PDA

Zobacz pełną wersję : popękane krokwie



podlas64
05-08-2003, 17:03
oglądałem na składzie drewna krokwie o wym16x8
wszystkie miały pęknięcia , od małych, 4-5cm do dużych po kilkanaście
i nawet ponad 20cm dł. Sprzedawca oczywiście powiedział że to normalne i że to oznacza że drzewo jest dobrze wysuszone
Czy to prawda? Jeśli tak to jakie duże i głębokie sż dopuszczane pęknięcia?

Bell
06-08-2003, 07:08
Mają rację. U mnie również w krokwiach i murłatach były pęknięcia. Zdaje się jedyną drogą uniknięcia pęknięć jest specjalistyczne suszenie w suszarniach lub suszenie sezonowe niewielkimi gradientami temperatur (w praktyce ta druga metoda - niewykonalna)

podlas64
06-08-2003, 13:34
Dzięki za odpowiedz ale jak myślisz jakie mogą być maximum te pęknięcia?

Michał Biliński
07-08-2003, 16:51
Do mnie drzewo przyjechało bez żadnych pęknięć ale jak poleżało sobie na budowie jakieś 3 tygodnie to zaczeło się rozsychać.Dachowcy którzy robili więźbe to powiedzieli że nie ma się co martwić bo to całkiem naturalne.

farbiarz
07-08-2003, 16:57
A nie myślałeś przypadkiem co by zaopatrzyć się w drewno klejone?? Nie ma pęknięć, może i w niektórych przypadkach jest droższe, ale płacisz w gruncie rzeczy za wytrzymałość i mniejszą wagę konstrukcji dachowej..
Obecnie jestem na etapie poszukiwania dobrego producenta takich materiałów..

podlas64
09-08-2003, 13:26
nie myślałem ,bo nie słyszałem o konstrukcji dachu z drzewa klejonego
Ile jest droższe ?
Jak znajdziesz dobrego producenta to pochwal się i daj mi namiary
A może ktoś inny zna takiego producenta najlepiej z południowej części
kraju Sląsk,Zagłębie

farbiarz
09-08-2003, 15:00
Jeszcze jedną dodatkową zaletą jest estetyka :) narazie o producencie nic jeszcze nie wiem, ale koszty są trochę większe niż przypuszczałem. Ale w sumie i tak warto zainwestować bo koszty niewątpliwie się zwrócą. Jeśli znajdę namiary na producenta to się odezwę..

03-10-2003, 23:21
jakie koszty Ci się niewątpliwie zwrócą ?

jeśli masz kasę i zamiłowanie do najlepszych rozwiązań to zastosuj klejone. W budownictwie jednorodzinnym praktycznie nie ma znaczenia jakie drewno zastosujesz klejone czy z bala ( na typowe krokwie ),
Klejone stosuje się przy niezmiernie wymyślnych konstrukcjach dachu.

Wytrzymałościowo powinien policzyć projektant,
estetycznie, na górze jakaś dachówka, na poddaszu GK lub co chcesz, na zwnątrz od dołu podbitka. Nie widać krokwi, chyba że chcesz je wyeksponować.

Pęknięcia powstają z powodu stosowania drewna z letniej ścinki - drewno z sokami. "Starzy fachurzy" stosowali drewno ze ścinki zimowej i wczesnowiosennej, kiedy wegetacja jest uśpiona.

A nawet takie pęknięcia takie nie wpływają na jakość konstrukcji.

Cz.