PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta indukcyjna, kuchnia z indukcją



Strony : 1 [2] 3 4 5 6

yacol
06-06-2008, 08:22
Tu jednak bardziej chodzi o podejscie i autosugestję. Z ogniska moze inaczej smakowac jesli bedzie miec aromat, jesli przyjalbys ze woda bedzie hermetycznie zamknieta (pomijam kwestie gotowania w takim zamknieciu :) ) to nie odczujesz roznicy. Niektorzy tez mowia ze czuja roznice miedzy cieplem z pieca na wegiel a wtedy gdy sie wlaczy gazowe i co z tego ze to te same grzejniki, ta sama w nich woda. Moze jakas dobra wrozka wyczuje energie inna w przypadku wody z czajnika elektrycznego a z indukcji ale nie sadza zeby roznica byla odczuwalna dla zwyklych smiertelnikow.
A porownanie slonca i solarium, win z roznych winiarni, ogniska i elektryki z tym o czym w temacie nie ma sensu. Tam chodzi o inny aromat, tutaj tego nie odczujesz. Pijac piwo z puszki tez czuje posmak metalu. W kuchniach indukcja/ceramika nie masz zadnego aromatu elektryki. No chyba ze pole magnetyczne czy tam grzalka wydzielaja jakis dodatkowy aromat, niewiem, za cienki jestem by go poczuc

Inka Opole
06-06-2008, 08:27
nad indukcją też masz b.dobra kontrolę. lepszą niż nad gazówką - w zależności od modelu, masz rózne czułości.

a z tym bezpieczenstwem to lipa, lipa że łohohohoh. płyta jest gorąca, oparzyc się oparzysz

jest goraca..przeciez nie pisze ze nie jest..choc dotykalem podczas gotowania i palcow sobie nie upieklem:)
a mowiac bezpieczniejsza to np to ze dziecko nie wlaczy plyty jezeli nie bedzie rownoczesnie na niej polozony garnek..albo jak zdejmiesz to nie grzeje dalej

jednak upieram sie ze na gazie jest wieksza kontrola..") gotujac przez miesiac na indukcji to pierwsze dni byly straszne..:)

2112wojtek
06-06-2008, 08:38
nie będzie miała takiego samego smaku, chocbys używała tej samej herbaty i wody destylowanej. spróbuj sama. od miesiąca gotuję na płycie indukcyjnej (kupiłem ją ze wzgledu na małe dziecko w domu - bo indukcja ma byc niby bezpieczniejsza, miała się nie nagrzewać, że niby pole magnetyczne itp. itd. - ale to kit) i nie smakuje tak samo. nie potrafię jednak tego wytłumaczyć.
gdyby jednak nie było róznicy w smakach, to w najlepszych restauracjach świata (takiej. np. HK) gotowano by na płytach indukcyjnych. tylko na tej płycie zagotujesz w tak krótkim czasie wodę.

Wybacz ale to już czysta herezja z tą wodą. Czysta woda po zagotowaniu nie zmienia swoich własciwości organoleptycznych.
Owszem sposób obróbki termicznej moze wpływać na smak potraw ( olejki etryczne w ognisku, czas i nierównomierność nagrzewania się patelni na gazie czy płycie el. itd).
Kwestia jednak samej techniki smażenia kielbasy a nie forma dostarczanych jej kilojouli. Patelnia indukcyjna ma zbliżone działanie do woka albo zamykanego kociołka do pieczenia w ognisku - równomiernie się nagrzewa, łatwo zmniejszyć temperaturę , co mozna też zrobić na każdym innym urządzeniu domowym no... może nie tak łatwo, ale to już tylko kwestia wprawy i umiejętności kucharza.
Podobnie jak to wypróbował/a Inka wielu z nas uzywa czajnika indukcyjnego i nie zauważa różnicy w smaku smak zalewanej herbaty w porównaniu np z wodą z czajnika ugotowaną na gazie.
Herbacie to obojętne czy woda była z gazu czy z mikrofalówki , ważne żeby miała odpowiednią temperaturę.
Po zdjęciu garnka z indukcji, płyta musi być gorąca bo przecież garnek był gorący, ale nie ma takiej bezwładności jak płyta ceramiczna i jest gorąca jedynie w miejscu gdzie przylegał do podłoża.

yacol
06-06-2008, 08:38
jednak upieram sie ze na gazie jest wieksza kontrola..") gotujac przez miesiac na indukcji to pierwsze dni byly straszne..:)[/quote]

A na ceramicznej gotowalas ?? Tu to niema zadnej kontroli, wylaczysz a tu nadal sie smazy :) Chociaz przez pare lat sie nauczylem jaki stopien jak bardzo grzeje

hybris
06-06-2008, 08:53
nie wybaczam :) bo to żadna herezja
wodę z tego samego źródła zagotuj nad ogniskiem, na kuchni drzewno-węglowej. zagotuj ją w stali feromagnetycznej i w końcu w naczyniu miedzianym i dla porównania w plastykowym czajniczku bezprzewodowym.

następnie wlej do szklanego słoika, zamknij szczelnie i schłodź. później otwórz słoik i powąchaj. warunek: nie możesz palić tytoniu!!!!!

każdemu proponuję ten eksperyment. kto nie wierzy niech sam sprawdzi

Inka Opole
06-06-2008, 09:01
stali feromagnetycznej i

prosze o nie uzywanie tak bardzo madrych slow:P

to sa zwykle garnki w ktorych od dziesiatkow lat sie gotuje
i nigdy nie czulem ich smaku..

a teraz ciekawostka..co do platikowych pojemnikow (np czajniki)z doswiadzcenia wiem ze sa takie ktore potrafia przekazac "smak" plastiku do wody jak i takie zupelnie "bezsmakowe"
pewnie zalezy to od jakosci wykonania i uzytego materialu..bo szczegolnie te tansze wersje platiku maja taki problem

acha i nie kazdy jest kiperem by odrozniac delikatne roznice samku wody w zaleznosci od materialu w ktorym ja zagotowalismy..ba podejrzewam ze tych co odroznia jest moze z 1%
acha piszac o materialach mam na mysli materialy neutralne w swoich smaku zapachu...zebys mi nie kazal w jakims drewnie gotowac:)

to tak jak z audio i kablami..nie raz toczyly sie tasiemce w necie na temat wyzszosci jednych nad drugimi..moze i sa ale co z tego jak 99% ludzi ich nie uslyszy?

2112wojtek
06-06-2008, 09:02
nie wybaczam :) bo to żadna herezja
wodę z tego samego źródła zagotuj nad ogniskiem, na kuchni drzewno-węglowej. zagotuj ją w stali feromagnetycznej i w końcu w naczyniu miedzianym i dla porównania w plastykowym czajniczku bezprzewodowym.

następnie wlej do szklanego słoika, zamknij szczelnie i schłodź. później otwórz słoik i powąchaj. warunek: nie możesz palić tytoniu!!!!!

każdemu proponuję ten eksperyment. kto nie wierzy niech sam sprawdzi

Wspaniale kręcisz :D
Proponuję jeszcze zagotować wodę w aluminiowej puszce albo drewnianym cebrzyku sosnowym. Nie trzeba nie palić żeby poczuć.
Najlepsza zatem będzie woda gotowana w szklanym naczyniu bez wzgledu na jakiej płycie , chociaż jak kto lubi zapach dymu może to zrobić na ognisku :D :D
Nie wiem tylko czy aromat szkła nie jest silniejszy od aromatu indukcji.
Daj spokój.

dmjdmj
06-06-2008, 09:04
Zdaję sobie sprawę ze sporych zalet płyt indukcyjnych jednak akurat dla mnie jedynie ceramiczna spełnia wymagania, dla niektórych może dziwaczne ale dla mnie podstawowe:
- podgrzewanie talerzy
- możliwość parzenia mokki w kafetierkach Bialetti
- odgrzewanie drobnych porcji pozostałych w naczyniach ceramicznych a je używam do pieczenia w piekarniku
- zarumienianie cebuli bezpośrednio na płycie, ew na folii Al

darek

Inka Opole
06-06-2008, 09:06
Zdaję sobie sprawę ze sporych zalet płyt indukcyjnych jednak akurat dla mnie jedynie ceramiczna spełnia wymagania, dla niektórych może dziwaczne ale dla mnie podstawowe:
- podgrzewanie talerzy
- możliwość parzenia mokki w kafetierkach Bialetti
- odgrzewanie drobnych porcji pozostałych w naczyniach ceramicznych a je używam do pieczenia w piekarniku
- zarumienianie cebuli bezpośrednio na płycie, ew na folii Al

darek

no i o to chodzi kazdy wybiera to co mu najbardziej pasuje..w zaleznosci od tego jakie ma wymagania do spelnienia..akurat moje spelnia indukcja:)

Inka Opole
06-06-2008, 09:19
aha
bo pieknie zeszlismy z glownego tematu
jeszcze raz jakim sposobem gotujac w tym samym garnku z dodatkiem zelaza:P
na plycie ceramicznej/indukcyjnej zmienimy smak przygotowanej potrawy/wody?????????


bo to ze gotujac w roznych materialach jest to mozliwe to nikt nie kwestionuje ale to nie jest tematem tego watku..

yacol
06-06-2008, 10:16
nie wybaczam :) bo to żadna herezja
wodę z tego samego źródła zagotuj nad ogniskiem, na kuchni drzewno-węglowej. zagotuj ją w stali feromagnetycznej i w końcu w naczyniu miedzianym i dla porównania w plastykowym czajniczku bezprzewodowym.

następnie wlej do szklanego słoika, zamknij szczelnie i schłodź. później otwórz słoik i powąchaj. warunek: nie możesz palić tytoniu!!!!!

każdemu proponuję ten eksperyment. kto nie wierzy niech sam sprawdzi

Aaaaaaaaaaaaa.....
W jaki sposob Ty pijesz herbate ??
Mowa byla o kuchni ceramicznej i indukcyjnej a Ty znowu z tym ogniskiem. Niewiem jak woda ale mięsko mi bardziej smakuje z ogniska niz z patelni ale to nie znaczy ze bede rozpalal w domu ognisko! Pozatym porownujesz tu rozne aromaty a nie sposoby gotowania. Czy czajnik z wodą postawisz na grzałce metalowej czy będziesz go od spodu grzał palnikiem to smaku nei zmieni. No chyba ze cos sie dostanie do srodka. Zastanow sie o czym Ty wogole opowiadasz, jakies doswiadczenia robisz zeby odczuc ze woda gotowana nad ogniskiem ma jego aromat ? To oczywiste tak jak to ze jak dodasz do niej plasterek cytryny to bedzie miala aromat...cytrynowy :) Kombinujesz jak kon pod gorke a to tylko Twoje osobiste odczucia.
A jak podpalisz kartkę zapalniczką na iskrę elektryczną a tą na krzesiwo to tez ogien spalajacy kartkę bedzie rozny, daje on inne cieplo czy co ? (pomijam zapach krzesania zapalniczka krzesaną bo nie o to tu chodzi) :D:D:D

Sail
06-06-2008, 11:42
- zarumienianie cebuli bezpośrednio na płycie, ew na folii Al

darek
:o Nie ma potem problemu z doczyszczeniem?, bo ja rumienię na patelni bez tłuszczu, a tak byłoby znacznie szybciej :roll:
Co do tematu - my wybraliśmy ceramiczno-indukcyjną mastercooka, niestety jeszcze nie użytkowana.
W mieszkaniu mamy ceramiczną od 7 lat i jest OK. Ani ja ani Żona nie mieliśmy problemu z przestawieniem się z gazu. A porządne garnki to się przydadzą na obu rodzajach tych płyt, więc i tak warto zainwestować ;)
Nie czuję różnicy w aromacie herbaty czy kawy, niezależnie czy wodę gotuję w garnku czy czajniku bezprzewodowym.... :(


- odgrzewanie drobnych porcji pozostałych w naczyniach ceramicznych a je używam do pieczenia w piekarniku
I dlatego zdecydowaliśmy sie na mieszaną ;)

dmjdmj
06-06-2008, 12:03
Nie ma potem problemu z doczyszczeniem?, bo ja rumienię na patelni bez tłuszczu, a tak byłoby znacznie szybciej

Nie bardzo, staram się w miarę szybko "przejchać" szpachelką. Moja poprzednia płyta w miarę często poddawana była temu procederowi i w żaden sposób nie ucierpiała na tym.

darek

Basiaw
06-06-2008, 13:56
- możliwość parzenia mokki w kafetierkach Bialetti


Powiedz mi proszę, czy nie masz problemu z relacją - średnica kafeterki i średnica najmniejszego pola grzejnego?
Ja wybrałam płytę ceramiczną właśnie ze względu na takie rzeczy jak kafeterki, ale i tak mam obawy, czy nie będzie problemu, ponieważ nawet najmniejsze pole grzejne ma większą średnicę niż dno naczynia.

pozdrawiam
Basia

dmjdmj
06-06-2008, 20:22
- możliwość parzenia mokki w kafetierkach Bialetti


Powiedz mi proszę, czy nie masz problemu z relacją - średnica kafeterki i średnica najmniejszego pola grzejnego?
Ja wybrałam płytę ceramiczną właśnie ze względu na takie rzeczy jak kafeterki, ale i tak mam obawy, czy nie będzie problemu, ponieważ nawet najmniejsze pole grzejne ma większą średnicę niż dno naczynia.

pozdrawiam
Basia

Moja płyta ma 4 różne średnice pól i to mi wystarcza. No może w przypadku najmniejszej kafetierki najmniejsze pole jest trochę za duże. Nie jest to jednak krytyczne, ważne, żeby rączka, najczęściej z tworzywa wystawała poza obrys pola. Znacznie łatwiej zniszczyć kafetierkę na gazie a to spora szkoda, bo ta jak wino, im starsza tym lepsza...

darek

iwcia74
07-06-2008, 12:16
może trochę odbiegnę od głównego tematu ale mam problem. Wykipiały mi truskawki robione na sos do naleśników na indukcyjnej. Płyta zgodnie z norą wyłączyła się, garnek zdjęłam, płytę wyczyściłam, dałam czas na ostygnięcie i teraz klops, nie chce się włączyć. co robić??

krysia2006
16-06-2008, 14:12
...a teraz może ktoś poda bezsprzeczne badania o braku jakichkolwiek negatywnych wpływów na człowieka indukcji???

Rozumiem że telefonu komórkowego nie używasz, bo ten to ma potwierdzony negatywny wpływ na człowieka :roll:

Pisałam wcześniej że używam telefonu komórkowego, a Ty Newfie używasz????? A przy okazji wiesz co piszesz???

Dwudziestu naukowców i lekarzy z Francji, USA, Włoch i Holandii na specjalistycznych, francuskich stronach internetowych apeluje o jak największe ograniczenie używania telefonów komórkowych. Ich zdaniem mogą one zwiększać ryzyko nowotworów mózgu.

Autorzy powołują się m.in. na szwedzkie badania, które wykazały już wzrost przypadków raka mózgu. Obawiają się, że za 10-20 lat wybuchnie na świecie wielki skandal podobny tym, które towarzyszyły zbyt późnemu wykryciu choroby szalonych krów czy szkodliwości azbestu.
Zalecają więc m.in. zakazanie korzystania z "komórek" dzieciom w wieku poniżej 12 lat (których mózg jest bardziej podatny na fale elektromagnetyczne), noszenie telefonów jak najdalej od organizmu (np. w teczkach i torbach zamiast w kieszeni), wyłączanie ich na noc oraz skracanie koniecznych rozmów do minimum lub zastępowanie ich sms-ami.
http://www.rmf.fm/fakty/?id=138639


właśnie był ciekawa audycja, że być może za 10-20 lat o telefonach komórkowych będzie się mówiło identycznie jak o DDT czy azbeście....

może byc podobnie o indukcji...

ale zawsze można sie pocieszać i tak na cos trzeba umrzeć, bo pale papierosy, bo diesel, bo to i tamto....

a jeśli ktoś za 20 lat dowie sie że ma raka bo uzywał płyty to co wtedy???? a zaprzeczyć nikt nie może...

jacekp71
16-06-2008, 22:52
a ty nadal swoje .... eeeh :(

Basiaw
17-06-2008, 07:10
O tym co lepsze się nie wypowiem, bo do tej pory gotowałam na gazie, ale postanowiłam w nowym domu gotowac na prądzie i po wielu miesiącach rozważań wybrałam płytę AEG-Electrolux 66320 KF-N, czyli zwykłą a nie indukcyjną, choć o pewnym postępie technologicznym upodabniającym ją nieco do indukcji. Mam tu na myśli reagowanie urządzenia na to, czy coś na niej stoi - po zdjęciu garnka sama natychmiast się wyłącza - funkcja automatycznego rozpoznawania naczyń, którą można wyłączyć, gdy chce się użyć naczynia szklane, ceramiczne bądź o średnicy mniejszej niż 12 cm a na indukcyjnej taki manewr jednak nie jest możliwy.
Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet indukcji wybrałam własnie tę płytę z kilku powodów - przede wszystkim wyjątkowo działały mi na nerwy dźwięki, jakie miałam wątpliwą przyjemnośc słyszeć przy pracy płyty indukcyjnej oraz ze względów sentymentalnych - mam wiele naczyń, w tym kawiarki z których musiałabym zrezygnować decydując się na indukcję.


pozdrawiam
Basia

jacekp71
17-06-2008, 17:42
Wykipiały mi truskawki robione na sos do naleśników na indukcyjnej.

a daj przepis na priv .... ;-)

Newfie
17-06-2008, 19:50
...a teraz może ktoś poda bezsprzeczne badania o braku jakichkolwiek negatywnych wpływów na człowieka indukcji???

Rozumiem że telefonu komórkowego nie używasz, bo ten to ma potwierdzony negatywny wpływ na człowieka :roll:

Pisałam wcześniej że używam telefonu komórkowego, a Ty Newfie używasz????? A przy okazji wiesz co piszesz???

Dwudziestu naukowców i lekarzy z Francji, USA, Włoch i Holandii na specjalistycznych, francuskich stronach internetowych apeluje o jak największe ograniczenie używania telefonów komórkowych. Ich zdaniem mogą one zwiększać ryzyko nowotworów mózgu.

Autorzy powołują się m.in. na szwedzkie badania, które wykazały już wzrost przypadków raka mózgu. Obawiają się, że za 10-20 lat wybuchnie na świecie wielki skandal podobny tym, które towarzyszyły zbyt późnemu wykryciu choroby szalonych krów czy szkodliwości azbestu.
Zalecają więc m.in. zakazanie korzystania z "komórek" dzieciom w wieku poniżej 12 lat (których mózg jest bardziej podatny na fale elektromagnetyczne), noszenie telefonów jak najdalej od organizmu (np. w teczkach i torbach zamiast w kieszeni), wyłączanie ich na noc oraz skracanie koniecznych rozmów do minimum lub zastępowanie ich sms-ami.
http://www.rmf.fm/fakty/?id=138639


właśnie był ciekawa audycja, że być może za 10-20 lat o telefonach komórkowych będzie się mówiło identycznie jak o DDT czy azbeście....

może byc podobnie o indukcji...

ale zawsze można sie pocieszać i tak na cos trzeba umrzeć, bo pale papierosy, bo diesel, bo to i tamto....

a jeśli ktoś za 20 lat dowie sie że ma raka bo uzywał płyty to co wtedy???? a zaprzeczyć nikt nie może...

Odpisywałaś już na mojego posta dwa tygodnie temu, coś ci się przypomniało? :roll:
I po co tak krzyczysz, normalne pytanie o uzywanie telefonu komórkowego też bym zrozumiała. Otóż używam, bo to jeden z praktyczniejszych sposobów wyniszczania własnego organizmu :wink:

jogging
26-06-2008, 09:20
Witam!
"Odgrzewam" temat płyt indukcyjnych.
Ostatnio usłyszałem ,że te płyty dość głośno pracują. Hałas jest na tyle duży,
że część potencjalnych użytkowników nie decyduje się na to rozwiązanie.

Ciekawe jakie jest subiektywne odczucie obecnych użytkowników tych płyt.
Czy rzeczywiście jest głośno?

Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z płytą : Electrolux EHD 68200 P

Pozdrawiam

cemik1
26-06-2008, 10:02
U mnie hałas od pracującej indukcji nie jest większy niż hałas gotującej się w czajniku wody (oczywiście bez gwizdka) czy skwierczącego na patelni pieczystego. Także okap na najniższym biegu hałasuje bardziej. Przełączanie pomiędzy polami i dźwięk stycznika występuje też w kuchniach z polami ceramicznymi.
Moim zdaniem jest to kwestia wydumana, usprawiedliwiająca niewybieranie indukcji lub wymagająca kontaktu z lekarzem (chorobliwa nadwrażliwość na słuchowe bodźce zewnętrzne).

Lucyna1
26-06-2008, 11:13
Uzytkuje płyte indukcyjna od pół roku i nie wydaje ona rzadnego dzwięku który mógłby mi przeszkadzac. Na niskiej mocy 1-3 co kilka sekund wydaje delikatne pyknięcie, a z kolei jak gotuje na wiekszej mocy albo na kilku polach to włącza sie wentylator, który słychać , ale nie jest to jakis uciązliwy dzwięk.
Ludzie nie szukajcie dziury w całym :D

Nilfina
02-07-2008, 09:31
plus obawy o ewentualne promieniowanie indukcji..., jest to niezbadane...

chcialabym zauwazyc ze jak mialam na studiach (fizyka) przedmiot "technika mikrofalowa" to sam wykladowca powiedzial ze do dzis niezbadany tez jest wplyw kuchenki mikrofalowej :)

to tak aby nie demonizowac juz tej indukcji, bo w kilku miejscach sie natknelam na takie komentarze. Jak ktos taki ostrozny to niech mikrofali tez nie kupuje, i nie odpala moze kuchenki gazowej zapalkami bo tez podobno szkodliwe wdychanie palonej siarki.

A najlepiej to miec kucharza wlasnego co bedzie nam pichcil :)

Sorki, poniosla mnie juz fantazja :)))

Anulek2005
10-07-2008, 10:05
może trochę odbiegnę od głównego tematu ale mam problem. Wykipiały mi truskawki robione na sos do naleśników na indukcyjnej. Płyta zgodnie z norą wyłączyła się, garnek zdjęłam, płytę wyczyściłam, dałam czas na ostygnięcie i teraz klops, nie chce się włączyć. co robić??

Iwcia czy udało Ci się ponownie uruchomić płytę??? Doczyściłaś to, samo "przeszło" czy jeszcze coś innego się stało??? Mam zamiar kupić płytę indukcyjną, ale Twój post mocno mnie "przystopował".

Poza fascynującymi acz totalnie bezużytecznymi dyskusjami o smaku wody tylko Twój post pozostał bez konkretnej odpowiedzi (bo o tej o przepisie to może nawet nie rozmawiajmy :evil: ), a pojawił się problem "użytkowy". Forumowicze chyba wolą jałowe wymiany "uprzejmości" niż rzeczywistą pomoc i wymianę doświadczeń.

semir
16-07-2008, 10:16
w naszej "starej "kuchni jest płyta ceramiczna Amica 5 lat wszystko z nia ok
przed remontem mielismy gazową ,ale malarze nie mogli doczyscic scian :)
były strasznie tłuste od gazu ,zmienilismy na ceramiczna, a teraz w nowym domu zamontowalismy indukcje Siemensa

http://images31.fotosik.pl/305/2e5da60dc6c7cc96med.jpg

Newfie
16-07-2008, 11:06
A ja juz użytkuję moją płytę 2/2 indukcja/ceramika - po używanym dotychczas gazie jestem zachwycona:
- łatwość utrzymania w czystości (sterowanie dotykowe, nic z płyty nie wystaje)
-indukcja nie wydaje żadnych dźwięków, używałam równocześnie obu pól
- pola indukcyjne są "szybsze" w gotowaniu (większa moc?) niż ceramiczne
- na polach indukcyjnych postawienie małego garnka (na jedno jajko) nie jest żadnym problemem (nie korzysta z całego pola jak przy zwykłym ceramicznym)
- ponieważ mam dwa pola ceramiczne, nadal mogę uzywać moich starych garnków (tych w dobrej kondycji ;))

Wykipiała mi też woda z gotowanych jajek, płyta się wyłączyła, ale po wytarciu działała dalej bez problemu.

d5620s
17-07-2008, 23:56
może trochę odbiegnę od głównego tematu ale mam problem. Wykipiały mi truskawki robione na sos do naleśników na indukcyjnej. Płyta zgodnie z norą wyłączyła się, garnek zdjęłam, płytę wyczyściłam, dałam czas na ostygnięcie i teraz klops, nie chce się włączyć. co robić??

Iwcia czy udało Ci się ponownie uruchomić płytę??? Doczyściłaś to, samo "przeszło" czy jeszcze coś innego się stało??? Mam zamiar kupić płytę indukcyjną, ale Twój post mocno mnie "przystopował".

Poza fascynującymi acz totalnie bezużytecznymi dyskusjami o smaku wody tylko Twój post pozostał bez konkretnej odpowiedzi (bo o tej o przepisie to może nawet nie rozmawiajmy :evil: ), a pojawił się problem "użytkowy". Forumowicze chyba wolą jałowe wymiany "uprzejmości" niż rzeczywistą pomoc i wymianę doświadczeń.

ten problem dotyczyc może każdej "na prund"- płuta została prawdopodobnie zle zamontowana i zrobiło sie po prostu zwarcie... Mi kipi non stop ale mam szczelne połączenie płyty z blatem. Pod płyta sa bebechy , styki , złącza, kable.... i nie można o tym zapomnieć. taki numer zrobiłam u teściów (ziemniaki wykipiały) na elektrycznej. Mąż czyścił styki czy cuś dwie godziny i ruszyła.

cemik1
18-07-2008, 06:26
No to ja zgodnie z tytułem napiszę o zaletach ceramicznej, a może o wadzie indukcyjnej. Mam płytę kombinowaną 2 pola indukcyjne i 2 HiLight. Ostatnio sezon zapraw, to w dużym emaliowanym garze gotowaliśmy dłuższy czas na indukcji słoiki. Od gara odprysła emalia, zrobiło się w tym miejscu tak ciepło, że wypaliła się dziura w szkle i to szkło pękło. Mam więc przed sobą naprawę płyty. Myślę, że nie doszłoby do tego na tradycyjnym polu grzejnym (tam z kolei były trudności czasowe z zagotowaniem dużej ilości wody).

Newfie
18-07-2008, 08:13
No to ja zgodnie z tytułem napiszę o zaletach ceramicznej, a może o wadzie indukcyjnej. Mam płytę kombinowaną 2 pola indukcyjne i 2 HiLight. Ostatnio sezon zapraw, to w dużym emaliowanym garze gotowaliśmy dłuższy czas na indukcji słoiki. Od gara odprysła emalia, zrobiło się w tym miejscu tak ciepło, że wypaliła się dziura w szkle i to szkło pękło. Mam więc przed sobą naprawę płyty. Myślę, że nie doszłoby do tego na tradycyjnym polu grzejnym (tam z kolei były trudności czasowe z zagotowaniem dużej ilości wody).

Nie bez powodu do indukcji przeznaczone są specjalne naczynia.

reng
18-07-2008, 08:39
jeśli chodzi o kawiarki, to widziałam takie ze stali szlachetnej a nie aluminium, przeznaczone do płyt indukcyjnych.

cemik1
18-07-2008, 09:47
jeśli chodzi o kawiarki, to widziałam takie ze stali szlachetnej a nie aluminium, przeznaczone do płyt indukcyjnych.
Cena powyżej 200PLN. Takie za kilkadziesiąt złotych są wykonae z nierdzewki i nie nadają się do indukcji.

cemik1
18-07-2008, 09:48
Nie bez powodu do indukcji przeznaczone są specjalne naczynia.
I to jest właśnie przewaga ceramicznej.

Newfie
18-07-2008, 10:25
Nie bez powodu do indukcji przeznaczone są specjalne naczynia.
I to jest właśnie przewaga ceramicznej.
I tu się zaczyna znów dyskusja ideologiczna :lol: Jeśli ktoś kupuje indukcję to jest to równoznaczne z tym, że godzi się na używanie garów do indukcji a nie emalii; samochód też lepszy od samolotu, bo wystarczy etylina a nie paliwo lotnicze :lol: :wink:

cemik1
18-07-2008, 11:21
Z tym paliwem lotniczym (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kerozyna) to bardzo chybiony przykład.

Newfie
18-07-2008, 16:55
:lol: :oops: :D

krzysztof54
06-08-2008, 09:58
Witam,
Mam pytanie do AmberWind (jesli tu jeszcze zaglądasz) i innych posiadaczy płyty indukcyjnej Teka. Jakie macie doświadczenia po dłuższym okresie użytkowania Teki? Jakie posiadacie modele i czy dzisiaj kupilibyście takie same? Czy płyta szersza niż 60 cm posiada dodatkowe pola, jeśli tak to jakie? Czy warto kupić szerszą płytę? Bardzo proszę o opinie.
Pozdrawiam,
Krzysztof

reng
06-08-2008, 14:09
my także zamówiliśmy Tekę i podtrzymuję pytanie osoby wyżej.

druga sprawa, z jakich garnków BergHOFFa korzystacie? oprócz serii cast line. czy jesteście zadowoleni?

Lucyna1
06-08-2008, 15:00
Mamy jeden garnek firmy Berghof-nie pamiętam jakiej lini. Dostaliśmy go prezencie wiec przypuszczam, ze to jedna z tańszych. Niech diabli wezmą- uchwyt pokrywki nagrzewa się OKROPNIE.

krzysztof54
07-08-2008, 13:52
Podciągam do góry. Drodzy użytkownicy sprzętu Teka podzielcie się swoimi doświadczeniami. Stoję przed wyborem sprzętu kuchennego, zaproponowano mi między innymi płytę indukcyjną firmy Teka. Propozycja korzystna cenowo w porównaniu np. z Siemensem, nie wiem natomiast jak jest z jakością. Obecnie posiadamy kuchnię gazową i nie wiem na co zwracać uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej.
Pozdrawiam,
Krzysztof

LeoAureus
07-08-2008, 22:49
Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z płytą : Electrolux EHD 68200 P

Się pod pytanie podpinam 8)

Lookita
09-08-2008, 08:24
W watlku o plycie indukcyjnej Teka,wiele jest napisane,m.in. moje wrazenia z uzytkowania.....

Player
22-08-2008, 09:03
Mam pytania
1. Czy do zasilania kuchni indukcyjnej kabel 4 x 2,5 wystarczy???
2. Czy kabel w bruzdzie zatynkować, czy zostawić odpowiedni kawałek i podpiąc bezpośrednio dop kostkiw płycie??
3. Jak należy zabezpieczyć obwód w skrzynce elekt.
dzięki

anasan
23-08-2008, 18:19
Co sądzicie o takim wyborze płyta Teka GKST 60 I 4 FB i piekarnik AEG Piekarnik AEG Competence B 3191 - 4 M płytę znalazłam za ok 1400 a piekarnik ok 1500 oczywiście w internecie !:)

Myszasta
23-08-2008, 19:21
Anasan gdzie znalazłaś tą płytę za 1400zł??? Ja też na nią poluję, ale dotychczas największą okazją była cena 1700zł...

stiff
23-08-2008, 20:49
Anasan gdzie znalazłaś tą płytę za 1400zł??? Ja też na nią poluję, ale dotychczas największą okazją była cena 1700zł...

Na allegro po 1330 zł

karolinnab
23-08-2008, 21:54
Ta z FB na koncu jest tansza od tej popularnej tutaj z samym B na koncu i rzeczywiscie kosztuje ponizej 1400 zl.
http://www.ceneo.pl/804921

yacol
24-08-2008, 14:23
Czy Wasze płyty tez tak bucza ? Moja wydaje dzwiek taki jakby bylo jakies zwarcie czy rezonans, slychac dosyc wyraznie kiedy pracuje. Tez tak macie czy to moja jest jakas dziwna ?

hasiu
24-08-2008, 20:14
Witam

Zastanawiam sie nad zakupem plyty Mastercook ID84 S (http://www.ceneo.pl/1160227) - jakies opinie? - pozytywne/negatywne - interesuje mnie szeroka plyta (np. 80 cm) niekoniecznie Siemens za prawie 5k (http://www.ceneo.pl/1351294) - moze inne sugestie...

Mam tez przemyslenia dotyczace uzytkowania naczyn niedostosowanych do uzywania z plytami indukcyjnymi. Aktualnie z powodzeniem uzywam na plycie gazowej stalowej plytki z uchwytem, ktora to plytka sluzy do rozpraszania ciepla pod garnkiem. Zastanawiam sie czy analogicznej podstawki ze stali ferromagnetycznej nie mozna by zastosowac na plycie indukcyjnej i na to np naczynie szklane, czy tez kafeterke? Ktos testowal w praktyce takie rozwiazanie? Jesli gdzies tkwi blad w moim rozumowaniu prosze o konstruktywna krytyke.

anasan
26-08-2008, 08:32
Wejdż na www.skapiec tam sa podane ceny i adresy sklepów
Jakbyś kupiła daj znac :)

karolinnab
27-08-2008, 12:14
Na mojej plycie mam juz plamy od wody :(

Wystarczylo ze nakapala na nia kilka razy i woda sama wyschla zeby powstal osad wapienny. Nie widac tego na pierwszy rzut oka ale jak sie dobrze przyjrzec, pod swiatlo tak. To taka matowa cienka obwodka wokol plamy. Jakimi srodkami moge to potraktowac zeby nie zniszczyc plyty?

mazena66
27-08-2008, 13:18
Od lutego używam płyty indykcyjnej TEKA. Gotowanie jest okey ale czyszczenie to koszmar. Ciągle jakieś zacieki, smugi i plamy. I zauważyłam, że jest juz porysowana a czyszczę ją dobrymi płynami. Wczesniej miałam ceramiczną i wystarczyło przetrzes mokrą ścierką.

andy_n
27-08-2008, 13:25
Jakimi srodkami moge to potraktowac zeby nie zniszczyc plyty?

Podobno do takich celów służą specjalne pasty polerskie.

reng
27-08-2008, 13:32
Od lutego używam płyty indykcyjnej TEKA. Gotowanie jest okey ale czyszczenie to koszmar. Ciągle jakieś zacieki, smugi i plamy. I zauważyłam, że jest juz porysowana a czyszczę ją dobrymi płynami. Wczesniej miałam ceramiczną i wystarczyło przetrzes mokrą ścierką.

toś mnie pocieszyła. też mam Tekę zamówioną :/

mazena66
27-08-2008, 13:44
Sorki nie chciałam Cię straszyć ale uzyskać jakąś radę. Samo gotowanie to rewelacja. Ale może wszystkie indukcje czyszczą si byle jak. Nie wiem bo z iinymi firmami nie mam doświadczenia. Dla pocieszenia powiem Ci że mam też piekarnik TEKA i to jest strzał w dziesiatkę. Cichy, szybko się nagrzewa, ciasta i mięsa wychodzą super, gril tez sie sprawdził. Polecam.

reng
27-08-2008, 19:29
kupiliśmy juz siemensa http://www.neomix.pl/?zobacz=4500 ale stoi w kartonie i czeka na montaż, który po miesiącu obsuwu ma być 8 i 9 września :/

lucasgg
28-08-2008, 07:41
Witam,



Od lutego używam płyty indykcyjnej TEKA. Gotowanie jest okey ale czyszczenie to koszmar. Ciągle jakieś zacieki, smugi i plamy. I zauważyłam, że jest juz porysowana a czyszczę ją dobrymi płynami. Wczesniej miałam ceramiczną i wystarczyło przetrzes mokrą ścierką.

toś mnie pocieszyła. też mam Tekę zamówioną :/

Użytkuje intensywnie Tekę od 8-9mieś - wykipiało na nią już wszystko co możliwe w kuchni. Czasami nie ścieraliśmy z niej od razu - i to co wykipiało czy się wylało przeleżało sobie ileś godzin (np sprzątaliśmy następnego dnia). Zawsze czyścimy mokrą szmatką czasem dodając płynu do mycia naczyń. Nie ma absolutnie żadnych plamek/śladów niezależnie czy patrzę na nią wprost/pod kątem/pod światło. Jeżeli coś na prawdę przyschło - to wpierw to namaczaliśmy - a później (jak w reklamach :-)) przeciągało się szmatką czy ścierko-gąbką - i ładnie zchodziło. Czyści się rewelacyjne... zatem spokojnie - nie będziesz miała żadnych problemów :-)

A jak wcześniej użytkowałaś zwykłą kuchenkę gazową i musiałaś czyścić te wszystkie zakamarki - to odkryjesz w Tece nową epokę... Będziesz na pewno zadowolona !

Na jedną rzecz może bym uważał - jeżeli masz okap nad płytą - i chcesz na nim coś stawiać, to lepiej niech tam nic cięższego nie leży (np. ceramika) - bo jak spadnie na płytę i pęknie - to w ramach gwarancji raczej tego nie przyjmą ;-) - a koszt wymiany jest duży. No ale to problem zarówno zwykłych ceramicznych jak i indukcyjnych.

Swoją drogą - niespecjalnie widzę jaka może być różnica między ceramiczną a indukcyjną jeżeli patrzymy pod kątem czyszczenia - i w jednym i w drugim przypadku mamy szkło. A zwykła ceramiczna (czy ja kto woli opornościowa) ma ten minus, że to co się wyleje w dodatku może się przypiekać na płycie. Aczkolwiek i to można pewnie spokojnie wyczyścić...

Potwierdzę zdanie co do piekarnika Teka - faktycznie cichy i dobrze się sprawuje. To co najbardziej mnie w nim mile zaskoczyło (w porównaniu do wcześniej użytkowanej 6 letniej Amiki, ale może teraz wszystkie takie są (?)) - jest bardzo hermetyczny. To co w nim pieczemy - nie roznosi się w błyskawicznym tempie po domu (czuć zapach - ale po dłuższym czasie). Po otwarciu drzwiczek dopiero cała para ulatuje.

--
Pozdrawiam,
Łukasz Gryka

reng
28-08-2008, 09:23
dzięki! okap też mam z teki zamówiony ;) ale nie planuję robić na nim wystawki

asia.malczewska
14-09-2008, 12:40
No właśnie, jak to jest? Czy garnki do indukcji działają nie na indukcji ? Tak chciałabym być mądrzejsza ... więc powiedzcie, proszę
Miłej niedzieli![/i]

raffran
14-09-2008, 13:35
Tak

asia.malczewska
14-09-2008, 14:16
odpowiedź nieco zwięzła, aczkolwiek rzeczowa :lol:
dzięki!

mayland
14-09-2008, 15:57
Najlepszym dowodem na to sa garnki emaliowane. Także te stare. Działają na indukcji i na wszystkich innych kuchniach, także węglowych :wink: :lol:

asia.malczewska
14-09-2008, 16:13
no dobra, powiem jak jest:
zamierzałam sprawić sobie fajne garnki i znalazłam takie, które mi się podobają, ale są przeznaczone do indukcji. Ja indukcji nie mam, bo jestem "wieśniak", który na razie musi na płycie elektrycznej ale niebawem przerzuca się na kuchnię kaflową. No i stąd pytanie :lol:
ale wywód mi się udał .... hehe :o

DorciaIQ
17-09-2008, 10:12
Słuchajcie a czy uszka garnków i pokrywki się mocno nagrzewają na indukcji? Używałam zwykłej płyty elektrycznej i gazowej i o ile na gazie wszystko się rozhajcowuje do czerwoności, to na ceramicznej spokojnie można było podnosić pokrywkę/chwytać za uszka bezpośrednio. Skoro indukcja nagrzewa tak szybko jak gaz (rozumiem, że niby tylko dno, ale...), to czy uszka/ pokrywki nie są gorące? Czy to może zależy od producenta garnków?

reng
17-09-2008, 13:55
od tygodnia mamy Tekę i garnki Cosmo z berghoffa. pokrywki mają gałki a nie uszka i gałki nagrzewają się. być może uszka albo bakielity nie będą miały takiego efektu.

karolinnab
17-09-2008, 14:20
Mam garnki ikea 365+ z uszkami i nagrzewaja sie od indukcji. mam wrazenie ze troche mniej i wolniej sie nagrzewaja niz na gazie ale jednak.

saperoos
04-10-2008, 11:06
Kupiłem płyte TEKA gkst60 l 4.1 FB za 910zł.
problem jest w tym, że w książeczce mam podane tylko giętkość kabla, nic nie pisze o jego grubości. Podłączenie pod siłe.

Proszę o pomoc, bo mnie moja kobieta z domu na piwo nie wypuści :)

Miran
04-10-2008, 23:59
Witam
Podłączyłem dzisiaj Boscha PIC675T01E ,kosztowała dość pokaźnie ale pomyślałem że jednak gotowanie jest dość ważną czynnością w domu,poza tym poza piekarnikiem samsunga reszta sprzętu jest Boscha.

Troszkę się pobawiłem, gotuje w miarę szybko jednak na maxa odbywa się to naprawdę dość głośno i jakby wibracji garnek dostawał.
Trudno mi się jednoznacznie na dzisiaj ustosunkować na pewno wygląda estetycznie,zobaczymy jak to wyjdzie w trakcie normalnego użytkowania.
Troszeczkę jakby czuję się zawiedziony ale być może jakiegoś cudu się spodziewałem w końcu tyle ciężko zarobionej kasy.
Ale tak to już jest największa frajda to wybieranie i zakup a potem to już jakby nieco gorzej.


Pozdrawiam

saperoos
05-10-2008, 07:47
czy mógłbyś mi coś napisać odnośnie przewodu podłączeniowego pod siłe ?

Ja takowego nie mialem i musze zakupić, a nie wiem jaki dokładnie. Mam podaną tylko giętkość przewodu, natomiast nie ma żadnej wzmianki o jego grubości.

PROSZĘ O POMOC.

NJerzy
05-10-2008, 10:28
Wypróbowałem Mastercooka ID63S - 3 pola, wszystkie "turbo". Gotuje wodę naprawdę szybko. Regulacja jest dobrze dobrana - można moc dopasować idealnie do podgrzewania, duszenia, pieczenia itp. Na największym polu wchodzi olbrzymi gar czy wok.

NJerzy
05-10-2008, 10:31
czy mógłbyś mi coś napisać odnośnie przewodu podłączeniowego pod siłe ?

Ja takowego nie mialem i musze zakupić, a nie wiem jaki dokładnie. Mam podaną tylko giętkość przewodu, natomiast nie ma żadnej wzmianki o jego grubości.

PROSZĘ O POMOC.

Większość płyt wymaga przewodu który wytrzymuje 16A na fazę, więc kabel z pięcioma drutami 2,5 mm2 każdy wystarczy. Niektóre płyty podłącza się tylko do 2 faz, więc wtedy czterożyłowy może być.

eRaf
28-10-2008, 22:19
Czy to że płyty indukcyjne mają wentylator i wymagają szczeliny/szczelin wentylacyjnych nie stanowił/stanowi dla Was problemu ?

adiz1
29-10-2008, 09:20
Bawię się od niedawna nowym nabytkiem w kuchni i zastanawia mnie jedna rzecz. Przykładowo kiedy zagotuję już wodę (gotuję np. ziemniaki, makaron itp) na maksymalnej mocy (mam 9 stopni) i chcę potem podtrzymać gotowanie tak żeby "pyrkało" (tak jak dało się na gazie) to w przypadku mojej indukcji dalsze gotowanie na mniejszym poziomie np 3 odbywa się nie w sposób płynny, tylko "falami" - potrawa "zabulgocze", potem chwila przerwy "cisza" i znowu "bulgocze". To coś tak jakby jechać samochodem i co kilka sekund przyspieszać i zwalniać pedał gazu, przyspieszać i zwalniać....
Wiem, że użytkownicy tego modelu płyty też coś takiego obserwowali u siebie. Mnie jednak ciekawi czy jest to normą we wszystkich indukcjach , czy to tylko przywara określonego modelu (rozwiązanie techniczne).

adiz1
29-10-2008, 09:27
Z tego co pamietam to ta wolna przestrzeń ma mieć kilka mm wysokości (u mnie coś ~7 mm). Nie rzuca się w to w oczy.

ryba7070
29-10-2008, 10:32
Mam płytę Teki i też na małej mocy pole działa pulsacyjnie, w sumie już się do tego przyzwyczaiłam a co się ma gotowac to i tak się ugotuje, nawet szybciej niż na wcześniej używanej kuchence gazowej...

adiz1
29-10-2008, 14:45
Mam płytę tej samej marki. Czy indukcje innych producentów mają (działają) tak samo?

leli1
29-10-2008, 16:37
potwierdzam pulsacyjnosc Teki. Kolezanka ma Simensa i widziałam na własne oczy :) ze gotuje w sposób ciągły.

reng
29-10-2008, 17:21
moja teka też grzeje pulsacyjnie, ale to chyba dobrze, to jest przez to oszczędniejsza.

zwykła płyta ceramiczna rodziców mastercook też działa pulsacyjnie.

reng
29-10-2008, 17:24
w którym miejscu ta szczelina powinna być?

NJerzy
29-10-2008, 18:11
Mastercook ID63 S - pulsuje :-(

eRaf
29-10-2008, 20:53
Przeglądałem ostatnio instrukcje obsługi/montażu wielu płyt indukcyjnych i jakież było moje zdziwienie że "indukcje" mają wentylator oraz że potrzebują szczelin wentylacyjnych i to chyba wszystkie wymagają dwóch szczelin - jedna od frontu (kilka mm) oraz z tyłu (kilkanaście cm !). Akurat te szczeliny stanowią dla mnie ogromny problem bo zamierzałem osadzić taką płytę w bryle kuchni kaflowej - z tą szczeliną od frontu to no problem ale ta z tyłu to dla mnie porażka.
Stąd prośba o info jak macie rozwiązane kwestie tych szczelin.

Od wielu lat użytkuję, a właściwie to żonka użytkuje płytę ceramiczną Teki z polami Highlight i stwierdzamy iż praca pulsacyjna dla Highlight to ciężka porażka (bardzo trudna regulacja i kontrola gotowania, częste "wykipienia"). Wiem iż w niektórych modelach indukcyjnych Teki taka praca pulsacyjna występuje więc pytanie czy ta indukcyjna pulsacyjność także sprawia problemy w kontroli gotowania ?

yacol
29-10-2008, 23:55
Eraf ja mam z przodu szczelinę minimalną nad szufladą a z drugiej strony to chyba niemam bo do sciany dochodzi blat wiec nawet jak jest to itak nic nie daje. I poki co nie bylo zadnych problemow nawet przy dluzszym gotowaniu na 4 polach. Jedynie front szuflady troche sie nagrzal ale nie byl gorący, poprostu cieply. Co do pulsowania to mi to problemow nie stwarza. Na max czyli na 9 chodzi caly czas, na 8 jakby tez ale slabiej bo slabiej bzyczy a na mniejszych to pulsacyjnie ale po przesiadce z plyty ceramicznej gdzie zmniejszenie grzania odnosilo skutek dopiero po dluzszej chwili niemam z tym problemow. Z czasem spokojnie mozna sie nauczyc przy jakiej wielkosci garnka jaka ustawic moc by costam sie gotowalo ale nie wykipialo

eRaf
01-11-2008, 07:13
producenci piszą zazwyczaj o dwóch szczelinach - jednej od frontu pod płytą/pod_blatem (zazwyczaj 5-10mm) oraz z tyłu płyty pod nią na tylnej ściance szafki na wysokość kilkunastu cm tak aby zapewniony był ciąg powietrza - nawiew z tyłu od spodu<>wywiew od frontu:
str.11: http://www.teka.com/pdfprod/pl/manual/PR-0001057.pdf lub
str.46: http://www.mastercook.com.pl/work/product/docs/qT7pGy.pdf

ale np. electrolux wspomina tylko o szczelinie od frontu i 2cm dylatacji pod płytą
str.33 i 36: http://www.electrolux-ui.com:8080/2006/949/59266000PL.pdf

Stąd pytanie jak macie rozwiązaną sprawę wentylacji swoich płyt indukcyjnych.
Czy wystarczy zrobić tylko wąską szczelinę kilka mm od frontu i wolną niszę pod płytą wewnątrz na parę cm ?

Czy istnieją jakieś płyty indukcyjne, które przy średnich/małych nastawach grzeją/indukują niepulsacyjnie, ktoś kiedyś wspominał iż płyty siemensa właśnie tak mają - pls użytkowników o potwierdznie tego faktu

Lookita
01-11-2008, 08:46
moja plyta jest wsadzona w blat i nie mam zadnej szczeliny wentyalcyjnej widocznej od strony blatu czy szafki.Mam wyspe i blat jednolity,jako prostokat,ale pomiedzy 2 szafkami podporowymi,pod wyspa,laczonymi tylami,mam w ich plecach szczeline 2-3 cm,przez ktora zachodzi cyrkulacja powietrza i ida kable zasilajace z podlogi.Cokol jest wokol wyspy,w miare szczelny,ale umowmy sie,ze az takie zaru plyta nie produkuje-wydziela,jednak cieplo jest i powinna byc przestrzen,w ktorej powietrze krazac przez wiatrak plyty w jakis sposob oddaje nadmiar ciepla.....Cala szuflada gorna pod wyspa jest juz u mnie komora w ktorej to powietrze sobie krazy...I to wystarcza....

Roadkiller
28-12-2008, 12:41
Co sądzicie o płycie indukcyjnej Boscha PKN 685T01E? Zamierzam taką kupić ale nie mam nikogo, kto użytkuje płytę indukcyjną. Jaki może być koszt przy średnim użytkowaniu przez rok? Czy jest wiele droższa w użytkowaniu od gazowej?

Wosto
01-01-2009, 16:54
Witam.
Akurat jestem na etapie zakupu płyty indukcyjnej. Oczywiście cena jest istotnym argumentem, więc ustawiłem sobie próg na 2.000 zł.
W necie znalazłem 4 interesujące urządzenia:
1. GKST 60 I4 Entry - TEKA;
2. GKST 60 I4 B - TEKA;
3. PI 6508TF - Amica;
4. ID 64 S - Mastercook.
W wątku o Tece można poczytać o tzw. pracy przerywanej czyli pełna moc przez klika sekund, potem przerwa, ponownie praca przy pełnej mocy itd. Wyczytałem że tylko droższe modele grzeją ciągłą, nieprzerywaną mocą przy niższych ustawieniach. Ciekawe jaki wpływ ma praca przerywana na trwałość elementów płyty, na przyrządzane potrawy...
Druga sprawa to timer obsługujący w Tece tylko jedno wyznaczone pole (w modelu "B" podobno wyświetlacz może obsłużyć dowolne pole).
Czy wyszczególnione wyżej modele Amici i Mastercooka też się tym charakteryzują?
Pozdrawiam.

Wosto
05-01-2009, 19:15
Co sądzicie o płycie indukcyjnej Boscha PKN 685T01E Czy to na pewno indukcja ???

Dostałem odpowiedź bezpośrednio z Amiki - też grzeje impulsami.


Czy istnieją jakieś płyty indukcyjne, które przy średnich/małych nastawach grzeją/indukują niepulsacyjnie, ktoś kiedyś wspominał iż płyty siemensa właśnie tak mają - pls użytkowników o potwierdznie tego faktu

W kontekście powyższego również się przyłączam do pytania :)

Basia_KRK
06-01-2009, 09:33
Gdzieś od miesiąca używam płyty indukcyjnej Bosch PIC 675T01E (http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/2375) - mogę jedynie o samych jej zaletach pisać. Sprawuje się naprawdę super. Tak więc śmiało polecam.

albertracing
22-03-2009, 09:12
Przeczytałem prawie wszystkie tematy na tym forum i nadal nie wiem na jaką płytę indukcyjną się zdecydować. Chce kupić coś dobrego do mniej więcej kwoty 4000 zł.

Chciałbym kupić taką płytę która posiadała by wszystkie nowoczesne funkcje oferowane w najnowszych płytach.

Teraz wiem że trzeba zwracać uwagę na:
- pola hiboost/turbo
- głośność pracy
- moc płyty
- sposób grzania częściowego (podgrzewania) ważne by to nie był impuls grzanie/niegrzanie tylko grzanie z częstą mocy
- dla mnie ważne jest to by płyta nie miała rantów, łatwiej utrzymać czystość
- powinna mieć 60 x 60
- podobno lepsze sterowanie jest gdy mamy skalę 1 - 10 i nie musimy przyciskać x 10 razy plusika by na maxa lub na 3/4 płyta grzała.

I tu rozpiętość cenowa jest od 2000 do nieskończoności.

Co mi doradzicie. Interesuje mnie solidny sprzęt z górnej półki.

Dziękuję za pomoc.

kondi10
22-03-2009, 10:09
https://www.najlepsiagdrtv.pl/?o=3758 ja kupiłem tę w tym sklepie, chyba spełnia twoje wymagania. ja nie wyobrażam sobie indukcji działającej skokowo, bo jak tylko zmniejszę z 7 dajmy na to na 5 to od rachu gotowanie reaguje, tak samo jak na gazie. jakby kuchenka sama zmniejszała moc na moment to gotowanie również byłoby skokowe. teraz jestem po kilku parapetówach więc nagotowałem się bardzo dużo i cały czas obserwowałem jak jest, z uwagi na to, że to pierwsze używania. ludzie straszyli jakimiś hałasami, nie mam pojęcia o czym mówili. na gorze w bloku działa mechaniczny wentylator raz na jakiś czas i bardziej go słychać.

jest jeszcze model niżej z plusikami i minusami, on wcześniej był sporo tańszy (podobnie z resztą jak ten pierwszy model

https://www.najlepsiagdrtv.pl/?o=3759

bioork
22-03-2009, 11:21
niestety jeszcze nic na jej temat powiedzieć nie potrafię ale po długich poszukiwaniach wybrałam płytę SIEMENS EH 775001E

4 indukcyjne pola grzewcze.Sterowanie sensorowe.Cyfrowy wyświetlacz funkcji.Czasowy wyłącznik bezpieczeństwa.Zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci.2-stopniowy wskaźnik zalegania ciepła.TimerSygnał dźwiękowy końca pracy.Funkcja Memory.Funkcja powerBoost dla pól grzewczych.Elektroniczne rozpoznawanie obecności naczyń,plano design.Do zabudowy jedynie w blacie z kamienia.Moc przyłączeniowa: 7,2 kWPL: 18 cm - 1,8 kWTL: 18 cm - 1,8 kWPP: 12 cm - 2,2 kWTP: 15 cm - 1,4 kWWymiary: 572x512x56,3 mm

witu102
22-03-2009, 13:39
hmm tylko do zabudowy w blatach z kamienia??pierwszy raz widzę takie obostrzenie dot płyt..czy producent jakoś to tłumaczy??nagrzewanie, jakies naprężenia??

bioork
22-03-2009, 16:11
chodzi chyba o to plano design = płyta grzewcza wpuszczana w blat i zrównywana z jego powierzchnią: estetyka i funkcjonalność – łatwiejsze czyszczenie gładkiej płaszczyzny blatu.

Damro
22-03-2009, 20:45
ja mam taką,jestem bardzo zadowolona

http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=1160227

marecki6
29-03-2009, 12:02
witajcie ponownie , planuje zaup m.in. indukcji , budzet jest dosc ograniczone tzn. 1500-1600zl i ciekzo mi sie zdecydowac . Narazie mam na oku nastepujace modele :

- Electrolux EHD 60020 P
- Amica PI6508TK
- Gorenje EIT 680 SC
- Amica PI 6506 U


co brac ? najbardziej pasowalby mi electrolux bo piekarnik na bank bedzie tej marki ale znalazlem mieszane opinie dotyczace dzwiekow emitowanych przez ta plyte

aanet
26-04-2009, 22:49
Jestem na etapie zakupu płyty indukcyjnej z 4 polami , ale nie wiem jakiego wybrać producenta. Zastanawiam sie nad Amicą ale nie wiem czy to słuszna decyzja?
Dlatego Prosze o jakies sugestie i porady. Na co mam zwrócić szczególną uwagę.

marecki6
27-04-2009, 09:24
tez jakis czas mialem ten dylemat... zaplanowalem kupic electroluxa ale okazalo sie ze w sklepie wyprzedali wszystkie egzemplarze i pozostala amica ... pozniej po rozmowie z moim bratem ktory przez jakis czas pracowal w tej branzy okazalo sie ze on sam korzysta z takiej amici i jest bardzo zadowolony co potwierdzily rowniez opinie na bodajze ceneo.pl i kupilem amice .... i w tej chwili sie ciesze bo jak pozniej poczytalem opinie o tym electroluxie ze piszczy ,buczy i ogolnie jest bardzo glosny to troszke sie przerazilem ... mam nadzieje ze bede rownie zadowolony jak moj brat ... wszystko zalezy ile masz do wydania

sylvija
27-04-2009, 10:15
Ja też wstępnie chciałam electroluxa bo jest poprostu śliczna (ah te gusta kobiece :wink: )
ale w sklepie polecono mi płytę indukcyjną BEKO - ma funkcję Booster (czyli szybkie podgrzanie) na wszystkich 4 polach (często płyty mają tylko na dwóch polach lub na jednym, a to jest podobno bardzo ważne jak już się kupuje indukcje)
i Beko też jest ładna :D
ja sama mam wątpliwości co do firmy Beko (chcę też kupić ich zmywarkę i pralkę) - może ktoś się na ten temat wypowie...
cena jest przystępna a poza tym mówiono mi w sklepie że nie ma tak że jedna płyta jest dobra a druga zła, bo ponoć wszystkie robione są przez tą samą firmę - czy to dla Beko czy dla Boscha, Siemensa... tylko liczy się marka!

Amor
27-04-2009, 11:35
tez jakis czas mialem ten dylemat... zaplanowalem kupic electroluxa ale okazalo sie ze w sklepie wyprzedali wszystkie egzemplarze i pozostala amica ... pozniej po rozmowie z moim bratem ktory przez jakis czas pracowal w tej branzy okazalo sie ze on sam korzysta z takiej amici i jest bardzo zadowolony co potwierdzily rowniez opinie na bodajze ceneo.pl i kupilem amice .... i w tej chwili sie ciesze bo jak pozniej poczytalem opinie o tym electroluxie ze piszczy ,buczy i ogolnie jest bardzo glosny to troszke sie przerazilem ... mam nadzieje ze bede rownie zadowolony jak moj brat ... wszystko zalezy ile masz do wydania

a jaki model Amici posiadasz? Czy nie jest zbyt głosna? Tez rozważałam do tej pory Electroluxa.

marecki6
27-04-2009, 11:51
Amica PI6508TK ... poki co ja jeszcze nie uzytkuje ale wlasnie wrocilem od brata i poraz kolejny mialem stycznosc z ta indukcja i naprawde nie ma problemu z glosnoscia tzn. cos tam slychac ale jest to bardzo ciche i na bank nie jest to pisk czy glosne buczenie o jakim pisano w opini electroluxa -- zeby bylo jasne mowie o konkretnym modelu czyli :


http://www.skapiec.pl/site/cat/327/comp/172927_komentarze/

a tutaj o amice

http://www.skapiec.pl/site/cat/327/comp/403425_komentarze/

Amor
27-04-2009, 12:37
Dokładnie o tym samym modelu Electroluxa myslałam, ale mam mieszane uczucia. Chyba zmienie na cos ińszego. Może własnie Amicę.

marecki6
27-04-2009, 12:39
to jest najtansyz model electroluxa ale jak widac po opiniach nie warty swojej ceny ... ja do firmy amica nie bylem przekonany ale po rozmowie z bratem kupilem indukcje i piekarnik do zabudowy ... i faktycznie sprzet amici kuchenny czyli indukcje/piekarniki/kuchenki przewaznie ciesza sie dobra opinia

aka-jonek
27-04-2009, 13:06
Miesiąc temu też stałam przed wyborem płyty i przeczytałam mnóstwo na ich temat, a w głowie dalej mętlik... Ostatecznie trochę dołożyłam i kupiłam TEKĘ GKST 60 Fi4 High. I cóż jestem narazie bardzo zadowolona, bo wizualnie jest śliczna, ma "powera" na wszystkich polach, brzęczy cichuteńko (nam zupełnie nie przeszkadza) i po kuchni gazowej nie zamieniłabym jej na inną...
A rachunki za prąd dopiero w maju zobaczę :wink:.
aka

majalu
27-04-2009, 19:16
Słuchajcie, a to brzęczenie indukcji można do czaegoś przyrównać? Głośność brzęczenia komara/bąka/mędzącego dziecka/motoru?

JanWerbinski
27-04-2009, 19:53
Kup w Makro Alaskę za 70 zł i zobaczysz.

aka-jonek
27-04-2009, 19:57
Słuchajcie, a to brzęczenie indukcji można do czaegoś przyrównać? Głośność brzęczenia komara/bąka/mędzącego dziecka/motoru?
No nie, płyta brzęczy tylko na dużych obrotach, ale delikatnie, a komar czy bąk zdecydowanie natarczywiej i bardziej denerwująco, nie wspomnę o dziecku :oops: 8) :D. To brzęczenie jest lekkie.
aka

marecki6
27-04-2009, 20:13
no wlasnie z tego co wyczytalem ciezko jest okreslic ze kazda indukcja wydaje tego samego typu odglosy tzn. kazda jakis dzwiek wydaje ale jedne daja dziwieki niskiego tonu ktore latwo zagluszyc i nie sa tak meczace a inne tak jak ten electrolux o ktorym pisalem podobno piszczy a to juz raczej bedzie meczace.... krotko mowiac trzeba sprawdzac opinie o konkretnym modelu :-) ja robie tak zawsze bo kazdemu producentowi zdazaja sie wpadki

aanet
27-04-2009, 21:15
Nie będę ukrywała że zamierzam wydac na nią jakieś 2 tys. Z tego co widziałm np. na Skapcu jest to realne a nawet i sa nizsze ceny:)))
Nikt z moich znajomych niestety nie posiada indukcji wiec kieruje sie również Waszymi opiniami
Marecki6 podał fajna indukcję zastanawiam sie równiez nad tym modelem. Moze ktos z Was juz ma taką i moze sie podzielic opinia.
Coraz bardziej skłaniam sie ku Amice chyba słusznie?

aanet
27-04-2009, 21:20
Jeszcze mam pytanko odnosnie indukcji Amica PI6508TK czy te funkcje które posiada są wystarczające?
http://www.skapiec.pl/site/cat/327/comp/403425_komentarze

aanet
27-04-2009, 21:24
Parametry:
Gwarancja: 24 miesiące

Fizyczne:
Wysokość [cm]: 5

Szerokość [cm]: 57.6

Głębokość [cm]: 51.8

Wykonanie płyty: 2 szlifowane brzegi

Ramka: Nie

Panel sterujący:
Własne sterowanie: tak

Wygląd: Sterowanie dotykowe z przodu na płycie

Funkcje:
Sterowanie: Elektroniczne

Komunikacja: Timer

Ilość stopni mocy: 9

Wskaźnik opadania ciepła: Tak

Zastosowane technologie: Funkcja Booster - płyty
Automatyczne rozpoznawanie naczyń

Płyta:
Rodzaj płyty: Indukcyjna

Ilość pól grzejnych: 4

Pole 1: Pole indukcyjne Moc [W]: 900 Średnica [mm]: 145

Pole 2: Pole indukcyjne Moc [W]: 1400 Średnica [mm]: 180

Pole 3: Pole indukcyjne Booster Moc [W]: 1400/2800 Średnica [mm]: 180

Pole 4: Pole indukcyjne Booster Moc [W]: 1500/3000 Średnica [mm]: 210

Pole 5: Nie dotyczy

Techniczne:
Zabezpieczenia: Przed przypadkowym włączeniem

Moc całkowita [W]: 5800

Współpracuje z panelem / piekarnikiem: Nie dotyczy

Zastosowane technologie:
Inne: brak danych

Wyposażenie:
Załączone wyposażenie: brak danych

Do nabycia oddzielnie: brak danych

bachab
14-05-2009, 07:20
witam wszystkich
przymierzam się do zakupu sprzętu do zabudowy do kuchni i największy problem to kuchnia indukcyjna. Wybrałam model z electroluxa ehd 60150 p lub 68200 p . Wśród użytkowników kuchni słyszałam opinie o piszczeniu ,byczeniu itp kuchni.Proszę o opinie na ten temat, może ktoś ma te modele i chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami. Mnie to bardzo ułatwi podjęcie decyzji .
pozdrawiam
Basia

escape
14-05-2009, 07:38
Witam my mamy 62800p i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni...a piszczenie to ponoc jest we wszystkich indukcjach...tylko w jednych bardziej lub mniej słyszalne....moja wydaje jakieś dzwięki ale nienazwałabym tego piszczeniem ani tym bardziej czymś uciązliwym...plusy tej indukcji to przedewszystkim jej wielkość,słyszalnosc dzwięków duzo mniejsza od modelu EHD 60020 P(ma ja moja siostra)bo akurat z takim mam porównanie...gdybym miała wybierac wybrała bym jeszcze raz 68200.....jedyna jej wada ze niepodaje do stołu :wink:

raffran
14-05-2009, 09:11
Rowniez mamy plyte 68200P i z obserwacji moge powiedziec,ze ten dzwiek okreslany jako buczenie to nie jest tak do konca buczenie. Mozna to uslyszec tylko przez pierwsze kilka sekund po postawieniu naczynia na pole, i wlaczeni go na maxa. Z czasem ten dzwiek zanika,a moze raczej przestaje byc slyszalny z normalnej odleglosci.Chyba,ze ktos przyklada ucho do plyty.
Generalnie jestesmy bardzo zadowoleni z jej zakupu no i uzytkowania.

tomi510
22-05-2009, 08:37
Mam problem jakiego producenta i jaki model wybrać indukcję reszta sprzetu agd praktycznie wybrana zostaje tylko indukcja gdzie nie mam zielonego pojęcia co wybrać. Co byście wybrali sami?
Dziekuje za pomoc.

retrofood
22-05-2009, 08:48
zamieść tu zdjęcie żony, abym zorientował się w Twoim guście, bo tak to nie wiem co preferujesz (oprócz zielonego)

rusek007
22-05-2009, 09:05
Jaka indukcja to jest mało istotne. Ważne jakie garnki i patelnie, bo dotychczasowe będziesz musiał na złom zdać. :D

luka_w
01-06-2009, 16:14
Witam wszystkich. Zarejestrowałem się specjalnie na tym forum, żeby wyrazić swoją opinię nt. płyty GKST 60 i4 ENTRY.

Wszystkim ODRADZAM kupno tej płyty z jednego prostego powodu:
4 pola grzejne nigdy nie są używane JEDNOCZEŚNIE, równie dobrze mogłem kupić płytę z DWOMA polami !!! Dlaczego?
Jeżeli się gotuje na trzech lub czterech polach to używane są jednocześnie tylko DWA POLA !!!
Jest to związane z modułami, gdzie 2 pola grzejne przypadają na jeden moduł (POWERMANAGAMENT). Taki sposób działania nigdzie nie jest opisany, teka nazywa to "cyklicznym grzaniem". Jeżeli gotuje się na jednym module, następuje przełączanie pomiędzy polami co kilka sekund, tzn. jedno pole grzeje kilka sekund, następnie słychać przełączenie i drugie pole grzeje przez kilka sekund. Moim zdaniem jest to zwykłe oszukiwanie ludzi i będę to zgłaszał w UOKiK.
Dzieje się tak, bez względu na poziom mocy grzania.
Nie wspomnę już, że to cykanie jest dosyć głośne + wiatraki chłodzące pracują prawie bez przerwy...


...
1. GKST 60 I4 Entry - TEKA;
...
W wątku o Tece można poczytać o tzw. pracy przerywanej czyli pełna moc przez klika sekund, potem przerwa, ponownie praca przy pełnej mocy itd. Wyczytałem że tylko droższe modele grzeją ciągłą, nieprzerywaną mocą przy niższych ustawieniach
...

W skrócie, trzeba rozróżnić grzanie:
1.impulsowe(przerywane)
2.cyklicznnie(przemiennie) - GKST 60 i4 ENTRY, ... ?

1. Impulsowe prawdopodobnie posiada każda płyta (może w niektórych tego po prostu nie słychać)i dzieje się to przypadku grzania na niskich wartościach, czyli poniżej mocy nominalnej (w moim przypadku wartość 5) pola grzewczego
2. (opisane na początku tego postu)
więcej nt. temat można poczytać tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6580458#6580458
gdzie toczy się mała dyskusja

Moje pytanie brzmi, czy wszystkie płyty oparte na modułach działają w ten sam sposób?

Druid29
01-06-2009, 20:34
Mam problem jakiego producenta i jaki model wybrać indukcję reszta sprzetu agd praktycznie wybrana zostaje tylko indukcja gdzie nie mam zielonego pojęcia co wybrać. Co byście wybrali sami?
Dziekuje za pomoc.

Ja dałem się namówić na AEG - mam piekarnik i płytę indukcyjną. 2 pola zwykłe, 2 typu "power", czyli mające opcję przeączania na pełną moc. Grzeje kulturalnie, choć przy wyższych nastawach nieco ją słychać. Celowo wybraliśmy płytę ze stalową ramką aby w razie nieuwagi nie obtłuc krawedzi płyty.
Na płycie stawiamy garnki Tefal - są pięknie wykonane.

Honia74
03-06-2009, 10:07
Witam,
jestem od bardzo niedawna użytkownikiem płyty Elektrolux EHD68200P.
http://www.electrolux.pl/node38.aspx?productid=10451

Użytkujemy ją dopiero 3 tygodnie .
Jak narazie jestem zadowolona z jej pracy .
Nie muszę się zastanawiać jaki garnek gdzie postawić .....
to jest wielką jej zaletą .
Dużą owalną brytfannę stawiam na dwóch polach jednocześnie
i się grzeje bez problemu - rewelacja .

pozdrawiam

luka_w
03-06-2009, 13:25
użytkownikiem płyty Elektrolux EHD68200P....

ta płyta też jest oparta na modułach, czyli wychodzi na to, że na razie przypadłość o której pisałem dotyczy tylko TEKA ENTRY ...niestety

jaksie
03-06-2009, 18:00
Witam wszystkich. Zarejestrowałem się specjalnie na tym forum, żeby wyrazić swoją opinię nt. płyty GKST 60 i4 ENTRY.

Wszystkim ODRADZAM kupno tej płyty z jednego prostego powodu:
4 pola grzejne nigdy nie są używane JEDNOCZEŚNIE, równie dobrze mogłem kupić płytę z DWOMA polami !!! Dlaczego?
Jeżeli się gotuje na trzech lub czterech polach to używane są jednocześnie tylko DWA POLA !!!
Jest to związane z modułami, gdzie 2 pola grzejne przypadają na jeden moduł (POWERMANAGAMENT). Taki sposób działania nigdzie nie jest opisany, teka nazywa to "cyklicznym grzaniem". Jeżeli gotuje się na jednym module, następuje przełączanie pomiędzy polami co kilka sekund, tzn. jedno pole grzeje kilka sekund, następnie słychać przełączenie i drugie pole grzeje przez kilka sekund. Moim zdaniem jest to zwykłe oszukiwanie ludzi i będę to zgłaszał w UOKiK.
Dzieje się tak, bez względu na poziom mocy grzania.
Nie wspomnę już, że to cykanie jest dosyć głośne + wiatraki chłodzące pracują prawie bez przerwy...


...
1. GKST 60 I4 Entry - TEKA;
...
W wątku o Tece można poczytać o tzw. pracy przerywanej czyli pełna moc przez klika sekund, potem przerwa, ponownie praca przy pełnej mocy itd. Wyczytałem że tylko droższe modele grzeją ciągłą, nieprzerywaną mocą przy niższych ustawieniach
...

W skrócie, trzeba rozróżnić grzanie:
1.impulsowe(przerywane)
2.cyklicznnie(przemiennie) - GKST 60 i4 ENTRY, ... ?

1. Impulsowe prawdopodobnie posiada każda płyta (może w niektórych tego po prostu nie słychać)i dzieje się to przypadku grzania na niskich wartościach, czyli poniżej mocy nominalnej (w moim przypadku wartość 5) pola grzewczego
2. (opisane na początku tego postu)
więcej nt. temat można poczytać tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6580458#6580458
gdzie toczy się mała dyskusja

Moje pytanie brzmi, czy wszystkie płyty oparte na modułach działają w ten sam sposób?

Wiesz co,z tego co wiem, to tak działa płyta indukcyjna, dzięki temu też jest energooszczędna właśnie.

Czy ta cykliczność wpływa na sposób gotowania? Spowalnia je?

luka_w
03-06-2009, 19:12
Oczywiście że je spowalnia, wyobraź sobie dwa palniki gazowe, które grzeją garnki na nich postawione na przemian..., tzn. przez 3 sekundy pali się jeden a później drugi itd.
Nie wiem czy posiadasz płytę indukcyjną, ale energooszczędność wynika z faktu, że czas gotowania dzięki indukcji jest o wiele krótszy niż w przypadku tradycyjnych płyt grzewczych.

"Honia74" użytkuje płytę Elektrolux EHD68200P, w innym wątku
http://forum.muratordom.pl/teka-plyta-indukcyjna,t134547-60.htm
"aka-jonek" użytkuje GKST 60 Fi4 High, obie te płyty są oparte na modułach, a nie zaobserwowali oni takiej pracy jaką ja opisuję ...
oraz nie wszystkie płyty są oparte na modułach ...

Co to są moduły, wyjaśniłem dokładnie na forum na elektroda.pl (link powyżej).

jaksie
03-06-2009, 19:23
Oczywiście że je spowalnia, wyobraź sobie dwa palniki gazowe, które grzeją garnki na nich postawione na przemian..., tzn. przez 3 sekundy pali się jeden a później drugi itd.
Nie wiem czy posiadasz płytę indukcyjną, ale energooszczędność wynika z faktu, że czas gotowania dzięki indukcji jest o wiele krótszy niż w przypadku tradycyjnych płyt grzewczych.

nie bardzo rozumiem, skoro na indukcji gotuje się szybciej niz na tradycyjnej, a piszesz o spowalnianiu, to oczekiwałeś jeszcze szybszego gotowania :roll:
Czy twoja płyta indukcyjna gotuje wolniej niż inne płyty indukcyjne?

luka_w
04-06-2009, 16:05
w skrócie:
wolniej ponieważ w niektórych sytuacjach nie grzeje jednocześnie tylko przemiennie (cyklicznie jak pięknie nazywa to TEKA) ...
wszystko szczegółowo omówione jest tutaj lub na forum z linku, który podawałem powyżej

zott36
05-06-2009, 13:45
Napaliłam sie na indukcję , wybrałam model ... w między czasie odwiedziłam znajomych ( 3 rożne osoby ), ktorzy indukcję mają i polecają .
Myslałam , ze wizyty utwierdzą mnie w przekonaniu, ze indukcja jest strzałem w 10 . Niestey strasznie sie rozczarowałam :( . Własciwie tak bardzo , ze mysle o zwykłej ceramicznej.
Owszem , ogromny plus , ze szybko gotuje ale...
buczą , jedne glosniej drugie mniej , na najwyzszej mocy , wyją .Fajnie jak gotują 2 minuty wode , ale jak robią 30-40 minut obiad , to moim zdaniem jest to uciazliwe .
Wiatrak , chodzi prawie non stop , tez nie jest cichy.
To nie prawda , ze plyta jest zimna , po zdjeciu garnka , jet goraca i mozna sie poparzyc , plyta przejmuje cieplo od garna w znacznym stopniu.
U 1 osoby fatalne bylo pulsacyjne gotowanie (sama przyznala , ze to doprowadza momentmi do bialej goraczki).
U 2 osob , nie bylo mozliwosci gotowania na 4 polach jednoczesnie , zbyt mała moc , co dla mnie jest nie do przyjecia . Robie obiad na 2 dni(zupa + drugie danie ) i zawze uzywam 4 palnikow .
Owszem na ceramicznej gotuje się dłuzej , ale nie buczy , nie słychac wiatraka , dłuzej trzyma cieplo i potrawa przez jakis czas moze jeszcze dochodzi ( co dal mnie jest plusem ), mozna gotowac na 4 polach.
Własciwie sama nie wiem co zrobic , bo jak bucza tak wszytkie , to lekka załamka , dla mnie to jest zbyt głosne buczenie .
Czy Wy tez macie takie spostrzezenia z tym buczeniem? .
Napiszcie tez czy mozecie gotowac na 4 polach jednoczesnie.

martu
05-06-2009, 14:23
spodobała mi sie taka płyta.Czy ktoś ja ma i może sie wypowiedzieć na temat pracy?
http://otido.pl/product_info.php?products_id=116475

luka_w
05-06-2009, 16:50
zott36, w moim modelu TEKA 60 I4 ENTRY :
Wady:
1. gotowanie tylko na dwóch polach jednocześnie (ale to jak na razie wynika z mojego małego dochodzenia dotyczy tylko tego modelu )
2. cykanie i wiatraki mogą rzeczywiście doprowadzić niektórych do furii (mi to aż tak bardzo nie przeszkadza)
3. buczenie wydaje mi się zależy dużo od garnków jakie się używa, ja mam zwykłe pokryte emalią (czy coś takiego) i rzeczywiście wydają różne dźwięki (poziom wypełnienia płynem tez ma chyba wpływ)
Zalety:
1. Czas
2. Pieniądz - zdecydowanie mniejsze zużycie energii.
3. Estetyka (czystość) - jeżeli się chociaż trochę dba o powierzchnię, trudno jest coś przypalić, tak żeby nie można było tego później zmyć.
Neutralne?:
Powierzchnia może i jest gorąca po zdjęciu garnka, ale tego nie można chyba porównywać z temp. płyty ceramicznej

Myślę, że punkt 1 i 2 z wad, są zdecydowanie zależne od modelu jaki się używa, ale nt. temat powinni się wypowiedzieć użytkownicy innych płyt. Punktu 3 chyba się nie da wyeliminować.
pzdr

jaksie
05-06-2009, 17:22
Wiesz ciągle nie rozumiem twojego narzekania na tą cykliczność, skoro piszesz, że zaletą jest czas, czyli jak rozumiem oszczędnośc czasu. Chciałbyś, zęby gotowało sie z prędkością światła?

luka_w
05-06-2009, 19:49
Bo ta "cykliczność" występuje tylko w moim modelu (z tego co wiem).Ogólnie na indukcji gotuje się szybciej niż na ceramicznej. Bardziej informuję świat (niż narzekam) jak działa TEKA ENTRY bo za tą kasę można mieć normalnie działającą płytę. Czego tu nie rozumieć?

jaksie
05-06-2009, 19:55
zott36, w moim modelu TEKA 60 I4 ENTRY :
Wady:
1. gotowanie tylko na dwóch polach jednocześnie (ale to jak na razie wynika z mojego małego dochodzenia dotyczy tylko tego modelu )
2. cykanie i wiatraki mogą rzeczywiście doprowadzić niektórych do furii (mi to aż tak bardzo nie przeszkadza)
3. buczenie wydaje mi się zależy dużo od garnków jakie się używa, ja mam zwykłe pokryte emalią (czy coś takiego) i rzeczywiście wydają różne dźwięki (poziom wypełnienia płynem tez ma chyba wpływ)
Zalety:
1. Czas
2. Pieniądz - zdecydowanie mniejsze zużycie energii.
3. Estetyka (czystość) - jeżeli się chociaż trochę dba o powierzchnię, trudno jest coś przypalić, tak żeby nie można było tego później zmyć.
Neutralne?:
Powierzchnia może i jest gorąca po zdjęciu garnka, ale tego nie można chyba porównywać z temp. płyty ceramicznej

Myślę, że punkt 1 i 2 z wad, są zdecydowanie zależne od modelu jaki się używa, ale nt. temat powinni się wypowiedzieć użytkownicy innych płyt. Punktu 3 chyba się nie da wyeliminować.
pzdr


No to chyba sobie przeczysz, piszesz o swoim modelu i w zaletach podajesz czas.
Rozumiem, ze prowadziłeś badania w swym dochodzeniu i sprawdzałeś czas gotowania wody na twojej indukcji i na innych? I wynika z nich, ze twoja wolniej, tak?

W przytoczonym przez ciebie wcześniej wątku piszą inni, ze nie można porównywać cykliczności w indukcji z przerywaniem ognia na kuchni gazowej.

luka_w
05-06-2009, 20:12
W przytoczonym przez ciebie wcześniej wątku piszą inni, ze nie można porównywać cykliczności w indukcji z przerywaniem ognia na kuchni gazowej.
mylisz chyba tutaj impulsowość z cyklicznością (przemiennością) - różnice opisałem powyżej,



No to chyba sobie przeczysz, piszesz o swoim modelu i w zaletach podajesz czas.
Rozumiem, ze prowadziłeś badania w swym dochodzeniu i sprawdzałeś czas gotowania wody na twojej indukcji i na innych? I wynika z nich, ze twoja wolniej, tak?
Nie porównywałem mojej indukcji z innymi indukcjami tylko przyjąłem proste rozumowanie logiczne - tzn. jeżeli coś nie działa przez cały czas (przerwy trzy sekundowa) to chyba musi wolniej działać od tego co przez cały czas działa? Tak jak już wielokrotnie opisałem, występuje to w przypadku gotowania na jednym module, zajrzyj do instrukcji, żeby dowiedzieć się co to jest moduł:
http://www.teka.com/html/pl/downloads/manual/PR-0001057.pdf
...więc jeżeli używam dwóch pól z rożnych modułów, to czas gotowania powinien być taki sam jak w innych modelach indykcyjnych.

Podałem czas jako zaleta indukcji w porównaniu do ceramicznej (odnośnie postu "zott36")- to nie ulega wątpliwości, do gazu - chyba czas jest porównywalny.

Może dla kogoś kto nie posiada indukcji ciężko jest to zrozumieć.

karolinnab
06-06-2009, 11:49
Mam Teke, model Basic Facette czy jakos tak, najbardziej popularny na forum w zeszle wakacje ;)



buczą , jedne glosniej drugie mniej , na najwyzszej mocy , wyją .Fajnie jak gotują 2 minuty wode , ale jak robią 30-40 minut obiad , to moim zdaniem jest to uciazliwe .

moja buczy w stopniu wyraznie odczuwalnym ale tylko na najwyzszych obrotach, czyli na 8 i 9 poziomie. Na mniejszych tego prawie nie slychac. Do normalnego gotowania np. ziemniakow, zupy, kiedy garnek jest przykryty wystarczy poziom 4. I wtedy trzeba sie naprawde wsluchiwac mocno zeby cos uslyszec.


Wiatrak , chodzi prawie non stop , tez nie jest cichy.

Wiatraka nie slysze kiedy sie zalacza i pracuje, dopiero kiedy konczy chlodzic, kilka minut po zakonczeniu gotowania to slychac ze przestaje. Poziom jego glosnosci jest minimalny.


To nie prawda , ze plyta jest zimna , po zdjeciu garnka , jet goraca i mozna sie poparzyc , plyta przejmuje cieplo od garna w znacznym stopniu.

Zadna plyta nie jest zimna - ani gazowa, ani ceramiczna, ani indukcyjna. Ale indukcyjna jest najmniej goraca podczas gotowania. Ja podczas gotowania wycieram bez problemu scierka to co mi wykipialo.


U 1 osoby fatalne bylo pulsacyjne gotowanie (sama przyznala , ze to doprowadza momentmi do bialej goraczki).
U 2 osob , nie bylo mozliwosci gotowania na 4 polach jednoczesnie , zbyt mała moc , co dla mnie jest nie do przyjecia . Robie obiad na 2 dni(zupa + drugie danie ) i zawze uzywam 4 palnikow .


Tu duzo zalezy od modelu plyty. Moja moze gotowac na 4 polach jednoczesnie.

Ja jestem zadowolona z indukcji. Najwiekszy plus to to ze rachunki za prad nie zmienily sie nam wcale po przeprowadzce do nowego mieszkania, a wczesniej mialam gaz.

Izulek
06-06-2009, 19:10
CZy ktoś ma może płytę indukcyjną amica
http://www.amica.com.pl/pl,produkt,plyta-grzejna,pbf4vi508ftb,276,2.html?bIsFilter=1
i może podzielić się wrażeniami z użytkowania?

lukasz-s
08-06-2009, 22:20
My mamy indukcję aristona. Trochę buczy, słychać wiatrak, ale ja osobiście nie widzę żadnego problemu, poziom dźwięków jest pomijalny. Lodówkę też słychać, czajnik elektryczny też szumi, radio gra i czasem też w kuchni rozmawiamy :-). Płyta jest ciepła - owszem, bo przecież grzeje - ale jak coś wykipi to nie przywiera, można natychmiast zetrzeć ścierką - miałem ceramiczną i groziło to kalectwem i spaleniem szmatki. Trzeba płytę podłączyć pod 3 fazy, można teoretycznie pod jedną, ale wtedy właśnie może być podobno problem z mocą (tak twierdził mój elektryk) - więc może to jest kwestia podłączenia elektryki. Często u nas chodzą 4 pola jednocześnie i nie ma problemu. Jak chcę żeby mi potrawa "doszła" to daję na 1 i po kłopocie. Jedyny problem to taki, że grzeje tak szybko, że jak się zostawi coś na pełnej mocy to często kipi (zwłaszcza jak ktoś jest na początku przyzwyczajony do ceramicznej), ale jak się zredukuje moc to od razu przestaje, a na ceramicznej to trzeba garnek odstawić. Moim zdaniem indukcja ma same plusy (oprócz konieczności zakupu specjalnych garnków oczywiście).

luka_w
09-06-2009, 16:14
Trzeba płytę podłączyć pod 3 fazy, można teoretycznie pod jedną, ale wtedy właśnie może być podobno problem z mocą (tak twierdził mój elektryk) - więc może to jest kwestia podłączenia elektryki.
To nie to, mam 3 fazy,moja tak naprawdę jest podłączona pod dwie fazy, jedna faza na jeden moduł; podłączał elektryk i serwisant sprawdzał, więc podłączenie jest dobre.
Problem tkwi w samej płycie, bo sama TEKA twierdzi, a korespondowałem z ich głównym serwisem obszernie,że działanie mojej płyty jest najzupełniej prawidłowe ...

Wiórek kokosowy
12-06-2009, 14:11
Witam,

swego czasu przez rok użytkowałam płytę Elecktrolux, przy pozimach powyżej 6 buczała - ale była niezawodna i łatwa w utrzymaniu. Dlatego też do nowego domu również kupiłam tą samą płytę - a poza tym koszt 1600 zł - więc całkiem znośnie.

ralf1
12-06-2009, 14:36
Uważacie, że indukcja jest lepsza niż płyta gazowa? Ja mam płytę gazową Franke i powiem Wam, że nie żałuję zmiany z indukcji. Fakt, indukcje miałem jakieś taniej firmy, może przez to nie byłem z niej zadowolony... I w porównaniu tej co mam teraz do tamtej, gazowa wygrywa. Co najważniejsze, taniej jest... Co o tym sądzicie?

viola_13
12-06-2009, 22:06
Interesuje mnie płyta indukcyjno - ceramiczna.
Czy ktoś taką użytkuje czy może się podzielić swoimi doświadczeniami i opiniami?
Byłabym wdzięczna za podanie producenta i symbolu.
Nie mam doświadczenia z płytami elektrycznymi , do tej pory używałam wyłącznie gazowych, chciałabym wybrać optymalne rozwiązanie.

dzióbek
13-06-2009, 08:03
Witam,

swego czasu przez rok użytkowałam płytę Elecktrolux, przy pozimach powyżej 6 buczała - ale była niezawodna i łatwa w utrzymaniu. Dlatego też do nowego domu również kupiłam tą samą płytę - a poza tym koszt 1600 zł - więc całkiem znośnie.
Czyżby to był electrolux EHD 60020P?

Zostało mi parę dni na podjęcie decyzji w sprawie sprzętu i mam problem m.in. z płytą. Przeczytałam wszystko co się da w internecie: opinie w porównywarkach cenowych, forum nasze i inne. Akurat z moich znajomych nikt nie użytkuje i muszę zdać sie na inne opinie. Powyższa płyta jest jednym z faworytów.

Anais75
14-06-2009, 12:06
Też przymierzam się do zakupu właśnie tego modelu Electroluxa, więc także proszę o ew. opinie tych co już ją posiadają.

Wiórek kokosowy
21-06-2009, 16:29
Czyżby to był electrolux EHD 60020P?

Zostało mi parę dni na podjęcie decyzji w sprawie sprzętu i mam problem m.in. z płytą. Przeczytałam wszystko co się da w internecie: opinie w porównywarkach cenowych, forum nasze i inne. Akurat z moich znajomych nikt nie użytkuje i muszę zdać sie na inne opinie. Powyższa płyta jest jednym z faworytów.[/quote]

Tak, dokładnie to ta płyta.Ja śmiało ją polecam, ale może wynikać to z tego, że nie użytkowałam nigdy innej a z tej byłam bardzo zadowolona (uzytkowałam ją wczęśniej w kuchni w bloku od 2007 r.) i wybór padł ponownie na nią.

dzióbek
21-06-2009, 17:18
Tak, dokładnie to ta płyta.Ja śmiało ją polecam, ale może wynikać to z tego, że nie użytkowałam nigdy innej a z tej byłam bardzo zadowolona (uzytkowałam ją wczęśniej w kuchni w bloku od 2007 r.) i wybór padł ponownie na nią.

Dzięki :lol:

Jagger
23-06-2009, 23:28
Uważacie, że indukcja jest lepsza niż płyta gazowa? Ja mam płytę gazową Franke i powiem Wam, że nie żałuję zmiany z indukcji. Fakt, indukcje miałem jakieś taniej firmy, może przez to nie byłem z niej zadowolony... I w porównaniu tej co mam teraz do tamtej, gazowa wygrywa. Co najważniejsze, taniej jest... Co o tym sądzicie?

Masz trochę złe rozeznanie, kupiłeś marną namiastkę indukcji i porównujesz do dobrej płyty gazowej, efekt może być tylko jeden ;). Ja osobiście wolę indukcje, ale moja mama na przykład wydała 1600zł na płytę gazową i za nic na świecie nie nie namówisz jej na nic innego, bo ona się na tym zna, umie na takiej gotować, ma swoje garnki.

I.W.
24-06-2009, 04:46
Witam.
Akurat jestem na etapie zakupu płyty indukcyjnej. Oczywiście cena jest istotnym argumentem, więc ustawiłem sobie próg na 2.000 zł.
W necie znalazłem 4 interesujące urządzenia:
1. GKST 60 I4 Entry - TEKA;
2. GKST 60 I4 B - TEKA;
3. PI 6508TF - Amica;
4. ID 64 S - Mastercook.
W wątku o Tece można poczytać o tzw. pracy przerywanej czyli pełna moc przez klika sekund, potem przerwa, ponownie praca przy pełnej mocy itd. Wyczytałem że tylko droższe modele grzeją ciągłą, nieprzerywaną mocą przy niższych ustawieniach. Ciekawe jaki wpływ ma praca przerywana na trwałość elementów płyty, na przyrządzane potrawy...
Druga sprawa to timer obsługujący w Tece tylko jedno wyznaczone pole (w modelu "B" podobno wyświetlacz może obsłużyć dowolne pole).
Czy wyszczególnione wyżej modele Amici i Mastercooka też się tym charakteryzują?
Pozdrawiam.
Mam pokrewną Amicę PIM 6507 TF dwa pola indukcyjne i dwa ceramiczne. Podejrzewam że bebechy sterujące są dokładnie takie same tylko wykonawcze inne.Timer jest dla każdego pola, płyta działa pracą przerywaną. IMHO praca przerywana dla indukcji nie ma znaczenia elementem mocy jest tranzystor i nie ma styków. Dla pól ceramicznych jest przekaźnik a ten ma już jakąś trwałość łaczeniową tyle że mierzoną w milionach cykli.

I.W.
24-06-2009, 04:53
Interesuje mnie płyta indukcyjno - ceramiczna.
Czy ktoś taką użytkuje czy może się podzielić swoimi doświadczeniami i opiniami?
Byłabym wdzięczna za podanie producenta i symbolu.
Nie mam doświadczenia z płytami elektrycznymi , do tej pory używałam wyłącznie gazowych, chciałabym wybrać optymalne rozwiązanie.
PIM 6507 TF Amiki i ID 62S Mastercooka (chyba). Była jeszcze chyba jakaś teka i Candy. Ogólnie wybór mały a szkoda bo łączy cechy obydwóch.
Co do użytkowania normalka. Indukcja rozgrzewa szybciej ale szybko stygnie i gotowanie na niej jest bardziej "gwałtowne".

Dreikainnen
27-06-2009, 14:55
[quote=ralf1]Uważacie, że indukcja jest lepsza niż płyta gazowa? Ja mam płytę gazową Franke i powiem Wam, że nie żałuję zmiany z indukcji. Fakt, indukcje miałem jakieś taniej firmy, może przez to nie byłem z niej zadowolony... I w porównaniu tej co mam teraz do tamtej, gazowa wygrywa. Co najważniejsze, taniej jest... Co o tym sądzicie?

Jeśli kupiłeś dobrą i pewnie dosyć drogą płytę gazową, nie ma co teraz przesiadać się na indukcje. Najważniejsze, żeby tobie było wygodnie, te tanie indukcje, dają tylko pobieżne rozeznanie o co w tym chodzi, niestety są bardzo uproszczone, mała moc i parę innych niedomagań. Tym bardziej, że jak rozumiem masz normalne garnki?

endriu1
09-07-2009, 14:48
Dołączę się do tematu. ralf1, skoro masz dobrą płytę gazową, nie wymienił byś jej na indukcje? Jestem na etapie wyboru technologii płyty i im więcej czytam to forum i opinie ludzi o tych płytach, tym mniej wiem. A czy jest tu jakiś użytkownik ceramicznej?
Jak widzę polecacie firmy z różnych półek cenowych. Od Amicy, Cany, Mastercook, po Teka, Franke. Jak myślałem, sporo zależy od własnych doświadczeń. Jak ktoś kupił coś co się nie psuje, to poleca. I dobrze, tylko zamęt większy.............. Powiem Wam, że od budowy domu gorszy jest tylko remont domu... Niestety, robie remont.

fennel
09-07-2009, 15:16
A czy jest tu jakiś użytkownik ceramicznej?

Jest :). Znowu sie powtorze uzywam wszystkich trzech, tzw. domino gaz+ceramiczna (w obecnie wynajmowanym mieszkaniu) i indukcja we wlasnym m.
Indukcja:
- szybko nagrzewa/rozgrzewa/gotuje
- nie przypala sie nic na plycie
- oszczednosc energii
- nie wydziela oparow jak gaz
- natychmiastowa reakcja na zmiany

Ceramika:
- wyglada jak indukcja
- nagrzewa wolniej jak indukcja
- z racji, ze plyta jest duzo bardziej goraca (od indukcji) lubi sie "przypalic" na plycie cos co np. wykipi
- nie jest tak oszczedna jak indukcja
- po wylaczeniu jeszcze sie gotuje

Gaz:
- wydziela opary
- utrzymanie czystosci
- niebezpieczenstwo przypalenia np. sciery
- nagrzane raczki od garow jak i opalone gary od spodu
- to jak funkcjonuje taka kuchenka to opisywac nie musze, bo chyba kazdy mial z tym do czynienia.

aneta-we
09-07-2009, 21:19
Kto ma płytę MASTERCOOK ID84 S, szerokośc 79 cm.
Jak się sprawdza?
W necie znalazłam kilka opinii, same pozytywy i nie wiem czy naprawde ta płyta nie ma wad? :roll:

Damro
10-07-2009, 00:20
Kto ma płytę MASTERCOOK ID84 S, szerokośc 79 cm.
Jak się sprawdza?
W necie znalazłam kilka opinii, same pozytywy i nie wiem czy naprawde ta płyta nie ma wad? :roll:
ja mam to cudo i użytkyję,nie zamieniłabym na inne cudo :D

aneta-we
10-07-2009, 16:52
dzięki Damro. :)
Czyli jednak ideał :lol:

Pablomx
13-07-2009, 08:57
Temat wyboru technologii płyty grzewczej, to chyba jeden z bardziej popularnych tematów na forum.

Też się interesowałem tym. Taka rada endriu1, każdy chwali to co ma. Ktoś korzysta z indukcji, będzie z niej korzystał dalej. Ktoś ma płytę ceramiczną, zostanie przy ceramicznej. Z gazową pewnie podobnie, ale tu przewaga ekonomiczna. Jakby nie patrzeć, tańsza taka płyta.

Nie trać czasu na pytania o takie rzeczy, tylko kupuj na co masz ochotę. Swoją drogą fennel bardzo fajnie opisał jak wygląda korzystanie z tych płyt.

Zazdrośnica
13-07-2009, 11:51
Szukam płyty indukcyjnej z 3 polami grzejnymi w tym jedno podłużne np. na brytfankę, nie ma takich? albo ja źle patrzę, może ktoś już taką użytkuje i może polecić.

aneta-we
23-07-2009, 10:25
A może ktoś ma taka płytę
TEKA (800mm szer.)GKST80i4PROFI
i może sie podzielić wrażeniami :wink: ???

http://img16.imageshack.us/img16/122/productk.jpg

MadzialenkaT
23-07-2009, 12:01
Ja też zamierzam kupić do swojego mieszkanka płytę indukcyjną. Gazu w bloku w ogóle nie ma, więc jeden problem z wyborem z głowy. A ceramiczna co prawda tańsza w zakupie, ale podobno droższa w obsłudze czyli pozostała mi indukcja.

Zastanawia mnie czy wszystkie indukcje są podpinane pod siłę? Czy też są takie pod normalne gniazdka?

Chętnie przeczytam wszelkie opinie na temat płyt indukcyjnych, bo jeszcze mam chwilkę na zastanowienie się przed zakupem :)

bukba
23-07-2009, 12:56
Moją można podłączyć i tak i tak. Jedyne czego bym oczekiwał od nowej płyty gdybym kupował to żeby miała standardowe pokrętła a nie te guziczki dotykowe. Denerwuje mnie to pikanie przy każdym naciśnięciu i przechodzenie przez cały zakres jak chcę zmniejszyć moc z np. 8 na 2.

aneta-we
23-07-2009, 13:07
Moją można podłączyć i tak i tak. Jedyne czego bym oczekiwał od nowej płyty gdybym kupował to żeby miała standardowe pokrętła a nie te guziczki dotykowe. Denerwuje mnie to pikanie przy każdym naciśnięciu i przechodzenie przez cały zakres jak chcę zmniejszyć moc z np. 8 na 2.

są jakies z pokrętłami? Nigdy nie widziałam .

mk CocaYna
23-07-2009, 13:19
Właśnie kilka dni temu pytałam w sklepie z AGD czy do podłączenia płyty indukcyjnej wystarczy 220V i sprzedawca poinformował mnie, że jeśli jest to nowa instalacja, to nie będzie najmniejszego problemu, ale gorzej jeśli jest to stara instalacja w bloku lub starym budynku.

DorciaIQ
23-07-2009, 13:28
każdy chwali to co ma. Ktoś korzysta z indukcji, będzie z niej korzystał dalej. Ktoś ma płytę ceramiczną, zostanie przy ceramicznej. Z gazową pewnie podobnie, ale tu przewaga ekonomiczna. Jakby nie patrzeć, tańsza taka płyta.
Nieprawda, ja mam gazową i nigdy więcej!!! Różnica w cenie nie rekompensuje różnicy w użytkowaniu w najmniejszym stopniu ;)
Ceramiczną też miałam i też już podziękuję :)

Magda i Michał
23-07-2009, 15:02
Może pytanie z innej beczki, ale spróbuję:

jakie funkcje mają płyty indukcyjne a na jakie zwrócić uwagę? Jakie wg Was są niezbędne, a jakie można sobie odpuścić?

Przymierzam się do zakupu i nie wiem na co zwrócić uwagę.
Czym Wy się kierowaliście?

xisio
23-07-2009, 15:25
Szukam płyty indukcyjnej z 3 polami grzejnymi w tym jedno podłużne np. na brytfankę, nie ma takich? albo ja źle patrzę, może ktoś już taką użytkuje i może polecić.

bosch ma takie zobacz na stronie wczoraj sam widziałem ze jedno pole bylo owalne za małym polem w środku.

eda79
23-07-2009, 21:46
która indukcja Waszym zdaniem lepsza Teka GKST 60IKB czy Elektrolux EHD 60020 P ?????
z góry dziekuje za odp

laspalmas
24-07-2009, 08:01
Tak się ostatnio zastanawiam przy piątku i prawie weckendzie nad oszczędnością płyty indukcyjnej nad ceramiczną i ... szczerze w to wątpię. Nie znalazłem na forum żeby ktoś pisał że miał ceramiczną i na ugotowanie obiadu zużywa np.: 0,5 kw mniej prądu niż na ceramicznej, wszyscy piszą że po prostu jest oszczędniej bo ... się woda szybciej zagotowuje :o Według testów /też na tym forum/ żeczywiście się szybciej zagotowuje, ale z funkcją booster, która zużywa 30% więcej prądu, czyli co z tego że szybciej zagotuję jak prądu idzie więcej?
Druga żecz to to że dzisiejsze ceramiczne rozgrzewają się w kilkadziesiąt sekund, a przecież gotowanie obiadu chyba nie polega wyłącznie na grzaniu wody na maxa, większość się przygotowuje na jakimś stałym zakresiei temperatury i w czasie i tu ceramika i indukcja pobierają tyle samo prądu, i na koniec ceramiczną można wyłączyć i część potraw po prostu dochodzi wykorzystując ciepło z rozgrzanej płyty ceramicznej, więc ceramiczna na końcu jest "oszczędniejsza" a indukcja na początku. Tak to sumując to wychodzi na jedno :-?
Chyba że ktoś się znajdzie i napisze że na ugotowanie czegośtam na indukcji zużywa ileś tam kw a na ceramicznej na przyżądzenie tego samego zużywał ileś tam kw.... ale wątpię w to.
Pomijam istotne drobiazgi typu że indukcja ma lepszy marketing, jest trendi /chociąż podobno w warszawie słowo trendi już nie jest trendi :-? :wink: /, no i indukcja jest znacznie droższa więc zrobi zdecydowanie lepsze wrażenie na znajomych niż jakaś ceramika za 9 stów ze sklepu internetowego.

ravbc
24-07-2009, 08:36
Nie wiem czy indukcyjna jest oszczędniejsza czy też nie (przynajniej w zauważalnym stopniu), ale znam kilka powodów dla których może być oszczędniejsza:
- nie grzeje otoczenia, a jedynie garnek (czyt: mniejsze straty)
- ma ciut większą efektywność elementu "grzejącego" (np. nie zużywa prądu na świecenie polem ;-) )
- potrawy przygotowuje się szybciej - temperatura może i ta sama, ale gotuje się jednak krócej
- całość wygenerowanego ciepła "ląduje w garnku" - nikt normalny nie wyłącza płyty ceramicznej 3 minuty przed końcem, żeby trochę prądu zaoszczędzić (zwłaszcza, że często ciężko stwierdzić kiedy owe 3 minuty przypadają).

Czy to wystarczy, żeby uzasadnić zakup płyty indukcyjnej? Moim zdaniem nie. Ale indukcja znacznie bardziej przypomina gotowanie na gazie (z pełną kontrolą temperatury i czasu grzania) niż witroceramiczna, więc jest też moim zdaniem znacznie przyjemniejsza w użytkowaniu.

aneta-we
24-07-2009, 08:50
Tak się ostatnio zastanawiam przy piątku i prawie weckendzie nad oszczędnością płyty indukcyjnej nad ceramiczną

zastanawiasz się i chciałbys rady przy wyborze płyty?

Nie wiem jak z oszczędnościa ale na pewno indukcja jest wygodniejsza.
Na elektrycznej podgrzewanie jest tak skokowo, płyta rozgrzewa się i jakby wyłącza a indukcja ma super regulację i mi osobiście o wieeele bardziej odpowiada.
Gdybym miała zrobić ranking płyt to na pewno na I miejscu byłaby indukcja, potem płyta gazowa a na końcu ceramiczna.



jedno :-?
no i indukcja jest znacznie droższa więc zrobi zdecydowanie lepsze wrażenie na znajomych niż jakaś ceramika za 9 stów ze sklepu internetowego.

czy sugerujesz, że ktos wybiera indukcje, żeby zrobić wrażenie na znajomych :o :o :o
Nie wpadłabym na to. :roll: :roll:

Zazdrośnica
24-07-2009, 08:53
Szukam płyty indukcyjnej z 3 polami grzejnymi w tym jedno podłużne np. na brytfankę, nie ma takich? albo ja źle patrzę, może ktoś już taką użytkuje i może polecić.

bosch ma takie zobacz na stronie wczoraj sam widziałem ze jedno pole bylo owalne za małym polem w środku.

A można jakiegoś linka? Pewnie sporo stron do przewalenia.

aneta-we
24-07-2009, 09:00
Zazdrośnica, chodzi o taką płyty?


http://www.ceneo.pl/2143435s

Zazdrośnica
24-07-2009, 09:13
Dokładnie, to najnowsza propozycja Mastercook, jeszcze niedawno kosztowała ponad 3 tyś, zobaczę jeszcze tego Bosha - fajna sprawa taka płyta

laspalmas
24-07-2009, 13:35
zastanawiasz się i chciałbys rady przy wyborze płyty?

Nie, poprostu tak mi przyszło do głowy aby powalczyć z żekomą oszczędnością płyt indukcyjnych.
Ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne w opcji jest ceramiczna lub gazowa /tylko co wybrać: łatwość gotowania czy łatwość utrzymania w czystości? oto jest pytanie!/.




jedno :-?
no i indukcja jest znacznie droższa więc zrobi zdecydowanie lepsze wrażenie na znajomych niż jakaś ceramika za 9 stów ze sklepu internetowego.

czy sugerujesz, że ktos wybiera indukcje, żeby zrobić wrażenie na znajomych :o :o :o
Nie wpadłabym na to. :roll: :roll:
Tak obserwując niektórych ludzi jeszcze nie tak dawno też bym nie wpadł

piokrza
02-08-2009, 16:57
Rachunki mega niskie. Polecam Bosch/Siemens.

aka-jonek
13-08-2009, 21:01
A ja polecam Tekę, narazie rachunki niskie, gotowanie super, garnki czyste i super wygoda.
Precz z gazem w domu!
aka

Princesa
14-08-2009, 07:36
A czy są jakieś ograniczenia prawne dot. płyt indukcyjnych lub kuchenek elektrycznych? Chodzi mi o ich odległość od zlewu lub okna... czy wystarczy 40 cm?

angela_ap
14-08-2009, 08:14
ja wybrałam tą kuchenkę Teki http://www.teka.com/html/cat/prod.php?producto=PR-0002062&categoria=CA-0000003&idioma=pl&backto=P%C5%82yty%20kuchenne&nameProd=IR%20641&nameCat=P%C5%82yty%20kuchenne
może ktos z was taką ma i może sie podzielić opinią?

stilla
14-08-2009, 08:21
Dlanie łatwość gotowania się liczy najbardziej, utrzymać w czystości to teraz nie problem.

aka-jonek
14-08-2009, 14:20
ja wybrałam tą kuchenkę Teki http://www.teka.com/html/cat/prod.php?producto=PR-0002062&categoria=CA-0000003&idioma=pl&backto=P%C5%82yty%20kuchenne&nameProd=IR%20641&nameCat=P%C5%82yty%20kuchenne
może ktos z was taką ma i może sie podzielić opinią?
Tu nie pomogę, bo ja mam Model: GKST 60 Fi4 High.
aka

Ekspertka T.
17-08-2009, 11:08
Płyta indukcyjna to przede wszystkim oszczędność czasu i energii.

laspalmas
19-08-2009, 06:28
Płyta indukcyjna to przede wszystkim oszczędność czasu i energii.
To znaczy ile mniej energii zużywasz do ugotowania np.: obiadu w stosunku do płty ceramicznej?

lukasz-s
19-08-2009, 22:24
Płyta indukcyjna to przede wszystkim oszczędność czasu i energii.
To znaczy ile mniej energii zużywasz do ugotowania np.: obiadu w stosunku do płty ceramicznej?
trudno to ocenić, ale z ceramicznej często zestawiałem garnek jak mi zaczynał kipić a w indukcyjnej zmniejszam moc i tyle. Czyli o te straty ciepła na pewno mniej. Chociaż moim zdaniem to różnica drugorzędna. Wygoda i komfort są dużo większe przy indukcji i to jest główny argument dla mnie. Miałem ceramiczną przez 6 lat teraz od roku indukcję i nie zamieniłbym się nigdy na nic innego.

Ekspertka T.
20-08-2009, 14:06
Płyta indukcyjna to przede wszystkim oszczędność czasu i energii.
To znaczy ile mniej energii zużywasz do ugotowania np.: obiadu w stosunku do płty ceramicznej?

Nie da się tego dokładnie ocenić. Ale już sam fakt, że kuchenka sama w sobie nie musi się rozgrzewać wystarczy do oceny, że oszczędza:
- energię (bo od razu gotujesz, bez oczekiwania na rozgrzanie zarówno kuchenki, jak i garnka od temperatury tej kuchenki),
- czas (z tego samego powodu, co wyżej) ;)

jaksie
20-08-2009, 14:08
Ja też zdecydowałam się na indukcję, ale jeszcze nie użytkuję. W mojej płycie ceramicznej najbardziej denerwowało mnie przypalanie się np. pryskającego tłuszczu, albo czegoś co wykipiało. Ciężko niektóre plamy domyć.

Zazdrośnica
21-08-2009, 08:34
Indukcja of kors 8)

morfeusz1
21-08-2009, 09:21
ja też zdecydowałam się na indukcję - ale dopiero za jakies 2 miesiace bede miała pierwsze doświadczenia, bo na razie nie ma podłogi, kuchni :) Wybralismy Siemensa EH 651 TE 11 E

Wybrałam indukcję z paru względów:
1. Uwielbiam kucharzyc - więc dużo gotuję, a indukcja to oszczędność energii.
2. Podobno się nic nie przypala :)
3. Jest zimna w dotyku, więc łatwiej utrzymac czystośc.
4. Mam dwa koty, więc nawet jak ktorys skoczy na plytę, to się nie poparzy.
5. Estetyczny wygląd

Szkoda tylko, że trzeba specjalnych garnków - dodatkowy koszt dla mnie.

na etapie szukania bralismy pod uwage kilka rzeczy:
1. Moc poszczególnych pól.
2. Funkcja booster
3. Estetyka: brak ramki, prostota sterowania....

generalnie bardzo cieszę się na indukcję, do tej pory miałam zwykły gaz.

Magda i Michał
21-08-2009, 09:33
To może ja się zapytam, skoro tak wątek ożył:

z jakich funkcji kuchenek (indukcyjnych) jesteście zadowoleni, z czego korzystacie.
Muszę jakiś model wybrać i nie wiem czym się kierować, oprócz marki sprzętu, rozmiaru płyty i ceny...

leli1
21-08-2009, 11:15
u mnie funkcja timera używana jest w zasadzie codziennie-mam kłopot z głowy. Ustawiam ziemniaki na 30 min i ide spokojnie do ogródka bez obaw, że "za chwilę" poczuje smrodek przypalanego ziemniaczka.

Zazdrośnica
21-08-2009, 12:01
u mnie funkcja timera używana jest w zasadzie codziennie-mam kłopot z głowy. Ustawiam ziemniaki na 30 min i ide spokojnie do ogródka bez obaw, że "za chwilę" poczuje smrodek przypalanego ziemniaczka.

ja chwile przed zakupem ale to samo biorę pod uwagę, dodatkowo booster, osobne sterowanie do każdego z pól jak najprostsze, też estetyka - wybrałam WHIRPOOL z funkcją EVOLIS

nutrija
21-08-2009, 16:06
Witam,
Jak sporo osób stąd, próbuję wybrać najlepszą dla nas opcję kuchenki.
Jako tradycjonalistka - chciałabym gaz, ale gazu nie ma - więc - jesli kosztorys pozwoli, pewnie będzie indukcja.

Zauważyłam wypowiedź czyjąś, mówiącą o tym, że te tańsze płyty wcale nie są takie oszczędne. To prawda?

Czy może są jakieś "parametry" lub fragmenty opisu, po których można rozpoznać, czy płyta rzeczywiście jest dobra, czy też nie? Jakieś standardy poniżej których już zejść nie można, bo zakupiony sprzęt będzie oznaką wyrzuconych w błoto pieniędzy? ...

SemperSolus
21-08-2009, 20:49
Dla każdego inny parametr jest istotny. Warunkiem czy pieniądze są "wyrzucone w błoto" czy nie, jest kwestia tego czego Ty od płyty oczekujesz.

Zasadniczo w temacie opisano wszystkie zalety indukcji oraz jej wady.

Najprostsze płyty po prostu nie mają bardzo rozbudowanego panela sterowania, a w segmencie do 2000 zł większość z nich (prawdopodobnie) ma montowane pola z chińskich fabryk, przez co mogą być bardziej narażone na awarie.

Zasadniczo granicą bezpieczeństwa nadal wg mnie jest pułap cenowy około 2000 zł gdyż w tych modelach najczęściej są już montowane dodatkowe zabezpieczenia modułów sterowania przed przepięciami. Stąd m.in. produkty takich firm jak Bosch, Siemens, Electrolux, AEG itp. najczęściej nadal są droższe, po mimo tego, że funkcjonalnie ustępują np. Amice czy MPM. Ciężko jednak stwierdzić, które płyty mają te zabezpieczenia ponieważ producenci się tym nie chwalą :/ Stąd podany wyżej pułap cenowy. Jeżeli chodzi o tańsze to ostatnio bardzo chwalone i rozchwytywane są Mastercook ID 64 S

angela_ap
21-08-2009, 21:51
ja wybrałam Teke IR 641, czytałam o niej sporo pozytywnych opinii - mam nadzieje, że sie sprawdzi, choć post Sempera na temat pułapu cenowego trochę mnie zaniepokoił :roll:

morfeusz1
22-08-2009, 08:16
Najprostsze płyty po prostu nie mają bardzo rozbudowanego panela sterowania, a w segmencie do 2000 zł większość z nich (prawdopodobnie) ma montowane pola z chińskich fabryk, przez co mogą być bardziej narażone na awarie.



również słyszałam, że w tanszych płytach są montowane podzespoły z Chin :-? Dlatego nie bralismy ich pod uwagę. Lepiej teraz zapłacić troche więcej, niż za chwilę borykac się z awariami lub koniecznością zakupu nowej płyty.

Ekspertka T.
22-08-2009, 19:28
Najprostsze płyty po prostu nie mają bardzo rozbudowanego panela sterowania, a w segmencie do 2000 zł większość z nich (prawdopodobnie) ma montowane pola z chińskich fabryk, przez co mogą być bardziej narażone na awarie.



również słyszałam, że w tanszych płytach są montowane podzespoły z Chin :-? Dlatego nie bralismy ich pod uwagę. Lepiej teraz zapłacić troche więcej, niż za chwilę borykac się z awariami lub koniecznością zakupu nowej płyty.

A w tych droższych podzespoły nie są w Chinach produkowane? Wydaje mi się, że również są... Ale trzeba pamiętać, że produkty chińskiego pochodzenia również można pogrupować ze względu na jakość. Znam osoby, które współpracują z producentami z Chin i wiem, że tam też można wybrać jakość - jeżeli cena ma być minimalna no to nie ma co marzyć o tym, że produkt będzie bardzo dobry.

Ale mają tam takie fabryki i takie możliwości, że jeżeli tylko się chce, to wyprodukują produkty wartościowe (w odpowiedniej cenie).

morfeusz1
22-08-2009, 20:32
Najprostsze płyty po prostu nie mają bardzo rozbudowanego panela sterowania, a w segmencie do 2000 zł większość z nich (prawdopodobnie) ma montowane pola z chińskich fabryk, przez co mogą być bardziej narażone na awarie.



również słyszałam, że w tanszych płytach są montowane podzespoły z Chin :-? Dlatego nie bralismy ich pod uwagę. Lepiej teraz zapłacić troche więcej, niż za chwilę borykac się z awariami lub koniecznością zakupu nowej płyty.

A w tych droższych podzespoły nie są w Chinach produkowane? Wydaje mi się, że również są... Ale trzeba pamiętać, że produkty chińskiego pochodzenia również można pogrupować ze względu na jakość. Znam osoby, które współpracują z producentami z Chin i wiem, że tam też można wybrać jakość - jeżeli cena ma być minimalna no to nie ma co marzyć o tym, że produkt będzie bardzo dobry.


Ale mają tam takie fabryki i takie możliwości, że jeżeli tylko się chce, to wyprodukują produkty wartościowe (w odpowiedniej cenie).



No jednak nie zawsze są - gorenje, siemens, samsung i bosh - chyba w Niemczech, z tego co się dowiadywałam. Ale oczywiscie 100% pewności nie ma.

SemperSolus
22-08-2009, 20:59
Ekspertka T. - dlatego też napisałem o "bezpiecznym" pułapie cenowym.
Tyle tylko, że jako sprzedawca mam też świadomość, że nie ma sprzętu, który się nie psuje... Cena w tym przypadku gwarantuje jedynie lepszą kontrolę jakości w fabryce, lepszą jakość materiałów i podzespołów, więc tym samym zmniejsza ryzyko awarii. Żywotność zaś pozostaje niestety w większości przypadków ta sama - 6 - 8 lat.

Dlaczego w dzisiejszych czasach awaryjność sprzętu jest tak istotna?

Bo w większości przypadków nie opłacalna jest naprawa. Awaria nawet stosunkowo prostego podzespołu wiąże się najczęściej z wymianą modułu, w którym podzespół jest zainstalowany, a to z kolei koszty, które nie jednokrotnie stanowią równowartość 20-30% ceny zakupu. W tym momencie im droższy sprzęt zakupimy, tym droższa będzie jego naprawa ale też bardziej opłacalna... ot takie błędne koło..., w którym miejsce produkcji sprzętu jest naprawdę mało istotne.

Czasem żal mi ludzi, którym naprawdę staram się doradzić "od serca", a okazuje się, że wymarzony i kosztowny nabytek był tym 1/1000 egzemplarzem, który się popsuł... Później czytam na forum wypowiedzi typu: "Liebherr to szmelc..." itp. Tylko jak słusznie zauważasz marka ma tutaj znaczenie drugorzędne, a liczy się cena podzespołów, która niestety przekłada się na cenę końcową.

eda79
22-08-2009, 22:51
teraz to i mi namieszaliscie w głowie.
miałam zamiar kupic TEKA GKST 60FI4 HIGHT ale z Waszych postów wynka,ze
Teke IR 641 jest lepsza,nowsza no i TAŃSZA!!!!
czy dobrze wywnioskowałam????????

Nikoru
23-08-2009, 16:02
Wybrałam indukcję z paru względów:
1. Uwielbiam kucharzyc - więc dużo gotuję, a indukcja to oszczędność energii.
2. Podobno się nic nie przypala :)
3. Jest zimna w dotyku, więc łatwiej utrzymac czystośc.
4. Mam dwa koty, więc nawet jak ktorys skoczy na plytę, to się nie poparzy.
5. Estetyczny wygląd

Szkoda tylko, że trzeba specjalnych garnków - dodatkowy koszt dla mnie.

na etapie szukania bralismy pod uwage kilka rzeczy:
1. Moc poszczególnych pól.
2. Funkcja booster
3. Estetyka: brak ramki, prostota sterowania....


Zastanawiam się nad tym argumentem. Osobiście wybrałam płytę z ramką w nadziei, że jak coś wykipi, to ramka to zatrzyma (mam na myśli niewielkie wypływy).

Zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że bez ramki płyta wygląda ładniej. W moim przypadku przeważyły jednak względy praktyczne.

wojtehal
23-08-2009, 16:21
śledzę ten wątek już jakiś czas, ale czy ktoś móglby powiedzieć o ile wzrósł mu koszt zużycia energii elektrycznej po rozpoczęciu użytkowania kuchni indukcyjnej

jaksie
23-08-2009, 18:13
Wybrałam indukcję z paru względów:
1. Uwielbiam kucharzyc - więc dużo gotuję, a indukcja to oszczędność energii.
2. Podobno się nic nie przypala :)
3. Jest zimna w dotyku, więc łatwiej utrzymac czystośc.
4. Mam dwa koty, więc nawet jak ktorys skoczy na plytę, to się nie poparzy.
5. Estetyczny wygląd

Szkoda tylko, że trzeba specjalnych garnków - dodatkowy koszt dla mnie.

na etapie szukania bralismy pod uwage kilka rzeczy:
1. Moc poszczególnych pól.
2. Funkcja booster
3. Estetyka: brak ramki, prostota sterowania....


Zastanawiam się nad tym argumentem. Osobiście wybrałam płytę z ramką w nadziei, że jak coś wykipi, to ramka to zatrzyma (mam na myśli niewielkie wypływy).

Zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że bez ramki płyta wygląda ładniej. W moim przypadku przeważyły jednak względy praktyczne.

Mnie też podobała się opcja bez ramki, ale wygrała praktyczność, słyszałam/czytałam o przypadkach ubicia brzegu płyty garnkiem :roll:

popey111
24-08-2009, 00:08
teraz to i mi namieszaliscie w głowie.
miałam zamiar kupic TEKA GKST 60FI4 HIGHT ale z Waszych postów wynka,ze
Teke IR 641 jest lepsza,nowsza no i TAŃSZA!!!!
czy dobrze wywnioskowałam????????
Droższa jest bardziej funkcjonalna. Nie jesteśmy ograniczeni mocą poszczególnych pól bo wszystkie mają taką samą dużą moc. dodatkowo moc łączna jest wyższa o 800 w więc gdyby zdarzyło Ci się więcej gotować to większa szansa że nie zabraknie mocy:). Dodatkowo większa moc to szybsze a więc tańsze gotowanie:)

sure
24-08-2009, 06:22
Dodatkowo większa moc to szybsze a więc tańsze gotowanie:)

Czy to sprawdzone? Z większą mocą pobiera chyba również więcej prądu?

Anulek2005
24-08-2009, 06:48
Nie wiem czy indukcyjna jest oszczędniejsza czy też nie (przynajniej w zauważalnym stopniu), ale znam kilka powodów dla których może być oszczędniejsza:
- nie grzeje otoczenia, a jedynie garnek (czyt: mniejsze straty)
- ma ciut większą efektywność elementu "grzejącego" (np. nie zużywa prądu na świecenie polem ;-) )
- potrawy przygotowuje się szybciej - temperatura może i ta sama, ale gotuje się jednak krócej
- całość wygenerowanego ciepła "ląduje w garnku" - nikt normalny nie wyłącza płyty ceramicznej 3 minuty przed końcem, żeby trochę prądu zaoszczędzić (zwłaszcza, że często ciężko stwierdzić kiedy owe 3 minuty przypadają).

Czy to wystarczy, żeby uzasadnić zakup płyty indukcyjnej? Moim zdaniem nie. Ale indukcja znacznie bardziej przypomina gotowanie na gazie (z pełną kontrolą temperatury i czasu grzania) niż witroceramiczna, więc jest też moim zdaniem znacznie przyjemniejsza w użytkowaniu.

He, he . Obśmiałam się jak norka. Wyszło na to że jestem trochę nienormalna 8) :lol: Wyłączam notorycznie płytę ceramiczną przed końcem gotowania, ale nie pomyślałam o oszczędności prądu - tak mi się po prostu lepiej gotuje. Po 12 latach (ło matko :o ) gotowania na takiej płycie dokładnie, wiem kiedy ją wyłączyć, żeby gotowane jedzonko "doszło".

ravbc
24-08-2009, 08:21
He, he . Obśmiałam się jak norka. Wyszło na to że jestem trochę nienormalna 8) :lol: Wyłączam notorycznie płytę ceramiczną przed końcem gotowania, ale nie pomyślałam o oszczędności prądu - tak mi się po prostu lepiej gotuje. Po 12 latach (ło matko :o ) gotowania na takiej płycie dokładnie, wiem kiedy ją wyłączyć, żeby gotowane jedzonko "doszło".
:-) No tak podejrzewałem, że to sformułowanie może "trafić" na kogoś takiego jak Ty ;-) Nadal uważam, że to nie jest normalne ;-) ale też bym chciał tak umieć ;-)
Niestety ja po kilku latach (niezbyt intensywnego) używania płyty ceramicznej nie wyrobiłem sobie nawyku wyłączania grzania przed końcem. Może po prostu za rzadko gotowałem... ;-) W każdym razie drugi raz ceramicznej bym sobie nie kupił ;-)

Anulek2005
24-08-2009, 12:43
No, a ja jakoś nie umiem się zdecydować na indukcję. Czytam i czytam o niej i jakoś nie znajduję przekonujących mnie zalet indukcji w porównaniu z płytą ceramiczną.

To pewnie kolejny dowód na moje "odchyły" od normy :lol: :lol: :lol:

A fakt wcześniejszego wyłączania zauważyłam u siebie dopiero jak o tym napisałeś :o :o :D :D :D

Będę nadal zbierać informacje, bo kuchenne zakupy czekają mnie mniej więcej za rok (najwcześniej za pół) - może do tego czasu pewne wątpliwości związane z "nowością" płyty indukcyjnej się wyjaśnią ...

morfeusz1
24-08-2009, 12:48
Dla mnie wazne jest też to, że nie zatłuszcza się tak ścian, mebli, jak przy gotowaniu na normalnej kuchence, płycie gazowej. Nie wiem natomiast jak to jest z płytą ceramiczną. Jednak o tym, że jej nie wybralismy zadecydowało głównie to, że płyta indukcyjna jest zimna, gdy się gotuje.

Anulek2005
24-08-2009, 13:01
Dla mnie wazne jest też to, że nie zatłuszcza się tak ścian, mebli, jak przy gotowaniu na normalnej kuchence, płycie gazowej. Nie wiem natomiast jak to jest z płytą ceramiczną. Jednak o tym, że jej nie wybralismy zadecydowało głównie to, że płyta indukcyjna jest zimna, gdy się gotuje.

Masz to sprawdzone?

Ja też pisałam kiedyś na forum o "zimnie" płyty i garów, bo zapewniała mnie o tym kuzynka, ale jak się okazało - to wszystko nie takie różowe jest. Tylko ona nie chciała się do tego przyznać, bo "wypasioną" płytę kupiła a okazała się nie całkiem taka super jak w reklamie ...

morfeusz1
24-08-2009, 13:04
Dla mnie wazne jest też to, że nie zatłuszcza się tak ścian, mebli, jak przy gotowaniu na normalnej kuchence, płycie gazowej. Nie wiem natomiast jak to jest z płytą ceramiczną. Jednak o tym, że jej nie wybralismy zadecydowało głównie to, że płyta indukcyjna jest zimna, gdy się gotuje.

Masz to sprawdzone?

Ja też pisałam kiedyś na forum o "zimnie" płyty i garów, bo zapewniała mnie o tym kuzynka, ale jak się okazało - to wszystko nie takie różowe jest. Tylko ona nie chciała się do tego przyznać, bo "wypasioną" płytę kupiła a okazała się nie całkiem taka super jak w reklamie ...


:o jeszcze niestety nie mogłam tego sprawdzić, bo dopiero za jakies 2 miesiące zacznę z niej korzystac. Ale mam nadzieję, że tak jest, bo bardzo mi na tym zalezało.... no cóż, zobaczymy...

jaksie
24-08-2009, 13:05
Przedwczoraj sprawdzałam u koleżanki "tymy palcamy" :wink:
Płyta na polu grzewczym wokół garnka jest zimna, pod garnkiem juz nie, no bo nagrzewa się od garnka.

I.W.
24-08-2009, 15:17
A ja nie wiedząc co wybrać wybrałem płytę mieszaną. Dwa pola ceramiczne dwa indukcyjne. Jak wiekszość płyta ma sterowanie impulsowe Tzn zarówno pola indukcyjne jak i ceramiczne w zależności od wybranego poziomu grzeją z róznymi przerwami. I tutaj zaleta indukcji przeradza sie wadę powoduje to przerywane intensywne wrzenie potraw (szczególnie gdy czegos jest mało np sos do spagetti) niezależnie do wybranej mocy. Na polach ceramicznych jest to spokojniejsze- da się ustawić tak że bulgocze sobie wolniej ale ciągle bo jakby pojemność cieplna samego pola jest większa i mniejsze te wahania temperatury. Zawodowym kucharzem nie jestem ale chyba może miec to wpływ na konsystencję niektórych dań. Za to gotowanie prostych rzeczy na indukcji jest szybsze. I tez chętnie zamieniłbym to sterowanie sensorowe na zwykłe guziki lub lub lepiej pokrętła

morfeusz1
24-08-2009, 15:31
A ja nie wiedząc co wybrać wybrałem płytę mieszaną. Dwa pola ceramiczne dwa indukcyjne. Jak wiekszość płyta ma sterowanie impulsowe Tzn zarówno pola indukcyjne jak i ceramiczne w zależności od wybranego poziomu grzeją z róznymi przerwami. I tutaj zaleta indukcji przeradza sie wadę powoduje to przerywane intensywne wrzenie potraw (szczególnie gdy czegos jest mało np sos do spagetti) niezależnie do wybranej mocy. Na polach ceramicznych jest to spokojniejsze- da się ustawić tak że bulgocze sobie wolniej ale ciągle bo jakby pojemność cieplna samego pola jest większa i mniejsze te wahania temperatury. Zawodowym kucharzem nie jestem ale chyba może miec to wpływ na konsystencję niektórych dań. Za to gotowanie prostych rzeczy na indukcji jest szybsze. I tez chętnie zamieniłbym to sterowanie sensorowe na zwykłe guziki lub lub lepiej pokrętła

Chyba nie rozumiem.... to znaczy, ze jak się cos gotuje, to raz bulgocze mocniej, a raz przestaje?? A jak sie gotuje np. rosół, ktory ma tylko sobie "pyrkac"?

ravbc
24-08-2009, 15:48
Chyba nie rozumiem.... to znaczy, ze jak się cos gotuje, to raz bulgocze mocniej, a raz przestaje?? A jak sie gotuje np. rosół, ktory ma tylko sobie "pyrkac"?
Generalnie wszystko zależy od ilości gotowanej potrawy (głównie ilości zawartej w niej wody) oraz równie mocno od... garnka. Generalnie przy większych daniach nie ma raczej problemu z "pykaniem"

fennel
24-08-2009, 15:56
.....idac za najnowsza Encyklopedia Sztuki Kulinarnej...

Czas potrzebny do ogrzania 2l wody od 20 do 100st.C
rodzaj plyty; moc (kW); przyblizony czas (min.); zuzyta energia (kWh); sredni koszt (kWh)
gazowa 2,8; 8,2; 0,45; 0,14
elektryczna 2,0; 9,45; 0,35; 0,11
ceramiczna 2,2; 8,15; 0,28; 0,09
indukcyjna 2,8; 4,45; 0,25; 0,08

Gazowa w kosztach (patrzac na to porownanie) z ceramiczna i indukcyjna wypada jednak gorzej, miedzy ceramika a indukcja koszt niemalze ten sam, ale czasowo juz widac spora roznice.

popey111
24-08-2009, 16:53
A ja nie wiedząc co wybrać wybrałem płytę mieszaną. Dwa pola ceramiczne dwa indukcyjne. Jak wiekszość płyta ma sterowanie impulsowe Tzn zarówno pola indukcyjne jak i ceramiczne w zależności od wybranego poziomu grzeją z róznymi przerwami. I tutaj zaleta indukcji przeradza sie wadę powoduje to przerywane intensywne wrzenie potraw (szczególnie gdy czegos jest mało np sos do spagetti) niezależnie do wybranej mocy. Na polach ceramicznych jest to spokojniejsze- da się ustawić tak że bulgocze sobie wolniej ale ciągle bo jakby pojemność cieplna samego pola jest większa i mniejsze te wahania temperatury. Zawodowym kucharzem nie jestem ale chyba może miec to wpływ na konsystencję niektórych dań. Za to gotowanie prostych rzeczy na indukcji jest szybsze. I tez chętnie zamieniłbym to sterowanie sensorowe na zwykłe guziki lub lub lepiej pokrętła
Nie zauważyłem aby płyty indukcyjne czy zwykłe działały impulsowo? 8)

I.W.
24-08-2009, 17:44
Ktoś zauważył że nie wszystkie. Być może niektóre (droższe??) modele pracują inaczej. W większości układ regulacji mocy jest taki że załącza i wyłącza pole na pełna moc w okreśonej proporcji czasowej. Widać przepuszczenie kilku kW przez jakiś układ działający jak ściemniacz rodzi jakies problemy, albo tak jest taniej.

popey111
24-08-2009, 19:50
Raczej działają zabezpieczenia termiczne, wtedy to się zgadza. Jak podzespoły albo wentylacja kiepska:) Może podacie jakiś model.

eda79
24-08-2009, 22:24
teraz to i mi namieszaliscie w głowie.
miałam zamiar kupic TEKA GKST 60FI4 HIGHT ale z Waszych postów wynka,ze
Teke IR 641 jest lepsza,nowsza no i TAŃSZA!!!!
czy dobrze wywnioskowałam????????
Droższa jest bardziej funkcjonalna. Nie jesteśmy ograniczeni mocą poszczególnych pól bo wszystkie mają taką samą dużą moc. dodatkowo moc łączna jest wyższa o 800 w więc gdyby zdarzyło Ci się więcej gotować to większa szansa że nie zabraknie mocy:). Dodatkowo większa moc to szybsze a więc tańsze gotowanie:)
ok dziękuje bardzo za odpowiedz

viola_13
24-08-2009, 22:27
zastanawiam się nad Samsungiem CTN 364 E 004.
Czy ktoś użytkuje i może się podzielić doświadczeniami z tą płytą?
Zależy mi na Waszych opiniach , mam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.
pliiiiz

morfeusz1
25-08-2009, 06:00
zastanawiam się nad Samsungiem CTN 364 E 004.
Czy ktoś użytkuje i może się podzielić doświadczeniami z tą płytą?
Zależy mi na Waszych opiniach , mam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.
pliiiiz

Doswiadczeń nie mam, ale wygooglowałam ją sobie i ładna jest - estetyczna :)

Zazdrośnica
25-08-2009, 07:00
zastanawiam się nad Samsungiem CTN 364 E 004.
Czy ktoś użytkuje i może się podzielić doświadczeniami z tą płytą?
Zależy mi na Waszych opiniach , mam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.
pliiiiz

Doswiadczeń nie mam, ale wygooglowałam ją sobie i ładna jest - estetyczna :)

Ciekawa, nawet bardzo ciekawa timer dla każdego pola, nie przesadzone z funkcjami i cena nawet nawet ale tyle tego jest, że naprawdę każdy forumowicz musiałby po 1 płycie kupić każdą z innego rodzaju i marki 8) także kupuj, testuj, poleć lub nie :D

SemperSolus
25-08-2009, 08:24
zastanawiam się nad Samsungiem CTN 364 E 004.
Czy ktoś użytkuje i może się podzielić doświadczeniami z tą płytą?
Zależy mi na Waszych opiniach , mam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.
pliiiiz

Viola, jeżeli nie boisz się opinii "sprzedawcy" ;) Sprzęt Samsunga ma na chwilę obecną jeden z najlepszych stosunków ilości sprzedanych sztuk do ilości napraw (praktycznie nie zdarza się aby ktoś musiał go naprawiać). Warto wiedzieć, że jest to jeden z niewielu producentów uczciwie montujących układy antyprzepięciowe przed modułami grzewczymi i modułami sterującymi - w naszych warunkach energetycznych dość ważna cecha :)

Ogólnie osoby posiadające sprzęt Samsunga raczej wracają po kolejne sprzęty tego producenta (to chyba najlepiej świadczy o jakości).

Funkcjonalność modelu całkiem przyzwoita, a biorąc pod uwagę cenę nawet więcej niż przyzwoita :)

Podsumowując - polecam, a sądzę, że nie wiele się pomylę jeżeli stwierdzę, że nie długo i ty będziesz polecać ten model płyty ;)

popey111
25-08-2009, 08:27
Płyta standard. Żadnych wodotrysków. ale za to duża moc całej płyty i poszczególnych pól. Pomyśl jeszcze o elektroluksie ehd 60210-za 100zł możesz u nich gwarancję na pięć lat wykupić. Może też być beko HII 64400 tu wystarczy się zarejestrować żeby gwarancję przedłużyć.

morfeusz1
25-08-2009, 08:37
SemperSolus a co sadzisz o plycie SIEMENS EH 651 TE 11 E ? Ja własnie taką kupiłam.

SemperSolus
25-08-2009, 09:25
SemperSolus a co sadzisz o plycie SIEMENS EH 651 TE 11 E ? Ja własnie taką kupiłam.

Model Siemensa przeznaczony na rynek "masowy", co w przypadku tego producenta oznacza niższą cenę spowodowaną pozbawieniem funkcji mniej istotnych dla bezpieczeństwa użytkownika, nie wpływając jednocześnie na jakość podzespołów (stąd dość wysoka cena).

Płyta zdecydowanie zalecana dla osób stawiających na bezpieczeństwo użytkowania (2 poziomy zalegania ciepła, czasowy wyłącznik bezpieczeństwa itd.).
Konstrukcyjnie Siemens w tej klasie produktów już nie oszczędza na stabilizatorach napięcia układów elektronicznych. Swoją drogą to nie pamiętam już reklamacji na sprzęt do zabudowy tej marki, czy chociażby skargi na zbyt krótki okres użytkowania (przeciętna wynikająca z rozmów z klientami to 8 do 10 lat więc o około 2 lata dłużej niż średnia rynkowa). Powinnaś być zadowolona :)

Nie ukrywam, że poruszając się w tym pułapie cenowym raczej można się spodziewać podobnej trwałości u wszystkich producentów.

Przy okazji odniosę się też do skokowości pracy płyt indukcyjnych, poruszanej kilka wypowiedzi wyżej... Miele w najwyższych modelach stosuje system płynnej regulacji mocy płyty, odpowiadający systemowi Inverter w kuchenkach Panasonica. Jeżeli chodzi o innych producentów nie jestem pewien jak to jest rozwiązane w wyższych modelach. W najtańszym segmencie sprzętu faktycznie moc jest dawkowana "uderzeniami" o mniejszej lub większej częstotliwości. Zaradzić temu można poprzez stosowani garnków o jak najgrubszym dnie lub liczbie warstw materiału ferromagnetycznego (to ono wtedy będzie akumulować ciepło i zapewniać równomierność gotowania i smażenia). Swoistym obejściem problemu może być też maksymalna moc płyty w pierwszych 3 min gotowania aby nadać naczyniu właściwą temperaturę, a później stopniowe zmniejszanie mocy. Podkreślam, że problem dotyczy najtańszych urządzeń, których ceny kształtują się znacznie poniżej 2000 zł. W droższych modelach lub też przy zastosowaniu markowych garnków po prostu problemu się nie zauważa.

morfeusz1
25-08-2009, 11:06
SemperSolus a co sadzisz o plycie SIEMENS EH 651 TE 11 E ? Ja własnie taką kupiłam.

Model Siemensa przeznaczony na rynek "masowy", co w przypadku tego producenta oznacza niższą cenę spowodowaną pozbawieniem funkcji mniej istotnych dla bezpieczeństwa użytkownika, nie wpływając jednocześnie na jakość podzespołów (stąd dość wysoka cena).

Płyta zdecydowanie zalecana dla osób stawiających na bezpieczeństwo użytkowania (2 poziomy zalegania ciepła, czasowy wyłącznik bezpieczeństwa itd.).
Konstrukcyjnie Siemens w tej klasie produktów już nie oszczędza na stabilizatorach napięcia układów elektronicznych. Swoją drogą to nie pamiętam już reklamacji na sprzęt do zabudowy tej marki, czy chociażby skargi na zbyt krótki okres użytkowania (przeciętna wynikająca z rozmów z klientami to 8 do 10 lat więc o około 2 lata dłużej niż średnia rynkowa). Powinnaś być zadowolona :)

Nie ukrywam, że poruszając się w tym pułapie cenowym raczej można się spodziewać podobnej trwałości u wszystkich producentów.

Przy okazji odniosę się też do skokowości pracy płyt indukcyjnych, poruszanej kilka wypowiedzi wyżej... Miele w najwyższych modelach stosuje system płynnej regulacji mocy płyty, odpowiadający systemowi Inverter w kuchenkach Panasonica. Jeżeli chodzi o innych producentów nie jestem pewien jak to jest rozwiązane w wyższych modelach. W najtańszym segmencie sprzętu faktycznie moc jest dawkowana "uderzeniami" o mniejszej lub większej częstotliwości. Zaradzić temu można poprzez stosowani garnków o jak najgrubszym dnie lub liczbie warstw materiału ferromagnetycznego (to ono wtedy będzie akumulować ciepło i zapewniać równomierność gotowania i smażenia). Swoistym obejściem problemu może być też maksymalna moc płyty w pierwszych 3 min gotowania aby nadać naczyniu właściwą temperaturę, a później stopniowe zmniejszanie mocy. Podkreślam, że problem dotyczy najtańszych urządzeń, których ceny kształtują się znacznie poniżej 2000 zł. W droższych modelach lub też przy zastosowaniu markowych garnków po prostu problemu się nie zauważa.

dzięki serdeczne :D czyli dobry wybór. Zresztą Siemensa mamy większośc: okap do zabudowy, lodówkę, piekarnik. dobrze usłyszec potwierdzenie, że to dobra marka :D

I.W.
25-08-2009, 14:56
Raczej działają zabezpieczenia termiczne, wtedy to się zgadza. Jak podzespoły albo wentylacja kiepska:) Może podacie jakiś model.
Nie chodzi o zabezpieczenia -na 100% w mojej płycie (Amica PIM 6...07 zapomnaiłem oznaczenia ale pisałem gdzies wcześniej tutaj) wraz ze zmianą "mocy" na panelu zmienia się proporcja praca(buczenie;-)) przerwa (cisza). Wentylatory załączają się znacznie poźniej jak się długo gotuje.

popey111
25-08-2009, 21:18
W sumie jak nie napiszą że tak ma być to można reklamować towar na podstawie niezgodnści z umową. Bo piszą o zabezpieczeniach termicznych itp. w instrukcji obsługi. Wysłałem maila do jednego producenta i czekam na odpowiedź. Jak się odezwą dam znać.

TeeF
26-08-2009, 07:22
opinii na temat płyty Electrolux EHD 68210 P. Może są na forum użytkownicy, którzy podzielą się informacjami o tym modelu.
Generalnie poszukuję indukcji dłuższej niż 60cm, ale w akceptowalnej cenie.

Z góry dziękuję.

I.W.
26-08-2009, 13:23
W sumie jak nie napiszą że tak ma być to można reklamować towar na podstawie niezgodnści z umową.
Ale jeśli faktycznie wśród urządzeń nie z górnej półki tak jest, to to nic nie da. Tą oddasz a kupisz taka samą.
Nie wiem czy gdzieś z kolei jest napisane że grzanie odbywa się w sposób regulowany np. wypełnieniem impulsu itp. Tak właściwie w takim przypadku to też nie będzie ciągły tylko przerywany ale z częstotliwościa 50 Hz :P .
Generalnie jak dla mnie problem o znikomym znaczeniu. Biorąc pod uwagę wybór na rynku i tak jeszcze raz bym kupił taką samą kuchnię bo zależało mi na układzie mieszanym. Bardziej się martwię czy te malunki na szkle są odporne na szorowanie (tzn czy są na powierzchni czy zatopione w szkle).
Kupując te różne nowe rzeczy dochodzę do smutnego wniosku że bardzo szybko się zużywają w sensie pojawiania się na nich śladów użytkowania. Tak jest począwszy od samochodu a kończywszy na stoliku. Wyjątkiem są chyba tylko płytki ceramiczne.

viola_13
26-08-2009, 22:43
Viola, jeżeli nie boisz się opinii "sprzedawcy" ;)

Ogólnie osoby posiadające sprzęt Samsunga raczej wracają po kolejne sprzęty tego producenta (to chyba najlepiej świadczy o jakości).

Funkcjonalność modelu całkiem przyzwoita, a biorąc pod uwagę cenę nawet więcej niż przyzwoita :)

Podsumowując - polecam, a sądzę, że nie wiele się pomylę jeżeli stwierdzę, że nie długo i ty będziesz polecać ten model płyty ;)

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Już kupione. Do kompletu dokupilismy piekarnik Samsunga BT 63 TDST, teraz siedze i podziwiam :lol:
Mam nadzieje ze bede zadowolona.

sure
29-08-2009, 10:34
jeżeli nie boisz się opinii "sprzedawcy" ;)

też się nie boję, a nawet poproszę! ;)
takie płyty nam sie spodobały:

Electrolux EHD68200P i EHD68210P

czy to dobre plyty, czym praktycznie te modele się różnią i jak z ich jakością, trwalością? Wiele osób opisywało wady indukcji (przerywane grzanie, buczenie, trudności w regulacji, problem z używaniem wszystkich pól jednocześnie, itp.) Czy w tych płytach też takich kłopotów mogę się spodziewać?
Może znajdzie się tez ktoś, kto użytkuje osobiście i opisze wrażenia?

SemperSolus
29-08-2009, 15:41
Electrolux
EHD68200P - płyta posiadająca standardowy system sterowania. Niektórzy klienci narzekają na konieczność wielokrotnego "stukania" w celu ustawienia właściwej mocy. Nie wiem czy to kwestia obsługi czy też pośpiechu ale faktycznie niekiedy klasyczny system sterowania może być nieco "upierdliwy" właśnie ze względu na taką, a nie inną obsługę. Trudno go na początku "wyczuć" ale jak zwykle - do wszystkiego idzie się przyzwyczaić.

EHD68210P - model wyposażony w sterowanie typu Slider (moc ustawiamy przesuwając palcem po skali).

Pozostałe cech bardzo dobrze się prezentują. Warto zauważyć, że obydwie płyty pozwalają na równoczesne gotowanie w 4 naczyniach o średnicy do 21 cm lub w 2 naczyniach o średnicy 21 cm i jednym naczyniu podłużnym, zakrywającym 2 "krzyżyki".

Ciekawostką jest to, że na rynku angielskim ta sama płyta (EHD68210) jest sprzedawana ale pod marką AEG-Electrolux :)
zerknij tutaj (http://www.aeg-electrolux.co.uk/node146.asp?ProdID=33220)

Ogólnie ja brałbym EHD68210... właśnie ze względu na sterowanie.[/url]

sure
29-08-2009, 18:17
Ogólnie ja brałbym EHD68210... właśnie ze względu na sterowanie.[/url]

Dzięki, Semper, za cenne uwagi!
Wcześniej jeszcze użytkownicy chwalili prostsze płyty, EHD60020P. Dzis w MM i Electroworldzie widziałam je, też wyglądają estetycznie, na oko oceniam, ze uboższe w funkcje, stąd pewnie niższa cena. Ciekawe, czy w użytkowaniu codziennym będzie to większa różnica? (cena, hałas, moc?). Czy to, co zaoszczędzę na płycie, będę musiała wrzucic w lepsze garnki? Na tych z serii 365+ z Ikei tez jest info, że mogą być używane przy indukcji. Czy to jest tak, ze w tej tańszej płycie mi będzie przerywać wrzenie w takich ikeowskich garnkach małej ilości potraw na mniejszej mocy itp?

kasiakp
29-08-2009, 20:25
czy moze ktos plecic cos albo odradzic Nie wiem juz zupelnie na co sie zdecydowac Myslalam o teka GKST 60 Fi4 High ale juz sama nie wiem czy to dobry wybor

aniahubi
29-08-2009, 21:15
opinii na temat płyty Electrolux EHD 68210 P. Może są na forum użytkownicy, którzy podzielą się informacjami o tym modelu.
Generalnie poszukuję indukcji dłuższej niż 60cm, ale w akceptowalnej cenie.

Z góry dziękuję.

Użytkuję płytę Electroluxa EHD 68200P, czyli tą w której nie ma suwaka do temperatury - na razie trochę ponad miesiąc.
Jestem bardzo zadowolona - jest cichutka - byłam mocno tym zaskoczona, pracuje płynnie, używam kilkuletnich garnków emaliowanych z Emalii Olkusz - gotuje się w nich cicho i co najważniejsze szybko. Płyta ma timer do każdego pola oddzielnie.
Ja polecam jak najbardziej, jedyną uciążliwością bywa że nie zawsze natychmiast reaguje na dotykanie panelu sterowania, ale tragedii nie ma :D
Jak masz jeszcze jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.

eda79
29-08-2009, 21:17
czy moze ktos plecic cos albo odradzic Nie wiem juz zupelnie na co sie zdecydowac Myslalam o teka GKST 60 Fi4 High ale juz sama nie wiem czy to dobry wybor
tez sie nad nia zastanawiam

doziolko
29-08-2009, 21:32
Czy ktoś spotkał się z opinią by nie wkładać garnków do szafki pod płyte. Zaplanowałam sobie płytę w narożniku a pod nią naładować garów a tu dziś na pomiarze Pan mi powiedział, że producenci płyt nie uwzględnią reklamacji gdyby coś. Gdzieś czytałam, że nie zaleca się szuflady na sztucce ale garnki przecież będą lub mogą być tyćko niżej.

sure
29-08-2009, 22:54
Użytkuję płytę Electroluxa EHD 68200P, czyli tą w której nie ma suwaka do temperatury - na razie trochę ponad miesiąc.
Jestem bardzo zadowolona - jest cichutka - byłam mocno tym zaskoczona, pracuje płynnie, używam kilkuletnich garnków emaliowanych z Emalii Olkusz - gotuje się w nich cicho i co najważniejsze szybko. Płyta ma timer do każdego pola oddzielnie.
Ja polecam jak najbardziej, jedyną uciążliwością bywa że nie zawsze natychmiast reaguje na dotykanie panelu sterowania, ale tragedii nie ma :D
Jak masz jeszcze jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.
Aniahubi, ja chętnie też zapytam, bo bardzo mi się ten model(i dwa pozostałe, o ktorych pisałam) spodobał. Czy kupowałaś może w necie (jeśli tak, gdzie)? Czy jakiś problem z np. smażeniem naleśników, czy gotowaniem małych porcji (mleko, jajko, sos w rondelku, czy itp.) Czy do podłączenia potrzebna siła - bo ma chyba dużą moc? Jak rozwiązałaś wentylację płyty, jakieś szczeliny?

z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!

SemperSolus
29-08-2009, 23:33
doziolko - zasadniczo od dolnej krawędzi blatu powinna być pozostawiona 15 cm przestrzeń dla celów wentylacyjnych. Co do wkładania poniżej tej przestrzeni jakichkolwiek przedmiotów nie ma przeciwwskazań, jedynie nie polecam kładzenia bezpośrednio na płycie portfela z kartami kredytowymi telefonów komórkowych, płyt DVD itp. płyta nie powinna się włączyć w kontakcie np. z monetą ale nawet ułamek sekundy działania pola indukcyjnego na kartę kredytową czy komórkę może zakończyć się nieprzyjemnie. Swoją drogą zastanawiam się skąd, te mity, że pod płytą nie powinno umieszczać się przedmiotów metalowych? Tak. Wiem mikrofale też przez dłuuuuuugi okres czasu był uważane za szkodliwe... Heh...

Widzę, że Aniahaubi potwierdziła opinię części klientów, że czasem standardowy sposób sterowania może czasem zirytować :) Co do EHD60020 tu bym się zastanowił... mają troszkę inną konstrukcję pól. Nie wiem na czym to dokładniej polega ale w przypadku tych płyt nie zaleca się kładzenia garnków na 2 polach jednocześnie :/ Podkreślam, że tu tylko gdybam ale biorąc pod uwagę ang. instrukcję obsługi producent w modelach z serii 68200 zezwala na podgrzewanie na 1 polu większej ilości naczyń, ważne jest tylko to aby jedno z nich przykrywało "krzyżyk". Co ciekawe, wg tej właśnie instrukcji model 68210 podobno ma rozpoznawać kształty do 4 naczyń postawionych na 1 polu... hmm... w efekcie wynikało by z tego, że stosując garnki o mniejszej średnicy można by podgrzewać nawet 16 naczyń jednocześnie... w 68200 podobnie. Przy modelach 600020 ta opcja nie jest dostępna, a przynajmniej oficjalnie nie jest zalecana.

popey111
29-08-2009, 23:35
Czy ktoś spotkał się z opinią by nie wkładać garnków do szafki pod płyte. Zaplanowałam sobie płytę w narożniku a pod nią naładować garów a tu dziś na pomiarze Pan mi powiedział, że producenci płyt nie uwzględnią reklamacji gdyby coś. Gdzieś czytałam, że nie zaleca się szuflady na sztucce ale garnki przecież będą lub mogą być tyćko niżej. Pierwsze słyszę, coś takiego, trochę w tym siedzę i takiej informacji nigdzie nie znalazłem a ze względu na pracę już "trochę" się znam:)

aniahubi
30-08-2009, 10:05
Aniahubi, ja chętnie też zapytam, bo bardzo mi się ten model(i dwa pozostałe, o ktorych pisałam) spodobał. Czy kupowałaś może w necie (jeśli tak, gdzie)? Czy jakiś problem z np. smażeniem naleśników, czy gotowaniem małych porcji (mleko, jajko, sos w rondelku, czy itp.) Czy do podłączenia potrzebna siła - bo ma chyba dużą moc? Jak rozwiązałaś wentylację płyty, jakieś szczeliny?

z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!
Sure, płytę kupowałam w necie - jak zresztą całe agd i sprzęty łazienkowe :D Kupowałam w 123market, bo wtedy mieli najtaniej (szukałam przez ceneo) - szybciutka dostawa, dosyłali mi jeszcze instrukcję bo nie było polskiej w opakowaniu - też w ciągu kilku dni.
Naleśniki wychodzą pyszne - w porównaniu do płyty elektrycznej którą miałam wcześniej jest tylko lepiej, bo regulacja temperatury dokładniejsza (9 poziomów). Minimalna średnica naczynia to 12 cm, więc nie mogę używać takiego małego kubeczka na 1 jajko :roll: Więc używam trochę większego garnuszka i tyle...Płyta ma podłączenie na 230V - na stronie producenta jest instrukcja obsługi i montażu - ważne do podłączenia, bo u nas coś było pomieszane z kablami. Jak chcesz, to dopytam się męża o co chodziło.
Wentylacja płyty - dno płyty "wchodzi" do górnych szuflad, tył szkieletu szafek jest podcięty od góry i to wszystko.
Pozdrawiam

sure
30-08-2009, 20:13
Sure, płytę kupowałam w necie - jak zresztą całe agd i sprzęty łazienkowe :D Kupowałam w 123market, bo wtedy mieli najtaniej (szukałam przez ceneo) - szybciutka dostawa, dosyłali mi jeszcze instrukcję bo nie było polskiej w opakowaniu - też w ciągu kilku dni.
Zerknęlam w necie, ależ rozrzut cenowy - od 2400 do 4800. Ciekawe, chyba niektóre z tych cen mało realne.
To co piszesz (i inni) jest bardzo zachęcające, pewnie się zdecyduję, tylko nie wiem, z którym sterowaniem. Muszę sprawdzić, które ze sklepów moają dobre opinie, jest taki wątek na FM. Trochę obawiam się transportu, jeśli coś się uszkodzi, kto za to zapłaci?
Dzięki jeszcze raz, pozdrawiam!

aneta-we
30-08-2009, 20:24
Trochę obawiam się transportu, jeśli coś się uszkodzi, kto za to zapłaci?


Jesli towar jest w widoczny sposób uszkodzony- omawiasz przyjęcia.
Jeśli odkryjesz wadę lub uszkodzenie później powiadamiasz wysyłającego. On powinien ustalic z firma kurierską odbiór uszkodzonego towaru u Ciebie i dostawę sprawnego. I to wysyłajacy jako klient danej firmy wnosi ewentualną reklamację. Ciebie może poprosic np. o spisanie protokołu szkody z kurierem. Często taki papierek jest potrezbny do wszczęcia procedury reklamacyjnej.

sure
30-08-2009, 21:50
Płyta ma podłączenie na 230V - na stronie producenta jest instrukcja obsługi i montażu - ważne do podłączenia, bo u nas coś było pomieszane z kablami. Jak chcesz, to dopytam się męża o co chodziło.
To ja poproszę o dopytanie. Weszłam na ceneo, żeby poszukać sklepu, przy okazji przejrzałam opinie i zgłupiałam! :roll: http://www.ceneo.pl/;015510801-10.htm
...piszą, ze musi byc podłączona pod 400v, żeby działać poprawnie, inaczej nie działa booster, czy nie można używac wszystkich pól jednocześnie, itp. No i teraz co mam zrobić? :-?

aniahubi
30-08-2009, 22:14
Płyta ma podłączenie na 230V - na stronie producenta jest instrukcja obsługi i montażu - ważne do podłączenia, bo u nas coś było pomieszane z kablami. Jak chcesz, to dopytam się męża o co chodziło.
To ja poproszę o dopytanie. Weszłam na ceneo, żeby poszukać sklepu, przy okazji przejrzałam opinie i zgłupiałam! :roll: http://www.ceneo.pl/;015510801-10.htm
...piszą, ze musi byc podłączona pod 400v, żeby działać poprawnie, inaczej nie działa booster, czy nie można używac wszystkich pól jednocześnie, itp. No i teraz co mam zrobić? :-?
Cytuję mojego męża :D jest to płyta dwufazowa, podłącza się ją tylko na 230 koniec cytatu :D .
Booster działa bez zarzutu, wtedy na drugim polu jest np moc 7. Ale mi to nie przeszkadza, bo boostera używam tylko do zagotowania wody. Do smażenia czy gotowania zazwyczaj wystarcza 6-7, a wtedy nie ma problemu. Aczkolwiek więcej niż 2 pól jednocześnie nie używałam.
Jeśli chodzi o transport to OBOWIĄZKOWO otwierasz przesyłkę przy kurierze i sprawdzasz zawartość. Jak coś uszkodzone to spisujesz protokół, który kierowca musi mieć przy sobie. Jak wyjdzie coś potem, to kontaktujesz się ze sprzedającym i ustalacie dalszy plan działania :wink:

SemperSolus
30-08-2009, 22:37
Aniu Twój mąż ma rację :)

Sure:

Zgadza się, płyta może zostać podłączona do tzw. prądu 2 fazowego. W praktyce polskiej problemem może okazać się moc przyłączeniowa urządzenia (7,4kW). Większość starych instalacji elektrycznych nie jest na to przygotowana. W przypadku nowych budynków lub budynków z wyremontowanymi pionami energetycznymi uzyskanie w/w mocy nie powinno być problemem.

Pierwsze gdzie szukamy informacji to nasza umowa z energetyką (tam powinno być info jaką moc mamy przydzieloną). Problem pojawi się gdy moc przydzielona będzie na poziomie 10kW, bo wówczas trzeba by było pomyśleć o podniesieniu do 15.

Dlaczego?
Włączone wszystkie 4 pola płyty w pełnej mocy = 7,4 kW
Jeżeli w tym czasie włączymy pralkę = 2,4 kW
Jeżeli dorzucimy piekarnik = 3,3 kW
Jeżeli komputer = ok 0,5 kW
TV = 0,3 kW

Razem to nam daje prawie 14 kW

Wiem, wiem drogie Panie, że na co dzień takie obciążenie to rzadkość ale... pomyślcie o świętach, o porządkach i w miejsce 4 pól płyty dajcie 2 plus odkurzacz... wyjdzie na to samo.

Wracając do naszego problemu. Sprawdź moc przyłączeniową przyznaną przez energetykę i walcz jak lwica o 15 kW.

To właśnie tutaj tkwi problem - większość osób myli pojęcia związane z mocą przyłączeniową i koniecznością posiadania prądu trójfazowego. Jedno z drugim ma tyle wspólnego, że przy trójfazówce masz zazwyczaj przydzielane na mieszkanie 15 kW i więcej.

W przypadku pytań postaram się odpowiedzieć dokładniej jak ustalimy jaką moc masz przydzieloną.

sure
30-08-2009, 23:31
W przypadku pytań postaram się odpowiedzieć dokładniej jak ustalimy jaką moc masz przydzieloną.
Zabawne - moc przyłączeniowa to 10,5 kW...

QbaB
31-08-2009, 08:22
Cytuję mojego męża :D jest to płyta dwufazowa, podłącza się ją tylko na 230 koniec cytatu :D .


230V to jedna faza.
Da się podłaczyć płyty do jednej fazy ale mogą byc problemy z wykorzystaniem większej liczby pól jednocześnie i z dużymi mocami.

Zaleca podłaczać sie płyty do dwóch faz (ponieważ płyty mają dwa moduły mocy, zazwyczaj po jednym na stronę lewą i prawą). Wówczas moc całkowita płyty rozłożona jest na dwa przewody (z przewodem N w sumie 3 przewdy).

Tyle mojej wiedzy, którą uzyskałem z netu i z instrukcji urządzeń. W praktyce jeszcze nie wiem bo nie podłaczałem. Sprzęt kupiony ale czeka w hurtowni aż będę miał trochę miejsca w domu żeby to wnieść.

Pzdr
QbaB

aniahubi
31-08-2009, 08:30
Zaleca podłaczać sie płyty do dwóch faz (ponieważ płyty mają dwa moduły mocy, zazwyczaj po jednym na stronę lewą i prawą). Wówczas moc całkowita płyty rozłożona jest na dwa przewody (z przewodem N w sumie 3 przewdy).
Pzdr
QbaB
Zgadza się, przewody są trzy L1, L2 i N :D

Ta płyta ma połączone razem pola lewe (wspólny rozdział mocy) i w drugiej grupie prawe. Dzięki temu też można gotować/smażyć w długich naczyniach zakrywających minimum oba krzyżyki po jednej ze stron (a mogą być zakryte całe dwa pola).

A moc mamy teraz 10 kW, zwiększamy właśnie na 15 (tak na wszelki wypadek, póki co wszystko działa jak trzeba) - czekamy na nowe warunki :D

sure
31-08-2009, 08:37
A, już rozumiem, dlaczego mam 10,5 - bo powyżej 10 chyba montują licznik trójfazowy (taki mam wpisany w warunkach przyłącza), oczywiście w razie potrzeby można zwiększyć moc - na razie na czas budowy 10,5 wystarczało... ;)

sure
31-08-2009, 21:11
W przypadku pytań postaram się odpowiedzieć dokładniej jak ustalimy jaką moc masz przydzieloną.
Zabawne - moc przyłączeniowa to 10,5 kW...

Moc 10,5, ale przewód taki:
http://img525.imageshack.us/img525/1139/p8310010.jpg
rozumiem, że w/w płytę indukcyjną można do niego podłączyć (jednocześnie z piekarnikiem)?

SemperSolus
31-08-2009, 21:49
Przepraszam, że tak późno.

Przewód ma żyły o odpowiedniej średnicy. Co do podłączenia to elektrykowi nie powinno sprawić to problemu, a chociażby ze względów gwarancyjnych powinna to zrobić osoba z uprawnieniami.

Jeżeli chodzi o moc 10,5kW to w codziennym użytkowaniu wystarczy, może jednak być to za mało w "stresie", czyli przypadkowym załączeniu się wszystkich urządzeń naraz.

Obrazowo to tłumacząc:
Żadne urządzenie nie pobiera cały czas prądu o pełnym obciążeniu wynikającym z mocy przyłączeniowej. Najczęściej będzie to o około 50% mniej, a jednak w momencie załączenia np. odkurzacza przez ułamek sekundy może on pobrać max moc na rozruch silnika, za nim przejdzie w tryb ustawiony z regulatora.
Krótko mówiąc - jeżeli nie robimy zbyt często generalnych porządków i nie mamy rodzinnych świąt to po prostu nie odczujemy zbyt niskiej mocy przyłączeniowej. Tak właśnie ma teraz Aniahubi. Jednak zawsze istnieje te 10 - 15 dni w roku kiedy przez czysty przypadek możemy stworzyć obciążenie maksymalne. To właśnie wspomniane przeze mnie Święta i okazje rodzinne oraz generalne porządki, gdy gotując obiad, włączamy zmywarkę, pralkę i odkurzacz, a bardziej energiczni jeszcze żelazko... i wówczas naprawdę mocy przez ułamek sekundy może zabraknąć, co spowoduje przeciążenie i wyłączenie bezpieczników.

Osobiście rozmawiając z klientami, którzy wybierają płytę elektryczną i piekarnik często uczulam na taką właśnie sytuację i zwracam uwagę na odpowiednią moc przyłączeniową, bo nasza energetyka nadal żyje w epoce średniego Gierka jeżeli chodzi o znajomość realnego obciążenia mogącego wystąpić w przeciętnie nowoczesnym gospodarstwie domowym. Z uporem maniaka proponuje przyłącza o mocy 10,5 kW oraz 6 kW. Rozumiem, że te łatwiej "sprzedać", bo tańsze ale... później ludzie przeżywają szok.

Wracając jeszcze na chwilę do płyty i sposobu przyłączenia. Jeżeli masz prąd 3-fazowy (a z postu powyżej zrozumiałem, że tak :)) to podłącz płytę tak jak opisała to aniahubi. Zresztą elektryk nie powinien mieć z tym kłopotu, bo jest to ślicznie opisane na schemacie podłączenia umieszczonym na urządzeniu :)

sure
31-08-2009, 22:07
Wracając jeszcze na chwilę do płyty i sposobu przyłączenia. Jeżeli masz prąd 3-fazowy (a z postu powyżej zrozumiałem, że tak :)) to podłącz płytę tak jak opisała to aniahubi. Zresztą elektryk nie powinien mieć z tym kłopotu, bo jest to ślicznie opisane na schemacie podłączenia umieszczonym na urządzeniu :)
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi! :D
Zapewne elektryk nie będzie miał problemu, ale zanim to nastąpi, jeszcze sama chcialabym się zorientować - skoro mam w tym miejscu 1 przewód 750v(ze zdjęcia), czy mogę podłączyć płytę na 2 przewody? Cos się rozdziela, czy ma byc oddzielnie pzreciągnięty od skrzynki?
Fizycznie jest jeszcze drugi, który ma zasilac gniazda elektryczne w blacie - czy tez mam go wykorzystac do płyty?