PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa raz jeszczeStrony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

Majka
21-07-2003, 09:02
Proszę was o pomoc, wiem, że byly juz o tym wątki, ale nie mogę znaleźć.

Chcemy przed ociepleniem domu rozprowadzić kable do przyszłego alarmu. W planach mamy czujniki okienne i drzwiowe + wewnętrzny czujnik garazowy. centralka na poddaszu.
Potrzebuję wiedzieć: jaki kabel, czujnik ma byc na dole czy na górze okna /okna drewniane, równiez otwierane uchylnie/, jak montuje się takie czujniki /które?/, jaka centralka, jakie zasilanie. No i tysiąc innych pierdół :D
No i najważniejsza wiadomość - mój szanowny małżonek postanowił zrobic to sam. Muszę więc dać mu trochę materiałów do poczytania.

_ZBYCH_
21-07-2003, 21:08
Witam,
Temat jest złożony i trudno odpowiedzieć na tak postawione pytania, ale spróbuję :D .
Rozumiem, że przewody mają być rozprowadzone na zewnątrz, a wybraliście system alarmowy oparty na czujnikach kontaktronowych (dobry wybór). Czujniki kontaktronowe muszą być stosowane razem z przestrzennymi czujkami zbicia szyb lub z czujkami inercyjnymi. Czujki zbicia szyb mają zasięg do 9 m i montuje się po jednej w każdym pomieszczeniu z oknami (czujka „słyszy” dźwięk bicia szyby). Ważne, aby wymiary chronionych szyb nie były mniejsze niż 30 x 30 cm (zalecenia dla większości czujek).
Czujki inercyjne montuje się na ramie każdego okna i każdych drzwi (reagują na uderzenia). Czujki inercyjne doskonale sprawdzają się z oknami wyposażonymi w szyby klasy P2 / P4 i okuciami klasy K2, bo wywołują alarm zanim złodziej coś zniszczy i dostanie się do środka.
Co do okablowania, to generalnie do czujnika kontaktronowego wystarczą dwie żyły, ale nie warto stosować tak cienkich przewodzików, bo są bardziej narażone na uszkodzenia podczas prac budowlanych (np. tynkowania). Zastosuj więc min. przewód czterożyłowy. Generalnie każdy czujnik / czujka powinny być dołączone do osobnych linii dozorowych w centrali alarmowej. Dopuszczalne jest połączenie okna wieloskrzydłowego na jednej linii (np. dwa skrzydła w jednej ramie). Nie powinno się łączyć na jednej linii czujników z różnych okien (ze względu na zabezpieczenie antysabotażowe oraz możliwość bez śladowego uszkodzenia przewodu, np. przez przewiercenie). Nie powinno się łączyć na jednej linii więcej niż jednej czujki, ze względu na brak możliwości rozpoznania, która czujka wywołuje alarm (fałszywy). Możliwe jest szeregowe prowadzenie okablowania. Np. do pierwszego okna doprowadzamy jeden przewód, np. ośmiożyłowy, z tego okna ciągniemy przewód sześciożyłowy do następnego okna i dalej czterożyłowy do następnego okna. Nie należy oczywiście przesadzać z ilością podłączonych w ten sposób czujników, bo trzeba pamiętać, że przy każdym oknie musimy łączyć przewody idące do następnych czujników.
W podobny sposób można prowadzić przewody do czujek zbicia szyby, np. do pierwszego pomieszczenia prowadzimy przewód ośmiożyłowy i z tego przeciągamy (np. przez ścianę) przewód do drugiego czujnika.
W ten sposób zmniejsza się ilość okablowania, co jest szczególnie istotne w przypadku większych systemów, gdzie przy centrali wychodzi kilkadziesiąt przewodów. Oszczędzamy na pracy zarówno przy wykonywaniu instalacji przewodowej, jak i później przy montażu systemu.

Czujniki kontaktronowe w oknach powinny być montowane na dole, po przeciwnej stronie zawiasów. Jeśli czujnik jest prawidłowo zamontowany i ustawiony, okno można uchylić podczas dozoru alarmu, a próba dalszego odchylenia okna (po zdjęciu zabezpieczenia) wywołuje alarm. Oczywiście można zastosować również dwa czujniki w jednym oknie, na dole i na górze okna. Wówczas mamy osobną sygnalizację uchylonego i otwartego okna (szczególnie pomocne przy wychodzeniu z domu – nie trzeba chodzić po domu i sprawdzać wszystkich okien).


Jak montuje się takie czujniki?

Hmm, to zależy od wersji. Są czujniki wpuszczane w ramy i czujniki wierzchnie (są widoczne od wewnątrz). Zaletą tych pierwszych jest to, że przy zamkniętym oknie nie są w ogóle widoczne i nie są narażone na przypadkowe uszkodzenie. Wadą jest konieczność wykonania otworu fi 10 w oknie oraz pracochłonność montażu. Zaletą czujek wierzchnich jest to, że nie trzeba wiercić otworów w oknie, a ich montaż jest prostszy. Wadą natomiast jest możliwość mechanicznego uszkodzenia, a także małe możliwości ustawienia czujnika (szczególnie pod kątem reakcji na uchylanie okna po zdjęciu zabezpieczenia).


Jaka centrala?
Dostosowana do rozmiarów systemu (ilość linii dozorowych), a także spełniająca wymagania użytkowe. Nie bez znaczenia jest też dostępność serwisu!


Jakie zasilanie?
Też dostosowane do rozmiarów systemu. Każdy prawidłowo zaprojektowany i wykonany system alarmowy powinien mieć przeprowadzony bilans prądów, czyli obliczone zapotrzebowanie na energię zarówno ze źródła podstawowego (zasilanie sieciowe) jak i awaryjnego (zasilanie akumulatorowe). Jednym z istotnych parametrów jest czas działania systemu przy pracy bez zasilania sieciowego.


No i najważniejsza wiadomość - mój szanowny małżonek postanowił zrobic to sam.

Brawo! Jeśli jednak nie ma w tym żadnego doświadczenia, proponuję jednak skorzystać z pomocy specjalisty. To nie jest wcale takie proste, jak się wydaje!

I jeszcze jedno, absolutnie wszystkie połączenia muszą być LUTOWANE i izolowane. Samo skręcanie przewodów nie zapewnia trwałego połączenia.

Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało.

_ZBYCH_
21-07-2003, 22:04
Jeszcze coś, centrala systemu nie powinna być montowana na nieużytkowym poddaszu (strychu). Panująca tam wysoka temperatura zdecydowanie wpływa na trwałość elementów systemu, szczególnie akumulatorów. W wysokiej temperaturze ulegają one szybszemu zużyciu.

mironmk
22-07-2003, 00:39
_ZBYCH_ doradził, że ho, ho - ale po moich (pozytywnych) doświadczeniach z alarmem - o ile ma być podłączony do monitoringu firmy ochroniarskiej - zleciłbym im robotę, la w przypadku własnego dłubania pierwsze kroki skierowałbym do nich.

zedgrajewo
22-07-2003, 06:29
Myślę, że przesadą jest podłączanie każdej czujki do osobnej lini. Zwiększa to niepotrzebnie koszty, głównie centrali z kilkuset pln do kilkunastu lub kilkudziesięciu pln. Moim zdaniem na dom jednorodzinny wystarczające jest 8-10 lini.

pitbull
22-07-2003, 08:46
Majka, tez chcialem zamontowac sam, nawet jeden dzien poswiecilem na to, ale dalem sobie spokoj - zlecilem to i dziekuje teraz za podjecie trafnej decyzji bo mialbym duze problemy.
Montowalem centralke Satel i czujniki do niej. Caly dzien roboty 3 ludzi (od 10.00 -23.00).
Montowac samemu to mozna ale czujniki i centrale bezprzewodowa, ale to jest badziewie i po licznych doswiadczeniach nie polecam.

_ZBYCH_
22-07-2003, 09:35
Myślę, że przesadą jest podłączanie każdej czujki do osobnej lini. Zwiększa to niepotrzebnie koszty, głównie centrali z kilkuset pln do kilkunastu lub kilkudziesięciu pln. Moim zdaniem na dom jednorodzinny wystarczające jest 8-10 lini.

Oczywiście masz prawo do własnej opinii na ten temat, ale skoro nie jesteś w tym temacie fachowcem, to raczej nie doradzaj złych rozwiązań :evil: .

Podłączanie wspólnie na jednej linii kilku czujek uniemożliwia identyfikację, z której czujki występuje alarm. W przypadku uszkodzenia czujki, życzę powodzenia w szukaniu, która wywołuje fałszywe alarmy :-? .

Druga sprawa, przy podłączeniu kilku czujek na jednej linii nie można zastosować linii z podwójnym rezystorem, co sprawia, że nie można rozpoznać sabotażu na tej linii. Może się zdarzyć, że przewiercisz przewód od alarmu i zewrze się on w ścianie. Wówczas system nie widzi zmiany stanu tej linii, a Ty masz część domu bez alarmu :cry: .

Trzecia sprawa, nie można dowolnie programować systemu oraz blokować (w razie potrzeby) dowolnej czujki.

rysio
22-07-2003, 10:08
Popieram _ZBYCHA_ !!!
Jesli chcesz miec dobrze zrobiony system alarmowy to podlaczaj tak jak doradzil _ZBYCH_. Jesli chcesz oszczedzic (wedlug mnie nie sa to jakies straszne oszczednosci, a za to wiecej spokoju) to mozesz sie zdecydowac na "prowizorke" instalujac czujki na wspolnych liniach. Wspolczuje tylko jak cos zacznie sie sypac w systemie :(
Ja robilem i u siebie zrobie na pewno jedna linia=jedna czujka.
Co do typu kabla - drut, a nie linka.
Ilosc zyl - ja daje 6-cio zylowy kabel (duzo nie przeplacam, a mam zapas jakby cos sie stalo z ktoras zyla). 4 zyly to minimum: 2 na komunikacje z centrala i 2 na zasilanie.
Sposob instalacji - wszystkie linie musza sie spotkac w jednym miejscu, tam gdzie bedzie montowana centrala.
Pamietaj o klawiaturach - tak jak czujki - jedna klawitura = jedna linia.
Pamietaj o nadajniku - zazwyczaj dobrze jest go dac gdzies na poddasze - lepszy zasieg nadajnika. On tez musi byc podlaczony do centrali jedna linia.
Jesli chodzi o zasilanie - centrala oraz nadajnik musza miec swoje zasilania 220V. Nadajnik i centrala powinny miec swoje wlasne akumulatory. Np. nadajnik - jesli padnie centrala lub ktos dokona sabotazu, sam moze dac info do systemu monitorowania o uszkodzeniu. Dobry monitoring sprawdza takze stan zasilania - informuje o braku zasilania z sieci 220V (na akumulatorach pocigniesz dwa/trzy dni, a potem juz system nie dziala).

Wazne jest tez na jaki monitoring sie decydujesz: jakie firmy, czy masz mozliwosc wyboru. Ja wybieram wariant, gdzie monitoruje mnie CMA (niezaleni od agencji ochrony http://www.cma.com.pl). Co do mi daje - swobode wyboru agencji ochrony. Jesli zobacze, ze jedna agencja sie nie wywiazuje ze swich obowiazkow - wystarczy jeden faks z informacja o zmianie agencji i od tej chwili ktos inny mnie "ochrania". Nie musze zmieniac zadnych nadajnikow, systemow itd - to sie oplaca.

zedgrajewo
22-07-2003, 12:27
Od kiedy na jednej lini z kilkoma czujkami nie można zakładać podwójnego opornika :o . Zamontowałem już nie jeden alarm i to nie tylko na domkach. A klawiatury montuje się raczej na wspólnej lini. _ZBYCH_ proponuje dore rozwiązanie raczej do banku a nie domu jednorodzinnego.

hippo
22-07-2003, 13:30
rysio,

dlaczego jako kabel proponujesz drut, a nie linkę? Linka jest przecież odporniejsza na zginanie czy na zerwanie?

pawel_l
22-07-2003, 13:43
Drut głównie dlatego że tańszy a poza tyn zginanie pod tynkiem....

A wracając do meritum, ja poprowadzę kable osobne od każdego z okien (max 2 czujki), wszystko (łącznie z kablami tel. i sieciowymi) wrzucam do jedne krosownicy i dopiero stamtąd już zblokowanymi sygnałami (np. wszystki czujki z jednego pokoju) wejdę na centralkę.

Paweł

hippo
22-07-2003, 13:58
jeszcze raz wrócę do kabla,

bo nie wiem, czy mój instalator chce mnie naciągnąć tylko na koszty instalacji alarmowej :o
dlaczego chce mi połóżyć kabel ekranowy :o
czy to jest związane z lepszą (bardziej trwałą, bezawaryjną w zakresie połączeń) eksploatacją przedmiotoiwej instalcji

Piotr

_ZBYCH_
22-07-2003, 15:39
Od kiedy na jednej lini z kilkoma czujkami nie można zakładać podwójnego opornika :o . Zamontowałem już nie jeden alarm i to nie tylko na domkach. A klawiatury montuje się raczej na wspólnej lini. _ZBYCH_ proponuje dore rozwiązanie raczej do banku a nie domu jednorodzinnego.

Zgodnie ze sztuką, rezystory parametryzujące linię dozorową muszą być zamontowane w czujce, a nie przy centrali. Wytłumacz proszę, jak zgodnie z tą zasadą, podłączysz więcej czujek na jednej linii.

No, jeśli zamontowałeś już nie jeden alarm... to współczuję tym, którym je montowałeś, skoro piszesz takie rzeczy :roll:

To, że manipulatory (klawiatury) podłącza się do jednej magistrali, to nie znaczy, że montuje się je na "wspólnej linii" (przewodzie).

Proponuję rozwiązania zgodne ze sztuką. Obsługuję wszelkie inwestycje, duże i małe, ale wcale to nie znaczy, że w dużych się robi coś lepiej, a w małych gorzej. Padło pytanie, napisałem odpowiedź, jak ja proponuję to wykonać. Ty napisałeś swoją wersję, a wybór tej właściwej należy do inwestora.

_ZBYCH_
22-07-2003, 15:40
jeszcze raz wrócę do kabla,

bo nie wiem, czy mój instalator chce mnie naciągnąć tylko na koszty instalacji alarmowej :o
dlaczego chce mi połóżyć kabel ekranowy :o
czy to jest związane z lepszą (bardziej trwałą, bezawaryjną w zakresie połączeń) eksploatacją przedmiotoiwej instalcji

Piotr

Jeśli mieszkasz w pobliżu stacji nadawczych lub jednostki wojskowej, albo w rejonie silnych zakłóceń przemysłowych :wink: to oczywiście przewody powinny być ekranowane, a ich ekrany muszą być uziemione!
Jeśli natomiast nie masz w swoim rejonie ww. to zupełnie nie potrzeba kłaść takich przewodów. Jeśli ekrany tych przewodów nie będą prawidłowo uziemione, będą działały jak anteny ściągające wszelkie zakłócenia, czyli wyjdzie zdecydowanie gorzej niż przy przewodach nie ekranowanych.

Majka
22-07-2003, 17:05
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Mój szanowny małżonek /dr. inż. elektryk :lol: /. Ma pociągnąć tylko kable sam, spieszymy sie przed ociepleniem domu z zewnątrz.
- Centralka będzie na poddaszu /będzie wtedy już uzytkowe/
- Nie chcę zlecać to firmie, która ma nas ochraniać /tzw. ograniczone zaufanie :D /
- Pit - może zgłosimy się po namiary na firmę, która robiła u Ciebie

Tyle informacji narazie mi wystarczy, trochę poczytam, poszperam i jak będę mieć pytania, to jeszcze poproszę Was o pomoc. Dzięki.

Smok
22-07-2003, 21:29
Zbych, mam pytanko.
napisałeś : Możliwe jest szeregowe prowadzenie okablowania. Np. do pierwszego okna doprowadzamy jeden przewód, np. ośmiożyłowy, z tego okna ciągniemy przewód sześciożyłowy do następnego okna i dalej czterożyłowy do następnego okna.
Jeśli łączyć czujki równolegle, to dlaczego do każdej wykorzystywać po dwa przewody, a nie jeden "masowy" np. czarny do każdej czujki, a "gorące" osobno do każdej czujki ?
W ten sposób można na przewodzie 8-żyłowym podłączyć 7 czujek.

_ZBYCH_
22-07-2003, 21:58
Zbych, mam pytanko.
napisałeś : Możliwe jest szeregowe prowadzenie okablowania. Np. do pierwszego okna doprowadzamy jeden przewód, np. ośmiożyłowy, z tego okna ciągniemy przewód sześciożyłowy do następnego okna i dalej czterożyłowy do następnego okna.
Jeśli łączyć czujki równolegle, to dlaczego do każdej wykorzystywać po dwa przewody, a nie jeden "masowy" np. czarny do każdej czujki, a "gorące" osobno do każdej czujki ?
W ten sposób można na przewodzie 8-żyłowym podłączyć 7 czujek.

Niestety nie można zastosować takiego układu połaczeń, ponieważ zmienia się pojemność pętli, co może doprowadzić do fałszywych alarmów. Niektóre typy central alarmowych są bardzo wrażliwe na takie rzeczy.

Smok
22-07-2003, 22:08
wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
A jakie przewody układać i łączyć w puszkach, czy lutować ?

Griszka
23-07-2003, 08:05
Oczywiście ze mozna instalowac w domku centrale alarmową z 8-10 a nawet 16 wyjściami.
ZBYCH ma rację, że trudniej się lokalizuje uszkodzenia - ale łatwiej znacznie gdy instalacja jest poprowadzona w konfiguracji typu gwiazda. Do każdej czujki PIR prowadzisz osobne dojście z jednego miejsca gdzie ma być zainstalowany system alarmowy. Kontaktrony i czujki inercyjne tak samo. Wiadomo, że wtedy łączyć kilka czujek zgrupowany na jedną linię dozorową (szeregowo). Dając kabelek powiedzmy 6 albo 8x0,5 nie zbiedniejemy w stosunku do 4x0,5.

Kabelki systemu alarmowego wyprowadzić na łączówkę a nie w pajączek - zrobić opis kolorów (najlepiej przyjąć standard podłączania np. zielony-żółty ALARM, brąz-czarny pętla SABOTAŻ, biały-czerwony ZASILANIE itp)
W kontaktronach dla okien składających się z wielu skrzydeł można użyć różnych kolorów dla prawego i lewego skrzydła ale wspólna pętla sabotażowa.

Co do wiercenia - zawsze trzeba z głową, a po "tynkach" należy instalację przedzwonić a jak ktoś ma słabą pamięc - sfotografować.
Wiadomo, że wtedy nie można stosować linii parametrycznych EOL i 2EOL - przy łączeniu kilku czujek na jednej linii dozorowej.

hippo
23-07-2003, 08:23
Zbych,

dzięki za informacje, ale
co to znaczy prawidłowo uziemić przewody ekranowane, możesz przybliżyć i rozszerzyć zagadnienie, ponieważ chciałbym sprawdzić instalatora, czy robi mi to fachowo :)

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczace rodzaju centrali:

czy dla domku jednorodzinnego polecałbyś Satela 64, czy Paradoxa Digiplexa 48

pozdrawiam Potr

zedgrajewo
23-07-2003, 08:30
_ZBYH_ wystarczy urzyć trzeciego przewodu aby połączyć kilka czujek na lini 2EOL, a przy lini EOL niema żadnego problemu z podłączeniem kilku czujek. Czy nie jest prościej zamiast kontaktronów zastosować dobre czujki PIR + czujki zbicia szyby?
Nie przesadzajcie, na dom jadnorodzinny 64 linie? Chyba, że macie tyle kasy. W moim regionie na taką instalację nie znalazłbym chętnego :(

_ZBYCH_
23-07-2003, 14:32
W kontaktronach dla okien składających się z wielu skrzydeł można użyć różnych kolorów dla prawego i lewego skrzydła ale wspólna pętla sabotażowa.

Dlatego polecam stosowanie osobnych linii dla każdej czujki, żeby można było zamontować przy każdej czujce dwa rezystory parametryczne. Wówczas na dwuprzewodowej linii rozróżniamy cztery stany systemu. Dla przykładu przy rezystorach o wartości 5,6 k przy braku naruszenia czujki mamy na linii 5,6 k, przy alarmie - 11,2k, przy sabotażu rozwarcie obwodu, a przy usterka zwarcie obwodu. Unikamy w ten sposób prowadzenia osobnej pętli sabotażowej (tak, jak to się robiło kiedyś, zanim wynaleziono linię z podwójnym parametrem :lol: ) ) i mamy bardzo precyzyjną informację o stanie każdej linii. Nie ma możliwości, aby jakiekolwiek uszkodzenie linii nie było wyświetlane przez system.Co do wiercenia - zawsze trzeba z głową, a po "tynkach" należy instalację przedzwonić a jak ktoś ma słabą pamięc - sfotografować.


Oczywiście - wiercić też trzeba umieć! Fotografowanie instalacji polecam niezależnie od stanu pamięci :lol: . Zawsze może się zdarzyć, że wierci ktoś obcy. Wtedy dajemy mu "katalog" fotek instalacji i uprzedzamy, że w przypadku uszkodzenia instalacji, ponosi koszty naprawy :lol: :lol: :lol:

_ZBYCH_
23-07-2003, 14:39
wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
A jakie przewody układać i łączyć w puszkach, czy lutować ?

YTKSY lub YTDY. jedne parowane (biały + kolor), drugie wielokolorowe. Parowane są bardziej odporne na zakłócenia, ale są grubsze (zajmują więcej miejsca na ścianach i w centrali oraz są droższe.

Przewody oczywiście zawsze lutować!!! (dla mniej wtajemniczonych - stosując odpowiednią cynę z topnikiem w rdzeniu oraz lutownicę z odpowiednią temperaturą grota, aby nie przegrzewać lutu). Można je łączyć w puszkach, listwach lub zostawiać pod parapetami (w przypadku kontaktronów). Bardzo istotne jest zapisywanie gdzie i jaki przewody łączymy. Pomaga w późniejszym serwisie lub przy konieczności wprowadzenia zmian w instalacji.

_ZBYCH_
23-07-2003, 14:52
Zbych,
dzięki za informacje, ale
co to znaczy prawidłowo uziemić przewody ekranowane, możesz przybliżyć i rozszerzyć zagadnienie, ponieważ chciałbym sprawdzić instalatora, czy robi mi to fachowo :)

Dla przewodów ekranowanych występują specjalne szyny uziemiające. Mocuje się w nich przewody przykręcając obejmami przez ekran (podobnie jak przy przewodach koncentrycznych - np. antenowych). Jeśli pod ekranem przewodu jest prowadzona żyła uziemiająca (nieizolowany drut) można połączyć te żyły ze sobą i uziemić.Mam jeszcze jedno pytanie dotyczace rodzaju centrali:

czy dla domku jednorodzinnego polecałbyś Satela 64, czy Paradoxa Digiplexa 48

pozdrawiam Potr

Niestety nie instaluję sprzętu ww. firm, więc trudno mi się wypowiadać praktycznie na ich temat.
Czytałem dokumentację do CA 64 i system wygląda bardzo interesująco. Duże możliwości programowe są niewątpliwą zaletą tego systemu.
Satel - polska firma z doświadczeniem, ale i z wpadkami. Niestety polskich firm nie stać na labolatoria badawcze z prawdziwego zdarzenia i nowe konstrukcje nie są do końca przebadane.

Paradox - brzmi znajomo, ale egzotycznie :) . Tak poważnie, to mało widać na rynku systemy tej firmy. Nie wiem jak z serwisem. Digiplex to stosunkowo nowa konstrukcja. Nie wiem, czy wyleczona już z chorób wieku dziecięcego :D . Nie sztuką zamontować egzotyczny system. Trzeba go jeszcze później serwisować.

_ZBYCH_
23-07-2003, 15:16
_ZBYH_ wystarczy urzyć trzeciego przewodu aby połączyć kilka czujek na lini 2EOL, a przy lini EOL niema żadnego problemu z podłączeniem kilku czujek.

Zedgrajewo, umówmy się, że ja nie potrzebuję Twoich wskazówek, jak co podłączyć, bo znam tą sztukę na wylot :lol: . Widziałem już w swojej praktyce wiele "wynalazków" (może któryś był Twojej ręki :lol: ).


Czy nie jest prościej zamiast kontaktronów zastosować dobre czujki PIR + czujki zbicia szyby?
Nie przesadzajcie, na dom jadnorodzinny 64 linie? Chyba, że macie tyle kasy. W moim regionie na taką instalację nie znalazłbym chętnego :(

:lol: :lol: :lol: Tu Cię mam! Tu nie chodzi o to, co instalatorowi prościej wykonać, tylko jakie są potrzeby inwestora!!! Dom domowi nie równy. Jeden jest mały, inny duży. W jednym wystarczy 16 linii w innym trzeba 128.

Są inwestorzy, którzy mają potrzebę "mania" dobrego systemu i co się z tym wiąże, rezerwują odpowiednie zasoby gotówki. Są też inwestorzy, którzy głównie z racji kosztów, ograniczają się do prostszych rozwiązań.

To, że w Twoim regionie nie możesz znaleźć klienta na dobrą instalację, to Twoja sprawa. Ten wątek jest na inny temat, ale zastanów się może warto zacząć dawać klientom wybór, jaki chcą system, a nie ograniczać się do oferowania tych najprostszych i uskarżania się, że na inne brak chętnych.

Smok
23-07-2003, 20:27
Zbych, a jaki jest średni koszt instalacji w domu jednorodzinnym ?
Wyobrażam sobie, że rozrzut może być duży, ale jeśli mógłbyś podać ceny z podziałem na etapy (ułożenie przewodów, czujniki, centrala, inne ?), będę bardzo wdzięczny. Szukałem w liście płac wykonawców, ale niewiele tam.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
23-07-2003, 21:45
Zbych, a jaki jest średni koszt instalacji w domu jednorodzinnym ?
Wyobrażam sobie, że rozrzut może być duży, ale jeśli mógłbyś podać ceny z podziałem na etapy (ułożenie przewodów, czujniki, centrala, inne ?), będę bardzo wdzięczny. Szukałem w liście płac wykonawców, ale niewiele tam.
Pozdrawiam

Niestety, ale wyceniam kompletne systemy alarmowe jako całość, a nie etapy, czy koszt montażu poszczególnych elementów.

zedgrajewo
24-07-2003, 06:43
_ZBYCH_ też wolałbym zamontować jeden system za 15tys niż cztery po 4tys. :wink:

Maco
24-07-2003, 07:24
Bardzo podoba mi się podoba dyskusja tutaj. Bez (niestety częstych) zbędnych epitetów dochodzę łatwo do wniosku, że mogę mieć solidną instalację (mercedesa) za solidne pięniądze lub prostszą (opla) ale tańszą.

A najważniejsze, że dowiaduję się w czym jest ta różnica i potrafię mądrzej podjąć decyzję jaki system wybrać !

_ZBYCH_
24-07-2003, 12:03
_ZBYCH_ też wolałbym zamontować jeden system za 15tys niż cztery po 4tys. :wink:

I tego Tobie życzę.

_ZBYCH_
24-07-2003, 12:06
Bardzo podoba mi się podoba dyskusja tutaj. Bez (niestety częstych) zbędnych epitetów...

Czuję się pouczony. Przepraszam, ale nerwowy jestem i czasem mnie ponosi.

Maco
24-07-2003, 12:26
_ZBYCH_ - nic z tych rzeczy ! Jeśli masz na myśli jeden epitecik bardzo łagodny to po prostu nic !

Na niektórych wątkach to naprawdę żal czytać i człowiek przestaje wierzyć, że żyje w XXI wieku... ! :)

24-07-2003, 12:41
Jeden elita, za to drugi tez brzmi dumnie. Kochani - na temat, a jak macie coś do siebie to przejdźcie na priv.
hej.

Maco
24-07-2003, 23:01
Hej Gościu !
Przeszkadza Ci kurtuazja ?
Nie czytaj...

To takie przyjemne, żeby pluć w nocy zza węgła na innych, tak zeby nie rozpoznali kto, nie ?

I cokolwiek odpiiesz, ja już będę cicho... No chyba, że już nie będziesz gościem...

Smok
26-07-2003, 20:15
Zbych, zastanawiam się nad konfiguracją systemu.
1. Czujniki podczerwieni wraz z mikrofonami, kontaktron w drzwiach wejściowych i bramie garażowej, czy,
2 Kontaktrony w oknach drzwiach, bramie i mikrofony.

W domu będzie pies i rozprowadzenie ciepła z kominka.
Zastanawiam się, czy ciepłe powietrze z kominka może wyzwolić czyjnik podczerwieni. Czujniki będą na tej samej ścianie co wyloty powietrza, więc nie będzie bezpośrednio na nie wiać .
A może masz inne propozycje ?
Dom parterowy 10 pomieszczeń, 150 m2

Maco
26-07-2003, 20:33
Też mam pytanie. Dom podobny jak smoka. Chciałbym również chronić otoczenie domu żeby "nie dopuścić" włamywacza do podjęcia próby wyważenia okna, drzwi, rozbicia szyby,...

Czy czujniki podczerwieni do stosowania na zewnątrz są inne niż te do wewnątrz (planuję umieszczenie pod okapem dachowym) ?
Czy macie jakieś dobre rady przy wykonaniu takiego systemu ?

26-07-2003, 20:45
wymyśliłem sobie, że czujki zewnęrzne przy wyłączonym alarmie mogą włączać oświetlenie ( reagując na ruch ), a po aktywacji alarmu z opóźnieniem dodatkowo uruchamiać alarm.

Tylko nie wiem jeszcze czy to możliwe ?

Ponadto wyczytałem, że te lepsiejsze centralki mają podział na strefy, więc można by był np. uruchomić w ten sposób alarm ( krótki sygnał ) w czasie gdy jesteśmy wewnątz budynku i np. śpimy.

CZ.

Maco
26-07-2003, 20:59
Dokładnie tak !
Jeszcze nie wiem co będzie łatwiejsze, czy zastosowanie sterownika programowalnego (taki sterownik ma kilka, kilkanaście wejść/wyść różnych. Można całość dowolnie programować ) czy wykorzystanie centralki alarmowej do sterownia światłem na zewnątrz (do tego można jeszcze podłączyć czujnik zmierzchowy), światłem w ubikacji, na klatce schodowej.
Gdzieś to było już opisywane, że takie rzowiązanie to namiastka inteligentnego domu. Podłączając wiele różnych czujników do odpowiednio programowalnego urządzenia sterującego można według mnie osiągnąć całkiem zadowalający poziom automatycznego komfortu w domu...

Smok
26-07-2003, 21:10
np pozoracja obecności w domu.
Sterowanie światłem, roletami, nawodnieniem itp.

Maco
26-07-2003, 21:19
Czyli trzeba albo odpowiednio uniwerstalny sterownik/centralkę lub coś co można rozbudowywać do większej ilości wejść (np czujnik deszczu żeby odpwiednio sterować nawodnieniem działki)

Co radzą praktycy/specjaliści ?

26-07-2003, 22:58
Zbych, zastanawiam się nad konfiguracją systemu.
1. Czujniki podczerwieni wraz z mikrofonami, kontaktron w drzwiach wejściowych i bramie garażowej, czy,
2 Kontaktrony w oknach drzwiach, bramie i mikrofony.

W domu będzie pies i rozprowadzenie ciepła z kominka.
Zastanawiam się, czy ciepłe powietrze z kominka może wyzwolić czyjnik podczerwieni. Czujniki będą na tej samej ścianie co wyloty powietrza, więc nie będzie bezpośrednio na nie wiać .
A może masz inne propozycje ?
Dom parterowy 10 pomieszczeń, 150 m2

Zdecydowanie przy domu parterowym polecam czujniki kontaktronowe i czujki stłuczenia szyby lub czujki inercyjne.
Można wówczas po włączeniu systemu swobodnie poruszać się po domu. Również zwierzę pozostawione w domu może się swobodnie poruszać. Można jako uzupełnienie takiego systemu zastosować kurtynową, pasywną czujkę podczerwieni, która tworzy taflę na wysokości ok. 1 - 1.2m.
Ciepłe powietrze może wzbudzić pasywną czujkę podczerwieni.

26-07-2003, 23:04
Też mam pytanie. Dom podobny jak smoka. Chciałbym również chronić otoczenie domu żeby "nie dopuścić" włamywacza do podjęcia próby wyważenia okna, drzwi, rozbicia szyby,...

Czy czujniki podczerwieni do stosowania na zewnątrz są inne niż te do wewnątrz (planuję umieszczenie pod okapem dachowym) ?
Czy macie jakieś dobre rady przy wykonaniu takiego systemu ?

Osobiście jestem przeciwnikiem stosowania czujek zewnętrznych w jakiejkolwiek postaci, jako podstawowego systemu alarmowego. Czynią więcej złego, niż dobrego.
Pasywne czujki podczerwieni umieszczone pod okapem mogą wzbudzać się od ciepła unoszącego się do góry (szczególnie podczas upałów) - stwierdzone doświadczalnie w praktyce.
Tak więc - kontaktrony + czujki inercyjne.

_ZBYCH_
26-07-2003, 23:08
Dwie powyższe odpowiedzi są moje. Zapomniałem się zalogować :lol: :lol: :lol:

_ZBYCH_
26-07-2003, 23:13
Czyli trzeba albo odpowiednio uniwerstalny sterownik/centralkę lub coś co można rozbudowywać do większej ilości wejść (np czujnik deszczu żeby odpwiednio sterować nawodnieniem działki)

Co radzą praktycy/specjaliści ?

Niestety, tylko droższe wersje central alarmowych, np. DSC PC 4020A, mają takie możliwości. Można uruchamiać wyjście programowalne po naruszeniu określonej linii dozorowej. Można programować harmonogramy załączeń i wyłączeń. Można załączać dowolne osiem wyjść programowalnych z klawiatury systemu, itp.

26-07-2003, 23:23
dla początkujących jak ja w poszukiwaniach polecam strony :

http://www.market.istore.pl/
http://www.dipol.com.pl/index.htm

co prawda jeden z nich to sklep internetowy, sorry, ale po linkach można trafić do dobrych opisów i zorientować się w cenach.

P.S.
a co do domów inteligentnych, wolę jednak aby moje IQ było wyższe :wink: jakoś bedę czuł się lepiej.

Dotychczas wymyśliłem :
- kontaktrony w oknach i drzwiach,
- czujki ruchu do oświetlenia i (może) alarmu przed domem jako strefa,
- połączenie domofonu z telefonem domowym oraz przełączanie np. po 5
sygnale na komórkę,
- może ze 3-4 czujki w domu - jeszcze nie wiem jakie - ktoś na forum doradza te rozpoznające stłuczenie szyby,
- połączenie centralki z takim nadajnikiem GSM - wysyłanie SMS-ów w razie włączenia alarmu,
- myśle o czujce dymu i gazu - tylko ta cena ...

Raczej praktycznie, bez udziwnień, centralka chyba 16 kanałowa,


Mam pytanie ?
czy kontaktrony można połączyć na jednej linii, czy tego się nie robi jak z czujkami w których zmienia się pojemność, czy cuś ?

CZ.

Smok
26-07-2003, 23:25
Czy kontaktrony montuje się w ramie okiennej, czy w skrzydle i jak to zrobić, by ustrzec się uszkodzeń ?

26-07-2003, 23:40
Byłem u naszego przyszłego wykonawcy okien, który zainstaluje nam dostarczone przeze mnie kontaktrony, aby nie stracić gwarancji na okna.

To najlepsze rozwiązanie. Kontaktron 10 zł, w rozmowach przed zakupem można łatow to wynegocjować, a firmowy system to okoł 100 zł !!!
Paranoja dla naiwynych, sorry nieświadomych.

Kontaktron zamontują nam w ramie od góry na wysokości ( w pionie ) klamki, magnesik w skrzydle okna.

Dobrze pamiętać o odpowiedniej długości kabelków.

CZ.

_ZBYCH_
27-07-2003, 00:51
Byłem u naszego przyszłego wykonawcy okien, który zainstaluje nam dostarczone przeze mnie kontaktrony, aby nie stracić gwarancji na okna.

To najlepsze rozwiązanie. Kontaktron 10 zł, w rozmowach przed zakupem można łatow to wynegocjować, a firmowy system to okoł 100 zł !!!
Paranoja dla naiwynych, sorry nieświadomych.

Kontaktron zamontują nam w ramie od góry na wysokości ( w pionie ) klamki, magnesik w skrzydle okna.

Dobrze pamiętać o odpowiedniej długości kabelków.

CZ.


Co ma wspólnego gwarancja na okno i montaż kontaktronu? Przecież montaż kontaktronu nie wpływa na uszkodzenia okna podlegające gwarancji. Czy wywiercenie otworu przez wykonawcę okien przebiega inaczej, niż wywiercenie przez instalatora systemu? (poza tym, że ten ostatni wie, gdzie powinien być kontaktron, a wykonawca okien niekoniecznie). Podany przez Ciebie koszt 100 zł nie jest paranoją dla naiwnych. Po prostu prawidłowy i estetyczny montaż kontaktronu jest pracochłonny.
Montaż kontaktronu w górnej części okna uniemożliwia uchylanie okna podczas dozoru systemu (np. w nocy).

_ZBYCH_
27-07-2003, 00:54
Czy kontaktrony montuje się w ramie okiennej, czy w skrzydle i jak to zrobić, by ustrzec się uszkodzeń ?

Czujnik kontaktronowy montuje się w ramie okna, a w skrzydle montuje się drugi element czujnika.
Jakie uszkodzenia masz na myśli?

27-07-2003, 01:07
_ZBYCH_

w trakcie rajdu poszukując okien, pytaliśmy o gwarancje i różne tam takie nam opowiadano ...
Jedni nie dają gwarancji bez firmowego montażu,
u innych traci się gwarancję instaliując rolety do ram okna - te nie "firmowe" rolety rzecz jasna,
jeszcze inni podchodzą do tematu elastycznie.

Z pewnością warto wyjaśnić to przed a nie po fakcie.
No i u mnie to producent okien zrobi otwory, zainstaluje kontaktrony tam gdzie wskażę i wypuści kabelki - i nie będzie żadnych wątpliwości.

CZ.

27-07-2003, 01:14
_ZBYCH_

cyt.
"Montaż kontaktronu w górnej części okna uniemożliwia uchylanie okna podczas dozoru systemu (np. w nocy). "

Pewnie masz rację, jak czytam - jesteś fachowcem, a ja zbieram opinie.
Słyszałem, że instalując kontaktron w tym miejscu. alarm włączy się przy próbie otwierania okna a nie przy jego otwarciu "w pół".

Ale chętnie przeczytam Twoją wersję i poradę.

CZ.

Maco
27-07-2003, 07:12
A czy są takie kontaktrony, które można zamontować od strony ościeżnicy przed montażem (powiedzmy wywiercić dziurkę czy wyfrezować rowek) okna a we framugę wpuścić baaardzo silny magnes, tak żeby to działało ?

27-07-2003, 13:24
No wszytsko sprowadza się do prostego pytania: jaki kabel ?
Odpowiedz jest prosta YTDY. i teraz kolejna sprawa przekrój ?, tak to nie błacha sprawa. jeśli chodzi o klawiatury do 100m (bieżacego kabla) wystarczy 0,5 mm^2 powyżej wedlug zaleceń producenta. niestety wiele central w chwili obecnej to mikroprocesorowe jednosti, bardzo wrazliwe na zmiany oporności (oczywiście w pewnych granicach) i jeśli ktos pamięta to czym wyższa temperatura otoczenia to i wyższa oporność kabla.
czyli, krócej pisząc mniej fałszywych alarmów.

A co do układu 2EOL NC to podziwiam kogos za cudotwórczość. "wieszaniu" kilku czujników na 1 kablu !!! :)

Wszytskim polecam 1 kabel 1 czujnik, wyjątek stanowią czujniki kontraktonowe,

Pozdrawaim

_ZBYCH_
27-07-2003, 16:13
_ZBYCH_

w trakcie rajdu poszukując okien, pytaliśmy o gwarancje i różne tam takie nam opowiadano ...
Jedni nie dają gwarancji bez firmowego montażu,
u innych traci się gwarancję instaliując rolety do ram okna - te nie "firmowe" rolety rzecz jasna,
jeszcze inni podchodzą do tematu elastycznie.

Z pewnością warto wyjaśnić to przed a nie po fakcie.
No i u mnie to producent okien zrobi otwory, zainstaluje kontaktrony tam gdzie wskażę i wypuści kabelki - i nie będzie żadnych wątpliwości.

CZ.

Czym innym jest wadliwy montaż i następstwa, które nie podlegają gwarancji, a czym innym montaż roletek materiałowych, czy montaż kontaktronu. To są rzeczy, które nie wpływają na uszkodzenia okna podlegające gwarancji.
Straszenie utratą gwarancji w takich przypadkach jest bezprawne, bowiem łatwo jest udowodnić, że montaż takich elementów nie ma związku z np. wypaczaniem się okna, czy awarią okucia.
To zupełnie tak jak w przypadku samochodów i montażu akcesoriów w stacjach nie autoryzowanych. Straszą utratą gwarancji, ale w gruncie rzeczy nie ma to związku.

_ZBYCH_
27-07-2003, 16:25
_ZBYCH_

cyt.
"Montaż kontaktronu w górnej części okna uniemożliwia uchylanie okna podczas dozoru systemu (np. w nocy). "

Pewnie masz rację, jak czytam - jesteś fachowcem, a ja zbieram opinie.
Słyszałem, że instalując kontaktron w tym miejscu. alarm włączy się przy próbie otwierania okna a nie przy jego otwarciu "w pół".

Ale chętnie przeczytam Twoją wersję i poradę.

CZ.

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc o otwarciu "w pół".

Sprawa jest prosta, przy montażu czujnika kontaktronowego (w wersji wpuszczanej w ramy) na dole okna, można pozostawić uchylone okno podczas dozoru alarmu. Odpowiednie ustawienie czujnika gwarantuje zadziałanie przy próbie dalszego uchylania okna (po zdjęciu zabezpieczeń).
Inaczej wygląda sprawa w przypadku czujników kontaktronowych, nawierzchniowych. Tych nie da się ustawić tak, żeby zadziałały przy próbie dalszego rozchylenia okna.

W parterowym domu jedynym słusznym rozwiązaniem jest montaż kontaktronów w dolnej części okna. Umożliwia to spanie przy uchylonym oknie (nie wyobrażam sobie spania przy zamkniętym oknie w taki upał jak teraz). Trzeba dodatkowo pamiętać o zamontowaniu klamek z zamkami przy oknach dwuskrzydłowych (minimum) - aby złodziej nie mógł wkładając rękę przez uchylone okno otworzyć drugiej połówki okna.

_ZBYCH_
27-07-2003, 16:29
A czy są takie kontaktrony, które można zamontować od strony ościeżnicy przed montażem (powiedzmy wywiercić dziurkę czy wyfrezować rowek) okna a we framugę wpuścić baaardzo silny magnes, tak żeby to działało ?

Od strony ościeżnicy, to znaczy od spodu okna, bo nie bardzo rozumiem.
Jeśli o tym piszesz, to wykluczone. Po pierwsze nic nie jest wieczne, a kontaktron również może się uszkodzić i musi być do niego dostęp, a po drugie, nawet gdyby się udało coś takiego wykonać, nie można by tego precyzyjnie ustawić.

27-07-2003, 21:44
dzięki za wyjaśnienie.

CZ.

Pytanie trochę z innej beczki, ale może ktoś będzie wiedział i pomoże.

Mam w ścianie ( podtynkowo ) odpływ kanalizacji z poddasza na dół do głównego ujścia.

Czy mogę jakoś zgodnie z normami itp. poprowadzić zwykły przewód elektryczny "krzyżujący" się z tą rurą, również podtynkowo lub nadtynkowo - wszystko jedno. Pytanie czy te dwie instalacje mogą się krzyżować w ścianie, bądź jedna w ścianie a druga na ścianie ?

Jeśli tak to czy są jakieś wytyczne ?

dzięki.
CZ.

Maco
28-07-2003, 06:45
Dzięki serdeczne !

Smok
28-07-2003, 09:23
Zbych, w temacie koszt alarmu napisałeś, że czujnik kontaktronowy (zwykły) można "oszukać". Dlaczego więc proponujesz stosowanie kontaktronów ?
Czy czujniki podczerwieni też można "oszukać" ?

pawel_l
28-07-2003, 09:28
Wszystko można oszukać. Pooglądaj Bonda.

Paweł

Griszka
28-07-2003, 11:32
Jakie czujki inercyjne (najlejane na tafle szyby) byś polecił do zainstalowania?
Abstrahując od celu instalacji i możliwości innych czujek - interesuje mnie _tylko_ czujki inercyjne najlejane.


Dzieki

28-07-2003, 18:58
Zbych, w temacie koszt alarmu napisałeś, że czujnik kontaktronowy (zwykły) można "oszukać". Dlaczego więc proponujesz stosowanie kontaktronów ?
Czy czujniki podczerwieni też można "oszukać" ?

Proponuję stosowanie kontaktronów, bo to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Większość czujników można w jakiś sposób oszukać - ominąć. Wszystko jest kwestją doświadczenia, przygotowania i środków. Na szczęście jest to zarazem na tyle trudne, że byle łach tego nie potrafi, a zawodowcy nie przyjdą do naszych domów :lol:.
Prawidłowo zamontowany czujnik kontaktronowy trudniej ominąć niż pasywny czujnik podczerwieni.
Pisałem o tym, że o ile sam kontaktron można ominąć (ale wcale nie znaczy, że jest to proste) to cyfrowej linii adresowalnej nie da się oszukać.

Posiadacze kontaktronów - śpijcie spokojnie (dokąd ja mam pracę :lol: :lol: :lol: ).

_ZBYCH_
28-07-2003, 19:02
Powyższy post jest mój. Wylogowało mnie :-?

_ZBYCH_
28-07-2003, 19:08
Jakie czujki inercyjne (najlejane na tafle szyby) byś polecił do zainstalowania?
Abstrahując od celu instalacji i możliwości innych czujek - interesuje mnie _tylko_ czujki inercyjne najlejane.


Dzieki

Polecam stronę www.alarmtech.pl

Tam znajdziesz to, czego szukasz.

Marbo
07-08-2003, 06:37
Chciałabym skorzystać z doświadczenia ZBYCH'a.

Mam wypuszczony kabel pod czujkę dymu ( w przedpokoju na poddaszu).
Jak powinna być zlokalizowana taka czujka w stosunku do ścian bocznych (min-max odległości) i do schodów. Teraz mam ją prawie na środku przedpokoju(*) i jeśli to możliwe chciałabym przesunąć ją bliżej ściany od strony schodów(+).

---------------------------------
|.......................................|
|.......................................|
|.......................................|
|................*.....................|
|.......................................|
|......+...............................|
------ -------|-----------------
|.......|------|
|.......|------|
|.......|------|
|.......|------|
|.......|------|

_ZBYCH_
07-08-2003, 06:47
Czujka dymu może być zamontowana nad schodami (na połączeniu podestu poddasza i schodów), ale musi być odsunięta od ścian (najlepiej na środku). Dym w początkowej fazie rozprzestrzeniania nie dochodzi do narożników pomieszczenia. Tworzy się tam poduszka powietrzna, a przez to czujnik zamontowany przy ścianie wykryje dym z opóżnieniem, a nawet wcale go nie wykryje!

Marbo
07-08-2003, 06:58
Dzięki ZBYCH
Rysunek po przetworzeniu niestety nieczytelny.
O taką właśnie lokalizację mi chodziło. Nie będę musiała wiele zmieniać, bo to miejsce na połączeniu jest na trasie przewodu - trzeba będzie go tylko nieco przesunąć w rurce i wypuścić w innym m-cu.

skorpionka
27-08-2003, 11:30
Jestem bardzo ciekawa,czy jest taki rodzaj systemu alarmowego,ktory pozbawiony energii elektrycznej ,przechodzi na system zasilania np z baterii?

27-08-2003, 11:42
No, chyba wszystkie powinny.

Marbo
27-08-2003, 11:53
Każdy, w przeciwnym razie nie byłoby sensu stosować systemów alarmowych.

_ZBYCH_
27-08-2003, 13:50
Jestem bardzo ciekawa,czy jest taki rodzaj systemu alarmowego,ktory pozbawiony energii elektrycznej ,przechodzi na system zasilania np z baterii?

Owszem, każdy system alarmowy posiada zasilanie podstawowe w formie zasilacza sieciowego i zasilanie awaryjne w postaci bezobsługowego akumulatora żelowego.

Zasilanie awaryjne, to temat bardzo często traktowany po macoszemu. Często spotykam się z systemami, w których pojemność akumulatora jest dobierana wg.... ceny, a nie w wyniku przeprowadzonego bilansu prądów. W uproszczeniu to sumaryczny pobór prądu wszystkich urządzeń x 1.25 x czas pracy systemu przy zasilaniu awaryjnym (w godzinach). Czesto również użytkownik (lub konserwator) zapomina o wymianie akumulatora, a ten pada w najmniej oczekiwanej chwili :cry: .

Tomek_J
28-08-2003, 11:39
_Zbychu_,

Wszystko, co tu piszesz jest bardzo ciekawe, aczkolwiek mnie, laika, niezbyt interesują technikalia, natomiast bardzo mnie ciekawi jakiś konkretny projekt i koszta jego realizacji. Jeśli mogę, prosiłbym Cię o przykład, np. taki:

Buduję sobie taki oto dom parterowy: http://www.boduch.pl/info.php?id=56&strona=rzuty. Zaproponuj koncepcję zabezpieczeń antywłamaniowych (kilka słów o tym, co będzie i dlaczego tak, a nie inaczej) i oszacuj wstępnie i niezobowiązująco koszty realizacji. Celuj tak, żeby było "tanio i smacznie", czyli żeby był rozsądny kompromis między ceną a zakresem funkcjonalnym.

Żeby nie było, że chcę sobie bezpłatnie załatwić projekt instalacji alarmowej - możesz posłużyć się dowolnym innym przykładem dowolnego projektu z sieci.

Jeśli się zdecydujesz na udział w tym "eksperymencie" - będę bardzo zobowiązany !

Marbo
28-08-2003, 12:54
_ZBYCHU
Jak jeszcze raz z prośbą o wskazówki. Chcielibyśmy dać koło kominka czujnik CO. Jakie są zasady lokalizowania tego rodzaju czujek.
Kabel jest wyprowadzony na wys ok 1 m nad podłogą. Zasatnawiam się czy przeciągnąć go po boku obudowy kominka bliżej frontu (paleniska) czy raczej zostawić z boku w kącie

----------------------------------------
|..............----..............| * Tu

|..............----..............|

---------------------------- * czy tu?
szyba

Dam jeszcze że na tym boku obudowy kominka będzie znajdował się wlot wentylacji i wylot ciepłego powietrza.

Pozdrawiam.

_ZBYCH_
29-08-2003, 00:06
_Zbychu_,

Wszystko, co tu piszesz jest bardzo ciekawe, aczkolwiek mnie, laika, niezbyt interesują technikalia, natomiast bardzo mnie ciekawi jakiś konkretny projekt i koszta jego realizacji. Jeśli mogę, prosiłbym Cię o przykład, np. taki:....


W wolnej chwili postaram się przygotować odpowiedź.

_ZBYCH_
29-08-2003, 00:12
_ZBYCHU
Jak jeszcze raz z prośbą o wskazówki. Chcielibyśmy dać koło kominka czujnik CO. Jakie są zasady lokalizowania tego rodzaju czujek.
Kabel jest wyprowadzony na wys ok 1 m nad podłogą. Zasatnawiam się czy przeciągnąć go po boku obudowy kominka bliżej frontu (paleniska) czy raczej zostawić z boku w kącie.....


Czujka CO powinna być instalowana na ścianie na wysokości, co najmniej 150 cm ponad poziomem podłogi oraz przynajmniej 250 cm od urządzeń mogących być źródłem czadu.

Czujka nie powinna być zlokalizowana w pobliżu wentylacji czy wylotów ciepłego powietrza (również bezpośrednio na ściance kominka).

Proponuję zmianę lokalizacji czujki. Instalacja czujki blisko źródła potencjalnej emisji CO doprowadzi do wywoływania fałszywych alarmów. To samo dotyczy również czujek dymu czy gazu.

31-08-2003, 14:47
_Zbychu_,

Wszystko, co tu piszesz jest bardzo ciekawe, aczkolwiek mnie, laika, niezbyt interesują technikalia, natomiast bardzo mnie ciekawi jakiś konkretny projekt i koszta jego realizacji. Jeśli mogę, prosiłbym Cię o przykład, np. taki:...

Gratuluję wyboru projektu! Bardzo fajny domek.
Dwie rzeczy, które przykuły moją uwagę to:
- za mała szerokość bramy garażowej. Nie wiem, dlaczego takie się projektuje. Architekci chyba mieszkają w blokach i nigdy nie musieli osobiście "celować" w taką bramę. Ja u siebie poszerzyłem bramę
- małe okienka - widziałem taki dom gdzie jedyne, co widać to ściany

Na stronach:

http://www.zbychdom.republika.pl/System_1.html

http://www.zbychdom.republika.pl/System_2.html

umieściłem to, o co prosiłeś.

Zaznaczam, że są to przykładowe rozwiązania i nie można ich traktować jako ostateczne rozwiązania!
Nie są to również projekty systemów, a jedynie rysunki poglądowe z opisem. Projekt systemu wygląda zupełnie inaczej, więc Twoje obawy, co do "załatwienia sobie projektu gratis" są bezpodstawne :lol: .

Symbole naniesione na rysunki nie są symbolami stosowanymi w projektach, ale rysowałem to w prog. PhotoDraw. Normalnie projekt jest rysowany w AutoCad, a tam kreśli się zdecydowanie łatwiej :lol: .


P.S. Gdzie budujesz dom?

_ZBYCH_
31-08-2003, 14:49
:-? :-? :-?
Powyższy post jest mój.

Marek Sołtysiak
31-08-2003, 15:23
Powyższy system jest w porządku, ale mam kilka zastrzeżeń, jeśli można:
1. W garażu koniecznie trzeba zainstalować czujnik dualny aby samochód z ciepłym silnikiem nie wywołał fałszywego alarmu
2. System jaki Pan wyliczył - ja zorganizuję (z miontażem, gwarancją, konserwacją) o 600 zł taniej :)
3. Proponuję zmianę centrali na Izraelskiej firmy Crow PW 16. Posiada on więcej wyjść przekażnikowych i co bardzo ważne łatwiejszy jest w obsłudze. Próbował Pan w DSC podzielić system na 2 strefy (w tym jedna na góra domu i dół - bez garażu a drugi to garaż). Wie Pan jak niewygodne jest uzbrajanie takiego systemu? W Crow zostało to pięknie rozwiązane... POzostałe parametry - identyczne.

_ZBYCH_
31-08-2003, 21:01
Powyższy system jest w porządku, ale mam kilka zastrzeżeń, jeśli można:
1. W garażu koniecznie trzeba zainstalować czujnik dualny aby samochód z ciepłym silnikiem nie wywołał fałszywego alarmu
2. System jaki Pan wyliczył - ja zorganizuję (z miontażem, gwarancją, konserwacją) o 600 zł taniej :)
3. Proponuję zmianę centrali na Izraelskiej firmy Crow PW 16. Posiada on więcej wyjść przekażnikowych i co bardzo ważne łatwiejszy jest w obsłudze. Próbował Pan w DSC podzielić system na 2 strefy (w tym jedna na góra domu i dół - bez garażu a drugi to garaż). Wie Pan jak niewygodne jest uzbrajanie takiego systemu? W Crow zostało to pięknie rozwiązane... POzostałe parametry - identyczne.

Bardzo dziękuję za sprawdzenie poprawności konfiguracji systemu, ale jak byś kolego nie zauważył, to i w specyfikacji i w kosztorysie jest uwzględniony detektor dualny. Rozumiem, że chciałeś wciąć swoje pięć groszy, żeby napisać, że Ty zrobisz taniej.
Tak się składa, że zapytanie było do mnie, a odpowiedź jest orientacyjna. Jak staniesz do konkursu ofert, to będziesz zbijał cenę, a robienie tego w taki sposób w jaki Ty zrobiłeś jest nieeleganckie :-? .
Obserwuję Twoje SPAM-y na grupach i powiem Ci jedno: co za dużo, to nie zdrowo.
Rozumiem, że trudno nowej firmie „z Polski” wbić się na rynek, więc trzeba zaproponować niższą cenę, tyle że nie tylko cena ma znaczenie :lol: .

Co do centrali, nie widzę konieczności zmiany centrali. Dom jest parterowy więc góry nie ma. Jeśli będzie zapotrzebowanie na podział systemu na podsystemy, to również bez problemu można to zrobić.
Centrala zaproponowana przez Ciebie to produkt mało znany w środowisku instalatorów.
Produkty DSC zna każdy instalator, więc nie ma problemów z serwisem, a to jest b. Ważne z punktu widzenia inwestora.

Marek Sołtysiak
31-08-2003, 21:53
Witam. I widzę, że zabolało?


Tak się składa, że zapytanie było do mnie, a odpowiedź jest orientacyjna. Jak staniesz do konkursu ofert, to będziesz zbijał cenę, a robienie tego w taki sposób w jaki Ty zrobiłeś jest nieeleganckie

jak by było do Pana, to by było na e-mail. To jest grupa dyskusyjna. Jeśli chodzi o cenę... Czy to nieeleganckie być konkurencyjny - przede wszystkim jakościowo - bo ja tu kładę nacisk na wygodę obsługi.


Rozumiem, że trudno nowej firmie „z Polski” wbić się na rynek, więc trzeba zaproponować niższą cenę, tyle że nie tylko cena ma znaczenie

Muszę Pana rozczarować, ale moja firma nie potrzebuje się "wbić" na rynek bo jest w nim baardzo gruntownie osadzona. Tylko dzięki ilości zleceń nie muszę zarabiać jak Pan 2000 zł na systemie :). Proszę nie podawać klientowi zawyżonych cen sprzętu, to nieeleganckie....


Jeśli będzie zapotrzebowanie na podział systemu na podsystemy, to również bez problemu można to zrobić.

Wiem, że się da. Tylko proszę mi powiedzieć jak Pan rozpozna, na klawiaturze globalnej czy drugi system jest uzbrojony? Jeśli przydzie potrzeba podziału na 3 podsystemy? Oj zacznie się 3 godzinne szkolenie dla klienta... Albo nie wyjaśni mu się kilku spraw. Np tego, że PC 5020 nie posiada - jak Pan pisał klasy "S"... Tylko "C" :) (piętro niżej...)


Centrala zaproponowana przez Ciebie to produkt mało znany w środowisku instalatorów.
Produkty DSC zna każdy instalator, więc nie ma problemów z serwisem, a to jest b. Ważne z punktu widzenia inwestora.

Mało znany u niektórych instalatorów... Jak ktoś jest zorientowany w temacie, to dobrze zna ten system, który na rynku Polskim jest już od co najmniej 1995 roku (był mój pierwszy z nimi kontakt). Ponadto, miałby Pan problem z serwisem tego systemu posiadając instrukcję???

Marek Sołtysiak
31-08-2003, 22:01
A co mi tam. Pójdę jeszcze za ciosem.Proponuję stosowanie kontaktronów, bo to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Większość czujników można w jakiś sposób oszukać - ominąć. Wszystko jest kwestją doświadczenia, przygotowania i środków. Na szczęście jest to zarazem na tyle trudne, że byle łach tego nie potrafi, a zawodowcy nie przyjdą do naszych domów

byle mocniejszy magnes i Pański kontaktron leży jak długi :). Proszę wyjaśnić, czy kontaktron zadziała, jak przyłożę z zewnątrz magnes i otworzę okno?

Maco
01-09-2003, 06:46
Panowie,
Jest już tyle wątków na tym Forum, gdzie (niestety) dyskutanci używają epitetów rzucanych na siebie zamiast dyskutować o konkretach i faktach.
Mam nadzieję, że TEN wątek nie dołączy do tamtych i uda się go utrzymać w tonie zdrowej dyskusji popartej przykładami.

Pamiętajmy również o regulaminie który niemile widzi (łączeni z usunięciem z FOrum) "materiały o lub ogłoszenia o charakterze komercyjnym" :)

_ZBYCH_
01-09-2003, 19:47
Jak by było do Pana, to by było na e-mail. To jest grupa dyskusyjna. Jeśli chodzi o cenę... Czy to nieeleganckie być konkurencyjny - przede wszystkim jakościowo - bo ja tu kładę nacisk na wygodę obsługi.

Trzeba uważnie czytać. Kilka postów wyżej Tomek_J napisał:
„Zbychu, Wszystko, co tu piszesz jest bardzo ciekawe, aczkolwiek mnie, laika, niezbyt interesują technikalia, natomiast bardzo mnie ciekawi jakiś konkretny projekt i koszta jego realizacji. Jeśli mogę, prosiłbym Cię o przykład, np. taki...”

Jak Pan chce , to proszę zaproponować swoje rozwiązanie, zrobić opis, kosztorys i zaproponować klientowi, a nie wchodzić z butami i krzyczeć „ja zrobię taniej i lepiej, bo tamto jest do d...”
To jest nieeleganckie!!! :-?


Muszę Pana rozczarować, ale moja firma nie potrzebuje się "wbić" na rynek bo jest w nim baardzo gruntownie osadzona. Tylko dzięki ilości zleceń nie muszę zarabiać jak Pan 2000 zł na systemie.

Taak, zapewne dlatego, że ma Pan pełne ręce roboty ogłasza się Pan gdzie się tylko da...
Dobry fachowiec się ceni i na brak pracy nigdy nie narzeka, a ja nikomu w portfel nie zaglądam, bo to nieeleganckie! Są klienci, którzy są gotowi zapłacić za odpowiedni poziom usług i są klienci, którzy patrzą wyłącznie na cenę. Jak z powyższego wynika, ja mam swoją grupę klientów, a pan swoją :lol: .


Proszę nie podawać klientowi zawyżonych cen sprzętu, to nieeleganckie....

Po pierwsze ceny jakie ja podaje, to wyłącznie moja sprawa, a po drugie ceny podane w kosztorysach są zgodne z cennikiem dystrybutora!


Tylko proszę mi powiedzieć jak Pan rozpozna, na klawiaturze globalnej czy drugi system jest uzbrojony? Jeśli przydzie potrzeba podziału na 3 podsystemy? Oj zacznie się 3 godzinne szkolenie dla klienta... Albo nie wyjaśni mu się kilku spraw. Np tego, że PC 5020 nie posiada - jak Pan pisał klasy "S"... Tylko "C" (piętro niżej...)

Klawiatura nie musi być zaprogramowana jako globalna, może być przypisana do jednego z podsystemów. Przypisanie do innego podsystemu to jeden ruch ręką.
Jeśli Pan potrzebuje trzech godzin na szkolenie klienta, to strasznie Panu współczuję! :lol: :lol: :lol:
Tak się składa, że u mnie klient zawsze dostaje indywidualną instrukcję obsługi, a nie „fabryczną”. Moja instrukcja opisuje dokładnie jego system, a nie wszystkie możliwe, a niekoniecznie wykorzystane opcje.

Co do atestu, to hmm, jak by to Panu wytłumaczyć... najlepiej może sam Pan przeczyta. Poniżej scan świadectwa kwalifikacyjnego tej centrali.

http://www.zbychdom.republika.pl/5020/5020.jpg

Co Pan na to?


Mało znany u niektórych instalatorów... Jak ktoś jest zorientowany w temacie, to dobrze zna ten system, który na rynku Polskim jest już od co najmniej 1995 roku (był mój pierwszy z nimi kontakt). Ponadto, miałby Pan problem z serwisem tego systemu posiadając instrukcję???

Owszem jak ktoś instaluje te centrale, to jest w temacie i być może dobrze zna ten system.
Konstrukcja z 1995 roku jest zapewne pełna nowinek technicznych :lol: .

Ja nie mam problemów z serwisem systemów alarmowych. Tak się składa, że prowadzę również serwis systemów w jednej z dużych agencji ochrony.

Problem tkwi w tym, żeby system znać, a nie poznawać z instrukcją w ręku, będąc u klienta :o .
To, jak proponowana przez Pana centrala jest znana łatwo zweryfikować dzwoniąc do serwisów kilku agencji ochrony.

Skoro już zaproponował Pan tą centralę to i ja pozwolę sobie na kilka uwag:

Centrala CROW PW 16 ma osiem linii z możliwością dublowania do 16 linii – bez możliwości rozbudowy, centrala DSC 5020 ma osiem linii z możliwością rozbudowy do sześćdziesięciu czterech linii.

Zasilacz w centrali CROW ma max. obciążalność prądową 1A, a w DSC 1.5A.

Centralę CROW można podzielić na trzy podsystemy, a centralę DSC można podzielić na osiem podsystemów.

W centrali CROW przypisanie kodu do więcej niż jednej partycji spowoduje, że dany kod będzie mógł włączać lub wyłączać je jednocześnie. Nie ma możliwości pojedynczego włączania lub wyłączania poszczególnych partycji, kodem przypisanym do więcej niż jednej partycji (teraz już wiem dlaczego potrzebuje Pan trzech godzin na szkolenie klienta :lol: ).

Czy ma Pan jeszcze coś do dodania?

_ZBYCH_
01-09-2003, 19:53
A co mi tam. Pójdę jeszcze za ciosem.Proponuję stosowanie kontaktronów, bo to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Większość czujników można w jakiś sposób oszukać - ominąć. Wszystko jest kwestją doświadczenia, przygotowania i środków. Na szczęście jest to zarazem na tyle trudne, że byle łach tego nie potrafi, a zawodowcy nie przyjdą do naszych domów

byle mocniejszy magnes i Pański kontaktron leży jak długi :). Proszę wyjaśnić, czy kontaktron zadziała, jak przyłożę z zewnątrz magnes i otworzę okno?

Powalił mnie ten Pana cios, aż się nie mogę pozbierać :lol: :lol: :lol: .

Chyba się Pan filmów na oglądał :lol: :lol: :lol: .

Po pierwsze, złodziej musi wiedzieć, że w chronionym obiekcie zastosowano kontaktrony.
Po drugie musi wiedzieć, gdzie są zamontowane i ile ich jest.
Po trzecie próbował Pan kiedyś zrobić to, o czym Pan pisze?
Po czwarte czy wie Pan co to jest czujnik kontaktronowy spolaryzowany?

Pan zapewne nie stosuje kontaktronów, bo ich prawidłowy i estetyczny montaż to pracochłonne zajęcie, prawda? :o

Marek Sołtysiak
02-09-2003, 06:37
Witam.

Kolega piętro wyżej sugerował, żeby zakończyć naszą polemikę.. ale nie bardzo mogę. Bo widzę, że Pańskie doświadczenie opiera się tylko na pozyskiwaniu klienta. W wątku o sejfach proponuje Pan, żeby mocować sprzęt taki jak komputer, monitor, łańcuchami. :):):) Już wiem dlaczego.Po pierwsze, złodziej musi wiedzieć, że w chronionym obiekcie zastosowano kontaktrony.
Po drugie musi wiedzieć, gdzie są zamontowane i ile ich jest.
Po trzecie próbował Pan kiedyś zrobić to, o czym Pan pisze?
Po czwarte czy wie Pan co to jest czujnik kontaktronowy spolaryzowany?

1. Złodziej ZAWSZE wie jaki system jest zainstalowany
2. Złodziej NIE MUSI wiedzieć ile jest kontaktronów, bo wystarczy, że przejdzie przez jedne drzwi - i cały dom stoi otworem.
3. Ja nie, ale nie muszę, bo przerabiałem nie jeden system po włamaniu...
4. Wiem co to jest, ale nie opiszę (może ktoś a to liczy) jak obejść kontaktron spolaryzowany dodam, że nic prostrzego...
5. Kontaktrony stosuję, ale nie jako wiodący sposób zabezpieczenia w domu. Raczej jako dla komfortu użytkowania, bądź składnik uzupełniający.

Tomek_J
02-09-2003, 07:21
Panowie, (Marku i _Zbychu_),

Jeśli ktoś z Was chce coś dodać w temacie zabezpieczenia mojego domu, proszę o konkrety, a nie o "pałowanie się" na forum publicznym. Wasze napastliwe wypowiedzi robią na mnie złe wrażenie i osiągacie tym samym efekt wręcz przeciwny od zamierzonego. Trzymajmy poziom, bo nie jesteśmy w Sejmie. Przepraszam za ten moralizatorski ton, ale jak mawiał Jan Kobuszewski w kabarecie "Dudek": "Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłOM i godnościOM osobistOM". ;)

_Zbychu_, bardzo wielkie dzięki za to, że zechciałeś poświęcić swój czas i pomyśleć nad zabezpieczeniem mojej przyszłej chałupki. Naprawdę jestem pod wrażeniem !

Tak, domek jest FAAAJNY !!! :))) Buduje się na peryferiach Górnego Śląska. O bramę się nie martwię, a co do okiem - owszem, częściowo się z tym zgadzam, widzę to teraz, jak już stoją ściany. No, ale to już "po ptokach"... Zresztą nie przepadam za ostrym słońcem, a ściany wewnętrzne planuję białe, więc problem chyba nie wystąpi.

Teraz konkretniej (prosze mnie poprawić, jeśli poniżej moje rozumowanie jest błędne):

1. Zgadzam się, że cena jest w tym szczególnym przypadku drugorzędnym kryterium wyboru, bo jakość przede wszystkim. Ale to nie znaczy, że cena jest bez znaczenia... Dlatego tu prostsza wersja 1 jest atrakcyjniejsza. Zwłaszcza, że nie rozumiem, po co montować kontaktrony w oknach, skoro w pomieszczeniach wszędzie są czujniki podczerwieni ?
2. Nie znam żadnej z central i nie wiem, która jest jakiej klasy i co oznaczają "C" i "S", natomiast rozumiem, że tak, czy siak obie są obecne na polskim rynku. 16 linii CROW to chyba wystarczająca liczba jak na domek jednorodzinny i nie ma potrzeby rozbudowy do 64 linii ? Jak liczba linii wpływa na cenę centralki ?
3. Domek ma poddasze, które w momencie ewentualnej adaptacji na potrzeby mieszkalne - jak rozumiem z dyskusji - powinno być osobnym podsystemem (jeśli tak, to dlaczego ?). Zatem podział na 8 podsystemów też jest chyba nadmiarem ?
4. W kontekście 2 i 3 wnioskuję, że DSC jest ciekawym urządzeniem, ale czy nie ma jakiejś prostszej i tym samym tańszej wersji tej centrali ?
5. Prośba dodatkowa: czy ktoś z Was mógłby się wypowiedzieć nt. połączenia kamer z takim systemem alarmowo-dozorowym ? Przy chałupie stanie mała stajnia, będą konie i chciałbym mieć możliwość takiego dozoru na odległość oraz podejrzenia co się dzieje w stajni w razie wzbudzenia się alarmu (kradzieże koni to niestety częste zjawisko).

Marek Sołtysiak
02-09-2003, 07:50
Witam.

Najpierw przepraszam, troszkę może i przesadziłem z tym pierwszym postem - wchodząc troszkę jednak "beszczelnie" z tą ceną. Szacuneczek dla Zbycha za przygotowanie projektu. Moim zamiarem nie było tak na prawdę "wyrwanie" klienta - jak by tak było - po cichaczu wysłał bym swój projekt - czego nie zrobiłem. Mam swoje długie doświadczenie i chcę się nim wymieniać. Po za tym słóżę pomocą nieodpłatną on-line każdemu, więc teoria, że chciałem "wyrwać" klienta jest nietrafna.

Jeśli chodzi o różnicę klas, nie ma to ogromnego znaczenia w domku jednorodzinnym. Testy na klasę "S" są wyśróbowane i nie potrzebne do "zwykłego" systemu.

Jeśli chodzi o liczbę linii a cenę. W DSC standardowo jest 8 linii a każde rozszeżenie wymaga zastosowanie modułu z dodatkowymi liniami. W Crow już na płycie centrali jest 16 linii i nie ma potrzeby stosowania modułów.

Jeśli chodzi o podział na podsystemy. Pomaga to, jesli chcemy kożystać czasem tylko z części pomieszczeń, mając uzbrojoną resztę. Np. Siedzimy w domu w dzień. Mamu rozbrojony dół domu, górę a uzbrojony garaż. W nocy mamy uzbrojony garaż, dół domu a rozbrojone pomieszczenia w których śpimy. Dodatkowo, jeśli mamy jeszcze jakieś budynki (np stajnia) Też możemy ją uzbrajać i rozbrajać niezależnie od reszty systemu.

Przez wiele lat instalowałem właśnie DSC. Wiem o nim wszystko. Ale przyszedł czas, że ujżałem jego wady, którymi są właśnie wysoka cena i niewygodna obsługa. Przeanalizowałem więc Crow i jestem (i moi klienci również) bardzo zadowolony. Wygoda obsługi jest o kilka klas wyżej!! :)

Jeśli chodzi o stajnię i kamery...

Jest kilka rozwiązań. Można postawić w domku serwer z podglądem stajni (kamerki z podczerwienią) i podłączyć do systemu alarmowego. Serwer albo by nagrywał każdy ruch w stajni, albo nagrywa wtedy, gdy włączy się alarm.

Moja propozycja: Kamerki w stajni, na zewnątrz czujniki ruchu, bądź bariery podczerwieni. Bariery są lepsze, ale sporo droższe. Kamerki montujemy do quada (który podzieli Panu obraz na kilka części) a obraz "puszczam" Panu poprzez modulator do systemu TV w domu na kanał np. 99. Generalnie kamery można wykorzystać jako czujniki ruchu, ale nie polecam. Kamerą można popatrzeć na koniki:).

Widzę, że w Pana przypadku podział na 3 podsystemy byłby wskazany.

Marek Sołtysiak
02-09-2003, 08:15
Panie Zbychu.

Tylko w kwesti formalnej.

Na stronie www.techom.com - który to wydaje świadectwa i certyfikaty widnieje:

Centrala:PC 5020 Power 864
dystrybutorAAT Trading Company Sp. z o.o.
02-801 Warszawa ul.Puławska 359
tel: (0-22) 546 0 546
klasa: C
nr świadectwa i data ważności 77/02 19-11-2004; 120/00 19-11-2002


Nie będę komentował takich postów jak:


Konstrukcja z 1995 roku jest zapewne pełna nowinek technicznych

Bo widzę, że nie zrozumiał Pan tego, że system jest na rynku ale - jak KAŻDY rozwija się. Reszty też nie komentuję. Uznaję to za inwektywy - a na te nie odpowiadam.

Odnośnie Pańskich uwag do PW 16....

Centrala posiada 16 linii działających w systemie 2EOL. Nie uda się Panu podważyć tego.

Zasilacz do Crow... Pan na prawdę nie wie o czym pisze... Zasialcze do central (WSZYSTKICH) są zupełnie oddzielnie montowane i mogą być takie, jakie zamontuję w obudowie :).

Na trzy, ale każdy mogę jeszce uzbrajać w trybie "stay" lub "away" z jednej klawiatury, bez kombinacji z przechodzeniem w podsystemy.

Jeśli chodzi o kody.. To jest właśnie zaleta, że jeden kod można przypisywać do dowolnych partycji. Można do jednej, można do kliku. Ale, kod wbijam JEDEN RAZ, nie muszę przechodzić do poszczególnych partycji i każdą z osobna uzbrajać, jeśli chcę uzbroić cały dom... Np:

Kod "3 111" uzbraja całość
Kod "2 111" uzbraja garaż i stajnię
Kod "1 111" uzbraja sam garaż...

............... Prostrze? Po za tym wystarczy jedna klawiatura i mam wszytstko jak na dłoni. Bez przypisywania do każdego podsystemu innej klawiatury.[/b]

_ZBYCH_
02-09-2003, 10:32
Kolega piętro wyżej sugerował, żeby zakończyć naszą polemikę.. ale nie bardzo mogę. Bo widzę, że Pańskie doświadczenie opiera się tylko na pozyskiwaniu klienta. W wątku o sejfach proponuje Pan, żeby mocować sprzęt taki jak komputer, monitor, łańcuchami. Już wiem dlaczego.

Co tam jest napisane, każdy może przeczytać sam. Jak sam Pan doświadczy kradzieży „na szybko” cennych danych razem z komputerem, to może Pan doceni takie rozwiązania. Rozwiązania takie są zresztą od dawna proponowane, np. przez firmę 3M. Co do mojego doświadczenia, hmm... pozostawię bez komentarza.

W dalszej części daruję sobie odpowiedzi na Pańskie zaczepki i skupię się na temacie.
Cytat:
Po pierwsze, złodziej musi wiedzieć, że w chronionym obiekcie zastosowano kontaktrony.
Po drugie musi wiedzieć, gdzie są zamontowane i ile ich jest.
Po trzecie próbował Pan kiedyś zrobić to, o czym Pan pisze?
Po czwarte czy wie Pan co to jest czujnik kontaktronowy spolaryzowany?


1. Złodziej ZAWSZE wie jaki system jest zainstalowany
2. Złodziej NIE MUSI wiedzieć ile jest kontaktronów, bo wystarczy, że przejdzie przez jedne drzwi - i cały dom stoi otworem.
3. Ja nie, ale nie muszę, bo przerabiałem nie jeden system po włamaniu...
4. Wiem co to jest, ale nie opiszę (może ktoś a to liczy) jak obejść kontaktron spolaryzowany dodam, że nic prostrzego...
5. Kontaktrony stosuję, ale nie jako wiodący sposób zabezpieczenia w domu. Raczej jako dla komfortu użytkowania, bądź składnik uzupełniający.

1. Owszem, jeśli będzie miał okazję wcześniej dostać się do domu i rozpracować system, ale w ten sposób można „zrobić” każdy system.
2. Ja miałem na myśli ilość kontaktronów i miejsce montażu w jednym oknie.
4. Kontaktron spolaryzowany wymyślono właśnie po to, aby uniemożliwić sabotaż przez zastosowanie obcego magnesu. Kontaktrony te mają klasę S czyli najwyższą i do niedawna (z racji ceny i gabarytów) były stosowane tylko w zabezpieczeniach obiektów o dużym ryzyku. Technika jednak postępuje, urządzenia są miniaturyzowane, a ceny spadają.

_ZBYCH_
02-09-2003, 10:35
Teraz konkretniej (prosze mnie poprawić, jeśli poniżej moje rozumowanie jest błędne):

1. Zgadzam się, że cena jest w tym szczególnym przypadku drugorzędnym kryterium wyboru, bo jakość przede wszystkim. Ale to nie znaczy, że cena jest bez znaczenia... Dlatego tu prostsza wersja 1 jest atrakcyjniejsza. Zwłaszcza, że nie rozumiem, po co montować kontaktrony w oknach, skoro w pomieszczeniach wszędzie są czujniki podczerwieni ?
2. Nie znam żadnej z central i nie wiem, która jest jakiej klasy i co oznaczają "C" i "S", natomiast rozumiem, że tak, czy siak obie są obecne na polskim rynku. 16 linii CROW to chyba wystarczająca liczba jak na domek jednorodzinny i nie ma potrzeby rozbudowy do 64 linii ? Jak liczba linii wpływa na cenę centralki ?
3. Domek ma poddasze, które w momencie ewentualnej adaptacji na potrzeby mieszkalne - jak rozumiem z dyskusji - powinno być osobnym podsystemem (jeśli tak, to dlaczego ?). Zatem podział na 8 podsystemów też jest chyba nadmiarem ?
4. W kontekście 2 i 3 wnioskuję, że DSC jest ciekawym urządzeniem, ale czy nie ma jakiejś prostszej i tym samym tańszej wersji tej centrali ?
5. Prośba dodatkowa: czy ktoś z Was mógłby się wypowiedzieć nt. połączenia kamer z takim systemem alarmowo-dozorowym ? Przy chałupie stanie mała stajnia, będą konie i chciałbym mieć możliwość takiego dozoru na odległość oraz podejrzenia co się dzieje w stajni w razie wzbudzenia się alarmu (kradzieże koni to niestety częste zjawisko).


Ad. 1. Propozycja pierwsza opiera się wyłącznie na czujkach ruchu (czujki pasywnej podczerwieni i detektor dualny). Propozycja druga opiera się na czujnikach kontaktronowych i akustycznych czujkach zbicia szyb. Przewaga propozycji drugiej nad pierwszą jest taka, że można włączyć cały system w dozór i swobodnie poruszać się po domu. Chronione są wszystkie pomieszczenia z sypialniami włącznie (w przypadku systemu z czujkami ruchu sypialnie są nie chronione). Poza tym w domu mogą przebywać dowolne zwierzęta.

Ad. 2. Klasa C – profesjonalna, klasa S – specjalna. Klasa S spełnia bardziej rygorystyczne wymagania niż klasa C, ale przy systemie montowanym w domu jest to bez znaczenia.
Do pierwszego wariantu (czujki ruchu) centrala CROW wystarczy. Jednak do drugiego wariantu jest już za mała. Nawet po włączeniu opcji dublowania linii – szesnaście linii to za mało.
W centrali DSC jest osiem linii. Rozbudowa polega na dokładaniu kolejnych modułów, po osiem linii każdy. W ten sposób można rozbudować centralę nawet do 64 linii – co wcale nie znaczy, że musimy tyle linii wykorzystać. Proszę sobie wyobrazić, że instalujemy w pierwszej kolejności podstawowe zabezpieczenie po wstawieniu okien – kontaktrony - wystarczy wówczas centrala + jeden moduł. Później, po wykończeniu ścian, montujemy kolejną część systemu – czujki zbicia szyb – dokładamy kolejny moduł do istniejącego systemu. Póżniej trzeba zabezpieczyć stajnię – dokładamy kolejny moduł. W trakcie mieszkania zechce Pan mieć dodatkowe zabezpieczenie terenu wokół domu, czy stajni. Dokładamy kolejny moduł, itd. W danej chwili płaci Pan za zamontowaną część systemu, a przy kolejnych rozbudowach za dalsze urządzenia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamontowania modułu poza centralą, czyli np. na poddaszu zaadoptowanym za cele mieszkalne, czy w stajni. Nie ma wówczas konieczności dociągania wszystkich przewodów do centrali. Centralę łączymy jednym przewodem z odległym modułem i od tego modułu rozprowadzamy czujki i czujniki.

Co do kosztów:
- centrala DSC PC 5020 – 300 zł
- manipulator LED 16 linii – 234 zł
- manipulator LED 32 linie – 300 zł
- moduł 8 dodatkowych linii – 70 zł

- centrala CROW PW 16 + manipulator LED 16 linii – 390 zł
- dodatkowy moduł – brak możliwości rozbudowy

Ceny netto.

Ad. 3 i 4. Poddasze nie musi być osobnym podsystemem. Jeśli w domu będzie zamontowany system z czujkami ruchu, wystarczy zaprogramować wszystkie czujki w części nocnej jako linie wewnętrzne. Wówczas jeśli włączymy system, uzbroją się tylko wybrane czujki. System sam rozpoznaje, czy pozostajemy w domu i które czujki mają działać (po tym, czy po włączeniu systemu otwieramy drzwi lub bramę garażową – sprytne, prawda?). Nie potrzeba włączać osobnych partycji osobnymi kodami.
Jeśli istnieje taka potrzeba, można wydzielić osobną partycję, np. stajnia, gdzie możemy załączać system niezależnie od systemu w domu. Możemy to zrobić z dowolnego manipulatora, naciskając [#][2] + kod (dla drugiej partycji) lub [#][3] (dla trzeciej partycji), itd. Ot i cała różnica między CROW, a DSC w obsłudze partycji.

Co do ilości partycji, to w centrali DSC 5020 mamy możliwość podziału na osiem partycji. Prostsza centrala DSC 5010 ma możliwość rozbudowy do 32 linii i dwie partycje. Jest niewiele tańsza od modelu 5020, a ma istotne błędy w oprogramowaniu.

Ad 5. Kolega Marek już odpowiedział na pytanie odnośnie kamer, więc nie będę dublował odpowiedzi.

Ja proponuję stajnię zabezpieczyć czujnikami... kontaktronowymi + jeśli trzeba czujkami zbicia szyb. Wariant taki jest tańszy i pozbawiony fałszywych alarmów (powodowanych przypadkowo, np. przez zwierzęta lub celowo przez intruza).

_ZBYCH_
02-09-2003, 10:40
Panie Zbychu.

Tylko w kwesti formalnej.

Na stronie www.techom.com - który to wydaje świadectwa i certyfikaty widnieje:

Centrala:PC 5020 Power 864
dystrybutorAAT Trading Company Sp. z o.o.
02-801 Warszawa ul.Puławska 359
tel: (0-22) 546 0 546
klasa: C
nr świadectwa i data ważności 77/02 19-11-2004; 120/00 19-11-2002

Prawdopodobnie błąd na stronie www. Spróbuję wyjaśnić to u dystrybutora DSC.Nie będę komentował takich postów jak:

Cytat:
Konstrukcja z 1995 roku jest zapewne pełna nowinek technicznych


Bo widzę, że nie zrozumiał Pan tego, że system jest na rynku ale - jak KAŻDY rozwija się. Reszty też nie komentuję. Uznaję to za inwektywy - a na te nie odpowiadam.

Zrozumiałem, ale nie każda firma tworzy produkt i pod tą samą nazwą sprzedaje go przez wiele lat. DSC stworzyło produkt PC 5010, a po kilku latach unowocześniło go i nadało nową nazwę PC 5020.Odnośnie Pańskich uwag do PW 16....

Centrala posiada 16 linii działających w systemie 2EOL. Nie uda się Panu podważyć tego.

Zasilacz do Crow... Pan na prawdę nie wie o czym pisze... Zasialcze do central (WSZYSTKICH) są zupełnie oddzielnie montowane i mogą być takie, jakie zamontuję w obudowie .

Na trzy, ale każdy mogę jeszce uzbrajać w trybie "stay" lub "away" z jednej klawiatury, bez kombinacji z przechodzeniem w podsystemy.

Jeśli chodzi o kody.. To jest właśnie zaleta, że jeden kod można przypisywać do dowolnych partycji. Można do jednej, można do kliku. Ale, kod wbijam JEDEN RAZ, nie muszę przechodzić do poszczególnych partycji i każdą z osobna uzbrajać, jeśli chcę uzbroić cały dom... Np:

Kod "3 111" uzbraja całość
Kod "2 111" uzbraja garaż i stajnię
Kod "1 111" uzbraja sam garaż...

............... Prostrze? Po za tym wystarczy jedna klawiatura i mam wszytstko jak na dłoni. Bez przypisywania do każdego podsystemu innej klawiatury.

Zgodnie z instrukcją, centrala PW 16 posiada osiem linii z możliwością dublowania do 16 linii.

Zgodnie z opisem technicznym, wydajność prądowa zasilacza centrali wynosi 1A.
W obudowie może Pan sobie instalować różne transformatory, a nie zasilacze, a wydajność prądowa głównie zależy od układu zasilacza.

Przepraszam Pana jeśli poczuł się pan urażony moimi wypowiedziami.

Na tym proponuję zakończyć złośliwości i przejść do tematu.

krzysztofb
03-09-2003, 21:29
Zamiast kontaktronów polecam okucia z wbudowaną czujką.
Zalety:
1. nie widać,
2. nie dadzą się oszukać (magnesem)
3. sygnalizują stan klamki a nie okna - nawet jeżeli okno jest domnięte ale klamka nie przekręcona to jest sygnał otwacia.

Wady:
1. nie nadaje się do okien uchylnych, jeżeli chcemy okno otworzyć uchylnie bez alarmu ( kontaktron można zamontować niżej).

P.S. Jeżeli chodzi o Techom to takie certyfikaty może wydawać każdy. To jest normalna prywatna firma wydająca certyfikaty za pieniądze.

_ZBYCH_
03-09-2003, 22:23
Zamiast kontaktronów polecam okucia z wbudowaną czujką.
Zalety:
1. nie widać,
2. nie dadzą się oszukać (magnesem)
3. sygnalizują stan klamki a nie okna - nawet jeżeli okno jest domnięte ale klamka nie przekręcona to jest sygnał otwacia.

Wady:
1. nie nadaje się do okien uchylnych, jeżeli chcemy okno otworzyć uchylnie bez alarmu ( kontaktron można zamontować niżej).

P.S. Jeżeli chodzi o Techom to takie certyfikaty może wydawać każdy. To jest normalna prywatna firma wydająca certyfikaty za pieniądze.


Wadą jest również to, że producenci okien nie oferują takich okuć :( .

Jaka firma produkuje takie okucia?

Co do Techomu, to w zupełności się zgadzam. Ponieważ robi to za pieniądze, więc czasami zdarza się, że atest otrzymują urządzenia, które nigdy nie powinny go otrzymać...
Nie tylko Techom certyfikuje urządzenia z tej branży.

krzysztofb
04-09-2003, 20:33
Jam ma okucia Roto i funkcja opisana przeze mnie działa bez zarzutu.

Marek Sołtysiak
04-09-2003, 20:45
Jasne, że Techom to robi za pieniądze.. Jak wszyscy, ale jednak ta właśnie firma ma opinię wydawania certyfikatów na podstawie wiarygodnych badań. Klient może nie wiedzieć, na jakim poziomie jest centrala jaką oferuje mu usługodawca. Po to właśnie są certyfikaty. Nikt w Polsce nie wydaje żadnych certyfikatów gratis...

Pozdrawiam
Marek Sołtysiak
[ciach]

jolantas
04-09-2003, 21:11
czy ktoś może mi doradzić system ochrony granic działki?
Nie chce czujników na podczerwień czy coś w tym stylu! Działka jest wąska i ma na granicy tuje. Chcę spokojnie siedzieć wieczorem na tarasie i przebywać np w łazience przy otwartych oknach tarasowych, dlatego wyobrażam sobie że jakiś sygnał, że ktoś wkracza na posesję dałby mi komfort bezpieczeństwa. Myślę o czymś co sygnalizuje wejście przez nadepnięcie ziemi na granicy /w nocy, wiedząc o alarmie mogę sobie chodzić wtedy po środku ogrodu- jeśli taki przyjdzie mi pomysł!
Czy ta pierwsza bariera przy granicy ogrodzenia/ + czujki stłuczeniowe + P4+ podłączenie do monitoringu wystarczy?
A może ktoś poleci sprawdzoną firmę z okolic Krakowa?

tom soyer
05-09-2003, 07:10
czy ktoś może mi doradzić system ochrony granic działki?
Nie chce czujników na podczerwień czy coś w tym stylu! Działka jest wąska i ma na granicy tuje. Chcę spokojnie siedzieć wieczorem na tarasie i przebywać np w łazience przy otwartych oknach tarasowych, dlatego wyobrażam sobie że jakiś sygnał, że ktoś wkracza na posesję dałby mi komfort bezpieczeństwa. Myślę o czymś co sygnalizuje wejście przez nadepnięcie ziemi na granicy /w nocy, wiedząc o alarmie mogę sobie chodzić wtedy po środku ogrodu- jeśli taki przyjdzie mi pomysł!
Czy ta pierwsza bariera przy granicy ogrodzenia/ + czujki stłuczeniowe + P4+ podłączenie do monitoringu wystarczy?
A może ktoś poleci sprawdzoną firmę z okolic Krakowa?

ochrona Pani to nielada zadanie .. nawet dla UOPu ;)
... ja tez poczekam na bardziej techniczne rady bo ten problem mnie tez bardzo interesuje. moja zona wymaga podobnych zabezpieczen ;)

Marek Sołtysiak
05-09-2003, 07:29
Są specjalne przewody wkopywane w ziemię, sensometryczne.... proszę podać wymiary działek :)

Marek Sołtysiak
[ciach]

_ZBYCH_
05-09-2003, 09:06
Są specjalne przewody wkopywane w ziemię, sensometryczne.... proszę podać wymiary działek :)

Marek Sołtysiak
[ciach]

Tylko trzeba dodać, że takowe nie są na kieszeń polskiego inwestora prywatnego :( .

Zestaw elektroniki do systemu RAFID (nadajnik, odbiornik/analizator, terminator, złącza) kosztuje jedyne - 9 150,00... EUR

Do tego kabel sensoryczny - 16 EUR (cena za 1m)

Do tego kabel nieczuły (bo jakoś trzeba to podłączyć do modułu) - 6,80 EUR (cena za 1m)

Do tego zasilacz sieciowy 12VDC 1A - 571,00 EUR

To chyba trochę drogo wychodzi...

Dla zainteresowanych, jak to działa polecam stronę:

http://www.atline.com.pl/katalog/geoquip/RAFID.htm

P.S. Ceny innych systemów tego typu są podobne.

tom soyer
05-09-2003, 09:43
to moze jest inny pomysl jak chronic cala posesje (oczywiscie na nasza kieszen)? ja stawiam plot pod napieciem, ktory na razie zdaje egzamin u mojego ojca ale moze jest jakas alternatywa ?
moja dzialka to 18m X 40m i niestety z dwoch stron jest droga a dzialka obok jest niezamieszkala. nawet pustego grilla nie mozna na noc zostawic :), puszki po imprezzie moga zostac na trawniku bo na rano ich i tak nie bedzie :)

05-09-2003, 13:12
Jasne, że Techom to robi za pieniądze.. Jak wszyscy, ale jednak ta właśnie firma ma opinię wydawania certyfikatów na podstawie wiarygodnych badań. Klient może nie wiedzieć, na jakim poziomie jest centrala jaką oferuje mu usługodawca. Po to właśnie są certyfikaty. Nikt w Polsce nie wydaje żadnych certyfikatów gratis...

Pozdrawiam
Marek Sołtysiak
[ciach]

Nie wiem co to znaczy "opinię wydawania certyfikatów". Jak porównać klasę S czujki Cerberusa stosowaną w bankach na całym świecie i czujki DSC do zastosowań biurowo-domowych ? Techom wydaje certyfikat S lub C na czujki, które nie uzyskałyby takiej klasyfikacji w żadnym kraju na zachodzie i to właśnie świadczy o wiarygodności takich badań a nie domniemanie, że oni robią to dobrze.

Marek Sołtysiak
05-09-2003, 19:57
Czy za te cenę:

Do tego zasilacz sieciowy 12VDC 1A - 571,00 EUR

Za zasilacz Pan też tak liczy klientowi? Czy może ten zasilacz ma jakieś specjalne funkcje?

Widziałem gdzieś oferte gdzie można to załatwić taniej.. POszukam. Jak znajdę. Dam znać..

_ZBYCH_
05-09-2003, 21:07
Czy za te cenę:

Do tego zasilacz sieciowy 12VDC 1A - 571,00 EUR

Za zasilacz Pan też tak liczy klientowi? Czy może ten zasilacz ma jakieś specjalne funkcje?

Widziałem gdzieś oferte gdzie można to załatwić taniej.. POszukam. Jak znajdę. Dam znać..

Jak kogoś stać na Mercedesa, to i stać go na dywaniki za 500 EUR :lol:

Podałem ceny katalogowe, dostępne w cenniku na podanej stronie www.

Zasilacz wydaje się mieć typowe parametry. Teoretycznie może da się go zamienić na tańszy odpowiednik, ale co będzie, jak w tym tańszym odpowiedniku zabraknie jakiegoś filtra i system za tyle pieniędzy będzie generował fałszywe alarmy? A co będzie jak w wyniku zastosowania niesystemowego zasilacza padnie analizator sygnału za ponad 9 000 EUR? Gwarancja odpada :( .

Myślałem, że czas złośliwości się zakończył, ale widzę, że chyba nie...

Ja proponuję, żeby Pan odpowiadał na pytania i udzielał pomocy Forumowiczom (zgodnie z własną deklaracją), a nie komentował moje posty, bo zaczyna mnie to denerwować.

ZBYCH

Marek Sołtysiak
05-09-2003, 21:27
To przecież odpowiadam. Chciałem zasygnalizować, że te ceny (wszystkie) są baardzo mocno zawyżone. Za przykład podałem zasilacz, mogę też podać przewód "nieczuły" - znaczy żelowy nie za 6,8 EUR tylko za 1,8 PLN za metr. Jeśli różnica w przewodzie sensorycznym również jest tak duża, więc warto poszukać.

_ZBYCH_
05-09-2003, 22:21
To przecież odpowiadam. Chciałem zasygnalizować, że te ceny (wszystkie) są baardzo mocno zawyżone. Za przykład podałem zasilacz, mogę też podać przewód "nieczuły" - znaczy żelowy nie za 6,8 EUR tylko za 1,8 PLN za metr. Jeśli różnica w przewodzie sensorycznym również jest tak duża, więc warto poszukać.

Tak się składa, że nie wszystko da się zamienić na tańsze, a eksperymentowanie w tej branży może mieć zgubne skutki...

_ZBYCH_
05-09-2003, 22:52
Jeszcze dwa adresy stron zawierających opisy systemów ochrony zewnętrznej:

http://www.raban.com.pl/panther2000.htm

http://www.raban.com.pl/intrepid2.htm

Ceny podobnie szkodliwe dla zdrowia, jak te poprzednie :lol: :lol: :lol:

anpi
07-09-2003, 09:55
Do Marka Sołtysiaka:

Tak sobie czytam ten wątek, bo mnie interesuje z dwóch powodów - po pierwsze niedługo będę budował dom i raczej wyposażę go w system alarmowy, po drugie swego czasu studiowałem elektronikę i telekomunikację, a do dziś mnie to bardzo interesuje.
Niestety, pana wypowiedzi bardzo mi się nie podobają. ZBYCH sam zabrał głos w dyskusji, poświęcił swój czas, żeby komuś przygotować projekt systemu alarmowego, odpowiada na dziesiątki pytań, cały czas robiąc to za darmo i poświęcając swój czas.
Tymczasem pan go zaatakował i prowadzi tu walkę na szczegóły techniczne, które postronnych obserwatorów tegą wątku raczej mało interesują. Nawet nie spróbował pan przygotować konkurencyjnego projektu systemu alarmowego... Nieładnie!

Marek Sołtysiak
07-09-2003, 10:23
Przepraszam Pana Zbycha, jeśli to tak wyszło - szczerze - nie chciałem nikogo atakować. Chylę czoło przed jego wysiłkiem i poświęconym czasem. Dlatego właśnie NIE wykonałem konkurencyjnej oferty, bo nie o to mi chodziło w dyskusji aby "wyrwać" klienta. Chciałem przeprowadzaić dyskusję, ale Pan Zbych też mnie ostro zaatakował, zresztą nie tylko tutaj...

Pozdrawiam

_ZBYCH_
07-09-2003, 16:59
Przepraszam Pana Zbycha, jeśli to tak wyszło - szczerze - nie chciałem nikogo atakować. Chylę czoło przed jego wysiłkiem i poświęconym czasem. Dlatego właśnie NIE wykonałem konkurencyjnej oferty, bo nie o to mi chodziło w dyskusji aby "wyrwać" klienta.

Panie Marku, ja tylko jeszcze dodam, że tu nie chodzi o przejęcie klienta, bo jeśli będzie Pan na tyle przekonujący, że klient wybierze Pana ofertę, to bardzo proszę - to wolny rynek. Jednak forma wybrana przez Pana była niewłaściwa, więc reprymenda się należała. Może trochę była za ostra, ale przeprosiłem.Chciałem przeprowadzaić dyskusję, ale Pan Zbych też mnie ostro zaatakował, zresztą nie tylko tutaj...

Nie bardzo rozumiem, o czym Pan pisze.

Ponownie proponuję zakończyć złośliwości i nie wracać już do tematu "wyrywania klienta".

jolantas
07-09-2003, 19:30
Mercedesa nie mam więc co radzicie? Chcę mieć odrobinę luksusu i wejść na piętro do łazienki bez konieczności zamykania drzwi tarasu parteru!
Nie rozumiem technicznych różnic między nazwami zasilaczy itp. Na podane strony /za które dziękuję/ nawet nie będę wchodzić bo mnie nie stać na 40 tys, ZL /choć z drugiej strony jeśli mnie mają okraść to te 40 się nazbiera i szok który jest nieprzeliczalny!? Pomyślcie- czy mam zacisnąć pasa czy może jest inna alternatywa. W psa nie wierzę bo już 2 znajomym "ekipa" uśpiła bardzo groźne psiska! /jeden to nawet się już nigdy nie obudził! :cry:
Pozdrowienia

jolantas
07-09-2003, 19:48
Jednak zerknęłam na te adresy! Nie podają ceny ani kontaktu- gdzie go kupić! A ten RAFID- czy dobrze zrozumiałam, że polega na falach w które jak się wejszie to działa? A co z psem? To samo z Rabanem - iluminator podczerwieni! Chcę coś co można wkopać obok moich tuii i żeby działąło na nacisk na ziemi a więc tylko kabel sensoryczny jak rozumiem! Gdzie go szukać i jaka firma może mi go zainstalować /Kraków/

_ZBYCH_
07-09-2003, 22:48
Jednak zerknęłam na te adresy! Nie podają ceny ani kontaktu- gdzie go kupić! A ten RAFID- czy dobrze zrozumiałam, że polega na falach w które jak się wejszie to działa? A co z psem? To samo z Rabanem - iluminator podczerwieni! Chcę coś co można wkopać obok moich tuii i żeby działąło na nacisk na ziemi a więc tylko kabel sensoryczny jak rozumiem! Gdzie go szukać i jaka firma może mi go zainstalować /Kraków/

Co do adresów, kontaktów i innych informacji proponuję wejść na strony początkowe i tam wybrać odpowiednie działy.

http://www.atline.com.pl/

http://www.raban.com.pl/


Kable sensoryczne działają na zasadzie: jeden kabel wytwarza pole elektromagnetyczne (odpowiednio generowane), a drugi kabel odczytuje to pole. W specjalnym wykonaniu jeden kabel zawiera i kabel nadawczy i kabel odbiorczy. Znakomicie upraszcza to montaż (jeden wykop).
Zakłócenia pola elektromagnetycznego są wykrywane przez układ analizujący i jeśli przekroczą założony próg, zostaje wywołany alarm. Układ analizujący można zaprogramować tak, aby ignorował pewne zakłócenia. Można zaprogramować ignorowanie pewnej masy, czyli np. ignorowanie psa. System jest nieczuły na zmiany pogody, ruchy gałęzi, ptaki.

Można by powiedzieć – system doskonały! Tylko ta cena... :(

Wykonanie takiego systemu, to koszt ok. 50 – 60 tyś. zł. bo do kosztu urządzeń i kabla trzeba doliczyć przygotowanie podłoża, montaż kabli i programowanie urządzeń.

Chyba jednak nie jest to rozwiązanie na kieszeń polskiego inwestora prywatnego :( :( :( .

Nie wiem, co masz na myśli pisząc: „To samo z Rabanem - iluminator podczerwieni!”
Iluminator podczerwieni, to urządzenie stosowane w telewizji przemysłowej do oświetlania obserwowanego obszaru w ciemnościach (pasmo podczerwieni).

Nie ma takich rozwiązań, jak czujki naciskowe do umieszczenia pod ziemią.
Istnieją rozwiązania typu maty naciskowe, ale są to rozwiązania do zastosowań wewnętrznych (typu pułapka naciskowa pod dywanem).

Generalnie wszelkie zewnętrzne systemy ochrony, to trudny temat.
Systemy zewnętrzne muszą pracować w różnych warunkach (słońce, upał, deszcz, mróz, mgła, śnieg, itp.) więc ich prawidłowe wykonanie musi być poprzedzone dokładną analizą.

Ponieważ urządzenia do systemów zewnętrznych są drogie, a ich montaż nie jest prosty, systemy takie dużo kosztują.

Sam stoję przed trudnym wyborem – docelowy system zabezpieczeń technicznych mojego domu. Wierzcie mi, nie jest to (nawet dla mnie) prosty wybór, tym bardziej, że ja wiem co i jak działa, jakie są przeciwwskazania i „zagrożenia” stosowania różnych systemów ochrony. Inny inwestor jest zdany tylko na rzetelność wykonawcy...

Jolantas, nie wiem na ile to pilny dla Ciebie temat, ale w wolnej chwili posiedzę jeszcze nad tym.

Maco
08-09-2003, 07:03
ZBYCH,
Ja też się dołączam do Jolantas. Chciałbym chronić działkę tak, żeby mieć możliwość wykrycia intruza zanim dojdzie do domu i narobi szkód.
Czy są takie rozwiąznia jak na przykład kamera z programem, który analizuje obraz i jeśli "wykryje" zmiany większe od założonych to uruchamia alarm ?
Wydaje mi się, że przeciętne kamery nie są tak drogie, komputer nie musi być super dobry i tylko ten program, żeby był na tyle mądry i reagował na kształt człowieka a nie na psa, ruch gałęzi czy nagłę opady śniegu. No i masz rację, jak bęzie mgła to wtedy jest kiepsko...
A może kamera na podczerwień ?
Tak sobie puszczam wodze fantazji... :)

Marek Sołtysiak
08-09-2003, 07:18
Witam

Na Pani miejscu bardzo poważnie rozważyłbym jednak zainstalowanie barier podczerwieni firmy Aleph. Jest to rozwiązanie sprawdzone i nie potrzeba "zaciskać pasa". Ponad płotem miała by Pani wiązki "laserowe". Działa to tak, że każde przejście człowieka wywołało by alarm. System barier jest odporny na zwierzęta oraz zmiany atmosferyczne. Jeszcze innym rozwiązaniem jest ochrona posiadłości barierami mikrofalowymi. Stawia się je na terenie posesji równolegle do obecnego płotu. Oba rozwiązania są sprawdzone i po przyłączeniu do standardowego systemu alarmowego nie powinny przekroczyć 2000 zł. Ale wszystko zależy od rozmiarów działki.

Pozdrawiam

Marek Sołtysiak
08-09-2003, 07:22
Zpraszam i Jolantas i Maco do wysłania jakiś planów, bądź opisów działek. Wykonam dokładny kosztorys i projekt w kilku opcjach z dokładnym opisem.

mareksol@poczta.onet.pl

Pozdrawiam.

master
08-09-2003, 14:45
_ZBYCH_ doradził, że ho, ho - ale po moich (pozytywnych) doświadczeniach z alarmem - o ile ma być podłączony do monitoringu firmy ochroniarskiej - zleciłbym im robotę, la w przypadku własnego dłubania pierwsze kroki skierowałbym do nich.

No tak, ale przy takim podejściu należy liczyć się z tym, że będzie to jedynie standardowy, najskromniejszy alarm, o najmniejszych możliwościach - bo po wybudowaniu nowego domu już tylko taki da się zamontować, chyba że od nowa prucie ścian, przeróbki itd . ....

_ZBYCH_
08-09-2003, 22:51
ZBYCH,
Ja też się dołączam do Jolantas. Chciałbym chronić działkę tak, żeby mieć możliwość wykrycia intruza zanim dojdzie do domu i narobi szkód.
Czy są takie rozwiąznia jak na przykład kamera z programem, który analizuje obraz i jeśli "wykryje" zmiany większe od założonych to uruchamia alarm ?
Wydaje mi się, że przeciętne kamery nie są tak drogie, komputer nie musi być super dobry i tylko ten program, żeby był na tyle mądry i reagował na kształt człowieka a nie na psa, ruch gałęzi czy nagłę opady śniegu. No i masz rację, jak bęzie mgła to wtedy jest kiepsko...
A może kamera na podczerwień ?
Tak sobie puszczam wodze fantazji... :)

W ostatnim czasie pojawiło się sporo kart komputerowych z możliwością dołączenia od 1 do 16 kamer. Programy dołączane do kart mają sporo możliwości, w tym detekcję ruchu. Ustawia się punkty obrazu, w których ma działać detekcja ruchu i czułość. Wykrycie ruchu może rozpocząć zapis obrazu na twardym dysku komputera, wysłać e-mail z „obrazami alarmowymi”, uruchomić wyjście przekaźnikowe aktywujące alarm, ale...

Niestety, taka detekcja ruchu jest bardzo niedoskonała i nie nadaje się do wykorzystania w systemie kamer zewnętrznych, ponieważ program nie radzi sobie z kompensacją zmian oświetlenia. Po prostu, jak się ściemnia, system potrafi wywołać alarm, a zmniejszenie czułości doprowadza do braku reakcji przy szybkim ruchu obiektu w obszarze detekcji.
Są to rozwiązania stosunkowo tanie, ale nadające się wyłącznie do systemów obserwacyjnych – wewnętrznych ze stałym oświetleniem. Ponadto detekcja ruchu stosowana jest dla oszczędzania miejsca na dysku przy nagrywaniu. Nagrywany jest tylko obraz po wykryciu ruchu.

Istnieją oczywiście profesjonalne systemy videodetekcji, ale te kosztują majątek :( .

Jeśli chodzi o kamery, to one pracują w paśmie podczerwieni i stosunkowo dobrze sobie radzą z mgłą. Oczywiście dużo zależy od odległości kamery od obserwowanego obiektu.

Najlepszy byłby system kamer termowizyjnych :lol:

_ZBYCH_
08-09-2003, 23:02
_ZBYCH_ doradził, że ho, ho - ale po moich (pozytywnych) doświadczeniach z alarmem - o ile ma być podłączony do monitoringu firmy ochroniarskiej - zleciłbym im robotę, la w przypadku własnego dłubania pierwsze kroki skierowałbym do nich.

No tak, ale przy takim podejściu należy liczyć się z tym, że będzie to jedynie standardowy, najskromniejszy alarm, o najmniejszych możliwościach - bo po wybudowaniu nowego domu już tylko taki da się zamontować, chyba że od nowa prucie ścian, przeróbki itd . ....

Tak, zgadzam się z tym. Od agencji ochrony można oczekiwać jedynie standardowych rozwiązań :( .

Proszę jednak mieć na uwadze, że inwestorzy nie wiedzą, gdzie szukać innych firm profesjonalnie zajmujących się elektroniką domową, więc są "skazani" na agencje ochrony (pod kątem systemu alarmowego) i na elektryka (pod kątem pozostałych instalacji).
Nawet jak znajdą taką profesjonalną firmę, to nie bardzo wiedzą, czy owa profesjonalna firma jest naprawdę profesjonalna, czy tylko stwarza takie pozory.

krzysztofb
09-09-2003, 21:43
Myślę, że zdrowa jest zasada - inna firma instaluje system alarmowy, inna firma prowadzi monitoring. W takim przypadku, jeżeli system alarmowy nie działa poprawnie to firma monitorująca zgłosi brak sygnałów lub awarię, jeżeli sygnał monitorowanie nie dochodzi to instalator systemu wykryje to podczas testów.
Jeżeli wszystko damy w ręce firmy monitorującej to nie zawsze mogą chcieć poprawiać własne usterki i to w pierwszej kolejności a my nawet nie będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak jak trzeba.

_ZBYCH_
10-09-2003, 09:05
Myślę, że zdrowa jest zasada - inna firma instaluje system alarmowy, inna firma prowadzi monitoring. W takim przypadku, jeżeli system alarmowy nie działa poprawnie to firma monitorująca zgłosi brak sygnałów lub awarię, jeżeli sygnał monitorowanie nie dochodzi to instalator systemu wykryje to podczas testów.
Jeżeli wszystko damy w ręce firmy monitorującej to nie zawsze mogą chcieć poprawiać własne usterki i to w pierwszej kolejności a my nawet nie będziemy wiedzieli, że coś jest nie tak jak trzeba.

Dokładnie tak, ale z jednym zastrzeżeniem, za stronę techniczną (montaż systemu i montaż nadajnika) odpowiada jedna firma. Za monitorowanie druga. Nie ma wówczas zwalania winy, że "nasze działa, to ich nie działa".

Marek Sołtysiak
10-09-2003, 11:59
Witam.

Mam jednak troszkę odmienne zdanie na ten temat. Mam podpisane umowy z firmami monitorującymi i bardzo często sam przyłączam nadajnik. Wtedy ja biorę odpowiedzialność za cały system. Klienta nie interesują wtedy szczegóły techniczne typu "czy sygnał nie doszedł do nadajnika, czy z niego nie został wygenerowany". Coś padło, ma jeden telefon i jedną firmę, którą może winić, bądź chwalić :). Ponadto, jeśli montuję obie części systemu ochrony - zrobię to tak - aby pasowały do siebie jak puzzle.

Jeśli klient powierza mi swoje bezpieczeństwo, to powinienem być odpowiedzialny za każdy element systemu. A jak mam być odpowiedzialny jeśli nie wiem, czy nadajnik został poprawnie "skręcony"?

Pozdrawiam.

krzysztofb
10-09-2003, 20:36
Dokładnie tak, ale z jednym zastrzeżeniem, za stronę techniczną (montaż systemu i montaż nadajnika) odpowiada jedna firma. Za monitorowanie druga. Nie ma wówczas zwalania winy, że "nasze działa, to ich nie działa".

W pełni się zgadzam.

Tomek_J
05-11-2003, 10:29
Pozwalam sobie odświeżyć topik.

Znalazłem taką oto ofertę: www.relpolasia.com.pl Oferta o tyle dla mnie ciekawa, że zawiera wszystkie elementy, jakie byłyby potrzebne do stworzenia prostej domowej instalacji zgodnie z koncepcjami przedstawionymi przez Zbycha, a przy tym są one zauważalnie tańsze (ca. o połowę w stosunku do cen urządzeń podanych w tych koncepcjach). Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tą firmą lub sprzedawanymi przez nią produktami ?

Szaruś
10-11-2003, 10:54
Mam pytanie, czy warto inwestować w zabezpieczenie okien (szyba P2/P4, kontraktony, itp.) na 1 piętrze (dolna krawędź okna na wys. ok. 4 metrów na ziemią)? Ja częste są włamania do domków przez okna na piętrze?

_ZBYCH_
10-11-2003, 13:21
Mam pytanie, czy warto inwestować w zabezpieczenie okien (szyba P2/P4, kontraktony, itp.) na 1 piętrze (dolna krawędź okna na wys. ok. 4 metrów na ziemią)? Ja częste są włamania do domków przez okna na piętrze?

No nie wiem jak tam u Was jest niebezpiecznie, ale... przypadek z okolic W-wy z zeszłego tygodnia. Dzień roboczy - ok. godz. 11.

Wszystkie okna w domu antywłamaniowe (okna P4 i K2, Velux-y P4 i dodatkowe zamki). System - kontaktrony + czujki inercyjne na parterze i czujki zbicia szyb na piętrze. Złodzieje nie ruszyli okien na dole, bo poznali szyby P4 (jak szyba P4 to i okucie K2). Zabrali się za okno nad garażem, ale i tu ich spotkała niespodzianka :lol: . Nie dali za wygraną i poszli na dach, a tam też niespodzianka :lol: :lol: . Przy siłowaniu się z Velux-em włączył się alarm, a te sukinsyny jeszcze przez cztery minuty siłowali się z tym oknem, mimo wyjącego na całą okolicę alarmu http://republika.pl/zbychdom/icon/icon2.gifhttp://republika.pl/zbychdom/icon/icon2.gifhttp://republika.pl/zbychdom/icon/icon2.gif. Za wszelką cenę chcieli się dostać do środka i zamknąć się wewnątrz.
Żeby było ciekawiej, patrol z agencji nic nie zauważył, więc gdyby nie solidne okna, pewnie by się schowali wewnątrz i poczekali, aż patrol zostanie odwołany. A potem...

Z pośpiechu złodzieje zostawili młotek na dachu. Szkoda, że nie pospadali z dachu, jak się włączył alarm :evil:

http://www.zbychdom.republika.pl/Wlamanie/Wlam.JPG

http://republika.pl/zbychdom/Wlamanie/OknoP4.JPG

http://republika.pl/zbychdom/Wlamanie/Okno_P4_3.JPG

http://republika.pl/zbychdom/Wlamanie/Velux_P4_1.JPG

http://republika.pl/zbychdom/Wlamanie/Velux_P4_2.JPG

Szaruś
11-11-2003, 15:05
Z tego co się oreintuję, to producenic okien dachowych nie oferują jakichś specjalnych okuć antywłamaniowych (tylko szyby + ewentulanie zamki). Czy to ma sens? Tzn. okno z szybą anytwłamaniową bez okuć antywłamaniowcyh?

Teska
11-11-2003, 16:41
...co za gnojki :evil: :evil:

do mojej kolezanki tez sie włamali na pietro, ona spała na dole, a złodziejaszki weszki pietrem, weszli na taras i przez okno....szyby miała zwykłe...

po tym zdarzeniu zrobiła specjalne rolety ( bankowe) i alarm...i tak mowi ze jest jej dziwnie....mysle ze to mało powiedziane :cry:

_ZBYCH_
11-11-2003, 20:39
Z tego co się oreintuję, to producenic okien dachowych nie oferują jakichś specjalnych okuć antywłamaniowych (tylko szyby + ewentulanie zamki). Czy to ma sens? Tzn. okno z szybą anytwłamaniową bez okuć antywłamaniowcyh?

To prawda, producenci okien dachowych nie oferują okuć w wersji antywłamaniowej, bo w takim oknie trudno mówić o okuciach :roll: .

Rolę dodatkowego (skutecznego) zabezpieczenia spełnia tam taki wewnętrzny zameczek, w formie wyskakującego bolca skutecznie blokującego otwarcie okna, bez połamania ramy okna. Tak jest w oknach firmy Velux - inne - nie wiem.

Tak wiec okno dachowe Velux + P4 + dodatkowy zamek, daje podobnie skuteczne zabezpieczenie, co w zwykłym oknie szyba P4 + okucie K2.

_ZBYCH_
11-11-2003, 20:44
...co za gnojki :evil: :evil:

do mojej kolezanki tez sie włamali na pietro, ona spała na dole, a złodziejaszki weszki pietrem, weszli na taras i przez okno....szyby miała zwykłe...

po tym zdarzeniu zrobiła specjalne rolety ( bankowe) i alarm...i tak mowi ze jest jej dziwnie....mysle ze to mało powiedziane :cry:

Mimo, że widziałem już różne sposoby włamań do obiektów, to ten przypadek, który tu przytoczyłem zszokował mnie :o :o :o

nnatasza
18-11-2003, 15:19
Panowie! Jeżeli macie chwilkę czasu na rzut kiem na mój domek - jakie rozwiązanie byście zaproponowali?
-poddasze nie jest użytkowe - strop monolit,
-okna chcemy zrobić antywłamaniowe - bez rolet,
-w domu jest pies (czy to ważne?).

Czekam na wszelkie sugestie i rady. Rzut domu:
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=8&id=13045&q=nnatasza&k=10&nxt=0
[/url]

wg
19-11-2003, 13:04
4. Wiem co to jest, ale nie opiszę (może ktoś a to liczy) jak obejść kontaktron spolaryzowany dodam, że nic prostrzego...
5. Kontaktrony stosuję, ale nie jako wiodący sposób zabezpieczenia w domu. Raczej jako dla komfortu użytkowania, bądź składnik uzupełniający.
Oszukanie kontaktronu spolaryzowanego to bardzo prosta sprawa - bardzo chętnie się dowiem, może od Zbycha, czy tak jest w rzeczywistości - to dosyć istotna informacja dla kogoś planującego system alarmowy.

wg
19-11-2003, 13:09
Witam

Na Pani miejscu bardzo poważnie rozważyłbym jednak zainstalowanie barier podczerwieni firmy Aleph. Jest to rozwiązanie sprawdzone i nie potrzeba "zaciskać pasa". Ponad płotem miała by Pani wiązki "laserowe". Działa to tak, że każde przejście człowieka wywołało by alarm. System barier jest odporny na zwierzęta oraz zmiany atmosferyczne. Jeszcze innym rozwiązaniem jest ochrona posiadłości barierami mikrofalowymi. Stawia się je na terenie posesji równolegle do obecnego płotu. Oba rozwiązania są sprawdzone i po przyłączeniu do standardowego systemu alarmowego nie powinny przekroczyć 2000 zł. Ale wszystko zależy od rozmiarów działki.

Pozdrawiam
Jeśli można to poproszę o informację o tym systemie, może być link lub e-mail. Z góry dziękuję.

_ZBYCH_
19-11-2003, 15:33
Panowie! Jeżeli macie chwilkę czasu na rzut kiem na mój domek - jakie rozwiązanie byście zaproponowali?
-poddasze nie jest użytkowe - strop monolit,
-okna chcemy zrobić antywłamaniowe - bez rolet,
-w domu jest pies (czy to ważne?).

Czekam na wszelkie sugestie i rady. Rzut domu:
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=8&id=13045&q=nnatasza&k=10&nxt=0
[/url]


nnatasza rzut domu jest nieczytelny. Widać na nim, że dom jest duży i nic więcej. Do bardziej szczegółowej wyceny potrzebny jest dokładny rzut domu i szereg innych informacji. Przeczytaj proszę cały wątek.

_ZBYCH_
19-11-2003, 15:57
4. Wiem co to jest, ale nie opiszę (może ktoś a to liczy) jak obejść kontaktron spolaryzowany dodam, że nic prostrzego...
5. Kontaktrony stosuję, ale nie jako wiodący sposób zabezpieczenia w domu. Raczej jako dla komfortu użytkowania, bądź składnik uzupełniający.
Oszukanie kontaktronu spolaryzowanego to bardzo prosta sprawa - bardzo chętnie się dowiem, może od Zbycha, czy tak jest w rzeczywistości - to dosyć istotna informacja dla kogoś planującego system alarmowy.

Generalnie, to co miałem do napisania na ten temat, to już napisałem. Nawet kontaktron zwykły nie jest łatwo oszukać, a co mówić spolaryzowany. Oczywiście posiadając dużą wiedzę teoretyczną i jeszcze większą praktyczną oraz mając rozpoznanie obiektu, wiele czujek i czujników można obejść. Ale złodzieje "domowo - biurowi" nie są na tyle obeznani z tematem, żeby zrobić takie rzeczy. Prędzej wchodzą "na szybko", czyli z wyjącym alarmem i zabierają kilka lekkich, a cennych rzeczy. Mając powyższe na uwadze proponuję nie zastanawiać się nad możliwością ominięcia czujnika przez złodzieja, tylko nad funkcjonalnością systemu, a ty kontaktron ma zdecydowana przewagę nad powszechnie stosowaną pasywną czujką podczerwieni.

Ponad to sądzę, że kolega, który to napisał nie miał do czynienia z kontaktronem spolaryzowanym, ale jakoś musiał wybrnąć z tematu i napisał coś, czego przecież i tak nikt z forumowiczów nie jest w stanie sprawdzić. Postępując tak nieodpowiedzialnie, zrobił zamęt w głowach inwestorów czytających ten wątek.

eeee
19-11-2003, 16:41
mam pytanie:
co myuśleć o programie TIME ALARM - komputerowy System Ochrony Obiektu....czy warto w to wchodzić nawet amatorsko....

_ZBYCH_
19-11-2003, 16:55
mam pytanie:
co myuśleć o programie TIME ALARM - komputerowy System Ochrony Obiektu....czy warto w to wchodzić nawet amatorsko....

Przeczytaj jakie możliwości ma ten program...

eeee
19-11-2003, 17:01
zbychu - nie wiem, nie znam sie....prosze więc o poradę....
www.timealarm.capella.com.pl

pomóż

mieczotronix
19-11-2003, 17:11
co wy z tym programem?

fajny, tylko trzeba wybrać dobry dźwięk i animację, któe komputer odtworzy gdy wykryje, że się złodziej włamał.

To musi być jakiś dźwięk i filmik, który tego złodzieja tak nastraszy, że ten zwieje gdzie pieprz rośnie, nigdy już nie wróci i wszystkim będzie mówił, żeby omijali ten dom z daleka.

Jakbyktoś chciał, to ja teraz dużo takich strasznych dźwięków wydaję, bo mam kłopoty z wykonawcą dachu, może coś nagram, powinno się sprawdzić.

_ZBYCH_
19-11-2003, 20:40
zbychu - nie wiem, nie znam sie....prosze więc o poradę....
www.timealarm.capella.com.pl

pomóż

Dla mnie to taka zabawka, a nie zabezpieczenie. Można to zastosować do kontrolowania... szuflady w biurku, na którym stoi komputer :wink:

Brak możliwości zdalnego sterowania oraz awaryjnego zasilania komputera, to jedne z czynników, które dyskwalifikują to urządzenie w kategorii zabezpieczeń.

Być może doskonale sprawdzi się jako dzwonek do drzwi :lol: (tak jak proponuje autor programu).

Tomek_J
20-11-2003, 06:24
A ja ponawiam pytanie o to, co prezentuje się na stronie www.relpolasia.com.pl ...

infiniti
11-01-2004, 00:00
W instrukcji centrali Satel CA-10 przeczytalem, że wspołpracuje ona tylko z analogowa linia telefoniczna i podlaczenie jej bezposrednio do linii cyfrowej ISDN spowoduje jej uszkodzenie. Czy mam rozumiec, ze ISDN wyklucza zastosowanie tej centrali, czy tez mozliwa jest wspolpraca jesli podlaczenie nie bedzie "bezposrednie", cokolwiek mialoby to znaczyc. Czy inne centrale (które? DSC? Crow?) mozna podpinac pod ISDN?
Dzieki za rade.
-infiniti

11-01-2004, 18:19
w Satel CA-64 też jest takie zdanie !!!

natomiast centralka ISDN ma wyjście analogowe, pod które mam obecnie podłaczony telefon ( NIE CYFROWY ), oprócz innych urządzeń oczywiście podłączonych w sloty cyfrowe.

też chętnie posłucham opini tych co wiedzą, czy to anologowe wyjście można wykorzystać do podłaćzenia centrali Satela ?

Cz.

_ZBYCH_
12-01-2004, 22:55
W instrukcji centrali Satel CA-10 przeczytalem, że wspołpracuje ona tylko z analogowa linia telefoniczna i podlaczenie jej bezposrednio do linii cyfrowej ISDN spowoduje jej uszkodzenie. Czy mam rozumiec, ze ISDN wyklucza zastosowanie tej centrali, czy tez mozliwa jest wspolpraca jesli podlaczenie nie bedzie "bezposrednie", cokolwiek mialoby to znaczyc. Czy inne centrale (które? DSC? Crow?) mozna podpinac pod ISDN?
Dzieki za rade.
-infiniti

Niewiele jest na polskim rynku central alarmowych pracujących z linią cyfrową ISDN. Przeważnie są to centrale przeznaczone do dużych instalacji, jak np. ADEMCO (GALAXY) czy PREMIER. Ich modułowa budowa umożliwia dołączenie komunikatora w wersji analogowej lub cyfrowej.

W domu zakończeniem linii ISDN jest przeważnie centralka, z której wychodzą dwie linie ISDN i jedna linia analogowa. Do tej linii analogowej można dołączyć centrale z wbudowanym komunikatorem analogowym. Jedynym ograniczeniem jest możliwość zaprogramowania tylko tonowych formatów komunikacji (np. CONTACT ID).

infiniti
14-01-2004, 12:43
Dzieki ZBYCH za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie - czy czujka dualna PIR + MW (mikrofala) radzi sobie z rozgrzanym kominkiem, czy ruch cieplego powietrza buchajacego z kratek nawiewowych nie powoduje zalaczania falszywych alarmow? Czy starac sie lokalizowac czujke w salonie tak, aby nie "patrzyla" bezposrednio na sciane z kominkiem, czy spokojnie mozna dac sufitowa i nie martwic sie? Mysle, ze wielu forumowiczow uzytkuje kominek i system alarmowy (zalaczany na noc). Bede wdzieczny za Wasze komentarze.
-infiniti

_ZBYCH_
14-01-2004, 22:59
Dzieki ZBYCH za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie - czy czujka dualna PIR + MW (mikrofala) radzi sobie z rozgrzanym kominkiem, czy ruch cieplego powietrza buchajacego z kratek nawiewowych nie powoduje zalaczania falszywych alarmow? Czy starac sie lokalizowac czujke w salonie tak, aby nie "patrzyla" bezposrednio na sciane z kominkiem, czy spokojnie mozna dac sufitowa i nie martwic sie? Mysle, ze wielu forumowiczow uzytkuje kominek i system alarmowy (zalaczany na noc). Bede wdzieczny za Wasze komentarze.
-infiniti

Temu właśnie służy czujka dualna. Reaguje ona na dwa, różne zjawiska fizyczne. Chroni przed fałszywymi alarmami w trudnych warunkach pracy - nie ogrzewane pomieszczenia, salony z kominkami, kotłownie, garaże, itp. W takich warunkach należy stosować czujki dualne. Czujka pasywnej podczerwieni może sobie nie radzić, choć nie jest to regułą. Wszystko zależy od klasy czujki oraz od miejsca montażu.

Lord Vader
15-01-2004, 09:36
Ja mam większy problem. Mieszkam już w domu i chciałbym założyć alarm bez kucia w ścianach. Czy mam jakieś szanse na założenie alarmu.
LorD Vader

Szaruś
24-01-2004, 20:23
(...)
Wszytskim polecam 1 kabel 1 czujnik, wyjątek stanowią czujniki kontraktonowe,


_ZBYCH_, czy to prawda? Czujniki kontraktonowe można montować na wspólnym kablu? A co z ochroną przed sabotażem (podwójne rezystory), albo wyszukaniem wadliwej czujki?

A mam jeszcze jedno pytanie, czy bramka podczerwieni zainstalowana między roletą a oknem jest droższa/tańsza, łatwiejsza/trudniejsza do sforsofania, niż kontraktony na rolecie i oknie oraz czujnik inercyjny albo zbicia szyby?

08-02-2004, 23:43
_ZBYCH,u_, czytałem linki powyżej bo szukam zabezpieczenia placu z dużym psem ogrodzonego betonowym ogrodzeniem, Medusa jest chyba dobra, ale ta cena. ile powinna kosztować jakaś rozsądna bariera niekoniecznie na mikrofale na płot 48m*28m*48m*28m? Mozesz podac jakiś namiar/link/nazwę firmy. Umowę podpisze pewnie z Solidem, bo mają dużo obiektów w okolicy i często kreca się ich samochody, ale handlowiec nic mi nie doradził z tą ochroną. Może powinienem zmienić wybór firmy?

21-02-2004, 16:38
Chciałbym zasięgnąć opinii instalatorów na temat instalacji alarmowej wykonanej przy użyciu linii adresowalnej (np. Satel).
Drożej/taniej niż normalnie (gwiazdowo)?
Lepiej czy gorzej jeśli chodzi o serwis i działanie?

_ZBYCH_ możesz coś na ten temat napisać?

_ZBYCH_
21-02-2004, 18:16
_ZBYCH,u_, czytałem linki powyżej bo szukam zabezpieczenia placu z dużym psem ogrodzonego betonowym ogrodzeniem, Medusa jest chyba dobra, ale ta cena. ile powinna kosztować jakaś rozsądna bariera niekoniecznie na mikrofale na płot 48m*28m*48m*28m? Mozesz podac jakiś namiar/link/nazwę firmy. Umowę podpisze pewnie z Solidem, bo mają dużo obiektów w okolicy i często kreca się ich samochody, ale handlowiec nic mi nie doradził z tą ochroną. Może powinienem zmienić wybór firmy?

Bariera mikrofalowa raczej się nie sprawdzi w takim zastosowaniu. Tu należy zastosować raczej tor (tory) lub barierę podczerwieni.
Jeśli jest to betonowy płot składający się ze słupków i wsuwanych między nie cienkich, zbrojonych paneli betonowych, to sygnalizacja przejścia przez taki płot górą jest raczej bezcelowa, bo taki płot można pokonać silnym kopnięciem (panele pękają i kruszą się tak, że można je wypchnąć ze słupków).
Jeśli jest to bardziej masywny płot, to zastosowanie jednego toru podczerwieni na płocie też może się nie sprawdzić, bo intruz może celowo pobudzać tor podczerwieni, aż właścicielowi posesji znudzi się włączanie tego systemu. Tak zamontowany tor można również przeskoczyć lub obejść po drabinie.
Rozwiązaniem idealnym (ale b. drogim) jest zastosowanie wewnętrznych słupków z trzema torami podczerwieni w pionie i czwartym umieszczonym na górze, odchylonym od ogrodzenia do wewnątrz o 45 stopni. Takiego zestawu nie da się przejść czy przeskoczyć bez wywołania alarmu. Problemem jest pies biegający po terenie. Tu niestety jesteśmy skazani na wygrodzenie strefy ochrony, np. wewnętrzną siatką rozpiętą na słupkach (nawet taką o dużych oczkach - stosowaną do ochrony przed wtargnięciem zwierząt na drogi).
Teraz już chyba jest zrozumiałe, dlaczego skuteczne systemy ochrony zewnętrznej są b. drogie.

Przykładowy tor podczerwieni to model AX - 200 ALPHA japońskiej firmy OPTEX. Zasięg 60 m i cztery częstotliwości pracy (możliwość pracy do czterech torów w jednej kolumnie bez wzajemnego zakłócania się). Koszt jednego toru (nadajnik + odbiornik) - około 1100 zł (brutto) x 4 = 4400 zł - na jedną stronę płotu. Na cztery strony, jak nietrudno policzyć - 17600 zł, do tego jeszcze wykonanie stabilnych słupków do montażu torów, okablowanie, siatka zabezpieczająca przed zwierzętami + słupki i montaż...

Jeśli interesuje Cię pojedynczy tor podczerwieni, to może być np. OPTEX AX - 200 za około 780 zł, czy BOSCH DS 426i za 670 zł.

_ZBYCH_
21-02-2004, 19:01
Chciałbym zasięgnąć opinii instalatorów na temat instalacji alarmowej wykonanej przy użyciu linii adresowalnej (np. Satel).
Drożej/taniej niż normalnie (gwiazdowo)?
Lepiej czy gorzej jeśli chodzi o serwis i działanie?

_ZBYCH_ możesz coś na ten temat napisać?

Taki system znajduje zastosowanie tylko w przypadku problemów z wykonaniem tradycyjnego okablowania. Wówczas można wykonać całą instalację do czujek na jednej magistrali (o przekroju przewodów odpowiednim do długości magistrali) i do niej podłączać przez moduły adresowalne wszystkie czujki. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest to, że zwarcie magistrali w dowolnym miejscu powoduje awarię całego systemu adresowalnego.
Poza tym zastosowanie ekspandera linii adresowalnej wyklucza dalsze rozszerzenie systemu o moduły linii przewodowych lub dodatkowe zasilacze systemowe.
Zatem po zastosowaniu tego modułu mamy do dyspozycji tylko szesnaście linii przewodowych - niezależnie od tego ile modułów czujek adresowalnych zamontujemy (max 48 ).

Mając powyższe na uwadze, a także koszty związane z zakupem modułów - moim skromnym zdaniem - gra nie warta świeczki.

_ZBYCH_
14-03-2004, 18:50
(...)
Wszytskim polecam 1 kabel 1 czujnik, wyjątek stanowią czujniki kontraktonowe,


_ZBYCH_, czy to prawda? Czujniki kontraktonowe można montować na wspólnym kablu? A co z ochroną przed sabotażem (podwójne rezystory), albo wyszukaniem wadliwej czujki?

A mam jeszcze jedno pytanie, czy bramka podczerwieni zainstalowana między roletą a oknem jest droższa/tańsza, łatwiejsza/trudniejsza do sforsofania, niż kontraktony na rolecie i oknie oraz czujnik inercyjny albo zbicia szyby?

Szaruś - umknął mi Twój post, ale już odpowiadam.

Jeśli mamy okno wieloskrzydłowe (dwa - trzy skrzydła), to można w ramach oszczędności połączyć kontaktrony z tych skrzydeł na wspólnej linii (oczywiście 2EOL)

Odnośnie bariery podczerwieni umieszczonej między roletą, a oknem, to jest to dobre rozwiązanie i nie do przejścia bez wywołania alarmu. Wadą jest jednak cena takich barier (od 550 zł za dwuwiązkową o wysokości 0,5 m do 1250 zł za ośmiowiązkową o wysokości 2 m) oraz to, że alarm jest wywoływany dopiero po zniszczeniu rolety.

GrzegorzS
26-03-2004, 20:06
Szukam pomocy u specjalistów.
Pan, która ma mi wykonywać instalację alarmową początkowo założył, że założy czujki za ok. 80 zł (nie pytajcie jakie, jestem stolarzem :lol: ). Kiedy jednak dowiedział się, że będzie ogrzewanie powietrzne, skonsultował się z lepszym od siebie i dowiedział się, że należy zastosować czujki za ok. 900zł :o
I co z tym fantem począć? Czy rzeczywiście ogrzewanie powietrzne wymaga takiej instalacji?

mieczotronix
26-03-2004, 21:21
Chyba chodzi o czujkę dualną?
Taka czujka kosztuje 180 zeta.
Wychodziłoby, że 5 takich czujek ma być w Twojej instalacji.
Jeśli tak, to się zgadza.

GrzegorzS
28-03-2004, 08:13
To nie byłby problem. Rzecz w tym, że JEDNA czujka ma kosztować 900zł. :o
Czy mam rozumieć, że czujka dualna wystarczy w przypadku ogrzewania powietrznego?

_ZBYCH_
28-03-2004, 08:50
To nie byłby problem. Rzecz w tym, że JEDNA czujka ma kosztować 900zł. :o
Czy mam rozumieć, że czujka dualna wystarczy w przypadku ogrzewania powietrznego?

To chyba Twój instalator chce Ciebie naciągnąć na jakąś kosmiczną technologię :lol: . Sprowadź go na ziemię :wink: .
Przy ogrzewaniu powietrznym najlepiej zastosować czujki dualne (podczerwień + mikrofala), bo przy zwykłych czujkach ruch ciepłego powietrza może wywołać alarm. Tak, jak napisał Mieczotronix, koszt takiej czujki to około 180 zł (netto).

P.S. Zapytaj Twojego instalatora o model proponowanej czujki.

tom10
29-03-2004, 19:26
Zamiast czujek dualnych wystarczylyby czujki podczerwieni quad, bylyby nawet lepsze niz mikrofala+IR, a kosztowac beda ok.100,-za szt.

msobanie
29-03-2004, 19:33
Witam!
Wlasnie mialem odnalezc ten watek!
Dostalem oferte od Solid'u na alarm:
Centrala: NAPCO GEM-P 1632 za 690 (wszystkie ceny netto)
Czujki PIR ENCORE 120 za sztuke
Czujki FORCE 2 250 za sztuke
Klawiatura LCD za 450
Klawiatura LED za 250
Piloty antynapadowe 60
Radiolinia antynapadowa za 130
Sygnalizator za 180
W cene elementow wliczony jest montaz, kabelki - wszystko.
Razem za dom wychodzi 3650 netto.
Cos mi sie wydaje duzo.
Co wy na to?
Czy ta centrala jest dobra?
Dzieki
Mirek

_ZBYCH_
29-03-2004, 21:28
Zamiast czujek dualnych wystarczylyby czujki podczerwieni quad, bylyby nawet lepsze niz mikrofala+IR, a kosztowac beda ok.100,-za szt.

Wystarczyłyby, albo i nie :roll: . Wszystko zależy od zastosowania (miejsca montażu). Generalnie pasywne czujki podczerwieni (nawet z pyroelementem w wersji Quad) nie są przeznaczone do pracy w takich warunkach (ogrzewanie nadmuchowe). Zastosowanie czujki dualnej (pasywna czujka podczerwieni w połączeniu z czujką mikrofalową) daje gwarancję braku fałszywych alarmów powodowanych przez nagłe podmuchy ciepłego powietrza. Sama pasywna czujka podczerwieni nie daje takiej gwarancji.

_ZBYCH_
29-03-2004, 21:39
Witam!
Wlasnie mialem odnalezc ten watek!
Dostalem oferte od Solid'u na alarm:
Centrala: NAPCO GEM-P 1632 za 690 (wszystkie ceny netto)
Czujki PIR ENCORE 120 za sztuke
Czujki FORCE 2 250 za sztuke
Klawiatura LCD za 450
Klawiatura LED za 250
Piloty antynapadowe 60
Radiolinia antynapadowa za 130
Sygnalizator za 180
W cene elementow wliczony jest montaz, kabelki - wszystko.
Razem za dom wychodzi 3650 netto.
Cos mi sie wydaje duzo.
Co wy na to?
Czy ta centrala jest dobra?
Dzieki
Mirek

Dobrze się zastanów, zanim skorzystasz z usług tej firmy!
Poza tym proponowana przez Solid centrala firmy Napco ma bardzo ograniczony serwis. Słyszałem, że firma sprowadzająca centrale NAPCO (Trebor) jest ściśle powiązana z Solidem. Dlatego tylko Solid je stosuje. Jeśli zrezygnujesz z ich usług, zostaniesz na lodzie :( . Lepiej wybierz bardziej uniwersalny system (DSC, SATEL, ROKONET).

thalex
29-03-2004, 21:45
Mam w zapasach trochę skrętki komuterowej V-kat nieekranowanej; czy można takiego kabla użyć do instalacji alarmowej w domu?

_ZBYCH_
29-03-2004, 21:52
Mam w zapasach trochę skrętki komuterowej V-kat nieekranowanej; czy można takiego kabla użyć do instalacji alarmowej w domu?

Można, ale jest to trudny w obróbce przewód. Jest gruby, co przy większym systemie nie jest bez znaczenia (miejsce zajmowane przez kable na ścianach i w centrali). Również nieprzyjemnie zarabia się taki przewód.

thalex
29-03-2004, 21:55
Dzięki ZBYCH Przemyślę to.

art63
30-03-2004, 00:27
Zauważyłem że wiele osób tak jak mnie interesuje system na zew.
Ale te ceny!!!!!!!

Ja mam z1 boku las(ogrodzenie planuję z siatki) i przynajmniej z tamtej strony chciałbym jakieś
zabezpieczenie .
Wymyślcie coś prostszego ( czytaj tańszego ) .

Może się nawet czasem włączyć fałszywy alarm , to żucę okiem albo zamknę drzwi na taras lub będe bardziej czujny.

msobanie
30-03-2004, 06:27
Zbychu,
Dlaczego nie polecasz Solid'u?
Ktora firma bedzie lepsza od Solid'u?
W sprawie central.
Sprobuje ich nacisnac na inna centralke (DSC, Satel).
Zobaczymy.
Pozdrawiam
Mirek

GrzegorzS
30-03-2004, 08:05
Zbychu, dzięki za radę :D :D :D

tom10
30-03-2004, 10:43
Zastosowanie czujki dualnej (pasywna czujka podczerwieni w połączeniu z czujką mikrofalową) daje gwarancję braku fałszywych alarmów powodowanych przez nagłe podmuchy ciepłego powietrza. Sama pasywna czujka podczerwieni nie daje takiej gwarancji.[/quote]


Czujka dualna nie jest taka idealna, poza tym zapominasz ze czujka mikrofalowa emituje caly czas fale mikrofalowe,nie wszystkie czujki dualne moga byc montowane obok siebie (moga sie wzbudzac), wykrywaja to cosie dziej za oknem, bardzotrudno jest okreslic zasieg tych czujek (odbicia) itp.
Przetestowalem u siebie na budowie czujki quad, dom byl bez okien, wisialy trzy czujki, zima nie bylo falszywych alarmow. Czujki byly dosc przyzwoite, z obrobka cyfrowa
Pozdrawiam

GrzegorzS
30-03-2004, 11:06
Co do czujki dualnej, instalator twierdzi, że mikrofala przenika częściowo przez stropy/ściany i może być wzbudzona, kiedy włączę na dole alarm a będę przebywał na poddaszu. Takie jest założenie, że kiedy wyjadę (zdarza się :roll: ), to żonka może się "zabarykadować" na górze.
Czujka jaką mi zaproponował nazywa się bodajże UPC 370 i jest w niej coś inteligentnego, ale nie zrozumiałem co :-? .
Czy rzeczywiście nie ma prostszego rozwiązania niż czujka za taką kasę?

GrzegorzS
30-03-2004, 11:07
Tom, masz większe doświadczenie z czujkami quad poza swoim domem? No i czy masz ogrzewanie nadmuchowe?

_ZBYCH_
30-03-2004, 21:24
Zbychu,
Dlaczego nie polecasz Solid'u?
Ktora firma bedzie lepsza od Solid'u?
W sprawie central.
Sprobuje ich nacisnac na inna centralke (DSC, Satel).
Zobaczymy.
Pozdrawiam
Mirek

W branży security Solid ma złą opinię. Wszystko jest dobrze, dokąd jest dobrze. Jak coś jest źle, pojawiają się schody :( .
Solid chwalą tylko ci użytkownicy, którzy jeszcze nie mieli problemów i nie mogą obiektywnie ocenić firmy. Firma Solid źle traktuje swoich pracowników, co odbija się na jakości usług i na klientach (w różny sposób...). Swego czasu głośno było o różnych przekrętach w tej firmie.
Nie można wybierać agencji ochrony patrząc, jaką agencję ma sąsiad. To powielanie błędów. Co z tego, że będzie tanio, jak nie przyjadą na alarm i powiedzą, że sygnał nie dotarł :( . Niska cena usług, to nie wszystko! Nie o to tu chodzi.

Polecam Agencje Juwentus i Grot.

Warto również rozważyć powierzenie montażu systemu alarmowego osobnej firmie.

_ZBYCH_
30-03-2004, 21:41
Czujka dualna nie jest taka idealna...

Nie ma czujek idealnych :lol: .


poza tym zapominasz ze czujka mikrofalowa emituje caly czas fale mikrofalowe

Nie zapominam, że czujka mikrofalowa emituje cały czas mikrofale (b. małej mocy). Powinieneś wiedzieć, że w takich zastosowaniach zasilanie czujek dualnych (podczerwień + mikrofala) powinno być automatycznie włączane po uzbrojeniu systemu. Eliminuje to emisję mikrofal podczas przebywania ludzi w budynku.


nie wszystkie czujki dualne moga byc montowane obok siebie (moga sie wzbudzac)

Owszem, nie wszystkie czujki mikrofalowe można montować obok siebie, ale to w gestii instalatora jest wybrać odpowiednie :lol: . Nie należy tego traktować jako wadę, czy przeciwwskazanie.


wykrywaja to cosie dziej za oknem, bardzotrudno jest okreslic zasieg tych czujek (odbicia) itp.

Część mikrofalowa może wykrywać ruch za szybą, ale od tego jest regulacja zasięgu tej części czujki, aby to wyeliminować.


Przetestowalem u siebie na budowie czujki quad, dom byl bez okien, wisialy trzy czujki, zima nie bylo falszywych alarmow. Czujki byly dosc przyzwoite, z obrobka cyfrowa
Pozdrawiam

Przedstawiasz nieco odmienne warunki pracy. Co innego nadmuch ciepłego powietrza, a co innego nie ogrzewany zimą budynek.

_ZBYCH_
30-03-2004, 21:46
Co do czujki dualnej, instalator twierdzi, że mikrofala przenika częściowo przez stropy/ściany i może być wzbudzona, kiedy włączę na dole alarm a będę przebywał na poddaszu. Takie jest założenie, że kiedy wyjadę (zdarza się :roll: ), to żonka może się "zabarykadować" na górze.
Czujka jaką mi zaproponował nazywa się bodajże UPC 370 i jest w niej coś inteligentnego, ale nie zrozumiałem co :-? .

Skąd tyle fantazji u tego instalatora :lol: :lol: :lol:

Jak już pisałem, część mikrofalowa czujki dualnej posiada regulację zasięgu. Prawdą jest, że mikrofale częściowo przenikają przez ściany, ale to przenikanie nie wpływa znacząco na działanie czujki.


Czy rzeczywiście nie ma prostszego rozwiązania niż czujka za taką kasę?

Jest - czujka dualna (podczerwień + mikrofala) :D .

Szaruś
30-03-2004, 23:41
Czy możecie polecić jakieś kontraktony (wpuszczane w ramę drewnainego okna) jako dobre (forima, model) a jakieś jako nie dobre (firma, model)?

GrzegorzS
31-03-2004, 08:46
Wstępuje we mnie nadzieja :lol:
Dzwoniłem do wykonawcy ogrzewania, ich wykonawca alarmu poleca czujki pasywnej podczerwieni. Co wy na to?

wg
31-03-2004, 10:37
Zbychu Jak według Ciebie najlepiej zabezpieczyć dom w trakcie budowy?
Na razie na placu mam bloczki i zaprawę, ale jak zrobią dach i wstawią okna dachowe i potem normalne okna i zaczną robić instalację chcę się zabezpieczyć.
Czy można dać jakiś prowizoryczny alarm na wymurowanych ścianach na zewnątrz i monitorning?

mieczotronix
31-03-2004, 10:54
ja mam coś takiego od kilku miesięcy właśnie
prosty alarm z monitoringiem
nawet okien nie mam wstawionych, tylko folię lub siatkę w otworach, żeby ptaki nie wlatywały i nie włączały alarmu

z tym że skuteczność takiego rozwiązania zależy od okolicy:
- u mnie np. nie było ani jednego alarmu,
- a u znajomej wcale alarmem się nie przejmowali tylko kradli ile wlezie, a stacja monitoringu powiedziała jej, że nie dostała sygnału

ddkdarek
31-03-2004, 11:43
Czy można dać jakiś prowizoryczny alarm na wymurowanych ścianach na zewnątrz i monitorning?


Nie do mnie, lecz wtrącam się.
Mam u siebie (stan surowy zadaszony bez okien) instalację alarmową z kilkoma czujkami odpornymi na zwierzęta (jakiś kot się szwendał). Jutro wstawiają część okien i podłączę kontaktrony. Instalację rozbudowuję sukcesywnie. Nz razie bez błędnych alarmów. Myślę, że to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.

wg
31-03-2004, 11:49
A kiedy dokładnie instalowaliście tę instalację? :)

ddkdarek
31-03-2004, 12:04
Prąd miałem dopiero na początku roku, więc nie mogłem zrobić tego wcześniej. Ale zalecam zrobienie jej jak masz już przykryty parter i jako takie zabezpieczenie otworów (drzwi i okna). Oczywiście kabelki mogą leżeć w dowolnych miejscach (wcale nie w docelowych). Najlepiej jak dobry monter alarmów to rozlokuje. Niestety Ty musisz podjąć decyzję gdzie ma być centralka (tam musisz doprowadzić wszystkie kabelki). Pozdrawiam.

_ZBYCH_
31-03-2004, 17:45
Zbychu Jak według Ciebie najlepiej zabezpieczyć dom w trakcie budowy?
Na razie na placu mam bloczki i zaprawę, ale jak zrobią dach i wstawią okna dachowe i potem normalne okna i zaczną robić instalację chcę się zabezpieczyć.
Czy można dać jakiś prowizoryczny alarm na wymurowanych ścianach na zewnątrz i monitorning?

Dokładnie tak, jak pisze Mieczotronix.
Musisz przemyśleć, jaki docelowy system zamierzasz zastosować u siebie w domu (chodzi głównie o wybór odpowiedniej pojemności centrali). Najlepiej zamontować część elementów przyszłego systemu.
W budynkach w trakcie budowy dobrze sprawdzają się czujki dualne odporne na małe zwierzęta, np. DS 835IT firmy BOSCH (około 180 zł). Mieczotronix potwierdza prawidłowe działanie tych czujek :D .
Dla zabezpieczenia urządzeń przed zniszczeniem podczas prac budowlano - wykończeniowych (np. tynkowanie) najlepiej czujki i klawiaturę zamontować na blaszanych wysięgnikach dystansujących urządzenia od ścian i osłonić folią. Jeśli zabezpieczamy budynek bez okien (drzwi) najlepiej klawiaturę zamontować w specjalnej skrzynce zamykanej na kluczyk. Uchroni to ten cenny sprzęt przed uszkodzeniem przez intruza, a także utrudni kradzież klawiatury.

_ZBYCH_
31-03-2004, 17:54
Wstępuje we mnie nadzieja :lol:
Dzwoniłem do wykonawcy ogrzewania, ich wykonawca alarmu poleca czujki pasywnej podczerwieni. Co wy na to?

Co miałem do napisania w tej sprawie, to już napisałem.
Czujka dualna daje gwarancji braku fałszywych alarmów powodowanych przez ogrzewanie nadmuchowe. Czujka pasywnej podczerwieni - nie daje takiej gwarancji. Oczywiście wiele zależy od umiejscowienia detektorów. Dobór rodzaju czujki należy do instalatora, ale do domu czujki za 900 zł, to nieporozumienie (chyba, że wartość przechowywanego mienia wymaga zastosowania tak profesjonalnych i wyrafinowanych detektorów).

_ZBYCH_
01-04-2004, 07:45
Czy możecie polecić jakieś kontraktony (wpuszczane w ramę drewnainego okna) jako dobre (forima, model) a jakieś jako nie dobre (firma, model)?

Z dobrych proponuję Alarmtech model MC 370 (http://www.alarmtech.pl/pl/katalog.php?id=3.6.2) (45 zł :D ), a także inne tej firmy.

Nie polecam kontaktronów firmy C&K.

Szaruś
01-04-2004, 16:21
Cena też dobra :( .

_ZBYCH_
01-04-2004, 16:25
Cena też dobra :( .

Mają tez tańsze. Nie od razu trzeba kupować Mercedcesa :wink: .

Stanlay
05-04-2004, 12:36
Czy instalując te kontaktrony o których mówicie trzeba fizycznie uszkodzić ramę okienną ?

mieczotronix
05-04-2004, 13:12
tak
ale są też kontaktrony nie uszkadzające,
produkują je producenci okuć, np. firma Roto miała takie w swojej ofercie. Przykręca się je tak jak okucia do ramy (de facto przykręcając cokolwiek do ramy trochę się ją uszkadza). Ale są droższe.

Ja pytałem producentów okien o kwestie gwarancji, i okazało się:
- producent drewnianych okien - nie miał zastrzeżeń
- producent okien pcv - twierdzi, że wywiercenie otworu pod kontaktron powoduje utratę gwarancji na profil.

Koniec końców będę miał okna PCV i będę montował w nich te kontaktrony. Jak mi się okno przełamie na pół w miejscu montowania kontaktronu, to trudno, ryzykowałem. Ale jeśli mi się rozklei profil gdzieś na rogu, albo odkształci pod wpływem promieni słonecznych, to nie dam się spławić utratą gwarancji z powodu kontaktronu.

_ZBYCH_
10-04-2004, 18:42
Czy instalując te kontaktrony o których mówicie trzeba fizycznie uszkodzić ramę okienną ?

Uszkodzić??? Nie! Co najwyżej nawiercić :lol: :lol: :lol:

_ZBYCH_
10-04-2004, 18:51
Koniec końców będę miał okna PCV i będę montował w nich te kontaktrony. Jak mi się okno przełamie na pół w miejscu montowania kontaktronu, to trudno, ryzykowałem. Ale jeśli mi się rozklei profil gdzieś na rogu, albo odkształci pod wpływem promieni słonecznych, to nie dam się spławić utratą gwarancji z powodu kontaktronu.

Oczywiście, masz rację. Co ma piernik do wiatraka? W zasadzie jeśli chodzi o reklamację, to producent okna zawsze będzie szukał dziury w całym, żeby reklamacje odrzucić (i taką dziurą w całym może być właśnie kontaktron zamontowany w ramie okna).

Podobna sytuacja ma miejsce przy montażu osprzętu w nowych samochodach w nieautoryzowanych serwisach. Jak zamontujesz sobie alarm czy radio w nie autoryzowanym serwisie, to grożą utratą gwarancji! :evil:

NIE DAJCIE SIĘ!!!

Grzegorz63
25-04-2004, 22:25
...
http://www.zbychdom.republika.pl/System_1.html

http://www.zbychdom.republika.pl/System_2.html ...
_ZBYCH_, interesuje mnie po jakiego Czorta w pierwszym projekcie chcesz dodatkowo zastosować czujniki kontaktronowe przy drzwiach wejściowych i bramie garażowej??? W wiatrołapie- rozumiem, dałeś kontaktron "zamiast" czujki podczerwieni, natomiast po co jest ten kontaktron w garażu, skoro tam już jest czujka podczerwieni (i to w dodatku dualna)?

Grzegorz63
25-04-2004, 22:36
Uściślę swoje pytanie:
Czy jest to tylko "wzmocnienie" zabezpieczeń garażu, czy też jest jakiś inny cel takiego rozwiązania?

_ZBYCH_
25-04-2004, 23:14
...
http://www.zbychdom.republika.pl/System_1.html

http://www.zbychdom.republika.pl/System_2.html ...
_ZBYCH_, interesuje mnie po jakiego Czorta w pierwszym projekcie chcesz dodatkowo zastosować czujniki kontaktronowe przy drzwiach wejściowych i bramie garażowej??? W wiatrołapie- rozumiem, dałeś kontaktron "zamiast" czujki podczerwieni, natomiast po co jest ten kontaktron w garażu, skoro tam już jest czujka podczerwieni (i to w dodatku dualna)?

1. Dodatkowa ochrona
2. Kontrola zamknięcia
3. Funkcja GONG przy otwieraniu drzwi lub bramy
4. Automatyczne załączanie systemu w trybie nocnym jesli nie zostaną otwarte drzwi wejściowe lub brama garażowa

Grzegorz63
25-04-2004, 23:23
...
3. Funkcja GONG przy otwieraniu drzwi lub bramy
4. Automatyczne załączanie systemu w trybie nocnym jesli nie zostaną otwarte drzwi wejściowe lub brama garażowa...

Siedziałem cały weekend nad systemami alarmowymi i dopiero teraz zaczynam coś kumać. Jednak tych dwóch punktów nie rozumiem. Czy mógłbyś je jakoś rozszyfrować?
Pozdrawiam

_ZBYCH_
27-04-2004, 21:25
...
3. Funkcja GONG przy otwieraniu drzwi lub bramy
4. Automatyczne załączanie systemu w trybie nocnym jesli nie zostaną otwarte drzwi wejściowe lub brama garażowa...

Siedziałem cały weekend nad systemami alarmowymi i dopiero teraz zaczynam coś kumać. Jednak tych dwóch punktów nie rozumiem. Czy mógłbyś je jakoś rozszyfrować?
Pozdrawiam

Ad 3 Wszystkie nowoczesne centrale alarmowe posiadają funkcję gongu, tzn. naruszenie wybranej linii wywołuje krótki, określony sygnał w klawiaturze. Można to wykorzystać do sygnalizacji otwarcia drzwi, okna lub bramy. Osoba będąca sama w domu słyszy taki sygnał i wie, że ktoś wszedł.
Ad 4 Jeśli w systemie alarmowym występują czujki ruchu, system można tak zaprogramować, aby samoczynnie rozpoznawał, które czujki ma włączyć w dozór. Po wprowadzeniu kodu system oczekuje na otwarcie drzwi lub bramy w garażu (naruszenie czujnika kontaktronowego). Jeśli drzwi zostaną otwarte (sygnał dla systemu, że wychodzimy z domu), system włącza w dozór wszystkie czujki. Jeśli drzwi nie zostaną otwarte (sygnał dla systemu, że pozostajemy w domu), system włącza tylko wybrane czujki.

JMaciek
15-08-2004, 01:29
ZBYCHu - prośba o poradę.

Która z czujek jest lepsza: PIR Prism/Talon czy PIR Paradox Pro - mój instalator proponuje którąś z nich - obie w tej samej cenie.
I jeszcze jedno - jaka jest rozsądna cena za instalację czujki (kable już są rozprowadzone więc instalacja czujki będzie się chyba sprowadzać do ich podłączenia i przymocowania na ścianie)? W swojej ofercie widzę, że przy cenie czujki 54 zł jej montaż wynosi 60 zł - czy to jest standard na rynku?

Z góry dziękuje i pozdrawiam,
Maciek Jot

_ZBYCH_
15-08-2004, 10:04
ZBYCHu - prośba o poradę.

Która z czujek jest lepsza: PIR Prism/Talon czy PIR Paradox Pro - mój instalator proponuje którąś z nich - obie w tej samej cenie.
Proponowane czujki są porównywalne. Paradox bardziej znana.


I jeszcze jedno - jaka jest rozsądna cena za instalację czujki (kable już są rozprowadzone więc instalacja czujki będzie się chyba sprowadzać do ich podłączenia i przymocowania na ścianie)? W swojej ofercie widzę, że przy cenie czujki 54 zł jej montaż wynosi 60 zł - czy to jest standard na rynku?
Rozsądna cena, to taka, którą inwestor jest w stanie zapłacić :lol: .
A tak poważnie, to montaż czujki kosztuje na rynku od 50 do 100 zł. Może się to wydawać dużo, ale to nie jest samo wywiercenie dwóch otworów, przymocowanie czujki i podłączenie przewodów. To jest cena za wiedzę, jak tą czujkę zamontować, ustawić, zaprogramować i jak to połączyć w logiczną całość :D .

JMaciek
15-08-2004, 22:10
Może się to wydawać dużo, ale to nie jest samo wywiercenie dwóch otworów, przymocowanie czujki i podłączenie przewodów.
Już wiem - zostałem uświadomiony - w cenie mam 1 roczną gwarancję i 2 letni serwis instalacji.

To jest cena za wiedzę, jak tą czujkę zamontować, ustawić, zaprogramować i jak to połączyć w logiczną całość :D .
Boszz, ja jestem zmuszony swoją wiedzę za bezcen oddawać :D - nie ma jak być na swoim :D - może kiedyś ??? :D - ale już dziś warto zapamiętać "Rozsądna cena, to taka, którą inwestor jest w stanie zapłacić " :D :D :D.

Pozdrawiam,
Maciek Jot

Szaruś
07-09-2004, 16:01
_ZBYCHU_, nie za bardzo znalazłem. Czy bramę garażową (sgementową) radzisz zabezpieczyć tylko kontraktoenm, czy kontraktonem i czujką inercyjną?

_ZBYCH_
07-09-2004, 22:07
_ZBYCHU_, nie za bardzo znalazłem. Czy bramę garażową (sgementową) radzisz zabezpieczyć tylko kontraktoenm, czy kontraktonem i czujką inercyjną?
Jak zdecydowałeś się na system z czujkami inercyjnymi, to zakładaj wszędzie, na prowadnicy bramy segmentowej również.

Rysiu
13-09-2004, 01:44
Bardzo fajny watek. Mam pytanka natury nie technicznej:
1. Na jakim etapie budowy domu kladzie sie instalacje alarmowa? Razem z elektryczna?

2. Zbychu – polecasz, zeby instalacje kladla inna firma niz ochroniarska. Rozumiem intencje i zgadzam sie z tym, lecz co sie dzieje, jesli byl alarm, ochrona nie przyjechala i twierdzi, ze nie dostali sygnalu. Czy mozliwe jest zrzucanie odpowiedzialnosci wlasnie na instalatora? Co wtedy?

3. Czy sa jacys producenci okien ktorzy nie odbieraja gwaracji za montaz kontraktonow? Jacy? Czy to ewentualnie nie ograniczy zakresu dostepnych firm okniarskich? Nie chcialbym wybierac tylko miedzy np. dwoma producentami….Mysle Mieczotronix, ze jakby co mozesz miec przeboje z gwarancja na profile, chocby pekly w rogu. Bo coz tego ze masz racje, jak Ci sie firma bedzie wykrecac? Zawsze mozna sie sadzic, ale coz tego. Tylko nerwy i wrzody na zoladku…

4. Temat skomplikowany i w zasadzie chyba cienki instalator moze zrobic chale popelniajac wiele bledow w fazie projektu czy w dobieraniu czujnikow, ilosci linii itp i inwestor sie niekapnie nawet ze mozna bylo to zrobic lepiej. Jak szukac dobrych instalatorow?

Zbychu – dzieki za wszystkie porady w tym watku. To super ze dzielisz sie swoja wiedza.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
13-09-2004, 20:08
Bardzo fajny watek. Mam pytanka natury nie technicznej:
1. Na jakim etapie budowy domu kladzie sie instalacje alarmowa? Razem z elektryczna?
Najlepiej po wszystkich innych instalacjach. Przewody do systemu alarmowego są delikatne i łatwo je uszkodzić.


2. Zbychu – polecasz, zeby instalacje kladla inna firma niz ochroniarska. Rozumiem intencje i zgadzam sie z tym, lecz co sie dzieje, jesli byl alarm, ochrona nie przyjechala i twierdzi, ze nie dostali sygnalu. Czy mozliwe jest zrzucanie odpowiedzialnosci wlasnie na instalatora? Co wtedy?
To się zawsze może zdarzyć - niezależnie od tego czy system i monitoring zakłada agencja ochrony, niezależny instalator czy są osobno zakładane przez różne firmy. Po prostu każda firma zastrzega sobie w umowie, że nie ponosi odpowiedzialności za zakłócenia transmisji radiowej :(. Dlatego ważne jest zapewnienie poprawnej transmisji radiowej, czyli nie zakładanie monitoringu „na siłę” (na skraju zasięgu sieci, z zewnętrzną anteną). Przy monitorowaniu przez agencję ochrony zdarza się, że jeśli patrol zawiedzie i nie przyjedzie do obiektu (z różnych powodów), to klientowi mówi się, że sygnał nie doszedł i że przyjedzie serwis sprawdzić nadajnik :evil:.
Taka uwaga, jeśli system alarmowy zakłada niezależny instalator i monitoring będzie wykonywany przez agencję ochrony, to niech nadajnik zakłada technik z agencji ochrony w obecności instalatora systemu! Wówczas technik z agencji ochrony ma obowiązek sprawdzenia poprawności wysyłania sygnałów.


3. Czy sa jacys producenci okien ktorzy nie odbieraja gwaracji za montaz kontraktonow? Jacy? Czy to ewentualnie nie ograniczy zakresu dostepnych firm okniarskich? Nie chcialbym wybierac tylko miedzy np. dwoma producentami….Mysle Mieczotronix, ze jakby co mozesz miec przeboje z gwarancja na profile, chocby pekly w rogu. Bo coz tego ze masz racje, jak Ci sie firma bedzie wykrecac? Zawsze mozna sie sadzic, ale coz tego. Tylko nerwy i wrzody na zoladku…
Nie mają prawa unieważniać gwarancji za zamontowanie czujnika alarmowego w oknie! Nie ma to związku z ewentualnymi usterkami podlegającymi reklamacji. Ostatnio widziałem, jak ekipa montująca piękne, drogie okna PCV kaleczyła ramy „fachowo” wiercąc po sześć otworów fi 10 pod kotwy mocujące ramy do ściany. I co, takie otwory nie wpływają na gwarancję, a taki sam otwór pod czujnik wpływa na gwarancję? Nie dajmy się rolować!


4. Temat skomplikowany i w zasadzie chyba cienki instalator moze zrobic chale popelniajac wiele bledow w fazie projektu czy w dobieraniu czujników, ilosci linii itp i inwestor sie niekapnie nawet ze można bylo to zrobic lepiej. Jak szukać dobrych instalatorow?
Czytać forum i pytać :D.


Zbychu – dzieki za wszystkie porady w tym watku. To super ze dzielisz sie swoja wiedza.
Pozdrawiam
Do usług :D.

JMaciek
13-09-2004, 22:59
_ZBYCH_u,

Sytuacja: Sypialnia i łazienka obok siebie, tu i tu czujka ruchu. Czy możliwe jest tak ustawienie systemu tak aby alarm wyzwalał się przy wejściu do łazienki oknem z zewnątrz a nie wyzwalał się przy wejściu do łazienki drzwiami od strony sypialni?
Interesuje mnie rozwiazanie oparte na czujkach (a nie na kontraktonach) szczególnie dla centrali Satel CA10 lub CA64?

Czy jest możliwa taka konfiguracja?

Pozdrawiam,
Maciek Jot

_ZBYCH_
15-09-2004, 09:16
_ZBYCH_u,

Sytuacja: Sypialnia i łazienka obok siebie, tu i tu czujka ruchu. Czy możliwe jest tak ustawienie systemu tak aby alarm wyzwalał się przy wejściu do łazienki oknem z zewnątrz a nie wyzwalał się przy wejściu do łazienki drzwiami od strony sypialni?
Interesuje mnie rozwiazanie oparte na czujkach (a nie na kontraktonach) szczególnie dla centrali Satel CA10 lub CA64?

Czy jest możliwa taka konfiguracja?

Pozdrawiam,
Maciek Jot
Generalnie można. Po naruszeniu czujki w sypialni może się blokować (ale tylko na określony czas - i tu jest problem) czujka w łazience.

JMaciek
15-09-2004, 10:28
Po naruszeniu czujki w sypialni może się blokować (ale tylko na określony czas - i tu jest problem) czujka w łazience.
Czy ten problem to 255 sekund na które można zblokować czujkę :-? dla CA-64? Można w jakiś sposób zwiększyć ten czas? Po dobrej imprezie mogę nie zdążyć wyjść z łazienki :D ...
M.

_ZBYCH_
15-09-2004, 18:51
Po naruszeniu czujki w sypialni może się blokować (ale tylko na określony czas - i tu jest problem) czujka w łazience.
Czy ten problem to 255 sekund na które można zblokować czujkę :-? dla CA-64? Można w jakiś sposób zwiększyć ten czas? Po dobrej imprezie mogę nie zdążyć wyjść z łazienki :D ...
M.
Oczywiście można dowolnie wydłużyć czas blokady czujki, ale to nie rozwiązuje problemu. Co będzie, jak zechcesz więcej czasu spędzić w łazience (np. długa kąpiel)? Nawet wydłużenie czasu blokady do godziny nie zmienia problemu, bo jak wejdziesz tylko na siusiu, to czujka w łazience będzie zablokowana na godzinę. Ruszysz się na łóżku włączy się czujka ruchu w sypialni niepotrzebnie blokując czujkę w łazience na godzinę.
Może lepiej rozważyć możliwość blokowania czujki w łazience po włączeniu światła w łazience i wyłączenie blokady po wyłączeniu światła.

JMaciek
15-09-2004, 21:47
Oczywiście można dowolnie wydłużyć czas blokady czujki, ale to nie rozwiązuje problemu.
W moim przypadku to właśnie czas jest problemem bo ponoć w CA64 programowo można nastawić blokadę czujki na 4 minuty - czy tak faktycznie jest :-? ???

Co będzie, jak zechcesz więcej czasu spędzić w łazience (np. długa kąpiel)?
Trzeba coś wypośrodkować - po załączeniu czuwania czas na siusiu np. 10 minut, a jeśli zechcemy kąpiel o 3 nad ranem to niestety trzeba będzie rozbroić strefę w której znajduje się łazienka.

Może lepiej rozważyć możliwość blokowania czujki w łazience po włączeniu światła w łazience i wyłączenie blokady po wyłączeniu światła.
Włączniki mam wewnątrz pomieszczeń więc pozostaje mi kurtyna przed wejściem która to będzie blokować czujkę.

Pozdrawiam,
Maciek Jot

_ZBYCH_
15-09-2004, 23:31
W moim przypadku to właśnie czas jest problemem bo ponoć w CA64 programowo można nastawić blokadę czujki na 4 minuty - czy tak faktycznie jest :-? ???
Można tak skonfigurować system, aby czas blokady wynosił nawet ponad 100 minut :D.

JMaciek
16-09-2004, 07:31
Można tak skonfigurować system, aby czas blokady wynosił nawet ponad 100 minut :D.
Programowo? Instalator z którym rozmawiałem mówi, że obecnie tylko na 4 min., rozmawiał z programistami Satel i obiecali wydłużyć ten czas w przyszłej wersji firmware.
Podobno można wydłużyć ten czas robiąc coś "na około" (ale wtedy czujki blokujące a może blokowane :D pozbawiamy zabezpieczeń sabotażowych czy coś w tym guście).

Czy tak naprawdę jest?

Pozdrawiam,
Maciek Jot

_ZBYCH_
16-09-2004, 09:00
Można tak skonfigurować system, aby czas blokady wynosił nawet ponad 100 minut :D.
Programowo? Instalator z którym rozmawiałem mówi, że obecnie tylko na 4 min., rozmawiał z programistami Satel i obiecali wydłużyć ten czas w przyszłej wersji firmware.
Podobno można wydłużyć ten czas robiąc coś "na około" (ale wtedy czujki blokujące a może blokowane :D pozbawiamy zabezpieczeń sabotażowych czy coś w tym guście).

Czy tak naprawdę jest?

Pozdrawiam,
Maciek Jot
Musisz dysponować jedną wolną linią i jednym wolnym wyjściem (najlepiej przekaźnikowym).
Programujesz wyjście jako "14: Naruszenie wejścia" i wybierasz linię, do której jest podłączona czujka ruchu w sypialni. Możesz zaprogramować czas działania tego wyjścia na max. 99 minut 59 sekund.
Następnie to wyjście podłączasz do wolnej linii dozorowej, którą programujesz jako "64: Blokująca-gr.:1". Przechodzisz do zakładki "Blokady", w Grupie 1 wybierasz numer linii, do której jest podłączona czujka w łazience i zaznaczasz opcję "Zał./Wył. blokady".

Po takim połączeniu i zaprogramowaniu centrali, po naruszeniu czujki w sypialni wyzwala się na zaprogramowany czas (max. 100 minut) wyjście programowalne, które narusza linię dozorową zaprogramowaną jako "blokująca grupę1", a w grupie pierwszej mamy czujkę w łazience.
I już :D.

Twój instalator mówiąc o zrobieniu tego „na około” miał zapewne na myśli zewnętrzny timer zwierający wejście czujki w centrali (po wyzwoleniu timera centrala nie widzi naruszenia czujki). Mając wolną parę przewodów z centrali do czujki można to zrobić bez pozbawiania czujki zabezpieczenia sabotażowego :D.

JMaciek
16-09-2004, 14:03
Dzięki _ZBYCH_u za odpowiedź :D - brzmi to profesjonalnie - może się kiedyś przez to przebiję :) - zgrałem konfigurację centrali do pliku więc może nic nie popsuję. Ostatnie pytanie - jak w programie Dload zapamiętać ID centrali, ID Dload i ID Guard - po uruchomieniu Dload zawsze muszę te wartości wpisywać ponownie (a może właśnie tak ma być?).

Pozdrawiam,
Maciek Jot

_ZBYCH_
16-09-2004, 17:59
Ostatnie pytanie - jak w programie Dload zapamiętać ID centrali, ID Dload i ID Guard - po uruchomieniu Dload zawsze muszę te wartości wpisywać ponownie (a może właśnie tak ma być?).
Nigdy nie miałem z tym problemów. W zakładce komunikacja, w opcji "Hasła, numery tel." wpisujesz identyfikator centrali i Dload i już. Po zapisaniu pliku z oprogramowaniem centrali, program powinien pamiętać te wartości.

tom soyer
20-09-2004, 16:23
potrzebuje troche pomocy.
dostalem zdemontowany uklad alarmowy oparty na IRED C2000 (+czujki, klawiatrura i "modul powiadamiania"). Czy ktos bylyby w stanie pomoc mi to uruchomic. Szukam instrukcji, rysunkow, ew softu itd.
Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi. :roll:

_ZBYCH_
20-09-2004, 16:56
potrzebuje troche pomocy.
dostalem zdemontowany uklad alarmowy oparty na IRED C2000 (+czujki, klawiatrura i "modul powiadamiania"). Czy ktos bylyby w stanie pomoc mi to uruchomic. Szukam instrukcji, rysunkow, ew softu itd.
Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi. :roll:
Tom - jakiej produkcji jest to urządzenie, bo chyba nie polskiego Ireda (chyba, że wiekowy model).
W czym masz problem z uruchomieniem tego systemu? Masz jakieś fotki tego sprzętu?

tom soyer
20-09-2004, 18:02
Zbych
fotkie bede mogl podeslac ew w weekend.
Podejrzewam ze jest to jednak polski sprzet. Wyglada tez dosc archaicznie. Moj ojciec mi go pokazal i spytal czy da sie to podlaczyc. Nie znam sie niestety zbyt dobrze w tej branzy wiec niewiele moge ci powiedziec nt tego co to jest dokladnie. To jest sprzet ktory gdzies tam chodzil wiec juz byl wykorzystywany i dzialal. Nie wiem jak sie to programuje. Czy jesli byl tylko zdemontowany to czy wymaga wogole programowania. Nie wiem tez jak polaczyc poszczegolne klocki bo nie bylem przy demontazu. :roll:

_ZBYCH_
20-09-2004, 18:59
Zbych
fotkie bede mogl podeslac ew w weekend.
Podejrzewam ze jest to jednak polski sprzet. Wyglada tez dosc archaicznie. Moj ojciec mi go pokazal i spytal czy da sie to podlaczyc. Nie znam sie niestety zbyt dobrze w tej branzy wiec niewiele moge ci powiedziec nt tego co to jest dokladnie. To jest sprzet ktory gdzies tam chodzil wiec juz byl wykorzystywany i dzialal. Nie wiem jak sie to programuje. Czy jesli byl tylko zdemontowany to czy wymaga wogole programowania. Nie wiem tez jak polaczyc poszczegolne klocki bo nie bylem przy demontazu. :roll:
Zacznijmy od fotek. Tylko w miarę możliwości zrób szczegółowe. Może na tej podstawie uda się co powiedzieć :D.

piotrekg
23-09-2004, 09:04
Jakie kontaktrony do rolet zewnętrznych i gdzie je mocować. Do alarmu jeszcze mam daleko, ale teraz chciałbym wyprowadzić "kabeleki" po kontraktrony na roletach. Interesuje mnie optymalne miejsce montażu,i typ kontraktronu i sposób jego zamontowania.

Waldon
24-09-2004, 06:51
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?

tom soyer
24-09-2004, 07:01
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?

i ja sie podlacze z pytaniem:
czy kabelki systemu alarmowego moga isc w tym samym korytku co instalacja elektr.? a moze lepszy jest jakis system bezprzewodowy?

_bogus_
24-09-2004, 10:03
tom soyer - o ile pamiętem _ZBYCH_ nie jest zwolennikiem instalacji bezprzewodowych (łagodnie mówiąc ;) ). Widziałem też kiedyś post mieczotronix'a w tej sprawie. Jest, w dziale "zrób sam" wątek na temat alarmów - może tam coś znajdziesz?

Ja gdzieś (w jakiejś instrukcji do prowadzenia instalacji komputerowych czy co - już nie pamiętam) widziałem zalecenie by w tym samym korytku nie dawać kabli pod napięciem i takich niskonapięciowych. Motywowali to możliwym zwarciem. Ponieważ jedyna sytuacja jaką widzę że takie zwarcie wystąpi to gdy wiertarką przewiercę - nie przejąłem się tym i w niektórych miejscach kabelki mam w tym samym korytku (skrętka komputerowa). Podejrzewam że analogicznie jest z alarmem ale oczywiście, jako laik, pewności nie mam :)

Pozdrawiam

_ZBYCH_
24-09-2004, 18:52
Jakie kontaktrony do rolet zewnętrznych i gdzie je mocować. Do alarmu jeszcze mam daleko, ale teraz chciałbym wyprowadzić "kabeleki" po kontraktrony na roletach. Interesuje mnie optymalne miejsce montażu,i typ kontraktronu i sposób jego zamontowania.
Systemów roletowych i wariantów montażu jest wiele. W zależności od rodzaju rolety i sposobu jej montażu różne mogą być czujniki kontaktronowe i sposób ich montażu. Musisz podać jakieś szczegóły.

_ZBYCH_
24-09-2004, 18:54
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?
Można tak zrobić, tylko czemu ma to służyć?

_ZBYCH_
24-09-2004, 19:01
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?

i ja sie podlacze z pytaniem:
czy kabelki systemu alarmowego moga isc w tym samym korytku co instalacja elektr.? a moze lepszy jest jakis system bezprzewodowy?
Przewody od instalacji alarmowej nie powinny być układane razem z przewodami instalacji elektrycznej. Może to zakłócać pracę systemu alarmowego.
System bezprzewodowy - krótko - NIE!

Waldon
27-09-2004, 07:13
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?
Można tak zrobić, tylko czemu ma to służyć?

Dzieki serdeczne.

Jedno male pytanie jak daleko kable alarmowe od kabli LAN i elektrycznych.

sawka
27-09-2004, 08:08
Witam
Mam pytanie czy szyfratory i czujki izraelskiej firmy ROKONET to dobra jakość i propozycja do domu jednorodzinnego??

mariusz

_ZBYCH_
27-09-2004, 17:24
Zbych czy mozna prowadzic instalacje tak ze kable z czujek koncza sie na lacznicy np. na kronie, a dalej wieloparowym kablem biegna do centrali badz modulu. Czy te rozwizanie jest poprawne?
Można tak zrobić, tylko czemu ma to służyć?

Dzieki serdeczne.

Jedno male pytanie jak daleko kable alarmowe od kabli LAN i elektrycznych.
Min. 5 cm

_ZBYCH_
27-09-2004, 17:31
Witam
Mam pytanie czy szyfratory i czujki izraelskiej firmy ROKONET to dobra jakość i propozycja do domu jednorodzinnego??

mariusz
Pisząc "szyfratory" rozumiem, że masz na myśli centralę i manipulator kodowy (klawiaturę). System Rokonet posiada niezłą centralę - model ORBIT PRO RP 296 - dobry i sprawdzony model. Niedawno zaczęli sprzedawać nowy model central PROSYS. Mają klawiatury wykonane z tandetnego plastiku. Co do czujek, to standardowy Zodiac jest do bani. Ma strasznie małą czułość (bywa, że można przejść przy czujce i ona nie zadziała :o ).

opornik
27-09-2004, 17:46
witam:)
Szyfratory to szyfratory np. RP 296 KCL. Centrala RP 296 MA ORBIT-PRO. Moim zdanierm bardzo dobre urządzenia z wieloma możliwościami, centrala klasy S.
Większość czujników z najniższej półki można obejść, chociaż ja mam
RK 410 Q oraz RK 410 DT i nie narzekam. Czułość czujnika można ustawić.

_ZBYCH_
27-09-2004, 18:38
witam:)
Szyfratory to szyfratory np. RP 296 KCL. Centrala RP 296 MA ORBIT-PRO. Moim zdanierm bardzo dobre urządzenia z wieloma możliwościami, centrala klasy S.
Większość czujników z najniższej półki można obejść, chociaż ja mam
RK 410 Q oraz RK 410 DT i nie narzekam. Czułość czujnika można ustawić.
opornik - RP 296 KCL to klawiatura systemowa, a nie szyfrator. Wiem, że dystrybutor ROKONET-a uzywa takiej nazwy dla swoich klawiatur systemowych, ale to niewłaściwe nazewnictwo. Szyfrator, to zamek szyfrowy - autonomiczny sterownik z wyjściem przekaźnikowym (lub kilkoma wyjściami) przeznaczony do sterowania dowolnymi urządzeniami.
ROKONET nie posiada w swojej ofercie takiego urządzenia i stąd moje sprostowanie wypowiedzi sawki.

Sprostowania wymaga moja poprzednia wypowiedź. Mianowicie pisząc "standardowy Zodiac" miałem na myśli podstawową, najtańszą czujkę pasywnej podczerwieni firmy Rokonet - model RK 410 PRO (inaczej ZODIAC PRO). Innych czujek podczerwieni tej firmy nie testowałem.

sawka
28-09-2004, 09:21
Dziekuje.
Co do centrali ORBIT-PRO wiem ze jest klasy S, ale czujki mam klasy C (musze sprawdzić jakie). Martwi mnie tekst ze można je obejœć (dodam ze mam nie stardardowe czujki ruchu na cało pomieszczenie tylko tzw. kurtyny na oknie działajšce tylko w jego pasie. ale konstrukcyjnie to to samo jak mi się zdaje.

sawka

Waldon
06-10-2004, 07:01
_ZBYCH_
czym zabezpieczy polaciówke? Czy uda sie jakos zainstalowa kontraktron?

_ZBYCH_
06-10-2004, 07:11
_ZBYCH_
czym zabezpieczy polaciówke? Czy uda sie jakos zainstalowa kontraktron?
Oczywiscie! :D

Kontaktron wpuszczany w ramę + akustyczna czujka zbicia szyby.

Waldon
06-10-2004, 07:38
z której strony okna najlepiej wpusci taki kontraktron z dolu czy po bokach okna?

plp
06-10-2004, 11:52
Przy okazji zapytam. Poszukuje taniego rozwiązania bariery "jakiejś" kawałek za płotem dookoła działki. Boki do 40 m.

Pozdrawiam !

PL

_ZBYCH_
06-10-2004, 20:24
Przy okazji zapytam. Poszukuje taniego rozwiązania bariery "jakiejś" kawałek za płotem dookoła działki. Boki do 40 m.

Pozdrawiam !

PL

No to jak szukasz "taniego rozwiazania", to lepiej o tym zapomnij :-?.

Koszt pojedynczego toru podczerwieni o zasięgu do 60 m - około 800 zł. Do tego słupek, wylanie stopy betonowej , kable w żelu, centrala i cała reszta.

_ZBYCH_
06-10-2004, 23:05
z której strony okna najlepiej wpusci taki kontraktron z dolu czy po bokach okna?
Pełna dowolność :D. W takich oknach jest to bez znaczenia.

plp
07-10-2004, 07:26
Zbych'u, powiedzmy że to 800 to jest do przyjęcia. Centrala itd. też już jest.

Czy taki tor to pojedyńcza wiązka ?

PL

_ZBYCH_
07-10-2004, 16:57
Zbych'u, powiedzmy że to 800 to jest do przyjęcia. Centrala itd. też już jest.

Czy taki tor to pojedyńcza wiązka ?

PL
Tak, tor podczerwieni, to pojedyncza wiązka.

tom soyer
11-10-2004, 15:38
Zbych
fotkie bede mogl podeslac ew w weekend.
Podejrzewam ze jest to jednak polski sprzet. Wyglada tez dosc archaicznie. Moj ojciec mi go pokazal i spytal czy da sie to podlaczyc. Nie znam sie niestety zbyt dobrze w tej branzy wiec niewiele moge ci powiedziec nt tego co to jest dokladnie. To jest sprzet ktory gdzies tam chodzil wiec juz byl wykorzystywany i dzialal. Nie wiem jak sie to programuje. Czy jesli byl tylko zdemontowany to czy wymaga wogole programowania. Nie wiem tez jak polaczyc poszczegolne klocki bo nie bylem przy demontazu. :roll:

_Zbych_
wysylam fotki IReD 'a

_ZBYCH_
12-10-2004, 07:14
_Zbych_
wysylam fotki IReD 'a
Wyslij jeszcze raz, bo nic nie dostałem. Może za duży plik na raz chciałes wysłać :roll:.

Waldon
12-10-2004, 12:04
_Zbych_
Jak wierc pod taki kontraktron wpuszczany aby zamocowac go równo z magnesem ?

delf
12-10-2004, 19:45
Nie musi byc idealnie równo, bo jest pewna tolerancja, promień w obrębie którego "łapie", a nawet wskazane jest przesunięcie "w fazie", gdy np. chcemy móc uchylać okna i nie uaktywniać alarmu.

Goni_Mnie_Peleton
14-10-2004, 08:13
A jak najlepiej zabezbieczyc nieuzytkowe poddasze ?
Wlasnie przeczytalem na forum ze zlodzieje czesto sie wlamuja zdejmujac pare dachowek. Mozna oczywiscie w ramach zabezpieczenia mechanicznego polozyc deski ale w moim przypadku juz jest na to za pozno. Czujniki ruchu , dobry pomysl ?
Mozna inaczej?

_ZBYCH_
14-10-2004, 19:21
_Zbych_
Jak wierc pod taki kontraktron wpuszczany aby zamocowac go równo z magnesem ?
Dokładnie tak, jak napisał delf. Kontaktron ma pewną tolerancję, ale - UWAGA! - nie należy przesadzać, bo parametry kontaktronu są zmienne (np. w różnych temperaturach).
Zanim wywiercisz otwór, sprawdź, czy masz jak założyć magnes. Czasem okucie uniemożliwia zastosowanie standardowego magnesu :(

_ZBYCH_
14-10-2004, 19:25
A jak najlepiej zabezbieczyc nieuzytkowe poddasze ?
Wlasnie przeczytalem na forum ze zlodzieje czesto sie wlamuja zdejmujac pare dachowek. Mozna oczywiscie w ramach zabezpieczenia mechanicznego polozyc deski ale w moim przypadku juz jest na to za pozno. Czujniki ruchu , dobry pomysl ?
Mozna inaczej?
Z tym "często", to bym nie przesadzał. Zdarza się. Do zabezpieczenia poddasza nieużytkowego polecam zastosować czujki dualne (podczerwień + mikrofala). Są niewrażliwe na temperaturę tam panującą oraz na robactwo.

AndrzejS
14-10-2004, 19:27
Przymierzam się do alarmu Matrix 6 firmy Pyronix lub Satel Ca 6 (może CA 10 tak na wyrost) . Czy czujki Colt Optica lub Aqua są na tyle profesjonalne, że nie będą powodowały fałszywych alarmów przy tych centralach ? Matrix jest dużo tańszy i klawiturę ma ikonową, ale to chyba nie przesądza, że tani to zły ? Proszę o opinię.
Pozdrawiam

_ZBYCH_
14-10-2004, 19:38
Przymierzam się do alarmu Matrix 6 firmy Pyronix lub Satel Ca 6 (może CA 10 tak na wyrost) . Czy czujki Colt Optica lub Aqua są na tyle profesjonalne, że nie będą powodowały fałszywych alarmów przy tych centralach ? Matrix jest dużo tańszy i klawiturę ma ikonową, ale to chyba nie przesądza, że tani to zły ? Proszę o opinię.
Pozdrawiam
Zdecydowanie polecam SATEL-a CA 10! Przeczytaj wątek czy ktoś zna centralkę alarmową Matrix? (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32279&highlight=matrix). Co do czujek tej firmy - nie mam zdania.
Nie patrz tylko na cenę, bo to może być bardzo zgubne. Po co kupować dwie centrale...

sawka
16-10-2004, 07:24
Mam dużą prośbę do _ZBYCHA_ i osób znających sie na rzeczy:
Mam system alarmowy rokonet orbit-pro. wszystko niby dobrze ale:
1. jedna czujka czesto zglasza falszywe alarmy wlamania (jest to kurtyna na oknie) - byla juz wymieniana na nową i dalej to samo
2. centrala jest jakoś głupio ustawiona ze jesli był w ciagu dnia alarm (np. z tej czujki) to przy rozbrojeniu po jakimś czasie centrala wysyla ponownie sygnał wlamania i mam patrol pod furtką i muszę ich odwoływać.

Co mam zrobić bo wizyty serwisu są jakiś raz w miesiącu, zmieniają, przestawiają i ciągle są kłopoty. Firma niby dobra, mają już 300 klientów i nie wyglądają na początkujących. A jednak mam kłopoty...

sawka

opornik
16-10-2004, 08:26
Mam system alarmowy rokonet orbit-pro. wszystko niby dobrze ale:
1. jedna czujka czesto zglasza falszywe alarmy wlamania (jest to kurtyna na oknie) - byla juz wymieniana na nową i dalej to samo
2. centrala jest jakoś głupio ustawiona ze jesli był w ciagu dnia alarm (np. z tej czujki) to przy rozbrojeniu po jakimś czasie centrala wysyla ponownie sygnał wlamania i mam patrol pod furtką i muszę ich odwoływać.
Dzisiaj fachowcy często poprzestają na wymianie urządzeń. A powód może być prozaiczny np. przewód do czujnika. Należy wykonać pomiary i dalej szukać jeśli wyjdą pozytywnie.
Może być uwalone wejście linii na centrali.
Może i sama centrala.
Może źle zaprogramowana.
Może czujnik zabudowany jest w złym miejscu?
Wątpliwości zbyt dużo aby wydać diagnozę.
Dziwi mnie jedno, jak serwis nie może sobie poradzić z prostym problemem?? Chyba, że to nie serwis tylko ........

sawka
16-10-2004, 10:52
centrala juz tez byla wymieniana, tylko najpierw zgrali a potem wgrali oprogramowanie.
Sęk w tym ze przez dluzszy czas bylo ok.
Podejrzenia co do tej czujki były:
1. refleksy od wazonów na parapecie - zdjęte
2. falująca firanka od ciepla - są teraz grube zasłony a piec włącza się duzo później niż są alarmy na czujce, więc to też nie to
3. aparat telefoniczny bezprzewodowy blisko czujki - tez przeniesiony

a co do programowania samej centrali to nie znam sie ale nie powinna centrala przy rozbrojeniu ponawiać sygnału alarmu - to głupie.

jescze jedno pytanie: czy czujka może sie wlaczyć np. od słońca...ale teraz mamy słabe słońce wiec nie bardzo w to wierzę

sawka

_ZBYCH_
16-10-2004, 23:32
Czujka, której zdjęcie mi przesłałeś, to RK 308 PC firmy Rokonet – mini kurtyna pionowa o zasięgu 15 m.
Jak długo masz ten alarm i od kiedy są fałszywe alarmy? W którym miejscu zamontowana jest czujka (nad oknem, obok okna, we wnęce okna, na górze, z boku?). Czy okno jest szczelne? Czy pod oknem jest grzejnik? Od której strony świata zlokalizowane jest okno z czujką wywołującą fałszywe alarmy? W jakich porach czujka generuje fałszywe alarmy?
Jest wiele czynników mogących mieć wpływ na wywoływanie fałszywych alarmów.
1. Słońce – zarówno bezpośrednio padające na czujkę, jak i odbite od różnych przedmiotów.
2. Ciepło – pochodzące z grzejnika lub emitowane przez nagrzaną szybę.
3. Insekty – zarówno na czujce, jak i w czujce. Malutki robaczek, który może wejść do czujki przez nie uszczelniony otwór na przewód, może wywoływać fałszywe alarmy wchodząc na pyro sensor.
4. Zakłócenia radiowe – działające zarówno na samą czujkę, jak i na okablowanie (np. antena nadajnika radiowego umieszczona przy okablowaniu).
5. Elekt klaustrofobiczny – czujka pasywnej podczerwieni zamontowana w zbyt małym pomieszczeniu może wywoływać fałszywe alarmy. To samo się tyczy czujki zamontowanej w głębokiej wnęce okiennej.

Wszystkie wymienione przyczyny mogą mieć po trochu swój udział w występowaniu fałszywych alarmów. Rozumiem Twoją irytację, ale wcale nie jest proste odszukanie przyczyny takich alarmów. Czasem to musi trwać. Jak piszesz, serwis wymienił centralę, wymienił czujki, więc cos robi w tej sprawie. Oczywiście nie tłumaczę ich, bo być może ich wiedza jest zbyt mała dla prawidłowego zdiagnozowania problemu.

Proponuję zmostkować czujkę, aby sprawdzić, czy okablowanie i wejście linii w centrali jest sprawne. Jeśli nie ma podwójnych rezystorów, to koniecznie trzeba je zamontować!

Odnośnie podwójnego zgłaszania alarmu do agencji ochrony, to nadajnik radiowy posiada osiem wejść umożliwiających sygnalizowanie w stacji monitorowania różnych zdarzeń (włamanie, napad, usterka, sabotaż, pożar, brak zasilania, itp.). Każde z tych wejść sygnalizuje zarówno naruszenie i powrót.
Zapewne po wystąpieniu alarmu włamaniowego wyzwalanie nadajnika do monitoringu jest u Ciebie realizowane przez wyjście programowalne, które w Twoim przypadku jest źle zaprogramowane. Włączenie tego wyjścia następuje po wystąpieniu alarmu, ale powrót następuje po rozbrojeniu systemu. W obu przypadkach stacja monitorowania interpretuje to jako „Alarm z obiektu”.
Trzeba zmienić parametr w MENU 5 (Ustawienia dialera) – 8 (Zgłaszanie końca alarmu) z 3 (Po rozbrojeniu) na 1 (Po czasie alarmu).

Wezwij serwis i poproś o wprowadzenie tych zmian. Jeśli możesz to prześlij mi jeszcze zdjęcie całego okna z widocznym miejscem montażu czujki.

Pisz na bieżąco, jakie są efekty.

sawka
17-10-2004, 09:30
Czujka, której zdjęcie mi przesłałeś, to RK 308 PC firmy Rokonet – mini kurtyna pionowa o zasięgu 15 m.
Jestem pod wrażeniem!


Jak długo masz ten alarm i od kiedy są fałszywe alarmy?

Alarm mam jakieś 8 miesięcy. Najpierw było trochę problemów z falującymi firankami od grzejników lub nagrzewania się powietrza od słońca. Zostały wymienione na cięższe i dłuższe - jakoś się uspokoiło. Teraz jest właśnie jak opisywałem - jeden dwa alarmy/mies niewiadomo co i dlaczego....W którym miejscu zamontowana jest czujka (nad oknem, obok okna, we wnęce okna, na górze, z boku?). Czy okno jest szczelne? Czy pod oknem jest grzejnik? Od której strony świata zlokalizowane jest okno z czujką wywołującą fałszywe alarmy? W jakich porach czujka generuje fałszywe alarmy?


Czujka zamontowana jest w rogu okna (we wnęce), okno superszczelne PCV. Pod oknem grzejnik ale zasłania go parapet i nie sądze aby to było to gdyż czujka daje fałszywy alarm zawsze 14.20 do 15.40 a piec i co włącza mi się dopiero od 16.30 więc to nie to. okno wychodzi na pld.zachód ale teraz mało słońca....ostatni alarm był w ten czwartek.Jest wiele czynników mogących mieć wpływ na wywoływanie fałszywych alarmów.
1. Słońce – zarówno bezpośrednio padające na czujkę, jak i odbite od różnych przedmiotów.
2. Ciepło – pochodzące z grzejnika lub emitowane przez nagrzaną szybę.
3. Insekty – zarówno na czujce, jak i w czujce. Malutki robaczek, który może wejść do czujki przez nie uszczelniony otwór na przewód, może wywoływać fałszywe alarmy wchodząc na pyro sensor.
4. Zakłócenia radiowe – działające zarówno na samą czujkę, jak i na okablowanie (np. antena nadajnika radiowego umieszczona przy okablowaniu).
5. Elekt klaustrofobiczny – czujka pasywnej podczerwieni zamontowana w zbyt małym pomieszczeniu może wywoływać fałszywe alarmy. To samo się tyczy czujki zamontowanej w głębokiej wnęce okiennej.

pkt 3 i 4 - "obcego" czyli robala też już miałem w czujce- przyjechali, otworzyli, dmuchnęli tlenem i po kłopocie, więc to było ewidentne. co do zakłóceń radiowych to tak jak pisałem telefon bezp. przestawiłem jakieś 2 metry w bok, mieć powinno byc kłopotu (choć mam i bezp. i do tego sferię czyli podwójne nadawanie. ale nik o 14 czy 15 do mnie przecież nie dzwoni...


Odnośnie podwójnego zgłaszania alarmu do agencji ochrony, to nadajnik radiowy posiada osiem wejść umożliwiających sygnalizowanie w stacji monitorowania różnych zdarzeń (włamanie, napad, usterka, sabotaż, pożar, brak zasilania, itp.). Każde z tych wejść sygnalizuje zarówno naruszenie i powrót.
Zapewne po wystąpieniu alarmu włamaniowego wyzwalanie nadajnika do monitoringu jest u Ciebie realizowane przez wyjście programowalne, które w Twoim przypadku jest źle zaprogramowane. Włączenie tego wyjścia następuje po wystąpieniu alarmu, ale powrót następuje po rozbrojeniu systemu. W obu przypadkach stacja monitorowania interpretuje to jako „Alarm z obiektu”.
Trzeba zmienić parametr w MENU 5 (Ustawienia dialera) – 8 (Zgłaszanie końca alarmu) z 3 (Po rozbrojeniu) na 1 (Po czasie alarmu).
Rozumiem ze to trzeba robić w jakims programie sterującym centralą albo na kodzie instalatora - bo jak mam master code to i tak tego pewnie nie zrobie.
Ja mam dodatkowo pominięte niektóre stany, tak aby centrum monitoringu nie wiedziało czy mam uzbrojone czy nie, dostają tylko sygnał włamania...


Jeśli możesz to prześlij mi jeszcze zdjęcie całego okna z widocznym miejscem montażu czujki.

Pisz na bieżąco, jakie są efekty.
poszło mailem

dziekuje za informacje, może w końcu uda się to zlikwidować
sawka