dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

HenoK

  1. Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

    Przyszła zima i to całkiem solidna. Dzisiaj nad ranem temperatura spadła od -18st. C, w tej chwili jest -13st. C.
    Kolektory słoneczne w takich warunkach oczywiście niewiele dają - rano były zasypane śniegiem. Koło południa usunąłem z nich śnieg i przez godzinę kolektory regenerowały dolne źródło pompy ciepła. Temperatura glikolu z folnego źródła początkowo równa 1,8st. C pod wpływem ciepła z kolektorów po godzinie wzrosła do +3,5st. C. Pompa ciepła w tym czasie ...
  2. Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

    Ponieważ nie wszystko wcześniej pisałem, a niektóre z zastosowanych u mnie rozwiązań, mogą być dla innych ciekawe postaram się w tej chwili je przyblizyć.
    Jednym z rozwiązań, które dobrze się sprawdziły jest akumulacyjne ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła.
    U siebie mam posadzkę o bardzo dużej akumulacyjności (0,5m materiału akumulacyjnego). Od góry jest : posadzka ceramiczna, wylewka z ogrzewaniem podłogowym 8-10cm, izolacja przeciwwilgociowa ...
  3. Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

    Moje kolektory słoneczne są ustawione optymalnie do pracy latem (kąt nachylenia 30 st.). W tej chwili dają bardzo mało ciepła - dzień jest bardzo krótki, słońce wznosi się nisko nad horyzont i przeważają dni pochmurne. Pierwszego poważniejszego wykorzystania kolektorów spodziewam się pod koniec lutego - najpierw do wspomagania dolnego źródła pompy ciepła, później do wspomagania ogrzewania podłogowego, a dopiero pod koniec marca zapewne da się je wykorzystać do przygotowania ...
  4. Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

    Mam już zamontowane kolektory słoneczne. Dwa płaskie kolektory cieczowe firmy Immergas CP-2. Wczoraj rano było trochę słońca, ale za mało, żeby podgrzać ciepłą wodę. Przez ok. godzinę pracowały oddając ciepło do ogrzewania podłogowego.

    ( 19 690 )
  5. Dziennik budowy domku "prawie" pasywnego

    Jedne z pierwszych zdjęć w moim Dzienniku budowy przedstawiają budowę dolnego źródła pompy ciepła. Nieco później wykonałem i zainstalowałem pompę ciepła własnego pomysłu. Wiele o niej nie pisałem, bo miała bardzo kiepskie COP, rzędu 2,0 i w dodatku pracowała tylko przez część sezonu grzewczego. Ciepła woda była przygotowywana bez pompy ciepła.

    Obecnie mam zainstalowaną pompę ciepła polskiej produkcji, zbudowana z podzespołów renomowanych firm światowych, ...
Strona 2 z 13