PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

kgolebiowski
19-07-2009, 19:45
Witam.
Robiłem trzy wyceny na system alarmowy.Proszę o ocenę
Zestawienie sprzętu:

Satel Integra 128 WRL 1340
Obudowa ca64 135
Akumulator 12v18Ah 154
Klawiatura integra LCD GR 114
Klawiatura integra LED GR 151
Expander E CA64 2szt. 288
Sygn. zewn. 4001 satel 112
Syntezer mowy SM2 84
siemens IR120c 13szt. 1495
Podstawka czujki 13szt. 78
IMPAQ GB1 zbicie szkła 95
zalania FD1 84
DG1-LPG 182
Ppoż. ADR20R 2szt. 266
Radiolinia RX1K 111 do wyłączania systemu pilotem przed
wjazdem do garażu
Przewód 200m 8x0,5 238

4927zł sprzęt
5350zł z wykonaniem
Kolejna wycena
1 RP 140MA+LCD płyta główna PROSYS 140- 8linii na płycie z moŜliwością
rozbudowy do 40 linii + szyfrator LCD ( 2x16 znaków LCD) 472,00 zł 472,00 zł
2 RP 296 EZ16 moduł adresowy 16 liniowy 137,25 zł 274,50 zł
2 RP 128 KL16 szyfrator LED 16 linii RP 128 KL16 167,38 zł 334,75 zł
0 RP 200VC moduł powiadomienia GSM - zł - zł
1 OB.. 17/40 obudowa do centrali RP 296 transf. 40 VA (do akum. 17Ah) 76,48 zł 7 6,48 zł
9 BLP-1P (BLUELINE) czujnik PIR, 12m, 108* (z uchwytem) klasa C 61,80 zł 556,20 zł
2 BLD-1 (BLUELINE) czujnik PIR+MF, 12m, 108* (z uchwytem) klasa C 148,32 zł 296,64 zł
16 SD-8621 czujnik magnetyczny wpuszczany, okrągły fi 9,5mm 51,50 zł 824,00 zł
1 SD-6021 garaŜowy, najazdowy z węŜem ochronnym 66,95 zł 6 6,95 zł
1 SP 4001 sygnalizator zewnętrzny 98,88 zł 9 8,88 zł
3 POLON optyczny czujnik dymu 144,20 zł 432,60 zł
1 12V-18Ah Alarmtec akumulator 17Ah ALARMTEC 68,25 zł 6 8,25 zł
1 okablowanie 1 000,00 zł 1 000,00 zł
1 Materiały pomocnicze 200,00 zł 200,00 zł
1 Robocizna 2 000,00 zł 2 000,00 zł
Całkowita wartość Netto 6 701,24 zł
i jeszcze jedna
1. CENTRALA- RP 116 MA / GTX-16 - Płyta główna centrali, 8 linii na płycie z możliwością rozszerzenia do 16 linii, 4 partycje, obsługa do 8 klawiatur, pamięć do 250 zdarzeń 1 715 zł + 22 % VAT
2. RP 128 KCL / GT- LCD
- klawiatura LCD 1 418 zł + 22 % VAT
3. RP 128 KL 8 / GT- LED 8
- klawiatura LED 8 linii 2 264 zł + 22 % VAT 528 zł + 22 % VAT
4. Czujnik PIR SIEMENS 120B 11 120 zł + 22 % VAT 1 320 zł + 22 % VAT
5. Czujnik DYMU OSD23 1 176 zł + 22 % VAT
6. Czujnik GAZU DG1 1 250 zł + 22 % VAT
8. Sygnalizator zewnętrzny TSZ 4 1 158 zł + 22 % VAT
9. Sygnalizator wewnętrzny 1 60 zł + 22 % VAT
10. RP 128 EZ8 / GT-EZ8
- moduł rozszerzenia 8 linii 1 198 zł + 22 % VAT
RAZEM:
3897 zł + 22 % VAT

10. Nadajnik radiowy 1 300 zł + 22 % VAT użyczony
11. Podłączenie nadajnika + przeszkolenie w zakresie obsługi systemu 1 bezpłatnie
12. Robocizna + materiały pomocnicze + programowanie centrali 1 w cenie systemu
13. 2 lata gwarancji + całodobowy serwis techniczny 1

RAZEM cały system:

3897 zł + 22 % VAT

Proszę o opinie na temat zestawień.W domu nie mam zwierząt.Chciałbym jednak żeby system był Satela.

pstryczek_elektryczek
19-07-2009, 20:42
Witam.
Robiłem trzy wyceny na system alarmowy............
Jeśli system chcesz mieć oparty na satelu to wychodzi wersja pierwsza.
Integra WRL jest sprzedawana w zestawie z obudową i antenami więc nie rozumię po co dalej wpisana jest obudowa, jeśli w tę samą włożysz jeszcze 3 ekspandery. Nie ma klawiatury lcd do integry za 114 pln, niezrobisz takiego okablowania na 200mb przewodu, (tutaj liczę 400-500mb niewiem jaki jest rozkład domu). by ć może będzie leciał na pętlach ale na to się nigdy nie zgadzaj, tym bardziej że też proponuje 8x a nie powiedzmy 6x które jest wystarczające. Niezgadzaj się też na rozbrajanie całego systemu z pilota, ewentualnie zrób z tego tylko opóżnienie do wyłączenia, nigdy wyłączenie systemu.
Co do drugiej, to nieprzemawia za mną prosys, czujniki sd8621 kosztują w detalu 9,5 zł a nie 51 zł za sztukę, akumulator za 68 zł, odpuść sobie to raczej się nie sprawdzi. okablowanie, robocizna i materiay pomocnicze ?????? - dla mnie wygląda to jak jednorazowy strzał i wydojenie klijenta.
Po zatym możesz mieś 7% vatu a nie 22%

kgolebiowski
19-07-2009, 21:27
Jeśli chodzi o pierwszą wycenę to wszystko się zgadza oprócz kasy.Nie mam zielonego pojęcia o sposobie okablowania,więc dzięki za oświecenie.Wyliczenie zostało zrobione na czujki Siemensa a czy nie lepsze ze względu na cenę Boscha?Wyliczenie jest na 13 czujek a pozostałe dwie na 11.Była mowa o czujkach dualnych ,ale nie wiem dlaczego.Czy potrzebny jest syntezer mowy?Nie uwzględniono konektorów w okna i drzwiach wejściowych.Na forum widziałem że jednak ich instalowanie było doradzane.Co byłoby warto zastosować jeszcze w tym systemie?Ostatnia wycena najbardziej atrakcyjna cenowo choć na Rokoneta.

darekko
19-07-2009, 22:01
Witam,
prosze o porade, juz 3 lub 4 raz moj system alarmowy dzowni do mnie bezustannie po zdarzeniu, kiedy powinien wyslac tylko sms'a.
System to Integra 64 oraz moduł GSM-4.

W awariach pojawia sie komunikat "niestabilna linia telefoniczna".
Moze ktoś wie jaka możne być tego przyczyna?

Przez ponad 6 mies chodzil bez problemow, nawet w mrozy, a teraz cos dziwnego sie dzieje, mysle nawet ze moze to sloneczko mu szkodzi (centrala jest na poddaszu)

pstryczek_elektryczek
19-07-2009, 22:23
Jeśli chodzi o pierwszą wycenę to wszystko się zgadza oprócz kasy.Nie mam zielonego pojęcia o sposobie okablowania,więc dzięki za oświecenie.
1. "
Wyliczenie zostało zrobione na czujki Siemensa a czy nie lepsze ze względu na cenę Boscha?" - Obie są dobre ale obie też działają na innej zasadzie, moim zdaniem siemens warty jest swojej ceny. Siemens to przestrzenne, a bosch dalej optyka fresnera.
2."Wyliczenie jest na 13 czujek a pozostałe dwie na 11.Była mowa o czujkach dualnych ,ale nie wiem dlaczego." - prawdopodobnie 2 pozostałe mają iść do garażu i kotłowni. nie widze planu więc niewiem jaki był pomysł.
3.Czy potrzebny jest syntezer mowy? - tak o ile chcesz mieć powiadomienie głosowe wysyłane przez centralę.
Nie uwzględniono konektorów w okna i drzwiach wejściowych.Na forum widziałem że jednak ich instalowanie było doradzane.- Kontaktrony są zalecane ale nie obowiązkowe, ja w każdym razie polecam, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie za niedużą kwotę (niemówimy o tych co policzyli po 50pln za sztukę.
4.Co byłoby warto zastosować jeszcze w tym systemie?Ostatnia wycena najbardziej atrakcyjna cenowo choć na Rokoneta
Na satelu też da się zrobić dobrą cenę. Kwestia instalatora. Coi warto napewno kontaktrony.
Co do wyceny pierwszej, to różnicę w cenie jeszcze robi to że to WRL, czyli z gsm razem, pozostałe tego nie mają.

enty
19-07-2009, 22:28
Jeśli chodzi o pierwszą wycenę to wszystko się zgadza oprócz kasy.Nie mam zielonego pojęcia o sposobie okablowania,więc dzięki za oświecenie.Wyliczenie zostało zrobione na czujki Siemensa a czy nie lepsze ze względu na cenę Boscha?Wyliczenie jest na 13 czujek a pozostałe dwie na 11.Była mowa o czujkach dualnych ,ale nie wiem dlaczego.Czy potrzebny jest syntezer mowy?Nie uwzględniono konektorów w okna i drzwiach wejściowych.Na forum widziałem że jednak ich instalowanie było doradzane.Co byłoby warto zastosować jeszcze w tym systemie?Ostatnia wycena najbardziej atrakcyjna cenowo choć na Rokoneta.

Witam,
To wogóle nie trzyma sie kupy a każda z wycen zdaje sie zawierac błędy.cenowe.
Po drugie nie widac w tym jakiejkolwiek koncepcji. jeżeli np w jednej wycenie mamy integre WRL to w nastenych powinien pojawić sie moduł GSM.
Po trzcie jeżeli juz decydujesz sie na kontaktrony to warto uzupełnic system o czujniki inercyjne lub zbicia szkła i mieć w części/ calości domu system obwodowy.( w zasadzie połowa tego forum za sprawą Zbycha traktuje o tym co to jest system obwodowy i jakie sa jego zalety)
Po czwarte zastanów się jak chcesz ( i czy wogóle chcesz) uzbrajać system na noc. jak ma wyglądac kwestia powiadomienia o alarmie ( czy bedzie to firma ohroniarska czy tylko info na Twoja komórkę , a może jedno i drugie?.) itp.
Po Piate mając te założenia możesz poprosic o konktretne oferty, bo na razie to nazbierałeś troche makulatury i nic więcej.
Po szuste to firma która złozyła Ci ostatnia ofertę nie ma serwisu 24/dobę, ba czasami trudno wogóle doprosić sie o jakikolwiek ( tym bardziej fachowy) serwis.
Po siódme wybór centrali uzależniłbym od konfiguracji i funkcjonalności systemu. Nie wiem co masz do Rokoneta. Moim zdaniem to zupełnie przyzwoita centrala świetnie sprawdzająca sie przy średniej wielkości obiektach. Tyle że po pojawieniu sie versy stała się niezbyt atrakcyjna cenowo.
Po Ósme pozdrawiam

ps. Podobnie jak pstryczek_ elektryczek nie mogę sie nadziwic ofercie nr 2.
Sczególnie intryguje mnie ta pozycycja " materiały pomocnicze". To musi być wyjatkowo dokladnie wykonana robota.Nigdy nie liczyłem dokladnie ale z niejakim zażenowaniem musze przyznać żę mi na jeden maly system nie wychodzi tego wiećej niż za kilkanaście zlotych.(lkołki , termokurcze,kostki elektryczne, opaski, cyna) Kurdę może czegoś nie daję ?

enty
19-07-2009, 22:51
Oj przechodze teraz rozne edukacje. Dzeikuje za oba linki, w pytaniu maielm na mysli umieszcenie czujki zbicia szkla obok pira co polecisz jako taka czujke : Indigo Satela (69 PLN netto, 6 metrow dzialanai) czy Vitrona Rokonetu ( 102 PLN, 9 metrow).


Witam,
Vitron rokoneta to naprawdę bardzo dobry czujnik. Niemniej w zbiciówkach w dużej mierze o ostatecznym sukcesie decyduje w=łaściwa kalibracja. Dlatego też wybierz takie czujniki jakie potrafi/ możę odpowiednio skalibrowac i przetestować twój instalator.

Odnośnie barier listwowych to :

http://www.e-system.net.pl/bariery-listwowe.php

odnosnie dodatkowego wyposażenia to warto sięgnąć po czujniki specjalne typu dymu czadu, gazów czy zalania.
pozdrawiam[/list]

kgolebiowski
19-07-2009, 23:00
Może to i się kupy nie trzyma ale z wycen wynika że niektórzy szukają jelenia.Szczególnie byś się zdziwił ofercie nr 4 ,która została wyceniona na 11500 netto a zawierała podobną konfigurację jak trzy poprzednie.Jak mi się wydaję wybór centrali jest słuszny ze względu na wyposażenie w moduł gsm i obudowę.

enty
19-07-2009, 23:06
Witam,
prosze o porade, juz 3 lub 4 raz moj system alarmowy dzowni do mnie bezustannie po zdarzeniu, kiedy powinien wyslac tylko sms'a.
System to Integra 64 oraz moduł GSM-4.

W awariach pojawia sie komunikat "niestabilna linia telefoniczna".
Moze ktoś wie jaka możne być tego przyczyna?

Przez ponad 6 mies chodzil bez problemow, nawet w mrozy, a teraz cos dziwnego sie dzieje, mysle nawet ze moze to sloneczko mu szkodzi (centrala jest na poddaszu)
Niestety możesz miec rację. najbliższe dni pewnie p[rzyniosa odpowidź
Pozdrawiam

ps. jężlie ten strych jest nieocieplany sprawdź tak przy okazji akumulatory.

enty
19-07-2009, 23:18
Może to i się kupy nie trzyma ale z wycen wynika że niektórzy szukają jelenia.Szczególnie byś się zdziwił ofercie nr 4 ,która została wyceniona na 11500 netto a zawierała podobną konfigurację jak trzy poprzednie.Jak mi się wydaję wybór centrali jest słuszny ze względu na wyposażenie w moduł gsm i obudowę.

Jako instalator musze napisać że cena to nie jedyne kryterium oceny systemu. jest wykonanie a wykonanie ( chociażby w sferze okablowania na co wskazywał pstryczek_elektryczek), sa też znaczne róznice w cenie samych urzadzeń Ale 11000 za nieduzy system oparty o czujniki ruchu robi wrażenie. tego rzeczywiście nie da się inaczej okreslić jak " polowanie na jelenia"

Pozdrawiam

ar***pl
20-07-2009, 09:31
Witam,
prosze o porade, juz 3 lub 4 raz moj system alarmowy dzowni do mnie bezustannie po zdarzeniu, kiedy powinien wyslac tylko sms'a.
System to Integra 64 oraz moduł GSM-4.

W awariach pojawia sie komunikat "niestabilna linia telefoniczna".
Moze ktoś wie jaka możne być tego przyczyna?

Przez ponad 6 mies chodzil bez problemow, nawet w mrozy, a teraz cos dziwnego sie dzieje, mysle nawet ze moze to sloneczko mu szkodzi (centrala jest na poddaszu)
spróbuj wejść w opcje (dload) w zakładce czasy ustawić brak lini telefonicznej np na 5 minut, może w twoim przypadku też pomoże.

darsalam
20-07-2009, 12:24
Witam
Po niepełnym przeczytaniu wątku stwierdziłem,że dam też kontaktrony.Czy może ktoś się podzieli jakimiś fotkami jak macie prowadzone kabelki do nich?Dołem może górą.Jak zabezpieczyliście je przed tynkarzami?Dokupiłem jeszcze kabelek 8 żyłowy i zastanawiam się czy do każdego okna poprowadzić cały przewód czy może go rozdzielić np.4 żyły do jednego okna cztery do drugiego.Tylko tak cienki kabelek może być podatny na uszkodzenia.Jak to rozwiązaliście?? :o Wszelkie sugestie mile widziane tym bardziej,że kabel muszę położyć w tym tygodniu

Zbyszek 1'
20-07-2009, 13:23
Ja do każdego punktu doprowadzałem przewód 4 żyłowy. Uznałem że tak będzie najlepiej i najłatwiej - ale może lepiej będzie jak się fachowcy wypowiedzą. Zdjęcia jak zamontować kontaktron są gdzieś wcześniej w tym wątku umieszczone przez ZBYCHA.

todaks
20-07-2009, 17:32
Robiłem trzy wyceny na system alarmowy.Proszę o ocenę
Zestawienie sprzętu:

Satel Integra 128 WRL 1340
Obudowa ca64 135
Akumulator 12v18Ah 154
Klawiatura integra LCD GR 114
Klawiatura integra LED GR 151
Expander E CA64 2szt. 288
Sygn. zewn. 4001 satel 112
Syntezer mowy SM2 84
siemens IR120c 13szt. 1495
Podstawka czujki 13szt. 78
IMPAQ GB1 zbicie szkła 95
zalania FD1 84
DG1-LPG 182
Ppoż. ADR20R 2szt. 266
Radiolinia RX1K 111 do wyłączania systemu pilotem przed
wjazdem do garażu
Przewód 200m 8x0,5 238

4927zł sprzęt
5350zł z wykonaniem
zapewne nie będę popularny w tym co powiem ale :
1- uważam że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płyta centrali Integra 64 i osobny moduł GSM , powód - bezpieczeństwo ( moduł GSM można łatwiej ukryć) , większe pole manewru w przypadku słabego sygnału GSM
2- syntezer mowy nie jest konieczny, lepszym i tańszym w eksploatacji jest sposób powiadomienia za pomocą SMS
3- przeraża mnie instalator który za wykonanie systemu kasuje niespełna 400 zł ( ekonomia w biznesie jest nieubłagana)
4- wykonanie okablowania za pomocą przewodu 8x0,5 ( podejrzewam że instalator na jednym przewodzie będzie instalował 2 lub 3 czujniki ) jest jak najbardziej uzasadnione. Zarówno ekonomicznie jak i praktycznie . Taki sposób nie ma złego wpływu na jakość działania systemu

todaks
20-07-2009, 17:45
ps. Podobnie jak pstryczek_ elektryczek nie mogę sie nadziwic ofercie nr 2.
Sczególnie intryguje mnie ta pozycycja " materiały pomocnicze". To musi być wyjatkowo dokladnie wykonana robota.Nigdy nie liczyłem dokladnie ale z niejakim zażenowaniem musze przyznać żę mi na jeden maly system nie wychodzi tego wiećej niż za kilkanaście zlotych.(lkołki , termokurcze,kostki elektryczne, opaski, cyna) Kurdę może czegoś nie daję ?

Z reguły w takich przypadkach materiały pomocnicze podane w ofercie jako koszt orientacyjny, w końcowym rozliczeniu podawany jest na fakturze w sposób szczegółowy (wyszczególnienie zużytych elementów wraz z ilością i wartością ) . Wówczas z reguły koszt wychodzi mniejszy .To częsta praktyka firm które prowadzą księgowość materiałową.
Mnie bardziej dziwi pozycja okablowanie. Bo jeżeli firma jest tak precyzyjna to powinna rozbić koszt na koszt przewodów oraz koszt położenia okablowania

todaks
20-07-2009, 17:51
W awariach pojawia sie komunikat "niestabilna linia telefoniczna".
Moze ktoś wie jaka możne być tego przyczyna?
Przez ponad 6 mies chodzil bez problemow, nawet w mrozy, a teraz cos dziwnego sie dzieje, mysle nawet ze moze to sloneczko mu szkodzi (centrala jest na poddaszu)

Instalacja centrali na nieizolowanym strychu to poważny błąd w sztuce . Masz farta że w tym roku nie ma takiej fali upałów . Musisz pomyśleć nad przeniesieniem elektroniki bo będziesz miał z nią same kłopoty .

Jeżeli zwiększenie czasu braku linii nie pomoże i komunikat cały czas sie utrzymuje, wykonaj zapis do pamięci nieulotnej ( chodzi o reset programowy)

ar***pl
20-07-2009, 21:36
W awariach pojawia sie komunikat "niestabilna linia telefoniczna".
Moze ktoś wie jaka możne być tego przyczyna?
Przez ponad 6 mies chodzil bez problemow, nawet w mrozy, a teraz cos dziwnego sie dzieje, mysle nawet ze moze to sloneczko mu szkodzi (centrala jest na poddaszu)

Instalacja centrali na nieizolowanym strychu to poważny błąd w sztuce . Masz farta że w tym roku nie ma takiej fali upałów . Musisz pomyśleć nad przeniesieniem elektroniki bo będziesz miał z nią same kłopoty .

Jeżeli zwiększenie czasu braku linii nie pomoże i komunikat cały czas sie utrzymuje, wykonaj zapis do pamięci nieulotnej ( chodzi o reset programowy)
Faktycznie ze względu nawet na coraz częstsze wyładowania atmosferyczne strych jest niewskazany, ale dzisiaj się ubawiłem , wymieniałem centralkę u znajomego mojego klienta i widziałem ekstra rzecz :lol: , centralkę paradox na strychu i 3 wentylatory nadmuchujące powietrze do środka -działał niestety tylko jeden, cały kurz nieisony powietrzem osiadł na płycie centrali, płyty nie było nawet widać (system 7 lat bez zaglądania instalatora, akumulator z pękniętą obudową -normalnie rozpacz),

pstryczek_elektryczek
20-07-2009, 21:54
1- uważam że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płyta centrali Integra 64 i osobny moduł GSM , powód - bezpieczeństwo ( moduł GSM można łatwiej ukryć) , większe pole manewru w przypadku słabego sygnału GSM
Do tej pory nie miałem problemów z zasięgiem i uważam ze WRL to dobre rozwiązanie, na początku miałem obawy że ten "kombajn" może się psuć ale teraz już mam do niej zaufanie i nie widze potrzeby generowania kosztów, po za tym możliwości co do ceny przemawiają za a nie przeciw. Może i GSM można łatwiej ukryć ale centrala też powinna być zabezpieczona, więc wychodzi na to samo.

2- syntezer mowy nie jest konieczny, lepszym i tańszym w eksploatacji jest sposób powiadomienia za pomocą SMS
Racja nie jest konieczny i napewno tańszy jest SMS, ale czy napewno lepszy???? Tu juz bym się kłucił, choćby dla tego że wielu klijentów nie jest monitorowanych przez firmy ochrony, a na sygnał SMS jakoś nie jestem wstanie się obudzić.

3- przeraża mnie instalator który za wykonanie systemu kasuje niespełna 400 zł ( ekonomia w biznesie jest nieubłagana)
A mnie nie przeraża już to tak bardzo, często instaluję na istniejącym okablowaniu, więc cena również musi być odpowiednio nizsza, a za tę cenę to robi się w przypadku kompleksowej instalacji, czyli elektryka, alarm, rtv itd. Ale jeśli liczymy tylko montaż bez okablowania.

4- wykonanie okablowania za pomocą przewodu 8x0,5 ( podejrzewam że instalator na jednym przewodzie będzie instalował 2 lub 3 czujniki ) jest jak najbardziej uzasadnione. Zarówno ekonomicznie jak i praktycznie . Taki sposób nie ma złego wpływu na jakość działania systemu
Moze jest to uzasadnione dla instalatora bo położenie 200m i instalacja sprzętu za 400zł. Masz rację nie ma większego wpływu na system ale na starcie, z czasem różnie bywa.
Zawsze jestem "szczęśliwy" czyt. wściekły, jak jadę na serwisy takich instalacji i mam po 3 czujniki na kablu i to nic poopisywanego, wtedy tak zobaczysz radość w moich oczach. Nie robię i nie polecam takiej praktyki, choćby w trosce o szczęście i zdrowie swojego instalatora. ;-)


Instalacja centrali na nieizolowanym strychu to poważny błąd w sztuce . Masz farta że w tym roku nie ma takiej fali upałów . Musisz pomyśleć nad przeniesieniem elektroniki bo będziesz miał z nią same kłopoty .
Na nieizolowanym strychu tak masz rację, jest jeszcze granica temperaturowa, jeśli elektronika nie jest poddawana wyższej niż 80st, to nic jej nie powinno się stać, z tego względu ze maksymalna temperatura pracy każdego elementu wynosi 86st,

todaks
20-07-2009, 22:43
Do tej pory nie miałem problemów z zasięgiem i uważam ze WRL to dobre rozwiązanie, na początku miałem obawy że ten "kombajn" może się psuć ale teraz już mam do niej zaufanie i nie widze potrzeby generowania kosztów, po za tym możliwości co do ceny przemawiają za a nie przeciw. Może i GSM można łatwiej ukryć ale centrala też powinna być zabezpieczona, więc wychodzi na to samo.
Jak dobrze przeliczysz a nie potrzebujesz bezprzewodówki to centrala + moduł GSM wychodzi taniej a co najważniejsze moduł ma swój zasilacz i nawet po zniszczeniu centrali swoje wyśle w eter
Racja nie jest konieczny i napewno tańszy jest SMS, ale czy napewno lepszy???? Tu juz bym się kłucił, choćby dla tego że wielu klijentów nie jest monitorowanych przez firmy ochrony, a na sygnał SMS jakoś nie jestem wstanie się obudzić.
Zapomniałeś o kombinacji z clipem ?

A mnie nie przeraża już to tak bardzo, często instaluję na istniejącym okablowaniu, więc cena również musi być odpowiednio nizsza, a za tę cenę to robi się w przypadku kompleksowej instalacji, czyli elektryka, alarm, rtv itd. Ale jeśli liczymy tylko montaż bez okablowania.
Czy ta wycena dotyczyła instalacji na istniejącym okablowaniu ?

4- wykonanie okablowania za pomocą przewodu 8x0,5 ( podejrzewam że instalator na jednym przewodzie będzie instalował 2 lub 3 czujniki ) jest jak najbardziej uzasadnione. Zarówno ekonomicznie jak i praktycznie . Taki sposób nie ma złego wpływu na jakość działania systemu
Zawsze jestem "szczęśliwy" czyt. wściekły, jak jadę na serwisy takich instalacji i mam po 3 czujniki na kablu i to nic poopisywanego, wtedy tak zobaczysz radość w moich oczach. Nie robię i nie polecam takiej praktyki, choćby w trosce o szczęście i zdrowie swojego instalatora. ;-)
Najwyraźniej trafiasz na instalacje wykonywane właśnie za 400 zł . Normalnie klient otrzymuje dokumentację systemu a wraz z nią opis i schemat instalacji , arkusz programowania i kopię programu instalacyjnego wraz z plikiem ustawień

Na nieizolowanym strychu tak masz rację, jest jeszcze granica temperaturowa, jeśli elektronika nie jest poddawana wyższej niż 80st, to nic jej nie powinno się stać, z tego względu ze maksymalna temperatura pracy każdego elementu wynosi 86st,
To ciekawa teoria , a co na to instrukcje instalacyjne urządzeń ?

lakusz
21-07-2009, 21:48
Zresztą skoro może to zrobić zwykły instalator to dlaczego nie może tego zrobić tak duża firma jak Oknoplast-Kraków?

A co ma rodzaj okuć do tego czy będzie kontaktron? ja mam WK2 i nie widzę tu konfliktu, montowałem sam Satel'a + magnesy neodymowe (bo orginalnych wpuszczanych mi się nie chciało)
co prawda okien nie mam oknoplastu tylko ms'a a nie sądzię żeby tu technologia była aż tak inna...

pstryczek_elektryczek
21-07-2009, 21:55
Ok z temperaturą przesadziłem wg instr. do 55 st, ale z pozostałymi twierdzeniami ???? niestety różnica poglądów, jaki chcesz włożyć gsm i integrę żeby było taniej, nie mówimy tu o 4 wejściach tylko o pełnych możliwościach. To że ci clip dzwoni to tak samo jak zmienisz dzwonek w smsie.
Co do okablowań po 3 czujki na jednym kablu, rób jak chcesz ale trafisz na gościa takiego jak ja i będziesz poprawiał, tak jak bozia przykazała, bo takie praktyki to może robić początkujący drucik w agencji ochrony a nie instalator z własną działalnością.

enty
22-07-2009, 02:31
Ok z temperaturą przesadziłem wg instr. do 55 st, ale z pozostałymi twierdzeniami ???? niestety różnica poglądów, jaki chcesz włożyć gsm i integrę żeby było taniej, nie mówimy tu o 4 wejściach tylko o pełnych możliwościach. To że ci clip dzwoni to tak samo jak zmienisz dzwonek w smsie.
Co do okablowań po 3 czujki na jednym kablu, rób jak chcesz ale trafisz na gościa takiego jak ja i będziesz poprawiał, tak jak bozia przykazała, bo takie praktyki to może robić początkujący drucik w agencji ochrony a nie instalator z własną działalnością.

W 100% zgadzam się z Toba że trudno porównywać parametry gsm wmontowanego w W WRL z jakims tam nadajnikiem.
Co do okablowania to wybacz stary ale takie rzeczy to sie ustala zklientem. Ja przed przystapieniem do okablowania informuje klienta jakie konsekwencje może nieść okablowanie " na petlach" a on decyduje czy chce wydac mniej czy więcej i mieć lepiej zrobione. Skoro placi to w końcu ma prawo wiedzieć dokladnie za co. ( to samo dotyczy sprzetu)

natomaist porównanie Todaksa do " drucika z agencjiochrony) jest po prostu nie na miejscu.( Chyba sie troche zagalopowałeś.).
Pozdrawiam

marcin_aneta
22-07-2009, 03:42
witam wszystkich

czy moglbym prosic fachowcow i ludzi z doswiadczeniem w tej materii o rozmieszczenie kamer do monitoringu na mojej posesji ?

niby 4 sciany ale za cholere nie moge tego jakos ogarnac zeby nie bylo martwych stref przy rozsadnej liczbie kamer.

z gory dziekuje za pomoc.

tak to wyglada:

http://smsnet.pl/~fungous/posesja.jpg

mjakob
22-07-2009, 07:08
Co do okablowań po 3 czujki na jednym kablu, rób jak chcesz ale trafisz na gościa takiego jak ja i będziesz poprawiał, tak jak bozia przykazała, bo takie praktyki to może robić początkujący drucik w agencji ochrony a nie instalator z własną działalnością.
Posłałem Ci wiadomość na PW.

Mice
22-07-2009, 08:51
Mam pytanie odnosnie błędu na centrali Integra 64.
Wyskoczył "znienacka" alarm sabotażowy na klawiaturze LCD. Później wyskoczył błąd o podmianie manipulatora. Z poziomu centrali Dloadx pokauzje błąd inicjalizacji lcd/pstn/eth1 bodajże. Tak kilka razy, restart centrali nie pomógł. Co dziwne klawiatura w systemie musi być widoczna bo jej odłączenie powoduje alarm. Po 10h wyłączenia całości z prądu nic więcej się nie pojawiło ale obawiam się, że może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim ? Cały system ma 1,5 roku, nic wcześniej z nim się nie działo. Od pół roku nic nie było przy nim zmieniane.
Prawdopodobnie trafiłeś na wadliwą partię central. Ja już miałem kilka central z takim objawem :-?. Musisz ją wysłać do serwisu.
Nie zdziw się, jak dostaniesz ją po naprawie z adnotacją: "Brak usterki. Profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe..." .
Właśnie tak niepoważnie Satel traktuje klientów...
Płyta wróciła, adnotacja serwisu : modernizacja elektroniki :lol:
Nota bene, klauzula 14 dni roboczych od dnia dostarczenia sprzętu do serwisu Satela wystawia Kowalskiego na próbę nerwów czy ktoś mu do domu wjedzie w tym czasie czy nie (miałem pożyczoną płytę, ale jakbym nie miał ? ) Kalendarzowo wyszło prawie miesiąc :roll: gratuluję ...

ar***pl
22-07-2009, 21:51
Mam pytanie odnosnie błędu na centrali Integra 64.
Wyskoczył "znienacka" alarm sabotażowy na klawiaturze LCD. Później wyskoczył błąd o podmianie manipulatora. Z poziomu centrali Dloadx pokauzje błąd inicjalizacji lcd/pstn/eth1 bodajże. Tak kilka razy, restart centrali nie pomógł. Co dziwne klawiatura w systemie musi być widoczna bo jej odłączenie powoduje alarm. Po 10h wyłączenia całości z prądu nic więcej się nie pojawiło ale obawiam się, że może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim ? Cały system ma 1,5 roku, nic wcześniej z nim się nie działo. Od pół roku nic nie było przy nim zmieniane.
Prawdopodobnie trafiłeś na wadliwą partię central. Ja już miałem kilka central z takim objawem :-?. Musisz ją wysłać do serwisu.
Nie zdziw się, jak dostaniesz ją po naprawie z adnotacją: "Brak usterki. Profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe..." .
Właśnie tak niepoważnie Satel traktuje klientów...
Płyta wróciła, adnotacja serwisu : modernizacja elektroniki :lol:
Nota bene, klauzula 14 dni roboczych od dnia dostarczenia sprzętu do serwisu Satela wystawia Kowalskiego na próbę nerwów czy ktoś mu do domu wjedzie w tym czasie czy nie (miałem pożyczoną płytę, ale jakbym nie miał ? ) Kalendarzowo wyszło prawie miesiąc :roll: gratuluję ...
Masz trochę racji , ale szanujący się instalator ma zazwyczaj części zapasowe i (klientom z umowami konserwacyjnymi nie moge powiedzieć żeby czekały 2 tygodnie na naprawę) nie czeka na powrót centrali z serwisu tylko zakłada drugą. Większość osób które instalują sobie system samodzielnie niestety skazywane są na oczekiwanie.

pstryczek_elektryczek
22-07-2009, 21:51
...
Co do okablowania to wybacz stary ale takie rzeczy to sie ustala zklientem. Ja przed przystapieniem do okablowania informuje klienta jakie konsekwencje może nieść okablowanie " na petlach" a on decyduje czy chce wydac mniej czy więcej i mieć lepiej zrobione. Skoro placi to w końcu ma prawo wiedzieć dokladnie za co. ( to samo dotyczy sprzetu)

natomaist porównanie Todaksa do " drucika z agencjiochrony) jest po prostu nie na miejscu.( Chyba sie troche zagalopowałeś.).
...
Nie miałem zamiaru nikogo obrazić, jeśli tak wyszło przepraszam Todaksa i innych.
Nie praktykuję instalacji a pętlach, ani nawet nie wspominam o czymś takim, dla mnie jest to niedopuszczalne, zawsze robię 1:1, mam pewność że jest ok i nie mam nic sobie do zarzucenia.
Musisz jednak przyznać, że najcżęściej praktykującymi w tym zakresie są "druciki" z agencji ochrony.

banko
23-07-2009, 17:52
A ja chętnie się dowiem jakie to konsekwencje niesie za sobą okablowanie wiecej niż jednego urządzenia na przewodzie. Oba sposoby okablowania są jak najbardziej poprawne. Oba typy okablowania narażone sa na takie same uszkodzenia. Ja nie mówię że pomidory są be, tylko dlatego że mi nie smakują. Argumenty proszę. Najważnoejszy za takim okablowaniem już znamy czyli ekonomia. Przy rozbudowanych systemach można przyoszczędzić niezłą sumę. I jeszcze jedno do fachowców, którzy ganią ten typ okablowania. Czy montowali kiedykolwiek systemy adresowalne??
Pozdrawiam.

pstryczek_elektryczek
23-07-2009, 22:08
A ja chętnie się dowiem jakie to konsekwencje niesie za sobą okablowanie wiecej niż jednego urządzenia na przewodzie. Oba sposoby okablowania są jak najbardziej poprawne. Oba typy okablowania narażone sa na takie same uszkodzenia. Ja nie mówię że pomidory są be, tylko dlatego że mi nie smakują. Argumenty proszę. Najważnoejszy za takim okablowaniem już znamy czyli ekonomia. Przy rozbudowanych systemach można przyoszczędzić niezłą sumę. I jeszcze jedno do fachowców, którzy ganią ten typ okablowania. Czy montowali kiedykolwiek systemy adresowalne??
Pozdrawiam.
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.

ar***pl
23-07-2009, 22:16
A ja chętnie się dowiem jakie to konsekwencje niesie za sobą okablowanie wiecej niż jednego urządzenia na przewodzie. Oba sposoby okablowania są jak najbardziej poprawne. Oba typy okablowania narażone sa na takie same uszkodzenia. Ja nie mówię że pomidory są be, tylko dlatego że mi nie smakują. Argumenty proszę. Najważnoejszy za takim okablowaniem już znamy czyli ekonomia. Przy rozbudowanych systemach można przyoszczędzić niezłą sumę. I jeszcze jedno do fachowców, którzy ganią ten typ okablowania. Czy montowali kiedykolwiek systemy adresowalne??
Pozdrawiam.
Konsekwencje? Jeśli wisi ci na przewodzie 10 x0,5 8 lini alarmowych na wspolnej masie to konsekwencje moga być spore w momencie uszkodzenia przewodu, a spotyka się takie instalacje.Ale jeśli wszystko sie zrobi z głową to nie powinno być problemu , ja stosuje zasadę jesli robię pętle 2 żyły zasilające +2 linia + 2linia+ 2 zapas , góra 2 czujki na przewodzie 8 żyłowym. A systemy adresowalne to inna bajka , jak zrobisz zwarcie na magistrali to nie działa cała grupa lini, i tu należy raczej robic okablowanie w gwiazdę niż w pętli np 30 czujek. Czy ktos pamięta takie "coś" jak Black Orchid ?

ar***pl
23-07-2009, 22:18
A ja chętnie się dowiem jakie to konsekwencje niesie za sobą okablowanie wiecej niż jednego urządzenia na przewodzie. Oba sposoby okablowania są jak najbardziej poprawne. Oba typy okablowania narażone sa na takie same uszkodzenia. Ja nie mówię że pomidory są be, tylko dlatego że mi nie smakują. Argumenty proszę. Najważnoejszy za takim okablowaniem już znamy czyli ekonomia. Przy rozbudowanych systemach można przyoszczędzić niezłą sumę. I jeszcze jedno do fachowców, którzy ganią ten typ okablowania. Czy montowali kiedykolwiek systemy adresowalne??
Pozdrawiam.
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.
Powiedz to pająkom z agencji ochrony, sytem okablowali na 17 czujek i 2 klawiatury , przyjeżdżam a do centrali wchodzą 2 przewody 12 i jedna 8 :o

pstryczek_elektryczek
23-07-2009, 22:28
A ja chętnie się dowiem jakie to konsekwencje niesie za sobą okablowanie wiecej niż jednego urządzenia na przewodzie. Oba sposoby okablowania są jak najbardziej poprawne. Oba typy okablowania narażone sa na takie same uszkodzenia. Ja nie mówię że pomidory są be, tylko dlatego że mi nie smakują. Argumenty proszę. Najważnoejszy za takim okablowaniem już znamy czyli ekonomia. Przy rozbudowanych systemach można przyoszczędzić niezłą sumę. I jeszcze jedno do fachowców, którzy ganią ten typ okablowania. Czy montowali kiedykolwiek systemy adresowalne??
Pozdrawiam.
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.
Powiedz to pająkom z agencji ochrony, sytem okablowali na 17 czujek i 2 klawiatury , przyjeżdżam a do centrali wchodzą 2 przewody 12 i jedna 8 :o
Właśnie o tym mówię, ale przedmówcy nie mają przeciwwskazań.

banko
23-07-2009, 22:32
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.

No w/g Twoich założeń uszkodzenie przewodu występuje przed jakimkolwiek z kilku urządzeń na przewodzie. Ale z drugiej strony zakładając że mamy 3 czujniki na przewodzie i tracimy powiedzmy jeden lub dwa to zdjagnozowanie miejsca , w którym przewód został uszkodzony jest dużo łatwiejsze. Przy jednym czujniki poprostu go nie masz i już.

rzutnik
23-07-2009, 22:37
Powiedz to pająkom z agencji ochrony, sytem okablowali na 17 czujek i 2 klawiatury , przyjeżdżam a do centrali wchodzą 2 przewody 12 i jedna 8 :o

Ale za to jaki porządek może być w obudowie centrali - zamiast 20-30 kabli tylko 2 :)
Oczywiście żartuję. Zbych gdzieś tu wcześniej pokazał że nawet w przypadku wielu przewodów w obudowie może być porządek.
Osobiście uważam że jedna czujka=jeden kabel. Dopuszczam w oknie dwukwaterowym 2 kontaktrony na jednym przewodzie. Koszt przewodu jest znikomy w stosunku do całego systemu alarmowego, a w przypadku problemów prościej znaleźć usterkę oraz tak jak już pisał pstryczek_elektryczek w przypadku uszkodzenia przewodu tracimy jedną czujkę a nie grupę czujek czy w najgorszym przypadku wszystkie.
Przewody najlpeiej ciągnąć zawsze z nadmiarem i z tego nadmiaru nigdy nie skorzystać niż w razie potrzeby (awarii) kombinować co by tu zrobić żeby podłączyć czujkę (lub w ogóle uruchomić alarm).

banko
23-07-2009, 22:39
Dokłanie jak napisał arm.pl zapas dwużyłowy na przewodzie spokojnie wystarczy. Jeśli ma 10x0,5 spokojnie wieszasz 3 czujniki i nic w tym złego.
Nie można byc takim samolubem trzeba zostawić trochę miejsca na tynki tynkarzom. Coś mi sie wydaje że tynk na 40-50 przewodach schodzących się do miejsca gdzie będzie wisiała centrala nie bardzo będzie chciał się trzymać.

pstryczek_elektryczek
23-07-2009, 23:18
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.

No w/g Twoich założeń uszkodzenie przewodu występuje przed jakimkolwiek z kilku urządzeń na przewodzie. Ale z drugiej strony zakładając że mamy 3 czujniki na przewodzie i tracimy powiedzmy jeden lub dwa to zdjagnozowanie miejsca , w którym przewód został uszkodzony jest dużo łatwiejsze. Przy jednym czujniki poprostu go nie masz i już.
Oj błądzisz, zakładasz tylko uszkodzenie między czujnikami czyli znikomą odległość w porównaniu do całej długości przewodu, po za tym zapraszam do mnie, pokażę ci jak działają odpowiednie detektory szumnie to nazwałem ale ja radzę sobie zwykłym szukaczem par przewodów, zawsze przy zwarciu zostaje miliomomierz zlokalizowanie miej więcej miejsca po odległości kabla.

banko
23-07-2009, 23:22
System adresowalny to inna bajka, choć idea taka sama.
Nie mówię że jest to nie poprawne, tylko że tego ne stosuję.
Konsekwencję, proszę cię bardzo.
Jak masz 3 czujniki na jednym przewodzie, to w przypadku uszkodzenia kabla tracisz 3 czujniki a nie jeden. Dla mnie to wystarczy.

No w/g Twoich założeń uszkodzenie przewodu występuje przed jakimkolwiek z kilku urządzeń na przewodzie. Ale z drugiej strony zakładając że mamy 3 czujniki na przewodzie i tracimy powiedzmy jeden lub dwa to zdjagnozowanie miejsca , w którym przewód został uszkodzony jest dużo łatwiejsze. Przy jednym czujniki poprostu go nie masz i już.
Oj błądzisz, zakładasz tylko uszkodzenie między czujnikami czyli znikomą odległość w porównaniu do całej długości przewodu, po za tym zapraszam do mnie, pokażę ci jak działają odpowiednie detektory.

Jak działaja detektory to ja wiem. Skoro jesteś w ich posiadaniu i sa takie cudowne to nie rozumiem dlaczego dalej twierdzisz że uszkodzenie przewodu z trzema czujnikami jest czymś gorszym od uszkodzenia przewodu z jednym czujnikiem.

pstryczek_elektryczek
23-07-2009, 23:33
Nie lubię sobie komplikować życia. Robisz wielkie "ale" z tego że napisałem że nie praktykuję i nie będę robić na pętlach. Napisałem czemu, a ty dalej drążysz te bezsensowny temat. Jeśli klijent chce zaoszczędzić 100 pln na okablowaniu instalacji alarmowej w domu a potem zakłada np integrę, to gdzie tu sens.
Ja tobie ani nikomu tego nie zabraniam więc też nie wiem z kąd te ataki na mnie.
W elektryce też za komuny było tak że na jednym kablu robili całą instalację w mieszkaniu, a po 20 latach śmiejesz się z nich, kiedyś było powiedzmy ok, a teraz????? zresztą ja już nie zamieżam udowadniać tego.

marcin_aneta
24-07-2009, 02:56
witam

kilka postow wyzej wrzucilem fotke z zarysem budynku i prosba o kocepcje rozmieszczenia kamer do monitorowania posesji.

moze ktos znalazlby chwilke i zaznaczyl to i owo z propozycja konkretnych urzadzen i cena.

z gory dzieki !

Martinezio
24-07-2009, 10:06
Witam.

Czy miał ktoś może kontakt z czujkami PIR Bosch BLP1-P?
Jak to jest na prawdę z tym ignorowaniem zwierząt? Czujka teoretycznie powinna ignorować zwierzaki do ok. 13 kg. Dochrapaliśmy się kociaka małego, którego waga nie przekracza 2 kg, jednak mimo wszystko te czujki ją wyłapują jakimś cudem i aktywują alarm.

Czy ta funkcja ignorowania zwierzyny jest pewna i skuteczna, a u mnie zamontowali nie te czujki, co trzeba (bez tej funkcji)? Czy może ignorowanie jest nieskuteczne przy bardzo ruchliwych zwierzakach?

Z góry dzięki za podpowiedzi :)

ravbc
24-07-2009, 14:30
ignorowanie jest nieskuteczne przy bardzo ruchliwych zwierzakach
Już tu było parę razy, ale skoro sobie już odpowiedziałeś... ;-)

Martinezio
24-07-2009, 14:56
;) No mogłem się tylko domyślać, bo oczywiście takich informacji nie uzyskasz z żadnych ulotek :>
Czyli najlepiej kupić sobie leniwca, lub innego kameleona, które cięgiem śpią ;) Ehh...

kolorado
24-07-2009, 15:01
Mam pytanko o korytko grzebieniowe zwane też kanałem zębatym czy też listwą do drutowania: udało się komuś coś takiego wpakować do OPU-3P?
Jeśli tak, to jakiego rozmiaru i czy na pewno nad akumulatorem? :)

Strasznie mało miejsca pomiędzy płytą centrali a akumulatorem...

todaks
24-07-2009, 18:46
Ok z temperaturą przesadziłem wg instr. do 55 st, ale z pozostałymi twierdzeniami ???? niestety różnica poglądów, jaki chcesz włożyć gsm i integrę żeby było taniej, nie mówimy tu o 4 wejściach tylko o pełnych możliwościach. To że ci clip dzwoni to tak samo jak zmienisz dzwonek w smsie.
Co do okablowań po 3 czujki na jednym kablu, rób jak chcesz ale trafisz na gościa takiego jak ja i będziesz poprawiał, tak jak bozia przykazała, bo takie praktyki to może robić początkujący drucik w agencji ochrony a nie instalator z własną działalnością.

Myślałem o Integrze 64 oraz module GSM4S-PS. Co do drucika to powiem krótko - obawiam sie że do tego poziomu znacznie bliżej Tobie niż mi . Jeszcze nie tak dawno nie bardzo rozumiałeś o czym tu piszemy . O niektórych funkcjach pisałeś że to wodotryski . Nie cierpię dyskusji typu- nie bo nie . W mojej 20- sto letniej praktyce nie zdarzyło mi się aby przewód dostał przerwy sam z siebie . Najczęściej w trakcie budowy niszczyli go tynkarze a w trakcie eksploatacji - Panie domu które postanowiły zmienić wystrój pomieszczenia. Stąd stosowanie parametryzacji instalacji na czas budowy o którym pisałem . Pomysł ten został przez niektórych skrytykowany , czy słusznie ?
Kablowanie systemu na przewodach wielożyłowych to doskonały i niezastąpiony sposób przy dużych systemach . Kolorystyka stosowanych kabli,numeracja przewodów oraz opis systemu, w sposób jasny i czytelny prowadzi nas w przypadku ewentualnej awarii . Nie ma żadnych powodów aby stosować kilometry kabli . Żadnych poza jednym - inwestor mniej skąpi jak widzi takie potęzneee okablowanie.
Jeśli chodzi o systemy adresowalne to prawidłowo zaprojektowany , wyposażony w izolatory galwaniczne , nie stwarza żadnych problemów nawet wówczas gdy na szynie powstanie zwarcie . Tu znowu kłania się zasada zakończenia instalacji poprzez sporządzenie jasnej i czytelnej dokumentacji systemu.
Poniżej przykład tego o czym piszę . W pokazanym przykładzie jest punkt węzłowy systemu CCTV( taki mogę pokazać ) ale tak samo powinna wyglądać dokumentacja systemów SSWiN
http://todaks.pl/zdjecia/forum/schema1.gif
Mówiąc o dokumentacji szczegółowej mam na myśli duże systemy . Oczywistym jest że system oparty na 10 czujnikach nie musi być w tak szczegółową dokumentację wyposażony. W takich przypadkach instalator jest w stanie dojść do zasad okablowania po zapoznaniu się z programem centrali.
Wystarczyć wówczas powinien w zupełności arkusz programowania oraz opis do numeracji linii .

todaks
24-07-2009, 18:50
witam

kilka postow wyzej wrzucilem fotke z zarysem budynku i prosba o kocepcje rozmieszczenia kamer do monitorowania posesji.

moze ktos znalazlby chwilke i zaznaczyl to i owo z propozycja konkretnych urzadzen i cena.

z gory dzieki !
Chętnie bym Ci pomógł ale:
- jaki cel ma ten monitoring ( rozpoznanie, identyfikacja czy tyko pogląd )
- warunki oświetleniowe
- warunki dodatkowe ( podgląd na komórce, w internecie, czas archiwizacji )

todaks
24-07-2009, 19:58
Oj błądzisz, zakładasz tylko uszkodzenie między czujnikami czyli znikomą odległość w porównaniu do całej długości przewodu, po za tym zapraszam do mnie, pokażę ci jak działają odpowiednie detektory szumnie to nazwałem ale ja radzę sobie zwykłym szukaczem par przewodów, zawsze przy zwarciu zostaje miliomomierz zlokalizowanie miej więcej miejsca po odległości kabla
Rozumiem że rezystancję punktu zwarcia w takim przypadku wróżysz z fusów :wink:

pstryczek_elektryczek
24-07-2009, 21:11
Oj błądzisz, zakładasz tylko uszkodzenie między czujnikami czyli znikomą odległość w porównaniu do całej długości przewodu, po za tym zapraszam do mnie, pokażę ci jak działają odpowiednie detektory szumnie to nazwałem ale ja radzę sobie zwykłym szukaczem par przewodów, zawsze przy zwarciu zostaje miliomomierz zlokalizowanie miej więcej miejsca po odległości kabla
Rozumiem że rezystancję punktu zwarcia w takim przypadku wróżysz z fusów :wink:
Jak napisałem wcześniej jest do tego miliomomierz, w przybliżeniu będziesz miał zwarcie, a każdy przewód ma swoją rezystancję, Tak mnie lata temu nauczyli w TP i do tej pory się sprawdza.
Ale jak wolisz fusy to naucz mnie swojej techniki.
O jakich wodotryskach pisałem bo nie kojażę ???? Oświeć mię.

pstryczek_elektryczek
24-07-2009, 21:19
Witam.

Czy miał ktoś może kontakt z czujkami PIR Bosch BLP1-P?
Jak to jest na prawdę z tym ignorowaniem zwierząt? Czujka teoretycznie powinna ignorować zwierzaki do ok. 13 kg. Dochrapaliśmy się kociaka małego, którego waga nie przekracza 2 kg, jednak mimo wszystko te czujki ją wyłapują jakimś cudem i aktywują alarm.

Czy ta funkcja ignorowania zwierzyny jest pewna i skuteczna, a u mnie zamontowali nie te czujki, co trzeba (bez tej funkcji)? Czy może ignorowanie jest nieskuteczne przy bardzo ruchliwych zwierzakach?

Z góry dzięki za podpowiedzi :)
W tym temacie to powinien pomóc ci twój instalator. W tych czujkach jest taśma zaślepiająca - wycinająca "strefę podejścia", pewnie została ściągnięta, na dole czujki masz drugi wąski elemęt, zaklej go taśmą na próbę.

banko
24-07-2009, 21:30
Witam.

Czy miał ktoś może kontakt z czujkami PIR Bosch BLP1-P?
Jak to jest na prawdę z tym ignorowaniem zwierząt? Czujka teoretycznie powinna ignorować zwierzaki do ok. 13 kg. Dochrapaliśmy się kociaka małego, którego waga nie przekracza 2 kg, jednak mimo wszystko te czujki ją wyłapują jakimś cudem i aktywują alarm.

Czy ta funkcja ignorowania zwierzyny jest pewna i skuteczna, a u mnie zamontowali nie te czujki, co trzeba (bez tej funkcji)? Czy może ignorowanie jest nieskuteczne przy bardzo ruchliwych zwierzakach?

Z góry dzięki za podpowiedzi :)
W tym temacie to powinien pomóc ci twój instalator. W tych czujkach jest taśma zaślepiająca - wycinająca "strefę podejścia", pewnie została ściągnięta, na dole czujki masz drugi wąski elemęt, zaklej go taśmą na próbę.


Jesteś pewny że to rozwiązanie wyeliminuje fałszywe alarmy, które są generowane przez kotka??
Moja wersja jest taka że niestety kociak musi być izolowany w jakimś pomieszczeniu. Mój kot jak gania jakiegoś owada potrafi podskoczyć niemal do 2 metrów. Nie ma takiego czujnika PIR, który by to zignorował. Tym bardziej wyklejona sama strefa podejścia.

todaks
24-07-2009, 23:09
Jak napisałem wcześniej jest do tego miliomomierz, w przybliżeniu będziesz miał zwarcie, a każdy przewód ma swoją rezystancję, Tak mnie lata temu nauczyli w TP i do tej pory się sprawdza.

Moim zdaniem taki pomiar ma sens właśnie w dłuższych odcinkach i przy założeniu że na końcu jest pełne zwarcie ( 0 ohm) . W instalacjach alarmowych w domach gdzie przewody biegną pod tynkiem i nie znamy ich drogi , taki pomiar jest obarczony zbyt dużym błędem . Różnica 0,5 metra zaowocuje pruciem ściany na odcinku min 0,5 metra do 1metra. Żart z fusami nie był bez powodu. Czy masz pewność że zwarcie zawsze jest pełne ?


O jakich wodotryskach pisałem bo nie kojażę ???? Oświeć mię.

Pamiętam że chodziło o temat związany z monitoringiem CCTV przez GSM . Jednak nie mam czasu by się do tego dokopać . Teraz to nawet zwątpiłem czy to byłeś Ty ....

Pstryczek - cenię ludzi ze Śląska, mam do nich wielki szacunek i nie zamierzm tu z Toba "drzeć kotów"bo to ani miejsce ani czas . Jednak proszę Cię abyś dokładnie przemyślał każdą informację którą chcesz przekazać bo to forum służy radą a nie dezinformacją . Dzielmy się informacjami popartymi praktyką a nie gusłami.

Witalis
24-07-2009, 23:32
Mam pytanko o korytko grzebieniowe zwane też kanałem zębatym czy też listwą do drutowania: udało się komuś coś takiego wpakować do OPU-3P?
Jeśli tak, to jakiego rozmiaru i czy na pewno nad akumulatorem? :)

Strasznie mało miejsca pomiędzy płytą centrali a akumulatorem...

Masz rację, ciężko zmieścić pod płytą główną, sensownej szerokości korytko. U siebie zastosowałem dwa korytka grzebieniowe 3 cm (pod płytą główną i pod ruchomym skrzydłem na moduły) ale już w założeniach nie planowałem zmieszczenia w OPU-3P akumulatora. Zamiast niego wsadziłem 4 przekaźniki (m.in do sygnalizatora) i dwie łączówki krone i łączówki zaciskowe do rozprowdzenia +12V i +12V w czuwaniu, zyskując większą swobodę w krosowaniu. Akumulator 17Ah siedzi w oddzielnej skrzynce z drugim, dużo większym do zasilania awaryjnego.
Pozdrawiam.

marcin_aneta
25-07-2009, 02:22
todaks: dzieki za odpowiedz !
co do twoich pytan to tak
- celem glownie podglad ale z mozliwoscia identyfikacji jesli wystapi taka potrzeba
- oswietlenia w nocy brak, do polnocy jakies tam lampki z podbitki swieca
- zadnych bajerow typu podglad na komorce nie potrzebuje, jedynie archwizacja w rejestratorze no i dostep przez LAN/ internet ale to myslalem ze chyba standard

zastanawialem sie natmiast glownie nad sensownym rozmieszczeniem kamer...

pozdrawiam

todaks
25-07-2009, 10:49
todaks: dzieki za odpowiedz !
co do twoich pytan to tak
- celem glownie podglad ale z mozliwoscia identyfikacji jesli wystapi taka potrzeba
zastanawialem sie natmiast glownie nad sensownym rozmieszczeniem kamer...
pozdrawiam

Aby zapewnić identyfikację ( bezsporne rozpoznanie)osobnika należy doprowadzić do takiej sytuacji by jego twarz zajmowała około 15 do 20% powierzchni kadru. W waszej sytuacji jest to mało realne. Jeżeli monitoring ma umożliwić rozpoznanie osobnika( w sądzie można takie rozpoznanie podwarzyć) to kamera ze standartowym przetwornikiem analogowym nie powinna nadzorować powierzchni większej niż 15-20m kwadratowych . W praktyce dzieli się wówczas przestrzen na odcinki 4-5 metrów i na każdy odcinek stosuje się kamerę . Rozbieżność w odległościach o których piszę zależy od jakości rejestratora. Im gorsze parametry kompresji tym odległości krótsze.
Proponuję zastanowić się nad oświetleniem okolicy domu. Wystarczą do tego celu żarówki energooszczędne 8 Wat świecące całą noc . Jeśli chodzi o kamery można zastosować K2N1215 . To nowe kamery firmy SimtecSystem które charakteryzuje bardzo dobry obraz w nocy . Cena około 700 zł netto.
Jeżeli jednak nie chcecie doświetlać terenu wokół domu trzeba zastosować kamery z doświetlaczem IR. Rozwiązanie o tyle gorsze że :
- trwałość promiennika w kamerze jest ograniczona znacznie krótsza niż samej kamery , a ponieważ jest zespolony z kamerą to trzeba się liczyć z ich wymianą co jakiś czas
- elementy blisko kamery są prześwietlone
- promiennik kamery też bierze około 5W.
Jeśli chodzi o rejestratory to przy wyborze należy zwrócić uwagę na jakość obrazu odtwarzanego z archiwum . Wybierzcie taki który zapewni najmniejszą różnicę pomiędzy obrazem na żywo a obrazem nagranym
Rozmieszczenie kamer bez zapewnienia rozpoznania
http://todaks.pl/zdjecia/forum/posesja_poglad.jpg
Rozmieszczenie kamer z zapewnieniem rozpoznania
http://todaks.pl/zdjecia/forum/posesja_ident.jpg

Aby zobaczyć to o czym napisałem warto zobaczyć na żywo obraz z kamery z przetwornikiem o rozdzielczości bliskiej rozdzielczości kamery analogowej. Przestawiając kamerę łatwo zauważyć zmianę czytelności detali w zależności od odległości pomiędzy nimi a kamerą . Link do kamery
http://todaks.dyndns.org:3100/
login i hasło [ demo].

marcin_aneta
25-07-2009, 11:16
todaks: dzieki za rozjasnienie sprawy ! faktycznie jesli to ma pelnic jakas sensowna funkcje to chyba jednak trzeba bedzie zainwestowac....
jeszcze raz dzieki ! milego dnia i pozdrawiam !

pstryczek_elektryczek
25-07-2009, 11:56
Jak napisałem wcześniej jest do tego miliomomierz, w przybliżeniu będziesz miał zwarcie, a każdy przewód ma swoją rezystancję, Tak mnie lata temu nauczyli w TP i do tej pory się sprawdza.

Moim zdaniem taki pomiar ma sens właśnie w dłuższych odcinkach i przy założeniu że na końcu jest pełne zwarcie ( 0 ohm) . W instalacjach alarmowych w domach gdzie przewody biegną pod tynkiem i nie znamy ich drogi , taki pomiar jest obarczony zbyt dużym błędem . Różnica 0,5 metra zaowocuje pruciem ściany na odcinku min 0,5 metra do 1metra. Żart z fusami nie był bez powodu. Czy masz pewność że zwarcie zawsze jest pełne ?


O jakich wodotryskach pisałem bo nie kojażę ???? Oświeć mię.

Pamiętam że chodziło o temat związany z monitoringiem CCTV przez GSM . Jednak nie mam czasu by się do tego dokopać . Teraz to nawet zwątpiłem czy to byłeś Ty ....

Pstryczek - cenię ludzi ze Śląska, mam do nich wielki szacunek i nie zamierzm tu z Toba "drzeć kotów"bo to ani miejsce ani czas . Jednak proszę Cię abyś dokładnie przemyślał każdą informację którą chcesz przekazać bo to forum służy radą a nie dezinformacją . Dzielmy się informacjami popartymi praktyką a nie gusłami.
Nie masz nigdy pewności czy zwarcie jest pełne, al nawet wyprucie 1m kabla nie jest taką tragedią. Mieszcze się zawsze w 30 cm, a zdażyło się to parę razy. Po zatym zgadzam się że kabel sam z siebie nie pada, i wtedy jak pomierzysz czy przejdziesz generatorem, to dla przybliżenia wybierasz jeszcze newralgiczne pkt. gdzie mogło dojść do uszkodzenia. Jeśli robię instalację i układam przewody to zawsze robię schemat ułożenia kabli i staram się potem robić zdjęcia do dokumentacji, więc raczej znam ich przebieg.

Nie przypominam sobie żebym pisał coś o cctv i gsm. Chyba mnie mylisz.

Jestem praktykim i nie robię na mercedasa dla prezesa, tylko pracuję na własny rachunek już od dawna.

kadbra
26-07-2009, 09:58
W jaki sposób wyłączyć sygnalizację dźwiękową braku zasilania w Interze 128. W nocy bardzo często są b. krótkie wyłączenia prądu i nie chce mi się za każdym razem wstawać i kasować sygnalizację awarii.

todaks
26-07-2009, 10:32
W jaki sposób wyłączyć sygnalizację dźwiękową braku zasilania w Interze 128. W nocy bardzo często są b. krótkie wyłączenia prądu i nie chce mi się za każdym razem wstawać i kasować sygnalizację awarii.

opcja [pozostałe],
zakładka - czasy, zwiększ czas braku AC,
zakładka - pozostałe , odznacz [pamięć awarii do skasowania]

pczub
26-07-2009, 12:20
Witam Wszystkich

Proszę o rade

Od pewnego czasu mam kłopot z "szumiącymi manipulatorami LCD /klawaitury/.Mam instalacje opartą na płycie Satela. Czym jest to zpowodowanę ?
Z góry dzieki za odpowiedz

ORLEN
26-07-2009, 16:02
Witam Wszystkich

Proszę o rade

Od pewnego czasu mam kłopot z "szumiącymi manipulatorami LCD /klawaitury/.Mam instalacje opartą na płycie Satela. Czym jest to zpowodowanę ?
Z góry dzieki za odpowiedz
Wyłącz opcję "Usypianie".

ORLEN
26-07-2009, 16:24
Moja Zona narzeka, ze kontaktrony avd-100 zeszpeca nam okna.
To lepiej obudzić się z brzytwą przy twarzy???
Dwa miesiące temu miałem takich klientów, którym bandyci weszli do nie chronionego domu i zastraszyli obudzonych właścicieli brzytwą. W domu był zamontowany alarm, ale z czujkami ruchu. Nie był włączany na noc, bo w domu był kot, który uruchamiał alarm, a pani domu absolutnie nie zgodziła się na zamykanie kota w jednym z pomieszczeń. Brak odpowiednich zabezpieczeń i brak zdrowego rozsądku kosztował właścicieli około 130 tyś. zł strat + ogromny stres + dożywotnią szramę na psychice wszystkich domowników.
Dodam jeszcze, że po tym zdarzeniu wydali w sumie ponad 70 tyś. na wszelkie zabezpieczenie domu (wymiana okien i drzwi w dwuletnim domu, montaż systemu alarmowego i innych zabezpieczeń dostosowanych do potrzeb domowników). Gdyby od razu przy budowie domu pomyśleli o odpowiednich zabezpieczeniach, koszty byłyby dwukrotnie niższe i zapewne uniknęli by takiego traumatycznego przeżycia, tym bardziej, że to majętni ludzie i stać ich było na wydanie odpowiednich pieniędzy na zabezpieczenie domu już przy jego budowie..
Mądry Polak po szkodzie...

pczub
26-07-2009, 16:43
spróbuje wyłaczyć opcje usypianie jak ja tylko zlokalizuje..... jestem na etapie poczatkujacego uzytkownika. Dzieki Orlen za podpowiedz mam nadzieje ze pomoże

ORLEN
26-07-2009, 16:49
Witam
Po niepełnym przeczytaniu wątku stwierdziłem,że dam też kontaktrony.Czy może ktoś się podzieli jakimiś fotkami jak macie prowadzone kabelki do nich?Dołem może górą.Jak zabezpieczyliście je przed tynkarzami?Dokupiłem jeszcze kabelek 8 żyłowy i zastanawiam się czy do każdego okna poprowadzić cały przewód czy może go rozdzielić np.4 żyły do jednego okna cztery do drugiego.Tylko tak cienki kabelek może być podatny na uszkodzenia.Jak to rozwiązaliście?? :o Wszelkie sugestie mile widziane tym bardziej,że kabel muszę położyć w tym tygodniu
Dochodzisz do właściwych wniosków. Dodaj jeszcze do tego czujki inercyjne i będzie ok.
Na początku strony 100 masz link do strony, na której kolega civic 9 umieścił cały ten wątek na jednej stronie :)
Dużo lepiej się to czyta i wyszukuje informacje. Zdecydowanie prościej wyszukuje się pomocne rysunki i zdjęcia umieszczone tu przez kolegę ZBYCHA.
Polecam!

ORLEN
26-07-2009, 16:53
spróbuje wyłaczyć opcje usypianie jak ja tylko zlokalizuje..... jestem na etapie poczatkujacego uzytkownika. Dzieki Orlen za podpowiedz mam nadzieje ze pomoże
Sorry, to był żart. Nie mogłem się powstrzymać :lol:
Napisz bardziej szczegółowo, co to znaczy, że klawiatury szumią? Jakie dźwięki wydają i w jakiej sytuacji?

pczub
26-07-2009, 16:59
Ot figlarz z Ciebie Orlen.

A więc tak - poprstu klawiatura szumi z krótkimi 2 sekundowymi przerwami. Szum moze nie jest bardzo głosny, ale w moim domu jescze na etapie stanu surowego z tynkami bez drzwi - dźwiek ten słychć praktycznie w każdym pomieszczeniu

pczub
26-07-2009, 17:04
na poczatki jeden z instalatorów stweirdził ze jest to problem z zasilaniem - /uszkodzenie płyty głownej/ - czesciwo ładu je tylko akumulator. Stweirdził ze trzeba wymienic płytr główna - ale niestety zwolnił sie i nie racuje juz w tej firmie. Przyjechali drudzy i stweirdzili ze jest to problem akumulatora który padł ( po 10 miesiacach) - i jest to spowodowane spadakmi napiecia u Nas na wsi i zbyt czesto akumulator był ładowany i rozładowywany - może i tak nie wiem. Wymienili akumulator i nie powiem szum zniknał. Ale cóż z tego jak po 3 tygodniach problem znowu powrócił. Z drugies striny nie wiedziałem ze satel integra 128 jest tak bardzo czuła na spadki napiecia
I to cała historia

ORLEN
26-07-2009, 17:07
Witam.
Robiłem trzy wyceny na system alarmowy............
Jeśli system chcesz mieć oparty na satelu to wychodzi wersja pierwsza.
Integra WRL jest sprzedawana w zestawie z obudową i antenami więc nie rozumię po co dalej wpisana jest obudowa, jeśli w tę samą włożysz jeszcze 3 ekspandery. Nie ma klawiatury lcd do integry za 114 pln, niezrobisz takiego okablowania na 200mb przewodu, (tutaj liczę 400-500mb niewiem jaki jest rozkład domu). by ć może będzie leciał na pętlach ale na to się nigdy nie zgadzaj, tym bardziej że też proponuje 8x a nie powiedzmy 6x które jest wystarczające. Niezgadzaj się też na rozbrajanie całego systemu z pilota, ewentualnie zrób z tego tylko opóżnienie do wyłączenia, nigdy wyłączenie systemu.
Co do drugiej, to nieprzemawia za mną prosys, czujniki sd8621 kosztują w detalu 9,5 zł a nie 51 zł za sztukę, akumulator za 68 zł, odpuść sobie to raczej się nie sprawdzi. okablowanie, robocizna i materiay pomocnicze ?????? - dla mnie wygląda to jak jednorazowy strzał i wydojenie klijenta.
Po zatym możesz mieś 7% vatu a nie 22%
A kto powiedział, że centrala WRL musi być montowana w plastikowej obudowie sprzedawanej (bez transformatora) w zestawie z centralą?
Pstryczku, dlaczego ma się nie zgadzać na prowadzenie okablowania w pętlach? Osobiście uważam, że nie ma nic złego w okablowaniu wykonanym w ten sposób, ale z głową. Jeśli instalator wykonujący okablowanie będzie również montował system, to sam dla siebie zrobi okablowanie jak trzeba, więc nie pisz tu, że to jest zły sposób okablowania, bo nigdzie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby tak nie robić. Widać nigdy nie wykonywałeś dużych systemów, więc nie wiesz.
Dlaczego konkretnie "nie przemawia za Tobą" (chyba do Ciebie) Prosys?
Odnośnie wysokości podatku VAT, to normalna stawka, to 22%. Jeśli firma instalacyjna ma możliwość i chce wziąć na siebie część podatku VAT (15%) to chwała jej za to, ale nie można jej do tego zmuszać.

pczub
26-07-2009, 17:08
sorrry nie napisałem o konkretach - a więc jest to monotonny szum. słychać go po rozbrojeniu alarmu (jak jest po załaczeniu - nie wiem).

ORLEN
26-07-2009, 17:22
zapewne nie będę popularny w tym co powiem ale :
1- uważam że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płyta centrali Integra 64 i osobny moduł GSM , powód - bezpieczeństwo ( moduł GSM można łatwiej ukryć) , większe pole manewru w przypadku słabego sygnału GSM
Też tak uważam, szczególnie, że w większości przypadków zapewne kontroler urządzeń bezprzewodowych wbudowany w płytę Integra WRL zostaje nie wykorzystany. Ponad to nie wszędzie jest równie dobry zasięg GSM, a czasem centrala jest montowana nisko (w piwnicy lub pod schodami) i GSM raz ma zasięg, a raz nie. osobny moduł GSM jest mały i elegancki, więc można go zamontować w każdym miejscu.
Nie bez znaczenia jest też serwis WRL. W przypadku awarii jednej z części centrali trzeba wymieniać całą centralę.

2- syntezer mowy nie jest konieczny, lepszym i tańszym w eksploatacji jest sposób powiadomienia za pomocą SMS
To zależy od wielu rzeczy, np. od tego, kogo i jak mamy powiadamiać, bo jeśli starszych ludzi, to na pewno lepiej się sprawdzi komunikat głosowy niż SMS.


3- przeraża mnie instalator który za wykonanie systemu kasuje niespełna 400 zł ( ekonomia w biznesie jest nieubłagana)
Owszem, ekonomia ekonomią, ale zauważ ile w tym przypadku instalator dodatkowo zarabia na urządzeniach. Moim zdaniem taki instalator robi z siebie błazna podając klientowi informację, że on bierze 400 zł za montaż takiego systemu.
Mnie przeraża coś innego - jak wiele przypadkowych osób zajmuje się branżą security :(


4- wykonanie okablowania za pomocą przewodu 8x0,5 ( podejrzewam że instalator na jednym przewodzie będzie instalował 2 lub 3 czujniki ) jest jak najbardziej uzasadnione. Zarówno ekonomicznie jak i praktycznie . Taki sposób nie ma złego wpływu na jakość działania systemu
Zgadzam się w pełni.

ORLEN
26-07-2009, 17:41
Do tej pory nie miałem problemów z zasięgiem i uważam ze WRL to dobre rozwiązanie, na początku miałem obawy że ten "kombajn" może się psuć ale teraz już mam do niej zaufanie i nie widze potrzeby generowania kosztów, po za tym możliwości co do ceny przemawiają za a nie przeciw. Może i GSM można łatwiej ukryć ale centrala też powinna być zabezpieczona, więc wychodzi na to samo.
A ile central WRL już zamontowałeś i od kiedy działają?



Racja nie jest konieczny i napewno tańszy jest SMS, ale czy napewno lepszy???? Tu juz bym się kłucił, choćby dla tego że wielu klijentów nie jest monitorowanych przez firmy ochrony, a na sygnał SMS jakoś nie jestem wstanie się obudzić.
Sorry, ale muszę to w końcu napisać. Zainstaluj sobie przeglądarkę Mozilla Firefox. Masz w niej moduł automatycznego sprawdzania pisowni...



A mnie nie przeraża już to tak bardzo, często instaluję na istniejącym okablowaniu, więc cena również musi być odpowiednio nizsza, a za tę cenę to robi się w przypadku kompleksowej instalacji, czyli elektryka, alarm, rtv itd. Ale jeśli liczymy tylko montaż bez okablowania.
Nie truj. Za 400 zł nie sposób zamontować taki system nawet na istniejącym okablowaniu. Jeśli instalator się podejmuje pracy za takie pieniądze, to znaczy, że nie szanuje sam siebie.



Moze jest to uzasadnione dla instalatora bo położenie 200m i instalacja sprzętu za 400zł. Masz rację nie ma większego wpływu na system ale na starcie, z czasem różnie bywa.
Zawsze jestem "szczęśliwy" czyt. wściekły, jak jadę na serwisy takich instalacji i mam po 3 czujniki na kablu i to nic poopisywanego, wtedy tak zobaczysz radość w moich oczach. Nie robię i nie polecam takiej praktyki, choćby w trosce o szczęście i zdrowie swojego instalatora. ;-)
Ale zaraz zaraz, przecież instalator instaluje system i sam go serwisuje. Jeśli klient patrzy tylko na kasę i nie jest gotowy zapłacić więcej za dobrze wykonaną usługę, to niech później cierpi. Tzn. jeśli instalator go opuści i musi szukać innego serwisanta, np. Ciebie, to Ty przychodzisz i prosisz o dokumentację systemu. Jeśli klient nie ma dokumentacji, to proponujesz przegląd zerowy i stworzenie dokumentacji, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem. Nie ma co się wściekać, tylko trzeba się szanować :wink:



Na nieizolowanym strychu tak masz rację, jest jeszcze granica temperaturowa, jeśli elektronika nie jest poddawana wyższej niż 80st, to nic jej nie powinno się stać, z tego względu ze maksymalna temperatura pracy każdego elementu wynosi 86st,
:o :o :o Powaliła mnie Twoja ignorancja.

pczub
26-07-2009, 17:41
Orlen moze masz jakis pomysł co z tym fantem zrobić ???
POzdrawiam

ORLEN
26-07-2009, 17:42
Rozmawiałam dzis w Oknoplaście z samym technologiem :o - dostąpiłam tego zaszczytu.
Otóz według nich nie mozna zastosowac przedłuzki z czopem kontaktowym bo im sie jakies nozyce nie zmieszczą.
Głupoty opowiada :-?
Jak mu się nie mieści na górze między narożnikiem, a nożycą (nożyca, to górny element od strony zawiasu, umożliwiający uchylanie okna), to mogą go zrobić na dole, tylko trzeba chcieć trochę pomyśleć, ale po co się wysilać :roll:
Przecież łatwiej powiedzieć klientowi, że się nie da i koniec :evil:

Jeśli nie zależy Tobie na kontroli pozycji klamki, tylko wystarczy Ci kontrola otwarcia okna, to w ogóle nie ma problemu, bo wówczas kontaktron można zamontować w dowolnym miejscu i zamontować tzw, magnes stały.
Wówczas na pewno będzie też taniej. Jeśli zamontują czujnik na dole i taki stały magnes, to można zostawić uchylone okno przy uzbrojonym systemie (i okno jest pod ochroną).
Zbychu, gdzie można zdobyć taką wiedzę? :)

ORLEN
26-07-2009, 17:48
Orlen moze masz jakis pomysł co z tym fantem zrobić ???
POzdrawiam
Oczywiście, że mam pomysł. Musisz zamęczać serwis wezwaniami do usunięcia wady, aż do skutku.
Jak trzeba, to telefonicznie, e-mailem, pismem poleconym za potwierdzeniem odbioru - wezwaniem z groźbą oddania sprawy do sądu.
Nigdy nie spotkałem się z przypadkiem "szumienia" klawiatury. W każdym razie nie jest to normalne i wymaga wymiany uszkodzonego elementu.
POzdrawiam :wink:

todaks
26-07-2009, 19:11
sorrry nie napisałem o konkretach - a więc jest to monotonny szum. słychać go po rozbrojeniu alarmu (jak jest po załaczeniu - nie wiem).
Najprawdopodobniej masz uszkodzenie w klawiaturze . Dźwięk który Cię katuje może dochodzić z przetwornika akustycznego .

pczub
26-07-2009, 19:32
Witam Todaks

Ale najczekawsze jest to że ten dźwięk jest z obydwóch manipulatorów. Jak dobrze pamiętam problem ten pojawił sie jednoczesnie w obu manipulatorach - zbieg okoliczności - już sam nie wiem
Pozdrawiam

todaks
26-07-2009, 19:34
Też tak uważam, szczególnie, że w większości przypadków zapewne kontroler urządzeń bezprzewodowych wbudowany w płytę Integra WRL zostaje nie wykorzystany. Ponad to nie wszędzie jest równie dobry zasięg GSM, a czasem centrala jest montowana nisko (w piwnicy lub pod schodami) i GSM raz ma zasięg, a raz nie. osobny moduł GSM jest mały i elegancki, więc można go zamontować w każdym miejscu.
Nie bez znaczenia jest też serwis WRL. W przypadku awarii jednej z części centrali trzeba wymieniać całą centralę.

Nastała jakaś dziwna moda na tą centralę . Każdy patrzy na jej cenę przez pryzmat łącznej ceny modułów Intergry128+ACU-100+GSM4S. Takie myślenie nie do końca jest racjonalne bo :
- przy założeniu że będzie stosowany system mieszany (przewodowo-bezprzewodowy) będą poważne kłopoty z uzyskaniem łączności szczególnie z czujnikami AVD-100 montowanymi na oknach plastikowych (bliskość anteny do profilu stalowego powoduje spadek emisji fali - doszedłem do takich wniosków po montażu kilku systemów , w których gdyby nie fakt że kontroler mogł być montowany w dowolnym miejscu miałbym poważny problem z funkcjonowaniem systemu pomimo że czujniki od kontrolera dzieliła tylko ścianka z ytonga 12cm.)
- w przypadku gdy system ma być tylko przewodowy koszt zakupu osobno centrali oraz modułu GSM jest bardzo zbliżony do zakupu WRL a dodatkowo mamy odrębne zasilanie dla GSM co jest dość istotnym szczegółem, oraz nieograniczone pole manewru przy słabym sygnale GSM.

Tak więc - dokonując wyboru nie patrzcie tylko przez pryzmat złotówki a rozważajcie wszystkie dobre i złe strony wyboru bo jak stare przysłowie mówi - "chytry dwa razy traci"
Często też czytając oferty kierowane do Was przez różne firmy w których widnieje centrala Integra zastanawiam się jaki procent oferowanych funkcji tej centrali jest tu wykorzystane. Często wygląda to tak jak by po to by zabić muchę ktoś stosował armatę.

todaks
26-07-2009, 19:37
Witam Todaks

Ale najczekawsze jest to że ten dźwięk jest z obydwóch manipulatorów. Jak dobrze pamiętam problem ten pojawił sie jednoczesnie w obu manipulatorach - zbieg okoliczności - już sam nie wiem
Pozdrawiam

Napisz czy wszystkie funkcje manipulatorów działają prawidłowo i czy choć trochę masz pojęcie o elektryce

pczub
26-07-2009, 19:42
jak do tej pory wszystkie funkcje działały - aczkolwiek nie używałem zbyt wielu /jeszcze nie mieszkamy w naszym nowym domku - została jeszcze troche do zrobienia w śrdodku /. Elektryka czy się znam - jestem lekarzem , a elektryka cóż - korki kiedyś watowałem za dawnych czasów /tak to sie chyba nazywało/......
Pozdrawiam

todaks
26-07-2009, 20:03
jak do tej pory wszystkie funkcje działały - aczkolwiek nie używałem zbyt wielu /jeszcze nie mieszkamy w naszym nowym domku - została jeszcze troche do zrobienia w śrdodku /. Elektryka czy się znam - jestem lekarzem , a elektryka cóż - korki kiedyś watowałem za dawnych czasów /tak to sie chyba nazywało/......
Pozdrawiam
W takim razie nie pozostaje nic innego jak dostosować się do porady Orlena.
Efekt o którym piszesz może być wywołany brakiem bezpośredniej Masy z szyny manipulatorów , często jest to wynikiem niedokręconego styku( co może tłumaczyć czasowy zanik usterki gdy w centrali grzebał serwis oraz fakt że dzieje się to na obu manipulatorach) .
Nie ma co gdybać ... ale jedno jest pewne - akumulator nie miał z tym nic wspólnego

pczub
26-07-2009, 20:15
Jeszce jedno pytanie

Instalator wymienił mi akumulator po około 10 miesiącach (nie był już w stanie spełniać swojej funkcji) twierdząc że jest to spowodowane bardzo częstymi spadkami napięcia, i wieloma cyklami ładowania rozładowywania akumulatora. Wymiana akumulatora po kolejnych kilku miesiąch - nieciekawa perspektywa. Jest na to jakiś sposób. Czy Integra żeczywiescie jest tak czuła na spadki napięcia?

todaks
26-07-2009, 20:42
Nie przypominam sobie żebym pisał coś o cctv i gsm. Chyba mnie mylisz.

Przyznaję się ( bez bicia :D ) pomyliłem Cię z kimś innym . Przepraszam

todaks
26-07-2009, 20:42
Jeszce jedno pytanie

Instalator wymienił mi akumulator po około 10 miesiącach (nie był już w stanie spełniać swojej funkcji) twierdząc że jest to spowodowane bardzo częstymi spadkami napięcia, i wieloma cyklami ładowania rozładowywania akumulatora. Wymiana akumulatora po kolejnych kilku miesiąch - nieciekawa perspektywa. Jest na to jakiś sposób. Czy Integra żeczywiescie jest tak czuła na spadki napięcia?
Wiadomość na PW

pczub
26-07-2009, 20:49
Mój e-mail
[email protected]

pczub
26-07-2009, 20:57
Todaks - podaj proszę numer tel na e-mail...
Pozdrawiam

btx
26-07-2009, 21:10
Jeszce jedno pytanie

Instalator wymienił mi akumulator po około 10 miesiącach (nie był już w stanie spełniać swojej funkcji) twierdząc że jest to spowodowane bardzo częstymi spadkami napięcia, i wieloma cyklami ładowania rozładowywania akumulatora. Wymiana akumulatora po kolejnych kilku miesiąch - nieciekawa perspektywa. Jest na to jakiś sposób. Czy Integra żeczywiescie jest tak czuła na spadki napięcia?
Wiadomość na PW

jeżeli to PW ma związek z pytaniem to ja też poproszę o wiadomość...
U mnie też dosyć często pojawiają się spadki i braki napięcia. Czy mam się nastawić na częste wymiany akumulatora???

todaks
26-07-2009, 21:28
jeżeli to PW ma związek z pytaniem to ja też poproszę o wiadomość...
U mnie też dosyć często pojawiają się spadki i braki napięcia. Czy mam się nastawić na częste wymiany akumulatora???
Nie to PW miało związek z tym ze musiałem zadać kilka pytań a nie chciałem na forum tworzyć czatu. Spadki i braki napięcia nie oznaczają że trzeba będzie często wymieniać akumulator . Obecne centrale z reguły posiadają zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora . Oznacza to że jeżeli akumulator osiągnie zadany poziom rozładowania centrala przejdzie w tryb uśpienia ( brak ochrony) nie dopuszczając do zasiarczenia akumulatora .
Większość central na bieżąco sprawdza też stan naładowania akumulatora i w przypadku wykrycia znacznego spadku pojemności generuje odpowiedni komunikat ( nie oznacza to że mamy czekać z wymianą akumulatora do czasu gdy taki komunikat sie pojawi ). Należy pamiętać że przy każdym przeglądzie serwisowym instalator powinien sprawdzić stan akumulatora i w przypadku stwierdzenia spadku pojemności powinien powiadomić o konieczności wymiany.

pczub
26-07-2009, 21:29
BTX - Jak wynika z mojej rozmowy z Todaksem - to problem raczej leży w mojej instalacji - mam nadzieje
Zobaczymy co z Tego wyjdzie

lukasz-s
26-07-2009, 22:30
Przy okazji akumulatora :-). Ostatnio nie było u mnie prądu jakiś czas (burza). Centrala przechodząc w stan pracy z aku redukuje pobór prądu (np. przestają się świecić manipulatory). Ale prosiłbym o poradę jak trzeba poustawiać opcje w Integrze, żeby zminimalizować pobór prądu w takiej sytuacji. Zastanowiło mnie np. zapalanie się diodek w czujkach PIR. Jeśli się jest w tym czasie w domu to zawsze to trochę prądu pobiera, bo każdy ruch to zapalenie. W sumie jeśli jestem w domu, to właściwie mógłbym "uśpić" system, bo po co ma rozładowywać aku. Jest taka możliwość? Wracając do ciągle świecących manipulatorów, to chyba bez sensu nawet jak jest zasilanie z sieci. Można je tak ustawić, żeby zapalały się dopiero po naciśnięciu dowolnego przycisku? No i jeszcze diodki w PIR'ach, właściwie jak jest rola tych diodek, po co one się zapalają, jest w tym jakiś głębszy sens, którego nie dostrzegam?

pstryczek_elektryczek
26-07-2009, 22:35
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.
A teraz ta nieszczęsna instalacja za 400. Jeśli jak napisałem wykonuje się kompleksową instalację, np, elektryka, alarm itd, to to jest kwota w ramach gratisu żeby opłacić człowieka, a nie brak szacunku do samego siebie.
Dla mnie nie ma sztywnych cen, Forumowicze u których instalowałem, wiedzą że mają np taniej niż jego sąsiad. Czy narzekają z tego powodu po 3 latach, raczej nie bo mam kolejne z polecenia. Więc w perspektywie czasu jedna dobra cena daje 3 kolejne instalacje i dalej jak piramidka. Jestem zwolenikiem "małą łyżeczką powoli". Prawda że więcej pracy mało czasu, ale jak w stopcę Robię to co lubię i nawet z tego żyję.

pstryczek_elektryczek
26-07-2009, 22:47
Przy okazji akumulatora :-). Ostatnio nie było u mnie prądu jakiś czas (burza). Centrala przechodząc w stan pracy z aku redukuje pobór prądu (np. przestają się świecić manipulatory). Ale prosiłbym o poradę jak trzeba poustawiać opcje w Integrze, żeby zminimalizować pobór prądu w takiej sytuacji. Zastanowiło mnie np. zapalanie się diodek w czujkach PIR. Jeśli się jest w tym czasie w domu to zawsze to trochę prądu pobiera, bo każdy ruch to zapalenie. W sumie jeśli jestem w domu, to właściwie mógłbym "uśpić" system, bo po co ma rozładowywać aku. Jest taka możliwość? Wracając do ciągle świecących manipulatorów, to chyba bez sensu nawet jak jest zasilanie z sieci. Można je tak ustawić, żeby zapalały się dopiero po naciśnięciu dowolnego przycisku? No i jeszcze diodki w PIR'ach, właściwie jak jest rola tych diodek, po co one się zapalają, jest w tym jakiś głębszy sens, którego nie dostrzegam?
Rachunek z energetyki dostałeś i szukasz cięć jak Tusk w polskim budżecie????
Tak możesz diody zgasić niestety nie z poziomu centrali tylko sprzętowo w samej czujce, jest zworka "LED" służy ona tylko do sygnalizacji o naruszeniu.
Tak Klawiaturę też mozesz wygasić, jest w funkcji autopodświetlenie i podświetlenie LCD, strona 74 instrukcji programowania, albo Tryb serwisowy - Sprzęt - Manipulatory

_ZBYCH_
26-07-2009, 22:59
W jaki sposób wyłączyć sygnalizację dźwiękową braku zasilania w Interze 128. W nocy bardzo często są b. krótkie wyłączenia prądu i nie chce mi się za każdym razem wstawać i kasować sygnalizację awarii.

opcja [pozostałe],
zakładka - czasy, zwiększ czas braku AC,
zakładka - pozostałe , odznacz [pamięć awarii do skasowania]
Czas braku AC nie ma tu związku.
Albo wyłącz pamięć awarii :
Tryb serwisowy > Opcje > Opcje różne > Pamięć awarii > brak T
albo jeśli chcesz mieć pamięć awarii, to wyłącz w manipulatorze opcję sygnalizacji nowej awarii:
Tryb serwisowy > Struktura > Sprzęt > Manipulatory > Ustawienia > Wybór manipulatora > Opcje > Syg nowej aw.

lukasz-s
26-07-2009, 23:02
Przy okazji akumulatora :-). Ostatnio nie było u mnie prądu jakiś czas (burza). Centrala przechodząc w stan pracy z aku redukuje pobór prądu (np. przestają się świecić manipulatory). Ale prosiłbym o poradę jak trzeba poustawiać opcje w Integrze, żeby zminimalizować pobór prądu w takiej sytuacji. Zastanowiło mnie np. zapalanie się diodek w czujkach PIR. Jeśli się jest w tym czasie w domu to zawsze to trochę prądu pobiera, bo każdy ruch to zapalenie. W sumie jeśli jestem w domu, to właściwie mógłbym "uśpić" system, bo po co ma rozładowywać aku. Jest taka możliwość? Wracając do ciągle świecących manipulatorów, to chyba bez sensu nawet jak jest zasilanie z sieci. Można je tak ustawić, żeby zapalały się dopiero po naciśnięciu dowolnego przycisku? No i jeszcze diodki w PIR'ach, właściwie jak jest rola tych diodek, po co one się zapalają, jest w tym jakiś głębszy sens, którego nie dostrzegam?
Rachunek z energetyki dostałeś i szukasz cięć jak Tusk w polskim budżecie???? ;-) sensu szukam, jak jest to chętnie posłucham, a pewnie jest (bo po coś te diodki w czujkach są), ale ja nie widzę

Tak możesz diody zgasić niestety nie z poziomu centrali tylko sprzętowo w samej czujce, jest zworka "LED" służy ona tylko do sygnalizacji o naruszeniu.
Tak Klawiaturę też mozesz wygasić, jest w funkcji autopodświetlenie i podświetlenie LCD, strona 74 instrukcji programowania, albo Tryb serwisowy - Sprzęt - Manipulatory
Dzięki.
A minimalizacja poboru prądu przy braku sieci?

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:03
Witam Wszystkich

Proszę o rade

Od pewnego czasu mam kłopot z "szumiącymi manipulatorami LCD /klawaitury/.Mam instalacje opartą na płycie Satela. Czym jest to zpowodowanę ?
Z góry dzieki za odpowiedz
Zapewne uszkodzona płyta centrali. Zadzwoń do działu technicznego Satela, bo może już mieli do czynienia z taką awarią.

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:05
Moja Zona narzeka, ze kontaktrony avd-100 zeszpeca nam okna.
To lepiej obudzić się z brzytwą przy twarzy???
Dwa miesiące temu miałem takich klientów, którym bandyci weszli do nie chronionego domu i zastraszyli obudzonych właścicieli brzytwą. W domu był zamontowany alarm, ale z czujkami ruchu. Nie był włączany na noc, bo w domu był kot, który uruchamiał alarm, a pani domu absolutnie nie zgodziła się na zamykanie kota w jednym z pomieszczeń. Brak odpowiednich zabezpieczeń i brak zdrowego rozsądku kosztował właścicieli około 130 tyś. zł strat + ogromny stres + dożywotnią szramę na psychice wszystkich domowników.
Dodam jeszcze, że po tym zdarzeniu wydali w sumie ponad 70 tyś. na wszelkie zabezpieczenie domu (wymiana okien i drzwi w dwuletnim domu, montaż systemu alarmowego i innych zabezpieczeń dostosowanych do potrzeb domowników). Gdyby od razu przy budowie domu pomyśleli o odpowiednich zabezpieczeniach, koszty byłyby dwukrotnie niższe i zapewne uniknęli by takiego traumatycznego przeżycia, tym bardziej, że to majętni ludzie i stać ich było na wydanie odpowiednich pieniędzy na zabezpieczenie domu już przy jego budowie..
Mądry Polak po szkodzie...
Niestety... „Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:07
A kto powiedział, że centrala WRL musi być montowana w plastikowej obudowie sprzedawanej (bez transformatora) w zestawie z centralą?
Pstryczku, dlaczego ma się nie zgadzać na prowadzenie okablowania w pętlach? Osobiście uważam, że nie ma nic złego w okablowaniu wykonanym w ten sposób, ale z głową. Jeśli instalator wykonujący okablowanie będzie również montował system, to sam dla siebie zrobi okablowanie jak trzeba, więc nie pisz tu, że to jest zły sposób okablowania, bo nigdzie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby tak nie robić. Widać nigdy nie wykonywałeś dużych systemów, więc nie wiesz.
Dlaczego konkretnie "nie przemawia za Tobą" (chyba do Ciebie) Prosys?
Odnośnie wysokości podatku VAT, to normalna stawka, to 22%. Jeśli firma instalacyjna ma możliwość i chce wziąć na siebie część podatku VAT (15%) to chwała jej za to, ale nie można jej do tego zmuszać.
100/100

pstryczek_elektryczek
26-07-2009, 23:11
Witam Wszystkich

Proszę o rade

Od pewnego czasu mam kłopot z "szumiącymi manipulatorami LCD /klawaitury/.Mam instalacje opartą na płycie Satela. Czym jest to zpowodowanę ?
Z góry dzieki za odpowiedz
Zapewne uszkodzona płyta centrali. Zadzwoń do działu technicznego Satela, bo może już mieli do czynienia z taką awarią.
Wetnę się w rozmowę. Miałem 2x podobny temat.
Pierwszy to ok 30 czujników zasilanych z centrali. - Pomógł zasilacz, który zasila teraz 20 czujników, a 10 to centrala.
Drugi to niepełne zwarcie na linii zasilającej, co pomogło to oczywiste.
W obu przypadkach zarówno manipulatory jak i płyta centrali szumiała.
Nie wykluczam też uszkodzenia samej płyty, ale może warto na początek odłączyć zasilanie czujników z płyty i stopniowo je podłączaś aż do uzyskania "szumów".
Ile masz czujników????, jaki akumulator????
Jeśli wymiana akumulatora pomogła na jakiś czas to stawiam na dwa pierwsze objawy, zbyt duże obciążenie spowodowane albo ilością czujek albo zwarciem.

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:26
zapewne nie będę popularny w tym co powiem ale :
1- uważam że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płyta centrali Integra 64 i osobny moduł GSM , powód - bezpieczeństwo ( moduł GSM można łatwiej ukryć) , większe pole manewru w przypadku słabego sygnału GSM
Też tak uważam, szczególnie, że w większości przypadków zapewne kontroler urządzeń bezprzewodowych wbudowany w płytę Integra WRL zostaje nie wykorzystany. Ponad to nie wszędzie jest równie dobry zasięg GSM, a czasem centrala jest montowana nisko (w piwnicy lub pod schodami) i GSM raz ma zasięg, a raz nie. osobny moduł GSM jest mały i elegancki, więc można go zamontować w każdym miejscu.
Nie bez znaczenia jest też serwis WRL. W przypadku awarii jednej z części centrali trzeba wymieniać całą centralę.
Zgadzam się z kolegami. Jak dla mnie jedyną zaletą centrali Integra WRL jest rozbudowana funkcja sterowania systemem przez komunikaty SMS (funkcja nieosiągalna przez osobny komunikator GSM).



3- przeraża mnie instalator który za wykonanie systemu kasuje niespełna 400 zł ( ekonomia w biznesie jest nieubłagana)
Owszem, ekonomia ekonomią, ale zauważ ile w tym przypadku instalator dodatkowo zarabia na urządzeniach. Moim zdaniem taki instalator robi z siebie błazna podając klientowi informację, że on bierze 400 zł za montaż takiego systemu.
Mnie przeraża coś innego - jak wiele przypadkowych osób zajmuje się branżą security :(
Zgadzam się z Orlenem, takie pieniądze za montaż systemu w domu to jakieś nieporozumienie. Argumentacja kolegi Pstryczka o takiej cenie przy kompleksowym wykonywaniu instalacji elektrycznych jakoś do mnie nie przemawia, bo wg mnie i tak klienta skasujesz normalnie za montaż alarmu, tyle, że ukryjesz to w innych pozycjach kosztorysu.



4- wykonanie okablowania za pomocą przewodu 8x0,5 ( podejrzewam że instalator na jednym przewodzie będzie instalował 2 lub 3 czujniki ) jest jak najbardziej uzasadnione. Zarówno ekonomicznie jak i praktycznie . Taki sposób nie ma złego wpływu na jakość działania systemu
Zgadzam się w pełni.
Również się pod tym podpisuję.
Todaks, Twoje obawy co do niepopularności są zupełnie nie uzasadnione :wink: :lol:

pczub
26-07-2009, 23:26
dzięki wszystkim za rade i zainteresowanie moim "szumiącym problemem" - co do ilości czujek to mam około 12 (jak dobrze pamietam), akumulator - muszę sprawdzić. Do satela już napisałem e-maila. Zobaczymy czy odpowiedzą. Jutr będę na działce - to pospisuje sobie różne dane (jaki akumulator, transformator, ile czujek dokładnie itp, itd) i wtedy się odezwę na forum. Spróbuje jeszcze wykonać rzeczy o których mówił mi Tadex.....

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:29
Rozmawiałam dzis w Oknoplaście z samym technologiem :o - dostąpiłam tego zaszczytu.
Otóz według nich nie mozna zastosowac przedłuzki z czopem kontaktowym bo im sie jakies nozyce nie zmieszczą.
Głupoty opowiada :-?
Jak mu się nie mieści na górze między narożnikiem, a nożycą (nożyca, to górny element od strony zawiasu, umożliwiający uchylanie okna), to mogą go zrobić na dole, tylko trzeba chcieć trochę pomyśleć, ale po co się wysilać :roll:
Przecież łatwiej powiedzieć klientowi, że się nie da i koniec :evil:

Jeśli nie zależy Tobie na kontroli pozycji klamki, tylko wystarczy Ci kontrola otwarcia okna, to w ogóle nie ma problemu, bo wówczas kontaktron można zamontować w dowolnym miejscu i zamontować tzw, magnes stały.
Wówczas na pewno będzie też taniej. Jeśli zamontują czujnik na dole i taki stały magnes, to można zostawić uchylone okno przy uzbrojonym systemie (i okno jest pod ochroną).
Zbychu, gdzie można zdobyć taką wiedzę? :)
W internecie oraz w praktyce zawodowej :)

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:31
jak do tej pory wszystkie funkcje działały - aczkolwiek nie używałem zbyt wielu /jeszcze nie mieszkamy w naszym nowym domku - została jeszcze troche do zrobienia w śrdodku /. Elektryka czy się znam - jestem lekarzem , a elektryka cóż - korki kiedyś watowałem za dawnych czasów /tak to sie chyba nazywało/......
Pozdrawiam
W takim razie nie pozostaje nic innego jak dostosować się do porady Orlena.
Efekt o którym piszesz może być wywołany brakiem bezpośredniej Masy z szyny manipulatorów , często jest to wynikiem niedokręconego styku( co może tłumaczyć czasowy zanik usterki gdy w centrali grzebał serwis oraz fakt że dzieje się to na obu manipulatorach) .
Nie ma co gdybać ... ale jedno jest pewne - akumulator nie miał z tym nic wspólnego
Brak masy manipulatorów spowodowałby sygnalizację sabotażu manipulatorów (braku manipulatorów), więc to raczej nie to.

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:35
Jeszce jedno pytanie

Instalator wymienił mi akumulator po około 10 miesiącach (nie był już w stanie spełniać swojej funkcji) twierdząc że jest to spowodowane bardzo częstymi spadkami napięcia, i wieloma cyklami ładowania rozładowywania akumulatora. Wymiana akumulatora po kolejnych kilku miesiąch - nieciekawa perspektywa. Jest na to jakiś sposób. Czy Integra żeczywiescie jest tak czuła na spadki napięcia?
Wg mnie, padnięty po 10 miesiącach akumulator, to nie wina spadków napięcia w sieci 230V, a kiepskiej jakości (najtańszego) akumulatora.
Wielokrotnie już tu pisałem, że nie warto kupować tanich akumulatorów, bo właśnie tak to się kończy...

pczub
26-07-2009, 23:39
Jeżeli chodzi o akumulator wydałem na niego (jak dobrze pamiętam) około 250 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało. Zapewniali mnie ze ten akumulator bedzie dobry - niestety nie pamietam jego parametrów

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:40
Jeszce jedno pytanie

Instalator wymienił mi akumulator po około 10 miesiącach (nie był już w stanie spełniać swojej funkcji) twierdząc że jest to spowodowane bardzo częstymi spadkami napięcia, i wieloma cyklami ładowania rozładowywania akumulatora. Wymiana akumulatora po kolejnych kilku miesiąch - nieciekawa perspektywa. Jest na to jakiś sposób. Czy Integra żeczywiescie jest tak czuła na spadki napięcia?
Wiadomość na PW

jeżeli to PW ma związek z pytaniem to ja też poproszę o wiadomość...
U mnie też dosyć często pojawiają się spadki i braki napięcia. Czy mam się nastawić na częste wymiany akumulatora???
Częste braki zasilania sieciowego na pewno wpłyną na krótszy czas eksploatacji akumulatora. Każdy akumulator ma określoną ilość cykli rozładowań / ładowań.

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:46
Wetnę się w rozmowę. Miałem 2x podobny temat.
Pierwszy to ok 30 czujników zasilanych z centrali. - Pomógł zasilacz, który zasila teraz 20 czujników, a 10 to centrala.
Drugi to niepełne zwarcie na linii zasilającej, co pomogło to oczywiste.
W obu przypadkach zarówno manipulatory jak i płyta centrali szumiała.
Nie wykluczam też uszkodzenia samej płyty, ale może warto na początek odłączyć zasilanie czujników z płyty i stopniowo je podłączaś aż do uzyskania "szumów".
Ile masz czujników????, jaki akumulator????
Jeśli wymiana akumulatora pomogła na jakiś czas to stawiam na dwa pierwsze objawy, zbyt duże obciążenie spowodowane albo ilością czujek albo zwarciem.
Dwie sprawy:
1. Kłania się bilans prądów
2. Przy przeciążeniu Integra automatycznie odłącza wyjście zasilające

pstryczek_elektryczek
26-07-2009, 23:48
Wetnę się w rozmowę. Miałem 2x podobny temat.
Pierwszy to ok 30 czujników zasilanych z centrali. - Pomógł zasilacz, który zasila teraz 20 czujników, a 10 to centrala.
Drugi to niepełne zwarcie na linii zasilającej, co pomogło to oczywiste.
W obu przypadkach zarówno manipulatory jak i płyta centrali szumiała.
Nie wykluczam też uszkodzenia samej płyty, ale może warto na początek odłączyć zasilanie czujników z płyty i stopniowo je podłączaś aż do uzyskania "szumów".
Ile masz czujników????, jaki akumulator????
Jeśli wymiana akumulatora pomogła na jakiś czas to stawiam na dwa pierwsze objawy, zbyt duże obciążenie spowodowane albo ilością czujek albo zwarciem.
Dwie sprawy:
1. Kłania się bilans prądów
2. Przy przeciążeniu Integra automatycznie odłącza wyjście zasilające
Dla sprostowania to nie moje instalacje tylko przejęte do serwisu.

pstryczek_elektryczek
26-07-2009, 23:48
Wetnę się w rozmowę. Miałem 2x podobny temat.
Pierwszy to ok 30 czujników zasilanych z centrali. - Pomógł zasilacz, który zasila teraz 20 czujników, a 10 to centrala.
Drugi to niepełne zwarcie na linii zasilającej, co pomogło to oczywiste.
W obu przypadkach zarówno manipulatory jak i płyta centrali szumiała.
Nie wykluczam też uszkodzenia samej płyty, ale może warto na początek odłączyć zasilanie czujników z płyty i stopniowo je podłączaś aż do uzyskania "szumów".
Ile masz czujników????, jaki akumulator????
Jeśli wymiana akumulatora pomogła na jakiś czas to stawiam na dwa pierwsze objawy, zbyt duże obciążenie spowodowane albo ilością czujek albo zwarciem.
Dwie sprawy:
1. Kłania się bilans prądów
2. Przy przeciążeniu Integra automatycznie odłącza wyjście zasilające
Dla sprostowania to nie moje instalacje tylko przejęte do serwisu. A bilans zawsze robię przed instalacją.

_ZBYCH_
26-07-2009, 23:49
Jeżeli chodzi o akumulator wydałem na niego (jak dobrze pamiętam) około 250 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało. Zapewniali mnie ze ten akumulator bedzie dobry - niestety nie pamietam jego parametrów
250 zł za akumulator, to całkiem sporo. Sprawdź, jakiej marki jest akumulator i jaką ma pojemność (Ah).

craftsc
27-07-2009, 00:03
Witam,
Przymierzam się właśnie do alarmu i poszukuje praktycznych porad co i jak wykonać....., gdzie powiesić..........., którędy przeprowadzić.......... itp ale wątek jest dosyć mocno rozrośnięty. Może ktoś podpowie w okolicach której strony szukać takich rzeczy? Mam nadzieję, że nie będę musiał przebrnąć przez cały wątek bo to chyba zajmie miesiąc :)
pozdr

pstryczek_elektryczek
27-07-2009, 00:06
Witam,
Przymierzam się właśnie do alarmu i poszukuje praktycznych porad co i jak wykonać....., gdzie powiesić..........., którędy przeprowadzić.......... itp ale wątek jest dosyć mocno rozrośnięty. Może ktoś podpowie w okolicach której strony szukać takich rzeczy? Mam nadzieję, że nie będę musiał przebrnąć przez cały wątek bo to chyba zajmie miesiąc :)
pozdr
Na każdej z 102 stron znajdziesz informacje które możesz przyswoić. Każdy z tu obecnych dzieli się więdzą i praktyką gromadzoną przez lata z tąd tyle do przewertowania.

ORLEN
27-07-2009, 08:39
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

banko
27-07-2009, 18:21
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

No no, mało który dystrybutor sprzedał tyle sztuk co Ty zamontowałeś.
Uspokój się wariacie bo inni nie będą mieli co robić:-)

lakusz
27-07-2009, 21:07
Zapomniałeś o kombinacji z clipem ?


tzn ? możesz wyjaśnić ?

todaks
27-07-2009, 21:31
Zapomniałeś o kombinacji z clipem ?


tzn ? możesz wyjaśnić ?
W przypadku modułu np. GSM LT2S oraz wszystkich pozostałych które posiadają funkcję wykonania clipu można spowodować że moduł będzie dzwonił pod wybrany numer czyli wykonywał clipa a następnie puszczał SMS. Można ustawić czas dzwonienia . Takie dzwonienie nie jest przez operatora naliczane bo nie dochodzi do połączenia . w przypadku gdybyś chciał odebrać połączenie, moduł się rozłączy. Funkcja ta była bardzo cenna gdy w telefonach nie można było uzyskać dłuższego sygnału nadejścia SMS. Obecnie gdy z takimi sygnałami nie ma problemu funkcja używana jest znacznie rzadziej choć niekiedy dalej jest bardzo przydatna

ar***pl
27-07-2009, 23:59
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

No no, mało który dystrybutor sprzedał tyle sztuk co Ty zamontowałeś.
Uspokój się wariacie bo inni nie będą mieli co robić:-)
Wtrące się , nie wiem dlaczego dziwisz się że ktoś zamontował 12 szt WRL , ja zamontowałem 14szt w czerwcu (głownie ) , wybrałem tą centralę ze względu na możliwość sterowania Sms i mozliwości programowania po gprs.
obiekty były dosyć daleko i brak jakichkolwiek lini telefonicznych kablowych i internetu przewodowego.Generalnie nie jest to ideał, szkoda że satel jednak nie zastosował takichfunkcji w modułach gsm pracujących na magistralach.

craftsc
28-07-2009, 01:40
Jak wcześniej pisałem przymierzam się do instalacji alarmu w budowanym domu. Powoli brnę przez wątek ale to jeszcze trochę potrwa :)
Generalnie chcę wykonać w miarę prostą konstrukcję opartą na czujkach ruchu i kontaktronach w oknach. Domek jest według tego projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=95
Czy według Was (pytam jako praktyków) jest konieczność zabezpieczania czujkami ruchu wszystkich pomieszczeń na dole i na górze czy wystarczy obstawić dół i na górze tylko na korytarzu? Jak optymalnie rozmieścić czujki z jednej strony żeby alarm spełniał swoją funkcję a z drugiej żeby nie przekombinować?
Czy połączenie centrali Satela Versa i czujek Siemensa IR120C to dobra konfiguracja?
pozdr

todaks
29-07-2009, 09:55
Jak wcześniej pisałem przymierzam się do instalacji alarmu w budowanym domu. Powoli brnę przez wątek ale to jeszcze trochę potrwa :)
Generalnie chcę wykonać w miarę prostą konstrukcję opartą na czujkach ruchu i kontaktronach w oknach. Domek jest według tego projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=95
Czy według Was (pytam jako praktyków) jest konieczność zabezpieczania czujkami ruchu wszystkich pomieszczeń na dole i na górze czy wystarczy obstawić dół i na górze tylko na korytarzu? Jak optymalnie rozmieścić czujki z jednej strony żeby alarm spełniał swoją funkcję a z drugiej żeby nie przekombinować?
Czy połączenie centrali Satela Versa i czujek Siemensa IR120C to dobra konfiguracja?
pozdr

Nikt Ci nie da gotowego rozwiązania bo jest to niemożliwe. Zbyt wiele czynników trzeba wziąść pod uwagę . Trochę teorii jest
pod tym linkiem (http://todaks.pl/_private/wybor_systemu.html)

pstryczek_elektryczek
29-07-2009, 17:47
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

Ty instalujesz zwykłe integry a ja przeskoczyłem na WRL, dla mnie i klijęta wygodniej. WRL to dla mnie już normalna centrala, jeśli inwestor chce z powiadomieniem, to nie kombinuje Centrala + GSM, a jeśli dziwi cię ilość to już twoja sprawa, może podgoń tępo. Mało który dystrybutor tyle sprzedał :lol: ??? Może tobie, bo tydzień temu miałem opóźnienie i w hurtowni gość przy mnie odbierał zamówione 6 sztuk, z powodu tej małej sprzedaży WRL.

ORLEN
29-07-2009, 22:23
Ty instalujesz zwykłe integry a ja przeskoczyłem na WRL, dla mnie i klijęta wygodniej. WRL to dla mnie już normalna centrala, jeśli inwestor chce z powiadomieniem, to nie kombinuje Centrala + GSM, a jeśli dziwi cię ilość to już twoja sprawa, może podgoń tępo. Mało który dystrybutor tyle sprzedał :lol: ??? Może tobie, bo tydzień temu miałem opóźnienie i w hurtowni gość przy mnie odbierał zamówione 6 sztuk, z powodu tej małej sprzedaży WRL.
O takich systemach jakie ja instaluję, to ty możesz sobie pomarzyć. Ja nie szukam klientów tak, jak ty - na forach internetowych :lol:
Nie wciskam im ciemnoty, jaki to jestem super hyper instalator z wieloletnim doświadczeniem i ileż to systemów zamontowałem i jakich mega rozbudowanych :lol:
Może polansuj się jeszcze z Nexo, bo blado wypadasz :lol:
Bawisz mnie chłopaku, bo tak się składa, że znam ciebie i wiem, co sobą reprezentujesz :lol: :lol: :lol:

I przyjmij studenciku do wiadomości, że nie ma w języku polskim słowa klijęt :lol:

ravbc
29-07-2009, 23:02
ORLEN wyluzuj, albo idź sobie. Bo choćbyś był genialnym instalatorem, czy robił SSWIN dla NSA to kulturą osobistą niestety nie grzeszysz...

ORLEN
29-07-2009, 23:05
ORLEN wyluzuj, albo idź sobie. Bo choćbyś był genialnym instalatorem, czy robił SSWIN dla NSA to kulturą osobistą niestety nie grzeszysz...
Napisałem prawdę i nie dbam o to, co tu o mnie napiszesz :)

ar***pl
30-07-2009, 22:22
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

Ty instalujesz zwykłe integry a ja przeskoczyłem na WRL, dla mnie i klijęta wygodniej. WRL to dla mnie już normalna centrala, jeśli inwestor chce z powiadomieniem, to nie kombinuje Centrala + GSM, a jeśli dziwi cię ilość to już twoja sprawa, może podgoń tępo. Mało który dystrybutor tyle sprzedał :lol: ??? Może tobie, bo tydzień temu miałem opóźnienie i w hurtowni gość przy mnie odbierał zamówione 6 sztuk, z powodu tej małej sprzedaży WRL.
Nie no teraz to i ja się przyłącze do orlena, rozumiem z twojej wypowiedzi że jak mi też się udało zainstalować paręnaście central Integra WRL to mogę się czuć juz lepszym instalatorem niż ci co zakładają "zwykłe " Integry Wow....

ubek
31-07-2009, 08:26
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

Ty instalujesz zwykłe integry a ja przeskoczyłem na WRL, dla mnie i klijęta wygodniej. WRL to dla mnie już normalna centrala, jeśli inwestor chce z powiadomieniem, to nie kombinuje Centrala + GSM, a jeśli dziwi cię ilość to już twoja sprawa, może podgoń tępo. Mało który dystrybutor tyle sprzedał :lol: ??? Może tobie, bo tydzień temu miałem opóźnienie i w hurtowni gość przy mnie odbierał zamówione 6 sztuk, z powodu tej małej sprzedaży WRL.
Nie no teraz to i ja się przyłącze do orlena, rozumiem z twojej wypowiedzi że jak mi też się udało zainstalować paręnaście central Integra WRL to mogę się czuć juz lepszym instalatorem niż ci co zakładają "zwykłe " Integry Wow....

Che che, to wygląda tak, jakby dla potrzeb instalacji WRL trzeba było posiąść wiedzę o innym systemie technologicznym.
Być może tak do tego podchodzą instalatorzy, których wiedza opiera się wyłącznie na tym, co im zostanie przekazane na szkoleniu producenta. Mając ogólną wiedzę, ŻADNA konstrukcja nie powinna stanowić problemu.
Ta wypowiedź nie jest skierowana do nikogo w szczególności - to tylko taka ogólna uwaga.

pstryczek_elektryczek
31-07-2009, 21:41
Nie chcę się powtarzać, to moje zasady które Orlen i Todaks chcecie zmienić. Nie zabraniam wam tego typu praktyk, natomiast ja tak nie pracuję.
Jeśli chodzi o WRL, to w piątek dokładnie 12 sztuka w tym roku.
Co rozumiesz pod pojęciem duża instalacja?????. Jeśli pełne obłożenie 128 w biurowcu albo zakładze produkcyjnym, razem z kontrolą dostępu, to tak zdarza się 1 na 10. Mimo to zawsze 1:1, za wyjątkiem pkt prowadzonych do expanderów rozmieszczonych po obiekcie.

Fantasta :lol: :lol: :lol:

Ty instalujesz zwykłe integry a ja przeskoczyłem na WRL, dla mnie i klijęta wygodniej. WRL to dla mnie już normalna centrala, jeśli inwestor chce z powiadomieniem, to nie kombinuje Centrala + GSM, a jeśli dziwi cię ilość to już twoja sprawa, może podgoń tępo. Mało który dystrybutor tyle sprzedał :lol: ??? Może tobie, bo tydzień temu miałem opóźnienie i w hurtowni gość przy mnie odbierał zamówione 6 sztuk, z powodu tej małej sprzedaży WRL.
Nie no teraz to i ja się przyłącze do orlena, rozumiem z twojej wypowiedzi że jak mi też się udało zainstalować paręnaście central Integra WRL to mogę się czuć juz lepszym instalatorem niż ci co zakładają "zwykłe " Integry Wow....
Nie napisałem że czuję się lepszy tylko jest tak wygodniej. Ciekawe, może i Orlen mnie znasz a może ci się wydaje, i nie szukam tu tylko inwestorów. Tak masz rację studiuję, choć późno zaczołem coś w tym złego??? Masz uraz do studentów ??? albo do nauki ??? Myślę ze dalsze ataki z waszej strony są bezcelowe, bo po napisaniu jak ja pracuję to się czujecie obrażeni. Ja wam niczego nie narzucam i i tego samego oczekuję od innych w stosunku do mnie.
Proponuję juz też zakończyć te sprzeczki bo do niczego one nie prowadzą.

rzufik1
31-07-2009, 22:37
To ja się naraże większości:) Po co mi WRL ? jak nie korzystam z ABAXA ? po Co mi WRL jak jako instalator mam swiadomośc ze i tak kiedys szlag trafi albo cenrale albo gsma albo abaxa...wtedy latwiej mi podmienic jedno z urzadzen niż centrale całą.
zreszta wszyscy instalatorzy czy dystrybutorzy wiedza jak dziala serwis satela .
a jeszcze z tak ekonomicznego punktu taniej wyjdzie INT64 plus gsm niż INT128 WRL .
Ale fakt pewnie ci co pisza ileżoni tego założyli to zginieliby gdyby trafili na inne systemy ( i nie pisze tu o DSC czy Rokonecie)

ar***pl
01-08-2009, 00:26
To ja się naraże większości:) Po co mi WRL ? jak nie korzystam z ABAXA ? po Co mi WRL jak jako instalator mam swiadomośc ze i tak kiedys szlag trafi albo cenrale albo gsma albo abaxa...wtedy latwiej mi podmienic jedno z urzadzen niż centrale całą.
zreszta wszyscy instalatorzy czy dystrybutorzy wiedza jak dziala serwis satela .
a jeszcze z tak ekonomicznego punktu taniej wyjdzie INT64 plus gsm niż INT128 WRL .
Ale fakt pewnie ci co pisza ileżoni tego założyli to zginieliby gdyby trafili na inne systemy ( i nie pisze tu o DSC czy Rokonecie)
Osobiście nikogo nie przekonuję tylko do WRL-a , sprzęt dobieram w zalezności od potrzeb, w niektórych przypadkach WRL jest niezastąpiony jak na razie w tej klasie cenowej i nie chodzi mi o koszty .Tak oczywiście wszyscy wiedzą jak działa serwis satela , ale jeśli jesteś instalatorem , zainstalowałeś system to powinieneś byc przygotowany na takie sytuacje i miec sprzęt zastępczy na czas naprawy a nie oddać sprzęt do serwisu i czekać 3 tygodnie aż wróci (klient bez ochrony) Ale mogę się mylić. Po ostatnich burzach w mojej okolicy do serwisu trafiło sporo uszkodzonych central różnych producentów i satel wcale nie był tu najgorszy.Sprzęt tej firmy prędzej czy pożniej wraca do mnie z powrotem z serwisu , mam w konserwacji różne systemy czasami egzotyczne , stare ale działają narazie nadal . Generalnie ostatnio skupiacie się na tym kto więcej czego zainstalował, a ten dział miał służyć wymianie informacji technicznych a nie handlowych i reklamowych.
A tu tylko przepychanki ostatnio.......
Ps.
A jak masz świadomość że prędzej czy poźniej coś ci się popsuje to jest jeszcze taka opcja jak Emeryt-Rencista do ochrony ale jak się rozchoruje to wszyscy przecież wiemy jak działa służba zdrowia..

odaro
02-08-2009, 00:01
Macie sprawdzony jakiś dobry wykrywacz przewodów pod tynkiem taki co sobie poradzi z przewodami YTDY które nie są jeszcze pod napięciem.

climber79
03-08-2009, 07:58
Witam

Czy istnieją czyjki potrójne: PIR + mikrofala + stłuczenie szkła ?

rzufik1
03-08-2009, 08:40
arm.pl fakt nie zdarzyło mi się zostawić klienta bez ochrony.
I wsumie nie zabieram głosu na forum nie z tego powodu iż nie mam co powiedzieć ale czytając te przepychanki czasem śmieję się z różnych pomysłów albo watków toczących sie w poblizu.
Czasu też mało mam:)

pozdrawiam

manieq82
03-08-2009, 09:06
Proszę o poradę!

Burze - tak ostatnio nad polską dość często...
2 tygodnie temu byłem w domku w ciągu dnia - jak pierdy... cokolwiek blisko aż mi się nogi zatrzęsły to wychodząc patrzę a inercyjna która siedzi na metalowych drzwiach kotłowni wywala sabotaż. Zdjęłem ją - jest uszkodzona - założyłem inną wejście działa.
Nie wiem co sie stało?
Wczoraj w nocy podobnie stało się z inercyjną na drzwiach garażowych??
Jakieś przepięcie poszło po ziemi - nie wiem!

Pytanie:
- oddać na gwarancję?
- uziemić przewodem stalowe drzwi do GSU
- coś innego?

Czujki były przykręcone na wkręty - nie dotykały one do płytki ale zawsze przeskok miał krótszą drogę - może przykleić na coś twardego np. poxipol?

Spotkaliście się z takimi problemami, jak radziliście i czy jest szansa na naprawę gwarancyjną?

Pozdr

edit
chodzi o Impaq+

rzufik1
05-08-2009, 07:29
Burza to takie fajne zjawisko na które niestety nie masz wpływu.
Ostatnio jak likwidowałem szkode klientowi po wyładowaniach to nawet sami śmialismy się z tego:)
Po porostu co drugie urządzenie było spalone:)
TZW co drugi wystąp.
Ale temu kolesiowi pięknie dało.... w kuchni siedział i widział jak lodówka czy mikrofalówka mu skaka .

BTW koledzy instalatorzy : jak często wymieniacie ( podmieniacie ) teraz INTEGRY z usterką której nie ma czyli alarmy sabotażowe z lini płyty?
To taka usterka na niby :) bo co odsyłam płytę do satela z opisem ; z lista zdarzeń to i tak wraca z opisem " Usterki brak..... profilaktycznie wymieniono filtry..."

Tylko czemu ta płyta w tej samej sekundzie rejestruje sabotaże czujników z płyty? w dowolnej kolejnosci od 1 przez wszystkie jakie są?
i na 100 % nie jest to wina okablowania:)

manieq82
05-08-2009, 08:22
no w moim przypadku płyta jest ok - podmieniłem na tą linię inne czujki i działają

a jak z tymi "trefnymi" - oddać je na gwarancję? Będzie coś z tego?

rzufik1
05-08-2009, 11:07
różnie działają serwisy... mogą wymienić i będziesz zadowolony albo też mogą sprawdzić że po przepięciu i nici z reklamacji.
Co ci szkodzi spróbować ? Zawsze możesz napisać i servis Volty jest ok:)

ar***pl
05-08-2009, 21:52
[quote="manieq82"]no w moim przypadku płyta jest ok - podmieniłem na tą linię inne czujki i działają

a jak z tymi "trefnymi" - oddać je na gwarancję? Będzie coś z tego?[/quote
jak nie widać uszkodzeń to pewnie że oddaj, może naprawią (albo wymienią).
Miałem ostatnio podobny przypadek na oknie aluminiowym i co ciekawe texecom się zjarał a wiszący obok VD-1 satela żyje i ma się dobrze, w satelu jest faktycznie płytka dalej od śrubek mocujących .Może to tylko zbieg okoliczności

ar***pl
05-08-2009, 21:57
Burza to takie fajne zjawisko na które niestety nie masz wpływu.
Ostatnio jak likwidowałem szkode klientowi po wyładowaniach to nawet sami śmialismy się z tego:)
Po porostu co drugie urządzenie było spalone:)
TZW co drugi wystąp.
Ale temu kolesiowi pięknie dało.... w kuchni siedział i widział jak lodówka czy mikrofalówka mu skaka .

BTW koledzy instalatorzy : jak często wymieniacie ( podmieniacie ) teraz INTEGRY z usterką której nie ma czyli alarmy sabotażowe z lini płyty?
To taka usterka na niby :) bo co odsyłam płytę do satela z opisem ; z lista zdarzeń to i tak wraca z opisem " Usterki brak..... profilaktycznie wymieniono filtry..."

Tylko czemu ta płyta w tej samej sekundzie rejestruje sabotaże czujników z płyty? w dowolnej kolejnosci od 1 przez wszystkie jakie są?
i na 100 % nie jest to wina okablowania:)
Kurcze odpukać ale ja dopiero dwie integry oddałem do naprawy z powodów nieznanych, burz nie liczę. Ale jeden moduł ca64e już 3 razy był w serwisie i nadal się zawiesza a serwis satela usterki nie znalazł. Nawet jest to ostatnio zabawne.

manieq82
05-08-2009, 22:44
apropos montowanie na te śrubki
drzwi metalowe, brama także - a może by przykleić na poxipol - będzie przenosiło drgania a troche zaizoluje przed takimi "przeskokami"
I co z uziemieniem tychże drzwi?

lakusz
06-08-2009, 12:13
Burza to takie fajne zjawisko na które niestety nie masz wpływu.
Ostatnio jak likwidowałem szkode klientowi po wyładowaniach to nawet sami śmialismy się z tego:)
Po porostu co drugie urządzenie było spalone:)
TZW co drugi wystąp.
Ale temu kolesiowi pięknie dało.... w kuchni siedział i widział jak lodówka czy mikrofalówka mu skaka .


A kwesti burzy, a raczej piorunów: Może zdradzić kilka szczegułów ?

Czy w domu była przepięciówka B+C ?
Czy linia zasilająca ziemna i na jakiej odległości ziemna?

arti.sa
06-08-2009, 12:36
A czy można prowadzić przewody z elektrycznymi?
Niezła "choinka" się robi w kablach i trudno o inną drogę.

odaro
07-08-2009, 21:31
Poszukuje wykrywacza przewodów alarmowych.

Kupiłem takiego Boscha

http://www.bosch-do-it.pl/boptocs2-pl/Product.jsp?country=PL&lang=pl&division=hw&ccat_id=95297&object_id=9994

ale ten wogóle nie wykrywa przewodów YTDY ani skrętki UTP.

Przewody YDYp wykrywa bardzo sprawnie zarówno te pod napięciem jak i te bez napięcia pod tynkiem CW grubości do 1,5cm.


Czego używacie do lokalizacji przewodów YTDY pod tynkiem.

rzufik1
08-08-2009, 09:20
Burza to takie fajne zjawisko na które niestety nie masz wpływu.
Ostatnio jak likwidowałem szkode klientowi po wyładowaniach to nawet sami śmialismy się z tego:)
Po porostu co drugie urządzenie było spalone:)
TZW co drugi wystąp.
Ale temu kolesiowi pięknie dało.... w kuchni siedział i widział jak lodówka czy mikrofalówka mu skaka .


A kwesti burzy, a raczej piorunów: Może zdradzić kilka szczegułów ?

Czy w domu była przepięciówka B+C ?
Czy linia zasilająca ziemna i na jakiej odległości ziemna?


Jest ogromówka..... lini ziemna tylko od słupa jakies 30 m :) ale wiesz doskonale że to ograniczy skutki ale na wyładowanie .... niewiele pomoże jak dobrze walnie. Szoda ze nie mam fotek bo ciekawie wygladały urządzenia . Osłona sterownika do bramy wygladała tak jakyś potraktował to z kałacha elementy w ten sposób odlatywały z płyty:)

_ZBYCH_
09-08-2009, 11:43
Proszę o poradę!

Burze - tak ostatnio nad polską dość często...
2 tygodnie temu byłem w domku w ciągu dnia - jak pierdy... cokolwiek blisko aż mi się nogi zatrzęsły to wychodząc patrzę a inercyjna która siedzi na metalowych drzwiach kotłowni wywala sabotaż. Zdjęłem ją - jest uszkodzona - założyłem inną wejście działa.
Nie wiem co sie stało?
Wczoraj w nocy podobnie stało się z inercyjną na drzwiach garażowych??
Jakieś przepięcie poszło po ziemi - nie wiem!

Pytanie:
- oddać na gwarancję?
- uziemić przewodem stalowe drzwi do GSU
- coś innego?

Czujki były przykręcone na wkręty - nie dotykały one do płytki ale zawsze przeskok miał krótszą drogę - może przykleić na coś twardego np. poxipol?

Spotkaliście się z takimi problemami, jak radziliście i czy jest szansa na naprawę gwarancyjną?

Pozdr

edit
chodzi o Impaq+
Mnie na kilkaset zamontowanych Impaq-w, od wyładowań padły tylko dwie (w jednym domu, na bramach garażowych). Nie jest to jakiś znaczący problem więc ja bym nie kombinował z klejeniem czujki do podłoża, tym bardziej, że nie wiadomo, czy to w ogóle coś zmieni. Może to nie przeskok iskry z wkrętów mocujących na płytkę elektroniki, a indukcja elektromagnetyczna w przewodzie do czujki doprowadziły do uszkodzenia czujki :roll:.
Zapakuj te uszkodzone płytki w nowe obudowy (nie nawiercone) i w kartoniki, idź do magazynu Volty i poproś o wymianę sztuka za sztukę. Powiedz, że nie działają od nowości :wink:
Ponieważ to jest produkt przez nich sprowadzany, to nie bawią się w serwis, tylko w wymianę.

tacim
09-08-2009, 11:47
Zbych instalator alarmowy :) powiedział mi że integra na 6 czujek to przesada i szkoda kasy. Jak uważasz.

_ZBYCH_
09-08-2009, 11:49
BTW koledzy instalatorzy : jak często wymieniacie ( podmieniacie ) teraz INTEGRY z usterką której nie ma czyli alarmy sabotażowe z lini płyty?
To taka usterka na niby :) bo co odsyłam płytę do satela z opisem ; z lista zdarzeń to i tak wraca z opisem " Usterki brak..... profilaktycznie wymieniono filtry..."

Tylko czemu ta płyta w tej samej sekundzie rejestruje sabotaże czujników z płyty? w dowolnej kolejnosci od 1 przez wszystkie jakie są?
i na 100 % nie jest to wina okablowania:)
To w Satelu normalne :evil:
Lecą sobie w kulki i jeśli nie ma widocznych oznak uszkodzenia sprzętu (spalenie), to zawsze naprawiają sprzęt i piszą, że "Usterki brak. Profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe". Prawdopodobnie w ten sposób poprawiają sobie statystykę pod ISO.
Jak dla mnie, to jest to brak szacunku dla instalatora :evil:
To, że na sprzęt z serwisu trzeba czekać miesiąc, to GRANDA!!!

_ZBYCH_
09-08-2009, 12:08
Zbych instalator alarmowy :) powiedział mi że integra na 6 czujek to przesada i szkoda kasy. Jak uważasz.
Integra 128, to może faktycznie przesada, ale Integra 32 - dlaczego nie? :lol:
Kwestia Twoich potrzeb i kasy do wydania.
Integra 32 (płyta główna) kosztuje 339 zł + klawiatura LCD 309 zł (z małym wyświetlaczem tekstowym) lub 339 zł (z dużym wyświetlaczem tekstowym).

Satel ma od niedawna nowe centrale - VERSA.
Model VERSA 10 (10 wejść) kosztuje 259 zł + klawiatura LED (z kontrolkami) 149 zł lub klawiatura LCD (z wyświetlaczem tekstowym) 229 zł

Do tego oczywiście osobno obudowa i akumulator.

Ceny katalogowe netto.

_ZBYCH_
09-08-2009, 12:12
A czy można prowadzić przewody z elektrycznymi?
Niezła "choinka" się robi w kablach i trudno o inną drogę.

NIE MOŻNA!

No chyba, że chcesz mieć problemy...

_ZBYCH_
09-08-2009, 12:21
Poszukuje wykrywacza przewodów alarmowych.

Kupiłem takiego Boscha

http://www.bosch-do-it.pl/boptocs2-pl/Product.jsp?country=PL&lang=pl&division=hw&ccat_id=95297&object_id=9994

ale ten wogóle nie wykrywa przewodów YTDY ani skrętki UTP.

Przewody YDYp wykrywa bardzo sprawnie zarówno te pod napięciem jak i te bez napięcia pod tynkiem CW grubości do 1,5cm.


Czego używacie do lokalizacji przewodów YTDY pod tynkiem.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/LokalizatorLKZ-710.jpg

http://www.sonel.pl/index.php?pid=139

Koszt około 1000 zł :(

ORLEN
09-08-2009, 12:59
Nie napisałem że czuję się lepszy tylko jest tak wygodniej. Ciekawe, może i Orlen mnie znasz a może ci się wydaje, i nie szukam tu tylko inwestorów.
Nic mi się nie wydaje :)


Tak masz rację studiuję, choć późno zaczołem coś w tym złego??? Masz uraz do studentów ??? albo do nauki ???
Nic złego w studiowaniu nie widzę. Lepiej późno, niż wcale :lol:
Po prostu zastanawiam się, jak to możliwe, że ludzie nie znający podstaw języka polskiego dostają maturę, że o studiach nie wspomnę...


Myślę ze dalsze ataki z waszej strony są bezcelowe, bo po napisaniu jak ja pracuję to się czujecie obrażeni. Ja wam niczego nie narzucam i i tego samego oczekuję od innych w stosunku do mnie.
Jakie ataki? Ja się nie czuję obrażony. Po prostu mam inne zdanie na ten temat i uważam za nie właściwe pisanie przez ciebie, że że coś jest złe, bo ty robisz inaczej, albo że coś do ciebie nie przemawia, bo ty tego nie montujesz.
Ponad to w twoim przypadku pisanie ileż to systemów zamontowałeś i jak dużych, to tylko chwalenie się nie znajdujące pokrycia w rzeczywistości, a mające przedstawić ciebie jako dobrego, doświadczonego instalatora.


Proponuję juz też zakończyć te sprzeczki bo do niczego one nie prowadzą.
Reasumując - sporo jeszcze musisz się nauczyć, zanim zaczniesz udzielać porad.
Zanim coś napiszesz, to trzy razy się zastanów, bo klepiesz w klawiaturę bez zastanowienia, a jak ktoś odpowie z sensem, to już siedzisz cichutko i nie masz nic do dodania, albo piszesz, że dalsza dyskusja nie ma sensu.
Na razie jesteś początkującym instalatorem, więc i wiedzę masz bardzo ograniczoną, co niejednokrotnie już tu wyszło...

ORLEN
09-08-2009, 13:09
Ale fakt pewnie ci co pisza ileżoni tego założyli to zginieliby gdyby trafili na inne systemy ( i nie pisze tu o DSC czy Rokonecie)
No właśnie, dla niektórych instalatorów Integra WRL, to szczyt techniki i najwyższy stopień wtajemniczenia, a ci, co montują inne centrale, to cieniaski :lol:

ORLEN
09-08-2009, 13:15
Proszę o poradę!

Burze - tak ostatnio nad polską dość często...
2 tygodnie temu byłem w domku w ciągu dnia - jak pierdy... cokolwiek blisko aż mi się nogi zatrzęsły to wychodząc patrzę a inercyjna która siedzi na metalowych drzwiach kotłowni wywala sabotaż. Zdjęłem ją - jest uszkodzona - założyłem inną wejście działa.
Nie wiem co sie stało?
Wczoraj w nocy podobnie stało się z inercyjną na drzwiach garażowych??
Jakieś przepięcie poszło po ziemi - nie wiem!

Pytanie:
- oddać na gwarancję?
- uziemić przewodem stalowe drzwi do GSU
- coś innego?

Czujki były przykręcone na wkręty - nie dotykały one do płytki ale zawsze przeskok miał krótszą drogę - może przykleić na coś twardego np. poxipol?

Spotkaliście się z takimi problemami, jak radziliście i czy jest szansa na naprawę gwarancyjną?

Pozdr

edit
chodzi o Impaq+
Na burze nie ma rady. Trzeba trzymać się podstawowych zasad wykonywania instalacji (np. odległość okablowania alarmowego od pozostałych instalacji) oraz montować dodatkowe zabezpieczenie antyprzepięciowe zasilania centrali.
Oczywiście warto się też ubezpieczyć, bo jak piorun walnie blisko budynku, to żadne zabezpieczenia nie pomogą :(

ORLEN
09-08-2009, 13:21
A czy można prowadzić przewody z elektrycznymi?
Niezła "choinka" się robi w kablach i trudno o inną drogę.
Niezła choinka, to Ci się zapali w alarmie, jak będzie przepięcie w instalacji elektrycznej, a Ty sobie poprowadzisz przewody alarmowe przy elektrycznych.
Uwierz mi, że dla chcącego zawsze znajdzie się miejsce na poprowadzenie przewodów z dala od instalacji elektrycznej.
Niektóre instalacje elektryczne są bardzo rozbudowane (inteligentne lub sterowalne budynki) i tam są ogromne ilości instalacji elektrycznej (kilometry przewodów), a mimo to wszystkie instalacje niskonapięciowe są odsunięte od instalacji elektrycznej.
Polecam rozwagę!

ORLEN
09-08-2009, 13:23
Poszukuje wykrywacza przewodów alarmowych.
Do czego to potrzebujesz? Masz uszkodzony przewód (zwarty, czy przerwany?), czy potrzebujesz zlokalizować trasę przewodu?

manieq82
09-08-2009, 15:34
Proszę o poradę!

Burze - tak ostatnio nad polską dość często...
........
Mnie na kilkaset zamontowanych Impaq-w, od wyładowań padły tylko dwie (w jednym domu, na bramach garażowych). Nie jest to jakiś znaczący problem więc ja bym nie kombinował z klejeniem czujki do podłoża, tym bardziej, że nie wiadomo, czy to w ogóle coś zmieni. Może to nie przeskok iskry z wkrętów mocujących na płytkę elektroniki, a indukcja elektromagnetyczna w przewodzie do czujki doprowadziły do uszkodzenia czujki :roll:.
Zapakuj te uszkodzone płytki w nowe obudowy (nie nawiercone) i w kartoniki, idź do magazynu Volty i poproś o wymianę sztuka za sztukę. Powiedz, że nie działają od nowości :wink:
Ponieważ to jest produkt przez nich sprowadzany, to nie bawią się w serwis, tylko w wymianę.

witaj,
niestety nie mam odbudowy "niezdziurkowanej" :(
podjadę i oddam takie - zobaczymy

ale najważniejsze to jak zabezpieczyć na przyszłość - tak jak pisałem podpiąć takie drzwi pod uziemienie? są całe metalowe zarówno garażowe jak i te od kotłowni...

L.E.FemFem
09-08-2009, 17:58
Większość moich znajomych ma alarm rozbrajany jednym pilotem razem z bramą do garażu. Inni radzą, żeby w garażu zrobić manipulator. Jakie jest Wasze zdanie? Czy nie będzie to uciążliwe pędzić rozbroić alarm po wjechaniu do garażu?

nyno
09-08-2009, 19:11
witam
Czy mozecie mi poradzic odnosnie alarmu??? Bede miec 12 czujek a moze i 16 , zastanawialem sie nad versa 15. Nastepna sprawa to jaka wybrac obudowe do centrali metal czy plastik ??? nad czy podtynkowa ??? Aha w jakiej odleglosci od kabli elektrycznych moga byc prowadzone kable od alarmu ?? wy jako znawcy doradzcie prosze
pozdrawian

kaka1
09-08-2009, 20:04
Czy przecięty kabel alarmowy należy wymienić czy da się to jakoś naprawić???

odaro
09-08-2009, 22:15
Poszukuje wykrywacza przewodów alarmowych.

Kupiłem takiego Boscha

http://www.bosch-do-it.pl/boptocs2-pl/Product.jsp?country=PL&lang=pl&division=hw&ccat_id=95297&object_id=9994

ale ten wogóle nie wykrywa przewodów YTDY ani skrętki UTP.

Przewody YDYp wykrywa bardzo sprawnie zarówno te pod napięciem jak i te bez napięcia pod tynkiem CW grubości do 1,5cm.


Czego używacie do lokalizacji przewodów YTDY pod tynkiem.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/LokalizatorLKZ-710.jpg

http://www.sonel.pl/index.php?pid=139

Koszt około 1000 zł :(

Używasz może takiego? Jak się sprawdza?

enty
09-08-2009, 23:12
witam
Czy mozecie mi poradzic odnosnie alarmu??? Bede miec 12 czujek a moze i 16 , zastanawialem sie nad versa 15. Nastepna sprawa to jaka wybrac obudowe do centrali metal czy plastik ??? nad czy podtynkowa ??? Aha w jakiej odleglosci od kabli elektrycznych moga byc prowadzone kable od alarmu ?? wy jako znawcy doradzcie prosze
pozdrawian
A jak myślisz mi jest ładniej w czerwnym czy niebieskim?
centrala:
Najpierw ustal ile bedziesz mial czujników, jakiego typu, ile sygnałów chcesz wyprowadzic do stacji monitorwania/ moduł gsm jakiej funkcjonalności oczekujesz. Jak to juz bedziesz miał możesz przystepować do wyboru centrali.
obudowa:
To zalezy gdzie ja chcesz umieścić. Jeżeli na kominie to wydaje mi sie ze raczej nadtynkowa, ale np w szafie lepiej skomponuje sie podtynkowa.
okablowanie
Co do odległości to czym więcej tym lepiej . Powinno byc około 20cm ale to nie zawsze sie udaje. nawet 5 cm odległości to zd3ecydowanie lepiej niż 0

Pozdrawiam

gianti
09-08-2009, 23:54
Witam,

chcę przy pomocy centrali alarmowej uzyskać kilka funkcjonalności - związanej ze sterowaniem urządzeń domowych - jaka centrala będzie dawała takie możliwości

1) centralne sterowanie zamykaniem/otwieraniem rolet - na podstawie kalendarza tygodniowego, bądź czujnika zmierzchowego

2) zamykanie/otwieranie rolet przy załączaniu systemu alarmowego - strefy

3) zapalanie świateł po wykryciu ruchu w konkretnych czujkach - jakie kable trzeba doprowadzić do oświetlenia od centrali

4) włączanie/wyłączanie oświetlenia na podstawie kalendarza dziennego - emulacja obecności w domu

Deamos
10-08-2009, 09:22
gianti: jak juz chcesz sie automatyzowac, to zrob jeszcze przelaczanie sterownika pokojowego temperatury na tryb obecnosci domownikow i nieobecnosci. Najlepiej za pomoca dwoch sterownikow, ktore sa przelaczane przekaznikiem ;)

A centrala jaka to wykonasz, to Satel Integra :)

chrobry
11-08-2009, 14:38
Posiadam centarlke CA-4mx i mam kilka pytań do kolegów :

1) Czy mogę na jednej lini podpiąć wiecej niż jedną czujkę ?
2) Czy można do niej założyć zamiast kluczyka klawiature na kod i czy to musi być model dedykowany do niej czy może jakiś uniwersalny ?
3) Chciałbym zrobić małą automatykę za jej pomocą. W momencie gdy alarm rozbrojony - za pomocą przekaźnika chcę uzyskać napięcie 230V na jego stykach i sytuacje odwrotną na innym przekaźniku - czy pomysł wart jest realizacji.

Dodam, że ta centralka (gdby dało się podpiąć manipulator) wystracza mi i że ze względów finansowych nie chciałbym kupować czegoś bardziej rozbudowanego.
Na chwilę obecną rozbudowałem ją juz o powiadomianie gsm i nie wiem czy z tą małą automatyką to wyjdzie.

todaks
11-08-2009, 20:21
Posiadam centarlke CA-4mx i mam kilka pytań do kolegów :

1) Czy mogę na jednej lini podpiąć wiecej niż jedną czujkę ?
2) Czy można do niej założyć zamiast kluczyka klawiature na kod i czy to musi być model dedykowany do niej czy może jakiś uniwersalny ?
3) Chciałbym zrobić małą automatykę za jej pomocą.

3x można :lol:
Tak jak można całe życie patrzeć w telewizor cz/b.

todaks
11-08-2009, 20:24
To zalezy gdzie ja chcesz umieścić. Jeżeli na kominie to wydaje mi sie ze raczej nadtynkowa,

Mam nadzieję że myslałeś o kominie wentylacyjnym

enty
12-08-2009, 11:04
To zalezy gdzie ja chcesz umieścić. Jeżeli na kominie to wydaje mi sie ze raczej nadtynkowa,

Mam nadzieję że myslałeś o kominie wentylacyjnym



Oczywiście, dymowym to tylko przewody puszczam :D :D :D :D
Pozdrawiam

bromic
12-08-2009, 13:52
Zdaję sobie sprawę, że temat centrali Matrix 832 był poruszany wielokrotnie. Ale tak naprawdę powiedzcie szczerze, co oznacza że sięwiesza. czyli jak często w porównania do innych (lepszych) firm.
Mój instalator zaproponował mi zestaw Matrix 832 z klawiaturą MX ICON, czujki PIR AQUA PRO. Jakich problemów czy uniedogodnień mogę się spodziewać w codziennym użytkowaniu

Dom ma już rozprowadzoną instalację pod PIRy. Jeśli nie polecacie powyższego zestawu, to co ze średniej półki cenowej będzie najlepsze

arti.sa
12-08-2009, 14:20
A czy można prowadzić przewody z elektrycznymi?
Niezła "choinka" się robi w kablach i trudno o inną drogę.

NIE MOŻNA!

No chyba, że chcesz mieć problemy...



A przejścia, stropy nie mogą się krzyżować nic a nic?

kolorado
12-08-2009, 15:10
Gdzie montujecie czujki inercyjne w bramie garażowej? Mam Hormanna i w zasadzie nie planowałem inercyjnej, tylko kontaktron, bo nie bardzo sobie wyobrażam gdzie by to ustrojstwo zamocować...

panda
13-08-2009, 18:27
Integra 128, brama wjazdowa z wejściem typu 1.NC. Dowcip polega na tym aby po jej otwarciu i nie zamknięciu co pewien czas (np. 2 minuty) był gong w manipilatorze.
Zrobiłem tak:
wyjście wirtualne jako 24.przełącznik mono z czasem działania 2 minuty, polaryzacja wyłączona, wyzwalane wejściem 1.NC bramy
następnie wejście wirtualne typ linii 8.według wyjść i typ reakcji 5.zwykła, wyzwalane w/w wyjściem wirtualnym, GONG po naruszeniu
Efekt - otwarcie bramy i po 2 minutach gong, kolejne minuty lecą a następnego gongu już nie ma :(
Co skopałem, co pominąłem?

_ZBYCH_
14-08-2009, 08:07
A czy można prowadzić przewody z elektrycznymi?
Niezła "choinka" się robi w kablach i trudno o inną drogę.

NIE MOŻNA!

No chyba, że chcesz mieć problemy...



A przejścia, stropy nie mogą się krzyżować nic a nic?
Aż tak źle nie jest :)
Przewody mogą się krzyżować. Nie mogą być kładzione równolegle jeden przy drugim (alarmowy przy elektrycznym lub telefonicznym).

_ZBYCH_
14-08-2009, 08:07
Gdzie montujecie czujki inercyjne w bramie garażowej? Mam Hormanna i w zasadzie nie planowałem inercyjnej, tylko kontaktron, bo nie bardzo sobie wyobrażam gdzie by to ustrojstwo zamocować...
Na dole, z boku, na prowadnicy rolek bramy.

_ZBYCH_
14-08-2009, 08:13
Integra 128, brama wjazdowa z wejściem typu 1.NC. Dowcip polega na tym aby po jej otwarciu i nie zamknięciu co pewien czas (np. 2 minuty) był gong w manipilatorze.
Zrobiłem tak:
wyjście wirtualne jako 24.przełącznik mono z czasem działania 2 minuty, polaryzacja wyłączona, wyzwalane wejściem 1.NC bramy
następnie wejście wirtualne typ linii 8.według wyjść i typ reakcji 5.zwykła, wyzwalane w/w wyjściem wirtualnym, GONG po naruszeniu
Efekt - otwarcie bramy i po 2 minutach gong, kolejne minuty lecą a następnego gongu już nie ma :(
Co skopałem, co pominąłem?
Przełącznik mono załącza się tylko raz. Ty do takiego celu potrzebujesz przełącznik astabilny, który nie jest dostępny w Integrze, ale można go zrobić przy pomocy kombinacji wejść i wyjść.
Generalnie układ, który potrzebujesz można zrealizować przy pomocy dwóch wejść wirtualnych i czterech wyjść wirtualnych.
Kombinuj :)
Jak nie dasz rady, to przypomnij się za jakiś czas.

ar***pl
14-08-2009, 09:30
Zdaję sobie sprawę, że temat centrali Matrix 832 był poruszany wielokrotnie. Ale tak naprawdę powiedzcie szczerze, co oznacza że sięwiesza. czyli jak często w porównania do innych (lepszych) firm.
Mój instalator zaproponował mi zestaw Matrix 832 z klawiaturą MX ICON, czujki PIR AQUA PRO. Jakich problemów czy uniedogodnień mogę się spodziewać w codziennym użytkowaniu

Dom ma już rozprowadzoną instalację pod PIRy. Jeśli nie polecacie powyższego zestawu, to co ze średniej półki cenowej będzie najlepsze
Tu nie ma reguły z wieszaniem , ale spotykałem często obekty na matriksie gdzie klawiatury się zawieszały i najczęsciej działo sie to z ikonowymi, w końcu kończyło się to na wymianie na inny system.Absolutnie odradzam ten system , w tej cenie można juz naprawdę kupić coś bardziej konkretnego: DSC , Versa Satela .
Co do uniedogodnień: juz sama obsługa tej centrali z klawiaturą ikonową zmusi cię do nauczenia się co oznacza pionowa kreska a co pozioma na wyświetlaczu -całe życie z instrukcją w kieszeni.Lepiej dodać pare złotych i mieć system który będzie w miarę niezawodny.100% niezawdodnych systemów nie ma ale intalator który resetuje centralę zdejmując z niej napięcie i podłaczająć nie musi być częstym gościem w twoim domu.

panda
14-08-2009, 21:31
Integra 128, brama wjazdowa z wejściem typu 1.NC. Dowcip polega na tym aby po jej otwarciu i nie zamknięciu co pewien czas (np. 2 minuty) był gong w manipilatorze.
Zrobiłem tak:
wyjście wirtualne jako 24.przełącznik mono z czasem działania 2 minuty, polaryzacja wyłączona, wyzwalane wejściem 1.NC bramy
następnie wejście wirtualne typ linii 8.według wyjść i typ reakcji 5.zwykła, wyzwalane w/w wyjściem wirtualnym, GONG po naruszeniu
Efekt - otwarcie bramy i po 2 minutach gong, kolejne minuty lecą a następnego gongu już nie ma :(
Co skopałem, co pominąłem?
Przełącznik mono załącza się tylko raz. Ty do takiego celu potrzebujesz przełącznik astabilny, który nie jest dostępny w Integrze, ale można go zrobić przy pomocy kombinacji wejść i wyjść.
Generalnie układ, który potrzebujesz można zrealizować przy pomocy dwóch wejść wirtualnych i czterech wyjść wirtualnych.
Kombinuj :)
Jak nie dasz rady, to przypomnij się za jakiś czas.
Faktycznie, pomysł był do niczego - nawet po zamknięciu bramy w wyznaczonym czasie i tak był gong po 2 minutach.
Będę walczył dalej chociaż żeby to wymyśleć to łysina mi się powiększyła :)

epikol
15-08-2009, 10:55
Integra 128, brama wjazdowa z wejściem typu 1.NC. Dowcip polega na tym aby po jej otwarciu i nie zamknięciu co pewien czas (np. 2 minuty) był gong w manipilatorze.
Zrobiłem tak:
wyjście wirtualne jako 24.przełącznik mono z czasem działania 2 minuty, polaryzacja wyłączona, wyzwalane wejściem 1.NC bramy
następnie wejście wirtualne typ linii 8.według wyjść i typ reakcji 5.zwykła, wyzwalane w/w wyjściem wirtualnym, GONG po naruszeniu
Efekt - otwarcie bramy i po 2 minutach gong, kolejne minuty lecą a następnego gongu już nie ma :(
Co skopałem, co pominąłem?
Przełącznik mono załącza się tylko raz. Ty do takiego celu potrzebujesz przełącznik astabilny, który nie jest dostępny w Integrze, ale można go zrobić przy pomocy kombinacji wejść i wyjść.
Generalnie układ, który potrzebujesz można zrealizować przy pomocy dwóch wejść wirtualnych i czterech wyjść wirtualnych.
Kombinuj :)
Jak nie dasz rady, to przypomnij się za jakiś czas.
Napiszcie proszę, jak to zaprogramować.

Z góry dziękuję :)

civic9
16-08-2009, 03:28
czy odbiorniki/piloty satela (int-rx, rx-4k, re-4k) będą łapały z 40m (w tym ok. 12m w budynku, reszta na wolnym obszarze) jeśli odbiornik będzie na drugim końcu budynku? przejście sygnału przez 2-3 ściany. ewentualnie gdyby ktoś się podzielił przykładem, w jakiej ekstremalnej sytuacji zadziałał, a w jakiej nie? :)

ar***pl
17-08-2009, 14:48
czy odbiorniki/piloty satela (int-rx, rx-4k, re-4k) będą łapały z 40m (w tym ok. 12m w budynku, reszta na wolnym obszarze) jeśli odbiornik będzie na drugim końcu budynku? przejście sygnału przez 2-3 ściany. ewentualnie gdyby ktoś się podzielił przykładem, w jakiej ekstremalnej sytuacji zadziałał, a w jakiej nie? :)Tu nie ma reguły ,musisz sam przetestować,każdy obiekt to inne warunki nieraz nie działa z piwnicy na 1 piętro

MonQ
18-08-2009, 15:31
Witam,

czy jest możliwe sterowania napędem bramy garażowej poprzez Integrę (przez ekspander INT-RX) ? Ma ktoś u siebie takie rozwiązanie ?

Jacek

tacim
18-08-2009, 21:23
Wiem aby nie dawać przewodów elektrycznych blisko alarmowych a może wiecie jak to się ma do skrętki internetowej i Sat. czy 3x2,5cm2 220V negatywnie wpływa na wszystkie te twory :)

mruva
18-08-2009, 22:55
Witam;

Panowie czy moglibyście doradzić?.

Zaproponowano mi czujki firmy Visonic tj. Next Ques, Next Duo i Next Pet. Pytam czy te czujki są ok. i co o nich myślicie a szczególnie o tej na zwierzęta - będzie działać czy to lipa (mam dwa średnie psy i dwa koty). Bawić się w coś takiego, czy też od razu wyznaczyć im strefę w której będą siedzieć podczas naszej nieobecności?. Bardzo proszę o poradę bo już głupia jestem :o .

ar***pl
18-08-2009, 23:08
Witam;

Panowie czy moglibyście doradzić?.

Zaproponowano mi czujki firmy Visonic tj. Next Ques, Next Duo i Next Pet. Pytam czy te czujki są ok. i co o nich myślicie a szczególnie o tej na zwierzęta - będzie działać czy to lipa (mam dwa średnie psy i dwa koty). Bawić się w coś takiego, czy też od razu wyznaczyć im strefę w której będą siedzieć podczas naszej nieobecności?. Bardzo proszę o poradę bo już głupia jestem :o .
Podobno coś w tych czujkach poprawiali ale dla mnie są narazie spalone, nie mam czasu jeżdzić po klientach i wymieniać.jak masz średniego psa i dwa koty to polecam jednak zabezpieczyc okna kontraktronami i ewentualnie czujnikami inercyjnymi.Aż się boje spytac jaką centralkę zaproponowano pewnie Pyronix.

rzufik1
19-08-2009, 07:11
Witam;

Panowie czy moglibyście doradzić?.

Zaproponowano mi czujki firmy Visonic tj. Next Ques, Next Duo i Next Pet. Pytam czy te czujki są ok. i co o nich myślicie a szczególnie o tej na zwierzęta - będzie działać czy to lipa (mam dwa średnie psy i dwa koty). Bawić się w coś takiego, czy też od razu wyznaczyć im strefę w której będą siedzieć podczas naszej nieobecności?. Bardzo proszę o poradę bo już głupia jestem :o .

jak masz psa ... DIG75 ( Paradox)
Jak Masz Kota też Dig 75
Jak masz kota i psa to BLD1PF (Bosch) albo zamykasz zwierzaki w jakims pomieszczeniu z kontaktronami

i podziekuj tym na S za ofertę:)

Martinezio
19-08-2009, 08:35
Z własnego doświadczenia: posiadam czujki Boscha BLP1-P teoretycznie odporne na zwierzęta i nie ma żadnej gwarancji, że czujka się nie wzbudzi od zwierzaka. U mnie wzbudzały się na grasującym po domu kotku (1,5kg wagi, podczas gdy czujki miały ignorować zwierzęta do 13kg), więc lepiej wyznaczyć im pomieszczenie bytowe zabezpieczone kontaktronami, albo wyganiać na dwór. Inaczej trzeba się liczyć z wizytami smutnych panów z ochrony :roll:

_ZBYCH_
19-08-2009, 08:57
...



Przełącznik mono załącza się tylko raz. Ty do takiego celu potrzebujesz przełącznik astabilny, który nie jest dostępny w Integrze, ale można go zrobić przy pomocy kombinacji wejść i wyjść.
Generalnie układ, który potrzebujesz można zrealizować przy pomocy dwóch wejść wirtualnych i czterech wyjść wirtualnych.
Kombinuj :)
Jak nie dasz rady, to przypomnij się za jakiś czas.
Faktycznie, pomysł był do niczego - nawet po zamknięciu bramy w wyznaczonym czasie i tak był gong po 2 minutach.
Będę walczył dalej chociaż żeby to wymyśleć to łysina mi się powiększyła :)
Można to zrobić tak:

Wejsćie wirtualne X zaprogramować jako 8: według wyjścia wirtualnego A, 47: Bez akcji alarmowej i wyłączyć opcję zapisywanie do pamięci zdarzeń

Wyjście wirtualne A zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia wirtualnego X z negacją (skasuj X w polu "Pol. +). - czas działania, to czas przerwy między załączeniami wyjścia B (musi być większy, niż czas wyjścia B) - w Twoim przypadku zaprogramuj na 2 minuty 1 sekundę.

Wyjście wirtualne B zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X bez negacji (jest X w polu "Pol. +). - czas działania, to czas zadziałania wyjścia B - w Twoim przypadku zaprogramuj na 1 sekundę.

Po takim zaprogramowaniu, wyjście B załącza się co określony czas, na określony czas - w Twoim przypadku wyjście będzie się załączało na 1 sekundę, co 2 minuty. Można wykorzystać do różnych celów, gdzie potrzebne jest cykliczne załączanie urządzeń, czy wykonywanie jakiś operacji w systemie.

Przykłady:
1) WY A zaprogramowane na 20 sek. a WY B zaprogramowane na 3 sek. - wyjście B zadziała co 17 sek. na 3 sek.

2) WY A zaprogramowane na 2 min. a WY B zaprogramowane na 2 sek. - wyjście B zadziała co 1 min 58 sek. na 2 sek.

Następnie:
Zaprogramuj wyjście wirtualne C jako 17: Wskaźnik gotowości wybranego do sygnalizacji wejścia (w Twoim przypadku kontaktron bramy garażowej) i włącz negację (skasuj X w polu "Pol. +).

Zaprogramuj wyjście wirtualne D jako 46: Iloczyn wyjść dla wyjść B i C

Zaprogramuj wejście wirtualne Y i ustaw Typ linii jako 8: Według wyjścia wirtualnego D, Typ reakcji na 47: Bez akcji alarmowej, wyłącz zapisywanie naruszenia do pamięci i włącz gong

Takie zaprogramowanie da taki efekt, jakiego oczekujesz, czyli przy otwartej bramie garażowej, po zaprogramowanym czasie będzie się cyklicznie załączał gong - w Twoim przypadku co 2 minuty.

Prawda, że proste :)

_ZBYCH_
19-08-2009, 09:02
Witam,

czy jest możliwe sterowania napędem bramy garażowej poprzez Integrę (przez ekspander INT-RX) ? Ma ktoś u siebie takie rozwiązanie ?

Jacek
Tak, jest to możliwe i to nie tylko przez ekspander INT-RX, ale dowolny odbiornik pilotów podłączony do dowolnego wejścia.
Sterowanie napędem bramy (lub obu bram - wjazdowej również) podłączamy do dowolnego wyjścia programowalnego (przekaźnikowego lub wyjścia niskoprądowego - przez dodatkowy przekaźnik).
Wówczas można sterować napędami bram zarówno pilotami, jak i z manipulatorów, czy przez internet lub komórkę (przez moduł ETHM-1).

MonQ
19-08-2009, 09:36
Witam,

czy jest możliwe sterowania napędem bramy garażowej poprzez Integrę (przez ekspander INT-RX) ? Ma ktoś u siebie takie rozwiązanie ?

Jacek
Tak, jest to możliwe i to nie tylko przez ekspander INT-RX, ale dowolny odbiornik pilotów podłączony do dowolnego wejścia.
Sterowanie napędem bramy (lub obu bram - wjazdowej również) podłączamy do dowolnego wyjścia programowalnego (przekaźnikowego lub wyjścia niskoprądowego - przez dodatkowy przekaźnik).
Wówczas można sterować napędami bram zarówno pilotami, jak i z manipulatorów, czy przez internet lub komórkę (przez moduł ETHM-1).

Dzieki ZBYCH, jak zwykle na Ciebie można zawsze liczyć :)

Ponieważ jestem teraz jestem na etapie wyboru bramy i napędu mam jeszcze praktyczne pytanie: czy każdy napęd można bez większych problemów zintegrować w ten sposób, czy też niektóre są bardziej "kompatybilne" ?
Rozumiem, że w centralce napędu musi być dodatkowe wejście sterujące które zamykamy przekaźnikiem z Integry.

Jacek

mruva
19-08-2009, 10:12
arm.pl; rzufik1, Martinezio - bardzo dziękuję za odpowiedż, chyba tak zrobię, że wyznaczę pomieszczenie w którym zwierzaki będą przebywać. Centrala jaką nam zaproponowano to Integra 64 i co ciekawe nie jest to oferta od firmy S a od prywatnego instalatora (nie wiem co o niej myśleć skoro wygląda na "S").

Ponawiam pytanie - co sądzicie o czujkach firmy Visonic?.

Pozdrawiam

rzufik1
19-08-2009, 13:54
Z własnego doświadczenia: posiadam czujki Boscha BLP1-P teoretycznie odporne na zwierzęta i nie ma żadnej gwarancji, że czujka się nie wzbudzi od zwierzaka. U mnie wzbudzały się na grasującym po domu kotku (1,5kg wagi, podczas gdy czujki miały ignorować zwierzęta do 13kg), więc lepiej wyznaczyć im pomieszczenie bytowe zabezpieczone kontaktronami, albo wyganiać na dwór. Inaczej trzeba się liczyć z wizytami smutnych panów z ochrony :roll:

Nigdy nie stosuj pojedynczych czujników na zwierzaka tylko duale:)( czyli wszelkie Aqua Pet; ProPet;BLP1P;Visonici;Bingo;Matrixy .. o ten akurat dual..EC301pety )
więc BLP1P to nie to samo co BLD1PF .
nawet jak poleża obok siebie to nie będą prawie Takie same:) ( mimo że wygląd łudząco podobny)
Ale zasady działania calkiem inne
I wcale nie musisz ilozować zwierzatek , ważne aby czujnik był dobry i z głową powieszony i ustawiony. A czasem nalezy powiedziec klientowi iż na jego zwierza nie ma czujnika i odpuszczamy .

Martinezio
19-08-2009, 14:01
Hmm... No widzisz, kurna... Gdybym wiedział taki "szczegół", to pewnie by dzisiaj wisiały u mnie dualne, a nie mono...
Jak zakończę budowę, to zobaczę, co da się jeszcze u mnie pozmieniać i jak znajdę kasiorkę, to pewnie wstawię jakieś duale uczciwe :)

Dzięki za info :)

angelb
19-08-2009, 14:50
zaproponowano mi,proszę znawców o opinie czy takie zestawienie będzie w miarę dobrze funkcjonowało :)


obudowa AWO 240-1szt
akumulator BP 7Ah-12V-1szt
sygnalizator SP+4001-1szt
czujnik PIR zw.AQUA-6szt
czujnik PIR DUAL COBALT-1szt
czujnik PIR CLIP4-1szt
czujnik udarowy+kontrakton-1szt
centrala SATEL CA 6-1szt
manipulator LED CA 6-3 szt

panda
19-08-2009, 17:52
Można to zrobić tak:

Wejsćie wirtualne X zaprogramować jako 8: według wyjścia wirtualnego A, 47: Bez akcji alarmowej i wyłączyć opcję zapisywanie do pamięci zdarzeń

Wyjście wirtualne A zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia wirtualnego X z negacją (skasuj X w polu "Pol. +). - czas działania, to czas przerwy między załączeniami wyjścia B (musi być większy, niż czas wyjścia B) - w Twoim przypadku zaprogramuj na 2 minuty 1 sekundę.

Wyjście wirtualne B zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X bez negacji (jest X w polu "Pol. +). - czas działania, to czas zadziałania wyjścia B - w Twoim przypadku zaprogramuj na 1 sekundę.

Po takim zaprogramowaniu, wyjście B załącza się co określony czas, na określony czas - w Twoim przypadku wyjście będzie się załączało na 1 sekundę, co 2 minuty. Można wykorzystać do różnych celów, gdzie potrzebne jest cykliczne załączanie urządzeń, czy wykonywanie jakiś operacji w systemie.

Przykłady:
1) WY A zaprogramowane na 20 sek. a WY B zaprogramowane na 3 sek. - wyjście B zadziała co 17 sek. na 3 sek.

2) WY A zaprogramowane na 2 min. a WY B zaprogramowane na 2 sek. - wyjście B zadziała co 1 min 58 sek. na 2 sek.

Następnie:
Zaprogramuj wyjście wirtualne C jako 17: Wskaźnik gotowości wybranego do sygnalizacji wejścia (w Twoim przypadku kontaktron bramy garażowej) i włącz negację (skasuj X w polu "Pol. +).

Zaprogramuj wyjście wirtualne D jako 46: Iloczyn wyjść dla wyjść B i C

Zaprogramuj wejście wirtualne Y i ustaw Typ linii jako 8: Według wyjścia wirtualnego D, Typ reakcji na 47: Bez akcji alarmowej, wyłącz zapisywanie naruszenia do pamięci i włącz gong

Takie zaprogramowanie da taki efekt, jakiego oczekujesz, czyli przy otwartej bramie garażowej, po zaprogramowanym czasie będzie się cyklicznie załączał gong - w Twoim przypadku co 2 minuty.

Prawda, że proste :)
Różnych kombinacji alpejskich próbowałem, m.in. z licznikami i nic. A tu proszę.
A czy proste? Jasne że proste, to tak proste jak gdybyś powiedział: masz tu facet żebro i i weź no jakąś kobitkę z tego wystrugaj :)
Podziękowania

Edit 1:
Przepis bajka, już brama wjazdowa i garażowa pikają. Na tej bazie będę kombinował nad kolejnym pomysłem: załączony alarm ale trzeba jeszcze wyjść na balkon lub psy potrzebują wyskoczyć na szybki numerek. No to przycisk na ścianie (wykorzystam Elmesa bo już kuł nie będę) i mamy tak - beep że sygnał doszedł do centralki, czas na wejście, jak ten czas minie to to upierdliwie beep co minutę dopóki jest naruszone wejście. Może być czy nie bardzo?

Edit 2:
Pytanie: jakiego zachowania spodziewać się po Impaq+ w temp. np. -20 st. C (producent podaje temp. pracy od 0 do +55, składowania od -20 do +60).
Dlatego tak zimno bo muszę zabezpieczyć zewnętrzną część naściennej czerpni powietrza, a najlepiej byłoby wyłapać już pierwsze szarpnięcia.

chrobry
19-08-2009, 18:05
Miałbym pytanie do szanowych kolegów a szczególnie do znawcy tematu ZBYCHA. Mam zaproponowany taki zestaw:

Centrala alarmowa Versa 5 Satel 225,00
Sygnalizator zewnętrzny SP-4001 Satel 98,00
Czujka Aqua Plus Satel 4szt 45,00 szt
Obudowa central uniwersalna AWO000 Pulsar 64,00
Manipulator LED-GR do central z serii VERSA 160,00

Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima).
W przyszłości rozbudowa o kolejny manipulator.

tacim
19-08-2009, 22:15
Zbych a posiadasz wiedzę czy przewody sat i netu mogę iśc obok prądu.

Martinezio
20-08-2009, 08:27
Zbych a posiadasz wiedzę czy przewody sat i netu mogę iśc obok prądu.
Jeśli w dobrej osłonie, to mogą, ale musisz liczyć się z możliwością wystąpienia zakłóceń.
Chyba, że ten prund jest wysokonapięciowy, powyżej 1kV ;)

_ZBYCH_
20-08-2009, 08:30
Wiem aby nie dawać przewodów elektrycznych blisko alarmowych a może wiecie jak to się ma do skrętki internetowej i Sat. czy 3x2,5cm2 220V negatywnie wpływa na wszystkie te twory :)
Żadne przewody niskoprądowe nie powinny przebiegać wzdłuż instalacji elektrycznej. Chodzi nie tylko o zakłócenia generowane przez sieć elektryczną i urządzenia elektryczne generujące różne zakłócenia do sieci, ale głównie o przepięcia elektryczne pochodzące zarówno od wyładowań atmosferycznych, jaki i przepięcia łączeniowe. Takie przepięcia mogą nawet doprowadzić do zniszczenia sprzętu elektronicznego podłączonego do tak wykonanej instalacji.
Wiele uszkodzeń sprzętu elektronicznego można uniknąć. Wystarczy tylko trochę rozwagi przy prowadzeniu okablowania oraz stosowanie prostych i tanich zabezpieczeń antyprzepięciowych. Mowa tu nie tylko o głównym zabezpieczeniu antyprzepięciowym w rozdzielni budynkowej (zabezpieczenie klasy C lub B i C), ale również o zabezpieczeniu antyprzepięciowym klasy D montowanym przy każdym kosztownym urządzeniu elektronicznym (np. w formie popularnej listwy antyprzepięciowej stosowanej do zabezpieczania komputerów lub zabezpieczenia montowanego w puszce pod gniazdkiem).
Proste i tanie zabezpieczenia można również zastosować do torów sygnałowych instalacji antenowej i sieci LAN.

Osobiście na żadnej z kilkuset budów nie spotkałem elektryka, który by zaproponował inwestorowi montaż zabezpieczeń antyprzepięciowych klasy D.
Później jest płacz i zgrzytanie zębów :(

_ZBYCH_
20-08-2009, 08:35
Dzieki ZBYCH, jak zwykle na Ciebie można zawsze liczyć :)

Ponieważ jestem teraz jestem na etapie wyboru bramy i napędu mam jeszcze praktyczne pytanie: czy każdy napęd można bez większych problemów zintegrować w ten sposób, czy też niektóre są bardziej "kompatybilne" ?
Rozumiem, że w centralce napędu musi być dodatkowe wejście sterujące które zamykamy przekaźnikiem z Integry.

Jacek
Tak, każdy napęd ma dodatkowe wejścia sterujące. Trzeba mieć na uwadze, że część napędów ma wbudowany odbiornik radiowy - niestety stałokodowy (np Hormann).
Jeśli takiego odbiornika nie da się odłączyć (bo jest zintegrowany z płytą centrali sterującej napędem) to należy odciąć antenkę tego odbiornika.

_ZBYCH_
20-08-2009, 08:47
zaproponowano mi,proszę znawców o opinie czy takie zestawienie będzie w miarę dobrze funkcjonowało :)


obudowa AWO 240-1szt
akumulator BP 7Ah-12V-1szt
sygnalizator SP+4001-1szt
czujnik PIR zw.AQUA-6szt
czujnik PIR DUAL COBALT-1szt
czujnik PIR CLIP4-1szt
czujnik udarowy+kontrakton-1szt
centrala SATEL CA 6-1szt
manipulator LED CA 6-3 szt
Trudno się wypowiadać, jak nie wiadomo, co konkretnie potrzebujesz zabezpieczyć i jakie masz wymagania.
Wg mnie to zestawienie wygląda na przypadkowy, tani alarm.
Na pewno warto zastosować większy akumulator (17 Ah lub 22 Ah), a tym samym i większą obudowę (co by się akumulator zmieścił).
Jeśli obiekt nie będzie monitorowany, to warto zastosować sygnalizator zewnętrzny z własnym zasilaniem, np. SP-4002 lub SP-4006.
Odnośnie czujników nie wypowiadam się, bo nie wiem, co potrzebujesz zabezpieczyć.
Centrala CA6, to już zabytek, a ponad to ma tylko 8 wejść, a u Ciebie zaplanowano więcej czujników. Proponuję zastosować centralę Satel Versa 10.
Brakuje odbiornika z pilotami antynapadowymi.

_ZBYCH_
20-08-2009, 09:06
Edit 1:
Przepis bajka, już brama wjazdowa i garażowa pikają. Na tej bazie będę kombinował nad kolejnym pomysłem: załączony alarm ale trzeba jeszcze wyjść na balkon lub psy potrzebują wyskoczyć na szybki numerek. No to przycisk na ścianie (wykorzystam Elmesa bo już kuł nie będę) i mamy tak - beep że sygnał doszedł do centralki, czas na wejście, jak ten czas minie to to upierdliwie beep co minutę dopóki jest naruszone wejście. Może być czy nie bardzo?
Do tego zastosowania nie nadaje się taka funkcja logiczna, ale też da się to zrobić :)
Kombinuj z wejściem typu: Blokuje grupę i wyjściami typu: Wskaźnik GOTOWY, Wskaźnik BLOKOWAŃ oraz Iloczyn logiczny wyjść.



Edit 2:
Pytanie: jakiego zachowania spodziewać się po Impaq+ w temp. np. -20 st. C (producent podaje temp. pracy od 0 do +55, składowania od -20 do +60).
Dlatego tak zimno bo muszę zabezpieczyć zewnętrzną część naściennej czerpni powietrza, a najlepiej byłoby wyłapać już pierwsze szarpnięcia.
Nie możesz zastosować do tego celu czujki Impaq+. Nie jest ona przystosowana do pracy na zewnątrz. Szukaj czujki inercyjnej do rolet w obudowie aluminiowej IP65, np. firmy MENVIER CSA, TYP 1447A (http://atline.pl/katalog/menvier/TYP446A.htm) (koszt około 230 zł)

_ZBYCH_
20-08-2009, 09:15
Miałbym pytanie do szanowych kolegów a szczególnie do znawcy tematu ZBYCHA. Mam zaproponowany taki zestaw:

Centrala alarmowa Versa 5 Satel 225,00
Sygnalizator zewnętrzny SP-4001 Satel 98,00
Czujka Aqua Plus Satel 4szt 45,00 szt
Obudowa central uniwersalna AWO000 Pulsar 64,00
Manipulator LED-GR do central z serii VERSA 160,00

Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima).
W przyszłości rozbudowa o kolejny manipulator.
Nie wiem, czy taki zestaw sprawdzi się u Ciebie, bo nie wiem, co potrzebujesz zabezpieczyć i jakie masz oczekiwania.
W zestawieniu brakuje akumulatora (bierz większy, np. 17 Ah i markowy, np. Europower, KOBE).
Jeśli budynek nie będzie monitorowany, proponuję zastosować sygnalizator z własnym zasilaniem, np. SP-4002 lub SP-4006.
Rozważ też zamontowanie od razu manipulatora LCD (z wyświetlaczem tekstowym). Łatwiej będzie obsługiwać system i będzie można odczytać pamięć zdarzeń.
Odnośnie samych czujek, to jeśli budynek jest szczelny (nie ma przeciągów), to poradzą sobie w nieogrzewanym domu.

System alarmowy montujesz na wiele lat, więc warto go trochę doinwestować.

rzufik1
20-08-2009, 10:51
Miałbym pytanie do szanowych kolegów a szczególnie do znawcy tematu ZBYCHA. Mam zaproponowany taki zestaw:

Centrala alarmowa Versa 5 Satel 225,00
Sygnalizator zewnętrzny SP-4001 Satel 98,00
Czujka Aqua Plus Satel 4szt 45,00 szt
Obudowa central uniwersalna AWO000 Pulsar 64,00
Manipulator LED-GR do central z serii VERSA 160,00

Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima).
W przyszłości rozbudowa o kolejny manipulator.


Jak chcesz montować nieogrzewanym pomieszczeniu to GENIUSZ kolego :) ( to taki czujnik CROWa)
A jak nie bedziesz tego bardziej rozbudowywal i zalezy ci na kosztach to dantom robi taka fajna centralke :) DT3 :)
idealna na place budowy:)

MonQ
20-08-2009, 15:21
Miałbym pytanie do szanowych kolegów a szczególnie do znawcy tematu ZBYCHA. Mam zaproponowany taki zestaw:

Centrala alarmowa Versa 5 Satel 225,00
Sygnalizator zewnętrzny SP-4001 Satel 98,00
Czujka Aqua Plus Satel 4szt 45,00 szt
Obudowa central uniwersalna AWO000 Pulsar 64,00
Manipulator LED-GR do central z serii VERSA 160,00

Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima).
W przyszłości rozbudowa o kolejny manipulator.


Jak chcesz montować nieogrzewanym pomieszczeniu to GENIUSZ kolego :) ( to taki czujnik CROWa)
A jak nie bedziesz tego bardziej rozbudowywal i zalezy ci na kosztach to dantom robi taka fajna centralke :) DT3 :)
idealna na place budowy:)

U mnie Integra idealnie przetrwała ostatnią zimę. Żadnych problemów nie miałem z centralą, podcentralą i czujkami Aqua Plus.
Raz tylko sygnalizator SD-3001 zgłosił sabotaż przy dużym mrozie.

rzufik1
20-08-2009, 16:09
u mnie w zimie kwitną kaktusy:) i też jestem zadowolony.
Ważne są warunki ... a kolega napisał że

" Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima). "


wiec jeśli chce spać spokojnie to proponuję GENIUSZA albo jakiegoś innego duala ale tak się składa iż ten CROWA jest rewelacyjny a i nie zabija ceną .

A DT3 .... hm zabytek ale sie sprawdza ( mało elektroniki) :)
Wiem że nie jest tak zaawansowany jak INT128WRL i WIELKIEGO SYSTEMA na tym nie będzie :) ale ustrzegła już niejedną budowę przez rozbiorem

ar***pl
20-08-2009, 23:57
u mnie w zimie kwitną kaktusy:) i też jestem zadowolony.
Ważne są warunki ... a kolega napisał że

" Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima). "


wiec jeśli chce spać spokojnie to proponuję GENIUSZA albo jakiegoś innego duala ale tak się składa iż ten CROWA jest rewelacyjny a i nie zabija ceną .

A DT3 .... hm zabytek ale sie sprawdza ( mało elektroniki) :)
Wiem że nie jest tak zaawansowany jak INT128WRL i WIELKIEGO SYSTEMA na tym nie będzie :) ale ustrzegła już niejedną budowę przez rozbiorem
Napisał i ma rację , montuje integry i inne skoplikowane (według ciebie) centrale i jakoś nie wyobrażam sobie naciągać klienta jeszcze na jakiś prehistoryczny zabytek .jak dotąd nie miałem problemów z centralami wewnątrz nieogrzewnych budynków , oczywiście wszystko należy robić z głową.

MonQ
21-08-2009, 00:06
[quote="rzufik1"]u mnie w zimie kwitną kaktusy:) i też jestem zadowolony.
Ważne są warunki ... a kolega napisał że

" Ma to być zamontowane w nieogrzewanym zamknietym domu.
Szczególnie chodzi mi o czujke - czy poradzi sobie z taki warunkami (zima). "


wiec jeśli chce spać spokojnie to proponuję GENIUSZA albo jakiegoś innego duala ale tak się składa iż ten CROWA jest rewelacyjny a i nie zabija ceną .

A DT3 .... hm zabytek ale sie sprawdza ( mało elektroniki) :)
Wiem że nie jest tak zaawansowany jak INT128WRL i WIELKIEGO SYSTEMA na tym nie będzie :) ale ustrzegła już niejedną budowę przez rozbiorem[/quote

Żeby była jasność: system pracował w niezamieszkanym, nieogrzewanym domu.

rzufik1
21-08-2009, 10:21
arm.pl może nie wchodźmy znów na temat ja montuje takie a ty mniej zaawansowane centrale:) bo trąci to troche takim dziecinnym zachowaniem.
Zawsze systemy montuj z głową i każdy będzie zadowolony.
A co do naciągania klienta kto mówi o naciąganiu?
Widziałem nie jedną budowę i nie jedną ekipę i śmiało mogę powiedzieć że 50 % tych systemów czy elementów nadawało się do wywałki.... nie ze wzgledów technicznych ale estetycznych.
Czujniki albo tak zasyfione że nie doczyścisz albo tak porysowane że brzydko wygląda na ścianie.
Klawiaturka zwykle rozwalona
Jedynie sygnalizator wygląda jak wyglądał:)
Wiec jeśli dajesz klientowi wybór mówisz o tym i o tym. A to ON czyli klient ma możliwość zdecydowania czy prehistoria czy szczyt polskiej techniki ( Jezu broń mnie przed Versą)
Jeśli już to INT32 była by wskazana:)

ravbc
21-08-2009, 10:31
Jezu broń mnie przed Versą
Tak z ciekawości: co masz do Versy?

rzufik1
21-08-2009, 11:13
Jezu broń mnie przed Versą
Tak z ciekawości: co masz do Versy?

Tania badziewna konstrukcjia ; bardzo mała wydajność zasilaczy; 2 strefy ( wiem wiem mozna w strefie zrobic jesczze podstrefe) mało COM no to jakas porażka aby w V15 na 15 lini tylko 3 COM były.
Ilość reakcji wejść czy wyjść pozostawia wiele do zyczenia.
I dla mnie osobiście bardzo brzydkie klawiatury:) ale to już dla mnie .
brak lini w klawiaturze; błędy w instrukcji ( podłacz SP4002 czy 4006 według schematu.. powodzenia)
A znajac SATELA wszelkie niespodzianki wyjdą po roku lub dwóch.

Sorki ale zamiast Versy polecam zdecydowanie INTEGRY a jak chcesz taniej CA5;CA6;CA10
albo popatrz na Paradoxa czy Rokoneta::)

alpejczyk
21-08-2009, 11:21
Proszę o pomoc w zakupie zestawu alarmowego.Instalacja jest zrobiona pod 8 czujek przewodowych w tym jedna w kotłowni.System ma posiadać 2 manipulatory-jeden przy wejsciu drugi w garażu.W domu będzie mieszkał kot.,chcę miec powiadomienie gsm.Możliwość załaczenia jednej strefy np garaż.Pozdrawiam.

rzufik1
21-08-2009, 11:46
zobacz na
INT32
INTKLCD
MGSM3.5 ROPAMA
DIG75 ( tam gdzie kot bedzie i w kotłowni tez może być)
Paradox Pro ( tam gdzie kota nie ma)
albo Aqua zamiast Paradoxa albo Bosch BLP1
SP4003 ( albo 4006)

wersja eko
Esprit 728U
LED636
reszta ta sama:)

ar***pl
22-08-2009, 00:21
Jezu broń mnie przed Versą
Tak z ciekawości: co masz do Versy?

Tania badziewna konstrukcjia ; bardzo mała wydajność zasilaczy; 2 strefy ( wiem wiem mozna w strefie zrobic jesczze podstrefe) mało COM no to jakas porażka aby w V15 na 15 lini tylko 3 COM były.
Ilość reakcji wejść czy wyjść pozostawia wiele do zyczenia.
I dla mnie osobiście bardzo brzydkie klawiatury:) ale to już dla mnie .
brak lini w klawiaturze; błędy w instrukcji ( podłacz SP4002 czy 4006 według schematu.. powodzenia)
A znajac SATELA wszelkie niespodzianki wyjdą po roku lub dwóch.

Sorki ale zamiast Versy polecam zdecydowanie INTEGRY a jak chcesz taniej CA5;CA6;CA10
albo popatrz na Paradoxa czy Rokoneta::)
Też nie jestem zachwycony, dodam że mało wyjśc jest na płycie ale wychodzi sporo taniej niz integra jeśli masz więcej klawiatur w systemie

Deamos
22-08-2009, 20:41
Dobudowalem na dzialce garaz wolnostojacy i chce go podlaczyc pod alarm, najlepiej jako kolejna partycje. Alarm to Interga 128, musze kupowac trzeci manipulator, czy z pierwszego moge obsluzyc tamta partycje?, jak moze to jak? ;)

ar***pl
22-08-2009, 21:06
Dobudowalem na dzialce garaz wolnostojacy i chce go podlaczyc pod alarm, najlepiej jako kolejna partycje. Alarm to Interga 128, musze kupowac trzeci manipulator, czy z pierwszego moge obsluzyc tamta partycje?, jak moze to jak? ;)
A dlaczego partycję? nie możesz strefy zrobić?
Ale nawet jak zrobisz kolejną partycję to jest mozliwośc obsługi z dotychczasowych manipulatorów.

Deamos
22-08-2009, 21:38
Dobudowalem na dzialce garaz wolnostojacy i chce go podlaczyc pod alarm, najlepiej jako kolejna partycje. Alarm to Interga 128, musze kupowac trzeci manipulator, czy z pierwszego moge obsluzyc tamta partycje?, jak moze to jak? ;)
A dlaczego partycję? nie możesz strefy zrobić?
Ale nawet jak zrobisz kolejną partycję to jest mozliwośc obsługi z dotychczasowych manipulatorów.
Nie chce strefy bo juz mam dwie partycje z dwoma manipulatorami i chce by ta trzecia byla obslugiwana przez oba manipulatory.
Jak sie da, to super, dzieki ;)

ar***pl
22-08-2009, 21:50
Dobudowalem na dzialce garaz wolnostojacy i chce go podlaczyc pod alarm, najlepiej jako kolejna partycje. Alarm to Interga 128, musze kupowac trzeci manipulator, czy z pierwszego moge obsluzyc tamta partycje?, jak moze to jak? ;)
A dlaczego partycję? nie możesz strefy zrobić?
Ale nawet jak zrobisz kolejną partycję to jest mozliwośc obsługi z dotychczasowych manipulatorów.
Nie chce strefy bo juz mam dwie partycje z dwoma manipulatorami i chce by ta trzecia byla obslugiwana przez oba manipulatory.
Jak sie da, to super, dzieki ;)
Tylko bedziesz musiał innym kodem uzbrajać

kgolebiowski
22-08-2009, 23:11
Jakie najlepiej zastosować czujki gazu ,dymu,inercyjne,manipulatory do Integry 64?

panda
23-08-2009, 01:38
Edit 1:
Przepis bajka, już brama wjazdowa i garażowa pikają. Na tej bazie będę kombinował nad kolejnym pomysłem: załączony alarm ale trzeba jeszcze wyjść na balkon lub psy potrzebują wyskoczyć na szybki numerek. No to przycisk na ścianie (wykorzystam Elmesa bo już kuł nie będę) i mamy tak - beep że sygnał doszedł do centralki, czas na wejście, jak ten czas minie to to upierdliwie beep co minutę dopóki jest naruszone wejście. Może być czy nie bardzo?
Do tego zastosowania nie nadaje się taka funkcja logiczna, ale też da się to zrobić :)
Kombinuj z wejściem typu: Blokuje grupę i wyjściami typu: Wskaźnik GOTOWY, Wskaźnik BLOKOWAŃ oraz Iloczyn logiczny wyjść.


Pokombinowałem i niestety, bez zachwytu. W grę wchodzi czas rzędu 20-30 minut. Wejście typu 64.Blokująca jak dla mnie jest bronią obosieczną, bo zadziała zarówno jak ja go naruszę, jak też jakiś obwieś.
Zaczynam od nowa w kierunku: wejście wirtualne (przycisk naścienny) jako wyzwolenie wyjścia 24.przełącznik mono, a dalej licznik czasu, iloczyn logiczny i beep w pętli czasowej do zamknięcia.

Deamos
23-08-2009, 10:39
Tylko bedziesz musiał innym kodem uzbrajać
To w zasadzie rozwiazuje problem, inny kod, inna partycja, dziekowac :)

odaro
23-08-2009, 12:07
SS wrzucił link do takiej strony

http://www.pisa.org.pl/index.php?page=strona&id=1

gdzie wyczytałem.....

Po trzecie należy sprawdzić podłączenia wyjść centralki do nadajnika. Zdarza się, że przygotowując włamanie, wyjścia centralki sygnalizujące sabotaż i włamanie są podłączane do jednego wejścia „włamaniowego” centralki alarmowej, co może skutkować zablokowaniem wysłania sygnału „włamanie”, jeśli wcześniej otwarto np. obudowę syreny alarmowej.

Może mi ktoś wytłumaczyć o co to chodzi.

A słyszeliście wogóle o Polskiej Izbie Systemów Alarmowych

SS
23-08-2009, 12:22
Sygnał włamania ma ograniczony czas trwania, sabotaż najczęściej wymaga skasowania ręcznego a dalej sobie sam dopowiedz.
PISA - czy ktoś słyszał?
To ta Polska Izba Systemów Alarmowych co wyłożyła pieniądze na przetłumaczenie kilku arkuszy normy dotyczącej Systemów Alarmowych PN EN 50131 i dzięki temu kilka tygodni temu wycofano normę z około 1993 roku czyli PN E 08390/14
Czyli nie ma systemów klasy SA1 do SA4 tylko stopnie bezpieczeństwa/ochrony/ od 1 do 4 i one nie mają żadnego związku z dawnymi oznaczeniami.
A tu masz kilka przykładów "przygotowania" systemu do włamania
http://www.pisa.org.pl/index.php?page=comment&nrstr=0&id=2

DG
23-08-2009, 23:36
Panowie, mam pytanie. Czy zewnetrzny czujnik PIR np. DG85W naprawdę się sprawdza? Chodzi mi o zainstalowanie czujników przed domem na zewnątrz, np w podbitce lub na ścianie zewnętrznej. Bariery podczarwieni cieżko mi zastosować bo dom ma nieregularny kształt i musiałbym tego sporo użyć a to koszty.

rzufik1
24-08-2009, 07:28
Panowie, mam pytanie. Czy zewnetrzny czujnik PIR np. DG85W naprawdę się sprawdza? Chodzi mi o zainstalowanie czujników przed domem na zewnątrz, np w podbitce lub na ścianie zewnętrznej. Bariery podczarwieni cieżko mi zastosować bo dom ma nieregularny kształt i musiałbym tego sporo użyć a to koszty.

Sprawdzi się ...ale musisz pamiętać aby był montowany nie wyżej niż 2.7 m ( w instrukcji podają od 2.1 )
Musisz pamietać aby nie patrzył w stronę krzewów; drzewek; drogi po której ktoś chodzi.... tu podawany zasięg 11-12 m jest zdecydowanie wiekszy.
Odpowiednie ustawienie ( wysokości; czułośći ) i odpowiedni teren gwarantują dobre działanie tego czujnika.
Pamiętaj też że czujnik nie posiada antymaskingu i ktoś wcześniej celowo może go oślepic ... ale kosztuje coś około 289 zł netto ( absolutnie wystrzegaj się D&D)

lakusz
25-08-2009, 09:26
Odpowiednie ustawienie ( wysokości; czułośći ) i odpowiedni teren gwarantują dobre działanie tego czujnika.
Pamiętaj też że czujnik nie posiada antymaskingu i ktoś wcześniej celowo może go oślepic ... ale kosztuje coś około 289 zł netto ( absolutnie wystrzegaj się D&D)

a co masz do D&D ?

alpejczyk
25-08-2009, 09:59
zobacz na
INT32
INTKLCD
MGSM3.5 ROPAMA
DIG75 ( tam gdzie kot bedzie i w kotłowni tez może być)
Paradox Pro ( tam gdzie kota nie ma)
albo Aqua zamiast Paradoxa albo Bosch BLP1
SP4003 ( albo 4006)

wersja eko
Esprit 728U
LED636
reszta ta sama:)
Jaki orientacyjny koszt takiego zestawu?Czy sprawny elektryk powinien poradzić sobie z montażem??
Pozdrawiam

mercik
25-08-2009, 10:04
1. Na czujnikach jakiego rodzaju oprzeć instalację alarmową w pomieszczeniach z nieotwieralnymi oknami (witryny bez skrzydeł)?
2. Czy w pomieszczeniach na poddaszu, do okien których jest praktycznie niemożliwy dostęp (5m nad ziemią), należy w oknach montować kontaktrony, albo jakoś inaczej zabezpieczać pomieszczenia?
3. Czy program instalacji alarmowej można tak ustawić, (przy kontaktronach w oknach), że alarm będzie czuwał mimo otwartych okien (wybranych albo wszystkich) a sygnalizował tylko naruszenie drzwi i bramy garażowej?
4. Co się dzieje gdy załączam system alarmowy, a niechcący zostawiłem otwarte okno (z kontaktronami) i - powiedzmy - zignorowałem (nie zauważyłem) wskazanie centrali? Czy za chwilę alarm się uruchomi?

Deamos
25-08-2009, 10:30
2. Czy w pomieszczeniach na poddaszu, do okien których jest praktycznie niemożliwy dostęp (5m nad ziemią), należy w oknach montować kontaktrony, albo jakoś inaczej zabezpieczać pomieszczenia?
Takie okna to slaby punkt domu, kontraktony warto dac.
A jest jakas czujka w pomieszczeniu w ktorym sa takie okna?


3. Czy program instalacji alarmowej można tak ustawić, (przy kontaktronach w oknach), że alarm będzie czuwał mimo otwartych okien (wybranych albo wszystkich) a sygnalizował tylko naruszenie drzwi i bramy garażowej?
Oczywiscie, ze tak. Przy zalaczaniu alarmu jak jest jakas strefa naruszona to alarm o tym informuje i pyta czy mimo to zalaczyc.


4. Co się dzieje gdy załączam system alarmowy, a niechcący zostawiłem otwarte okno (z kontaktronami) i - powiedzmy - zignorowałem (nie zauważyłem) wskazanie centrali? Czy za chwilę alarm się uruchomi?
Trudno zignorowac wskazanie centrali bo jak o tym poinformuje to bez potwierdzenia nie uzbroi alarmu. Alarm sie nie uruchomi :)

ravbc
25-08-2009, 10:31
4. Co się dzieje gdy załączam system alarmowy, a niechcący zostawiłem otwarte okno (z kontaktronami) i - powiedzmy - zignorowałem (nie zauważyłem) wskazanie centrali? Czy za chwilę alarm się uruchomi?
Większość poważnych central AFAIK nie pozwoli na uzbrojenie jeśli nie wymusisz zignorowania naruszenia linii w momencie uzbrajania. W Integrach Satela standardowo wyświetla informację o naruszeniu, którą trzeba specjalnie potwierdzić, aby system się uzbroił. Oczywiście jeśli uzbroisz system z naruszoną linią, to tuż po uzbrojeniu zgłosi alarm na tej linii, no i "będzie wył", chyba że ustawisz mu ignorowanie tej linii, ale wtedy możesz ją po prostu odłączyć, bo tylko niepotrzebnie prąd zużywa ;-)

civic9
25-08-2009, 11:00
Większość poważnych central AFAIK nie pozwoli na uzbrojenie jeśli nie wymusisz zignorowania naruszenia linii w momencie uzbrajania. W Integrach Satela standardowo wyświetla informację o naruszeniu, którą trzeba specjalnie potwierdzić, aby system się uzbroił. Oczywiście jeśli uzbroisz system z naruszoną linią, to tuż po uzbrojeniu zgłosi alarm na tej linii, no i "będzie wył", chyba że ustawisz mu ignorowanie tej linii, ale wtedy możesz ją po prostu odłączyć, bo tylko niepotrzebnie prąd zużywa ;-)

W Integrach, jeśli dobrze pamiętam, jet trochę inaczej:
1. konfiguruje się czy ma daną linię wymuszać przy uzbrajaniu czy nie; jeśli ma wymuszać nie da się uzbroić bez rozwiązania problemu (zamknięcia);
2. jeśli nie ma wymuszać - będzie ostrzeżenie i pytanie(*) - po czym da się uzbroić i nie będzie zgłaszał alarmu na tej linii; ignoruje ją tylko do czasu kolejnego uzbrojenia (o ile nie będzie znowu zignorowana), nie jest to więc tożsame z odłączeniem linii na stałe;

(*) nie pamiętam tylko czy da się tak całkiem bez pytania i ostrzeżenia - ale to nieistotne, bo i tak niewskazane. lepiej wiedzieć.

ravbc
25-08-2009, 11:32
2. jeśli nie ma wymuszać - będzie ostrzeżenie i pytanie(*) - po czym da się uzbroić i nie będzie zgłaszał alarmu na tej linii; ignoruje ją tylko do czasu kolejnego uzbrojenia (o ile nie będzie znowu zignorowana), nie jest to więc tożsame z odłączeniem linii na stałe;
Być może da się to także tak ustawić. Ale niemal na pewno da się też tak, że pyta o uzbrojenie przy naruszonych liniach i po potwierdzeniu uzbraja normalnie. Tak w każdym razie miałem przez okres "tymczasowego alarmu budowlanego" ustawione i podejrzewam, że to jest właśnie "domyślne" ustawienie (choć to akurat zależy pewnie od wersji centrali i/lub jej oprogramowania).

Kokoski
26-08-2009, 07:48
Witam,
Przepraszam za małą prywatę w tym ciekawym wątku, ale właśnie przez te forum poznałem wykonawcę mojej instalacji alarmowej, i jestem zdania że solidnych wykonawców trzeba zawsze chwalić.
Więc polecam wszystkim instalatora : pstryczek_elektryczek........jako człowieka rzetelnego, cenowo konkurencyjnego i lubiącego swoją "robotę" - co jest bardzo ważne......
pzdr

ORLEN
26-08-2009, 18:34
Witam,
Przepraszam za małą prywatę w tym ciekawym wątku, ale właśnie przez te forum poznałem wykonawcę mojej instalacji alarmowej, i jestem zdania że solidnych wykonawców trzeba zawsze chwalić.
Więc polecam wszystkim instalatora : pstryczek_elektryczek ........jako człowieka rzetelnego, cenowo konkurencyjnego i lubiącego swoją "robotę" - co jest bardzo ważne......
pzdr
To nie jest dział ogłoszeń. Fachowców polecamy w swoich grupach (tzn. lokalnie). Tu ludzie szukają pomocy, jak zamontować alarm.

rzufik1
27-08-2009, 07:27
Odpowiednie ustawienie ( wysokości; czułośći ) i odpowiedni teren gwarantują dobre działanie tego czujnika.
Pamiętaj też że czujnik nie posiada antymaskingu i ktoś wcześniej celowo może go oślepic ... ale kosztuje coś około 289 zł netto ( absolutnie wystrzegaj się D&D)

a co masz do D&D ?


po za tym że nie działa to nic.... no może jeszcze to że działa jak chce. To akurat nie wypał CROWA .... EDS2000 już lepszy jest :)

rzufik1
27-08-2009, 07:38
alpejczyk
INT32 339 zł
INTKLCD 339 zł
MGSM3.5 ROPAMA 349 zł + jakas antenka... okolo 20 zł
DIG75 ( tam gdzie kot bedzie i w kotłowni tez może być) 105 zł
Paradox Pro ( tam gdzie kota nie ma) 39 zł
albo Aqua 46 zł ( 10pack 414 zł) zamiast Paradoxa albo Bosch BLP1 chyba 55 zł
SP4003 116 zł ( albo 4006 149 zł)

plus obudowa plus akumulator

wersja eko
Esprit 728U 115 zł
LED636 189 zł


oczywiście ceny NETTO VAT 22 % nalezy doliczyć

Jaki orientacyjny koszt takiego zestawu?Czy sprawny elektryk powinien poradzić sobie z montażem??


a czy sprawny elektryk poradzi sobie z montażem.... zależy od tego jak bedzie sprawny. Wszystko się da wystarczy tylko chcieć. Ale jeśli nie robił nic na tego typu centralach to może lepiej skorzystaj z pomocy jakiegos instalatora. A elektryk pod jego dyktando przygotuje okablowanie ( oczywiscie najpierw musicie dograc szczególy)

SS
27-08-2009, 09:50
Od dwóch tygodni weszły, z pięcioletnim opóźnieniem, normy unijne dotyczące systemów Alarmowych z serii PN EN 50131
Tym samym wycofano wszystkie arkusze normy PN E 08390
Nie ma więc systemów klasy SA1 do SA4
Są natomiast stopnie ochrony od 1 do 4
Używanie przez obie normy cyfr od 1 do 4 może wprowadzać w błąd, ze istnieje podobieństwo klasyfikacji.
Tylko w jednym przypadku jest jako takie podobieństwo - zresztą mocno ograniczone - a mianowicie dawne systemy klasy SA-2 spełniają mniej więcej wymagania stopnia ochrony 1 czyli stopnia najniższego.
Część systemów stanie sie "pozaklasowa" bo nie spełniają nawet minimalnych wymagań dla stopnia pierwszego - np te systemy bezprzewodowe które wymagają wymiany baterii częściej niz co rok.
Atesty Techomu są więc nieaktualne tym bardziej, że nagminnie zawyżano tam klasyfikacje urządzeń np czujki tam klasyfikowane jako S czyli systemy klasy SA-4 wg nowych norm ledwie spełniają wymagania stopnia drugiego.
Zdrowia życzę

domwife
28-08-2009, 00:04
u nas montowaliśmy alarm sami.Jest to możliwe dzięki ludziom jak wy (też polegaliśmy na forumowiczach:) Cały sprzęt dobraliśmy w Delta Opti w Poznaniu a potem było trochę ciężko ale daliśmy radę!! Wszystko działa działa:)

tacim
28-08-2009, 07:24
moj nos mówi ze to reklama jak nic.

alpejczyk
28-08-2009, 09:19
Dzieki za konkrety.

alpejczyk
INT32 339 zł
INTKLCD 339 zł
MGSM3.5 ROPAMA 349 zł + jakas antenka... okolo 20 zł
DIG75 ( tam gdzie kot bedzie i w kotłowni tez może być) 105 zł
Paradox Pro ( tam gdzie kota nie ma) 39 zł
albo Aqua 46 zł ( 10pack 414 zł) zamiast Paradoxa albo Bosch BLP1 chyba 55 zł
SP4003 116 zł ( albo 4006 149 zł)

plus obudowa plus akumulator

wersja eko
Esprit 728U 115 zł
LED636 189 zł


oczywiście ceny NETTO VAT 22 % nalezy doliczyć

Jaki orientacyjny koszt takiego zestawu?Czy sprawny elektryk powinien poradzić sobie z montażem??


a czy sprawny elektryk poradzi sobie z montażem.... zależy od tego jak bedzie sprawny. Wszystko się da wystarczy tylko chcieć. Ale jeśli nie robił nic na tego typu centralach to może lepiej skorzystaj z pomocy jakiegos instalatora. A elektryk pod jego dyktando przygotuje okablowanie ( oczywiscie najpierw musicie dograc szczególy)

HubertG
28-08-2009, 10:11
Witam,
aktualnie jestem na etapie wybierania systemu alarmowego.
Doczytałem się aby odpuścić sobie alarmy mało znane oraz kilka określonych typów podanych w tym wątku.
Po przeanalizowaniu pozostały mi chyba (może macie inne sugestie) dwa systemy dość zbliżone do siebie w kosztach zakupu.
Pierwszy to Integra 32 lub 64 (raczej 64 bo potrzebuje 13 wejść a wtedy wychodzi różnica +39 zł brutto dopłaty do 64 – no właśnie niby mało ale czy warto dopłacać?)

Natomiast drugi to DSC PC 1832.

Chodzi mi jescze po głowie VERSA 15, system niby nizszej klasy ale tańszy w zakupie o około 400 zł brutto.

Który z tych alarmów jest Waszym zdanie lepszy, tzn:
prostszy (montaż i serwis), mniej awaryjny, łatwiej (taniej) rozbudowywany, no i oczywiście bardziej intuicyjnie obsługiwany?
Na początek wystarczy mi łatwa obsług trzech stref ? : garaż, parter i strych, piętro.

Drugie pytanie dotyczy czujek.
W domu będzie kot i ogrzewanie kominkowe, dlatego wybrałem czujki dualne PIR + MW VIDICOM Matrix lub Crow Matrix (ale to chyba to samo, obie w cenie niecałe 130 zł brutto).
Myślałem jeszcze o czujce PIR+STŁUCZENIÓWKA FLASH (VIDICON), ale o tej chyba powinienem zapomnieć ze względu na kominek i kota?

Jak oceniacie te czujki. Czy są warte swojej ceny czy można znaleźć coś lepszego i tańszego?

Pozdrawiam
Hubert

rzufik1
28-08-2009, 14:47
HUBERTG :

DSC 1832 i VERSA odpada .... sam piszesz że chcesz 3 strefy a oba systemy mogą dwie strefy obsłużyć.

Co do Integry... hm sam zdecyduj....ale ja wolałbym INT64

apropo czujników dualnych zabierałem głos kilka postów wyżej........

ar***pl
29-08-2009, 21:30
HUBERTG :

DSC 1832 i VERSA odpada .... sam piszesz że chcesz 3 strefy a oba systemy mogą dwie strefy obsłużyć.

Co do Integry... hm sam zdecyduj....ale ja wolałbym INT64

apropo czujników dualnych zabierałem głos kilka postów wyżej........
Nie wprowadzaj w błąd, dsc 1832 obsługuje 4 podsystemy, ale ja też wybrałbym Integrę 64 ,obsługa już nawet dwóch podsytemów w centralach DSC serii power to porażka, a co do czujek to nie wiem na jakim jesteś etapie z alarmem ale jeśli nie masz jeszcze tynków to polecam jednak rozwiazanie obwodowe: kontraktrony , czujniki inercyjne i dopiero czujniki ruchu dualne Ciężko będzie zainstalować na bazie samych duali alarm który będzie przyjazny dla twojego kota.

Zbyszek 1'
30-08-2009, 08:52
Jak prawidłowo podłączyć czujkę wstrząsową impaq+?

Czy przykręcić ją do ramy okna? Czy lepiej ją przykleić? Nie mam dołączonych do tej czujki śrubek i dlatego się zastanawiam.

Jak podłączyć poszczególne kolory przewodu? Mam dociągnięty pod każdy punkt przewód 4 żyłowy.
Czujka ma 7 wejść:
1 - +12V
2 - 0V
3 - alarm
4 - alarm
5 - tamper (sfałszować)
6 - tamper
7 - latch (zamknięcie)

Maxthon
30-08-2009, 23:46
A ja mam takie pytanie. Mam założony alarm Satel Integra 64. Dom podzielony jest na cztery strefy. Do sterowania mam dwa szyfratory INT-KLCDL-GR i dwie klawiatury INT-SCR-BL. Czy jest możliwość, żeby za pomocą INT-SCR-BL uzbrajać wszystkie strefy, czy są to klawiatury tylko przypisane do jednej strefy?
Poza tym pytanie, czy za pomocą tej klawiatury (INT-SCR-BL) da się sterować strefą, w której jedna z czujek będzie zaprogramowana na opóźnioną reakcję (czas na wyjście oraz czas na wejście i rozbrojenie strefy np. 30sek) ? Dodam, że klawiatura wisi w pomieszczeniu, gdzie jest czujka, nie da się tak umieścić klawiatury, żeby wejść i nie załączyć czujki.

ar***pl
31-08-2009, 23:26
Jak prawidłowo podłączyć czujkę wstrząsową impaq+?

Czy przykręcić ją do ramy okna? Czy lepiej ją przykleić? Nie mam dołączonych do tej czujki śrubek i dlatego się zastanawiam.

Jak podłączyć poszczególne kolory przewodu? Mam dociągnięty pod każdy punkt przewód 4 żyłowy.
Czujka ma 7 wejść:
1 - +12V
2 - 0V
3 - alarm
4 - alarm
5 - tamper (sfałszować)
6 - tamper
7 - latch (zamknięcie)
A możesz zdradzić do jakiej centrali ją chcesz podłaczyć?
Jeśli masz 4 żyłowy przewód to raczej w konfiguracji DEOL jeśli twoja centrala takową obsługuje

ar***pl
31-08-2009, 23:31
A ja mam takie pytanie. Mam założony alarm Satel Integra 64. Dom podzielony jest na cztery strefy. Do sterowania mam dwa szyfratory INT-KLCDL-GR i dwie klawiatury INT-SCR-BL. Czy jest możliwość, żeby za pomocą INT-SCR-BL uzbrajać wszystkie strefy, czy są to klawiatury tylko przypisane do jednej strefy?
Poza tym pytanie, czy za pomocą tej klawiatury (INT-SCR-BL) da się sterować strefą, w której jedna z czujek będzie zaprogramowana na opóźnioną reakcję (czas na wyjście oraz czas na wejście i rozbrojenie strefy np. 30sek) ? Dodam, że klawiatura wisi w pomieszczeniu, gdzie jest czujka, nie da się tak umieścić klawiatury, żeby wejść i nie załączyć czujki.
INT-SCR-BL to klawiatury strefowe, ale kombinować zawsze można.Co do opóznionej czujki w strefie z klawiaturą strefową to nie ma tu namniejszego problemu-bedzie działać

HubertG
01-09-2009, 08:41
[quote=rzufik1]HUBERTG :

quote]
Nie wprowadzaj w błąd, dsc 1832 obsługuje 4 podsystemy, ale ja też wybrałbym Integrę 64 ,obsługa już nawet dwóch podsytemów w centralach DSC serii power to porażka, a co do czujek to nie wiem na jakim jesteś etapie z alarmem ale jeśli nie masz jeszcze tynków to polecam jednak rozwiazanie obwodowe: kontraktrony , czujniki inercyjne i dopiero czujniki ruchu dualne Ciężko będzie zainstalować na bazie samych duali alarm który będzie przyjazny dla twojego kota.

Chyba też się skłaniam w kierunki Integry 64. Niestety dom już ma tynki i wyprowadzone kable do alarmu (tylko na czujki) i dlatego tylko je zaplanowalem w kosztorysie alarmu. Rozumiem że czujki które chce zainstalować mogą nie być na tyle zwierzęto odporne aby wykluczyć fajszywe alarmy? Czy jest sens instalowania czujek na zwierzęta, czy raczej sobie to odpuścić a z kotem kombinować jakieś miejsce nie chronione?

rzufik1
01-09-2009, 14:50
[quote=rzufik1]HUBERTG :

quote]
Nie wprowadzaj w błąd, dsc 1832 obsługuje 4 podsystemy, ale ja też wybrałbym Integrę 64 ,obsługa już nawet dwóch podsytemów w centralach DSC serii power to porażka, a co do czujek to nie wiem na jakim jesteś etapie z alarmem ale jeśli nie masz jeszcze tynków to polecam jednak rozwiazanie obwodowe: kontraktrony , czujniki inercyjne i dopiero czujniki ruchu dualne Ciężko będzie zainstalować na bazie samych duali alarm który będzie przyjazny dla twojego kota.

Chyba też się skłaniam w kierunki Integry 64. Niestety dom już ma tynki i wyprowadzone kable do alarmu (tylko na czujki) i dlatego tylko je zaplanowalem w kosztorysie alarmu. Rozumiem że czujki które chce zainstalować mogą nie być na tyle zwierzęto odporne aby wykluczyć fajszywe alarmy? Czy jest sens instalowania czujek na zwierzęta, czy raczej sobie to odpuścić a z kotem kombinować jakieś miejsce nie chronione?


ARm.pl racja .Sorki za błędną informację.
ale co do duali na kota.... da rade.. jak jest dobry.

rzutnik
01-09-2009, 22:51
Chyba też się skłaniam w kierunki Integry 64. Niestety dom już ma tynki i wyprowadzone kable do alarmu (tylko na czujki) i dlatego tylko je zaplanowalem w kosztorysie alarmu. Rozumiem że czujki które chce zainstalować mogą nie być na tyle zwierzęto odporne aby wykluczyć fajszywe alarmy? Czy jest sens instalowania czujek na zwierzęta, czy raczej sobie to odpuścić a z kotem kombinować jakieś miejsce nie chronione?

To że masz już tynki nic nie przeszkadza. Ja u siebie miałem już ściany wygładzone gipsem jak przeczytałem ten wątek i głównie argumenty Zbycha mnie przekonały do systemu obwodowego i dociągnąłem kable do wszystkich okien. Od oknien do podłogi wyciąłem bruzdy na przewody, pod oknami się podwierciłem aby wciągnąć przewód, a do centrali przewody dociągnąłem chowając je w dylatacji wylewki.

ar***pl
01-09-2009, 22:54
[quote=rzufik1]HUBERTG :

quote]
Nie wprowadzaj w błąd, dsc 1832 obsługuje 4 podsystemy, ale ja też wybrałbym Integrę 64 ,obsługa już nawet dwóch podsytemów w centralach DSC serii power to porażka, a co do czujek to nie wiem na jakim jesteś etapie z alarmem ale jeśli nie masz jeszcze tynków to polecam jednak rozwiazanie obwodowe: kontraktrony , czujniki inercyjne i dopiero czujniki ruchu dualne Ciężko będzie zainstalować na bazie samych duali alarm który będzie przyjazny dla twojego kota.

Chyba też się skłaniam w kierunki Integry 64. Niestety dom już ma tynki i wyprowadzone kable do alarmu (tylko na czujki) i dlatego tylko je zaplanowalem w kosztorysie alarmu. Rozumiem że czujki które chce zainstalować mogą nie być na tyle zwierzęto odporne aby wykluczyć fajszywe alarmy? Czy jest sens instalowania czujek na zwierzęta, czy raczej sobie to odpuścić a z kotem kombinować jakieś miejsce nie chronione?
Bierz Int 64 , ja generalnie jednak kotu zrobiłbym jakieś miejsce a założyłbym czujki zwykłe, z tego co pamietam (nie wiem czy nie mylę) to jeśli masz mieć ogrzewanie z kominka (nawiew) to raczej trzeba wybrać czujniki dualne.Ale jeśli bedziesz mieć integrę to zawsze można dołożyć potem kontraktrony bezprzewodowe

ar***pl
01-09-2009, 22:59
Chyba też się skłaniam w kierunki Integry 64. Niestety dom już ma tynki i wyprowadzone kable do alarmu (tylko na czujki) i dlatego tylko je zaplanowalem w kosztorysie alarmu. Rozumiem że czujki które chce zainstalować mogą nie być na tyle zwierzęto odporne aby wykluczyć fajszywe alarmy? Czy jest sens instalowania czujek na zwierzęta, czy raczej sobie to odpuścić a z kotem kombinować jakieś miejsce nie chronione?

To że masz już tynki nic nie przeszkadza. Ja u siebie miałem już ściany wygładzone gipsem jak przeczytałem ten wątek i głównie argumenty Zbycha mnie przekonały do systemu obwodowego i dociągnąłem kable do wszystkich okien. Od oknien do podłogi wyciąłem bruzdy na przewody, pod oknami się podwierciłem aby wciągnąć przewód, a do centrali przewody dociągnąłem chowając je w dylatacji wylewki.
No to ja tu cię też poprę, :)
Dom budujesz na parę lat , jeśli jeszcze nie jest na tip-Top to zawsze lepiej te przewody dołożyć teraz niż po malowaniu , pozatym koszt nadal będzie niższy jak bezprzewodowych, komfort uzytkowania nieporównywalny.Zależy tez jakie masz tynki jak gipsowe to nawet kuć nie trzeba tylko wydrapać bruzdkę śrubokrętem.

kolorado
03-09-2009, 12:54
Kilka pytań odnośnie konfiguracji Integry 64:
1. Czy jest sens utworzyć odrębną strefę pt. "Centrala" dla sabotaży obudowy, magistral, itp? Jak powinno być ustawiane uzbrajanie tej strefy?
2. Czy sabotaże ustawiać jako zawsze głośne?
3. Jak powinna być skonfigurowana std. czujka PIR - mam na myśli czułość? Zostawić domyślną wartość?
4. Monitorowanie - o co chodzi z tym wszystkimi identyfikatorami dla Contact ID - nie do końca łapię jak to wszystko powinno być skonfigurowane poprawnie. Mam GPRS-T1 i ogólnie wszystko działa, niemniej chciałbym poznać głębszy sens tych identyfikatorów - może da się wycisnąć z tego coś więcej niż mi się wydaje.
5. Dlaczego część wejść w Dloadx jest oznaczona na niebiesko?
6. Czy wejście 'wg wyjścia' oznacza wejście wirtualne?

Zbyszek 1'
03-09-2009, 16:32
Jak prawidłowo podłączyć czujkę wstrząsową impaq+?

Czy przykręcić ją do ramy okna? Czy lepiej ją przykleić? Nie mam dołączonych do tej czujki śrubek i dlatego się zastanawiam.

Jak podłączyć poszczególne kolory przewodu? Mam dociągnięty pod każdy punkt przewód 4 żyłowy.
Czujka ma 7 wejść:
1 - +12V
2 - 0V
3 - alarm
4 - alarm
5 - tamper (sfałszować)
6 - tamper
7 - latch (zamknięcie)
A możesz zdradzić do jakiej centrali ją chcesz podłaczyć?
Jeśli masz 4 żyłowy przewód to raczej w konfiguracji DEOL jeśli twoja centrala takową obsługuje

Czcę podłączyć do centrali Satel Integra 128

Zbyszek 1'
03-09-2009, 16:32
Jak prawidłowo podłączyć czujkę wstrząsową impaq+?

Czy przykręcić ją do ramy okna? Czy lepiej ją przykleić? Nie mam dołączonych do tej czujki śrubek i dlatego się zastanawiam.

Jak podłączyć poszczególne kolory przewodu? Mam dociągnięty pod każdy punkt przewód 4 żyłowy.
Czujka ma 7 wejść:
1 - +12V
2 - 0V
3 - alarm
4 - alarm
5 - tamper (sfałszować)
6 - tamper
7 - latch (zamknięcie)
A możesz zdradzić do jakiej centrali ją chcesz podłaczyć?
Jeśli masz 4 żyłowy przewód to raczej w konfiguracji DEOL jeśli twoja centrala takową obsługuje

Chcę podłączyć do centrali Satel Integra 128

Paweł Gruszkowski
03-09-2009, 21:36
do wejścia:

1: + 12v podłącz plus zasilania z wyjścia centrali np out1-out4
2: 0v podłącz minus zasilania z wyjscia centrali np out1-out4
3: podłącz do wejscia centrali (Z1-Z16)
4: podłącz równolegle rezystor 1,1kom z 3
4: podłącz szeregowo rezystor z 5
6: podłacz do masy na płycie centrali (com)
7: zostaw wolne

KillerRabbit
07-09-2009, 21:22
Mam Integrę 64. Kilka dni temu dołożyłem do niej ETHM-1 i efekt jest następujący:
1. Bez problemu działa mi aplikacja przeglądarkowa pokazującą manipulator

2. Nie działą mi Guardx - ale nie udawało mi się go też wcześniej uruchomić po kablu RS więc przynajmniej nie ma regresu

3. Nie działa mi poprawnie Dloadx i to już jest problem.

Mam oczywiście wyłączony DOWNLOADING i włączone 3 opcje wskazane w dokumentacji. Kody, adresy IP itd. powinny być poprawne. Jednak efekt działania jest taki, że:
- po pierwsze manipulator pokazuje awarię "Błąd inicjacji modemu"

Dloadx po uruchomieniu połączenia pokazuje taki log:
21:01:22: Łączę z serwerem: 192.168.1.234:7090
21:01:22: Połączony.
21:01:22: Moduł: ETHM-1 V1.02
21:01:32: Odbiera dane . .
21:01:36: Centrala monitoruje, czekaj
21:01:53: Odbiera dane . . .
21:01:56: Centrala monitoruje, czekaj
21:02:13: Odbiera dane . . .
21:02:15: Centrala monitoruje, czekaj
21:02:32: Odbiera dane . . .
21:02:36: Centrala monitoruje, czekaj
[i tak dalej - zostawiałem go na kilka godzin i zapis był taki sam]

Przy próbie odczytu AUTO pojawia się komunikat "Nie nawiązano łączności z centralą!". Po uruchomieniu manipulatora albo próbie obejrzenia stanu stref pojawiają się komunikaty typu "Czekam na dane z centrali..."

Aktualnie łączę się przez jakiś router, ale próbowałem też bezpośrednio, z wyłączonym firewallem itp - efekty były identyczne.

Czy ktoś z Was miał podobny problem?
Jakiś pomysł co może być źle?

panda
07-09-2009, 21:38
Mam oczywiście wyłączony DOWNLOADING
To go włącz :)