dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

otwarty3

Okna, brama i drzwi wejściowe

Oceń ten wpis
Temat jest w tej chwili otwarty. Jesteśmy na etapie wyboru, ale skoro padło pod poprzednim wpisem pytanie o okna, to napiszę co do tej pory się wydarzyło.

Z racji tego, że okien jest niemało (w zasadzie chyba 80% elewacji ogrodowej to szkło), stawiamy raczej na okna dość ciepłe. Na pewno trzyszybowe. PCV - bo tańsze niż aluminiowe. Do tego tzw. ciepły montaż.

Pierwsza wycena jaką dostaliśmy to był mały atak serca. Jakieś 120 tys. zł A w wycenie, która poszła do banku mamy... uwaga, uwaga... ok. 46 tys. I to razem z bramą garażową i drzwiami. Pierwsza myśl: co kierowało nami, że wybraliśmy ten projekt? Druga myśl: co kierowało człowiekiem, który stworzył tę wycenę? Otóż okazało się, że wycenę okien robi się w oparciu o współczynniki, na podstawie... powierzchni domu, a nie powierzchni okien!

Kolejne wyceny jakie dostaliśmy (ok. 50-60 tys. bez bramy i drzwi) dały nam wiarę w to, że może jednak stać nas na ten dom. Takie tam... "odrobinkę" tańsze, bo co to było 100% różnicy, nie? Może w tych oknach za 120 tys. były złote klamki lub jakiś niezwykle rzadki gaz między szybami. Może sam prezes firmy go wpuszczał? Nie wnikam i nie chcę już tej wyceny widzieć.

Zaczęliśmy kombinować, co możemy zrobić taniej i szukać kolejnych firm. Po pierwsze, zrezygnowaliśmy z dwóch otwieranych okien tarasowych. Na początku było nam ich szkoda, ale już się przyzwyczailiśmy, że tylko środkowe będą się otwierać. To daje kilka dobrych tysięcy, bo taki HTS z niskim progiem kosztuje srogo. W biurze jedno okno robimy zupełnie stałe (elewacja frontowa) i zostawiamy otwierane tylko na elewacji bocznej. W pomieszczeniu gospodarczym i tak muszą być luksfery, z racji zbyt małej odległości od sąsiadów, więc to okno też odpada. Powoli zaczyna to wszystko mieć ręce i nogi, a cena razem z bramą i drzwiami wejściowymi może zamknie się w okolicach 50 tys. razem z roletami. Za jakiś czas się to okaże.

A teraz kilka naszych największych problemów, na które każdy może się natknąć:
  • bardzo drogie okna tarasowe jeśli chce się mieć system HTS z niskim progiem;
  • jak już zrezygnujecie z okna tarasowego, to problemem jest okno niedzielone o takich gabarytach (ok. 2,5m x 3m), bo podobno trzeba do niego dźwig, a szyby muszą być grubsze, żeby nie pękły; okno dzielone z kolei ma gorsze parametry;
  • nie każda firma jest w stanie zrobić drzwi wejściowe wraz z otaczającymi je przeszkleniami (słyszeliśmy narzekania na stabilność takiej konstrukcji, itp.)
  • o ile okna trójkątne i ze skosami nie są problemem, to rolety zewnętrzne na takie okna już są; dostaliśmy wycenę jednej skośnej rolety na ok. 9 tys., więc na górze, od strony ogrodu rolet raczej nie będzie; poza tym pod samym dachem i przy murłatach ciężko je wetknąć



A tu kilka problemów, na które nie każdy może się natknąć
  • mamy garaż powiększony, jak się okazało, niestandardowo; brama ma 580 cm, a standardowe mają 550 cm; albo zamurujemy kawałek garażu, albo musimy mieć bramę 3 tys. droższą (9 tys. zamiast 6 tys.)
  • murarze tak żwawo stawiali stan surowy, że się rozpędzili i zamurowali nam skośne okna w elewacji frontowej; początkowo rozważaliśmy wywalenie tych okien, ale ostatecznie kazaliśmy zburzyć tę ściankę;
  • -prosiliśmy o wstępną wycenę zgodnie z wykazem stolarki, a po jakimś czasie okazało się, że okno kuchenne mamy z 40 cm większe ( fantazja murarza-kucharza?)
Tagi - katalog słów kluczowych: okna, otwarty 3, stolarka okienna Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Nani
    No niestety, tak to już jest z nami inwestorami, że chcielibyśmy mieć wszystko, ale jest jedno ale - nie stać nas. Także dochodzimy do jakichś kompromisów. Nigdy niema tego złego co by na dobre nie wyszło. Po co Wam tyle HS-ów w salonie, docelowo i tak byście korzystali z jednego, a inny "stałby" nie używany. Także myślę, że nie ma się co zamartwiać i tam gdzie można z czegoś zrezygnować, to należy to zrobić.

    A tak swoją drogą, kwota 120tys. robi niezłe wrażenie
  2. Avatar śmig_śmigalska
    Z tego, co wyczytałam, to budujecie się z kredytu. Już zbudowałam swój dom, więc pozwolę sobie na pewne sugestie wynikające z doświadczenia. Większość budujących wybiera projekt domu "oczkami" zamiast rozumem. Z tego faktu wynika potem sporo kłopotów. Na początku budowy chcemy wszystko z górnej półki. Zwykle ma to smutne zakończenie. Na etapie, kiedy pieniądze są najbardziej potrzebne, to już ich nie ma. Wielkie przeszklone przestrzenie latami potem strasza pustką. Zastanówcie się, czy nie warto niektórych okien zastąpić fleksami (okna nieotwieralne)- są o połowę tańsze, a widok przez nie taki sam. Nie wiem, jaką planujecie wentylację. Przy mechanicznej można zostawić otwieralne tylko drzwi na taras. Cena 50- 60 tysięcy za okna to jakiś kosmos.
    Pozdrawiam
    Ś-ś
  3. Avatar Artur i Lidia
    Zerknąłem na projekt Otwarty 3, przyznam architekt poszalał sobie puszczając wodze fantazji. Ta elewacja ze szkła wygląda efektownie, ale okazała się baaardzo kosztowna.
  4. Avatar piotrek0m
    Okna 120 tyś - niezła cena - aż z ciekawości obejrzałem projekt. No poszalał architekt, poszalał. A kto to będzie później mył te okna (architekt pewno nie)
  5. Avatar otwarty3
    Cytat Napisał Nani
    Po co Wam tyle HS-ów w salonie, docelowo i tak byście korzystali z jednego, a inny "stałby" nie używany. Także myślę, że nie ma się co zamartwiać i tam gdzie można z czegoś zrezygnować, to należy to zrobić.
    Też wyszliśmy z tego właśnie założenia i dlatego HS będzie jeden.
  6. Avatar otwarty3
    Cytat Napisał śmig_śmigalska
    Na początku budowy chcemy wszystko z górnej półki. Zwykle ma to smutne zakończenie. Na etapie, kiedy pieniądze są najbardziej potrzebne, to już ich nie ma. Wielkie przeszklone przestrzenie latami potem strasza pustką. Zastanówcie się, czy nie warto niektórych okien zastąpić fleksami (okna nieotwieralne)- są o połowę tańsze, a widok przez nie taki sam. Nie wiem, jaką planujecie wentylację. Przy mechanicznej można zostawić otwieralne tylko drzwi na taras. Cena 50- 60 tysięcy za okna to jakiś kosmos.
    Ś-ś
    Hmm... to właśnie napisałem, że część okien zamieniliśmy na stałe. Między innymi dlatego, że wentylacja będzie właśnie mechaniczna. Nie bardzo rozumiem też to straszenie pustką. Mnie takie przestrzenie raczej nie straszą Powiedziałbym, że raczej wręcz przeciwnie
    Co do kosztu, to same okna tak naprawdę będą kosztowały ok. 25 tys., ale jak dojdą do tego drzwi zewnętrzne, brama, rolety elektryczne i ciepły montaż, to pewnie wyjdzie pod 50 tys.
    Nie mam parcia na wszystko z najwyższej półki, ale okna przy tej wielkości muszą być ciepłe i tyle. Poza tym staramy się mieścić w budżecie, który sobie założyliśmy, a w budżecie tym są też pieniądze na wykańczanie domu, więc może jednak na koniec nie zabraknie. A jak zabraknie, to trzeba będzie zarobić Na koniec można zrezygnować na jakiś czas np. z wykończenia jednej łazienki, a jeśli zrobię tanie i kiepskie okna, to przecież ich za rok nie wymienię
  7. Avatar otwarty3
    Cytat Napisał piotrek0m
    A kto to będzie później mył te okna (architekt pewno nie)
    Na początek nauczymy się myć tak jak fachowcy, którzy zarabiają tym na życie. Rach, ciach i umyte. Później widzę dwie opcje: albo zostaję szefem w firmie i stać nas na kogoś, kto będzie te okna mył, albo dochodzimy do takiej wprawy, że otwieramy firmę myjącą okna i myjemy okna w całej wiosce
  8. Avatar PROJEKT OTWARTY 3
    Właśnie czekam na wyceny naszych pięknych okien wraz z roletami
    Dochodzę do wniosku iż nasza budowa przedłuży się o jakieś 5 lat
    My na samym początku poczyniliśmy oszczędności rezygnując z dachówki ceramicznej zastępując blachodachówką (panele na rąbek stojący) dzięki temu udało się odchudzić więzbę dachową.
  9. Avatar otwarty3
    Cytat Napisał PROJEKT OTWARTY 3
    Dochodzę do wniosku iż nasza budowa przedłuży się o jakieś 5 lat
    My na samym początku poczyniliśmy oszczędności rezygnując z dachówki ceramicznej zastępując blachodachówką (panele na rąbek stojący) dzięki temu udało się odchudzić więzbę dachową.
    U nas już się przedłużyła, bo chcieliśmy wszystko zrobić w zeszłym roku, ale teraz ciśniemy, żeby wprowadzić się w 2015, bo każdy miesiąc płacenia dwóch kredytów - za mieszkanie i za budowę, to niepotrzebna strata.

    My nie odchudzaliśmy więźby, bo kto wie... może jeszcze na to wszystko dojdzie fotowoltaika. Zależy jak się potoczą losy ustaw o OZE.
  10. Avatar PROJEKT OTWARTY 3
    U nas sytuacja wygląda trochę inaczej budujemy dom bez kredytu
    Osobiście wolałabym szybko się wybudować i spłacać raty kredytu