PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45

Horher
02-02-2014, 19:03
ja stosuje obudowy pulsara bodajże sybol awo305 Integrator jest naprawde duża ale ma powiercone wszytkie otwory montażowe a antenki możesz zamontować w plastikowych obudowach opu 1 lub 2 satela , mają sabotaż .

Dzięki, ta obudowa wystarczy mi spokojnie na całość. Pomyślałem, że anteny mogę wystawić poprzez otwory nawiercone w obudowie. Całą obudowę planuję zabudować w ściance instalacyjnej tak, żeby front tej obudowy był zlicowany z płytą GK. W tej sytuacji anteny były by pomiędzy ścianą murowaną a płytą GK.


Przy okazji, mógłbym prosić o weryfikacje położenia czujek PIR? Nie będę miał kominka, ani niczego na paliwo stałe. Kotłownia to będzie tylko z nazwy, bo będę grzał prądem, więc raczej można to traktować jako zwykłe pomieszczenie techniczne.
Te czerwone prostokąty przy oknach to czujki inercyjne, a zielone to kontaktrony. Jako PIRy chciałbym wykorzystać Satel NAVY, bo mają w sobie czujkę stłuczeniową - no chyba, że wyperswadujecie mi ten pomysł. Jednakże nie jest to aż taki koszt, żeby móc wiele zaoszczędzić, a "od przybytku głowa nie boli" ;).

Oto mój rzut:
240228

1. Czy czujki PIR mogą być tak jak są, czy je poprzestawiać (jak?)?
2. Czy czujki wibracyjne mogą być po jednej na każde okno? Trzeba zwrócić uwagę, że mam dwa okna narożne z czego otwierane będzie tylko to krótsze, oraz będą okna w wykuszu całkowicie nieotwierane.
3. Ponieważ przy okazji alarmu planuję automatykę domu, chciałbym móc wykorzystać czujki ruchu do zapalania świateł w pomieszczeniach. Oczywiście dam jakieś tanie czujki w pomieszczeniach bez okien (spiżarnia, kotłownia, schowek, WC), bo przecież one nie będą wyzwalać alarmu. W holu może jakaś sufitowa 360*. Natomiast w pozostałych pomieszczeniach chciałbym, żeby czujki od alarmu pełniły tą funkcję, więc powinny być tak ustawione, żeby załączać światło w momencie wejścia do pomieszczenia.
4. Ok 1 km od mojego domu jest kamieniołom. Dwa razy w tygodniu strzelają. Wstrząs da się odczuć, więc czy czujki inercyjne nie będą wyzwalać fałszywych alarmów? Da się w nich na tyle zmniejszyć czułość?

Bardzo proszę o wskazówki.

ar***pl
03-02-2014, 06:49
Dzięki, ta obudowa wystarczy mi spokojnie na całość. Pomyślałem, że anteny mogę wystawić poprzez otwory nawiercone w obudowie. Całą obudowę planuję zabudować w ściance instalacyjnej tak, żeby front tej obudowy był zlicowany z płytą GK. W tej sytuacji anteny były by pomiędzy ścianą murowaną a płytą GK.


Przy okazji, mógłbym prosić o weryfikacje położenia czujek PIR? Nie będę miał kominka, ani niczego na paliwo stałe. Kotłownia to będzie tylko z nazwy, bo będę grzał prądem, więc raczej można to traktować jako zwykłe pomieszczenie techniczne.
Te czerwone prostokąty przy oknach to czujki inercyjne, a zielone to kontaktrony. Jako PIRy chciałbym wykorzystać Satel NAVY, bo mają w sobie czujkę stłuczeniową - no chyba, że wyperswadujecie mi ten pomysł. Jednakże nie jest to aż taki koszt, żeby móc wiele zaoszczędzić, a "od przybytku głowa nie boli" ;).

Oto mój rzut:
240228

1. Czy czujki PIR mogą być tak jak są, czy je poprzestawiać (jak?)?
2. Czy czujki wibracyjne mogą być po jednej na każde okno? Trzeba zwrócić uwagę, że mam dwa okna narożne z czego otwierane będzie tylko to krótsze, oraz będą okna w wykuszu całkowicie nieotwierane.
3. Ponieważ przy okazji alarmu planuję automatykę domu, chciałbym móc wykorzystać czujki ruchu do zapalania świateł w pomieszczeniach. Oczywiście dam jakieś tanie czujki w pomieszczeniach bez okien (spiżarnia, kotłownia, schowek, WC), bo przecież one nie będą wyzwalać alarmu. W holu może jakaś sufitowa 360*. Natomiast w pozostałych pomieszczeniach chciałbym, żeby czujki od alarmu pełniły tą funkcję, więc powinny być tak ustawione, żeby załączać światło w momencie wejścia do pomieszczenia.
4. Ok 1 km od mojego domu jest kamieniołom. Dwa razy w tygodniu strzelają. Wstrząs da się odczuć, więc czy czujki inercyjne nie będą wyzwalać fałszywych alarmów? Da się w nich na tyle zmniejszyć czułość?

Bardzo proszę o wskazówki.
Tej obudowy nie da się zlicowac idealnie ze ścianą poniewaz się nie otworzy musi z 1cm wystawać.co do czujek ruchu to ja jednak zazwyczaj instaluje czujniki patrzące w strone otworów okiennych , moz eto i niezgodne z większościa instrukcji ale dobre czujniki spokojnie daja sobie radę a zawsze wcześniej zadziała, chociaż jeśli będa kontraktrony to mozesz zostawić w tych miejscach.Trzeba zwrócić uwagę czy na tych ścianach nie będzie mebli poniewaz wtedy czujniki nie będą widziały okien.Dwa czujniki w salonie chyba sa niepotrzebne powinien jeden wystarczyć.Co do czujek inercyjnych to mają regulację ale musisz jednak sam sprawdzić,koło jednego z moich klientów jest poligon wojskowy i jak nieraz rąbną z czołgu to nawet na najniższym się włączał na jednym z okien od tej strony.Nie kupuj czujek tanich tylko dobre , pozatym muszą mieć szybki czas reakcji jeśli mają włączać światło.

ar***pl
03-02-2014, 06:55
Witam,

Zamierzam założyć alarm oparty na centrali Satel Integra 128WRL w taki sposób, aby można była z manipulatora Satel INT-TSI otwierać bramę garażową i bramę przesuwną (osobno).

Poza tym pilotem bramy garażowej Normstahl chciałbym otwierać bramę przesuwną. Na razie bramy przesuwnej nie mam.

Czy Mapęd Magic1000 można "podpiąć" pod Integrę bezpośrednio? W instrukcji napędu Magic - Zewnętrzne wejście impulsu napisano: Do zacisków 14 i 15 można podłączyć zewnętrzny sygnał impulsu (np. klawiaturę ścienną). Czy tutaj można podpiąć do Integry? A co z bramą przesuwną?

Nie zamierzam sam tego robić, ale chodzi mi o to jak to funkcjonuje. Jak z manipulatora Centrali Satel otwiera/zamyka się bramę garażową i przesuwną(ogrodzenie). Jakie przewody położyć i jaki sprzęt jest potrzebny (oprócz manipulatora i centrali)?

Z góry dziękuję za pomoc
Jerzy
Możesz rozdzielić galwanicznie sygnał przekażnikiem i wtedy można sterować prawie każdym wejściem w napędzie.Musisz tylko pamiętac że jesli chcesz integrą sterowac tym zdalnie to trzeba miec jakąs kontrolę nad tym czy drzwi są zamknięte czy otwarte.Najlepszy byłby napęd który ma osobne wejście otwórz i zamknij.

miejski
03-02-2014, 10:22
Najlepszy byłby napęd który ma osobne wejście otwórz i zamknij.

Niestety Magic 1000 nie ma osobnych wejść "otwórz - zamknij".
U mnie jest Magic 600 i wyjścia które opisał Jerzy są podpięte do Integry. Można do tego użyć jakiegoś wyjścia przekaźnikowego w trybie "przełącznik MONO".
Jeśli Jerzy planujesz zakup Integry 128 WRL ja bym sugerował zakup pilota APT-100. Nie jest tani ale o wiele bardziej funkcjonalny od standardowego pilota Normstahla. U mnie ten APT steruje m.in. bramą, ale możliwości jego programowania są o wiele większe, więc zapewne da się sterować również bramą przesuwną. Tylko nie zapomnij podciągnąć pod tą bramę okablowania alarmu.

Horher
03-02-2014, 12:40
.Nie kupuj czujek tanich tylko dobre , poza tym muszą mieć szybki czas reakcji jeśli mają włączać światło.

A jakie czujki wg Ciebie będą się nadawać? Aqua da radę?
Z tym czasem reakcji to może być problem, bo z tego co zrozumiałem czytając niniejszy wątek, czujki alarmowe mają z reguły dłuższy czas reakcji żeby nie było fałszywych alarmów. Takie czujki do włączania światła są tanie i szybkie, ale do alarmów chyba się średnio nadają. Jak z tego wybrnąć?

JerzyR
03-02-2014, 18:28
Ale pilot Normstahl jest OK. Dodam przekaźnik Normstahl do dowolnego napędu i będę sterował pilotem Normstahl obiema bramami.
Kwestia jak sterować otwieraniem/zamykaniem obu bram z poziomu manipulatora INT-TSI oraz zdalnie przez internet.

ar***pl
03-02-2014, 19:51
Ale pilot Normstahl jest OK. Dodam przekaźnik Normstahl do dowolnego napędu i będę sterował pilotem Normstahl obiema bramami.
Kwestia jak sterować otwieraniem/zamykaniem obu bram z poziomu manipulatora INT-TSI oraz zdalnie przez internet. podłączasz wyjście z integry na wejście napędu typu monostabilne i nie powinno byc problemu, problem jest taki że jeśli drzwi sa zamknięte to po jednym sms beda sie otwierać, jak otwarte to zamykać a jak sa akurat w ruchu to się zatrzymają (zależy od napędu) więc dobrze mieć jakąs kontrolę aby wiedzieć czy są zamknięte czy otwarte.

ar***pl
03-02-2014, 20:01
A jakie czujki wg Ciebie będą się nadawać? Aqua da radę?
Z tym czasem reakcji to może być problem, bo z tego co zrozumiałem czytając niniejszy wątek, czujki alarmowe mają z reguły dłuższy czas reakcji żeby nie było fałszywych alarmów. Takie czujki do włączania światła są tanie i szybkie, ale do alarmów chyba się średnio nadają. Jak z tego wybrnąć?
Chodzi mo o to że niektóre czujniki ruchu działąją z minimalnym opóznieniem np b. doby czujnik ir 120c potrzebuje chwilkę aby właczyc przekażnik a przy załaczaniu światła nawet taka chwilowa zwłoka niektórych denerwuje (są to fatycznie ułamki sekund ale róznica jest czasmi widoczna chociaż może przesadzam) Ja osobiście aqua satela bym odradzał - nie wiem dlaczego ale zrobił się dosyć awaryjny w pewnym okresie czasu (może taka seria się trafiła?)

Łukasz&Ewa
03-02-2014, 20:51
Mam świeżo zamontowane czujniki inercyjne Impaq+ w nowo wybudowanym domu. Czujniki wariują - losowo wzbudzają się nawet po wymontowaniu z obudowy (wiszą na kablu). Nie mam pojęcia co jest nie tak. Poniżej zdjęcia montażu - prośba o spojrzenie czy jest OK i propozycje skąd ten problem.
240499240501240502

_ZBYCH_
03-02-2014, 21:37
podłączasz wyjście z integry na wejście napędu typu monostabilne i nie powinno byc problemu, problem jest taki że jeśli drzwi sa zamknięte to po jednym sms beda sie otwierać, jak otwarte to zamykać a jak sa akurat w ruchu to się zatrzymają (zależy od napędu) więc dobrze mieć jakąs kontrolę aby wiedzieć czy są zamknięte czy otwarte.
Zdecydowanie zgadzam się z przedmówcą. Każdy napęd bramy (garażowej lub wjazdowej) posiada wejście do sterowania typu step-by-step (otwieranie-stop-zamykanie-stop). Przy zdalnym sterowaniu ważne jest określenie położenia bramy (w sensie otwarta - zamknięta). Zatem niezbędne są kontaktrony (lub inne czujniki) sygnalizujące stan zamknięcia. W nowym manipulatorze dotykowym 7" model INT-TSI fajnie można zaprogramować sygnalizację otwarcia - zamknięcia bram przez zmianę ikony, tzn. przy wykryciu otwarcia bramy widzimy ikonę otwartej bramy, a po zamknięciu bramy ikona zmienia się na ikonę zamkniętej bramy.

_ZBYCH_
03-02-2014, 21:43
Mam świeżo zamontowane czujniki inercyjne Impaq+ w nowo wybudowanym domu. Czujniki wariują - losowo wzbudzają się nawet po wymontowaniu z obudowy (wiszą na kablu). Nie mam pojęcia co jest nie tak. Poniżej zdjęcia montażu - prośba o spojrzenie czy jest OK i propozycje skąd ten problem.
240499240501240502

To niekoniecznie musi być wina czujek. Powodów może być wiele.
Rozumiem, że przy płytkach czujek wymontowanych z obudowy obwód sabotażowy masz do testów zwarty?
Zmierzyłeś napięcie zasilania na zaciskach czujek?
Zmierzyłeś rezystancję linii przy centrali lub ekspanderze?
Jaką masz centralę?
Czy czujki wzbudzające alarmy są podłączone do wejść centrali, czy wejść dodatkowych ekspanderów (jakich?).
Jaka jest wersja oprogramowania centrali i ekspanderów?`

ArKaMa
03-02-2014, 21:50
....W nowym manipulatorze dotykowym 7" model INT-TSI fajnie można zaprogramować sygnalizację otwarcia - zamknięcia bram przez zmianę ikony, tzn. przy wykryciu otwarcia bramy widzimy ikonę otwartej bramy, a po zamknięciu bramy ikona zmienia się na ikonę zamkniętej bramy.
Pierwsze koty za płoty :) Manipulator zaczął się podobać?

ar***pl
03-02-2014, 22:57
Mam świeżo zamontowane czujniki inercyjne Impaq+ w nowo wybudowanym domu. Czujniki wariują - losowo wzbudzają się nawet po wymontowaniu z obudowy (wiszą na kablu). Nie mam pojęcia co jest nie tak. Poniżej zdjęcia montażu - prośba o spojrzenie czy jest OK i propozycje skąd ten problem.
240499240501240502
Tzn żebyśmy się dobrze zrozumieli czujnik wisi na kablu i jest wymontowany z obudowy z otwartym stykiem sabotażowym? Właczasz wtedy alarm czy wariuje jak wisi na kabelku?

ar***pl
03-02-2014, 23:10
Pierwsze koty za płoty :) Manipulator zaczął się podobać?

Sam manipulator jest w sumie fajnym pomysłem ale niestety chyba za szybko go wprowdzili jak zwykle do sprzedaży.Zamontowałem 4 szt i zachwyt minął , dosyć długo odświerza stany widżetów np rozbrajamy system a ikonka pokazuje jeszcze ze 30 sekund że jest uzbrojony chociaz nie zawsze.Co ciekawe przy sterowaniu wyjściami robi to bezbłędnie.Niestety nie wiadomo dlaczego zrezygnowano z makr z możliwością podawania kodu użytkownika, klawiatura mopże wyświetlać kamery ip ale tez nie wszystkie , potrzebny jest specjalny adres strumienia a nie wszyscy dystrybutorzy są go w stanie podać , ja akurat instaluję kamery novusa i na szczęście oni go udestępniają dla prawie każdej kamery ale też są pewne problemy z róznymi strumieniami , prrzydałby się moduł który potrafi wpuścić do niej strumienie analogowe.Ale może produkt dojżeje ;) .Pozatym może coś do niej pokażą na sekureksie

Łukasz&Ewa
04-02-2014, 12:17
To niekoniecznie musi być wina czujek. Powodów może być wiele.
Rozumiem, że przy płytkach czujek wymontowanych z obudowy obwód sabotażowy masz do testów zwarty?
Zmierzyłeś napięcie zasilania na zaciskach czujek?
Zmierzyłeś rezystancję linii przy centrali lub ekspanderze?
Jaką masz centralę?
Czy czujki wzbudzające alarmy są podłączone do wejść centrali, czy wejść dodatkowych ekspanderów (jakich?).
Jaka jest wersja oprogramowania centrali i ekspanderów?`

Obwód sabotażowy jest otwarty. Napięcie i rezystancja nie była mierzona. Centrala Integra WRL, czujki wpięte do ekspanderów CA-64 E. Wersji oprogramowania nie znam - sprzęt nowy - zakładam, że oprogramowanie też w miarę aktualne. Obecnie centrala ustawiona jest tak żeby nie widziała inercyjnych (fałszywe alarmy)/

Problem polega na samoczynnym wzbudzaniu się samej czujki - zapala się dioda (na czerwono lub pomarańczowo). Bywa, że się zapali i nie gaśnie. Innym razem jest OK czyli dioda jest zgaszona i wzbudza się po stuknięciu. Czujki wymontowałem z obudowy aby wykluczyć wpływ wilgoci (na szybach i ościeżnicy krople wody). W trakcie montażu była duża wilgotność w domu ale wg specyfikacji IMPAQ+ działają do 95% wilgotności.

Łukasz&Ewa
04-02-2014, 12:20
Tzn żebyśmy się dobrze zrozumieli czujnik wisi na kablu i jest wymontowany z obudowy z otwartym stykiem sabotażowym? Właczasz wtedy alarm czy wariuje jak wisi na kabelku?

Tak styk sabotażowy otwarty ale czujki wyprogramowane z centrali (niewidoczne dla centrali). Wisi na kablu (wykluczenie drgań mogących ją wzbudzać oraz wilgoci) a mimo to potrafi się wzbudzić (zapalona dioda).

JerzyR
04-02-2014, 19:30
Przy bramie garażowej mam przewidziany kontaktron. Nie pomyślałem o nim przy bramie wjazdowej....
Czytałem na blogu Zbycha recke manipulatora INT-TSI. Czy mógłbyś potwierdzić, że można podłączyć podgląd z kilku kamer (2-3)? Czy wszystkie kamery mają być IP i podłączone do routera? Podobnie jak Moduł ETHM-1. Chodzi mi o to czy będąc w delegacji mogę oglądać co się dzieje w domu przez te kamery - łącząc się z Integrą przez internet? Router ma tylko 4 gniazda ethernetowe, potrzeba dodatkowy switch? Może jakiś polecany model do tych celów zapewniający zasilanie w standardzie PoE IEEE 802.3af

_ZBYCH_
04-02-2014, 20:24
Problem polega na samoczynnym wzbudzaniu się samej czujki - zapala się dioda (na czerwono lub pomarańczowo). Bywa, że się zapali i nie gaśnie. Innym razem jest OK czyli dioda jest zgaszona i wzbudza się po stuknięciu. Czujki wymontowałem z obudowy aby wykluczyć wpływ wilgoci (na szybach i ościeżnicy krople wody). W trakcie montażu była duża wilgotność w domu ale wg specyfikacji IMPAQ+ działają do 95% wilgotności.
Obejrzyj dokładnie płytki i obudowy czujek, czy nie ma śladów korozji (białe lub zielone naloty). Jeśli są, to czujki były zalane przez skraplającą się wodę wciekającą do obudowy czujki. W takim przypadku czujki są do wyrzucenia.

_ZBYCH_
04-02-2014, 20:48
Przy bramie garażowej mam przewidziany kontaktron. Nie pomyślałem o nim przy bramie wjazdowej....
Czytałem na blogu Zbycha recke manipulatora INT-TSI. Czy mógłbyś potwierdzić, że można podłączyć podgląd z kilku kamer (2-3)? Czy wszystkie kamery mają być IP i podłączone do routera? Podobnie jak Moduł ETHM-1. Chodzi mi o to czy będąc w delegacji mogę oglądać co się dzieje w domu przez te kamery - łącząc się z Integrą przez internet? Router ma tylko 4 gniazda ethernetowe, potrzeba dodatkowy switch? Może jakiś polecany model do tych celów zapewniający zasilanie w standardzie PoE IEEE 802.3af
Jak na razie podgląd z kamer IP w manipulatorze TSI jest mocno niedopracowany :-(
Tak, jak napisałem na blogu, manipulator obsługuje jedynie kamery, które umożliwiają wysłanie strumienia MJPEG przez http, czyli adres kamery musi wyglądać np. tak: http://192.168.1.100/axis-cgi/mjpg/video.cgi
Ponad to obraz musi być podany w odpowiednim formacie, bo inaczej obraz jest albo obcięty, albo w oknie podglądu wyświetla się obraz sąsiadujący.
Wszystkie kamery muszą być IP (na dzień dzisiejszy tylko takie obsługiwane są przez manipulator TSI) i naturalnie muszą być podłączone do switcha.
Odnośnie zdalnego podglądu (z poza domu), to Twoje łącze internetowe musi mieć publiczny adres IP, czyli adres widoczny w sieci - bez tego nie dostaniesz się z zewnątrz. Do tego jeszcze trzeba ustawić porty w kamerach i przekierować je na routerze.
Skoro już masz router, to do kamer proponuję switch TP-Link TL-SF1008P. Posiada on 8 wejść w tym 4 z zasilaniem PoE

_ZBYCH_
04-02-2014, 20:51
Pierwsze koty za płoty :) Manipulator zaczął się podobać?

Kolega pytał o manipulator TSI, więc odpowiedziałem. Do zachwycania się tym manipulatorem jeszcze daleko, bo jest niedopracowany :-(

Ł&L
05-02-2014, 10:12
Witam,

Mam również pytania do kolegów.

Mam postawiony system na Integrze 128. Czujki + kontaktrony. Wszystko chodzi. Chce dołożyć moduł Acu-250 + czujniki temperatury.

Czy na manipulatorze INT-TSG idzie wyświetlać na wyświetlaczu temperaturę z czujki? Jeśli tak to z ilu?
Z kolei na manipulatorze INT-KSG wiem, że działa wyświetlanie temperatury i tu pytanie z ilu sztuk można wyświetlać czy odczytywać?


Dodatkowo chcę realizować nawadnianie ogrodu za pomocą integry oraz INT-IORS. Chcę by to funkcjonowało na zasadzie:

1.) Załączyć z manipulatora poszczególną sekcję manualnie - wyjście mono
2.) Ustawić program - otwieranie sekcji po sekcji z określonym czasem chodzenia (sekwencyjne otwieranie) S1 włączona 1h ->wyłączy sie to załącza się S2 na 45min-> itd. Czy ktoś ma schemat zaprogramowanych wyjść, by mógł się podzielić?

Horher
05-02-2014, 11:57
Skoro mowa o temperaturach, to na manipulatorze INT-KSG też jest możliwość wyświetlania temperatury, ale nie rozumiem, gdzie podłączyć czujnik i jaki ma to być czujnik. Z tego co wiem, to integra nie posiada wejść analogowych, a czujnik temperatury TD-1 co najwyżej da informację, że temperatura jest za niska lub za wysoka.

JerzyR
05-02-2014, 13:51
Manipulator INT-TSI wyświetla temp. z czujki bezprzewodowej ADT-100 (tak twierdzi mój instalator)

szczukot
05-02-2014, 15:32
Dajcie se spokój z tymi temepraturami. Lepiej połozyć kable pod system 1wire i wyswietlac temeprature (za grosze) przez www czy na TV np.
Za cenę jedenj takiej czujki mozna zrtobić cały system pobierający takie dane, z czujników po 3 zł/szt

Fantom

ar***pl
05-02-2014, 19:55
Witam,

Mam również pytania do kolegów.

Mam postawiony system na Integrze 128. Czujki + kontaktrony. Wszystko chodzi. Chce dołożyć moduł Acu-250 + czujniki temperatury.

Czy na manipulatorze INT-TSG idzie wyświetlać na wyświetlaczu temperaturę z czujki? Jeśli tak to z ilu?
Z kolei na manipulatorze INT-KSG wiem, że działa wyświetlanie temperatury i tu pytanie z ilu sztuk można wyświetlać czy odczytywać?


Dodatkowo chcę realizować nawadnianie ogrodu za pomocą integry oraz INT-IORS. Chcę by to funkcjonowało na zasadzie:

1.) Załączyć z manipulatora poszczególną sekcję manualnie - wyjście mono
2.) Ustawić program - otwieranie sekcji po sekcji z określonym czasem chodzenia (sekwencyjne otwieranie) S1 włączona 1h ->wyłączy sie to załącza się S2 na 45min-> itd. Czy ktoś ma schemat zaprogramowanych wyjść, by mógł się podzielić?
Możesz wyświetlić tyle temperatur ile się zmieści na wyświetlaczu manipulatora, i oczywiście nie możesz przekroczyć ilości urządzen obsługiwanych przez abaxa, co do nawadniania to najporościej jest użyć timerów do poczczególnych sekcji ale dodatkowo dobrze jest użyć czujnika wilgotności tak aby nawadnianie nie właczało się gdu deszcz pada

ar***pl
05-02-2014, 19:57
Skoro mowa o temperaturach, to na manipulatorze INT-KSG też jest możliwość wyświetlania temperatury, ale nie rozumiem, gdzie podłączyć czujnik i jaki ma to być czujnik. Z tego co wiem, to integra nie posiada wejść analogowych, a czujnik temperatury TD-1 co najwyżej da informację, że temperatura jest za niska lub za wysoka.Jak narazie obsługuje tylko termometry bezprzewodowe abaxa

ar***pl
05-02-2014, 19:58
Dajcie se spokój z tymi temepraturami. Lepiej połozyć kable pod system 1wire i wyswietlac temeprature (za grosze) przez www czy na TV np.
Za cenę jedenj takiej czujki mozna zrtobić cały system pobierający takie dane, z czujników po 3 zł/szt

FantomTo sobie zrób i używaj tu ludzie pytają jak to zrobić na wyświetlaczu integry

szczukot
05-02-2014, 20:13
Spokojnie - nie denerwuj sie tak.
Chce co niektorym uswiadomic, ze to bajer za kupe kasy i nic nie daje.
Podniecaja sie, ze fajny bajer. Ale jak policzyc koszty tego systemu to masakra. Za kazda czujke temp trzeba zaplacici ze 130 zl. Po to aby jedna wartosc odczytac biegnac np do przedpokoju gdzie sie ma manipulator. Tak samo z podlaczeniem kamery. To nie ma sensu !
Lepiej zrobic niezalezny system do tych celow. Bedzie kilka razy tanszy i bedzie mial sporo wiecej mozliwosci.
A manipulator miec zwykly i uzywac do tego do czego jest stworzony - do obslugi systemu alarmowego.
I tyle.

Fantom

ar***pl
06-02-2014, 22:26
Spokojnie - nie denerwuj sie tak.
Chce co niektorym uswiadomic, ze to bajer za kupe kasy i nic nie daje.
Podniecaja sie, ze fajny bajer. Ale jak policzyc koszty tego systemu to masakra. Za kazda czujke temp trzeba zaplacici ze 130 zl. Po to aby jedna wartosc odczytac biegnac np do przedpokoju gdzie sie ma manipulator. Tak samo z podlaczeniem kamery. To nie ma sensu !
Lepiej zrobic niezalezny system do tych celow. Bedzie kilka razy tanszy i bedzie mial sporo wiecej mozliwosci.
A manipulator miec zwykly i uzywac do tego do czego jest stworzony - do obslugi systemu alarmowego.
I tyle.

Fantom
Pozwolisz że jednak się nie zgodzę z tobą,ktoś kto juz kupił nap 128wrl i ma wbudowanego abaxa dokupuje termometr i widzi przed wyjściem z domu jaka jest temperatura na zewnątrz.Wiekszośc moich klientów ceni sobie to rozwiązanie i nie widze sensu aby stawiac im kolejne urządzenie aby mogli sobie temperature sprawdzić. A co do zykłego manipulatora to jednak juz sensoryczny daje dużo większe możliwoścci niz gumiak ale nikt nikomu nic nie wciska to wybór indywidialny.
I się nie denerwuje...... ;)

ravbc
07-02-2014, 08:50
Pozwolisz że jednak się nie zgodzę z tobą,ktoś kto juz kupił nap 128wrl i ma wbudowanego abaxa dokupuje termometr i widzi przed wyjściem z domu jaka jest temperatura na zewnątrz.

130zł za termometr zewnętrzny to lekkie szaleństwo... Nie koniecznie trzeba oczywiście od razu walczyć z 1-wire, ale taniej i lepiej (bo z wilgotnością), będzie kupić prostą "stację pogodową'. Tyle tylko, że temperatury nie będzie na manipulatorze...
Powiedzmy sobie jednak szczerze: tu nie chodzi o to, żeby było tanio, albo sensownie. Te manipulatory (zwłasza najnowsze - graficzne) są po to, żeby było "bajerancko". A że jest też "przy okazji" dość topornie i mało funkcjonalnie, to już mało kogo interesuje... ;)

szczukot
07-02-2014, 16:51
Bajerancko? No to super. Za polowe ceny tego manipulatora kupisz duzeeeeego tableta i zrobisz pomiar tempeartur jeszcze bardziej bajerancko :)

Fantom

_ZBYCH_
07-02-2014, 19:11
@ szczukot rozumiem Twój punkt widzenia, ale miej na uwadze, że nie wszyscy się na tym znają (potrafią coś nietypowego podłączyć, zaprogramować) i nie wszyscy mają na to czas (na poszukiwanie rozwiązań, sposobu podłączenia, zaprogramowania, itp.).
Natomiast zdecydowana większość ma system alarmowy, więc czemu nie wykorzystać go do innych celów?
Oczywiście za gotowe rozwiązania (niekoniecznie doskonałe...) trzeba więcej zapłacić.
Satel i inni dostawcy systemów alarmowych dobrze o tym wiedzą i na tym korzystają. Satel pewnie mógłby zaprojektować i wyprodukować moduł obsługi tanich, przewodowych czujników pomiaru temperatury, tylko czy będzie to dla nich opłacalne? Pytanie retoryczne...

Zawsze coś można zrobić samodzielnie i taniej, ale mając pewne gotowe rozwiązania ludzie po nie sięgają i nie patrzą, że można by to zrobić samodzielnie taniej. Tym bardziej profesjonalny instalator nie będzie proponować klientowi jakiś samoróbek.

Proponujesz tablet za pół ceny manipulatora TSI...
Czy na tablecie da się w prosty sposób (i na raz) zrobić obsługę systemu alarmowego, automatyki domowej, podgląd z kamer IP odczyt temperatury, stanu wejść i wyjść centrali alarmowej? Czy tabletem da się obsługiwać videodomofon? Czy tablet jest urządzeniem przeznaczonym do pracy ciągłej? Itp.

Sądzę, że dalsza dyskusja na ten temat jest tu niepotrzebna. Przypominam, że to wątek o o systemach alarmowych, a nie o automatyce domowej.

szczukot
07-02-2014, 20:32
[B]
Proponujesz tablet za pół ceny manipulatora TSI...
Czy na tablecie da się w prosty sposób (i na raz) zrobić obsługę systemu alarmowego, automatyki domowej, podgląd z kamer IP odczyt temperatury, stanu wejść i wyjść centrali alarmowej? Czy tabletem da się obsługiwać videodomofon? Czy tablet jest urządzeniem przeznaczonym do pracy ciągłej? Itp.


No własnie tak :) A nawet duużo więcej. Ale fakt - nie pasuje tu jeden wyraz : PROSTO. Zwykły Kowalski moze nie dać rady. Ale cała reszta to doladnie to ! Da się zrobić właśnie to wszystko. I mieć panel np 10 cali i to przenośny a nie na kabelku naścianie w przedpokoju.

Fantom
ps. Ale fakt - tu mówimy o systemach alarmowych - wieć koniec z mojej strony.

_ZBYCH_
07-02-2014, 21:01
...Da się zrobić właśnie to wszystko. I mieć panel np 10 cali i to przenośny a nie na kabelku naścianie w przedpokoju.
No to czekamy na konkrety z Twojej strony.

szczukot
07-02-2014, 21:23
A z checia :) Jakis wtsepny system w domu mam. Ale na razie nie na tablecie. Choc kilak dni temu kupilem pudeleczko na androidzie - wiec kolejny krok zrobiony.
Za kilka miesiecy zobaczymy jak idzie.

Fantom

Dziesiatka
07-02-2014, 22:07
Dajcie se spokój z tymi temepraturami. Lepiej połozyć kable pod system 1wire i wyswietlac temeprature (za grosze) przez www czy na TV np.
szczukot,możesz coś podlinkować z tym system lub jakieś przykłady?
Dzięki :)

szczukot
07-02-2014, 22:17
Sama idea wzieta z tego watku :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?111634-opomiarowanie-domu

Fantom

Ł&L
12-02-2014, 09:24
Witam,

Mam również pytania do kolegów.

Mam postawiony system na Integrze 128. Czujki + kontaktrony. Wszystko chodzi. Chce dołożyć moduł Acu-250 + czujniki temperatury.

Czy na manipulatorze INT-TSG idzie wyświetlać na wyświetlaczu temperaturę z czujki? Jeśli tak to z ilu?
Z kolei na manipulatorze INT-KSG wiem, że działa wyświetlanie temperatury i tu pytanie z ilu sztuk można wyświetlać czy odczytywać?


Dodatkowo chcę realizować nawadnianie ogrodu za pomocą integry oraz INT-IORS. Chcę by to funkcjonowało na zasadzie:

1.) Załączyć z manipulatora poszczególną sekcję manualnie - wyjście mono
2.) Ustawić program - otwieranie sekcji po sekcji z określonym czasem chodzenia (sekwencyjne otwieranie) S1 włączona 1h ->wyłączy sie to załącza się S2 na 45min-> itd. Czy ktoś ma schemat zaprogramowanych wyjść, by mógł się podzielić?

Więc stałem się posiadaczem manipulatora INT-TSG. Do tej pory korzystałem z manipulatorów INT-KLCD-BL.

Powiem w skrócie jestem pod wrażeniem. Sama obsługa jest o wiele przyjemniejsza. Jeśli ktoś planuje system alarmowy połączyć z drobną automatyką - otwieranie bramy wjazdowej, furtki, oświetlenia, nawodnienia, temperatury itp to nawet nie powinien sie zastanawiać tylko brać manipulator z wyświetlaczem.

Wyświetlacz konfiguruje sie bardzo łatwo.

Widzę, że ożywiła się dyskusja na temat wyświetlania temperatury na manipulatorze jej zasadności.
Osobiście chcę wszystko "wepchać" w jeden system. A Satel ostatnimi manipulatorami fajnie podniósł jakość swoich produktów.

szczukot
16-02-2014, 14:10
Musze do integry 64 podlaczyc jedna czujke bezprzewodowa.
Czy jest jakas alternatywa dla ABAXa ? Bo kontroler + czujka to z 600 zl - sporo za duzo.

Fantom

ChłopZmazur
18-02-2014, 09:24
Rozwodzicie się na temat czujek temp w alarmie. Jeśli komuś potrzeba wychodząc z domu zobaczyć na manipulatorze jaka jest temp na zew to SNOB i gadżeciarz. Takie czujki mają zastosowanie np przy przekroczeniu max temp kotła, czy zbyt niskiej w domu np poniżej 3-5 st. i informują smsem właściciela.

Jarek.P
18-02-2014, 09:45
Toś teraz dołożył do pieca :lol:
Tak w ogóle, to jak ktoś alarm zakłada, to jest SNOB i gadżeciarz. Burek na łańcuchu wedle ganku uwiązany wystarczy, a alarm, to jak się Kossaki ma na ścianach, nie? ;)

ravbc
18-02-2014, 10:16
Jak się Kossakami tapetuje pokoje, to burek też potrzebny, ale już bez łańcucha... ;)
A tak poważniej: temperatury (jakiekolwiek) są dla systemu alarmowego (domowego) praktycznie zbędne. Czasami może być przydatna infomacja o przekroczeniu jakiegoś progu temperatury, ale to załatwia prosty termostat podpięty do zwykłego wejścia binarnego.

_ZBYCH_
18-02-2014, 19:47
Rozwodzicie się na temat czujek temp w alarmie. Jeśli komuś potrzeba wychodząc z domu zobaczyć na manipulatorze jaka jest temp na zew to SNOB i gadżeciarz. Takie czujki mają zastosowanie np przy przekroczeniu max temp kotła, czy zbyt niskiej w domu np poniżej 3-5 st. i informują smsem właściciela.

Zanim coś napiszesz, to najpierw pomyśl...

Satel jak na razie produkuje czujki do pomiaru temperatur wewnątrz budynku, a po umieszczeniu w hermetycznej obudowie można mierzyć temperaturę zewnętrzną. Jak ktoś chce i go na to stać, to dlaczego nie?
Nazywanie takiej osoby SNOBEM i gadżeciarzem nie jest na miejscu.

ravbc
18-02-2014, 20:06
Zbychu: może i takie nazywanie jest nie na miejscu, ale to w sumie prawda - wydanie 130zł na czujnik, trochę na obudowę i do tego zakup fajansiarskiego manipulatora (nie twierdzę że tylko do tego), żeby widzieć na nim temperaturę zewnętrzną, to jest "lekka ekstrawagancja". No ale kto bogatemu zabroni? No a na coś trzeba te kasę wydawać... ;)
PS. Chyba znowu zboczyliśmy "nieco" z tematu wątku.

_ZBYCH_
18-02-2014, 20:21
Właśnie: "No ale kto bogatemu zabroni?" :-)

ar***pl
18-02-2014, 22:35
Rozwodzicie się na temat czujek temp w alarmie. Jeśli komuś potrzeba wychodząc z domu zobaczyć na manipulatorze jaka jest temp na zew to SNOB i gadżeciarz. Takie czujki mają zastosowanie np przy przekroczeniu max temp kotła, czy zbyt niskiej w domu np poniżej 3-5 st. i informują smsem właściciela. Hehe przyganiał kocioł garnkowi , a tak z innej beczki to strasznie tych snobów się narobiło , sprzedałem i zamontowałem tych termometrów prawie 90szt od momentu wprowadzenia do sprzedaży i w większości ludzie sobie chwalą że można skontrolować temperaturę czy wewnętrzną czy zewnętrzną bez latania do okna aby zobaczyć na zewnętrznym.Wogóle po co prąd sobie ludzie do domu przyłączają przeciez są świeczki i lampki naftowe -ekstrawagancja i ułatwianie sobie życia a przeciez można było taniej....

kolorado
19-02-2014, 11:32
Ale za 130 to można kupić stację pogody z bezprzewodowymi czujnikami i też nie trzeba nigdzie latać. Nawet do klawiatury, można postawić na stoliku i dupy się nie rusza sprzed telewizora.

ArKaMa
19-02-2014, 16:26
Ale za 130 to można kupić stację pogody z bezprzewodowymi czujnikami i też nie trzeba nigdzie latać. Nawet do klawiatury, można postawić na stoliku i dupy się nie rusza sprzed telewizora.
Dyskusja o wyższości świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Każdy powinien wybrać coś dla siebie.
Czujka podłączona do stacji pogody w przeciwieństwie do czujki ABAXA z Integry, nie może wysłać SMSa o osiągnięciu temp w pomieszczeniu gdzie czujka aktualnie się znajduje, czy też uruchomić np. wiatraczek :)

misiupl
19-02-2014, 16:41
Witam,
w budowie mamy dom parterowy z podwójnym garażem w bryle, z garażu są dwa wejścia:e do kotłowni i wiatrołapu.

Czy można zrobić coś takiego:
- otwieram bramę pilotem od bramy (napęd Nice Spin)
- sys. alarmowy w garażu zostaje wyłączony
- pozostała część domu nadal uzbrojona (możliwe rozbrojenie z manipulatora we wiatrołapie)
??
proszę o pomoc bo właśnie kładę kabelki :)

kolorado
19-02-2014, 17:20
Dyskusja o wyższości świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
Każdy powinien wybrać coś dla siebie.
Zgoda.


Czujka podłączona do stacji pogody w przeciwieństwie do czujki ABAXA z Integry, nie może wysłać SMSa o osiągnięciu temp w pomieszczeniu gdzie czujka aktualnie się znajduje, czy też uruchomić np. wiatraczek :)
Ależ oczywiście że może. Są takie, co podłączasz do PC i wtedy możesz wymyślać co tylko dusza zapragnie. Zaręczam Ci że daje to funkcjonalność o niebo większą niż ta satelowska, m.in. podgląd przez neta, czyli np. telefonu.
Przy okazji pytanie do wszystkich: czy ETHM-1 daje możliwość podglądu tych temperatur?

ar***pl
19-02-2014, 20:12
Zgoda.


Ależ oczywiście że może. Są takie, co podłączasz do PC i wtedy możesz wymyślać co tylko dusza zapragnie. Zaręczam Ci że daje to funkcjonalność o niebo większą niż ta satelowska, m.in. podgląd przez neta, czyli np. telefonu.
Przy okazji pytanie do wszystkich: czy ETHM-1 daje możliwość podglądu tych temperatur?
Jesli ci chodzi o podgląd na smartfonie to trzeba się zalogować z gwiazdką i odczytać przez opcje, dosyć niewygodne ale możliwe, ma się pojawić jakaś nowa apka która będzie się podobnie zachowywała i programowała jak klawiatura TSI.

ar***pl
19-02-2014, 20:16
Witam,
w budowie mamy dom parterowy z podwójnym garażem w bryle, z garażu są dwa wejścia:e do kotłowni i wiatrołapu.

Czy można zrobić coś takiego:
- otwieram bramę pilotem od bramy (napęd Nice Spin)
- sys. alarmowy w garażu zostaje wyłączony
- pozostała część domu nadal uzbrojona (możliwe rozbrojenie z manipulatora we wiatrołapie)
??
proszę o pomoc bo właśnie kładę kabelki :)
Pewnie że można ale zmieniłbym to ewentualnie na czasową blokadę czujnika w garażu albo czasowe opożnienie czujek w garażu a nie wyłączenie.

szczukot
20-02-2014, 06:16
Musze do integry 64 podlaczyc jedna czujke bezprzewodowa.
Czy jest jakas alternatywa dla ABAXa ? Bo kontroler + czujka to z 600 zl - sporo za duzo.

Fantom

I jest jakas alternatywa ?

Fantom

ravbc
20-02-2014, 08:15
I jest jakas alternatywa ?

Obejrzyj stronę Elmesa (http://www.elmes.pl/) - coś tam powinieneś znaleźć (np. nadajnik MTX (http://www.elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=30), albo nawet gotowe czujki (http://www.elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodlista&kat=2)).

szczukot
20-02-2014, 16:34
Dzięki. Tu za 200 zł złożę całość.

Fantom

81jacek
21-02-2014, 21:54
Witam,

Jestem na etapie instalacji elektrycznej i alarmowej , planuje zrobić system na Integrze+manipulator INT-TSG, 9 czujek ruchu, prawdopodobnie dwa kontaktrony,moduł GSM,moduł ethernetowy, ekspander pilotów.Chciałbym sterować bramą wjazdową, bramą garażową i roletami również z poziomu systemu alarmowego.I tu moje moje pytania:
-jaką centrale wybrać? (INTEGRA 24 32 64 )
-jakie czujniki ruchu? (posiadam również piwnice i garaż)
-jaki sygnalizator zewnętrzny?

A teraz kolejny problem, posiadam sterowniki radiowe INEL ST-01R (dostałem je wraz z roletami ), będą one zamontowane w podwójnej puszcze pod włącznikami, chciałbym mieć możliwość obsługi rolet włącznikiem ściennym, radiowo na pilota i przez centralę alarmową i tu się zaczynają schody, elektrycy za bardzo nie wiedza jak to rozwiązać, dlatego zwracam się do Was forumowiczów z prośba o pomoc :-)

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Jacek

Enigma71fx
23-02-2014, 16:02
Witam,

Przeszukałem internet i to forum, i nie znalazłem odpowiedzi na takie (chyba) proste dla obeznanych w temacie pytania:

1. Czy jeżeli dom jest 2-kondygnacyjny i na górnej kondygnacji niektóre z okien nie są łatwo dostępne (np. przykładowo tak jak w takim budynku jak poniżej)
244559
to czy jest sens w ogóle w takim oknie montować kontaktron? I czy w ogóle jest sens zakładać w takim pomieszczeniu np. czujkę ruchu, gdyż złodziej pewnie i tak wybierze łatwiej dostępne okno / drzwi balkonowe do wejścia do domu, niż takie okno na piętrze.

2. Czy z czujek przeciwpożarowych wybrać jonizacyjne czy optyczne? O ile rozumiem, to z grubsza różnica / zasada działania jest jak poniżej:
Jonizacyjne czujki dymu – w ich działaniu jest wykorzystane zjawisko jonizacji powietrza w komorze pomiarowej czujki, przez umieszczone w niej źródło promieniotwórcze o bardzo małej aktywności. Wnikający do czujki dym powoduje zakłócenie płynącego w komorze prądu jonizacji, co jest wykrywane przez układ elektroniczny czujki. Te czujki pożarowe są czujkami punktowymi – wykrywają dym w swoim otoczeniu – stąd bardzo istotne jest miejsce ich zainstalowania.
Optyczne czujki dymu – ich działanie jest oparte na zasadzie pomiaru rozproszonego przez dym światła w zakresie podczerwieni. Dobrze wykrywają pożary rozpoczynające się od tlenia materiału i niskich przyrostów temperatury. Optyczne czujki rozproszeniowe są, podobnie jak jonizacyjne, czujkami punktowymi.

Zatem obie czujki mają inną zasadę działania - ale przecież chyba nie montuje się zwykle i jednej, i drugiej? Czy warto może w związku z tym rozważyć czujkę jonizacyjno-optyczną jako połączenie obu? Np. takie jak ta http://www.kraken-polska.com/?co=products&act=show&id=79

Jarek.P
23-02-2014, 18:30
Ad.1 kontaktron jest stosunkowo tani, a przydaje się również jako kontrolna pozamykania okien przed wyjściem z domu, ja bym dawał. Co do czujek - twój tok myślenia sprawdzi się w przypadku półgłówka z cegłówką w łapie, któremu do flaszki zabrakło i który wejdzie najprostszą drogą. Odrobinkę bardziej zorganizowany złodziej jednak może specjalnie wybrać mniej oczywistą drogę wejścia licząc na to, że ktoś myślał własnie tak, jak Ty.
Twoje pytanie to po prostu kwestia zastanowienia się: co masz cennego w domu i ile chcesz wydać na alarm. Kiedy okazuje się, że alarm stanie się najdroższą rzeczą w domu, to znaczy, że coś jest jednak nie tak z planowaniem :)

Ad 2 - nie wiem, nie wypowiadam się.

ar***pl
24-02-2014, 06:48
Witam,

Przeszukałem internet i to forum, i nie znalazłem odpowiedzi na takie (chyba) proste dla obeznanych w temacie pytania:

1. Czy jeżeli dom jest 2-kondygnacyjny i na górnej kondygnacji niektóre z okien nie są łatwo dostępne (np. przykładowo tak jak w takim budynku jak poniżej)
244559
to czy jest sens w ogóle w takim oknie montować kontaktron? I czy w ogóle jest sens zakładać w takim pomieszczeniu np. czujkę ruchu, gdyż złodziej pewnie i tak wybierze łatwiej dostępne okno / drzwi balkonowe do wejścia do domu, niż takie okno na piętrze.

2. Czy z czujek przeciwpożarowych wybrać jonizacyjne czy optyczne? O ile rozumiem, to z grubsza różnica / zasada działania jest jak poniżej:
Jonizacyjne czujki dymu – w ich działaniu jest wykorzystane zjawisko jonizacji powietrza w komorze pomiarowej czujki, przez umieszczone w niej źródło promieniotwórcze o bardzo małej aktywności. Wnikający do czujki dym powoduje zakłócenie płynącego w komorze prądu jonizacji, co jest wykrywane przez układ elektroniczny czujki. Te czujki pożarowe są czujkami punktowymi – wykrywają dym w swoim otoczeniu – stąd bardzo istotne jest miejsce ich zainstalowania.
Optyczne czujki dymu – ich działanie jest oparte na zasadzie pomiaru rozproszonego przez dym światła w zakresie podczerwieni. Dobrze wykrywają pożary rozpoczynające się od tlenia materiału i niskich przyrostów temperatury. Optyczne czujki rozproszeniowe są, podobnie jak jonizacyjne, czujkami punktowymi.

Zatem obie czujki mają inną zasadę działania - ale przecież chyba nie montuje się zwykle i jednej, i drugiej? Czy warto może w związku z tym rozważyć czujkę jonizacyjno-optyczną jako połączenie obu? Np. takie jak ta http://www.kraken-polska.com/?co=products&act=show&id=79
ad2 do sytemu alarmowego i tak musisz kupic czujke optyczną z wyjściem nc/no profesjonalne czujniki jonizacyjne raczej są sprzedawane do systemów typowo pożarowych i nie każdy je może instalować.Ta czujka z linku to autonomiczna zabawka na baterie

Łukasz&Ewa
24-02-2014, 17:16
Czy Satel WRL można zaprogramować aby:
-w przypadku załączenia alarmu centala wysłała sms oraz jednocześnie zadzwoniła na wybrany numer?
-naruszenie np. strefy 1 powodowało wysłanie sms ale bez uruchomienia sygnalizatora a naruszenie pozostałych stref powodowało "normalne" działanie (sygnalizator+sms)?

ravbc
24-02-2014, 20:08
Nie może jednocześnie wysyłać SMSów i dzwonić, bo ma tylko jeden modem GSM. Ale może to robić kolejno w reakcji na jakiekolwiek zdarzenie (w tym także naruszenie wskazanej strefy).

Enigma71fx
24-02-2014, 21:25
Jarek.P , ar***pl - dzięki za komentarze. Czy ktoś jeszcze mógłby się podzielić opinią ad.1?

ar***pl
24-02-2014, 22:11
Jarek.P , ar***pl - dzięki za komentarze. Czy ktoś jeszcze mógłby się podzielić opinią ad.1?
Kontraktron bym montował napewno,zgadzam się j Jarkiem w 100% co do czujnika ruchu to może już niekoniecznie,Zalezy to od wielu czynników , jakie jest sąsiedztwo,czy bedziesz robił system przewodowy czy bezprzewodowy? Czy będą tez czujniki udarowe w oknach? Może wystarczy czujnik ruchu na korytarzu na piętrze a w oknach kontraktrony

Łukasz&Ewa
25-02-2014, 13:54
Nie może jednocześnie wysyłać SMSów i dzwonić, bo ma tylko jeden modem GSM. Ale może to robić kolejno w reakcji na jakiekolwiek zdarzenie (w tym także naruszenie wskazanej strefy).

Czyli możliwe jest następujące zaprogramowanie centrali:
1) naruszenie strefy I powoduje wysłanie SMS bez włączania sygnalizacji dźwiękowej.
2) naruszenie strefy II powoduje włączenie sygnalizacji dźwiękowej oraz połączenie z wybranym numerem a po odebraniu/rozłączeniu, wysłanie SMS.

Dobrze zrozumiałem?

ravbc
25-02-2014, 19:29
Czyli możliwe jest następujące zaprogramowanie centrali:
1) naruszenie strefy I powoduje wysłanie SMS bez włączania sygnalizacji dźwiękowej.
2) naruszenie strefy II powoduje włączenie sygnalizacji dźwiękowej oraz połączenie z wybranym numerem a po odebraniu/rozłączeniu, wysłanie SMS.

Dobrze zrozumiałem?

Tak, możliwe jest i to i jeszcze z pińcet innych wersji. Poczytaj może instrukcję programowania Integry, to Ci się może trochę rozjaśni.

Enigma71fx
25-02-2014, 20:03
Kontraktron bym montował napewno,zgadzam się j Jarkiem w 100% co do czujnika ruchu to może już niekoniecznie,Zalezy to od wielu czynników , jakie jest sąsiedztwo,czy bedziesz robił system przewodowy czy bezprzewodowy? Czy będą tez czujniki udarowe w oknach? Może wystarczy czujnik ruchu na korytarzu na piętrze a w oknach kontraktrony

Nie będzie czujników udarowych, a system będzie przewodowy. Co do sąsiedztwa, to niestety akurat mój dom jest jedyny w promieniu 100-200m.

ar***pl
25-02-2014, 22:42
Nie będzie czujników udarowych, a system będzie przewodowy. Co do sąsiedztwa, to niestety akurat mój dom jest jedyny w promieniu 100-200m.
To tak jak pisałem kontraktrony bym zamontował napewno , czujniki ruchu wybiórczo na piętrze

Enigma71fx
26-02-2014, 20:53
OK, dziękuję za radę i opinie.

kori
27-02-2014, 21:32
pytanie - posiadam od kilku miesiecy manipulator INT-KLCDS-GR generalnie wszystko działa poprawnie
Pojawił się natomiast prblem z samym manipulatorem.
dziala sam w sobie łącznie z zielonym podświetleniem, natomiast gdy uzbroje/rozbroje na wyświetlaczu pojawia sie odliczanie od 9 do 0. Nic poza tym sie ne wyswietla, przez co nie mozna wejsc do menu, zmienic kodu, ustawien etc.
czego to moze byc przyzyna??

Pawlo111
01-03-2014, 18:58
pytanie - posiadam od kilku miesiecy manipulator INT-KLCDS-GR generalnie wszystko działa poprawnie
Pojawił się natomiast prblem z samym manipulatorem.
dziala sam w sobie łącznie z zielonym podświetleniem, natomiast gdy uzbroje/rozbroje na wyświetlaczu pojawia sie odliczanie od 9 do 0. Nic poza tym sie ne wyswietla, przez co nie mozna wejsc do menu, zmienic kodu, ustawien etc.
czego to moze byc przyzyna??

Albo manipulator zaliczył zwiechę, albo padł, na pierwsze pomoże restart, na drugie wymiana/naprawa.
Zresetuj centralkę to się okaże.

kori
02-03-2014, 08:57
Jak przeprowadzić restart wrl128??

Maanniutek
03-03-2014, 17:32
Restart - otwórz obudowę centrali, wyjmij bezpiecznik z trafo, odłącz klemę z akumulatora, odczekaj 30 s następnie podłącz klemę do akumulatora, włóż bezpiecznik, i zamknij obudowę :)

memekt
04-03-2014, 10:29
Restart - otwórz obudowę centrali, wyjmij bezpiecznik z trafo, odłącz klemę z akumulatora, odczekaj 30 s następnie podłącz klemę do akumulatora, włóż bezpiecznik, i zamknij obudowę :)
Też tak zawsze robiłem ale swoją drogą, nie ma możliwości zrestartowania centrali z poziomu manipulatora?

ravbc
04-03-2014, 13:01
ale swoją drogą, nie ma możliwości zrestartowania centrali z poziomu manipulatora?

Jak znasz hasło serwisowe, to jest.

memekt
05-03-2014, 11:15
Jak znasz hasło serwisowe, to jest.

Restarty --->
Restart wszystkiego
Restart ustawień
Restart haseł
Ustaw. z FLASH’a

którym? :)

jak dobrze pamiętam "restart wszystkiego" powoduje przywrócenie do ustawień fabrycznych centrali, "Restart ustawień" - nie próbowałem to nie wiem, "Restart haseł" pewnie przywraca ustawienia fabryczne haseł, zostaje "restart do Flasha"

Jest jeszcze możliwość zmiany jakiegoś parametru w ustawieniach i wtedy tez wykonuje się zapis do flasha i restart ale...

Jak się gdzieś mylę to mnie popraw :)

ar***pl
05-03-2014, 20:40
Restarty --->
Restart wszystkiego
Restart ustawień
Restart haseł
Ustaw. z FLASH’a

którym? :)

jak dobrze pamiętam "restart wszystkiego" powoduje przywrócenie do ustawień fabrycznych centrali, "Restart ustawień" - nie próbowałem to nie wiem, "Restart haseł" pewnie przywraca ustawienia fabryczne haseł, zostaje "restart do Flasha"

Jest jeszcze możliwość zmiany jakiegoś parametru w ustawieniach i wtedy tez wykonuje się zapis do flasha i restart ale...

Jak się gdzieś mylę to mnie popraw :)

Ust z Flasha
Ale czasami dobrze jest po prostu napięcie zdjąć

Maanniutek
06-03-2014, 10:38
dokładnie tak jak napisałem na początku zdjęcie zasilania

Teska
14-03-2014, 20:25
poproszę o pomoc...

znajoma ma małe mieszkanie - chce mieć alarm - ale - tylko potrzebuje 1 czujkę ma tak rozmieszczone wejście i okna że wystarczy 1 czujka. do tego chciałaby powiadomienie na telefon ( koniecznie) ale - nie ma kabli - moje pytanie czy jakoś bezprzewodowo da rade to zrobić? tzn czujki pewnie są chodzi o centralke...czy dobrze myślę,że moża ją podłaczyć do kabla hmmm kontaktowego? jest wolny.

_ZBYCH_
14-03-2014, 20:58
poproszę o pomoc...

znajoma ma małe mieszkanie - chce mieć alarm - ale - tylko potrzebuje 1 czujkę ma tak rozmieszczone wejście i okna że wystarczy 1 czujka. do tego chciałaby powiadomienie na telefon ( koniecznie) ale - nie ma kabli - moje pytanie czy jakoś bezprzewodowo da rade to zrobić? tzn czujki pewnie są chodzi o centralke...czy dobrze myślę,że moża ją podłaczyć do kabla hmmm kontaktowego? jest wolny.

Twoja znajoma potrzebuje systemu Satel Micra
http://www.satel.pl/pl/cat/479 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.satel.pl%2Fpl% 2Fcat%2F479)

szczukot
16-03-2014, 17:47
Pytanie : czy jest jakis sens/potrzeba integrowania domofonu z centrala alarmowa ?

Fantom

Maanniutek
20-03-2014, 20:57
poproszę o pomoc...

znajoma ma małe mieszkanie - chce mieć alarm - ale - tylko potrzebuje 1 czujkę ma tak rozmieszczone wejście i okna że wystarczy 1 czujka. do tego chciałaby powiadomienie na telefon ( koniecznie) ale - nie ma kabli - moje pytanie czy jakoś bezprzewodowo da rade to zrobić? tzn czujki pewnie są chodzi o centralke...czy dobrze myślę,że moża ją podłaczyć do kabla hmmm kontaktowego? jest wolny.
popieram kolegę Zbycha Satel micra to idealne rozwiązanie koszt centrali z obudową i akumulatorem to ok 600 pln do tego czujnik ok 100 pln pilot do sterowania ok 100 pln, wyjec przewodowy wewnętrzny 50 pln lub zewnętrzny 100 pln z montażem powinna wyrobić się do 1500 pln brutto.
Można to podpiąć do gniazdka ale na stałe.

Maanniutek
20-03-2014, 20:58
nie ma najmniejszego sensu taka integracja

MikeTNK
25-03-2014, 07:31
Witajcie

Dostałem wycenę instalacji alarmowej do domku w skład której wchodzą takie rzeczy:
Centralka Integra 64
2 x manipulator
ETHM-1
GPRS-T4
24 x kontaktron do okien
2 x PIR+MW IX
1 x PIR LC 100
1 x kontaktron na drzwi garażowe
4 x czujka zbicia szyby
1 x sygnalizator zew.
1 x sygnalizator wew.
4 x czujka zalania
5 x czujka dymu i temperatury
2 x czujka gazu
2 x czujka czadu
5 x ekspander CA-64 E

I jak tak patrzę na to swoim okiem laika to za nic nie jestem w stanie zrozumieć czemu tyle ekspanderów ? Wejść wg mnie wychodzi łącznie 45. Ekspandery dają 40 , a zajmują w centralce 5 z 16... nie starczyłyby 4 ekspandery , a reszta bezpośrednio do centrali ?

memekt
25-03-2014, 17:50
Witajcie

Dostałem wycenę instalacji alarmowej do domku w skład której wchodzą takie rzeczy:
Centralka Integra 64
2 x manipulator
ETHM-1
GPRS-T4
24 x kontaktron do okien
2 x PIR+MW IX
1 x PIR LC 100
1 x kontaktron na drzwi garażowe
4 x czujka zbicia szyby
1 x sygnalizator zew.
1 x sygnalizator wew.
4 x czujka zalania
5 x czujka dymu i temperatury
2 x czujka gazu
2 x czujka czadu
5 x ekspander CA-64 E

I jak tak patrzę na to swoim okiem laika to za nic nie jestem w stanie zrozumieć czemu tyle ekspanderów ? Wejść wg mnie wychodzi łącznie 45. Ekspandery dają 40 , a zajmują w centralce 5 z 16... nie starczyłyby 4 ekspandery , a reszta bezpośrednio do centrali ?

Na szybko: masz 47 szt. kontaktronów z czujkami do tego doliczyć można sabotaż obudowy 2 szt. to razem mamy 49 potrzebnych wejść (jak o czymś nie zapomniałem)
5 x 8 = 40 + 16 (z centrali) = 56

Pozdrawiam

MikeTNK
25-03-2014, 20:32
Nie wiem gdzie zgubiłem te 2 sztuki... Dzięki za korektę I naprowadzemie Jak rozumiem reszta wejść jest na zapas.

Pawlo111
25-03-2014, 21:35
Okna jeśli mają dwa skrzydła to daj na jedną wspólną linię, jeśli skrzydło jedno to osobna linia. Sabotarze centrali i dodatkowej obudowy dla exp. podłącza się pod wejścia dedykowane w expanderach dla sabo. Kontaktron w drzwiach wejściowych pod wejście klawiatury [ między innymi dla tego zostało tam umieszczone]
Dla jednego czujnika zalania można dać równolegle więcej niż jedna sonda wody. Oczywiście warto dać zapasowe wejścia.

memekt
25-03-2014, 22:22
Kontaktron w drzwiach wejściowych pod wejście klawiatury [ między innymi dla tego zostało tam umieszczone].

no fakt, zapomniałem, że w manipulatorach masz jeszcze po dwa wejścia :)

memekt
25-03-2014, 22:25
A tak swoją drogą, na co Ci aż 5 czujek dymu i 2 czujki czadu?

MikeTNK
26-03-2014, 08:06
5 czujek dymu to nie mój pomysł, a oferenta. Umiejscowione miałyby być w kuchni, garażu, na górze klatki schodowej, strychu, i w przedpokoju na parterze.
Czujki czadu nie wiem gdzie oferent planował zainstalować - w domu będzie kocioł gazowy, kominek i płyta gazowa w kuchni.
Co do czujek zalania to wyobrażam sobie, że do jednego można by podłączyć sondę z kotłowni i łazienki która jest za ścianą kotłowni. Pozostałe są do kuchni i do łazienki na górze. Jeśli któreś z nich wg. was nie mają sensu - dajcie znać proszę.

Maanniutek
27-03-2014, 10:08
MikeTNIK jakbyś był zainteresowany to ja mogę Ci przedstawić ofertę dla porównania ale najlepiej spotkać się na budowie a wtedy przedstawię Ci moją propozycję. Pierwsze co już bym zmienił to czujniki PIR i PIR+ MW na Boscha my tylko i wyłącznie na tych działamy ponieważ się niezawodne i jedyne które są w 100% odporne na kota :)

ravbc
27-03-2014, 10:29
jedyne które są w 100% odporne na kota :)

Śmiem twierdzić, że to bardziej zależy od kota, niż samej czujki.. ;)

memekt
27-03-2014, 10:30
Maanniutek ma trochę racji, pokuś się i poproś o wycenę jeszcze kilku fachowców

MikeTNK
27-03-2014, 12:32
To w ramach ciekawostki. Na 5 firm do których się zgłosiłem pierwotnie, ostatecznie z jakąś propozycją ofertową odpisała jedna. Przy takim obrocie sprawy napisałem do "lokalnego" alarmowca który przedstawił ofertę opartą o te elementy które wymieniałem. Nie wiem czy te pozostałe firmy takie zarobione, czy też moje oczekiwania są zbyt "wygórowane" ... Zaraz na PW napiszę do Maanniutka bo chętnie poznam jeszcze jakieś alternatywy.

Aha - gdyby to kogoś interesowało to moje oczekiwania były następujące:

1) Centrala Satel Integra z modułem GSM oraz TCP/IP (możliwość obsługi centrali przez sieć wewnętrzną, powiadamiania gsm)
2) Jeden sygnalizator zewnętrzny, jeden sygnalizator wewnętrzny
3) W domu będą duże zwierzęta (co najmniej jeden pies rasy Nowofunland)
4) Czujniki gazu w kotłowni i w kuchni
5) Czujniki dymu i czadu (brak nam wiedzy aby określić ich prawidłową lokalizację)
6) Czujki zalania w kotłowni, łazienkach i kuchni - najchętniej z możliwością wyłączenia zestawu hydroforowego jeśli jest to możliwe do zrealizowania.
7) Co najmniej 3 strefy: parter, poddasze, garaż
8) Dwa manipulatory - główny na parterze, dodatkowy na poddaszu
9) Instalacja oczywiście podtynkowo

Domek nieduży, 100 m2 powierzchni użytkowej.

memekt
27-03-2014, 12:54
6) Czujki zalania w kotłowni, łazienkach i kuchni - najchętniej z możliwością wyłączenia zestawu hydroforowego jeśli jest to możliwe do zrealizowania.


jakiś zawór kulowy automatyczny, do tego przekaźnik np. relpola podłączony pod wyjście w centrali i po sprawie
zawór pewnie jakieś 200-300 zł, przekaźnik 8 zł, umiejętność spięcia tego do kupy - bezcenna :D

ravbc
27-03-2014, 14:01
Zawartość zbiornika hydroforu może nam zalać pół domu, nie wiem, czy nie lepiej jednak wydać te 200-300zł na elektrozawór :)

MikeTNK
27-03-2014, 14:09
Zawartość zbiornika hydroforu może nam zalać pół domu, nie wiem, czy nie lepiej jednak wydać te 200-300zł na elektrozawór :)
Gorzej jak będzie cieknąć przed elektrozaworem ;) Najlepiej pewnie zrobić dwie operacje jednocześnie - wyłączyć hydrofor i zakręcić elektrozawór.

piotrek0m
29-03-2014, 22:05
Pojęcia nie mam o instalacjach alarmowych, ale zbliża się montaż okien i chcę zabezpieczyć dom. Rola raczej prewencyjno-ochronna przed obszczymurami. Dzieł Kossaka nie będę miał. Za to miałem 3 włamania do budy budowlanej, kradną kawę pracowników, pudełko gwoździ., takie drobiazgi.. najwyraźniej szukają elektronarzędzi... ewidentnie lokalne obszczymury...

Pierwszą wycenę docelowej instalacji alarmowej jaką uzyskałem od znanej firmy to w skrócie:
- centrala 670 zł
- dodatkowa klawiatura LCD 520
- moduł rozszerzenia 300
- 8 czujników PIR 800 zł
- 2 czujniki dualne 330
- 2 czujniki gazu 580
- czujnik dymu 170
- dwa czujniki zalania 300
- czujnik zbicia szyby 230
- 4 czujniki inercyjne 600
- 2 piloty 140 itp...
Wychodzi z montażem ok 5000 zł + 8 VAT
+ moduł powiadamiania radiowego poprzez kontakt z centrali

Większość czujników umieściłem na parterze, na piętrze tylko PIR na korytarzu i w pokoju w którym jest balkon. Nie wiem gdzie dać czujniki inercyjne? W drzwiach balkonowych tarasu na pewno. Może w drzwiach wejściowych i tylnych garażowych, zakładam, że to są najpopularniejsze drogi ewentualnego włamania? Czy też zabezpieczyć tak okna na parterze? Nie wiem... okna na parterze mam na wysokości ok 1,5 metra, raczej widoczne, z daleka. Nie wiem też co myśleć o czujnikach zalania? Słyszałem historię, że woda się lała z piętra i niezłe szkody narobiła...

Wycenię jeszcze instalację gdzieś indziej, ale np. taka firma ochroniarska twierdzi, że ma np. całodobowy serwis do swoich instalacji, czego firmy zajmujące się montażem tylko instalacji alarmowych mi nie zapewnią ?

kolorado
31-03-2014, 20:15
Czy ma ktoś w was powiadamianie o otwartej bramie garażowej? Nie wiem jak to ugryźć...
Chciałbym aby:
- jak wyjeżdżam albo wchodzę/wychodzę wiedzieć że brama się nie zamknęła,
- ale czasem coś sobie grzebię i wtedy brama może być otwarta.
Myślałem o gongu po N minutach, ale to może być upierdliwe w momencie gdy chcę aby brama była otwarta.
Takie coś wymyśliłem:
1. dwa sposoby otwierania: tylko do wyjazdu, do "grzebania"; ten pierwszy aktywowałby gong, drugi nie;
2. zablokowanie gongu do następnego otwarcia; trzeba by w klawiaturze "potwierdzić" że brama może być otwarta;

Jakieś inne pomysły? Który lepszy?

Maanniutek
31-03-2014, 20:33
Pojęcia nie mam o instalacjach alarmowych, ale zbliża się montaż okien i chcę zabezpieczyć dom. Rola raczej prewencyjno-ochronna przed obszczymurami. Dzieł Kossaka nie będę miał. Za to miałem 3 włamania do budy budowlanej, kradną kawę pracowników, pudełko gwoździ., takie drobiazgi.. najwyraźniej szukają elektronarzędzi... ewidentnie lokalne obszczymury...

Pierwszą wycenę docelowej instalacji alarmowej jaką uzyskałem od znanej firmy to w skrócie:
- centrala 670 zł
- dodatkowa klawiatura LCD 520
- moduł rozszerzenia 300
- 8 czujników PIR 800 zł
- 2 czujniki dualne 330
- 2 czujniki gazu 580
- czujnik dymu 170
- dwa czujniki zalania 300
- czujnik zbicia szyby 230
- 4 czujniki inercyjne 600
- 2 piloty 140 itp...
Wychodzi z montażem ok 5000 zł + 8 VAT
+ moduł powiadamiania radiowego poprzez kontakt z centrali

Większość czujników umieściłem na parterze, na piętrze tylko PIR na korytarzu i w pokoju w którym jest balkon. Nie wiem gdzie dać czujniki inercyjne? W drzwiach balkonowych tarasu na pewno. Może w drzwiach wejściowych i tylnych garażowych, zakładam, że to są najpopularniejsze drogi ewentualnego włamania? Czy też zabezpieczyć tak okna na parterze? Nie wiem... okna na parterze mam na wysokości ok 1,5 metra, raczej widoczne, z daleka. Nie wiem też co myśleć o czujnikach zalania? Słyszałem historię, że woda się lała z piętra i niezłe szkody narobiła...

Wycenię jeszcze instalację gdzieś indziej, ale np. taka firma ochroniarska twierdzi, że ma np. całodobowy serwis do swoich instalacji, czego firmy zajmujące się montażem tylko instalacji alarmowych mi nie zapewnią ?

Po pierwsze na moje oko na 90 % jest to wycena firmy Solid Security ale mogę się mylić. Firma ochroniarska powie Ci wszystko żebyś tylko ją wziął a potem zobaczysz jak taki całodobowy serwis działa :) Przyjmą od Ciebie zgłoszenie oczywiście ale na przyjazd serwisu możesz czekać i do 1 miesiąca kiedyś pracowałem w takich firmach więc dokładnie to znam z autopsji. Po za tym poproś o wycenę na satelu zobaczysz ze niechętnie Ci ją zrobią. A obecną masz zrobioną na GTX ( Solid ma jeszcze GTX One co jest cholernie awaryjne)
Po drugie każda firma zajmująca się zabezpieczeniami ma serwis całodobowy i nie mówię tu tylko o naszej.
Po trzecie do wykonania instalacji możesz mieć dowolną firmę a do interwencji także nawet kilka można podpiąć jeśli masz takie życzenie ( oczywiście firmy ochroniarskie będą twierdziły inaczej).
Po czwarte jeśli firma ochroniarska założy system to gwarantuje Ci że jeśli coś się stanie to tak sczytają pamięć zdarzeń z systemu że wyjdzie iż patrol dotarł na czas :)

P.S
Poczytaj opinie o serwisach firm ochroniarskich na różnych forach to dowiesz się wiecej o tym całodobowym serwisie :)

Jeśli chcesz wycenę to zapraszam napisz na priv i zostaw kontakt .

Pawlo111
31-03-2014, 20:51
Popieram poprzednika co do firm ochroniarskich.
Nie miałem [znikomej] przyjemności pracować w firmie ochroniarskiej ale widywałem ich "dzieła".
Wycena bez nazwy firmy oraz modelu nic nie mówi.
Jak już było na forum i w tym wątku zresztą też na piętrze dobrze też zabezpieczyć okna [lepiej wszystkie ale minimum balkonowe]
Alarmówka musi trochę kosztować ale może spełniać dodatkowe funkcje poza Sygnalizacją Włamania i [rzadziej] Napadu.
Czujki zalania dobra sprawa ale i elektrozawór by się zdał.

Maanniutek
31-03-2014, 21:12
mi mówi po cenach a modele mogę sam powiedzieć jakie są
np PIR to KX DD Pyronixa za 100 pln za szt
Dual to KX DT za 165 ,- za szt
Centrala jak widzę po cenie to GTX ONE czyli najgorsze badziewie i to każdy serwisant i instalator opisywanej firmy potwierdzi już lepiej jakby dali GTX 40 a tak naprawdę to nazywa się Prosys 140 ale solid ma swoje nazwy jest to system firmy Risco. nie jest najgorszy ale do najlepszych też nie należy a do integry satela nie ma porównania.
napewno w tej wycenie masz dodatkowy moduł zasilania bo centrala ta jest na tyle słaba że może zasilić 8 czujników a przy 9 już nie da rady prądowo :)

nie wspomnę już o tym jakbyś chciał np GSM to koszt ok 1400 pln firmy risco lub moduł internetowy to ok 1000 pln o tym firma już nie informuje :)

jeśli sprzedali CI nadajnik za 300 pln to też nie daj się nabrać bo dają w użyczenie za 100,- a abonament nie powinien przekroczyć 30,- netto :)

piotrek0m
01-04-2014, 18:58
Dzięki za cenne opinie, faktycznie porozmawiałem też w sklepie z alarmami i opinia jest taka sama jak Wasza - firma ochronna może w razie czegoś majstrować przy zapisach zdarzeń, system jest najtańszy i najzwyklejszy, a za te same pieniądze mogę mieć ciekawą instalację, co najważniejsze, niezależną od ochrony. Zapytałem mejlowo czy zrobią mi system oparty na Integrze Satela i jak na razie cisza ....

Pozdrawiam!

Maanniutek
01-04-2014, 19:56
jak to mi mieć czasami rację :) Jeśli faktycznie solid Ci robił wycenę to niechetnie to zrobią bo handlowcy mają obcinaną prowizję jak sprzedadzą satela. po drugie hurtownia o nazwie trebor jest własnością solidu a jest ona głównym dystybutorem firmy risco dlatego też wszędze to pchają :)

krislord
02-04-2014, 19:39
witam
Mialem dzisiaj instalatora od alarmu (tzn na razie kable przed tynkami). Zapomnialem powiedziec o przewodzie do garazu - do czujki (ktorego jeszcze nie ma a bedzie w przyszlosci w glebi dzialki)
Jak samemu moge taki przewod podciagnąć/zrobic wypust? Do ziemi pewnie jest jakiś inny niż w budynku?
Czy wystarczy na razie przeciągnąć go w budynku i dać wypust kilka metrów na zewnątrz a jak będę miał garaż to będzie można go połączyć z kolejnym odcinkiem kabla którego zakopie?
PS. Co sądzicie o centrali matrix 832?

piotrek0m
02-04-2014, 20:23
A jednak dostałem wycenę Solid zrobi na Satelu:

SATEL INTEGRA 64 - 1050ZŁ
klawiatura KLCDB - 575ZŁ
klawiatura INTEGRA SZ- 250ZŁ
moduł rozszerzenia CA64E -2X 185 - 370ZŁ

znaczy że by zrobili, choć droższe nieco...

_ZBYCH_
02-04-2014, 20:49
Większość czujników umieściłem na parterze, na piętrze tylko PIR na korytarzu i w pokoju w którym jest balkon. Nie wiem gdzie dać czujniki inercyjne? W drzwiach balkonowych tarasu na pewno. Może w drzwiach wejściowych i tylnych garażowych, zakładam, że to są najpopularniejsze drogi ewentualnego włamania? Czy też zabezpieczyć tak okna na parterze? Nie wiem... okna na parterze mam na wysokości ok 1,5 metra, raczej widoczne, z daleka.
To nie Ty masz "umieszczać" czujniki, tylko doświadczony projektant/instalator (nie mylić z "handlowcem" z agencji ochrony...).

Odnośnie czujek inercyjnych na oknach, to przedstawię takie zdarzenie.
W zeszłym miesiącu u mojego klienta było włamanie.
Klient miał zamontowany system obwodowy, ale jeszcze nie dokończony - nie były zamontowane czujki inercyjne (finanse).
Dom usytuowany w generalnie zabudowanej okolicy, ale akurat wokół domu mojego klienta jest kilka działek z chaszczami.
Koniec lutego, godzina około 20. Pierwsze podejście złodzieja było do okna umieszczonego na wysokości około 1,5 m od ziemi. Okno z okuciami WK 1 stawiło wystarczający opór, aby złodziej odpuścił atak w tym miejscu (skutek - połamana ościeżnica okna).
Drugie podejście, to dość solidne wejściowe drzwi dębowe z zamkiem trzypunktowym. Drzwi usytuowane od strony niewidocznej przez sąsiadów :-(
Łom poszedł w ruch i drewno ustąpiło :-( Złodziej po wyłamaniu drzwi dostał się do środka i włączył się alarm z czujnika otwarcia drzwi. Plądrowanie domu zajęło około 2 minut (czas naruszania czujek ruchu zapisany w rejestrze zdarzeń).

Wniosek: gdyby na oknie (okno na wysokości 1,5M!) była już zamontowana czujka inercyjna, to pierwsza próba wbicia łomu włączyła by alarm i do włamania by pewnie nie doszło.


Nie wiem też co myśleć o czujnikach zalania? Słyszałem historię, że woda się lała z piętra i niezłe szkody narobiła...
W zeszłym roku w domu mojego klienta pękł wężyk elastyczny przy bidecie na poddaszu. Pech, że klient na jakiś czas wyprowadził się do innego miasta i dom stał nie zamieszkały, więc woda lała się przez kilka dni :-(
Zalało cały dom - od poddasza po piwnicę. Po osuszaniu parkiety bambusowe w miarę wróciły do normy. Meble w sumie nie wiele ucierpiały, ale instalacje elektryczne ( w tym alarmowa) - masakra! Stale wychodzą nowe problemy, mimo, że od czasu zalania minęło kilka miesięcy.
Do tego oczywiście w wielu miejscach odpadła farba ze ścian i sufitów, a także z różnych miejsc wychodzi pleśń. Nikomu nie życzę...


Wycenię jeszcze instalację gdzieś indziej, ale np. taka firma ochroniarska twierdzi, że ma np. całodobowy serwis do swoich instalacji, czego firmy zajmujące się montażem tylko instalacji alarmowych mi nie zapewnią ?
No czego to handlarz z agencji ochrony nie obieca klientowi, żeby tylko się zdecydował...
Proponuję przeczytać na moim blogu ostatni wpis właśnie na ten temat.

_ZBYCH_
02-04-2014, 21:08
witam
Mialem dzisiaj instalatora od alarmu (tzn na razie kable przed tynkami). Zapomnialem powiedziec o przewodzie do garazu - do czujki (ktorego jeszcze nie ma a bedzie w przyszlosci w glebi dzialki)...
Wyprowadź z domu na zewnątrz przewód i zostaw na cokole domu ( około 20 - 30 cm od ziemi) około 0,5m zapasu. W przyszłości w tym miejscu będzie zamontowana puszka łącząca przewód z domu z specjalnym, żelowanym kablem ziemnym doprowadzonym do garażu. Możesz też od razu przygotować taką muszkę wkutą w cokół i od niej pusty peszel do ziemi.


PS. Co sądzicie o centrali matrix 832?
Jak nie chcesz problemów, to nie idź tą drogą ;-)

memekt
03-04-2014, 10:54
A jednak dostałem wycenę Solid zrobi na Satelu:

SATEL INTEGRA 64 - 1050ZŁ
klawiatura KLCDB - 575ZŁ
klawiatura INTEGRA SZ- 250ZŁ
moduł rozszerzenia CA64E -2X 185 - 370ZŁ

znaczy że by zrobili, choć droższe nieco...

No, wycenę zrobili tyle, że zapłacisz za cały zestaw prawie dwa razy drożej jakbyś kupował to samemu w jakimś sklepie
Mnie by taka wycena od razu zniechęciła ale jak się domyślam taki był ich cel.


Ps. jeśli mogę Ci doradzić, kup sobie klocki samemu i montaż zleć porządnemu fachowcowi, cenowo wyjdzie Ci tak samo jak ich wycena ale będziesz miał pewność że jest to zrobione porządnie!

ravbc
03-04-2014, 11:15
Ps. jeśli mogę Ci doradzić, kup sobie klocki samemu i montaż zleć porządnemu fachowcowi, cenowo wyjdzie Ci tak samo jak ich wycena ale będziesz miał pewność że jest to zrobione porządnie!

Albo jeszcze lepiej zleć całość instalatorowi (tj. także zakup sprzętu). Po pierwsze będzie taniej, bo instalator zarobi trochę na sprzęcie, więc na Tobie nie będzie musiał sobie "odbijać". A po drugie będziesz miał rozsądną gwarancję obsługiwaną przez instalatora (czyli np. nie będziesz musiał płacić za demontaż uszkodzonych elementów na okoliczność reklamacji). Oczywiście wszystko przy założeniu, że znajdziesz pożądnego instalatora i nie będziesz mu skąpił każdej złotówki (co nie znaczy, że nie masz się targować!).

_ZBYCH_
03-04-2014, 16:05
Albo jeszcze lepiej zleć całość instalatorowi (tj. także zakup sprzętu). Po pierwsze będzie taniej, bo instalator zarobi trochę na sprzęcie, więc na Tobie nie będzie musiał sobie "odbijać". A po drugie będziesz miał rozsądną gwarancję obsługiwaną przez instalatora (czyli np. nie będziesz musiał płacić za demontaż uszkodzonych elementów na okoliczność reklamacji). Oczywiście wszystko przy założeniu, że znajdziesz pożądnego instalatora i nie będziesz mu skąpił każdej złotówki (co nie znaczy, że nie masz się targować!).

100/100 :-)

piotrek0m
03-04-2014, 19:22
Albo jeszcze lepiej zleć całość instalatorowi (tj. także zakup sprzętu). .

I pójdę dokładnie w tym kierunku, mam już instalatora, zajmuje się od 30 lat instalacjami wszelkimi. Rozmawiałem z nim przez telefon dobre 20 minut, faktycznie rozsądnie mówi... sugeruje mi, żebym na tym etapie, przed tynkami nie żałował kabli do wszystkiego i przemyślał wszelkie instalacje, szczególnie, że koszt rozciągnięcia kabli żaden... a po tynkach trudno coś więcej dodać.

np sugeruje domofon na osobnych liniach też wprowadzony do pokoju dzieci, ponoć w nastoletnim wieku się to przydaje... albo dzwonek od bramy wyprowadzony na odłączanym gniazdku do ogrodu, że niby jak wszyscy siedzą przy grillu, to trudno usłyszeć, że ktoś tam dzwoni do bramy, więc wtykam sobie dzwonek na czas grillowania do gniazdka ogrodowego i dzwoni mi w ogrodzie... radził zastanowić się nad kablami do kina domowego rozprowadzonymi w ścianach, oczywiście na instalacji antenowej w każdym pokoju i kablu sieciowym także... hmm... właściwie instalacje antenowe powinny być ze dwie - satelita osobna antena na dachu osobna... hmm... skoro rolety będą z napędem to oczywiście sterowanie roletami, sterowanie oświetleniem... 3 manipulatory (wejście, piętro, garaż)... hmm... można interkom w pokojach podłączyć (niczym telefon hotelowy) eee... nie no.... gdzie tu jest granica rozsądku?

Jarek.P
03-04-2014, 20:13
np sugeruje domofon na osobnych liniach też wprowadzony do pokoju dzieci, ponoć w nastoletnim wieku się to przydaje...

Tak mi się skojarzyło: :lol:

Późny wieczór. Chłopak odprowadza dziewczynę do domu, pod klatką opiera się wygodnie i jak macho zagaduje:
- Zrób mi na koniec laskę.
Kobieta:
- No co ty, daj spokój!
- No zrób mi proszę!
- Ale przestań - tak tutaj - bez sensu!
- No dalej, zrób!
I tak przekomarzają się dobre dwadzieścia minut. Nagle z klatki wychodzi zaspany facet i mówi:
- Zośka, zrób mu tą laskę... albo twoja siostra zrobi panu laskę... albo ja zrobię ci laskę gościu... tylko zabierz tą łapę z domofonu!

piotrek0m
03-04-2014, 21:02
O nie nie, to był domofon analogowy, teraz mamy cyfrowe... taki to się po 10 sekundach gadania wyłącza, nie ma czasu na plotki..

krislord
04-04-2014, 09:46
Ps. jeśli mogę Ci doradzić, kup sobie klocki samemu i montaż zleć porządnemu fachowcowi, cenowo wyjdzie Ci tak samo jak ich wycena ale będziesz miał pewność że jest to zrobione porządnie!

Także jestem na etapie wybrania systemu i podpisania umowy - czy jeśli złożysz alarm sam (instalator) nie będzie przypadkiem trzeba zapłacić za nadajnik firmie Solid? Bo w promocji jest za 100 , a normalnie chyba za 800zł ?

piotrek0m
04-04-2014, 21:15
Także jestem na etapie wybrania systemu i podpisania umowy - czy jeśli złożysz alarm sam (instalator) nie będzie przypadkiem trzeba zapłacić za nadajnik firmie Solid? Bo w promocji jest za 100 , a normalnie chyba za 800zł ?

Ja wiem tylko, że mogłem wybrać nadajnik za 100 zł z umową na 2 lata lub za 300 zł z umową na rok. Podejrzewam, że nadajnik jest integralną częścią świadczenia usług i chyba jest mi "wypożyczany" tak jak np. dekoder TV i po rozwiązaniu umowy muszę go zwrócić. A teraz to umowę podpiszę na czas nieokreślony, niestety okres wypowiedzenia wynosi aż 3 miesiące !

ar***pl
04-04-2014, 21:29
Ja wiem tylko, że mogłem wybrać nadajnik za 100 zł z umową na 2 lata lub za 300 zł z umową na rok. Podejrzewam, że nadajnik jest integralną częścią świadczenia usług i chyba jest mi "wypożyczany" tak jak np. dekoder TV i po rozwiązaniu umowy muszę go zwrócić. A teraz to umowę podpiszę na czas nieokreślony, niestety okres wypowiedzenia wynosi aż 3 miesiące !
Powiedz że konkurencja daje taniej i zobczysz co będzie

ar***pl
04-04-2014, 21:31
Albo jeszcze lepiej zleć całość instalatorowi (tj. także zakup sprzętu). Po pierwsze będzie taniej, bo instalator zarobi trochę na sprzęcie, więc na Tobie nie będzie musiał sobie "odbijać". A po drugie będziesz miał rozsądną gwarancję obsługiwaną przez instalatora (czyli np. nie będziesz musiał płacić za demontaż uszkodzonych elementów na okoliczność reklamacji). Oczywiście wszystko przy założeniu, że znajdziesz pożądnego instalatora i nie będziesz mu skąpił każdej złotówki (co nie znaczy, że nie masz się targować!).A poza tym instalator pewnie wystawi fakturę z 8% vatem więc na to samo wyjdzie.

matiaudi
04-04-2014, 23:14
Witam wszystkich forumowiczów.Jestem tutaj nowy ,troche poczytałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania.A więc buduje dom i przymierzam sie do instalacji alarmowej .I tutaj moje pytanie jakiej przyzwoitej firmy zamontować alarm i co musi być w takiej przyzwoitej opcji zamontowane .czy połączyć alarm wewnetrzny z zewnetrznym czy lepiej sam wewnetrzny troche rozbudowany.prosze o jakies propozycje.pozdrawiam

krislord
04-04-2014, 23:53
Czy podlaczenie kilku czujek na jednym przewodzie 10x0.5 nie bedzie zlym rozwiazaniem? Tak mi zrobil instalator i sie zastanawiam czy dobrze ( z racji na jego wiek ). Czy mozliwe jest wtedy podzial na strefy ? Klawiatury tez moga byc na jednym przewodzie 10 zylowym wraz z czujkami?

romanek84
05-04-2014, 10:38
Witam pisałem już temat jakieś pół roku temu ale nikt nie odpisał. Chciałbym prosić o podpowiedź rozmieszczenia czujek PIR czy może coś zmienić w już mam tak zamontowane ale tynków niema także wszystko można poprawić.
i jeszc ze chciałbym dołożyć kontaktron do drzwi wejściowych, tylko jak się go montuje taki powierzchowny na dole drzwi czy u góry? bo nie wiem gdzie kabel puścić?

i mógłby mi ktoś namalować na tych zdjęciach gdzie najlepiej dać czujki dymu i czadu? i jeszcze jakby ktoś namalował jak podpiąć kilka czujek dymu pod jedną linie? czy kabel 10żył od czujki do czujki będzie ok?

matiaudi
09-04-2014, 19:27
Widze że te forum umarło:(

memekt
10-04-2014, 14:38
Widze że te forum umarło:(

Witaj,

przeczytaj sobie kilka stron wstecz a zorientujesz się, że najczęściej rozmowa toczy się wokół systemów Satel'a. Co do dalszych pytań też znajdziesz odpowiedzi.

Moim zdaniem: kontaktron + czujka inercyjna + czujka ruchu w zupełności wystarczy (+ oczywiście jakaś czujka dymu, zalania... co tam kto woli)

Pozdrawiam,
memekt

piotrek0m
10-04-2014, 18:29
Po rozmowie z człowiekiem, który 30 lat siedzi w instalacjach wynika, że z ochrony obwodowej większośc ludzi rezygnuje (jak ją ma) gdyż łatwo jest ją wzbudzić przypadkowo, koty, ptaki....? Ponoć gość 200 domków zrobił i powołuje się na własne doświadczenie. Twierdzi, że ludzie rezygnowali z takich czujek. Następnie twierdzi, że czujka zbicia szyby jest niepraktyczna gdyż może przypadkowo się wzbudzać na dźwięk np. tłuczonego szkła na ulicy. Choć to doświadczenie bardziej opiera na zabezpieczaniu sklepów przy ulicach, gdzie byle stłuczenie butelki na ulicy potrafiło wywołać alarm.... Natomiast zamiast czujnika wycieku wody praktyczniejsza byłaby kratka ściekowa, gdzieś dyskretnie ukryta z odpowiednim spadkiem. Natomiast czujnik gazu bezwzględnie zrobić z elektrozaworem zaworem na rurze - żeby od razu odłączał dopływ gazu -a to chyba ciekawe rozwiązanie... nie wiem co myśleć?

Generalnie zabezpieczenie domu opiera na czujkach ruchu ulokowanych w pomieszczeniach. Ten człowiek zupełnie inaczej niż Solid Security - odradza mi mnożenie czujek? Dziwne, nie chce zarobić?

matiaudi
10-04-2014, 22:18
Witaj,

przeczytaj sobie kilka stron wstecz a zorientujesz się, że najczęściej rozmowa toczy się wokół systemów Satel'a. Co do dalszych pytań też znajdziesz odpowiedzi.

Moim zdaniem: kontaktron + czujka inercyjna + czujka ruchu w zupełności wystarczy (+ oczywiście jakaś czujka dymu, zalania... co tam kto woli)

Pozdrawiam,
memekt

Dzięki za odpowiedź przeczytałem napewno ponad 200 str tego forum i jedni mówią tak drudzy inaczej.Jeżeli mówisz satel to który model centrali szyfratora i czujek bo duży jest wybór w firmie satel .A co z alarmem zewnetrznym ,warto czy nie ?pozdrawiam

agh
10-04-2014, 22:49
Witam
Instalator alarmów proponuje mi zrezygnowanie z kontaktronów i oparcie instalacji tylko na czujkach vibro i ruchu. Twierdzi, że kontaktrony przydają się tylko do tego, żeby informować o pozostawionym otwartym oknie, a przy próbie włamiania załączą się czujniki inercyjne. Kontaktrony umieścił tylko w bramie garażowej.
Czy takie rozwiązanie ma sens, czy wynika z neichęci do instalowania kontaktronów?

ravbc
12-04-2014, 17:43
agh: Kontaktrony kosztują grosze, za to ich instalacja jest upierdliwa (i czasochłonna, zwłaszcza jak ma być zrobione dobrze), stąd wielu instalatorów sie "wymiguje". Ale przydają się złaszcza dla właściciela, bo to jednak miło wiedzieć, że Ci deszcz do domu nie pada... ;-) Sam system alarmowy jest w stanie się bez nich obejść, choć jest to oczywiście w jakimś stopniu osłabienie ochrony.

_artur_
12-04-2014, 21:05
dokladnie.. pracuję jako szef działu technicznego w sporej firmie właśnie zajmującej się m.in. alarmami i monitoringiem i u siebie w domu nie wyobrażam sobie żebym nie miał kontaktronów na każdym skrzydle okna.. alarm satel integra 64 z modułem radiowym, automatyka domowa zrobiona na PLC który to sterownik z integry zczytuje stan linii / stref

piotrek0m
12-04-2014, 21:17
Hmm... właściciel firmy (30 lat w branży) przekonywał mnie do instalacji opartej tylko na czujkach ruchu... że to wystarczy, że sterowanie roletami, albo czujniki otwarcia okien to taki bajer co staje się niepraktyczny po tygodniu zabawy.... za to ochoczo rozrysowywał mi ideę instalacji kabli antenowych do TV, do Satki, do radia i sieci komputerowej i domowego interkomu itp... odniosłem wrażenie że chciał na nich zarobić mając nadzieję, że trafił na naiwnego łosia... bo wie pan... ja montuję kable antenowe bardzo dobrej jakości z gęstym oplotem, nie takie tanie, no i do każdego pomieszczenia powinien dochodzić antena radiowa, telewizyjna i satelita....

_artur_
12-04-2014, 21:26
no bo z punktu widzenia kogoś kto przy kontaktronie za 4zł za duzo nie zarobi to miał rację.. ja u siebie mam skrętki w gniadkach ale na razie ich nie podłączam.. ruter z wifi na 5ghz z openwrt sprawę załatwi, kable w sieci komputerowej w domu odchodzą do lamusa.. co do tv to jak chcesz.. ale w domu przy tunerze sat i tak teraz bez karty dodatkowej cięzko.. ja w domu planuję tuner gdzies na strychu, przedłużacz pilota i przełącznik lub rozdzielacz kabla HDMI.. dzieciaki nie mają tv i mieć nie będą więc koncentryków nie dawałem do kazdego pokoju.. jakby była potrzeba to mediaserwer postawię w sieci..
@agh - a co do czujek wibracyjnych to gdzie on chce je zakładać ?

memekt
12-04-2014, 22:12
ja u siebie mam skrętki w gniadkach ale na razie ich nie podłączam.. ruter z wifi na 5ghz z openwrt sprawę załatwi, kable w sieci komputerowej w domu odchodzą do lamusa..

Jeśli mogę... :) Też mam skrętkę doprowadzoną do każdego pokoju, do niektórych nawet dwie albo trzy. pasmo 5 GHz fajna sprawa bo jeszcze jest w miarę czyste ale jak zapewne zauważyłeś coraz większa ilość jeśli już nie wszyscy "providerzy" ISP zmienili sprzęt na 5 GHz, poza tym jeszcze mało kompów ma w standardzie karty na tę częstotliwość. Openwrt, tomato, ddwrt... :) jak najbardziej polecam
co do kabli i lamusa - jak na obecną chwilę żadne wifi nie zastąpi stabilności i przepustowości kabla - ale to jest moje zdanie :]

_artur_
12-04-2014, 22:28
gwoli ścisłości - w każdym gniazdku zespolnym mam co najmniej dwie skrętki - jak chcesz zobaczyć szczegóły to zapraszam do mojego DB - link w stopce, wszystko o mnie można powiedziec ale nie o tym że kabli mam mało (na dom poszło około 3-4km kabli) ale ich nie podłączam.. w miejscowości w której buduję (zupełne zadupie) na 5Ghz nie ma nic (sprawdzone z dachu na ubiquiti) - dosłownie nic.. a w domu wszystkie sprzęty mają 5GHz.. wiadomo, tuner, NASa czy konsolę ps3 podłączę kablem (tam gdzie wiem że to bedzie zawsze stało) ale reszta (tablety, laptopy) to wifi bo po co się kablami wiązać..
ale to chyba ju dywagcje nie zwiążane z tematem wątku..

agh
13-04-2014, 11:42
@agh - a co do czujek wibracyjnych to gdzie on chce je zakładać ?
Na każdym oknie.
Czy na okno tarasowe trójdzielne z czego tylko środkowa część otwierana wystarczy jedna czujka inercyjna?

_artur_
13-04-2014, 13:07
jeśli na wspólnej ramie to wystarczy jedna.. co do czujek wibracyjnych to dużo też zależy od sztywnosci okien, jakoci okuć i odległosci od drogi i tego co po niej jeździ.. jak masz dom w lesie i wszystko dobre to będzie ok, a jak rozklekotane okna i mieszkasz przy torach (oczywicie przejaskrawiam ale wiadomo o co chodzi) to już moze nie być tak fajnie.. satel ma chyba czujkę wibracyjną i kontaktron w jednym.,

agh
13-04-2014, 13:29
To jeszcze poproszę o zweryfikowanie jednej rzeczy, którą usłyszałam, a mianowicie czujki wibracyjne nie nadają się do okien plastikowych. Będę mieć okna na profilu blueEvolution, czy rzeczywiście może być problem z czujkami wibracyjnymi? Jakiej firmy czujkę wybrać? Do najbliższej drogi będzie z 60m.
Jesli nei czujki wibracyjne to co innego jeśli zależy mi ochronie obwodowej (ze względu na psa i swobodę przemieszczania się).

piotrek0m
16-04-2014, 20:39
A jednak dostałem wycenę Solid zrobi na Satelu:

SATEL INTEGRA 64 - 1050ZŁ

znaczy że by zrobili, choć droższe nieco...

Teraz dostałem wycenę od kolejnego instalatora, dla ciekawostki piszę, porównując z Solidem...

1. INTEGRA 64 - 514 zł (50 % taniej niż w Solidzie...)

Ale przeraża mnie koszt montażu i uruchomienia chce 4000 zł netto !
Centralka, 12 czujek PIR, 2 Dualnych, 1 kontaktron do bramy garażowej + klawiatura LCD (tylko jedna) itp itd = kolejne 4000 zł netto

Suma wyjdzie 8 000 zł !!! To do licha jest 3 000 drożej niż w Solidzie, mimo droższej centrali.
Owszem gość ciągnie wszystko na osobnych kablach, jeszcze trzeba podciągnąć kable do wszystkich okien... no ale żeby 8000 zł + 23% Vat chciał za całość, to trochę drogo mi się wydaje, za całą instalację elektryczną w domu zapłacę prawie tyle samo ?! ...Czy oni szukają jeleni czy to takie koszty są ?!

samboman
22-04-2014, 17:27
Mam pytanie z innej beczki, chodzi mianowicie o możliwości Integry 64. A więc: oświetlenie w wiatrołapie mam zrobione na przekaźniku w rozdzielni (możliwość zapalenia np. podczas naruszenia PIR w wiatrołapie, lub kontaktronu drzwi wejściowych). Ale czy istnieje możliwość takiego zaprogramowania centralki aby światło było włączane poprzez naruszenie linii, jedynie podczas uzbrojonego alarmu?

_artur_
22-04-2014, 19:24
tak

samboman
22-04-2014, 20:06
Dzięki!

kolo100
26-04-2014, 16:26
Witam,
Mam prośbę do znawców tematu odnośnie rozmieszczenia czujek podczerwieni i kontaktronów według rzutów parteru i piętra domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-liczi-ver-2/mb861f7053c5a5

Dzisiaj był fachowiec od alarmów i zdecydowałem się na bezprzewodowy Alexor, który jest strasznie drogi chyba, że mi się wydaje.
Wycenę mam dostać na dniach jednak myślę i proszę o sprostowanie, jeśli jestem w błędzie, że na cały dom wystarczą 3 czujki podczerwieni (salon, garaż, jedna w centralnym miejscu na piętrze). Co do kontaktronów to chciałbym na parterze (drzwi wejściowe, okno kotłowni, wc), piętro (łazienka, dwa balkony i jedno okno). W sypialni chyba nie ma potrzeby ze względu na bliskość domu sąsiadów, więc potencjalny złodziej wybierze raczej okna/balkony od tyłu lub z boku.

Poradźcie jeszcze czy lepiej więcej czujek podczerwieni czy kontaktronów... Rozumiem, że gdy złodziej wybije szybę to wejdzie i kontaktron nie zadziała a w przypadku gdy wybije szybę lub wyłamie zamek to i tak go "chwyci" czujnik podczerwieni.

Dziękuję za fachową pomoc, która da mi jakąś wizję co do propozycji fachowca.
Nie chciałbym przekroczyć 5000pln za całość razem z centralką, dwoma pilotami, sygnalizatorem zewnętrznym, jedną czujką czadu i dwoma manipulatorami.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie manipulatora. Rozumiem, że na piętrze muszę mieć żeby wyłączyć w nocy alarm na parterze gdy żona będzie schodzić do kuchni. Jednak czy jest sens montowania na parterze gdy mam pilota do zazbrajania?

Dziękuję
Pozdrawiam
Adam

_ZBYCH_
26-04-2014, 18:26
Teraz dostałem wycenę od kolejnego instalatora, dla ciekawostki piszę, porównując z Solidem...

1. INTEGRA 64 - 514 zł (50 % taniej niż w Solidzie...)
To nie do końca jest tak. W wycenie Solidu masz cenę centrali pewnie z montażem i uruchomieniem, albo z całym koniecznym osprzętem (obudowa, akumulator, transformator), a 514 zł za Integrę 64, to cena gołej centrali z cennika Satela - porównaj dokładniej kosztorysy obu ofert.


Ale przeraża mnie koszt montażu i uruchomienia chce 4000 zł netto !
Centralka, 12 czujek PIR, 2 Dualnych, 1 kontaktron do bramy garażowej + klawiatura LCD (tylko jedna) itp itd = kolejne 4000 zł netto

Suma wyjdzie 8 000 zł !!! To do licha jest 3 000 drożej niż w Solidzie, mimo droższej centrali.
Owszem gość ciągnie wszystko na osobnych kablach, jeszcze trzeba podciągnąć kable do wszystkich okien... no ale żeby 8000 zł + 23% Vat chciał za całość, to trochę drogo mi się wydaje, za całą instalację elektryczną w domu zapłacę prawie tyle samo ?! ...Czy oni szukają jeleni czy to takie koszty są ?!
Jak za system składający się z ww elementów, to bardzo dużo. Za mniejsze pieniądze montuje się zaawansowane systemy obwodowe (w W-wie).
Ponad to zapytaj o możliwość rozliczenia z VAT 8%. Wiem, że wielu instalatorów stara się rozliczać instalacje z VAT 23%, ale może się Tobie uda :-)

piotrek0m
27-04-2014, 09:57
Integra 128 WLR = 1155 zł
Czujki, obudowy, montaż 34 pkt na kablu, uruchomienie w sumie 7000 zł

Ceny w rejonie są bardzo podobne... Integra 128 pozwoli mi pomyśleć nad "inteligentnym" domem... sterowanie komendami SMS, to jest właśnie to o czym myślałem, jeszcze nie wiem do końca jakie elementy można wpiąć w system: rolety - czujniki otwarcia okien - oświetlenie np.zewnętrzne - napełnienie szamba - co jeszcze ???

Jarek.P
27-04-2014, 10:33
Integra 128 WLR = 1155 zł


Bez problemu (-> "znany portal aukcyjny") kupisz stówę taniej, z obudową i antenami w komplecie.

szczukot
27-04-2014, 11:02
Słuchajcie, potrzebuję dodać bezprzewodowy system ABAX do Intergy 64. Czy warto sprzedać 64 i kupić 128WRL ?
Nie będę miał niespodzianek (zabraknie mi jakiś portów itp, i będzie trzeba coś dokupić) ?
Bo finansowo wyjdzie podobnie, a coś zawsze zyskam.

Fantom

jjjanek1
27-04-2014, 18:10
Witam zwracam się do was z pytaniem jak rozwiązać w centrali Integra funkcję która przypominała by o braku uzbrojenia z obiektu .Dokładnie chodzi mi o to że jeżeli ktoś nie zazbroją alarmu o określonej godzinie według timera to przyjdzie SMS O BRAKU UZBROJENIA Z DOMU .Obecnie zacząłem to robić tak
wyjście -25 iloczyn (pod który podpięty jest Timer oraz wskaźnik uzbrojenia ze strefy)
wyjście -26 suma logiczna gdzie podpięte jest wyjście 25
W Powiadomieniu ustawiłem wyjście 26 przypisałem nr telefonu wraz z komunikatu co powinienem jeszcze zrobić aby ta funkcja o przypomnieniu o braku uzbrojenia zadziałała.Dziękuje i pozdrawiam
Problem rozwiązany

kolorado
27-04-2014, 19:22
Czy warto sprzedać 64 i kupić 128WRL ?
Moim zdaniem nie warto, za dużo roboty z przepinaniem. Poza tym 128 ma mniej wejść, więc pewnie będzie problem z przepięciem do ekspandera, jeśli kabelki przycięte na styk. Ja bym dokupił ekspander.

_ZBYCH_
27-04-2014, 19:50
Bez problemu (-> "znany portal aukcyjny") kupisz stówę taniej, z obudową i antenami w komplecie.

Jarek, tu jest mowa o wycenach agencji ochrony lub firm instalacyjnych, a nie gdzie można kupić taniej. Nie każdy może sobie sam kupić i zamontować system alarmowy, a żadna agencja ochrony lub firma instalacyjna nie oferuje urządzeń poniżej cen katalogowych (no chyba, że jakieś początkujące paproki, co nie mają nic innego do zaoferowania, tylko niższą cenę. O tym, czy było warto mniej zapłacić klient przekonuje się po fakcie...)

_ZBYCH_
27-04-2014, 20:03
Słuchajcie, potrzebuję dodać bezprzewodowy system ABAX do Intergy 64. Czy warto sprzedać 64 i kupić 128WRL ?
Nie będę miał niespodzianek (zabraknie mi jakiś portów itp, i będzie trzeba coś dokupić) ?
Bo finansowo wyjdzie podobnie, a coś zawsze zyskam.
Fantom

To zależy gdzie chcesz ten ABAX zamontować. Ja mam różne doświadczenie z ABAX-em, zarówno w WRL jak i kontrolerami ACU-100 i ACU-250.
Wiele zależy od lokalizacji centrali WRL lub kontrolera i reszty urządzeń ABAX, ale także od rodzaju stropu (stropów) w obiekcie, różnych konstrukcji stalowych, zakłóceń, itp. Wbrew pozorom, temat radiówki nie zawsze jest łatwy...
W jednym z obiektów poza centralą WRL musiałem dodatkowo zamontować dwa kontrolery ACU-250, bo był problem z zasięgiem ABAX-a i w zasadzie nie wiadomo dlaczego.
Z jednej strony ABAX z dwustronną komunikacją jest świetny, ale z drugiej strony bywa koszmarem dla instalatora ;-)

piotrek0m
27-04-2014, 20:32
Jarek, tu jest mowa o wycenach agencji ochrony lub firm instalacyjnych, a nie gdzie można kupić taniej. Nie każdy może sobie sam kupić i zamontować system alarmowy, a żadna agencja ochrony lub firma instalacyjna nie oferuje urządzeń poniżej cen katalogowych (no chyba, że jakieś początkujące paproki, co nie mają nic innego do zaoferowania, tylko niższą cenę. O tym, czy było warto mniej zapłacić klient przekonuje się po fakcie...)

Dokładnie tak, ja piszę o wycenach firm instalacyjnych. Średnia cena w rejonie oscyluje w okolicach 7 - 8 tyś, za system dla mojego domku. Ok 14 kontaktronów, 14 rolet, 14 czujek PIR, 2 czujki gazu, 2 ciepła, itp, itd... wyliczają ok 400 m okablowania. Pytanie co jeszcze mozna wpiąć w system, bo nigdy nie myślałem o tym i nigdy się nie zastanawiałem...

szczukot
02-05-2014, 08:33
To zależy gdzie chcesz ten ABAX zamontować. Ja mam różne doświadczenie z ABAX-em, zarówno w WRL jak i kontrolerami ACU-100 i ACU-250.

Czym sie roznia te kontrolery ? Bo opisy maja zupelnie rozne i ciezko znalezc porownanie. Jedyne co widac, to "obudowa" w 250.

I jeszcze jedno pytanie : czujke montował będę w domku nieogrzewanym. Na jednej ścianie drzwi i okno (od wschodu). Czujka PIR czy dualna ? W którym narozniku powinna byc zamontowana (pln-wsch czy pld wsch) ?

Fantom

samboman
05-05-2014, 17:37
Mam pytanie odnośnie kontaktronów wpuszczanych. Aby zminimalizować ryzoko sabotażu kontaktronów lepiej jest zastosować kontaktrony spolaryzowane (jeśli tak to jakie?) czy montować zwykłe np. Bosch mini, ale po dwie sztuki na skrzydło,? (jeden z magnesem, a drugi bez?)

piotrek0m
05-05-2014, 21:33
Chcę zrobić sterowanie oświetleniem w domu.
Nie mam wielkiej wiedzy w tej materii, chcę wykorzystać integrę + ekspandery INT-ORS lub INT-IORS. Posiedziałem w internecie i znalazłem takie schematy:

258574

258575

Celem jest:
- możliwość załączania i wyłączania światła klasycznym włącznikiem,
- możliwość całkowitego wyłączenia światła przy uzbrojeniu alarmu,
- możliwość zdalnego symulowania pobytu domowników,

Każdy ekspander podłączam pod osobny bezpiecznik i steruję nim 7 obwodami oświetlenia (1 wyjście służy od wyłączenia wszystkich obwodów). W przypadku żyrandola 2-obwodowego od szafy sterowniczej do pogłębionej puszki kontaktu układam przewód 7 x 1.5, od kontaktu do żyrandola przewód 4 x 1,5. W przypadku pojedynczego źródła światła od szafy sterowniczej do puszki kontaktu przewód 5 x 1,5 dalej 3 x 1,5. Łączenia robię w puszce pod kontaktem...

Czy takie rozwiązanie jest poprawne ???

Jarek.P
11-05-2014, 16:21
Zacząłem rozgryzać konfigurację Integry i jako mocno początkujący w tym temacie (Integrę mam od wczoraj) mozolę się z podstawami. Na początek głupie pytanie: wejście czujki PIR skonfigurowane jako 0:wejścia/wyjścia, opcje domyślne. Wszystko działa pięknie, ale manipulator sygnalizuje pipczeniem każde naruszenie czujki również w stanie spoczynkowym bez załączonego czuwania. Męczące to trochę, jak to wyłączyć?

Druga sprawa: dla tego wejścia czas na wejście jest ustawiony na zero. Mimo to gdy zostanie naruszone w stanie czuwania następuje najpierw odliczanie 30 sekund czasu na wejście i dopiero wtedy wyje alarm. Co należy ustawić, żeby alarm wył od razu?

_ZBYCH_
11-05-2014, 18:04
Zacząłem rozgryzać konfigurację Integry i jako mocno początkujący w tym temacie (Integrę mam od wczoraj) mozolę się z podstawami. Na początek głupie pytanie: wejście czujki PIR skonfigurowane jako 0:wejścia/wyjścia, opcje domyślne. Wszystko działa pięknie, ale manipulator sygnalizuje pipczeniem każde naruszenie czujki również w stanie spoczynkowym bez załączonego czuwania. Męczące to trochę, jak to wyłączyć?

Druga sprawa: dla tego wejścia czas na wejście jest ustawiony na zero. Mimo to gdy zostanie naruszone w stanie czuwania następuje najpierw odliczanie 30 sekund czasu na wejście i dopiero wtedy wyje alarm. Co należy ustawić, żeby alarm wył od razu?
Programujesz z manipulatora, czy przez komputer i DloadX?

Jarek.P
11-05-2014, 19:17
DloadX przez ETHM-1

Doczytałem w międzyczasie i poproszę o potwierdzenie: chcę zrobić czujkę w wiatrołapie (i powiedzmy kontaktron na drzwiach reagujące z opóźnieniem na wejście, a resztę domu reagującą natychmiast. Czy wiatrołap powinienem wydzielić jako osobną strefę i w ramach strefy ustawić czas na wyjście jakiśtam, a w resztę domu jako osobną strefę z zerowym czasem na wyjście?

Pytanie dodatkowe: jak zrobić zazbrajanie alarmu "jednym przyciskiem" bez konieczności wprowadzania kodu?

memekt
11-05-2014, 19:48
DloadX przez ETHM-1

Doczytałem w międzyczasie i poproszę o potwierdzenie: chcę zrobić czujkę w wiatrołapie (i powiedzmy kontaktron na drzwiach reagujące z opóźnieniem na wejście, a resztę domu reagującą natychmiast. Czy wiatrołap powinienem wydzielić jako osobną strefę i w ramach strefy ustawić czas na wyjście jakiśtam, a w resztę domu jako osobną strefę z zerowym czasem na wyjście?

Pytanie dodatkowe: jak zrobić zazbrajanie alarmu "jednym przyciskiem" bez konieczności wprowadzania kodu?
Nie musisz robić dodatkowych stref, zarówno kontaktron jak i czujkę w wiatrołapie ustawiasz na: Wejścia/Wyjścia.

jednym chyba się nie da, nie wiem jak w tym nowym lcd, ale dwoma jak najbardziej: 0# ("Quick Arm załącza strefy" - i tu wybierasz strefy, które mają się załączyć po wciśnięciu "0#")

Pozdrawiam

_ZBYCH_
11-05-2014, 20:08
DloadX przez ETHM-1
To widzę, że długa droga przed Tobą, ale nie idź na skróty ;-)


Zacząłem rozgryzać konfigurację Integry i jako mocno początkujący w tym temacie (Integrę mam od wczoraj) mozolę się z podstawami. Na początek głupie pytanie: wejście czujki PIR skonfigurowane jako 0:wejścia/wyjścia, opcje domyślne. Wszystko działa pięknie, ale manipulator sygnalizuje pipczeniem każde naruszenie czujki również w stanie spoczynkowym bez załączonego czuwania. Męczące to trochę, jak to wyłączyć?
Tzw. GONG czyki kilka krótkich dźwięków w manipulatorze po naduszeniu danej linii, programuje się dla każdej linii i każdego manipulatora osobno.
W DloadX > Struktura i sprzęt > Sprzęt > Manipulatory > LDC... > Opcja - Sygnalizuje GONG z wejść: zaznaczenie danego wejścia aktywuje gong.


Druga sprawa: dla tego wejścia czas na wejście jest ustawiony na zero. Mimo to gdy zostanie naruszone w stanie czuwania następuje najpierw odliczanie 30 sekund czasu na wejście i dopiero wtedy wyje alarm. Co należy ustawić, żeby alarm wył od razu?
Jeśli dla wejścia typu: 0:wejścia/wyjścia ustawiony jest czas 0, to obowiązuje dla niego czas zaprogramowany w zakładce: Opcje i czasy globalne > Czasy > Globalny czas na wejście.
Jeśli potrzebujesz, aby wejście działało bez opóźnienia, to zaprogramuj je jako Typ reakcji 5. Zwykła.


Doczytałem w międzyczasie i poproszę o potwierdzenie: chcę zrobić czujkę w wiatrołapie (i powiedzmy kontaktron na drzwiach reagujące z opóźnieniem na wejście, a resztę domu reagującą natychmiast. Czy wiatrołap powinienem wydzielić jako osobną strefę i w ramach strefy ustawić czas na wyjście jakiśtam, a w resztę domu jako osobną strefę z zerowym czasem na wyjście?
Nie, programuj wszystko jako jedną strefę. Kontaktron na drzwiach jako Typ reakcji: 0, jeśli w wiatrołapie masz również czujkę ruchu, to programuj ją jako Typ reakcji: 3 z odpowiednim czasem na wejście. Pozostałe czujki programuj jako Typ reakcji: 5 - Zwykła.


Pytanie dodatkowe: jak zrobić zazbrajanie alarmu "jednym przyciskiem" bez konieczności wprowadzania kodu?

Przy zwykłym manipulatorze jednoprzyciskowo się nie da. Tam działa tylko opcja 0 i #, 1 i #, 2 i #, 3 i #.

Jarek.P
11-05-2014, 20:11
Nie rozumiemy się (albo ja nie rozumiem). Chcę osiągnąć efekt, w którym naruszenie wiatrołapu da alarm z opóźnieniem, z czasem na rozbrojenie alarmu, natomiast naruszenie wszystkich pozostałych wejść da alarm od razu. Jak to zrobić?

Drugie pytanie: jak wyeliminować pipczenie manipulatora przy naruszaniu czujki (podłączonej do wejścia skonfigurowanego jako 0: wejście/wyjście, opcje domyślne) przy rozbrojonym alarmie.

Trzecie pytanie: jak zazbroić alarm "jednym przyciskiem" (nie musi być dosłownie jeden, mogą być dwa, trzy, generalnie chodzi o to, żeby przy wychodzeniu z domu móc zrobić to szybko) pozostawiam otwarte, bo wersja z "0#" u mnie się nie sprawdzi o tyle, że w INT-TSG ta wersja jest dość kłopotliwa (konieczność wejścia w terminal). Czytam właśnie o makropoleceniach i funkcjach użytkownika i wygląda mi na to, że to dałoby się zrobić tamtędy.

Jarek.P
11-05-2014, 20:16
To widzę, że długa droga przed Tobą, ale nie idź na skróty ;-) .

Skonfigurowanie tego cholerstwa do pracy przez ETHM-1 to była niezła jazda w dniu wczorajszym, ale poradziłem sobie :)



Tzw. GONG czyki kilka krótkich dźwięków w manipulatorze po naduszeniu danej linii, programuje się dla każdej linii i każdego manipulatora osobno.
W DloadX > Struktura i sprzęt > Sprzęt > Manipulatory > LDC... > Opcja - Sygnalizuje GONG z wejść: zaznaczenie danego wejścia aktywuje gong.


Gienialne, dzieki! :)


Jeśli dla wejścia typu: 0:wejścia/wyjścia ustawiony jest czas 0, to obowiązuje dla niego czas zaprogramowany w zakładce: Opcje i czasy globalne > Czasy > Globalny czas na wejście.
Jeśli potrzebujesz, aby wejście działało bez opóźnienia, to zaprogramuj je jako Typ reakcji 5. Zwykła.


OK, dla takiego wejścia dodatkowo będę miał informację o jego naruszeniu w momencie próby zazbrajania alarmu tak?


Nie, programuj wszystko jako jedną strefę. Kontaktron na drzwiach jako Typ reakcji: 0, jeśli w wiatrołapie masz również czujkę ruchu, to programuj ją jako Typ reakcji: 3 z odpowiednim czasem na wejście. Pozostałe czujki programuj jako Typ reakcji: 5 - Zwykła.


Dzięki


Przy zwykłym manipulatorze jednoprzyciskowo się nie da. Tam działa tylko opcja 0 i #, 1 i #, 2 i #, 3 i #


Tu powtórzę z poprzedniego postu - mam całkiem niezwykły manipulator, szarpnąłem się na TSG. Jak to najlepiej zrobić na nim?

Jarek.P
11-05-2014, 20:25
I jeszcze dwa pytania dodatkowe, troszeczkę na zapas:

1) Czy wartości rezystorów parametrycznych mogą być dla różnych wejść konfigurowane niezależnie? Dobrze mi się wydaje, że dla każdego fizycznego multipleksera z wejściami to się ustawia niezależnie? Czyli: dla wejść na centralce jest jedna nastawa, dla wejść w manipulatorze mam osobno definiowane wartości i wreszcie dla ekspanderów też będą osobno definiowane wartości? Jest to dla mnie o tyle istotne, że mam kilka urządzeń z nietypowymi rezystorami (2 x 2k2 zamiast 2 x 1k1).

2) Mam czujkę w kotłowni, zwykłą czujkę, nie żaden dual, z różnych przyczyn (wentylacja plus niezbyt szczelne póki co drzwi do nieogrzewanego garażu) obawiam się, że mogą tam pojawiać się prądy powietrza o innej temperaturze, obawiam się fałszywych alarmów po prostu. Czy da się wykonać coś takiego, że alarm zostanie wyzwolony dopiero jeśli czujka będzie aktywna dłużej, niż jakiśtam czas, ewentualnie zostanie wzbudzona w zdefiniowanym czasie kilkakrotnie?

memekt
11-05-2014, 20:35
2) Mam czujkę w kotłowni, zwykłą czujkę, nie żaden dual, z różnych przyczyn (wentylacja plus niezbyt szczelne póki co drzwi do nieogrzewanego garażu) obawiam się, że mogą tam pojawiać się prądy powietrza o innej temperaturze, obawiam się fałszywych alarmów po prostu. Czy da się wykonać coś takiego, że alarm zostanie wyzwolony dopiero jeśli czujka będzie aktywna dłużej, niż jakiśtam czas, ewentualnie zostanie wzbudzona w zdefiniowanym czasie kilkakrotnie?

Ja bym się nie przejmował na zapas, jak dojdzie do fałszywego alarmu to się będziesz martwił.

_ZBYCH_
11-05-2014, 20:37
Jarku, generalnie należy zacząć od tego, jaką masz konfigurację sprzętową oraz jak zestaw czujników i gdzie zamontowanych.

Jarek.P
11-05-2014, 20:48
Mam Integrę 128 WRL póki co w bardzo skromnym zestawie z ETHM-1, INT-TSG i jednym ekspanderem wejść. To będzie rosło z czasem, ale na razie jest to, co jest. Do tego trochę czujek PIR (zwykłe Boscha Gen2) zamontowanych po jednej w każdym pomieszczeniu, kontaktrony w drzwiach i oknach i czujki inercyjne, nie wszystko z tego jeszcze jest podłączone, muszę dokupić ekspandery.

Działać to ma póki co tak po prostu, jak alarm. Wiatrołap - alarm z czasem na rozbrojenie, cała reszta - alarm natychmiastowy. Z czasem pomyślę o częściowym zazbrajaniu dołu na noc, może o sygnalizacji zalania z zamykaniem dopływu wody (mam elektrozawór), dojdzie też dodatkowy manipulator w garażu, wtedy tam tez będzie wyzwolenie z czasem na rozbrojenie.

_ZBYCH_
11-05-2014, 20:54
I jeszcze dwa pytania dodatkowe, troszeczkę na zapas:

1) Czy wartości rezystorów parametrycznych mogą być dla różnych wejść konfigurowane niezależnie? Dobrze mi się wydaje, że dla każdego fizycznego multipleksera z wejściami to się ustawia niezależnie? Czyli: dla wejść na centralce jest jedna nastawa, dla wejść w manipulatorze mam osobno definiowane wartości i wreszcie dla ekspanderów też będą osobno definiowane wartości? Jest to dla mnie o tyle istotne, że mam kilka urządzeń z nietypowymi rezystorami (2 x 2k2 zamiast 2 x 1k1).
Teoretycznie da się, ale w Satelu to mina... W zależności od wersji sprzętu i oprogramowania różnie to działa, więc mniej doświadczonemu instalatorowi taka konfiguracja może sprawić sporo problemów.


2) Mam czujkę w kotłowni, zwykłą czujkę, nie żaden dual, z różnych przyczyn (wentylacja plus niezbyt szczelne póki co drzwi do nieogrzewanego garażu) obawiam się, że mogą tam pojawiać się prądy powietrza o innej temperaturze, obawiam się fałszywych alarmów po prostu. Czy da się wykonać coś takiego, że alarm zostanie wyzwolony dopiero jeśli czujka będzie aktywna dłużej, niż jakiśtam czas, ewentualnie zostanie wzbudzona w zdefiniowanym czasie kilkakrotnie?
Możesz zaprogramować linię licznikową i ustawić ile razy ma być naruszona w określonym czasie.

Jarek.P
11-05-2014, 21:07
Ok, dzięki!

Jarek.P
12-05-2014, 08:54
Panowie, jeszcze jedno pytanie, tym razem w temacie wyjść.
Domyślnie moja centrala miała skonfigurowane dwa pierwsze wyjścia, jedno jako typ 1:alarm włamaniowy, z czasem działania 30 sekund, drugie jako typ 2: alarm poż./włam, czas działania 20 minut, zapewne oba mają służyć do podłączenia audio i video syreny alarmowej. Fajnie, alarm i syrena to oczywiście zestawienie najbardziej oczywiste z oczywistych, moją integrą jednak póki co jedynie się bawię, syrena zaś jest cały czas jeszcze podłączona do tymczasowego alarmu obecnie u mnie działającego.

Oba wyjścia więc są niepodłączone, wiszą w powietrzu. Tłumaczy to alarmy w systemie z obu tych wyjść: "przeciążenie/brak obciążenia". Żeby jednak uprościć sobie zazbrajanie alarmu (muszę za każdym razem obecność tych alarmów potwierdzać), rozkonfigurowałem te wyjścia, ustawiłem ich typ na 0:niewykorzystane. I co? Nic, alarmy jak były, tak są dalej. Czy to jest jakiś bug centrali, twórcy softu nie przewidzieli sytuacji, w której żadne wyjście nie będzie aktywne?
Pytam z czystej ciekawości, bo oczywiste jest, że te wyjścia w końcu obciążę.

_ZBYCH_
12-05-2014, 09:50
Wyjścia wysokoprądowe centrali są kontrolowane. Podłącz do tych wyjść po rezystorze np. 1.1K i po kłopocie :-)

_artur_
12-05-2014, 09:51
zapnij po 1,1 lub 2.2k i z głowy

Jarek.P
12-05-2014, 17:55
Kolejne pytanie z cyklu szukania dziury w całym. Mam wejścia wiatrołapu ustawione jak wyżej opisane. Wszystko działa, jak ma działać, jest zwłoka na wejściu na rozbrojenie alarmu, ok. Ale jedna rzecz mi się nie podoba: wchodzę do domu, w tym momencie mam naruszenie z kontaktronu drzwi, zaraz potem z PIRa. Manipulator piszczy sygnalizując zwłokę na wejście, ja podchodzę do manipulatora i zanim wprowadzę kod, pierwsze co widzę, to świecąca na czerwono lampka alarmu. Sprawdzałem specjalnie w logach, nie było wcześniej żadnego naruszenia, LED "alarm" zapala się od tego mojego wejścia do wiatrołapu. Jest to zrozumiałe, ale źle wpływa na mój komfort, wolałbym, żeby ta lampka była dla mnie informacją, że alarm wył, a nie, że sam naruszyłem strefę. Da się to tak zrobić?

_ZBYCH_
12-05-2014, 18:43
Świecenie czerwonej kontrolki świadczy o wywołaniu alarmu. Jak zaprogramowany jest kontaktron i PIR?

Jarek, musisz na spokojnie ze trzy razy przeczytać dokładnie instrukcje od centrali i pozostałych elementów. Inaczej ten system zawsze Cię będzie czymś zaskakiwał. To naprawdę zaawansowana centrala i wielu instalatorów poległo na niej, bo nie rozumieją jej działania. Potem puszczają w eter opowiastki, że Satel jest do bani, bo robi co chce i nie można zapanować nad tym. Można, ale najpierw trzeba go poznać (a raczej stale poznawać...)

P.S. Kup za 2 zł buzer i podłącz do wyjścia centrali OUT1, będziesz słyszał, kiedy występuje alarm.

Jarek.P
12-05-2014, 19:20
Kontaktron w tej chwili nie ma, PIR jest zaprogramowany jako 3: opóźniona wewnętrzna, z czasem na wejście 30 sekund, opcje domyśle:

https://lh5.googleusercontent.com/-vFfhcq2wxuw/U3EO2n7LA-I/AAAAAAAAI4E/NJQL334rzzE/w716-h441-no/Konfiguracja+PIR.png

Alarm jest wywołany dopiero przeze mnie, co widać w logu (lepiej widać, jak samą grafike otworzysz w nowym oknie):

https://lh6.googleusercontent.com/-g_npAiTe1WQ/U3EO25DpPRI/AAAAAAAAI4I/rgVkeYXTfXI/w1048-h105-no/Log+alarmu.png

Zwróć uwagę, od zazbrojenia alarmu nic się nie dzieje, dopiero o 17:59 otwieram drzwi, reaguje PIR, a kiedy podchodzę do pipczącego (czas na wejście) manipulatora, na nim już się świeci czerwona dioda. Z prób wynika mi, że ona się zapala w momencie naruszenia tego PIRa, na chłopski rozum ona reaguje na sam fakt naruszenia uzbrojonego alarmu, podczas gdy powinna dopiero na aktywację alarmu.


Jarek, musisz na spokojnie ze trzy razy przeczytać dokładnie instrukcje od centrali i pozostałych elementów. Inaczej ten system zawsze Cię będzie czymś zaskakiwał. To naprawdę zaawansowana centrala i wielu instalatorów poległo na niej, bo nie rozumieją jej działania.

Instrukcję wertuję, ale ona jest wyjątkowo niewdzięcznie napisana, posługując się nomenklaturą z mojej pracy (elektronikiem jestem, tyle tylko, że nie alarmiarzem) mam instrukcję typu CLI (opis wszystkich możliwych komend i opcji), podczas gdy bardziej użyteczna byłaby instrukcja UMN (User Manual). Ale wierzę w siebie :) Niemniej, właśnie dlatego póki co bawię się tym alarmem z dopiętymi dwoma czujkami na krzyż i bez syreny, na docelowo podłączę go, jak już będzie działać tak, jak chcę.

PS: o sygnalizacji alarmu piszczkiem myślałem już wczoraj, ale późno już było, nie chciało mi się, dziś założę.

_ZBYCH_
12-05-2014, 19:32
Hmmmmm, ten, tego...

Przeczytaj, jak działa linia o typie reakcji: 3 - Opóźniona wewnętrzna...

Jarek.P
12-05-2014, 19:51
"3. OPÓŹNIONA WEWNĘTRZNA – wejście działa jak opóźnione, gdy:
– naruszenie innego wejścia uruchomiło odliczanie czasu na wejście w strefie;
– opóźnienie zostanie włączone przy pomocy klawiatury wejściowej INT-ENT (patrz instrukcja wielofunkcyjnej klawiatury INT-SCR);
– załączone jest czuwanie typu 2 lub 3 i dla wejścia włączona jest opcja OPÓŹNIONE W CZUWANIU TYPU 2 I 3.
W innych sytuacjach wejście działa jak natychmiastowe."

Chyba rozumiem. Wczoraj poradziłeś mi abym wejście PIRa ustawił jako typ reakcji 03, a wejście kontaktronu w drzwiach jako typ reakcji 0 i gdybym to w ten sposób zrobił, w tym momencie działaby tu pierwsza opcja z wymienionych, tak? A w momencie, kiedy ja kontaktronu nie podłączyłem, a w ciemno zostawiłem samą czujkę z typem reakcji 3, to ona reaguje od razu, zgadza się?
Dobra, już podłączam ten kontaktron :)

aiki
12-05-2014, 20:31
Ja integrę z manipulatora ustawiłem w 3 godz. jako laik. Przy DloadX to już się bawisz za bardzo :).
Ale pisz jak najwięcej bo jak kabelki pościągam i podepnę do kompa to może się przydać.

Jarek.P
12-05-2014, 21:11
Podłączyłem, problem rozwiązany, dzięki :)

Pojawił się natomiast nowy, obiecuję, ostatni (na dziś :) ) Czujka PIR skonfigurowana jak wyżej, widzi mnie w momencie, gdy uzbrajam alarm. W tym momencie otrzymuję z terminala komunikat, że są naruszone / zablokowane wejścia, muszę to potwierdzać. Męczące trochę. Problem na pewno jest znany, jak go najprościej wyeliminować? Lektura instrukcji nic mi nie dała, bardziej pomocna okazała się elektroda, ale tam sugerują rozwiązania albo brzmiące dość kosmicznie:


Zrób dodatkową strefę "wejście",umieść w niej linię z czujką wejściową. Do strefy wejście dodaj linię wirtualną typu załączającą/wyłączającą czuwanie sterowaną z wyjścia np 17. 17 wyjście zaprogramuj jako wskaźnik czuwania strefy w której są pozostałe czujki. Efekt będzie taki że zazbrajasz strefę podstawową, jak się zazbroi wyjście 17 stanie się aktywne a co za tym idzie zazbroi się też strefa "wejście". Strefa "wejście" zostanie zazbrojona dopiero po czasie na wyjście więc nie ma prawa być naruszona.

albo kompletnie nie na temat. Jak to zrobić, żeby było dobrze?

_ZBYCH_
12-05-2014, 21:31
Chyba rozumiem. Wczoraj poradziłeś mi abym wejście PIRa ustawił jako typ reakcji 03, a wejście kontaktronu w drzwiach jako typ reakcji 0 i gdybym to w ten sposób zrobił, w tym momencie działaby tu pierwsza opcja z wymienionych, tak? A w momencie, kiedy ja kontaktronu nie podłączyłem, a w ciemno zostawiłem samą czujkę z typem reakcji 3, to ona reaguje od razu, zgadza się?
Dobra, już podłączam ten kontaktron :)

Yes :) Praca domowa odrobiona ;)

_ZBYCH_
12-05-2014, 21:45
Pojawił się natomiast nowy, obiecuję, ostatni (na dziś :) ) Czujka PIR skonfigurowana jak wyżej, widzi mnie w momencie, gdy uzbrajam alarm. W tym momencie otrzymuję z terminala komunikat, że są naruszone / zablokowane wejścia, muszę to potwierdzać. Męczące trochę. Problem na pewno jest znany, jak go najprościej wyeliminować?
W opcjach danego wejścia skasuj zaznaczenie przy opcji: "Kontr. przy zał. czuw." (Kontroluj przy załączeniu czuwania - jeśli linia ma zaznaczoną taką opcję, to przy próbie uzbrojenia systemu linia musi być zamknięta. W przeciwnym razie system nie uzbroi się, tylko wykaże konieczność przejrzenia naruszonych wejść.)

ella&co
12-05-2014, 22:02
Witam, mam problem z alarmem integra 64 i podłączonym do niego sygnalizatorem SP 4006. Sygnalizator się nie załącza, mimo że centrala sygnalizuje alarm (polaryzacja wejścia w sp 4006 STO i STA powinna się uruchamiać po podaniu 0V), w integra STO i STA podłączone są pod wyjścia 15 i 16, typ wyjścia 1 Alarm włamaniowy, pol+ odznaczony X (próbowałem też odwrotnie, bez rezultatów) wyzwalanie wejść przypisane. W manipulatorze jest też opcja test wyjść. Testowałem, ale sygnalizator nie załącza się, diody na wyjściu 15 i 16 zapalają się podczas testu. Czy ktoś pomoże?

Jarek.P
12-05-2014, 22:03
Jest skasowane (patrz obrazek dodany kilka postów wyżej). Zresztą, o ile dobrze rozumiem instrukcję, przy zaptaszkowanej tej opcji alarmu w ogóle nie dałoby się zazbroić, bez ptaszka zaś wymaga dodatkowego potwierdzenia.

samboman
13-05-2014, 14:54
Możecie poradzić czy w przypadku okna PCV (fixy łączone) o szerokości 3.5 metra powinno się zastosować więcej niż jedną czujkę wibracyjną? W specyfikacji czujki Satel VD1 wyczytałem iż zasięg detekcji to 2.25m dla PCV. Faktycznie montujecie po 2 sztuki czujek w takich przypadkach?

_ZBYCH_
13-05-2014, 17:22
Jest skasowane (patrz obrazek dodany kilka postów wyżej). Zresztą, o ile dobrze rozumiem instrukcję, przy zaptaszkowanej tej opcji alarmu w ogóle nie dałoby się zazbroić, bez ptaszka zaś wymaga dodatkowego potwierdzenia.
Tak.
DloadX > z paska menu wybierz Opcje i czasy globalne > zakładka Załączanie czuwania > wyłącz zaznaczenie przy opcji: Przegląd nar./zablok. wejść przed zał. czuwania

_ZBYCH_
13-05-2014, 17:26
Możecie poradzić czy w przypadku okna PCV (fixy łączone) o szerokości 3.5 metra powinno się zastosować więcej niż jedną czujkę wibracyjną? W specyfikacji czujki Satel VD1 wyczytałem iż zasięg detekcji to 2.25m dla PCV. Faktycznie montujecie po 2 sztuki czujek w takich przypadkach?
Wiele zależy od zdolności przenoszenia drgań okien (sztywność, sposób mocowania) oraz rodzaju zamontowanych szyb, ale także od lokalizacji samego okna, a tym samym prawdopodobieństwa próby wejścia tą drogą. Ja zawsze przygotowuję okablowanie pod dwie czujki i po montażu okien oceniam, czy będzie jedna, czy dwie czujki.

Jarek.P
13-05-2014, 19:42
Tak.
DloadX > z paska menu wybierz Opcje i czasy globalne > zakładka Załączanie czuwania > wyłącz zaznaczenie przy opcji: Przegląd nar./zablok. wejść przed zał. czuwania

To wyłączy sprawdzanie czujek globalnie, a nie o to chodzi.
Ale i temat nieaktualny, rozwiązałem go metodą opisaną na elektrodzie, wydawała mi się kosmiczna, ale po przemyśleniu stwierdziłem, że jest całkiem sensowna i co najważniejsze - działa bezbłędnie.
Na użytek innych kombinujących samorobów detale:

1) czujka wiatrołapu i kontaktron drzwiowy skonfigurowane tak, jak to wczoraj pisałeś: kontaktron jako typ 0, czujka jako typ 3 ze zdefiniowanym czasem na wejście.
2) osobna strefa "wiatrołap", typ strefy "załączana hasłem", wejścia z punktu 1 dodane do tej strefy,
3) wszystkie pozostałe wejścia w strefie podstawowej,
4) zdefiniowane wyjście wirtualne, typ wyjścia "wskaźnik czuwania" wyzwalany z tejże strefy,
5) w strefie "wiatrołap" wirtualne wejście z typem reakcji 82: zał/wył czuwanie, sposób załączania: 0, typ linii: 8 (wg wyjścia) i tu podpięte to wirtualne wyjście z punktu 4
6) dla manipulatora wyłączyć obsługę strefy 2 (wiatrołap)

I tyle. Całość działa jak miała działać :) Manipulator zazbraja/rozbraja tylko strefę 1 (ogólną), strefa 2 (wiatrołap) jest sterowana stanem strefy 1.

Jarek.P
13-05-2014, 20:42
No nie, jednak trochę za szybko wpadłem w samozachwyt :)

Po wywołaniu kilku próbnych alarmów okazało się, że do instrukcji trzeba dopisać punkt 7: dla wejścia wirtualnego z punktu 5 należy dodać opcję "Kasowanie alarmu".

_ZBYCH_
14-05-2014, 19:27
To wyłączy sprawdzanie czujek globalnie, a nie o to chodzi.
...
A sprawdziłeś, jak działa ta opcja?
Widzisz Jarku, na tym m. in. polega żmudna praca doświadczonego instalatora, że sprawdza, jak działają poszczególne opcje.
Jak sam zauważyłeś, Satel nie jest mistrzem w pisaniu instrukcji...
Ich urządzenia (szczególnie centrale) posiadają wiele różnych opcji, których działanie nigdzie nie jest dobrze opisane...

Opcja, o której napisałem działa w taki sposób, że jeśli jest zaznaczona, to system przy uzbrajaniu raportuje o naruszeniu jakiegokolwiek wejścia (czy ma zaznaczoną opcję: "Kontroluj przy załączeniu czuwania", czy nie). Po wyłączeniu tej opcji system raportuje przy uzbrajaniu jedynie o naruszeniu wejść z zaznaczoną opcją: "Kontroluj przy załączeniu czuwania" (czyli będzie działał zgodnie z Twoimi oczekiwaniami - bez zbędnych kombinacji rodem z elektrody)
;)

Jarek.P
14-05-2014, 19:46
Hehe, no cóż...
A taki byłem dumny z tej wariacji z wydzieloną strefą wiatrołap :(

Choć wariacja mi się podoba wizualnie, elegancko w DloadX wygląda :) No i już jest zrobiona i działa, o ile nie ujawni jakichś nieoczekiwanych wad, zostawię.

Do Ciebie zaś miałbym jeszcze dwa pytania:

1) powiadomienia SMS: zrobiłem, działają. Brakuje mi jednak czegoś, co miałem w swoim dotychczasowym alarmie własnej roboty: codziennego smsa z raportem, że zasilanie ok, że sygnał GSM na poziomie 85%, że alarm w stanie czuwania - było to znakomite potwierdzenie, że wszystko jest ok. Nie zauważyłem takiej możliwości w Satelu. Nie ma?

2) Przed chwilą testowałem syrenę. Bez wywoływania alarmu, po prostu przez test wyjść. Ponieważ nie chciało mi się biegać do manipulatora, robiłem to z manipulatora wirtualnego w DloadX. Wyjście pierwsze u mnie podpięte do sygnalizatora optycznego, włączam, miga, wyłączam, spoko. Wyjście drugie - sygnalizacja akustyczna. Włączam - wyje, chcę wyłączyć - dupa, manipulator przestał reagować na polecenia. Jakiekolwiek polecenia.
Drugi raz to powtórzyłem, dokładnie takie samo zachowanie. Czym to może być spowodowane? Elektrownia się nie wyrabia i fakt załączenia wyjca powoduje jakieś problemy? Ale, kurcze, u mnie z wyliczeń jeszcze spory zapas zostaje... Zresztą normalne wyzwalanie wycia, nie testem wyjścia, a wzbudzeniem alarmu żadnych problemów nie powoduje.

czaki31
16-05-2014, 18:59
To mój pierwszy post na tym forum, więc w pierwszej kolejności pięknie się przywitam :-)

Sporo czytałem i udało mi się zaprogramować mojego Satela 128 WRL v.1.12, jednak mam dwa małe problemy których nie potrafię rozwiązać.
Moja konfiguracja to: jedna partycja, jedna strefa, w trybie nocnym nie uzbrajają się czujki wewnętrzne.
Problem 1
SMS z potwierdzeniem przychodzi dla każdego uzbrojenia i rozbrojenia alarmu, jak rozróżnić TYP CZUWANIA (0#; 2#, 3#) aby dało się zdefiniować różne komunikaty SMS dla każdego z tych typów czuwania ?
Problem 2
uzbrajając system przez 2# lub 3# strefa odlicza czas na wyjście. Czy da się uzbroić alarm z pominięciem czasu na wyjście ? Chodzi mi o to, czy da się zaprogramować tak, żeby z jednego z manipulatorów włączały się tylko tryby nocne (2#, 3#) z pominięciem czasu na wyjście bez wciskania 9#.
Jeden manipulator włączać ma tylko tryb nocny, pozostałe manipulatory tylko tryb całkowitej ochrony.

Z góry dziękuję za pomoc.

Arek

modena
01-06-2014, 22:41
Witam :)
Poproszę o informację jak działają czujki z firmy Satel , mam na myśli czujkę : gazu , dymu , zalania .
Czy one są optyczno akustyczne, to znaczy że same będą migać i piszczeć ?

Mój instalator najwyraźniej nie wie jak one działają :mad::sick: , mówił mi coś o tym że trzeba je podłączyć do wewnętrznej ( a może zewnętrznej) syreny alarmowej:confused:
Czy ma rację ? Przecież jak mi się rozwyje alarm to i tak nie będę wiedzieć co się dzieje
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0cray.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

_artur_
01-06-2014, 23:10
czujki o które pytasz nie mają elementów typu piszczenie czy miganie (no mają diodę ale tu trudno mówić o jakimś dużym natężeniu światła), podłącza się je do centrali (o czym zapewne mówił instalator) do której z kolei podłącza się np. syrenę żeby wyła i migała (po co w każdej czujce miałaby być) i np. klawiaturę na ktorej jak się alarm włączy to przeczytasz która czujka się włączyła zamiast miotać się po domu i szukać..

Pawlo111
02-06-2014, 19:12
Witam :)
Poproszę o informację jak działają czujki z firmy Satel , mam na myśli czujkę : gazu , dymu , zalania .
Czy one są optyczno akustyczne, to znaczy że same będą migać i piszczeć ?

Mój instalator najwyraźniej nie wie jak one działają :mad::sick: , mówił mi coś o tym że trzeba je podłączyć do wewnętrznej ( a może zewnętrznej) syreny alarmowej:confused:
Czy ma rację ? Przecież jak mi się rozwyje alarm to i tak nie będę wiedzieć co się dzieje
http://emotikona.pl/emotikony/pic/0cray.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

Satela nie piszczą ale są inne co piszczą naprzykład PolonAlfa, Gazex itp.
Piszczy manipulator SSWiN [popularnie klawiatura]
i może wysyłać centralka SMS-a, dzwonić jeśli masz podłączony nadajnik GSM, dialer telefoniczny lub Centralkę zintegrowaną z nadajnikiem GSM.
Czujka "optyczna" to czujka pożarowa reagująca na dym w początkowym stadium pożaru [reaguje również na parę wodną i kurz]
Sygnalizator akustyczny w domu nie jest złym pomysłem zwłaszcza zamontowany w trudno dostępnym miejscu[ sterowany od włamania]

_ZBYCH_
02-06-2014, 19:59
Wszystkie czujki gazu firmy Satel posiadają wbudowany sygnalizator akustyczny (dość głośny piszczyk) i optyczny (dioda LED). Czujka dymu (przewodowa) i czujki zalania nie posiadają sygnalizacji akustycznej.
@ modena - wygląda na to, że jednak Twój instalator wie, jak działają te czujki...

Ponad to jaki sens ma jedynie lokalne sygnalizowanie zadziałania czujki gazu, dymu lub zalania, jak może akurat nikogo nie ma w domu?
Sygnalizacja alarmu z tych czujek powinna wyzwalać powiadomienie tel / GSM lub informować o konkretnym zagrożeniu agencję ochrony.

modena
02-06-2014, 21:17
Dziękuję :)

Ja sobie myślałam tak ,że jak jestem w domu to te poszczególne czujki sobie pipkają jak coś wykryją ( lub klawiatura pipka ) , a jak mnie nie ma to przychodzi sms i mogę podjąć działania .No ale tego że musi mnie zestresować syrena ( i pół wsi przy okazji ) to się nie spodziewałam :rolleyes:

jedrek244
03-06-2014, 20:30
Witam,
co z centralką i czujkami podczas tynkowania?

Pawlo111
03-06-2014, 20:46
Centralkę szczelnie okryć, okleić, czujki powiesić na kablu owinięte szczelnie w woreczki foliowe lub zdemontować.
Przed tynkami porobić fotki coby nie powiercić kabli.

jedrek244
04-06-2014, 16:16
dzieki za odp
czyli kawałek sciany pod skrzynką zostanie nie otynkowany?
jeśli tak, to może podkuć z 2-3cm i wpuścić obudowę trochę w scianę?

pzdr

modena
10-06-2014, 22:55
Witam.
Mam dwa pytania:) :

1) Czy do tych czujek co ostatnio o nie pytałam ( gaz, zalania , dymu ) można zapiąć taki piszczyk jak w samochodzie przy cofaniu:rolleyes: ( i co ewentualnie kupić żeby się nadawało ?)

2) gdzie znajdę informację na temat elektrozaworu : jak to się podłącza , jaki kabel do tego itp. ( jakieś szczegóły techniczne ) Teraz nagle mi się tego elektrozaworu bardzo zachciało :D

( centrala satel)

szczukot
11-06-2014, 06:00
Witam.
Mam dwa pytania:) :

2) gdzie znajdę informację na temat elektrozaworu : jak to się podłącza , jaki kabel do tego itp. ( jakieś szczegóły techniczne ) Teraz nagle mi się tego elektrozaworu bardzo zachciało :D

( centrala satel)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147678-elektrozaw%C3%B3r-odciecie-wody-przez-alarm

Fantom

szczukot
11-06-2014, 08:40
Jak z integry mozna sterowac radiowo przekaznikami ? Potrzebuje dwa kanaly. Czyli cos w stylu ASW100. Do Abaxa czegos takiego nie widze. A jak mozna przerobic np Elmesa ? Bo tam sa dwukanalowe sterwoniki, ale kontrolowane pilotami a nie jakims sygnalem wejsciowym do nadajnika.

Fantom

ravbc
11-06-2014, 10:05
Skoro już wspomniałeś o Elmesie, to oni mają w ofercie tzw. radiolinie (http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=13)

szczukot
11-06-2014, 10:21
Dzięki !
Za szybko przewijaem liste, i nie zauważyłem, że jedna radiolinia nie ma pilotów tylko "normalny" nadajnik.

Fantom

_ZBYCH_
11-06-2014, 19:16
...A jak mozna przerobic np Elmesa ? Bo tam sa dwukanalowe sterwoniki, ale kontrolowane pilotami a nie jakims sygnalem wejsciowym do nadajnika.

Fantom
http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=30

Maanniutek
11-06-2014, 21:17
Gorke ma nadajniki i odbiorniki do sterowania zdalnego :)

tomkam
14-06-2014, 09:54
Witam, otrzymalem od firmy Vetrex oferte na zamontowanie od razu kontraktonow w cenie 45zl za sztuke. Nie jest to cena wygorowana? Orientuje sie ktos czy gdybym chcial w pozniejszym etapie (przy instalacji alarmowej) zamontowac kontraktony to nie strace gwarancji na okna? Jak jest orientacyjna cena takiego kontraktonu + montaz?
Dodatkowo zamarzylo mi sie (nie wiem czy jest to mozliwe), ze w przypadku podlogowki (bedzie w calym domu), jak otworze okno to automatycznie zmniejsza mi ogrzewanie?

geoslaw82
15-06-2014, 22:27
Mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie niż ja. Kupiłem zestaw alarmowy firmy Satel Versa 10. Podłączam czujki alarmowe - chodzi mi o właściwe dobranie rezystorów, bo w komplecie przysłali mi rezystory 2,1kom i teraz jak ja zmostkuje dwa rezystowy o takim oporze to zastanawiam sie czy wszystko będzie działało poprawnie. Wszyscy piszą o rezystorach 1,1 kom .

Jarek.P
16-06-2014, 05:33
Raczej wątpię, żeby przysłali Ci takie rezystory, wątpię z tego prostego powodu, że nie ma takiej wartości w podstawowym szeregu.
Jakie by jednak nie były, ważne tylko, żeby były wszystkie takie same, to się ustawia globalnie dla całej centralki.

modena
21-06-2014, 22:35
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147678-elektrozaw%C3%B3r-odciecie-wody-przez-alarm

Fantom
Dziękuję :)
Poczytałam i nie wiem czy to montować czy nie :D Martwią mnie informacje o możliwości przeciekania tego zaworu po czasie :(

geoslaw82
22-06-2014, 08:46
Po kilku popołudniowych godzinach wreszcie udało mi się podłączyć alarm satela versa10. Jednak sam system wymaga jeszcze poprawy. Zaprogramowałem centrale z klawiatury. Alarm działa. Jednak jest kilka mankamentów, których nie wiem jak rozwiązać. Pokazuje mi awarie - migający wykrzyknik.
- sabotaż na wejściu 31 (podejrzewam, że chodzi o obudowe centrali, nie podłączałem tego)
- pokazuje komunikat sygnalizator zewnętrzyny (alarm gdy się załączy to jest tylko sygnalizacja dzwiękowa, brak optycznej)
- gdy robie test wejść nie wykrywa mi wszystkich czujek
Jak programuje wejścia i wyjścia to ja zaprogramowałem do wejśc wszystkie czujki i sygnalizator zewnętrzny. Nie wiem czy sygnalizator nie powiniem być zaliczony do wyjścia? No i problem mam z modułem GSM Elmes2. Za nic nie moge nawiazać z nim połączenia przez komputer.
Może ktoś udzieliłby mi kilka wskazówek jak rozwiązać powyższe problemy? Z góry bardzo dziękuje.

memekt
23-06-2014, 10:25
Witam,

mam szybkie pytanko, czujnik gazu w szafce z butlą to dobry pomysł?

Pozdrawiam,
memekt

szczukot
28-06-2014, 10:25
Szybkie pytania do znawców Abaxa :
1) Jak przetestowac czujke, nie w trybie testowym ? Bo w dloadX nie pokazuje mi naruszenia wejścia i nie wiem czy działa
2) Czy poziom sygału rzędu 20-25 % jest wystarczający do stabilnej pracy czujki ?
3) Na wykresie w DloadX słupki mówią o poziomie sygnału z czujki, ale sa tez rysowane dwie linie lekko sie zieniające (niebieskie). Co one zonaczają ?
4) Jak się ustawia "konfiguracje" czujki ? Czyli czułości czujki APD-150. Bo domyslnie mam wpsiane "2-1" i nie wiem co to znczy.

Fantom

ar***pl
02-07-2014, 21:12
Szybkie pytania do znawców Abaxa :
1) Jak przetestowac czujke, nie w trybie testowym ? Bo w dloadX nie pokazuje mi naruszenia wejścia i nie wiem czy działa
2) Czy poziom sygału rzędu 20-25 % jest wystarczający do stabilnej pracy czujki ?
3) Na wykresie w DloadX słupki mówią o poziomie sygnału z czujki, ale sa tez rysowane dwie linie lekko sie zieniające (niebieskie). Co one zonaczają ?
4) Jak się ustawia "konfiguracje" czujki ? Czyli czułości czujki APD-150. Bo domyslnie mam wpsiane "2-1" i nie wiem co to znczy.

Fantom
1.Jaką czujkę? ruchu kontraktron?
2.Takie wartości wg mnie są za małe trzeba zmienić położenie czujki ewentualnie odbiornika (chyba że to cała centrala)
3.Linie pokazuja poziom zakłoceń z "otoczenia"
4.Zobacz w instrukcji odbiornika abax

szczukot
03-07-2014, 07:25
1) ruchu - APMD150
2) No to mam problem. Czujka jest jakieś 30m od odbiornika za dwoma ścianami.Mogę ją poprzenosić po 2-3 m i tyle. Raczej nic nie da. Chyba, że wzmacniacz po drodze ... Teraz po kilkunastu minutach system pokazuje, że nei widzi czujki. Dziwne.
3) Aha - no to są na poziomie 20 %. Skąd to mogą być sygnały ? Może jak je wyeliminuję to będzie lepiej dla czujki.
4) Dzięki - znalazłem.

Fantom

jwzp
03-07-2014, 13:25
Witajcie

Przeczytałem prawie cały ten wątek ale nie wiem czy przeoczyłem tę informację czy też nie pojawiła się tu ona...
Czy czujniki inercyjne na oknie jednoskrzydłowym należy zamontować na środku ramy, czy też po stronie klamki (jak najdalej od zawiasów). Na pierwszy rzut oka wydaje się właściwa ta druga opcja, ale po przemyśleniach nie jestem już taki pewien.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

memekt
06-07-2014, 00:03
Witajcie

Przeczytałem prawie cały ten wątek ale nie wiem czy przeoczyłem tę informację czy też nie pojawiła się tu ona...
Czy czujniki inercyjne na oknie jednoskrzydłowym należy zamontować na środku ramy, czy też po stronie klamki (jak najdalej od zawiasów). Na pierwszy rzut oka wydaje się właściwa ta druga opcja, ale po przemyśleniach nie jestem już taki pewien.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

po przemyśleniach :) jeśli chciałbyś otworzyć okno przy pomocy łomu, z której strony łatwiej jest wyważyć szkrzydło? jak myślisz?

jedrek244
06-07-2014, 20:01
witajcie
podlaczylem ekspander CA-64E do Versa15
przy konfiguracji w programie Dloadx nr wejsc na plycie
pokrywaja sie z numerami ekspandera,
jak to rozwiazac?
na ekspanderze są same kontraktony

pozdrawiam

jwzp
14-07-2014, 11:25
po przemyśleniach :) jeśli chciałbyś otworzyć okno przy pomocy łomu, z której strony łatwiej jest wyważyć szkrzydło? jak myślisz?

Ta... Tylko może zapomniałem dodać, że okna mają okucia WK2 i to właśnie ten fakt wpłynął na te moje przemyślenia...
A więc zapytuję ponownie: okna jednoskrzydłowe, okucia WK2 - czy czujnik inercyjny powinien być zamocowany w linii klamki czy na środku, no bo linia zawiasów raczej odpada...

Narka

buzzer11
16-07-2014, 09:28
Rozglądam się za sensowną (dobrą) i też nie za drogą syreną zewnętrzną do alarmu.
Proszę Was Panowie znawcy tematu o informację jaką syrenę wybrać, która sprawdza się najlepiej w swojej roli.

z góry bardzo dziękuję
pozdrawiam

_artur_
16-07-2014, 09:39
satel spl może być.. w zasadzie kwestia czy chcesz z akumulatorem czy nie, powinna być z LEDami i z poliwęglanu, powinna też lekko odstawać od ściany żeby się zacieki nie robiło..

buzzer11
16-07-2014, 09:49
raczej bez akumulatora bo rozumiem, że wtedy są sporo droższe.
Patrzę tak teraz i jest SATEL SP-4001, SP-4003 troszkę droższa lub tańsza ti700 ale którą z tych wybrać?

Ewentualnie wezmę satel spl o której wspomniałeś.

dzięki za info

kerth
01-08-2014, 12:19
To z pewnością głupie pytanie, ale ja nadal nie jestem pewien,
Załóżmy, że mam integrę 64 i moduł IORS, czy to znaczy, że mogę zaadresować 72 wejścia (64 z integry i 8 z IORS), czy 64, ale IORS mi daje kolejne "fizyczne" wejścia?

I drugie pytanie, Mając integrę 64 mogę zaadresować 64 wejścia + 64 wyjścia (razem 128 we/wy), czy 64 we/wy (czyli np. 32 wejścia i 32 wyjścia)?

Edit: Dziękuję Kolorado!

kolorado
01-08-2014, 12:23
To z pewnością głupie pytanie, ale ja nadal nie jestem pewien,
Załóżmy, że mam integrę 64 i moduł IORS, czy to znaczy, że mogę zaadresować 72 wejścia (64 z integry i 8 z IORS), czy 64, ale IORS mi daje kolejne "fizyczne" wejścia?

To drugie, czyli 64 wejścia, IORS dodaje fizyczne wejścia do 16 które masz na płycie.


I drugie pytanie, Mając integrę 64 mogę zaadresować 64 wejścia + 64 wyjścia (razem 128 we/wy), czy 64 we/wy (czyli np. 32 wejścia i 32 wyjścia)?
64 we i 64 wy.

CzarnyIwan
01-08-2014, 12:41
Mam pytanie. W nowo budowanym domu zainstalowałem alarm, bez wchodzenia w szczegóły oparty na centrali satela integra wrl 128. Do tego na elewacji wisi już syrena SP-4003R. Wszystko działa super ale nie wziąłem pod uwagę 1 rzeczy. Sąsiad ma identyczny dźwięk syreny jak mój. Trochę to irytujące ponieważ on chyba włącza sobie na noc jakąś strefę w domu i z rana nietomny często sam sobie włącza tą syrene- ok 6 rano zazwyczaj. Ja mam stresa że to u mnie. Czy jest opcja na zmianę "dzwonka" w tym sprzęcie u mnie?

Jarek.P
01-08-2014, 12:50
http://www.e-alarmy.pl/download/instrukcje/satel_sp4003_ins.pdf strona druga

CzarnyIwan
01-08-2014, 13:19
http://www.e-alarmy.pl/download/instrukcje/satel_sp4003_ins.pdf strona druga

No i pieknie!!! Dziękuje

buzzer11
07-08-2014, 14:18
Mała prośba do Panów speców od alarmów.
Nabyłem centralkę VERSA 15 i teraz chce ją sobie uruchomić.

Moje pytanie: w jakiej konfiguracji najlepiej czujki montować EOL czy 2EOL?

Wydaje mi się że 2EOL ale wolę się upewnić.

z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

_artur_
07-08-2014, 21:41
2 eol to jedynie słuszna opcja..

buzzer11
08-08-2014, 08:58
2 eol to jedynie słuszna opcja..

Tak też zrobiłem. Konfiguracja 2EOL/NC.

Wszystkie czujki podłączone w takiej konfiguracji. Sygnalizator zewnętrzny podłaczony zgodnie ze schematem podłączenia w poradniku instalatora satel wersa.

Odpaliłem centralkę. Zrobiłem identyfikację manipulatora. Nie podpinałem jeszcze pod kompa, nic nie konfigurowałem.

Czy to normalne, że przed konfiguracją miga pomarańczowa lampka?

Sorki za lamerskie pytanie ale dopiero zaznajamiam się z tematem ;)

_artur_
08-08-2014, 09:23
tak, jak lampka miga to znaczy że jest pamięć awarii (jak świeci to aktualnie jest awaria), wejdź w menu, odczytaj zdarzenia i powinna zgasnąć.. nie wiem jak to w versie zrobić bo dawno jej nie robiłem ale zakładam że w instrukcji jest napisane ;)

buzzer11
08-08-2014, 09:46
tak, jak lampka miga to znaczy że jest pamięć awarii (jak świeci to aktualnie jest awaria), wejdź w menu, odczytaj zdarzenia i powinna zgasnąć.. nie wiem jak to w versie zrobić bo dawno jej nie robiłem ale zakładam że w instrukcji jest napisane ;)

ok, wielkie dzięki za info.
wieczorem sprawdzę co i jak

tak to jest jak się coś robi 1-szy raz. instrukcja nieunikniona ;)

Tak sobie teraz uświadomiłem że nie podpiąłem sabotażu obudowy centralki, Mam nadzieję że nie powoduje to awarii?

_artur_
08-08-2014, 09:59
możliwe.. nie pamiętam czy tam jest osobne wejście czy wpina się to na linię..
ogólnie to nie panikuj ;) - skoro poradziłeś sobie z podłączeniem czujek i wiesz co to znaczy 2EOL to znaczy że z resztą tym bardziej sobie poradzisz... to naprawdę ciężko popsuć (sugeruję podłączyć komputer bo tak łatwiej ogarnąć całość)..

buzzer11
08-08-2014, 10:05
wielkie dzięki za info
będę walczył z tematem dziś wieczorem.

buzzer11
08-08-2014, 12:21
Znalazłem w instrukcji opis że na płycie z boku jest złącze COM oraz TMP. Wejście TMP - wejście typu NC do podłączenia obwodu sabotażowego (obudowy, czujek, sygnalizatorów itp.). Wejście TMP traktowane jest przez centralę jako dodatkowe wejście w systemie o numerze 31. Jeżeli nie jest wykorzystywane, powinno być zwarte do masy."

Tego niestety nie zrobiłem ;(

Czujki podłączałem tak jak w załączniku.

Tylko tam jest pokazane że przy 2eol com i tmp wchodzą w jeden zacisk COM a nie w zaciski z boku centralki COM i TMP. Chyba że właśnie te dwa zaciski wykorzystuje się do kontroli sabotażu obudowy?


Jak to prawidłowo powinno być?
dziękuję za pomoc

_artur_
08-08-2014, 12:53
tmp centrali czy modułów rozszerzeń zwierasz do com bez żadnych rezystorów bo one służą do sygnalizacji otwarcia skrzynki,a to co na zdjęciu to połączenie czujki a tam właśnie tak ma być żeby centrala rozróżniała naruszenie od sabotażu

buzzer11
08-08-2014, 13:02
tmp centrali czy modułów rozszerzeń zwierasz do com bez żadnych rezystorów bo one służą do sygnalizacji otwarcia skrzynki,a to co na zdjęciu to połączenie czujki a tam właśnie tak ma być żeby centrala rozróżniała naruszenie od sabotażu

no to zrobiłem dobrze ;) w takim razie sabotaż od obudowy i sabotaż od sygnalizatora wpinam w złącze COM,TMP z boku centralki. Takie podłączenie obudowy centrali i obudowy sygnalizatora łączymy szeregowo czy równolegle?

w instrukcji sygnalizatora satel jest napisane że jeden tmp podpinam do tmp centrali a drugi tmp pod styk com centrali.


@artur dzięki wielkie za odpowiedzi.
są dla mnie bardzo pomocne.

szczukot
13-08-2014, 12:35
Mam u siebie INT-RX do pilotów.
Dokładam ACU100 do ABAXA.
Pytanie : Czy lepiej zostawić te piloty na RX czy lepsze są te do ABAXA i RX zlikwidować z systemu ?
Czy jedynbą różnicą między pilotami w tych dwóch systemach jest dwukierunkowa transmisja (+ dla ABAXA), czy są jakieś inne różnice ? Np zasięg, inne możliwości w konfiguracji systemu itp.

Fantom

_artur_
13-08-2014, 13:16
piloty z abaxa sa zajebiste.. te wyjścia w nich są naprawdę pomocne.. od nowości mam i działają super.. jakbym miał kupowac to bym brał abaxa ale jak masz już RX to jak chcesz ;) - po co dokładasz ACU100 ?

szczukot
13-08-2014, 13:29
Czujkę w altanie dołożyłem a kabelka nie ma ....

Fantom

ar***pl
16-08-2014, 20:40
piloty z abaxa sa zajebiste.. te wyjścia w nich są naprawdę pomocne.. od nowości mam i działają super.. jakbym miał kupowac to bym brał abaxa ale jak masz już RX to jak chcesz ;) - po co dokładasz ACU100 ?
sama koncepcja tego pilota jest jak najbardziej ok ale coś jest z wykonaniem ponieważ czasami po delikatnym uderzeniu kluczami z pilotem sam się aktywuje i nie jest to przypadek odosobniony tylko powtarzający się w niektórych pilotach.Poszło tego do Ludzi raptem z 40szt ale klienci zgłaszają problemy.Nie wiem czy jest to problem ze starszymi z początku produkcji ? A jak u ciebie?

_artur_
16-08-2014, 21:32
mam dwa piloty, każdy przy kluczach i nie zauważyłem a akurat na dwóch przyciskach mam światło (jedno pomieszczenie i wszystkie światła w domu) i uzbrojenie i chyba nie miałem takiego przypadku,, ale wiadomo - jak to w kieszeni, zawsze może coś tam sie wcisnąć

ar***pl
17-08-2014, 22:38
mam dwa piloty, każdy przy kluczach i nie zauważyłem a akurat na dwóch przyciskach mam światło (jedno pomieszczenie i wszystkie światła w domu) i uzbrojenie i chyba nie miałem takiego przypadku,, ale wiadomo - jak to w kieszeni, zawsze może coś tam sie wcisnąćJa tez w swoim domu używam 3 szt i tylko z jednym jest problem ale klienci tez mi zgłaszali , u mnie tez głownie światło i otwieranie furtki (tylko elektrozamek) więc nie ma problemu natomiast problem jest wtedy kiedy mamy jakieś funkcje uzbrajające albo sygnalizacje napadu, zamówiłem już nowe gumki z przyciskami zobaczę może w tym problem że jakiś nacisk jest już w tych najstarszych.

szczukot
18-08-2014, 17:17
No i tak swoją drogą, w związku z instalacja tego ABAXA (częściowo juz działa), sprzedaję zestaw INT-RX.
Może ktoś jest zainteresowany : http://allegro.pl/satel-int-rx-ekspander-radiowy-433-mhz-3-piloty-i4525479303.html

Fantom

buzzer11
25-08-2014, 15:10
Krótkie pytanie: sabotaż obudowy sygnalizatora i obudowy centrali łączymy szeregowo czy równolegle do płyty głównej?

dzięki za informację

_artur_
25-08-2014, 22:55
szeregowo.. wtedy zadziałanie dowolnego przerwie obwód..

Jarek.P
26-08-2014, 19:58
Panowie, pytanie mam: zestaw Integra plus manipulator INT-TSG, jak w tym uzyskać monitorowanie na terminalu stanu jednego wejścia, niezwiązanego z alarmem jako takim?
Już piszę o co chodzi: będzie skrzynka na listy z elektrycznym sygnałem "zajętości" (jest list wewnątrz = zwarcie wyjścia). Chcę tą informację widzieć na ekranie manipulatora, w formie komunikatu.

Moje pytania:
1) Czy dobrze kombinuję: wyjście wirtualne typ 24 "przełącznik mono", stan według wejścia, wejście ustawione na typ 47 "bez akcji alarmowej" - tu mam obawy, czy 47 będzie ok?
2) dalej na manipulatorze: makro "poczta", z ustawioną opcją "stan według wyjścia", bez żadnych dodanych poleceń. Czy to wystarczy, żeby uaktywnienie tego wyjścia wywaliło stosowną ikonę na ekran, bez konieczności wchodzenia w listę makr, żeby to zobaczyć? Ewentualnie jak to zrobić inaczej, lepiej?
3) Super by było, gdyby dało się do tego dowiązać jakiś dźwięk, inny niż gong, ale to zdaje się "w następnej wersji oprogramowania" (czyli dyżurna odpowiedź Satela na dowolne pytanie dotyczące brakujących możliwości) dopiero, tak?

Jarek.P
27-08-2014, 08:41
Ponieważ panowie alarmiarze dziś nierychliwi, sam sobie odpisuję na użytek innych zmagających się z podobnym problemem.
Ano, to co powyżej napisałem, to w ogóle bzdura jest i zabranie się za problem od dupy strony. Sprawa jest prosta: Manipulator TSG, "ekran statusu" i tam dodajemy obiekt "stan wejścia". Niestety do dyspozycji mamy jedynie informację tekstową bądź systemową satelową ikonkę pokazującą stan wejścia, dźwięk możliwy jest tylko jako standardowy gong.
Tyle udało mi się ustalić, ale wszelkie dalsze uwagi mile widziane :)

kasprzyk
29-08-2014, 21:01
Krótkie pytanie: sabotaż obudowy sygnalizatora i obudowy centrali łączymy szeregowo czy równolegle do płyty głównej?

dzięki za informację
I szeregowo i równolegle, zależy jaki masz typ NO czy NC a najlepiej to 50/50 - każdy na osobne wejście by wypadało ;)

Mam takie pytanie - jak sprawują wam się manipulatory INT-TSI-SSW we współpracy z kamerami IP ?
Czy na tych manipulatorach można tworzyć wizualizację - np. otwarta brama wjazdowa - mruga ikona na pulpicie ?
pzdr

szczukot
07-09-2014, 12:23
Jak zrobić, aby pilotem APT-100 po zamknąć bramę (to łatwe) ale potem aby się załączył automatycznie alarm ?

Fantom

Husy
11-09-2014, 06:31
witam,
jestem na etapie przed montazem czujek inercyjnych.
doradzcie prosze jakie kupic Satel Vd, Impaq+, czy moze jakies jeszcze inne?

pozdrawiam

piotrek0m
11-09-2014, 13:18
A o systemach monitoringu domku możemy sobie popisać w tym temacie ?
Np. 4 kamery + rejestrator + podgląd przez internet? ...
Zastanawiam się czy kamery IP na skrętce czy analogowe CCTV....
No i czy przez kamery w cenie np 250 zł coś w ogóle widać ??

_artur_
11-09-2014, 22:21
obecnie w analogowe już chyba nie ma co iść.. ja używam w domu ip i odpalony serwer alnet systems na kompie i to mam dostępne przez neostradę z komórki i kompa..

szczukot
19-09-2014, 19:34
No i kolejna wyprzedaż wyposażenia mojej centralki : kontroler ABAX SATEL ACU 100 :

http://allegro.pl/show_item.php?item=4672300793

Zapraszam.
Tomek

pitar34
03-10-2014, 09:32
witam,
jestem na etapie przed montazem czujek inercyjnych.
doradzcie prosze jakie kupic Satel Vd, Impaq+, czy moze jakies jeszcze inne?

pozdrawiam

Satel to dobra opcja - jedna z lepszych. Do domu spokojnie sprawdzi się system Micra (obsługuje bezprzewodowo do 8 czujek ruchu). Poza tym montaż jest błyskawiczny i można go zamontować samemu. Konfiguracja też nie jest trudna. Tutaj masz artykuł poświęcony temu systemowi - klik (https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/112,jak-dobrac-odpowiedni-system-alarmowy-do-swoich-potrzeb-czesc-1.--male-obiekty).