PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

saank
17-11-2009, 23:30
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr

panda
17-11-2009, 23:50
Integra 64 + INT-RX + brama garażowa sterowana wyjściem centrali.......
W przypadku "głupiego" sygnału (to tylko urządzenie) otwierasz dom na nieskończoność.
Zrobiłbym osobny przycisk do blokowania i osobny do otwarcia, przy czym otwarcie uwarunkowane wystawieniem sygnału "użyto przycisku blokowania".
U siebie mam 90 sek. opóźnienia i na luziku mieszczę się w minucie.

ravbc
18-11-2009, 08:38
Integra 64 + INT-RX + brama garażowa sterowana wyjściem centrali.......
W przypadku "głupiego" sygnału (to tylko urządzenie) otwierasz dom na nieskończoność.
Myślę, że przesadzasz. Zależy to co prawda od okolicy w jakiej dom stoi, ale w góra tydzień znaleźli by się "pomocni", którzy zaopiekowali by się wszystkimi ruchomościami i cześcią co łatwiejszych do ruszenia nieruchomości w domu. ;-)

PS. MSPANC
PPS. Oczywiście blokowanie systemu (na dodatek z jednoczesnym otwarciem wejścia) bez ograniczeń czasowych jest mocno kiepskim pomysłem.

kolorado
18-11-2009, 09:13
No może faktycznie to nie jest zbyt fortunne rozwiązanie. To jak macie to u siebie rozwiązane?
A co zrobić z bramą, która się przypadkowo otworzy?

panda
18-11-2009, 09:41
A co zrobić z bramą, która się przypadkowo otworzy?
Tak jak pisałem wcześniej, wtedy przy załączonym alarmie nie ma przypadku. Pierwszy przycisk blokuje wybrane wejścia i załącza wyjście "przełącznik mono" na np. 30 sekund. I tylko przez te 30 sekund naciśnięcie drugiego przycisku pozwoli otworzyć bramę. Natomiast przypadkowe naciśnięcie przycisku otwierania bramy nie zrobi nic (musi być iloczyn logiczny wyjść).
Natomiast przy wyłączonym alarmie użycie pierwszego przycisku jest ignorowane i tylko co 15 minut (gdy brama jest otwarta) mam przypominający "bipek".

panda
18-11-2009, 09:46
W przypadku "głupiego" sygnału (to tylko urządzenie) otwierasz dom na nieskończoność.
Myślę, że przesadzasz. ..... w góra tydzień znaleźli by się "pomocni", którzy zaopiekowali by się wszystkimi ruchomościami.....
To w końcu przesadzam czy nie? :wink:
Mnie się zdarzyło (jeszcze na etapie budowy) pozamykać wszystko a po powrocie po kilku godzinach garaż stał otworem :o Jak się otworzył do dziś nie wiem, podejrzewam że coś nacisnęło pilota w kieszeni.

kolorado
18-11-2009, 10:44
A co zrobić z bramą, która się przypadkowo otworzy?
Tak jak pisałem wcześniej, wtedy przy załączonym alarmie nie ma przypadku. Pierwszy przycisk blokuje wybrane wejścia i załącza wyjście "przełącznik mono" na np. 30 sekund. I tylko przez te 30 sekund naciśnięcie drugiego przycisku pozwoli otworzyć bramę. Natomiast przypadkowe naciśnięcie przycisku otwierania bramy nie zrobi nic (musi być iloczyn logiczny wyjść).
Natomiast przy wyłączonym alarmie użycie pierwszego przycisku jest ignorowane i tylko co 15 minut (gdy brama jest otwarta) mam przypominający "bipek".
Ok, rozumiem. Tylko funkcjonalnie trochę mi to rozwiązanie nie odpowiada - chodzi o wymóg naciskania dwóch klawiszy.
W każdym razie dzięki za podpowiedź, jeszcze pomyślę i może się przekonam do tego rozwiązania.

Tak przy okazji: jest jakiś prosty sposób na zwiększenie zasięgu INT-RX (oprócz zmiany miejsca - np. wymiana antenki, itp)?
Mam go zamontowany w obudowie centrali i niestety nie łapie ze wszystkich miejsc wokół domu. Zdaje się, że trzeba go będzie gdzieś przenieść...

ar***pl
18-11-2009, 19:33
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr
Właśnie wyglądało mi to na coś takiego, ty możesz być laikiem ale wygląda że osoby które wyceniały ci alarm tez nimi są. Raczej nie zdecydowałbym się na taki system alarmowy tylko z czujnikami ruchu,(będzisz musiał zamykac zwierzęta w jednym z pomieszczeń aby uzbroić resztę pomieszczeń.Pies 30kg+kot raczej będą załączać te czujniki ruchu.Rozumiem że masz już tynki wewnętrzne ale poważnie bym się jeszcze zastanowił nar rozwiązaniem obwodowym-przynajmniej będziesz z niego korzystał .Pozatym w ostateczności są rozwiązania bezprzewodowe lub rozwiązania hybrydowe.

jelen
19-11-2009, 15:55
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr
Właśnie wyglądało mi to na coś takiego, ty możesz być laikiem ale wygląda że osoby które wyceniały ci alarm tez nimi są. Raczej nie zdecydowałbym się na taki system alarmowy tylko z czujnikami ruchu,(będzisz musiał zamykac zwierzęta w jednym z pomieszczeń aby uzbroić resztę pomieszczeń.Pies 30kg+kot raczej będą załączać te czujniki ruchu.Rozumiem że masz już tynki wewnętrzne ale poważnie bym się jeszcze zastanowił nar rozwiązaniem obwodowym-przynajmniej będziesz z niego korzystał .Pozatym w ostateczności są rozwiązania bezprzewodowe lub rozwiązania hybrydowe.

A ocieplenie zewn. już masz? Jeśli nie to puszczaj szybko przewody do kontaktronów (i może drganiowych) po ścianie zewnętrzenej.

compi
20-11-2009, 13:22
Amatorzy mogą mi uścisnąć rąsię. Przeczytałem w ciągu tygodnia całość od dechy do dechy plus podawane linki :roll: .Sam natomiast ściskam rąsię wszystkim fachowcom udzielającym porad w tym miejscu. Wolontariat nie jest chyba zbyt popularny w naszym społeczeństwie :) .

Ale do rzeczy. Większość odpowiedzi na podstawowe zagadnienia można tu znaleźć, jednak sprawa stałych włączników napadowych nie była tu często poruszana. Jaki sprzęt zalecacie, jakie proponujecie usytuowanie takiego sprzętu, jak gęsto i czy mocno podraża on koszt całej instalacji dla średniej wielkości domu? Pytań i sugestii mam jeszcze trochę, ale następne zadam później, aby nie zrobić megaposta.

saank
20-11-2009, 17:20
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr
Właśnie wyglądało mi to na coś takiego, ty możesz być laikiem ale wygląda że osoby które wyceniały ci alarm tez nimi są. Raczej nie zdecydowałbym się na taki system alarmowy tylko z czujnikami ruchu,(będzisz musiał zamykac zwierzęta w jednym z pomieszczeń aby uzbroić resztę pomieszczeń.Pies 30kg+kot raczej będą załączać te czujniki ruchu.Rozumiem że masz już tynki wewnętrzne ale poważnie bym się jeszcze zastanowił nar rozwiązaniem obwodowym-przynajmniej będziesz z niego korzystał .Pozatym w ostateczności są rozwiązania bezprzewodowe lub rozwiązania hybrydowe.

A ocieplenie zewn. już masz? Jeśli nie to puszczaj szybko przewody do kontaktronów (i może drganiowych) po ścianie zewnętrzenej.

Niestety ocieplenie już mam więc po zewnętrznej nie dam rady. Po drugie z PGI powiedzieli że nie polecają montować kontaktronów ponieważ stracę gwarancję na okna??
więc jestem w punkcie wyjścia.

pozdr

szczukot
20-11-2009, 17:28
Niestety ocieplenie już mam więc po zewnętrznej nie dam rady. Po drugie z PGI powiedzieli że nie polecają montować kontaktronów ponieważ stracę gwarancję na okna??
więc jestem w punkcie wyjścia.

pozdr

Ja sie pytalem co do gwarancji moich okien. dostalem info, ze bedzi eobowiazywac, ale na pismie mi tego nie dadza. Wiec tak 50/50 jest szansa.

Fantom

ar***pl
20-11-2009, 20:37
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr
Właśnie wyglądało mi to na coś takiego, ty możesz być laikiem ale wygląda że osoby które wyceniały ci alarm tez nimi są. Raczej nie zdecydowałbym się na taki system alarmowy tylko z czujnikami ruchu,(będzisz musiał zamykac zwierzęta w jednym z pomieszczeń aby uzbroić resztę pomieszczeń.Pies 30kg+kot raczej będą załączać te czujniki ruchu.Rozumiem że masz już tynki wewnętrzne ale poważnie bym się jeszcze zastanowił nar rozwiązaniem obwodowym-przynajmniej będziesz z niego korzystał .Pozatym w ostateczności są rozwiązania bezprzewodowe lub rozwiązania hybrydowe.

A ocieplenie zewn. już masz? Jeśli nie to puszczaj szybko przewody do kontaktronów (i może drganiowych) po ścianie zewnętrzenej.

Niestety ocieplenie już mam więc po zewnętrznej nie dam rady. Po drugie z PGI powiedzieli że nie polecają montować kontaktronów ponieważ stracę gwarancję na okna??
więc jestem w punkcie wyjścia.

pozdr
Instaluje już parenaście ładnych lat różne czujniki w oknach i jak do tej pory, nigdy nie było problemów z gwarancją. Nigdy nie zaczynam montażu w oknach dopóki kliient nie stwierdzi przynajmniej że okna są po montażu ok (rysy, pęknięcia szyb, wyszczerbione futryny itp).Jak będzie trzeba wymienić coś na gwarancji z winy instalatorów stolarki to napewno będą robić problemy że okno ma dziurki.

ar***pl
20-11-2009, 20:42
niestety jestem zupełnym laikiem i nie mam czasu aby pocztać, popytać i wybrać to co dobre!

Kota mamy, pies będzie -labrador czyli około 30kg, ..... kontaktrony - chyba dotyczą okien itp - mam już tynki a tam nie doprowadziłem przewodów, są konieczne?
jest to koszt z montażem.
Prośba o podpowiedź - jeśli pierwsza oferta lepsza (PGI) to którą centalę wybrać?
z góry dziekuję - montaż okien w przyszłym tygodniu i jednocześnie chcę zamontować alarm :-)

pozdr
Właśnie wyglądało mi to na coś takiego, ty możesz być laikiem ale wygląda że osoby które wyceniały ci alarm tez nimi są. Raczej nie zdecydowałbym się na taki system alarmowy tylko z czujnikami ruchu,(będzisz musiał zamykac zwierzęta w jednym z pomieszczeń aby uzbroić resztę pomieszczeń.Pies 30kg+kot raczej będą załączać te czujniki ruchu.Rozumiem że masz już tynki wewnętrzne ale poważnie bym się jeszcze zastanowił nar rozwiązaniem obwodowym-przynajmniej będziesz z niego korzystał .Pozatym w ostateczności są rozwiązania bezprzewodowe lub rozwiązania hybrydowe.

A ocieplenie zewn. już masz? Jeśli nie to puszczaj szybko przewody do kontaktronów (i może drganiowych) po ścianie zewnętrzenej.

Niestety ocieplenie już mam więc po zewnętrznej nie dam rady. Po drugie z PGI powiedzieli że nie polecają montować kontaktronów ponieważ stracę gwarancję na okna??
więc jestem w punkcie wyjścia.

pozdr
Niechęć większości firm do kontraktronów (a już napewno wpuszczanych) bierze się z tego że nie każdy umie to zainstalować,nie chce mu się itp.
Pozatym zazwyczaj zarobek na tym mają mniejszy niż np na czujniku ruchu.

panda
20-11-2009, 23:05
Należy pisać na adres: [email protected]
Tak i napisałem ale jak 14 listopada odpowiedział automat:
Twoja wiadomość została przekazana do Tomasza Warakomskiego z działu technicznego.
Doloży on wszelkich starań aby udzielić jak najszybszej i kompetentnej odpowiedzi.
To do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Na urlopie wszyscy czy co? :o

ar***pl
21-11-2009, 08:40
Należy pisać na adres: [email protected]
Tak i napisałem ale jak 14 listopada odpowiedział automat:
Twoja wiadomość została przekazana do Tomasza Warakomskiego z działu technicznego.
Doloży on wszelkich starań aby udzielić jak najszybszej i kompetentnej odpowiedzi.
To do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Na urlopie wszyscy czy co? :o
Może tu spróbować :http://www.petycje.pl/
Mi też by się przydała taka funkcja.

enty
22-11-2009, 23:51
saank,
Duzo na tym forum mozna było przeczytać o niesolidności firmy S ale chyba przy pierwsej ofercie tez nie masz co liczyc na fachową instalację. Rok temu na terenie łomianek poprawiałaem dwa systemy obsługiwane przez lokalna firme ochroniarską . Oba wykonywała ten sam " instalator", który prawdopodobnie wykona system i u Ciebie.. W obu podłaczonych było po kilka czujników na ljednej linii dozorowej, w trybie NC ( bez sabotaży) W jednym z systemów przez trzy miesiace nie działał nadajnik ( instalataor nie widział potrzeby interweniowania) a w drugim wiekszym znaczna część czujek w ramach serwisu była po prostu wyłaczona z dozoru (bo i jak tu serwisowac system w nc z kilkoma czujnikami na linii)
Zalecałbym tez ostrozność przy czujnikach next( szczeólnie w wersji PET)
Reszta jak arm.

Pozdrawiam
ps. przy czujnikach " na zwiezeta"równie wazne co ich jakośc jest prawidłowe rozmieszczenie.Skoro juz i tak nie masz wyjścia to może wrzuć plan budynku z planowanymi meblami i i rozmieszczeniem czujek. na tej podsatwie bedzie mozna ocenic jak duże jest ryzyko fałszywek.

[/i]

xtr
23-11-2009, 14:42
Witam,
mam taki problem- pewnie banalny, ale ja nie wiem jak go rozwiazac.

Mam intergre 32 i modul GPRS-T2. Wszystko dziala jak nalezy, ale wymyslilem sobie zeby wlaczac/wylaczac czuwanie poprzez wyslanie sms'a (jako dodatkowy sposob np. jak wyjde z domu i w trakcie jazdy do pracy przypomni mi sie, ze nie uzbroilem alarmu.) .
Wyjscie z T-2 podlaczylem jako wejscie do centrali i ustawilem jako 82. Tutaj zaczynaja sie jednak schody gdyz w zaleznosci od stanu wyjscia w T-2 alarm od razu sam sie uzbraja/rozbraja- no i niby tak ma byc, ale ja chcialbym aby T-2 uzbrajalo/rozbrajalo mi alarm TYLKO WTEDY KIEDY JA TEGO CHCE. Przydaloby sie tak ustawic wejscie do centrali aby reagowalo nie na stan wyjscia ale na zmiane jego stanu.
Jestem pewny, ze da sie to zrobic, pytanie tyllko jak :o ?

Z gory dzieki za oswiecenie

renia i arek
23-11-2009, 17:05
witam wszystkich oświeconych.
Mam pytanie: czy mając dwie strefy, gdzie część czujek jest przypisana do obu stref można zaprogramować tak aby dla strefy (powiedzmy) nr1 czuwanie czujki załączało się bezzwocznie, a w strefie nr2 - czuwanie zał się ze zwłoką czasową na wej. i wyj.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Arek

panda
23-11-2009, 22:02
Mam intergre 32 i modul GPRS-T2. ....
A jak ustawiłeś opcję "Sterowanie naruszeniem"?
IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?

ravbc
23-11-2009, 22:07
IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?
No jak to co? Włączy wypłatę z polisy ubezpieczeniowej. ;-)

xtr
23-11-2009, 22:18
Mam intergre 32 i modul GPRS-T2. ....
A jak ustawiłeś opcję "Sterowanie naruszeniem"?
co masz na mysli? Nie jestem instalatorem wiec mowcie do mnie tak zebym zrozumial :lol:


IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?
Zeby wlaczyc/wylaczyc system to nie wystarczy wyslac tylko sms'a. Aby centrala przyjela zgloszenie to trzeba wyslac wczesniej ustalona (tj zaprogramowana w systemie) tresc. Newet jesli zmieni sie wielkosc liter to system nie przyjmnie takiego sms'a. Jest to rozwiazania w miare bezpieczne. Zreszta jak zgubie telefon to skad zlodziej bedzie wiedzial ze tym telefonem mozna rozbroic alarm? To nie jest rzecz o ktorej rozpowiada sie wszedzie do okola:)

lukasz-s
23-11-2009, 23:12
IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?
No dobra to po co jest ta opcja? Jak bezpieczniej uzyskać funkcjonalność polegającą na zdalnym sterowaniu systemem. Pytam poważnie, bo też zastanawiam się (już od dość dawna) nad taką opcją.

ar***pl
23-11-2009, 23:58
witam wszystkich oświeconych.
Mam pytanie: czy mając dwie strefy, gdzie część czujek jest przypisana do obu stref można zaprogramować tak aby dla strefy (powiedzmy) nr1 czuwanie czujki załączało się bezzwocznie, a w strefie nr2 - czuwanie zał się ze zwłoką czasową na wej. i wyj.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Arek
Napisz przynajmniej jaką masz centralę

ar***pl
24-11-2009, 00:04
Mam intergre 32 i modul GPRS-T2. ....
A jak ustawiłeś opcję "Sterowanie naruszeniem"?
co masz na mysli? Nie jestem instalatorem wiec mowcie do mnie tak zebym zrozumial :lol:


IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?
Zeby wlaczyc/wylaczyc system to nie wystarczy wyslac tylko sms'a. Aby centrala przyjela zgloszenie to trzeba wyslac wczesniej ustalona (tj zaprogramowana w systemie) tresc. Newet jesli zmieni sie wielkosc liter to system nie przyjmnie takiego sms'a. Jest to rozwiazania w miare bezpieczne. Zreszta jak zgubie telefon to skad zlodziej bedzie wiedzial ze tym telefonem mozna rozbroic alarm? To nie jest rzecz o ktorej rozpowiada sie wszedzie do okola:)
W opcjach lini (82)masz taką zakładkę :sterowanie naruszeniem (wyłaczenie stanem )-spróbuj zmienić.

ar***pl
24-11-2009, 00:17
IMHO wyłączanie alarmu SMSem nie jest najlepszym pomysłem. Co zrobisz jak zgubisz telefon lub Ci go ukradną?
No dobra to po co jest ta opcja? Jak bezpieczniej uzyskać funkcjonalność polegającą na zdalnym sterowaniu systemem. Pytam poważnie, bo też zastanawiam się (już od dość dawna) nad taką opcją.Ale satel nie pisze że ta opcja w module gsm służy konkretnie do tego celu.
To jak ja wykorzystasz zależy od ciebie, jeśli zdecydujesz się na uzbrajanie systemu -jest to twój wybór (jeśli ktos takiej funkcji potrzebuje to dlaczego nie?) ale raczej nie ustawiam nigdy rozbrojania za pomocą gsm, chociaż zabezpieczenia wydają się wystarczające, naprawdę musiałoby sie nałożyc kilka niesprzyjających okoliczności żeby z tego powodu ktos cię okradł. Ale jeśli będzie awaria modułu gsm ?

Pinok
24-11-2009, 08:05
No dobra to po co jest ta opcja? Jak bezpieczniej uzyskać funkcjonalność polegającą na zdalnym sterowaniu systemem. Pytam poważnie, bo też zastanawiam się (już od dość dawna) nad taką opcją.

Można włączyć/wyłączyć/sprawdzić stan dzwoniąc do centrali ,po wpisaniu hasła telefonicznego przy użyciu kodów DTMF.

renia i arek
24-11-2009, 08:37
witam wszystkich oświeconych.
Mam pytanie: czy mając dwie strefy, gdzie część czujek jest przypisana do obu stref można zaprogramować tak aby dla strefy (powiedzmy) nr1 czuwanie czujki załączało się bezzwocznie, a w strefie nr2 - czuwanie zał się ze zwłoką czasową na wej. i wyj.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Arek
Napisz przynajmniej jaką masz centralę

...ups...?!? faktycznie, przepraszam bardzo.
Mam INTEGRE 64

ravbc
24-11-2009, 10:30
Zreszta jak zgubie telefon to skad zlodziej bedzie wiedzial ze tym telefonem mozna rozbroic alarm? To nie jest rzecz o ktorej rozpowiada sie wszedzie do okola:)
No fakt, tutaj tego przecież nie napisałeś ;-)

panda
24-11-2009, 11:31
Zreszta jak zgubie telefon to skad zlodziej bedzie wiedzial ze tym telefonem mozna rozbroic alarm?
Jeśli kasujesz treść każdego wysłanego SMSa to nie będzie wiedział.
Jeśli jako hasło załączenia alarmu wysyłasz np. "Ala ma kota" a wyłączenia "Ala go kocha" to nie wpadnie na pomysł do czego to można wykorzystać.
Opcja "Sterowanie naruszeniem" wyłączona powoduje że naruszenie wejścia włącza czuwanie do momentu aż nastąpi koniec naruszenia - czyli też nie bardzo.
Można wykorzystać wyjścia GPRS-T2 określone jako "załącz" i "wyłącz" (opisane na str. 15 instrukcji). Tylko tu wracamy do punktu wyjścia: załączasz, tracisz telefon, nie możesz wyłączyć.
Nie lepiej zrobić to jako wejście (80) żeby można było tylko załączać?

Pinok
24-11-2009, 11:35
Nie lepiej zrobić to jako wejście (80) żeby można było tylko załączać?

Wtedy ta funkcja dla mnie byłaby niepraktyczna, np. dałem ekipie wykończeniowej klucze ale kodów do alarmu nie, dzwonią do mnie że już są, ja zdalnie wyłączam i mogą wejść.

Ale wydaje mi się ze poprzez sterowanie telefoniczne jest bardziej bezpiecznie.
Chociaż bardziej skomplikowane dla użytkownika.

panda
24-11-2009, 11:42
Nie lepiej zrobić to jako wejście (80) żeby można było tylko załączać?

Wtedy ta funkcja dla mnie byłaby niepraktyczna
No to poświęcić jeszcze jedno wejście i zdefiniować jako (81) - tylko wyłączające i ewentualnie dołożyć jednego SMSa zwrotnego typu "GPRS wyłączył alarm".

xtr
24-11-2009, 13:12
Nie lepiej zrobić to jako wejście (80) żeby można było tylko załączać?

Wtedy ta funkcja dla mnie byłaby niepraktyczna
No to poświęcić jeszcze jedno wejście i zdefiniować jako (81) - tylko wyłączające i ewentualnie dołożyć jednego SMSa zwrotnego typu "GPRS wyłączył alarm".
Klopot w tym ze T-2 ma tylko jedno wyjscie sterujace. I tak zle i tak nie dobrze.
Przed momentem sprawdzalem ustawienie wejscia na 82 i w opcjach "zelezne od wyjscia", ale w takim wypadku zupelnie NIC sie nie dzialo. Nie uzbrajal i nie rozbrajal. Dziala mi tylko opcja NC albo NO.

Pinok
24-11-2009, 13:32
Ja mam zrobione wg. sposobu jaki znalazłem na elektrodzie.

Jedno z wejść mam zał/wył czuwanie (82) i typ wg. wyjścia (np wyj 3).
Wyjście 3 ustawiamy jaki przekaźnik telefoniczny.

Trzeba dodać/ustawić obecnemu użytkownikowi hasło telefoniczne, i uruchomić opcję sterowanie telefoniczne.

Centrala po odebraniu czeka na hasło, jeśli jest poprawne można sprawdzić stan systemu, włączyć/wyłączyć strefy.

xtr
24-11-2009, 14:27
Ja mam zrobione wg. sposobu jaki znalazłem na elektrodzie.

Jedno z wejść mam zał/wył czuwanie (82) i typ wg. wyjścia (np wyj 3).
Wyjście 3 ustawiamy jaki przekaźnik telefoniczny.

Trzeba dodać/ustawić obecnemu użytkownikowi hasło telefoniczne, i uruchomić opcję sterowanie telefoniczne.

Centrala po odebraniu czeka na hasło, jeśli jest poprawne można sprawdzić stan systemu, włączyć/wyłączyć strefy.
Sposob dobry jesli centrala jest podlaczona do linii telefonicznej. W moim przypadku nie wiadomo kiedy tps sa podlaczy telefon wiec pozostaje tylko gsm.

wejscie 82 ustawilem na NO/NC. W zasadzie moge tym samym wlaczyc/wylaczyc alarm, ale sposob ten jest daleki od idealu.
Po pierwsze:
wyglada na to ze manipulator jest "wyzszy w hierarchi" gdyz uzbrojenie alarmu w manipulatorze skutkuje tym, ze sms mi go nie wylacza. Natomiast uzbrojenie alarmu za posrednictwem sms'a nie stanowi przeszkody w rozbrojeniu przez manipulator.
Po drugie:
Jesli wlacze alarm za pomoca sms'a to stan wyjscia w T-2 mi sie odpowiednio zmieni i tak juz pozostaje. Jesli w miedzyczasie alarm rozbroje w manipulatorze to zeby ponownie uzbroic alarm przez sms'a to wpierw bede musial wyslac wiadomosc ktora przywroci stan wyjscia w T-2 do stanu pierwotnego. Czyli jednym slowem trzeba zawsze pamietac, aby nawet po rozbrojeniu alarmu w manipulatorze, tak czy inaczej wyslac sms's rozbrajajacego (i analogocznie w druga strone)
Ta metoda jest do bani. Potrzebuje rozwiazanie, ktore sprawi ze kazda zmiana wyjscia w T-2 spowoduje wlaczenie/wylaczenie alarmu.

O aktualnym stanie alarmu jestem informowany przez sms'a.

Pinok
24-11-2009, 14:45
Jeśli masz moduł GSM to wszystko robisz przez ten moduł, nie potrzeba linii TP.

Możesz załączyć/wyłączyć niezależnie od tego czym alarm był uzbrojony(klawiaturą czy telefonicznie)

ar***pl
24-11-2009, 22:41
Jeśli masz moduł GSM to wszystko robisz przez ten moduł, nie potrzeba linii TP.

Możesz załączyć/wyłączyć niezależnie od tego czym alarm był uzbrojony(klawiaturą czy telefonicznie)
Jeśli ma moduł z bramką (lt1, lt2) a tu jest mowa o T2 który ma wyjście przekaźnikowe.

Cezarr
26-11-2009, 08:15
Zmienię temat. Czy nadajnik może znajdować się obok rozdzielni elektrycznej, czy pola elektromagnetyczne nie będą zakłocały pracy instalacji alarmowej?

panda
26-11-2009, 08:28
a tu jest mowa o T2 który ma wyjście przekaźnikowe.
Czyli to co pisałem - wejście (82), opcja "Sterowanie naruszeniem" wyłączona.
Jeden SMS załącza i podtrzymuje przekaźnik, drugi SMS zwalnia przekaźnik. Problemem może być utrata telefonu po załączeniu przekaźnika.

arti.sa
26-11-2009, 10:36
Jakie proponujecie zabezpieczenie garażu?

Garaż ma 2 okna, brama na pilota, drzwi z garażu do części mieszkalnej.

Jeszcze wielki dylemat Integra 64 + moduł gsm czy Integra 128WRL?
Jaką posiada WRL poza Modułem i sys. Abax? Bo wadą na pewno jest cena no słyszałem coś o problemach GSM.

szczukot
26-11-2009, 18:39
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.

http://images48.fotosik.pl/231/495528d4095955ecmed.jpg

Fantom

ar***pl
26-11-2009, 22:17
a tu jest mowa o T2 który ma wyjście przekaźnikowe.
Czyli to co pisałem - wejście (82), opcja "Sterowanie naruszeniem" wyłączona.
Jeden SMS załącza i podtrzymuje przekaźnik, drugi SMS zwalnia przekaźnik. Problemem może być utrata telefonu po załączeniu przekaźnika.
Rozumiem że boisz się że zgubisz telefon, ale wtedy zawsze masz przeciez klawiaturę w domu i możesz z niej wyłączyć.Pozatym czy często gubisz telefon?

panda
27-11-2009, 07:18
Rozumiem że boisz się że zgubisz telefon, ale wtedy zawsze masz przeciez klawiaturę w domu i możesz z niej wyłączyć.Pozatym czy często gubisz telefon?
Daleki jestem od bicia piany :) Po prostu jestem przeciwnikiem wyłączania w ten sposób alarmu, szczególnie gdy sposób ten jest dostępny dla wszystkich domowników (w tym dzieci). Za dużo jest tu niewiadomych - jak opiszesz w telefonie SMS wyłączający czuwanie aby był niezrozumiały dla osoby postronnej, czy kasujesz każdy wysłany SMS, jak przekonasz dziecko że telefonu nie pożycza się każdemu w klasie, w czasie rozboju sprawcy kradną pieniądze, telefony komórkowe i dokumenty.
I tylko o to mi chodzi.

ar***pl
27-11-2009, 14:28
Rozumiem że boisz się że zgubisz telefon, ale wtedy zawsze masz przeciez klawiaturę w domu i możesz z niej wyłączyć.Pozatym czy często gubisz telefon?
Daleki jestem od bicia piany :) Po prostu jestem przeciwnikiem wyłączania w ten sposób alarmu, szczególnie gdy sposób ten jest dostępny dla wszystkich domowników (w tym dzieci). Za dużo jest tu niewiadomych - jak opiszesz w telefonie SMS wyłączający czuwanie aby był niezrozumiały dla osoby postronnej, czy kasujesz każdy wysłany SMS, jak przekonasz dziecko że telefonu nie pożycza się każdemu w klasie, w czasie rozboju sprawcy kradną pieniądze, telefony komórkowe i dokumenty.
I tylko o to mi chodzi.
Osobiście zawsze odradzam klientom takie rozwiązanie aby wyłaczać system sms,a tym bardziej aby taką mozliwość miały dzieci.Czasami uzywam tego rozwiązania do awaryjnego włączania alarmu.Dla ekip budowlanych najlepsze są kody jednorazowe, dajesz fachowcowi klucze i kod jednorazowy do rozbrojenia a uzbroić można zawsze bez kodu.

misiakulka
27-11-2009, 18:09
chcialabym instalację alarmową na już. jestem ze Starych Babic (koło wa-wy) polećcie mi jakiegoś instalatora. nie mam jeszcze tynków, ale już niebawem będą, więc dlatego tak zależy mi na czasie. nie znam się na technice i nie wiem czego chcę, zwierząt w domu nie będzie.
pomóżcie

panda
27-11-2009, 18:28
Tutejszy szaman _ZBYCH_ :wink:

lukasz-s
27-11-2009, 21:43
Potrzebuję następujących funkcji:
1. każdorazowo sms z info o włączeniu/wyłączeniu czuwania alarmu, włamaniu, sabotażu, z info która czujka/strefa została naruszona, info o awarii z opisem jakimś że np. chodzi o zanik napięcia i przejście na zasilanie z aku (nie wiem jakie jeszcze awarie w ogóle rejestruje centrala).
2. możliwość wyłączenia/włączenia czuwania alarmu telefonem (sms-em/lub dzwoniąc i wybierając kod tonowo)

Oczywiście nie musi to być wszystko opisane szczegółowo, moga być wysyłane sms-em jakieś skrótowe kody (oby jakoś edytowalne).

Znalazłem różne moduły: Ropam MGSM, Komfort5 http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=23029&sid=5508632b oraz Satelowskie GSM-4S, LT-1, LT-2. Czy ktoś może mi wyjaśnić, który jest najlepszy do moich potrzeb, bo po opisach w necie jakoś ciężko mi się połapać.

solaris5
27-11-2009, 23:31
Potrzebuję następujących funkcji:
1. każdorazowo sms z info o włączeniu/wyłączeniu czuwania alarmu, włamaniu, sabotażu, z info która czujka/strefa została naruszona, info o awarii z opisem jakimś że np. chodzi o zanik napięcia i przejście na zasilanie z aku (nie wiem jakie jeszcze awarie w ogóle rejestruje centrala).
2. możliwość wyłączenia/włączenia czuwania alarmu telefonem (sms-em/lub dzwoniąc i wybierając kod tonowo)

Oczywiście nie musi to być wszystko opisane szczegółowo, moga być wysyłane sms-em jakieś skrótowe kody (oby jakoś edytowalne).

Znalazłem różne moduły: Ropam MGSM, Komfort5 http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=23029&sid=5508632b oraz Satelowskie GSM-4S, LT-1, LT-2. Czy ktoś może mi wyjaśnić, który jest najlepszy do moich potrzeb, bo po opisach w necie jakoś ciężko mi się połapać.

Mam to wszystko (może poza wyłączaniem czuwania :D) , o czym piszesz, zrealizowane na GSM-4S. Centralę łączysz z tym modułem 4 żyłowym przewodem plus zasilanie i możesz wysyłać prawie nieograniczoną liczbę całkiem długich sms, które definiujesz w samej centrali. Oprócz standardowych np. alarmów z wejść, fajne są sms informujące o stanie wyjść. :)

Z opisu widzę, że LT-1 i LT2 też mają konwersję komunikatów PAGER (DTMF) na SMS, więc pewnie komunikaty będą szły równie dobrze, natomiast do sterowania z Twojej komórki moduł będzie musiał mieć wyjścia do podłączenia z wejściami centrali i tu GSM-4S jest chyba bezkonkurencyjny. Tylko ta cena ...

solaris5
27-11-2009, 23:40
[quote=lukasz-s]Potrzebuję następujących funkcji:
1. każdorazowo sms z info o włączeniu/wyłączeniu czuwania alarmu [...]

Przyjąłem milcząco, że masz centralę Satel Integra lub CA64, nie wiem dlaczego ... :wink:

ar***pl
27-11-2009, 23:45
Potrzebuję następujących funkcji:
1. każdorazowo sms z info o włączeniu/wyłączeniu czuwania alarmu, włamaniu, sabotażu, z info która czujka/strefa została naruszona, info o awarii z opisem jakimś że np. chodzi o zanik napięcia i przejście na zasilanie z aku (nie wiem jakie jeszcze awarie w ogóle rejestruje centrala).
2. możliwość wyłączenia/włączenia czuwania alarmu telefonem (sms-em/lub dzwoniąc i wybierając kod tonowo)

Oczywiście nie musi to być wszystko opisane szczegółowo, moga być wysyłane sms-em jakieś skrótowe kody (oby jakoś edytowalne).

Znalazłem różne moduły: Ropam MGSM, Komfort5 http://www.alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=23029&sid=5508632b oraz Satelowskie GSM-4S, LT-1, LT-2. Czy ktoś może mi wyjaśnić, który jest najlepszy do moich potrzeb, bo po opisach w necie jakoś ciężko mi się połapać.
Jeśli nie potrzebujesz sterować centrali sms to w zupełności wystarczy Lt1 satela.Jeśli dojdzie sterowanie to GSM-4s

Pinok
28-11-2009, 10:28
Przez LT-1S też można sterować telefonicznie.

ar***pl
28-11-2009, 17:26
Przez LT-1S też można sterować telefonicznie.
Tak tylko trzeba zapamiętać pip pip , ja pisałem o sterowaniu sms-ami

ar***pl
28-11-2009, 18:07
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.

http://images48.fotosik.pl/231/495528d4095955ecmed.jpg

Fantom
http://www.arm.pl/foty/kntprofil.JPG
ja bym dał w tym miejscu.

lukasz-s
28-11-2009, 20:55
Jeśli nie potrzebujesz sterować centrali sms to w zupełności wystarczy Lt1 satela.Jeśli dojdzie sterowanie to GSM-4s
Tzn. Chcę jakoś sterować, ale może być to na zasadzie normalnego zadzwonienia i wpisania czegoś/jakiegoś kodu tonowo, jeśli to jest możliwe.


Przez LT-1S też można sterować telefonicznie.
Tak tylko trzeba zapamiętać pip pip , ja pisałem o sterowaniu sms-ami
No tak :-) pip, pip - może jakiś mało kumaty jestem, ale prosiłbym o kilka słów wyjaśnienia ;-)) ooo cooo choodzi.
Wygląda, że 4S byłby najlepszy, tak? W pierwszym lepszym sklepie internetowym:
LT-1S 670zł, LT-2S 720zł, GSM 4S 850zł - to nie jest tak duża różnica, więc jedyny sporo tańszy jest ten Moduł Gsm KOMPAKT 5 - 412zł. Tylko doradźcie czy warto.

manieq82
29-11-2009, 01:02
no to jeśli G4s kosztuje 850 to co by nie mówić o Integrze WRL to ja za swoją dałem 1140
no ale potwierdzam że mi zaszwankował moduł gsm - jest w serwisie

szczukot
29-11-2009, 11:59
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.

Fantom
http://www.arm.pl/foty/kntprofil.JPG
ja bym dał w tym miejscu.

Serdeczne dzieki. Sprawdze na budowie jak to wyglada.

Fantom

ar***pl
29-11-2009, 20:21
Jeśli nie potrzebujesz sterować centrali sms to w zupełności wystarczy Lt1 satela.Jeśli dojdzie sterowanie to GSM-4s
Tzn. Chcę jakoś sterować, ale może być to na zasadzie normalnego zadzwonienia i wpisania czegoś/jakiegoś kodu tonowo, jeśli to jest możliwe.


Przez LT-1S też można sterować telefonicznie.
Tak tylko trzeba zapamiętać pip pip , ja pisałem o sterowaniu sms-ami
No tak :-) pip, pip - może jakiś mało kumaty jestem, ale prosiłbym o kilka słów wyjaśnienia ;-)) ooo cooo choodzi.
Wygląda, że 4S byłby najlepszy, tak? W pierwszym lepszym sklepie internetowym:
LT-1S 670zł, LT-2S 720zł, GSM 4S 850zł - to nie jest tak duża różnica, więc jedyny sporo tańszy jest ten Moduł Gsm KOMPAKT 5 - 412zł. Tylko doradźcie czy warto.
co do sterowania telefonicznego to przeczytaj sobie ten dział w instrukcji satela.

kolorado
30-11-2009, 12:24
Jeśli nie potrzeba sterowania, to należy też rozważyć GPRS-T1. Mam go i jestem zadowolony.

szczukot
01-12-2009, 21:28
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.
.....
Fantom
.....
ja bym dał w tym miejscu.

A poleci ktos jeszcze jakies konkretne modele kontraktonow ?

Fantom

pablitoo
01-12-2009, 21:43
Małe pytanko dotyczące czujki Siemens'a IR120C

http://www.nordserwis.pl/pics/ir120.jpg

- "test chodzenia" i wejście sterujące "4" - test chodzenia - czyli jak rozumiem sygnalizacja świecenia diodą aktywowana podczas poruszania się w strefie chronionej przez czujkę - czyli podczas łażenia pod czujką / system nie w dozorze / naruszenie strefy - zaświecenie się diody - tak ?

Wejście "4" - do czego ono służy ?? , jakie może być jego zastosowanie ?

kolorado
01-12-2009, 22:03
Wejścia to steruje zdalnie testem chodzenia. Domyślnie podanie 0V wyłącza test (można zmienić polaryzację za pomocą DIP switch'a).

pablitoo
01-12-2009, 22:11
Wejścia to steruje zdalnie testem chodzenia. Domyślnie podanie 0V wyłącza test (można zmienić polaryzację za pomocą DIP switch'a).

Fabrycznie jest podane 12V / DIP switch "1" w pozycji off / - czyli test chodzenia włączony .

Dziękuję - tak właśnie myślałem ale jakoś miałem problem ze zrozumieniem :)

kolorado
01-12-2009, 22:14
Fabrycznie jest podane 12V / DIP switch "1" w pozycji off / - czyli test chodzenia włączony .

Dokładnie tak.

Jak przełączysz polaryzację, to wyłączysz test (oczywiście bez podłączania czegokolwiek do wejścia).

Co do wykorzystania - nie wiem, nic nie przychodzi mi do głowy. No może tylko podłączenie pod jakieś wyjście i sterując tym wyjściem można sobie testować podczas regulacji czułości itp. Po regulacji wyłączyć test przełączając wejście i tyle.

pablitoo
01-12-2009, 22:22
Kurcze - mała dygresja do IRUM20 i całej czujki IR120C - przy zastosowaniu IRUM20 - kapa totalna - nie da się wprowadzić kabla do wnętrza czujki przez wnętrze uchwytu - tak żeby kabel nie był widoczny z zewnątrz ... - kabel można wprowadzić do czujki tylko z zewnątrz , poza uchwytem - więc będzie widoczny ... - ekhhhh - taki wypas czujka i taka kapa :-?

ar***pl
01-12-2009, 23:35
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.
.....
Fantom
.....
ja bym dał w tym miejscu.

A poleci ktos jeszcze jakies konkretne modele kontraktonow ?

Fantom
Najbardziej popularne są Bosch c-mini ostatnio.
Jak będziesz potrzebował to odezwij się na priva.

ar***pl
01-12-2009, 23:38
Fabrycznie jest podane 12V / DIP switch "1" w pozycji off / - czyli test chodzenia włączony .

Dokładnie tak.

Jak przełączysz polaryzację, to wyłączysz test (oczywiście bez podłączania czegokolwiek do wejścia).

Co do wykorzystania - nie wiem, nic nie przychodzi mi do głowy. No może tylko podłączenie pod jakieś wyjście i sterując tym wyjściem można sobie testować podczas regulacji czułości itp. Po regulacji wyłączyć test przełączając wejście i tyle.
Dokładnie tak, w codziennym uzytkowaniu ledy masz wyłączone ,a w momencie testów czujek włączasz je przez wyjście centrali i sprawdzasz, nie trzeba biegac od czujki do czujki.

ar***pl
01-12-2009, 23:40
Kurcze - mała dygresja do IRUM20 i całej czujki IR120C - przy zastosowaniu IRUM20 - kapa totalna - nie da się wprowadzić kabla do wnętrza czujki przez wnętrze uchwytu - tak żeby kabel nie był widoczny z zewnątrz ... - kabel można wprowadzić do czujki tylko z zewnątrz , poza uchwytem - więc będzie widoczny ... - ekhhhh - taki wypas czujka i taka kapa :-?I cena uchwytu tez jak na kawałek plastiku spora, ale idealnie pasuje uchwyt od czujników elmesa, chociaż jest trochę mniejszy.

pablitoo
02-12-2009, 08:54
(...)
Dokładnie tak, w codziennym uzytkowaniu ledy masz wyłączone ,a w momencie testów czujek włączasz je przez wyjście centrali i sprawdzasz, nie trzeba biegac od czujki do czujki.

Czyli podczas normalnego użytkowania dioda led w czujce nie sygnalizuje naruszeń strefy chronionej / jak system nie jest w dozorze / ?
Niezależnie od ustawienia DIP switcha "1" ??

Generalnie zależy mi na tym aby dioda w czujce zaświecała się podczas wejścia w obszar chroniony - taka sygnalizacja że czujka działa - np jak w czujkach DSC EC301 lub w innych gdzie można załaczyć sygnalizację diody ??

kolorado
02-12-2009, 09:48
(...)
Dokładnie tak, w codziennym uzytkowaniu ledy masz wyłączone ,a w momencie testów czujek włączasz je przez wyjście centrali i sprawdzasz, nie trzeba biegac od czujki do czujki.

Czyli podczas normalnego użytkowania dioda led w czujce nie sygnalizuje naruszeń strefy chronionej / jak system nie jest w dozorze / ?
Niezależnie od ustawienia DIP switcha "1" ??

To, co napisał arm.pl dotyczyło wykorzystania wejścia '4'. Jeśli nie masz podłączone do tego wejścia nic, zmieniając polaryzację załączasz lub wyłączasz test chodzenia. Domyślnie włączony.
Możesz natomiast podłączyć do wejścia '4' kabelek z wyjścia centrali i nim sterować czy chcesz mieć test włączony, czy nie. Przykładowe zastosowanie: normalnie test wyłączony, jak chcesz zrobić test - zmieniasz stan wyjścia centrali i test działa.
Mam nadzieję że teraz wszystko jasne. :)

pablitoo
02-12-2009, 09:52
(...)
To, co napisał arm.pl dotyczyło wykorzystania wejścia '4'. Jeśli nie masz podłączone do tego wejścia nic, zmieniając polaryzację załączasz lub wyłączasz test chodzenia. Domyślnie włączony.
Możesz natomiast podłączyć do wejścia '4' kabelek z wyjścia centrali i nim sterować czy chcesz mieć test włączony, czy nie. Przykładowe zastosowanie: normalnie test wyłączony, jak chcesz zrobić test - zmieniasz stan wyjścia centrali i test działa.
Mam nadzieję że teraz wszystko jasne. :)

No tak - wszystko jasne - jakiś takiś zamroczony jestem ... :oops:

panda
03-12-2009, 15:31
Należy pisać na adres: [email protected]
Tak i napisałem ale jak 14 listopada odpowiedział automat:
Twoja wiadomość została przekazana do Tomasza Warakomskiego z działu technicznego.
Doloży on wszelkich starań aby udzielić jak najszybszej i kompetentnej odpowiedzi.
To do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Na urlopie wszyscy czy co? :o
Jest odpowiedź, wygląda co prawda na standardową odpowiedź nr 1 ale już wiem na czym stoję:
Niestety nie ma możliwości resetu wyjść BI
Niestety ograniczeniem tutaj jest wielkość pamięci potrzebnej dla
programu. Nie ma możliwości powiększenia jej.

szczukot
03-12-2009, 19:46
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.
.....
Fantom
.....
ja bym dał w tym miejscu.

A poleci ktos jeszcze jakies konkretne modele kontraktonow ?

Fantom
Najbardziej popularne są Bosch c-mini ostatnio.
Jak będziesz potrzebował to odezwij się na priva.

A cos spolaryzowanego ?

Fantom

icebounder
03-12-2009, 21:30
Witam wszystkich jestem nowy:),

bardzo przydałoby nam się na budowie bezprzewodowy cichy alarm.
Czujka i odbiornik w domu w którym aktualnie mieszkamy. odległość w linii prostej to ok 150m (otwarta przestrzeń).

ale na allegro te alarm/dzwonek czy alarm z powiadomieniem na pager które są w przystępnej cenie - ok 60zł mają zasięg ok 100m(otwarta przestrzeń).

http://www.allegro.pl/item829255281_czujnik_ruchu_bezprzewodowy_z_powiad _na_pager.html

Może mi ktoś pomóc? myślałem o powiadomieniu gps ale to drogie i abonament.a te porządniejsze alarmy są na 230V a w zimie nie będziemy mieli prądu na budowie...

Są takie zestawy tylko o lepszym zasięgu?
Z góry thx

szczukot
03-12-2009, 22:17
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom

ar***pl
03-12-2009, 23:02
Jak prawidlowo zamontowac kontraktony ?
W ktorym miejscu powinny byc ?
Ponizej przekroj ramy okna.
.....
Fantom
.....
ja bym dał w tym miejscu.

A poleci ktos jeszcze jakies konkretne modele kontraktonow ?

Fantom
Najbardziej popularne są Bosch c-mini ostatnio.
Jak będziesz potrzebował to odezwij się na priva.

A cos spolaryzowanego ?

Fantom
Alarmtech MC370

ar***pl
03-12-2009, 23:14
Witam wszystkich jestem nowy:),

bardzo przydałoby nam się na budowie bezprzewodowy cichy alarm.
Czujka i odbiornik w domu w którym aktualnie mieszkamy. odległość w linii prostej to ok 150m (otwarta przestrzeń).

ale na allegro te alarm/dzwonek czy alarm z powiadomieniem na pager które są w przystępnej cenie - ok 60zł mają zasięg ok 100m(otwarta przestrzeń).

http://www.allegro.pl/item829255281_czujnik_ruchu_bezprzewodowy_z_powiad _na_pager.html

Może mi ktoś pomóc? myślałem o powiadomieniu gps ale to drogie i abonament.a te porządniejsze alarmy są na 230V a w zimie nie będziemy mieli prądu na budowie...

Są takie zestawy tylko o lepszym zasięgu?
Z góry thx
Musisz popatrzeć na Allegro, ten czujnik raczej nie nadaje się do zabezpieczenia domu, czas działania bateri 2 lata -raczej w to nie wierzę w tym przypadku.
Spróbuj się zastanowić nad użyciem kilku czujek od normalnego alarmu które potem sobie podłaczycz do własciwej centrali alarmowej. Proponuję do przesyłania informacji użyć radiolini np elmes albo Gorke. Możesz to wszystko podłaczyć do 12v akumulatora i co jakiś czas go doładować. Rozwiązanie gsm tez nie musi byc drogie: Satel T2 ma proste funkcje centralki alarmowej , razem z anteną bedzie kosztował około 400 zł a zamiast abonamentu wkładasz kartę Play doładowujesz 20 zł i masz kartę aktywną rok.

ar***pl
03-12-2009, 23:15
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

ar***pl
03-12-2009, 23:22
Należy pisać na adres: [email protected]
Tak i napisałem ale jak 14 listopada odpowiedział automat:
Twoja wiadomość została przekazana do Tomasza Warakomskiego z działu technicznego.
Doloży on wszelkich starań aby udzielić jak najszybszej i kompetentnej odpowiedzi.
To do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Na urlopie wszyscy czy co? :o
Jest odpowiedź, wygląda co prawda na standardową odpowiedź nr 1 ale już wiem na czym stoję:
Niestety nie ma możliwości resetu wyjść BI
Niestety ograniczeniem tutaj jest wielkość pamięci potrzebnej dla
programu. Nie ma możliwości powiększenia jej.
To dziwne poniewaz w opcjach sterowania klawiaturą (konfiguracjia kod+ strzałka) taka możliwość jest. Mam być w u nich niedługo to ich pomęcze na miejscu. :wink:

icebounder
04-12-2009, 08:39
Witam wszystkich jestem nowy:),

bardzo przydałoby nam się na budowie bezprzewodowy cichy alarm.
Czujka i odbiornik w domu w którym aktualnie mieszkamy. odległość w linii prostej to ok 150m (otwarta przestrzeń).

ale na allegro te alarm/dzwonek czy alarm z powiadomieniem na pager które są w przystępnej cenie - ok 60zł mają zasięg ok 100m(otwarta przestrzeń).

http://www.allegro.pl/item829255281_czujnik_ruchu_bezprzewodowy_z_powiad _na_pager.html

Może mi ktoś pomóc? myślałem o powiadomieniu gps ale to drogie i abonament.a te porządniejsze alarmy są na 230V a w zimie nie będziemy mieli prądu na budowie...

Są takie zestawy tylko o lepszym zasięgu?
Z góry thx
Musisz popatrzeć na Allegro, ten czujnik raczej nie nadaje się do zabezpieczenia domu, czas działania bateri 2 lata -raczej w to nie wierzę w tym przypadku.
Spróbuj się zastanowić nad użyciem kilku czujek od normalnego alarmu które potem sobie podłaczycz do własciwej centrali alarmowej. Proponuję do przesyłania informacji użyć radiolini np elmes albo Gorke. Możesz to wszystko podłaczyć do 12v akumulatora i co jakiś czas go doładować. Rozwiązanie gsm tez nie musi byc drogie: Satel T2 ma proste funkcje centralki alarmowej , razem z anteną bedzie kosztował około 400 zł a zamiast abonamentu wkładasz kartę Play doładowujesz 20 zł i masz kartę aktywną rok.

A czujki? dowolne? Skąd mam wiedzieć czy podejdą?

enty
04-12-2009, 09:03
"podejdą dowolne" takie same jak stosuje się np do central przewodowych chociażby satela, Tylko może weź dualne abyś nie został specjalistą w sprincie na 150m.
pozdrawiam

#znajomy
05-12-2009, 14:33
Witam
Chcaiłbym zapytac czy taki zestaw bedzie dobrym i kompatybilnym rozwiazaniem
Dom z użytkowym podaszem + garaż z przejsciem do budynku.
Całość podzielona na 2 strefy, dół z garażem i piętro na noc.
W sumie 7 czujników Siemens IR 120 tam gdzie mój mały pies ma dostęp po opuszczeniu domu + 2 sztuki PIR (garaż,przedsionek) + 1 dualna czujka kotłownia opalana weglem. Do tego oczywiscie jeszcze jakis czujnik dymu na kotłownie i kuchnie (kuchnia bez gazu)
Centrala: Integra 64 lub zastanawiam się czy warto WRL 128 (jesli zrobie na INT64 to i tak chce miec moduł GSM,centrala napewno bardziej przyszłosciowa)
Manipulatory: KLCD x2 jeden na wejscie do budynku + drugi w garazu (aby uzbroic górę + doł . Na piętrze strefowa klawiatura (uzbrojenie na noc strefy parteru z garażem)
Do tego oczywiscie syrena zewnętrzna ledowa + wewnetrzna+akumulator 18ah+obudowa,antenki gsm,

Na wejsciu do budynku(przedsionek) chcę zrobić opóznienie na czujce PIR , i tak samo w garażu czujka PIR z opóżnieniem.Połączenia czujek 2EOL.
I pytanie czy bedzie to działało sprawnie i bez problemowo ???\

Pozdrawiam i czekam na krytyke :D
bo pochwał się nie spodziewam :lol:

szczukot
05-12-2009, 14:45
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom

icebounder
05-12-2009, 21:43
Dobra, szkoda kasy na alarmy warte 100zł, jak już kupować to konkretny, co myślicie o takim:

- ok 8 czujek na baterie

-centralka/moduł z powiadomieniem na 3numery tel. ma dzwonić a nie wysyłać sms. (bez kabelka - wkładam karte sim od PLAY i już)

-akumulator min 7Ah

-centralka i akumulator w obudowie na klucz

-funkcje antysabotażowe tam gdzie się je stosuje np zamek od obudowy

-powiadomienie na tel o niskim poziomie energii w akumulatorze/czujkach

-2 syreny (głosowe+wizualne)

2 syreny zwykle połączone są kablem zasilającym do akumulatora prawda? a gdyby obudowę z centralką/modułem i akumulatorem ukryć na strychu?
(mam piwnice parter poddasze strych)
pytanie tylko czy czujki z piwnicy będą miały łączność z tak oddaloną centralką?

-coś słyszałem o manipulatorze ale nie wiem czy to konieczne...? A funkcja ignorowania małych obiektów do 15 kg to dobre wyjście?

Jakieś sugestie lub zastrzeżenia odnośnie tego alarmu? 8)

ar***pl
06-12-2009, 13:03
Witam
Chcaiłbym zapytac czy taki zestaw bedzie dobrym i kompatybilnym rozwiazaniem
Dom z użytkowym podaszem + garaż z przejsciem do budynku.
Całość podzielona na 2 strefy, dół z garażem i piętro na noc.
W sumie 7 czujników Siemens IR 120 tam gdzie mój mały pies ma dostęp po opuszczeniu domu + 2 sztuki PIR (garaż,przedsionek) + 1 dualna czujka kotłownia opalana weglem. Do tego oczywiscie jeszcze jakis czujnik dymu na kotłownie i kuchnie (kuchnia bez gazu)
Centrala: Integra 64 lub zastanawiam się czy warto WRL 128 (jesli zrobie na INT64 to i tak chce miec moduł GSM,centrala napewno bardziej przyszłosciowa)
Manipulatory: KLCD x2 jeden na wejscie do budynku + drugi w garazu (aby uzbroic górę + doł . Na piętrze strefowa klawiatura (uzbrojenie na noc strefy parteru z garażem)
Do tego oczywiscie syrena zewnętrzna ledowa + wewnetrzna+akumulator 18ah+obudowa,antenki gsm,

Na wejsciu do budynku(przedsionek) chcę zrobić opóznienie na czujce PIR , i tak samo w garażu czujka PIR z opóżnieniem.Połączenia czujek 2EOL.
I pytanie czy bedzie to działało sprawnie i bez problemowo ???\

Pozdrawiam i czekam na krytyke :D
bo pochwał się nie spodziewam :lol:
W sumie wybór sprzętu jest na poziomie, chociaż ja jednak dołożyłbym przynajmniej kontraktrony.

ar***pl
06-12-2009, 13:04
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom
Poszukaj w tym wątku były zdjęcia zamieszczone przez zbycha.

ar***pl
06-12-2009, 13:09
Dobra, szkoda kasy na alarmy warte 100zł, jak już kupować to konkretny, co myślicie o takim:

- ok 8 czujek na baterie

-centralka/moduł z powiadomieniem na 3numery tel. ma dzwonić a nie wysyłać sms. (bez kabelka - wkładam karte sim od PLAY i już)

-akumulator min 7Ah

-centralka i akumulator w obudowie na klucz

-funkcje antysabotażowe tam gdzie się je stosuje np zamek od obudowy

-powiadomienie na tel o niskim poziomie energii w akumulatorze/czujkach

-2 syreny (głosowe+wizualne)

2 syreny zwykle połączone są kablem zasilającym do akumulatora prawda? a gdyby obudowę z centralką/modułem i akumulatorem ukryć na strychu?
(mam piwnice parter poddasze strych)
pytanie tylko czy czujki z piwnicy będą miały łączność z tak oddaloną centralką?

-coś słyszałem o manipulatorze ale nie wiem czy to konieczne...? A funkcja ignorowania małych obiektów do 15 kg to dobre wyjście?

Jakieś sugestie lub zastrzeżenia odnośnie tego alarmu? 8)
Rozumiem ze nie masz jeszcze tynków? Po co się pchasz w systemy bezprzewodowe, jesli możesz zainstalować porządny przewodowy na tym etapie budowy.Możesz tez zastosować rozwiązanie hybrydowe, część urządzeń przewodowa, część bezprzewodowa.

icebounder
06-12-2009, 13:17
Dobra, szkoda kasy na alarmy warte 100zł, jak już kupować to konkretny, co myślicie o takim:

- min 8 czujek

-centralka/moduł z wbudowanym tel przemysłowym z powiadomieniem na 3numery tel. ma dzwonić a nie wysyłać sms (kogo w środku nocy obudzi sms?). (bez kabelka telefonicznego - wkładam karte sim od PLAY i już)

-akumulator 18Ah

-centralka i akumulator w obudowie na klucz

-funkcje antysabotażowe tam gdzie się je stosuje np zamek od obudowy

-powiadomienie na tel o niskim poziomie energii w akumulatorze

-2 syreny (głosowe+wizualne)

2 syreny połączone kablem zasilającym do akumulatora. Obudowa z centralką/modułem i akumulatorem ukryta na strychu.

-coś słyszałem o manipulatorze i kontraktorze (?) ale nie wiem czy to konieczne...?
A funkcja ignorowania małych obiektów do 15 kg to dobre wyjście?

Jakieś sugestie lub zastrzeżenia odnośnie tego alarmu? 8)
Rozumiem ze nie masz jeszcze tynków? Po co się pchasz w systemy bezprzewodowe, jesli możesz zainstalować porządny przewodowy na tym etapie budowy.Możesz tez zastosować rozwiązanie hybrydowe, część urządzeń przewodowa, część bezprzewodowa.

Jednak doświadczenie robi swoje:)
Oczywiście masz rację:) Rozwiązuje to mój problem komunikacji czujek z piwnicy z centralką na strychu.
Zrobię wszystko przewodowe przed tynkowaniem tylko doradźcie czy reszta brzmi dobrze

#znajomy
06-12-2009, 15:12
W sumie wybór sprzętu jest na poziomie, chociaż ja jednak dołożyłbym przynajmniej kontraktrony.

Mam zamiar podciagnąc przewody na kontraktony pod drzwi i brame garażową.
Na oknach jednak nie planuje z powodów gwarancyjnych :evil:
Dzięki bardzo za odpowiedz.
Pozdrawiam

ar***pl
06-12-2009, 15:28
W sumie wybór sprzętu jest na poziomie, chociaż ja jednak dołożyłbym przynajmniej kontraktrony.

Mam zamiar podciagnąc przewody na kontraktony pod drzwi i brame garażową.
Na oknach jednak nie planuje z powodów gwarancyjnych :evil:
Dzięki bardzo za odpowiedz.
Pozdrawiam
twój wybór , ja jednak namawiam na takie rozwiązanie, jak będziesz prowadził przewody,to puść sobie po jednym do okien, są też kontraktrony napowierzchiowe i w ich przypadku nie ma mowy o utracie gwarancji.

ar***pl
06-12-2009, 15:37
Dobra, szkoda kasy na alarmy warte 100zł, jak już kupować to konkretny, co myślicie o takim:

- min 8 czujek

-centralka/moduł z wbudowanym tel przemysłowym z powiadomieniem na 3numery tel. ma dzwonić a nie wysyłać sms (kogo w środku nocy obudzi sms?). (bez kabelka telefonicznego - wkładam karte sim od PLAY i już)

-akumulator 18Ah

-centralka i akumulator w obudowie na klucz

-funkcje antysabotażowe tam gdzie się je stosuje np zamek od obudowy

-powiadomienie na tel o niskim poziomie energii w akumulatorze

-2 syreny (głosowe+wizualne)

2 syreny połączone kablem zasilającym do akumulatora. Obudowa z centralką/modułem i akumulatorem ukryta na strychu.

-coś słyszałem o manipulatorze i kontraktorze (?) ale nie wiem czy to konieczne...?
A funkcja ignorowania małych obiektów do 15 kg to dobre wyjście?

Jakieś sugestie lub zastrzeżenia odnośnie tego alarmu? 8)
Rozumiem ze nie masz jeszcze tynków? Po co się pchasz w systemy bezprzewodowe, jesli możesz zainstalować porządny przewodowy na tym etapie budowy.Możesz tez zastosować rozwiązanie hybrydowe, część urządzeń przewodowa, część bezprzewodowa.

Jednak doświadczenie robi swoje:)
Oczywiście masz rację:) Rozwiązuje to mój problem komunikacji czujek z piwnicy z centralką na strychu.
Zrobię wszystko przewodowe przed tynkowaniem tylko doradźcie czy reszta brzmi dobrze
Wg mnie to podałeś za mało danych aby cos tobie doradzić, jak chcesz to podeślij na priv podkłady budowlane.
Kontraktron to czujnik magnetyczny, klawiatura ( czy manipulator) musi być w systemie przynajmniej jedna.
Poczytaj jeszcze przed decyzją poniewaz wydaje mi sie że jesteś zupełnie zielony w tym co chcesz zrobić.

szczukot
07-12-2009, 07:51
Czy mozna kupic cos takiego jak rygle elektromagnetyczne ? Ale takie prawdziwe "rygle". Czyli podaje sie prad a rygiel sie wysuwa. Znouw prad i rygiel sei chowa.

chcialem do bramy od garazu sobie orobic dodatkowe ryglowanie bo mam tylko reczne, a achcialbym podlaczyc do silnika lub do alarmu.

Fantom

szczukot
07-12-2009, 10:00
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom
Poszukaj w tym wątku były zdjęcia zamieszczone przez zbycha.

Znalazlem cos na podstronie 7, ale czujak jest po prostu na dole miedzy skrzydlami. A mi sei chyba nie zmiesci (waska szczelina jestr po zmaknieciu skrzydel). Dla pewnosci jak bede na budowie to zmierze.

Fantom

enty
08-12-2009, 03:30
http://www.cs.pl/doc/zamkniecia_solenoid.pdf
Np tu znajdziesz rygiel który działa na zasadzie elektrozaczepu rewersyjnego. W tym układzie warto zastosować zasilacz buforowy

pozdrawiam

szczukot
08-12-2009, 09:07
http://www.cs.pl/doc/zamkniecia_solenoid.pdf
Np tu znajdziesz rygiel który działa na zasadzie elektrozaczepu rewersyjnego. W tym układzie warto zastosować zasilacz buforowy

pozdrawiam

A taki ktory nie wymaga podtzrymywania ? Czyli idze sygnal jeden tyo zamyka, idzie nastepny to otwiera.

Fantom

jek
08-12-2009, 13:41
Witam
W końcu przeczytałem wszystkie 110 stron tego tematu jak i wątek o programowanych instalacjach dla entuzjastów i parę innych wątków ale nigdzie nie znalazłem nic o rozwiązaniach które zamierzam zastosować w nowo budowanym domu a nie które z nich działają i sprawdzają się w dotychczas użytkowanym mieszkaniu.Są to bardzo proste i tanie rozwiązania a znacząco poprawiające poczucie bezpieczeństwa i komfortu.Myślę że warto je tutaj zasygnalizować mimo że pewnie niewielu osobom wydadzą się przydatne.
Ale po kolei. Chciałbym mieć w przyszłym domu coś co by mnie informowało o :
- leżąc sobie wieczorem w łóżeczku często się zastanawiam czy zamknąłem(przesunąłem rygiel)drzwi wejściowych lub czy inny domownik ich nie otworzył muszę wstać i iść sprawdzić.Moje rozwiązanie powoduje że nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte
-znowu leżąc w łóżeczku wieczorem chciałbym wiedzieć i inni domownicy pewnie też by chcieli czy system alarmowy jest uaktywniony na czuwanie nocne ponieważ może się tak zdarzyć jeżeli system uaktywniają na noc różni domownicy że nikt go nie włączy myśląc że zrobi to ktoś inny.Zerknę na PIR i już wiem działa mogę spać spokojnie
-otwierając poprzez domofon furtkę np.listonoszowi chciałbym wiedzieć czy kojec dla psów jest zamknięty(mam go w takim miejscu że nie widzę go z żadnego okna i musiał bym wyjść na zewnątrz żeby to sprawdzić) by mógł on bezpiecznie wejść.Ta funkcja jest też mi przydatna w nocy podczas czuwania alarmu ponieważ kojec z psami jest normalnie zamknięty a może być otwierany automatycznie po zadziałaniu czujek zewnętrznych (spełniają one funkcję dodatkową w systemie alarmowym) lub z pilota(funkcja przydatna w razie napadu przed domem).Spoglądam na PIR będąc w salonie lub sypialni i wiem czy pieski spacerują po podwórku
-o zadziałaniu czujek zewnętrznych (tylko cichy alarm)też chciałbym wiedzieć zwłaszcza w nocy co w połączeniu z automatycznie otwieranym kojcem i włączającym się oświetleniem w tej strefie dla nieproszonego gościa będzie małym zaskoczeniem.Krótki sygnał dźwiękowy w nocy z PIR zerkam i wiem jaka jest sytuacja
- będąc w pomieszczeniach takich jak salon gabinet czy sypialnie chciałbym wiedzieć (nie wstając z kanapy) czy dzieci wychodząc do szkoły nie zostawiły uchylonych drzwi lub furtki jak również czy żona wyjeżdżając do pracy nie zostawiła otwartej bramy garażowej lub posesyjnej.Wystarczy że zerknę na czujkę PIR i już wiem.Każde otwarcie bramki, drzwi wejściowych lub którejkolwiek z bram powoduje jednosekundowy cichy sygnał (możliwość wyłączenia w każdym z pomieszczeń oddzielnie jak komuś przeszkadza)
Powyższe funkcje będę realizował poprzez cztery różnokolorowe LEDy każda funkcja inny kolor i brzęczyk wszystko to umieszczone w czujkach PIR.Teraz mam dwa LEDy i brzęczyk przy czterech może być problem można zastosować diody dwukolorowe ale wtedy zmniejszy się czytelność chyba troszkę.Jak jest mało miejsca w PIRach to można dać dodatkowe puszki przy wyłącznikach ramki, zaślepki i na nich te LEDy a brzęczyk w puszce.Przydałby się jeszcze mikro przełącznik do odłączania sygnalizacji dźwiękowej ale ja takiego nie mam i mi to nie przeszkadza takie ciche piknięcie nawet fajnie jest gdy wiem że żona już jedzie lub dzieci idą przez furtkę.
I jeszcze jedna według mnie przydatna funkcja którą ktoś napisał na wątku dla entuzjastów to umieszczenie przy manipulatorze w wiatrołapie dwóch mrugających LED jedna sygnalizuje otwarte okna dachowe a druga okna na parterze.Wszystko oczywiście podpięte do integry ale to już niech satelowcy się wypowiedzą chyba nie powinno być problemów.Ja mam to w dotychczasowym mieszkaniu zrobione niezależnie od alarmu.
SZCZUKOT zamek drzwi mam zrobiony na autoalarmie i siłowniku centralnego zamka steruję pilotem i nawet zamyka powtórnie jeżeli wcisnę pilot a nie otworze drzwi.Jak chcesz to napiszę coś więcej.W nowym domu chciałem zastosować zamek elektromagnetyczny profesjonalny o którym wspominał ZBYCH ale jego cena to coś koło 2.5 tyś.Raczej odpada.
Wszelkie sugestie wskazane bo przymierzam się do kładzenia kabelków.

pam
08-12-2009, 20:53
Myślę, że bez wszczepienia chipa się nie obejdzie.

Wirecki
08-12-2009, 21:35
Czy ktoś się orientuje, czy montaż kontaktonów (przy bramie Normstahl) skutkuje utratą gwarancji? Pozdr.

Wito2008
08-12-2009, 21:53
czy w integrze32 dioda charge wam miga, świeci na stałe czy robi jeszcze coś innego, czy wyjście AUX ma jakieś zabezpieczenie przed zwarciem lub zbyt dużym obciążeniem?

Pinok
08-12-2009, 22:28
Czy ktoś się orientuje, czy montaż kontaktonów (przy bramie Normstahl) skutkuje utratą gwarancji? Pozdr.

Ja mam przy normstahlu ale żadnej ingerencji w bramę nie było. Kontaktron na kawałku blachy zamontowany jest do oryginalnych śrub będących przy bramie.

lakimu
08-12-2009, 23:15
Witam, trochę mi przeszkadza (dzieciak się boi w nocy) w domu świecenie tej czerwonej diody w PIR-ach (Satel Aqua). Tak na marginesie po co to się ciągle włącza, jak system jest nieuzbrojony? Jak to można wyłączyć (jakoś w opcjach centrali Integra/w samej czujce)?

ar***pl
09-12-2009, 00:39
Witam, trochę mi przeszkadza (dzieciak się boi w nocy) w domu świecenie tej czerwonej diody w PIR-ach (Satel Aqua). Tak na marginesie po co to się ciągle włącza, jak system jest nieuzbrojony? Jak to można wyłączyć (jakoś w opcjach centrali Integra/w samej czujce)?
Musisz niestety wyłaczyć diodę ręcznie, zdejmując zworkę wewnątrz czujnika.

lakimu
09-12-2009, 20:29
Witam, trochę mi przeszkadza (dzieciak się boi w nocy) w domu świecenie tej czerwonej diody w PIR-ach (Satel Aqua). Tak na marginesie po co to się ciągle włącza, jak system jest nieuzbrojony? Jak to można wyłączyć (jakoś w opcjach centrali Integra/w samej czujce)?
Musisz niestety wyłaczyć diodę ręcznie, zdejmując zworkę wewnątrz czujnika.
Dzięki, a tak właściwie do czego ta opcja (dioda) służy? Jakaś istotna funkcja?

panda
09-12-2009, 20:52
a tak właściwie do czego ta opcja (dioda) służy? Jakaś istotna funkcja?
A sam na stronę Satela nie możesz zajrzeć? :evil:
http://www.satel.pl/pl/produktid/82

lakimu
09-12-2009, 21:20
a tak właściwie do czego ta opcja (dioda) służy? Jakaś istotna funkcja?
A sam na stronę Satela nie możesz zajrzeć?
A tam jest gdzieś napisane? Znalazłem tylko instrukcję, którą już czytałem. Tam są opisane awarie które sygnalizuje dioda (np. spadek napięcia), prealarm (tej funkcji do końca nie rozumiem). Ale nie ma informacji o którą tu pytam, dlaczego dioda włącza się (idąc dalej - czujka działa) jeśli system nie jest uzbrojony. Osobiście nie widzę takiego powodu, ale może się mylę. Dlatego grzecznie pytam.

panda
09-12-2009, 21:47
A tam jest gdzieś napisane? Znalazłem tylko instrukcję, którą już czytałem.
Jest, w instrukcji :cry:

ar***pl
09-12-2009, 22:23
a tak właściwie do czego ta opcja (dioda) służy? Jakaś istotna funkcja?
A sam na stronę Satela nie możesz zajrzeć?
A tam jest gdzieś napisane? Znalazłem tylko instrukcję, którą już czytałem. Tam są opisane awarie które sygnalizuje dioda (np. spadek napięcia), prealarm (tej funkcji do końca nie rozumiem). Ale nie ma informacji o którą tu pytam, dlaczego dioda włącza się (idąc dalej - czujka działa) jeśli system nie jest uzbrojony. Osobiście nie widzę takiego powodu, ale może się mylę. Dlatego grzecznie pytam.
np. do przeprowadzenia testu czujnika, czy czujnik wykryje ruch w danym obszarze........

lakimu
09-12-2009, 22:46
A tam jest gdzieś napisane? Znalazłem tylko instrukcję, którą już czytałem.
Jest, w instrukcji :cry:
Gdzie? - masz u mnie browca jeśli masz rację

lakimu
09-12-2009, 22:49
Ale nie ma informacji o którą tu pytam, dlaczego dioda włącza się (idąc dalej - czujka działa) jeśli system nie jest uzbrojony. Osobiście nie widzę takiego powodu, ale może się mylę. Dlatego grzecznie pytam.
np. do przeprowadzenia testu czujnika, czy czujnik wykryje ruch w danym obszarze........
No OK, to jest oczywiste, ale po co mi to testowanie 200 razy dziennie jak łaże po pokoju. Rozumiem w czasie instalacji/testowania systemu, ale po co ciągle to się włącza? Ja cały czas mówię o normalnym użytkowaniu systemu, już po jego instalacji. W czasie instalacji to jest jasne.

ar***pl
09-12-2009, 23:10
Ale nie ma informacji o którą tu pytam, dlaczego dioda włącza się (idąc dalej - czujka działa) jeśli system nie jest uzbrojony. Osobiście nie widzę takiego powodu, ale może się mylę. Dlatego grzecznie pytam.
np. do przeprowadzenia testu czujnika, czy czujnik wykryje ruch w danym obszarze........
No OK, to jest oczywiste, ale po co mi to testowanie 200 razy dziennie jak łaże po pokoju. Rozumiem w czasie instalacji/testowania systemu, ale po co ciągle to się włącza? Ja cały czas mówię o normalnym użytkowaniu systemu, już po jego instalacji. W czasie instalacji to jest jasne.
jesli ci nie potrzebne to wyłacz, w domach nikt do tego nie przywiązuje uwagi, w obiektach publicznych powinno się ledy wyłaczać zawsze.

panda
10-12-2009, 00:36
Gdzie?
Str. 2, pkt. Uruchomienie

lakimu
10-12-2009, 21:49
Gdzie?
Str. 2, pkt. Uruchomienie
Uważasz, że tam jest odpowiedź na moje pytanie, po co świecenie diody w czasie normalnego użytkowania systemu, gdy system nie jest uzbrojony? Wiesz co, zadałem to pytanie chyba 3 razy w kolejnych postach, a ty się upierasz z tą instrukcją. No cóż, najłatwiej "z buta" odesłać pytającego do instrukcji, bo napewno nie przeczytał, niż odpowiedzieć na konkretne pytanie. Punkt instrukcji, o którym mówisz mówi o "uruchomieniu"(!) czujki. Twoja odpowiedź niestety jest tylko częściowo związana z moim pytaniem. Tzn. dotyczy diody i czujki - i tyle mają wspólnego. Czyli browca nie będzie :-)).

szczukot
11-12-2009, 09:11
Gdzie?
Str. 2, pkt. Uruchomienie
Uważasz, że tam jest odpowiedź na moje pytanie, po co świecenie diody w czasie normalnego użytkowania systemu, gdy system nie jest uzbrojony? Wiesz co, zadałem to pytanie chyba 3 razy w kolejnych postach, a ty się upierasz z tą instrukcją. No cóż, najłatwiej "z buta" odesłać pytającego do instrukcji, bo napewno nie przeczytał, niż odpowiedzieć na konkretne pytanie. Punkt instrukcji, o którym mówisz mówi o "uruchomieniu"(!) czujki. Twoja odpowiedź niestety jest tylko częściowo związana z moim pytaniem. Tzn. dotyczy diody i czujki - i tyle mają wspólnego. Czyli browca nie będzie :-)).

Sprawdz dokladnie na co odpowiadal Ci "panda". Zacytowal konkretna czesc Twojego pytania i Ci na nie odpowiedzial.
Browiec sie nalezy.

Fantom

arti.sa
11-12-2009, 14:11
Czy to jest poprawne podłączenie?
Oraz interesuje mnie szczelina jaka jest bezpieczna w kontaktronie i o ile może być przesunięcie pomiędzy magnesem a kontaktronem?

http://img693.imageshack.us/img693/2576/kontaktron.th.jpg (http://img693.imageshack.us/i/kontaktron.jpg/)

Saxxxnt
11-12-2009, 16:29
Witam

Ja dziś zadam zapewne pytanie proste ale juz tak się zakręciłem że niechciał bym spalić co nieco w moim alarmie.
Alarm Satel. Na płycie INtegry 64 mam od lewej zaciski
AC AC COM

W opisie jest że AC -około 18v COM - masa
W zasilaczu mam 3 wyjscia
O V
16V
18V

I rozumiem ze podpinam 0V i 18V pod AC AC w integrze a poniewaz prad zmienny to niezaleznie do którego 0V a do którego 18V. No ale co z masą ???czyli COM ??? na płycie alarmu ???
:-?

todaks
11-12-2009, 17:25
Sapient - czy usługi instalatorów systemów SSWiN w Twoim regionie są tak koszmarnie drogie , że posuwasz się przy swoim poziomie wiedzy do takiej desperacji ?

panda
11-12-2009, 18:38
Ja dziś zadam zapewne pytanie proste .....
W narodzie umiejętność czytania prawie zanikła, czytanie ze zrozumieniem prawie nie istnieje, a umiejętność czytania instrukcji przed podłączeniem sprzętu zanikła całkiem....prawie....
Z jednej strony zachęciłbym do przeczytania pkt. 4.12.1.3 instrukcji, z drugiej natomiast popieram todaksa - zainwestuj w instalatora, będzie bezpieczniej i taniej.

lakimu
11-12-2009, 23:22
W narodzie umiejętność czytania prawie zanikła, czytanie ze zrozumieniem prawie nie istnieje
Dokładnie to samo powiem o tobie jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem mojego pytania dot. diody w czujce. Tak to jest - łatwo krytykować innych.

todax,panda - ale żeście koledze pomogli - gratuluję. Nie szkoda wam czasu na siedzenie na forum. Zajmicie się swoimi sprawami, jeśli nie chcecie odpowiadać merytorycznie i potraficie tylko odesłać do instalatora. Całe to forum nie jest dla fachowców tylko dla amatorów i trudno się dziwić, że zadają proste pytania.
Niestety po prześledzeniu poprzednich stron tego wątku, stwierdzam, że z brakiem aktywności kolegi zbycha skończyły się merytoryczne odpowiedzi. Oby nie był to koniec tego wartościowego wątku.

panda
12-12-2009, 06:06
todax,panda - ale żeście koledze pomogli - gratuluję.
Nie gratuluj tylko pomyśl logicznie dlaczego nie pomogliśmy.

Fragment instrukcji instalatora:
4.12.1 Procedura podłączania zasilania
1. Wyłączyć zasilanie w obwodzie 230 V AC, do którego ma być podłączony transformator.
2. Przewody napięcia zmiennego 230 V podłączyć do zacisków uzwojenia pierwotnego transformatora.
3. Zaciski uzwojenia wtórnego transformatora podłączyć do zacisków AC na płytce elektroniki centrali.

Czy to jedno zdanie jest aż tak skomplikowane?
Jeśli ktoś nie rozumie co czyta lub robi na macanego (bo może się uda) to jest zagrożeniem dla siebie i innych.
Nie ma żadnej pewności że nawet po wytłumaczeniu co autor instrukcji miał na myśli będzie dobrze. Czy i jak nasz domator zrealizował pkt. 1 i 2?
Później nie doczyta kolejnego fragmentu lub zrobi na zasadzie "powinno się udać" a w konsekwencji napisze na forum że "tak mi ch... doradzałeś że płytę spaliłem".


Całe to forum nie jest dla fachowców tylko dla amatorów i trudno się dziwić, że zadają proste pytania.
Proste pytanie to jak samemu ocieplić czy zrobić wylewkę - jak się spieprzy to najwyżej będzie zimno lub krzywo.
Co innego gdy ktoś w ramach oszczędzania bierze się za coś co przerasta jego możliwości (vide niedawna dyskusja jak podpiąć różnicówkę) i jednocześnie stwarza (choćby potencjalne) zagrożenie dla amatora-instalatora czy innych.

Już starożytni mawiali - jeśli nie potrafisz nie pchaj się na afisz :P

arti.sa
12-12-2009, 07:04
Widzę, że i mnie nie udzielono odpowiedzi nie wiem moze i za proste moze i za trudne dla niektórych bo jak wydaje się, że proste to inni milczą a innstalatorzy nabierają wody w usta. Jestem na etapie parapetów zew. i chciałbym dzisiaj zamontować kontaktrony napewno będzie łatwiej mając dostęp od wew. i z zew.

Zamieściłem uproszczony rys. ale cięźko co niektórym odpowiedźeć choćby OK jest lub trzeba tak .......
Może honor co nie którym instalatorom nie pozwala bo zabiorę im chleb.

Może się znajdzie jakiś normalny user co miał z tym do czynienia?
ps. może ktoś montował w fakro pokojowe i do łazienki? porosiłbym o jakaś podpowiedź jak się to robi w przypadku takich okien.

panda
12-12-2009, 07:11
Widzę, że i mnie nie udzielono odpowiedzi nie wiem moze i za proste moze i za trudne
Ciebie też zdołować? :lol: :lol: :lol:
Google nie gryzą :)
http://www.eb.com.pl/index.php?akcja=opis&iKatId=125&iProdId=2309
http://www.fortuna.pl/alarm_kontaktrony.html
itd, itd, itd.

Wirecki
12-12-2009, 13:21
Widzę, że i mnie nie udzielono odpowiedzi nie wiem moze i za proste moze i za trudne dla niektórych bo jak wydaje się, że proste to inni milczą a innstalatorzy nabierają wody w usta. Jestem na etapie parapetów zew. i chciałbym dzisiaj zamontować kontaktrony napewno będzie łatwiej mając dostęp od wew. i z zew.

Zamieściłem uproszczony rys. ale cięźko co niektórym odpowiedźeć choćby OK jest lub trzeba tak .......
Może honor co nie którym instalatorom nie pozwala bo zabiorę im chleb.

Może się znajdzie jakiś normalny user co miał z tym do czynienia?
ps. może ktoś montował w fakro pokojowe i do łazienki? porosiłbym o jakaś podpowiedź jak się to robi w przypadku takich okien.

To nie mój wątek, też byłem tu kiedyś "tylko klientem" ale z tak roszczeniową i pretensjonalną postawą ZBANOWAŁ BYM CIE NA AMEN...

arti.sa
12-12-2009, 18:34
W tym wątku nie raz zostałem olany daltego tak pisze nie bez powodu. Może i mnie poniosło.


Dzięki Panda ;)

Wirecki nie tobie mnie oceniać. :roll:

todaks
12-12-2009, 18:53
W tym wątku nie raz zostałem olany daltego tak pisze nie bez powodu. Może i mnie poniosło.

Tu nikt nikogo nie olewa ale nie sposób pisać odpowiedzi na wciąż te same pytania . Nie sposób również pisać elaboraty wprowadzające w świat instalacji. Czasami mam wrażenie że pytający chcą udowodnić że to czego inni uczą się kilka lat oni są w stanie pojąć w jeden dzień .Jestem w stanie zrozumieć samodzielne próby osób które otarły się już w jakiś sposób o "świat elektryki" i tym , jeśli pytanie ma sens ,można odpowiadać. Jednak nie pojmuję ludzi którzy biorą się za coś o czy nie mają kompletnie pojęcia . Wtedy mam chęć zadać im pytanie - czy wyrostek też Pan sam sobie zoperuje ?

ar***pl
12-12-2009, 23:22
Czy to jest poprawne podłączenie?
Oraz interesuje mnie szczelina jaka jest bezpieczna w kontaktronie i o ile może być przesunięcie pomiędzy magnesem a kontaktronem?

http://img693.imageshack.us/img693/2576/kontaktron.th.jpg (http://img693.imageshack.us/i/kontaktron.jpg/)
Podłączenie jest poprawne,rezystory 1,1k.Co do szczeliny to musisz sobie ją ustawić metodą prób i błędów, dobrze żeby niewielki ruch skrzydła powodował naruszenie, z drugiej strony magnesy czasami się trochę rozmagnesowują i jak zrobisz na styk to potem będzie problem.

ar***pl
12-12-2009, 23:28
W tym wątku nie raz zostałem olany daltego tak pisze nie bez powodu. Może i mnie poniosło.

Tu nikt nikogo nie olewa ale nie sposób pisać odpowiedzi na wciąż te same pytania . Nie sposób również pisać elaboraty wprowadzające w świat instalacji. Czasami mam wrażenie że pytający chcą udowodnić że to czego inni uczą się kilka lat oni są w stanie pojąć w jeden dzień .Jestem w stanie zrozumieć samodzielne próby osób które otarły się już w jakiś sposób o "świat elektryki" i tym , jeśli pytanie ma sens ,można odpowiadać. Jednak nie pojmuję ludzi którzy biorą się za coś o czy nie mają kompletnie pojęcia . Wtedy mam chęć zadać im pytanie - czy wyrostek też Pan sam sobie zoperuje ?
Jako przykład: przedwczoraj wysłąłem do serwisu centralę integra którą zakupił ode mnie jeden z kolegów z forum. Niestety bardzo chciał szybko podłaczyć system i podłaczył 230v pod zaciski AC, watpię czy to naprawią .

manieq82
12-12-2009, 23:56
no to ja też z pytaniem wyjadę do znawców tematu :)

jak wcześniej pisałem padł mi GSM w Integrze 128 WRL
oddałem do serwisu 0 prawie miesiąc czekałem i co? wróciła z notką - NIc nie stwierdzono? :evil: :evil:
no ale nic - podłączyłem i znów to samo
zaznaczam gsm działał mi pół roku, nagle pięknego poranka przestał a jak zacząłem kombinować zauważyłem coś takiego
http://images43.fotosik.pl/237/2a05686716f28d08m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/2a05686716f28d08.html)
http://images37.fotosik.pl/233/a51855d54217acf6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a51855d54217acf6.html)
http://images40.fotosik.pl/233/79ce3f58eec3b9cfm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/79ce3f58eec3b9cf.html)
http://images49.fotosik.pl/238/fe88a7b8a5b6d4f3m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/fe88a7b8a5b6d4f3.html)

nie miga dioda GSM STATUS, tak jakby modułu GSM nie widziało - próbowałem różne karty wkładać...

ktoś może sie spotkał z czymś takim?
Jak postępować z tym serwisem Satela - dokładnie im opisałem co i jak - albo nie czytali albo zwyczajnie mnie olali :(

p
13-12-2009, 10:48
Witajcie,

mamy mainpulator SATEL-a INT KLCD GR LCD typ I (zielone podświetlenie). W trakcie uzywania klawiatury ekranik się rozświetla a potem przez długi czas jest rozświetlony. Czy można jakoś ten czas podświetlenia wyświetlacza skrócić ? Mam na to jakiś wpływ poprzez centralę (SATEL) ?

Wirecki
13-12-2009, 10:51
W tym wątku nie raz zostałem olany daltego tak pisze nie bez powodu. Może i mnie poniosło.
Wirecki nie tobie mnie oceniać. :roll: No Ciekawe rzeczy piszesz.... Rozumiem, że z reguły wszyscy się liczą z Tobą i twoim zdaniem, tylko "Alarmy" Cię olały...?
Zdziwiłbym się, że z taką postawą ktokolwiek chce jeszcze Ci pomóc, no chyba że wpłacisz zaliczkę....
Co do oceniania - widać, że istota forum dyskusyjnego jest Ci zupełnie obca.
Pozdr.

todaks
13-12-2009, 12:01
Jak postępować z tym serwisem Satela - dokładnie im opisałem co i jak - albo nie czytali albo zwyczajnie mnie olali

Na karcie naprawy masz podpis technika. Zadzwoń do serwisu i porozmawiaj z tym serwisantem. Przekaż mu swoje uwagi . Zapewne będziesz jeszcze raz musiał wysłać płytę ale wówczas pod adresem umieścisz adnotację do kogo z serwisu ta centrala ma trafić . W opisie powołaj się na przeprowadzoną rozmowę .
Takie a nie inne postępowanie w serwisach ( nie tylko satelowskim ) to skutek faktu że 80% relkamacji wynika z niedoczytania instrukcji poprzez użytkowników bądź poprzez całkowity brak kompetencji. Ludzie zapomnieli że centrale a;larmowe i inne podzespoły to nie są gotowe wyroby typu pralka , lodówka .

todaks
13-12-2009, 12:06
Witajcie,

mamy mainpulator SATEL-a INT KLCD GR LCD typ I (zielone podświetlenie). W trakcie uzywania klawiatury ekranik się rozświetla a potem przez długi czas jest rozświetlony. Czy można jakoś ten czas podświetlenia wyświetlacza skrócić ? Mam na to jakiś wpływ poprzez centralę (SATEL) ?

Masz - możesz wyłączyć lub włączyć to podświetlenie na stałe.
A tak na marginesie - obawiasz sie o wyższe rachunki ?

todaks
13-12-2009, 12:10
Jako przykład: przedwczoraj wysłąłem do serwisu centralę integra którą zakupił ode mnie jeden z kolegów z forum. Niestety bardzo chciał szybko podłaczyć system i podłaczył 230v pod zaciski AC, watpię czy to naprawią .

Całe szczęście że nic mu sie nie stało. Mogło się to skończyć eksplozją kondensatora na zasilaczu i w efekcie np. utratą oka .

Saxxxnt
13-12-2009, 13:36
Och dzięki filozofie za rady aby czytac instrukcje myślałem że one są tylko do rozpalania w piecu. Jak zwykle więcej pieniaczy na forum niż pomocnych ludzi.
Jeśli ktoś ma rady w stylu "czytaj insrukcje" i nie chce konkretnie odpowiedziec na pytanie to niech zamknie dziub i wogóle go nie otwiera bo kłapanie nie pomaga.

manieq82
13-12-2009, 15:11
Na karcie naprawy masz podpis technika. Zadzwoń do serwisu i porozmawiaj z tym serwisantem. Przekaż mu swoje uwagi . Zapewne będziesz jeszcze raz musiał wysłać płytę ale wówczas pod adresem umieścisz adnotację do kogo z serwisu ta centrala ma trafić . W opisie powołaj się na przeprowadzoną rozmowę .
Takie a nie inne postępowanie w serwisach ( nie tylko satelowskim ) to skutek faktu że 80% relkamacji wynika z niedoczytania instrukcji poprzez użytkowników bądź poprzez całkowity brak kompetencji. Ludzie zapomnieli że centrale a;larmowe i inne podzespoły to nie są gotowe wyroby typu pralka , lodówka .

ok dzięki za radę
swoja drogą w moim przypadku była to niekompetencja ... serwisu - skoro ktoś wysyła centralę przez pół Polski to chyba nie po to aby przez miesiąc dyndała ona gdzieś w paczkach a nie pracowała
po cholerę każą wpisywać ten numer telefonu - mógł zadzwonić, dopytać lub po prostu SPRAWDZIĆ- nie można lecieć hurtem bo ludzie Nie czytają

ech
ale to już rozmowa na inny temat

dzięki i pozdrawiam

todaks
13-12-2009, 16:39
swoja drogą w moim przypadku była to niekompetencja ... serwisu - skoro ktoś wysyła centralę przez pół Polski to chyba nie po to aby przez miesiąc dyndała ona gdzieś w paczkach a nie pracowała
po cholerę każą wpisywać ten numer telefonu - mógł zadzwonić, dopytać lub po prostu SPRAWDZIĆ- nie można lecieć hurtem bo ludzie Nie czytają

Mimo faktu o którym pisałem , też uważam że działanie serwisu w taki sposób jest niedopuszczalne. Serwis satela nie jeden raz dał już d..y .

panda
13-12-2009, 16:47
Podziwiam elokwencję :D
Gdybyś jednak miał jakiś problem z Integrą (nie objęty instrukcją :wink: ) to dalej na konstruktywną pomoc możesz liczyć.

p
13-12-2009, 20:25
Witajcie,

mamy mainpulator SATEL-a INT KLCD GR LCD typ I (zielone podświetlenie). W trakcie uzywania klawiatury ekranik się rozświetla a potem przez długi czas jest rozświetlony. Czy można jakoś ten czas podświetlenia wyświetlacza skrócić ? Mam na to jakiś wpływ poprzez centralę (SATEL) ?

Masz - możesz wyłączyć lub włączyć to podświetlenie na stałe.


Hmm - czyli nie mam na to wpływu. Bo nie chcę tego wyłączać tylko skrócić czas rozjaśnienia.



A tak na marginesie - obawiasz sie o wyższe rachunki ?

To nie wiesz, Złośliwcze, że w dobie kryzysu trzeba próbować różnych metod oszczędzania ? ;-)

szczukot
14-12-2009, 12:00
Jak mozna podlaczyc kamere IP pod TV ?

Chcialbym zrobic cos w stylu : dzwoni domofon a na tv przelacza mi sie obraz z kamery na wejsciu taki videodomofon).

I w jaki sposobmozna rozwiazac autoamtyczna zmiane zrodla sygnalu (z anteny na kamere) przez centralke ? Lub np zrealizowac PiP ?

Fantom
ps. Ewentualnie jak to rozwiazac za pomoca zwyklej kamery analogowej.

todaks
14-12-2009, 12:26
Jak mozna podlaczyc kamere IP pod TV ?

Chcialbym zrobic cos w stylu : dzwoni domofon a na tv przelacza mi sie obraz z kamery na wejsciu taki videodomofon).

I w jaki sposobmozna rozwiazac autoamtyczna zmiane zrodla sygnalu (z anteny na kamere) przez centralke ? Lub np zrealizowac PiP ?

Fantom
ps. Ewentualnie jak to rozwiazac za pomoca zwyklej kamery analogowej.

Kamery IP jeżeli nie ma dodatkowego wyjścia video ,nie da się podłączyć pod telewizor.

Automatyczną zmianę źródła możesz wykonać na wejściu euro .Bolec nr. 8 jest do sterowania . Jeżeli na ten bolec podasz +12V, to telewizor przełączy się na sygnał video podany ne wejściu euro.

szczukot
14-12-2009, 12:29
Jak mozna podlaczyc kamere IP pod TV ?

Chcialbym zrobic cos w stylu : dzwoni domofon a na tv przelacza mi sie obraz z kamery na wejsciu taki videodomofon).

I w jaki sposobmozna rozwiazac autoamtyczna zmiane zrodla sygnalu (z anteny na kamere) przez centralke ? Lub np zrealizowac PiP ?

Fantom
ps. Ewentualnie jak to rozwiazac za pomoca zwyklej kamery analogowej.

Kamery IP jeżeli nie ma dodatkowego wyjścia video ,nie da się podłączyć pod telewizor.

Automatyczną zmianę źródła możesz wykonać na wejściu euro .Bolec nr. 8 jest do sterowania . Jeżeli na ten bolec podasz +12V, to telewizor przełączy się na sygnał video podany ne wejściu euro.

Dzieki za info. Czyli jak przelaczyc TV juz wiem. Te 12 V ma byc chwilowe czy na stale ?
Nie ma jakis "boxow" do przejscia z IP na analog (oczywiscie pomijajc zwykly komputer) ?
Jak przelaczyc na wczesniejszy sygna w TV ?

Fantom

ar***pl
14-12-2009, 23:57
Jak mozna podlaczyc kamere IP pod TV ?

Chcialbym zrobic cos w stylu : dzwoni domofon a na tv przelacza mi sie obraz z kamery na wejsciu taki videodomofon).

I w jaki sposobmozna rozwiazac autoamtyczna zmiane zrodla sygnalu (z anteny na kamere) przez centralke ? Lub np zrealizowac PiP ?

Fantom
ps. Ewentualnie jak to rozwiazac za pomoca zwyklej kamery analogowej.

Kamery IP jeżeli nie ma dodatkowego wyjścia video ,nie da się podłączyć pod telewizor.

Automatyczną zmianę źródła możesz wykonać na wejściu euro .Bolec nr. 8 jest do sterowania . Jeżeli na ten bolec podasz +12V, to telewizor przełączy się na sygnał video podany ne wejściu euro.

Dzieki za info. Czyli jak przelaczyc TV juz wiem. Te 12 V ma byc chwilowe czy na stale ?
Nie ma jakis "boxow" do przejscia z IP na analog (oczywiscie pomijajc zwykly komputer) ?
Jak przelaczyc na wczesniejszy sygna w TV ?

Fantom
Są dekodery do kamer Ip ale chyba trochę za drogie na takie zabawy.

Gelus
15-12-2009, 00:37
Witam

Taki temat odnośnie programowania WRL...
Chcę dostawać powiadomienie a zazbrojeniu/rozbrojeniu alarmu.
skonfigurowałem wyjście typ 23 polaryzacja X
do tego podpiąłem 3 wejścia:
1.Typ 8,reakcja 47 bez akcji alarmowej.
2.Typ8, reakcja 16 licznikowa L1 gdzie MAX licznika = 1
3.Typ8, reakcja 16 licznikowa L2 gdzie max licznika = 3

podpiąłem te wejścia pod sygnalizację SMS...
jako rozpoczęcie czuwania, zakończenie czuwania, rozbrojenie alarmu.
I powinno działać.. ale nie działa.
Początkujący jestem... pokierujcie o czym zapomniałem?

aaa i gdzie znajdę jakiś łopatologiczny wykład o łączeniu się z centralą przez GPRS z sieci prywatnej za pomocą dloadx?

Pozdrawiam Alarmowo :-)

ar***pl
15-12-2009, 08:54
Witam

Taki temat odnośnie programowania WRL...
Chcę dostawać powiadomienie a zazbrojeniu/rozbrojeniu alarmu.
skonfigurowałem wyjście typ 23 polaryzacja X
do tego podpiąłem 3 wejścia:
1.Typ 8,reakcja 47 bez akcji alarmowej.
2.Typ8, reakcja 16 licznikowa L1 gdzie MAX licznika = 1
3.Typ8, reakcja 16 licznikowa L2 gdzie max licznika = 3

podpiąłem te wejścia pod sygnalizację SMS...
jako rozpoczęcie czuwania, zakończenie czuwania, rozbrojenie alarmu.
I powinno działać.. ale nie działa.
Początkujący jestem... pokierujcie o czym zapomniałem?

aaa i gdzie znajdę jakiś łopatologiczny wykład o łączeniu się z centralą przez GPRS z sieci prywatnej za pomocą dloadx?

Pozdrawiam Alarmowo :-)
:D
Pierwsze wyjście typ21 wskażnik czuwania
drugie wyjście typ83 koniec sygnalizacji wyjść i wskazujesz wyjście 21
Musi działać
Co do łaczenia się przez gprs z imtegrą,to właściwie ona łączy się z tobą więc:
1.musisz mieć przekierowany port na ruterze ze wskazaniem na komputer z dload.
2.W integrze musisz wpisać adres np dyndns (zakładam że masz neostradę)który musisz sobie oczywiście skonfigurować .
3.wysyłasz sms do integry z hasłem np: dload i powinna się skomunikować z twoim komputerem.

Mam sporo obiektów na wrl rozrzuconych po polsce i jak narazie chodzi to dobrze (oczywiście musi byc dobry zsięg sieci gsm , karta musi mieć usługe gprs włączoną).

szczukot
15-12-2009, 09:02
W temacie lacza GSM.
Centralke bede mial na parterze. Jaki typ kabla puscic na dach aby moc antenke do GSMa podpiac ?

Fantom

Gelus
15-12-2009, 11:33
Dzięki Arm.pl :-)

Obie zmiany wprowadzone, wieczorem testowanie :-)

manieq82
15-12-2009, 13:59
żeby nie tylko psioczyć napiszę iż wczoraj dzwoniłem do satela - bardzo miło sie rozmawiało
Pan pamięta moja centrale i gwarantuje że u niego wszystko działało - może sprzęt tak ma że bał sie serwisu
w każdym bądź razie kazał jeszcze potestować i jak nie odesłać do nich ponownie
nawet jak ponownie będzie działać to wymieni telefon

tylko co jak mogę testować skoro już tyle razy przywracałem ustawienia fabryczne (Reset wszystkiego - taka opcja w manipulatorze)
a może jest jakiś bardziej dogłębny Reset?

szczukot
15-12-2009, 20:28
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom
Poszukaj w tym wątku były zdjęcia zamieszczone przez zbycha.

Znalazlem cos na podstronie 7, ale czujak jest po prostu na dole miedzy skrzydlami. A mi sei chyba nie zmiesci (waska szczelina jestr po zmaknieciu skrzydel). Dla pewnosci jak bede na budowie to zmierze.

Fantom

No i zmierzylem - miedzy skrzydlami mam 15 mm :( Co ja tam moge wstawic ??

Fantom

ar***pl
15-12-2009, 21:00
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom
Poszukaj w tym wątku były zdjęcia zamieszczone przez zbycha.

Znalazlem cos na podstronie 7, ale czujak jest po prostu na dole miedzy skrzydlami. A mi sei chyba nie zmiesci (waska szczelina jestr po zmaknieciu skrzydel). Dla pewnosci jak bede na budowie to zmierze.

Fantom

No i zmierzylem - miedzy skrzydlami mam 15 mm :( Co ja tam moge wstawic ??

Fantom
wygląda na to że nic, musisz zainstalować udarówkę pod skrzydłami okien.

ar***pl
15-12-2009, 21:04
W temacie lacza GSM.
Centralke bede mial na parterze. Jaki typ kabla puscic na dach aby moc antenke do GSMa podpiac ?

Fantom
a nie ma zasięgu tam gdzie będzie centralka?

szczukot
15-12-2009, 21:36
Polecicie jeszcze jakies czujki inercyjne na okna ?

Fantom
Texecom Impaq lub satel Vd1

Widze, ze to ogolnie duze urzadzonka sa. Nie mam miejsca aby jes wstawic posrodku okna (za waska), ale nawet gdybym mial to raczej okna nie zdobia.
Czy moges smailo umiescici je posrodku w poziomie ale na samej gorze lub na samym dole okna (najwieksze 1,5 x 1,5 m)?

Ma ktos moze zdjecia z zamontowanymi takimi czujkami ?

Fantom
Poszukaj w tym wątku były zdjęcia zamieszczone przez zbycha.

Znalazlem cos na podstronie 7, ale czujak jest po prostu na dole miedzy skrzydlami. A mi sei chyba nie zmiesci (waska szczelina jestr po zmaknieciu skrzydel). Dla pewnosci jak bede na budowie to zmierze.

Fantom

No i zmierzylem - miedzy skrzydlami mam 15 mm :( Co ja tam moge wstawic ??

Fantom
wygląda na to że nic, musisz zainstalować udarówkę pod skrzydłami okien.

No to musz sprawdzic ile bede mial do parapetu :(
Ale mozna je instalowac w poziomie ? Wszedzie widze, ze sa montowane pionow te czujniki

Fantom

todaks
15-12-2009, 21:43
W temacie lacza GSM.
Centralke bede mial na parterze. Jaki typ kabla puscic na dach aby moc antenke do GSMa podpiac ?

Fantom

W przypadku GSM , każdy metr kabla wprowadza dość znaczne straty. Jeżeli sie da należy stosować jak najkrótsze odcinki kabla. Odpowiedni kabel to H-155.

szczukot
15-12-2009, 21:58
W temacie lacza GSM.
Centralke bede mial na parterze. Jaki typ kabla puscic na dach aby moc antenke do GSMa podpiac ?

Fantom
a nie ma zasięgu tam gdzie będzie centralka?

Zycie pokaze ....

Fantom

Gelus
15-12-2009, 22:38
Witam

Taki temat odnośnie programowania WRL...
Chcę dostawać powiadomienie a zazbrojeniu/rozbrojeniu alarmu.
skonfigurowałem wyjście typ 23 polaryzacja X
do tego podpiąłem 3 wejścia:
1.Typ 8,reakcja 47 bez akcji alarmowej.
2.Typ8, reakcja 16 licznikowa L1 gdzie MAX licznika = 1
3.Typ8, reakcja 16 licznikowa L2 gdzie max licznika = 3

podpiąłem te wejścia pod sygnalizację SMS...
jako rozpoczęcie czuwania, zakończenie czuwania, rozbrojenie alarmu.
I powinno działać.. ale nie działa.
Początkujący jestem... pokierujcie o czym zapomniałem?

aaa i gdzie znajdę jakiś łopatologiczny wykład o łączeniu się z centralą przez GPRS z sieci prywatnej za pomocą dloadx?

Pozdrawiam Alarmowo :-)
:D
Pierwsze wyjście typ21 wskażnik czuwania
drugie wyjście typ83 koniec sygnalizacji wyjść i wskazujesz wyjście 21
Musi działać
Co do łaczenia się przez gprs z imtegrą,to właściwie ona łączy się z tobą więc:
1.musisz mieć przekierowany port na ruterze ze wskazaniem na komputer z dload.
2.W integrze musisz wpisać adres np dyndns (zakładam że masz neostradę)który musisz sobie oczywiście skonfigurować .
3.wysyłasz sms do integry z hasłem np: dload i powinna się skomunikować z twoim komputerem.

Mam sporo obiektów na wrl rozrzuconych po polsce i jak narazie chodzi to dobrze (oczywiście musi byc dobry zsięg sieci gsm , karta musi mieć usługe gprs włączoną).



Wszystko skonfigurowane jak w poście - pierwszy temat ok.
GPRS niby wszystko ustawiłem a nie chodzi.
Nawet sprawdzałem czy karta ma włączoną usługę GPRS...
Łączę się przez blueconnect nie neostradę...ale to przecież nic nie zmienia dyndns jest ok...
Wysyłam sms ...i nic...

Co jeszcze sprawdzić?

_ZBYCH_
15-12-2009, 23:46
GPRS niby wszystko ustawiłem a nie chodzi.
Nawet sprawdzałem czy karta ma włączoną usługę GPRS...
Łączę się przez blueconnect nie neostradę...ale to przecież nic nie zmienia dyndns jest ok...
Wysyłam sms ...i nic...

Co jeszcze sprawdzić?
Musisz mieć wykupiony publiczny adres IP na łączu Ery. Inaczej połączenia przychodzące (z Integry) nie dochodzą do Ciebie.

Gelus
16-12-2009, 00:53
...Zbychu.. a dyndns nie wystarczy? przecież teoretycznie powinno być mnie widać nawet bez routera wtedy... zresztą przetestowałem podobny układ i w neo.. i nic... może jeszcze czegoś nie włączyłem?

_ZBYCH_
16-12-2009, 01:21
...Zbychu.. a dyndns nie wystarczy? przecież teoretycznie powinno być mnie widać nawet bez routera wtedy... zresztą przetestowałem podobny układ i w neo.. i nic... może jeszcze czegoś nie włączyłem?
Nie wystarczy. DDNS służy temu, abyś mógł się łączyć z wybranym adresem (hostem) mimo zmiennego adresu IP, ale nie mając publicznego adresu IP Integra nie połączy się z Twoim komputerem. Router nie ma tu nic do rzeczy (tzn. gdybyś go miał, to jeszcze musiałbyś przekierować porty lub ustawić swój komp w strefie DMZ).

Odnośnie próby połączenia z neo, to nie wiem, co włączyłeś i jak próbujesz się łączyć. Napisz dokładnie, co i jak zaprogramowałeś w integrze (może poza adresem IP :wink: ) i co robisz aby się połączyć.

szczukot
16-12-2009, 07:28
Przy okazji : gdzie dzisiaj najbardziej (najtaniej) oplaca sie kupic karte sim do alarmowki (czyli lacznosc przez gprs) ?

Fantom

Pinok
16-12-2009, 08:24
play fresh 5zł starter + 5zł doładowanie i masz rok czasu aktywną kartę, można sprawdzić stan konta przez www. i doładować w razie potrzeby :D

Gelus
16-12-2009, 09:42
...Zbychu.. a dyndns nie wystarczy? przecież teoretycznie powinno być mnie widać nawet bez routera wtedy... zresztą przetestowałem podobny układ i w neo.. i nic... może jeszcze czegoś nie włączyłem?
Nie wystarczy. DDNS służy temu, abyś mógł się łączyć z wybranym adresem (hostem) mimo zmiennego adresu IP, ale nie mając publicznego adresu IP Integra nie połączy się z Twoim komputerem. Router nie ma tu nic do rzeczy (tzn. gdybyś go miał, to jeszcze musiałbyś przekierować porty lub ustawić swój komp w strefie DMZ).

Odnośnie próby połączenia z neo, to nie wiem, co włączyłeś i jak próbujesz się łączyć. Napisz dokładnie, co i jak zaprogramowałeś w integrze (może poza adresem IP :wink: ) i co robisz aby się połączyć.

Sprzęt-->telefon GSM:
Zakładka GPRS:
APN: erawap
Użytkownik:erawap
hasło:erawap
serwer DNS: 213.158.194.194

Zakładka Poł.z DloadX

Adres: XXX.dyndns.info
Port:7092
SMS:XXX

W kompie zainstalowany dloadx, dyndns dopowiada że działa ok.
UruchamiamTCPIP:Dloadx<--GPRS (serwer active)
wysyłam sms:XXX i ...nic...
Może te dane GPRS powinny być inne....

Deamos
16-12-2009, 09:51
Trzeba miec adres publiczny niezaleznie od tego czy jeden zawsze, czy zmieniany (dyndns), lacza sie z internetem przez gprs dostaje sie adres prywatny za NAT-em (SNAT) sieci komorkowej, z zewnatrz sie nie dobijesz.
Mozesz podac jaki adres przydziela Ci operator komorkowy?

_ZBYCH_
16-12-2009, 11:10
Sprzęt-->telefon GSM:
Zakładka GPRS:
APN: erawap
Użytkownik:erawap
hasło:erawap
serwer DNS: 213.158.194.194

Zakładka Poł.z DloadX

Adres: XXX.dyndns.info
Port:7092
SMS:XXX

W kompie zainstalowany dloadx, dyndns dopowiada że działa ok.
UruchamiamTCPIP:Dloadx<--GPRS (serwer active)
wysyłam sms:XXX i ...nic...
Może te dane GPRS powinny być inne....
Masz prawdopodobnie zły adres serwera DNS. Wg mojej wiedzy serwery DNS Ery to:
213.158.194.1 (ns1.eranet.pl)
213.158.193.38 (ns2.eranet.pl)
213.158.194.5 (ns3.era.pl)
213.158.196.28 (ns4.era.pl)
81.15.159.97 (ns5.era.pl)

Spróbuj wpisać ten pierwszy.

Ponad to tak jak wcześniej pisałem, po stronie komputera musisz mieć publiczny adres IP. Jeśli próbujesz się łączyć przez blueconnect, a nie masz wykupionego publicznego adresu IP, to się nie połączysz (żaden operator komórkowy nie udostępnia w standardzie publicznego IP i nie u wszystkich można taką usługę wykupić).

Jeśli masz możliwość skorzystania z neostrady (bez routera - bo wówczas trzeba by przekierować port), to zrób tak:
1. Sprawdź swoje IP, np. wchodząc na stronę www.mojeip.wp.pl
2. Wyślij co Integry SMS o treści: twoje hasło=Twój numer IP:7092=
Ważne są wszystkie znaki "=" i ":"

Jeśli po kilkunastu sekundach uda się połączyć, to znaczy, że problem jest w DNS lub DDNS.

ar***pl
16-12-2009, 12:24
Sprzęt-->telefon GSM:
Zakładka GPRS:
APN: erawap
Użytkownik:erawap
hasło:erawap
serwer DNS: 213.158.194.194

Zakładka Poł.z DloadX

Adres: XXX.dyndns.info
Port:7092
SMS:XXX

W kompie zainstalowany dloadx, dyndns dopowiada że działa ok.
UruchamiamTCPIP:Dloadx<--GPRS (serwer active)
wysyłam sms:XXX i ...nic...
Może te dane GPRS powinny być inne....
Masz prawdopodobnie zły adres serwera DNS. Wg mojej wiedzy serwery DNS Ery to:
213.158.194.1 (ns1.eranet.pl)
213.158.193.38 (ns2.eranet.pl)
213.158.194.5 (ns3.era.pl)
213.158.196.28 (ns4.era.pl)
81.15.159.97 (ns5.era.pl)

Spróbuj wpisać ten pierwszy.

Ponad to tak jak wcześniej pisałem, po stronie komputera musisz mieć publiczny adres IP. Jeśli próbujesz się łączyć przez blueconnect, a nie masz wykupionego publicznego adresu IP, to się nie połączysz (żaden operator komórkowy nie udostępnia w standardzie publicznego IP i nie u wszystkich można taką usługę wykupić).

Jeśli masz możliwość skorzystania z neostrady (bez routera - bo wówczas trzeba by przekierować port), to zrób tak:
1. Sprawdź swoje IP, np. wchodząc na stronę www.mojeip.wp.pl
2. Wyślij co Integry SMS o treści: twoje hasło=Twój numer IP:7092=
Ważne są wszystkie znaki "=" i ":"

Jeśli po kilkunastu sekundach uda się połączyć, to znaczy, że problem jest w DNS lub DDNS.
Też miałem taki problem,z tym że w orange , ale właczyli mi to co dziwne gratis -aktywacja jest na firmę .

arti.sa
16-12-2009, 12:32
Neostrada nie ma nat'a, inni prywatni oparatorzy często stosują nie wiem jak oparatorzy gsm. Ale skoro próbowałeś z neostradą to coś nie tak robiłeś.
Dyndns na neostradzie poprawnie chodzi pamiętaj o przekierowaniu portu.


Mam pytanie może i banalne ale jestem na etapie planowania i dość istotne:
Czy za pomocą 128WRL można wysyłać sygnał do przekaźnika?

Może bardziej obrazowo:
czujka (wysłanie sygnału) > centrala > przekaźnik > inne urządzenie (uruchomienie).

ar***pl
16-12-2009, 12:40
Neostrada nie ma nat'a, inni prywatni oparatorzy często stosują nie wiem jak oparatorzy gsm. Ale skoro próbowałeś z neostradą to coś nie tak robiłeś.
Dyndns na neostradzie poprawnie chodzi pamiętaj o przekierowaniu portu.


Mam pytanie może i banalne ale jestem na etapie planowania i dość istotne:
Czy za pomocą 128WRL można wysyłać sygnał do przekaźnika?

Może bardziej obrazowo:
czujka (wysłanie sygnału) > centrala > przekaźnik > inne urządzenie (uruchomienie).
Nie ma problemu, przekażnik musi mieć cewkę na 12v dc

arti.sa
16-12-2009, 13:14
Nie ma problemu, przekażnik musi mieć cewkę na 12v dc

Nie widzę takich przekaźników - chodzi mi o czasowy. Czyli 230/12 AC/DC ?

_ZBYCH_
16-12-2009, 20:18
Masz prawdopodobnie zły adres serwera DNS. Wg mojej wiedzy serwery DNS Ery to:
213.158.194.1 (ns1.eranet.pl)
213.158.193.38 (ns2.eranet.pl)
213.158.194.5 (ns3.era.pl)
213.158.196.28 (ns4.era.pl)
81.15.159.97 (ns5.era.pl)

Spróbuj wpisać ten pierwszy.

Ponad to tak jak wcześniej pisałem, po stronie komputera musisz mieć publiczny adres IP. Jeśli próbujesz się łączyć przez blueconnect, a nie masz wykupionego publicznego adresu IP, to się nie połączysz (żaden operator komórkowy nie udostępnia w standardzie publicznego IP i nie u wszystkich można taką usługę wykupić).

Jeśli masz możliwość skorzystania z neostrady (bez routera - bo wówczas trzeba by przekierować port), to zrób tak:
1. Sprawdź swoje IP, np. wchodząc na stronę www.mojeip.wp.pl
2. Wyślij co Integry SMS o treści: twoje hasło=Twój numer IP:7092=
Ważne są wszystkie znaki "=" i ":"

Jeśli po kilkunastu sekundach uda się połączyć, to znaczy, że problem jest w DNS lub DDNS.
Też miałem taki problem,z tym że w orange , ale właczyli mi to co dziwne gratis -aktywacja jest na firmę .
To dziwne, bo oficjalnie w Orange kosztuje to 6,10 zł za aktywację i tyle samo miesięcznie :roll:
Jesteś pewny, że nic za to nie płacisz?

_ZBYCH_
16-12-2009, 20:24
Nie ma problemu, przekażnik musi mieć cewkę na 12v dc

Nie widzę takich przekaźników - chodzi mi o czasowy. Czyli 230/12 AC/DC ?
Kolega arm.pl odpowiedział na Twoje pytanie.
Nie widzisz jakich przekaźników? Może prościej będzie Tobie pomóc, jak sprecyzujesz pytanie. Napisz, co chcesz uzyskać.

Gelus
16-12-2009, 21:14
Dzięki ZBYCHu :-) jak wysyłam twojego magicznego sms'a jest ok spod NEO...
poprawiłem DNS na twój...ale bez zmian..na zwykłe hasło nie wchodzi..

_ZBYCH_
16-12-2009, 21:50
Dzięki ZBYCHu :-) jak wysyłam twojego magicznego sms'a jest ok spod NEO...
Czyli jednak jest problem w DNS lub DDNS :roll:


poprawiłem DNS na twój...ale bez zmian..na zwykłe hasło nie wchodzi..
Nie wiem, jak podajesz swój aktualny adres IP do serwera DDNS (masz zainstalowany program klienta DDNS?). Sprawdź swój adres IP na www.mojeip.wp.pl następnie zaloguj się do swojego konta w dyndns i sprawdź, jaki tam podaje adres IP.
Jeśli adres IP będzie ten sam, to spróbuj jeszcze wpisać w Integrze swój adres z początkiem www.adres lub http://adres lub http://www.adres

arti.sa
16-12-2009, 22:27
................... Napisz, co chcesz uzyskać.

Tutaj pisałem.



Może bardziej obrazowo:
czujka (wysłanie sygnału) > centrala > przekaźnik > inne urządzenie (uruchomienie).

A dokładniej teraz chodzi o przekażnik z programowalną zwłoką czasową zasilający końcowe urządzenia 230V.

_ZBYCH_
16-12-2009, 23:25
................... Napisz, co chcesz uzyskać.

Tutaj pisałem.



Może bardziej obrazowo:
czujka (wysłanie sygnału) > centrala > przekaźnik > inne urządzenie (uruchomienie).
Czytałem, co wcześniej pisałeś. Na tak zadane pytanie uzyskałeś od arm.pl odpowiedź.


A dokładniej teraz chodzi o przekażnik z programowalną zwłoką czasową zasilający końcowe urządzenia 230V.
Zwłokę programujesz w Integrze. Masz w niej wyjścia programowalne do których podłączasz przekaźniki z cewką na 12VDC o obciążalności styków dostosowanej do poboru mocy podłączonego urządzenia.

Do Integry jest też dostępny moduł ośmiu przekaźnikowych wyjść programowalnych o obciążalności 16A/230V na każdy przekaźnik.

http://www.satel.pl/pl/product/114/INT-ORS,Ekspander_wyjsc_na_szyne_DIN_35_mm

ar***pl
16-12-2009, 23:31
................... Napisz, co chcesz uzyskać.

Tutaj pisałem.



Może bardziej obrazowo:
czujka (wysłanie sygnału) > centrala > przekaźnik > inne urządzenie (uruchomienie).

A dokładniej teraz chodzi o przekażnik z programowalną zwłoką czasową zasilający końcowe urządzenia 230V.
Nie wiem czy 16A ci wystarczy , ja używam Relpol RM85 , a zwłokę czasową można sobie zaprogramować w integrze na wyjściu.

ar***pl
16-12-2009, 23:37
Masz prawdopodobnie zły adres serwera DNS. Wg mojej wiedzy serwery DNS Ery to:
213.158.194.1 (ns1.eranet.pl)
213.158.193.38 (ns2.eranet.pl)
213.158.194.5 (ns3.era.pl)
213.158.196.28 (ns4.era.pl)
81.15.159.97 (ns5.era.pl)

Spróbuj wpisać ten pierwszy.

Ponad to tak jak wcześniej pisałem, po stronie komputera musisz mieć publiczny adres IP. Jeśli próbujesz się łączyć przez blueconnect, a nie masz wykupionego publicznego adresu IP, to się nie połączysz (żaden operator komórkowy nie udostępnia w standardzie publicznego IP i nie u wszystkich można taką usługę wykupić).

Jeśli masz możliwość skorzystania z neostrady (bez routera - bo wówczas trzeba by przekierować port), to zrób tak:
1. Sprawdź swoje IP, np. wchodząc na stronę www.mojeip.wp.pl
2. Wyślij co Integry SMS o treści: twoje hasło=Twój numer IP:7092=
Ważne są wszystkie znaki "=" i ":"

Jeśli po kilkunastu sekundach uda się połączyć, to znaczy, że problem jest w DNS lub DDNS.
Też miałem taki problem,z tym że w orange , ale właczyli mi to co dziwne gratis -aktywacja jest na firmę .
To dziwne, bo oficjalnie w Orange kosztuje to 6,10 zł za aktywację i tyle samo miesięcznie :roll:
Jesteś pewny, że nic za to nie płacisz?
Nie, płacę tylko abonament musiałem w pewnym momencie zrobić czasowo monitoring CCTV do czasu jak TPSA dociągnie kabel i tez zorientowałem się po tygodniu szarpaniny że coś jest nie tak , ale po telefonie do biura obsługi właczyli mi sieć publiczną i tak zostało, argumentem było 50 aktywacji które u nich mam :D

_ZBYCH_
16-12-2009, 23:51
Też miałem taki problem,z tym że w orange , ale właczyli mi to co dziwne gratis -aktywacja jest na firmę .
To dziwne, bo oficjalnie w Orange kosztuje to 6,10 zł za aktywację i tyle samo miesięcznie :roll:
Jesteś pewny, że nic za to nie płacisz?
Nie, płacę tylko abonament musiałem w pewnym momencie zrobić czasowo monitoring CCTV do czasu jak TPSA dociągnie kabel i tez zorientowałem się po tygodniu szarpaniny że coś jest nie tak , ale po telefonie do biura obsługi właczyli mi sieć publiczną i tak zostało, argumentem było 50 aktywacji które u nich mam :D
No tak - 50 aktywacji w jednej sieci, to mocny argument :lol:
"Zwykły" klient musi jednak za taką usługę zapłacić (i za aktywację i abonament miesięczny) :(

ar***pl
16-12-2009, 23:54
Też miałem taki problem,z tym że w orange , ale właczyli mi to co dziwne gratis -aktywacja jest na firmę .
To dziwne, bo oficjalnie w Orange kosztuje to 6,10 zł za aktywację i tyle samo miesięcznie :roll:
Jesteś pewny, że nic za to nie płacisz?
Nie, płacę tylko abonament musiałem w pewnym momencie zrobić czasowo monitoring CCTV do czasu jak TPSA dociągnie kabel i tez zorientowałem się po tygodniu szarpaniny że coś jest nie tak , ale po telefonie do biura obsługi właczyli mi sieć publiczną i tak zostało, argumentem było 50 aktywacji które u nich mam :D
No tak - 50 aktywacji w jednej sieci, to mocny argument :lol:
"Zwykły" klient musi jednak za taką usługę zapłacić (i za aktywację i abonament miesięczny) :(
Tak ilość chyba zrobiła wrażenie ponieważ 42 z nich to mixy 10 w modułach gsm , ale na to chyba uwagi nie zwracali.

arti.sa
17-12-2009, 07:12
Dzięki arm.pl i _ZBYCH_ o to mi chodziło. 16A w zupełności wystarczy.

Darek_w
17-12-2009, 17:42
Diody serwisowe w czujce po instalacji alarmu należy wyłączyć. Robi się to zworką w czujce a nie w centrali alarmowej (patrz do instrukcji czujki)
I to wszystko. Banał. Tutaj macie przykład na czujce DSC Encore
http://www.alarmserwis.pl/teoria2.php

icebounder
19-12-2009, 15:47
Witam
W końcu przeczytałem wszystkie 110 stron tego tematu jak i wątek o programowanych instalacjach dla entuzjastów i parę innych wątków ale nigdzie nie znalazłem nic o rozwiązaniach które zamierzam zastosować w nowo budowanym domu a nie które z nich działają i sprawdzają się w dotychczas użytkowanym mieszkaniu.Są to bardzo proste i tanie rozwiązania a znacząco poprawiające poczucie bezpieczeństwa i komfortu.Myślę że warto je tutaj zasygnalizować mimo że pewnie niewielu osobom wydadzą się przydatne.
Ale po kolei. Chciałbym mieć w przyszłym domu coś co by mnie informowało o :
- leżąc sobie wieczorem w łóżeczku często się zastanawiam czy zamknąłem(przesunąłem rygiel)drzwi wejściowych lub czy inny domownik ich nie otworzył muszę wstać i iść sprawdzić.Moje rozwiązanie powoduje że nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte
-znowu leżąc w łóżeczku wieczorem chciałbym wiedzieć i inni domownicy pewnie też by chcieli czy system alarmowy jest uaktywniony na czuwanie nocne ponieważ może się tak zdarzyć jeżeli system uaktywniają na noc różni domownicy że nikt go nie włączy myśląc że zrobi to ktoś inny.Zerknę na PIR i już wiem działa mogę spać spokojnie
-otwierając poprzez domofon furtkę np.listonoszowi chciałbym wiedzieć czy kojec dla psów jest zamknięty(mam go w takim miejscu że nie widzę go z żadnego okna i musiał bym wyjść na zewnątrz żeby to sprawdzić) by mógł on bezpiecznie wejść.Ta funkcja jest też mi przydatna w nocy podczas czuwania alarmu ponieważ kojec z psami jest normalnie zamknięty a może być otwierany automatycznie po zadziałaniu czujek zewnętrznych (spełniają one funkcję dodatkową w systemie alarmowym) lub z pilota(funkcja przydatna w razie napadu przed domem).Spoglądam na PIR będąc w salonie lub sypialni i wiem czy pieski spacerują po podwórku
-o zadziałaniu czujek zewnętrznych (tylko cichy alarm)też chciałbym wiedzieć zwłaszcza w nocy co w połączeniu z automatycznie otwieranym kojcem i włączającym się oświetleniem w tej strefie dla nieproszonego gościa będzie małym zaskoczeniem.Krótki sygnał dźwiękowy w nocy z PIR zerkam i wiem jaka jest sytuacja
- będąc w pomieszczeniach takich jak salon gabinet czy sypialnie chciałbym wiedzieć (nie wstając z kanapy) czy dzieci wychodząc do szkoły nie zostawiły uchylonych drzwi lub furtki jak również czy żona wyjeżdżając do pracy nie zostawiła otwartej bramy garażowej lub posesyjnej.Wystarczy że zerknę na czujkę PIR i już wiem.Każde otwarcie bramki, drzwi wejściowych lub którejkolwiek z bram powoduje jednosekundowy cichy sygnał (możliwość wyłączenia w każdym z pomieszczeń oddzielnie jak komuś przeszkadza)
Powyższe funkcje będę realizował poprzez cztery różnokolorowe LEDy każda funkcja inny kolor i brzęczyk wszystko to umieszczone w czujkach PIR.Teraz mam dwa LEDy i brzęczyk przy czterech może być problem można zastosować diody dwukolorowe ale wtedy zmniejszy się czytelność chyba troszkę.Jak jest mało miejsca w PIRach to można dać dodatkowe puszki przy wyłącznikach ramki, zaślepki i na nich te LEDy a brzęczyk w puszce.Przydałby się jeszcze mikro przełącznik do odłączania sygnalizacji dźwiękowej ale ja takiego nie mam i mi to nie przeszkadza takie ciche piknięcie nawet fajnie jest gdy wiem że żona już jedzie lub dzieci idą przez furtkę.
I jeszcze jedna według mnie przydatna funkcja którą ktoś napisał na wątku dla entuzjastów to umieszczenie przy manipulatorze w wiatrołapie dwóch mrugających LED jedna sygnalizuje otwarte okna dachowe a druga okna na parterze.Wszystko oczywiście podpięte do integry ale to już niech satelowcy się wypowiedzą chyba nie powinno być problemów.Ja mam to w dotychczasowym mieszkaniu zrobione niezależnie od alarmu.
SZCZUKOT zamek drzwi mam zrobiony na autoalarmie i siłowniku centralnego zamka steruję pilotem i nawet zamyka powtórnie jeżeli wcisnę pilot a nie otworze drzwi.Jak chcesz to napiszę coś więcej.W nowym domu chciałem zastosować zamek elektromagnetyczny profesjonalny o którym wspominał ZBYCH ale jego cena to coś koło 2.5 tyś.Raczej odpada.
Wszelkie sugestie wskazane bo przymierzam się do kładzenia kabelków.

hej, napiszcie mi proszę coś o tym zamku elektromagnetycznym profesjonalnym. Interesuje mnie to rozwiązanie że stan zamknięcia drzwi lub ich otwarcia przechodzi przez centralkę alarmową a nast do czujki PIR.

Do tego dowolna centralka alarmowa?

ar***pl
20-12-2009, 09:47
Witam
W końcu przeczytałem wszystkie 110 stron tego tematu jak i wątek o programowanych instalacjach dla entuzjastów i parę innych wątków ale nigdzie nie znalazłem nic o rozwiązaniach które zamierzam zastosować w nowo budowanym domu a nie które z nich działają i sprawdzają się w dotychczas użytkowanym mieszkaniu.Są to bardzo proste i tanie rozwiązania a znacząco poprawiające poczucie bezpieczeństwa i komfortu.Myślę że warto je tutaj zasygnalizować mimo że pewnie niewielu osobom wydadzą się przydatne.
Ale po kolei. Chciałbym mieć w przyszłym domu coś co by mnie informowało o :
- leżąc sobie wieczorem w łóżeczku często się zastanawiam czy zamknąłem(przesunąłem rygiel)drzwi wejściowych lub czy inny domownik ich nie otworzył muszę wstać i iść sprawdzić.Moje rozwiązanie powoduje że nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte
-znowu leżąc w łóżeczku wieczorem chciałbym wiedzieć i inni domownicy pewnie też by chcieli czy system alarmowy jest uaktywniony na czuwanie nocne ponieważ może się tak zdarzyć jeżeli system uaktywniają na noc różni domownicy że nikt go nie włączy myśląc że zrobi to ktoś inny.Zerknę na PIR i już wiem działa mogę spać spokojnie
-otwierając poprzez domofon furtkę np.listonoszowi chciałbym wiedzieć czy kojec dla psów jest zamknięty(mam go w takim miejscu że nie widzę go z żadnego okna i musiał bym wyjść na zewnątrz żeby to sprawdzić) by mógł on bezpiecznie wejść.Ta funkcja jest też mi przydatna w nocy podczas czuwania alarmu ponieważ kojec z psami jest normalnie zamknięty a może być otwierany automatycznie po zadziałaniu czujek zewnętrznych (spełniają one funkcję dodatkową w systemie alarmowym) lub z pilota(funkcja przydatna w razie napadu przed domem).Spoglądam na PIR będąc w salonie lub sypialni i wiem czy pieski spacerują po podwórku
-o zadziałaniu czujek zewnętrznych (tylko cichy alarm)też chciałbym wiedzieć zwłaszcza w nocy co w połączeniu z automatycznie otwieranym kojcem i włączającym się oświetleniem w tej strefie dla nieproszonego gościa będzie małym zaskoczeniem.Krótki sygnał dźwiękowy w nocy z PIR zerkam i wiem jaka jest sytuacja
- będąc w pomieszczeniach takich jak salon gabinet czy sypialnie chciałbym wiedzieć (nie wstając z kanapy) czy dzieci wychodząc do szkoły nie zostawiły uchylonych drzwi lub furtki jak również czy żona wyjeżdżając do pracy nie zostawiła otwartej bramy garażowej lub posesyjnej.Wystarczy że zerknę na czujkę PIR i już wiem.Każde otwarcie bramki, drzwi wejściowych lub którejkolwiek z bram powoduje jednosekundowy cichy sygnał (możliwość wyłączenia w każdym z pomieszczeń oddzielnie jak komuś przeszkadza)
Powyższe funkcje będę realizował poprzez cztery różnokolorowe LEDy każda funkcja inny kolor i brzęczyk wszystko to umieszczone w czujkach PIR.Teraz mam dwa LEDy i brzęczyk przy czterech może być problem można zastosować diody dwukolorowe ale wtedy zmniejszy się czytelność chyba troszkę.Jak jest mało miejsca w PIRach to można dać dodatkowe puszki przy wyłącznikach ramki, zaślepki i na nich te LEDy a brzęczyk w puszce.Przydałby się jeszcze mikro przełącznik do odłączania sygnalizacji dźwiękowej ale ja takiego nie mam i mi to nie przeszkadza takie ciche piknięcie nawet fajnie jest gdy wiem że żona już jedzie lub dzieci idą przez furtkę.
I jeszcze jedna według mnie przydatna funkcja którą ktoś napisał na wątku dla entuzjastów to umieszczenie przy manipulatorze w wiatrołapie dwóch mrugających LED jedna sygnalizuje otwarte okna dachowe a druga okna na parterze.Wszystko oczywiście podpięte do integry ale to już niech satelowcy się wypowiedzą chyba nie powinno być problemów.Ja mam to w dotychczasowym mieszkaniu zrobione niezależnie od alarmu.
SZCZUKOT zamek drzwi mam zrobiony na autoalarmie i siłowniku centralnego zamka steruję pilotem i nawet zamyka powtórnie jeżeli wcisnę pilot a nie otworze drzwi.Jak chcesz to napiszę coś więcej.W nowym domu chciałem zastosować zamek elektromagnetyczny profesjonalny o którym wspominał ZBYCH ale jego cena to coś koło 2.5 tyś.Raczej odpada.
Wszelkie sugestie wskazane bo przymierzam się do kładzenia kabelków.

hej, napiszcie mi proszę coś o tym zamku elektromagnetycznym profesjonalnym. Interesuje mnie to rozwiązanie że stan zamknięcia drzwi lub ich otwarcia przechodzi przez centralkę alarmową a nast do czujki PIR.

Do tego dowolna centralka alarmowa?
Może się dzisiaj nie wyspałem ale nie rozumiem twojego pytania-możesz je rozwinąć?
Czy chcesz sterować centralką alarmową zamek, czy przekazywać stan zamka do centralki alarmowej?

icebounder
20-12-2009, 13:56
Sorki, bezmyślnie przepisałem po jek:
"nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte "

oczywiście chodzi o diodę led sygnalizującą np na niebiesko że drzwi nie są zamknięte na klucz a na czerwono że są zamknięte:).

ar***pl
20-12-2009, 15:10
Sorki, bezmyślnie przepisałem po jek:
"nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte "

oczywiście chodzi o diodę led sygnalizującą np na niebiesko że drzwi nie są zamknięte na klucz a na czerwono że są zamknięte:).
Pewnie chodzi ci o zamek elektromotoryczny, nie jest to tania zabawka.
Jesli chcesz mieć tylko sygnalizację że rygiel jest zamknięty to czasami wystarczy zainstalować mikrowłącznik w futrynie który będzie wciśnięty przez rygiel, czasami da się tez tak wykorzystać kontraktron.

icebounder
20-12-2009, 21:40
No właśnie ten zamek elektromagnetyczny.
Wypatrzyliśmy drzwi za 8500. Pan mi powiedział że mają 2 zamki na zasuwy porządnej jakości - nie do końca zrozumiałem - czy do tego jeszcze trzeba dokupić czy zamiast 1 lub obu włożyć taki zamek elektromagnetyczny.

Jak myślicie- nie lepiej 1 ale porządny?
A poda mi ktoś-proszę- jakiś konkretny zamek?

ar***pl
20-12-2009, 22:11
No właśnie ten zamek elektromagnetyczny.
Wypatrzyliśmy drzwi za 8500. Pan mi powiedział że mają 2 zamki na zasuwy porządnej jakości - nie do końca zrozumiałem - czy do tego jeszcze trzeba dokupić czy zamiast 1 lub obu włożyć taki zamek elektromagnetyczny.

Jak myślicie- nie lepiej 1 ale porządny?
A poda mi ktoś-proszę- jakiś konkretny zamek?Np taki:
http://www.assaabloy.pl/pl/local/pl/Produkty/elmech/Zamki-EL/ABLOY-EL520/

ar***pl
20-12-2009, 22:15
No właśnie ten zamek elektromagnetyczny.
Wypatrzyliśmy drzwi za 8500. Pan mi powiedział że mają 2 zamki na zasuwy porządnej jakości - nie do końca zrozumiałem - czy do tego jeszcze trzeba dokupić czy zamiast 1 lub obu włożyć taki zamek elektromagnetyczny.

Jak myślicie- nie lepiej 1 ale porządny?
A poda mi ktoś-proszę- jakiś konkretny zamek?
albo coś takiego:http://www.assaabloy.pl/Local/PL/Support/product%20cards/effeff/effeff%20Mediator.pdf

kgolebiowski
20-12-2009, 23:18
Witam.Zainstalowałem właśnie system alarmowy Rokoneta.Wpadłem na pomysł że w przyszłości mógłbym zainstalować zewnętrzne czujki.Nie mam jeszcze zrobionej podbitki więc nie będzie problemu z położeniem okablowania..Proszę o podpowiedź jakie mógłbym zastosować czujki zewnętrzne.Nie mam też modułu GPRS,tylko powiadomienie agencji ochrony.Jaki moduł można brać pod uwagę gdybym zrezygnował z ich usług?

ar***pl
21-12-2009, 00:36
Witam.Zainstalowałem właśnie system alarmowy Rokoneta.Wpadłem na pomysł że w przyszłości mógłbym zainstalować zewnętrzne czujki.Nie mam jeszcze zrobionej podbitki więc nie będzie problemu z położeniem okablowania..Proszę o podpowiedź jakie mógłbym zastosować czujki zewnętrzne.Nie mam też modułu GPRS,tylko powiadomienie agencji ochrony.Jaki moduł można brać pod uwagę gdybym zrezygnował z ich usług?
Jeśli masz Rokoneta Pro-sys to czujki zewnetrznę najlepsze byłyby Rokonet Watch-out, mają antymasking, są dualne pozatym do Pro-sysa możesz je podłaczyć po Combusie. Moduł gsm np.Satel T-2, expert itp.

icebounder
21-12-2009, 10:30
Sorki, bezmyślnie przepisałem po jek:
"nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte "

oczywiście chodzi o diodę led sygnalizującą np na niebiesko że drzwi nie są zamknięte na klucz a na czerwono że są zamknięte:).
Pewnie chodzi ci o zamek elektromotoryczny, nie jest to tania zabawka.
Jesli chcesz mieć tylko sygnalizację że rygiel jest zamknięty to czasami wystarczy zainstalować mikrowłącznik w futrynie który będzie wciśnięty przez rygiel, czasami da się tez tak wykorzystać kontraktron.

Przemyślałem i jednak nie potrzebuję się ryglować :roll: - wystarczy zwykły porządny zamek a w takim nie da się takigo czujnika zainstalować? Musi być rygiel?

ar***pl
21-12-2009, 21:01
Sorki, bezmyślnie przepisałem po jek:
"nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte "

oczywiście chodzi o diodę led sygnalizującą np na niebiesko że drzwi nie są zamknięte na klucz a na czerwono że są zamknięte:).
Pewnie chodzi ci o zamek elektromotoryczny, nie jest to tania zabawka.
Jesli chcesz mieć tylko sygnalizację że rygiel jest zamknięty to czasami wystarczy zainstalować mikrowłącznik w futrynie który będzie wciśnięty przez rygiel, czasami da się tez tak wykorzystać kontraktron.

Przemyślałem i jednak nie potrzebuję się ryglować :roll: - wystarczy zwykły porządny zamek a w takim nie da się takigo czujnika zainstalować? Musi być rygiel?
Możesz taki czujnik zainstalować i w zwykłym zamku (raczej futrynie) wystarczy zainstalować jakiś switch tak aby po zamknięciu rygla z klucza, był wciśniety.Spróbuj pogadać z firma która ci instaluje drzwi.

gianti
21-12-2009, 21:36
ze względu na objętość tego tematu nie sposób przeczytać wszystkich stron, ale pobieżnie - nie zauważyłem krótkiej odpowiedzi fachowca na pytanie :

jaki system alarmowy - prosty w obsłudze dla każdego domownika warto zainstalować.

Dobrze jest jeżeli system potrafi dużo - ale wystarczy jak jedna osoba z domowników potrafi to zaprogramować, reszta osób w prosty sposób musi chcieć korzystać z tych funkcji.

Nie będzie się nikomu chciało korzystać cyklicznie z wielu funkcji w sytuacji gdy ich użycie wymaga czasu.

i tu moje pytanie - jakie systemy są intuicyjne w obsłudze (przyjazne użytkownikowi).

np : zatwierdzenie każdej funkcji poprzez wciśnięcie cyfry + kontrola linii papiilarnych, ??

ar***pl
21-12-2009, 23:21
ze względu na objętość tego tematu nie sposób przeczytać wszystkich stron, ale pobieżnie - nie zauważyłem krótkiej odpowiedzi fachowca na pytanie :

jaki system alarmowy - prosty w obsłudze dla każdego domownika warto zainstalować.

Dobrze jest jeżeli system potrafi dużo - ale wystarczy jak jedna osoba z domowników potrafi to zaprogramować, reszta osób w prosty sposób musi chcieć korzystać z tych funkcji.

Nie będzie się nikomu chciało korzystać cyklicznie z wielu funkcji w sytuacji gdy ich użycie wymaga czasu.

i tu moje pytanie - jakie systemy są intuicyjne w obsłudze (przyjazne użytkownikowi).

np : zatwierdzenie każdej funkcji poprzez wciśnięcie cyfry + kontrola linii papiilarnych, ??
Dobry system alarmowy to wg mnie taki który wcześnie wykryje próbę włamania.Z w miarę intuicyjnych central wymieniłbym : Satela Integrę,Risco Pro-sys ale i DSC Power 864 (jeśli nie potrzebujesz żadnych sterowań, automatyki , podglądu przez internet itp., będziesz miał nie więcej niż jeden podsystem ze strefą nocną-przy dwóch juz to tak prosto nie wygląda).
Wiele też zależy od czujników które chcesz zastosować : czujniki ruchu, dymu , gazu, magnetyczne, zewnętrzne itd.
Tu nie ma prostej odpowiedzi.
PS.Polecam jednak stosowanie nie tylko czujek antywłamaniowych, dzisiaj byłem u klienta , który przy montażu nie chciał za nic czujek dymu, dwa dni temu miał pożar w piwnicy -oprawa świetlówkowa sama zaczeła się palić. Jedyna czujka dymu była na strychu, zadziałała dopiero po 20 minutach-kiedy dym dotarł i tam.

gianti
22-12-2009, 06:55
instalacje pod system już zrobiłem wcześniej, czyli mam okablowanie pod czujki czadu, dymu, gazu usypiającego (w sypialni), jedynie co zostało to rozmieszczenie beprzewodowych kontraktonów na oknach,

natomiast cały czas nie jestem pewien systemu (bowiem chcę znaleść taki który dla reszty domowników będzie prosty w użytkowaniu) a dla mnie jako administratora rozwojowy.

Czy istnieje np. możliwość zastosowania intergry i zaprogramowania pilotów - które np. włączają/wyłączają osobno różne strefy aby domownicy mogli bez wprowadzania kodów (np. z sypialni) załączyć/wyłączyć) daną strefę?

widziałem że zaczął się przewijać temat sposobu sygnalizacji domownikom czy dana strefa jest załączona (bez potrzeby sprawdzania na manipulatorze) - i właśnie takie usprawnienia dla "zwykłych" użytkowników mnie interesują - to ma być przyjazne.

ar***pl
22-12-2009, 08:55
instalacje pod system już zrobiłem wcześniej, czyli mam okablowanie pod czujki czadu, dymu, gazu usypiającego (w sypialni), jedynie co zostało to rozmieszczenie beprzewodowych kontraktonów na oknach,

natomiast cały czas nie jestem pewien systemu (bowiem chcę znaleść taki który dla reszty domowników będzie prosty w użytkowaniu) a dla mnie jako administratora rozwojowy.

Czy istnieje np. możliwość zastosowania intergry i zaprogramowania pilotów - które np. włączają/wyłączają osobno różne strefy aby domownicy mogli bez wprowadzania kodów (np. z sypialni) załączyć/wyłączyć) daną strefę?

widziałem że zaczął się przewijać temat sposobu sygnalizacji domownikom czy dana strefa jest załączona (bez potrzeby sprawdzania na manipulatorze) - i właśnie takie usprawnienia dla "zwykłych" użytkowników mnie interesują - to ma być przyjazne.
Z czystym sumieniem mogę ci polecić w tym przypadku Integrę, tylko bierz od razu Integre 128 , przy 64 brakuje czasami wejść/wyjść wirtualnych.Możesz zastosować Abaxa i piloty APT-100.(maja 6 kanałów).

MCB
22-12-2009, 09:52
Sorki, bezmyślnie przepisałem po jek:
"nawet nie muszą podnosić głowy z poduszki zerkam na czujkę PIR i już wiem że są zamknięte "

oczywiście chodzi o diodę led sygnalizującą np na niebiesko że drzwi nie są zamknięte na klucz a na czerwono że są zamknięte:).

Mam nadzieję, że te diody nie będą widoczne z zewnątrz :)

MCB

icebounder
22-12-2009, 12:37
To mówicie nie dawać z zewnątrz? Szkoda bo myślałem że dam sobie i z zewnątrz- w razie gdybym kiedyś późno do domu przyjechał a wiecie jak to jest czasami ma sie ochotę wejść do domu w inny sposób, np przez okno tak żeby życie miało smaczek:) a fałszywe alarmy głupio wyglądają:)

Tak serio to mogłoby to być na toaletce przy łóżku obok budzika - taki nieduży panel z kilkoma diodami oczywiście odwróconymi OD okna :wink:

Co do zamka to rzeczywiście będę musiał podjąć się firmy która przy montowaniu zamka do drzwi wprawi mi taki switch:) 1 firma już odmówiła ale będę szukał dalej 8)

MCB
22-12-2009, 13:09
Nie tylko nie na zewnątrz. Chodzi o to, żeby potencjalny złodziej w żaden sposób nie mógł z zewnątrz podejrzeć stanu alarmu i innych zabezpieczeń.

MCB

kolorado
22-12-2009, 13:23
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.

ar***pl
22-12-2009, 21:56
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?

ar***pl
22-12-2009, 21:59
To mówicie nie dawać z zewnątrz? Szkoda bo myślałem że dam sobie i z zewnątrz- w razie gdybym kiedyś późno do domu przyjechał a wiecie jak to jest czasami ma sie ochotę wejść do domu w inny sposób, np przez okno tak żeby życie miało smaczek:) a fałszywe alarmy głupio wyglądają:)

Tak serio to mogłoby to być na toaletce przy łóżku obok budzika - taki nieduży panel z kilkoma diodami oczywiście odwróconymi OD okna :wink:

Co do zamka to rzeczywiście będę musiał podjąć się firmy która przy montowaniu zamka do drzwi wprawi mi taki switch:) 1 firma już odmówiła ale będę szukał dalej 8)
Jak już bedziesz chciał zaskoczyć żonę z listonoszem :wink: to aby sprawdzić czy system jest uzbrojony z zewnątrz, można zastosować piloty APT100 , są dwukierunkowe więc możesz sprawdzać na nich stan uzbrojenia stref.

kolorado
22-12-2009, 22:08
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?
W środku ramiak drewniany, na tym blacha ocynkowana 0.8mm i laminat drewnopodobny. Całość osadzona na stalowej ościeżnicy.
Chodzi mi tutaj o to, czy nie ma niebezpieczeństwa, że ta ościeżnica się namagnesuje i po otwarciu kontaktron będzie dalej trzymał?
Co prawda nie jest on wpuszczany (VD-1) ale na tyle doświadczenia nie mam, żeby wiedzieć jak będzie się zachowywał...
A może coś innego polecicie do takich drzwi?

jek
26-12-2009, 21:56
Nie tylko nie na zewnątrz. Chodzi o to, żeby potencjalny złodziej w żaden sposób nie mógł z zewnątrz podejrzeć stanu alarmu i innych zabezpieczeń.

MCB


Co z tego że złodziej podejrzy przez okno różnokolorowe diodki na jakimś panelu jak nie będzie wiedział co one oznaczają.Tylko ty to wiesz i możesz sobie to dowolnie podłączyć. Chyba że chwalisz się wszystkim w koło co to za cuda masz w domu i jak one działają to wtedy faktycznie lepiej żeby nie było widoczne z zewnątrz.

szczukot
27-12-2009, 11:47
Co powiecie na zastosowanie kontraktonow w oknach bez czujek zbicia szyby (nie za ladne i duzo bym ich potrezbowal) i bez czjek inercyjnych (nie za bardzo mi sie meiszcza na ramie) ?
Duzo luk sie robi ? Teoretycznie w razie nieobecnosci domowniko i tak zostanie kilka czujek wewnetrznych. W przypadku obecnosci, chyba uslyszymy wybicie szyby (a moze i tak czesto po wybiciu otwieraja skrzydlo) ?

Przy okazji jak montowac w polaciowkach kontraktony ? Tez wpuszczane ?

Fantom

ar***pl
28-12-2009, 10:02
Co powiecie na zastosowanie kontraktonow w oknach bez czujek zbicia szyby (nie za ladne i duzo bym ich potrezbowal) i bez czjek inercyjnych (nie za bardzo mi sie meiszcza na ramie) ?
Duzo luk sie robi ? Teoretycznie w razie nieobecnosci domowniko i tak zostanie kilka czujek wewnetrznych. W przypadku obecnosci, chyba uslyszymy wybicie szyby (a moze i tak czesto po wybiciu otwieraja skrzydlo) ?

Przy okazji jak montowac w polaciowkach kontraktony ? Tez wpuszczane ?

Fantom
Stłuczeniówek bym strasznie nie żałował, ale inercyjne by sie jednak przydały, napewno nie rezygnuj z tych w drzwiach tarasowych (zakładam że masz takie).Praktycznie jeśli bedziesz miał dodatkowo do kontraktronów czujniki ruchu wewnetrzne to nie będzie najgorzej.natomiast czy sie obudzisz jak będą tłukli szybę to już zależy jaki masz sen.
W połaciówkach jeśli dasz radę to wpuszczane jak sie już nie da to napowierzchniowe.
PS. Po błedach widzę że pisałeś po zakrapianych swietach :wink:

gianti
29-12-2009, 18:21
kilka pytań do fachowców

a) czy jest sens stosowania manipulatorów strefowych czy lepie zastosować np. wszystkie jako główne (wiadomo większy wydatek ale większe możliwości)
b) czy dla zwykłych użytkowników alarmoodpornych (dziecko, żona) dobrym rozwiązaniem są piloty gdzie zaprogramuje się wyłączanie/załączanie poszczególnych stref
c) jak rozwiązać zabezpieczenie okien - na oknach są zainstalowane rolety, ale brak okablowania do alarmu (a są już tynki) - czy zastosować czujki bezprzewodowe reagujące na naruszenie rolety (otwarcie , zniszczenie, itp) - jeśli tak to jakie, czy jednak kombinowac coś bezprzewodowego na oknach - np. w przypadku jeżeli na noc nie zostanie zamknięta (przymknięta) roleta?
d) czy kupić integre 64 czy 128 (patrząc na to że może w przyszłości będę chciał rozbudowywać system) - o współpracę z elementami instalacji elektrycznej, innych powstałych w przyszłości systemów bezprzewodowych - wiadomo technika leci do przodu.

ar***pl
29-12-2009, 19:18
kilka pytań do fachowców

a) czy jest sens stosowania manipulatorów strefowych czy lepie zastosować np. wszystkie jako główne (wiadomo większy wydatek ale większe możliwości)
b) czy dla zwykłych użytkowników alarmoodpornych (dziecko, żona) dobrym rozwiązaniem są piloty gdzie zaprogramuje się wyłączanie/załączanie poszczególnych stref
c) jak rozwiązać zabezpieczenie okien - na oknach są zainstalowane rolety, ale brak okablowania do alarmu (a są już tynki) - czy zastosować czujki bezprzewodowe reagujące na naruszenie rolety (otwarcie , zniszczenie, itp) - jeśli tak to jakie, czy jednak kombinowac coś bezprzewodowego na oknach - np. w przypadku jeżeli na noc nie zostanie zamknięta (przymknięta) roleta?
d) czy kupić integre 64 czy 128 (patrząc na to że może w przyszłości będę chciał rozbudowywać system) - o współpracę z elementami instalacji elektrycznej, innych powstałych w przyszłości systemów bezprzewodowych - wiadomo technika leci do przodu.
a-nie ma sensu, jeśli będziesz miał więcej niż jedną strefę, te manipulatory mogą obsługiwac tylko jedna strefę.
b- Integra nie jest trudna w obsłudze,należy raczej unikać załaczania/wyłączania za pomocą pilotów, chyba że inaczej nie można....
c-zastosować czujniki bezprzewodowe avd z czujnikiem udarowym.
d-kupić Integrę 128, różnica w cenie jest niewielka, a ilość wejść /wyjść wirtualnych większa, pozatym jeśli zastosujesz moduł bezprzewodowy to nie będzie kolizji z liniami klawiaturowymi .U mnie integra 64 praktycznie się nie sprzedaje ostatnio,klienci wybierają najczęściej 128 lub 128 wrl.

kolorado
29-12-2009, 19:52
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?
W środku ramiak drewniany, na tym blacha ocynkowana 0.8mm i laminat drewnopodobny. Całość osadzona na stalowej ościeżnicy.
Chodzi mi tutaj o to, czy nie ma niebezpieczeństwa, że ta ościeżnica się namagnesuje i po otwarciu kontaktron będzie dalej trzymał?
Co prawda nie jest on wpuszczany (VD-1) ale na tyle doświadczenia nie mam, żeby wiedzieć jak będzie się zachowywał...
A może coś innego polecicie do takich drzwi?

A te magnesy pastylkowe (chodzi może o takie jak w Bosch CMINI-10?) nie namagnesują drzwi?
No i poproszę o komentarz do mojego poprzedniego posta... :)

ar***pl
29-12-2009, 20:02
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?
W środku ramiak drewniany, na tym blacha ocynkowana 0.8mm i laminat drewnopodobny. Całość osadzona na stalowej ościeżnicy.
Chodzi mi tutaj o to, czy nie ma niebezpieczeństwa, że ta ościeżnica się namagnesuje i po otwarciu kontaktron będzie dalej trzymał?
Co prawda nie jest on wpuszczany (VD-1) ale na tyle doświadczenia nie mam, żeby wiedzieć jak będzie się zachowywał...
A może coś innego polecicie do takich drzwi?

A te magnesy pastylkowe (chodzi może o takie jak w Bosch CMINI-10?) nie namagnesują drzwi?
No i poproszę o komentarz do mojego poprzedniego posta... :)
Jest wiele typów drzwi, i niektórych da się taki magnes zainstalować w niektórych nie. Możan stosować rozmaite podkładki pod magnesy.
Co do pastylkowego magnesu , tak chodziło mi o taki podobny do tego z boscha, ale sa rózne wymiary i wysokości. Musiałbyś zamieścić zdjęcie tego kawałka drzwi. Ja osobiście starm się nie korzystać z wewnętrzego kontraktrona czujnika vd ,zazwyczaj montuje dodatkowy.

gianti
29-12-2009, 20:06
c-zastosować czujniki bezprzewodowe avd z czujnikiem udarowym.


no dobrze - to w przypadku jeżeli mam np. 1 okno na ścianie, a jeżeli mam np. 3 okna na ścianie - to zastosowanie kurtyny zainstalowanej w podbitce (czyli raczej wysokość nie dostępna dla złodzieja), nie było by tańsze i bardziej efektywne? - wówczas zanim złodziej dojdzie do okna to już jest dostrzeżony przez kurtynę

ar***pl
29-12-2009, 20:11
c-zastosować czujniki bezprzewodowe avd z czujnikiem udarowym.


no dobrze - to w przypadku jeżeli mam np. 1 okno na ścianie, a jeżeli mam np. 3 okna na ścianie - to zastosowanie kurtyny zainstalowanej w podbitce (czyli raczej wysokość nie dostępna dla złodzieja), nie było by tańsze i bardziej efektywne? - wówczas zanim złodziej dojdzie do okna to już jest dostrzeżony przez kurtynę
Pewne tak , ale czy tańsze? Porządny czujniki zewnętrzny tez swoje kosztuje.
Znacznie częściej powoduje też fałszywe alarmy, ale faktycznie dobrze umieszczony szybciej wykryje intruza.

rzutnik
29-12-2009, 23:49
d-kupić Integrę 128, różnica w cenie jest niewielka, a ilość wejść /wyjść wirtualnych większa, pozatym jeśli zastosujesz moduł bezprzewodowy to nie będzie kolizji z liniami klawiaturowymi .U mnie integra 64 praktycznie się nie sprzedaje ostatnio,klienci wybierają najczęściej 128 lub 128 wrl.

Także polecam Integrę 128. Osobiście kupiłem Integrę 64 z założeniem że mi zostanie spory zapas wejść. W trakcie montażu alarmu mój system się trochę rozrósł w stosunku do pierwotnego planu (tak na marginesie to dzięki temu forum) i teraz obawiam się że jeszcze coś wymyslę np. jakieś sterowanie i mi braknie wejść.

Deamos
30-12-2009, 00:37
b) czy dla zwykłych użytkowników alarmoodpornych (dziecko, żona) dobrym rozwiązaniem są piloty gdzie zaprogramuje się wyłączanie/załączanie poszczególnych stref
Piloty jako element uzbrajajacy/rozbrajajacy alarm jakos mi sie nie widza bo pozwalaja to zrobic zbyt prosto i czasem bez wiekszej swiadomosci (przypadkowe nacisniecie). Jako ulatwienie juz lepsze sa karty RFID (transponderowe). Czytniki takich kart maja niektore manipulatory integry i z tego co wiem zastepuja one wprowadzenie kodu, ale nie zastepuja potwierdzenia go. Dla dzieci, starszych osob i osob elektronikoodpornych wsam raz ;)


d) czy kupić integre 64 czy 128 (patrząc na to że może w przyszłości będę chciał rozbudowywać system) - o współpracę z elementami instalacji elektrycznej, innych powstałych w przyszłości systemów bezprzewodowych - wiadomo technika leci do przodu.
Roznica w cenie kolo 100 PLN co przy ogolnej inwestycji nie zauwazalne, jak dla mnie nie ma co sie zastanawiac i brac 128 ;)

ar***pl
30-12-2009, 08:23
b) czy dla zwykłych użytkowników alarmoodpornych (dziecko, żona) dobrym rozwiązaniem są piloty gdzie zaprogramuje się wyłączanie/załączanie poszczególnych stref
Piloty jako element uzbrajajacy/rozbrajajacy alarm jakos mi sie nie widza bo pozwalaja to zrobic zbyt prosto i czasem bez wiekszej swiadomosci (przypadkowe nacisniecie). Jako ulatwienie juz lepsze sa karty RFID (transponderowe). Czytniki takich kart maja niektore manipulatory integry i z tego co wiem zastepuja one wprowadzenie kodu, ale nie zastepuja potwierdzenia go. Dla dzieci, starszych osob i osob elektronikoodpornych wsam raz ;)


d) czy kupić integre 64 czy 128 (patrząc na to że może w przyszłości będę chciał rozbudowywać system) - o współpracę z elementami instalacji elektrycznej, innych powstałych w przyszłości systemów bezprzewodowych - wiadomo technika leci do przodu.
Roznica w cenie kolo 100 PLN co przy ogolnej inwestycji nie zauwazalne, jak dla mnie nie ma co sie zastanawiac i brac 128 ;)
Można uzbroić system kartą bez potwierdzania, tylko zależy ile masz stref przypisanych do karty.

cysterniarz
30-12-2009, 15:10
witam
prośba o:

- sprawdzenie i poprawienie tego co narysowałem i wycenę takiego systemu (sprzęt i robocizna). Mniej więcej podam jaki sprzęt chciałbym użyć do montażu i prośba o wskazanie co należałoby jeszcze uwzględnić (jaki model i firma) i dokupić a z czego zrezygnować.

- Tynki wewnętrzne zrobione, okna i parapety osadzone. Położona instalacja pod czujki PIR do każdego pomieszczenia – czy można to wykorzystać ? (dosztukować kable i pociągnąć do okien)

- Nad poddaszem użytkowym jest jeszcze strych (nieocieplany) i wyłaz do komina – tam dualna, ale gdzie ją montować? Pod kalenicą ? na ścianie bocznej /\ ?

- Stan domu jest developerski czyli w łazience położone regipsy wokół okna połaciowego. Czy dać tu kontaktron na ramę bo cienko widzę przeciąganie kabli na kontaktron wpuszczany (może jakiś bezkablowy?).

Moje zestawienie:
- centrala SATEL INTEGRA 64 lub 128 lub 128WRL (nie wiem czy 64 wystarczy a WRL jakoś średnio wypada w opisach na forum)
- kontaktrony wpuszczane BOSCH C-MINI
- kontaktron najazdowy do garażu ...(nie wiem jaki)
- kontaktron do łazienki na okno połaciowe... Regipsy położone, pozostaje chyba montaż kontaktronu zewnętrznego bo nie wiem jak kabel przeciągnąć, trzeba by wszystko zrywać
- inercyjne IMPAQ+ TEXECOM
- zbicia szyby ...(nie wiem jaki)
- dualne ...(nie wiem jaki)
- akumulator EUROPOWER 22Ah ??
- expander ??
- manipulator ??

- co należałoby jeszcze uwzględnić i dokupić a z czego zrezygnować

Głównie opierałem się na opiniach z forum jeżeli chodzi o wybór sprzętu, jeżeli coś jest lipne a w podobnej cenie lub może niewiele droższe jest coś lepszego to proszę o korektę.
dzięki
http://www.gofer80.republika.pl/parter.jpg
http://www.gofer80.republika.pl/poddasze.jpg
http://www.gofer80.republika.pl/strych.jpg

hudini
30-12-2009, 18:03
Witam bardzo serdecznie
Czy instalacja pod alarm wykonana jest kablem 6x0,5??? Bo zakładając ze pewnie tak przedłuzanie wiele nie pomoże. Inercyjna na oknach zabierze 2 pary( zasilanie i linia) i zostaje 1 para na 2 kontaktrony. Do tego przedłużenie kabli musisz zaizolować i pod tynk upchnąć. Mając szczeście jak to bywa z lutowaniem czasami możę powstać zimny lut z czasem i zaczną sie problemy. Konieczność kucia przelutowywania szpachlowania i tak dalej. To pesymistyczna wizja i poprostu doświadczenie w instalacjach jakie widzi sie na obiektach po innych wykonawcach.

Piszesz ze jest to stan deweloperski czyli fasada budynku juz nie do ruszenia ? Bo jesli jeszcze nie zostało położone ocieplenie można by sie pokusić na ułożęnie instalacji w rurkach PCV pod styropianem i wówczas zostaje wyłącznie główkowanie jak doprowadzić kable do pomieszczenia gdzie bedzie centrala bez wiekszej demolki. Osobiście jesli byłbym w takiej sytuacji i tynki deweloperskie to gipsy to bym poswiecił czasu i powolutku wykonał "bruzdy" pod brakujące kabelki tak jak oznaczyłeś na planie.

Co do centrali nie bede polemizował bo jest tak ze jak ktoś w wiekszości montuje satela to powie ze to super a na dsc powie ze szkoda kasy.
Czujniki kontaktronowe moze cos z serii MC100 firmy Alarmtech plusem jest to ze mozna zamówić juz kontaktrony z parametryzacją w srodku oraz wersji z zaciskami do przykręcenia przewodu.
Do garażu MC 370-S56 również Alarmtech tylko ze zbrojonym pancerzem na kablu
Co do czujek jak sie juz decydujemy na którąs z firm to ladniej by wygladało jak wszystkie czujniki PIR maja te sama linie wzornictwa a nie po całej chałupie jest totalny przegląd tego co rynek proponuje. Oczywiście zawsze przed wyglądem nalezy sie kierować czy dana czujka w danym miejscu spełni swoje zadanie. Mi sie podoba np linia czujek LC firmy dsc.

Tak przez internet nie da sie ocenić wszystkich rozwiazań jakie mozna wykorzystać moze jakieś foty to wowczas wieksze pole do pomysłów bezinwazyjnych. Pozdrawiam

ar***pl
30-12-2009, 21:20
witam
prośba o:

- sprawdzenie i poprawienie tego co narysowałem i wycenę takiego systemu (sprzęt i robocizna). Mniej więcej podam jaki sprzęt chciałbym użyć do montażu i prośba o wskazanie co należałoby jeszcze uwzględnić (jaki model i firma) i dokupić a z czego zrezygnować.

- Tynki wewnętrzne zrobione, okna i parapety osadzone. Położona instalacja pod czujki PIR do każdego pomieszczenia – czy można to wykorzystać ? (dosztukować kable i pociągnąć do okien)

- Nad poddaszem użytkowym jest jeszcze strych (nieocieplany) i wyłaz do komina – tam dualna, ale gdzie ją montować? Pod kalenicą ? na ścianie bocznej /\ ?

- Stan domu jest developerski czyli w łazience położone regipsy wokół okna połaciowego. Czy dać tu kontaktron na ramę bo cienko widzę przeciąganie kabli na kontaktron wpuszczany (może jakiś bezkablowy?).

Moje zestawienie:
- centrala SATEL INTEGRA 64 lub 128 lub 128WRL (nie wiem czy 64 wystarczy a WRL jakoś średnio wypada w opisach na forum)
- kontaktrony wpuszczane BOSCH C-MINI
- kontaktron najazdowy do garażu ...(nie wiem jaki)
- kontaktron do łazienki na okno połaciowe... Regipsy położone, pozostaje chyba montaż kontaktronu zewnętrznego bo nie wiem jak kabel przeciągnąć, trzeba by wszystko zrywać
- inercyjne IMPAQ+ TEXECOM
- zbicia szyby ...(nie wiem jaki)
- dualne ...(nie wiem jaki)
- akumulator EUROPOWER 22Ah ??
- expander ??
- manipulator ??

- co należałoby jeszcze uwzględnić i dokupić a z czego zrezygnować

Głównie opierałem się na opiniach z forum jeżeli chodzi o wybór sprzętu, jeżeli coś jest lipne a w podobnej cenie lub może niewiele droższe jest coś lepszego to proszę o korektę.
dzięki
http://www.gofer80.republika.pl/parter.jpg
http://www.gofer80.republika.pl/poddasze.jpg
http://www.gofer80.republika.pl/strych.jpg
Nie napisałeś skąd jesteś , po co ci oferta na robociznę od kogoś np z Krakowa jak mieszkasz w Szczecinie.
Zacznij tak jak napisał kolego powyżej od sprawdzenia jakie masz przewody położone pod tynkiem.Dopiero potem można głowkowac o dołaczaniu kontraktronów.Centrali WRL nie masz się co bać, my zainstalowaliśmy ponad 50 szt i narazie nic się nie zepsuło, to że ktos pisał że miał uszkodzoną nic nie znaczy- wszystko się może zepsuć. Niestety ta centrala ma wszystko wbudowane w płytę więc ewentualne uszkodzenie jakiegoś modułu powoduje koniecznośc wymiany całej płyty.Generalnie ta centrala niczym nie rzuca na kolana poza możliwością sterowanie jej sms -ami i możliwością zdalnej obsługi przez GPRS.Moduł abax można dołaczyć do każdej integry.Napewno nie bierz Integry 64 -różnica w cenie niewielka a korzyści duże, ja stosuję czujniki siemnsa ir120C lub Aqua Luna/Aqua, czujniki dualne cobalt lub IRM120 (praktycznie dwukrotna różnica w cenie. Z tymi kontraktonami możesz sobie jeszcze poradzić stosując czujniki bezprzewodowe satela avd100, cena wyższa ale nie kujesz ścian.

cysterniarz
30-12-2009, 23:50
Dzięki za odpowiedzi. Kable w ścianie - 6 drutów, więc po przeliczeniu nie obejdzie się bez położenia nowej wiązki. Developer kładł instalację pod piry, ehhh.
Co do lokalizacji to szczecin - chodziło mi bardziej o wycenę żebym wiedział jak rozmawiać z wykonawcami, mieć podkładkę i mniej więcej porównać na czym nabijają koszty i czy ich promocyjne ceny to rzeczywiście promocje. Mając porównanie z innymi wykonawcami będzie łatwiej ponegocjować te kilka złotych.
Centrala po przeanalizowaniu cen raczej bedzie integra 128.
Dzięki za wskazanie modeli czujników.

ar***pl
30-12-2009, 23:59
Dzięki za odpowiedzi. Kable w ścianie - 6 drutów, więc po przeliczeniu nie obejdzie się bez położenia nowej wiązki. Developer kładł instalację pod piry, ehhh.
Co do lokalizacji to szczecin - chodziło mi bardziej o wycenę żebym wiedział jak rozmawiać z wykonawcami, mieć podkładkę i mniej więcej porównać na czym nabijają koszty i czy ich promocyjne ceny to rzeczywiście promocje. Mając porównanie z innymi wykonawcami będzie łatwiej ponegocjować te kilka złotych.
Centrala po przeanalizowaniu cen raczej bedzie integra 128.
Dzięki za wskazanie modeli czujników.
W takim razie poważnie bym się zastanowił , nad bezprzeowodowymi kontraktronami, nie musisz ich stosować 3 na okno dwuskrzydłowe, wystarczy jeden avd100 i jeden amd 100 , pozatym przy zastosowaniu bezprzewodówki, możesz np zainstalować teraz czujniki na parterze a póżniej zrobić piętro.

hudini
31-12-2009, 12:34
Zgadzam sie z kolegą arm.pl na początek zrobić skomasowany atak na zabezpieczenie parteru a pietro zostawić na pożniejsze czasy. Często instalatorzy oczywiscie nie mowie ze wszyscy chcą odrazu skasować klienta za cały system wykonany po partyzancku niż zaproponować max zabezpieczenie rozłożone w czasie.
Trzeba pamietać ze ta bezprzewodówka po kilku latach może przewyższyć koszt zrobienia "kulturalnych" bruzd i ułożenia kabli mowa tu oczywiście o zasilaniu czujników. Wiadomo ze jesli ktoś ma do wyboru dokablować Twój domek i spedzić duzo czasu i siły na kultularne wykonanie roboty to wiadomo ze skasuje napewno tyle samo jak nie wiecej za tą robotę niż jakby miał ten sam dom w stanie surowym okablować pod to co naniosłes na plany i standardowe piry. Ale to tylko moje osobiste zdanie na ten temat podobnie jak to że połączenie kablowe to połączenie kablowe juz przekonałem sie kilka razy i zdania nie zmienie nie tylko w kwesti alarmów.
Co do tego ze cos jest złe i trzeba sie tego wystrzegać bo ktos zamontował i mu nie działało poprawnie nie mozna wydawać osadów. To tylko elektronika i prosze sie nie obrazić "kupa" krzemu i jak sie uprze to nie ma mocnych. Wszystko zalezy od producenta jaka ma kontrolę jakości i co opuszcza fabrykę. Widziałem na własne oczy elementy systemu advisor master firmy GE czy GALAXY 512 gdzie bez zadnej przyczyny leciały wejscia na module 1202 lub RIO i po wymianie modułu kończyły sie problemy mimo ze całe okablowanie było wykonane według wytycznych producenta. Podobnie z czujnikami np Aqua ring satela podobnie rok czasu popracowały i zaczynały wzbudzać alarmy mimo ze okna pozamykane klima wyłączona oraz brak innych czynników alarmowych. To tylko tak na marginesie do tego na temat ze cos sie komuś zepsuło i jest złe. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w nowym roku zdrowia i bezproblemowych systemów zarówno włascicielom jak rowniez instalatorom.

gianti
31-12-2009, 22:19
jakie wiązki wysyła kurtyna pionowa?

czy to są tylko dwie wiązki brzegowe, które się rozszerzają wraz z oddalaniem od kurtyny czy trójkąt który powstaje jest pokryty wiązkami również w środku?

obrazując - które zdjęcie jest prawidłowe :

http://images50.fotosik.pl/243/4de66779159c737e.jpg (http://www.fotosik.pl)

czy

http://images48.fotosik.pl/243/21d147b4e6749642.jpg (http://www.fotosik.pl)

pytanie moje jest związane z chęcią wykonanie kurtyn zewnętrznych które pokryją w kwadracie (4 sztuki) obszar dookoła domu

_ZBYCH_
31-12-2009, 23:19
Kurtyna pionowa wygląda mniej więcej tak:
http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Kurtyna.jpg

Czyli dwie wiązki oddzielone od siebie. Przejście z jednej do drugiej wywołuje kryterium alarmu.

Muszę Ciebie zmartwić, biorąc się za taki temat bez wiedzy praktycznej (której nie sposób się nauczyć z kilku postów), narażasz się na wyrzucenie pieniędzy i niezliczone fałszywe alarmy :(
Gdyby to było takie proste, jak się Tobie wydaje, to wszystkie domy miałyby takie zabezpieczenie...

_ZBYCH_
31-12-2009, 23:30
Powodzenia w Nowym Roku!!!

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/fajerwerki.gifhttp://www.zbychdom.republika.pl/rozne/fajerwerki'.gifhttp://www.zbychdom.republika.pl/rozne/fajerwerki.gif

Kirus
05-01-2010, 13:16
Witam
Mam pytanie...które z tych czujek są lepsze. I czy do centrali Satelowskiej (integra 64) dać lepiej Aqua Plus???

benik
05-01-2010, 14:54
Witam kiedy mialem budowany dom i byl stan surowy zamkniety przed tynkami zalozylem alarm satel Ca10 + jeden na gorze maonipulator CA-10 KLCD-L + na dole przy drzwiach Manipulator KLED dotego 8 czujek DSC-LC100 - wsz dzialalo w miare norlanie potem byly polozone tynki i na ten czas czujki (dyndaly sobie na kabelkach zawiniete filia) po tynkach wrocily na swoje miejsca i za jakis czas pojawilo sie na LCD ze jest sabotaz 3 czujek i pokazuje ktore , co moze byc nie tak czy trzeba je jeszcze raz otworzyc i sprawidzc czy w srodku sie cos nie rozlaczylo ?? czy mozna to skasowac jakos z systemu bo sprawdzalem i niebardzo widze gdzie tak mozna , prosze o pomoc bo wydaje mi sie ze te 3 czujki teraz przez sabotaz sa nieaktywne , pozdrawia i czekam na odpowiedz

szczukot
05-01-2010, 17:42
Przy okazji : jak rozwiazuje sie "problem" rozborojenia alarmu podcza wjazdu samochodem do garazu ? Bo i otwieranie bramy troche trwa, i wjazd, i wysiasc i ... i wszytskiego z 1 min sie robi albo i wiecej. A jak nie chce biec do manipulatora od razu tylko sobie wypakowac rzeczy itd...
Mam rozumiec, ze sensownego rozwiazania nie ma ? Jedyne to obowiazkowo manipulator w garazu i strefa z opoznieniem powiedzmy 40 sek ?

Fantom

hudini
05-01-2010, 17:43
Witam

Kolego benik

Na początek moze pytanie zakładałes sam czujniki czy był do tego instalator???
Jak sam i pewien jestes ze masz dokładnie polutowane a nie skręcone lub wetknięte aby aby to trzeba sie przyjrzeć miejscu jak kabelek wystaje z tynku. Skoro mówisz ze dyndały to znajac zycie przy kładzeniu tylku mogło dojsc do uszkodzenia własnie w tym miejscu poprostu od ciagłego merdania czujnikiem przez tynkującego mogło zyłę liniową strafic. Jeszcze jak kabel uzyty nie był pożadnej jakości tylko najtanszy od skosnych kolegów ze wschodu to duze prawdopodobieństwo. Ale to tylko domysły bez miernika niec nie zrobisz.
Poprostu trzeba otworzyć czujnik parę liniową wypiąc z czujnika pozbyć sie rezystorów następnie wypiąć z zacisków w centrali zewrzec lub wstawić rezystor i od strony czujnika sprawdzić przejscie lub zmierzyć jak bedziesz miał wartość nieskonczoność lub nie bedzie brzeczał miernik to masz walnietą którąś zyłę. Jak system był zrobiony kablem 6x0,5 to wybierz z pozostałych wolnych i problem z głowy. Po podpieciu na nowej zyle powinno wszystko wrocić do normy.
Mozliwa wersja to uszkodzenie jednoczesne switchy sabotażu w czujniku to też sprawdzić na zasiskach czujnika wciskajac switch i mierząc czy masz przejscie czy nie. Ale 3 switche w 3 róznych czujkach takich histori jeszcze z wykorzystaniem DSC nie słyszałem. No ale zawsze moze być ten pierwszy raz.
Tym bardziej ze teraz wszystko najtansze sie montuje i nawet czujniki DSC sa podrabiane. Jak zagladam w instalacje z połowy lat 90-tych i widze owczesne kable 6 lub 8 x0,5 to czasami obecne zyły z izilacja mogłyby robić za część miedziana w owczesnych.
No jeszcze moze być tak ze poprostu przy malowaniu walnął ktoś w czujnik srubka czujnik anie była dokręcona i obudowa sie otwotzyła.

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.

ar***pl
05-01-2010, 19:08
Przy okazji : jak rozwiazuje sie "problem" rozborojenia alarmu podcza wjazdu samochodem do garazu ? Bo i otwieranie bramy troche trwa, i wjazd, i wysiasc i ... i wszytskiego z 1 min sie robi albo i wiecej. A jak nie chce biec do manipulatora od razu tylko sobie wypakowac rzeczy itd...
Mam rozumiec, ze sensownego rozwiazania nie ma ? Jedyne to obowiazkowo manipulator w garazu i strefa z opoznieniem powiedzmy 40 sek ?

Fantom
Możesz zastosować pilota opózniającego , trzeba wcisnąc przycisk przed otworzeniem garażu na pilocie , wtedy możesz ustawić opóźnienie dłuższe np 120 sekund, jęsli ktos ci otworzy garaż(linie wewnętrzne) bez naciśniecia pilota to alarm jest natychmiastowy.Aby uniknąć kilku pilotów wożonych przy kluczach , można zastosować pilot np 4 kanałowy od bramy i dołożyć dodatkowy odbiornik 2 kanałowy do alarmu.

ar***pl
05-01-2010, 19:28
Witam

Kolego benik

Na początek moze pytanie zakładałes sam czujniki czy był do tego instalator???
Jak sam i pewien jestes ze masz dokładnie polutowane a nie skręcone lub wetknięte aby aby to trzeba sie przyjrzeć miejscu jak kabelek wystaje z tynku. Skoro mówisz ze dyndały to znajac zycie przy kładzeniu tylku mogło dojsc do uszkodzenia własnie w tym miejscu poprostu od ciagłego merdania czujnikiem przez tynkującego mogło zyłę liniową strafic. Jeszcze jak kabel uzyty nie był pożadnej jakości tylko najtanszy od skosnych kolegów ze wschodu to duze prawdopodobieństwo. Ale to tylko domysły bez miernika niec nie zrobisz.
Poprostu trzeba otworzyć czujnik parę liniową wypiąc z czujnika pozbyć sie rezystorów następnie wypiąć z zacisków w centrali zewrzec lub wstawić rezystor i od strony czujnika sprawdzić przejscie lub zmierzyć jak bedziesz miał wartość nieskonczoność lub nie bedzie brzeczał miernik to masz walnietą którąś zyłę. Jak system był zrobiony kablem 6x0,5 to wybierz z pozostałych wolnych i problem z głowy. Po podpieciu na nowej zyle powinno wszystko wrocić do normy.
Mozliwa wersja to uszkodzenie jednoczesne switchy sabotażu w czujniku to też sprawdzić na zasiskach czujnika wciskajac switch i mierząc czy masz przejscie czy nie. Ale 3 switche w 3 róznych czujkach takich histori jeszcze z wykorzystaniem DSC nie słyszałem. No ale zawsze moze być ten pierwszy raz.
Tym bardziej ze teraz wszystko najtansze sie montuje i nawet czujniki DSC sa podrabiane. Jak zagladam w instalacje z połowy lat 90-tych i widze owczesne kable 6 lub 8 x0,5 to czasami obecne zyły z izilacja mogłyby robić za część miedziana w owczesnych.
No jeszcze moze być tak ze poprostu przy malowaniu walnął ktoś w czujnik srubka czujnik anie była dokręcona i obudowa sie otwotzyła.

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.
Akurat LC100 to czujnik Crow Matrix w innej obudowie ,kupiłem 40 jak wchodziły do sprzedaży i 20 jest już wymienione.jeśli czujniki PIR DSC to tylko Encore .Ale tak wracając do pytania, to otwórz czujnik , sprawdź czy czujnik Otwiera linię ,czy ma zasilanie,czy przewody lini są nie poobrywane.Jeśli wszystko jest ok spróbuj zamknąć switch sabotażowy ręką, jeśli to nie pomoże musisz chwytać za miernik tak jak napisał kolega powyżej.Jeś równieżtaka możliwość że fachowcy ucieli przewód podczas tynkowania.

adamrw
05-01-2010, 22:01
Witam
to mój pierwszy post w tym wątku :).
Przebrnąłem przez 113 stron, zaprojektowałem "swój" alarm, podesłałem do _ZBYCHA_, aby poznać jego (się znaczy alarmu, nie _ZBYCHA_) słabe strony :) (przy okazji uśmiecham się ładnie i proszę _ZBYCHA_ o odpowiedź, prędzej lub później).
Ale nie o tym chciałem pisać.
Mam kilka pytań, na które odpowiedzi nie znalazłem w wątku (choć może mi umknęły):
1. czy zabezpieczacie wyłazy dachowe? jeśli tak, to jak :) - kontrakton + czujka zbicia szyby?
2. czy w przypadku drzwi antywłamaniowych (lub o podwyższonej odporności na włamanie) jest sens stosować czujniki inercyjne?
3. jak wybrnęliście z pętli kolejności prac? Bo jak sobie tak myślę, że:
a. najpierw trzeba założyć okna, żeby nie rozkradli instalacji w trakcie realizacji
b. najpierw położyć alarm, żeby nie ukradli okien zaraz po ich zainstalowaniu
c. najpierw jednak okna, żeby nie ukradli alarmu :lol:

Tak sobie główkuję, że może kupić na początek tani alarm (nawet używany, 2-3 czujki ruchu i duża, głośna syrena), zainstalować, założyć okna i na spokojnie robić instalacje (a przy okazji porządny alarm). Bo szkoda by było, gdyby (z powodu braku okien) ktoś sobie przejął we władanie Integrę WRL :-?

pozdrawiam
Adam

BTW. Jedna z wrocławskich firm wyceniła mi instalację alarmu (bez kładzenia kabli i sprzętu) na ponad 6000 zł brutto :roll:
Chyba dam radę to w 2 miesiące zrobić i przy okazji drugą pensję zarobić... :wink:

ar***pl
05-01-2010, 22:54
Witam
to mój pierwszy post w tym wątku :).
Przebrnąłem przez 113 stron, zaprojektowałem "swój" alarm, podesłałem do _ZBYCHA_, aby poznać jego (się znaczy alarmu, nie _ZBYCHA_) słabe strony :) (przy okazji uśmiecham się ładnie i proszę _ZBYCHA_ o odpowiedź, prędzej lub później).
Ale nie o tym chciałem pisać.
Mam kilka pytań, na które odpowiedzi nie znalazłem w wątku (choć może mi umknęły):
1. czy zabezpieczacie wyłazy dachowe? jeśli tak, to jak :) - kontrakton + czujka zbicia szyby?
2. czy w przypadku drzwi antywłamaniowych (lub o podwyższonej odporności na włamanie) jest sens stosować czujniki inercyjne?
3. jak wybrnęliście z pętli kolejności prac? Bo jak sobie tak myślę, że:
a. najpierw trzeba założyć okna, żeby nie rozkradli instalacji w trakcie realizacji
b. najpierw położyć alarm, żeby nie ukradli okien zaraz po ich zainstalowaniu
c. najpierw jednak okna, żeby nie ukradli alarmu :lol:

Tak sobie główkuję, że może kupić na początek tani alarm (nawet używany, 2-3 czujki ruchu i duża, głośna syrena), zainstalować, założyć okna i na spokojnie robić instalacje (a przy okazji porządny alarm). Bo szkoda by było, gdyby (z powodu braku okien) ktoś sobie przejął we władanie Integrę WRL :-?

pozdrawiam
Adam

BTW. Jedna z wrocławskich firm wyceniła mi instalację alarmu (bez kładzenia kabli i sprzętu) na ponad 6000 zł brutto :roll:
Chyba dam radę to w 2 miesiące zrobić i przy okazji drugą pensję zarobić... :wink:
Zazwyczaj (jeśli nie ma nic w obiekcie a mają być instalowane okna ) montuje tak jak napisałeś 3-5 czujek (zależy ile jest pomieszczeń) na tymczasowych przewodach, potem jest układana instalacja właściwa :elektryczna, alarmowa itp. Wg mnie jeśli się decydujesz na 128WRL to centralę umieściłbym na strychu (lub w trudno dostępnym miejscu) klawiaturę LCD po zaprogramowaniu zamykasz w obudowie centrali , dokupujesz sobie pilota APT-100 i nim uzbrajasz /rozbrajasz alarm w czasie braku instalacji docelowej.Zaletą tego rozwiązania jest to że od razu masz działające powiadonienie sms w WRL.
Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:
A tak na serio to spotkałem się już z taką sytuacją na zachodzie kraju, w byłym mieście wojewódzkim, gdzie u mojego klienta sieciowego instalowałem 128WRL (500km od firmy) , postanowiliśmy ewentualny serwis zlecić firmie miejscowej , niestety panowie przyjechali , popatrzyli na centralę jak na prom kosmiczny NASA i odjechali stwierdziwszy że oni "nie znaju".Na szczęści odpukać nic się nie dzieje.

szczukot
05-01-2010, 23:51
Witam

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.

No czyli jak inaczej ?

Fantom

Kirus
06-01-2010, 04:49
Ponawiam pytanie bo nie uzyskałem odpowiedzi...
Czy ktoś może napisać która z tych czujek jest lepsza, o ile jest
- Bosch Blue Line BLP1
- Satel Aqua Plus
Sprzedawca w sklepie zachwalał strasznie czujki Bosch twierdząc, że jest to nowa czujka/lepsza itd...
Czy nie będzie problemu z działaniem czujek bosch pod centralą Satela Integra 64??? czy lepiej spisałyby się czujki Aqua do tej centrali???
Proszę o odpowiedz...

adamrw
06-01-2010, 07:53
Zazwyczaj (jeśli nie ma nic w obiekcie a mają być instalowane okna ) montuje tak jak napisałeś 3-5 czujek (zależy ile jest pomieszczeń) na tymczasowych przewodach, potem jest układana instalacja właściwa :elektryczna, alarmowa itp. Wg mnie jeśli się decydujesz na 128WRL to centralę umieściłbym na strychu (lub w trudno dostępnym miejscu) klawiaturę LCD po zaprogramowaniu zamykasz w obudowie centrali , dokupujesz sobie pilota APT-100 i nim uzbrajasz /rozbrajasz alarm w czasie braku instalacji docelowej.Zaletą tego rozwiązania jest to że od razu masz działające powiadonienie sms w WRL.


Dziękuję za sugestię. Intuicja mnie nie zawiodła. Zatem będę szukał na Allegro jakiegoś prostego zestawu. A jeśli nie znajdę nic porządnego, to zaryzykuję instalację WRL-a (choć nawet jak będzie na strychu, to po kablach idących do centrali od razu będzie można ją namierzyć :-? )



Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:


Dokładnie 79 czujek (w tym 32 kontaktrony, choć - o ile pamiętam - ta firma proponowała w wycenie sprzętu kontaktrony zewnętrzne) + 5-6 ekspanderów (w sumie centrale w dwóch miejscach - góra+dół).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

szczukot
06-01-2010, 08:19
Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:


Dokładnie 79 czujek (w tym 32 kontaktrony, choć - o ile pamiętam - ta firma proponowała w wycenie sprzętu kontaktrony zewnętrzne) + 5-6 ekspanderów (w sumie centrale w dwóch miejscach - góra+dół).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

Ile ??
Kurcze, chyba musze przemyslec swoj alarm od nowa. Bo ja oprocz kontraktonow (tez cos kolo tego) to bede mial moze z 7 czujek do tego (czyli maks 40)

Fantom

adamrw
06-01-2010, 08:42
Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:


Dokładnie 79 czujek (w tym 32 kontaktrony, choć - o ile pamiętam - ta firma proponowała w wycenie sprzętu kontaktrony zewnętrzne) + 5-6 ekspanderów (w sumie centrale w dwóch miejscach - góra+dół).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

Ile ??
Kurcze, chyba musze przemyslec swoj alarm od nowa. Bo ja oprocz kontraktonow (tez cos kolo tego) to bede mial moze z 7 czujek do tego (czyli maks 40)

Fantom

Oj, przemyśl, przemyśl... A czujek inercyjnych na oknach i drzwiach nie dajesz? Bo jak rozumiem te 7 czujek to PIRy?

Ja mam taki rozkład (w wersji optymalnej, bo w maksymalnej czujek jest 119, ale to już ekstrema :) choć na tę liczbę pracuje przede wszystkim zdublowanie kontaktronów w oknach w celu identyfikacji stanu ich uchylenia):

kontaktron 32
kontaktron bramy 1
czujka inercyjna 24
czujka zbicia szyby 6
czujka PIR 7
czujka dualna PIR+MW 1
czujka dymu 5
czujka gazu 2

----------
do wcześniejszych pytań (1. czy zabezpieczacie wyłazy dachowe? jeśli tak, to jak - kontrakton + czujka zbicia szyby?; 2. czy w przypadku drzwi antywłamaniowych (lub o podwyższonej odporności na włamanie) jest sens stosować czujniki inercyjne?) dorzucę kolejne:
4a. czy Intergra WRL może obsłużyć 128 wejść łącznie (czyli przewodowych i bezprzewodowych), czy 128 przewodowych + ABAX?
4b. ile czujek ABAX można obsłużyć podstawową wersją centrali WRL (bez ekspanderów)?
----------

pozdrawiam
A.

ar***pl
06-01-2010, 09:08
Ponawiam pytanie bo nie uzyskałem odpowiedzi...
Czy ktoś może napisać która z tych czujek jest lepsza, o ile jest
- Bosch Blue Line BLP1
- Satel Aqua Plus
Sprzedawca w sklepie zachwalał strasznie czujki Bosch twierdząc, że jest to nowa czujka/lepsza itd...
Czy nie będzie problemu z działaniem czujek bosch pod centralą Satela Integra 64??? czy lepiej spisałyby się czujki Aqua do tej centrali???
Proszę o odpowiedz...
Zobacz swoje pytanie kilka postów powyżej , nic z niego nie zrozumiałem.
Co do czujek to obie czujniki są ok, zależy co ci sie podoba.Obie będą działały pod każdą centralą , ale jeśli miałbym brać satela to Aqua Luna, zawsze na integrze można sobie zrobić oświetlenie nocne

matam
06-01-2010, 09:13
Witam

Chcialem podniesc werjse firmware integry 32 z 1.04 na 1.07. Niestety podczas testu wyskoczyl bląd @0x0003. Nie moge znalezc co to za błąd. TO samo dzieje sie z proba dla wersji 1.06.

ar***pl
06-01-2010, 09:14
Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:


Dokładnie 79 czujek (w tym 32 kontaktrony, choć - o ile pamiętam - ta firma proponowała w wycenie sprzętu kontaktrony zewnętrzne) + 5-6 ekspanderów (w sumie centrale w dwóch miejscach - góra+dół).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

Ile ??
Kurcze, chyba musze przemyslec swoj alarm od nowa. Bo ja oprocz kontraktonow (tez cos kolo tego) to bede mial moze z 7 czujek do tego (czyli maks 40)

Fantom
79 czujek to sporo na dom , ale widać że okien jest sporo, instalowałem w tamtym roku system w domu który miał ponad 50 okien i wszystkie otwierane,i niestety Integra 128 się mi skończyła i powiesiłem dwie .

szczukot
06-01-2010, 09:15
Cena Za sam montaż 6000 trochę powala na kolana, ale może dom masz duży? :wink:


Dokładnie 79 czujek (w tym 32 kontaktrony, choć - o ile pamiętam - ta firma proponowała w wycenie sprzętu kontaktrony zewnętrzne) + 5-6 ekspanderów (w sumie centrale w dwóch miejscach - góra+dół).

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

Ile ??
Kurcze, chyba musze przemyslec swoj alarm od nowa. Bo ja oprocz kontraktonow (tez cos kolo tego) to bede mial moze z 7 czujek do tego (czyli maks 40)

Fantom

Oj, przemyśl, przemyśl... A czujek inercyjnych na oknach i drzwiach nie dajesz? Bo jak rozumiem te 7 czujek to PIRy?

Ja mam taki rozkład (w wersji optymalnej, bo w maksymalnej czujek jest 119, ale to już ekstrema :) choć na tę liczbę pracuje przede wszystkim zdublowanie kontaktronów w oknach w celu identyfikacji stanu ich uchylenia):

kontaktron 32
kontaktron bramy 1
czujka inercyjna 24
czujka zbicia szyby 6
czujka PIR 7
czujka dualna PIR+MW 1
czujka dymu 5
czujka gazu 2

pozdrawiam
A.

No ja kontraktonow 32
jedna inercyjna (tylko na drzwiach na taras, na oknach mi sie nie mieszcza, a do tego ich cena i tak jest srednia)
4 czujki dualne
2 czujki dymu
1 czujka gazu

Fantom

ar***pl
06-01-2010, 09:16
Witam

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.

No czyli jak inaczej ?

Fantom
Odpowiedź (propozycja) kilka postów wyżej, czytaj dokładnie.

ar***pl
06-01-2010, 09:17
Witam

Chcialem podniesc werjse firmware integry 32 z 1.04 na 1.07. Niestety podczas testu wyskoczyl bląd @0x0003. Nie moge znalezc co to za błąd. TO samo dzieje sie z proba dla wersji 1.06.
No cóż prawdopodobnie bład pamięci w centrali , pewnie bez wysyłki do serwisu się nie obędzie.

szczukot
06-01-2010, 09:19
Witam

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.

No czyli jak inaczej ?

Fantom
Odpowiedź (propozycja) kilka postów wyżej, czytaj dokładnie.

Hej.
Twoja odpowiedz czytalem i jest ok (choc troche "skomplikowana" pod katem obslugi).
Zastanawialem sie tylko jak widzi to hudini.

Fantom

ar***pl
06-01-2010, 09:21
Witam

co do tego garażu
wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.

No czyli jak inaczej ?

Fantom
Odpowiedź (propozycja) kilka postów wyżej, czytaj dokładnie.

Hej.
Twoja odpowiedz czytalem i jest ok (choc troche "skomplikowana" pod katem obslugi).
Zastanawialem sie tylko jak widzi to hudini.

Fantom
Nic skomplikowanego w tym nie ma , i jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie,

adamrw
06-01-2010, 09:30
kontaktron 32
kontaktron bramy 1
czujka inercyjna 24
czujka zbicia szyby 6
czujka PIR 7
czujka dualna PIR+MW 1
czujka dymu 5
czujka gazu 2


No ja kontraktonow 32
jedna inercyjna (tylko na drzwiach na taras, na oknach mi sie nie mieszcza, a do tego ich cena i tak jest srednia)
4 czujki dualne
2 czujki dymu
1 czujka gazu

Fantom

Czyli podobnie, jeśli odejmie się moje 23 czujki inercyjne. Układ, który przygotowałem to wersja "pod instalację", czyli w zasadzie wszystko co chciałbym mieć. Nie wykluczam, że ostatecznie zainstaluję mniej czujek, ale kabelki lepiej pociągnąć.

pozdrawiam
A.

Kirus
06-01-2010, 10:11
Zobacz swoje pytanie kilka postów powyżej , nic z niego nie zrozumiałem.
Co do czujek to obie czujniki są ok, zależy co ci sie podoba.Obie będą działały pod każdą centralą , ale jeśli miałbym brać satela to Aqua Luna, zawsze na integrze można sobie zrobić oświetlenie nocne

W treści wiadomości oki nie było może o jakie typy czujek chodzi ale w temacie tak :)
Nie chodzi o fakt co mi się podoba bo sam wygląd nie ma dla mnie żadnego znaczenia i to czy sygnalizacja czujki będzie diodą niebieską czy czerwoną również... do firmy bosch też jakoś szczególnie nie jestem przywiązany...
Zadając pytanie chodziło mi bardziej o funkcjonalność tych dwóch czujek... Bosch ma strefę podejścia , czy satel również???
A co do Aqua Luna - czy trzeba doprowadzić jakiś dodatkowy kabel z zasilanie do samej czujki aby wykorzystać funkcję doświetlania pomieszczenia???
Pozdrawiam[/quote]

ar***pl
06-01-2010, 11:07
Zobacz swoje pytanie kilka postów powyżej , nic z niego nie zrozumiałem.
Co do czujek to obie czujniki są ok, zależy co ci sie podoba.Obie będą działały pod każdą centralą , ale jeśli miałbym brać satela to Aqua Luna, zawsze na integrze można sobie zrobić oświetlenie nocne

W treści wiadomości oki nie było może o jakie typy czujek chodzi ale w temacie tak :)
Nie chodzi o fakt co mi się podoba bo sam wygląd nie ma dla mnie żadnego znaczenia i to czy sygnalizacja czujki będzie diodą niebieską czy czerwoną również... do firmy bosch też jakoś szczególnie nie jestem przywiązany...
Zadając pytanie chodziło mi bardziej o funkcjonalność tych dwóch czujek... Bosch ma strefę podejścia , czy satel również???
A co do Aqua Luna - czy trzeba doprowadzić jakiś dodatkowy kabel z zasilanie do samej czujki aby wykorzystać funkcję doświetlania pomieszczenia???
Pozdrawiam[/quote]
Luna właściwie nie ma dodatkowej strefy podejścia (ale zastanów się czy jest to ci potrzbne) jak do tej pory sprawują się bez zarzutu technicznie. Do luny potrzebnych jest 6 żył (2 zasil, 2 linia, 2 do zasilania ledów)

Kirus
06-01-2010, 12:05
[/quote] Luna właściwie nie ma dodatkowej strefy podejścia (ale zastanów się czy jest to ci potrzbne) jak do tej pory sprawują się bez zarzutu technicznie. Do luny potrzebnych jest 6 żył (2 zasil, 2 linia, 2 do zasilania ledów)


Różnica w cenie Aqua Plus a Bosh Blue Line to tylko 3zł... (oczywiście mówiąc o zwykłych PIR'ach) bo jeżeli chodzi o czujki dualne to różnica jest już troszkę większa 60zł..
Co do tych czujek LUNA - może i pomysł na doświetlenie jest oki... boję się tylko że jak dom zostanie odcięty od zasilania to akumulator może nie utrzymać systemu alarmowego wystarczająco długo, a czujki z doświetleniem to dodatkowy pobór prądu z akumulatora.

ar***pl
06-01-2010, 12:40
Luna właściwie nie ma dodatkowej strefy podejścia (ale zastanów się czy jest to ci potrzbne) jak do tej pory sprawują się bez zarzutu technicznie. Do luny potrzebnych jest 6 żył (2 zasil, 2 linia, 2 do zasilania ledów)


Różnica w cenie Aqua Plus a Bosh Blue Line to tylko 3zł... (oczywiście mówiąc o zwykłych PIR'ach) bo jeżeli chodzi o czujki dualne to różnica jest już troszkę większa 60zł..
Co do tych czujek LUNA - może i pomysł na doświetlenie jest oki... boję się tylko że jak dom zostanie odcięty od zasilania to akumulator może nie utrzymać systemu alarmowego wystarczająco długo, a czujki z doświetleniem to dodatkowy pobór prądu z akumulatora.
[/quote]
Luny zazwyczaj trzeba włączyć aby świeciły , zależy jak zaprogramujesz wyjście.
Ale jak zwykle coś za coś.

kolorado
06-01-2010, 16:08
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?
W środku ramiak drewniany, na tym blacha ocynkowana 0.8mm i laminat drewnopodobny. Całość osadzona na stalowej ościeżnicy.
Chodzi mi tutaj o to, czy nie ma niebezpieczeństwa, że ta ościeżnica się namagnesuje i po otwarciu kontaktron będzie dalej trzymał?
Co prawda nie jest on wpuszczany (VD-1) ale na tyle doświadczenia nie mam, żeby wiedzieć jak będzie się zachowywał...
A może coś innego polecicie do takich drzwi?

A te magnesy pastylkowe (chodzi może o takie jak w Bosch CMINI-10?) nie namagnesują drzwi?
No i poproszę o komentarz do mojego poprzedniego posta... :)
Jest wiele typów drzwi, i niektórych da się taki magnes zainstalować w niektórych nie. Możan stosować rozmaite podkładki pod magnesy.
Co do pastylkowego magnesu , tak chodziło mi o taki podobny do tego z boscha, ale sa rózne wymiary i wysokości. Musiałbyś zamieścić zdjęcie tego kawałka drzwi. Ja osobiście starm się nie korzystać z wewnętrzego kontraktrona czujnika vd ,zazwyczaj montuje dodatkowy.

Oto wspomniane drzwi:
http://img137.imageshack.us/img137/703/drzwi2j.jpg
http://img502.imageshack.us/img502/8227/drzwi1.jpg

A to duży błąd korzystać z wewnętrznych kontaktronów VD-1?

ar***pl
06-01-2010, 17:34
Czy magnes od czujki Satel VD-1 można bez problemu (namagnesowanie) zainstalować w drzwiach stalowych (konkretnie KTM Plus)? Czy trzeba zastosować jakiś kołnierz?
A może lepiej zrezygnować z wpuszczanego i zainstalować boczny?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Najlepiej byłoby zastosować kołnierz, te drzwi są w całości metalowe, czy mają od wewnątrz okładzinę drewanianą? Może jest na tyle duża szczelina że wystarczy magnes pastylkowy?
W środku ramiak drewniany, na tym blacha ocynkowana 0.8mm i laminat drewnopodobny. Całość osadzona na stalowej ościeżnicy.
Chodzi mi tutaj o to, czy nie ma niebezpieczeństwa, że ta ościeżnica się namagnesuje i po otwarciu kontaktron będzie dalej trzymał?
Co prawda nie jest on wpuszczany (VD-1) ale na tyle doświadczenia nie mam, żeby wiedzieć jak będzie się zachowywał...
A może coś innego polecicie do takich drzwi?

A te magnesy pastylkowe (chodzi może o takie jak w Bosch CMINI-10?) nie namagnesują drzwi?
No i poproszę o komentarz do mojego poprzedniego posta... :)
Jest wiele typów drzwi, i niektórych da się taki magnes zainstalować w niektórych nie. Możan stosować rozmaite podkładki pod magnesy.
Co do pastylkowego magnesu , tak chodziło mi o taki podobny do tego z boscha, ale sa rózne wymiary i wysokości. Musiałbyś zamieścić zdjęcie tego kawałka drzwi. Ja osobiście starm się nie korzystać z wewnętrzego kontraktrona czujnika vd ,zazwyczaj montuje dodatkowy.

Oto wspomniane drzwi:
http://img137.imageshack.us/img137/703/drzwi2j.jpg
http://img502.imageshack.us/img502/8227/drzwi1.jpg

A to duży błąd korzystać z wewnętrznych kontaktronów VD-1?
Żaden błąd , tylko ja wolę mieć inercyjną i kontraktron na osobnej lini.

jz
07-01-2010, 10:59
Mam mały problem z komunikatem "Był sabotaż, wezwij serwis". Centralka Integra 128-WRL zakupiona od kolegi arm.pl (dzięki i polecam!), 9 czujek PIR, 3 dualne, na razie jedna czujka magnetyczna (docelowo razem 3). Czujki PIR i dualne w 2EOL/NC. Każdy sabotaż sygnalizatorów i obudowy centralki na innym wejściu, każda czujka na innym wejściu. Wszystkie urządzenia są przewodowe. Sygnalizator zewnętrzny na razie niepodłączony. Wyjście wyłączone.

Po uruchomieniu centralki zaadresowałem i zindentyfikowałem manipulatory (3 sztuki) ustawiłem wejścia i wyjścia i po zapisie danych do centralki otrzymuję w/w komunikat. W programie Satela, na komputerze widzę, że 4 czujki zachowują się dziwnie tzn.: cały czas świecą się jako naruszone, jeśli wykonam ruch w takiej czujce, to naruszenie znika, ale pojawia się w momencie ruchu alarm sabotażu dla tej czujki. Co może być powodem takiego zachowania?

Dziś spróbuję podłączyć niepoprawnie działające czujki pod inne, poprawnie działające wejścia centralki, żeby mieć pewność, że wejścia centralki nie są uszkodzone.
Jeszcze nie sprawdzałem i raczej rezystory mam ok, ale czy u życie innych rezystorów (ale takich samuch

Jakieś podpowiedzi?

kolorado
07-01-2010, 12:12
Mam mały problem z komunikatem "Był sabotaż, wezwij serwis". Centralka Integra 128-WRL zakupiona od kolegi arm.pl (dzięki i polecam!), 9 czujek PIR, 3 dualne, na razie jedna czujka magnetyczna (docelowo razem 3). Czujki PIR i dualne w 2EOL/NC. Każdy sabotaż sygnalizatorów i obudowy centralki na innym wejściu, każda czujka na innym wejściu. Wszystkie urządzenia są przewodowe. Sygnalizator zewnętrzny na razie niepodłączony. Wyjście wyłączone.

Po uruchomieniu centralki zaadresowałem i zindentyfikowałem manipulatory (3 sztuki) ustawiłem wejścia i wyjścia i po zapisie danych do centralki otrzymuję w/w komunikat. W programie Satela, na komputerze widzę, że 4 czujki zachowują się dziwnie tzn.: cały czas świecą się jako naruszone, jeśli wykonam ruch w takiej czujce, to naruszenie znika, ale pojawia się w momencie ruchu alarm sabotażu dla tej czujki. Co może być powodem takiego zachowania?

Dziś spróbuję podłączyć niepoprawnie działające czujki pod inne, poprawnie działające wejścia centralki, żeby mieć pewność, że wejścia centralki nie są uszkodzone.
Jeszcze nie sprawdzałem i raczej rezystory mam ok, ale czy u życie innych rezystorów (ale takich samuch

Jakieś podpowiedzi?
Moim zdaniem źle podłączone czujki. Z opisu wynika, że włączone szeregowo do linii. Dlatego przy normalnym stanie jest 2.2k (naruszenie), a w naruszeniu przerwa (czyli sabotaż).
Dobrze by było, jakbyś opisał jak one zostały podłączone.

kolorado
07-01-2010, 12:15
Żaden błąd , tylko ja wolę mieć inercyjną i kontraktron na osobnej lini.
Problem w tym, że brakuje mi wejść, więc nawet w przypadku dodatkowego kontaktronu podłączyłbym go do jednej linii z VD-1. Rozumiem, że w takim wypadku nie ma sensu dokładać kontaktron?
Zresztą dołożyć zawsze można, w takim razie póki co podłączę VD-1 z wew. kontaktronem, a potem ew. się zobaczy...