PDA

Zobacz pełną wersję : po co gruntowa? tynki cementow-wapienne jak jest gorzej ?



Phoenix
22-07-2003, 23:35
Mam nowe tynki cementowo-wapienne
obserwując różne wątki na forum zastosowałem sie do rady i ... zagruntowałem
(unigrunt) ściany pokojów przed malowaniem
jednej ze scian NIE zagruntowałem i dzisiaj dla porównania pomalowałem cały
pokój nowiusieńka białą farbą
TRAGEDIA - ściany niezagruntowane po 1 (jednym) pomalowaniu wygladają tak
ładnie, że mozna by pomyśleć iż są gipsowane (a nie są) i jak by sie uprzeć
to nie trzeba ich malować po raz drugi
ALE ściana zagruntowana wyglada jak by wogóle nie przyjmowała farby, nadal
jest szara, wyglada spod spodu struktura tynku itp.
uprzedzając pytania - tynki sa wysezonowane a po gruntowaniu odczekałem
tydzień

NA DIABŁA TEN GRUNT ?

a może ja o czymś nie wiem i ktoś mi to wyjasni ?

23-07-2003, 08:43
No własnie po co ten grunt ? Dawniej nie było takich wynalazków jak np. UNIGRUNT i tynki c.-w. wykonane przez DOBREGO TYNKARZA były OK.

pitbull
24-07-2003, 09:07
Nie gruntuje scian cementowych Unigruntem, tylko samym wapnem + zdrapanie grubszych ziaren. Taki tynk dla mnie jest najlepszy.

24-07-2003, 12:04
...a mnie tynkarz zabronił gruntować wapnem tynk cementowo-wapienny.
Kazał dać jako pierwszą warstwę rozcieńczoną farbę, a na to dwie warstwy bez rozcieńczania.

docieplenia
27-07-2003, 15:39
Mam nowe tynki cementowo-wapienne
obserwując różne wątki na forum zastosowałem sie do rady i ... zagruntowałem
(unigrunt) ściany pokojów przed malowaniem
jednej ze scian NIE zagruntowałem i dzisiaj dla porównania pomalowałem cały
pokój nowiusieńka białą farbą
TRAGEDIA - ściany niezagruntowane po 1 (jednym) pomalowaniu wygladają tak
ładnie, że mozna by pomyśleć iż są gipsowane (a nie są) i jak by sie uprzeć
to nie trzeba ich malować po raz drugi
ALE ściana zagruntowana wyglada jak by wogóle nie przyjmowała farby, nadal
jest szara, wyglada spod spodu struktura tynku itp.
uprzedzając pytania - tynki sa wysezonowane a po gruntowaniu odczekałem
tydzień

NA DIABŁA TEN GRUNT ?

a może ja o czymś nie wiem i ktoś mi to wyjasni ?

spotkalem sie z tym ze farby niektorych producentow "gryza sie" z UNIgruntem Atlasu

za to grunt sluzy wyrownywaniu chlonnosci podloza - szczegolnie pod malowanie kolorowymi farbami, tak zeby nie bylo roznic wynikajacych z roznego stopnia chlonnosci podloza.

DLATEGO nalezy gruntowac - gruntem tego samego producenta co bedzie sie uzywac farby!!!

Za to przy malowaniu biala farba czesto maluje sie nie gruntem tylko ta sama farba rozcienczona woda np. 1:3 tzn 1 cz. wody na 3 cz. farby lub ew. 1:2 - to juz zalezy od fachowca

Phoenix
27-07-2003, 21:36
no jasne
to już też mi ktoś powiedział ale teraz mam gorsza sytuację:

po zagruntowaniu ścian (zwykłym wałkiem z krótkim włosiem) mam przerąbane bo jak pomalowałem 1 raz to prawie nie widac farby, jak pomalowałem 2 raz to juz było białe ale spod spodu nadal widac tynk a jak chciałem pomalować 3 raz by to w końcu przykryć na całkiem biało to O ZGROZO zaczyna odłazić od sciany cała farba aż do gruntu !!!!

CO ROBIĆ !!!
-próbowałem za radą znajomego przetrZeć zagruntowany tynk papierem sciernym, ale poza tym że straszliwie sie zmeczyłem to nie było zadnego efektu !!!
- czy sa jakieś środki które działaja odwrotnie niż unigrunt ? jak zmniejszyć zeszkliwienie scian?
- zagruntowałem już (niestety) całe mieszkanie (poza małym 2 metrowym przedpokojem) i musze jakoś je pomalować !!! tylko jak ???
- na domiar złego zrobiłem 1 próbne malowanie na pozostawionym bez gruntu miejsu i wyszło ładniej niż zagruntowane po 3 malowaniach !!!

ZROSPACZONY

Phoenix
27-07-2003, 23:54
z tej rozpaczy to coraz więcej błędów robię - także ortograficznych

ZroZpaczony ;(((

docieplenia
28-07-2003, 12:05
no jasne
to już też mi ktoś powiedział ale teraz mam gorsza sytuację:

po zagruntowaniu ścian (zwykłym wałkiem z krótkim włosiem) mam przerąbane bo jak pomalowałem 1 raz to prawie nie widac farby, jak pomalowałem 2 raz to juz było białe ale spod spodu nadal widac tynk a jak chciałem pomalować 3 raz by to w końcu przykryć na całkiem biało to O ZGROZO zaczyna odłazić od sciany cała farba aż do gruntu !!!!

CO ROBIĆ !!!
-próbowałem za radą znajomego przetrZeć zagruntowany tynk papierem sciernym, ale poza tym że straszliwie sie zmeczyłem to nie było zadnego efektu !!!
- czy sa jakieś środki które działaja odwrotnie niż unigrunt ? jak zmniejszyć zeszkliwienie scian?
- zagruntowałem już (niestety) całe mieszkanie (poza małym 2 metrowym przedpokojem) i musze jakoś je pomalować !!! tylko jak ???
- na domiar złego zrobiłem 1 próbne malowanie na pozostawionym bez gruntu miejsu i wyszło ładniej niż zagruntowane po 3 malowaniach !!!

ZROSPACZONY

jak usunac UNIgrunt beda wiedzieli doradcy firmy ATLAS (http://www.atlas.com.pl/atlas/index.htm?4)

ew. jak juz kupiles farbe to skontaktuj sie z producentem farby i dowiedz sie jaki grunt ich uzyc zeby przykryc UNIgrunt - powinno zadzialac

inne roziwazanie znalezc farbe ktora nie reaguje tak na UNIgrunt czyli sie "nie gryzie"

skunks
21-09-2003, 00:13
CO ROBIĆ !!!
- czy sa jakieś środki które działaja odwrotnie niż unigrunt ? jak zmniejszyć zeszkliwienie scian?

Phoenix
unigrunt rozpuszcza sie wodą ale rozcieńczyć go w scianie ...nie wiem czy Ci się uda
Zaszpachluj sciany "gipsarem" i maluj
uda sie tym razem :)

pozdro

sku ...

siersciuch
23-09-2003, 13:09
Nie jestem pewien czy unigrunt może się z czymkolwiek gryźć… moja propozycja:
Unigrunt z wodą 1 do 1 i jeszcze raz „pomazać” no właśnie – nie mazać!!! Gruntować należy bardzo dokładnie pędzlem (!) a nie wałkiem. Dobrze by dobrze pierwsze malowanie zrobić też pędzelkiem… ławkowcem.
Powodzenia…
A z mojego doświadczenia wynika, że stosowanie gruntów jest dość ryzykowne i należy zawsze przeprowadzać próby n mniejszych powierzchniach. Np. za przyszłą szafą… 1m2 samą farbą a jak nie wyjdzie zadawalająco to dopiero gruntować…