PDA

Zobacz pełną wersję : podpiwniczony czy nie- jakie koszty



Rerut
21-11-2007, 17:24
Witam serdecznie. Jestem nowy na forum więc moje pytania pewnie będą nieprecyzyjne, ale...
Dom ma być z bala drewnianego ok 9x10metrów
Zastanawiam się czy robić piwnicę czy też nie, jaka może być różnica w kosztach. Projekt- osiek drewniany.
Z góry dziękuję

Frantz
22-11-2007, 09:51
Przede wszystkim zwróć uwagę na teren na którym zamierzasz budować, tzn. czy jest płaski czy nachylony, czy podmokły czy suchy. Jeżeli płaski i podmokły, to możesz mieć problem z odprowadzeniem wody z drenów. Poza kosztami drenacji trzeba też włożyć trochę pieniążków w izolacje. Piwnice są kosztowne a do tego pracochłonne ale i tak nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy :)

lee28
23-11-2007, 16:42
Ja mam piwnice, w moim przypadku stan 0 kosztował 50 tyś, jeśli nie robiłbym piwnic to zaoszczędził bym na tym etapie 18 tyś.

Basia1112
23-11-2007, 23:00
Ja też mam piwnice i potwierdzam -na tym etapie budowy wyszło mnie to ok.15 tys więcej.Nie mówie o wykończeniu,chociaż u mnie piwnice będą piwnicami-jak najtaniej.Mam znajomego ,który w piwnicach ma gładzie gipsowe,piękne kolory na ścianach i drogie kafle na podłodze.To oczywiście podraża koszty.Piwnice jako pomieszczenia gospodarcze-kotłownia,pralnio-suszarnia,spiżarnia mam zamiar wykończyć jak najtańszym kosztem.

insz
01-12-2007, 17:39
Mam piwnicę pod całym domem (pod garażem też) - około 120 m2.
Drożej o jakieś 35 tys., co daje ok. 300 zł/m2 w stanie surowym.
Do kosztu piwnicy doliczyłem solidny drenaż; gdyby nie piwnica, nie musiałbym go robić.

andrzejek
04-12-2007, 16:27
[quote="insz"]Mam piwnicę pod całym domem (pod garażem też) - około 120 m2.
Drożej o jakieś 35 tys., co daje ok. 300 zł/m2 w stanie surowym.
Do kosztu piwnicy doliczyłem solidny drenaż; gdyby nie piwnica, nie musiałbym go robić. Nie wiem , jakim cudem wychodzi u Was tak tanio wybudowanie piwnicy.Mnie jej koszt pod calym domem i garazem (ok. 128 m. kw. ) wyniósl ok. 90 tys. zl. Niektore pozycje podam z cenami : drenaż 10 tys. zl (żwir 40 ton po 80 zl, plus transport dalo kwotę ok. 4 tys. zl, rury drenarskie, studzienki itp. 4 tys. zl, ) robocizna 2,5 tys. izolacja piwnicy wraz z dociepleniem to : blisko 30 tys.. zl (Izolacja Deietrmanna plus 160 m kw. styroduru dalo kwotę ponad 20 tys. zl, plus siatka, klej ) plus robocizna za to 45 zl za m kw. czyli blisko 8 tys. .Sam koszt stropu nad piwnicą to 26 tys. zl.Do budowy piwn icy zmusily mnie warunki terenowe ,( skarpa.)..w przeciwnym badz razie nie budowalbym jej w żadnym wypadku.Warto to wziac pod uwagę, ja zdecydowanie wolałbym zbudowac dodatkowe pomieszczenie gospodarcze na parterze.

s-works
04-12-2007, 20:54
ja bede robił czesciowe podpiwniczenie pod czescia mieszkalna ok 80m2 i po wstepnych rozmowach z majstrami i hurtownia materiałow bud, wyszło mi ze bedzie mnie to kosztowało ok 60tys.

insz
05-12-2007, 05:54
Nie wiem , jakim cudem wychodzi u Was tak tanio wybudowanie piwnicy. (...) Do budowy piwnicy zmusily mnie warunki terenowe ,( skarpa.)..w przeciwnym badz razie nie budowalbym jej w żadnym wypadku.Warto to wziac pod uwagę, ja zdecydowanie wolałbym zbudowac dodatkowe pomieszczenie gospodarcze na parterze.

Tez nie budowałbym piwnicy, gdyby nie skarpa. U mnie stan "zero" to około 70 tys. (nie licząc obsypania i nawiezienia ziemi). Policzyłem, ile wyniósłby mnie stan 0 bez piwnicy (ok. 35 tys) i wyszło, że piwnica to dodatkowy koszt 35 tys; Gdyby nie piwnica, sam tylko piasek do wsypania pod chudziak kosztowałby mnie 10 tys (mało kto to liczy)

ALE:
- izolacja solidna, ale polskiego IZOHANA
- styropian podziemny KNAUF, a nie styrodur (100 m2)
- drenaż 50 mb (4 studzienki plastikowe + 1 zbiorcza betonowa, rury, żwir, geowłóknina) ułożyłem sam (oprócz wykopu wokół ławy i obsypania piachem)
- mur piwnicy wykonano z pustaków szalunkowych (zazbrojono i zalano betonem) - wyszło taniej niż bloczki i nie trzeba tynkować. Na ścianę od razu poszła izolacja IZOHAN, potem styropian rowkowany (płyta drenarska), potem geowłóknina i piach.
Ocieplenie przykleiłem sam na piankę PUR (polecam !) i na to geowłókninę też sam przyczepiłem. Robota banalnie prosta. Poza tym, nie chciałem tak ważnego etapu zlecać komuś...

Na początku też planowałem na styro siatkę i klej, tylko po co na całości ?
Siatka i klej będzie tylko na cokole.