PDA

Zobacz pełną wersję : szkło szyba zamiast kafli na ścianę w kuchni



Strony : 1 2 3 [4]

klara23
20-10-2013, 21:24
A może mata Sibu? Jest dość droga, ale bardzo oryginalna. Nie wiem tylko, czy może być umieszczona obok zwykłej kuchenki gazowej. Możliwe, że tylko płyta indukcyjna wchodziłaby w grę.

anija35
24-10-2013, 09:06
Z tego co słyszałam mata może być wszędzie, ale mało narażona na dużą wilgoć i na duże ciepło. Więc kuchenka gazowa jedynie tylko w wypadku takim, że mało gotujecie a tak to indukcja.

mayeczka
25-10-2013, 15:43
Z tego co słyszałam mata może być wszędzie, ale mało narażona na dużą wilgoć i na duże ciepło. Więc kuchenka gazowa jedynie tylko w wypadku takim, że mało gotujecie a tak to indukcja.
Anija mata sibu nie może być koło płyty gazowej w ogóle, tylko płyta indukcyjna. Ale fakt, zawsze jest to jakieś wyjście i rozwiązanie i jako taka w kuchni jest chyba coraz bardziej popularna. Widziałam nawet gdzie takie aranżacje. A co do światła - wystarczy zainstalować pod szafkami pasek światła ledowego. Samego paska nie widać, a daje bardzo przyjemne oświetlenie. Do ciepłych wnętrz- ok. 2700-3000K, a powyżej tej wartości są już zimne światła, może do tych bardziej futurystycznych ;)

anija35
28-10-2013, 18:08
Może masz rację, bo znajoma ma indukcje, ale mówiła że mi też by taka pasowała, a ja mam kuchnię gazową. Więc może mówiła to w metaforze, żebyśmy z mężem kupili indukcje.

Ande
29-10-2013, 10:58
szkła w kuchni to pewnie super sprawa, sam bym chciał mieć coś takiego, ma ktoś jakies zdjęcia z propozycjami żebym obejrzał?

mayeczka
31-10-2013, 16:27
Tutaj masz np. takie przykłady, zwróć uwagę na zieloną kuchnię, jest piękna. I delikatna grafika w paski pod lacobelem. Cudownie zgrane kolory :)
http://www.blog.ikuchnie.pl/galeria-rozwiazan/

klara23
01-11-2013, 20:47
Poza tym, jeśli an taką matę pryśnie nam tłuszcz z patelni to co? Ja chyba też wolałabym koło kuchenki mieć jakieś szkło. Lacobel jest przepiękny. A mata Sibu faktycznie wygląda przepięknie na szafach, albo na przykład drzwiach przesuwanych . Widziałabym też taką w sypialni :)

anija35
02-11-2013, 08:30
Szkło lacobel jest fajny do małych kuchni powiększa je optymalnie. A ta firma ikuchnie robi na zamówienie meble czy gotowe też mają?

klara23
03-11-2013, 18:35
W jaki sposób powiększa optycznie pomieszczenie? Przecież to nie lustro...?
Ta firma chyba zajmuje się tylko wyrobem mebli na wymiar- weszłam na ich stronę i tak wychodzi z zakładki "o nas" - http://www.blog.ikuchnie.pl/informacje/

anija35
04-11-2013, 11:00
Jeżeli jest to szkło jasne, do światła bardzo ładnie odbija jak lustro , ale musi być taka z połyskiem. Wtedy optycznie na pewno trochę powiększa wnętrze. Lepiej wygląda to niż zwykła szafa. Chodź ładne teraz szafy widziałam z wykorzystaniem maty sibu.

mayeczka
06-11-2013, 19:28
Ikuchnie to na zamówienie, kuchnie na wymiar :) ale gotowe z tego co mi wiadomo także mają i w jednych i w drugich fajny wybór frontów: zarówno mdf, fornirowane i gięte, możesz sobie tutaj je przejrzeć:http://www.wycena.iszafy.pl/narzedzia/oferta/index.html

klara23
07-11-2013, 00:56
Faktycznie lacobel optycznie powiększa wnętrze. Kafelki są tu bardzo oklepane, więc takie szkło byłoby o niebo lepsze. A czy taki Lacobel na przykład ta firma iKuchnie też ma w swojej ofercie, czy robią tylko meble, a takie szkło trzeba gdzie indziej załatwiać? Nie doczytałam tego na ich stronie...

autorus
07-11-2013, 06:48
fabryczka takiego szkła jest niedaleko Zabiej woli. Gostek produkuje dla Post In daszki do paczkomatów. Ale robi tez kafelki, witraże, nadruki itd. Sam się dowiedziałem dopiero kilka dni temu ze cos takiego jest w okolicy. Wygląda to ładnie.

kori
07-11-2013, 09:25
aotorus podeślesz namiar na fabrykę??

autorus
07-11-2013, 12:11
Kurcze musze tam pojechac bo nie znam nawet ulicy ,

agatah
08-11-2013, 13:40
Pozwolę sobie wkleić zdjęcie o którym była wcześniej mowa:

http://www.fawre.pl/bindata/images/IMG701b7f7bae26b406d28b31874582513e.jpg

Jak widać lacobel na ścianie sprawia wrażenie większej kuchni. Na zdjęciu odbija się okno i część kuchni przez co wydaje się jakby coś tam dalej jeszcze się znajdowało. Kolejna kwestia, dlaczego uważam , ze najlepiej jest kłaść na ścianę szkło to prostota w utrzymaniu czystości. Kafelki co prawda równie łatwo się czyści, ale już farby nie. Jeśli zatem szukamy alternatywy dla płytek to tylko coś takiego.

hmm... a czy to nie jest przypadkiem wizualizacja?
na zywo szkło aż tak nie odbija.


Co do utrzymania czystości... na szkle widac wszystko, każda kropelkę wody, więc niekoniecznie łatwo utrzymać czystość ;)
Płytki wystarczy przetrzeć ścierką i już, a szkło trzeba wypucowac żeby wyglądało :)

compi
08-11-2013, 15:29
W tej kuchni utrzymać równowagę będzie trudno, a co dopiero porządek. Wg mnie jest to wizualizacja.

Nataly Design
08-11-2013, 16:42
hmm... a czy to nie jest przypadkiem wizualizacja?
na zywo szkło aż tak nie odbija.


Co do utrzymania czystości... na szkle widac wszystko, każda kropelkę wody, więc niekoniecznie łatwo utrzymać czystość ;)
Płytki wystarczy przetrzeć ścierką i już, a szkło trzeba wypucowac żeby wyglądało :)

Piękna wizualizacja ;-)

gips
08-11-2013, 17:40
W takiej kuchni, to tylko w kapciach:) Jest piękna, ale po upieczeniu schabowych itp. dużo pracy

Lukarna
09-11-2013, 09:00
Myślicie że lacobel będzie bardzo trudny (czyt. wymagający) w utrzymaniu??:/
Bo już się zdecydowałam w końcu i teraz mam się bać??;)

compi
09-11-2013, 11:44
WG mnie zależy od koloru i ustawienia względem okna. Na ciemnych będzie widać. Na naszej trzeba się przyglądać pod światło, ale to jakieś eqru czy raczej bardzo jasny beż.

wierka
09-11-2013, 12:04
mam lacobel w kuchni. jest o niebo łatwiejszy w utrzymaniu niż płytki. Nie martwię się o brudną fugę. Nie myję szkła częściej niż myłam płytki. Po prostu myję ścierką z płynem do mycia naczyń albo płynem do mycia szyb. Nic nie poleruję, nie pucuję. Jest super.

Lukarna
09-11-2013, 13:45
Dzięki za uspokojenie:)
U mnie będzie biały - już tupię z niecierpliwością :rolleyes:

wierka
09-11-2013, 14:09
Aby uspokoić Ciebie jeszcze bardziej pokażę Ci zdjęcia. Są zrobione bezpośrednio po smażeniu.
Pierwsze zdjęcia są zrobione bez lampy. Widać na nich brud tak samo jak widać na żywo gołym okiem.

223294223295

A ostatnie zdjęcie - to zdjęcie zrobione z lampą błyskową, by uwypuklić będące na szkle krople tłuszczu od smażenia.

223296

Umycie tego zajęło mi kilkanaście sekund. :)

fajna kobieta
09-11-2013, 14:51
Jeśli nie gotujesz na gazie to nie masz sie co obawiać o pielęgnacje- wystarczy płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy.Kafle sa dużo bardziej wymagające w czyszczeniu to prawda.:yes:

anija35
09-11-2013, 18:01
Bardzo dobry pomysł. Fajnie to wygląda nawet nie wiedziałam, że to tak fajnie wygląda.

Lukarna
09-11-2013, 23:35
Dziękuję Wierka:)

Będzie indukcja, z gazem chciałabym się pożegnać.
Dziś mnie mąż jeszcze męczył, że "czy to na pewno sie nie nagrzeje i nie pęknie?"
Tłumaczyłam, że od indukcji się nie nagrzeje to skwitował " a od garnka??":bash:

autorus
10-11-2013, 08:35
znalazłem tą fabryczkę przy mnie

http://www.mbbszklo.pl/

muszę się jeszcze dopytać u nich jak wygląda sprawa ze szkłem giętym. Mam w projekcie ale wykonawcy na razie brak. Inna sprawa czy finansowo będzie to do połknięcia.

anija35
11-11-2013, 10:17
Oj luckarna masz teraz problem widzę:( ale tak to już jest.

klara23
11-11-2013, 22:01
A ja czytałam gdzieś, że LAcobel musi być hartowany i wtedy nic mu się nie stanie.
Co do czyszczenia to także słyszałam, że wcale nie jest to tak pracochłonne jak mogłoby się wydawać. A przyznajmy, że wygląda dużo bardziej efektownie niż kafelki.

brzoza_aga
12-11-2013, 15:55
Cześć wam :)
Jestem właśnie parę tygodni po montażu szkła w mojej kuchni, więc chyba mogę trochę podpowiedzieć.
Szkło powinno być zahartowane jeśli jest w pobliżu kuchenki gazowej, w innym przypadku nie ma takiej potrzeby.
Przed zamówieniem szkła z grafiką warto zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii jest wykonywane. Odradzałabym szkło laminowane, ponieważ czytałam wiele negatywnych opinii - albo różnie reaguje z klejem, albo jakieś niechciane paprochy dostają się między szybę a nadruk.
Ja wybrałam nadruk bezpośredni i taki polecam.

Justyna P
12-11-2013, 18:40
Ja też od jakiegoś czasu mam szkło między szafkami - w użytkowaniu jest ok. Co do czyszczenia - przecieram tłuszcz szmatką (przy płycie) a potem płyn plus ręcznik kuchenny i jest ok. Tam gdzie się nie chlapie oczywiście nie trzeba często czyścić.
Oj Luckarna - ach te chłopy - mój też mnie rozbraja takimi tekstami - sam nie sprawdzi a potem takie pytania?

anija35
13-11-2013, 11:24
Ale bez facetów było by pusto w domu:) Mój tez dużo ma do dogadania w takich rzeczach ale co do kuchni nigdy się nie wtrąca bo ja gotuję nie on :). Ale co do szkła to jak dobrze się rodzaj wybierze dojrzy plusy i minusy jak we wszystkim. A co byście do kuchni dodały do jedzenia. Stół jakiś mały czy duży, czy może jakąś ala ladę przy meblach ? Jakie najlepsze rozwiązanie?

anija35
14-11-2013, 12:08
Ale na obiad go wpuść :) A czy ktoś mi doradzi co do tego stołu?

aksuda
14-11-2013, 13:26
znalazłem tą fabryczkę przy mnie

http://www.mbbszklo.pl/

muszę się jeszcze dopytać u nich jak wygląda sprawa ze szkłem giętym. Mam w projekcie ale wykonawcy na razie brak. Inna sprawa czy finansowo będzie to do połknięcia.
całkiem fajne wzornictwo mają :yes: i już się zastanawiam czy oprócz kuchni nie wykorzystać też szkła w łazience

arbea
14-11-2013, 14:37
A czy ktoś z Was montował taką szybę sam czy wszyscy mieliście to robione przez fachowców?
Chciałam zapytać jak to ma być zamontowane, tzn. na jakim kleju/silikonie?

compi
14-11-2013, 15:16
A czy ktoś z Was montował taką szybę sam czy wszyscy mieliście to robione przez fachowców?
Chciałam zapytać jak to ma być zamontowane, tzn. na jakim kleju/silikonie?
Montowałem sam. Jeśli większe szyby to tylko z przyssawką w ręku. Inaczej może być kłopot i straty. Jeśli lacobel to trzeba uważać na silikon, którym ewentualnie będziemy uszczelniać szybę. Niektóre potrafią w kontakcie z farbą wejść z nią w reakcję. Sam kupiłem jakieś drogie cudo z Sopro dedykowane do kamienia naturalnego pod tytułem Marmor w kolorze idealnie dobranym do koloru zamawianej barwy szkła. Sam klej do szkła może być chyba dowolny przeznaczony do luster, ale te do większych obciążeń są chyba bardziej wskazane.
Jeśli mają być montowane łączniki lub kontakty to puszki warto podczas montażu wysunąć do przodu o 0,5-0,8 mm. Ułatwi to montaż osprzętu.
Pod ręką powinny być oczywiście różne kliny, najlepiej z miękkiego tworzywa. Jednak na początku podstawa to dobre zwymiarowanie tafli. Jeśli jest z tym kłopot to później pozostaje jedynie wykonanie ramki z anodowanego aluminium, które wg mnie również wygląda nieźle.

klara23
14-11-2013, 21:08
Co do stołu to zależy jaką masz kuchnię. Jeżeli masz miejsce na stół to na taki bym stawiała. Jeżeli zaś kuchnia jest mała to są różne rozwiązania. Różne barki (nawet takie na kółkach), które robią i za stół i za blat roboczy. Są różne blaty składane, chowane. Jaką masz kuchnię?

wierka
14-11-2013, 21:28
A ja czytałam gdzieś, że LAcobel musi być hartowany i wtedy nic mu się nie stanie.
Co do czyszczenia to także słyszałam, że wcale nie jest to tak pracochłonne jak mogłoby się wydawać. A przyznajmy, że wygląda dużo bardziej efektownie niż kafelki.

tak, musi być hartowany.. gdy masz obok kuchenki gazowej.
Ja mam zwykły, niehartowany, bo fachowiec mówił, że nie potrzeba przy kuchni indukcyjnej.
Dziś gotując ziemniaki sprawdziłam ręką poziom nagrzania szkła... nie nagrzało się ani troszkę. :)

anija35
15-11-2013, 09:10
A słyszałam, że są coraz bardziej modne wysepki w kuchni. Czy wy też takie macie?

fajna kobieta
15-11-2013, 17:27
No widzisz a moja koleżanka twierdzi ze ma niehartowany lakobel a gotuje na kuchence gazowej.

wierka
15-11-2013, 17:43
Czyli ryzykuje ze ten lacobel pęknie. Ryzyko to jednak nie pewność. :)
ja tam myśle ze do pęknięcia może dojść przy bardzo intensywnym gotowaniu na gazie. Jakaś impreza. Na jednym palniku bigos. Na drugim patelka ze schabami. I na pozostałych rownież cos tam sie pichci.
Długie gotowanie. Szyba sie nagrzewa. I nieszczęście gotowe. Dlatego lepiej sie zabezpieczyć, by nie było , ze chytry dwa razy płaci.

anija35
16-11-2013, 09:15
Wydaje mi się, że to wszystko zależy od jakości i grubości. Najlepiej samemu sprawdzić i dopiero się wypowiadać a ni gdybać. :) Ale czasem takie gadanie zastanawia nas czy to dobry wybór.

wierka
16-11-2013, 09:31
Anija. Wole nie sprawdzać swojego gdybania. :) wole nie przekonywać sie na własnej skórze ile wytrzyma lacobel. Nie stać mnie na takie doświadczenia. :)

Ja mam indukcje i lacobel niehartowany.
Gdybym miała gaz miałabym hartowany.

anija35
20-11-2013, 11:17
To albo nie do końca wie co ma, albo ma wielkie szczęście, że jeszcze jej nie pękł :)

To jak nie wiedziała co kupuje.? Bo ja bym nie kupiła czegoś co nie wiem co to jest i jakie ma wady i zalety.

arbea
20-11-2013, 12:14
Compi dziękuję za info. My będziemy montować szkło hartowane z grafiką w sumie w 2 częściach ok 2,2 m i 1,5 m. Mam nadzieję, że kolega który nam będzie pomagał da radę bo już robił coś takiego.

klaczek2004
21-11-2013, 08:59
mam indukcj i szko niehartowane. bardzo atwe w utrzymabniu czstođci

fajna kobieta
21-11-2013, 11:26
To jak nie wiedziała co kupuje.? Bo ja bym nie kupiła czegoś co nie wiem co to jest i jakie ma wady i zalety.
Moze i nie wie co ma ale ważne ze uzytkuje juz ponad pół roku i póki co nic sie nie dzieje szkło trzyma sie dobrze i nie pęka.;)

anija35
23-11-2013, 11:21
A ja słyszałam, że tylko pod indukcje do kuchni się nadaje ta mata sibu.

halek
24-11-2013, 20:58
Cześć, powiedzcie mi, jak z trwałością grafiki drukowanej na szkle w kuchni? O co chodzi, u mnie na szafki kuchenne i blat pada bardzo dużo światła. Po prostu nie chciałbym, aby po 3-4 latach okazało się, że ta grafika jest w niektórych miejscach wyblakła

mayeczka
24-11-2013, 22:40
Anija, ja w sprawie tego stołu. Też szukam aranżacji i widziałam fajne tutaj: http://www.blog.ikuchnie.pl/2013/08/jak-zaaranzowac-jadalnie-w-malej-kuchni-sposoby-na-zorganizowanie-jadalni-1/ też szukam pomysły i zastanawiałam się nad barkiem, bo mam taką kuchnię połączoną z salonem. Więc byłby stól i dodatkowo oddzieliłby te sektory dwa. Ale ktoś mi powie jaka wysokość barku będzie dobra ? Taka do hokerów?

anija35
25-11-2013, 16:45
To zalezy jakie wybierzesz hokery większe czy mniejsze? O jakiej wysokości to wtedy barek do jej wysokości. Tak mi się wydaje, przynajmniej jak ja szukałam hokerów w jakich cenach są to były różne.

klara23
26-11-2013, 20:31
Fajna kobieta- ponad pół roku to nie dużo czasu, jak lacobel jej się rozsypie to nie będzie wesoło. Ja chyba nawet przy idukcji nie ryzykowałabym i tak czy siak brałabym hartowane. Co do mat Sibu- są piękne, ale również czytałam, że ewentualnie przy indukcyjnej płycie.
Barek na kółkach jest bardzo fajny. Możesz sobie nim jeździć i ustawiać gdzie Ci akurat będzie wygodnie. Co do wysokości hokerów to chyba zależy jak bardzo lubisz się na przykład pochylać do talerza, jeżeli zamierzasz przy tym barku jeść ;)

anija35
27-11-2013, 09:35
No barki są fajne i różne rodzaje a jaki polecacie najbardziej te stojące czy na kółkach

Burzyciel1
28-11-2013, 19:52
Cześć wam :)
Jestem właśnie parę tygodni po montażu szkła w mojej kuchni, więc chyba mogę trochę podpowiedzieć.
Szkło powinno być zahartowane jeśli jest w pobliżu kuchenki gazowej, w innym przypadku nie ma takiej potrzeby.
Przed zamówieniem szkła z grafiką warto zwrócić uwagę na to, w jakiej technologii jest wykonywane. Odradzałabym szkło laminowane, ponieważ czytałam wiele negatywnych opinii - albo różnie reaguje z klejem, albo jakieś niechciane paprochy dostają się między szybę a nadruk.
Ja wybrałam nadruk bezpośredni i taki polecam.

Witam,
Chciałam zapytać jaka firma Pani montowała, czy było ok i jak cenowo.:rolleyes:

Może ktoś mógłby polecić mi kogoś sprawdzonego w Warszawie do montażu szkła w kuchni, (z nadrukiem)
Mam kuchenkę gazową więc szyba musi być hartowanego.
Proszę o informacje bo zależy mi na czasie.

Robespierre
28-11-2013, 22:17
Zawsze można zamiast szkła czy płytek położyć na ścianę matę sibu ;) Wówczas żadnego ryzyka , czy pęknie czy nie, nie będzie :)

Jedynym ryzykiem jest ryzyko nadtopienia - sibu to płyta z materiału sztucznego głównie polistyrenu który jest wrażliwy na wysokie temperatury. Owszem płyty sibu są ładne i efektowne ale raczej odradzam stosowanie w pobliżu kuchenek emitujących ciepło...
Można natomiast spokojnie przykryć je przeźroczystym szkłem tworząc super efekt i zmniejszając ryzyko uszkodzenia.

Robespierre
28-11-2013, 22:18
No barki są fajne i różne rodzaje a jaki polecacie najbardziej te stojące czy na kółkach

Najlepsze to chyba te męskie... Na dwóch silnych nogach... :)

brzoza_aga
29-11-2013, 22:49
Cześć, powiedzcie mi, jak z trwałością grafiki drukowanej na szkle w kuchni? O co chodzi, u mnie na szafki kuchenne i blat pada bardzo dużo światła. Po prostu nie chciałbym, aby po 3-4 latach okazało się, że ta grafika jest w niektórych miejscach wyblakła

Jak wybierzesz druk UV to chyba nie powinno być problemu, nie wiem jak z innymi technologiami.

brzoza_aga
29-11-2013, 22:51
Witam,
mi montawała firma Glass Dekor z Częstochowy - tam też mieszkam. Nie wiem czy działają również w Warszawie.
Tutaj jest ich strona: www.glassdekor.pl
Cenowo było konkurencyjnie w porównaniu do innych firm, jakościowo też jestem zadowolona. Moją kuchnię można obejrzeć u nich na stronie, ale nie powiem która ;)


Witam,
Chciałam zapytać jaka firma Pani montowała, czy było ok i jak cenowo.:rolleyes:

Może ktoś mógłby polecić mi kogoś sprawdzonego w Warszawie do montażu szkła w kuchni, (z nadrukiem)
Mam kuchenkę gazową więc szyba musi być hartowanego.
Proszę o informacje bo zależy mi na czasie.

halek
30-11-2013, 20:03
Dzięki Brzoza za wypowiedź. Mój research mówi mi, że właśnie technika druku UV jest najlepsza do aranżacji np kuchni. Ten druk podobno najdłużej utrzymuje żywe kolory bez wyblaknięcia. Niestety jednak nie znalazłem informacji o tym, ile lat takie coś może wytrzymać :)

klara23
02-01-2014, 00:15
No barki są fajne i różne rodzaje a jaki polecacie najbardziej te stojące czy na kółkach

Mi bardzo podobają się te na kółkach, bo zawsze możesz sobie przesunąć gdzie chcesz :)

waldisobon
15-01-2014, 20:26
Wymyśliłem sobie szklany ekran do kuchni. Żadna nowość.

Odwiedziłem kilka firm, które produkują takie ekrany i zgłupiałem.

Jedna firma robi od lat szkło hartowane 4mm i "nie mieliśmy reklamacji, nikomu nie pękło".
Inna z kolei tylko 6mm, "bo 4 mm to za cienkie".

Różnica w cenie jakieś 30% czyli dużo jak przeliczyć na złotówki.

Jakie macie grubości?

choina
21-01-2014, 13:54
szkła w kuchni to pewnie super sprawa, sam bym chciał mieć coś takiego, ma ktoś jakies zdjęcia z propozycjami żebym obejrzał?

Taaa i przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości :)

aga_bon
25-01-2014, 11:39
Wymyśliłem sobie szklany ekran do kuchni. Żadna nowość.

Odwiedziłem kilka firm, które produkują takie ekrany i zgłupiałem.

Jedna firma robi od lat szkło hartowane 4mm i "nie mieliśmy reklamacji, nikomu nie pękło".
Inna z kolei tylko 6mm, "bo 4 mm to za cienkie".

Różnica w cenie jakieś 30% czyli dużo jak przeliczyć na złotówki.

Jakie macie grubości?

Bierz 4mm ! Nie wiem, kto Ci takich głupot naopowiadał, że musi być 6mm. Standardowo się montuje 4mm i to wcale nie jest zbyt cienkie szkło. Być może pytałeś w firmie, która laminuje grafikę między dwoma szybami i wtedy ta grubość faktycznie wychodzi co najmniej 4mm. Ale jak wybierzesz druk bezpośredni to śmiało bierz 4mm. I nie musi być nawet hartowane - chyba, że masz kuchenkę gazową to w tym miejscu trzeba zastosować szybę hartowaną. Ja od dwóch lat mam w kuchni 4mm niehartowane przy kuchni indukcyjnej i wszystko jest ok.
Powodzenia przy wyborze :)

Zeberr
25-01-2014, 13:38
A ja pomalowałam ścianę w kuchni dobra farbą i wydaje mi się, że powinno być ok i że nie będę już musiała dawać szyby czy innego lacobelu, co mi bardzo odpowiada. Chciałabym jednak dać coś w naroże między blatem i ścianą, żeby spokojnie olejować blat bez mazania po ścianie. Co by to mogło być?

ANNNJA
26-01-2014, 16:17
BIALA, ralu nie pamiętam, nie wiem nawet czy podawali mi barwy? chyba LACOBEL, mamy indukcje, wiec nie nagrzewa się, stąd i nie pytałam o odporność termiczna,
cena 400zl za 60x190cn

oxide
28-01-2014, 16:03
BIALA, ralu nie pamiętam, nie wiem nawet czy podawali mi barwy? chyba LACOBEL, mamy indukcje, wiec nie nagrzewa się, stąd i nie pytałam o odporność termiczna,
cena 400zl za 60x190cn

WItam

mógłbyś podać namiary na firmę która Ci montowała szkło.

Pzdr

ANNNJA
29-01-2014, 09:30
BIALA, ralu nie pamiętam, nie wiem nawet czy podawali mi barwy? chyba LACOBEL, mamy indukcje, wiec nie nagrzewa się, stąd i nie pytałam o odporność termiczna,
cena 400zl za 60x190cn

to cena za samo szkło, zapomniałam że bok jeszcze kleiłam, bok ma 60 x 60cm, więc za oba te kawałki płaciłam 400zł,
kleiliśmy sami....trochę miałam obawy........ .., klej do luster poszło nam 1pełna tuba- coś koło 30zł, kleiliśmy na " wężyki" co 10- 15cm,

lilkamaj
08-02-2014, 14:03
Witam wszystkich serdecznie!
Mamy z mężem problem. We wrześniu zamówiliśmy w zgierskiej firmie stanglas szybę do kuchni. Od początku były zgrzyty bo z racji tego że szyba biała widać każdego paproch między szybą o grafiką. A jest ich trochę. Może nie są widoczne ale mnie szlag trafia, bo jak się płaci za coś 1200 zł to chyba mam prawo wymagać, żeby było idealnie. Poza tym jest krzywa szyba pod okapem. Specjalnie zamawialiśmy szybę z pomiarem i szafki wisiały jak było to robione. Na dole szyby przy kuchence jest parch, nie wiem odkleiła się folia czy co. Na drugiej ścianie bąbel, jakby folia nie była doklejona. Dziurka na grafice na filiżance to kolejny babol. Szyba jest zamocowana więc nie wezmę jej na plecy i nie zaniosę żeby reklamować. Czekamy już tyle miesięcy aż ktoś się łaskawie pofatyguje i to zobaczy.
No i kwiatek na koniec: szyba dziś pękła. Gotowałam zupę, garnek stał na palniku od ściany ale był zmiejszony płomień do minimum i jestem na 1000% pewna, że garnek nie dotykał szyby. Rozmowa telefoniczna panem z firmy wyprowadziła mnie zupełnie z równowagi bo chyba przez telefon widział, że płomień dotykał szyby! Udało mi się wymóc na nim, że najdalej do środy dojedzie. I teraz moja prośba do Was o pomoc: potrzebuję argumentów, faktów, bo czuję, że czeka mnie długa walka. Czy Waszym zdaniem mogę domagać się naprawy = wymiany? Może ktoś z Was ma taką szybę i podpowie jak to się sprawuje. Może to rzeczywiście nasz wina, że pękło. Ale facet jak był na pomiarach nie wspomniał, że odległośc płyty ma znaczenie a zaznaczam, że płyta już była zamontowana.

lilkamaj
08-02-2014, 14:04
Nie mogłam dodać więcej zdjęć, pozostałe tu :

lilkamaj
09-02-2014, 22:06
Naprawdę nikt nie może mi pomóc?

KATANT
10-02-2014, 20:07
Czy ma ktoś białe szkło przy kuchence gazowej?Czy takie szkło "ma prawo" zżółknąć od gazu?

brzoza_aga
11-03-2014, 16:16
Witaj lilkamaj,

Masz kuchenkę gazową, więc powinno być u Ciebie zastosowane szkło hartowane. Niehartowane jest ok, ale jak masz indukcję. Nie zostałaś o tym poinformowana przed złożeniem zamówienia? Jeśli nie, to ja bym reklamowała i prosiła o całkowity zwrot pieniędzy albo zrobienie nowej szyby tym razem w harcie.
Co do wad w grafice - niestety tak jest w przypadku nadruków na folii. Dlatego ja wybrałam nadruk bezpośredni, masz pewność, że żadne syfy Ci nie wejdą między szybę a grafikę i jest spokój. I nie chcę Cię martwić, ale w przypadku folii podobno nadruk lubi wyblaknąć po jakimś czasie.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że jakoś rozwiążesz ten problem.


Witam wszystkich serdecznie!
Mamy z mężem problem. We wrześniu zamówiliśmy w zgierskiej firmie stanglas szybę do kuchni. Od początku były zgrzyty bo z racji tego że szyba biała widać każdego paproch między szybą o grafiką. A jest ich trochę. Może nie są widoczne ale mnie szlag trafia, bo jak się płaci za coś 1200 zł to chyba mam prawo wymagać, żeby było idealnie. Poza tym jest krzywa szyba pod okapem. Specjalnie zamawialiśmy szybę z pomiarem i szafki wisiały jak było to robione. Na dole szyby przy kuchence jest parch, nie wiem odkleiła się folia czy co. Na drugiej ścianie bąbel, jakby folia nie była doklejona. Dziurka na grafice na filiżance to kolejny babol. Szyba jest zamocowana więc nie wezmę jej na plecy i nie zaniosę żeby reklamować. Czekamy już tyle miesięcy aż ktoś się łaskawie pofatyguje i to zobaczy.
No i kwiatek na koniec: szyba dziś pękła. Gotowałam zupę, garnek stał na palniku od ściany ale był zmiejszony płomień do minimum i jestem na 1000% pewna, że garnek nie dotykał szyby. Rozmowa telefoniczna panem z firmy wyprowadziła mnie zupełnie z równowagi bo chyba przez telefon widział, że płomień dotykał szyby! Udało mi się wymóc na nim, że najdalej do środy dojedzie. I teraz moja prośba do Was o pomoc: potrzebuję argumentów, faktów, bo czuję, że czeka mnie długa walka. Czy Waszym zdaniem mogę domagać się naprawy = wymiany? Może ktoś z Was ma taką szybę i podpowie jak to się sprawuje. Może to rzeczywiście nasz wina, że pękło. Ale facet jak był na pomiarach nie wspomniał, że odległośc płyty ma znaczenie a zaznaczam, że płyta już była zamontowana.

Izabella844
12-03-2014, 21:54
Ja mam u siebie 4mm z zadrukiem UV kupione na www.outdoor24.pl - po rozmowie z p. Januszem nie miałam wątpliwości -mają różne opcje grubości więc warto zapytać . Technicznie też nie było problemu - mąż sam zamontował :) jak ktoś by chciał to mogę odszukać numer bezpośredni

compi
15-04-2014, 19:27
.... Szkło powinno być bezwzględnie hartowane, jednak jeśli chodzi o wpływ ciepła i kuchenki gazowej nie ma to w tym wypadku znaczenia. ....
No popatrz, a ludzie mają zwykłe, klejone, sklejone, barwione, lacobele itp i są zadowoleni.

coppi
16-04-2014, 14:35
A ja mam takie zagadnienie.

Chcemy zamontować przezroczyste szkło hartowane do kuchni. I tutaj dylematy odnośnie montażu. A konkretnie o dwa punkty chodzi - łączenie z blatem i zakończenie szyby na górze.

Ze względu na kolor (przezroczysty) odpada klejenie - zastanawiam się nad uchwytami punktowymi do szkła.

To po kolei. 2m szyby będzie na gołej ścianie i nie wiem czym zakończyć szybę na górze - jakiś profil aluminiowy czy coś innego - czy nie ma potrzeby zakańczania - myślę o względach praktycznych - czy nic się tam nie wlewa/zalewa podczas mycia/czyszczenia?? Jak macie u siebie szkło zakończone??

No i druga sprawa jak przy blacie. Jak wygląda to łączenie - jakieś listwy (u nas pasują w razie czego aluminiowe - takie mamy przy blacie), silikon czy inne profile? Sam silikon ogólnie słabo wizualnie wygląda, także wstępnie odpada.

agatah
16-04-2014, 14:40
Na dole bezbarwny silikon.
Od góry tez można tak wykończyć.

compi
16-04-2014, 22:03
Kup świąteczne wydanie Werandy. Jest tam fajna aranżacja kuchni z cegłą nad blatem zakrytej przykręconym szkłem. Szczelina na górze, na dole jakaś listwa. Czyszczenie pewnie utrudnione, ale wygląda super.

coppi
18-04-2014, 07:53
Kup świąteczne wydanie Werandy. Jest tam fajna aranżacja kuchni z cegłą nad blatem zakrytej przykręconym szkłem. Szczelina na górze, na dole jakaś listwa. Czyszczenie pewnie utrudnione, ale wygląda super.

Właśnie najbardziej mnie interesuje strona praktyczna. Jak ktoś ma i używa i jak mu się sprawdza. Taki odsunięte od ściany np. na 15mm czy się sprawdza.

Charlie
18-04-2014, 22:44
Szkło jest bardzo modne w dzisiejszych czasach.
Bezwzględnie należy stosować szkło hartowane w przypadku kuchenek gazowych.

Malkos5
25-04-2014, 08:23
Witam, chciałbym zapytać osoby które montowały szkło na dystansach : jak rozwiązaliście montaż kontaktów i włączników ? z tego co czytałem minimalny dystans to 1.5 cm jak tam zamontować gniazdko żeby dobrze wyglądało ? Docelowo u mnie na ścianę ma być szkło przeźroczyste i grafika. Pozdrawiam

coppi
29-04-2014, 09:44
Witam, chciałbym zapytać osoby które montowały szkło na dystansach : jak rozwiązaliście montaż kontaktów i włączników ? z tego co czytałem minimalny dystans to 1.5 cm jak tam zamontować gniazdko żeby dobrze wyglądało ? Docelowo u mnie na ścianę ma być szkło przeźroczyste i grafika. Pozdrawiam

No właśnie na to też jakiś fajny patent dobrze znaleźć. Najlepiej jakaś tuleja też na 15mm.

Ja odpowiedzi praktyków prawie nie dostałem wcześniej, więc albo nikt takiego nie ma albo nie wiem co. Podpowiedzcie coś...

kasun
14-05-2014, 12:45
:spam:

cziczu
15-05-2014, 09:40
Nie wiem czy jest taki wątek (nie trafiłam) ale szukam fajnych rozwiązań na szybę w kuchni. Proszę o propozycje jaki wzór wyglądał by niesamowicie. Moje propozycje:
http://images65.fotosik.pl/980/db47b0ee0fd04c68med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images61.fotosik.pl/977/b4906d7f79173dd5med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images63.fotosik.pl/978/8884d3f78e227d0amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Diedra
15-05-2014, 12:54
Akurat żadna z Twoich inspiracji lacobelem nie jest :) Wg mnie grafiki w kuchni nie wyglądają "niesamowicie", jestem zwolenniczką prostoty. Jeśli jednak jesteś przekonany, że chcesz instalować szkło z grafiką, musisz dobrać je zarówno kolorystycznie, jak i kompozycyjnie do zabudowy kuchni. Jeśli masz aktualne zdjęcia kuchni - wklej, a wtedy ktoś ze zwolenników grafiki z pewnością doradzi :)

PS. Istnieje już temat dotyczący szkła na ścianie w kuchni, może tam wypatrzysz coś interesującego.

Elfir
15-05-2014, 19:12
Łączę.

lacobel to rodzaj szkła a nie szkło z naklejoną grafiką.

Jesli chodzi o niesamowity wzór to polecam:
http://hdw.datawallpaper.com/abstract/psychedelic-vision-325614.jpg
http://img.wonderhowto.com/img/73/35/63532226490941/0/warning-these-5-psychedelic-wallpapers-for-your-nexus-7-will-trip-you-out.w654.jpg

Goście padną z wrażenia a nie trawki nie trzeba palić.

kasia-ako
15-05-2014, 21:11
No właśnie na to też jakiś fajny patent dobrze znaleźć. Najlepiej jakaś tuleja też na 15mm.

Ja odpowiedzi praktyków prawie nie dostałem wcześniej, więc albo nikt takiego nie ma albo nie wiem co. Podpowiedzcie coś...

U mnie na ścianie tapeta pokryta jest 6mm szkłem, nałożonym bezpośrednio na ścianę, przykręconym do niej śrubami. Metalowa część gniazdka nakładana jest na szybę, ale przykręcona dłuższymi niż w standardowej puszce śrubkami do ściany (mam zwykłe kontakty Simon).

Na dole szyba uszczelniona sylikonem, podobnoż akwarystycznym, bezbarwnym. Faktycznie jest ledwo widoczny. I niby niebrudzący. Czarno to widzę, ale czas pokaże.

Natomiast na górze szklarz niczym nie uszczelnił. Nie bardzo wiem dlaczego. Nie można sylikonem? Szyba prawie wszędzie przylega do ściany (choć w jednym miejscu jest większa szczelina. :( ), ale brud na pewno się pod taką szybę dostanie. Może się mylę?

Przy okazji mam pytanie do posiadaczy szyby bezbarwnej. Niby szkło typu optiwhite, ale jednak pod wpływem światła krawędzie szyby dają turkusowe refleksy na blat i ścianę. Czy to normalne?

cziczu
16-05-2014, 08:36
Diedra: "Jeśli jednak jesteś przekonany, że chcesz instalować szkło z grafiką, musisz dobrać je zarówno kolorystycznie, jak i kompozycyjnie do zabudowy kuchni. Jeśli masz aktualne zdjęcia kuchni - wklej, a wtedy ktoś ze zwolenników grafiki z pewnością doradzi :)"



projekt kuchni do którego szukam rozwiązania na miejsce między szafkami.
http://images63.fotosik.pl/981/1c539a35cfe3ee07med.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1c539a35cfe3ee07.html)

kolory ścian do ustalenia

Elfir
16-05-2014, 18:45
nie będzie to zgrzyt z czarną obudową kominka?
ściany fioletowe?

Elfir
16-05-2014, 18:46
koronka:
http://cdn7.urzadzamy.smcloud.net/t/photos/t/10099/koronka_na_tapecie_49313.jpg

cziczu
17-05-2014, 19:40
nie będzie to zgrzyt z czarną obudową kominka?
ściany fioletowe?

kolor ścian to tak dla kontrastu rzucony, jeszcze nie wiem jaki kolor ścian może coś od szarości?

brzoza_aga
24-06-2014, 11:12
kolor ścian to tak dla kontrastu rzucony, jeszcze nie wiem jaki kolor ścian może coś od szarości?

Myślę że szare ściany jak najbardziej :) Wtedy można poszaleć z grafiką.
Może coś takiego?
266997266998

Resoviax
24-06-2014, 14:21
i dobre rozwio guzik

DZIKU_7
30-06-2014, 20:30
Witam.
mam zamontowany lakobel między blatem a szafkami.Mam pytanie, co zastosować pomiędzy blatem kuchennym a szkłem gdzie jest 1-2mm przestrzeń gdzie mogą zbierać się okruchy / nieczystości. Może to być zwykły silikon np. bezbarwny czy może użyć kleju do luster do uzupełnienia tej przerwy

agatah
01-07-2014, 08:20
Silikon bezbarwny

anka564
17-07-2014, 14:17
Polecam decobel, czyli poddruk pod szkłem. Mam go w kuchni, wybrałam motyw kawowy (motywy są przeróżne, w zasadzie to co się chce). Jestem bardzo zadowolona, elegancko wygląda i co najważniejsze jest łatwy w utrzymaniu, wystarczy zwykły płyn do szyb. Plusem jest brak fug, czyli zero brudu i bakterii. Ponadto bezpieczny montaż, brak potrzeby demontażu szafek, otwory na gniazda i armaturę. Decobel jest odporny na wilgoć i temperaturę, co jest bardzo ważne w kuchni. Jeśli chodzi o cenę, może nie jest najtańszy, ale warto zastosować, będzie służył na lata.

stanek33
24-07-2014, 15:47
Sam nie posiadam ale widziałem u znajomych jak to wygląda i musze przyznać, że to bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązanie.

Cer***
24-08-2014, 13:52
Myślę że szare ściany jak najbardziej :) Wtedy można poszaleć z grafiką.
Może coś takiego?
266997266998

Ewentualnie można też zostać w tej samej szaro- czarnej tonacji kolorystycznej i wtedy poszaleć z dodatkami w kuchni.
Chodzi mi o takie grafiki: 276273276274

Włóczykij91
25-08-2014, 17:20
takie tafle szklane w kuchni bardzo mi się podobają, tylko zastanawiam się czy to szło jest odporne na wysoką temperaturę. różne rzeczy się dzijeą w kuchni w szczególności gdy jest rozgrzany na patelni olej.
co nie zmienia faktu, że tafle wyglądają fenomenalnie

Konevka
01-09-2014, 17:04
Montuje się to prościej niż kafelki, wystarczy zwykły klej do szyb samochodowych. Nie ograniczaj się do samego białego, wybierz sobie ciekawy wzór np. żywe warzywa i owoce. Efektów jest mnóstwo.

brzoza_aga
11-11-2014, 12:12
Nic się nie bój, bierz szkło hartowane i możesz jechać na cztery palniki :) Tylko dobrze przyklej i zostaw na dobę do wyschnięcia.

Vicka
15-11-2014, 17:46
Chciałabym w kuchni założyć sobie panele ścienne ze szkła - widziałam gdzies w internecie coś takiego.
I pytanie jest czym je się montuje - jakiś specjalny klej, czy to fachowiec musi zakładać?
Przyznam, że chce zminimalizować koszty, bo już same takie panele tanie nie są

Elfir
16-11-2014, 20:55
Chciałabym w kuchni założyć sobie panele ścienne ze szkła - widziałam gdzies w internecie coś takiego.
I pytanie jest czym je się montuje - jakiś specjalny klej, czy to fachowiec musi zakładać?
Przyznam, że chce zminimalizować koszty, bo już same takie panele tanie nie są

Na silikon. Polecam lekturę wątku, z którym połączyłam twój post

Vicka
18-11-2014, 09:03
A możesz mi podać jakiś konkretny rodzaj takiego silikonu?
Kupowałam w mrówce kiedyś taki silikon montażowy za 14 zł z groszami, ale do przyklejania gumowanych antypoślizgów na schodach zewnętrznych, i to coś odpadło po pierwsze zimie, a jak chcę panele ścienne ze szkła w takim guście:
289655
źródło zdjęcia http://archiweb.pl/aktualnosci/szklane-panele-scienne-do-kuchni-108/

to nie mogę pozwolić sobie na to, żeby to normalnie wzięło i odpadło, a ja autentycznie robię krok po kroku jak w instrukcjach..
Konkretny rodzaju silikonu do zamontowania czegos takiego?
Czy parametr przyczepności który mam sprawdzać, jeśli coś takiego jest?

beatagl
18-11-2014, 20:30
Witam
Właśnie jestem na etapie kupna takiej szyby i już nawet zrobione zostały pomiary . Czym kierować się przy zakupie jaką grubość najlepiej ? a może podwójna szyba , hartowana?
Moja ma być z grafiką
tu projekt
http://images55.fotosik.pl/78/aa47a3f27031ea68gen.jpg

http://images54.fotosik.pl/79/6237649c3236f671gen.jpg

http://images54.fotosik.pl/361/845d3d79da4c12f2gen.jpg

Pawel38
19-11-2014, 13:19
całkiem ciekawy ten projekt

beatagl
19-11-2014, 21:06
Dzięki, już nawet 80% zrealizowany :) tylko ta szyba teraz

reakikko
20-11-2014, 14:51
Zachorowałam na biała cegłę zamiast płytek, ale co by zabezpieczyć i nie zwariować przy sprzątaniu - przykrytą szkłem. Coś na tę modłę, ale z normalną cegłą:
290117
290118
Wykonalne? Ma to sens? Pas o szerokości 2,7m, musiałoby pójść z jednego fragmentu, montowany w rogach na wkręty, kleju nie widzę... Co myślicie?

beatagl
20-11-2014, 22:56
2,7m z jednego fragmentu hmmmmm.???

rzastin
07-02-2016, 18:54
Czy przy płycie indukcyjnej należy stosować szkło hartowane? Szklarz mnie postraszył, że zwykły lacobel może pękać.

compi
07-02-2016, 20:41
Straszy niepotrzebnie.

zuziab
21-02-2016, 21:50
Gdzie w krakowie znajdę takie mocno soczysto zielone wręcz seledynowe jak w 1:04 w filmiku


http://www.youtube.com/watch?v=xX8gwWz8Vz8

http://www.youtube.com/watch?v=xX8gwWz8Vz8

majass
02-03-2016, 20:13
Zdecydowanie szkło i jak szkło to z jakąś ciekawą grafiką: [PRACUJESZ NA BANA ZA LINKI] Ja mam osobiście biało czarną z motywem piórek, świetnie pasuje kolorystycznie pod sprzęt AGD, również czarny, .

bea135
22-04-2016, 22:02
Witam chcemy wyłożyć ścinę szybą ale mam problem z wykończeniem szyby. Chciałabym żeby szyba była na równi ze ściana. Mam możliwość albo podkuć tynk alba nałożyć na tynk zaprawę grubowarstwową (ok 6 mm)
353751353751
jak wy macie to wykończone na zdięciach nie mogę się dopatrzeć
drugi problem to wykończenie obrzeży będzie tam ok 2 mm przerwy, czym to się wykańcza, macie jakieś dokładne zdjęcia353752

marpp
31-05-2016, 08:28
Witam , mam pytanie zamontowano mi szkło z z nadrukiem w kuchni i po 1 dniu obraz jakby zaczął pękać od środka zgłosiłem to wykonawcy a on powiedział, że do środka dostała się woda choć miał przyjechać i zasilikonować dół. Nie jestem pewny czy faktycznie woda mogłaby podejść tak wysoko i z czego jest zrobiony ten nadruk skoro wchłania wodę pod szybą w kuchni?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b044458dec023ac9

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b01c4c41c03e5aee

Elfir
31-05-2016, 10:10
to faktycznie wygląda jakby się fototapeta marszczyła od wody.

RyszardG.
08-07-2016, 14:04
[spam]

stenka
19-05-2017, 11:30
Fajny jest ten projekt. Tez mam panele szklane na mieszkaniu i powiem ze opłacało się zainwestować, a problem meczącego sprzątania został rozwiązany, wystarczy przetrzeć ścierką. Osobiście wybrałam firmę [SPAMER] i nie zawiodłam się.

kajetan_kajetanowicz
15-10-2017, 01:52
Szkło to świetne rozwiązanie, dobrze wygląda,łatwo je utrzymać w czystości

oliwier.m
15-10-2017, 10:53
Ja już nigdy nie wróciłbym do kafelek w kuchni - ten tłuszcz przyklejający się do fug pod okapem...koszmarne wspomnienia

marin72
15-10-2017, 22:43
Szkło jest ostatnio bardzo modne, ale też bardzo funkcjonalne

zista
05-09-2019, 08:10
Ja również się zastanawiam, czy panele szklane (http://www.artglass.elblag.pl) w kuchni będą fajnie wyglądały. Widzę, że macie na to naprawdę ciekawe pomysły. Powiedzcie jednak, jak to jest ze sprzątaniem tego. Nie ma problemu z domyciem ani nic?

CentrumSzkla.eu
28-11-2019, 15:02
Mamy ciekawą ofertę na szkło do kuchni z grafiką (https://centrumszkla.eu/grafika-na-szkle/). Na naszej stronie, w sklepie znajdziecie miliony wzorów do wyboru i można zamówić z wysyłką :)

E-Rzecznik Śnieżka
31-12-2019, 15:21
Ekran szklany jest praktyczny do utrzymania w czystości, ale nie do każdego stylu w kuchni pasuje. W rustykalnej czy prowansalskiej lepiej postawić na cegłę, a w klasycznej na kamień lub tradycyjne płytki. W kuchniach nowoczesnych szkło wygląda świetnie jednak do w kuchni minimalistycznej tapeta może popsuć efekt minimalizmu. Lepiej niekiedy przykryć szkłem pomalowaną ścianę lub dopasować kolor matowego szkła do kolorystyki wnętrza.
438808438809