PDA

Zobacz pełną wersję : stary dom i drena?



Marcek
07-08-2003, 12:18
Witam wszystkich! Co prawda temat drenażu już został porządnie przemaglowany wcześniej i to wielokrotnie, jednak ja chciałbym raz jeszcze do tego wrócić. Stałem się szczęśliwym posiadaczem domu wraz z pięknym ogrodem, jednak:
1. dom stoi niezamieszkały już od ponad 20 lat
2. zbudowano go na glinie i jak łatwo się domyślić występuje problem wody w piwnicach
3. w piwnicy znajdujes się studnia, która ma ok. 3 metry głebokości i jest w niej woda o stablinym poziomie
4. od ponad 10 lat fundamenty domu są odkopane (mniej więcje połowa domu) i wspomniane fundamenty zaczynają się rozpadać. oglądał to konstruktor, który twierdzi że nic groźnego jeszcze się nie stało
To tyle "dobrych" wiadomości, ale myśle że należy się porządnie zastanowić zanim zaczne coś robić. Chciałbym prosić o rade kogoś kto zna się na tych sprawach i podpiwiedź czy ma sens się w to ładować. Nie wiem czy drenaż połączony z naprawą fundamentów oraz ich izolacją wystarczy? Czy należy się martwić tą studnią w domu? Nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić, bo chociaż dom jest naprawdę ładny i solidny, to jednak może się okazać że jego czas już minął. porsze o rade.
Pozdrawiam

tom soyer
07-08-2003, 13:03
Nie wiem czy drenaż połączony z naprawą fundamentów oraz ich izolacją wystarczy?

wszystko zalezy od stanu fundamentow. postaraj sie o ekspertyze na pismie rzeczoznawcy budowlanego jesli nie ufasz radom znajomych. jesli wszystko jest ok albo prawie ok to mozesz sie zabrac za izolowanie fundamentow.


Czy należy się martwić tą studnią w domu? Nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić, bo chociaż dom jest naprawdę ładny i solidny, to jednak może się okazać że jego czas już minął. porsze o rade.
Pozdrawiam
studnia w domu to nic strasznego. pytanie czy ta "woda w piwnicy" to wilgoc pochodzaca np ze studni, czy okresowe zalewanie piwnicy i co jest tego powodem. studnia czystej wody i to jeszcze w domu to skarb.

Marcek
07-08-2003, 14:05
Dzięki za info Tom!
ekspertyze konkstruktora mam i jest pozytywna. co prawda jest ona tylko ustna, ale ten człowiek zawodowo się tym zajmuje i można mu zaufać. Co do tej wilgoci to jest tak, ze nie pochodzi ona z tej studni tylko wynika z zalewania budynku przez wody gruntowe. Wg mnie drenaz opaskowy + izolacja fundamentow powinny wystarczyć, tylko że ja nie jestem ekspertem w tych tematach. Boje sie, że wilgoc bedzie sie pojawiala rowniez od dolu, chyba ze drenaz obniza lustro wody gruntowej. Byl geolog i robil odwiert i stwierdzil, ze lustro wody jest bardzo nisko, tylko okresowo sie podnosi. W kazdym razie jak dom byl obsypany ziemia (a raczej glina) z kazdej strony to do domu lala sie woda przede wszsytkim wiosna. W pozostalych porach roku bylo caly czas wilgotno. Dodatkowo zimowe mrozy podniosly i zniszczyly wszsytkie wylewki w piwnicach. To nie problem to naprawic tylko czy to sie nie powtorzy? Co o tym myslisz?

tom soyer
08-08-2003, 09:45
mozna zrobic drenaz jak najnizej (tzn do poziomu law), odprowadzic wode spod scian dlugim fartuchem z folii (u gory przymocowanym na wysokosci cokolu, sprowadzonym do poziomu law i odprowadzonym od budynku z lekkim spadkiem i rura drenarska na przynajmniej metr). Najtrudniejsze wydaje mi sie zaizolwanie posadzek w piwnicy ale i tak je musiz rozebrac. pozniej musisz zrobic wylewke (lub lepiej wysypac najpierw keramzytem) i na tym zrobic izolacje pozioma posadzek. Zajrzyj do "Ladnego Domu" ktorys z ostatnich numerow tego roku.

11-08-2003, 08:23
Jeśli dobrze zrozumiałem, to radzisz mi zerwać wszystkie stare wylewki w piwnicy i zrobic je raz jeszcze, ale wcześniej wykonując jakąś izolacje poziomą? Chciałbym Cie spytać czy w każdym budynku gdzie robi się drenaż występuje konieczność izolowania wylewek w piwnicach budynku od podłoża? Prawda jest taka, że chciałbym to zrobić porządnie i tak żeby nie trzeba było robić poprawek za dwa lata i dlatego jeśli masz jakieś sugestie czy dodatkowe uwagi na co mam zwracać szczególną uwage to będę bardzo wdzięczny. W kwestii drenażu już chyba sobie poradze, bo znalezłem znajomego który zrobił go sobie we własnym zakresie dwa lata wstecz i działa to bez zarzutu. Skorzystam z jego doświadzczeń i dostępnych publikacji.

Carpenter78
20-02-2012, 20:44
Odświeżam kotleta... ciekaw jestem Marcek czy ta studnia nie wpływa negatywnie na konstrukcje budynku i jakie są Twoje wrażenia z posiadania takowej.
Marzy mi się zimne piwo w piwnicy i stąd moje rozmyślania które rozpocząłem w tym wątku Studnia w piwnicy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197491-Studnia-w-piwnicy)

Pozdrawiam!