PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszcze



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

fugo79
01-06-2006, 20:35
chodzi mi o taki zwykly alarm jak sie montuje w domkach taki najbardziej stosowany. http://www.boduch.pl/plan.php?planID=87

_ZBYCH_
01-06-2006, 20:44
Witam,

Co sądzicie o kontaktronach Roto MVS? Podobno monitorują nie tylko otwarcie okna ale także ruch klamki/okucia czyli próbę otwierania okna. Czy mając taki kontaktron warto inwestować w klamki z przyciskiem/kluczykiem?

Czy manipulator LCD INT-KLCD-BL od Integry będzie pasował do CA-64? Czy jest lepszy od manipulatora LCD INT-KLCDK-GR stosowanego z CA-64?

klawiatura od integry pasuje tylko do integry i tak samo jest z CA 4 , 6, 10, 64..

jezeli chcesz koniecznie klawiature integry to jezeli jeszcze nie kupiles plyty centrali to kup plyte integry (cena nizsza od CA64
Jest kilka typów czujników kontaktronowych Roto MVS. Jedne z nich wykrywają już ruch klamki. Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie można pozostawić na noc uchylonego okna i jednocześnie pod ochrona systemu alarmowego.
Mając jakikolwiek zestaw czujników na oknach nie należy rezygnować z zabezpieczeń mechanicznych, typu wzmocnione okucie (WK1/WK2) szyby (od P1 Do P4) oraz klamki z przyciskiem lub zamkiem.

Widzę, że kolega Marcin nie jest w temacie.
Obecnie wszystkie klawiatury do CA 64 i Integry pasują do obu central.
To, który manipulator jest ładniejszy, to rzecz gustu.
Manipulator z niebieskim podświetleniem dosyć jasno świeci, co może denerwować .

Ponad to cena centrali Integra 64 nie jest niższa od ceny CA 64. Przeciwnie, jest droższa o 60 zł.

marcin_u
01-06-2006, 21:06
[quote="marcin_u"][quote=yacq]Witam,

Widzę, że kolega Marcin nie jest w temacie.
Obecnie wszystkie klawiatury do CA 64 i Integry pasują do obu central.
To, który manipulator jest ładniejszy, to rzecz gustu.
Manipulator z niebieskim podświetleniem dosyć jasno świeci, co może denerwować .

Ponad to cena centrali Integra 64 nie jest niższa od ceny CA 64. Przeciwnie, jest droższa o 60 zł.

cały czas myslałem ze jednak nie pasuja klawiatury..nie sprawdzalem..ale człowiek sie uczy całe zycie wiec juz bede wiedział.
Co do cen..
integra 64- 596,58
CA64------ 608,78
wiec jednak integra tansza...
nie zawsze tez trzeba wykozystywac 64 wejscia i wystarcza tylko 32 i wtedy koszt integry 32--413,58zl , inegra 24---315,98zl

_ZBYCH_
01-06-2006, 21:41
cały czas myslałem ze jednak nie pasuja klawiatury..nie sprawdzalem..ale człowiek sie uczy całe zycie wiec juz bede wiedział.
Co do cen..
integra 64- 596,58
CA64------ 608,78
wiec jednak integra tansza...
nie zawsze tez trzeba wykozystywac 64 wejscia i wystarcza tylko 32 i wtedy koszt integry 32--413,58zl , inegra 24---315,98zl
Kurde, Ty przespałeś unifikację klawiatur, a ja przespłem zmianę cen :evil:

Ostatnio Integra 64 kosztowała 608,78 zł, a CA 64 549,98 zł :(
Nawet nie zauważyłem, że promują ceną nową centralę :(

Odnośnie mniejszych modeli Integry, to oczywiście masz rację. Ja nie wykonuję systemów poniżej 32 linii, więc patrzę przez swój pryzmat 8)

marcin_u
01-06-2006, 21:51
Odnośnie mniejszych modeli Integry, to oczywiście masz rację. Ja nie wykonuję systemów poniżej 32 linii, więc patrzę przez swój pryzmat 8)[/quote]

warszawka to "kraj" ludzi bogatych i dla ciebie system ponizej 32lini to prawie kiosk ruchu... w moim "kraju" to brardzo czesto na 32 liniach sie konczy..niestety finanse ograniczaja.

gośka57
01-06-2006, 23:05
Znowu mam pytania :wink:
1. W których miejscach ramy okiennej powinny być umieszczone kontraktony?
2. Gdzie powinny być czujki inercyjne?
3. Jak to zrobić, aby na przykład na noc zostawić uchylone okna i włączony alarm :roll:
Tylko proszę się nie śmiać :wink: :oops:

yacq
02-06-2006, 01:18
A może napiszecie mi Zbychu lub Marcinie co lepiej wybrac: CA64 czy Integre64.

marcin_u
02-06-2006, 06:40
A może napiszecie mi Zbychu lub Marcinie co lepiej wybrac: CA64 czy Integre64.

CA64 -model sprawdzony przez lata i raczej zadnych problemow.
Integra- dosc młode "dziecko" satela i jak narazie nie stwierdziłem z ta centrala problemow.

Wybierz intgre nawet ze wzgledu na na nizsza cene, ale i na wieksze mozliwosci programowe.

anpi
02-06-2006, 09:48
Ja mam takie pytanie do speców od alarmów - czy centrala musi mieć tyle wejść, ile jest zamontowanych czujek, czy też na każdej linii można podłączyć po kilka czujek. Od czego to zależy?

gośka57
02-06-2006, 13:25
To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:
1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?
2. Jeśli tak, to jakie?
Z góry dziękuję za wszystkie rady

yacq
02-06-2006, 14:31
Ja mam takie pytanie do speców od alarmów - czy centrala musi mieć tyle wejść, ile jest zamontowanych czujek, czy też na każdej linii można podłączyć po kilka czujek. Od czego to zależy?


Nie jestem specem ale po przeczytaniu tego wątku wiem, że mocno zalecane jest aby czujka lub czujnik = 1 linia. Nie ma później problemów z serwisem gdy coś jest nie tak. Ale montaż szeregowy także jest możliwy.

yacq
02-06-2006, 14:34
To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:
1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?
2. Jeśli tak, to jakie?
Z góry dziękuję za wszystkie rady

Takie szyby są idealne do zastosowania czujek inercyjnych - jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że alarm się włączy na długo przed dostaniem się intruza do środka.

W doborze czujek pomogą obecni tu fachowcy :D

yacq
02-06-2006, 15:06
A ja mam pytanie chyba nie poruszone w tym wątku, być może powinienem je zadać w wątku okiennym ale interesuję mnie zdanie praktyków, którzy zweryfikowali skuteczność tego zabezpieczenia. Chodzi o płytkę zabezpieczającą klamkę okna przed rozwierceniem. Handlowiec od okien powiedział, że służy ona temu aby intruz nie mógł wywiercić otworu i wpuścić do środka pętli w celu obrócenia klamki. Coś mu nie za bardzo wierzę i proszę o wyjaśnienie jak to naprawde jest.

krzysztofh
02-06-2006, 15:12
W tym celu warto zastosować klamki na kluczyk lub przycisk

damiang
02-06-2006, 17:30
To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:
1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?
2. Jeśli tak, to jakie?
Z góry dziękuję za wszystkie rady
Texecom Impaq Plus (nie mylić z Impaq E).
Cena - poniżej 100zł.

_ZBYCH_
02-06-2006, 22:37
1. W których miejscach ramy okiennej powinny być umieszczone kontraktony?
To zależy od oczekiwanego efektu.
Jeśli chcesz wykrywać otwarcie i uchylenie okna (bez rozróżniania), to czujniki powinny być na górze (jak najbliżej strony z klamką).
Jeśli chcesz wykrywać tylko otwarcie okna, pozostawiając sobie możliwość uchylenia okna przy włączony alarmie i jednocześnie objęcie tego uchylonego okna dozorem, to czujnik powinien być na dole okna (jak najbliżej strony z klamką).
Można zamontować oba czujniki (na górze i na dole) i podłączyć je do osobnych linii dozorowych, zwiększając tym samym skuteczność i funkcjonalność systemu (oraz jego koszt :( )

2. Gdzie powinny być czujki inercyjne?
Na ramie okna (lub drzwi). Najlepiej na dole, ale nie w każdym rodzaju okna się da (w niektórych oknach jest za mało miejsca na montaż czujek inercyjnych, np. w oknach Urzedowskiego).


3. Jak to zrobić, aby na przykład na noc zostawić uchylone okna i włączony alarm :roll:
Zamontować czujnik kontaktronowy na dole okna, oraz wyposażyć okno w blokadę uchyłu.


Tylko proszę się nie śmiać :wink: :oops:
:lol:

_ZBYCH_
02-06-2006, 22:51
A może napiszecie mi Zbychu lub Marcinie co lepiej wybrac: CA64 czy Integre64.
Wybierz Integrę. Przynajmniej do przyłączenia wyjść programowalnych ma standardową kostkę na śrubki, a nie zaciskano-lutowaną, jak w CA 64 :-?

_ZBYCH_
02-06-2006, 22:55
Ja mam takie pytanie do speców od alarmów - czy centrala musi mieć tyle wejść, ile jest zamontowanych czujek, czy też na każdej linii można podłączyć po kilka czujek. Od czego to zależy?
Generalna zasada, jeden czujnik - jedna linia!
Nie wiele zaoszczędzisz dając kilka czujek na jednej linii, a tylko możesz narobićsobie problemów :(
To takie druciarstwo :-?

_ZBYCH_
02-06-2006, 23:02
To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:
1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?
2. Jeśli tak, to jakie?
Z góry dziękuję za wszystkie rady

TAK! To najlepsze rozwiązanie! Kontaktron + czujka inercyjna = wykrywanie już próby wyważenia okna, zanim złodziej dostanie się do środka! Polecam takie rozwiązanie!

Polecam czujki inercyjne firmy Texecom - model IMPAQ+

_ZBYCH_
02-06-2006, 23:21
A ja mam pytanie chyba nie poruszone w tym wątku, być może powinienem je zadać w wątku okiennym ale interesuję mnie zdanie praktyków, którzy zweryfikowali skuteczność tego zabezpieczenia. Chodzi o płytkę zabezpieczającą klamkę okna przed rozwierceniem. Handlowiec od okien powiedział, że służy ona temu aby intruz nie mógł wywiercić otworu i wpuścić do środka pętli w celu obrócenia klamki. Coś mu nie za bardzo wierzę i proszę o wyjaśnienie jak to naprawde jest.
Handlowiec od okien ściemnia, albo nie ma pojęcia, o czym mówi (jak to handlowcy :lol: ).

Ta płytka, to kawałek grubej blachy utrudniający dostanie się do trzpienia klamki po nawierceniu okna. Jeśli nie ma tej płytki, to złodziej może w odpowiednim miejscu nawiercić ramę wbić trzpień do klamki, włożyć swoją klamkę lub wkrętak i otworzyć okno. Na nic się wtedy zda klamka z kluczykiem czy przyciskiem, bo klamka już nie będzie sprzęgnięta z okuciem :(

Ania i Piotr
03-06-2006, 06:12
odnosnie klamek - firma M&S ze sluska ma klamki "SECUSTIC" polega to na tym ze mimo braku jakiejkolwiek blachy zabezpieczajacej przewiercenie nie mozna tego otworzyc z zewnatrz. O ile nie jest to jakis trik marketingowy to to dziala, facet pokazywal mi przewiercona rame z klamka zalozona na trzpien i faktycznie nie mozna tego otworzyc, natomiast przekrecajac klamke oryginalna wewnatrz trzpien sie porusza. Wybralem to rozwiazanie, ale mimo to wywoluje do odpowiedzi tych co wiedza cos na ten temat aby, jezeli jest to jakas sciema, inni nie dali sie na to namowic, tak czy inaczej ja wybralem to rozwiazanie.

pozdrawiam
piotr

_ZBYCH_
03-06-2006, 09:18
odnosnie klamek - firma M&S ze sluska ma klamki "SECUSTIC" polega to na tym ze mimo braku jakiejkolwiek blachy zabezpieczajacej przewiercenie nie mozna tego otworzyc z zewnatrz. O ile nie jest to jakis trik marketingowy to to dziala, facet pokazywal mi przewiercona rame z klamka zalozona na trzpien i faktycznie nie mozna tego otworzyc, natomiast przekrecajac klamke oryginalna wewnatrz trzpien sie porusza. Wybralem to rozwiazanie, ale mimo to wywoluje do odpowiedzi tych co wiedza cos na ten temat aby, jezeli jest to jakas sciema, inni nie dali sie na to namowic, tak czy inaczej ja wybralem to rozwiazanie.

pozdrawiam
piotr
Tylko, że ten trzpień można przeważnie wbić do klamki (co powinna wykryć czujka inercyjna, jeśli jest zamontowana) i wtedy już nie blokuje okucia :(
Można też rozwiercić trzpień klamki i też nie blokuje okna, a dużym, płaskim wkrętakiem można otworzyć okucie :(
Na to już nie ma rady, jedynie dodatkowe zamki montowane osobno na okna (np. firmy ABUS - do nabycia w marketach budowlanych :) )

gośka57
03-06-2006, 11:01
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :D Jak to dobrze, że jest takie forum :D

gośka57
03-06-2006, 11:06
To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:
1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?
2. Jeśli tak, to jakie?
Z góry dziękuję za wszystkie rady

TAK! To najlepsze rozwiązanie! Kontaktron + czujka inercyjna = wykrywanie już próby wyważenia okna, zanim złodziej dostanie się do środka! Polecam takie rozwiązanie!

Polecam czujki inercyjne firmy Texecom - model IMPAQ+
Chwilkę pomyślałam :roll: i niestety mam znowu pytanie. Czy czujkę inercyjną montuje się jedną na okno, czy jedną na każde jego skrzydło?

kropi
03-06-2006, 17:55
A ja z kolei mam inny dylemat - jeśli okno jest bezsłupkowe, czy jest sens dawać 2 kontaktrony po 1 na każde skrzydło, bo jakoś widzi mi się bardziej dać 1 na to z klamką :roll:
I czy dawać kontaktrony w oknach połaciowych, co uniemożliwia ich uchylenie przy uzbrojonym alarmie czy poprzestać na czujkach inercyjnych?
I jeszcze - czy warto dublować czujki inercyjne i akustyczne czujki zbicia szyb czy albo jedno albo drugie? Chodzi mi zwłaszcza o najbardziej zagrożoną strefę czyli parter.

_ZBYCH_
03-06-2006, 20:15
Chwilkę pomyślałam :roll: i niestety mam znowu pytanie. Czy czujkę inercyjną montuje się jedną na okno, czy jedną na każde jego skrzydło?
Kto pyta, nie błądzi :D

Na oknie dwuskrzydłowym dajemy jedną czujkę (na środku).

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+.JPG

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+'.JPG

Na oknie trzyskrzydłowym dajemy dwie czujki (pod każdym słupkiem między oknami). Dwie czujki dajemy również na drzwi tarasowe przesuwne (a bywa, że potrzebne są nawet trzy czujki, np. przy dwuskrzydłowych drzwiach tarasowych z FIX-ami po bokach.
Dwie czujki dajemy też na szeroką bramę garażową (w garażu dwustanowiskowym).

Generalna zasada, im bliżej potencjalnego źródła ataku zamontowana jest czujka inercyjna, tym lepiej, bo wcześniej będzie wywołany alarm.

Przy wykonywaniu okablowania należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okna mają wystarczająco dużo miejsca na dole (między skrzydłem okna, a parapetem) lub między skrzydłami, aby zamontować czujkę inercyjną. Wówczas pozostaje zamontowanie czujki na górze okna.

Uwaga! Czujek inercyjnych nie montujemy na oknach połaciowych!
Mogą wystąpić fałszywe alarmy przy opadach deszczu lub gradu, albo przy osuwającym się śniegu.

W pomieszczeniach na poddaszu montujemy akustyczne czujki zbicia szyby.

_ZBYCH_
03-06-2006, 20:31
A ja z kolei mam inny dylemat - jeśli okno jest bezsłupkowe, czy jest sens dawać 2 kontaktrony po 1 na każde skrzydło, bo jakoś widzi mi się bardziej dać 1 na to z klamką :roll:
Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.


I czy dawać kontaktrony w oknach połaciowych, co uniemożliwia ich uchylenie przy uzbrojonym alarmie czy poprzestać na czujkach inercyjnych?

Kontaktrony obowiązkowo, ale inercyjne niestety nie. Powód opisałem w poście wyżej.


I jeszcze - czy warto dublować czujki inercyjne i akustyczne czujki zbicia szyb czy albo jedno albo drugie? Chodzi mi zwłaszcza o najbardziej zagrożoną strefę czyli parter.
Absolutnie nie warto! Czujki zbicia szyby przy zastosowaniu czujek inercyjnych, to wyrzucone pieniądze.

kropi
04-06-2006, 12:03
_ZBYCHU_ dzięki wielkie, względem pozostawiania otwartej połaciówki pozostaje więc albo jej zamykanie (mając na względzie zagrożenie napadem we śnie) albo zrobienie osobnego obwodu w centrali?

Jeszcze co do rozmieszczenia klawiaturek - kiedyś już o tym rozmawialiśmy ale zastanawiam się nad opcją zainstalowania 3 równorzędnych programatorów (może niekoniecznie wszystkie w wersji full wypas) - jedna w garażu, druga w przedsionku, trzecia na poddaszu, choćby w sypialni. Obawiam się, że długie opóźnienie zaprogramowane na czujkę garażową może być ryzykowne - raz, że jak się wraca z zakupami to wygramolenie się z tym całym bałaganem chwlię zajmuje, dwa - nie chcę latać na złamanie karku po schodach itd itp. Jak w ogóle jest rozwiązywany temat rozbrajania alarmu przy korzystaniu z garażu?

I jeszcze - powiedzmy że zatrudniamy jakąś opiekunkę do dziecka, trzeba jej dać kod do alarmu, a nie chcemy żeby się dostała do domu kiedy MY go zablokujemy, na pewno są jakieś patenty tylko jakie?

Pytania się zagęszczają, bo już na dniach bd to wszystko projektował i montował :P

Po podsumowaniu elementów (wg cennika ze sklepu internetowego) wychodzi mi 3200 za same części bez kabli :-/

Klawiatura LED 120 x 2 = 240
Klawiatura LCD = 240
Centrala Integra 64 = 596
Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192
Obudowa centrali = 100
Kontaktrony 10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne 85 x 10 = 850
Czujki zbicia szyb 84 x 3 = 252
CVzujki dualne 1 szt 145
Czujki PIR 80 x 4 = 360

Razem 3195. Czy o cvzymś zapomniałem?
Chyba brakuje jeszcze ze 3 ekspanderów (40 wejść - 16 w płycie + 3x8 = 24) czyli plus 450 zł

Kurcze :-?

gośka57
04-06-2006, 17:07
ZBYCHU bardzo dziękuję za wszelkie wyjaśnienia :D

nowyy
04-06-2006, 17:54
Szukam informacji na temat uzywanych w projektach oznaczeń urządzeń mających zastosowanie w systemach sygnalizacji włamania i napadu oraz pozarowych. Jezeli ktos moze cos poradzić gdzie tego szukać to będę wdzięczny.

nowyy
04-06-2006, 18:11
Kropi - a sygnalizatory?

MCB
04-06-2006, 18:43
Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.


A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?
Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

MCB

geguś
04-06-2006, 18:49
Witam :)

Szukam informacji na temat uzywanych w projektach oznaczeń urządzeń mających zastosowanie w systemach sygnalizacji włamania i napadu oraz pozarowych. Jezeli ktos moze cos poradzić gdzie tego szukać to będę wdzięczny.
Zestaw norm IEC 60617, PN-92/E-01200.

kropi
04-06-2006, 20:07
Kropi - a sygnalizatory?
Fuckt - plus stówka za wyjca zewnętrznego (wewnętrznego nie planuję w trosce o narząd słuchu moich latorośli).
Trochę dużo, kurcze. Motyla noga. 3750 za same materiały bez kabla. Szit szit. Dabl szit :-?

nowyy
04-06-2006, 23:01
Kropi-
na jednym sygnalizatorze to raczej nię radzę poprzestawać chyba że system będzie monitorowany przez jakąś agencję ochrony lub informacje o jego naruszeniu będą wysyłane gdzieś na zewnątrz

kropi
04-06-2006, 23:23
Po drobnych modyfikacjach...
Klawiatura LED ........................120 x 2 = 240
Klawiatura LCD .......................................240
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192
Obudowa centrali .....................................100
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255 (dajemy je tylko w okna najbardziej narażone, reszta z czasem)
Czujki zbicia szyb ...........................84 x 0 = 0==> może kiedyś...
CVzujki dualne .................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew .......................100 x 2 = 200

Razem............................................. .......3038

marcin_u
04-06-2006, 23:39
Po drobnych modyfikacjach...
Klawiatura LED ........................120 x 2 = 240
Klawiatura LCD .......................................240
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192
Obudowa centrali .....................................100
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255 (dajemy je tylko w okna najbardziej narażone, reszta z czasem)
Czujki zbicia szyb ...........................84 x 0 = 0==> może kiedyś...
CVzujki dualne .................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew .......................100 x 2 = 200

Razem............................................. .......3038

Nie wiem jak wyglada twoj dom i czy do sygnalizatora bedzie dosc proste dojscie, ale jezeli masz dosc łatwe dojscie do sygnalizatora to zastosuj z zabezpieczenie antypiankowym (niestety troche drozszy niz 100zł)
Polecam tez zastosowanie centrali INTEGRA (troche tansza i nowsza)

yacq
04-06-2006, 23:44
Kropi, zapomniałeś o akumulatorze do centrali.

kropi
04-06-2006, 23:44
Domek mam TAKI (http://www.archeton.pl/?WersjaProjektuID=76) a alarm będzie podpięty pod monitoring, więc te sygnałki trochę na pokaz będą, a z wyjcami antypiankowymi jakoś nie miałem okoliczności... Jakieś przykłady?
Własnie wklepałem centralę Integra 64 :)

kropi
04-06-2006, 23:48
Racja...

Klawiatura LED ........................120 x 2 = 240
Klawiatura LCD .......................................240
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192
Obudowa centrali .....................................100
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255 (dajemy je tylko w okna najbardziej narażone, reszta z czasem)
Czujki zbicia szyb ...........................84 x 0 = 0==> może kiedyś...
CVzujki dualne .................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew .......................100 x 2 = 200
Aq 18 Ah Alarmtec....................................134

Razem............................................. .......3172

marcin_u
05-06-2006, 00:07
Domek mam TAKI (http://www.archeton.pl/?WersjaProjektuID=76) a alarm będzie podpięty pod monitoring, więc te sygnałki trochę na pokaz będą, a z wyjcami antypiankowymi jakoś nie miałem okoliczności... Jakieś przykłady?
Własnie wklepałem centralę Integra 64 :)


SPL 2010 satel---137zł

kropi
05-06-2006, 00:15
Mosz być, co to znaczy 37 złotych jak się kupuje i las, i tartak, i psa :lol:

gośka57
05-06-2006, 08:17
Zbychu, wybacz, że Cię znowu męczę, ale jestem bardzo nieprzyjemnie doświadczona włamaniami do domku rekreacjynego :cry: i chciałabym być spokojna o dom. Wprawdzie te włamania nie przynosiły wielkich strat materialnych (najwięcej kosztowała naprawa drzwi i zamków), ale to zawsze straszny szok, kiedy musisz wejść do domu i nie wiesz, co cię tam czeka :-? :evil:
Napisałeś:


Uwaga! Czujek inercyjnych nie montujemy na oknach połaciowych!
Mogą wystąpić fałszywe alarmy przy opadach deszczu lub gradu, albo przy osuwającym się śniegu.

W pomieszczeniach na poddaszu montujemy akustyczne czujki zbicia szyby.
Jak w takim razie pogodzić zabezpieczenie poddasza z oknami połaciowymi, oknami z szybą P4 i włazem dachowym?
Czy kontraktony, czujki akustyczne i ruchu, to dobry zestaw?
A czy są czujki akustyczne reagujące zarówno na zbicie szyby P4, jak i na zbicie zwykłej szyby (to przecież chyba inny odgłos) :roll: :oops:
Jeśli są, to jaki mają zasięg? Czy przy dużej ilości pomieszczeń na poddaszu (6) muszą być w każdym pomieszczeniu?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje :D

damiang
05-06-2006, 10:32
A czy są czujki akustyczne reagujące zarówno na zbicie szyby P4, jak i na zbicie zwykłej szyby (to przecież chyba inny odgłos) :roll: :oops:
Jeśli są, to jaki mają zasięg? Czy przy dużej ilości pomieszczeń na poddaszu (6) muszą być w każdym pomieszczeniu?
Dajcie trochę spokoju Zbychowi :-).
Na większość pytań na tej stronie, były już odpowiedzi na forum i to w tym wątku.
Co do szyb P4, to przypomnę że w ich skład wchodzi także zwykła szyba, która tłukąc się uaktywnia akustycznę czujkę zbicia. Można się zastanawiać czy lepiej dać tą zwykłą szybę do środka czy na zewnątrz. Ale chyba lepiej dać na zewnątrz tą mocniejszą.
Czujniki akustyczne muszą być w tym samym pomieszczeniu co chronione okno/okna (po prostu muszą je słyszeć, a przez drzwi to ciężko) i z tego co pamiętam tak aby je "widziały", czyli np. na przeciwległej ścianie. Ale nie może to być za daleko, zależy pewnie od modelu - tak do 6 metrów to chyba każdy zadziała.

damiang
05-06-2006, 10:38
Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?
Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

MCB
Możliwe, choć trudno to nazwać zamknięciem - można zamknąć skrzydło, ale czy przekręcić klamkę to nie próbowałem. Nawet nie wpadłem że ktoś tak może zrobić :) To takie nie naturalne...
W praktyce przy oknach z ruchomym słupkiem otwiera się zazwyczaj jedną połówkę (tą z klamką). Druga ma trochę gorsze otwieranie. Myślę że w praktyce otwiera się je tylko do mycia, ewentualnie do super przewietrzania.
No ale jak ktoś się obawia to może dać drugi kontaktron. Od biedy na tej samej linii.

damiang
05-06-2006, 10:43
Generalna zasada, im bliżej potencjalnego źródła ataku zamontowana jest czujka inercyjna, tym lepiej, bo wcześniej będzie wywołany alarm.

Przy wykonywaniu okablowania należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okna mają wystarczająco dużo miejsca na dole (między skrzydłem okna, a parapetem) lub między skrzydłami, aby zamontować czujkę inercyjną. Wówczas pozostaje zamontowanie czujki na górze okna.

Zbychu, czy umiejscowienie czujki inercyjnej na dole (a nie u góry) wynika właśnie z powodu bliskości potencjalnego źródła ataku, czy też dlatego że lepiej dawać kabelki od strony parapetu?

A gdzie dać czujkę na oknie jednoszkrzydłowym?

kropi
05-06-2006, 19:30
_ZBYCHU_ poczęstuj się, bo dużo pracy cię czeka :lol:
http://www.kp.pl/tlo/p7oszr.jpg

Framer
07-06-2006, 15:52
Witam wszystkich

Prześledziłem kilkanaście wątków na forum , niestety nie znalazłem podpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a w sobotę biorę się za kablowanie, czas strasznie goni i chciałbym popełnić jak najmniej błędów, niestety wszystkich sie nie uda ;-)

Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem- w zasadzie tylko nad połową parteru jest poddasze reszta jest otwarta nad parterem, w domu jest w sumie 15 okien. Stawiam na instalację z kontaktronami + kilka czujek ruchu. W sumie przewiduję 3 kontaktrony na okno (jeden na dole, drugi na górze - choć wiekszość doradców odradza ten na górze jako bezuzyteczny, oraz jeden na roletę zawnętrzną.

Do każdego kontaktronu chce dociągnąc nadmiarowo kabel 4 żyłowy co sumarycznei przy 15 oknach daje 45 kabli, dodając kable nadmiarowo do czujek ruchu i klawiatur 8 żyłowe wychodzi: 3 klawiatury i 11 czujek + 45 okna =58 kabli , łacznie 292 żyły z czego praktycznie bedzie wykorzystanych 174.

daje to niezłą plontaninę, i tutaj rodzi się pytanie do praktyków : czy taka ilość żył powinna ze względów wygody i pożądku w instalacji być doprowadzona do krosownicy np. na listwach LSA i z krosownicy zredukowana do rzeczywiście potrzebnych 174 które w formie np. 9 kabli 10 parowych zostana dopiero wprowadzone do skrzynki z centarlką czy może od razu wszystkie doprowadzić do centralki pomijając krosownice.

Dodam ze krosownice umiesciłbym i tak zaraz obok centralki lub nawet w tej samej skrzynce.

Rozważałem również prowadzenie od razu kabli o większej ilości żył do puszek i znich rozchodzenie się do pojedynczych czujek, ale zrezygnowałem z dwóch powodów, pierwszy bardzej pracochłonne lutowanie i łaczeni kabli w puszkach, które również do estetycznych nie nalezą , tak że musiałyby byc ukryte pod tynkiem co z koleii wymaga czasu, a ... tynkarze tuż tuż. Po drugie cenowo nie ma różnicy ponieważ ceny kabla wzrastaja proporcjonalnie do ilości żył.

Proszę o rady jak to rozwiązaliście w praktyce, bede wdzieczny za każdą radę.

Druga sprawa, ponieważ miejsca nie mam za wiele chciałbym upakować wszystko w jednej skrzynce tz centralkę i listwy LSA, czy to się praktykuje czy raczej jest to niewskazane? Jeżeli byłoby w niej jeszcze trochę miejsca to mógłbym skrosować w niej kable sieciowe i telefoniczne.

Skrzynkę i tak muszę kupić "niefirmową" - w moim przypadku ze wzgledu na brak miejsca chciałbym podtynkową, a z moich informacji wynika że takowych do alarmów nie ma.;-(

marcin_u
07-06-2006, 18:51
Witam wszystkich


Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem- w zasadzie tylko nad połową parteru jest poddasze reszta jest otwarta nad parterem, w domu jest w sumie 15 okien. Stawiam na instalację z kontaktronami + kilka czujek ruchu. W sumie przewiduję 3 kontaktrony na okno (jeden na dole, drugi na górze - choć wiekszość doradców odradza ten na górze jako bezuzyteczny, oraz jeden na roletę zawnętrzną.

Do każdego kontaktronu chce dociągnąc nadmiarowo kabel 4 żyłowy co sumarycznei przy 15 oknach daje 45 kabli, dodając kable nadmiarowo do czujek ruchu i klawiatur 8 żyłowe wychodzi: 3 klawiatury i 11 czujek + 45 okna =58 kabli , łacznie 292 żyły z czego praktycznie bedzie wykorzystanych 174.

daje to niezłą plontaninę, i tutaj rodzi się pytanie do praktyków : czy taka ilość żył powinna ze względów wygody i pożądku w instalacji być doprowadzona do krosownicy np. na listwach LSA i z krosownicy zredukowana do rzeczywiście potrzebnych 174 które w formie np. 9 kabli 10 parowych zostana dopiero wprowadzone do skrzynki z centarlką czy może od razu wszystkie doprowadzić do centralki pomijając krosownice.

Dodam ze krosownice umiesciłbym i tak zaraz obok centralki lub nawet w tej samej skrzynce.

Rozważałem również prowadzenie od razu kabli o większej ilości żył do puszek i znich rozchodzenie się do pojedynczych czujek, ale zrezygnowałem z dwóch powodów, pierwszy bardzej pracochłonne lutowanie i łaczeni kabli w puszkach, które również do estetycznych nie nalezą , tak że musiałyby byc ukryte pod tynkiem co z koleii wymaga czasu, a ... tynkarze tuż tuż. Po drugie cenowo nie ma różnicy ponieważ ceny kabla wzrastaja proporcjonalnie do ilości żył.

Proszę o rady jak to rozwiązaliście w praktyce, bede wdzieczny za każdą radę.

Druga sprawa, ponieważ miejsca nie mam za wiele chciałbym upakować wszystko w jednej skrzynce tz centralkę i listwy LSA, czy to się praktykuje czy raczej jest to niewskazane? Jeżeli byłoby w niej jeszcze trochę miejsca to mógłbym skrosować w niej kable sieciowe i telefoniczne.

Skrzynkę i tak muszę kupić "niefirmową" - w moim przypadku ze wzgledu na brak miejsca chciałbym podtynkową, a z moich informacji wynika że takowych do alarmów nie ma.;-(


Tez uwazam ze wystarczy 1 kontaktron na okno i 1 kont. na rolete (na rolete zastosuj kontaktron z mocniejszym magnesem..sa specjalne bo maja spore luzy w poziomie)
Proponuje dociagnac do kazdego okna np przewod 6 zylowy i wykozystac 2 zyly na okno +2zyly na rolete i zostaj 2zyly w zapasie.

Jak zrobisz to z głowa to spokojnie zmiescisz wszystkie przewody w obudowie centrali

Sa specjalne obudowy do central podtynkowe!

Framer
07-06-2006, 20:03
Właśnie siedzę i kombinuje na papierze jak to najkorzystniej rozplanować, może masz rację , łatwiej podejsć jednym 6 żyłowym kablem do kazdego okna a następnie dolutować do niego dwie dwojki, jedną wypuścić do rogu na rolete drugą na środek pod kontaktron w ramie. Troche jednak obawiam się że moge się w takim układzie nie wyrobić przed tynkarzami - praca weekendowa ;-).

Ten temat jeszcze przemyslę, myślałem że zawodowo może korzystacie z łaczówek np. krone i krosujecie przed wejsceim do centrali.

Przed chwilą nasunąło mi się jeszcze pytanie dotyczące kontaktronów w drzwiach balkonowych. Poniważ również mają możliwosć uchyłu pasowałoby kontaktron równiez zamocować na dole, jak to sie ma w praktyce. Jeżeli drzwi balkonowe bedą na wylewce (cała stolarka zostanie zamontowana po tynkach) to może być problem z przeciągnięciem kabla przez otwór w progu.

Co do obudowy podtynkowej do alarmów robiłem rozpoznanie w sklepie satela, powiedziano mi że dostepne są tylko natynkowe.

Możesz podać przykład producenta podtynkowych.

marcin_u
07-06-2006, 20:13
Właśnie siedzę i kombinuje na papierze jak to najkorzystniej rozplanować, może masz rację , łatwiej podejsć jednym 6 żyłowym kablem do kazdego okna a następnie dolutować do niego dwie dwojki, jedną wypuścić do rogu na rolete drugą na środek pod kontaktron w ramie. Troche jednak obawiam się że moge się w takim układzie nie wyrobić przed tynkarzami - praca weekendowa ;-).

Jak sie postarasz to moze zdazysz..powodzenia

Ten temat jeszcze przemyslę, myślałem że zawodowo może korzystacie z łaczówek np. krone i krosujecie przed wejsceim do centrali.

Ja raczej nie korzystam z łaczówek krone przy alarmach..zazwyczaj daje rade upchnac w centrali


Co do obudowy podtynkowej do alarmów robiłem rozpoznanie w sklepie satela, powiedziano mi że dostepne są tylko natynkowe.

Możesz podać przykład producenta podtynkowych.

tu masz.. http://www.pulsarspj.com.pl/pl/panel.php?show=AWO520

Framer
07-06-2006, 20:35
Dzieki za link do strony, jest w czym wybierać.

Wspomniałeś o kontaktronach do rolet - jak je mocujesz do parapetu czy do glifu ?

Ania i Piotr
08-06-2006, 07:00
Co najlepiej dac na duze okno witryne 180*180????
Zakladam ze wszedzie bede mial kontaktony i co dalej????

Wojty
08-06-2006, 12:22
Witam,
mam pytanie do instalatorów _ZBYCH_ i marcin_u i oczywiście innych forumowiczów :)
powiedzcie na ile mniej więcej wycenilibyście zamontowanie kontaktronu
wpuszczonego w ramę okna. Przewód 6x0,5 jest doprowadzony pod okno.
Chodzi mi o sam montaż, bo jak rozmawiam z instalatorami we Wrocku to sobie
liczą ok 60zł/punkt - łącznie ze skonfigurowaniem tego w centralce,
ale mi chodzi _tylko_ o sam montaż bez uzbrojenia centralki (nawet nie mam jej jeszcze
i dopiero po tynkach coś zamontuję).

Chodzi o to, że teraz mam okno i tynkarze jednocześnie osadzą parapety wewnętrzne
i chciałbym teraz zamontować tylko kontaktrony. Czy można po parapetach wewnętrznych zamontować te kontaktrony
tak żeby nie trzeba było naruszac tynku/obróbki wewnętrznej a jednocześnie i przewody i kontaktron
był niewidoczny (nie szpecił wnętrza :) )? Jak to się wtedy robi?

Jak rozmawiam z instalatorami to patrzą na mnie trochę dziwnie, jak mówię o kontaktronach
wpuszczanych w okna, mówią ze to przestarzale rozwiązania, że nikt tak nie robi (może tylko Wy
tu na forum opisujecie że to fajna technologia ;) ) Czy ma znaczenie że okna są PCV (Schuco 5-cio komorowe)
Czasem któryś wspomina, że w drewnianych oknach to OK to robił, ale w PCV to nie (bo komory, bo wzmocnienie stalowe),
a potem dodaje że oczywiście coś takiego zrobi jak sobie zażyczę (przecież nie pozwolę mu się uczyć na moich oknach).

Czy taki instalator powinien zapoznać się np. z budową danego profila, żeby to prawidłowo wykonać
i nieuszkodzić okna. Żona jest sceptyczna do tych wpuszczanych kontaktronów, a nie chcemy
kontaktronów nalepianych na okna/ramę, czyli takich które widać wewnątrz mieszkania.

I ostatnie pytanie: czy takie kontaktrony w cenie ok 6zł/szt np. MC-10F to coś jest warte? Jakich szukać
(okna będą w kolorze dębu, więc na pewno obudowa kontaktronu powinna się nie odróżniać)?
Mam dociągnięty do okna przewód 6x0,5 i jak rozumiem,
jeśli mam okno ze stałym słupkiem, to rozdzielam przewody z izolacji pod oknem i do ramy wprowadzam
po dwie żyły, pod każde skrzydło. Od góry wywierca się otwór o średnicy kontaktronu i łączy
przewód kontaktronu z żyłami doprowadzonymi i wsuwa kontaktron. Jakoś te otwory zabezpieczyć silikonem
czy czymś innym?

Sorry za lamerskie pytania, ale to kolejna rzecz, na której widzę będę sie musiał znać jeśli chce dokończyć tę budowę
(ostatnio musiałem przejść przyspieszony kurs elektryki w zakresie doboru osprzetu rozdzielni i sposobu jego
schematycznego rozrysowania)

Wojty (właściwy 8) )

_bogus_
08-06-2006, 16:13
Z tym że to wpuszczane kontaktrony to przestarzałe rozwiązanie i teraz tak się nie robi to bujda na resorach. Mam przykład ze znanej mi instytucji gdzie istotny jest poziom zabezpiczeń. I najnowsze zabezpieczenia (z tego roku), w przeciwieństwie do tych sprzed kilku lat, są oparte m.in. o wpuszczane kontaktrony.

Wojty
09-06-2006, 09:04
no to teraz wypowiem sie ja, wspomniana 2 polowa Wojtego, ktora jest sceptycznie nastawiona do tego rozwiazania...;)

Powiedzcie mi, czy naprawde jest sens/warto wpuszczac kontraktony w nowiutkie okna z PCV, zwlaszcza ze pokazano nam ze te "niewidoczne" kontraktony, ktore wpuszcza sie w rame, nie mozna stosowac do okien z PCV, a jedynie do drewnianych. Do plastikowych zaproponowano nam takie duze, montowane na ramie - wygladajace jak odwodnienie okna. Prawde piszac nie chcialabym miec czegos takiego - widac to z daleka, wystaje z okna, nie mowiac juz o robieniu dziury w profilu :-?

_bogus_
09-06-2006, 12:04
Wojty - nie za bardzo rozumiem co wam pokazano z inf. że ich nie można wpuszczać w PCV. Ponieważ jak to mówią jeden obrazek lepszy od 1000 słów, przejrzałem wątek i poniżej kilka obrazków umieszczonych przez _ZBYCH_a:
Strona 12:
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Schuco.jpg
Strona 11:
http://www.zbychdom.republika.pl/kontaktron/1'.jpg
http://www.satel.pl/images/produkty_foto/k3_1.jpg
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/_baron1.jpg
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/magnes.jpg
http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/_baron2.jpg

Ala1
10-06-2006, 21:42
Nabyłem centrale DSC 5010 i we własnym zakresie staram sie ja zaprogramować.Częścipwo udało mi sie to , ale jeszcze nie do końca i własnie moja prośba: czy dostane gdzieś instrukcję programowania taką krok po kroku? Posiadam fabryczną instrujcję ale zaczynam sie powoli gubić.Dzieki.

Witalis
11-06-2006, 16:36
WItam Forumowiczów po raz pierwszy. :D W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę "my castle" (http://www.projekty.ign.com.pl/projekt.php?opcja=opis&id=182&nazwa_projektu=OLIWKA). Ponieważ w swoich przemysleniach doszedłem już do alarmów i nawet przebrnąłem przez cały ten wątek, (który - uważam - jest prowadzony wzorowo i rzeczowo, dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim _ZBYCHA_), dojrzałem "do wejścia" do tematu. Życzył bym wszystkim forumowiczom (i sobie również), żeby nigdy nie doszło do sytuacji aby alarm miał spełnić swoją podstawową funkcję. A skoro jednak dla własnego komfortu psychicznego i tak go instalujemy (i to - niejednokrotnie - za wcale nie małe pieniądze) dlatego chciałbym wybrać centralę, z której można coś jeszcze innego "wycisnąc" i w takim kierunku rozbudowywać. Moj wybór padł na system INTEGRA. Podstawowa konfiguracja wyglądała by tak:

Integra 64
Parter: kontaktrony na dole i górze okien, czujniki inercyjne, może jedna lub dwie czujki PIR (przynajmniej okablowanie)
Poddasze: kontaktrony, czujki zbicia szyby jedna czujka PIR
Garaż: kontaktrony, czujka dualna
Dodatkowo: czujki PIR zewnętrzne z powodów o których napiszę niżej.

Po przeczytaniu postów, instrukcji serwisowej wiedza moja rozszerzyła się ale pewne wątpliwości jeszcze pozostają, chciałbym je rozwiać. A oto one:

0.Czy GONG wewnętrzny ma tylko jeden ton? Czy można wgrać własny dzwięk z komputera?

1. Czujki zewnętrzne pełniłby rolę informacyjną czy ktoś kręci się po terenie. Zamierzam połączyć je z gongiem zewnętrznym (podłączonym do wyjścia centrali) o jakims cichym,nie drażniącym, miłym dla ucha dzwięku. Czy to jest możliwe niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu? Czy możliwe jest skonfigurowanie tak aby czujki od strony ogrodu i frontowej uruchamiały dwa różne gongi zewnętrzne?

2. W przyszłości zewnętrzne oświetlenie domu chciałbym też powiązać z czujkami zewnętrznymi i dlatego jego instalację elektryczną chcę oprzeć na przekaźnikach bistabilnych. Widzę to tak: czujnik zmroku podłączony do wejścia centrali, aktywna czujka uruchamiałaby gong (jak w pkt.1) i dodatkowo oświetlenie na zewnątrz oczywiście tylko po zmroku. Możliwe też powinno być normalne, ręczne sterowanie oświetleniem. Czy tę koncepcje zrealizuje Integra?

3. Analogicznie jak pkt.1 tylko gongi powiązane z otwarciem drzwi frontowych i tylnych od garażu?

4. W moim obecnym mieszkaniu sprawdziło się rozwiązanie kontroli drzwi wejściowych zamkniętych na zasuwę: mkroswitch w futrynie uruchamiany przez wchodzący do futryny rygiel gasi migającą diodę, która znajduje się w widocznym miejscu w mieszkaniu (zona nie lubi siedzieć przy "otwartych dzwiach" a ja notorycznie nie zamykałem ich na zasuwę :( ) Czy będę mógł to zrealizować w Integrze odpowiednio konfigurując wejscie i wyjscie indywidualnie dla drzwi frontowych i drzwi do ogrodu w garażu (czyli dwie diody)? Czy będzie to działało niezależnie od uzbrojenia alarmu?

5.Chciałbym dodatkowo wykorzystać kontaktrony okien i drzwi balkonowych na poddaszu, do wyprowadzenia na parterze stałej sygnalizacji na LEDach. Czy Integra mi to umożliwi? Wiem, że do tego jest tablica synoptyczna ale cuś droga ona jest. Wiem też, że taką kontrolę umożliwia wyświetlacz manipulatora ale chciałbym to mieć tak, żeby wystarczł jeden rzut oka. Tak, jestem leniem - od urodzenia, ja określam to jako "lenistwo rozsądne" :) natomiast żona używa innego przmiotnika. :evil:

6.Czy jedno wejscie może należeć do dwóch lub więcej stref?

7.Nie bardzo zrozumiałem ideę partycji. Czy może mi ktoś to przybliżyć?

8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?

9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?

10.Czy dobrze zrozumiałem, że można tak zaprogramować Integrę zeby wyłączyła termę elektryczną o godz 7.38 i włączyła ją o 15.12 ale tylko od poniedziałku do piątku i tylko wtedy kiedy prędkość wiatru przekracza 3 m/s ? Zkładam, że na jednym z wejść podłączony jest czujnik prędkości wiatru ustawiony na zwarcie powyżej 3m/s. Czy w tym celu trzeba utworzyć strefę która zawiera ten czujnik? Przykład oczywiście bez sensu ale chodzi mi o zrozumienie mozliwości. :o

Nie mam jeszcze urządzonka, które spełni mi rolę gongu zewnętrznego o kilku dzwiękach wyzwalanych oddzielnymi wejściami(inny dzwięk na każdym wejściu). Na allegro widziałem dzwonek drzwiowy z możliwością wgrania własnych plików .wav ale miał tylko dwa wejscia (dla drzwi frontowych i furtki). Gdyby miał min. cztery byłby dobry do mojej koncepcji różnych dźwięków w gadającym domu. Może ktoś spotkał się czymś podobnym co by spełniło swoją rolę? Może jakiś generator mowy tylko nie miałem z nim styczności i nie znam jego możliwości? Komputer wykluczam ze względu na zbyt duży pobór prądu w stanie czuwania. :lol:

Z góry dziękuję każdą odpowiedź i za każdy pomysł, dotyczący nietypowego wykorzystania centrali Integra. Intuicyjnie czuję, że możliwości są duże ale potrzebna jest wyobraźnia :roll: i lepsza znajomość działania i programowania centrali i jej "dodatków". :oops:

marcin_u
11-06-2006, 16:47
WItam Forumowiczów po raz pierwszy. :D W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę "my castle" (http://www.projekty.ign.com.pl/projekt.php?opcja=opis&id=182&nazwa_projektu=OLIWKA). Ponieważ w swoich przemysleniach doszedłem już do alarmów i nawet przebrnąłem przez cały ten wątek, (który - uważam - jest prowadzony wzorowo i rzeczowo, dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim _ZBYCHA_), dojrzałem "do wejścia" do tematu. Życzył bym wszystkim forumowiczom (i sobie również), żeby nigdy nie doszło do sytuacji aby alarm miał spełnić swoją podstawową funkcję. A skoro jednak dla własnego komfortu psychicznego i tak go instalujemy (i to - niejednokrotnie - za wcale nie małe pieniądze) dlatego chciałbym wybrać centralę, z której można coś jeszcze innego "wycisnąc" i w takim kierunku rozbudowywać. Moj wybór padł na system INTEGRA. Podstawowa konfiguracja wyglądała by tak:

Integra 64
Parter: kontaktrony na dole i górze okien, czujniki inercyjne, może jedna lub dwie czujki PIR (przynajmniej okablowanie)
Poddasze: kontaktrony, czujki zbicia szyby jedna czujka PIR
Garaż: kontaktrony, czujka dualna
Dodatkowo: czujki PIR zewnętrzne z powodów o których napiszę niżej.

Po przeczytaniu postów, instrukcji serwisowej wiedza moja rozszerzyła się ale pewne wątpliwości jeszcze pozostają, chciałbym je rozwiać. A oto one:

0.Czy GONG wewnętrzny ma tylko jeden ton? Czy można wgrać własny dzwięk z komputera?

1. Czujki zewnętrzne pełniłby rolę informacyjną czy ktoś kręci się po terenie. Zamierzam połączyć je z gongiem zewnętrznym (podłączonym do wyjścia centrali) o jakims cichym,nie drażniącym, miłym dla ucha dzwięku. Czy to jest możliwe niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu? Czy możliwe jest skonfigurowanie tak aby czujki od strony ogrodu i frontowej uruchamiały dwa różne gongi zewnętrzne?

2. W przyszłości zewnętrzne oświetlenie domu chciałbym też powiązać z czujkami zewnętrznymi i dlatego jego instalację elektryczną chcę oprzeć na przekaźnikach bistabilnych. Widzę to tak: czujnik zmroku podłączony do wejścia centrali, aktywna czujka uruchamiałaby gong (jak w pkt.1) i dodatkowo oświetlenie na zewnątrz oczywiście tylko po zmroku. Możliwe też powinno być normalne, ręczne sterowanie oświetleniem. Czy tę koncepcje zrealizuje Integra?

3. Analogicznie jak pkt.1 tylko gongi powiązane z otwarciem drzwi frontowych i tylnych od garażu?

4. W moim obecnym mieszkaniu sprawdziło się rozwiązanie kontroli drzwi wejściowych zamkniętych na zasuwę: mkroswitch w futrynie uruchamiany przez wchodzący do futryny rygiel gasi migającą diodę, która znajduje się w widocznym miejscu w mieszkaniu (zona nie lubi siedzieć przy "otwartych dzwiach" a ja notorycznie nie zamykałem ich na zasuwę :( ) Czy będę mógł to zrealizować w Integrze odpowiednio konfigurując wejscie i wyjscie indywidualnie dla drzwi frontowych i drzwi do ogrodu w garażu (czyli dwie diody)? Czy będzie to działało niezależnie od uzbrojenia alarmu?

5.Chciałbym dodatkowo wykorzystać kontaktrony okien i drzwi balkonowych na poddaszu, do wyprowadzenia na parterze stałej sygnalizacji na LEDach. Czy Integra mi to umożliwi? Wiem, że do tego jest tablica synoptyczna ale cuś droga ona jest. Wiem też, że taką kontrolę umożliwia wyświetlacz manipulatora ale chciałbym to mieć tak, żeby wystarczł jeden rzut oka. Tak, jestem leniem - od urodzenia, ja określam to jako "lenistwo rozsądne" :) natomiast żona używa innego przmiotnika. :evil:

6.Czy jedno wejscie może należeć do dwóch lub więcej stref?

7.Nie bardzo zrozumiałem ideę partycji. Czy może mi ktoś to przybliżyć?

8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?

9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?

10.Czy dobrze zrozumiałem, że można tak zaprogramować Integrę zeby wyłączyła termę elektryczną o godz 7.38 i włączyła ją o 15.12 ale tylko od poniedziałku do piątku i tylko wtedy kiedy prędkość wiatru przekracza 3 m/s ? Zkładam, że na jednym z wejść podłączony jest czujnik prędkości wiatru ustawiony na zwarcie powyżej 3m/s. Czy w tym celu trzeba utworzyć strefę która zawiera ten czujnik? Przykład oczywiście bez sensu ale chodzi mi o zrozumienie mozliwości. :o

Nie mam jeszcze urządzonka, które spełni mi rolę gongu zewnętrznego o kilku dzwiękach wyzwalanych oddzielnymi wejściami(inny dzwięk na każdym wejściu). Na allegro widziałem dzwonek drzwiowy z możliwością wgrania własnych plików .wav ale miał tylko dwa wejscia (dla drzwi frontowych i furtki). Gdyby miał min. cztery byłby dobry do mojej koncepcji różnych dźwięków w gadającym domu. Może ktoś spotkał się czymś podobnym co by spełniło swoją rolę? Może jakiś generator mowy tylko nie miałem z nim styczności i nie znam jego możliwości? Komputer wykluczam ze względu na zbyt duży pobór prądu w stanie czuwania. :lol:

Z góry dziękuję każdą odpowiedź i za każdy pomysł, dotyczący nietypowego wykorzystania centrali Integra. Intuicyjnie czuję, że możliwości są duże ale potrzebna jest wyobraźnia :roll: i lepsza znajomość działania i programowania centrali i jej "dodatków". :oops:


-gong`u nie da sie zmienic
-nie polecam do czujnikow zew programowac funkcje gong...jezeli ktos z domownikow bedzie sie krecil w ogrodzie to ty po jakims czasie przynajmniej sie zdenerwujesz...ta funkcje polecam tylko do drzwi wejsciowych
-zamiast tablicy synoptycznej mozesz zastosowac out na plycie gł lub dodtakowych rozszerzeniach out ktore moga pełnic nie w pełni ale jako sygnalizacja roznych stanow roznych wejsc.
-odnosnie sterowania przez centrale roznymi urzadzeniami to mozna zrobic bardzo duzo i to tylko twoja wyobraznia i wiedza cie moze ograniczac.
-bardzo dobry wybor Satel Integra!!

Witalis
11-06-2006, 16:55
I jeszcze jedno pytanie: czy są czujki inercyjne zintegrowane z kontaktronami? Skoro przeważnie umiejscowione sa na dole i posrodku ramy to gdyby zawierały kontaktrony i odpowiedni profil dało by się cos takiego stworzyć :roll: To tylko takie moje wymysły... :oops:

marcin_u
11-06-2006, 16:59
I jeszcze jedno pytanie: czy są czujki inercyjne zintegrowane z kontaktronami? Skoro przeważnie umiejscowione sa na dole i posrodku ramy to gdyby zawierały kontaktrony i odpowiedni profil dało by się cos takiego stworzyć :roll: To tylko takie moje wymysły... :oops:

ja osobiscie nie widziałem takich czujnikow inercyjny i kontaktron w jednym..
ps.sygnalizatora na masz tez nie widzialem ..ale jak chcesz bardzo na maszcie to mozesz zamontowac zwykly ale z sabotazem mozesz miec problem.

Witalis
11-06-2006, 17:13
-gong`u nie da sie zmienic
-nie polecam do czujnikow zew programowac funkcje gong...jezeli ktos z domownikow bedzie sie krecil w ogrodzie to ty po jakims czasie przynajmniej sie zdenerwujesz...ta funkcje polecam tylko do drzwi wejsciowych

Zgadzam się i dlatego myslałem o jakims delikatnym i cichym sygnalizatorze, podłączonym do wyjścia centrali, który zwłaszcza wieczorem informowałby mnie, ze ktos sie kręci w zasięgu czujek zewnętrznych. Tylko nie mam pewności czy programowo to jest możliwe?

_bogus_
11-06-2006, 18:53
WojtyOdpowiedzi na pytania z punktów 1-5 i 10 brzmią tak samo: tak :-) Przy większej ilości tego typu funcji może jedynie zajść konieczność zwiększenia ilości wyjść (są expandery po 8 wyjść).

Odnośnie punktu 10 i pytania czy czujnik musi być w innej partycji, odpowiedź brzmi: nie musi. Może być w dowolnej strefie w tej samej partycji. Można to zrobić np. tak:
1) Wyjście N jako suma logiczna wejść (i tu tylko na liście wybrane wejście na którym czujnik zmierzchowy)
2) Wyjście M jako wyjście sterowane timerem ze zdefiniowanymi przez ciebie czasami (np. tak jak podałeś)
3) Wyjście X (to które załącza termę) jako iloczyn logiczny wyjść N i M

Czyli żeby zrobić to co opisałeś z punkcie 10 potrzebujesz 1 wejście, 3 wyjścia i 1 timer. Podobnie jest innymi ustawieniami realizujacymi punkty 1-5.

Jako kolejny prykład podam moją nieśmiertelną diodkę która świeci (niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu) tylko wtedy gdy wszystkie wejścia i okna są zamknięte. Zrobienie czegoś takiego wymagało jedynie wykorzystania 1 wyjścia (bo czujniki zamknięcia okien - tj. kontaktrony i tak przecież są podłączone do wejść i wykorzystywane przez alarm gdy jest on uzbrojony)

Co do partycji - nie chcę się wypowiadać autorytatywnie ale mi się raczej wydaje że partycja jest nadrzędna w stosunku do strefy. Tzn. Twój sysem dzieli się na partycje (co najmniej jedną) a każda partycja dzieli się na strefy (co najmniej jedna). Zwykle chyba oddzielne partycje dla oddzielnych budynków. Chyba w przypadku domów jednorodzinnych kilka partycji jest niepotrzebnych. Ale np. alarm w bliźniaku gdzie są dwie rodziny - to może logicznie byłoby stworzyć dwie partycje - po jednej dla każdej połówki bliźniaka. Ale może się mylę?

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:16
Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.


A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?
Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

MCB
Oczywiście, jest możliwe zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej, ale na tej samej zasadzie powinno się montować czujniki wykrywające nie zamknięcie klamki okna oraz uchylenie okna, bo ktoś może zostawić przymkniete, ale nie zamknięte lub uchylone okno...
Jeśli kogoś stać na taką rozbudowę systemu, to nie widzę przeciwwskazań :)

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:22
Zbychu, wybacz, że Cię znowu męczę, ale jestem bardzo nieprzyjemnie doświadczona włamaniami do domku rekreacjynego :cry: i chciałabym być spokojna o dom. Wprawdzie te włamania nie przynosiły wielkich strat materialnych (najwięcej kosztowała naprawa drzwi i zamków), ale to zawsze straszny szok, kiedy musisz wejść do domu i nie wiesz, co cię tam czeka :-? :evil:
Napisałeś:


Uwaga! Czujek inercyjnych nie montujemy na oknach połaciowych!
Mogą wystąpić fałszywe alarmy przy opadach deszczu lub gradu, albo przy osuwającym się śniegu.

W pomieszczeniach na poddaszu montujemy akustyczne czujki zbicia szyby.
Jak w takim razie pogodzić zabezpieczenie poddasza z oknami połaciowymi, oknami z szybą P4 i włazem dachowym?
Czy kontraktony, czujki akustyczne i ruchu, to dobry zestaw?
A czy są czujki akustyczne reagujące zarówno na zbicie szyby P4, jak i na zbicie zwykłej szyby (to przecież chyba inny odgłos) :roll: :oops:
Jeśli są, to jaki mają zasięg? Czy przy dużej ilości pomieszczeń na poddaszu (6) muszą być w każdym pomieszczeniu?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje :D

Dla szyb klasy P2/P4 wskazane są czujki inercyjne (na parterze oraz ew. na tarasach i balkonach na poddaszu/piętrze).
W szybach zespolonych klasy P2/P4 od wewnątrz są zastosowane zwykłe szyby, więc akustyczne czujniki zbicia szyby wykrywają dźwięk bicia takiej szyby (ale zdecydowanie później, niż działają czujki inercyjne!).
Akustyczne czujki zbicia szyby muszą być zamontowane w każdym pomieszczenu na poddaszu!

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:25
Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?
Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

MCB
Możliwe, choć trudno to nazwać zamknięciem - można zamknąć skrzydło, ale czy przekręcić klamkę to nie próbowałem. Nawet nie wpadłem że ktoś tak może zrobić :) To takie nie naturalne...
W praktyce przy oknach z ruchomym słupkiem otwiera się zazwyczaj jedną połówkę (tą z klamką). Druga ma trochę gorsze otwieranie. Myślę że w praktyce otwiera się je tylko do mycia, ewentualnie do super przewietrzania.
No ale jak ktoś się obawia to może dać drugi kontaktron. Od biedy na tej samej linii.

Właśnie! Dokładnie tak!
Dzięki Damian :)

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:34
Racja...

Klawiatura LED ........................120 x 2 = 240
Klawiatura LCD .......................................240
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192
Obudowa centrali .....................................100
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255 (dajemy je tylko w okna najbardziej narażone, reszta z czasem)
Czujki zbicia szyb ...........................84 x 0 = 0==> może kiedyś...
CVzujki dualne .................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew .......................100 x 2 = 200
Aq 18 Ah Alarmtec....................................134

Razem............................................. .......3172

Zapomnij o istnieniu klawiatur LED! W tym przypadku wchodzi w grę jedynie klawiatura strefowa, która umożliwia tylko uzbrojenie/rozbrojenie danej strefy. Nie widać na niej stanu linii! W domu nie warto ich stosować.
Nie potrzebujesz też w domu obudów do klawiatur.
Wybierz też inny akumulator (np. Europower lub HZY).
Ponad to do trzech modułów będziesz potrzebował drugiej obudowy.
Jeśli przewidujesz monitoring do agencji ochrony, to zamiast dwóch, zwykłych sygnalizatorów proponuję zastosować jeden, ale zwłasnym zasilaniem, np. Satel SD 3001. Ładny i donośny sygnalizator.

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:37
Generalna zasada, im bliżej potencjalnego źródła ataku zamontowana jest czujka inercyjna, tym lepiej, bo wcześniej będzie wywołany alarm.

Przy wykonywaniu okablowania należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okna mają wystarczająco dużo miejsca na dole (między skrzydłem okna, a parapetem) lub między skrzydłami, aby zamontować czujkę inercyjną. Wówczas pozostaje zamontowanie czujki na górze okna.

Zbychu, czy umiejscowienie czujki inercyjnej na dole (a nie u góry) wynika właśnie z powodu bliskości potencjalnego źródła ataku, czy też dlatego że lepiej dawać kabelki od strony parapetu?

A gdzie dać czujkę na oknie jednoszkrzydłowym?

Tak, jak pisałem, czujka inercyjna powinna być zamontowana jak najbliżej miejsca ataku intruza. Prowadzenie przewodów nie ma znaczenia.

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:41
Witam wszystkich

Prześledziłem kilkanaście wątków na forum , niestety nie znalazłem podpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a w sobotę biorę się za kablowanie, czas strasznie goni i chciałbym popełnić jak najmniej błędów, niestety wszystkich sie nie uda ;-)

Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem- w zasadzie tylko nad połową parteru jest poddasze reszta jest otwarta nad parterem, w domu jest w sumie 15 okien. Stawiam na instalację z kontaktronami + kilka czujek ruchu. W sumie przewiduję 3 kontaktrony na okno (jeden na dole, drugi na górze - choć wiekszość doradców odradza ten na górze jako bezuzyteczny, oraz jeden na roletę zawnętrzną.

Do każdego kontaktronu chce dociągnąc nadmiarowo kabel 4 żyłowy co sumarycznei przy 15 oknach daje 45 kabli, dodając kable nadmiarowo do czujek ruchu i klawiatur 8 żyłowe wychodzi: 3 klawiatury i 11 czujek + 45 okna =58 kabli , łacznie 292 żyły z czego praktycznie bedzie wykorzystanych 174.

daje to niezłą plontaninę, i tutaj rodzi się pytanie do praktyków : czy taka ilość żył powinna ze względów wygody i pożądku w instalacji być doprowadzona do krosownicy np. na listwach LSA i z krosownicy zredukowana do rzeczywiście potrzebnych 174 które w formie np. 9 kabli 10 parowych zostana dopiero wprowadzone do skrzynki z centarlką czy może od razu wszystkie doprowadzić do centralki pomijając krosownice.

Dodam ze krosownice umiesciłbym i tak zaraz obok centralki lub nawet w tej samej skrzynce.

Rozważałem również prowadzenie od razu kabli o większej ilości żył do puszek i znich rozchodzenie się do pojedynczych czujek, ale zrezygnowałem z dwóch powodów, pierwszy bardzej pracochłonne lutowanie i łaczeni kabli w puszkach, które również do estetycznych nie nalezą , tak że musiałyby byc ukryte pod tynkiem co z koleii wymaga czasu, a ... tynkarze tuż tuż. Po drugie cenowo nie ma różnicy ponieważ ceny kabla wzrastaja proporcjonalnie do ilości żył.

Proszę o rady jak to rozwiązaliście w praktyce, bede wdzieczny za każdą radę.

Druga sprawa, ponieważ miejsca nie mam za wiele chciałbym upakować wszystko w jednej skrzynce tz centralkę i listwy LSA, czy to się praktykuje czy raczej jest to niewskazane? Jeżeli byłoby w niej jeszcze trochę miejsca to mógłbym skrosować w niej kable sieciowe i telefoniczne.

Skrzynkę i tak muszę kupić "niefirmową" - w moim przypadku ze wzgledu na brak miejsca chciałbym podtynkową, a z moich informacji wynika że takowych do alarmów nie ma.;-(
Nie ma przeciwwskazań dla zastosowania listew LSA. Musisz sobie zdawać sprawę, że przy rozbudowanym systemie nie zmieścisz wszystkiego w jednej skrzynce. Będą potrzebne dwie lub nawet trzy duże skrzynki.

O skrzyknach podtynkowych już Marcin napisał.

_ZBYCH_
11-06-2006, 22:43
Co najlepiej dac na duze okno witryne 180*180????
Zakladam ze wszedzie bede mial kontaktony i co dalej????
Oczywiście czujkę inercyjną! :)

_ZBYCH_
11-06-2006, 23:02
Witam,
mam pytanie do instalatorów _ZBYCH_ i marcin_u i oczywiście innych forumowiczów :)
powiedzcie na ile mniej więcej wycenilibyście zamontowanie kontaktronu
wpuszczonego w ramę okna. Przewód 6x0,5 jest doprowadzony pod okno.
Chodzi mi o sam montaż, bo jak rozmawiam z instalatorami we Wrocku to sobie
liczą ok 60zł/punkt - łącznie ze skonfigurowaniem tego w centralce,
ale mi chodzi _tylko_ o sam montaż bez uzbrojenia centralki (nawet nie mam jej jeszcze
i dopiero po tynkach coś zamontuję).
Nikt nie będzie się bawił w sam montaż czujników kontaktronowych wpuszczanych. To jest bardzo pracochłone, a więc i kosztowne.


Chodzi o to, że teraz mam okno i tynkarze jednocześnie osadzą parapety wewnętrzne
i chciałbym teraz zamontować tylko kontaktrony. Czy można po parapetach wewnętrznych zamontować te kontaktrony
tak żeby nie trzeba było naruszac tynku/obróbki wewnętrznej a jednocześnie i przewody i kontaktron
był niewidoczny (nie szpecił wnętrza :) )? Jak to się wtedy robi?
Nie, kontaktrony wpuszczane należy montować przed montażem wewnętrznych parapetów!


Jak rozmawiam z instalatorami to patrzą na mnie trochę dziwnie, jak mówię o kontaktronach
wpuszczanych w okna, mówią ze to przestarzale rozwiązania, że nikt tak nie robi (może tylko Wy tu na forum opisujecie że to fajna technologia ;) )
Oni są przestarzali, bo nie nadążają za postepem! :wink: :lol:


Czy ma znaczenie że okna są PCV (Schuco 5-cio komorowe)
Czasem któryś wspomina, że w drewnianych oknach to OK to robił, ale w PCV to nie (bo komory, bo wzmocnienie stalowe),
a potem dodaje że oczywiście coś takiego zrobi jak sobie zażyczę (przecież nie pozwolę mu się uczyć na moich oknach).
Nie ma to znaczenia. W każdym oknie da się zamontować czujnik kontaktronowy wpuszczany!


Czy taki instalator powinien zapoznać się np. z budową danego profila, żeby to prawidłowo wykonać
i nieuszkodzić okna.
Oczywiście! To podstawowa sprawa, jeśli nie ma doświadczenia z róznymi rodzajami profili okiennych, to pierwsze, co powinien zrobić instalator, to zapoznać się z rysunkiem przekroju profila okiennego!


Żona jest sceptyczna do tych wpuszczanych kontaktronów, a nie chcemy
kontaktronów nalepianych na okna/ramę, czyli takich które widać wewnątrz mieszkania.
Tylko wpuszczane czujniki mają sens!


I ostatnie pytanie: czy takie kontaktrony w cenie ok 6zł/szt np. MC-10F to coś jest warte? Jakich szukać
(okna będą w kolorze dębu, więc na pewno obudowa kontaktronu powinna się nie odróżniać)?
Tanie czujniki = niska jakość!


Mam dociągnięty do okna przewód 6x0,5 i jak rozumiem,
jeśli mam okno ze stałym słupkiem, to rozdzielam przewody z izolacji pod oknem i do ramy wprowadzam
po dwie żyły, pod każde skrzydło. Od góry wywierca się otwór o średnicy kontaktronu i łączy
przewód kontaktronu z żyłami doprowadzonymi i wsuwa kontaktron. Jakoś te otwory zabezpieczyć silikonem
czy czymś innym?

Nie! W oknie PCV przewód wprowadza się do ramy okna. Połączenie wykonuje się nad otworem na czujnik, a nastepnie połączone przewody chowa się w ramie okna. Jeśli otwór na czujnik jest prawidłowo wykonany, to nie wymaga dodatkowego uszczelnienia.
Pojedyncze żyły przewodów (lub pary) nie mogą biedz pod oknem bez osłony!!!

_ZBYCH_
11-06-2006, 23:05
no to teraz wypowiem sie ja, wspomniana 2 polowa Wojtego, ktora jest sceptycznie nastawiona do tego rozwiazania...;)

Powiedzcie mi, czy naprawde jest sens/warto wpuszczac kontraktony w nowiutkie okna z PCV, zwlaszcza ze pokazano nam ze te "niewidoczne" kontraktony, ktore wpuszcza sie w rame, nie mozna stosowac do okien z PCV, a jedynie do drewnianych. Do plastikowych zaproponowano nam takie duze, montowane na ramie - wygladajace jak odwodnienie okna. Prawde piszac nie chcialabym miec czegos takiego - widac to z daleka, wystaje z okna, nie mowiac juz o robieniu dziury w profilu :-?
Tylko wpuszczane kontaktrony mają sens!
Kontaktrony wpuszczane można zamontować w każdym rodzaju okna (drewnianym, PCV, Alu).
Pogoń tych "fachowców", którzy chrzanią takie bzdury!!!

_ZBYCH_
11-06-2006, 23:09
Nabyłem centrale DSC 5010 i we własnym zakresie staram sie ja zaprogramować.Częścipwo udało mi sie to , ale jeszcze nie do końca i własnie moja prośba: czy dostane gdzieś instrukcję programowania taką krok po kroku? Posiadam fabryczną instrujcję ale zaczynam sie powoli gubić.Dzieki.
W instrukcji instalatora jest wszystko, czego potrzebujesz.
Są jeszcze arkusze programowania, ale służą raczej doświadczonym instalatorom, którzy dobrze znają program centrali.

kropi
11-06-2006, 23:20
Dzięki _ZBYCHU_ za odpowiedź. Mamy zatem co następuje:

Klawiatura LCD ........................240 x 2 = 480
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa centrali ......................100 x 2 = 200
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255
Czujki zbicia szyb .......................84 x 2 = 168 (jednak damy w 2 kluczowych miejscach, reszta z czasem)
Czujki dualne ...................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew Satel SD 3001.................160
Aq 17 Ah Europower..................................150

Razem............................................. ...3224 plus kable i nadajnik.

Jest to niemało, ale jeśli sam z głową to pomontuję i tylko kogoś poproszę o konfigurację, to mam sensowny system w cenie sztampówki opartej na CA-5 i kilku PIRach oferowanej w standardzie przez agencje moitoringu za ok. 4 kawałki z montażem.


Jeszcze pytanko - Co to sa manipulatory typu S, L, K czy jest dla mnie jakaś praktyczna różnica czy mam brać ten który mi się podoba najbardziej i pasuje pod kolor oczu? :lol:

_ZBYCH_
11-06-2006, 23:34
Witam

Integra 64
Parter: kontaktrony na dole i górze okien, czujniki inercyjne, może jedna lub dwie czujki PIR (przynajmniej okablowanie)
Poddasze: kontaktrony, czujki zbicia szyby jedna czujka PIR
Prawidłowo :)


Garaż: kontaktrony, czujka dualna
Do rozważenia czujki inercyjne na bramę garażową.


Dodatkowo: czujki PIR zewnętrzne z powodów o których napiszę niżej.

Po przeczytaniu postów, instrukcji serwisowej wiedza moja rozszerzyła się ale pewne wątpliwości jeszcze pozostają, chciałbym je rozwiać. A oto one:

0.Czy GONG wewnętrzny ma tylko jeden ton? Czy można wgrać własny dzwięk z komputera?
Generalnie w klawiaturach funkcjonuje tylko jeden sygnał gongu, ale można zastosować dodatkowy moduł komunikatów słownych Satel VMG-16 i nagrać sobie dowolne komunikaty/dźwięki odtwarzane przez głośniczki (np. umieszczone pod klawiaturami, czy w innych miejscach). Moduł VMG-16 umożiwia nagranie do 16 komunikatów/ dźwięków odtwarzanych przy wystąpieniu dowolnych zdarzeń.


1. Czujki zewnętrzne pełniłby rolę informacyjną czy ktoś kręci się po terenie. Zamierzam połączyć je z gongiem zewnętrznym (podłączonym do wyjścia centrali) o jakims cichym,nie drażniącym, miłym dla ucha dzwięku. Czy to jest możliwe niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu? Czy możliwe jest skonfigurowanie tak aby czujki od strony ogrodu i frontowej uruchamiały dwa różne gongi zewnętrzne?
Owszem, jest możliwe osobne sygnalizowanie naruszenia dowolnej grupy czujek (np. przy pomocy modułu VMG-16 lub dowolnego urządzenia podłączonego do wyjść programowalnych (np. brzęczyki o różnej modulacji sygnału).


2. W przyszłości zewnętrzne oświetlenie domu chciałbym też powiązać z czujkami zewnętrznymi i dlatego jego instalację elektryczną chcę oprzeć na przekaźnikach bistabilnych. Widzę to tak: czujnik zmroku podłączony do wejścia centrali, aktywna czujka uruchamiałaby gong (jak w pkt.1) i dodatkowo oświetlenie na zewnątrz oczywiście tylko po zmroku. Możliwe też powinno być normalne, ręczne sterowanie oświetleniem. Czy tę koncepcje zrealizuje Integra?
Tak, aczkolwiek alarmowe czujki zewnętrzne dosyć długo analizują sygnały, więc stosunkowo późno mogą włączać oświetlenie, co może być denerwujące.


3. Analogicznie jak pkt.1 tylko gongi powiązane z otwarciem drzwi frontowych i tylnych od garażu?
j.w.


4. W moim obecnym mieszkaniu sprawdziło się rozwiązanie kontroli drzwi wejściowych zamkniętych na zasuwę: mkroswitch w futrynie uruchamiany przez wchodzący do futryny rygiel gasi migającą diodę, która znajduje się w widocznym miejscu w mieszkaniu (zona nie lubi siedzieć przy "otwartych dzwiach" a ja notorycznie nie zamykałem ich na zasuwę :( ) Czy będę mógł to zrealizować w Integrze odpowiednio konfigurując wejscie i wyjscie indywidualnie dla drzwi frontowych i drzwi do ogrodu w garażu (czyli dwie diody)? Czy będzie to działało niezależnie od uzbrojenia alarmu?
Oczywiście, jest to możliwe.


5.Chciałbym dodatkowo wykorzystać kontaktrony okien i drzwi balkonowych na poddaszu, do wyprowadzenia na parterze stałej sygnalizacji na LEDach. Czy Integra mi to umożliwi? Wiem, że do tego jest tablica synoptyczna ale cuś droga ona jest. Wiem też, że taką kontrolę umożliwia wyświetlacz manipulatora ale chciałbym to mieć tak, żeby wystarczł jeden rzut oka. Tak, jestem leniem - od urodzenia, ja określam to jako "lenistwo rozsądne" :) natomiast żona używa innego przmiotnika. :evil:
Oczywiście, jest to możliwe.


6.Czy jedno wejscie może należeć do dwóch lub więcej stref?
Nie. Każde wejście może być przypisane tylko do jednej strefy.


7.Nie bardzo zrozumiałem ideę partycji. Czy może mi ktoś to przybliżyć?
Strefa = grupa linii. Partycja = osobny podsystem (np. w osobnym budynku)


8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?
Nie.


9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?
Po co Ci to?


10.Czy dobrze zrozumiałem, że można tak zaprogramować Integrę zeby wyłączyła termę elektryczną o godz 7.38 i włączyła ją o 15.12 ale tylko od poniedziałku do piątku i tylko wtedy kiedy prędkość wiatru przekracza 3 m/s ? Zkładam, że na jednym z wejść podłączony jest czujnik prędkości wiatru ustawiony na zwarcie powyżej 3m/s. Czy w tym celu trzeba utworzyć strefę która zawiera ten czujnik? Przykład oczywiście bez sensu ale chodzi mi o zrozumienie mozliwości. :o
Dobrze zrozumiałeś :) Nie trzeba tworzyć osobnej strefy.


Nie mam jeszcze urządzonka, które spełni mi rolę gongu zewnętrznego o kilku dzwiękach wyzwalanych oddzielnymi wejściami(inny dzwięk na każdym wejściu). Na allegro widziałem dzwonek drzwiowy z możliwością wgrania własnych plików .wav ale miał tylko dwa wejscia (dla drzwi frontowych i furtki). Gdyby miał min. cztery byłby dobry do mojej koncepcji różnych dźwięków w gadającym domu. Może ktoś spotkał się czymś podobnym co by spełniło swoją rolę? Może jakiś generator mowy tylko nie miałem z nim styczności i nie znam jego możliwości? Komputer wykluczam ze względu na zbyt duży pobór prądu w stanie czuwania. :lol:

Owszem, generator komunikatów słownych (lub dźwiękowych) Satel VMG-16 :)

_ZBYCH_
11-06-2006, 23:44
I jeszcze jedno pytanie: czy są czujki inercyjne zintegrowane z kontaktronami? Skoro przeważnie umiejscowione sa na dole i posrodku ramy to gdyby zawierały kontaktrony i odpowiedni profil dało by się cos takiego stworzyć :roll: To tylko takie moje wymysły... :oops:
Owszem, są czujki inercyjne z wbudowanym czujnkiem kontaktronowym (wierzchnim) np. Aritech GS711 (http://213.181.36.29/PL/products_single.php?product=GS711) (obecnie GE)
ale nie są warte zachodu.

Witalis
12-06-2006, 20:43
Garaż: kontaktrony, czujka dualna
Do rozważenia czujki inercyjne na bramę garażową.

Dzięki :) Oczywiście, ze tak.




9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?
Po co Ci to?

Już po nic :lol: Dzięki Tobie i innym Forumowiczom wiem, że to co chciałem, załatwi mi sama centrala :)


Owszem, generator komunikatów słownych (lub dźwiękowych) Satel VMG-16

Wielke dzięki! To jest to! A byłem tak blisko... Gdybym przeczytał o funkcjach wszystkich kart rozszerzających Integrę nie zawracałbym głowy. Ale nasunęło mi się inne pytanie: nigdzie nie znalazłem czy komunikaty słowne zapisywane są w pamięci nieulotnej, tzn. czy po wyłączeniu zasilania nie są tracone?




8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?
Nie.

Szkoda :( Będę musiał przyspawać metalową płytkę i dopiero sygnalizator.

Trochę nurtuje mnie problem unieszkodliwienia sygnalizatora i dlatego chcę go wynieść na maszt antenowy, który planuję zbudować na zasadzie dwusegmentowego teleskopu :lol: Tzn. jedna rura wychodząca przez dach ze strychu użytkowego nad garażem. Garaż przylega do ściany budynku i ta rura bedzie przymocowana do ściany domu wewnątrz pomieszczenia strychowego i wychodzić ok. 0,5m ponad dach. W nią bedzie włożona druga rura, którą będę mógł wysunąć ok. 2,5 - 3 m ponad dach, a do konserwacji, z pomieszczenia strychowego będę opuszczał niżej, tak żeby z poziomu dachu był łatwy dostęp. Pozostaje tylko problem uszczelnienia teleskopu, ale mam nadzieję, że ta czynność będzie rzadka. Jak to oceniacie? Proszę o wady tego rozwiązania bo narazie zapaliłem się do tego pomysłu :)

anpi
12-06-2006, 21:41
A ja mam takie pytanie - czy do wszystkich czujek daje się przewód 6x0,5 mm2? A między manipulatorem a centralką jaki?

marcin_u
12-06-2006, 22:18
A ja mam takie pytanie - czy do wszystkich czujek daje się przewód 6x0,5 mm2? A między manipulatorem a centralką jaki?

do czujnikow wystarczy 4x0,5mm...ale lepiej zawsze dac zapas i pociagnij do czujnikow i klawiatur 6x0,5mm wyjatek kontaktrony w ktorych dajesz min 2x0,5mm (najlepiej 4x0,5mm).do przyszłego nadajnika do monitorowania przez firme ochroniarska tez pociagnij z centrali do np strychu (pewniejszy zasieg w przypadku nadajnika radiowego)minimum 6x0,5mm + zasilanie np YDY 3x1,5mm2

Władyslaw
15-06-2006, 14:51
Witam wszystkich forumowiczów a w szczególności kolęgę Zbycha.
Jestem nowy na tym forum i przeczytałem niemal wszystkie widomości znajdujące się tu. Jestem pełen uznania dla kolegi Zbycha za jego cierpliwe i fachowe wypowiedzi i porady. Jeżeli mógłbym też skorzystać z porady to byłbym wdzięczny, nie jestem fachowcem w sprawach zabezpieczeń elektronicznych obiektów, ale troszeczkę się orientuję o co chodzi.
Mam założoną centralkę CA 6 firmy Satel. Do centralki podpięte jest 5 czujek: 3 Aqua, 1 Cobalt Dual, 1 SRDT 15 Dual oraz jeden kontaktron drzwi wejściowych na wejściu Z-1. To wszystko w konfiguracji EOL. Dwa sygnalizatory SP-500 i SPW-100. Wszystko połączone jedna czujka na oddzielnym przewodzie i do jednego wejścia. Z Z-2 czyli Z-8 na klawiaturze wyprowadzony przewód na wyłącznik obudowy i z niego na sabotaż w sygnalizatorze wewnętrznym, wyjście sabotażu wewętrznego na sabotaż sygnalizatora zewnętrznego i dalej z sabotażu poprzez rezystor 2,2 kilo na tamper czujki Z-2 i dalej szeregowo na dalsze czujki i do COM.
Chcialbym to przerobić na konfigurację 2EOL/NC.Wiem że każda czujka podłączona jest oddzielnie poprzez połączenie Z..n na NC rezystor 1,1kilo na NC rezystor 1,1 kilo na tamper i drugi tamper na COM. Czy Linia sabotażowa wychodząca z sygnalizatora zewnętrznego poprzez rezystor 2,2 kilo podłączona musi być do każdego tampera każdej czujki czy tylko do jednego COM. Czy linia sabotażowa musi być zaprogramowana w jakiejś kofiguracji (FS 25) czy jako brak czujki a FS 26 programowanie typu reakcji wejść na 08 24H głośna.
I jeszcze dwa pytania. Czujkę SRDT-15 Dual dałem na zewnątrz , ale jest ona pod zadaszeniem i deszcz i słońce na nią nie pada. Dalem tak dlatego aby się nie wpędzać w koszta i ze względu na temperaturę pracy od -25 do 50 C
Obudowa centralki posiada złącze na uziemienie, czy wskazne jest aby to uziemienie podłączyć np. do kaloryfera, w mieszkaniu brak jest lini PE są tylko dwa przewody. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.
Wladysław

askala
15-06-2006, 20:23
Witam
tez zaczynam przygode z systemem alarmowym i dla 100% pewności proszę o weyfikację poniższych schematów:

http://republika.pl/askala/alarm/1.JPG


http://republika.pl/askala/alarm/2.JPG


http://republika.pl/askala/alarm/3.JPG


http://republika.pl/askala/alarm/1bis.JPG







Obudowa centralki posiada złącze na uziemienie, czy wskazne jest aby to uziemienie podłączyć np. do kaloryfera, w mieszkaniu brak jest lini PE są tylko dwa przewody. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

U mnie w instrukcji jest napisane, że jeśli nie ma uziemienia ten zacisk zostawić wolny.

marcin_u
15-06-2006, 22:34
Chcialbym to przerobić na konfigurację 2EOL/NC.Wiem że każda czujka podłączona jest oddzielnie poprzez połączenie Z..n na NC rezystor 1,1kilo na NC rezystor 1,1 kilo na tamper i drugi tamper na COM. Czy Linia sabotażowa wychodząca z sygnalizatora zewnętrznego poprzez rezystor 2,2 kilo podłączona musi być do każdego tampera każdej czujki czy tylko do jednego COM. Czy linia sabotażowa musi być zaprogramowana w jakiejś kofiguracji (FS 25) czy jako brak czujki a FS 26 programowanie typu reakcji wejść na 08 24H głośna.
I jeszcze dwa pytania. Czujkę SRDT-15 Dual dałem na zewnątrz , ale jest ona pod zadaszeniem i deszcz i słońce na nią nie pada. Dalem tak dlatego aby się nie wpędzać w koszta i ze względu na temperaturę pracy od -25 do 50 C
Obudowa centralki posiada złącze na uziemienie, czy wskazne jest aby to uziemienie podłączyć np. do kaloryfera, w mieszkaniu brak jest lini PE są tylko dwa przewody. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.
Wladysław

Opis połaczen 2EOL/NC masz w instrukcji centrali i podlaczasz kazdy czujnik na osobnym wejsciu.
Linie sabotazowa z sygnalizatora zaprogramuj jako EOL (2,2kilo) i zaprogramuj jako 24H głosna ..lub cicha jezeli system jest podpiety do monitoringu.
Czujnik SRDT15 nie nadaje sie na zewnatrz..ale liczac sie z kosztami mozna sobie zamontowac na zewnatrz ale trzeba sie liczyc z mozliwoscia wystapienia fałszywych alarmow...i krotszym czasem dzialania bo wilgoc,mroz moze zaszkodzic..

Władyslaw
16-06-2006, 12:09
U mnie w instrukcji jest napisane, że jeśli nie ma uziemienia ten zacisk zostawić wolny.

Wydaje mi się, że to dotyczy połączenia masy obudowy z masą płyty centralki, a uziemienie obudowy to inna sprawa.
Władysław

NOTO
16-06-2006, 15:42
ZBYCHu

szukam "zaufanego" lub jak kto woli "godnego polecenia" w okolicach Wroclawia...

keraj/jarek

Też potrzebuję kogoś takiego.
Czy w przypadku montażu przez firmę VAT jest 7% ?

_bogus_
16-06-2006, 15:51
A propo zabezpieczeń:
http://www.joemonster.org/mg/albums/zyciowe/badz_soba/plastik.jpg

Witalis
16-06-2006, 16:45
http://republika.pl/askala/alarm/1bis.JPG


Analogicznie jak w Twoim pierwszym rysunku, czyli tak:
http://members.chello.pl/w.rybinski/1bis.jpeg

w stanie czuwania w pętli powinien być jeden rezystor
w stanie alarmu w pętli są dwa rezystory
dzięki temu centrala może rozróznic jeszcze dwa stany pętli - czyste zwarcie i przerwę

Przy okazji pytanie do tych, którzy Satela mają w małym palcu:
czy wykorzystując wejście 2EOL/NC, te cztery stany pętli mogę przypisać do czterech wyjść? (chodzi mi o np. czterostopniową sygnalizację poziomu wody w zbiorniku) Czy też, przerwa w pętli automatycznie bedzie zdefiniowana jako sabotaż i wyzwoli alarm sabotażu?

Władyslaw
16-06-2006, 19:09
[quote=Marcin-u]
Opis połaczen 2EOL/NC masz w instrukcji centrali i podlaczasz kazdy czujnik na osobnym wejsciu.
Linie sabotazowa z sygnalizatora zaprogramuj jako EOL (2,2kilo) i zaprogramuj jako 24H głosna ..lub cicha jezeli system jest podpiety do monitoringu.
Czujnik SRDT15 nie nadaje sie na zewnatrz..ale liczac sie z kosztami mozna sobie zamontowac na zewnatrz ale trzeba sie liczyc z mozliwoscia wystapienia fałszywych alarmow...i krotszym czasem dzialania bo wilgoc,mroz moze zaszkodzic..


A co z linią sabotażu czy linia sabotażowa wychodząca z sygnalizatora zewnętrznego poprzez rezystor 2,2 kilo podłączona musi być do każdego tampera każdej czujki czy tylko do jednego COM. I co z uziemieniem .
Wladyslaw

marcin_u
16-06-2006, 22:51
A co z linią sabotażu czy linia sabotażowa wychodząca z sygnalizatora zewnętrznego poprzez rezystor 2,2 kilo podłączona musi być do każdego tampera każdej czujki czy tylko do jednego COM. I co z uziemieniem .
Wladyslaw

Sabotaz sygnalizattora podlaczasz wprost pod Zn i com (ewentualnie jeszcze z sabotazem obudowy centrali).
Sabotaz czujnikow jest rozrozniany przez centrale na podstawie rezystancji w czujniku (2EOL NC)
Jezeli nie posiadasz w instalacji osobnego przewodu PE (zolto-zielony) to zacisk na obudowie zostawiasz nie podlaczony..chyba ze chcesz robic specjalnie uziom.

Władyslaw
17-06-2006, 12:28
[quote="Marcin-u
Sabotaz sygnalizattora podlaczasz wprost pod Zn i com (ewentualnie jeszcze z sabotazem obudowy centrali).
Sabotaz czujnikow jest rozrozniany przez centrale na podstawie rezystancji w czujniku (2EOL NC)
Jezeli nie posiadasz w instalacji osobnego przewodu PE (zolto-zielony) to zacisk na obudowie zostawiasz nie podlaczony..chyba ze chcesz robic specjalnie uziom.



Serdeczne dzięki za pomoc i proszę o jeszcze. Przełączyłem z EOL na 2EOL/NC jest to super sprawa tylko 4 przewody dwa mam w zapasie, antysabotaż działa, czujki działają super, ale mam jeden problem z antysabotażem -obudowa centralki, sygnalizatory to mi nie działa.
podłączyłem tak: z Z-2 czyli (Z-8)na NO w przełączniku obudowy z C na sabotaż sygnalizatora wewnętrznego drugi SAB na sabotaż sygnalizatora zewnętznego i wyjście drugim Sabem poprzez rezystor 2,2kilo na COM.
Chyba dobrze ,ale nie działa sabotaż obudowy i sygnalizatorów. Co może być przyczyną ? Drutów chyba nie pomyliłem sprawdzałem dwa razy i wydaje mi się, że połączone jest dobrze i jesze jedno dioda 8 pali mi się ciągłym światłem, zaprogramowałem jako EOL i 24H głośna.

marcin_u
17-06-2006, 13:54
[quote="Marcin-u
Sabotaz sygnalizattora podlaczasz wprost pod Zn i com (ewentualnie jeszcze z sabotazem obudowy centrali).
Sabotaz czujnikow jest rozrozniany przez centrale na podstawie rezystancji w czujniku (2EOL NC)
Jezeli nie posiadasz w instalacji osobnego przewodu PE (zolto-zielony) to zacisk na obudowie zostawiasz nie podlaczony..chyba ze chcesz robic specjalnie uziom.



Serdeczne dzięki za pomoc i proszę o jeszcze. Przełączyłem z EOL na 2EOL/NC jest to super sprawa tylko 4 przewody dwa mam w zapasie, antysabotaż działa, czujki działają super, ale mam jeden problem z antysabotażem -obudowa centralki, sygnalizatory to mi nie działa.
podłączyłem tak: z Z-2 czyli (Z-8)na NO w przełączniku obudowy z C na sabotaż sygnalizatora wewnętrznego drugi SAB na sabotaż sygnalizatora zewnętznego i wyjście drugim Sabem poprzez rezystor 2,2kilo na COM.
Chyba dobrze ,ale nie działa sabotaż obudowy i sygnalizatorów. Co może być przyczyną ? Drutów chyba nie pomyliłem sprawdzałem dwa razy i wydaje mi się, że połączone jest dobrze i jesze jedno dioda 8 pali mi się ciągłym światłem, zaprogramowałem jako EOL i 24H głośna.

sabotaz obudowy centrali i sygnalizatora podłacz szeregowo i jeden koniec do Zn a drugi koniec do COM..i oczywiscie wstaw w sygnalizatorze rownierz szeregowo rezystor 2kilo.Linie programujesz jako EOL NC i 24h Głosna.
Sprawdz miernikiem czy po zamknieciu obudowy sygnaliozatora i obudowy centrali masz linie zwarta NC.

Władyslaw
17-06-2006, 14:30
sabotaz obudowy centrali i sygnalizatora podłacz szeregowo i jeden koniec do Zn a drugi koniec do COM..i oczywiscie wstaw w sygnalizatorze rownierz szeregowo rezystor 2kilo.Linie programujesz jako EOL NC i 24h Głosna.
Sprawdz miernikiem czy po zamknieciu obudowy sygnaliozatora i obudowy centrali masz linie zwarta NC.


Marcin serdeczne dzięki, zrobiłem. Uśmiejesz się jak Ci powiem co było, otóż trzy razy sprawdzałem i niewidziałem poprostu pomyliłem punkty lutowania na wyłączniku obudowy. Co ślepemu po oczach. Jeszcze raz serdeczne podziękowania za pomoc i szybkie odpowiedzi
Władysław

marek02
19-06-2006, 10:23
Czy zwykłe kontaktrony (obudowa plastikowa, hermetyczna) nadają się do bramy/ furtki stalowej?
Czy ktoś zaryzykował utworzenie rankingu czujek (barier) zewnetrznych?
pozdrawiam
Marek

yacq
19-06-2006, 16:38
Mam pytanie w kablowej kwestii. Gdzieś w tym wątku padło stwierdzenie, że należy używać kabla telefonicznego, w którym przewód kolorowy jest lekko skręcony z przewodem białym. Takie przewody mają ponoć większą odporność na zakłócenia. Czy w takim razie ktoś może powiedzieć czy sygnały z centrali do czujek i czujników są sygnałami różnicowymi (tak jak w przypadku ethernetu)? Bo jeśli nie to moim zdaniem fakt skręcenia lub nie przewodów w kablu nie ma żadnego wpływu na odporność sygnałów na zakłócenia. Pytam bo chciałbym zacząć okablowanie a dużo przyjemniej pracuję się z przewodem, w którym każdy kabelek jest innego koloru.

marcin_u
19-06-2006, 16:55
Mam pytanie w kablowej kwestii. Gdzieś w tym wątku padło stwierdzenie, że należy używać kabla telefonicznego, w którym przewód kolorowy jest lekko skręcony z przewodem białym. Takie przewody mają ponoć większą odporność na zakłócenia. Czy w takim razie ktoś może powiedzieć czy sygnały z centrali do czujek i czujników są sygnałami różnicowymi (tak jak w przypadku ethernetu)? Bo jeśli nie to moim zdaniem fakt skręcenia lub nie przewodów w kablu nie ma żadnego wpływu na odporność sygnałów na zakłócenia. Pytam bo chciałbym zacząć okablowanie a dużo przyjemniej pracuję się z przewodem, w którym każdy kabelek jest innego koloru.

Spokojnie kładz przewod np.: YTDY 6x0,5...nie bedziesz miał zadnych problemow..i koszt nizszy od np skretki lub YTKSY

anpi
19-06-2006, 17:20
A mnie zastanawia następująca sprawa - (prawie) wszyscy piszą, że zakładają czujki inercyjne i kontaktrony.

Ja zaplanowałem w każdym pomieszczeniu czujki PIR. Czy to nie wystarczy? Po co jeszcze kontaktrony? Przecież, jak złodziej będzie chciał wejść przez okno, to czujka PIR zadziała.

Poza tym, gdybym chciał oprócz czujek PIR (wyszło mi 10 sztuk na cały dom) dać jeszcze kontaktrony i czujki inercyjne (przynajmniej kolejnych 10 sztuk), to strasznie rosną koszty całej instalacji. Musiałbym dać centralę z 24 liniami, no i czujki też kosztują. Po co więc je dublować?

marcin_u
19-06-2006, 17:27
A mnie zastanawia następująca sprawa - (prawie) wszyscy piszą, że zakładają czujki inercyjne i kontaktrony.

Ja zaplanowałem w każdym pomieszczeniu czujki PIR. Czy to nie wystarczy? Po co jeszcze kontaktrony? Przecież, jak złodziej będzie chciał wejść przez okno, to czujka PIR zadziała.

Poza tym, gdybym chciał oprócz czujek PIR (wyszło mi 10 sztuk na cały dom) dać jeszcze kontaktrony i czujki inercyjne (przynajmniej kolejnych 10 sztuk), to strasznie rosną koszty całej instalacji. Musiałbym dać centralę z 24 liniami, no i czujki też kosztują. Po co więc je dublować?

Kontaktrony i czujniki inercyjne stosuje sie po to zeby alarm zadziałał wczesniej przy próbie wejscia do obiektu a czujnik ruchu PIR zadziała dopiero po wejściu do budynku.

anpi
19-06-2006, 18:16
Kontaktrony i czujniki inercyjne stosuje sie po to zeby alarm zadziałał wczesniej przy próbie wejscia do obiektu a czujnik ruchu PIR zadziała dopiero po wejściu do budynku.

Niby tak, ale kontaktron zadziała dopiero po wyważeniu lub otwarciu okna (drzwi). Wtedy też zadziała czujka. Więc jaki jest sens?

yacq
19-06-2006, 18:30
Kontaktrony i czujniki inercyjne stosuje sie po to zeby alarm zadziałał wczesniej przy próbie wejscia do obiektu a czujnik ruchu PIR zadziała dopiero po wejściu do budynku.

Niby tak, ale kontaktron zadziała dopiero po wyważeniu lub otwarciu okna (drzwi). Wtedy też zadziała czujka. Więc jaki jest sens?


Dzięki kontaktronom (i czujkom inercyjnym w bardziej rozbudowanej wersji) możesz załączyć czuwanie i bez problemu poruszać się po domu. Np. załączasz alarm i kładziesz się spać bez obawy, że wstając w nocy za potrzebą zapomnisz go wyłączyć i uruchomisz alarm.

anpi
19-06-2006, 19:43
No, to jest dobry argument :-? Ale niestety chyba nie będzie mnie na to stać :-? Centrala musiałaby mieć przynajmniej 24 linie (10 pir-ów, 12 okien, dzrwi wejściowe). A sama centrala (Integra 16 linii + ekspander 8 linii) kosztuje ponad 1000 zł :-? To już wolę zdecydować się na alarm tylko z pir-ami, i ubezpieczyć dom (i tak bym ubezpieczył).

art63
24-06-2006, 14:47
Pilne! - zkładają mi właśnie alarm
przygotowałem pod kontaktrony i czujki zbicia szyb, ale instalator mówi że muszą być jeszcze pir bo ponoć mocny magnes unieszkodliwi kontaktrony a po wyważeniu okna ( stłuczeniowa niezadziała) złodziej wchodzi jak do siebie.

Proponowałem zamiast stłuczeniowej INERCYJNĄ ale czy to wystarczy ???

Czy ta INERCYJNA zadziała na drzwiach balkonowych podwójnychh ???

anpi
24-06-2006, 14:49
Art, ile kosztuje założenie alarmu?

art63
24-06-2006, 16:21
Jeśli chodzi o całość to sam jeszcze nie wiem - jak policzyłem co bym chciał - to taniej będzie jak mnie okradną , wyżej są jakieś wyceny.

Jeśli chodzi o sam montaż : ( bez rozkładania przewodów ,
dość rozbudowany system 70 kontaktronów + 20 czujek + kilka stref + 4 manipulatory- wyceny od 1200 do 2500 netto )

pajek
24-06-2006, 20:35
Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:
1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?
2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?
3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).
Pozdrawiam

marcin_u
24-06-2006, 20:40
Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:
1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?
2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?
3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).
Pozdrawiam

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC
2)nie trzeba odlaczac zasilania..ale jezeli nie masz wprawy to lepiej odlacz zasilanie zeby nie zrobic zwarc...stracisz jedynie ustawienie zegara (w instrukcji masz jak ustawic.. )
3) CA10 mozesz podzielic nawet na 4 strefy

pajek
24-06-2006, 21:45
dzięki marcin
powiedz mi proszę jeszcze czy będę mógłe te 4 strefy obsługiwać jednym manipulatorem bo słyszałem że przy CA10+ na każdą strefę trzeba mieć oddzielny manipulator.

_ZBYCH_
24-06-2006, 21:48
Witam. Na większość pytań odpowiedział wyczerpująco Marcin.
Pozostała kwestia uziemienia.



Obudowa centralki posiada złącze na uziemienie, czy wskazne jest aby to uziemienie podłączyć np. do kaloryfera, w mieszkaniu brak jest lini PE są tylko dwa przewody.

Uziemienie obudowy, to jedno, ale o wiele istotniejsze jest uziemienie centrali! Jeśli centrala będzie nie uziemiona, to nie działają żadne zabezpieczenia antyprzepięciowe wykonane na płycie centrali!

U Ciebie w mieszkaniu może nie jest to tak istotne, ale jeśli centrala jest w domu, to ma to znaczenie (większe narażenie na przepięcia).

UWAGA! Jeśli w budynku nie ma w instalacji elektrycznej trzeciego przewodu (żółto-zielonego) - obwodu ochronnego (zwanego uziemieniem), to nie można go zastępować podłączaniem zera (przewód niebieski)!!!

_ZBYCH_
24-06-2006, 21:52
Czy zwykłe kontaktrony (obudowa plastikowa, hermetyczna) nadają się do bramy/ furtki stalowej?

Owszem, zwykłe kontaktrony zastosowane z głową, również się nadają do stosowania w konstrukcjach metalowych. Wymagają jednak mocnych magnesów neodymowych.


Czy ktoś zaryzykował utworzenie rankingu czujek (barier) zewnetrznych?
To chyba nie to forum :wink: :lol:

_ZBYCH_
24-06-2006, 21:56
Kontaktrony i czujniki inercyjne stosuje sie po to zeby alarm zadziałał wczesniej przy próbie wejscia do obiektu a czujnik ruchu PIR zadziała dopiero po wejściu do budynku.

Niby tak, ale kontaktron zadziała dopiero po wyważeniu lub otwarciu okna (drzwi). Wtedy też zadziała czujka. Więc jaki jest sens?
Ale prawidłowo zamontowana i ustawiona czujka inercyjna wykryje już próbę wbijania łomu! Wówczas złodziej jest wykrywany nawet zanim zniszczy okno. Jednocześnie taki system jest dyskretny, odporny na fałszywe alarmy i niemożliwy do uszkodzenia z zewnątrz, więc pozbawiony jest wad systemu opartego na zewnętrznych czujkach ruchu.
Oczywiście tak rozbudowany system ma też swoją cenę.

marcin_u
24-06-2006, 21:58
dzięki marcin
powiedz mi proszę jeszcze czy będę mógłe te 4 strefy obsługiwać jednym manipulatorem bo słyszałem że przy CA10+ na każdą strefę trzeba mieć oddzielny manipulator.

Jak masz manipulator LCD to spokojnie obsluzysz te 4strefy poprzez funkcje GO TO...mozna to rowniez zrobic na manipulatorze LED ale tu mozna sie pogubic bo nie widac co sie robi tylko na wyczucie.
Polecam rowniez taka opcje jak utworzenie dodtakowego hasla ktore to uzbraja caly system pomijajac czujniki automatycznie blokowane, wtedy nie trzeba przechodzi do innej strefy tylko wklepujesz 1 kod do calosci a kod 2 uzbraja tylko czesc.

_ZBYCH_
24-06-2006, 22:15
Pilne! - zkładają mi właśnie alarm
przygotowałem pod kontaktrony i czujki zbicia szyb, ale instalator mówi że muszą być jeszcze pir bo ponoć mocny magnes unieszkodliwi kontaktrony a po wyważeniu okna ( stłuczeniowa niezadziała) złodziej wchodzi jak do siebie.

Proponowałem zamiast stłuczeniowej INERCYJNĄ ale czy to wystarczy ???

Czy ta INERCYJNA zadziała na drzwiach balkonowych podwójnychh ???
Nie jest żadną tajemnicą, że kontaktron można ominąć, ale większość czujek ruchu też można ominąć...
Potrzebna jest do tego duża wiedza (poziom instalatora) oraz dokładne rozpoznanie obiektu. Wysokiej klasy złodziej (jeśli będzie miał po co przyjść do Twojego domu...) musi wiedzieć, ile jest czujników w danym oknie czy drzwiach, gdzie są rozmieszczone czujki ruchu i jakie, itd.
Jeśli masz w domu standardowe wyposażenie, to temat omijania czujników jest pomijalny, bo nie przyjdzie do Twojego domu złodziej z takimi umiejętnościami i wiedzą...

Ponad to dobrze proponujesz! Doskonałym uzupełnieniem czujników kontaktronowych są czujki inercyjne! Prawidłowo zamontowane i ustawione, wykrywają już próby wbijania łomu.
Czujka zadziała przy podwójnych drzwiach balkonowych. Przy szerszych już trzeba zamontować dwie lub trzy czujki.

Jeśli jednak będziesz miał w domu szczególnie cenne rzeczy, a tym samym obiekt będzie w grupie szczególnego zagrożenia, to zastanów się nad zastosowaniem aktywnych, cyfrowych barier podczerwieni. Są drogie i też mają wady (przede wszystkim wymagają dużego doświadczenia instalatora!), ale zapewniają wysoki poziom ochrony.
Możesz też rozważyć montaż czujników kontaktronowych z zabezpieczeniem przed obcym magnesem.

Tak na marginesie, to przy systemie obwodowym (kontaktrony + czujki inercyjne) zamontowanie w newralgicznych punktach czujek ruchu (PIR) zdecydowanie wzmocni zabezpieczenie domu.
Można wydzielić czujki ruchu pod osobną strefę i na co dzień nie używać.
Spełniają one jeszcze inną, dosyć istotną rolę, mianowicie wprowadzają w błąd człowieka, który przyjdzie zrobić rozpoznanie przed włamaniem.
Te kilka czujek ruchu może odwrócić jego uwagę od właściwego systemu - obwodowego :)

pajek
24-06-2006, 22:21
ponowne dzieki za informacj marcin
nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia związana z konfiguracja czujek kontaktronowych, z twojej wcześniejszej wypowiedzi wynika iż zalecasz w przypadku prostych czujek bez wejść sabotażu podłączenie w układzie jedneparametrycznym EOL/NC a kilka postów wcześniej Witalis zaproponował stworzenie układu dedykowanego do zastosowania w konfiguracji 2EOL/NC. Czy według ciebie taki układ rozróżniający dodatkowo stan rozwarcia a tym samym operację związaną z otwarciem i zamknięciem okna ma sens i może być praktycznie zasosowany w systemie alarmowym w tym przypadku na bazie CA10+.

_ZBYCH_
24-06-2006, 22:22
Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:
1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?
2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?
3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).
Pozdrawiam

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.
Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.
Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

pajek
24-06-2006, 22:40
a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+

marcin_u
24-06-2006, 22:43
Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:
1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?
2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?
3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).
Pozdrawiam

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.
Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.
Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

przeczytaj dokladnie..pytanie bylo odnosnie kontaktronow!! a zdecydowana wiekszosc kontaktronow nie posiada obwodu sabotazowego i to zaznaczylem.
jezeli chodzi o czujniki z obwodem sabotazowym to powinno stosowac sie 2EOL/NC

marcin_u
24-06-2006, 22:47
a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+

lepiej podlaczyc z rezystorem..w przypadku kiedy nie dasz rezystora w kontaktronie to wystarczy zewrzec przewody za kontaktronem i tak jak by go nie bylo..
ale jak to zrobic nie wchodzac do domu i nie kujac scian?! raczej nie mozliwe..

_ZBYCH_
24-06-2006, 22:50
Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:
1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?
2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?
3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).
Pozdrawiam

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.
Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.
Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

przeczytaj dokladnie..pytanie bylo odnosnie kontaktronow!! a zdecydowana wiekszosc kontaktronow nie posiada obwodu sabotazowego i to zaznaczylem.
jezeli chodzi o czujniki z obwodem sabotazowym to powinno stosowac sie 2EOL/NC
Czytam dokładnie...

Brak obwodu sabotażowego w czujniku kontaktronowym nie wyklucza przy kontaktronach możliwości zastosowania konfiguracji 2EOL!

Kilka postów wyżej kolega Witalis zamieścił rysunek:
http://members.chello.pl/w.rybinski/1bis.jpeg

Tak to właśnie należy podłączyć!

_ZBYCH_
24-06-2006, 22:53
a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+

lepiej podlaczyc z rezystorem..w przypadku kiedy nie dasz rezystora w kontaktronie to wystarczy zewrzec przewody za kontaktronem i tak jak by go nie bylo..
ale jak to zrobic nie wchodzac do domu i nie kujac scian?! raczej nie mozliwe..
Ale w domu czasem coś się wierci, a przy wykończeniówce szczególnie...
Wystarczy trafić na przewód alarmowy i nawet nie wiadomo, gdzie i kiedy został uszkodzony...
Przy konfiguracji 2EOL przewiercenie przewodu = zwarcie lub rozwarcie linii = natychmiastowy alarm sabotażowy :)

_ZBYCH_
24-06-2006, 22:54
a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+
Nie polecam takiej konfiguracji z powodów wyżej opisanych!

Ania i Piotr
25-06-2006, 09:47
Juz sie chyba pogubilem z tymi kontaktonami, znalazlem w sklepie internetowym kilka modeli z opisami:

1. kontakton czolowy z obwodem sabotazowym
2. kontakton czolowy z rezystorami 1,1kOhm w konfiguracji 2EOL
3. kontakton czolowy ze stykiem sabotazowym

oczywiscie wszystkie te modele w obudowie plasykowej i metalowej

Kompletnie zglupialem jakie kontaktony powinienem zamontowac i czy te schematy odnosza sie do wszystkich typow, czy tylko do tych najprostszych?
Pomozcie, bo bie chcialbym zeby moj instalator nabil mnie w przyslowiowa butelke, ze jak juz a to nie b, lub cos w tym rodzaju, czy zawsze trzeba montowac te dodatkowe 2 rezystory, a moze czasem wystarczy jeden, a czasem wcale????

dzien monatazu zbliza sie wielkimi krokami :o :o :roll:
z gory wielkie dzieki
Piotr

_ZBYCH_
25-06-2006, 11:28
1. kontakton czolowy z obwodem sabotazowym
Jest to czujnik z jednym kontaktronem i wciągniętą do obudowy czujnika dodatkową pętlą przewodów. Z obudowy czujnika wychodzą cztery przewody w takim samym kolorze. Przecięcie przewodu wywołuje alarm sabotażowy (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_petla.jpg


2. kontakton czolowy z rezystorami 1,1kOhm w konfiguracji 2EOL

Jest to czujnik z jednym kontaktronem oraz wbudowanymi rezystorami. Każdy kontaktron musi być podłączony na osobnej linii (nie można łączyć po dwa kontaktrony w oknach dwuskrzydłowych). Jakiekolwiek kombinacje na przewodzie do kontaktronu (zwarcie lub przecięcie) wywołują natychmiastowy alarm sabotażowy.

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_rezystorami.JPG


3. kontakton czolowy ze stykiem sabotazowym

Jest to czujnik z dwoma kontaktronami w jednej obudowie oraz przeważnie z pętlą sabotażową. Jeden kontaktron wykrywa naruszenie czujnika, a drugi kontaktron wykrywa próbę podłożenia obcego magnesu.
Czujniki takie zwiększają oczywiście stopień zabezpieczenia, ale ich montaż wymaga dużego doświadczenia (trudno je dobrze ustawić, szczególnie, jeśli chcemy mieć możliwość uchylania okna z takim czujnikiem).

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_zabezpieczeniem_przed_obcym_magnesem. jpg


...czy zawsze trzeba montowac te dodatkowe 2 rezystory, a moze czasem wystarczy jeden, a czasem wcale????

Proponuję zawsze montować dwa rezystory (chyba, że zastosujesz kontaktrony z wbudowanymi rezystorami).Tylko wówczas masz stałą kontrolę nad sprawnością linii. Przecięcie lub zwarcie przewodów (np. przewiercenie przewodu w ścianie) wywołuje natychmiastowy alarm sabotażowy.
Przy braku rezystorów jeśli w wyniku przewiercenia przewodu dojdzie do zwarcia (często tak się zwijają przewody na wiertle, że robi się zwarcie), to centrala nie wykrywa żadnego uszkodzenia! Dla niej okno jest cały czas zamknięte! Ty się o tym dowiesz przy okazji...

UWAGA!!! Pilnujcie instalatorów, aby zakładali rezystory przy czujnikach oraz wszystkie połączenia dokładnie lutowali i izolowali!!! Nie dopuszczalne jest też prowadzenie żył bez pancerza (czyli tej białej, wierzchniej koszulki)!!!

Ostatnio naprawiałem taki system zamontowany przez agencję Solid. Zgroza! Wszystkie przewody pod parapetami zostały pozbawione pancerza i same żyły były prowadzone do wierzchnich kontaktronów (przyklejonych do ram okien) oraz czujek udarowych.
Nie ma takiej możliwości, aby takie wykonanie przetrwało budowę!!!

Oczywiście prawie wszystkie żyły zostały uszkodzone przy montażu parapetów :-?. Nie muszę mówić, jakich słów używał inwestor, jak trzeba było zrywać wszystkie parapety (w tym dwa pękły...) i na nowo wszystko podłączać (zmieniając przy tym czujniki na wpuszczane w ramy).

Wszystkie przewody muszą mieć podwójną izolację, a ich prowadzenie nie może kolidować np. z parapetami (zwrócicie uwagę, jak będzie montowany parapet i gdzie ew. może nastąpić kolizja przewodu z parapetem)

Ania i Piotr
25-06-2006, 16:33
Wielkie dzieki ZBYCH
Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy

jeszcze raz wielkie dzieki
Piotr

damiang
26-06-2006, 09:56
Witam wszystkich ekspertów.

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.
Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.
Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

Czy ktoś przerabiał już takie coś? Czy obejmuje to gwarancja? Iść do sklepu gdzie kupiłem (nie wiem czy znajdę paragon), czy też wysyłać do producenta? Ile może kosztować jeśli nie obejmie gwarancja?
Być może były jakieś przepięcia, ale wszystkie inne urządzenia w domu działają.

_ZBYCH_
26-06-2006, 19:35
Wielkie dzieki ZBYCH
Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.


A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy
Pisałem już o tym na forum...

_ZBYCH_
26-06-2006, 19:42
Witam wszystkich ekspertów.

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.
Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.
Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

Czy ktoś przerabiał już takie coś? Czy obejmuje to gwarancja? Iść do sklepu gdzie kupiłem (nie wiem czy znajdę paragon), czy też wysyłać do producenta? Ile może kosztować jeśli nie obejmie gwarancja?
Być może były jakieś przepięcia, ale wszystkie inne urządzenia w domu działają.
Przepięcia łączeniowe (zabezpieczenie klasy D by się przydało na zasilaniu systemu...) lub instalacja alarmowa ułożona za blisko instalacji elektrycznej. Może wyładowania atmosferyczne blisko domu.

Wyślij do Satela. Prawdopodobnie naprawią nieodpłatnie lub za niewielką opłatą.

Adamus44
27-06-2006, 07:44
Witam.
Przeczytalem, tresci o alarmach, o laczeniu...Znawcy tematu twierdza,ze najlepiej jest dzialac wedle zasady 1 czyujnik=1 linia. No dobrze,a co gdy tych czujnikow jest wiecej, np. ponad 20?

Temat ten jest rozpoczety pod tym linkiem

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74189 .

Biorac pod uwage istnienie modulu SMG71 i SMT12, to jedyne wyjscie jakie widze, to polaczenie kontraktonow w 4 swietlikach (rzedami) pod jedna linie, kolenje 4 swietliki pod druga,etc...Natomiast czujki zbicia,wswzystkie pod lilnie 4.[/url]

_ZBYCH_
27-06-2006, 09:17
Witam.
Przeczytalem, tresci o alarmach, o laczeniu...Znawcy tematu twierdza,ze najlepiej jest dzialac wedle zasady 1 czyujnik=1 linia. No dobrze,a co gdy tych czujnikow jest wiecej, np. ponad 20?

Temat ten jest rozpoczety pod tym linkiem

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74189 .

Biorac pod uwage istnienie modulu SMG71 i SMT12, to jedyne wyjscie jakie widze, to polaczenie kontraktonow w 4 swietlikach (rzedami) pod jedna linie, kolenje 4 swietliki pod druga,etc...Natomiast czujki zbicia,wswzystkie pod lilnie 4.[/url]
Gdy czujników jest więcej, to należy rozszerzyć system alarmowy (a jeśli nie można, to wymienić centralę)...

Ja bym się nie odważył montować wibracyjnych czujników zbicia szyby na świetlikach dachowych, a już na jednej linii, to w ogóle jakaś abstrakcja...

Ania i Piotr
27-06-2006, 16:59
Wielkie dzieki ZBYCH
Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.


A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy
Pisałem już o tym na forum...

ZBYCH

Przelecialem wszystkie moje notatki z pierwszych 16 stron i ostatnich trzech czterech i nie znalazlem proponowanych przez ciebie modeli kontaktronow. Znalazlem zbicia szyby, dualne, wibracyjne, ale tych ni sladu. Jak moglbys to bym prosil

Wielkie dzieki
Piotr

_ZBYCH_
27-06-2006, 18:13
Wielkie dzieki ZBYCH
Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.


A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy
Pisałem już o tym na forum...

ZBYCH

Przelecialem wszystkie moje notatki z pierwszych 16 stron i ostatnich trzech czterech i nie znalazlem proponowanych przez ciebie modeli kontaktronow. Znalazlem zbicia szyby, dualne, wibracyjne, ale tych ni sladu. Jak moglbys to bym prosil

Wielkie dzieki
Piotr

No dooobra :D

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=362007&highlight=#362007

anam99
03-07-2006, 22:38
Witam,
Mam pytanie do szanownych ekspertów: Dlaczego przy oknach z szybami P4 i okuciami WK2 trzeba dawać oprócz czujek inercyjnych kontaktrony?
Pan z Solid powiedział, że jest to niepotrzebne nabijanie kosztów bo czujka inercyjna zadziała zanim kontaktron będzie miał szansę to zrobić.
Proszę pilnie o odpowiedź (łopatologiczną)- kompletnie się na tym nie znam - nawet czytając ten wątek niewiele rozumiem :oops:, a termin zakładania alarmu już tuż, tuż :roll: .
I jeszcze jedno pytanie:
Jak zbezpieczyć wielkie okno balkonowe, w którym jedno skrzydło jest fixem, a drugie otwiera się nasuwając się na to stałe? (Szyby są tu P4).
Dziękuję i proszę o wyrozumiałość :-?

_ZBYCH_
03-07-2006, 23:32
Witam,
Mam pytanie do szanownych ekspertów: Dlaczego przy oknach z szybami P4 i okuciami WK2 trzeba dawać oprócz czujek inercyjnych kontaktrony?
Pan z Solid powiedział, że jest to niepotrzebne nabijanie kosztów bo czujka inercyjna zadziała zanim kontaktron będzie miał szansę to zrobić.
Proszę pilnie o odpowiedź (łopatologiczną)- kompletnie się na tym nie znam - nawet czytając ten wątek niewiele rozumiem :oops:, a termin zakładania alarmu już tuż, tuż :roll: .
I jeszcze jedno pytanie:
Jak zbezpieczyć wielkie okno balkonowe, w którym jedno skrzydło jest fixem, a drugie otwiera się nasuwając się na to stałe? (Szyby są tu P4).
Dziękuję i proszę o wyrozumiałość :-?
BZDURA! Niech handlowiec z Solidu się douczy!!!
1. Okno może zostać otwarte i nie mając kontaktronów przy włączaniu alarmu nie będziesz o tym wiedziała!
2. Złodziej może otworzyć okno (przez nawiercenie w odpowiednim miejscu) i wtedy czujka inercyjna nie zadziała!
3. Mając zamontowane czujniki kontaktronowe, otwarcie okna lub drzwi wywołuje krótki sygnał w klawiaturze, tzw. gong. Wiemy wówczas, że ktoś coś otworzył. To bardzo pożyteczna opcja.

Problem leży w tym, że nie mają fachowców, którzy potrafią prawidłowo zamontować czujnik kontaktronowy i dla tego tak się bronią przed kontaktronami i wciskają kit klientom!!!
Nie daj się namówić na kontaktrony wierzchnie! Mają być wpuszczane, bo tylko takie mają sens!

Odnośnie Twoich drzwi tarasowych, to należy zamontować czujnik kontaktronowy oraz dwie czujki inercyjne (po bokach, przy glifach okna).

Nie daj sobie wcisnąć centrali Matrix lub Napco! Żądaj centrali Satel Integra.
Matrix-a i Napco serwisuje tylko Solid, więc będziesz uwiązana przy nich!


Przepraszam za tyle wykrzykników, ale scyzoryk mi się w kieszeni otwiera, jak czytam o takich "fachowcach"... :-?

anam99
04-07-2006, 15:00
Zbychu bardzo, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc trochę się przestraszyłam tego wykonawstwa Solidu.
Zapropoonowali mi centralę DSC PC 5020 (to - z dotychcasowej mojej lektury tego wątku - nie jest złe rozwiązanie). Czy to już jest jakaś firma czy też w ramach tego mogą jeszcze być te Matrix, Napco i Satel Integra :oops: ???
Czy czujniki NEXT PIR VISONIC, NEXT DUO VISONIC, inercyjny IMPAQ (ale bez plusa - czy jest coś takiego?) są możliwe, czy to jakieś badziewie? :roll:
Dzięki i pozdrawiam.

_ZBYCH_
04-07-2006, 23:41
Zbychu bardzo, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc trochę się przestraszyłam tego wykonawstwa Solidu.
Zapropoonowali mi centralę DSC PC 5020 (to - z dotychcasowej mojej lektury tego wątku - nie jest złe rozwiązanie). Czy to już jest jakaś firma czy też w ramach tego mogą jeszcze być te Matrix, Napco i Satel Integra :oops: ???
Czy czujniki NEXT PIR VISONIC, NEXT DUO VISONIC, inercyjny IMPAQ (ale bez plusa - czy jest coś takiego?) są możliwe, czy to jakieś badziewie? :roll:
Dzięki i pozdrawiam.
Bardzo proszę :D
Owszem, kanadyjska centrala DSC 5020 nie jest zła, ale w podobnej cenie można mieć zdecydowanie lepszą, a do tego polską - Satel Integra. Na prawdę dobra centrala. Polecam!
Odnośnie sprzętu proponowanego przez SOLID, to jest to głównie sprzęt albo sprowadzany bezpośrednio przez Solid (i tylko z ich serwisem), albo
sprzęt kupowany w super promocjach i wyprzedażach...
I tak widzę postęp, że już proponują DSC 5020, bo do niedawna wciskali wcześniejszy model będący w wyprzedaży - DSC 5010 (może już się skończyły :wink: :lol: ).
Jeśli chodzi o czujki, to NEXT PIR VISONIC, NEXT DUO VISONIC, to jedne z najprostszych i najtańszych czujek, ale chociaż posiadają cyfrową obróbkę sygnału. Czujki inercyjne Impaq+ - bardzo dobry produkt! Sam je stosuję. W Polsce nie są sprzedawane prostsze modele czujki Impaq - model E (czyli bez +), chyba, że Solid sam je sobie sprowadza...

anam99
05-07-2006, 14:20
Zbychu potrójne wielkie dzięki:
1. za wiedzę, którą chcesz się z ludźmi dzielić
2. za szybkość
3. za wyrozumiałość
Zadałabym jeszcze trzeci raz pytanie (prawie jak trzy życzenia do złotej rybki :D ), ale zapytam na priv dobrze? :wink:

Lucky Mike
06-07-2006, 10:47
Co radziecie:

Czy wynająć nadajnik od firmy ochroniarskiej (Juvenus lub Solid za 130 zł netto), czy raczej go kupić na własność (Solid "po kosztach" 300 zł + vat)

Którą firme wybrać - Juventus czy Solid? (ta sama opłata miesięczna ze zniżką na 3 pierwsze miesiące, obie firmy mają przyjeżdzać 2 razy w miesiącu za darmo, te same czsy dojazdu, umowa na czas nieokreślony, instalacja jest moja, sąsiedzi mają Solid).

Pozdrawiam,

Kubus budowniczy
06-07-2006, 21:43
czesc wszystkim mam pytanko
w którym miejscu mieliście zainstalowane kontraktrony od alarmu w oknach rozwierno uchylnych - nam zainstalowano na dole na środku , zastanawiamy sie czy tak sie robi wydaje nam sie ze powinno byc na dole ale maksymalnie po tej stonie gdzie jest klamka
pozdrawiamy

anam99
07-07-2006, 12:50
Witam ponownie,
znów (może głupie :-? ) pytanko:
dlaczego tylko kontaktrony wpuszczane mają sens?, w czym gorsze są te wierzchnie (oprócz urody oczywiście :lol: )?
Pozdrawiam

marcin_u
07-07-2006, 16:44
Witam ponownie,
znów (może głupie :-? ) pytanko:
dlaczego tylko kontaktrony wpuszczane mają sens?, w czym gorsze są te wierzchnie (oprócz urody oczywiście :lol: )?
Pozdrawiam

Mozna je latwo zlokalizowac i unieszkodliwic..wpuszczane trudniej zlokalizowac..

anpi
10-07-2006, 01:00
Dzięki _ZBYCHU_ za odpowiedź. Mamy zatem co następuje:

Klawiatura LCD ........................240 x 2 = 480
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa centrali ......................100 x 2 = 200
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255
Czujki zbicia szyb .......................84 x 2 = 168 (jednak damy w 2 kluczowych miejscach, reszta z czasem)
Czujki dualne ...................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew Satel SD 3001.................160
Aq 17 Ah Europower..................................150

Razem............................................. ...3224 plus kable i nadajnik.

Jest to niemało, ale jeśli sam z głową to pomontuję i tylko kogoś poproszę o konfigurację, to mam sensowny system w cenie sztampówki opartej na CA-5 i kilku PIRach oferowanej w standardzie przez agencje moitoringu za ok. 4 kawałki z montażem.


Jeszcze pytanko - Co to sa manipulatory typu S, L, K czy jest dla mnie jakaś praktyczna różnica czy mam brać ten który mi się podoba najbardziej i pasuje pod kolor oczu? :lol:


Kropi, nie wiem czy już kupiłeś ten zestaw, ale ponieważ też robiłem ostatnio zakupy "alarmowe" chciałem Ci zwrócić na coś uwagę. Wymieniony przez Ciebie sygnalizator nie ma zabezpieczenia antypiankowego i własnego zasilania. Pomyśl o SPLZ 1011, jest droższy o 20 zł, a ma obie te funkcje.

anam99
11-07-2006, 10:44
Witam ponownie,
znów (może głupie :-? ) pytanko:
dlaczego tylko kontaktrony wpuszczane mają sens?, w czym gorsze są te wierzchnie (oprócz urody oczywiście :lol: )?
Pozdrawiam

Mozna je latwo zlokalizowac i unieszkodliwic..wpuszczane trudniej zlokalizowac..

Dzięki Marcin_u, niby proste, ale samemu trudno na to wpaść :wink:
Pozdrawiam :)

kropi
12-07-2006, 23:14
Dzięki _ZBYCHU_ za odpowiedź. Mamy zatem co następuje:

Klawiatura LCD ........................240 x 2 = 480
Centrala Integra 64 ................................ 596
Obudowa centrali ......................100 x 2 = 200
Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220
Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255
Czujki zbicia szyb .......................84 x 2 = 168 (jednak damy w 2 kluczowych miejscach, reszta z czasem)
Czujki dualne ...................................1 szt 145
Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400
Ekspander ................................150 x 3 = 450
Sygnalizator zew Satel SD 3001.................160
Aq 17 Ah Europower..................................150

Razem............................................. ...3224 plus kable i nadajnik.

Jest to niemało, ale jeśli sam z głową to pomontuję i tylko kogoś poproszę o konfigurację, to mam sensowny system w cenie sztampówki opartej na CA-5 i kilku PIRach oferowanej w standardzie przez agencje moitoringu za ok. 4 kawałki z montażem.


Jeszcze pytanko - Co to sa manipulatory typu S, L, K czy jest dla mnie jakaś praktyczna różnica czy mam brać ten który mi się podoba najbardziej i pasuje pod kolor oczu? :lol:


Kropi, nie wiem czy już kupiłeś ten zestaw, ale ponieważ też robiłem ostatnio zakupy "alarmowe" chciałem Ci zwrócić na coś uwagę. Wymieniony przez Ciebie sygnalizator nie ma zabezpieczenia antypiankowego i własnego zasilania. Pomyśl o SPLZ 1011, jest droższy o 20 zł, a ma obie te funkcje.

Jeszcze nie, ale na dniach umawiam się na wizję lokalną w lokalnej hurtowni i biorę się do roboty, bo terminy gonią :roll: Jasne, że 20 zł mogę dopłacić, dzięki za sugestię. Czy masz jakieś wytyczne co do kabli? Jak rozumiem, do zasilania centrali wystarczy normalny przewód 3x1,5 - pytanie, czy ma się on kończyć wtyczką, czy podłączenie jest bezpośrednie? Jak zadbać o dobre zasilanie (osobny obwód? czy wystarczy standardowo jako przedłużenie linii zasilającej gniazdka w sąsiednim pokoju? itd)

Pozdrawiam

_ZBYCH_
12-07-2006, 23:33
Jeszcze pytanko - Co to sa manipulatory typu S, L, K czy jest dla mnie jakaś praktyczna różnica czy mam brać ten który mi się podoba najbardziej i pasuje pod kolor oczu? :lol:
Manipulatory typu S, L, i K różnią się wyglądem, wielkością wyświetlacza i wymiarami. Manipulator typu K, to najstarszy produkt i naj toporniejszy wygląd. Manipulator S, to mniejszy brat manipulatora L - fajnie wygląda.
Ostatnio Satel zunifikował swoje manipulatory i do CA 64 pasują również manipulatory od Integry (manipulator z klapką na klawiaturę i dosyć nietypowym rozmieszczeniem klawiatury, bo zero. * i # nie są na dole, tylko po prawej stronie.


Kropi, nie wiem czy już kupiłeś ten zestaw, ale ponieważ też robiłem ostatnio zakupy "alarmowe" chciałem Ci zwrócić na coś uwagę. Wymieniony przez Ciebie sygnalizator nie ma zabezpieczenia antypiankowego i własnego zasilania. Pomyśl o SPLZ 1011, jest droższy o 20 zł, a ma obie te funkcje.
Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).
Szczegóły na stronie producenta www.satel.pl


Jeszcze nie, ale na dniach umawiam się na wizję lokalną w lokalnej hurtowni i biorę się do roboty, bo terminy gonią :roll: Jasne, że 20 zł mogę dopłacić, dzięki za sugestię. Czy masz jakieś wytyczne co do kabli? Jak rozumiem, do zasilania centrali wystarczy normalny przewód 3x1,5 - pytanie, czy ma się on kończyć wtyczką, czy podłączenie jest bezpośrednie? Jak zadbać o dobre zasilanie (osobny obwód? czy wystarczy standardowo jako przedłużenie linii zasilającej gniazdka w sąsiednim pokoju? itd)
Przewód zasilający system alarmowy jest podłączany bezpośrednio do kostki przyłączeniowej w obudowie centrali alarmowej - nie wymaga zastosowania gniazdka lub wtyczki.
Musi być to osobny obwód zasilający (prosto z rozdzielni elektrycznej). Zabezpiecznie bezpiecznikiem typu S o wartości 6 A i charakterystyce C. Wskazane jest zabezpieczenie tego obwodu ochronnikiem antyprzepięciowym klasy D (I).

_ZBYCH_
12-07-2006, 23:41
Co radziecie:

Czy wynająć nadajnik od firmy ochroniarskiej (Juvenus lub Solid za 130 zł netto), czy raczej go kupić na własność (Solid "po kosztach" 300 zł + vat)

Którą firme wybrać - Juventus czy Solid? (ta sama opłata miesięczna ze zniżką na 3 pierwsze miesiące, obie firmy mają przyjeżdzać 2 razy w miesiącu za darmo, te same czsy dojazdu, umowa na czas nieokreślony, instalacja jest moja, sąsiedzi mają Solid).

Pozdrawiam,
JUWENTUS!

_ZBYCH_
12-07-2006, 23:43
czesc wszystkim mam pytanko
w którym miejscu mieliście zainstalowane kontraktrony od alarmu w oknach rozwierno uchylnych - nam zainstalowano na dole na środku , zastanawiamy sie czy tak sie robi wydaje nam sie ze powinno byc na dole ale maksymalnie po tej stonie gdzie jest klamka
pozdrawiamy
Oczywiście, czujniki powinny być montowane jak najbliżej strony z klamką, ale nie zawsze jest to możliwe, bo czasem okucie okna uniemożliwia taki montaż.

marcin_u
12-07-2006, 23:47
[Przewód zasilający system alarmowy jest podłączany bezpośrednio do kostki przyłączeniowej w obudowie centrali alarmowej - nie wymaga zastosowania gniazdka lub wtyczki.
Musi być to osobny obwód zasilający (prosto z rozdzielni elektrycznej). Zabezpiecznie bezpiecznikiem typu S o wartości 6 A i charakterystyce C. Wskazane jest zabezpieczenie tego obwodu ochronnikiem antyprzepięciowym klasy D (I).

nie przesadzajmy z ta charakterystyka C...przeciez to nie silnik o duzym poborze pradu przy rozruchu...
jezeli chodzi o osobny obwod to jezeli jest mozliwosc to oczywiscie polozyc przewod..ale czesto juz nie ma mozliwosci i nic sie nie stanie jak nie bedzie osobnego...w przypadku wywalenia bezpiecznika mamy jeszcze akumulator w centrali.

_ZBYCH_
13-07-2006, 00:33
[Przewód zasilający system alarmowy jest podłączany bezpośrednio do kostki przyłączeniowej w obudowie centrali alarmowej - nie wymaga zastosowania gniazdka lub wtyczki.
Musi być to osobny obwód zasilający (prosto z rozdzielni elektrycznej). Zabezpiecznie bezpiecznikiem typu S o wartości 6 A i charakterystyce C. Wskazane jest zabezpieczenie tego obwodu ochronnikiem antyprzepięciowym klasy D (I).

nie przesadzajmy z ta charakterystyka C...przeciez to nie silnik o duzym poborze pradu przy rozruchu...
jezeli chodzi o osobny obwod to jezeli jest mozliwosc to oczywiscie polozyc przewod..ale czesto juz nie ma mozliwosci i nic sie nie stanie jak nie bedzie osobnego...

Silnik może nie, ale transformator...

W swoich instalacjach jak nie chcesz "przesadzać" to Twoja sprawa, ale nie wprowadzaj forumowiczów w błąd!
Wystarczy krótki zanik napięcia sieciowego i przeważnie wyłącza się bezpiecznik o charakterystyce B. Ten, komu czasem wywala bezpieczniki o charakterystyce B przy zapalaniu oświetlenia halogenowego zasilanego z transformatora, wie, o co chodzi...
Polecam bezpiecznik o charakterystyce C i nie chce mi się dywagować na ten temat.


w przypadku wywalenia bezpiecznika mamy jeszcze akumulator w centrali
Zastępowanie odpowiedniego bezpiecznika akumulatorem w centrali :roll:

Czy ty wiesz kolego o czym piszesz :-?

lyngso
14-07-2006, 09:18
Witam

Mam pytanie, do mojej centralki chcialbym podlaczyc czujniki p-poz 2szt typu jonizacyjnego. Jaka jest najlepsza lokalizacja tych czujnikow ?
Myslalem zeby jeden zalozyc w przedpokoju na dole, a drugi w korytarzu na gorze, czy takie rozwiazanie ma sens ?

Pozdrawiam

anpi
14-07-2006, 09:57
Jeszcze nie, ale na dniach umawiam się na wizję lokalną w lokalnej hurtowni i biorę się do roboty, bo terminy gonią :roll: Jasne, że 20 zł mogę dopłacić, dzięki za sugestię. Czy masz jakieś wytyczne co do kabli? Jak rozumiem, do zasilania centrali wystarczy normalny przewód 3x1,5 - pytanie, czy ma się on kończyć wtyczką, czy podłączenie jest bezpośrednie? Jak zadbać o dobre zasilanie (osobny obwód? czy wystarczy standardowo jako przedłużenie linii zasilającej gniazdka w sąsiednim pokoju? itd)


Mam bardzo podobny zestaw do Twojego, tylko trochę uboższy, szczegółów nie będę podawał 8) Wszystko już kupiłem, dostałem 15% rabatu od cennika Satela. Kupiłem też ten sygnalizator SPLZ 1011, za 184 zł brutto (tylko to bez rabatu :(). Zacząłem nawet montować, ale jeszcze nie uruchomiłem.

Zasilanie: zwykły przewód 3x1,5 nie musi być osobny obwód, ale ja go zrobiłem, bo centralkę mam obok rozdzielni. Przewód podłączasz bezpośrednio do transformatora w obudowie alarmu. Nie ma wtyczki. Przewody są przykręcone do wyprowadzeń transformatora. Nie ma wyłącznika.

anpi
14-07-2006, 09:58
Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).


Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

kropi
14-07-2006, 11:50
Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).


Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

Faktycznie nie ma. :roll:

Pamiętam, że gdzieś w tym wątku to było, ale nie mogę znaleźć - w jaki sposób mocujecie przewody (gips? jakieś zapinki sprytne?) i jakie to mają być przewody (2x0,5 wystarczy?)

Na razie idę trochę pozamiatać :P

kropi
14-07-2006, 17:04
OK, dogrzebałem się, że _ZBYCH_ pisał coś o przewodzie 6x0,5. Ale skoro czujnik czy tam czujka wykorzystuje 2 żyły, to co z pozostałymi? Pomyślałem sobie, że może ciągnąć 1 przewód 6-żyłowy np. do 3 okien, wykorzystując po 2 żyły na czujnik? Można tak?

Jaki przewód ciągnąć między manipulatorem a centralą?

_ZBYCH_u czy testowałeś już kontaktrony Satela z wbudowanymi rezystorami? Zawsze to trochę mniej papraniny...

I jeszcze - jak zabezpieczyć metalowe drzwi wejściowe? Kontaktron naklejany? Czy może sam PIR w przedsionku?

anpi
14-07-2006, 19:12
Pamiętam, że gdzieś w tym wątku to było, ale nie mogę znaleźć - w jaki sposób mocujecie przewody (gips? jakieś zapinki sprytne?) i jakie to mają być przewody (2x0,5 wystarczy?)

Na razie idę trochę pozamiatać :P

Ja do czujek dałem 6x0,5 do jednej 4x0,5 bo mi zabrakło :lol: 2x0,5 to za mało - 2 żyły to sygnał, 2 to zasilanie. Minimum 4.

Ja mocowałem takimi plastikowymi spinkami - wiercisz otwór, przewlekasz kabel przez spinkę i wciskasz ją w otwór. Idzie bardzo sprawnie. Spinki są tanie - 100 szt ok. 5 zł.

anpi
14-07-2006, 19:15
Jaki przewód ciągnąć między manipulatorem a centralą?

I jeszcze - jak zabezpieczyć metalowe drzwi wejściowe? Kontaktron naklejany? Czy może sam PIR w przedsionku?

Między manipulatorem a centralą dałem 10x0,5

Dałem czujkę PIR w przedsionku (wiatrołapie), a oprócz tego będzie też kontaktron w drzwiach wejściowych - można go wykorzystać do funkcji gong.

kropi
14-07-2006, 22:09
Pamiętam, że gdzieś w tym wątku to było, ale nie mogę znaleźć - w jaki sposób mocujecie przewody (gips? jakieś zapinki sprytne?) i jakie to mają być przewody (2x0,5 wystarczy?)

Na razie idę trochę pozamiatać :P

Ja do czujek dałem 6x0,5 do jednej 4x0,5 bo mi zabrakło :lol: 2x0,5 to za mało - 2 żyły to sygnał, 2 to zasilanie. Minimum 4.

Ja mocowałem takimi plastikowymi spinkami - wiercisz otwór, przewlekasz kabel przez spinkę i wciskasz ją w otwór. Idzie bardzo sprawnie. Spinki są tanie - 100 szt ok. 5 zł.
Ostatnio się nabiegałem żeby znaleźć takie do przewodów el - znalazłem JEDNĄ sztukę na podłodze w castoramie :lol: , na szczęście w zaprzyjaźnionej hurtowni była dostawa i jak raz przywieźli. bardzo wygodna sprawa, nie ma porównania do babrania się z gipsem czy metalowymi rdzewiejącymi tasiemkami - jeden szkopuł, nie widziałem tych szpejów w rozmiarze przewodu 6x0,5 :roll:

A co do żyłowości - to owszem, czujka (PIR, stłuczeniowa, inercyjna) wymaga 4 żył, ale czujnik (np. kontaktron) tylko 2.

Tomek23
14-07-2006, 23:41
Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).


Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

Ale ma :)

anpi
15-07-2006, 00:12
Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).


Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

Ale ma :)

To marketing im szwankuje :D

anpi
15-07-2006, 00:14
jeden szkopuł, nie widziałem tych szpejów w rozmiarze przewodu 6x0,5 :roll:

Ja kupiłem bez problemu - 2 rodzaje: na przewód o średnicy 6 mm i 8 mm. Tą pierwszą mocowałem kable alarmowe i komputerowe, drugą - antenowe.

kropi
15-07-2006, 10:57
OK, teraz powiedzcie mi koledzy, czy ten sygnalizator montuje się na izolację i tynk czy też na ścianę? Stawiam na opcję 1 ale wolę się upewnić.

W czym lepsza jest centrala Integra 64 od powiedzmy CA-10, co usprawiedliwiałoby dwukrotną różnicę w cenie i stówkę na manipulatorze? Różnica między 950 a 1400 za samą centralę + 2 manipulatory działa na wyobraźnię...

Ponawiam tez pytanie o liczbę żył w przewodzie, czy nie wystarczy przewód 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek?

Czy czujki PIR podłączać tak jak kontaktrony, w układzie z 2 rezystorami (2EOL/NC czy jak tam zwał) czy one już to mają "w sobie"?

Jak montować kontaktrony w oknach połaciowych?

marcin_u
15-07-2006, 14:12
OK, teraz powiedzcie mi koledzy, czy ten sygnalizator montuje się na izolację i tynk czy też na ścianę? Stawiam na opcję 1 ale wolę się upewnić.

W czym lepsza jest centrala Integra 64 od powiedzmy CA-10, co usprawiedliwiałoby dwukrotną różnicę w cenie i stówkę na manipulatorze? Różnica między 950 a 1400 za samą centralę + 2 manipulatory działa na wyobraźnię...

Ponawiam tez pytanie o liczbę żył w przewodzie, czy nie wystarczy przewód 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek?

Czy czujki PIR podłączać tak jak kontaktrony, w układzie z 2 rezystorami (2EOL/NC czy jak tam zwał) czy one już to mają "w sobie"?

Jak montować kontaktrony w oknach połaciowych?

Integra to najnowszy wypust satela i posiada o wiele wieksze mozliwosci od CA10.ale w wiekszosci domkow malych i srednich wystarcza CA10.
Do kotakronow pociagnij 4x0,5 a czujnikow 6x0,5
Wszystkie czujniki powinno sie laczyc 2EOL/NC

kropi
15-07-2006, 14:26
Przeliczyłem raz jeszcze i wyszło mi, że system z CA-10 byłby tańszy o dobre... 150 złotych :lol: (ekspandery!) więc przestałem kombinować.

Cały czas zastanawiam się jednak czy nie wystarczy 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek? Po co zostawiać wolne 2 żyły, z kórych nikt nigdy nie skorzysta? Chyba że traktować je jako zabezpieczenie przed ew. uszkodzeniem kabla...

Jak zabezpieczyć kabelki wewnątrz ramy podwójnego okna ze słupkiem? _ZBYCH_ pisał gdzieś, że nie wolno pozostawiać ich bez pancerzyka. Ale trzeba się dostać do 2 kontaktronów...

Czy na 32 linie starczy mi Integra 64 z 2 ekspanderami? gdzieś ktoś pisał, że 1 obwód zostawia się jako "sabotaż", o co tu chodzi?

Czy żółto-zielony przewód masujący musi iść tylko do centrali czy także do manipulatorów?

marcin_u
15-07-2006, 14:48
Przeliczyłem raz jeszcze i wyszło mi, że system z CA-10 byłby tańszy o dobre... 150 złotych :lol: (ekspandery!) więc przestałem kombinować.

Cały czas zastanawiam się jednak czy nie wystarczy 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek? Po co zostawiać wolne 2 żyły, z kórych nikt nigdy nie skorzysta? Chyba że traktować je jako zabezpieczenie przed ew. uszkodzeniem kabla...

Mozesz dac tak jak piszesz..ale ile na tym zaoszczedzisz? a rezerwa zawsze sie przyda..

Jak zabezpieczyć kabelki wewnątrz ramy podwójnego okna ze słupkiem? _ZBYCH_ pisał gdzieś, że nie wolno pozostawiać ich bez pancerzyka. Ale trzeba się dostać do 2 kontaktronów...



Czy na 32 linie starczy mi Integra 64 z 2 ekspanderami? gdzieś ktoś pisał, że 1 obwód zostawia się jako "sabotaż", o co tu chodzi?

Mozesz zastosowac integre 24 ,32, 64, 128 i tak jak nazwy wskazuja tyle masz do wykorzystania lini.
Centrala Integra 24 ma wbudowane 4linie
Integra 32--8lini
Integra64-128---16lini
I kazdy expander ma po 8lini
sumujesz i wiesz co ci potrzeba

jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.Czy żółto-zielony przewód masujący musi iść tylko do centrali czy także do manipulatorów?

kropi
15-07-2006, 16:01
Mozesz zastosowac integre 24 ,32, 64, 128 i tak jak nazwy wskazuja tyle masz do wykorzystania lini.
Centrala Integra 24 ma wbudowane 4linie
Integra 32--8lini
Integra64-128---16lini
I kazdy expander ma po 8lini
sumujesz i wiesz co ci potrzeba

Potrzeba mi 32 linie czyli 16+2*8


jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.

czy jest jakaś różnica w ważności linii podłączonej do płyty główniej i do ekspandera? Mogę zrezygnować z któejś linii na rzecz tego obwodu, bo wydaje mi się dosyć ważny, tylko nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie on działa.

marcin_u
15-07-2006, 16:13
[quote=marcin_u]jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.

czy jest jakaś różnica w ważności linii podłączonej do płyty główniej i do ekspandera? Mogę zrezygnować z któejś linii na rzecz tego obwodu, bo wydaje mi się dosyć ważny, tylko nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie on działa.

Jezeli podlaczysz sabotaz do ktores lini Zx to poprostu bedzie alarm sabotazowy (jezeli go tak oprogramujesz)na tej lini.
W przypadku podlaczenia sabotazu do Expandera do zacisku TAMP to bedziesz miec alarm po otwarciu np obudowy nie z lini tylko jako sabotaz expadndera..
Nie ma znaczenia czy podlaczasz do plyty gl. czy do expandera..wszystkie linie sa rownozedne i zasada dzialanias zalezy tylko i wylacznie od tego jak sie je zaprogramuje.

Ps.expander mozesz dac w innym miejscu niz przy centrali i w ten sposob nie musisz wszystkich przewodow od czujnikow ciagnac do 1 miejsca tylko porozdzielac i zaoszczedzis na dlugosci kabla i na wkladzie wlasnej pracy przy ciagnieciu tego przewodu.

kropi
15-07-2006, 16:34
A to ciekawe, patrz - nie pomyślałem, że tak można :P. Ekspander z centralą łączymy takoż przewodem 6x0,5?

marcin_u
15-07-2006, 17:04
A to ciekawe, patrz - nie pomyślałem, że tak można :P. Ekspander z centralą łączymy takoż przewodem 6x0,5?

Tak do polaczenia centrali z expanderem potrzeba przewod 6x0,5 ale wykozystane sa tylko 4zyly 2zyly zasilania + 2zyly sygnal (clk,data)

Do expamndera znajdujacego sie w innym miejscu dajesz mala obudowe ze stykiem sabotazowym. Jezeli do expandera sa podlaczone czujniki ktore nie pobieraja duzo pradu mozna dac expand. zwykly bez zasilacza,a w przypadku wiekszego poboru pradu przez czujniki lepiej zastosowac expander z zasilaczem.
W ostatecznosci pusc do expandera bez zasilacza przewod 8x0,5 i 4zyly pozostale wykozystaj w parach do zasilania czujnikow z centrali zeby expanderowi przypadkiem nie braklo pradu poprzez spadek napiecia na zyle 0,5mm2. Najlepiej to wszystko przeliczyc sumujac prady i policzyc spadki napiec.

damiang
17-07-2006, 11:42
Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.
Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.
Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).
Przepięcia łączeniowe (zabezpieczenie klasy D by się przydało na zasilaniu systemu...) lub instalacja alarmowa ułożona za blisko instalacji elektrycznej. Może wyładowania atmosferyczne blisko domu.

Wyślij do Satela. Prawdopodobnie naprawią nieodpłatnie lub za niewielką opłatą.

Ponieważ na urlopie przejeżdżałem przez Gdańsk, zawiozłem ekspandery do Satela.
Mili panowie naprawili je w 2 dni (wymiana diod zabezpieczających) ZA DARMO, mimo że jest to usterka nie z winy producenta (poza gwarancją).
Duży plus dla SATELA! To się nazywa dbanie o klienta!

yacq
17-07-2006, 19:38
jeden szkopuł, nie widziałem tych szpejów w rozmiarze przewodu 6x0,5 :roll:

Ja kupiłem bez problemu - 2 rodzaje: na przewód o średnicy 6 mm i 8 mm. Tą pierwszą mocowałem kable alarmowe i komputerowe, drugą - antenowe.

Anpi możesz zapodać jakąś fotkę tych mocowań bo ja widziałem tylko takie z gwoździem.

anpi
17-07-2006, 21:34
Anpi możesz zapodać jakąś fotkę tych mocowań bo ja widziałem tylko takie z gwoździem.

Qrcze, nie mam żadnego zdjęcia ze zbliżeniem takiej wsuwki, teraz w domu też nie mam, żeby zrobić zdjęcie. Jutro będę na budowie to cyknę fotkę.

anpi
17-07-2006, 21:38
Hehe, Internet dobry na wszystko. Uchwyt wygląda tak:

http://pphevita.nazwa.pl/images/images/stories/mocowania%20elektryczne/uchwyt%20wsuwka%20TUW.jpg

Ten jest akurat na przewód okrągły śr. 6 lub 8 mm. Ale są też na płaskie kable typu YDYp. Mam całą instalację na takich wsuwkach. Nawet kabel YDYP 5x6 mm był tak montowany.

kropi
17-07-2006, 21:55
Do 8mm wyglądają podobnie, ale są grubsze i trzeba wiercić otwór 6mm a po co? Ponadto bardziej wystają. Do przewodów 6x0,5 brać zdecydowanie te mniejsze.
Wada ich polega na tym, że nie zawsze są dostępne, dziś wydarłem z hurtowni ostatnie opakowanie 8)
Takie same spinki (z szerokim uchem) są do przewodów elektrycznych - rewelacja, zero babrania się z gipsem, zero rdzewienia, nic nie odpada. Koszt 5 zł/100 szt ;-)

anpi
17-07-2006, 22:45
Dokładnie. Ja nawet nie wiedziałem, że są takie spinki - widziałem jak elektrycy używają. U mnie praktycznie do wszystkich kabli nadały się te 6 mm - antenowy, ethernet i wszystkie alarmowe.

darekola
18-07-2006, 13:25
Hey - jak połączyć dwie lub więcej czujek na jednej linii z dwoma rezystorami parametrycznymi?

Czy łączymy po prostu te czyjki szeregowo?

Sorry, użyłem wyszukiwarki, ale jakoś nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

D.

dyz
19-07-2006, 11:53
darekola - podłączenie dwóch czujek na jednej linii .. oczywiście da się to wykonać tylko czy to coś ułatwi? W tym wątku był pokazany prosty schemacik jak to zrobić z dwoma kontaktronami w jednym oknie i wtedy to ma jakiś sens. Nie pamiętam tylko kto był autorem rysunku, może to był Thalex, Jareko a może Mdzalewscy ... gdyby nie to że mam to w wordzie to bym tu wrzucił, może autor nie obraziłby się :)

Zbych - myślałem że uda mi się dowiedzieć najistotniejszych rzeczy jedynie czytając i nie zadając pytań meldując na koniec: "taaadaaaamm ... działa" :wink: ale po n-tym przestudiowaniu wątku nie mogę odnaleźć informacji, gdzie zamontować kontaktron w drzwiach balkonowych jednoskrzydłowych rozwiernych. Czy montaż w górnej poziomej części ościeżnicy to dobre miejsce?

damiang
19-07-2006, 11:59
Po pierwsze: nie zalecane jest łączenie dwóch czujek na jednym przewodzie.
Po drugie: zależy czy czujki są NO czy NC - NO połącz równolegle, NC - szeregowo.
Rezystory podłącz do już połączonych czujek.

To wszystko ma niezerowy (ale i tak mały) sens tylko jeśli czujki są bardzo blisko siebie (bezpośrednio przy sobie).

anpi
19-07-2006, 12:47
Hey - jak połączyć dwie lub więcej czujek na jednej linii z dwoma rezystorami parametrycznymi?

Czy łączymy po prostu te czyjki szeregowo?

Sorry, użyłem wyszukiwarki, ale jakoś nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

D.

A jakie to czujki? Jeśli kabel ma 6 żył, to można na nim powiesić 2 czujki tak jak na dwóch kablach (w konfiguracji 2EOL):
- zasilanie wspólne dla obu czujek: 2 żyły
- sygnał czujki nr 1: 2 żyły
- sygnał czujki nr 2: 2 żyły

Teoretycznie można by w ten sam sposób powiesić 3 czujki, dając jeden wspólny przewód sygnałowy (COM). Ale niech się praktycy wypowiedzą, czy tak można.

darekola
19-07-2006, 14:50
Witam - dziękuję za odpowiedź. Chodiz mi tylko o wykorzystanie jednego wejścia w centrali na dwie czujki. Gdyż centrala ma już wyczerpany limit wejść. Czujki są w jednym pokoju w odl. ok. 4,5m od siebie.
Do centrali idą osobne kable od każdej czujki.

Są w konfiguracji 2EOL/NC.

Czyli rozumiem, że mogę je połączyć szeregowo?
Czy jest jakiś inny spoób na to? /Expandery już są/.


D.

damiang
19-07-2006, 15:36
Jak są osobne kable, które się zbiegają dopiero przy centralce (i nie chcesz kłaść następnych), to musisz połączyć te kable przy centralce i tam dać rezystory. Co jest bez sensu bo te rezystory nic nie dają. Przestaw tą linię na zwykłe NC i nie kombinuj z rezystorami.

bwojtek
19-07-2006, 15:46
No zaraz... Rezystory daje się po to, żeby na jednym wejściu mieć alarm i sabotaż jako parametry! I to samo można zrobić przy 2 czujkach - tyle, że nie wiadomo nigdy, z której przychodzi sygnał alarmowy/sabotażowy.

anpi
19-07-2006, 15:50
darekola, jeśli centrala nie ma już wolnych wejść - wystarczy dokupić ekspander. Jeśli to jest Satel, to ma po 2 wejścia w każdym manipulatorze.

damiang
20-07-2006, 09:36
No zaraz... Rezystory daje się po to, żeby na jednym wejściu mieć alarm i sabotaż jako parametry! I to samo można zrobić przy 2 czujkach - tyle, że nie wiadomo nigdy, z której przychodzi sygnał alarmowy/sabotażowy.
Możesz opisać albo lepiej namalować jak to podłączyć??? Pamiętając że

Do centrali idą osobne kable od każdej czujki.

bwojtek
20-07-2006, 10:10
Sprawa wygląda tak, że trzeba wtedy rezystory zamontować przy centralce co nie jest do końca prawidłowe ale i tak znam wielu instaltorów, którzy tak robią...
Mam tak podłączone w domu. Zrobiłem rysunek ale nie daję głowy, że na 100% dobrze - jeżeli coś jest nie tak to musiałbym wdrapać się na strych i zobaczyć na żywo...
http://img139.imageshack.us/img139/5712/2czujkidv1.th.jpg (http://img139.imageshack.us/my.php?image=2czujkidv1.jpg)

bwojtek
20-07-2006, 10:11
Oczywiście nie muszę dodawać, że na schemacie brakuje masy dla lewej czujki ale to po to, żeby była mniejsza plontanina...

damiang
20-07-2006, 15:13
Sprawa wygląda tak, że trzeba wtedy rezystory zamontować przy centralce co nie jest do końca prawidłowe ale i tak znam wielu instaltorów, którzy tak robią...
To że niektórzy tak robią nie znaczy że jest dobrze. To jest absolutnie nieprawidłowe, a nie "nie do końca prawidłowe".
Wg mnie rezystory zainstalowane przy centralce absolutnie nic nie dają i można z nich zrezygnować. O czym pisałem już wyżej.

gośka57
21-07-2006, 13:13
Co radziecie:

Czy wynająć nadajnik od firmy ochroniarskiej (Juvenus lub Solid za 130 zł netto), czy raczej go kupić na własność (Solid "po kosztach" 300 zł + vat)

Którą firme wybrać - Juventus czy Solid? (ta sama opłata miesięczna ze zniżką na 3 pierwsze miesiące, obie firmy mają przyjeżdzać 2 razy w miesiącu za darmo, te same czsy dojazdu, umowa na czas nieokreślony, instalacja jest moja, sąsiedzi mają Solid).

Pozdrawiam,
JUWENTUS!
Dlaczego Juwentus? U mnie też dookoła SOLID. Juwentus jest, ale w mniejszości. :roll:

kropi
22-07-2006, 13:38
Jeśli to jest Satel, to ma po 2 wejścia w każdym manipulatorze.
Czyli jeśli mam plana na jakąś czujkę w okolicy przedsionka, to mogę pociągnąć druta bezpośrednio z manipulatora zamiast z centrali?

anpi
22-07-2006, 21:00
Jeśli to jest Satel, to ma po 2 wejścia w każdym manipulatorze.
Czyli jeśli mam plana na jakąś czujkę w okolicy przedsionka, to mogę pociągnąć druta bezpośrednio z manipulatora zamiast z centrali?

Oczywiście. Ja tak zrobiłem - manipulator jest w wiatrołapie, a od niego przewód do kontaktronu w drzwiach wejściowych.

kropi
22-07-2006, 22:13
Hurraaa! :P
Anpi - coś czuję że sprawa o bar się oprze ;-)
Niestety hurtownia z Kielc milczy, na szczęście zaprzyjaźniona hutrownia elektryczna znalazła kogoś na miejscu o podobnych cenach, więc jest szansa na sukces. Powinienem się zmieścić w 3000 za cały ten szmelc, być może nawt z odpaleniem i konfiguracją przez ichniego magika.

Chyba wydrukuję sobie instrukcję instalatora dla Integry i zacznę jej się powoli uczyć :roll:

A powiedz jeszcze jakie masz drzwi wejściowe i jak zamontowałeś kontaktron - nie chcę nic sp... :wink:

kropi
22-07-2006, 22:22
Sprawa wygląda tak, że trzeba wtedy rezystory zamontować przy centralce co nie jest do końca prawidłowe ale i tak znam wielu instaltorów, którzy tak robią...
To że niektórzy tak robią nie znaczy że jest dobrze. To jest absolutnie nieprawidłowe, a nie "nie do końca prawidłowe".
Wg mnie rezystory zainstalowane przy centralce absolutnie nic nie dają i można z nich zrezygnować. O czym pisałem już wyżej.
Dla mnie jest osobliwe, że ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł. Jako humanista rozumiem, że jedynie umieszczenie rezystorów bezpośrednio przy czujniku/czujce ma jakikolwiek sens przy zabezpieczeniu linii przed sabotażem. Po mojemu to jest tak:

1. Stan spoczynku - nic się nie dzieje. Linia ma opór 2,2 kohm
2. Jakieś bydlę przcina kabel. Linia ma opór = nieskończoność - wzbudza się alarm
3. Jakiś idiota wbija gwoździka w przewód ==> zwarcie kabelków ==> opór spada do zera. Znów alarm.

Tak chroniony jest jedynie odcinek między opornikami a centralą. Dając oporniki przy centrali, chronimy przed sabotażem ok. 5 cm linii.

anpi
22-07-2006, 23:39
Hurraaa! :P
Anpi - coś czuję że sprawa o bar się oprze ;-)
Niestety hurtownia z Kielc milczy, na szczęście zaprzyjaźniona hutrownia elektryczna znalazła kogoś na miejscu o podobnych cenach, więc jest szansa na sukces. Powinienem się zmieścić w 3000 za cały ten szmelc, być może nawt z odpaleniem i konfiguracją przez ichniego magika.
Chyba wydrukuję sobie instrukcję instalatora dla Integry i zacznę jej się powoli uczyć :roll:
A powiedz jeszcze jakie masz drzwi wejściowe i jak zamontowałeś kontaktron - nie chcę nic sp... :wink:

Jeszcze nie mam drzwi wejściowych - tylko takie tymczasowe z desek, więc kontaktron jest jeszcze nie zamocowany. Drzwi będę montował zaraz po wylewkach, za tydzień-półtora. Zamierzam dać kontaktron zewnętrzny, jak zamontuję, na pewno podzielę się z Tobą doświadczeniami :wink:

Ja już dawno wydrukowałem instrukcję, wcześniejsze "przygotowanie teoretyczne" sporo mi pomogło. Ale razem z płytą główną dostaniesz instrukcję: instalatora i użytkownika, w poręcznym formacie A5 (zeszytowym).

bwojtek
23-07-2006, 08:02
Jako humanista rozumiem, że jedynie umieszczenie rezystorów bezpośrednio przy czujniku/czujce ma jakikolwiek sens przy zabezpieczeniu linii przed sabotażem.
Oczywiœcie, że rezystory powinny być przy czujce. Ale nie przesadzajmy. Scenariusz z wbijaniem gwoŸdzia jest teoretycznie możliwy ale to, że zewrze akurat 2 przewody sabotażowe a następnie 2 alarmowe to już raczej mało prawdopodobne. Podłšczenia takie (rezystory w centralce) natomiast nadal powoduje reakcję na otwarcie czujki albo przecięcie kabla. Zawsze to coœ jak nie ma innego wyjœcia.
A jak ktoœ ma się włamać i wie po co to podejrzewam, że żaden alarm go nie powstrzyma :cry:

kropi
23-07-2006, 16:14
Chwila moment - z pozycji laika, który w edukacji technicznej zatrzymał się na poziomie zestawów Mały elektronik wydaje mi się, że nie są nam potrzebne żadne dodatkowe przewody antysabotażowe, bo ich rolę spełniają przewody sygnałowe. W takiej konfiguracji układ ma 4 różne możliwe opory (1,1; 2,2; nieskończoność i zero omów) które mogą być interpretowane przez centralę. Umieszczanie rezystorów przy centrali to strata czasu na montaż i pieniędzy na kalafonię :lol:

bwojtek
23-07-2006, 16:43
Czekaj... Jak w konfiguracji 2 przewodowej chiałbyś włączyć rezystory przy centralce?

anpi
23-07-2006, 17:32
Słusznie. Przy dwóch przewodach nie ma sensu instalować rezystorów. Chyba, że w celach estetycznych :D

bwojtek
23-07-2006, 19:20
Przy dwóch przewodach nie ma sensu instalować rezystorów. Chyba, że w celach estetycznych
...ale i tak nie mam pomysłu jak by je wtedy podłączyć przy centralce :o

anpi
23-07-2006, 19:57
Przy dwóch przewodach nie ma sensu instalować rezystorów. Chyba, że w celach estetycznych
...ale i tak nie mam pomysłu jak by je wtedy podłączyć przy centralce :o

Można wpiąć np. między COM i COM :lol:
Można sobie zrobić wisiorek, niektóre rezystory są bardzo ładne, szczególnie te ze złotym paskiem :lol:

bwojtek
23-07-2006, 19:58
Nie spodziewałem się, że jesteś z pokolenia wpinającego sobie swego czasu rezystory w klapę :wink:

anpi
23-07-2006, 20:01
Nie spodziewałem się, że jesteś z pokolenia wpinającego sobie swego czasu rezystory w klapę :wink:

Nic o klapie nie pisałem. A gdy to było w modzie, byłem w wieku wczesnoszkolnym :D

bwojtek
23-07-2006, 20:06
Fakt! O klapie nie pisałeś. Ale pożytek z połączenia COM-COM taki sam :lol:

krzysztofh
24-07-2006, 08:00
Panowie, jest jeszcze jedna kwestia. System alarmowy ma często kilkadziesiąt linii i definiuje się je jako deol aby mieć możliwie ich dużą funkcjonalność (cztery stany). Jezeli z jakiś powodów (o których było wcześniej) nie da się założyć rezystorów w czujnikach to jest to mniejsze zło montując je w centrali dla np. dwóch linii niz zmieniac definicję linii dla całego systemu. EOL czy DEOL ustawia się dla wszystkich linii a nie dla każdej z osobna (przynajmniej tak jest w DSC). Może Satel i inne mają inaczej choć nie podejrzewam.
Druga sprawa to nie popadanie w paranoję. Preferuję należyte użycie rezystorów paramertyzujących linie tj. w czujkach, ale czasem trzeba coś zmienić jak już sa tynki i ściany wygładzone, np trzeba dodac nowe czujki, o których wcześniej nikt nie pomyślał. Wtedy od czujki można pociągnąć kabelek i podpiąć drugą na osobnych przewodach, ale jak ich brak to dwie czujki na jednym obwodzie. Nie jest to dobre rozwiązanie ale lepsze niż brak ochrony w jakimś miejscu.
Wiadomo, że jak centrala wykrywa cztery stany to cała sieć jest dobrze chroniona, ale w praktyce zadajmy sobie pytanie, czy złodziej będzie szukał gdzie w ścianie pod tynkiem ida kable? Jeżeli nie zamaluje czujki lub jej nie zniszczy to na pewno nie będzie próbował rozgryść systemu połączeń alarmu.
W przypadku kiedy system alarmowy jest podłączony do stacji monitoworwania jest jeszcze lepiej, bo złodziej wie ile ma czasu i w takim przypadku łapie co popadnie i da się łatwo wynieść. Na pewno nie będzie analizował alarmu tylko przyjdzie na żywca biorąć np. TV LCD bo to łatwo spieniężyć.

anpi
24-07-2006, 09:06
Może Satel i inne mają inaczej choć nie podejrzewam.


A jednak! W centralach Satel Integra, to czy wejście jest dwuparametryczne czy inne, ustala się dla każdego wejścia osobno, w programie do konfiguracji centrali.

damiang
24-07-2006, 10:38
Może Satel i inne mają inaczej choć nie podejrzewam.

A jednak! W centralach Satel Integra, to czy wejście jest dwuparametryczne czy inne, ustala się dla każdego wejścia osobno, w programie do konfiguracji centrali.
W "starej" CA-64 także. Kolejny punkt dla Satela :wink:

_ZBYCH_
24-07-2006, 19:56
Czekaj... Jak w konfiguracji 2 przewodowej chiałbyś włączyć rezystory przy centralce?
Ucz się od kropiego!!!
Przeczytaj instrukcję instalacji i przestań pisać bzdury, bo ktoś wyrywkowo czytając ten wątek trafi na Twoją wypowiedź i pomyśli, że dobrze radzisz!

_ZBYCH_
24-07-2006, 19:59
Ważną kwestię poruszył krzysztofh.
Nie wszystkie centrale alarmowe oferują funkcję wyboru typu parametryzacji osobno dla każdej linii (np. DSC).
W takim przypadku oczywiście jeśli nie ma innej możliwości, to lepiej zamontować rezystory w centrali, niż rezygnować w ogóle z parametryzacji wszystkich linii!!!

3241mirek
25-07-2006, 10:26
Witam Panów Specjalistów w dziedzinie alarmów.
Podczas przegłądania oferty rynkowej alarmów natrAFIŁEM na Alarm DSC 1565. Co Panowie sądzą o ty zestawie.
Kompletny zestaw alarmowy do domu, sklepu lub biura.
Centrala alarmowa DSC 1565 (płyta główna DSC PC 1565 - 6 linii dozorowych, wbudowany dialer telefoniczny, podział na 2 podsystemy, klawiatura PC1555RKZ - dodatkowa linia dozorowa, obudowa metalowa z zasilaczem), akumulator bezobsługowy 7 Ah, czujki ruchu Encore EC-301 z uchwytem obrotowym szt.6, sygnalizator zewnętrzny akustyczno-optyczny MOS-10

bwojtek
25-07-2006, 10:57
bwojtek napisał:
Czekaj... Jak w konfiguracji 2 przewodowej chiałbyś włączyć rezystory przy centralce?

Ucz się od kropiego!!!
Przeczytaj instrukcję instalacji i przestań pisać bzdury, bo ktoś wyrywkowo czytając ten wątek trafi na Twoją wypowiedź i pomyśli, że dobrze radzisz!
Może źle się wyraziłem... Chodziło o to, że przy zostosowaniu tylko 2 przewodów sygnałowych (i rezystorach przy centrali) nie da się odróżnić stanu alaram od sabotaż więc stosowanie rezystorów przy centrali mija się wtedy zupełnie z celem. Równie dobrze wystarczy przestawić wejście z tryb NC i wywalić rezystory. Natomiast jeżeli przewody sygnałowe są 4 to wtedy rezystory mają sens - tym bardziej, że punktem wyjścia jest podłączenie 2 czujek na oddzielnych kablach do jednego wejścia. Oczywiście przy jednaj czujce na jedno wejście prawidłowe rozwiązanie to rezystory przy czujce.
Czy teraz nadal uważasz, że piszę bzdury?

mack
26-07-2006, 09:52
po zamontowaniu alarmu (Satel Integra 64) stwierdziłem że można całkowicie wyłączyć alarm pozbawiając go prądu przełącznikiem w tablicy rozdzielczej - to jest dla mnie niedopuszczalne - tablica znajduje sie w garażu dokąd przecież bardzo łatwo się włamać przez bramę garażową.

Ja wyobrażam sobie że ręczne wyłączenie prądu spowoduje uaktywnienie alarmu, chyba że wcześniej sam kodem wyłącze alarm.

Człowiek który instalował alarm mówi że można ten problem obejść
podpinając alarm przed bezpiecznikiem - ale że tak sie nie robi.

W każdym razie sytauacja że można wyłączyć alarm jednym przełacznikiem w garażu jest dla mnie niedpouszczalna

Co radzicie?

damiang
26-07-2006, 10:31
Podłączyć akumulator do alarmu i nie przejmować się że ktoś wyłączy bezpiecznik. Równie dobrze ZE może nie dawać prądu...
Dodatkowo skonfigurować powiadamianie przy braku zasilania z sieci i rozładowanym akumulatorze.

marcin_u
26-07-2006, 10:54
po zamontowaniu alarmu (Satel Integra 64) stwierdziłem że można całkowicie wyłączyć alarm pozbawiając go prądu przełącznikiem w tablicy rozdzielczej - to jest dla mnie niedopuszczalne - tablica znajduje sie w garażu dokąd przecież bardzo łatwo się włamać przez bramę garażową.

Ja wyobrażam sobie że ręczne wyłączenie prądu spowoduje uaktywnienie alarmu, chyba że wcześniej sam kodem wyłącze alarm.

Człowiek który instalował alarm mówi że można ten problem obejść
podpinając alarm przed bezpiecznikiem - ale że tak sie nie robi.

W każdym razie sytauacja że można wyłączyć alarm jednym przełacznikiem w garażu jest dla mnie niedpouszczalna

Co radzicie?


Lepiej pogon tego pseudo fachowca!!!
alarm zawsze podpina sie za bezpiecznikiem a w centrali podpina sie akumulator o pojemnosci takiej zeby alarm pochodzil min 2-3dni (bez wycia syreny..bo ona tez sporo pobiera)

Ps. a nie denerwuje cie wyswietlajaca sie usterka braku akumulatora??

mack
26-07-2006, 10:59
chyba akumulator jest - nie wiem musze pogadac z wykonawcą - dzięki za odp.

kropi
26-07-2006, 18:10
Słuchajcie koledzy instalatorzy, mam problem z kontaktronami wpuszczanymi - jak je zamontować w profilu weka? Mam pewne obawy, że nie zmieści się magnesik w skrzydle, macie jakieś sugestie?

askala
28-07-2006, 14:47
Słuchajcie koledzy instalatorzy, mam problem z kontaktronami wpuszczanymi - jak je zamontować w profilu weka? Mam pewne obawy, że nie zmieści się magnesik w skrzydle, macie jakieś sugestie?


choć nie jestem instalatorem

jak sie nie zmieści oryginalny magnesik to trzeba użyt takiego
http://www.neodymowe.pl/

MAC II
29-07-2006, 12:06
Mam bardzo podobny zestaw do Twojego, tylko trochę uboższy, szczegółów nie będę podawał 8) Wszystko już kupiłem, dostałem 15% rabatu od cennika Satela. -

możesz podać namiar??
pozdr

kropi
29-07-2006, 12:51
Ponawiam prośbę o wskazówki montażowe co do kontaktronów w vece. No i jeszcze - jak je założyć do zamontowanych drzwi balkonowych? Od dołu wiertarką nie podejdę... Jaka jest minimalna bezpieczna odległość od przewodu instalacji alarmowej do elektrycznej?

3241mirek
30-07-2006, 12:21
Witam.
Jestem początkujący i sam chciałem podłączyć alarm w moim domu.
Rozwiązałem już prawiewszystkie kwestie. NAapotkałem na pewin problem. Mianowicie: jak rozwiązać problem wjazdu do garażu. W garażu chciałbym zamontować w bramie garażowej czujniik otwarcia dzrwi i czujkę ruch z mikrofalami. ale problem polega na tym że chciałbym wjechać do garsżu i dopiero właczyć alarm. a nie wysiadać wchodzić do garażu przez wejści główne i dopiero wyłączyć alarm i otworzyć drzwi do garażu. Czy są jakieś piloty do sterowania bramą garażową i rozbrajaniem alarmu. Czy też jakieś inne rozwiązania. Chciałbym jako centrale użyć Satel integra 64.

anpi
30-07-2006, 12:44
po zamontowaniu alarmu (Satel Integra 64) stwierdziłem że można całkowicie wyłączyć alarm pozbawiając go prądu przełącznikiem w tablicy rozdzielczej - to jest dla mnie niedopuszczalne - tablica znajduje sie w garażu dokąd przecież bardzo łatwo się włamać przez bramę garażową.

Ja wyobrażam sobie że ręczne wyłączenie prądu spowoduje uaktywnienie alarmu, chyba że wcześniej sam kodem wyłącze alarm.

Człowiek który instalował alarm mówi że można ten problem obejść
podpinając alarm przed bezpiecznikiem - ale że tak sie nie robi.

W każdym razie sytauacja że można wyłączyć alarm jednym przełacznikiem w garażu jest dla mnie niedpouszczalna

Co radzicie?

A ten "specjalista" nie podłączył Ci akumulatora? :o

anpi
30-07-2006, 12:46
Witam.
Jestem początkujący i sam chciałem podłączyć alarm w moim domu.
Rozwiązałem już prawiewszystkie kwestie. NAapotkałem na pewin problem. Mianowicie: jak rozwiązać problem wjazdu do garażu. W garażu chciałbym zamontować w bramie garażowej czujniik otwarcia dzrwi i czujkę ruch z mikrofalami. ale problem polega na tym że chciałbym wjechać do garsżu i dopiero właczyć alarm. a nie wysiadać wchodzić do garażu przez wejści główne i dopiero wyłączyć alarm i otworzyć drzwi do garażu. Czy są jakieś piloty do sterowania bramą garażową i rozbrajaniem alarmu. Czy też jakieś inne rozwiązania. Chciałbym jako centrale użyć Satel integra 64.

Zobacz to: http://www.satel.pl/produkty/sterowniki.php

_ZBYCH_
30-07-2006, 22:40
Ponawiam prośbę o wskazówki montażowe co do kontaktronów w vece.
Polecam uważną lekturę ostatnich stron wątku. Są nawet rysunki, w jaki sposób montować czujnik i magnes.


No i jeszcze - jak je założyć do zamontowanych drzwi balkonowych? Od dołu wiertarką nie podejdę...
No to rozwiązania masz dwa :D
- albo zdejmiesz skrzydło
- albo weźmiesz lusterko i przykleisz magnes


Jaka jest minimalna bezpieczna odległość od przewodu instalacji alarmowej do elektrycznej?
5 cm

Piwkoo
01-08-2006, 10:05
Jak zamontować kontaktrony w ramie okna PCV w systemie aluplast.

http://www.grobud.pl/produkty/ideal_4000_big.jpg[/url]

askala
01-08-2006, 13:08
[quote="Piwkoo"]Jak zamontować kontaktrony w ramie okna PCV w systemie aluplast.
na stronie 7 tego wątku jest pewien podobny rysunek.

czy ktoś juz samodzielnie instalowal kontrkatony w ramach drewnianych, chętnie poznam jakieś wskazówki.

B.M.
01-08-2006, 17:50
Pozdrawiam wszystkich!

Mam pytamie do ZBYCHa .

Poniżej rzut parteru domu który buduję, w budynku jest rozprowadzone okablowanie do instalacji alarmowej, do każdego okna parteru i drzwi wejściowych są doprowadzone przewody na kontaktrony, do każdego pomieszczenia doprowadzony jest przewód do czujki alarmowej nawet w łapaczu i kotłowni.
Poddasze-nie mam rzutu ale może trochę opiszę, doprowadzony jest kabel do przedpokoju na czujkę, łazienka przewód na czujkę skierowaną na okno połaciowe i w pomieszczeniu na poddaszu jest kabel na czujkę i tam ma być centralka, są jeszcze trzy pomieszczenia na poddaszu do których wchodzi się z tego samego przedpokoju tam nie planuję żadnego zabezpieczenia są okna ale wysoko ok. 4m.
Czy możesz mi doradzić: jakie kontaktrony okna mam PCV, jakie czujki, no i w ogóle jaki zestaw zebrać do kupy żeby to dobrze działało.
Nadmieniam że mam pieska do 40kg i dwa kocury.
Z góry dzięki!!!!!!

http://www.lipinscy.pl/project_projections.xml?id=54300&mirror=0

kropi
01-08-2006, 19:47
Wprawdziem nie ZBYCH ale trochę poczytałem (także w tym wątku i także posty ZBYCHA ;-) ) i wywnioskowałem, że czujki PIR warto wydzielić jako osobną strefę. Jeśli sierściuchy zamykasz w domu, uzbrajasz tylko kontaktrony. Jeśli dom jest pusty, dołączasz PIRy.

Dzięki za podpowiedź z tymi magnesikami, faktycznie rozwiązanie proste i genialne ;-)

atryda
02-08-2006, 01:30
Jeszcze raz w sprawie kontaktronów wpuszczanych.

Jak rozwiązujecie sprawę gwarancji na okna plastikowe z profili.
W przypadku drewnianych sprawa jest chyba prostrza, ale wiercenie otworów w profilach jest , jakby tu powiedzieć lekko ryzykowne.
Problem jest trochę podobny do zakładania alarmów w nowych samochodach które mają np. kilka lat gwrancji na karoserię, a trzeba w nich zamontować np. czujnik pod maską silnika. W wielu wypadkach zakazuje się (pod grożbą utraty gwarancji na nadwozie) zakładania alarmów w innych niż autoryzowane stacje obsługi.[/url]

krzysztofh
02-08-2006, 07:15
Witam.
Jestem początkujący i sam chciałem podłączyć alarm w moim domu.
Rozwiązałem już prawiewszystkie kwestie. NAapotkałem na pewin problem. Mianowicie: jak rozwiązać problem wjazdu do garażu. W garażu chciałbym zamontować w bramie garażowej czujniik otwarcia dzrwi i czujkę ruch z mikrofalami. ale problem polega na tym że chciałbym wjechać do garsżu i dopiero właczyć alarm. a nie wysiadać wchodzić do garażu przez wejści główne i dopiero wyłączyć alarm i otworzyć drzwi do garażu. Czy są jakieś piloty do sterowania bramą garażową i rozbrajaniem alarmu. Czy też jakieś inne rozwiązania. Chciałbym jako centrale użyć Satel integra 64.

Zobacz to: http://www.satel.pl/produkty/sterowniki.php

Sterowanie pilotem wewnętrznych obwodów alarmu nie jest rozwiązaniem profesjonalnym, choć nie jestem w tej materii profi ale każdy instalator to potwierdzi.
W tym przypadku powinno się zamontować drugą klawiaturę w garażu kontaktron na bramie garażowej zdefiniować jako linia druga opóźniona, dla której można ustawić czas opuźnienia na wejście inny niż dla linii z kontaktronem na drzwiach wejściowych. Czujka PIR powinna być zdefiniowana jako wewnętrzna z opcją możliwości załączenia alarmu przy naruszeniu. Taki obwód wywoła alarm natychmiastowy jak będzie pobudzona czujka bez naruszenia linii z kontaktronem, w drugim przypadku linia otrzyma czas na wejście.
Pilotami można i należy sterować strefy zewnętrzne budynku (bo inaczej się nie da (no prawie). Można zamontować manipulator na słupku ogrodzenia ale to z kolei naraża go na dewastację.

anpi
02-08-2006, 07:17
Sterowanie pilotem wewnętrznych obwodów alarmu nie jest rozwiązaniem profesjonalnym

A to dlaczego?

krzysztofh
02-08-2006, 07:29
To jest informacja zasłyszama od profesjonalistów, osobiście nie wiem. Być może są urządzenia które pozwolą skopiowac sygnał pilota i tym samym go zasymulować i to na odległość bez wzbudzania podejrzeń. Wyłączając alarm klawiaturą nie da się go wyłączyć inaczej jak podając właściwy kod.
O tym kopiowaniu sygnału wiem od specjalistów od podsłuchów a chodzi o nagrywanie sygnału pilota alarmu samochodowego.
Wiadomo, że byle kmiot tego nie zrobi ale zawsze.

askala
02-08-2006, 08:39
z forum to wiem ze pilot nie jest polecany ze wzgledu na latwa jego kradziez. Można łatwo go zabrać ofierze w raz kluczami do domu i sprawa załatwiona

anpi
02-08-2006, 08:54
Wolałbym, żeby mi zabrali pilota niż zmuszali do podania szyfru :-? To mogło by być mniej przyjemne :(

anpi
02-08-2006, 08:55
To jest informacja zasłyszama od profesjonalistów, osobiście nie wiem. Być może są urządzenia które pozwolą skopiowac sygnał pilota i tym samym go zasymulować i to na odległość bez wzbudzania podejrzeń. Wyłączając alarm klawiaturą nie da się go wyłączyć inaczej jak podając właściwy kod.
O tym kopiowaniu sygnału wiem od specjalistów od podsłuchów a chodzi o nagrywanie sygnału pilota alarmu samochodowego.
Wiadomo, że byle kmiot tego nie zrobi ale zawsze.

W tej chwili wszystkie piloty do alarmów samochodowych, domowych i bram są robione w technologii kodu kroczącego. Skopiowanie sygnału nie umożliwi podrobienia pilota. Jedyna metoda to kradzież pilota, lub rozbój.

marcin714
02-08-2006, 09:09
Witam.
Jak cie ktoś zmusza do rozbrojenia alarmu a zachowasz ostatki zimnej krwi to masz możliwość podania kodu wymuszonego który normalnie rozbraja alarm ale jednocześnie dyskretnie powiadamia monitoring o napadzie i w 2 minuty są chłopaki i leżycie wszyscy na podłodze. Taki kod trzeba znać w nocy o pólnocy.

anpi
02-08-2006, 09:16
Można i tak. Ja jednak wolałbym mimo wszystko oddać pilota i żyć dłużej. Z tego co wiem, ubezpieczenie od kradzieży obejmuje także rozbój.

marcin714
02-08-2006, 09:26
Witam.

Po oddaniu pilota o tym czy będziesz żył dalej zadecyduje już bandyta. Jak już nie jesteś mu do niczego potrzebny bo drzwi stoją otworem to jesteś tylko niewygodnym świadkiem więc też możesz iść do piachu.

anpi
02-08-2006, 09:37
W sumie masz rację. Na szczęście złodzieje obserwują swoje ofiary i wybierają te bogatsze, do których na szczęście się nie zaliczam :wink:

marcin714
02-08-2006, 10:01
Ja tam też nie mam z tym problemu

3241mirek
02-08-2006, 10:26
Witam. Dzięki za podpowiedzi.
Zastanawiam się na wybraniem czujników zbicia szyby INDIGO http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=456 ,
i ruch EC-301D http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=449
oraz jaki dobry moduł do powiadamiania o alarmie przez komórke.
Zaproponowano mi MGSMN2.0

Co o tym sądzicie.

3241mirek
02-08-2006, 12:54
Jeszcze pytanko. Czy wziąść czujki magnetyczne wpuszczane K2 o fi 9mm
czy też K3 o fi 11mm.

krzysztofh
02-08-2006, 13:41
Z tym pilotem to jest jeszcze tak, że nie musi być odebrany bezpośrednio, tylko skradziony łącznie z dokumentami, kluczami itp, gdzie jest adres.
Miałem niestety taki przypadek, karty kredytowe, dowód, papiery samochodu i klucze. Wszystko co potrzeba aby trafić pod wskazany adres i zrobić użytek z kluczy.
Jeżeli jest tam pilot to wiadomo, natomiast jak trzeba skorzystać z klawiatury to już trochę inna para kaloszy.

pawelurb
02-08-2006, 14:15
mam przy alarmie moduł powiadamiania GSM , ma ok jeszcze kilka wejść wolnych , mam równiez kocioł węglowy z podajnikiem, którego sterownik ( ST-77 firmy Tech ) ma funkcję sygnalizacji alarmu , tzn w przypadku nieprawidłowej pracy kotła włącza się alarm na sterowniku , czy można jakoś to podłączyć razem żeby nieprawidłowa praca kotła była również sygnalizowana przez powiadomioenie GSM ? wejścia w module powiadamiania to chyba normalne kolektory otwarte , reagujące na zwieranie lub rozwieranie do masy.

marcin_u
02-08-2006, 20:27
Witam. Dzięki za podpowiedzi.
Zastanawiam się na wybraniem czujników zbicia szyby INDIGO http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=456 ,
i ruch EC-301D http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=449
oraz jaki dobry moduł do powiadamiania o alarmie przez komórke.
Zaproponowano mi MGSMN2.0

Co o tym sądzicie.

bardzo dobry zestaw...polecam

marcin_u
02-08-2006, 20:28
mam przy alarmie moduł powiadamiania GSM , ma ok jeszcze kilka wejść wolnych , mam równiez kocioł węglowy z podajnikiem, którego sterownik ( ST-77 firmy Tech ) ma funkcję sygnalizacji alarmu , tzn w przypadku nieprawidłowej pracy kotła włącza się alarm na sterowniku , czy można jakoś to podłączyć razem żeby nieprawidłowa praca kotła była również sygnalizowana przez powiadomioenie GSM ? wejścia w module powiadamiania to chyba normalne kolektory otwarte , reagujące na zwieranie lub rozwieranie do masy.

raczej napewno da sie podlaczyc tylko napisz jaki to modol GSM to moze poradze cos wiecej

MAC II
02-08-2006, 20:58
witam
otrzymałem wycenę od mojego alarmiarza....

INTEGRA 64 płyta centrali
1szt. 595,58zł
INT-KLCD-BL manipulator / niebieskie podświetlenie 2szt. 900,36zł
CA-64 E ekspander 8 wejść do centrali 2szt. 292,28zł
SP-4001 sygnalizator zewnętrzny 1szt. 115,90zł
CA-64 OBU N obudowa centrali (aku. 17 Ah) 1szt. 164,70zł
Euro -Power 17 Ah akumulator 17Ah 1szt. 176,90zł
ZB-1 moduł zabezpieczanie akumulatora 1szt. 30,50zł
MP-1 moduł przekaźników sterujących 1szt 73,20zł
CH4 HS odbiornik sterowania bezprzewodowego
(na wyposażeniu jeden pilot / nadajnik)-tzw.
Przycisk napadowy - szybki alarm do monitoringu 1szt. 122,00zł
MR-CRT kurtyna okienna z optyką lustrzaną 3szt. 329,40zł
Kontaktron na drzwi garażowe 1szt. 54,90zł
K / S-2 kontaktron plastikowy – wpuszczany-nawierzchniow 10szt. 122,00zł
PIR AQUA czujnik PIR wewnętrzny 7szt. 392,84zł
kamera (cena uśredniona ) - podana dla przykładu 1szt. 488,00zł
modulator R871711- cena podana dla przykładu 1szt. 183,00zł
zestaw domofonowy SET-1 1szt. 366,00zł
montaż / uruchomienie systemu / materiały instalacyjne 3050,00zł

razem 7459,08zł[/b]

z kamery i domofonu zrezygnuję- kasa-
dom 120 metrów z użytkowym poddaszem, kable są już połozone..
wszelkie sugestie i komentarze przyjmę z pokorą..
pozdr.

kropi
02-08-2006, 22:39
Hm, wygląda dość podobnie jak u mnie, niestety rachunek mam w aucie więc nie sprawdzę, ale mam wrażenie, że trochę chcą cię wycyckac na manipulatorach - 450 złotych nawet za blue led to tak o 1/3 za dużo.
I nie wiem czy nie będzie potrzebny akumulator do sygnalizatora, ale to kilkadziesiąt zł.
I nie wiem czy ten czujnik na bramę musi być aż tak drogi?

A tak prywatnie...
Po co ci kamera?

I jeszcze zorientuj się ile cię skasują za uruchomienie systemu jeśli sam pociągniesz druty, robota jest w sumie prosta i nawet przyjemna, choć trochę czasochłonna.

MAC II
02-08-2006, 23:09
Hm, wygląda dość podobnie jak u mnie, niestety rachunek mam w aucie więc nie sprawdzę, ale mam wrażenie, że trochę chcą cię wycyckac na manipulatorach - 450 złotych nawet za blue led to tak o 1/3 za dużo. -
też tak uważam
I nie wiem czy nie będzie potrzebny akumulator do sygnalizatora, ale to kilkadziesiąt zł.
dzięki
I nie wiem czy ten czujnik na bramę musi być aż tak drogi?
pogadam

A tak prywatnie...
Po co ci kamera?
jak pisałem..rezygnuję..

I jeszcze zorientuj się ile cię skasują za uruchomienie systemu jeśli sam pociągniesz druty, robota jest w sumie prosta i nawet przyjemna, choć trochę czasochłonna.
druty są pociągnięte..ale jak się okazuje..nie wszystkie..
chyba boję się tego uruchamiania..
wielkie dzięki..
pozdr

pawelurb
02-08-2006, 23:24
mam przy alarmie moduł powiadamiania GSM , ma ok jeszcze kilka wejść wolnych , mam równiez kocioł węglowy z podajnikiem, którego sterownik ( ST-77 firmy Tech ) ma funkcję sygnalizacji alarmu , tzn w przypadku nieprawidłowej pracy kotła włącza się alarm na sterowniku , czy można jakoś to podłączyć razem żeby nieprawidłowa praca kotła była również sygnalizowana przez powiadomioenie GSM ? wejścia w module powiadamiania to chyba normalne kolektory otwarte , reagujące na zwieranie lub rozwieranie do masy.

raczej napewno da sie podlaczyc tylko napisz jaki to modol GSM to moze poradze cos wiecej

moduł GSM nazywa się ExpertGsm , firmy Abratronik z Wrocławia http://www.abratronik.pl

marcin_u
02-08-2006, 23:42
mam przy alarmie moduł powiadamiania GSM , ma ok jeszcze kilka wejść wolnych , mam równiez kocioł węglowy z podajnikiem, którego sterownik ( ST-77 firmy Tech ) ma funkcję sygnalizacji alarmu , tzn w przypadku nieprawidłowej pracy kotła włącza się alarm na sterowniku , czy można jakoś to podłączyć razem żeby nieprawidłowa praca kotła była również sygnalizowana przez powiadomioenie GSM ? wejścia w module powiadamiania to chyba normalne kolektory otwarte , reagujące na zwieranie lub rozwieranie do masy.

raczej napewno da sie podlaczyc tylko napisz jaki to modol GSM to moze poradze cos wiecej

moduł GSM nazywa się ExpertGsm , firmy Abratronik z Wrocławia http://www.abratronik.pl

to potrzebujesz kabelek i oprogramowanie zeby odpowiednio zaprogramowac gsm i mozesz podlaczac piec zeby dostawac informacje o awarii

MAC II
02-08-2006, 23:46
mógłbym prosić o link, gdzie w jakiejś hurtowni mógłbym zweryfikować ceny sprzętu...

anpi
03-08-2006, 08:52
MAC II, ceny sprzętu są niezłe. Możesz porównać np. z www.systemyalarmowe.pl

A ja mam pytanie do Ciebie - będziesz miał tylko czujki PIR, czy kontaktrony też. Jeśli tak, to ile?

Ja za swój system zapłaciłem 1700 zł. Integra 64, czujki PIR DSC (9 szt.), czujka dualna Satel (1 szt.), manipulator LCD, sygnalizator z akumulatorem. Montaż samodzielny.

pawelurb
03-08-2006, 09:09
mam przy alarmie moduł powiadamiania GSM , ma ok jeszcze kilka wejść wolnych , mam równiez kocioł węglowy z podajnikiem, którego sterownik ( ST-77 firmy Tech ) ma funkcję sygnalizacji alarmu , tzn w przypadku nieprawidłowej pracy kotła włącza się alarm na sterowniku , czy można jakoś to podłączyć razem żeby nieprawidłowa praca kotła była również sygnalizowana przez powiadomioenie GSM ? wejścia w module powiadamiania to chyba normalne kolektory otwarte , reagujące na zwieranie lub rozwieranie do masy.

raczej napewno da sie podlaczyc tylko napisz jaki to modol GSM to moze poradze cos wiecej

moduł GSM nazywa się ExpertGsm , firmy Abratronik z Wrocławia http://www.abratronik.pl

to potrzebujesz kabelek i oprogramowanie zeby odpowiednio zaprogramowac gsm i mozesz podlaczac piec zeby dostawac informacje o awarii

kabelek mam i oprogramowanie też , problem w tym że sterownik pieca nie ma takiego wyjścia , moduł to mam rozpracowany , a zastanawiam się właśnie nad tym czy dałoby to jakoś podłączyć do sterownika pieca . Może ktoś zna ten sterownik.

3241mirek
03-08-2006, 15:15
Już po strachu :lol:
Zestaw wybrany. Czekam teraz na realizacje zamówienia.
A oto i on:

Centrala alarmowa Satel INTEGRA64
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=647): 597,00zł

Manipulator INTEGRA- LCD
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=641): 414,00zł

Klawiatura stefowa INTEGRA-S (do garażu –
http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=642): 152,00zł

Akumulator 12V/18Ah
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=318): 96,00zł

Obudowa centrali
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=507): 107,00zł

1x kontaktron najazdowy KBN
(http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=634): 50,00zł

W sprawie resztu wyposażenia to chciałbym kupić:

Czujka ruch http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=449 ): - 2 szt x 75,00zł

Czujka zbicia szyby http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=456 - 4szt x 85,00zł

Sygnalizator zew SD3001 http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=346 : 158,00zł

Moduł powiadamiania GSM (MGSM-n2.0 PC
http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info?id=427 : 316,00zł


na to wszysko jeszcze rabat :D
Pozdrawiam
i dzięki za sugestie i opinie od wszystkich profesjonalistów.

3241mirek
03-08-2006, 15:16
PROPONUJE ABY TEN TEMAT UZNAĆ JAKO PRZYKLEJONY

MAC II
03-08-2006, 22:45
MAC II, ceny sprzętu są niezłe. Możesz porównać np. z www.systemyalarmowe.pl

A ja mam pytanie do Ciebie - będziesz miał tylko czujki PIR, czy kontaktrony też. Jeśli tak, to ile?
PIR AQUA czujnik PIR wewnętrzny 7szt za 394zł, oraz
K/S-2 kontaktron plastikowy, wpuszczany nawierzchniowy 10szt. za 122zł

Ja za swój system zapłaciłem 1700 zł. Integra 64, czujki PIR DSC (9 szt.), czujka dualna Satel (1 szt.), manipulator LCD, sygnalizator z akumulatorem. Montaż samodzielny.
[/b]
ponieważ planuję rozbudowe chałupki :P
nie jest to moje ostatnie słowo :P
PS. montaż w niedzielę :D