PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

elmerr
29-04-2010, 21:03
Dziękuję petervdo za porady. Trochę się wypuściłem bo faktycznie wszystkie te informacje są w instrukcji, którą notabene czytałem :) Jakieś chyba wiosenne zaćmienie mnie dopadło więc dziękuję za wyrozumiałość :) Czujki podpięte i jak narazie działają dobrze. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam.

petervdo
29-04-2010, 22:14
Dziękuję petervdo za porady. Trochę się wypuściłem bo faktycznie wszystkie te informacje są w instrukcji, którą notabene czytałem :) Jakieś chyba wiosenne zaćmienie mnie dopadło więc dziękuję za wyrozumiałość :) Czujki podpięte i jak narazie działają dobrze. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam.

ja niestety :p: do instrukcji zaglądam tylko w poszukiwaniu jakiejś opcji nieznanej ;)
czasami zdarzały się niezłe kombinacje .. ale tylko w domach prywatnych ..
w banku musiało byc prosto i skutecznie

odaro
29-04-2010, 22:51
A ja znowu o czujkę inercyjną chciałem zapytać.

Którędy wprowadzacie przewody do obudowy czujki inercyjnej od strony spodniej, przez podstawę obudowy.

Jest tam strasznie bardzo mało miejsca przewód w zewnętrznej izolacji YTDY 6x0,5 chyba się tam nie zmieści

W przypadku Texecom Impaq który otwór najlepiej wybrać

http://img689.imageshack.us/img689/7202/img4782h.jpg


Producent chyba przewidział wprowadzanie przewodu boczną ścianką tak jak to widać na zdjęciach


http://img87.imageshack.us/img87/2441/img4784h.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/7095/img4786y.jpg


No i to wiercenie pod skosem cały czas nie daję mi spokoju.

Jaką średnicą wiertła robicie otwór pod przewód do inercyjnej?

Yast
30-04-2010, 08:04
Czy jest sens montować czujniki inercyjne w oknach na piętrze? Na piętrze mam również drzwi na taras nad garaże, ale tam planuję zamontować czujnik inercyjny. Czy da się spiąć górny i dolny kontrakton w oknie na jednej linii aby były rozróżniane przez centralę?

_ZBYCH_
30-04-2010, 11:53
A ja znowu o czujkę inercyjną chciałem zapytać.

Którędy wprowadzacie przewody do obudowy czujki inercyjnej od strony spodniej, przez podstawę obudowy.

Jest tam strasznie bardzo mało miejsca przewód w zewnętrznej izolacji YTDY 6x0,5 chyba się tam nie zmieści

W przypadku Texecom Impaq który otwór najlepiej wybrać

Producent chyba przewidział wprowadzanie przewodu boczną ścianką tak jak to widać na zdjęciach

No i to wiercenie pod skosem cały czas nie daję mi spokoju.

Jaką średnicą wiertła robicie otwór pod przewód do inercyjnej?

Już wklejałem na forum to zdjęcie, ale niech Ci będzie, wkleję jeszcze raz.

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Impaq_przewody.JPG

Otwór w podstawie czujki wiercisz sobie jak najbliżej krawędzi czujki (tu na zdjęciu po prawej stronie)
Przewód obierasz z zewnętrznej otuliny pod płytką elektroniki i z boku między obudową, a płytką swobodnie mieszczą się same żyły (tam się mieści nawet przewód w otulinie 4 x 0,5 lub 6 x 0,5, ale cienki, np. Bitner).

Ja wiercę otwór fi 5 - fi 6.

odaro
30-04-2010, 15:59
Już wklejałem na forum to zdjęcie, ale niech Ci będzie, wkleję jeszcze raz.

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Impaq_przewody.JPG

Otwór w podstawie czujki wiercisz sobie jak najbliżej krawędzi czujki (tu na zdjęciu po prawej stronie)
Przewód obierasz z zewnętrznej otuliny pod płytką elektroniki i z boku między obudową, a płytką swobodnie mieszczą się same żyły (tam się mieści nawet przewód w otulinie 4 x 0,5 lub 6 x 0,5, ale cienki, np. Bitner).

Ja wiercę otwór fi 5 - fi 6.

Wielkie dzięki Zbychu :yes: :yes: :yes:

Jutro powalczę z wierceniem ramy okna ale w oknach tarasowych tam gdzie są poszerzenia to chyba sobie odpuszczę i jakoś przewód potem zamaskuję listwą przypodłogową albo ćwierćwalkiem

petervdo
30-04-2010, 17:10
Czy da się spiąć górny i dolny kontrakton w oknie na jednej linii aby były rozróżniane przez centralę?

czujki osobno, aby rozróżniać


Czy jest sens montować czujniki inercyjne w oknach na piętrze? Na piętrze mam również drzwi na taras nad garaże, ale tam planuję zamontować czujnik inercyjny.
może trochę przewrotnie ;)
można montować wszędzie kontaktrony, inercyjne udarowe - okna, drzwi ... inercyjne, wstrząsowe na ścianach ... a nuż ktoś będzie chciał wykuć kawałek muru .. PIRy stłuczenia szkła bariery itd ;)
ale może warto się zastanowić na jedną podstawową "zasadą" włamywacza .. szybkie łatwe wejście .. po co forsować np. drzwi antywłamaniowe jak obok jest zwykłe okno

ja zawsze staram się uświadomić jedną prostą rzecz .. alarm się włączył i co dalej ?? kto powiadomiony ? jaka reakcja ? wyje .. zdarza się .. sam sygnalizator na zewnątrz to już teraz za mało

druga sprawa to może zamiast robić "twierdzę" warto się dodatkowo ubezpieczyć w większości przypadków 20 - 30 tyś wystarczy od krzadzieży / włamania
przeważnie co ginie .. laptop, cyfrówka, kamera lodówki raczej niekoniecznie

nie
nie jestem agentem ubezpieczeniowym :)

uważam, że trzeba do wyszystkiego podchodzić realnie .. dlatego troszkę "razi" pomysł np. 1ego pira w holu lub 60-100 linii w domku jednorodzinnym .. no chyba, że kilka Kossaków na ścianach i winko rocznik 1870 ;) w piwniczce

Andrzej_
30-04-2010, 18:15
Moim zdaniem ochrona obwodowa, to również ochrona nie tylko mienia (podczas naszej nieobecności) ale poniekąd i życia, gdy próba włamania następuje w nocy gdy śpimy. Wolałbym dowiedzieć się wcześniej, że ktoś mi się włamuje aniżeli później... Nie chodzi mi nawet tu o jakieś sygnalizatory zewnętrzne ale chociażby zapalenie świateł na zewnątrz czy wewnątrz gdy czujka inercyjna zadziała.

A ubezpieczenie swoją drogą...

adamrw
30-04-2010, 18:31
Witam,
czy może ktoś ma doświadczenia z akumulatorami POWERMAX albo*HPG?
Jakoś nie mogę znaleźć nigdzie polecanych Europower 18Ah :(

pozdrawiam
A.

_ZBYCH_
30-04-2010, 19:00
uważam, że trzeba do wyszystkiego podchodzić realnie .. dlatego troszkę "razi" pomysł np. 1ego pira w holu lub 60-100 linii w domku jednorodzinnym .. no chyba, że kilka Kossaków na ścianach i winko rocznik 1870 ;) w piwniczce
Przy systemie obwodowym te 64 linie w średniej wielkości domu, to nic rażącego. Wcale nie trzeba mieć Kossaków na ścianach. Owszem ubezpieczenie zwróci za skradzione przedmioty i zniszczenia, jakich dokona włamywacz, ale zdrowie (również psychiczne) i życie domowników nie ma ceny! Ten, kto przeżył nocne włamanie, ten wie o czym piszę.

_ZBYCH_
30-04-2010, 19:04
Witam,
czy może ktoś ma doświadczenia z akumulatorami POWERMAX albo*HPG?
Jakoś nie mogę znaleźć nigdzie polecanych Europower 18Ah :(

pozdrawiam
A.
Europower nie produkuje akumulatorów o pojemności 18 Ah, więc nie mogłeś ich znaleźć :)
Produkowane są akumulatory 17 Ah i 22 Ah (polecam!).

adamrw
30-04-2010, 19:13
Europower nie produkuje akumulatorów o pojemności 18 Ah, więc nie mogłeś ich znaleźć :)
Produkowane są akumulatory 17 Ah i 22 Ah (polecam!).

Yop, mój błąd. Miałem na myśli 17 Ah.
Czy 22 Ah dam radę umieścić w obudowie OPU-3P (albo innej dla Integry 128WRL)?
Jeśli nie znajdę Europower 17Ah, to warto kupić Powermaxa lub HPG, czy dać sobie spokój i szukać Europowera do skutku?

pozdrawiam
Adam

petervdo
30-04-2010, 20:07
Moim zdaniem ochrona obwodowa, to również ochrona nie tylko mienia (podczas naszej nieobecności) ale poniekąd i życia, gdy próba włamania następuje w nocy gdy śpimy. Wolałbym dowiedzieć się wcześniej, że ktoś mi się włamuje aniżeli później... Nie chodzi mi nawet tu o jakieś sygnalizatory zewnętrzne ale chociażby zapalenie świateł na zewnątrz czy wewnątrz gdy czujka inercyjna zadziała.

A ubezpieczenie swoją drogą...

chodzi właśnie o to, aby traktować bezpieczeństwo jako całość działań nie popadając w skrajności :)
niestety często tak bywa .. ludzie montują w domu jakąś "fortecę" a później nawet na siku ;) z pilotem 4o kanałowym, żeby 2i strefy wyłączyć a na następnych 2óch a/napad i 24 godzinna linia głośna w razie coś ...
a inni montują przyzwoity system, którego nigdy nie załączają bo się nie chce .. ale alarm sąsiedzi mają więc wypada mieć ;)
co do zabezpieczeń to największą wartością jest oczywiście życie i warto czasami dodać coś co pomoże powiadomić "pomoc z zewnątrz"
może również zamiast 10u czujników na okna zamontować wokół domu kamery .. poustawiać deketcję lamy z czujkami .. videodomofon z rejestracją .. często najpierw się "sprawdza" właściciela itd .. zobaczyć bezpieczeństwo z większego dystansu
zabezpieczenia 100% raczej nie widzę, ale jak ktoś kiedyś wspominał należy połączyć kilka systemów zabezpieczeń technicznych i mechanicznych

odaro
30-04-2010, 20:47
chodzi właśnie o to, aby traktować bezpieczeństwo jako całość działań nie popadając w skrajności :)
niestety często tak bywa .. ludzie montują w domu jakąś "fortecę" a później nawet na siku ;) z pilotem 4o kanałowym, żeby 2i strefy wyłączyć a na następnych 2óch a/napad i 24 godzinna linia głośna w razie coś ...
a inni montują przyzwoity system, którego nigdy nie załączają bo się nie chce .. ale alarm sąsiedzi mają więc wypada mieć ;)
co do zabezpieczeń to największą wartością jest oczywiście życie i warto czasami dodać coś co pomoże powiadomić "pomoc z zewnątrz"
może również zamiast 10u czujników na okna zamontować wokół domu kamery .. poustawiać deketcję lamy z czujkami .. videodomofon z rejestracją .. często najpierw się "sprawdza" właściciela itd .. zobaczyć bezpieczeństwo z większego dystansu
zabezpieczenia 100% raczej nie widzę, ale jak ktoś kiedyś wspominał należy połączyć kilka systemów zabezpieczeń technicznych i mechanicznych

Petervdo co tak naprawdę chcesz nam przekazać napisz konkretnie jaka jest Twoja koncepcja zabezpieczenia domu przed włamaniem chętnie poznamy nowe poglądy na ten temat.

petervdo
30-04-2010, 21:52
zdrowie (również psychiczne) i życie domowników nie ma ceny!
święta prawda

Ten, kto przeżył nocne włamanie, ten wie o czym piszę.
jasne tylko w tym przypadku jest jedno małe ale .. włamywacz w sytuacji uruchomienia alarmu głośnego może działać nieobliczalnie .. w dzień a/napad jest cichy do SMA
niestety u nas nie usa i nawet u siebie w domu środki obrony koniecznej muszą być adekwatne do zagrożenia .. włamywacz z łomem nie użyjemy np. bejsbola bo jeszcze będzie krzywda i nas ukarają :(

co do informacji w nocy ile osób straci zdrowie jakby czasem fałszywie załączył się alarm i 110db przy łóżku poszło ;)

petervdo
30-04-2010, 22:08
Petervdo co tak naprawdę chcesz nam przekazać napisz konkretnie jaka jest Twoja koncepcja zabezpieczenia domu przed włamaniem chętnie poznamy nowe poglądy na ten temat.

może inaczej .. nie przeczytałem 122 stron tego tematu .. tylko naście i zauważyłem ..
oczywiście, że słuszny pogląd montowania czujek magnetyczny inercyjnych itd. ..
ale mając pewne doświadczenie w zabezpieczeniach obiektów troszkę wiekszego ryzyka niż domki (banki, skarbce, sortowanie) chciałbym zasygnalizować przyszłym inwestorom (instalatorzy mają swoje wizje zakodowane) w zabezpieczenia techniczne ( Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo) .. że poza alarmem warto się zastanowić nad telewizją przemysłową .. monitoringiem do SMA lub chociaż powiadomieniem GSM
może warto wydać np. 2 tyś. na tv (jakieś kamerki, rejestrator) zamiast wszystko "pakować" w alarm
dlaczego ?
przy obecnym dostępie do netu można zobaczyć kto w ogródku puka w okno i włączył czujkę :)

ps. wyprzedzając ewentualne pytania ;)
nie jestem przedstawicilem,
firmą od monitoringu .. poprostu ładnych parę lat pracowałem w branży ochrony
i mam sentyment do tego tematu


Petervdo koncepcja zabezpieczenia domu przed włamaniem chętnie poznamy nowe poglądy na ten temat.
można tylko podjąć działania, zniechęcające ;)

tak jak z autem .. jak nie odpali .. to może lawetka :-) i zagłuszacz gps

petervdo
30-04-2010, 22:16
dlaczego w temacie Instalacja alarmowa raz jeszcze
większość inwestorów zakończy poszukiwania zabezpieczeń technicznych na alarmie :(

odaro
30-04-2010, 22:18
może inaczej .. nie przeczytałem 122 stron tego tematu .. tylko naście i zauważyłem ..
oczywiście, że słuszny pogląd montowania czujek magnetyczny inercyjnych itd. ..
ale mając pewne doświadczenie w zabezpieczeniach obiektów troszkę wiekszego ryzyka niż domki (banki, skarbce, sortowanie) chciałbym zasygnalizować przyszłym inwestorom (instalatorzy mają swoje wizje zakodowane) w zabezpieczenia techniczne ( Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo) .. że poza alarmem warto się zastanowić nad telewizją przemysłową .. monitoringiem do SMA lub chociaż powiadomieniem GSM
może warto wydać np. 2 tyś. na tv (jakieś kamerki, rejestrator) zamiast wszystko "pakować" w alarm
dlaczego ?
przy obecnym dostępie do netu można zobaczyć kto w ogródku puka w okno i włączył czujkę :)



Ale mówisz rzeczy oczywiste np. to że obwodowy system alarmowy jest tylko częścią całości zabezpieczeń.

Większość ma tego świadomość.

odaro
30-04-2010, 22:22
dlaczego w temacie Instalacja alarmowa raz jeszcze
większość inwestorów zakończy poszukiwania zabezpieczeń technicznych na alarmie :(

To może podaj jakieś konkretne rozwiązanie rejestratora, kamer TV dla domku jednorodzinnego.

petervdo
30-04-2010, 22:28
Ale mówisz rzeczy oczywiste np. to że obwodowy system alarmowy jest tylko częścią całości zabezpieczeń.

Większość ma tego świadomość.
nie wiem w jaki sposób :)
ale może ktoś zrobi sondę ile osób:
- otrzymało propozycję cctv od instalatora
- ile osób skorzystało ?
- czy jest zadowolona jeśli założyła ? (oczywiście szczerze :-) )


Większość ma tego świadomość.
tutaj moje doświadczenia są niestety inne .. kamery panie po co mi kamery i reje-coś ?? mam telewizję satelitarną ;)
a tu przykład zainteresowania cctv, który ktoś zaczął :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?142966-CCTV-w-ochronie

_ZBYCH_
30-04-2010, 22:57
może inaczej .. nie przeczytałem 122 stron tego tematu .. tylko naście i zauważyłem ..
oczywiście, że słuszny pogląd montowania czujek magnetyczny inercyjnych itd. ..
ale mając pewne doświadczenie w zabezpieczeniach obiektów troszkę wiekszego ryzyka niż domki (banki, skarbce, sortowanie) chciałbym zasygnalizować przyszłym inwestorom (instalatorzy mają swoje wizje zakodowane) w zabezpieczenia techniczne ( Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo) .. że poza alarmem warto się zastanowić nad telewizją przemysłową .. monitoringiem do SMA lub chociaż powiadomieniem GSM
może warto wydać np. 2 tyś. na tv (jakieś kamerki, rejestrator) zamiast wszystko "pakować" w alarm
dlaczego ?
przy obecnym dostępie do netu można zobaczyć kto w ogródku puka w okno i włączył czujkę :)

ps. wyprzedzając ewentualne pytania ;)
nie jestem przedstawicilem,
firmą od monitoringu .. poprostu ładnych parę lat pracowałem w branży ochrony
i mam sentyment do tego tematu

Piotrze, chyba się zgodzisz, że obiekty, które zabezpieczałeś (banki, skarbce, sortownie) wymagają zupełnie innych zabezpieczeń, niż domy jednorodzinne.
Przenoszenie wprost zabezpieczeń "bankowych" na domki jest bezcelowe, bo domy są narażone na innego typu zagrożenia i tym samym wymagają zupełnie innych zabezpieczeń.
W tym wątku wiele razy byłą mowa o odpowiednich zabezpieczeniach mechanicznych współgrających z obwodowym systemem alarmowym i monitoringu przez CMA.

Piszesz: "może warto wydać np. 2 tyś. na tv (jakieś kamerki, rejestrator) zamiast wszystko "pakować" w alarm
dlaczego ?
przy obecnym dostępie do netu można zobaczyć kto w ogródku puka w okno i włączył czujkę :)"

Uważam, że pisząc takie rzeczy wyrządzasz krzywdę inwestorom (ale również instalatorom). Przecież zdajesz sobie sprawę, jaki sprzęt można kupić za 2 tyś. zł.
To nie jest sprzęt, który umożliwi rozpoznanie złodzieja (że nie wspomnę o podglądzie/zapisie nocą).
Jeśli takie byle jakie kamerki mają wyłącznie odstraszać, to zdecydowanie taniej będzie kupić atrapy kamer.

petervdo
30-04-2010, 22:59
To może podaj jakieś konkretne rozwiązanie rejestratora, kamer TV dla domku jednorodzinnego.
w telegraficznym skrócie:
1. internet + router .. mamy już wyjście na świat ..
pogląd nawet przez komórkę ...
alarm nas powiadomi jak jesteśmy nieobecni ..
w domu w nocy z wyjść alarmowych jakaś sygnalizacja detekcji piezo, led czy coś
2. rejestrator do domku powiedzmy 8-9 wejść (więcej wg możliwości finansowych i potrzeb)
dobrze jak ma wyjście VGA .. większość nowych lcd i plasma na wejście VGA .. więc mamy monitor wtedy gdy chcemy na coś popatrzyć w domu .. przedłużacze vga powinny spokojnie i 15-20 m działać (są gotowe), wyjście LAN w rejestratorze
podłączony pod alarm - wyzwalanie nagrywania "na max" w alarmie .. normalnie słaba jakość + ustawiona detekcja
3. kamerki conajmniej 4y na zewnątrz Dzień/noc z lampami podczerwieni (do "amatorskiego" użytku wystarczą i po ok. 200-300 zł) .. jak ktoś "może" to obrotówki z zoom i ustawianymi presetami (np. 20 punktów które rejestuje) już od :) 1500 w górę
4. jakiś ups na zasilanko wskazany rejestartora, kamerki 12 V z zasilcza buforowego
5. rejestrator oczywiście gdzieś "ukryty"

czy CCTV w domu prywatnym to przesada ??? .. "profesjonaliści" najpierw obserwują a później działają .. jeśli warto to poznają godziny spania, pracy .. jakie auto itd.
przygodni włamywacze idą na żywioł, ale raczej w dzień .. dzwonek, domofon czy ktoś w domu .. przy kamerach już ryzyko wzrasta

to tak w skórcie :) jak w alarmówce nie ma szablonów

odaro
30-04-2010, 23:03
]
nie wiem w jaki sposób :)
ale może ktoś zrobi sondę ile osób:
- otrzymało propozycję cctv od instalatora
- ile osób skorzystało ?
- czy jest zadowolona jeśli założyła ? (oczywiście szczerze :-) )

Ja..;) jak by się ktoś pytał ;)

Mam częściowo położone przewody pod cctv zostały jeszcze do położenia w przyszłości w podbice które sam położyłem bo żaden instalator miejscowy nie mógł sprostać moim wymaganiom jeżeli chodzi o alarm.

Na szczęście na forum jest Zbych




http://forum.muratordom.pl/showthread.php?142966-CCTV-w-ochronie

Temat strasznie się rozwinął :rolleyes:

ar***pl
30-04-2010, 23:21
w telegraficznym skrócie:
1. internet + router .. mamy już wyjście na świat ..
pogląd nawet przez komórkę ...
alarm nas powiadomi jak jesteśmy nieobecni ..
w domu w nocy z wyjść alarmowych jakaś sygnalizacja detekcji piezo, led czy coś
2. rejestrator do domku powiedzmy 8-9 wejść (więcej wg możliwości finansowych i potrzeb)
dobrze jak ma wyjście VGA .. większość nowych lcd i plasma na wejście VGA .. więc mamy monitor wtedy gdy chcemy na coś popatrzyć w domu .. przedłużacze vga powinny spokojnie i 15-20 m działać (są gotowe), wyjście LAN w rejestratorze
podłączony pod alarm - wyzwalanie nagrywania "na max" w alarmie .. normalnie słaba jakość + ustawiona detekcja
3. kamerki conajmniej 4y na zewnątrz Dzień/noc z lampami podczerwieni (do "amatorskiego" użytku wystarczą i po ok. 200-300 zł) .. jak ktoś "może" to obrotówki z zoom i ustawianymi presetami (np. 20 punktów które rejestuje) już od :) 1500 w górę
4. jakiś ups na zasilanko wskazany rejestartora, kamerki 12 V z zasilcza buforowego
5. rejestrator oczywiście gdzieś "ukryty"

czy CCTV w domu prywatnym to przesada ??? .. "profesjonaliści" najpierw obserwują a później działają .. jeśli warto to poznają godziny spania, pracy .. jakie auto itd.
przygodni włamywacze idą na żywioł, ale raczej w dzień .. dzwonek, domofon czy ktoś w domu .. przy kamerach już ryzyko wzrasta

to tak w skórcie :) jak w alarmówce nie ma szablonów
Sam zawsze pytam inwestora o CCTV ale musisz wiedzieć że zazwyczaj dla większości inwestorów wydanie już 2000 zł na okablowanie jest "wielkim i niepotrzebnym wydatkiem " a co dopiero mówić o instalacji alarmowej za powiedzmy 5000zł?. Porównanie obiektów o których się wypowiadasz to nieporozumienie, w bankach ,sortowniach itp zazwyczaj jest obecny człowiek który nadzoruje ten system (przynajmniej powinien), w domkach prywatnych jest tylko rejstracja i ewentualany podgląd, sam mam system cctv w domu ale jakoś do głowy by mi nie przyszło zeby rejstrator powiadamiał mnie o każdym wykrytym ruchu.2000 zł za system kamer?
widziałem taki ostatnio w makro , do samodzielnego montażu-porażka .

petervdo
30-04-2010, 23:25
Uważam, że pisząc takie rzeczy wyrządzasz krzywdę inwestorom (ale również instalatorom). Przecież zdajesz sobie sprawę, jaki sprzęt można kupić za 2 tyś. zł.
To nie jest sprzęt, który umożliwi rozpoznanie złodzieja (że nie wspomnę o podglądzie/zapisie nocą).


po pierwsze nie krzywdzić ;)
rozpozanie złodzieja w nocy .. ja bym użył kominiarki .. taka profilaktyka
w dzień najmniejsze ryzyko z uwagi na ciężko zarabiających na chlebek i plasterek szynki ;) .. nie ma właściciela dzieci w szkole .. sąsiad pojechał na jarmark .. zakupy
nie wiem jak inni uważają (mają doświadczenia) ale większość włamań jest ciągu dnia - domu mieszkania


Piszesz: "może warto wydać np. 2 tyś. na tv (jakieś kamerki, rejestrator) zamiast wszystko "pakować" w alarm
dlaczego ?
przy obecnym dostępie do netu można zobaczyć kto w ogródku puka w okno i włączył czujkę :)"

Uważam, że pisząc takie rzeczy wyrządzasz krzywdę inwestorom (ale również instalatorom). Przecież zdajesz sobie sprawę, jaki sprzęt można kupić za 2 tyś. zł.
To nie jest sprzęt, który umożliwi rozpoznanie złodzieja (że nie wspomnę o podglądzie/zapisie nocą).
Jeśli takie byle jakie kamerki mają wyłącznie odstraszać, to zdecydowanie taniej będzie kupić atrapy kamer.

wbrew pozorom teraz za 2 tyś. można kupić .. oczywiście wersja mini rejestrator 4y kam i 4y kamery D/N np. 540 LINII 12 IR DO 15m .. nie są to atrapy
czyli mini sprzet w 2 k jest szansa zamknąć ..
robocizna .. jasne za darmo .. dużo inwestorów samodzielnie zakłada alarm .. więc robocizna nie brana pod uwagę
jeśli wykonuje firma to poza sprzętem do nastu czuje doliczana robota .. nie sądze, aby ktoś prowadział np. 1000 m kabli do czujek w otworach za 50 czy 100 zł
nie sugeruje cctv na poziomie banku .. kamerki > 5 czy 10k , rejestrator z dodatkami > 70k
inne wymogi inna kasa
ps. kontaktrony itd. proszę nie brać to jako osobiste odwołania

petervdo
30-04-2010, 23:44
Sam zawsze pytam inwestora o CCTV ale musisz wiedzieć że zazwyczaj dla większości inwestorów wydanie już 2000 zł na okablowanie jest "wielkim i niepotrzebnym wydatkiem " a co dopiero mówić o instalacji alarmowej za powiedzmy 5000zł?. Porównanie obiektów o których się wypowiadasz to nieporozumienie, w bankach ,sortowniach itp zazwyczaj jest obecny człowiek który nadzoruje ten system (przynajmniej powinien), w domkach prywatnych jest tylko rejstracja i ewentualany podgląd, sam mam system cctv w domu ale jakoś do głowy by mi nie przyszło zeby rejstrator powiadamiał mnie o każdym wykrytym ruchu.2000 zł za system kamer?
widziałem taki ostatnio w makro , do samodzielnego montażu-porażka .

wiem .. wiem ... ale w tym wątku dużo jest "samodzielnych" instalatorów .. sami montują uruchamiają .. oczywiście nie róbcie tego w domu ;-)
co do 2 tyś. za cctv to tak jak z alarmem można zrobić domek na np. CA-10 i kilku pirach .. i można dać np. integre 128 i bedzie mało



Porównanie obiektów o których się wypowiadasz to nieporozumienie, w bankach ,sortowniach itp zazwyczaj jest obecny człowiek który nadzoruje ten system (przynajmniej powinien), w domkach prywatnych jest tylko rejstracja i ewentualany podgląd
obiektów nie porównuje ;) .. w bankach itd. najważniejszy jest człowiek .. reszta jest dobrze ubezpieczona ;)
telewizja jako uzupełnienie zabezpieczenia technicznego ... instalatorzy wiedzą, że przydatne .. inwestor .. ile i dlaczego tak drogo

sam mam system cctv w domu ale jakoś do głowy by mi nie przyszło zeby rejstrator powiadamiał mnie o każdym wykrytym ruchu.
jeżeli ktoś czuje się zagrożony ? dioda nad TV ? detekcja jest "alternatywą" (oczywiście naciąganą) na bariery na zewnątrz


2000 zł za system kamer?
widziałem taki ostatnio w makro , do samodzielnego montażu-porażka .
a mnie już dawno kartę makro zablokowało :)

petervdo
30-04-2010, 23:57
]

Ja..;) jak by się ktoś pytał ;)

Mam częściowo położone przewody pod cctv zostały jeszcze do położenia w przyszłości w podbice które sam położyłem bo żaden instalator miejscowy nie mógł sprostać moim wymaganiom jeżeli chodzi o alarm.

Na szczęście na forum jest Zbych
Temat strasznie się rozwinął :rolleyes:
jeżeli ktoś się czuje na siłach to warto czasami wykonać samodzielnie ..
ja np. nie biorę do malowania "fachowca" ponieważ sam potrafię :-)
biorąc pod uwagę, że nikt nie urodził się instalatorem czy serwiasantem alarmów tak samo jak budowlańcem czy piekarzem ..
zamiłowanie .. zbieg okoliczności itp.
podstawa to chęci ;) ..
chociaż płacisz i wymagasz !
ale w każdej branży może ktoś małą "świnkę" podłożyć

ar***pl
03-05-2010, 10:02
jeżeli ktoś się czuje na siłach to warto czasami wykonać samodzielnie ..
ja np. nie biorę do malowania "fachowca" ponieważ sam potrafię :-)
biorąc pod uwagę, że nikt nie urodził się instalatorem czy serwiasantem alarmów tak samo jak budowlańcem czy piekarzem ..
zamiłowanie .. zbieg okoliczności itp.
podstawa to chęci ;) ..
chociaż płacisz i wymagasz !
ale w każdej branży może ktoś małą "świnkę" podłożyć
Nikt tu tego nie podważa,poto jest ten watek: jesli czujesz się na siłach wykonać instalację , to staramy się jako instalatorzy pomóc w miarę swoich możliwości, mi pomógł ostatnio kolega z forum w sprawie izolacji budynku.
Tylko nadal nie wiem o co chodzi w twoich wypowiedziach ? czy warto instalować system sswin i cctv? Myślę że warto dla własnego bezpieczeństwa .

petervdo
03-05-2010, 10:27
Tylko nadal nie wiem o co chodzi w twoich wypowiedziach ? czy warto instalować system sswin i cctv?
warto - dlatego o tym wspominam ;)

Myślę że warto dla własnego bezpieczeństwa .
dlatego może zamiast fortecy SSWiN .. złoty środek .. i połączonie w domku SSWiN z CCTV :)

jjjanek1
03-05-2010, 10:34
Szanowni koledzy zwracam się do was z pytaniem dotyczącym barier podczerwieni . Od swojego pracodawcy podczas modernizacji otrzymałem zestaw barier podczerwieni o symbolu IS-430. Zasięg tych barier wynosi 60m , niestety bariery te były limitowane (według informacji uzyskanych od mego pracodawcy) dla tego trudno znaleźć cokolwiek na ich temat. Zainstalowałem na razie 2 szt opisałem jako NC obwodowe w Integra 64 (stworzyłem osobną strefę).Ostatniej nocy podczas silnych opadów deszczu załącza się .Odległość między odbiornikiem a nadajnikiem wynosi 30m (połowa tego co producent gwarantuje) jak mogę poprawić cokolwiek czy jest to normalne czy ja źle poustawiałem .Następne moje pytanie dotyczy sabotażu na razie podłączyłem jako NC bez tamper i w efekcie jest tak że podczas uzbrajania wyświetla się komunikat że wejście naruszone. Jeżeli mielibyście możliwość narysowania na tym zdjęciu prawidłowe podłączenie Bariery z użyciem tamper był bym wdzięczny. Zwracam się również z zapytaniem gdzie mogę znaleźć jakiś schemat podłączenia kamery zewnętrznej pod tv . Chciałem zrobić instalacje w domu pod tv we wszystkich pokojach bazuje na tv satelitarnej Polsat i od razu chciałem mieć możliwość podglądu obrazu z kamery. W niedługim czasie przewiduje zakup rejestratora. Dziękuje za każdą pomoc.

_ZBYCH_
03-05-2010, 10:56
warto - dlatego o tym wspominam ;)

dlatego może zamiast fortecy SSWiN .. złoty środek .. i połączonie w domku SSWiN z CCTV :)

Nie twierdzę, że nie warto montować w domu (wokół domu) kamer, tylko Twoim zdaniem jaką funkcję ma spełniać w domu CCTV (szczególnie takie 4 kamery + rejestrator w sumie za 2 tyś. zł)? http://www.zbychdom.republika.pl/Smile/Mysli.gif

_ZBYCH_
03-05-2010, 11:31
Szanowni koledzy zwracam się do was z pytaniem dotyczącym barier podczerwieni . Od swojego pracodawcy podczas modernizacji otrzymałem zestaw barier podczerwieni o symbolu IS-430. Zasięg tych barier wynosi 60m , niestety bariery te były limitowane (według informacji uzyskanych od mego pracodawcy) dla tego trudno znaleźć cokolwiek na ich temat. Zainstalowałem na razie 2 szt opisałem jako NC obwodowe w Integra 64 (stworzyłem osobną strefę).Ostatniej nocy podczas silnych opadów deszczu załącza się .Odległość między odbiornikiem a nadajnikiem wynosi 30m (połowa tego co producent gwarantuje) jak mogę poprawić cokolwiek czy jest to normalne czy ja źle poustawiałem .Następne moje pytanie dotyczy sabotażu na razie podłączyłem jako NC bez tamper i w efekcie jest tak że podczas uzbrajania wyświetla się komunikat że wejście naruszone. Jeżeli mielibyście możliwość narysowania na tym zdjęciu prawidłowe podłączenie Bariery z użyciem tamper był bym wdzięczny. Zwracam się również z zapytaniem gdzie mogę znaleźć jakiś schemat podłączenia kamery zewnętrznej pod tv . Chciałem zrobić instalacje w domu pod tv we wszystkich pokojach bazuje na tv satelitarnej Polsat i od razu chciałem mieć możliwość podglądu obrazu z kamery. W niedługim czasie przewiduje zakup rejestratora. Dziękuje za każdą pomoc.

To bariera nie istniejącej już firmy Detection Systems (przejął ją Bosch).
Proponuję ściągnąć sobie z netu instrukcję montażu podobnej bariery. Zasada działania, ustawiania i strojenia jest taka sama.

Przykładowa instrukcja montażu barier podczerwieni (http://www.napad.pl/katalog/data/katalog/produkty/instrukcje/sswin_optex_ax70t.PDF)

Odnośnie podłączenia kamery do instalacji antenowej, to stosujesz do tego celu modulator AV - poczytaj na stronach DIPOL-a (http://www.dipol.com.pl)

petervdo
03-05-2010, 12:01
Nie twierdzę, że nie warto montować w domu (wokół domu) kamer, tylko Twoim zdaniem jaką funkcję ma spełniać w domu CCTV (szczególnie takie 4 kamery + rejestrator w sumie za 2 tyś. zł)? http://www.zbychdom.republika.pl/Smile/Mysli.gif
;)
jest szansa, że nagra się potencjalny włamywcz :-)
_ZBYCH_ masz dużo doczynienia z domkami .. o jakiej porze jest najwięcej włamań ?
pytanie tego typu można również zadać o sens monitoringu przez firmy ochrony zamiast ochrony fizycznej (stacjonarnej) przy domu ?!
grupa przyjedzie w teorii np. 5 minut .. w praktyce troszkę dłużej ..
CCTV .. nawet marne :) 4y kamery wyraźnie zwiększa ryzyko dla potencjalnego włamywacza ..
chyba, że na płocie ktoś napisze: "mam 4y kamery - z makro" ;) ... jakoś miałem okazję niejednokrotnie być na "wizji" po włamaniu ... i co alarm oczywiście zadziałał .. tam gdzie była telewizja coś czasami udało się znaleść :)
atrapy za 10zł to dla id...ów .. kamera bezprzewodowa na baterie i jeszcze z obrotnicą ;)

petervdo
03-05-2010, 12:07
Zwracam się również z zapytaniem gdzie mogę znaleźć jakiś schemat podłączenia kamery zewnętrznej pod tv . Chciałem zrobić instalacje w domu pod tv we wszystkich pokojach bazuje na tv satelitarnej Polsat i od razu chciałem mieć możliwość podglądu obrazu z kamery. W niedługim czasie przewiduje zakup rejestratora. Dziękuje za każdą pomoc.
na stronach Dipola jak pisał _ZBYCH_ znajdziesz dużo potrzebnych informacji
co do rejestratora (zwróć uwagę, żeby był LAN) to "puść" sobie do niego skrętke .. w przyszłości możesz podpiąć pod net i zdalny dostęp
zastanów się przy układaniu instalacji do telewizji czy gdzie w domu nie położyć kabli do kamerki załączanej "po uzbrojeniu" alarmu (nikto nie ma doma :) ... jakoś tak to brzmiało)

petervdo
03-05-2010, 12:10
Nikt tu tego nie podważa,poto jest ten watek: jesli czujesz się na siłach wykonać instalację , to staramy się jako instalatorzy pomóc w miarę swoich możliwości, mi pomógł ostatnio kolega z forum w sprawie izolacji budynku.
Tylko nadal nie wiem o co chodzi w twoich wypowiedziach ? czy warto instalować system sswin i cctv? Myślę że warto dla własnego bezpieczeństwa .
na zakończenie rozważań .. chyba cel po części osiągnięty ;)
..
zabezpieczenia techniczne w domku to nie tylko alarm

jjjanek1
03-05-2010, 13:13
Dziękuje bardzo za odpowiedzi kolegom _ZBYCH_ i petervdo instrukcja faktycznie bardzo podobna. Co do rejestratora to na pewno będzie po LAN zwłaszcza że mam adres ip zewnętrzny .Faktycznie na stronie www.dipol.com.pl są gotowe schematy jeszcze raz bardzo dziękuje.

cysterniarz
10-05-2010, 22:41
witam
Brama garażowa (podnoszona) zabezpieczona jest kontaktronem. Brama jest z napędem automatycznym.
Jak brama jest zamknięta to przy próbie dźwignięcia jej do góry unosi się na 2-3cm i jest blokada. Czy warto ją dodatkowo zaryglować?, bo zastanowił mnie fakt ewentualnego jej podważenia, nie wiem na ile mocno trzyma ją silnik ???

Pomyślałem o zamkach elektromagnetycznych po bokach bramy (coś w ten deseń http://www.automacik.pl/akcesoria_do_zestawow/pozostale/zamek_elektromagnetyczny_12v_do_bram_faac_.html) i zrobić wysterowanie z centralki (integra 128) - rozbrajam czasowo alarm na wjazd i rygle odskakują.
po pierwsze czy warto ?
jeżeli warto to czy da rade wysterować takie coś z centralki ? (może macie jakieś przyklady takich rygli co obsługuje integra?)
pozdr

pioterus
11-05-2010, 21:33
Witam
mam pytanie dotyczące systemu alarmowego (centrala esprit 738).
Kilkukrotnie włączył się alarm sabotażu przy systemie rozbrojonym (jeden raz w ciągu miesiąca, dzisiaj dwukrotnie). Oczywiście nikt nic przy systemie nie grzebał.
Ponieważ problem uaktywnia się bardzo nieregularnie, czy instalator ma szanse, by znaleźć przyczynę problemu, czy raczej będzie ściemniał?
Czy koledzy zaawansowani w temacie mają pomysł co może powodować takie zachowanie systemu?
Spisałem komunikaty z klawiatury, jakie pojawiają się po wzbudzeniu alarmu. Czy to może pomóc w diagnozie?

pozdrawiam
Piotr

ar***pl
11-05-2010, 23:32
Witam
mam pytanie dotyczące systemu alarmowego (centrala esprit 738).
Kilkukrotnie włączył się alarm sabotażu przy systemie rozbrojonym (jeden raz w ciągu miesiąca, dzisiaj dwukrotnie). Oczywiście nikt nic przy systemie nie grzebał.
Ponieważ problem uaktywnia się bardzo nieregularnie, czy instalator ma szanse, by znaleźć przyczynę problemu, czy raczej będzie ściemniał?
Czy koledzy zaawansowani w temacie mają pomysł co może powodować takie zachowanie systemu?
Spisałem komunikaty z klawiatury, jakie pojawiają się po wzbudzeniu alarmu. Czy to może pomóc w diagnozie?

pozdrawiam
Piotr
Napewno to co spisałeś się przyda, możliwe że jest to problem z sabotażem sygnalizatora zewnętrznego, wisi na zewnątrz więc jest wystawiony na różne warunki atmosferyczne. Esprit to centrala dosyć podatna na zakłócenia radiowe (przynajmniej niektóre egzemplarze) więc szkodzi jej np. blisko powieszony nadajnik monitoringu do agencji ochrony itp.(w tym przypadku jednak zakłocenia będą sie pojawiały w regularnych odstępach czasu.

petervdo
12-05-2010, 04:52
Witam
Spisałem komunikaty z klawiatury, jakie pojawiają się po wzbudzeniu alarmu. Czy to może pomóc w diagnozie?

pozdrawiam
Piotr
jakie były komunikaty ?

todaks
12-05-2010, 12:08
Witam
mam pytanie dotyczące systemu alarmowego (centrala esprit 738).
Kilkukrotnie włączył się alarm sabotażu przy systemie rozbrojonym (jeden raz w ciągu miesiąca, dzisiaj dwukrotnie). Oczywiście nikt nic przy systemie nie grzebał.
Ponieważ problem uaktywnia się bardzo nieregularnie, czy instalator ma szanse, by znaleźć przyczynę problemu, czy raczej będzie ściemniał?
Czy koledzy zaawansowani w temacie mają pomysł co może powodować takie zachowanie systemu?
Spisałem komunikaty z klawiatury, jakie pojawiają się po wzbudzeniu alarmu. Czy to może pomóc w diagnozie?

pozdrawiam
Piotr

Wystaczy gdy po skasowaniu alarmu wciśniesz świecący klawisz MEM. Po jego wciśnięciu podświetli Ci się klawisz z numerem ( np. klawisz 8 odpowiada 8 linii ). Jeżeli w systemie masz więcej niż 10 linii może wystąpić sytuacja gdy podświetli się klawisz 2ND wówczas należy go nacisnąć . Do podświetlonej cyfry na klawiszu numerycznym dodasz 12 i będziesz miał numer linii odpowiadającej za to zamieszanie.
Instalator może usterki odczytać z bufora zdarzeń .
Co do wypowiedzi ARM na temat espritek podatnych na zakłócenia radiowe - taka sytuacja występuje ( nie tylko przy tej centarali ) tylko wówczas gdy antena nadajnika jest bardzo blisko wzdłuż przewodów instalacyjnych a nadajnik nadajde max. mocą 5 W. Jednak nie jest to problem centrali a głupoty instalatora .

szczukot
12-05-2010, 19:16
Witam
Jakie kontraktony mozna smialo i bez problemu montowac w polaciowki (fakro) ?
Bosch mini i alarmtech MC 370 ?
Gdzie je sie montuje w polaciowkach ? w ktorym miejscu ?

Fantom

_ZBYCH_
12-05-2010, 20:30
Co do wypowiedzi ARM na temat espritek podatnych na zakłócenia radiowe - taka sytuacja występuje ( nie tylko przy tej centarali ) tylko wówczas gdy antena nadajnika jest bardzo blisko wzdłuż przewodów instalacyjnych a nadajnik nadajde max. mocą 5 W. Jednak nie jest to problem centrali a głupoty instalatora .

Owszem, takie zakłócenia mogą wystąpić przy każdej centrali, ale trzeba przyznać, że centrale Esprit są szczególnie na to czułe.
Ponad to montaż nadajnika z anteną przy przewodach nie zawsze jest głupotą instalatora, ale czasem wynika z braku informacji o przebiegu tras kablowych (okablowanie wykonuje np. elektryk, alarm montuje jakaś firma, a nadajnik monitoringu montuje agencja ochrony).

_ZBYCH_
12-05-2010, 20:40
Witam
Jakie kontraktony mozna smialo i bez problemu montowac w polaciowki (fakro) ?
Bosch mini i alarmtech MC 370 ?
Bosch mini. MC 370 są za długie.


Gdzie je sie montuje w polaciowkach ? w ktorym miejscu ?

W tym wątku wklejałem zdjęcia, jak to wykonać.

Seek, and ye shall find... 10479

szczukot
12-05-2010, 20:57
No to nic tam - przegladam wstecz. Jak wstawic w oknach zwyklych juz wiem. Teraz polaciowki mi tylko zostaly.

Fantom

ar***pl
13-05-2010, 15:14
Owszem, takie zakłócenia mogą wystąpić przy każdej centrali, ale trzeba przyznać, że centrale Esprit są szczególnie na to czułe.
Ponad to montaż nadajnika z anteną przy przewodach nie zawsze jest głupotą instalatora, ale czasem wynika z braku informacji o przebiegu tras kablowych (okablowanie wykonuje np. elektryk, alarm montuje jakaś firma, a nadajnik monitoringu montuje agencja ochrony).
Właśnie: mogą, ale się trzeba sporo natrudzić aby wystąpiły, a w paradoxie czasami mi sie trafi taki że jest w sąsiednim pomieszczeniu i go nadajnik zakłóca.

Andrzej_
20-05-2010, 17:29
Ja jeszcze w kwestii czujki Impaq+, nie będę co prawda pytał którędy kabel poprowadzić :) ale iloma wkrętami i jakimi należy czujkę przykręcić do ramy okna? Czy wystarczy jeden wkręt czy ze względu na wymaganą sztywność połączenia z podłożem konieczne są dwa lub trzy? Jeśli prawe oczko przeznaczymy na przejście dla kabli to pozostają jeszcze trzy miejsca do przykręcenia czujki

Przepraszam jeśli to pytanie już padło.

ar***pl
20-05-2010, 22:33
Ja jeszcze w kwestii czujki Impaq+, nie będę co prawda pytał którędy kabel poprowadzić :) ale iloma wkrętami i jakimi należy czujkę przykręcić do ramy okna? Czy wystarczy jeden wkręt czy ze względu na wymaganą sztywność połączenia z podłożem konieczne są dwa lub trzy? Jeśli prawe oczko przeznaczymy na przejście dla kabli to pozostają jeszcze trzy miejsca do przykręcenia czujki

Przepraszam jeśli to pytanie już padło.
Dwa wystarczą, jeden to zdecydowanie za mało, czujka będzie sie też ruszała

szczukot
21-05-2010, 11:16
Pytanko co do montazu kontraktonu w polaciowkach :
co byscie powiedzieli, aby byl ona zamontowany blizej osi obrotu ? Chodzi o mozliwosc uchylenia np na kilka cm okna bez wlaczenia alarmu. W oknach Fakro klamka ma 3 pozycje (zamknieta i dwa rozszczelenienia).

Nie zwiekszy to zbytnio zagrozenia wlamaniem (ominieciem kontraktonu) ?

Fantom

krzepa
21-05-2010, 15:20
Witam

Planuję posiadać instalację alarmową w oparciu o system kontraktonów wpuszczanych w oknach oraz roletach zewnętrznych. System alarmowy oprócz w/w kontraktonów oczywiście będzie posiadał również czujki najprawdopodobniej dualne tak aby ewentualne zbicie szyby mogło wyzwolić alarm. Jaki kontrakton polecilibyście oczywiście mówimy o produktach Bosch lub Alarmtech (chciałbym połączyć niezawodność z ekonomią), chodzi mi o to który by najbardziej odpowiadał do ramy okna PCV (profil moich okien jest uzupełniony styropianem producent okno plus z krakowa dokładnie taka rama okienna (http://www.oknoplus.com.pl/71/art-plus/) kolor biały. Druga kwestia jaki kontrakton i gdzie przewidzieć jego montaż do rolety zewnętrznej w systemie INTEGRA. Z góry dziękuje za kazdą podpowiedź.

odaro
21-05-2010, 22:05
Dwa wystarczą, jeden to zdecydowanie za mało, czujka będzie sie też ruszała

A jak długimi wkrętami mocujecie aż do wzmocnienia stalowego czy tylko do PCV

krzepa
24-05-2010, 13:25
Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale czy ktoś się orjętuje czy u ZBYCHA wszystko wporządku :) bo już dawno na posty nie odpowiadał i zaczynam się martwić. Chyba, że jakiś urlop nie planowany wziął a ja nie doczytałem. :) Sam mam parę wątpliwości do skonsultowania i tak się zastanawiam, co tu robić, a tu taka konsternacja w głowie. Przydałby się mentor duchowy, co by drogę w ciemnym tunelu wskazał i pobudził nadzieję na lepsze jutro. :)

ar***pl
24-05-2010, 20:28
Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale czy ktoś się orjętuje czy u ZBYCHA wszystko wporządku :) bo już dawno na posty nie odpowiadał i zaczynam się martwić. Chyba, że jakiś urlop nie planowany wziął a ja nie doczytałem. :) Sam mam parę wątpliwości do skonsultowania i tak się zastanawiam, co tu robić, a tu taka konsternacja w głowie. Przydałby się mentor duchowy, co by drogę w ciemnym tunelu wskazał i pobudził nadzieję na lepsze jutro. :)
Zbych pewnie zapracowany, a o co chodzi, może ja ci coś pomogę.

ar***pl
24-05-2010, 20:30
A jak długimi wkrętami mocujecie aż do wzmocnienia stalowego czy tylko do PCV
Ma się trzymać ramy, zazwyczaj wystarczy do PCV.

ar***pl
24-05-2010, 20:37
Witam

Planuję posiadać instalację alarmową w oparciu o system kontraktonów wpuszczanych w oknach oraz roletach zewnętrznych. System alarmowy oprócz w/w kontraktonów oczywiście będzie posiadał również czujki najprawdopodobniej dualne tak aby ewentualne zbicie szyby mogło wyzwolić alarm. Jaki kontrakton polecilibyście oczywiście mówimy o produktach Bosch lub Alarmtech (chciałbym połączyć niezawodność z ekonomią), chodzi mi o to który by najbardziej odpowiadał do ramy okna PCV (profil moich okien jest uzupełniony styropianem producent okno plus z krakowa dokładnie taka rama okienna (http://www.oknoplus.com.pl/71/art-plus/) kolor biały. Druga kwestia jaki kontrakton i gdzie przewidzieć jego montaż do rolety zewnętrznej w systemie INTEGRA. Z góry dziękuje za kazdą podpowiedź.
Polecam zastosowanie systemu opartego na kontraktronach wpuszcznych Boscha -są krótsze , dodatkowo dobrze by było zastosować czujniki inercyjne i czujniki PIR.

krzepa
24-05-2010, 22:28
Zbych pewnie zapracowany, a o co chodzi, może ja ci coś pomogę.

Kusząca propozycja :) od czego by tu zacząć, to może tak:

- co lepiej zasosować z punktu wiedzenia praktyka kontrakton spolaryzowany czy dwa zwykłe odpowiednio zamontowane,
- jaki model kontraktonu konkretnie zastosować do okna w zależności od odpowiedzi na pierwsze pytanie,
- co lepiej w danym pomieszczeniu czujka inercyjna na oknie czy dualna reagująca na stłuczenie szyby,
- co zastosować oraz w jaki sposób zamontować czujkę na rolecie zewnętrznej (system INTEGRA)

Nadmienię, iż do każdego okna ma doprowadzony typowy kabel telefoniczny 3x2x05 po ścianie zewnętrznej. W środku dom planuje uzupelnić jakimiś czujkami jescze o tym nie myślę (kable rozprowadzone to najważniejsze). Sprawę zabezpieczeń okien muszę rozwiązać już teraz bo niedługo kończą mi tynki wewnętrzne i ruszają z elewacją. Z góry dziękuje za każda pomoc oraz za umieszczenie tych wszystkich informacji są na prawdę rzeczowe i edukacyjne. Po ich przeczytaniu można zdecydowanie wiedzieć czego się chce. Próbowałem w mojej okolicy znaleź fachowca, który zrealizuje moją wizję nie ma szans. Kązdy by tylko czujki wewnętrzne montował i to wszystko żadnych kontraktonów a jeżli już to nie wpuszczane. W związku z tym chyba sam zrobię instalacje pod okna oczywiście przy waszym wsparciu merytorycznym i za to dzięki raz jeszcze. :)

odaro
25-05-2010, 00:43
. Próbowałem w mojej okolicy znaleź fachowca, który zrealizuje moją wizję nie ma szans. Kązdy by tylko czujki wewnętrzne montował i to wszystko żadnych kontraktonów a jeżli już to nie wpuszczane. W związku z tym chyba sam zrobię instalacje pod okna oczywiście przy waszym wsparciu merytorycznym i za to dzięki raz jeszcze. :)

To masz tak samo jak ja.

Ale dasz radę skoro jak daję radę bo są tutaj świetni ludzie którzy służą pomocą.

ar***pl
25-05-2010, 08:44
Kusząca propozycja :) od czego by tu zacząć, to może tak:

- co lepiej zasosować z punktu wiedzenia praktyka kontrakton spolaryzowany czy dwa zwykłe odpowiednio zamontowane,
- jaki model kontraktonu konkretnie zastosować do okna w zależności od odpowiedzi na pierwsze pytanie,
- co lepiej w danym pomieszczeniu czujka inercyjna na oknie czy dualna reagująca na stłuczenie szyby,
- co zastosować oraz w jaki sposób zamontować czujkę na rolecie zewnętrznej (system INTEGRA)

Nadmienię, iż do każdego okna ma doprowadzony typowy kabel telefoniczny 3x2x05 po ścianie zewnętrznej. W środku dom planuje uzupelnić jakimiś czujkami jescze o tym nie myślę (kable rozprowadzone to najważniejsze). Sprawę zabezpieczeń okien muszę rozwiązać już teraz bo niedługo kończą mi tynki wewnętrzne i ruszają z elewacją. Z góry dziękuje za każda pomoc oraz za umieszczenie tych wszystkich informacji są na prawdę rzeczowe i edukacyjne. Po ich przeczytaniu można zdecydowanie wiedzieć czego się chce. Próbowałem w mojej okolicy znaleź fachowca, który zrealizuje moją wizję nie ma szans. Kązdy by tylko czujki wewnętrzne montował i to wszystko żadnych kontraktonów a jeżli już to nie wpuszczane. W związku z tym chyba sam zrobię instalacje pod okna oczywiście przy waszym wsparciu merytorycznym i za to dzięki raz jeszcze. :)
Jesli będziesz miał rolety zewnętrzne to nie wiem czy jest sens bawić się w kontraktrony spolaryzowane,ja bym założył w oknach kontraktrony wpuszczane + dodatkowo czujniki inercyjne (przynajmniej w większych otworach typu drzwi tarasowe), z drugiej strony 6 żył to nie jest dużo .Do rolet mozesz zastosować jakieś kontraktrony napowierzchniowe lub czujniki roletowe.Czujniki stłuczeniowe raczej nie mają większego sensu w twoim przypadku. Z kontraktronami jeśli masz zdolności manualne powinieneś sobie poradzić, spróbuj się zaopatrzyć w kawałek profila takiego jak masz w oknach i potrenuj .Kurcze byłem niedaleko ciebie dwa tyg temu w Tuchowie.

ar***pl
25-05-2010, 08:51
To masz tak samo jak ja.

Ale dasz radę skoro jak daję radę bo są tutaj świetni ludzie którzy służą pomocą.
Nie macie się czym przejmować, w okolicach warszawy też jak ktoś wspomni o wpuszczanych to "instalator' odpuszcza , byłem ostatnio świadkiem jak pan chciał zainstalować klientowi w 300m domu ca5 i 20 czujek ruchu, tłumacząc że jest tańsza.

krzepa
25-05-2010, 09:00
Chcę zamontować przynajmniej na jedną kwatere kontrakton coś godnego uwagi pod kątem niezawodności no i w miare możliwości sprawiającego trudność intruzowi (zdaje sobie sprawę, że jak ktoś chce to i tak to obejdzie ale kieruje się zasadą za wszelką cenę utrudnić) - tylko nie wiem jaki ?? Co do kabli to nie jest problem w każdej chwili mogę wciągnąć dodatkowy wszedzie mam peszle. Roletę chcę uzbroić tak aby stanowiła jedno z kilku przeszków dla włamywacza - nie wiem jaką czujkę zamontować?? (czy kontrakton w prowadnicy, widziałem na forum jakieś czujniki napinające) nie jestem praktykiem urządzeń jest masa nie wiem które dobrać aby w jak najlepszy sposób zrealizować swoją wizję.

Arm.pl nie mogłeś dać znać, że w Tuchowie będziesz zorganizował bym jakies piwko lub coś innego :) A tak przy okazji jak często bywasz w moich stronach?? może jakiś kosztorys wykonania w/w prac na priv??

ar***pl
25-05-2010, 10:55
Chcę zamontować przynajmniej na jedną kwatere kontrakton coś godnego uwagi pod kątem niezawodności no i w miare możliwości sprawiającego trudność intruzowi (zdaje sobie sprawę, że jak ktoś chce to i tak to obejdzie ale kieruje się zasadą za wszelką cenę utrudnić) - tylko nie wiem jaki ?? Co do kabli to nie jest problem w każdej chwili mogę wciągnąć dodatkowy wszedzie mam peszle. Roletę chcę uzbroić tak aby stanowiła jedno z kilku przeszków dla włamywacza - nie wiem jaką czujkę zamontować?? (czy kontrakton w prowadnicy, widziałem na forum jakieś czujniki napinające) nie jestem praktykiem urządzeń jest masa nie wiem które dobrać aby w jak najlepszy sposób zrealizować swoją wizję.

Arm.pl nie mogłeś dać znać, że w Tuchowie będziesz zorganizował bym jakies piwko lub coś innego :) A tak przy okazji jak często bywasz w moich stronach?? może jakiś kosztorys wykonania w/w prac na priv??
Czujnik roletowy to cos takiego: http://www.tecnocom.pl/art901_1.php, kontraktrony montowane fabrycznie jakos nie budza mojego zaufania ale może to jednostkowy problem, w jednym z systemów gdzie takie czujniki były zainstalowane 8 na 17 szt już sie popsuło ale może to jakś partia wadliwa.

Mam w okolicach rodzinę ale bywam nieczęsto.

Senser
25-05-2010, 13:45
Niniejszym chcę postawić pomnik dla naszego Forumowicza!
Należy się jak najbardziej!
Zbychu!
Dzięki wielkie za pogwarancyjny przyjazny :-) serwis a najbardziej za ostatni w pełni bezpłatny.

Polecam się na przyszłość :-)

marcin-r
26-05-2010, 15:46
tak sobie czytam, kombinuje i poproszę o radę:

dane:
- dom z poddaszem
- sypialnie na pietrze
- zwierzak pewnie będzie spać w domu ....

założenia:
idziemy spać i uruchamiam system na parterze
pod nieobecność uzbrajamy całość
jeżeli cena będzie odpowiednia monitoring gsm agencji

planowane elementy systemu:
- dwie klawiatury parter + pietro
- kontaktrony wpuszczane okna parter + na drzwi
- czujki pir parter
- kamera zewnętrzna (może kamery ? ) z ird wpięta w sieć TV
- videodomofon

pytania:
1. czy zabezpieczać też piętro czujkami czy wystarczy tylko balkon ?
2. czy można "uniknąć" montowania czujek inercyjnych (żona mnie zap.... za ten wystający dynks na oknie :) ) ?
3. czy wystarczy na noc uruchomić sobie obwód z kontaktronami czy też kombinować z czujkami "zwierzodpornymi" ?

ps
pkt 2 może ktoś ma zdjęcia/linke do estetycznie montowanych czujek...
pps
już znalazłem trochę min. Zbycha ! ale stara na to pewnie nie pójdzie :)

ar***pl
26-05-2010, 23:23
tak sobie czytam, kombinuje i poproszę o radę:

dane:
- dom z poddaszem
- sypialnie na pietrze
- zwierzak pewnie będzie spać w domu ....

założenia:
idziemy spać i uruchamiam system na parterze
pod nieobecność uzbrajamy całość
jeżeli cena będzie odpowiednia monitoring gsm agencji

planowane elementy systemu:
- dwie klawiatury parter + pietro
- kontaktrony wpuszczane okna parter + na drzwi
- czujki pir parter
- kamera zewnętrzna (może kamery ? ) z ird wpięta w sieć TV
- videodomofon

pytania:
1. czy zabezpieczać też piętro czujkami czy wystarczy tylko balkon ?
2. czy można "uniknąć" montowania czujek inercyjnych (żona mnie zap.... za ten wystający dynks na oknie :) ) ?
3. czy wystarczy na noc uruchomić sobie obwód z kontaktronami czy też kombinować z czujkami "zwierzodpornymi" ?

ps
pkt 2 może ktoś ma zdjęcia/linke do estetycznie montowanych czujek...
pps
już znalazłem trochę min. Zbycha ! ale stara na to pewnie nie pójdzie :)

ad1. dobrze by było dać parę a przynajmniej jedną na korytarzu.
ad2. Można -po prostu ich nie będziesz miał, albo bedzie bezpieczniej albo ładniej ( chociaż mi wcale nie przeszkadzają wizualnie)
ad.3 To zależy jekie to zwierze , jeśli mały piesek to można pokombinowac z czujkami jeśli olbrzymie psisko to lepiej ochraniać okna.

gliwicki3
28-05-2010, 14:04
Witam forumowiczów. Może ktoś z Państwa mógłby polecić solidną firmę ze Śląska do wykonania instalacji alarmowej w domku jednorodzinnym:) tanio i solidnie:)

wasiu
31-05-2010, 13:45
Witam wszystkich,
Od pewnego czasu śledzę forum, w miarę możliwości przeglądam archiwalne stronice. Do tej pory nie natrafiłem na wątek opisujący konkretny sposób zabezpieczenia obwodowego bramy garażowej. Jeżeli już było to omawiane - proszę o wyrozumiałość.
1.Jakim kontaktornem zabezpieczyć bramę garażową ? (Bosch np. CSD70W/B lub ISN-CTC75-W/B). Może polecacie inne ?
2.Czy kontakty zaciskowe w kontaktronach Boscha "się sprawdzają" ?
3.Jakie wstrząsówki powinny zdać egzamin i gdzie powinny być montowane? Impaq+ zamontowany na bocznej szynie zda egzamin?
4.Przy bramie długości 5m może powinny być dwa czujniki?

Mam jeszcze dodatkowe wątpliwości wykraczające poza zakres zabezpieczenia bramy:
5.Kontaktorny do okien (drewniane) CMINI-10B? CMINI-15B? lub ISN-CSTB-TCFB ? Jakie stosujecie? Które polecacie?
6.Obudowy podtynkowe do systemu rozporszonego na 2...3 szt CA-64E lub CA-64EPS - jaka będzie wystarczająca (tak żeby się zmieściło i wyglądało) ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

gwiezdnik
31-05-2010, 13:52
Witam!


5.Kontaktorny do okien (drewniane) CMINI-10B? CMINI-15B? lub ISN-CSTB-TCFB ? Jakie stosujecie? Które polecacie?

Podłączam się do pytania - jakie kontaktrony montować? Wcześniej zdecydowałem się na CMINI-10B, ale teraz zacząłem czytać o jakichś kontaktronach spolaryzowanych... Te CMINI-10B nie są chyba spolaryzowane? Bosch robi wersje spolaryzowane? Jeśli nie - ktoś zna dobra kontaktrony spolaryzowane do montażu wpuszczanego?

Dzięki
Damian

szczukot
31-05-2010, 14:19
Ja kilka dni temu dalem te bosche mini. 1 szt to rzad 10 zl. Spolaryzowane to rzad 50-60 zl szt. Jak kogos stac .... Ja samych kontraktonow mam ponad 30

Fantom

gwiezdnik
31-05-2010, 14:30
Ja kilka dni temu dalem te bosche mini. 1 szt to rzad 10 zl. Spolaryzowane to rzad 50-60 zl szt. Jak kogos stac .... Ja samych kontraktonow mam ponad 30

Ja mam 76 (góra/dół okna). Odłączam się zatem od pytania równie szybko jak się podłączyłem ;/

Dzięki
Damian

Jarek.P
31-05-2010, 14:53
Witam !

Wątek dopiero czytam, odpowiedzi na moje pytanie na pewno gdzieś w nim są, ale litości, przeczytałem dopiero 10%, a odpowiedź na niektóre z nich jest mi potrzebna już dość pilnie (zwłaszcza te kontaktrony - w tym tygodniu okna będą montować)

Chodzi o kontaktrony okienne. Są już kupione, wpuszczane satela K2 - 2EOL. I linie do okien też są dociągnięte - po jednym przewodzie 6x0,5 na okno.
i teraz problem: niektóre okna są dwuskrzydłowe, ze stałym słupkiem. Jak rozumiem, przy samych kontaktronach nie ma problemu z ich instalacją, można dać po kontaktronie na parę przewodów i jeszcze jedna wolna zostanie. Ale taki układ zabiera mi dwa wejścia na centralce, a te... no co tu dużo mówić, drogo trochę wychodzą, poza tym nie zależy mi aż na tak szczegółowej informacji, które skrzydło okna jest naruszone. Wyjście nasuwa się samo: łączyć po dwa kontaktrony do wspólnej linii. Pytanie tylko: jak to zrobić przy kontaktronach 2EOL? Po prostu zrównoleglić (bądź "zszeregowić" - bardziej wyrazista różnica będzie między naruszonym jednym oknem a stanem spoczynku) i w centralce odpowiednio przeliczone wartości rezystancji wpisać?
Tylko, że tutaj de facto będą możliwe trzy stany, a z uwzględnieniem zwarcia i rozwarcia - pięć. Czy centralka (Integra) sobie z tym poradzi? Rozróżni pieć stanów, czy też ma możliwość wpisania tylko dwóch progów rezystancji, a trzecią wartość zakwalifikuje już do uszkodzonej linii? jak to zrobić, żeby było dobrze?

I drugie pytanie: dla przypomnienia okno dwuskrzydłowe i doprowadzony tam jeden przewód 6x0,5 co, gdybym tam jeszcze chciał dołożyć czujnik inercyjny (w oknie tarasowym z drzwiami balkonowymi bym chciał, będzie chyba najbardziej narażone na próby sforsowania)? Da się? Czy odpuścić, bo nie ma takiej możliwości?

J.

gwiezdnik
31-05-2010, 15:25
I drugie pytanie: dla przypomnienia okno dwuskrzydłowe i doprowadzony tam jeden przewód 6x0,5 co, gdybym tam jeszcze chciał dołożyć czujnik inercyjny (w oknie tarasowym z drzwiami balkonowymi bym chciał, będzie chyba najbardziej narażone na próby sforsowania)? Da się? Czy odpuścić, bo nie ma takiej możliwości?

Skoro odłączyłem się pytania wczesniejszego, chciałbym się odrobinę podłączyć pod to pytanie - z kwestią: jaki zasięg jest takiego Texecoma Impaq plusa? Na sieci jest napisane 2.5m, ale jeśli mam bardzo wysokie okna, i dość szerokie (4-5m) to rozumiem że przy montażu na górze będą problemy by nawet załapała dół, nie wspominając o bokach...? Jaki przyjąć zasięg takich czujek?

Pzdr,
Damian

krzepa
31-05-2010, 20:35
Ja kilka dni temu dalem te bosche mini. 1 szt to rzad 10 zl. Spolaryzowane to rzad 50-60 zl szt. Jak kogos stac .... Ja samych kontraktonow mam ponad 30

Fantom

Skoro znalazłeś takie spolaryzowane czy mógłbyś się podzieliś informacją jaki to producent i model. Szukałem i pytałem i u mnie to jakaś tajemnica bo nikt nie wie. Najlepiej wypadają fachowcy od alarmów, którzy na pytanie o kontraktony spolaryzowane odpowiadają "To takie istnieją" :)

_ZBYCH_
31-05-2010, 20:53
Witam forumowiczów. Może ktoś z Państwa mógłby polecić solidną firmę ze Śląska do wykonania instalacji alarmowej w domku jednorodzinnym:) tanio i solidnie:)
Forumowy pstryczekelektryczek działa w Gliwicach i okolicach :)

_ZBYCH_
31-05-2010, 21:12
Witam wszystkich,
1.Jakim kontaktornem zabezpieczyć bramę garażową ? (Bosch np. CSD70W/B lub ISN-CTC75-W/B). Może polecacie inne ?

Kontaktron najazdowy, np.BOSCH CMET-4418 lub inny kontaktron boczny montowany na szynie bocznej (ale to bardziej skomplikowane).


2.Czy kontakty zaciskowe w kontaktronach Boscha "się sprawdzają" ?

Nie


3.Jakie wstrząsówki powinny zdać egzamin i gdzie powinny być montowane? Impaq+ zamontowany na bocznej szynie zda egzamin?
4.Przy bramie długości 5m może powinny być dwa czujniki?

Tak, montowane na bocznej szynie zdają egzamin, ale na szerokiej bramie koniecznie dwie czujki inercyjne!


Mam jeszcze dodatkowe wątpliwości wykraczające poza zakres zabezpieczenia bramy:
5.Kontaktorny do okien (drewniane) CMINI-10B? CMINI-15B? lub ISN-CSTB-TCFB ? Jakie stosujecie? Które polecacie?

To zależy od konkretnego okna (rodzaj profilu i okucia). Może być np. BOSCH CMINI-10W/B lub BOSCH CMINI-10-DW


6.Obudowy podtynkowe do systemu rozporszonego na 2...3 szt CA-64E lub CA-64EPS - jaka będzie wystarczająca (tak żeby się zmieściło i wyglądało) ?

Nie stosuję takowych, więc nie wiem.

_ZBYCH_
31-05-2010, 21:39
Witam !

Wątek dopiero czytam, odpowiedzi na moje pytanie na pewno gdzieś w nim są, ale litości, przeczytałem dopiero 10%, a odpowiedź na niektóre z nich jest mi potrzebna już dość pilnie (zwłaszcza te kontaktrony - w tym tygodniu okna będą montować)

Chodzi o kontaktrony okienne. Są już kupione, wpuszczane satela K2 - 2EOL. I linie do okien też są dociągnięte - po jednym przewodzie 6x0,5 na okno.
i teraz problem: niektóre okna są dwuskrzydłowe, ze stałym słupkiem. Jak rozumiem, przy samych kontaktronach nie ma problemu z ich instalacją, można dać po kontaktronie na parę przewodów i jeszcze jedna wolna zostanie. Ale taki układ zabiera mi dwa wejścia na centralce, a te... no co tu dużo mówić, drogo trochę wychodzą, poza tym nie zależy mi aż na tak szczegółowej informacji, które skrzydło okna jest naruszone. Wyjście nasuwa się samo: łączyć po dwa kontaktrony do wspólnej linii. Pytanie tylko: jak to zrobić przy kontaktronach 2EOL? Po prostu zrównoleglić (bądź "zszeregowić" - bardziej wyrazista różnica będzie między naruszonym jednym oknem a stanem spoczynku) i w centralce odpowiednio przeliczone wartości rezystancji wpisać?
Tylko, że tutaj de facto będą możliwe trzy stany, a z uwzględnieniem zwarcia i rozwarcia - pięć. Czy centralka (Integra) sobie z tym poradzi? Rozróżni pieć stanów, czy też ma możliwość wpisania tylko dwóch progów rezystancji, a trzecią wartość zakwalifikuje już do uszkodzonej linii? jak to zrobić, żeby było dobrze?

I drugie pytanie: dla przypomnienia okno dwuskrzydłowe i doprowadzony tam jeden przewód 6x0,5 co, gdybym tam jeszcze chciał dołożyć czujnik inercyjny (w oknie tarasowym z drzwiami balkonowymi bym chciał, będzie chyba najbardziej narażone na próby sforsowania)? Da się? Czy odpuścić, bo nie ma takiej możliwości?

J.
Chyba się pospieszyłeś z zakupami...
Trzeba było najpierw przeczytać instrukcję centrali, poczytać ten wątek, a dopiero kupować sprzęt.
Skoro kupiłeś kontaktrony K2 - 2EOL, to teraz musisz je podłączać w konfiguracji jeden czujnik - jedno wejście. Nie ma tu opcji podłączenia szeregowego (a tym bardziej równoległego).
Przewód 6 x 0,5, to trochę mało, jak na dwa kontaktrony + inercyjna.

_ZBYCH_
31-05-2010, 21:44
Skoro znalazłeś takie spolaryzowane czy mógłbyś się podzieliś informacją jaki to producent i model. Szukałem i pytałem i u mnie to jakaś tajemnica bo nikt nie wie. Najlepiej wypadają fachowcy od alarmów, którzy na pytanie o kontraktony spolaryzowane odpowiadają "To takie istnieją" :)
Coś się uparł na kontaktrony spolaryzowane? Lubisz wyzwania? ;)
Jeśli tak, to szukaj Alarmtech MC 270 i MC 370, ale dobrze się zastanów, zanim się na nie zdecydujesz.

krzepa
31-05-2010, 22:39
Tak po prostu jak coś robić to porządnie i przyszłościowo :) Już tak mam jak się za coś wezmę to bliźniaki wychodzą :) Wracając do tematu dwa pytania:

- doszła do Ciebie moja wiadomośc na priv lub email,
- podejmujesz się realizacji w małopolsce.

Jarek.P
31-05-2010, 23:15
Chyba się pospieszyłeś z zakupami...
Trzeba było najpierw przeczytać instrukcję centrali, poczytać ten wątek, a dopiero kupować sprzęt.
Skoro kupiłeś kontaktrony K2 - 2EOL, to teraz musisz je podłączać w konfiguracji jeden czujnik - jedno wejście. Nie ma tu opcji podłączenia szeregowego (a tym bardziej równoległego).
Przewód 6 x 0,5, to trochę mało, jak na dwa kontaktrony + inercyjna.

Fakt, pośpieszyłem się.
Kontaktrony może uda mi się jeszcze wymienić na zwykłe NC, a jeśli nie, to trudno, podłączę do niezależnych linii. O to połączenie szeregowe jednak pytałem, bo tu w tym wątku widziałem nawet informację n/t wejść w niektórych centralkach potrafiących rozróżniać więcej niż dwa stany rezystancyjne. Nic, jutro temat jeszcze podrążę z instrukcją centralki w ręku.

A co do przewodu 6x0,5 - dobra, załóżmy, że kontaktron jest jeden, Czy da się tu zmieścić jeszcze inercyjną?

J.

wasiu
31-05-2010, 23:44
Dzięki _ZBYCH_u za odpowiedzi.

O ile pamięć mnie nie myli pisałeś coś o instalacjach rozproszonych.... jakie obudowy stosujesz do takowych?
Masz może jakieś zdjęcia montażu kontaktronów bocznych bramy garażowej?

Panowie, tak się zastanawiam nad sensem montażu cz. inercjnych w oknach połaciowych na piętrze (okap na wysokości ok.3,5 m szrokości ok 1m, kąt dachu 40st, dachówka śliska)... okna głównie w zespoleniach (dwa przedzielone krokwią). Co o tym myślicie - ma to sens? Czy raczej przerost formy? Może wystarczą same kontaktrony i PIR'y?
A które kontaktrony do okien połaciowych FAKRO polecacie?

dzięki wielkie.

_ZBYCH_
01-06-2010, 08:41
Tak po prostu jak coś robić to porządnie i przyszłościowo :) Już tak mam jak się za coś wezmę to bliźniaki wychodzą :)
To mamy wiele wspólnego ze sobą - też zawsze staram się robić porządnie i przyszłościowo i też mi wyszły bliźniaki ;)


Wracając do tematu dwa pytania:

- doszła do Ciebie moja wiadomośc na priv lub email,
- podejmujesz się realizacji w małopolsce.
E-maila nie dostałem, a wiadomość owszem, ale jeszcze nie zdążyłem odpowiedzieć - za dużo ludzi pisze z prośbą o pomoc (czasem po kilkanaście pytań w jednym e-mailu), a ja niestety nie mam aż tyle czasu, żeby na wszystkie od razu odpowiadać.
Działam tylko w W-wie i okolicach. System alarmowy wymaga stałej dostępności serwisu, a nie mogę zapewnić szybkiego serwisu, jeśli obiekt jest na drugim końcu Polski.

_ZBYCH_
01-06-2010, 08:45
Fakt, pośpieszyłem się.
Kontaktrony może uda mi się jeszcze wymienić na zwykłe NC, a jeśli nie, to trudno, podłączę do niezależnych linii. O to połączenie szeregowe jednak pytałem, bo tu w tym wątku widziałem nawet informację n/t wejść w niektórych centralkach potrafiących rozróżniać więcej niż dwa stany rezystancyjne. Nic, jutro temat jeszcze podrążę z instrukcją centralki w ręku.

Są centrale, które posiadają linie dublowane (np. Paradox), ale również one nie rozróżniają dwóch kontaktronów Satel 2EOL połączonych w szereg


A co do przewodu 6x0,5 - dobra, załóżmy, że kontaktron jest jeden, Czy da się tu zmieścić jeszcze inercyjną?

Tak, potrzebujesz jedną parę przewodów na kontaktron, jedną na wyjście czujki inercyjnej i jedną do zasilania czujki inercyjnej.
Tam, gdzie masz okno dwuskrzydłowe ze stałym słupkiem musisz zamontować dwa zwykłe kontaktrony, połączyć je szeregowo i dopiero podłączyć rezystory parametryzujące linię.

_ZBYCH_
01-06-2010, 08:50
Dzięki _ZBYCH_u za odpowiedzi.

O ile pamięć mnie nie myli pisałeś coś o instalacjach rozproszonych.... jakie obudowy stosujesz do takowych?

AWO 453 - do modułów E i AWO 256 do PP lub EPS + max 3 moduły E.


Masz może jakieś zdjęcia montażu kontaktronów bocznych bramy garażowej?

Nie.


Panowie, tak się zastanawiam nad sensem montażu cz. inercjnych w oknach połaciowych na piętrze (okap na wysokości ok.3,5 m szrokości ok 1m, kąt dachu 40st, dachówka śliska)... okna głównie w zespoleniach (dwa przedzielone krokwią). Co o tym myślicie - ma to sens? Czy raczej przerost formy? Może wystarczą same kontaktrony i PIR'y?

Absolutnie nie! Do okien połaciowych nie montuj czujek inercyjnych! Padający deszcz, grad czy osuwający się śnieg może generować alarmy.


A które kontaktrony do okien połaciowych FAKRO polecacie?

Bosch CMINI-10W/B

krzepa
01-06-2010, 09:19
To mamy wiele wspólnego ze sobą - też zawsze staram się robić porządnie i przyszłościowo i też mi wyszły bliźniaki ;)


E-maila nie dostałem, a wiadomość owszem, ale jeszcze nie zdążyłem odpowiedzieć - za dużo ludzi pisze z prośbą o pomoc (czasem po kilkanaście pytań w jednym e-mailu), a ja niestety nie mam aż tyle czasu, żeby na wszystkie od razu odpowiadać.
Działam tylko w W-wie i okolicach. System alarmowy wymaga stałej dostępności serwisu, a nie mogę zapewnić szybkiego serwisu, jeśli obiekt jest na drugim końcu Polski.

Gratuluje dwururki :)

Na wiadomość a w zasadzie na odpowiedz nie naciskam zdaje sobie sprawę, iż Twoja skrzynka przepełnia się każdego dnia, a Ty odpowiadasz w miarę możliwości za co całkiem pokaźny tłum jest Ci wdzięczny. Chciałem tylko sprawdzić czy doszł. Tak jak pisałem wcześniej po wyedukowaniu się na formu (między innymi poprzez Twoje wypowiedzi) chciałem zbudować system według swoich założeń, niestety nie znalazłem dosłownie nikogo kto mógłby powiedzieć, iż montował kontrakton wpuszczany i wie jak to zrobić. Nie mam zbytnio czasu a jest to operacja pracochłonna więc wolał bym to komuś zlecić ale w sytuacji podbramkowej będę musiał zrobić to sam. Koncepcje mam już obmyśloną brakuje mi paru szczegółów o których już tu pisałem. A i dodam, iż dostałem propozycję z jednego żródła (ponoć gość montował ale w drewnie nie w PCV) za kontrakton satela K2 2E + montaż (14,40 + 25,00) ceny netto. :) Szkoda, że nie wypuszczasz się dalej miał bym problem z głowy :)

Jarek.P
01-06-2010, 12:58
Kolejne moje pytanie, na które również nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w tym wątku: obudowa - czy prócz systemowych, o których było tu sporo, są dostępne obudowy centralek alarmowych, instalowane do racka 19"?
Ma pomieścić Integrę 64, akumulator, zasilacz, ze trzy moduły ekspanderów i kilka łączówek Krone. I z różnych przyczyn bardzo by mi pasowało wsadzić to do małej szafki rackowej, po prostu taką mam zbędną, a pasuje mi z przyczyn "gospodarczych". Oczywiście mogę wyciosać coś z kawała płyty OSB z doprawionymi uszami do racka i modułami przykręconymi do tej dechy wkrętami do drewna :D, ale wolałbym zrobić to jakoś porządnie. Może nie ja pierwszy to wymyśliłem? Może są jakieś dedykowane, albo uniwersalne a pasujące rozwiązania?

Czy lepiej wystawić szafkę na allegro, a za pieniądze ze sprzedaży kupić obudowę systemową?

J.

ravbc
01-06-2010, 14:12
Z alarmem jest ten problem, że dostęp do kabelków powinien być raczej ograniczony. To co prawda trochę naciagane, ale pewnie dlatego ciężko będzie Ci znaleźć coś sensownego do montażu alarmu w racku, choć sam bym chętnie posłuchał o takich rozwiązaniach.

Jarek.P
01-06-2010, 14:52
Oj o ograniczonym dostępie wiem i dlatego nie rozwodzę się nad tym, jaki rack i gdzie będzie (a czytelników mojego dziennika od razu informuję: nie, nie ten rack i nie tam), ale on nie będzie łatwo dostępny. Natomiast, ponieważ przy tym alarmie będę potem zapewne duuużo dłubał, rackowa obudowa byłaby wygodna.

J.

ar***pl
01-06-2010, 21:45
Kolejne moje pytanie, na które również nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w tym wątku: obudowa - czy prócz systemowych, o których było tu sporo, są dostępne obudowy centralek alarmowych, instalowane do racka 19"?
Ma pomieścić Integrę 64, akumulator, zasilacz, ze trzy moduły ekspanderów i kilka łączówek Krone. I z różnych przyczyn bardzo by mi pasowało wsadzić to do małej szafki rackowej, po prostu taką mam zbędną, a pasuje mi z przyczyn "gospodarczych". Oczywiście mogę wyciosać coś z kawała płyty OSB z doprawionymi uszami do racka i modułami przykręconymi do tej dechy wkrętami do drewna :D, ale wolałbym zrobić to jakoś porządnie. Może nie ja pierwszy to wymyśliłem? Może są jakieś dedykowane, albo uniwersalne a pasujące rozwiązania?

Czy lepiej wystawić szafkę na allegro, a za pieniądze ze sprzedaży kupić obudowę systemową?

J.
Jesli ci ta obudowa pasuje to możesz ją zaadaptować , tylko centralę i moduły lepiej zainstalowac na płycie metalowej albo plastikowej (niepalnej), chociaż obudowy Rackowe są dosyć głębokie i zajmuja sporo miejsca (sporo odstają od ściany ). Lepiej zastosować obudowy fabryczne albo od szaf elektrycznych np:http://www.arm.pl/foty/20100426159.jpg

ps. Kto zgadnie jaka firma montowała tą centralę:http://www.arm.pl/foty/20100527220.jpg

szczukot
01-06-2010, 21:52
Solid ?

Fantom

ar***pl
01-06-2010, 21:56
Gratuluje dwururki :)

Na wiadomość a w zasadzie na odpowiedz nie naciskam zdaje sobie sprawę, iż Twoja skrzynka przepełnia się każdego dnia, a Ty odpowiadasz w miarę możliwości za co całkiem pokaźny tłum jest Ci wdzięczny. Chciałem tylko sprawdzić czy doszł. Tak jak pisałem wcześniej po wyedukowaniu się na formu (między innymi poprzez Twoje wypowiedzi) chciałem zbudować system według swoich założeń, niestety nie znalazłem dosłownie nikogo kto mógłby powiedzieć, iż montował kontrakton wpuszczany i wie jak to zrobić. Nie mam zbytnio czasu a jest to operacja pracochłonna więc wolał bym to komuś zlecić ale w sytuacji podbramkowej będę musiał zrobić to sam. Koncepcje mam już obmyśloną brakuje mi paru szczegółów o których już tu pisałem. A i dodam, iż dostałem propozycję z jednego żródła (ponoć gość montował ale w drewnie nie w PCV) za kontrakton satela K2 2E + montaż (14,40 + 25,00) ceny netto. :) Szkoda, że nie wypuszczasz się dalej miał bym problem z głowy :)
Z takim nickiem na pewno dasz radę :). Osobiście uważam że montaż w PCV jest przy zachowaniu ostrożności dużo prostszy niż w drewnianych,a i nie kupuj kontraktronów satel tylko grubsze Bosch c- mini prościej jest zainstalować ( większa średnica ) i dużo mniej awaryjne.

krzepa
01-06-2010, 22:16
Dzięki arm.pl za doping teraz już mi wyjścia niepozostawiłeś sam to muszę dopiąć, a jak będziesz wybierał się do rodziny to wpadnij skontrolować :).

ar***pl
01-06-2010, 23:23
Dzięki arm.pl za doping teraz już mi wyjścia niepozostawiłeś sam to muszę dopiąć, a jak będziesz wybierał się do rodziny to wpadnij skontrolować :).
do kiedy "musisz" to zrobić?

krzepa
02-06-2010, 08:54
Pasowało by przed elewacją czyli gdzieś do 3 tygodni. Wczoraj właśnie rolety mi powiesili tak więc wszystko już jest teraz trzeba zdecydować się na rodzaj urządzeń i je zamontować. Oczywiście chodzi mi tylko o elementy montowane w oknach i roletach reszta to w późniejszym czasie.

wasiu
02-06-2010, 12:00
Jeszcze raz dzięki ZBYCHu za konkretną odpowiedź.

Podrąże jeszcze temat ...
1. Do AWO 453 zmieszczą się max 3 moduły CA-64E ?
2. Jakim przekrojem doprowadza się zasilanie od centrali (zasilacza) - do 20mb: 0,5; 2x0,5 czy może większej (po drugiej stronie kompletnie obsadzone 2...3 szt CA-64E) ?
2a. Czy może preferujesz rozwiązanie w postaci montowania oddzielnych zasilaczy buforowych w szafkach zewnętrznych?

Panowie, to może dalsza partia nowych "wątpliwośc" jakie się urodziły:
3.Bilans prądowy: czy uwzględnia się w nim w jakikolwiek sposób kontaktrony (NC/2EOL)?
4.Czy jest jakiś sposób na podpięcie kontaktronu i cz. inercyjnej do jednego wejścia INTEGRY?
5.Gdzieś czytałem (nie wiem czy na tym forum czy gdzieś indziej), że Integra rozpoznaje tylko 4 stany wejść: zwarcie, przerwa, 1100ohm oraz 2200ohm - czy to prawda ?(bo jak narazie w DLoadX nie znalazłem żadnym możliwości konfiguracji wejścia tak żeby móc ustawić dowolne wartości rezystancji) .
6.Czujka dualna: Jak zachowuje się styk NC przy braku zasilania czujki ? - chodzi mi o odłączenie zasilania czujek MW z chwilą wyłączenia czuwania, ale tak aby tor sabotażowy w połączeniu ze stykiem NC pozostał aktywny.
7. Czujniki zewnętrzne: ZBYCHu - dalej polecasz GUARD'a ?
8. Co sądzicie o WatchOUT Rokoneta? - czy ma ktoś doświadczenia z tą czujką ?
9. Jakie kable wyprowadzić do czujek zewnętrznych ? Żelowe (ale takie widziałem tylko telefoniczne - parowane)?
10. Czy znacie może jakieś czujki zewnętrzne z możliwością wyłączenia toru MW (przy wyłączeniu czuwania), ale z pozostawieniem aktywnego antymaskingu?
11. Jaki kontaktron założyć najlepiej do drzwi wejściowych(drewnianych) - ISN-CMET-200AR? Czy wystarczy coś plastikowego ?
12. Jakie czujniki CO2 i gazu ziemniego polecacie? Satel może być ( czy może jednak coś innego)?
13. Czy montaż czujników gazów usypiających w domu jednorodzinnym ma sens ? Jeśli tak to może wystarczy jeden czujnik na korytarzu przy sypialniach (wentylacja mechaniczna w budynku) ?
14. ZBYCHu kiedyś pisałeś że montaż kontaktornów w oknach połaciowych ma sens choćby z uwagi na ochronę wykończenia wewnętrzego przed zalaniem deszczem ... czy montujesz przy okazji jakiś czujnik deszczu ? Jaki ?

ponownie z góry dziękuję

cysterniarz
02-06-2010, 21:54
co sądzicie o czujce Aritech GS 711 http://alarmy-kamery.info/czujka-inercyjna-kontaktronem-aritech-p-78.html
Jest to zarówno czujka inercyjna jak i kontaktronowa.
Macie jakieś doświadczenia, sprawdzony to sprzęt?
Zastanawia mnie czy ta czujka obsłuży 2 skrzydła okienne czy ona jest tylko na 1 skrzydło ?

Mam już osadzone parapety, dlatego padło na tego typu czujki.

szczukot
02-06-2010, 23:15
Taka czujka ma jeden kontrakton wiec pod tym katem moze obsluzyc tylko jedno skrzydlo

Fantom

ar***pl
03-06-2010, 23:02
co sądzicie o czujce Aritech GS 711 http://alarmy-kamery.info/czujka-inercyjna-kontaktronem-aritech-p-78.html
Jest to zarówno czujka inercyjna jak i kontaktronowa.
Macie jakieś doświadczenia, sprawdzony to sprzęt?
Zastanawia mnie czy ta czujka obsłuży 2 skrzydła okienne czy ona jest tylko na 1 skrzydło ?

Mam już osadzone parapety, dlatego padło na tego typu czujki.
Do tej czujki musisz dokupic analizator więc nie wyjdzie to taniej niz zastosowanie czujki inercyjnej np satel vd 1 lub impaq + 1 kontraktron na skrzydło.

_ZBYCH_
04-06-2010, 21:18
Gratuluje dwururki :)
Dziękuję :) Ty też na serio masz bliźniaki?


Na wiadomość a w zasadzie na odpowiedz nie naciskam zdaje sobie sprawę, iż Twoja skrzynka przepełnia się każdego dnia, a Ty odpowiadasz w miarę możliwości za co całkiem pokaźny tłum jest Ci wdzięczny. Chciałem tylko sprawdzić czy doszł. Tak jak pisałem wcześniej po wyedukowaniu się na formu (między innymi poprzez Twoje wypowiedzi) chciałem zbudować system według swoich założeń, niestety nie znalazłem dosłownie nikogo kto mógłby powiedzieć, iż montował kontrakton wpuszczany i wie jak to zrobić. Nie mam zbytnio czasu a jest to operacja pracochłonna więc wolał bym to komuś zlecić ale w sytuacji podbramkowej będę musiał zrobić to sam. Koncepcje mam już obmyśloną brakuje mi paru szczegółów o których już tu pisałem.
Właśnie odpowiedziałem na Twój e-mail. Mam nadzieję, że nie za późno :)


A i dodam, iż dostałem propozycję z jednego żródła (ponoć gość montował ale w drewnie nie w PCV) za kontrakton satela K2 2E + montaż (14,40 + 25,00) ceny netto.
To dobra cena za montaż, pod warunkiem, że fachowy. Kontaktron niekoniecznie ten. Ja proponuję Bosch CMINI + dolutowane dwa rezystory :)


Szkoda, że nie wypuszczasz się dalej miał bym problem z głowy :)
No niestety - sam dojazd zająłby zbyt wiele czasu.

_ZBYCH_
04-06-2010, 21:22
Kolejne moje pytanie, na które również nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w tym wątku: obudowa - czy prócz systemowych, o których było tu sporo, są dostępne obudowy centralek alarmowych, instalowane do racka 19"?
Ma pomieścić Integrę 64, akumulator, zasilacz, ze trzy moduły ekspanderów i kilka łączówek Krone. I z różnych przyczyn bardzo by mi pasowało wsadzić to do małej szafki rackowej, po prostu taką mam zbędną, a pasuje mi z przyczyn "gospodarczych". Oczywiście mogę wyciosać coś z kawała płyty OSB z doprawionymi uszami do racka i modułami przykręconymi do tej dechy wkrętami do drewna :D, ale wolałbym zrobić to jakoś porządnie. Może nie ja pierwszy to wymyśliłem? Może są jakieś dedykowane, albo uniwersalne a pasujące rozwiązania?

Czy lepiej wystawić szafkę na allegro, a za pieniądze ze sprzedaży kupić obudowę systemową?

J.
Nie są dostępne obudowy RACK przystosowane do montażu osprzętu systemu alarmowego. Jak sam wiesz, szafy RACK nie do tego są stworzone ;)
Zastanawiam się też, do czego Ci w systemie alarmowym łączówki LSA :???:

Jarek.P
04-06-2010, 21:36
Nie są dostępne obudowy RACK przystosowane do montażu osprzętu systemu alarmowego. Jak sam wiesz, szafy RACK nie do tego są stworzone ;)
Zastanawiam się też, do czego Ci w systemie alarmowym łączówki LSA :???:

Nie są? No to trudno, kupi się dedykowaną. A szkoda.
Do czego mi łączówki LSA? Ano, centralkę alarmu chcę potraktować nie tylko jako alarm, ale jako platformę do wielu innych rzeczy, w tym i do własnych zabaw i doświadczeń. W domu będę miał całą dużą szafę 19" wypełnioną własnymi zabawkami i tak na dzieńdobry chciałbym rzucić między tym rackiem a obudową centrali alarmowej przewód korespondencyjny, na obu końcach rozpięty na łączówkach, do późniejszego wykorzystania wedle uznania, ot choćby centralka mogłaby tą drogą wpływać na pracę sterowników oświetlenia, czy cośtam mi włączać. Oczywiście, mogę pod to połozyć przewody docelowe, ale w tej chwili nie mam tego poprojektowanego na amen, trochę tutaj te instalacje robię na żywioł i nie chcę sobie potem tego zywioła blokować trywialnym "a nie pomyślałem o przewodzie". Tak więc ze wszystkich miejsc domu, gdzie się ma znaleźć jakakolwiek elektronika, sprowadzam do tego dużego racka 19" taką własnie korespondencję.
Przewód akurat mam 21 parowy, więc dwie łączówki się z tego robią w centralce na dzieńdobry.
Poza tym jako "stary telekomunikant" miałem sporą ochotę wszystkie zakończenia linii od czujek itp rozszyć na LSA i stąd dopiero łączyć do centralki, ale już mi przeszło, sam doszedłem do tego, że to niczemu nie służy :)

J.

_ZBYCH_
04-06-2010, 21:52
... Kto zgadnie jaka firma montowała tą centralę:http://www.arm.pl/foty/20100527220.jpg

A te?

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala1.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala2.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala3.JPG

_ZBYCH_
04-06-2010, 21:54
...
Poza tym jako "stary telekomunikant" miałem sporą ochotę wszystkie zakończenia linii od czujek itp rozszyć na LSA i stąd dopiero łączyć do centralki, ale już mi przeszło, sam doszedłem do tego, że to niczemu nie służy :)
Teraz rozumiem - skrzywienie zawodowe http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Lol.gif

_ZBYCH_
04-06-2010, 21:58
...
Osobiście uważam że montaż w PCV jest przy zachowaniu ostrożności dużo prostszy niż w drewnianych
Prawda jest taka, że i w jednych i w drugich czyhają pułapki http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Okulary.gif

_ZBYCH_
04-06-2010, 22:21
Wasiu, nieładnie na raz zalewać taką ilością pytań http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif
Odpowiem tylko na pięć pytań.


1. Do AWO 453 zmieszczą się max 3 moduły CA-64E ?
Tak, i to na styk!


2. Jakim przekrojem doprowadza się zasilanie od centrali (zasilacza) - do 20mb: 0,5; 2x0,5 czy może większej (po drugiej stronie kompletnie obsadzone 2...3 szt CA-64E) ?
Przekrojem dostosowanym do poboru prądu. Zależy czym masz obsadzone te 2 - 3 moduły (jaki jest sumaryczny pobór prądu tych urządzeń).


2a. Czy może preferujesz rozwiązanie w postaci montowania oddzielnych zasilaczy buforowych w szafkach zewnętrznych?
Nie, preferuję zasilacze systemowe (do Integry moduły EPS lub PP). Masz po magistrali pełną kontrolę nad stanem zasilania w danym module zasilacza (włącznie z wyświetlaniem na klawiaturze wartości napięcia wyjściowego).


3.Bilans prądowy: czy uwzględnia się w nim w jakikolwiek sposób kontaktrony (NC/2EOL)?
Nie, kontaktron nie pobiera prądu - to tylko styki.


4.Czy jest jakiś sposób na podpięcie kontaktronu i cz. inercyjnej do jednego wejścia INTEGRY?
Tak, łączysz obie czujki szeregowo i dopiero podłączasz rezystory parametryzujące linię.


5.Gdzieś czytałem (nie wiem czy na tym forum czy gdzieś indziej), że Integra rozpoznaje tylko 4 stany wejść: zwarcie, przerwa, 1100ohm oraz 2200ohm - czy to prawda ?(bo jak narazie w DLoadX nie znalazłem żadnym możliwości konfiguracji wejścia tak żeby móc ustawić dowolne wartości rezystancji).
Tak, Integra rozpoznaje tylko cztery stany wejść, ale wartość rezystancji parametrycznej można programować w zakresie 500 ohm - 15 kohm

ar***pl
04-06-2010, 23:01
A te?

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala1.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala2.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Centrale_agencji/Centrala3.JPG
Też fajne, tzw jednorazówki jak trzeba coś zrobić na serwisie to zastanawiasz się czy coś nie powypada.
Normalnie masakra..............

krzepa
04-06-2010, 23:35
Dziękuję :) Ty też na serio masz bliźniaki?


Właśnie odpowiedziałem na Twój e-mail. Mam nadzieję, że nie za późno :)


To dobra cena za montaż, pod warunkiem, że fachowy. Kontaktron niekoniecznie ten. Ja proponuję Bosch CMINI + dolutowane dwa rezystory :)


No niestety - sam dojazd zająłby zbyt wiele czasu.

Oczywiście jak w pokerze parka (dziewczynka + chłopak). Dzięki za odpowiedź na dobre rady nigdy nie jest za póżno. Jeszcze raz WIEKIE DZIĘKI :)

_ZBYCH_
04-06-2010, 23:57
Też fajne, tzw jednorazówki jak trzeba coś zrobić na serwisie to zastanawiasz się czy coś nie powypada.
Normalnie masakra..............
Poza totalnym bałaganem, to tu widać same "oryginalne" rozwiązania http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif
W pierwszej centrali radiolinia od sygnalizacji napadu zamknięta razem z antenką w metalowej obudowie centrali, rezystory parametryzujące linie kontaktronów zamontowane w centrali, zero lutowania połączeń...
W drugiej centrali równolegle do połączenia centrali z akumulatorem podłączono zasilanie rygla w drzwiach do biura - ciekawe, co na to układ kontroli ładowania i stanu akumulatora http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Mysli.gif
W trzeciej centrali dwa przekaźniki służą jedynie jako kostki połączeniowe, wszystkie rezystory parametryzujące linie zamontowane w centrali, zero lutowania połączeń, switch od sabotażu obudowy nie podłączony. Obudowa centrali nijak nie przymocowana do podłoża (stała sobie na belce na strychu).

_ZBYCH_
05-06-2010, 00:07
Oczywiście jak w pokerze parka (dziewczynka + chłopak).
To szczerze gratuluję http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Usmiech.gif
U mnie dwie próby i trzech chłopaków http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Lol.gif

Lobo_M
06-06-2010, 09:31
Witam, tematu całego nie przeczytałem, a razcej wyrywkowe oględziny uświadomiły mnie że to jest grubsza sprawa niż myślałem. Za czasów studiów dorabiałem robiąć inst. elektryczne, teraz w tym nie siedzę, ale z zamiłowania do "dłubania" no i oszczędności stwierdziłem że i inst. alarmową sam zrobię. Ponieważ jak napisałem, widze że to nie jest takie "hop siup", proszę was o wstępne wsparcie, tzn. spojrzenie na fotkę którą dodałem. Tam jest mój szkic gdzie umieścić czujki. Kontaktrony mam wmontowane w okna (te które są otwierane), zostaje dołożenie do drzwi wejściowych, garażowych i ewentualnie między garażem a domem.
Moje pytanie jest następujące, ilu żyłowe przewody położyć, i gdzie je położyć? Mam na to tydzień bo potem bedą tynkarze. Teraz tylko przewody, a potem zacznę zgłębiać temat, nie mam innego wyjścia. Przyznaję trochę temat odłożyłem na bok, ale to z powodu nacisku na sparwy energooszczędności. Lekcję odrobię później.
Więc jeżeli Ktoś mógłby fachowym okiem spojrzeć i doradzić co nieco odnośnie okablowania będę wdzięczny.
strop będę miał podwieszany na drewnianych belkach więc, później też będzie istniała możliwość dołożenia przewodów, choć wolałbym to zrobić za jednym zamachem.
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TAtMn0yNyQI/AAAAAAAAHJg/8Gabo3amxCI/s640/alarm%20informacje.jpg

ar***pl
06-06-2010, 23:08
Witam, tematu całego nie przeczytałem, a razcej wyrywkowe oględziny uświadomiły mnie że to jest grubsza sprawa niż myślałem. Za czasów studiów dorabiałem robiąć inst. elektryczne, teraz w tym nie siedzę, ale z zamiłowania do "dłubania" no i oszczędności stwierdziłem że i inst. alarmową sam zrobię. Ponieważ jak napisałem, widze że to nie jest takie "hop siup", proszę was o wstępne wsparcie, tzn. spojrzenie na fotkę którą dodałem. Tam jest mój szkic gdzie umieścić czujki. Kontaktrony mam wmontowane w okna (te które są otwierane), zostaje dołożenie do drzwi wejściowych, garażowych i ewentualnie między garażem a domem.
Moje pytanie jest następujące, ilu żyłowe przewody położyć, i gdzie je położyć? Mam na to tydzień bo potem bedą tynkarze. Teraz tylko przewody, a potem zacznę zgłębiać temat, nie mam innego wyjścia. Przyznaję trochę temat odłożyłem na bok, ale to z powodu nacisku na sparwy energooszczędności. Lekcję odrobię później.
Więc jeżeli Ktoś mógłby fachowym okiem spojrzeć i doradzić co nieco odnośnie okablowania będę wdzięczny.
strop będę miał podwieszany na drewnianych belkach więc, później też będzie istniała możliwość dołożenia przewodów, choć wolałbym to zrobić za jednym zamachem.
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TAtMn0yNyQI/AAAAAAAAHJg/8Gabo3amxCI/s640/alarm%20informacje.jpg
Czujki ruchu na pierwszy rzut oka wygladają ok (pod warunkiem że otwarte drzwi nie będą ich zasłaniały), zastanowiłbym sie tylko czy nie dodać do kontraktronów czujek inercyjnych. Centralka jesli bierzesz pod uwagę moduł gsm najsensowniejsza by była Satel integra wrl. Opóżnienie w garażu: zastosuj pilot opóżniający (przed wjazdem do garażu naciskasz pilota i masz np 5 minut na rozbrojenie alarmu) możesz dokupić odbiornik i zastosować 4 kanałowe piloty do bram.

Lobo_M
07-06-2010, 00:01
A gdzie te czujki inercyjne montować na każdym oknie? Może lepiej dać w kilku miejscach czujki zbicia szyby, czy to się ze sobą nie pokrywa?
Nad czym powinienem jeszce pomyśleć na etapie układania przewodów? Jakie przewody prócz tych do czujek ruchu? Jakie przewody 10x0,5 czy 6x0,5?

ar***pl
07-06-2010, 06:23
A gdzie te czujki inercyjne montować na każdym oknie? Może lepiej dać w kilku miejscach czujki zbicia szyby, czy to się ze sobą nie pokrywa?
Nad czym powinienem jeszce pomyśleć na etapie układania przewodów? Jakie przewody prócz tych do czujek ruchu? Jakie przewody 10x0,5 czy 6x0,5?
Przewody do : (w miarę potrzeb)
czujnik tlenku węgla, czujnik dymu, gazu, zalania wodą. Możesz wypuścić 10x0,5 do czuników zewnętrznych, połozyc przewód (skrętka ) między planowanym ruterem a centralą alarmową.
Czujniki inercyjne montuje się na ramie okna, wg mnie jest to duże lepsze rozwiązanie niz czujnik stłuczeniowy.

magicc
07-06-2010, 12:47
A czujki nie powinny być od okna w kierunku pomieszczenia? Wtedy będzie nieczuła na to co dzieje się za oknem, okno chronią kontaktrony wraz z inercją. W ten sposób przy dużym szczęściu coś za oknem może uruchomić czujkę.

cysterniarz
07-06-2010, 17:52
Szybkie pytanie.
Czy satel integra 64 obsłuży te czujki Aritech GS 711 http://alarmy-kamery.info/czujka-ine...tech-p-78.html
Po rozmowie z instalatorem wyszło, że mogą być z nimi problemy i tu doradza centralę Dialoga do nich. Na w/w stronie jest coś o jakimś analizatorze, proszę o pomoc co to jest ?

Czy w Satelu tworząc kilka stref - przy uzbrajaniu alarmu trzeba uzbrajać każdą strefę osobno ? bo ponoć w Dialogu jedek klik i całość jest uzbrojona?
dzięki

petervdo
07-06-2010, 18:17
Czy w Satelu tworząc kilka stref - przy uzbrajaniu alarmu trzeba uzbrajać każdą strefę osobno ? bo ponoć w Dialogu jedek klik i całość jest uzbrojona?
dzięki
można wszystkie .. dwa klik ;)

_ZBYCH_
07-06-2010, 19:49
Czujniki inercyjne montuje się na ramie okna, wg mnie jest to duże lepsze rozwiązanie niz czujnik stłuczeniowy.
Popieram :)
Czujki inercyjne na każdym oknie (z wyjątkiem okien połaciowych), a przynajmniej na parterze oraz na drzwiach i bramie garażowej. Droższe rozwiązanie, ale obecnie najskuteczniejsze! Alarm zostaje wywołany już przy próbie wyłamania okna, a nie dopiero po jego otwarciu, czy wybiciu szyby. Naprawdę warto!

_ZBYCH_
07-06-2010, 19:51
A czujki nie powinny być od okna w kierunku pomieszczenia? Wtedy będzie nieczuła na to co dzieje się za oknem, okno chronią kontaktrony wraz z inercją. W ten sposób przy dużym szczęściu coś za oknem może uruchomić czujkę.
Pasywna czujka podczerwieni nie działa przez ściany czy szyby. Analiza cyfrowa i filtr światła białego niwelują wpływ słońca. Nie ma obaw, że przy takim usytuowaniu czujek coś z zewnątrz może wywołać fałszywy alarm.

_ZBYCH_
07-06-2010, 19:57
Szybkie pytanie.
Czy satel integra 64 obsłuży te czujki Aritech GS 711 http://alarmy-kamery.info/czujka-ine...tech-p-78.html
Po rozmowie z instalatorem wyszło, że mogą być z nimi problemy i tu doradza centralę Dialoga do nich. Na w/w stronie jest coś o jakimś analizatorze, proszę o pomoc co to jest ?
Nowe Integry teoretycznie posiadają wejścia wibracyjne (zliczające impulsy), ale pewnie nikt jeszcze w praktyce nie testował, jak to działa z czujką Aritech-a
Może chcesz być pierwszy ? http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif


Czy w Satelu tworząc kilka stref - przy uzbrajaniu alarmu trzeba uzbrajać każdą strefę osobno ? bo ponoć w Dialogu jedek klik i całość jest uzbrojona?

W Integrze też da się zaprogramować na kod + jeden klik http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/usmiech.gif

cysterniarz
07-06-2010, 20:12
Nowe Integry teoretycznie posiadają wejścia wibracyjne (zliczające impulsy), ale pewnie nikt jeszcze w praktyce nie testował, jak to działa z czujką Aritech-a
Może chcesz być pierwszy ? http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif

petervdo, ZBYCH dzięki za odp.
no może potestuję ale trochę się boję żeby nie było niespodzianek, czekam na zestawienie z centralą Satela i Dialoga-która to niby te czujki obsługuje bez problemu ale znowu cena...

_ZBYCH_
07-06-2010, 20:23
petervdo, ZBYCH dzięki za odp.
no może potestuję ale trochę się boję żeby nie było niespodzianek, czekam na zestawienie z centralą Satela i Dialoga-która to niby te czujki obsługuje bez problemu ale znowu cena...
Miej na uwadze, że to nie jest popularna centrala...

Jarek.P
07-06-2010, 20:54
Panowie, jak zamocować kontaktron na bramie garażowej?
Przekopując ten wątek znalazłem jedynie cudze zapytanie wraz ze zdjęciem pleców bramy, na którym zaznaczył rozpatrywane miejsca.

J.

ar***pl
07-06-2010, 23:07
Miej na uwadze, że to nie jest popularna centrala...
Z tego co pamiętam to sprzedaje to Tecnocom ze Szczecina a cena nie jest jakaś atrakcyjna, pozatym to chyba włoskiej produkcji jest .
Dodatkowo większość systemów alarmowych nie dostaje do Integry pod względem modułów komunikacyjnych (ETHM , GSM), a jeśli juz można je podłączyć to cena jest 5 -krotnie większa jak w satelu.

ar***pl
07-06-2010, 23:17
petervdo, ZBYCH dzięki za odp.
no może potestuję ale trochę się boję żeby nie było niespodzianek, czekam na zestawienie z centralą Satela i Dialoga-która to niby te czujki obsługuje bez problemu ale znowu cena...
Nie brnij dalej w ten temat, gs711 to nie jest jakaś atrakcja, w podobnej cenie masz sprawdzone czujki Texecom impaq , satel vd1, rokonet- czujniki mają już wbudowane analizatory.

cysterniarz
08-06-2010, 16:22
Nie brnij dalej w ten temat, gs711 to nie jest jakaś atrakcja, w podobnej cenie masz sprawdzone czujki Texecom impaq , satel vd1, rokonet- czujniki mają już wbudowane analizatory.
O widzisz, oglądałem nawet te czujki vd1, tylko arm.pl co daje ten analizator? bez tego nie zabangla?
Upieram się cały czas przy centrali satela (no i to co powiedział Zbych, że ten Dialog jest mało znany) ale cykam czy ten zestaw z tymi czujkami wibracyjnymi z wbudowanym kontaktronem zadziała bez problemu czy będzie się krzaczyło (z drugiej strony połączenie centrali satel z czujkami satel powinno śmigać bezproblemowo w moim przekonaniu)

ar***pl
08-06-2010, 23:25
O widzisz, oglądałem nawet te czujki vd1, tylko arm.pl co daje ten analizator? bez tego nie zabangla?
Upieram się cały czas przy centrali satela (no i to co powiedział Zbych, że ten Dialog jest mało znany) ale cykam czy ten zestaw z tymi czujkami wibracyjnymi z wbudowanym kontaktronem zadziała bez problemu czy będzie się krzaczyło (z drugiej strony połączenie centrali satel z czujkami satel powinno śmigać bezproblemowo w moim przekonaniu)
Chodzi o układ regulacji i zliczania impulsów, do tej czujki aritecha musisz coś atkiego dokupić , do vd1 i impaqa nie musisz, jest to wbudowane w czujnik.
Poza instalacja zajmujemy się również handlem i Integry sprzedają się najlepiej , Integra zadziała dobrze i z czujnkami satela i z każdymi innymi wyposażonymi w wyjście NC.

tolek6787
09-06-2010, 19:48
No, ja bym się nie odważył napisać pod takim rysunkiem, że czujki ruchu wyglądają OK. Z całą pewnością wszystkie są zlokalizowane maksymalnie źle (tak można je zlokalizować, jeśli nie rozumie się sensu ich działania). Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie pracy przy systemach alarmowych fachowcom. Źle zaprojektowany system może być bardzo uciążliwy dla otoczenia. Dobry projekt wymaga dłuższej rozmowy, której celem jest analiza potrzeb i oczekiwanych funkcji. O doborze rodzajów czujek jak i ich lokalizacja decyduje tak dużo czynników, że nie widzę innych możliwości jak kurs i szkolenia.

Jarek.P
09-06-2010, 19:59
A możesz konkretniej, choćby na przykładzie jednego pomieszczenia?

J.

ar***pl
10-06-2010, 21:56
No, ja bym się nie odważył napisać pod takim rysunkiem, że czujki ruchu wyglądają OK. Z całą pewnością wszystkie są zlokalizowane maksymalnie źle (tak można je zlokalizować, jeśli nie rozumie się sensu ich działania). Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie pracy przy systemach alarmowych fachowcom. Źle zaprojektowany system może być bardzo uciążliwy dla otoczenia. Dobry projekt wymaga dłuższej rozmowy, której celem jest analiza potrzeb i oczekiwanych funkcji. O doborze rodzajów czujek jak i ich lokalizacja decyduje tak dużo czynników, że nie widzę innych możliwości jak kurs i szkolenia.
Chętnie zawsze wysłuchamy mądrzejszego kolegi po szkoleniach i kursach, mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego tak uważasz?

_ZBYCH_
10-06-2010, 23:10
Chętnie zawsze wysłuchamy mądrzejszego kolegi po szkoleniach i kursach, mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego tak uważasz?

...i dym gotowy http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Lol.gif

Michalos
11-06-2010, 09:55
Witam jestem na etapie wzboru instalacji alarmowej.
Przewiduję 2 strefy, jedna pomieszczenia mieszkalne a druga garaż, chodzi o to żeby w momencie otwierania pilotem garażu rozbrajał się alarm tylko w garażu albo żeby była zwłoka na tyle długa żebym zdążył wysiąść i przejść do pomieszczenia obok i rozkodować alarm. W późniejszym czasie równiez chciąłbym stworzyć 3 strefę - oddzielny budynek (garaż) i żeby jego rozkodowywac tylko z klawiatury.
Chciałbym zabezpieczyć dom czujkami ruchu
napisałem do jednego ze sklepów z alarmami i dostałem taką oto specyfikację:
Urządzenia systemowe:
Płyta główna centrali INTEGRA 64
2x Manipulator Integra KLCD
INT-RX - Ekspander obsługi pilotów 433 MHz (2 piloty)
-----------------------------
Czujniki:
6x AQUA Plus - Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni
3x Czujka dualna COBALT
DG-1 CO - czujka czadu (tlenku węgla)
OSD-23AR - Czujka dymu z autoresetem
Czujnik gazu ziemnego DG1 ME
-----------------------------
Sygnalizatory:
Sygnalizator zewnętrzny SP-4003
Sygnalizator wewnętrzny SPW100
-----------------------------
Powiadomienie GSM:
Moduł GSM LT-1S
ANT-OBU-S - Antena do modułu GSM
-----------------------------
Elementy dodatkowe:
RP501-het - Radiopowiadomienie (garaż)
Z500 - Zasilacz impulsowy 12V/500mA
AWO256 - Obudowa central Ca64, INTEGRA
Akumulator 18Ah/12V
Przewód YTDY6x0,5mm

Cena tego zestawu - 4 tyś.

Czy ten zestaw będzie odpowiedni i czy cena jest ok.
Proszę o pomoc....
Z góry dziękuję i pozdrawiam

ar***pl
11-06-2010, 12:26
Witam jestem na etapie wzboru instalacji alarmowej.
Przewiduję 2 strefy, jedna pomieszczenia mieszkalne a druga garaż, chodzi o to żeby w momencie otwierania pilotem garażu rozbrajał się alarm tylko w garażu albo żeby była zwłoka na tyle długa żebym zdążył wysiąść i przejść do pomieszczenia obok i rozkodować alarm. W późniejszym czasie równiez chciąłbym stworzyć 3 strefę - oddzielny budynek (garaż) i żeby jego rozkodowywac tylko z klawiatury.
Chciałbym zabezpieczyć dom czujkami ruchu
napisałem do jednego ze sklepów z alarmami i dostałem taką oto specyfikację:
Urządzenia systemowe:
Płyta główna centrali INTEGRA 64
2x Manipulator Integra KLCD
INT-RX - Ekspander obsługi pilotów 433 MHz (2 piloty)
-----------------------------
Czujniki:
6x AQUA Plus - Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni
3x Czujka dualna COBALT
DG-1 CO - czujka czadu (tlenku węgla)
OSD-23AR - Czujka dymu z autoresetem
Czujnik gazu ziemnego DG1 ME
-----------------------------
Sygnalizatory:
Sygnalizator zewnętrzny SP-4003
Sygnalizator wewnętrzny SPW100
-----------------------------
Powiadomienie GSM:
Moduł GSM LT-1S
ANT-OBU-S - Antena do modułu GSM
-----------------------------
Elementy dodatkowe:
RP501-het - Radiopowiadomienie (garaż)
Z500 - Zasilacz impulsowy 12V/500mA
AWO256 - Obudowa central Ca64, INTEGRA
Akumulator 18Ah/12V
Przewód YTDY6x0,5mm

Cena tego zestawu - 4 tyś.

Czy ten zestaw będzie odpowiedni i czy cena jest ok.
Proszę o pomoc....
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Ciężko coś powiedzieć , nie widziałem nawet podkładów budowlanych, ale nie wiem dlaczego nie stosujesz żadnych czujników otwarcia (kontraktronów) tylko same czujniki ruchu?
Czy nie ma mozliwości puszczenia przewodu do garażu ?
Wolałbym zastosować centralę Integra wrl , ma wbudowany gsm , dużo większe możliwości w sterowaniu systemem , wbudowany moduł ABAX ( mozliwośc zastosowania pilotów APT i jeśli się już uprzesz nad rozwiązniem bezprzewodowym to montujesz w garażu moduł expandera bezprzewowdowego acx 201 i masz pełny nadzór nad urządzeniami

Karol1976
11-06-2010, 14:09
Witam, chciałbym samodzielnie wykonać instalacje alarmu w moim domu który buduję (na centrali Integra32, czujki Satel Aqua plus i Cobalt , Impaq plus, Bosch OD850).
Dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, na poddaszu jest taras, na parterze i poddaszu po dwoje drzwi balkonowych. Na niebiesko zaznaczyłem wentylację grawitacyjną, na czerwono kominek oraz kuchnię.
Mogę Was prosić o uwagi, rady do rozmieszczenia czujek które wymyśliłem ?

Bardzo dziękuję

ar***pl
11-06-2010, 22:04
Witam, chciałbym samodzielnie wykonać instalacje alarmu w moim domu który buduję (na centrali Integra32, czujki Satel Aqua plus i Cobalt , Impaq plus, Bosch OD850).
Dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, na poddaszu jest taras, na parterze i poddaszu po dwoje drzwi balkonowych. Na niebiesko zaznaczyłem wentylację grawitacyjną, na czerwono kominek oraz kuchnię.
Mogę Was prosić o uwagi, rady do rozmieszczenia czujek które wymyśliłem ?

Bardzo dziękuję


Pierwsze co bym ci odradzał to zastosowanie centrali integra 32, integra 64 to minimum,
W pokoju 1 przenióśłbym czujnik w inne miejsce tak żeby lepiej widział okno, wejście czy drzwi będziesz miał tak nieszczelne że zastosowałeś czujniki dualne? Nie ma chyba sensu dawać czujek stłuczeniowych mając w pomieszczeniu kontraktron, czujnik inercyjny i dodatkowo ruchu.

Karol1976
11-06-2010, 23:25
Dziękuję bardzo za uwagi.

Tak sobie liczę, że faktycznie Interga 32 za mała jest. Z drugiej strony zastanawiałem się czy jest to dozwolone aby łączyć szeregowo kontaktron z czujką inercyjną w oknie (włączenie czujki lub kontaktronu da alarm, a sabotaż chyba można rezystorami ustawić w tej sytuacji (?), bo kontaktron nie ma chyba oporu gdy ma zamknięty obwód) ?

Czujkę przestawię w pokoju, rozumiem że czujka stłuczeniowa jest zbędna, dziękuję.
Aha, zapomniałem dopisać, chciałbym by kot siedział w holu na parterze gdy alarm będzie uzbrojony. Wstawiłem tam czujki dualne sądząc, że czasem mogą być tam większe zmiany temperatur.

ar***pl
12-06-2010, 08:26
Dziękuję bardzo za uwagi.

Tak sobie liczę, że faktycznie Interga 32 za mała jest. Z drugiej strony zastanawiałem się czy jest to dozwolone aby łączyć szeregowo kontaktron z czujką inercyjną w oknie (włączenie czujki lub kontaktronu da alarm, a sabotaż chyba można rezystorami ustawić w tej sytuacji (?), bo kontaktron nie ma chyba oporu gdy ma zamknięty obwód) ?

Czujkę przestawię w pokoju, rozumiem że czujka stłuczeniowa jest zbędna, dziękuję.
Aha, zapomniałem dopisać, chciałbym by kot siedział w holu na parterze gdy alarm będzie uzbrojony. Wstawiłem tam czujki dualne sądząc, że czasem mogą być tam większe zmiany temperatur.
Po dodaniu kosztu modułu rozszerzeń prawie wychodzi na to samo z kosztem, a masz więcej wyjść na płycie, mocniejszy zasilacz i więcej wyjść / wejść wirtualnych.
Łaczenie kontraktronu i inercyjnej na jednej lini nie jest może zabronione ale napewno nie zalecane , przy uszkaodzeniu lini możesz blokować np tylko inercyjną a kontraktron dalej działa, pozatym możesz je rozróżnić w systemie a koszt modułu ca64e nie jest znowu taki duży.

Karol1976
12-06-2010, 19:17
zdecyduję się na centralę integra 64, dziękuję za pomoc :)

Michalos
13-06-2010, 00:25
Dziękuję za pomoc
Nie montuje kontaktronów bo uważam ze im więcej czujek tym wiecej moze byc z systemem problemów.
Dla mnie alarm ma tylko odstraszać a żeby odstraszać to wystarczą widoczne czujniki ruchu, jeśli ktoś się uprze żeby wejść to i tak wejdzie. Po za tym większość osób montuje kontaktrony i u mnie nie będzie widać że ich nie ma :)
Chciałbym żeby ten system miał możliwość późniejszego rozbudowania bo nigdy nic nie wiadomo.
Jeden garaż mam w domu ale drugi będzie w przyszłości budowany i dlatego chcę zamontować tam bezprzewodową czujkę.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ponieważ jestem laikiem w tym temacie....
pozdrawiam

petervdo
13-06-2010, 00:33
Dziękuję za pomoc
Jeden garaż mam w domu ale drugi będzie w przyszłości budowany i dlatego chcę zamontować tam bezprzewodową czujkę.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ponieważ jestem laikiem w tym temacie....
pozdrawiam
a nie będziesz czasem w przyszłości jakiegoś prądu do garażu podłączał ? ;)
jeśli będzie wykładany kabel elektryczny można i do czujki :)
czujka na przewodzie "pewniejsza" i tańsze rozwiązanie

ar***pl
13-06-2010, 14:38
Dziękuję za pomoc
Nie montuje kontaktronów bo uważam ze im więcej czujek tym wiecej moze byc z systemem problemów.
Dla mnie alarm ma tylko odstraszać a żeby odstraszać to wystarczą widoczne czujniki ruchu, jeśli ktoś się uprze żeby wejść to i tak wejdzie. Po za tym większość osób montuje kontaktrony i u mnie nie będzie widać że ich nie ma :)
Chciałbym żeby ten system miał możliwość późniejszego rozbudowania bo nigdy nic nie wiadomo.
Jeden garaż mam w domu ale drugi będzie w przyszłości budowany i dlatego chcę zamontować tam bezprzewodową czujkę.
Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ponieważ jestem laikiem w tym temacie....
pozdrawiam
Ciężko się z tobą zgodzić ale to twój dom.....
Kontraktrony to akurat najtańsze i najmniej awaryjne czujki więc nie wiem dlaczego tak uważasz.

magicc
13-06-2010, 20:13
Pasywna czujka podczerwieni nie działa przez ściany czy szyby. Analiza cyfrowa i filtr światła białego niwelują wpływ słońca. Nie ma obaw, że przy takim usytuowaniu czujek coś z zewnątrz może wywołać fałszywy alarm.
Zbych, z całym szacunkiem, ale nawet zajrzałem do instrukcji montażu czujki- pierwsza z brzegu jaka wpadła mi w ręce to AQUA Plus - mikroprocesorowa w pełni cyfrowa, z dwutorową analizą sygnału ( tak zapewnia producent)- i NIE zaleca montażu z widokiem na okno... A filtr światła białego też ma, jak każda czujka podczerwieni, jest też pasywna...
Z doświadczenia tez wiem, że okno bardzo rzadko powoduje alarmy, niemniej jednak- wypada to chyba zaznaczyć?

Michalos
14-06-2010, 07:34
Ciężko się z tobą zgodzić ale to twój dom.....
Kontraktrony to akurat najtańsze i najmniej awaryjne czujki więc nie wiem dlaczego tak uważasz.

Mam jakieś tam doświadczenie w montowaniu alarmów samochodowych i w takich przypadkach nawet zwykła dioda odstraszy potencjalnego złodzieja. Wiadomo oczywiście że jeżeli ktoś będzie chciał ukraść to i tak ukradnie, na to nie ma mocnych. Taka specyfikacja co ja chcę to uważam że mi wystarczy - jest widoczna i uważam że odstraszy zwykłego złodziejaszka. Jeśli ktoś jednak będzie chciał wejść do domu to jest mi obojętne czy wyzwoli alarm otwierając okno czy dopiero po wejściu do domu przez czujnik ruchu.

pozdrawiam

tolek6787
15-06-2010, 11:26
Chętnie zawsze wysłuchamy mądrzejszego kolegi po szkoleniach i kursach, mogę prosić o wytłumaczenie dlaczego tak uważasz?

Dotyczy czujek PIR: standardowy poruszający się obiekt emitujący podczerwień, przechodząc przed czujką, wchodzi w ognisko zwierciadła czujki i z niego wychodzi a następnie wchodzi w ognisko kolejnego zwierciadła itd. Pirometr jest ogrzewany i „stygnie” w tempie poruszającego się obiektu. Układ luster jest obliczony na przechodzenie przed czujką a nie na dochodzenie do niej. Stosunkowo łatwiej dojść do czujki i ją zasłonić niż przejść w poprzek jej pola widzenia. Tempo tych zmian i ich charakter jest interpretowany właściwie dla danego producenta. Słabe czujki ze słabą optyką są wyposażane w liczniki impulsów żeby, choć trochę zmniejszyć ilość fałszywych alarmów. Dobre czujki z dobrym systemem luster tego nie wymagają. Lokalizując czujkę tak, że w polu jej widzenia znajduje się okno i kaloryfer (słońce schowa się za chmurę i z niej wyjdzie, tak dwa razy i alarm gotowy, kaloryfer emituje ciepło plus ruch powietrza odchyli firankę ukazując zimną szybę, tak dwa razy i alarm gotowy) od razu spełniamy wszystkie kryteria fałszywych alarmów a dodatkowo ma za zadanie wykryć intruza poruszającego się w kierunku do czujki, czyli najgorszy wariant. Czujki wykrywające ruch na „dochodzenie i oddalanie się od czujki to czujki ultradźwiękowe lub mikrofalowe. Do garaży i pomieszczeń z intensywnym ruchem powietrza tylko czujki dualne IR+US lub IR+MW instalowane w rogu pomieszczenia. Długo by o tym gadać. Polecam szkolenia i czytać dokładnie instrukcje czujek.
Nie mogę nadziwić się uwielbieniu w stosowaniu kontaktronów (MK) a zwłaszcza w oknach. Przecież wybicie szyby nie zostanie taką czujką zasygnalizowane a jak okno zostanie już otwarte lub zbita szyba to powinna zadziałać czujka przestrzenna. MK do rozpoczęcia odliczania czasu wejścia/wyjścia – OK. MK z funkcją informacyjną że okno jest otwarte mogę zrozumieć ale jako czujka alarmowa to już nie za bardzo.
Mam nadzieję że „opisałem się” dość czytelnie.

orzechot
15-06-2010, 11:39
Nie mogę nadziwić się uwielbieniu w stosowaniu kontaktronów (MK) a zwłaszcza w oknach. Przecież wybicie szyby nie zostanie taką czujką zasygnalizowane a jak okno zostanie już otwarte lub zbita szyba to powinna zadziałać czujka przestrzenna.

Czytałeś cały wątek?
Kontaktrony w oknach wyłącznie w połączeniu z czujką inercyjną lub czujką zbicia szkła.
Dlaczego nie wyłącznie czujka przestrzenna:
1. żeby móc poruszać się po domu przy uzbrojonym (w trybie "stay") alarmie
2. żeby móc zostawić w domu duże/ruchliwe zwierzęta i uniknąć fałszywych alarmów

ar***pl
15-06-2010, 13:23
Czytałeś cały wątek?
Kontaktrony w oknach wyłącznie w połączeniu z czujką inercyjną lub czujką zbicia szkła.
Dlaczego nie wyłącznie czujka przestrzenna:
1. żeby móc poruszać się po domu przy uzbrojonym (w trybie "stay") alarmie
2. żeby móc zostawić w domu duże/ruchliwe zwierzęta i uniknąć fałszywych alarmów
Racja tylko nie zgodzę się że wyłącznie z inercyjna i stłuczenia szkła , lepiej mieć kontraktrony same niż wogóle.

ar***pl
15-06-2010, 13:31
Dotyczy czujek PIR: standardowy poruszający się obiekt emitujący podczerwień, przechodząc przed czujką, wchodzi w ognisko zwierciadła czujki i z niego wychodzi a następnie wchodzi w ognisko kolejnego zwierciadła itd. Pirometr jest ogrzewany i „stygnie” w tempie poruszającego się obiektu. Układ luster jest obliczony na przechodzenie przed czujką a nie na dochodzenie do niej. Stosunkowo łatwiej dojść do czujki i ją zasłonić niż przejść w poprzek jej pola widzenia. Tempo tych zmian i ich charakter jest interpretowany właściwie dla danego producenta. Słabe czujki ze słabą optyką są wyposażane w liczniki impulsów żeby, choć trochę zmniejszyć ilość fałszywych alarmów. Dobre czujki z dobrym systemem luster tego nie wymagają. Lokalizując czujkę tak, że w polu jej widzenia znajduje się okno i kaloryfer (słońce schowa się za chmurę i z niej wyjdzie, tak dwa razy i alarm gotowy, kaloryfer emituje ciepło plus ruch powietrza odchyli firankę ukazując zimną szybę, tak dwa razy i alarm gotowy) od razu spełniamy wszystkie kryteria fałszywych alarmów a dodatkowo ma za zadanie wykryć intruza poruszającego się w kierunku do czujki, czyli najgorszy wariant. Czujki wykrywające ruch na „dochodzenie i oddalanie się od czujki to czujki ultradźwiękowe lub mikrofalowe. Do garaży i pomieszczeń z intensywnym ruchem powietrza tylko czujki dualne IR+US lub IR+MW instalowane w rogu pomieszczenia. Długo by o tym gadać. Polecam szkolenia i czytać dokładnie instrukcje czujek.
Nie mogę nadziwić się uwielbieniu w stosowaniu kontaktronów (MK) a zwłaszcza w oknach. Przecież wybicie szyby nie zostanie taką czujką zasygnalizowane a jak okno zostanie już otwarte lub zbita szyba to powinna zadziałać czujka przestrzenna. MK do rozpoczęcia odliczania czasu wejścia/wyjścia – OK. MK z funkcją informacyjną że okno jest otwarte mogę zrozumieć ale jako czujka alarmowa to już nie za bardzo.
Mam nadzieję że „opisałem się” dość czytelnie.
No cóż widać że teoria i praktyka nie idą w parze.
uważam ze ochrona obwodowa to podstawa, nigdy pewnie też nie spotkałes kogoś kto w nocy spotkał się oko w oko z włamywaczem we własnym domu -ja kilka razy.
Jak zamierzasz zabezpieczyć dom jednopoziomowy samymi czujkami ruchu kiedy an parterze śpią właściciele? Z instrukcji nie dowiesz się wszystkiego ale oczywiście czytaj dalej.

tolek6787
15-06-2010, 17:32
Oczywiście nie sposób opisać wszystkie warianty i wyczuć potrzeby Inwestora. Nie widzę innego sposobu niż wywiad z przyszłym Użytkownikiem. Naczelne pytanie: co chcemy osiągnąć i czemu to ma służyć. Włączyłem się do dyskusji jak zobaczyłem rysunek i akceptację „autorytetów”. Nie chcę się wymądrzać ale nie należy wprowadzać ludzi w błąd. Profesjonalni instalatorzy systemów bezpieczeństwa nigdy by sobie na coś podobnego nie pozwolili.

ORLEN
15-06-2010, 19:09
Oczywiście nie sposób opisać wszystkie warianty i wyczuć potrzeby Inwestora. Nie widzę innego sposobu niż wywiad z przyszłym Użytkownikiem. Naczelne pytanie: co chcemy osiągnąć i czemu to ma służyć. Włączyłem się do dyskusji jak zobaczyłem rysunek i akceptację „autorytetów”. Nie chcę się wymądrzać ale nie należy wprowadzać ludzi w błąd. Profesjonalni instalatorzy systemów bezpieczeństwa nigdy by sobie na coś podobnego nie pozwolili.

No widzicie arm i Zbych, jacy jesteście nieprofesjonalni instalatorzy! Takie "autorytety" zostały rozpracowane. Zabrakło Wam kursów i w trakcie Waszych wieloletnich praktyk źle montujecie czujki ;)

Kolego Tolek, co Wy tu pitolicie??? Jakieś Ty kursy i szkolenia skończył i jaką masz praktykę, że tak się wymądrzasz?

ar***pl
15-06-2010, 22:40
No widzicie arm i Zbych, jacy jesteście nieprofesjonalni instalatorzy! Takie "autorytety" zostały rozpracowane. Zabrakło Wam kursów i w trakcie Waszych wieloletnich praktyk źle montujecie czujki ;)

Kolego Tolek, co Wy tu pitolicie??? Jakieś Ty kursy i szkolenia skończył i jaką masz praktykę, że tak się wymądrzasz?
Nie uważam się za "autorytet" i od chwili jak trwa ta dyskusja cały czas szukam jakiegoś kursu -najlepiej korespondencyjnego ale znależć nie mogę.
Czy kolega mógłby nam podać jakieś namiary na odpowiednią bibliografię?

tolek6787
16-06-2010, 12:55
Szkolenia ograniuzuje np. PISA i znając wykładowcow , na dobrym poziomie. Czy korespondencyjnie? nie wiem. Co do zasady działania czujek, szkolenia odebrałem od producenta Alarmcom, Cerberus (obecnie Siemens).

Jarek.P
17-06-2010, 14:39
W którym miejscu zamocować wyjca zewnętrznego?

Lektura wątku powiedziała mi dość ogólnie, że w niedostępnym. Dobra, jasne, ma być niedostępne, przynajmniej w prosty sposób, będzie. Ale bardziej mi chodzi o coś innego:

1) Czy agencje ochrony z którymi podisuje się umowy o monitoring mają tu jakieś wymogi typu, że wyjec ma być z przodu budynku i rzucający się w oczy? Usiłowałem o to pytać w samej agencji, niestety nie zdołałem się przedrzeć przez słuchawkowców do kogoś kompetentnego.
2) jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi "nie", to czy częściowe schowanie wyjca, np na bocznej ścianie lukarny, częściowo wysłoniętej przez inną lukarnę (mam skomplikowany dach) jest głupim pomysłem, czy dobrym? Słychać go stamtąd będzie znakomicie (myślę), natomiast nie będzie się tak rzucał w oczy a co za tym idzie, jego błyskanie będzie mniej widoczne.
3) a przy okazji błyskania - czemu tak naprawdę ono ma służyć? Jedne wyjce mają do błyskania palniki ksenonowe i można powiedzieć, że błyskają niewiele słabiej niż wyją, inne błyskają raptem paroma diodami LED bądź żarówką 12W/5W, więc rozpiętość możliwości jest spora.
4) ostatnie pytanie - jak najlepiej zamocować wyjca do ściany 2W? Kołki "ślimaczki" z pewnością wystarczą jeśli chodzi o ich nośność, ale czy nie będzie to kiepskim rozwiązaniem ze względu na łatwiejszą możliwość sabotażu (w sensie wyrwania wyjca ze styropianu wraz z kołkami bez naruszenia zabezpieczenia antywyłamaniowego)?

J.

zybiwol
17-06-2010, 15:12
Zalecenia co do montażu sygnalizatora określa instrukcja montażu producenta ,projektant systemu sygnalizacji włamania,Instalator systemu.Pozdrawiam

Jarek.P
17-06-2010, 15:30
Toś mi odpowiedział...

J.

ar***pl
17-06-2010, 22:11
W którym miejscu zamocować wyjca zewnętrznego?

Lektura wątku powiedziała mi dość ogólnie, że w niedostępnym. Dobra, jasne, ma być niedostępne, przynajmniej w prosty sposób, będzie. Ale bardziej mi chodzi o coś innego:

1) Czy agencje ochrony z którymi podisuje się umowy o monitoring mają tu jakieś wymogi typu, że wyjec ma być z przodu budynku i rzucający się w oczy? Usiłowałem o to pytać w samej agencji, niestety nie zdołałem się przedrzeć przez słuchawkowców do kogoś kompetentnego.
2) jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi "nie", to czy częściowe schowanie wyjca, np na bocznej ścianie lukarny, częściowo wysłoniętej przez inną lukarnę (mam skomplikowany dach) jest głupim pomysłem, czy dobrym? Słychać go stamtąd będzie znakomicie (myślę), natomiast nie będzie się tak rzucał w oczy a co za tym idzie, jego błyskanie będzie mniej widoczne.
3) a przy okazji błyskania - czemu tak naprawdę ono ma służyć? Jedne wyjce mają do błyskania palniki ksenonowe i można powiedzieć, że błyskają niewiele słabiej niż wyją, inne błyskają raptem paroma diodami LED bądź żarówką 12W/5W, więc rozpiętość możliwości jest spora.
4) ostatnie pytanie - jak najlepiej zamocować wyjca do ściany 2W? Kołki "ślimaczki" z pewnością wystarczą jeśli chodzi o ich nośność, ale czy nie będzie to kiepskim rozwiązaniem ze względu na łatwiejszą możliwość sabotażu (w sensie wyrwania wyjca ze styropianu wraz z kołkami bez naruszenia zabezpieczenia antywyłamaniowego)?

J.
Sygnalizator zewnętrzny jesli już go montujesz pownien być widoczny,(przynajmniej jego światło) jesli agencji juz uda sie odebrać sygnał z twojego systemu alarmowego i wyślą tam patrol wtedy widząc błyskające światełko gdzieś w oddali od razu maja prościej dojechać do twojego domu .
Z tego co się orientuje to agencje nie maja jakichś specjalnych wymogów do sygnalizatorów zewnętrznych, natomiast w twoim interesie jest aby taki sygnalizator był przykręcony porządnie , w momencie ewentualnej próby zerwania powinien właczyć się układ antysabotażowy -jeśli przykręciłbyś go do samego styropianu to nie zadziała. Do zamocowania możesz uzyć długich kołków rozporowych ( czasmi można kupic nawet 30 cm ale zazwyczaj 220 wystarczają )lub jeśli styropianu jest naprawdę dużo to na metry mozna kupić pręt nagwintowany na całej swojej długości, pociąć na odpowiednie odciniki i zamocować w kołku rozporowym za pomoća nakrętek kontrujących.

Jarek.P
17-06-2010, 22:32
OK, dzięki.
Ten sygnalizator chciałem odrobinkę schować, bo wydawał mi się on wątpliwą ozdobą elewacji, ale w sumie...

J.

Jurek Jurecki
18-06-2010, 11:48
niby wszystko działa po tym zdarzeniu ale klawiatura LCD-niebieska zachowuje sie dziwnie .Nic na niej nie widac bo jest zaciemniona .Po podaniu kodu glownego przez chwile ok 10 sekund jest czytelna ale nie calkowicie bo 8 z prawej strony komorek jest nieczytelnych -4 z gornej lini i 4 z lini dolnej wyswietlacza.

Co jest zepsute ?

zybiwol
18-06-2010, 19:32
Jarku odpowiedziałem tak jak mówią przepisy.Reszta należy do Ciebie.Pozdrawiam

Jarek.P
18-06-2010, 20:31
Przepisy mówisz? Ja bardzo proszę, pokaż mi choć jeden przepis, który o tym mówi, a flachę stawiam :)

A na poważnie - spróbuj się zastanowić, o co pytałem, a co usłyszałem od Ciebie. I co mi to dało.
Instrukcję sygnalizatora mam przed sobą i zapewniam Cię, że nie ma w niej słowa na temat moich wątpliwości. Umiem czytać. Projektant mojego systemu takich niuansów jak umiejscowienie sygnalizatora nie określał, a wykonawcą jestem ja sam. Nie wszystko wiem, mam wątpliwości, więc pytam, po to jest to forum i tak to tutaj działa.

J.

pstryczek_elektryczek
18-06-2010, 23:24
niby wszystko działa po tym zdarzeniu ale klawiatura LCD-niebieska zachowuje sie dziwnie .Nic na niej nie widac bo jest zaciemniona .Po podaniu kodu glownego przez chwile ok 10 sekund jest czytelna ale nie calkowicie bo 8 z prawej strony komorek jest nieczytelnych -4 z gornej lini i 4 z lini dolnej wyswietlacza.

Co jest zepsute ?
Na początek wyłącz system na parę minut i zrób identyfikację manipulatorów FS124(automatyczne odczytanie adresów), jeśli to nie pomoże zrób reset całkowity systemu FS107(ustawienia fabryczne) i wszystko od nowa, jeśli nic nie da tzn że manipulator padł. Jeśli masz jakiś inny manipulator na podmianę to zamień je i też FS124.

Jeśli lubisz bawić się elektroniką i sprzęt jest poza gwarancją możesz rozebrać i sprawdzić stan połączeń lutowanych na płycie klawiatury może to przypadek i brak styku na rozebranej klawiaturze jak będziesz dociskał LCD powinno sie pokazywać lub znikać pola wyświetlacza (oczywiście jeśli to styki), jeśli sprzęt jest na gwarancji to prześlij do satela za jakieś 50 pln naprawią jeśli nie stwierdzą twojej winy.

pstryczek_elektryczek
18-06-2010, 23:44
W którym miejscu zamocować wyjca zewnętrznego?

Lektura wątku powiedziała mi dość ogólnie, że w niedostępnym. Dobra, jasne, ma być niedostępne, przynajmniej w prosty sposób, będzie. Ale bardziej mi chodzi o coś innego:

1) Czy agencje ochrony z którymi podisuje się umowy o monitoring mają tu jakieś wymogi typu, że wyjec ma być z przodu budynku i rzucający się w oczy? Usiłowałem o to pytać w samej agencji, niestety nie zdołałem się przedrzeć przez słuchawkowców do kogoś kompetentnego.
2) jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi "nie", to czy częściowe schowanie wyjca, np na bocznej ścianie lukarny, częściowo wysłoniętej przez inną lukarnę (mam skomplikowany dach) jest głupim pomysłem, czy dobrym? Słychać go stamtąd będzie znakomicie (myślę), natomiast nie będzie się tak rzucał w oczy a co za tym idzie, jego błyskanie będzie mniej widoczne.
3) a przy okazji błyskania - czemu tak naprawdę ono ma służyć? Jedne wyjce mają do błyskania palniki ksenonowe i można powiedzieć, że błyskają niewiele słabiej niż wyją, inne błyskają raptem paroma diodami LED bądź żarówką 12W/5W, więc rozpiętość możliwości jest spora.
4) ostatnie pytanie - jak najlepiej zamocować wyjca do ściany 2W? Kołki "ślimaczki" z pewnością wystarczą jeśli chodzi o ich nośność, ale czy nie będzie to kiepskim rozwiązaniem ze względu na łatwiejszą możliwość sabotażu (w sensie wyrwania wyjca ze styropianu wraz z kołkami bez naruszenia zabezpieczenia antywyłamaniowego)?

J.

1. Lektura wątku ci dobrze podpowiada - w trudno dostępnym miejscu.
2. Nie ma przepisów precyzujących gdzie powinien być zainstalowany, jedynie zalecenia patrz wyżej. (co do przepisów się nie spotkałem osobiście - dla mnie była by to głupota, bo budynek budynkowi nie równy).
3. Agencje ochrony nie precyzują gdzie ma być powieszony sygnalizator, nawet jeśli precyzowali by to sami by siętego nie trzymali (te typy tak mają)
4. To gdzie powiesisz sygnalizator to jest twoja sprawa, jeśli go schowasz to raz że utrudnisz osiłką z agencji ochrony dostrzeżenie go a dwa że bardziej czujni sąsiedzi tez mogą nie usłyszeć i nie zobaczyć sygnalizacji. Co do dzwięku to zależy co masz za syrenę, jedne słychać drugie nie, najlepiej z dynamicznym a nie piezo.
5. Osobiście stosuję kołki długie lub ślimaki - raz zerwałem sygnalizator na ślimakach i zadziałał jak powinien, na kołkach to oczywiste że się rozleci. Zależy też od tynku i styropianu, jeden jest twardy a inny .... (tutaj bez komentaża).
Pozdrawiam

EZS
20-06-2010, 18:03
pytanie do speców od alarmów
czy czujka "wstrząsowa" to to samo co zbicia szkła?
Jeżeli nie, to czy Jablotron do centrali przewodowo-bezprzewodowej Profi ma takową? Na stronie producenta są różne, ale ze słowem wstrząsowa się nie spotkałam. Są głównie kontraktony i ruchu, ja chcę coś innego. Pisze o bezprzewodowych.
A jak nie ma, to czy mogę jakoś do centrali Jablotronu podłączyć czujkę innej firmy? Bezprzewodową..

_ZBYCH_
20-06-2010, 21:59
Dotyczy czujek PIR: standardowy poruszający się obiekt emitujący podczerwień, przechodząc przed czujką, wchodzi w ognisko zwierciadła czujki i z niego wychodzi a następnie wchodzi w ognisko kolejnego zwierciadła itd. Pirometr jest ogrzewany i „stygnie” w tempie poruszającego się obiektu. Układ luster jest obliczony na przechodzenie przed czujką a nie na dochodzenie do niej. Stosunkowo łatwiej dojść do czujki i ją zasłonić niż przejść w poprzek jej pola widzenia. Tempo tych zmian i ich charakter jest interpretowany właściwie dla danego producenta. Słabe czujki ze słabą optyką są wyposażane w liczniki impulsów żeby, choć trochę zmniejszyć ilość fałszywych alarmów. Dobre czujki z dobrym systemem luster tego nie wymagają. Lokalizując czujkę tak, że w polu jej widzenia znajduje się okno i kaloryfer (słońce schowa się za chmurę i z niej wyjdzie, tak dwa razy i alarm gotowy, kaloryfer emituje ciepło plus ruch powietrza odchyli firankę ukazując zimną szybę, tak dwa razy i alarm gotowy) od razu spełniamy wszystkie kryteria fałszywych alarmów a dodatkowo ma za zadanie wykryć intruza poruszającego się w kierunku do czujki, czyli najgorszy wariant. Czujki wykrywające ruch na „dochodzenie i oddalanie się od czujki to czujki ultradźwiękowe lub mikrofalowe. Do garaży i pomieszczeń z intensywnym ruchem powietrza tylko czujki dualne IR+US lub IR+MW instalowane w rogu pomieszczenia. Długo by o tym gadać. Polecam szkolenia i czytać dokładnie instrukcje czujek.
Nie mogę nadziwić się uwielbieniu w stosowaniu kontaktronów (MK) a zwłaszcza w oknach. Przecież wybicie szyby nie zostanie taką czujką zasygnalizowane a jak okno zostanie już otwarte lub zbita szyba to powinna zadziałać czujka przestrzenna. MK do rozpoczęcia odliczania czasu wejścia/wyjścia – OK. MK z funkcją informacyjną że okno jest otwarte mogę zrozumieć ale jako czujka alarmowa to już nie za bardzo.
Mam nadzieję że „opisałem się” dość czytelnie.


Szkolenia ograniuzuje np. PISA i znając wykładowcow , na dobrym poziomie. Czy korespondencyjnie? nie wiem. Co do zasady działania czujek, szkolenia odebrałem od producenta Alarmcom, Cerberus (obecnie Siemens).

Tak się składa, że jestem po "szkoleniach" i Techom i PISA, jak również po "szkoleniach" producentów lub dystrybutorów urządzeń do systemów alarmowych.
Jestem też pełnoletni w praktyce http://www.zbychdom.republika.pl/_Smile/Oczko.gif i nie podzielam Twoich opinii, zarówno na temat miejsca montażu czujek PIR w domu, jak i stosowania czujników kontaktronowych w funkcji zabezpieczenia obwodowego domu.
Prawdą jest, że w teorii pasywne czujki podczerwieni najlepiej działają wówczas, jeśli intruz przecina pod kątem prostym sektory wykrywania. Tyle, że każda pasywna czujka podczerwieni posiada sektory pionowe i poziome, czyli w uproszczeniu dzielą chroniony obszar zarówno w poziomie, jak i w pionie. Oznacza to tyle, że nie sposób dojść do czujki bez wywołania alarmu idąc w linii prostej do czujki.

Przeciwko umieszczeniu czujki w rogu przy oknie przemawiają min. trzy fakty:
- czujka umieszczona w rogu przy oknie może być zasłonięta firankami lub zasłonkami.
- może też być zasłonięta przez sprytnego złodzieja
- jeśli pod oknem jest grzejnik, to on bardziej może być przyczyną fałszywych alarmów, niż powody podane przez Ciebie.

Napisałeś:
„Lokalizując czujkę tak, że w polu jej widzenia znajduje się okno i kaloryfer (słońce schowa się za chmurę i z niej wyjdzie, tak dwa razy i alarm gotowy, kaloryfer emituje ciepło plus ruch powietrza odchyli firankę ukazując zimną szybę, tak dwa razy i alarm gotowy) od razu spełniamy wszystkie kryteria fałszywych alarmów”

Napisz proszę z Twojej praktyki, która czujka z obecnie dostępnych jest wrażliwa na takie rzeczy? Ponad to jaki grzejnik wytwarza takie ciepło, że potrafi na tyle odsłonić firankę, żeby czujka wykryła zimną szybę?
Dobra, dość tych herezji. Po to każda czujka ma min. kompensację temperatury, żeby sobie z tym radzić.

Odnośnie stosowania czujników kontaktronowych w ochronie obwodowej, to co masz przeciwko?
Proponuję przeczytać wątek, zanim napiszesz kolejny post.

_ZBYCH_
20-06-2010, 22:06
pytanie do speców od alarmów
czy czujka "wstrząsowa" to to samo co zbicia szkła?
Jeżeli nie, to czy Jablotron do centrali przewodowo-bezprzewodowej Profi ma takową? Na stronie producenta są różne, ale ze słowem wstrząsowa się nie spotkałam. Są głównie kontraktony i ruchu, ja chcę coś innego. Pisze o bezprzewodowych.
A jak nie ma, to czy mogę jakoś do centrali Jablotronu podłączyć czujkę innej firmy? Bezprzewodową..
Czujka wstrząsowa jest zamontowana na ościeżnicy okna lub drzwi i wykrywa m. in. uderzenia w szybę, uderzanie w ramę, wbijanie łomu, itp.
Czujka zbicia szyby, to w tym przypadku akustyczna czujka zbicia szyby, która "słyszy" dźwięk bicia oprawionej szyby.
Różnica jest więc zasadnicza.
Jablotron nie posiada w ofercie (2010r.) czujki inercyjnej (udarowej, wstrząsowej).
Możesz do centrali Jablotron podłączyć odbiornik urządzeń bezprzewodowych firmy Satel i zamontować bezprzewodowe czujki wibracyjne z wbudowanym czujnikiem kontaktronowym - AVD-100.

EZS
20-06-2010, 23:57
dzięki, tak mi się wydawało :(
A niestety podłączenie odbiornika Satela znacznie podnosi koszty. Musze to przetrawić...
Tak w ogóle to ochrona tych okien wiąże sie z faktem, że do tej pory miałam jedną czujkę zewnętrzną. A właściwie wewnetrzną zainstalowaną próbnie na zewnątrz. I nadchodzi czas decyzji. Albo kupujemy właściwą zewnętrzną (dualną ruchu) albo ją likwidujemy i dokładamy coś w zamian. Ta zewnętrzna spisywała się dobrze przez ponad rok (zimą też!), nie było fałszywych alarmów, więc sama nie wiem. Firma ochroniarska kręci nosem...

marcing1
22-06-2010, 23:39
witam
mam pytanie jak to zrealizować:
Są trzy strefy. strefa nr3 jest zawsze uzbrojona, bo realizuje funkcje informacyjne z wejść. Wszystko działa OK, ale na klawiaturze LCD mruga mi dioda, że jedna strefa jest uzbrojona. Co trzeba odznaczyć, aby klawiatura LCD nie sygnalizowaa uzbrojenia, ale wyswietlała mi informacje z wejść strefy nr3

ar***pl
24-06-2010, 20:24
witam
mam pytanie jak to zrealizować:
Są trzy strefy. strefa nr3 jest zawsze uzbrojona, bo realizuje funkcje informacyjne z wejść. Wszystko działa OK, ale na klawiaturze LCD mruga mi dioda, że jedna strefa jest uzbrojona. Co trzeba odznaczyć, aby klawiatura LCD nie sygnalizowaa uzbrojenia, ale wyswietlała mi informacje z wejść strefy nr3
Zakładka strefy obsługiwane przez manipulator w Dloadx, odznacz tą strefę i nie będzie mrugała, a wsumie to po co jest uzbrojona ? Możesz jako informacyjne stosowac wejście typu 47 i nie uzbrajac strefy.

ar***pl
24-06-2010, 20:31
dzięki, tak mi się wydawało :(
A niestety podłączenie odbiornika Satela znacznie podnosi koszty. Musze to przetrawić...
Tak w ogóle to ochrona tych okien wiąże sie z faktem, że do tej pory miałam jedną czujkę zewnętrzną. A właściwie wewnetrzną zainstalowaną próbnie na zewnątrz. I nadchodzi czas decyzji. Albo kupujemy właściwą zewnętrzną (dualną ruchu) albo ją likwidujemy i dokładamy coś w zamian. Ta zewnętrzna spisywała się dobrze przez ponad rok (zimą też!), nie było fałszywych alarmów, więc sama nie wiem. Firma ochroniarska kręci nosem...
jak się spisywała dobrze i nie ma jakichś strasznych przeciwskazań to ją zostawcie, a com firma ochroniarska ma tu do powiedzenia jeśli system nie sprawia kłopotów (samozałaczeń).Sam serwisuje system który ktoś wykonał z czujek wewnętrznych montowanych na zewnątrz i działa już koło 10 lat ,klient nie chce słyszeć o wymianie " bo działa"- jakimś cudem nie powoduje samozałaczeń ale osobiście miałbym spore opory aby taki zainstalować sam (sama odpornośc na zimno i szczelność czujki może być problemem) a co dopiero odpornośc na zwierzęta.A firma kręci nosem ponieważ pewnie chce dodatkowe 50 zł za monitoring czujki zewnętrznej.

marcing1
28-06-2010, 13:12
Zakładka strefy obsługiwane przez manipulator w Dloadx, odznacz tą strefę i nie będzie mrugała, a wsumie to po co jest uzbrojona ? Możesz jako informacyjne stosowac wejście typu 47 i nie uzbrajac strefy.

Chodzi o to, że w strefie3 mam wejścia sygnałów z modułu gsm (zał./wył alarm-82, kasowanie alarmu -83, awaria gsm-było 5 teraz 47). czy te 3 wejscia muszą byc przypisane do strefy , aby działały, wyświetlały się komunikaty?

wasiu
29-06-2010, 12:39
Witam,

Mam pytanie "do tych bradziej i trochę mniej wyszkolonych". Gdzie dokładnie przylutować rezystory parametryzującę kontaktron? Zaraz za/pod kontaktornem w jakimś termokurczu (miejsca malutko), czy już po kilkudziesięciu cm "'w tynku" lub w cz. wstrząsowym (planuję na oknie również cz. wstrząsowy Impaq+ i może uda mi się sprowadzić kabelek z kontaktorna do wstrząsówki żeby do wejścia iść jednym kabelkiem - sprawdzałem i miejsca powinno wystarczyć)?
Macie jakiejś sugestie?

ar***pl
29-06-2010, 20:12
Witam,

Mam pytanie "do tych bradziej i trochę mniej wyszkolonych". Gdzie dokładnie przylutować rezystory parametryzującę kontaktron? Zaraz za/pod kontaktornem w jakimś termokurczu (miejsca malutko), czy już po kilkudziesięciu cm "'w tynku" lub w cz. wstrząsowym (planuję na oknie również cz. wstrząsowy Impaq+ i może uda mi się sprowadzić kabelek z kontaktorna do wstrząsówki żeby do wejścia iść jednym kabelkiem - sprawdzałem i miejsca powinno wystarczyć)?
Macie jakiejś sugestie?
Najlepiej zaraz za kontraktronem, owijasz cienką izolacją.

Jarek.P
29-06-2010, 23:07
Mam pytanie odnośnie zasad umieszczania czujki wibracyjnej. Weźmy dla przykładu okno dwuskrzydłowe, ze stałym słupkiem (na zdjęciu jest z ruchomym, akurat takie miałem pod ręką):

http://lh6.ggpht.com/_UD9j3sBeSEQ/TCpcUxSEGNI/AAAAAAAADQY/CqrhP5CX968/s800/JP049987_inercyjne.jpg

Domyślam się, że z punktu widzenia skuteczności działania czujki najwłaściwsza lokalizacja to miejsce A, jeszcze pewnie powinno być na środku słupka, a nie tak, jak narysowałem, ale... powiedzmy, że dostępne wzory czujek do klamek w oknach mi nie pasują i generalnie na słupku bym tej czujki montować nie chciał.
Czy ona będzie dużo gorzej działać zamontowana w miejscu B albo C?

J.

_ZBYCH_
29-06-2010, 23:24
Mam pytanie odnośnie zasad umieszczania czujki wibracyjnej. Weźmy dla przykładu okno dwuskrzydłowe, ze stałym słupkiem (na zdjęciu jest z ruchomym, akurat takie miałem pod ręką):

http://lh6.ggpht.com/_UD9j3sBeSEQ/TCpcUxSEGNI/AAAAAAAADQY/CqrhP5CX968/s800/JP049987_inercyjne.jpg

Domyślam się, że z punktu widzenia skuteczności działania czujki najwłaściwsza lokalizacja to miejsce A, jeszcze pewnie powinno być na środku słupka, a nie tak, jak narysowałem, ale... powiedzmy, że dostępne wzory czujek do klamek w oknach mi nie pasują i generalnie na słupku bym tej czujki montować nie chciał.
Czy ona będzie dużo gorzej działać zamontowana w miejscu B albo C?

J.
Otwórz okno i zobacz, czy w miejscu "C" masz miejsce na montaż czujki inercyjnej...

Jarek.P
29-06-2010, 23:29
OK, słuszny argument, póki co miejsce jest, bo glify jeszcze nie zrobione, ale potem może być różnie.
Gdyby jednak się mieściło? Czy miejsce montażu nie jest błędem z jakichś innych powodów? Ewentualnie, które miejsce jest lepsze: B czy C? Czy może jeszcze inne?

J.

_ZBYCH_
29-06-2010, 23:34
OK, słuszny argument, póki co miejsce jest, bo glify jeszcze nie zrobione, ale potem może być różnie.
Gdyby jednak się mieściło? Czy miejsce montażu nie jest błędem z jakichś innych powodów? Ewentualnie, które miejsce jest lepsze: B czy C? Czy może jeszcze inne?

J.
Zdecydowanie 'B", tyle, że na środku okna ;)

szczukot
30-06-2010, 07:46
Dla pewnosci sprawdz czy czujka sie zmiesci w A, B i C :)
Bo u mnie nie miesci sie w zadnym miejscu i robie (bo musze) stluczeniowe

Fantom

Jarek.P
30-06-2010, 09:48
W A się mieści, ale tam ja jej nie chcę. W B... wszystko zależy od parapetu, tych jeszcze nie mam, ale najwyżej będą tak instalowane, żeby weszło. C w tym momencie spadło z listy, więc się nie zastanawiam nawet :)

J.

kolorado
30-06-2010, 16:56
Wczoraj się trochę zmartwiłem, bo zauważyłem że w jednej czujce VD-1 "skleja" się kontaktron wbudowany. Po prostu po otwarciu okna brak reakcji systemu, dalej kontaktron jest zwarty, a pomaga dopiero pstryknięcie w niego. Niestety w tym przypadku nie mam możliwości dołożenia kontaktronu dodatkowego.
Czy te czujki faktycznie są takie zawodne, czy tylko pechowo trafiłem? Oczywiście wymienię ten czujnik (mam nadzieję, że na gwarancji), ale nie chciałbym go sprawdzać codziennie, czy jeszcze działa - wolałbym coś niezawodnego.
Czy ma znaczenie bliskość magnesu? W tym przypadku przerwa między czujką a magnesem jest minimalna, w związku z tym pewnie pole magnetyczne jest silne, ale nie mam pojęcia, czy ma to znaczenie.

todaks
30-06-2010, 23:01
Wczoraj się trochę zmartwiłem, bo zauważyłem że w jednej czujce VD-1 "skleja" się kontaktron wbudowany. Po prostu po otwarciu okna brak reakcji systemu, dalej kontaktron jest zwarty, a pomaga dopiero pstryknięcie w niego. Niestety w tym przypadku nie mam możliwości dołożenia kontaktronu dodatkowego.
Czy te czujki faktycznie są takie zawodne, czy tylko pechowo trafiłem? Oczywiście wymienię ten czujnik (mam nadzieję, że na gwarancji), ale nie chciałbym go sprawdzać codziennie, czy jeszcze działa - wolałbym coś niezawodnego.
Czy ma znaczenie bliskość magnesu? W tym przypadku przerwa między czujką a magnesem jest minimalna, w związku z tym pewnie pole magnetyczne jest silne, ale nie mam pojęcia, czy ma to znaczenie.

To przypadłość czujników kontaktronowych zarówno w wersji VD-1 jak też bezprzewodowych AVD-100 oraz AMD-100 . Problem tkwi w kiepskich kontaktronach. Ostatnio poczas okresowej konserwacji systemu, stwierdziłem trzy uszkodzone czujniki AVD-100( na 16 zainstalowanych)oraz jeden czujnik PIR typu APD-100. Najgorsze jest to że kontaktrony są cały czas zwarte i klient dopóki nie sprawdzi na klawiaturze, nie ma pojęcia że czujnik nie działa . Najlepszy sposób to samodzielna wymiana na porządne kontaktrony którą można przeprowadzić we własnym zakresie.

ar***pl
02-07-2010, 12:25
Otwórz okno i zobacz, czy w miejscu "C" masz miejsce na montaż czujki inercyjnej...
Ostatatnio zakładałem w oknach drewnianych gdzie zmieściły się tylko pod skrzydłem okna nieuchylnym na styk, na tym uchylnym podczas uchylania okna skrzydło uderzało już w inercyjną vd 1 satela jest chyba najwęższą czujką inercyjną, szkoda że najdłuższą.

Genelec
06-07-2010, 16:40
Witam,

Ja się tylko wtrące z jedna rzeczą. Rozumiem, że w tym watku wymieniacie szczegóły techniczne dotyczące instalacji. To dobrze. Projektowałem wiele lat temu systemy pracujące w bankach więc jako taką wiedzę posiadam.

Chciałbym zwrócić w tym wszystkim uwagę na jedną rzecz a mianowicie kwestie naszego bezpieczeństwa.

Można przeprojektować system, przewidzieć wszystkie drogi wejścia potencjalnego włamywacza i zabezpieczyć je, lecz trzeba być czujnym.
Często posiadanie dobrze zaprojektowanego systemu usypia troszkę nasza czujność. Każdy system alarmowy rozsądnie zaprojektowany spełni swoją rolę (oczywiście jeżeli ktoś nie popełni kardynalnych błędów).
Czy będa tam kontaktrony, czy czujki PIR, czy czujki stłuczenia szkła... nieważne, aby mniej więcej właściwie rozmieszczone i.. niepodatne na wzbudzenie z zewnątrz.

Potencjalny włamywacz zrobi swoj po najmniejszej linii oporu.... jeżeli dom jest atrakcyjnym kąskiem to coś wymyślą. Może być to wzgudzanie alarmu. Np. czujniki reagujące na wstrząs zamontowane na szybie...bardzo dobry pomysł... ale też potencjalne źródło wzbudzanych alarmów. Wystarczy, że ktoś rzuci czymś w okno (piłeczką gumową) czy podejdzie potrząsnąć i ucieknie.. będzie to robił do czasu aż się nie wkurzycie i nie wyłączycie alarmu (myśląc, że to fałszywki).

Oczywiście mogą przyjść na beszczelnego do domu z giwerą... wtedy pomoże nam tylko cichy alarm z powiadomieniem i liczenie na to, że nikt nie zrobi nam nic złego.
Często wyjący alarm nie jest przeszkodą (znieczulica sąsiedzka).

Trzeba podejść do tematu dobrze technicznie i dobrze socjologicznie i pamiętać też o dobrych stosunkach z sąsiadami :)

Postanowiłem to napisać po przeczytaniu paru spornych kwestii na temat instalacji czujników

PS. Ja uważam, że coś co widać z zewnątrz (czyli czujka "patrząca" na okno... to nie do końca dobry wybór..ale każdy ma prawo do swoich opinii).

Pozdrawiam wszystkich

szczukot
06-07-2010, 17:39
No tak - czujka wsytrzasowa zla, czujka patrzaca na okno zla ... no to chyba tylko pies pozostaje

Fantom

Genelec
06-07-2010, 19:01
Nie zła... tego nie powiedziałem. Napisałem przecież, że warto inwestować w system alarmowy bo już najprostsze, ale dobrze zrobione instalacje stanowią przeszkodę we włamaniu. Warto tylko pamiętać, żeby nie skupiać się na technikaliach aż tak i nie zaniedbywać innych aspektów związanych z naszym bezpieczeństwem (co w połaczeniu ze sprawnym systemem alarmowym stanowić będzie jedno z naszych zabezpieczeń). Uważam też, że brak systemu alarmowego stanowi swojego rodzaju zaproszenie dla złodzieja. A co do psa :)... no cóż... zgadzam się w 100%..... to tez dobry bardzo dobry pomysł :)... na pewno jeden ze skuteczniejszych (chociaż nie niezawodny...niestety). A to że istnieje to forum i umożliwia wymianę doświadczeń to tylko przyklasnąć. Przy kwestiach spornych każdy z przedmówców ma swoje racje i potrafi to często uzasadnić... niestety (albo stety) decyzja na końcu spada na nas więc warto poznac różne punkty widzenia bo to bradzo konstruktywne. Pozwoli to nawet przy współpracy z firmą której to zlecimy na zweryfikowanie jej profesjonalizmu bo ilość przypadkowych "fachowców" na rynku jest zatrważająca. Zrobienie takiego systemu przy odrobinie zapału i uzupełnieniu wiedzy tez nie jest taka trudna (pytanie czy mamy na to czas). Dlatego nie wcinam się w dyskusje techniczne (bo wątków i tematów było mnóstwo) a zwracam uwagę na kolejny aspekt związany przecież z naszym bezpieczeństwem (dla dobra i korzyści każdego odwiedzającego forum....bo taki jest jego cel).
Jeszcze raz pozdrawiam

ORLEN
06-07-2010, 20:53
Witam,

Ja się tylko wtrące z jedna rzeczą. Rozumiem, że w tym watku wymieniacie szczegóły techniczne dotyczące instalacji. To dobrze. Projektowałem wiele lat temu systemy pracujące w bankach więc jako taką wiedzę posiadam.

Czy to, że kiedyś projektowałeś systemy do banków ma podnosić rangę Twojego postu? Skoro projektowałeś systemy do banków, to chyba zdajesz sobie sprawę, że banki, to obiekty wymagające zupełnie innych systemów zabezpieczeń, niż domy i są to systemy nijak nie porównywalne. Na inne zagrożenia narażony jest bank, a na inne dom.


Chciałbym zwrócić w tym wszystkim uwagę na jedną rzecz a mianowicie kwestie naszego bezpieczeństwa.

Można przeprojektować system, przewidzieć wszystkie drogi wejścia potencjalnego włamywacza i zabezpieczyć je, lecz trzeba być czujnym.
Często posiadanie dobrze zaprojektowanego systemu usypia troszkę nasza czujność. Każdy system alarmowy rozsądnie zaprojektowany spełni swoją rolę (oczywiście jeżeli ktoś nie popełni kardynalnych błędów).
Czy będa tam kontaktrony, czy czujki PIR, czy czujki stłuczenia szkła... nieważne, aby mniej więcej właściwie rozmieszczone i.. niepodatne na wzbudzenie z zewnątrz.

Zupełnie nie zgadzam się z tym, co tu napisałeś. Nie każdy system tak samo dobrze spełnia swoją rolę! Nie jest bez znaczenia, czy będzie to prosty system oparty na czujkach ruchu, czy system obwodowy oparty na kontaktronach i czujkach inercyjnych.
Przeciwnie! Właśnie, że to jest ważne. Wystarczy przeanalizować działanie obu systemów pod kątem:
a) w którym momencie wywołują alarm?
b) czy zabezpieczają sypialnie nocą (z możliwością spania przy uchylonym, ale nadal zabezpieczonym oknie)?
c) czy umożliwiają swobodne przemieszczanie się domowników pod domu?
d) czy w domu mogą poruszać się zwierzęta przy włączonym systemie?

Projektowałeś systemy w bankach, więc widocznie nie znasz realiów i potrzeb użytkowników systemów zamontowanych w domach.


Potencjalny włamywacz zrobi swoj po najmniejszej linii oporu.... jeżeli dom jest atrakcyjnym kąskiem to coś wymyślą. Może być to wzgudzanie alarmu. Np. czujniki reagujące na wstrząs zamontowane na szybie...bardzo dobry pomysł... ale też potencjalne źródło wzbudzanych alarmów. Wystarczy, że ktoś rzuci czymś w okno (piłeczką gumową) czy podejdzie potrząsnąć i ucieknie.. będzie to robił do czasu aż się nie wkurzycie i nie wyłączycie alarmu (myśląc, że to fałszywki).

Na intruza wywołującego fałszywe alarmy też jest sposób. Nie sądzę, aby użytkownik systemu obwodowego przy paru "fałszywych" alarmach zrezygnował z używania systemu. Raczej zgłosi sprawę do serwisanta. Ten powinien n a początek wymienić czujkę. Jeśli to nie pomoże, to zawsze można zamontować na jakiś czas kamerę z rejestratorem i sprawdzić, co powoduje alarmy.


Oczywiście mogą przyjść na beszczelnego do domu z giwerą... wtedy pomoże nam tylko cichy alarm z powiadomieniem i liczenie na to, że nikt nie zrobi nam nic złego.
Często wyjący alarm nie jest przeszkodą (znieczulica sąsiedzka).
Jak do domu przychodzi napastnik z bronią, to system alarmowy raczej tu nie pomoże. Trzeba oddać co chcą i modlić się, żeby nikomu z domowników krzywda się nie stała.


Trzeba podejść do tematu dobrze technicznie i dobrze socjologicznie i pamiętać też o dobrych stosunkach z sąsiadami :)

Postanowiłem to napisać po przeczytaniu paru spornych kwestii na temat instalacji czujników

PS. Ja uważam, że coś co widać z zewnątrz (czyli czujka "patrząca" na okno... to nie do końca dobry wybór..ale każdy ma prawo do swoich opinii).

Pozdrawiam wszystkich

Napisałeś tu oczywiste oczywistości nic nie wnoszące do tego wątku.

Genelec
06-07-2010, 23:45
Trudno na tym forum polemizować z takim podejściem (nie argumentacją). Forum służy głównie do dzielenia się swoimi doświadczeniami a odnoszę wrażenie, że jest nieustannym miejscem utarczek i niecelowej dyskusji. A szkoda.
Fakt zajmowania się przeze mnie projektowaniem systemów bankowych do niczego mnie nie uprawnia (bo niby dlaczego?) zwłaszcza, że zawodowo teraz zajmuję się czymś innym (chociaż jest to związane z bezpieczeństwem).
Pomimo upływającego czasu w zabezpieczeniach w sumie niewiele się zmieniło (technologicznie tak, co do zasad projektowania niewiele). Sam jestem użytkownikiem takiego systemu (który zaprojektowałem sam) połączonego z systemem inteligentnego domu (którego wykonanie zleciłem fachowcom). Czytałem ten wątek z ciekawością i dodałem od Siebie element którego zabrakło… oprócz technologii, której tutaj mnóstwo. Proszę mi wierzyć, ale zabezpieczenie domu niewiele różni się od zabezpieczania innych obiektów (wymaga tylko….słuszna uwaga… innego podejścia. .innych zagrożeń i oczekiwań). Do wszystkiego trzeba jednak przykładać zdrowy rozsądek. Ja nie przesadzałem z zabezpieczeniami (chociaż instalacja jest wykonana poprawnie) ze względu na 2 powody:
1. Koszty
2. Nie ma zabezpieczeń których nie da się obejść (kwestia poniesionych kosztów)… taniej jest się dodatkowo ubezpieczyć od kradzieży
3. Mam naprawdę fajnych i pomocnych sąsiadów

Naoglądałem się wżyciu różnych instalacji gdzie było mnóstwo urządzeń i wiem jedno… większość z użytkowników po napchaniu mnóstwa urządzeń popadała w fałszywe poczucie bezpieczeństwa (bo mam system). Znam kilka przypadków (w tym dwa wśród swoich znajomych), którzy zostali okradzeni we własnym domu (w jednym z nich nawet przy wyjącym alarmie). W jednym z przypadków które znam instalacja była źle zaprojektowana i przez fałszywe alarmy ją wyłączono (użytkownik nie wie, czy to kwestia usterki czy celowych działań…nie musi się na tym znać… zepsuć może się wszystko..nie tylko czujka)… mając sąsiadów dostających piany, bądź będąc wyluzowanym na wyjeździe wakacyjnym podejmujemy różne decyzje (nie w głowie jest czasami stawianie kamer lub wysłuchiwanie tel od sąsiadów, że żyć się nie da). Stąd zwróciłem uwagę na potrzebę systemu którego nie można (lub jest to bardzo trudne) wzbudzić z zewnątrz.

Nie będę opisywał właściwego sposobu instalacji poszczególnych komponentów systemu (bo już zostalo to opisane i nic nie wniose do tematu :)…często opisane na 5 różnych sposobów tym przynamniej w 3 przypadkach złych… i sporów kto ma rację). Zresztą każdy system wymaga innego podejścia (słuszna uwaga). Czasami razi mnie stosowanie przedziwnych metod zabezpieczeń i różnych urządzeń kosztujących majątek, które w niewielkim stopniu pomagają a komplikują niepotrzebnie system i podnosza koszty…ale OK… każdy ma to co lubi…nie dyskutuję…

Najsłabszym ogniwek każdego systemu zabezpieczeń jest człowiek…więc należy o tym pamiętać… I to chciałem wnieść do tego wątku.

Patrząc z tego punktu widzenia odpowiedź na mojego posta też niewiele wniosła do tematu (skoro to wszystko to oczywiste oczywistości :).

Myślę, że nie ma sensu ciągnąć tego dalej i zaśmiecać wątku a przy okazji prośby o pomoc i konkretnych pytań postaram się włączyć do dyskusji (o ile będę miał coś do dodania). OK.?

cysterniarz
08-07-2010, 14:10
witam
(1)
jaki polecacie moduł GSM do integry64 ?
lt-1S, lt-2S czy inne ?
do takiego modułu to jakie kart sim zastosować, jakieś telemetryczne?

(2)
odnośnie czujek wibracyjnych IMPAQ+ czy ktoś przetestował, gdy ustawi się na wysoką czułość to czy podczas burzy i uderzenia pioruna nie spowoduje wzbudzenia alarmu ?

dzięki
pozdr

swistak40
09-07-2010, 13:37
Witam! Czy mógłbym prosić któregoś z użytkowników o wstawienie zdjęcia przedstawiającego podłączenie przewodów we wnętrzu dowolnej czujki ruchu firmy Satel? Doszedłem właśnie do etapu montażu tych elementów i nie wiem za bardzo, jak to ładnie podłączyć i polutować rezystory, aby uzyskać względną estetykę i trwałość takiego rozwiązania. Pozdrawiam!

ar***pl
10-07-2010, 19:32
witam
(1)
jaki polecacie moduł GSM do integry64 ?
lt-1S, lt-2S czy inne ?
do takiego modułu to jakie kart sim zastosować, jakieś telemetryczne?

(2)
odnośnie czujek wibracyjnych IMPAQ+ czy ktoś przetestował, gdy ustawi się na wysoką czułość to czy podczas burzy i uderzenia pioruna nie spowoduje wzbudzenia alarmu ?

dzięki
pozdr
Najtańiej wyjdzie Lt1, zakładając że chcesz wysyłac więcej sms ów niż 8 , jeśli wystarczy ci kilka to są produkty satela T2,T1, albo expert gsm

Impaq-cięzko powiedzieć zależy to w dużej mierze od sztywności samego okna, musisz popróbowac metodą prób i błedów-pozatym budza burzy nierówna

ar***pl
10-07-2010, 19:36
Witam! Czy mógłbym prosić któregoś z użytkowników o wstawienie zdjęcia przedstawiającego podłączenie przewodów we wnętrzu dowolnej czujki ruchu firmy Satel? Doszedłem właśnie do etapu montażu tych elementów i nie wiem za bardzo, jak to ładnie podłączyć i polutować rezystory, aby uzyskać względną estetykę i trwałość takiego rozwiązania. Pozdrawiam!
Poczytaj instrukcję centrali tam masz dokładnie opsane jak podłaczyć czujkę do danej centrali.Przy podłaczeniu deol nic nie trzeba lutować

swistak40
11-07-2010, 00:18
Poczytaj instrukcję centrali tam masz dokładnie opsane jak podłaczyć czujkę do danej centrali.Przy podłaczeniu deol nic nie trzeba lutować

Nie zrozumieliśmy się :). Wiem, jak to podłączyć (schemacik), tylko chce ładnie rozprowadzić kable we wnętrzu czujki.

ar***pl
13-07-2010, 22:56
Nie zrozumieliśmy się :). Wiem, jak to podłączyć (schemacik), tylko chce ładnie rozprowadzić kable we wnętrzu czujki.
czy to nie przesada? Ułóż kabelki aby nie wyglądały poza obudowę i już.

wobil
14-07-2010, 09:36
mam pytanie chodzi mi o jakiś podstawowy zestaw do domu, który można samemu założyć, co myślicie o czymś takim:

http://allegro.pl/item1149374761_alarm_do_obiektu_15_czuj_ca_64_kl_p rof_super.html

pozdrawiam
WB

nomoz
14-07-2010, 14:48
Witam
Posiadam system zbudowany na integrze 64, moduł ropam
Sterowanie wł. wył. z telefonu kom padło, czasem sms o uzbrojeniu systemu dostaje po 40 minutach czasem po godzinie, reszta smsów przychodzi natychmiast.
Zasięg przy telefonie jest dobry.
Czym to jest spowodowane?
Pozdrawiam

todaks
14-07-2010, 18:59
mam pytanie chodzi mi o jakiś podstawowy zestaw do domu, który można samemu założyć, co myślicie o czymś takim:

http://allegro.pl/item1149374761_alarm_do_obiektu_15_czuj_ca_64_kl_p rof_super.html

pozdrawiam
WB

Świetny wybór - tanie i w pełni profesjonalne zestawienie . Najbardziej zaskoczył mnie ten rewelacyjny sygnalizator wewnętrzny z jeszcze lepszym akumulatorem .

swistak40
14-07-2010, 19:15
Kolego, może tak bez tej ironii? Pytający jeszcze uwierzy i zakupi ten badziew ;)

todaks
14-07-2010, 21:41
Kolego, może tak bez tej ironii? Pytający jeszcze uwierzy i zakupi ten badziew ;)

Nie mogłem się powstrzymać . Myślałem że ten wątek czegoś uczy a tu takie pytania .

Jarek.P
14-07-2010, 21:58
Panowie specjaliści, żarty żartami, ale trochę merytoryki tez się przyda, choćby biednemu pytaczowi.
W zestawie mamy niezłą centralkę, w komplecie do niej kilkanaście czujek PIR niewiadomego pochodzenia, więc zapewne jakiegoś najtańszego badziewia. I co dalej? Wyjec wewnętrzny to zdaje się goła syrena piezo. Opcja typu wyjec dla ubogich, ale tak właściwie, to czemu nie? Kwestia tylko jego umieszczenia tak, żeby nie szpecił i działać przecież będzie, prawda?
Co złego jest w tym akumulatorze? Producent?

J.

ar***pl
14-07-2010, 23:35
mam pytanie chodzi mi o jakiś podstawowy zestaw do domu, który można samemu założyć, co myślicie o czymś takim:

http://allegro.pl/item1149374761_alarm_do_obiektu_15_czuj_ca_64_kl_p rof_super.html

pozdrawiam
WB
Nie wiem czy wybrałeś dobra drogę, najpierw napisz coś o budynku to coś się doradzi a nie dostosowywać instalacje do tego co jest w zestawie.
Centralka jak najbadziej ok ale czujniki jakieś no name.

Lobo_M
15-07-2010, 11:29
Witam,
mam domek parterowy SSZ, okna otwierane od razu z wmontowanymi kontaktronami, położone przewody do czujek ruchu 6x05 na dzie czujki. wszytstko spotyka sie na strychu nieuzutkowym i tam ma byc centrala. mam jednak kilka pytań. Nie chcę montować czujek inercyjnych na oknach ze względów estetycznych, chciałbym jednak cos zrobić aby potencjalny włamywacz wiedział że został namierzony nim wejdzie do domu. Domek w okolicy lasu wiec lisy czesto sa na działce. Centrala będzie WRL zależy mi na gsm, tak lekko na wyrost ale chcę w zimowe wieczory miec się czym bawić;-) No i właśnie jak odstraszyc tego złodzieja? jakieś bariery montowane na ścianach? Generalnie na cały alarm mam w kosztorysie przewidziane 7kPLN, jak cos zostanie to może jakis mały monitoring, nie wiem sam. Jesli mogę prosze o radę.
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TD7UR_leFqI/AAAAAAAAHlI/l0eQaSE2AOc/s640/alarm.jpg

enty
16-07-2010, 01:46
1.W Twojej sytuacji najprostszym rozwiązaniem bedzie zastosowanie wraz z czujnikami PIR czujników zbicia szkla. w małych pomieszczenich możesz nawet pokusic sie o czujniki zintegrowane.( względy estetyczne)
2. opcjonalnie możesz rzeczywiście zastosowac bariety np satel czy Crow. nie podałeś wys okien więc nieco trudno okreslic ich całkowity koszt ale przy założeniu że okna/ drzwi tarasowe posiadasz tylko na jednej ze ścian a bariery montujemy nie na pojedyńczy otwór tylko wzdłóż całej elawecji, powinno być ok.
3. Przy zastosowaniu obwodówki możesz śmiało zrezygnowac z kilku czujników ruchu np jeden z salonu , łazienki czy kotłowni
4. manipulator ok, ważne by był pod reka nie powodował powiększenia sterfy opóźnionej i nie mozna było go obserować z zewnątrz (chyba że wyłaczysz info o stanie systemu.)
5. Kontaktron na drzwiach garażowych jak najbardziej chociażby ze względów obsługi/ konfiguracji systemu.
6. Nie masz kalw w garazu ( o ile to garaż) co zdecydowanie powiększa stefe wejścia/ wyjścia ( jak mniemam/ domyslam się o kotłownię) i wymaga więcej czasu na wejście wyjście. Mozę jakaś radiolinia na czas wjazdu?


Wątpliowści

1. czujnik w salonie chyba lepszy byłby dualny, i umieszzony w rogu ścian zewnętrznych ( wtedy w zasadzie on sam obejmie całe pomieszczenie )
2. czujnik w garazu raczej przy drzwiach a nie z tyłu zasłonięty przez samochód
3. czujnik na centralę na strychu ( byc może przewidziałeś ale odnosze sie po prostu do rysunku i opisu z których to niw wynika)
4. czy strych jest ocieplany (urz adzenia elektroniczne i akumulatory nie znoszą zbyt wysokich temperatur.
5 Poprawnie zamontowane czujniki inercyjne wcale nie wyglądaja tak źle.a o ich przewadze nad zbiciówką było w tym watku wiele razy.
6. gdyby zostało Ci troche grosza na CCTV było by super.Nie chodzi tu o drogie kamery pozwalające na identyfikacje osobnika, ale nawet tanie pozwalające po prostu na zweryfkowanie przyczyny alarmu czy zorientowanie sie czy ktos sie nie kręci.
7. Moze jakieś czujniki specjalne ( dym, zalanie, gaz, itp)
8.Mając WRL może warto pomyslec chociaz o najprostszych sterowaniach...

Pozdrawiam

Lobo_M
16-07-2010, 09:57
1.W Twojej sytuacji najprostszym rozwiązaniem bedzie zastosowanie wraz z czujnikami PIR czujników zbicia szkla. w małych pomieszczenich możesz nawet pokusic sie o czujniki zintegrowane.( względy estetyczne)
Czy to jedyna taka czujka? http://allegro.pl/item1096833370_czujnik_flash_pir_detektor_zbicia_s zkla_7093.html

2. opcjonalnie możesz rzeczywiście zastosowac bariety np satel czy Crow. nie podałeś wys okien więc nieco trudno okreslic ich całkowity koszt ale przy założeniu że okna/ drzwi tarasowe posiadasz tylko na jednej ze ścian a bariery montujemy nie na pojedyńczy otwór tylko wzdłóż całej elawecji, powinno być ok.
3. Przy zastosowaniu obwodówki możesz śmiało zrezygnowac z kilku czujników ruchu np jeden z salonu , łazienki czy kotłowni
http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TD_wVRjfrGI/AAAAAAAAHl8/6pl0r9A8aF0/s640/pomieszczenia.jpg
Wszytstkie okna w salonie i kuchni są wysokie 230cm. Więc musiałbym zamontować pięć takich zestawów barier? ilu wiązkowe?
Obwodówka tzn, te barieryzewnętrzne? Salon jest duży więc jedna chyba nie wystarczy? a czemu moge zrezygnować z łażienki i p. gosp? tam są okna?


4. manipulator ok, ważne by był pod reka nie powodował powiększenia sterfy opóźnionej i nie mozna było go obserować z zewnątrz (chyba że wyłaczysz info o stanie systemu.)
5. Kontaktron na drzwiach garażowych jak najbardziej chociażby ze względów obsługi/ konfiguracji systemu.
6. Nie masz kalw w garazu ( o ile to garaż) co zdecydowanie powiększa stefe wejścia/ wyjścia ( jak mniemam/ domyslam się o kotłownię) i wymaga więcej czasu na wejście wyjście. Mozę jakaś radiolinia na czas wjazdu?
To nie problem w garażu jeżeli jest taka konieczność też mogę zamontować klawiaturę, np jakąś uproszczoną tylko do zazbrajania i rozbrajania.

1. czujnik w salonie chyba lepszy byłby dualny, i umieszzony w rogu ścian zewnętrznych ( wtedy w zasadzie on sam obejmie całe pomieszczenie )
2. czujnik w garazu raczej przy drzwiach a nie z tyłu zasłonięty przez samochód
3. czujnik na centralę na strychu ( byc może przewidziałeś ale odnosze sie po prostu do rysunku i opisu z których to niw wynika)
4. czy strych jest ocieplany (urz adzenia elektroniczne i akumulatory nie znoszą zbyt wysokich temperatur.
5 Poprawnie zamontowane czujniki inercyjne wcale nie wyglądaja tak źle.a o ich przewadze nad zbiciówką było w tym watku wiele razy.
6. gdyby zostało Ci troche grosza na CCTV było by super.Nie chodzi tu o drogie kamery pozwalające na identyfikacje osobnika, ale nawet tanie pozwalające po prostu na zweryfkowanie przyczyny alarmu czy zorientowanie sie czy ktos sie nie kręci.
7. Moze jakieś czujniki specjalne ( dym, zalanie, gaz, itp)
8.Mając WRL może warto pomyslec chociaz o najprostszych sterowaniach...
Ad.1. czy salon z kuchnią nie za duży na jedną czujkę?
Ad.3. o tym nie pomyslałem.
Ad.4. strych nie uzytkowy nieocieplony, no własnie wczoraj doczytałem na poczatku wątku o tym. Więc ocieplić centralę czy lepiej starać się ją przenieść np do pomieszczenia gospodarczego (nad nim są wszystkie przewody teraz)
ad.5. jak by nie zamontować to bedzie bialy czyjnik na tle brazowych okien
ad.6. taki wlasnie jest plan. Może jakaś konkretna propozycja kamer? tzreba mieć do tego rejestrator, czy można jakoś podpiąć to do komputera pc i zapis na dysku?
ad.7. w salonie czujnik CO2, w sypialni czujnik gazów usypiających, nad zalania nie myslałem.
Ad.8. a jakich na przykład? napewno chciałbym jednym pilotem czterokanałowym otwierać bramę wjazdową garażową. co jeszce można podpiąć?

ar***pl
16-07-2010, 22:40
Czy to jedyna taka czujka? http://allegro.pl/item1096833370_czujnik_flash_pir_detektor_zbicia_s zkla_7093.html

http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TD_wVRjfrGI/AAAAAAAAHl8/6pl0r9A8aF0/s640/pomieszczenia.jpg
Wszytstkie okna w salonie i kuchni są wysokie 230cm. Więc musiałbym zamontować pięć takich zestawów barier? ilu wiązkowe?
Obwodówka tzn, te barieryzewnętrzne? Salon jest duży więc jedna chyba nie wystarczy? a czemu moge zrezygnować z łażienki i p. gosp? tam są okna?

To nie problem w garażu jeżeli jest taka konieczność też mogę zamontować klawiaturę, np jakąś uproszczoną tylko do zazbrajania i rozbrajania.

Ad.1. czy salon z kuchnią nie za duży na jedną czujkę?
Ad.3. o tym nie pomyslałem.
Ad.4. strych nie uzytkowy nieocieplony, no własnie wczoraj doczytałem na poczatku wątku o tym. Więc ocieplić centralę czy lepiej starać się ją przenieść np do pomieszczenia gospodarczego (nad nim są wszystkie przewody teraz)
ad.5. jak by nie zamontować to bedzie bialy czyjnik na tle brazowych okien
ad.6. taki wlasnie jest plan. Może jakaś konkretna propozycja kamer? tzreba mieć do tego rejestrator, czy można jakoś podpiąć to do komputera pc i zapis na dysku?
ad.7. w salonie czujnik CO2, w sypialni czujnik gazów usypiających, nad zalania nie myslałem.
Ad.8. a jakich na przykład? napewno chciałbym jednym pilotem czterokanałowym otwierać bramę wjazdową garażową. co jeszce można podpiąć?

Centralę lepjej przenieśc w tym przypadku niżej, czujniki inercyjne sa również w wykonaniu brazowym a nie tylko białym więc powód koloru odpada.
Do kamer możesz kupic prosty rejestrator lub kartę do kompa , ja zdecydowanie wolę rozwiązanie na kartę montowaną w komputerze ale najnowsze rejstratory powoli już nie ustępują temu rozwiązniu funkcjonalnością. Polecam karty Alnet Systems
Ad ad8 Kolega myślął pewnie o dużych możliwościach sterowania tą centralą różnych urządzeń elektrycznych np oświetlenie , podlewanie (elektrozawór) można wrl-em sterować za pomoca sms -ów, timerów itp.U mnie np centrala za pomoca timerów steruje rozbudowanym oswietleniem w akwarium-sprawdz się znakomicie.

Lobo_M
16-07-2010, 23:11
Niby tak kolor jest ale zawsze to "ciało obce na oknie" jakoś mnie to razi w oczy. Teraz mam kontaktrony, jśli jednak zdecydowałbym sie na te inercyjne na każdym oknie to co jeszce powinienem mieć PIR w każdym pomieszczeniu. A jak bym zamontował te bariery zewnetrzne na ścianach to może wtedy inercyjne niepotrzebne?

enty
16-07-2010, 23:30
1.Co do zintegrowanego czujnika to Flash jest mi jedynym znanym. ale jezli jedyna przeszkodą w zastosowaniu czujników inercyjnch był ich kolor to proponuję zastosowac jednak je
2. Co do barier to raczej myslałem o czymś takim:. . http://www.e-system.net.pl/bariery-listwowe.php. W prezentowanym na zdjęciu przypadku powinny byc raczej zamontowane we wnęce okiennej ale cóz małe nieporozumienie z wykonującym okablowanie. .........
3. mając kompletny system obwodowy czujniki ruchu stosujesz raczej pułapkowo więc nie muszą byc w kazdym pomieszczeniu i nie musza dokąldnie obejmowac całego ponieszceznia. niemniej te 11-1 2 metrów sięgnie.
4. Co do kamer to trudno cos proponowac nie znająć warunków oświetleniowych, ale do ogólnej obserwacji nei potrzebujesz nic specjalnego.,Myslę że warto pomysleć o czymś mało rzucającym się w oczy np kopułki wpuszczane w podbitkę.
5. piloty możesz wykorzystac do sterowania czymkowiek co działa na prąd.Może byc to np elektrozaczep furtki ( otwieranie gd jestes na ogrodzie)oświetlenie itp, wszystko zalezy od twojej fantazji , tak jak i wypasdku stsreowania sms/mtimerami.
Pozdrawiam

enty
16-07-2010, 23:37
Świetny wybór - tanie i w pełni profesjonalne zestawienie . Najbardziej zaskoczył mnie ten rewelacyjny sygnalizator wewnętrzny z jeszcze lepszym akumulatorem .

A ja jestem pod wrażeniem zdolności marketingowych sprzedawcy. naprawde mozna odnieść wrazenie że kupuje sie w okazyjnej cenie świetny zestaw stosowany do profesjonalncyh aplikacjach.

Tak swoja droga to akurat ja bym sie sygnalizatora we nie czepiał. sam stosuje wewnatrz ukryte sygnalziatory w postaci tuby wpuszczanej w płyty gipsowo kartonowe.. Nie wydaje mi się by sygnalziator wew konieznie musiał mieć zabezpieczenie=a sabotazowe,( szczególnie ukryty. Pozdrawiam

todaks
17-07-2010, 07:42
Niby tak kolor jest ale zawsze to "ciało obce na oknie" jakoś mnie to razi w oczy. Teraz mam kontaktrony, jśli jednak zdecydowałbym sie na te inercyjne na każdym oknie to co jeszce powinienem mieć PIR w każdym pomieszczeniu. A jak bym zamontował te bariery zewnetrzne na ścianach to może wtedy inercyjne niepotrzebne?

Czujniki inercyjne np. Impaq+ występuja zarówno w kolorze białym jak i brązowym. Te same czujniki wystepują również w wersji z wbudowanym jednym czujnikiem kontaktronowym.

todaks
17-07-2010, 07:50
A ja jestem pod wrażeniem zdolności marketingowych sprzedawcy. naprawde mozna odnieść wrazenie że kupuje sie w okazyjnej cenie świetny zestaw stosowany do profesjonalncyh aplikacjach.

Tak swoja droga to akurat ja bym sie sygnalizatora we nie czepiał. sam stosuje wewnatrz ukryte sygnalziatory w postaci tuby wpuszczanej w płyty gipsowo kartonowe.. Nie wydaje mi się by sygnalziator wew konieznie musiał mieć zabezpieczenie=a sabotazowe,( szczególnie ukryty. Pozdrawiam

Sygnalizator w proponowanej wersji z przewodami na wierzchu jest w profesjonalnym systemie niedopuszczalny. Przy montazu systemu przez osobę niedoświadczoną zwarcie przewodów może spowodować unieruchomienie pozostałych sygnalizatorów. Bez znaczenia jest fakt że to system w domu. Coraz częściej się zdarza że firma ubezpieczeniowa przed wypłatą odszkodowania sprawdza isniejący system alarmowy i ma w tym przypadku pierwszy powód do odmowy wypłaty .

Lobo_M
17-07-2010, 14:14
Czujniki inercyjne np. Impaq+ występuja zarówno w kolorze białym jak i brązowym. Te same czujniki wystepują również w wersji z wbudowanym jednym czujnikiem kontaktronowym.
Ok kolor jest brąz ale jak by nie było jest to 10cm długości element na oknie. jak go zamontować na oknie o wymarze 230x300, jeden wystarczy?
Chodzi o to że nie chciałbym aby alarm byc najważniejszy, wiem że to może głupota, ale sprzet ma nie szpecic w miarę możliwości, dlatego okna zamowilem odrazu z kontaktronami w środku. a jak bym został przy tych kontaktronach i PIR do tego dał cztery kamery zewnetrzne czarnobiałe (mieszkam przy drodze powiatowej oswietlenia nie ma więc sam musze o nie zadbać, chyba że te diody led w kamerach wystarczaja), jakąś z tych?
http://sklep-monitoring.pl/index.php?cPath=1_7
lub
http://www.sklep.arm.pl/kamery-kopulkowe-c-50_76_78.html
a może jeszcze jakieś inne?
Kartę rozumiem z firmy Alnet? http://www.sklep.arm.pl/karta-alnet-vdrs-p-216.html taka jest ok?
Czy kamery powinny nawzajem sie filmować, czy jakoś można podłączyć do systemu alarmowego sygnał informujący o próbie uskodzenia kemery (przewodu)?
Damery z kartą podłączyłbym do komputera PC, stoi w domu nieużywany, dysk 200GB, ramu chyba z 512MB procesor Athlon barton 2,5GHz i to popiąć do routera sieciowego żeby np poprzez aplikację na iPhona
Jeszce jedno, jaki wideofon? myślę że neprzy czarnobiany niż słabszy kolorowy

todaks
17-07-2010, 15:53
Kartę rozumiem z firmy Alnet? http://www.sklep.arm.pl/karta-alnet-vdrs-p-216.html taka jest ok?

Uważam że w tym wypadku lepszy będzie jednak rejestrator np. http://www.vidicon.pl/index.php?co=produkt&idy=235
Ma możliwość podglądu obrazu poprzez komórkę . Mniej wrażliwy na wirusy , zawieszenia i 8 razy mniej prądożerny . Mozna wykorzystać styki alarmowe rejestratora do sprzęgnięcia z systemem alarmowym i wysłaniu informacji o utracie obrazu.
Co do kamer to może być np.CDR405K http://skleptodaks.pl/kamery_analogowe-k3-0-3-default.html
Kamery powinny pokryć całą przestrzeń która nas interesuje. Dobrze jest gdy wzajemnie sie chronią.
Domofon koniecznie z kamerką wyposażoną w diody IR tak by postac była widoczna w ciemności. Moim zdaniem videodomofony cz/b to przeszłość do której nie powinno się wracać ( choćby dla samej estetyki obrazu ).

Lobo_M
17-07-2010, 16:18
Kartę rozumiem z firmy Alnet? http://www.sklep.arm.pl/karta-alnet-vdrs-p-216.html taka jest ok?

Uważam że w tym wypadku lepszy będzie jednak rejestrator np. http://www.vidicon.pl/index.php?co=produkt&idy=235
Ma możliwość podglądu obrazu poprzez komórkę . Mniej wrażliwy na wirusy , zawieszenia i 8 razy mniej prądożerny . Mozna wykorzystać styki alarmowe rejestratora do sprzęgnięcia z systemem alarmowym i wysłaniu informacji o utracie obrazu.
Co do kamer to może być np.CDR405K http://skleptodaks.pl/kamery_analogowe-k3-0-3-default.html
Kamery powinny pokryć całą przestrzeń która nas interesuje. Dobrze jest gdy wzajemnie sie chronią.
Domofon koniecznie z kamerką wyposażoną w diody IR tak by postac była widoczna w ciemności. Moim zdaniem videodomofony cz/b to przeszłość do której nie powinno się wracać ( choćby dla samej estetyki obrazu ).
Więc aby każda z kamer się widziała potrzebuję 5, patrząc na bryłę budynku, więc i rejetrator min 5 wejściowy, jaki to będzie odpowiednik? mam nadzieję że coś dobrego i tańszego da się znaleźć bo to http://jured.istore.pl/pl/vtv-n-1008.html jest troche drogie.
Domofon kolorowy, ok, a możesz coś zaproponować dla mnie to temat całkiem nowy.

petervdo
17-07-2010, 16:44
Uważam że w tym wypadku lepszy będzie jednak rejestrator
Ma możliwość podglądu obrazu poprzez komórkę . Mniej wrażliwy na wirusy , zawieszenia i 8 razy mniej prądożerny . Mozna wykorzystać styki alarmowe rejestratora do sprzęgnięcia z systemem alarmowym i wysłaniu informacji o utracie obrazu.

dobrze powiedziane ;)

Więc aby każda z kamer się widziała potrzebuję 5, patrząc na bryłę budynku, więc i rejetrator min 5 wejściowy, jaki to będzie odpowiednik? mam nadzieję że coś dobrego i tańszego da się znaleźć bo to http://jured.istore.pl/pl/vtv-n-1008.html jest troche drogie.
.

może tu coś wybierzesz
http://www.eltrox.pl/rejestratory-cyfrowe-rejestratory-8-i-9kanalowe-c-29_229_227.html?zenid=64196f301c157728e5bf8510d0bf ac46
np. http://www.eltrox.pl/rejestrator-cyfrowy-bcs0804lea-na-8-kamer-p-1575.html posiada HDMI ;)
kamerki ...
http://www.eltrox.pl/kamery-przemyslowe-kamery-dzieĂąnoc-c-29_40_33.html?page=2&sort=3a

http://www.eltrox.pl/kamery-przemyslowe-kamery-dzieĂąnoc-c-29_40_33.html?page=3&sort=3a

sprzedają też na all..

Lobo_M
17-07-2010, 17:45
No tak ale jaka z tych kamer wybrać? na co zwrócić uwagę? najlepiej jakaś o dobrym wsp. cena jakość:-)

petervdo
17-07-2010, 18:14
No tak ale jaka z tych kamer wybrać? na co zwrócić uwagę? najlepiej jakaś o dobrym wsp. cena jakość:-)

Przetwornik SONY CCD
Liczba linii np. 520 TVL lub więcej
Obiektywnp. 3.5 ... 8 mm (łatwiej ustawić na to co chcemy :) jeśli możemy regulować
Zasięg oświetlacza IR więcej niż potrzebujemy
Wyjście video1Vpp / 75 Ω

Temperatura pracy
Zasilanie12V (łatwiej zrobić awaryjne przy braku AC - zasilacz buforowy z aku)
Złącza video / zasilanie gniazdo BNC / gniazdo 2.1/5.5mm
a tak naprawdę wybór sprowadzi się do ... dostępnych środków na inwestycję :jawdrop:
100, 200, 2000 zł / szt. :)

Lobo_M
17-07-2010, 18:43
Przetwornik SONY CCD
Liczba linii np. 520 TVL lub więcej
Obiektywnp. 3.5 ... 8 mm (łatwiej ustawić na to co chcemy :) jeśli możemy regulować
Zasięg oświetlacza IR więcej niż potrzebujemy
Wyjście video1Vpp / 75 Ω

Temperatura pracy
Zasilanie12V (łatwiej zrobić awaryjne przy braku AC - zasilacz buforowy z aku)
Złącza video / zasilanie gniazdo BNC / gniazdo 2.1/5.5mm
Podałeś konkretne wskazówki, dzięki którym wybrałem dwa modele
1. http://www.eltrox.pl/kamera-kopu%C3%82%C5%81kowa-540-linii-13-sony-had-ccd-p-1884.html
2. http://www.eltrox.pl/product_kamera_info.html?products_id=1488
Z tego co widzę różnią się od siebie kątem widzenia i zasięgiem na kożyść tej drugiej, więc jeśli uważasz że jest ona dobra na nią padłby wybór.

Lobo_M
17-07-2010, 19:08
Jeszce jedno pytanie, takie kamery są zasilane z rejestratora, poprzez przewód BNC?
jak wyglądają połączenia? zasilanie do rejetratora, i rejetrator zasila kamery? to wszystko?

petervdo
17-07-2010, 19:26
Podałeś konkretne wskazówki, dzięki którym wybrałem dwa modele
1. http://www.eltrox.pl/kamera-kopu%C3%82%C5%81kowa-540-linii-13-sony-had-ccd-p-1884.html
2. http://www.eltrox.pl/product_kamera_info.html?products_id=1488
Z tego co widzę różnią się od siebie kątem widzenia i zasięgiem na kożyść tej drugiej, więc jeśli uważasz że jest ona dobra na nią padłby wybór.
powyższe kamery mają stałą ogniskową .. sprawdzą się jako "obrysówki" domu .. ale na potencjaną trasę dojścia raczej coś takiegohttp://www.eltrox.pl/product_kamera_info.html?products_id=1827 możesz zrobić "przybliżenie" np. na furtkę czy ścieżkę dając szansę na identyfikację


Jeszce jedno pytanie, takie kamery są zasilane z rejestratora, poprzez przewód BNC?
jak wyglądają połączenia? zasilanie do rejetratora, i rejetrator zasila kamery? to wszystko?

zasilanie osobno, rejestrator ma w komplecie zasilacz (awaryjne zasilanie przez UPS taki komputerowy)
kamery z zasilacza jeśli kamery 12V (awaryjnie zailacz buforowy z akumulatorem)
http://www.eltrox.pl/zasilacz-buforowy-11139v-3a-awz333-4729-p-496.html
http://www.eltrox.pl/zasilacz-buforowy-mpl-zbf12v3a-18ah-7575-p-1091.html
tylko zwróć uwagę na pobór prądu
BNC sygnał do rejestratora

do kamer czasami stosuje się taki (wszystko schodzi się w jednym miejscu)
http://www.dipol.com.pl/przewod_cctv_camset_50_75-0_59-3_7_2x0_50_br_92_pokrycia_oplotem_2_przewody_zasil ajace_230v_1m__M6050_1.htm
koncentryk - sygnał
2x0,5 zasilanie
lub
osobno koncentryk
a zasilanie 2x0,5 - 0,75 gdzieś w inne miejsce do zasilacza
tu możesz jeszcze parę ciekawostek zobaczyć ;)
www.dipol.com.pl (http://www.dipol.com.pl)

Lobo_M
17-07-2010, 19:44
Mi chyba właśnie zależy na obrysówkach a ewentualnie na furtke dam osobna. poza tym ta kamera jest zbyt rzucająca sie w oczy te kopułki sa bardziej dyskretne.

petervdo
17-07-2010, 20:50
Mi chyba właśnie zależy na obrysówkach a ewentualnie na furtke dam osobna. poza tym ta kamera jest zbyt rzucająca sie w oczy te kopułki sa bardziej dyskretne.

http://www.dipol.com.pl/kamera_kolorowa_v-cam_540__ir_4_-_9_mm_w_obudowie_wandaloodpornej_M10752.htm regulowana ogniskowa
ale i tak diody tworzą takie ładne czerwone kółeczko w nocy ;)

petervdo
17-07-2010, 21:08
Jeszce jedno, jaki wideofon? myślę że neprzy czarnobiany niż słabszy kolorowy


Domofon koniecznie z kamerką wyposażoną w diody IR tak by postac była widoczna w ciemności. Moim zdaniem videodomofony cz/b to przeszłość do której nie powinno się wracać ( choćby dla samej estetyki obrazu ).
może coś w takim klimacie
http://www.eltrox.pl/zestaw-wideodomofon-orno-rl027n-z-monitorem-p-1346.html

todaks
17-07-2010, 21:30
http://www.dipol.com.pl/kamera_kolorowa_v-cam_540__ir_4_-_9_mm_w_obudowie_wandaloodpornej_M10752.htm regulowana ogniskowa
ale i tak diody tworzą takie ładne czerwone kółeczko w nocy ;)

Unikaj tego ty[pu kamer jak ognia . już niewielkie przybudzenie szkła powoduje w nich fatalne pogorszenie obrazu nocą . Szukaj kamer w których obiektyw jest odizolowany od promiennika czarnym pierścieniem przykład takiej kamery http://www.vidicon.pl/index.php?co=produkt&idy=34

Lobo_M
17-07-2010, 21:40
A juz miałem nadzieję że z kamera zmieszcze sie w okolocy 250, a tu znowu mi "namieszałeś" w głowie z ta zmienna ogniskową, no i ta ma jeszce nowy przetwornik HADII, tyle że cena +100PLN

petervdo
17-07-2010, 21:45
Unikaj tego ty[pu kamer jak ognia . już niewielkie przybudzenie szkła powoduje w nich fatalne pogorszenie obrazu nocą . Szukaj kamer w których obiektyw jest odizolowany od promiennika czarnym pierścieniem przykład takiej kamery http://www.vidicon.pl/index.php?co=produkt&idy=34
takiego problemu nie zauważyłem .. przy zabrudzeniu szkła to raczej we wszystkich obaz się pogorszy ;)
CDR-406JC to raczej trochę inna półka (cena)
np. http://www.dantom.com.pl/index.php?products=product&prod_id=352
niż szukał Marcin Cetera .. no chyba, że się mylę
:cool:

petervdo
17-07-2010, 21:48
A juz miałem nadzieję że z kamera zmieszcze sie w okolocy 250, a tu znowu mi "namieszałeś" w głowie z ta zmienna ogniskową, no i ta ma jeszce nowy przetwornik HADII, tyle że cena +100PLN

niestety, często cena musi decydować ...
nie namawiam Cię na zakup wszystkich ze zmienną ogniskową ... wiadomo 100 zł x .. ale nad taką na dojście do domu "chociaż" warto się zastanowić
;)
najważniejsze to jeżeli masz dom w budowie i masz możliwość wyprowadzenia kabli to "wypuść" w miejscu, w którym teraz nie montujesz .. a przy przypływie kaski się przyda ;)

Lobo_M
17-07-2010, 21:49
Nie znalazłem ceny tej CDR-406JC, ale 350-360 to chyba max co chciałbym wydac na kamerę

Lobo_M
17-07-2010, 21:51
dlatego może po rogach dałbym te obrysówki a przy wejściu ta zmienna patrząca w stone bramki (bramka na wprost drzwi wejściowych), a z tym ubrudzeniem to jak beda pod podbitka to chyba nie bedą tak narażone na brud, no i raz na rok moge je przetrzec.

Lobo_M
17-07-2010, 21:53
A wracając do wcześniejszej propozycji http://www.eltrox.pl/product_kamera_info.html?products_id=1488 czy ten typ jest brudoodporny?
Bo on przekonuje nie bardziej cenowo, no i takich 4-ech sztuk dałbym jedna tą zmiennoogniskową.

petervdo
18-07-2010, 15:57
A wracając do wcześniejszej propozycji http://www.eltrox.pl/product_kamera_info.html?products_id=1488 czy ten typ jest brudoodporny?
Bo on przekonuje nie bardziej cenowo, no i takich 4-ech sztuk dałbym jedna tą zmiennoogniskową.

powinno być dobrze ... zastanawia mnie tylko temperatura pracy wg producenta -10 do 50 oC

Lobo_M
18-07-2010, 16:54
hmm, fakt że u nas nad możem to poniżej -10 to jest raptem kilka dni w roku, ale znajac zycie to wypadnie wlasnie wtedy kiedy bedzie kamera potrzebna

petervdo
18-07-2010, 17:34
hmm, fakt że u nas nad możem to poniżej -10 to jest raptem kilka dni w roku, ale znajac zycie to wypadnie wlasnie wtedy kiedy bedzie kamera potrzebna

to nie jest tak, że przy -11 przestanie działać ;) ... sama z siebie się grzeje (trochę prądu idzie w ciepło)

ar***pl
18-07-2010, 22:03
hmm, fakt że u nas nad możem to poniżej -10 to jest raptem kilka dni w roku, ale znajac zycie to wypadnie wlasnie wtedy kiedy bedzie kamera potrzebna
Nie ma się czego bać, w tym roku były mrozy jak się patrzy u nas i wszystko działa, fakt że przez 3 dni w trakcie nasilenia mrozów (było -28 stopni) jedna była trochę zaszroniona.co rejstratorów to faktycznie taki z kartą wbudowaną w kompa zazwyczaj będzie tańszy i bardziej energochłonny ale mają swoje zalety : łatwość przeszukiwania archiwum , praktycznie do wszytkiego jest program kliencki od noki do i-phona, można ten system rozbudować o kolejne karty i kamery IP otrzymując system hybrydowy. Ja w swoim domu mam rejstrator hybrydowy analog +IP i jestem zadowolony ale nie jest natańszy. Wg mnie weż pociągnij przewody do np 8 kamer , narazie wszystkich nie musisz instalować , zawsze będą widziały więcej -w niektórych miejscach możan zastosować kamery gorsze a w niektórych lepsze.

Lobo_M
19-07-2010, 09:06
...co rejstratorów to faktycznie taki z kartą wbudowaną w kompa zazwyczaj będzie tańszy i bardziej energochłonny ale mają swoje zalety : łatwość przeszukiwania archiwum , praktycznie do wszytkiego jest program kliencki od noki do i-phona, można ten system rozbudować o kolejne karty i kamery IP otrzymując system hybrydowy. Ja w swoim domu mam rejstrator hybrydowy analog +IP i jestem zadowolony ale nie jest natańszy...
Zastanawiam sie właśnie ile taki komputer zużywa ok 100W/h? Tyle że komputer jest duzy i musialby stac w pomieszczeniu gospodarczym i jak złodziej by wszedł to przy okazji wziąłby i komputer, więc i z zapisu by nic nie zostało. Chyba że mógłby byc na poddaszu nieuzyutkowym ale wtedy co zimą, przy temp<0?

lukasz-s
19-07-2010, 22:17
Mam pytanie dotyczące akumulatora. Jest sobie Integra z aku 17Ah i jest OK. Na pewien czas, dajmy na to 3-4 tyg., chciałbym podłączyć duży aku, bo wiem że nie będzie prądu przez długi czas. Czy np. podłączenie aku 75 Ah (kwasowy-żelowy) może jakoś zaszkodzić centrali? Najbardziej obawiam się o ładowanie. Jak jest rozwiązane ładowanie aku podłączonego do centrali? Da radę naładować taki duży aku? Czy np. trzeba podłączyć jakąś dodatkową ładowarkę? Jeśli tak to jak?
Pozdr
Łukasz

ar***pl
20-07-2010, 21:34
Mam pytanie dotyczące akumulatora. Jest sobie Integra z aku 17Ah i jest OK. Na pewien czas, dajmy na to 3-4 tyg., chciałbym podłączyć duży aku, bo wiem że nie będzie prądu przez długi czas. Czy np. podłączenie aku 75 Ah (kwasowy-żelowy) może jakoś zaszkodzić centrali? Najbardziej obawiam się o ładowanie. Jak jest rozwiązane ładowanie aku podłączonego do centrali? Da radę naładować taki duży aku? Czy np. trzeba podłączyć jakąś dodatkową ładowarkę? Jeśli tak to jak?
Pozdr
Łukasz
Raczej wątpliwe i to bardzo aby centrala naładowała tak duży akumulator, ja bym chyba spróbował odłaczyć całkowicie zasilanie 230v od integry i podłaczyć ja czasowo do zasilacza który ładuje ten duży akumulator, oczywiście będzie cały czas wskazywac ustekę.Musisz oczywiście używać odpowiedniego zasilacza.

ar***pl
20-07-2010, 21:38
Zastanawiam sie właśnie ile taki komputer zużywa ok 100W/h? Tyle że komputer jest duzy i musialby stac w pomieszczeniu gospodarczym i jak złodziej by wszedł to przy okazji wziąłby i komputer, więc i z zapisu by nic nie zostało. Chyba że mógłby byc na poddaszu nieuzyutkowym ale wtedy co zimą, przy temp<0?
Ja stosuję komputery firmy dell , zużywają przy takiej karcie ok 45-60w więc idzie się przyzwyczaić.Nie jest to jakiś duży komputer ale napewno nie montuj na poddaszu nieogrzewanym.

ravbc
20-07-2010, 22:49
Nie jest to jakiś duży komputer ale napewno nie montuj na poddaszu nieogrzewanym.
Tak się wtrącę: jeśli tylko po tym poddaszu nie hula wiatr, to wbrew pozorom groźniejsze dla komputera (o ile działa non-stop) będzie lato niż zima i to właśnie ze względu na nadmiar... ogrzewania ;-)

magicc
21-07-2010, 00:19
tak... a kurz z pewnością nie zaszkodzi komputerowi...

Może jednak lepiej kupić jakiś specjalizowany komputer o niskim poborze energii- oraz zaintstalować na nim jakiś darmowy system operacyjny. Można go wtedy zamontować nawet za szafą. Jakie mamy z tego korzyści?
- niskie zużycie energii
- znikomy koszt instalacji systemu operacyjnego
Argument, że mam stary komputer i można go wykorzystać tylko z pozoru wydaje się atrakcyjny.

Można też dobrać jakiś rejestrator- najlepiej z zainstalowanym webserwerem. Wtedy można mieć podgląd przez internet na kamery. Jednak kiedy planujesz jakiś system domu inteligentnego, i komputer i tak będziesz miał włączony cały czas, to naprawdę dobrze się zastanów nad całością.

ar***pl
21-07-2010, 07:23
tak... a kurz z pewnością nie zaszkodzi komputerowi...

Może jednak lepiej kupić jakiś specjalizowany komputer o niskim poborze energii- oraz zaintstalować na nim jakiś darmowy system operacyjny. Można go wtedy zamontować nawet za szafą. Jakie mamy z tego korzyści?
- niskie zużycie energii
- znikomy koszt instalacji systemu operacyjnego
Argument, że mam stary komputer i można go wykorzystać tylko z pozoru wydaje się atrakcyjny.

Można też dobrać jakiś rejestrator- najlepiej z zainstalowanym webserwerem. Wtedy można mieć podgląd przez internet na kamery. Jednak kiedy planujesz jakiś system domu inteligentnego, i komputer i tak będziesz miał włączony cały czas, to naprawdę dobrze się zastanów nad całością.
sęk w tym że większość z kart wspólpracuje z windowsem, często aby obnizyć koszt stosujemy komputery używane dell-a (oczywiście klient wie o tym ) zaletą takiego sprzętu poza ceną jest praktycznie bezgłośna praca, sytem operacyjny xP pro w cenie a całość za komputer zamyka się w kwocie 500 zł .Przy ponad 40 instalacjach tego typu nie było narazie problemów z zawieszaniem systemu.właściwie każdy kupowany teraz rejstrator ma mozliwośc połaczenia sieciowego.Posiadanie systemu "domu integientnego" nie powoduje konieczności posiadania właczonego cały czas komputera.

Lobo_M
21-07-2010, 08:24
sęk w tym że większość z kart wspólpracuje z windowsem, często aby obnizyć koszt stosujemy komputery używane dell-a (oczywiście klient wie o tym ) zaletą takiego sprzętu poza ceną jest praktycznie bezgłośna praca, sytem operacyjny xP pro w cenie a całość za komputer zamyka się w kwocie 500 zł .Przy ponad 40 instalacjach tego typu nie było narazie problemów z zawieszaniem systemu.właściwie każdy kupowany teraz rejstrator ma mozliwośc połaczenia sieciowego.Posiadanie systemu "domu integientnego" nie powoduje konieczności posiadania właczonego cały czas komputera.

Robicie to na dell'ach z serii GX? a jakie karty używacie do kamer?

chris_w
21-07-2010, 09:43
.Posiadanie systemu "domu integientnego" nie powoduje konieczności posiadania właczonego cały czas komputera.
Ale rejestracja i archiwizacja zdarzeń, zwykle jest na tych komputerach - tylko sterowanie jest na niezależnym urządzeniu. W praktyce ten komputer i tak jest zawsze potrzebny. Najtaniej to dać komputer do wszystkiego co się da i niech chodzi. Zapis video wymusza kręcenie dysków - inaczej dałoby się zejść z mocą poniżej 50W (a może nawet 30W). Generalnie aby zminimalizować moc to: wywalić cdromy, fdd, i zostawić jeden dysk.

Lobo_M
21-07-2010, 10:11
Zobacze ile bedę miał zapału jak sił po wykończeniówce zostanie to zrobie na komputerze, a jak sił nie zostanie a zostaną pieniądze (co wątpliwe) to kupie gotowy rejestrator. Niestety jest obawa że nie zostanie ani pieniedzy ani sił

lukasz-s
21-07-2010, 22:32
Raczej wątpliwe i to bardzo aby centrala naładowała tak duży akumulator, ja bym chyba spróbował odłaczyć całkowicie zasilanie 230v od integry i podłaczyć ja czasowo do zasilacza który ładuje ten duży akumulator, oczywiście będzie cały czas wskazywac ustekę.Musisz oczywiście używać odpowiedniego zasilacza.
Czyli:
1 Na miejsce dotychczasowego aku wpinam 'duży'
2. odłączam 230
3. do zacisków aku dopinam na stałe ładowarkę i ją do 230v.
OK?

ar***pl
23-07-2010, 00:42
Czyli:
1 Na miejsce dotychczasowego aku wpinam 'duży'
2. odłączam 230
3. do zacisków aku dopinam na stałe ładowarkę i ją do 230v.
OK?
Mniej więcej tak tylko nie wiem jaki masz zasilacz i akumulator, zasilacz zasilaczowi nierówny. Ja czasami w problematycznych systemach (czasowo) podłaczam aku 65 Ah z zasilaczem buforowym i pod wyjście zasilacza podłaczam wejście akumulatora centrali.

ar***pl
23-07-2010, 00:45
Robicie to na dell'ach z serii GX? a jakie karty używacie do kamer?
Tak zazwyczaj na gx 620 tylko trzeba kupować w idealnym stanie i od sprawdzonego dostawcy.Komp jeśli jest w mniejszej obudowie musi mieć przelotkę kątową do dużych kart. Montujemy karty alnet systems

_ZBYCH_
23-07-2010, 23:31
Czyli:
1 Na miejsce dotychczasowego aku wpinam 'duży'
2. odłączam 230
3. do zacisków aku dopinam na stałe ładowarkę i ją do 230v.
OK?

NIE!!! ABSOLUTNIE NIE!!!

Nie można do centrali dołączyć samochodowego akumulatora! Zasilacz centrali nie ma takiej wydajności prądowej, aby ładować taki akumulator.
Prawidłowy układ zasilania, to dodatkowe zasilacze systemowe (podłączane do magistrali systemowej i kontrolowane przez centralę) i odpowiedniej pojemności akumulatory dołączone do każdego zasilacza (max 22Ah).

Prowizorycznie zamiast akumulatora, do centrali można podłączyć przez diodę prostowniczą (żeby centrala nie próbowała nam ładować zasilacza;) ) odpowiedni zasilacz buforowy, np. Pulsar AWZ501 + akumulator ołowiowo-kwasowy suchy (SLA) 65 Ah.
Moim zdaniem - gra nie warta świeczki - lepiej jednak zastosować wariant pierwszy, czyli kilka zasilaczy systemowych + mniejsze akumulatory SLA.
Nie da się tego zrobić tanio (z zastosowaniem taniego akumulatora samochodowego) i dobrze...

lukasz-s
24-07-2010, 19:32
Chodziło mi o żelowy aku 75Ah, nie tani samochodowy :-), ale przypuszczam, że to akurat nie robi większej różnicy. No cóż ten zasilacz buforowy to rzeczywiście droga sprawa. Ostatnie więc pytanie, czy podłączenie samego 'dużego' aku i praca aż się rozładuje może zaszkodzić centrali? Ładowałbym wtedy po odłączeniu aku od centrali. Będzie to wymagać więcej obsługi z mojej strony, ale byłoby jakimś rozwiązaniem awaryjnym na krótki czas. No i jeszcze jak przełączać akumulatory.
Jeśli jest zasilanie sieciowe to mogę odpiąć jeden aku i podłączyć drugi bez obaw? Ale jak już nie ma zasilania (system chodzi tylko z aku), to jak 'wymienić' akumulatory? Podłączyć 'nowy' równolegle i odpiąć 'stary' (trochę się boję, że może coś zaiskrzyć i centralę szlag trafi)? Odpiąć stary i podłączyć nowy? System zastartuje, czy trzeba będzie programować od nowa?

ar***pl
25-07-2010, 05:17
NIE!!! ABSOLUTNIE NIE!!!

Nie można do centrali dołączyć samochodowego akumulatora! Zasilacz centrali nie ma takiej wydajności prądowej, aby ładować taki akumulator.
Prawidłowy układ zasilania, to dodatkowe zasilacze systemowe (podłączane do magistrali systemowej i kontrolowane przez centralę) i odpowiedniej pojemności akumulatory dołączone do każdego zasilacza (max 22Ah).

Prowizorycznie zamiast akumulatora, do centrali można podłączyć przez diodę prostowniczą (żeby centrala nie próbowała nam ładować zasilacza;) ) odpowiedni zasilacz buforowy, np. Pulsar AWZ501 + akumulator ołowiowo-kwasowy suchy (SLA) 65 Ah.
Moim zdaniem - gra nie warta świeczki - lepiej jednak zastosować wariant pierwszy, czyli kilka zasilaczy systemowych + mniejsze akumulatory SLA.
Nie da się tego zrobić tanio (z zastosowaniem taniego akumulatora samochodowego) i dobrze...
To już sobie chyba wyjaśniliśmy że bez zasilacza się nie da , tu chodzi o sytuację awaryjną -na jakiś czas trzeba zwiększyć czas (np remont lini zasilającej ? ) podtrzymania systemu więc stosowanie u niego większej liczby zasilaczy systemowych się pewnie nie uda (koszt ) . Z drugiej strony koszt zakupu zasilacza i akumulatora 65Ah jest dosyc pokażny i można by za tepieniądze kupić ze dwa zasilacze systemowe z aku i mieć na stałe.

ar***pl
25-07-2010, 05:24
Chodziło mi o żelowy aku 75Ah, nie tani samochodowy :-), ale przypuszczam, że to akurat nie robi większej różnicy. No cóż ten zasilacz buforowy to rzeczywiście droga sprawa. Ostatnie więc pytanie, czy podłączenie samego 'dużego' aku i praca aż się rozładuje może zaszkodzić centrali? Ładowałbym wtedy po odłączeniu aku od centrali. Będzie to wymagać więcej obsługi z mojej strony, ale byłoby jakimś rozwiązaniem awaryjnym na krótki czas. No i jeszcze jak przełączać akumulatory.
Jeśli jest zasilanie sieciowe to mogę odpiąć jeden aku i podłączyć drugi bez obaw? Ale jak już nie ma zasilania (system chodzi tylko z aku), to jak 'wymienić' akumulatory? Podłączyć 'nowy' równolegle i odpiąć 'stary' (trochę się boję, że może coś zaiskrzyć i centralę szlag trafi)? Odpiąć stary i podłączyć nowy? System zastartuje, czy trzeba będzie programować od nowa?
Na kiedy potrzebujesz ten zasilacz? Mam pare zdemontowanych w magazynku ale jestem na urlopie , system do zastartowania potrzebuje napięcia AC zazwyczaj w większości central nie wystartuje z Aku.

Pawlo111
25-07-2010, 09:56
Chodziło mi o żelowy aku 75Ah, nie tani samochodowy :-), ale przypuszczam, że to akurat nie robi większej różnicy. No cóż ten zasilacz buforowy to rzeczywiście droga sprawa. Ostatnie więc pytanie, czy podłączenie samego 'dużego' aku i praca aż się rozładuje może zaszkodzić centrali? Ładowałbym wtedy po odłączeniu aku od centrali. Będzie to wymagać więcej obsługi z mojej strony, ale byłoby jakimś rozwiązaniem awaryjnym na krótki czas. No i jeszcze jak przełączać akumulatory.
Jeśli jest zasilanie sieciowe to mogę odpiąć jeden aku i podłączyć drugi bez obaw? Ale jak już nie ma zasilania (system chodzi tylko z aku), to jak 'wymienić' akumulatory? Podłączyć 'nowy' równolegle i odpiąć 'stary' (trochę się boję, że może coś zaiskrzyć i centralę szlag trafi)? Odpiąć stary i podłączyć nowy? System zastartuje, czy trzeba będzie programować od nowa?

Programować od nowa nie trzeba.
Centrali nic nie będzie jak się trochę rozładuje aku najwyżej jego żywotność sie skróci.
Szlag jej nie trafi ale nie można tak bezkarnie w nieskończoność odłanczać aku.
Tak jak koledzy wcześniej zalecali oddzielny zasilacz na większy aku i to najlepiej dwa zasilacze i dwa aku.
Jeden jak do wkrętarki ładuje tam gdzie jest ~230V
Można zamienić między sobą dwa aku bez wyłanczania centrali, tylko ten pierszy nie może być zupełnie rozładowany.

odaro
25-07-2010, 14:29
Dzięki pomocy Zbycha i Arm za co im dziękuje zainstalowałem prawidłowo kontaktrony z rezystorami w swoich oknach balkonowych.

Ale muszę jeszcze raz zamontować kontaktrony w małych oknach tym razem dwuskrzydłowych.

Mam tak zamontowane kontaktrony jak widać na zdjęciach.


http://img844.imageshack.us/img844/4079/img3988.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3988.jpg/)

http://img844.imageshack.us/img844/5417/img3992.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3992.jpg/)

http://img844.imageshack.us/img844/7411/img3983.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3983.jpg/)





Robiła to firma która montuje alarmy.

Jak polutować rezystory, jak schować rezystory w ramie okiennej to wszystko wiem ale jak to zrobić jak na jednej linni są dwa kontaktrony.

Nie chodzi mi o wlutowanie rezystorów to raczej wiem.

W przypadku kontaktronu który jest na końcu przewodu sprawa jest jasna ale co zrobić z kontaktronem który jest wpięty wcześniej.

Tzn jak go zamontować żeby mieć możliwość wymiany rezystora poprzez wyciągnięcie go przez ramę okienną na zewnątrz.

Do kontaktronu potrzebne są 2 żyły dajemy przewód 6x0,5mm2 żeby mieć zapas w razie uszkodzenia.

Tylko jak teraz z tego skorzystać bo w przypadku pierwszego kontaktronu będziemy mieli dostęp tylko do dwóch żył.

Jarek.P
25-07-2010, 17:14
A po co przewidujesz możliwość wymiany rezystorów? Przy takich prądach, jak w instalacji alarmowej, usterka inna niż mechaniczne uszkodzenie im nie grozi, a to po ich schowaniu w bezpiecznym miejscu jest już nieprawdopodobne. Trzeba je podłączyć porządnie, zaizolować porządnie i to będzie wieczne.

J.

odaro
25-07-2010, 17:46
A po co przewidujesz możliwość wymiany rezystorów? Przy takich prądach, jak w instalacji alarmowej, usterka inna niż mechaniczne uszkodzenie im nie grozi, a to po ich schowaniu w bezpiecznym miejscu jest już nieprawdopodobne. Trzeba je podłączyć porządnie, zaizolować porządnie i to będzie wieczne.

J.

Tego to nie wiem ale czasami podobno się zdarza że trzeba rezystor wymienić.

Pawlo111
25-07-2010, 17:52
Wymienia się częściej kontraktony niż rezystory.
jeśli już to z powodu zmiany systemu na inny

ar***pl
26-07-2010, 21:33
Dzięki pomocy Zbycha i Arm za co im dziękuje zainstalowałem prawidłowo kontaktrony z rezystorami w swoich oknach balkonowych.

Ale muszę jeszcze raz zamontować kontaktrony w małych oknach tym razem dwuskrzydłowych.

Mam tak zamontowane kontaktrony jak widać na zdjęciach.


http://img844.imageshack.us/img844/4079/img3988.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3988.jpg/)

http://img844.imageshack.us/img844/5417/img3992.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3992.jpg/)

http://img844.imageshack.us/img844/7411/img3983.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/img3983.jpg/)





Robiła to firma która montuje alarmy.

Jak polutować rezystory, jak schować rezystory w ramie okiennej to wszystko wiem ale jak to zrobić jak na jednej linni są dwa kontaktrony.

Nie chodzi mi o wlutowanie rezystorów to raczej wiem.

W przypadku kontaktronu który jest na końcu przewodu sprawa jest jasna ale co zrobić z kontaktronem który jest wpięty wcześniej.

Tzn jak go zamontować żeby mieć możliwość wymiany rezystora poprzez wyciągnięcie go przez ramę okienną na zewnątrz.

Do kontaktronu potrzebne są 2 żyły dajemy przewód 6x0,5mm2 żeby mieć zapas w razie uszkodzenia.

Tylko jak teraz z tego skorzystać bo w przypadku pierwszego kontaktronu będziemy mieli dostęp tylko do dwóch żył.
Nie moge teraz dodać zdjęć z powodu urlopu ale mnie ten montaż nie powala.Oczywiscie zależy to od okna ale w plastikach zazwyczaj się da wprowadzić przewód do ramy okna i tam wykonać połączenie z rezystorami i kontraktronem .A co do kolegów którzy twierdzą że kontraktronów sie nie wymienia wyprawdzę z błędu przez te kilkanaście lat musiałen niestety kilka wymienić i to nie z powodu uszkodzenia mechanicznego