PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

ravbc
06-01-2009, 20:21
Nie, ciebie na nie nie stać. Ty i twoi kolesie będziecie drutować na używanych kartach z Allegro i w nieskończoność pisanym po omacku softem w linuksie, który do końca nigdy nie będzie działać :lol:

No brawo - lepiej znasz moją motywację, niż ja sam ;)
Zawsze szkoda mi było osób, które nic nie potrafią i wszystko muszą kupować gotowe - ale cóż, nie każdemu natura dała...
Nie jest to kwestia, co komu natura dała... Widocznie zawsze ci było szkoda, że inni mają na to pieniądze i nie muszą żyć marzeniami :lol:
Masz wyjątkowo prosty światopogląd. Tylko nie dociera do Ciebie, że inni mogą mieć inny. Pewnie nie uwierzysz, ale są tacy, którzy więcej satysfakcji czerpią ze zrobienia, niż z posiadania. Co gorsza, są też tacy, którzy robią takie rzeczy dlatego, że wiedzą jak (albo chcą się dowiedzieć), a nie dlatego że ich potrzebują...

Bigbeat
06-01-2009, 20:58
Nie jest to kwestia, co komu natura dała... Widocznie zawsze ci było szkoda, że inni mają na to pieniądze i nie muszą żyć marzeniami :lol:

Mój Mistrzu, zawsze wiesz lepiej - i za to Cię szanuję.





Kolejny arogancki palant uważający, ze należy mu się specjalny szacunek - pewnie za to, że raczył nas zaszczycić swoją obecnością.
Frajerze, sam jesteś palant :lol:
A nie, bo ty jesteś. Wiem, co piszę, uwierz mi.
Ale jesteś infantylny :lol:
Jako rzekłeś, Mistrzu.

ORLEN
07-01-2009, 23:19
Masz wyjątkowo prosty światopogląd.
Tak, masz rację.


Tylko nie dociera do Ciebie, że inni mogą mieć inny.
Owszem, dociera do mnie :)


Pewnie nie uwierzysz, ale są tacy, którzy więcej satysfakcji czerpią ze zrobienia, niż z posiadania.
Wierzę, wierzę.


Co gorsza, są też tacy, którzy robią takie rzeczy dlatego, że wiedzą jak (albo chcą się dowiedzieć), a nie dlatego że ich potrzebują...
Szacunek dla tych, co robią takie rzeczy, a nie gdybają, jak by można to zrobić, albo co sobie kiedyś zrobią...
Czy Twoim zdaniem nie są wkurzające takie odpowiedzi nie na temat?
Po co zasypywać ten wątek takimi pierdołami nie na temat?
Pytanie było konkretne. Czy poza instalatorami któryś z Was (tych, co niby wiedzą jak...) odpowiedział konkretnie? :roll:

Bigbeat
08-01-2009, 00:49
Czy Twoim zdaniem nie są wkurzające takie odpowiedzi nie na temat?
Po co zasypywać ten wątek takimi pierdołami nie na temat?
Pytanie było konkretne. Czy poza instalatorami któryś z Was (tych, co niby wiedzą jak...) odpowiedział konkretnie? :roll:
Wyluzuj, mój Mistrzu.
Ja myślę, że masz za mało wiary w możliwości człowieka (w tym swoje).
Jeśli konkretna odpowiedź w Twoim rozumieniu określa dokładne wskazanie modelu urządzenia i wersji oprogramowania które musisz użyc, to chyba pomyliłeś forum. Takie rzeczy raczej znajdziesz w katalogach (większośc firm przysyła je bezpłatnie, jeśli poprosisz).
Tak się składa, że z racji mojego zawodu nie jestem w stanie docenić wyższości rozwiązań zakupionych za grube $$$ od tych stworzonych samemu (być może dlatego, że zawodowo tworzę podobne rozwiązania, które być może właśnie Ty kupujesz - co ciekawe, zwykle oparte są one właśnie na linuksie, czego jednak nie zobaczysz) - tak wiec bardzo przepraszam, że nie jestem w stanie Ci pomóc.
Ale jeśli pochodzisz po sklepach i poszukasz w necie, napewno znajdziesz jakieś prawie-dobrze-działające, gotowe rozwiązania komercyjne. Powodzenia!

pawelurb
08-01-2009, 09:01
Mam 10 czujek Satel Aqua , centralka CA 10 , mam potrzebę odłączenia na jakiś czas kilku z nich w taki sposób żeby pozostałe działały , problem w tym że wiem jak to zrobić na zasadzie blokady wejść , problem polega na tym że wejścia są blokowane tylko do nastepnego załączenia systemu , czyli za każdym razem trzeba by je odłączać a to jest troche czasochłonne i nie da się zrobić na szybko przy wyjściu, czy zatem jest jakaś opcja żeby kilka czujek odłączyć na stałe ? nie mówię o odłączeniu przewodów , tylko o odłączzeniu "programowym"

Foczki
08-01-2009, 12:54
oczywiście że jest,
np ustaw dla czujki zamiast parametru "natychmiastowa" czy "opóźniona" czy jak tam masz ją ustawioną po prostu "bez akcji"

Kod FS26 (funkcja 15)

pawelurb
08-01-2009, 12:57
oczywiście że jest,
np ustaw dla czujki zamiast parametru "natychmiastowa" czy "opóźniona" czy jak tam masz ją ustawioną po prostu "bez akcji"

a gdzie ustawiam ten parametr ? z poziomu klawiatury sterownika , czy tez muszę rozkręcać czujkę żeby jakieś zworki przekładać ?

Foczki
08-01-2009, 12:57
zdążylem wyedytować posta :D Patrz wyżej

pawelurb
08-01-2009, 13:06
ok, tylko powiedz mi gdzie to wpisać, mam manipulator taki z wyświetlaczem , i takim niby prościutkim menu przewijanym za pomocą strzałek , jedyna opcja jaką widziałem w tym menu to właśnie wspomniana przezemnie blokada wejść , a ten kod..i numer funkcji , nie mam pojęcia gdzie to wpisać...

banko
08-01-2009, 16:47
Musisz wejść w programowanie kodem instalatora jeśli go nie znasz dzwoń do gościa co Ci to montował.

Foczki
08-01-2009, 19:23
ok, tylko powiedz mi gdzie to wpisać, mam manipulator taki z wyświetlaczem , i takim niby prościutkim menu przewijanym za pomocą strzałek , jedyna opcja jaką widziałem w tym menu to właśnie wspomniana przezemnie blokada wejść , a ten kod..i numer funkcji , nie mam pojęcia gdzie to wpisać...
wystukujesz:
[kod serwisowy] *
wklepujesz nr funkcji albo wybierasz strzakami
wchodzisz w funkcję strzałkami wybierasz czujkę strzałkami zmieniasz strzałkami, prosto jak po maśle
potem
[0]*
i masz

pablooo-exe
09-01-2009, 12:32
mam pytanie zostało mi ok 100m skrętki kom. czy mogę ją ułożyć pod inst. alarmową?
Przekrój jest taki sam z tym że przewód alarmowy ma 6x0.5 a skrętka 2x4x0.5

ravbc
09-01-2009, 12:42
mam pytanie zostało mi ok 100m skrętki kom. czy mogę ją ułożyć pod inst. alarmową?
Przekrój jest taki sam z tym że przewód alarmowy ma 6x0.5 a skrętka 2x4x0.5
Nie wiem co to według Ciebie "przewód alarmowy", ale skrętka się nada. Tyle, że jest nieco bardziej upierdliwa w układaniu (przynajmniej tak zeznają instalatorzy w tym wątku).

banko
09-01-2009, 12:50
mam pytanie zostało mi ok 100m skrętki kom. czy mogę ją ułożyć pod inst. alarmową?
Przekrój jest taki sam z tym że przewód alarmowy ma 6x0.5 a skrętka 2x4x0.5

śmiało układaj

ORLEN
10-01-2009, 12:46
Wyluzuj, mój Mistrzu.
Ja myślę, że masz za mało wiary w możliwości człowieka (w tym swoje).
Jeśli konkretna odpowiedź w Twoim rozumieniu określa dokładne wskazanie modelu urządzenia i wersji oprogramowania które musisz użyc, to chyba pomyliłeś forum. Takie rzeczy raczej znajdziesz w katalogach (większośc firm przysyła je bezpłatnie, jeśli poprosisz).
Tak się składa, że z racji mojego zawodu nie jestem w stanie docenić wyższości rozwiązań zakupionych za grube $$$ od tych stworzonych samemu (być może dlatego, że zawodowo tworzę podobne rozwiązania, które być może właśnie Ty kupujesz - co ciekawe, zwykle oparte są one właśnie na linuksie, czego jednak nie zobaczysz) - tak wiec bardzo przepraszam, że nie jestem w stanie Ci pomóc.
Ale jeśli pochodzisz po sklepach i poszukasz w necie, napewno znajdziesz jakieś prawie-dobrze-działające, gotowe rozwiązania komercyjne. Powodzenia!
Masz problemy z identyfikacją ludzi i rozumieniem czytanego tekstu :lol:
To nie ja czegoś konkretnego tu szukam, tylko kolega Aleks, więc ja niczego od ciebie nie oczekuję i nie muszę ciebie o nic prosić :lol:
Kolega Aleks napisał, że jest laikiem i potrzebuje wskazania konkretnego rozwiązania.
Tak się składa, że niby się tym zawodowo zajmujesz, a nic konkretnego nie napisałeś poza tym, że można by to jakoś zrobić :roll:
Tyle, to wszyscy wiedzą.
Urządzenia gotowe zaproponowane przeze mnie i innych instalatorów są kosztowne, ale maja tą zaletę, że można je kupić od ręki i nie trzeba posiadać wiedzy specjalisty-programisty, aby coś z nimi zrobić. Ponad to trzeba mieć na uwadze, że owszem, część tych urządzeń pracuje na systemie linux, ale przecież nie kupujesz samego oprogramowania, tylko kawał sprzętu. Nie ma co się dziwić, że to kosztuje.
Od ciebie wiemy tylko tyle, że jakoś można to zrobić taniej...
Jakoś zupełnie nieprzydatna jest ta twoja informacja.

todaks
10-01-2009, 22:09
Bigbeat być może Twoja wiedza informatyczna pozwala Ci na eksperymentowanie i tworzenie nowych rozwiązań . Musisz jednak pamietać że nie kazdy taką wiedze posiada . Orlen odpowiadał na konkretne pytanie i
pomijając fakt że nie potrzebnie wdał się w pyskówkę to ma rację . ALEKS potrzebuje gotowego rozwiązania a nie gdybania i wskazówek do "rzeźby"
Eksperymenty w naszej branży są dopuszczalne w laboratoriach bądź w ćwiczeniach na stole warsztatowym a nie w obiektach . System jeżeli jest założony to ma działać i nie ma tu znaczenia czy jest to mały domek czy duży obiekt . Podzielam opinie ORLENA że konfiguracje na tanich kartach i kamerkach z reguły są warte tyle ile kosztują . Inwestorzy jednak przekonują się o tym dopiero wówczas gdy musza odtworzyć konkretne zdarzenie

pawelurb
11-01-2009, 09:08
ok, tylko powiedz mi gdzie to wpisać, mam manipulator taki z wyświetlaczem , i takim niby prościutkim menu przewijanym za pomocą strzałek , jedyna opcja jaką widziałem w tym menu to właśnie wspomniana przezemnie blokada wejść , a ten kod..i numer funkcji , nie mam pojęcia gdzie to wpisać...
wystukujesz:
[kod serwisowy] *
wklepujesz nr funkcji albo wybierasz strzakami
wchodzisz w funkcję strzałkami wybierasz czujkę strzałkami zmieniasz strzałkami, prosto jak po maśle
potem
[0]*
i masz

Zrobiłem tak :

wpisałem tzw. hasło master i *

pojawiło się menu i w nim jest po kolei :
- zmiana hasła
-nowy użytkownik
-kasowanie użytkown.
-blokada wejść
-czuwanie ciche
-program.czasu
-przełącz MONO
-przełącz BI
-reset zasilań
-start download
-przegląd zdarzeń

Jedyna opcja jaka deaktywuje czujki to - blokada wejść , tyle że po jej zastosowaniu po nastepnym włączeniu nie pamieta tych ustawień i znowu wszystkie czujki są aktywne , jak mogę dwie z nich odłączyć na stałe tak żeby po ponownym rozbrojeniu i uzbrojeniu alarmu pozostały nieaktywne? gdzie, w którą z opcji menu mam wejść ? centrala CA10

todaks
11-01-2009, 10:12
Zrobiłem tak :

wpisałem tzw. hasło master i *


Musisz użyć hasła serwisowego .
Zajrzyj do instrukcji programowania , przecież czytanie nie boli
instrukcja programowania (http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/ca10fs_pl.pdf)

Bigbeat
11-01-2009, 17:53
Bigbeat być może Twoja wiedza informatyczna pozwala Ci na eksperymentowanie i tworzenie nowych rozwiązań . Musisz jednak pamietać że nie kazdy taką wiedze posiada . Orlen odpowiadał na konkretne pytanie i
pomijając fakt że nie potrzebnie wdał się w pyskówkę to ma rację . ALEKS potrzebuje gotowego rozwiązania a nie gdybania i wskazówek do "rzeźby"
Eksperymenty w naszej branży są dopuszczalne w laboratoriach bądź w ćwiczeniach na stole warsztatowym a nie w obiektach . System jeżeli jest założony to ma działać i nie ma tu znaczenia czy jest to mały domek czy duży obiekt . Podzielam opinie ORLENA że konfiguracje na tanich kartach i kamerkach z reguły są warte tyle ile kosztują . Inwestorzy jednak przekonują się o tym dopiero wówczas gdy musza odtworzyć konkretne zdarzenie
Przytaczam wszystko, bo spróbuję ustosunkować się do całości.
Trudno nie przyznać Ci racji. Cały ten wątek w wątku w zasadzie wynikł niezbyt potrzebnie, bo - jak sam napisałeś - w tej branży obowiązują pewne standardy i normy, i w zasadzie nie jest istotne, co jest lepsze czy gorsze, tańsze czy droższe, bo wszystko w końcu sprowadza się do tego, czy coś jest zgodne ze standardem, czy nie.
W tym kontekście więc chyba nie mam racji.

Ale - pięści mi się zaciskają, kiedy ktoś z pewnością stwierdza, że:
1. rozwiązania kupne i typowe są lzawsze lepsze od dedykowanych (często robionych jednostkowo) - świadomie pomijam tutaj kwestię, czy to rozwiązanie dedykowane przygotuje firma, czy ktoś sobie zrobi sam, bo nadal sądzę, że jeśli ktoś umie i ma odpowiednie doświadczenie to nie ma tutaj różnicy.
2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte
3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego

To są ewidentne bzdury, oparte na jakichś stereotypach z kosmosu.
Bo przecież idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że instalator alarmów nie może zakładać sobie alarmu w swoim domu - bo wtedy już nie robi tego profesjonalnie, dla kasy, tylko dla siebie, czyli znacznie gorzej (????!!!) Podobnie murarz nie powinien stawiać domu dla siebie, bo skoro nie robi tego w tym momencie zawodowo, to na pewno zrobi to gorzej, niż ekipa z zewnątrz.

Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem.

todaks
11-01-2009, 19:12
Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem

I to można uznać za puentę tego tematu :wink:

lukasz-s
11-01-2009, 19:42
Jestem na etapie ukladania kabli do alarmu i mam pytanie jak rozwiazac opoznienie alarmu w garazu z pilota.

Podłączenie odbiornika pilotów możesz wykonać do dowolnego, wolnego wejścia (bez znaczenia, czy jest to wejście w centrali, module rozszerzenia, czy manipulatorze). Linię programujesz jako czasową blokadę wybranego wejścia (lub kilku wejść). Musisz mieć do tego osobny kanał w sterowniku radiowym, żeby blokada nie aktywowała się przy każdym otwieraniu bramy garażowej, bo w zależności od oprogramowania systemu, może mieć to niepożądane działanie. Do sygnalizacji zadziałania opóźnienia proponuję wykorzystać sygnalizację optyczną w sygnalizatorze zewnętrznym (pod warunkiem, że jest on widoczny od strony garażu) lub położyć od centrali osobny przewód do jakiejś lampki sygnalizacyjnej w okolicach garażu.

"osobny kanał w sterowniku" - czy dobrze rozumiem, że chodzi o włączanie oddzielnym przyciskiem w pilocie?
Czy można jakoś to zoptymalizować: otwieranie bramy wjazdowej, otwieranie bramy garażowej, opóźnienie alarmu - to 3 piloty? Mam nadzieję, że można do tego użyć jednego (z 3 przyciskami), ale to i tak 3 naciśnięcia klawiszy w konkretnej kolejności. Może nie jest to wielki problem, ale zastanawiam się czy jest jakaś opcja "zautomatyzowania" tego procesu :-).

e----------em
11-01-2009, 20:20
paweł,
Jeżeli po wprowadzeniu hasła i naciśnięciu gwiazdki nie otrzymałeś dostepu do funkcji programowania ( w menu nie pojawił sie tryb serwisowy) to oznacza że kod który posiadasz nie jest kodem serwisowym.
Pozostaje Ci więc spróbowanie czy przypadkeim instalator nie pozostawił fabrycznego kodu serwisowego ( 12345)
kontakt z instalatorem,
reset w celu przywrócenia kodów standartowych
mechaniczne zablokowanie czuników.
Pozdrawiam

e----------em
11-01-2009, 20:59
Jestem na etapie ukladania kabli do alarmu i mam pytanie jak rozwiazac opoznienie alarmu w garazu z pilota.

Podłączenie odbiornika pilotów możesz wykonać do dowolnego, wolnego wejścia (bez znaczenia, czy jest to wejście w centrali, module rozszerzenia, czy manipulatorze). Linię programujesz jako czasową blokadę wybranego wejścia (lub kilku wejść). Musisz mieć do tego osobny kanał w sterowniku radiowym, żeby blokada nie aktywowała się przy każdym otwieraniu bramy garażowej, bo w zależności od oprogramowania systemu, może mieć to niepożądane działanie. Do sygnalizacji zadziałania opóźnienia proponuję wykorzystać sygnalizację optyczną w sygnalizatorze zewnętrznym (pod warunkiem, że jest on widoczny od strony garażu) lub położyć od centrali osobny przewód do jakiejś lampki sygnalizacyjnej w okolicach garażu.

"osobny kanał w sterowniku" - czy dobrze rozumiem, że chodzi o włączanie oddzielnym przyciskiem w pilocie?
Czy można jakoś to zoptymalizować: otwieranie bramy wjazdowej, otwieranie bramy garażowej, opóźnienie alarmu - to 3 piloty? Mam nadzieję, że można do tego użyć jednego (z 3 przyciskami), ale to i tak 3 naciśnięcia klawiszy w konkretnej kolejności. Może nie jest to wielki problem, ale zastanawiam się czy jest jakaś opcja "zautomatyzowania" tego procesu :-).


Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.
Pozdrawiam

pawelurb
12-01-2009, 08:02
paweł,
Jeżeli po wprowadzeniu hasła i naciśnięciu gwiazdki nie otrzymałeś dostepu do funkcji programowania ( w menu nie pojawił sie tryb serwisowy) to oznacza że kod który posiadasz nie jest kodem serwisowym.
Pozostaje Ci więc spróbowanie czy przypadkeim instalator nie pozostawił fabrycznego kodu serwisowego ( 12345)
kontakt z instalatorem,
reset w celu przywrócenia kodów standartowych
mechaniczne zablokowanie czuników.
Pozdrawiam

a jak to zresetować i przywrócić kody standardowe ?

Foczki
12-01-2009, 09:31
a instrukcję to kolega już pobrał?
wyżej dostałeś linka, tam masz wszystko opisane co i jak.

Jak nie masz hasła serwisowego to pozostaje przywrócenie "z kołków"

Grzegorz i Ola
12-01-2009, 18:43
Witam,
dzisiaj na mojej budowie miałem pięciu złodziei. Nie wiem co chcieli. Może okna dachowe, może rusztowania na złom. Żadnych rur, instalacji, kabli nie ma więc pewnie chodziło o okna lub złom. Na szczęście niespodziewana druga wizyta na budowie (ok. 18ej!!!!) spłoszyła gnojków! Od strony południowej niestety budynek nie jest niczym oświetlony. Macie jakieś porady odnośnie halogenów z czujkami na ruch? Potrzebuje chyba dwa, dobre i tanie :)

Foczki
12-01-2009, 19:14
Kupisz w każdym sklepie typu praktiker, castorama, leroy merlin, czy na allegro. Proponuję osobno czujkę ruchu i osobno reflektor, mnie się trafił 2w1 i nie za bardzo działał. Około 200-300 W kup.

ORLEN
12-01-2009, 21:34
...Ale - pięści mi się zaciskają, kiedy ktoś z pewnością stwierdza, że:
1. rozwiązania kupne i typowe są lzawsze lepsze od dedykowanych (często robionych jednostkowo) - świadomie pomijam tutaj kwestię, czy to rozwiązanie dedykowane przygotuje firma, czy ktoś sobie zrobi sam, bo nadal sądzę, że jeśli ktoś umie i ma odpowiednie doświadczenie to nie ma tutaj różnicy.
2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte
3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego

To są ewidentne bzdury, oparte na jakichś stereotypach z kosmosu.
Bo przecież idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że instalator alarmów nie może zakładać sobie alarmu w swoim domu - bo wtedy już nie robi tego profesjonalnie, dla kasy, tylko dla siebie, czyli znacznie gorzej (????!!!) Podobnie murarz nie powinien stawiać domu dla siebie, bo skoro nie robi tego w tym momencie zawodowo, to na pewno zrobi to gorzej, niż ekipa z zewnątrz.

Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem.
To może i ja się ustosunkuję.
Pięści mi się zaciskają, jak ktoś nie odpowiada konkretnie na pytanie, tylko roztacza wizje nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
Co mi tu imputujesz??! Wcale nie twierdzę, że:
1. rozwiązania kupne i typowe są zawsze lepsze od dedykowanych
2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte
3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego
Po prostu nie jest to odpowiedź na zadane pytanie, tylko pisanie dla samego pisania. Powtarzam, co komu z takiej odpowiedzi, że można to zrobić tanio, tylko trzeba sobie napisać program??? Przecież zapewne 99,9% użytkowników tego forum (a szczególnie pytający o ten temat laik - Aleks) zupełnie nie wie, jak do tego podejść!
Wkurzyłem się i się uniosłem. Przepraszam, jeśli kogoś obraziłem.
Po prostu trzeba pisać na temat i tyle. Inaczej ten wątek dalej będzie rósł o niepotrzebne strony sporów, zamiast konkretów, jakich użytkownicy forum szukają.

civic9
12-01-2009, 21:37
Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).

ORLEN
12-01-2009, 21:46
Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.
Pozdrawiam
Owszem, jeden przycisk może sterować kilkoma urządzeniami, ale z kilku powodów nie jest to wskazane, bo może znacznie utrudnić obsługę tych urządzeń (szczególnie osobom nie zaawansowanym technicznie, np. żonie :wink: ).

Jak zamierzasz zrobić w Integrze opóźnianie systemu alarmowego w garażu?

ORLEN
12-01-2009, 21:50
Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).
Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.

ravbc
13-01-2009, 07:32
Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).
Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.
Lenistwo z Ciebie bije na kilometry. Samo w sobie to nic złego, ale twierdzisz, że to nasza wina, że nie chce Ci się w googla wpisać "3gp linux streaming". Na podstawie tego co tam znajdziesz można zrobić "video na komórkę". No ale to nadal trzeba chieć...
Nie jest to rozwiązanie dla każdego i podanie konkretnej recepty jest bez sensu. Dla nie kumatych i ORLENa: szczegóły każdego konkretnego rozwiązania mogą się różnić niewiele, ale jednocześnie róznice to mogą powodować, że nie da się wprost przenieść jednej implementacji na inne warunki wprost - dlatego lepiej wiedzieć co się robi.
Wniosek jest tylko jeden: da się to zrobić w miarę prosto, ale trzeba chcieć się dowiedzieć jak to zrobić, gdyż w przeciwnym wypadku, to tylko "robienie sobie samemu na złość".
ORLEN - jeszcze raz i powoli, żebyś się już nie wygłupiał z tymi żądaniami konkretów - w Linuksie każdą rzecz można zrobić na 100 sposóbów. Każdy będzie dobry, ale praktycznie żaden nie zadziała w dowolnej konfiguracji sprzętowej (tj. rodzaju podłączonej kamery, spsobu połączenia komputera z komórką, czy też modelu komórki - a to ostatnie ma wbrew pozorom niebagatelne znaczenie, bo wiele rzeczy potrafi ułatwić ale i znacząco utrudnić). Żądanie więc podania jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich jest zwyczajnie absurdalne.
Powtarzając po raz kolejny: trzeba chieć wiedzieć jak to się robi.

Depi
13-01-2009, 07:51
Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).
Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.

Miałem silne postanowienie nie brać więcej udziały w tej żenującej pyskówce, ale w końcu się złamałem, gdyż ORLEN, poza poziomem wypowiedzi poniżej jakichkolwiek standardów, stosuje uparcie kłamstwo.

Otóż:

- wcale nie sugerowałem, że należy cokolwiek napisać. Zresztą koledzy, którzy linuksa kumają też chyba go nie doceniają. Polecam wspomnianą przeze mnie stronę porjektu ZoneMinder - to jest już gotowe! Więc przestań, proszę, dywagować o rzeczach, o których nie masz pojęcia.
- Aleks prosił o poradę - czy zasugerowanie mu toku myślenia nie jest właśnie tym? Przecież nie napisałem, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie, ale jedno z możliwych i najlepsze, moim zdaniem, dla zwykłych domków, gdzie gigantyczne inwestycje w profesjonalny monitoring nie mają uzasadnienia. Czy taka sygestia naprawde zasługuje na potok chamstwa i inwektyw, jakie zaprezentowałeś, drogi ORLENie?
- nie jest prawdą, jakoby to rozwiązanie nie spełniało oczekiwań Aleksa dot. streamingu na komórkę (zrealizowanego w ten, czy inny sposób) - ale tego juz nie przynasz, prawda?

Szkoda zresztą strzępić klawiaturę. Poza tym nie wiem, czy nie należałoby założyć odrębnego wątku dot. CCTV - bo jako żywo nie jest to alarm.

ORLEN
13-01-2009, 08:31
Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).
Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.
Lenistwo z Ciebie bije na kilometry. Samo w sobie to nic złego, ale twierdzisz, że to nasza wina, że nie chce Ci się w googla wpisać "3gp linux streaming". Na podstawie tego co tam znajdziesz można zrobić "video na komórkę". No ale to nadal trzeba chieć...
Nie jest to rozwiązanie dla każdego i podanie konkretnej recepty jest bez sensu. Dla nie kumatych i ORLENa: szczegóły każdego konkretnego rozwiązania mogą się różnić niewiele, ale jednocześnie róznice to mogą powodować, że nie da się wprost przenieść jednej implementacji na inne warunki wprost - dlatego lepiej wiedzieć co się robi.
Wniosek jest tylko jeden: da się to zrobić w miarę prosto, ale trzeba chcieć się dowiedzieć jak to zrobić, gdyż w przeciwnym wypadku, to tylko "robienie sobie samemu na złość".
ORLEN - jeszcze raz i powoli, żebyś się już nie wygłupiał z tymi żądaniami konkretów - w Linuksie każdą rzecz można zrobić na 100 sposóbów. Każdy będzie dobry, ale praktycznie żaden nie zadziała w dowolnej konfiguracji sprzętowej (tj. rodzaju podłączonej kamery, spsobu połączenia komputera z komórką, czy też modelu komórki - a to ostatnie ma wbrew pozorom niebagatelne znaczenie, bo wiele rzeczy potrafi ułatwić ale i znacząco utrudnić). Żądanie więc podania jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich jest zwyczajnie absurdalne.
Powtarzając po raz kolejny: trzeba chieć wiedzieć jak to się robi.
Wasza wina jest taka, że nie potraficie czytać ze zrozumieniem i odpowiadać na zadane pytanie, tylko chwalicie się, że wy coś tam potraficie (chyba) zrobić sami. Powtarzam, taka porada jest dla 99,9% forumowiczów nic nie warta. Nie tego oni oczekują.
ravbc - jeszcze raz i powoli, może dotrze do ciebie, ja nie potrzebuję takich twoich rozwiązań. Potrzebuje je kolega Aleks, który o to pytał. Ja mam gotowe, sprawdzone rozwiązania i nie mam czasu na tworzenie nowych rozwiązań. Nie mam takiej potrzeby - dotarło do ciebie?
Aleks napisał też, że jest laikiem, więc potrzebuje rozwiązań gotowych. To on potrzebuje konkretów, a nie ja, a ty piszesz tylko, że można to jakoś tanio zrobić.
Nie chce mi się z wami na ten temat gadać. EOT

ravbc
13-01-2009, 09:02
Nie chce mi się z wami na ten temat gadać. EOT
I tego się trzymajmy.

aniusiapa
13-01-2009, 21:16
Witam serdecznie na forum.
Od jakiegoś czasu pojawiło sie u mnie dziwne zjawisko. W czasie korzystania z telefonu, zaraz po połączeniu następuje przerwanie rozmowy! Nagle cisza i nic. Dopiero po odpięciu linii tp od centralki, telefon działa poprawnie (co jest oczywistą oczywistością, bo po prostu linia idzie prosto do telefonu, pomijając centralkę). Pozostałe funkcje centrali, czyli alarm - działają bez zmian. Co może byc tego przyczyną??? Mam Integrę64, linię tp z neostradą. Trzeba wypiąć linię by móc korzystać z telefonu. Przy tym przerywaniu rozmowy, nie było żadnych zakłóceń w odbiorze neostrady. Nawet filtr był zmieniany kilka razy, bo myśleliśmy, że jest on przyczyną tych zakłóceń. Czy może to awaria płyty centrali? Jak to sprawdzić? :roll:
Pozdrawiam!
Ania

lukasz-s
13-01-2009, 21:38
Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.
Pozdrawiam
Owszem, jeden przycisk może sterować kilkoma urządzeniami, ale z kilku powodów nie jest to wskazane, bo może znacznie utrudnić obsługę tych urządzeń (szczególnie osobom nie zaawansowanym technicznie, np. żonie :wink: ).

Jak zamierzasz zrobić w Integrze opóźnianie systemu alarmowego w garażu?
Właśnie wydawało mi się, że zastosowanie 1 przycisku ułatwia sprawę, bo naciskam raz i wszystko działa (i np. jestem pewny że alarm jest opóźniny, w innym razie łatwo zapomnieć nacisnąć sekwencję przycisków w odpowiedniej kolejności). Jedyny ewentualny kłopot jaki tu widzę to, że brama garażowa (nie wiem jak we wjazdowych, bo nie mam na razie) jednym przyciskiem się zamyka i otwiera.
Wydaje mi się, że na temat opóźnienia w Integrze już tu pisał Zbych, ale ja nie bardzo "techniczny" jestem :-) choć się staram ;-), więc już zgłupiałem można czy nie?

Papay
13-01-2009, 22:03
..edit :)

Bigbeat
13-01-2009, 22:31
Papay, zlituj się (nad sobą), przecież to forum oglądają wszyscy - złodzieje też :evil: A Ty im tutaj na tacy szczegóły alarmu, w innym miejscu na forum podałeś lokalizację - nic, tylko obserwować dalej Twoje posty i zbierać szczegółowe informacje - i uderzyć.
Weś skasuj te obrazki, jak Ci Twój majątek miły. Lepiej zapytaj na forum, czy ktoś Ci może zweryfikować rozkład czujek, i jeśli znajdzie się chętny, podeślij mu na priv.

P.e.t.e.
14-01-2009, 11:23
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

Konkretnie interesuje mnie kwestia powiadamiania SMS - na razie nie doszukalem sie bowiem w dokumentacji wszystkich interesujacych mnie informacji...
W szczegolnosci potrzebuje danych nt.:
- ilosci roznych komunikatow SMS, ktore mozna skonfigurowac
- ilosci wejsc, ktore moga wyzwalac wyslanie SMS (czy moga to byc wszystkie 128 wejscia?)

Jesli moglibyscie podzielic sie swoja wiedza w tym zakresie - bylbym wdzieczny :)

lakusz
14-01-2009, 12:15
Papay, zlituj się (nad sobą), przecież to forum oglądają wszyscy - złodzieje też :evil: A Ty im tutaj na tacy szczegóły alarmu, w innym miejscu na forum podałeś lokalizację - nic, tylko obserwować dalej Twoje posty i zbierać szczegółowe informacje - i uderzyć.
Weś skasuj te obrazki, jak Ci Twój majątek miły. Lepiej zapytaj na forum, czy ktoś Ci może zweryfikować rozkład czujek, i jeśli znajdzie się chętny, podeślij mu na priv.

a tym kimś będzie kolega "złodzieja" :lol: :lol: :lol:

Bigbeat
14-01-2009, 12:56
a tym kimś będzie kolega "złodzieja" :lol: :lol: :lol:
Nawet jeśli - to będziesz miał jego nick z forum, a więc ten kolega to już anonimowy nie będzie i namierzyć się da.

A jak taki złodziej wejdzie z kafejki internetowej na forum jako gość i tylko będzie oglądał - praktycznie jest nie do namierzenia.

lakusz
14-01-2009, 14:45
a tym kimś będzie kolega "złodzieja" :lol: :lol: :lol:
Nawet jeśli - to będziesz miał jego nick z forum, a więc ten kolega to już anonimowy nie będzie i namierzyć się da.


wiem że media wkładają ludziom do głowy, że w internecie trudno być anonimowym, jednak niektórym to się udaje :)

Bigbeat
14-01-2009, 15:22
wiem że media wkładają ludziom do głowy, że w internecie trudno być anonimowym, jednak niektórym to się udaje :)
Tutaj akurat wyjątkowo mają rację.
W necie trudno jest być anonimowym - ale oczywiście jest to możliwe, tak jak możliwe jest rozbrojenie każdego alarmu czy otwarcie każdego zamka.
Nie piszę więc, że nie jest możliwy Twój scenariusz (kolega złodzieja jest forumowym ekspertem), ale w tym wypadku zawsze możesz, przed wysłaniem mu projektu do oceny, zweryfikować gościa, choćby sprawdzając jak długo jest już na forum i co pisze. No i, jeśli coś będzie nie tak, możesz uderzyć (a raczej policja może uderzyć) do administratorów forum o udostępnienie danych. No i, na koniec, jeśli zdjęcie wyślesz do 5-ciu ekspertów to wiesz, że chodzi o jednego z nich. Ponadto doskonale wiesz, kiedy im to wysłałeś.
Ale jeśli wkleisz zdjęcia po prostu, pozbawiasz się tej możliwości, bo wyśledzenie, kto z pośród setek czy tysięcy oglądających jest tym złym będzie znacznie trudniejsze - tym bardziej, że nie będzie znany dokładny czas.

e----------em
14-01-2009, 18:14
wiem że media wkładają ludziom do głowy, że w internecie trudno być anonimowym, jednak niektórym to się udaje :)
Tutaj akurat wyjątkowo mają rację.
W necie trudno jest być anonimowym - ale oczywiście jest to możliwe, tak jak możliwe jest rozbrojenie każdego alarmu czy otwarcie każdego zamka.
Nie piszę więc, że nie jest możliwy Twój scenariusz (kolega złodzieja jest forumowym ekspertem), ale w tym wypadku zawsze możesz, przed wysłaniem mu projektu do oceny, zweryfikować gościa, choćby sprawdzając jak długo jest już na forum i co pisze. No i, jeśli coś będzie nie tak, możesz uderzyć (a raczej policja może uderzyć) do administratorów forum o udostępnienie danych. No i, na koniec, jeśli zdjęcie wyślesz do 5-ciu ekspertów to wiesz, że chodzi o jednego z nich. Ponadto doskonale wiesz, kiedy im to wysłałeś.
Ale jeśli wkleisz zdjęcia po prostu, pozbawiasz się tej możliwości, bo wyśledzenie, kto z pośród setek czy tysięcy oglądających jest tym złym będzie znacznie trudniejsze - tym bardziej, że nie będzie znany dokładny czas.

Oczywiście masz racje żę nalezy zachować nieco ostrożności zanim przekaże sie komuś informacje o swoim systemie alarmowym a może wręcz nawet pozwoli sie mu go zaprojektować. Tu pełna zgoda.
Ale wybacz nie widze jakoś policji sprawdzającej tożsamość uzytkowników forrum. Podązając tym tropem należało by sprawdzić wszystkie osoby które przewinęły się prze budowę a które mogły dokladniej przyjrzeć się systemowi alarmowemu. I to wszystko przy jednym z wielu mozliwych założeń że kradzierzy dokonał ktos znający budowę systemu alarmowego.

ar***pl
14-01-2009, 21:36
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

Konkretnie interesuje mnie kwestia powiadamiania SMS - na razie nie doszukalem sie bowiem w dokumentacji wszystkich interesujacych mnie informacji...
W szczegolnosci potrzebuje danych nt.:
- ilosci roznych komunikatow SMS, ktore mozna skonfigurowac
- ilosci wejsc, ktore moga wyzwalac wyslanie SMS (czy moga to byc wszystkie 128 wejscia?)

Jesli moglibyscie podzielic sie swoja wiedza w tym zakresie - bylbym wdzieczny :)
Integra 128 WRL może wysłać 64 rózne SMS-y ,możesz wyzwalać z wszystkich 128 wejść.

pio_n
14-01-2009, 21:58
Witam wszystkie tegie glowy, prosil bym o pomoc w polaczeniu zestawu alarmowego DSC z parametryzaja 2EOL. W sklad mojego zestawu wchodza:

1 Procesor PC 1832
2 klawiatura 5500 LCD
3 modul rozszerzen PC 5108
4 sygnalizator MOS-5
5 czujki ruchu Bosch Blue Line ISM-BLP1-P (10 sztuk)

Mam jeszcze zamiar w przyszlosci podlaczyc do tego :

klawiature pk 5516 LED
powiadomienie sms - Albatross S2
czujke dymu, temperatury, czadu

Na razie zalezy mi na polaczeniu pierwszych 5 podzespolow i zaprogramowaniu tego w jak najprostrzej postaci z jednym podsystemem. Za pare dni maja mi wstawiac okna...

z gory dziekuje za pomoc i ewentualne uwagi/ komentarze.(zalaczam rysunek)

http://img164.imageshack.us/img164/4377/systemjpgou1.th.jpg (http://img164.imageshack.us/my.php?image=systemjpgou1.jpg)

ar***pl
15-01-2009, 07:41
Witam wszystkie tegie glowy, prosil bym o pomoc w polaczeniu zestawu alarmowego DSC z parametryzaja 2EOL. W sklad mojego zestawu wchodza:

1 Procesor PC 1832
2 klawiatura 5500 LCD
3 modul rozszerzen PC 5108
4 sygnalizator MOS-5
5 czujki ruchu Bosch Blue Line ISM-BLP1-P (10 sztuk)

Mam jeszcze zamiar w przyszlosci podlaczyc do tego :

klawiature pk 5516 LED
powiadomienie sms - Albatross S2
czujke dymu, temperatury, czadu

Na razie zalezy mi na polaczeniu pierwszych 5 podzespolow i zaprogramowaniu tego w jak najprostrzej postaci z jednym podsystemem. Za pare dni maja mi wstawiac okna...

z gory dziekuje za pomoc i ewentualne uwagi/ komentarze.(zalaczam rysunek)

http://img164.imageshack.us/img164/4377/systemjpgou1.th.jpg (http://img164.imageshack.us/my.php?image=systemjpgou1.jpg)
Z tegpo co pamiętam to sposób podłaczenia rezystorów DEOL (2EOL)jest na rysunku w instrukcji którą dostałeś pewnie z centralą

Bigbeat
15-01-2009, 09:31
Oczywiście masz racje żę nalezy zachować nieco ostrożności zanim przekaże sie komuś informacje o swoim systemie alarmowym a może wręcz nawet pozwoli sie mu go zaprojektować. Tu pełna zgoda.
Ale wybacz nie widze jakoś policji sprawdzającej tożsamość uzytkowników forrum. Podązając tym tropem należało by sprawdzić wszystkie osoby które przewinęły się prze budowę a które mogły dokladniej przyjrzeć się systemowi alarmowemu. I to wszystko przy jednym z wielu mozliwych założeń że kradzierzy dokonał ktos znający budowę systemu alarmowego.
No właśnie o to chodzi. Jeśli umieścisz zdjęcie na forum, nie da się praktycznie sprawdzić, kto je obejrzał.
Ale jeśli wyślesz dwóm czy trzem osobom do zaopiniowania, potem po roku będziesz miał włamanie i będzie podejrzenie, że włamywacz doskonale znał szczegóły Twojego systemu alarmowego, sprawdzenie tych dwóch czy trzech osób będzie łatwe i jeśli podasz tą informację policji, to będzie mogła łatwo sprawdzić te dwie-trzy osoby (oczywiście jeśli policj będzie się chciało - ale to już zupełnie inna kwestia).
Tak naprawdę nie chodzi tu przecież o to, czy policja coś sprawdzi, czy nie - chodzi o nasz majątek.
Jeśli podasz PIN do karty kredytowej tutaj na forum to też być moze nic się nie stanie, prawda? To może podaj?

e----------em
15-01-2009, 21:04
Bigbeat proszę pomóż po sie pogubiłem.
Możesz wskazać fragment mojej wypowiedzi z którym tak zawzięcie polemizujesz. Z tym gdzie przyznaję Ci rację odnośnie ostroznosci w przekazywaniu informacji o systemie alarmowym przypadkowym osobom czy z tym gdzie powątpiewam w dzialania policji zmierzające do ustalenia tożsamościi osoby która mogla na forum zapoznać sie z planami systemu alarmowego ( co zdaje się i Ty sam w jednym ze zdań poddajesz w wątpliwośc)
Pozdrawiam

P.e.t.e.
15-01-2009, 21:28
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

Konkretnie interesuje mnie kwestia powiadamiania SMS - na razie nie doszukalem sie bowiem w dokumentacji wszystkich interesujacych mnie informacji...
W szczegolnosci potrzebuje danych nt.:
- ilosci roznych komunikatow SMS, ktore mozna skonfigurowac
- ilosci wejsc, ktore moga wyzwalac wyslanie SMS (czy moga to byc wszystkie 128 wejscia?)

Jesli moglibyscie podzielic sie swoja wiedza w tym zakresie - bylbym wdzieczny :)
Integra 128 WRL może wysłać 64 rózne SMS-y ,możesz wyzwalać z wszystkich 128 wejść.
Dzięki za odpowiedź.
Coraz bardziej podoba mi sie ta wersja Integry. Na razie znalazłem jedną zasadniczą wadę: mogłaby byc tylko trochę tańsza... :-?

A czy jest możliwość zdefiniowania jakiejś logicznej funkcji kilku wejść, po wystąpieniu której zostanie wysłany określony SMS?

ar***pl
15-01-2009, 22:12
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

Konkretnie interesuje mnie kwestia powiadamiania SMS - na razie nie doszukalem sie bowiem w dokumentacji wszystkich interesujacych mnie informacji...
W szczegolnosci potrzebuje danych nt.:
- ilosci roznych komunikatow SMS, ktore mozna skonfigurowac
- ilosci wejsc, ktore moga wyzwalac wyslanie SMS (czy moga to byc wszystkie 128 wejscia?)

Jesli moglibyscie podzielic sie swoja wiedza w tym zakresie - bylbym wdzieczny :)
Integra 128 WRL może wysłać 64 rózne SMS-y ,możesz wyzwalać z wszystkich 128 wejść.
Dzięki za odpowiedź.
Coraz bardziej podoba mi sie ta wersja Integry. Na razie znalazłem jedną zasadniczą wadę: mogłaby byc tylko trochę tańsza... :-?

A czy jest możliwość zdefiniowania jakiejś logicznej funkcji kilku wejść, po wystąpieniu której zostanie wysłany określony SMS?
No cóż jeśli weźmiesz sumę cen 3 urządzeń czyli integrę 128 , moduł gsm lt1 i odbiornik bezprzewodowy to wychodzi taniej. Ale z punktu widzenia serwisanta raczej unikam takich rozwiązań, jeśli nastąpi usterka np Gsm-a w tej integrze będzisz zmuszony do wysłania jej do serwisu satela -jesteś bez systemu w najlepszej sytuacji koło tygodnia. W przypadku posiadania zwykłej integry zazwyczaj centralę, gsm lub moduł odbiornika bezprzewodowego możesz zazwyczaj szybciej dostać czy to na zamianę czy nowy u dealera lub serwisanta, sam mam najczęściej spotykane centrale i moduły zawsze pod ręką - w razie usterki możliwa jest szybka wymiana i wysłanie uszkodzonego elementu do serwisu. W przypadku WRL żaden z moich dostawców narazie nie planuje trzymania jej na magazynie, dostępna jest tylko na zamówienie.
Funkcje definiujesz na poziomie wejść/wyjść

P.e.t.e.
15-01-2009, 23:48
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

(...)
No cóż jeśli weźmiesz sumę cen 3 urządzeń czyli integrę 128 , moduł gsm lt1 i odbiornik bezprzewodowy to wychodzi taniej. Ale z punktu widzenia serwisanta raczej unikam takich rozwiązań, jeśli nastąpi usterka np Gsm-a w tej integrze będzisz zmuszony do wysłania jej do serwisu satela -jesteś bez systemu w najlepszej sytuacji koło tygodnia. W przypadku posiadania zwykłej integry zazwyczaj centralę, gsm lub moduł odbiornika bezprzewodowego możesz zazwyczaj szybciej dostać czy to na zamianę czy nowy u dealera lub serwisanta, sam mam najczęściej spotykane centrale i moduły zawsze pod ręką - w razie usterki możliwa jest szybka wymiana i wysłanie uszkodzonego elementu do serwisu. W przypadku WRL żaden z moich dostawców narazie nie planuje trzymania jej na magazynie, dostępna jest tylko na zamówienie.
Funkcje definiujesz na poziomie wejść/wyjść
No tak, z punktu widzenia skalowalności/serwisu - oczywiście takie rozproszone rozwiązanie jest lepsze.
Natomiast w chwili obecnej nie ma chyba funkcjonalnego odpowiednika Integry 128-WRL w postaci osobnych modułów? Chodzi głównie o możliwość sterowania systemem za pomocą SMS czy też powiadamiania za pomocą aż 64 różnych SMS na dodatek ze wszystkich 128 wejść...

ar***pl
15-01-2009, 23:58
Jakis czas temu pojawila się w sprzedazy Integra 128 w wersji WRL, ze zitegrowanym modemem GSM.
Czy macie juz moze jakies doswiadczenia z ta plyta?

(...)
No cóż jeśli weźmiesz sumę cen 3 urządzeń czyli integrę 128 , moduł gsm lt1 i odbiornik bezprzewodowy to wychodzi taniej. Ale z punktu widzenia serwisanta raczej unikam takich rozwiązań, jeśli nastąpi usterka np Gsm-a w tej integrze będzisz zmuszony do wysłania jej do serwisu satela -jesteś bez systemu w najlepszej sytuacji koło tygodnia. W przypadku posiadania zwykłej integry zazwyczaj centralę, gsm lub moduł odbiornika bezprzewodowego możesz zazwyczaj szybciej dostać czy to na zamianę czy nowy u dealera lub serwisanta, sam mam najczęściej spotykane centrale i moduły zawsze pod ręką - w razie usterki możliwa jest szybka wymiana i wysłanie uszkodzonego elementu do serwisu. W przypadku WRL żaden z moich dostawców narazie nie planuje trzymania jej na magazynie, dostępna jest tylko na zamówienie.
Funkcje definiujesz na poziomie wejść/wyjść
No tak, z punktu widzenia skalowalności/serwisu - oczywiście takie rozproszone rozwiązanie jest lepsze.
Natomiast w chwili obecnej nie ma chyba funkcjonalnego odpowiednika Integry 128-WRL w postaci osobnych modułów? Chodzi głównie o możliwość sterowania systemem za pomocą SMS czy też powiadamiania za pomocą aż 64 różnych SMS na dodatek ze wszystkich 128 wejść...
Z integry 64 i 128 możesz wysyłać 64 sms za pomocą modułów lt1/lt2 z wszystkich wejść jakie posiada dana centrala.Natomiast nie ma mozliwości sterowania sms no chyba że się zastosuje moduł gsm 4 .

P.e.t.e.
16-01-2009, 00:47
Z integry 64 i 128 możesz wysyłać 64 sms za pomocą modułów lt1/lt2 z wszystkich wejść jakie posiada dana centrala.Natomiast nie ma mozliwości sterowania sms no chyba że się zastosuje moduł gsm 4 .
Ile znaków mogą mieć te komunikaty SMS w modułach LT1S/LT2S ?
W przypadku GSM-4S chodzi o sterowanie za pomocą trzech wyjść zintegrowanych z modułem, czy w inny sposób?

Bigbeat
16-01-2009, 08:43
Bigbeat proszę pomóż po sie pogubiłem.
Możesz wskazać fragment mojej wypowiedzi z którym tak zawzięcie polemizujesz.

Jeden z przedpiśców wkleił kilkanaście postów wyżej plan domu z naniesionym rozmieszczeniem czujek. Teraz już go usunął (ten plan) - więc dlatego już nie widać, z czym polemizowałem :)

KaziooWielki
16-01-2009, 16:56
Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o alarmy, a potrzebuje wiedzieć jeszcze dwie rzeczy, bo czytanie tych wszystkich stron sporo zajmuje:) więc bardzo bym prosił o odpowiedz.

1. Czy podłączanie szeregowe dwóch czujek jakoś wpływa negatywnie na prace urządzeń? (centrala satel CA-10P, czujki obojętnie jakie, połączone 2EOL)

2. Jak się ma wyglądanie czujka pasywnej podczerwieni za okno? Czy jest źródłem fałszywych alarmów?

Pozdrawiam

ar***pl
16-01-2009, 20:23
Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o alarmy, a potrzebuje wiedzieć jeszcze dwie rzeczy, bo czytanie tych wszystkich stron sporo zajmuje:) więc bardzo bym prosił o odpowiedz.

1. Czy podłączanie szeregowe dwóch czujek jakoś wpływa negatywnie na prace urządzeń? (centrala satel CA-10P, czujki obojętnie jakie, połączone 2EOL)

2. Jak się ma wyglądanie czujka pasywnej podczerwieni za okno? Czy jest źródłem fałszywych alarmów?

Pozdrawiam
1.Negatywnie na prace nie wpływa , po prostu jak bedą jakieś problemy to nie będziesz wiedział z której czujki.
2. Z zasady nie ma wpływu.

e----------em
16-01-2009, 20:36
jeżeli juz musisz podłączać dwa czujniki na jednej linii to prosze tu masz schemat i troche na ten temat informacji
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic339751.html
Oczywiście poza wymienionymi w linku konsekwencjami takie podłaczenie nie wpływa negatywnie na prace systemu, nie zakłoca go i nie może np prowadzic do uszkodzenia centrali czy innych do niej podłaczonych elementów.

W zaleceniu by unikać umieszczania czujników pir na przeciw okien chodzi nie o to że czujnik może widzieć przez okno( O ile mozna mówić w przypadku czujnika pir o widzeniu) a raczej o możliwość oślepienia czujnika np światłem slonecznym bezpośrednim lub odbitym ( co raczej zdarza sie bardzo rzadko) i skutecznośc detekcji
Pozdrawiam

KaziooWielki
17-01-2009, 06:56
Dzięki wielkie Panowie:)

scooby
17-01-2009, 17:24
Co najlepiej załozyc w kotłowni i kuchni oprócz pir? dym , gaz? czad?lpg propan butan itp itde kotłownia na gaz i kuchnia tez na gaz ziemny...

e----------em
17-01-2009, 17:38
To dobrze że bierzesz pod uwage istalację czujników mogących chronić nasze życie i zdrowie a nie tylko alarmowych. W kuchni na pewno dałbym dymowkę i gazu. w kotłowni zaś czadu i gazu. ale to tylko moje typy. Namawialbym tez do montazu czujników zalania.
Pozdrawiam

Jurek Jurecki
17-01-2009, 21:46
planuje ok 8 szt kamer , kable mam zamiar doprowadzic na poddasze , czy do kamer oddalonych od domu ok 20mb ciagnac kabel żelowany a do pozostalych wiszacych na elewacji "zwykly"biały RG59 ? czy położenie zespolonego kabla RG59 + 2x 1 mm.kw będzie najbardziej uniwersalnym rozwiazaniem ( 12,24V lub 230 V ?)

lukasz-s
17-01-2009, 22:12
Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.
Pozdrawiam
Owszem, jeden przycisk może sterować kilkoma urządzeniami, ale z kilku powodów nie jest to wskazane, bo może znacznie utrudnić obsługę tych urządzeń (szczególnie osobom nie zaawansowanym technicznie, np. żonie :wink: ).

Jak zamierzasz zrobić w Integrze opóźnianie systemu alarmowego w garażu?
Się nieśmiało przypominam(powtarzam) z moim postem - i prośbą o komentarze innych.

Właśnie wydawało mi się, że zastosowanie 1 przycisku ułatwia sprawę, bo naciskam raz i wszystko działa (i np. jestem pewny że alarm jest opóźniny, w innym razie łatwo zapomnieć nacisnąć sekwencję przycisków w odpowiedniej kolejności). Jedyny ewentualny kłopot jaki tu widzę to, że brama garażowa (nie wiem jak we wjazdowych, bo nie mam na razie) jednym przyciskiem się zamyka i otwiera.
Wydaje mi się, że na temat opóźnienia w Integrze już tu pisał Zbych, ale ja nie bardzo "techniczny" jestem :-) choć się staram ;-), więc już zgłupiałem można czy nie?

trabi-wrc
17-01-2009, 22:25
Szanowni,

w integrze64 chcę zmienić hasło, wchodzę do menu w manipulatorze, wprowadzam nowe hasło a potem system żąda podania KODU POTWIERDZAJĄCEGO.

Proszę o pomoc - co to jest ten kod potwierdzający, bo instrukcja milczy w tej sprawie.

Pozdrav

banko
17-01-2009, 22:37
A próbowałeś wpisać ponownie ten sam kod??

trabi-wrc
17-01-2009, 23:04
A próbowałeś wpisać ponownie ten sam kod??

Nie działa - ani wpisanie nowego, ani dotychczasowego. Mój instalator też się pierwszy raz z tym spotkał.

Pozdrav

todaks
18-01-2009, 10:07
planuje ok 8 szt kamer , kable mam zamiar doprowadzic na poddasze , czy do kamer oddalonych od domu ok 20mb ciagnac kabel żelowany a do pozostalych wiszacych na elewacji "zwykly"biały RG59 ? czy położenie zespolonego kabla RG59 + 2x 1 mm.kw będzie najbardziej uniwersalnym rozwiazaniem ( 12,24V lub 230 V ?)

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie połozdenie kabla UTP .
Powód :
- jednym przewodem prowadzisz sygnał i zasilanie
- w przypadku gdy zechcesz założyć kamery IP będziesz mógł to zrobić . Jeżeli położysz koncentryk będziesz skazany tylko na kamery analogowe .

Poddasze mieszkalne ? Jeżeli nie ,to pomysł postawienia tam rejestratora nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

todaks
18-01-2009, 10:18
Szanowni,

w integrze64 chcę zmienić hasło, wchodzę do menu w manipulatorze, wprowadzam nowe hasło a potem system żąda podania KODU POTWIERDZAJĄCEGO.

Proszę o pomoc - co to jest ten kod potwierdzający, bo instrukcja milczy w tej sprawie.

Pozdrav
Nie prawda .Instrukcja w tej sprawie nie milczy . :evil:

Centrala żąda zmiany hasła przez użytkownika w następujących przypadkach:
• nowy użytkownik – hasło nowego użytkownika jest znane osobie, która wprowadziła go do
systemu i dlatego konieczna jest jego zmiana. Do czasu zmiany hasła przez nowego
użytkownika na wyświetlaczu będzie pojawiał się komunikat: „Zmień hasło”. Nie
Instrukcja użytkownika INTEGRA
50
zastosowanie się do polecenia zmiany hasła nie ma żadnych następstw, jeśli chodzi
o przydzielone uprawnienia i dostęp do stref.
• upłynięcie terminu ważności hasła typu „Czasowy odnawialny” (patrz funkcja:
Użytkownicy).
• odgadnięcie hasła użytkownika – w trakcie wprowadzania nowego hasła przez dowolnego
z użytkowników może się zdarzyć, że wpisze on hasło już używane w systemie. Hasło
„odgadnięte” zostanie odrzucone, jednak jego dotychczasowy użytkownik poinformowany
zostanie o konieczności zmiany hasła.
W dwóch pierwszych przypadkach procedura wprowadzania nowego hasła jest prosta: po
uruchomieniu funkcji zmiany należy wpisać nowe hasło i zatwierdzić klawiszem [#].
W przypadku odgadnięcia hasła procedura jest bardziej skomplikowana i wymaga
potwierdzenia zmiany hasła przez administratora lub serwisanta: po wprowadzeniu nowego
hasła i jego zatwierdzeniu klawiszem [#] konieczne jest wpisanie hasła administratora lub
hasła serwisowego (w przypadku odgadnięcia hasła administratora).Uwaga: Użycie hasła serwisowego możliwe jest po odblokowaniu dostępu serwisu przez
administratora.
Możliwe jest włączenie przez serwis opcji blokującej definiowanie haseł łatwych do
odgadnięcia. Przy włączonej opcji centrala nie pozwala definiować haseł typu: 1111, 1234,
1122 itp. Hasła te są odrzucane, a centrala oczekuje na podanie innej kombinacji cyfr.
Uwagi: Centrala nie przyjmuje jako nowe hasła identycznego z hasłem, które chcemy
zmienić.

todaks
18-01-2009, 10:22
Właśnie wydawało mi się, że zastosowanie 1 przycisku ułatwia sprawę, bo naciskam raz i wszystko działa (i np. jestem pewny że alarm jest opóźniny, w innym razie łatwo zapomnieć nacisnąć sekwencję przycisków w odpowiedniej kolejności).

Nie zapominaj że może się zdarzyć iż zgubisz pilot wraz z kluczami .
Czy wtedy sekwencja będzie złym rozwiązaniem ?

e----------em
18-01-2009, 11:30
Właśnie wydawało mi się, że zastosowanie 1 przycisku ułatwia sprawę, bo naciskam raz i wszystko działa (i np. jestem pewny że alarm jest opóźniny, w innym razie łatwo zapomnieć nacisnąć sekwencję przycisków w odpowiedniej kolejności).

Nie zapominaj że może się zdarzyć iż zgubisz pilot wraz z kluczami .
Czy wtedy sekwencja będzie złym rozwiązaniem ?

Masz racje utudni wtedy sprawe tylko czy jest to tego warte. W takiej systuacji istnieje spora szansa że potencjalny amator naszego mienia nacisnie przyciski w nieodpowiedniej kolejnościi i zanim otworzy mu sie brama zawyje alarm wywolany naruszeniem czujnika w garażu. Istnieje też szansa że spłoszy go to i wycofa się.
Tylko jest kilka ale:
1. może mieć farta i nacisnie odpowiedni przycisk ( w końcu już raz go miał wchodząc w posiadanie naszych pilotów i kluczyków)
2.jeżeli za pierwszym razem mu sie nie uda może spróbowac jeszcze raz.
3. zazwyczaj klienci mając w perspektywie obsługe wjazdu do garazu przy uzyciu kilku pilotów wybierają prostsze rozwiązanie z ustawionym na stałe opóźnieniem czujników. I tak to wygląda w większosci systemów alarmowcyh.
4. Zazwyczaj pilot od bramy znajduje się przy kluczykach od samochodu. Pytanie czy ktoś kto wejdzie juz w posiadanie naszego samochodu bedzie jeszcze zainteresowany kosiarką i rowerami z garażu.

Pozdrawiam


ps. a odnośnie okablowania pod kamery to 100 % racji. kamerki IP będą tanialy i wypierały więc warto prowadząc okablowanie wziąśc to pod uwagę.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
18-01-2009, 14:23
Za to jest taniej w abonamencie, niż porządny monitoring do CMA i serwis instalatora systemu... :roll:

Dzięki za szczegółowe odpowiedzi.
Już chyba klaruje mi się rozwiązanie zasilania mojego systemu. Z racji posiadania już modułów CA-64E raczej nie będę wymieniał ich na wersje EPS czy też PP. Zastosuję natomiast kilka "rozproszonych" zasilaczy z aku 22/40 Ah i skoreluję je z ekspanderami (po kilka ekspanderów - a właściwie modułów przezń zasilanych - na jeden zasilacz). Zasilanie centrali pozostawię osobno, zastosuję tylko większy akumulator 22 Ah (przy prądzie ładowania Integry = 1A taka pojemność nie będzie chyba zbyt duża...).
Problem tylko z tym "nieszczęsnym" :wink: nadajnikiem.

A może warto skorzystać z okazji 8) i faktycznie przenieść się do CMA... Przy okazji montując porządny, zewnętrzny zasilacz do nadajnika, z nadzorem stanu aku...
Tym bardziej, że ostatnio panowie z aktualnej "firmy" przybyli w rekordowo krótkim czasie... 45 minut od wystąpienia alarmu... bo im się auto popsiuło :lol:
Czy CMA akceptuje nadajniki ATS czy montuje jakieś własne?
CMA montuje zazwyczaj takie same nadajniki jak SS.Pozatym CMA nie ma własnych patroli , zazwyczaj musisz więc podpisać dwie umowy jedną na monitorowanie a drugą na ochronę.
Nieprawda, że trzeba podpisywać dwie osobne umowy. Podpisuje się jedną kompleksową umowę z CMA, w której wskazuje się wybraną agencję ochrony i CMA w imieniu klienta zawiera umowę z tą agencją. Klient jest stroną tylko dla CMA i tylko z CMA się rozlicza.

_ZBYCH_
18-01-2009, 14:35
Witam :) Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Pytanie do fachowców, chciałbym zamontować kilka kamer i rejestrować obraz.
Mam rozłożone okablowanie UTP. Mam w domu neostradę. Chciałbym, aby był możliwy podgląd obrazu przez telefon komórkowy.
Jaki sprzęt muszę zastosować i z jakim kosztem muszę się liczyć?

Pozdrawiam
Aleks
Witam!

Przedstawiłeś za mało szczegółów. Przede wszystkim zastanów do czego te kamery i zapis ma służyć? Co chcesz osiągnąć? Czy chcesz podglądać, co w domu robi niania (lub żona :wink: :lol: ), czy chcesz weryfikować alarmy, czy chcesz zidentyfikować złodzieja? Od tego zależy dobór sprzętu oraz jego koszt.

_ZBYCH_
18-01-2009, 14:36
Małe pytanie - czujnik tlenku węgla - zasilany bateryjne - pracujący solo / bez potrzeby podłączania do systemu alarmowego / - taki jak TEN (http://www.allegro.pl/item513071545_czujnik_czadu_tlenku_wegla_5lat_gwar _fv.html) - warto nabyć ?? - potrzebuje kupić dla teściów - ma być idiotoodporny i pewny w działaniu , oraz prost jak tylko możliwe - czyli praktycznie bezobsługowy .

Help Me - muszę nabyć w miarę szybko ...
Tak, warto nabyć taki czujnik. Swego czasu był program w TV i straż pożarna demonstrowała właśnie ten czujnik :)

_ZBYCH_
18-01-2009, 14:39
AD KAMERY:

W tysiu (a nawet mniej) się można zmieścić - zależy od liczyby kamer. Nie licząc oczywiście komputera, w którym to wszystko sobie siedzi. Pewnie są dedykowane puszki z wlasnym webserwerem, ale pewnie drogie. Że u mnie będzie i tak sobie stał serwer, to przy okazji będzie służył do monitoringu.

Na razie kupiłem kamerę do testów za 100 PLN, kartę DVR za chyba 30 (używka na allegro :) ) no i kabel koncentryk + zasilanie. Jeszcze wszystko w pudłach, więc nie powiem, jak działa :)

Kontrolowac to ma program ZoneMinder - na Linuksie oczywiście :)

W sumie można tanio zrobić sobie jakąś namiastkę prawdziwego monitoringu.
Tylko trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czemu ta namiastka monitoringu ma służyć?

_ZBYCH_
18-01-2009, 14:45
ORLEN - nie troluj. Marudzisz jak inni wypowiadają się nie znając tematu, a sam robisz to samo. Tak się składa, że jak już uzyskasz obraz z kamery na linuksie, to zrobienie z tego czegoś zjadliwego dla komórki nie jest bardzo skomplikowane.


ORLENowi chyba po prostu wyskoczyła gula, że da się to zrobić NIE KUPUJĄC wspaniałych produktów "DynaColor DynaGuard firmy GV" za k$$$


Tak się składa, że wisi mi, co tu sobie o mnie napiszecie :lol:

Jesteście obaj po prostu kompletnymi ignorantami :lol:

Trochę wam to zajmie, ale z czasem sami to zrozumiecie :lol:
Wiesz co kolego, taki jesteś boss, że na wszystkich patrzysz z góry?
Zapodałeś jakąś odpowiedź, nawet nie pytając o szczegóły, do czego ten monitoring ma służyć :roll:
A może rozwiązania proponowane przez kolegów są wystarczające? A może rozwiązanie zaproponowane przez Ciebie nie jest wystarczające?
Trochę pokory... :-?

_ZBYCH_
18-01-2009, 15:04
To dobrze że bierzesz pod uwage istalację czujników mogących chronić nasze życie i zdrowie a nie tylko alarmowych. W kuchni na pewno dałbym dymowkę i gazu. w kotłowni zaś czadu i gazu. ale to tylko moje typy. Namawialbym tez do montazu czujników zalania.
Pozdrawiam
Czujka czadu nie zawsze jest w kotłowni potrzebna. Zależy jaki masz kocioł.
Podzielam opinię kolegi e-system, żeby montować czujniki zalania wodą, szczególnie w połączeniu z elektrozaworem odcinającym wodę lub stycznikiem wyłączającym pompę wody.

_ZBYCH_
18-01-2009, 15:09
Właśnie wydawało mi się, że zastosowanie 1 przycisku ułatwia sprawę, bo naciskam raz i wszystko działa (i np. jestem pewny że alarm jest opóźniny, w innym razie łatwo zapomnieć nacisnąć sekwencję przycisków w odpowiedniej kolejności).

Nie zapominaj że może się zdarzyć iż zgubisz pilot wraz z kluczami .
Czy wtedy sekwencja będzie złym rozwiązaniem ?

Masz racje utudni wtedy sprawe tylko czy jest to tego warte. W takiej systuacji istnieje spora szansa że potencjalny amator naszego mienia nacisnie przyciski w nieodpowiedniej kolejnościi i zanim otworzy mu sie brama zawyje alarm wywolany naruszeniem czujnika w garażu. Istnieje też szansa że spłoszy go to i wycofa się.
Tylko jest kilka ale:
1. może mieć farta i nacisnie odpowiedni przycisk ( w końcu już raz go miał wchodząc w posiadanie naszych pilotów i kluczyków)
2.jeżeli za pierwszym razem mu sie nie uda może spróbowac jeszcze raz.
3. zazwyczaj klienci mając w perspektywie obsługe wjazdu do garazu przy uzyciu kilku pilotów wybierają prostsze rozwiązanie z ustawionym na stałe opóźnieniem czujników. I tak to wygląda w większosci systemów alarmowcyh.
4. Zazwyczaj pilot od bramy znajduje się przy kluczykach od samochodu. Pytanie czy ktoś kto wejdzie juz w posiadanie naszego samochodu bedzie jeszcze zainteresowany kosiarką i rowerami z garażu.

Pozdrawiam


ps. a odnośnie okablowania pod kamery to 100 % racji. kamerki IP będą tanialy i wypierały więc warto prowadząc okablowanie wziąśc to pod uwagę.
Pozdrawiam
Zwracam uwagę kolegów na jeszcze jeden aspekt sprawy - jeśli w systemie zaprogramowane są wejścia blokowane przy braku wyjścia (np. czujki ruchu w sypianiach), to przy zastosowaniu jednego przycisku do blokowania czujek w garażu i do otwierania bramy, system nie wykryje wyjścia i nie włączy tych czujek ruchu! Z tego powodu w pilocie przycisk blokady garażu powinien być osobno.

Nasz_Dom
18-01-2009, 15:35
Małe pytanie - czujnik tlenku węgla - zasilany bateryjne - pracujący solo / bez potrzeby podłączania do systemu alarmowego / - taki jak TEN (http://www.allegro.pl/item513071545_czujnik_czadu_tlenku_wegla_5lat_gwar _fv.html) - warto nabyć ?? - potrzebuje kupić dla teściów - ma być idiotoodporny i pewny w działaniu , oraz prost jak tylko możliwe - czyli praktycznie bezobsługowy .

Help Me - muszę nabyć w miarę szybko ...
Tak, warto nabyć taki czujnik. Swego czasu był program w TV i straż pożarna demonstrowała właśnie ten czujnik :)

Czy moze lepiej wziac 2w1 ? czujka czadu i dymu tej samej firmy

http://www.allegro.pl/item529917576_czujnik_czadu_tlenku_wegla_i_dymu_2w 1_kominek.html

KaziooWielki
18-01-2009, 17:41
Witam,

Piszę pracę inżynierską z systemów alarmowych. Posiadam do pracy prosty projekt (centrala CA-5, manipulator, sygnalizator i czujka) w ramach pokazu chciałbym podać sposób obejścia czujki podpiętej w konfiguracji 2EOL/NC. Znacie może jakiś sposób? Dozwolona ingerencja w kable czujki.

Pozdrawiam

_ZBYCH_
18-01-2009, 18:34
Witam,

Piszę pracę inżynierską z systemów alarmowych. Posiadam do pracy prosty projekt (centrala CA-5, manipulator, sygnalizator i czujka) w ramach pokazu chciałbym podać sposób obejścia czujki podpiętej w konfiguracji 2EOL/NC. Znacie może jakiś sposób? Dozwolona ingerencja w kable czujki.

Pozdrawiam
:lol: :lol: :lol:

todaks
18-01-2009, 18:53
Witam,

Piszę pracę inżynierską z systemów alarmowych. Posiadam do pracy prosty projekt (centrala CA-5, manipulator, sygnalizator i czujka) w ramach pokazu chciałbym podać sposób obejścia czujki podpiętej w konfiguracji 2EOL/NC. Znacie może jakiś sposób? Dozwolona ingerencja w kable czujki.

Pozdrawiam
A jaki to kierunek studiów ?

KaziooWielki
18-01-2009, 19:13
informatyka, ale promotora mam z elektroniki i taki temat przeszedł bez problemu.

Ps: To nie to co myślicie:P

todaks
18-01-2009, 19:20
informatyka, ale promotora mam z elektroniki i taki temat przeszedł bez problemu.

Ps: To nie to co myślicie:P

To jak na pracę inżynierską temat mało skomplikowany. Pozostaje odkurzyć wiadomości i uruchomić wyobraźnię .
Przeraża mnie fakt że obecnie na uczelniach, tematem prac dyplomowych są urządzenia które czas swojej świetności mają dawno za sobą .

Jurek Jurecki
18-01-2009, 19:32
planuje ok 8 szt kamer , kable mam zamiar doprowadzic na poddasze , czy do kamer oddalonych od domu ok 20mb ciagnac kabel żelowany a do pozostalych wiszacych na elewacji "zwykly"biały RG59 ? czy położenie zespolonego kabla RG59 + 2x 1 mm.kw będzie najbardziej uniwersalnym rozwiazaniem ( 12,24V lub 230 V ?)

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie połozdenie kabla UTP .
Powód :
- jednym przewodem prowadzisz sygnał i zasilanie
- w przypadku gdy zechcesz założyć kamery IP będziesz mógł to zrobić . Jeżeli położysz koncentryk będziesz skazany tylko na kamery analogowe .

Poddasze mieszkalne ? Jeżeli nie ,to pomysł postawienia tam rejestratora nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.


tak poddasze uzytkowe mieszkalne ogrzewane itp , odleglosci w skrajnych dwóch przypadkach dojda do nawet do 40 mb od rejestratora lub komputera z karta rejestrujaca , wydawalo mi sie ,ze koncentryk bedzie najsolidniejszy , czy stosujac skretke komputerowa UTP beda potrzebne dodatkowe urzadzenia typu wzmacniacze sygnalu , jak rozwiazne jest zasilanie zasilanie przy takich odleglosciach , czy do zasilania kamery odleglej 40 mb od rejestratora i np zasilacza 12 V skreca sie pary czy "puszcza sie zasilanie na pojedynczej żyle ? i to samo czy wizja na pojedynczej żyle ?

todaks
18-01-2009, 19:41
tak poddasze uzytkowe mieszkalne ogrzewane itp , odleglosci w skrajnych dwóch przypadkach dojda do nawet do 40 mb od rejestratora lub komputera

Taka odległość to nie odległość . Dla informacji po UTP można przesłać obraz
na około 300m .


czy stosujac skretke komputerowa UTP beda potrzebne dodatkowe urzadzenia

Tak , transformatory pasywne ( koszt około 15 zł )


jak rozwiazne jest zasilanie zasilanie przy takich odleglosciach ,

Zasilanie przesyłamy po wolnej parze .W przypadku większych odległości
puszczamy za pomocą dwóch par .


wizja na pojedynczej żyle ?

tak na pojedynczej PARZE

lakusz
18-01-2009, 19:54
Witam

mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania, czy ktoś wie jaką opcję niechcący włączyłem która powoduje taką sytuację? Jedyne wyjście w takiej sytuacji to wyłączenie alarmu przez DloadXi zdalny manipulator :(

i drugi problem to już kiedyś pytałem i zostałem pojechany jako nie czytający instrukcji, jednak mimo zastosowania się do porad speców i instrukcji problem dalej występuje: czujki inercyjne, którym włączam zasilanie w momencie załączenia czuwania zgłaszają naruszenie :(

banko
18-01-2009, 20:48
Witam

mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania, czy ktoś wie jaką opcję niechcący włączyłem która powoduje taką sytuację? Jedyne wyjście w takiej sytuacji to wyłączenie alarmu przez DloadXi zdalny manipulator :(

i drugi problem to już kiedyś pytałem i zostałem pojechany jako nie czytający instrukcji, jednak mimo zastosowania się do porad speców i instrukcji problem dalej występuje: czujki inercyjne, którym włączam zasilanie w momencie załączenia czuwania zgłaszają naruszenie :(

Ad1 Czy napewno masz przypisany manipulator do obsługiwania strefy, którą chcesz nim wyłączyć??
Albo czy kod którym chcesz wyłączyć ma uprawnienia do wyłączania strefy??
Po wpisaniu kodu wyświetla się jakiś komunikat na klawiaturze??
A uzbrajasz tą klawiaturą tą strefę, której nie możesz wyłączyć??

Ad2 Po co zabierasz zasilanie czyjnikom inercyjnym?? Większość czujników po podaniu zasilania można powiedzieć że się "wygrzewa" i przez ten czas przekaźnik stoi otwarty. Po kilku/ kilkunastu sekundach zależnie od czujnika wszystko wraca do normy.

banko
18-01-2009, 21:10
Masz możliwość zaznaczenia opcji BEZ KONTROLI PRZY ZAŁĄCZANIU CZUWANIA ale skoro nie kontrolujesz to skąd wież że działa??

KaziooWielki
18-01-2009, 21:16
To jak na pracę inżynierską temat mało skomplikowany. Pozostaje odkurzyć wiadomości i uruchomić wyobraźnię .
Przeraża mnie fakt że obecnie na uczelniach, tematem prac dyplomowych są urządzenia które czas swojej świetności mają dawno za sobą .
Ok, temat może trochę nie za bardzo zgodny z ideą forum. Chociaż znając sposób obejścia można pokusić się o dodatkowe zabezpieczania linii, choć może to już bardziej dla własnej satysfakcji:) Wycofuje pytanie.

Pozdrawiam

Jurek Jurecki
18-01-2009, 21:52
tak poddasze uzytkowe mieszkalne ogrzewane itp , odleglosci w skrajnych dwóch przypadkach dojda do nawet do 40 mb od rejestratora lub komputera

Taka odległość to nie odległość . Dla informacji po UTP można przesłać obraz
na około 300m .


czy stosujac skretke komputerowa UTP beda potrzebne dodatkowe urzadzenia

Tak , transformatory pasywne ( koszt około 15 zł )


jak rozwiazne jest zasilanie zasilanie przy takich odleglosciach ,

Zasilanie przesyłamy po wolnej parze .W przypadku większych odległości
puszczamy za pomocą dwóch par .


wizja na pojedynczej żyle ?

tak na pojedynczej PARZE

na co zwrocic uwage przy takiej instalacjii ?
jakich firm transformatory zastosowac , co polecasz ?
czy do kamer zewnetrznych ale nie montowanych na scianie a w naroznikach posesji zastosowac kabel żelowany UTP ?
jakie rejestratory polecasz?
jakie kamery ?
przy zalozeniu ,ze na wizje jedna para i na zasilanie jedna para zostaje nam 4 sztuki =2 pary wolne =zapas awaryjny ?
12 V czy 24 V?

_ZBYCH_
18-01-2009, 22:05
Masz możliwość zaznaczenia opcji BEZ KONTROLI PRZY ZAŁĄCZANIU CZUWANIA ale skoro nie kontrolujesz to skąd wież że działa??
Jak to jak, załącza opcję ALARM PO CZASIE NA WYJŚCIE :)

e----------em
19-01-2009, 00:04
Witam,
Zbychu odnośnie opóźnienia i otwarcia bram jednym przyciskiem nie moge sie do końca z Toba zgodzić. Podany przez Ciebie przyklad z wykryciem wyjścia i blokowaniem czujników to jedna z mozliwych i wcale nie konieczna konfiguracja systemu alarmowego.
Być może róznica w zapatrywaniu sie na tego typu rozwiązania bierze sie z tąd że nasze oferty kierujemy do innych grup docelowych. Moi klienci to zazwyczaj osoby nie traktujące w sposób szczególny kwestii bezpieczeństwa. Oczekują oni raczej rozwiązan prostych, tanich i komfortowych. Naciskanie kilku pilotów raczej nie wchodzi w grę. To co mi pozostaje to alabo pozostawienie w garazu czujnika opóźnionego albo warunkowego opóźnianego wraz z otwarciem bram.
Pewnie powiesz że moja sprawą jest uświadamiac i przekonywać. Tak zgadza się ale sam wiesz jak przy konkurencji firm ochroniarskich jest to trudne. Wielu klientów oczekije systemów tanich. Juz przekonanie ich że musi to kosztowac nieco więcej niz w firmie ochroniarskiej bo wypada zastosowac lepsze przewody , nie wieszac kilku czujników na jednym kablu, zastosować moduł rozszerzenia linii a nie podwajanie i lepsze kontaktrony to naprawdę duże osiągnięcie. Jeżeli uda sie naklonic klienta jeszcze do zastosowania czujników zalania, dymu czy czadu, przekonac że same kontaktrony nie chronią w pełni okien i dac czujniki wibracyjne to jest to juz szczyt marzeń. O zastosowaniu czujników zalania z odcięciem dopływu wody o których piszesz ( a co jest w pełni słusznym rozwiązaniem) mogę zapomnieć.
Mały przyklad.
Jakiś czas temu instalowalem system bezprzewodowy i wyłaczyłem rozbrajanie na pilotach pozostawiając tylko uzbrajanie. Teraz klient poprosił żeby ustawic tez rozbrajanie, bo nie ma" ochoty motac się na klawiaturze" nie chce tez kolejnego szkolenia. On po prostu chce miec łatwo i komfortowo, I zrobie to mu boi tak jest to lepsze niz stan obecny gdy system po prostu nie jest uzbrajany.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
19-01-2009, 07:51
Witam


Witam,
Zbychu odnośnie opóźnienia i otwarcia bram jednym przyciskiem nie moge sie do końca z Toba zgodzić. Podany przez Ciebie przyklad z wykryciem wyjścia i blokowaniem czujników to jedna z mozliwych i wcale nie konieczna konfiguracja systemu alarmowego.
Zgadzam się, zwróciłem tylko na to uwagę, bo ostatnio pomagałem jednemu z forumowiczów przeprogramować samodzielnie wykonany system i właśnie zrobił taki błąd.


Być może róznica w zapatrywaniu sie na tego typu rozwiązania bierze sie z tąd
że nasze oferty kierujemy do innych grup docelowych.
Być może tak.


Moi klienci to zazwyczaj osoby nie traktujące w sposób szczególny kwestii bezpieczeństwa. Oczekują oni raczej rozwiązan prostych, tanich i komfortowych.
No tak, to mamy różne grupy klientów :lol:


Naciskanie kilku pilotów raczej nie wchodzi w grę.
Nie piszemy o kilku pilotach, tylko o jednym pilocie czteroprzyciskowym.


To co mi pozostaje to alabo pozostawienie w garazu czujnika opóźnionego albo warunkowego opóźnianego wraz z otwarciem bram.
Pewnie powiesz że moja sprawą jest uświadamiac i przekonywać. Tak zgadza się ale sam wiesz jak przy konkurencji firm ochroniarskich jest to trudne. Wielu klientów oczekije systemów tanich. Juz przekonanie ich że musi to kosztowac nieco więcej niz w firmie ochroniarskiej bo wypada zastosowac lepsze przewody , nie wieszac kilku czujników na jednym kablu, zastosować moduł rozszerzenia linii a nie podwajanie i lepsze kontaktrony to naprawdę duże osiągnięcie. Jeżeli uda sie naklonic klienta jeszcze do zastosowania czujników zalania, dymu czy czadu, przekonac że same kontaktrony nie chronią w pełni okien i dac czujniki wibracyjne to jest to juz szczyt marzeń. O zastosowaniu czujników zalania z odcięciem dopływu wody o których piszesz ( a co jest w pełni słusznym rozwiązaniem) mogę zapomnieć.
To jest dla mnie zrozumiałe - agencje ochrony trolują nasz rynek okropnie :-?


Mały przyklad.
Jakiś czas temu instalowalem system bezprzewodowy i wyłaczyłem rozbrajanie na pilotach pozostawiając tylko uzbrajanie. Teraz klient poprosił żeby ustawic tez rozbrajanie, bo nie ma" ochoty motac się na klawiaturze" nie chce tez kolejnego szkolenia. On po prostu chce miec łatwo i komfortowo, I zrobie to mu boi tak jest to lepsze niz stan obecny gdy system po prostu nie jest uzbrajany.
Ja na szczęście mogę sobie pozwolić na funkcjonowanie w taki sposób, że albo robię dobry system, albo żaden, czego i Tobie życzę :)

banko
19-01-2009, 11:10
Masz możliwość zaznaczenia opcji BEZ KONTROLI PRZY ZAŁĄCZANIU CZUWANIA ale skoro nie kontrolujesz to skąd wież że działa??
Jak to jak, załącza opcję ALARM PO CZASIE NA WYJŚCIE :)

Fakt ;-)

lakusz
19-01-2009, 14:07
Witam

mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania, czy ktoś wie jaką opcję niechcący włączyłem która powoduje taką sytuację? Jedyne wyjście w takiej sytuacji to wyłączenie alarmu przez DloadXi zdalny manipulator :(

i drugi problem to już kiedyś pytałem i zostałem pojechany jako nie czytający instrukcji, jednak mimo zastosowania się do porad speców i instrukcji problem dalej występuje: czujki inercyjne, którym włączam zasilanie w momencie załączenia czuwania zgłaszają naruszenie :(

Ad1 Czy napewno masz przypisany manipulator do obsługiwania strefy, którą chcesz nim wyłączyć??
Albo czy kod którym chcesz wyłączyć ma uprawnienia do wyłączania strefy??
Po wpisaniu kodu wyświetla się jakiś komunikat na klawiaturze??
A uzbrajasz tą klawiaturą tą strefę, której nie możesz wyłączyć??

Ad2 Po co zabierasz zasilanie czyjnikom inercyjnym?? Większość czujników po podaniu zasilania można powiedzieć że się "wygrzewa" i przez ten czas przekaźnik stoi otwarty. Po kilku/ kilkunastu sekundach zależnie od czujnika wszystko wraca do normy.

ad1 mam tylko jedną klawiaturę, próbuję rozbrajać kodem którym załączam, i tym samym udaje mi się rozbroić, przez zdalny manipulator :( nie ma komunikatu tylko piszczy.

ad2 i chyba tak zostanie, że zasilanie będzie cały czas.

scooby
19-01-2009, 14:19
To dobrze że bierzesz pod uwage istalację czujników mogących chronić nasze życie i zdrowie a nie tylko alarmowych. W kuchni na pewno dałbym dymowkę i gazu. w kotłowni zaś czadu i gazu. ale to tylko moje typy. Namawialbym tez do montazu czujników zalania.
Pozdrawiam
dzieki za odpowiedz.
Juz mam kable rozłożone a dom wykończony, wiec nie będę kombinował z innymi czujnikami;pp
w kotłowni na pewno daje czujnik gazu ziemnego. Zastanawiam sie czy w kuchni tez dac taki, czy lepiej czujnik dymu? czadu nie ma sensu dawac, skoro nie mam pieca na paliwo stałe, W kotłowni istotna jest gazu ze jak bedzie sie ulatniał....
W kuchni, kuchenka na gaz lepiej czujnik gazu czy dymu?

banko
19-01-2009, 16:13
Witam

mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania, czy ktoś wie jaką opcję niechcący włączyłem która powoduje taką sytuację? Jedyne wyjście w takiej sytuacji to wyłączenie alarmu przez DloadXi zdalny manipulator :(

i drugi problem to już kiedyś pytałem i zostałem pojechany jako nie czytający instrukcji, jednak mimo zastosowania się do porad speców i instrukcji problem dalej występuje: czujki inercyjne, którym włączam zasilanie w momencie załączenia czuwania zgłaszają naruszenie :(

Ad1 Czy napewno masz przypisany manipulator do obsługiwania strefy, którą chcesz nim wyłączyć??
Albo czy kod którym chcesz wyłączyć ma uprawnienia do wyłączania strefy??
Po wpisaniu kodu wyświetla się jakiś komunikat na klawiaturze??
A uzbrajasz tą klawiaturą tą strefę, której nie możesz wyłączyć??

Ad2 Po co zabierasz zasilanie czyjnikom inercyjnym?? Większość czujników po podaniu zasilania można powiedzieć że się "wygrzewa" i przez ten czas przekaźnik stoi otwarty. Po kilku/ kilkunastu sekundach zależnie od czujnika wszystko wraca do normy.

ad1 mam tylko jedną klawiaturę, próbuję rozbrajać kodem którym załączam, i tym samym udaje mi się rozbroić, przez zdalny manipulator :( nie ma komunikatu tylko piszczy.

ad2 i chyba tak zostanie, że zasilanie będzie cały czas.

Używasz kodu administratora z pełnymi uprawnieniami?? Czy dodałeś użytkownika i nie zaznaczyłeś mu w uprawnieniach rozbrajania??

todaks
19-01-2009, 19:44
na co zwrocic uwage przy takiej instalacjii ?

Na efekt jaki ta instalacja ma przynieść . Trzeba pamiętać że kamera która widzi szeroko tak naprawdę nie widzi nic. Obraz uzyskany w ten sposób posiada zbyt małe szczegóły by mozna je identyfikować .

jakich firm transformatory zastosowac , co polecasz ?
wśród pasywnych wybór jest duży można wybierać , radzę jednak by zakupu dokonywać w firmach z "tradycjami " . Wszystkie okazje z reguły kończą się fiaskiem .

czy do kamer zewnetrznych ale nie montowanych na scianie a w naroznikach posesji zastosowac kabel żelowany UTP ?
Kabel żelowany należy stosować wówczas gdy jest odkryty lub zakopywany w ziemi . kable chowane w tynku nie muszą być żelowane

jakie rejestratory polecasz?
To też element który powinieneś kupić gdzieś w swojej okolicy . Kieruj sie efektem który widzisz na ekranie w czasie ODTWARZANIA ARCHIWUM .
Obraz na żywo we wszystkich wygląda podobnie. Poproś sprzedawcę by zademonstrował obraz odtwarzany z dysku. Pamiętaj że tanie nrejestratory warte są tyle ile kosztują

jakie kamery ?
To zależy od warunków świetlnych w których będą pracować ,
polecam np.
K2-Z2,8-12 WDR KAMERA TYPU DZIEŃ/NOC WANDALOODPORNA
lub WK 710WDR

przy zalozeniu ,ze na wizje jedna para i na zasilanie jedna para zostaje nam 4 sztuki =2 pary wolne =zapas awaryjny ?
w przypadku kamer analogowych zostają wolne . tylko takie rozwiązanie tzn.
przewód osobny do każdej kamery pozwoli Ci na ewentualne przejście na system IP .

12 V czy 24 V?
to zależy od zastosowanych kamer . Jeśli zastosujesz zasilanie 24V a kamery
12V to będziesz musiał użyć przetwornic . Rozwiązanie podroży koszt o około 40 zł dla kamery ale wyeliminuje skutecznie zły wpływ ewentualnych spadków napięć . W Twoim jednak przypadku przy odległościach o których mówiłeś można śmiało stosować zasilanie z zasilania buforowego 4 lub 10A/13,8V przykładowy
typ AD-55A lub AD-155.

todaks
19-01-2009, 19:48
mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania,

Nie spotkałem się z tym problemem . Jaką masz wersję programu centrali ? Jeżeli niższą niż 1.06 to wprowadź nowy firmware . Może najprostszym rozwią zaniem będzie zaprogramowanie drugiego użytkownika i sprawdzenie czy efekt będzie ten sam .Próbowałem poszukać rozwiązania na systemie testowym ale nie mogłem w żaden sposób uzyskać efektu o którym piszesz .

lakusz
19-01-2009, 20:19
mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania,

Nie spotkałem się z tym problemem . Jaką masz wersję programu centrali ? Jeżeli niższą niż 1.06 to wprowadź nowy firmware . Może najprostszym rozwią zaniem będzie zaprogramowanie drugiego użytkownika i sprawdzenie czy efekt będzie ten sam .Próbowałem poszukać rozwiązania na systemie testowym ale nie mogłem w żaden sposób uzyskać efektu o którym piszesz .

mam, 1.05, ale nie uaktualniam, bo pisano na forum że nowszy firmware może powodować dziwne błędy.

użytkownik który załącza, ma wszystkie uprawnienia jakie może mieć.

e----------em
19-01-2009, 20:38
To dobrze że bierzesz pod uwage istalację czujników mogących chronić nasze życie i zdrowie a nie tylko alarmowych. W kuchni na pewno dałbym dymowkę i gazu. w kotłowni zaś czadu i gazu. ale to tylko moje typy. Namawialbym tez do montazu czujników zalania.
Pozdrawiam
dzieki za odpowiedz.
Juz mam kable rozłożone a dom wykończony, wiec nie będę kombinował z innymi czujnikami;pp
w kotłowni na pewno daje czujnik gazu ziemnego. Zastanawiam sie czy w kuchni tez dac taki, czy lepiej czujnik dymu? czadu nie ma sensu dawac, skoro nie mam pieca na paliwo stałe, W kotłowni istotna jest gazu ze jak bedzie sie ulatniał....
W kuchni, kuchenka na gaz lepiej czujnik gazu czy dymu?

To jaki czujnik powinieneś zastosować determinuje to gdzie zostało wyprowadzone okablowanie. Ściana to gaz, sufit- dym. ewentualnie możesz zastosowac jakiś czujnik zespolony lub lepiej w przypadku zapasów na kablach dać dwa obok siebie. Co prawda czujnik zamontowany w niewłaściwym miejscu nie bedzie może w 100% skuteczny niemniej zawsze coś da.
Pozdrawiam

e----------em
19-01-2009, 20:46
Małe pytanie - czujnik tlenku węgla - zasilany bateryjne - pracujący solo / bez potrzeby podłączania do systemu alarmowego / - taki jak TEN (http://www.allegro.pl/item513071545_czujnik_czadu_tlenku_wegla_5lat_gwar _fv.html) - warto nabyć ?? - potrzebuje kupić dla teściów - ma być idiotoodporny i pewny w działaniu , oraz prost jak tylko możliwe - czyli praktycznie bezobsługowy .

Help Me - muszę nabyć w miarę szybko ...
Tak, warto nabyć taki czujnik. Swego czasu był program w TV i straż pożarna demonstrowała właśnie ten czujnik :)

Czy moze lepiej wziac 2w1 ? czujka czadu i dymu tej samej firmy

http://www.allegro.pl/item529917576_czujnik_czadu_tlenku_wegla_i_dymu_2w 1_kominek.html

W opisie tego czujnika sie informacja że jest to czujnik jonizacyjny....
Wysyłany pocztą do samodzielnego montazu.troche mnie to zaskoczyło. Moze ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam

scooby
19-01-2009, 21:17
To dobrze że bierzesz pod uwage istalację czujników mogących chronić nasze życie i zdrowie a nie tylko alarmowych. W kuchni na pewno dałbym dymowkę i gazu. w kotłowni zaś czadu i gazu. ale to tylko moje typy. Namawialbym tez do montazu czujników zalania.
Pozdrawiam
dzieki za odpowiedz.
Juz mam kable rozłożone a dom wykończony, wiec nie będę kombinował z innymi czujnikami;pp
w kotłowni na pewno daje czujnik gazu ziemnego. Zastanawiam sie czy w kuchni tez dac taki, czy lepiej czujnik dymu? czadu nie ma sensu dawac, skoro nie mam pieca na paliwo stałe, W kotłowni istotna jest gazu ze jak bedzie sie ulatniał....
W kuchni, kuchenka na gaz lepiej czujnik gazu czy dymu?

To jaki czujnik powinieneś zastosować determinuje to gdzie zostało wyprowadzone okablowanie. Ściana to gaz, sufit- dym. ewentualnie możesz zastosowac jakiś czujnik zespolony lub lepiej w przypadku zapasów na kablach dać dwa obok siebie. Co prawda czujnik zamontowany w niewłaściwym miejscu nie bedzie może w 100% skuteczny niemniej zawsze coś da.
Pozdrawiam
przewody na suficie, a gaz na suficie sie nie sprawdza?

Antonio67
19-01-2009, 21:39
A propo czujek gazu, w jakiej konfiguracji je podpinacie? Najzwyklej, czyli NC?

banko
19-01-2009, 22:20
mam taką dziwną sytuację, że jak uzbroję alarm, i pojawi się alarm włamaniowy - oczywiście symulowany, to z jedynego manipulatora nie mogę wyłączyć czuwania,

Nie spotkałem się z tym problemem . Jaką masz wersję programu centrali ? Jeżeli niższą niż 1.06 to wprowadź nowy firmware . Może najprostszym rozwią zaniem będzie zaprogramowanie drugiego użytkownika i sprawdzenie czy efekt będzie ten sam .Próbowałem poszukać rozwiązania na systemie testowym ale nie mogłem w żaden sposób uzyskać efektu o którym piszesz .

mam, 1.05, ale nie uaktualniam, bo pisano na forum że nowszy firmware może powodować dziwne błędy.

użytkownik który załącza, ma wszystkie uprawnienia jakie może mieć.


Chyba miałem taką centralkę też z softem 1.05 i niestety flash-owanie nie pomogło. A powiedz kiedy kupowałeś tą centralke nie jakiś rok temu i dopiero teraz ją uruchamiasz?? Na karcie gwarancyjnej na naklejce masz datę produkcji.
Moja płyta głupiała całkowicie jeśli zdjełem jej zasilanie traciła wszystkie kody a cały program zostawał bez zmian. Jak zapodałem jej wersję 1.06 to w Dloadx w zakładce użytkownicy robiła taką sieczkę że głowa mała. Więc może też masz pecha.

lakusz
20-01-2009, 10:13
Chyba miałem taką centralkę też z softem 1.05 i niestety flash-owanie nie pomogło. A powiedz kiedy kupowałeś tą centralke nie jakiś rok temu i dopiero teraz ją uruchamiasz?? Na karcie gwarancyjnej na naklejce masz datę produkcji.
Moja płyta głupiała całkowicie jeśli zdjełem jej zasilanie traciła wszystkie kody a cały program zostawał bez zmian. Jak zapodałem jej wersję 1.06 to w Dloadx w zakładce użytkownicy robiła taką sieczkę że głowa mała. Więc może też masz pecha.

no kupowałem jakieś 9m-c temu, uruchamiałem ze dwa, ale jeszcze z niej nie dokońca korzystam, żadko opuszczamy dom - tak nam się w nim podoba :D
umnie nie traci kodów...

ale wczoraj pomęczyłem ją trochę i chyba wiem co robiłem źle, jak piszczał manipulator z powodu alarmu to nie słychać pierwszego naciśnięcia i pewnie naciskałem w tych przypadkach dwa razy pierwszą cyfrę... uznajmy narazie że problem rozwiązany :)

P.e.t.e.
20-01-2009, 19:27
Małe pytanie - czujnik tlenku węgla - zasilany bateryjne - pracujący solo / bez potrzeby podłączania do systemu alarmowego / - taki jak TEN (http://www.allegro.pl/item513071545_czujnik_czadu_tlenku_wegla_5lat_gwar _fv.html) - warto nabyć ?? - potrzebuje kupić dla teściów - ma być idiotoodporny i pewny w działaniu , oraz prost jak tylko możliwe - czyli praktycznie bezobsługowy .

Help Me - muszę nabyć w miarę szybko ...
Tak, warto nabyć taki czujnik. Swego czasu był program w TV i straż pożarna demonstrowała właśnie ten czujnik :)

Czy moze lepiej wziac 2w1 ? czujka czadu i dymu tej samej firmy

http://www.allegro.pl/item529917576_czujnik_czadu_tlenku_wegla_i_dymu_2w 1_kominek.html

W opisie tego czujnika sie informacja że jest to czujnik jonizacyjny....
Wysyłany pocztą do samodzielnego montazu.troche mnie to zaskoczyło. Moze ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam
Ja mam złe doświadczenia z czujnikami jonizacyjnymi.
Straaasznie czułe (o ile się nie mylę czujniki jonizacyjne reagują na zawartość cząstek węgla w powietrzu).
Efekt był taki, że wystarczyło coś smażyć (nawet nie było widać dymu) - a czujnik już reagował. Do zastosowań domowych chyba lepiej sprawdzają się czujki optyczne...

Co do samodzielnego montażu - to chyba jeszcze tańsza opcja niż "made in China" :wink:

pablitoo
20-01-2009, 19:50
A propo czujek gazu, w jakiej konfiguracji je podpinacie? Najzwyklej, czyli NC?

Dokładnie - moje czujki gazu tak podłączyłem .

lukasz-s
20-01-2009, 22:38
Witam


Witam,
Zbychu odnośnie opóźnienia i otwarcia bram jednym przyciskiem nie moge sie do końca z Toba zgodzić. Podany przez Ciebie przyklad z wykryciem wyjścia i blokowaniem czujników to jedna z mozliwych i wcale nie konieczna konfiguracja systemu alarmowego.
Zgadzam się, zwróciłem tylko na to uwagę, bo ostatnio pomagałem jednemu z forumowiczów przeprogramować samodzielnie wykonany system i właśnie zrobił taki błąd.



Naciskanie kilku pilotów raczej nie wchodzi w grę.
Nie piszemy o kilku pilotach, tylko o jednym pilocie czteroprzyciskowym.

Czyli używanie 1 przycisku do otwarcia bramy i opóźnienia alarmu ma następujące minusy:
1. zagrożenie w przypadku utraty pilota
2. problem z wykryciem wyjścia i blokowaniem czujników
Czy coś jeszcze poza tym?

_ZBYCH_
20-01-2009, 22:38
W opisie tego czujnika sie informacja że jest to czujnik jonizacyjny....
Wysyłany pocztą do samodzielnego montazu.troche mnie to zaskoczyło. Moze ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam
Ja mam złe doświadczenia z czujnikami jonizacyjnymi.
Straaasznie czułe (o ile się nie mylę czujniki jonizacyjne reagują na zawartość cząstek węgla w powietrzu).
Efekt był taki, że wystarczyło coś smażyć (nawet nie było widać dymu) - a czujnik już reagował. Do zastosowań domowych chyba lepiej sprawdzają się czujki optyczne...

Co do samodzielnego montażu - to chyba jeszcze tańsza opcja niż "made in China" :wink:
Koledze e-system chodziło o to, że normalnie na zakup czujek jonizacyjnych wymagane jest zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki, a oni te czujniki Kidde sprzedają wysyłkowo :roll:

_ZBYCH_
20-01-2009, 22:43
A propo czujek gazu, w jakiej konfiguracji je podpinacie? Najzwyklej, czyli NC?

Dokładnie - moje czujki gazu tak podłączyłem .
Zaraz zaraz, a czy czujka gazu, czy dymu nie musi już mieć zabezpieczenia antysabotażowego? :roll:
Wszelkiego typu czujki należy podłączać w konfiguracji 2EOL (czyli z dwoma rezystorami parametryzującymi linię, zamontowanymi w czujce!

e----------em
20-01-2009, 22:56
Dzięki Zbych właśnie o to chodzi.Nie wiem jak to jest w szczegółach ( nie zajmuję się tym) czy zezwolenie w przypadku jonizacyjnych czujników dymu jest potrzebne do zakupu czy montażu ale dokładnie to wzbudziło moje zdziwienie.
Dzięki też za poprzednią odpowiedź. Sprostowanie odnośnie liczby pilotów oczywiście jest jak najbardziej słuszne. Zgadza się jeden pilot
Pozdrawiam

P.e.t.e.
20-01-2009, 23:27
W opisie tego czujnika sie informacja że jest to czujnik jonizacyjny....
Wysyłany pocztą do samodzielnego montazu.troche mnie to zaskoczyło. Moze ktoś wie o co chodzi?
Pozdrawiam
Ja mam złe doświadczenia z czujnikami jonizacyjnymi.
Straaasznie czułe (o ile się nie mylę czujniki jonizacyjne reagują na zawartość cząstek węgla w powietrzu).
Efekt był taki, że wystarczyło coś smażyć (nawet nie było widać dymu) - a czujnik już reagował. Do zastosowań domowych chyba lepiej sprawdzają się czujki optyczne...

Co do samodzielnego montażu - to chyba jeszcze tańsza opcja niż "made in China" :wink:
Koledze e-system chodziło o to, że normalnie na zakup czujek jonizacyjnych wymagane jest zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki, a oni te czujniki Kidde sprzedają wysyłkowo :roll:
No to faktycznie dziwne :roll:
Bo ja parę lat temu rzeczone czujki jonizacyjne kupowałem po prostu "z półki" - bynajmniej nie spod lady :wink: w jednej z uznanych firm sprzedających systemy alarmowe. I nawet fakturę dostałem...

kolorado
21-01-2009, 09:38
Witam,
a ja mam takie pytanie: gdzie najlepiej kupować elementy systemu alarmowego?
Chodzi mi zarówno o jakiś dobry sklep internetowy jak i tradycyjny ( w celu drobnych zakupów uzupełniających) na Śląsku.

Nikoru
21-01-2009, 18:16
Zacytuję się z innego wątku, może ktoś pomoże?

Instalatorzy polecają nam cały system firmy Paradox (chyba kanadyjska).
Ja naczytałam się o Satelu i w dyskusji z nimi właśnie tę firmę zaproponowałam. Instalatorzy pozostawili nam wolny wybór, dodali tylko, że Paradox jest łatwiejszy w obsłudze (np. żeby załączyć jedną część domu wystarczy dłużej przytrzymać jeden przycisk a nie - jak w przypadku Satela - wcisnąć przycisk i wpisać kod). Dodam, że mówimy tutaj o tańszej wersji Satela, CA-10 (...?) Modelu Paradoxa też nie znam, na razie wszystko ustalane było "na gębę".

No i co wybrać?

e----------em
21-01-2009, 19:10
Tuz za rogiem Na stronie 81 tego forum jeden jegomość z wocławka dość sensownie wypowiada sie na temat kamer( zreszta uczciwośc nakazuje wspomniec że nie jest to jego pierwsza sensowna wypowiedź) a w profilu ma adres do strony swojego sklepu. Możę warto zajrzeć. Myślę że wtym wypadku można liczyc przynajmnie na odpowiednia pomoc w doborze sprzetu i ewentualne wsparcie przy instalacji.

Pozdrawiam

ps. życze duzych i udanych zakupów oczywiście w nadziei na jakiś procent od sprzedawcy. :D :D :D

todaks
21-01-2009, 20:26
Instalatorzy polecają nam cały system firmy Paradox (chyba kanadyjska).
Ja naczytałam się o Satelu i w dyskusji z nimi właśnie tę firmę zaproponowałam.
Skoro polecają to go znają . Jak go znają to znaczy że potrafią wykorzystać jego atuty . Oczywiście myślę tutaj o systemie EVO . To system który wsród systemów adresowalnych jest jednym z najlepszych .
Satelowi ustępuje tylko pod względem możliwości programowalnych funkcji
automatyki ( wyjścia wirtualne ) Satel ustępuje stylistyką klawiatur. Próżno szukać tego typu wzorów u naszego rodzimego producenta
http://todaks.pl/towary/DNE-K07_DO_IN.jpg
Oczywiście wersja komunikatów klawiatury polskojęzyczna .

todaks
21-01-2009, 20:28
Myślę że wtym wypadku można liczyc przynajmnie na odpowiednia pomoc w doborze sprzetu i ewentualne wsparcie przy instalacji.

Pozdrawiam

ps. życze duzych i udanych zakupów oczywiście w nadziei na jakiś procent od sprzedawcy. :D :D :D
Dziękuję za ciepłe słowa . Z przykrością informuję że nie prowadzę sprzedaży wysyłkowej .Oczywiście na porady w doborze i uruchomieniu można liczyć

banko
21-01-2009, 20:46
Zacytuję się z innego wątku, może ktoś pomoże?

Instalatorzy polecają nam cały system firmy Paradox (chyba kanadyjska).
Ja naczytałam się o Satelu i w dyskusji z nimi właśnie tę firmę zaproponowałam. Instalatorzy pozostawili nam wolny wybór, dodali tylko, że Paradox jest łatwiejszy w obsłudze (np. żeby załączyć jedną część domu wystarczy dłużej przytrzymać jeden przycisk a nie - jak w przypadku Satela - wcisnąć przycisk i wpisać kod). Dodam, że mówimy tutaj o tańszej wersji Satela, CA-10 (...?) Modelu Paradoxa też nie znam, na razie wszystko ustalane było "na gębę".

No i co wybrać?


Czyli napewno mowa o ESPIT. Powiem tak - solidny sprzęt, w rozsądnych cenach, mało awaryjny i co najważniejsze za chwilkę wychodzi nowa wersja tego sprzętu, która praktycznie możliwościami nie ustępuje Satelowi Integrze pod kontem ilości obsługiwanych modułów jak też typów wejść/wyjść. Z CA10 nawet nie ma co już się porównywać. Z pełnym odczytem bufora zdarzeń co do tej pory według mnie było jedyną wadą tego sprzętu. Będą one wpełni osługiwalne oprogramowaniem WinLoad, który teraz osługuje kombajny pod nazwą Evo/Digiplex. A co najważniejsze po wprowadzeniu tych zmian cena ma zostać na poziomie dotychczasowych Esprit 7x8. No może nie ma tylu partycji co Satel, ale podział na 4 obwody ( 2 niezależne i w nich strefy nocne) do zwykłego domku to i tak bardzo często ponad program.
Szczerze polecam te centralki bo naprawde są niezawodne i z tego co się zapowiada dla Satela już niedługo będą ostrym konkurentem. Dzisiaj niestety to nie mamy ich co porównywać. Chociaż jeśli mam być szczery to Satel CA10 to pomyłka. Jeśli zdecydujesz się na satela to weź Integre 24 dołożysz pare groszy do modułu, a będzie jak niebo, a ziemia.

todaks
21-01-2009, 21:14
Czyli napewno mowa o ESPIT. Powiem tak - solidny sprzęt, w rozsądnych cenach, mało awaryjny i co najważniejsze za chwilkę wychodzi nowa wersja tego sprzętu, która praktycznie możliwościami nie ustępuje Satelowi Integrze

Z tego co wiem to następca ESPRIT jest Spectra która juz dawno jest w sprzedaży i chyba się zbyt dobrze nie przyjęła .


Z pełnym odczytem bufora zdarzeń co do tej pory według mnie było jedyną wadą tego sprzętu.
Przecież w centralach ESPRIT można odczytać bufor zdarzeń problem tkwił nie w pełnym odczycie a w wielkości bufora tj.256 zdarzeń :cry:

Awaryjność central ESPRIT można uznać za zerową .

Z Paradox-a mogę polecić na pewno serię EVO oraz bardzo ciekawą centralę
MG5050 z wbudowanym odbiornikiem dla czujników bezprzewodowych .

ESPRIT już spełnił swoje zadanie w historii ..... :lol: zresztą tak samo jak CA-10

banko
21-01-2009, 21:22
Poniekąd masz rację, ale własnie płyną z zaoceanu nowe wersje central. Takie mini EVO. Powiedzmy mini bo mało linii obsługuje i mało kosztuje natomiast może to samo co Evo nawet obrabia adresowalne czujniki i moduły no normalnie wszystko i uwierz mi wiem co mówię.

banko
21-01-2009, 21:28
Przecież w centralach ESPRIT można odczytać bufor zdarzeń problem tkwił nie w pełnym odczycie a w wielkości bufora tj.256 zdarzeń

A możesz powiedzieć jak odczytywałeś pełny bufor z datą godziną dniem miesiąca miesiącem rokiem z Esprit no chba że się podłączałeś symulując linie tel. i z programu pod Dosem.Bo z LCD raczej tego się nie dowiedziałeś. A tu masz racje to już nie ta epoka.

ar***pl
21-01-2009, 21:32
Czyli napewno mowa o ESPIT. Powiem tak - solidny sprzęt, w rozsądnych cenach, mało awaryjny i co najważniejsze za chwilkę wychodzi nowa wersja tego sprzętu, która praktycznie możliwościami nie ustępuje Satelowi Integrze

Z tego co wiem to następca ESPRIT jest Spectra która juz dawno jest w sprzedaży i chyba się zbyt dobrze nie przyjęła .


Z pełnym odczytem bufora zdarzeń co do tej pory według mnie było jedyną wadą tego sprzętu.
Przecież w centralach ESPRIT można odczytać bufor zdarzeń problem tkwił nie w pełnym odczycie a w wielkości bufora tj.256 zdarzeń :cry:

Awaryjność central ESPRIT można uznać za zerową .

Z Paradox-a mogę polecić na pewno serię EVO oraz bardzo ciekawą centralę
MG5050 z wbudowanym odbiornikiem dla czujników bezprzewodowych .

ESPRIT już spełnił swoje zadanie w historii ..... :lol: zresztą tak samo jak CA-10
Bez przesady z tą zerową bezawaryjnością Esprita, pracowałem kiedyś w dużej firmie gdzie prowadziliśmy serwis różnych systemów i Esprit wcale nie wypadał dobrze. Pare lat temu robiłem zestawienie i najmniej usterek było z DSC.
Muszę tylko dodać że systemy były instalowane przez różnych instalatorów i tzw . magików ( komu teraz przyszłoby do głowy zainstalować 8 liniową centralę i podłaczyć do niej 39 czujek pir?)

todaks
21-01-2009, 21:33
A możesz powiedzieć jak odczytywałeś pełny bufor z datą godziną dniem miesiąca miesiącem rokiem z Esprit no chba że się podłączałeś symulując linie tel. i z programu pod Dosem.Bo z LCD raczej tego się nie dowiedziałeś.
No właśnie za pomocą kompa . Co do tych z za oceanu to pożyjemy , zobaczymy .Póki co mówmy o tym co ju ż jest . :wink:

todaks
21-01-2009, 21:37
Bez przesady z tą zerową bezawaryjnością Esprita, pracowałem kiedyś w dużej firmie gdzie prowadziliśmy serwis różnych systemów i Esprit wcale nie wypadał dobrze. Pare lat temu robiłem zestawienie i najmniej usterek było z DSC.
Muszę tylko dodać że systemy były instalowane przez różnych instalatorów i tzw . magików ( komu teraz przyszłoby do głowy zainstalować 8 liniową centralę i podłaczyć do niej 39 czujek pir?)
Ja mówię o tych postawionych prawidłowo . Bo jak ktoś palant, to nawet najlepszy sprzęt głupoty nie zdzierży . Dziś widziałem nadajnik Noktona wpięty w klemy akumulatora od ESPRIT 728ULT. Magik się dziwił bo mu usterkę sieci wywalało :lol:

banko
21-01-2009, 21:38
A możesz powiedzieć jak odczytywałeś pełny bufor z datą godziną dniem miesiąca miesiącem rokiem z Esprit no chba że się podłączałeś symulując linie tel. i z programu pod Dosem.Bo z LCD raczej tego się nie dowiedziałeś.
No właśnie za pomocą kompa . Co do tych z za oceanu to pożyjemy , zobaczymy .Póki co mówmy o tym co ju ż jest . :wink:


No to akurat już jest coprawda nie u nas, ale jest. OMC już zaciera ręce więc lada dzień wprowadzą do sprzedazy.

ar***pl
21-01-2009, 21:39
Poniekąd masz rację, ale własnie płyną z zaoceanu nowe wersje central. Takie mini EVO. Powiedzmy mini bo mało linii obsługuje i mało kosztuje natomiast może to samo co Evo nawet obrabia adresowalne czujniki i moduły no normalnie wszystko i uwierz mi wiem co mówię.
Satel też pokazywał coś nowego na targach Securex -następce CA-10 lub tańszą wersję integry ale kiedy wejdzie do sprzedaży -niewiadomo.

e----------em
21-01-2009, 21:44
Witam,
Nie jestem entuzjastą ca 10 i przy małych systemach zdecydowanie wole korzystać z Prosysa rokoneta którgo tez śmiało mogę polecić ze wzgledu na latwość obsługi i stabilność. Rzeczywiście ca 10 w rozbudowanych funkcjonalnie systemach nie nalezy do najłatwiejszych w obsłudze, ale w prostych sprawdza sie wcale nie tak źle.. W dużej mierze to kwestia odpowiedniej, dobranej do potrzeb klienta konfiguracji. ( przykladowe opisy takowych znajdziesz tu na forum jak i na www.elektroda.pl) A skoro juz jesteśmy przy konfiguracji to tak naprawde od niej należy zaczynać. Może dokladnie ustalcie z instalatorem co i jak ma działać a dopiero potem dobierzcie do tego odpowiednia centralę ( wydaje mi sie że tak by było po kolei) Co do samego paradoxa to nie mam do niego większych uwag poza tą do oferowanego w niej a nadużywanego przez instalatorów systemu podwajania linii który daje wymierne korzyści na etapie instalacji. ( oszczędamy na portach centrali jak i możemy poczynic przy odpowiednim dublowaniu na kablach) a może przynieśc wiele komplikacji przy diagnozowaniu usterek związanych z sabotażami. (owszem centrala rożróżnia z kórego z dwóch czujników na linii był alarm ale już nie rozróżni z którego był sabotaż)
I jeszcze jedno. centrala to funkcjonalnośc sytabilność systemu. To co jednak najważniejsze czyli bezpieczeństwo to odpowiednio dobrane i rozmieszczione czujniki.

Pozdrawiam

banko
21-01-2009, 21:44
Z Satelem jest ten problem, że w katalogu juz w 2007 roku widziałem INTERGE 128 WRL. Pod koniec tamtego pytałem w RAMARze jeszcze jej nie mieli. Więc jak się chwalili to gdzieś jeszcze z rok i wejdzie.

ar***pl
21-01-2009, 21:46
Bez przesady z tą zerową bezawaryjnością Esprita, pracowałem kiedyś w dużej firmie gdzie prowadziliśmy serwis różnych systemów i Esprit wcale nie wypadał dobrze. Pare lat temu robiłem zestawienie i najmniej usterek było z DSC.
Muszę tylko dodać że systemy były instalowane przez różnych instalatorów i tzw . magików ( komu teraz przyszłoby do głowy zainstalować 8 liniową centralę i podłaczyć do niej 39 czujek pir?)
Ja mówię o tych postawionych prawidłowo . Bo jak ktoś palant, to nawet najlepszy sprzęt głupoty nie zdzierży . Dziś widziałem nadajnik Noktona wpięty w klemy akumulatora od ESPRIT 728ULT. Magik się dziwił bo mu usterkę sieci wywalało :lol:
To fakt , u mnie w okolicy działa firma na noktonach (S......n) i wg nich tak ma byc podłączony ten nadajnik (nokton) .

e----------em
21-01-2009, 21:48
Myślę że wtym wypadku można liczyc przynajmnie na odpowiednia pomoc w doborze sprzetu i ewentualne wsparcie przy instalacji.

Pozdrawiam

ps. życze duzych i udanych zakupów oczywiście w nadziei na jakiś procent od sprzedawcy. :D :D :D
Dziękuję za ciepłe słowa . Z przykrością informuję że nie prowadzę sprzedaży wysyłkowej .Oczywiście na porady w doborze i uruchomieniu można liczyć

Dobra,dobra po prostu chcesz sie wymigać od tej prowizji. :D :D :D
A tak poważnie to oczywiście przepraszam za wprowadzenie w błąd.

ar***pl
21-01-2009, 21:52
Z Satelem jest ten problem, że w katalogu juz w 2007 roku widziałem INTERGE 128 WRL. Pod koniec tamtego pytałem w RAMARze jeszcze jej nie mieli. Więc jak się chwalili to gdzieś jeszcze z rok i wejdzie.
Mój dystrybutor sprowadza ją tylko na zamówienie -narazie śladowe zainteresowanie.

kolorado
22-01-2009, 10:41
Mam jeszcze jedno pytanie: jakie kable najlepiej stosować do systemu alarmowego? W hurtowni widziałem takie specjalne, ale mój (przyszły) instalator mówi, że równie dobrze może być skrętka UTP, a może być nawet tańsza, no i lepsze wykorzystanie materiału (jeden rodzaj kabla). Co o tym myślicie?

Nikoru
22-01-2009, 13:54
Dziękuję za powyższe odpowiedzi i rady dotyczące Paradoxa i Satela. Praktycznie same pochlebne opinie dotyczące obu systemów. Postaram się dowiedzieć od instalatora, jakie konkretnie modele nam proponuje i albo sami podejmiemy decyzję, albo znowu będę zawracać Wam głowę :wink:

ar***pl
22-01-2009, 18:58
Mam jeszcze jedno pytanie: jakie kable najlepiej stosować do systemu alarmowego? W hurtowni widziałem takie specjalne, ale mój (przyszły) instalator mówi, że równie dobrze może być skrętka UTP, a może być nawet tańsza, no i lepsze wykorzystanie materiału (jeden rodzaj kabla). Co o tym myślicie?
Zależy jak będziesz prowadzić okablowanie centrala- czujnik czy centrala -czujniki (kilka czujek na przewodzie ).Polecam jednak przewody alarmowe np 6x0,5 do jednego czujnika.Według mnie skrętka jest trochę za krucha i przygruba żeby wprowadzać ją do niewielkich czasami czujników alarmowych.

kolorado
22-01-2009, 19:13
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

ar***pl
22-01-2009, 20:04
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
4x0,5 zostaw w spokoju, weż minimum 6 x0,5 (chyba że do kontraktronu) 2 żyły zasilanie, 2 linia DEOL, 2 żyły zapasu.

rzutnik
24-01-2009, 08:53
Uffff - przeczytałem cały wątek (ok. 3 tygodnie).
Trochę późno trafiłem na ten wątek. Z informacji jakie wcześniej uzyskałem zaplanowałem sobie już system alarmowy w oparciu o Integra 64 + czujki PIR. Okablowanie pod czujki PIR i klawiatury zrobiłem przed tynkami.

Zbychu przez Ciebie mam teraz sporo więcej roboty :lol:. Nikt mi wcześniej nie podsunął koncepcji z kontaktronami i czujkami wibracyjnymi - Twoje argumenty mnie przekonały. Dzięki.

Aktualnie mam już tynki i nawet gładź gipsową na ścianach ale jeszcze dokładam okablowanie pod kontaktrony i czujki wibracyjne do okien i drzwi (ostatnia taka możliwość później to już tylko przy grubszych remontach). Potwierdzam, że można je zamontawoać po założeniu okien, parapetów i wykonaniu tynków. Problem w tym, że jest wtedy więcej roboty niż przed tynkami no i wszystko na nowo trzeba ładnie zaszpachlować.

Z własnych doświadczeń (całą elektrykę i okablowanie pod alarm robiłem sam) mogę stwierdzić, że większość instalatorów będzie odradzać rozwiązania Zbych-a. Powód? Montaż kontaktronów i czujek wibracyjnych pochłania znacznie więcej czasu niż montaż PIR-ów, a "jelenia" przecież trzeba naciągnąc na kasę, a nie na dobry system.

Z moich planowanych 14 wejść do wykorzystania (czujki PIR) zrobiło się już w sumie 42 (doszły kontaktrony i cz. wibracyjne). Zakupiłem wcześniej Integrę 64 z myslą, że będę miał spory zapas a teraz obawiam się że może mi w przyszłości zabraknąć wejść. Z wiedzą jaką posiadam po przeczytaniu tego wątku na pewno kupowałbym Integrę 128. Aktualnie Integra zmontowana jest na podłodze w jakiś prosty układ i testuję różne możliwości.

Dzięki wszystkim za fachowe rady.

e----------em
25-01-2009, 22:16
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam

kolorado
26-01-2009, 10:36
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam
Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

kolorado
26-01-2009, 12:26
Właśnie dostałem projekt alarmu od jednego fachmana.
Czujki PIR i dualne tak jak na obrazkach. Dualne w salonie i kuchni (parter) oraz kotłownia w piwnicy.
http://img204.imageshack.us/img204/5341/parter2rj4.th.png (http://img204.imageshack.us/my.php?image=parter2rj4.png)
http://img216.imageshack.us/img216/2985/piwnica2xt0.th.png (http://img216.imageshack.us/my.php?image=piwnica2xt0.png)
http://img132.imageshack.us/img132/7350/poddasze2ox1.th.png (http://img132.imageshack.us/my.php?image=poddasze2ox1.png)

Do tego kontaktrony na oknach i drzwiach zewnętrznych no i albo inercyjne (coś drogo wychodzi) albo stłuczenia szkła.

Centrala oparta o Integrę 64. Co o tym sądzicie?

lakusz
26-01-2009, 19:24
Właśnie dostałem projekt alarmu od jednego fachmana.
Czujki PIR i dualne tak jak na obrazkach. Dualne w salonie i kuchni (parter) oraz kotłownia w piwnicy.

Do tego kontaktrony na oknach i drzwiach zewnętrznych no i albo inercyjne (coś drogo wychodzi) albo stłuczenia szkła.

Centrala oparta o Integrę 64. Co o tym sądzicie?

Dualne w salonie raczej nie potrzebne, w kominku nie będziesz palił po wyjściu - przynajmniej nie powinieneś :)
Tą w lewym rogu w salonie dałbym albo między wyjscie tarasowe a okno albo w lewy górny róg, żeby lepiej widziała ten wykusz.

Na poddaszu darowałbym sobie w łazience, i tak masz obstawione wszystkie pokoje i schody na dole.

A poza tym po co tyle pirów, jak chcesz dać inercyjne ?

P.S. ostatnio jak w trakcie mrozów, rąbałem drewienka na szczapki to po wbiciu siekiery w klocka jak zacząłem nim ostrzej stukać o podłogę, to wzbudziła się czujka inercyjna w oknie, najbliżej miejsca gdzie stukałem :) czyli działa. Nawet jak ktoś chciałby się podkopać pod dom, to wykryje kucie w płycie betonowej ! ;) Dodam że mam płytę fundamentową, ten efekt nie powinien wystąpić przy tradycyjnych fundamentach, bo tam jest wylewka pływająca na wełnie lub styro, od dylatowana od scian!

Depi
26-01-2009, 19:29
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Elektrokabel - git. Okropny jest Bitner - cieniutkie g..wno - zdecydowanie nie polecam.

e----------em
26-01-2009, 20:05
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam
Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

Zgadza się ale to na stronie producenta w cennikach hurtowych, a ja odnosiilem sie do cen na allegro.Muszę sie przyznac że sam kupowałem go ostatnio nieco drożej. tak więc dzieki za info ( zazwyczaj producenci nie podaja cen na stronach więc nigdy tam też nie zaglądałem). Ale to dobrze . masz okazje kupic zupełnie przyzwoity kabel w zupelnie przyzwoitej cenie
Pozdrawiam

e----------em
26-01-2009, 20:06
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam
Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

Zgadza się ale to na stronie producenta w cennikach hurtowych, a ja odnosiilem sie do cen na allegro.Muszę sie przyznac że sam kupowałem go ostatnio nieco drożej. tak więc dzieki za info ( zazwyczaj producenci nie podaja cen na stronach więc nigdy tam też nie zaglądałem). Ale to dobrze . masz okazje kupic zupełnie przyzwoity kabel w zupelnie przyzwoitej cenie
Pozdrawiam

mmr2008
26-01-2009, 20:12
Liczę sobie bilans prądów dla mojego systemu.

Wychodzi mi, że w przypadku gdy stosuję centralę + ekspandery bez zasilaczy (CA-64E) to będę miał tego prądu trochę mało :-(

Niestety nie wiem jak wyliczyć bilans w przypadku gdybym zastosował ekspandery z zasilaczem (CA-64 EPS). Jaki wpływ będzie miało ich użycie na bilans prądowy systemu ?

Czy ktoś z doświadczonych instalatorów może wytłumaczyć mi jak to wyliczyć, najlepiej na jakimś przykładzie ?

_ZBYCH_
26-01-2009, 20:22
Uffff - przeczytałem cały wątek (ok. 3 tygodnie).
Gratuluję wytrwałości :)


Trochę późno trafiłem na ten wątek. Z informacji jakie wcześniej uzyskałem zaplanowałem sobie już system alarmowy w oparciu o Integra 64 + czujki PIR. Okablowanie pod czujki PIR i klawiatury zrobiłem przed tynkami.

Zbychu przez Ciebie mam teraz sporo więcej roboty :lol:. Nikt mi wcześniej nie podsunął koncepcji z kontaktronami i czujkami wibracyjnymi - Twoje argumenty mnie przekonały. Dzięki.
Fajnie, że dałeś się przekonać :)


Z własnych doświadczeń (całą elektrykę i okablowanie pod alarm robiłem sam) mogę stwierdzić, że większość instalatorów będzie odradzać rozwiązania Zbych-a. Powód? Montaż kontaktronów i czujek wibracyjnych pochłania znacznie więcej czasu niż montaż PIR-ów, a "jelenia" przecież trzeba naciągnąc na kasę, a nie na dobry system.
Smutna prawda :(

_ZBYCH_
26-01-2009, 20:35
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Elektrokabel - git. Okropny jest Bitner - cieniutkie g..wno - zdecydowanie nie polecam.
Ilu instalatorów, tyle opinii :wink:
Co złego jest w przewodach YTDY Bitnera? Że nie mają pancerza jak skóra słonia? :lol:
Ja kupuję przewody Bitnera i właśnie za to je lubię, że są cieniutkie (dla wyjaśnienia dodam, że chodzi o średnicę zewnętrzną całego przewodu, a nie grubość żyły, czy izolacji żyły). Nigdy nie miałem z nimi problemów.

ar***pl
26-01-2009, 20:37
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam
Faktycznie bitnera unikam chociaż to niby duża firma , technokabel jest jak dla mnie najlepszy chociaż cenę ma trochę wysoką -ostatnio płaciłem 42 gr netto za metr.Co ciekawe i smieszne dla mnie w jednej hurtowni pan sprowadza tylko bitnera a absolutnie nie technokabla ponieważ stwierdził że instalatorzy go nie chcą z powodu dużych krążków w które są zwinięte. :lol:
Co masz do merkora? Jak muszę to kupuję - mieszkam 300 m od fabryki merkora i maja fajne ceny 6x0,5 240 zł za km, 8x0,5 350zł za km 10x0,5 500zł za km netto

kolorado
26-01-2009, 20:39
Dualne w salonie raczej nie potrzebne, w kominku nie będziesz palił po wyjściu - przynajmniej nie powinieneś :)
No ale jak będzie "się dopalał" w czasie gdy śpię u góry, to nie spowoduje to czasem wzbudzenia?


Tą w lewym rogu w salonie dałbym albo między wyjscie tarasowe a okno albo w lewy górny róg, żeby lepiej widziała ten wykusz.
Racja, powinno być lepiej.


Na poddaszu darowałbym sobie w łazience, i tak masz obstawione wszystkie pokoje i schody na dole.
To była moja koncepcja, bo na korytarzu nie ma żadnej czujki, no ale może faktycznie to przesada, bo niczego bardziej wartościowego raczej tam nie będzie...


A poza tym po co tyle pirów, jak chcesz dać inercyjne ?
Nad inercyjnymi to się zastanawiam. Czy nie przełożyć tego na później, albo nie zastąpić czujkami stłuczenia. Drogo to cholerstwo wychodzi. Naliczyłem 24 otworów do obstawienia, co po zaokrągleniu ceny czujki do 100PLN daje 2400PLN za same czujki inercyjne, a reszta? :(
Chyba że np. w wykuszu wystarczy jedna, ale nie jestem tego pewien...
[/quote]

_ZBYCH_
26-01-2009, 20:57
Nad inercyjnymi to się zastanawiam. Czy nie przełożyć tego na później, albo nie zastąpić czujkami stłuczenia. Drogo to cholerstwo wychodzi. Naliczyłem 24 otworów do obstawienia, co po zaokrągleniu ceny czujki do 100PLN daje 2400PLN za same czujki inercyjne, a reszta? :(
Chyba że np. w wykuszu wystarczy jedna, ale nie jestem tego pewien...

Czujka inercyjna przeważnie najwcześniej wykrywa próbę włamania (zanim złodziej pokona okno, czy drzwi i dostanie się do środka).
Co komu z alarmu, który włączy się już po wejściu do środka? :roll:
Wydasz kilka tysięcy na mało skuteczny alarm (czujki ruchu). Czujki inercyjne trochę kosztują, ale za to jak bardzo zwiększają skuteczność systemu!
Przemyśl to sobie.

kolorado
26-01-2009, 21:12
Czujki inercyjne trochę kosztują, ale za to jak bardzo zwiększają skuteczność systemu!
Przemyśl to sobie.
Dwa pytania:
1. Czy stosując czujki magnetyczne + inercyjne mogę zrezygnować z PIRów?
2. Czy czujki te muszę dawać 1 sztuka na okno, czy we wspomnianym wykuszu wystarczy jedna na trzy okna? W opisie piszą, że zasięg 2.5m...

Depi
26-01-2009, 21:33
instalatorzy go nie chcą z powodu dużych krążków w które są zwinięte. :lol:

Buhahahaha! :lol: :lol: :lol: Dobre...

ZBYCH - no właśnie taki słoniowy, gruby kabel przynajmniej subiektywnie budzi zaufanie. No i takim dużym, wygodnym krążkiem też mi się lepiej posługuje, niż takim zaciśnietym jak kolana pensjonarki kłębkiem.

No ale ja jestem duży i niezdarny, więc to może dlatego ;)

_ZBYCH_
26-01-2009, 21:59
1. Czy stosując czujki magnetyczne + inercyjne mogę zrezygnować z PIRów?
Zrezygnować nie, ale ograniczyć ilość :)
Wystarczą czujki w głównych punktach domu, np. w salonie, holu na parterze, holu na poddaszu i dualna w garażu.


2. Czy czujki te muszę dawać 1 sztuka na okno, czy we wspomnianym wykuszu wystarczy jedna na trzy okna? W opisie piszą, że zasięg 2.5m...
W instrukcjach wiele różnych rzeczy piszą i trzeba do tego podchodzić sceptycznie...
Podany jest zasięg teoretyczny, który może być bardzo różny w różnych zastosowaniach. Zasięg czujki inercyjnej zależy od wielu czynników, np. materiał, na którym czujka jest montowana (PCV, drewno, aluminium, stal), stabilność zamocowania tego materiału do podłoża (czyli podatność na przenoszenie drgań), ilość i rodzaj uszczelek w oknach lub drzwiach, itp.
Ja proponuję zamontować trzy osobne czujki. Stosując tylko jedną czujkę u siebie w wykuszu możesz zaoszczędzić około 200 zł, ale kosztem zmniejszenia skuteczności wykrywania.

_ZBYCH_
26-01-2009, 22:17
instalatorzy go nie chcą z powodu dużych krążków w które są zwinięte. :lol:

Buhahahaha! :lol: :lol: :lol: Dobre...

ZBYCH - no właśnie taki słoniowy, gruby kabel przynajmniej subiektywnie budzi zaufanie. No i takim dużym, wygodnym krążkiem też mi się lepiej posługuje, niż takim zaciśnietym jak kolana pensjonarki kłębkiem.

No ale ja jestem duży i niezdarny, więc to może dlatego ;)
Ok. Tak jak napisałem - ilu instalatorów, tyle opinii :)
Jak przewodów jest kilkanaście, to może nie ma znaczenia grubość przewodów, ale jak przewodów jest kilkadziesiąt, to spróbuj je później upchać w szafce...

Depi, co Ty robisz z tym krążkiem przewodu, że twierdzisz, że duży jest wygodniejszy? :roll:
Przecież taki przewód odwija się od wewnątrz, więc jakie znaczenie ma wielkość krążka? :P

e----------em
26-01-2009, 23:56
No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?
Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...
Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)
Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.
Pozdrawiam
Faktycznie bitnera unikam chociaż to niby duża firma , technokabel jest jak dla mnie najlepszy chociaż cenę ma trochę wysoką -ostatnio płaciłem 42 gr netto za metr.Co ciekawe i smieszne dla mnie w jednej hurtowni pan sprowadza tylko bitnera a absolutnie nie technokabla ponieważ stwierdził że instalatorzy go nie chcą z powodu dużych krążków w które są zwinięte. :lol:
Co masz do merkora? Jak muszę to kupuję - mieszkam 300 m od fabryki merkora i maja fajne ceny 6x0,5 240 zł za km, 8x0,5 350zł za km 10x0,5 500zł za km netto


Nic w zasadzie to bardzo dobry kabel szczególnie w obróbce, poniewaz można go odizolować nawet bez uzycia jakichkolwiek narzędzi. :D Nie mieszkam tak blisko jak Ty fabryki w Okuniewie ale tez zdarza mi się tam zawitać. Po prostu nie uzywam i nie zalecam tego kabla pod tynk a tylko tam gdzie instalacja prowadzona jest w rurkach i listwach a więc nie jest narazona na udary mechaniczne i w razie czego łatwo ja wymienić.
Pozdrawiam

e----------em
27-01-2009, 00:41
1. Czy stosując czujki magnetyczne + inercyjne mogę zrezygnować z PIRów?
Zrezygnować nie, ale ograniczyć ilość :)
Wystarczą czujki w głównych punktach domu, np. w salonie, holu na parterze, holu na poddaszu i dualna w garażu.


2. Czy czujki te muszę dawać 1 sztuka na okno, czy we wspomnianym wykuszu wystarczy jedna na trzy okna? W opisie piszą, że zasięg 2.5m...
W instrukcjach wiele różnych rzeczy piszą i trzeba do tego podchodzić sceptycznie...
Podany jest zasięg teoretyczny, który może być bardzo różny w różnych zastosowaniach. Zasięg czujki inercyjnej zależy od wielu czynników, np. materiał, na którym czujka jest montowana (PCV, drewno, aluminium, stal), stabilność zamocowania tego materiału do podłoża (czyli podatność na przenoszenie drgań), ilość i rodzaj uszczelek w oknach lub drzwiach, itp.
Ja proponuję zamontować trzy osobne czujki. Stosując tylko jedną czujkę u siebie w wykuszu możesz zaoszczędzić około 200 zł, ale kosztem zmniejszenia skuteczności wykrywania.
Małe sprostowanie. Mówienie o zasiegu czujników inercyjnych jest pewnym uproszczeniem Tak naprwde chodzi tu o czułośc na drgania. która nie może byc ani za duża( fałszywe alarmy) ani za mala ( brak reakcji na zdarzenie które ma wykrywać) i która wypadało by czasmi nieco wyregulować dostosowując do warunków pracy. Tak jak pisał Zbych podawane wartości w instrukcjach sa tylko orientacyjnymi i co równiez istotne dotyczą materiałow jednorodnych. A więc jeżeli zamontujesz czujnik na ścianie z cegły to owszem jest duża szansa że wykryje on próby wyburzenia muru w podanym obrębie ale raczej nie ma szans by drgania powstałe przy wybijaniu szyby lub wyważaniu okna zostały przeniesione z odpowiednia mocą na ścianę lub na sąsiednie okno. Przepraszam ale zawsze chcialem to napisać bo to jedno z częściej zadawanych przez klientów pytań gdy juz zobaczą kosztorys :D
Rozumiem kolorado że my tu możemy sobie pisac a Ty masz po prostu budżet i musisz go pilnować. A przecież nie jesteśmy jedynymi naciagaczami jakich spotkaleś i jakich jeszcze spotkasz budując dom. a którzy caly czas próbuja namówic cię na jakieś kolejne wydatki. Niemniej gdybys miał instalowac na wykuszu ijedna inercję to może juz lepiej zastąp ją czujnikiem zbicia lub ogranicz liczbe pirów.
Pozdrawiam i zyczę dobrych wyborów

kolorado
27-01-2009, 09:05
Wystarczą czujki w głównych punktach domu, np. w salonie, holu na parterze, holu na poddaszu i dualna w garażu.
A co z piwnicą? No i czy miejsca, które zaznaczyłem powyżej, są dobre (oczywiście usuwając te w pokojach, kuchni i łazience). Gdzie najlepiej dać czujkę do holu na piętrze? Tak jak na parterze?



2. Czy czujki te muszę dawać 1 sztuka na okno, czy we wspomnianym wykuszu wystarczy jedna na trzy okna? W opisie piszą, że zasięg 2.5m...
(...)
Ja proponuję zamontować trzy osobne czujki. Stosując tylko jedną czujkę u siebie w wykuszu możesz zaoszczędzić około 200 zł, ale kosztem zmniejszenia skuteczności wykrywania.
Jasne. W sumie ten wykusz to jedyne miejsce gdzie można by coś "zaoszczędzić", ale dla tych 200pln to faktycznie nie warto.

W takim razie jeszcze jedno pytanie. Jestem aktualnie na etapie kładzenia kabli, więc nie chciałbym położyć ich za mało, bo po tynkowaniu będzie problem... Czy do pary czujek kontaktron + inercyjna mogę położyć jeden kabel 6x0.5? Teoria mówi, że sześć przewodów wystarczy (w konfiguracji 2EOL).

kolorado
27-01-2009, 09:07
Jeszcze jedno pytanie: czym mocujecie kable do alarmu? USMO-8, czy coś innego. Ściana z bloczków BK.

Gorgio
27-01-2009, 12:28
Klej termotopliwy.

kolorado
27-01-2009, 12:47
Klej termotopliwy.
A jaki? Uniwersalny? Będzie się to trzymać ściany?

kolorado
27-01-2009, 17:24
Jeszcze jedno pytanie: czym mocujecie kable do alarmu? USMO-8, czy coś innego. Ściana z bloczków BK.
Oczywiście miałem na myśli USMO-6 :)

rzutnik
27-01-2009, 20:35
Po podłączeniu zasilania do modułu CA-64PP diody OUT1-8 mignęły i po chwili kondensator zaznaczony na rysunku wybuchł oraz przepalony został bezpiecznik na płycie (błąd przy montażu elementów i zamieniona polaryzacja kondensatora?).
http://images49.fotosik.pl/54/24cdd899bb5034be.jpg
Przelutowałem kondensator na taki sam jaki był (dało się odczytać z porozrywanej obudowy 220uF/16V) i ponownie podłączyłem zasilanie. Zasilanie podłączone do zacisków AC pod obciążeniem wskazuje napięcie 19V. Po kilkunastu sekundach kondensator także został uszkodzony jednak już bez wybuchu (rozerwało go z sykiem od dołu). Wlutowałem kondensator o tej samej pojemności ale na wyższe napięcie 220uF/25V.
Po podłączeniu zasilania AC do modułu diody OUT1-8 mrugną i po ok. 2 sekundach zaświecają się na stałe słychać przy tym, że przekaźniki zostają załączone oraz zaświeca się na stałe dioda D9. Napięcie zmierzone na zaciskach akumulatora (bez podłączonego akumulatora) wynosi 24,9V, napięcie pomiędzy zaciskami +12-COM wynosi 25V, pomiędzy CLK-COM - 23V, DAT-COM - 23V
Zgodnie z instrukcją napięcie na zaciskach akumulatora powinno wynosić ok. 13,7V, napięcie na zacisku +12V powinno wynosić ok.12V i takie napięcia mam w posiadanej centrali Integra64.
W zawiązku ze zbyt dużą różnicą napięć nie zaryzykowałem podłączeniem modułu do centrali.
Jutro odsyłam moduł do Satel-a.
Miał ktoś podobny przypadek?

P.e.t.e.
27-01-2009, 21:00
Klej termotopliwy.
A jaki? Uniwersalny? Będzie się to trzymać ściany?
Uniwersalny trzyma doskonale.
Warunek - miejsce klejenia nie może być zapylone/mokre...

marcin_u
27-01-2009, 21:03
Po podłączeniu zasilania do modułu CA-64PP diody OUT1-8 mignęły i po chwili kondensator zaznaczony na rysunku wybuchł oraz przepalony został bezpiecznik na płycie (błąd przy montażu elementów i zamieniona polaryzacja kondensatora?).
http://images49.fotosik.pl/54/24cdd899bb5034be.jpg
Przelutowałem kondensator na taki sam jaki był (dało się odczytać z porozrywanej obudowy 220uF/16V) i ponownie podłączyłem zasilanie. Zasilanie podłączone do zacisków AC pod obciążeniem wskazuje napięcie 19V. Po kilkunastu sekundach kondensator także został uszkodzony jednak już bez wybuchu (rozerwało go z sykiem od dołu). Wlutowałem kondensator o tej samej pojemności ale na wyższe napięcie 220uF/25V.
Po podłączeniu zasilania AC do modułu diody OUT1-8 mrugną i po ok. 2 sekundach zaświecają się na stałe słychać przy tym, że przekaźniki zostają załączone oraz zaświeca się na stałe dioda D9. Napięcie zmierzone na zaciskach akumulatora (bez podłączonego akumulatora) wynosi 24,9V, napięcie pomiędzy zaciskami +12-COM wynosi 25V, pomiędzy CLK-COM - 23V, DAT-COM - 23V
Zgodnie z instrukcją napięcie na zaciskach akumulatora powinno wynosić ok. 13,7V, napięcie na zacisku +12V powinno wynosić ok.12V i takie napięcia mam w posiadanej centrali Integra64.
W zawiązku ze zbyt dużą różnicą napięć nie zaryzykowałem podłączeniem modułu do centrali.
Jutro odsyłam moduł do Satel-a.
Miał ktoś podobny przypadek?

mi kiedys w CA64 tez wybuchł kondensator i dostałem odłamkiem...troche strachu było!
pierwsza mysl ze podłaczyłem cos zle przypadkowo...sprawdziłem wszystko i ok. centrala poszła do serwisu i naprawili w ramach gwarancji.

rzutnik
27-01-2009, 21:26
mi kiedys w CA64 tez wybuchł kondensator i dostałem odłamkiem...troche strachu było!
pierwsza mysl ze podłaczyłem cos zle przypadkowo...sprawdziłem wszystko i ok. centrala poszła do serwisu i naprawili w ramach gwarancji.

U mnie akurat karta leżała obok choinki i kondensator jak wystrzelił to rozwalił jedną bombkę, a ja jak usłyszałem huk to nie patrząc co się stało wydarłem wtyczkę z gniazdka zasilającego.
Podobnie jak Ty też pomyślałem, że coś musiałem źle podłączyć ale posprawdzałem, pooglądałem płytkę i było ok.
Potem jeszcze chyba z 10 minut czyściłem płytkę z kawałków rozerwanego kondensatora (ponabijało się w każdą szczelinę pomiędzy wszystkie elementy).

Gooral
27-01-2009, 21:29
Mam pytania do praktyków.

Jest dom połączony garażem, są 2 manipulatory: w wiatrołapie i w garażu oraz jest Integra 32. Wymyśliłem sobie, że wychodząc z domu załączam alarm (z małym czasem na wyjście) w wiatrołapie, a gdy wyjeżdżam, załączam alarm (z dłuższym czasem na wyjście) w garażu. W tym celu wydzieliłem 2 strefy: dom i garaż.

Czy to ma sens?

Czy da się tak zrobić, by rozpoczęcie odliczania czasu na wyjście uzbrajało drugą strefę z pominięciem czasu na wyjście? (wychodząc uzbaja się automatycznie garaż, wyjeżdżając dom)

Czy zasadne jest potwierdzanie załączenia czuwania? (np. samym miganiem sygnalizatora przez chwilę)

Jak ustawić wyłączanie czuwania domyślnie ze wszystkich stref (bez potwierdzania wyboru wszystkie strefy)

ar***pl
28-01-2009, 00:28
Wystarczą czujki w głównych punktach domu, np. w salonie, holu na parterze, holu na poddaszu i dualna w garażu.
A co z piwnicą? No i czy miejsca, które zaznaczyłem powyżej, są dobre (oczywiście usuwając te w pokojach, kuchni i łazience). Gdzie najlepiej dać czujkę do holu na piętrze? Tak jak na parterze?



2. Czy czujki te muszę dawać 1 sztuka na okno, czy we wspomnianym wykuszu wystarczy jedna na trzy okna? W opisie piszą, że zasięg 2.5m...
(...)
Ja proponuję zamontować trzy osobne czujki. Stosując tylko jedną czujkę u siebie w wykuszu możesz zaoszczędzić około 200 zł, ale kosztem zmniejszenia skuteczności wykrywania.
Jasne. W sumie ten wykusz to jedyne miejsce gdzie można by coś "zaoszczędzić", ale dla tych 200pln to faktycznie nie warto.

W takim razie jeszcze jedno pytanie. Jestem aktualnie na etapie kładzenia kabli, więc nie chciałbym położyć ich za mało, bo po tynkowaniu będzie problem... Czy do pary czujek kontaktron + inercyjna mogę położyć jeden kabel 6x0.5? Teoria mówi, że sześć przewodów wystarczy (w konfiguracji 2EOL).
Teoria teorią a życie swoje, dwie żyły idą na zasilanie inercyjnego, 2 na linie inercyjnego, 2 na linie kontraktronu w sumie wykorzystasz wszystkie żyły w kablu, a jak coś się stanie nawet z jedną zostanie ci wspólna masa.Zawsze instaluj kable nadwymiarowo, potrzeba 6 kładź 8x0,5 jak potrzeba 8 kładź 10 , róznica w cenie niewielka a czasmi się przydaje.

Grzegorz i Ola
28-01-2009, 06:13
Instalacja alarmowa w granicach 1000 - 1500zł. Realne?

ar***pl
28-01-2009, 09:14
Instalacja alarmowa w granicach 1000 - 1500zł. Realne?
Zależy do czego, do kiosku ruchu powinno wystarczyć , do domu raczej nie.

heniecki
28-01-2009, 18:30
A ja mam pytanko, dostalem oferte na alarm oparty na centrali Paradox i Satel, Paradox to centrala evo 192 i klawiatura evo 641R oraz DGP 648, Satel to integra CA64 a klawiatura to KLCD-R.Firama od alarmow mowi ze moze mi to zrobic na Satelu lub Paradoxie, maja serwis na jedno i drugie.Co wielkie grono znawcow by doradzilo.

ar***pl
28-01-2009, 20:41
A ja mam pytanko, dostalem oferte na alarm oparty na centrali Paradox i Satel, Paradox to centrala evo 192 i klawiatura evo 641R oraz DGP 648, Satel to integra CA64 a klawiatura to KLCD-R.Firama od alarmow mowi ze moze mi to zrobic na Satelu lub Paradoxie, maja serwis na jedno i drugie.Co wielkie grono znawcow by doradzilo.
Zdania są podzielone ale ja polecam satela integrę.

e----------em
28-01-2009, 21:00
Instalacja alarmowa w granicach 1000 - 1500zł. Realne?
Zależy do czego, do kiosku ruchu powinno wystarczyć , do domu raczej nie.

W zasadzie arm ma rację na cały dom to malo. Ale tak naprawdę cena systemu zalezy od tego co w jakim zakresie i z jaką skutecznością chcesz chronić. Jeżlei zdecydujesz się na system o dość niskiej funkcjonalności z czujnikami tylko w newralgicznych miejscach i sam to wykonasz to może sie udać. Powiedzmy że 6 czujników to 300 zł centrala z klawiaturą akumulatorem i obudową 700 sygnalizator 100 ( o ile umieścisz go w trudo dostepnym miejscu) krązek kabla 50 zl materiały pomocnicze 50 zł Zostaje Ci jeszcze mały zapas na dodatkowy czujnik lub dopłatę do czujnika dualnego, doplate do sygnalizatora z wlasnym zasilaniem ( wskazane gdybys nie miał monitoringu a tylko czujnych sąsiadów) ewentualny sygnazlizator wewnetrznyczy przekaźnik na 230 V gdybys chciał na czas alarmu nieco rozświetlic budynek w celu przyciągnięcia uwagi. Zabraknie na moduł gsm który by Cie powiadamiał o zdarzeniu ale zawsze możesz podłaczyć linie telefoniczną ( nie wszyscy zlodzieje rozpoczynaja w końcu wlam od jej odcięcia)
Możesz tez zamiast centrali z klawiatura nabyć dwa w jednym modul gsm i małą centralke którą mozna uzbrajac i rozbrajac np z pilota lub zamka szyfrowego.http://www.ropam.com.pl/mgsm20pc.html
I to tez jest jakies rozwiązanie.
Pozdrawiam

ar***pl
28-01-2009, 22:23
Instalacja alarmowa w granicach 1000 - 1500zł. Realne?
Zależy do czego, do kiosku ruchu powinno wystarczyć , do domu raczej nie.

W zasadzie arm ma rację na cały dom to malo. Ale tak naprawdę cena systemu zalezy od tego co w jakim zakresie i z jaką skutecznością chcesz chronić. Jeżlei zdecydujesz się na system o dość niskiej funkcjonalności z czujnikami tylko w newralgicznych miejscach i sam to wykonasz to może sie udać. Powiedzmy że 6 czujników to 300 zł centrala z klawiaturą akumulatorem i obudową 700 sygnalizator 100 ( o ile umieścisz go w trudo dostepnym miejscu) krązek kabla 50 zl materiały pomocnicze 50 zł Zostaje Ci jeszcze mały zapas na dodatkowy czujnik lub dopłatę do czujnika dualnego, doplate do sygnalizatora z wlasnym zasilaniem ( wskazane gdybys nie miał monitoringu a tylko czujnych sąsiadów) ewentualny sygnazlizator wewnetrznyczy przekaźnik na 230 V gdybys chciał na czas alarmu nieco rozświetlic budynek w celu przyciągnięcia uwagi. Zabraknie na moduł gsm który by Cie powiadamiał o zdarzeniu ale zawsze możesz podłaczyć linie telefoniczną ( nie wszyscy zlodzieje rozpoczynaja w końcu wlam od jej odcięcia)
Możesz tez zamiast centrali z klawiatura nabyć dwa w jednym modul gsm i małą centralke którą mozna uzbrajac i rozbrajac np z pilota lub zamka szyfrowego.http://www.ropam.com.pl/mgsm20pc.html
I to tez jest jakies rozwiązanie.
Pozdrawiam
Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wydanie połowy z tego na okablowanie budynku, a póżniej pożyczyć od znajomych 1000zł dodatkowo :P i powoli dozbajać system. Kupowanie systemu tańszego a potem jego wymiana to wyrzucanie kasy.Ewentualnie jak ci sie uda to możesz spróbować kupić używaną centralkę i czujki na czas budowy za jakieś przyzwoite pieniądze.Sam czasami wymieniam systemy na nowe a stare sprawne idą od 1zł na allegro.

e----------em
29-01-2009, 00:19
A tu się nie zgodzę, za 700 zł można kupić np satela ca 10 z manipulatorem led lub rokoneta pro 24 z lcd i pewnie jeszcze kilka innych. i oczywiście do tego obudowę z aku 17ah. po 50 zł mozna kupić np czujniki zodiaki. za 140 zł kupisz sygnalizator spl 2010. . Zgadzam się natomiast z tym żeby dokupić nieco kabla i wykonać instalację pod nieco bardziej rozbudowany system.
pozdrawiam

ar***pl
29-01-2009, 07:43
A tu się nie zgodzę, za 700 zł można kupić np satela ca 10 z manipulatorem led lub rokoneta pro 24 z lcd i pewnie jeszcze kilka innych. i oczywiście do tego obudowę z aku 17ah. po 50 zł mozna kupić np czujniki zodiaki. za 140 zł kupisz sygnalizator spl 2010. . Zgadzam się natomiast z tym żeby dokupić nieco kabla i wykonać instalację pod nieco bardziej rozbudowany system.
pozdrawiam
Tak tylko że ca 10 ma max 16 lini a rokonet niewiele więcej,z drugiej strony to niewiadomo czego oczekuje klient , może wystarczą mu 3-4 czujniki.
Zawsze zostaje jeszcze pyronix 832 -razem z klawiaturą może się wyrobisz w 300zł

rzutnik
29-01-2009, 08:09
Zakupiłem akumulator SSB 18Ah. Na początek podłączyłem go pod Pulsara 2 (mikroprocesorowa ładowarka - http://www.elprog.com.pl/). Na pierwszy test akumulator oddał niewiele ponad 6Ah. Pomyślałem, że pewnie poleżał trochę na półce i dlatego ma taką małą pojemność. Zapuściłem mu formowanie akumulatora. Za drugim razem po naładowaniu oddał już ok 8,6Ah. Po 6 cyklach dobija do 12Ah. Podejrzewam, że jeśli w ogóle dojdzie do ok 15Ah to będzie super (deklarowanych 18Ah nigdy nie osiągnie).

Z doświadczenia mogę powiedzieć że większość akumulatorów w rzeczywistości posiada pojemność znacznie mniejszą od deklarowanej - zdarzają się "perełki" które mają bardzo zbliżoną. Jeśli chodzi o niefirmowe akumulatory to czasami nie mają nawet 25% deklarowanej pojemności (w końcu nadruk kosztuje tyle samo niezależnie czy jest 1Ah czy 8Ah).

Największym problemem jest to że taki jeden cykl formowania (rozładowanie - ładowanie) tego akumulatora trwa ok. 11godz. :(

Witalis
29-01-2009, 19:01
Po podłączeniu zasilania do modułu CA-64PP diody OUT1-8 mignęły i po chwili kondensator zaznaczony na rysunku wybuchł oraz przepalony został bezpiecznik na płycie (błąd przy montażu elementów i zamieniona polaryzacja kondensatora?).
http://images49.fotosik.pl/54/24cdd899bb5034be.jpg
Przelutowałem kondensator na taki sam jaki był (dało się odczytać z porozrywanej obudowy 220uF/16V) i ponownie podłączyłem zasilanie. Zasilanie podłączone do zacisków AC pod obciążeniem wskazuje napięcie 19V. Po kilkunastu sekundach kondensator także został uszkodzony jednak już bez wybuchu (rozerwało go z sykiem od dołu). Wlutowałem kondensator o tej samej pojemności ale na wyższe napięcie 220uF/25V.
Po podłączeniu zasilania AC do modułu diody OUT1-8 mrugną i po ok. 2 sekundach zaświecają się na stałe słychać przy tym, że przekaźniki zostają załączone oraz zaświeca się na stałe dioda D9. Napięcie zmierzone na zaciskach akumulatora (bez podłączonego akumulatora) wynosi 24,9V, napięcie pomiędzy zaciskami +12-COM wynosi 25V, pomiędzy CLK-COM - 23V, DAT-COM - 23V
Zgodnie z instrukcją napięcie na zaciskach akumulatora powinno wynosić ok. 13,7V, napięcie na zacisku +12V powinno wynosić ok.12V i takie napięcia mam w posiadanej centrali Integra64.
W zawiązku ze zbyt dużą różnicą napięć nie zaryzykowałem podłączeniem modułu do centrali.
Jutro odsyłam moduł do Satel-a.
Miał ktoś podobny przypadek?

Też miałem podobny przypadek ale z własnej winy :evil: W instrukcji jest wytłuszczone, żeby nie podłączać dwóch ekspanderów do jednego transformatora. Podłączyłem CA-64EPS do transformatora na którym pracowała Integra. W ekspanderze strzeliły dwa elektrolity w odstępie niecałej sekundy. Myślałem, że to napad z bronią w ręku :lol: :lol:
Całe szczęście, że płyta główna ocalała.

Grzegorz i Ola
29-01-2009, 19:10
dzięki za radę. To może jakaś konkretna oferta, powiedzmy w granicach 1500zł??

P.e.t.e.
29-01-2009, 19:25
Zakupiłem akumulator SSB 18Ah.

Właśnie,
jakie aku polecacie?

Warto przepłacać za Panasonic lub Yuasa?

ar***pl
29-01-2009, 19:47
dzięki za radę. To może jakaś konkretna oferta, powiedzmy w granicach 1500zł??
To może przynajmniej nazwę projektu domu na priv poproszę.

banko
29-01-2009, 19:54
Zakupiłem akumulator SSB 18Ah.

Właśnie,
jakie aku polecacie?

Warto przepłacać za Panasonic lub Yuasa?

EUROPOWER, KOBE, GE

ar***pl
29-01-2009, 19:55
Zakupiłem akumulator SSB 18Ah.

Właśnie,
jakie aku polecacie?

Warto przepłacać za Panasonic lub Yuasa?
Ceny przy oststnim kursie USD moga powalić.

banko
29-01-2009, 19:58
Ale parametry trzyma kilka razy dłużej i kilka razy żadziej go wymieniasz więc oszczędność przy Chińszczyźnie jest pozorna.

rzutnik
29-01-2009, 20:26
Też miałem podobny przypadek ale z własnej winy :evil: W instrukcji jest wytłuszczone, żeby nie podłączać dwóch ekspanderów do jednego transformatora. Podłączyłem CA-64EPS do transformatora na którym pracowała Integra. W ekspanderze strzeliły dwa elektrolity w odstępie niecałej sekundy. Myślałem, że to napad z bronią w ręku :lol: :lol:
Całe szczęście, że płyta główna ocalała.

W instrukcji jest zapis "Nie należy podłączać do jednego transformatora dwóch ekspanderów z zasilaczem". Zapomnieli dopisać "grozi wybuchem kondensatorów"? :)
Czyżby przy podłączeniu dwóch espanderów z zasilaczem do jednego transformatora jeden oddziaływał na drugi? Jakieś zwiększone przepływy prądu, nagłe wzrosty napięcia? Tak się zastanawiam i nie za bardzo znajduję rozwiązanie wubuchu kondensatorów w związku z takim połączeniem. Z ciekawości pasowałoby podłączyć 2 takie ekspandery i oglądnąć na oscyloskopie co się dzieje - szkoda tylko kasy na ewentualne uwalenie ekspandera.

P.e.t.e.
29-01-2009, 21:06
Ale parametry trzyma kilka razy dłużej i kilka razy żadziej go wymieniasz więc oszczędność przy Chińszczyźnie jest pozorna.
No właśnie.
Poza tym akurat w systemie alarmowym niezawodność jest podstawową sprawą.

Kiedyś w UPS-ie miałem KOBE, nie powiem, chodziły długo.
Ale ostatnio KOBE chyba trochę zostało w tyle za konkurencją...

A tak swoją drogą to jakiś czas temu Panasonic kupił Yuasa 8)
Szkoda tylko, że ceny tych aku takie wysokie...

Gelus
29-01-2009, 21:12
WItam

Czy do Intergy 128/128WRL można podłączyć ekspandery CA-64E - ile i w jakiej odległości? Chodzi mi o to czy można wykorzystać zasilanie z centrali, czy trzeba osobnych zasilaczy?

Pozdrawiam

ar***pl
29-01-2009, 22:23
WItam

Czy do Intergy 128/128WRL można podłączyć ekspandery CA-64E - ile i w jakiej odległości? Chodzi mi o to czy można wykorzystać zasilanie z centrali, czy trzeba osobnych zasilaczy?

Pozdrawiam
Można z tym że Integra 128 ma dwie szyny danych a 128WRL jedną.Do jednej szyny danych możesz podłączyć 32 urządzenia (moduły).Co do możliwości zasilania to Trzeba zrobić bilans prądów.

Gelus
30-01-2009, 07:27
Dzięki arm.pl..
W sumie to wychodzi że przy podłączaniu urządzeń to 8x32 = 256 czyli teoretycznie 128 wejść i 128 wyjść.... bo co większa szyna?
(w razie czego zostaje jeszcze chyba coś od systemu abax awaryjnie....)
1.Jaka może być max odległość ekspandera od centrali? (już wiem - max 200m)
2.Jak policzyć "na sucho" bilans prądów? (już wiem - by _ZBYCH_ - (Zasilanie awaryjne, to temat bardzo często traktowany po macoszemu. Często spotykam się z systemami, w których pojemność akumulatora jest dobierana wg.... ceny, a nie w wyniku przeprowadzonego bilansu prądów. W uproszczeniu to sumaryczny pobór prądu wszystkich urządzeń x 1.25 x czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym (w godzinach). Czesto również użytkownik (lub konserwator) zapomina o wymianie akumulatora, a ten pada w najmniej oczekiwanej chwili )
3.Jaki kabelek od centrali do ekspandera, klawiatur? 6x0,5?

Pozdrawiam

q-bis
30-01-2009, 10:21
Okna połaciowe firmy Velux ma najgorsze zamknięcie (pod kątem zabezpieczenia przed włamaniem). Wystarczy długi gwóźdź do otwarcia takiego okna...
Jak obejrzysz okno, to sam się domyślisz dlaczego gwóźdź...


Czy coś się poprawiło w tych oknach od roku 2005 z którego pochodzi cytat? Czy Velux coś udoskonalił?

ar***pl
30-01-2009, 16:48
Dzięki arm.pl..
W sumie to wychodzi że przy podłączaniu urządzeń to 8x32 = 256 czyli teoretycznie 128 wejść i 128 wyjść.... bo co większa szyna?
(w razie czego zostaje jeszcze chyba coś od systemu abax awaryjnie....)
1.Jaka może być max odległość ekspandera od centrali? (już wiem - max 200m)
2.Jak policzyć "na sucho" bilans prądów? (już wiem - by _ZBYCH_ - (Zasilanie awaryjne, to temat bardzo często traktowany po macoszemu. Często spotykam się z systemami, w których pojemność akumulatora jest dobierana wg.... ceny, a nie w wyniku przeprowadzonego bilansu prądów. W uproszczeniu to sumaryczny pobór prądu wszystkich urządzeń x 1.25 x czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym (w godzinach). Czesto również użytkownik (lub konserwator) zapomina o wymianie akumulatora, a ten pada w najmniej oczekiwanej chwili )
3.Jaki kabelek od centrali do ekspandera, klawiatur? 6x0,5?

Pozdrawiam
A potrzebne ci jest więcej wejść niż 128?
Jeśli kabel z centrali do ekspandera będzie zasilał więcej ekspanderów wyniesionych to proponuję jednak grubszy kabel 10x0,5 albo kabel CAB6 (ma dwie żyły zasilające 0,75 i cztery 0,5) ale myślę że ta 10 wystarczy.Do klawiatur zazwyczaj kładę też 10x0,5 (4 żyły do klawiatury,4 do wejść klawiaturowych-czasami zabraknie wejścia w centrali lub ekspanderze więc można przerzucić te wejścia do klawiaturyi dwie zostają zapasowe).

kolorado
01-02-2009, 14:01
Satel wypuścił czujnik udarowy z wbudowanym niezależnym kontaktronem VD-1 .
Jego parametry użytkowe są takie same jak czujnika AVD-100 ( pomijam bezprzewodowość ) . Cena czujnika 79+Vat . Jutro rozpoczynam testy , o wynikach poinformuję .

http://www.todaks.pl/zdjecia/forum/VD-1.jpg
I jak wyszły testy? Dobre te czujniki? Miał ktoś jeszcze z nimi do czynienia?
Wart je instalować zamiast np. Satel K-2 + Impaq+?

Nasz_Dom
01-02-2009, 14:19
Satel wypuścił czujnik udarowy z wbudowanym niezależnym kontaktronem VD-1 .
Jego parametry użytkowe są takie same jak czujnika AVD-100 ( pomijam bezprzewodowość ) . Cena czujnika 79+Vat . Jutro rozpoczynam testy , o wynikach poinformuję .

http://www.todaks.pl/zdjecia/forum/VD-1.jpg
I jak wyszły testy? Dobre te czujniki? Miał ktoś jeszcze z nimi do czynienia?
Wart je instalować zamiast np. Satel K-2 + Impaq+?

Mozna tez uzyc

http://www.aldom.pl/_img_produkty/big/4174.jpg
http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/czujki/czujki_udarowe/rokonet/rk600sm/

Dokumentacja do niej tu: http://www.janexint.com.pl/materialy/rokonet/instrukcje/RK600S_SM_PL.pdf


Slyszalem o tych czujkach sporo dobrych komentarzy

todaks
01-02-2009, 17:12
http://www.todaks.pl/zdjecia/forum/VD-1.jpg[/quote]
I jak wyszły testy? Dobre te czujniki? Miał ktoś jeszcze z nimi do czynienia?
Wart je instalować zamiast np. Satel K-2 + Impaq+?

Pracuja bez uwag , niewielka przeróbka pozwala za jej pomocą kontrolować również otwarcie dwóch skrzydeł . Niestety przeróbka powoduje utratę gwarancji :-? Przy przeróbce trzeba użyć dodatkowych magnesów wpuszczanych .

ar***pl
01-02-2009, 21:57
Satel wypuścił czujnik udarowy z wbudowanym niezależnym kontaktronem VD-1 .
Jego parametry użytkowe są takie same jak czujnika AVD-100 ( pomijam bezprzewodowość ) . Cena czujnika 79+Vat . Jutro rozpoczynam testy , o wynikach poinformuję .

http://www.todaks.pl/zdjecia/forum/VD-1.jpg
I jak wyszły testy? Dobre te czujniki? Miał ktoś jeszcze z nimi do czynienia?
Wart je instalować zamiast np. Satel K-2 + Impaq+?
Na razie bezproblemowo, również w opcji bezprzewodowej , zainstalowałem już ponad 100 i pracują bezawaryjnie (narazie) co do AVD 100 to trzeba niestety uważać na zasięgi do odbiornika.

e----------em
02-02-2009, 08:58
Satel wypuścił czujnik udarowy z wbudowanym niezależnym kontaktronem VD-1 .
Jego parametry użytkowe są takie same jak czujnika AVD-100 ( pomijam bezprzewodowość ) . Cena czujnika 79+Vat . Jutro rozpoczynam testy , o wynikach poinformuję .

http://www.todaks.pl/zdjecia/forum/VD-1.jpg
I jak wyszły testy? Dobre te czujniki? Miał ktoś jeszcze z nimi do czynienia?
Wart je instalować zamiast np. Satel K-2 + Impaq+?

Mozna tez uzyc

http://www.aldom.pl/_img_produkty/big/4174.jpg
http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/czujki/czujki_udarowe/rokonet/rk600sm/

Dokumentacja do niej tu: http://www.janexint.com.pl/materialy/rokonet/instrukcje/RK600S_SM_PL.pdf


Slyszalem o tych czujkach sporo dobrych komentarzy


No to masz kolejna pozytywną. W końcu to rokonet Tez je stsosujęl na przemianz impaqplus( zalezy gdzie robiewiększość zakupów)
Pozdrawiam

kolorado
02-02-2009, 14:54
Mam zgryz jak najlepiej zamocować tego typu czujkę... Wiem że były zdjęcia z nawiercaniem ramy okna, ale czy czasem nie ma tam na ogół stalowych profili?
Mam na myśli konkretnie okna Oknoplastu, profil Awans.
Jaka jest inna opcja montażu czujek wibracyjnych bez ingerowania w okno?
Z boku, pod parapetem? Nie chciałbym żeby ktoś mi zniszczył okno, albo niefachowo zamocował z wystającymi kablami szpecącymi okno i parapet bo "Panie, inaczej się nie da"...

ar***pl
02-02-2009, 19:33
Mam zgryz jak najlepiej zamocować tego typu czujkę... Wiem że były zdjęcia z nawiercaniem ramy okna, ale czy czasem nie ma tam na ogół stalowych profili?
Mam na myśli konkretnie okna Oknoplastu, profil Awans.
Jaka jest inna opcja montażu czujek wibracyjnych bez ingerowania w okno?
Z boku, pod parapetem? Nie chciałbym żeby ktoś mi zniszczył okno, albo niefachowo zamocował z wystającymi kablami szpecącymi okno i parapet bo "Panie, inaczej się nie da"...
Musisz sobie poszukac sprawdzonego instalatora najlepiej z polecenia, takiego który lubi to co robi ,albo zamontuj sam. Wtedy unikniesz dewastacji okna.

kolorado
02-02-2009, 20:02
Właśnie szukam takiego, tylko co jak nie znajdę? Powoli dojrzewam do myśli żeby zrobić to samemu, ale wciąż wiem zbyt mało... :(
Mam jednak wciąż nadzieję, że uda mi się jednak kogoś znaleźć - takiego co zrobi dobrze i za przystępną cenę :)

e----------em
02-02-2009, 21:32
Właśnie szukam takiego, tylko co jak nie znajdę? Powoli dojrzewam do myśli żeby zrobić to samemu, ale wciąż wiem zbyt mało... :(
Mam jednak wciąż nadzieję, że uda mi się jednak kogoś znaleźć - takiego co zrobi dobrze i za przystępną cenę :)

A moim idealem jest klient który nie bedzie za dużo wymagał a dużo zapłaci. :D :D :D
Może poszukaj na elektrodzie. Tam tez jest grupa całkiem zacnych instalatorów a może któryś i z Twoich okolic.

Czujniki zamontujesz bez problemu. jest to raczej kwestia dokladności niż szczególnych umiejetności instalatorskich. Czułość dobierzesz metodą prób i błędów. owszem przydaje sie przy tym doświadczenie ale równie ważna jest staranność i sumiennośc której Tobie jako właścicielowi raczej nie zabraknie. Co do "stalowych profili" to zdziwisz sie z jaką łatwością przejdzie przez nie wiertło. Mniej inwazyjną metoda jest poprowadzenie kabla po wierzchu, ale tu niestety istnieje mozliośc przygniecenia go parapetem i aby wprowadzic go do czujnika musisz wykonać otwory w obudowie w miejscach nie wyznaczonych przez producenta. Jedyne na co zwróciłbym uwagę to by vibry nie stykaly sie z parapetem, ponieważ może w takim wypadku przenosić drgania bezpośrednio na obudowę czujnika a na to jest on bardzo czuły Nie wiem jak inni koledzy ale ja preferuję montaż kontaktronów na etapie kablowania budynku( o ile są okna) a vibr dopiero po tynkach. ( chodzi też o ewentualne zalanie czujników splywającą po oknach wodą)

kolorado
04-02-2009, 08:23
Dzięki za te informacje. Wszystko wskazuje na to, że okablowanie położą mi elektrycy, a reszta po tynkach. Ja to sobie tak wymyśliłem, że te kable puszczę od dołu, w razie czego będzie można zamontować kontaktrony wpuszczane po tynkach, w dowolnym momencie, byle przed parapetami, bo miejsca pod parapet się nie tynkuje. Pozostaje kwestia czujek inercyjnych - tak sobie myślałem żeby je umieścić na górze okien - będą mniej widoczne. No i wszystkie drzwi też są dla mnie problemem, bo żeby ładnie wszystko było zatynkowane, to chyba trzeba kable wprowadzić do do ramy okna/drzwi, żeby z glifów nic nie wystawało.
Jak takie miejsca powinny być przygotowane do tynkowania?

e----------em
04-02-2009, 19:17
Dokladnie tak jak piszesz, wprowadzenie tych kabli w miejsce instalacji to najlepszy pomysł. Dobrze gdybyś mial na tym etapie chociaz jeden czujnik do przymiarki.. Masz racje pod parapetami sie nie tynkuje, My montujemy kontaktrony przy kablowaniu ( czyli przed tynkami) ze wzgledu na ograniczenie liczby wizyt u klienta, ty możesz sobie pozwolić na rozlożenie tego na większą liczbe etapów .Co do kontaktronow wpuszcanych w futryny drzwi to łatwiej to zrobic jednak przed tynkami. Łatwiej manewrowac kablem i upchąc ewentualny jego nadmiar. Czym bliżej spodziewanego miejsca ataku umieścisz czujnik tym szybciej on zareaguje.Tyle teoria. W praktyce z róznych przyczyn nieraz sam montowalem te czujniki u góry okna.
Pozdrawiam

lakusz
05-02-2009, 18:45
Cześć

mam taki problem, jak zrobić wyjście MONOstabilne ale wyłączane na zadany czas a nie włączane, czy da się zanegować stan wyjścia w prosty sposób ?

Chodzi o to żeby dane wyjście fizyczne było zasilane cały czas, ale po wpisaniu kodu sterującego, odcięło na jakiś czas zasilanie z tego wyjścia.

Czy ktoś pomoże ?

ar***pl
05-02-2009, 18:58
Cześć

mam taki problem, jak zrobić wyjście MONOstabilne ale wyłączane na zadany czas a nie włączane, czy da się zanegować stan wyjścia w prosty sposób ?

Chodzi o to żeby dane wyjście fizyczne było zasilane cały czas, ale po wpisaniu kodu sterującego, odcięło na jakiś czas zasilanie z tego wyjścia.

Czy ktoś pomoże ?
Odwróć polaryzację na wyjściu i będzie ci zdejmować zasilanie.

lakusz
05-02-2009, 20:43
Cześć

mam taki problem, jak zrobić wyjście MONOstabilne ale wyłączane na zadany czas a nie włączane, czy da się zanegować stan wyjścia w prosty sposób ?

Chodzi o to żeby dane wyjście fizyczne było zasilane cały czas, ale po wpisaniu kodu sterującego, odcięło na jakiś czas zasilanie z tego wyjścia.

Czy ktoś pomoże ?
Odwróć polaryzację na wyjściu i będzie ci zdejmować zasilanie.

dzięki, ale ten sposób wydawał mi się oczywisty, i nawet go próbowałem na nie wykorzystywanych wyjściach, ale jakoś "niby mi nie działał" ale przetrenowałem go na rzeczywistym wyjściu i jest ok :) dzięki.

eRaf
05-02-2009, 23:28
Dalej piszesz:

"Do zamontowania czujników DGP-85 oraz OD-850 wykorzystano podbitkę dachową domu która znajduje się na wysokości około 3 metry od poziomu gruntu."

Czyżbyś tak błędnie instalował te czujniki?

Właśnie tak je instaluję . Mam świadomość że pracują na skraju parametru wysokości :
cyt. instrukcji .
Instalacja
Czujka Digigard 85 zawieszona na wysokości 2,1m do
2,7m +/- 10% zapewnia pełne pokrycie na płaszczyźnie od
1,5m do 11m (patrz rys 4 na końcu instrukcji). DG-85 posiada
wodoodporną obudowę co pozwala na instalację
czujki na zewnątrz.
Jest też napisane, że optymalna wysokość montażu, to 2,1 m, czyli na takiej wysokości ta czujka działa najlepiej.
Ponad to jak już napisałem, pełne pokrycie nie jest równoznaczne z taką samą czułością i charakterystyką czujki, bo im wyżej czujka wisi, tym bardziej rozjeżdża się jej charakterystyka (szczególnie to dotyczy DG-85) Zmiana położenia płytki wewnątrz czujki trochę tą charakterystykę zmienia, ale nie do końca. Podniesienie tej czujki powoduje to, że pod czujką zwiększa się strefa martwa i trudno z tym dyskutować.



Montowanie czujek PIR tuż pod lub w podbitce latem może wywoływać częste fałszywe alarmy. Gorące powietrze unosi się do góry i utrzymuje właśnie pod podbitką. Brałeś to pod uwagę w tym projekcie?

Tak , to rozwiazanie jest sprawdzone
Ok. Nie podważam :)

Czy nadal czujka DG 85 Paradox jest polecana do montażu zewnętrznego, w moim przypadku do montażu w podcieniu domu na h~260cm skierowana ukosem wzdłuż ściany na drzwi tarasowe/okna ?
Co lepiej wybrać do wewnątrz: Satel Graphite czy Siemens IR 120C ? Wady/zalety ? Aha będzie pies w domu.

Jakie obudowy podtynkowe polecacie do Integry64 ? Czy jest coś lepszego/bardziej sprawdzonego/tańszego od Pulsar AWO520 ? http://www.pulsarsc.com.pl/pl/test1.php?l=pl&m=1&n=2

ar***pl
05-02-2009, 23:53
Dalej piszesz:

"Do zamontowania czujników DGP-85 oraz OD-850 wykorzystano podbitkę dachową domu która znajduje się na wysokości około 3 metry od poziomu gruntu."

Czyżbyś tak błędnie instalował te czujniki?

Właśnie tak je instaluję . Mam świadomość że pracują na skraju parametru wysokości :
cyt. instrukcji .
Instalacja
Czujka Digigard 85 zawieszona na wysokości 2,1m do
2,7m +/- 10% zapewnia pełne pokrycie na płaszczyźnie od
1,5m do 11m (patrz rys 4 na końcu instrukcji). DG-85 posiada
wodoodporną obudowę co pozwala na instalację
czujki na zewnątrz.
Jest też napisane, że optymalna wysokość montażu, to 2,1 m, czyli na takiej wysokości ta czujka działa najlepiej.
Ponad to jak już napisałem, pełne pokrycie nie jest równoznaczne z taką samą czułością i charakterystyką czujki, bo im wyżej czujka wisi, tym bardziej rozjeżdża się jej charakterystyka (szczególnie to dotyczy DG-85) Zmiana położenia płytki wewnątrz czujki trochę tą charakterystykę zmienia, ale nie do końca. Podniesienie tej czujki powoduje to, że pod czujką zwiększa się strefa martwa i trudno z tym dyskutować.



Montowanie czujek PIR tuż pod lub w podbitce latem może wywoływać częste fałszywe alarmy. Gorące powietrze unosi się do góry i utrzymuje właśnie pod podbitką. Brałeś to pod uwagę w tym projekcie?

Tak , to rozwiazanie jest sprawdzone
Ok. Nie podważam :)

Czy nadal czujka DG 85 Paradox jest polecana do montażu zewnętrznego, w moim przypadku do montażu w podcieniu domu na h~260cm skierowana ukosem wzdłuż ściany na drzwi tarasowe/okna ?
Co lepiej wybrać do wewnątrz: Satel Graphite czy Siemens IR 120C ? Wady/zalety ? Aha będzie pies w domu.

Jakie obudowy podtynkowe polecacie do Integry64 ? Czy jest coś lepszego/bardziej sprawdzonego/tańszego od Pulsar AWO520 ? http://www.pulsarsc.com.pl/pl/test1.php?l=pl&m=1&n=2
Do montażu zewnętrznego (przynajmniej dla mnie ze względu na mniejszą ilość fałszywek) lepszy jest watchout rokoneta, do wewnątrz lepiej jednak wybrać siemensa IR120C (jeśli pies jest większy od razu montuj z klipsem).Jeśli pies jest bardzo duży to pozostaje system obwodowy, który i tak dobrze jest posiadać (kontraktrony ,inercyjne ), ale o tym już pewnie czytałeś.Co do obudowy wpuszczanej to raczej nic tańszego nie znajdziesz, lepszego pewnie tak , ostatnio montowałem w obudowie wpuszczanej elektrycznej legranda, zmieściła się centrala i wszystkie moduły .

eRaf
06-02-2009, 00:18
Pewnie masz rację do rokoneta tylko cena jest 2x od DIGIGARD 85, a docelowo potrzebuję 4szt.
Dzięki za odpowiedź

marcing1
06-02-2009, 02:33
Mam pytanie o manipulatory do integry. Czy różnią się czymś oprócz wielkości i poboru prądu:
INT-KLCD-BL -17mA
INT-KLCDL-BL -61ma
INT-KLCDS-BL -33mA

ar***pl
06-02-2009, 08:59
Pewnie masz rację do rokoneta tylko cena jest 2x od DIGIGARD 85, a docelowo potrzebuję 4szt.
Dzięki za odpowiedź
Polonez też był zawsze tańszy od volkswagena , watchout ma dwa piry, mikrofalę i antymasking , digigard tylko podwójnego pira.

e----------em
08-02-2009, 20:42
Dalej piszesz:

"Do zamontowania czujników DGP-85 oraz OD-850 wykorzystano podbitkę dachową domu która znajduje się na wysokości około 3 metry od poziomu gruntu."

Czyżbyś tak błędnie instalował te czujniki?

Właśnie tak je instaluję . Mam świadomość że pracują na skraju parametru wysokości :
cyt. instrukcji .
Instalacja
Czujka Digigard 85 zawieszona na wysokości 2,1m do
2,7m +/- 10% zapewnia pełne pokrycie na płaszczyźnie od
1,5m do 11m (patrz rys 4 na końcu instrukcji). DG-85 posiada
wodoodporną obudowę co pozwala na instalację
czujki na zewnątrz.
Jest też napisane, że optymalna wysokość montażu, to 2,1 m, czyli na takiej wysokości ta czujka działa najlepiej.
Ponad to jak już napisałem, pełne pokrycie nie jest równoznaczne z taką samą czułością i charakterystyką czujki, bo im wyżej czujka wisi, tym bardziej rozjeżdża się jej charakterystyka (szczególnie to dotyczy DG-85) Zmiana położenia płytki wewnątrz czujki trochę tą charakterystykę zmienia, ale nie do końca. Podniesienie tej czujki powoduje to, że pod czujką zwiększa się strefa martwa i trudno z tym dyskutować.



Montowanie czujek PIR tuż pod lub w podbitce latem może wywoływać częste fałszywe alarmy. Gorące powietrze unosi się do góry i utrzymuje właśnie pod podbitką. Brałeś to pod uwagę w tym projekcie?

Tak , to rozwiazanie jest sprawdzone
Ok. Nie podważam :)

Czy nadal czujka DG 85 Paradox jest polecana do montażu zewnętrznego, w moim przypadku do montażu w podcieniu domu na h~260cm skierowana ukosem wzdłuż ściany na drzwi tarasowe/okna ?
Co lepiej wybrać do wewnątrz: Satel Graphite czy Siemens IR 120C ? Wady/zalety ? Aha będzie pies w domu.

Jakie obudowy podtynkowe polecacie do Integry64 ? Czy jest coś lepszego/bardziej sprawdzonego/tańszego od Pulsar AWO520 ? http://www.pulsarsc.com.pl/pl/test1.php?l=pl&m=1&n=2


Nie moja to sprawa ale przyjete przez Ciebie rozwiązanie wcale nie jest tanie ( 4 czujniki zewnetrzne + ir 120 w cenie którego mozna nabyc niemal dwa inne zupelnie dobre czujniki ) a efekt jeżlei chodzi o skutecznośc jak i odpornośc na fałszywe alarmy nikły.

ps. w przystępnej cenie można nabyć też od 850 a ten ma przynajmniej mikrofalę. Niemniej tak czy inaczej dobór odpowiednich czujników zewnętrznych wymaga obejrzenia obiektu.

trabi-wrc
09-02-2009, 10:13
Instalator namawia mnie na zamianę kontaktronu+inercyjnej na urządzenie zintegrowane (jak kilka postów powyżej).
Wszystko jest dla mnie jasne do momentu montażu w oknie dwuskrzydłowym. Jak pisał todaks można je przerobić (pod warunkiem, że instalator będzie potrafił), lub po prostu w jednym skrzydle zamontować kontaktron wpuszczany.

Pytanie drugie dotyczy montażu kontaktronu. Co prawda Zbych mi wszystko napisał, jednak instalator sugeruje montaż kontaktronu na górze okna, żeby móc kontrolować jego otwarcie/zamknięcie. Tłumaczy to tym, że kontaktron sygnalizuje zmianę stanu, tzn. nawet jeśli okno będzie uchylone to przy próbie wejścia będzie trzeba je przymknąć, żeby je otworzyć - ergo kontakt się zamyka - alarm wyje.

Poradźcie proszę, bo wnet przychodzi tynkarz więc muszę ostatecznie zdecydować czy przewody idą na górę czy na dół okna.

Pozdrav

marcing1
09-02-2009, 19:52
Zamierzam zrobić sobie alarm na integrze32. Chcąc podpiąć sygnalizator SP4001 i nie uszkodzić płyty przeglądnąłem parametry Integry32. Wyczytałem ,że wydajność zasilacza wynosi 1,2A. Obciążalność wyjść wysokoprądowych to 2A, KDP,AuX,+EX -0,5A każde, czyli razem ok.3,5A + prąd ładowania akumulatora 400/800mA. Jak ten zasilacz daje radę.
Zaciekawiło mnie to, ponieważ policzyłem bilans u siebie i tak: cały mój system poczebuje ok 350mA, sygnalizator 550mA, ładowanie akumulatora 400/800mA co w wszczególnym przypadku daje ok.1.3/1.7A
Pytam, bo nie chciałbym uszkodzić zasilacza lub płyty.

e----------em
09-02-2009, 20:44
Instalator namawia mnie na zamianę kontaktronu+inercyjnej na urządzenie zintegrowane (jak kilka postów powyżej).
Wszystko jest dla mnie jasne do momentu montażu w oknie dwuskrzydłowym. Jak pisał todaks można je przerobić (pod warunkiem, że instalator będzie potrafił), lub po prostu w jednym skrzydle zamontować kontaktron wpuszczany.

Pytanie drugie dotyczy montażu kontaktronu. Co prawda Zbych mi wszystko napisał, jednak instalator sugeruje montaż kontaktronu na górze okna, żeby móc kontrolować jego otwarcie/zamknięcie. Tłumaczy to tym, że kontaktron sygnalizuje zmianę stanu, tzn. nawet jeśli okno będzie uchylone to przy próbie wejścia będzie trzeba je przymknąć, żeby je otworzyć - ergo kontakt się zamyka - alarm wyje.

Poradźcie proszę, bo wnet przychodzi tynkarz więc muszę ostatecznie zdecydować czy przewody idą na górę czy na dół okna.

Pozdrav

ad1. Ad1. inercja z kontaktronem to bardzo rozsądne i ciekawe rozwiązanie a ponadto ułatwia instalację, Niemniej jest to rozwiązanie dedykowane na okno pojedyńcze/ z ruchomym słupkiem..Co do przerobienia to wystarczy dac drugi w szereg i po sprawie. Tylko po co ? Skoro w tej cenie mozna mec inercje i kontaktron w puszczany z zabezpieczeniem. ( ten nie ma antysabotazu) Inercja + magnes potrzebuja nieco przestrzeni miedzy parapetem a skrzydłem i nie zawsze sie po prostu mieszczą. Może zaistniec potrzeba zastosowania innych magnesów.

ad2. Ciekawy pomysł i argumentacja ale ma tez wady. żeby przymknąć okno w nocy bedziesz musiał rozbroić najpierw system. Nie bardzo tez wiem jak ma sie kontrola stanu okna do uzbrojenia niezależnie d tego czy jest otwarte czy zamkniete. Może napisz cośc jeszcze.

kolorado
10-02-2009, 13:26
Witam ponownie,
poddaję kolejną wersją mojego systemu pod surową ocenę fachowców z Forum :)

http://img8.imageshack.us/img8/3847/piwnicaxq2.png
http://img27.imageshack.us/img27/5870/parteryd7.png
http://img27.imageshack.us/img27/4190/poddaszedb2.png

Opis:
- czerwone prostokąty - inercja z kontaktronem (np. Satel VD-1),
- różowe prostokąty - kontaktron,
- zielone półkole - czujnik czadu,
- seledynowe kółko - czujnik dymu,
- żółte kółko - PIR,
- niebieskie kółko - czujnik dualny,
- pomarańczowe prostokąty z żółtym okienkiem - klawiatura LCD.

Bigbeat
10-02-2009, 15:39
Ja nie mogę...
Kolorado, zlituj się, na forum napisałeś już, ile wziąłeś kredytu, wiadomo, gdzie się budujesz, jaki dom stawiasz, teraz podajesz rozmieszczenie czujek ;)
Napisz jeszcze, kiedy kończysz budowę i się przeprowadzasz, to odwiedzę Cię z chłopakami, kiedy nie będzie Cię w domu. Bo z wejściem sobie spoko poradzę.

No i, skoro wszystko tak podajesz, to jeszcze PIN do karty poproszę...

P.S. Też mam husky'ego - suczkę ;)

pablitoo
10-02-2009, 15:49
Ja nie mogę...
Kolorado, zlituj się, na forum napisałeś już, ile wziąłeś kredytu, wiadomo, gdzie się budujesz, jaki dom stawiasz, teraz podajesz rozmieszczenie czujek ;)
Napisz jeszcze, kiedy kończysz budowę i się przeprowadzasz, to odwiedzę Cię z chłopakami, kiedy nie będzie Cię w domu. Bo z wejściem sobie spoko poradzę.

No i, skoro wszystko tak podajesz, to jeszcze PIN do karty poproszę...



Buhhahahhahahaaa :lol:

I nie zapomnij podać kodu do systemu alarmowego :lol: , albo nie podawaj tylko nie zmieniaj fabrycznego :lol:

kolorado
10-02-2009, 15:50
Kolorado, zlituj się, na forum napisałeś już, ile wziąłeś kredytu, wiadomo, gdzie się budujesz, jaki dom stawiasz, teraz podajesz rozmieszczenie czujek ;)
Nie wiedziałem że kwota kredytu pomocna jest przy włamaniu. To gdzie się buduję?


Napisz jeszcze, kiedy kończysz budowę i się przeprowadzasz, to odwiedzę Cię z chłopakami, kiedy nie będzie Cię w domu. Bo z wejściem sobie spoko poradzę.
Postaram się uzupełniać barek na bieżąco. Po za tym jak skończę budowę to forum muratora już dawno nie będzie istnieć :lol:


No i, skoro wszystko tak podajesz, to jeszcze PIN do karty poproszę...
A to są jeszcze tacy, co po otrzymaniu karty nie zmieniają na standardowe 1234? Przecież każdy inny można zapomnieć...


P.S. Też mam husky'ego - suczkę ;)
Ja też nie mam... :o

W każdym razie dzięki za czujność... :)

kolorado
10-02-2009, 15:58
Buhhahahhahahaaa :lol:

I nie zapomnij podać kodu do systemu alarmowego :lol: , albo nie podawaj tylko nie zmieniaj fabrycznego :lol:
Nie wiem dlaczego panuje tutaj przeświadczenie, że znajomość rozmieszczenia czujek powoduje że system alarmowy jest bezużyteczny... Czy jakoś maskujecie w swoich domach PIRy, żeby nie było widać ich z okien (bo przecież są widocznymi elementami, nie są mikroskopijne)? Czy w jakiś inny sposób ukrywacie elementy systemu alarmowego, żeby utrudnić w ten sposób włamanie?
Mi wydawało się, że znajomość rozmieszczenia czujek nie ma wpływu na łatwość/trudność ominięcia systemu alarmowego, tak samo jak znajomość algorytmu szyfrowania (dobrego, nie jakiś tam XOR) nie powinna wpływać na szybkość jego złamania.
Jeśli tak nie jest, to chyba dam sobie spokój z alarmem - wyrzucone pieniądze...

pablitoo
10-02-2009, 16:02
Nie obrażaj się - pamiętaj - OSTROŻNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM !

Nie ufaj nikomu - a już wogóle czytelnikom publicznej listy dyskusyjnej !
Tutaj może wejść i przeczytać wszystko każdy .

kolorado
10-02-2009, 16:12
Nie obrażaj się - pamiętaj - OSTROŻNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM !
Nie obrażam się, tylko pytam. Faktycznie ma to znaczenie?

ravbc
10-02-2009, 16:22
Nie obrażaj się - pamiętaj - OSTROŻNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM !
Nie obrażam się, tylko pytam. Faktycznie ma to znaczenie?
PIRy oszukać łatwo, kontaktrony też (jak się wie gdzie są). Masz tam coś poza tym? Niestety standardowe (tanie) systemy alarmowe są tylko straszakiem dla niezbyt zdeterminowanych złodziei. Jeśli ktoś będzie chciał się włamać, to taki system nie pomoże. No ale po co ułatwiać takiemu komuś życie i zachęcać tych bardziej przypadkowych włamywaczy?

pablitoo
10-02-2009, 16:26
W moim domu system alarmowy instalowałem i podłączałem sam .
Jak firma ochroniarska montowała mi nadajnik systemu powiadamienia ,to też chcieli abym im opisał system - bez zbędnych dyskusji wyśmiałem ich . Powiedziałem że jeszcze raz usłyszę takie niedorzeczne żądanie to podziękuję za ich usługi ...
Nawet nie dałem im dotknąć klawiatury komputera a tym bardziej nie pozwoliłem konfigurować połączenia nadajnika .
Podali mi tylko jak dane wyjścia powinny być skonfigurowane - wszystko zrobiłem sam - potem był test nadajnika - i dziękuję - pojechali do domu nie przekraczając progu mojego domu .

Dosyć się nasłuchałem opowieści jak to właśnie pracownicy agencji ochrony na podstawie poufnych danych dotyczących systemów alarmowych w domach potem napadali i okradali takie domostwa ...

A Ty tu na liście wypisujesz wszystko co będzie dotyczyć Twojego systemu alarmowego ...

kolorado
10-02-2009, 16:30
PIRy oszukać łatwo, kontaktrony też (jak się wie gdzie są). Masz tam coś poza tym?
Chcę mieć system skuteczny, dlatego za radą forumowiczów postawiłem na inercyjne + kontaktrony na dole, na górze PIRy - co zresztą widać na obrazkach. Bo podobno inercyjne przy dachowych będą się wzbudzać od np. gradu.

Jeśli mam wydać kilka tysiaków na coś, co - jak przyjdzie włamywacz jako listonosz i sobie obejrzy - będzie nieskuteczne, to wolę dać tę kasę na cos innego - ubezpieczenie, czy cokolwiek.

kolorado
10-02-2009, 16:32
A Ty tu na liście wypisujesz wszystko co będzie dotyczyć Twojego systemu alarmowego ...
no chyba jednak nie wszystko. Haseł bym nikomu nie podawał, ale co to za zabezpieczenie, skoro informacja jak jest rozmieszczony system, pozwala go obejść?

pablitoo
10-02-2009, 16:39
no chyba jednak nie wszystko. Haseł bym nikomu nie podawał, ale co to za zabezpieczenie, skoro informacja jak jest rozmieszczony system, pozwala go obejść?

A powiedz po co ułatwiać życie złodziejowi ?? Po co podawać na talerzu rozmieszczenie wszystkich składników systemu ??
Po co opisywać gdzie co jest i jak ma działać skoro nie trzeba ??
O wiele trudniej jest sforsować system jak nic o nim nie wiadomo - nieprawdaż ?? Zawsze można zastosować podwójny sposób zabezpieczenia pomieszczeń - PIRy wraz z kontaktronami , lub inercyjnymi etc ...
Co z tego że złodziej zobaczy przez szybę że jest PIR , kontaktrona już nie zobaczy , i zawsze może to być dla niego przykra niespodzianka jak się na coś takiego nadzieje podczas forsowania drzwi , okien etc ...

kolorado
10-02-2009, 19:41
Nie obraź się, ale moim zdaniem Twoje podejście podpada lekko pod paranoję.
Z jednej strony czytam że najlepiej zlecić zrobienie alarmu fachowcowi niż samemu się babrać i coś zepsuć lub nieprawidłowo podłączyć, z drugiej czytam, że najlepiej samemu jednak zrobić, bo wtedy nikt nie będzie wiedział, jak ostatecznie system został postawiony. Myśląc w ten sposób 99% ludzi nie miało by w ogóle alarmu w domu, bo sami nie potrafią, a fachowcowi nie wierzą.
Zresztą nie ma sensu ciągnąć tego dalej, każdy robi jak uważa.

kolorado
10-02-2009, 19:43
A może jednak ktoś się wypowie co do meritum sprawy?
Czy poddasze oparte na PIR-ach to zły pomysł?
No i nie jestem pewien, czy umiejscowienie czujek dymu/czadu jest dobre. Jest sens w salonie toto wstawiać?
Z góry dzięki za uwagi.

Bigbeat
10-02-2009, 19:58
Kolorado, zlituj się, na forum napisałeś już, ile wziąłeś kredytu, wiadomo, gdzie się budujesz, jaki dom stawiasz, teraz podajesz rozmieszczenie czujek ;)
Nie wiedziałem że kwota kredytu pomocna jest przy włamaniu.

Nie jest pomocna przy włamaniu. Jest pomocna przy ustalaniu celu włamania.
Porównanie kwoty kredytu z kosztem danego projektu domu daje sporo do myślenia w temacie posiadanych przez Ciebie środków własnych.



Napisz jeszcze, kiedy kończysz budowę i się przeprowadzasz, to odwiedzę Cię z chłopakami, kiedy nie będzie Cię w domu. Bo z wejściem sobie spoko poradzę.
Postaram się uzupełniać barek na bieżąco. Po za tym jak skończę budowę to forum muratora już dawno nie będzie istnieć :lol:

Ale archiwum googla będzie istnieć. Tam są strony, których już dawno nie ma ;)

Wybacz, ale system alarmowy tylko wtedy będzie coś wart, jeśli będzie w stanie zaskoczyć złodzieja. Twój już raczej nie zaskoczy - pozostaje jedynie techniczna sprawa przygotowania się do akcji, ale w tym temacie włamywacze są przecież profesjonalistami, prawda?

Ja cały czas nie rozumiem, dlaczego ludzie myślą, że włamywacz czy złodziej to jakiś ćwok, dla którego komputer jest jedynie fantem do sprzedania. Te czasy już dawno minęły i to jest już bardzo specjalistyczna profesja, w której wykorzystuje się wszelkie techniki pozyskiwania informacji, począwszy od internetu, poprzez wywiady środowiskowe, skończywszy na socjotechnice.
I mało który zawodowy złodziej nie przygotowuje się do włamania. Tak z marszu buchnąć betoniarkę to mogą pijaczki czy ćpuny w ciągu - profesjonaliści czyszczą dom do gołego kiedy jesteś w pracy/na urlopie/u rodziny/whatever.

Ale Twoje małpy, Twoje zoo. To tyle w temacie paranoi, o którą oskarżyłeś jednego z forumowiczów ;)

kolorado
10-02-2009, 20:08
Profesjonalista i tak wejdzie jak będzie chciał. Jeśli sądzisz, że Twój system jest nie do zdobycia, to zaręczam Ci, że się mylisz. Zawsze znajdzie się ktoś, kto go sforsuje. A paranoja dotyczyła faktu, że kolega polecał zakładać alarm samemu, bo to najbezpieczniejsze. Ale przecież przekracza możliwości większości ludzi nie zainteresowanych tematem.
To tyle, szkoda że poświęcasz tyle czasu, żeby mnie ostrzec - a zrobiłeś to pierwszym już postem - zamiast konkretnie doradzić.

Bigbeat
10-02-2009, 20:09
Z jednej strony czytam że najlepiej zlecić zrobienie alarmu fachowcowi niż samemu się babrać i coś zepsuć lub nieprawidłowo podłączyć, z drugiej czytam, że najlepiej samemu jednak zrobić, bo wtedy nikt nie będzie wiedział, jak ostatecznie system został postawiony.
Co innego, jeśli o tym, jak jest zrobiony system, wie tylko fachowiec i Ty, a co innego chyba, jak wie o tym każdy.
Robienie alarmu samemu to może rzeczywiście przesada (chyba, że ktoś umie i lubi), ale publikowanie projektu rozmieszczenia czujek i manipulatorów na ogólnie dostępnym forum to też przesada.
No, chyba że zamierzasz się bardzo dobrze ubezpieczyć - ale sądzę, że firma ubezpieczeniowa, jeśli stwierdzi, że opublikowałeś plan systemu w necie, też nie będzie zbyt chętna. To takie samo ułatwianie pracy złodziejowi, jak pozostawienie dowodu rejestracyjnego samochodu w skrytce - i niby to też z kradzieżą samochodu nie ma wiele wspólnego, prawda? A jeśli ukradną Ci samochód, a dowód był w skrytce, z odszkodowaniem możesz się pożegnać, prawda?

kolorado
10-02-2009, 20:15
To takie samo ułatwianie pracy złodziejowi, jak pozostawienie dowodu rejestracyjnego samochodu w skrytce - i niby to też z kradzieżą samochodu nie ma wiele wspólnego, prawda? A jeśli ukradną Ci samochód, a dowód był w skrytce, z odszkodowaniem możesz się pożegnać, prawda?
No cóż, może faktycznie zamieszczając schemat instalacji popisałem się ignorancją. Nie wypieram się jej - dlatego właśnie jestem obecny na forum - żeby się czegoś dowiedzieć. Jak będę miał przy nicku 'Najlepszy doradca na forum', pewnie będę doradzał.
Nie odniosłeś się do mojego porównania z algorytmem szyfrowania, a szkoda, bo chyba zajmujesz się informatyką. Dla mnie instalacja, której siła opiera się na nieznajomości systemu przez złodzieja nie spełnia moich oczekiwań.
Dlatego kable położę, bo już zapłacone. Ale sprzęt to raczej na szarym końcu, jeśli w ogóle. Troszkę się rozczarowałem...

Jurek Jurecki
10-02-2009, 21:14
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?

e----------em
10-02-2009, 21:40
To takie samo ułatwianie pracy złodziejowi, jak pozostawienie dowodu rejestracyjnego samochodu w skrytce - i niby to też z kradzieżą samochodu nie ma wiele wspólnego, prawda? A jeśli ukradną Ci samochód, a dowód był w skrytce, z odszkodowaniem możesz się pożegnać, prawda?
No cóż, może faktycznie zamieszczając schemat instalacji popisałem się ignorancją. Nie wypieram się jej - dlatego właśnie jestem obecny na forum - żeby się czegoś dowiedzieć. Jak będę miał przy nicku 'Najlepszy doradca na forum', pewnie będę doradzał.
Nie odniosłeś się do mojego porównania z algorytmem szyfrowania, a szkoda, bo chyba zajmujesz się informatyką. Dla mnie instalacja, której siła opiera się na nieznajomości systemu przez złodzieja nie spełnia moich oczekiwań.
Dlatego kable położę, bo już zapłacone. Ale sprzęt to raczej na szarym końcu, jeśli w ogóle. Troszkę się rozczarowałem...

No to teraz Ci się dostanie za chwalenie się tym że Twoje mienie pozostanie bez ochrony.
:D :D :D :D :D :D

Uwagi dot.okablowania.
- w garażu czujnik w róg (a wzasadzie jakieś 15 cm od rogu mając na uwadze szerokość prowadnic pomiędzy scianę z oknami a bramę
- czy to w salonie to czujnik sufitowy? w wersji dualnej jest raczej drogi więc - może zastapić go zwykłym dualem i pirem, to samo piwnica.
- czy ta klawiatura koniecznie musi być w holu ( tak tylko pytam)
- czujnik w pomieszczeniu nad garażem nie obejmie obu okien. Właśnie tędy znając rozmieszczenie czujników bym wchodził. następnie do łazienki ( będziesz miał wannę z masażem?) a potem powalczyłbym z pirami w pokojach (dość spore szanse)
- w pom. nr 4 czujnik po prawej stronie drzwi widział by więcej.
- klawiatura góra, tak zbudowany system możesz śmiało zazbrajać i rozbrajać z dołu ( w jej cenie możesz mieć kontaktrony a na noc to zawsze jakieś tam zabezpieczenie)
Dorzuciłbym tez tak dla zaskoczenia amatorów cudzego mienia a obłaskawienia nieco kolegów ze dwa kontaktrony na drzwi wewnętrzne( może być jakaś szafa np ta z centralą) ale jak je wrysujesz i umieścisz na forum w zapytaniu to uznam że działasz z premedytacją.


Nie wrysowałeś centrali (Panowie musicie przyznać że za to należy się mały plusik) lokując ją miej na uwadze by nie była w strefie opóźnionej i zbyt widocznym/ dostępnym miejscu)
Moje uwagi raczej nie wyczerpują tematu ale niech innym też coś zostanie.
Pozdrawiam :

e----------em
10-02-2009, 22:03
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?


Pod watchaut-y daję 8X05. Tam gdzie mogę wydzielam obwód antymaskingu co zabiera dwie dodatkowe żyły no i dwie w zapasie. Chyba ze robię to na rokonecie gdzie watchauta podłączam4 żyłami do magistrali i mogę sterować jego podstawowymi parametrami z pozycji menu centrali. Z tym uniwersalnie to nie zawsze bywa najlepiej. W przypadku zewnętrznych raczej dobrze mieć wszystko dobrze rozeznane i zaplanowane wcześniej. Co do wotchauta pracującego z soczewką standartową ( czyli szerokokątną ) to trzymałbym się raczej instrukcji. Jeżeli dasz go za wysoko to jak napisł chyba Zbych jego pole widzenia" rozjedzie się" i to jest chyba trafne określenie. Generalnie czujniki zewnętrzne to dość trudny temat i na tym najczęściej wykładają się " SPECJALIśCI " Z z firm ochroniarskich, co kończy się potem " korygowaniem ustawień"zwanym też po prostu przytępianiem. czego Tobie raczej bym nie życzył
pozdrawiam

ar***pl
10-02-2009, 22:05
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

e----------em
10-02-2009, 22:11
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)

ar***pl
11-02-2009, 06:47
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)
Merkor idzie zazwyczaj jak instalacja jest w peszlach, pod tynk idzie zazwyczaj Technokabel, a 10 dlatego ponieważ czasami klijenci mają czasami dziwne pomysły.Zdażyło mi sie oststnio zakładać w watchoutach kamerki i o dziwo działają- klient się uparł i postawił na swoim.Mekor nigdy mi sie jeszcze nie uszkodził ale zauważalnie izolacja jest cieńsza, więc po co ryzykować?Ale producent jest raczej eleastyczny, i może zgodzi się wyprodukować z grubszą izolacją.

e----------em
11-02-2009, 07:07
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)
Merkor idzie zazwyczaj jak instalacja jest w peszlach, pod tynk idzie zazwyczaj Technokabel, a 10 dlatego ponieważ czasami klijenci mają czasami dziwne pomysły.Zdażyło mi sie oststnio zakładać w watchoutach kamerki i o dziwo działają- klient się uparł i postawił na swoim.Mekor nigdy mi sie jeszcze nie uszkodził ale zauważalnie izolacja jest cieńsza, więc po co ryzykować?Ale producent jest raczej eleastyczny, i może zgodzi się wyprodukować z grubszą izolacją.


Co do kabla to robie dokladnie tak samo z tych samych przyczyn. Co do kamerek to uzyłeś dedykowanych (ich cena powalała) czy też udało Ci sie przysposobic do tego celu jakieś płytkowe? Co do poprzedniej wypowiedzi to tylko żartowałem.
Pozdrawiam

kolorado
11-02-2009, 07:20
No to teraz Ci się dostanie za chwalenie się tym że Twoje mienie pozostanie bez ochrony.
:D :D :D :D :D :D

Powieszę sam sygnalizator, powinno odstraszyć 70% potencjalnych chętnych ;)
Reszta i tak wejdzie, tylko nie wiem po co. Obliczyłem że pewnie braknie na zwykłe klamki, o złotych nie wspominając...



- czy to w salonie to czujnik sufitowy? w wersji dualnej jest raczej drogi więc - może zastapić go zwykłym dualem i pirem, to samo piwnica.

To (zgodnie z opisem) czujnik dymu.



- czy ta klawiatura koniecznie musi być w holu ( tak tylko pytam)

Rozumiem że chodzi o dół? Wydaje mi się to dobrym miejscem.



- czujnik w pomieszczeniu nad garażem nie obejmie obu okien.
Właśnie tędy znając rozmieszczenie czujników bym wchodził. następnie do łazienki ( będziesz miał wannę z masażem?) a potem powalczyłbym z pirami w pokojach (dość spore szanse)

W takim razie trzeba będzie to przemyśleć i dorzucić jakiś kabel - póki tynków nie ma.



- klawiatura góra, tak zbudowany system możesz śmiało zazbrajać i rozbrajać z dołu ( w jej cenie możesz mieć kontaktrony a na noc to zawsze jakieś tam zabezpieczenie)

Może faktycznie jest ona zbędna... Chciałem mieć łatwy dostęp do klawiatury przy uzbrojonym dole - taka była intencja.



Moje uwagi raczej nie wyczerpują tematu ale niech innym też coś zostanie.

Dzięki wielkie za komentarz. Nie chcę się kolejny raz usprawiedliwiać, żeby nie zaśmiecać dalej wątku, ale przecież wydawało mi się inercyjne i kontaktrony montuje się zawsze w oknach, więc co tu zdradzać? Umiejscowienie klawiatury chyba tez nie jest strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa?
Jedynie te PIRy na piętrze...

P.e.t.e.
11-02-2009, 08:21
Reszta i tak wejdzie, tylko nie wiem po co. Obliczyłem że pewnie braknie na zwykłe klamki, o złotych nie wspominając...
Haha :lol:
No to witaj w klubie budujących/wykańczających się :lol:


W kwestii oszukania kontaktronów - zawsze można założyć kontaktrony z antysabotażem na zewnętrzne pole magnetyczne...
Takie oszukać już trudniej choć mają też wady - po pierwsze są dużo droższe, po drugie ich montaż musi by dużo bardziej precyzyjny...

Jurek Jurecki
11-02-2009, 15:35
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)
Merkor idzie zazwyczaj jak instalacja jest w peszlach, pod tynk idzie zazwyczaj Technokabel, a 10 dlatego ponieważ czasami klijenci mają czasami dziwne pomysły.Zdażyło mi sie oststnio zakładać w watchoutach kamerki i o dziwo działają- klient się uparł i postawił na swoim.Mekor nigdy mi sie jeszcze nie uszkodził ale zauważalnie izolacja jest cieńsza, więc po co ryzykować?Ale producent jest raczej eleastyczny, i może zgodzi się wyprodukować z grubszą izolacją.

kamera płytkowa rozumiem ? ile kabli wykorzystales do podlaczenia kamery i w jakiej odleglosci kamera/watchout byl od centrali bądż expandera no i od rejestratora ?

ar***pl
11-02-2009, 18:11
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)
Merkor idzie zazwyczaj jak instalacja jest w peszlach, pod tynk idzie zazwyczaj Technokabel, a 10 dlatego ponieważ czasami klijenci mają czasami dziwne pomysły.Zdażyło mi sie oststnio zakładać w watchoutach kamerki i o dziwo działają- klient się uparł i postawił na swoim.Mekor nigdy mi sie jeszcze nie uszkodził ale zauważalnie izolacja jest cieńsza, więc po co ryzykować?Ale producent jest raczej eleastyczny, i może zgodzi się wyprodukować z grubszą izolacją.


Co do kabla to robie dokladnie tak samo z tych samych przyczyn. Co do kamerek to uzyłeś dedykowanych (ich cena powalała) czy też udało Ci sie przysposobic do tego celu jakieś płytkowe? Co do poprzedniej wypowiedzi to tylko żartowałem.
Pozdrawiam
Żart zrozumiałem :P dedykowane juz przerabiałem , niestety te kamery to porażka nawet w janexie je odradzali,obraz praktycznie nie do przyjęcia, cena również.Stosowałem kamery płytkowe, novusa .koszt około 100zł netto .Założyliśmy z kliientem że nawet jak kamera wytrzyma rok to i tak jest do przodu , z tego co pamiętam to dedeykowana kamera z janexu kosztowała około 1500 zł ale to było ponad rok temu i nie wiem czy dobrze pamiętam cenę.Wymagało to trche przeróbek watchouta ale wszystko było robione na wyraźne życzenie klienta ze wszystkim i konsekwencjami typu utrata gwarancji.

ar***pl
11-02-2009, 18:18
No to teraz Ci się dostanie za chwalenie się tym że Twoje mienie pozostanie bez ochrony.
:D :D :D :D :D :D

Powieszę sam sygnalizator, powinno odstraszyć 70% potencjalnych chętnych ;)
Reszta i tak wejdzie, tylko nie wiem po co. Obliczyłem że pewnie braknie na zwykłe klamki, o złotych nie wspominając...



- czy to w salonie to czujnik sufitowy? w wersji dualnej jest raczej drogi więc - może zastapić go zwykłym dualem i pirem, to samo piwnica.

To (zgodnie z opisem) czujnik dymu.



- czy ta klawiatura koniecznie musi być w holu ( tak tylko pytam)

Rozumiem że chodzi o dół? Wydaje mi się to dobrym miejscem.



- czujnik w pomieszczeniu nad garażem nie obejmie obu okien.
Właśnie tędy znając rozmieszczenie czujników bym wchodził. następnie do łazienki ( będziesz miał wannę z masażem?) a potem powalczyłbym z pirami w pokojach (dość spore szanse)

W takim razie trzeba będzie to przemyśleć i dorzucić jakiś kabel - póki tynków nie ma.



- klawiatura góra, tak zbudowany system możesz śmiało zazbrajać i rozbrajać z dołu ( w jej cenie możesz mieć kontaktrony a na noc to zawsze jakieś tam zabezpieczenie)

Może faktycznie jest ona zbędna... Chciałem mieć łatwy dostęp do klawiatury przy uzbrojonym dole - taka była intencja.



Moje uwagi raczej nie wyczerpują tematu ale niech innym też coś zostanie.

Dzięki wielkie za komentarz. Nie chcę się kolejny raz usprawiedliwiać, żeby nie zaśmiecać dalej wątku, ale przecież wydawało mi się inercyjne i kontaktrony montuje się zawsze w oknach, więc co tu zdradzać? Umiejscowienie klawiatury chyba tez nie jest strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa?
Jedynie te PIRy na piętrze...
Wtrące się w sprawie klawiatury blisko miejsca gdzie śpimy.W tamtym roku miałem przypadek kiedy alarm sie właczył u klienta (miał powody by się bać o swoje mienie-było kilka prób włamania), tak biegł do klawaitury na dole chociaż był przewód do klawaitury na górze że spadł ze schodów i złamał nogę, więc może jednak warto mieć tą klawiaturę blisko i wiedzieć przed wyłączeniem alarmu w momencie zdarzenia i nie dostać w głowę na dole domu jeśli tam będą już sprawcy- trzeba brac wszystko pod uwagę.

ar***pl
11-02-2009, 18:21
Reszta i tak wejdzie, tylko nie wiem po co. Obliczyłem że pewnie braknie na zwykłe klamki, o złotych nie wspominając...
Haha :lol:
No to witaj w klubie budujących/wykańczających się :lol:


W kwestii oszukania kontaktronów - zawsze można założyć kontaktrony z antysabotażem na zewnętrzne pole magnetyczne...
Takie oszukać już trudniej choć mają też wady - po pierwsze są dużo droższe, po drugie ich montaż musi by dużo bardziej precyzyjny...
czasami wystarczy dać dwa zwykłe kontraktrony obok siebie,a tylko do jednego dać magnes .Sprawca próbując oszukać kontraktron w oknie załączy nam kontraktron sabotażowy .

ar***pl
11-02-2009, 18:24
do czujki Rokonet watchout 315 lub do czujki zewnetrznej Maximum curtain lub guard połozyć jaki kabel ??? 6x0,5lub 8 x0,5 lub 10 x0,5 ?
i na jakiej wysokości na elewacji "najbezpieczniej "=uniwersalnie ?
ja daje zawsze 10 , mała różnica w cenie do 8 x0,5 a juz pare razy wszystkie żyły były potrzebne.

dobra, dobra dajesz "10" boCi się ten merkor często uszkadza
Pozdrawiam :D :D :D :D :D


ps. i żeby nie było, sam w ostatnim tygodniu też kupiłem kilkaset metrów( i to nie poraz pierwszy)
Merkor idzie zazwyczaj jak instalacja jest w peszlach, pod tynk idzie zazwyczaj Technokabel, a 10 dlatego ponieważ czasami klijenci mają czasami dziwne pomysły.Zdażyło mi sie oststnio zakładać w watchoutach kamerki i o dziwo działają- klient się uparł i postawił na swoim.Mekor nigdy mi sie jeszcze nie uszkodził ale zauważalnie izolacja jest cieńsza, więc po co ryzykować?Ale producent jest raczej eleastyczny, i może zgodzi się wyprodukować z grubszą izolacją.

kamera płytkowa rozumiem ? ile kabli wykorzystales do podlaczenia kamery i w jakiej odleglosci kamera/watchout byl od centrali bądż expandera no i od rejestratora ?
Kamera płytkowa, kabli wolnych było 4 odległość niewielka 20 m

e----------em
11-02-2009, 21:02
No to teraz Ci się dostanie za chwalenie się tym że Twoje mienie pozostanie bez ochrony.
:D :D :D :D :D :D

Powieszę sam sygnalizator, powinno odstraszyć 70% potencjalnych chętnych ;)
Reszta i tak wejdzie, tylko nie wiem po co. Obliczyłem że pewnie braknie na zwykłe klamki, o złotych nie wspominając...



- czy to w salonie to czujnik sufitowy? w wersji dualnej jest raczej drogi więc - może zastapić go zwykłym dualem i pirem, to samo piwnica.

To (zgodnie z opisem) czujnik dymu.



- czy ta klawiatura koniecznie musi być w holu ( tak tylko pytam)

Rozumiem że chodzi o dół? Wydaje mi się to dobrym miejscem.



- czujnik w pomieszczeniu nad garażem nie obejmie obu okien.
Właśnie tędy znając rozmieszczenie czujników bym wchodził. następnie do łazienki ( będziesz miał wannę z masażem?) a potem powalczyłbym z pirami w pokojach (dość spore szanse)

W takim razie trzeba będzie to przemyśleć i dorzucić jakiś kabel - póki tynków nie ma.



- klawiatura góra, tak zbudowany system możesz śmiało zazbrajać i rozbrajać z dołu ( w jej cenie możesz mieć kontaktrony a na noc to zawsze jakieś tam zabezpieczenie)

Może faktycznie jest ona zbędna... Chciałem mieć łatwy dostęp do klawiatury przy uzbrojonym dole - taka była intencja.



Moje uwagi raczej nie wyczerpują tematu ale niech innym też coś zostanie.

Dzięki wielkie za komentarz. Nie chcę się kolejny raz usprawiedliwiać, żeby nie zaśmiecać dalej wątku, ale przecież wydawało mi się inercyjne i kontaktrony montuje się zawsze w oknach, więc co tu zdradzać? Umiejscowienie klawiatury chyba tez nie jest strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa?
Jedynie te PIRy na piętrze...
Wtrące się w sprawie klawiatury blisko miejsca gdzie śpimy.W tamtym roku miałem przypadek kiedy alarm sie właczył u klienta (miał powody by się bać o swoje mienie-było kilka prób włamania), tak biegł do klawaitury na dole chociaż był przewód do klawaitury na górze że spadł ze schodów i złamał nogę, więc może jednak warto mieć tą klawiaturę blisko i wiedzieć przed wyłączeniem alarmu w momencie zdarzenia i nie dostać w głowę na dole domu jeśli tam będą już sprawcy- trzeba brac wszystko pod uwagę.


Nie kwestionuję, taka systuacja tez może miec miejsce,, niemniej poruszając sie w pewnym okreslonym, budżecie stawiam na zabezpieczenia a nie klawiatury. Co do kamerek to jasne przy takiej różnicy cenowej warto zaryzykować.
Pozdrawiam

pablitoo
11-02-2009, 21:20
No nie - tnijcie te cytaty :evil:

jack_2000
12-02-2009, 22:20
witam forumowicze.

mama satelca ca-10 podłączona linia zewnętrzna do dialera, wewnętrzna idzie dalej do aparatu tel. który działa, wprowdzone do centralki nr telefonów na któe ma oddzwaniać, a tu noc... alarm wyje a centralka nie dzwoni :evil:

co jeszcze muszę ustawić?