PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45

kolorado
08-10-2014, 20:07
No i kolejna wyprzedaż wyposażenia mojej centralki : kontroler ABAX SATEL ACU 100 :
To ABAX też się nie sprawdził?

_ZBYCH_
08-10-2014, 23:11
witam,
jestem na etapie przed montazem czujek inercyjnych.
doradzcie prosze jakie kupic Satel Vd, Impaq+, czy moze jakies jeszcze inne?

pozdrawiam
Niestety, ale Satel wpadł na "genialny" pomysł i powiększył obudowę czujek VD-1 o około 5 mm w każdą stronę!!!
Ta zmiana niestety spowodowała, że czujka jest BYCZA i zwyczajnie nie mieści się na ościeżnicach większości okien drewnianych i alu.
Satel udaje, że nic się nie stało (jak zwykle...) i żadnej zmiany nie było.
Ja wracam do Impaq+ i czekam, aż któraś firma w końcu wyprodukuje miniaturową czujkę inercyjną.

szczukot
09-10-2014, 06:52
http://allegro.pl/show_item.php?item=4672300793

To ABAX też się nie sprawdził?

Wręcz odwrotnie. Rewelacja. Tylko tak się z tym spieszyłem, że kupiłęm dwie sztuki z różnych źródeł (nie byłem pewien czy dojdzie na weekend).
Nie liczać zalet, to jeszcze podoba mi się jedno oco pytałem : zasięg. Klikam chyba zze 150m od domu i działa, INT-RX miał z dwa razy mniejszy zasięg. Diodek jeszcze nie używam, i nie wszystko poprogramowałem, ale zakup super.

Fantom

robercikzs
09-10-2014, 14:59
Witam,

Czy przewód do czujki Aqua Plus prowadzi się przez uchwyt czujki, czy widać go jak wystaje ze ściany?

Jarek.P
10-10-2014, 10:15
Panowie, pytanie mam: Satel Integra, wejście skonfigurowane jako typ 47 "bez akcji alarmowej", wykorzystuję je do kontroli czegośtam, będącego absolutnie bez związku z samym alarmem. Jak wyłączyć jego kontrolowanie przy uzbrajaniu alarmu? Jeśli jest naruszone, podczas uzbrajania terminal się pyta o nie, męczące to trochę.

_artur_
10-10-2014, 11:56
Dane wejść - kontrola przy załączeniu czuwania

ravbc
10-10-2014, 11:56
Jeśli nie zadziała opcja wejścia: "Kontrolowane przy załączeniu czuwania", to pewnie bedziesz musiał uaktywnić globalną opcję: "Przegląd naruszonych/zablokowanych wejść przed załączeniem czuwania". Trzeba przyznać, że ten element Satel rozwiązane ma wyjątkowo kiepsko (widać tu dokładnie, że to jednak system alarmowy, a jakakolwiek automatyka jest raczej tylko "przy okazji").

_artur_
10-10-2014, 12:07
zadziała, mam u siebie tak zrobione (wyłączoną kontrolę i działa ) - przy uzbrajaniu pilotem to bardzo wygodna opcja

Jarek.P
10-10-2014, 12:15
Ale według instrukcji ta opcja ma działanie zupełnie inne: "gdy opcja jest włączona, nie można załączyć czuwania, jeśli wejście jest naruszone". Instrukcja podaje bzdury (co swoją drogą jest dla satelowskich instrukcji normą)?

ravbc
10-10-2014, 12:32
Według Satela instrukcje są doskonale czytelne i nic tam nie jest niejasne... W każdym razie w takim tonie mi odpowiedzieli, jak ich kiedyś o to zagadnąłem.

szczukot
15-10-2014, 20:59
No i kolejna wyprzedaż wyposażenia mojej centralki : kontroler ABAX SATEL ACU 100 :

http://allegro.pl/show_item.php?item=4704535079

Zapraszam.
Tomek

Tak swoją drogą, to można jakoś wyłączyć czujkę bezprzewodową, tak , aby jej "zgubienie" przez system nie włączało alarmu ? A tylko naruszenie ma włączać alarm. Mam tak daleko tą czujkę, że co jakiś czas, system jej nie widzi.

Fantom

_artur_
15-10-2014, 21:03
eee.. no jak to? skoro nie ma zasięgu to jak miałaby naruszeniem się aktywować alarm?

szczukot
16-10-2014, 10:36
No mam z 20 % siły sygnalu. Czujka ogolnie pracuje, ale raz na kilka dni sie zgubi na chwile. i alarm to sygnalizuje. Jestem w stanie odpuscic takie cos. Aby alarm wlaczyl sie tylko jak ktos ja naruszy. Jak jej nie ma - trudno. Nie dam rady chyba lepiej tego umiescic, a bez przesady aby retransmiter dawac. Jednak spora odleglosc i kilka scian robi swoje.

Fantom

Husy
16-10-2014, 23:16
Ja wracam do Impaq+.
Pitar34 i _ZBYCH_ dzieki za odpowiedz. juz wstepnie zamontowalem Impaq+.

mam kolejne pytanie, pewnie nie ostatnie, choc BARDZO wiele stron tego watku przeczytalem.
gdzies byl post ze "spisem tresci" może ktos podesle link?

naszlay mnie watpliwosci:
1)czy mozna zrobic tak aby kazde okno sygnalizowalo ze jest: zamkniete, otwarte lub uchylone?
2)czy w oknach wystarczy umiescic dwa kontaktrony(jeden u gory drugi na dole)?
3)czy kazdy z takich kontaktronow trzeba podlaczyc do oddzielnego wejscia w centrali? (mam np 20okien wiec musze wykorzystac 40wejsc?)
4)nie moge sie zdecydowac jaka integre wybrac(128 czy 128wrl), chcialbym miec mozliwosc sterowania kilku wyjsc przez sms i www. czy wykorzystujecie opcje bezprzewodowa w integrze 128wrl?

dzieki za podpowiedzi

pozdrawiam

szczukot
17-10-2014, 17:02
1)czy mozna zrobic tak aby kazde okno sygnalizowalo ze jest: zamkniete, otwarte lub uchylone?
2)czy w oknach wystarczy umiescic dwa kontaktrony(jeden u gory drugi na dole)?
3)czy kazdy z takich kontaktronow trzeba podlaczyc do oddzielnego wejscia w centrali? (mam np 20okien wiec musze wykorzystac 40wejsc?)


Dokładnie tak - dwa kontraktony na okno, każdy do osobnego wejścia.

Fantom

ar***pl
22-10-2014, 19:26
No mam z 20 % siły sygnalu. Czujka ogolnie pracuje, ale raz na kilka dni sie zgubi na chwile. i alarm to sygnalizuje. Jestem w stanie odpuscic takie cos. Aby alarm wlaczyl sie tylko jak ktos ja naruszy. Jak jej nie ma - trudno. Nie dam rady chyba lepiej tego umiescic, a bez przesady aby retransmiter dawac. Jednak spora odleglosc i kilka scian robi swoje.

Fantom

Jest to niezalecane ale w oknie nadzoru konkretnego czujnika tam gdzie masz nazwę "Filtr" wpisujesz 00 zamiast np. 20 czy 40 .

szczukot
22-10-2014, 20:41
Jest to niezalecane ale w oknie nadzoru konkretnego czujnika tam gdzie masz nazwę "Filtr" wpisujesz 00 zamiast np. 20 czy 40 .

Dzięki. Widziałem to tylko zastanawaiłem się czy nie ma wersji "łagodnieszej". Czyli, że sprawdzanie zostaje, tylko w przypadku "zagubeiia" nie włączy alarmu.

Fantom

todaks
24-10-2014, 18:39
Niestety, ale Satel wpadł na "genialny" pomysł i powiększył obudowę czujek VD-1 o około 5 mm w każdą stronę!!!
Ta zmiana niestety spowodowała, że czujka jest BYCZA i zwyczajnie nie mieści się na ościeżnicach większości okien drewnianych i alu.
Satel udaje, że nic się nie stało (jak zwykle...) i żadnej zmiany nie było.
Ja wracam do Impaq+ i czekam, aż któraś firma w końcu wyprodukuje miniaturową czujkę inercyjną.
Alarmtech wypuścił czujnik CD 500.Szerokość 23mm , długość 80mm głębokość 19,3mm. Występuje również wersja z kontaktronem CD 500R.

todaks
24-10-2014, 18:46
Według Satela instrukcje są doskonale czytelne i nic tam nie jest niejasne... W każdym razie w takim tonie mi odpowiedzieli, jak ich kiedyś o to zagadnąłem.
Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

_artur_
24-10-2014, 20:12
Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

te masz racje.. tylko że kolega nie jest zawodowym instalatorem.. ja trochę central w zyciu założyłem, teraz nadzoruję instalatorów i cały czas mam tak dziwną przypadłośc że czytam instrukcje do nowych central, mimo że nawet jednej nie założę.. ale dzięki temu nikt nie wciśnie mi kitu że się nie da czegoś zrobić..

_ZBYCH_
24-10-2014, 20:14
Alarmtech wypuścił czujnik CD 500.Szerokość 23mm , długość 80mm głębokość 19,3mm. Występuje również wersja z kontaktronem CD 500R.

Znana czujka - nie taka miniaturowa i szkoda, że w jedynym "słusznym" kolorze...

_ZBYCH_
24-10-2014, 20:55
Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

Nie zgadzam się z Tobą. Jak na oferowane możliwości central Satel, to ich instrukcje są bardzo ogólne. Nie ma w nich opisanych wielu podstawowych spraw.
Ja o tym wiem i każdy instalator też. Jestem instalatorem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i mam dobry zwyczaj, że zanim coś nowego zamontuję u klienta, to podłączam na stole i sprawdzam, programuję, testuję, itp.
Zdajesz sobie sprawę, że przetestowanie na stole wszystkich kombinacji w Satelu jest niemożliwe, więc nie bardzo rozumiem Twoje intencje...

todaks
24-10-2014, 21:03
Nie zgadzam się z Tobą. Jak na oferowane możliwości central Satel, to ich instrukcje są bardzo ogólne. Nie ma w nich opisanych wielu podstawowych spraw.
Ja o tym wiem i każdy instalator też. Jestem instalatorem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i mam dobry zwyczaj, że zanim coś nowego zamontuję u klienta, to podłączam na stole i sprawdzam, programuję, testuję, itp.
Zdajesz sobie sprawę, że przetestowanie na stole wszystkich kombinacji w Satelu jest niemożliwe, więc nie bardzo rozumiem Twoje intencje...
Rozumiesz doskonale - potwierdza to właśnie ten Twój wpis. Przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach. Od tego jest szkoła, doświadczenie i nabywana przez lata praktyka.

todaks
24-10-2014, 21:10
Znana czujka - nie taka miniaturowa i szkoda, że w jedynym "słusznym" kolorze... jest węższa i mniej awaryjna niż impaq, a że tylko w jednym kolorze? - można temu zaradzić.

_ZBYCH_
24-10-2014, 21:54
Rozumiesz doskonale - potwierdza to właśnie ten Twój wpis. Przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach. Od tego jest szkoła, doświadczenie i nabywana przez lata praktyka.

Szkoła??? Hmm, a która?

Nie, nie rozumiem. Co to znaczy "przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach"? Nie jest to system w dystrybucji dla wąskiego, zaawansowanego (autoryzowanego?) grona instalatorów, tylko system ogólnodostępny WSZĘDZIE!. Zatem podstawy powinny być szczegółowo opisane w instrukcji.

Ponad to nie wiem, czy Ty osobiście instalujesz / programujesz bardziej zaawansowane systemy. Jeśli tak, to zapewne również masz do czynienia z wieloma błędami w oprogramowaniu Satela i wadami urządzeń (szczególnie tych najnowszych - nie do końca przetestowanych...).

Mnie najbardziej wkur... postawa Satela - czyli... nic się nie stało - nie ma żadnych błędów - nie ma żadnych wad, itp.
Cichcem usuwają zgłoszone przez instalatorów błędy w sofcie - nawet już nie zmieniają numeru wersji softu, tylko wypuszczają poprawiony soft z tym samym numerem i inną datą wprowadzenia (bez informacji, co zostało poprawione).

Temat rzeka...

_ZBYCH_
24-10-2014, 22:08
jest węższa i mniej awaryjna niż impaq, a że tylko w jednym kolorze? - można temu zaradzić.

Czy będzie mniej awaryjna, to dopiero czas pokaże...

Odnośnie koloru, to skoro inne firmy mogą produkować czujki w dwóch podstawowych kolorach (biały i brązowy), to dlaczego oni nie mogą?
Tym bardziej, że inne czujki tego producenta są produkowane w dwóch podstawowych kolorach.

Jeśli jest taka potrzeba, to ja mogę lakierować czujki na kolory RAL, ale białą czujkę lakierować na brąz, bo akurat tej czujki producent nie produkuje w kolorze brązowym???

todaks
25-10-2014, 11:00
Szkoła??? Hmm, a która?

Nie, nie rozumiem. Co to znaczy "przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach"? Nie jest to system w dystrybucji dla wąskiego, zaawansowanego (autoryzowanego?) grona instalatorów, tylko system ogólnodostępny WSZĘDZIE!. Zatem podstawy powinny być szczegółowo opisane w instrukcji.
Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.

ravbc
25-10-2014, 11:53
Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

Ponieważ wywołałem temat, to się tutaj jeszcze wtrącę. Mi wcale nie chodzi nawet o te tak zwane podsawy. Raczej o to, że instrukcje Satela (zwłaszcza ta programowania Integry) zakładają, że czytający przyjął pewne podejście do całego systemu. Zgadza się, nie jestem instalatorem alarmów (i nigdy tego nie kryłem), ale z programowaniem różnych urządzeń (nie tylko komputerów, ale także rozmaitych sterowników i mikrokontrolerów) mam do czynienia regularnie. Satel jest promowany jako prosta automatyka domowa (do czego IMHO i tak się nie nadaje), więc powinien mieć w miarę czytelną instrukcję (także dla kogoś "z zewnątrz"). Tymczasem tam trzeba się np. domyślać, które z wyjść są tzw. (w nomenklaturze Satela) wskazującymi stan, a które działają przez zaprogramowany czas (a i DloadX wcale nie pomaga, bo nie różnicuje dostępnych opcji, ani ich opisów w zależności od wybranego typu wyjścia). To tylko jeden przykład, ale dość drastycznie wpływający na łatwość programowania tego ustrojstwa. Krótko mówiąc: nie dam sobie wmówić, że instrukcje Satela są dobre, bo za wiele ich widziałem i mam z czym porównać. Inna rzecz, że jestem przyzwyczajony do tego, że tak rozbudowane systemy (o tak dużych możliwościach) mają też instrukcje "cięższe od siebie samych". Szkoda że w Satelu zamiast nad instrukcją popracować (a czasu mają, bo nie zanosi się, by Integrę chcieli zamienić na nowszą konstrukcję), wolą udawać, że wszystko jest świetnie.

PS. Przepraszam za przydługi wpis, ale na prawdę nie widzę powodu, by chwalić coś ewidentnie niedopracowanego...

ar***pl
27-10-2014, 19:02
Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.Może trzeba założyć jakąś grupę na faceboku albo cos takiego i piętnować takie zachowania producenta, w końcu za to płacimy , nie wiem czy oni nie mają jakichś beta-testerów .Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła? Może ja chciałbym poznać prawdę co się zepsuło.Sorki ż w tym poście ale jak się zapatrujecie na zmianę modułów np. ca64pp na int-pp wprowadzają moduł do sprzedaży bez dedykowanego zasilacza, żenada.

ravbc
27-10-2014, 20:01
Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła?

To akurat pokłosie tzw. jakości ISO. Żeby utrzymać ten kretyński certyfikat, producent musi wykazać się odpowiednio niską ilością usterek. Krótko mówiąc: nikogo nie interesuje tam stan faktyczny - liczy się tylko odpowiednio spreparowana dokumentacja. Całe to ISO można sobie co najwyżej w buty wsadzić, no ale marketing wie lepiej...

szczukot
27-10-2014, 20:30
No ale to ma plusy - naprawiają czasmai uszkodzony sprzęt po gwarancji za darmo :)

Fantom

_ZBYCH_
27-10-2014, 21:14
Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )
Wiesz co, nie chce mi się dywagować na ten temat i udowadniać, kto ma rację, bo zupełnie nie o to tu chodzi. Zgadzam się, że centralę (system alarmowy) powinna podłączać i uruchamiać osoba z podstawową wiedzą z zakresu elektroniki (elektrotechniki). Mnie też denerwują powielane na forum posty dotyczące właśnie podstaw podłączania urządzeń systemu alarmowego. Ktoś, kto nie ma podstawowej wiedzy technicznej nie powinien się za to brać. Akurat od strony instalacji i podłączania, to raczej instrukcja jest jasna. Chodzi bardziej o braki i niezgodności w instrukcji programowania oraz błędy w sofcie. Sam to przyznajesz.


Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.

_ZBYCH_
27-10-2014, 21:44
Może trzeba założyć jakąś grupę na faceboku albo cos takiego i piętnować takie zachowania producenta, w końcu za to płacimy , nie wiem czy oni nie mają jakichś beta-testerów .Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła? Może ja chciałbym poznać prawdę co się zepsuło.
Taaa, te ich opisy dla laików (pisane do instalatorów!) w stylu "Nie stwierdzono usterki. Profilaktyczna wymiana chipów przeciwzakłóceniowych. Aktualizacja oprogramowania"...
To kpina z instalatorów!!!
Statystyki ISO... Swoją drogą ktoś chyba kontroluje ISO i jednostkę kontrolującą można poinformować o praktyce naginania statystyk w Satelu. Chyba w wolnej chwili muszę rozpoznać ten temat...


Sorki ż w tym poście ale jak się zapatrujecie na zmianę modułów np. ca64pp na int-pp wprowadzają moduł do sprzedaży bez dedykowanego zasilacza, żenada.
Nawet nie pisz o tym, bo mnie nerwy biorą...
Co prawda zasilacz dedykowany dla PP i EPS jest dostępny (APS412), ale ile drożej to teraz kosztuje! Jak wytłumaczyć klientom, że za to samo trzeba zapłacić więcej, bo Satel tak zadecydował?
To samo z modułem wyjść, do niedawna dostępne były trzy opcje modułów wyjść, teraz zrobili jedną wersję - za to droższą od najdroższej wcześniejszej!

_ZBYCH_
27-10-2014, 21:46
To akurat pokłosie tzw. jakości ISO. Żeby utrzymać ten kretyński certyfikat, producent musi wykazać się odpowiednio niską ilością usterek. Krótko mówiąc: nikogo nie interesuje tam stan faktyczny - liczy się tylko odpowiednio spreparowana dokumentacja. Całe to ISO można sobie co najwyżej w buty wsadzić, no ale marketing wie lepiej...

No właśnie - liczy się kretyński certyfikat ISO, a nie klienci - instalatorzy, dzięki którym ta firma istnieje...

todaks
28-10-2014, 18:20
No właśnie - liczy się kretyński certyfikat ISO, a nie klienci - instalatorzy, dzięki którym ta firma istnieje...

Nie wierzę że nikt z Satel-a tu nie zagląda. Może komentarz ..... ?

fazi75
28-10-2014, 18:45
Koledzy, czy mozna instalacje alarmowa odlaczyc od pradu na dluzszy czas i potem wlaczyc jak bedzie potrzebna? Od kilku miesiecy mam biuro w domu i spedzam tam caly czas. Ostatni raz alarm uzywalem jakis rok temu na wyjazd na wakacje i pewnie znow go uzyje dopiero za rok. Szkoda zeby te wszystkie czujniki i centrala z akumulatorem byly caly czas wlaczone na darmo. Mam satel 128 wrl i osobny obwod na alarm w skrzynce rozdzielczej. Dzieki, fazi

_ZBYCH_
28-10-2014, 20:32
Nie wierzę że nikt z Satel-a tu nie zagląda. Może komentarz ..... ?

Tradycyjnie - woda w ustach...

Horher
01-11-2014, 16:27
Zabieram się za zrobienie bilansu prądu w swojej instalacji. W instrukcji do Integry 128 WRL są cztery pozycje poboru prądu i nie wiem którą wartość mam wziąć do obliczeń :
1. Pobór prądu w stanie gotowości z sieci 230 V......120 mA
2. Maksymalny pobór prądu z sieci 230 V ...............300 mA
3. Pobór prądu w stanie gotowości z akumulatora....280 mA
4. Maksymalny pobór prądu z akumulatora .............600 mA

I jeszcze - CA-64 EPS to ekspander wejść z zasilaczem. Według instrukcji:
"Wydajność prądowa zasilacza - 1,2 A
Pobór prądu z sieci 230 V maksymalny - 220 mA
Prąd ładowania akumulatora (przełączany) - 350 / 700 mA"

Z tego wynika, że jak ustawię prąd ładowania akumulatora na 700 mA, to sam ekspander pobierze 220 + 700 = 920 mA. Jakby nie patrzeć pozostaje tylko 280 mA do wykorzystania na inne urządzenia. Więc albo ja źle to liczę, albo taki zasilacz to po prostu jakieś nieporozumienie

mikon
09-11-2014, 09:14
Zabieram się za zrobienie bilansu prądu w swojej instalacji. W instrukcji do Integry 128 WRL są cztery pozycje poboru prądu i nie wiem którą wartość mam wziąć do obliczeń :
1. Pobór prądu w stanie gotowości z sieci 230 V......120 mA
2. Maksymalny pobór prądu z sieci 230 V ...............300 mA
3. Pobór prądu w stanie gotowości z akumulatora....280 mA
4. Maksymalny pobór prądu z akumulatora .............600 mA

I jeszcze - CA-64 EPS to ekspander wejść z zasilaczem. Według instrukcji:
"Wydajność prądowa zasilacza - 1,2 A
Pobór prądu z sieci 230 V maksymalny - 220 mA
Prąd ładowania akumulatora (przełączany) - 350 / 700 mA"

Z tego wynika, że jak ustawię prąd ładowania akumulatora na 700 mA, to sam ekspander pobierze 220 + 700 = 920 mA. Jakby nie patrzeć pozostaje tylko 280 mA do wykorzystania na inne urządzenia. Więc albo ja źle to liczę, albo taki zasilacz to po prostu jakieś nieporozumienie

Ad: 1
To zależy pod jakim kątem chcesz robić bilans prądowy.
Jeżeli interesuje Cię zużycie energii przez system, patrz na pobór po stronie 230v.
Jeżeli interesuje Cię czas autonomii na akumulatorze, weź do kalkulacji prąd pobierany z akumulatora. Maksymalny/w stanie gotowości - tak jak w normie, (dwa niezależne alarmy, reszta to stan gotowości).

Ad:2
Nie sumuj prądu po stronie 12V i 230v bo dojdziesz do bzdur. Notabene, ten zasilacz rzeczywiście super parametrami "nie grzeszy".

Horher
09-11-2014, 11:04
Ad: 1
To zależy pod jakim kątem chcesz robić bilans prądowy.
Jeżeli interesuje Cię zużycie energii przez system, patrz na pobór po stronie 230v.
Jeżeli interesuje Cię czas autonomii na akumulatorze, weź do kalkulacji prąd pobierany z akumulatora. Maksymalny/w stanie gotowości - tak jak w normie, (dwa niezależne alarmy, reszta to stan gotowości).

Ad:2
Nie sumuj prądu po stronie 12V i 230v bo dojdziesz do bzdur. Notabene, ten zasilacz rzeczywiście super parametrami "nie grzeszy".

Dzięki za info. Nawiasem mówiąc na stronie Satela jest do ściągnięcia darmowy program, dzięki któremu można posumować prądy tzn. dodaje się poszczególne urządzenia, a program sam sumuje. Różnica pomiędzy tym co ja policzyłem, a tym co policzył program jest rzędu kilkunastu mA więc zakładam, że mam to zrobione dobrze.

Jeszcze jedno pytanie: Czy można łączyć równolegle akumulatory jeśli w systemie jest kilka zasilaczy? Ja np będę miał dwa zasilacze - jeden ten który jest w centrali 2A, i drugi dodatkowy zewnętrzny Satel APS-412 (http://www.e-alarmy.pl/4094p-aps-412---impulsowy-zasilacz-buforowy.html) 4A.
Zasilacz w centrali będzie zasilał centralę i manipulatory, a APS-412 pozostałe urządzenia. Do każdego zasilacze będzie podłączony jeden akumulator 17 Ah, ale ja chciałbym połączyć te akku równolegle. Czy mogę je wówczas ładować dwoma różnymi zasilaczami naraz?
Dlaczego chcę je połączyć? A dlatego, że akumulator przy centrali będzie miał do zasilenia urządzenia sumarycznym mniejszym poborze prądu niż ten drugi, w związku z tym ten drugi się szybciej wyczerpie i część systemu (wszystkie czujniki) padnie. Połączenie tych akumulatorów pozwoliłoby wyssać energię zgromadzoną w obu akumulatorach do końca.

_ZBYCH_
09-11-2014, 12:42
Jeszcze jedno pytanie: Czy można łączyć równolegle akumulatory jeśli w systemie jest kilka zasilaczy? Ja np będę miał dwa zasilacze - jeden ten który jest w centrali 2A, i drugi dodatkowy zewnętrzny Satel APS-412 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.e-alarmy.pl%2F4094p-aps-412---impulsowy-zasilacz-buforowy.html) 4A.

ABSOLUTNIE NIE! Nie wolno łączyć jednego akumulatora do dwóch różnych urządzeń.

ar***pl
11-11-2014, 21:47
Dzięki za info. Nawiasem mówiąc na stronie Satela jest do ściągnięcia darmowy program, dzięki któremu można posumować prądy tzn. dodaje się poszczególne urządzenia, a program sam sumuje. Różnica pomiędzy tym co ja policzyłem, a tym co policzył program jest rzędu kilkunastu mA więc zakładam, że mam to zrobione dobrze.

Jeszcze jedno pytanie: Czy można łączyć równolegle akumulatory jeśli w systemie jest kilka zasilaczy? Ja np będę miał dwa zasilacze - jeden ten który jest w centrali 2A, i drugi dodatkowy zewnętrzny Satel APS-412 (http://www.e-alarmy.pl/4094p-aps-412---impulsowy-zasilacz-buforowy.html) 4A.
Zasilacz w centrali będzie zasilał centralę i manipulatory, a APS-412 pozostałe urządzenia. Do każdego zasilacze będzie podłączony jeden akumulator 17 Ah, ale ja chciałbym połączyć te akku równolegle. Czy mogę je wówczas ładować dwoma różnymi zasilaczami naraz?
Dlaczego chcę je połączyć? A dlatego, że akumulator przy centrali będzie miał do zasilenia urządzenia sumarycznym mniejszym poborze prądu niż ten drugi, w związku z tym ten drugi się szybciej wyczerpie i część systemu (wszystkie czujniki) padnie. Połączenie tych akumulatorów pozwoliłoby wyssać energię zgromadzoną w obu akumulatorach do końca.
Tak jak Zbych napisał nie można ale spróbuj tak sobie dobrać pojemności tych akumulatorów by nie było dużej różnicy w działaniu. Poza tym wiele zależy od producenta i typu akumulatora polecam akumulatory Europower w miarę trzymają parametry pojemności jak kupujesz 17Ah to akumulator ma te 17Ah w przypadku tych tańszych kupujesz akumulator 18ah a w rzeczywistości ma 9-11ah.Pozatym w obudowie takiej jak ma 17 europower produkuje akumulator 22ah.

Horher
12-11-2014, 11:39
Tak jak Zbych napisał nie można ale spróbuj tak sobie dobrać pojemności tych akumulatorów by nie było dużej różnicy w działaniu. Poza tym wiele zależy od producenta i typu akumulatora polecam akumulatory Europower w miarę trzymają parametry pojemności jak kupujesz 17Ah to akumulator ma te 17Ah w przypadku tych tańszych kupujesz akumulator 18ah a w rzeczywistości ma 9-11ah.Pozatym w obudowie takiej jak ma 17 europower produkuje akumulator 22ah.

No skoro nie można łączyć akumulatorów do dwóch różnych zasilaczy, to raczej nie mam wyjścia. Trudno się mówi. Dziękuję Wam za rozwianie wątpliwości.

A co do montażu samych skrzynek - montujecie je po tynkach, czy przed? Pytam, bo chciałem uruchomić alarm jak najszybciej, a tynki będą najwcześniej na wiosnę. Przez zimę na spokojnie położę sobie wszystkie kable, a w całym domu będzie tego całkiem sporo i wypadałoby je jakoś ochronić przed złodziejami. Nie chciałbym, żeby zostały wywiezione do skupu metali kolorowych. Mogą być kuszące dla co niektórych, zwłaszcza, że za takie kable można chlać przez tydzień.

_artur_
12-11-2014, 17:05
przed, tylko zostaw trochę dluższe kable, potem najwyżej na chwile odkręcisz

szczukot
16-11-2014, 12:08
Witam
Miał ktoś do czynienia z programem Satel MobileKPD2 do podłączenia sie do integry ?
Bo mam od jakiegoś czasu tą wersję darmową. NAwet się przydaje, ale mozliwości praktycznie zerowe. Na screenach na stronie Satela są rzeczy których nie widze w tej aplikacji : http://www.satel.pl/img/mbkpd2_android_6.jpg
Czy to jest w wersji pro ? Czy trzeba jakś to inaczej zrobić ("Open door") ?

Fantom

Jarek.P
16-11-2014, 13:05
Z ciekawości spytam: jaką drogą się łączysz z integrą? Poprzez zewnętrzne łącze internetowe (ETHM-1), czy wykorzystując wbudowany modem GPRS Integry?

maciej10
16-11-2014, 14:13
Trochę OT
Wreszcie po wielu próbach udało mi się skonfigurować wysyłanie kodów ussd w integra 182 WRL.
Za pomocą programu DLoadX wchodzimy w "dane"-->"odpowiadanie i sterowanie telefoniczne" i wchodzimy w zakładkę "Stan systemu" następnie "Przesyłanie kodów sieciowych USSD" w polu SMS wpisujemy hasło po którym centrala zidentyfikuje nasz sms wysłany z tel. komórkowego a więc np: "=stankonta" ważne jest by przed hasłem dać znak równości-w przypadku braku tego znaku przy próbie zapisania konfiguracji pole jest wymazywane!
Klikamy ok i zapisujemy konfigurację.
Teraz wystarczy wysłać kod sms z telefonu komórkowego na nr karty sim centrali. Przyskładowy kod sms: =[podajemy hasło do identyfikacji]=[kod ussd]=
W przypadku odczytania stanu konta z njumobile będzie to: =stankonta=*127*1#=

Mam nadzieję że komuś się to przyda-nigdzie w necie nie mogłem tego znaleźć a instrukcje satela są bardzo toporne...

szczukot
16-11-2014, 14:58
Z ciekawości spytam: jaką drogą się łączysz z integrą? Poprzez zewnętrzne łącze internetowe (ETHM-1), czy wykorzystując wbudowany modem GPRS Integry?

Łączę się przez ETHM-1. I ogólnie, jakby na androidzie chodziła Java to mógłbym się połączyć przez www (aplet javy). Ale tak to mi zostaje tylko ta aplikacja - i zbyt dużo możliwości toto nie ma - choć na stronie są screeny które mówią co innego. Więc szukam jak to zrobić.

Fantom

Maher
16-11-2014, 17:55
Łączę się przez ETHM-1. I ogólnie, jakby na androidzie chodziła Java to mógłbym się połączyć przez www (aplet javy). Ale tak to mi zostaje tylko ta aplikacja - i zbyt dużo możliwości toto nie ma - choć na stronie są screeny które mówią co innego. Więc szukam jak to zrobić.

Fantom

To jak szukasz to i pewnie znajdziesz wersje pro niekoniecznie na stronie sklep Play.

Jarek.P
16-11-2014, 17:59
Ok, dzięki. Pytałem w nadziei, że może da się to zrobić na drodze bezpośredniej łączności po GPRS z Integrą, bo niestety mimo wielu prób przez ETHM nie działa mi to. Póki się łączę lokalnie (smartfon poprzez wifi w tej samej sieci), wszystko hula jak trzeba, nawet jeśli smartfonem się łączę na adres WAN swojej sieci. Spoza sieci - niestety. Mam wrażenie, że któryś z operatorów blokuje mi sygnał. Od strony ETHM-1 w świat wychodzę modemem LTE sieci Plus, smartfon z kolei działa w T-Mobile.

misiupl
16-11-2014, 18:10
Ok, dzięki. Pytałem w nadziei, że może da się to zrobić na drodze bezpośredniej łączności po GPRS z Integrą, bo niestety mimo wielu prób przez ETHM nie działa mi to. Póki się łączę lokalnie (smartfon poprzez wifi w tej samej sieci), wszystko hula jak trzeba, nawet jeśli smartfonem się łączę na adres WAN swojej sieci. Spoza sieci - niestety. Mam wrażenie, że któryś z operatorów blokuje mi sygnał. Od strony ETHM-1 w świat wychodzę modemem LTE sieci Plus, smartfon z kolei działa w T-Mobile.

u operatora jesteś w jego podsieci i nie masz zewnętrznego IP. Potrzebne jest tunelowanie albo coś ala Hamachi

Jarek.P
16-11-2014, 18:20
Jestem jednak z zewnątrz widoczny pod jakimś IP, korzystam zresztą z dynamicznego DNSa dla innych potrzeb i mi to działa, więc nie w IP problem, prędzej w portach.

misiupl
16-11-2014, 19:26
odpal hamachi na kompie w domu i na komorce
na kompie przekieruj ktorys z portow na satela

Jarek.P
16-11-2014, 21:13
Nie znałem tej platformy (hamachi), spróbuję, dzięki.

szczukot
17-11-2014, 08:38
Ok, dzięki. Pytałem w nadziei, że może da się to zrobić na drodze bezpośredniej łączności po GPRS z Integrą, bo niestety mimo wielu prób przez ETHM nie działa mi to. Póki się łączę lokalnie (smartfon poprzez wifi w tej samej sieci), wszystko hula jak trzeba, nawet jeśli smartfonem się łączę na adres WAN swojej sieci. Spoza sieci - niestety. Mam wrażenie, że któryś z operatorów blokuje mi sygnał. Od strony ETHM-1 w świat wychodzę modemem LTE sieci Plus, smartfon z kolei działa w T-Mobile.

Jak dobrze pamięta, to praktycznie każdy operator GSM bblokuje porty przychodzące. Mozliwosci połączenia prawie żadne. Chyba, że użyje sie jakiegoś tunelu (np Hamachi właśnie). Ale to ma wadę : trzeba mieć jakąś maszynę odaploną zawsze w domu.

Fantom

szczukot
17-11-2014, 08:39
To jak szukasz to i pewnie znajdziesz wersje pro niekoniecznie na stronie sklep Play.

Ale ja wcale nie chcę PRO. Na stronie Satela, te większe mozliwości są pokazane niby do zwykłej wersji.

Fantom

mikon
19-11-2014, 18:16
Bo to jest zwykła wersja. Masz możliwość zrobić za jej pomocą prawie wszystko to, co lokalnie za pomocą manipulatora LCD. Wersja "PRO" daje kilka funkcji z KSG. Teraz pytanie, czego Ci brakuje. "Open door" będziesz miał z elementami kontroli dostępu, zwykłe sterowanie wyjściami masz przez "outs control".
Cudów od tej aplikacji się nie spodziewaj, bo samo rozwiązanie jest dość toporne.

szczukot
19-11-2014, 18:47
Outs control mi w zupelnosci wystarczy. Ale jak to wączyć ?? Nie mam tego w tej aplikacji.

Fantom

mikon
19-11-2014, 19:28
Outs control mi w zupelnosci wystarczy. Ale jak to wączyć ?? Nie mam tego w tej aplikacji.

Fantom

A masz w systemie jakieś wyjścia typu Mono/Bi/Przekaźnik tel.?
Jeżeli tak, przypisz je do grupy wyjść i wtedy powinieneś mieć w menu użytkownika sterowanie wyjściami. Sprawdź najpierw lokalnie, jak lokalnie zadziała to i w mobilekpd powinno być.

szczukot
19-11-2014, 20:23
Mam przełącznik MONO. Dodałem go jako jedyny do grupy. W MobileKPD mam ciagle tylko :
załącz czuwanie
tryb załączenia
zmiana hasła
przegląd zdarzeń
testy

Jak lokalnie sprawdzić czy działa ? Jaka "ścieżka" w manipulatorze ?

Fantom

ps. Już działa - okazało się, że użytkownik nie miał upranień :) Dzięki.

ar***pl
19-11-2014, 22:00
Mam przełącznik MONO. Dodałem go jako jedyny do grupy. W MobileKPD mam ciagle tylko :
załącz czuwanie
tryb załączenia
zmiana hasła
przegląd zdarzeń
testy

Jak lokalnie sprawdzić czy działa ? Jaka "ścieżka" w manipulatorze ?

Fantom

ps. Już działa - okazało się, że użytkownik nie miał upranień :) Dzięki.

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz ethm w sieci gdzie na zewnątrz wychodzisz przez operatora komórkowego, musicie mieć panowie tzw zewnętrzne Ip i nie chodzi mi dokładnie o coś w rodzaju Dyndns tylko karta gsm musi się łączyć za pomocą innego połaczenia niż standardowe .Ta usługa w większości operatorów jest tylko sprzedawana dla firm.Z tego co pamiętam w Polsacie w ogóle nie można jej wykupić.

szczukot
19-11-2014, 22:36
Mam zwykła sieć radiową ze stałym publicznym adresem IP. Wykorzystywana na codzień w domu - więc centralka wpięta "przy okazji"

Fantom
ps. Dobrych kilka lat temu, w firmie mielismy Plusa, i za 10 zł można było wykupić stałe publiczne IP za 10 zł. Ale chyba potem to zlikwidowali :(

_artur_
20-11-2014, 08:00
można cały czas

Jarek.P
20-11-2014, 09:42
Można cały czas, ale dotyczy to tylko 2G/3G, w LTE nie działa.

rafaell68
25-11-2014, 12:32
Proszę doradźcie mi w temacie kompletowania alarmu. Planuję system INTEGRA od SATELA. Mam 2 poziomowy domek. Planuję na dole manipulator INT-KSG do załączania wszystkich czujek na górze i na dole jak nikogo nie będzie w domu oraz klawiaturę strefową INT-SF-SSW do załączania czujek na parterze podczas pobytu w sypialniach. Największym problemem jest dobór samych czujek. Nie wiem czy jest sens kupowania czujek dualnych, np COBALT. Koszt jest trochę wyższy. Podobno stosuje się je do garaży itp, chociaż dużo osób montuje je w domu. Proszę doradźcie mi czy taki zestaw będzie wstępnie ok i które czujki powinienem nabyć. Dziękuje z góry za wszelką pomoc.

ravbc
25-11-2014, 22:06
Dobra rada: poszukaj rozgarniętego instalatora (niestety nie łatwo takiego znaleźć) i mu zapłać co będzie chciał, albo przeryj ten wątek od początku - tak, wiem, duży jest, ale w zamian za czas zaoszczędzisz sporo kasy. Albo i nie, bo apetyt ponoć rośnie w miarę jedzenia. ;)

_ZBYCH_
26-11-2014, 07:25
Można cały czas, ale dotyczy to tylko 2G/3G, w LTE nie działa.
Przy LTE trzeba wykupić u niezależnego dostawcy kanał VPN, a w domu postawić router z opcją VPN client i sprawa zdalnego dostępu (czy to do alarmu przez moduł ETHM, czy do zdalnego podglądu z kamer) jest rozwiązana.
Usługa VPN kosztuje nie wiele więcej, niż wykupienie u operatora sieci komórkowej publicznego i stałego adresu IP (a i to nie każda sieć oferuje), więc opłaca się nie tylko przy LTE, ale również przy 2G/3G.

szczukot
27-11-2014, 08:30
W związku z wyborem obwodów, które będa podpiete pod UPSa, zastanawaim się nad wpięciem w to także instalacji alarmowej - Integra64. No i pytanie : czy jest sens ?
Minusy
- tracę informację o zaniku prądu w centralce
- skracam czas pracy pozostałych urządzeń podpietych pod UPS
Zalety
+ dłuższa praca centralki alarmowej

Co o tym sądzicie ?
A może lepiej po prostu nie wpinac, a dac większy akumulator do centralki ? Pytanie o ile mozna go zwiekszyć, aby centralka była w stanie go naładować itp ?

Fantom

kolorado
27-11-2014, 09:01
IMO zależy jaki UPS. Jeśli starcza na niewiele dłużej niż sama centralka wytrzymuje, to nie ma sensu. Chyba że jakaś ogromna bestia co tydzień działa, wtedy ma sens...

Jarek.P
27-11-2014, 09:23
Ja tam podłączyłem. Mój UPS na kilka godzin starcza, a informację o zaniku zasilania AC można i tak zrobić, wykorzystując jedno wejście i przekaźnik. Nie jest to sposób idealny (zajęte wejście, a te są drogie, do tego przekaźnik pobiera jakąśtam moc), ale jest, działa.

szczukot
27-11-2014, 09:52
No to muszę sobie w końcu zrobic bilans prądowy centralki aby zobaczyc ile mi ucieknie z tego UPSa.

A można zwiększac akku w centralce ? Czy te 17Ah to jest maks ?

Fantom

_artur_
27-11-2014, 10:43
tak jak pisze w karcie katalogowej centrali - pewnie o pare Ah można zwiększyć ale za dużo nie bardzo bo zasilacz centrali nie wyrobi wydajnościowo i będzie się np. przegrzewać. ja daję albo jak mam dużo linii to osobny zasilacz buforowy na zasilanie wszystkiego oprócz płyty głównej i klawiatury które zasilam z akumulatora 17Ah w centrali, bilansuję tak żeby mniej więcej się zgadzały czasy

szczukot
27-11-2014, 11:02
Trochę nie czaję z tym niewyrabianiem zasilacza centrali. Przecież ustawia się jaki jest prąd ładowania akumulatora, i nie powinno mieć znaczenia jaką on ma pojemność. O co tu chodzi ?

Zrobiłem sobie bilans prądowy wstępny. Na razie mam 1700 mA + jakieś 200 mA (z 10 czujek) + nawet 600mA sygnalizator. Razem maks 2600mA.
Zasilacz Pulsara daje mi jakies 4500 mA. Prąd ładowania akumulatora 18 Ah - ustawiony na 500 mA (czyli 20-godzinny).

Gdzie wogóle można kupić taki akku 24Ah, 12V i wąski (czyli taki do 13-14 cm) ??

I jeszcze jedno : stosujecie akumulatory AGM czy żelowe ?

Fantom

kolorado
27-11-2014, 11:25
Z tego co mi się wydaje, maks. to 24Ah, ale ekspertem nie jestem.

Witalis
01-12-2014, 21:22
No to muszę sobie w końcu zrobic bilans prądowy centralki aby zobaczyc ile mi ucieknie z tego UPSa.

A można zwiększac akku w centralce ? Czy te 17Ah to jest maks ?

Fantom

Od czterech lat u mnie zdaje egzamin --> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze&p=4398495#post4398495

szczukot
03-12-2014, 08:43
Czyli mozna pakowąc większe i jest ok :).
No ale mam ciagle dwa tematy. chciałbym abyzej nie c ten akku zmieścił mi się w skrzynce. Czyli taki z 24 Ah wpakuję, ale musi być wąski. Nie moge nic znaleźć na rynku :( Jakiś CTM niby jest, ale niegdzie nei mogę go znaleźć do kupna.
Po drugie, raczej nie chciałbym mieć w domu takiego dużego akku kwasowego ! Te akumulatory są nieszczelne i chyba nawet jest "zakaz" uzywania ich w pomieszczeniach zamkniętych przeznaczonych na pobyt ludzi.

Fantom

_ZBYCH_
04-12-2014, 07:10
Firma Europower ma w ofercie akumulatory 22 Ah o wymiarach takich, jak 17 Ah. Stosuję je w montowanych systemach - są godne polecenia, choć drogie.

szczukot
04-12-2014, 08:46
Dzięki za info. Faktycznie zacząłem rozglądac się za takimi 22Ah i jest spory wybór. Yuasa można kupić za 250 zł brutto. Europower ze 100 zł więcej. A nie wiem, czy ta pierwsza marka nie lepsza.

Fantom

kwasniak
05-12-2014, 14:49
Powoli zaczynam zastanawiać się nad alarmem do mojego domu który chcę zamontować po wstawieniu okien czyli jak pozwoli pogoda to w styczniu :) sprzedawca polecił mi zestaw Ropam do tej pory byłem zdecydowany na Satela i teraz sam już nie wiem co wybrać.
Od alarmu będę wymagał mało czyli poza jego głównym przeznaczeniem chcę mieć możliwość sterowania oświetleniem zewnętrznym przez pilota czyli jak wjeżdżam otwiera bramę,garaż i zapala światło przed domem. Ma obsługiwać 7 czujek wewnętrznych + 6 kontaktronów (cztery w oknach,garaż,drzwi wejściowe), czujka czadu.

Za ropamem przemawia jeszcze obsługa w smartfonie na androidzie ale tracę możliwość podziału domu na strefy co nie będzie może kłopotem ale jednak tracę taką możliwość i teraz sam nie wiem co wybrać :(

Mam taką ofertę na ten alarm czy to dobra konfiguracja ? (czujki bingo ze względu na koty)
http://i.imgur.com/tYBJpMp.jpg

Czy może zainwestować w Satela Integre (32-64) co wiąże się z większymi kosztami i nie wiem czy go wykorzystam czy kupić Ropama i w razie czego rozbudować system. Jak by nie było w ropamie mam na dziś dzień wszystko co potrzebuję za rozsądne pieniądze.

Proszę o poradę i opinię użytkowników tego systemu.

Przykładowy zestaw Satela który biorę pod uwagę

- płyta główna Satel INTEGRA 32
- akumulator bezobsługowy 12V 7Ah (lub większy)
- manipulator dotykowy Satel INT-TSG-BSB lub INT-TSG-SSW
- 8 x czujka Bosch GEN2 BPR2-W12 (trzeba zmienić na tolerujące zwierzęta do 25 kg)
- moduł powiadomienia i sterowania GSM Satel GPRS-T4
- antena czterozakresowa Satel ANT-OBU-Q
- obudowa do modułu GSM Satel OPU-2 A
- sygnalizator zewnętrzny Satel SP-4001 R
- obudowa metalowa MPL220 wraz z transformatorem 40VA
- instrukcja,oprogramowanie
- piloty 2szt
- okablowanie 100m

cena około 2600zł więc różnica w cenie około 800zł które mógłbym przeznaczyć na rozbudowę Ropama.

_artur_
05-12-2014, 18:48
integra ma wieksze mozliwosci ale ropam też jest ok

szczukot
05-12-2014, 18:57
Co do sterowania przez telefon to w Integrze też jest. Używam od kilku tygodni - działa.

Fantom

kwasniak
05-12-2014, 20:04
Co do sterowania przez telefon to w Integrze też jest. Używam od kilku tygodni - działa.

Fantom

To że jest to wiem ale ropama mam za 1800 zł i jest prawie kompletny i żeby tak samo złożyć integrę muszę dołożyć 900-1000zł .
Pytanie czy warto jak pisałem wyżej alarm praktycznie będzie tylko do ochrony może poza dwoma trzema funkcjami z "automatyki"

Szukam potwierdzenia że ropam to dobry lub zły system.

_artur_
05-12-2014, 22:15
jak nie bedziesz kombinować to ropam też się nada - satel jak sam zauważyłeś ma większe możliwości ale ropam też jest w porządku i spokojnie da radę

szczukot
12-12-2014, 08:45
Nie wiem czy mi się ubzdurało, czy gdzieś kiedyś widziałem taką opcję w Integrze : zapisywanie do pamięci zdarzeń naruszenia wejścia (czujka) nawet przy wyłączonym czuwaniu.
Jest takie coś czy źle pamiętam ? Nie moge znaleźć teraz.

Fantom

kolorado
12-12-2014, 08:59
Nie wiem czy mi się ubzdurało, czy gdzieś kiedyś widziałem taką opcję w Integrze : zapisywanie do pamięci zdarzeń naruszenia wejścia (czujka) nawet przy wyłączonym czuwaniu.
Jest takie coś czy źle pamiętam ? Nie moge znaleźć teraz.

Z helpa:
Zapisuj do pamięci zdarzeń - opcja dla typu reakcji 47: BEZ AKCJI ALARMOWEJ i 63: AWARIA. Naruszenie wejścia skutkuje zapisaniem zdarzenia odpowiedniego dla typu reakcji wejścia (w przypadku reakcji 47: BEZ AKCJI ALARMOWEJ zapisywana informacja zależy dodatkowo od opcji NIE MONITORUJ NARUSZEŃ).

szczukot
12-12-2014, 09:07
Aha. Czyl lipa. Bo to w sumie zwykła czujka. Wiec typ 47 i 63 raczej dla niej odpada :(
Chyba, że jakieś wirtualne wejście zrobic ?

Fantom

kolorado
12-12-2014, 09:10
No raczej jedynie tak, ale ekspertem nie jestem...

ar***pl
19-12-2014, 19:59
To że jest to wiem ale ropama mam za 1800 zł i jest prawie kompletny i żeby tak samo złożyć integrę muszę dołożyć 900-1000zł .
Pytanie czy warto jak pisałem wyżej alarm praktycznie będzie tylko do ochrony może poza dwoma trzema funkcjami z "automatyki"

Szukam potwierdzenia że ropam to dobry lub zły system.Ja wole satela jednak, wole mieć większą możliwość rozbudowy i konfiguracji.Pozatym te klawiatury ropama wyglądają jak montowane w garażu. Co do czujek to nie wierzyłbym że te bingo nie złapią zwierza do 25 kg. Z innej beczki czy montował ktoś już czujniki Siemensa serii magic? Ja jestem dosyć zadowolony ale ciekawią mnie opinie innych.

szczukot
19-12-2014, 20:13
Poszukuję kontraktonu do kontroli bramy wjazdowej przesuwnej.
Czyli coś zewnętrznego , ciemnego (brązowy/czarny/grafit itp) i odpornego na montaż do elementów metalowych (cała brama to jedana wielka kupa metalu).
Polecicie coś ?

Fantom

kwasniak
20-12-2014, 23:27
Alarm kupiony Ropam Neo, czujki Titan AG (7szt) , dwa piloty z odbiornikiem, akumulator 18 Ah, manipulator podtynkowy TPR-1F, ekspander EX-I8, sygnalizator SPL-5010R, obudowa z transformatorem 40 AV - całość 1700 zł
myślę że to rozsądna cena za taką konfigurację.




Ja wole satela jednak, wole mieć większą możliwość rozbudowy i konfiguracji.Pozatym te klawiatury ropama wyglądają jak montowane w garażu. Co do czujek to nie wierzyłbym że te bingo nie złapią zwierza do 25 kg. Z innej beczki czy montował ktoś już czujniki Siemensa serii magic? Ja jestem dosyć zadowolony ale ciekawią mnie opinie innych.



Co do wygladu to bez przesady, będzie wisieć w wiatrołapie gdzieś w kącie a nie w salonie obok TV :P wygląda to tak i nie jest tak strasznie jak to opisujesz :) Martwią mnie tylko te dwie strefy ale jakoś to przeżyję .

http://i.imgur.com/O9o2aPe.png

Pawlo111
21-12-2014, 09:24
Ja wole satela jednak, wole mieć większą możliwość rozbudowy i konfiguracji.Pozatym te klawiatury ropama wyglądają jak montowane w garażu. Co do czujek to nie wierzyłbym że te bingo nie złapią zwierza do 25 kg. Z innej beczki czy montował ktoś już czujniki Siemensa serii magic? Ja jestem dosyć zadowolony ale ciekawią mnie opinie innych.
O walorach estetycznych nie będę się wypowiadał, podłączanie przyjazne jak IR, funkcjonalnie jak na razie po trzech miesiącach użytkowania na plus dla siemensa.
Nowość w czujkach magic stwierdzam tylko w design reszta to dalej rodzina IR. A trochę serwisuję obiektów z Siemensem.

Horher
21-12-2014, 11:10
Własnie jestem na etapie kładzenia kabelków do alarmu i chciałem się zapytać, w którym miejscu mam zamontować czujki inercyjne w dwóch nietypowych oknach. Pierwsze to okno w wykuszu, a dokładnie to trzy witryny, a drugie to okno narożne składające się z dwóch: mniejsze to okno otwierane, a większe to witryna. Poniżej zdjęcia tych okien.

295127295128

Wysokość okien w wykuszu to 2,0 m, a szerokość to:
-boczne 0,6 m,
-środkowe 1,6 m.

Wysokość okna narożnego to 1,55 m, a szerokość to:
- mniejsze - 1,2 m,
- większe - 2,2 m.

Najbardziej interesuje mnie, czy w tych przypadkach da się zastosować tylko jedną czujkę (tak bym wolał, bo mniejszy koszt), czy jednak trzeba dawać dwie. Mam już zakupione czujki Satela.
Proszę o poradę w tej sprawie.

I jeszcze jedno: czy mogę montować czujki inercyjne na środku ramy u góry okna, czy lepiej na dole lub z boku od strony klamki?

jjjanek1
21-12-2014, 16:11
Witam szanownych kolegów zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą podłączenia pilota do rolet pod ekspander CA-64 O-ROC.Poniżej załączyłem obrazek czy takie podłączenie jest ok ? .Ponieważ niestety nie chce zadziałać.pierwsze 4 wyjścia w module są oc.W pilocie od rolet wyciągnąłem przewody z przełącznika który załącza opuszczanie rolet i podnoszenie rolet.przewód od opuszczania rolet podłączyłem jeden pod C1 a drugi pod NO1,następnie podnoszenie popiołem pod C2 a drugi pod NO2, niestety nie chce zadziała co mogę robić źle czy podłączenie poniżej jest błędne?Wyjście oprogramowałem jako przełączniki mono stabilne.Z góry dziękuje za każdą pomoc.
P.s
Po zwarciu przewodów na krótko rolety są opuszczane i zasuwane czyżby były błędy w podłączeniu pod wyjścia OC.Jeżeli chodzi o wysterowanie to wyjście zmienia stan dioda zapala się obok wyjścia lecz niestety tak jakby nie zwierało i rolety nie opuszcza. Czy muszę zakupić dodatkowy przekaźnik aby to zadziałało ?

ArKaMa
21-12-2014, 17:03
Witam szanownych kolegów zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą podłączenia pilota do rolet pod ekspander CA-64 O-ROC.Poniżej załączyłem obrazek czy takie podłączenie jest ok ? .Ponieważ niestety nie chce zadziałać.pierwsze 4 wyjścia w module są oc.W pilocie od rolet wyciągnąłem przewody z przełącznika który załącza opuszczanie rolet i podnoszenie rolet.przewód od opuszczania rolet podłączyłem jeden pod C1 a drugi pod NO1,następnie podnoszenie popiołem pod C2 a drugi pod NO2, niestety nie chce zadziała co mogę robić źle czy podłączenie poniżej jest błędne?Wyjście oprogramowałem jako przełączniki mono stabilne.Z góry dziękuje za każdą pomoc.
P.s
Po zwarciu przewodów na krótko rolety są opuszczane i zasuwane czyżby były błędy w podłączeniu pod wyjścia OC.Jeżeli chodzi o wysterowanie to wyjście zmienia stan dioda zapala się obok wyjścia lecz niestety tak jakby nie zwierało i rolety nie opuszcza. Czy muszę zakupić dodatkowy przekaźnik aby to zadziałało ?
Przekaźniki są w wyjściach 5-8. Przenieś z 1 do 5, a z 2 do 6 i będzie działało.

maciej10
21-12-2014, 17:23
nie denerwujcie sie ale nie moge znalezc jak sie programuje by z jednego przycisku sciennego (open colector) uruchamiac wiele wyjsc z centrali (np 5 obwodow)
wejscie 10 ustawione na NO 20ms bez akcji alarmowej;wyjscie 10 ustawione na przelacznik BI,wyzwalanie -wejscia 26 i dziala ok (wyzwalanie wyjscia 26 z wejscia 26)
teraz chcialbym dodac wyjscie np 20-czyli wyzwalanie wyjscia 10,20 z wejsc 10-jak to zrobic?

jjjanek1
21-12-2014, 17:27
Przekaźniki są w wyjściach 5-8. Przenieś z 1 do 5, a z 2 do 6 i będzie działało.
ArKaMa Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź ,tak jak piszesz na wyjściach 5-8 działa.Ale mam już wykorzystane wyjścia w takim razie aby wykorzystać wyjścia Oc muszę zakupić przekaźniki i dopiero przez nie wykorzystać sterowanie .Miałem nadzieje że da się wykorzystać wyjścia OC bez dodatkowego zakupu.

plusfoto
21-12-2014, 17:46
Witam
Poszukuję w miarę przyzwoitej kamerki zewnętrznej IP z oświetlaczem w jakiejś rozsądnej cenie. Dotychczas miałem coś takiego http://www.eltrox.pl/kamera-ip-ec101sd-640x480-obrotowa-zapis-na-karcie-wifi-p-7726.html i sprawdziło się idealnie w trakcie pilnowania ekip budowlanych ale do monitoringu trochę za kiepski obraz. Co możecie ewentualnie polecić?

szczukot
27-12-2014, 16:20
Mam Integre 64 ETHM-1. Mogę więc nią sterować przez internet czy używać programu DLOADX.
Ale jak to można podpiąc pod zewnętrzny komputer aby móc odczytywać jej stan lub sterować wyjściami itp ?
Trzeba do całości dokupić INT-RS ?
Czyli musi być zarówno INT-RS jaki i ETHM-1 aby mieć 100 % komunikacji z centralką ?

Fantom

kolorado
27-12-2014, 16:51
Mam Integre 64 ETHM-1. Mogę więc nią sterować przez internet czy używać programu DLOADX.
Ale jak to można podpiąc pod zewnętrzny komputer aby móc odczytywać jej stan lub sterować wyjściami itp ?
Trzeba do całości dokupić INT-RS ?
Czyli musi być zarówno INT-RS jaki i ETHM-1 aby mieć 100 % komunikacji z centralką ?

Fantom
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?111634-opomiarowanie-domu&p=6716370&viewfull=1#post6716370

Jeśli już masz ETHM-1, to INT-RS zbędny, bo dubluje funkcjonalność.

ZbynioR
27-12-2014, 23:21
Cześć Wszystkim
mam integrę 64, 25 kontaktronow oraz 7 PIR. Jest utworzona jedna strefa z :
drzwi wejsciowe w wiatrolapie jako typ wej/wyjc
- pir w wiatrolapie jako typ wej 3
- opoznienie 20sk
- dodatkowo mam drzwi pomiedzy wiatrolapem i garazem jako typ wew opoznione
mam jeszcze brame garazowa z kontaktornem oraz pir w garazu
dodatkowo radiolinia re-4k steruje otwieraniem/zamykaniem bramy garazowej
I teraz pytanie jak ustawić kontaktron i pir w garazu ?
Zalozenie jest aby mozna bylo wjechac do garazu i bez uruchamiania alarmu wejsc do wiatrlopapu i wylaczyc czuwanie
Czy dla kontaktornu bramy garazowej i pir w garazu ustawic jako typ wej/wyjs i czas na wejscie 180 sek
a dla kontatronu pomiedzy garazem a wiatrolapem jako opoznionwe wew?
I jak rozwiazac mozliwosc wlaczania alarmu nie wychodzac przez drzwi wejsciowe a poprzez wyjazd samochodme z garazu a nastepnie zamkniecie bramy garazwej

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbyszek

_artur_
28-12-2014, 10:01
masz bramę garażową na pilota? jak tak to spróbuj soę dowiedzieć czy w sterowniku nie ma wyjścia które aktywowane jest jak zadziala pilot (np. na lampę ostrzegawczą).. tam bym podłączył linię opóźniającą a resztę wewnętrzne.. jak ktoś pilotem baraż otworzy to znaczy że ma pilota i potem alarm rozbroi a jak ręcznie brama podniesiona będzie to od razu alarm.. albo wręcz dwie strefy..

plusfoto
28-12-2014, 12:44
A w tym temacie #10354 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze&p=6712221&viewfull=1#post6712221) ktoś coś zasugeruje?

_artur_
28-12-2014, 14:35
Ile chcesz wydać? Ostatnio uzywałem u klienta 3mpix hikvision z oświetlaczem ale cena coś około 1 tys. Ale całkiem fajnie działa..

Horher
28-12-2014, 18:29
Własnie jestem na etapie kładzenia kabelków do alarmu i chciałem się zapytać, w którym miejscu mam zamontować czujki inercyjne w dwóch nietypowych oknach. Pierwsze to okno w wykuszu, a dokładnie to trzy witryny, a drugie to okno narożne składające się z dwóch: mniejsze to okno otwierane, a większe to witryna. Poniżej zdjęcia tych okien.

295127295128

Wysokość okien w wykuszu to 2,0 m, a szerokość to:
-boczne 0,6 m,
-środkowe 1,6 m.

Wysokość okna narożnego to 1,55 m, a szerokość to:
- mniejsze - 1,2 m,
- większe - 2,2 m.

Najbardziej interesuje mnie, czy w tych przypadkach da się zastosować tylko jedną czujkę (tak bym wolał, bo mniejszy koszt), czy jednak trzeba dawać dwie. Mam już zakupione czujki Satela.
Proszę o poradę w tej sprawie.

I jeszcze jedno: czy mogę montować czujki inercyjne na środku ramy u góry okna, czy lepiej na dole lub z boku od strony klamki?

Bardzo proszę raz jeszcze o pomoc w powyższej sprawie.

Pawlo111
28-12-2014, 20:30
Poszukuję kontraktonu do kontroli bramy wjazdowej przesuwnej.
Czyli coś zewnętrznego , ciemnego (brązowy/czarny/grafit itp) i odpornego na montaż do elementów metalowych (cała brama to jedana wielka kupa metalu).
Polecicie coś ?

Fantom
http://www.e-alarmy.pl/oferta_upload/p3141137079950.jpg
Używałem też brązowych w wykonaniu obudowy PCV.
Ale wybór pomiędzy srebrnymi ze stopu aluminium jest większy, są też droższe w wykonaniu pancernym.

szczukot
28-12-2014, 21:09
Aha. czyli jednak najazdowe do takich celów. Chodzi po prostu o to, że są duże i sie łatwo nie rozmagnesują ? Niezaleznie od tego czy ich obudowa będzie metalowa czy PCV ?
Bo samochodem na nie nie najade - będa do bramy zamocowane.

Fantom

plusfoto
29-12-2014, 09:20
Ile chcesz wydać? Ostatnio uzywałem u klienta 3mpix hikvision z oświetlaczem ale cena coś około 1 tys. Ale całkiem fajnie działa..
Myślę że tysiak to jest max za kamerkę. Będę potrzebował 2 sztuki. Masz może namiar na stronkę gdzie można porównać na żywo obrazy z kilku różnych kamer? Ostatnio u mnie na parkingu zamontowali i7-c724308-ir, obraz jest zarąbisty ale cena mnie przerosła - najtaniej ją widziałem za 1450 a przeważnie jest po 1600

Jarek.P
29-12-2014, 11:37
Panowie obeznani w Satelu, szybkie pytanie: czy z klawiatury strefowej INT-S-GR obok jej normalnej funkcji (uzbrajanie/rozbrajanie alarmu) da się uzyskać funkcję sterowania jakimś wyjściem przy pomocy jednego przycisku, w ostateczności jakiejś prostej ich kombinacji?

Chciałbym mieć możliwość otwierania z poziomu tej klawiatury bramy garażowej (sterowanej z alarmu, centrala to Integra 128WRL) i chciałbym, żeby to było rozwiązanie przyjazne dla użytkownika, nie wymagające wcześniejszego godzinnego szkolenia z obsługi. Da się?

memekt
30-12-2014, 16:13
a włącznik dzwonkowy obok klawiatury (albo najzwyklejszy + sprężynka)? jeśli masz dodatkowe dwa przewody załatwiło by to sprawę, w obsłudze banalnie proste :)

Jarek.P
30-12-2014, 19:15
To też pewnie się na tym skończy, albo na mikroprzycisku wmontowanym w obudowę klawiatury (przed chwilą sprawdzałem, wejdzie), ale szkoda, samą klawiaturą byłoby bardziej elegancko.

Jarek.P
30-12-2014, 20:53
Kolejne pytanie do speców od Satela: pilot APT-100 (i Integra 128WRL), chcę go użyć do otwierania bramy, czy sterowania oświetleniem, niestety nie wychodzi mi to.
W pilocie mam zdefiniowany numer wejścia podpiętego pod przycisk, dajmy na to wejście 101. Skonfigurowane jest ono jako 47 "bez akcji alarmowej", choć o ile pamiętam z instrukcji, nie ma to znaczenia. I tu już pierwsza wątpliwość, czy w podglądzie stanu wejść w DloadX powinno być widać, że naciskam coś na pilocie? Bo nie widać. Pilot jest dodany poprawnie, w drugą stronę komunikacja mi działa, lampkami na pilocie migam jak chcę.

Dalej, robię sobie wyjście, dajmy na to typ 24 "Przełącznik MONO", z czasem działania 10 sekund (do testów). Jeśli wyzwalanie ustawiam z jakiegoś fizycznego wejścia, pięknie działa, każde naruszenie tego wejścia powoduje zadziałanie wyjścia przez 10 sekund. Kiedy jednak usiłuję go wyzwalać z wejścia wirtualnego 101 od pilota, nie widzę żadnej reakcji.

Co robię źle, albo czego nie robię choć powinienem?

eltrox_pl
31-12-2014, 12:55
Witam
Poszukuję w miarę przyzwoitej kamerki zewnętrznej IP z oświetlaczem w jakiejś rozsądnej cenie. Dotychczas miałem coś takiego http://www.eltrox.pl/kamera-ip-ec101sd-640x480-obrotowa-zapis-na-karcie-wifi-p-7726.html i sprawdziło się idealnie w trakcie pilnowania ekip budowlanych ale do monitoringu trochę za kiepski obraz. Co możecie ewentualnie polecić?


Polecamy kamerę Kenik KG-2042D http://www.eltrox.pl/kamera-ip-kenik-kg2042t-2mpx-2812mm-p-8311.html Kamera idealnie oddaje obraz, zarówno w dzien jak i w nocy. Jest dobry obiektyw 2 MPx z regulacją w zakresie 2,8 - 12 mm. Sama kamera daje obraz w rozdzielczości Full HD.

Tutaj może Pan podejrzeć obraz z kamery nagrany miesiąc temu
https://www.youtube.com/watch?v=Y0O40nY1y5g

Adres sklepu Pan zna :)

Pawlo111
02-01-2015, 11:38
Aha. czyli jednak najazdowe do takich celów. Chodzi po prostu o to, że są duże i sie łatwo nie rozmagnesują ? Niezaleznie od tego czy ich obudowa będzie metalowa czy PCV ?
Bo samochodem na nie nie najade - będa do bramy zamocowane.

Fantom
Jeśli nie montujesz do posadzki to może
http://www.alarmtech.pl/index.php/pl/kontakty-magnetyczne/mc-200/mc-240-s48
http://www.alarmtech.pl/media/djcatalog2/images/mc-240-s78t_m.jpg
http://www.alarmtech.pl/media/djcatalog2/images/mc-270-s45_m.jpg
Swoją drogą nie łatwo znaleźć miejsce do mocowania kontaktronu nie posadzkowego aby działał poprawnie, długo i nie przeszkadzał w działaniu bramy.
Przydatna czasami jest taśma dwustronna ale tylko jako pierwsze mocowanie do sprawdzenia działania.

Maanniutek
02-01-2015, 23:30
hikvision naprawde ma sprzęt wysokiej klasy my Amontowaliśmy już tego setki i do tej pory zero awarii. Kamerka 1,3 mpix to koszt ok 600pln netto jakość HDReady, 2mpix ok 700 pln netto jakość Full HD a 3 mpix ok 769 pln netto

Sztywniak
02-01-2015, 23:49
hikvision naprawde ma sprzęt wysokiej klasy my Amontowaliśmy już tego setki i do tej pory zero awarii. Kamerka 1,3 mpix to koszt ok 600pln netto jakość HDReady, 2mpix ok 700 pln netto jakość Full HD a 3 mpix ok 769 pln netto

Z całym szacunkiem ale ja bym żadnego z urządzeń tego producenta nie zamontował. Jak można tak narażać klientów nie łatając przez 2 lata dziury, która umożliwia dostęp innym osobom.??

http://niebezpiecznik.pl/post/hasla-backdoory-do-rejestratorow-kamer-monitoringu-cctv/

_artur_
03-01-2015, 20:54
Z całym szacunkiem ale ja bym żadnego z urządzeń tego producenta nie zamontował. Jak można tak narażać klientów nie łatając przez 2 lata dziury, która umożliwia dostęp innym osobom.??

http://niebezpiecznik.pl/post/hasla-backdoory-do-rejestratorow-kamer-monitoringu-cctv/

a kto każe taką (czy inną kamerę) bezposrednio do internetu wystawiać? trzeba być idiotą.. jakikolwiek ruter plus oprogramowanie go odpowiednie (typu VPN) i dziura niedostępna..

Sztywniak
03-01-2015, 23:23
a kto każe taką (czy inną kamerę) bezposrednio do internetu wystawiać? trzeba być idiotą.. jakikolwiek ruter plus oprogramowanie go odpowiednie (typu VPN) i dziura niedostępna..
po co naciągasz rzeczywistość ?
większość używa w domach najtańszych routerów , wystawia swoje Foscamy *sion i inne na świat bo myśli że tylko On zna hasło. Większość klientów nie ma o tym pojęcia. Niedouczony instalator włącza mu podgląd na telefonie i klient zadowolony bo nie ma pojęcia o tym że każdy może to oglądać.
Najtańszy router z VPN kosztuje ok 1000 PLN. Ile widziałeś domów z takim routerem ? Ja widziałem tylko jeden - mój.
Już nie wspomnę o tym że VPN nie załatwia sprawy ale to na dłuższą dyskusję i nie na to forum.
Generalnie , proszę nie uspokajaj fałszywie, bo problem jest i to duży. Klienci powinni o tym wiedzieć i nie można Ich w nieskończoność okłamywać, co ma miejsce w branży monitoringu od kilku lat.

_artur_
03-01-2015, 23:33
ja też mam ruter z vpnem.. nie tylko w domu, w firmie też..
to o czym piszesz to jest błąd instalatora który powinien mieć o tym pojęcie.. ruter z openwrt nie kosztuje majątku.. jak kogoś stać na parę kamer ip to i na dodatkowe 2 stówki też..

Sztywniak
03-01-2015, 23:55
ja też mam ruter z vpnem.. nie tylko w domu, w firmie też..
to o czym piszesz to jest błąd instalatora który powinien mieć o tym pojęcie.. ruter z openwrt nie kosztuje majątku.. jak kogoś stać na parę kamer ip to i na dodatkowe 2 stówki też..
to jest nas dwóch ;-)
realia wyglądają jednak inaczej, większość instalatorów nie ma minimalnego pojęcia o tym.
Zamawiają kamery z Aliexpress za 100PLN, sprzedają klientowi za 500PLN i mówią że jest full wypas i tania.
Piszmy o realiach a nie o tym że jakiś promil postępuje prawidłowo.
Z całą pewnością masz też pojęcie że sam VPN nie załatwia sprawy bo jak ktoś da sobie zainstalować złośliwy kod w kamerze to mu VPN nie pomoże.
Większość nie zwraca na to uwagi bo nie ma takiej świadomości. Klientów trzeba koniecznie uświadamiać żeby wiedzieli na co się decydują.

szczukot
04-01-2015, 23:29
Kolejne pytanie do speców od Satela: pilot APT-100 (i Integra 128WRL), chcę go użyć do otwierania bramy, czy sterowania oświetleniem, niestety nie wychodzi mi to.
W pilocie mam zdefiniowany numer wejścia podpiętego pod przycisk, dajmy na to wejście 101. Skonfigurowane jest ono jako 47 "bez akcji alarmowej", choć o ile pamiętam z instrukcji, nie ma to znaczenia. I tu już pierwsza wątpliwość, czy w podglądzie stanu wejść w DloadX powinno być widać, że naciskam coś na pilocie? Bo nie widać. Pilot jest dodany poprawnie, w drugą stronę komunikacja mi działa, lampkami na pilocie migam jak chcę.

Dalej, robię sobie wyjście, dajmy na to typ 24 "Przełącznik MONO", z czasem działania 10 sekund (do testów). Jeśli wyzwalanie ustawiam z jakiegoś fizycznego wejścia, pięknie działa, każde naruszenie tego wejścia powoduje zadziałanie wyjścia przez 10 sekund. Kiedy jednak usiłuję go wyzwalać z wejścia wirtualnego 101 od pilota, nie widzę żadnej reakcji.

Co robię źle, albo czego nie robię choć powinienem?

Ja mam wejścia ustawione jako zwykłe NC. Wyjścia wyzwalają z tej strefy w której mam wejścia do pilota.
Całą reszta zrobiona jak u Ciebie.
Działa bez problemu.

Fantom

Jarek.P
05-01-2015, 09:52
U mnie już też działa, zapomniało mi się skasować ten post jako zbędny, zwłaszcza, że wyjaśnienie zagadki okazało się być trywialne: wejście skonfigurowane pod pilota może i sobie być wejściem wirtualnym, ale "typ linii" musi mieć określony jak najbardziej :)

szczukot
05-01-2015, 11:55
Aha. Czyli faktycznie ta jedyna różnica to ustawienie typu linii na zwykła NC.

Fantom

szczukot
07-01-2015, 21:11
Mam pytanie : czy nie lepiej ustawić zasilanie czujek jako "Zasilanie w czuwaniu" ?
Czy w sumie jest potrzebne zasilanie czujek w przypadku braku czuwania ?
Rozumiem, że podczas załączania alarmu, zasilanie się tam pojawia i mam np informację o tym ,że jakieś wejście (czujka) jest naruszone ?

Fantom

_olo_
09-01-2015, 16:33
Mam pytanie odnośnie optymalnego systemu alarmowego dla następujących warunków:
- maks 8 czujek ruchu w tym sufitowe - nie ma jeszcze tynków więc najlepiej przewodowych + 1-2 czujniki dymu, ze 2 kontaktrony.
- sterowanie pilotami np APT-100 (uzbrajanie/rozbrajanie)
- wykorzystanie kilku wybranych czujek ruchu do sterowania załączaniem/wyłączaniem oświetlenia przypodłogowego (o ile taka integracja jest możliwa) - musi działać w czasie, gdy alarm jest nieaktywny,
- sterowanie dodatkowym ryglem elektromagnetycznym bramy garażowej (podczas uzbrojonego alarmu),
- moduł GSM do wysyłania komunikatów alarmowych (współpraca z Ethernet i możliwość podglądu/sterowania przez aplikacje android jako opcja).

Najlepiej coś z satela (centrala).
Czy rezygnując częściowo z czujek przewodowych na rzecz bezprzewodowych dam radę spełnić ww. warunki na satelem micrą (zaleta to zintegrowany moduł bezprzewodowy czujek i pilotów + powiadamianie GSM).

A może potrzebuję czegoś lepszego np którąś z "małych" integr + moduł bezprzewodowego sterowania pilotami + moduł GSM (jaki ?).

Teraz pytania bardziej techniczne, pewnie laickie:
- od czujek przewody 4x0,5 - jak rozumiem do centralki, nie do manipulatora, każda czujka odrębnie czy można łączyć równolegle np po 2 ?
- połączenie manipulator(manipulatory)-centralka - jaki przewód ?
- jak to zintegrować z automatyką rolet (sterowniki sterowania rozproszonego - jakiej firmy moduły jeszcze nie wiem coś w stylu Bister RCS lub podobne rozwiązania) tzn jaki przewód należy ułożyć pomiędzy centralką a sterownikiem (a może manipulatorem a sterownikiem rolet ??) i czy taka integracja możliwa - wystarczające jest zamykanie/otwieranie rolet grupowo z pilota,
- jakie połączenia centralka/manipulator ścienny/instalacja przypodłogowego oświetlenia/rozdzielka elektryczna i jakie wymagania co do tej instalacji by możliwa była automatyka załączania punktowych ledów np na schodach lub przy podłodze za pomocą czujek ?

ar***pl
10-01-2015, 23:26
Myślę że tysiak to jest max za kamerkę. Będę potrzebował 2 sztuki. Masz może namiar na stronkę gdzie można porównać na żywo obrazy z kilku różnych kamer? Ostatnio u mnie na parkingu zamontowali i7-c724308-ir, obraz jest zarąbisty ale cena mnie przerosła - najtaniej ją widziałem za 1450 a przeważnie jest po 1600
Ja polecam novusa seri 3000 naprawdę fajny mają obraz 1,3mp około500-600zł Zamontowałem ostatnio z 40szt i fajnie chodzą.

ar***pl
10-01-2015, 23:31
Generalnie to problem dotyczy raczej tylko kamer wystawionych bezpośrednio, ja montuję głównie kamery z rejestratorem i to on wystawia strumień na zewnątrz , nie kamera.

szczukot
11-01-2015, 10:24
Panowie obeznani w Satelu, szybkie pytanie: czy z klawiatury strefowej INT-S-GR obok jej normalnej funkcji (uzbrajanie/rozbrajanie alarmu) da się uzyskać funkcję sterowania jakimś wyjściem przy pomocy jednego przycisku, w ostateczności jakiejś prostej ich kombinacji?

Chciałbym mieć możliwość otwierania z poziomu tej klawiatury bramy garażowej (sterowanej z alarmu, centrala to Integra 128WRL) i chciałbym, żeby to było rozwiązanie przyjazne dla użytkownika, nie wymagające wcześniejszego godzinnego szkolenia z obsługi. Da się?

Nie bawiłem się tym, ale nie można użyć np alarmu pomocniczego ? Czyli 3 sek wciśnięcia klawisza "0". I wysterować wyjście wejściem ustawionym na alarm pomocniczy.

Fantom

Jarek.P
11-01-2015, 20:29
Ciekawy pomysł, dzięki!

A przy okazji, zanim to zacznę ćwiczyć w praktyce, zacząłem czytać instrukcję od tej klawiatury i zaintrygowała mnie jej własna, niewykorzystywana u mnie funkcja: sterowanie ryglem drzwiowym. W opcjach klawiatury jest trochę ustawień dotyczących tego tematu, na zaciskach jest miejsce do podłączenia rygla, również czujnika domknięcia drzwi, brakuje mi tylko jednej informacji: jak u licha to obsłużyć z poziomu centralki? Czy rygiel jest widziany jako wyjście (jakie)? Gdzie się ustawia kod otwierania drzwi (tylko otwierania drzwi, bez zazbrajania/rozbrajania) i jak go się potem podaje?
Nie wiem, może nie szukałem wystarczająco intensywnie, ale nigdzie takich informacji nie znalazłem, podpowiecie coś? Bo może to by się dało też wykorzystać do nietypowych celów...

Instrukcje do Satela są naprawdę SKANDALICZNE!!!!!!! I to nie tylko te dla instalatorów, bo tu można by jeszcze zrozumieć ich politykę (przyjdź na kurs, zapłać, nauczymy), ale instrukcja użytkownika, która jest jednym wielkim mętlikiem to już jest przegięcie.

szczukot
13-01-2015, 10:40
Firma Europower ma w ofercie akumulatory 22 Ah o wymiarach takich, jak 17 Ah. Stosuję je w montowanych systemach - są godne polecenia, choć drogie.

Wracam do tematu tych akumulatorów znowu.
Tak z ciekawości sprawdziłme ten akku. Parametry ma ok, ale tak naprawdę to ma on pojemność 20Ah a nie 22Ah. Troche te liczby w nazwach są "oszukane"

Fantom

ar***pl
14-01-2015, 20:46
Wracam do tematu tych akumulatorów znowu.
Tak z ciekawości sprawdziłme ten akku. Parametry ma ok, ale tak naprawdę to ma on pojemność 20Ah a nie 22Ah. Troche te liczby w nazwach są "oszukane"

Fantomskąd masz takie wiadomości że ma 20 ah ja jak go testowałem miernikiem pojemności (fakt że może to nie 100% pewność ) to pokazywał nawet więcej 24-26ah na nowym.

szczukot
14-01-2015, 20:57
No tak w katalogu patrzę. Przy typowym rozładowaniu osiąga 20 Ah.

Fantom

Horher
27-01-2015, 21:48
Własnie jestem na etapie kładzenia kabelków do alarmu i chciałem się zapytać, w którym miejscu mam zamontować czujki inercyjne w dwóch nietypowych oknach. Pierwsze to okno w wykuszu, a dokładnie to trzy witryny, a drugie to okno narożne składające się z dwóch: mniejsze to okno otwierane, a większe to witryna. Poniżej zdjęcia tych okien.

295127295128

Wysokość okien w wykuszu to 2,0 m, a szerokość to:
-boczne 0,6 m,
-środkowe 1,6 m.

Wysokość okna narożnego to 1,55 m, a szerokość to:
- mniejsze - 1,2 m,
- większe - 2,2 m.

Najbardziej interesuje mnie, czy w tych przypadkach da się zastosować tylko jedną czujkę (tak bym wolał, bo mniejszy koszt), czy jednak trzeba dawać dwie. Mam już zakupione czujki Satela.
Proszę o poradę w tej sprawie.

I jeszcze jedno: czy mogę montować czujki inercyjne na środku ramy u góry okna, czy lepiej na dole lub z boku od strony klamki?

Dzisiaj zamontowałem i uruchomiłem czujki wibracyjne Satel VD-1 BR w tych oknach. Czujki umieściłem:
- w wykuszu - na środkowym fixie u góry na środku
- w oknie narożnym - na dużym fixie u góry blisko narożnego słupka.

Generalnie lipa :(. np w oknie narożnym myślałem, że załatwię jedną czujką fixa i skrzydło, a tymczasem trzeba naprawdę mocno rąbnąć w ramę żeby czujka zadziałała. W tym oknie jak uderzę w fixa, to jeszcze działa jak cię mogę (blisko czujki to wystarczy lekko puknąć w fixa), ale w skrzydło otwierane to już trzeba solidnie rąbnąć. Mam wrażenie, że jak bym rzucił cegłą w szybę, to szyba by się potłukła, a czujka by nie zadziałała.

Jeszcze gorzej jest w wykuszu. Nie udało mi się wzbudzić czujki uderzając w ramy tych wąskich okienek :(. Czułość oczywiście ustawiona na maksa.

Może coś doradzicie? Może zmienić czujki na CROW VIB - 2000. Podobno mają większy zasięg. Pomóżcie please.

_ZBYCH_
27-01-2015, 22:39
Dzisiaj zamontowałem i uruchomiłem czujki wibracyjne Satel VD-1 BR w tych oknach. Czujki umieściłem:
- w wykuszu - na środkowym fixie u góry na środku
- w oknie narożnym - na dużym fixie u góry blisko narożnego słupka.

Generalnie lipa :(. np w oknie narożnym myślałem, że załatwię jedną czujką fixa i skrzydło, a tymczasem trzeba naprawdę mocno rąbnąć w ramę żeby czujka zadziałała. W tym oknie jak uderzę w fixa, to jeszcze działa jak cię mogę (blisko czujki to wystarczy lekko puknąć w fixa), ale w skrzydło otwierane to już trzeba solidnie rąbnąć. Mam wrażenie, że jak bym rzucił cegłą w szybę, to szyba by się potłukła, a czujka by nie zadziałała.

Jeszcze gorzej jest w wykuszu. Nie udało mi się wzbudzić czujki uderzając w ramy tych wąskich okienek :(. Czułość oczywiście ustawiona na maksa.

Może coś doradzicie? Może zmienić czujki na CROW VIB - 2000. Podobno mają większy zasięg. Pomóżcie please.

No cóż - tyle właśnie kosztuje doświadczenie...
Doświadczony instalator wiedziałby, że na każdym oknie trzeba zamontować osobną czujkę i nie ustawiać czułości na full...
Ty wolisz sam eksperymentować - Twoja sprawa.
To NIE jest kwestia czujek i większego zasięgu. Jak już doświadczyłeś, lepiej zamontować więcej czujek i ustawić mniejszą czułość.
Ta sama uwaga dotyczy zewnętrznych czujek ruchu.

_artur_
27-01-2015, 22:55
jeszcze dojdzie czas reakcji linii w centrali - na własnej d.. trżeba dojść do tego że wcale nie najkrótszy jest najlepszy i te parę ms nikogo nie zbawi..

btw. wreszcie zainstalowałem czujki u siebie w domu.. EV1012AM - chyba na bogato i to lekkie przegięcie ale cóż.. zawodowe skrzywienie.. wejście, gospodarcze, poddasze załatwia BOSCH ISC-PDL1-W18G.. całkiem przyjemny montaż zwłaszcza po czujkach za 30 zł..

Horher
28-01-2015, 07:31
No cóż - tyle właśnie kosztuje doświadczenie...

Masz rację. Szkoda tylko, że nikt mi nie doradził na czas jak pytałem wcześniej. Teraz mam wywiercone dziury w ramie i w tych miejscach czujka już musi być. Teraz dołożę po prostu do okna narożnego jeszcze dwie czujki - na dole, jedną po środku dużej witryny i drugą pośrodku otwieranego okna. Podobnie dołożę dwie czujki na dole po środku tych wąskich okienek w wykuszu. Będzie wtedy dobrze?

Muszę dokupić te czujki i kolejne pytanie - czy dokupić te same czyli Satel VD-1 BR czy może Vibro-2000 lub IMPAQ+??? Cena podobna więc nie ma to znaczenia. Jedynie ze względów estetycznych skłaniałbym się ku Satelowi, bo wtedy będzie z jednej parafi. A Wy co doradzicie?

Aha, mam jeszcze HST 4m szerokie i 2,4 wysokie. W tej chwili założyłem jedną czujkę po środku na górze, ale jeszcze nie podłączona więc nie wiem jak się sprawuje. @_ZBYCH_, mam dokupić dodatkowe czujki na to okno? Jak tak, to gdzie je najlepiej teraz umieścić?

maciejtoya
02-02-2015, 20:48
WItam,
Jaka instalacja alarmowa Satel mozecie mi polecic ? Dom 160 m2 uzytkowych, garaz w bryle. Chodzi mi o cos dobrego, w miare taniego, skutecznego, bez zbednych bajerów.

Pawlo111
02-02-2015, 23:33
WItam,
Jaka instalacja alarmowa Satel mozecie mi polecic ? Dom 160 m2 uzytkowych, garaz w bryle. Chodzi mi o cos dobrego, w miare taniego, skutecznego, bez zbednych bajerów.

A ile to dla Ciebie w miarę tanio?
Co uważasz za skuteczne?
Co jest dla Ciebie bajerem?
W instalacji alarmowej nie tylko sama centralka się liczy ale i pozostałe komponenty.
Systemu alarmowego nie dobiera się na metr kwadratowy domu.

vitis-it
03-02-2015, 09:56
WItam,
Jaka instalacja alarmowa Satel mozecie mi polecic ? Dom 160 m2 uzytkowych, garaz w bryle. Chodzi mi o cos dobrego, w miare taniego, skutecznego, bez zbednych bajerów.

Dobre i tanie to raczej zdania przeciwstawne :)
Zależy ile potrzebujesz czujek, kontaktronów itp.

Rozsądnym wyborem będzie CA-10 ma możliwość podpięcia 16 wejść, umożliwia programowanie 4 stref i podłączanie 4 manipulatorów, 3 jeżeli używasz ekspandera do rozszerzenia wejść do 16 szt. Chcesz sam to zakładać czy wynająć kogoś. Jeżeli sam to kup klawiaturę z wyświetlaczem LCD programowanie wtedy jest wyjątkowo proste.

CA-10 możesz spiąć z dowolnym systemem powiadomienia ochrony albo dokupic kartę GSM za 5 zł i moduł GPRST2 i będziesz dostawał powiadomienia o alarmie.

Opcjonalnie CA-5 będzie tanio i dobrze ale tu masz tylko 5 wejść więc chyba zbyt mało.

maciejtoya
03-02-2015, 10:24
Czy jestem w stanie sam takie cos podlaczyc ? Ogolnie z kablami nie mam problemu i znam się troszkę na tym, natomiast nie miałem z tym nigdy z alarmami do czynienia.
Nie wiem ile czujek powinno być w pomieszczeniu ale chciałbym do garazu, kotlowni, korytarza, salonu i wiatrolapu. Wiecej nie jest raczej potrzebne.
Dobry i tani dla mnie to taki w okolicach 1500-2000 zł za zestaw. Jeśli są dobre za mniejsze pieniadze to tez ok. Z bajerow nie potrzebuje dotykowego ekranu itp.

vitis-it
03-02-2015, 12:25
Piszesz, że masz 5 wejść ok + warto pomyśleć o sabotażu na obudowie alarmu i syrenie. CA-5 ma 5 wyjść podstawowych plus 2 dodatkowe w manipulatorze, więc powinien pasować. U nas taki zestaw kosztuje 994 zł brutto z 4 czujkami za dodatkową czujkę w zależności od modelu trzeba dać ok 60 zł ale są tez tańsze po 35 zł.

Jeżeli chodzi o konfiguracje we własnym zakresie to CA5 bez problemu. Satel ma bardzo dobrze napisane instrukcje. Jeżeli masz manipulator LCD to czas nauki nie i konfiguracji nie powinien trwać dłużej niż 2 dni :)

Jeżeli chodzi o połączenie przewodów to w CA5 jest to bardzo proste poza tym jest dobrze opisane.

_artur_
03-02-2015, 12:45
ja bym brał ca-10 - teraz jest na styk, potem dojdzie garaż, radiolinia czy coś w tym rodzaju albo coś innego i okaże się że brakuje..

vitis-it
03-02-2015, 12:54
W sumie racja aczkolwiek sabotaż można spiąć na 1 obwodzie i pozostaje jeszcze jedno wejście w zapasie. Z drugiej jednak strony kolega ma racje bo w CA10 jest dużo więcej opcji konfiguracji i są strefy co bardzo się przydaje np rozbrajanie tylko garażu itp.

maciejtoya
03-02-2015, 12:55
O co chodzi z tym sabotażem ? Nie wiem co to jest. Chcialbym jeszcze do tego modul gsm z powiadomieniem na tel.
Jeśli instrukcja jest dobrze napisana to chetnie sie sam tego podejme. Rozprowadzenie kabli + podlaczenie i konfiguracja.

bajcik
03-02-2015, 13:48
O co chodzi z tym sabotażem ? Nie wiem co to jest.
Wykrywanie zwarć i przerw w linii (uszkodzenie przewodu, ale też otwarcie obudowy)

vitis-it
03-02-2015, 16:18
W takim razie najlepiej GPRS T2 jest najprostszy w konfiguracji. Wysyła SMSy, można ustawić go na różne funkcje np uzbrojenie, rozbrojenie, alarm, napad itp. Nie pamiętam dokładnie ale masz chyba tam 5 wejść programowalnych i 4 albo 5 nr tel do zaprogramowania gdzie może wysyłać smsy.

Niestety do programowania GPRS T2 musisz mieć kabelek ok 50-70 zł, będziesz potrzebował też malutkiego przekaźnika, który będzie zwierał obwód w sytuacji alarmu podłączony np pod OUT2 albo OUT3 ale to tylko dla CA5, taki przekaźnik kosztuje grosze 2-5 zł na wolumenie.

Jeżeli chodzi o sabotaż to takie styki sabotażowe jeżeli próbujesz otworzyć skrzynkę od centrali albo rozebrać syrenę to włącza się alarm. Alarm działa 24h na dobę bez znaczenia czy alarm jest uzbrojony czy nie.

Jeżeli ustawisz czujki na 2EOL NC to też będziesz miał taki sabotaż w czujkach a dzięki 2EOL wystarczą tylko 4 przewodu w kablu a nie 6.

Jeżeli chodzi o programowanie GPRS T2 to tu już tak łatwo nie ma jak będziesz miał kabelek to myślę, że w przeciągu 2-3 dni powinieneś dać rade.

Pawlo111
03-02-2015, 16:50
"maciejtoya"
Centralka nawet maleńka satela z manipulatorem LCD, modułem GSM, Akumulatorem, kilkoma czujkami PIR nie najgorszymi i obudową oraz sygnalizator o kablu nie wspomnę za 1500-2000 to jest raczej nie realne jeśli ma być choć trochę solidne.
Czujki kup nie gorsze niż DSC LC100PI.

vitis-it
03-02-2015, 17:25
U nas komplet Centrala CA10 + Manipulator LCD + 8 czujek + Akumulator + Sygnalizator + Zasilacz + GPRST2 + Antena do GPRS kosztuje 1624 zł i jest to normalna cena detaliczna dla Satela.aa i jeszcze 80m przewodu.

plusfoto
03-02-2015, 17:28
No nie przesadzaj. Ca10 za 300 już można kupić, 10 czujek po 50 chyba że mają być dualne, sygnalizator niech będzie 150, akumulator 100-150. Zostaje jeszcze około 900 zetów na obudowę, kable, moduł i kilka innych dupereli.

Pawlo111
03-02-2015, 19:09
Czujki satela do szałowych raczej nie należą a pewnie AQUA+ masz na myśli.
Kontaktron choć w drzwiach wejściowych to minimum,
a i o strefie obwodowej raczej nie ma co marzyć.
Nie pisze że się nie da tylko cudów nie będzie.
Jeśli taniość to może moduł GSM2 Elmes?
Posiada cztery wejścia i cztery wyjścia a tańszy.

maciejtoya
03-02-2015, 19:29
Dziekuję za rady. Teraz mam pytanie odnosnie skutecznosci takiego zestawu ? Pisząc kolokwialnie: czy zlodziej jest w stanie to zlamac albo jakość obejsc, wylaczyc ?

vitis-it
03-02-2015, 19:43
No nie przesadzaj. Ca10 za 300 już można kupić, 10 czujek po 50 chyba że mają być dualne, sygnalizator niech będzie 150, akumulator 100-150. Zostaje jeszcze około 900 zetów na obudowę, kable, moduł i kilka innych dupereli.

Zapomniałeś jeszcze
- manipulator LCD ok 250 zł
- obudowa z zasilaczem AWO ok 110 zł
- GPRST2 - 350 zł
- Antena GSM ok 50 zł

Wiec 900 zł szybko stopniało :)

Pawlo111
03-02-2015, 20:05
Dziekuję za rady. Teraz mam pytanie odnosnie skutecznosci takiego zestawu ? Pisząc kolokwialnie: czy zlodziej jest w stanie to zlamac albo jakość obejsc, wylaczyc ?
Nie ubliżając - raczej nie pofatyguje się do ciebie włamywacz co by potrafił obejść system alarmowy.
Ale zawsze może wybić szybę lub wyważyć okno i nie specjalnie zawracać sobie głowę alarmem.
Ważne to nie eksponować centralki i sygnalizator dać dość wysoko.
System alarmowy nie zapobiega włamaniom a tylko informuje o dobry próbie/słaby włamaniu,
informuje SMS-em do właściciela, sygnałem do Monitoringu/Ochrony, sygnałem akustyczno-optycznym otoczenie
Oczywiście o ile nie będzie byle jak zrobiony z byle czego to nawet nie będzie za wiele fałszywych alarmów.

ar***pl
10-02-2015, 22:20
No nie przesadzaj. Ca10 za 300 już można kupić, 10 czujek po 50 chyba że mają być dualne, sygnalizator niech będzie 150, akumulator 100-150. Zostaje jeszcze około 900 zetów na obudowę, kable, moduł i kilka innych dupereli.
ca-10 to już centrala dosyć leciwa już chyba bym wolał versę jak się kiedyś coś będzie chciało rozbudować to ca-10 jest dosyć ograniczona.

ar***pl
10-02-2015, 22:25
U nas komplet Centrala CA10 + Manipulator LCD + 8 czujek + Akumulator + Sygnalizator + Zasilacz + GPRST2 + Antena do GPRS kosztuje 1624 zł i jest to normalna cena detaliczna dla Satela.aa i jeszcze 80m przewodu. No w końcu jakaś firma przyjazna forumowiczom , od chwili jak się agencje ochrony przestały reklamować dawno takiej oferty nie było. :) Jeszcze jakiś dobry rabat dla forumowiczów by się przydał.

bajcik
10-02-2015, 22:44
Słuchajcie, właśnie głupia sprawa mi się przydarzyła (satel integra 128 wrl)
Na manipulatorze wszedłem w użytkownika serwisowego, uruchomiłem dload, podłączyłem się RSem z komputera, patrzę na różne cyferki i puf! ... hasło serwisowe wyparowało mi z głowy! Mimo że użyłem go dziesiątki razy - całkowity reset kawałka głowy :eek:

Pytanie: czy/gdzie można je zresetować mając wciąż otwartego DloadX?

EDIT: już sobie przypomniałem :) Chociaż i ta jestem ciekawy czy się da, czy trzeba uruchamiać z kołków.

Jarek.P
10-02-2015, 23:00
O ile mnie pamięć nie myli, możesz po prostu wstawić nowe (Opcje/serwis)

ar***pl
11-02-2015, 18:57
O ile mnie pamięć nie myli, możesz po prostu wstawić nowe (Opcje/serwis) Teraz tak tylko nie wiem czy w starych wersjach to tez było ?

Bogus36
15-02-2015, 09:55
Witam wszystkich, podepne sie pod temat.Posiadam domek ok 120 m szukam alarmu ktory bedzie obslugiwal 2 czujki i 7 tych okiennych zeby posiadal pilot ,dostalem oferte zeby kupic light sys 2 ale przyznam sie ze moje pojecie na ten temat jest marne ;/ aaa i czujki ruchu chce aby byly przewodowe a te w oknach to chyba i tam sa bezprzewodowe ? Pozdrawiam

kerth
15-02-2015, 11:59
Szybkie pytanie - mam jedną wyniesioną lokalizację, w której chcę wstawić osobny zasilacz.
Rozumiem, że masy zwieram, a +12 dostarczam tylko z tego osobnego zasilacza tak?
Chodzi o Integrę 256+ i INT-IORS
Z góry dziękuję za podpowiedź.

_artur_
15-02-2015, 12:13
tak..

bajcik
15-02-2015, 21:51
Czytam sobie wątek o komunikację przez port szeregowy manipulatora...
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1102459

a tam ktoś zareklamował swoje gotowe rozwiązanie:
http://mobintegra.wix.com/mobintegra
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.feltom.satelita.demo

Próbował ktoś?

Bogus36
16-02-2015, 17:21
Witam , własnie dzowniłem do znajomego z zapytaniem co ma na stanie i powiedział mi ze VERSE I CA10 , powiem ze nie znam sie na tym wiec prosze o pomoc co wybrac ??? Maja te alarmy wbudowane powiadamianianie SMS ??? Bardzo prosze o porode bo jutro chciałem jechać kupić. Pozdrawiam

Pawlo111
16-02-2015, 17:55
Witam , własnie dzowniłem do znajomego z zapytaniem co ma na stanie i powiedział mi ze VERSE I CA10 , powiem ze nie znam sie na tym wiec prosze o pomoc co wybrac ??? Maja te alarmy wbudowane powiadamianianie SMS ??? Bardzo prosze o porode bo jutro chciałem jechać kupić. Pozdrawiam
CA-10 i Versa-10 nie niema wbudowanego nadajnika GSM.
Odp. na poprzedni post:
Radiolinii też brak w CA-10, Versa posiada sterowanie za pomocą pilotów [oczywiście trzeba dokupić osobno piloty]
Jeśli masz możliwość położenia kabli to nie pakuj się w systemy bezprzewodowe [nie dotyczy sterowania pilotem i GSM]
Bezprzewodowe kontaktrony i tak posiadają kawałek kabla i skrzyneczkę z elektroniką i bateriami [do wymiany co jakiś czas]
oraz czasami gratis problemy z zasięgiem.

Bogus36
16-02-2015, 18:30
CA-10 i Versa-10 nie niema wbudowanego nadajnika GSM.
Odp. na poprzedni post:
Radiolinii też brak w CA-10, Versa posiada sterowanie za pomocą pilotów [oczywiście trzeba dokupić osobno]
Jeśli masz możliwość położenia kabli to nie pakuj się w systemy bezprzewodowe [nie dotyczy sterowania pilotem i GSM]
Bezprzewodowe kontaktrony i tak posiadają kawałek kabla i skrzyneczkę z elektroniką i bateriami [do wymiany co jakiś czas]
oraz czasami gratis problemy z zasięgiem.

Dziekuje za szybką odpowiedz , powiem tak mam pociagniete kable dla klawiaturki , centrali i dla 2 czujek 304773 (sciany zamazanej na czerowno brak a pkt w rogach to sa czujki ktore chce zamontowac ) do okien nie mam pociagnietych kabli ale to zaden problem da sie zrobic :) a możesz polecic jakis model inny warty uwagi czy brac ta Verse + modul gsm i do pilota czy kupic np juz integre albo slyszal ktos o LightSys 2 ??

Pawlo111
17-02-2015, 20:28
We wskazanych miejscach na parterze dwie czujki wystarczą, kontaktrony też lepiej okablować, od każdego elementu osobny kabel do centrali [dwa skrzydła okna jako jedna wspólna linia] Drzwi - kontaktron.
Nie zapomnij o sygnalizatorze zewnętrznym i ewentualnie kablu do nadajnika GSM
Integra 24 jest dość podobna do Versy.
Nie zajmuję się małymi systemami to nie mogę nic konkretnego polecić.

ar***pl
17-02-2015, 23:02
Dziekuje za szybką odpowiedz , powiem tak mam pociagniete kable dla klawiaturki , centrali i dla 2 czujek 304773 (sciany zamazanej na czerowno brak a pkt w rogach to sa czujki ktore chce zamontowac ) do okien nie mam pociagnietych kabli ale to zaden problem da sie zrobic :) a możesz polecic jakis model inny warty uwagi czy brac ta Verse + modul gsm i do pilota czy kupic np juz integre albo slyszal ktos o LightSys 2 ?? Versa wyjdzie ci trochę taniej ze względu na tańsze klawiatury ale ja osobiście wolałbym jednak integrę Przynajmniej int32 , poza tym wersa ma mało wyjść programowalnych na płycie a dokupienie modułu z kolejnymi to już wydatek chyba teraz koło 200zł, ja jako minimum stosuję Int64 ma mocniejszy zasilacz niż 32 a to jest jednak różnica jeśli planujesz moduł gsm..Wg Mnie odpuść sobie tego lightsysa może to i tanie ale nie wiadomo jak długo będą to produkować , pozatym trąci mi to chińszczyzną.

Bogus36
18-02-2015, 07:56
Tak planuje modul gsm ,dziekuje bardzo za przydatne informacje wczoraj bylem i wycenili mi verse ale musze w takim razie zobaczyc ta integre a jak bede posiadal modul gsm to modul z pilotem chyba jak narazie nie ma sensu jezeli mozna z poziomu telefonu uzbrajac centralke ?

plusfoto
18-02-2015, 09:58
Zastanawiam się jak w porównaniach n.p. z integrą czy versą wygląda jablotron.

Bogus36
18-02-2015, 17:07
Witam ponownie , dostalem oto takie zestawienie prosze powiedziec czy wszystko jest ok ? bo podopbno skrzynka jest troszke za mala i cos za mały aku do tego zestawu ? 305039 Prosze o opinie ewentualnie jeżeli jest możliwosc prosze o rozpisanie (dobranie) mi zestawu z micra , integra bede naprawde wdzieczny :)

PS czujek kontaktron ma byc 13 , zle obliczylem bo na skrzydło wyjdzie 6 a na całe okno kolejne 6 +1 drzwi :) Pozdrawiam serdecznie.

Pawlo111
18-02-2015, 18:12
Akumulator dobiera się odpowiednio do centrali i bilansu prądowego systemu.
Obudowa czym większa tym lepsza ma pomieścić płytę główną + transformator -powinien być na wyposażeniu dobrany do potrzeb płyty głównej,
+ ewentualnie płytki ekspanderów rozszerzeń i oczywiście akumulator pojemności jak wyżej.
Kontaktrony grupuje się najczęściej jedno okno [jeden, dwa lub więcej] = jedna linia dozorowa.

ar***pl
18-02-2015, 21:12
Witam ponownie , dostalem oto takie zestawienie prosze powiedziec czy wszystko jest ok ? bo podopbno skrzynka jest troszke za mala i cos za mały aku do tego zestawu ? 305039 Prosze o opinie ewentualnie jeżeli jest możliwosc prosze o rozpisanie (dobranie) mi zestawu z micra , integra bede naprawde wdzieczny :)

PS czujek kontaktron ma byc 13 , zle obliczylem bo na skrzydło wyjdzie 6 a na całe okno kolejne 6 +1 drzwi :) Pozdrawiam serdecznie.
Wg mnie to nie najlepiej, weź sobie wycen integre 32 , klawiaturę int klcdrg i jakies inne czujki ruchu przynajmniej graphite te aqua satela to wg mnie nędza , nie instaluje ich już od dwóch lat -ciągłe samozałączenia z nich były. Versa w standardzie ma chyba dwa wyjścia programowalne więc nie wykorzystasz w pełni 5 wejść modułu gsm t2 ,może już lepiej weż t-1 ale programowanie dla laika może być trudniejsze.Satndardowe klawiatury do versy są dosyć małe już lepiej kupic tą większą.

Bogus36
18-02-2015, 21:57
Wg mnie to nie najlepiej, weź sobie wycen integre 32 , klawiaturę int klcdrg i jakies inne czujki ruchu przynajmniej graphite te aqua satela to wg mnie nędza , nie instaluje ich już od dwóch lat -ciągłe samozałączenia z nich były. Versa w standardzie ma chyba dwa wyjścia programowalne więc nie wykorzystasz w pełni 5 wejść modułu gsm t2 ,może już lepiej weż t-1 ale programowanie dla laika może być trudniejsze.Satndardowe klawiatury do versy są dosyć małe już lepiej kupic tą większą.

A jak z amu do tego i obudowa jakies propozycje i moze modul gsm 4 ? Ewentualnie jakis zestaw ropam ?

ar***pl
19-02-2015, 10:53
A jak z amu do tego i obudowa jakies propozycje i moze modul gsm 4 ? Ewentualnie jakis zestaw ropam ?
Ja ropama nie znam i nie instaluję, osobiście mi nie odpowiada ani funkcjonalność ani wygląd.Sam ten system będziesz instalował? Bez sensu jest kupowanie gsm4 przy versie .Ja bym ci polecił : integra 32 lub 64 , czujniki Graphite satela lub pdl12 Siemensa , obudowa awo 356 akumulator europower 17Ah do tego jakiś gsm t-2 albo t-6 .możesz również zaszaleć i kupić integrę 128wrl i będziesz miał wszystko na płycie łącznie z dwukierunkowym gsm i modułem bezprzewodowym abaxa.

Bogus36
20-02-2015, 00:43
Ja ropama nie znam i nie instaluję, osobiście mi nie odpowiada ani funkcjonalność ani wygląd.Sam ten system będziesz instalował? Bez sensu jest kupowanie gsm4 przy versie .Ja bym ci polecił : integra 32 lub 64 , czujniki Graphite satela lub pdl12 Siemensa , obudowa awo 356 akumulator europower 17Ah do tego jakiś gsm t-2 albo t-6 .możesz również zaszaleć i kupić integrę 128wrl i będziesz miał wszystko na płycie łącznie z dwukierunkowym gsm i modułem bezprzewodowym abaxa.

Tak sam będe instalował w sumie to z kierownikiem z pracy ale on jest ogarniety chlopaczyna i montował kiedyś alarmy po 2 pracujemy na codzień z częsciami elektronicznymi wiec mysle ze damy rade :)

Powiem tak ten integra 128 to juz naprawde gorna chyba pólka :) wolałbym cos tanszego z mozliwoscia kiedys rozbudowy , jak narazie nakładaja sie także inne wydatki zwiazane z budowa ;/

plusfoto
20-02-2015, 10:02
Tylko w tej integrze praktycznie masz chyba już wszystko. Jak dobrze poszukasz to kupisz za tysiaka, 32 możesz mieć za 3 stówki ale jak będziesz chciał robić coś przez internet to następne 4 musisz dołożyć, jak gsm to znów kolejna kasa i.t.d. Może jednak lepiej kupić ją w pakiecie i mieć święty spokój.

Bogus36
20-02-2015, 11:08
No wlasnie tak nad tym myslalem zeby kupic juz gotowa 128 i miec spokoj ale 2 sprawa to jezeli padnie modul gsm to musze wymienic cala plytke ;) a tak tylko modul.Ok jezeli ktos moze niech mi rozpisze cale zestawy manipulator obudowa aku itp do integra 32 64 i 128 bede naprawde wdzieczny!!! ;) pozdrawiam sorki ze bez polskich znakow ale pisze z pracy z komormi ;/

szczukot
20-02-2015, 11:57
No i do 128 WRL trzeba raczej dokupic kolejne moduly we/wyj bo na plycie jest ich prawie zero.

Fantom

plusfoto
20-02-2015, 12:51
Coś chyba Ci się trochę pomyliło.

Poziom zabezpieczenia (Grade) 3
Dostępne warianty powiadamiania A, B, C
Wejścia na płycie głównej 4 8 16 16
Wejścia w systemie 24 32 64 128
Wyjścia wysokoprądowe programowalne
na płycie głównej 2 2 4 4
Wyjścia zasilające dedykowane dla
manip., ekspanderów i czujek 3 3 2 2
Wyjścia typu OC na płycie głównej 2 6 12 12
Wyjścia w systemie 20+4* 32 64 128
Gniazda syntezerów mowy 1 1 2 2
Manipulatory w systemie 4 4 8 8
Magistrale ekspanderów 1 1 2 2
Ekspandery w systemie 32 32 64 64
Ekspandery wejść 2 3 6 14
Ekspandery wyjść 2 3 6 14
Partycje 1 4 8 8
Strefy 4 16 32 32
Timery 16 32 64 64
Numery telefonów do powiadamiania 4 8 16 16
Komunikaty na pager 16 32 64 64
Komunikaty głosowe 16 16 16 32
Przekaźniki telefoniczne 16 16 16 32
Użytkownicy (bez adm. i serwisu) 16 64 192 240
Pamięć zdarzeń 899 899 6143 22527
Wydajność zasilacza [A] 1,2 1,2 3 3
Prąd ładowania akumulatora [mA] 350 400/800 500/1000 500/1000
Obciążalność wyjść programowalnych:
wysokoprądowe/OC [A] 2/0,05 2/0,05 3/0,05 3/0,05
Obciążalność wyjść zasilających:
+KPD/+EX1 łącznie z +EX2 [A] - - 2,5/2,5 2,5/2,5

To tłustym drukiem dotyczy 128

szczukot
20-02-2015, 13:18
Tyle to ma wersja 128. Ale 128WRL (którą proponujesz) to jest mniej. Więc nie meisza danych z tym co zaproponowałeś do kupna.

Fantom

plusfoto
20-02-2015, 13:30
OK masz rację nie zwróciłem na to uwagi:
Struktura systemu
32 strefy.
8 partycji (podsystemów).
Wejścia
8 programowalnych wejść przewodowych na płycie głównej centrali:
–obsługa czujek typu NO i NC oraz czujek roletowych i wibracyjnych;
–obsługa konfiguracji EOL i 2EOL;
–programowalna wartość rezystorów parametrycznych;
–kilkadziesiąt typów reakcji.
Maksymalna liczba wejść programowalnych: 128.
Wyjścia
8 programowalnych wyjść przewodowych na płycie głównej centrali:
–2 wyjścia wysokoprądowe;
–6 wyjść niskoprądowych typu OC;
–ponad 100 realizowanych funkcji;
–realizacja niestandardowych funkcji sterowania dzięki możliwości programowania złożonych operacji logicznych na wyjściach.
Maksymalna liczba wyjść programowalnych: 128.
3 wyjścia wysokoprądowe na płycie głównej centrali realizujące funkcję wyjść zasilających.
Magistrale komunikacyjne
Magistrala manipulatorów umożliwiająca podłączenie do 8 urządzeń.
Magistrala ekspanderów umożliwiająca podłączenie do 32 urządzeń.
Urządzenia bezprzewodowe
Wbudowany interfejs bezprzewodowy systemu ABAX umożliwiający obsługę:
–do 48 urządzeń bezprzewodowych;
–do 248 pilotów APT-100.
Dwukierunkowa kodowana komunikacja radiowa w paśmie częstotliwości 868 MHz.

I jeszcze jedno sprostowanie:

Możliwość monitorowania zdarzeń przez sieć Ethernet (TCP lub UDP) po podłączeniu modułu ETHM-1 / ETHM-1 Plus.

Bogus36
20-02-2015, 20:30
Czyli integra 128 bez wrl jest lepsza bo już się pogubiłem :D

Jarek.P
20-02-2015, 20:48
A Renault Traffic jest lepszy od Scenica (bo większy)?

128 ma więcej portów. 128WRL ma więcej możliwości. Jedną i drugą możesz rozbudować o brakujące rzeczy, ale sam musisz zdecydować, od której platformy zaczniesz.

tynkuj
22-02-2015, 00:33
Szukam systemu alarmowego do domku jednorodzinnego. Próbowałem znaleźć samemu ale jest tego aż tyle że już się zakręciłem..A może byście coś polecili? Chciałbym aby w razie konieczności system powiadomił mnie o próbie włamania/włamaniu wiadomością sms. Ile kosztowałby taki system?

ar***pl
22-02-2015, 12:11
Szukam systemu alarmowego do domku jednorodzinnego. Próbowałem znaleźć samemu ale jest tego aż tyle że już się zakręciłem..A może byście coś polecili? Chciałbym aby w razie konieczności system powiadomił mnie o próbie włamania/włamaniu wiadomością sms. Ile kosztowałby taki system?
Domów tez jest kupe , są małe i duże itp. Jak można ci coś doradzić jak nawet nie podałeś ile pokoi ile okien?

Bogus36
23-02-2015, 20:49
Witam, mam rozumieć Że do tego zestawu muszę dokupić tylko transformator + czujki tak + manipulator myslałem nad INT-KLCD-BL ewentualnie jeżeli fundusze starczą to INT-TSG-BSB będą pasowały ?

integra 128 wrl.
Centrala alarmowa - płyta główna od 8 do 128 wejść i wyjść z wbudowanym modułem GSM i kontrolerem systemu bezprzewodowego ABAX. KOMPLET fabryczny : z antenami: ANT-OBU-Q i ANT-868 w obudowie OPU-3p.BEZ transformatora.

Pozdrawiam.

ar***pl
23-02-2015, 22:07
Witam, mam rozumieć Że do tego zestawu muszę dokupić tylko transformator + czujki tak + manipulator myslałem nad INT-KLCD-BL ewentualnie jeżeli fundusze starczą to INT-TSG-BSB będą pasowały ?

integra 128 wrl.
Centrala alarmowa - płyta główna od 8 do 128 wejść i wyjść z wbudowanym modułem GSM i kontrolerem systemu bezprzewodowego ABAX. KOMPLET fabryczny : z antenami: ANT-OBU-Q i ANT-868 w obudowie OPU-3p.BEZ transformatora.

Pozdrawiam.
Potrzebujesz integrę 128wrl z obudową , transformator tr60, sygnalizator zewnętrzny , klawiaturę jaka ci się podoba od integry,czujniki ewentualnie jeśli ich jlośc będzie większa niż 8 to jeszcze moduły rozszerzeń linii int-e

bajcik
26-02-2015, 11:14
Problem z Integrą 128 WRL: Siła sygnału 0%.
SMSy nie chodzą w żadną stronę.
Chyba nawet nie nawiązuje połączenia z siecią GSM, bo sms sterujący odbieram na telefonie jak przełożę kartę.
Sprawdzone na dwóch róznych sprawnych kartach SIM różnych operatorów.
Antena w gnieździe. Problemu ze zasięgiem nie powinon być - telefon pokazuje prawie max.

Macie jakieś pomysły czy od razu słać do serwisu?

ar***pl
27-02-2015, 08:44
Problem z Integrą 128 WRL: Siła sygnału 0%.
SMSy nie chodzą w żadną stronę.
Chyba nawet nie nawiązuje połączenia z siecią GSM, bo sms sterujący odbieram na telefonie jak przełożę kartę.
Sprawdzone na dwóch róznych sprawnych kartach SIM różnych operatorów.
Antena w gnieździe. Problemu ze zasięgiem nie powinon być - telefon pokazuje prawie max.

Macie jakieś pomysły czy od razu słać do serwisu?
A wcześniej działała czy to pierwszy montaż?

bajcik
27-02-2015, 09:37
wcześniej działało.

bajcik
28-02-2015, 20:17
Dobra, to wysyłam. A jak już mam wymontowywać, to chodzi mi po głowie taka modernizacja:
* w dotychczasowej lokalizacji centralki umieścić łącznicę (może ona być nawet w szafie rackowej na podaszu stosunkowo blisko)
* samą cenralę połączyć "pępowiną" z łącznicą, wsadzić do zakamarka i nie zaglądać.

Połączenia centrala<-->
* OWY 3x1.5 - zasilanie + masa
* przewody ytdy 4x2x0.5:
- linie centralki
- linie ex1
- linie ex2
- wyjścia wysokoprądowe
- rs232 + reset

Zalety:
* większy komfort "dłubania" i serwisowania, kiedy można sobie wygodnie zajrzeć do łącznicy
* większy porządek w szafce alarmowej (dużo mniej przewodów tam się zbiega)

Co wy na to?

kasprzyk
28-02-2015, 20:36
YTDY - nie jest skrętką
OWY - zasilanie + masa - czy zasilanie z żyłą PE ?
Co masz na myśli - łącznica ?

Jarek.P
28-02-2015, 20:54
Dokładnie tak mam zrobione, pępowina jest krótka, a przełącznica zamontowana jest tuż obok centralki. Do racka tego nie sprowadzałem, bo on u mnie jest ogólnodostępny i choć znajduje się w strefie chronionej, jednak wolałem, żeby instalacje alarmowe były bardziej dyskretne. No i kwestia miejsca, tego jest sporo, u mnie wyszła głowica kablowa na 200 par, na zdjęciu w fazie mocno początkowej:

https://lh6.googleusercontent.com/-IWNtXgR0b8A/U3PKVFZj47I/AAAAAAAAI5I/wyG-x1cVk1A/w886-h697-no/JP149708_cr.jpg

Zalety: o wiele przejrzystszy montaż, w razie problemów również bardzo wygodnie się instalację testuje (zwłaszcza jak sie ma systemowe sondy pomiarowe do łączówek, miernik można wpiąć bez rozłączania przewodów i bałaganienia w instalacji).

Co do samego okablowania: wyprowadzanie na zewnątrz resetu i RS232 sobie odpuść, w normalnych warunkach z tego skorzystasz raz i potem nigdy więcej. Oczywiście, o ile masz ETHM-1, ale znając Ciebie, nie wątpię, że prędzej byś syreny nie kupił, niż na ETHM przyoszczędził :)
Jak widzisz u mnie, ja na przełącznicy zakańczałem linie z domu, a podłączenia są wprost do centralki, jeśli u siebie chciałbyś to robic w racku, to jak najbardziej przydałaby się wtedy "strona stacyjna" przełącznicy z wyprowadzonymi na nią wszystkimi zaciskami uzytkowymi.

bajcik
28-02-2015, 23:53
YTDY - nie jest skrętką
A, może i tak. Nie do końca odróżniam jeszcze ytdy od ytksy od utp ;)


OWY - zasilanie + masa - czy zasilanie z żyłą PE ?
Zasilanie: L+N do zasilacza (PE nigdzie tam nie używany)
Masa: "COM", z płyty. Zgaduję że taka masa wspólna oddalona musi być grubsza.


Co masz na myśli - łącznica ?
Miejsce gdzie można sobie swobodnie przepinać kabelki, np "odepnę kontaktron okna dachowego, a zamiast niego wepnę coś innego".
Technicznie coś jak to Jarkowe, ale mniejsze i najlepiej tańsze. Może zamknięte w puszce z kluczykiem i linią sabotażową.


Dokładnie tak mam zrobione,
Nooo, nieźle to wygląda. Jak by tam było krzesełko i lampka to można usiąść i się bawić :)


Do racka tego nie sprowadzałem, bo on u mnie jest ogólnodostępny i choć znajduje się w strefie chronionej, jednak wolałem, żeby instalacje alarmowe były bardziej dyskretne

Czym by to właściwie groziło? Zanim by intruz dotarł do serwerowni (naruszenie), otworzył puszkę z łącznicą (naruszenie) to by musiał naruszyć ochronę obwodową i być widzianym przez kilka PIRów. Pomijając szczegół po co miałby tam grzebać ;)

PS. ETHM-1 jeszcze nie mam. Może dlatego że nie wiem co to daje w praktyce? Chłopaki na elektrodzie rozpracowali protokół RS wpiętego do manipulatora - może pójdę tą drogą (jak będzie dużo więcej czasu niż kasiorki).

Jarek.P
01-03-2015, 00:03
Nooo, nieźle to wygląda. Jak by tam było krzesełko i lampka to można usiąść i się bawić :)

Oczywiście, że tam stoi krzesełko (wędkarskie) i lampka! :)


Czym by to właściwie groziło? Zanim by intruz dotarł do serwerowni (naruszenie), otworzył puszkę z łącznicą (naruszenie) to by musiał naruszyć ochronę obwodową i być widzianym przez kilka PIRów. Pomijając szczegół po co miałby tam grzebać ;)


W sumie tak, ale to jeszcze kwestia miejsca. To by sporo miejsca zajęło w racku, szkoda mi było. Wolę tak jak teraz, jak tam jest swobodnie.


PS. ETHM-1 jeszcze nie mam. Może dlatego że nie wiem co to daje w praktyce?

Komfort dostępu do centrali po IP, zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Moim zdaniem warto.

szczukot
01-03-2015, 17:24
Po podłączeniu pilota (ABAX) mam problem z wyłączaniem alarmu.
Mianowicie pilot ten otwiera mi bramę wjazdową. Czyli pilot przypisany do wirtualnego wejsćia i do tego wyjsćie (podłączone do bramy).
No i jak mam zazbrojony alalrm, i kliknę pilotem, to mi zaczyna się odliczanie czasu na wejście - bo zostało naruszone wejście.
Jak to ominąć ??

Fantom

Jarek.P
01-03-2015, 17:31
A jaki typ wejścia ustawiłeś?

szczukot
01-03-2015, 17:44
Zwykła

Fantom

Jarek.P
01-03-2015, 17:58
Ustaw typ 47: bez akcji alarmowej.

szczukot
01-03-2015, 18:23
Dzięki. Myślałem, że jak odznaczę wejście przy wyjściu alarmu to wystarczy.
No to już ustawione na 47.

Fantom

MikeB
03-03-2015, 16:29
Mam szybkie pytanie: Ilu żyłowy kabel pociągnąć do dwu-skrzydłoweg okna zakładając, że będę chciał zamontować 2 kontaktrony ( po jednym na skrzydło) i 2 inercje ( też daje się po jednej na skrzydło?) ?

bajcik
03-03-2015, 19:44
@MikeB na ilu liniach chcesz to mieć?

MikeB
04-03-2015, 07:50
@MikeB na ilu liniach chcesz to mieć?

myślałem o trzech liniach i kablu 6x0.5 ale nie wiem czy to nie za mało

Jarek.P
04-03-2015, 08:16
Za mało i trochę bez sensu. Naprawdę potrzebna jest ci szczegółowa informacja, że naruszona jest czujka inercyjna prawego skrzydła pokoju w sypialni? Nie wystarczyłaby informacja, że coś się dzieje z pokojem w sypialni? Najwyżej czujkę inercyjną na osobnym wejściu podłączyć można (moim zdaniem przy dwuskrzydłowym oknie, o ile nie jest to jakiś ogromny kolos wystarczy jedna, zamontowana na słupku środkowym jeśli jest, a jeśli nie ma, to gdzieś na środku dolnej framugi). W ten sposób z centralki zużywasz dwa wejścia: jedno na inercję, przewód minimum 4x0,5, drugie wejście na razem połączone kontaktrony, przewód minimum 2x0,5, z tym, że oba kontaktrony musisz połączyć ze sobą w jakiejś niewielkiem puszce gdzieś przy oknie i z tej puszki jednym przewodem do centralki.
Możliwych do wykonania kombinacji jest zresztą sporo, zawsze jednak obowiązuje zasada, że do kontaktronu idą dwie żyły, do inercyjnej cztery. Są też czujki inercyjne wyposażone w kontaktron fabrycznie, wtedy odpada ich montaż i okablowanie osobno.

MikeB
05-03-2015, 16:20
Za mało i trochę bez sensu. Naprawdę potrzebna jest ci szczegółowa informacja, że naruszona jest czujka inercyjna prawego skrzydła pokoju w sypialni? Nie wystarczyłaby informacja, że coś się dzieje z pokojem w sypialni? Najwyżej czujkę inercyjną na osobnym wejściu podłączyć można (moim zdaniem przy dwuskrzydłowym oknie, o ile nie jest to jakiś ogromny kolos wystarczy jedna, zamontowana na słupku środkowym jeśli jest, a jeśli nie ma, to gdzieś na środku dolnej framugi). W ten sposób z centralki zużywasz dwa wejścia: jedno na inercję, przewód minimum 4x0,5, drugie wejście na razem połączone kontaktrony, przewód minimum 2x0,5, z tym, że oba kontaktrony musisz połączyć ze sobą w jakiejś niewielkiem puszce gdzieś przy oknie i z tej puszki jednym przewodem do centralki.
Możliwych do wykonania kombinacji jest zresztą sporo, zawsze jednak obowiązuje zasada, że do kontaktronu idą dwie żyły, do inercyjnej cztery. Są też czujki inercyjne wyposażone w kontaktron fabrycznie, wtedy odpada ich montaż i okablowanie osobno.

Czyli, albo daję przewód 6x0.5 i kontaktrony łącze i wpinam na dwóch drutach, albo daję przewód 8x0.5 i kontaktrony daję oddzielnie?

Pawlo111
09-03-2015, 18:37
Poczytaj trochę ten wątek choć kilka stron wstecz.

MikeB
12-03-2015, 15:44
Poczytaj trochę ten wątek choć kilka stron wstecz.

Przeczytałem 20 stron wstecz i odpowiedzi nie znalazłem. Ale na stronie satela z opisu czujki VD-1 wynika, że 6 żyłowy przewód wystarczy.

ar***pl
13-03-2015, 07:09
Przeczytałem 20 stron wstecz i odpowiedzi nie znalazłem. Ale na stronie satela z opisu czujki VD-1 wynika, że 6 żyłowy przewód wystarczy.
6 to ilość optymalna z zapasem ale wystarczy i 4 a nawet na siłę na 3 też będzie działało

maciej10
13-03-2015, 08:33
Może ktoś mi pomoże: Po wyłączeniu prądu przez energetyke i ponownym włączeniu włączają się światła które są podłączone pod przekaźniki satela: int-iors. Ktoś może wie dlaczego się tak dzieje? Dostaję informacje na sms o braku zasilania i o powrocie zasilania i zakażdym razem gdy sprawdzam dom to świecą się lampy .

kerth
14-03-2015, 17:31
Witajcie,
Mam problem z integrą*256plus i modułem ETHM-1 Plus (v 2.2 - jeśli to coś zmienia)
Przy próbie wykrycia, mam 2 stany na zmianę.
Albo nie wykrywa (niezależnie od ustawionego adresu), albo z manipulatora dostaję komunikat:
"nieznany typ ekspandera" i adres modułu ETHM-1 Plus.
Na tym samym adresie oczywiście nic nie ma.
Kabelki sprawdziłem 5 razy i jest jak w instrukcji. Gdzie jeszcze szukać przyczyny?

_ZBYCH_
14-03-2015, 21:02
Witajcie,
Mam problem z integrą*256plus i modułem ETHM-1 Plus (v 2.2 - jeśli to coś zmienia)
Przy próbie wykrycia, mam 2 stany na zmianę.
Albo nie wykrywa (niezależnie od ustawionego adresu), albo z manipulatora dostaję komunikat:
"nieznany typ ekspandera" i adres modułu ETHM-1 Plus.
Na tym samym adresie oczywiście nic nie ma.
Kabelki sprawdziłem 5 razy i jest jak w instrukcji. Gdzie jeszcze szukać przyczyny?
Gdzie szukać przyczyny? W Satelu Kolego - w SATELU! Pewnie jakaś kolejna satelowa niedoróbka...
Człowiek sprawdza wszystko po pięć razy, traci czas i nerwy, a przyczyna zapewne jak zwykle leży w babolach Satela...
Zgłoś problem do Satela, to cichcem usuną błąd i zalecą Tobie aktualizację oprogramowania...

titanek
15-03-2015, 22:37
Witam,
Potrzebuje pomoc, właśnie wziąłem się za programowanie integry 128 WRL i tak po pierwszym rzucie oka n Dloadx takie nasuwają mi sie pytania:

Czy wejscia sabotażowe ekspanderów CA-64E muszą być pozwierane, czy da sie je programowo wyłączyć ?
Jak najlepiej poinformować użytkownika o otwarciu/uchyleniu okna gdy alarm nie jest aktywny, ustawić typ reakcji na cicha/głośna, gong w ekspanderze ? Czy da się wyświetlić wiadomość, które okno zostało otwarte na klawiaturze KLCDL ?
Jak otwieram okno załącza się wejście od uchyłu i otwarcia, trzeba użyć wirtualnego wejścia żeby sygnalizować tylko otwarcie, czy jest na to jakiś inny sposób ?
Nie rozumie o pojecia weryfikacji alarmu np. Prealarm – po włączeniu opcji, alarmy z wejścia są weryfikowane. O co w tym chodzi ?

ar***pl
16-03-2015, 22:24
Witajcie,
Mam problem z integrą*256plus i modułem ETHM-1 Plus (v 2.2 - jeśli to coś zmienia)
Przy próbie wykrycia, mam 2 stany na zmianę.
Albo nie wykrywa (niezależnie od ustawionego adresu), albo z manipulatora dostaję komunikat:
"nieznany typ ekspandera" i adres modułu ETHM-1 Plus.
Na tym samym adresie oczywiście nic nie ma.
Kabelki sprawdziłem 5 razy i jest jak w instrukcji. Gdzie jeszcze szukać przyczyny?
A soft centrali jest w najnowszej wersji? Teraz to już jest taki bałagan że hoho ;) ja po pojawieniu się 1,13 upgradowałem u siebie w domu a już od tamtej pory są chyba 3 nowe wersje 1,13

ar***pl
16-03-2015, 22:31
Witam,
Potrzebuje pomoc, właśnie wziąłem się za programowanie integry 128 WRL i tak po pierwszym rzucie oka n Dloadx takie nasuwają mi sie pytania:

Czy wejscia sabotażowe ekspanderów CA-64E muszą być pozwierane, czy da sie je programowo wyłączyć ?
Jak najlepiej poinformować użytkownika o otwarciu/uchyleniu okna gdy alarm nie jest aktywny, ustawić typ reakcji na cicha/głośna, gong w ekspanderze ? Czy da się wyświetlić wiadomość, które okno zostało otwarte na klawiaturze KLCDL ?
Jak otwieram okno załącza się wejście od uchyłu i otwarcia, trzeba użyć wirtualnego wejścia żeby sygnalizować tylko otwarcie, czy jest na to jakiś inny sposób ?
Nie rozumie o pojecia weryfikacji alarmu np. Prealarm – po włączeniu opcji, alarmy z wejścia są weryfikowane. O co w tym chodzi ?

1.Muszą być pozwierane
2.możesz ustawić gong, możesz właczyć wyświetlanie naruszonych linii na lcd
3.Tu nie rozumiem o co ci chodzi
4.Kolego instrukcje poczytaj najpierw

titanek
16-03-2015, 23:44
1.Muszą być pozwierane
2.możesz ustawić gong, możesz właczyć wyświetlanie naruszonych linii na lcd
3.Tu nie rozumiem o co ci chodzi
4.Kolego instrukcje poczytaj najpierw

Dzieki
2.Ok, tylko jak to wyświetlić, czy pomoże mi w tym wyjście Alarm Day
3.Jak otworze okno to dwa wejścia uaktywniają, wejście uchylu okna i wejście otwarcia okna, na lcd chciałbym dostać wtedy informacje tylko o otwarciu okna a nie dwie informacje o otwarciu i uchyleniu.
4. O to chodzi ze już czytam drugi raz i nie rozumiem o co chodzi w pojęciu weryfikacja a występuje tam ono kilkakrotnie: weryfikacja alarmu, alarm niezweryfikowany, blokowanie weryfikacji. Może dla kogoś obytego z alarmami jest to oczywista oczywistość, ale dla takiego laika wprowadza zamęt.

kerth
22-03-2015, 16:35
A soft centrali jest w najnowszej wersji? Teraz to już jest taki bałagan że hoho ;) ja po pojawieniu się 1,13 upgradowałem u siebie w domu a już od tamtej pory są chyba 3 nowe wersje 1,13

No i okazało się, że to był problem. Wgrałem nowy 1.13 (w miejsce starszego 1.13) i zaczęło działać.
Teraz mam inny problem.
Okazało się, że w IORS mam soft z 2011 roku (kupione pod koniec zeszłego roku).
Chciałem podnieść przez RS485 i ACCU-USB, ale ACCU nie wykrywa IORS.
Próbowałem kilku kombinacji z kablem.
Na ACCU RX przy wykrywaniu miga jak szalona, TX nawet nie błyśnie (nawet myślałem, że w instrukcji się walnęli i zamienili tory A i B, ale zmiana też nic nie dała).
Obojętnie, czy są terminatory, czy nie ma - skutek taki sam. Soft do podnoszenia firmware, nie wykrywa IORS.
Wszystkie próby robione z pojedynczym IORS (aczkolwiek sprawdziłem też kilka różnych. Efekt ten sam)

bajcik
23-03-2015, 16:11
Jakie macie doświadczenia w prędkości serwisowania Satela?
Moja płyta już trzeci tydzień siedzi. Wiem tylko tyle że paczka doszła.

rafal1983
23-03-2015, 16:36
oj to chyba że się coś zmieniło bo momentalnie naprawiają, kilka dni, ale to może też dlatego że przez firmę to wtedy szybciej załatwiają niż klienta indywidualnego

Horher
25-03-2015, 21:28
Mam taki problem. W drzwiach wejściowych mam czujkę inercyjną i kontaktron. Kontaktron jest na linii typu "Wejścia/Wyjścia", a inercyjna jest na typie "Zwykła". Problem polega na tym, że jak otwieram drzwi i wchodzę do środka, to nie mogę zatrzasnąć drzwi za sobą, bo wzbudzi się czujka inercyjna, tylko najpierw muszę przy otwartych drzwiach rozbroić alarm, i dopiero wówczas mogę zamknąć drzwi. Chciałbym tak zaprogramować centralę, żeby po naruszeniu kontaktronu, czujka inercyjna blokowała się i nie wywoływała alarmu w przypadku naruszenia. Jak to zrobić?

_artur_
25-03-2015, 21:50
linia opóźniona wewnętrzna..

ar***pl
25-03-2015, 23:47
No i okazało się, że to był problem. Wgrałem nowy 1.13 (w miejsce starszego 1.13) i zaczęło działać.
Teraz mam inny problem.
Okazało się, że w IORS mam soft z 2011 roku (kupione pod koniec zeszłego roku).
Chciałem podnieść przez RS485 i ACCU-USB, ale ACCU nie wykrywa IORS.
Próbowałem kilku kombinacji z kablem.
Na ACCU RX przy wykrywaniu miga jak szalona, TX nawet nie błyśnie (nawet myślałem, że w instrukcji się walnęli i zamienili tory A i B, ale zmiana też nic nie dała).
Obojętnie, czy są terminatory, czy nie ma - skutek taki sam. Soft do podnoszenia firmware, nie wykrywa IORS.
Wszystkie próby robione z pojedynczym IORS (aczkolwiek sprawdziłem też kilka różnych. Efekt ten sam)
Po co zmieniasz soft w tym iorsie? W starej wersji samemu się nie da zmienić musisz wysłać do satela , jedyna chyba znacząca zmiana polegała na szybszej reakcji wejść .Iors nie jest modułem bardzo popularnym więc pewnie trafił się jakiś leżak magazynowy.

ar***pl
25-03-2015, 23:51
Jakie macie doświadczenia w prędkości serwisowania Satela?
Moja płyta już trzeci tydzień siedzi. Wiem tylko tyle że paczka doszła.
Najgorzej jak idiotę z nas robią, wysyłasz uszkodzoną ewidentnie centralę a po tygodniu wraca z serwisu sprawna z dopiskiem że nie stwierdzono usterki,upgrade softu ;)

Horher
26-03-2015, 07:04
linia opóźniona wewnętrzna..

Tyle razy czytałem już instrukcję, a tego nie doczytałem ;).
Dzięki.

_brzytwa_
10-04-2015, 13:03
Witam,
Chciałem obsłużyć następująca czynność.
U dzieciaków światła podłaczone pod moduły iors, w pokojach czujki pir.
Często dzieciaki zapominają wyłączać światło. Chciałem żeby przy braku ruchu powiedzmy 10min wyłączyło się światło w pokoju. Czy da się to obsłużyć satelem ?
Moja centrala to integra 128wrl. Wyłaczniki światła zaprogramowane jako "no" / wyjścia przełącznik bi.

pozdrawiam
Tomek

_brzytwa_
10-04-2015, 13:25
Jak najprościej zrobić otwieranie elektrozaczepu ?

Teraz mam:
Elektrozaczep 12v podłaczony do wyjścia iors.
Wyjście przekaźnika z modułu int-r podłączone do wejścia centrali
Karta zczytywana jest z czytnika cz-emm, co powoduje przełączenie przekaźnika modułu int-r i zwarcie wejścia centrali.

Czy da się pominąć konieczność wykorzystania fizycznego wejścia centrali ?
Czy w jakiś inny sposób moduł int-r może poinformować centralę o konieczności wyzwolenia wyjścia na module iors ?

pozdrawiam
Tomek

_@_
15-04-2015, 22:14
Czy mógłby ktoś opisać jak podłączyć czujkę vd-1 do centrali DSC?
Kombinowałem na wszystkie sposoby ale w najlepszym wypadku system wykrywa awarie
podłączam w następujący sposób 313278 Do tej samej linii na której jest czujka PIR
Co robie nie tak?
Mam tylko 4 żyłowy przewód - nie chce podłączać kontaktronów do tej czujki

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Piotr

ar***pl
16-04-2015, 06:53
Czy mógłby ktoś opisać jak podłączyć czujkę vd-1 do centrali DSC?
Kombinowałem na wszystkie sposoby ale w najlepszym wypadku system wykrywa awarie
podłączam w następujący sposób 313278 Do tej samej linii na której jest czujka PIR
Co robie nie tak?
Mam tylko 4 żyłowy przewód - nie chce podłączać kontaktronów do tej czujki

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Piotr
Do jakiej centrali dsc?
Czy reszta czujek jest na pojedynczym oporniku czy na dwóch?
Jeśli na dwóch to będziesz miał problem żeby podłączyć dwa czujniki do jednej linii , chociaż na 4 przewodach na wpólnej masie można podłączyć dwie czujki i kazda do innej linii wejściowej. żeby czujnik w ogóle wykrywał musisz podłączyć przewody pod nc i nc.

_@_
16-04-2015, 08:40
Do jakiej centrali dsc?
Czy reszta czujek jest na pojedynczym oporniku czy na dwóch?
Jeśli na dwóch to będziesz miał problem żeby podłączyć dwa czujniki do jednej linii , chociaż na 4 przewodach na wpólnej masie można podłączyć dwie czujki i kazda do innej linii wejściowej. żeby czujnik w ogóle wykrywał musisz podłączyć przewody pod nc i nc.

Centrala DSC 1864
Wszsytkie czujki PIR LC100 na dwóch rezystorach.
Czyli albo muszę zmienić ustawienie czujek na pojedynczy opornik - bez wykrywania otwarcia obudowy albo dołożyć ekspandery jeśli skończyły mi się linie wejściowe?

Podłączam zatem NC i NC do "z" w centrali
TMP do COM w centrali
i +12 do aux+ wcentrali
A co z zaciskiem COM w czujce, bo zabraknie mi przewodów? Zmostkować zaciski NC i puścić je jednym przewodem?

Kombinacja podłączenia dwóch czujek do jednej linii wizieła się z tego aby podłączyć "na szybkiego" czujki wibracyjne a w późniejszym terminie zrobić wszystko jak należy

ar***pl
16-04-2015, 22:38
Centrala DSC 1864
Wszsytkie czujki PIR LC100 na dwóch rezystorach.
Czyli albo muszę zmienić ustawienie czujek na pojedynczy opornik - bez wykrywania otwarcia obudowy albo dołożyć ekspandery jeśli skończyły mi się linie wejściowe?

Podłączam zatem NC i NC do "z" w centrali
TMP do COM w centrali
i +12 do aux+ wcentrali
A co z zaciskiem COM w czujce, bo zabraknie mi przewodów? Zmostkować zaciski NC i puścić je jednym przewodem?

Kombinacja podłączenia dwóch czujek do jednej linii wizieła się z tego aby podłączyć "na szybkiego" czujki wibracyjne a w późniejszym terminie zrobić wszystko jak należy
Widac że kompletnie nie masz pojęcia jak to zrobić, może spróbuj sobie sciągnąc instrukcję instalacyjna od tej centrali, tam są rysunki jak trzeba połączyć rezystory w czujniku. Między nc1 a nc2 przykręcasz jeden rezystor a drugi między Nc2 a tmp 1 z Nc1 i tmp 2 prowadzisz przewody na com i przykładowo z1 centrali alarmowej.
Jeśli nie znajdziesz instrukcji do dsc to tak samo się podłącza do np. satela tylko inne rezystory są. Masz jeszcze wolną linie w każdej klawiaturze od dsc. Expandery do dsc nie są jakieś wybitnie drogie więc lepiej dołożyć niz kombinować.
Jeśli chciałbyś podłączyć na 4 przewodowym kabelku dwie czujki to nie jest to zalecane ale możliwe , w czujniku łączysz masy zasilania i masę wejścia np.od z1 (com) i z każdej czujki wystarczą 3 żyły (zasilanie wspólne dla obu czujek)

_@_
17-04-2015, 09:02
Widac że kompletnie nie masz pojęcia jak to zrobić, może spróbuj sobie sciągnąc instrukcję instalacyjna od tej centrali, tam są rysunki jak trzeba połączyć rezystory w czujniku. Między nc1 a nc2 przykręcasz jeden rezystor a drugi między Nc2 a tmp 1 z Nc1 i tmp 2 prowadzisz przewody na com i przykładowo z1 centrali alarmowej.
Jeśli nie znajdziesz instrukcji do dsc to tak samo się podłącza do np. satela tylko inne rezystory są. Masz jeszcze wolną linie w każdej klawiaturze od dsc. Expandery do dsc nie są jakieś wybitnie drogie więc lepiej dołożyć niz kombinować.
Jeśli chciałbyś podłączyć na 4 przewodowym kabelku dwie czujki to nie jest to zalecane ale możliwe , w czujniku łączysz masy zasilania i masę wejścia np.od z1 (com) i z każdej czujki wystarczą 3 żyły (zasilanie wspólne dla obu czujek)

Nie mam pojęcia i nie ukrywam tego :D
Dlatego miałem nadzieje że ktoś pokaże mi właściwą drogę i za to dziękuje.
Szukałem jakiegoś porządnego instalatora w swojej okolicy żeby to zlecić fachowcowi ale wszyscy mają terminy " za pół roku" a obecny "zakładacz" który wykonał to co wykonał to raz ze zdarł kase a dwa nawet nie wyregulował czujników pir, nie wspominając ze zawiesił je na wysokości wyższej niż dopuszczalna w instrukcji.
Stąd moja decyzja żeby zrobić to samemu i lamerskie pytania z mojej strony ;)

jwzp
20-04-2015, 12:47
Witajcie Panowie

Czy moglibyście mnie oświecić w jaki sposób w elegancki sposób w szafce centralki podłączyć zasilanie do wielu czujek? Przy instalacjach 220V stosuje się bloki rozdzielcze, czy listwy zerowe i itp. A co zastosować do czujek? Nie będę przecież lutować jednego zbiorczego gluta i podłączać do niego zasilania...

Dzięki za (p)odpowiedzi.

Jarek.P
20-04-2015, 12:55
Przykładowe rozwiązania z zakresu CCTV, ale myślę, że się nadają:

http://sklep-ecsystem.pl/category/telewizja-przemyslowa-zasilacze-cctv-moduly-dystrybucji-zasilania

jwzp
20-04-2015, 14:00
Przykładowe rozwiązania z zakresu CCTV, ale myślę, że się nadają:

http://sklep-ecsystem.pl/category/telewizja-przemyslowa-zasilacze-cctv-moduly-dystrybucji-zasilania (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep-ecsystem.pl%2Fcategory%2Ftelewizja-przemyslowa-zasilacze-cctv-moduly-dystrybucji-zasilania)

O! Dzięki za podpowiedź. Dzięki niej znalazłem coś takiego Pulsara:
https://www.abcv.pl/pl/p/LACZOWKA-ZASILANIA-AWZ-580-PULSAR/7834

Pozdrawiam

_artur_
20-04-2015, 14:02
ja u siebie dałem listwę DIN elektryczną i ZUGi..

Gos**c
25-04-2015, 11:47
Jak najczesciej rozwiazuje sie sterowanie bramami i alarmem?

Dom z garazem, z przejsciem pomiedzy nimi.
Brama garazowa Hormann z napedem supramatic
Alarm Satel Integra
Brama wjazdowa przesuwna (jeszcze nie zamontowana)
Jeden manipulator przy wyjsciu z domu.

Czy wszystko obsluguje sie jednym pilotem a jesli tak to jak?

Jarek.P
25-04-2015, 20:24
Każdy napęd można wyzwalać zewnętrzmym urządzeniem po prostu zwierając odpowiednie styki. Możesz tym sterować alarmem wykorzystując w nim dwa wyjścia, jeden do każdej bramy. Sterowanie wyjściami z manipulatora (jeśli masz manipulator, który potrafi), ew. pilot Abax, wykorzystujesz dwa przyciski do sterowania bramami i już.

Gos**c
25-04-2015, 21:27
Każdy napęd można wyzwalać zewnętrzmym urządzeniem po prostu zwierając odpowiednie styki. Możesz tym sterować alarmem wykorzystując w nim dwa wyjścia, jeden do każdej bramy. Sterowanie wyjściami z manipulatora (jeśli masz manipulator, który potrafi), ew. pilot Abax, wykorzystujesz dwa przyciski do sterowania bramami i już.

Dzięki Jarek. Miałem jednak na myśli jak przeważnie to działa z punktu widzenia użytkownika.
np. Jest jeden pilot z 4 przyciskami
1 przycisk - otwieranie/zamykanie bramy wjazdowej
2 przycisk - wyłącznie alarmu w całym domu i otwieranie bramy garażowej
3 przycisk - zamykanie bramy
4 przycisk - załączanie/wyłączanie alarmu

Czy może powyższe nie jest wygodne i robi się inaczej?

Jarek.P
25-04-2015, 21:54
U mnie to działa tak:
1 - brama garażowa (otwieranie/zamykanie)
2- brama zewnętrzna
3 - oświetlenie zewnętrzne (bardzo przydatne, jak sie przyjeżdża samochodem po zmroku)
4 - oświetlenie w garażu (j.w., choć oświetlenie mi startuje automatycznie, jak się otwiera garaż, jednak czasem przydaje się też i ręczna możliwość zapalenia/zgaszenia, miałem wolny przycisk na pilocie to użyłem).

I tyle. Mam wolny jeszcze jeden przycisk oraz możliwą do wykorzystania w pilocie Abax kombinację wciśnięcia dwóch przycisków naraz, typowo jest ona używana do zazbrajania/rozbrajania alarmu, ja tej opcji nie wykorzystuję, bo jakoś nie jestem przekonany do sensu robienia tego z pilota.

Scenariusz który Ty przedstawiasz obawiam się, że choć teoretycznie miałby być wygodny (jednym przyciskiem uruchamiasz cały scenariusz zdarzeń), byłby na pewno trudniejszy do realizacji i do zapamiętamia, kóry przycisk kiedy użyć. W tym moim układzie nawet jak się pomylisz, to po prostu zobaczysz, że zamiast bramy garażowej zapalasz światło i będzie wszystko jasne.

Gos**c
25-04-2015, 22:48
U mnie to działa tak:
1 - brama garażowa (otwieranie/zamykanie)
2- brama zewnętrzna
3 - oświetlenie zewnętrzne (bardzo przydatne, jak sie przyjeżdża samochodem po zmroku)
4 - oświetlenie w garażu (j.w., choć oświetlenie mi startuje automatycznie, jak się otwiera garaż, jednak czasem przydaje się też i ręczna możliwość zapalenia/zgaszenia, miałem wolny przycisk na pilocie to użyłem).

A jak załączasz i wyłączasz alarm?

Przyjeżdżasz pod dom i uruchamiasz bramy zewn. a następnie garażową. Co z alarmem?
Lub gdy wyjeżdżasz samochodem z garażu, zamykasz jedną bramę, drugą i znowu co z alarmem?

To co przedstawiłem to tylko moje gdybanie i też obawiam się o zawodną ludzką pamięć. Dlatego pytam jak to się w praktyce realizuje.

Jarek.P
25-04-2015, 23:15
Przy drzwiach między garażem a domem mam manipulator (a przy drzwiach wejściowych do domu, takich "dla pieszych" drugi) i alarm zazbrajam/rozbrajam na nim. W przypadku drzwi do domu wejście przez nie do wiatrołapu daje 30 sekund na rozbrojenie alarmu, otworzenie garażu działa podobnie, tylko czas na rozbrojenie jest dużo dłuższy. Wychodzenie/wyjeżdżanie - odwrotnie, uruchamiam alarm i mam albo 30 sekund na zamknięcie drzwi albo odpowiednio dłużej na opuszczenie i zamknięcie garażu.

A co do pamięci - właśnie trochę szkoda, że Satel nie produkuje modelu pilota z przyciskami oznakowanymi jakimiś jednoznacznymi ikonami. W końcu pewne funkcje są powtarzalne i typowe, podejrzewam, że 99% prywatnych użytkowników ich alarmów mając takiego pilota steruje nim właśnie dwoma bramami i jakimś oświetleniem. Zrobienie na osobno sprzedawanej wersji pilota zamiast kwadracików i kółek ikonek żarówki, bramy itp. byłoby chyba dobrym pomysłem.

titanek
29-04-2015, 23:15
Mam taki problem, chciałbym żeby nie dało sie uzbroić alarmu kiedy okno są otwarte, normalnie prosta sprawa, ale problem mam z oknami dachowymi, bo tam chciałbym żeby uchył był akceptowany ale otwarcie juz nie, W oknach dachowych mam dwie czujki, gdy okno jest zamknięte to czujka otwarcia jest zwarta, a uchyłu otwarta, przy uchyle cz. otwarcia jest otwarta a uchyłu zwarta, czyli w tym przypadku alarmu nie można by było uzbroić w przypadku gdy obie są otwarte ? Jak to najlepiej zaprogramować (WRL 128)?

_ZBYCH_
01-05-2015, 14:24
Mam taki problem, chciałbym żeby nie dało sie uzbroić alarmu kiedy okno są otwarte, normalnie prosta sprawa, ale problem mam z oknami dachowymi, bo tam chciałbym żeby uchył był akceptowany ale otwarcie juz nie, W oknach dachowych mam dwie czujki, gdy okno jest zamknięte to czujka otwarcia jest zwarta, a uchyłu otwarta, przy uchyle cz. otwarcia jest otwarta a uchyłu zwarta, czyli w tym przypadku alarmu nie można by było uzbroić w przypadku gdy obie są otwarte ? Jak to najlepiej zaprogramować (WRL 128 )?

Ile masz okien dachowych z podwójnymi czujnikami?
Ile masz wolnych wejść i wyjść wirtualnych?

titanek
01-05-2015, 19:02
Ile masz okien dachowych z podwójnymi czujnikami?
Ile masz wolnych wejść i wyjść wirtualnych?

Okien powiedzmy ze mam 5, we/wy wirtualne jak na razie wszystkie wolne.
Trzy pojedyncze i jeszcze 6 okien połączonych wspólnie po 3, w których podłączenie czujników spie.. , mianowicie jako, że są po trzy obok siebie podpiąłem kontaktrony szeregowo podobnie jak robiłem to z kwaterami w oknach zwykłych, żeby ograniczyć ilość wejść. Tylko tutaj zasada działania uchyłu jest trochę inna, i żeby wykryć uchył - wszystkie trzy okna muszą być w pozycji uchył w każdym innym przypadku będzie pokazywane otwarcie. Taki moj błąd nowicjusza.

A takie jeszcze pytanie poza głównym tematem, gdzieś czytałem ze kontaktrony powinny być ustawione jako obwodowe albo zewnętrzne, ja mam ustawione jako zwykłe. Czy jest jakiś powód, żeby je tak ustawiać?

_ZBYCH_
01-05-2015, 19:24
Wejścia wirtualne, to te, które nie są wykorzystane fizycznie. Może źle zadałem pytanie. Ile masz wykorzystanych wejść (podłączonych linii)?
Okien dachowych masz 5, czyli wykorzystujesz do nich 10 wejść?

Odnośnie pytania o ustawienie jako obwodowe lub zewnętrzne, to nie ma to znaczenia.
OBWODOWA - wejście przechodzące w stan czuwania natychmiast, bez względu na wartość zaprogramowanego czasu na wyjście.
ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.

titanek
01-05-2015, 19:33
Tak okna dachowe wykorzystują mi 10 wejść, wszystkich wejść mam 48 (5 ekspanderów), wiec jako takich niewykorzystanych fizycznie wejść nie mam.


Odnośnie pytania o ustawienie jako obwodowe lub zewnętrzne, to nie ma to znaczenia.
OBWODOWA - wejście przechodzące w stan czuwania natychmiast, bez względu na wartość zaprogramowanego czasu na wyjście.
ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.
I właśnie dlatego nie widzę potrzeby ustawiania kontraktonów jako we. zewnętrzne lub obwodowe, w zupełności wystarczy we. zwykle, no oprócz kontraktonów w drzwiach wyjściowych gdzie jest ustawione jako we/wy.

_ZBYCH_
01-05-2015, 20:04
Możesz automatycznie blokować kontaktron wykrywający otwarcie przez kombinację logiczną jednego wejścia i wyjścia (wirtualnych).

Robisz to następująco:

Załóżmy, że w jednym oknie dachowym masz kontaktron sygnalizujący pozycję uchyloną podłączony do wejścia fizycznego 10, a kontaktron sygnalizujący zamknięte okno do wejścia fizycznego 11.
Oba wejścia zaprogramowane są jako Typ reakcji: 5 – Natychmiastowa i typ linii 2EOL/NC.

Dla wejścia 10 wyłączasz opcje:
- kontroluj przy załączeniu czuwania
- alarm po czasie na wyjście
To pozwoli na uzbrojenie systemu przy zamkniętym oknie (kiedy to naruszony jest kontaktron sygnalizujący uchył okna).

Załóżmy, że dla tego okna wykorzystasz do funkcji logicznej wejście wirtualne 128 i wyjście wirtualne 128 oraz grupę 1 blokad.

Wejście 128 programujesz następująco:
- typ linii: 8 – według wyjścia
- w pozycji „czułość” podajesz numer wyjścia 128
- typ reakcji: 64 – Blokująca grupę 1
W pasku menu przechodzisz do zakładki: Blokady
W grupie 1 zaznaczasz wejście 11 i po prawej stronie okna zaznaczasz "Zał/wył blokady".

Wyjście 128 programujesz następująco:
- typ wyjścia: 17 – wskaźnik gotowy
- zaznaczasz, że ma działać po naruszeniu wejścia 10.

Logika działania jest następująca:
1. W pozycji zamkniętej system widzi naruszenie linii 10, ale ponieważ wyłączyliśmy dla tego wyjścia opcje: kontroluj przy załączeniu czuwania i alarm po czasie na wyjście, to system nie pokazuje nam tego naruszenia. Można go uzbroić i po czasie na wyjście nie załączy się alarm. Otwarcie okna przy uzbrojonym systemie naruszy linię 11 i uruchomi alarm.
2. Po ustawieniu okna w pozycji uchylonej kontaktron zamknie wyjście 10.
To spowoduje naruszenie wirtualnego wyjścia 128, które naruszy wirtualne wejście 128. Naruszenie wirtualnego wejścia 128 spowoduje blokadę wejścia 11, czyli alarm przestanie widzieć naruszenie kontaktronu sygnalizującego otwarcie okna.
Otwarcie okna przy uzbrojonym systemie wywoła alarm z wejścia 10 i 11.
3. Pozostawienie okna otwartego otworzy wejścia 10 i 11. Otwarte wejście 11 zasygnalizuje otwarte okno przy próbie uzbrojenia systemu.

titanek
01-05-2015, 21:14
Genialneeee!!!
Nigdy bym na takie rozwiązanie nie wpadł, wiedziałem ze będzie trzeba wykorzystać wirtualne we/wy ale na takie rozwiązanie bym nie wpadł.
A proszę mi powiedzieć, czy widzisz jakieś rozwiązanie z tymi oknami połączonymi szeregowo, czy tylko przemontowanie czujników możne pomoc ?

_ZBYCH_
02-05-2015, 12:40
Niestety - tylko układ podłączenia jedno okno jedna linia (lub dwie linie w przypadku zastosowania dodatkowych czujników sygnalizujących uchył okna) dają pełną funkcjonalność. Szeregowo można łączyć tylko dwa - trzy skrzydła w jednym oknie.

titanek
02-05-2015, 14:14
Dzieki,
Mam pytanie napisałeś


ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.

Mógłbyś mi wyjaśnić pojecie weryfikacji alarmu, w instrukcji pojawia się to pojecie wiele razy jako weryfikacja alarmu, alarm niezweryfikowany, blokowanie weryfikacji lub np. funkcja Prealarm – po włączeniu opcji, alarmy z wejścia są weryfikowane. O co w tym chodzi ?
Czytając o linii zewnętrznej wychodziło by na to ze weryfikacja polega na tym ze alarm nie jest uruchamiany od razu tylko za którymś naruszeniem ?

Widze ze edytowałeś ostani post czy jedyna zmiana dotyczy ustawienia blokady ?

_ZBYCH_
02-05-2015, 21:11
Definicja linii typu: Zewnętrzna dobrze opisuje funkcjonowanie weryfikacji alarmu.
Odnośnie innych opcji:
- Prealarm - wejście z weryfikacją alarmu.
- Z weryfikacją - opcja dla wejść o reakcji typu 0-2 i 85-86. Jeśli jest włączona, wejście bierze udział w weryfikacji alarmu
- Blokuje weryfikację - opcja dla wejść opóźnionych typu 0-2 i 85-86. Naruszenie wejścia zablokuje weryfikację alarmów w strefie (wszystkie alarmy będą niezweryfikowane do czasu ponownego załączenia czuwania).

P.S. W poprzednim poście dopisałem tylko info dotyczące ustawienia rodzaju blokady.

Jarek.P
02-05-2015, 21:36
Mam pytanie do Ciebie, Zbychu, ewentualnie do każdego znającego dobrze Satela i piloty Abaxo

Mam pilota, którego używam m.in. do sterowania napędami wrót garażowych i bramy. Napędy te sterowane są krótkim zwarciem zestyku, zatem zrobiłem to tak, że do zestyku poprzez dodatkowy przekaźnik (separacja) jest podłączone wyjście z centralki. Wyjście skonfigurowane jako typ 14 "naruszenie wejścia" z podpiętym wejściem "z pilota" i czasem działania 1s. I na ogół wszystko mi pieknie działa. Na ogół...

Normalnie sprawa wygląda tak, że wciskam przycisk na pilocie, brama zaczyna się otwierać, po chwili otrzymuję zwrotną łącznością potwierdzenie stanu alarmu, zapala się odpowiedni LED na pilocie, wszystko OK. Problemy zaczynają się, gdy pilot z jakichś przyczyn jest na granicy zasięfu dla łączności dwustronnej, typową taką sytuacją (i niestety dość często występującą) jest użycie pilota z wnętrza samochodu. Wtedy brama zaczyna się też otwierać, ale, tak sobie tłumaczę dalsze zachowanie systemu, pilot "nie słyszy" odpowiedzi centrali i powtórnie wysyła swój kod. Niestety, centrala odbiera ten kod po raz drugi i po prostu interpretuje go jako ponowne wciśnięcie przyciskum efekt jest taki, że już otwierająca się brama staje w miejscu.

I teraz moje pytania:
1) czy da się to ponawianie wysyłania kodu (i ile dobrze się tego domyślam) zablokować, żeby pilot tego nie robił?
2) jeżeli się nie da, może dałoby się tak skonfigurować samą centralkę (wejście od pilota?), żeby po odebraniu kodu z pilota ignorowała kolejne wciśnięcia przez powiedzmy 5 sekund?