PDA

Zobacz pełną wersję : Taras bez barierki?



bimbelt
10-09-2007, 08:33
Marzy mi sie taras bez barierki, tylko zastanawiam sie jak wygladaja przepisy w tym temacie. Docelowo plyta tarasu bedzie sie znajdowac okolo 50cm nad powierzchnia terenu. Kawalek za tarasem teren dodatkowo sie obniza, bo jest lekka skarpa. Czy w takim przypadku mozna sie obejsc bez barierki? Czy moga byc pozniej klopoty z odbiorem budynku? Czy istnieja jakies przepisy regulujace ten temat?

Samurai_Jack
10-09-2007, 11:58
ja bym się tylko obawiał kolegów na parapetówie, którzy wyjdą na taras :lol:

jea
10-09-2007, 12:02
Może spróbuj połączyć ze skarpą :roll:

kachna28
10-09-2007, 12:10
Ja mam wylany taras 20m -wys. ok. 50cm -2 schodki. Nie planuję barierki -po prostu tak mi się bardziej podoba, a z takiej wysokości przecież się nie da spaść :)

demex
10-09-2007, 12:17
znałem gościa który spadł z pierwszego stopnia drabiny i się zabił - a to będzie jakieś 30 cm. BHP - nie miał kasku.

bimbelt
10-09-2007, 12:24
Patrzac w ten sposob, mozna sie rowniez zabic idac po idealnie plaskiej powierzchni, bo zawsze mozna przeciez zachaczyc noga o noge.

Mo chodzilo bardziej o regulacje prawne. Ponawiam wiec pytanie - czy taras o wysokosci 50cm nad gruntem musi posiadac barierke?

rafallogi
11-09-2007, 08:08
Obawiam się, że mogą być problemy przy odbiorze budynku (chociaż nieczęsto składają wizyty).
Osobiście nie wyobrażam sobie tarasu przy takiej wysokości bez barierki.
Mój taras jest na podobnej wysokości i jak najbardziej jest barierka.

bimbelt
11-09-2007, 08:55
Obawiam się, że mogą być problemy przy odbiorze budynku (chociaż nieczęsto składają wizyty).
Osobiście nie wyobrażam sobie tarasu przy takiej wysokości bez barierki.
Mój taras jest na podobnej wysokości i jak najbardziej jest barierka.

Troche sie powtarzam, ale chcialbym, by ktos przytoczyl jakies konkretne przepisy.

Co do wysokosci, to mnie ona wcale nie przeraża. Moge ewentualnie rozwazyc wymurowanie 30cm murku na brzegu tarasu. Tylko wtedy bedzie problem z odprowadzaniem wody z plyty.

kachna28
11-09-2007, 09:06
Jedyne co znalazłam to to:
§ 296. 1. Schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.

2. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zagrodowym i rekreacji indywidualnej warunek określony w ust. 1 uważa się za spełniony również wówczas, gdy schody i pochylnie o wysokości do 1 m, niemające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 0,5 m.

Czyli wychodzi na to (jakby podciągnąć pod to taras), że wysokość 0,5m jest graniczna.

Jest to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. Nr. 75 poz. 690
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.