PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45

Tomekno
09-01-2012, 21:12
Coś długo jesteś na forum, ochrona jest dla "domu" - oszczędnie ale skutecznie, parę metrów trawnika oddam złodziejowi :P

ravbc
10-01-2012, 09:57
Jestem długo zarejestrowany, a czytam forum jeszcze dłużej (ponad rok nie chciało mi się rejestrować). Ale w mojej histori nie ma postów jedynie na jeden temat, na wielu wątkach i to w ciągu trzech dni od rejestracji...
A tak bardziej na temat - jeśli masz tak drogi trawnik, że warto go chronić barierami to zazdraszczam - mnie na takie cuda nie stać. Dlatego wolę powiesić bariery dalej od płotu (w typowych warunkach między budynkiem a płotem jest raptem kilka metrów, więc i tak ciasno), bo nie trzeba kombinować jak utrudnić złodziejowi ich przeskoczenie (z wysokości płotu to może być mocno uproszczone zadanie, jeśli bariery będą za blisko i/lub za nisko). Oczywiście bariery umieszczone dalej od płotu wymagają sensownego zamaskowania, a to może być poważnie utrudnione (a kiepsko zamaskowane są banalnie proste do ominięcia). Dlatego właśnie bariery powinny być traktowane jako uzupełnienie, czy raczej rozszerzenie podstawowego systemu ochrony. No a to z kolei oznacza, że trzeba mieć nadmiar kasy, żeby w nie inwestować... Pewnie dlatego tak bardzo potrzebują reklamy - mało kto obecnie ma nadmiar kasy ;-) ;-P

Tomekno
10-01-2012, 15:58
Proszę, zrób coś dla mnie, zainteresuj się gdzie są zamontowane i skacz, skacz :no: Banalne, nie udało się - oj. One tyle kosztują ( pewnie masz droższy rower, skuter, co tam masz na "podwórku" ), bo są wymyślone do skutecznego wykrywania - (wojsko) Cały problem w tym, żeby były dobre i nie wykrywały wszystkiego. Ale zgadzam się, jest to doskonałe wzmocnienie systemu alarmowego - i ich widok odstrasza, lub myśl że mogą być. Posiada je wiele najważniejszych obiektów, budynków itd w Polsce. A dla mnie mój dom jest najważniejszy.

ravbc
10-01-2012, 16:34
Wszystko fajnie, tylko ta cena...

PS. "Fałszywe" alarmy, to problem dla właściciela, a nie dla złodzieja. Wystarczy połazić sobie po ogrodzie i wyjdzie gdzie te bariery są i jak je "przeskoczyć". To oczywiście utrudni (albo i uniemożliwi) przypadkowy włam, ale na takich przypadkowych złodziei istnieją jednak tańsze metody...

Tomekno
10-01-2012, 20:12
Tyczka, prześcieradło, duży parasol - taki zestaw wystarczy dla niektórych i wchodzą jak do siebie. Aaa, jeszcze widzą mikrofale. Niaszczęście są wyniki działania barier mikrofalowych i ich skuteczności. Zapraszam na strony czołowych producentów Rosja, USA - Satel nie posiada

ravbc
10-01-2012, 22:03
Zapomiałeś podać ceny... ;-)

dendrytus
10-01-2012, 22:27
Zapomiałeś podać ceny... ;-)
tyczka
http://allegro.pl/tyczka-bambusowa-90-cm-8-10-mm-i2024196461.html
Prześcieradło
http://allegro.pl/przescieradlo-biale-z-gumka-ikea-90x200-fv-tanio-i2036482804.html
duży parasol
http://allegro.pl/parasolka-parasol-16-drutow-podwojny-promocja-i2038744006.html

ravbc
10-01-2012, 22:31
ROTFL :)

PS. Dendrytus: dopiero co pisałeś, żeby nie podawać gotowych przepisów, a tu nawet narzędzia do włamu pokazujesz ;)

dendrytus
10-01-2012, 22:51
ROTFL :)

PS. Dendrytus: dopiero co pisałeś, żeby nie podawać gotowych przepisów, a tu nawet narzędzia do włamu pokazujesz ;)

Widocznie źle, to zrozumiałem

maly41hh
12-01-2012, 17:39
Witam
mam problem odnośnie systemu satel versa 5 a mianowicie na pierwszej lini jest podpiety czujnik PIR typ 0 wej/wyj.
Problem polega na tym że po skonczeniu odliczania czasu na wejscie alarm sygnalizowany jest tylko na manipulatorze a nie sygnalizatorze jak w reszcie czujników.Dodam że w wyjsciach na sygnalizator przypisane sa wszystkie wejscia.
JAka może być przyczyna takiego zachowania systemu ?

I jeszcze do czego służy restart modułu w gprs t-2. Pytanie do fachowców czy warto ustawiać czas tego restartu ?

Dudi1978
12-01-2012, 23:00
Zastanawiam się nad załączaniem alarmu w garażu z pilota, chciałem zapytać czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy w przeciwieństwie do zastosowania manipulatora. Stosując załączanie alarmu z manipulatora mam pewność że alarm jest załączony gdyż wpisuję kod i słyszę dźwieki które potwierdzają, że alarm jest załączony, a jak jest w przypadku pilota? Czy muszę mieć jakieś ekstra urządzenie w garażu abym miał pewność stosując pilota, tak jak jest np. przy centralnym zamku w aucie. Słyszę inny dźwięk przy zamykaniu i otwieraniu samochodu.
Kolejny mój dylemat to czy stosować powiadomienie na sms. Domek oddalony o 15km. od obecnego zamieszkania, a ok. 8 km od miasta. Stan surowy zamknięty, tynki wylewki. Osiedle domków. Prawdopodobnie przez najbliższe 1,5 roku nie wprowadzę się tak więc sam nie wiem co robić? I jeszcze jedno pytanie gdzie powinienem zastosować czujki dymu? W bliskiej odległości od kominka, przed drzwiami do kotłowni? Do kotłowni wchodzę przez garaż. Z góry dziękuję za pomoc. Pzdrawiam

ArKaMa
12-01-2012, 23:50
Zastanawiam się nad załączaniem alarmu w garażu z pilota, chciałem zapytać czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy w przeciwieństwie do zastosowania manipulatora. Stosując załączanie alarmu z manipulatora mam pewność że alarm jest załączony gdyż wpisuję kod i słyszę dźwieki które potwierdzają, że alarm jest załączony, a jak jest w przypadku pilota? Czy muszę mieć jakieś ekstra urządzenie w garażu abym miał pewność stosując pilota, tak jak jest np. przy centralnym zamku w aucie. Słyszę inny dźwięk przy zamykaniu i otwieraniu samochodu.
Kolejny mój dylemat to czy stosować powiadomienie na sms. Domek oddalony o 15km. od obecnego zamieszkania, a ok. 8 km od miasta. Stan surowy zamknięty, tynki wylewki. Osiedle domków. Prawdopodobnie przez najbliższe 1,5 roku nie wprowadzę się tak więc sam nie wiem co robić? I jeszcze jedno pytanie gdzie powinienem zastosować czujki dymu? W bliskiej odległości od kominka, przed drzwiami do kotłowni? Do kotłowni wchodzę przez garaż. Z góry dziękuję za pomoc. Pzdrawiam

Satel INTEGRA WRL128 + pilot APT 100 i masz powiadowmienia SMS i pilota z z trzema diodami sygnalizującymi stan systemu. Powiadomienia SMS są przydatne, pomijhając info o alarmie( oby nie) możesz zdefiniowac przesyłanie informacji np. o brakach w zasilaniu.

Maanniutek
13-01-2012, 00:28
Witam
mam problem odnośnie systemu satel versa 5 a mianowicie na pierwszej lini jest podpiety czujnik PIR typ 0 wej/wyj.
Problem polega na tym że po skonczeniu odliczania czasu na wejscie alarm sygnalizowany jest tylko na manipulatorze a nie sygnalizatorze jak w reszcie czujników.Dodam że w wyjsciach na sygnalizator przypisane sa wszystkie wejscia.
JAka może być przyczyna takiego zachowania systemu ?

Przyczyna jest prosta musiszwyłączyć alarm ostrzegawczy pownieważ w wersje dla wejście ustawionego jako 0.Wej/Wyj jest domyślnie właczony i po odliczeniu czasu na wyjście masz 30 sekund alarmu w manipulatorze i dopiero alarm głośny



I jeszcze do czego służy restart modułu w gprs t-2. Pytanie do fachowców czy warto ustawiać czas tego restartu ?

Automatyczny restart w przypadku zawieszenia się modułu, ja go nie ustawiam i nigdy nie miałem problemów

Maanniutek
13-01-2012, 00:39
Zastanawiam się nad załączaniem alarmu w garażu z pilota, chciałem zapytać czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy w przeciwieństwie do zastosowania manipulatora. Stosując załączanie alarmu z manipulatora mam pewność że alarm jest załączony gdyż wpisuję kod i słyszę dźwieki które potwierdzają, że alarm jest załączony, a jak jest w przypadku pilota? Czy muszę mieć jakieś ekstra urządzenie w garażu abym miał pewność stosując pilota, tak jak jest np. przy centralnym zamku w aucie. Słyszę inny dźwięk przy zamykaniu i otwieraniu samochodu.

Możesz zrobić sobie np migającą diodę na sygnalizatora jeśli system jest uzbrojony w garażu.
Drugie wyjście to niektóre systemy mają potwierdzenie uzbrojenia rozbrojenia jak np Satel Versa w Satel Integra też da się to zrobićwtedy masz 1 pikniecie na uzbrojenie i 2 na rozbrojenie jak w samochodzie :)



Kolejny mój dylemat to czy stosować powiadomienie na sms. Domek oddalony o 15km. od obecnego zamieszkania, a ok. 8 km od miasta. Stan surowy zamknięty, tynki wylewki. Osiedle domków. Prawdopodobnie przez najbliższe 1,5 roku nie wprowadzę się tak więc sam nie wiem co robić?
Powiadomienie sms zawsze stosuję u klientów nawet jeśli mają agencje ochrony, to jest jednak dodatkowe zabezpieczenie
Nadajnik GPRS T2 kosztuje ok 330 pln netto z anteną ( cena detaliczne)



I jeszcze jedno pytanie gdzie powinienem zastosować czujki dymu? W bliskiej odległości od kominka, przed drzwiami do kotłowni? Do kotłowni wchodzę przez garaż. Z góry dziękuję za pomoc. Pzdrawiam

Czujniki gazu robi się najczęściej: kuchnia,Salon,garaż, kotłownia, na piętrze nad klatką schodową.
Należy pamiętać że każdy czujnik dymu musi być oddalony od najbliższej ścian o co najmniej 0,5 m

Pozdr,
Mariusz K.

Jak masz pytania to dzwoń strone masz obok

Dudi1978
13-01-2012, 17:49
Dziękuję za odpowiedź. Chciałem zapytać czy jest możliwość aby system alarmowy dzwonił pod wskazany numer, zamiast powiadomienia sms. Pozdrawiam

Wakmen
13-01-2012, 18:07
... Automatyczny restart w przypadku zawieszenia się modułu, ja go nie ustawiam i nigdy nie miałem problemów
A co w przypadku kiedy skończą się pieniążki na karcie sim? Po doładowaniu trezba zrestartować moduł i do tego właśnie jest ta funkcja by nie robić go fizycznie a z ... automatu.

Wakmen
13-01-2012, 18:12
Dziękuję za odpowiedź. Chciałem zapytać czy jest możliwość aby system alarmowy dzwonił pod wskazany numer, zamiast powiadomienia sms. Pozdrawiam
Pewnie, że jest taka możliwość a nawet kilka. Można zamontować dowolny syntezer mowy, który będzie odtwarzał wcześniej nagrany komunikat lub już najbardziej prosto będzie dzwonił a po odebraniu będzie słychać tylko pisk/szum co będzie oznaczało dane zdarzenie w systemie.

Maanniutek
13-01-2012, 18:30
A co w przypadku kiedy skończą się pieniążki na karcie sim? Po doładowaniu trezba zrestartować moduł i do tego właśnie jest ta funkcja by nie robić go fizycznie a z ... automatu.

Nie miałem takiego problemu po doładowaniu dalej wysyłał.

maly41hh
13-01-2012, 18:46
A co w przypadku kiedy skończą się pieniążki na karcie sim? Po doładowaniu trezba zrestartować moduł i do tego właśnie jest ta funkcja by nie robić go fizycznie a z ... automatu.
To warto ustawiać wkoncu ten restart ? jeśli tak to co ile dni powinien się restartować ?
I jeszcze takie pytanko czy np. podczas deszczu jest mozliwość że woda dostanie sie do plytki elektroniki w sygnalizatorze i zrobi zwarcie ? Jest sens uszczelniania go np. silikonem ?

ar***pl
13-01-2012, 18:57
A co w przypadku kiedy skończą się pieniążki na karcie sim? Po doładowaniu trezba zrestartować moduł i do tego właśnie jest ta funkcja by nie robić go fizycznie a z ... automatu.
Nigdy nie było peoblwmów po doładowaniu dalej działa bez żadnych restartów, problem może się popjawić gdy karta jest juz neaktywna ale wtedy i tak ja trzeba wymienić na nową.

ar***pl
13-01-2012, 19:07
To warto ustawiać wkoncu ten restart ? jeśli tak to co ile dni powinien się restartować ?
I jeszcze takie pytanko czy np. podczas deszczu jest mozliwość że woda dostanie sie do plytki elektroniki w sygnalizatorze i zrobi zwarcie ? Jest sens uszczelniania go np. silikonem ? Jak masz jakieś problemy z zasięgiem to ustaw np co 24h .Co do sygnalizatora to porządny sygnalizator (jakoś nie iwdziałem jeszcze takiego który zalała woda) jest zabezpieczony konstrukcyjnie przed dostawaniem sie wody. W większości modeli jeśli uszczelnisz silikonem to równocześnie wyciszysz sygnalizator.

Maanniutek
13-01-2012, 19:28
To warto ustawiać wkoncu ten restart ? jeśli tak to co ile dni powinien się restartować ?
I jeszcze takie pytanko czy np. podczas deszczu jest mozliwość że woda dostanie sie do plytki elektroniki w sygnalizatorze i zrobi zwarcie ? Jest sens uszczelniania go np. silikonem ?

Nie trzeba ustawiać restartu.
Nie trzeba uszczelniać sygnalizatora

Dudi1978
13-01-2012, 19:42
Pewnie, że jest taka możliwość a nawet kilka. Można zamontować dowolny syntezer mowy, który będzie odtwarzał wcześniej nagrany komunikat lub już najbardziej prosto będzie dzwonił a po odebraniu będzie słychać tylko pisk/szum co będzie oznaczało dane zdarzenie w systemie.

Ile takie urządzenie kosztuje?
Pisałeś wcześniej że ok 300zł powiadomienie na sms to nie duzo.
Dziękuję za informacje.

Wakmen
13-01-2012, 20:45
Ile takie urządzenie kosztuje?
Pisałeś wcześniej że ok 300zł powiadomienie na sms to nie duzo.
Dziękuję za informacje.
Wspomniana wyżej integra 128WRL ma wbudowany moduł gsm ale jeżeli ma być zewnętrzny to ja osobiście lubię ten poniżej:
http://alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=23037&sid=5bf2a74f

Jeżeli rozchodzi się o syntezer mowy to np takie:
http://alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=061&sid=5bf2a74f
http://alarmserwis.pl/cgibin/shop?info=062&sid=5bf2a74f

ar***pl
13-01-2012, 22:13
Ile takie urządzenie kosztuje?
Pisałeś wcześniej że ok 300zł powiadomienie na sms to nie duzo.
Dziękuję za informacje.
Jesli chodzi ci o cenę samego syntezera to musisz podać jakiego producenta masz centralkę , do central satela syntezer kosztuje około 160 zł Natomiast najpostszy moduł gsm satela to koszt 360 zł w detalu.

Dudi1978
13-01-2012, 23:55
Jesli chodzi ci o cenę samego syntezera to musisz podać jakiego producenta masz centralkę , do central satela syntezer kosztuje około 160 zł Natomiast najpostszy moduł gsm satela to koszt 360 zł w detalu.

Centralkę będę miał Integrę 32. Czyli moduł gsm do satela ok.360 zł plus syntezer ok 160zł i to jest kpl???
Chciałem zapytać jakie rozwiązanie będzie praktyczniejsze, manipulator w garażu czy załączanie alarmu z pilota. Jakie rozwiązanie polecasz.
Zastanawiam sie również jeszcze nad załączaniem alarmu w nocy, czyli czujki pir plus kontaktrony w oknach na parterze. Z uwagi na swobodne poruszanie sie w nocy pomiędzy piętrem, a kuchnią chciałem wyłączyć czujkę w jadalni tak aby ona nie załączyła alarmu. Tak więc alarm jest uzbrojony w kuchni i jadalni tylko w kontaktrony wewnętrzne. W jaki sposób mogę jeszcze zabezpieczyć okna??? W czujkę zbicia szyby??? Z góry dziękuję za pomoc. Dominik

memekt
14-01-2012, 08:23
Centralkę będę miał Integrę 32. Czyli moduł gsm do satela ok.360 zł plus syntezer ok 160zł i to jest kpl???
Chciałem zapytać jakie rozwiązanie będzie praktyczniejsze, manipulator w garażu czy załączanie alarmu z pilota. Jakie rozwiązanie polecasz.
Zastanawiam sie również jeszcze nad załączaniem alarmu w nocy, czyli czujki pir plus kontaktrony w oknach na parterze. Z uwagi na swobodne poruszanie sie w nocy pomiędzy piętrem, a kuchnią chciałem wyłączyć czujkę w jadalni tak aby ona nie załączyła alarmu. Tak więc alarm jest uzbrojony w kuchni i jadalni tylko w kontaktrony wewnętrzne. W jaki sposób mogę jeszcze zabezpieczyć okna??? W czujkę zbicia szyby??? Z góry dziękuję za pomoc. Dominik

Praktyczniejszy będzie pilot.
kontaktron(y) + udarowa, na poddaszu przy połaciowych: kontaktron + zbicia szkła

pozdrawiam

Maanniutek
14-01-2012, 08:36
Ja bym bardziej polecał zainwestować w system zewnętrzny wtedy na noc uzbrajasz zewnętrzny + kontaktrony i chodzisz swobodnie. Stref możesz zrobić 8 w jednej partycji wiec możesz porobić dowolne kombinacje. a co do udarowych to średnio polecam ponieważ nie wszyscy potrafią je dobrze ustawić a minusem jest mocna burza potrafi je wzbudzić.

pozdr,

Maanniutek
14-01-2012, 08:42
co do cen to tak:

Integra 128 WRL (najbardziej zaawansowana pytanie czy potrzebna aż taka) - 1420 brutto detal

Integra 64 ( wystarczająca) 632 brutto detal
Moduł GPRS T2 369 brutto detal

Komplet 1001 pln brutto

Jeśli nie potrzebna CI bezprzewodówka to po co przepłacać 419 pln?
Dialer tel każda centrala ma w sobie.

Maanniutek
14-01-2012, 08:43
Zapomniałem ze wrl ma w zestawie obudowe w tej cenie, jednak ma jeden minus na płycie posiada 8 linii a integra 64 16 linii

dendrytus
14-01-2012, 09:26
Ja bym bardziej polecał zainwestować w system zewnętrzny wtedy na noc uzbrajasz zewnętrzny + kontaktrony i chodzisz swobodnie. Stref możesz zrobić 8 w jednej partycji wiec możesz porobić dowolne kombinacje. a co do udarowych to średnio polecam ponieważ nie wszyscy potrafią je dobrze ustawić a minusem jest mocna burza potrafi je wzbudzić.

pozdr,
I możesz spać spokojnie, nikt Van Goga i Koh-i-noor nie buchnie.
Swoją drogą to świetny pomysł i ekonomicznie uzasadniony, aby proponować komuś zewnętrzny system do budżetowego alarmu.

Zapomniałem ze wrl ma w zestawie obudowe w tej cenie, jednak ma jeden minus na płycie posiada 8 linii a integra 64 16 linii
Zapomniałeś podać cenę modułu IO 8we/8wy.
A kolega chciał sobie założyć tani alarm na integrze 32.

memekt
14-01-2012, 10:32
co do cen to tak:

Integra 128 WRL (najbardziej zaawansowana pytanie czy potrzebna aż taka) - 1420 brutto detal

Integra 64 ( wystarczająca) 632 brutto detal
Moduł GPRS T2 369 brutto detal

Komplet 1001 pln brutto

Jeśli nie potrzebna CI bezprzewodówka to po co przepłacać 419 pln?
Dialer tel każda centrala ma w sobie.

Nie wiem skąd wziąłeś takie ceny; ja za wrl'a 3 m-ce temu płaciłem 1059 pln w tym obudowa i anteny.

omega37
14-01-2012, 10:52
Mam taki trochę nietypowy problem. Chcę zabezpieczyć rynny miedziane /a w zasadzie ich rury spustowe/ przed kradzieżą.
Może ktoś ma jakiś ciekawy pomysł? Nie chodzi mi o np. całodobową obserwację przez CCTV czy ochronę zewnętrzną terenu wokół obiektu. System miałby działać w przypadku próby demontażu / np. odrywania, cięcia itp/. Dopuszczam nawet, że złodziej oderwie /odetnie/ kawałek rury i wówczas nastąpi detekcja zdarzenia.

memekt
14-01-2012, 10:57
Mam taki trochę nietypowy problem. Chcę zabezpieczyć rynny miedziane /a w zasadzie ich rury spustowe/ przed kradzieżą.
Może ktoś ma jakiś ciekawy pomysł? Nie chodzi mi o np. całodobową obserwację przez CCTV czy ochronę zewnętrzną terenu wokół obiektu. System miałby działać w przypadku próby demontażu / np. odrywania, cięcia itp/. Dopuszczam nawet, że złodziej oderwie /odetnie/ kawałek rury i wówczas nastąpi detekcja zdarzenia.

przyznam szczerze, że nie słyszałem żeby komuś rynny ukradli, ale... :D

może je lepiej podłączyć pod wysokie napięcie - lepszy będzie efekt:p

sorry, nie mogłem się powstrzymać

omega37
14-01-2012, 11:27
napisałem to pytanie po kradzieży. Miedź to bardzo cenny towar dla "zbieraczy" złomu.
przyznam szczerze, że nie słyszałem żeby komuś rynny ukradli, ale... :D

może je lepiej podłączyć pod wysokie napięcie - lepszy będzie efekt:p

sorry, nie mogłem się powstrzymać

memekt
14-01-2012, 11:40
napisałem to pytanie po kradzieży. Miedź to bardzo cenny towar dla "zbieraczy" złomu.

:( to już nawet nie można nazwać tego bazczelnością!!! Żeby rynny już kradli... MASAKRA. Co za kraj, co za ludzie...

Jarek.P
14-01-2012, 12:22
Dopuszczam nawet, że złodziej oderwie /odetnie/ kawałek rury i wówczas nastąpi detekcja zdarzenia.

Więc może potraktujmy te rury jako część obwodu alarmowego? Do wylotu każdej rury spustowej przewód, u góry drugi, przez całość przepuszczamy nieduży (ale i nie za mały, inaczej upływy nam zbyt mocno zakłócą sprawę) prąd i wystarczy kontrolować, czy ten prąd wciąż płynie. Do zrobienia.

J.

Dudi1978
14-01-2012, 12:58
I możesz spać spokojnie, nikt Van Goga i Koh-i-noor nie buchnie.
Swoją drogą to świetny pomysł i ekonomicznie uzasadniony, aby proponować komuś zewnętrzny system do budżetowego alarmu.

Zapomniałeś podać cenę modułu IO 8we/8wy.
A kolega chciał sobie założyć tani alarm na integrze 32.


Dziękuję za podjęcie tematu. Jestem laikiem w dziedzinie alarmu, tak więc proszę w miarę jaśniej akurat dla mnie.

Chciałem zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia Integra 64 jest bardziej właściwym rozwiązaniem niż Integra 32. Alarm swój chciałem oprzeć na kontaktronach w oknach, czujkach pir, czujka dymu , czujka gazu, zastanawiam się również nad powiadomieniem na telefon ale nie wykonaniem wiadomości sms tylko wykonaniem połączenia.

Tak więc do takiego rozwiązania nie jest wystarczająca Integra 32?

Z góry dziękuje za pomoc.

Dudi1978
14-01-2012, 13:08
Praktyczniejszy będzie pilot.
kontaktron(y) + udarowa, na poddaszu przy połaciowych: kontaktron + zbicia szkła

pozdrawiam

Czyli zamiast zwykłej czujki PIR polecasz czujkę udarową, mam tak rozumieć?

Schodząc z piętra do kuchni, jedyna czujka jakie mnie złapie to czujka w jadalni, która skierowana jest w okno w kuchni i jadalni. Czy stosując czujkę udarową będę mógł swobodnie poruszać się po kuchni? Czy jeszcze jakieś rozwiązanie mógłbym zastosować, oczywiście nie obciążając znacznie budżetu przeznaczonego na alarm. Pozdrawiam

memekt
14-01-2012, 13:31
Czy stosując czujkę udarową będę mógł swobodnie poruszać się po kuchni?

kolega sprawdzi sobie jak wygląda, jak dział i jak gdzie jest montowana czujka udarowa (wibracyjna) i odpowie sobie sam na swoje pytanie :)

Maanniutek
14-01-2012, 16:25
Dziękuję za podjęcie tematu. Jestem laikiem w dziedzinie alarmu, tak więc proszę w miarę jaśniej akurat dla mnie.

Chciałem zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia Integra 64 jest bardziej właściwym rozwiązaniem niż Integra 32. Alarm swój chciałem oprzeć na kontaktronach w oknach, czujkach pir, czujka dymu , czujka gazu, zastanawiam się również nad powiadomieniem na telefon ale nie wykonaniem wiadomości sms tylko wykonaniem połączenia.

Tak więc do takiego rozwiązania nie jest wystarczająca Integra 32?

Z góry dziękuje za pomoc.

Oczywiście integra 32 wystarczy ale podłączysz do niej 8 czujek żeby podłączyć więcej musisz kupić moduł CA64E który powiększa o kolejne 8
z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłaca sie integra 64 która ma już 16 wejść a cenowo wyjdzie podobnie.

pozdr,
Mariusz K.

Maanniutek
14-01-2012, 16:27
Nie wiem skąd wziąłeś takie ceny; ja za wrl'a 3 m-ce temu płaciłem 1059 pln w tym obudowa i anteny.

Płaciłeś po zniżkach 25% ja podałem detal

Maanniutek
14-01-2012, 16:33
Zapomniałeś podać cenę modułu IO 8we/8wy.
A kolega chciał sobie założyć tani alarm na integrze 32.

Moduł CA64E kosztuje ok 130pln netto
Integra 32 - 356 pln netto
Integra 64- 514 pln netto

Wychoodzi ze moduł + integra 32 to koszt 486 pln netto detal
a Integra 64 - 514 netto detal

Różnicy mamy więc 28 pln netto a więc według mnie bardziej opłaca sie Integra 64

Jarek.P
15-01-2012, 12:57
Pozwoliłem sobie posprzątać, a kol. Zorba dostaje niniejszym ostrzeżenie.

J.

Maanniutek
15-01-2012, 13:20
dziękuje bardzo :)

odaro
16-01-2012, 23:46
Poszukuje czujek obecności ale nie takich wykorzystywanych w systemach alarmowych ale do sterowania oświetleniem.

Berker i Gira mają takie czujki obecności w swojej ofercie ale na 230V a ja poszukuje na niskie napięcie.

Napotkaliście może takie czujki obecności. Nie chodzi mi o czujki ruchu ale czujki obecności.

Maanniutek
16-01-2012, 23:52
hmmm z czujnikami na 12V w osprzęcie typowo elektrycznym nie spotkałem się, ale może ktoś coś będzie miał choć jak Gira nie ma to nie wiem

ravbc
17-01-2012, 07:46
gotowca nie znam (czemu akurat na 12V? przekaźników Ci żal?), ale da się go zrobić (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic918522.html)

regentgnik
17-01-2012, 16:11
witam,
mam pytanie co do kontaktronów(satel). Instalator powiedział mi, że jest to marnowanie pieniędzy, ponieważ złodziej otwiera takie okno w kilka sekund przystawiając elektromagnes lub śrubokręt z elektromagnesem na końcu co powoduje, że alarm widzi okno nadal jako zamknięte. zamiast tego zaproponował mi czujki dualne i czujki pir. Czy to możliwe?

ravbc
17-01-2012, 16:29
Hehe, pewnie że tak. Podobnie jak ominięcie PIRów (duale też się da "obejść", ale to już wymaga poważniejszych "narzędzi"). Jeśli bardzo się boisz zawsze możesz zainstalować kontaktrony spolaryzowane (tylko one ponoć drogie), albo po prostu umieścić dwa (lub więcej) kontaktrony blisko siebie, tak by Twój magnes zwierał tylko jeden z nich. Wtedy przy próbie zablokowania podstawowego kontaktronu jest duża szansa (albo nawet pewność, w zależności od sposobu montażu pary kontaktronów), że złodziej naruszy ten drugi kontaktron (NO). Oczywiście to Cię nie uratuje przed ordynarnym wybiciem okna ;-)
Generalnie każdy system alarmowy da się obejść. Czasem wymagana jest do tego wiedza o jego konstrukcji, czasem da się i "na czuja". Dostosuj zabezpieczenia do spodziewanego ryzyka i tyle (bo im lepsze zabezpieczenia, tym większa cena). No i wykup ubezpieczenie.

omega37
17-01-2012, 16:34
witam,
mam pytanie co do kontaktronów(satel). Instalator powiedział mi, że jest to marnowanie pieniędzy, ponieważ złodziej otwiera takie okno w kilka sekund przystawiając elektromagnes lub śrubokręt z elektromagnesem na końcu co powoduje, że alarm widzi okno nadal jako zamknięte. zamiast tego zaproponował mi czujki dualne i czujki pir. Czy to możliwe?

Nie sztuka przystawić, ale wiedzieć gdzie. A z tym złodziej będzie miał już problem, zbliżony do trafienia 6 w totolotka.

Maanniutek
17-01-2012, 16:39
można tez zastosować bariery podczerwieni w oknach wpuszczone w ocieplenie ostatnio dużo takich montujemy z tym ze to jest droższa inwestycja

regentgnik
17-01-2012, 18:38
dzięki za odpowiedzi:) wiadomo, że każdy alarm jest do obejścia, zależy mi na tym, aby system alarmowy nie był tak prosty do zneutralizowania:) Aby złodziej mało ogarnięty w temacie nie był w stanie tak łatwo wejść do domu np. przystawiając elektromagnes. Zainteresowały mnie te bariery podczerwieni. czy możesz przybliżyć orientacyjnie jaki jest koszt jednej bariery?

Wakmen
17-01-2012, 19:18
witam,
mam pytanie co do kontaktronów(satel). Instalator powiedział mi, że jest to marnowanie pieniędzy, ponieważ złodziej otwiera takie okno w kilka sekund przystawiając elektromagnes lub śrubokręt z elektromagnesem na końcu co powoduje, że alarm widzi okno nadal jako zamknięte. zamiast tego zaproponował mi czujki dualne i czujki pir. Czy to możliwe?
A może ten instalator idzie na szybki i łatwy zarobek ze sprzedaży zamiast troszkę wyjść naprzeciw inwestorowi i popracować przy montażu kontaktronów wpuszczanych. A skąd ktoś może wiedzieć czy są (i gdzie) zamontowane kontaktrony? Nawet gdyby tak było to jaki to musiałby być magnes by objął pół skrzydła?
A mając tylko "jakieś" tam czujki ruchu mamy spore problemy by uzbrajać system obwodowo i ... bez problemu się w nim poruszać.
Takie jest tylko moje zdanie.

Harpagan
17-01-2012, 21:48
witam,
mam pytanie co do kontaktronów(satel). Instalator powiedział mi, że jest to marnowanie pieniędzy, ponieważ złodziej otwiera takie okno w kilka sekund przystawiając elektromagnes lub śrubokręt z elektromagnesem na końcu co powoduje, że alarm widzi okno nadal jako zamknięte. zamiast tego zaproponował mi czujki dualne i czujki pir. Czy to możliwe?

Zmień instalatora, bo ten jest leniem! (jak większość instalatorów...)

Harpagan
17-01-2012, 21:53
można tez zastosować bariery podczerwieni w oknach wpuszczone w ocieplenie ostatnio dużo takich montujemy z tym ze to jest droższa inwestycja

To rozwiązanie poza wysokim kosztem ma więcej wad: szadź lub śnieg zaklejający bariery, fałszywe alarmy generowane przez koty i ptaki oraz brak odporności na sabotaż.
Ponad to przy wpuszczaniu takich barier w ocieplenie jeszcze pozostaje problem znalezienia wykonawcy ocieplenia, który ładnie przygotuje miejsce na bariery (wnęki w glifach).

Masz może zdjęcia ze swoich realizacji?

dendrytus
17-01-2012, 22:38
Nie sztuka przystawić, ale wiedzieć gdzie. A z tym złodziej będzie miał już problem, zbliżony do trafienia 6 w totolotka.
To akurat nie jest żaden problem od ponad 2 000 lat. W dodatku gdzie i ile. Ale ja nie podaję sposobów tak jak moi profesjonalni koledzy.

dzięki za odpowiedzi:) wiadomo, że każdy alarm jest do obejścia, zależy mi na tym, aby system alarmowy nie był tak prosty do zneutralizowania:) Aby złodziej mało ogarnięty w temacie nie był w stanie tak łatwo wejść do domu np. przystawiając elektromagnes. Zainteresowały mnie te bariery podczerwieni. czy możesz przybliżyć orientacyjnie jaki jest koszt jednej bariery?

http://www.youtube.com/watch?v=0iQ1FlQB8dY
Tak wygląda większość włamań. Z wyjątkiem filmów z Hollywood

To rozwiązanie poza wysokim kosztem ma więcej wad: szadź lub śnieg zaklejający bariery, fałszywe alarmy generowane przez koty i ptaki oraz brak odporności na sabotaż.

:jawdrop::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Maanniutek
17-01-2012, 22:43
dzięki za odpowiedzi:) wiadomo, że każdy alarm jest do obejścia, zależy mi na tym, aby system alarmowy nie był tak prosty do zneutralizowania:) Aby złodziej mało ogarnięty w temacie nie był w stanie tak łatwo wejść do domu np. przystawiając elektromagnes. Zainteresowały mnie te bariery podczerwieni. czy możesz przybliżyć orientacyjnie jaki jest koszt jednej bariery?

co do barier podczerwieni to cena zależy od tego ilu wiązkowe i jak wysokie mają być
cena to mniej więcej od 330( 2 wiązki) - 680 (8 wiązek)netto

Maanniutek
17-01-2012, 22:47
To rozwiązanie poza wysokim kosztem ma więcej wad: szadź lub śnieg zaklejający bariery, fałszywe alarmy generowane przez koty i ptaki oraz brak odporności na sabotaż.
Ponad to przy wpuszczaniu takich barier w ocieplenie jeszcze pozostaje problem znalezienia wykonawcy ocieplenia, który ładnie przygotuje miejsce na bariery (wnęki w glifach).

Masz może zdjęcia ze swoich realizacji?

nie do końca się z tym zgadzam ze śniegiem problemu nie ma ponieważ rzadko kiedy śnieg osadza się na glifie okna w odległości ok 4 cm od okna.
fałszywe alarmy to nie problem bo to wszystko zależy od ustawienia bardziej ( ile naruszonych wiązek ma wzbudzić alarm )
z sabotażem nie ma najmniejszego problemu jesli chodzi o oderwanie otworzenie itp
Nie trzeba szukać wykonawcy może to zrobić instalator.

Akurat raz tylko wpuszczałem i nie mam fotek ale jak przy okazji będę u tego klienta to zrobię

regentgnik
17-01-2012, 23:21
Ale ja nie podaję sposobów tak jak moi profesjonalni koledzy.


Założę się, że takie instrukcje można bez problemu znaleźć w internecie. Kwestia poszperania. Mnie chodzi głównie o to, aby nie zakładać zabezpieczeń, które złodziej obejdzie w kilka sekund. Bo profesjonalny złodziej obejdzie wszelkie zabezpieczenia. Ja wychodzę z założenia, że jak będzie musiał się przy nich trochę natrudzić to jest szansa, że sobie odpuści ( więcej czasu na złamanie zabezpieczeń wiąże się z większym ryzykiem wpadki)

Harpagan
17-01-2012, 23:26
:jawdrop::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Masz coś do dodania?

Harpagan
17-01-2012, 23:37
nie do końca się z tym zgadzam ze śniegiem problemu nie ma ponieważ rzadko kiedy śnieg osadza się na glifie okna w odległości ok 4 cm od okna.
Szczególnie, jak okna są od wietrznej strony...
Nie opowiadaj bajek. W listwowych barierach zawsze to był problem.


fałszywe alarmy to nie problem bo to wszystko zależy od ustawienia bardziej ( ile naruszonych wiązek ma wzbudzić alarm )
To prawda, ale jeśli mamy tylko barierę dwuwiązkową, to co?


z sabotażem nie ma najmniejszego problemu jesli chodzi o oderwanie otworzenie itp
Miałem na myśli brak odporności na celowe działanie złodzieja, np. zasłonięcie lub zamalowanie bariery. Jak nie ma nikogo w domu, to raz włączy się alarm, przyjedzie patrol, nic nie stwierdzi i co? Będziesz na każdy alarm się fatygował z pracy do domu?
Druga sprawa, to celowe wywoływanie alarmów przez złodzieja, aż poziom wkur.... użytkownika systemu sięgnie zenitu :D


Nie trzeba szukać wykonawcy może to zrobić instalator.
Co? Wnęki w glifach elewacji?


Akurat raz tylko wpuszczałem i nie mam fotek ale jak przy okazji będę u tego klienta to zrobię
Wyżej pisałeś, że dużo montujecie ostatnio takich barier, a teraz piszesz, że tylko raz...

dendrytus
18-01-2012, 01:10
Założę się, że takie instrukcje można bez problemu znaleźć w internecie. Kwestia poszperania.
No to poszukaj. Ponad 2000 lat.
Oczywiście profesjonaliści, którzy do ciebie przyjdą będą z pewnością mieli profesjonalny detektor kontaktronów za 2000 zł z kolorowym, dotykowym ekranem

Mnie chodzi głównie o to, aby nie zakładać zabezpieczeń, które złodziej obejdzie w kilka sekund. Bo profesjonalny złodziej obejdzie wszelkie zabezpieczenia. Ja wychodzę z założenia, że jak będzie musiał się przy nich trochę natrudzić to jest szansa, że sobie odpuści ( więcej czasu na złamanie zabezpieczeń wiąże się z większym ryzykiem wpadki)
Nie oszukujmy się profesjonalista do ciebie nie przyjdzie.
Nikt nie będzie ci rozbrajał alarmu. Przyp***dolą w drzwi balkonowe, a po chwili ich już nie będzie.
Nie będą cię też przypalać żelazkiem w celu wyciągnięcia zaskórniaków, to prędzej już twoja żona użyje żelazka.

Masz coś do dodania?
Mam

Szczególnie, jak okna są od wietrznej strony...
Nie opowiadaj bajek. W listwowych barierach zawsze to był problem.

:jawdrop::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:


Miałem na myśli brak odporności na celowe działanie złodzieja, np. zasłonięcie lub zamalowanie bariery. Jak nie ma nikogo w domu, to raz włączy się alarm, przyjedzie patrol, nic nie stwierdzi i co? Będziesz na każdy alarm się fatygował z pracy do domu?
Druga sprawa, to celowe wywoływanie alarmów przez złodzieja, aż poziom wkur.... użytkownika systemu sięgnie zenitu :D

:jawdrop::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Świetne naprawdę świetne.
Pół roku przygotowań, żeby rąbnąć stary telewizor i popsute dvd.

PS.
Najzabawniejsze jest, to że super fortece robią ludzie którzy tak naprawdę nie mają nic, co można by chcieć ukraść, a ci co mają raczej olewają ten fakt.

Harpagan
18-01-2012, 08:22
No to poszukaj. Ponad 2000 lat.
Oczywiście profesjonaliści, którzy do ciebie przyjdą będą z pewnością mieli profesjonalny detektor kontaktronów za 2000 zł z kolorowym, dotykowym ekranem

Nie oszukujmy się profesjonalista do ciebie nie przyjdzie.
Nikt nie będzie ci rozbrajał alarmu. Przyp***dolą w drzwi balkonowe, a po chwili ich już nie będzie.
Nie będą cię też przypalać żelazkiem w celu wyciągnięcia zaskórniaków, to prędzej już twoja żona użyje żelazka.

Mam

:jawdrop::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Świetne naprawdę świetne.
Pół roku przygotowań, żeby rąbnąć stary telewizor i popsute dvd.

PS.
Najzabawniejsze jest, to że super fortece robią ludzie którzy tak naprawdę nie mają nic, co można by chcieć ukraść, a ci co mają raczej olewają ten fakt.

Jak zwykle musisz robić z siebie chama i pajaca? Nie jesteś alfą i omegą - inni też mają jakieś doświadczenia i to z praktyki, a nie oglądania filmików na YouTube, jak ty.
Przylazłeś tu h... wie po co, chyba żeby tylko wkurzać ludzi, bo wartość merytoryczna twoich postów jest ŻADNA!

Nie wpadłeś na to, że "fortece" robią ci, którzy potrzebują się zabezpieczyć dla lepszego samopoczucia i dla własnego bezpieczeństwa, a nie dla starego TV

regentgnik
18-01-2012, 09:12
Świetne naprawdę świetne.
Pół roku przygotowań, żeby rąbnąć stary telewizor i popsute dvd.

PS.
Najzabawniejsze jest, to że super fortece robią ludzie którzy tak naprawdę nie mają nic, co można by chcieć ukraść, a ci co mają raczej olewają ten fakt.

To po co w ogóle naciągasz ludzi na alarmy jeśli masz takie zdanie na ten temat. Nie rozumiem....

Maanniutek
18-01-2012, 09:30
Szczególnie, jak okna są od wietrznej strony...
Nie opowiadaj bajek. W listwowych barierach zawsze to był problem.


dużo zależy jeszcze czy np nad oknami nie mamy daleko wysuniętego dachu ;)


To prawda, ale jeśli mamy tylko barierę dwuwiązkową, to co?

na okna standard to min 3 wiązki


Miałem na myśli brak odporności na celowe działanie złodzieja, np. zasłonięcie lub zamalowanie bariery. Jak nie ma nikogo w domu, to raz włączy się alarm, przyjedzie patrol, nic nie stwierdzi i co? Będziesz na każdy alarm się fatygował z pracy do domu?
Druga sprawa, to celowe wywoływanie alarmów przez złodzieja, aż poziom wkur.... użytkownika systemu sięgnie zenitu :D

to teraz powiem tak mało czujników zewnętrznych ma antymasking, a nawet jak mają to instalatorzy go nie stosują m. in. przez ten śnieg o którym wspomniałeś, potrafi wywołać załączenia. Tak naprawe nie ma czujników które nie maja wad, dlatego uważam że im więcej różnego rodzaju tym większa trudność dla włamywacza. A jeszcze odnośnie zabezpieczeń czujnika: można go rozwalić młotkiem patrole rzadko to zauważają raz pójdzie alarm i wstep wolny, druga rzecz wejdziesz do domu zapryskasz czujniki lakierem i też są ślepe ( przykład: złodzieje weszli na hale magazynową przecinając kłódkę, spryskali czujniki lakierem, wyszli i założyli swoją kłódkę, patrol przyjechał nic nie stwierdził odjechał a za chwile opróżnili całą halę :) )


Co? Wnęki w glifach elewacji?

tak trzeba tylko trochę pomyśleć


Wyżej pisałeś, że dużo montujecie ostatnio takich barier, a teraz piszesz, że tylko raz...
raz wpuszczaliśmy je w ocieplenie ,a montujemy ich trochę najczęściej na glifach

Harpagan
18-01-2012, 13:26
dużo zależy jeszcze czy np nad oknami nie mamy daleko wysuniętego dachu ;)
Owszem, to prawda, ale prawdą jest też, że śnieg często jest porywany przez wiatr i wówczas potrafi też padać w poziomie ;)
Nigdy tego nie doświadczyłeś?


na okna standard to min 3 wiązki
Jak można mówić o standardzie w tym przypadku. Jako okno ma 60cm, to jak tam zamontujesz barierę trzywiązkową?



to teraz powiem tak mało czujników zewnętrznych ma antymasking, a nawet jak mają to instalatorzy go nie stosują m. in. przez ten śnieg o którym wspomniałeś, potrafi wywołać załączenia. Tak naprawe nie ma czujników które nie maja wad, dlatego uważam że im więcej różnego rodzaju tym większa trudność dla włamywacza. A jeszcze odnośnie zabezpieczeń czujnika: można go rozwalić młotkiem patrole rzadko to zauważają raz pójdzie alarm i wstep wolny, druga rzecz wejdziesz do domu zapryskasz czujniki lakierem i też są ślepe ( przykład: złodzieje weszli na hale magazynową przecinając kłódkę, spryskali czujniki lakierem, wyszli i założyli swoją kłódkę, patrol przyjechał nic nie stwierdził odjechał a za chwile opróżnili całą halę :) )
Zaraz się dyrdymaus, czy jak mu tam, przypie......, że podajesz złodziejom gotowy przepis na włam ;)

Generalnie chodzi o to, że bariery, czy czujki zewnętrzne nie nadają się do podstawowej ochrony budynku, bo są zbyt zawodne i narażone na sabotowanie.
Moim zdaniem zestaw kontaktrony + udarówki + kilka czujek ruchu, to jest odpowiedni zestaw do zabezpieczenia domu, a jak jeszcze są tzw. antywłamaniowe okna, to już w ogóle komplet :)

Przypadek z podmianą kłódek jest powszechnie znany w branży. Jak ktoś nie ma odpowiednich procedur bezpieczeństwa, to niech cierpi.


tak trzeba tylko trochę pomyśleć
Myśleć trzeba zawsze i to nie trochę ;)

odaro
18-01-2012, 20:16
można tez zastosować bariery podczerwieni w oknach wpuszczone w ocieplenie ostatnio dużo takich montujemy z tym ze to jest droższa inwestycja


A podał byś więcej informacji jakie bariery, jakieś szczegóły montażu.

todaks
18-01-2012, 22:44
Od dawna wiadomo że system alarmowy jest tym lepszy im szybciej wykryje intruza. Wykrycie złodzieja w momencie gdy łapie za fanty jest zbyt późne. Zastosowanie strefy zewnetrznej z wykorzystaniem barier optoelektronicznych n ie jest obecnie aż tak bardzo drogie. Przy inwestycji rzędu 400- 500 tyś , - a takie są obecnie koszty budowy i wyposażenia domu, koszt 20 tyś zł wydanych na system antywłamaniowy powinien być normą a nie wyjątkiem. Pisanie o twierdzach , i innych bzdurach jest niepoważne. Zabezpieczenie wykonane na samych pirach jest tyle samo warte co na samych kontaktronach i czujnikach udarowych . Podważanie sensu budowy stref zewnetrznych przez osoby trudniące sie instalacją systemów alarmowych to nic innego jak przyznanie się do braku wiedzy z podstawowych zakresów tematyki SSWiN.

ArKaMa
18-01-2012, 23:04
..Przy inwestycji rzędu 400- 500 tyś ... koszt 20 tyś zł wydanych na system antywłamaniowy powinien być normą a nie wyjątkiem....

Tyle, że przeciętnie przeznaczamy na to 10-15% tej kwoty.

dendrytus
18-01-2012, 23:57
To po co w ogóle naciągasz ludzi na alarmy jeśli masz takie zdanie na ten temat. Nie rozumiem....

A kto tu naciąga kogokolwiek? Poziom zabezpieczeń powinien być proporcjonalny do to co zabezpiecza.

Przy inwestycji rzędu 400- 500 tyś , - a takie są obecnie koszty budowy i wyposażenia domu, koszt 20 tyś zł wydanych na system antywłamaniowy powinien być normą a nie wyjątkiem.
:bash::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
Jasne 20 tys żeby chronić co?
400-500 tys za gotowy dom to raczej świadczy o poziomie finansów właściciela.Twierdzenie, że na zabezpieczeni takiego domu należy wydać 5 procent wartości to ZWYKŁE BZDURY I NACIĄGACTWO NAJWYŻSZYCH LOTÓW.
Co można ukraść gościowi który ma dom za 500 tys zł? Stary TV, kino domowe z hipermarketu i parę innych "śmieci" albo worek z puszkami po piwie zbieranymi od roku.

PS.
Używając stwierdzenia "śmieci" nie miałem zamiaru nikogo obrażać. Chciałem tylko pokazać, że nie warto z takiego powodu wywalać kasy na super hiper system alarmowy.



Jak zwykle musisz robić z siebie chama i pajaca? Nie jesteś alfą i omegą - inni też mają jakieś doświadczenia i to z praktyki, a nie oglądania filmików na YouTube, jak ty.

Jakbyś oglądał filmiki na youtube, to więcej byś wiedział niż poprzez swoją wielką praktykę


Przylazłeś tu h... wie po co, chyba żeby tylko wkurzać ludzi, bo wartość merytoryczna twoich postów jest ŻADNA!

Może i żadna, ale obalanie bzdurnych teorii pseudo ekspertów zawsze mnie bawiło.
A tu przykład takiej wyssanej z palca teorii.

Owszem, to prawda, ale prawdą jest też, że śnieg często jest porywany przez wiatr i wówczas potrafi też padać w poziomie ;)
Nigdy tego nie doświadczyłeś?

A wyssanej z palca tylko po to, aby uwiarygodnić bzdurne teorie głoszone przez Eksperta inaczej.


Jak można mówić o standardzie w tym przypadku. Jako okno ma 60cm, to jak tam zamontujesz barierę trzywiązkową?

pionowo


Zaraz się dyrdymaus, czy jak mu tam, przypie......, że podajesz złodziejom gotowy przepis na włam ;)

Dendrytus.
Stawiam dolary przeciw orzechom, że kolega ekspert nie miał o tym sposobie bladego pojęcia.


Generalnie chodzi o to, że bariery, czy czujki zewnętrzne nie nadają się do podstawowej ochrony budynku, bo są zbyt zawodne i narażone na sabotowanie.

Jak założy je taki ekspert jak ty, to z pewnością.



Moim zdaniem zestaw kontaktrony + udarówki + kilka czujek ruchu, to jest odpowiedni zestaw do zabezpieczenia domu, a jak jeszcze są tzw. antywłamaniowe okna, to już w ogóle komplet :)

są też jeszcze kraty wewnętrzne i czujniki sejsmiczne, a także kabel sensoryczny.


Przypadek z podmianą kłódek jest powszechnie znany w branży. Jak ktoś nie ma odpowiednich procedur bezpieczeństwa, to niech cierpi.

I zdarza się przeciętnie 30 razy na dobę.


Nie wpadłeś na to, że "fortece" robią ci, którzy potrzebują się zabezpieczyć dla lepszego samopoczucia i dla własnego bezpieczeństwa, a nie dla starego TV
Bezpieczeństwa? To czemu nie mają jeszcze szyb pancernych w samochodach i samochodów obstawy.
Tak dla przypomnienia to żyjemy w Polsce, a nie w Brazylii czy Argentynie.
To właśnie przez takie durne dyskusje i popisy pseudo ekspertów nakręca się spiralę strachu u potencjalnych klientów.

A jeszcze odnośnie zabezpieczeń czujnika: można go rozwalić młotkiem patrole rzadko to zauważają raz pójdzie alarm i wstep wolny, druga rzecz wejdziesz do domu zapryskasz czujniki lakierem i też są ślepe ( przykład: złodzieje weszli na hale magazynową przecinając kłódkę, spryskali czujniki lakierem, wyszli i założyli swoją kłódkę, patrol przyjechał nic nie stwierdził odjechał a za chwile opróżnili całą halę :) )

No i od kolegi, się w końcu czegoś dowiedziałem. Naprawdę, gratuluje i w ramach rewanżu sugeruję nabycie GRM na allegro. Są obecnie w promocji.
PS.
Miałem użyć pojedynczego słowa na d, ale po co.

Pytanie do kolegów ekspertów ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych.

Harpagan
19-01-2012, 08:45
Od dawna wiadomo że system alarmowy jest tym lepszy im szybciej wykryje intruza. Wykrycie złodzieja w momencie gdy łapie za fanty jest zbyt późne. Zastosowanie strefy zewnetrznej z wykorzystaniem barier optoelektronicznych n ie jest obecnie aż tak bardzo drogie. Przy inwestycji rzędu 400- 500 tyś , - a takie są obecnie koszty budowy i wyposażenia domu, koszt 20 tyś zł wydanych na system antywłamaniowy powinien być normą a nie wyjątkiem.
Taaa... Chyba jak zaczniesz dotować te instalacje. Zejdź na ziemię ;)


Pisanie o twierdzach , i innych bzdurach jest niepoważne.
Tu się zgadzam. Dyrdymaus jest niepoważny.


Zabezpieczenie wykonane na samych pirach jest tyle samo warte co na samych kontaktronach i czujnikach udarowych .
Porównywanie systemu opartego na pirach i systemu opartego na kontaktronach i udarówkach również jest niepoważne.


Podważanie sensu budowy stref zewnetrznych przez osoby trudniące sie instalacją systemów alarmowych to nic innego jak przyznanie się do braku wiedzy z podstawowych zakresów tematyki SSWiN.
Czyli niby z jakich zakresów tej tematyki?

Harpagan
19-01-2012, 08:52
Jakbyś oglądał filmiki na youtube, to więcej byś wiedział niż poprzez swoją wielką praktykę

Dyrdymaus, dyskusja z tobą jest bezprzedmiotowa. Ty jako ekspert w wielu dziedzinach wszystko wiesz najlepiej. Szkoda czasu :)

omega37
19-01-2012, 10:49
Dyrdymaus, dyskusja z tobą jest bezprzedmiotowa. Ty jako ekspert w wielu dziedzinach wszystko wiesz najlepiej. Szkoda czasu :)

Dajcie spokój Dyrdymausowi. Widać przecież ,że chłopisko znerwicowane. To forum jest dla Niego taką kozetką u psychoanalityka. Dajmy mu więc tu leczyć swoje kompleksy i nie podejmujmy merytorycznej dyskusji z jego postami.Jak widać prowadzi to na manowce tematyki tego forum.

adwlodar
19-01-2012, 10:55
Co można ukraść gościowi który ma dom za 500 tys zł?

Zaskoczyłbym Cię ile ludzi ma domy za mniej niż 500 tys zł, a wyposażenie przekraczające "klasę wyższą"... (przekraczające nawet Twój Multiroom :wiggle:) Oczywiście nie jest to reguła, ale czasem tak bywa.

ArKaMa
19-01-2012, 11:19
Czy może ktoś zweryfikować czas dzialania baterii w bezprzewodowych czujkach udarowych Satela. Pełnia szczęścia jeśli ktoś zna dwie wartości: sama czujka i dodatkowo z podpiętym kontaktronem.

todaks
19-01-2012, 16:00
Czy może ktoś zweryfikować czas dzialania baterii w bezprzewodowych czujkach udarowych Satela. Pełnia szczęścia jeśli ktoś zna dwie wartości: sama czujka i dodatkowo z podpiętym kontaktronem.

Minimum 1,5 roku, dla udaru z kontaktronem

ArKaMa
19-01-2012, 19:12
Minimum 1,5 roku, dla udaru z kontaktronem

To do przyjęcia - dziękuję.

Maanniutek
19-01-2012, 19:44
spokojnie do 2 lat ale wszystko zależy od częstotliwości wzbudzania.

pozdr,
Mariusz K

Wakmen
19-01-2012, 20:12
... Pytanie do kolegów ekspertów ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych.

Ja się nie uważam za eksperta (bo człowiek całe życie się uczy i umiera głupim) ale w zeszłym roku miałem włamanie do mojego klienta. Alarm założony (kontaktrony, czujki ruchu i monitoring do stacji powiadamiania - nic specjalnego) a złodzieje, przepraszam chciałem napisać chuligani przyszli o 3 w nocy i przez drzwi wejściowe nie udało im się wejść to sforsowali bramę segmentową i ... włączył się alarm. Za kilkanaście minut był patrol. Nic nie ukradli a tylko zdemolowali bramę i drzwi.
Kolejny przykład to jakieś 2,5 roku temu w ciągu 3 dni, w godzinach 11-15 w południe jeździł samochód z napisem przeprowadzki i ... wchodzili do domów gdzie nie było alarmu. Obskoczyli kilkanaście domów.

Innych przypadków znam jeszcze kilka ale raczej to byli amatorzy a nie fachowcy - złodzieje.

ArKaMa
19-01-2012, 21:48
spokojnie do 2 lat ale wszystko zależy od częstotliwości wzbudzania.

pozdr,
Mariusz K

Oczywiście ta zależność jest jak najbardziej zrozumiała. Ale jesli w "normalnych" warunkach pochodzi około 1,5r to OK.

todaks
19-01-2012, 21:57
Pytanie do kolegów ekspertów ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych.

Przykład 1- Komfortowy dom letniskowy , system alarmowy wyposażony w strefę obwodową wewmętrzną i zewnętrzną . strefa zewnętrzna uruchamiała rejestrator oraz wysyłała SMS szczegółowy do użytkownika. Wewnątrz czujniki ruchu wyposażone w kamery. Czas dojazdu właściciela około 25 minut. Po sforsowaniu bardzo solidnej okiennicy ( zmarnowali trochę czasu)weszli do środka . Zdażyli przygotowac do wyniesienia sprzety RTV . Uciekli na widok zbliżającego się samochodu.
Okazało się ze byli to okoliczni " renciści" .
Przykład 2- po włamaniu w którym łupem padł nowy samochód zamontowano system z strefą zewnętrzną na barierach listwowych i czujnikach PIR , strefę wewnętrzną na czujnikach udarowo kontaktronowych ABAX oraz czujnikach PIR. Kolejna próba skończyła się ucieczką , zdarzenie nagrały kamery zewnetrzne.
Przykład 3- Sklep RTV- czujniki PIR zaklejone folią ( prawdopodobnie przez pracownika ) nie przewidział że mają antymasking - pomysł włamu poszedł w diabły
Przykład 4. System "ekonomiczny" ( trzy piry na krzyż ) - chałupę skroili , system nie drgnął. Można by podać jeszcze kilka ale szkoda czasu

dendrytus
19-01-2012, 22:49
Pytanie do kolegów ekspertów ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych.
Nie wiedziałem, że to pytanie będzie się cieszyło tak ciekawym oddźwiękiem i nie mówię tego złośliwie.
Ale skro już zadałem pytanie, nie licząc na odpowiedź, to teraz chciałbym je może rozszerzyć,
1. Ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych?
2. Ile kosztował system zabezpieczeń? Chodzi o rząd wielkości.
3. Jakiej wysokości były straty?
4. Jaki jest stosunek ilości obiektów wykonanych przez kolegów, do ilości obiektów z włamaniem/próbą włamania?

Wakmen
19-01-2012, 23:00
... 1. Ile mieliście włamań do obiektów przez was zabezpieczanych?...
Przedstawiłem wyżej.


... 2. Ile kosztował system zabezpieczeń? Chodzi o rząd wielkości...
Coś około 4,4k zł.


... 3. Jakiej wysokości były straty?...
Uszkodzone 2 panele bramy garażowej (około 2k) plus drzwi tymczasowe.


...4. Jaki jest stosunek obiektów wykonanych przez kolegów, do obiektów z włamaniem/próbą włamania?
Dziwne pytanie. Ja zawsze będę powtarzał by chociażby powiesić sam sygnalizator - to już sporo daje ;)

dendrytus
20-01-2012, 00:16
Dziwne pytanie. Ja zawsze będę powtarzał by chociażby powiesić sam sygnalizator - to już sporo daje ;)

Tak samo błyskająca diodka w samochodzie jest więcej warta, niż super, hiper GPS alarm bez diodki.

A wracając do czwartego pytania chodziło mi o stosunek ilości zainstalowanych alarmów do ilości włamań do nich. W moim przypadku to około 100, a włamań poważnych było 15(głównie sklepy, straty około 20-50 tys. Czas trwania włamania do 90 sek).
Kilka prób do tego samego obiektu poprzez wybicie dziury w ścianie lub w podłodze. Mimo przechwałek miejscowych "Henryków Kwinto", nie dali rady. Ciekawostką było, że przychodzili osobiście i odradzali montaż czegokolwiek, bo i tak sobie z zabezpieczeniami poradzą.
Wszelkie straty pokryły zakłady ubezpieczeń.

PS.
Poprawiłem treść pytania 4.

ArKaMa
20-01-2012, 08:55
...
4. Jaki jest stosunek ilości obiektów wykonanych przez kolegów, do ilości obiektów z włamaniem/próbą włamania?

100% - specyfika sklepów, gdzie alarm czy CCTV pojawia sie po włamaniu/próbie włamania, a potem prędzej czy później następuje ponowna próba włamania.

kulca
20-01-2012, 09:29
mam problem: światło w holu uruchamiane jest poprzez czujkę ruchu, jako naruszenie wejścia z czasem 2min, wkurzające jest że po odliczeniu czasu światło gaśnie i zapala się ponownie dopiero jak się naruszy czujkę, będąc oczywiście cały czas w holu i ją naruszając. Czy da się ustawić to tak, żeby każde naruszenie dodawało 2 min. do już odliczonego czasu?

ravbc
20-01-2012, 09:53
Da się. Niestety w Integrze jest to trochę rzeźba. Ale gdzieś w czeluściach tego wątku przewinęło sie nawet rozwiązanie. No chyba że się mylę ;)

BTW: Osobiście znam w miarę tylko Satelową Integrę, ale ponoć to jeden z bardziej uniwersalnych systemów. Nurtuje mnie jednak pytanie czy wszystkie systemy alarmowe mają tak pokopaną konfigurację? Ja rozumiem, że to jest jednak głównie system alarmowy i pewnie przez to jakieś tam przyzwyczajenia instalatorów kultywuje. Ale mam wrażenie, że połowę funkcjonalności Integry to Satel chyba celowo zamotał. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że cały ten bałagan trzeba programować przeklikując się przez masakrycznie niewygodny windowsowy interfejs dloadx-a... To se pomarudziłem. ;)

todaks
20-01-2012, 12:32
mam problem: światło w holu uruchamiane jest poprzez czujkę ruchu, jako naruszenie wejścia z czasem 2min, wkurzające jest że po odliczeniu czasu światło gaśnie i zapala się ponownie dopiero jak się naruszy czujkę, będąc oczywiście cały czas w holu i ją naruszając. Czy da się ustawić to tak, żeby każde naruszenie dodawało 2 min. do już odliczonego czasu?

odpowiedź jest w tym linku http://www.todaks.pl/_private/swiatlo_integra.html

kulca
20-01-2012, 17:29
odpowiedź jest w tym linku http://www.todaks.pl/_private/swiatlo_integra.html
niestety podany sposób nie spełnia tego wymagania, światło gaśnie po upływie czasu

todaks
20-01-2012, 17:44
niestety podany sposób nie spełnia tego wymagania, światło gaśnie po upływie czasu

Sprawdzałeś ? czy myślisz że wiesz ? Sposób jest sprawdzony. Każde pobudzenie czujnika przedłuża czas załączenia o kolejne 2 minuty ( bez wygaszania) . Po ostanim naruszeniu odlicza 2 minuty i wyłącza wyjście.

_ZBYCH_
20-01-2012, 18:19
Sprawdzałeś ? czy myślisz że wiesz ? Sposób jest sprawdzony. Każde pobudzenie czujnika przedłuża czas załączenia o kolejne 2 minuty ( bez wygaszania) . Po ostanim naruszeniu odlicza 2 minuty i wyłącza wyjście.

todaks - Twoja informacja jest niepełna. Zapomniałeś dodać w swojej informacji, że trzeba zaznaczyć opcję: "Aktywne podczas naruszenia". Jeżeli jest włączona, wyjście jest aktywne przez cały czas, gdy naruszone jest wejście sterujące, a czas działania wyjścia odliczany jest dopiero po zakończeniu naruszenia.
Ponad to zapomniałeś dodać, że ta opcja została wprowadzona dopiero w oprogramowaniu 1.08, więc jeśli kolega kulca ma starsze oprogramowanie, to nie ma w ogóle takiej opcji.

Maanniutek
20-01-2012, 20:08
wystarczy wtedy zrobić aktualizację oprogramowania i już jest opcja ;)

_ZBYCH_
20-01-2012, 20:50
wystarczy wtedy zrobić aktualizację oprogramowania i już jest opcja ;)

To przecież oczywista oczywistość ;)

kulca
20-01-2012, 22:26
Sprawdzałeś ? czy myślisz że wiesz ? Sposób jest sprawdzony. Każde pobudzenie czujnika przedłuża czas załączenia o kolejne 2 minuty ( bez wygaszania) . Po ostanim naruszeniu odlicza 2 minuty i wyłącza wyjście.
kolego, jakbym nie sprawdził, to bym nie pisał że nie działa

todaks - Twoja informacja jest niepełna. Zapomniałeś dodać w swojej informacji, że trzeba zaznaczyć opcję: "Aktywne podczas naruszenia". Jeżeli jest włączona, wyjście jest aktywne przez cały czas, gdy naruszone jest wejście sterujące, a czas działania wyjścia odliczany jest dopiero po zakończeniu naruszenia.
Ponad to zapomniałeś dodać, że ta opcja została wprowadzona dopiero w oprogramowaniu 1.08, więc jeśli kolega kulca ma starsze oprogramowanie, to nie ma w ogóle takiej opcji.
mam wersje 1.09, po zaptaszeniu tej opcji działa jak należy

dziękuje koledzy za pomoc

a jeszcze jedna sprawa: wskaźnik czuwania, zauważyłem że po jakimś czasie gaśnie zielona dioda wskazująca czuwanie, mam tak w każdym manipulatorze, czy to jest jakaś opcja globalna?

_ZBYCH_
20-01-2012, 22:49
a jeszcze jedna sprawa: wskaźnik czuwania, zauważyłem że po jakimś czasie gaśnie zielona dioda wskazująca czuwanie, mam tak w każdym manipulatorze, czy to jest jakaś opcja globalna?
Tak. W Zakładce Opcje > Czasy masz "Wygaś informację o czuwaniu po:....". Fabrycznie jest czas wygaszenia ustawiony na 180 sekund. Jak ustawisz czas na 0, to nie będzie się wygaszać w manipulatorze kontrolka czuwania.

kulca
20-01-2012, 23:01
Tak. W Zakładce Opcje > Czasy masz "Wygaś informację o czuwaniu po:....". Fabrycznie jest czas wygaszenia ustawiony na 180 sekund. Jak ustawisz czas na 0, to nie będzie się wygaszać w manipulatorze kontrolka czuwania.
dziękuję za pomoc :)

todaks
21-01-2012, 00:39
todaks - Twoja informacja jest niepełna. Zapomniałeś dodać w swojej informacji, że trzeba zaznaczyć opcję: "Aktywne podczas naruszenia". Jeżeli jest włączona, wyjście jest aktywne przez cały czas, gdy naruszone jest wejście sterujące, a czas działania wyjścia odliczany jest dopiero po zakończeniu naruszenia.
Ponad to zapomniałeś dodać, że ta opcja została wprowadzona dopiero w oprogramowaniu 1.08, więc jeśli kolega kulca ma starsze oprogramowanie, to nie ma w ogóle takiej opcji.

Informacja o tej opcji jest na stronie od 2010 roku. To że trzeba zaznaczyć tą opcję wydawało mi się tak oczywiste że nawet nie pomyślałem o tym by o niej wspominać . tym bardziej że jesty ona zaznaczona "fabrycznie" Nie jest prawdą że wyjście jest aktywne cały czas gdy naruszone jest wejście a czas odliczany jest po zakończeniu naruszenia. W rzeczywistości czas odliczany jest od momentu pobudzenia i jest przedłużany dopiero po nastepnym pobudzeniu. Jeśli czujnik jest pobudzony na stałe wyjscie wyłączy się po 2 minutach .

_ZBYCH_
21-01-2012, 08:54
Informacja o tej opcji jest na stronie od 2010 roku. To że trzeba zaznaczyć tą opcję wydawało mi się tak oczywiste że nawet nie pomyślałem o tym by o niej wspominać . tym bardziej że jesty ona zaznaczona "fabrycznie" Nie jest prawdą że wyjście jest aktywne cały czas gdy naruszone jest wejście a czas odliczany jest po zakończeniu naruszenia. W rzeczywistości czas odliczany jest od momentu pobudzenia i jest przedłużany dopiero po nastepnym pobudzeniu. Jeśli czujnik jest pobudzony na stałe wyjscie wyłączy się po 2 minutach .
Może zatem warto, abyś na swojej stronie umieszczał przy poradach daty. Wówczas osoba czytająca może sprawdzić, z jakiego okresu jest porada.
W Satelu nic nie jest oczywiste, bo nie ma pełnej dokumentacji. Instalator musi sobie sam sprawdzać jak działają różne opcje (o czym świadczy Twój powyższy post).

kulca
21-01-2012, 14:03
. tym bardziej że jesty ona zaznaczona "fabrycznie".
Raczej nie jest zaznaczona fabrycznie, u mnie na jakimkolwiek wyjściu gdy ustawiam je jako 24 mono nie jest zaznaczona

todaks
21-01-2012, 14:37
Przysiadłem trochę by wyjaśnić rozbieżności i okazało się że oczywistość faktycznie nie jest tak oczywista.
Wersja Integry która pracuje w moim poletku to wersja 1.06 z roku 2008. Ta wersja obsługuje typ wyjscia 24 w sposób taki jak opisałem . Pisząc opracowanie porady na stronie właśnie z tej centrali korzystałem. W wersji tej nie ma funkcji "Aktywne podczas naruszenia". Funkcja ta wystapiła prawdopodobnie dopiero w wersji 1.08. Odpowiadając wczoraj sądziłem że Zbychowi chodzi o funkcję wy "pol+" którą mozna zinterpretować jako aktywne w czasie naruszenia . Ta jest załaczona fabrycznie. Co do sposobu działania funkcji "Aktywne podczas naruszenia" w nowych wersjach nie testowałem jej i jeśli Zbych testował to pewnie obecnie działa to tak jak On opisał . Czy jest to bardziej funkcjonalne ?

todaks
21-01-2012, 14:40
Może zatem warto, abyś na swojej stronie umieszczał przy poradach daty. Wówczas osoba czytająca może sprawdzić, z jakiego okresu jest porada.
W Satelu nic nie jest oczywiste, bo nie ma pełnej dokumentacji. Instalator musi sobie sam sprawdzać jak działają różne opcje (o czym świadczy Twój powyższy post).

Jesli chodzi o Satel , trzeba będzie tak robić. Zamieszanie jakie tworzą przy zmianach oprogramowania jest nie do opanowania .

siwymiki
21-01-2012, 22:16
witam wszystkich,

jakiś czas temu zabrałem się za system alarmowy, dzięki forumowiczom rozmieściłem elementy systemu, rozprowadziłem instalację, ateraz zakupilem sprzęt i jestem na etapie podłączania elementów. System mój jest oparty na Integrze 128 wrl, czujniki w 2EOL.
Mam pytanie odnośnie podłączenia Kontaktronów: czy przy pogrupowaniu kontaktronów na pomieszczenia (3 kontaktrony w pokoju, 4 w salonie) oczywiście połączone szeregowo, ale czy należy wlutowywać rezystory (jeśli tak to jakie) ??
Przejrzałem jakieś 25% wątku kilkanaście razy pytano o montaż kontaktronów, ale nie natknąłem się na moje pytanie. Proszę o pomoc.

siwymiki
21-01-2012, 22:44
Generalnie chodzi o to, że jedyną opcją działania Supramatica (a raczej reakcji na sygnał sterujący) jest sewencja: UP => STOP => DOWN => STOP => UP ...
Czyli mamy tylko jedno wejście sterujące i nic ciekaweszego poza tym schematem wymyślić się nie da. Sterownik napędu FAAC, który oglądałem może w jednym z trybów też tak działać, ale może też mieć dwa wejścia działające jako UP/DOWN i to z różną polityką reakcji na ponowne wyzwolenie każdego z wejść w trakcie ruchu (np. ponowne wyzwolenie tego samego wejścia zatrzymuje, a drugiego odwraca ruch i to może być natychmiastowe, lub po predefiniowanym czasie).
Krótko mówiąc lepsze napędy dają większą swobodę kontroli ruchu, a co za tym idzie ułatwiają integrację. Supramatic jest pod tym względem baaardzo biednie wyposażony.

Ja mam napęd Supramatic i chcę podpiąć pod integrę.

Myślałem żeby to rozwiązać tak że wyj. z centrali podpiąć pod przycisk do otwierania bramy. centrala daję impuls/ zwiera na chwilę i brama się otwiera. A stego co przeglądałem to supramatic ma możliwość otwierania w trybie otwórz-stop-zamknij.
W innym garaży miałęm napęd mHouse (nice) i powiem szczerze że faktycznie był bardziej cywilizowany i rozwinięty.

odaro
22-01-2012, 10:15
mam problem: światło w holu uruchamiane jest poprzez czujkę ruchu, jako naruszenie wejścia z czasem 2min, wkurzające jest że po odliczeniu czasu światło gaśnie i zapala się ponownie dopiero jak się naruszy czujkę, będąc oczywiście cały czas w holu i ją naruszając. Czy da się ustawić to tak, żeby każde naruszenie dodawało 2 min. do już odliczonego czasu?

A jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdza żeby światło nie zapalało się w dzień.

Czy rozwiązanie z timerem nie jest zbyt ułomne?

odaro
22-01-2012, 10:25
Czy czujka PIR sufitowa zamontowana ok. 30cm od oświetlenia górnego to dobrym pomysł?

Łazienka jest mała i wszędzie jest blisko i brakuje wolnego miejsca.

Czujka ma być łazience i tak naprawdę ma służyć tylko do zapalanie oświetlenia w łazience.

A tak wogóle jak są zasady montowania czujek PIR w łazienkach?

kulca
22-01-2012, 11:36
A jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdza żeby światło nie zapalało się w dzień.

Czy rozwiązanie z timerem nie jest zbyt ułomne?
Ja wykorzystuje to w wiatrołapie bez okien, więc światło potrzebne zawsze, natomiast mam w systemie czujnik zmierzchowy z wyjściem przekaźnikowym, i myślę że najlepiej właśnie ze zmierzchówki korzystać, podajesz na wejście centrali sygnał że jest już ciemno, i wtedy wyjście sterujące światłem zależne od wejść ciemno i czujnika ruchu
ew. jakiś zegar astronomiczny który będzie dawał info o wschodzie i zachodzie słońca

odaro
22-01-2012, 13:43
Ja wykorzystuje to w wiatrołapie bez okien, więc światło potrzebne zawsze, natomiast mam w systemie czujnik zmierzchowy z wyjściem przekaźnikowym, i myślę że najlepiej właśnie ze zmierzchówki korzystać, podajesz na wejście centrali sygnał że jest już ciemno, i wtedy wyjście sterujące światłem zależne od wejść ciemno i czujnika ruchu
ew. jakiś zegar astronomiczny który będzie dawał info o wschodzie i zachodzie słońca

A jaki czujnik zmierzchowy stosujesz? Jakie ma napięcie zasilania ma ten czujnik?

odaro
22-01-2012, 13:53
Mam takie trochę nietypowe pytanie

Czy czujkę obecności na 230V można podłączyć do centrali alarmowej np. Satel.

Chodzi mi o takie czujki obecności jak np. tutaj Czujki obecności Berker (http://www.youshop.pl/berker-natynkowy-czujnik-obecno%C5%9Bci---czujniki-ruchu/) i głównie sufitowe

kulca
22-01-2012, 14:26
A jaki czujnik zmierzchowy stosujesz? Jakie ma napięcie zasilania ma ten czujnik?
mam ten: http://zamel.pl/pl,50,89,wylacznik_zmierzchowy_wzm01.html
napięcie zasilania 230V, ma wyjście przekaźnikowe NO NC

Mam takie trochę nietypowe pytanie

Czy czujkę obecności na 230V można podłączyć do centrali alarmowej np. Satel.

Chodzi mi o takie czujki obecności jak np. tutaj Czujki obecności Berker (http://www.youshop.pl/berker-natynkowy-czujnik-obecno%C5%9Bci---czujniki-ruchu/) i głównie sufitowe
myślę że można tą czujkę użyć, trzeba by podłączyć przekaźnik z cewką na 230V w miejsce podłączania żarówki, a styki przekaźnika NO do satela (jeden co COM, drugi do wejścia Zxx)

odaro
22-01-2012, 14:44
myślę że można tą czujkę użyć, trzeba by podłączyć przekaźnik z cewką na 230V w miejsce podłączania żarówki, a styki przekaźnika NO do satela (jeden co COM, drugi do wejścia Zxx)

To mam jeszcze bardzie nietypowe pytanie

Czy czujkę ruchu/obecności PIR można podłączyć za pomocą przewodu YDYp 3x1,5mm2 do centrali alarmowej.

Zakładam że przekrój przewodu można by było zmienić na odpowiedni.

Mamy tylko 3 żyły ale czujka miała by służyć tylko do sterowania oświetleniem nie musi być linia sabotażu.

Sorry że tak zdziwiłam ale jak mus to mus...

kulca
22-01-2012, 15:18
teoretycznie czujnik wymaga 4 żył, 1,5 to za dużo, wystarczy 0,5, są tam +12v, com, Z, com , tmp, tmp. Stosując linie dwuparametryczną 4 się zawsze podłącza. Choć com jest wspólny, i wg mnie można by 3 jeśli tylko do oświetlenia to miało by służyć. Ale nie wiem jak to się ma w praktyce, niech koledzy instalatorzy się w tej materii wypowiedzą

odaro
22-01-2012, 15:53
teoretycznie czujnik wymaga 4 żył, 1,5 to za dużo, wystarczy 0,5, są tam +12v, com, Z, com , tmp, tmp. Stosując linie dwuparametryczną 4 się zawsze podłącza. Choć com jest wspólny, i wg mnie można by 3 jeśli tylko do oświetlenia to miało by służyć. Ale nie wiem jak to się ma w praktyce, niech koledzy instalatorzy się w tej materii wypowiedzą

Przewód YDYp 3x1.5mm2 czyli elektryczny już taki jest i innego nie da się podciągnąć.

kulca
22-01-2012, 15:57
Przewód YDYp czyli elektryczny już taki jest i innego nie da się podciągnąć.
sam przewód nie jest problemem, z racji grubości nie da się go podłączyć do kostki typowej czujki ruchu, ale można przecież dolutować do jego końców przewód alarmowy i wtedy problem znika.
Co chcesz konkretnie aby ten czujnik robił i w jakiej konfiguracji sprzętu?

odaro
22-01-2012, 16:36
sam przewód nie jest problemem, z racji grubości nie da się go podłączyć do kostki typowej czujki ruchu, ale można przecież dolutować do jego końców przewód alarmowy i wtedy problem znika.
Co chcesz konkretnie aby ten czujnik robił i w jakiej konfiguracji sprzętu?


Chodzi o sterowanie oświetleniem w łazienkach czujnik obecności miałby załączać kilka obwodów od 2 do 4 oświetleniowych w danej łazience czyli w tej łazience gdzie jest zamontowany czujnik ewentualnie dodatkowo obwód wentylatora.

Kto mi prostymi słowami wytłumaczy co to styk (zestyk) bezpotencjałowy.

Czy jest różnica pomiędzy stykiem bezpotencjałowym a stykiem beznapięciowym?

Bo jak np. rozumieć takie zdanie ze strony Bosch Security Systems (http://www.boschsecuritysystems.pl/content/language1/html/4449_PLK_XHTML.asp)

"Niskonapięciowy moduł interfejsu Octo-input wyposażony jest w osiem beznapięciowych styków przełączających, dzięki czemu zapewnia wyjściowe styki bezpotencjałowe"

kulca
22-01-2012, 16:47
styk bezpotencjałowy możesz wykorzystać do innego urządzenia (np. do jakiegoś wejścia w Satelu)

odaro
22-01-2012, 16:52
styk bezpotencjałowy możesz wykorzystać do innego urządzenia (np. do jakiegoś wejścia w Satelu)

Napisz coś więcej bo sam tego nie skumam.

kulca
22-01-2012, 17:22
czyli masz tego bosha, do niego czujka ruchu, i co tam jeszcze chcesz podpięte do wejść, wyjście masz bezpotencjałowe, czyli po prostu dwa styki które są w zależności od konfiguracji albo normalnie zwarte NC, albo normalnie rozwarte NO. Do jednego z tych styków, zazwyczaj jest oznaczony jako wspólny podłączasz com z Satela, a do drugiego, np NO podłączasz wejście Satela np. Z1. I teraz jak czujnik wykryje ruch, to styki zostaną zwarte, co będzie równoznaczne z podaniem stanu aktywnego na wejście. I dalej w zależności od konfiguracji Satela możesz z tym zrobić co chcesz (np. sterujesz wyjściem które coś załacza, sygnalizujesz włamanie itp)

hojnorek
24-01-2012, 10:16
jak - o ile to wogóle możliwe - zaprogramować taki algorytm w Satel Integra 128:

- jeśli wejście WE1 przez pewien czas (np 15 minut) nie zostało naruszone uaktywnij wyjście WY1
- jeśli wyjście WY1 zostało uaktywnione nie rób z nim nic aż do ponownego naruszenia wejście WE1
- jesli wejście WE1 zostało naruszone przed zadanym czasem licz czas od nowa

Dudi1978
24-01-2012, 21:24
Witam
Mam pytanie chciałem w trybie nocnym zastosować kontaktrony w oknach na pietrze oraz na parterze. Dodatkowo na parterze wszystkie czujki PIR za wyjątkiem jednej, która uniemożliwia mi swobodne poruszanie się między pietrem a kuchnią. Ta jedna czujka znajduje się w jadalni i skierowana jest na okno balkonowe w jadalni oraz okno w kuchni. Tak więc wyłączając ją, okna mam chronione tylko przez kontaktrony wewnętrzne. Tak więc czy istnieje jakaś czujka, która będzie pilnowała mi okna ale nie zostanie wywołany alarm jeśli np. zejdę na chwilę do kuchni? Czy są takie czujki które można ustawić np. w strefie kiedy opuszczamy dom i załączmy alarm czujka spełnia funkcje czujki PIR, natomiast w strefie nocnej spełnia funkcję czujki zbicia szyby i próby cięcia szkła, gdyż w oknach mam kontaktrony. Czyli tzw. dwa w jednym aby uniknąć instalacji dwóch czujek obok siebie.

Jakie rozwiązanie moglibyście mi doradzić akurat w tym przypadku.
Z góry dziękuję za pomoc.

ravbc
24-01-2012, 21:40
Rozwiązań jest masa (oczywiście różnią się poziomem oferowanego zabezpieczenia), ale raczej nie w postaci pojedynczej czujki (tzn. są też takie, ale jakoś nie widziałem by je tu polecano). Z rozsądnych cenowo zainteresować Cię mogą czujki zbicia szkła, czujki udarowe (uderzeniowe) i ewentualnie bariery/kurtyny. Która Ci najbardziej odpowiada musisz wybrać sam.
Jest jednak jeszcze jedna opcja alternatywna: możesz zmajstrować sobie automat, który zablokuje czujkę w jadalni, kiedy wykryje że się wleczesz w tym kierunku. Nie jest to całkiem trywialne (no i też wymaga posiadania jakichś czujek "po drodze"), ale w sumie wykonalne.

Dudi1978
24-01-2012, 22:02
Jeśli możesz to rozwiń twoją ostatnią opcję, tylko ze zrozumieniem dla mnie.

Dudi1978
24-01-2012, 22:30
Chciałem jeszcze zapytac o czujke udarową. Jak ona się sprawdza w praktyce, nie ma z nimi problemu. Czy poleciłbyś mi takie rozwiązanie, czy lepiej PIR plus czujka zbicia szyby?

ravbc
24-01-2012, 22:56
Czujka zbicia szkła jest na pewno tańsza. I mniej pewna. W zasadzie ma prawo wcale nie zareagować, mimo wybicia szyby, bo ona reaguje na odpowiednie częstotliwości dźwięku - jeśli takiego dźwięku nie będzie, to szyba se może lecieć, a czujka i tak nic nie wykryje. No ale tania jest. Udarówkę też się da dośc łatwo ominąć (choć to zależy od rodzaju zamntowanych szyb). Jak nie masz nic bardziej cennego w domu, to stłuczeniówka powinna styknąć, bo większość włamań i tak nie próbuje alarmu omijać.

A co do tego blokowania czujki: jeśli na drodze do jadalni zainstalujesz sobie dwie inne czujki (może już je masz), tak żeby idąc "tam" naruszać je w jednej kolejności, a wracając naruszać je w odwrotnej kolejności, to da się to łatwo oprogramować. Da się też zrobić na pojedynczej czujce przed jadalnią, ale będzie bardziej "ryzykowne" bo wymaga jakichś tam czasów aktywacji/deaktywacji - jak przyśniesz przed lodówką, to alarm i tak wywołasz. Generalnie sugeruję powiesić stłuczeniówkę, albo coś lepszego, a tego PIRa na noc blokować. No chyba, że masz w jadalni na ścianie jakiegoś Rembrandta, czy innego Kossaka. ;-)

Dudi1978
24-01-2012, 23:30
Generalnie sugeruję powiesić stłuczeniówkę, albo coś lepszego

A co masz namyśli coś lepszego???

ravbc
25-01-2012, 08:16
Wydawało mi się, że już to napisałem... ;-) Stłuczeniówki nie są szczególnie "sprytnymi" czujkami. Reagują na dźwięk, więc można je wzbudzić nie koniecznie "złymi" działaniami. Innymi słowy: ustawić dobrze stłuczeniówkę jest trudno, a co za tym idzie, jest spora szansa na fałszywe alarmy, albo niewykrycie faktycznego włamania. No i żeby w ogóle mieć nadzieję, że zadziała kiedy będzie potrzebna, musisz mieć w oknach "zwykłe" szyby (nie żadne antywłamaniowe, bo te zwykle tłuką się z innym odgłosem, więc ich stłuczeniówka może nie wykryć - choć to tak na prawdę zależy od konkretnej czujki i konkretnej szyby).

Dudi1978
25-01-2012, 18:16
Dziękuję za pomoc. Już sam nie wiem bariery są dość drogie tak więc myślałem o jakimś tańszym rozwiązaniu ale skutecznym. Tak więc co byś mi doradził czujkę stłuczeniową, czy czujkę udarową. Która z nich będzie sprawiała mniej kłopotów z fałszywymi alarmami. A czujka udarowa nie będzie wzbudzała alarmu jeśli wyczuje dorosłego człowieka. Myślałem że te czujki stosuje sie jak ma się jakiegoś zwierzaka w domu?

ravbc
25-01-2012, 18:28
Mam podjąć za Ciebie decyzję? To może tak: jeśli masz podejście pod okno (lub możesz je wykonać), ewentualnie stać Cię na bezprzewodową udarówkę, to ją powieś. Jeśli nie to zamontuj stłuczeniówkę, a Van Gogha przewieś do sypialni ;-)

PS: Czujki stłuczenia mogą pracować niezależnie od czujek uderzeń. Czyli można w jednym systemie zamontować obie (a nawet po kilka każdej) ;-)

Dudi1978
25-01-2012, 19:32
Muszę komuś zaufać, na pewno masz wiedzę, której ja nie powsiadam w tej dziedzinie. Chcę zamontować alarm aby czuć się bezpieczniej, tym bardziej że dom buduję z dala od dotychczasowego miejsca zamieszkania. A wracając do tematu to czemu proponujesz udarówkę bezprzewodową? Jestem na etapie elektryki tak więc na rozmieszczenie czujek mam jeszcze czas. Dziękuję pozdrawiam Dominik

ravbc
25-01-2012, 22:01
Nie wiem na jakim etapie masz dom. Jeśli dopiero kładziesz kable, to połóż i pod udarówkę (montowaną na oknie) i pod stłuczeniówkę (montowaną najczęściej w miarę na przeciwko okna), a później najlepiej obie zamontuj. ;-) Nie masz tam jakiegoś lokalnego guru od alarmów? Sam chcesz całość montować? Da się, ale trzeba jednak co nieco wiedzieć...

Dudi1978
25-01-2012, 23:29
Mam elektryka i tzw. Guru od alarmu ale..... on mi zamontuje to co będę chciał a ja nie wiem co.
Mam już zamówione okna z wewnętrznymi kontaktronami firmy Winkhaus. Czy ta udarówkę jeszcze zamontować? Czy kontaktron plus stłuczeniówka na strefę nocną wystarczy? A co z czujką PIR w tym miejscu?

siwymiki
26-01-2012, 00:31
witam wszystkich,

jakiś czas temu zabrałem się za system alarmowy, dzięki forumowiczom rozmieściłem elementy systemu, rozprowadziłem instalację, ateraz zakupilem sprzęt i jestem na etapie podłączania elementów. System mój jest oparty na Integrze 128 wrl, czujniki w 2EOL.
Mam pytanie odnośnie podłączenia Kontaktronów: czy przy pogrupowaniu kontaktronów na pomieszczenia (3 kontaktrony w pokoju, 4 w salonie) oczywiście połączone szeregowo, ale czy należy wlutowywać rezystory (jeśli tak to jakie) ??
Przejrzałem jakieś 25% wątku kilkanaście razy pytano o montaż kontaktronów, ale nie natknąłem się na moje pytanie. Proszę o pomoc.

Dzisiaj uruchomiłem system, narazie działa bez kontaktronów. Więc ponawiam pytanie i proszę o pomoc Jak przy pogrupowaniu kontaktronów na pomieszczenia (3 kontaktrony w pokoju, 4 w salonie) oczywiście połączone szeregowo) należy wlutowywać rezystory (jeśli tak to jakie, jaka oporność poszczegolnych) ??

omega37
26-01-2012, 07:57
Dzisiaj uruchomiłem system, narazie działa bez kontaktronów. Więc ponawiam pytanie i proszę o pomoc Jak przy pogrupowaniu kontaktronów na pomieszczenia (3 kontaktrony w pokoju, 4 w salonie) oczywiście połączone szeregowo) należy wlutowywać rezystory (jeśli tak to jakie, jaka oporność poszczegolnych) ??

Jeśli te kontaktrony już masz połączone szeregowo /tak od okna do okna w grupach 3 i 4 szt., to przewody od początku i końca każdej grupy podłącz pod we centralki. Możesz to zrobić wpinając w szereg każdej grupy opornik parametryzujący o wartości takiej jak masz w komplecie z centralką, lub bez programując linię jako normalnie zamkniętą. Jeśli jednak masz dostęp do każdego kontaktronu i doprowadzony od każdego przewód do centrali, to możesz w szereg z każdym kontaktronem z osobna dać opornik /najlepiej przy kontaktronie/, a przewody podłączyć pod we. centralki. W pierwszym przypadku zajęte będziesz miał zajęte 2 linie , a w drugim aż 7, ale za to kontrolę np. otwarcia każdego okna z osobna. Sposoby podłączenia podane są też w instrukcji centrali. Są tam rysunki podłączenia czujek w różnych konfiguracjach. Jeśli jednak pominiesz zaciski TMP, COM, +12V, to otrzymasz sposób podłączenia kontaktrona.

ravbc
26-01-2012, 09:51
Mam elektryka i tzw. Guru od alarmu ale..... on mi zamontuje to co będę chciał a ja nie wiem co.

Co to za guru, że nie umie doradzić. On przynajmniej widział obiekt i ma szansę znać potencjalny "poziom zagrożenia"...


Mam już zamówione okna z wewnętrznymi kontaktronami firmy Winkhaus. Czy ta udarówkę jeszcze zamontować?

Powieś tą udarówkę i przestań marudzić. 100 zł Cię i tak nie uratuje. Chyba, że Ci bardzo jej widok przeszkadza (to czujka montowana _na_ ramie okna - jest dość duża, więc i widoczna) - ale wtedy też nie marudź ;)


Czy kontaktron plus stłuczeniówka na strefę nocną wystarczy?

Tak. Albo nie. Zależy. ;) Są tacy, co na noc nie uzbrajają wcale alarmu. Nie szkoda Ci czasu na takie drążenia tematu za 100zł? Masz obawy to wydaj tą stówkę (czy nawet dwie) i zapomnij o problemie - w trakcie budowy znajdziesz ich jeszcze dość... ;)


A co z czujką PIR w tym miejscu?

Powieś. Chyba, że nigdy z domu nie zamierzasz wyjść... ;)

Dudi1978
26-01-2012, 16:17
Dziękuję za pomoc, a przede wszystkim cierpliwość. Pozdrawiam

siwymiki
26-01-2012, 22:37
Jeśli te kontaktrony już masz połączone szeregowo /tak od okna do okna w grupach 3 i 4 szt., to przewody od początku i końca każdej grupy podłącz pod we centralki. Możesz to zrobić wpinając w szereg każdej grupy opornik parametryzujący o wartości takiej jak masz w komplecie z centralką, lub bez programując linię jako normalnie zamkniętą. Jeśli jednak masz dostęp do każdego kontaktronu i doprowadzony od każdego przewód do centrali, to możesz w szereg z każdym kontaktronem z osobna dać opornik /najlepiej przy kontaktronie/, a przewody podłączyć pod we. centralki. W pierwszym przypadku zajęte będziesz miał zajęte 2 linie , a w drugim aż 7, ale za to kontrolę np. otwarcia każdego okna z osobna. Sposoby podłączenia podane są też w instrukcji centrali. Są tam rysunki podłączenia czujek w różnych konfiguracjach. Jeśli jednak pominiesz zaciski TMP, COM, +12V, to otrzymasz sposób podłączenia kontaktrona.

dzięki za odpowiedz.

Ale nie rozwiązałeś mojej zagwostki.

Kontaktronów nie mam jeszcze zamontowanych, tylko kabel podciągnięty (ale tylko jako grupa kontaktronów).
Ale jeśli podłącze jeden opornik (rezystor) to bedzie to linia EOL, a ja chcę mieć 2EOL więc chyba dobrze wnioskuje to powinno być to podłączone w następujący sposób:
przewód od np. z5 centrali do rezystora 1,1 kohm -> kontaktron 1 -> kontaktron 2 -> kontaktron 3 -> rezystor 1,1 kohm -> com centrali

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego rozwiązania.

Maanniutek
26-01-2012, 23:11
dzięki za odpowiedz.

Ale nie rozwiązałeś mojej zagwostki.

Kontaktronów nie mam jeszcze zamontowanych, tylko kabel podciągnięty (ale tylko jako grupa kontaktronów).
Ale jeśli podłącze jeden opornik (rezystor) to bedzie to linia EOL, a ja chcę mieć 2EOL więc chyba dobrze wnioskuje to powinno być to podłączone w następujący sposób:
przewód od np. z5 centrali do rezystora 1,1 kohm -> kontaktron 1 -> kontaktron 2 -> kontaktron 3 -> rezystor 1,1 kohm -> com centrali

Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojego rozwiązania.

Aby zrobić 2EOL/NC

1. łączysz kontaktrony w szereg
2. równolegle do wszystkich połączonych podłączasz 1,1
3. szeregowo do wszystkiego 1.1

patrz rysunek

______kon______kon______kon_____
|................................................. ............|
|_________rez 1.1 ________________|
|................................................. ............|
|__com............we1______rez1.1 _____|

Maanniutek
26-01-2012, 23:24
Dziękuję za pomoc. Już sam nie wiem bariery są dość drogie tak więc myślałem o jakimś tańszym rozwiązaniu ale skutecznym. Tak więc co byś mi doradził czujkę stłuczeniową, czy czujkę udarową. Która z nich będzie sprawiała mniej kłopotów z fałszywymi alarmami. A czujka udarowa nie będzie wzbudzała alarmu jeśli wyczuje dorosłego człowieka. Myślałem że te czujki stosuje sie jak ma się jakiegoś zwierzaka w domu?

mniej problemów będzie sprawiała stłuczeniówka

ale obydwie mają wady
udarowa - przy burzach potrafi się załączać
stłuczeniowa na wysokie dźwięki klaśnięcia, szczekanie psów o wysokim tonie itp oczywiście w domu

ja zawsze polecałem i polecam czujki zewnętrzne np VX402 firmy optex jeśli myślisz o tańszych, my najczęściej montujemy Watchout ale są droższe


ostatnim rozwiązaniem po za barierami o których wspomniałeś są czujniki nazywane CLIP są to czujki ruchu kurtynowe montowane w glifach okien od wewnątrz, nie złapie Ciebie chodzącego po domu ale za to wybicie szyby czy otwarcie okna tak :) koszt ok 100 pln

odaro
27-01-2012, 09:48
A nikt z instalatorów nie odważy się odpowiedzieć na moje pytanie.

Parę wpisów wyżej pytałem czy da się podłączyć czujkę obecności przewodem 3x1,5mm2 YDYp

Czujka miała by służyć tylko do sterowania oświetleniem czy w takiej sytuacji 3 żyły by wystarczyły.

Niestety już nie da się podciągnąć innego przewodu.

kulca
27-01-2012, 10:13
przecież Ci napisałem że się da, jedna żyła 12V, druga masa, trzecia do jednego z wyjść przekaźnika, drugie wyjście przekaźnika do masy.

odaro
27-01-2012, 11:27
przecież Ci napisałem że się da, jedna żyła 12V, druga masa, trzecia do jednego z wyjść przekaźnika, drugie wyjście przekaźnika do masy.

Wydawało mi się że napisałeś że dobrze by było aby ktoś z instalatorów się wypowiedział.

_ZBYCH_
27-01-2012, 11:33
Wydawało mi się że napisałeś że dobrze by było aby ktoś z instalatorów się wypowiedział.
Kolega kulca dobrze Ci doradził :)

odaro
27-01-2012, 11:53
Kolega kulca dobrze Ci doradził :)

Przed chwilą zadzwoniłem do Satela na wsparcie techniczne.

Oni zaproponowali wspólne COM to wtedy będzie też sabotaż podłączony.

Co o tym myślisz?

Czy kolega Kulca pisał o tym samym :)

kulca
27-01-2012, 12:02
pisałeś że chcesz tylko światłem sterować, po co Ci sabotaż?

_ZBYCH_
27-01-2012, 12:08
Przed chwilą zadzwoniłem do Satela na wsparcie techniczne.
Oni zaproponowali wspólne COM to wtedy będzie też sabotaż podłączony.
Co o tym myślisz?
Czy kolega Kulca pisał o tym samym :)
Chyba się nie rozumiemy. Chcesz podłączyć do alarmu czujkę obecności zasilaną napięciem 230V, z której masz do centrali alarmowej pociągnięty przewód 3 x 1,5
Może rysunek pomoże:

97754

odaro
27-01-2012, 12:49
Chyba się nie rozumiemy. Chcesz podłączyć do alarmu czujkę obecności zasilaną napięciem 230V, z której masz do centrali alarmowej pociągnięty przewód 3 x 1,5
Może rysunek pomoże:

97754

Rzeczywiście trochę się zapędziłem w tych kombinacjach.

Pierwsza opcja to czujka obecności zasilana 230V czyli schemat jak wyżej.

Do tej opcji mam pytanie czy styk przekaźnika będzie podawał ciągły sygnał po wykryciu ruchu?

Jeżeli tak czy to ma znaczenie?

Druga opcja to taka czujka ruchu typowo alarmowa sufitowa Satel podłączona do centrali alarmowej ale przewodem 3 żyłowym elektrycznym YDYp 3x1,5mm.

Do tej drugiej opcji dostałem odpowiedź ze wsparcia technicznego Satel że przekrój przewodu nie przeszkadza i a ponieważ brakuje 1 żyły to można zrobić wspólne Com.

odaro
27-01-2012, 12:52
Zbychu a możesz mi w prostych słowach wytłumaczyć co to jest styk(zestyk) bezpotencjałowy?

Albo jak jest różnica miedzy stykiem bezpotencjałowym a beznapięciowym?

_ZBYCH_
27-01-2012, 13:19
Rzeczywiście trochę się zapędziłem w tych kombinacjach.

Pierwsza opcja to czujka obecności zasilana 230V czyli schemat jak wyżej.

Do tej opcji mam pytanie czy styk przekaźnika będzie podawał ciągły sygnał po wykryciu ruchu?
Tak, przekaźnik będzie załączony przez czas działania czujki + zapewne dodatkowo czas ustawiony przez użytkownika (czyli tak, jak w każdej czujce do włączania oświetlenia - każde naruszenie czujki przedłuża czas działania przekaźnika.


Jeżeli tak czy to ma znaczenie?
To zależy w czym ma mieć znaczenie, czyli zależy od konkretnego zastosowania.


Druga opcja to taka czujka ruchu typowo alarmowa sufitowa Satel podłączona do centrali alarmowej ale przewodem 3 żyłowym elektrycznym YDYp 3x1,5mm.
Do tej drugiej opcji dostałem odpowiedź ze wsparcia technicznego Satel że przekrój przewodu nie przeszkadza i a ponieważ brakuje 1 żyły to można zrobić wspólne Com.
O tym też pisał kolega kulca :)

Wygląda to tak:
97758

_ZBYCH_
27-01-2012, 13:50
Zbychu a możesz mi w prostych słowach wytłumaczyć co to jest styk(zestyk) bezpotencjałowy?

Albo jak jest różnica miedzy stykiem bezpotencjałowym a beznapięciowym?
Bezpotencjałowy, czyli bez napięcia - goły styk przekaźnika.
Styk bezpotencjałowy i beznapięciowy, to to samo ;)

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Styk_beznapieciowy.jpg

odaro
27-01-2012, 14:41
Dzięki Zbychu na Ciebie zawsze można liczyć :)

A powiedz mi jeszcze jak należy interpretować taki zapis gdzie piszą o stykach bezpotencjałowych i beznapięciowych.

"Niskonapięciowy moduł interfejsu Octo-input wyposażony jest w osiem beznapięciowych styków przełączających, dzięki czemu zapewnia wyjściowe styki bezpotencjałowe"


Jest to cytat z opisu Boscha Bosch Security Systems (http://www.boschsecuritysystems.pl/content/language1/html/4449_PLK_XHTML.asp)

_ZBYCH_
27-01-2012, 15:09
Dzięki Zbychu na Ciebie zawsze można liczyć :)

A powiedz mi jeszcze jak należy interpretować taki zapis gdzie piszą o stykach bezpotencjałowych i beznapięciowych.

"Niskonapięciowy moduł interfejsu Octo-input wyposażony jest w osiem beznapięciowych styków przełączających, dzięki czemu zapewnia wyjściowe styki bezpotencjałowe"
Jest to cytat z opisu Boscha Bosch Security Systems (http://www.boschsecuritysystems.pl/content/language1/html/4449_PLK_XHTML.asp)
W tym znaczeniu potencjał i napięcie, to to samo.

Maanniutek
27-01-2012, 17:27
Przypomnę może pojęcia:

Potencjał elektryczny - stosunek pracy jaką trzeba wykonać w danym punkcie aby przenieść ładunek (z tego punktu do nieskończoności) do wartości tego ładunku

Napięcie - różnica potencjałów w dwóch punktach a inaczej stosunek pracy jaką trzeba wykonać aby przenieść ładunek z punktu A do punktu B do wartości tego ładunku

może to wam pomoże ;)

_ZBYCH_
27-01-2012, 18:45
Przypomnę może pojęcia:

Potencjał elektryczny - stosunek pracy jaką trzeba wykonać w danym punkcie aby przenieść ładunek (z tego punktu do nieskończoności) do wartości tego ładunku

Napięcie - różnica potencjałów w dwóch punktach a inaczej stosunek pracy jaką trzeba wykonać aby przenieść ładunek z punktu A do punktu B do wartości tego ładunku

może to wam pomoże ;)
Pomoże? Ale w czym i komu mają pomóc te definicje?
Każdy może je sobie wygooglać i co z tego wynika?

dendrytus
27-01-2012, 19:15
Przypomnę może pojęcia:

Potencjał elektryczny - stosunek pracy jaką trzeba wykonać w danym punkcie aby przenieść ładunek (z tego punktu do nieskończoności) do wartości tego ładunku

Napięcie - różnica potencjałów w dwóch punktach a inaczej stosunek pracy jaką trzeba wykonać aby przenieść ładunek z punktu A do punktu B do wartości tego ładunku

może to wam pomoże ;)
:bash::jawdrop:
Bez potencjałowy - potencjał elektryczny =0V
Bez napięciowy - napięcie elektryczne = 0V
Bez jajeczny - ilość jajek = 0 jajek
bez mózgi - ilość mózgów = 0
Bez potencjałowy=Bez napięciowy=Bez jajeczny=bez mózgi
Zero to zero.
Ps.
Bez jajeczny - nie chodzi o ciastko zwane beza

kosik76
29-01-2012, 23:39
Witam wszystkich w ten mroźny wieczór :-)

Mam pytanie do Was i prośbę o pomoc. Jeżeli gdzieś już było o tym w wątku to przepraszam, ale po pierwszej 100 się poddałem.

Panowie instalatorzy zamontowali mi właśnie system z czujkami magnetycznymi i jak sztuka każe wszędzie mam czujki na dole, na przeciw zawiasów.
Tylko w oknach balkonowych uparli się, że czujki muszą być na górze z uwagi na ryzyko uszkodzenia. Czyli mogę zapomnieć o ich uchylaniu.

Wszystko byłoby OK, ale mam kłopot z jednym pokojem, gdzie jest tylko balkon i w tej sytuacji albo muszę mieć zamknięte okno, albo wyłączyć ten czujnik ze strefy NOC. A chciałbym mieć w nocy pełną ochronę na poziomie okien i drzwi.

Co proponujecie ?

pozdrawiam

_ZBYCH_
29-01-2012, 23:51
Proponuję zamontować na dole kontaktrony wpuszczane i po problemie :)

kosik76
30-01-2012, 08:45
Dzięki. Tylko, że moi instalatorzy podchodzą do nich (wpuszczanych) jak pies do jeża.

A tak z Twojego doświadczenia czy do tego trzeba zdejmować drzwi balkonowe z ramy ?

memekt
30-01-2012, 11:32
Dzięki. Tylko, że moi instalatorzy podchodzą do nich (wpuszczanych) jak pies do jeża.

A tak z Twojego doświadczenia czy do tego trzeba zdejmować drzwi balkonowe z ramy ?

Bo Twoim instalatorom się najzwyczajniej nie chce troszkę więcej popracować! Nie ma potrzeby wypinania drzwi z ramy aczkolwiek ten zabieg też nie zajmuje więcej niż 15 s tyle, że trzeba mieć troszkę pary do tego bo drzwi balkonowe do najlżejszych nie należą :rolleyes:

jan_sebastian
30-01-2012, 12:43
Witam wszystkich!
Jestem tu nowy i od razu z problemem. Centrala INTEGRA 64. Większość rzeczy sam zaprogramowałem po lekturze tego wątku. Ale pare tematów mnie przerasta:

1 Jak zrobić, żeby wyjście stało się aktywne na 3 minuty po rozbrojeniu alarmu (wracam o północy z zakrapianej imprezy i chcę przemieszać cyrkulacją przez 3 minuty niezależnie od timera który normalnie blokuje cyrkulacje o tej porze).

2 Jak zrobić takie sterowanie - generator z dwoma czasami (praca 3 minuty i przerwa 30 minut)?
Teraz mam ustawione od 6 do 9 rano i od 17 do 21. Ale w tym godzinach cyrkulacja niepotrzebnie chodzi non stop, może z przerwami(?).

Gotowiec mile widziany, ale będę wdzięczny chociaż za ukierunkowanie na konkretne funkcje w integrze.
Sezon grzewczy w pełni i szukam oszczędnosci w zużyciu gazu :bash:

memekt
30-01-2012, 13:20
Dla mnie fajnym rozwiązaniem byłoby uruchamianie pompki po naruszeniu czujek w kuchni i łazience. Gdzieś o tym Todaks pisał ale byś musiał trochę poszperać. Chociaż nie wiem czy nie ma tego umieszczonego na swojej stronie.

Pozdrawiam

kolorado
30-01-2012, 19:30
Mam w systemie jedno wejście sprawdzające stan 230V poprzez przekaźnik. Obwód ten to zasilanie kotła i ma za zadanie informować mnie o braku/powrocie zasilania tego obwodu. Podłączyłem przekaźnik do wejścia typ 59: awaria AC. Wszystko działa prawie dobrze, to znaczy przy braku zasilania przekaźnika wejście jest aktywowane i dostaję SMSa. Pytanie jak zrobić do tego powrót zasilania w obwodzie?

_ZBYCH_
30-01-2012, 20:44
Dzięki. Tylko, że moi instalatorzy podchodzą do nich (wpuszczanych) jak pies do jeża.

A tak z Twojego doświadczenia czy do tego trzeba zdejmować drzwi balkonowe z ramy ?
Hmm... A to Ty im płacisz, czy oni Tobie?
Z mojego doświadczenia - jeśli są już wylewki, to trzeba ściągać skrzydło, ale to jest operacja na max 3 minuty :)
Ponad to ja montuję na dole czujki inercyjne i jakoś nikt ich nie obrywa, a są większe, niż wierzchnie kontaktrony.

_ZBYCH_
30-01-2012, 21:05
Witam wszystkich!
Jestem tu nowy i od razu z problemem. Centrala INTEGRA 64. Większość rzeczy sam zaprogramowałem po lekturze tego wątku. Ale pare tematów mnie przerasta:

1 Jak zrobić, żeby wyjście stało się aktywne na 3 minuty po rozbrojeniu alarmu (wracam o północy z zakrapianej imprezy i chcę przemieszać cyrkulacją przez 3 minuty niezależnie od timera który normalnie blokuje cyrkulacje o tej porze).
No pięknie - pierwszy post i już ma być gotowiec? ;)
Programujesz wyjście wirtualne jako typ: 21 - Wskaźnik czuwania. Wyjście sterujące pompką cyrkulacji programujesz jako typ: 83 - Koniec sygnalizacji wyjść i zaznaczasz, że ma sygnalizować koniec naruszenia poprzednio zaprogramowanego wyjścia wirtualnego typu 21, programujesz czas działania wyjścia i masz to, co chciałeś :)

2 Jak zrobić takie sterowanie - generator z dwoma czasami (praca 3 minuty i przerwa 30 minut)?
Teraz mam ustawione od 6 do 9 rano i od 17 do 21. Ale w tym godzinach cyrkulacja niepotrzebnie chodzi non stop, może z przerwami(?).[/QUOTE]
Wejsćie X zaprogramować jako 8: według wyjścia A, 47: Bez akcji alarmowej i wyłączyć opcję zapisywanie do pam. zd.

Wyjście A zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X z negacją (brak X) - czas działania, to czas przerwy między załączeniami wyjścia przekaźnika (musi być większy, niż czas wyjścia B).

Wyjście B zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X bez negacji (jest X) - czas działania, to czas włączenia przekaźnika.

Do wyjścia B podłączamy przekaźnik sterujący urządzeniem.

Przykłady:
1) WY A zaprogramowane na 20 sek. a WY B zaprogramowane na 3 sek. - wyjście B zadziała co 17 sek. na 3 sek.

2) WY A zaprogramowane na 2 min. a WY B zaprogramowane na 2 sek. - wyjście B zadziała co 1 min 58 sek. na 2 sek.

memekt
30-01-2012, 21:17
Hmm... A to Ty im płacisz, czy oni Tobie?

bardzo słuszna uwaga :)


Z mojego doświadczenia - jeśli są już wylewki, to trzeba ściągać skrzydło, ale to jest operacja na max 3 minuty :)

biorąc mój czas i Twój można to uśrednić, czyli czas wypięcia skrzydła to nie całe 1,5 min. :P

_ZBYCH_
30-01-2012, 21:20
Mam w systemie jedno wejście sprawdzające stan 230V poprzez przekaźnik. Obwód ten to zasilanie kotła i ma za zadanie informować mnie o braku/powrocie zasilania tego obwodu. Podłączyłem przekaźnik do wejścia typ 59: awaria AC. Wszystko działa prawie dobrze, to znaczy przy braku zasilania przekaźnika wejście jest aktywowane i dostaję SMSa. Pytanie jak zrobić do tego powrót zasilania w obwodzie?
No co wy chłopaki się tak lenicie? Przecież to nie są jakieś skomplikowane algorytmy ;)
Nie napisałeś jaki masz sprzęt.

_ZBYCH_
30-01-2012, 21:23
biorąc mój czas i Twój można to uśrednić, czyli czas wypięcia skrzydła to nie całe 1,5 min. :P
Ale ja pisałem o całej operacji, czyli zdjęcie skrzydła, montaż magnesu i założenie skrzydła :P

kolorado
30-01-2012, 21:35
No co wy chłopaki się tak lenicie? Przecież to nie są jakieś skomplikowane algorytmy ;)
Nie napisałeś jaki masz sprzęt.
Integra64 + GPRS-T1. A co do lenienia (?), to raczej jest to niewiedza. Czasami włączenie nic nie mówiącej opcji, albo mówiącej zupełnie co innego, powoduje pożądany skutek. Jak będę miał chwilkę, to pewnie popróbuję poprzełączać, ale wcześniej spytałem bardziej doświadczonych. :)

ar***pl
30-01-2012, 22:51
Integra64 + GPRS-T1. A co do lenienia (?), to raczej jest to niewiedza. Czasami włączenie nic nie mówiącej opcji, albo mówiącej zupełnie co innego, powoduje pożądany skutek. Jak będę miał chwilkę, to pewnie popróbuję poprzełączać, ale wcześniej spytałem bardziej doświadczonych. :)TYP 83 koniec sygnalziacji wyjścia i wskazujesz nr wyjścia z brakiem ac

kolorado
31-01-2012, 10:26
TYP 83 koniec sygnalziacji wyjścia i wskazujesz nr wyjścia z brakiem ac
To raczej nie o to mi tutaj chodzi, nie bardzo rozumiem jakby miało to pomóc w moim przypadku.

Z tego co widzę w logu, jest wpis o powrocie zasilania, ale nie jest on wysyłany do stacji monitorującej.
Obstawiam tutaj dwa ustawienia:
1. Na tym wejściu powinna być ustawiona opcja Kod powrotu po alarmowaniu - "kod końca naruszenia wejścia zostanie wysłany do stacji monitorującej dopiero po zakończeniu sygnalizacji alarmowej". Tyle że to raczej mówi o momencie wysyłania, a nie o tym czy wysłać lub nie. Tyle że może po prostu opis jest zły.
2. W ustawieniach monitorowania muszę wysyłać także "Koniec naruszenia" dla tego wejścia (Monitorowanie -> Kody zdarzeń -> Ident. 1). Tyle że to wejście nie zgłasza naruszenia, tylko brak zasilania, ale może to działa właśnie w ten sposób.

Przetestuję i dam znać.

jan_sebastian
31-01-2012, 16:15
_ZBYCH_
Nie sprawdziłem Twojego rozwiązania, ale znając Ciebie (wirtualnie) wiem że cyrkulacja ruszy z mety.

DZIĘKI ZA POMOC!

memekt
Na powiązanie cyrkulacji z czujkami ruchu nie zdecydowałem się, bo czujek ruchu mam aż 4 sufitowe w przejściach korytarzy.


Mój patent na drzwi balkonowe to montaż magnesów (pastylki neodymowe) taśmą dwustronną PATTEX FIX (czerwoną).
Ona jest odporna na mróz, wodę i ma super mocny klej.
Nie próbowałem tych magnesów odrywać, ale to już działa 2 rok i klej nie puścił.
Jak puści to będę zdejmował te okna balkonowe.
W reszcie okien mocowałem wkrętami, bo tam podszedłem z wiertarką.
Jeden kontaktron na gotowo z magnesami i lutowanymi rezystorami zajął mi średnio godzinę (3 dniówki po 7-8 godzin z życiorysu) :|
Bardziej obawiałem się sklejania kontaktronów (Mini Bosch) od neodymów, ale odpukać nic się nie dzieje złego.
W sumie na te kontaktrony zdecydowałem się po obejrzeniu zdjęć które umieścił ZBYCH :)

kulca
31-01-2012, 18:19
Wejsćie X zaprogramować jako 8: według wyjścia A, 47: Bez akcji alarmowej i wyłączyć opcję zapisywanie do pam. zd.

Wyjście A zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X z negacją (brak X) - czas działania, to czas przerwy między załączeniami wyjścia przekaźnika (musi być większy, niż czas wyjścia B).

Wyjście B zaprogramować jako 14: Naruszenie wejścia X bez negacji (jest X) - czas działania, to czas włączenia przekaźnika.

Do wyjścia B podłączamy przekaźnik sterujący urządzeniem.

Przykłady:
1) WY A zaprogramowane na 20 sek. a WY B zaprogramowane na 3 sek. - wyjście B zadziała co 17 sek. na 3 sek.

2) WY A zaprogramowane na 2 min. a WY B zaprogramowane na 2 sek. - wyjście B zadziała co 1 min 58 sek. na 2 sek.
zrobiłem tak i wejście jest cały czas aktywne, wyjścia bez zmian po zadanym czasie

_ZBYCH_
31-01-2012, 22:10
zrobiłem tak i wejście jest cały czas aktywne, wyjścia bez zmian po zadanym czasie
Jaką wersję softu masz?

kulca
31-01-2012, 22:15
1.09
tak ustawiłem:
http://www.phonex.pl/forum/wej.jpg

http://www.phonex.pl/forum/wyj.jpg

ar***pl
01-02-2012, 18:42
To raczej nie o to mi tutaj chodzi, nie bardzo rozumiem jakby miało to pomóc w moim przypadku.

Z tego co widzę w logu, jest wpis o powrocie zasilania, ale nie jest on wysyłany do stacji monitorującej.
Obstawiam tutaj dwa ustawienia:
1. Na tym wejściu powinna być ustawiona opcja Kod powrotu po alarmowaniu - "kod końca naruszenia wejścia zostanie wysłany do stacji monitorującej dopiero po zakończeniu sygnalizacji alarmowej". Tyle że to raczej mówi o momencie wysyłania, a nie o tym czy wysłać lub nie. Tyle że może po prostu opis jest zły.
2. W ustawieniach monitorowania muszę wysyłać także "Koniec naruszenia" dla tego wejścia (Monitorowanie -> Kody zdarzeń -> Ident. 1). Tyle że to wejście nie zgłasza naruszenia, tylko brak zasilania, ale może to działa właśnie w ten sposób.

Przetestuję i dam znać.

Sorki pomyliłem wejście z wyjściem i nie do końca zrozumiałem o co ci chodzi

kolorado
01-02-2012, 19:13
Dzięki w każdym razie za pomoc.
A rozwiązaniem jest jednak moja propozycja nr 2, czyli konfiguracja monitoringu aby wysyłał do stacji także koniec naruszenia wejścia. Śmiga jak ta lala! :)

hojnorek
01-02-2012, 21:25
przypominam się z prośbą dot Integry 128:

- jeśli wejście WE1 przez pewien czas (np 15 minut) nie zostało naruszone daj jeden impuls (zapal na chwilę np na 0.5sek i zgaś ) na wyjście WY1
- jeśli wyjście WY1 zostało uaktywnione nie rób z nim nic aż do ponownego naruszenia wejście WE1
- jesli wejście WE1 zostało naruszone przed zadanym czasem licz czas od nowa

darekko
03-02-2012, 15:09
Drodzy koledzy,
jakis czas temu zainstalowalem u siebie centrale Integra 64 versja softu 1.6.
Wszystko dziala jak nalezy.
Od tego czasu pojawilo sie kilka nowych wersji oprogramowania.

Ciekaw jestem waszego zdania czy warto aktualizowac system do najnowszej wersji?
Nie mam na razie potrzeby wykorzystywania nowych funkcji, ale moze to nowe oprogramowanie zawiera jakies poprawki.

Czy po aktualizacji system bedzie "dziewiczy"? tzn. trzeba bedzie odtworzyc ustawienia?
Jeszcze jedno - czy mozna aktualizacje wykonac przez siec (ETHM-1)?

Z gory dziekuje za odpowiedz

Jarek.P
03-02-2012, 15:14
Ciekaw jestem waszego zdania czy warto aktualizowac system do najnowszej wersji?
Nie mam na razie potrzeby wykorzystywania nowych funkcji, ale moze to nowe oprogramowanie zawiera jakies poprawki.


Może zawierać nowe poprawki, ale równie dobrze może zawierać też nowe błędy.
Pierwsze, Święte prawo każdego inżyniera brzmi: nie poprawiaj czegoś, co działa dobrze!

J.

_ZBYCH_
03-02-2012, 18:55
1.09
tak ustawiłem:
...
Dziwna sprawa, u mnie to działa, ale jak spróbowałem ponownie zaprogramować taką zależność we/wy, to nie chciało zadziałać. Spróbowałem jeszcze raz i zadziałało. Jak to w Satelu...
Może ważna jest kolejność wykorzystywanych wejść/wyjść. Nie mam czasu teraz tego badać, ale może popróbuj.

_ZBYCH_
03-02-2012, 18:58
przypominam się z prośbą dot Integry 128:

- jeśli wejście WE1 przez pewien czas (np 15 minut) nie zostało naruszone daj jeden impuls (zapal na chwilę np na 0.5sek i zgaś ) na wyjście WY1
- jeśli wyjście WY1 zostało uaktywnione nie rób z nim nic aż do ponownego naruszenia wejście WE1
- jesli wejście WE1 zostało naruszone przed zadanym czasem licz czas od nowa
Chyba za wiele wymagasz. To centrala alarmowa, a nie sterownik PLC ;)

_ZBYCH_
03-02-2012, 19:02
Drodzy koledzy,
jakis czas temu zainstalowalem u siebie centrale Integra 64 versja softu 1.6.
Wszystko dziala jak nalezy.
Od tego czasu pojawilo sie kilka nowych wersji oprogramowania.

Ciekaw jestem waszego zdania czy warto aktualizowac system do najnowszej wersji?
Nie mam na razie potrzeby wykorzystywania nowych funkcji, ale moze to nowe oprogramowanie zawiera jakies poprawki.

Czy po aktualizacji system bedzie "dziewiczy"? tzn. trzeba bedzie odtworzyc ustawienia?
Jeszcze jedno - czy mozna aktualizacje wykonac przez siec (ETHM-1)?

Z gory dziekuje za odpowiedz
Po aktualizacji softu zyskasz np. funkcję trwałej blokady wejść (w starym sofcie są tylko blokady czasowe, czyli na jednokrotne uzbrojenie systemu).
Po aktualizacji wszystkie dotychczasowe ustawienia pozostają.
Aktualizacji nie przeprowadzisz przez ETHM - musisz się podłączyć bezpośrednio przez RS-232

ar***pl
03-02-2012, 19:44
przypominam się z prośbą dot Integry 128:

- jeśli wejście WE1 przez pewien czas (np 15 minut) nie zostało naruszone daj jeden impuls (zapal na chwilę np na 0.5sek i zgaś ) na wyjście WY1
- jeśli wyjście WY1 zostało uaktywnione nie rób z nim nic aż do ponownego naruszenia wejście WE1
- jesli wejście WE1 zostało naruszone przed zadanym czasem licz czas od nowa

Do czego taka "ciekawa" funkcja jest potrzebna?

hojnorek
04-02-2012, 17:48
do sterowania oświetleniem :)
oświetlenia mam zrobione na F&F bis-412
plan był taki że:
jak kogoś nie ma w pomieszczeniu przez jakiś czas to światła się gaszą
jak uzbrajam daną strefę to wszystkie pomieszczenia w strefie sie gaszą
jak strefa zostanie naruszona to część oświetlenia się zapala

kumpel zrobił to co ja chcę na satelu, ale on włączniki ma podpięte pod wejścia centrali. ja mam włączniki podpięte pod F&F'y stąd potrzebuję teraz inny algorytm :(

mam rozwiązanie tylko bazuje na czasie po którym czujka ma zgłosić awarię. nie podoba mi sie ono bo klawiatury świecą awariami :(

hojnorek
04-02-2012, 18:59
:):):) jakie wady ma poniższe rozwiązanie??

WY11 - przełącznik mono na 5 minut odwrotna polaryzacja
WY12 - przełącznika mono na 5 minut i 2 sekundy - polaryzacja tradycyjna
oba wyzwalana z wejścia WE1
WY13 jako iloczyn logiczny WY11 i WY12

podczas krótkich testów ja nie widzę efektów ubocznych

AniaArek
04-02-2012, 19:55
Na wyświetlaczu (SATEL) pojawił się komunikat NO CLK (brak CLK) oraz przerywany sygnał dzwiękowy. Musiałem odłączyc alarm od zasilania. Centralkę mam na strychu. Czy ta "awaria" może by wynikiem mrozów. Proszę o odpowiedź.

kulca
04-02-2012, 21:32
możliwe że kabelek od manipulatora podłączony do zacisku CLK jest za słabo dokręcony i od wilgoci zaśniedział, proponuję odkręcić go, obciąć kilka mm, odizolować i porządnie przykręcić

ar***pl
06-02-2012, 07:38
Na wyświetlaczu (SATEL) pojawił się komunikat NO CLK (brak CLK) oraz przerywany sygnał dzwiękowy. Musiałem odłączyc alarm od zasilania. Centralkę mam na strychu. Czy ta "awaria" może by wynikiem mrozów. Proszę o odpowiedź. Generalnie wsystko jest możliwe, zależy jaka temperatura jest na strychu, spróbuj zrobić tak jak napisał kolega powyżej , sprawdzić podłączenia w samej klawiaturze (chyba że jest kilka). W dalszej kolejności podłączyć bezpośrednio klawiaturę pod zaciski centrali, jeśli dalej będzie żle to niestety centrala do serwisu.

Pawlo111
06-02-2012, 20:17
Generalnie wsystko jest możliwe, zależy jaka temperatura jest na strychu, spróbuj zrobić tak jak napisał kolega powyżej , sprawdzić podłączenia w samej klawiaturze (chyba że jest kilka). W dalszej kolejności podłączyć bezpośrednio klawiaturę pod zaciski centrali, jeśli dalej będzie żle to niestety centrala do serwisu.

Lub klawiatura.

ar***pl
06-02-2012, 20:25
Lub klawiatura. Zależy ile jest tych klawiatur ,jak jedna to oczywiście możliwe że i klawiatura.Ale sam wałkowałem taki temat przez 2 tygodnie i wkońcu centrala poszła do serwisu ,na jej miejscu zainstalowałem nową i było ok.Miesiąc temu centrala wróciła z serwisu coś tam wymienili ale problem w tym ż eusterka objawiała się dwa-trzy dni od podłączenia zasilania więc stwierdzili że jest ok i mi oddali.Centrale powiesiłem u następnego klienta (jako używaną) i wytrzymała znów 2 dni i padła (kurcze akurat w nocy).

maly41hh
09-02-2012, 17:29
Witam !!!

Pytanie do fachowców...otóż mam neostrade i router tp link td w8901g do którego jest podłączony ethm-1.
W Dloadx Adres IP serwera wpisuje IP komputera zewnętrzne czy wewnętrzne ?
W maska podsieci te wartości jakie mam w komputerze czyli 255.255.255.0 czy na stronie jak zaloguje się do routera czyli 255.255.255.255 ?
W brama to adres IP routera ?
I co wpisać w polu serwer dns ?

Proszę o pomoc ponieważ nie mogę sobie z tym poradzić, wpisuje na różne sposoby i cały czas zryw połaczenie.
Konto założyłem na no-IP i utworzyłem hosta, nazwę wpisuje w zakladce hasła i numery tel. w polu adres IP serwera.

Esiak
09-02-2012, 18:13
Wszystko co jest za routerem ma adresacje prywatna, wpisujesz dowolny ip z klasy prywnej, bramka i dns ma wskazywac na router, na routerze musisz zrobic przekierowanie na port na ktorym pracuje dane urzadzenie sieciowe..

maly41hh
09-02-2012, 20:34
Wszystko co jest za routerem ma adresacje prywatna, wpisujesz dowolny ip z klasy prywnej, bramka i dns ma wskazywac na router, na routerze musisz zrobic przekierowanie na port na ktorym pracuje dane urzadzenie sieciowe..

Może robię coś źle z przekierowaniem, wcodzę na strone routera loguje się następnie Advenced setup-NAT-virtual server i mam następujące rubryki do wypełnienia:
-Application: w tym mam kilka opcji do zaznaczenia i nie wiem które: HTTP_Server, FTP, SSH, TELNET, SMTP, POP3, HTTPS, VNC ?
-protocol: tutaj mam TCP chyba że zaznaczyć ALL ?
-start port: 7090
-end port: 7090
-local IP address: i tutaj mam wpisać ip modułu ethm czy routera ?

Esiak
09-02-2012, 20:39
Może robię coś źle z przekierowaniem, wcodzę na strone routera loguje się następnie Advenced setup-NAT-virtual server i mam następujące rubryki do wypełnienia:
-Application: w tym mam kilka opcji do zaznaczenia i nie wiem które: HTTP_Server, FTP, SSH, TELNET, SMTP, POP3, HTTPS, VNC ?
-protocol: tutaj mam TCP chyba że zaznaczyć ALL ?
-start port: 7090
-end port: 7090
-local IP address: i tutaj mam wpisać ip modułu ethm czy routera ?
ethm domyślnie odpowiada na porcie 80 - standardowym dla serwerów WWW...
więc na routerze wybierz opcje HTTP_Server
protokół powinien Ci wskoczyć na 80
local iP adress: wpisujesz IP modułu ethm, który mu nadałeś...

_ZBYCH_
09-02-2012, 20:48
Może robię coś źle z przekierowaniem, wcodzę na strone routera loguje się następnie Advenced setup-NAT-virtual server i mam następujące rubryki do wypełnienia:
-Application: w tym mam kilka opcji do zaznaczenia i nie wiem które: HTTP_Server, FTP, SSH, TELNET, SMTP, POP3, HTTPS, VNC ?
-protocol: tutaj mam TCP chyba że zaznaczyć ALL ?
-start port: 7090
-end port: 7090
-local IP address: i tutaj mam wpisać ip modułu ethm czy routera ?
Na początek proponuję w routerze wpisać adres IP modułu ETHM w strefie DMZ. Wówczas wszystkie połączenia przychodzące będą przekierowane na ETHM i będziesz mógł sprawdzić, czy masz prawidłowo skonfigurowany ETHM.

_ZBYCH_
09-02-2012, 20:49
Na wyświetlaczu (SATEL) pojawił się komunikat NO CLK (brak CLK) oraz przerywany sygnał dzwiękowy. Musiałem odłączyc alarm od zasilania. Centralkę mam na strychu. Czy ta "awaria" może by wynikiem mrozów. Proszę o odpowiedź.
Na 99% uszkodzona płyta centrali.

maly41hh
09-02-2012, 20:54
ethm domyślnie odpowiada na porcie 80 - standardowym dla serwerów WWW...
więc na routerze wybierz opcje HTTP_Server
protokół powinien Ci wskoczyć na 80
local iP adress: wpisujesz IP modułu ethm, który mu nadałeś...

w zakladce hasła i numery tel. w polu adres IP serwera wpisuje adres ethm czy nazwe tej domeny ?
czy w ogóle jest mi ta domena no-ip potrzebna ?
jak to się ma do tego wszystkiego ?

dendrytus
09-02-2012, 21:21
Na 99% uszkodzona płyta centrali.
1% niedokładnie podłączony przewód CLK. Brak kontaktu.
1% albo 99% nie pamiętam

ar***pl
10-02-2012, 08:21
w zakladce hasła i numery tel. w polu adres IP serwera wpisuje adres ethm czy nazwe tej domeny ?
czy w ogóle jest mi ta domena no-ip potrzebna ?
jak to się ma do tego wszystkiego ?
działa ci to juz wewnątrz sieci czy nie?

maly41hh
11-02-2012, 13:06
działa ci to juz wewnątrz sieci czy nie?

Chciałbym już to wszystko skonfigurować ale nie mogę zalogować
się do routera od wczoraj. Ehhh co może być tego przyczyną, przez jakis czas mogę a za chwile na kilka dni dup* ?

kulca
12-02-2012, 13:07
a jak rozwiązać takie zagadnienie:
dwie strefy, nocna i dzienna, nocna uzbrajana niezależnie z manipulatora wewnątrz oraz jako zależna od dziennej (czuwa jak dzienna czuwa). Drzwi wejściowe z kontaktronem, wejście ustawione jako wejściowa (aby był czas na rozbrojenie), należy do strefy nocnej, jak zrobić by wejście podczas uzbrojenia strefy nocnej działało odrazu, a po uzbrojeniu dziennej jako linia wejściowa?

norti
12-02-2012, 18:55
a jak rozwiązać takie zagadnienie:
dwie strefy, nocna i dzienna, nocna uzbrajana niezależnie z manipulatora wewnątrz oraz jako zależna od dziennej (czuwa jak dzienna czuwa). Drzwi wejściowe z kontaktronem, wejście ustawione jako wejściowa (aby był czas na rozbrojenie), należy do strefy nocnej, jak zrobić by wejście podczas uzbrojenia strefy nocnej działało odrazu, a po uzbrojeniu dziennej jako linia wejściowa?

Nie pisałeś o centrali, ale np. w DSC możesz przy uzbrajaniu dać *9 i wtedy linia wejściowa będzie natychmiastowa. Gdy nie dasz *9 to będzie normalnie z czasem opóźnienia na wejście.

kulca
12-02-2012, 20:11
Nie pisałeś o centrali, ale np. w DSC możesz przy uzbrajaniu dać *9 i wtedy linia wejściowa będzie natychmiastowa. Gdy nie dasz *9 to będzie normalnie z czasem opóźnienia na wejście.
centrala Satel Integra 64

ar***pl
13-02-2012, 17:10
a jak rozwiązać takie zagadnienie:
dwie strefy, nocna i dzienna, nocna uzbrajana niezależnie z manipulatora wewnątrz oraz jako zależna od dziennej (czuwa jak dzienna czuwa). Drzwi wejściowe z kontaktronem, wejście ustawione jako wejściowa (aby był czas na rozbrojenie), należy do strefy nocnej, jak zrobić by wejście podczas uzbrojenia strefy nocnej działało odrazu, a po uzbrojeniu dziennej jako linia wejściowa?

Nie lepiej zrobić to w obrębie jednej strefy z blokada czujek sypialnianych na noc? Uzbrajasz bez czujek wewnętrznych i bez czasu na wejście.

kulca
13-02-2012, 20:09
Nie lepiej zrobić to w obrębie jednej strefy z blokada czujek sypialnianych na noc? Uzbrajasz bez czujek wewnętrznych i bez czasu na wejście.
przy takim rozwiązaniu jak należy ustawić czujki wewnętrzne, i jak się wtedy uzbraja? (przyzwyczaiłem się do 0#)

szczukot
13-02-2012, 20:25
No ja tez ciagle mam problem z wymysleniem jak to skonfigurowac :( jak polaczyc sensownie dwie strefy. Ale moze faktycznei zrobic jedna ?

Fantom

ar***pl
13-02-2012, 20:52
przy takim rozwiązaniu jak należy ustawić czujki wewnętrzne, i jak się wtedy uzbraja? (przyzwyczaiłem się do 0#)

Wrzucasz wszystkie czujki do jednej strefy , dla czujek które mają nie działac w nocy zaznaczasz blokuj przy braku wyjścia.jak nie naruszysz czujki wyjśccia/wejścia to uzbroi na noc (z blokadą ) a jak naruszysz to uzbroi wszystko.Musisz mieć czujkę wejściową jako wejścia/wyjścia. 0# będzie działało

maly41hh
13-02-2012, 21:18
Witam !!!
Udało mi się w końcu uruchomić ten moduł ethm-1, działa na www, dloadx i guardx tylko mam dalej takie pytanko, będąc w innym miejscu na innym komputerze np. w pracy w przeglądarce wpisuje ip modułu i przekierowany port czy moje ip komputera, nie mam możliwości teraz tego sprawdzić. Na jakiej zasadzie to działa że będąc w innym miejscu loguje się do modułu ?

szczukot
13-02-2012, 21:38
Wrzucasz wszystkie czujki do jednej strefy , dla czujek które mają nie działac w nocy zaznaczasz blokuj przy braku wyjścia.jak nie naruszysz czujki wyjśccia/wejścia to uzbroi na noc (z blokadą ) a jak naruszysz to uzbroi wszystko.Musisz mieć czujkę wejściową jako wejścia/wyjścia. 0# będzie działało

Czyli w takim typowym rozwiazaniu "domkowym", gdzie s ate czujki obwodowe i normalne wewnetrzme, stosowac jednak jedna strefe. Musze zaczac tak konfigurowac. Bo majac te dwie strefy ciagle cos mi nie dziala tak jakbym chcial. Ciagle jakies problemy z konfiguracja.

Fantom

kulca
13-02-2012, 22:45
czyli jak uzbrajam to on przez jakiś czas monituje te wejścia które są jako wyj/wej, ustawiam tam kontaktron bramy i kontaktron drzwi, i wtedy którekolwiek otworze po wbiciu 0# to alarm uzbroi pozostałe czujki?

ravbc
14-02-2012, 15:45
Nie zupełnie tak. Jeśli nie naruszysz w czasie na wyjście, żadnej czujki ustawionej jako wyjściowa, to po uzbrojeniu system nie będzie reagował na naruszenia czujek z zaznaczoną opcją "blokuj przy braku wyjścia z obiektu". Ma to tą wadę, że AFAIK nie da się wprost wykorzystać takiej zablokowanej czujki do jakiejkolwiek akcji (choćby sterowania światłem).

ar***pl
14-02-2012, 20:58
Witam !!!
Udało mi się w końcu uruchomić ten moduł ethm-1, działa na www, dloadx i guardx tylko mam dalej takie pytanko, będąc w innym miejscu na innym komputerze np. w pracy w przeglądarce wpisuje ip modułu i przekierowany port czy moje ip komputera, nie mam możliwości teraz tego sprawdzić. Na jakiej zasadzie to działa że będąc w innym miejscu loguje się do modułu ?jeśli jestes poza siecią domową to zakładają że masz nesotradę i zmienne IP musisz sobie założyć konto na jakimś serwerze typu dyndns lub noip i musisz z zewnątz podawać ip zewnętrzne.

kolorado
14-02-2012, 21:26
a jak rozwiązać takie zagadnienie:
dwie strefy, nocna i dzienna, nocna uzbrajana niezależnie z manipulatora wewnątrz oraz jako zależna od dziennej (czuwa jak dzienna czuwa). Drzwi wejściowe z kontaktronem, wejście ustawione jako wejściowa (aby był czas na rozbrojenie), należy do strefy nocnej, jak zrobić by wejście podczas uzbrojenia strefy nocnej działało odrazu, a po uzbrojeniu dziennej jako linia wejściowa?
Ja mam trochę inaczej zrealizowane: dwie dodatkowe strefy całość i noc uruchamiają strefy typu parter środek, parter obwód, itp. Drzwi należą do strefy parter środek, więc nie uzbrajane w nocy. Dodatkowo mam wejście będące iloczynem czuwania strefy noc oraz wejścia przypisanego do drzwi w strefie parter obwód. Jak jest uzbrajana strefa całość, to to dodatkowe wejście jest wyłączone i otwarcie drzwi działa z opóźnieniem. Przy uzbrojeniu strefy noc działa dodatkowe wejście i wtedy uruchomienie alarmu jest natychmiastowe.
Trochę niejasno tłumaczę, ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi.

maly41hh
14-02-2012, 22:17
jeśli jestes poza siecią domową to zakładają że masz nesotradę i zmienne IP musisz sobie założyć konto na jakimś serwerze typu dyndns lub noip i musisz z zewnątz podawać ip zewnętrzne.

Noip odpada ponieważ w routerze mam tylko dyndns a z tego co wiem jest chyba płatne, ale jesli bym założył konto to poza domem wpisuje tylko w przeglądarke powiedzmy nazwe tego hosta i port ? np.maly41hh.dyndns.org:1000 ? a w ustawieniach dloadx i modułu coś zmieniam ?

ar***pl
15-02-2012, 22:35
Noip odpada ponieważ w routerze mam tylko dyndns a z tego co wiem jest chyba płatne, ale jesli bym założył konto to poza domem wpisuje tylko w przeglądarke powiedzmy nazwe tego hosta i port ? np.maly41hh.dyndns.org:1000 ? a w ustawieniach dloadx i modułu coś zmieniam ?Jeśli się łaczysz guardem lub dloadx to port podaje sam program (zależy jaki ustawisz)

AniaArek
17-02-2012, 17:31
możliwe że kabelek od manipulatora podłączony do zacisku CLK jest za słabo dokręcony i od wilgoci zaśniedział, proponuję odkręcić go, obciąć kilka mm, odizolować i porządnie przykręcić

A który to jest kabelek od CLK (jestem laikiem w tych sprawach). Centralka znajduje się na nieocieplonym poddaszu a klawiatury w domu. Sygnał emitowała klawiatura na piętrze. Klawiatura na parterze zaczynała "pikac" po wciśnięciu klawisza. Ale też w ten sam sposób można ją było uciszyc (wciskałem klawisze aż było cicho). Z tą klawiaturą na piętrze już niestety tak się nie dało. Konieczne odłączenie zasilania. Proszęo pomoc.

kulca
17-02-2012, 18:45
jaka to centrala?

norti
20-02-2012, 09:22
Ufff udało się przeczytać całość 449 stron wątku - nie powiem nie powiem - jest to kopalnia wiedzy :-) Dziękuję wszystkim wypowiadającym się.

Na początku chciałbym coś dodać od siebie.

1) Nie znalazłem tutaj dyskusji czy komentarzy na temat opcji licznikowej w czujkach inercyjnych. Przykładowo niezła czujka SS-102 posiada taką opcję. Jak wiadomo czujki mają kilkukolorowe diody. Jedna sygnalizuje wykrycie słabego sygnału, druga sygnału dostatecznego do wywołania alarmu. Ktoś pareset stron wcześniej miał problem po instalacji czujki na górze okna, że przy mocnych uderzeniach Impaq+ jedynie sygnalizował "słabe" uderzenie. Przy ustawieniu licznika np. w SS-102 na liczbę 2 - już przy 2 takich uderzeniach "słabych" pójdzie alarm. Otrzymujemy więc znacznie lepszą czułość (jak widać w niektórych przypadkach jest to jedyne wyjście). Oczywiście w przypadku pojedynczego uderzenia wystarczającego do wywołania alarmu licznik (mimo ustawienia na 2) nie wymaga kolejnego, tylko od razu wyjście przekaźnikowe jest załączane.

2) Inna sprawa to kwestia otabliczkowania obiektu logo firmy monitorującej. Padały uwagi, że nie powinno się używać tabliczek z logo, lecz zwykłych z napisem "Obiekt monitorowany". IMHO 1) tabliczki takie są do kupienia za parę zł na allegro i wiadome jest, że wiele osób kupuje właśnie takie tabliczki "dla ściemy" mimo nie posiadania żadnego systemu alarmowego - więc jest szansa niezerowa dla "zainteresowanego" że i tak będzie w tym przypadku ;) 2) jeśli komuś będzie zależało (bo w domu są piccassa i inne antyki ;) na sprawdzeniu jaka to firma ochroniarska to są proste sposoby na wydobycie tych informacji 3) przynajmniej w przypadku mieszkań w bloku jak ew. patrol przyjedzie to prościej jest mu zidentyfikować obiekt z włamania jeśli zobaczą swoje logo


* A teraz pytania, co do funkcji Integry :

1) Czy można zaprogramować w Integrze pre-alarm który uruchomi syrenę nie na maksymalną głośność ale powiedzmy na 70 dB (orientacyjnie) i czas 3 sekundy ? Ja tak sobie pomyślałem, że można by do tego wykorzystać oddzielną syrenę i na wyjściu programowalnym wysokoprądowym dać rezystor by zmniejszyć napięcie na tej syrenie, ale nie wiem czy to coś da i czy może są lepsze sposoby ?

2) Czy można zaprogramować tak funkcję logiczną by np. pobudzała jakieś wyjście w przypadku naruszenia minimum 3 (obojętnie których) z 10 wybranych czujników kontaktronowych ?

3) Czy klawiaturki dotykowe do Integry mają coś więcej od zwykłych LCD niż termometr ?

4) Czy upowszechniły się już czujniki w technologii magnasphere lub podobnych ?


To chyba na razie tyle... :)


Dzięki i Pozdrawiam

_ZBYCH_
20-02-2012, 10:56
Ufff udało się przeczytać całość 449 stron wątku - nie powiem nie powiem - jest to kopalnia wiedzy :-) Dziękuję wszystkim wypowiadającym się.

Na początku chciałbym coś dodać od siebie.

1) Nie znalazłem tutaj dyskusji czy komentarzy na temat opcji licznikowej w czujkach inercyjnych. Przykładowo niezła czujka SS-102 posiada taką opcję. Jak wiadomo czujki mają kilkukolorowe diody. Jedna sygnalizuje wykrycie słabego sygnału, druga sygnału dostatecznego do wywołania alarmu. Ktoś pareset stron wcześniej miał problem po instalacji czujki na górze okna, że przy mocnych uderzeniach Impaq+ jedynie sygnalizował "słabe" uderzenie. Przy ustawieniu licznika np. w SS-102 na liczbę 2 - już przy 2 takich uderzeniach "słabych" pójdzie alarm. Otrzymujemy więc znacznie lepszą czułość (jak widać w niektórych przypadkach jest to jedyne wyjście). Oczywiście w przypadku pojedynczego uderzenia wystarczającego do wywołania alarmu licznik (mimo ustawienia na 2) nie wymaga kolejnego, tylko od razu wyjście przekaźnikowe jest załączane.
Czujki Satel VD-1 też mają licznik :)


* A teraz pytania, co do funkcji Integry :

1) Czy można zaprogramować w Integrze pre-alarm który uruchomi syrenę nie na maksymalną głośność ale powiedzmy na 70 dB (orientacyjnie) i czas 3 sekundy ? Ja tak sobie pomyślałem, że można by do tego wykorzystać oddzielną syrenę i na wyjściu programowalnym wysokoprądowym dać rezystor by zmniejszyć napięcie na tej syrenie, ale nie wiem czy to coś da i czy może są lepsze sposoby ?
Można


2) Czy można zaprogramować tak funkcję logiczną by np. pobudzała jakieś wyjście w przypadku naruszenia minimum 3 (obojętnie których) z 10 wybranych czujników kontaktronowych ?
Można


3) Czy klawiaturki dotykowe do Integry mają coś więcej od zwykłych LCD niż termometr ?
Np. cztery dodatkowe sensory w manipulatorze umożliwiające uruchamianie danej funkcji jednym dotknięciem palca oraz możliwość programowania makr (uruchamianie kilku funkcji jednym dotknięciem palca).
Odnośnie termometru, to manipulator nie ma termometru, tylko funkcję wyświetlania temperatury :)


4) Czy upowszechniły się już czujniki w technologii magnasphere lub podobnych ?
Nie.

norti
20-02-2012, 14:26
Widzę, że guru alarmowy czuwa :) Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi...



Można


A możesz zdradzić jak uzyskać taki cichszy prealarm ? Sposobem sprzętowym co opisałem wyżej (wyjście wysokoprądowe z opornikiem na oddzielnej syrenie, która nie ma podtrzymania) - czy innym - jeśli tak to jakim ?



Można


A czy efekt ten można osiągnąć jakoś łatwiej niż : opisanie wszystkich Trójek za pomocą ILOCZYN (tych kombinacje będzie bardzo dużo i od groma wyjść/wejść wykorzystanych - nawet nie wiem czy wystarczy 128 :) i przed nimi wziąć sumę :

SUMA [ ILOCZYN (1,2,3), ILOCZYN (1,2,4), ILOCZYN (1,2,5), ... ILOCZYN (7,8,9) , ...] ?

Jeśli tak to w jaki sposób (proszę choćby o małą wskazóweczkę :) )

...

Hmmm chyba musi być jakiś inny sposób bo samych kombinacji bez powtórzeń dla 3 z 10 jest 240 > 128 :)


Pozdrawiam

ravbc
20-02-2012, 15:21
A czy efekt ten można osiągnąć jakoś łatwiej...
Jeśli tak to w jaki sposób (proszę choćby o małą wskazóweczkę :) )

Zainteresuj się typami wejść 16-31, czyli licznikowymi.

norti
20-02-2012, 16:17
Zainteresuj się typami wejść 16-31, czyli licznikowymi.

Dzięki - licznik na grupie wejść z opcją "bez powtórzeń" to jest to :) Tylko pytanie jak długi można ustawić czas zliczania - może być np. 3h czy są jakieś limity ?

Albo inaczej : czy jeśli naruszam pierwszy kontaktron to dla wejścia licznikowego czas biegnie od jego naruszenia czy może jako że po otwarciu okna, przez cały czas jest stan Open, to czas w linii licznikowej "stoi w miejscu" ?

Ag_Ra
21-02-2012, 20:06
Trochę odświeżę stary temat. (twój post ze str. 92):


Pewnym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie dwóch zwykłych kontaktronów odpowiednio umieszczonych obok siebie. Jeden działający na otwarcie okna, a drugi wykrywający obcy magnes :)

Dotyczyło to pewnego rodzaju zastąpienia kontaktronu spolaryzowanego dwoma kontaktronami. Pytanie czy istnieją kontaktrony wpuszczane typu NO? najlepiej nie przełączane między NC a NO chodzi mi o sam NO (albo jakieś zamienne rozwiązanie które wywoła otwarcie styku w momencie przyłożenia pola magnetycznego).

Pozdrawiam
Rafał

Ag_Ra
21-02-2012, 20:07
Ehhh. Zbych, przepraszam nie wpisałem w powyższym poście, że pytanie oczywiście do Ciebie jako autora cytowanego wątku.

Pozdrawiam
Rafał

norti
21-02-2012, 21:15
Trochę odświeżę stary temat. (twój post ze str. 92):


Dotyczyło to pewnego rodzaju zastąpienia kontaktronu spolaryzowanego dwoma kontaktronami. Pytanie czy istnieją kontaktrony wpuszczane typu NO? najlepiej nie przełączane między NC a NO chodzi mi o sam NO (albo jakieś zamienne rozwiązanie które wywoła otwarcie styku w momencie przyłożenia pola magnetycznego).

Pozdrawiam
Rafał

Może nie jestem Zbych, ale nie rozumiem problemu.
1) Kupujesz 2 takie same kontaktrony wpuszczane np. Bosch C-MINI
2) Jeden z nich montujesz razem z magnesem (z kompletu lub neodymowy). Ten programujesz NC
3) Drugi z nich montujesz sam. Ten programujesz NO

Ew. przyłożenie magnesu zwiera tego NO i masz alarm czy sabotaż (w zależności od konfiguracji)

Ag_Ra
21-02-2012, 21:34
Może nie jestem Zbych, ale nie rozumiem problemu.
1) Kupujesz 2 takie same kontaktrony wpuszczane np. Bosch C-MINI
2) Jeden z nich montujesz razem z magnesem (z kompletu lub neodymowy). Ten programujesz NC
3) Drugi z nich montujesz sam. Ten programujesz NO

Ew. przyłożenie magnesu zwiera tego NO i masz alarm czy sabotaż (w zależności od konfiguracji)

OK, rozumiem tok myślenia tylko pytanie jak to praktycznie rozwiązać. Rozumiem to tak (popraw jeśli coś poknociłem):
1. Montuję dwa kontaktrony oba podłaczone na osobnych liniach (w pierwotnej wersji myślałem o wariancie podłaczenia tych dwóch czujek szeregowo na linii 2EOL).
2. Jedną z nich programuję jako 2EOL/NC. Drugą analogicznie tylko NO (jednak już nie 2EOL)? Jednak w tym wypadku nie potrzebuję tego drugiego kontaktronu z rezystorem bo jako otwarty obieg i tak nie wykryje próby sabotażu (czyt. przerwania ciągłości instalacji).

Trochę jestem zielony w temacie alarmu więc nie do końca znam możliwości konfiguracji. Moje pytanie bardziej wyłania się z powodu zlecania montażu kontaktronów producentowi okien.

Pozdrawiam
Rafał

_ZBYCH_
21-02-2012, 22:01
Najprościej i najtaniej zrobić to tak:
Oba kontaktrony łączysz wg poniższego rysunku i podłączasz do jednej linii 2EOL/NC
http://www.zbychdom.republika.pl/kontaktron/Kontaktrony_z_sabotazem.GIF

Oczywiście jak chcesz mieć rozróżnienie czy masz sabotaż na linii (przecięcie lub zwarcie przewodu do kontaktronu) czy jest to próba ominięcia kontaktronu, to trzeba wykorzystać dwa osobne wejścia. Wówczas kontaktron z magnesem (ten alarmowy) programujesz jako 2EOL/NC, a kontaktron wykrywający próbę ominięcia jako 2EOL/NO.
Taki drobny przerost formy nad treścią ;)

Odnośnie montażu kontaktronów przez producenta okien, to możesz zapomnieć, że zamontują je prawidłowo przy takim układzie - lepiej już kup sobie kontaktrony spolaryzowane, to będzie większa szansa, że będą działały.

Ag_Ra
21-02-2012, 22:20
Najprościej i najtaniej zrobić to tak:
Oba kontaktrony łączysz wg poniższego rysunku i podłączasz do jednej linii 2EOL/NC
http://www.zbychdom.republika.pl/kontaktron/Kontaktrony_z_sabotazem.GIF

Oczywiście jak chcesz mieć rozróżnienie czy masz sabotaż na linii (przecięcie lub zwarcie przewodu do kontaktronu) czy jest to próba ominięcia kontaktronu, to trzeba wykorzystać dwa osobne wejścia. Wówczas kontaktron z magnesem (ten alarmowy) programujesz jako 2EOL/NC, a kontaktron wykrywający próbę ominięcia jako 2EOL/NO.
Taki drobny przerost formy nad treścią ;)

Odnośnie montażu kontaktronów przez producenta okien, to możesz zapomnieć, że zamontują je prawidłowo przy takim układzie - lepiej już kup sobie kontaktrony spolaryzowane, to będzie większa szansa, że będą działały.

Wielkie dzięki Zbych za "łopatologiczne" wyjaśnienie zagadnienia. Jedno pytanie (może głupie): czy kontaktron (np. Satel K-2 2E) wyposażony w podwójny rezystor ma je podłaczone w sposób przedstawiony przez Ciebie na schemacie? (wówczas kontaktron bez rezystorów wpinam bezpośrednio w przewody tego z rezystorami - będącego alarmowym)?

_ZBYCH_
21-02-2012, 22:26
Tak.

kasprzyk
22-02-2012, 12:11
Witam

Wtrącę się do tematu, z zapytaniem co konkretnie kolega Ag_Ra che uzyskać ?(przepraszam, jeśli nie doczytałem czegoś w postach) Dla włamywacza prościej będzie zbić szybę, aniżeli męczyć się z przykładaniem magnesu chyba, że także czujki zbicia szyb są zainstalowane ? Dwie czujki kontr. obok siebie - należy zachować odpowiedni dystans, żeby magnes czujki nie oddziaływał na tą sabotażową - czyli znowu bramka dla włamywacza - kwestia chybił/trafił ;)
Jakie to są okna - nie można założyć czujek kurtynowych we wnękach ?

Pozdrawiam

kulca
22-02-2012, 12:29
Powrócę do tematu zamiany 2 stref (nocna i dzienna) na jedną z blokowaniem czujników przy braku wyjścia. Jak ma się wtedy reakcja alarmu na otwarcie drzwi wejściowych w trakcie czuwania nocnego, bo drzwi mają opóźnienie na wejście i wklepanie kodu, czy w przypadku naruszenia w nocy również czas na wejście będzie odliczany czy da się zrobić aby reakcja była natychmiastowa?

norti
22-02-2012, 13:40
Powrócę do tematu zamiany 2 stref (nocna i dzienna) na jedną z blokowaniem czujników przy braku wyjścia. Jak ma się wtedy reakcja alarmu na otwarcie drzwi wejściowych w trakcie czuwania nocnego, bo drzwi mają opóźnienie na wejście i wklepanie kodu, czy w przypadku naruszenia w nocy również czas na wejście będzie odliczany czy da się zrobić aby reakcja była natychmiastowa?

Da się zrobić, strona 8 instrukcji użytkownika:

"Jeżeli instalator dopuścił możliwość szybkiego załączania czuwania (tzw. Quick Arm),
czuwanie można załączyć bez wprowadzania hasła, po naciśnięciu kolejno klawiszy:
− [0] i [#] – pełne czuwanie;
− [1] i [#] – pełne czuwanie i zablokowanie wejść z włączoną opcją BLOKOWANE PRZY BRAKU
WYJŚCIA Z OBIEKTU;
− [2] i [#] – czuwanie bez wewnętrznych;
− [3] i [#] – czuwanie bez wewnętrznych i bez czasu na wejście."

W tym wypadku 3#


Pozdrawiam

ravbc
22-02-2012, 13:52
A to przy okazji, bo czytelność instrukcji Satelowych woła o pomstę, ktoś wie czym dokładnie różnią się opcje 1# od 2# ? Poza tym oczywiście, że blokowane mogą być nie tylko czujki wewnętrzne?

Ag_Ra
22-02-2012, 14:27
Witam

Wtrącę się do tematu, z zapytaniem co konkretnie kolega Ag_Ra che uzyskać ?(przepraszam, jeśli nie doczytałem czegoś w postach) Dla włamywacza prościej będzie zbić szybę, aniżeli męczyć się z przykładaniem magnesu chyba, że także czujki zbicia szyb są zainstalowane ? Dwie czujki kontr. obok siebie - należy zachować odpowiedni dystans, żeby magnes czujki nie oddziaływał na tą sabotażową - czyli znowu bramka dla włamywacza - kwestia chybił/trafił ;)
Jakie to są okna - nie można założyć czujek kurtynowych we wnękach ?

Pozdrawiam

Ano takie rozwiązanie pozwala na połączenie zalet kontaktronów spolaryzowanych ze swobodną możliwością uchylenia okna. Z uzyskanych informacji wnioskuje, że dedykowany kontaktron spolaryzowany wymaga bardzo dokładnej regulacji aby umożliwić jego prawidłową pracę przy uchylonym oknie. Oczywiście dodatkowe czujki będą zamontowane (Okna P4+WK2 + czujki inercyjne lub stłuczenia szkła). Oczywiście domyślam się, że takie rozwiązanie nie jest ani idealne ani łatwe ale myślę, że stanowi pewnego rodzaju kompromis. Osobiście wolałbym czujki kurtynowe jednak porównując je cenowo do kontaktronów to już się to za bardzo nie uśmiecha.

Dochodzi jeszcze możliwość ustawienie obu czujek jedna za drugą (jeśli się zmieszczą w ramie 88mm). Wówczas obcy magnes musi zewrzeć styki czujki.

Pozdrawiam
Rafał

norti
22-02-2012, 15:04
Dochodzi jeszcze możliwość ustawienie obu czujek jedna za drugą (jeśli się zmieszczą w ramie 88mm). Wówczas obcy magnes musi zewrzeć styki czujki.

Pozdrawiam
Rafał

Taki właśnie sposób propagował Todaks (na wcześniejszych stronach wątku dał fotki), z tymże z użyciem kontaktronu napowierzchniowego, ale właśnie jeden za drugim (być może 2 wpuszczane też by się dało)

kulca
22-02-2012, 16:11
Da się zrobić, strona 8 instrukcji użytkownika:

"Jeżeli instalator dopuścił możliwość szybkiego załączania czuwania (tzw. Quick Arm),
czuwanie można załączyć bez wprowadzania hasła, po naciśnięciu kolejno klawiszy:
− [0] i [#] – pełne czuwanie;
− [1] i [#] – pełne czuwanie i zablokowanie wejść z włączoną opcją BLOKOWANE PRZY BRAKU
WYJŚCIA Z OBIEKTU;
− [2] i [#] – czuwanie bez wewnętrznych;
− [3] i [#] – czuwanie bez wewnętrznych i bez czasu na wejście."

W tym wypadku 3#


Pozdrawiam
wewnętrzne to typu 3. opóźniona wewn.?

m-mormon
22-02-2012, 18:00
Zrobiłem sobie sterowane oświetlenie z centralki integra. Wyłaczniki do wejść a lampy do modułu wyjściowego na szynie DIN. Wszystko dziala ale jak zapale światło to musze poczekac 3 sek żeby je zgasić. W tym czasie wejście nie reaguje. Czy ktos wie jak można skrócić ten czas. Wejście NO bez akcji alarmowej, wyjście - przekaźnik BI

_ZBYCH_
22-02-2012, 18:07
Nie da się tego zmienić :(

m-mormon
22-02-2012, 18:39
Tak myślałem że sie nie da....teraz juz wiem napewno.
A czy da sie zrobic z centralki licznik impulsów ? Chodzi mi o zliczanie ile razy w ciągu doby załaczy sie podajnik pieca na pellet. Szukałem w dokumentacji ale chyba tego tez sie nie da zrobić.

kulca
22-02-2012, 19:29
nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia: alarm czuwa, następuje naruszenie wejścia blokujące czujniki na czas 60 sekund, czy alarm musi zostać rozbrojony, czy po odblokowaniu czujników w przypadku ich nie naruszania nie będzie sygnalizował włamania?

_ZBYCH_
22-02-2012, 19:49
nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia: alarm czuwa, następuje naruszenie wejścia blokujące czujniki na czas 60 sekund, czy alarm musi zostać rozbrojony, czy po odblokowaniu czujników w przypadku ich nie naruszania nie będzie sygnalizował włamania?
Alarm nie musi być rozbrojony. Po zakończeniu blokady nie będzie sygnalizował włamania, jeśli czujki nie będą naruszone.

norti
22-02-2012, 22:04
wewnętrzne to typu 3. opóźniona wewn.?

Tak.

A ustawiałeś we wcześniejszej konfiguracji typ 85. WEJŚCIA/WYJŚCIA - WARUNKOWA ?

kulca
22-02-2012, 22:28
przy 2 strefach ustawiałem jako zwykłe (typ 5), czujki ruchu należały do strefy nie uzbrajanej w nocy, problemem były drzwi wejściowe, aby nie odliczały czasu na wejście przy czuwaniu nocnym

kasprzyk
22-02-2012, 22:56
....Oczywiście dodatkowe czujki będą zamontowane (Okna P4+WK2 + czujki inercyjne lub stłuczenia szkła). Oczywiście domyślam się, że takie rozwiązanie nie jest ani idealne ani łatwe ale myślę, że stanowi pewnego rodzaju kompromis. Osobiście wolałbym czujki kurtynowe jednak porównując je cenowo do kontaktronów to już się to za bardzo nie uśmiecha.


Dodatkowe inercyjne, stłuczeniowe (które mają ograniczone pole działania) dodatkowe wejścia w centrali (ekspandery) przewody, praca itd. - nie sądzę, żeby wyszło taniej i skuteczniej. Ale jak wiadomo nigdy nie ma złotego środka.
Pozdrawiam

norti
23-02-2012, 07:46
przy 2 strefach ustawiałem jako zwykłe (typ 5), czujki ruchu należały do strefy nie uzbrajanej w nocy, problemem były drzwi wejściowe, aby nie odliczały czasu na wejście przy czuwaniu nocnym

Chodziło mi oto, że 85 właśnie tak działa - przy braku naruszenia drzwi czujka staje się natychmiastowa automatycznie.

norti
23-02-2012, 08:07
Dodatkowe inercyjne, stłuczeniowe (które mają ograniczone pole działania) dodatkowe wejścia w centrali (ekspandery) przewody, praca itd. - nie sądzę, żeby wyszło taniej i skuteczniej. Ale jak wiadomo nigdy nie ma złotego środka.
Pozdrawiam

Nie rozumiem toku myślenia. O ile można pokręcić głową na zabezpieczenie dodatkowe kontaktronem sabotażowym (mieszkając w normalnym domu bez żadnego cennych skarbów), o tyle dodanie czujki inercyjnej czy dodatkowo stłuczeniowej (raczej nie ma sensu łącznie) ZAWSZE zwiększy bezpieczeństwo - system będzie reagował na kolejne typy ataków i wykryje je wcześniej niż PIR czy sam kontaktron... Wiadomo, że każda czujka to koszt, ale akurat w tym przypadku uzasadniony.

_ZBYCH_
23-02-2012, 09:57
Nie rozumiem toku myślenia. O ile można pokręcić głową na zabezpieczenie dodatkowe kontaktronem sabotażowym (mieszkając w normalnym domu bez żadnego cennych skarbów), o tyle dodanie czujki inercyjnej czy dodatkowo stłuczeniowej (raczej nie ma sensu łącznie) ZAWSZE zwiększy bezpieczeństwo - system będzie reagował na kolejne typy ataków i wykryje je wcześniej niż PIR czy sam kontaktron... Wiadomo, że każda czujka to koszt, ale akurat w tym przypadku uzasadniony.
Kolega kasprzyk sugeruje, że taniej by było zrobić kurtyny we wnękach okien (nie napisał, czy wewnętrzne, czy zewnętrzne), ale czy to równie skuteczne zabezpieczenie co kontaktron i czujka inercyjna? Wg mnie - nie.

kulca
23-02-2012, 21:38
Chodziło mi oto, że 85 właśnie tak działa - przy braku naruszenia drzwi czujka staje się natychmiastowa automatycznie.super, dzieki za poradę

mam następny problem: wyjście jako sygnalizator naruszenia wejścia, działało do momentu ustawienia blokad, wejście obecnie jest blokowane na określony czas po uaktywnieniu innego wejścia, niestety nie mam informacji na wyjściu o naruszeniu, czy da się to jakoś ustawić?

ar***pl
23-02-2012, 23:33
Tak myślałem że sie nie da....teraz juz wiem napewno.
A czy da sie zrobic z centralki licznik impulsów ? Chodzi mi o zliczanie ile razy w ciągu doby załaczy sie podajnik pieca na pellet. Szukałem w dokumentacji ale chyba tego tez sie nie da zrobić.
Linie licznikowe śą ale w ograniczonym czasie i do twojej potrzeby raczej się nie nadają proponuję wykorzystać wejście typ 47 i zanznaczyć opcję aby się zapisywało do bufora

ar***pl
23-02-2012, 23:36
super, dzieki za poradę

mam następny problem: wyjście jako sygnalizator naruszenia wejścia, działało do momentu ustawienia blokad, wejście obecnie jest blokowane na określony czas po uaktywnieniu innego wejścia, niestety nie mam informacji na wyjściu o naruszeniu, czy da się to jakoś ustawić?
niestety jak jest blokowane to system nie reaguje, można wejście sklonować za pomocą wyjść i wejść i działać na wejściach wirtualnych albo tak przeprogramować system aby były nie blokowane.

kulca
23-02-2012, 23:58
niestety jak jest blokowane to system nie reaguje, można wejście sklonować za pomocą wyjść i wejść i działać na wejściach wirtualnych albo tak przeprogramować system aby były nie blokowane.
tak myślałem że trzeba będzie wirtualne wykorzystać
wrócę do moich problemów z podziałem na strefy: obecnie mam dwie, ktoś radził zrobić 1 i dać blokuj przy braku wyjścia, jednak wykorzystuje wskaźnik czuwania do gaszenia świateł, więc przy jednej strefie by mi w nocy gasiło
tak więc jak ustawić drzwi i bramę (przypisałem je do strefy nocnej), żeby po uzbrojeniu w nocy alarmowały natychmiast, a gdy strefa nocna włącza się jako zależna przy wyjściu z domu żeby działały z opóźnieniem na wejście, drugi problem to czas na wyjście, jak bramę dałem do strefy nocnej gdzie czas jest 0 sekund to po uzbrojeniu całości nastąpiło wywołanie alarmu, a chcę uzbrajać nocną odrazu bez odliczania