PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

lakusz
21-05-2009, 21:58
no własnie jak przesunie w lewo to też istnieje ryzyko wiercienia w ramie że wiertło mu "zejdzie" i rozkalibruje dziurkę .....


Należy koniecznie stopniować wiertła! Przy kontaktronie np. fi 8, stosowałem 3, 5, 7, 8. Przy czym ostatnie wiertło (8mm) rozwiercało tylko tę powierzchnię gdzie ma być kontaktron. Otwór na przewody pozostawiałem 7mm. Ale i tak pierwszy otwór udało mi się spieprzyć :lol:

A ja wiercę od razu 8 pod satela i jest ok.

Pytanie takie mam czy ma ktoś ma pomysł jak sprawdzać czy jest zamknięte okno na klamkę? tzn. czy w oknie tarasowym jest przekręcona klamka? Bo mogę zamknąć okno, tak przymknąć na "zaczep" i lekki wiatr nie otworzy, ale jak się mocniej pchnie to się otworzy... i problem zaczął się teraz w lecie kiedy często otwieramy taras, że czasem zapomnimy "naprawdę" zamknąć, a do tego jak zasunie się zasłony to trzeba się dobrze przyjrzeć żeby zobaczyć czy zamknięte.

odaro
21-05-2009, 22:21
Nie dałem za wygraną i skontaktowałem się z firmą Verso.
Wychodzi na to że Verso ma takie same możliwości jak Satel.
Jeśli chodzi o automatykę to satel posiada tylko namiastkę tego co ma Verso

Wg. firmy Verso jest nawet lepsze od Satela bo ma pełną redundancję
cokolwiek by to nie oznaczało.
Redundancja to w prostym języku- zabezpieczenie przed zwarciem szyny danych .
Jeżeli w satelu dopniesz na szynę 4 ekspandery jeden za drugim i szyna dostanie zwarcia pomiędzy centralą a pierwszym ekspanderem to stracisz łączność z wszystkimi .
W Verso w takim przypadku pomimo zwartych przewodów łączność zostanie zachowana z wszystkimi modułami . Oczywiście otrzymasz informację który moduł(y) wykryły zwarcie szyny danych .

Jako jedyny znasz system Verso.

Czy jesteś w stanie porównać Satel do Verso chodzi mi tylko o sam system alarmowy a nie o możliwości automatyki.

Czy Satel ma jakieś możliwości których nie ma Verso?

mattdl
21-05-2009, 22:36
Trochę z innej beczki. Podłączacie miejscowy przewód wyrównawczy do metalowej obudowy alarmu?

manieq82
21-05-2009, 23:00
Pytanie takie mam czy ma ktoś ma pomysł jak sprawdzać czy jest zamknięte okno na klamkę? tzn. czy w oknie tarasowym jest przekręcona klamka? Bo mogę zamknąć okno, tak przymknąć na "zaczep" i lekki wiatr nie otworzy, ale jak się mocniej pchnie to się otworzy... i problem zaczął się teraz w lecie kiedy często otwieramy taras, że czasem zapomnimy "naprawdę" zamknąć, a do tego jak zasunie się zasłony to trzeba się dobrze przyjrzeć żeby zobaczyć czy zamknięte.
można by tak:
na górze dokleić do ruchomej części (takiej prowadnicy) magnes, kontaktron z kablem w ramę i ustawić tak aby łapał dopiero gdy się zaciągnie klamkę
tylko czy ta listwa się nie przesuwa jak odchylamy...

hmm ciekawe ...

todaks
21-05-2009, 23:02
noo fajnie to wszystko brzmi :)
ale za ile się zapytam uzyskał taka sprawność? chyba nie za 10k :roll: :roll:

W tym przypadku 10K nie wystarczy. Zauważ że w instalacji jest 5 paneli co daje już około 15K ale to jest bardzo duży dom i wartość systemu nie przekroczyła 4% wartości inwestycji

todaks
21-05-2009, 23:17
Jako jedyny znasz system Verso.

Czy jesteś w stanie porównać Satel do Verso chodzi mi tylko o sam system alarmowy a nie o możliwości automatyki.

Czy Satel ma jakieś możliwości których nie ma Verso?
Tak - satel ( i nie tylko satel ale wszystkie typowe sysytemy alarmowe )posiada normalne klawiatury Led bądż LCD verso takich nie ma .
Verso wszystkie funkcje sterowania systemem alarmowym wykonuje na panelu dotykowym . Samo włączanie/wyłączanie stref można realizować za pomocą czytników kart bądż szyfratorów . Znacznie lepiej w tym przypadku wypada nexwell który do swojej oferty wprowadził już klawiatury pomocnicze.
Uważam że jeśli ktoś chce mieć tylko alarm bez żadnych dodatkowych funkcji sterujących powinien pozostać przy typowym systemie alarmowym .
Zarówno verso jak i nexo przeznaczony jest dla wszystkich tych którzy biora pod uwagę rozbudowane systemy alarmowe, mają w planach stosowanie automatyki związanej np. ze sterowaniem ogrzewania , klimatyzacji, nawadniania itp. Dla tych osób bardziej opłacalne jest zastosowanie zespolonego systemu pozwalającego na pełen nadzór nad instalacjami . Takie rozwiązanie jest tańsze w montażu i wygodniejsze w eksploatacji .

todaks
21-05-2009, 23:19
Mam prośbę do wszystkich forumowiczów . Starajcie się ograniczać cytaty do niezbędnego minimum . Łatwiej będzie to czytać :wink:

ryciek
22-05-2009, 07:42
Witam,
Mam integrę 128 WLR. Skonfigurowałem sobie opcję zazbrajania i rozbrajania alarmu sms-em. Z rozbrajaniem alarmu wszystko jest OK, ale z zazbrajaniem już nie. Gdy wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, oczywiście alarm się uzbroi ale jak będą naruszone jakieś czujki to od razu załączy się alarm.
Chciałbym uzyskać taką funkcję, że jak wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, a naruszone są jakieś wejścia to dostaje zwrotnego sms-a z informacją o naruszonych wejściach. Ewentualnie przed uzbrojeniem alarmu wysyłam sms-a pytającego o stan naruszonych wejść.

Na początek ustawiłem sobie cztery wyjścia informujące mnie o naruszeniu wybranych grup czujek, ale nie wiem jak to dalej powiązać.
Nie chcę być informowany o każdorazowym naruszeniu czujek, tylko dopiero po wysłaniu sms-a pytającego albo sms-a uzbrajającego....

Macie jakieś pomysły?

ar***pl
22-05-2009, 19:33
Witam,
Mam integrę 128 WLR. Skonfigurowałem sobie opcję zazbrajania i rozbrajania alarmu sms-em. Z rozbrajaniem alarmu wszystko jest OK, ale z zazbrajaniem już nie. Gdy wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, oczywiście alarm się uzbroi ale jak będą naruszone jakieś czujki to od razu załączy się alarm.
Chciałbym uzyskać taką funkcję, że jak wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, a naruszone są jakieś wejścia to dostaje zwrotnego sms-a z informacją o naruszonych wejściach. Ewentualnie przed uzbrojeniem alarmu wysyłam sms-a pytającego o stan naruszonych wejść.

Na początek ustawiłem sobie cztery wyjścia informujące mnie o naruszeniu wybranych grup czujek, ale nie wiem jak to dalej powiązać.
Nie chcę być informowany o każdorazowym naruszeniu czujek, tylko dopiero po wysłaniu sms-a pytającego albo sms-a uzbrajającego....

Macie jakieś pomysły?Z tego co pamiętam to stan możesz sprawdzić wysyłając sms do integry np z komunikatem np.Stan programowanym w zakładce Stan systemu w opcjach Odpowiadanie i sterowanie telefoniczne. Nie mam teraz pod ręka wrl-a więc to tylko z pamięci.

_ZBYCH_
22-05-2009, 22:53
Ja mam taki i bardzo dobrze mi sie nim pracuje, sciaga na raz izolacje nawet z 4-5 przewodow 0,5, dobrze sciaga pierwsza biala izolacje z przewodow 8x0,5 i na dwa razy z 20x0,5. Dobrze sobie radzi z pojedynczymi zylami YDY 1,5 i 2,5 :)

http://sklep.avt.pl/photo/product_big/c/8/6/1_c86f49bc32dc.jpg
Tak, też kiedyś takiego używałem. Jest dobry, dokąd jest nowy. Później tnie izolację i rwie przewody :(

_ZBYCH_
22-05-2009, 22:58
Hej dziś wszedł do mnie elektryk zakładać główny dopływ prądu od skrzynki itp... po wstępnych ustaleniach powiedział mi, że alarm najlepiej jak przed tynkarzami zrobi firma która będzie chroniła budynek - czy miał rację ?????? Nie znam się na tym kurcze....
Zapewne elektryk miał na myśli, żeby okablowanie wykonała firma, która będzie później montowała system (niekoniecznie chroniła budynek).
Chwała elektrykowi za to, że się nie bierze za rzeczy, o których ma mgliste pojęcie. Twój elektryk, to jakiś wyjątek, bo z reguły elektrycy chętnie wykonują okablowanie do systemów alarmowych, mimo, że nie mają o tym pojęcia :-?

_ZBYCH_
22-05-2009, 23:00
A czy są na forum użytkownicy alarmu Jablotron, bo ja jestem bardzo zadowolony z niego :)
Jesteś zadowolony, bo pewnie nie znasz innego systemu :wink: :lol:

w momencie mojej instalacji to chyba był jeden z nielicznych systemów, które mógłby pracować z czujkami przewodowymi i bezprzewodowymi. A to było warunkiem.
Hmm :roll:
A kiedy to było?

_ZBYCH_
22-05-2009, 23:06
Mam pytanie - pewnie proste - ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi (ani odpowiedniej opcji w dokumentacji czy w DloadX).

Mam alarm oparty o Integra64. Czy da się tak skonfigurować system, żeby w momencie uzbrajania alarmu nie sprawdzał naruszenia czujki przy wejściu z klawiaturą?
Mam ją ustawioną jako niewymaganą przy włączaniu (więc w razie czego pojawiają się opcje sprawdzenia naruszonych wejść lub uzbrojenia alarmu mimo wszystko) ale i tak samo pojawienie się tego komunikatu bywa irytujące.
Wyłącz opcję powiadamiania o naruszeniu wejść przy uzbrajaniu systemu:
Tryb serwisowy > Opcje > Opcje różne > Wyłącz T przy opcji: Wej. przed zał.

_ZBYCH_
22-05-2009, 23:20
Należy koniecznie stopniować wiertła! Przy kontaktronie np. fi 8, stosowałem 3, 5, 7, 8. Przy czym ostatnie wiertło (8mm) rozwiercało tylko tę powierzchnię gdzie ma być kontaktron. Otwór na przewody pozostawiałem 7mm. Ale i tak pierwszy otwór udało mi się spieprzyć :lol:

A ja wiercę od razu 8 pod satela i jest ok.
Nie ma co generalizować. W jednych oknach się da wiercić jednym wiertłem, a w innych nie. Ja polecam jednak w oknach PCV i ALU stopniowanie wierteł, a w oknach drewnianych używanie odpowiedniego wiertła spiralnego do drewna (takie ze szpicem na czubku wiertła)


Pytanie takie mam czy ma ktoś ma pomysł jak sprawdzać czy jest zamknięte okno na klamkę? tzn. czy w oknie tarasowym jest przekręcona klamka? Bo mogę zamknąć okno, tak przymknąć na "zaczep" i lekki wiatr nie otworzy, ale jak się mocniej pchnie to się otworzy... i problem zaczął się teraz w lecie kiedy często otwieramy taras, że czasem zapomnimy "naprawdę" zamknąć, a do tego jak zasunie się zasłony to trzeba się dobrze przyjrzeć żeby zobaczyć czy zamknięte.
Można sobie zafundować czujniki systemowe powiązane z okuciem lub dokupić element okucia z ruchomą rolką magnetyczną i do niej zamontować odpowiednio dwa kontaktrony (jeden wykrywa pozycję otwartej klamki, a drugi uchylonego okna :) ). Wymaga to jednak sporej wiedzy odnośnie zarówno okuć okiennych, jak i precyzyjnego montażu kontaktronów. Tylko sam możesz sobie zrobić coś takiego, bo żaden instalator tego nie zrobi.

_ZBYCH_
22-05-2009, 23:31
Witam,
Mam integrę 128 WLR. Skonfigurowałem sobie opcję zazbrajania i rozbrajania alarmu sms-em. Z rozbrajaniem alarmu wszystko jest OK, ale z zazbrajaniem już nie. Gdy wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, oczywiście alarm się uzbroi ale jak będą naruszone jakieś czujki to od razu załączy się alarm.
Chciałbym uzyskać taką funkcję, że jak wysyłam sms-a uzbrajającego alarm, a naruszone są jakieś wejścia to dostaje zwrotnego sms-a z informacją o naruszonych wejściach. Ewentualnie przed uzbrojeniem alarmu wysyłam sms-a pytającego o stan naruszonych wejść.

Na początek ustawiłem sobie cztery wyjścia informujące mnie o naruszeniu wybranych grup czujek, ale nie wiem jak to dalej powiązać.
Nie chcę być informowany o każdorazowym naruszeniu czujek, tylko dopiero po wysłaniu sms-a pytającego albo sms-a uzbrajającego....

Macie jakieś pomysły?Z tego co pamiętam to stan możesz sprawdzić wysyłając sms do integry np z komunikatem np.Stan programowanym w zakładce Stan systemu w opcjach Odpowiadanie i sterowanie telefoniczne. Nie mam teraz pod ręka wrl-a więc to tylko z pamięci.
Niestety, ale ta funkcja nie sygnalizuje naruszenia wejść, a jedynie podaje, czy system jest w stanie uzbrojenia lub alarmu :(
Po wysłaniu SMS-a z zapytaniem o stan, mimo naruszenia wejść dostajemy odpowiedź, że strefa jest OK :-? Inżynierowie Z Satela jeszcze muszą nad tym popracować.

Takie informowanie o naruszeniu wejść można swobodnie zrealizować przy pomocy logiki, wykorzystując wejścia i wyjścia wirtualne :)

epikol
23-05-2009, 16:58
Z tego co pamiętam to stan możesz sprawdzić wysyłając sms do integry np z komunikatem np.Stan programowanym w zakładce Stan systemu w opcjach Odpowiadanie i sterowanie telefoniczne. Nie mam teraz pod ręka wrl-a więc to tylko z pamięci.
Niestety, ale ta funkcja nie sygnalizuje naruszenia wejść, a jedynie podaje, czy system jest w stanie uzbrojenia lub alarmu :(
Po wysłaniu SMS-a z zapytaniem o stan, mimo naruszenia wejść dostajemy odpowiedź, że strefa jest OK :-? Inżynierowie Z Satela jeszcze muszą nad tym popracować.

Takie informowanie o naruszeniu wejść można swobodnie zrealizować przy pomocy logiki, wykorzystując wejścia i wyjścia wirtualne :)
A jak to zrobić?
Interesują mnie wszelkie funkcje logiczne w Integrze. Podzielicie się wiedzą na ten temat?

simisi
25-05-2009, 19:40
Witam!

Pilnie potrzebuję Waszej pomocy. Właśnie mi zamontowali okna z roletami zewnętrznymi. Rolety są z silnikami. Całe sterowanie rolet miał podłączyć elektryk, bo mówił, że się zna na tym. Teraz jest problem. Cztery okna na jednej ścianie miały być sterowane wspólnie. Elektryk to podłączył, ale coś jest nie tak. Rolety wariują, czasem wywala bezpiecznik, itp. Elektryk zwalił winę na roleciarzy, tzn, że coś jest nie tak z silnikami, albo z ustawieniami krańcowymi. Wezwaliśmy roleciarzy, a ci sprawdzili i mówią, że elektryk źle zrobił instalację i dlatego tak się dzieje :roll:
Odłączyli wszystkie cztery silniki od instalacji i podłączali pojedynczo - każdy silnik osobno pracuje poprawnie. Co o tym myśleć? Gdzie może być błąd? :roll:
Błąd został prawdopodobnie popełniony przez elektryka. Zapewne masz napędy (silniki) bez wbudowanych odbiorników radiowych (tzn. nie są zdalnie sterowane). Elektryk zapewne uznał, że skoro te cztery okna mają być zawsze sterowane razem, to pociągnął do nich jeden przewód i wszystkie napędy połączył równolegle pod jeden włącznik. To poważny błąd i na pewno nie może tak zostać!!!
W napędach są montowane silniki indukcyjne jednofazowe do pracy nawrotnej. Jeśli podłączymy równolegle dwa takie silniki (że nie wspomnę więcej silników!), to na pierwszym silniku pojawia się napięcie powrotne z drugiego silnika. Może to doprowadzić do uszkodzenia silnika lub wyłącznika krańcowego w napędzie.
Rozwiązania są dwa:
- podłączyć każdy napęd pod osobny włącznik
- zamontować w każdej rolecie dodatkowy przekaźnik przełączny powodujący odłączanie przeciwnego uzwojenia silnika (z przeciwnego kierunku obrotów).
Elektryk powinien wiedzieć o co chodzi, ale jeśli nie, to daj znać, gdzieś już kiedyś rysowałem schemat takiego podłączenia, to może znajdę.

Drogi Zbychu, bardzo proszę o pomoc. Nasz elektryk niestety się ulotnił i nie ma teraz komu rozwiązać tego problemu :cry:
Jeśli znajdziesz chwilkę, to poproszę o schemat z tymi przekaźnikami.

Z góry dziękuję :)

patka
27-05-2009, 17:04
witam, mam pytanie mam zainstalowany alarm centrala integra oraz między innymi czujki ruchu i kontraktrony.
i teraz mam pytanie czy istnieje taka mozliwosc zeby alarm sie zazbrajal w momenci gdy kabel albo do czujki byl uszkodzony- nie przeciety tylko naruszony. ciezko to opisac bo czujka sie swieci jak ja sie ruszam a jak nie przestaje wiec napiecie jest do tego alarm sie zalacza tylko ze pojawia sie komunikat iz czujka wew jest uszkodzona- dokladna tresc podam wieczorkiem

ar***pl
27-05-2009, 19:50
witam, mam pytanie mam zainstalowany alarm centrala integra oraz między innymi czujki ruchu i kontraktrony.
i teraz mam pytanie czy istnieje taka mozliwosc zeby alarm sie zazbrajal w momenci gdy kabel albo do czujki byl uszkodzony- nie przeciety tylko naruszony. ciezko to opisac bo czujka sie swieci jak ja sie ruszam a jak nie przestaje wiec napiecie jest do tego alarm sie zalacza tylko ze pojawia sie komunikat iz czujka wew jest uszkodzona- dokladna tresc podam wieczorkiem
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem?
Centrala wchodzi w stan alarmu jak się ruszasz? A system jest rozbrojony?

Deamos
27-05-2009, 23:01
witam, mam pytanie mam zainstalowany alarm centrala integra oraz między innymi czujki ruchu i kontraktrony.
i teraz mam pytanie czy istnieje taka mozliwosc zeby alarm sie zazbrajal w momenci gdy kabel albo do czujki byl uszkodzony- nie przeciety tylko naruszony. ciezko to opisac bo czujka sie swieci jak ja sie ruszam a jak nie przestaje wiec napiecie jest do tego alarm sie zalacza tylko ze pojawia sie komunikat iz czujka wew jest uszkodzona- dokladna tresc podam wieczorkiem

Czujki i kontraktony najlepiej podlaczac przez 2 rezystowy w ukladzie 2EOL, wtedy kazde przececie albo zwarcie kabla spowoduje alarm sabotazowy bez wzgledu na to czy alarm jest uzbrojony czy nie, u mnie sabotaz wzywa tez ochrone.

patka
28-05-2009, 20:19
mam uszkodzone kable w kuchni, naruszone nie przerwane i komunikat na centrali iz cos jest nie w porządku z czujkami wewnetrznymi w kuchni- dziwi mnie to ze alarm sie zalacza i ze nie bylo sabotazu a przeciez powinien być. teraz jest to latwe do odgadniecia bo nie mam tynko ale co bedzie jak beda tynki. kabel mam 6 zylowy zdaje sie a jak to jest polaczone to nie wiem szczerze niestety.
1 mozecie napisac co mam sprawdzic tak zeby bylo oki jak to beda naprawiac- alarm na gwarancji.
2 czy mozecie mi powiedziec czy jest w takiej sytuacji konieczna wymiana kabli czy wystarczy je w tym miejscu polaczyc, posklejac i bedzie oki- sprawa istotna bo hydraulicy spryciarze rozwalili te kable na samym poczatku drogi
z gory dziekuje za wsparcie i pozdrawiam Patrycja

patka
28-05-2009, 20:21
ps centrala oprocz komunikatu chodzi oki- tzn jest wlaczona wtedy kiedy byc powinna

_ZBYCH_
28-05-2009, 22:09
Z tego co pamiętam to stan możesz sprawdzić wysyłając sms do integry np z komunikatem np.Stan programowanym w zakładce Stan systemu w opcjach Odpowiadanie i sterowanie telefoniczne. Nie mam teraz pod ręka wrl-a więc to tylko z pamięci.
Niestety, ale ta funkcja nie sygnalizuje naruszenia wejść, a jedynie podaje, czy system jest w stanie uzbrojenia lub alarmu :(
Po wysłaniu SMS-a z zapytaniem o stan, mimo naruszenia wejść dostajemy odpowiedź, że strefa jest OK :-? Inżynierowie Z Satela jeszcze muszą nad tym popracować.

Takie informowanie o naruszeniu wejść można swobodnie zrealizować przy pomocy logiki, wykorzystując wejścia i wyjścia wirtualne :)
A jak to zrobić?
Interesują mnie wszelkie funkcje logiczne w Integrze. Podzielicie się wiedzą na ten temat?

Nie spodziewaj się, że ktoś przedstawi tu gotowy program. Trzeba trochę pogłówkować :)

Deamos
28-05-2009, 22:13
mam uszkodzone kable w kuchni, naruszone nie przerwane i komunikat na centrali iz cos jest nie w porządku z czujkami wewnetrznymi w kuchni- dziwi mnie to ze alarm sie zalacza i ze nie bylo sabotazu a przeciez powinien być. teraz jest to latwe do odgadniecia bo nie mam tynko ale co bedzie jak beda tynki. kabel mam 6 zylowy zdaje sie a jak to jest polaczone to nie wiem szczerze niestety.
1 mozecie napisac co mam sprawdzic tak zeby bylo oki jak to beda naprawiac- alarm na gwarancji.
2 czy mozecie mi powiedziec czy jest w takiej sytuacji konieczna wymiana kabli czy wystarczy je w tym miejscu polaczyc, posklejac i bedzie oki- sprawa istotna bo hydraulicy spryciarze rozwalili te kable na samym poczatku drogi
z gory dziekuje za wsparcie i pozdrawiam Patrycja

Jak dla mnie to mozna polutowac, zakoszulkowac termokurczliwie i bedzie do konca zycia. A alarmu nie wlacza bo moze czujki nie sa podlaczone w ukladzie 2EOL, tylko NC... a za to juz bym ganial, w takim wypadku podczas rozbrojonego alarmu nic sie nie dzieje a podczas zalaczania powinien zglosic naruszenie strefy ;)

ar***pl
28-05-2009, 22:26
mam uszkodzone kable w kuchni, naruszone nie przerwane i komunikat na centrali iz cos jest nie w porządku z czujkami wewnetrznymi w kuchni- dziwi mnie to ze alarm sie zalacza i ze nie bylo sabotazu a przeciez powinien być. teraz jest to latwe do odgadniecia bo nie mam tynko ale co bedzie jak beda tynki. kabel mam 6 zylowy zdaje sie a jak to jest polaczone to nie wiem szczerze niestety.
1 mozecie napisac co mam sprawdzic tak zeby bylo oki jak to beda naprawiac- alarm na gwarancji.
2 czy mozecie mi powiedziec czy jest w takiej sytuacji konieczna wymiana kabli czy wystarczy je w tym miejscu polaczyc, posklejac i bedzie oki- sprawa istotna bo hydraulicy spryciarze rozwalili te kable na samym poczatku drogi
z gory dziekuje za wsparcie i pozdrawiam Patrycja

Jak dla mnie to mozna polutowac, zakoszulkowac termokurczliwie i bedzie do konca zycia. A alarmu nie wlacza bo moze czujki nie sa podlaczone w ukladzie 2EOL, tylko NC... a za to juz bym ganial, w takim wypadku podczas rozbrojonego alarmu nic sie nie dzieje a podczas zalaczania powinien zglosic naruszenie strefy ;)
Zależy jak centrala jest na obiekciie, niektóre potrafią się uzbroić jak są naruszone linie. Generalnie tak jak powyżej , kable polutować , koszulki termo i zaizolować wszystko razem. Polecam kontrlę tego alarmu , dziwne że przy uszkodzeniu przewodu czy sabotażu centrala da się uzbroić.

_ZBYCH_
28-05-2009, 22:53
Drogi Zbychu, bardzo proszę o pomoc. Nasz elektryk niestety się ulotnił i nie ma teraz komu rozwiązać tego problemu :cry:
Jeśli znajdziesz chwilkę, to poproszę o schemat z tymi przekaźnikami.

Z góry dziękuję :)
Proszę :)

http://www.zbychdom.republika.pl/Rolety/Sterowanie%20rolet.jpg

patka
29-05-2009, 09:14
no to musze ganiac, dziekuje za odpowiedz
u mnie zapewne jest w ukladzie NC a nie 2EOL, (cokolwiek to dla laika czyli mnie znaczy :oops: u mnie wlasnie jest komunikat naruszenia stref.
ps a mialo byc tak pieknie :evil:), ale mam w zwiazku z tym kolejne pytanie
czy i jak mozna przerobic to na układ 2EOL- bo rozumiem ze taki uklad bylby prawidlowy tzn gdy kable sa uszkodzone centrala sie nie zalacza tylko mowi co i gdzie jest uszkodzone- tzw sabotaz,
jest to istotne bo jestem przed tynkami a jak zamawialam alarm to mnie zapewniano ze tak wlasnie bedzie- jak ktos uszkodzi kable to centrala mi powie

odpowiem sobie po czesci bo zadzwonilam do satela prosze poprawcie jak zle zrozumialam:

przy prawidlowej KONFIGURACJI CENTRALI powinno to byc na 2EOL a nie NC czyli nie jest to kwestia połozenia kabli (przy zalozeniu ze kable sa prawidlowo polozone tzn czujki nie sa podlaczone szeregowo- czego chyba sama nie moge sprawdzic),
i z tego co tu troszke poczytalam to najlepiej zeby wszystko bylo na 2EOL

-jeszcze raz z gory dziekuje i pozdrawiam laik alarmowy

ar***pl
29-05-2009, 09:28
no to musze ganiac, dziekuje za odpowiedz
u mnie zapewne jest w ukladzie NC a nie 2EOL, (cokolwiek to dla laika czyli mnie znaczy :oops: u mnie wlasnie jest komunikat naruszenia stref.
ps a mialo byc tak pieknie :evil:), ale mam w zwiazku z tym kolejne pytanie
czy i jak mozna przerobic to na układ 2EOL- bo rozumiem ze taki uklad bylby prawidlowy tzn gdy kable sa uszkodzone centrala sie nie zalacza tylko mowi co i gdzie jest uszkodzone- tzw sabotaz,
jest to istotne bo jestem przed tynkami a jak zamawialam alarm to mnie zapewniano ze tak wlasnie bedzie- jak ktos uszkodzi kable to centrala mi powie
Kto montował , agencja ochrony?

patka
29-05-2009, 09:42
tak :oops:

ar***pl
29-05-2009, 10:58
tak :oops:
O to powodzenia .Sama młodzież , jak się któryś coś nauczy to odchodzi.

patka
29-05-2009, 13:16
no to mnie zalamales, generalnie odradzali mi integre mam nadzieje ze mimo to umieja ja zaprogramowac,

kolorado
29-05-2009, 13:43
Mam kable do czujek przy oknach wyprowadzone na dole okna - "pod parapetem" (którego jeszcze nie ma). Chcę zamontować czujki inercyjne z boku okna, na dole, po stronie klamki oczywiście.
Pytanie jest takie: którędy najlepiej poprowadzić kabel do czujki, żeby nie wchodził w paradę przyszłemu parapetowi
- wydłubać piankę pod oknem i z boku i puścić pod ramą,
- ościeżem (glifem) okna do czujki - ale raczej będzie problem z wkuciem parapetu,
- puścić kabel od tyłu (zewnątrz) okna?

Deamos
29-05-2009, 14:51
no to mnie zalamales, generalnie odradzali mi integre mam nadzieje ze mimo to umieja ja zaprogramowac,
I pewnie polecali Pyronixa :lol:

patka
29-05-2009, 20:50
generalnie byli zszokowani ze kobieta i wie czego chce tzn jakie czujki itp, a ja przeciez taka madra dzieki WAM, szkoda tylko ze jeszcze nie konfiguruje
a i oczywiscie polecali Pyronixa zdaje sie

Deamos
29-05-2009, 21:45
generalnie byli zszokowani ze kobieta i wie czego chce tzn jakie czujki itp, a ja przeciez taka madra dzieki WAM, szkoda tylko ze jeszcze nie konfiguruje
a i oczywiscie polecali Pyronixa zdaje sie
Hehe, Solidna firma? ;) rozumiem, ze nie dalas sie przekonac do tego cuda i zainstalowali Integre :)

Jezeli czujki sa w ukladzie NC, to przejscie na 2EOL nie bedzie trudne, trzeba na kazdej linii zainstalowac po 2 rezystory a w centralce zmienic rodzal linii :) W PiR-ach, Dualach itp. to zaden problem bo wszystko robi sie srubokretem na kostkach, wiecej roboty jak sa kontraktony bo tu dochodzi lutowanie.

ar***pl
29-05-2009, 22:26
generalnie byli zszokowani ze kobieta i wie czego chce tzn jakie czujki itp, a ja przeciez taka madra dzieki WAM, szkoda tylko ze jeszcze nie konfiguruje
a i oczywiscie polecali Pyronixa zdaje sie
Taki klient to przekleństwo:
-nie dał się namówić na jedynie słuszny instalowany przez firme system który później tylko ta firma serwisuje.
-wie więcej od handlowca firmy.
-Nie daj boże zechce wpuszczane kontraktrony (ostatnio widziałem instalatora agencji który wiercił otwory fi 8 wiertarką boscha sds z adapterem -efekt otwór fi 9 i wspomógł się klejem aby kontraktron sie trzymał w oknie.) Na proste pytanie dlaczego tak robi powiedział że jest ich kilkudziesięciu instalatorów ale tylko kilka wkrętarek i musiałby po nią specjalnie jechać.
Normalnie szok.

_ZBYCH_
29-05-2009, 23:55
-Nie daj boże zechce wpuszczane kontraktrony (ostatnio widziałem instalatora agencji który wiercił otwory fi 8 wiertarką boscha sds z adapterem -efekt otwór fi 9 i wspomógł się klejem aby kontraktron sie trzymał w oknie.) Na proste pytanie dlaczego tak robi powiedział że jest ich kilkudziesięciu instalatorów ale tylko kilka wkrętarek i musiałby po nią specjalnie jechać.
Normalnie szok.
A czego tu można oczekiwać, jeśli klient patrzy tylko na koszt systemu :roll:
W agencjach ochrony pracują głównie młodzi instalatorzy z małym stażem, a tym samym nikłą wiedzą i marnymi umiejętnościami.
Niedawno rozmawiałem z jednym z instalatorów z agencji ochrony i mówił, że jemu nawet nie chce się robić czegoś lepiej, bo i tak nikt w firmie tego nie doceni, tylko jeszcze będą mu dokładać trudniejsze tematy (jako temu zdolniejszemu instalatorowi), więc woli się nawet nie wychylać...
Skarżył się, że handlowcy obiecują klientom złote góry, a później on dostaje od klienta opierdziel, że system alarmowy nie potrafi tego, co naobiecywał handlowiec...
Już kiedyś pisałem na ten temat. Agencja ochrony jest podzielona na poszczególne działy (marketing, instalacje, serwis, monitoring) i każdy sobie rzepkę skrobie, tzn. każdy dział dba tylko o swój wynik. Brak jest współpracy między działami, a w efekcie nikt nic nie wie i klient dostaje piany...
Wszystko jest kolorowo tylko w pierwszym etapie, czyli w rozmowie z eleganckim handlowcem.
Taka smutna rzeczywistość :(

banko
30-05-2009, 00:13
[Wszystko jest kolorowo tylko w pierwszym etapie, czyli w rozmowie z eleganckim handlowcem.
Taka smutna rzeczywistość :(


No nawet na forum mieliśmy tu takiego jednego . Teraz przeniósł się na Allegro :-) To się dopiero nazywa marketing co??

banko
30-05-2009, 00:13
[Wszystko jest kolorowo tylko w pierwszym etapie, czyli w rozmowie z eleganckim handlowcem.
Taka smutna rzeczywistość :(


No nawet na forum mieliśmy tu takiego jednego . Teraz przeniósł się na Allegro :-) To się dopiero nazywa marketing co??

KillerRabbit
30-05-2009, 20:42
Mam pytanie - pewnie proste - ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi (ani odpowiedniej opcji w dokumentacji czy w DloadX).

Mam alarm oparty o Integra64. Czy da się tak skonfigurować system, żeby w momencie uzbrajania alarmu nie sprawdzał naruszenia czujki przy wejściu z klawiaturą?
Mam ją ustawioną jako niewymaganą przy włączaniu (więc w razie czego pojawiają się opcje sprawdzenia naruszonych wejść lub uzbrojenia alarmu mimo wszystko) ale i tak samo pojawienie się tego komunikatu bywa irytujące.
Wyłącz opcję powiadamiania o naruszeniu wejść przy uzbrajaniu systemu:
Tryb serwisowy > Opcje > Opcje różne > Wyłącz T przy opcji: Wej. przed zał.

Z lekkim opóźnieniem zauważyłem odpowiedź ale tym bardziej dziękuję. Pomogło.

KillerRabbit
30-05-2009, 20:47
Czy wiecie jaki jest limit długości kabla do sterowania centralą?

Mam taki typowy kabel (DB9F/RJ). Jak podłączam się nim bezpośrednio do centrali to wszystko jest OK.
Jeżeli jednak przedłużam go skrętką, która ma ok. 10 metrów długości to co prawda DloadX pokazuje, że ma aktywny COM1 ale przy próbie odczytu danych pojawia się błąd "Nie nawiązano łączności z centralą!".

Z jakim najdłuższym kablem udało Wam się podłączyć do Centrali (Integra 64)?

Witalis
30-05-2009, 21:50
Spróbuj rozdzielić sygnały Receive data i Transmit data (czyli pin 2 i 3 na wtyczce COM) na różne pary w skrętce. GND (pin 5) daj na pozostałe dwie żyły z tych par.

Ja mam ok. 6m kabla (też skrętki), którego zarabiałem na "chybił-trafił" (nie brałem pod uwagę skręconych par) i pracuje bez problemu. Myślę, że 10m jest spokojnie do osiągnięcia tylko trzeba pokombinować z parami. Jeśli to nie wyjdzie to może zastosuj kabel, w którym żyły nie są sparowane i skręcone.

KillerRabbit
30-05-2009, 23:10
Spróbuj rozdzielić sygnały Receive data i Transmit data (czyli pin 2 i 3 na wtyczce COM) na różne pary w skrętce. GND (pin 5) daj na pozostałe dwie żyły z tych par.


Ze schematu kabla wynika, że używane (a przynajmniej połączone) są jeszcze sygnały 4 (DTR) i 8(CTS). Czy one też się mogą gryźć z pozostałymi? Z którymi?

Niestety inny kabel oznaczałby sporą dewastację ścian...

Witalis
31-05-2009, 17:03
Te sygnały (DTR i CTS) używane są do sterowania portem szeregowym przez urządzenie zewnętrzne oraz do podawania sygnału gotowości do odbierania danych i nie powinny iść w jednej skręconej parze z sygnałem DATA.
Tak, czy inaczej, skoro masz już skrętkę pod tynkiem powinieneś wypróbować możliwe konfiguracje połączeń... :wink: łącznie z równoległym łączeniem żył. Masz ich osiem, zakładam, że wszystkie zdrowe. Na 10 metrach musi pójść... :)

Witalis
02-06-2009, 20:00
Czy wyjście typu "Video bez czuwania" jest aktywne tak długo jak długo jest naruszone powiązane z nim wejście?
Czy może czas jego aktywności zależy od parametru "czas działania" ?

Czy ktoś mi odpowie tak na szybko, bo przez półtora tygodnia nie będę miał możliwości tego sprawdzić :cry:

Z góry dzięki :)

Zapomniałem dodać - centrala integra

_ZBYCH_
02-06-2009, 20:39
Czy wiecie jaki jest limit długości kabla do sterowania centralą?

Mam taki typowy kabel (DB9F/RJ). Jak podłączam się nim bezpośrednio do centrali to wszystko jest OK.
Jeżeli jednak przedłużam go skrętką, która ma ok. 10 metrów długości to co prawda DloadX pokazuje, że ma aktywny COM1 ale przy próbie odczytu danych pojawia się błąd "Nie nawiązano łączności z centralą!".

Z jakim najdłuższym kablem udało Wam się podłączyć do Centrali (Integra 64)?
Maksymalna długość przewodu RS232, to 15m

_ZBYCH_
02-06-2009, 20:41
Czy wyjście typu "Video bez czuwania" jest aktywne tak długo jak długo jest naruszone powiązane z nim wejście?
Czy może czas jego aktywności zależy od parametru "czas działania" ?

Czy ktoś mi odpowie tak na szybko, bo przez półtora tygodnia nie będę miał możliwości tego sprawdzić :cry:

Z góry dzięki :)

Zapomniałem dodać - centrala integra
Wyjście "Video bez czuwania" jest aktywne tylko przez zaprogramowany czas, niezależnie od czasu naruszenia wejścia sterującego.

Mice
03-06-2009, 16:06
Mam pytanie odnosnie błędu na centrali Integra 64.
Wyskoczył "znienacka" alarm sabotażowy na klawiaturze LCD. Później wyskoczył błąd o podmianie manipulatora. Z poziomu centrali Dloadx pokauzje błąd inicjalizacji lcd/pstn/eth1 bodajże. Tak kilka razy, restart centrali nie pomógł. Co dziwne klawiatura w systemie musi być widoczna bo jej odłączenie powoduje alarm. Po 10h wyłączenia całości z prądu nic więcej się nie pojawiło ale obawiam się, że może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim ? Cały system ma 1,5 roku, nic wcześniej z nim się nie działo. Od pół roku nic nie było przy nim zmieniane.

_ZBYCH_
03-06-2009, 20:17
Mam pytanie odnosnie błędu na centrali Integra 64.
Wyskoczył "znienacka" alarm sabotażowy na klawiaturze LCD. Później wyskoczył błąd o podmianie manipulatora. Z poziomu centrali Dloadx pokauzje błąd inicjalizacji lcd/pstn/eth1 bodajże. Tak kilka razy, restart centrali nie pomógł. Co dziwne klawiatura w systemie musi być widoczna bo jej odłączenie powoduje alarm. Po 10h wyłączenia całości z prądu nic więcej się nie pojawiło ale obawiam się, że może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim ? Cały system ma 1,5 roku, nic wcześniej z nim się nie działo. Od pół roku nic nie było przy nim zmieniane.
Prawdopodobnie trafiłeś na wadliwą partię central. Ja już miałem kilka central z takim objawem :-?. Musisz ją wysłać do serwisu.
Nie zdziw się, jak dostaniesz ją po naprawie z adnotacją: "Brak usterki. Profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe..." .
Właśnie tak niepoważnie Satel traktuje klientów...

Mice
03-06-2009, 21:54
Prawdopodobnie trafiłeś na wadliwą partię central. Ja już miałem kilka central z takim objawem :-?. Musisz ją wysłać do serwisu.
Nie zdziw się, jak dostaniesz ją po naprawie z adnotacją: "Brak usterki. Profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe..." .
Właśnie tak niepoważnie Satel traktuje klientów...
Dzięki Zbychu za odpowiedź, zastanawiałem się czy to centrala czy manipulator ... trzeba będzie zdemontować centralę zatem :roll:

Depi
03-06-2009, 22:44
No dobra - to ja tez może nieśmiało pozwolę sobie na zadanie pytania. Co może być źródłem sabotażu na czujce Cobalt Pro? Wszystko podłączone jak trza, skonfigurowane na 2EOL/NC, 1 linia zwykła, 2 linia 24h/sabotaż... Czy może tu być konflikt z zasilaniem (tylko przy czuwaniu)? Co mogę jeszcze sprawdzić?

CZy może coś z kablem?

_ZBYCH_
03-06-2009, 22:59
No dobra - to ja tez może nieśmiało pozwolę sobie na zadanie pytania. Co może być źródłem sabotażu na czujce Cobalt Pro? Wszystko podłączone jak trza, skonfigurowane na 2EOL/NC, 1 linia zwykła, 2 linia 24h/sabotaż... Czy może tu być konflikt z zasilaniem (tylko przy czuwaniu)? Co mogę jeszcze sprawdzić?

CZy może coś z kablem?
Coś mało precyzyjnie to napisałeś.
Co to znaczy: "skonfigurowane na 2EOL/NC, 1 linia zwykła, 2 linia 24h/sabotaż"??

Depi
04-06-2009, 00:21
Coś mało precyzyjnie to napisałeś.
Co to znaczy: "skonfigurowane na 2EOL/NC, 1 linia zwykła, 2 linia 24h/sabotaż"??

Hmmm... Nie wiem, jak precyzyjniej mogę to opisać....

Jest to Cobalt Plus (nie Pro, jak napisałem, choć to akurat chyba bez znaczenia). Do podłączenia użyłem wejść 5 i 6. Jako typ linii ustawiłem 2EOL/NC. Oczywiście wstawione rezystory. Typ reakcji wejścia 5 to (hehe) 5, czyli "zwykła". Typ reakcji wejścia 6 to "24h sabotażowa".

Przynajmniej tak na początku było. Potem odwrotnie. Potem zrobiłem zwykłe NC, a teraz już sam nie wiem.

Jak o tym myślę, to właśnie fakt, że przy wyłączonym czuwaniu nie ma ta czujka zasilania (podpięta jest po wyjście "zasilanie w czuwaniu"), to może zgłaszać sabotaż. Czy nie?

todaks
04-06-2009, 06:40
Dla wszystkich zainteresowanych systemem nexo .
Moliwe jest uzyskanie bezpłatnej wyceny systemu alarmowego opartego na nexo. W tym celu należy ściągnąć formularz (http://www.todaks.pl/instrukcje/nexwell/Opis_instalacji_klienta_do_wstepnej_wyceny_Nexo.do c) wypełnić go i odesłać pod wskazany w formularzu adres . Warto sprawdzić jaki jest koszt takiego systemu .

_ZBYCH_
04-06-2009, 08:35
Coś mało precyzyjnie to napisałeś.
Co to znaczy: "skonfigurowane na 2EOL/NC, 1 linia zwykła, 2 linia 24h/sabotaż"??

Hmmm... Nie wiem, jak precyzyjniej mogę to opisać....

Jest to Cobalt Plus (nie Pro, jak napisałem, choć to akurat chyba bez znaczenia). Do podłączenia użyłem wejść 5 i 6. Jako typ linii ustawiłem 2EOL/NC. Oczywiście wstawione rezystory. Typ reakcji wejścia 5 to (hehe) 5, czyli "zwykła". Typ reakcji wejścia 6 to "24h sabotażowa".

Przynajmniej tak na początku było. Potem odwrotnie. Potem zrobiłem zwykłe NC, a teraz już sam nie wiem.

Jak o tym myślę, to właśnie fakt, że przy wyłączonym czuwaniu nie ma ta czujka zasilania (podpięta jest po wyjście "zasilanie w czuwaniu"), to może zgłaszać sabotaż. Czy nie?
A sabotaż masz na którym wejściu? Zwykłym, czy 24h sabotażowym?
Nie możesz podłączyć tej czujki z zasilaniem włączanym po uzbrojeniu systemu, bo zapewne przy wyłączonym zasilaniu, wyjścia czujki są rozwarte, czyli naruszony jest obwód antymaskingu i pewnie z tego masz sygnalizację sabotażu. Po prostu nie podłączaj antymaskingu (po co Ci antymasking w domu? :roll: )

p
04-06-2009, 23:07
Witajcie,

jaką czujkę przeciwpożarową (dymu) polecacie ? I jak je rozmieszczać ? Jedną na pomieszczenie czy ... no własnie jak ?

pstryczek_elektryczek
05-06-2009, 19:03
Witajcie,

jaką czujkę przeciwpożarową (dymu) polecacie ? I jak je rozmieszczać ? Jedną na pomieszczenie czy ... no własnie jak ?
Polon Alfa ADR-20R
W normalnej wielkości pomieszczeniach wystarczy jedna.

p
06-06-2009, 09:48
Witajcie,

niedawno instalatorzy założyli mi PIR-y (Siemens IR 120 C - jeszcze nie skończyli całej instalacji). Instalatorzy ich nie znali (proponowali takie jak sami instalują ale uparłem się - forum muratora zobowiązuje ;-)) więc zacząłem je testować. Troszkę się zmartwiłem wynikiem testu bo potrafiłem przejść (oczywiście bardzo powoli) kilka metrów w kierunku czujki zanim mnie wykryła. Zwiększyliśmy jej czujność na max-a i nadal byłem w stanie przejść kilka metrów. Niemniej jednak postanowiłem zwiększyć czujność wszystkich czujek na maksimum. Zanim jednak to zrobię to chciałem zrobić jakiś test jak to się będzie sprawować w nocy. Innymi słowy chciałem, żeby centrala (Integra 64) rejestrowała kiedy czujka zarejestuje ruch ale nie włączała alarmu (na razie nie mamy jeszcze podłączonego monitoringu więc wszystkie czujki możemy potraktować jako testowe). Rano bym sobie obejrzał logi czy i co się zarejestrowało. Czy mogę w ten sposób skonfigurować centralę aby logowała event (+godzinę) ale nie włączała alarmu ?

Pozdrawiam Was

Witalis
06-06-2009, 10:14
Ustaw typ reakcji: 47.Bez akcji alarmowej, a opcja: Zapisuj naruszenia do pamięci zdarzeń powinna być zahaczona. Wtedy bez względu na uzbrojenie systemu, każde naruszenie czujki będzie rejestrowane a alarm nie będzie wyzwalany.

_ZBYCH_
06-06-2009, 10:53
Witajcie,

niedawno instalatorzy założyli mi PIR-y (Siemens IR 120 C - jeszcze nie skończyli całej instalacji). Instalatorzy ich nie znali (proponowali takie jak sami instalują ale uparłem się - forum muratora zobowiązuje ;-)) więc zacząłem je testować. Troszkę się zmartwiłem wynikiem testu bo potrafiłem przejść (oczywiście bardzo powoli) kilka metrów w kierunku czujki zanim mnie wykryła. Zwiększyliśmy jej czujność na max-a i nadal byłem w stanie przejść kilka metrów. Niemniej jednak postanowiłem zwiększyć czujność wszystkich czujek na maksimum. Zanim jednak to zrobię to chciałem zrobić jakiś test jak to się będzie sprawować w nocy. Innymi słowy chciałem, żeby centrala (Integra 64) rejestrowała kiedy czujka zarejestuje ruch ale nie włączała alarmu (na razie nie mamy jeszcze podłączonego monitoringu więc wszystkie czujki możemy potraktować jako testowe). Rano bym sobie obejrzał logi czy i co się zarejestrowało. Czy mogę w ten sposób skonfigurować centralę aby logowała event (+godzinę) ale nie włączała alarmu ?

Pozdrawiam Was
Każda czujka cyfrowa działa z opóźnieniem. Ona wykrywa Twój ruch wcześniej, ale chwilkę trwa obróbka sygnału i dopiero po spełnieniu kryterium alarmu włącza się wyjście czujki.
Przejdź kawałek, stań w bezruchu i zobaczysz, że po chwili czujka zadziała :)
Nie ustawiaj czułości na maksimum, bo to nie ma sensu.

_ZBYCH_
06-06-2009, 10:58
Czy ktoś z Was ćwiczył może temat obsługi Satela przez moduł ETHM-1 za pomocą iPhone?
Do aplikacji Satela umożliwiającej zdalną obsługę przez moduł ETHM-1 potrzebna jest Java, której nie ma w iPhone (przynajmniej w standardzie). Czytam sobie na różnych forach, że podobno Javę można zainstalować w iPhone.
Może któryś z kolegów coś wie na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.

p
06-06-2009, 22:51
Każda czujka cyfrowa działa z opóźnieniem. Ona wykrywa Twój ruch wcześniej, ale chwilkę trwa obróbka sygnału i dopiero po spełnieniu kryterium alarmu włącza się wyjście czujki.
Przejdź kawałek, stań w bezruchu i zobaczysz, że po chwili czujka zadziała :)

Coś jest nie tak. Przeprowadziłem dwa testy z czujką, której czułość została ustawiona na maksimum (!)

1. Zrobiłem normalny krok w ruchu poprzecznym do czujki - rzeczywiście włącza się po 1-2 sek.

2. Stanąłem bokiem w odległości 7m od czujki. Zacząłem iść w kierunku czujki i przeszedłem ok. 2,5m zanim mnie złapała. Szedłem powolutku bokiem (w kierunku czujki - dostawiając nogę do nogi) aby zmniejszyć ruchy boczne ciała, czyli te które są najlepiej wyłapywane.



Nie ustawiaj czułości na maksimum, bo to nie ma sensu.

Dlaczego ? Czy możesz to jakoś uzasadnić ?

ar***pl
07-06-2009, 01:08
Czy ktoś z Was ćwiczył może temat obsługi Satela przez moduł ETHM-1 za pomocą iPhone?
Do aplikacji Satela umożliwiającej zdalną obsługę przez moduł ETHM-1 potrzebna jest Java, której nie ma w iPhone (przynajmniej w standardzie). Czytam sobie na różnych forach, że podobno Javę można zainstalować w iPhone.
Może któryś z kolegów coś wie na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.
jakieś dwa tyg. temu rozmawiałem z jakimś dyrektorem z z satela i podobno na dniach ( tygodniach . miesiącach , latach?) maja wejść jakieś nowe aplikacje do obsługi telefonów , na pewno pod WindowsMobile 6 i jescze na coś (może chodzi o iphona?)

MCB
07-06-2009, 10:20
Czy Satel nie planuje wprowadzić interfejsu do systemu EIB?

MCB

_ZBYCH_
07-06-2009, 10:52
Każda czujka cyfrowa działa z opóźnieniem...

Coś jest nie tak. Przeprowadziłem dwa testy...
Może zacznij od przeczytania instrukcji montażu czujki. Tam jest opisana zasada działania takiej czujki. To rozwieje Twoje wątpliwości.




Nie ustawiaj czułości na maksimum, bo to nie ma sensu.

Dlaczego ? Czy możesz to jakoś uzasadnić ?
Czujka będzie prawidłowo działać przy standardowym ustawieniu czułości. W normalnych warunkach przestawienie czujki na tryb wysokiej czułości może skutkować fałszywymi alarmami.
Wysoką czułość można zastosować np. w pomieszczeniu, w którym stale panuje podwyższona temperatura i czujce trudniej jest rozróżnić obiekt poruszający się od temperatury tła.

_ZBYCH_
07-06-2009, 10:55
Czy ktoś z Was ćwiczył może temat obsługi Satela przez moduł ETHM-1 za pomocą iPhone?
Do aplikacji Satela umożliwiającej zdalną obsługę przez moduł ETHM-1 potrzebna jest Java, której nie ma w iPhone (przynajmniej w standardzie). Czytam sobie na różnych forach, że podobno Javę można zainstalować w iPhone.
Może któryś z kolegów coś wie na ten temat?

Z góry dziękuję za pomoc.
jakieś dwa tyg. temu rozmawiałem z jakimś dyrektorem z z satela i podobno na dniach ( tygodniach . miesiącach , latach?) maja wejść jakieś nowe aplikacje do obsługi telefonów , na pewno pod WindowsMobile 6 i jescze na coś (może chodzi o iphona?)
Dzięki arm, Satela nawet nie pytam o aplikację na iPhone, bo u nich prawdy się nie dowiem...

Szukam raczej możliwości uruchomienia istniejącej aplikacji Java na iPhone lub jakiejś kompilacji.

ar***pl
08-06-2009, 00:23
Czy Satel nie planuje wprowadzić interfejsu do systemu EIB?

MCB
Myślę że poprzestaną na module rs, który jest w sprzedaży.
masz tam wyprowadzone komendy i do twojej inwencji Satel zostawia to jak to wykorzystasz.

kolorado
08-06-2009, 13:24
Pytanie może słabo związane z systemem alarmowym, ale potrzebuję radiolinię 4 kanałową i rozważam dwa modele: albo Elmes CH4H, albo Satel RX-4K/RE-4K

Czy ktoś może coś napisać o jednej albo drugiej? Nic nie słyszałem w zasadzie o Satelu, o Elmesie złych rzeczy nie słyszałem - ogólnie działa.
Bardziej chyba podoba mi się stylistyka pilotów Satela, no ale to nie jest sprawa podstawowa. Cenowo wychodzi podobnie.

p
08-06-2009, 20:56
Każda czujka cyfrowa działa z opóźnieniem...

Coś jest nie tak. Przeprowadziłem dwa testy...


Może zacznij od przeczytania instrukcji montażu czujki.


A myślisz, że pierwszy mój krok to jaki był ? Wcale nie w kierunku czujki tylko w kierunku dokumentacji ;-)



Tam jest opisana zasada działania takiej czujki. To rozwieje Twoje wątpliwości.

Czy mówisz o następujacej treści "Czujka wykazuje największą skuteczność wykrywania ruchu w przypadku gdy intruz porusza się prostopadle do stref czułości" ?





Nie ustawiaj czułości na maksimum, bo to nie ma sensu.

Dlaczego ? Czy możesz to jakoś uzasadnić ?
Czujka będzie prawidłowo działać przy standardowym ustawieniu czułości. W normalnych warunkach przestawienie czujki na tryb wysokiej czułości może skutkować fałszywymi alarmami.
Wysoką czułość można zastosować np. w pomieszczeniu, w którym stale panuje podwyższona temperatura i czujce trudniej jest rozróżnić obiekt poruszający się od temperatury tła.

Dopóki nie mam podłączonego monitoringu to mogę sobie troszkę potestować :-)
No nie odbieraj mi tej przyjemności, Zbychu ... ;-)

pstryczek_elektryczek
08-06-2009, 21:38
Pytanie może słabo związane z systemem alarmowym, ale potrzebuję radiolinię 4 kanałową i rozważam dwa modele: albo Elmes CH4H, albo Satel RX-4K/RE-4K

Czy ktoś może coś napisać o jednej albo drugiej? Nic nie słyszałem w zasadzie o Satelu, o Elmesie złych rzeczy nie słyszałem - ogólnie działa.
Bardziej chyba podoba mi się stylistyka pilotów Satela, no ale to nie jest sprawa podstawowa. Cenowo wychodzi podobnie.
Jęsli chodzi o mnie to Elmes. Lepiej się spisuje w tych samych warunkach choć może to nie być regułą, prawdą jest natomiast że piloty ładniejsze ma satel. Jednak ze względu na zasięgi rzeczywiste polecam elmesa.

Karol N.
08-06-2009, 22:28
W okolicy jest radiowa siec telefoniczna Dialogu i do niej jest podlaczona centralka Orbit 6 za pomoca dialera telefonicznego. Chce zrezygnowac z uslug Dialogu. Jaka mam mozliwosc aby centralka informowala mnie o alarmie. Gdzies czytalem o mozliwosci podlaczenia do sieci komorkowej.
Jest to mozliwe?. Za wskazowki i namiary na odpowiednie podzespoly bylbym bardzo wdzieczny.

Pozdr. Karol N.

ar***pl
09-06-2009, 00:22
W okolicy jest radiowa siec telefoniczna Dialogu i do niej jest podlaczona centralka Orbit 6 za pomoca dialera telefonicznego. Chce zrezygnowac z uslug Dialogu. Jaka mam mozliwosc aby centralka informowala mnie o alarmie. Gdzies czytalem o mozliwosci podlaczenia do sieci komorkowej.
Jest to mozliwe?. Za wskazowki i namiary na odpowiednie podzespoly bylbym bardzo wdzieczny.

Pozdr. Karol N.
Musisz kupic sobie moduł gsm , bedziesz powiadamiany o zdarzeniach sms-ami.
Do wyboru : expert, satel t-2 , innych nie zakładałem ale jest tego trochę.

Depi
09-06-2009, 00:37
A sabotaż masz na którym wejściu? Zwykłym, czy 24h sabotażowym?

Sabotazowym chyba. Pomogło ustawienie tego wejścia na zwykłe NC, zamiast 2EOL/NC.



Nie możesz podłączyć tej czujki z zasilaniem włączanym po uzbrojeniu systemu, bo zapewne przy wyłączonym zasilaniu, wyjścia czujki są rozwarte, czyli naruszony jest obwód antymaskingu i pewnie z tego masz sygnalizację sabotażu. Po prostu nie podłączaj antymaskingu (po co Ci antymasking w domu? :roll: )

Nie wiem po co. Tak jest ta czujka zbudowana. Ja chciałem duala - antymasking był w zestawie i tyle. Czyli co - mam odłączyć te drugą (WRN) żyłe, tak po prostu? I co - będzie działać bez antymaskingu? Trochę to wszystko bez sensu - przeciez producent powinen zdawać sobię sprawę, że zasila się te czujki tylko w czywaniu... :evil:

Ogólnie cały ten alarm jakoś okazał się trudniejszy w praktyce, niż w teorii. Jak np. zmusić sygnalizator SD-3001, żeby sygnalizował? Rezystory wpięte, diodka się mruga. Wyjście na płycie też się pali, jak alarm się włacza. A ta cholera milczy jak grób... Sabotażu nie podłączyłem, ale to chyba nie ma z tym nic wspólnego? :evil:

ar***pl
09-06-2009, 23:43
A sabotaż masz na którym wejściu? Zwykłym, czy 24h sabotażowym?

Sabotazowym chyba. Pomogło ustawienie tego wejścia na zwykłe NC, zamiast 2EOL/NC.



Nie możesz podłączyć tej czujki z zasilaniem włączanym po uzbrojeniu systemu, bo zapewne przy wyłączonym zasilaniu, wyjścia czujki są rozwarte, czyli naruszony jest obwód antymaskingu i pewnie z tego masz sygnalizację sabotażu. Po prostu nie podłączaj antymaskingu (po co Ci antymasking w domu? :roll: )

Nie wiem po co. Tak jest ta czujka zbudowana. Ja chciałem duala - antymasking był w zestawie i tyle. Czyli co - mam odłączyć te drugą (WRN) żyłe, tak po prostu? I co - będzie działać bez antymaskingu? Trochę to wszystko bez sensu - przeciez producent powinen zdawać sobię sprawę, że zasila się te czujki tylko w czywaniu... :evil:

Ogólnie cały ten alarm jakoś okazał się trudniejszy w praktyce, niż w teorii. Jak np. zmusić sygnalizator SD-3001, żeby sygnalizował? Rezystory wpięte, diodka się mruga. Wyjście na płycie też się pali, jak alarm się włacza. A ta cholera milczy jak grób... Sabotażu nie podłączyłem, ale to chyba nie ma z tym nic wspólnego? :evil:
Myślę ze producent nie przewidział że będziesz montował je w domu, antymasking generalnie ma sens jak czujka jest zasilana ( i ma być zasilana).Powinien wykryć zasłonięcie czujnika na rozbrojonym systemie, jak odłaczysz zasilanie to jest to bez sensu.

ryciek
10-06-2009, 08:27
Witam,
Mam Integrę 128WLR.
Mam taki problem. W wejściu do domu mam manipulator, na który patrzy czujka PIR. Podczas uzbrajania prawie zawsze miałem naruszenie od tego PIR-a. Dwie strony w tył ktoś pisał o tym problemie. Podobno rozwiązanie tego problemu było banalne, wystarczyło tylko "Wyłączyć T przy opcji: Wej. przed zał."
Mam to załączone i niestety dalej mam to naruszenie. W dodatku coś tam jeszcze zaznaczałem i teraz jak chcę uzbroić alarm to po wpisaniu kodu mam wyświetlony komunikat "naruszona czujka PIR" po potwierdzeniu mam znowu 1. Zał 2.Sprawdź i gdy klikam sprawdź znowu mam informacje o naruszonej czujce PIR.

Chciałbym uzyskać coś takiego jak blokowanie tylko tej czujki podczas uzbrajania. Chciałbym, żeby integra informowała mnie podczas uzbrajania o naruszeniu wszystkich czujek poza tym PIR-em przy manipulatorze.
Czy ktoś ma jakieś pomysły?
Z góry dziękuję za pomoc!

con********me
10-06-2009, 08:45
Czy Satel nie planuje wprowadzić interfejsu do systemu EIB?

MCB
Taki interfejs byłby bardzo pomocny, bo czasami nawet w Integrze 128 brakuje wejść i wyjść ;) Niestety na razie najprostszym sposobem na integrację satela z EIB pozostają moduły wejścia/wyjścia. Ja korzystam z takiego 32 wejściowo/wyjściowego modułu ABB lub Mertena. Katalogowa cena tego modułu to ponad 400E, ale niestety tyle kosztuje EIB.
Satel mógłby wprowadzić serwer OPC wtedy można byłoby małym kosztem integrować go z różnymi programami i systemami.

Pozdrawiam
ch

pawelurb
10-06-2009, 10:30
mam potrzebę odłączyć na stałe jedną z czujek , nie mam jak zrobić tego z poziomu centrali , bo nie mam kodu serwisowego , a nie chciałbym wzywać instalatora, w związku z tym, czy jak odłączę poprostu przewody od tej czujki , to bedzie wszystko działało ? czy też centrala będzie zgłaszać jakieś problemy / błędy ? centrala Satel CA-10 , czujki Aqua

p
10-06-2009, 14:35
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?

solaris5
10-06-2009, 15:39
mam potrzebę odłączyć na stałe jedną z czujek , nie mam jak zrobić tego z poziomu centrali , bo nie mam kodu serwisowego , a nie chciałbym wzywać instalatora, w związku z tym, czy jak odłączę poprostu przewody od tej czujki , to bedzie wszystko działało ? czy też centrala będzie zgłaszać jakieś problemy / błędy ? centrala Satel CA-10 , czujki Aqua

Witam,

zaznaczam, że instalatorem nie jestem :D , ale wydaje mi się, że jeżeli konfiguracja systemu jest poprawna, to będzie tak:

- przy odłączeniu (a nawet po zdjęciu obudowy czujki) zostanie wygenerowany alarm SABOTAŻOWY + powiadomienie do monitoringu (jeśli jest) - trzeba normalnie skasować hasłem użytkownika.

- w czujce powinny być podłączone 4 przewody (2 żyły = zasilanie, oznaczone jako + i - oraz 2 żyły do wejścia linii dozorowej centrali)

Powinieneś po zdjęciu czujki te 2 żyły zasilające odizolować, a pomiędzy pozostałe wpiąć JEDEN z dwóch wyjętych z czujki rezystorów (małe elementy z kodem kreskowym, wpięte do zacisków czujki) i ZLUTOWAĆ !

To tak dla standardowej konfiguracji, jeśli się mylę proszę o poprawkę od znawców tematu :)

pawelurb
10-06-2009, 16:19
mam potrzebę odłączyć na stałe jedną z czujek , nie mam jak zrobić tego z poziomu centrali , bo nie mam kodu serwisowego , a nie chciałbym wzywać instalatora, w związku z tym, czy jak odłączę poprostu przewody od tej czujki , to bedzie wszystko działało ? czy też centrala będzie zgłaszać jakieś problemy / błędy ? centrala Satel CA-10 , czujki Aqua

Witam,

zaznaczam, że instalatorem nie jestem :D , ale wydaje mi się, że jeżeli konfiguracja systemu jest poprawna, to będzie tak:

- przy odłączeniu (a nawet po zdjęciu obudowy czujki) zostanie wygenerowany alarm SABOTAŻOWY + powiadomienie do monitoringu (jeśli jest) - trzeba normalnie skasować hasłem użytkownika.

- w czujce powinny być podłączone 4 przewody (2 żyły = zasilanie, oznaczone jako + i - oraz 2 żyły do wejścia linii dozorowej centrali)

Powinieneś po zdjęciu czujki te 2 żyły zasilające odizolować, a pomiędzy pozostałe wpiąć JEDEN z dwóch wyjętych z czujki rezystorów (małe elementy z kodem kreskowym, wpięte do zacisków czujki) i ZLUTOWAĆ !

To tak dla standardowej konfiguracji, jeśli się mylę proszę o poprawkę od znawców tematu :)

no ok, musz eodłączyć tą czujke, ale nie demontowac, czy w takim razie wystarczy bez lutowania itp. tylko odłączyć jej zasilanie , a 2 żyły sygnałowe pozostawić tak jak są ? bez zasilania nie powinna działać równiez...?

solaris5
10-06-2009, 16:35
mam potrzebę odłączyć na stałe jedną z czujek , nie mam jak zrobić tego z poziomu centrali , bo nie mam kodu serwisowego , a nie chciałbym wzywać instalatora, w związku z tym, czy jak odłączę poprostu przewody od tej czujki , to bedzie wszystko działało ? czy też centrala będzie zgłaszać jakieś problemy / błędy ? centrala Satel CA-10 , czujki Aqua

Witam,

zaznaczam, że instalatorem nie jestem :D , ale wydaje mi się, że jeżeli konfiguracja systemu jest poprawna, to będzie tak:

- przy odłączeniu (a nawet po zdjęciu obudowy czujki) zostanie wygenerowany alarm SABOTAŻOWY + powiadomienie do monitoringu (jeśli jest) - trzeba normalnie skasować hasłem użytkownika.

- w czujce powinny być podłączone 4 przewody (2 żyły = zasilanie, oznaczone jako + i - oraz 2 żyły do wejścia linii dozorowej centrali)

Powinieneś po zdjęciu czujki te 2 żyły zasilające odizolować, a pomiędzy pozostałe wpiąć JEDEN z dwóch wyjętych z czujki rezystorów (małe elementy z kodem kreskowym, wpięte do zacisków czujki) i ZLUTOWAĆ !

To tak dla standardowej konfiguracji, jeśli się mylę proszę o poprawkę od znawców tematu :)

no ok, musz eodłączyć tą czujke, ale nie demontowac, czy w takim razie wystarczy bez lutowania itp. tylko odłączyć jej zasilanie , a 2 żyły sygnałowe pozostawić tak jak są ? bez zasilania nie powinna działać równiez...?

Nie, przy braku zasilania styk czujki pozostaje otwarty, a w obwodzie są 2 rezystory, więc centrala odczytuje to jako alarm z wejścia. Musisz zrobić jak napisałem wcześniej. Zasilanie proponuję też odłączyć, szkoda tej czujki zasilać przy korzystaniu z akumulatora, zawsze skróci to trochę czas podtrzymania systemu.

Depi
10-06-2009, 18:32
Myślę ze producent nie przewidział że będziesz montował je w domu, antymasking generalnie ma sens jak czujka jest zasilana ( i ma być zasilana).Powinien wykryć zasłonięcie czujnika na rozbrojonym systemie, jak odłaczysz zasilanie to jest to bez sensu.

Producent jak najbardziej przewidział, że będę montował w domu, a przynajmniej w pomieszczeniach zamkniętych, bo do tego jest ta czujka przewidziana.

Tak czy siak - co z tym faktem zrobić? No i co może być nie tak z SD-3001?

lukasz-s
10-06-2009, 23:38
Chciałbym uruchomić opcję opóźnienia uruchamianą pilotem. Chciałbym też żeby wszystko obsługiwał jeden pilot: brama, garaż, alarm. Mam napęd Faac i bramę Normstahl więc mogę dokupić "radia" jednej lub drugiej firmy (ceny podobne). I teraz powstaje pytanie pod względem bezpieczeństwa, łatwości przechwycenia/zeskanowania kodu itp. - który wybrać? Niby obie firmy mają w opisie "ze zmiennym kodem", ale nie wiem czy to wystarczy i czy trzeba jeszcze na coś zwrócić uwagę. Będę wdzięczny za sugestie.

radomik
11-06-2009, 10:05
Witam,
Mam Integrę 128WLR.
Mam taki problem. W wejściu do domu mam manipulator, na który patrzy czujka PIR. Podczas uzbrajania prawie zawsze miałem naruszenie od tego PIR-a. Dwie strony w tył ktoś pisał o tym problemie. Podobno rozwiązanie tego problemu było banalne, wystarczyło tylko "Wyłączyć T przy opcji: Wej. przed zał."
Mam to załączone i niestety dalej mam to naruszenie. W dodatku coś tam jeszcze zaznaczałem i teraz jak chcę uzbroić alarm to po wpisaniu kodu mam wyświetlony komunikat "naruszona czujka PIR" po potwierdzeniu mam znowu 1. Zał 2.Sprawdź i gdy klikam sprawdź znowu mam informacje o naruszonej czujce PIR.

Chciałbym uzyskać coś takiego jak blokowanie tylko tej czujki podczas uzbrajania. Chciałbym, żeby integra informowała mnie podczas uzbrajania o naruszeniu wszystkich czujek poza tym PIR-em przy manipulatorze.
Czy ktoś ma jakieś pomysły?
Z góry dziękuję za pomoc!

Usuń T w wejściu na opcji"Kontr.przy zał.czuw."

nyno
11-06-2009, 10:28
co sadzicie o czeskiej firmie jablotron produkujacej systemy alarmowe ??

pati25
11-06-2009, 11:23
Witam .Prosze o opinie co sadzicie o tym alarmie ?
http://allegro.pl/item654216492_alarm_kpl_satel_ca_10_lcd_8_czujniko w_aqua_plus.html
BARDZO PROSZE O OPINIE :oops:

_ZBYCH_
11-06-2009, 12:17
Myślę ze producent nie przewidział że będziesz montował je w domu, antymasking generalnie ma sens jak czujka jest zasilana ( i ma być zasilana).Powinien wykryć zasłonięcie czujnika na rozbrojonym systemie, jak odłaczysz zasilanie to jest to bez sensu.

Producent jak najbardziej przewidział, że będę montował w domu, a przynajmniej w pomieszczeniach zamkniętych, bo do tego jest ta czujka przewidziana.

Tak czy siak - co z tym faktem zrobić? No i co może być nie tak z SD-3001?
Niepotrzebnie do domu kupiłeś czujkę z antymaskingiem. Trzeba było kupić czujkę Cobalt - ona nie ma antymaskingu. Teraz możesz zrobić trzy rzeczy:
1. Nie podłączać antymaskingu
2. Podłączyć antymasking, ale wejście w centrali zaprogramuj jako 5 - Zwykła
Wówczas po uzbrojeniu systemu (czyli włączeniu zasilania czujek) będziesz miał sygnalizację, że czujka została zamaskowana (w domu, to chyba raczej mało prawdopodobne, aby ktoś Ci zamaskował czujkę :) )
3. Podłączyć czujkę z zasilaniem na stałe (pod warunkiem, że nie siedzisz pół dnia bezpośrednio pod czujką, bo np. jest zamontowana tuż nad sofą w salonie).

Odnośnie sygnalizatora, to nie podałeś żadnych szczegółów, więc jak Ci pomóc? Napisz jak masz ustawione zworki w sygnalizatorze? Jak masz zamontowane w sygnalizatorze rezystory i jakiej wartości? Z których wyjść programowalnych korzystasz i jak dokładnie je zaprogramowałeś?

_ZBYCH_
11-06-2009, 12:52
Witam .Prosze o opinie co sadzicie o tym alarmie ?
http://allegro.pl/item654216492_alarm_kpl_satel_ca_10_lcd_8_czujniko w_aqua_plus.html
BARDZO PROSZE O OPINIE :oops:
Moim zdaniem nie warto już kupować centrali CA10, bo już jest nowsza centrala Versa 10. Jest tańsza i ma większe możliwości (np. 10 wejść na płycie centrali + dodatkowe wejście sabotażu).
Zapewne CA 10 już niebawem pójdzie w odstawkę (tak, jak CA 64 po wejściu Integry).
Ponad to nie zaszkodzi zainwestować w lepsze czujki (bo to podstawa systemu). Dobra czujka, to nie tylko właściwa detekcja intruza, ale brak fałszywych alarmów!
Polecam czujkę Siemens IR120C.
Oczywiście warto też zainwestować w większy akumulator (Europower 17 Ah lub 22 Ah) bo to też bardzo ważny element systemu (szczególnie, jeśli system nie będzie monitorowany).
Jeśli chcesz dokonać zakupów przez internet, to proponuję wysłać zapytania z zestawieniem konkretnego sprzętu do kilku sklepów internetowych.
Tu na forum kolega arm.pl ma sklep internetowy - może zaproponuje Tobie dobrą cenę :)

_ZBYCH_
11-06-2009, 13:02
Chciałbym uruchomić opcję opóźnienia uruchamianą pilotem. Chciałbym też żeby wszystko obsługiwał jeden pilot: brama, garaż, alarm. Mam napęd Faac i bramę Normstahl więc mogę dokupić "radia" jednej lub drugiej firmy (ceny podobne). I teraz powstaje pytanie pod względem bezpieczeństwa, łatwości przechwycenia/zeskanowania kodu itp. - który wybrać? Niby obie firmy mają w opisie "ze zmiennym kodem", ale nie wiem czy to wystarczy i czy trzeba jeszcze na coś zwrócić uwagę. Będę wdzięczny za sugestie.
Poza zmiennym kodem zwróć uwagę na napięcie zasilania odbiornika pilotów, bo większość firm sprzedaje takie odbiorniki zasilanie napięciem 24V lub 230V, a do systemu alarmowego potrzebujesz 12V.
Ponad to zwróć uwagę na sposób szybkiego programowania pilotów.
Mistrzem braku zabezpieczenia przed nieautoryzowanym skopiowaniem pilota jest Hormann. U nich nawet nie trzeba być w zasięgu odbiornika, żeby skopiować pilota (oczywiście trzeba na chwilę pozyskać pilota już zaprogramowanego).
Tak, czy inaczej, niezależnie od firmy, trzeba uważać, komu się daje pilot od bramy (nawet na chwilę) - mam tu na myśli różnych wykonawców, którzy mogą korzystać z pilota do bramy, ale również np. myjnie czy warsztaty samochodowe, w których zostawiamy piloty...

_ZBYCH_
11-06-2009, 13:05
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

odaro
11-06-2009, 18:24
PILNE........PILNE!!!!!

Muszę na jutro rano 7.00 odłączyć manipulator dla tynkarzy.

Jak to zrobić żeby manipulator powisiał sobie kilka dni na kabelku na czas otynkowania ale żeby był alarm. Co zrobić z sabotażem na wkręcie mocującym.

Drugi problem to jak z systemu usunąć jeden kontaktron.

W trakcie tynkowania jedno okno zostało zamurowane, kontaktron został fizycznie odcięty ale centrala cały czas go widzi.

Najlepiej jakby dało się to zrobić za pomocą manipulatora DloadX nie mam nawet jeszcze zainstalowanego na komputerze.

solaris5
11-06-2009, 19:39
PILNE........PILNE!!!!!

Muszę na jutro rano 7.00 odłączyć manipulator dla tynkarzy.

Jak to zrobić żeby manipulator powisiał sobie kilka dni na kabelku na czas otynkowania ale żeby był alarm. Co zrobić z sabotażem na wkręcie mocującym.

Drugi problem to jak z systemu usunąć jeden kontaktron.

W trakcie tynkowania jedno okno zostało zamurowane, kontaktron został fizycznie odcięty ale centrala cały czas go widzi.

Najlepiej jakby dało się to zrobić za pomocą manipulatora DloadX nie mam nawet jeszcze zainstalowanego na komputerze.

Mój wypróbowany w tej sytuacji sposób na manipulator jest taki:

wejdź hasłem instalatora w tryb serwisowy, zdemontuj go, podłóż pod sprężynkę sabotażu wewnątrz sztywną tekturkę "zastępującą ścianę", starannie oklej manipulator folią, tak aby też przytrzymać przewód i zapobiec jego wyrwaniu, wyjdź z trybu serwisowego

Co do kontaktronu to ja bym zmienił to wejście w trybie serwisowym z 4) 2EOL (tak chyba masz) na 0) nieużywana i zapisał zmiany.

Może ktoś bardziej doświadczony, jeszcze przed 7 rano, się odezwie
:D

Witalis
11-06-2009, 23:39
Zamierzam zastosować zasilacz buforowy satela APS-30 (3A) (http://www.satel.pl/pl/product/306/APS-30) do zasilania różnych odbiorników 12V (domofon, oświetlenie nocno-awaryjne itp.) Zasilacz ma doładowywać akumulator żelowy 44Ah (zakładam, że prąd łądujący 1A wydłuży proces ładowania ale będzie ok.)

Moje pytanie: Jak rozumieć zdanie z instrukcji "automatyczne odłączanie w przypadku nadmiernego rozładowania akumulatora" ?
1. Czy po powrocie 230AC (po jego długim braku), kiedy doszło do nadmiernego rozładowania akumulatora, zasilacz nie załączy ładowania?
2. Czy w przypadku normalnej pracy buforowej, kiedy prąd odbiorów wzrośnie powyżej 3A i zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe, dojdzie do "nadmiernego rozładowania akumulatora" i wtedy odbiory zostaną odłączone ? Czy w takim razie po zmniejszeniu się prądu poniżej 3A, układ automatycznie wróci do normalnej pracy buforowej ?

Wiem, że temat trochę odbiega od alarmów ale może ktoś przerabiał już to zagadnienie :o

odaro
11-06-2009, 23:41
[quote=odaro]PILNE........PILNE!!!!!

Mój wypróbowany w tej sytuacji sposób na manipulator jest taki:

wejdź hasłem instalatora w tryb serwisowy, zdemontuj go, podłóż pod sprężynkę sabotażu wewnątrz sztywną tekturkę "zastępującą ścianę", starannie oklej manipulator folią, tak aby też przytrzymać przewód i zapobiec jego wyrwaniu, wyjdź z trybu serwisowego

Co do kontaktronu to ja bym zmienił to wejście w trybie serwisowym z 4) 2EOL (tak chyba masz) na 0) nieużywana i zapisał zmiany.

Może ktoś bardziej doświadczony, jeszcze przed 7 rano, się odezwie
:D

Na szczęście udało się jestem zadowolony bo robiłem to pierwszy raz w życie ale wszystko poszło gładko i bez jakichkolwiek problemów.

Kontaktron wyłączyłem w programie DloadX

Natomiast z manipulatorem natchnąłeś mnie swoim postem i zrobiłem podobnie u siebie.

lakusz
12-06-2009, 20:50
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

jaki ekspander polecasz ?

ar***pl
12-06-2009, 22:28
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

jaki ekspander polecasz ?
Chyba najsensowniejszy jest ,satel LT2 (lub LT1 -tu nie mamy dodatkowych wejść w module), jeśli nie chcesz korzystać z opcji sterowania sms do centrali, jeśli chciałbyć wysterować sms jakieś opcje w centrali to pozostaje GSM4.

Nasz_Dom
13-06-2009, 14:06
....
jaki ekspander polecasz ?
Chyba najsensowniejszy jest ,satel LT2 (lub LT1 -tu nie mamy dodatkowych wejść w module), jeśli nie chcesz korzystać z opcji sterowania sms do centrali, jeśli chciałbyć wysterować sms jakieś opcje w centrali to pozostaje GSM4.

A ktos uzywal tego modulu GSM - dobrze wspolpracuje z INTEGRA - ? :

http://www.kalwero.pl/product_info.php?products_id=12

jest atrakcyjny cenowo.

_ZBYCH_
13-06-2009, 17:09
A ktos uzywal tego modulu GSM - dobrze wspolpracuje z INTEGRA - ? :

http://www.kalwero.pl/product_info.php?products_id=12

jest atrakcyjny cenowo.
Jest atrakcyjny cenowo i nic poza tym :(
Jest to stary model modułu firmy ROPAM (http://www.ropam.com.pl/mgsm20.html)
Wysyła do 4 SMS-ów. Wymaga wolnych czterech wyjść programowalnych.
Jego główną wadą jest to, że współpracuje wyłącznie z telefonem z baterią, którą stale ładuje (co negatywnie wpływa na jej trwałość, ale również zwiększa pobór prądu przez moduł GSM). Przez to nie ma możliwości resetu telefonu w przypadku niestabilnej pracy i zawieszenia się. Ponad to Nokia 5110 współpracująca z tym modułem działa tylko w sieci GSM 900, wiec nie wszędzie może dobrze działać.

Jeśli nie chcesz inwestować w porządny moduł Satela (a warto!), tylko chcesz tańszy moduł do współpracy ze starym telefonem GSM, to proponuję moduły firmy Vidiaq:
1. NV4P (http://www.vidiaq.com.pl/nv40.html) (179 zł) - 4 komunikaty SMS
2. NV3 (http://www.vidiaq.com.pl/nv30.html) (209 zł) - 4 komunikatry SMS + cztery wyjścia sterujące dowolnymi urządzeniami

Te moduły współpracują ze starymi modelami Nokii, ale same zasilają telefon (bez baterii telefonu), więc mogą resetować telefon w przypadku problemów, no i odpada koszt baterii :)

Nasz_Dom
14-06-2009, 11:01
Seredecznie dziekuje za odpowiedz i faktycznie te moduly NV sa ciekawe i zamowie jeden z nich pewnie NV4P bo nie bardzo ma pomysl do czego moge wykorzystac "cztery wyjścia sterujące dowolnymi urządzeniami"? Glowne zadanie jakie chce osiagnac to powiadamianie wiec chyba NV4P wystarczy.

Co jest wazne aby takie modul NV4P podlaczyc samemu do INTEGRA 64 ? Bo w przypadku ROPAM znalazlem opis jak podlaczy do INTEGRY. Znalazlem post w tym watku z kwietnia, ktos pisal ze mial problemy z tym modulem i INTEGRA tzn z falszywymi alarmai via SMS. Moze ktos podzieli sie uwagami jak podlaczyc modul NV4P do INTEGRY. Jak konfigurowac wejscia na NO czy na NC w NV4P?

Opis pewnego problemu z modulem NV4 znalazlem na forum elektroda ale nic wiecej: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1196011.html

wyglada ze NV3 moze byc bardziej praktyczny w uzyciu.

Pozdrawiam

_ZBYCH_
14-06-2009, 20:39
Seredecznie dziekuje za odpowiedz i faktycznie te moduly NV sa ciekawe i zamowie jeden z nich pewnie NV4P bo nie bardzo ma pomysl do czego moge wykorzystac "cztery wyjścia sterujące dowolnymi urządzeniami"? Glowne zadanie jakie chce osiagnac to powiadamianie wiec chyba NV4P wystarczy.

Co jest wazne aby takie modul NV4P podlaczyc samemu do INTEGRA 64 ? Bo w przypadku ROPAM znalazlem opis jak podlaczy do INTEGRY. Znalazlem post w tym watku z kwietnia, ktos pisal ze mial problemy z tym modulem i INTEGRA tzn z falszywymi alarmai via SMS. Moze ktos podzieli sie uwagami jak podlaczyc modul NV4P do INTEGRY. Jak konfigurowac wejscia na NO czy na NC w NV4P?

Opis pewnego problemu z modulem NV4 znalazlem na forum elektroda ale nic wiecej: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1196011.html

wyglada ze NV3 moze byc bardziej praktyczny w uzyciu.

Pozdrawiam
Proponuję jednak, abyś kupił NV3. Zapłacisz trzy dychy więcej, ale i możliwości więcej.
Możesz zdalnie sterować nie tylko dowolnym urządzeniem, ale również funkcjami centrali alarmowej (uzbrajanie, zdalne kasowanie alarmu, zdalne blokowanie wcześniej zaprogramowanych linii, itp.). Możliwości jest naprawdę sporo.
Odnośnie informacji, jak podłączyć moduł GSM do centrali, to zgłoś się, jak już kupisz moduł GSM i określisz swoje potrzeby.

Nasz_Dom
14-06-2009, 21:19
Ok dzieki serdeczne za pomoc wiec decyzja zapadla kupuje NV3, jak skompletuje caly zestaw NV3/Telefon/ Zasilacz dam znac.


Pozdrawiam

Waldek

Witalis
14-06-2009, 21:39
Ok dzieki serdeczne za pomoc wiec decyzja zapadla kupuje NV3, jak skompletuje caly zestaw NV3/Telefon/ Zasilacz dam znac.


Pozdrawiam

Waldek

Jeśli chcesz wcześniej zapoznać się z możliwościami NV3F, to prześlę Ci instrukcję programowania, tylko podaj mi maila na priva.
Niestety, konfigurowanie nie odbywa się przez PC-ta i to jest dość niewygodne. Ale niepodważalnym plusem, jest m.in. niezależne sterowanie czterema wyjściami tylko CLIP-em (ilością "dzwonień") czyli za free (lub SMS-ami)

manieq82
14-06-2009, 22:40
Pomóżcie :(

Padł mi GSM w Interze 128 WRL - mam nadzieje że to tylko jakaś awaria systemowa
Do rzeczy - wcześniej działało super - powiadomienia, sterowanie itd,
Mam tynkarzy na pokładzie....
Chciałem sprawdzić stan i załączyć po ich wyjeździe - nie działa
jak podjechałem to w funkcjach TEST jest poziom sygnału 0.
Resetowałem centralę i nic
Na płycie centrali mryga dioda opisana jako GSM STATUS
http://images47.fotosik.pl/144/b33e7890a311c546m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b33e7890a311c546.html)

mryga chwilę, przestaje na kilka sekund i ponownie daje

Co to może być?
Coś mi fachowcy przebąkiwali że im bezpiecznik wyskoczył... ale centrala zabezpieczona różnicówką i B6 więc chyba....
Pomóżcie proszę

Z góry dzięki

lakusz
15-06-2009, 00:19
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

jaki ekspander polecasz ?
Chyba najsensowniejszy jest ,satel LT2 (lub LT1 -tu nie mamy dodatkowych wejść w module), jeśli nie chcesz korzystać z opcji sterowania sms do centrali, jeśli chciałbyć wysterować sms jakieś opcje w centrali to pozostaje GSM4.

sorki, ale jakoś namotane są te moduły, czy Lt! i Lt2 się czymś jeszcze różnią?
i czym różni się T1 i T2 od siebie i od LT ?

ar***pl
15-06-2009, 00:33
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

jaki ekspander polecasz ?
Chyba najsensowniejszy jest ,satel LT2 (lub LT1 -tu nie mamy dodatkowych wejść w module), jeśli nie chcesz korzystać z opcji sterowania sms do centrali, jeśli chciałbyć wysterować sms jakieś opcje w centrali to pozostaje GSM4.

sorki, ale jakoś namotane są te moduły, czy Lt! i Lt2 się czymś jeszcze różnią?
i czym różni się T1 i T2 od siebie i od LT ?
Lt1 od lt2 rózni się tym że Lt2 posiada dodatkowo 4 wejścia fizyczne a Lt1 nie (dodatkowo LT2 posiada Możliwośc monitoringu po gprs (ale głowy teraz nie dam ) T1 to właściwie konwerter monitoringu na transmisję Gprs/sms (w skrócie przechwytuje raporty z monitoringu telefonicznego centrali i zmienia je na sms (32 rózne sms).T2 natomiast to moduł z 5 wejściami i jednym wyjściem.Co ciekawe wejścia mogą być analogowe.

ar***pl
15-06-2009, 00:35
Ok dzieki serdeczne za pomoc wiec decyzja zapadla kupuje NV3, jak skompletuje caly zestaw NV3/Telefon/ Zasilacz dam znac.


Pozdrawiam

Waldek
A nie lepszy będzie satel T2 ? -ma 5 wejść ,1 wyjście i wbudowany telefon przemysłowy.

p
15-06-2009, 09:48
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

Zaraz, zaraz. Czyli wystarczy że kupię kartę GSM i włożę ją do istniejącego portu w Integrze 64 ? Czy jednak muszę kupić jakiś moduł ?

ar***pl
15-06-2009, 13:09
Witajcie,

mam Integrę 64. Jaki moduł GSM możecie polecić do niej ? Czy najlepiej od Satela czy może być innego producenta ?
Satel umożliwia wysłanie do 64 komunikatów SMS i to bez wykorzystywania wyjść programowalnych, tylko przez komunikator telefoniczny wbudowany w centralę. Możesz otrzymywać komunikaty z nazwą naruszonej czujki, jak również komunikaty o różnych awariach, sabotażach, itp. Tego nie potrafi inny komunikator GSM :)

Zaraz, zaraz. Czyli wystarczy że kupię kartę GSM i włożę ją do istniejącego portu w Integrze 64 ? Czy jednak muszę kupić jakiś moduł ?
Taka opcja istnieje tylko w Integrze 128WRL.Do zwykłej Integry 64 musisz dokupić moduł LT1 naprzykład.

Depi
15-06-2009, 17:09
Niepotrzebnie do domu kupiłeś czujkę z antymaskingiem. Trzeba było kupić czujkę Cobalt - ona nie ma antymaskingu. Teraz możesz zrobić trzy rzeczy:
1. Nie podłączać antymaskingu
2. Podłączyć antymasking, ale wejście w centrali zaprogramuj jako 5 - Zwykła
Wówczas po uzbrojeniu systemu (czyli włączeniu zasilania czujek) będziesz miał sygnalizację, że czujka została zamaskowana (w domu, to chyba raczej mało prawdopodobne, aby ktoś Ci zamaskował czujkę :) )
3. Podłączyć czujkę z zasilaniem na stałe (pod warunkiem, że nie siedzisz pół dnia bezpośrednio pod czujką, bo np. jest zamontowana tuż nad sofą w salonie).

Zacznę od końca -

ad. 3 niestety czujka akurat wisi w salonie, więc zasilanie jej non-stop raczej odpada.

ad. 2 Ale to za każdym razem będzie mnie informowało o naruszeniu, co mnie wybitnie irytuje. Czy jest może sposób zablokowanie TEGO KONKRETNEGO komunikatu?

ad. 1 Czyli co - po prostu odłączyć te zyłe i koniec? Jedynie antymasking przestanie działać?

Mogę jeszcze kupić Cobalta a tę wywalić do garażu - tam mikrofale może nie będą tak przeszkadzać, choć czasem też się siedzi dość długo.



Odnośnie sygnalizatora, to nie podałeś żadnych szczegółów, więc jak Ci pomóc? Napisz jak masz ustawione zworki w sygnalizatorze? Jak masz zamontowane w sygnalizatorze rezystory i jakiej wartości? Z których wyjść programowalnych korzystasz i jak dokładnie je zaprogramowałeś?

Po kolei:
- zworki PLA i PLO zdjęte (czyli piny rozwarte), alarmuja po przejsciu z 0 na 12V
- rezystory 2,2 kOhm wpięte między STA i STO a COM
- na razie tylko chciałem zwykły alarm dać, więc jest tylko OUT5 zaprogramowane jako 1 "alarm włamaniowy".

Dioda miga, więc zasilanie jest...

manieq82
15-06-2009, 17:25
rozwiązałem problem - chyba :roll:
puściłem nowy firmware - flashx
nie pomogło...
dopiero przypadkiem kiedy ruszyłem lekko kabelkiem od antenki zauważyłem 25 % sygnału :)

nie wiem czemu wcześniej działało bez problemu a teraz nagle przestało ale faktem jest iż jak przesunąłem kable do anten (wcześniej lekko się zaplatały między sobą) to mam teraz 50 % i gra :lol:

Jak mocujecie te antenki u siebie - od podłączenia do standardowych uchwytów samych anten jest krótko i trzeba zawijać się z tym kablem
a może podłączyć jedna jakoś z boku :roll:
może jakie zdjęcia macie :)

@Depi - nie pamiętam już ale nie powinny być rezystory 1.1 :roll:

Depi
15-06-2009, 17:32
@Depi - nie pamiętam już ale nie powinny być rezystory 1.1 :roll:

Instrukcja twierdzi, że 2,2... :(

manieq82
15-06-2009, 18:08
yyy no tak :roll:

ale ta PLO chyba założona powinna być ..

jackac
15-06-2009, 19:43
Staram sie przeczytac caly watek zostało mi jeszcze z 25 stron nie mniej dostałem wczoraj wycene alarmu opartego o centrale texecom 832.
Prosze o komentarze. Ceny za szt. netto przed rabatem niby 25%

System alarmowy 32 linie (centrala,akum.18Ah, obudowa) szt. 1 812,00 zł
Klawiatura LED szt. 1 235,00 zł
Klawiatura LCD szt. 1 394,00 zł
Rozszerzenie o 8 linii wewn. szt. 1 99,00 zł
Rozszerzenie o 8 linii zewn. szt. 2 174,00 zł
Sygnalizator zewnętrzny akustyczno - optyczny szt. 1 189,00 zł
Czujnik ruchu PIR procesorowy BOSCH (kompensacja temperatury, analiza pierwszego kroku) szt. 11 113,00 zł
Czujnik ruchu DUALNY PREST (PIR+mikrofala) szt. 2 189,00 zł
Kontaktron (czujnik otwarcia okna) szt. 20 59,00 zł
Czujnik otwarcia bramy garażowej szt. 1 95,00 zł
Czujnik gazu szt. 1 229,00 zł
Czujnik dymu szt. 1 169,00 zł
Czujnik czadu szt. 1 229,00 zł
Dialer GSM szt. 1 290,00 zł
Odbiornik + 2 piloty (uzbrajanie garażu+ przycisk napadowy) szt. 1 169,00 zł
Punkt montażowy (przewód+montaż) szt. 42 49,00 zł
Razem 6500 netto

_ZBYCH_
16-06-2009, 00:34
Zacznę od końca -

ad. 3 niestety czujka akurat wisi w salonie, więc zasilanie jej non-stop raczej odpada.
Bo?
Chyba trochę demonizujesz. Przecież czujka dualna nie działa z mocą magnetronu kuchenki mikrofalowej :wink:
Nie upieczesz się :lol:
Pewnie bardziej szkodliwe działanie ma Twój telefon komórkowy, którego używasz kilka razy dziennie.


ad. 2 Ale to za każdym razem będzie mnie informowało o naruszeniu, co mnie wybitnie irytuje. Czy jest może sposób zablokowanie TEGO KONKRETNEGO komunikatu?
Tak, wyłącz dla tego wejścia opcję "Kontr. przy zał. czuw."


ad. 1 Czyli co - po prostu odłączyć te zyłe i koniec? Jedynie antymasking przestanie działać?
Tak.


Mogę jeszcze kupić Cobalta a tę wywalić do garażu - tam mikrofale może nie będą tak przeszkadzać, choć czasem też się siedzi dość długo.
Nie podłączaj antymaskingu i zostaw ją w salonie. Będzie jak zwykły Cobalt.



Po kolei:
- zworki PLA i PLO zdjęte (czyli piny rozwarte), alarmuja po przejsciu z 0 na 12V
- rezystory 2,2 kOhm wpięte między STA i STO a COM
- na razie tylko chciałem zwykły alarm dać, więc jest tylko OUT5 zaprogramowane jako 1 "alarm włamaniowy".

Dioda miga, więc zasilanie jest...
Źle wpięte rezystory i źle ustawione zworki. Zobacz na rysunek 2 w instrukcji sygnalizatora.

todaks
16-06-2009, 15:22
Staram sie przeczytac caly watek zostało mi jeszcze z 25 stron nie mniej dostałem wczoraj wycene alarmu opartego o centrale texecom 832.
Prosze o komentarze. Ceny za szt. netto przed rabatem niby 25%

System alarmowy 32 linie Razem 6500 netto

Skoro Texacom 832 to centrala może obsłużyć max 32 linie a w Twoim przypadku jest
Bosch 11 szt
Prestige 2 szt
kontaktron 20 szt
garaż 1 szt
dym i pozostałe 3 szt co daje razem 37 szt. A gdzie sabotaże obudowy, sygnalizatora ?
Ja rozumiem jak instalator podaje ceny detaliczne i proponuje rabat lub nie, ale jaki jest sens zawyżać ceny detaliczne i mówić o upustach ?
Klawiatura LCDL (duża ) cena netto detaliczna -370 zł
Klawiatrura LCD cena netto detaliczna -299,00 zł
klawiatura LED16 - 185 zł

angelb
16-06-2009, 17:35
Dostałam właśnie wycenę od firmy ochroniarskiej Solid
proszę znawców co sądzicie o takiej wycenie ile tak naprawdę powinnam zapłacić zeby nieprzepłacić???:

Wariant I ROKONET + kontaktrony
- centrala alarmowa GTX-40 1 szt. 792,00
- moduł rozszerzeń GT-EZ16 1 szt. 242,00
- czujnik PIR KX 15DD 4 szt. 420,00
- czujnik dualny SRDT 3 szt. 561,00
- klawiatura GT LCD 1 szt. 418,00
- sygnalizator TSZ4 1 szt. 158,00
- kontaktron SD-106 11 szt. 484,00

3.075,00 zł + 7% VAT
Razem: 3.290,00 zł

Wariant II – SATEL + kontaktrony
- centrala alarmowa INTEGRA 64 1 szt. 1313,00
- czujnik PIR KX 15DD 4 szt. 420,00
- czujnik dualny SRDT 3 szt. 561,00
- moduł rozszerzeń CA 64E 1 szt. 236,00
- klawiatura KLCD 1 szt. 575,00
- sygnalizator TSZ4 1 szt. 158,00
- kontaktron SD-106 11 szt. 484,00


3.747,00 zł + 7% VAT
Razem: 4.009,00 zł

W CENY WLICZONE ZOSTAŁO OKABLOWANIE
ORAZ ROBOCIZNA
CENY PODLEGAJĄ NEGOCJACJI

Na system alarmowy udzielają 24 –miesięcznej gwarancji

banko
16-06-2009, 18:39
Koniecznie negocjuj skoro cena do negocjacji. Mają z czego opuszczać.
Napewno do wymiany sygnalizator i czujniki pir.
O kontaktronach z tym symbolem nie słyszałem więc się nie wypowiadam.
Jeśli chodzi o czyjniki dualne to trzeba by popatrzeć gdzie będą zamontowane bo potrzfią same siebie zakłócać jeśli nakłada się mikrofala jednego na drugi. A mikrofala potrafi przenikać przez ściany więc może też najbezpieczniej je wymienić na inne. Jeśli Satel to satela jeśli Risco to czemu nie Risco oba są O.K.
Tutaj na forum są polecanu piry Simensa, ale boję się nawet pomyśleć o cenie jaką Ci mógłby zaproponować handlowiec za takowe skoro za Pyronixa tyle zawołał.
Niech poprawi ofertę i negocjuj cenę. :-)

ar***pl
16-06-2009, 21:30
Dostałam właśnie wycenę od firmy ochroniarskiej Solid
proszę znawców co sądzicie o takiej wycenie ile tak naprawdę powinnam zapłacić zeby nieprzepłacić???:

Wariant I ROKONET + kontaktrony
- centrala alarmowa GTX-40 1 szt. 792,00
- moduł rozszerzeń GT-EZ16 1 szt. 242,00
- czujnik PIR KX 15DD 4 szt. 420,00
- czujnik dualny SRDT 3 szt. 561,00
- klawiatura GT LCD 1 szt. 418,00
- sygnalizator TSZ4 1 szt. 158,00
- kontaktron SD-106 11 szt. 484,00

3.075,00 zł + 7% VAT
Razem: 3.290,00 zł

Wariant II – SATEL + kontaktrony
- centrala alarmowa INTEGRA 64 1 szt. 1313,00
- czujnik PIR KX 15DD 4 szt. 420,00
- czujnik dualny SRDT 3 szt. 561,00
- moduł rozszerzeń CA 64E 1 szt. 236,00
- klawiatura KLCD 1 szt. 575,00
- sygnalizator TSZ4 1 szt. 158,00
- kontaktron SD-106 11 szt. 484,00


3.747,00 zł + 7% VAT
Razem: 4.009,00 zł

W CENY WLICZONE ZOSTAŁO OKABLOWANIE
ORAZ ROBOCIZNA
CENY PODLEGAJĄ NEGOCJACJI

Na system alarmowy udzielają 24 –miesięcznej gwarancji
Wariant 1 odrzuciłbym natychmiast gtx-40 to centrala niby Rokoneta ale nie do końca, jak się zwinie znowu importer tak jak było w przypadku Napco zostaniesz na lodzie , Satel to zawsze satel .
Kontraktrony Sunwawe sd-106 to jedne z bardziej obleśnych kontraktronów , mają już wlutowane kabelki i są napowierzchniowe więc wszystko będzie widać , spróbuj na nich wymóc montaż kontraktronów wpuszczanych.Pozatym czujniki tez bym zmienił ,klawiatura będzie tylko w wejściu? Dom masz piętrowy?
Zawsze mnie ciekawi dlaczego oni wystawiają faktury na vat 7% a w skarbowym twierdzą że tak nie można.?

jackac
16-06-2009, 21:53
Staram sie przeczytac caly watek zostało mi jeszcze z 25 stron nie mniej dostałem wczoraj wycene alarmu opartego o centrale texecom 832.
Prosze o komentarze. Ceny za szt. netto przed rabatem niby 25%

System alarmowy 32 linie Razem 6500 netto

Skoro Texacom 832 to centrala może obsłużyć max 32 linie a w Twoim przypadku jest
Bosch 11 szt
Prestige 2 szt
kontaktron 20 szt
garaż 1 szt
dym i pozostałe 3 szt co daje razem 37 szt. A gdzie sabotaże obudowy, sygnalizatora ?
Ja rozumiem jak instalator podaje ceny detaliczne i proponuje rabat lub nie, ale jaki jest sens zawyżać ceny detaliczne i mówić o upustach ?
Klawiatura LCDL (duża ) cena netto detaliczna -370 zł
Klawiatrura LCD cena netto detaliczna -299,00 zł
klawiatura LED16 - 185 zł

Nie mam pojęcia o alarmach, ale tez mi sie wydawalo ze troche za malo jest wejsc. Gosc stwierdzil ze kontaktrony z jednego pomieszczenia mozna polaczyc. Ignorant oczywiscie.

Jak tutaj pisaliście jedna czujka jedna linia. O dobrego montera nie łatwo :(

todaks
16-06-2009, 22:12
Zawsze mnie ciekawi dlaczego oni wystawiają faktury na vat 7% a w skarbowym twierdzą że tak nie można.?[/quote]

ARM - proponuję proste rozwiązanie . Złóż zapytanie do swojego US w uzasadnieniu napisz że uważasz iż taka usługa powinna byc obłożona stawką Vat 7% a jednym z faktów które potwierdzaja Twoją tezę jest fakt że firma ".........." też taką stosuje . Oczywiście uzasadnienie musi zawierać również kwestie prawne .

todaks
16-06-2009, 22:23
Z powodu wielu pytań kierowanych do mnie chciałem przekazać dwie ważne informacje dotyczące instalacji elektrycznej przy planowaniu wykorzystania systemu "NEXO"
1. W Każdy wyłącznik oświetlenia w którym przewidujemy założenie regulatora ( ściemniacza) należy doprowadzić dodatkowo przewód N
2. Do każdego gniazda lub wyłącznika który mamy zamiar sterować z systemu NEXO należy doprowadzić przewód magistrali ( skrętka UTP).
Należy pamiętać że jedna karta TUKAN może obsłużyć 32 moduły . kart w systemie może być cztery.

I na koniec odpowiedź na częste pytanie . Jako miernik światła można zastosować zwykły fotorezystor. Rozwiązanie tanie ale wymaga trochę zachodu by dokonać kalibracji .

angelb
16-06-2009, 22:30
Wariant 1 odrzuciłbym natychmiast gtx-40 to centrala niby Rokoneta ale nie do końca, jak się zwinie znowu importer tak jak było w przypadku Napco zostaniesz na lodzie , Satel to zawsze satel .
Kontraktrony Sunwawe sd-106 to jedne z bardziej obleśnych kontraktronów , mają już wlutowane kabelki i są napowierzchniowe więc wszystko będzie widać , spróbuj na nich wymóc montaż kontraktronów wpuszczanych.Pozatym czujniki tez bym zmienił ,klawiatura będzie tylko w wejściu? Dom masz piętrowy?
Zawsze mnie ciekawi dlaczego oni wystawiają faktury na vat 7% a w skarbowym twierdzą że tak nie można.?

Czyli tylko Satel jest godny polecenia-o kontraktrony wpuszczane oczywiscie zagadam a jakie czujki bys polecił???Domek bedzie z poddaszem uzytkowym wiec jeden panel przy wejsciu a drugi zaproponowano przy schodach-tak zeby w czasie nocy kiedy spimy na gorze mozna bylomiec dol wlaczony alarm

ar***pl
16-06-2009, 23:24
Wariant 1 odrzuciłbym natychmiast gtx-40 to centrala niby Rokoneta ale nie do końca, jak się zwinie znowu importer tak jak było w przypadku Napco zostaniesz na lodzie , Satel to zawsze satel .
Kontraktrony Sunwawe sd-106 to jedne z bardziej obleśnych kontraktronów , mają już wlutowane kabelki i są napowierzchniowe więc wszystko będzie widać , spróbuj na nich wymóc montaż kontraktronów wpuszczanych.Pozatym czujniki tez bym zmienił ,klawiatura będzie tylko w wejściu? Dom masz piętrowy?
Zawsze mnie ciekawi dlaczego oni wystawiają faktury na vat 7% a w skarbowym twierdzą że tak nie można.?

Czyli tylko Satel jest godny polecenia-o kontraktrony wpuszczane oczywiscie zagadam a jakie czujki bys polecił???Domek bedzie z poddaszem uzytkowym wiec jeden panel przy wejsciu a drugi zaproponowano przy schodach-tak zeby w czasie nocy kiedy spimy na gorze mozna bylomiec dol wlaczony alarm
z czujników polecam Siemens Ir 120c , ale ostatnio zdrożały (kurs Euro) , zupełnie przyzwoita jest również czujka satela Ivory.(chociaz to nowość i czas pokaże)

odaro
16-06-2009, 23:40
Chcę jeszcze raz poruszyć temat rezystorów.

Rok temu dałem sobie wmówić instalatorowi że do kontaktronów nie zamontuje rezystorów przy kontaktronie bo rezystor może się spalić a wtedy wymiana takiego rezystora to wykuwanie parapetu czyli wielka demolka.

Mam jeszcze szanse dolutować na nowo rezystory ale czy rzeczywiście jest takie ryzyko że rezystor się spali albo przestanie działać i trzeba go wymienić.

A może montujcie tak rezystory że można je razie czego łatwo wymienić bez niszczenia nowych parapetów.

solaris5
17-06-2009, 08:13
Chcę jeszcze raz poruszyć temat rezystorów.
Rok temu dałem sobie wmówić instalatorowi że do kontaktronów nie zamontuje rezystorów przy kontaktronie bo rezystor może się spalić a wtedy wymiana takiego rezystora to wykuwanie parapetu czyli wielka demolka.
Mam jeszcze szanse dolutować na nowo rezystory ale czy rzeczywiście jest takie ryzyko że rezystor się spali albo przestanie działać i trzeba go wymienić.

Spali się, hmmm :o :lol:



A może montujcie tak rezystory że można je razie czego łatwo wymienić bez niszczenia nowych parapetów.
Pewnie, zawsze coś może przestać działać, choć pewnie prędzej sam kontaktron.
Na 7 stronie tego wątku _ZBYCH_ pisał szczegółowo jak zainstalować kontaktron, tak żeby rezystory pozostały w profilu okna. Jak dasz przewód z zapasem, to będzie można wyciągnąć szczypcami kontaktron z profilu okna i ewentualnie go wymienić (chyba za często to się nie przyda ) :wink: no i ewentualnie te spalone :roll: rezystory.

OGC
17-06-2009, 09:41
Rok temu dałem sobie wmówić instalatorowi że do kontaktronów nie zamontuje rezystorów przy kontaktronie bo rezystor może się spalić ....
Mam lekarstwo na "palące" się rezystory dla tego instalatora :lol:
Niech stosuje takie rezystory:
http://www.nowyelektronik.pl/opisy/71847.jpg
To są rezystory dużej mocy - nie powinny się spalić :lol:
Jedyna wada tego rozwiązania to ich wielkość :cry:
Ale zawsze można na ramach okiennych jakieś fajne obudowy pomontować ...

solaris5
17-06-2009, 09:55
To są rezystory dużej mocy - nie powinny się spalić :lol:
Jedyna wada tego rozwiązania to ich wielkość :cry:
Ale zawsze można na ramach okiennych jakieś fajne obudowy pomontować ...

Przyznam się, że odpowiadając na poprzedni post stanęły mi przed oczyma właśnie takie "rezystorki" :lol: , ale żeby już nie zaśmiecać wątku proponuję założyć nowy:

Najlepsze teksty handlowców i "fachowców" w SSWIN.

Całkiem serio. Byłoby to coś w formie listy z komentarzami fachowców, tych bez "" - widzę 2 korzyści - pierwsza = edukacyjna dla inwestorów, żeby mieli przygotowane odpowiedzi, wskazujące, że jeleni trzeba szukać na innym rykowisku, druga = humerska dla znających się na rzeczy :P

ar***pl
17-06-2009, 10:10
Rok temu dałem sobie wmówić instalatorowi że do kontaktronów nie zamontuje rezystorów przy kontaktronie bo rezystor może się spalić ....
Mam lekarstwo na "palące" się rezystory dla tego instalatora :lol:
Niech stosuje takie rezystory:
http://www.nowyelektronik.pl/opisy/71847.jpg
To są rezystory dużej mocy - nie powinny się spalić :lol:
Jedyna wada tego rozwiązania to ich wielkość :cry:
Ale zawsze można na ramach okiennych jakieś fajne obudowy pomontować ...
Ale obudowy muszą być wodoszczelne , czasmi się woda z okien skrapla :lol:
A tak serio to zastanawiałbym się nad możłiwośćią przepalenia takiego rezystora kiedy przechodziłyby przez niego jakieś większe prądy a tu mamy do czynienia z mnimalnymi przepływami.Szybciej się chyba ukruszy.

odaro
17-06-2009, 10:28
To są rezystory dużej mocy - nie powinny się spalić :lol:
Jedyna wada tego rozwiązania to ich wielkość :cry:
Ale zawsze można na ramach okiennych jakieś fajne obudowy pomontować ...

Przyznam się, że odpowiadając na poprzedni post stanęły mi przed oczyma właśnie takie "rezystorki" :lol: , ale żeby już nie zaśmiecać wątku proponuję założyć nowy:

Najlepsze teksty handlowców i "fachowców" w SSWIN.

Całkiem serio. Byłoby to coś w formie listy z komentarzami fachowców, tych bez "" - widzę 2 korzyści - pierwsza = edukacyjna dla inwestorów, żeby mieli przygotowane odpowiedzi, wskazujące, że jeleni trzeba szukać na innym rykowisku, druga = humerska dla znających się na rzeczy :P


Jestem jak najbardziej za tylko jak to technicznie zrobić aby to było wszystko w jednym miejscu w tym wątku.

A z instalatorem się już pożegnałem muszę się tylko teraz lutować takie cienkie
kabelki :lol:

Może jeszcze możecie mi poradzić gdzie tak na szybko można kupić w Warszawie rezystory i jakie rezystory do kontaktronów lub jakiś sklep internetowy. Potrzebuje kupić do soboty.

Depi
17-06-2009, 10:34
Chyba trochę demonizujesz. Przecież czujka dualna nie działa z mocą magnetronu kuchenki mikrofalowej :wink:
Nie upieczesz się :lol:
Pewnie bardziej szkodliwe działanie ma Twój telefon komórkowy, którego używasz kilka razy dziennie.

Może i tak, ale po co sobie jeszcze dodawać? Wolałbym tego uniknąć. Chyba nie bez powodu zasila się takie czujki tylko w czuwaniu.


Tak, wyłącz dla tego wejścia opcję "Kontr. przy zał. czuw."

O. I to brzmi jak niezłe rozwiązanie bowiem:



ad. 1 Czyli co - po prostu odłączyć te zyłe i koniec? Jedynie antymasking przestanie działać? Tak.
Nie podłączaj antymaskingu i zostaw ją w salonie. Będzie jak zwykły Cobalt.


No właśnie dupa. Odpiąłem obie linie WRN, wyłączyłem w DloadX linie (brak czujki) i big kaka - druga linia (ta właściwa, 2EOL) zgłasza non-stop naruszenie. Chyba pozostaje więc pogodzenie się z tym i zablokowanie tylko komunikatu. Jeszcze tylko sprawdze, czy mimo tego poprawnie wszczyna alarm.



Źle wpięte rezystory i źle ustawione zworki. Zobacz na rysunek 2 w instrukcji sygnalizatora.

Wielkie dzięki, muchos gratias, spasiba balszoje!. Wyje jak skurczysyn :) A propos to czy jest to w jakiś sposób niewskazane, żeby podłączać kilka linii pod jedno wyjście? Jakos mi szkoda marnować np. 2 wyjścia na sygnalizator, jak to ma działac łacznie. STO i STA wpiąłem w jedno wyjścia z jednym rezystorem - źle? :oops:

ar***pl
17-06-2009, 11:03
To są rezystory dużej mocy - nie powinny się spalić :lol:
Jedyna wada tego rozwiązania to ich wielkość :cry:
Ale zawsze można na ramach okiennych jakieś fajne obudowy pomontować ...

Przyznam się, że odpowiadając na poprzedni post stanęły mi przed oczyma właśnie takie "rezystorki" :lol: , ale żeby już nie zaśmiecać wątku proponuję założyć nowy:

Najlepsze teksty handlowców i "fachowców" w SSWIN.

Całkiem serio. Byłoby to coś w formie listy z komentarzami fachowców, tych bez "" - widzę 2 korzyści - pierwsza = edukacyjna dla inwestorów, żeby mieli przygotowane odpowiedzi, wskazujące, że jeleni trzeba szukać na innym rykowisku, druga = humerska dla znających się na rzeczy :P


Jestem jak najbardziej za tylko jak to technicznie zrobić aby to było wszystko w jednym miejscu w tym wątku.

A z instalatorem się już pożegnałem muszę się tylko teraz lutować takie cienkie
kabelki :lol:

Może jeszcze możecie mi poradzić gdzie tak na szybko można kupić w Warszawie rezystory i jakie rezystory do kontaktronów lub jakiś sklep internetowy. Potrzebuje kupić do soboty.
Najszybciej kupisz na giełdzie pod alejami niepodległości.Jak chcesz to możesz dostać je ode mnie jaki ci sie opłaci przyjechać.Rezystory do konfiguracji Deol 1,1K

Deamos
17-06-2009, 11:47
Może jeszcze możecie mi poradzić gdzie tak na szybko można kupić w Warszawie rezystory i jakie rezystory do kontaktronów lub jakiś sklep internetowy. Potrzebuje kupić do soboty.
http://sklep.avt.pl/f/pl/contact.html

odaro
17-06-2009, 12:05
[quote=odaro]


Najszybciej kupisz na giełdzie pod alejami niepodległości.Jak chcesz to możesz dostać je ode mnie jaki ci sie opłaci przyjechać.Rezystory do konfiguracji Deol 1,1K

Napisałem na priva.

odaro
18-06-2009, 21:31
Najszybciej kupisz na giełdzie pod alejami niepodległości.Jak chcesz to możesz dostać je ode mnie jaki ci sie opłaci przyjechać.Rezystory do konfiguracji Deol 1,1K

Dzięki arm.pl za chęć pomocy kupiłem dzisiaj pod alejami niepodległości
o mocy 0.6W. Miałem do wyboru 0,6 W , 2W i 5W :)

Tylko teraz zauważyłem że nie zapytałem o to czy są do konfiguracji DEOL.

Ma to jakieś znaczenie?

_ZBYCH_
18-06-2009, 22:32
Dzięki arm.pl za chęć pomocy kupiłem dzisiaj pod alejami niepodległości
o mocy 0.6W. Miałem do wyboru 0,6 W , 2W i 5W :)

Tylko teraz zauważyłem że nie zapytałem o to czy są do konfiguracji DEOL.

Ma to jakieś znaczenie?
Nie ma znaczenia :)
Konfiguracja 2EOL, to po prostu dwa rezystory. Schemat podłączenia dwóch rezystorów do kontaktronu znajdziesz w tym wątku :)

kolorado
19-06-2009, 16:50
np. na stronie 90 :)

pam
19-06-2009, 18:05
Czy mogę w jakiś sposób skasować komunikat w Satelu: był sabotaż wezwij serwis. Przy malowaniu odkręciłem obudowę czujki CO i mam teraz take jajo.

pstryczek_elektryczek
19-06-2009, 18:12
Czy mogę w jakiś sposób skasować komunikat w Satelu: był sabotaż wezwij serwis. Przy malowaniu odkręciłem obudowę czujki CO i mam teraz take jajo.
Poprzez wejście w tryb serwisowy

kolorado
19-06-2009, 21:51
To ja mam takie dodatkowe pytanie:
- przez przypadek włączyłem centralkę z odłączoną klawiaturą, no i oczywiście sabotaż; niestety nie dało się wejść w tryb serwisowy z klawiatury, trzeba było z kołków. Czy to dlatego, że była to jedyna klawiatura i ona wywołała sabotaż? Czy w przypadku właśnie czujki, albo posiadania drugiej, "sprawnej" klawiatury można spokojnie wejść w tryb serwisowy bez kołków?

szafa
20-06-2009, 19:35
Zaczynam przymiarki do systemu alarmowego który planuję wykonać sam. Myślę ze rozpocznę od zapoznania się z tym "opasłym" wątkiem a potem przyjdzie czas na pytania ...

kenji
21-06-2009, 19:02
Witam

Mam problem z podłączeniem sygnalizatora akustycznego do Integry.

Dostałem jakąś chińszyznę i mam zagwostkę jak to podłączyć. Po otwarciu obudowy sygnalizatora mam takie styki


Syrena * *
Tamper * *
LED * *
Stroboskop * *


* gwiazdki oznaczają liczbę zacisków.
Jak to podłączyć pod Integrę?

odaro
21-06-2009, 21:56
Będę pierwszy raz samodzielnie lutował kontaktrony z na lini parametrycznej z rezystorami czy ktoś łopatologicznie napisałby mi jak należy prawidłowo polutować kabelki z rezystorami.

Mam taką sytuację ma do skrzynki roletowej RKS gdzie jeszcze nie ma rolet wpuszczony YTDY 10x0.5 bo kontaktrony będą instalowane na gorze ramy okiennej.

Nie wiem jak to połączyć jak mam okno dwuskrzydłowe czyli jak będą 2 kontakrony na jednej lini bo jeszcze chcę resztę przewodów wykorzystać pod czujkę inercyjną. Mam nadzieje że 10x wystarczy na to wszystko.

solaris5
22-06-2009, 06:59
Będę pierwszy raz samodzielnie lutował kontaktrony z na lini parametrycznej z rezystorami czy ktoś łopatologicznie napisałby mi jak należy prawidłowo polutować kabelki z rezystorami.

Mam taką sytuację ma do skrzynki roletowej RKS gdzie jeszcze nie ma rolet wpuszczony YTDY 10x0.5 bo kontaktrony będą instalowane na gorze ramy okiennej.

Nie wiem jak to połączyć jak mam okno dwuskrzydłowe czyli jak będą 2 kontakrony na jednej lini bo jeszcze chcę resztę przewodów wykorzystać pod czujkę inercyjną. Mam nadzieje że 10x wystarczy na to wszystko.

Schemat masz na 10 stronie tego wątku w poście _ZBYCH_`a

Kabelki - kontaktrony wg powyższego schematu zajmą 2 żyły, czujka inercyjna 4 żyły (2 linia dozorowa 2EOL/NC, 2 zasilanie), więc masz jeszcze niezły zapas :)

Paweł Irek
22-06-2009, 10:04
hmm...

Aż, przydało by się zrobić spis treści do tego wątku... Tak na okoliczność 100 podstrony!

szafa
22-06-2009, 10:06
albo skrócony FAQ biorąc pod uwagę ze wiele załączonych grafik już się nie wyświetla

_ZBYCH_
22-06-2009, 20:26
hmm...

Aż, przydało by się zrobić spis treści do tego wątku... Tak na okoliczność 100 podstrony!


albo skrócony FAQ biorąc pod uwagę ze wiele załączonych grafik już się nie wyświetla

No to mamy dwóch chętnych do zrobienia spisu treści i FAQ :wink: :lol:

pam
22-06-2009, 23:10
Czy mogę w jakiś sposób skasować komunikat w Satelu: był sabotaż wezwij serwis. Przy malowaniu odkręciłem obudowę czujki CO i mam teraz take jajo.
Poprzez wejście w tryb serwisowy

Dzięki, musiałem jeszcze tylko zadzwonić po kod serwisowy, ale skasowane. :lol:

krzychopak
23-06-2009, 09:40
Witam speców!

Mam następującą prośbę i pytanie - jak skonfigurować/podłączyć zdarzenia braku/powrotu 230V, braku/powrotu zasilania awaryjnego - do zewn. modułu GSM Vidiaq'a - na potrzeby agencji ochrony?
Mam Versę 10, jedno wolne wyjście, we i wy w module GSM. Może brak 230V poprowadzić bezpośrednio z rozdzielni na moduł GSM? Jak? Pomóżcie...

Paweł Irek
23-06-2009, 16:09
hmm...

Aż, przydało by się zrobić spis treści do tego wątku... Tak na okoliczność 100 podstrony!

No to mamy dwóch chętnych do zrobienia spisu treści i FAQ :wink: :lol:

Pewnie czemu nie... Jak wątek wskoczy na setkę to mogę sobie tam zagospodarować posta i systematycznie go uzupełniać w kwestii spisu treści.

Może w ten sposób Zbychu łaskawym okiem spojrzy na moją robotę, no i znajdzie trochę więcej czasu na nowinki techniczne. :D

kolorado
24-06-2009, 12:08
To ja mam takie dodatkowe pytanie:
- przez przypadek włączyłem centralkę z odłączoną klawiaturą, no i oczywiście sabotaż; niestety nie dało się wejść w tryb serwisowy z klawiatury, trzeba było z kołków. Czy to dlatego, że była to jedyna klawiatura i ona wywołała sabotaż? Czy w przypadku właśnie czujki, albo posiadania drugiej, "sprawnej" klawiatury można spokojnie wejść w tryb serwisowy bez kołków?

To jak z tym trybem serwisowym?

I dodatkowe pytanie: jakich wkrętów (jak długich) używacie do mocowania czujek do ramy okna PCV? Mają się trzymać tylko plastikowej ramy, czy dochodzić też do stalowego wzmocnienia?

Z góry dzięki.

kadbra
24-06-2009, 18:32
Co należy ustawić w Dloadx (Integra), aby podczas załączania alarmu było sprawdzane czy dane wejście jest naruszone i jeżeli występuje taki przypadek to taka informacja byłaby wyświetlana na manipulatorze. Mam odznaczone dla poszczególnych wejść „kontrola przy załączeniu czuwania”. W tej chwili sytuacja jest taka, że w przypadku naruszenia po odliczeniu czasu następuje wszczęcie alarmu bez żadnego ostrzeżenia. Wcześniej wszystkie naruszenia były sygnalizowane. Problemy pojawiły się z chwilą wprowadzenia stref zależnych typu OR.

lukasz-s
24-06-2009, 22:18
Jak sprawdzić czy instalator rzeczywiście mi zamontował 2 rezystory. Czy jeśli w systemie wszystkie linie są 2EOL/NC i system działa OK to znaczy, że jest dobrze. Jakiś sposób na sprawdzenie?
Jedna czujka PIR kilka razy wywołała fałszywy alarm. Jak rozumiem przyczyną może być sama czujka, coś nie tak z kabelkami, ew. rzeczywiście coś się koło niej rusza (mało prawdopodobne, ale jest taka możliwość, mniejsza o to dlaczego). Myślę jak sprawdzić gdzie jest przyczyna. Wpadłem na taki pomysł zasłonię ją czymś i będę uruchamiać system. Jak się wzbudzi znaczy sama czujka lub kable, i co dalej - może np. zamienić 2 czujki i wtedy potestować.

ar***pl
25-06-2009, 01:15
Jak sprawdzić czy instalator rzeczywiście mi zamontował 2 rezystory. Czy jeśli w systemie wszystkie linie są 2EOL/NC i system działa OK to znaczy, że jest dobrze. Jakiś sposób na sprawdzenie?
Jedna czujka PIR kilka razy wywołała fałszywy alarm. Jak rozumiem przyczyną może być sama czujka, coś nie tak z kabelkami, ew. rzeczywiście coś się koło niej rusza (mało prawdopodobne, ale jest taka możliwość, mniejsza o to dlaczego). Myślę jak sprawdzić gdzie jest przyczyna. Wpadłem na taki pomysł zasłonię ją czymś i będę uruchamiać system. Jak się wzbudzi znaczy sama czujka lub kable, i co dalej - może np. zamienić 2 czujki i wtedy potestować.
Najprościej otworzyc czujnik i zobaczyć czy są rezystory.

rabpit
26-06-2009, 23:02
Witam piszę pracę magisterską o systemach bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych i jako część praktyczną potrzebuję przygotować projekt systemu bezpieczeństwa w budynku inteligentnym wraz z wizualizacją. Jako, że na mojej uczelni i kierunku nie mieliśmy raczej nic wspólnego z tego typu systemami ani w ogóle z automatyką budynku, zwracam się z gorącą prośbą o pomoc przy wykonaniu części projektowej. Niestety moja promotorka także nie bardzo jest zorientowana w automatyce budynku nie mówiąc już o programowaniu. Jeśli chodzi o literaturę jaką posiadam jest to:
Budynek inteligentny tom I i II Niezabitowskiej i Mikulika (jednak nie ma tam nic o projektowaniu systemów), posiadam kilka artykułów o sieciach LonWorks i KNX/EIB, jednak ze względu na to że projekt dotyczy niedużego budynku mieszkalnego wolałbym nie wykonywać systemu w technologii LonWorks, zresztą nie zrozumiałej dla mnie, natomiast z tego ci dowiedziałem się do tej pory KNX/EIB nie nadaje się do wykonywania systemów alarmowych w oparciu o tę technologię.
Wstępne założenia projektowe już mam, w skład systemu bezp. wchodzić ma system SSWN, SSP i CCTV, z czego najbardziej rozbudowany będzie system SSWN, na który składać miałyby się:
pasywne czujniki podczerwieni w każdym z pomieszczeń i dualna czujka ruchu w garażu, czujniki stłuczenia szyby w pomieszczeniach z oknami. Dodatkowym zabezpieczeniem są rolety zewnętrzne antywłamaniowe wyposażone w czujki rozwarciowe (????nie jestem pewien jaka jest poprawna nazwa czujek i czy nie mogą to być czujki magnetyczne kontaktrony, proszę o pomoc w tej kwestii ???). Sterowanie roletami odbywało się będzie za pomocą alarmu, w ten sposób że jego uzbrojenie powoduje opuszczenie rolet. Na drzwiach wejściowych i bramie garażowej umieszczone będą kontaktrony alarmujące o otwarciu bramy i drzwi.
System SSP byłby wyposażony w czujki dymu w pokojach (nie wiem czy jest sens umieszczać czujniki w łazienkach), oraz czujkę CO w garażu, a także dwie czujki gazu, jedną w kuchni i drugą w kotłowni. Chciałbym aby w przypadku wykrycia ulatniającego się gazu była możliwość odcięcia do budynku jego dopływu, poprzez sterowanie pracą elektrozaworu. W przypadku wykrycia czadu w garażu system powinien sterować klapami wentylacyjnymi umieszczonymi w dachu pomieszcania.
Co do systemu CCTV to nie mam zielonego pojęcia czy w domu jednorodzinnym jest sens takowy system stosować, ani w jakich miejscach rozmieścić kamery. Myślałem o kamerach na zewnątrz budynku monitorujących posesję, i swoim polem widzenia obejmujących okna i drzwi główne oraz bramę garażową i jednej kamerze bezpośrednio przed wejściem, aby można było zobaczyć kto „nas odwiedza”. W przypadku kamer zewnętrznych zapis zdarzeń następowałby w momencie wykrycia ruchu przez kamerę wyposażoną w czujkę ruchu przez okres jego trwania a także do 5min po jego ustąpieniu. Podgląd z kamer możliwy miałby być na telewizorach w budynku, a także w stacji operatorskiej (komputerze PC).
Chciałbym też aby system w przypadku stanu alarmowego informował o jego rodzaju (pożarowy, lub włamaniowy) właściciela poprzez komunikaty tekstowe i głosowe na jego telefon komórkowy, a dodatkowo wysyłał informację do służb ochroniarskich w przypadku alarmu podsystemu SSWN i do straży pożarnej dla alarmów podsystemu SSP.
Nurtuje mnie kwestia integracji systemów, tego czy system SSWN i SSP mogą posiadać wspólną centralę alarmową czy jednak centrale muszą być oddzielne, a jeśli tak to w jaki sposób zintegrować systemy aby możliwe było sterownie ich pracą z jednej stacji operatorskiej (komputera PC). Interesuje mnie takie rozwiązanie aby oprócz komputera stacji operatorskiej dodatkowo możliwe było połączenie internetowe LAN umożliwiające podgląd obrazu z kamer i stanu pracy systemów oraz poszczególnych czujek z poprzez internet dowolnego miejsca na świecie.
Prosiłbym o wskazówki co do standardu w jakim wykonać projekt i aplikacji w której mógłbym wykonać wizualizację, generalnie interesują mnie wszelkie porady od osób obeznanych w temacie.
Czy znajdzie się jakaś osoba chcąca pomóc i pokierować mnie w temacie? W wakacje jestem w Warszawie dlatego tym lepiej gdyby był to ktoś z warszawy kto zapoznałby mnie z projektowaniem instalacji alarmowych. Na koniec podaję nr gg 7586606

lukasz-s
27-06-2009, 00:13
Jak sprawdzić czy instalator rzeczywiście mi zamontował 2 rezystory. Czy jeśli w systemie wszystkie linie są 2EOL/NC i system działa OK to znaczy, że jest dobrze. Jakiś sposób na sprawdzenie?

Najprościej otworzyć czujnik i zobaczyć czy są rezystory.
Czyli rozumiem, że mam teraz każdą czujkę otwierac i i każdy kontaktron wyciągać z okna i sprawdzać? Może jest jednak jakiś prostszy sposób?

PavvelB
27-06-2009, 11:34
Przy kontaktronach wystarczy odpiąć linię od centralki i zmierzyć omomierzem jej oporność przy zamkniętym i otwartym oknie.
Przy innych czujkach też można mierzyć oporność, tylko trzeba zostawić podłączone zasilanie czujki. Może się okazać że łatwiej będzie otworzyć czujkę i zerknąć do środka.

kulca
27-06-2009, 16:42
Witam piszę pracę magisterską o systemach bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych i jako część praktyczną potrzebuję przygotować projekt systemu bezpieczeństwa w budynku inteligentnym wraz z wizualizacją. Jako, że na mojej uczelni i kierunku nie mieliśmy raczej nic wspólnego z tego typu systemami ani w ogóle z automatyką budynku, zwracam się z gorącą prośbą o pomoc przy wykonaniu części projektowej. Niestety moja promotorka także nie bardzo jest zorientowana w automatyce budynku nie mówiąc już o programowaniu. Jeśli chodzi o literaturę jaką posiadam jest to:
Budynek inteligentny tom I i II Niezabitowskiej i Mikulika (jednak nie ma tam nic o projektowaniu systemów), posiadam kilka artykułów o sieciach LonWorks i KNX/EIB, jednak ze względu na to że projekt dotyczy niedużego budynku mieszkalnego wolałbym nie wykonywać systemu w technologii LonWorks, zresztą nie zrozumiałej dla mnie, natomiast z tego ci dowiedziałem się do tej pory KNX/EIB nie nadaje się do wykonywania systemów alarmowych w oparciu o tę technologię.
Wstępne założenia projektowe już mam, w skład systemu bezp. wchodzić ma system SSWN, SSP i CCTV, z czego najbardziej rozbudowany będzie system SSWN, na który składać miałyby się:
pasywne czujniki podczerwieni w każdym z pomieszczeń i dualna czujka ruchu w garażu, czujniki stłuczenia szyby w pomieszczeniach z oknami. Dodatkowym zabezpieczeniem są rolety zewnętrzne antywłamaniowe wyposażone w czujki rozwarciowe (????nie jestem pewien jaka jest poprawna nazwa czujek i czy nie mogą to być czujki magnetyczne kontaktrony, proszę o pomoc w tej kwestii ???). Sterowanie roletami odbywało się będzie za pomocą alarmu, w ten sposób że jego uzbrojenie powoduje opuszczenie rolet. Na drzwiach wejściowych i bramie garażowej umieszczone będą kontaktrony alarmujące o otwarciu bramy i drzwi.
System SSP byłby wyposażony w czujki dymu w pokojach (nie wiem czy jest sens umieszczać czujniki w łazienkach), oraz czujkę CO w garażu, a także dwie czujki gazu, jedną w kuchni i drugą w kotłowni. Chciałbym aby w przypadku wykrycia ulatniającego się gazu była możliwość odcięcia do budynku jego dopływu, poprzez sterowanie pracą elektrozaworu. W przypadku wykrycia czadu w garażu system powinien sterować klapami wentylacyjnymi umieszczonymi w dachu pomieszcania.
Co do systemu CCTV to nie mam zielonego pojęcia czy w domu jednorodzinnym jest sens takowy system stosować, ani w jakich miejscach rozmieścić kamery. Myślałem o kamerach na zewnątrz budynku monitorujących posesję, i swoim polem widzenia obejmujących okna i drzwi główne oraz bramę garażową i jednej kamerze bezpośrednio przed wejściem, aby można było zobaczyć kto „nas odwiedza”. W przypadku kamer zewnętrznych zapis zdarzeń następowałby w momencie wykrycia ruchu przez kamerę wyposażoną w czujkę ruchu przez okres jego trwania a także do 5min po jego ustąpieniu. Podgląd z kamer możliwy miałby być na telewizorach w budynku, a także w stacji operatorskiej (komputerze PC).
Chciałbym też aby system w przypadku stanu alarmowego informował o jego rodzaju (pożarowy, lub włamaniowy) właściciela poprzez komunikaty tekstowe i głosowe na jego telefon komórkowy, a dodatkowo wysyłał informację do służb ochroniarskich w przypadku alarmu podsystemu SSWN i do straży pożarnej dla alarmów podsystemu SSP.
Nurtuje mnie kwestia integracji systemów, tego czy system SSWN i SSP mogą posiadać wspólną centralę alarmową czy jednak centrale muszą być oddzielne, a jeśli tak to w jaki sposób zintegrować systemy aby możliwe było sterownie ich pracą z jednej stacji operatorskiej (komputera PC). Interesuje mnie takie rozwiązanie aby oprócz komputera stacji operatorskiej dodatkowo możliwe było połączenie internetowe LAN umożliwiające podgląd obrazu z kamer i stanu pracy systemów oraz poszczególnych czujek z poprzez internet dowolnego miejsca na świecie.
Prosiłbym o wskazówki co do standardu w jakim wykonać projekt i aplikacji w której mógłbym wykonać wizualizację, generalnie interesują mnie wszelkie porady od osób obeznanych w temacie.
Czy znajdzie się jakaś osoba chcąca pomóc i pokierować mnie w temacie? W wakacje jestem w Warszawie dlatego tym lepiej gdyby był to ktoś z warszawy kto zapoznałby mnie z projektowaniem instalacji alarmowych. Na koniec podaję nr gg 7586606

bez urazy, ale proponuję zmienić promotora, później tą pracę trzeba obronić i być dobrym w tym co się robi, a w tym pomoże tylko dobry promotor,
co do pomocy to na pewno ktoś z forum pomoże

rabpit
27-06-2009, 18:00
Promotora nie zmienię, tematu pracy też już nie, właściwie to już powinienem się bronić jednak ze względu na brak pomocy ze strony promotora dotąd nie udało mi się wykonać projektu, część teoretyczną skończyłem już dwa miesiące temu. Początkowo promotor obiecała pomoc przy projekcie, niestety tylko obiecała, w końcu zacząłem próbować wykonać go samodzielnie, efekt jest taki że po dwóch miesiącach wylądowałem na tym forum zaledwie ze wstępnym zarysem i założeniami projektu.

todaks
27-06-2009, 18:29
Witam piszę pracę magisterską o systemach bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych i jako część praktyczną potrzebuję przygotować projekt systemu bezpieczeństwa w budynku inteligentnym wraz z wizualizacją. Jako, że na mojej uczelni i kierunku nie mieliśmy raczej nic wspólnego z tego typu systemami ani w ogóle z automatyką budynku, zwracam się z gorącą prośbą o pomoc przy wykonaniu części projektowej. Niestety moja promotorka także nie bardzo jest zorientowana w automatyce budynku nie mówiąc już o programowaniu. Jeśli chodzi o literaturę jaką posiadam jest to:
Budynek inteligentny tom I i II Niezabitowskiej i Mikulika (jednak nie ma tam nic o projektowaniu systemów), posiadam kilka artykułów o sieciach LonWorks i KNX/EIB, jednak ze względu na to że projekt dotyczy niedużego budynku mieszkalnego wolałbym nie wykonywać systemu w technologii LonWorks, zresztą nie zrozumiałej dla mnie, natomiast z tego ci dowiedziałem się do tej pory KNX/EIB nie nadaje się do wykonywania systemów alarmowych w oparciu o tę technologię.

To o czym piszesz jest możliwe do wykonania na systemi Nexo . Problem tylko w tym że nie ma aplikacji do wizualizacji systemu na PC. trzeba by wykonać makietę systemu . Wszystkie działania można wówczas demonstrować za pomocą przycisków ( odpowiednie czujniki ) oraz diod LED jako reakcje działania . Wada takiego rozwiązania to koszt elementów które jak na jednorazowe urządzenie demo jest niewąski . Jeśli Cię to interesuje pisz na priva. postaram się pomóc. Dysponuję grafiką(jpg) do wykonania makiety o wymiarach 1x2metra

ar***pl
28-06-2009, 18:59
Jak sprawdzić czy instalator rzeczywiście mi zamontował 2 rezystory. Czy jeśli w systemie wszystkie linie są 2EOL/NC i system działa OK to znaczy, że jest dobrze. Jakiś sposób na sprawdzenie?

Najprościej otworzyć czujnik i zobaczyć czy są rezystory.
Czyli rozumiem, że mam teraz każdą czujkę otwierac i i każdy kontaktron wyciągać z okna i sprawdzać? Może jest jednak jakiś prostszy sposób?
Myśłlałemże chodzi ci o jedną konkretną czujkę .Masz dostęp do kodu instalatora ? jeśli tak to przejrzyj jak zaprogramowane są parametry lini.

lukasz-s
28-06-2009, 21:47
Jak sprawdzić czy instalator rzeczywiście mi zamontował 2 rezystory. Czy jeśli w systemie wszystkie linie są 2EOL/NC i system działa OK to znaczy, że jest dobrze. Jakiś sposób na sprawdzenie?

Najprościej otworzyć czujnik i zobaczyć czy są rezystory.
Czyli rozumiem, że mam teraz każdą czujkę otwierac i i każdy kontaktron wyciągać z okna i sprawdzać? Może jest jednak jakiś prostszy sposób?
Masz dostęp do kodu instalatora ? jeśli tak to przejrzyj jak zaprogramowane są parametry lini.
Mam, jak już pisałem wszystkie linie są ustawione jako 2EOL/NC czy coś jeszcze mam sprawdzić?

kulca
28-06-2009, 22:07
2EOL/NC oznacza ze masz po 2 rezystory, linie sa poustawiane jako dwuparametryczne, lecz aby to na 100% sprawdzic odkrec obudowe pierwszego czujnika (tylko wczesniej wejdz w tryb serwisoy) i zobacz jak masz podlaczone przewody, i czy sa 2 rezystory

kolorado
29-06-2009, 14:44
To ja mam takie dodatkowe pytanie:
- przez przypadek włączyłem centralkę z odłączoną klawiaturą, no i oczywiście sabotaż; niestety nie dało się wejść w tryb serwisowy z klawiatury, trzeba było z kołków. Czy to dlatego, że była to jedyna klawiatura i ona wywołała sabotaż? Czy w przypadku właśnie czujki, albo posiadania drugiej, "sprawnej" klawiatury można spokojnie wejść w tryb serwisowy bez kołków?

To jak z tym trybem serwisowym?

I dodatkowe pytanie: jakich wkrętów (jak długich) używacie do mocowania czujek do ramy okna PCV? Mają się trzymać tylko plastikowej ramy, czy dochodzić też do stalowego wzmocnienia?

Z góry dzięki.
???

lakusz
29-06-2009, 20:07
Witam piszę pracę magisterską o systemach bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych i jako część praktyczną potrzebuję przygotować projekt systemu bezpieczeństwa w budynku inteligentnym wraz z wizualizacją. Jako, że na mojej uczelni i kierunku nie mieliśmy raczej nic wspólnego z tego typu systemami ani w ogóle z automatyką budynku, zwracam się z gorącą prośbą o pomoc przy wykonaniu części projektowej. Niestety moja promotorka także nie bardzo jest zorientowana w automatyce budynku nie mówiąc już o programowaniu. Jeśli chodzi o literaturę jaką posiadam jest to:
Budynek inteligentny tom I i II Niezabitowskiej i Mikulika (jednak nie ma tam nic o projektowaniu systemów), posiadam kilka artykułów o sieciach LonWorks i KNX/EIB, jednak ze względu na to że projekt dotyczy niedużego budynku mieszkalnego wolałbym nie wykonywać systemu w technologii LonWorks, zresztą nie zrozumiałej dla mnie, natomiast z tego ci dowiedziałem się do tej pory KNX/EIB nie nadaje się do wykonywania systemów alarmowych w oparciu o tę technologię.

Myślę że powinieneś się zainteresować systemem D2000, jest bardzo intuicyjny i drogi, ale ma darmowy program do programowania i wizualizacji pracy systemu na PC (łącznie z tym że możesz "chodzić" ludzikiem po wirtualnym domu i aktywować czujki ruchu). Proponuję spotkać się z handlowco-inzynierem (we Wrocku) pod pretekstem zainteresowania system do zakupu. Gość wszystko ładnie wykłada, pokazuje, co i jak. Pomoże doradzić jak zaprojektować instalacje. Na stronie producenta masz do ściągnięcia samą aplikację z jakimś przykładowym projektem, i instrukcję obsługi - przeczytają ją uważnie i już będziesz coś więcej wiedział.
Jakiś czas temu ostro interesowałem się wszystkimi dostępnymi systemami (co prawda nie było wtedy Nexo ;) i to był jedyny tak wygodny w programowaniu i wizualizacji (aplikacja może być wprost użyta na terminalu sterującym), ale jednocześnie jeden z najdroższych!

manieq82
29-06-2009, 22:21
To ja mam takie dodatkowe pytanie:
- przez przypadek włączyłem centralkę z odłączoną klawiaturą, no i oczywiście sabotaż; niestety nie dało się wejść w tryb serwisowy z klawiatury, trzeba było z kołków. Czy to dlatego, że była to jedyna klawiatura i ona wywołała sabotaż? Czy w przypadku właśnie czujki, albo posiadania drugiej, "sprawnej" klawiatury można spokojnie wejść w tryb serwisowy bez kołków?

To jak z tym trybem serwisowym?

I dodatkowe pytanie: jakich wkrętów (jak długich) używacie do mocowania czujek do ramy okna PCV? Mają się trzymać tylko plastikowej ramy, czy dochodzić też do stalowego wzmocnienia?

Z góry dzięki.
???
trzeciego cytata nie zniese :)

1 - pewnie centrala nie mając klawiatury nie mogła jej zaadresować i się popiep.. - też tak miałem - jak raz ustawisz i zmienisz klawiatury to tylko kołki - przynajmniej ja nie potrafię inaczej

2 - ja używałem najkrótszych jakich miałem - bodaj 13 mm takie do płyt - żółte
czujka niec nie waży a nikt szarpał się z nią nie będzie :)

rabpit
30-06-2009, 10:44
Myślę że powinieneś się zainteresować systemem D2000, jest bardzo intuicyjny i drogi, ale ma darmowy program do programowania i wizualizacji pracy systemu na PC (łącznie z tym że możesz "chodzić" ludzikiem po wirtualnym domu i aktywować czujki ruchu). Proponuję spotkać się z handlowco-inzynierem (we Wrocku) pod pretekstem zainteresowania system do zakupu. Gość wszystko ładnie wykłada, pokazuje, co i jak. Pomoże doradzić jak zaprojektować instalacje. Na stronie producenta masz do ściągnięcia samą aplikację z jakimś przykładowym projektem, i instrukcję obsługi - przeczytają ją uważnie i już będziesz coś więcej wiedział.
Jakiś czas temu ostro interesowałem się wszystkimi dostępnymi systemami (co prawda nie było wtedy Nexo i to był jedyny tak wygodny w programowaniu i wizualizacji (aplikacja może być wprost użyta na terminalu sterującym), ale jednocześnie jeden z najdroższych!

Dzięki wielkie za info zresztą bardzo pomocne, program już ściągam, kiedy zainstaluje dam znać co i jak...

rabpit
30-06-2009, 10:50
Mam jeszcze tylko jedno pytanie nigdzie na stronie producenta nie ma czujników temperatury czy ruchu, czy aby ten system nadaje się do projektowania systemów alarmowych SSWiN i SSP w oparciu o niego??

kolorado
30-06-2009, 15:12
trzeciego cytata nie zniese :)

Trzeba było odpowiedzieć po pierwszym... ;)



1 - pewnie centrala nie mając klawiatury nie mogła jej zaadresować i się popiep.. - też tak miałem - jak raz ustawisz i zmienisz klawiatury to tylko kołki - przynajmniej ja nie potrafię inaczej

No też tak sobie to tłumaczę, ale chciałem potwierdzenia. Zresztą nie jest to bardzo istotne, taka bardziej ciekawostka.



2 - ja używałem najkrótszych jakich miałem - bodaj 13 mm takie do płyt - żółte
czujka niec nie waży a nikt szarpał się z nią nie będzie :)

Dzięki.

lakusz
30-06-2009, 20:56
Mam jeszcze tylko jedno pytanie nigdzie na stronie producenta nie ma czujników temperatury czy ruchu, czy aby ten system nadaje się do projektowania systemów alarmowych SSWiN i SSP w oparciu o niego??

czójki ruchu, albo zwykłe oświetleniowe - jezeli to celów oświetleniowych, albo alarmowe do alarmu.
Oficjalnie system się nie nadaje, bo nie jest certyfikowany, ale spokojnie da się na nim alarm zbudować, bo wszystko czego potrzeba jest ;) alarm można zrobić na zwykłem plc!

todaks
30-06-2009, 21:30
czujki ruchu, albo zwykłe oświetleniowe - jezeli to celów oświetleniowych, albo alarmowe do alarmu.
Oficjalnie system się nie nadaje, bo nie jest certyfikowany, ale spokojnie da się na nim alarm zbudować, bo wszystko czego potrzeba jest ;) alarm można zrobić na zwykłem plc!

Przepraszam że poprawiłem cytat ale nie mogłem ... .
Jedną z idei integrowania systemów alarmowych i automatyki jest wykorzystanie licznych czujników alarmowych w funkcjach automatyki . Nie ma sensu dublowanie czujników . Systemy PLC są zbyt "otwarte" by mozna było na nich w sposób bezpieczny wykonać system SSWiN .

enty
02-07-2009, 01:54
A ja jednym ku poprawienia humoru ( tym co wiedzą co i jak) a innym ku przestrodze ( tym co instalacja alarmowa jeszcze przezd nimi) zadałbym zagadkę:
"Specjalista do spraw zabezpieczeń" zwany tez w niektórych dokumenrtach " projektantem" sprzedał klientowi system skladający się z nastepujących elementów ( których nazw celowo nie podam aby nadto nie ułatwiać):
centrala alarmowa firmy A przewodowa 4 liniowa z dublowaniem linii.
klawiatura.
1 czujnik przewodowy. firmy B
3 czujniki bezprzewodowe firmy " B" z odpowiednim dla nich odbiornikiem
3 czujki kontaktronowe firmy " C " z odpowiednim dla nich odbiornikiem
sygnalizator zewnetrzny przewodowy.
nadajnik radiowy

Dopowiem tylko jeszcze że centrala jak i sygnalizator miały mieścić się w szafie w przestrzeni miedzy dwoma pułkami w przedpokoju, a klient nie godził sie na jakiekolwiek prowadzenie pomiedzy pułkami szafy jak i poza nią przewodów. ( co podobno ustlił ze" specjalistą" .
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Pytania:
1. jakiej firmy przedstawicielem mógł być ten wibitnej klasy " specjalista"?
2 Jakie waszym zdaniem popełnionio błędy. i jakie niesie to za sobą zagrożenia/ uniedogodnienia ?
3. Czy waszym zdaniem mozna było ( szczególnie przy tak małym systemie) wymysleć cos bardziej absurdalnego, czy może mamy tu juz doczynienia ze szczytem absurdu.
, :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Nagroda?
Kiedyś bym ufundował, ale z wiekiem robię sie coraz bardziej skapy... Niech może starczy wam to że byc może gdy i do was kiedyś zawita podobnej klasy" specjalista" to nie dacie sie naciagnąc i zaoszczędzicie zupełnie niezłe pieniądze.

banko
02-07-2009, 18:50
Miły specjalista-projektant ma za zadanie sprzedać Ci towar bo pod tymi pojęciami kryje się zwykły akwizytor, który idzie do Ciebie nieżadko prosto ze szkolenia na temat produktu, który pierwszy raz w życiu właśnie widział na oczy. Nieoszukujmy sie tak działają handlowcy w dużych firmach. Liczy się tylko podpisana umowa i prowizja od niej. Resztą będzie się martwił ktoś kto to będzie realizował. I to wykonawca będzie postrzegany przez klienta jako potencjalny koleś co chce go wydoić bo powie że potrzeba jeszcze to i tamto i koszty wzrastają. Na nieszczęście prowizja dla krawacika też. W ten sposób nigdy się nie nauczą i sprzedawać dalej będą cuda na kiju.

szafa
08-07-2009, 21:04
Który sygnalizator najbardziej niezawodny / warty polecenia:

- SD-3001
- SP-4002
- SP-4003

Oczywiście firma Satel. Ze względu na dobiegające końca prace murowe chciałbym zainstalować sygnalizator aby później oszczędzić sobie walki z 7 metrową drabiną lub rusztowaniem. Bardzo proszę o poradę praktyków który najlepiej zainstalować lub ewentualne sugestie dotyczące innych produktów dostępnych u nas na rynku.

michalekmonikakielce
08-07-2009, 21:23
najlepszy sygnalizator SP-500 dotefo wew SPW-100 i jest full komplet


POLECAM ZAPRASZAM POMOGĘ DORADZĘ W KWESTII ALARMÓW KLIMATYZACJI

jeśli nie tu [email protected] :_)

manieq82
08-07-2009, 21:28
yyy :roll: Zbych poleca 3001 jako bardzo głośny i dobry - jest ładny okrągły z własnym zasilaniem tylko prądu potrzebuje sporo chyba z 1,2A - ew. można zasilacz buforowy
ja mam 4003 - jest dosyć głośny i ładny ale bez własnego zasilania - plusy - mały pobór prądu - jest chyba na led-ach

nie wiem jak ten 3001 ale mój w bok wyje słabo ale do przodu daje nieźle

edit:
daruj sobie wew. - jak ten zewn daje to w środku też ciężko wytrzymać :wink:

szafa
09-07-2009, 12:06
Przygotowałem szkic instalacji alarmowej w moim domu. Nie wiem czy nie przekombinowałem - bardzo proszę o opinie:

http://pliki.mojelisty.com/dom/alarm.pdf

Planuje

Centrala: Integra 128
Czujki inercyjne: TEXECOM Impaq+
Kontaktrony: Alarmtech'a lub Bosch'a
Czujki dualne: OPTEX MX 40
Sygnalizatory: SD-3001 2 szt (elewacja / komin)


Czujki - jeszcze nie wiem jakie proszę o sugestie
Klawiatury - również jeszcze nie wybrane

Z góry dziękuję za wszystkie opinie.

manieq82
09-07-2009, 20:54
no dobra tak na prędce to masz mega hiper dom obłożony masa czujek - chyba tylko da się wcisnąć kurtyny nad oknami na elewacji

jeśli dokładać to dołóż inercyjne na drzwi garażowe i drzwi do kotłowni
odejmować jeśli zauważysz że kasy na to dużo pójdzie można sporo

powiem Ci tylko tak - jak Ci przyjdzie wchodzić wychodzić tymi Gerdami to w końcu jak nie ty to dzieci na pewno będą zostawiać je otwarte

a reasumując to nie wiem czy jest sens takiego alarmu bo jesli faktycznie masz co chronić TAKIM systemem (dzieła sztuki, złoto i inne) to nie radziłbym ci umieszczać tu na forum planów swojej instalacji
jeśli zaś jesteś zwykłym Kowalskim to wg, mnie przerost formy nad treścią.

ale to tylko moje skromne zdanie :roll:

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów :)

szafa
09-07-2009, 20:59
Czyli ograniczyć się do PIR, dualnych czujek i zbicia szyby ? Co do drzwi to będę miał system jednego klucza z podziałem na strefy. Nie mam co chronić ale wychodzę z założenia że jak już coś robić to porządnie. Na etapie budowy dużo łatwiej wprowadzić przewody nie później pruć dom lub stosować bezprzewodowe. Co prawda ilość tego wszystkiego z lekka mnie przeraziła.

manieq82
09-07-2009, 21:09
Ja bym się ograniczył no:
- jedną czujkę dualną w garażu pośrodku lewej ściany tak by patrzyła na drzwi garażowe, i wejście do domu i kotłowni
- klawiatura na dole - dajesz praktycznie dwie klawiatury obok siebie - zrezygnuj z tej w garażu
- klaiwatura na górze - daj jedną na korytarzu przed drzwiami do sypialni
- na drzwiach wejściowych brak kontaktronu jest natomiast na kolejnych ??

ogólnie można by jeszcze sporo ściąć przy zachowaniu jednak całkiem niezłego standardu, musisz zobaczyć jakie strefy sa najbardziej narażone i tylko tam wsiskać zdublowany system inercyjne i piry
w pozostałych strefach wg. mnie ogranicz piry - pozostaw inercyjne i kontaktrony - masz wtedy możliwość będąc w domu czy w nocy włączyć alarm
przy skupisku
na górze np. wywaliłbym piry i zostawił tylko jeden tak patrzący na korytarz i klatkę - w ciągu komunikacyjnym - jak juz ktoś wejsdzie do domu oknem do nie przejdzie do innego pokoju

do do drzwi - teoria teorią a praktyka może być inna
ważne żeby odpowiednio rozplanować budżet i tam gdzie nie trzeba nie przefinansowywać - no chyba że Ty nie masz ograniczeń :roll: :lol:

Pozdrawiam

szafa
09-07-2009, 21:14
Jak najbardziej mam ograniczenia i tak jak napisałeś jestem zwykłym Kowalskim ale po lekturze tego wątku może popadam w lekką paranoję. Rozumiem że sporo przekombinowałem wiec przemyśle temat ponownie i odchudzę znacząco system.

Deamos
09-07-2009, 22:04
Poszalales troche z tym wszystkim, ale nie jest zle. Ja bym nie dawal inercyjnych, zostawil bym kontraktowny. Kontraktony drogie nie sa a jak zostawisz otwarte okno to alarm przy wyjsciu Ci o tym przypomni :) bedziesz dawal oddzielne na uchylenie, czy tylko na otwarcie?
Piry sa w miare ok, po co dwie dualne w salonie i garazu? Kontraktory w drzwiach wewnetrznych sa raczej zbedne. Odpuscil bym tez czujke w lazience na gorze. Jeden manipulator na gorze powinien Ci starczyc, manipulatory do integry nie sa tanie...

Lol, masz serwerownie w domu a myslalem, ze to ja jestem zboczony bo bede mial szafeczke 19" w scianie w pracowni :lol:

szafa
09-07-2009, 22:09
A kto w dzisiejszych czasach obejdzie sie bez serwerowni w domu:-)

No czytam sobie dalej ten rozległy temat, produkuje FAQ zgodnie z deklaracją i odchudzam system ...

W oknach planuje kontaktrony dolne, więc uchylania nie będę wykrywał. PIR'y przenoszę nad drzwi bo wyczytałem ze tak bardziej optymalnie i żadne szafy ich nie pozastawiają.

rzutnik
09-07-2009, 22:58
A kto w dzisiejszych czasach obejdzie sie bez serwerowni w domu:-)


JA u siebie też będę miał szafeczkę - nawet wyszło mi 24 kabelki (skrętki) z całego domu).


No czytam sobie dalej ten rozległy temat, produkuje FAQ zgodnie z deklaracją i odchudzam system ...

Co do alarmu to jeśli tylko masz możliwości podciąg okablowanie pod cały planowany przez ciebie system - przewody nie wyjdą drogo a potem zawsze możesz dodać czujkę i rozbudujesz alarm. Jeśli już ładnie wszystko wytynkujesz i urządzisz cały dom to z przewodami będzie cięzko. Ja u siebie po przeczytaniu tego wątka dociągnąłem kabelki do wszystkich okien pod kontaktrony i czujki inercyjne a miałem już ściany wygładzone gładzią gipsową więc trzeba było wyciąć bruzdy i poszpachlować na nowo. Ale cóż zrobić - wcześniej brakowao mi wiedzy z tego wątka :)

solaris5
09-07-2009, 23:09
KtĂłry sygnalizator najbardziej niezawodny / warty polecenia:

- SD-3001
- SP-4002
- SP-4003

Oczywiście firma Satel. Ze względu na dobiegające końca prace murowe chciałbym zainstalować sygnalizator aby później oszczędzić sobie walki z 7 metrową drabiną lub rusztowaniem. Bardzo proszę o poradę praktyków który najlepiej zainstalować lub ewentualne sugestie dotyczące innych produktów dostępnych u nas na rynku.

Witam,

Juz jakieĹ› 6 lat "drÄ™" 2 sztuki SD3000 (poprzednik SD3001), sÄ…:

- niezawodne, jedynie plastik trochę poşółkł
- b. głośne, niski ton (3 do wyboru) -> łatwo odróşnić od 90% pozostałych
- mają fajną pulsującą diodę (moşna wyłączyć), która obserwatorowi sugeruje, şe system to raczej nie atrapa ;)
- oryginalny design, choć nie do wszystkich elewacji pewnie pasuje

Pamiętaj teş, şe sygnalizator wykorzystuje standardowo 6 şyłowy przewód oraz, şe musi być wygodne dojście w celu wymiany akumulatora.

Paweł Irek
09-07-2009, 23:12
Gratuluję fachowcom od alarmów 100 podstrony wątku. Tak jak się deklarowałem na 99 stronie spróbuję w tym miejscu w miarę systematycznie przeglądać zasoby wątku i stworzyć coś w stylu spisu treści i faq'u.

Po wstępnej analizie doszedłem do wniosku, że posty trzeba podzielić na kategorie, na końcu pytania stawiam cyfrę oznaczającą numer podstrony. Jeśli ktoś chciałby zasugerować coś na temat formy tego "faq", kategorii, czy poprostu już gdzieś znalazł odpowiedzi na istotne pytania proszę o info na priv lub jakkolwiek. Mam nadzieję, że robota będzie przydatna.



prawie.. "Cały wątek na jednej stronie - dzięki uprzejmości forumowicza civic9" (http://patek.netinfo.pl/murator/alarmowy/alarmowy.html)

Wstępna lista kategorii:

A. Ogólne
B. Instalacja
C. Awarie, niestabilność alarmu
D. Możliwości dodatkowe alarmu
E. Inne...

A. Ogólne:

Potrzebuję wiedzieć: jaki kabel, czujnik ma być na dole czy na górze okna /okna drewniane, równiez otwierane uchylnie/, jak montuje się takie czujniki /które?/, jaka centralka, jakie zasilanie? 1

Aby dokładniej zrozumieć, do czego są rezystory i dlaczego należy je montować w czujkach lub jak najbliżej czujki. 90

Dlaczego nie warto montować zewnętrznych czujników ruchu zamiast kontaktronów? 17

B. Instalacja

Jak zainstalować kontaktron, tak żeby rezystory pozostały w profilu okna7
Montaż kontaktrów na lini parametrycznej z rezystorami - schemat. 10

Jak zamontować kontaktrony w ramie okna PCV w systemie aluplast?7

Jak tu wcisnąć kontrakton wpuszczany?22

"Od kiedy na jednej lini z kilkoma czujkami nie można zakładać podwójnego opornika?"1

"Jeśli łączyć czujki równolegle, to dlaczego do każdej wykorzystywać po dwa przewody, a nie jeden "masowy" np. czarny do każdej czujki, a "gorące" osobno do każdej czujki ?"1

"jakie przewody układać i łączyć w puszkach, czy lutować ?"1

C. Awarie, niestabilność alarmu


D. Możliwości dodatkowe alarmu

CA64 - sterownie oświetleniem... czas wyjścia. 47

E. Inne...

chwila przerwy...

szafa
10-07-2009, 12:01
Troszkę się fonty "rozjechały" ale dzięki za opinię

darsalam
10-07-2009, 12:05
Ponieważ nie zdążyłem przebrnąć przez cały wątek :o o alarmie a tynki tuż tuż to mam pytanie dotyczące czujek magnetycznych.W sumie jakoś nie miałem je w planie ale teraz po przeczytaniu wątku to być może je założe.Czy można je łączyć szeregowo a właściwie czy nie stoi nic na przeszkodzie aby tak robić.w garażu mam dwa okna więc połączyłbym je szeregowo a w dużym pokoju mam 6 okien łacznie z drzwiami tarasowymi więc dodatkowo ciągnąc 6 przewodów to kłopot

Deamos
10-07-2009, 13:10
Ponieważ nie zdążyłem przebrnąć przez cały wątek :o o alarmie a tynki tuż tuż to mam pytanie dotyczące czujek magnetycznych.W sumie jakoś nie miałem je w planie ale teraz po przeczytaniu wątku to być może je założe.Czy można je łączyć szeregowo a właściwie czy nie stoi nic na przeszkodzie aby tak robić.w garażu mam dwa okna więc połączyłbym je szeregowo a w dużym pokoju mam 6 okien łacznie z drzwiami tarasowymi więc dodatkowo ciągnąc 6 przewodów to kłopot
Mozesz je polaczyc szeregowo. Wtedy wszystkie beda pod jednym wejsciem, wiec jak system wykryje wlamanie, to Ci powiem ze to okno, ale nie powie ktore. Dodatkowo w razie uszkodzenia przewodu duzo trudniej to znalezc. Kolejny minus to wieksza podatnosc na ominiecie bo wystarczy przy oknie zewrzec dwa druciki i kontraktony nic nie dadza bo nie podlaczysz kazdego okna w osobnym ukladzie 2EOL. Jak kable nie beda na wierzchu, to ostatni element jest malo prawdopodobny.

jacentyn
11-07-2009, 19:29
witam
mam pytanko
muszę wymienić CA64 na Integrę128 i czy w związku z tym będzie pasował manipulator LCD czy jego również muszę wymienić zaznaczam że CA64 już ma parę latek ale nie wiem ile

jacentyn
11-07-2009, 20:59
witam
mam pytanko
muszę wymienić CA64 na Integrę128 i czy w związku z tym będzie pasował manipulator LCD czy jego również muszę wymienić zaznaczam że CA64 już ma parę latek ale nie wiem ile
i jeszcze jedno jak przekonwertować pliki CA64 na integre zkąd mam wziąść pliki kopii centrali CA64 o rozszerzeniu .CCA skoro wszystkie są zapisywane jako .DCA

ar***pl
11-07-2009, 22:51
witam
mam pytanko
muszę wymienić CA64 na Integrę128 i czy w związku z tym będzie pasował manipulator LCD czy jego również muszę wymienić zaznaczam że CA64 już ma parę latek ale nie wiem ile
i jeszcze jedno jak przekonwertować pliki CA64 na integre zkąd mam wziąść pliki kopii centrali CA64 o rozszerzeniu .CCA skoro wszystkie są zapisywane jako .DCA
Jesli centrala ma naprawdę pare latek to manipulator nie będzie pasował do integry.

odaro
12-07-2009, 08:29
Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być

szafa
12-07-2009, 08:48
Nabyłem na razie same sygnalizatory sd-3001 i sp-4003 - bardzo proszę o informację czy instalując je na murach wystarczy wyprowadzenie na zewnątrz przewodami wszystkich wyprowadzeń czy też w sygnalizatorze należy zamontować jakiś rezystor (parametryzujący linie).

Jak najlepiej przygotować taki sygnalizator do współpracy z Integrą 128.

solaris5
12-07-2009, 09:52
witam
mam pytanko
muszę wymienić CA64 na Integrę128 i czy w związku z tym będzie pasował manipulator LCD czy jego również muszę wymienić zaznaczam że CA64 już ma parę latek ale nie wiem ile
i jeszcze jedno jak przekonwertować pliki CA64 na integre zkąd mam wziąść pliki kopii centrali CA64 o rozszerzeniu .CCA skoro wszystkie są zapisywane jako .DCA

Wykonalem identyczna operacje pare tygodni temu. Musisz podlaczyc sie do CA64 i osobna opcja w menu stworzyc "kopie centrali". Jesli masz bardzo stary firmware centrali, to nie wiem czy nie bedzie trzeba najpierw go uaktualnic (nie pamietam czy w pierwszych wersjach oprogramowania byla opcja tworzenia kopii centrali, chyba nie). Moje stare ekspandery chodza, manipulator 6-letni ... wyrzucilem :( Nie mam teraz dostepu do Dload64, ale jak nie dasz rady, to jutro Ci chetnie pomoge.

szafa
12-07-2009, 10:13
Podłączyłem testowo oba sygnalizatory i wyciągnąłem następujące wnioski:
SP-4003
W zasadzie tu nie ma żadnych zagadek poza tym czy umieszczać rezystor na obwodach sygnalizacji optycznej czy tez akustycznej. Sygnalizator wyzwalany jest podaniem napięcia wejścia SO i SA złączki TMP do obwodu sabotażowego. Do wyzwalania sygnalizatora wyjścia wysokoprądowe.

SD-3001
Już nie jest tak jasno i klarownie, ale … założyłem iż również będzie sygnalizator wyzwalany podaniem napięcia na styki STO i STA w tym celu zdjąłem zworki PLO i PLA oraz dodatkowo O+A. Podaje na stałe napięcie 12 v na styki +12V i COM dodatkowo złącze COM łącze za pomocą rezystora 2,2 Kom z STO oraz drugi rezystor takiej samej wartości na STA. Rezystory te umieszczam w sygnalizatorze. Zaciski TMP podłączane są do obwodu sabotażowego. Zasilanie będzie szło na stałe z zasilacza, a do wyzwalania wystarczą wyjścia niskoprądowe ?

Proszę o sugestię czy poprawnie rozumuję. Pytanie dodatkowe czy przewodzik 0,5 będzie wystarczający do zasilenia SD-3001 który jak wyczytałem potrzebuje około 1,5 A. Jakie warości prądów można pobierać z wyjść nisko i wysokoprądowych z integry 128 ?

Oczywiście żaden z odwiedzanych przeze mnie instalatorów nie podjął się instalacji rozrysowanej przeze mnie instalacji alarmowej (po co kontaktrony, po co inercja – tylko PIR’y) tak więc będę zmuszony wykonać ją sam i mam nadzieje ze z pomocą tego forum jakoś mi się to uda.

jacentyn
12-07-2009, 17:41
Podłączyłem testowo oba sygnalizatory i wyciągnąłem następujące wnioski:
SP-4003
W zasadzie tu nie ma żadnych zagadek poza tym czy umieszczać rezystor na obwodach sygnalizacji optycznej czy tez akustycznej. Sygnalizator wyzwalany jest podaniem napięcia wejścia SO i SA złączki TMP do obwodu sabotażowego. Do wyzwalania sygnalizatora wyjścia wysokoprądowe.

SD-3001
Już nie jest tak jasno i klarownie, ale … założyłem iż również będzie sygnalizator wyzwalany podaniem napięcia na styki STO i STA w tym celu zdjąłem zworki PLO i PLA oraz dodatkowo O+A. Podaje na stałe napięcie 12 v na styki +12V i COM dodatkowo złącze COM łącze za pomocą rezystora 2,2 Kom z STO oraz drugi rezystor takiej samej wartości na STA. Rezystory te umieszczam w sygnalizatorze. Zaciski TMP podłączane są do obwodu sabotażowego. Zasilanie będzie szło na stałe z zasilacza, a do wyzwalania wystarczą wyjścia niskoprądowe ?

Proszę o sugestię czy poprawnie rozumuję. Pytanie dodatkowe czy przewodzik 0,5 będzie wystarczający do zasilenia SD-3001 który jak wyczytałem potrzebuje około 1,5 A. Jakie warości prądów można pobierać z wyjść nisko i wysokoprądowych z integry 128 ?

Oczywiście żaden z odwiedzanych przeze mnie instalatorów nie podjął się instalacji rozrysowanej przeze mnie instalacji alarmowej (po co kontaktrony, po co inercja – tylko PIR’y) tak więc będę zmuszony wykonać ją sam i mam nadzieje ze z pomocą tego forum jakoś mi się to uda.
jeżeli będziesz wyzwalał z wyjść nisko prądowych to nie są potrzebne rezystory polaryzujące zresztą jest to rozrysowane w instrukcji , przewód 0,5 wystarczy
reszta jest w instrukcji Integry wystarczy poczytać atak w ogóle co to za instalatorzy chyba to byly tzw.złote rączki
pozdrawiam

Janusz314
13-07-2009, 15:55
Witam serdecznie,

gratuluje zalozycielom i dyskutantom tega watku tylu ciekawych wypowiedzi. Mam nadzieje, ze ktos bedzei mogl mi pomoc w nastepujacej
sprawie. Wykanczamy dom jednorodzinny pod Warszawa. Dom jest na dzialce 1100 m, w sasiedztwei sa dwa pdobne domy (teraz w budwie) , pola uprawne i budynki bylego PGR-u. Dom jest pietrowy, garaz jest przy budynku (jest przejscie). Do domu przylega male pomieszcenie gospodarcze.
Odleglosci od domu do krawedzi dziialki wynosza 6 m (od bramy), 3 (sciana boczna), 4 m (sciana boczna), 30 m (czesc ogrodowa). Posesja ogrodzona jest siatka metalowa 1.8 metra i podobnym plotem od frontu. Po domu i po ogrodzie bede chodzily nasze koty. Nie planujemy w domu miec bardzo cennych rzeczy. Zastanawiamy sie nad optymalnym systemem alarmowym. W domu jest okablowanie pod alarm zrobione przez dewelopera. Kabel do alarmu sa na scianach w kazdym pomieszczeniu z oknem (lacznie z garazem) oraz w 5 miejscach na scianach zewnetrznych .

Zebralem oferty od kilku firm, ktorych przedstawiciele ogladali posesje.


Oferta 1 (od duzej firmy)

CENTRALA ALAR INTEGRA 64 szt. 1 499,00 499,00
Klawiatura LCD INT B szt. 1 369,00 738,00
KLAWIARURA LCD INT szt. 1 399,00 399,00
OBUDOWA CEN OB 17/40 szt. 2 96,00 192,00
AKUMULATOR 17 Ah szt. 2 199,00 199,00
SYGNALIZATOR ZEW. M8000P szt. 1 119,00 119,00
CZUJKA NA ZWIERZ. SIEMENS IR 120C szt. 12 159,00 1908,00
CZUJKA KON GARAŻ. MET 44 szt. 1 69,00 69,00
MODUŁ CA 64 EPS szt 1 299,00 299,00
RADIOLINIA RSU 2/2 - 2 piloty szt. 1 147,00 147,00
CZUJNIK ZEWNĘTRZNY WATCHOUT szt. 6 1000,00 6000,00
PRZEKAŹNIK PK 1 szt. 4 25,00 100,00
Urządzenia razem 10 669,00
Montaż, dojazd, szkolenie, regulacja czujników zew. 1290,00
UŻYCZENIE NADAJNIKA wraz z aktywacją 200,00
RAZEM, CAŁOŚĆ SYSTEMU 12 159,00
RABAT 2159,00 10 000,00 + VAT = 10700,00 brutto
Koncowa cena
================

Oferta 2 (od duzej firmy)

1 CENTRALA ALAR PC 1864 szt. 1 369,00 369,00
2 Klawiatura LCD ikonowa PK 5501 szt. 2 349,00 698,00
3 KLAWIARURA LCD PK 5500 szt. 1 439,00 439,00
4 OBUDOWA CEN OB 17/40 szt. 2 96,00 192,00
5 AKUMULATOR 17 Ah szt. 2 199,00 199,00
6 SYGNALIZATOR ZEW. M8000P szt. 1 119,00 119,00
7 CZUJKA NA ZWIERZ. SIEMENS IR 120C szt. 12 159,00 1908,00
8 CZUJKA KON GARAŻ. MET 44 szt. 1 69,00 69,00
9 MODUŁ PC 5108 szt 2 89,00 178,00
10 RADIOLINIA RSU 2/2 - 2 piloty szt. 1 147,00 147,00
11 CZUJNIK ZEWNĘTRZNY WATCHOUT szt. 6 1000,00 6000,00
12 Wzmacniacz mocy PC 5204 szt. 1 349,00 349,00
13 PRZEKAŹNIK szt. 1 89,00 89,00
Urządzenia razem 10756,00
Montaż, dojazd, szkolenie, regulacja czujników zew. 1290,00
UŻYCZENIE NADAJNIKA wraz z aktywacją 200,00
RAZEM, CAŁOŚĆ SYSTEMU 12246 ,00
RABAT 2246,00 10 000,00 + VAT = 10700,00 brutto
10 000,00 + VAT = 10700,00 brutto



================

oferta 3 (od duzej firmy, aby ograniczyc cene poprosilem o czujki Boscha 850 zamiast Watchout)

Lp. Wykaz urządzeń: Ilość Wartość
1. Centrala Rokonet RP 140 MA 1 792 zł + 7 % VAT
2. Czujnik Pir Siemens 10 1.980 zł + 7 % VAT
3. Czujnik dualny Siemens 3 1.140 zł + 7 % VAT
4. Radiolinia + 2 piloty 1 kpl. 220 zł + 7 % VAT
5. Klawiatura LCD RP 128 KCL 3 1.254 zł + 7 % VAT
6. Sygnalizator zewn. TS 2/4 1 160 zł + 7 % VAT
7. Moduł rozszerzenia RP 128 EZ 16 1 242 zł + 7 % VAT
8. Moduł rozszerzenia RP 128 EPS z zasilaczem 605 zł + 7 % VAT
9. Czujnik zewnętrzny Watch Out RK 315 DT 1 1.045 zł + 7 % VAT
10. Czujnik zewnętrzny OD 850 BOSCH 5 3.410 zł + 7 % VAT

Ogółem: 10.848 zł + 7 % VAT
Rabat: -30 %
7.593 zł + 7 % VAT
10. Nadajnik radiowy 1 300 zł + 7 % VAT
Ogółem: 7.893 zł + 7 % VAT


==================
Oferta 4 (od malej firmy )

1. Centrala alarmowa Satel Versa15 (płyta główna) z zasilaczem, obudową i akumulatorem - dostawa, montaż, uruchomienie, testy
kpl. 1, 775,00 zł

2. Moduł rozszerzeń Satel CA64E (8 we) - dostawa, montaż, uruchomienie, testy kpl.1 170,00,

3. Manipulator LCD - dostawa, montaż, uruchomienie, testy , szt. 2, 550,00 zł

4. Czujka PIR Siemens IR 100B - dostawa, montaż, regulacja, uruchomienie szt. 13, 1 885,00 zł

5. Klips IRMC104 do czujek Siemens szt. 13, 208,00 zł

6. Czujki WatchOUT - dostawa, montaż, regulacja, uruchomienie szt. 6; 4200,00 zł

7. Kontaktron (garaż) - dostawa, montaż, regulacja, uruchomienie szt. 1; 60,00 zł

8. Sygnalizator zewnętrzny - dostawa, montaż, uruchomienie szt 1; 200,00 zł

9. Sygnalizator wewnętrzny - dostawa, montaż, uruchomienie szt. 1; 70,00 zł

10. Przeróbki okablowanie, osprzęt instalacyjny, badanie kabli kpl. 1; 500,00 zł

RAZEM NETTO: 8 618,00 zł

Podatek VAT (22%) 1 895,96 zł
RAZEM BRUTTO 10 513,96 zł

===================================

Co sadzicie o tych ofertach ? Ktora jest najlepsza ?

Czy sa w ofetach jakies elementy zbedne lub zbyt drogie ? A moze czegos brakuje ? W ofertach 1,2,4 cene podwyzszaja czujki Watchout. Przedstwiciele firm tlumaczyli mi, ze tylko takie czujki beda dobrze dzialaly jako czujki zewnetrzne jesli chcemy wypuszczac koty do ogrodu. Czy to prawda, ze inne czujki dawalyby wiele falszywek ?
Czy czujki zewnetrzne w naszej sytuacji beda maily duze znaczenie ? Wiem, jest zasada <zlokalizuj zlodzieja jak NAJDALEJ od domu> ale od bocznych scian do krawedzi naszej posesji jest u tylko 3 lub 4 metry.

Z dyskusji na forum zrozumialem , ze warto zabezpieczac okna i drzwi kontaktronami + czujkami na zbicie szkla. W ofertach dostalem kontaktron tylko do garazu. Czy jest mozliwosc i sens instalacji kontaktronow i czujek na zbicie szklaa jesli okablowanie zostalo wykonane pod czujki PIR (wydaje mi sie, ze deweloper robil okablowanie pod system jednej z duzych firm) ? Mam juz tynki wewnetrzne (a na pietrze nawet gladz gipsowa) i nie chcialbym pruc scian pod nowe kable.

W ofertach nie znalazlem rowniez pilota anty-napadowego. Jak wazny jest to element ?

Przymierzam sie do oferty zalozenia systemu i monitrofingu pewnej firmy na litere J (jedna z powyszych ofert) . Jak wazne jest aby system zakladala inna firma niz ta, ktora bedzie odpowiedzialna za monitoring ?

Pozdrawiam

Janusz

todaks
13-07-2009, 22:34
A. Sterowanie bramą.
Aktualnie korzystam z oddzielnego systemu sterowania bramą (piloty, fotokomórka, itd). System ten ma swoje źródło zasilania. Bramą steruję poprzez dwa przyciski (napięcie 12V). Chciałbym, aby po rozbudowie, można było sterować bramą poprzez panelem LCD systemu NEXO. Chciałbym również aby obsługa ta była w sekcji "Bramy/Rolety", a nie w sekcji "Wyłączniki". Wyczytałem, że muszę wtedy skorzystać z karty wyjść przeciwsobnych.
Czy jest możliwe wpięcie tej karty w miejsce dotychczasowych wyłączników. Dzięki temu, że brama ma własne zasilanie, wydaje mi się, że powinienem "wyciąć" zasilanie karty, a połączenie L i N mostkować . Czy takie rozwiązanie zadziała?

Do tego celu wykorzystujemy moduł rolet Tukan zainstalowany w puszce instalacyjnej przełączników . W Pańskim przypadku (+12V) podłączamy do obydwu przewodów niebieskich( tam gdzie podłączamy zasilanie fazy). Pod wyjścia R1 i R2 (góra dół ) podłączamy sterowanie zamknij/otwórz. Zgodnie z załączonym schematem istniejące włączniki sterujące pozostają wykorzystane po podłączeniu ich do przewodu WLO
http://todaks.pl/_private/nexo_ster_brama_pliki/image002.jpg
B. Sterowanie ogrzewaniem.
Wyczytałem, że system NEXO pozwala na sterowanie ogrzewaniem w domu. Jednak nie mogę znaleźć żadnych kart, ani modułów, które by na to pozwalały. Nie wiem również jak można tym zarządzać przez panel LCD. Jakie komponenty systemu będą mi potrzebne (oraz ewentualnie jakie zewnątrzne układy typu elektrozawory itd), które są niezbędne do sterowania ogrzewaniem. Czy mogą mi Państwo podesłać schemat prostej instalacji dla jednego pomieszczenia z czujnikiem temperatury i jednym obwodem grzewczym?

Do sterowania ogrzewaniem potrzebny jest moduł czujnika temperatury . (http://www.nexwell.eu/produkt/czujnik-temperatury-tukan).
Moduł ten pozwala na jednoczesne sterowanie zarówno ogrzewaniem jak i np. chłodzeniem pomieszczenia w którym jest zainstalowany. Jak wszystkie moduły Tukan instalowany jest w puszce instalacyjnej. Oczywiście moduł ten spełnia funkcje informacyjne dla centrali nexo. Elementem wykonawczym może być moduł wyjść OC lub moduł przekaźnikowy. Jak widać w procesie regulacji temperatury udział biorą :
- czujnik temperatury - pomiar
- centrala - przetwarzanie
- moduł przekaźnikowy mocy lub moduł wyjść OC sterujący przekaźnikiem
- elektrozawór ( w przypadku ogrzewania tradycyjnego )
Oczywiście dowolność konfiguracji pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnego procesu sterowania.


C. Moduł przekaźnika.
Przyznam się szczerze, że nie rozumie sposobu włączenia w układ tego modułu. W opisie modułu mam tylko 4 przewody magistrali TUKAN. Jak mam wpiąć ten moduł, abym mógł sterować odbiornikiem prądu (prosty układ: źródło zasilania, odbiornik, 2 przewody).

http://todaks.pl/_private/nexo_ster_ogrzewaniem_pliki/image001.jpg
Powyżej schemat podłączenia odbiornika do modułu przekaźnika .
Oczywiście warto zwrócić uwagę na fakt ze nie zawsze wskazane jest by odbiornik łączyć do styku NO. Czasem trzeba użyć odwrotności czyli wykorzystać styk NC . Zależy to od tego czy ważne jest by np. uszkodzenie sterowania i odpuszczenie kotwicy przekaźnika nie wywoła niebezpiecznych skutków np.
- dozownik chemii do basenu podłączamy pod NO - zasilenie chemii musi być wywołane przez podanie napięcia
- sterowanie wentylatorem nadmuchu lub pompy z kominka podłączamy pod NC -uszkodzenie sterowania nie może unieruchomić wentylatora lub pompy ( może rozsadzić kominek )

_ZBYCH_
13-07-2009, 22:42
[i]A. Sterowanie bramą.

Kolejne pytania??? Gdzie??? Czy to nie spam???

todaks
13-07-2009, 22:55
[i]A. Sterowanie bramą.

Kolejne pytania??? Gdzie??? Czy to nie spam???

Na moją skrzynkę . Nie to nie spam. Jeżeli opracowuję odpowiedzi na ciekawsze pytania to warto chyba zapoznać z nimi szersze kręgi. W ten sposób właśnie unikam powtarzających sie pytań. Jeśli moderator uważa to za nieodpowiednie proszę o wiadomość .

_ZBYCH_
13-07-2009, 23:05
[i]A. Sterowanie bramą.

Kolejne pytania??? Gdzie??? Czy to nie spam???

Na moją skrzynkę . Nie to nie spam. Jeżeli opracowuję odpowiedzi na ciekawsze pytania to warto chyba zapoznać z nimi szersze kręgi. W ten sposób właśnie unikam powtarzających sie pytań. Jeśli moderator uważa to za nieodpowiednie proszę o wiadomość .
Skoro to pytania na Twoją skrzynkę, to tam sobie odpowiadaj...
To, co tu wcześniej napisałeś, to SPAM.

_ZBYCH_
13-07-2009, 23:09
Gratuluję fachowcom od alarmów 100 podstrony wątku. Tak jak się deklarowałem na 99 stronie spróbuję w tym miejscu w miarę systematycznie przeglądać zasoby wątku i stworzyć coś w stylu spisu treści i faq'u.
1 - ...


Może w ten sposób Zbychu łaskawym okiem spojrzy na moją robotę, no i znajdzie trochę więcej czasu na nowinki techniczne. :D
Drogi Pawle, gratuluję Tobie stworzenia fajnego produktu, jakim jest Twój system Nexo! Dziękuję również za zaproszenie na prezentację tego produktu. Niestety, ale mam bardzo ograniczony czas i nie mogę skorzystać z Twojego zaproszenia. Przeglądałem dokumentację Twojego systemu i mam pewne spostrzeżenia, ale na wszystko przyjdzie pora :)

Gratuluję również wstrzelenia się na pierwszą pozycję setnej strony tego wątku ;)

ar***pl
13-07-2009, 23:35
Witam serdecznie,


Przymierzam sie do oferty zalozenia systemu i monitrofingu pewnej firmy na litere J (jedna z powyszych ofert) . Jak wazne jest aby system zakladala inna firma niz ta, ktora bedzie odpowiedzialna za monitoring ?
ciach

Pozdrawiam

Janusz
Strasznie duża rozbieżność, z jednej strony Integra 64 a z drugiej versa15 ,generalnie watchout to dobry czujnik (przynajmniej mi nie sprawia problemów po dobrej regulacji , posiada wymienne soczewki , antymasking jeśli masz tak jak piszesz niewielką odległość od płotu to trzeba będzie zastosować uchwyty barierowe.Ja wybrałbym rozwiązanie pierwsze (satel integra) ale wzbogaciłbym je o kontraktrony w oknach i czujniki inercyjne kosztem ilości watchoutów .Pozatym cena wyjściowa watchouta od niedawna to 799 netto .Zastanawiające jest pompowanie cen (np klips irmc104) ale i innych elementów aby potem dać rabat 30%.

_ZBYCH_
13-07-2009, 23:50
Strasznie duża rozbieżność, z jednej strony Integra 64 a z drugiej versa15 ,generalnie watchout to dobry czujnik (przynajmniej mi nie sprawia problemów po dobrej regulacji , posiada wymienne soczewki , antymasking jeśli masz tak jak piszesz niewielką odległość od płotu to trzeba będzie zastosować uchwyty barierowe.Ja wybrałbym rozwiązanie pierwsze (satel integra) ale wzbogaciłbym je o kontraktrony w oknach i czujniki inercyjne kosztem ilości watchoutów .Pozatym cena wyjściowa watchouta od niedawna to 799 netto .Zastanawiające jest pompowanie cen (np klips irmc104) ale i innych elementów aby potem dać rabat 30%.
To jest tzw. maryketyng ;)
Klient się cieszy, jak dostanie "rabat" 30%, a to, że w zamian dostaje badziewny system stworzony dla prowizji przez krawaciarza, to już nie ważne...
No cóż, nasza branża przez co po niektórych schodzi na psy! Naszym zadaniem jest zapobiegać temu...

Janusz314
14-07-2009, 01:58
No coz <na psy> zaczyna powoli schodzic caly nasz swiat. Czy mozesz polecic mi na privie jakas solidna firme ?
Pozdrawiam

Janusz

enty
14-07-2009, 02:14
Drogi Januszu,
po pierwsze to przynajmniej pierwsze trzy oferty od firm, j s, s zawierają radiolinie oferowane zazwyczaj właśnie w celu realizacji antynapadu.

przy czujnikach odpornych na zwierzeta równie istotnym jak to jakie sa to czujniki jest własciwa ich lokalizacja. Polecam lekturę jakiejkolwiek instrukcji takowego czujnika a będziesz mógł w tej kwestii zagiąć niejednego wybitnego" specjalistę" który

doradzić cokolwiek z czujnikami zew, dobrać typy i ich ilości nie widzac obiektu to może jedynie "specjalista" z firmy ochroniarskiej. Ale te odległości od ogrodzenia oraz fakt ze okablowanie było robione przez devlopera ( a wiec zazwyczaj przez osoby nie dysponujące szczególną wiedzą na temat charakterystyki poszczególnych urządzeń) najlepiej nie rokują. To ciekawe że w żadnej ofercie nie próbowano zastosować minimum dwóch różnych modeli czujników w zależności od ich usytuowania.

to co wielokrotnie tu pisano,nie ma czujników ruchu odpornych na koty.Albo będziesz miał więc fałszywki albo tak 'przytępiony system tak że obejście go nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Ato wszystko za całkiem pokaźne pieniądze.

Jezeli ma być skutecznie i bez fałszywek to jednak chyba system obwodowy.

Co do samych urządzeń to zaproponowano zupełnie przyzwoite.
pozdrawiam

ps.mówisz że "na psy". rzeczywiście taka branża. Raczej rzadko dochodzi tu do weryfikacji tego czy zainstalowany system jest cokolwiek wart więc powstaje zupełnie spore pole do popisu dla różnego rodzaju "specjalistów".

Janusz314
14-07-2009, 10:50
Dzieki za opinie,


doradzić cokolwiek z czujnikami zew, dobrać typy i ich ilości nie widzac obiektu to może jedynie "specjalista" z firmy ochroniarskiej.

Dobrze, ze uzyles cydzyslowia ...


Jezeli ma być skutecznie i bez fałszywek to pozostaje system obwodowy.

Boje sie ,ze dla kontraktronow i czujek zbicia szkla trzeba pociagnac sporo kabli. Czy mozna to zrobic gdy na sciana jest tynk i czesciowo gips ? Boje sie ,ze dla kontaktronow i czujek zbicia szkla trzeba zmienic sporo kabli w domu.Czy mozna to zrobic bezprzewodwo malymi kosztami ? Kupilem taka czujke (nie smiejcie sie) SAS-2004 m http://www.eph.pl/product/id/773,bezprzewodowy-czujnik-magnetyczny-sas-2004m ale wydaje mi sei ,e to moze tylko wspolpracowac z ich "centrala" SAS-2004I. Znalazlem rowniez CTX3H i CTX4H od ELEMESA ale to tez wyglada na zabawki . Czy SATEL AMD-100 bedzie OK ? W dyskusji na tym watku padlo stwierdzenie ,ze nie ma (nie bylo 2 klata temu ?) bezprzewodowych czujek inercyjncyh wspolpracujacych z satelem. Czy moge powiesic czujke inercyjna obok PIr-a (jesli jest rezerwa w kablu) ? A moze lepiej zainwestowac w MCR-308 i przystosowac centrale SATEL-a do czujek bezprzewodowych ? Myslalem o ewentualnym zakupie INTEGRA 128-WRL ale widze na watku, ze byly problemy z ta centrala. Przepraszam za moje lamerstwo.

Pozdrawiam

Janusz

pozdrawiam

ewadora
14-07-2009, 12:25
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami. Przez zamowienie to przeszło ,okna od miesiąca są "robocie" i teraz mam telefon -że nie da się wykonać takiego połączenia- albo kontaktron albo WK1. Nie wiem co teraz zrobić( specjalnie pytaliśmy się przed zamówieniem - czy to wykonalne i nie było sprzeciwów).Kable do kontaktronów położone , zatynkowane , poszły po kondygnacji do centrali alarmowej - a teraz - nie można wykonać ? Wydaje mi się - że ludzie maja takie połączenia. CZy spotkaliście się z takimi rozwiązaniami? - bo jeśli tak to będe się upierac , aby Oknoplast szukał innego producenta kontaktronów- aby to wszystko zagrać- chciałabym miec szczerze powiem komplet( i gwarancje producenta - czytałam kiedys w tym wątku ,że jak ktos montuje samodzielnie to odbierają gwarancję)
CZy mozna będzie w razie czego zrobic "ręcznie" na miejscu założenie takich kontaktronów bez uszczerbku dla WK1 czy tez samych czujek? ( zwłaszcza ,że PAn od alarmów nie bardzo był zachwycony pomysłem montowania tego przez niego- mam wrażenie ,że doświadczenie w tym względzie minimalne)
Będe wdzieczna za wszelkie porady

pstryczek_elektryczek
14-07-2009, 17:31
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami. Przez zamowienie to przeszło ,okna od miesiąca są "robocie" i teraz mam telefon -że nie da się wykonać takiego połączenia- albo kontaktron albo WK1. Nie wiem co teraz zrobić( specjalnie pytaliśmy się przed zamówieniem - czy to wykonalne i nie było sprzeciwów).Kable do kontaktronów położone , zatynkowane , poszły po kondygnacji do centrali alarmowej - a teraz - nie można wykonać ? Wydaje mi się - że ludzie maja takie połączenia. CZy spotkaliście się z takimi rozwiązaniami? - bo jeśli tak to będe się upierac , aby Oknoplast szukał innego producenta kontaktronów- aby to wszystko zagrać- chciałabym miec szczerze powiem komplet( i gwarancje producenta - czytałam kiedys w tym wątku ,że jak ktos montuje samodzielnie to odbierają gwarancję)
CZy mozna będzie w razie czego zrobic "ręcznie" na miejscu założenie takich kontaktronów bez uszczerbku dla WK1 czy tez samych czujek? ( zwłaszcza ,że PAn od alarmów nie bardzo był zachwycony pomysłem montowania tego przez niego- mam wrażenie ,że doświadczenie w tym względzie minimalne)
Będe wdzieczna za wszelkie porady

Zawsze można zrobić tylko instalator':
1. Musi mu się chcieć
2. Musi się na tym znać
Jeśli który kolwiek z w/w pkt jest negatywną odpowiedzią to zmień instalatora, lepiej poszukać innego i zapłacić więcej niż dać zepsuć okno.
Na ten temat najlepiej może wypowiedzieć się _Zbych_ kiedyś przedstawiał foto takich instalacji.
Napewno nie zdadzą tu egzaminu kontaktrony Satela, albo wybierz Paradox albo Bosch.

todaks
14-07-2009, 17:32
To, co tu wcześniej napisałeś, to SPAM.
Jeśli tak na to patrzeć to nie wiem czy większym SPAMEM nie jest to co masz napisane w stopce

pstryczek_elektryczek
14-07-2009, 17:36
To, co tu wcześniej napisałeś, to SPAM.
Jeśli tak na to patrzeć to nie wiem czy większym SPAMEM nie jest to co masz napisane w stopce
Ja niewidzę u _Zbycha_ Spamu, jedynie jego zainteresowania, A o ilę się orientuje ty też możesz podpisać sobię stopkę. Po za tym Spam jest niechcianą wiadomością , a skoro wchodzisz na otwarte forum to chyba mylisz pojęcia.

ewadora
14-07-2009, 18:20
[quote=ewadora]
Zawsze można zrobić tylko instalator':
1. Musi mu się chcieć
2. Musi się na tym znać
Jeśli którykolwiek z w/w pkt jest negatywną odpowiedzią to zmień instalatora, lepiej poszukać innego i zapłacić więcej niż dać zepsuć okno.

Napewno nie zdadzą tu egzaminu kontaktrony Satela, albo wybierz Paradox albo Bosch.
DZieki za rade choc nie wiem czy znajdę takiego instalatora - bo u nas to głęboki zaścianek. No i ta gwarancja na okna z "oknoplastu".
Oni z tego co wiem próbowali zakładać kontaktron MACO tronic czy cos takiego - do okuc MAco - wiec zupełnie nie rozumiem jak taka poważna firma ( Maco) moze robic fragmenty okna zupełnie nie pasujące do siebie a służace wzmocnieniu tego samego celu?
Zresztą skoro może to zrobić zwykły instalator to dlaczego nie może tego zrobić tak duża firma jak Oknoplast-Kraków?

_ZBYCH_
14-07-2009, 19:55
Boje sie ,ze dla kontraktronow i czujek zbicia szkla trzeba pociagnac sporo kabli. Czy mozna to zrobic gdy na sciana jest tynk i czesciowo gips ? Boje sie ,ze dla kontaktronow i czujek zbicia szkla trzeba zmienic sporo kabli w domu.Czy mozna to zrobic bezprzewodwo malymi kosztami ? Kupilem taka czujke (nie smiejcie sie) SAS-2004 m http://www.eph.pl/product/id/773,bezprzewodowy-czujnik-magnetyczny-sas-2004m ale wydaje mi sei ,e to moze tylko wspolpracowac z ich "centrala" SAS-2004I. Znalazlem rowniez CTX3H i CTX4H od ELEMESA ale to tez wyglada na zabawki . Czy SATEL AMD-100 bedzie OK ? W dyskusji na tym watku padlo stwierdzenie ,ze nie ma (nie bylo 2 klata temu ?) bezprzewodowych czujek inercyjncyh wspolpracujacych z satelem. Czy moge powiesic czujke inercyjna obok PIr-a (jesli jest rezerwa w kablu) ? A moze lepiej zainwestowac w MCR-308 i przystosowac centrale SATEL-a do czujek bezprzewodowych ? Myslalem o ewentualnym zakupie INTEGRA 128-WRL ale widze na watku, ze byly problemy z ta centrala. Przepraszam za moje lamerstwo.
Obecnie Satel produkuje bezprzewodową czujkę inercyjną z wbudowanym kontaktronem AVD-100 (http://www.satel.pl/pl/product/170/AVD-100)
Jeśli nie chcesz ciągnąć przewodów, to kup Integrę i kontroler systemu bezprzewodowego ACU-100 lub Integrę128-WRL i właśnie czujki AVD-100.
Odnośnie sprzętu Satela, to nie tylko z Integrą128-WRL są problemy. Satel ma w zwyczaju zaskakiwać instalatorów różnymi niespodziankami...

_ZBYCH_
14-07-2009, 20:19
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami. Przez zamowienie to przeszło ,okna od miesiąca są "robocie" i teraz mam telefon -że nie da się wykonać takiego połączenia- albo kontaktron albo WK1. Nie wiem co teraz zrobić( specjalnie pytaliśmy się przed zamówieniem - czy to wykonalne i nie było sprzeciwów).Kable do kontaktronów położone , zatynkowane , poszły po kondygnacji do centrali alarmowej - a teraz - nie można wykonać ? Wydaje mi się - że ludzie maja takie połączenia. CZy spotkaliście się z takimi rozwiązaniami? - bo jeśli tak to będe się upierac , aby Oknoplast szukał innego producenta kontaktronów- aby to wszystko zagrać- chciałabym miec szczerze powiem komplet( i gwarancje producenta - czytałam kiedys w tym wątku ,że jak ktos montuje samodzielnie to odbierają gwarancję)
CZy mozna będzie w razie czego zrobic "ręcznie" na miejscu założenie takich kontaktronów bez uszczerbku dla WK1 czy tez samych czujek? ( zwłaszcza ,że PAn od alarmów nie bardzo był zachwycony pomysłem montowania tego przez niego- mam wrażenie ,że doświadczenie w tym względzie minimalne)
Będe wdzieczna za wszelkie porady
Witam

Przejrzałem sobie katalog okuć MACO i nie jest prawdą, że nie da się zamontować kontaktronu systemowego do okucia WK1! Kontaktron systemowy da się zamontować do każdego rodzaju okucia. Ludzie z firmy, w której zamówiłaś okna wykazują się ignorancją, albo nie mają w magazynie odpowiednich elementów okuć i nie chce im się zamawiać specjalnie dla Ciebie.
Musisz jeszcze wiedzieć, że istnieją dwa typy kontaktronów systemowych (systemowych, tzn. powiązanych z okuciem okiennym).
1. Wykrywające ruch klamki, czyli wykrywające przymknięte okno, ale nie zamknięte na klamkę. Wykrywają również okno uchylone, co w niektórych rozwiązaniach może być wadą.
2. Wykrywające tylko otwarcie okna (nie wykrywają okna uchylonego, ale także nie wykrywają okna przymkniętego, a nie zamkniętego na klamkę).

Nie daj się! Walcz o swoje, tym bardziej, że zamówienie już przyjęli!
Na 100% da się to zrobić. Jak by co, to dzwoń do MACO, tel. +48 (32) 30 12 330

Różnica w kontaktronach systemowych, a montowanych przez instalatora systemu alarmowego jest taka, że kontaktron systemowy jest powiązany z okuciem okiennym, a zwykły kontaktron nie. Instalator wierci w ramie okna otwór i montuje w nim czujnik. Różnica jest też w cenie. Kontaktrony systemowe są o wiele droższe od zwykłych.
Z praktyki wiem, że w fabryce nie testują zamontowanych czujników, tylko montują je wg szablonów i koniec. Później podczas podłączania czujników do systemu alarmowego wychodzą problemy, bo się okazuje, że czujniki źle działają i nie ma komu ich ustawić (bo instalator systemu alarmowego przeważnie nie posiada wiedzy na temat takich czujników.

Oczywiście instalator systemu alarmowego może zamontować zwykłe (nie systemowe) kontaktrony, ale musi posiadać wiedzę i umiejętności. Jeśli Twój instalator nie potrafi tego robić, to nie należy go zmuszać, bo skutki mogą być opłakane.

ewadora
14-07-2009, 20:27
Wielkie dzieki :D . Naprawdę dużo mi pomogłeś . Nie dam się wobec tego zbyć - mają to zrobić- i to dobrze !!!
pozdrawiam

_ZBYCH_
14-07-2009, 20:32
Wielkie dzieki :D . Naprawdę dużo mi pomogłeś . Nie dam się wobec tego zbyć - mają to zrobić- i to dobrze !!!
pozdrawiam
Nie ma sprawy :)

Uzupełniłem jeszcze mój wcześniejszy post.

odaro
14-07-2009, 21:05
A mogę się przypomnieć ze swoim problemem

Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być

_ZBYCH_
14-07-2009, 21:30
A mogę się przypomnieć ze swoim problemem

Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być
Wiemy :)

Masz dla tego wejścia zaprogramowany parametr "Maksymalny czas naruszenia"
Po przekroczeniu tego czasu centrala sygnalizuje usterkę. Zaprogramuj ten maksymalny czas naruszenia na 0 i po kłopocie :)

odaro
14-07-2009, 21:36
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami.

Jak rok temu zamawiałem okna z Oknoplast Kraków to nie mieli jeszcze kontaktronów w swoich oknach.

Nawet rozmawiałem z głównym technologiem Oknoplast dlaczego inne firmy oferują okna z kontaktronami a oni jeszcze nie i że najwyższa pora żeby coś z tym zrobi 8) serio nie zmyślam.

Szkoda że okna kupowałem w zeszłym roku chociaż tak do końca nie wiadomo czy Tobie ostatecznie zamontują napisz jak już wszystko się wyjaśni.

odaro
14-07-2009, 21:36
A mogę się przypomnieć ze swoim problemem

Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być
Wiemy :)

A pomożecie :)

_ZBYCH_
14-07-2009, 21:44
A mogę się przypomnieć ze swoim problemem

Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być
Wiemy :)

A pomożecie :)
Pomożemy :)

Odpowiedź znajdziesz w moim wcześniejszym poście ;)

_ZBYCH_
14-07-2009, 21:46
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami.

Jak rok temu zamawiałem okna z Oknoplast Kraków to nie mieli jeszcze kontaktronów w swoich oknach.

Nawet rozmawiałem z głównym technologiem Oknoplast dlaczego inne firmy oferują okna z kontaktronami a oni jeszcze nie i że najwyższa pora żeby coś z tym zrobi 8) serio nie zmyślam.

Szkoda że okna kupowałem w zeszłym roku chociaż tak do końca nie wiadomo czy Tobie ostatecznie zamontują napisz jak już wszystko się wyjaśni.
Mając na uwadze, jaką kasę kroją za te czujniki (120 - 170 zł), to nie wiem, czy masz czego żałować...

odaro
14-07-2009, 21:55
Witam.
i bardzo prosze o pomoc. Nie mam czasu czytać całego watku - może to juz było - ale do jutra musze dac odpowiedź.
Otóż zamówiłam w Oknoplast Kraków miedzy innymi 5 okien z okuciami WK1 i kontaktronami.

Jak rok temu zamawiałem okna z Oknoplast Kraków to nie mieli jeszcze kontaktronów w swoich oknach.

Nawet rozmawiałem z głównym technologiem Oknoplast dlaczego inne firmy oferują okna z kontaktronami a oni jeszcze nie i że najwyższa pora żeby coś z tym zrobi 8) serio nie zmyślam.

Szkoda że okna kupowałem w zeszłym roku chociaż tak do końca nie wiadomo czy Tobie ostatecznie zamontują napisz jak już wszystko się wyjaśni.
Mając na uwadze, jaką kasę kroją za te czujniki (120 - 170 zł), to nie wiem, czy masz czego żałować...

Żartujesz aż tyle

Ewadora napisz ile krzykneli od Ciebie

odaro
14-07-2009, 21:58
A mogę się przypomnieć ze swoim problemem

Ostatnio ma manipulatorze LCD wyświetla mi się komunikat "długie naruszenie" później jakieś skróty który nie wiem jak rozszyfrować.

Komunikat dotyczy kontaktronu i pojawia się czasami ale nie wiem kiedy po otworzeniu okna.

Integra 128 widzi to jako awarię poza tym alarm uzbraja się bez problemów.

Wiecie co to może być
Wiemy :)

A pomożecie :)
Pomożemy :)

Odpowiedź znajdziesz w moim wcześniejszym poście ;)

Już odczytałem dzięki :D

ewadora
14-07-2009, 22:43
Wiesz co ,ze nie pamietam - mam wrażenie ,że ok 100 zł - nie mogę teraz sprawdzić bo ceny okien mam w całości podane - najwyżej jutro zapytam to dam znać.
Zbych - zmartwiłeś mnie ,ze moga źle zamontowac , nie testować :evil: .
Wypada od razu kupowac jakas centralke i sprawdzać - zanim zrobią elewację - aby móc reklamować.
Ja to kurcze nie mam szczęścia ( albo za bardzo wymyslam :lol: ).
Ostatnio jak zamówiłam okna dachowe to tez było kilka poprawek ( np.zamiast okna plastikowego dostałam drewniane :roll: - a potem nerwy ,załatwianie reklamacji i czekanie chyba z 5-6 tygodni na okno - bo akurat było z szyba samoczyszczącą :lol: )

_ZBYCH_
14-07-2009, 23:09
Wiesz co ,ze nie pamietam - mam wrażenie ,że ok 100 zł - nie mogę teraz sprawdzić bo ceny okien mam w całości podane - najwyżej jutro zapytam to dam znać.
Zbych - zmartwiłeś mnie ,ze moga źle zamontowac , nie testować :evil: .
Wypada od razu kupowac jakas centralke i sprawdzać - zanim zrobią elewację - aby móc reklamować.

Ostatnio mój klient zamawiał takie czujniki (ROTO) w oknach Jezierskiego po 170 zł!
W dodatku na kilkadziesiąt okien w trzech najważniejszych (do zabezpieczenia) oknach tarasowych na parterze był zamontowany czujnik, ale nie było zamontowanych elementów okuć współpracujących z czujnikami! W kilku oknach czujniki nie działały, bo nie były prawidłowo ustawione. w jednym oknie czujnik był uszkodzony.
Jeszcze naciągnęli klienta na po dwa czujniki w kilku drzwiach dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem (wystarczy jeden czujnik)!

enty
14-07-2009, 23:41
Janusz
w tej systuacjii proponuję:
1. ustalic czy we wszystkich pomieszczeniach będa przebywały koty.
2. sprawdzić zapasy na kablach
3. tam gdzie bedzie to jeszcze mozliwe doprowadzic do okien okablowanie.
4. w pozostałych okanach zamontować czujnik bezprzewodowe.

Szukając rozwiązania nie ograniczaj si e tylko do inercji, ale spróbuj tez wykorzystac czujnuiki zbicia szkła i ewentualnie bariiery listowe. Zdarzało mi sie juz działac w podobnych warunkach i zazwyczaj w miarę coś sensownego udawało sie "wydłubać"

Co do wyboru samego systemu bezprzewodowego to moim zdaniem nie tak ważne jest to jakiej on bedzie firmy jak to aby centrala alarmowa i system bezprzewodowy były tej samej( komunikacja).

Pamietaj że stosujac system obwowdowy bedziesz mogł
1. zrezygnować z części lub całości czujników zewnętrznych,
2. zrezygnować z częsci czujników wewnetrznych a pozostałe zastąpic zdecydowanie tańszymi.



Co do pytania czy mozna powiewsic czujke inercyjna obok pira to odpowem że tak, tyle że na ścianie możesz mieć problem ze skutecznością inercji a na oknie może nie najlepiej działać PIR :D :D :D
( przepraszam ale nie mogłem sie oprzeć)

Pozdrawiam
ps. domyślam się żę przechodzisz przyspieszoną i nieco wymuszoną edukację w zakresie systemów alarmowych. Może to troche pomoże.
czujnik inercyjny.
http://www.e-system.net.pl/czujniki-inercyjne.php

czujnik zbicia szkła
http://www.e-system.net.pl/czujniki-zbicia-szk%B3a.php

ewadora
15-07-2009, 00:26
Ostatnio mój klient zamawiał takie czujniki (ROTO) w oknach Jezierskiego po 170 zł!
W dodatku na kilkadziesiąt okien w trzech najważniejszych (do zabezpieczenia) oknach tarasowych na parterze był zamontowany czujnik, ale nie było zamontowanych elementów okuć współpracujących z czujnikami! W kilku oknach czujniki nie działały, bo nie były prawidłowo ustawione. w jednym oknie czujnik był uszkodzony.
Jeszcze naciągnęli klienta na po dwa czujniki w kilku drzwiach dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem (wystarczy jeden czujnik)!
A to łobuzy :evil: - i co?- udało się reklamować ?

aniapz
15-07-2009, 10:28
Witam!
Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o alarmy. Przyjechał do nas Pan z firmy ochroniarskiej, pochodził, pomierzył i przysłał taką oto ofertę:
WYCENA SYSTEMU ALARMOWEGO
LP. WYKAZ URZADZEN: ILOSC CENA JEDNOSTKOWA WARTOSC
1. Centrala Matrix 832+ 1 574 zł + 7% VAT 574 zł + 7% VAT
2. Klawiatura LCD 1 418 zł + 7% VAT 418 zł + 7% VAT
3. Klawiatura LED 1 248 zł + 7% VAT 248 zł + 7% VAT
4. Czujnik KX15DT 6 176 zł + 7% VAT 1 056 zł + 7% VAT
5. Czujnik KX15DD 3 105 zł + 7% VAT 315 zł + 7% VAT
6. Moduł rozszerzen 1 170 zł + 7% VAT 170 zł + 7% VAT
7. Sygnalizator zewnetrzny1 58 zł + 7% VAT 158 zł + 7% VAT
8. Radiolinia napadowa+2 piloty 1 220 zł + 7% VAT 220 zł + 7% VAT
RAZEM:3 159,00 zł + 7% VAT
RABAT:-159,00

9. Nadajnik radiowy 1 użyczenie użyczenie
DO ZAPŁATY: 3 000,00 zł + 7% VAT
I etap na zime 2100 zł + okablowanie całosc
II etap na lato 900 zł
razem 3000 zł + 7% VAT

Byłabym bardzo wdzięczna za ocenę tej oferty i ewentualne wskazówki co zmienić.

ravbc
15-07-2009, 10:50
Byłabym bardzo wdzięczna za ocenę tej oferty i ewentualne wskazówki co zmienić.
Bywały tu już pokazywane takie oferty. Podsumowując prowadzone przy ich okazji dyskusje można powiedzieć, że zmienić należało by... wszystko. ;-) Poczynając od "Pana z firmy ochroniarskiej", a na sprzęcie kończąc.

niktspecjalny
15-07-2009, 11:08
Witam!
Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o alarmy. Przyjechał do nas Pan z firmy ochroniarskiej, pochodził, pomierzył i przysłał taką oto ofertę:
WYCENA SYSTEMU ALARMOWEGO
LP. WYKAZ URZADZEN: ILOSC CENA JEDNOSTKOWA WARTOSC
1. Centrala Matrix 832+ 1 574 zł + 7% VAT 574 zł + 7% VAT
2. Klawiatura LCD 1 418 zł + 7% VAT 418 zł + 7% VAT
3. Klawiatura LED 1 248 zł + 7% VAT 248 zł + 7% VAT
4. Czujnik KX15DT 6 176 zł + 7% VAT 1 056 zł + 7% VAT
5. Czujnik KX15DD 3 105 zł + 7% VAT 315 zł + 7% VAT
6. Moduł rozszerzen 1 170 zł + 7% VAT 170 zł + 7% VAT
7. Sygnalizator zewnetrzny1 58 zł + 7% VAT 158 zł + 7% VAT
8. Radiolinia napadowa+2 piloty 1 220 zł + 7% VAT 220 zł + 7% VAT
RAZEM:3 159,00 zł + 7% VAT
RABAT:-159,00

9. Nadajnik radiowy 1 użyczenie użyczenie
DO ZAPŁATY: 3 000,00 zł + 7% VAT
I etap na zime 2100 zł + okablowanie całosc
II etap na lato 900 zł
razem 3000 zł + 7% VAT

Byłabym bardzo wdzięczna za ocenę tej oferty i ewentualne wskazówki co zmienić.

Zapytam z ciekawości bo do mnie przyjeżdża SOLID.Sygnalizatory,srory radiolinie srynie,czujniki sryki itp.Powiedz proszę ile czasu w umowie dają na przyjazd w razie interwencji.??

aniapz
15-07-2009, 11:13
Jeszcze nie wiem, bo umowy nie podpisałam. To były bardzo wstępne rozmowy. Ale jak się dowiem, to napiszę. Skąd wiedziałeś, że to Solid?

niktspecjalny
15-07-2009, 11:32
Jeszcze nie wiem, bo umowy nie podpisałam. To były bardzo wstępne rozmowy. Ale jak się dowiem, to napiszę. Skąd wiedziałeś, że to Solid?

Takie bajery to tylko SOLID....Czas przyjazdu dla mnie był najważniejszy.Zwróciłem również uwagę na ilość przyjazdu ekipy interwencyjnej.Wiesz takie pokazanie wszystkim ,że ktoś się kręci z ochrony obok mojej posesji.

aniapz
15-07-2009, 11:54
Dzięki za radę, zapytam ich o to. Ale co z tą instalacją, brać u nich, czy gdzie indziej? Np w jakiejś firmie zajmującej się tylko instalacjami?

pstryczek_elektryczek
15-07-2009, 18:35
Dzięki za radę, zapytam ich o to. Ale co z tą instalacją, brać u nich, czy gdzie indziej? Np w jakiejś firmie zajmującej się tylko instalacjami?
Weź niezależnego instalatora, I centrale satela. Nerwy zostaną między bajkami.

ewadora
15-07-2009, 18:48
Dzis miałam rozmowe z Panią od Oknoplastu. NAjpierw stwierdziła,ze nie da sie połaczyć WK1 i kontaktronu. Po rozmowie ze mna ( a byłam twarda jak skała :lol: )powiedziała,ze zapyta jeszcze raz raz głównego technologa. Rozmawiała chyba ze 3 godziny :o .Po czym oddzwoniła i rezultat mamy taki:
obiecali,ze w drodze wyjatku mi to zrobią ( potem już nikomu :roll: ).Natomiast poinformowali,że to juz nie będzie do końca WK1 bo zamiast 1 czopa dostane właśnie kontaktron ,na dodatek w przypadku braku prądu to zabezpieczenie ma się zrobić jeszcze słabsze :x .Co ma piernik do wiatraka nie wiem-ale sie zgodziłam- bo na pytanie co z gwarancją dla okna jeśli zamontuje mi to później ktoś inny odpowiedź była-że oczywiście stracę gwarancję.
NAprawdę nie wiem co mysleć o obu firmach -(MAco i Oknoplast) -jeden produkuje "klocki",które do siebie nie bardzo pasują , a drugi nie potrafi z tych klocków budować-mimo,że podobno jest świetnie w tym celu szkolony :roll:

kolorado
15-07-2009, 21:25
A ja się pytałem przy montażu okien tez z oknoplastu czy montaż kontaktronów, czyli wiercenie w ramie powoduje utratę gwarancji, to powiedzieli że nie.
Zresztą sami wiercili, więc dziwne jakby było inaczej...

_ZBYCH_
15-07-2009, 23:16
Dzis miałam rozmowe z Panią od Oknoplastu. NAjpierw stwierdziła,ze nie da sie połaczyć WK1 i kontaktronu. Po rozmowie ze mna ( a byłam twarda jak skała :lol: )powiedziała,ze zapyta jeszcze raz raz głównego technologa. Rozmawiała chyba ze 3 godziny :o .Po czym oddzwoniła i rezultat mamy taki:
obiecali,ze w drodze wyjatku mi to zrobią ( potem już nikomu :roll: ).Natomiast poinformowali,że to juz nie będzie do końca WK1 bo zamiast 1 czopa dostane właśnie kontaktron ,na dodatek w przypadku braku prądu to zabezpieczenie ma się zrobić jeszcze słabsze :x .Co ma piernik do wiatraka nie wiem-ale sie zgodziłam- bo na pytanie co z gwarancją dla okna jeśli zamontuje mi to później ktoś inny odpowiedź była-że oczywiście stracę gwarancję.
NAprawdę nie wiem co mysleć o obu firmach -(MAco i Oknoplast) -jeden produkuje "klocki",które do siebie nie bardzo pasują , a drugi nie potrafi z tych klocków budować-mimo,że podobno jest świetnie w tym celu szkolony :roll:
Niestety, ale zrobili Cię w konia i to podwójnie :(
Po pierwsze poszli na łatwiznę i nie zastosowali w okuciu dodatkowej listwy z rolką magnetyczną do czujnika (tzw. przedłużka z czopem kontaktowym) , tylko zastosowali w okuciu narożnik z rolką magnetyczną zamiast grzybka antywłamaniowego. I jeszcze robią łaskę!!!
To, że pierniczą coś o osłabieniu tego zabezpieczenia przy braku prądu, świadczy o tym, że są kompletnymi ignorantami i nie wiedzą, o czym mówią!!!
Zapytaj ich, dlaczego zamiast narożnika z czopem kontaktowym (to ta rolka magnetyczna współpracująca z czujnikiem kontaktronowym) nie zastosują narożnika z czopami antywłamaniowymi (czyli grzybkami zabezpieczającymi) i do tego przedłużki z czopem kontaktowym?
Powiedz im, że Twój mąż przeglądał katalog MACO i tam jest przedstawione właśnie takie rozwiązanie!

Po drugie nie mają prawa zabierać gwarancji na okna w przypadku montażu czujnika przez niezależną firmę!

MACO produkuje klocki pasujące do siebie, tylko w Oknoplaście widocznie nie potrafią tych klocków dopasować :-?

odaro
16-07-2009, 08:47
A ja się pytałem przy montażu okien tez z oknoplastu czy montaż kontaktronów, czyli wiercenie w ramie powoduje utratę gwarancji, to powiedzieli że nie.
Zresztą sami wiercili, więc dziwne jakby było inaczej...

Ja też sam wierciłem dziury pod kontaktrony Oknoplsat.

Głowy technolog zapewniał mnie że nie utracę gwarancji prosił tylko żeby w umowie z firmą instalacyjną w umowie dopisać że będą montowane kontaktrony.

Twój instalator zwyczajnie Cię oszukuje.

Zapytaj się że chcesz montować okna ba dyble (zamiast na kotwy) i czy wtedy stracisz gwarancję bo dziury będą jeszcze większe.

odaro
16-07-2009, 08:49
MACO produkuje klocki pasujące do siebie, tylko w Oknoplaście widocznie nie potrafią tych klocków dopasować :-?

Niestety mogę tylko potwierdzić że jakość obsługi firm instalujących Oknoplast jest na bardzo niskim poziomie.

enty
16-07-2009, 09:58
Dzięki za radę, zapytam ich o to. Ale co z tą instalacją, brać u nich, czy gdzie indziej? Np w jakiejś firmie zajmującej się tylko instalacjami?

Sprzet który Ci zaoferowano nie jest najwyższych lotów ( chociaz czujnikom poza brakiem urody trudno raczej coś zarzucić) a centrala po prostu ma ograniczone mozliwości konfiguracyjne co na niektórych obiektach kończy się tym że system nie do końca dopasowany jest do potrzeb uzytkownika lub jest zbyt trudny w obsłudze.
Drugi problem to taki że tego typu firmy ida na łatwiznę. Jęzlei liczysz że ktoś ci cos podpowie zaoferuje jaikeś niestandartowe rozwiązanie, podwyższające skutecznośc systemu, ulatwiające jego uzytkowanie czy dające dodatkowa funkcjonalność - to zapomnij. Tu idzie sie na łatwiznę.

Nie pozwól by wykonywali okablowanie bo to tak naprawdę najsłabszy element tych systemów. Tanie przewody i po kilka czujników na jednym nie rokują najlepiej na przyszłość., a po drugie czujniki planowane są nie tam gdzie powinny byc tylko tam gdzie bedzie to wymagało jak najmiejszej ilości przewodu.

aniapz
16-07-2009, 11:07
Wielkie dzięki. Dzięki Wam wiem już, że do instalacji muszę wziąć koniecznie osobną firmą. Pozostaje tylko znaleźć jakąś porządną w moim regionie. Bardzo dziękuję :D

ewadora
16-07-2009, 15:15
Rozmawiałam dzis w Oknoplaście z samym technologiem :o - dostąpiłam tego zaszczytu.
Otóz według nich nie mozna zastosowac przedłuzki z czopem kontaktowym bo im sie jakies nozyce nie zmieszczą.
Na pytanie dlaczego wobec tego MACO produkuje taki bubel nie uzyskałam odpowiedzi .Spytałam czy dzonili do MAco , aby się upewnić czy ich postepowanie jest prawidłowe technolog odpowiedział,ze oni nie są od kontaktowania się z MACO a dział kontroli jakości :o .
W dziale kontroli jakości powiedziano mi ,ze oni to robia od roku :o i jest to prawidłowy sposób postepowania ( kurcze a jeszcze wczoraj mówili ,że nie mozna tego wcale zrobić :-? ).
Zadzwoniłam do MACO i tam się całkiem sianem wykręcili.
Kazali mi rozmawiac z oknoplastem - bo oni nie wiedza czy mozna czy ie mozna tego połączyć-ręce opadają.
i to ma być czołówka w firm w branży okiennej?

Janusz314
16-07-2009, 18:49
Dzieki Enty za wszystkie pomocne (naprawde) rady !
1. Wynegocjowalem z Zone , gdzie moga byc koty gdy wlaczymy alarmy
2. Sprawdzilem zapas na kablach
3. Pod glazura w lazeinakch poloze kable do okien
4. W pozsotalych oknach dam bezprzewodowo
5. W ostatneij chwilii zrezygnowlem z czujek zewn Watchout

Janusz
w tej sytuacjii proponuję:
1. ustalic czy we wszystkich pomieszczeniach będa przebywały koty.
2. sprawdzić zapasy na kablach
3. tam gdzie bedzie to jeszcze mozliwe doprowadzic do okien okablowanie.
4. w pozostałych oknach zamontować czujnik bezprzewodowe.

Wygladac bedzie to tak:
a) Integra 64
b) 3 klawiatury KLCD
c)obudowa , akumulator,radiolinia, przeakznik, abax
d) sygnaliz MOS 20
e)czujka dualna rk410 DT: 4 sztuk (garaz, strych, pomieszcz gospod, gabinet na pietrze, tam koty maja zakaz wstepu) , 149 netto sztuka: tak mi radzil instalator czy dobrze zrobilem ???? Teraz widze, ze Cobalt kosztuje 110 PLN
f) bezprzewodowa czujka kontaktronowa-wstrzasowa AVD 100 (ZBYCHU dzeiki za namiar !!!) , 19 sztuk (179 PLN) : zabezpieczam nimi wszystke iokna na parterze i czesc okien na pietrze. Instalator twierdzi, ze niestety musze ja montwoac w do kazdego skrzydla okna oddzielnie , stad te liczby. Rozumiem, ze te czujniki niestety nei moga byc wpuszczane w drewno ?
g) do tego dodam czujke VD1 (3 sztuki) w trzech oknach gdzei moga podciagnac kabil, instalator twierdzil, ze nia ma tego typu czujek , wrrrrrr
Pytania
A ) czy cos jeszcze zmienc ?
B ) zostalo mi troche wolnych kabli w pokojach na scianach: czy warto dawac czujki zbica szkla (okucia i okna NIE sa antywlamaniowe) ?
C) Zostalo mi 6 kabli na zewnatrz domu (tak ja mi dal deweloper). Czy cos tam umieszczac ?
D) co to sa <bariery listowe> (enty) ?
Jutro od rana mam wizyte ekipy monterskiej , pewnie bedzeimy aneksowac umowe bo zrezygnowelm z Watchout.
I pytania najwazniejsze :
E) jak pilnowac ekipy w czasie pracy aby zrobili dobrze ?
F) Jak sprawdziic system po instalacji ?
Dziekuje wszystkim za wszystkie rady, jesli mozecie to odpiszcie dzis (czwartek) wieczorem, jutro od rana mam ekipe z pewnej duzeje firmy ,,, ale moze wszystkeigo nie zmontuja w jeden dzien.

pozdrawiam serdecznie,
Janusz

Janusz314
16-07-2009, 19:04
Janusz

Pozdrawiam
ps. domyślam się żę przechodzisz przyspieszoną i nieco wymuszoną edukację w zakresie systemów alarmowych. Może to troche pomoże.
czujnik inercyjny.
http://www.e-system.net.pl/czujniki-inercyjne.php

czujnik zbicia szkła
http://www.e-system.net.pl/czujniki-zbicia-szk%B3a.php

Oj przechodze teraz rozne edukacje. Dzeikuje za oba linki, w pytaniu maielm na mysli umieszcenie czujki zbicia szkla obok pira co polecisz jako taka czujke : Indigo Satela (69 PLN netto, 6 metrow dzialanai) czy Vitrona Rokonetu ( 102 PLN, 9 metrow).

Pozdrawaim

Janusz

ar***pl
16-07-2009, 23:16
Dzieki Enty za wszystkie pomocne (naprawde) rady !
1. Wynegocjowalem z Zone , gdzie moga byc koty gdy wlaczymy alarmy
2. Sprawdzilem zapas na kablach
3. Pod glazura w lazeinakch poloze kable do okien
4. W pozsotalych oknach dam bezprzewodowo
5. W ostatneij chwilii zrezygnowlem z czujek zewn Watchout

Janusz
w tej sytuacjii proponuję:
1. ustalic czy we wszystkich pomieszczeniach będa przebywały koty.
2. sprawdzić zapasy na kablach
3. tam gdzie bedzie to jeszcze mozliwe doprowadzic do okien okablowanie.
4. w pozostałych oknach zamontować czujnik bezprzewodowe.

Wygladac bedzie to tak:
a) Integra 64
b) 3 klawiatury KLCD
c)obudowa , akumulator,radiolinia, przeakznik, abax
d) sygnaliz MOS 20
e)czujka dualna rk410 DT: 4 sztuk (garaz, strych, pomieszcz gospod, gabinet na pietrze, tam koty maja zakaz wstepu) , 149 netto sztuka: tak mi radzil instalator czy dobrze zrobilem ???? Teraz widze, ze Cobalt kosztuje 110 PLN
f) bezprzewodowa czujka kontaktronowa-wstrzasowa AVD 100 (ZBYCHU dzeiki za namiar !!!) , 19 sztuk (179 PLN) : zabezpieczam nimi wszystke iokna na parterze i czesc okien na pietrze. Instalator twierdzi, ze niestety musze ja montwoac w do kazdego skrzydla okna oddzielnie , stad te liczby. Rozumiem, ze te czujniki niestety nei moga byc wpuszczane w drewno ?
g) do tego dodam czujke VD1 (3 sztuki) w trzech oknach gdzei moga podciagnac kabil, instalator twierdzil, ze nia ma tego typu czujek , wrrrrrr
Pytania
A ) czy cos jeszcze zmienc ?
B ) zostalo mi troche wolnych kabli w pokojach na scianach: czy warto dawac czujki zbica szkla (okucia i okna NIE sa antywlamaniowe) ?
C) Zostalo mi 6 kabli na zewnatrz domu (tak ja mi dal deweloper). Czy cos tam umieszczac ?
D) co to sa <bariery listowe> (enty) ?
Jutro od rana mam wizyte ekipy monterskiej , pewnie bedzeimy aneksowac umowe bo zrezygnowelm z Watchout.
I pytania najwazniejsze :
E) jak pilnowac ekipy w czasie pracy aby zrobili dobrze ?
F) Jak sprawdziic system po instalacji ?
Dziekuje wszystkim za wszystkie rady, jesli mozecie to odpiszcie dzis (czwartek) wieczorem, jutro od rana mam ekipe z pewnej duzeje firmy ,,, ale moze wszystkeigo nie zmontuja w jeden dzien.

pozdrawiam serdecznie,
Janusz
Spradź jak będą instalowali abaxa aby wszystkie urządzenia miały jak najlepszy zasięg z doswiadczenia wiem że nawet 50-60 % potrafi w niektórych przypadkach z czasem sprawiać problemy.Koniecznie trzeba wykonać najpierw próbę pomiaru zakłoceń w twoim domu.
I kwestia centrali , zmień na integrę 128, avd100 zajmuje dwa miejsca (linie) , pozatym jeśli zajdzie koniecznośc zainstalowania dwóch odbiorników, czasami pojawi się problem że niektórych lini nie wykorzystasz ( ciężko to wytłumaczyć) wtedy przyda się większa centrala a róznica w cenie jest niewielka

_ZBYCH_
17-07-2009, 11:03
Rozmawiałam dzis w Oknoplaście z samym technologiem :o - dostąpiłam tego zaszczytu.
Otóz według nich nie mozna zastosowac przedłuzki z czopem kontaktowym bo im sie jakies nozyce nie zmieszczą.
Głupoty opowiada :-?
Jak mu się nie mieści na górze między narożnikiem, a nożycą (nożyca, to górny element od strony zawiasu, umożliwiający uchylanie okna), to mogą go zrobić na dole, tylko trzeba chcieć trochę pomyśleć, ale po co się wysilać :roll:
Przecież łatwiej powiedzieć klientowi, że się nie da i koniec :evil:

Jeśli nie zależy Tobie na kontroli pozycji klamki, tylko wystarczy Ci kontrola otwarcia okna, to w ogóle nie ma problemu, bo wówczas kontaktron można zamontować w dowolnym miejscu i zamontować tzw, magnes stały.
Wówczas na pewno będzie też taniej. Jeśli zamontują czujnik na dole i taki stały magnes, to można zostawić uchylone okno przy uzbrojonym systemie (i okno jest pod ochroną).

Depi
17-07-2009, 17:25
ZBYCHU - a stary mówił, że zamiast normalnych magnesów to robisz jakiś taki dynks, że masz magnesiki z dziurką, wykręcasz śrubkę i skręcasz z powrotem tak, że nie trza wiercić w oknie. PRawda li to i gdzie ew. takie magnesiki można zabezpieczyć?

ravbc
17-07-2009, 17:51
ZBYCHU - a stary mówił, że zamiast normalnych magnesów to robisz jakiś taki dynks, że masz magnesiki z dziurką, wykręcasz śrubkę i skręcasz z powrotem tak, że nie trza wiercić w oknie. PRawda li to i gdzie ew. takie magnesiki można zabezpieczyć?
Ja nie ZBYCHU, ale co mi tam. ;-) To prawda. Gdzieś tu nawet były zdjęcia. Magnesy neodymowe w formie walca z dziurką w środku. Do kupienia niemal wszędzie ;-)

Janusz314
17-07-2009, 20:51
Dzieki Enty za wszystkie pomocne (naprawde) rady !
1. Wynegocjowalem z Zone , gdzie moga byc koty gdy wlaczymy alarmy
2. Sprawdzilem zapas na kablach
3. Pod glazura w lazeinakch poloze kable do okien
4. W pozsotalych oknach dam bezprzewodowo
5. W ostatneij chwilii zrezygnowlem z czujek zewn Watchout

Janusz
w tej sytuacjii proponuję:
1. ustalic czy we wszystkich pomieszczeniach będa przebywały koty.
2. sprawdzić zapasy na kablach
3. tam gdzie bedzie to jeszcze mozliwe doprowadzic do okien okablowanie.
4. w pozostałych oknach zamontować czujnik bezprzewodowe.

Wygladac bedzie to tak:
a) Integra 64
b) 3 klawiatury KLCD
c)obudowa , akumulator,radiolinia, przeakznik, abax
d) sygnaliz MOS 20
e)czujka dualna rk410 DT: 4 sztuk (garaz, strych, pomieszcz gospod, gabinet na pietrze, tam koty maja zakaz wstepu) , 149 netto sztuka: tak mi radzil instalator czy dobrze zrobilem ???? Teraz widze, ze Cobalt kosztuje 110 PLN
f) bezprzewodowa czujka kontaktronowa-wstrzasowa AVD 100 (ZBYCHU dzeiki za namiar !!!) , 19 sztuk (179 PLN) : zabezpieczam nimi wszystke iokna na parterze i czesc okien na pietrze. Instalator twierdzi, ze niestety musze ja montwoac w do kazdego skrzydla okna oddzielnie , stad te liczby. Rozumiem, ze te czujniki niestety nei moga byc wpuszczane w drewno ?
g) do tego dodam czujke VD1 (3 sztuki) w trzech oknach gdzei moga podciagnac kabil, instalator twierdzil, ze nia ma tego typu czujek , wrrrrrr
Pytania
A ) czy cos jeszcze zmienc ?
B ) zostalo mi troche wolnych kabli w pokojach na scianach: czy warto dawac czujki zbica szkla (okucia i okna NIE sa antywlamaniowe) ?
C) Zostalo mi 6 kabli na zewnatrz domu (tak ja mi dal deweloper). Czy cos tam umieszczac ?
D) co to sa <bariery listowe> (enty) ?
Jutro od rana mam wizyte ekipy monterskiej , pewnie bedzeimy aneksowac umowe bo zrezygnowelm z Watchout.
I pytania najwazniejsze :
E) jak pilnowac ekipy w czasie pracy aby zrobili dobrze ?
F) Jak sprawdziic system po instalacji ?
Dziekuje wszystkim za wszystkie rady, jesli mozecie to odpiszcie dzis (czwartek) wieczorem, jutro od rana mam ekipe z pewnej duzeje firmy ,,, ale moze wszystkeigo nie zmontuja w jeden dzien.

pozdrawiam serdecznie,
Janusz
Spradź jak będą instalowali abaxa aby wszystkie urządzenia miały jak najlepszy zasięg z doswiadczenia wiem że nawet 50-60 % potrafi w niektórych przypadkach z czasem sprawiać problemy.Koniecznie trzeba wykonać najpierw próbę pomiaru zakłoceń w twoim domu.
I kwestia centrali , zmień na integrę 128, avd100 zajmuje dwa miejsca (linie) , pozatym jeśli zajdzie koniecznośc zainstalowania dwóch odbiorników, czasami pojawi się problem że niektórych lini nie wykorzystasz ( ciężko to wytłumaczyć) wtedy przyda się większa centrala a róznica w cenie jest niewielka
Dzieki za rady.
Uff , byli, rozgrzebali robote i poszli. Maja skonczyc w srode. Place 60 pln robocizny za kazda czujke. ABAX-a jeszcze nie zakladali. Uparli sie na czujki RK 410 DT jako dualne. Chcailem czujki Cobalta ele <nei stosuja> i <nie mja zaufania>. Moja Zona narzeka, ze kontaktrony avd-100 zeszpeca nam okna.

Pozdrawaim

Janusz