dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Komentarze

  1. Avatar brunet wieczorową
    zibi, nie pomyliłem się. To jest tylko porównanie dwóch rodzajów stropów, zaś elementy wspólne (schody, balkon, podciągi, wieńce) pominąłem w tej kalkulacji. Ich koszty są identyczne zarówno w terivie jak i w monolicie.

    U mnie w monolicie zostaje tylko podciąg P1, zaś P2 i P3 (jak również filar między kuchnią a salonem) zostały wyrzucone.

    Ja też nie słyszałem aby komuś teriva zleciała na głowę, ale liczby mówią same za siebie:
    - przy terivie obciążenie ponad ciężar stropu wynosi 4,0kN/m2 (całkowite 6,7kN/m2 pomniejszone o ciężar stropu 2,7kN/m2),
    - w monolicie (konkretnie u mnie) obciążenie ponad ciężar stropu wynosi ponad 5kN/m2.
    Zakładając, że ciężar ciężar ścian działowych, wylewek, tynków, instalacji, wykończenia itd. wyniesie 2,5kN/m2, pozostaje nam obciążenia użytkowego w terivie 1,5kN/m2 a w monolicie 2,5kN/m2. Ja chciałbym nieco zwiększyć obciążenie (ogrzewanie podłogowe, murowane ścianki działowe, duża wanna, w przyszłości może akwarium, siłownia), więc dodatkowy 1kN/m2 wydaje się pożądany. Zapewne teriva też by to wytrzymała, ale wolę mieć mocniejszy strop i spać spokojnie.
  2. Avatar zibi465
    troszkę w obliczeniach się pomyliłeś ,zarówno przy terivie jaki przy monolicie.Przy terivie policzyłeś tylko beton który wlewasz w gary,a są tam podciągi ,wieńce i żebra rozdzielacza.Mi w Tymku przy teriwie weszło prawie 15 m3 betonu razem z balkonem i schodami.Do tego zużyłem 120 stempli i jakieś 1,5m3 desek(w tym balkon i schody)Nie miałem HEBa którego zastąpiłem belkami teriwy tańsze i lżejsze rozwiązanie. Wydaje mi się że przy monolicie musisz mieć podciąg ten przy schodach(chyba P3).Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś z wanną zleciał piętro niżej przy terivie .Również ściany działowe można murować na terivie
  3. Avatar brunet wieczorową
    Dokładnie, a dom buduje się na lata... Nie chciałbym zastanawiać się leżąc w wannie pełnej wody czy czasami nie zlecę na dół. Teriva zapewnia nośność 150kg/m2 - wanna napełniona do pełna to 450kg/m2 (ciężar wody) plus ciężar wanny.
  4. Avatar u&k
    chyba masz odpowiedź (ścianki działowe na poddaszu) my również zdecydowaliśmy sie na monolit własnie z tych powodów. Będziesz sie cały czas zastanawiał czy terriva utrzyma
  5. Avatar brunet wieczorową
    Jan, dzięki za komentarz. Być może faktycznie warto zostać przy terivie. Muszę to jeszcze raz przeliczyć i przemyśleć.
  6. Avatar jan_z_wolna
    cześć brunet,
    Wpadłem tutaj z wątku o stropie. Jeszcze co do ścianki kolankowej. Jeżeli chcesz ją podnieść o 40cm to musisz mieć taką zmianę w projekcie. Za bardzo to widać i przy odbiorze będą problemy. A ze stropem daj sobie spokój. To co teoretycznie zaoszczędzisz, to wydasz na zmianę projektu.
Strona 3 z 3