PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45

szczukot
27-02-2012, 09:14
Pytanko : jak zrobic, aby wlaczajac/wylaczajac alarm z pilota (INT-RX) 'piknac' sygnalizatorem ? Cos w stylu jak w autach niekotrych jest.

Fantom

ravbc
27-02-2012, 10:12
A jaki masz sygnalizator? Obawiam się, że zwykle jedynym wyjściem będzie po prostu możliwie krótkie "wycie alarmowe". Aczkolwiek raczej unikał bym takich zabaw, bo możesz wkurzyć sąsiadów, albo co gorsza znieczulić ich całkowicie na dżwięk Twojego wyjca (o ile w ogóle na niego jeszcze reagują). Nie lepiej żeby tylko mrugał? Ty będziesz to widział (bo rozumiem, że czesz mieć potwierdzenie przy wyjściu o uzbrojeniu), a nikogo nie będzie to drażnić.
PS. Tradycyjnie odradzam rozbrajanie z pilota. ;-)

ArKaMa
27-02-2012, 10:56
....PS. Tradycyjnie odradzam rozbrajanie z pilota. ;-)

Dlaczego, jeśli moge zapytac?

kulca
27-02-2012, 11:03
pilota można łatwo "zgubić", dla złodzieja nie problem, najlepiej pilotem np bramę plus blokady wejść na określony czas, a samo rozbrojenie kodem
z sygnalizacją ja kiedyś miałem zamontowany wewnątrz sygnalizatora taki dodatkowy "biperek" piezzoelektryczny który pikał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu

szczukot
27-02-2012, 11:12
Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie. I do tego drugie ewentualne pikniecie, jakbym pilotem brame otwieral - wtedy oczywiscie tylko dluzszy czas na wjazd do garazu - alrm nadal uzbrojony.
Co do sygnalizatora to musze sprawdzic.
Mam jeszcze wewnetrzny - sprawdze czy go slychac na zewnatrz - moze wtedy tylko nim bym 'pikal'. To w sumie chodzi o takie cos w stylu 0,5 sek - wiec sasiedzi raczej przetrzymaja.

Fantom

ravbc
27-02-2012, 11:17
pilota można łatwo "zgubić"

Nawet nie trzeba go "gubić" - to jest w końcu transmisja radiowa, którą da się łatwo podsłuchać, a co za tym idzie można też takiego pilota "podrobić".


ja kiedyś miałem zamontowany wewnątrz sygnalizatora taki dodatkowy "biperek" piezzoelektryczny który pikał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu

To akurat (przynajmniej w Satelu) da się spokojnie osiągnąć zwykłym gongiem w sygnalizatorze, choć trzeba przyznać, że "gong-anie" na wszystko może łatwo doprowadzić do zamieszania. Ktoś wie czy da się wymusić dla konkretnego zdarzenia używanie jakiegoś innego dżwięku gongu (czy też bardziej raczej innej kombinacji piśnięć)?

ravbc
27-02-2012, 11:23
Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie.

Przemyśl opcję z sygnalizacją czysto optyczną. Po co informować całe osiedle, że uzbroiłeś alarm, albo co gorsza podawać zainteresowanemu słuchaniem informację, że zapomniałeś uzbroić? Sygnalizację optyczną możesz realizować nawet nie koniecznie sygnalizatorem alarmu...
PS. Bardzo fajne możliwości potwierdzenia stanu systemu daje pilot APT-100, ale do tego potrzebny kontroler Abax, więc raczej dość droga to zabawka, gdyby miała tylko jako pilot być użyta...

norti
27-02-2012, 11:26
Nawet nie trzeba go "gubić" - to jest w końcu transmisja radiowa, którą da się łatwo podsłuchać, a co za tym idzie można też takiego pilota "podrobić".
...

Raczej nie pisałbym takich rzeczy.
Era nadajników/odbiorników stałokodowych jest zaszłością więc podsłuchanie i nagranie nie grozi.

Jedynie co potencjalnie niebezpieczne to klonowanie, ale w normalnych systemach i tak kilka czynników musi być spełnionych by się to udało.

ArKaMa
27-02-2012, 11:30
Bardzo fajne możliwości potwierdzenia stanu systemu daje pilot APT-100, ale do tego potrzebny kontroler Abax, więc raczej dość droga to zabawka, gdyby miała tylko jako pilot być użyta...

Używam - sygnalizuje diodami wykonanie polecenia. Dodatkowo naciśnięcie nieprzypisanego nigdzie klawisza pokazuje stan systemu. Zgubionego pilota "wypisuje" z systemu i staje się zabawką. Do tego info SMSem lepsze od mrugnięcia sygalizatora :)

ravbc
27-02-2012, 11:36
Raczej nie pisałbym takich rzeczy.
Era nadajników/odbiorników stałokodowych jest zaszłością więc podsłuchanie i nagranie nie grozi.
Jedynie co potencjalnie niebezpieczne to klonowanie, ale w normalnych systemach i tak kilka czynników musi być spełnionych by się to udało.

Sugeruję poczytać nieco o bezpieczeństwie algorytmu Keeloq, na którym to opiera się znakomita większość pilotów tzw. zmiennokodowych. Oczywiście ich "złamanie" jest nieco trudniejsze, ale wcale nie niemożliwe, nawet dla zupełnie "nietechnicznego" złodzieja. :(

ravbc
27-02-2012, 11:39
Zgubionego pilota "wypisuje" z systemu i staje się zabawką.

Rzecz w tym, że wcale nie trzeba go gubić (patrz wyżej). Rozbrajanie z pilota nie należy po prostu do najszczęśliwszych pomysłów.


Do tego info SMSem lepsze od mrugnięcia sygalizatora :)

Tylko pieruńsko długo trzeba czeka na potwierdzenie - czasem nawet kilka sekund. ;)

ArKaMa
27-02-2012, 11:46
Tylko pieruńsko długo trzeba czeka na potwierdzenie - czasem nawet kilka sekund. ;)

Można szybko :) Teraz mam info SMS o uzbrojeniu dokonanym -, więc czekam trochę na wiadomość. Wcześniej miałem ustawione na rozpoczęcie uzbrajania i SMS przychodził chwilę po naciśnięciu przycisku. Z błyskaniem czy kliknięciem będzie podobnie.

szczukot
27-02-2012, 11:46
Ten pilot mozna podpiac pod int-rx

Fantom

ravbc
27-02-2012, 13:46
Ten pilot mozna podpiac pod int-rx

To miało być pytanie? Bo AFAIK APT-100 nie da się spiąć z INT-RX (choćby ze względu na wykorzystanie innych częstotliwości do komunikacji radiowej).

adwlodar
27-02-2012, 19:24
Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie. I do tego drugie ewentualne pikniecie, jakbym pilotem brame otwieral - wtedy oczywiscie tylko dluzszy czas na wjazd do garazu - alrm nadal uzbrojony.
Co do sygnalizatora to musze sprawdzic.
Mam jeszcze wewnetrzny - sprawdze czy go slychac na zewnatrz - moze wtedy tylko nim bym 'pikal'. To w sumie chodzi o takie cos w stylu 0,5 sek - wiec sasiedzi raczej przetrzymaja.

Fantom

Sygnalizacja w takim wypadku to wg. mnie słaby pomysł. Tutaj sygnalizacja optyczna. Piknięcie przy otwieraniu bramy? Po co coś takiego? Mówimy o jakiej bramie: garażowej czy wjazdowej?
Sygnalizator wewnętrzny raczej ciężko będzie usłyszeć np. w samochodzie podczas deszczu. Zdecydowanie najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie to to podane przez ravbc.

kolorado
28-02-2012, 19:30
U mnie sygnalizator optycznie zapalany jest w trakcie czasu na wyjście - na ogół jak obok niego przechodzę to świeci. Do tego SMS po uzbrojeniu, zresztą po rozbrojeniu też.

robertsz
28-02-2012, 23:56
Prośba o pomoc, kombinuje drugą godzinę i trochę się zapętliłem w Dload.....

1) Jak zaprogramować wyjście, żeby "piknęło" po zazbrojeniu systemu.
2) No i drugie pytanie, jak zaprogramować żeby inne wyjście "piknęło" po rozbrojeniu systemu.

"Piknięcie" to uruchomienie danego wyjścia na zaprogramowany czas np: 5 sek.

Sytuacja nr 1 to ma być w zamyśle samoczynne zamknięcie bramy garażowej po uzbrojeniu strefy GARAŻ.
Sytuacja nr 2 to otwarcie rolet po wejściu do budynku.

omega37
01-03-2012, 12:40
Co do stosowania pilotów do sterowania istotnymi funkcjami systemu alarmowego, ale nie tylko, to byłbym ostrożny.
Nie wiem, czy urządzenia wszystkich producentów zachowują się podobnie jak te które testowałem. Otóż wystarczy, że w zasięgu działania urządzenia odbiorczego którym chcemy posterować naszym pilotem/a dokładniej - jakimkolwiek nadajnikiem np. czujka PIR/, znajdzie się "obce" urządzenie nadawcze i zaczną się problemy.Pisząc "obce" mam na myśli urządzenie tego samego producenta /np. pilot/, ale nie wprowadzone do odbiornika.Sytuacja może więc wyglądać tak: naciskamy pilota chcąc uzbroić alarm, a tu nic, nie uzbroił się. Naciskamy drugi i trzeci raz - i dalej nic. Dobrze jeśli wrócimy i uzbroimy z klawiatury. Jeśli machniemy ręką i zostawimy rozbrojony, to może być problem. A co było źródłem naszych problemów? Siedzący 100m dalej, w samochodzie pan trzymający wciśnięty przycisk pilota /po pół minuty musi puścić na chwilę nacisnąć i trzymać ponownie/.A co będzie jeśli ten pan wejdzie do obiektu z zainstalowanym systemem bezprzewodowym... Nie chcę dalej rozwijać tego tematu i możliwych scenariuszy. Pragnę jedynie zwrócić uwagę nie tylko na przydatność zał/wył dozoru pilotem ,ale także na problem stosowania systemów bezprzewodowych. Nie wiem jakich producentów systemy są podatne na taki sabotaż radiowy. Ja sprawdziłem to na urządzeniach jednego producenta, które zresztą są u nas bardzo popularne. I zdziwiłem się , że tak łatwo je pokonać bez przechwytywania kodów itp., a jedynie wykorzystując urządzenia tego samego producenta.

kolorado
01-03-2012, 13:34
Dlatego tutaj padają pytania o jakieś potwierdzenie załączenia czuwania. Pilot ma ułatwiać uzbrojenie, jednak musi być jakieś potwierdzenie faktu uzbrojenia. U mnie jest to SMS i mrugający sygnalizator.

ar***pl
02-03-2012, 15:06
Prośba o pomoc, kombinuje drugą godzinę i trochę się zapętliłem w Dload.....

1) Jak zaprogramować wyjście, żeby "piknęło" po zazbrojeniu systemu.
2) No i drugie pytanie, jak zaprogramować żeby inne wyjście "piknęło" po rozbrojeniu systemu.

"Piknięcie" to uruchomienie danego wyjścia na zaprogramowany czas np: 5 sek.

Sytuacja nr 1 to ma być w zamyśle samoczynne zamknięcie bramy garażowej po uzbrojeniu strefy GARAŻ.
Sytuacja nr 2 to otwarcie rolet po wejściu do budynku.
Myśłę że nr 1 możesz zrobić jako wskażnik czasu na wyjście strefy garaż typ 19
a drugie typ 21 wskążnik czuwania z negacją lub możesz podziałać z różnymi ich wariacjam za pomoca sumy i iloczynu logicznego.

szczukot
02-03-2012, 16:59
arm - tak swoja droga wszystkiego najlepszego -chyba wczoraj miales urodziny ? :)

Fantom

mikel_1
03-03-2012, 21:39
to się przyłaczam do zyczen :)

Jan23
04-03-2012, 17:39
........bylo juzwystarczajaco o kontraktronach,czujkach inierkcyjnych ,dymu zalania woda i wiele innych.
Bardzo malo bylo o TEMPERATURZE czyli czujnikach temperatury , jej sterowaniem ,wyborem systemu itd.

Zachecam szczegolnie tych kolegow do dyskusji,ktorzy wlasnie teraz lub w najblizszej przyszlosci planuja
ukladanie swoich instalacji z uwzglednieniem odczytow temperatur w roznych miejscach domu,oraz mozliwoscia
jej sterowania.

_ZBYCH_
04-03-2012, 18:13
........bylo juzwystarczajaco o kontraktronach,czujkach inierkcyjnych ,dymu zalania woda i wiele innych.
Bardzo malo bylo o TEMPERATURZE czyli czujnikach temperatury , jej sterowaniem ,wyborem systemu itd.

Zachecam szczegolnie tych kolegow do dyskusji,ktorzy wlasnie teraz lub w najblizszej przyszlosci planuja
ukladanie swoich instalacji z uwzglednieniem odczytow temperatur w roznych miejscach domu,oraz mozliwoscia
jej sterowania.
O czujnikach temperatury i sterowaniu też było wystarczająco dużo napisane, tyle, że w innym wątku:
Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14996-Programowalne-instalacje-elektryczne-w%C4%85tek-dla-entuzjast%C3%B3w)

Jan23
04-03-2012, 18:46
....to trzeba bedzie
czytac inny watek. Mysle ze cos znajde na ten temat.
Dzieki za wskazowki.

robertsz
05-03-2012, 10:02
........bylo juzwystarczajaco o kontraktronach,czujkach inierkcyjnych ,dymu zalania woda i wiele innych.
Bardzo malo bylo o TEMPERATURZE czyli czujnikach temperatury , jej sterowaniem ,wyborem systemu itd.

Zachecam szczegolnie tych kolegow do dyskusji,ktorzy wlasnie teraz lub w najblizszej przyszlosci planuja
ukladanie swoich instalacji z uwzglednieniem odczytow temperatur w roznych miejscach domu,oraz mozliwoscia
jej sterowania.
Też bym o tym poczytał i wdrożył gotowce bo klienci pytają.
Ale o ile odczytanie temperatury nie jest problemem o tyle sterowanie już tak.
Jest taka różnorodność instalacji hydraulicznych, że w zakresie rozwiązań niskobudżetowych nie ma uniwersalnego środka.

Ale w przypadku, gdy każde rozwiązanie jest koronkową robotą od zera to nakład pracy nie zwróci się u typowego klienta, jedynie u zapaleńca :)

Istotna jest też współpraca z hydraulikiem, w zasadzie na każdym etapie prac instalacyjnych.
A w domkach mało który hydraulik potrafi powiedzieć co, kiedy i dlaczego się teraz steruje i w jakim zakresie.

Instalacja alarmowa może co najwyżej coś włączyć/wyłączyć lub zasygnalizować nam określony stan.
Słowem sterowanie zero-jedynkowe i nic więcej. W końcu centrala alarmowa została wymyślona do innych celów.

szczukot
05-03-2012, 10:37
Ale w sterowaniu temperatura stan zero-jedynkowy jest wytarczajacy. Praktycznie wszystkie sterowniki tak dzialaja.

Tomek
ps. Na razie mam pomiar temepratur zrobiony na 1 wire, i zastanawaim sie, czy na 1wire nie zrobic tez sterowania - proste kryzy na obwodach zalozone i tyle.

m-mormon
05-03-2012, 16:45
mam pytanie w sprawie komunikacji centrali z programem guardx. Centrala 128WRL z modułem Ethm1. Połączenie można nawiązać z komputera (tu nie ma problemu jak jestem w domu). Spoza sieci lokalnej nie wbije sie bo mam internet z Polsatu Cyfrowego i przekierowanie portów na ruterze nic nie daje. Uruchomiłem komunikacje w drugą strone (GuardX<-ETHM) - nawiązanie połaczenia przez centralke, ale musi byc ktoś w domu, kto z manipulatora odpali downloading. Czy moze jest jakas metoda na zdalne odpalenie tego ? Uruchomiłem transmisje przez modem gprs (GuardX<-GPRS) i moge zdalnie odpalic transmisje smsem ale to połączenie jest bardzo powolne i ciagle sie zrywa, wolałbym jakoś móc zdalnie odpalać połaczenie GuardX<-ETHM

e_tomi
07-03-2012, 09:39
Jaką obudowę zastosować do Integry 128? Do tego dojdą moduły rozszerzeń, moduł GSM. Czy te moduły dawać w jednej obudowie z centralą, czy osobno, kiedy stosować expandery wejść z własnym zasilaczem? I jeszcze pytanie jaki moduł GSM polecacie?

Pawlo111
07-03-2012, 10:38
Jaką obudowę zastosować do Integry 128? Do tego dojdą moduły rozszerzeń, moduł GSM. Czy te moduły dawać w jednej obudowie z centralą, czy osobno, kiedy stosować expandery wejść z własnym zasilaczem? I jeszcze pytanie jaki moduł GSM polecacie?
Najwięszą jaką znajdziesz [ męcze się obecnie ze średnią obudową podtynkową zamontowaną już przez elektryka-koszmar]
Expandery najwygodniej razem z płytą główną ale nie szkodzi jeśli będą osobno zależy od rozległości obiektu, istniejącego okablowania.
GSM-najlepiej zamontować osobno, poza obudową centralki [zasięg]
Expander z osobnym zasilaczem stosujemy gdy odległość expandera od płyty głównej jest duża, gdy bilans prądowy systemu wskazuje że zasilacz centralki nie poradzi sobie.

e_tomi
07-03-2012, 11:44
To jeszcze pytanie o czujki PIR. Czy do Integry dobierać też czujki Satela, czy może innej firmy? Jakie sprawiają najmniej kłopotu?

norti
07-03-2012, 12:03
To jeszcze pytanie o czujki PIR. Czy do Integry dobierać też czujki Satela, czy może innej firmy? Jakie sprawiają najmniej kłopotu?

Zdecydowanie czujki dobierasz patrząc na potrzeby i parametry, a nie producenta (czyli bierz spokojnie inne niż tylko Satel). W zależności od potrzeb mogą być czujki z wymiennymi soczewkami w komplecie, innemu zależy na czarnym lustrze, cyfrowej analizie etc.

ar***pl
07-03-2012, 19:51
arm - tak swoja droga wszystkiego najlepszego -chyba wczoraj miales urodziny ? :)

Fantom

dzięki ale nie- wklepałem jakąs bezsensowana datę na forum przy rejstracji

ar***pl
07-03-2012, 19:53
Jaką obudowę zastosować do Integry 128? Do tego dojdą moduły rozszerzeń, moduł GSM. Czy te moduły dawać w jednej obudowie z centralą, czy osobno, kiedy stosować expandery wejść z własnym zasilaczem? I jeszcze pytanie jaki moduł GSM polecacie?
zależy ile tych modułów będzie, od marca pulsar zaczał sprzedawać nowe obudowy (duże ) ale cenę mają koszmarną więc chyba lepiej zastosowac 2-3 awo256.

szczukot
07-03-2012, 20:26
A nie patrzalem na date przy rejestracji ale z innego zrodla :) Ale widze, ze nie trafione :(

Fantom

e_tomi
07-03-2012, 21:01
Wcześniej miałem zamiar użyć INTEGRY 128 + moduł GSM + cała reszta, ale chyba lepszym rozwiązaniem będzie INTEGRA 128WRL i troszkę tańszym. Czy dobrze myślę?

ravbc
08-03-2012, 08:11
Jeśli masz zamiar używać ABAXa (systemu bezprzewodowego), to będzie taniej. Ewentualnie jeśli bardzo Ci zależy na rozbudowanym sterowaniu SMSami. W każdym innym przypadku Integra128WRL+CA64E wychodzi drożej niż np. Integra128+GPRS-T1. Oczywiście warto pamiętać, że integracja wszystkich elementów systemu na jednej płycie ma też wadę - jak coś padnie, to do serwisu trzeba wysłać całość...

Pawlo111
08-03-2012, 09:25
To jeszcze pytanie o czujki PIR. Czy do Integry dobierać też czujki Satela, czy może innej firmy? Jakie sprawiają najmniej kłopotu?

Jest sporo dobrych.
Może siemensa my takie zakładamy IR200 CD drogie jak pies ale IR 120 C już znośna cena i nie sprawiały kłopotu.

Pawlo111
08-03-2012, 09:36
Jakie czujki tlenku węgla polecacie i jakie czujki termiczne do systemu alarmowego?

e_tomi
08-03-2012, 09:56
Jeśli masz zamiar używać ABAXa (systemu bezprzewodowego), to będzie taniej. Ewentualnie jeśli bardzo Ci zależy na rozbudowanym sterowaniu SMSami. W każdym innym przypadku Integra128WRL+CA64E wychodzi drożej niż np. Integra128+GPRS-T1. Oczywiście warto pamiętać, że integracja wszystkich elementów systemu na jednej płycie ma też wadę - jak coś padnie, to do serwisu trzeba wysłać całość...

Nie zwróciłem uwagi na to że w 128WRL na płycie głównej jest o połowę mniej we/wy w porównaniu do 128. ABAX może się kiedyś przydać, np. jak trzeba będzie dołożyć czujkę już w gotowych pomieszczeniach. A ta różnica w sterowaniu SMSami pomiędzy 128 a 128WRL jest duża?

norti
08-03-2012, 10:49
...A ta różnica w sterowaniu SMSami pomiędzy 128 a 128WRL jest duża?

W 128 nie masz sterowania SMSami, po dokupieniu Satel GSM-4 masz możliwość sterowania 3 wyjściami przez np. SMS. Oczywiście możesz poszukać na rynku innego modułu GSM ze sterowaniem wyjściami przez SMS.

128 WRL ma już tę funkcjonalność wbudowaną i nie jest ograniczona jedynie do 3 wyjść lecz zdefiniować można 32 polecenia sterujące wejściami, 8 poleceń uruchamiających funkcje oraz polecenie, po odebraniu którego centrala poinformuje o stanie wybranych stref.

ravbc
08-03-2012, 11:42
ABAX może się kiedyś przydać, np. jak trzeba będzie dołożyć czujkę już w gotowych pomieszczeniach.

To sobie wtedy dołożysz zewnętrzny kontroler ABAXa. On w sumie jest na tyle tani, że cały zestaw wyjdzie w bardzo zbliżonej cenie do 128WRL. Czyli de facto jedyna istotna różnica, to rozbudowane sterowanie SMSami dostępne w WRL, przy jej sporo wyższej cenie...

e_tomi
09-03-2012, 23:02
Bramę garażową będę miał otwieraną napędem NICE Shel 75 z pilotem 4 kanałowym FLO4R. Czy do Integry 128 znajdę moduł odbiornika radiowego do którego dam radę zaprogramować ten pilot?

kulca
09-03-2012, 23:53
W napędzie masz na pewno możliwość sterowania przyciskiem na ścianie, tzw. zwiernym, programujesz integre z pilotem satelowskim tak, aby naruszenie wejścia x (przyciśnięcie pilota) powodowało zadziałanie na 1 sekundę wyjścia Y. Do wyjścia Y podłączasz przekaźnik ze stykami NO, i te styki robią za ten wyżej opisany przycisk zwierny. A oryginalnego pilota od nice chowasz do szafy. Z integracją radiową będzie ciężko żeby integra widziała pilota nice.
I moja rada: ja posiadam napęd bramy przesuwnej Nice Robus, zakupiłem go bez modułu radiowego i pilotów parę stówek taniej, a steruję pilotem satela jak i brame garażową w powyżej opisany sposób)

norti
10-03-2012, 12:33
Bramę garażową będę miał otwieraną napędem NICE Shel 75 z pilotem 4 kanałowym FLO4R. Czy do Integry 128 znajdę moduł odbiornika radiowego do którego dam radę zaprogramować ten pilot?

A nie lepiej odwrotnie ? :) Dokupujesz odbiornik np. 2 kanałowy do NICE (bo rozumiem, że brama/bramy wykorzystują maksymalnie 2 z tych 4 kanałów FLO4R) i podłączasz wyjścia odbiornika do wejść Integry (1 jako napad, 2 jako opóźnienie na wejście od garażu). W Integrze odpowiednio programujesz wejścia i tyle.

kulca
10-03-2012, 12:48
Można i tak, ale robiąc jak ja piszę masz możliwość dokładania pilotów satela do systemu ile i do czego Ci potrzeba (sterowanie oświetleniem, roletami, bramami, elektrozaczepem w furtce i cokolwiek sobie jeszcze zamarzysz) a i same piloty sa tańsze :)

adwlodar
11-03-2012, 18:55
Witam,

mam pytanie techniczne: padł już tutaj (parę lat temu) pomysł skręcania przewodów zwłaszcza zasilających i COM z czujek, a następnie dolutowania do nich jednego, żeby łatwiej było umieścić je w zacisku centrali. Czy faktycznie tak robicie, jeżeli tych żył jest sporo? Czy można zastosować takie mini-łączówki KRONE montowane do obudowy? Gdzieś pamiętam widziałem takie.

Wakmen
11-03-2012, 19:26
Można i tak, ale robiąc jak ja piszę masz możliwość dokładania pilotów satela do systemu ile i do czego Ci potrzeba (sterowanie oświetleniem, roletami, bramami, elektrozaczepem w furtce i cokolwiek sobie jeszcze zamarzysz) a i same piloty sa tańsze :)
Oczywiście, że to rozwiązanie jest lepsze. Łatwiej i szybciej przeprogramować piloty w przypadku zmian czy zagubienia a i APT-100 dają większe możliwości.

Wakmen
11-03-2012, 19:29
... Czyli de facto jedyna istotna różnica, to rozbudowane sterowanie SMSami dostępne w WRL, ...
Ta niewielka różnica czyni cuda. Możliwości są prawie nieograniczone (dla domku jednorodzinnego) a przecież o to chodzi by mieć wybór.

ravbc
11-03-2012, 19:42
Ta niewielka różnica czyni cuda. Możliwości są prawie nieograniczone (dla domku jednorodzinnego) a przecież o to chodzi by mieć wybór.

Jeśli jedynym systemem "inteligencji budynku" jest Integra, to pewnie jest to przydatne. Normalnie nie bardzo widzę użyteczność 32 poleceń "SMSowych" do sterowania samym alarmem. Ja WRL nie mam (jak kompletowałem swój system, to jej jeszcze "na świecie" nie było), a do sterowania automatyką domową wolę kulturalne strony www, niż SMSy (może dlatego, że mam awersję do pisania SMSów). Niemniej kilka najważniejszych poleceń dla alarmu mam przez moduł GSM wystawionych i też to sobie cenię.

Wakmen
11-03-2012, 21:20
Jeśli jedynym systemem "inteligencji budynku" jest Integra, to pewnie jest to przydatne. Normalnie nie bardzo widzę użyteczność 32 poleceń "SMSowych" do sterowania samym alarmem...
Przykład:
Przyjeżdża rodzina, ciebie nie ma w domu bo jesteś na zakupach. Sms'ami otwierasz furtkę, otwierasz bramę garażową, rozbrajasz alarm. Gości prosisz o nastawienie czajnika bo za 10 min będziesz w domu. Może niepotrzebne ale ...


... Niemniej kilka najważniejszych poleceń dla alarmu mam przez moduł GSM wystawionych i też to sobie cenię.
Ale czy ten moduł GSM może informować Ciebie z której czujki jest alarm czy sabotaż? Nie. Masz tylko, że jest alarm (a sabotaż to już rzadkość) i tyle. To tylko jedna z najprostszych "opcji" dostępnych w WRL - dla innych mało przydatna a dla innych ceniona.

ravbc
11-03-2012, 21:34
Przykład:
Przyjeżdża rodzina, ciebie nie ma w domu bo jesteś na zakupach. Sms'ami otwierasz furtkę, otwierasz bramę garażową, rozbrajasz alarm. Gości prosisz o nastawienie czajnika bo za 10 min będziesz w domu. Może niepotrzebne ale ...

Do mnie rodzina nie przyjeżdża jak mnie nie ma, a nawet jeśli to i tak do domu nie wlezie dobrowolnie. Kwestia "światopoglądowa". ;) Tak czy owak rozbrajania SMSem bym sobie nie zafundował... ;)


Ale czy ten moduł GSM może informować Ciebie z której czujki jest alarm czy sabotaż? Nie. Masz tylko, że jest alarm (a sabotaż to już rzadkość) i tyle. To tylko jedna z najprostszych "opcji" dostępnych w WRL - dla innych mało przydatna a dla innych ceniona.

Nie tylko może, ale nawet informuje. Głupi GPRS-T1 umie tłumaczyć komunikaty monitoringu Integry na SMSy, więc spokojnie można sobie wysłać do 64 różnych SMSów. Ja też z tego korzystam (choć nie mam akurat GPRS-T1). Akurat w przypadku samego tylko powiadamiania to Integra WRL nie ma IMHO żadnej przewagi nad "gołą" 128 z (odpowiednim) modułem GSM.

m-mormon
12-03-2012, 08:06
Czy ktoś może ma pomysł jak rozwiązać pewien problem...otóż chciałbym otrzymać smsa gdy brama garażowa jest za długo otwarta, np. 5 minut. Jak załaczyć wyjście (które zaprogramuje żeby wysłało smsa) po naruszenia wejścia (kontaktron w bramie) dopiero po 5 minutach ?

norti
12-03-2012, 09:00
Czy ktoś może ma pomysł jak rozwiązać pewien problem...otóż chciałbym otrzymać smsa gdy brama garażowa jest za długo otwarta, np. 5 minut. Jak załaczyć wyjście (które zaprogramuje żeby wysłało smsa) po naruszenia wejścia (kontaktron w bramie) dopiero po 5 minutach ?

Było :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze&p=5161844&viewfull=1#post5161844 , http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze&p=2041125&viewfull=1#post2041125

Oczywiście w przypadku kiedy ma się to tylko raz wywołać, będzie jeszcze prościej - np. Naruszenie wejścia furtka + sygnalizacja końca naruszenia na dane wyjście gdzie chcesz mieć sygnał

ar***pl
12-03-2012, 20:09
Witam,

mam pytanie techniczne: padł już tutaj (parę lat temu) pomysł skręcania przewodów zwłaszcza zasilających i COM z czujek, a następnie dolutowania do nich jednego, żeby łatwiej było umieścić je w zacisku centrali. Czy faktycznie tak robicie, jeżeli tych żył jest sporo? Czy można zastosować takie mini-łączówki KRONE montowane do obudowy? Gdzieś pamiętam widziałem takie.
Jak chcesz to możesz tak zrobić ale ja bym proponował ci inne rozwiązanie np rozdzielacz zasilania pulsar awz 536
http://www.pulsar.pl/pl/panel.php?lang=PL&m1=1&m2=16&m3=1

adwlodar
13-03-2012, 11:36
Dzięki!

Ale dla kilkudziesięciu czujek robi się kolejna centrala z tych rozdzielaczy. Czyli jednak proste skręcanie najlepsze?

norti
13-03-2012, 12:37
Dzięki!

Ale dla kilkudziesięciu czujek robi się kolejna centrala z tych rozdzielaczy. Czyli jednak proste skręcanie najlepsze?

A to czemu? Nikt nie mówił, żeby wszystko pchać do jednej obudowy :)

e_tomi
13-03-2012, 15:42
Jaki moduł komunikacyjny do INTEGRY? Satel GPRS-T2 czy może Ropam MGSM 3.5? Moje potrzeby na tą chwilę to powiadomienie sms o alarmie/zdarzeniu/zaniku zasili. i ewentualne sterowanie smsem (jeszcze nie wiem co dokładnie)

ravbc
13-03-2012, 16:12
Zastanów się czym byś chciał sterować, a jak nic nie wymyślisz to do Integry bierz GPRS-T1. ;-) Wbrew pozorom informacja o tym, co wywołało alarm (która czujka) bywa co najmniej tak samo cenna (a często nawet bardziej) jak sam fakt jego wystąpienia.

e_tomi
13-03-2012, 18:33
Na tą chwilę nic niezbędnego nie znajduję, no może sprawdzenie poprzez wysłanie smsa o stanie centrali (uzbrojona/rozbrojona). Czy jest możliwość dołożenia do GPRS-T1 modułu poprzez który mógłbym sterować wyjściami poprzez sms?

Co sądzicie o czujkach Risco Comet RK210? W promocji przy 10 sztukach wychodzi ok 19 netto/szt.

I jeszcze pytanko o obudowę: plastikowa typu OPU-3P czy metalowa AWO 258?

ar***pl
13-03-2012, 20:59
Dzięki!

Ale dla kilkudziesięciu czujek robi się kolejna centrala z tych rozdzielaczy. Czyli jednak proste skręcanie najlepsze?
Jak dla kilkudzisięciu czujek to tym bardziej trzeba rozdzielić, juz nieraz się przydało klient wiercił pod karnisze , wwiercił się w kabel ,zrobił zwarcie i tylko 3 czujniki nie maiły zasilania a nie "kilkadziesiąt"

ar***pl
13-03-2012, 21:03
Na tą chwilę nic niezbędnego nie znajduję, no może sprawdzenie poprzez wysłanie smsa o stanie centrali (uzbrojona/rozbrojona). Czy jest możliwość dołożenia do GPRS-T1 modułu poprzez który mógłbym sterować wyjściami poprzez sms?

Co sądzicie o czujkach Risco Comet RK210? W promocji przy 10 sztukach wychodzi ok 19 netto/szt.

I jeszcze pytanko o obudowę: plastikowa typu OPU-3P czy metalowa AWO 258?
Do T! nie ma żadnego modułu dodatkowego, ale ciekawe czy nie udałoby się go zastosowac jako bramkę tel i zastoswac sterowanie przez int-vg, może satel wypuści jakis upgrade do tego modułu .

szczukot
14-03-2012, 13:06
Po dzisiejszym poranku, musze rozwiazac jeszcze jeden problem.
Mianowicie dzisiaj rano, zapomnialem ... zamknac brame garazowa.
No i pytanko : jak mozna rozwiazac jej automatyczne zamkniecie ?
Ogolnie najprosciej to mozna by tak : brama otwarta, i brak ruchu wewnatrz (i przed brama) przez iles tam czasu (np 2 min) - zamknij brame.

Co o tym sadzicie ? Jakies inne pomysly ?

Fantom
ps. Czy mozna dopiac do centrali jakis czujnik temperatury ? Najlepiej liniowy, ale moze byc tez 0/1.

norti
14-03-2012, 13:45
Po dzisiejszym poranku, musze rozwiazac jeszcze jeden problem.
Mianowicie dzisiaj rano, zapomnialem ... zamknac brame garazowa.
No i pytanko : jak mozna rozwiazac jej automatyczne zamkniecie ?
Ogolnie najprosciej to mozna by tak : brama otwarta, i brak ruchu wewnatrz (i przed brama) przez iles tam czasu (np 2 min) - zamknij brame.

Co o tym sadzicie ? Jakies inne pomysly ?

Fantom
ps. Czy mozna dopiac do centrali jakis czujnik temperatury ? Najlepiej liniowy, ale moze byc tez 0/1.

1) Zamykanie bramy - może być tak jak piszesz, może być też informacja smsem i w razie czego też smsem zamykasz bramę (automatyczne zupełnie może być o tyle złe że może to zadziałać nagle, niespodziewanie, a czujniki przeciążenia czy podczerwieni nie są w 100% niezawodne)

2) Czujnik temperatury - Oczywiście że można podpiąć czujnik temperatury, np. poczytaj o J-109 z ustawianą histerezą

szczukot
14-03-2012, 13:55
1) Czemu moze byc jakies niebezpieczenstwo niespodziewanego zamkniecia ? Centralka raczej plamy nie da. Wiec chodzi tylko o przypadek, ze ktos faktycznie totalnie nie drgnie np przez 2 min ?
2) A jakis liniowy sie da podpiac ? Nie tylko zero-jedynkowy ?

Fantom

ravbc
14-03-2012, 14:30
1) Czemu moze byc jakies niebezpieczenstwo niespodziewanego zamkniecia ? Centralka raczej plamy nie da. Wiec chodzi tylko o przypadek, ze ktos faktycznie totalnie nie drgnie np przez 2 min ?

2 minuty, to IMHO strasznie mało. Nie zdarza Ci się wyciągać czegoś z garażu i oddalać na chwilę? Ja bym się bał, że mi alarm zamknie bramę jak będę kosiarkę wyprowadzał i już do domu nie wejdę (kluczy, czy pilota nie zawsze chce się nosić).


2) A jakis liniowy sie da podpiac ? Nie tylko zero-jedynkowy ?

Można podpiąć czujnik do nowych manipulatorów sensorycznych i wykorzystać go do... wyświetlenia temperatury na manipulatorze ;) No chyba, że Satel wydał już jakieś updatety softu, o których nie wiem...

szczukot
14-03-2012, 14:35
Dlatego tez napsialem, ze moglbym sprawdzac zarowno czujke w garazu jak i przed nim. Wtedy spore zabepieczenie, ze nie zmaknie mi sie brama, jak bede nawet przed garazem.
A ta czujke temepratury chcialem wlasnie dodoac po to, aby byl kolejny 'kontroler'. Jak temperatura bedzie niska, to niech zamyka np po tcyh dwoch minutach. A jak wysoka, to niech wogole nie zamyka, lub po godzinie np. Czyli w lato niech mi bramy sam nie zamyka, bo moze wlasnie cos robie. A w zime raczej zawsze chce zamknac brame szybko.

Fantom

ravbc
14-03-2012, 14:50
Może mam inaczej ale zdarzało mi się całkiem celowo utrzymywać otwartą bramę nawet godzinę, nawet zimą (zwłaszcza jak dzieciaki "pomagały" przy odśnieżaniu). W każdym razie sugerował bym przed automatycznym zamknięciem sygnał dźwiękowy, a może nawet zamykanie "na dwa razy" (tj. w pierwszym ruchu do połowy, a dopiero po minucie, dwóch do końca).
A skoro temperatura Ci potrzebna tylko jako "ogranicznik", czy też "wyzwalacz", to prosty termostat (z wyjściem binarnym) spokojnie Ci wystarczy.

szczukot
14-03-2012, 14:56
No to moze jako ostrzezenie pikniecie syrena :) Nie powinno to sie prawie nigdy zdarzyc, wiec mozna popikac czasami.
No i moze to rozwiazanie, ze jak brama otwarta z pilota to zamknie sie sama, a jak z przycisku to nie. Tez zawsze cos.

Fantom

norti
14-03-2012, 14:58
1) Czemu moze byc jakies niebezpieczenstwo niespodziewanego zamkniecia ? Centralka raczej plamy nie da. Wiec chodzi tylko o przypadek, ze ktos faktycznie totalnie nie drgnie np przez 2 min ?


Nie życzę by brama przytrzasnęła niechcący dziecko

szczukot
14-03-2012, 15:01
Po pierwsze w jakiej sytuacji by sie to musialo zdazyc ? Ze dziecko czai sie 10 m od bramy, czeka wymierzony czas, a potem jak brama zaczyna sie zamykac to leci i sie pod nia kladzie ?
Po drugie, brama nie zamyka sie z predkoscia spadajacej cegly (u mnie 16 sek) wiec tylko niemowle by tam nie zdazylo uciec.
No i po trzecie, napedy maja system wyczucia oporu - sprawdzalem - dziala.

Fantom

norti
14-03-2012, 15:14
Po pierwsze w jakiej sytuacji by sie to musialo zdazyc ? Ze dziecko czai sie 10 m od bramy, czeka wymierzony czas, a potem jak brama zaczyna sie zamykac to leci i sie pod nia kladzie ?
Po drugie, brama nie zamyka sie z predkoscia spadajacej cegly (u mnie 16 sek) wiec tylko niemowle by tam nie zdazylo uciec.
No i po trzecie, napedy maja system wyczucia oporu - sprawdzalem - dziala.

Fantom

Czujniki to tylko przedmioty martwe. Mi kiedyś brama zjechała na dach, czujnik zadziałał - odbiła sama, ale ślad pozostał więc była odpowiednia siła. Zadałeś pytanie - odpowiedziałem. Ja tylko wyraziłem swoją opinię i obawy - i tak zrobisz jak będziesz chciał :-)

szczukot
14-03-2012, 15:31
Mzona by ten system jeszcze rozbudowac, i w trakcie zamykania tez sprawdzac czujki. Czyli nawet gdzies zza rogu machne reka i brama by sie mogla znowu otworzyc (lub przynajmniej zatrzymac).

Fantom

ar***pl
14-03-2012, 21:20
2 minuty, to IMHO strasznie mało. Nie zdarza Ci się wyciągać czegoś z garażu i oddalać na chwilę? Ja bym się bał, że mi alarm zamknie bramę jak będę kosiarkę wyprowadzał i już do domu nie wejdę (kluczy, czy pilota nie zawsze chce się nosić).



Można podpiąć czujnik do nowych manipulatorów sensorycznych i wykorzystać go do... wyświetlenia temperatury na manipulatorze ;) No chyba, że Satel wydał już jakieś updatety softu, o których nie wiem...
Czujnik temeratury atd podpina się niestety tylko bezprzewodowo, czyli albo musisz mieć integre wrl albo dokupić moduł abax.Chyba zostaje jednak rozwiązanie z termostatem,jakby ktos jednak chciał zastosować atd100 do pomiaru temperatury na zewnątrz to w dwóch testowych obiektach mam już sprawdzone wytrzymały przez największe mrozy tylko trzeba zastosować szczelne puszki.

e_tomi
16-03-2012, 08:41
Chciałbym sterować kilkoma urządzeniami z jednego pilota. Odbiornik byłby podłączony do Integry 128.
1. brama wjazdowa - otwórz/zamknij
2. brama garażowa - otwórz/zamknij
3. alarm zał/wył - tylko nie wiem czy nie rozdzielić osobno załączenia i wyłączenia?
4. elektrozaczep w furtce
5. opóźnienie strefy garażu - tylko czy przy wył/zał z pilota ta funkcja będzie potrzebna?
6. brama wjazdowa - otwarcie w pozycji "furtka"
Jaki odbiornik zastosować, bo w większości są 4-kanałowe, a tu wychodzi mi więcej?
Funkcje ważniejsze są na początku listy.

szczukot
16-03-2012, 08:43
Satela nadajniki maja 4 przyciski, ale sa 6 kanalowe (dwa pozostale kanaly wlacza sie wciskajac 2 przyciski). Czyli mozna kupic np INT-RX.

Fantom

e_tomi
16-03-2012, 09:04
to jeszcze czy zał/wył alarmu robić na 1 przycisku czy może bezpieczniej zrobić na 2, no i czy przy uruchamianiu alarmu z pilota jest sens robienia opóźnienia strefy garażowej?

szczukot
16-03-2012, 09:16
Ogolnie nikt nie poleca wylaczania alarmu z pilota. Przynajmniej z dwoch powodow : mozna niechcaco wylaczy, a jak sie zgubi pilota, to dom stoi otworem dla zlodzieja.
Opoznienie strefy garazowej, jest sens robic podczas wylaczania alarmu - nie podczas wlaczania.

Fantom

e_tomi
16-03-2012, 10:02
Ogolnie nikt nie poleca wylaczania alarmu z pilota. Przynajmniej z dwoch powodow : mozna niechcaco wylaczy, a jak sie zgubi pilota, to dom stoi otworem dla zlodzieja.

faktycznie lepiej nie robić wyłaczenia alarmu z pilota


Opoznienie strefy garazowej, jest sens robic podczas wylaczania alarmu - nie podczas wlaczania.

Fantom

tu chyba odwrotnie :) opóźnienie alarmu wtedy jak z pilota mamy tylko załączenie alarmu

ravbc
16-03-2012, 10:04
Jeśli pilot jest bezpośrednio podpięty do centrali alarmowej (INT-RX), to nie ma sensu robienie opóźnienia strefy garażowej na osobnym przycisku (chyba, że komuś bardzo zależy na utrudnianiu sobie życia), bo można to zrealizować po prostu jako akcja równoległa do otwarcia bramy garażowej.
A rozbrajanie alarmu z pilota to jest całkiem kiepski pomysł. ;-)

szczukot
16-03-2012, 10:33
tu chyba odwrotnie :) opóźnienie alarmu wtedy jak z pilota mamy tylko załączenie alarmu

Chodzi o to, ze jak otwierasz brame pilotem, a alrm jest wlaczony, to wydluzasz czas an wejscie.

Fantom

ar***pl
16-03-2012, 19:14
elmes ma chyba 20 kanałowe ale strasznie duże jak na breloczek przy kluczach. :)

ravbc
16-03-2012, 21:43
Używając INT-RX można sobie oprogramować 3 piloty, tak żeby każdy klawisz robił co innego, ale 3 breloczki przy jednych kluczach, to też jakby lekkie nieporozumienie ;)

e_tomi
16-03-2012, 22:01
ale 1 pilotem przy INT-RX można sterować 6 wyjściami, a to już mi wystarczy

Senser
20-03-2012, 19:00
Witajcie.

Poszukuję doświadczonego Magika od Alarmów (moja, już 6 letnia instalacja oparta na Satelu CA-64), mam potrzebę serwisową.
Szczegóły z wiadomych przyczyn na priv :-)
Chodzi o region grupy Grodzisko/Nadarzyńskiej (okolice Grodziska Mazowieckiego).
Jeśli możecie kogoś polecić to będzie bardzo miło.
Niestety nie mogę uzyskać kontakty z moim wykonawcą...

Wakmen
20-03-2012, 19:26
Ogolnie nikt nie poleca wylaczania alarmu z pilota. Przynajmniej z dwoch powodow : mozna niechcaco wylaczy, a jak sie zgubi pilota, to dom stoi otworem dla zlodzieja...


... A rozbrajanie alarmu z pilota to jest całkiem kiepski pomysł. ;-)

A powiedźcie mi jak często gubicie klucze do samochodu (z pilotem)? Ja bynajmniej nie pamiętam. Może zdarzało mi się zgubić klucz gdy miałem na szyi powieszony ale ... jak mały smarkacz ale nie współcześnie.
Popadacie w absurdy.
Ps. Dzieciom nie daje się pilotów, breloków a gdy nawet zgubią to ile to czasu kosztuje by wykasować pilota?
Skasowanie pilotów satela z serii T czy RX i ich ponowne zaprogramowanie to nie trwa 2 minut. Z APT może się troszeczkę czas wydłużyć ale i nie natyle by sobie nie poradzić bez instalatora.

dendrytus
21-03-2012, 01:22
Ogolnie nikt nie poleca wylaczania alarmu z pilota. Przynajmniej z dwoch powodow : mozna niechcaco wylaczy, a jak sie zgubi pilota, to dom stoi otworem dla zlodzieja.

Wystarczy, że odczepisz kartkę z adresem. I spróbuj po pijak wpisać kod.

ravbc
21-03-2012, 08:48
A słyszeliście kiedyś, że transmisję radiową można podsłuchać? A wiecie, że używany w wielu (większości) pilotach o zmiennym kodzie algorytm "szyfrujący" KeeLoq ma znane słabości, a sporo jego implementacji wprowadza jeszcze więcej czynników "osłabiających"? Co więcej istnieją już gotowe urządzenia pozwalające "podrobić" pilota (bez fizycznego do niego dostępu) lub przynajmniej zwyczajnie wywołać pożądaną akcję w odbiorniku, a do obsługi tych urządzeń wcale nie potrzeba doktoratu (w zasadzie wystarczy średnio rozgarnięta małpa).
Oczywiście to tylko kwestia oceny zagrożenia, ale na moim poziomie paranoi, zwyczajnie nie warto ryzykować.

PS. Całkiem niedawno dendrytus jęczał, że podajemy "gotowe" przepisy na włamanie, to ciekawe co będzie teraz... ;)

dendrytus
21-03-2012, 10:22
A słyszeliście kiedyś, że transmisję radiową można podsłuchać?

I co z tego?


A wiecie, że używany w wielu (większości) pilotach o zmiennym kodzie algorytm "szyfrujący" KeeLoq ma znane słabości, a sporo jego implementacji wprowadza jeszcze więcej czynników "osłabiających"?

Coś wiesz, ale niewiele. Złamano keeloqa, na skutek celowego lub przypadkowego(nigdy nie wyjaśniono, a przynajmniej nigdy nie ujawniono jak do tego doszło) błędu w implementacji algorytmu.
Błąd ten jest istotny tylko w przypadku immobilizerów. Wykorzystanie tego błędu w przypadku pilotów jest praktycznie niemożliwe. A dlaczego?
Trzeba przechwycić minimum 1000 kolejnych użyć pilota i tylko jednego kanału. W przypadku immobilizera zajmie to około 1000 sek. Transmisja jest jednego kanału i nie jest praktycznie niczym zakłócona. Wykonać to można tylko mając oryginalny kluczyk np. w serwisie.
W przypadku pilota przechwycenie 1000 kliknięć niczym nie zakłóconych i tylko jednego pilota jest praktycznie niemożliwe i potrzeba na to 1,5 roku (jedno włączenie i wyłączenie dziennie.
Po przechwyceniu potrzeba jeszcze kilku godzin dość silnego kompa aby obliczył następne klucze dla danego pilota, później należy wykonać odpowiedni układ, który wyśle aktywne klucze.



Co więcej istnieją już gotowe urządzenia pozwalające "podrobić" pilota (bez fizycznego do niego dostępu) lub przynajmniej zwyczajnie wywołać pożądaną akcję w odbiorniku, a do obsługi tych urządzeń wcale nie potrzeba doktoratu (w zasadzie wystarczy średnio rozgarnięta małpa).
nigdy niewyjaśniona

Fajna miejska legenda, pokazująca, że kompletnie nie znasz podstaw Keeloqa.


PS. Całkiem niedawno dendrytus jęczał, że podajemy "gotowe" przepisy na włamanie, to ciekawe co będzie teraz... ;)
Nic, bo to nie jest żaden sposób, a to o czym napisałem jest jedynie teorią sprawdzoną w warunkach laboratoryjnych.

ravbc
21-03-2012, 10:55
Coś wiesz, ale niewiele. Złamano keeloqa, na skutek celowego lub przypadkowego(nigdy nie wyjaśniono, a przynajmniej nigdy nie ujawniono jak do tego doszło) błędu w implementacji algorytmu.
Błąd ten jest istotny tylko w przypadku immobilizerów. Wykorzystanie tego błędu w przypadku pilotów jest praktycznie niemożliwe. A dlaczego?
Trzeba przechwycić minimum 1000 kolejnych użyć pilota i tylko jednego kanału. W przypadku immobilizera zajmie to około 1000 sek. Transmisja jest jednego kanału i nie jest praktycznie niczym zakłócona. Wykonać to można tylko mając oryginalny kluczyk np. w serwisie.
W przypadku pilota przechwycenie 1000 kliknięć niczym nie zakłóconych i tylko jednego pilota jest praktycznie niemożliwe i potrzeba na to 1,5 roku (jedno włączenie i wyłączenie dziennie.
Po przechwyceniu potrzeba jeszcze kilku godzin dość silnego kompa aby obliczył następne klucze dla danego pilota, później należy wykonać odpowiedni układ, który wyśle aktywne klucze.

Dendrytus: ja wiem że jesteś specjalistą w każdej dziedzinie, ale o kryptografi masz niestety raczej mierne pojęcie. KeeLoq to tylko algorytm. Już on sam w sobie ma słabości. Ale poza nim zostają jeszcze implementacje, które mają wady, których sam algorytm nie ma (np. stały fragment klucza, czy podatność na powtórzenia). Oczywiście można mówić, że to tylko "miejska legenda", albo że do ich wykorzystania potrzeba 1000 kolejnych użyć (skąd to wytrzasnąłeś?), niemniej transmisja radiowa pozostaje podatna na podsłuchanie i podszywanie, bo nie ma prostej metody na weryfikację kto jest nadawcą. Choćby dlatego moim zdaniem nie jest szczęśliwym pomysłem rozbrajanie systemu za pomocą pilota. Niezależnie od tego co expert dendrytuds na ten temat powie... :-P

anekr
21-03-2012, 14:26
Witajcie,

chcę zamontować alarm u siebie w domu (na chwilę obecną stan surowy zamknięty, więc kable można kłaść ile dusza zapragnie :) ) i co sądzicie o takich podzespołach:

Kontaktron Satel S-1 x 21
Satel Sygnalizator SP-4006 x 1
Czujka PIR czarne lustro Siemens IR-120C ir120c x 13
Satel Czujka DG-1 ME x 1
Satel Czujka DG-1 CO x 2
Satel Ekspander Integra CA-64E x 3
INT-KLCDL-BL manipulator INTEGRA x 2
Satel Centrala alarmowa Integra 128-WR + skrzynka x 1
MICRA msd300 czujka dymu x 2

Praktycznie każda czujka będzie na oddzielnym kablu (prócz kontaktronów w jednym oknie). Posiadam dwa koty: jeden leniwiec, drugi uwielbia drifting :-) dlatego czujki siemensa - jeśli są inne, lepsze to dajcie znać. W planach podłączenie nadajnika "agencji ochrony".

oraz rozplanowanie (na niebiesko zaznaczone obwody):

Parter:
http://img404.imageshack.us/img404/3136/alarmparterv2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/alarmparterv2.jpg/)
Poddasze:
http://img684.imageshack.us/img684/9264/alarmpoddaszev2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/alarmpoddaszev2.jpg/)

Będę wdzięczny za każde uwagi do projektu jak i do wybranych podzespołów.

maly41hh
21-03-2012, 14:37
Witam.

Chciałbym włączyć i wyłączyć piec CO za pomocą sms, posiadam moduł GPRS-T2, moje pytanie brzmi gdzie poprowadzić przewód od modułu, do kociołka czy może sterownika pieca w pokoju ? Czy każdy piec CO można w ten sposób uruchamiać ?

dendrytus
21-03-2012, 15:17
Oczywiście można mówić, że to tylko "miejska legenda", albo że do ich wykorzystania potrzeba 1000 kolejnych użyć (skąd to wytrzasnąłeś?),

Masz rację 1000 wziąłem z pamięci. Przyznaję się do błędu. Powinienem najpierw sprawdzić. Tak naprawdę potrzebne jest 65536.


In March 2008, researchers from the Chair for Embedded Security of Ruhr University Bochum, Germany, presented a complete break of remote keyless entry systems based on the KeeLoq RFID technology. Their attack works on all known car and building access control systems that rely on the KeeLoq cipher.

The attack by the Bochum team allows recovering the secret cryptographic keys embedded in both the receiver and the remote control. It is based on measuring the electric power consumption of a device during an encryption. Applying what is called side-channel analysis methods to the power traces, the researchers can extract the manufacturer key from the receivers, which can be regarded as a master key for generating valid keys for the remote controls of one particular manufacturer. Unlike the cryptanalytic attack described above which requires about 65536 chosen plaintext-ciphertext pairs and days of calculation on a PC to recover the key, the side-channel attack can also be applied to the so-called KeeLoq Code Hopping mode of operation (AKA rolling code) that is widely used for keyless entry systems (cars, garages, buildings, etc.).

The most devastating practical consequence of the side-channel analysis is an attack in which an attacker, having previously learned the system's master key, can clone any legitimate encoder by intercepting only two messages from this encoder from a distance of up to 100 metres (330 ft). Another attack allows to re-set the internal counter of the receiver (garage door, car door, etc.) which makes it impossible for a legitimate user to open the door.

Microchip introduced in 1996[5] a version of KeeLoq ICs which use a 60-bit seed. If a 60-bit seed is being used, an attacker would require approximately 100 days of processing on a dedicated parallel brute force attacking machine before the system is broken.



niemniej transmisja radiowa pozostaje podatna na podsłuchanie i podszywanie, bo nie ma prostej metody na weryfikację kto jest nadawcą.

Jakimś dziwnym trafem nie zanotowano wzrostu włamań do mieszkań i kradzieży samochodów


Choćby dlatego moim zdaniem nie jest szczęśliwym pomysłem rozbrajanie systemu za pomocą pilota. Niezależnie od tego co expert dendrytuds na ten temat powie... :-P
A ja nie widzę przeciwwskazań.

ravbc
21-03-2012, 15:41
Masz rację 1000 wziąłem z pamięci. Przyznaję się do błędu. Powinienem najpierw sprawdzić. Tak naprawdę potrzebne jest 65536.

Te 64K par ciągów jawnych i zaszyfrowanych potrzebne jest do odtworzenia klucza użytego do szyfrowania. Tyle tylko, że w przypadku pilotów nie jest szyfrowany za każdym razem inny ciąg, tylko sekwencyjnie zmieniany ciąg bazowy. Co gorsza w tym ciągu bazowym zmieniane jest tylko kilka bitów, a część z nich nie jest zmieniana nigdy. To niestety dość istotnie wpływa na bezpieczeństwo transmisji. Powtórzę: to że algorytm nie ma dużych wad, wcale nie znaczy, że jego implementacja nie ma ich więcej (a tak jest w praktycznie wszystkich istniejących przypadkach).


Jakimś dziwnym trafem nie zanotowano wzrostu włamań do mieszkań i kradzieży samochodów

Hmm, a zanotowano spadek liczby włamań od czasu wprowadzenia pilotów bazujących na algorytmie KeeLoq? ;-P

dendrytus
21-03-2012, 16:46
Te 64K par ciągów jawnych i zaszyfrowanych potrzebne jest do odtworzenia klucza użytego do szyfrowania. Tyle tylko, że w przypadku pilotów nie jest szyfrowany za każdym razem inny ciąg, tylko sekwencyjnie zmieniany ciąg bazowy.

przeczytaj jeszcze raz na czym polega keeloq


Co gorsza w tym ciągu bazowym zmieniane jest tylko kilka bitów,

Niestety nie.


KEELOQ® Unidirectional Transmission is also called as KEELOQ® code hopping technology, is a worldwide standard providing a simple yet highly secure solution for authentication, remote-keyless-entry (RKE) or passive-keyless-entry (PKE) applications.

The basic features of KEELOQ® Unidirectional Transmission are :

• 66-bit transmission length (32-bit hop code, 34-bit fixed code)

• 2 to 5 status bits

• Multiple functions per transmitter (up to 15)

• Low voltage encoder operation

• Non volatile memory with error correction

• Minimal external components

• USER UNIQUE 64-bit encryption key used to configure algorithm

• Transparent synchronization

Czyli zmianie ulega aż 37 bitów, z czego 32 w sposób losowy.


a część z nich nie jest zmieniana nigdy.

Zaledwie połowa klucza, która jest unikatowa dla każdego nadajnika


To niestety dość istotnie wpływa na bezpieczeństwo transmisji. Powtórzę: to że algorytm nie ma dużych wad, wcale nie znaczy, że jego implementacja nie ma ich więcej (a tak jest w praktycznie wszystkich istniejących przypadkach).
Jak mawiają nauczyciele w szkole: Pała za brak przygotowania do lekcji.
Może zaprogramuj sobie pilota od samochodu, może być od autoalarmu, do sterownika np. satela. Oba są na keeloq-u. Albo do programuj pilota satela do sterownika elmesa albo gorke. Wszystkie są na keeloq-u
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic311464.html



Hmm, a zanotowano spadek liczby włamań od czasu wprowadzenia pilotów bazujących na algorytmie KeeLoq? ;-P
A od kiedy włączanie systemów alarmowych pilotami w domach, zamiast manipulatorami, jest tak powszechne jak w samochodach?

ar***pl
21-03-2012, 17:54
Witajcie,

chcę zamontować alarm u siebie w domu (na chwilę obecną stan surowy zamknięty, więc kable można kłaść ile dusza zapragnie :) ) i co sądzicie o takich podzespołach:

Kontaktron Satel S-1 x 21
Satel Sygnalizator SP-4006 x 1
Czujka PIR czarne lustro Siemens IR-120C ir120c x 13
Satel Czujka DG-1 ME x 1
Satel Czujka DG-1 CO x 2
Satel Ekspander Integra CA-64E x 3
INT-KLCDL-BL manipulator INTEGRA x 2
Satel Centrala alarmowa Integra 128-WR + skrzynka x 1
MICRA msd300 czujka dymu x 2

Praktycznie każda czujka będzie na oddzielnym kablu (prócz kontaktronów w jednym oknie). Posiadam dwa koty: jeden leniwiec, drugi uwielbia drifting :-) dlatego czujki siemensa - jeśli są inne, lepsze to dajcie znać. W planach podłączenie nadajnika "agencji ochrony".

oraz rozplanowanie (na niebiesko zaznaczone obwody):

Parter:
http://img404.imageshack.us/img404/3136/alarmparterv2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/alarmparterv2.jpg/)
Poddasze:
http://img684.imageshack.us/img684/9264/alarmpoddaszev2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/alarmpoddaszev2.jpg/)

Będę wdzięczny za każde uwagi do projektu jak i do wybranych podzespołów.

Po pierwsze to zmieniłbym kontraktrony na wpuszczane boscha isn cmini a dodtakowo po co stosowac czujnki dymu od micry? Potrzebujesz bezprzewodowe?
Pozatym nie wiemy w jakiej okolicy mieszkasz ,ale raczej do integry wrl i tylu czujek zastosowałbym jeszcze expander lini z zasilaczem dodatkowym poniewaz i tak musisz jeszcze zastoswać do tylu lini jakieś expandery. Ja bym jednak czujki umieścił w przeciwległych rogach pomieszczeń tak aby widziały okna a nie drzwi wewnętrzne do pomieszczeń.Zastanów się czy potrzeba az tylu czujek ruchu na piętrze (np pokój na piętrze z veluxami zastoswałeś dwie czujki ruchu -trochę przesada.

Pawlo111
21-03-2012, 18:29
Witajcie,

chcę zamontować alarm u siebie w domu (na chwilę obecną stan surowy zamknięty, więc kable można kłaść ile dusza zapragnie :) ) i co sądzicie o takich podzespołach:

Kontaktron Satel S-1 x 21
Satel Sygnalizator SP-4006 x 1
Czujka PIR czarne lustro Siemens IR-120C ir120c x 13
Satel Czujka DG-1 ME x 1
Satel Czujka DG-1 CO x 2
Satel Ekspander Integra CA-64E x 3
INT-KLCDL-BL manipulator INTEGRA x 2
Satel Centrala alarmowa Integra 128-WR + skrzynka x 1
MICRA msd300 czujka dymu x 2

Praktycznie każda czujka będzie na oddzielnym kablu (prócz kontaktronów w jednym oknie). Posiadam dwa koty: jeden leniwiec, drugi uwielbia drifting :-) dlatego czujki siemensa - jeśli są inne, lepsze to dajcie znać. W planach podłączenie nadajnika "agencji ochrony".

oraz rozplanowanie (na niebiesko zaznaczone obwody):

Parter:
http://img404.imageshack.us/img404/3136/alarmparterv2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/alarmparterv2.jpg/)
Poddasze:
http://img684.imageshack.us/img684/9264/alarmpoddaszev2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/alarmpoddaszev2.jpg/)

Będę wdzięczny za każde uwagi do projektu jak i do wybranych podzespołów.

Dodał bym do poprzedniego postu jeszcze tyle że czujka tlenku węgla na parteże dalej od kominka.
Wyjdzie Ci strasznie duży system może zgrupować kontaktrony z okien w jednym pom. na tej samej linji?
Piry w łazienkach przy kontaktronach?

Pawlo111
21-03-2012, 18:35
Czujki IR120C to dobry wybór.
Ale czadu satelka to już mniej dobry Gazex tylko ten wygląd.
Sygnalizator dość prądożerny z własnym aku wybrałeś.

anekr
22-03-2012, 07:45
Dziękuję za komentarze. Zmodyfikowałem plan według Waszych uwag i przedstawia się on następująco:

Parter:
http://img18.imageshack.us/img18/4186/alarmparterv3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/alarmparterv3.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Poddasze:
http://img209.imageshack.us/img209/7439/alarmpoddaszev3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/209/alarmpoddaszev3.jpg/)

Cały zestaw przedstawia się następująco:

Kontaktron BOSCH CMINI x 21
Satel Sygnalizator SP-4006 x 1
Czujka PIR czarne lustro Siemens IR-120C ir120c x 12
Satel Czujka DG-1 ME x 1
Satel Czujka DG-1 CO x 2
Transformator x 2
Akumulator 17 Ah 12 V x 1
Satel CA-64 EPS ekspander 8 x 1
Satel Ekspander Integra CA-64E x 2
INT-KLCDL-BL manipulator INTEGRA x 2
Satel Centrala alarmowa Integra 128-WR + skrzynka x 1
INT-RX ekspander PILOTÓW P-2-4 T-2-4 SATEL intrx x 1
CZUJKA DYMU BOSCH FCP-O320 x 2

i kilka pytań:

- Czujnik gazu: gazex odstrasza mnie wyglądem... bardziej pasuje do jakiejś hali produkcyjnej ;-)
- Dlaczego nie montować czujek PIR w łazience przy kontaktronach?
- Czujka dymu Boscha FCP-O320 jest ok?
- Wybrać inny sygnalizator zewnętrzny?

miejski
22-03-2012, 08:42
Żaden ze mnie spec, ale ja bym zapodał czujki dualne (zamiast PIR) przynajmniej w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, ew. w kuchni.

ravbc
22-03-2012, 09:31
Czyli zmianie ulega aż 37 bitów, z czego 32 w sposób losowy.

Rzecz w tym że nie losowy, tylko przez "zwykłą" inkrementację (tj. modyfikację wartości użytej w poprzedniej transmisji).


Zaledwie połowa klucza, która jest unikatowa dla każdego nadajnika

Nie zaledwie, tylko aż połowa klucza jest stała (to oznacza obniżenie liczby możliwych kombinacji "wejściowych" o 10 rzędów wielkośći!). Przy czym część tego stałego fragmentu nie zmienia się nawet między różnymi nadajnikami tego samego producenta (głównie to powoduje, że nie da się prosto użyć pilota od jednego systemu z odbiornikiem innego systemu - ten fragment klucza musi pasować do zapisanego w odbiorniku kodu producenta). KeeLoq nie jest algorytmem trywialnym (na szczęście) ale jego implementacje nie są wolne od wad. A już to że implementacje są podatne na atak powtórzenia powoduje, że wystarczy dobre wyczucie czasu i odrobina szczęścia i można się dobrać do cudzego systemu (tym razem jednak nie napiszę dokładnie jak, bo będziesz jęczał, że podaję gotowe przepisy na włamanie - powiem tylko, że nie wymaga to dokładnie żadnej specjalnej technologii, ani nawet łamania jakiegokolwiek szyfru).


A od kiedy włączanie systemów alarmowych pilotami w domach, zamiast manipulatorami, jest tak powszechne jak w samochodach?

To że skróciłem swoją odpowiedź na Twój bzdurny argument nie oznacza, że odpowiadałem tylko na jego fragment przypomnę, że pisałeś nie tylkoo włamaniach dodomów, ale też kradzieżach samochodów:


Jakimś dziwnym trafem nie zanotowano wzrostu włamań do mieszkań i kradzieży samochodów

To jak to jest: zanotowano spadek liczby kradzieży aut od kiedy piloty używają transmisji szyfrowanej KeeLoq?

dendrytus
22-03-2012, 15:03
Rzecz w tym.........................ransmisji szyfrowanej KeeLoq?

To jakim cudem eksperci od łamania zabezpieczeńm, którzy między innymi złamali keeloqa twierdzą.


KeeLoq is a lightweight block cipher with a 32-bit block size and a 64-bit key. Despite its short key size, it is widely used in remote keyless entry systems and other wireless authentication applications. For example, authentication protocols based on KeeLoq are supposedly used by various car manufacturers in anti-theft mechanisms. This paper presents a practical key recovery attack against KeeLoq that requires 216 known plaintexts and has a time complexity of 244.5 KeeLoq encryptions. It is based on the slide attack and a novel approach to meet-in-the-middle attacks. The fully implemented attack requires 65 minutes to obtain the required data and 7.8 days of calculations on 64 CPU cores. A variant which requires 216 chosen plaintexts needs only 3.4 days on 64 CPU cores. Using only 10000 euro, an attacker can purchase a cluster of 50 dual core computers that will find the secret key in about two days. We investigated the way KeeLoq is intended to be used in practice and conclude that our attack can be used to subvert the security of real systems. An attacker can acquire chosen plaintexts in practice, and one of the two suggested key derivation schemes for KeeLoq allows to recover the master secret from a single key.
A przed chwila ktoś napisał, że to bułka z masłem.
Może powinieneś dołączyć do ekipy i pokazać im, że kompletnie się mylą. I wystarczą, jak to mawiał MacGyver, sznurówki, paczka zapałek i zardzewiał gwóźdź. Chyba nie tak, coś pomyliłem, to przepis na helikopter.

Pawlo111
22-03-2012, 16:51
Żaden ze mnie spec, ale ja bym zapodał czujki dualne (zamiast PIR) przynajmniej w garażu i pomieszczeniu gospodarczym, ew. w kuchni.

Popieram w garażu to raczej konieczność dać Dualną [może MV+Pir]

Pawlo111
22-03-2012, 17:34
Paskudne to fakt też nie wiem co klijentowi zaproponować?
Jak masz dużo kasy lub pomysł zaangażować włamaniówkę do automatyki to montuj jeśli nie to nie wiem co miałby ukraść włamywacz w łazience
a jeśli wejdzie na korytaż i dalej to wywoła alarm[ przyjmując że ominie kontaktron okienny]
Jeśli masz ochotę i fundusze to lepiej daj czujki wibracyjne z kontaktronem.
Na bramie garażowej zakładaj wibracyjną. Sygnalizator nie jest zły tylko przy rozładowanym aku prądożerny.
Koniecznie wykonaj bilans prądowy dla zasil.centrali i aku.

miejski
22-03-2012, 18:17
Popieram w garażu to raczej konieczność dać Dualną [może MV+Pir]

A jak ma piec w pomieszczeniu gospodarczym, to dualna też jest wskazana.

anekr
22-03-2012, 18:27
Dokładnie, piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, ale ciepło na pewno będzie wydzielał :D

I dzięki za komentarze. Rzeczywiście do garażu wstawię kontaktron najazdowy (np. Bosch ISN-CMET-4418) i dwie dualne (np. Satel Cobalt Plus) Do wyliczeń bilansu prądowego jeśli przyjmę pobór przez kontaktrony 0 to wychodzi ok. 1600mA, natomiast przy np. 20mA dla jednego to ok. 2050mA przy dodatkowym założeniu - prąd ładowania aku 400mA i załączony sygnalizator 400mA. Dodawać drugi transformator?

Pawlo111
22-03-2012, 18:31
A jak ma piec w pomieszczeniu gospodarczym, to dualna też jest wskazana.

Jeśli bardzo chce dać czujkę w kotłowni to tak.
tylko czy jest niezbędna to zależy co tam przechowuje i od wielkości okienka w kotłowni.

anekr
22-03-2012, 18:35
W kotłowni mam drzwi - nie ma tam okna.

Pawlo111
22-03-2012, 18:45
Dokładnie, piec gazowy z zamkniętą komorą spalania, ale ciepło na pewno będzie wydzielał :D

I dzięki za komentarze. Rzeczywiście do garażu wstawię kontaktron najazdowy (np. Bosch ISN-CMET-4418) i dwie dualne (np. Satel Cobalt Plus) Do wyliczeń bilansu prądowego jeśli przyjmę pobór przez kontaktrony 0 to wychodzi ok. 1600mA, natomiast przy np. 20mA dla jednego to ok. 2050mA przy dodatkowym założeniu - prąd ładowania aku 400mA i załączony sygnalizator 400mA. Dodawać drugi transformator?
Trafo to jedno a aku drugie. Policz zużycie prądu przez płytę główną, klawiatury, czujki PIR, czujki pożarowe, modóły takie jak radiolinia, sygnalizator, ładowanie aku sygnalizatora itp...
Kontaktron pobór 0mA ale już wibracyjna+kontaktron nie.

anekr
22-03-2012, 19:02
Tak policzyłem (razem):
Sygnalizator: 400mA
Czujki PIR: 72mA
Czujka gazu: 50mA
Czujki czadu: 40mA
Ładowanie aku: 400mA
Eskpandery: 280mA
Manipulatory: 294mA
Ekspander pilotów: 30mA
Czujki dymu: 100mA
Czujki dualne: 40mA
Integra: ?

Bez centrali wychodzi 1706mA. W takim wypadku jeden zasilacz (transformator) wystarczy? Akumulator zastosować o pojemności 7Ah czy lepiej większy np. 18Ah?

Pawlo111
22-03-2012, 19:42
Jest w instrukcji jak policzyć aku. ale polecam dać największ jaki pociągnie ładowarka w centralce. Koszt nie jest dużo większy. Też jest w instrukcji. Kilka stron wcześniej ktoś pisał o aku ile godzin powinien działać system w stanie czuwania a ile w alarmie.

Pawlo111
22-03-2012, 20:04
"...dla zasilaczy typu A stopnia 3. Zakładają one w razie awarii zasilania
sieciowego konieczności pracy systemu alarmowego przez okres 30 godzin na zasilaniu
awaryjnym, gdy system może powiadamiać zdalnie o problemie z zasilaniem..."

ravbc
22-03-2012, 21:24
To jakim cudem eksperci od łamania zabezpieczeńm, którzy między innymi złamali keeloqa twierdzą.

Oni tam piszą o złamaniu szyfru, a dokładniej o wydobyciu klucza używanego do szyfrowania. A ja pisałem o ataku polegającym na powtórzeniu sygnału raz już nadanego przez uprawniony nadajnik. Domyślam się, że nie widzisz różnicy, ale zapewniam Cię że jest bardzo duża - na tyle wielka, że pozwala niemal garażowymi metodami "oszukać" system alarmowy. A jedyne co do udanego ataku jest na prawdę potrzebne to, jak już pisałem, trochę szczęścia (lub wytrwałość) i dobre wyczucie czasu (choć to akurat można zautomatyzować).


Może powinieneś dołączyć do ekipy i pokazać im, że kompletnie się mylą.

Ależ to o czym ja piszę jest opisane nawet na cytowanej przez Ciebie Wikipedii:

Individual "code hopping" implementations are also often vulnerable to a replay attack exploited by jamming the channel while intercepting the code, since code hopping is done by incrementing the IV on each use instead of using the current time.
Zaczyna docierać, czy mam przetłumaczyć?

miejski
22-03-2012, 21:32
Integra: ?


Z instrukcji instalatora Integry 128 WRL

Pobór prądu w stanie gotowości (z podłączonym manipulatorem INT-KLCD-GR) ........250 mA
Maksymalny pobór prądu (z podłączonym manipulatorem INT-KLCD-GR)...................500 mA

anekr
22-03-2012, 22:43
Dzięki. Faktycznie na końcu instrukcji jest taka informacja. Nie pozostaje nic innego jak dorzuć ekspander z zasilaczem - suma maxymalnych poborów prądu jest ponad 2A.

Zwykły transformator Satela 40VA ma określone maksymalne natężenie jako 2,22A to rozumiem, że do ekspandera z zasilaczem należy podpiąć drugi transformator?

ar***pl
23-03-2012, 21:52
Dzięki. Faktycznie na końcu instrukcji jest taka informacja. Nie pozostaje nic innego jak dorzuć ekspander z zasilaczem - suma maxymalnych poborów prądu jest ponad 2A.

Zwykły transformator Satela 40VA ma określone maksymalne natężenie jako 2,22A to rozumiem, że do ekspandera z zasilaczem należy podpiąć drugi transformator?
Do centrali raczej zastosuj tr 60 do modułu raczej też, pozatym do modułu z zasilaczem trzeba zastosować drugi akaumulator.
Jeszcze jedno niektórzy koledzy próbują stoswac akumulatory 18ah z moich doświadczeń wynika że akumulatory te (akurat sprawdzaqłem technocela a alarmteca nie mają wiecej jak 12-13 ah jako nowe a 17 europowera ma swoje deklarowane 17Ah więc trochę ściem,nają z tymi 18Ah)

e_tomi
25-03-2012, 21:56
Gdzie zamontować czujki dymu/czadu/gazu/zalania wodą? Czujki będą podpięte do Integry 128. Pomieszczenia w domu to:
1. kuchnia z kuchenką indukcyjną
2. garaż z wejściem do domu
3. pomieszczenie z kotłem gazowym
4. w salonie kominek z DGP (rozprowadzenie na 3 pomieszczenia na poddaszu użytkowym)
5. reszta pomieszczeń(łazienki, pokoje)
Czujkę zalania to na pewno w kuchni w najniższym miejscu. Czujki dymu na stryszku i na klatce schodowej w najwyższych punktach. A gdzie dać resztę czujek?

Pawlo111
26-03-2012, 20:14
Optyczną dymu - strych i Klatka schodowa.
Tlenku węgla h ~ 1,5m nie bliżej niż 2m od kominka, kotła - salon, kotłownia.
Gazu - kotłownia
Zalania - łazienka piętro, kuchnia+łazienka parter.
Jeśli chcesz to w kuchni, salonie, kotłowni - termiczna - nadmiarowo-różniczkowa

dendrytus
30-03-2012, 11:20
A ja pisałem o ataku polegającym na powtórzeniu sygnału raz już nadanego przez uprawniony nadajnik. Domyślam się, że nie widzisz różnicy, ale zapewniam Cię że jest bardzo duża - na tyle wielka, że pozwala niemal garażowymi metodami "oszukać" system alarmowy. A jedyne co do udanego ataku jest na prawdę potrzebne to, jak już pisałem, trochę szczęścia (lub wytrwałość) i dobre wyczucie czasu (choć to akurat można zautomatyzować).

Po raz kolejny dowiodłeś tylko, że jesteś ignorantem niemającym bladego pojęcia o keeloqu.
Numerek z nagrywaniem kodu pilota działa tylko na filmach i w systemach z kodem stałym. Nie działa z żadnym kodem dynamicznym.
Czy znasz znaczenie słowa jamming?
Kolejna próba wykazania się ignoranta. Po prostu żal.pl.

kolorado
30-03-2012, 12:30
Po raz kolejny dowiodłeś tylko, że jesteś ignorantem niemającym bladego pojęcia o keeloqu.
Numerek z nagrywaniem kodu pilota działa tylko na filmach i w systemach z kodem stałym. Nie działa z żadnym kodem dynamicznym.
Czy znasz znaczenie słowa jamming?
Kolejna próba wykazania się ignoranta. Po prostu żal.pl.
Po tej waszej wymianie zdań ewidentnie widać kto jest ignorantem w tym temacie. Podpowiem: nie jest nim ravbc.

dendrytus
30-03-2012, 12:43
Po tej waszej wymianie zdań ewidentnie widać kto jest ignorantem w tym temacie. Podpowiem: nie jest nim ravbc.
Może "Poczytaj mi mamo" będzie lepszą literaturą dla ciebie, niż sposób działania keeloq. O dziwo zarówno BMW, jak Aston Martiny, Mercedesy i inni używają w swoich alarmach i immobilizerach keeloqa i o dziwo na ogół kradzione są poprzez wywiezienie na lawecie, zamiast prostego sposobu rodem z filmów z Bondem czy waszych teoretycznych, niedziałających pomysłów.

Zresztą po co całe to łamanie keeloqa, wydawanie 10 000€ na chmurę, po co te wyrafinowane metody skoro wystarczy miejska legenda, mówiąca o nagranie kodu pilota lub wejście na forum muratora aby poczytać jak to "eksperci" muratora łamią super zabezpieczenia.
Może zanim zaczniecie pisać podobne brednie, spróbowalibyście tych waszych pomysłów w praktyce. Youtube czeka.
Ps.
Gadżety z filmów Bond, 60 sekund itp to tylko wymysły scenarzystów. Mają efektownie wyglądać.

ravbc
30-03-2012, 13:08
Numerek z nagrywaniem kodu pilota działa tylko na filmach i w systemach z kodem stałym. Nie działa z żadnym kodem dynamicznym.

Widzę, że bez przykładu się jednak nie obędzie. Tylko potem nie piszcz, że podaję gotowe rozwiązanie.
Powiedz mi w takim razie jak zareaguje 90% odbiorników (i ich użytkowników) w sytuacji, gdy w momencie użycia pilota przez właściciela, aktywny będzie nadajnik "obcy" zagłuszający sygnał z pilota?

Bo według mnie są możliwe tylko dwie reakcje:
1) alarm sabatożawy (wykrycie zagłuszania) - pewnie część odbiorników alarmowych ma taką funkcjonalność, ale raczej nie wszystkie (a wręcz mało które, bo piszemy o odbiorniku pilotów na nie komunikacji bezprzewodowej elementów systemu alarmowego) - pomijam tu fakt, że wykrycie zagłuszania może być nietrywialne (zwłaszcza w komunikacji jednokierunkowej)
2) z tytułu braku reakcji systemu, ponowne użycie pilota przez właściciela

Powiedzmy, że sytuacja 1 jest bezpieczna (choć może to powodować fałszywe alarmy sabotażowe w przypadku "zaśmieconego" pasma w okolicy).
Natomiast co się stanie w sytuacji 2, jeśli zakłócanie będzie aktywne także przy drugim użyciu pilota, ale przez cały czas (zarówno przy pierwszym, jak i przy drugim użyciu) aktywny będzie odbiornik "obcy" zwyczajnie rejestrujący sygnał (zakłócacz może spokojnie używać anteny kierunkowej, piloty mają zwykle antenę dookólną, więc nie stanowi problemu taka lokalizacja obcego odbiornika, by był w stanie odebrać sygnał pilota mimo pracy zagłuszacza). Jeśli teraz tuż po drugiej transmisji zostanie wyłączony zakłócacz i "odtworzony" zostanie z obcego nadajnika sygnał nadany przy pierwszej próbie użycia pilota, to jakim cudem odbiornik zorientuje się, że to jest "stary" kod, skoro go jeszcze nie widział, a szyfrowane są wartości zwyczajnie incrementowane, nie zawierające znacznika czasu (prawie wszystkie tanie systemy transmisji jednokierunkowej tak niestety mają)?

Może faktycznie wiesz coś więcej o odbiornikach pilotów bezprzewodowych niż ja - napisz więc jak uniknąć sytuacji numer dwa?

PS. A co do kradzierzy aut, to skąd wiesz jak są najczęściej kradzione? ;-P Choć tak na szybko, to IMHO wywiezienie ma jedną poważną zaletę nad wyjechaniem - można zlikwidować zasilanie (lub w ostateczności nadawanie) wszelkich urządzeń nadawczych reportujących położenie auta, czyli znacząco utrudnić szybkie wykrycie kradzieży.

kolorado
30-03-2012, 13:12
Zdążyłem się już zorientować że obrażanie zamiast merytorycznych argumentów jest główną metodą jaką stosujesz w rozmowach z innymi. Niestety w ten sposób nic nie zyskasz. Nie wiem dlaczego oceniasz mój poziom wiedzy, skoro nic na ten temat nie wiesz. Nie wiem dlaczego uważasz że ravbc jest ignorantem w tym temacie, skoro jego odpowiedzi świadczą zupełnie o czymś innym.

A co do Twojego argumentu: Hormann, wiodący producent bram i napędów, stosuje nadajniki z kodem stałym. Czy to oznacza że taka transmisja jest także bezpieczna? Stosowanie przez jakiegoś producenta tego, czy innego rozwiązania wynika z wielu czynników.
I kolejna uwaga: kradną na lawetach, bo chcą całe auto, a nie tylko wejść do niego. To po pierwsze. Po drugie: po co siedzieć i podsłuchiwać transmisję (czekając na użytkownika), skoro można wywieźć całe auto w dowolnym momencie (chociaż na ogół po zmroku).

Podsumowując tę dyskusję: każdy robi jak uważa. Ja nie rozbrajam alarmu z pilota, bo nie uważam żeby to w jakimkolwiek stopniu ułatwieniem dla mnie. Mam podpięte uzbrajanie z pilota, ale rzadko kiedy z tej opcji korzystam. Nie uważam jednak, żeby stosowanie do tych celów pilota stwarzało wielkie zagrożenie. Ktoś, kto potrafi przechwycić transmisję pilota, zakłócić i włamać się, nie będzie chciał wchodzić do mojego domu, chyba że "dla sportu".

A jeśli jeszcze raz mnie obrazisz, postaram się aby moderatorzy zablokowali Twoje konto.

dendrytus
30-03-2012, 13:22
Widzę, że bez przykładu się jednak nie obędzie. Tylko potem nie piszcz, że podaję gotowe rozwiązanie.
Powiedz mi w takim razie jak zareaguje 90% odbiorników (i ich użytkowników) w sytuacji, gdy w momencie użycia pilota przez właściciela, aktywny będzie nadajnik "obcy" zagłuszający sygnał z pilota?........................................... ...... wszelkich urządzeń nadawczych reportujących położenie auta, czyli znacząco utrudnić szybkie wykrycie kradzieży.

Brawo, Brawo Brawo.
To co opisałeś to jest właśnie jamming czyli zagłuszanie i nie ma znaczenia czy będzie to inny pilot czy F/A18 Growler. To o czym piszesz, to żadne łamanie keeloqa, tylko zwyczajny sposób na niedopuszczenie do załączenia alarmu. Tylko, że jak alarm nie zostaje załączony to nie dostajesz potwierdzenia, że został uzbrojony. Każdy zdrowo myślący człowiek uzna, że pilot padł i spróbuje włączyć z komórki, którą również można zagłuszyć. Jeśli mu się nie uda to pójdzie włączyć alarm z klawiatury.

Twoje rozważania o przechwytywaniu są czysto akademickie i mogą się udać tyko w warunkach laboratoryjnych.
Stawiam skrzynkę wódki, a niech stracę 3 skrzynki, że nigdy tego nie próbowałeś. Żeby było śmieszniej nigdy nie zbudowałeś/złożyłeś samodzielnie stereownika radiowego.

Zagłuszanie to podstawowa wada wszelkich systemów bezprzewodowych.

Złamanie keeloq umożliwia włączanie - wyłączanie alarmu kiedy "obcy" ma na to ochotę.



A co do Twojego argumentu: Hormann, wiodący producent bram i napędów, stosuje nadajniki z kodem stałym. Czy to oznacza że taka transmisja jest także bezpieczna?

Masz problem ze zrozumieniem przeczytanego tekstu? Dyskusja dotyczy keeloqa i systemów opartych o piloty z kodem zmiennym dynamicznie.
Nigdzie nie napisałem, że pilot z kodem stałym jest bezpieczny.
Od kiedy to Hormann ma pojęcie o zabezpieczeniach?


I kolejna uwaga: kradną na lawetach, bo chcą całe auto, a nie tylko wejść do niego. To po pierwsze. Po drugie: po co siedzieć i podsłuchiwać transmisję (czekając na użytkownika), skoro można wywieźć całe auto w dowolnym momencie (chociaż na ogół po zmroku).
Ale jakby wyłączyli alarm swoim pilotem, to mogliby nim odjechać. Chyba prościej niż wciągać samochód na lawetę?


Ja nie rozbrajam alarmu z pilota, bo nie uważam żeby to w jakimkolwiek stopniu ułatwieniem dla mnie. Mam podpięte uzbrajanie z pilota, ale rzadko kiedy z tej opcji korzystam. Nie uważam jednak, żeby stosowanie do tych celów pilota stwarzało wielkie zagrożenie. Ktoś, kto potrafi przechwycić transmisję pilota, zakłócić i włamać się, nie będzie chciał wchodzić do mojego domu, chyba że "dla sportu".
Gratuluję pomysłu. Czyli uzbrajasz alarm pilotem, ale wyłączasz z klawiatury dając "włamywaczom czas na wejście".
Może podaj im adres przekonamy się czy twoje rozwiązanie jest skuteczne.
Przechwycenie czy zakłócenie działania pilota nie oznacza, że ten ktoś będzie w stanie się włamać.

kolorado
30-03-2012, 13:43
MAsz problem ze zrozumieniem przeczytanego tekstu? Dyskusja dotyczy keeloqa i systemów opartych o piloty z kodem zmiennym dynamicznie.
Nigdzie nie napisałem, że pilot z kodem stałym jest bezpieczny.

Problem raczej Ty masz, ale wyjaśnię. Napisałeś że skoro BMW, Aston Martin i reszta używa Keeloq, to znaczy że jest on bezpieczny.
Podałem więc przykład że Hormann stosuje transmisję ze stałym kodem, który w żadnej mierze nie jest bezpieczna.
Wynika z tego, że Twój argument jest niestety chybiony: stosowanie jakiegoś rozwiązania nawet przez wiodącego producenta, nie gwarantuje tego że to rozwiązanie jest bezpieczne.



Ale jakby wyłączyli alarm swoim pilotem, to mogliby nim odjechać. Chyba prościej niż wciągać samochód na lawetę?

Do tego trzeba mieć kluczyk z immobiliserem. Pilotem do alarmu w większości przypadków nie da się uruchomić auta.



Gratuluję pomysłu. Czyli uzbrajasz alarm pilotem, ale wyłączasz z klawiatury dając "włamywaczom czas na wejście".
Może podaj im adres przekonamy się czy twoje rozwiązanie jest skuteczne.
Przechwycenie czy zakłócenie działania pilota nie oznacza, że ten ktoś będzie w stanie się włamać.

To akurat nie mój pomysł, ale dzięki za uznanie. Jestem przekonany że jest stosowany w większości instalacji alarmowych, ale pewnie jako instalator masz tutaj większe rozeznanie. Nie widzę też w jaki sposób "czas na wejście" mógł w jakikolwiek sposób ułatwić sprawę. Jest on na tyle krótki, że nie ma żadnego znaczenia.
Jeśli ktoś chce wejść na 60 sekund, to fakt czy ten czas jest, czy go nie ma, raczej nie robi mu różnicy. Oczywiście jeśli jest w stanie wejść nie uruchamiając wcześniej alarmu.

ravbc
30-03-2012, 14:04
To o czym piszesz, to żadne łamanie keeloqa,

No to teraz błysnąłeś. Dla przypomnienia fragment mojej wypowiedzi, który uznałeś za brednie:


A ja pisałem o ataku polegającym na powtórzeniu sygnału raz już nadanego przez uprawniony nadajnik. Domyślam się, że nie widzisz różnicy, ale zapewniam Cię że jest bardzo duża - na tyle wielka, że pozwala niemal garażowymi metodami "oszukać" system alarmowy. A jedyne co do udanego ataku jest na prawdę potrzebne to, jak już pisałem, trochę szczęścia (lub wytrwałość) i dobre wyczucie czasu (choć to akurat można zautomatyzować).

Ale wrócmy do "Twojej wersji rzeczywistości":


To (...) tylko zwyczajny sposób na niedopuszczenie do załączenia alarmu. Tylko, że jak alarm nie zostaje załączony to nie dostajesz potwierdzenia, że został uzbrojony. Każdy zdrowo myślący człowiek uzna, że pilot padł i spróbuje włączyć z komórki, którą również można zagłuszyć. Jeśli mu się nie uda to pójdzie włączyć alarm z klawiatury.

Moim zdaniem większość typowych użytkowników po prostu bez zastanowienia naciśnie klawisz pilota ponownie, a alternatywnych metod uzbrojenia poszuka jak zawiadą 2-3 (a może nawet kilka więcej) próby użycia pilota. A dlaczego tak? Wcale nie z głupoty, tylko z przyzwyczajenia, że transmisje bezprzewodowe mają tendencję do "chwilowego zawodzenia". A to że w przypadku systemu alarmowego rodzi to dość daleko idące konsekwencje to już niestety efekt złych praktyk przyjętych przez instalatora...


Twoje rozważania o przechwytywaniu są czysto akademickie i mogą się udać tyko w warunkach laboratoryjnych.

Kiedyś na takie "silne argumenty" padała odpowiedź: A świstak siedzi i zawija je w te papierki. Tylko widzisz, ja wolę inne czekolady... :-P


Stawiam skrzynkę wódki, a niech stracę 3 skrzynki, że nigdy tego nie próbowałeś. Żeby było śmieszniej nigdy nie zbudowałeś/złożyłeś samodzielnie stereownika radiowego.

Odpowiem równie wysokolotnym kontrargumentem: ile zbudowałeś samochodów, że przykłady motoryzacyjne wrzucasz tu co chwilę jako koronny dowód słuszności Twoich racji?


Zagłuszanie to podstawowa wada wszelkich systemów bezprzewodowych.

No to chociaż tu się zgadzamy.


Złamanie keeloq umożliwia włączanie - wyłączanie alarmu kiedy "obcy" ma na to ochotę.

Oczywiście, że tak. Tylko po co? Przecież rozmawiamy o złodziejach. Przychodzą raz, biorą co im się spodoba i raczej się już nigdy nie pojawiają w tym samym miejscu (ochrona zawsze jest świetna po)


Ale jakby wyłączyli alarm swoim pilotem, to mogliby nim odjechać. Chyba prościej niż wciągać samochód na lawetę?

Żeby odjechać trzeba uruchomić silnik i zasilanie wszystkich urządzeń pokładowych (w tym i tych antykradzieżowych/lokalizujących). Nie znam się na Maybachach i innych takich, ale coś mi mówi, że jak go rozbroję i przekulnę na lawetę, to nawet czujnik przeciążeniowy/uderzeniowy, czy jak go tam zwał, nie zareaguje. O immobiliserze napisał już kolorado. BTW: nowe auta coraz częściej wykorzystują transmisję dwukierunkową - transponder w kluczyku/pilocie poza poinformowaniem auta, że jest w pobliżu, umie też zakodować ciąg przesłany z centralki samochodowej. Tu już prosty podsłuch i odtworzenie, z oczywistych przyczyn, nie zadziała. Niestety w przypadku budynków to dużo trudniejsze zadanie - pilot "do domu" powinien mieć zasięg wystarczający by sobie choć bramę garażową otworzyć bez wysiadania z auta, a to wymagało by już sporej anteny (przypominam, że mówimy o pilocie, urządzeniu mobilnym, znajdującym się w nieokreślonej, potencjalnie zmiennej, pozycji w trakcie transmisji), żeby poprawnie odebrać sygnał z centrali celem jego zakodowania.


Gratuluję pomysłu. Czyli uzbrajasz alarm pilotem, ale wyłączasz z klawiatury dając "włamywaczom czas na wejście".
Może podaj im adres przekonamy się czy twoje rozwiązanie jest skuteczne.
Przechwycenie czy zakłócenie działania pilota nie oznacza, że ten ktoś będzie w stanie się włamać.

Jeśli z pilota można alarm rozbroić, to chyba oczywiste, że będzie to prostsze, niż kombinowanie z wklepywaniem kodu w "czasie na wejście"? W przeciwieństwie do "czasu na wejście", próba użycia "przechwyconej" transmisji z autoryzowanego pilota jest dla włamywacza całkowicie bezpieczna, bo nawet nie musi się za bardzo pokazywać "na miejscu".

dendrytus
30-03-2012, 16:32
Problem raczej Ty masz, ale wyjaśnię. Napisałeś że skoro BMW, Aston Martin i reszta używa Keeloq, to znaczy że jest on bezpieczny.
Podałem więc przykład że Hormann stosuje transmisję ze stałym kodem, który w żadnej mierze nie jest bezpieczna.
Wynika z tego, że Twój argument jest niestety chybiony: stosowanie jakiegoś rozwiązania nawet przez wiodącego producenta, nie gwarantuje tego że to rozwiązanie jest bezpieczne.

Horrmann NIE MA BLADEGO POJĘCIA O ZABEZPIECZENIACH, czego dowodem jest pilot z kodem stałym.


Do tego trzeba mieć kluczyk z immobiliserem. Pilotem do alarmu w większości przypadków nie da się uruchomić auta.
No właśnie. Immobilisery w tych samochodach obsługuje również KEELOQ. Do pierwsze złamania keeloq-a Doszło dzięki stosowaniu tego rozwianie w Immobiliserach. O czym zresztą pisałem.


To akurat nie mój pomysł, ale dzięki za uznanie. Jestem przekonany że jest stosowany w większości instalacji alarmowych, ale pewnie jako instalator masz tutaj większe rozeznanie. Nie widzę też w jaki sposób "czas na wejście" mógł w jakikolwiek sposób ułatwić sprawę. Jest on na tyle krótki, że nie ma żadnego znaczenia.
Jeśli ktoś chce wejść na 60 sekund, to fakt czy ten czas jest, czy go nie ma, raczej nie robi mu różnicy. Oczywiście jeśli jest w stanie wejść nie uruchamiając wcześniej alarmu.Ma znaczenie i to duże. Większość włamań trwa od 50 sek do 1,5 min. Ty mówisz o czasie 60 sek. Więc alarm zacznie wyć jak gości już nie będzie albo właśnie będą wychodzić.


No to teraz błysnąłeś. Dla przypomnienia fragment mojej wypowiedzi, który uznałeś za brednie:

Sposób zakłócania jest nieistotny może to być nawet stary odkurzacz(przykład wzięty na pałę).


Moim zdaniem większość typowych użytkowników po prostu bez zastanowienia naciśnie klawisz pilota ponownie, a alternatywnych metod uzbrojenia poszuka jak zawiadą 2-3 (a może nawet kilka więcej) próby użycia pilota. A dlaczego tak? Wcale nie z głupoty, tylko z przyzwyczajenia, że transmisje bezprzewodowe mają tendencję do "chwilowego zawodzenia". A to że w przypadku systemu alarmowego rodzi to dość daleko idące konsekwencje to już niestety efekt złych praktyk przyjętych przez instalatora...
A czym grozi nie zadziałanie pilota?
Nie mam potwierdzenia, włączam alarm z klawiatury, w czym problem.
Użycie pilota 3, 5 czy 15 razy jest bez znaczenia. Nadal próbujesz przepchnąć akademickie rozważania z laboratorium do rzeczywistości.
Dla przypomnienia kod zmienia się za każdym razem. Kod raz użyty jest kodem zakazanym, większość urządzeń ma antyskaning i blokuje się na kilka minut jeśli dostaną dużą ilość danych w krótki czasie.


Odpowiem równie wysokolotnym kontrargumentem: ile zbudowałeś samochodów, że przykłady motoryzacyjne wrzucasz tu co chwilę jako koronny dowód słuszności Twoich racji?A co ma piernik do wiatraka?
Rozmawiamy o sygnałach radiowych o których nie masz bladego pojęcia, gdybyś zrobił sterownik, można by założyć, że coś tam liznąłeś.
To na tobie spoczywa przeprowadzenia praktycznego dowodu potwierdzającego twoje teorie.


Oczywiście, że tak. Tylko po co? Przecież rozmawiamy o złodziejach. Przychodzą raz, biorą co im się spodoba i raczej się już nigdy nie pojawiają w tym samym miejscu (ochrona zawsze jest świetna po)
Moim zdaniem dużo lepiej pracuje się, jeśli skutecznie wyłączyliśmy alarm i mamy tyle czasu ile chcemy. Nawet nie musimy się śpieszyć.


Żeby odjechać trzeba uruchomić silnik i zasilanie wszystkich urządzeń pokładowych (w tym i tych antykradzieżowych/lokalizujących). Nie znam się na Maybachach i innych takich, ale coś mi mówi, że jak go rozbroję i przekulnę na lawetę, to nawet czujnik przeciążeniowy/uderzeniowy, czy jak go tam zwał, nie zareaguje.
Po co bawić się w lawetę skoro można sobie spokojnie odjechać?


O immobiliserze napisał już kolorado. BTW: nowe auta coraz częściej wykorzystują transmisję dwukierunkową - transponder w kluczyku/pilocie poza poinformowaniem auta, że jest w pobliżu, umie też zakodować ciąg przesłany z centralki samochodowej.Transpoder w kluczyku jest jedno kierunkowy, aktywuje się i pobiera energię z pętli przy stacyjce. Wykorzystuje Keeloqa.


Tu już prosty podsłuch i odtworzenie, z oczywistych przyczyn, nie zadziała.
działa i to skuteczniej niż w przypadku pilotów.


Niestety w przypadku budynków to dużo trudniejsze zadanie - pilot "do domu" powinien mieć zasięg wystarczający by sobie choć bramę garażową otworzyć bez wysiadania z auta, a to wymagało by już sporej anteny (przypominam, że mówimy o pilocie, urządzeniu mobilnym, znajdującym się w nieokreślonej, potencjalnie zmiennej, pozycji w trakcie transmisji), żeby poprawnie odebrać sygnał z centrali celem jego zakodowania.
Akurat w przypadku budynku, jest to łatwiejsze np z powodu stałych warunków pracy odbiornika.
Spokojnie wystarcza zasięg kilkunastu metrów. Piloty na ogół mają od 30-100m.

Jeśli z pilota można alarm rozbroić, to chyba oczywiste, że będzie to prostsze, niż kombinowanie z wklepywaniem kodu w "czasie na wejście"?
Tylko, że nie chodziło wklepywanie kodu w czasie na wejście. I znów teria wyssana z palca. Prostsze tzn, włamiesz się z wykorzystaniem kalkulatora za 5 zł


W przeciwieństwie do "czasu na wejście", próba użycia "przechwyconej" transmisji z autoryzowanego pilota jest dla włamywacza całkowicie bezpieczna, bo nawet nie musi się za bardzo pokazywać "na miejscu".Tylko, że ten kod mu nic nie da.

ravbc
30-03-2012, 16:42
Większość włamań trwa od 50 sek do 1,5 min. Ty mówisz o czasie 60 sek. Więc alarm zacznie wyć jak gości już nie będzie albo właśnie będą wychodzić.

Z tym tylko, że czas na wejście zwykle dotyczy jedynie strefy "w okolicach" manipulatora, czyli przy wyjściu, a tam zwykle nie trzyma się zbyt cennych rzeczy...

kolorado
30-03-2012, 16:52
Kompletnie nie rozumiesz o czym piszę.


Horrmann NIE MA BLADEGO POJĘCIA O ZABEZPIECZENIACH, czego dowodem jest pilot z kodem stałym.
Twierdziłeś że wyznacznikiem bezpieczeństwa jest to, że duża firma stosuje jakieś rozwiązanie (BMW, Aston Martin, itp). Obaliłem to twierdzenie i tyle.
Teraz zaczynasz coś kręcić. Twierdzisz że ta firma ma pojęcie, inna nie ma. Czyli poprzednie twierdzenie idzie do kosza. Dobrze.


No właśnie. Immobilisery w tych samochodach obsługuje również KEELOQ. Do pierwsze złamania keeloq-a Doszło dzięki stosowaniu tego rozwianie w Immobiliserach. O czym zresztą pisałem.
Nie odnosi się to zupełnie do tego, co napisałem. Pisałem dlaczego ładują auta na lawety zamiast łamać zabezpieczenia - bo tak prościej. To co napisałeś nijak ma się do tego.


Ma znaczenie i to duże. Większość włamań trwa od 50 sek do 1,5 min. Ty mówisz o czasie 60 sek. Więc alarm zacznie wyć jak gości już nie będzie albo właśnie będą wychodzić.
Tzn. jakie? Powtórzę jeszcze raz: jeśli ktoś wchodzi na 60 sekund, czy będzie 20 sekund czasu na wejście, czy nie będzie, kompletnie nie ma znaczenia. Gościu wejdzie i wyjdzie zanim ktokolwiek zareaguje.

todaks
01-04-2012, 12:29
Tzn. jakie? Powtórzę jeszcze raz: jeśli ktoś wchodzi na 60 sekund, czy będzie 20 sekund czasu na wejście, czy nie będzie, kompletnie nie ma znaczenia. Gościu wejdzie i wyjdzie zanim ktokolwiek zareaguje.

Nie do końca masz rację . Czas zwłoki ma duże znaczenie . Po co dawać intruzowi mozliwość niezauważonej penetracji przez 60 sekund czyli prawie cały czas trwania włamania na wydrę ? Niech wie że w każdym momencie będzie zauważony.
Istotne jest to że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę że najgroźniejsze włamania to włamania krótkie . Czas reakcji grup znacznie przekracza czas włamania . Logiczne by było więc dążyć do tego by wykrywać próby włamań jak najwcześniej. Tworzenie stref podejść , łączenie zabezpieczeń mechanicznych z elektronicznymi powinno być normą - czemu nie jest ? Czemu najpopularniejszą formą systemu SSWiN jest atrapa ?
Wracając do tematu pilotów - też uważam że włączanie/wyłączanie systemu tą drogą to jeden z najgorszych pomysłów . Powody :
- zagubienie ( kradzież ) kluczy z pilotem czyni alarm bezużyteczny ,
- użytkownik traci kontrolę nad systemem , z czasem zapomina nawet kody dostępowe
- z powodu niechęci do klawiatury system nie jest uzbrajany strefowo ( noc).
Pilot do odpalania czasu zwłoki - to bardzo proste i dobre rozwiązanie. Nawet jeśli ktoś wejdzie w jego posiadanie , myśląc ze wyłącza alarm - uruchamia procedurę alarmowania .

kolorado
01-04-2012, 13:56
Nie do końca masz rację . Czas zwłoki ma duże znaczenie . Po co dawać intruzowi mozliwość niezauważonej penetracji przez 60 sekund czyli prawie cały czas trwania włamania na wydrę ? Niech wie że w każdym momencie będzie zauważony.

Nie wiem skąd wziąłeś 60 sekund, pisałem o 20 sek. a 60 sekund to ten niby włam miał trwać. Poza tym absolutna zgoda, tylko jak pogodzić brak rozbrajania z pilota i brak czasu na wejście?

dendrytus
01-04-2012, 14:59
Wracając do tematu pilotów - też uważam że włączanie/wyłączanie systemu tą drogą to jeden z najgorszych pomysłów . Powody :
- zagubienie ( kradzież ) kluczy z pilotem czyni alarm bezużyteczny ,

Jakim cudem?


- użytkownik traci kontrolę nad systemem , z czasem zapomina nawet kody dostępowe
Dlaczego?


- z powodu niechęci do klawiatury system nie jest uzbrajany strefowo ( noc).
Dlaczego?
Czy widziałeś coś takiego?
109148

lub takiego?
http://www.spselectronics.pl/katalog/kategoria/systemy_alarmowe/radiolinie/piloty/ch32ht/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.spselectronics .pl%2Fkatalog%2Fkategoria%2Fsystemy_alarmowe%2Frad iolinie%2Fpiloty%2Fch32ht%2F)



Pilot do odpalania czasu zwłoki - to bardzo proste i dobre rozwiązanie. Nawet jeśli ktoś wejdzie w jego posiadanie , myśląc ze wyłącza alarm - uruchamia procedurę alarmowania . Sam stosuję to rozwiązanie w miejscach o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa.

todaks
01-04-2012, 19:54
Nie wiem skąd wziąłeś 60 sekund, pisałem o 20 sek. a 60 sekund to ten niby włam miał trwać. Poza tym absolutna zgoda, tylko jak pogodzić brak rozbrajania z pilota i brak czasu na wejście?

Czas ne wejście uruchamiać pilotem ( otwarcie linii opóźnionej , bez jego udziału wszystkie linie w alarmie działają natychmiastowo ) , alarm rozbrajać kodem . Proste i bardzo skuteczne .

todaks
01-04-2012, 19:59
Jakim cudem?
Czy widziałeś coś takiego?
109148


Ja ..... , to są takie cuda ????
Dendrytus - uważasz się za fachowca a zadajesz głupie pytania , po co ?

dendrytus
01-04-2012, 21:58
Ja ..... , to są takie cuda ????
Dendrytus - uważasz się za fachowca a zadajesz głupie pytania , po co ?
O ile wiem to nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi.

dendrytus
01-04-2012, 22:24
Ja ..... , to są takie cuda ????
Dendrytus - uważasz się za fachowca a zadajesz głupie pytania , po co ?
O ile wiem to nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi.

bajcik
03-04-2012, 13:38
Witam,

Jakie mogą być przyczyny niedziałania kabla RS komp <--> manipulator? Jeżeli podepnę bezpośredni w płytę to działa. W opcjach manipulatora ustawiłem tego checkboxa zezwalającego na wpięcie się. Kabel mam zrobiony według poniższego schematu (połączone 2 schematy z instrukcji)

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.12.04-alarm/.lowres/schemat-kabla.jpg (http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.12.04-alarm/schemat-kabla.jpg)

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.12.04-alarm/.lowres/IMG_1701.JPG (http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.12.04-alarm/IMG_1701.JPG)

Dwa razy sprawdzałem czy połączenia nie pomylone i czy kolejność żyłek w płaskiej wtyczce nie zamieniona.

szczukot
12-04-2012, 19:43
Pytanko : jakie kupic przekazniki na 230V, aby je podlaczyc pod wyjscia centrali integra ?
Bo na stronach satela i pulsara widze tylko na niskie napiecia.
Aktualnie mam jakiegos pulsara 24 V, ale to troche lipa, bo podaje tam 230V

Fantom

Pawlo111
12-04-2012, 19:55
Pytanko : jakie kupic przekazniki na 230V, aby je podlaczyc pod wyjscia centrali integra ?
Bo na stronach satela i pulsara widze tylko na niskie napiecia.
Aktualnie mam jakiegos pulsara 24 V, ale to troche lipa, bo podaje tam 230V

Fantom

Jeśli chodzi ci o przekaźnik z cewką 230v to nie tędy droga. Do central włamaniowych cewka 12V a styki 230V. Np http://allegro.pl/przekaznik-finder-49-61-8-012-0060-seria-49-i2229757356.html

szczukot
12-04-2012, 20:33
No to ja wiem, ze cewka na nsikie napiecie a styki 230V.
Ale szukam czegos dedykowanego do central. Cos takiego jak http://www.pulsar.pl/pl/panel.php?lang=PL&m1=1&m2=17&m3=1
Aby mozna bylo normalnie przykrecac w obudowie.

Az dziwne, ze satel i pulsar czegos takiego nie maja (chyba, ze zle szukam)

Fantom

kolorado
12-04-2012, 20:49
Może dlatego nie mają, że wprowadzanie 230V do obudowy centrali to średni pomysł? Lepiej już chyba obok jakąś małą skrzynkę z szyną powiesić.
A poza tym dlaczego szukasz w ofercie Satela czy Pulsara? Po prostu kup dowolny przekaźnik z gniazdem i przykręć w obudowie. Albo przykręć szynę DIN w obudowie, będzie jeszcze lepiej.

Pawlo111
12-04-2012, 21:12
No to ja wiem, ze cewka na nsikie napiecie a styki 230V.
Ale szukam czegos dedykowanego do central. Cos takiego jak http://www.pulsar.pl/pl/panel.php?lang=PL&m1=1&m2=17&m3=1
Aby mozna bylo normalnie przykrecac w obudowie.

Az dziwne, ze satel i pulsar czegos takiego nie maja (chyba, ze zle szukam)

Fantom

Ja stosuję płytki 12 X przekaźnik finder [wlutowane na płytce bez podstawki] lub 16 X przekaźnik miniaturowy również wlutowany na płytce
tylko nie kupisz tej płytki ot tak produkuje je usługowo jakś firma tylko dla nas.

Pawlo111
12-04-2012, 21:18
Kolega ma rację napięcie sieciowe nie powinno być wprowadzane ot tak do obudowy centralki.
Nie znalazłś bo to jest nie zdrowe dla centralki 230V na zwykłym małym przekaźniczku bez odpowiedniego zabezpieczenia to ryzyko przedostania się napięcia do centralki i nieszczęście gotowe.

ravbc
12-04-2012, 21:49
szczukot: Satel robi dokładnie takie coś jak Cię interesuje, w dokładnie takiej wersji jaka Ci potrzebna - zobacz INT-ORS. Oczywiście montuje się to tam, gdzie normalnie znajdować się powinny obwody 230V, czyli w rozdzielni. Niestety rozwiązanie Satela jest "ciut" drogie, więc pozostaje alternatywa w postaci przekaźników z cewka na 12V i stykami na 230V, ale nadal montowane powinny być tam gdzie obwody sterowane, a nie tam gdzie "sterownik"...

miejski
13-04-2012, 02:20
szczukot
A coś takiego:
http://allegro.pl/pulsar-awz-514-pu1-h-modul-przekaznikowy-fv-i2251750024.html

ar***pl
13-04-2012, 07:30
szczukot
A coś takiego:
http://allegro.pl/pulsar-awz-514-pu1-h-modul-przekaznikowy-fv-i2251750024.html
To mały przekażnik zresztą pewnie niewiadomego pochodzenia ma mały prąd łaczeniowy , kup relpola rm85 z cewką na 12v i podstawką do rozdzielni i bedziesz zadowolony.M prąd łaczeniowy 16A więc spokojnie wystarczy do większości celów.

szczukot
13-04-2012, 08:12
szczukot
A coś takiego:
http://allegro.pl/pulsar-awz-514-pu1-h-modul-przekaznikowy-fv-i2251750024.html

Oooo, przeoczylem ten model. Dzieki.
Jakies relpole nawet mam - ale to jakies duze krowy - nie pamietam symboli.
Myslalem, ze mozna cos takiego dostac "typowego" bez problemu. Przeciez i tak 230V jest wprowadzane do obudowy (do trafa). A takie gotowce (te na niskie napiecia) maja dodoatki typu zabezpieczenia przeciwzwarciowe itp.

No nic. Albo kupie tego Pulsara, albo musze poszukac miejsca na syznie DIN w szafce bezpiecznikowej. 72 pola to jednak za malo na domek ;)

Czy 230V w szafce z centralka to naprawde jakies niebezpieczenstwo ?? Az mi trudno sobie to wyobrazic, co sie moze stac. Przeciez to normalne napiecie, w normalnym miejscu i dobrze podlaczone bedzie. A nie jakies kabelki latajace luizem.

Tego przekaznika potrzebuje do sterowania elektrozaworem od wody i sterownikiem do CWU. Pobory pradu przez te dwa urzadzonka sa minimalne. Takie 6A w przekazniku to wystarczy - razem biora moze z 10 W.

Co do przekaznika "niewiadomego pochodzenia" to roznie moze byc. Widze, ze kiedys byly montowane takie http://www.hongfa.com/pro/pdf/HF115F_I_en.pdf
A teraz podobno sa te http://ecb.omron.com.sg/pdf/relay/power/G2RL.pdf
Wiec przekazniki sa ok w tych modulach.

Tak jeszcze tylko dodam, ze instalator dal plame, i wlozyl mi wlasnie jakies przekazniki z laczeniem na niskie napiecie. Niby to dziala, ale jakies dziwne stany posrednie mam na stykach. Dlatego chce wymienic.

Fantom
ps. Wogole slepy jestem. Satel tez ma takie cos, tylko troche duze wymiarowo : http://www.satel.pl/pl/product/340/MP-1,Modul-przekaznikow

memekt
13-04-2012, 12:17
relpol rm84 ma styki na 8A ale cena ta sama. A swoją drogą jeśli ktoś nie ma miejsca w rozdzielni to przekaźnik można umieścić w puszce, gdzie znajduje się gniazdo z podłączoną np. pompką. (minus taki, że musi tam być już dociągnięty kabel od centrali).

pozdrawiam,
memekt

szczukot
13-04-2012, 13:00
Te w module pulsara tez sa na 8A. No i do tego troche "otoczki" w postaci topika i LEDa.

Fantom

szczukot
13-04-2012, 13:24
Przy okazji : czy mozna smailo na bramie uchylnej do garazu zastosowac jakis kontrakton z montazem bocznym ? Zamontowany na szynie bocznej i na bramie.
A moze nawet nie kontrakton tylko jakis inny czujnik (z jakas wiazka np swiatla odbijajaca sie czy cos)
Aktualnie mam jakis najazdowy, ale jakos mi on "wadzi".

Fantom

ravbc
13-04-2012, 13:51
Z kontaktronem na bramie trzeba uważać, bo ona zwykle metalowa jest. Innymi słowy warto by zapewnić odpowiednie dystansowanie (czujki i magnesu od podłoża), żeby tenże kontaktron miał szanse działać...

memekt
13-04-2012, 16:27
Te w module pulsara tez sa na 8A. No i do tego troche "otoczki" w postaci topika i LEDa.

Fantom


No tu masz rację, zawsze to jakieś zabezpieczenie. A swoją drogą jak najlepiej zabezpieczyć centralę przed niechcianym prądem z przekaźnika nie używając podstawki? chodzi tu o jakieś tanie rozwiązanie. Kiedyś czytałem, że do styków można przylutować diodę czy coś w tym rodzaju ale nie mogę znaleźć tego posta.

Pawlo111
13-04-2012, 20:20
Wspomniane przezemnie płytki produkowane na zamówienie mają diodę wlutowaną[sterowanie 12V cewek przekaźnikowych]
Nie chodzi o niebezpieczeństwo przedostania się napięcia z kabla 230V bo takowy i tak występuje w centralce ale o przepięcia i tym podobne gołe elementy nie osłonięte przed przypadkowym dotknięciem [paluchem, innym kablem niskoprądowym itp.]

todaks
13-04-2012, 20:56
Takie typowe polskie myślenie . Byle tanio . Przekaźnik z podstawą DIN za drogi , trzeba coś wykombinować . Miejsca w rozdzielni nie ma bo większa skrzynia była za droga itd itd. Nikt nie pomysli że takie zabawy mogą mieć tragiczne skutki . Parę lat temu w Warszawie spłonął apartament . Przyczyną pożaru był załączony halogen w szafie ( właścicielka nie domkła drzwi ) . Instalator poszedł z torbami , odszkodowanie jakie musiał zapłacić doprowadziło go do ruiny . A dlaczego ? Bo zamiast atestowanego wyłącznika krańcowego użył swojej konstrukcji wynalazku.
Ludzie kiedy sie nauczycie że przez takie kombinacje narażacie samych siebie ?

Jarek.P
13-04-2012, 21:58
Kiedyś czytałem, że do styków można przylutować diodę czy coś w tym rodzaju ale nie mogę znaleźć tego posta.

Równolegle do cewki przekaźnika musisz dolutować dowolną diodę prostowniczą bądź impulsową (np. 1N400x, 1N4148), tak, żeby była spolaryzowana zaporowo. Przy sterowaniu przekaźnika 12V wprost z elektroniki taka dioda jest obowiązkowa, jej brak grozi zniszczeniem elektroniki przy przełączaniu przekaźnika.

J.

szczukot
13-04-2012, 22:13
Takie typowe polskie myślenie . Byle tanio . Przekaźnik z podstawą DIN za drogi , trzeba coś wykombinować . Miejsca w rozdzielni nie ma bo większa skrzynia była za droga itd itd. Nikt nie pomysli że takie zabawy mogą mieć tragiczne skutki . Parę lat temu w Warszawie spłonął apartament . Przyczyną pożaru był załączony halogen w szafie ( właścicielka nie domkła drzwi ) . Instalator poszedł z torbami , odszkodowanie jakie musiał zapłacić doprowadziło go do ruiny . A dlaczego ? Bo zamiast atestowanego wyłącznika krańcowego użył swojej konstrukcji wynalazku.
Ludzie kiedy sie nauczycie że przez takie kombinacje narażacie samych siebie ?

Eee tam :)
Po pierwsze mam szafe 72 pola ! Naprawde zaoszczedzilem wg Ciebie ? Po drugie te moduly przekaznikowe Satela kosztuje z 70 zl - to tez oszczedzam ??

A nie liczac narzekan, mozesz wskazac minus rozwiazania, wstawiania przekaznika na 230V do szafy z centralka ? To moze jeszcze dla pewnosci, trzeba z niej wyciagnac trafo i wstawic do specjalnej szafy z systemem gasniczym, a z tego trafa dopiero kablem ogniotrwalym do centralki 12 V dac ? Bo naprawde nie czaje problemu.

Fantom
ps. A co do instalatora, to jakos w to nie wierze. u mnie kazdy ktory wchodzil na budowe, pokazywal ubezpieczenie - to juz u nich chyba norma.

szczukot
13-04-2012, 22:22
Z kontaktronem na bramie trzeba uważać, bo ona zwykle metalowa jest. Innymi słowy warto by zapewnić odpowiednie dystansowanie (czujki i magnesu od podłoża), żeby tenże kontaktron miał szanse działać...

Dzieki za przypomnienie - o oczywistym temacie zapomnialem :)
Przegladnalem konstrukcje bramy, i dam na dystansach kontrakton boczny. Bedzie ok.

Fantom

dendrytus
14-04-2012, 07:39
Parę lat temu w Warszawie spłonął apartament . Przyczyną pożaru był załączony halogen w szafie ( właścicielka nie domkła drzwi ) .
Nie ma to jak miejskie legendy.

A teraz przeczytaj wytłuszczony tekst jeszcze raz i odpowiedz sobie na pytanie jakim cudem.

PS.
Przyczyną pożaru było

( właścicielka nie domkła drzwi )
czy

Bo zamiast atestowanego wyłącznika krańcowego użył swojej konstrukcji wynalazku.

Czyli jakby drzwi były niedomknięte, a była założona atestowana krańcówka, to do pożaru by nie doszło?

Apartament spłonął bo chodziło o kasę z odszkodowania.
Tak przy okazji to z jakichś dziwnych przyczyn nie zadziały wtedy czujki dymu.



Fantom
ps. A co do instalatora, to jakos w to nie wierze. u mnie kazdy ktory wchodzil na budowe, pokazywal ubezpieczenie - to juz u nich chyba norma.

Nie ważne ilu instalatorów ma ubezpieczenie. Ważne ile razy ubezpieczenie pokryło bez problemów i błyskawicznie szkody spowodowane przez instalatorów.
Pieniądze brane przez ubezpieczyciela są brane bardzo chętnie. W przypadku awarii zaczynają się schody. Osobiście znam przypadek, w którym zażądano faktury za młot pneumatyczny zakupiony 7 lat wcześniej, którym to spowodowano awarię. Szczęście, że nie zażądano faktur za wiertło i naprawy młota. Mogłoby się okazać, że przewód zasilający nie był naprawiany w serwisie, a wiertła pochodziły z chin.
Oczywiście przy zawieraniu umowy nie było mowy o takich drobnostkach jak faktury za sprzęt z przed kilku lat.

todaks
14-04-2012, 09:07
Eee tam :)

A nie liczac narzekan, mozesz wskazac minus rozwiazania, wstawiania przekaznika na 230V do szafy z centralka ? .

Jedną z zasad bezpieczeństwa jest oddzielenie optyczne odwodów elektrycznych z napięciem bezpiecznym od obwodów z napieciem niskim . Jeżeli zachowasz tą zasadę i zastosujesz porządne atestowane podstawy przekaźnikowe ( np. na szynie DIN ) oraz odpowiednie przekaźniki i zastosujesz odpowiednie oznaczenia ostrzegające to nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Co do wypowiedzi szanownego dendrytusa :
To nie legenda tylko fakt . Instalator przegrał proces właśnie z powodu wykonawstwa niezgodnego ze sztuką . Kompletnie nieistotny był fakt że szafa była niedomknięta. Wg. sądu on jako fachowiec w dziedzinie zabezpieczeń i automatyki powinien był taką sytuację przewidzieć i założyć nie samoróbkę tylko atestowany do tych celów wyłącznik który sygnalizuje tego typu stany ( wówczas dość kosztowny )
Czujek dymu nie było .

szczukot
14-04-2012, 09:14
i zastosujesz odpowiednie oznaczenia ostrzegające to nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

No dobra - poddaje sie. Tego punktu na pewno nie wykonam. Az takim maniakiem nie jestem, aby we wlasnej szafce rozdzielczej naklejki dawac, ze jest 230 V.

Fantom

dendrytus
14-04-2012, 11:06
Jedną z zasad bezpieczeństwa jest oddzielenie optyczne odwodów elektrycznych z napięciem bezpiecznym od obwodów z napieciem niskim . Jeżeli zachowasz tą zasadę i zastosujesz porządne atestowane podstawy przekaźnikowe ( np. na szynie DIN )

Co to jest oddzielenie optyczne?


To nie legenda tylko fakt . Instalator przegrał proces właśnie z powodu wykonawstwa niezgodnego ze sztuką . Kompletnie nieistotny był fakt że szafa była niedomknięta. Wg. sądu on jako fachowiec w dziedzinie zabezpieczeń i automatyki powinien był taką sytuację przewidzieć i założyć nie samoróbkę tylko atestowany do tych celów wyłącznik który sygnalizuje tego typu stany ( wówczas dość kosztowny )
Czujek dymu nie było .To jest kolego miejska legenda, gdyż słyszałem ją już kilkakrotnie, różnica jest tylko wielkości obiektu. Jest to albo apartament albo rezydencja albo dom.
Powód zawsze ten sam halogen w szafie i zły włącznik lub nawet awaria systemu inteligentnego domu (jako argument przeciw ID).
Tylko jakim cudem 40 W halogen w oprawce może zapalić niepalną płytę MDF z której była wykonana szafa.
Różnica jest też w tym kto poniósł odpowiedzialność: raz jest to elektryk, raz wykonawca szafy. Innym razem integrator od ID.
W twojej wersji czujek dymu nie było, w mojej nie zadziałały. Co to za apartament, w którym nie ma czujek dymu?

Nigdy nie udało mi się dowiedzieć gdzie dokładnie znajdowały się te spalone obiekt, gdyż zawsze było to odpowiedź: ja to słyszałem od kogoś, kto podobno mieszka niedaleko, ale w innej dzielnicy i jego siostra, której pierwszy mąż miał kolegę....
W różnych wersjach tej historii jest to Warszawa, Piaseczno i nawet Pruszków.

Jedna z pierwszych wersji o ile pamiętam mówiła o apartamencie i o kliencie cwaniaku, który chciał wyłudzić kasę od ubezpieczyciela, zrzucając winę na instalatora. W tej wersji tej historii sąd nie dał wiary w błędy instalatora.
A cwaniak nie dostał kasy z odszkodowania.
Historia był opowiedziana na jednej z budów jako przestroga, że trzeba uważać na klientów z kasą.
Historię tę słyszałem nawet od zaprzyjaźnionego brokera(już w innej wersji) i miał ona być dowodem na sensowność ubezpieczeń.



i założyć nie samoróbkę tylko atestowany do tych celów wyłącznik który sygnalizuje tego typu stany ( wówczas dość kosztowny )Skoro był kiedyś drogi, a teraz tani, to chętnie w końcu poznam jaki to atestowany wyłącznik powinien był założyć instalator.
Do tej pory instalowałem kontaktron, ale chętnie zacznę zakładać urządzenie w pełni profesjonalne z atestami i sygnalizacją nie zamknięcia/zgaszenia halogena.

Stań niezamknięcia szafy był w twojej historii sygnalizowany świeceniem się światła w szafie.

PS.
Jeśli faktycznie ta miejska legenda nie jest wyssana z palca to winę ponosiłaby osoba, która niewłaściwie założyła halogen, bo to on był sprawcą pożaru, a nie wyłącznik.

Gdyby nawet ten lub jakikolwiek inny profesjonalny, atestowany, hermetyczny, zbudowany do zastosowań militarnych wyłącznik uległ uszkodzeniu i styki uległyby zespawaniu to i tak nie powinno dojść do pożaru.

szczukot
14-04-2012, 18:01
Jedną z zasad bezpieczeństwa jest oddzielenie optyczne odwodów elektrycznych z napięciem bezpiecznym od obwodów z napieciem niskim . Jeżeli zachowasz tą zasadę i zastosujesz porządne atestowane podstawy przekaźnikowe ( np. na szynie DIN ) oraz odpowiednie przekaźniki i zastosujesz odpowiednie oznaczenia ostrzegające to nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Czy mam rozumiec, ze wg Ciebie, te moduly przekaznikowe Pulsara i Satela nie maja atestow i sa niebezpieczne ? ;)

Fantom

todaks
14-04-2012, 20:06
No dobra - poddaje sie. Tego punktu na pewno nie wykonam. Az takim maniakiem nie jestem, aby we wlasnej szafce rozdzielczej naklejki dawac, ze jest 230 V.

Fantom
A jesteś pewien że nigdy, nikt po za Tobą nie będzie w tej szafie grzebał ???

todaks
14-04-2012, 20:08
Czy mam rozumiec, ze wg Ciebie, te moduly przekaznikowe Pulsara i Satela nie maja atestow i sa niebezpieczne ? ;)

Fantom z punktu elektryki nic nie powinno sie stać , z punktu serwisu może być różnie , obyś sam przypadkiem ręki tam nie przyłożył .

todaks
14-04-2012, 20:14
dendrytus - nie wiesz gdzie to było ? Warszawa - osiedle zamknięte przy wytwórni filmów . Nazwy ulicy nie pamiętam . Tak się składa że zabezpieczałem ten apartament w trakcie odbudowy po pożarze. Tyle informacji musi Ci wystarczyć bo więcej nie mogę publicznie podać .

dendrytus
14-04-2012, 21:54
Tyle informacji musi Ci wystarczyć bo więcej nie mogę publicznie podać .
Nie zapominaj, że znasz tylko wersję właściciela apartamentu.Nie sądzę, że jakoś specjalnie interesowała cię jak przebiega, jak się kończy i po ilu latach ta sprawa.

Ale OK. Niech ci będzie.

Mnie jednak bardziej zależy jakiż to wyłącznik z atestem i sygnalizacją powinienem montować w szafach. Podobno wiesz, że kiedyś był bardzo drogi.

szczukot
15-04-2012, 10:47
No dobra. Po raz trzeci zapomnialem zamknac brame garzowa :(
Prosze o pomoc w zaprogramowaniu centralki Integry. Dostepne mamy 3 wejscia : z pilota, kontrakton na bramie i czujka w garazu. I jedno wyjscie : sterowanie brama (pikniecie = zamknij/otworz).

Jak zrobic, aby po otworzeniu bramy pilotem, centralka pilnowala czujki ruchu, i jak nie bedzie nic na niej np przez 1 min (i kontrakton rozwarty), zamknela brame ?

Fantom

todaks
15-04-2012, 20:05
Jak zrobic, aby po otworzeniu bramy pilotem, centralka pilnowala czujki ruchu, i jak nie bedzie nic na niej np przez 1 min (i kontrakton rozwarty), zamknela brame ?

Fantom

wykorzystaj funkcję "max. czasu naruszenia wejscia"

szczukot
15-04-2012, 22:44
a jeszcze kilka podpowiedzi ? :)

Fantom

szczukot
16-04-2012, 17:18
Mam pytanko : jak sugerujecie zrobic :
1) zasialnie awaryjne gniazd (komputer, pompy itp). Czy wpiac w obwod po prostu UPSa i niech on calkowicie sobie tym rzadzi, czy tez uzyc w jakim celu do tego centralki ?
2) oswietlenia awaryjnego. Czyli jak nie ma pradu, jeden z obwodow sie zalacza. Uzyc do tego centralki czy jakis np zwykly przekaznik w szafie ?

Fantom
ps. pomijam na razie problem, ze sa trzy fazy itp.

dendrytus
16-04-2012, 20:23
Mam pytanko : jak sugerujecie zrobic :
1) zasialnie awaryjne gniazd (komputer, pompy itp). Czy wpiac w obwod po prostu UPSa i niech on calkowicie sobie tym rzadzi, czy tez uzyc w jakim celu do tego centralki ?
Jak masz za dużo kasy i za dużo wolnego czasu, to jak najbardziej centralka. Jeśli nie to to wystarczy UPS


2) oswietlenia awaryjnego. Czyli jak nie ma pradu, jeden z obwodow sie zalacza. Uzyc do tego centralki czy jakis np zwykly przekaznik w szafie ?

A jak często nie masz prądu?



Fantom
ps. pomijam na razie problem, ze sa trzy fazy itp.
http://www.fif.com.pl/lista_produktow/32

szczukot
16-04-2012, 21:22
Jak masz za dużo kasy i za dużo wolnego czasu, to jak najbardziej centralka. Jeśli nie to to wystarczy UPS

A jak często nie masz prądu?

http://www.fif.com.pl/lista_produktow/32

Czyli do obu tematow centralke lepiej pominac.
Czyli zrboie tak : pf-431 - na wyjsciu podlaczone :
1) UPS i z niego zasilanie kilku newralgicznych tematow.
2) przekaznik, i jak nie bedzie zadnej fazy, to z upsa podam jeszcze napiecie na oswietelnie awaryjne.
3) zasilanie centralki i innych urzadzen nie az tak waznych, aby caly czas pracowaly jak nie ma jednej z faz.
No niestety, ale zaniki pradu mi sie zdazaja. I to zarowno 3 faz jak i pojedynczych.

Fantom

ravbc
16-04-2012, 21:51
Taki przełącznik faz kosztuje prawie 2 stówy - na prawdę tak często Ci jednej fazy brakuje (a nie wszystkich)? Ja mam UPSa dla obwodów automatyki i oświetlenia awaryjnego (ale nie koniecznie włączanego zawsze jak prądu brak, a jedynie jak faktycznie ciemno jest). Co do użycia centralki do "podtrzymania zasilania" to nie bardzo rozumiem na czym jej rola miała by polegać...

szczukot
16-04-2012, 22:07
No zanik jednej fazy zdaz mi sie czesto - i to losowa faza, czyli nie moge podpiac np niekotrych ukladow do tych "pewnych" bo ich nie ma.
Co do wlaczania obwodu oswietlenia awaryjnego, to pojdzie jeszcze przez zmierzchowke - wiec zapali sie wtedy gdy trzeba. No i jeszcze przez alarm - czyli gdy wylaczony - ktos jest w domu.
A centralke, zastanawailem sie czy nie uzyc jakos, bo ma mozliwosc kontroli zaniku zasilania. Ale to chyba bez sensu.

Fantom
ps. A cena tego przelacznika nie jest fajna - to wiem :(

dendrytus
16-04-2012, 22:32
ps. A cena tego przelacznika nie jest fajna - to wiem :(
Skoro nie jest fajna, to cię jeszcze bardziej zmartwię . Niektóre urządzenia nie działają lub działają topornie z UPS i wtedy trzeba kupić przetwornicę 12V lub 24V na 230V z Allegro co czasami też nie rozwiązuje problemu.

Jarek.P
16-04-2012, 23:32
Niektóre urządzenia nie działają lub działają topornie z UPS i wtedy trzeba kupić przetwornicę 12V lub 24V na 230V

Albo trochę porządniejszego UPSa, który wytwarza sinusoidalne napięcie na wyjściu.

J.

szczukot
17-04-2012, 08:03
A to na szczescie wiem :) A na nieszczescie takie UPSy sa drozsze :(
Na razie mam jakiegos APC Smarta - z tego co kojarze, to seria ta generuje sinusoide, i powinny pracowac z nim urzadzenia indukcyjne.

Fantom

ravbc
17-04-2012, 09:16
Hmm, a jakie urządzenia indukcyjne chcesz podtrzymywać? Pompki CO? Jesli masz piec stałopalny to jeszcze rozumiem, ale w każdym innym przypadku to raczej mało istotne (prądu zwykle brakuje maks. kilka godzin, więc można nawet nie zauważyć, że ogrzewanie nie działa). Ja znalazłem w sumie tylko jedno "urządzenie indukcyjne", kórego zasilanie warto zapewnić: silniki rolet zewnętrznych. Tyle że ich użycie sprowadza się do 30 sekund pracy i to tylko w sytuacji kiedy prądu brakie gdy są zamknięte, a chciało by się je otworzyć (u mnie mocno sporadyczna sytuacja - przez 3 lata mieszkania miałem tak dokładnie raz). Piszę to wszystko by podkreślić, że w wielu przypadkach UPSy o faktycznie sinusoidalnym wyjściu nie są konieczne (większość silników spokojnie zadziała z UPSami generującymi przebieg zbliżony do sinusoidy, choć będą się bardziej grzały i ciut mocniej zużywały). Natomiast zdecydowanie nie warto "inwestować" w tanie chińskie badziewia, których teraz sporo w sklepach. Za to warto zwrócić uwagę na jakość używanych akumulatorów, bo co nam z zasilania awaryjnego, jeśli działać będzie przez 2 minuty po zaniku i to tylko przez pierwsze pół roku od zainstalowania (bo potem akumulatory zdechną)?

PS. APC serii Smart to jeden z lepszych wyborów. I droższych. ;-)

szczukot
17-04-2012, 09:32
No chcialbym np zasilac pompe od kolektorow slonecznych.
Do tego urzadzonka sieciowe (typu switch, router itp) - bo na laptopach pracowac bedzie mozna.

Noi i mozliwe, ze piec CO (gazowy) jednak tez - ale tu zobacze jaki bilans pradu bedzie i wtedy podejme decyzje. Raczej chodzi o ciepla wode niz o ogrzewanie. A piec mam ze zbiornikiem tylko 80L, wiec podtrzymanie moze sie przydac.
Mozliwe, ze jak zobacze, ze te rozne urzadzonka pobiara malo pradu, to cos doloze jeszcze. Np centralke alarmowa - a niech pochodzi dluzej niz z wlasnego akku.

Fantom

ravbc
17-04-2012, 09:52
Zasilanie centrali alarmowej z UPSa jest mocno niewskazane. Po pierwsze system ma wtedy znacznie utrudnione wykrywanie awarii zasilania, po drugie zupełnie niepotrzebnie obciąża UPSa. No chyba, że masz UPSa o znacznej mocy i baaardzo długim czasie podtrzymania. Wtedy to może mieć mimo wszystko sens.
Co do pozostałych rzeczy: ja mam jednak sporo inne warunki, ale w Twoim wypadku zasilanie awaryjne tych konkretnych urządzeń może być nie całkiem najgorszym pomysłem ;)

orzechot
17-04-2012, 12:29
Jhttp://www.fif.com.pl/lista_produktow/32

Ktoś tego używa z powodzeniem? Ja miałem dwa i padły. Przy okazji "mój" elektryk zobaczył puste miejsce w szafie i spytał czego brakuje (elektryk od ciągania kabli i papierów, rozdzielnie moje). Okazało się, że też ma niedobre doświadczenia z PF-431. Podejrzewam, że to chyba niezbyt udana konstrukcja jest.

Jak szukałem alternatywy to na elektrodzie ktoś polecał zestaw 2-3 (w zależności od potrzeb) przekaźników (nad)napięciowych. U mnie na razie zadrutowane dziury po PF-431 zostały, ale jak skończę budowę to właśnie takie przekaźniki wstawię. Nie wiem, czy są bardziej trwałe, ale jakby co "modularność" pozwoli na wymianę tylko padniętych kawałków.

robertsz
17-04-2012, 14:08
PF-431.... 6 albo 7 sztuk zainstalowałem.
Nie padła ani jedna.

Jedna najbardziej obciążona sztuka zasila całe oświetlenie w domku, alarm, rolety, lodówkę i kotłownię.
Działa od 4 lat.

Pawlo111
17-04-2012, 18:27
Nie taniej i prościej będzie nabyć aku samochodowe i przetwornicę oraz ładowarkę solidną z kontrolą rozładowania?
UPSy fajne bo bezprzerwowe ale takie trochę większe ładnych parę groszy kosztuje.

dendrytus
17-04-2012, 19:20
Ktoś tego używa z powodzeniem? Ja miałem dwa i padły. Przy okazji "mój" elektryk zobaczył puste miejsce w szafie i spytał czego brakuje (elektryk od ciągania kabli i papierów, rozdzielnie moje). Okazało się, że też ma niedobre doświadczenia z PF-431. Podejrzewam, że to chyba niezbyt udana konstrukcja jest.

4 sztuki na przestrzeni 1 roku i zero problemów.

Wakmen
17-04-2012, 21:37
Ktoś tego używa z powodzeniem? Ja miałem dwa i padły. ... Okazało się, że też ma niedobre doświadczenia z PF-431. Podejrzewam, że to chyba niezbyt udana konstrukcja jest...
Jedną z pierwszych zamontowałem z jakieś 7 lat temu i cały czas działa.
W zeszłym roku inna została uszkodzona ale to przez dekarzy na budowie bo rozłączyli przewód neutralny i poszło międzyfazowe zamiast 1F.
Innych uwag nigdy nie miałem.

Wakmen
17-04-2012, 21:38
Nie taniej i prościej będzie nabyć aku samochodowe i przetwornicę oraz ładowarkę solidną z kontrolą rozładowania?...
Można ale z innej strony patrząc to nie każdy chce mieć np. piec na węgiel w kotłowni. Tani w utrzymaniu i ogrzewaniu ale ... ma swoje wady.

marcyszka
21-04-2012, 09:10
Witam,
Mam prośbę o pomoc w doprecyzowaniu czego potrzebuję :)
Kupiłam mieszkanie na parterze i okazało się, że jest to niższy parter niż było to w projekcie.
Deweloper ze swojej strony sam zmienił jeszcze na etapie budowy okna na antywłamaniowe (okucia WK-2 i szyby P-4, klamki z zamkami).
Złożyłam jeszcze pismo o pokrycie kosztów montażu rolet antywłamaniowych z atestem.
W odpowiedzi deweloper podjął decyzję o ogrodzeniu całości bloku łącznie z moja klatką (pierwotnie ta część miała być nieogrodzona) oraz zaproponował montaż sygnalizacji alarmowej z czujnikami montowanymi przy oknach.
Odpowiada mi ta propozycja. Jeszcze nie wiem kto będzie wybierał firmę instalującą alarm, oczywiście wolałabym ja.
Proszę o pomoc w doprecyzowaniu opisu jak taki alarm powinien wyglądać.
Założenia - śpimy przy otwartych oknach, więc na pewno muszą być kontaktrony (o ile dobrze się tu doczytałam) :)

W załączeniu przesyłam link do projekt mieszkania - czy mogę prosić o wstępny kosztorys i wykaz niezbędnych elementów takiej instalacji?

https://picasaweb.google.com/lh/photo/F1NKutdRMe1dAnVkgo8AltMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

Z góry dziękuję za pomoc
Marta

ar***pl
21-04-2012, 18:06
Witam,
Mam prośbę o pomoc w doprecyzowaniu czego potrzebuję :)
Kupiłam mieszkanie na parterze i okazało się, że jest to niższy parter niż było to w projekcie.
Deweloper ze swojej strony sam zmienił jeszcze na etapie budowy okna na antywłamaniowe (okucia WK-2 i szyby P-4, klamki z zamkami).
Złożyłam jeszcze pismo o pokrycie kosztów montażu rolet antywłamaniowych z atestem.
W odpowiedzi deweloper podjął decyzję o ogrodzeniu całości bloku łącznie z moja klatką (pierwotnie ta część miała być nieogrodzona) oraz zaproponował montaż sygnalizacji alarmowej z czujnikami montowanymi przy oknach.
Odpowiada mi ta propozycja. Jeszcze nie wiem kto będzie wybierał firmę instalującą alarm, oczywiście wolałabym ja.
Proszę o pomoc w doprecyzowaniu opisu jak taki alarm powinien wyglądać.
Założenia - śpimy przy otwartych oknach, więc na pewno muszą być kontaktrony (o ile dobrze się tu doczytałam) :)

W załączeniu przesyłam link do projekt mieszkania - czy mogę prosić o wstępny kosztorys i wykaz niezbędnych elementów takiej instalacji?

https://picasaweb.google.com/lh/photo/F1NKutdRMe1dAnVkgo8AltMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

Z góry dziękuję za pomoc
Marta

Po montażu kontraktronów będzie pani mogła spać co najwyżej przy oknach uchylonych , przy otwartych się nie da załączyć alarmu chyba że będą czujniki lub bariery zewnętrzne.Proponowałbym 6 kontraktronów (zalezy ile skrzydeł się otwiera) 4 czujniki udarowe opcjonalnie i z jeden czujnik ruchu, klawiaturę typ centrali zczy z powiadomieniem gsm czy nie to juz pani wybór.Nie wiem czy jest jeszcze możliwość puszczenia przewodów do okien w przeciwnym wypadku zostaje system bezprzewodowy.

marcyszka
23-04-2012, 11:17
Witam,
dziękuję za odpowiedź. Tak - chodziło mi o możliwość uchylenia, a nie otwarcia okien.
Czy duża jest różnica w cenie samych central - z powiadomieniem GSM czy bez?

Od czego zależy możliwość puszczenia przewodów do okien? Od tego czy są już parapety wewnętrzne? Jeszcze nie. Mają być montowane w tym tygodniu, ale mogę to przesunąć.
Czy system bezprzewodowy się sprawdza? Słyszałam niepochlebne opinie..

ravbc
23-04-2012, 11:25
Najprostszy nadajnik GSM do niemal dowolnej centrali to koszt rzędu 200-300 zł.
Możliwość puszczenia przewodów do okien zależy głównie od właściciela, a konkretniej od tego czy zezwoli na zrobienie syfu, związanego z układaniem kabli. Jeśli okna mają się uchylać, a kontaktronów nie ma być widać, to parapety wewnętrzne są niewskazane przed montażem alarmu.
System przewodowy jest praktycznie zawsze lepszy od bezprzewodowego, a na dodatek zwykle tańszy.

pancerny12
23-04-2012, 12:33
Jestem nowy więc na samym początku wszystkich tutaj serdecznie witam!!!

Sprowadza mnie tutaj instalacja alarmowa którą sam projektuję obecnie i okablowuję :) co z tego wyjdzie zobaczymy ale staram się stosować przy tym przedsięwzięciu zasady jakie tutaj zostały omawiane więc z okablowaniem powinno być ok.
Zanim opowiem o swojej instalacji i poproszę o pomoc w doborze osprzętu proszę powiedzieć czy złym pomysłem byłoby zastowowanie na poddaszu gdzie są okna połaciowe czujki mikrofalowej np. http://moto.allegro.pl/czujnik-mikrofalowy-adm-10-uniwersalny-1-strefowy-i2154527356.html (jest to tylko przykład) doszłem do wniosku że czujka taka wykryje ruch tuż za oknem jeszcze przed jego uszkodzeniem.
Myślę o takiej czujce dlatego, że mam łatwy dostęp z poziomu garażu do okien połaciowych które wobec tego są narażone na ingerencję osób niepowołanych.
Czytając ten temat dowiedziałem się że nie należy stosować czujek udarowych na poddaszu bo wywołują fałszywe alarmy podczas gradu, deszczu itp.
Mam też pytanie czy chcąc obniżyć nieco koszty czujek można zastosować te dedykowane do alarmów samochodowych (udarowa czujka prawie 10 krotnie tańsza od typowej okiennej) czy myślał ktoś o takim rozwiązaniu?? Wpadłem na to montując alarm w samochodzie gdzie czujka miała regulację czułości i bardzo dobrze to wszystko w autku działa gdzie koszt czujki to ok. 10zł i też jest to małe urządzenie i estetyczny;) i o tak wiele tańsze!!!
Czy okablowanie czujek tych dedykowanych do alarmów samochodowych (mowa o mikrofalowych i udarowych) pozwoliłoby na montaż ich w systemach alarmowych domowych???
Jeśli nie to dlaczego, nie obrażę się też jeśli dostanę kuksańce za moje rozumowanie ale jestem zasady że warto rozmawiać !!!

Pozdrawiam Serdecznie Wtek

Pawlo111
23-04-2012, 18:12
Pancerny12 Musisz tylko wiedzieć o czujkach mikrofalowych że nie są obojętne dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w ich zasięgu.
W pom. mieszkalnych należy pozbawiać je zasilania w czasie przebywania ludzi. Jeśli skierujesz je ostro w stronę okna i nastawisz maxymalną czułość to będziesz miał fałszywe alarmy np ptaki na parapecie. Nie miałem nigdy doczynienia z czujkami samochodowymi ale podejżewam że są tańsze z powodu braku obudowy, mniejszego zasięgu itp...

dendrytus
23-04-2012, 19:10
Mam też pytanie czy chcąc obniżyć nieco koszty czujek można zastosować te dedykowane do alarmów samochodowych (udarowa czujka prawie 10 krotnie tańsza od typowej okiennej) czy myślał ktoś o takim rozwiązaniu?? Wpadłem na to montując alarm w samochodzie gdzie czujka miała regulację czułości i bardzo dobrze to wszystko w autku działa gdzie koszt czujki to ok. 10zł i też jest to małe urządzenie i estetyczny;) i o tak wiele tańsze!!!

To te same czujki. Rożnica jest w kolorze obydwu i wyprowadzeniu sygnału alarmu i częstotliwości pracy w przypadku czujki MW. W czujkach samochodowych jest to sygnał masy. W czujkach domowych są wyprowadzone styki przekaźnika co ułatwia dopasowanie do dowolnej centralki alarmowej
Po zamontowaniu przekaźnika do czujki samochodowej uzyskamy czujkę domową.


Czy okablowanie czujek tych dedykowanych do alarmów samochodowych (mowa o mikrofalowych i udarowych) pozwoliłoby na montaż ich w systemach alarmowych domowych???
Można, tylko estetyka na ogół wątpliwa. Czujki samochodowe są czarne a domowe białe.
Czujka mikrofalowa będzie widziała za oknem również duże opady deszczu, ruchy drzew, drżenie konstrukcji dachu.
Aby tego uniknąć w czujkach domowych łączy sieje z czujką podczerwieni.
W twoim przypadku niestety czujka dualna nie jest rozwiązaniem, gdyż nie będzie widziała za oknem.

Możesz zaryzykować.


Pancerny12 Musisz tylko wiedzieć o czujkach mikrofalowych że nie są obojętne dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w ich zasięgu.
W pom. mieszkalnych należy pozbawiać je zasilania w czasie przebywania ludzi. Jeśli skierujesz je ostro w stronę okna i nastawisz maxymalną czułość to będziesz miał fałszywe alarmy np ptaki na parapecie. Nie miałem nigdy doczynienia z czujkami samochodowymi ale podejżewam że są tańsze z powodu braku obudowy, mniejszego zasięgu itp...
Powyższy post jest najlepszym dowodem, że czujki mikrofalowe są szkodliwe dla organizmów żywych. Autor tych bredni był poddany działaniu promieniowania wytwarzanego przez takie czujki.
Szkoda, że czujki te działają negatywnie na mózg, a nie na zdolności rozrodcze.
http://www.napad.pl/katalog/data/katalog/produkty/instrukcje/1694102840sswin_paradox_vision_525d.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.napad.pl%2Fkat alog%2Fdata%2Fkatalog%2Fprodukty%2Finstrukcje%2F16 94102840sswin_paradox_vision_525d.pdf)

ar***pl
23-04-2012, 19:56
Witam,
dziękuję za odpowiedź. Tak - chodziło mi o możliwość uchylenia, a nie otwarcia okien.
Czy duża jest różnica w cenie samych central - z powiadomieniem GSM czy bez?

Od czego zależy możliwość puszczenia przewodów do okien? Od tego czy są już parapety wewnętrzne? Jeszcze nie. Mają być montowane w tym tygodniu, ale mogę to przesunąć.
Czy system bezprzewodowy się sprawdza? Słyszałam niepochlebne opinie..
Przy systemie przewodowym do każdego okna musi dochodzić przewód z centrali, nie przesadzałbym że każdy system bezprzewodowy jest gorszy od przewodowego, napewno generuje większe koszty przy konserwacji (wymiana bateri), natomiast zakłada się go zazwyczaj w pomieszczeniach gdzie nie ma możliwości położenia przewodów. Tak jak napisał kolega moduł gsm do dowolnej centrali to koszt około 300 zł netto , jeśłi bierzemy pod uwagę również czujniki bezprzewodowe to już w miarę korzystnie wychodzi np centrala 128wrl która ma moduł gsm i bezprzewodowy już wbudowany ale niestety koszt to około 1150 zł netto w detalu.

ravbc
23-04-2012, 20:13
nie przesadzałbym że każdy system bezprzewodowy jest gorszy od przewodowego

No gorszość w sumie sprowadza się do tego, że czujki bezprzewodowe wymagają konserwacji (ta wymiana baterii), są z reguły większe (dotyczy to zwłaszcza kontaktronów), no i najczęściej droższe. Działają oczywiście przeważnie równie skutecznie jak czujki przewodowe (choć są podatne na zagłuszanie), no i nie wymagają przewodów. Czyli mają jedną jedyną (niezbyt istotną w normalnych warunkach) zaletę i całą stertę dość poważnych wad. Jeśli więc chroniony budynek nie jest wykończony, albo co gorsza zabytkowy, to IMHO nie ma sensu dobrowolnie pchać się w system bezprzewodowy. Aha, żeby nie było: za "normalne warunki" uważam instalację systemu alarmowego w nowo budowanym obiekcie, przed jego oddaniem do użytkowania.

omega37
23-04-2012, 21:26
Pancerny12 Musisz tylko wiedzieć o czujkach mikrofalowych że nie są obojętne dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających w ich zasięgu.
W pom. mieszkalnych należy pozbawiać je zasilania w czasie przebywania ludzi. Jeśli skierujesz je ostro w stronę okna i nastawisz maxymalną czułość to będziesz miał fałszywe alarmy np ptaki na parapecie. Nie miałem nigdy doczynienia z czujkami samochodowymi ale podejżewam że są tańsze z powodu braku obudowy, mniejszego zasięgu itp...

ICNIRP określiła limit stałego narażenia na ekspozycję gęstością mocy 1mW/cm2



Gęstość mocy emitowanej przez czujkę MW do ochrony wewnętrznej wynosi około:

0,0008 mW/cm2 w odległości 50cm od czujki równa 1/1.250 limitu ICNIRP
0,0002 mW/cm2 w odległości 100cm od czujki równa 1/5.000 limitu ICNIRP
0,00005 mW/cm2 w odległości 200cm od czujki równa 1/20.000 limitu ICNIRP

bajcik
25-04-2012, 16:53
Równolegle do cewki przekaźnika musisz dolutować dowolną diodę prostowniczą bądź impulsową (np. 1N400x, 1N4148), tak, żeby była spolaryzowana zaporowo. Przy sterowaniu przekaźnika 12V wprost z elektroniki taka dioda jest obowiązkowa, jej brak grozi zniszczeniem elektroniki przy przełączaniu przekaźnika.


Nadrabiając wątek uzupełnię posta o wytłumaczenie po co ta dioda:
http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

SS
25-04-2012, 17:29
No gorszość w sumie sprowadza się do tego, że czujki bezprzewodowe wymagają konserwacji (ta wymiana baterii), są z reguły większe (dotyczy to zwłaszcza kontaktronów), no i najczęściej droższe. Działają oczywiście przeważnie równie skutecznie jak czujki przewodowe (choć są podatne na zagłuszanie), no i nie wymagają przewodów. Czyli mają jedną jedyną (niezbyt istotną w normalnych warunkach) zaletę i całą stertę dość poważnych wad.
Wg aktualnej normy PN EN 50131 czujki nawet najniższego stopnia zabezpieczenia musza spełniać wymóg aby nie wymagały wymiany baterii częściej, niż raz w roku. W praktyce większość systemów które spełniają wymagania normy wymagaja wymiany baterii nie częściej niż raz na trzy- cztery lata. Na tegorocznej wystawie Sekurex firma Visonic wystawiła bezprzewodowy system alarmowy Power G który spełnia wymagania dla stopnia zabezpieczenia 2 czyli dla wilii, rezydencji itp
Pytałem o cenę - wychodziło taniej niż w Jablotronie.
Maja też system który moga sprzedawać już jako skonfigurowany
SJS

Jarek.P
25-04-2012, 18:24
Nadrabiając wątek uzupełnię posta o wytłumaczenie po co ta dioda:


To ja jeszcze tylko dodam, że ta sugerowana przeze mne doda, to nie 1N4148) a 1N4148, forumowy skrypt trochę na wrost mi tam emotikonka wpakował ;)

J.

_ZBYCH_
26-04-2012, 11:19
Wg aktualnej normy PN EN 50131 czujki nawet najniższego stopnia zabezpieczenia musza spełniać wymóg aby nie wymagały wymiany baterii częściej, niż raz w roku. W praktyce większość systemów które spełniają wymagania normy wymagaja wymiany baterii nie częściej niż raz na trzy- cztery lata. Na tegorocznej wystawie Sekurex firma Visonic wystawiła bezprzewodowy system alarmowy Power G który spełnia wymagania dla stopnia zabezpieczenia 2 czyli dla wilii, rezydencji itp
Pytałem o cenę - wychodziło taniej niż w Jablotronie.
Maja też system który moga sprzedawać już jako skonfigurowany
SJS
A cóż to? Pan SJS wciska tu post sponsorowany? ;)

Satel już dawno zaprezentował swój system ABAX, który posiada klasę 2. Satel określa trwałość baterii na około 3 lata (specjalna bateria litowa).
Nie mniej jednak, trwałość baterii w każdej czujce bezprzewodowej zależy m. in. od ilości naruszeń czujki oraz jak często czujka jest odpytywana (sprawdzana) przez odbiornik.

Trzeba też mieć na uwadze, że na rynku jest sporo różnych rozwiązań bezprzewodowych nie spełniających żadnej normy, w których montowane są zwykłe bateryjki, które starczają na krótki okres czasu.

Jest wielu instalatorów, którzy w nosie mają normy i montują byle co, byle jak, byle szybko, byle tanio, jak również jest wielu klientów, którzy dadzą się nabrać takim instalatorom. Niestety dociera to do klientów po fakcie...

dendrytus
26-04-2012, 17:24
Jest wielu instalatorów, którzy w nosie mają normy i montują byle co, byle jak, byle szybko, byle tanio, jak również jest wielu klientów, którzy dadzą się nabrać takim instalatorom. Niestety dociera to do klientów po fakcie...
Jest też wielu inwestorów, którzy w nosie mają normy i każą montować byle co, byle jak, byle szybko, byle tanio. Zgodnie z zasadą szybko szybko nikt nie będzie z tego strzelał.
Naciągactwo ze strony instalatorów jest tylko wtedy, gdy mówią o systemach spełniających określone normy, biorą za to pieniądze, a montują tanie gó*no.

_ZBYCH_
26-04-2012, 19:05
Jest też wielu inwestorów, którzy w nosie mają normy i każą montować byle co, byle jak, byle szybko, byle tanio. Zgodnie z zasadą szybko szybko nikt nie będzie z tego strzelał.
Naciągactwo ze strony instalatorów jest tylko wtedy, gdy mówią o systemach spełniających określone normy, biorą za to pieniądze, a montują tanie gó*no.
Nie zgadzam się. To, o czym piszesz, to oszustwo, a nie naciągactwo.
Inwestor nie zna się na tym. Instalator proponuje system i inwestor daje wiarę, że jest to dobry system.
Przykładowo: dwóch instalatorów składa ofertę, w której wymienione są elementy systemu. Oferty różnią cię ceną. Skąd inwestor ma wiedzieć, czym się różni centrala A od centrali B, czujka A od czujki B? Obie centrale mają wymagane atesty i niby spełniają normy, ale czy obie są równie funkcjonalne i bezawaryjne? Zatem od uczciwości i podejścia instalatora zależy, co zaproponuje inwestorowi.

szczukot
26-04-2012, 19:19
No dobra. Po raz trzeci zapomnialem zamknac brame garzowa :(
Prosze o pomoc w zaprogramowaniu centralki Integry. Dostepne mamy 3 wejscia : z pilota, kontrakton na bramie i czujka w garazu. I jedno wyjscie : sterowanie brama (pikniecie = zamknij/otworz).

Jak zrobic, aby po otworzeniu bramy pilotem, centralka pilnowala czujki ruchu, i jak nie bedzie nic na niej np przez 1 min (i kontrakton rozwarty), zamknela brame ?

Fantom

To moze jakas wieksza podpowiedz jak to zrobic ?

Fantom

PiotrKw
02-05-2012, 14:10
Czy możliwy jest montaż kontaktronów w ramach okiennych w sytuacji, gdy są już zamontowane i obrobione okna i parapety okienne (stan deweloperski)?
Jakich dodatkowych trudności ewentualnie to nastręcza?

Czytam ten wątek od kilku dni, ale nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.

omega37
02-05-2012, 22:20
Czy możliwy jest montaż kontaktronów w ramach okiennych w sytuacji, gdy są już zamontowane i obrobione okna i parapety okienne (stan deweloperski)?
Jakich dodatkowych trudności ewentualnie to nastręcza?

Czytam ten wątek od kilku dni, ale nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.

Jeśli nie chcesz "ruszać" ścian / bo chyba tu jest główny problem - nie układać przewodów/, to pozostają kontaktrony bezprzewodowe i co za tym idzie odpowiednie dostosowanie systemu z wszystkimi tego konsekwencjami. Nie tak dawno sam "robiłem" mieszkanie deweloperskie. Proponowałbym jednak poprowadzić te parę przewodów od kontaktronów przewodowych.Trzeba trochę poryć w tynku / malarze uzupełnią/, ale : 1. zastosujesz kontaktrony jakie chcesz - np. wpuszczane w futrynę i ramę /co nie uda się , przy bezprzewodowych/, 2.nie będziesz musiał wymieniać okresowo baterii. Oczywiście wybór należy do Ciebie, ale sugeruję przewodowe. W końcu stan deweloperski, to jednak przed Tobą trochę roboty i to o wiele praco i gotówko chłonnej niż alarm. Pozdrawiam.

ar***pl
04-05-2012, 08:00
Czy możliwy jest montaż kontaktronów w ramach okiennych w sytuacji, gdy są już zamontowane i obrobione okna i parapety okienne (stan deweloperski)?
Jakich dodatkowych trudności ewentualnie to nastręcza?

Czytam ten wątek od kilku dni, ale nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi.

w 99% przypadków jest mozliwy ale przewód do okna musisz doprowadzić, jeśli chcesz mieć kontraktrony przewodowe.

kasprzyk
05-05-2012, 08:10
Czy możliwy jest montaż kontaktronów w ramach okiennych w sytuacji, gdy są już zamontowane i obrobione okna i parapety okienne (stan deweloperski)?
Jakich dodatkowych trudności ewentualnie to nastręcza?


Musisz uważać na zapisy gwarancyjne producenta okna czy umowę z developerem - warto tutaj zaciągnąć opinii, jedna mała Twoja ingerencja może być argumentem w sytuacji odmowy naprawy gwarancyjnej okna. Kiedyś miałem problem z przykręconym termometrem zewnętrznym ;) Na etapie kupowania i montażu okien przy ustaleniu z wykonawcą, producentem - nikt przeważnie problemu nie robi.
Pozdrawiam

Witalis
07-05-2012, 22:26
Mam podlicznik wody na ogród z zamontowanym impulsatorem co 1 litr (wirujący magnes i kontaktron). Jak skonfigurować Integrę żeby podczas podlewania (linie kroplujące) było aktywne dane wyjście, a po przekroczeniu określonego czasu (np. 2 godz.) zaczęło pulsować 0,5/0,5s. Natomiast po zamknięciu zaworu, wyjście przechodziło w stan spoczynku niezależnie w jakim położeniu zatrzyma się magnes - kontaktron zwarty lub nie. Przy podlewaniu impuls ok 200ms wychodzi co mniej niż jedną sekundę, więc centralka bez problemu rozpoznaje naruszenie wejścia jako stałe.
Główkuję już dłuższy czas i zaczynam wątpić... czy nie za wiele oczekuję od Integry :(
Pomożecie? :)

ravbc
08-05-2012, 09:14
Integra potrafi zarejestrować naruszenie tego samego wejścia co ok. 3 sekundy, więc raczej Twój pomysł nie da się zrealizować...

szczukot
08-05-2012, 09:16
To ja troche z innej beczki : czy da sie sterowac integra podlewanie ogrodka ? No na logike da, wyjscia do przekaznikow, elektrozaworow i timery.
A czy da sie jakos sterowac tymi elektrozaworami bezprzewodowo ?
Nie mam kabla sterujacego miedzy domem a woda na ogrodzie (zasilanie jest).

Fantom

dendrytus
08-05-2012, 09:53
Nie mam kabla sterujacego miedzy domem a woda na ogrodzie (zasilanie jest).

Fantom
Sterownik radowy. Wyjście przekaźnika z satela podłączasz do przycisków/wejścia w pilocie/nadajniku

szczukot
08-05-2012, 10:11
A jakas propozycja takiego sterownika z wejsciami (pilot niepotrzebny) i odbiornika ? Wystarcza 2 kanaly.

Fantom

ravbc
08-05-2012, 11:24
Poszukaj w produktach Elmes-a. Powinno Ci coś tam podpasować, a to w sumie dość dobry producent (a przynajmniej znany).

szczukot
08-05-2012, 11:26
Ok. Bo juz Zamela przegladalem. Zerkne Elmesa.

edit : nie widze aby mieli w ofercie nadajniki radiowe. Tylko piloty znalazlem.

Fantom

ravbc
08-05-2012, 12:56
Coś słabo szukasz. Ja trafiłem mini-nadajnik (http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=30) i do niego w sumie dowolny odbiornik (http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodlista&kat=3) - tylko będziesz musiał im zasilanie wykombinować. No i jest jeszcze 4-kanałowy gotowiec (http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=13).

szczukot
08-05-2012, 13:19
Coś słabo szukasz. Ja trafiłem mini-nadajnik (http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=30)

Jak na niego wejsc z menu ? Cale przewalilem i go nie znalazlem. Czy tylko taki jeden nadajnik na ich stronie jest ?

To radiopowiadamianie widziałem - zastanawiam się nad takim gotowcem.
"I czy ja dobrze rozumiem, ze mozna je podlaczyc pod zasilanie i bezposrednio pod wyjscia integry (bez przekaznikow itp) ?
http://elmes.pl/files/RP501%20polska_phpH97hzo.pdf

Fantom

ravbc
08-05-2012, 14:55
Jak na niego wejsc z menu ? Cale przewalilem i go nie znalazlem. Czy tylko taki jeden nadajnik na ich stronie jest ?

Jest w "Innych produkach". Nie wiem czy tylko ten jeden, ale o to chyba lepiej zapytać producenta...


To radiopowiadamianie widziałem - zastanawiam się nad takim gotowcem.
I czy ja dobrze rozumiem, ze mozna je podlaczyc pod zasilanie i bezposrednio pod wyjscia integry (bez przekaznikow itp) ?

Na to wygląda. Natomiast nadal będziesz miał zabawę, żeby zorganizować zasilanie odbiornika (no i samych elektrozaworów).

szczukot
08-05-2012, 15:13
Zasilanie przy elektrozaworach mam - wyprowadzone z oswietlenia ogrodka.
No to ide w tym kierunku : radiopowiadomienie wpiete bezposrednio w centralke.
A potrzebuje tylko 2 kanalow, wiec jak cos bede mogl dokupic jeszcze jeden odbiornik i do uzyc kolejnych dwoch - w przyszlosci do czegos.

Fantom

omega37
09-05-2012, 11:19
Możesz użyć nadajnika 2-kanałowego MTX Elmes i wyzwalać go bezpośrednio z wyjść Integry. Ma on następujące możliwości wyzwalania :
zwarcie styków 1 i 3 (kanał pierwszy) lub 2 i 3 (kanał drugi),
podanie napięcia z zakresu od Vcc -3V do Vcc na wejście 1 lub 2,
Tak więc nie trzeba stosować przekaźników pomiędzy centralą a nadajnikiem, a wystarczy odpowiednio zaprogramować wyjścia. Dodatkowa zaleta, to b. małe rozmiary MTX .

Zasilanie przy elektrozaworach mam - wyprowadzone z oswietlenia ogrodka.
No to ide w tym kierunku : radiopowiadomienie wpiete bezposrednio w centralke.
A potrzebuje tylko 2 kanalow, wiec jak cos bede mogl dokupic jeszcze jeden odbiornik i do uzyc kolejnych dwoch - w przyszlosci do czegos.

Fantom

szczukot
09-05-2012, 11:34
tylko ten mtx z tego co widze ma jedna wade - wbudowana antene. A bede montowal to w metalowej obudowie centrali. Mam watpliwosci co do zasiegu tego nadajnika.

Fantom

kolorado
09-05-2012, 11:37
Też bym szedł w tym kierunku. Nadajnik mały, łatwiej się da upchnąć w obudowie centrali. I taniej wyjdzie przy dwóch kanałach.
No chyba że chcesz to gdzieś wsadzić na zewnątrz, dla lepszego zasięgu.

ravbc
09-05-2012, 11:52
tylko ten mtx z tego co widze ma jedna wade - wbudowana antene. A bede montowal to w metalowej obudowie centrali. Mam watpliwosci co do zasiegu tego nadajnika.

Zawsze możesz nadajnik umieścić poza metalową obudową (i raczej sugeruję zrobić to od razu, bo na to że zadziała z jej wnętrza szanse są marne). Co prawda nadajnik elmesa chyba swojego "opakowania" nie ma, ale zawsze możesz kupić jakiś uniwersalną plastikową obudowę do elektroniki i nawet zwyczajnie przykleić do obudowy centrali (byle nie przesłaniać zbytnio ścieżki nadajnik-odbiornik metalowymi elementami). Tak czy owak, jak z każdą radiówką, bez testów wiele nie wymyślisz... ;-)

szczukot
09-05-2012, 12:03
No wlasnie - poza obudowa :(
No to pomysle czy robic gotowa radiolinie czy kupic tego mini i odbiornik osobno.

Fantom

szczukot
09-05-2012, 12:05
A z innej beczki : strefa nocna zalacz mi sie timerem na noc. JAk nie wlaczac alarmu, w przypadku gdy w tym momencie naruszone jest jedno z wejsc tej strefy ?
Ostatnio mialem przypadek, ze okno bylo otworzone i alarm mi sie wieczorem wlaczyl.

Fantom
ps. A co do takiego zalaczanai strefy, pojaiwl mi sie kolejny problem : wracalam do domu w nocy, wszyscy spia a strefa zalaczona .... ;) JEdnak na pilocie przydaloby sie przynajmniej zwiekszenie opoznienia zalaczenia alarmu.

Witalis
10-05-2012, 08:35
Mam podlicznik wody na ogród z zamontowanym impulsatorem co 1 litr (wirujący magnes i kontaktron). Jak skonfigurować Integrę żeby podczas podlewania (linie kroplujące) było aktywne dane wyjście, a po przekroczeniu określonego czasu (np. 2 godz.) zaczęło pulsować 0,5/0,5s. Natomiast po zamknięciu zaworu, wyjście przechodziło w stan spoczynku niezależnie w jakim położeniu zatrzyma się magnes - kontaktron zwarty lub nie. Przy podlewaniu impuls ok 200ms wychodzi co mniej niż jedną sekundę, więc centralka bez problemu rozpoznaje naruszenie wejścia jako stałe.
Główkuję już dłuższy czas i zaczynam wątpić... czy nie za wiele oczekuję od Integry
Pomożecie?


Integra potrafi zarejestrować naruszenie tego samego wejścia co ok. 3 sekundy, więc raczej Twój pomysł nie da się zrealizować...

OK. Przeniosłem magnes z kółka jednostek na dziesiątki i teraz mam impuls co 10 litrów. Wejście integry załącza się co ok. 12 sekund na ok. 5 sekund ale cały czas nie mogę sobie poradzić z tym jak po zamknięciu zaworu kontaktron pozostanie w stanie zwarcia.

P.S. Wczoraj znowu zapomniałem o włączonym podlewaniu i całą noc roślinki dostawały pić :(

szczukot
10-05-2012, 08:54
Ja zrobie po prostu czasowe podlewanie i tyle. A czy poleci mi wtedy 1000 czy 1100 litrow (bo bedzie rozne cisnienie) to roznica zadna.

Fantom

Łukasz789
10-05-2012, 19:14
Witam
Niestety ostatnie posty na ten temat są sprzed 5lat i nie są zbyt optymistyczne , dlatego postanowiłem napisać tutaj aby dopytać się jeszcze w tej kwestii.
Pytanie ,które prosił zadać mój serdeczny przyjaciel , który zdecydował się kupić mieszkanie.Mieszkanie jest połowie bloku , jednak z powodu ,że kolega bardzo często wyjeżdża czasem nawet w kilku tygodniowe delegacje chciałby mieć większą pewność bezpieczeństwa. Jednak kupił mieszkanie świeżo po remoncie. I nie chciałby teraz kuć ścian i robić zbyt wielu przeróbek w tym mieszkaniu.a na dodatek nie ma na razie zbyt wiele kasy na remonty. Doradzono mu zakup czujek i alarmu bezprzewodowego , cena jest trochę wyższa od zwykłego alarmu jednak do przeżycia. Co sądzicie państwo o takich czujkach , alarmach? Warto w nie zainwestować pieniądze?

Mnie do wyższości kablowych instalacji przekonywać nie trzeba ,sam bym tylko założył u siebie instalacje okablowaną. Ale tutaj jest sytuacja wyjątkowa ,która miała by być sytuacją przejściowa na powiedzmy okres 5 lat.
Pozdrawiam

ravbc
10-05-2012, 21:18
Niestety ostatnie posty na ten temat są sprzed 5lat

Coś słabo szukałeś. Dyskutowaliśmy o tym stronę, czy dwie temu. W jednym zdaniu: jak się nie da po kablu, to bez niego też ujdzie, ale jak zawsze, a tu w szczególności, warto rozsądnie wybierać sprzęt.

ar***pl
10-05-2012, 22:25
Witam
Niestety ostatnie posty na ten temat są sprzed 5lat i nie są zbyt optymistyczne , dlatego postanowiłem napisać tutaj aby dopytać się jeszcze w tej kwestii.
Pytanie ,które prosił zadać mój serdeczny przyjaciel , który zdecydował się kupić mieszkanie.Mieszkanie jest połowie bloku , jednak z powodu ,że kolega bardzo często wyjeżdża czasem nawet w kilku tygodniowe delegacje chciałby mieć większą pewność bezpieczeństwa. Jednak kupił mieszkanie świeżo po remoncie. I nie chciałby teraz kuć ścian i robić zbyt wielu przeróbek w tym mieszkaniu.a na dodatek nie ma na razie zbyt wiele kasy na remonty. Doradzono mu zakup czujek i alarmu bezprzewodowego , cena jest trochę wyższa od zwykłego alarmu jednak do przeżycia. Co sądzicie państwo o takich czujkach , alarmach? Warto w nie zainwestować pieniądze?

Mnie do wyższości kablowych instalacji przekonywać nie trzeba ,sam bym tylko założył u siebie instalacje okablowaną. Ale tutaj jest sytuacja wyjątkowa ,która miała by być sytuacją przejściowa na powiedzmy okres 5 lat.
Pozdrawiam
Warto
tym bardziej jak nie ma innego wyjścia, trzeba tylko to zrobić na w miarę porządnym sprzęcie i nie powinno byc problemu.

szczukot
14-05-2012, 09:24
A z innej beczki : strefa nocna zalacza mi sie timerem na noc. Jak nie wlaczac alarmu, w przypadku gdy w tym momencie naruszone jest jedno z wejsc tej strefy ?
Ostatnio mialem przypadek, ze okno bylo otworzone i alarm mi sie wieczorem wlaczyl.

Fantom


Jakies pomysly ? Bo juz drugi raz mi sie zdazylo :(

Fantom

PiotrKw
18-05-2012, 10:29
Musisz uważać na zapisy gwarancyjne producenta okna czy umowę z developerem - warto tutaj zaciągnąć opinii, jedna mała Twoja ingerencja może być argumentem w sytuacji odmowy naprawy gwarancyjnej okna. Kiedyś miałem problem z przykręconym termometrem zewnętrznym ;) Na etapie kupowania i montażu okien przy ustaleniu z wykonawcą, producentem - nikt przeważnie problemu nie robi.
Pozdrawiam

Dziękuję za podpowiedź, jak również pozostałe.

Poszukuję instalatora z Krakowa lub okolic do wykonania instalacji alarmowej w mieszkaniu.
Proszę o kontakt na [email protected]

CityMatic
20-05-2012, 21:26
Witam serdecznie

Zamontowałem sam alarm i działa - jest nietypowy ale mniejsza o to.
Mam pytanie całość zbudowałem na Satel-u z czujkami Siemensa i Boscha i ale mam problem z podłączeniem do płyty Integra 32 przez port RJ do skonfigurowania całości poza manipulatorem. np programem DloadX czy GuardX
Zakupując moduł GSM kupiłem również kabelek do jego konfiguracji DB9FC/RJ-KPL łączy się on z modułem bardzo dobrze natomiast stosując ten kabelek do Integry 32 nie działa?
Czy jest tak, że połączenia wewnątrz niego są inne? Proszę o pomoc kogoś kto to wie i czy istnieje forma jego przerobienia?
To jest kabel z jednej strony COM, a drugiej RJ w moim laptopie jest prawidłowo skonfigurowany - Proszę o radę

ps rozkręciłem tą wtyczkę a tam jest jakaś płytka ze scalakiem i tranzystorami - a na elektrodzie znalazłem schemat podłączenia bez tych elementów - doradźcie jak i co

dendrytus
21-05-2012, 07:32
Witam serdecznie

Zamontowałem sam alarm i działa - jest nietypowy ale mniejsza o to.
Mam pytanie całość zbudowałem na Satel-u z czujkami Siemensa i Boscha i ale mam problem z podłączeniem do płyty Integra 32 przez port RJ do skonfigurowania całości poza manipulatorem. np programem DloadX czy GuardX
Zakupując moduł GSM kupiłem również kabelek do jego konfiguracji DB9FC/RJ-KPL łączy się on z modułem bardzo dobrze natomiast stosując ten kabelek do Integry 32 nie działa?
Czy jest tak, że połączenia wewnątrz niego są inne? Proszę o pomoc kogoś kto to wie i czy istnieje forma jego przerobienia?
To jest kabel z jednej strony COM, a drugiej RJ w moim laptopie jest prawidłowo skonfigurowany - Proszę o radę

ps rozkręciłem tą wtyczkę a tam jest jakaś płytka ze scalakiem i tranzystorami - a na elektrodzie znalazłem schemat podłączenia bez tych elementów - doradźcie jak i co
To nie ten kabel
http://www.satel.pl/pl/product/332/DB9FC/RJ-KPL,Kabel-RS-232-TTL (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.satel.pl%2Fpl% 2Fproduct%2F332%2FDB9FC%2FRJ-KPL%2CKabel-RS-232-TTL)
Do integry jest DB9F/RJ-KPL
http://www.satel.pl/pl/product/331/DB9F/RJ-KPL,Kabel-RS-232

CityMatic
21-05-2012, 22:38
To nie ten kabel

Dziękuję za odpowiedz - kupiłem dzisiaj popołudniu potrzebne elementy(7,50zł) i zlutowałem sobie odpowiedni kabelek wg schematu - działa i mogę programować w obu wspomnianych programach.

Dudi1978
25-05-2012, 18:32
Witam
Potrzebuję czujkę PIR+czujka stłuczeniowa w jednym. Co możecie mi polecić. Znalazłem takie dwa modele na necie, która będzie lepszym rozwiązaniem? Czujnik dualny (podczerwień i czujnik zbicia szkła), SRPG II producent firma CROW, oraz Czujka LC-102-PIGSS dualna firmy DSC. A może macie sprawdzone jakieś inne, tak więc proszę o pomoc.

Zdecydowałem się na czujki PIR Bosch BLP1 do całego domku. Tak więc również proszę o opinie czy to dobry wybór.


Pozdrawiam

robertsz
26-05-2012, 08:35
Jest jeszcze czujka VIDICON FLASH - http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1644

Dudi1978
26-05-2012, 14:14
Jest jeszcze czujka VIDICON FLASH - http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1644

Co Pan sądzi o czujkach Bosch BLP1?
To dobry wybór?

szczukot
28-05-2012, 08:08
A z innej beczki : strefa nocna zalacza mi sie timerem na noc. Jak nie wlaczac alarmu, w przypadku gdy w tym momencie naruszone jest jedno z wejsc tej strefy ?
Ostatnio mialem przypadek, ze okno bylo otworzone i alarm mi sie wieczorem wlaczyl.

Jakies pomysly ? Bo juz drugi raz mi sie zdazylo :(

Fantom

Nie ma zadnych pomyslow na takie cos ? :(
To moze przynajmniej jakas "łata" : jak ustawic na timer (zrobie sobie z 2 min wczesniej) sprawdzenie czy ktores z wejsc strefy jest naruszone, i jak jest to puscic krotki sygnal na sygnalizator wewnetrzny (jedno z wyjsc). Bede mial wtedy czas na "znalezienie problemy" i zmakniecie okna/drzwi.

Fantom

kolorado
28-05-2012, 12:14
Ja załączam ręcznie. Z automatu jak dla mnie średnio sensowne.

p-pixel
28-05-2012, 21:59
mam satel integra wrl
idea jest taka aby na noc załączać kontaktrony oraz pir w garażu i wiatrołapie... nie chcę czuwania w kuchni i salonie bo często się schodzi lub są goście - i to jest strefa 1
strefa 2 to wszystkie pozostałe czujki (z parteru, piętra i poddasza)

idąc spać chciałbym uzbroić strefę 1 - tu pytania:
- tylko jeden manipulator daje mi znać dźwiękiem o uzbrojeniu - ten na piętrze, ten z parteru milczy - nie chcę budzić rodziny uzbrajając alarm... wiem jak to wyłączyć na 1p ale nie wiem jak włączyć na parterze (takie odległe biip by się przydało). Oba mają w dloadx podobne ustawienia (parter: INT-KSG, piętro INT-KLCD)
- czujki strefy 1 - pir w wiatrołapie oraz kontaktron drzwi mają 'czas na wejście' - czy da się w trybie czuwania noc aby były bez tego czasu?

strefa 2 (na nieobecność)
jak wywołać uzbrojenie strefy 2 tak aby uzbroiła się też strefa 1?

czy kierunek w duplikacji wejść na zasadzie we wirtualnego zależnego od fizycznego to dobry kierunek? rozwiązałoby to mi dwa problemy - obecność we w dwóch strefach oraz to, że w jednej ma zwłokę na we/wy a w drugiej nie ma



z góry dzięki za pomoc i nakierowanie

szczukot
31-05-2012, 20:25
Mam z integry do czujki dymu tylko 3 zyly (3 padly). Czujka potzebuje zasilanie 2 zyly) i zostaje jedna zyla. Czujka ma przekaznik. Do C podlaczam wiec 12V z zyly zasilajacej, a 3 zyle wpinam w NC lub NO. I teraz to idze do przekaznika ?!? ktory dopiero steruje wejsciem w centrali. Czemu to idzie przez przekaznik? Nie mozna wpiac tej 3 zyly od razu w wejscie ?

Fantom

kulca
31-05-2012, 21:17
można, do C podłączasz masę, a z NC do wejścia

szczukot
31-05-2012, 21:32
Dzieki za info. Jutro potestuje. Nie wiem czemu mi tak podlaczyli. A po co mi ten kontrakton po drodze....
Jak z NC do wejscia, to wejscie ma byc typu .... ?

Fantom

kulca
31-05-2012, 21:37
jeśli jest tam jakiś kontaktron/styk to zapewne sabotażowy
w centralce wejście typu NC

szczukot
01-06-2012, 18:33
To wiem. chodzi mi o to, ze jak podlacze mase do NC to jak czujka bedzie w stanie czuwania, na wejscie w centralce podawana bedzie masa ? A jak czujka sie zalaczy, to an wejscie centralki zostanie podane ... nic.
Tak ma byc ?
i jak mam ustawic to wejscie w centralce ? NO czy NC ?

Fantom

kasprzyk
01-06-2012, 19:38
Podaj symbol/ firmę czujki p.poż

szczukot
01-06-2012, 19:54
To jest znana ADR-20R.
Wlasnie ja podlaczylem i cos mi nie gra :)
Wejscie w centrali ustawilem na NC.
A czujke podlaczylem tak, ze do C podlaczylem mase, a do NO (!!) 3 zyle. I wyglada, ze jest ok. Nie rozumiem. Po wlaczeniu zasilania, slysze 'pyk' w przekazniku. Czyli podczas czuwania C przewodzi do NO. Jakies przelacznik pracy gdzies jest ? Po co ma mi zrec caly czas prad.

Fantom

kasprzyk
01-06-2012, 20:23
Czujkę przełącz w tryb beznapięciowy.
minus (zasilanie) i "C" czujki zmostkuj - NC do centrali, wejście jako NC oczywiście.
koszty rocznego poboru prądu przez tą czujkę to około 1,02 zł tak więc nie ma strachu ;)

Dudi1978
01-06-2012, 21:20
Chciałem zapytać czy montować czujkę PIR w łazience na piętrze w której znajduje sie okno. Od zewnątrz do tego okna jest dostęp z balkonu, oczywiście balkon znajduje się na pietrze, czy powiesić ją w holu.
Kolejne pytanie co sądzicie o czujkach PIR Bosch BLp1 oraz VIDICON Bingo, na którą się zdecydować. Która będzie mniej awaryjna???

memekt
02-06-2012, 14:23
Witam,

potrzebuję przyciskiem dzwonkowym otworzyć furtkę (zwolnić elektrozaczep) który jest podłączony pod moduł ca-64 sr.
Jak to zrobić? Myślałem żeby przycisk dać pod wejście typu NC w centrali, naruszenie tego wejścia mogłoby spowodować zwolnienie elektrozaczzepu ale w module nie ma opcji "zależne" :(

Dlaczego przyciskiem dzwonkowym? Ano dlatego żeby nie trzeba było wklepywać czterocyfrowego kodu w manipulatorze aby otworzyć furtkę.

Pozdrawiam,
memekt