PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

Rafal111
18-02-2010, 08:16
ale co to robi bo pierwsze slysze
zreszta zawodowi wamywacze pewnie sie tego juz nie boja

Gelus
18-02-2010, 20:18
hmm... jak już tak wybiegamy poza temat :-) hihi.. to może mi ktoś powie jak to podłączyć do Integry ? ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=RxBa5bQfTGc&feature=player_embedded#

Rafal111
18-02-2010, 20:59
a ja zmienie temat i zapytam fachowców
ile prądu pobieraja czujki jak migaja diodami?
czy warto je wyłaczac?
a tak wogóle to jak diody migaja jak centrala nie jest uzbrojona to znaczy ze czujki pracują - nie powinnybyc wyłaczone całkowicie?

pstryczek_elektryczek
18-02-2010, 22:51
hmm... jak już tak wybiegamy poza temat :-) hihi.. to może mi ktoś powie jak to podłączyć do Integry ? ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=RxBa5bQfTGc&feature=player_embedded#

Podpiąć to się da wszystko nawet jeśli nie będzie działać, ale co jeśli sam wywołasz alarm w nocy przez przypadek, ;-)))

*Aleks*
19-02-2010, 13:11
Witam!

Mam prośbę do Szanownych Fachowców (i nie tylko :wink: ) , mam Integrę 128 i chciałbym sterować włączaniem oświetlenia za pomocą kontaktronów i PIR-ów. Siedzimy już nad tym z tydzień i jakoś nam nie wychodzi :(
Problem w tym, że jak zaprogramuję wyjście jako 47- Bez akcji alarmowej, to po otwarciu drzwi z kontaktronem oświetlenie się włącza, ale gaśnie po zaprogramowanym czasie, nawet, jak drzwi są nadal otwarte. Jak zrobić, aby oświetlenie gasło dopiero po zaprogramowanym czasie, ale od zamknięcia drzwi?

Druga sprawa, to włączanie oświetlenia sterowane z linii z PIR-em. Jak naruszę czujkę PIR, to oświetlenie się włącza, ale kolejne naruszanie czujki już nie przedłuża czasu włączenia oświetlenia, tylko po zaprogramowanym czasie gaśnie i trzeba stać w bezruchu kilka sekund (żeby czujka się wyłączyła + kilka sekund na zwłokę w kolejnym pobudzeniu czujki :-? ). Strasznie to denerwujące. Próbowałem już wielu ustawień i nic nie mogę wymyślić :(
Czy ktoś z Was mi pomoże, jak to zaprogramować?

Pozdrawiam
Aleks :wink:

pstryczek_elektryczek
19-02-2010, 22:55
Wejście - 47 bez akcji alarmowej
A sterowanie masz do dyspozycji przełącznik mono i bistabilny 24 i 25

*Aleks*
20-02-2010, 12:03
Wejście - 47 bez akcji alarmowej
A sterowanie masz do dyspozycji przełącznik mono i bistabilny 24 i 25
Niezależnie od tego, jak zaprogramuję wejście (czy zwykłe, czy bez akcji alarmowej) i czy wyjście będzie typu 14 - Naruszenie wejścia, 17 - Wskaźnik gotowy czy 24 - Przełącznik mono, to efekt jest ten sam, czyli oświetlenie wyłącza się po zaprogramowanym czasie, mimo naruszenia czujki. Jak zrobić, aby oświetlenie wyłączało się dopiero po zaprogramowanym czasie od zakończenia naruszania czujki?

@pstryczek_elektryczek Chyba wyjście typu 25 - Przełącznik bistabilny nie nadaje się do sterowania oświetleniem.

Pozdrawiam
Aleks

pstryczek_elektryczek
20-02-2010, 21:16
@pstryczek_elektryczek Chyba wyjście typu 25 - Przełącznik bistabilny nie nadaje się do sterowania oświetleniem.
Czyżby się nie nadaje
Bistabilny ma dwa stany czyli jedno naruszenie zapala, drugie gasi.
Mono ma ustawiony czas trwania po naruszeniu, po którym gasi.

*Aleks*
20-02-2010, 21:33
@pstryczek_elektryczek Chyba wyjście typu 25 - Przełącznik bistabilny nie nadaje się do sterowania oświetleniem.
Czyżby się nie nadaje
Bistabilny ma dwa stany czyli jedno naruszenie zapala, drugie gasi.
Mono ma ustawiony czas trwania po naruszeniu, po którym gasi.
Kolego, przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem.
Gdzie widzisz zastosowanie przełącznika bistabilnego w sterowaniu oświetlenia przy pomocy linii z kontaktronem lub PIR-em? :roll:
Co, jedno otwarcie drzwi ma włączać światło, a drugie wyłączać?
Czy jedno naruszenie PIR-a ma włączać oświetlenie, a drugie wyłączać? Gdzie widzisz takie zastosowanie?
Sprawdzałeś, jak działa włącznik mono? Bo ja sprawdzałem i właśnie wyżej napisałem jak działa. Oświetlenie wyłącza się, mimo nadal otwartych drzwi czy naruszania PIR-a.
Napisałem, co potrzebuję. Możesz mi coś doradzić?

ar***pl
20-02-2010, 23:18
@pstryczek_elektryczek Chyba wyjście typu 25 - Przełącznik bistabilny nie nadaje się do sterowania oświetleniem.
Czyżby się nie nadaje
Bistabilny ma dwa stany czyli jedno naruszenie zapala, drugie gasi.
Mono ma ustawiony czas trwania po naruszeniu, po którym gasi.
Kolego, przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem.
Gdzie widzisz zastosowanie przełącznika bistabilnego w sterowaniu oświetlenia przy pomocy linii z kontaktronem lub PIR-em? :roll:
Co, jedno otwarcie drzwi ma włączać światło, a drugie wyłączać?
Czy jedno naruszenie PIR-a ma włączać oświetlenie, a drugie wyłączać? Gdzie widzisz takie zastosowanie?
Sprawdzałeś, jak działa włącznik mono? Bo ja sprawdzałem i właśnie wyżej napisałem jak działa. Oświetlenie wyłącza się, mimo nadal otwartych drzwi czy naruszania PIR-a.
Napisałem, co potrzebuję. Możesz mi coś doradzić?
Wejście 1 to przykładowy czujnik pir.
wyjscie np.10 wskażnik gotowy z odwrócną polaryzacją (typ17)
wyjście np 11. koniec sygnalizacji wyjść (typ 83) , czas np 3 minuty ,wskazujesz wyjście 10.
Wyjście np 12 typ suma logiczna wskazujesz wyjścia 10 i 11
nie miałem czasu sprawdzić czy działa ale musisz pogłowkować z typem 83 i suma logiczną i napewno się uda.

Rafal111
21-02-2010, 17:32
witam
podłaczyłem wszystkie czujki do out1 i ustawilem je jako typ 41 zasilanie
Wkurza mnie jak mi czujki migaja cały dzień i chciałem przestawic na 42 - zasilanie w czuwaniu i wtedy pokazuje mi 4 czujki jako naruszone.
Co to moze byc?

i przy okazji ... czy w dload nie mozna skasowac alarmu o braku zasilania?

kulca
21-02-2010, 17:56
edit.

kulca
21-02-2010, 17:58
witam
podłaczyłem wszystkie czujki do out1 i ustawilem je jako typ 41 zasilanie
Wkurza mnie jak mi czujki migaja cały dzień i chciałem przestawic na 42 - zasilanie w czuwaniu i wtedy pokazuje mi 4 czujki jako naruszone.
Co to moze byc?

i przy okazji ... czy w dload nie mozna skasowac alarmu o braku zasilania?
nie prościej zdjąć zwory od LED na płytach czujek? Wtedy nie będą migały
Czujki które sygnalizują naruszenie mają pewnie styki przekaźnika sterowane tak, że jak nie ma zasilania to jest rozwarty, i jak ustawiłeś 2EOL to sygnalizuje naruszenie

Rafal111
21-02-2010, 22:24
1. to te same czujki, ten sam typ i tak samo ustawione
2. zworka na diode ok ale po comaja czujki dzialac jak system nie czuwa, szkoda prądu

ar***pl
21-02-2010, 22:32
1. to te same czujki, ten sam typ i tak samo ustawione
2. zworka na diode ok ale po comaja czujki dzialac jak system nie czuwa, szkoda prądu
Opcje lini:bez alarmu po załaczeniu zasilania- trzeba załączyć.
i Opcje ,Załaczanie czuwania ,przegląd naruszonych /zablokowanych wejści przed załczeniem czuwania-wyłączyć.

Rafal111
22-02-2010, 16:31
hm ustawiłem jak pisałęs i nadal to samo
to dziwna sprawa bo powracaja te same czujki z błedami naruszenia
te same czujki były naruszona jak nie miałem ustawione na wyjsciu zasilania

jjjanek1
24-02-2010, 13:16
Szanowni koledzy potrzebuje pomocy jak prawidłowo podłączyć zasilacz buforowy Satel APS 30 do EKSPANDER CA-64 EPS Z ZASILANIEM.
W zasilaczu mam podłączone tak AC AC z transformatora i z płytki zasilacza czerwony i czarny kabel akumulator com com +12 +12 +12 aws awb i jak dalej prawidłowo podłączyć do ekspandera.
W ekspanderze mam wyjścia CLK DTA (z centrali ) a pozostałe? +12V+12V COM COM AC AC i co zrobić z kablami do akumulatora z ekspandera.
http://obrazki.elektroda.net/70_1267014081_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.net/70_1267014081.jpg)

_ZBYCH_
24-02-2010, 22:29
Szanowni koledzy potrzebuje pomocy jak prawidłowo podłączyć zasilacz buforowy Satel APS 30 do EKSPANDER CA-64 EPS Z ZASILANIEM.
W zasilaczu mam podłączone tak AC AC z transformatora i z płytki zasilacza czerwony i czarny kabel akumulator com com +12 +12 +12 aws awb i jak dalej prawidłowo podłączyć do ekspandera.
W ekspanderze mam wyjścia CLK DTA (z centrali ) a pozostałe? +12V+12V COM COM AC AC i co zrobić z kablami do akumulatora z ekspandera.
http://obrazki.elektroda.net/70_1267014081_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.net/70_1267014081.jpg)
Szanowny kolego!
Na początek proponuję przeczytać ze zrozumieniem instrukcję instalacji modułu EPS! W szczególności punkt 2 na stronie 3.
Przecież ten moduł sam jest zasilaczem, więc chcesz podłączać zasilacz buforowy do drugiego zasilacza? Instrukcja instalacji, to zaledwie cztery strony formatu A5. Normalnie ręce opadają, jak się czyta takie posty... :roll:

kulca
24-02-2010, 22:54
właśnie, w instrukcji jest że ma być jako autonomiczne, ale czy nie można połączyć plusa z EPS z plusem z centrali? Zawsze to ten dodatkowy aku 19Ah który jest z EPS-em podtrzyma dodatkowo po wyczerpaniu się tego przy centrali działanie systemu. Czy może grozić takie połączenie?

_ZBYCH_
24-02-2010, 23:02
właśnie, w instrukcji jest że ma być jako autonomiczne, ale czy nie można połączyć plusa z EPS z plusem z centrali? Zawsze to ten dodatkowy aku 19Ah który jest z EPS-em podtrzyma dodatkowo po wyczerpaniu się tego przy centrali działanie systemu. Czy może grozić takie połączenie?
Odpowiedz proszę na jedno pytanie, po co stosuje się dodatkowy zasilacz systemowy, np. EPS?

kulca
24-02-2010, 23:07
centrala ma ograniczony pobór prądowy, gdy mamy rozbudowany system po to jest EPS, aby nie przeciążać płyty centrali, więc teraz odpowiedz proszę czy można to połączyć, czy nie, i dlaczego?

krzy
24-02-2010, 23:20
Mam pytania dot podłączenia sygnalizatora SD-3001 z własnym akumulatorem do Integry 64.
1) do jakiego wyjścia w centrali mam podłączyć +12V sygnalizatora? W instrukcji jest przykład dla Integry 32, gdzie to wyjście podłącza się do AUX. W mojej Integrze AUX nie ma.
2) Czy konieczne jest podłączanie rezystorów?
3) W jaki sposób bez wycia syreny mogę później odłączyć ją od centrali przy późniejszej rozbudowie systemu?
Pozdr
Krzy

_ZBYCH_
24-02-2010, 23:35
centrala ma ograniczony pobór prądowy, gdy mamy rozbudowany system po to jest EPS, aby nie przeciążać płyty centrali
Spodziewałem się właśnie takiej odpowiedzi, bo takie jest również rozumowanie sporej grupy instalatorów.
Zasilacz (zasilacze) systemowe stosuje się nie tylko w przypadku potrzeby osiągnięcia wyższej wydajności prądowej, niż oferuje sama centrala alarmowa, ale również dla osiągnięcia wymaganego czasu zasilania awaryjnego systemu alarmowego. Dla każdego urządzenia zasilającego należy sporządzić bilans prądów. Z niego wynika, jaki zasilacz potrzebujemy oraz jaki akumulator.


więc teraz odpowiedz proszę czy można to połączyć, czy nie, i dlaczego?
Nie można łączyć wyjść zasilających w centrali i zasilaczach systemowych, bo m.in. zmienia to bilans prądowy obu urządzeń. To jest wystarczający powód i innych nie będę wymieniał.

_ZBYCH_
24-02-2010, 23:39
Mam pytania dot podłączenia sygnalizatora SD-3001 z własnym akumulatorem do Integry 64.
1) do jakiego wyjścia w centrali mam podłączyć +12V sygnalizatora? W instrukcji jest przykład dla Integry 32, gdzie to wyjście podłącza się do AUX. W mojej Integrze AUX nie ma.
2) Czy konieczne jest podłączanie rezystorów?
3) W jaki sposób bez wycia syreny mogę później odłączyć ją od centrali przy późniejszej rozbudowie systemu?
Pozdr
Krzy

Ad 1. Do jednego z wyjść prądowych zaprogramowanych jako zasilające (standardowo OUT 3 i OUT 4)
Ad 2. Rezystory stosujesz do wejść sterujących, a nie do zasilania.
Ad 3. Trzeba podłączyć zewnętrzne źródło zasilania (np. akumulator) lub odłączyć sygnalizator - ten włączy się na zaprogramowany zworkami czas i na tym koniec

kulca
24-02-2010, 23:43
dobra, czyli nie ma sensu wsadzać do EPS akumulatora tej samej pojemności co do centrali? Bo co mi z niego, jak ten w centrali po np. 20h się wyładuje i centrala padnie?
Nie jestem fachowcem od alarmów stąd piszę co wiem i liczę na pomoc innych, a napisz Zbych czy jak się połączy obie płyty to oprócz aspektu o którym pisałeś może się coś stać?
Do centrali mam podłączonych około 20 urządzeń, a do EPS 8, aku dałem po 19Ah do obu, i przyznam że połączyłem plusy ze sobą rozumując że da mi to większą pojemność zbiorczą. Czy lepiej odłączyć od plusa centrali 7 urządzeń (przyjmując te same pobory prądu) i podłączyć do EPS, a połączenie plusem pomiędzy nimi rozłączyć?

_ZBYCH_
24-02-2010, 23:54
dobra, czyli nie ma sensu wsadzać do EPS akumulatora tej samej pojemności co do centrali? Bo co mi z niego, jak ten w centrali po np. 20h się wyładuje i centrala padnie?
Nie jestem fachowcem od alarmów stąd piszę co wiem i liczę na pomoc innych, a napisz Zbych czy jak się połączy obie płyty to oprócz aspektu o którym pisałeś może się coś stać?
Do centrali mam podłączonych około 20 urządzeń, a do EPS 8, aku dałem po 19Ah do obu, i przyznam że połączyłem plusy ze sobą rozumując że da mi to większą pojemność zbiorczą. Czy lepiej odłączyć od plusa centrali 7 urządzeń (przyjmując te same pobory prądu) i podłączyć do EPS, a połączenie plusem pomiędzy nimi rozłączyć?
Nie tędy droga. Połączenie plusów centrali i zasilacza systemowego nie spowoduje uszkodzenia systemu, ale jest to złe rozwiązanie. Należy zrobić tak, jak napisałeś na końcu, czyli rozłączyć plusy zasilania i równomiernie obciążyć zasilacz centrali i dodatkowy zasilacz systemowy - również wliczając w to zasilanie samej płyty centrali i zasilacza systemowego, oraz manipulatorów i wszystkich pozostałych urządzeń systemu. Krótko i na temat: kłania się bilans prądów :)

kulca
24-02-2010, 23:58
Krótko i na temat: kłania się bilans prądów :)
no to czeka mnie mała przeróbka, dzięki za fachową poradę

ar***pl
25-02-2010, 00:01
dobra, czyli nie ma sensu wsadzać do EPS akumulatora tej samej pojemności co do centrali? Bo co mi z niego, jak ten w centrali po np. 20h się wyładuje i centrala padnie?
Nie jestem fachowcem od alarmów stąd piszę co wiem i liczę na pomoc innych, a napisz Zbych czy jak się połączy obie płyty to oprócz aspektu o którym pisałeś może się coś stać?
Do centrali mam podłączonych około 20 urządzeń, a do EPS 8, aku dałem po 19Ah do obu, i przyznam że połączyłem plusy ze sobą rozumując że da mi to większą pojemność zbiorczą. Czy lepiej odłączyć od plusa centrali 7 urządzeń (przyjmując te same pobory prądu) i podłączyć do EPS, a połączenie plusem pomiędzy nimi rozłączyć?
Jak już tak rozumujesz to "urządzenie" urządzeniu nierówne, jedno ma pobór 20 mA a inne 60mA, zrób jak pisze zbych bilans prądów i rozdziel zasilania porówno, pozatym stosuj sprawdzone akumulatory.Jak juz chcesz dać mocniejszy zasilacz to stosuj Ca-64PP .

krzy
25-02-2010, 00:32
Mam pytania dot podłączenia sygnalizatora SD-3001 z własnym akumulatorem do Integry 64.
1) do jakiego wyjścia w centrali mam podłączyć +12V sygnalizatora? W instrukcji jest przykład dla Integry 32, gdzie to wyjście podłącza się do AUX. W mojej Integrze AUX nie ma.
2) Czy konieczne jest podłączanie rezystorów?
3) W jaki sposób bez wycia syreny mogę później odłączyć ją od centrali przy późniejszej rozbudowie systemu?
Pozdr
Krzy

Ad 1. Do jednego z wyjść prądowych zaprogramowanych jako zasilające (standardowo OUT 3 i OUT 4)
Ad 2. Rezystory stosujesz do wejść sterujących, a nie do zasilania.
Ad 3. Trzeba podłączyć zewnętrzne źródło zasilania (np. akumulator) lub odłączyć sygnalizator - ten włączy się na zaprogramowany zworkami czas i na tym koniec

Dzięki za odpowiedź
Dopytam jeszcze o rezystory. W instrukcji do centrali na schemacie podłączenia sygnalizatora nie ma takowych na schemacie, natomiast w instrukcji do sygnalizatora jest informacja, że są konieczne. W końcu nie wiem czy muszą być podłączone, czy można je sobie odpuścić?

jjjanek1
25-02-2010, 06:07
dziękuje za odpowiedz dotyczącego podłączenia zasilacza buforowego+ eps. Pytałem dlatego ponieważ zasilacz buforowy chciałem pod kamerkę oraz modem GSM lt1 s a eps chciałem podłączyć pod czujki , ale wszystko już jasne. Dziekuje i pozdrawiam

komarkutno
25-02-2010, 08:00
centrala ma ograniczony pobór prądowy, gdy mamy rozbudowany system po to jest EPS, aby nie przeciążać płyty centrali
Spodziewałem się właśnie takiej odpowiedzi, bo takie jest również rozumowanie sporej grupy instalatorów.
Zasilacz (zasilacze) systemowe stosuje się nie tylko w przypadku potrzeby osiągnięcia wyższej wydajności prądowej, niż oferuje sama centrala alarmowa, ale również dla osiągnięcia wymaganego czasu zasilania awaryjnego systemu alarmowego. Dla każdego urządzenia zasilającego należy sporządzić bilans prądów. Z niego wynika, jaki zasilacz potrzebujemy oraz jaki akumulator.


więc teraz odpowiedz proszę czy można to połączyć, czy nie, i dlaczego?
Nie można łączyć wyjść zasilających w centrali i zasilaczach systemowych, bo m.in. zmienia to bilans prądowy obu urządzeń. To jest wystarczający powód i innych nie będę wymieniał.

Mam pytanko do mądrzejszych od siebie w kwestii alarmów , posiadam verse 15 która ma 2A zasilacz z bilansu wynika ze mam 1.8A pobor przez wszystkie urządzenia, chce podłączyć zestaw gsm-4 PS zwłasnym zasilaczem aps-15 wykorzystac go do załączania czuwania SMSem , wyjście w gsm po wysłaniu sms jest łączone do masy kabelek z tego wyjścia łącze do wejścia w centrali które mam jako załączające czuwanie , teraz mam pytanko czy moge połączyc ze sobą com-y gsm i centrali poto by nie musieć używac dodatkowego przekaźnika do załączania czuwania ,czyli plusy będoą nadał osobne a tylko masy ze sobą połącze. czy można tak zrobić? bo są to dwa osobne użądzenia z osobnymi zasilaniami tzn każde ma swój plus i każde ma swoj com i chce te comy połączyc ze sobą.

ar***pl
25-02-2010, 19:58
centrala ma ograniczony pobór prądowy, gdy mamy rozbudowany system po to jest EPS, aby nie przeciążać płyty centrali
Spodziewałem się właśnie takiej odpowiedzi, bo takie jest również rozumowanie sporej grupy instalatorów.
Zasilacz (zasilacze) systemowe stosuje się nie tylko w przypadku potrzeby osiągnięcia wyższej wydajności prądowej, niż oferuje sama centrala alarmowa, ale również dla osiągnięcia wymaganego czasu zasilania awaryjnego systemu alarmowego. Dla każdego urządzenia zasilającego należy sporządzić bilans prądów. Z niego wynika, jaki zasilacz potrzebujemy oraz jaki akumulator.


więc teraz odpowiedz proszę czy można to połączyć, czy nie, i dlaczego?
Nie można łączyć wyjść zasilających w centrali i zasilaczach systemowych, bo m.in. zmienia to bilans prądowy obu urządzeń. To jest wystarczający powód i innych nie będę wymieniał.

Mam pytanko do mądrzejszych od siebie w kwestii alarmów , posiadam verse 15 która ma 2A zasilacz z bilansu wynika ze mam 1.8A pobor przez wszystkie urządzenia, chce podłączyć zestaw gsm-4 PS zwłasnym zasilaczem aps-15 wykorzystac go do załączania czuwania SMSem , wyjście w gsm po wysłaniu sms jest łączone do masy kabelek z tego wyjścia łącze do wejścia w centrali które mam jako załączające czuwanie , teraz mam pytanko czy moge połączyc ze sobą com-y gsm i centrali poto by nie musieć używac dodatkowego przekaźnika do załączania czuwania ,czyli plusy będoą nadał osobne a tylko masy ze sobą połącze. czy można tak zrobić? bo są to dwa osobne użądzenia z osobnymi zasilaniami tzn każde ma swój plus i każde ma swoj com i chce te comy połączyc ze sobą.
Masy możesz łączyć.

komarkutno
25-02-2010, 20:04
Masy możesz łączyć.

Wielkie dzięki.

*Aleks*
26-02-2010, 22:21
Wejście 1 to przykładowy czujnik pir.
wyjscie np.10 wskażnik gotowy z odwrócną polaryzacją (typ17)
wyjście np 11. koniec sygnalizacji wyjść (typ 83) , czas np 3 minuty ,wskazujesz wyjście 10.
Wyjście np 12 typ suma logiczna wskazujesz wyjścia 10 i 11
nie miałem czasu sprawdzić czy działa ale musisz pogłowkować z typem 83 i suma logiczną i napewno się uda.
To są konkrety! Serdecznie dziękuję :)
Tego właśnie potrzebowałem. Co prawda przejście z jednego stanu do drugiego (czyli zakończenie działania wyjścia typu 17 i rozpoczęcie działania wyjścia typu 83) powoduje 0,5 sekundową przerwę w działaniu oświetlenia, ale jest nieźle :)
Nie wiem tylko, czy takie impulsowe przerwy nie mają wpływu na trwałość lamp i przekaźników sterujących :roll:
Masz jakąś wiedzę na ten temat? :)

Pozdrawiam
Aleks

ar***pl
27-02-2010, 10:26
Wejście 1 to przykładowy czujnik pir.
wyjscie np.10 wskażnik gotowy z odwrócną polaryzacją (typ17)
wyjście np 11. koniec sygnalizacji wyjść (typ 83) , czas np 3 minuty ,wskazujesz wyjście 10.
Wyjście np 12 typ suma logiczna wskazujesz wyjścia 10 i 11
nie miałem czasu sprawdzić czy działa ale musisz pogłowkować z typem 83 i suma logiczną i napewno się uda.
To są konkrety! Serdecznie dziękuję :)
Tego właśnie potrzebowałem. Co prawda przejście z jednego stanu do drugiego (czyli zakończenie działania wyjścia typu 17 i rozpoczęcie działania wyjścia typu 83) powoduje 0,5 sekundową przerwę w działaniu oświetlenia, ale jest nieźle :)
Nie wiem tylko, czy takie impulsowe przerwy nie mają wpływu na trwałość lamp i przekaźników sterujących :roll:
Masz jakąś wiedzę na ten temat? :)

Pozdrawiam
Aleks
To akurat przykład zastosowania , możesz jeszcze pokombinować z innymi typami wyjść co do przekażników to zalezy jakie zastosowałeś ja stosuję relpola i chodzą przez -naście lat.

Rafal111
28-02-2010, 18:19
Podłączyłem 8 czujek w Integra 32 do OUT1 i to wyjście ustawiem na typ 42-zasilanie w czuwaniu.
Mam też expander na 8 wyjść podłączony bezpośrednio obok centrali. Do niego czujki podłącza sie bezpośrednio pod 12V i działaja cały czas a nie jak tamte 8 jako 42.
Jak to podłączyć inaczej? czy moge podłaczyc tylko zasilanie czujek z expandera do wyjścia OUT Integry?
I jeszcze jedna sprawa. Jak ustawie to Zasilanie w czuwaniu to mam wszystkie czujki naruszone - czy to normalne?

komarkutno
28-02-2010, 18:50
Podłączyłem 8 czujek w Integra 32 do OUT1 i to wyjście ustawiem na typ 42-zasilanie w czuwaniu.
Mam też expander na 8 wyjść podłączony bezpośrednio obok centrali. Do niego czujki podłącza sie bezpośrednio pod 12V i działaja cały czas a nie jak tamte 8 jako 42.
Jak to podłączyć inaczej? czy moge podłaczyc tylko zasilanie czujek z expandera do wyjścia OUT Integry?
I jeszcze jedna sprawa. Jak ustawie to Zasilanie w czuwaniu to mam wszystkie czujki naruszone - czy to normalne?
Możesz tak podłączyć zasilanie z centrali , ad2 to normalne gdy czujka nie ma zasilania to styki nc są rozwarte i pokazuje naruszenie trzeba tylko wyłączyć "opcje kontrolowane przy załączeniu czuwania "bo inaczej nie zazbrojsz alarmu.

Rafal111
01-03-2010, 07:50
a to juz ustawiłem :)
a czy ktoś wie ile to prądu bierze jak działa nawet gdy nie ma czuwania?

ar***pl
01-03-2010, 10:34
a to juz ustawiłem :)
a czy ktoś wie ile to prądu bierze jak działa nawet gdy nie ma czuwania?
Pobór prądu urządzenia jest zawsze w jego instrukcji montażu, musisz zsumować wszystkie czujniki .

Rafal111
01-03-2010, 11:37
a własnie tego nie znalazłem :)

ar***pl
01-03-2010, 12:54
a własnie tego nie znalazłem :)
powinno być w danych technicznych

rysiekf
03-03-2010, 13:20
Mam pytanie odnośnie systemu alarmowego(firmy) do domu z poddaszem użytkowym oraz piwnicą.
Jaką firmę polecacie( Salel , DSC, Paradox).Która z wymienionych firm jest mniej awaryjna i co polecacie?

_ZBYCH_
03-03-2010, 16:48
Mam pytanie odnośnie systemu alarmowego(firmy) do domu z poddaszem użytkowym oraz piwnicą.
Jaką firmę polecacie( Salel , DSC, Paradox).Która z wymienionych firm jest mniej awaryjna i co polecacie?
Polecamy... poczytać ten wątek.
Naprawdę warto! :)

rysiekf
03-03-2010, 17:29
zbych Dziękuję ale z twojej rady nie skorzystam.
:D

ar***pl
03-03-2010, 18:49
Mam pytanie odnośnie systemu alarmowego(firmy) do domu z poddaszem użytkowym oraz piwnicą.
Jaką firmę polecacie( Salel , DSC, Paradox).Która z wymienionych firm jest mniej awaryjna i co polecacie?
tak jak napisałeś w kolejności

rysiekf
03-03-2010, 20:15
Czy możesz to wytłumaczyć bardziej dogłębnie.
Pomijam aspekt serwisu( traktuję że wszystkie mam na tym samym poziomie)

todaks
03-03-2010, 20:25
Mam pytanie odnośnie systemu alarmowego(firmy) do domu z poddaszem użytkowym oraz piwnicą.
Jaką firmę polecacie( Salel , DSC, Paradox).Która z wymienionych firm jest mniej awaryjna i co polecacie?

To wszystko zależy od tego jak rozbudowany będzie system i jakie funkcje musi spełnić . Nie mniej istotną sprawą jest popularność sytemu w Twojej miejscowości. Doskonała adresowalna centrala EVO która posiada bardzo fajne klawiatury i jest bardzo prosta w obsłudze codziennej moze być nie lada kłopotem instalacyjnym w przypadku braku osób które wiedzą jak ją zamontować.
Podsumowując : najpierw należy określić wymagania wobec systemu a następnie dokonać wyboru centrali która sprosta tym wymaganiom .
Co do awaryjności wspomnianych przez Ciebie systemów to powiem tylko że w przypadku Paradoxa jest to dość rzadka przypadłość. Z DSC nie mam zbytnio do czynienia więc się nie wypowiem . Co do Satela to jak ich jakaś trefna seria nie dopada, też można przyjąć że są bezawaryjne .

todaks
03-03-2010, 20:31
teraz mam pytanko czy moge połączyc ze sobą com-y gsm i centrali poto by nie musieć używac dodatkowego przekaźnika do załączania czuwania ,czyli plusy będoą nadał osobne a tylko masy ze sobą połącze. czy można tak zrobić? bo są to dwa osobne użądzenia z osobnymi zasilaniami tzn każde ma swój plus i każde ma swoj com i chce te comy połączyc ze sobą.

W takich przypadkach zawsze należy łączyć ze sobą masy urządzeń.

rysiekf
03-03-2010, 21:49
Todaks -dziękuję za odpowiedź.W domu chcę założyć czujki dymu oraz czujki ruchu.Zastanawiam się nad kontaktronami ( ponoć można przy użyciu magnesu je unieszkodliwić) .Dom ma mięć II strefy II manipulatory oraz powiadomienie GSM)
Który alarm byś polecał?

todaks
03-03-2010, 22:49
Todaks -dziękuję za odpowiedź.W domu chcę założyć czujki dymu oraz czujki ruchu.Zastanawiam się nad kontaktronami ( ponoć można przy użyciu magnesu je unieszkodliwić) .Dom ma mięć II strefy II manipulatory oraz powiadomienie GSM)
Który alarm byś polecał?

Juz Ci napisałem ze nie da się w tak bezpośredni sposób odpowiedzieć . Być może wystarczy Ci zwykła E65 z klawiaturą Led lub LCD ( 32 linie ) oraz moduł GSM. Ale jeżeli np. będziesz chciał osobny SMS z każdej linii wówczas musisz zapomnieć o E55 (pomimo jej bardzo dobrej ceny ) i przyjrzeć sie bacznie Integrze . Nie jestem zwolennikiem Integry WRL z racji bezpieczenstwa systemu i nie tylko więc może Integra 64 i moduł LT2S. Jeśli masz bardzo dużo kabli instalacyjnych i nie chcesz kolejnych kilometrów z instalacji alarmowej , mozesz przemyśleć zainmstalowanie centrali EVO. Za pomocą jednego przewodu możesz w niej połączyc wszystkie czujniki PIR ( szyna adresowa) A moze warto skorzystać z wsparcia obsługi systemu poprzez komunikaty glosowe. Wówczas warto przyjrzec sie centrali Inimm . Jeśli masz w planach wykorzystanie systemu do wykonywania bardziej złozonych funkcji automatyki warto pomysleć o systemie firmy Nexwell.
Co do kontaktronów to fakt że mozna je unieszkodliwić za pomoca obcego magnesu wcale nie oznacza że nie można lub nie warto ich stosować. Na tym forum publikowałem zdjęcia z opisem montażu kontaktronów tak by wszelkie próby ominięcia ich za pomoca magnesu generowały akcję alarmową systemu. Są również kontaktrony parametryzowane które wykrywaja obce pole magnetyczne. Jednak te wymagają znacznie większej precyzji w montażu.

marcing1
04-03-2010, 08:27
witam.
1. mam problem z odczytaniem zapisanych plików w DloadX do integry32 po przeinstalowaniu systemu. Pyta o klucz kodowania. Czy jest jakiś standardowy, bo po instalacji ( przedtem i teraz) nie zmieniałem żadnych kodów w DloadX.
2. mam też problem z komunikacją z centralą przez COMa, ale to może być kwestia ustawien w sterownikach. ustawiam 19200, bity danych: 8, parzystość: parzyste, bit stopu: 1, ale sterowanie przepływem nie pamietam jak miałem wcześniej, a próbowałem sprzętowe i Xon/Xoff. chyba że jest problem bo przeinstalowałem XP i są jakieś inne klucze do komunikacji

jek
04-03-2010, 10:04
Zbych podawałeś kiedyś w tym temacie namiary na czujki ruchu zewnętrzne sterujące oświetleniem, miałem zapisane ale gdzieś zgubiłem a nie mogę znaleźć przez wyszukiwarkę-temat rzeka.
Polski producent bodajże możesz jeszcze raz zapodać.

seba_x
05-03-2010, 10:42
Mam pytanie do instalatorów : jakie są aktualnie ceny robocizny za punkt ? mam kable poprowadzone wystarczy tylko po podłączać czujki i klawiaturki .

jelen
05-03-2010, 10:49
Mam pytanie do instalatorów : jakie są aktualnie ceny robocizny za punkt ? mam kable poprowadzone wystarczy tylko po podłączać czujki i klawiaturki .

aktualne ceny od 10 do 200 :)

seba_x
05-03-2010, 10:53
Mam pytanie do instalatorów : jakie są aktualnie ceny robocizny za punkt ? mam kable poprowadzone wystarczy tylko po podłączać czujki i klawiaturki .

aktualne ceny od 10 do 200 :)

:D ok , rozumiem że potrzebujesz więcej szczegółów ? dostałem ofertę na 120zł minus 50% za to że kable są już ułożone czyli 60zł netto/1punkt , czy to dobra cena dla klienta ? pytam bo chciałbym utargować ale też nie chcę się wygłupić .

jelen
05-03-2010, 15:33
Mam pytanie do instalatorów : jakie są aktualnie ceny robocizny za punkt ? mam kable poprowadzone wystarczy tylko po podłączać czujki i klawiaturki .

aktualne ceny od 10 do 200 :)

:D ok , rozumiem że potrzebujesz więcej szczegółów ? dostałem ofertę na 120zł minus 50% za to że kable są już ułożone czyli 60zł netto/1punkt , czy to dobra cena dla klienta ? pytam bo chciałbym utargować ale też nie chcę się wygłupić .

Tak na dobrą sprawę to bez konkretnego projektu, a przynajmniej dokładnego opisu instalacji, nikt poważny Tobie tego nie wyceni. Pojęcie punkt jest tak samo ogólne jak pojęcie samochód (ile za naprawę samochodu? ma cztery koła i silnik...)
BARDZO uogólniając i (domyślając się kilku rzeczy) to cena OK, ale targować można się zawsze :) no i pytanie o 'punkt'. Masz w tym oczywiście zaprogramowanie czy tylko 'podłączenie' tak jak napisałeś? :)

seba_x
05-03-2010, 16:30
Tak z programowaniem . Po prostu na gotowo .

ar***pl
05-03-2010, 23:20
Tak z programowaniem . Po prostu na gotowo .
ciekawe co to znaczy w twojej wycenie punkt? Cena jest uśredniona?
Sygalizator zewnętrzny kosztuje powiedzmy 120 zł , sensowny czujnik pir 60 zł, kontraktron powiedzmu 15 zł więc jak to się ma do tych 60 zł , ofertę pewnie masz z S...S... na Pyronixa, ale może się mylę.

ar***pl
05-03-2010, 23:25
witam.
1. mam problem z odczytaniem zapisanych plików w DloadX do integry32 po przeinstalowaniu systemu. Pyta o klucz kodowania. Czy jest jakiś standardowy, bo po instalacji ( przedtem i teraz) nie zmieniałem żadnych kodów w DloadX.
2. mam też problem z komunikacją z centralą przez COMa, ale to może być kwestia ustawien w sterownikach. ustawiam 19200, bity danych: 8, parzystość: parzyste, bit stopu: 1, ale sterowanie przepływem nie pamietam jak miałem wcześniej, a próbowałem sprzętowe i Xon/Xoff. chyba że jest problem bo przeinstalowałem XP i są jakieś inne klucze do komunikacji
Jest pewnie tak jak piszesz, podejrzyj w centrali kody komunikacji i przepisz do swojego dloada.

seba_x
06-03-2010, 08:13
Tak z programowaniem . Po prostu na gotowo .
ciekawe co to znaczy w twojej wycenie punkt? Cena jest uśredniona?
Sygalizator zewnętrzny kosztuje powiedzmy 120 zł , sensowny czujnik pir 60 zł, kontraktron powiedzmu 15 zł więc jak to się ma do tych 60 zł , ofertę pewnie masz z S...S... na Pyronixa, ale może się mylę.

Cały alarm na elementach Satela , punkt to poprostu np: czyjka , klawiatura , wyjka na ścianie , centrala itp. (wszystko po równo)

ar***pl
06-03-2010, 10:09
Tak z programowaniem . Po prostu na gotowo .
ciekawe co to znaczy w twojej wycenie punkt? Cena jest uśredniona?
Sygalizator zewnętrzny kosztuje powiedzmy 120 zł , sensowny czujnik pir 60 zł, kontraktron powiedzmu 15 zł więc jak to się ma do tych 60 zł , ofertę pewnie masz z S...S... na Pyronixa, ale może się mylę.

Cały alarm na elementach Satela , punkt to poprostu np: czyjka , klawiatura , wyjka na ścianie , centrala itp. (wszystko po równo)
No to właśnie dziwny sposób wyliczenia ponieważ każdy z tych elementów bardzo różni się w momencie zakupu.

seba_x
06-03-2010, 10:16
za "elektronikę" płacę osobno .

ar***pl
06-03-2010, 11:05
za "elektronikę" płacę osobno .
a to zmienia postać rzeczy,zrozumiałem z twojego postu że jest wliczona w cenę "punktu".

seba_x
06-03-2010, 11:24
za "elektronikę" płacę osobno .
a to zmienia postać rzeczy,zrozumiałem z twojego postu że jest wliczona w cenę "punktu".

czyli za drogo ?

jelen
06-03-2010, 13:07
za "elektronikę" płacę osobno .
a to zmienia postać rzeczy,zrozumiałem z twojego postu że jest wliczona w cenę "punktu".

czyli za drogo ?

Jeśli to porządna i legalna firma to muszą jeszcze z tego zapłacić zusy podatki itp. Jeśli masz instalację większą niż 10 'punktów' to zaczyna być drogo, no chyba że mają spory kawałek żeby do Ciebie dojechać. Jak masz dużo więcej niż 10 'punktów' to już zaczyna być drogo, no chyba że masz jeszcze jakieś dziwne wymagania co do zaprogramowania :) Chłopaki nie zarobili u Ciebie na kablekach i sprzęcie więc muszą na 'punkcie' :)

_ZBYCH_
07-03-2010, 11:32
Co to za pomysł, żeby system alarmowy wyceniać za stałą stawkę "od punktu"? :roll:

Rozważmy dwa różne systemy:

System 1:
Centrala Integra
Moduł zasilacza EPS
4 x moduł wejść
3 x Manipulator
Sygnalizator
5 x PIR
2 x Dual
20 x Kontaktron
18 x Inercyjna
Razem 55 elementów po 60 zł = 3300 zł
Za okablowanie drugie tyle, czyli razem = 6600 zł :o

System 2:
Centrala Integra
3 x Manipulator
Sygnalizator
12 x PIR
2 x Dual
Razem 19 elementów po 60 zł = 1140 zł
Za okablowanie drugie tyle, czyli razem = 2280 zł

Jak można porównać koszt robocizny dla takich przykładowych systemów? :roll:
Przecież tak liczony koszt robocizny jest nieadekwatny do wykonanej pracy.

Klienci! Żądajcie kosztorysu do oferty!

seba_x
08-03-2010, 08:42
Chłopaki nie zarobili u Ciebie na kablekach i sprzęcie więc muszą na 'punkcie' :)

Sprzęt też jest od nich , moje tylko kabelki .

12xpir - 770 aqua plus
1xlcd - 340
2xled - 280
1xgsm - 590
1xaku - 120
1xintegra64 - 490

ceny netto

Porównuje z cenami na allegro i wychodzi trochę drogo , sprzęt jest kupowany w hurtowni przez instalatora .

jelen
08-03-2010, 09:13
Chłopaki nie zarobili u Ciebie na kablekach i sprzęcie więc muszą na 'punkcie' :)

Sprzęt też jest od nich , moje tylko kabelki .

12xpir - 770 aqua plus
1xlcd - 340
2xled - 280
1xgsm - 590
1xaku - 120
1xintegra64 - 490

ceny netto

Porównuje z cenami na allegro i wychodzi trochę drogo , sprzęt jest kupowany w hurtowni przez instalatora .

Sporo za drogo. Niech dadzą Tobie minimum 80% rabatu od tej swojej ceny za punkt ;)

Chociaż może muszą do Ciebie dojeżdżać 500km :)

a.ryk
08-03-2010, 11:06
Sprzęt też jest od nich , moje tylko kabelki .

12xpir - 770 aqua plus
1xlcd - 340
2xled - 280
1xgsm - 590
1xaku - 120
1xintegra64 - 490

ceny netto

Porównuje z cenami na allegro i wychodzi trochę drogo , sprzęt jest kupowany w hurtowni przez instalatora .

Nie pamiętam wszystkich cen, ale integra64 i manipulator to cena katalogowa + 1zł. Czyli ceny prawie katalogowe.
Jeżeli instalator daje Ci 2 lata gwarancji na sprzęt i w razie awarii przyjeżdża gratis i naprawia/wymienia uszkodzone urządzenie to ceny katalogowe są jak najbardziej OK. Co do robocizny to się nie wypowiem, bo każdy inaczej ceni swój czas.

U nas w firmie była jakiś czas temu taka sytuacja, że klient chciał kupić taniej na allegro. Szef powiedział, że nie ma sprawy, ale w razie awarii dojazd i wymiana będzie dodatkowo liczona i on sam będzie wysyłał sprzęt do reklamacji. W dodatku jak się spaliły płyta główna to za "wypożyczenie" zastępczej centrali też go policzy.
Klien sobie podumał ile dostaje za dodatkowe 200zł i sprzęt w końcu kupił przez nas.

Zawsze możesz stargować te kilka procent ;) Ale za nim z nimi się dogadasz to najpierw upewnij się, jak jest z serwisem.

Pozdrawiam
R.

ar***pl
09-03-2010, 00:00
Chłopaki nie zarobili u Ciebie na kablekach i sprzęcie więc muszą na 'punkcie' :)

Sprzęt też jest od nich , moje tylko kabelki .

12xpir - 770 aqua plus
1xlcd - 340
2xled - 280
1xgsm - 590
1xaku - 120
1xintegra64 - 490

ceny netto

Porównuje z cenami na allegro i wychodzi trochę drogo , sprzęt jest kupowany w hurtowni przez instalatora .
W ogóle to się zastanów nad funkcjonalnościa tego zestawu: same czujniki ruchu, klawiatury LEd to pewnie strefowe -a one maja sporo ograniczeń w obsłudze systemu.

seba_x
09-03-2010, 07:26
Te ceny są netto , na allegro niby takie same ale brutto , więc trochę drożej , z serwisem nie ma problemu bo mam już jeden obiekt robiony przez tych ludzi (jakieś 6 lat temu) . Nie ma co cudować , po skończonej robocie trochę się potarguję i zobaczymy co wyjdzie .

ORLEN
09-03-2010, 08:57
Te ceny są netto , na allegro niby takie same ale brutto , więc trochę drożej
To kup w Allegro i zamontuj sam - wyjdzie najtaniej...


Nie ma co cudować , po skończonej robocie trochę się potarguję i zobaczymy co wyjdzie.
Taaa, typowo polskie zagranie - potarguję się po robocie...
Jak cię nie stać na usługi tej firmy, to nie zawracaj głowy!
Poszukaj sobie tańszej. Później będziesz biadolił na forum, jak to źle wykonali ci alarm...
Pamiętaj! Tanie mięso psy jedzą!

radomik
09-03-2010, 19:27
Witam Panów instalatorów.
Problem polega na wysłaniu Clip-a z 128WLR.
Czy jedyna możliwość to utworzenie połączenia głosowego? (mimo braku syntezera mowy)? Wtedy dzwoni do bólu (do odrzucenia bądź odebrania). Potrzebne są np.2dzwonki.

Macie jakieś pomysły, czy tego nie przeskoczymy?

pozdr.

ar***pl
10-03-2010, 20:42
Witam Panów instalatorów.
Problem polega na wysłaniu Clip-a z 128WLR.
Czy jedyna możliwość to utworzenie połączenia głosowego? (mimo braku syntezera mowy)? Wtedy dzwoni do bulu (do odrzucenia bądź odebrania). Potrzebne są np.2dzwonki.

Macie jakieś pomysły, czy tego nie przeskoczymy?

pozdr.
WRL z tego co pamiętam nie ma obsługi Clip-ów , spróbuj tak jak pisałeś zrobić.

rol1529
15-03-2010, 22:22
Witajcie,

Pora na alarm w domu. Sporo juz przeczytalem, ale nadal mam pare pytan, licze na pomoc:
1. Czy czujki dualne musza byc w pomieszczeniach z podlogowka? Czy w pomieszczeniu z nadmuchem z kominka rowniez? Nadmuch mam w prawie wszystkich pokojach, wiec wszedzie dualne PIRy?
3. Jesli przy podlodze mam nadmuch z kominka, to powieszenie pionowo nad nim PIRa bedzie bledem?
2. Jak zrezlizowac powiadomienie agencji: lepiej linia telefoniczna czy ich radiolinia? Moze GSM? Czy integra moze rownoczesnie powiadamiac 2 drogami? Telefon chyba najlatwiej odciac...
3. WRLem mozna zrealizowac sterowanie automatyka poprzez smsy. Czy bedzie to rowniez mozliwe dla innej integry z modulem bezprzewodowym?
4. Co to jest powiadomienie CLIP.
5. Czy czujka dulana PIR + zbicia szyby sie sprawdzaja, czy lepiej montowac je jako osobne?

ar***pl
16-03-2010, 08:53
Witajcie,

Pora na alarm w domu. Sporo juz przeczytalem, ale nadal mam pare pytan, licze na pomoc:
1. Czy czujki dualne musza byc w pomieszczeniach z podlogowka? Czy w pomieszczeniu z nadmuchem z kominka rowniez? Nadmuch mam w prawie wszystkich pokojach, wiec wszedzie dualne PIRy?
3. Jesli przy podlodze mam nadmuch z kominka, to powieszenie pionowo nad nim PIRa bedzie bledem?
2. Jak zrezlizowac powiadomienie agencji: lepiej linia telefoniczna czy ich radiolinia? Moze GSM? Czy integra moze rownoczesnie powiadamiac 2 drogami? Telefon chyba najlatwiej odciac...
3. WRLem mozna zrealizowac sterowanie automatyka poprzez smsy. Czy bedzie to rowniez mozliwe dla innej integry z modulem bezprzewodowym?
4. Co to jest powiadomienie CLIP.
5. Czy czujka dulana PIR + zbicia szyby sie sprawdzaja, czy lepiej montowac je jako osobne?
1.Z podłogówką niekoniecznie ale jesli Pir będzie widział wylot powietrza blisko siebie to raczej bedzie się włączał.
2.To jakim sprzetem monitoruje agencja zależy od niej, najlepiej jak oni założa sobie jakieś łącze radiowe a ty dodatkowo do siebie monitoring SMS.
3.Na ta chwilę tylko wrl ma sterowanie SMS , inne Integry po podłączeniu modułu gsm tylko wysyłaa sms do ciebie (jest wyjątek moduł Gsm4 i T1 ale zakup jest nieopłacalny po dodaniu Integry 128).
4.Clip to funkcja typu puszczenie sygnału i rozłaczenie, wiesz tylko kto dzwoni .
5.Osobno ale lepiej zastosować w twoim przypadku (nadmuch) kontraktrony i czujniki inercyjne w oknach.

odaro
17-03-2010, 18:04
Słuchajcie czy coś się zmieniło w temacie kontaktronów w oknach dachowych, może pojawiły się jakieś nowe rozwiązania?

Czy nadal jedyny montaż kontaktronów to montaż jaki zaprezentował Zbych parę
lat temu.

BTW pamięta ktoś na której stronie wątku jest opisany przez Zbycha montaż kontaktronów w oknach dachowych

ravbc
17-03-2010, 18:27
BTW pamięta ktoś na której stronie wątku jest opisany przez Zbycha montaż kontaktronów w oknach dachowych
Tak (http://forum.muratordom.pl/post1500216.htm#1500216)

odaro
17-03-2010, 21:00
BTW pamięta ktoś na której stronie wątku jest opisany przez Zbycha montaż kontaktronów w oknach dachowych
Tak (http://forum.muratordom.pl/post1500216.htm#1500216)

Dzięki za linka

Czy kontaktrony Bosch-Mini będą się nadawały do Veluxów

odaro
17-03-2010, 21:55
Gdzie w Warszawie lub okolicach kupię czujki wibracyjne Impaq albo inne z tych które były polecane w tym wątku.

_ZBYCH_
18-03-2010, 00:01
Czy kontaktrony Bosch-Mini będą się nadawały do Veluxów

Oczywiście :)


Gdzie w Warszawie lub okolicach kupię czujki wibracyjne Impaq albo inne z tych które były polecane w tym wątku.

Volta (www.volta.com.pl)

odaro
18-03-2010, 08:36
Czy kontaktrony Bosch-Mini będą się nadawały do Veluxów

Oczywiście :)


Gdzie w Warszawie lub okolicach kupię czujki wibracyjne Impaq albo inne z tych które były polecane w tym wątku.

Volta (www.volta.com.pl)

:D :D :D

haineken
18-03-2010, 14:50
Witam

Co sądzicie o takim zestawie http://www.allegro.pl/item948311319_ca5_ca_5_lcd_alarm_satel_komplet_pow iad_gsm_nokia.html tylko rozbudowanym o 3 czujki ?

Pozdrawiam
Haineken

todaks
18-03-2010, 17:13
Witam

Co sądzicie o takim zestawie http://www.allegro.pl/item948311319_ca5_ca_5_lcd_alarm_satel_komplet_pow iad_gsm_nokia.html tylko rozbudowanym o 3 czujki ?

Pozdrawiam
Haineken

Czy Ty jesteś milośnikiem zabytków ? To przecież antyki

ar***pl
18-03-2010, 23:26
Witam

Co sądzicie o takim zestawie http://www.allegro.pl/item948311319_ca5_ca_5_lcd_alarm_satel_komplet_pow iad_gsm_nokia.html tylko rozbudowanym o 3 czujki ?

Pozdrawiam
Haineken

Czy Ty jesteś milośnikiem zabytków ? To przecież antyki
Tylko cena przemawia za tym zestawem i warunek że obiekt do ochrony nie jest większy niż kiosk ruchu lub kabina toi toi , w domu nie polecam , żadnych szans na rozbudowę niewiele więcej zapłacisz za versę 5 a będziesz miał mozliwośc rozbudowy.

rysiekf
19-03-2010, 07:22
Gdzie w woj, śląskim lub w małopolskim można dostać alarmy firmy PARADOX?
Czy sa to dobre alarmy do domu jednorodzinnego?
Jakiej firmy kupić czujki ?

rzufik1
19-03-2010, 08:23
Gdzie w woj, śląskim lub w małopolskim można dostać alarmy firmy PARADOX?
Czy sa to dobre alarmy do domu jednorodzinnego?
Jakiej firmy kupić czujki ?

np tu
http://www.eltcrac.com.pl/
lub
tu http://www.napad.pl/

czujki kup dobre:)

Paradox ma dobre czujki
Bosch ma dobre czujki
Satel.... niekoniecznie ma dobre czujki
Crow .. ma niektóre dobre czujki
Risco ... podobnie

Gelus
19-03-2010, 15:04
Witam
hmmm..... a pytanie z "innej beczki" jak podłączyć/zabezpieczyć ok 300 m siatki ogrodzeniowej - da się wpiąć to w jakiś rozsądnie działający obwód? Chodzi mi o możliwość kradzieży siatki....

Pozdrawiam
Gelus

ar***pl
20-03-2010, 00:53
Gdzie w woj, śląskim lub w małopolskim można dostać alarmy firmy PARADOX?
Czy sa to dobre alarmy do domu jednorodzinnego?
Jakiej firmy kupić czujki ?

np tu
http://www.eltcrac.com.pl/
lub
tu http://www.napad.pl/

czujki kup dobre:)

Paradox ma dobre czujki
Bosch ma dobre czujki
Satel.... niekoniecznie ma dobre czujki
Crow .. ma niektóre dobre czujki
Risco ... podobnie
"Paradox ma dobre czujki a satel niekoniecznie "-możesz rozwinąć temat?

rzufik1
20-03-2010, 12:22
ARM
Czy Amber jest dobra czujką?... chyba tanią dla agencji
Czy INDIGO nigdy cię nie zawiodło?
Czy Aqua nie zrobiła ci falsa....
Czy Aqua Ring nie zrobiła ci kłopotu?
Czy czujniki z seri DG1 ..... działają jak należy?

Nie wspominam już o niedopasowanej formie każdego z czujnika gdzie często cięzko to złożyc po zamcowaniu do ściany ( Ivory w tym temacie przoduje... mimo że to chyba lepsze co zrobili w Satelu)

Ja osobiście nie czepiam się marki Satel.

rysiekf zapytał o dobre czujki i podałem kilka firm.

rysiekf
20-03-2010, 12:52
Gdzie w woj, śląskim lub w małopolskim można dostać alarmy firmy PARADOX?
Czy sa to dobre alarmy do domu jednorodzinnego?
Jakiej firmy kupić czujki ?

np tu
http://www.eltcrac.com.pl/
lub
tu http://www.napad.pl/

czujki kup dobre:)

Paradox ma dobre czujki
Bosch ma dobre czujki
Satel.... niekoniecznie ma dobre czujki
Crow .. ma niektóre dobre czujki
Risco ... podobnie
"Paradox ma dobre czujki a satel niekoniecznie "-możesz rozwinąć temat?

Które czujki z firmy Paradox poleciacie i jaką klawiaturęz tej firmy wybrać.
Wszelkie wskazówki mile widziane.

ar***pl
20-03-2010, 20:08
ARM
Czy Amber jest dobra czujką?... chyba tanią dla agencji
Czy INDIGO nigdy cię nie zawiodło?
Czy Aqua nie zrobiła ci falsa....
Czy Aqua Ring nie zrobiła ci kłopotu?
Czy czujniki z seri DG1 ..... działają jak należy?

Nie wspominam już o niedopasowanej formie każdego z czujnika gdzie często cięzko to złożyc po zamcowaniu do ściany ( Ivory w tym temacie przoduje... mimo że to chyba lepsze co zrobili w Satelu)

Ja osobiście nie czepiam się marki Satel.

rysiekf zapytał o dobre czujki i podałem kilka firm.
Amber- w sumie nie wiem po co ja produkują-może chodzi o rozmiar? ale akurat zainstalowałem kilkanaście i nie było narazie problemów.
Indigo- nie wypowiadam się -instaluje kilka stłuczeniówek rocznie.
Aqua- jak narazie nie trafiłem na jakieś problemy.
Aqua ring- jak ktoś chce mało wydać kasy jak chce mieć spokój to polecam Optexa fx-360 lub sh 360.
Co do obudów to masz absolutną rację, nie wiem jak taka firma może produkować takie buble , dzisiaj akurat instalowałem ivory na uchwytach i myślałem że mnie coś zaraz trafi, nie wspominam już o obudowach klawiatur.
Dosyć dobre i tanie piry ma jeszcze DSC Model Encore.

ar***pl
20-03-2010, 20:14
Gdzie w woj, śląskim lub w małopolskim można dostać alarmy firmy PARADOX?
Czy sa to dobre alarmy do domu jednorodzinnego?
Jakiej firmy kupić czujki ?

np tu
http://www.eltcrac.com.pl/
lub
tu http://www.napad.pl/

czujki kup dobre:)

Paradox ma dobre czujki
Bosch ma dobre czujki
Satel.... niekoniecznie ma dobre czujki
Crow .. ma niektóre dobre czujki
Risco ... podobnie
"Paradox ma dobre czujki a satel niekoniecznie "-możesz rozwinąć temat?

Które czujki z firmy Paradox poleciacie i jaką klawiaturęz tej firmy wybrać.
Wszelkie wskazówki mile widziane.
Najpierw się zdecyduj na model centrali a potem wybieraj klawiaturę , zależy ile chcesz wydać , na początek proponuje centralę dsc 1832 lub satela Versę, jesli chcesz wydać trochę więcej i mieć dodatkowe możliwości to polecam jednak Satela Integrę

rzufik1
20-03-2010, 22:29
a ja dodam jeszcze to że najlepiej zrobisz jak spotkasz sie z instalatorem.Zaproponuje Ci wtedy jakieś rozwiązania możesz teżdelikatnie dac do zrozumienia że akurat podoba Ci się To i To. Np SP6000 . nie musisz tego dzielić na Bóg wie ile stref i komplikować sobie życie tylko odpowiednie zaprogramowanie systemu i korzystasz z STAY ; SLEEP;AWAY.
3 różne klawisze ; 3 różne poziomy bezpieczeństwa a tylko jedna centrala Paradoxa:) I nawet jak to mały system to min 1 x LCD.

Co do EC301 i 301D Fakt fajne są ... ale mam jedno ALE ... i może nie tylko ja się z tym spotykam.... Ona nie lubi być nienaruszana i w systemach które sa ciągle zazbrojone lubi sie raz na jakis czas odpalic.
Nie mam tego kłopotu w obiektach gdzie ciągle ktoś jest a tylko na tych gdzie mi klienci wyemigrowali. I absolutnie nie jest tu problemem temperatura czy też jakiś nieproszony gość.

rysiekf
21-03-2010, 12:35
Rozmawiałem z instalatorem i polecił mi alarm firmy Paradox:

PARADOX manipulator
-K32 LCD lub K32 LED
-centrala Spectra sp 6000
-czujki DG 65
-czujka czadu DG-1CO

Zastannawiam się czy montować kontaktrony , a jeżeli tak to chowane w ramę okna czy montowane na zewnątrz i z jakiej firmy.

Proszę o opinię tego systemu i ewentualne doradztwo. :D

rzufik1
21-03-2010, 18:46
Co do klawiatury jeśli będziesz miał tylko jedną to nie zastanawiaj się i tylko LCD .
a co do czujnika DG1CO... daj sobie z nim spokój.... Gazex może i brzydszy ale 100 % lepszy:)

todaks
21-03-2010, 20:00
Rozmawiałem z instalatorem i polecił mi alarm firmy Paradox:

PARADOX manipulator
-K32 LCD lub K32 LED
-centrala Spectra sp 6000
-czujki DG 65
-czujka czadu DG-1CO

Zastannawiam się czy montować kontaktrony , a jeżeli tak to chowane w ramę okna czy montowane na zewnątrz i z jakiej firmy.

Proszę o opinię tego systemu i ewentualne doradztwo. :D

Osobiście zalecałbym klawiaturę LCD . Czujnik DG-65 to bardzo dobry, stabilny czujnik który doskonale nadaje sie również do pomieszczeń niestabilnych termicznie. W typowych pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy czujnik DG-55.

rysiekf
21-03-2010, 20:59
Co do klawiatury jeśli będziesz miał tylko jedną to nie zastanawiaj się i tylko LCD .
a co do czujnika DG1CO... daj sobie z nim spokój.... Gazex może i brzydszy ale 100 % lepszy:)

Jaki jest koszt całego alarmu wraz z montażem?

rzufik1
21-03-2010, 23:54
Co do klawiatury jeśli będziesz miał tylko jedną to nie zastanawiaj się i tylko LCD .
a co do czujnika DG1CO... daj sobie z nim spokój.... Gazex może i brzydszy ale 100 % lepszy:)

Jaki jest koszt całego alarmu wraz z montażem?

Sorki ale tego nie da się tak określić a jak znajdziesz magika który powie ci ile to będzie kosztowałoto zrezygnuj z jego usług natychmiast.
Najpierw należy obejrzeć obiekt .... zaproponować rozwiązania i przygotować kosztorys.

Więc jeśli instalator poddał ci cene która ci nie pasuje.... albo ogranicz swoje wymagania albo zapytaj jeszcze innego instalatora.... który się spotka z Toba na obiekcie.

Marcinn73
22-03-2010, 14:51
Mam taki problem - chciałbym zainstalować alarm również w drewnianym domku narzędziowym o powierzchni 15m2 oddalonym od domu o około 20m. Domek jest kryty dachówką, a pod nią ułożona folia. Momentami przy większych podmuchach wiatrów folia zostaję wprawiona w ruch i drgania. Chciałem w tym domku dać czujkę dualną - ale pytanie - czy nie będzie się ona wzbudzać właśnie ze względu na te podmuchy.
A może zainstalowac jakąś czujkę tzw. sufitową, która "patrzy" tylko i wyłącznie w dół - czy coś takiego by się nadawało do takiego rozwiązania i ewentualnie jakie czujki byście polecali?

rzufik1
22-03-2010, 18:30
Dualna i tylko dualna.
Np SRX 1100; Vision 525 ; RK815.....

Marcinn73
22-03-2010, 19:37
A te dualne nie będą się wzbudzały od tej "fruwającej" membrany dachowej? Czy jeśli skieruję ją nieco w dół to nie będzie z tym problemu?

Marcinn73
22-03-2010, 22:12
Nie wiecie gdzie można kupić kontaktrony wpuszczane spolaryzowane? Wydaje mi się, że byłyby zdecydowanie lepsze od standardowych (mam nadzieję, że nie są zdecydowanie droższe) :)

voco
22-03-2010, 22:15
Proszę o informację, czy posiadając system alarmowy z demontażu i chcąc zainstalować go u siebie muszę wykonać reset centrali oraz klawiatur?
Profilaktycznie włączyłem system z 1 podłączoną czujką oraz klawiaturą i na klawiaturze pojawił się komunikat usterka. Czy związane jest to z brakiem resetu czy powód jest inny?
System to dsc 5020, klawiatury led

todaks
23-03-2010, 20:24
Nie wiecie gdzie można kupić kontaktrony wpuszczane spolaryzowane? Wydaje mi się, że byłyby zdecydowanie lepsze od standardowych (mam nadzieję, że nie są zdecydowanie droższe) :)
Sa zdecydowanie drozsze. Robi takie firma Alarmtech . Przykładem jest kontaktron MC-270. Pamiętaj jednak że ich montaz jest znacznie trudniejszy niż kontaktronów nieparametryzowanych.

Marcinn73
23-03-2010, 21:14
Koszt takiego kontaktronu to 42 zł... rzeczywiście kilkukrotnie droższe... pytanie czy to ma sens? Czy ktoś z Was instalował kontaktrony spolaryzowane?

odaro
23-03-2010, 22:11
Czy ktoś z Was wykonywał sterowaniem zaworem gazu ziemnego centralą alarmową np. zamknięcie zaworu gazu w momencie uzbrojenia alarmu.

A może ktoś z Was użytkuje takie sterowanie.

Jak powiedziałem swojemu fachowcowi od gazu że chce coś takiego zrobić to powiedział mi że takich zaworów nie stosuję się w domkach jednorodzinnych bo są bardzo drogie i mają zastosowanie tylko w przemyśle.

ar***pl
24-03-2010, 07:27
Koszt takiego kontaktronu to 42 zł... rzeczywiście kilkukrotnie droższe... pytanie czy to ma sens? Czy ktoś z Was instalował kontaktrony spolaryzowane?
Możesz zamontować w takim przypadku dwa zwykłe kontraktrony ale tylko do jednego montujesz magnes , zajmuje dwie linie jedną programujesz w 2EOL/NC a drugą 2EOL/NO.Przy zbliżeniu obcego magnesu będziesz miał alarm z tego drugiego.

ar***pl
24-03-2010, 07:31
Proszę o informację, czy posiadając system alarmowy z demontażu i chcąc zainstalować go u siebie muszę wykonać reset centrali oraz klawiatur?
Profilaktycznie włączyłem system z 1 podłączoną czujką oraz klawiaturą i na klawiaturze pojawił się komunikat usterka. Czy związane jest to z brakiem resetu czy powód jest inny?
System to dsc 5020, klawiatury led
Odczytaj jak jest usterka i będziesz wiedział co się dzieje.Reset nie jest konieczny jeśli znasz hasła z tej centrali, ale musisz od nowa zaprogramować centralkę pod ustawienia nowego obiektu.

kolorado
24-03-2010, 16:52
Koszt takiego kontaktronu to 42 zł... rzeczywiście kilkukrotnie droższe... pytanie czy to ma sens? Czy ktoś z Was instalował kontaktrony spolaryzowane?
Możesz zamontować w takim przypadku dwa zwykłe kontraktrony ale tylko do jednego montujesz magnes , zajmuje dwie linie jedną programujesz w 2EOL/NC a drugą 2EOL/NO.Przy zbliżeniu obcego magnesu będziesz miał alarm z tego drugiego.
Można też drugi podłączyć tak, by zwierał linię pierwszego. Wtedy oszczędzamy jedną linię, tracąc jednak nieco z funkcjonalności. Mimo wszystko myślę, że warto, szczególnie przy dużej ilości kontaktronów.

Swoją drogą cały czas rozważam takie rozwiązanie: na oknach chcę założyć VD-1 + kontaktrony wpuszczane. I jedna możliwość, to podłączenie kontaktronów, jako normalne kontaktrony i zrezygnowanie z kontaktronów wbudowanych w czujkę. Druga możliwość, to wykorzystanie kontaktronów wbudowanych, a dodatkowe kontaktrony wykorzystać jako sabotażowe. Minusem jest użycie wbudowanych w VD-1 kontaktronów, które podobno nie są zbyt dobrej jakości (jako wpuszczane użyłbym Boscha CMINI), ale funkcjonalność podnosi się za to znacznie.
Co o tym myślicie?

todaks
24-03-2010, 19:58
Koszt takiego kontaktronu to 42 zł... rzeczywiście kilkukrotnie droższe... pytanie czy to ma sens? Czy ktoś z Was instalował kontaktrony spolaryzowane?
Możesz zamontować w takim przypadku dwa zwykłe kontraktrony ale tylko do jednego montujesz magnes , zajmuje dwie linie jedną programujesz w 2EOL/NC a drugą 2EOL/NO.Przy zbliżeniu obcego magnesu będziesz miał alarm z tego drugiego.

ARM to co proponujesz jest rozwiązaniem niezbyt rozsądnym. Po co marnować linie. Jakiś czas temu pisałem o tym jak rozwiązać problem gdy w oknie mamy zwykłe kontaktrony i obawiamy sie ich neutralizacji. Można o tym poczytać na mojej stronie (http://www.todaks.pl/_private/zabezp_kontaktronu.htm)

ar***pl
24-03-2010, 22:54
Koszt takiego kontaktronu to 42 zł... rzeczywiście kilkukrotnie droższe... pytanie czy to ma sens? Czy ktoś z Was instalował kontaktrony spolaryzowane?
Możesz zamontować w takim przypadku dwa zwykłe kontraktrony ale tylko do jednego montujesz magnes , zajmuje dwie linie jedną programujesz w 2EOL/NC a drugą 2EOL/NO.Przy zbliżeniu obcego magnesu będziesz miał alarm z tego drugiego.

ARM to co proponujesz jest rozwiązaniem niezbyt rozsądnym. Po co marnować linie. Jakiś czas temu pisałem o tym jak rozwiązać problem gdy w oknie mamy zwykłe kontaktrony i obawiamy sie ich neutralizacji. Można o tym poczytać na mojej stronie (http://www.todaks.pl/_private/zabezp_kontaktronu.htm)
Można i tak, też tak instalujemy czasami tylko że oba są wpuszczane, rozwiązanie z dwoma też jest ok ( jeśli się ma dużo wolnych lini ) klient się naczytał że kontraktrony się psują, okna były drogie i fornirowane po montażu kontraktronów (wogóle ich nie widać) więc instalowaliśmy na wszelki wypadek po dwa, teraz jeden z nich jest sabotażowy , jak się uszkodzi główny to przekładamy magnes i następuje zmiana warty.

voco
25-03-2010, 15:58
Jak podłączyć syrenę alarmową?
Wyjścia w syrenie to:
1 - beacon
2 - siren
3 - v+
4 - V-
5 Tamper
6 Tamper
Czy syrena również powinna być podłączona przez rezystory? - i czy w związku z tym trzeba podpiąć ją pod wyjście com i z?

ar***pl
25-03-2010, 19:21
Jak podłączyć syrenę alarmową?
Wyjścia w syrenie to:
1 - beacon
2 - siren
3 - v+
4 - V-
5 Tamper
6 Tamper
Czy syrena również powinna być podłączona przez rezystory? - i czy w związku z tym trzeba podpiąć ją pod wyjście com i z?
napisz jaki model tej syreny.

voco
26-03-2010, 10:21
model syreny to ARITECH chyba AS 500/AS520 - jeśli jest to oznaczenie modelu

cineck
27-03-2010, 13:49
Hey, mam pytanko :D na dniach będę kupował czujki ruchu - bezprzewodowe. Jakie firmy polecacie a jakie odradzacie ??? Na 1 czujkę chciałbym wydać dobre 100pln szt.

adamrw
27-03-2010, 13:57
sensowny czujnik pir 60 zł,

A jaki przykładowo? Polecany w wątku Siemens IR120 to kwota dwukrotnie wyższa :-?

rzufik1
27-03-2010, 17:16
do 60 zł spokojnie sensowny czujnik to DIG55 ; Genius +

a co do aritecha jako sygnalizator.... masz tam jeszcze zwory do przecięcia..aby ustawic polaryzacje na wyzwoleniu.

rzufik1
27-03-2010, 17:19
Hey, mam pytanko :D na dniach będę kupował czujki ruchu - bezprzewodowe. Jakie firmy polecacie a jakie odradzacie ??? Na 1 czujkę chciałbym wydać dobre 100pln szt.


hm jak masz takie założenie... to wiele nie powalczysz:)

popatrz na www.elmes.pl nazywa sie to PTX50.
ale i tak droższa jest niżbyś chciał wydać.
do tego albo odbiornik elmesa i podpinasz pod dowolna centrale albo centrala CB32 .. co do działąnia .. działą jako tako:) zależy czy w stabilnym miejscu czy nie.

voco
27-03-2010, 19:13
Pal licho polaryzację, jak podłączyć to w centrali. Instrukcja niestety milczy a nie chciałbym powodować zawału serca u sąsiadów nie mówiąc o możliwości uszkodzenia płyty.

ar***pl
27-03-2010, 20:37
Hey, mam pytanko :D na dniach będę kupował czujki ruchu - bezprzewodowe. Jakie firmy polecacie a jakie odradzacie ??? Na 1 czujkę chciałbym wydać dobre 100pln szt.
Pewnie jeszcze brutto za 100zł
Ciekawe czy najpierw kupisz czujniki bezprzewodowe i będziesz dobierał do tego centralę? czy centralę już masz? Ceny cennikowe niektórych czujek:
Satel APD-100 -179zł netto
Risco 170zł netto
Dsc ws4904 -209 zł netto
elmes ptx50-102 zł netto
Proponuje zweryfikowac finanse i albo ciągnąć przewody albo zwiększyć budżet.

ar***pl
27-03-2010, 20:50
Pal licho polaryzację, jak podłączyć to w centrali. Instrukcja niestety milczy a nie chciałbym powodować zawału serca u sąsiadów nie mówiąc o możliwości uszkodzenia płyty.
1- sygnalizacja optyczny (lampa) - beacon
2 - sygnalizacja akustyczna - siren
3 - napięcie 13.0 (14.2V)
4 - 0V
5 - Sabotaż - tamper
6 - Sabotaż - tamper
Jak uważasz że polaryzacja jest nieważnym czynnikiem to podłącz na chybił -trafił może coś z tego będzie a może i sprzętu szlag nie trafi ......

ar***pl
27-03-2010, 20:59
sensowny czujnik pir 60 zł,

A jaki przykładowo? Polecany w wątku Siemens IR120 to kwota dwukrotnie wyższa :-?
Satel aqua i dsc encore są też zupełnie przyzwoite, nie mamy z nimi żadnych problemów.

Gelus
27-03-2010, 21:26
128WRL poszła z dymem... no CLK....wrrrr

voco
28-03-2010, 21:28
arm.pl - oznaczenia w syrenie to ja rozumiem, nie wiem niestety jak to wpiąć w centrali tzn.
1 i 2 ?
3 i 4 - wyjście oznaczone jako bell ?
5 i 6 pod z w centrali ?

nie kumam tego podłączenia

ar***pl
29-03-2010, 01:18
arm.pl - oznaczenia w syrenie to ja rozumiem, nie wiem niestety jak to wpiąć w centrali tzn.
1 i 2 ?
3 i 4 - wyjście oznaczone jako bell ?
5 i 6 pod z w centrali ?

nie kumam tego podłączenia
Może ci to pomoże:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic550524.html
1- podłaczasz pod wyjście sterujące optyką
2-wyjście sterujące akustyką
3-do masy (com)
4- do stałego plusa centrali (+12v)
5 i 6 do wejścia lini alarmowej.
Do jakiej centrali go podłaczasz?

MIECKA2
29-03-2010, 11:05
Proszę o plecenie dobrego zestawu instalacji alarmowej w przystępnej cenie. Dom o pow. 130 :oops: m2. Pozdrawiam

voco
29-03-2010, 13:55
Aritecha podłączam pod dsc 5020. Link trochę rozjaśnił ale jeszcze nie na 100 %

Trociu
29-03-2010, 14:22
hej

Może znajdzie się tutaj praktyk i wspomoże. Mam u siebie Matrix'a Pyronix. Model chyba 832+.
System skonfigurowany na dwie partycje. Potrzebuję jedną z czujek wrzucić do trzeciej partycji i potestować, bo coś generuje fałszywe alarmy.
W ustawieniach danej linii ustawiam, że ma należeć do partycji 3, użytkownikowi daję "prawo" do wykorzystywana partycji 3, ale w momencie uzbrajania alarmu nie mogę wybrać partycji 3 do zazbrojenia.
Przejrzałem instrukcję i nic sensownego nie znalazłem. Jakieś pomysły/wskazówki. Pewnie jakiegoś kroku nie wykonałem.

ar***pl
29-03-2010, 15:38
Proszę o plecenie dobrego zestawu instalacji alarmowej w przystępnej cenie. Dom o pow. 130 :oops: m2. Pozdrawiam
W ten sposób się nie da , musisz podesłać przynajmniej plany budowlane, ilośc okien , pomieszczeń.Czy w domu będzie jakis zwierzak.

Marcinn73
29-03-2010, 20:59
Proszę o informacje naszych doświadczonych Forumowiczów - jakie obecnie modele czujek warto kupować - chodzi mi o kontaktrony wpuszczane, czujki dualne i czujki PIR. Wiem, że w tym temacie była już o tym mowa jakiś czas temu - ale na pewno pojawiły się nowe modele, które być może są lepsze i mają lepszy stosunek możliwości do ceny?

ar***pl
30-03-2010, 07:39
Proszę o informacje naszych doświadczonych Forumowiczów - jakie obecnie modele czujek warto kupować - chodzi mi o kontaktrony wpuszczane, czujki dualne i czujki PIR. Wiem, że w tym temacie była już o tym mowa jakiś czas temu - ale na pewno pojawiły się nowe modele, które być może są lepsze i mają lepszy stosunek możliwości do ceny?
w tej branży nie ma takiego tempa,czujniki nieraz w niezmienionej formie są produkowane przez -naście lat. Kontraktony Bosch isn-c mini, czujniki pir DSC encore, aqua plus/Luna z klasy sredniej, a jeśli chcesz lepsze to polecam siemens ir-120c

fadros
31-03-2010, 21:28
Witam,
pracuję w firmie wykonującej alarmy, telewizje dozorową itp. jeśli macie jakieś pytania śmiało na PW.
Postaram się pomóc w każdym temacie i rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam


_Zbych_ - racja, więc wyedytowałem

_ZBYCH_
31-03-2010, 21:55
Witam,
pracuję w firmie Purzeczk-Grupa Securitas w pionie handlowym (www.purzeczko.pl) znani zdecydowanie na wschodzie. Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie systemów alarmowych, telewizji przemysłowej/dozorowej, systemów przeciwdymnych jak i samej usługi monitoringu to pisać na PW lub mail ([email protected]) - postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc.
Pozdrawiam
Kolego! To nie jest dział ogłoszeń :roll:

cineck
03-04-2010, 17:28
Hey, otrzymałem wycenę alarmu do mojego domku, prosiłbym o komentarz, co o tym myślicie, jaka cena, czy warto itp :) z góry dzięki.

Centrala CA10 + moduł GSM + 7x czujka zewnętrzna
Czujka otwarcia drzwi + sygnalizator zew. i wew.
1 Centrala CA10 Płyta główna 1 279.00 zł
Centrala CA10 Płyta główna 1 279.00 zł
2 Obudowa centrali CA10 1 80.00
3 Manipulator KLCD do CA10 1 260.00
4 Moduł GSM LT1S 1 550.00
5 Obudowa modułu GSM 1 22.00
6 Czujka PiR AQUA 7 322.00
7 Czujka otwarcia drzwi 1 11.00
8 Sygnalizator zewnętrzny 1 92.00
9 Sygnalizator wewnętrzny 1 55.00
10 Akumulator 7Ah 1 48.00
11 Przewód YTDY 6x0,5 200 108.00
12 Materiały instalacyjne: kołki, uchwyty itp. 1 100.00

MATERIAŁY RAZEM 1,927.00
kompletacja + dostawa + transport + montaż + uruchomienie + programowanie + szkolenie 671.00

Cena instalacji razem : 3,169.56 zł

todaks
03-04-2010, 18:50
Hey, otrzymałem wycenę alarmu do mojego domku, prosiłbym o komentarz, co o tym myślicie, jaka cena, czy warto itp :) z góry dzięki.

Centrala CA10 + moduł GSM + 7x czujka zewnętrzna
Czujka otwarcia drzwi + sygnalizator zew. i wew.
1 Centrala CA10 Płyta główna 1 279.00 zł
Centrala CA10 Płyta główna 1 279.00 zł
2 Obudowa centrali CA10 1 80.00
3 Manipulator KLCD do CA10 1 260.00
4 Moduł GSM LT1S 1 550.00
5 Obudowa modułu GSM 1 22.00
6 Czujka PiR AQUA 7 322.00
7 Czujka otwarcia drzwi 1 11.00
8 Sygnalizator zewnętrzny 1 92.00
9 Sygnalizator wewnętrzny 1 55.00
10 Akumulator 7Ah 1 48.00
11 Przewód YTDY 6x0,5 200 108.00
12 Materiały instalacyjne: kołki, uchwyty itp. 1 100.00

MATERIAŁY RAZEM 1,927.00
kompletacja + dostawa + transport + montaż + uruchomienie + programowanie + szkolenie 671.00

Cena instalacji razem : 3,169.56 zł

Centrala CA-10 to już zabytek. Poproś instalatora o zmianę na coś choć trochę nowszego

alusia i bartuś
05-04-2010, 13:50
witam
zakupiłem centrale versa 10 i mam problemik
do centrali podłączony manipulator i jedna czujka, to tak na początek
na aku centrala pracuje okey, przy próbie włączenia zasilania wybija bezpiecznik w zasilaczu.
nie wiem czy dobrze podłączyłem, na płycie są dwa wejścia AC, czy do obydwu ma być plusik z zasilacz czy tylko do jednego,
i masa z zasilacza do Coma ?

_ZBYCH_
05-04-2010, 19:35
witam
zakupiłem centrale versa 10 i mam problemik
do centrali podłączony manipulator i jedna czujka, to tak na początek
na aku centrala pracuje okey, przy próbie włączenia zasilania wybija bezpiecznik w zasilaczu.
nie wiem czy dobrze podłączyłem, na płycie są dwa wejścia AC, czy do obydwu ma być plusik z zasilacz czy tylko do jednego,
i masa z zasilacza do Coma ?



Oznaczenie AC, to skrót od alternating current - prąd przemienny. Do tych zacisków podłączamy odpowiedni transformator, a nie zasilacz prądu stałego!

todaks
05-04-2010, 21:23
witam
zakupiłem centrale versa 10 i mam problemik
do centrali podłączony manipulator i jedna czujka, to tak na początek
na aku centrala pracuje okey, przy próbie włączenia zasilania wybija bezpiecznik w zasilaczu.
nie wiem czy dobrze podłączyłem, na płycie są dwa wejścia AC, czy do obydwu ma być plusik z zasilacz czy tylko do jednego,
i masa z zasilacza do Coma ?
Jestem pełen podziwu dla autora . Ja nigdy nie podejmę sie pieczenia chleba, bo wiem że się na tym nie znam.

Trociu
06-04-2010, 08:06
Podciągam - może ktoś pomoże w temacie...

Trociu
06-04-2010, 08:12
hej

Może znajdzie się tutaj praktyk i wspomoże. Mam u siebie Matrix'a Pyronix. Model chyba 832+.
System skonfigurowany na dwie partycje. Potrzebuję jedną z czujek wrzucić do trzeciej partycji i potestować, bo coś generuje fałszywe alarmy.
W ustawieniach danej linii ustawiam, że ma należeć do partycji 3, użytkownikowi daję "prawo" do wykorzystywana partycji 3, ale w momencie uzbrajania alarmu nie mogę wybrać partycji 3 do zazbrojenia.
Przejrzałem instrukcję i nic sensownego nie znalazłem. Jakieś pomysły/wskazówki. Pewnie jakiegoś kroku nie wykonałem.

Podciągam - może ktoś pomoże w temacie.....

cineck
06-04-2010, 17:34
Centrala CA-10 to już zabytek. Poproś instalatora o zmianę na coś choć trochę nowszego

Dzięki za info :) a jaką centrale polecacie ?? Może ciut nowszą niż CA-10 Chodzi mi o taką z wbudowanym już modułem gsm.

A centrala CA-10 P ??? Warto ???

_ZBYCH_
06-04-2010, 18:37
witam
zakupiłem centrale versa 10 i mam problemik
do centrali podłączony manipulator i jedna czujka, to tak na początek
na aku centrala pracuje okey, przy próbie włączenia zasilania wybija bezpiecznik w zasilaczu.
nie wiem czy dobrze podłączyłem, na płycie są dwa wejścia AC, czy do obydwu ma być plusik z zasilacz czy tylko do jednego,
i masa z zasilacza do Coma ?


Dzięki za info :) a jaką centrale polecacie ?? Może ciut nowszą niż CA-10 Chodzi mi o taką z wbudowanym już modułem gsm.

A centrala CA-10 P ??? Warto ???

To to samo :)

Jeśli chcesz centralę z wbudowanym komunikatorem GSM, to tylko Integra 128 WRL

cineck
06-04-2010, 20:53
Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca
A poradz mi proszę warto brać tego Integra 128 WRL ?? :)
Bo nie wiem co brać :(

odaro
06-04-2010, 21:16
Jak mamy taką sytuację jak na zdjęciach tzn okna tarasowe z poszerzeniem dolnym to jakbyście zamontowali kontaktron Bosch Mini aby w przyszłości mieć możliwość wymiany rezystorów jak padną albo przelutowanie się pojedynczej żyły w YTDY 6x gdyby zaszła taka konieczność.

I w ramie okna i w poszerzeniu okna są obecne stalowe wzmocnienia, Jak wywiercimy twór fi 9 pod kontaktron to przeciągnięcie przez ten otwór przewodu YTDY 6x jest praktycznie nie możliwe do wykonania bo się porwie izolacja przewodu.




http://img149.imageshack.us/img149/7735/pict0053e.jpg (http://img149.imageshack.us/i/pict0053e.jpg/)

http://img687.imageshack.us/img687/682/pict0054r.jpg (http://img687.imageshack.us/i/pict0054r.jpg/)

_ZBYCH_
06-04-2010, 21:25
Jak mamy taką sytuację jak na zdjęciach tzn okna tarasowe z poszerzeniem dolnym to jakbyście zamontowali kontaktron Bosch Mini aby w przyszłości mieć możliwość wymiany rezystorów jak padną albo przelutowanie się pojedynczej żyły w YTDY 6x gdyby zaszła taka konieczność.

I w ramie okna i w poszerzeniu okna są obecne stalowe wzmocnienia, Jak wywiercimy twór fi 9 pod kontaktron to przeciągnięcie przez ten otwór przewodu YTDY 6x jest praktycznie nie możliwe do wykonania bo się porwie izolacja przewodu.


Spoko, da się zrobić. Długie wiertło fi 6 do metalu i wiercisz przez całość. Na koniec wiercisz tylko przez górny profil wiertłem o 0,5 mm mniejszym od średnicy kontaktronu.
Przewód 6 x 0,5 bez problemu wciągniesz. Całe połączenie chowasz w górnym profilu (trzeba trochę je zagiąć i wsunąć w bok). Spróbuj, a przekonasz się :)

_ZBYCH_
06-04-2010, 21:31
A poradz mi proszę warto brać tego Integra 128 WRL ?? :)
Bo nie wiem co brać :(


Trudno mi Tobie doradzić, jak nie wiem, jakie masz oczekiwania i potrzeby.
Integra 128 WRL, to max wypas (jak ja nie cierpię tego słowa ;) ). Ma wbudowany odbiornik urządzeń bezprzewodowych oraz zaawansowany komunikator GSM. Można ją rozbudować do max. 128 linii. Nie każdy taką centralę potrzebuje :)

odaro
06-04-2010, 22:45
Spoko, da się zrobić. Długie wiertło fi 6 do metalu i wiercisz przez całość. Na koniec wiercisz tylko przez górny profil wiertłem o 0,5 mm mniejszym od średnicy kontaktronu.
Przewód 6 x 0,5 bez problemu wciągniesz. Całe połączenie chowasz w górnym profilu (trzeba trochę je zagiąć i wsunąć w bok). Spróbuj, a przekonasz się :)

Probowałem na oknach górze ale nie wychodziło mi to.

Może jakbym zdjął pierwszą izolację to może a tak to przewód haczy się gdzieś tam i trzeba go ciągnąć na siłę.

A jak lutujesz rezystory np w jakie odległości od siebie żeby później cofnąć je do górnego profila i nie połamać ich.

_ZBYCH_
07-04-2010, 00:24
To trzeba delikatnie wciągać przewód, z wyczuciem :)
Robisz sobie haczyk z drutu miedzianego 2,5 mm2, wprowadzasz go przez wszystkie profile aż do podłogi, zahaczasz przewód i wciągasz wpychając go od spodu (na moja-twoja).
Rezystory lutuję obok siebie, a czasem jeden za drugim. Sztuka polega na odpowiednim izolowaniu :)


http://www.zbychdom.republika.pl/podpis.GIF

odaro
07-04-2010, 11:04
To trzeba delikatnie wciągać przewód, z wyczuciem :)
Robisz sobie haczyk z drutu miedzianego 2,5 mm2, wprowadzasz go przez wszystkie profile aż do podłogi, zahaczasz przewód i wciągasz wpychając go od spodu (na moja-twoja).
Rezystory lutuję obok siebie, a czasem jeden za drugim. Sztuka polega na odpowiednim izolowaniu :)


http://www.zbychdom.republika.pl/podpis.GIF

OK nie podaje się i będę dalej próbował :)

A w tym izolowaniu jest jakiś sposób?

ar***pl
08-04-2010, 00:15
OK nie podaje się i będę dalej próbował :)

A w tym izolowaniu jest jakiś sposób?
jak najcieniej (cienką taśmą izolacyjną) 0,13mm najlepiej.Nie możesz po zaizolowaniu mieć "dużego garba" na przewodzie.

cineck
08-04-2010, 21:09
Hey, wysłałem prośbę o wycenę alarmu do kilkunastu firm. I prawie wszyscy proponują mi centalke satel CA-10. "jedna" osoba odradziła mi tu ją na forum..... jak to możliwe , że prawie każda firma mi ją proponuje ??? :) Jak z nią jest faktycznie ??? Opłaca się ją montować ??? Bo już zgłupiałem :) A może ktoś z Was jej używa i sobie chwali. ??

_ZBYCH_
08-04-2010, 22:02
Hey, wysłałem prośbę o wycenę alarmu do kilkunastu firm. I prawie wszyscy proponują mi centalke satel CA-10. "jedna" osoba odradziła mi tu ją na forum..... jak to możliwe , że prawie każda firma mi ją proponuje ??? :) Jak z nią jest faktycznie ??? Opłaca się ją montować ??? Bo już zgłupiałem :) A może ktoś z Was jej używa i sobie chwali. ??

Prawie wszyscy proponują Tobie CA10, bo to tania centrala, stary model - więc dobrze znany instalatorom.
Jeśli szukasz prostego i taniego alarmu - weź CA10P i się nie zastanawiaj. Jeśli chcesz coś lepszego - celuj w Integrę :)

cineck
09-04-2010, 15:26
Prawie wszyscy proponują Tobie CA10, bo to tania centrala, stary model - więc dobrze znany instalatorom.
Jeśli szukasz prostego i taniego alarmu - weź CA10P i się nie zastanawiaj. Jeśli chcesz coś lepszego - celuj w Integrę :)

:)
Szukam takiego który się włączy gdy będzie taka potrzeba :) mimo wszystko dzięki za rade.

_ZBYCH_
09-04-2010, 18:56
:)
Szukam takiego który się włączy gdy będzie taka potrzeba :) mimo wszystko dzięki za rade.

Każda centrala włączy alarm, gdy będzie taka potrzeba :)

cineck
09-04-2010, 20:51
Ok, świetnie a proszę mi coś napisać o dualnych czujkach ruchu. Dochodzą mnie słuchy , że taka czujka powinna być zamontowana w garażu, kotłowni i pokoju gdzie jest kominek. Czy to prawda ??? Od czego to zależy ???

:)

ar***pl
09-04-2010, 22:32
Ok, świetnie a proszę mi coś napisać o dualnych czujkach ruchu. Dochodzą mnie słuchy , że taka czujka powinna być zamontowana w garażu, kotłowni i pokoju gdzie jest kominek. Czy to prawda ??? Od czego to zależy ???

:)
Czujnik dualny (pir+MV) jest montowany w takich pomieszczeniach (strychy, garaże, kotłownie , salon z kominkiem) ze względu na niewrazliwośc na nagłe skoki temperatur (mikrofala tego nie wykrywa) , muszą zadziałać oba czujniki naraz aby został wywołany alarm.

rysiekf
10-04-2010, 22:23
Proszę o opinię użytkowników alarmów firmy Paradox.Interesuje mnie przede wszystkim bezawaryjność, funkcjonalność alarmu ,serwis.
Proszę o informację jaką centralę oraz czujki posiadacie.Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Andrzej_
10-04-2010, 23:59
Witam serdecznie po raz pierwszy, przebrnąłem przez ten wątek starając się wynieść z niego jak najwięcej. Interesuje mnie ochrona domu w wersji obwodowej plus kilka czujek PIR wewnątrz. Planuje użycie centrali Satel Integra 64, 59 wejść, 25 wyjść (1 sygnalizator, 6 oświetlenie zewnętrze, 6 prosta symulacja obecności, więc podwójnie 1 na set 1 na reset przy przekaźnikach bistabilnych grupowych). Pobór prądu wyszedł mi w okolicach 2,7A - ale czy aby nie za mało?:

Kontaktrony: 30 x 0 = 0
inercyjne: 21 x 0,05 = 1,05
PIR: 5 x 0,01 = 0,05
Dymu: 3 x 0,012 = 0,036
Sabotaż: 3 x 0 = 0
Manipulator: 3 x 0,033 = 0,099
Sygnalizator: 1 x 0,2 = 0,2
Wejścia NC: 59 x 0,005 = 0,295 (na podstawie instrukcji)
Exp. wejść: 6 x 0,018 = 0,108
Exp. wyjść: 2 x 0,017 = 0,034
Centrala: 1 x 0,337 = 0,337
Prąd ładowania: 0,5

RAZEM 2,709A

Inercyjne to czujki Impaq, kontaktrony 2EOL. Sygnalizator SP-4006. Wyjścia będą zasilać cewkę przekaźnika. Wiem, że potrzebować będę pewnie ze dwie szafki AWO256 ale jak to sensownie podzielić odnośnie zasilania? Na razie jest to sfera planów, na początek chce przygotować odpowiednią ilość kabli aby potem nie pruć ścian. Czy będzie tu trzeba zastosować dwa zasilacze z akumulatorami np. 17Ah? Obawiam się że dla zachowania sensownego czasu działania przy braku prądu to pewnie będzie to obowiązkowe... Na razie w rozmyślaniach zastosowałem same expandery wejść/wyjść, ale może trzeba raczej skorzystać z podcentrali aby moduły rozdzielić pomiędzy centralę i podcentralę i wtedy oddzielne zasilania z akumulatorami.

Z góry dziękuję za pomoc.

szafa
11-04-2010, 10:10
Ja u siebie rozdzieliłem system na dwie szafki. W jednej zasila integra w drugiej są 4 expandery w tym jeden z zasilaczem. Oczywiście zastosowałem 2 akumulatory dodatkowo z przewodem łączącym podcentrale puściłem zasilający 230 V (oczywiście nie równolegle z sygnałowymi). Cały system zasilany z jednego obwodu z bezpiecznikiem.

ar***pl
11-04-2010, 12:02
Witam serdecznie po raz pierwszy, przebrnąłem przez ten wątek starając się wynieść z niego jak najwięcej. Interesuje mnie ochrona domu w wersji obwodowej plus kilka czujek PIR wewnątrz. Planuje użycie centrali Satel Integra 64, 59 wejść, 25 wyjść (1 sygnalizator, 6 oświetlenie zewnętrze, 6 prosta symulacja obecności, więc podwójnie 1 na set 1 na reset przy przekaźnikach bistabilnych grupowych). Pobór prądu wyszedł mi w okolicach 2,7A - ale czy aby nie za mało?:

Kontaktrony: 30 x 0 = 0
inercyjne: 21 x 0,05 = 1,05
PIR: 5 x 0,01 = 0,05
Dymu: 3 x 0,012 = 0,036
Sabotaż: 3 x 0 = 0
Manipulator: 3 x 0,033 = 0,099
Sygnalizator: 1 x 0,2 = 0,2
Wejścia NC: 59 x 0,005 = 0,295 (na podstawie instrukcji)
Exp. wejść: 6 x 0,018 = 0,108
Exp. wyjść: 2 x 0,017 = 0,034
Centrala: 1 x 0,337 = 0,337
Prąd ładowania: 0,5

RAZEM 2,709A

Inercyjne to czujki Impaq, kontaktrony 2EOL. Sygnalizator SP-4006. Wyjścia będą zasilać cewkę przekaźnika. Wiem, że potrzebować będę pewnie ze dwie szafki AWO256 ale jak to sensownie podzielić odnośnie zasilania? Na razie jest to sfera planów, na początek chce przygotować odpowiednią ilość kabli aby potem nie pruć ścian. Czy będzie tu trzeba zastosować dwa zasilacze z akumulatorami np. 17Ah? Obawiam się że dla zachowania sensownego czasu działania przy braku prądu to pewnie będzie to obowiązkowe... Na razie w rozmyślaniach zastosowałem same expandery wejść/wyjść, ale może trzeba raczej skorzystać z podcentrali aby moduły rozdzielić pomiędzy centralę i podcentralę i wtedy oddzielne zasilania z akumulatorami.

Z góry dziękuję za pomoc.


Napewno w takiej konfiguracji nie stosuj integry 64 tylko 128 lub 128wrl. Z integrą 64 miałbyś kłopot z liniami klawiaturowymi, pozatym 5 wejść wolnych to masakra ,nie bedzisz mógł nic zrobić na wejściach wirtualnych. Polecam tez zastosowanie przynajmniej jednej podcentrali ca-64PP, obudowa? to dosyć duży system i nie bedzie najtańszy więc warto zainwestować w jedną dużą obudowę, ja stosuję w takich przypadkach obudowy Legranda lub Moelera, w dwóch obudowach awo 256 raczej się nie zmieścisz.Przykładowe zdjęcie takiej obudowy mogę podesłać na priv.
przykład

Andrzej_
11-04-2010, 13:03
Bardzo poproszę o te zdjęcia - z góry dziękuję.

Co do samego systemu to obiekt nie jest w cale duży, ale ilość okien + ochrona obwodowa rozdmuchują niesamowicie system. Mam co prawda każdy kontaktron 2EOL ale nawet grupując je z jednego okna to bym zaoszczędził jedynie 8 wejść. Tak jak pisałem to chcę na razie przygotować miejsce aby potem nie narzekać na ilość miejsca bądź zbyt małą ilość pociągniętych teraz kabli. Zakładam, że system będzie raczej przez dłuższy czas rozbudowywany, a to co policzyłem to raczej max na jaki sobie pozwolę, ale dziękuje za sugestie o integrze 128, faktycznie jak teraz myślę to 64 będzie za mała. Skoro 2 x awo256 będzie mało to raczej w jaki rozmiar powinienem celować?

ar***pl
11-04-2010, 13:15
Bardzo poproszę o te zdjęcia - z góry dziękuję.

Co do samego systemu to obiekt nie jest w cale duży, ale ilość okien + ochrona obwodowa rozdmuchują niesamowicie system. Mam co prawda każdy kontaktron 2EOL ale nawet grupując je z jednego okna to bym zaoszczędził jedynie 8 wejść. Tak jak pisałem to chcę na razie przygotować miejsce aby potem nie narzekać na ilość miejsca bądź zbyt małą ilość pociągniętych teraz kabli. Zakładam, że system będzie raczej przez dłuższy czas rozbudowywany, a to co policzyłem to raczej max na jaki sobie pozwolę, ale dziękuje za sugestie o integrze 128, faktycznie jak teraz myślę to 64 będzie za mała. Skoro 2 x awo256 będzie mało to raczej w jaki rozmiar powinienem celować?

nie wiem dlaczego ale nie mogę wysłać priva
http://arm.pl/foty/

Andrzej_
11-04-2010, 13:20
Dziękuję, to chyba jakieś problemy nowego forum, też próbowałem ale dostałem komunikat: arm.pl has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space. Ta obudowa Legrand'a to jakie ma mniej więcej wymiary, czy powinienem się w takiej zmieścić?

_ZBYCH_
11-04-2010, 13:42
Witam serdecznie po raz pierwszy, przebrnąłem przez ten wątek starając się wynieść z niego jak najwięcej. Interesuje mnie ochrona domu w wersji obwodowej plus kilka czujek PIR wewnątrz. Planuje użycie centrali Satel Integra 64, 59 wejść, 25 wyjść (1 sygnalizator, 6 oświetlenie zewnętrze, 6 prosta symulacja obecności, więc podwójnie 1 na set 1 na reset przy przekaźnikach bistabilnych grupowych). Pobór prądu wyszedł mi w okolicach 2,7A - ale czy aby nie za mało?:

Kontaktrony: 30 x 0 = 0
inercyjne: 21 x 0,05 = 1,05
PIR: 5 x 0,01 = 0,05
Dymu: 3 x 0,012 = 0,036
Sabotaż: 3 x 0 = 0
Manipulator: 3 x 0,033 = 0,099
Sygnalizator: 1 x 0,2 = 0,2
Wejścia NC: 59 x 0,005 = 0,295 (na podstawie instrukcji)
Exp. wejść: 6 x 0,018 = 0,108
Exp. wyjść: 2 x 0,017 = 0,034
Centrala: 1 x 0,337 = 0,337
Prąd ładowania: 0,5

RAZEM 2,709A

Inercyjne to czujki Impaq, kontaktrony 2EOL. Sygnalizator SP-4006. Wyjścia będą zasilać cewkę przekaźnika. Wiem, że potrzebować będę pewnie ze dwie szafki AWO256 ale jak to sensownie podzielić odnośnie zasilania? Na razie jest to sfera planów, na początek chce przygotować odpowiednią ilość kabli aby potem nie pruć ścian. Czy będzie tu trzeba zastosować dwa zasilacze z akumulatorami np. 17Ah? Obawiam się że dla zachowania sensownego czasu działania przy braku prądu to pewnie będzie to obowiązkowe... Na razie w rozmyślaniach zastosowałem same expandery wejść/wyjść, ale może trzeba raczej skorzystać z podcentrali aby moduły rozdzielić pomiędzy centralę i podcentralę i wtedy oddzielne zasilania z akumulatorami.

Z góry dziękuję za pomoc.
Małe poprawki:
Czujka inercyjna Impaq+ pobiera max. 0,02 A
Manipulator (w większej wersji) średnio pobiera 0,06 A, a max 0,15 A
Trzeba zapewnić awaryjne zasilanie sygnalizatora w stanie alarmu przez 15 minut.

Ja w przeciwieństwie do kolegi arm.pl, jestem zwolennikiem wykonywania systemów rozproszonych, a nie scentralizowanych. Zmniejsza to ilość okablowania, a w niczym nie przeszkadza. Dodatkowo nie musimy mieć dużo miejsca na ścianie w jednym miejscu. W systemie rozproszonym jedną obudowę AWO256 (z centralą i 1 akumulatorem) montujemy w jednym miejscu, drugą obudowę AWO256 (z dodatkowym zasilaczem systemowym i 2 akumulatorem, np. moduł EPS lub PP + max. 3 ekspandery E) montujemy w innym miejscu i trzecią obudowę, np. AWO150 (z dodatkowymi ekspanderami E) montujemy w trzecim miejscu, np. na poddaszu. Jeśli musimy zamontować tylko dwa - trzy ekspandery E, to stosujemy małą obudowę AWO 453. Wszystkie obudowy łączymy z centralą dwoma przewodami 10 x 0,5.

odaro
11-04-2010, 14:38
Ja w przeciwieństwie do kolegi arm.pl, jestem zwolennikiem wykonywania systemów rozproszonych, a nie scentralizowanych. .

A to jestem teraz zaskoczony bo wydawało mi się że jesteś zawsze za systemem zcentralizowanym.


Tak mi się wydaje że tak było jeszcze dwa lata temu jak zacząłem czytać ten wątek.

Co spowodowało że zmieniłeś swoje poglądy bo jak kiedyś pogoniłem instalatora który proponował mi Paradoxa w systemie rozproszonym a ja wtedy naczytałem się Twoich poglądów na temat systemów alarmowych i nie przyjmowałem innych :)

odaro
11-04-2010, 14:40
Jak sprawdzić kontaktron który nie jest wpięty do systemu czy jest sprawny.

Mam do dyspozycji uniwersalny miernik.

Andrzej_
11-04-2010, 14:49
Miernik ustawiamy na sprawdzanie przejścia, jeśli kontaktron będzie zamknięty to będzie piszczało, lub badamy oporność, jeśli kontaktron zamknięty będzie zero, otwarty nieskończoność. Dla kontaktronu np. 2EOL badamy oporność, otwarty 2,2kOhm, zamknięty 1,1kOhm (przy założeniu rezystancji parametrycznej 1,1kOhm).

odaro
11-04-2010, 15:01
Miernik ustawiamy na sprawdzanie przejścia, jeśli kontaktron będzie zamknięty to będzie piszczało, lub badamy oporność, jeśli kontaktron zamknięty będzie zero, otwarty nieskończoność. Dla kontaktronu np. 2EOL badamy oporność, otwarty 2,2kOhm, zamknięty 1,1kOhm (przy założeniu rezystancji parametrycznej 1,1kOhm).


Piszczałki w mierniku nie mam

Jak kontaktron jest zamknięty to miernik pokazuje 0.5 jak otwarty to chyba nieskończoność bo jest 1 przy pomiarze oporności.

_ZBYCH_
11-04-2010, 15:01
A to jestem teraz zaskoczony bo wydawało mi się że jesteś zawsze za systemem zcentralizowanym.


Tak mi się wydaje że tak było jeszcze dwa lata temu jak zacząłem czytać ten wątek.

Co spowodowało że zmieniłeś swoje poglądy bo jak kiedyś pogoniłem instalatora który proponował mi Paradoxa w systemie rozproszonym a ja wtedy naczytałem się Twoich poglądów na temat systemów alarmowych i nie przyjmowałem innych :)
A gdzie o tym pisałem?

odaro
11-04-2010, 15:06
nie wiem dlaczego ale nie mogę wysłać priva
http://arm.pl/foty/

Trzeba przyznać że ładne są te obudowy Legranda.

Masz jakieś fotki Moellera

Andrzej_
11-04-2010, 15:49
Piszczałki w mierniku nie mam

Jak kontaktron jest zamknięty to miernik pokazuje 0.5 jak otwarty to chyba nieskończoność bo jest 1 przy pomiarze oporności.

Proponuje ustawić miernik na najmniejszy zakres oporności, kontaktron po prostu zwiera styki więc powinno być bardzo blisko zera, nie wiem za bardzo jak zinterpretować ten wynik 0,5.

Andrzej_
11-04-2010, 16:15
Rozpatrując piętrami wyszło mi:

http://images40.fotosik.pl/278/b334a6ec03c9293d.jpg

czyli w jednej szafce centrala + 4 moduły, w drugiej podcentrala i 3 moduły Czy da radę upchnąć centralę i 4 moduły w AWO256?

szafa
11-04-2010, 16:21
jakie czujki dymu wybrałeś do swojej instalacji ?

odaro
11-04-2010, 16:40
A gdzie o tym pisałem?

Oj teraz to trudno mi będzie to odnaleźć ale w tym wątku ale powtarzam że tak me się wydaje i wcale nie jestem pewny. Może to chodziło o linie adresowalne sam już nie wiem.

_ZBYCH_
11-04-2010, 17:05
Przykładowy bilans prądów wygląda tak:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Bilans_pradow.JPG

Dlaczego wpisałeś pobór prądu dla wejść?

Odnośnie obudów i sprzętu w nich, to dla zachowania porządku w obudowach, w jednej AWO 256 umieszczasz centralę i w ostateczności jeden ekspander E (na bocznej ściance). Jeśli w tym miejscu potrzebujesz zamontować więcej ekspanderów E, to zastosuj do nich obudowę AWO 453 lub większą AWO 150.
Jeśli chodzi o dodatkowy zasilacz systemowy (ekspander EPS lub PP), to razem z nim w obudowie AWO 256 można zamontować trzy ekspandery E.

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Centrala.JPG


http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Podcentrala.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Moduly.JPG
http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/Modu%C5%82y.JPG

Andrzej_
11-04-2010, 17:34
szafa czujek dymu jeszcze nie wybrałem, do zestawienia przyjąłem czujkę czadu Satel'a.

_ZBYCH_ pobór prądu dla wejść wpisałem na podstawie bilansu obciążenia przedstawianego w instrukcji do centrali, ale czy to jest poprawne to nie wiem. Do kompletu chyba by trzeba było jeszcze przyjąć niewielkie obciążenie na wyjściach, wystarczające do wysterowanie cewki przekaźnika. Po zdjęciach widzę, że o dwóch szafkach AWO256 mogę zapomnieć. Ale czy AWO150 nie jest jeszcze mniejsza? W karcie katalogowej jest 280x290, AWO453 260x170 natomiast AWO256 325x400. Jeśli zostawię podział na piętro, parter to na piętrze AWO256 wystarczy, a na parter to pewnie AWO256 na centrale i AWO206PU 325x305 na rozszerzenia.

Ok, teraz doczytałem poprawnie, że AWO150 lub AWO453 to dla samych modułów.

ar***pl
11-04-2010, 17:51
Trzeba przyznać że ładne są te obudowy Legranda.

Masz jakieś fotki Moellera
jak znajdę to zamieszczę, moeller wychodzi jakieś 15% taniej ale legrand jest dużo sztywniejszy, ma demontowane boki,górę i dół na czas podłączania,dużo lepiej jest dopracowane zamknięcie samej obudowy (zamek).Nie jestem jakoś szczególnie za systemem scentralizowanym ale czasmi w niektórych domach nie ma miejsca (czytaj: uzytkownik nie chce) aby mocować jakieś skrzynki w kilku miejscach.

_ZBYCH_
11-04-2010, 17:56
szafa czujek dymu jeszcze nie wybrałem, do zestawienia przyjąłem czujkę czadu Satel'a.

_ZBYCH_ pobór prądu dla wejść wpisałem na podstawie bilansu obciążenia przedstawianego w instrukcji do centrali, ale czy to jest poprawne to nie wiem. Do kompletu chyba by trzeba było jeszcze przyjąć niewielkie obciążenie na wyjściach, wystarczające do wysterowanie cewki przekaźnika. Po zdjęciach widzę, że o dwóch szafkach AWO256 mogę zapomnieć. Ale czy AWO150 nie jest jeszcze mniejsza? W karcie katalogowej jest 280x290, AWO453 260x170 natomiast AWO256 325x400. Jeśli zostawię podział na piętro, parter to na piętrze AWO256 wystarczy, a na parter to pewnie AWO256 na centrale i AWO206PU 325x305 na rozszerzenia.

W bilans prądów nie wpisuje się żadnego obciążenia dla wejść, ale dla wykorzystanych wyjść owszem (czyli np. prąd pobierany przez cewki przekaźników).

Obudowa AWO 150 jest mniejsza od AWO 256. Ona w wersji bez trafa (czyli model AWO 150 PUSTA) może być zastosowana do montażu samych ekspanderów E.
Ja montuję w takiej obudowie max. 4 szt. - trzy na górze, po środku kanał zębaty i jeden do góry kostkami po prawej stronie na dole.

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/AWO_150.jpg

Do obudowy AWO 453 można zamontować max. 3 ekspandery E (ale na styk).

http://www.zbychdom.republika.pl/Satel/AWO_453.jpg

ar***pl
11-04-2010, 17:57
Przykładowy bilans prądów wygląda tak:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Bilans_pradow.JPG

Dlaczego wpisałeś pobór prądu dla wejść?

Odnośnie obudów i sprzętu w nich, to dla zachowania porządku w obudowach, w jednej AWO 256 umieszczasz centralę i w ostateczności jeden ekspander E (na bocznej ściance). Jeśli w tym miejscu potrzebujesz zamontować więcej ekspanderów E, to zastosuj do nich obudowę AWO 453 lub większą AWO 150.
Jeśli chodzi o dodatkowy zasilacz systemowy (ekspander EPS lub PP), to razem z nim w obudowie AWO 256 można zamontować trzy ekspandery E.





Widzę że tez wiercisz nowe otwory pod moduły,te fabryczne są jakoś dziwnie porozmieszczane.

_ZBYCH_
11-04-2010, 18:00
Nie jestem jakoś szczególnie za systemem scentralizowanym ale czasmi w niektórych domach nie ma miejsca (czytaj: uzytkownik nie chce) aby mocować jakieś skrzynki w kilku miejscach.
To prawda :)

Gdzie i po ile kupujesz te rozdzielnie? Co jest w komplecie?

_ZBYCH_
11-04-2010, 18:01
Widzę że tez wiercisz nowe otwory pod moduły,te fabryczne są jakoś dziwnie porozmieszczane.

Tak, poza obudową dla centrali, zawsze wiercę po swojemu.

Andrzej_
11-04-2010, 18:07
_ZBYCH_ dziękuję za zdjęcia, teraz mi to już dużo rozjaśniło.

Tak jeszcze się zastanawiam, czy dobrze myślę że do sterowania oświetleniem (prostego, na zewnątrz gdy zostanie naruszona jakaś czujka, plus prosty symulator obecności 4-pomieszczenia) to potrzebuję po dwa wyjścia, jedno na set drugie na reset? Tego chyba nie da się inaczej zrobić przy przekaźnikach bistabilnych hotelowych. I jeszcze jedna sprawa, czy do tych zacisków set i reset można wykorzystać wyjścia przekaźnikowe?

_ZBYCH_
11-04-2010, 18:15
_ZBYCH_ dziękuję za zdjęcia, teraz mi to już dużo rozjaśniło.

Tak jeszcze się zastanawiam, czy dobrze myślę że do sterowania oświetleniem (prostego, na zewnątrz gdy zostanie naruszona jakaś czujka, plus prosty symulator obecności 4-pomieszczenia) to potrzebuję po dwa wyjścia, jedno na set drugie na reset? Tego chyba nie da się inaczej zrobić przy przekaźnikach bistabilnych hotelowych. I jeszcze jedna sprawa, czy do tych zacisków set i reset można wykorzystać wyjścia przekaźnikowe?

Tak, jeśli masz w instalacji przekaźniki bistabilne z wejściami sterującymi SET i RESET, to potrzebujesz dwa wyjścia sterujące. Jeśli chcesz sterować bezpośrednio z modułów przekaźnikowych, to tylko INT-ORS lub INT-IORS. One posiadają wyjścia przystosowane do napięcia 230V.

ar***pl
11-04-2010, 18:18
To prawda :)

Gdzie i po ile kupujesz te rozdzielnie? Co jest w komplecie?
Rozdzielnie kupuje w hurtowni elektrycznej (nova france-polecam miła obsługa),nie są tanie ale warto zapłacić przy wiekszym systemie:
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 2R 473,19 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 3R 533,12 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 4R 650,92 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 5R 768,64 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 6R 894,99 SZ
ceny netto dodatkowo trzeba dokupić drzwi , w zestawie jest rozdzielnica,z wyposażeniem czyli szyny th35 i zaślepki(ja je wyrzucam) ale jak się ktoś uprze i to można drzwi nie kupować.Ceny oczywiście wyjściowe do rabatu.

_ZBYCH_
11-04-2010, 19:04
Rozdzielnie kupuje w hurtowni elektrycznej (nova france-polecam miła obsługa),nie są tanie ale warto zapłacić przy wiekszym systemie:
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 2R 473,19 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 3R 533,12 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 4R 650,92 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 5R 768,64 SZ
XL3 160 ROZDZIELNICA METAL 6R 894,99 SZ
ceny netto dodatkowo trzeba dokupić drzwi , w zestawie jest rozdzielnica,z wyposażeniem czyli szyny th35 i zaślepki(ja je wyrzucam) ale jak się ktoś uprze i to można drzwi nie kupować.Ceny oczywiście wyjściowe do rabatu.

Dzięki :)

rysiekf
11-04-2010, 19:29
Proszę o opinię na temat zaoferowanego alarmu do domu.

Czujka DGP 2 - 50 8 SZT
CENTRALA DIGIPLEX EVO 48
KLAWIATURA LCD 641 BL 1 SZT
SYGNALIZATOR SP - 4002 2 SZT
OBUDOWA 1 SZT
AKUMULATOR 17 Ah 1 SZT
KABEL LINKA 4 ŻYŁOWA
MODUŁ MGSM N2.0 1 SZT
CZUJNIK DYMU OSD 23 2 SZT

Czy zaproponowany system jest dobry?
Proszę o ewentuale uwagi.

Andrzej_
11-04-2010, 23:11
Tak, jeśli masz w instalacji przekaźniki bistabilne z wejściami sterującymi SET i RESET, to potrzebujesz dwa wyjścia sterujące. Jeśli chcesz sterować bezpośrednio z modułów przekaźnikowych, to tylko INT-ORS lub INT-IORS. One posiadają wyjścia przystosowane do napięcia 230V.

Tak sobie jeszcze kombinuję.... Nie wiem czemu na początku założyłem, iż do przekaźników sterujących przekaźnikiem bistabilnym potrzebuje oddzielnego zasilania 12V, ale przecież mogę podłączyć pod 12V z centrali (a może i nawet powinienem?) i wtedy pobierany prąd to 12V/rezystancja cewki. Przykładowo dla przekaźnika Relpol RM85 http://relpol.pl/data/products/pl_PL/20/RM85.pdf rezystancja standardowej cewki na 12V wynosi 360Ohm, czyli prąd płynący to 33mA, przy 20 sztukach takich przekaźników robi się nam niezły prąd rzędu 0,66A. Z drugiej strony w dokumentacji przekaźnika mamy że minimalny prąd zestyku wynosi 5mA, czy zatem można i czy właściwym będzie podłączyć 12V do cewki przekaźnika przez rezystor np. 720Ohm? Wtedy łączna rezystancja to 1080Ohm, a płynący prąd to 11mA - zatem spełniający wymogi minimalnego. Takim sposobem uzyskamy trzykrotnie mniejszy prąd potrzebny do załączenia 20 przekaźników.

Ma to jakiś sens?

Andrzej_
12-04-2010, 13:10
Tak sobie sam odpowiem :) że chyba nie ma to większego sensu, bo po 1) przy sterowaniu oświetleniem jest wykorzystywane jedno z dwóch wejść dotyczących danego przekaźnika bistabilnego, po 2) są to jedynie krótkie impulsy, więc oszczędność akumulatora będzie znikoma.

todaks
12-04-2010, 21:46
Proszę o opinię na temat zaoferowanego alarmu do domu.

Czujka DGP 2 - 50 8 SZT
CENTRALA DIGIPLEX EVO 48
KLAWIATURA LCD 641 BL 1 SZT
SYGNALIZATOR SP - 4002 2 SZT
OBUDOWA 1 SZT
AKUMULATOR 17 Ah 1 SZT
KABEL LINKA 4 ŻYŁOWA
MODUŁ MGSM N2.0 1 SZT
CZUJNIK DYMU OSD 23 2 SZT

Czy zaproponowany system jest dobry?
Proszę o ewentuale uwagi.

Centrala EVO jest centralą adresowalną , tzn. komunikacja czujników z centralą odbywa sie poprzez szynę danych. Tego typu centrale stosuje się do średnich systemów . Twój system przewiduje 8 czujników PIR . Jeśli nie wymusza takiego rozwiązania istniejąca instalacja ,proponuje rozważyc użycie czujników nieadresowych np. DG-55 . Są o połowę tańsze a efekt będzie taki sam . Jeśli chodzi o samą centralę, to jest to bardzo dobry produkt który charakteryzuje sie bardzo przyjemną i prostą obsługą przez użytkownika końcowego. Nie znam modułu MGSM N2.0 . Ja jako moduł GSM proponowałbym moduł GPRS-T1 ,który z ta centralą doskonale współpracuje .

ar***pl
12-04-2010, 22:16
Centrala EVO jest centralą adresowalną , tzn. komunikacja czujników z centralą odbywa sie poprzez szynę danych. Tego typu centrale stosuje się do średnich systemów . Twój system przewiduje 8 czujników PIR . Jeśli nie wymusza takiego rozwiązania istniejąca instalacja ,proponuje rozważyc użycie czujników nieadresowych np. DG-55 . Są o połowę tańsze a efekt będzie taki sam . Jeśli chodzi o samą centralę, to jest to bardzo dobry produkt który charakteryzuje sie bardzo przyjemną i prostą obsługą przez użytkownika końcowego. Nie znam modułu MGSM N2.0 . Ja jako moduł GSM proponowałbym moduł GPRS-T1 ,który z ta centralą doskonale współpracuje .
GPRS-T1 to konwerter monitoringu ,nie każdy sobie poradzi z konfiguracją

sasza1
13-04-2010, 00:41
Witam, bardzo proszę o pomoc w których miejscach powinny byc umieszczone czujki w moim nowo budowanym domu, będzie pies i kot, czy to w ogóle ma sens? Będę bardzo wdzięczna za każdą poradę. Jeśli ktos chciałby mi pomóc, proszę o emaila na priva: [email protected], a ja prześlę rzuty. Przepraszam, ale kompletnie nie wiem jak umiescic rysunki bezpośrednio na forum. Pozdrawiam, Anna

todaks
13-04-2010, 14:35
GPRS-T1 to konwerter monitoringu ,nie każdy sobie poradzi z konfiguracją

Nie zakładałem ze system będzie montował piekarz. Z postu wynika że instalacje bedzie wykonywała firma instalacyjna nie ma powodu przypuszczać ze nie da sobie z tym rady. Tak na marginesie - konfiguracja wcale nie jest tak skomplikowana a efekt znakomity . Biorąc dodatkowo pod uwage cenę modułu 360 zł , można powiedzieć że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze.

rysiekf
13-04-2010, 20:05
Centrala EVO jest centralą adresowalną , tzn. komunikacja czujników z centralą odbywa sie poprzez szynę danych. Tego typu centrale stosuje się do średnich systemów . Twój system przewiduje 8 czujników PIR . Jeśli nie wymusza takiego rozwiązania istniejąca instalacja ,proponuje rozważyc użycie czujników nieadresowych np. DG-55 . Są o połowę tańsze a efekt będzie taki sam . Jeśli chodzi o samą centralę, to jest to bardzo dobry produkt który charakteryzuje sie bardzo przyjemną i prostą obsługą przez użytkownika końcowego. Nie znam modułu MGSM N2.0 . Ja jako moduł GSM proponowałbym moduł GPRS-T1 ,który z ta centralą doskonale współpracuje .

Mam pytanie ile może kosztować założenie kompletnego systemu wraz z rozprowadzeniem kabli?

krzysztofh
14-04-2010, 07:26
Mam problem z moją centralą alarmową.
Centrala DSC 5020, która pracuje ok 4 lata bezawaryjnie.
Wczoraj wieczorem w czasie kiedy system był rozbrojony i nie były prowadzone żadne prace w domu z instalacją alarmową, elektryczną itp nagle centrala zgłosiła usterkę akumulatora, że uszkodzony i świeci się żółta dioda na klawiaturach.
Sprawdzałem pobór prądu z transformatora = ~0,7A. Centrala zasila pięć modułów 5108 i trzy klawiatury LCD5500Z. Zasilanie sygnalizatora oraz czujek jest realizowane z niezależnego zasilacza ZA15 (połączone masy). Ładowanie akumulatora jest raczej poprawne, gdyż mierzyłem prąd ładowania - ok 90mA i napięcie 13, 65V. Po odłączeniu zasilania napięcie aku było powyżej 12V (dokładnie już nie pamiętam).
Biorąc pod uwagę bilans prądów zasilania central i modułów wydaje się, że wszystko jest OK. Centrala do zacisków AUX ma przyłączony moduł SOLIDu, ale ten nie może pobierać dużo prądu oraz płytkę poprzez, którą jest realizowane zasilanie chronione, tzn odporne na zwarcia linii. W zasadzie na razie nie jest wykorzystywane, bo to było na okoliczność obwodów zewnętrznych, które na razie nie są uruchomione. Świeca natomiast diody na tej płytce, więc należy się liczyć z poborem ok 100mA przez te diody. Zatem suma prądów wygląda realnie.
W tym układzie połączeń system pracuje bezawaryjnie ok 4 lata i nigdy nie było z nim problemów.
Zastanawiam się teraz, jak skasować tą usterkę, bo sądzę że to jakiś błąd centrali. Zdarzenie miało miejsce wieczorem więc nie maiłem za dużo czasu na eksperymenty.
Poza tym system daje się zazbroić bez problemów.
Proszę o ewentualne pomysły co robić.

_ZBYCH_
14-04-2010, 08:32
Mam problem z moją centralą alarmową.
Centrala DSC 5020, która pracuje ok 4 lata bezawaryjnie.
Wczoraj wieczorem w czasie kiedy system był rozbrojony i nie były prowadzone żadne prace w domu z instalacją alarmową, elektryczną itp nagle centrala zgłosiła usterkę akumulatora, że uszkodzony i świeci się żółta dioda na klawiaturach.
Sprawdzałem pobór prądu z transformatora = ~0,7A. Centrala zasila pięć modułów 5108 i trzy klawiatury LCD5500Z. Zasilanie sygnalizatora oraz czujek jest realizowane z niezależnego zasilacza ZA15 (połączone masy). Ładowanie akumulatora jest raczej poprawne, gdyż mierzyłem prąd ładowania - ok 90mA i napięcie 13, 65V. Po odłączeniu zasilania napięcie aku było powyżej 12V (dokładnie już nie pamiętam).
Biorąc pod uwagę bilans prądów zasilania central i modułów wydaje się, że wszystko jest OK. Centrala do zacisków AUX ma przyłączony moduł SOLIDu, ale ten nie może pobierać dużo prądu oraz płytkę poprzez, którą jest realizowane zasilanie chronione, tzn odporne na zwarcia linii. W zasadzie na razie nie jest wykorzystywane, bo to było na okoliczność obwodów zewnętrznych, które na razie nie są uruchomione. Świeca natomiast diody na tej płytce, więc należy się liczyć z poborem ok 100mA przez te diody. Zatem suma prądów wygląda realnie.
W tym układzie połączeń system pracuje bezawaryjnie ok 4 lata i nigdy nie było z nim problemów.
Zastanawiam się teraz, jak skasować tą usterkę, bo sądzę że to jakiś błąd centrali. Zdarzenie miało miejsce wieczorem więc nie maiłem za dużo czasu na eksperymenty.
Poza tym system daje się zazbroić bez problemów.
Proszę o ewentualne pomysły co robić.
Krzysztofie, pewnie akumulator Ci się skończył :)
Spróbuj obciążyć go żarówką samochodową 21W i wtedy zmierz napięcie.

krzysztofh
14-04-2010, 08:56
OK, dzięki za szybką odpowiedź.
Testy po powrocie z pracy.
Aku jest 12Ah
Czyli raczej reset centrali nic nie da?

m-mormon
14-04-2010, 18:31
Mam pytanko do expertów.
Zastosowałem syrenę zewnętrzną SP-4006. Zasilanie podłaczone z wyjścia wysokoprądowego na stałe. Wyzwalanie z wyjść niskoprądowych (osobno akustyczne i optyczne). Sygnalizator na początku pracuje poprawnie a po kilku godzinach nie reaguje na wyzwalanie zarówno jedno jak i drugie. Zworki ustawione poprawnie. Odłaczenie zasilania też nie załącza syrenki z akumulatora, a powinno. Po ponownym podłaczeniu zasilania urządzenie znów pracuje poprawnie jakiś czas. Dodam że z odłaczonym akumulatorem nie ma tego problemu. Czyżby jakaś wada? Spotkaliście sie z podobnym przypadkiem ?

Jeszcze jedno pytanie. Czy instalować czujkę Impaq+ na szerokiej bramie garażowej (5,30m) ? Czy jest tam potrzebna i czy nie bedzie sie wzbudzała od wiatru przy tak dużej bramie?

krzysztofh
14-04-2010, 21:35
Zrobiłem pomiar akumulatora pod obciążeniem ok 1,5A. Przy takim prądzie napięcie aku było ok 9,5V, czyli raczej do wymiany.
Dziękuje Zbychu za radę.

rol1529
14-04-2010, 23:08
Mam pytanie odnosnie czujki CO. Czy Satel DG-1 CO to dobry wybor, czy szukac jednak czegos innego? Mozecie cos polecic?

ar***pl
14-04-2010, 23:42
Mam pytanie odnosnie czujki CO. Czy Satel DG-1 CO to dobry wybor, czy szukac jednak czegos innego? Mozecie cos polecic?
Może być , możesz równiez spróbowac gazexa ale jest sporo większy.

rol1529
15-04-2010, 08:29
Ok, dzieki. W takim razie zostanie Satel.

wojgoc
16-04-2010, 00:02
co sądzicie o tej propozycji do domu z uzytkowym poddaszem\;
płyta główna INTEGRA 64
INT-KLCD-BL manipulator LCD
CA-64 Ekspander 8 wejść do CA
CA-64 O-OC Ekspander 8 wyjść OC
obudowa centrali AWO256T Satel
Sygnalizator zewn. SP-4003
czujki satel AQUA LUNApaywna czujka podczerwieni z funkcja oświetlenia 15szt
Czujka cyfrowa COBALT PLUS SATEL
COOPER M12 - optyczno-termiczna czujka pożarowa z gniazdem 3szt
akumulator ALARMTEC BP 18Ah-12V
Elmes CH-4 odbiornik bezprzewodowy 4-kanałowy
Elmes CH-4HT pilot 4-kanałowy do CH-4H
videodomofon COMMAX CDV-50AM
videodomofon COMMAX MC-710C
Commax kamera DRC 40CK
Commax RF 2A zasilacz

ar***pl
16-04-2010, 09:33
co sądzicie o tej propozycji do domu z uzytkowym poddaszem\;
płyta główna INTEGRA 64
INT-KLCD-BL manipulator LCD
CA-64 Ekspander 8 wejść do CA
CA-64 O-OC Ekspander 8 wyjść OC
obudowa centrali AWO256T Satel
Sygnalizator zewn. SP-4003
czujki satel AQUA LUNApaywna czujka podczerwieni z funkcja oświetlenia 15szt
Czujka cyfrowa COBALT PLUS SATEL
COOPER M12 - optyczno-termiczna czujka pożarowa z gniazdem 3szt
akumulator ALARMTEC BP 18Ah-12V
Elmes CH-4 odbiornik bezprzewodowy 4-kanałowy
Elmes CH-4HT pilot 4-kanałowy do CH-4H
videodomofon COMMAX CDV-50AM
videodomofon COMMAX MC-710C
Commax kamera DRC 40CK
Commax RF 2A zasilacz
Sprzęt może być pozatym że zmieniłbym expandery ca64e (wejśc) i ca64Ops na expander ca64PP z zasilaczem (stosujesz czujniki Luna więc dodatkowy prąd się przyda) i oczywiście akumulator polecam zmiane na Eurpower 17Ah

wojgoc
16-04-2010, 10:14
arm.pl
dzięki za opinie, na czym polega róznica w proponowanym przez Ciebie akumulatorze?
czy zmieniłbys coś w samym sprzęcie?

mario0658
16-04-2010, 17:44
witam wszystkich

Mam pytanko a mianowicie czy w kuchni jest zalecana czujka dualna czy wystarczy zwykly pir ?
Chodzi mi czy nie bedzie sie wbudzala gdy np zostawie goraca zupe ,ktora bedzie sobie stygla.... :)
Lub pracujacy klimakonwektor.....

ar***pl
16-04-2010, 22:36
arm.pl
dzięki za opinie, na czym polega róznica w proponowanym przez Ciebie akumulatorze?
czy zmieniłbys coś w samym sprzęcie?
Różnica jest taka że zazwyczaj Eorpower ma w przybliżeniu te 17Ah a tecnocele które oststnio kupiłem jako 18 miały 12 Ah i 11Ah ,pozatym zdarzyły mi się Tecnocele z nieszczelnymi ogniwami .Ja z czujnikami satela nie mam większych problemów więc reszty bym nie zmieniał, zastanowiłbym się jeszcze nad pilotami, i chyba bym zastosował 4 kanałowe piloty od bramy (jeśli takie masz).

ar***pl
16-04-2010, 22:40
witam wszystkich

Mam pytanko a mianowicie czy w kuchni jest zalecana czujka dualna czy wystarczy zwykly pir ?
Chodzi mi czy nie bedzie sie wbudzala gdy np zostawie goraca zupe ,ktora bedzie sobie stygla.... :)
Lub pracujacy klimakonwektor.....
Szybciej klimakonwektor...... co do zupy to zależy jaka ....jedne stygnie szybciej inne wolniej......:)

mario0658
17-04-2010, 09:48
czyli zaleca sie do kuchni dualna czy nie ?

ar***pl
17-04-2010, 12:06
czyli zaleca sie do kuchni dualna czy nie ?
jak spodziewasz sie że będą różnice temperatur to załóż dualną, jak nie to pir wystarczy.

boruta1
17-04-2010, 23:53
Jestem trochę zielony więc poradźcie.

Mój instalator polecał mi zainstalowanie czujek MR-CRT w oknach i drzwiach jako ochronę całego domu z tym, że ostatnio jak mu powiedziałem, że mam kota to poradził zrezygnowanie z kurtyn, które mogą reagować, jak wskoczy na parapet i dzisiaj mi zaproponował VD-1 w oknach.

Co o tym sądzicie?

tombzd74
18-04-2010, 10:09
Witam

Starałem się czytać wątek, ale to straszna kobyła, a czytam jeszcze dwa inne wątki, pierwszy na temat pomp ciepła a drugi na temat rekuperatorów. Musiałbym się zwolnić z pracy:) aby dobrnąć do końca:)

Pytanie mam takie. Jeśli do okna dwuskrzydłowego będzie montowana czujka kontaktowa i inercyjny to czy trzeba doprowadzić dwa kable 6x0,5 (to okno jest ze słupkiem). Jak się sprawa ma z oknem w którym są dwa kontakty i inercyjna, jakie kable należy doprowadzić??

Dziękuję pozdrawiam

Tom

ar***pl
18-04-2010, 19:41
Jestem trochę zielony więc poradźcie.

Mój instalator polecał mi zainstalowanie czujek MR-CRT w oknach i drzwiach jako ochronę całego domu z tym, że ostatnio jak mu powiedziałem, że mam kota to poradził zrezygnowanie z kurtyn, które mogą reagować, jak wskoczy na parapet i dzisiaj mi zaproponował VD-1 w oknach.

Co o tym sądzicie?

I ma racje, plus jest taki że będzie mniej samozałaczeń, oczywiście połacz te udarówki z kontraktronami.

ar***pl
18-04-2010, 19:44
Witam

Starałem się czytać wątek, ale to straszna kobyła, a czytam jeszcze dwa inne wątki, pierwszy na temat pomp ciepła a drugi na temat rekuperatorów. Musiałbym się zwolnić z pracy:) aby dobrnąć do końca:)

Pytanie mam takie. Jeśli do okna dwuskrzydłowego będzie montowana czujka kontaktowa i inercyjny to czy trzeba doprowadzić dwa kable 6x0,5 (to okno jest ze słupkiem). Jak się sprawa ma z oknem w którym są dwa kontakty i inercyjna, jakie kable należy doprowadzić??

Dziękuję pozdrawiam

Tom
Tk by było najwygodniej, jeden przewód wprowadzasz do inercyjnego ajeden zostaje w ramie okna jeśli jest plastik) możesz oczywiście położyć przewód jeden np 10x0,5 i zrobic połączenie w udarówce ale zazwyczaj jest tam mało miejsca i robi się bałagan.

tombzd74
18-04-2010, 20:52
Tk by było najwygodniej, jeden przewód wprowadzasz do inercyjnego ajeden zostaje w ramie okna jeśli jest plastik) możesz oczywiście położyć przewód jeden np 10x0,5 i zrobic połączenie w udarówce ale zazwyczaj jest tam mało miejsca i robi się bałagan.

Dzięki za odpowiedź.

Rozumiem ze jak oko dwuskrzydłowe ze słupkiem to montuje sie jeden kontak?? A co jesli to jest normalne okno, czy do każdego kontaktu w osobnym skrzydle prowadzi się osobny przewód 6x0,5? Chodzi mi o to jak to się robi zawyczaj:)

Jeszcze jedno. Mak ktoś pomysł w jakim miejscu zamontować kontakt na oknie typu suwanka:)

Dziękuję

ar***pl
18-04-2010, 23:26
Dzięki za odpowiedź.

Rozumiem ze jak oko dwuskrzydłowe ze słupkiem to montuje sie jeden kontak?? A co jesli to jest normalne okno, czy do każdego kontaktu w osobnym skrzydle prowadzi się osobny przewód 6x0,5? Chodzi mi o to jak to się robi zawyczaj:)

Jeszcze jedno. Mak ktoś pomysł w jakim miejscu zamontować kontakt na oknie typu suwanka:)

Dziękuję
Jeśli jest okno dwuskrzydłowe z ruchomy słupkien to wystarczy jeden kontraktron, ale czasami klienci wolą w niektórych oknach np tarasowych ,dwa ( ze względu na kontrolę zamknięcia takiego okna w momencie uzbrojenia systemu).Do okien z dwoma skrzydłami zazwyczaj prowadzę dwa przewody 6x0,5 jeden do kontraktronów , drugi do inercyjnej (jeśli jest).Chociaż czasami klient ma swoje pomysły np: dioda led w każdym oknie która świeci w momencie uzbrojenia alarmu wewnątrz pomieszczeń.(nie może być widoczna z zewnątrz ! )wtedy musisz dać dwie żyły więcej.Najpierw pomyśl co będzisz potrzebował, potem policz ile drutów będziesz potrzebował.
w oknie suwanym Kontraktron montujesz jeśli się da na dole albo z boku najniżej jak się da jeśli okno jest uchylne.

boruta1
19-04-2010, 22:35
I ma racje, plus jest taki że będzie mniej samozałaczeń, oczywiście połacz te udarówki z kontraktronami.

Dzięki

A jak Twoim zdaniem zabezpieczyć drzwi? I czy wogóle cos tam robić na czujnikach?

ar***pl
20-04-2010, 21:38
Dzięki

A jak Twoim zdaniem zabezpieczyć drzwi? I czy wogóle cos tam robić na czujnikach?
Napewno kontraktronem, ewentualnie + udarowa.

boruta1
20-04-2010, 22:13
Napewno kontraktronem, ewentualnie + udarowa.


tylko, że drzwi mam stalowe i gdzieś czytałem, że kontaktrony to nie za bardzo bo się magnes rozmagnesowuje.

Tak się zastanawiam nad jakąś czujką dualną zainstalowaną w korytarzu która byłaby odporna na zwierzaki.

Co o tym sądzisz? Możesz jakieś polecić?

ar***pl
21-04-2010, 09:00
tylko, że drzwi mam stalowe i gdzieś czytałem, że kontaktrony to nie za bardzo bo się magnes rozmagnesowuje.

Tak się zastanawiam nad jakąś czujką dualną zainstalowaną w korytarzu która byłaby odporna na zwierzaki.

Co o tym sądzisz? Możesz jakieś polecić?
przeciez możesz zastosować kontrkatron napowierzchniowy, on sie nie rozmagnesuje,są też kontraktrony ze specjalnymi dystansami plastikowymi do montażu wpuszczanego ale nie do każdych drzwi się je da zamontować..Postaraj się jednak zainstalować kontraktron, czujnik ruchu mozesz zastosować np siemens ir120c , zależy o jakich zwierzętach myślisz.

jjjanek1
21-04-2010, 19:16
Witam szanowni koledzy mam pytanie czy jest możliwość zasilenie systemu alarmowego Integra 64 poprzez zakup zestawu solarnego . http://www.allegro.pl/item993890935_panel_sloneczny_bateria_sloneczna_50 w_regulator.html Obiekt to ogrodzone stawy hodowlane a w nim Integra 64, modem satela LTS1 4 BARIERY NA PODCZERWIEŃ . Czy taki zestaw co podałem wystarczy mi na zasilenie takiej konfiguracji i czy do tego muszę dokupić przetwornice z 12 na 230v dziękuje za pomoc

odaro
21-04-2010, 22:39
http://img23.imageshack.us/img23/6299/img3661e.jpg

Dzięki niedocenionej pomocy Zbycha i Arm udało mi się zlutować rezystory i schować je w ramie okiennej.

Robiłem to pierwszy raz samodzielnie bo miejscowi instalatorzy alarmów twierdzili że nie da się tego tak zrobić.

Jak się okazuje da się :)

Wielkie dzięki chłopaki

Ale mam kolejny problem. Do czujki inercyjnej okna tarasowego mam podprowadzony kable do dolnej ramy okna.

Ale jak teraz przeprowadzić kabel jak jest zamontowane poszerzenie dolne okna , które jest zlicowane z ramą okienną. ( tak jak to widać na zdjęciu)

A może wystarczy wystawić kabel nad wylewkę betonową a później ukryć go jakoś w obudowie czujki inercyjnej. Wiercenie po skosie teraz - jakoś tego nie widzę

ar***pl
22-04-2010, 09:04
http://img23.imageshack.us/img23/6299/img3661e.jpg

Dzięki niedocenionej pomocy Zbycha i Arm udało mi się zlutować rezystory i schować je w ramie okiennej.

Robiłem to pierwszy raz samodzielnie bo miejscowi instalatorzy alarmów twierdzili że nie da się tego tak zrobić.

Jak się okazuje da się :)

Wielkie dzięki chłopaki

Ale mam kolejny problem. Do czujki inercyjnej okna tarasowego mam podprowadzony kable do dolnej ramy okna.

Ale jak teraz przeprowadzić kabel jak jest zamontowane poszerzenie dolne okna , które jest zlicowane z ramą okienną. ( tak jak to widać na zdjęciu)

A może wystarczy wystawić kabel nad wylewkę betonową a później ukryć go jakoś w obudowie czujki inercyjnej. Wiercenie po skosie teraz - jakoś tego nie widzę
Nie wiem tylko czy to dobre rozwiązanie aby inercyjna montowac na dole okna tarasowego, łatwo będzie uszkodzić podczas wchodzenia.

ar***pl
22-04-2010, 09:06
Witam szanowni koledzy mam pytanie czy jest możliwość zasilenie systemu alarmowego Integra 64 poprzez zakup zestawu solarnego . http://www.allegro.pl/item993890935_panel_sloneczny_bateria_sloneczna_50 w_regulator.html Obiekt to ogrodzone stawy hodowlane a w nim Integra 64, modem satela LTS1 4 BARIERY NA PODCZERWIEŃ . Czy taki zestaw co podałem wystarczy mi na zasilenie takiej konfiguracji i czy do tego muszę dokupić przetwornice z 12 na 230v dziękuje za pomoc
Zależy jakie będzie nasłonecznienie, pozatym w zimie musisz się liczyć z zaleganiem sniegu na panelu , to jest jedyna mozliwość zasilana?

odaro
22-04-2010, 09:58
Nie wiem tylko czy to dobre rozwiązanie aby inercyjna montowac na dole okna tarasowego, łatwo będzie uszkodzić podczas wchodzenia.

Ale gdzie w takim razie bo nie bardzo jest miejsce na inercyjną jak jest okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem.

_ZBYCH_
22-04-2010, 10:19
Ale gdzie w takim razie bo nie bardzo jest miejsce na inercyjną jak jest okno dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem.

Spoko, rób na środku na dole. Ja przeważnie tak robię i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś zdeptał czujkę ;)
Przez próg daje się krok.

Wiercisz skośnie w dół około 4 cm od osi okna (bo tam będzie przewód wchodził do czujki). Wiercisz do spodu pierwszego poszerzenia, a następnie wiercisz od środka otwór prostopadły do poprzedniego.
W Twoim przypadku wyjdzie to podobnie, jak otwory do kontaktronu, z tą różnicą, że zaczynasz wiercić obok czerwonej naklejki na oknie.

jjjanek1
22-04-2010, 10:45
Dziękuje za odpowiedz w mojej sprawie arm.pl , niestety jest to tylko jedna możliwość zasilania mamy agregat ale jego raczej nie będziemy zostawiać. A jak jest z fotoradarami one też są zasilane solarnie i w zimie też lub sygnalizacja świetlna nad pasami dla pieszych. Teraz już sam nie wiem co robić z tym zakupem szkoda 600zł w błoto jak by nie chciało działać.

odaro
22-04-2010, 22:59
:???:
Spoko, rób na środku na dole. Ja przeważnie tak robię i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś zdeptał czujkę ;)
Przez próg daje się krok.

Wiercisz skośnie w dół około 4 cm od osi okna (bo tam będzie przewód wchodził do czujki). Wiercisz do spodu pierwszego poszerzenia, a następnie wiercisz od środka otwór prostopadły do poprzedniego.
W Twoim przypadku wyjdzie to podobnie, jak otwory do kontaktronu, z tą różnicą, że zaczynasz wiercić obok czerwonej naklejki na oknie.


Sorry ale nie kumam.

Może dlatego że byłem w pracy 48godz. :)

Jeden otwór jest od środka w poszerzeniu okna a gdzie ma być drugi otwór?

_ZBYCH_
23-04-2010, 00:10
:???:


Sorry ale nie kumam.

Może dlatego że byłem w pracy 48godz. :)

Jeden otwór jest od środka w poszerzeniu okna a gdzie ma być drugi otwór?

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Otwornain.jpg

ar***pl
23-04-2010, 00:15
Dziękuje za odpowiedz w mojej sprawie arm.pl , niestety jest to tylko jedna możliwość zasilania mamy agregat ale jego raczej nie będziemy zostawiać. A jak jest z fotoradarami one też są zasilane solarnie i w zimie też lub sygnalizacja świetlna nad pasami dla pieszych. Teraz już sam nie wiem co robić z tym zakupem szkoda 600zł w błoto jak by nie chciało działać.
Sam się przymierzam do podobnego rozwiązania ale narazie czeka na wolny czas , tylko ja chciałem zastosować panel 130wat, ale możesz kupić ten 60w i ewentualnie jak będzie brakować mocy to dokupisz jeszcze jeden.

odaro
23-04-2010, 00:22
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Otwornain.jpg

Ale to będzie pieklenie trudne przewiercenie się przez stalowe wzmocnienie i to jeszcze pod kątem.

A może wystarczy tylko zostawić kabel YTDY z wylewki a później jakoś go schować w obudowie czujki inercyjnej.

ar***pl
23-04-2010, 22:18
Ale to będzie pieklenie trudne przewiercenie się przez stalowe wzmocnienie i to jeszcze pod kątem.

A może wystarczy tylko zostawić kabel YTDY z wylewki a później jakoś go schować w obudowie czujki inercyjnej.
Może dałbyś radę przepleść przewód do profila tą samą droga co kontraktron a potem wywiercić otwór w ramie i wyciągnąc go z profila do inercyjnej, zależy jakie masz grube przewody ale powinno się udać.

odaro
23-04-2010, 23:10
Może dałbyś radę przepleść przewód do profila tą samą droga co kontraktron a potem wywiercić otwór w ramie i wyciągnąc go z profila do inercyjnej, zależy jakie masz grube przewody ale powinno się udać.


Tak na pewno się nie uda

_ZBYCH_
24-04-2010, 00:20
Ale to będzie pieklenie trudne przewiercenie się przez stalowe wzmocnienie i to jeszcze pod kątem.

A może wystarczy tylko zostawić kabel YTDY z wylewki a później jakoś go schować w obudowie czujki inercyjnej.

Nikt nie mówił, że to proste zadanie http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda_smile.gif


Wiercąc pod dużym kątem nie dochodzisz do stalowego wzmocnienia - wiercisz tylko w PCV.

Jak zostawisz przewód z wylewki, to ci go wylewkarze:
a) potną
b) zaleją w betonie
c) wypuszczą w dowolnym - przypadkowym miejscu

adamrw
24-04-2010, 10:17
Mam pewnien problem decyzyjny i chciałbym prosić o poradę. Rozważam zakup Integry 128WRL, ale nie wykluczam również Integry 64/128 z dodatkowym modułem GSM/GPRS. Który z oferowanych przez Satela modułów komunikacyjnych ma możliwości najbardziej zbliżone do WRL? Zależy mi na możliwości otrzymywania SMSów o stanie systemu (uzbrojenie, rozbrojenie, naruszenie itp.), a także na możliwości sterowania za pośrednictwem SMSów (choć nie jest to warunek konieczny - w przyszłości zakupię pewnie moduł ETHM i będę mógł sterować centralą zdalnie z palmpfona).

Druga sprawa dotyczy czujników VD-1. Czy ich stosowanie daje znacząco gorsze rezultaty w porównaniu z komibacją kontaktronów wewnętrzynych oraz czujek inercyjnych? Tak sobie myślę, że skoro i tak będę chciał umieścić czujki "na oknie" (inercyjne), to może połączyć je od razu z konaktronami i nie bawić się w nawiercanie okien? Co prawda w takiej sytuacji (VD-1) nie jestem w stanie (chyba?) określić rodzaju naruszenia (otwarte okno czy uderzenie), ale na takie poświęcenie jestem gotowy :)

Z góry dziękuję za sugestie. :)
pozdrawiam

ar***pl
25-04-2010, 00:40
Mam pewnien problem decyzyjny i chciałbym prosić o poradę. Rozważam zakup Integry 128WRL, ale nie wykluczam również Integry 64/128 z dodatkowym modułem GSM/GPRS. Który z oferowanych przez Satela modułów komunikacyjnych ma możliwości najbardziej zbliżone do WRL? Zależy mi na możliwości otrzymywania SMSów o stanie systemu (uzbrojenie, rozbrojenie, naruszenie itp.), a także na możliwości sterowania za pośrednictwem SMSów (choć nie jest to warunek konieczny - w przyszłości zakupię pewnie moduł ETHM i będę mógł sterować centralą zdalnie z palmpfona).

Druga sprawa dotyczy czujników VD-1. Czy ich stosowanie daje znacząco gorsze rezultaty w porównaniu z komibacją kontaktronów wewnętrzynych oraz czujek inercyjnych? Tak sobie myślę, że skoro i tak będę chciał umieścić czujki "na oknie" (inercyjne), to może połączyć je od razu z konaktronami i nie bawić się w nawiercanie okien? Co prawda w takiej sytuacji (VD-1) nie jestem w stanie (chyba?) określić rodzaju naruszenia (otwarte okno czy uderzenie), ale na takie poświęcenie jestem gotowy :)

Z góry dziękuję za sugestie. :)
pozdrawiam
Cięzko powiedzieć który mduł gsm w połączeniu ze zwykła integrą będzie najbardziej zbliżony , wg mnie żaden , no może jak się uprzesz to gsm4. Integra wrl ma możliwośc wysyłania 64 sms róznych, możliwośc sterowania sms w druga stronę ale co jest bardzo ważne dla mnie ma wbudowany komunikator gprs.
Co do vd1 to w sumie dobra czujka natomiast wydaje mi się że kontraktrony wbudowane w ten czujnik są słabe.Istnieje możliwośc aby rozdzielić linie kontraktronu i czujnik aruchu wlutowując przewó w jedną ze zworek od konfiguracji kontraktronów, nestety ryzyko utraty gwarancji.

odaro
25-04-2010, 08:44
Nikt nie mówił, że to proste zadanie http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda_smile.gif


Wiercąc pod dużym kątem nie dochodzisz do stalowego wzmocnienia - wiercisz tylko w PCV.

Jak zostawisz przewód z wylewki, to ci go wylewkarze:
a) potną
b) zaleją w betonie
c) wypuszczą w dowolnym - przypadkowym miejscu

No dobrze a jak wylewkarze zrobią tak jak będę chciał to później poradzę sobie z montażem czujki inercyjnej.

Tak sobie myślę w najgorszym przypadku zostawię przewód idący do inercyjnej gdzieś w miejscu styku glazury z ramą okienną a później to zamaskuje ćwierćwałkiem albo jakąś listwą przypodłogową. Da radę tak zrobić? Jak nie to to jestem w stanie zaakceptować że krótki odcinek przewodu YTDY będzie widoczny na ramie okiennej nawyżej go pomaluje na brązowo :)

Ekipę od wylewkarzy mam solidną robili mi poddasze i jestem ich pewien.

elmerr
27-04-2010, 20:24
Witam Forumowiczów!

Po wnikliwej lekturze forum zdecydowałem się na centralę Satel Integra 128WRL natomiast wszystkie czujki w domu zamontowałem dualne Satel Silver (ze względu na ogrzewanie nadmuchowe z sufitu) kontaktrony mam zamiar realizować później bo planuję remont więc zrobi się przy okazji żeby nie pruć ścian dwa razy :) Jako że czujek jest sporo (11) postanowiłem, że ich zasilanie będzie uruchamiane tylko na czas czuwania (nie chcę mieszkać w mikrofalówce, a na dodatek działanie czujek zakłóca odbiór Cyfry+). No i pojawił się problem - czujki są podpięte w konfiguracji 2EOL więc manipulator krzyczy że wystąpił sabotaż. I teraz powstaje pytanie, czy jest możliwość takiego ustawienia centrali aby linia była kontrolowana tylko po załączeniu czuwania (żeby nie było krzyku o sabotażu)? Czy pozostaje tylko odłączenie obwodu sabotażu (czego chciałbym uniknąć). Co trudniejsze dom jest podzielony na 3 strefy i w każdej chciałbym załączyć zasilanie czujek tylko w momencie gdy dana strefa będzie czuwała.
Zna może ktoś rozwiązanie?
Pozdrawiam

adamrw
27-04-2010, 21:53
A ja mam pytanie futurystyczne :)
Czy wiadomo już, kiedy w sprzedaży będą (i w jakiej cenie) "nowinki" Satela? - INT-KGR (Manipulator z klawiaturą sensoryczną), INT-TFT7 (Zaawansowany sterownik systemu bezpieczeństwa i automatyki), ATD-100 (Dwukierunkowa bezprzewodowa czujka temperatury systemu ABAX)? Może ktoś ma do nich jakiś szerszy opis?
Jako że jeszcze mam możliwość korekty projektu instalacji zastanawiam się, czy te cudeńka uwzględniać kładąc przewody, czy też dać sobie spokój i realizować dotychczasowe plany :)

odaro
27-04-2010, 22:18
A ja mam pytanie futurystyczne :)
Czy wiadomo już, kiedy w sprzedaży będą (i w jakiej cenie) "nowinki" Satela? - INT-KGR (Manipulator z klawiaturą sensoryczną), INT-TFT7 (Zaawansowany sterownik systemu bezpieczeństwa i automatyki), ATD-100 (Dwukierunkowa bezprzewodowa czujka temperatury systemu ABAX)? Może ktoś ma do nich jakiś szerszy opis?
Jako że jeszcze mam możliwość korekty projektu instalacji zastanawiam się, czy te cudeńka uwzględniać kładąc przewody, czy też dać sobie spokój i realizować dotychczasowe plany :)


Manipulator z klawiaturą sensoryczną będzie dostępny już po zakończeniu targów Securex.

Natomiast Zaawansowany sterownik systemu bezpieczeństwa czyli po prostu panel dotykowy do końca roku.

Pytałem o to dzisiaj na targach

BTW ten nowy manipulator wygląda bardzo ładnie warto na niego poczekać.

ar***pl
28-04-2010, 01:01
Manipulator z klawiaturą sensoryczną będzie dostępny już po zakończeniu targów Securex.

Natomiast Zaawansowany sterownik systemu bezpieczeństwa czyli po prostu panel dotykowy do końca roku.

Pytałem o to dzisiaj na targach

BTW ten nowy manipulator wygląda bardzo ładnie warto na niego poczekać.
jak by ktoś chciał zdjęcia :
http://www.arm.pl/foty/DSCF8087.JPG

http://www.arm.pl/foty/DSCF8091.JPG

Klawiatura sensoryczna ma być dostepna wg niektórych żródeł po targach ale z tego co wiem to za około miesiąc.
naprawdę wygląda bardzo ładnie i ma fajne funkcje. Co do klawiatury TFT to ma być zasilana osobno ( nie z magistrali ) więc trzeba to przewidzieć, oprogramowanie klawiatury opiera się na windowsie CE lub Mobile. Klawiatura może wyświetlać obraz z kamer monitoringu ale tylko z IP i to nie wszytkich (dane od osoby prezentującej)

todaks
28-04-2010, 21:12
Witam Forumowiczów!

Po wnikliwej lekturze forum zdecydowałem się na centralę Satel Integra 128WRL natomiast wszystkie czujki w domu zamontowałem dualne Satel Silver (ze względu na ogrzewanie nadmuchowe z sufitu) kontaktrony mam zamiar realizować później bo planuję remont więc zrobi się przy okazji żeby nie pruć ścian dwa razy :) Jako że czujek jest sporo (11) postanowiłem, że ich zasilanie będzie uruchamiane tylko na czas czuwania (nie chcę mieszkać w mikrofalówce, a na dodatek działanie czujek zakłóca odbiór Cyfry+). No i pojawił się problem - czujki są podpięte w konfiguracji 2EOL więc manipulator krzyczy że wystąpił sabotaż. I teraz powstaje pytanie, czy jest możliwość takiego ustawienia centrali aby linia była kontrolowana tylko po załączeniu czuwania (żeby nie było krzyku o sabotażu)? Czy pozostaje tylko odłączenie obwodu sabotażu (czego chciałbym uniknąć). Co trudniejsze dom jest podzielony na 3 strefy i w każdej chciałbym załączyć zasilanie czujek tylko w momencie gdy dana strefa będzie czuwała.
Zna może ktoś rozwiązanie?
Pozdrawiam
Istnieje możliwość że styk antymaskingu połączyłeś w szeregu ze stykim tmp, w takim przypadku będziesz miał sabotaż . Brak zasilania otwiera styk czujki i styk antymaskingu. Trzeba więc połączyć w szereg oba te styki i równolegle do nich dołączyć rezystor czujnika. Jeżeli tak zrobisz po zaniku zasilania czujnika na manipulatorze będzie informacja o otwartej linii . Z mojego doświadczenia moge podpowiedzieć że czujniki które wybrałeś mogą się wzbudzać . Ogrzewanie nadmuchowe z sufitu charakteryzuje dość silny strumień ciepłego powietrza . Jeżeli czujnik będzie przed takim strumieniem w momencie włączenia wentylatora spełnią się wszystkie warunki do naruszenia alarmowego czujnika .

petervdo
28-04-2010, 22:19
Istnieje możliwość że styk antymaskingu połączyłeś w szeregu ze stykim tmp, w takim przypadku będziesz miał sabotaż . Brak zasilania otwiera styk czujki i styk antymaskingu. Trzeba więc połączyć w szereg oba te styki i równolegle do nich dołączyć rezystor czujnika. Jeżeli tak zrobisz po zaniku zasilania czujnika na manipulatorze będzie informacja o otwartej linii .
Prawdopodobnie tu jest właśnie problem .. można również połaczyć a/masking na osobne linie jako eol i wtedy brak zasilania otwarta linia
moim zdaniem jednak a/masking w domu raczej jest zbędny :)

petervdo
28-04-2010, 22:27
Witam Forumowiczów!
Co trudniejsze dom jest podzielony na 3 strefy i w każdej chciałbym załączyć zasilanie czujek tylko w momencie gdy dana strefa będzie czuwała.
Zna może ktoś rozwiązanie?
Pozdrawiam
może w taki sposób:
- wyjście 42. ZASILANIE W CZUWANIU – wyjście zasilające załączające się w momencie załączania
czuwania wybranych stref (w momencie startu czasu na wyjście). Służy do zasilania np.
czujek ultradźwiękowych, mikrofalowych lub barier podczerwieni, które nie powinny być
załączone, jeśli system nie czuwa.
ważne, aby czas na wyjście był dłuższy niż 30 sekund (np. 45s) - stabilizacja czujek

- zasilanie czujek z wyjść wysokoprądowych są 4y więc spokojnie 3y strefy (czujki z danej strefy pod 1o wyjście) i sygnalizator :)

- drugie ważne ustawienie to wyłączenie kontroli czujek przy załączeniu - czas na stabilizację czujek Kontrolowane przy załączeniu czuwania - opcja powoduje, że nie będzie można załączyć
czuwania, jeśli wejście z załączoną opcją będzie naruszone (np. jeśli pozostawiono
otwarte okna itp.) (Priority).

taka kombinacja powinna zadziałać

elmerr
29-04-2010, 07:29
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Faktycznie tor antymaskingu podłączyłem szeregowo z tmp, dzisiaj zrobię poprawkę i poeksperymentuję z ogrzewaniem. Jakie tak właściwie muszą być spełnione warunki zadziałania opcji antuymaskingu (poza oczywiście brakiem zasilania :) )?
W integrze 120WRL są dwa wyjścia wysokoprądowe ale z tym sobie poradziłem stosując przekaźniki i zasilam czujki w wyjść niskoprądowych.

Pozdrawiam

Witek__
29-04-2010, 12:57
Witam,

jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość,
czytając ten temat znalazlem foto montażu kontaktronów w oknach drewnianych (kontaktron wpuszczony w futrynę okna)
a jak montować do tego magnes w skrzydle onka okucia winkhaus, osadza się do na jakimś kleju?,
proszę o pomoc w doborze kontaktronów oraz o foto pilotarzowe,
jaka odległość kontaktu od magnesu?

wojgoc
29-04-2010, 13:07
Witek_,
gdzie znalazleś fotke montazuw oknach drewnianych?
ja znalazłem tylko w plastikach

_ZBYCH_
29-04-2010, 13:43
Witam,

jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość,
czytając ten temat znalazlem foto montażu kontaktronów w oknach drewnianych (kontaktron wpuszczony w futrynę okna)
a jak montować do tego magnes w skrzydle onka okucia winkhaus, osadza się do na jakimś kleju?,
proszę o pomoc w doborze kontaktronów oraz o foto pilotarzowe,
jaka odległość kontaktu od magnesu?

Takich rysunków i zdjęć jest na forum kilka(naście). Proponowałem już, żebyś przejrzał wątek i/lub skorzystał z wyszukiwarki, ale widzę, że idziesz na łatwiznę...

petervdo
29-04-2010, 15:47
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Faktycznie tor antymaskingu podłączyłem szeregowo z tmp, dzisiaj zrobię poprawkę i poeksperymentuję z ogrzewaniem. Jakie tak właściwie muszą być spełnione warunki zadziałania opcji antuymaskingu (poza oczywiście brakiem zasilania :) )?
W integrze 120WRL są dwa wyjścia wysokoprądowe ale z tym sobie poradziłem stosując przekaźniki i zasilam czujki w wyjść niskoprądowych.

Pozdrawiam
z przyzwyczajenie na wyjścia integry 128 patrzyłem :)
a tu nawet 5ć
indywidualnie programowanych wyjść przewodowych:
– 2 wyjścia wysokoprądowe o obciążalności 2 A z bezpiecznikami polimerowymi,
– 3 wyjścia wysokoprądowe o obciążalności 0,5 A z bezpiecznikami polimerowymi
realizujące funkcję wyjść zasilających.
antymasking wg instrukcji :)
Antymasking
Realizowana przez czujnik mikrofalowy funkcja antymaskingu umożliwia
wykrywanie obiektów odbijających promieniowanie mikrofalowe i poruszających
się w niewielkiej odległości od czujki (do 10-20 centymetrów). Pozwala to
udaremnić próby zasłonięcia czujki przy pomocy takich obiektów. Próba
zasłonięcia czujki skutkuje rozwarciem styków przekaźnika antymaskingu na 5
sekund. Funkcja antymaskingu nie chroni przed zasłonięciem czujki obiektem
przepuszczającym mikrofale, a izolującym promieniowanie podczerwone. Przed
skutkami zasłonięcia czujki materiałem przepuszczającym mikrofale można
uchronić się przy pomocy trybu zaawansowanego (rozwarte kołki MODE).



a z czujek osobiście to mam sentyment do quadów ... wiele razy sprawdziły się w lepiej w pomieszczeniach serwerowni z klimą na "auto"
u mnie wiszą RK900Q i nie było fałszywek przez 8em lat

Witek__
29-04-2010, 20:21
Witek_,
gdzie znalazleś fotke montazuw oknach drewnianych?
ja znalazłem tylko w plastikach

na stronie 30 są umieszczone zdjęcia w oknach Urzędowskiego.