# na klawiaturze 1 może uzbrajać wszystkie strefy, a na klawiaturze 2 tylko jedną wybraną strefę.
Prawdopodobnie można również skonfigurować z klawiatury, ale tego nie sprawdzałem.


6. jak zdiagnozować niesprawność czujki Satel dualnej. Położona jest w garażu i daje dużo fałszywych alarmów i kilku dni. Chyba, że to myszy...W programie Dloadx dla tej czujki ustawić typ reakcji jako "47:Bez akcji alarmowej". Naruszenia nie będą wyzwalały alarmu, a będą zapisywane w centrali, będzie można zobaczyć częstotliwość i czasy jej naruszeń - zobaczysz czy to myszy, a sąsiedzi i ochrona nie będą narażeni na alarm.

Veluci
25-09-2008, 09:44
Witam, potrzebuje pomocy z cntrala Integra 64, zamontowalem ja u siebie w domu i wszystko bylo by ok tylko nie wiem co musze ustawic by dzialaly mi kontraktony, czujki dzialaja bo w systemie ustawilem sposob ich polaczenia, a co nastawic aby dzialaly kontraktony, mam ich ponad 30 wiec to glowno ochrona mego domu.

Za pomoc z gory dziekuje

KJN
25-09-2008, 10:53
Veluci napisz jeszcze:
- czy przy kontaktronach masz zainstalowane rezystory czy nie
- czy masz wolne wejścia w centrali lub na ekspanderze
Generalnie moim zdaniem łatwiej podłączyć już zamontowane kontaktrony niż czujki :-)

KJN
25-09-2008, 11:16
Veluci napisz jeszcze:
- czy przy kontaktronach masz zainstalowane rezystory czy nie
- czy masz wolne wejścia w centrali lub na ekspanderze
Generalnie moim zdaniem łatwiej podłączyć już zamontowane kontaktrony niż czujki :-)

Veluci
25-09-2008, 11:33
Mam zamontowane rezystory i mam jedno wolne miejsce w centrali, podlaczyc jest latwo gorzej z tym ze centrala na nie nie reaguje

OGC
25-09-2008, 13:42
Mam taką sytuację.
Jest sobie pokój.
W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.
Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.
Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.
Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.
Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.
Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.
Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.
Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....
Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?
Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.
Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.
Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.
Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)
Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.
No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...

Mice
25-09-2008, 17:45
Mam taką sytuację.
Jest sobie pokój.
W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.
Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.
Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.
Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.
Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.
Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.
Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.
Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....
Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?
Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.
Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.
Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.
Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)
Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.
No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...
A nie możesz zamienić na expanderze z inną linią ? Będziesz wiedział czy exp. jest ok. Spotkałem się u mnie z innym przypadkiem gdy kontaktron był na max zasięgu magnesu. Raz po raz wyskakiwał alarm (ale nie sabotaż) i 2 dni trwało zanim udało się znaleźć przyczynę.

ar***pl
25-09-2008, 19:37
Mam zamontowane rezystory i mam jedno wolne miejsce w centrali, podlaczyc jest latwo gorzej z tym ze centrala na nie nie reaguje
Jeśli dobrze zrozumiałem:
Masz tylko jedną wolną linie w centrali?
Czy rezystory są w każdym kontraktronie?
Rezystory są EOL czy DEOL?
Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

ar***pl
25-09-2008, 19:46
Mam taką sytuację.
Jest sobie pokój.
W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.
Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.
Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.
Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.
Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.
Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.
Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.
Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....
Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?
Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.
Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.
Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.
Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)
Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.
No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...
A ten sabotaż występuje o tej samej porze (godzinie)?
Czasami winne są też nadajniki do agencji ochrony, (test co 24h) .Miałem ostatno przypadek podobny do twojego, tynkarz przytarł przewód pacą w rogu pokoju do tego stopnia że jedna żyła raz stykała a raz nie.

Veluci
25-09-2008, 22:01
Jeśli dobrze zrozumiałem:
Masz tylko jedną wolną linie w centrali?
Czy rezystory są w każdym kontraktronie?
Rezystory są EOL czy DEOL?
Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

Tylko jedna wolna linia
Rezystor ma kazdy kontrakton
EOL
Zamyka sie linia bo one dzialaly, nie chca dzialac na tej centrali, mysle ze to cos z ustawieniami :-?

ar***pl
25-09-2008, 22:51
Jeśli dobrze zrozumiałem:
Masz tylko jedną wolną linie w centrali?
Czy rezystory są w każdym kontraktronie?
Rezystory są EOL czy DEOL?
Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

Tylko jedna wolna linia
Rezystor ma kazdy kontrakton
EOL
Zamyka sie linia bo one dzialaly, nie chca dzialac na tej centrali, mysle ze to cos z ustawieniami :-?
masz kilka kontraktronów ? , każdy posiada rezystor ? i masz ustawienia EOL tej linii? jeśli podłączysz je szeregowo to nie będą działały , możesz mieć tylko jeden rezystor 2,2 k na tej linii
A możesz podać jakie masz ustawienia tej lini?
Sprawdź czy linia jest wogóle widoczna w systemie, Zobacz czy jest obecna w menu blokowania .Może nie przypisałeś jej do żadnej strefy ?Jeśli wszystko jest ok w programie to spróbuj podłaczyć rezystor bezposrednio do tel lini i pozniej go odłączyć -może wejście na centrali jest uszkodzone?

OGC
25-09-2008, 23:12
Dzięki za podpowiedzi :)

A nie możesz zamienić na expanderze z inną linią ? Będziesz wiedział czy exp. jest ok.
Dobry pomysł.

Spotkałem się u mnie z innym przypadkiem gdy kontaktron był na max zasięgu magnesu...
To też do sprawdzenia. To są drzwi balkonowe i mają dosyć dużą ramę. Miałem taki problem w innych drzwiach (przesuwne na taras). Tyle że przedtem działało dobrze ... ale sprawdzę też to.

A ten sabotaż występuje o tej samej porze (godzinie)?
Czasami winne są też nadajniki do agencji ochrony, (test co 24h) .Miałem ostatno przypadek podobny do twojego, tynkarz przytarł przewód pacą w rogu pokoju do tego stopnia że jedna żyła raz stykała a raz nie.
Nie jest to stała godzina. Kiedyś koło 12:00. Dzisiaj było dwa razy: o 13:30 i o 14:30. Mam też nadajnik Solida, ale miałem go już wcześniej.
Niestety chyba trzeba to łączyć z pracą tynkarza.
Chyba się skończy na zamianie żył w kabelku.
Dobrze, że słuchałem rad na forum żeby puszczać nadmiarowe.
Mam nadzieję, że nie uszkodził wszystkich.
Ale bawić się z tym będę dopiero w następny weekend :(
Na razie odłączyłem tą linię ... bo mi za dużo SMSów przychodziło :)

KJN
26-09-2008, 13:39
co nastawić aby działały kontraktony, mam ich ponad 30 wiec to główno ochrona mego domu.
Tylko jedna wolna linia
Rezystor ma kazdy kontrakton
EOLVeluci mam pytanie czy pod jedno wejście w centrali jednocześnie podłączasz wszystkie 30 kontaktronów czy tylko jeden?

Veluci
26-09-2008, 20:52
Pod jedno wejscie mam podlaczony jeden kontrakton

Witalis
26-09-2008, 21:22
U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.
Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?
Jakie czujki można zastosować?
Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

Dzięki za wszelkie opinie.
Pozdrawiam.

KJN
26-09-2008, 22:13
Veluci to moim zdaniem dla 1 kontaktronu powinno być tak:
- typ linii: 3 EOL
- typ reakcji: 5. ZwykłaPytanie jeszcze o wartość tego rezystora?
Choć zastanawiam się dlaczego wybrałeś linie z jednym rezystorem, a nie dwoma?

banko
27-09-2008, 21:36
Veluci to moim zdaniem dla 1 kontaktronu powinno być tak:
- typ linii: 3 EOL
- typ reakcji: 5. ZwykłaPytanie jeszcze o wartość tego rezystora?
Choć zastanawiam się dlaczego wybrałeś linie z jednym rezystorem, a nie dwoma?

wow :o

ar***pl
28-09-2008, 18:37
U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.
Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?
Jakie czujki można zastosować?
Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

Dzięki za wszelkie opinie.
Pozdrawiam.
Prawdopodobnie są to czujniki Optex vx 402 albo Spider
nie są to czujniki dualne tylko dwa czujniki pir.
zdjęcie:http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=97&iProdId=616

_ZBYCH_
28-09-2008, 21:28
U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.
Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?
Jakie czujki można zastosować?
Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

Dzięki za wszelkie opinie.
Pozdrawiam.
Prawdopodobnie są to czujniki Optex vx 402 albo Spider
nie są to czujniki dualne tylko dwa czujniki pir.
zdjęcie:http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=97&iProdId=616
Generalnie na rynku są trzy firmy produkujące tego typu czujki:

Optex VX 402:
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/vx40.jpg

AVS Spider (występują też jako dualne Spider Dual):

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Spider1.jpg

TAKEX MS12
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/TAKEX_ms-12te.jpg

Wszystkie mają tą samą wadę - kosztują sporo, a łatwo je oszukać :(

Depi
29-09-2008, 00:53
Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?

- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?

- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

ar***pl
29-09-2008, 01:31
Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?

- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?

- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )
Dlaczego nie zastosujesz kilku obudów ? Wydajesz trochę grosza na system alarmowy więc nie ma go co kisić w jednej skrzynce, obudowa kosztuje koło 100zł .Ostatnio przejmowałem obiekt w konserwację i poprzedni instalator zmieścił dsc 4020 , dwa zasilacze 4204 i 2 moduły 4116 w jednej obudowie , fakt że powiększonej ale całe wnętrze było osmalone od ciepełka, kable wisiały gdzie tylko mogły dobrze że przynajmniej akumulator był poza obudową.Weź dodatkowe obudowy, będzie ci łatwiej wszystko połaczyć i napewno twoja instalacja będzie miała jakiś wygląd.
Co do przewodów to możesz poprowadzić je poddaszem jeśli nie ma możliwości aby ktoś uszkodził tam przewody.Jeśli masz wentylacje mechaniczną to zastanów się nad czujkami -Piry raczej odpadają.

Depi
29-09-2008, 02:13
Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół). A taka masa pudełek to nie wiem, czy jest tak super estetyczna. I tak już mam sajgon w domu - zachciało mi się bajerów.... Jak dodam jeszcze jakieś VMG-16, jakieś powiadamienie, do tego radiolinie i skrzynkę SS, to właściwie już osobne pomieszczenie na te puszki z alarmem mógłbym wydzielić ;)

Oczywiście, że na poddaszu mogą też uszkodzić przewody. Ale myślę sobie tak - rzuce je teraz, pójdzie na to styropian i wylewka - jak przeżyją, to będzie już dobrze. Oczywiście końcówki moga zawsze uszkodzić, ale na to nie ma rady - jak będą szły dołem, to nie dość, że będa bardziej narażone na uszkodzenie, to jeszcze trudno będzie je poprowadzić tak, aby nie szły razem z elektryką (bo ta jest wszedzie!) albo nie przeszkadzały później.

Jeśli chodzi o PIR to i tak raczej się na nie nie nastawiałem. Chcę tylko w korytarzach dać może Aqua Luna Satela, żeby ew. oświetlało coś w dordze do kibla. Choć właściwie nie wiem, czy da sie to tak zrobić. Na razie kupiłem jedną do przetestowania. Głównie mają być kontaktrony i czujki zbicia, bo na inercje wszędzie nie starczy mi już linii (bo jak debil kupiłem 64 - może jeszcze uda mi się ją wymienić z dopłatą) - mam 23 otwory okienne, na każdym jeszcze roleta, to już min. 46 czujek :) Choć może nie tak źle - na fixy dam same inercje, bez kontaktronów.

odlo78
29-09-2008, 08:54
dobrze rozumiem że nie należy dawać czujek PIR przy wentylacji mechanicznej ?
czemuż ?

Depi
29-09-2008, 09:04
Właściwie to ja tez nie wiem - przecież strumień powietrza wpadający przez np. uchylone okno zdecydowanie bardziej różni się temperaturą od tła (delta t rzędu nawet kilkudziesięciu stopni), niż strumień przepuszczony przez reku (delta t kilka stopni). Podobnie nie kumam sprawy z podłogówką - chyba, że chodzi o to, że na jednolicie ciepłym tle mniej odcina się intruz i czujka go może nie widzieć.

civic9
29-09-2008, 10:11
- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

a to nie jest przypadkiem ta sama płyta tylko z innym softem?
może za dopłatą różnicy w cenie przeprogramują? :)

ar***pl
29-09-2008, 10:15
Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół). A taka masa pudełek to nie wiem, czy jest tak super estetyczna. I tak już mam sajgon w domu - zachciało mi się bajerów.... Jak dodam jeszcze jakieś VMG-16, jakieś powiadamienie, do tego radiolinie i skrzynkę SS, to właściwie już osobne pomieszczenie na te puszki z alarmem mógłbym wydzielić ;)

Oczywiście, że na poddaszu mogą też uszkodzić przewody. Ale myślę sobie tak - rzuce je teraz, pójdzie na to styropian i wylewka - jak przeżyją, to będzie już dobrze. Oczywiście końcówki moga zawsze uszkodzić, ale na to nie ma rady - jak będą szły dołem, to nie dość, że będa bardziej narażone na uszkodzenie, to jeszcze trudno będzie je poprowadzić tak, aby nie szły razem z elektryką (bo ta jest wszedzie!) albo nie przeszkadzały później.

Jeśli chodzi o PIR to i tak raczej się na nie nie nastawiałem. Chcę tylko w korytarzach dać może Aqua Luna Satela, żeby ew. oświetlało coś w dordze do kibla. Choć właściwie nie wiem, czy da sie to tak zrobić. Na razie kupiłem jedną do przetestowania. Głównie mają być kontaktrony i czujki zbicia, bo na inercje wszędzie nie starczy mi już linii (bo jak debil kupiłem 64 - może jeszcze uda mi się ją wymienić z dopłatą) - mam 23 otwory okienne, na każdym jeszcze roleta, to już min. 46 czujek :) Choć może nie tak źle - na fixy dam same inercje, bez kontaktronów.
Luna to fajnie pomyślana czujka, testowałem ja w domu i jest ok, ale w końcu przerobiłem na oswietlenie oczkiem Led ale sygnał do zaswiecenia wychodzi z czujnika ruchu.Mieszkam na tzw. zad...piu i w tamtym roku nie było 2 dni prądu , teraz już jestem przygotowany: Lunydo oświetlenia ups do pieca gazowego. Jak będzisz kładł przewody na strychu to koniecznie w peszlu, jeśli mają być wylewki. Co do obudów to ja mam teraz w domu 5 szt , ale w poprzednim miałem jedną zrobioną z elektrycznej Legranda 4 x24 i mieściło sie wszystko: Integra , 3 zasilacze 4 akumulatory , gsm i ethm.W sobotę zaczynam w koncu porządkować to co mam teraz więc postaram się wrzucić zdjęcie.

ar***pl
29-09-2008, 10:18
Właściwie to ja tez nie wiem - przecież strumień powietrza wpadający przez np. uchylone okno zdecydowanie bardziej różni się temperaturą od tła (delta t rzędu nawet kilkudziesięciu stopni), niż strumień przepuszczony przez reku (delta t kilka stopni). Podobnie nie kumam sprawy z podłogówką - chyba, że chodzi o to, że na jednolicie ciepłym tle mniej odcina się intruz i czujka go może nie widzieć.
Otwartych okien przy włączonych czujnikach ruchu też nie należy zostawiać, ale przecież czasmi można ustawić tak czujnik pir by nie widział bezpośrednio wylotu powietrza.

ar***pl
29-09-2008, 10:20
- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

a to nie jest przypadkiem ta sama płyta tylko z innym softem?
może za dopłatą różnicy w cenie przeprogramują? :)
Może i jest podobna ale satel nie przewiduje takiej usługi , a różnica w cenie nie jest znowu taka duża.

Depi
29-09-2008, 15:42
Luna to fajnie pomyślana czujka, testowałem ja w domu i jest ok, ale w końcu przerobiłem na oswietlenie oczkiem Led ale sygnał do zaswiecenia wychodzi z czujnika ruchu.Mieszkam na tzw. zad...piu i w tamtym roku nie było 2 dni prądu , teraz już jestem przygotowany: Lunydo oświetlenia ups do pieca gazowego. Jak będzisz kładł przewody na strychu to koniecznie w peszlu, jeśli mają być wylewki. Co do obudów to ja mam teraz w domu 5 szt , ale w poprzednim miałem jedną zrobioną z elektrycznej Legranda 4 x24 i mieściło sie wszystko: Integra , 3 zasilacze 4 akumulatory , gsm i ethm.

No Lunę przetestuję. Jak będzie spełniać oczekiwania, to walnę kilka w korytarzach - tam nie ma nawiewów ani wywiewów. Na piec (i kompy) mam cały oddzielny obwód na UPS (znaczy na razie nie mam - tylko kable :) ), ale troche światła by się przydało. Niby administracyjnie to jest nawet Wawa, ale ostatnio coraz częsciej nie ma prądu. Krótko, ale jednak. Niby coś przebudowują w okolicy - może to chwilowe.

OK - przerobiona z elektrycznej, ale jak mocowanie? Wiercić dziury pod kołki? Bo te dedykowane już je mają.

Czy peszle układać także, jak na kablach będzie leżał styropian? Wylewka dopiera 30cm nad kablami :)

ravbc
29-09-2008, 16:17
Czy peszle układać także, jak na kablach będzie leżał styropian? Wylewka dopiera 30cm nad kablami :)
Daj se luz z peszelami, jak nie naciągniesz zbytnio kabla przed zalaniem wylewki, to później też nie bedzie IMHO problemów.

ar***pl
29-09-2008, 16:46
Luna to fajnie pomyślana czujka, testowałem ja w domu i jest ok, ale w końcu przerobiłem na oswietlenie oczkiem Led ale sygnał do zaswiecenia wychodzi z czujnika ruchu.Mieszkam na tzw. zad...piu i w tamtym roku nie było 2 dni prądu , teraz już jestem przygotowany: Lunydo oświetlenia ups do pieca gazowego. Jak będzisz kładł przewody na strychu to koniecznie w peszlu, jeśli mają być wylewki. Co do obudów to ja mam teraz w domu 5 szt , ale w poprzednim miałem jedną zrobioną z elektrycznej Legranda 4 x24 i mieściło sie wszystko: Integra , 3 zasilacze 4 akumulatory , gsm i ethm.

No Lunę przetestuję. Jak będzie spełniać oczekiwania, to walnę kilka w korytarzach - tam nie ma nawiewów ani wywiewów. Na piec (i kompy) mam cały oddzielny obwód na UPS (znaczy na razie nie mam - tylko kable :) ), ale troche światła by się przydało. Niby administracyjnie to jest nawet Wawa, ale ostatnio coraz częsciej nie ma prądu. Krótko, ale jednak. Niby coś przebudowują w okolicy - może to chwilowe.

OK - przerobiona z elektrycznej, ale jak mocowanie? Wiercić dziury pod kołki? Bo te dedykowane już je mają.

Czy peszle układać także, jak na kablach będzie leżał styropian? Wylewka dopiera 30cm nad kablami :)
Zrób jak chcesz ale jednak izolacja tych przewodów nie jest tak gruba jak elektrycznych.wrzucisz przewód pod styropian , potem dodasz z tone wylewki i może kable zgnieść.

ravbc
29-09-2008, 16:55
Czy peszle układać także, jak na kablach będzie leżał styropian? Wylewka dopiera 30cm nad kablami :)
Zrób jak chcesz ale jednak izolacja tych przewodów nie jest tak gruba jak elektrycznych.wrzucisz przewód pod styropian , potem dodasz z tone wylewki i może kable zgnieść.
Zgnieść? Przecież będą pod styrpianem, a ten jednak nie jest aż tak twardy. Chociaż patrząc na to z drugiej strony: peszel nie zaszkodzi ;-)

Depi
29-09-2008, 17:23
No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:

Depi
29-09-2008, 17:53
PS. Czy jak włożę do SD-3001 akumulatorek, to jeszcze muszę podpiąć oddzielny zasilacz, czy to "sie samo" będzie ładować via centrala?

banko
29-09-2008, 18:18
PS. Czy jak włożę do SD-3001 akumulatorek, to jeszcze muszę podpiąć oddzielny zasilacz, czy to "sie samo" będzie ładować via centrala?


tak jak to zazwyczaj w przyrodzie nic samo sie nie dzieje no chyba ze masz model z bateriami slonecznymi, ale takich do dzisiaj jeszcze nie bylo

civic9
29-09-2008, 18:24
PS. Czy jak włożę do SD-3001 akumulatorek, to jeszcze muszę podpiąć oddzielny zasilacz, czy to "sie samo" będzie ładować via centrala?

ta, podłączasz do wyjścia zasilającego centrali.

Depi
29-09-2008, 18:26
No to po grzyba się toto do wysokoprądowego wyjścia centrali wpina? W ogóle jakoś te instrukcje Satela sa takie na odpier... się. Wiem, że to nie ma być dla laika, ale jak się miliony wydaje na skonstruowanie (w sumie fajnego i nietaniego) sprzętu, to poskąpić na porządną instrukcje to jest chyba przegięcie. Czy to tylko ja mam na ksero odbite?

Wracając do naszych baranów - to znaczy, że mam jeszcze dorzucić zasilacz 12V? I gdzie mam go podpiąć? Coś mi brak chyba zacisków...

Nie chciałby ktoś kupić nowiutkiej Integry 64? Nie wyjąłem jej nawet z pudełka.

Depi
29-09-2008, 18:32
PS. Czy jak włożę do SD-3001 akumulatorek, to jeszcze muszę podpiąć oddzielny zasilacz, czy to "sie samo" będzie ładować via centrala?

ta, podłączasz do wyjścia zasilającego centrali.

To mamy chyba jakiś spór w doktrynie, choć po analizie sprawy skłaniam się ku stanowisku civica :lol:

ar***pl
29-09-2008, 20:46
No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:
Proponuję doświadczenie podłacz sobie czujnik na przewodzie i podłacz do centrali, potem uderz czymś w ten przewód, nie chodzi o to że zgnieciona miedź nie przewodzi prądu tylko będziesz miał zwarcie.

Depi
29-09-2008, 20:52
Ej no ale uderzenie młotkiem to chyba nie to samo, co obłożenie styropianem i następnie obciążenie wylewką? :)

PS. A co Ty powiedz na kwestię ladowania akulatora w sygnalizatorze? Podłączenie zasilania z centrali załatwia sprawę?

banko
29-09-2008, 20:58
Oczywiście ze zasilanie sygnalizatora z akumulatorem to stałe 12V w sumie niewazne skąd je weżmiesz ale skoro nie masz zasilaczy dodatkowych to jak najbardziej z centrali (zasilanie czujników) jeśli z zasilacza byś brał to pamiętaj o połączeniu mas zasilacza i centrali, a masa ta będzie Ci potrzebna do sterowania sygnalizatorem.

ar***pl
29-09-2008, 21:02
PS. Czy jak włożę do SD-3001 akumulatorek, to jeszcze muszę podpiąć oddzielny zasilacz, czy to "sie samo" będzie ładować via centrala?

ta, podłączasz do wyjścia zasilającego centrali.

To mamy chyba jakiś spór w doktrynie, choć po analizie sprawy skłaniam się ku stanowisku civica :lol:
Zasilanie podłączasz pod jedno z wyjść wysokoprądowych, sterowanie z niskoprądowych.Zasilanie musi być podawane na stałe -akumulatorek się doładowuje.Nie wiem jak inni ale do tego sygnalizatora chyba trzeba mieć szczęście, kupiłem ostatnio 3 szt i optyka raz działa raz nie (stroboskop), w końcu sam przerobiłem to na leda.

ar***pl
29-09-2008, 21:05
Ej no ale uderzenie młotkiem to chyba nie to samo, co obłożenie styropianem i następnie obciążenie wylewką? :)

PS. A co Ty powiedz na kwestię ladowania akulatora w sygnalizatorze? Podłączenie zasilania z centrali załatwia sprawę?
Nie jest to oczywiście to samo, ale kilkanaście lat pracuję z różnymi kabelkami i chciałem wykazać co się stanie gdy kabelek sie zgniecie a nie przerwie.

Depi
29-09-2008, 21:07
Hmmm... Szkoda, że zasiłke do kamer kupiłem za słabą - tylko 2A. BYłaby teraz jak znalazł...

banko
29-09-2008, 21:14
Nie wiem jak inni ale do tego sygnalizatora chyba trzeba mieć szczęście, kupiłem ostatnio 3 szt i optyka raz działa raz nie (stroboskop), w końcu sam przerobiłem to na leda.


A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.
Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

_ZBYCH_
29-09-2008, 21:27
Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?
To są zbyt delikatne przewody, żeby je mocować blaszkami. Wystarczy zbyt mocne dociśnięcie blaszki, przewód się zgniata i między żyłami robi się zwarcie :(
Że nie wspomnę, co tynkarze potrafią z takimi blaszkami robić... :evil:
Proponuję kleić przewody klejem termotopliwym. Przy dużych instalacjach, to jedyne rozsądne wyjście :)


- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...
Są jeszcze czujki naciągu. To czujnik z linką, którą mocuje się do końca rolety. Wykrywa zmianę naciągu tej linki, czyli można zostawić roletę w dowolnym położeniu i wykrywana jest zmiana tego położenia. Czujki tego typu praktycznie nie są stosowane, bo ich montaż jest dosyć kłopotliwy, a ponad to sa kosztowne. Produkuje je np. Honeywell - AS2080. Koszt czujki około 40 zł + analizator do niej około 110 zł (netto). Wygląda na to, że zostaje jednak tylko kontaktron.


- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?
No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?


- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?
Musisz mieć kilka obudów :) I nie upychaj w nich nie wiadomo ile, bo sam sobie szkodę zrobisz...
Integra + 5 lub 6 modułów, to duży system. Pomyślałeś również o odpowiednim zasilaniu awaryjnym? Może by tak zastosować moduł EPS lub PP + dodatkowy akumulator?


- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )
Nie możesz wymienić u sprzedawcy? Może sprzedaj na Allegro i kup 128.

_ZBYCH_
29-09-2008, 21:42
Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół). A taka masa pudełek to nie wiem, czy jest tak super estetyczna. I tak już mam sajgon w domu - zachciało mi się bajerów.... Jak dodam jeszcze jakieś VMG-16, jakieś powiadamienie, do tego radiolinie i skrzynkę SS, to właściwie już osobne pomieszczenie na te puszki z alarmem mógłbym wydzielić ;)
Zaczepnie zapytam, rozdzielacze od ogrzewania też będziesz po cztery upychał do jednej szafki? :) :wink: :lol:


Oczywiście, że na poddaszu mogą też uszkodzić przewody. Ale myślę sobie tak - rzuce je teraz, pójdzie na to styropian i wylewka - jak przeżyją, to będzie już dobrze. Oczywiście końcówki moga zawsze uszkodzić, ale na to nie ma rady - jak będą szły dołem, to nie dość, że będa bardziej narażone na uszkodzenie, to jeszcze trudno będzie je poprowadzić tak, aby nie szły razem z elektryką (bo ta jest wszedzie!) albo nie przeszkadzały później.
Stanowczo odradzam takie prowadzenie przewodów!!!


...Głównie mają być kontaktrony i czujki zbicia, bo na inercje wszędzie nie starczy mi już linii (bo jak debil kupiłem 64 - może jeszcze uda mi się ją wymienić z dopłatą) - mam 23 otwory okienne, na każdym jeszcze roleta, to już min. 46 czujek :)
Zrób raz, a dobrze! Wymień Integrę na 128 i zrób inercyjne.


Choć może nie tak źle - na fixy dam same inercje, bez kontaktronów.
No jakoś nie mogę sobie wyobrazić kontaktronów na fixach :wink: :lol:

_ZBYCH_
29-09-2008, 21:46
No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:
No raczej kształtu drutu, to nie zmienisz, ale możesz doprowadzić do przebicia izolacji na żyłach i zwarcia :(

_ZBYCH_
29-09-2008, 21:57
No to po grzyba się toto do wysokoprądowego wyjścia centrali wpina? W ogóle jakoś te instrukcje Satela sa takie na odpier... się. Wiem, że to nie ma być dla laika, ale jak się miliony wydaje na skonstruowanie (w sumie fajnego i nietaniego) sprzętu, to poskąpić na porządną instrukcje to jest chyba przegięcie. Czy to tylko ja mam na ksero odbite?

Wracając do naszych baranów - to znaczy, że mam jeszcze dorzucić zasilacz 12V? I gdzie mam go podpiąć? Coś mi brak chyba zacisków...
No właśnie, instrukcja instalacji, to nie kompendium wiedzy dla laika...
W instrukcji sygnalizatora jest dokładnie opisany sposób podłączenia, więc w czym masz problem?
Zasilanie sygnalizatora podłączasz do wyjścia wysokoprądowego zaprogramowanego jako 41 - zasilanie czujek
Wyzwalanie akustyki i optyki podłączasz do wyjść wysokoprądowych lub niskoprądowych. Ten sygnalizator umożliwia zaprogramowanie każdego rodzaju wysterowania.
Odnośnie jakości instrukcji, to uważam, że lepsza nie jest potrzebna. Ogólnie Satel jest jedną z niewielu firm, które sprzedają swoje urządzenia tak zapakowane oraz wyposażone w różne akcesoria (np. konektory do akumulatora, płyta z oprogramowaniem, itp.)

MonQ
29-09-2008, 21:57
Witam,

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).
Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)
Jacek

_ZBYCH_
29-09-2008, 21:59
No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:
Proponuję doświadczenie podłacz sobie czujnik na przewodzie i podłacz do centrali, potem uderz czymś w ten przewód, nie chodzi o to że zgnieciona miedź nie przewodzi prądu tylko będziesz miał zwarcie.
Popieram kolegę arm.pl!
Depi, nie rób tego, bo będziesz żałował. Słuchaj praktyków, a nie głupawych pomysłów elektryka :-?

_ZBYCH_
29-09-2008, 22:07
A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.
Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.
Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.
Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.
Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!

banko
29-09-2008, 22:08
Witam,

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).
Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)
Jacek


zaprogramuj sobie wyjścia niskoprądowe na następujące sygnały: włamanie, napad dla kodu pod przymusem (lub jeśli przewidujesz jakieś piloty, przyciski napadowe stacjonarne, ), jeśli masz życzenie to informacje o zalączeniu systemu, informacje o usterce jeśli monitoring ma być pożądny to jeszcze informacja o sabotażu tak żeby było wiadomo kiedy sabotaż a kiedy włamanie. Sygnał pożaru (jeśli masz jakieś czujniki dymu), sygnał gazu , gazy usypiające (jeśli takie czujniki posiadasz). Zalanie wodą taki sygnał możesz też zaprogramować jeśli posiadasz czujniki zalania wodą.
Co do kabelków to tak jak napisałeś zasilający i najlepiej 10x0,5 poniewaz standardowo nadajniki mają po 8 wejść więc więcej żył nie będzie potrzeba. Natomiast więcej informacji o alarmie uzyskasz z monitoringu telefonicznego. Do tego potrzebna będzie linia telefoniczna doprowadzona do centrali. Najlepiej jakby była ona przed wszystkimi odbiornikami (telefonami)

banko
29-09-2008, 22:25
A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.
Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.
Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.
Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.
Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!


Akcja "moduły" chyba każdemu dała popalić......

_ZBYCH_
29-09-2008, 22:29
Witam,

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).
Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)
Jacek
Większość nadajników monitoringu posiada osiem wejść, z czego jedno jest wykorzystywane do sygnalizacji sabotażu nadajnika (podłączony mikrowłącznik obudowy nadajnika). Zostaje siedem wejść, do wysterowania których wykorzystujesz sześć wyjść niskoprądowych w centrali.
Dwie żyły z przewodu do nadajnika podłączasz do wyjścia wysokoprądowego zasilającego czujki. Do tego przewodu instalator nadajnika podłączy przekaźnik podający sygnał braku zasilania czujek, czyli padnięcia systemu po braku prądu i rozładowaniu akumulatora. Dodatkowo przewód COM będzie podłączony do COM nadajnika.
Sześć przewodów podłączasz do wyjść niskoprądowych w centrali i programujesz te wyjścia jako:
1 - Włamanie - typ wyjścia 1
2 - Napad - typ wyjścia 47 - Suma logiczna wyjść w której sumujesz wyjścia typu: 10 - Alarm "DURESS" - działanie pod przymusem i 12 - Cichy alarm,
3 - Pożar - typ wyjścia 3
4 - Brak zasilania sieciowego - typ wyjścia 81
5 - Słaby akumulator - typ wyjścia 31
6 - Sabotaż - typ wyjścia 8

Przy wszystkich wyjściach kasujesz zaznaczenie przy "polaryzacja +"

civic9
29-09-2008, 22:46
jaki orientacyjnie zasięg będzie miał kontaktron + mały magnes neodymowy? :)
potrzebuję do nietypowego rozwiązania.

MonQ
29-09-2008, 22:50
Zbych i banko dziękuję ... teraz wiem jak przygotować się na wizytę
instalotora nadajnika :)

Pozdrawiam,
Jacek

ravbc
30-09-2008, 09:11
- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?
No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?
Może brakuje mi wyobraźni, ale co może się stać z kablem schowanym pod warstwą styropianu i wylewki? W zgniecenie i przebicie izolacji ciężko mi uwierzyć (do tego potrzebny byłby raczej dość duży nacisk punktowy - przykład z młotkiem), ale jak by nie było, ten problem można "obejść" używając peszeli. Pytanie co jeszcze może grozić kablom pod wylewką? Przecież to chyba jedyne miejsce, gdzie normalnie nie prowadzi się jakichkolwiek prac "po".
PS. Żeby nie było - nie uważam, że prowadzenie kabli po ścianie jest gorsze, ale zaskakuje mnie tak negatywna reakcja na położenie kabla pod wylewką...

Depi
30-09-2008, 09:16
To są zbyt delikatne przewody, żeby je mocować blaszkami. Wystarczy zbyt mocne dociśnięcie blaszki, przewód się zgniata i między żyłami robi się zwarcie :(
Że nie wspomnę, co tynkarze potrafią z takimi blaszkami robić... :evil:
Proponuję kleić przewody klejem termotopliwym. Przy dużych instalacjach, to jedyne rozsądne wyjście :)

No ale musiałbym kupić specjalnie pistolet. Czy coś zmienia fakt, że nie będzie tynków tylko płyty GK?



Są jeszcze czujki naciągu. To czujnik z linką, którą mocuje się do końca rolety. Wykrywa zmianę naciągu tej linki, czyli można zostawić roletę w dowolnym położeniu i wykrywana jest zmiana tego położenia. Czujki tego typu praktycznie nie są stosowane, bo ich montaż jest dosyć kłopotliwy, a ponad to sa kosztowne. Produkuje je np. Honeywell - AS2080. Koszt czujki około 40 zł + analizator do niej około 110 zł (netto). Wygląda na to, że zostaje jednak tylko kontaktron.

No ale to jest rozwiązanie do luftu. A jak będę chciał zostawić którąś otwartą, choćby dla kwiatków, to co? Alarm nie działa? Bez sensu... A inercja? Pewnie od wiatru będzie się załączać... Nie ma niczego tańszego? Może być jakąś czujkę ruchu między roletę a okno?

Czy może da się centralę zaprogramować tak, że sygnał "otwórz roletę" jednoczenie zdezaktywuję kontaktron w nią wbudowany? Jeźu, ale rzeżba...


No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?

No to zatopione w tynku też raczej dostępne nie jest. Mogę jeszcze zrobić tak, że puścić te kable poddaszem, ale NA wylewce. Czyli dostępne będą w pełnej krasie - pytanie, czy nie za bardzo? Mogę je nawet poprzyklejać do instalacji wentylacyjnej.




Musisz mieć kilka obudów :) I nie upychaj w nich nie wiadomo ile, bo sam sobie szkodę zrobisz...
Integra + 5 lub 6 modułów, to duży system. Pomyślałeś również o odpowiednim zasilaniu awaryjnym? Może by tak zastosować moduł EPS lub PP + dodatkowy akumulator?

No myślałem o 2 - jedna na dole (centralka + eks + zasiłka + aku) i jedna na górze (EPS + eks + zas + aku). Ale wychodzi mi po ok. 30 linii na górze i dole, czyli np. dół to centr + min. 2 eks + jakieś bajery + radiolinia + nadajnik... Kurde - robi się naprawde dużo tego. A chodzi mi o to, żeby to zmieścić w 1 pojemniku - może być duży, ale 1.




Nie możesz wymienić u sprzedawcy? Może sprzedaj na Allegro i kup 128.

No spróbuję. Może ktoś z Was się jednak skusi? Nówka sztuka, nie śmigana :lol:

Wciąż nie mogę uwierzyć, że na te 100pln się połasiłęm...

Depi
30-09-2008, 09:33
PS. Żeby nie było - nie uważam, że prowadzenie kabli po ścianie jest gorsze, ale zaskakuje mnie tak negatywna reakcja na położenie kabla pod wylewką...

No mnie też zaskoczyła - po tych wszystkich (dziesiątkach przecież!) historii o przewodach niszczonych w ścianach przez kolejne ekipy wydawałoby się, że alternatywa będzie przywitana pozytywnie, a tu taki ZONK...

Sam już nie rozumiem...

Depi
30-09-2008, 09:36
No właśnie, instrukcja instalacji, to nie kompendium wiedzy dla laika...
W instrukcji sygnalizatora jest dokładnie opisany sposób podłączenia, więc w czym masz problem?


OK - i jak przeczytasz moje posty, to tak właśnie ja to interpretowałem ALE nie ma tam ani słowa expressis verbis nt. sytuacji z akumulatorem. W ogóle kwestia dość kluczowa dla modelu z aku jest właściwie pominięta. Po prostu chciałem się upewnić, ale jak było widać różnice zdań na ten temat występują, więc może nie jest to takie oczywiste? :)

Depi
30-09-2008, 19:55
A wracając do technikaliów (jeżu - ale zaśmiecam wątek, a nawet nie zacząłem tego składać), to:

- PP czy EPS?
- czy do EPS zasilacz 20VA czy 40VA?

thx from the mountain ;)

lakusz
30-09-2008, 19:59
Hej jak zarejestrować się w satelu, żeby poprawnie mnie "zweryfikowali" ? Najlepiej jako instalator, czy kto może być moim dystrybutorem ;) ?

banko
30-09-2008, 20:29
Hej jak zarejestrować się w satelu, żeby poprawnie mnie "zweryfikowali" ? Najlepiej jako instalator, czy kto może być moim dystrybutorem ;) ?

Twoim dystrybutorem jest przedstawiciel firmy Satel, u którego się zaopatrujesz. Niestety musisz być firmą. Zweryfikują to po danych jakie podasz przy rejestracji z danymi u Twojego dystrybutora.....

ar***pl
30-09-2008, 22:12
A wracając do technikaliów (jeżu - ale zaśmiecam wątek, a nawet nie zacząłem tego składać), to:

- PP czy EPS?
- czy do EPS zasilacz 20VA czy 40VA?

thx from the mountain ;)
PP jeśli potrzebujesz więcej wyjść niz 16 w centrali, EPS posiada tylko wejścia
-raczej 40VA , pamiętaj tylko że do jednego transformatora podłaczasz jedno urządzenie z zasilaczem.

OGC
30-09-2008, 23:49
Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół).
Ja dałem dwie obudowy:
http://www.ifb.pl/dandys/inne/alarm1.jpg

civic9
01-10-2008, 17:17
kontaktron albo jakiś mikrostyk odporny na wysoką temperaturę (przy wkładzie kominkowym, kilkaset st.) - istnieją takie? :)

Bigbeat
01-10-2008, 17:19
Chyba nie bałdzo :(
A może zrób barierę optyczną?

BTW: boisz się, że Ci Mikołaj kominem wleci?

civic9
01-10-2008, 17:21
Chyba nie bałdzo :(
A może zrób barierę optyczną?

BTW: boisz się, że Ci Mikołaj kominem wleci?

nie, chcę zabezpieczyć kominek przed kradzieżą :-)

a serio to chodzi mi o sygnał wyłączający wywiew na czas otwarcia, żeby nie trzeba było gdzieś w oddali jakiś przycisków naciskać.

Bigbeat
01-10-2008, 18:37
a serio to chodzi mi o sygnał wyłączający wywiew na czas otwarcia, żeby nie trzeba było gdzieś w oddali jakiś przycisków naciskać.
O! Sprytne ;)
Nie wpadłem na to - a właśnie myślałem, co zrobić, żeby dym nie buchał na salon jak dokładam drewno, a wystarczy automatycznie zamknąć dopływ powietrza...
Mogę wykorzystać?

A co do kontaktronu/mikroswitcha to nic gotowego mi do głowy nie przychodzi... Może dać jakiś element pośredniczący typu popychacz, dopychany przez drzwi, a na drugim końcu zwykły mikroswitch? Ale to i tak oznacza konieczność ingerencji we wkład (wywiercenie dziurki ;) )...
Kurczę, fajny pomysł, trzeba pomyśleć...

odaro
01-10-2008, 20:05
Montaż wpuszczanego kontraktonu w oknie PCV i położenie kabla do niego.

Jak cena jest rozsądną za taką usługę.

todaks
01-10-2008, 22:46
Może brakuje mi wyobraźni, ale co może się stać z kablem schowanym pod warstwą styropianu i wylewki? W zgniecenie i przebicie izolacji ciężko mi uwierzyć (do tego potrzebny byłby raczej dość duży nacisk punktowy - przykład z młotkiem), ale jak by nie było, ten problem można "obejść" używając peszeli. Pytanie co jeszcze może grozić kablom pod wylewką? Przecież to chyba jedyne miejsce, gdzie normalnie nie prowadzi się jakichkolwiek prac "po".
PS. Żeby nie było - nie uważam, że prowadzenie kabli po ścianie jest gorsze, ale zaskakuje mnie tak negatywna reakcja na położenie kabla pod wylewką...[/

Wylewki na styropianie mają tą właściwość że lubią pękać i przemieszczać się . Dla przewodów energertycznych ruchy posadzki nie sa szkodliwe , przewody alarmowe mogą jednak ulec przerwaniu . Peszel to ryzyko wyklucza do zera . Jeśli martwisz się że peszel będzie przeszkadzał w ułożeniu styropianu to połóż styropian wytnij
rowek i ułóż peszel wraz z przewodem w rowku na styropianie .

todaks
01-10-2008, 22:50
[quote=civic9]
a serio to chodzi mi o sygnał wyłączający wywiew na czas otwarcia, żeby nie trzeba było gdzieś w oddali jakiś przycisków naciskać.
O! Sprytne ;)
Nie wpadłem na to - a właśnie myślałem, co zrobić, żeby dym nie buchał na salon jak dokładam drewno, a wystarczy automatycznie zamknąć dopływ powietrza...

Jeżeli nie chcesz dymu z kominka w pokoju to musisz zwiększyć wyciąg a nie bawić się w zamykanie dopływu powietrza . Przyjrzyj się kominkom z automatycznym szybrem . ten wynalazek jest właśnie po to by dym nie walił na pokój gdy dokładasz drewno .

Bigbeat
01-10-2008, 23:34
Jeżeli nie chcesz dymu z kominka w pokoju to musisz zwiększyć wyciąg a nie bawić się w zamykanie dopływu powietrza . Przyjrzyj się kominkom z automatycznym szybrem . ten wynalazek jest właśnie po to by dym nie walił na pokój gdy dokładasz drewno .
Za późno - już mam zbudowany kominek z wkładem z płaszczem CTM. W kanale dymowym nie ma żadnego dławienia (szybra), tylko w dolocie powietrza.
Generalnie dym prawie nigdy nie wylatuje, ale zależy to od stopnia rozpalenia, a więc "cugu". Dlatego pomyślałem, że jakbym dodatkowo przy otwarciu drzwi dławił dolot powietrza (a mam elektryczną przepustnicę), to by było lepiej.

RNT
01-10-2008, 23:37
Witam

Czytam forum od kilkunastu miesiecy, sporo pomyslow juz zaimplementowalem, dzieki takim wybitnym jak ZYBCH jak ADAM_MK i inni

Mam pytanko do Zbycha poniewaz kontaktrony ma w paluszku - czy spotakles moze kontaktrony 230V ? potrzebuje takie do okien do zamykania zaworow w momencie ich otwarcia...szukalem w necie i nie bardzo mi sie to udalo.

Kupione na allegro nie daja rady jak puszczam nimi MASE - zalaczaja sie cos na ksztalt zwarcia i tak oglupiaja zawor zamykajacy

Prosze o pomoc , gdzie mozna cos takiego kupic ?

Pozdrawiam
Robert

Piotr_ok
01-10-2008, 23:53
są jakieś które da się wyregulować na zwierzęta (takie do 30 kg)? oczywiście żeby się nie zalączały jak bydle będzie ganiać wokół domu;
wszyscy napotkani fachowcy twierdzą że nie ma, za to handlowcy i owszem że mają takowe :)
pozdr
Piotr

ar***pl
02-10-2008, 07:36
Witam

Czytam forum od kilkunastu miesiecy, sporo pomyslow juz zaimplementowalem, dzieki takim wybitnym jak ZYBCH jak ADAM_MK i inni

Mam pytanko do Zbycha poniewaz kontaktrony ma w paluszku - czy spotakles moze kontaktrony 230V ? potrzebuje takie do okien do zamykania zaworow w momencie ich otwarcia...szukalem w necie i nie bardzo mi sie to udalo.

Kupione na allegro nie daja rady jak puszczam nimi MASE - zalaczaja sie cos na ksztalt zwarcia i tak oglupiaja zawor zamykajacy

Prosze o pomoc , gdzie mozna cos takiego kupic ?

Pozdrawiam
Robert
Ja raczej takiego czegoś nie widziałem, ale jeśli masz jakąś sensowną centralkę alarmową, to możesz podłaczyć dobrany przekaźnik jako śledzenie linii (grupy lini) ,cewka 12v a możesz przełączać napięcie i prąd w miarę dowolny.Jeśli nie masz do zawsze możesz też zastosować przekaźnik po zastosowaniu zasilacza 12v

ar***pl
02-10-2008, 07:48
są jakieś które da się wyregulować na zwierzęta (takie do 30 kg)? oczywiście żeby się nie zalączały jak bydle będzie ganiać wokół domu;
wszyscy napotkani fachowcy twierdzą że nie ma, za to handlowcy i owszem że mają takowe :)
pozdr
Piotr
Daj szansę handlowcowi , niech ci zainstaluje jedną (sam) i puść psa na próbę.
:lol:

Piotr_ok
02-10-2008, 08:51
są jakieś które da się wyregulować na zwierzęta (takie do 30 kg)? oczywiście żeby się nie zalączały jak bydle będzie ganiać wokół domu;
wszyscy napotkani fachowcy twierdzą że nie ma, za to handlowcy i owszem że mają takowe :)
pozdr
Piotr
Daj szansę handlowcowi , niech ci zainstaluje jedną (sam) i puść psa na próbę.
:lol:
dałem szanse :) ale instalował technik; wzbudzaja sie na co popadnie kot, pies, przejezdzajacy samochod za plotem (pomimo ze sa wyrgeulowane);
zastanawiam sie dlaczego 'alarmowcy' oferuja czujki zewnetrzne skoro są z nimi takie problemy? technicy ktorzy przyjezdzaja twierdza ze nie ma dobrych czujek zewnetrznych ... kto ma wiec racje? pewnie prawda lezy posrodku, ale moze blizej ktregos konca :)
pozdr
Piotr

MonQ
02-10-2008, 11:55
Mam pytanie do Zbycha, bo chodzi o kontaktrony :)

Będę miał zamontowane kontaktrony Bosch Mini w profialach Awans (Oknoplast) z okuciami WK2.
Jakie powinienem dobrać magnesy neodymowe (jakiej średnicy), aby można było je przykręcić do okuć no i żeby nie były za słabe. Czekam jeszcze na okna a magnesy nie są najtańsze więc potrzebuję podpowiedź.

Dziękuję,
Jacek

pawelurb
02-10-2008, 12:07
mam zamontowane czujki standarrdowe satel aqua , niestety przytrafił sie nam w domu miły kotek i nie chcemy go wywalać na dwór , chciałem zastapić czujki czujkami satel aqua pet - odpornymi na zwierzęta do 15 kg , tyle że sprzedawca powiedział że one się nie sprawdzają , bo od standardowych różnią się tylko tym że nie łapią dolnej strefy, mają inną optykę , tyle tylko że kot jak to kot lubi wskoczyć na parapet , czy bóg wie gdzie jeszcze... ma ktoś takie czujki i kota w domu ? co zrobić żeby alarm sie nie włączał bez potrzeby ?

banko
02-10-2008, 16:52
mam zamontowane czujki standarrdowe satel aqua , niestety przytrafił sie nam w domu miły kotek i nie chcemy go wywalać na dwór , chciałem zastapić czujki czujkami satel aqua pet - odpornymi na zwierzęta do 15 kg , tyle że sprzedawca powiedział że one się nie sprawdzają , bo od standardowych różnią się tylko tym że nie łapią dolnej strefy, mają inną optykę , tyle tylko że kot jak to kot lubi wskoczyć na parapet , czy bóg wie gdzie jeszcze... ma ktoś takie czujki i kota w domu ? co zrobić żeby alarm sie nie włączał bez potrzeby ?


Niestety zmartwić Cię muszę bo nie ma czyjników przestrzennych odpornych na kota. Jedyny sposób to zamykać go w jednym pomieszczeniu i omijać tą czujkę przy załączaniu systemu. Może masz takie pomieszczenie gdzie masz np. kontaktron na dzrwiach, oknie.....

pawelurb
02-10-2008, 16:56
mam zamontowane czujki standarrdowe satel aqua , niestety przytrafił sie nam w domu miły kotek i nie chcemy go wywalać na dwór , chciałem zastapić czujki czujkami satel aqua pet - odpornymi na zwierzęta do 15 kg , tyle że sprzedawca powiedział że one się nie sprawdzają , bo od standardowych różnią się tylko tym że nie łapią dolnej strefy, mają inną optykę , tyle tylko że kot jak to kot lubi wskoczyć na parapet , czy bóg wie gdzie jeszcze... ma ktoś takie czujki i kota w domu ? co zrobić żeby alarm sie nie włączał bez potrzeby ?


Niestety zmartwić Cię muszę bo nie ma czyjników przestrzennych odpornych na kota. Jedyny sposób to zamykać go w jednym pomieszczeniu i omijać tą czujkę przy załączaniu systemu. Może masz takie pomieszczenie gdzie masz np. kontaktron na dzrwiach, oknie.....

kurcze troche to nie w porządku zamykać kociaka w kotłowni , bo to jedyne pomieszczenie gdzie można , reszta otwarta salon, kuchnia , hol, w sypialni tez go raczej nie zostawie:)

Altaries
02-10-2008, 17:07
a co z zaawansowanymi czujkami, takimi jak Bravo 601 (podwojny czujnik PIR) czy Siemens IR120C (lustro Triplex / mozliwosc inst. lustra kurtynowego)?

czy to wszystko fikcyjne rozwiazania? u mnie tez ma grasowac kot... :-?

banko
02-10-2008, 20:06
Czujniki DSC BRAVO jak i SIMENS IR to dobra opcja na niedużego pieska i nie koniecznie ruchliwego tzn. żeby nie skakał metr do góry o ile jeszcze są prawidłowo zamontowane (nie patrzą np. na schody). Jeśli chodzi o czujiki BRAVO to spotkałem się z nimi tylko kilka razy i muszę powiedzieć że ciężko je było wogóle naruszyć natomiast kotek radził sobie z tym bez problemów. Niekończące sie fałszywki.

banko
02-10-2008, 20:14
Co kotek robi w domu podczas naszej nieobecności to wielka niewiadoma dopoki nie zostawimy włączonej kamer jak nas nie ma. Dodam tylk że mam psa i kota i żaden czyjnik nie jest wstanie zignorować takich pościgów.

ar***pl
02-10-2008, 22:06
są jakieś które da się wyregulować na zwierzęta (takie do 30 kg)? oczywiście żeby się nie zalączały jak bydle będzie ganiać wokół domu;
wszyscy napotkani fachowcy twierdzą że nie ma, za to handlowcy i owszem że mają takowe :)
pozdr
Piotr
Daj szansę handlowcowi , niech ci zainstaluje jedną (sam) i puść psa na próbę.
:lol:
dałem szanse :) ale instalował technik; wzbudzaja sie na co popadnie kot, pies, przejezdzajacy samochod za plotem (pomimo ze sa wyrgeulowane);
zastanawiam sie dlaczego 'alarmowcy' oferuja czujki zewnetrzne skoro są z nimi takie problemy? technicy ktorzy przyjezdzaja twierdza ze nie ma dobrych czujek zewnetrznych ... kto ma wiec racje? pewnie prawda lezy posrodku, ale moze blizej ktregos konca :)
pozdr
Piotr
jeśli można spytać to jakie czujniki zewnętrzne instalowali?

civic9
02-10-2008, 22:16
kot nie zniesie zamykania w jednym pomieszczeniu.

Ci co jeszcze są przed instalacją - inwestujcie w zabezp. obwodowe (kontaktrony + inercyjne, ewentualnie stłuczeniowe).

a jak ktoś już ma tylko czujki ruchu i nie ma możliwości zmiany instalacji to nie wiem... może te ruchu zamienić na stłuczeniowe? nie wiem czy to odpowiednia lokalizacja dla takich. może coś bezprzewodowego? kontaktrony się znajdą, ale zewnętrzne, a inercyjnych nie widziałem.

albo utuczyć kota... nie będzie się za dużo ruszał....

ps. (ostatnie oczywiście to żart :)

Depi
02-10-2008, 23:31
Jeżeli nie chcesz dymu z kominka w pokoju to musisz zwiększyć wyciąg a nie bawić się w zamykanie dopływu powietrza .

Sorry, ale czy rozumiesz o co chodzi w całym zagadnieniu? Bo coś chyba Ci się pokićkało...

Dzieci - broń Boże nie róbcie tak, jak ten Pan mówi, tylko dokładnie odwrotnie!

todaks
03-10-2008, 08:03
Jeżeli nie chcesz dymu z kominka w pokoju to musisz zwiększyć wyciąg a nie bawić się w zamykanie dopływu powietrza .

Sorry, ale czy rozumiesz o co chodzi w całym zagadnieniu? Bo coś chyba Ci się pokićkało...

Dzieci - broń Boże nie róbcie tak, jak ten Pan mówi, tylko dokładnie odwrotnie!

Używam kominka od sześciu lat jako jedyne żródło ogrzewania i wiem dobrze o czym napisałem . W trakcie otwierania kominka trzeba zwiększyć ciąg inaczej dym zawsze wyjdzie na zewnątrz . Widziałem mnóstwo kominków z okopconym przodem bo właściciele mieli takie zdanie jak Ty " tatusiu "

Bigbeat
03-10-2008, 09:44
Sorry, todaks, ale Twoje doświadczenia oparte są o możliwości Twojego sprzętu ;)
Jak pisałem wcześniej - u mnie nie ma szybra (przwód spalinowy nie jest dławiony), jest natomiast elektrycznie sterowana przepustnica powietrza doprowadzanego do kominka.
Tą przepustnicą właśnie moge sterować dopływem powietrza i "stabilizować" palenisko.
Tak więc rozmowy o szybrze w przewodzie spalinowym są dla mnie bez sensu - bo kominek już mam (bez szybra), w domu mieszkam, i po prostu chcę sobie poprawić sytuację wykorzystując dostępne mozliwości, bez robienia demolki i rozbijania kominka.
BTW: co pomógłby szyber, jeśli dym potrafi wylatywać, a szybra nie mam (czyli tak, jakbym miał, i jakby był on cały czas otwarty)? Mógłbym otworzyć szyber np. na 200% ?[/b]