PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45

kulca
07-11-2012, 01:07
Aha, a te piry pozostałe (oprócz tego na wejściu) po co mają mieć 1 sekundowe opóźnienie?

_ZBYCH_
07-11-2012, 07:57
Aha, a te piry pozostałe (oprócz tego na wejściu) po co mają mieć 1 sekundowe opóźnienie?

Bo zaprogramowane standardowo na 0 przyjmą globalny czas opóźnienia zaprogramowany standardowo na 30 sekund (chyba, że nie używasz czasu globalnego czasu opóźnienia i tam ustawisz go na 0).

kolorado
07-11-2012, 09:25
Dzięki Zbychu za wyjaśnienia, mam nadzieję że się przyda. W sumie jestem zadowolony z tego jak system działa aktualnie, mimo że trochę bardziej skomplikowana konfiguracja. Jakoś czuję wewnętrzny opór przed zmianą tego co działa...

arsamandi83
08-11-2012, 23:54
Co sądzicie o centrali Ropam Neo-PS? Ktoś używa?
Ma fajny graficzny manipulator, moduł gsm w centralce i cena nawet nawet :D:D

m-mormon
12-11-2012, 14:41
Najnowszy soft satela (1.11) sprawdza naruszenie wejść wszystkich typów reakcji przy uzbrajaniu. Mam czujke w wiatrołapie która patrzy na manipulator i zawsze jak uzbrajam system to mam informacje że naruszone sa wejścia i musze sprawdzić co jest naruszone. Satel odpisał że mozna wyłaczyć sprawdzanie globalnie, ale tego chciałbym uniknąć. Macie może jakieś sztuczki żeby to ominać ?

_ZBYCH_
12-11-2012, 20:22
Najnowszy soft satela (1.11) sprawdza naruszenie wejść wszystkich typów reakcji przy uzbrajaniu. Mam czujke w wiatrołapie która patrzy na manipulator i zawsze jak uzbrajam system to mam informacje że naruszone sa wejścia i musze sprawdzić co jest naruszone. Satel odpisał że mozna wyłaczyć sprawdzanie globalnie, ale tego chciałbym uniknąć. Macie może jakieś sztuczki żeby to ominać ?

Zmień soft na wcześniejszy ;-)

Mellers
17-11-2012, 14:12
Witam wszystkich serdecznie. Przedzieram się przez wątek mozolnie (jestem gdzieś ok. 246 strony), a umówiony technik będzie lada dzień. Chciałbym dobrze się przygotować do rozmowy i stąd pytanie na podstawie przeczytanych dotychczas postów (może zbyt pobieżnie przeczytanych? ;-)

Obiekt położony jest na wiejskim odludziu. Możliwość komunikacji tymczasowo wyłącznie GSM.
Zabezpieczyć chcę:
- piwnicę bez okien, do której wchodzi się z wiatrołapu wspólnego z przyziemiem;
- przyziemie z niezależnym wejściem: kilka okien na wysokości gruntu, ale już otynkowane, przed wejściem spory, zabudowany wiatrołap, drzwi wejściowe;
- parter: drzwi, również dużo okien i również otynkowane, wiatrołap zabudowany z jednej strony i zadaszony na szerokość 2,5m
- przyległa do szczytu budynku hala magazynowa dwupiętrowa z bramą i drzwiami zewnętrznymi (brak otworów okiennych na parterze, nie zamontowane okna na piętrze bo w trakcie budowy).

Problem mam z centralką, bo planowałem Integra 128WRL, ale w miejscu gdzie będzie zlokalizowana brak jest zasięgu GSM... - jest do niej może antena na kablu, albo równie dobre rozwiązanie innego producenta?

Planuję:
wejście do piwnicy i przyziemia zabezpieczyć kontaktronami i czujką Siemensa IR-120c zlokalizowaną na zewnątrz drzwi, w zabudowanym wiatrołapie, tak aby nie obejmowała zasięgiem terenu na zewnątrz, a tylko oboje drzwi i dojście do nich
Kolejna czujka Siemensa IR-120c na zewnątrz, pod dachem który wystaje 2m poza obrys murów, tak aby zasięgiem obejmowała okna (w linii prostej 10m wzdłuż ściany). Wewnątrz przyziemia profilaktycznie czujka stłuczeniowa (chętnie udarowe na oknach, ale te kable...).

Parter podobnie: kontaktron i czujka Siemensa IR-120c w wiatrołapie, skierowana wzdłuż ściany na drzwi wejściowe, pole widzenia na ścianę zamykającą wiatrołap, pod wystającym 2m poza obrys budynku dachem.
Wewnątrz parteru czujka stłuczeniowa (otwarta przestrzeń) (również chętnie udarowe na oknach - tylko co z kablami?)

Hala to jedna czujka Siemensa IR-120c skierowana na drzwi i bramę rozmieszczone w odstępie 8m w jednej linii (rozwiązanie tymczasowe - obiekt w trakcie budowy), oraz jedna czujka Siemensa IR-120c na piętrze, obejmująca otwartą całość (okna zamknę na zimę jakąś folią...!). Do tego dwie czujki dymu/temperatury w domu i na hali po jednej i dwie czujki zalania w domu, czujka gazu usypiającego. System uzupełniony o dwa sygnalizatory na zewnątrz.

Proszę o Wasze opinie, rady, wskazówki: jakie popełniam błędy, jak można poprawić skuteczność i zminimalizować uciążliwość fałszywych alarmów?!

Czujki mocowane na zewnątrz planuję uczynić obwodem reagującym na powtarzające się wzbudzenie krótkim (kilka sekund) sygnałem ostrzegawczym. Może jest możliwość zaprogramowania w taki sposób, aby dopiero któreś z kolei naruszenie w określonym (krótkim czasie) powodowało pełnowymiarowy alarm z powiadomieniem...? Problemem są również koty, których stacjonuje u mnie kilka - przybłędy, ale zjeść zawsze dostaną i stąd kręcą się po całym terenie za wyjątkiem wnętrza domu.

Wakmen
17-11-2012, 15:32
... Problem mam z centralką, bo planowałem Integra 128WRL, ale w miejscu gdzie będzie zlokalizowana brak jest zasięgu GSM... - jest do niej może antena na kablu, albo równie dobre rozwiązanie innego producenta? ....
Wariantów jest kilka:
1. Zrobić lub kupić przedłużacz
http://allegro.pl/listing.php/search?string=kabel+RG174&category=0&sg=1

2. Kupić wzmacniacz / repeater gsm.

ravbc
17-11-2012, 16:03
Problem mam z centralką, bo planowałem Integra 128WRL, ale w miejscu gdzie będzie zlokalizowana brak jest zasięgu GSM... - jest do niej może antena na kablu, albo równie dobre rozwiązanie innego producenta?

Kup po prostu zewnętrzną antenę GSM o dużym zysku i dobry kabel (o małej tłumienności) i będziesz mógł sobie tą antenę powiesić nawet kilkanaście metrów od centrali (o ile masz tam w ogóle jakiś zasięg GSM). Sprawdź też może zasięg innych sieci, bo to że jedna zasięgu nie ma, nie oznacza, że inna nie może mieć całkiem sporego (to także dotyczy zewnętrznej anteny - im lepszy zasięg tym słabsza antena potrzebna i tym dłuższy przewód możesz użyć).


chętnie udarowe na oknach, ale te kable...

Integra 128WRL ma wbudowany kontroler ABAX, a Satel robi do ABAXa także AVD-100, czyli bezprzewodową czujkę wibracyjną i magnetyczną w jednym...

_ZBYCH_
18-11-2012, 11:15
@ Mellers

1. Podstawowy błąd, to czujki Siemens IR120C zlokalizowane na zewnątrz! To nie są czujki przeznaczone do montażu na zewnątrz - na pewno nie poradzą sobie z kotami. Jak już chcesz montować czujki zewnętrzne, to polecam czujki WatchOut.
2. Spróbuj zlokalizować centralę na wyższej kondygnacji, żeby mieć zasięg GSM lub sprawdź, może inny operator ma zasięg.
Jeśli masz z tym problem, to pozostaje jedynie kupić przejściówkę wtyk FME na wtyk SMA (http://allegro.pl/przejsciowka-wtyk-fme-wtyk-sma-i2757326381.html), do tego gniazdo FME (http://allegro.pl/gniazdo-fme-zaciskane-na-kabel-h155-i2730374419.html), do tego kabel H155 (http://allegro.pl/kabel-koncentryczny-do-sieci-wlan-h155e-i2767937555.html) i zewnętrzną antenę GSM - najlepiej kierunkową.
3. Na halę polecam raczej czujkę dualną IRM-120C lub nawet czujkę WatchOut

_ZBYCH_
18-11-2012, 11:17
2. Kupić wzmacniacz / repeater gsm.

Będzie problem z awaryjnym zasilaniem repeatera :(

jarovnik
18-11-2012, 12:47
Witam, czy wykorzystując radiolinię typu gorke, satel, elmes, mogę wyjścia z przekaźników radiolinii podpiąć bezpośrednio pod zacisk sterowania zamykaniem i otwieraniem w centralce napędu bramy? czy też tylko przez przekaźnik?

W centrali napędu mam do jednego zacisku podpiętą fotokomórkę a dwa są wolne do sterowania zamykaniem i otwieraniem.

_ZBYCH_
19-11-2012, 08:17
Witam, czy wykorzystując radiolinię typu gorke, satel, elmes, mogę wyjścia z przekaźników radiolinii podpiąć bezpośrednio pod zacisk sterowania zamykaniem i otwieraniem w centralce napędu bramy? czy też tylko przez przekaźnik?

W centrali napędu mam do jednego zacisku podpiętą fotokomórkę a dwa są wolne do sterowania zamykaniem i otwieraniem.
W każdej radiolinii masz wyjście przekaźnikowe, więc możesz podłączyć bezpośrednio do sterowania automatyką bramy.

bakut
22-11-2012, 20:33
Jako, iż jest to mój pierwszy post na Forum chciałbym Wszystkich serdecznie powitać.
A teraz mój problem i prośba o pomoc.
Jestem w trakcie całkowitego remontu domu budowanego w latach 80-tych. Obecnie po rozprowadzeniu okablowania pod system alarmowy mam kilka pytań.
Zakupiłem system Satel integra 128. Do miejsca gdzie znajduje się centrala (I piętro) zostały przeprowadzone w ścianach kable (łacznie ponad 50 sztuk)
Jednak z uwagi na to, iż system chce stopniowo rozbudowywać o kolejne elementy i nie jestem wstanie zmieścic wszystkich modułów w miejscu centrali
od centrali zostały puszczone 2 kable po 6 żył do innego pomieszczenia na piętrze (w odległości 40m od centrali) gdzie chcę dołączyć kontroler systemu ABAX ACU100 i GSM LT-2.
Dodatkowo od centrali są puszczone kolejne 2 kable 6 żyłowe na parter a konkretnie do kotłowni gdzie chcę podłączyć podcentralę CA64pp i INR ORS gdyż tam schodzą mi się kable od rolet zewnętrznych i nowego okablowania elektrycznego a chcę mieć możliwość sterowania różnymi urządzeniami.
Troche może nieskładnie to napisałem ale chyba jest czytelne.
No i teraz konkretne pytania a że sam to kombinuje więc prosze sie ze mnie jako laika nie śmiac.
1. od wszystkich okien do centrali sa poprowadzone kable - ale każdy jest pociągnięty osobno z różnych kierunków. W oknach chce założyć czujki Clip 4N
I tu mam problem. Kazdy kabel idzie osobno więc jedyną możliwością podłączenia czujek do linii parametrycznych jest DEOL. Czy Satel 128 obsługuje
DEOL?
2. Integra 128 ma tylko 16 wejść więc aby podłączyć całe okablowanie potrzebuje dołączyć w miejscu centrali 3 ekspandery wejść CA64E, I dopiero do
nich poszczególne czujki. Jak to podłączyć wiem. Ale muszę mieć też 1 ekspander wejść w 2 pomieszczeniu na piętrze i 1 w kotłowni. A kable od
centrali ida w te 2 miejsca osobno?
3. Czy odległość miejsca zamontowania ACU-100 i GSM LT2 od centrali (około 40m) nie będzie powodować jakiś zakłóceń?
4. W miejscu centrali nie zmieszcze aku wiec kabel poszedł do kotłowni i tam mam wyprowadzenie na akumulator. Odległość centrali od akumulatora
to około 12 m. Czy nie będzie też problemów z ładowanie. (kabel dałem oczywiście grubszy tj. 2x2,5.

Jak to podłączyć do centrali?

Mellers
25-11-2012, 11:38
Zafascynowała mnie funkcja dostępna w centrali ROPAM NEO-PC, a mianowicie możliwość przekierowania wywołania z panelu bramowego videodomofonu na telefon komórkowy, co daje możliwość rozmowy telefonicznej pomiędzy bramofonem a telefonem komórkowym oraz na wysyłanie na tenże telefon komórkowy zdjęć rozmówcy z przed bramy, w formacie MMS.
W efekcie osoba stojąca przed bramą nigdy nie będzie wiedziała, że mnie nie ma w domu, a ja uzyskuję obraz osoby która dobija się do drzwi. ... Czy jest możliwość uzyskania podobnego efektu na centrali Satela Integra 128WRL ?

robertsz
26-11-2012, 08:14
Zafascynowała mnie funkcja dostępna w centrali ROPAM NEO-PC. ...
Czy jest możliwość uzyskania podobnego efektu na centrali Satela Integra 128WRL ?
SATEL nie oferuje takich funkcji w żadnej centrali.
Prawdziwym wyzwaniem dla SATELa jest dokończenie i wypuszczenie nowego manipulatora dotykowego...... który zapowiadali już 4 lata temu.

Jak to zrobią to następnym krokiem będzie opanowanie sygnału VIDEO..... Anno Domini 2020 jak nic.

kolorado
26-11-2012, 08:57
Zafascynowała mnie funkcja dostępna w centrali ROPAM NEO-PC, a mianowicie możliwość przekierowania wywołania z panelu bramowego videodomofonu na telefon komórkowy, co daje możliwość rozmowy telefonicznej pomiędzy bramofonem a telefonem komórkowym oraz na wysyłanie na tenże telefon komórkowy zdjęć rozmówcy z przed bramy, w formacie MMS.
W efekcie osoba stojąca przed bramą nigdy nie będzie wiedziała, że mnie nie ma w domu, a ja uzyskuję obraz osoby która dobija się do drzwi. ... Czy jest możliwość uzyskania podobnego efektu na centrali Satela Integra 128WRL ?
Ciekawa funkcjonalność, ale czy dla centrali alarmowej? Znajomy tak ma, ale to funkcja domofonu, a nie centrali.

Mellers
26-11-2012, 09:31
Nie spotkałem się z modułem GSM w domofonie, bo i po co dublować urządzenia? Zgodzisz się, że moduł taki to w naszych czasach podstawa systemu alarmowego (jeśli nie masz dostępu do linii przewodowej) i chyba wszystko będzie szło, logicznie, w kierunku integracji...
Skoro w Satelu uzyskanie takich funkcji jest nie możliwe, to co powiecie w ogóle o NEO-PC - jak ma się jakość i niezawodność wyrobów Ropam do Satela?
Może jednak warto zmienić wybór (Integra 128WRL kontra NEO-PC?

kolorado
26-11-2012, 10:03
Nie spotkałem się z modułem GSM w domofonie, bo i po co dublować urządzenia? Zgodzisz się, że moduł taki to w naszych czasach podstawa systemu alarmowego (jeśli nie masz dostępu do linii przewodowej) i chyba wszystko będzie szło, logicznie, w kierunku integracji...
Niekoniecznie musi to być moduł GSM, przecież wystarczy dostęp do linii przewodowej. Co do integracji, to najlepiej mieć centralkę telefoniczną i do niej podłączać wszystkie urządzenia. Wtedy nic nie jest dublowane.

tomlie
26-11-2012, 11:51
Do centrali Satel Integra mam sygnalizator SPLZ-1011 z własnym akumulatorem. W jego instrukcji jest napisane, że sygnalizacja zostanie wzbudzona m.in. po odłączeniu zasilania i po pojawieniu się stanu nieustalonego na wejściach sterujących. Problem: jak wyłączyć zasilanie centrali (np. w celu rekonfiguracji) bez wzbudzenia sygnalizatora?

ravbc
26-11-2012, 11:55
Wyłącz i poczekaj, że przestanie wyć ;) Albo włącz tryb serwisowy i najpierw dobierz się do sygnalizatora...

Mellers
26-11-2012, 11:58
Niekoniecznie musi to być moduł GSM, przecież wystarczy dostęp do linii przewodowej

Taak... wystarczy :(
W zasadzie to można powiedzieć: "wystarczy wszystkich włamywaczy zachęcić do uczciwej pracy"
ale ja mówię o konkretnym przypadku, kiedy linii kablowej nie ma, a po trzecim włamaniu poddałem się decydując na alarm!

rzufik1
26-11-2012, 16:04
SATEL nie oferuje takich funkcji w żadnej centrali.
Prawdziwym wyzwaniem dla SATELa jest dokończenie i wypuszczenie nowego manipulatora dotykowego...... który zapowiadali już 4 lata temu.

Jak to zrobią to następnym krokiem będzie opanowanie sygnału VIDEO..... Anno Domini 2020 jak nic.


kolega nie na czasie :)

jakiś rok temu Satel zrezygnował z tego projektu :) INT-KSG to szczyt możliwości chyba

_ZBYCH_
26-11-2012, 18:42
Niekoniecznie musi to być moduł GSM, przecież wystarczy dostęp do linii przewodowej. Co do integracji, to najlepiej mieć centralkę telefoniczną i do niej podłączać wszystkie urządzenia. Wtedy nic nie jest dublowane.

Tylko, że przez zwykłą linię telefoniczną nie prześlesz MMS z obrazem z videodomofonu ;)

Odnośnie innych tego typu rozwiązań, to ja nie znam. Tylko Ropam posiada takie rozwiązanie współpracujące z videodomofonami Kenwei
Koszt 1500 zł (+ koszt samego videodomofonu), więc sporo!
Centralka Ropam NEO-PS może i fajna, ale do małych systemów (max. pojemność 20 wejść).

_ZBYCH_
26-11-2012, 19:04
kolega nie na czasie :)

jakiś rok temu Satel zrezygnował z tego projektu :) INT-KSG to szczyt możliwości chyba

Na targach w Poznaniu ludzie z Satela mówili, że stary projekt manipulatora INT-TFT7się posypał i robią go od nowa. Zachciało im się wyświetlania obrazu z kamer IP...

http://zbychdom.republika.pl/Alarmy/TFT/INT-TFT7.jpg

Jak na razie, to z takich ładnych i przystępnych cenowo manipulatorów TFT, to Paradox TM 50 (5") ale z kolei centrale jak dla mnie mają za mało zaawansowane :(


http://zbychdom.republika.pl/Alarmy/TFT/TM50.jpg

klinik
13-12-2012, 14:20
Ma ktoś z Was namiar telefoniczny do _ZBYCH_a? Nie mogę go złapać ostatnio na forum.

_ZBYCH_
13-12-2012, 19:14
Mój telefon jest ściśle tajny 154237

A tak serio, to niestety, ale pracuję tylko w W-wie i okolicach, więc nie mogę się podjąć zadania w Bydgoszczy.

Pozdrawiam
ZBYCH

mrxaoo
15-12-2012, 19:38
Pytanie do speców od kontraktonów wpuszczanych. Czy jeśli zdecyduję się na kontraktony, wpuszczane to chyba raczej montowane będą PO montażu okien. Tyle tylko, wytłumaczcie mi, jak potem ten kabelek doprowadzić i podłączyć do kontraktonu? Załóżmy, że montaż jest tzw: warstwowy, więc pianka + taśma paroszczelna + taśma paroizolacyjna. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić poprawnego montażu PO ZAMONTOWANIU okien, bez przerwania ciągłości warstw taśm paroszczelnych.

_ZBYCH_
15-12-2012, 20:03
Pytanie do speców od kontraktonów wpuszczanych. Czy jeśli zdecyduję się na kontraktony, wpuszczane to chyba raczej montowane będą PO montażu okien. Tyle tylko, wytłumaczcie mi, jak potem ten kabelek doprowadzić i podłączyć do kontraktonu? Załóżmy, że montaż jest tzw: warstwowy, więc pianka + taśma paroszczelna + taśma paroizolacyjna. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić poprawnego montażu PO ZAMONTOWANIU okien, bez przerwania ciągłości warstw taśm paroszczelnych.
1. Kontaktrony można zamontować po wstawieniu okien
2. Taśmę można odkleić, przepuścić przewód i przykleić
3. Te taśmy nie muszą być superszczelne, bo nie o to chodzi, więc nawet jeśli w taśmie zrobisz otwór, przez który przeciągniesz przewód, to nic się nie stanie :cool:

mrxaoo
15-12-2012, 20:34
1. Kontaktrony można zamontować po wstawieniu okien
2. Taśmę można odkleić, przepuścić przewód i przykleić
3. Te taśmy nie muszą być superszczelne, bo nie o to chodzi, więc nawet jeśli w taśmie zrobisz otwór, przez który przeciągniesz przewód, to nic się nie stanie :cool:
Z całym szacunkiem, Zbychu, do Twojej wiedzy na temat alarmów, ale właśnie po to daje się taśmę paroszczelną, żeby była szczelna. Taśmy te, z tego co wiem, są samoprzylepne, więc raz przyklejone, powinny takie pozostać. Odklejona - już zapewne się nei przylepi - chyba, że używasz do tego dodatkowych "podklejaczy". A jak zrobisz ten otwór, to będzie już mostek dla wilgoci (coś jak mostek termiczny).
Ja wiem, że jest to zapewne niewielki błąd w sztuce okiennej, ale zawsze...
A pytam, bo jakoś nie wyobrażam sobie, aby spec od alarmów był obecny podczas montażu okien i prowadził ten kabel pomiędzy pianowaniem a przyklejaniem taśmy. No, chyba że takie akcje też wchodzą w grę.

_ZBYCH_
15-12-2012, 20:54
Ja wiem, po co się daje te taśmy :)

Mostek dla wilgoci powiadasz... :)

Kolego, przecież tu nie chodzi o jakąś superszczelność, bo to nie jest podłączenie lampy w basenie...
Jak w płaszczu przeciwdeszczowym będziesz miał małą dziurkę, to zmokniesz? ;)
O jakiej wilgoci piszemy? Zastanów się, kiedy, jak i jaka "wilgoć" ma się tam pojawić.
Oczywiście dla własnego spokoju i satysfakcji możesz w miejscu przejścia przewodu od czujnika wpakować tubkę masy uszczelniającej, ale z całym szacunkiem - dla mnie to już paranoja i zbędny wydatek :)

Napisałem, jak sprawa wygląda - Ty zrobisz, jak uważasz.

mrxaoo
15-12-2012, 21:29
Wiesz, zgadzam się z Tobą. Ja sobie teoretyzuję, znając ogólne zjawiska. Ty jesteś praktykiem i za to szanuję Twoje zdanie. I dlatego pozwalam sobie podpytywać, polemizować, aby wyrobić sobie własne zdanie (co nie znaczy, iż inne).
No i oczywiście, jest to rozbijanie gówna na atomy, ale właśnie po to jest to forum i podforum dla pasjonatów :)

ravbc
15-12-2012, 21:55
mrxaoo: jak Ci tak bardzo żal tej taśmy dziurawić, to przewierć dziurę w ścianie i przez nią poprowadź przewód do kontaktronu... ;)

mrxaoo
15-12-2012, 22:52
mrxaoo: jak Ci tak bardzo żal tej taśmy dziurawić, to przewierć dziurę w ścianie i przez nią poprowadź przewód do kontaktronu... ;)

heh, oczywiście, że o tym pomyślałem - ale jak już montujesz kontrakton po zamontowaniu okna, to spróbuj tak się wwiercić w ramie okiennej, aby natrafić na ten otwór, co go wywiercisz w ścianie. To chyba jest niewykonalne. No, chyba że wywiercisz dziurę przed wstawieniem okien (spod przyszłego parapetu) dokładnie w miejsce, nad które potem zamontują okno. Ale potem wiercąc wiertłem fi 8 czy tam fi12 w ramie okiennej - weź traf bezpośrednio nad wcześniej wywiercony otwór. Możliwe? Pewnie tak, ale spytajmy ZBYCHa, czy w warunkach rzeczywistych podejmuje się takich wyzwań. Tak jak powiedziałem, póki co, to ja tylko teoretyzuję.

ravbc
16-12-2012, 12:07
Kto Ci zabroni narysować sobie na ścianie w którym miejscu masz ten otwór? Potem zrobienie w oknie diury w tym samym miejscu będzie w sumie raczej trywialne - o ile nie okaże się że wybrałeś miejsce w którym jest jakiś zaczep, czy inny element okucia okna...
Rozumiem, że piszesz o wypadku monatżu okna w otworze okiennym. Teraz modne (co nie znaczy, że sensowne) jest montowanie okien w warstwie ocieplenia. Tam nawet nie da się zrobić wszystkich tych Twoich pianek czy taśm, tak jak byś chciał, a jednak ludzie okna w ten sposób wieszają...

A tak poważniej: IMHO jeśli już musisz teoretyzować, to skup się raczej na istotniejszych rzeczach niż pojedyncza mikro dziurka w jakiejś taśmie - budowa to niestety nie fabryka - budowlańcy spierdzielą Ci znacznie więcej ;) i gwarantuję, że ta jedna dodatkowa dziurka nie będzie miała najmniejszego znaczenia...

_ZBYCH_
16-12-2012, 16:29
heh, oczywiście, że o tym pomyślałem - ale jak już montujesz kontrakton po zamontowaniu okna, to spróbuj tak się wwiercić w ramie okiennej, aby natrafić na ten otwór, co go wywiercisz w ścianie. To chyba jest niewykonalne. No, chyba że wywiercisz dziurę przed wstawieniem okien (spod przyszłego parapetu) dokładnie w miejsce, nad które potem zamontują okno. Ale potem wiercąc wiertłem fi 8 czy tam fi12 w ramie okiennej - weź traf bezpośrednio nad wcześniej wywiercony otwór. Możliwe? Pewnie tak, ale spytajmy ZBYCHa, czy w warunkach rzeczywistych podejmuje się takich wyzwań. Tak jak powiedziałem, póki co, to ja tylko teoretyzuję.

Oczywiście, że da się to zrobić :cool:

Czasem jak bardzo musimy, to robimy takie rzeczy, np. jak gdzieś u klienta się rozpędzą i zamontują parapety przed montażem kontaktronów, a przewód od instalacji alarmowej zostawią wiszący ze ściany pod parapetem...
Albo jak trzeba zamontować czujniki w domu/mieszkaniu wykończonym w stanie deweloperskim (z zamontowanymi parapetami), a klient woli dopłacić, niż mieć plastikową lub drewnianą listwę maskującą przewód na oknie.
Wtedy nie ma za bardzo wyjścia. Klient płacze, płaci i ma :lol2:

Nie jest to jednak sposób dobry na normalny montaż kontaktronu, bo bardzo pracochłonny i wymagający dość dużej precyzji i doświadczenia instalatora.

ar***pl
19-12-2012, 21:05
Z tego co pamiętam to podczas ostatniego montażu u klienta z tym rozwiązniem nie dziurawiliśmy taśmy tylko podchodziliśmy od dołu do okna a taśma została podklejona dopiero po montażu, usługa jak każda inna zamawiasz wcześniej dogadujesz się z fachowcem na konkretny termin i nie pownno byc problemu chyba że to agencja. Generalnie jeśli wiadomo wcześniej że będzie atki montaż okien ,to można odpowiednio przygotowac okablowanie.

audiquattro
21-12-2012, 13:08
mam pytanie co do czujki OPTEX VIBRO

zamontowałem ja jak nalezy ale jakos ma mała czułość

okno jest PCV , tarasowe 2,30 wysokie i 4 m szerokie
czujka jest na dole na łączeniu otwieranych skrzydeł bez szprosa

czujka wyłapuje stuki np trzonkiem srubokręta ale gorzej na uderzenia ręką, to znaczy lepiej łapie takie twradze stukniecia, wstrząsy niz nawet mocne uderzenia typu kopanie w rame okna

czy tak ma być, czy ktos ma doswiadczenia w instalacjie tej czujki, próbowałem ją uczyc, jest ustawiona w High sensivity ale jakos słabo działa..

link do instrukcji: http://www.itchome.pl/pliki/vibro.pdf

i jeszcze jedna kwestia

czy dobrze jest ze Sygnalizator (SATEL SPLZ 1011) po uzbrojeniu systemu tak lekko mruga ?
z jednej strony info ze alarm w czuwaniu dla złodzieja a z drugiej moze troche odstarszac zwykłych wandali - jakie macie podejscie do tego ? wyłaczacie tą opcję ?

dziekuję z góry za pomoc

Mellers
22-12-2012, 11:09
Jeszcze jedno pytanie - ktoś wcześniej pisał o odmiennej reakcji czujek zewnętrznych - w wydzielonej strefie. Czy jest możliwe w Integrze 128WRL takie zaprogramowanie, aby pierwsze wzbudzenie czujki zewnętrznej powodowało krótki alarm, tak samo drugie (załóżmy 5s) a przy trzecim czy czwartym w krótkim odstępie czasu włączał się pełnowymiarowy alarm (2 min)?

kulca
22-12-2012, 19:40
A ja z takim problemem:
chciałbym aby Satel Luna świeciła jak mam bramę garażową otwartą, ustawiłem wyjście do którego jest LED podłączony jako naruszenie wejścia bramy, tyle że mam wejście bramy również blokowane przez inne wejście. Wtedy gdy jest zablokowane to nie sygnalizuje naruszenia w Lunie. Jak to rozwiązać?

ravbc
22-12-2012, 21:47
Wejście fizyczne zrób jako typ 47 (bez akcji alarmowej), a jako wejście alarmowe zrób wirtualną kopię tego wejścia fizycznego (i blokuj tylko to wirtualne, a Lunę ustaw na reakcję na naruszenie fizycznego).

kulca
23-12-2012, 00:43
Wejście fizyczne zrób jako typ 47 (bez akcji alarmowej), a jako wejście alarmowe zrób wirtualną kopię tego wejścia fizycznego (i blokuj tylko to wirtualne, a Lunę ustaw na reakcję na naruszenie fizycznego).
Tego inaczej niż z użyciem wyjścia wirtualnego nie da się zrobić, tzn. mam rzeczywiste bez akcji, ustawiam wyjście zależne od niego, i wirtualne jak to wyjście, i tu już jako zwykłe (alarmujące)? Czy czas jego działania musi być ustawiony, bo chciałbym by było aktywne przez cały czas naruszenia wejścia

ravbc
23-12-2012, 17:23
Jak napisałem do Satela, że ich instrukcja jest jeśli nie niejednoznacza, to przynajmniej nie oczywista, to marudzili, że przecież stoi w instrukcji, że czas działania dotyczy jedynie wyjść alarmowych, a nie tych wskazujących stan. No krótko mówiąc, trzeba sobie wymyślić, które to są te wskazujące stan. Jeśli wyjście pokazuje jedynie stan czegokolwiek innego (wliczają się tu też iloczyny i sumy), a nie realizuje jakiejś funkcji alarmowej, to czas działania go nie dotyczy.

kulca
23-12-2012, 19:17
To wskazywanie stanu też nie końca jest tak, bo wejście mam naruszone np cały czas, a wyjście wskazujące jego stan tylko tyle ile czasu się w nim ustawi, a ja chciałbym aby przez cały czas wskazywało

ravbc
23-12-2012, 23:44
No to masz coś nie tak ustawione. Jaki typ wyjścia ustawiasz?

kulca
24-12-2012, 00:08
No to masz coś nie tak ustawione. Jaki typ wyjścia ustawiasz?
typ14: naruszenie wejścia

ravbc
24-12-2012, 09:57
No a Satel się upiera, że instrukcja jest oczywista. Otóż jak się okazuje wyjście typu "naruszenie wejścia" nie jest wyjściem wskazującym stan...
Ja sobie razdzę używając albo wyjść w rodzaju "wskaźnik gotowy" (wskazuje kiedy wejście nie jest naruszone, czyli to jakby negacja stanu wejścia), albo po prostu robię iloczyn logiczny wejść i definiuję tylko jedno wejście zależne (to działa i jest zdaje się dokładną odwrotnością "wskaźnik gotowy").

kulca
24-12-2012, 11:29
No a Satel się upiera, że instrukcja jest oczywista. Otóż jak się okazuje wyjście typu "naruszenie wejścia" nie jest wyjściem wskazującym stan...
Ja sobie razdzę używając albo wyjść w rodzaju "wskaźnik gotowy" (wskazuje kiedy wejście nie jest naruszone, czyli to jakby negacja stanu wejścia), albo po prostu robię iloczyn logiczny wejść i definiuję tylko jedno wejście zależne (to działa i jest zdaje się dokładną odwrotnością "wskaźnik gotowy").
możesz podać konkretne przykłady tych rozwiązań?

ravbc
24-12-2012, 13:14
Ale jakich konkretów się spodziewasz? To jest przecież tylko wyjście o typie "wskaźnik gotowy" (negacja stanu wejścia - ale można też użyć odwróconej polaryzacji wyjścia, wtedy dostaniemy negację negacji, czyli teoretycznie dokładny stan wejścia), lub "iloczyn logiczny wejść" z podanym pojedynczym wejściem zależnym. Dzięki temu zrobienie wirtualnej kopii wejścia sprowadza się do zrobienia wejścia o typie "według wyjścia" i podaniu mu tego wcześniej skonfigurowanego wyjścia.

kulca
24-12-2012, 13:43
oki, jakoś nie zakumałem wcześniej

adwlodar
28-12-2012, 11:15
Witam,

przeczytałem gdzieś w okolicy 75 strony, że ZBYCH ma napędy firmy NICE i steruje 4-kanałowym pilotem dodatkowo swój alarm. Więc mam takie pytanie: jeżeli dobrze rozumiem, to w każdym z dwóch napędów jest odbiornik jednokanałowy obsługujący tylko jeden przycisk na pilocie. Chcąc obsługiwać dodatkowo dwa kanały do sterowania alarmem muszę dokupić nadajnik dwukanałowy i umieścić go np. w domu, tak? Bo bramy posiadają już własne.

Nie rozumiem tylko dlaczego doradzano kiedyś zakup 4 kanałowego odbiornika. Czy może wymieniamy także te w napędach bram?

Pozdrawiam i dziękuję!

_ZBYCH_
28-12-2012, 20:59
Witam,

przeczytałem gdzieś w okolicy 75 strony, że ZBYCH ma napędy firmy NICE i steruje 4-kanałowym pilotem dodatkowo swój alarm. Więc mam takie pytanie: jeżeli dobrze rozumiem, to w każdym z dwóch napędów jest odbiornik jednokanałowy obsługujący tylko jeden przycisk na pilocie. Chcąc obsługiwać dodatkowo dwa kanały do sterowania alarmem muszę dokupić nadajnik dwukanałowy i umieścić go np. w domu, tak? Bo bramy posiadają już własne.

Nie rozumiem tylko dlaczego doradzano kiedyś zakup 4 kanałowego odbiornika. Czy może wymieniamy także te w napędach bram?

Pozdrawiam i dziękuję!

Witam

Jeśli masz oba napędy tej samej firmy (np. NICE) i do nich piloty czterokanałowe, to wystarczy dokupić odbiornik dwukanałowy NICE (lub odbiornik uniwersalny przyjmujący kody pilotów różnych firm) i podłączyć go pod dwa wejścia w systemie alarmowym (w centrali alarmowej lub ekspanderze wejść).

Są różne rozwiązania sterowania napędami bram i systemem alarmowym. Można też pociągnąć przewody sterujące od napędów bram do alarmu i przy centrali alarmowej zamontować czterokanałowy odbiornik. Wówczas po dodatkowym skorzystaniu z wyjść programowalnych centrali, zyskujemy możliwość sterowania bramami z manipulatora systemu alarmowego.

Pozdrawiam
ZBYCH

adwlodar
28-12-2012, 21:43
Serdeczne dzięki! ;)

adwlodar
31-12-2012, 00:05
To znowu ja,

czy do podcentrali CA-64 PP podłącza się dodatkowe moduły np. CA-64 E?

memekt
31-12-2012, 09:33
To znowu ja,

czy do podcentrali CA-64 PP podłącza się dodatkowe moduły np. CA-64 E?

64pp jest już sam w sobie ekspanderem wejść/wyjść czyli jak podłączysz pod niego ca-64 to tak jakbyś podłączył go pod centralę

tak mi się wydaje :)

adwlodar
31-12-2012, 09:43
Ok, a kwestia zasilania? Ja myślałem, że to działa w taki sposób: jeżeli potrzebujemy wyższej wydajności prądowej zasilacza i chcemy osiągnąć wymagany czas zasilania rezerwowego, to kupujemy 64 PP i reszta modułów (i urządzeń do nich wpiętych) zasilana jest już tylko z podcentrali. Wtedy miałoby to sens, bo zasilanie centrali w ogóle nie uczestniczy w tym procesie.

Nie wiem czy dobrze rozumuję :confused:

ravbc
31-12-2012, 10:25
CA-64 PP, to w zasadzie funkcjonalny odpowiednik CA-64 EPS + CA-64 O, czyli ekspander wejść i wyjść z zasilaczem. Oczywiście zasialania z tego ekspandera używa się zamiast zasilania z centrali.

_ZBYCH_
31-12-2012, 10:56
To znowu ja,

czy do podcentrali CA-64 PP podłącza się dodatkowe moduły np. CA-64 E?

Podcentrala CA-64PP, to tak samo ekspander, jak CA-64E. Oba podłącza się do magistrali centrali.
Jeśli z bilansu prądów centrali wynika, że dołączenie dodatkowego ekspandera CA-64E nie jest możliwe, to można samo zasilanie ekspandera CA-64E podłączyć z podcentrali (tylko +12V), a resztę (DT, CK, COM) z centrali.

ar***pl
03-01-2013, 22:06
CA-64 PP, to w zasadzie funkcjonalny odpowiednik CA-64 EPS + CA-64 O, czyli ekspander wejść i wyjść z zasilaczem. Oczywiście zasialania z tego ekspandera używa się zamiast zasilania z centrali.
Trzeba tylko pamiętać że jesli potrzebujemy robić jakieś sterowania np oświetleniem przez wejścia to PP nie ma narazie w wersji szybkiej (reakcja) 4.0 przynajmniej ja się jeszcze nie spotkałem

szczukot
04-01-2013, 08:16
Pytanko : Czy do integry lepiej kupic ETHM-1 czy ETHM-2 ? Niby ten pierwszy jest dedykowany, ale .... Cena ta sama.

Fantom

ravbc
04-01-2013, 12:04
ETHM-2 jest tak z grubsza bez sensu, a już na pewno do Integry.

bajcik
08-01-2013, 16:56
Według tego co tutaj piszą (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1264893.html) to zdecydowanie lepsza ethm-1.

Możnaby się komunikować RSem za pomocą INT-RS (tańszy ale też drogi), albo próbować bezpośrednio (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102459-0.html).

ravbc
08-01-2013, 21:16
INT-RS ma (a przynajmniej miał, jak się tym interesowałem) znaczącą przewagę nad ETHM-1(poza ceną oczywiście) - obsługuje otwarty (choć nie standardowy) protokół komunikacyjny, co oznacza, że można się z nim dogadać z poziomu niemal dowolnego urządzenia. ETHM-1 osługuje co najwyżej protokoły DloadX i GuardX, a tych Satel nie chce ujawnić. Choć jak se teraz oglądam co podałeś, to wychodzi, że tam jest prawdopodonie opis protokolu GuadrX, tyle że nie napisali tego wprost...
A i jeszcze coś: INT-RS można w sumie dość prosto "dozbroić" tak by realizował niemal pełną funkcjonalność ETHM-1, ale prawie to samo można uzyskać wprost z portów manipulatorów, lub samej centrali. Tylko po co? ;)

bajcik
09-01-2013, 01:33
Uuuuu, faktycznie lipnie to wygląda :(
Znalazłem jeszcze jeden wątek (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2091518.html) którego autor wgryzał się w protokół ETHM-1.

A po co? Po to aby pożenić sobie to z jakimś linuksem i mieć więcej pożytku z urządzenia które już się kupiło.

PS co masz na myśli pisząc "prawie to samo można uzyskać wprost z portów manipulatorów"?

ravbc
09-01-2013, 10:23
ETHM-1 to niemal to samo co port RS manipulatora wystawiony via ethernet (+ możliwość użycia "zdalnego manipulatora", co jest IMHO bez sensu - co jak co, ale manipulatory Satela nie grzeszą wygodą użytkowania nawet przy fizycznym dostępie).

kulca
09-01-2013, 10:32
ja tam mam moduł ethm-1 i sobie chwalę, wszelka konfiguracja z kompa poprzez domowa się i dloadx, dostęp zdalny z telefonu poprzez MobileKPD

ravbc
09-01-2013, 10:52
Dostęp przez sieć do centrali zrobić łatwo nawet bez ETHM-1 (opisywał to chyba nawet tutaj civic kiedyś). A co do MobileKPD (podobnie jak i fizyczny kpd) to jak pisałem jest IMHO zbyt niewygodny w użytkowaniu (co nie znaczy, że innym się nie będzie podobać). Ja w każdym razie swój ETHM-1 po bliższym przyjrzeniu się możliwościom zwróciłem (a dokładniej wymieniłem na INT-RS, bo z tego mam nadzieję, mieć większy pożytek - tylko czasu brak).

szczukot
09-01-2013, 19:09
No to instalnalem ETHM-1 i mam problem. Z DLoadX lacze sie bez problemu. A przez WWW nie moge (nic sie nie otwiera). I GuardX tez nie moge. wyskakuje w kolko :
2013-01-09 19:07:14: Łączę z serwerem...
2013-01-09 19:07:14: Połączony.
2013-01-09 19:07:14: Zerwano połączenie (błędne hasło?)
I pojawia mi sie okno do wpisania hasla - ale co ja mam ta wpisac ? Rozne testowale hasla i nic sie nei dzieje.

Moze mi ktos pomoc w tym ?

Fantom

ravbc
09-01-2013, 19:59
Hasło GuardX definiuje się gdzieś tam w konfiguracji Centrali. No i żeby GuardX zadziałał, to trzeba w ETHM1 zezwolić na połączenia z GuadrX.

szczukot
09-01-2013, 20:04
Nie mam pojecia co bylo. Nic nie zmienialem, Resetnalem centrale i dziala. I www i GuardX. Troche to dziwne i niepewne/niestabilne.
A haslo wpsialem normalnego usera centralki i poszlo.

Fantom

szczukot
09-01-2013, 20:24
Dostęp przez sieć do centrali zrobić łatwo nawet bez ETHM-1 (opisywał to chyba nawet tutaj civic kiedyś). A co do MobileKPD (podobnie jak i fizyczny kpd) to jak pisałem jest IMHO zbyt niewygodny w użytkowaniu (co nie znaczy, że innym się nie będzie podobać). Ja w każdym razie swój ETHM-1 po bliższym przyjrzeniu się możliwościom zwróciłem (a dokładniej wymieniłem na INT-RS, bo z tego mam nadzieję, mieć większy pożytek - tylko czasu brak).

Tak z perspektywy to może byc faktycznie lepszy wybór.
W takim przypadku, bez problemu można posterować z możliwościami które ciężko uzyskać w centrali. Czyli podłączyć jakiś mały sprzęcik i można na nim programować. A do tego sprzętu mozna dostac się po www czy inny ssh.

Fantom

ar***pl
10-01-2013, 07:18
Nie mam pojecia co bylo. Nic nie zmienialem, Resetnalem centrale i dziala. I www i GuardX. Troche to dziwne i niepewne/niestabilne.
A haslo wpsialem normalnego usera centralki i poszlo.

Fantom
Trzeba pamietać że ethm obsługuje jedno połaczenie naraz ,może byłeś połaczony dloadem i guard się nie mógł połączyć?. Dobrze jest po zainstalowaniu zapisac do flasha , co do stabilności to powinien chodzic bez problemu, mam tego troche poinstalowane i nie było narazie powazniejszych awari (poza koniecznością upgradu softu przy aktualizacjach centrali)

kolorado
10-01-2013, 22:09
A co da się z tym INT-RSem zrobić w "łatwy" sposób? Do ETHM-1 istnieje oprogramowanie (może kiepskie, ale jest), a tutaj chyba samemu trzeba coś naskrobać, chyba że ktoś już to zrobił? Mnie interesuje podłączenie DLOADX przez ethernet, mogę podłączyć RSa z centrali do linuxa, wiem że są jakieś rozwiązania RS-over-IP, ale podobno mało stabilne. Ma ktoś coś takiego?

szczukot
11-01-2013, 07:35
Lepiej podłączyć normalnym RSem (ewentualnie do USB).
Masz chyba jakiś sprzęcik pomiarowy z takimi portami więc .....
Dlatego też myślę, czy lepiej nie będzie zamiast ETHM-1 mieć INT-RS.
A programowanie RSa to mega proste dla tych co nawet na oczy żadnego języka nie widzieli.
A po przeglądnięciu instrukcji do INT-RS to wogołe jest to proste - tylko wysyłka komendy i odbiór zwrotki. Koniec. I można wymyślić sobie dowolne działanie centralki.

Fantom

Jarek.P
11-01-2013, 09:18
No dobra, ale człowiek, który w życiu tego nie zrobił, sam sobie interfejsu nie stworzy. ETHM-1 zapewnia mu dostępną z netu klikalną platformę do obsługi, INT-RS mu tego chyba nie da ot tak po prostu?

J.

ravbc
11-01-2013, 09:29
INT-RS poza tym otwartym protokołem, umie gadać też protokołem GuardX-a, więc można z niego zrobić w tym zakresie niemal odpowiednik ETHM-1 (ten też wystawia de facto RS-a po IP, choć z wymuszonym szyfrowaniem), choć ja w sumie nie widzę zbytnio zastosowania dla GuardX - nie dość że jest tylko na Windowsa (co go już dyskwalifikuje, bo nie mam żadnego), to jeszcze w zasadzie nie można wtedy zrobić nic poza "oglądaniem" stanu systemu. A sama technologia Serial-over-IP jest jak najbardziej używalna - czasami dostaje czkawki (więc dla bardzo długich sesji się raczej słabo nadaje), ale do krótkich prac jest całkiem wygodna. Ja swoją centralę programuję w ten sposób od dłuższego czasu. W każdym razie INT-RS nie planuję wystawiać po sieci, a "tylko" podpiąć wprost do domowego serwera i w ten sposób zrealizować coś w stylu proxy, które powinno pozwolić wydobyć i zaprezentować dane z centrali (mnie inetersuje głównie stan wejść/wyjść) w znacznie bardziej czytelny sposób niż to robi MobileKPD.

PS. Jeśli ktoś uważa, że MobileKPD jest do czegokolwiek przydatny, to ETHM-1 się pewnie sprawdzi. IMHO za projekt funkcjonalności manipulatora Satel powinien się wstydzić, bo nawet fizyczna klawiatura jest mega-nieintuicyjna (częściowo zapewne ze względu na kiepski alfanueryczny wyświetlacz).

ar***pl
11-01-2013, 18:46
INT-RS poza tym otwartym protokołem, umie gadać też protokołem GuardX-a, więc można z niego zrobić w tym zakresie niemal odpowiednik ETHM-1 (ten też wystawia de facto RS-a po IP, choć z wymuszonym szyfrowaniem), choć ja w sumie nie widzę zbytnio zastosowania dla GuardX - nie dość że jest tylko na Windowsa (co go już dyskwalifikuje, bo nie mam żadnego), to jeszcze w zasadzie nie można wtedy zrobić nic poza "oglądaniem" stanu systemu. A sama technologia Serial-over-IP jest jak najbardziej używalna - czasami dostaje czkawki (więc dla bardzo długich sesji się raczej słabo nadaje), ale do krótkich prac jest całkiem wygodna. Ja swoją centralę programuję w ten sposób od dłuższego czasu. W każdym razie INT-RS nie planuję wystawiać po sieci, a "tylko" podpiąć wprost do domowego serwera i w ten sposób zrealizować coś w stylu proxy, które powinno pozwolić wydobyć i zaprezentować dane z centrali (mnie inetersuje głównie stan wejść/wyjść) w znacznie bardziej czytelny sposób niż to robi MobileKPD.

PS. Jeśli ktoś uważa, że MobileKPD jest do czegokolwiek przydatny, to ETHM-1 się pewnie sprawdzi. IMHO za projekt funkcjonalności manipulatora Satel powinien się wstydzić, bo nawet fizyczna klawiatura jest mega-nieintuicyjna (częściowo zapewne ze względu na kiepski alfanueryczny wyświetlacz).
Guadrx możesz też sterować , załaczniem stref , załaczać wyjścia ale jest toracze program dla ochrony (fizycznej) i tak go stosuję.Po zastosowaniu rs i wystawianiu go z kompa trzeba tego kompa już puszczać pod ups a ethm ma zasilanie z centrali .Co do klawiatur to ideałem nie sa ale nie są tez najgorsze(przynajmniej widziałem takie )

ravbc
11-01-2013, 22:15
Oczywiście GuardX ma swoje zastosowania i potrafię zrozumieć, że zwłaszcza dla instalatorów (czy raczej agencji ochrony) to może być przydatne narzędzie. Ja jednak oczekuję od tego systemu przede wszystkim łatwej integracji z "moimi zabawkami", które nie będą tak toporne jak narzędzia Satela. Oczywiście stawianie kompa tylko po to, żeby wystawić dostęp do centrali przez sieć IP, jest zupełnie pozbawione sensu. A co do manipulatorów - skoro żeby skorzystać nawet z najprostszej funkcji potrzebne jest poważniejsze przeszkolenie użytkowników, to znaczy że daleko im do "intuicyjnych". Oczywiście nie wszystko da się zrobić przyjaźnie, intuicyjnie, czy nawet łatwo, ale w Satelu nic nie jest intuicyjne (a czasami wystarczyło by niemalże po prostu zmienić opisy/rozmiary/układ klawiszy). Nawet najnowszy manipulator (sensoryczny) wcale nie jest w tym względzie lepszy, a wręcz mógłbym powiedzieć, że jest prawie kalką funkcjonalną starszych konstrukcji, łącznie ze wszystkimi ich wadami niestety...

ar***pl
12-01-2013, 08:19
Oczywiście GuardX ma swoje zastosowania i potrafię zrozumieć, że zwłaszcza dla instalatorów (czy raczej agencji ochrony) to może być przydatne narzędzie. Ja jednak oczekuję od tego systemu przede wszystkim łatwej integracji z "moimi zabawkami", które nie będą tak toporne jak narzędzia Satela. Oczywiście stawianie kompa tylko po to, żeby wystawić dostęp do centrali przez sieć IP, jest zupełnie pozbawione sensu. A co do manipulatorów - skoro żeby skorzystać nawet z najprostszej funkcji potrzebne jest poważniejsze przeszkolenie użytkowników, to znaczy że daleko im do "intuicyjnych". Oczywiście nie wszystko da się zrobić przyjaźnie, intuicyjnie, czy nawet łatwo, ale w Satelu nic nie jest intuicyjne (a czasami wystarczyło by niemalże po prostu zmienić opisy/rozmiary/układ klawiszy). Nawet najnowszy manipulator (sensoryczny) wcale nie jest w tym względzie lepszy, a wręcz mógłbym powiedzieć, że jest prawie kalką funkcjonalną starszych konstrukcji, łącznie ze wszystkimi ich wadami niestety...
Napewno mogłoby by być lepiej ale jest to system alarmowy który i tak daje spore możliwości tak instalatorowi jak i uzytkownikowi,jakośc wykonania odlewów i wygląd pozostawia dużo do życzenia , natomiast klawiatura sensoryczna i jej dodatkowe przyciski wg mnie jednak sporo ułatwiają obsługe systemu. Nie wiem czy spotkałeś się z systemami dsc 5020 , 4020 i np Napco tam uzbrajanie kilku stref wogóle było nieintuicyjne dla użytkownika .Może coś zmienią ,przydałby się jakiś program wizualizacyjny np na tablet dotykowy (podobno były takie plany) Dwa lata temu u klienta robiłem sam taki panel z monitora dotykowego i PC ale jest to czasochłonne i też nie bez wad (panel komunikuje się cały czas z ethm i nic innego się już nie połaczy).

jarovnik
12-01-2013, 08:21
Witam, czy sterownik radiowy Satel RX4K mogę zamontować w metalowej obudowie tak aby antenka w całości wystawała przez otwór nad obudową?

kulca
12-01-2013, 10:50
Witam, czy sterownik radiowy Satel RX4K mogę zamontować w metalowej obudowie tak aby antenka w całości wystawała przez otwór nad obudową?
tak

kolorado
15-01-2013, 11:28
A sama technologia Serial-over-IP jest jak najbardziej używalna - czasami dostaje czkawki (więc dla bardzo długich sesji się raczej słabo nadaje), ale do krótkich prac jest całkiem wygodna. Ja swoją centralę programuję w ten sposób od dłuższego czasu.
A konkretnie jaki z jakiego softu korzystasz?


W każdym razie INT-RS nie planuję wystawiać po sieci, a "tylko" podpiąć wprost do domowego serwera i w ten sposób zrealizować coś w stylu proxy, które powinno pozwolić wydobyć i zaprezentować dane z centrali (mnie inetersuje głównie stan wejść/wyjść) w znacznie bardziej czytelny sposób niż to robi MobileKPD.
Koncepcja oczywiście ciekawa, być może też się w to pobawię, ale póki co lista rzeczy do zrobienia jest strasznie długa. Jedynie co bym potrzebował, to właśnie dostęp zdalny do centrali, choćby tylko do monitorowania. Najlepiej jak najmniejszym kosztem - dlatego podłączenie RSa centrali do kompa jakiegoś i umożliwienie monitorowania za jego pomocą brzmi prosto i wystarczająco.

ravbc
15-01-2013, 12:50
Ja używam ser2net (na linuksie) z takim konfigiem:
30000:raw:0:/dev/ttyS0:19200 EVEN 1STOPBIT 8DATABITS -LOCAL -XONXOFF RTSCTS
A na Windowsie z DloadX (niestety pod Wine nie całkiem działa, choć nie chciało mi się tego dokładnie testować) używam hw-vsp3 i jemu podaje adres linuksa i ten port 30000, a on tworzy "wirtualny" port com, z którym już bez problemu DloadX się komunikuje. Oczywiście port COM linuksa spięty mam z portem na płycie centrali.
Tak wystawiony port można sobie też spokojnie tunelować choćby w SSH i mieć dostęp skądkolwiek (choć wtedy potrzebne jest dość stabilne połączenie sieciowe).

kolorado
15-01-2013, 13:03
Dzięki, dokładnie o to mi chodziło.

kolorado
22-01-2013, 14:35
Trochę się pobawiłem ser2net + hw-vsp3 i ogólnie to mogłoby to lepiej działać. Generalnie najlepiej przed sesją zrobić restart ser2net, inaczej są problemy z połączeniem.

ravbc
22-01-2013, 15:33
No ja ser2net odpalam tylko na czas sesji, więc nie wiem jak to "w dłuższym okresie czasu" się zachowuje. W każdym razie nie uważam za szczególnie szczęśliwy pomysł wystawienia stałego dostępu do centrali alarmowej, nawet gdyby miał być tylko w sieci lokalnej (zwykle i tak wystawionej przez wifi)...

kolorado
22-01-2013, 15:44
To nawet nie chodzi o "dłuższy okres czasu", mam wrażenie, że po jednej sesji następna już się nie udaje. Ale pewien nie jestem.

ravbc
22-01-2013, 16:13
Jeśli "w międzyczasie" restartujesz centralę (np. przez zapis do pamięci flash), to może faktycznie coś takiego się zdarzyć, bo się komunikacja rozsynchronizowuje, ale z tego co kojarzę najczęściej wystarcza reconnect na hw-vsp. W każdym razie ja jakichś większych problemów nie odnotowuję i generalnie jestem z tego rozwiązania zadowolony.

kolorado
23-01-2013, 12:08
No ja też jestem zadowolony, bo zaoszczędziłem trochę gotówki na ETHM-1 - przynajmniej na razie. Głównie zależało mi na dostępie przez sieć lokalną, znacznie wygodniej monitoruje/programuje się urządzenie z fotela. Również w przypadku testów czujek jest to przydatne. Jeszcze raz dzięki za podzielenie się tym sposobem.

A takie pytanie z innej beczki: mam integre 64 w wersji 1.06. Zastanawiam się na aktualizacją oprogramowania do najnowszej, ale nie chciałbym rozwalać działającego systemu, a wolnej płyty nie mam do testów.
1. Może ktoś mi powiedzieć na ile bezproblemowa jest taka aktualizacja?
2. Czy po aktualizacji centrala gubi ustawienia i trzeba ją programować od zera?
3. Czy programując można używać plików z wersji 1.06?

ravbc
23-01-2013, 21:59
Na początek pytanie: masz jakiś istotny powód by aktualizować soft centrali? ;)
A teraz odpowiedzi:
1) Ja problemów nie miałem, a cały mechanizm jest tak pomyślany, że nawet jak coś zepsujesz, to powinno nadal dać się centralę doprowadzić do użytku, bez wizyty w serwisie.
2) Nie pamiętam, ale chyba nie, albo też jest od razu programowana "od nowa".
3) Zdarzają się niezgodności między wersjami softu, ale o ile wiem nigdy nie było potrzeby tworzyć całej konfiguracji od zera (co najwyżej sprawdzić i ewentualnie poprawić zmienione ustawienia)

kolorado
24-01-2013, 09:37
Na początek pytanie: masz jakiś istotny powód by aktualizować soft centrali? ;)
Konkretnego powodu nie mam, dlatego wciąż siedzę na 1.06. Ale jeśli proces jest bezproblemowy, to może warto zrobić? Czasem w oprogramowaniu jest dziura, o której producent nie wspomina, a naprawia ją w nowej wersji nic nie wspominając... ;)
Z jakiej wersji na jaką Ty robiłeś aktualizację?

ravbc
24-01-2013, 12:18
AFAIR 1.06 na 1.09, być może z "przystankiem" na jakiejś wersji pośredniej, ale tego już nie pamiętam ;)

kolorado
24-01-2013, 12:44
AFAIR 1.06 na 1.09, być może z "przystankiem" na jakiejś wersji pośredniej, ale tego już nie pamiętam ;)
A potrzebowałeś? ;)

ravbc
24-01-2013, 13:09
Wydaje mi się, że tak, ale szczerze mówiąc już nie pamiętam ;) Jak teraz patrzę na zmiany do wersji 1.09, to jakichś tam drobiazgów faktycznie używam, ale czy one byly powodem aktualizacji, czy raczej używam ich, bo mogę (gdyż zaktualizowałem soft), tego już nie jestem w stanie sobie przypomnieć. ;)

kolorado
24-01-2013, 13:28
Mam kolejne pytanie. Chciałbym sterować wejściami centrali za pomocą komputera. Mam do dyspozycji standardowe wyjścia (USB, RS, LPT) oraz interfejs 1-wire.
Moim pomysłem jest użycie do tego celu właśnie 1-wire za pomocą tego modułu: http://www.meraprojekt.com.pl/files/MP00220.pdf.
Jakieś inne propozycje?

szczukot
24-01-2013, 13:31
Nie powinno być raczej cos w stylu http://www.meraprojekt.com.pl/mp00221.html ?
Lub mozna INT-RS uzyc.

Fantom

kolorado
24-01-2013, 13:45
Nie powinno być raczej cos w stylu http://www.meraprojekt.com.pl/mp00221.html ?
Przekaźniki na 230V są raczej niepotrzebne, ale fakt że jakies trzeba wstawić. Z tym że wersja z przekaźnikami dużo droższa. W zasadzie to rozważam też DS2406, bo potrzebuję 1 góra 2 wejścia.


Lub mozna INT-RS uzyc.
No ale to tylko w przypadku gdy ktoś ma. Kupowanie do wysterowania jednego wejścia raczej nie ma sensu.

szczukot
24-01-2013, 14:03
No to mozna wziac z mniejszymi przekaznikami - moze jest taniej : http://www.meraprojekt.com.pl/mp00220a-8r.html
JA sie przymierzam do zakupu takich modulow, ale sie zebrac nie moge (sterowanie zaworami ogrzewania)

Fantom

szczukot
24-01-2013, 14:11
Kiedys temat poruszalem, ale nie uzyskalem info jak to zrobic :
Brama otwierana jest pilotem Satela - sterowanie przez wyjscie Integry.
No i jak zrobic, aby podczas zamykania bramy nastepowal ciag zdarzen :
1) pikniecie an wyjsciu - zamykanie bramy
2) po 30 sek sprawdzic czy brama zamknieta
3) Jak zamknieta koniec
4) jak otwarta piknac dwa razy i isc do pkt 1

Da sie cos takiego zrobic ??
Stan bramy jest znanay (kontrakton do integry wpiety)

Fantom

kolorado
24-01-2013, 14:12
Jest taniej. Bardziej chodziło mi o ideę niż wskazanie konkretnego modułu. Jeszcze jakieś pomysły?

ravbc
24-01-2013, 14:18
Pojedynczy przekaźnik da się wystrować praktycznie bezpośrednio z portu RS-232. Może nie będzie to najpiękniejsze, czy też najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale działać powinno.

ravbc
24-01-2013, 14:23
Da sie cos takiego zrobic ??

Powinno się dać, ale zaprogramowanie tego w "logice" Satela, do przyjemności należeć nie będzie (tak na oko zużyje minimum po kilka wejść i wyjść).

szczukot
24-01-2013, 14:33
To jak sie do tego mozna zabrac ?
Bo juz nei wiem czy INT-RS nie dokupic i tym sterowac takie 'bardziej skomplikowane' operacje.

Fantom

kolorado
25-01-2013, 14:11
Wczoraj zdecydowałem się zrobić aktualizację 1.06 -> 1.11. Poszło bezboleśnie, mam nadzieję że bez efektów ubocznych. Zrobiłem to na dwa razy 1.06 -> 1.09, 1.09 -> 1.11. Nic nie trzeba było przeprogramować, cała konfiguracja została zachowana. Z rozpędu zaktualizowałem też GPRS-T1, również (póki co) zero problemów.

kolorado
29-01-2013, 21:07
Jeszcze jedna sprawa: jest coś takiego jak czujka ruchu i dymu? Najlepiej z oddzielnymi wyjściami.

laserek
29-01-2013, 21:27
Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy na tym forum i zaczynam przygodę z integra 128 wrl. Jestem na etapie programowania pilota APT-100. Mam problem z zaprogramowaniem diod, np. przycisk 1 - wejscie 100 - uzbrojenie - zapala sie dioda czerwona nr 1, wejscie 101 - uzbrojenie np. wybranej strefy - zapala sie dioda nr 2 zolta, wyłaczenie alarmu wejscie 102 dioda nr 3 zielona. Probowalem to polaczyc z wyjsciami wirtualnymi , ale nie bardzo to dziala, diody nadal swieca wszystkie, prawdopodbnie zle typy reakcji podobierane przy strefach. Jesli ktoś moze pomoc bede wdzięczny, dziekuje

Mr_Mabram
31-01-2013, 23:16
Witam
Chciałbym zasięgnąć waszej opinii. Mam w domu okna narożne do podłogi i rolety zewnętrzne (jedno okno na ścianie jest zawsze witryną, a drugie prostopadłe z reguły jest otwierane - drzwi). Jak byście rozwiązali zabezpieczenie takiego okna?
Czy mogę przykładowo połączyć 2 kontaktrony do rolet na zewnątrz na jednym kablu i 2 czujki inercyjne (np: Satel Vd-1) w środku również równolegle na jednym kablu?
Ile żył przewód bym musiał użyć - czy wystarczy mi 6 żyłowy?
Może macie jakieś inne nieskomplikowane pomysły na zabezpieczenie takiego okna :).

Pozdrawiam

blackraven
08-02-2013, 12:31
Witam
Mam dylemat co do bilansu prądowego centrali Satel Integra 128WRL (zasilacz 2A)
Element / Pobór średni / Pobór Maksymalny [mA]
Integra 128 WRL / 549 / 799
INT-KSG-BSB / 165/175
4 X Aqua+ / 40 / 48
2 x Cobalt / 40 / 50
Cobalt Pro / 22 / 27
2x FD-1 / 6 / 8
2X VD-1 / 6 / 10
SP-4003R /200/520
ETHM-1 /100/125
PK-01 /110/110
IORS /280/280
CA-64E /70/70
Zasilacz 60VA
Akumulator 17Ah
Średni pobór to 1588mA, a maksymalny to 2222mA
Wyprzedzę głupie odpowiedzi. Tak, czytałem forum i nie było jednoznacznej odpowiedzi.
Tak, czytałem instrukcje.
Instrukcja mówi:
4.2 Oszacowanie poboru prądów w systemie
Na etapie planowania systemu alarmowego należy zsumować prądy pobierane przez
wszystkie urządzenia wchodzące w jego skład (płytę główną centrali, manipulatory, moduły
dodatkowe, czujki, sygnalizatory itd.). W rachunku należy uwzględnić prąd ładowania
akumulatora. W przypadku, gdy suma prądów przekracza wydajność zasilacza centrali,
w systemie należy zastosować ekspandery z zasilaczem lub dodatkowy zasilacz.
Suma prądów pobieranych przez urządzenia podłączone do zasilacza (ekspandera
z zasilaczem) nie może przekroczyć wydajności prądowej zasilacza.
Planując podłączenie urządzeń do poszczególnych wyjść zasilających (centrali,
ekspanderów z zasilaczem itd.) należy pamiętać, że suma prądów pobieranych przez te
urządzenia nie może przekroczyć maksymalnej obciążalności prądowej tych wyjść.
Czyli nic konkretnego. W innych instrukacjach znalazłem przykładowe obliczenia bilansu na wartościach średnich i max. bez wskazania, którymi się kierować przy obliczaniu obciążalności zasilacza płyty. Program ConfX podaje wartości średnie i maksymalne do wyboru.
Nie uśmiecha mi się kupować ekspandera z zasilaczem tylko po to, aby mieć święty spokój. Ktoś powie, że różnica w cenie pomiędzy ekspanderami CA-64E a CA-64 EPS to tylko 70zl, ale wówczas należy również dokupić dodatkową obudowę np. OPU-4P 60 zł, zasilacz 40VA 50zl oraz akumulator 7Ah 80zl. Wówczas ta przyjemność będzie mnie kosztować ekstra 260zł. Trochę dużo. Chyba że ktoś poda konkretne obliczenia, że bez dodatkowego zasilacza centrala nie uciągnie.
Ja kierowałbym się średnim obciążeniem, ponieważ syrena rzadko kiedy będzie pobierać 520mA, a jak już, to przez kilka minut, wówczas akumulator powinien pomóc, prawda?
Ładowanie akumulatora 400mA też nie będzie ciągłe, tylko po dłuższych przerwach w zasilaniu.
Jak to wygląda w praktyce, a nie na papierze? Czy centrala ma jakieś zabezpieczenie przed przeciążeniem? Czy w praktyce spotykaliście się z uszkodzeniem centrali z powodu przeciążenia?
Dzięki.

_ZBYCH_
08-02-2013, 13:17
Witam
Mam dylemat co do bilansu prądowego centrali Satel Integra 128WRL (zasilacz 2A)

Maksymalna obciążalność zasilacza centrali - to jedno.
Czas podtrzymania pracy systemu przy awaryjnym zasilaniu - to drugie.
Zdolność do naładowania rozładowanego akumulatora w określonym czasie - to trzecie.

Jaki ma być zakładany czas podtrzymania zasilania awaryjnego?

blackraven
08-02-2013, 13:45
Maksymalna obciążalność zasilacza centrali - to jedno.
Czas podtrzymania pracy systemu przy awaryjnym zasilaniu - to drugie.
Zdolność do naładowania rozładowanego akumulatora w określonym czasie - to trzecie.

Jaki ma być zakładany czas podtrzymania zasilania awaryjnego?

Zasilanie podtrzymania ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Wystarczy mi 8h w zupełności. System ma zadanie sterować urządzeniami, a system alarmowy to dodatkowy atut. Mam powiadamianie SMS, żonę pracującą z domu oraz obok Teściów więc o podtrzymanie zasilania się nie boje :)

z góry dziękuję Zbychu. Tak nawiasem, robisz kawał dobrej roboty na forum.

kolorado
11-02-2013, 18:04
Czy są jakieś przeciwwskazania żeby wejścia ekspandera używać jako wirtualne? Tzn. potrzebuję tylko kilka wejść które podłączam, a resztę chciałbym wykorzystać jako wirtualne (wg wyjścia).

szczukot
11-02-2013, 19:57
Słuchajcie, na jednej z czujek PIR mam cały czas naruszenie. Wymieniłem płytkę z innej i ciągle naruszona. Podłączenie w 2EOL. Jak otworze obudowę to mam ładnie sabotaż.
Co może być nie tak ??

Fantom

dendrytus
11-02-2013, 21:59
Słuchajcie, na jednej z czujek PIR mam cały czas naruszenie. Wymieniłem płytkę z innej i ciągle naruszona. Podłączenie w 2EOL. Jak otworze obudowę to mam ładnie sabotaż.
Co może być nie tak ??

Fantom
Użyłeś nie tych rezystorów.

szczukot
12-02-2013, 08:01
Dzieki za podpowiedz. Zerkne na to dzisiaj.
Tam powinny byc 2 x 1,1k jak dobrze pamietam ?

Fantom

dendrytus
12-02-2013, 09:45
Dzieki za podpowiedz. Zerkne na to dzisiaj.
Tam powinny byc 2 x 1,1k jak dobrze pamietam ?

Fantom
Jeśli to satel, to tak.
Może też być "uszkodzony" ten, który jest podłączony do wejścia sabotażowego.
Może też być słabo dokręcony zacisk NC do którego wchodzą oba rezystory.

Stynia
12-02-2013, 12:31
Witam, jestem nowa...
Mamy postawiony SSO, dom piętrowy, poddasze nie będzie zamieszkałe.
Nie mamy żadnych instalacji, prąd budowlany jest lecz w skrzynce na słupie.

Co teraz po kolei robić, jak ustawić prace aby zabezpieczyć dom w chwili wstawiania okien??
Mam w sumie: 28sztuk -skrzydeł, drzwi, brama garażowa.

Pozdrawiam

miejski
12-02-2013, 16:29
Stynia, jak dla mnie wstaw okna - to minimum. Ja bym zainstalował również drzwi i bramę i wtedy można robić wewnątrz elektrykę i instalację alarmową.
Jeśli nie będzie bramy i drzwi, to jakieś tymczasowe musisz wstawić (np. z desek). Tyle, że przez te tymczasowe mogą przechodzić np. myszy itp i wywoływać alarm.

Stynia
12-02-2013, 18:06
Stynia, jak dla mnie wstaw okna - to minimum. Ja bym zainstalował również drzwi i bramę i wtedy można robić wewnątrz elektrykę i instalację alarmową.
Jeśli nie będzie bramy i drzwi, to jakieś tymczasowe musisz wstawić (np. z desek). Tyle, że przez te tymczasowe mogą przechodzić np. myszy itp i wywoływać alarm.
Dzięki, dom jest obity dechami i są wstawione drewniane stare drzwi, działka ogrodzona i sąsiedzi z 3 stron. Jednak często widzę, jak niedaleko w lesie na kwadrans wybucha czarny dym, sąsiedzi mówią wówczas "znowu okradli kogoś z kabli..." Rozumiem, że grupa czuwa i nie przepuści niczego wartościowego.
Wydaje mi się, że musimy zacząć od alarmu i choćby nocować na strychu podczas robienia instalacji :(

szczukot
12-02-2013, 19:41
Jeśli to satel, to tak.
Może też być "uszkodzony" ten, który jest podłączony do wejścia sabotażowego.
Może też być słabo dokręcony zacisk NC do którego wchodzą oba rezystory.

No i problem rozwiazany. Wstyd przyznac : nie bylo zasilania !! W centralce jeden z kabli mi wypadl gdzies podczas przerobek.

Fantom

ella&co
13-02-2013, 19:20
Witam! Czy ktoś pomoże? Mój M. nie może uruchomić centrali, po włączeniu wyświetlacz na manipulatorze miga, a na centrali miga dioda charge (akumulator jest naładowany, ponad 13V).

ar***pl
25-02-2013, 05:38
Witam! Czy ktoś pomoże? Mój M. nie może uruchomić centrali, po włączeniu wyświetlacz na manipulatorze miga, a na centrali miga dioda charge (akumulator jest naładowany, ponad 13V).Trochę mało danych :jaka centrala? System działał czy M dopiero sam instaluje?

ella&co
25-02-2013, 21:14
Dzieki za próbę pomocy. Mamy alarm Integra, już działa:) Na razie zamontowane kilka czujek "na krótko", a jak nam wstawią okna, M. będzie instalował na stałe w nowym domku:) W razie czego zapisuję kontakt i będdziemy pytać. Pozdrawiam:)

jaremy
27-02-2013, 09:28
Panowie wcześniej zadałem pytanie

"Chce zasięgnąć Waszej rady. Planuje samodzielnie położyć kable do alarmu (chodzi o czujki ruchy) - zerknijcie na plan i zobaczcie czy dobrze je porozmieszczałem (w albumie dwa zdjęcia parter i góra). Powiedzcie gdzie byście umieślili centralkę.

http://www.fotosik.pl/u/jaremy/album/1220828 "

Tera potrzebuje te kable spiąć w jakiejść skrzynce podtynkowej. I tu zaczynają się schody ponieważ taką skrzynkę należałoby kupić razem z zasilaczem. Myślałem o alarmie satel. Podpowiedzcie mi jaki model tego alarmu i co kupić. Z góry dzięki

Znalazłem coś takiego (powiedzcie czy będzie OK)
http://www.eltrox.pl/obudowa-podtynkowa-pulsar-awo500-do-central-p-2898.html

jaremy
01-03-2013, 15:34
Up

Pawlo111
04-03-2013, 13:19
Skrzynka odpowiednia np.do Integra 24,32[bez dodatkowych expanderów] do Integra 64 i 128 już nie [nie zmieści się płyta i za małe trafo ,napięcie i VA]
Musisz wiedzieć ile linji dozorowych planujesz itp.

jaremy
04-03-2013, 18:18
A moglbys oswiecic mnie co to sa te linie dozorowe
! Ogolnie bedzie 13 czujek plus sterownik gora dol

Pawlo111
04-03-2013, 22:43
A moglbys oswiecic mnie co to sa te linie dozorowe
! Ogolnie bedzie 13 czujek plus sterownik gora dol
To to co wchodzi do centrali.[czujki podczerwieni, kontaktrony, czujki wibracyjne, pożarowe, zalania wodą, przyciski napadowe, kurtyny, sabotarze sygnalizatorów, obudów central, nadajników GSM, itd...]
Poczytaj trochę, nawet na tym forum.
System oparty tylko na samych czujkach podczerwieni wewnątrz domu to trochę mało.
Alarm zadziała dopiero po wtargnięciu intruza do środka i praktycznie nie do uzbrojenia w trakcie obecności domowników, psa wewnątrz.
Przydało by się powiadamianie, sygnalizator lub dwa, kontaktron w drzwiach wejściowych, w oknach...

szczukot
06-03-2013, 08:39
Co sadzicie o takim rozwiazaniu do otwierania bramy :
http://www.cassini.pl/html/c607.html
?

Aktualnie mam pilota Satela, ale cos wbudowanego w auto to fajna rzecz.


Ktos mial do czynienia z produktami tej firmy ? Są ok ? Mają dobry zasięg ?
Fantom

rysiekf
09-03-2013, 06:20
Proszę doradźcie jaką czujkę( jakiej firmy) zastosować wewnątrz domu mając psa owczarka niemieckiego.

szczukot
09-03-2013, 08:30
Moze Siemens IR120C

Fantom

kulca
09-03-2013, 11:21
Na owczarka to chyba żadna nie będzie dobra, to jest duże bydle. Trzymaj psa w jakimś jednym pomieszczeniu podczas nieobecności i tam wyłącz czujkę.

szczukot
09-03-2013, 11:47
No ten siemens z IRMC 104 jest do 40 kg - więc na spore rozmiary. Można potestować.

Fantom
ps. Po co komu alarm jak ma takiego psa ? ;)

rysiekf
09-03-2013, 19:07
A co powiecie na tą czujkę.
Czy da rady na owczarka niemieckiego?
Mogą wystąpić fałszywe alarmy?Może któryś z kolegów ma doświadczenie z tą czujką?
Czujnik ruchu BOSCH ISC-BDL2-WP12G (3301)

Pawlo111
18-03-2013, 16:50
Nie działa mi konwertowanie PAGER na SMS Centrala Integra 128 moduł LT-2.
Moduł wysyła SMS-y ale tylko z wejść i testowy, centrala dzwoni jeśli wpiszę jej numer telefonu bez +48 xxxx [NR.STACJI PAGER]
Ma ktoś pomysł co może być nie tak?
Lub jak zdjagnozować problem?

kulca
18-03-2013, 17:13
Panowie, po zaktualizowaniu modułu ETHM-1 nie mogę się z nim połączyć DLOADX poprzez LAN, pisze że (błędne hasło?), nic nie zmieniałem w ustawieniach. Z komórki z zewnątrz poprzez MobileKPD łączy się. Co może być przyczyną?

kalio
24-03-2013, 17:47
Witam

Mam centrale satela i czujki pir bingo ostatnio mam coraz wiecej fałszywych alarmów, jak się okazało uszkadzają się żyły w przewodzie 6x0,5 żyły robią się czarne i nie ma przejścia, spadek napięcia jest na poziomie max 0,1V, Co może byc przyczyną takiego palenia przewodów

ravbc
24-03-2013, 18:18
Może mądrzejsi podadzą jakiś lepszy powód, ale jak dla mnie, to wygląda na kipską jakość samego przewodu (duża domieszka aluminium) - zwyczajnie się utlenia.

kalio
24-03-2013, 18:26
przewód nasz PL nie chiński wiec dziwne

ravbc
24-03-2013, 18:34
Widać polacy sie uczą i też potrafią już badziew robić ;-) Nie masz tam za dużej wilgotności przypadkiem?

kalio
24-03-2013, 21:17
Wilgotność może za duża i jest, ale czy to by było powodem braku przejścia na żyle pod tynkami ??? że w ilozacji robi się czarna ???

ravbc
24-03-2013, 21:49
A widzisz - tego drobiazgu wcześniej nie napisałeś. Jak przewód z nieuszkodzoną izolacją się "psuje", to IMHO prawie na pewno jest zwyczajnie badziewny.

kalio
25-03-2013, 07:42
A widzisz - tego drobiazgu wcześniej nie napisałeś. Jak przewód z nieuszkodzoną izolacją się "psuje", to IMHO prawie na pewno jest zwyczajnie badziewny.


To mnie pocieszyłeś - ciekawe czy badziewiane przewody obejmuje gwarancja

szczukot
25-03-2013, 07:59
Rozwiazanie jest chyba tylko jedno - wszystkie koncowki pocynować. KAble w izolacji beda jeszcze dlugo dzialaly. A zarobione dobrze koncowki nie beda robic przerw i falszywych alarmow.

Fantom

ravbc
25-03-2013, 09:39
Szczukot: ale kalio zeznaje, że to właśnie przewody _wewnątrz_ izolacji szlag mu trafił...
kalio: a jesteś pewien, że ta izolacja nie była na pewno uszkodzona?

szczukot
25-03-2013, 09:41
Myslale, ze wewnatrz izolacji widzi tylko ze kable sa slabe - ale prad przewodza. A styku nie daje mu na koncowkach.
Bo jak faktycznie kable przepalaja sie w srodku to zostaje juz tylko system bezprzewodowy :(
Lub sprawdzic ile te czujki biora pradu. Moze sa pradozerne. Co nie zmienia faktu, ze wymiana na oszczedniejsze duzo wiecej czasu tym kablom raczej nei da.

Fantom

kolorado
25-03-2013, 13:24
0.1V przy 12V to nic, chyba że 0.1V na metr. Pytanie jak to było mierzone? Czy nalot został usunięty? Czarne mogą się robić na powierzchni, wątpię czy się przepalają całe. Jeśli na powierzchni, to faktycznie można pocynować końcówki i powinno być wszystko w porządku.

rysiekf
26-03-2013, 18:15
Szukam porady jaka czujkę bezprzewodową polecicie do garażu.
Zależy mi na czujce PIR która nie powoduje fałszywych alarmów.
Garaż wolnostojący nie ogrzewany.

kalio
27-03-2013, 21:41
a wiec przewód jeden wadliwy pociąłem na kawałki 1 m i zaczelem mierzyć, jak sie okazało na 2m od centralki nie przechodził sygnał. wiec zdarłem izolacje i przewód czarny i bez przejścia a ciągłość zachowana.

tomlie
28-03-2013, 12:45
przewód czarny i bez przejścia a ciągłość zachowana.

Możesz napisać, co to za przewód i jakiego producenta? Tak dla przestrogi dla innych.

kolorado
29-03-2013, 09:56
A zeskrobałeś czarny nalot na końcach? Jeśli mierzyłeś bez skrobania, to nic dziwnego.

kalio
02-04-2013, 08:42
przewód eltrim 6x05

czarny nalot jest pod izolacją końce są czysto miedziane

szczukot
02-04-2013, 09:03
Czyli jakas reakcja zaszla iedzy izolacja a drutem.

Fantom

ravbc
02-04-2013, 09:39
Czyli jakas reakcja zaszla iedzy izolacja a drutem.

Raczej drut był czyms ufajdany przed nałożeniem izolacji. Błąd produkcyjny po prostu. Ciekawe tylko czy jednostkowy, czy jakaś większa partia?
kalio: zgłoś problem do producenta, może się przyznają i chociaż przeproszą...

szczukot
02-04-2013, 19:28
Panowie, jak mozna potestowac system ?
Mam na mysli rozne dzialania (naruszanie czujek, piloty itp) ktore powinny robic dokladnie to co maja ustawione oprocz ... alarmu. Czyli nie ma byc wlaczana czujka zew, wew ani nie ma isc sygnal do monitoringu.

Fantom
ps. Powiedzmy, ze czy czujki dzialaja mozna sprawdzic obserwujac stan wejsc. ale jak sprawdzic czy np prawidlowo dziala pilot ustawiony na wejscie napadowe ?

Maanniutek
03-04-2013, 23:03
nie wiem jaką masz centrale w satel integra można wejść do trybu serwisowego i tam są stany wejść bez wzbudzania alarmów, można tak wszystko przetestować

szczukot
04-04-2013, 07:46
Ale mnie bardziej interesują stany WYJSC.
Czy w trybie serwisowym jak wejde w testowanie wyjscia i bedzie na nim np sygnalizator, to sie nei zalaczy a ja info dostane ze wyjscie zostalo aktywowane ?
Da sie testować wszystkie wyjścia na raz (tak jak wejścia widać) czy tylko wybrane jedno można ?

Fantom

luky007
11-04-2013, 15:40
Probowałem przebić się przez temat i coś tam już wiem, niemniej jednak jeszcze dopytam. Zakładam kupienie Integry32 (bo chce tylko 8 czujek). Kładę sobie w domu kabelki, mam już sat, tv, lan- ponieważ koszt kabla nie jest gigantyczny a później po tynkach to już się nie da,planuje dołożyć samemu kable do kilku prostych funkcji domu pseudo inteligentnego, nie wiem czy je zrealizuje ale chciałbym mieć taką możliwość gdyby na to wpadł i kiedyś się nudził. Pytanie zatem do znających integre:

Funkcje które chce zrealizować:

1. symulacja obecności dla dwóch pokojów (czyli zapalanie światła na krótki czas gdy nie ma mnie w domu). Tutaj nie wiem czy wystarczy dociągnąć 6x0,5 od włącznika światła do rozdzielni - przyszłej centralki, czy coś jeszcze. Uzbrajam alarm integre i chce żeby 3 razy w jakichś odstępach czasowych zapaliło się światło.

2. automatyczne wyłączanie prądu z gniazdek w pralni i 2 łazienkach gdy uzbroje alarm. Tutaj nie wiem czy również wystarczy 6x0,5 od gniazdek do centralki, czy przekaźnik (jaki?) montuje sie później obok gniazdka ? czy przy centralce? można prosić o link do przekaźnika i kilka słow jak to rozwiązać.

3. czujnik zmierzchu dla ledów w podbitce i wył. tego o zadanej godzinie. Nie wiem czy wystarczy coś pokombinować z czujnkami czasowo zmierzchowymi,czy też pociągnąć jakieś kabelki do centralki ( z kąd do kąd).

4. woda - odcięcie wody w momencie uzbrajania alarmu, doczytałem w wątku że można to zrobić na elektrozaworze który ma 3 wejścia, i w zależności na który podany prąd to otwiera lub zamyka (http://www.insbud.org/PL/produkt-5878156994969784320/IB-Q15---Zawor-kulowy-przelotowy--odcinajacy,-proporcjonalny,-z-silownikiem-elektrycznym,-elektrozawor,-DN15.html), ale prośba o jakieś linka jaki tu trzeba przekaźnik i gdzie go umieścić aby sygnał z alarmu był zamieniony na faze itp. Również prośba o łopatologiczne objaśnienie tematu.

Z góry dziękuje.

szczukot
11-04-2013, 16:48
Ad 4. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147678-elektrozaw%C3%B3r-odciecie-wody-przez-alarm/page6

Fantom

memekt
11-04-2013, 18:42
Ad.2
ciągniesz od centrali do gniazdka, w którym chcesz wył. zasilanie kabelek min. 2x0,5 spinasz to do przełącznika miniaturowego np. Relpol RM85 i po zawodach.

to jest jedna z możliwości

luky007
11-04-2013, 19:15
Ad.2
ciągniesz od centrali do gniazdka, w którym chcesz wył. zasilanie kabelek min. 2x0,5 spinasz to do przełącznika miniaturowego np. Relpol RM85 i po zawodach.

to jest jedna z możliwości

dziękuje za pomysł, myślę tylko czy zamiast prowadzić 2x0,5 do gniazdka - nie lepiej poprowadzić je do rozdzielni prądowej, tam założyć ten przekaźnik Relpol RM85 przed bezpiecznikiem. Rozumiem że mam kupić Relpol z 12V w nazwie: http://allegro.pl/przekaznik-mocy-relpol-rm85-12v-dc-16a-1p-jqx-115-i3161644651.html (dlaczego tam jest napisane - napiecie przelączania 250V ?, nie powinno być 12V?

co z ad.1 i ad.3

szczukot
11-04-2013, 19:30
Napiecie przelaczania to napiecie jakie moze byc na stykach, a zasialnie cewki to inny temat.

Fantom

memekt
11-04-2013, 21:11
Napiecie przelaczania to napiecie jakie moze byc na stykach, a zasialnie cewki to inny temat.

Fantom

zasilanie cewki masz 12 bo taki prąd ma centrala i on służy do tego żeby cewka mogła zewrzeć styki gdzie znajduje się prąd zasilający gniazdko czyli 230 - tak na chłopski rozum :)

Jeśli masz gniazdko na oddzielnym obwodzie to jak najbardziej możesz przekaźnik umieścić w skrzynce, u mnie np. w salonie wszystkie gniazdka zasilane są z jednego kabla, później puszka no i na gniazdka; dlatego napisałem Ci że tak można.

Co do Ad. 3 zasada może być ta sama jeśli chodzi o załączenie ledów + czujnik zmierzchu, który zadziała jak czujka - czyli jak przyjdzie zmierzch czujnik zmierzchu naruszy wejście w centrali i po krzyku.

Pozdrawiam

memekt
12-04-2013, 08:12
Ad. 1
u siebie jeszcze nie robiłem ale myślę, że może być tak:
Kabel od centrali do włącznika (włącznik podłączony pod wejście, przyciśnięcie włącznika spowoduje naruszenie wejścia) W tym prypadku dobrze by było żeby został zastosowany łącznik dzwonkowy ewentualnie do zwykłego można sprężynkę włożyć :D
kabel z centrali pod przekaźnik, który załączy światło. (tak jak z gniazdkiem)

Pozdrawiam

miejski
12-04-2013, 10:07
Można jeszcze rozważyć zastosowanie ekspandera wyjść na szynę DIN (w rozdzielni elektrycznej) Satel INT-ORS. Odpada Ci ciągnięcie jakichkolwiek przewodów alarmowych od centrali do świateł, ledów, gniazdek czy zaworów. Ciągniesz tylko przewód (min. 4x0,5 choć lepiej więcej żył na zapas) od centralki do rozdzielni.
Ekspander ten ma wbudowane 8 przekaźników na 250V sterowanych / programowanych bezpośrednio z centrali.
Niestety minusem jest cena ekspandera (ok 300-350zł), ale myślę, że wart rozpatrzenia, bo potencjalne możliwości modyfikacji / rozbudowy są chyba większe.

luky007
12-04-2013, 20:50
Można jeszcze rozważyć zastosowanie ekspandera wyjść na szynę DIN (w rozdzielni elektrycznej) Satel INT-ORS. Odpada Ci ciągnięcie jakichkolwiek przewodów alarmowych od centrali do świateł, ledów, gniazdek czy zaworów. Ciągniesz tylko przewód (min. 4x0,5 choć lepiej więcej żył na zapas) od centralki do rozdzielni.
Ekspander ten ma wbudowane 8 przekaźników na 250V sterowanych / programowanych bezpośrednio z centrali.
Niestety minusem jest cena ekspandera (ok 300-350zł), ale myślę, że wart rozpatrzenia, bo potencjalne możliwości modyfikacji / rozbudowy są chyba większe.

Strzał w 10 ten ekspander, jako że nie jestem elektrykiem, prośba tylko o małe wytłumaczenie, broń boże nie bede tego robił sam (w rozdzielni nie grzebie), ale jako człowiek dociekliwy, chce wiedzieć jak to działa - każde wyjście ekspandera INT-ORS składa sie z 3 pinów (NO,NC,C). Rozumiem że sobie podłączam tutaj np. moje gniazdko, jak wetknę w NC - 0, C -faza , to nie kapuje skąd tam się weźnie prąd - brakuje mi tutaj zasilania (wejścia fazy). bo 0 bedzie załaczone lub nie w zależności od ustawień centrali.

ravbc
12-04-2013, 22:19
Przez ten przekaźnik w ekspanderze puszczasz tylko jedną żyłę z przewodu zasilającego odbiornik. Czyli np. stykiem C faza "wchodzi" do ekspandera, a stykami NO i/lub NC z niego "wychodzi" do odbiornika. Masa w tej sytuacji "idzie bokiem", czyli osobną żyłą nie wpiętą w ekspander.

luky007
13-04-2013, 09:18
dzięki za odpowiedzi (wszystko kapuje).
to jeszcze mam ostatnie pytanie odnośnie tego ekspandera INT-ORS:
czy mogę go kazać zamontować elektrykowi teraz (za tydzień), a alarm dopiero podłączyć na sam koniec (mam zamiar go kupić dopiero po pracach mokrych). Czy da się tak zamontować ten ekspander by prąd działał normalnie w tych miejscach gdzie bedzie sterowanie, a dopiero jak podłącze centralke - to uruchomię automatyke w tych gniazdach, czyli czy ekspander może działać sam i nie blokować pracy urządzeń do niego podłączonych do momentu uruchomienia automatyki. Czy zasilanie 12V tego ekspandera (bo tu chyba jest problem) może być nie z centrali póki co? Jak to wytłumaczyć wszystko elektrykowi :), który nigdy o INT-ORS nie słyszał.

ps.
mam już pociągnięte 2 razy 6x0,5 do rozdzielnicy. Czy opłaca sie ten int-ors(poza przyszłą rozbudową) a może są inne tańsze przekaźniki na szynę DIN, dla których wystarczy 2x0,5 (kupiłbym wtedy np. 4-6 sztuk). Czyli jestem ciekaw jaką mam alternatywę dla INT-ORS w rozdzielnicy :)

memekt
13-04-2013, 09:59
ps.
mam już pociągnięte 2 razy 6x0,5 do rozdzielnicy. Czy opłaca sie ten int-ors(poza przyszłą rozbudową) a może są inne tańsze przekaźniki na szynę DIN, dla których wystarczy 2x0,5 (kupiłbym wtedy np. 4-6 sztuk). Czyli jestem ciekaw jaką mam alternatywę dla INT-ORS w rozdzielnicy :)

Relpol z podstawką, coś takiego:
http://allegro.pl/przekaznik-relpol-finder-rm84-gzt80-dioda-230v-2p-i3156096552.html

INT ma swoje wady i zalety, zaleta jest to że jest to oryginalny podzespół Satela i bez kombinowania; wadą jest cena no i jak coś się spitoli to do wymiany cały podzespół, w przypadku przekaźnika - tylko jeden za kilkanaście zł a nie kilkaset.

pozdrawiam

miejski
13-04-2013, 21:16
dzięki za odpowiedzi (wszystko kapuje).
to jeszcze mam ostatnie pytanie odnośnie tego ekspandera INT-ORS:
czy mogę go kazać zamontować elektrykowi teraz (za tydzień), a alarm dopiero podłączyć na sam koniec (mam zamiar go kupić dopiero po pracach mokrych). Czy da się tak zamontować ten ekspander by prąd działał normalnie w tych miejscach gdzie bedzie sterowanie, a dopiero jak podłącze centralke - to uruchomię automatyke w tych gniazdach, czyli czy ekspander może działać sam i nie blokować pracy urządzeń do niego podłączonych do momentu uruchomienia automatyki.

luky007
Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni.Tylko niech Ci elektryk przewód L instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L idący od odbiornika do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera. Przewód neutralny idzie osobno. To jest oczywiście podłączenie tymczasowe (które pozwoli na jakby ominiecie INT-ORS), zanim podepniesz i oprogramujesz ekspander w centrali Integra.


Czy zasilanie 12V tego ekspandera (bo tu chyba jest problem) może być nie z centrali póki co? Jak to wytłumaczyć wszystko elektrykowi :), który nigdy o INT-ORS nie słyszał.

Przy podłączeniu jak opisałem wyżej w ogóle nie potrzeba na razie zasilania do ekspandera.

luky007
14-04-2013, 10:09
luky007
Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni. Tylko niech Ci elektryk przewód N instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera.

a nie można prościej, ze względu na przyszłe przekładanie przewodów np. zrobić tak:
http://oi47.tinypic.com/11ijo2h.jpg

czyli mase puszczamy osobno, a faze narazie do jednego gniazda, później tylko sobie przepne już przeciętą faze na NO lub NC ?

miejski
14-04-2013, 10:54
Tak też może być :-)

EDIT:
Masz tu jeszcze trochę lektury na poruszane przez Ciebie tematy:
Sterowanie oświetleniem opartym o centralę INTEGRA (http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=43)
Satel ABAX - Sterowanie zaworem wody (http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=40)
i inne rozwiązania (http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1)

dendrytus
14-04-2013, 11:55
luky007
Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni. Tylko niech Ci elektryk przewód N instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera. To jest oczywiście podłączenie tymczasowe (które pozwoli na jakby ominiecie INT-ORS), zanim podepniesz i oprogramujesz ekspander w centrali Integra.

moje gratulacje za wykonanie EFEKTOWNYCH FAJERWERKÓW.

NIEWOLNO TEGO TAK ROBIĆ, PONIEWAŻ BĘDZIE TO CZYSTE ZWARCIE.

Styki NC to styki normalnie zwarte.

Fazę z rozdzielni (z za bezpiecznika) podłączamy do C, a fazę obwodu sterowanego do NC.
Przewody N podłączone są tylko w rozdzielni.
Przekaźnik będzie zwarty ponieważ nie ma zasilania na cewce.


Przy podłączeniu jak opisałem wyżej w ogóle nie potrzeba na razie zasilania do ekspandera.
Może już sobie daruj porady, bo jeszcze komuś spalisz dom, albo go zabijesz.



Przez ten przekaźnik w ekspanderze puszczasz tylko jedną żyłę z przewodu zasilającego odbiornik. Czyli np. stykiem C faza "wchodzi" do ekspandera, a stykami NO i/lub NC z niego "wychodzi" do odbiornika. Masa w tej sytuacji "idzie bokiem", czyli osobną żyłą nie wpiętą w ekspander.

NIE WOLNO ROZŁĄCZAĆ PRZEWODU NEUTRALNEGO. MOŻNA ROZŁĄCZAĆ JEDYNIE PRZEWÓD FAZOWY

miejski
14-04-2013, 12:22
dendrytus,
Dzięki za zwrócenie uwagi, mój oczywisty błąd. Już posta wyedytowałem.

Nie zmienia to faktu, że to podłączenie nie wymaga zasilania ekspandera (w tej tymczasowej konfiguracji), co też krytykujesz.

I przeczytaj jeszcze raz co napisał ravbc, bo rozumiem, że jemu oberwało się przy okazji...

robertsz
14-04-2013, 12:41
miejski, Ja również mam obniżoną percepcję czytając Twoją wypowiedź.
Co w Twojej nomenklaturze elektrycznej znaczy "podłączyć na zwarcie"?
Możesz to naszkicować węglem i wrzucić w sieć dla potomnych?

miejski
14-04-2013, 13:00
robertsz, zerknij na wyedytowaną wypowiedź.

Ja mogę przyznać, że mój proces myślowy został przerwany, porą obiadową...

dendrytus
14-04-2013, 23:23
Nie zmienia to faktu, że to podłączenie nie wymaga zasilania ekspandera (w tej tymczasowej konfiguracji), co też krytykujesz.
Niczego nie krytykuję. Zwróciłem tylko uwagę, że zacisk NC jest normalnie zwarty z C, więc nie ma znaczenia czy jest moduł podłączony czy nie.


I przeczytaj jeszcze raz co napisał ravbc, bo rozumiem, że jemu oberwało się przy okazji...

Nikomu nie oberwało się przy okazji. To raczej ty powinieneś przeczytać co on napisał, a później na co ja zwróciłem uwagę.

ravbc
15-04-2013, 09:36
NIE WOLNO ROZŁĄCZAĆ PRZEWODU NEUTRALNEGO. MOŻNA ROZŁĄCZAĆ JEDYNIE PRZEWÓD FAZOWY

Jak już jesteś taki dokładny, to dodaj, że dotyczy to jedynie sieci z napięciem "niebezpiecznym" (ja nic o napięciu nie wspominałem), oraz że nie ma de facto żadnego przepisu faktycznie tego zabraniającego (chyba, że się mylę, to mnie popraw), a jedynie tzw. dobra praktyka, której zdecydowanie warto się trzymać w przypadku 230V (bo użytkowo niczego to zwykle nie zmienia, ale pod względem bezpieczeństwa i owszem). Między innymi dlatego jako przykład podałem przełączanie fazy właśnie. Żeby było śmieszniej w obwodach niskonapięciowych często sugeruje się dokładnie odwrotne podejście, czyli przełączanie masy...

dendrytus
15-04-2013, 10:11
Jak już jesteś taki dokładny, to dodaj, że dotyczy to jedynie sieci z napięciem "niebezpiecznym"
......................

Żeby było śmieszniej w obwodach niskonapięciowych często sugeruje się dokładnie odwrotne podejście, czyli przełączanie masy...

Proponuję zakup GRM z allegro są podobno w promocji.

PS.
Człowieku nie kompromituj się.
Strzelasz sobie w stopę i twierdzisz, że ten dodatkowy otwór umożliwi ci szybsze pływanie i bieganie.

PS2.
Przeczytaj sobie post o numerze #9663 i napisz, gdzie tam masz cokolwiek, co byłoby zasilane napięciem bezpiecznym "wyposażonym" w FAZĘ lub zasilane-sterowane nisko napięciowo.

ravbc
15-04-2013, 10:49
Proponuję zakup GRM z allegro są podobno w promocji.

A co to?


Człowieku nie kompromituj się.
Strzelasz sobie w stopę i twierdzisz, że ten dodatkowy otwór umożliwi ci szybsze pływanie i bieganie.

A pokaż palcem gdzie, bo może czegoś nie widzę...


Przeczytaj sobie post o numerze #9663 i napisz, gdzie tam masz cokolwiek, co byłoby zasilane napięciem bezpiecznym "wyposażonym" w FAZĘ lub zasilane-sterowane nisko napięciowo.

Dlatego jako przykład podałem rozłączanie fazy. Co nie znaczy, że nie da się zrobić inaczej. Co z kolei nie znaczy, że należy robić inaczej.
Ja wcale nie promuję rozwiązań "postawionych na głowie", a nawet póki mnie nie prowokujesz, to takich nie podaję, ale choćbyś zgrzytał zębami, to ludzie takie wynalazki popełniają i nawet nie wszystkim potem domy płoną, czy też prąd ich zabija. ;)
luky007: oddaj tą instalację do zrobienia (albo przynajmniej konsultacji) komuś, kto rozumie co robi, bo Twój poziom (nie)wiedzy może być faktycznie groźny...

luky007
15-04-2013, 14:04
luky007: oddaj tą instalację do zrobienia (albo przynajmniej konsultacji) komuś, kto rozumie co robi, bo Twój poziom (nie)wiedzy może być faktycznie groźny...
nie grzebie w rozdzielnicy bo na prądzie sie nie znam, bramki logiczne znam dobrze bo jestem programistą, więc mam zamiar sam podłączyć i zaprogramować tylko alarm i dać elektrykowi do podłączenia w rozdzielnicy INT-ORS'a lub zwykłe przekaźniki - w zależności co bedzie wolał, mnie wszystko jedno, choć nie ukrywam że ekspander bardziej do mnie przemawia bo kupie mu moduł za 300 i pewnie nie skasuje mnie za robocizne tak jak za te przekaźniki.

ravbc
15-04-2013, 14:36
Programowanie (i podłączenie) Integry w zasadzie nijak sie ma do "normalnego" programowania. Doświadczenie w programowaniu w jakimkolwiek typowym języku niewiele Ci pomoże, za to brak doświaczenia w instalacjach prądowych będzie bardzo poważnie przeszkadzał. No i bez zabawy z kabelkami możliwości ingerowania w działanie instalacji będą bardzo powaznie ograniczone. Rozważ przynajmniej zatrudnienie człowieka, który Ci to wszystko (tj. instalację alarmową też) podłączy do kupy, żebyś mógł potem już tylko walczyć z programowaniem (w tym kontekście INT-ORS jest także wysoce zalecany).

luky007
15-04-2013, 18:31
chce się jednak z tym zmierzyć. Z dokumentacji nie wygląda to trudno, szwagier programista sobie poradził to ja też powinienem :). W zasadzie poza int-ors wszystko jest na 12V więc bez przesady. Czujki temat prosty, kabelki juz sobie pod nie położyłem, centrala również, podłaczenie modułu gprs tez nie wyglada na jakiś kosmos, także może dam rade :), żadnej rozbudowanej instalacji nie robie.

if22
17-04-2013, 09:17
Czy ktoś mógłby sprawdzic czy zaproponowany schemat jest OK.
Jestem na etapie instalacji i chciałbym zrobic instalacje alarmową. Nie wiem na jakiej centrali. W oknach będą kontaktrony i czujniki wstrząsowe (w jednym). W drzwiach tyko kontaktrony.184195

https://www.box.com/shared/static/lssihzh7sovjehen20bt.pdf

miejski
17-04-2013, 09:38
Ale ten załącznik coś mały jest, ledwo co widać...

madzielak
17-04-2013, 22:13
Niesamowity wątek, jeden z lepszych na tym forum.
Przeczytałem połowę, przeczytałem instrukcję obsługi różnych czujek ale nie mam czasu na instrukcję do centralki.
Zastanawiam się, czy da się podłączyć czujkę pir i stłuczenia szkła na jednym, sześciożyłowym przewodzie tak, żeby można było je uzbrajać oddzielnie.
Wydaje mi się że nie powinno być problemów, ale proszę o potwierdzenie albo wyprowadzenie z błędu.

_ZBYCH_
17-04-2013, 22:34
Pewnie, że można :)
Dwie żyły na wspólne zasilanie, dwie na wyjście czujki PIR, dwie żyły na wyjście czujki zbicia szyby. Czujki podłączone w układzie 2EOL.

madzielak
18-04-2013, 07:52
Dzięki. Tak rozumiem, że 2EOL to podstawa, tak będę robił.
_Zbych_ czy można w jakiś sposób przetestować czujkę zbicia w warunkach domowych, oprócz tłuczenia tależy ;)

Pozdrawiam.

if22
18-04-2013, 09:19
Dzięki. Tak rozumiem, że 2EOL to podstawa, tak będę robił.
_Zbych_ czy można w jakiś sposób przetestować czujkę zbicia w warunkach domowych, oprócz tłuczenia tależy ;)

Pozdrawiam.
Jest coś takiego jak Tester Indigo (tester czujek zbicia szkła). Nie wiem jaka jest jego skuteczność, ale można coś takiego kupić.

szczukot
18-04-2013, 09:58
No ale 250 zł, to raczej nie są 'warunki domowe'.

Fantom

madzielak
18-04-2013, 13:20
Bardzo teoretycznie to powinna wystarczyć dobra miniwieża z nagraniem tłuczonej szyby. Tylko problem jak ją alibrować na odpowiednią głośność.

Jarek.P
18-04-2013, 13:54
Obawiam się, że taka czujka-stłuczeniówka może reagować niekoniecznie na słyszalny zakres dźwięków, a tylko taki odtworzysz z wieży.

J.

if22
18-04-2013, 16:25
Czy ktoś mógłby sprawdzic czy zaproponowany schemat jest OK.
Jestem na etapie instalacji i chciałbym zrobic instalacje alarmową. Nie wiem na jakiej centrali. W oknach będą kontaktrony i czujniki wstrząsowe (w jednym). W drzwiach tyko kontaktrony.

184195

https://www.box.com/shared/static/lssihzh7sovjehen20bt.pdf

madzielak
21-04-2013, 11:22
No fakt, jakby działało tylko na słyszalne pasmo częstotliwości, to alarm by się załączał przy pierwszym lepszym filmie sensacyjnym :D

Obawiam się, że taka czujka-stłuczeniówka może reagować niekoniecznie na słyszalny zakres dźwięków, a tylko taki odtworzysz z wieży.

J.

pswienty
23-04-2013, 16:43
Witam
Czy ktoś jest w stanie podać jaka powinna być dioda zabezpieczająca. Bo w moim module ta dioda jest zwarta i na wyświetlaczu manipulatora mam napis zwarcie linii danych. układ bez diody działa, ale wole ją wlutować by nie uszkodzić całego modułu.
185350

wittorio
26-04-2013, 09:15
Witam

Mam pytanko a zabezpiecznie okien z roletami. Czy montowac kontaktron w oknie plus kontaktron w rolecie czy jakies inne rozwiazanie np z czujnikiem inercyjnym ?

ar***pl
28-04-2013, 19:27
Witam

Mam pytanko a zabezpiecznie okien z roletami. Czy montowac kontaktron w oknie plus kontaktron w rolecie czy jakies inne rozwiazanie np z czujnikiem inercyjnym ?
To zalezy czy chcesz mieć ochronę okien również podczas otwartej rolety czy nie . Ja bym założył i na oknie i na rolecie, ewentualnie na rolecie czujnik roletowy.

heine84
07-05-2013, 23:00
banan

boogiewoogijungle
10-05-2013, 14:58
Witam wszystkich,

Mam takie pytanko. Jeżeli centralka alarmowa jako backup łączności wykorzystuje kartę SIM, to jak wygląda koszt utrzymania czegoś takiego i w jaki sposób instalator dobiera miejsce i operatora, żeby zasięg był najlepszy?

piohal
12-05-2013, 21:23
Witam,
Mam rozprowadzoną instalację alarmową z wykorzysteniem tylko kontraktonów i czujek inercyjnych. Rodzina namawia mnie jeszcze na rolety antywłamaniowe. Czy ma to sens ? Nie będę w stanie dać więcej jak 200 zł za m2. Czy wogóle warto ?

ravbc
12-05-2013, 22:36
Tak w skrócie, to nie ma czegoś takiego jak rolety antywłamaniowe. Złaszcza za 200zł za m2. Zwłaszcza z napędem. Są antywłamaniowe kraty rolowane, ale nie za tą cenę... ;) Osobiście natomiast cenię sobie rolety zewnętrzne i IMHO warto, ale na pewno "się nie opłaca". Oczywiście funkcji antywłamaniowej nie mają żadnej - no może poza jedną - jak zostawisz otwarte, to nie widać na pierwszy rzut oka, że Cię nie ma w domu... ;)

szczukot
13-05-2013, 06:24
No i te zdarzenie sprzed kilku dni - w zaczadzeniu zginely 4 osoby w domku - straz pozarna miala opoznione wejscie przez te rolety. Nie wiem czy nie chcieli wylamywac, czy faktycznie to im tyle zajelo czasu.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/pozar-w-jastrzebiu-zmarly-dwie-kolejne-osoby,325107.html

Fantom

ravbc
13-05-2013, 08:29
No widać straż pożarną rolety potrafią powstrzymać. Włamywaczy nie. Tylko nie jestem peien, czy ktoś chciałby kupic produkt reklamowany jako "opóźniający interwencję straży pożarnej" ;)

boogiewoogijungle
13-05-2013, 14:21
Ponawiam pytanie,

"Mam takie pytanko. Jeżeli centralka alarmowa jako backup łączności wykorzystuje kartę SIM, to jak wygląda koszt utrzymania czegoś takiego i w jaki sposób instalator dobiera miejsce i operatora, żeby zasięg był najlepszy?"

Obawiam się, że zamontują mi centralkę w jakimś miejscu, gdzie sygnał będzie słaby i może dojść do sytuacji, że będzie poza zasięgiem. Jak ustrzec się takiej sytuacji.

_ZBYCH_
13-05-2013, 14:21
Tak w skrócie, to nie ma czegoś takiego jak rolety antywłamaniowe. Złaszcza za 200zł za m2. Zwłaszcza z napędem. Są antywłamaniowe kraty rolowane, ale nie za tą cenę... ;) Osobiście natomiast cenię sobie rolety zewnętrzne i IMHO warto, ale na pewno "się nie opłaca". Oczywiście funkcji antywłamaniowej nie mają żadnej - no może poza jedną - jak zostawisz otwarte, to nie widać na pierwszy rzut oka, że Cię nie ma w domu... ;)
Owszem, są rolety antywłamaniowe (atestowane), ale kosztują powyżej 500 zł /m2.
Takie rolety antywłamaniowe zdecydowanie różnią się od zwykłych rolet aluminiowych.


http://zbychdom.republika.pl/rozne/Rolety_antywlamaniowe.jpg

W tym domu w Jastrzębiu były zwykłe rolety aluminiowe. Zapewne były jakimś utrudnieniem dla strażaków, bo nie było widać, co w środku się dzieje.
Wyrwanie płaszcza takiej zwykłej rolety zajmuje kilka sekund (szczególnie na większych oknach).

Jarek.P
13-05-2013, 14:40
Echhh...


to jak wygląda koszt utrzymania czegoś takiego

Pierwsze z brzegu porównanie prepaidów telefonicznych z netu:
http://www.conowego.pl/porady/porownanie-ofert-prepaid-operatorow-komorkowych-4396/

I sobie wybierz. Interesuje Cię koszt wysłania jednego smsa i ważność karty bez doładowania.


Obawiam się, że zamontują mi centralkę w jakimś miejscu, gdzie sygnał będzie słaby i może dojść do sytuacji, że będzie poza zasięgiem. Jak ustrzec się takiej sytuacji.

Spytać instalatora, jaką kartę ma zamiar wsadzić w alarm? Ewentualnie samemu zadbać o to, żeby była to karta sieci, która w danym miejscu ma dobry zasięg?

J.

boogiewoogijungle
13-05-2013, 14:56
Dzięki za odpowiedź.
Myślałem, że może firmy montujące alarmy maja jakieś umowy B2B z operatorami i własne cenniki, albo wliczone w koszt montażu lub serwisu.
Co do doboru karty to uważałem, że skoro mam wybulić kilkanaście tyś. za system to może instalatorzy mają jakieś skanery do siły sygnałów i dobierają, a nie montują ot tak.

ravbc
13-05-2013, 15:24
Skaner siły sygnału nazywa się telefon. Każdy jest w stanie zmierzyć siłę sygnału emitowanego przez dowolną stację bazową (nie tylko "macierzystego operatora" wsadzonej weń akurat karty sim). Nie każdy aparat za to potrafi ową siłę sygnału ładnie pokazać. Jeśli wolisz zapłacić za dobór odpowiedniej karty, miast się samemu zainteresować, to przeciez nikt Ci nie zabroni (a co najmniej jeden to się nawet ucieszy) ;)


Owszem, są rolety antywłamaniowe (atestowane), ale kosztują powyżej 500 zł /m2.

Dlatego napisałem, że przy limicie 200zł/m2, można przyjąć, że takich rolet nie ma. ;)

boogiewoogijungle
13-05-2013, 16:02
Akurat już parę razy korzystałem z takiego skanera tel. i niestety nie pokazuje on zbyt rewelacyjnie. To tak jakbym chciał zmierzyć śrubę linijką, a nie suwmiarką - rozmiar będę miał ale obarczony większym błędem :)
Ogarnę jak do tego podchodzi firma, która może będzie mi to zakładała i jak coś to sobie zakupię skaner gsm, bo przy takich kosztach to żadna różnica, a na bezpieczeństwie lepiej nie oszczędzać.
Swój temat uważam za zamknięty :)

Jarek.P
13-05-2013, 16:25
Średnicę gwintu możesz mierzyć suwmiarką, ale jeśli takowej nie masz, to zamiast biec do sklepu celem jej kupienia, czasem prościej jest przymierzyć kilka nakrętek znanej średnicy :) (da to też pewność nie tylko co do średnicy, ale i co do rodzaju gwintu, śrubki calowe są dość często spotykane, niestety).
Ale, jeśli stać cię na wywalenie równowartości centralki alarmowej z wyższej półki na skaner tylko dla jednorazowego zastosowania, w dodatku moim zdaniem całkowicie zbędnego, to faktycznie nie ma o czym mówić.


Sprawdź sobie tutaj: http://mapa.btsearch.pl/ jakich sieci BTSy masz najbliżej domu i tej sieci kup prepaida. A jeśli koniecznie chcesz, możesz zainwestować dodatkowe 10zł i kupić dodatkowo prepaida innej sieci i porównać na miejscu, który odbiera z lepszym poziomem sygnału. Potem jeden wyrzucisz albo dasz dziecku wraz ze starą komórką.

J.

boogiewoogijungle
13-05-2013, 16:49
Taka mapka też za dużo nie wnosi, bo przecież czasem w budynku znajdzie się miejsce gdzie jest brak sygnału spowodowany dużą ilością ścian oraz inną elektroniką, która sieje i wpływa negatywnie na inne urządzenia. No przemyślę jeszcze, aczkolwiek znalazłem firmę w której można wypożyczyć sprzęt do testów i mają właśnie taki skaner w sprzedaży, więc bez inwestycji się obejdzie :)

ravbc
13-05-2013, 17:09
Taka mapka też za dużo nie wnosi, bo przecież czasem w budynku znajdzie się miejsce gdzie jest brak sygnału spowodowany dużą ilością ścian oraz inną elektroniką, która sieje i wpływa negatywnie na inne urządzenia.

Masz zamiar codzinnie zmieniać lokalizację centrali alarmowej, albo przynajmniej anteny jej nadajnika GSM? ;) Wszystko czego potrzebujesz to miejsce w domu gdzie masz w miarę dobry zasięg sieci wybranego operatora i dość przestrzeni by zamontować nadajnik, albo choć samą antenę. To na prawdę jest aż tak proste...

boogiewoogijungle
14-05-2013, 09:21
Wszystko będzie na stałe. Jestem po prostu człowiekiem, który wychodzi z założenia, że jak coś robić to najlepiej jak się da :) A "w miarę dobry zasięg" nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy złych warunkach pogodowych może spaść tak, że nie będzie go w ogóle, prawdopodobieństwo włamania w takim momencie jest bardzo małe ale zawsze jest :)

ravbc
14-05-2013, 09:59
Wiesz czego potrzeba, żeby w miarę dobry zasięg spadł z powodu wpływów atmosferycznych tak, żeby nawet SMSy nie przechodziły (zakładam, że nie zamierzasz montować alarmu zimą, mieszkając w środku lasu liściastego ;) )? W taką nawałnicę nawet złodzieje mogą co najwyżej poprosić o schronienie... ;)
Poza tym jakby komuś zależało, to zamiast czekać na nawałnicę kupi lub zmontuje po prostu zagłuszacz GSM za kilkadziesiąt złotych, który odetnie Cię na kilka godzin w słoneczny dzień i to niezależnie od siły sygnału operatora...

boogiewoogijungle
14-05-2013, 10:23
Praktycznie nie powinno być różnicy ale na tym odludziu przyznam, że mam problem z zasięgiem w pochmurne dni z mżawką ;) a najbliższy BTS mojego operatora jest jakieś 2 km w linii prostej.
Dobra nie rozwijajmy tego tematu już bo uważam, że troszkę zaspamowałem forum

Pozdrawiam

Jarek.P
14-05-2013, 10:31
Jeśli masz problem z zasięgiem, to kłania się zewnętrzna antena GSM wyniesiona gdzieś pod dach albo nawet nad dach, jeśli jest naprawdę źle. W skrajnych przypadkach można zastosować nawet kierunkowe anteny z dużym zyskiem zamontowane na maszcie.

J.

Wease
15-05-2013, 13:27
Witam
Chcę założyć monitoring w swojej firmie. 12-15 kamer na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, położone już są kable do wszystkich miejsc, koncentryk antenowy i zasilanie. Tak wiec rozmieszczenie już jest. Poza tym alarm, czujki jako osobna intstalacja są i działają.
Monitoring chcę zamontować przede wszystkim w celu zwiększenia ochrony obiektu (również w nocy), ale także aby mieć wgląd w pracę pracowników.
Zdecydowanie zależy mi na tym, aby móc też poprzez internet sprawdzać co się dzieje na poszczególnych kamerach.

Tak więc, może być hasłami, czego szukać, za czym się rozglądać, ewentualny sprzęt? Czy w ogóle zabierać się za coś takiego samemu, jaki byłby przybliżony koszt takiej instalacji?
Czy jest to trudna sprawa?
Chcę poznać wasze zdanie i opinie.

Pozdrawiam
Bartosz

jaremy
16-05-2013, 10:13
Proszę zerknijcie na graty, które zaproponowała mi jedna z firm i podpowiedzcie czy ewentualnie można coś dać innego:

Płyta centrali alarmowej INTEGRA-64 SATEL
Obudowa z zasilaczem INT-64OBU PULSAR
Akumulator 12V/17AhEUROPOWER
Klawiatura z wywietlaczem LCD INTKLCDGR SATEL (na dole klawiatura główna, na górze klawiatura dodatkowa)
Cyfrowa czujka podczerwieni NEXT QUES VISONIC (10szt.)
Czujka dualna NEXT DUO VISONIC (1 szt.)
Czujka gazu DG-1ME SATEL (1 szt.)
Sygnalizator wewnętrzny SPW-100 SATEL
Sygnalizator zewnętrzny SPL-2010R SATEL
Konwerter monitoringu GPRS/SMS GPRS-T2 SATEL
Antena do modułu GSM 900/1800 SATEL



Ja np. zamiast w/w sygnalizatora zewnętrznego dałbym sygnalizator satel spl-2030R.
Jeśli możecie piszcie czy zestaw jest ok czy coś zmienić

jaremy
16-05-2013, 10:22
oczywiście mogę również podrzucić ceny jak ktoś będzie zainteresowany

Jarek.P
16-05-2013, 10:23
A nie wolałbyś na "klawiaturę główną" manipulatora INT - KSG? Estetyczniejszy trochę.

J.

jaremy
16-05-2013, 10:26
Jarku powiem ci, że ja jestem zielony w tym temacie, dlatego prośba do Was abyście mi podpowiedzieli czy jest ok lub ewentualnie co można dać innego tak abym nie zbankrutował. za ten zestaw co wypisałem firma krzyknęła 2.650,00 zł plus usługa

jaremy
16-05-2013, 10:30
A nie wolałbyś na "klawiaturę główną" manipulatora INT - KSG? Estetyczniejszy trochę.

J.

ale cena tej klawiatury też jest "estetyczna". Mi chodzi raczej o budżetowy zestaw alarmowy

Jarek.P
16-05-2013, 10:34
Manipulator proponowany przeze mnie jest dwukrotnie droższy (INTKLCD: ~370zł, INT-KSG: ~750zł), ale sam porównaj wygląd:

http://www.satel.pl/img/products/xl/INT-KLCD-GR.jpg

http://satel-sklep.pl/45-311-thickbox/int-ksg-manipulator-sensoryczny-satel.jpg

I tu po prostu twoja decyzja, czy warto dopłacić te trzy i pół stówy, czy nie :)

J.

jaremy
16-05-2013, 10:41
Wygląd ok. Ale mój budżet jest napięty jak baranie jaja ... i chcę skonfigurować coś dobrego w rozsądnej kasie (wiem tak tylko w "erze"). Ale i tak dzięki za pierwszą sugestie (są dla mnie cenne)

szczukot
16-05-2013, 10:48
A ja mam INT-KLCDL.
Moim zdaniem duzo ladniejszy i praktyczniejszy niz wersja z klapka

Fantom

Jarek.P
16-05-2013, 10:58
Jeśli masz napięty budżet, możesz tymczasowo nie robić dwóch manipulatorów. Kupisz jeden, ładniejszy i poprosisz instalatora o zostawienie na piętrze "ogona" do drugiego manipulatora. Póki co będziesz biegał po schodach, a za jakiś czas, jak budżet okrzepnie, dokupisz brakujący drugi.

Druga rzecz - dołożyłbym tu (tak, wiem, budżet, ale to już nie jest wielki koszt) obsługę pilota. W zależności od potrzeb i fantazji, takim pilotem możesz aktywować/dezaktywować alarm (wygodne, jeśli alarmem objęty jest i garaż), ale taki pilot może też zastąpić ci częściowo ten manipulator z poddasza, można nim też sterować bramą.

J.

bluenet
16-05-2013, 11:06
Druga rzecz - dołożyłbym tu (tak, wiem, budżet, ale to już nie jest wielki koszt) obsługę pilota. W zależności od potrzeb i fantazji, takim pilotem możesz aktywować/dezaktywować alarm (wygodne, jeśli alarmem objęty jest i garaż), ale taki pilot może też zastąpić ci częściowo ten manipulator z poddasza, można nim też sterować bramą.

Rozumiem, że można też sterować roletami i oświetleniem budynku? Jaki pilot polecasz? Czy konieczne jest dokupienie do zestawu sterownika dla pilota?

Jarek.P
16-05-2013, 11:30
Jeśli będziesz miał takie życzenie, możesz tymże pilotem nawet podlewanie ogródka uruchamiać. Co konkretnie dokupić, to może niech się wypowiedzą profesjonaliści, ja alarmowym amatorem jestem, ale nam mój gust do tego twojego zestawu należałoby dorzucić kartę odbiornika 433MHz INT-RX (około 200zł, w komplecie zwykle są dwa piloty, każdy kolejny : <50zł). Z tym urządzeniem otrzymujesz możliwość sterowania sześcioma funkcjami.

J.

kolorado
16-05-2013, 11:45
Rozumiem, że można też sterować roletami i oświetleniem budynku?
Jeśli instalację masz przygotowaną pod sterowanie centralne (kable sterujące z rolet w rozdzielni), to tak. W innym przypadku tylko rozwiązania bezprzewodowe.

bluenet
16-05-2013, 12:02
Jeśli instalację masz przygotowaną pod sterowanie centralne (kable sterujące z rolet w rozdzielni), to tak.

Instalacja jest w przygotowaniu. Zastanawiam się w co na tym etapie zainwestować, co przyniesie korzyści a co pominąć. Mam na myśli połączenie systemu alarmowego z namiastką domu inteligentnego. Większość prac będę wykonywał sam ale chętnie poczytam o tym co polecacie a co omijać.

ravbc
16-05-2013, 12:12
jaremy: ja bym wymienił w tym zestawie przede wszystkim GPRS-T2, na GPRS-T1, chyba że bardzo Ci zależy na możliwości wykonania jakiejś akcji z telefonu (T2 ma jedno wyjście sterowane przez SMS lub CLIP), za to nie zależy Ci na ilości komunikatów monitoringowych (T2 może wygenerować tylko 5, a T1 aż 32 różne wiadomości - IMHO bardzo przydatne do weryfikacji źródeł alarmu)

bajcik
16-05-2013, 12:16
Przeczytałem sobie ten wątek, notując na boczku co ciekawsze rzeczy.
Dzięki wam udało mi się samodzielnie zainstalować i skonfigurować centralę satel integra.

Swoje zapiski wstępnie uporządkowałem i zamieściłem tutaj jako "koncentrat wiedzy alarmowej", może się jeszcze komuś przydadzą.
http://domkopedia.pl/index.php/Instalacja_alarmowa

jaremy
16-05-2013, 12:18
jaremy: ja bym wymienił w tym zestawie przede wszystkim GPRS-T2, na GPRS-T1, chyba że bardzo Ci zależy na możliwości wykonania jakiejś akcji z telefonu (T2 ma jedno wyjście sterowane przez SMS lub CLIP), za to nie zależy Ci na ilości komunikatów monitoringowych (T2 może wygenerować tylko 5, a T1 aż 32 różne wiadomości - IMHO bardzo przydatne do weryfikacji źródeł alarmu)

zależy mi na tym aby centrala powiadomiła mnie o wtargnięciu sms i ewentualnie, żeby poprzez sms mógł rozbroić alarm

bluenet
16-05-2013, 12:26
Swoje zapiski wstępnie uporządkowałem i zamieściłem tutaj jako "koncentrat wiedzy alarmowej", może się jeszcze komuś przydadzą.
http://domkopedia.pl/index.php/Instalacja_alarmowa

Masz u mnie duże piwo :yes:

adwlodar
16-05-2013, 18:18
zależy mi na tym aby centrala powiadomiła mnie o wtargnięciu sms i ewentualnie, żeby poprzez sms mógł rozbroić alarm

Dość niebezpieczna decyzja. Rozbrajając całkowicie cały dom przez sms czy mobilną aplikację nie masz podglądu domu, więc nie wiesz komu otwierasz oraz nie wiesz w jakim stanie jest system alarmowy. Chyba, że ma to służyć np. pomocy dziecku przy wejściu/wyjściu z domu. W każdym razie osobiście nie polecam.

Co do pilota, dokładnie tak jak pisali koledzy, można zintegrować pilot do bramy wjazdowej, garażowej z system alarmowym. Np. przy sytuacji wejścia do domu, otwierając garaż włącza Ci się opóźnienie w nim, po to żebyś spokojnie wjechał, wysiadł i poprzez manipulator rozbroił resztę budynku.

bluenet
17-05-2013, 10:55
Jarku powiem ci, że ja jestem zielony w tym temacie, dlatego prośba do Was abyście mi podpowiedzieli czy jest ok lub ewentualnie co można dać innego tak abym nie zbankrutował. za ten zestaw co wypisałem firma krzyknęła 2.650,00 zł plus usługa

A ile za usługę.....???

memekt
17-05-2013, 12:05
Dość niebezpieczna decyzja. Rozbrajając całkowicie cały dom przez sms czy mobilną aplikację nie masz podglądu domu, więc nie wiesz komu otwierasz oraz nie wiesz w jakim stanie jest system alarmowy. Chyba, że ma to służyć np. pomocy dziecku przy wejściu/wyjściu z domu. W każdym razie osobiście nie polecam.

Co do pilota, dokładnie tak jak pisali koledzy, można zintegrować pilot do bramy wjazdowej, garażowej z system alarmowym. Np. przy sytuacji wejścia do domu, otwierając garaż włącza Ci się opóźnienie w nim, po to żebyś spokojnie wjechał, wysiadł i poprzez manipulator rozbroił resztę budynku.

u mnie w WRL wysyłając zaprogramowane polecenie sms w 5 sekund dostaję info o stanie systemu. Raczej dla zabawy nie będzie sobie wysyłał sms-ów to ja nie rozumiem co jest w tym takiego niebezpiecznego? Dla mnie rozbrajanie z pilota jest bardziej niebezpieczne ale tylko w sytuacji kiedy zaginie lub zostanie skradziony...

Jarek.P
17-05-2013, 12:34
A co sądzicie o tej nowej serii centralek Integra PLUS? czy prócz portu USB zamiast RS232 są jeszcze jakieś istotne różnice?
Chodzi mi zwłaszcza o 128 PLUS, bo cały czas się waham, czy kupować WRL, czy jednak zaoszczędzić kilka stówek kupując zwykłą 128 i moduł GPRS. Póki co skłaniałem się ku WRL, ale może coś z tego PLUSa mnie przekona do siebie?

J.

jaremy
17-05-2013, 13:05
A ile za usługę.....???

650 zł

adwlodar
17-05-2013, 15:07
memekt, masz prawo do takiego zdania. Ja słyszałem już z kilku źródeł, że generalnie nie powinno się uzbrajać/rozbrajać całkowicie systemu zdalnie. Opóźniać daną strefę, a i owszem, czemu nie.

Jeśli pilot zostanie skradziony, to i tak ma dostęp tylko do strefy opóźnionej, czyli garażu.

memekt
17-05-2013, 15:17
memekt, masz prawo do takiego zdania. Ja słyszałem już z kilku źródeł, że generalnie nie powinno się uzbrajać/rozbrajać całkowicie systemu zdalnie. Opóźniać daną strefę, a i owszem, czemu nie.

Jeśli pilot zostanie skradziony, to i tak ma dostęp tylko do strefy opóźnionej, czyli garażu.

wiem, że mam i dlatego korzystam :)
A z powyższym się całkowicie zgadzam.

_ZBYCH_
17-05-2013, 19:38
Przeczytałem sobie ten wątek, notując na boczku co ciekawsze rzeczy.
Dzięki wam udało mi się samodzielnie zainstalować i skonfigurować centralę satel integra.

Swoje zapiski wstępnie uporządkowałem i zamieściłem tutaj jako "koncentrat wiedzy alarmowej", może się jeszcze komuś przydadzą.
http://domkopedia.pl/index.php/Instalacja_alarmowa (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdomkopedia.pl%2Fin dex.php%2FInstalacja_alarmowa)

WOW! Poświęciłeś osobny rozdział na moje wywody :cool:
Dziękuję :)

Kawał dobrej i potrzebnej roboty! :yes:

_ZBYCH_
17-05-2013, 19:51
Dość niebezpieczna decyzja. Rozbrajając całkowicie cały dom przez sms czy mobilną aplikację nie masz podglądu domu, więc nie wiesz komu otwierasz oraz nie wiesz w jakim stanie jest system alarmowy. Chyba, że ma to służyć np. pomocy dziecku przy wejściu/wyjściu z domu. W każdym razie osobiście nie polecam.

Co do pilota, dokładnie tak jak pisali koledzy, można zintegrować pilot do bramy wjazdowej, garażowej z system alarmowym. Np. przy sytuacji wejścia do domu, otwierając garaż włącza Ci się opóźnienie w nim, po to żebyś spokojnie wjechał, wysiadł i poprzez manipulator rozbroił resztę budynku.

Pozwolę sobie wtrącić swoją opinię ;)

Co do pilota zgadzam się - bezpieczniej jest włączać pilotem tylko blokadę na czas. Jeśli po upływie czasu blokady system nie zostanie rozbrojony kodem, to włącza się alarm.

Jeśli chodzi o sterowanie SMS czy aplikację mobilną, to uważam, że warto mieć zaprogramowany taki sposób obsługi.
Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu samego telefonu (blokada na hasło lub znak kreślony na wyświetlaczu).

Sam korzystam z aplikacji i nie uważam, żeby to było niebezpieczne.
W końcu zabezpieczam tylko dom, a nie nie wiadomo co ;)

_ZBYCH_
17-05-2013, 20:05
A co sądzicie o tej nowej serii centralek Integra PLUS? czy prócz portu USB zamiast RS232 są jeszcze jakieś istotne różnice?
Chodzi mi zwłaszcza o 128 PLUS, bo cały czas się waham, czy kupować WRL, czy jednak zaoszczędzić kilka stówek kupując zwykłą 128 i moduł GPRS. Póki co skłaniałem się ku WRL, ale może coś z tego PLUSa mnie przekona do siebie?

J.

Integra 128 PLUS, to centrala 128 dostosowana do wymagań normy EN50131 klasa Grade 3 - nie przydatna w domu.
Zdecydowanie lepiej w domu zamontować Integrę 128 WRL

jaremy
20-05-2013, 18:24
Proszę zerknijcie na graty, które zaproponowała mi jedna z firm i podpowiedzcie czy ewentualnie można coś dać innego:

Płyta centrali alarmowej INTEGRA-64 SATEL
Obudowa z zasilaczem INT-64OBU PULSAR
Akumulator 12V/17AhEUROPOWER
Klawiatura z wywietlaczem LCD INTKLCDGR SATEL (na dole klawiatura główna, na górze klawiatura dodatkowa)
Cyfrowa czujka podczerwieni NEXT QUES VISONIC (10szt.)
Czujka dualna NEXT DUO VISONIC (1 szt.)
Czujka gazu DG-1ME SATEL (1 szt.)
Sygnalizator wewnętrzny SPW-100 SATEL
Sygnalizator zewnętrzny SPL-2010R SATEL
Konwerter monitoringu GPRS/SMS GPRS-T2 SATEL
Antena do modułu GSM 900/1800 SATEL



Ja np. zamiast w/w sygnalizatora zewnętrznego dałbym sygnalizator satel spl-2030R.
Jeśli możecie piszcie czy zestaw jest ok czy coś zmienić

Panowie podpowiedzcie. wcześniej pisałemm, że jeden fachura (ten zestaw powyżej) proponowal mi integre 64, a drugi zaproponował mi integre 32 z rozbudową (stwierdzil że nie ma sensu wydawać kasy na integre 64) - jak dostanę wykaz gratów to również wrzucę. Ale wstępnie chciałbym poznać waszą opinię.

jaremy
20-05-2013, 18:44
chyba znalazłem odpowiedż, iż lepiej 64

kolorado
20-05-2013, 19:39
Funkcjonalnie są takei same, różnica jest jedynie w ilości we/wy. Trzeba po prostu przeliczyć ile wyjdzie jeden zestaw i drugi. Oczywiście jeśli 32 wychodzi na styk z wejściami, to lepiej od razu dać 64. Jeśli jest duży zapas w wejściach i wyjściach, to chyba int64 nie ma sensu.

jaremy
20-05-2013, 20:01
wychodzi 10 czujek plus syrena wewnętrzna i zewnętrzna plus czujka gazu

kolorado
20-05-2013, 20:10
No to moim zdaniem kwestia typowo ekonomiczna. Co wyjdzie taniej: I32 + CA64E czy I64.

titanek
21-05-2013, 23:06
Pytanie troche w innym temacie. Jakie kontraktony polecacie do okien veka aplhaline (3-szybowe) ? Jaie najbardzie sie do tego naddaja, latwo je schowac w tym profilu, ale nie jakies z okuciami calymi tylko raczej zwykle.

adwlodar
22-05-2013, 19:22
Może Bosch C-MINI?