dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Nasz Wiejski Dom - Z8 Studia Z500 - szkieletowy, fundament Legalett

Fundament grzewczy Legalett - wady zalety

Rating: 3 votes, 4,00 average.
Traz parę słów napiszę o fundamencie jaki wybraliśmy dla naszego domu.
Padło na Legalett.
Jest to skrzyżowanie płyty fundamentowej z piecem akumulacyjnym i ogrzewaniem podłogowym.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	legalett..jpg
Wyświetleń:	23295
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	18631

Zanim zdecydowaliśmy się na niego, przekopaliśmy niemal cały internet, pytaliśmy wujka Google czy coś wie na jego temat ale informacji o nim jest mało. Zbyt mało.

Czytaliśmy co prawda foldery reklamowe firmy Legalett ale z wyczytanych tam ogólników wyczytaliśmy tyle co "Jest fajny i wspaniały".

Kurcze, planując potężną inwestycję jaką jest dom, określenie fajny i wspaniały to trochę za mało aby zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dotarliśmy w końcu na forum muratora do wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthrea...ieszka%F1c%F3w
Czytanie tego wątku zajęło mi z przerwami 2 tygodnie
Wydzwanialiśmy i pisaliśmy też do samej firmy Legalett.
Tak to się zaczęło.

Teraz troszkę napiszę o samym fundamencie.
Fundament ten jest wielką zbrojoną płytą betonową wylewaną pod całym domem.
W betonie zalane jest także ogrzewanie podłogowe. Co ciekawe czynnikiem grzewczym w tej podłogówce jest ... powietrze. W betonie zalane są kanały powietrzne w których w obiegu zamkniętym krąży gorące powietrze ogrzewając tym samym podłogę.

Ogrzewanie domu powietrzem krążącym pod podłogą nie jest nowym wynalazkiem. Już w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano takie rozwiązanie (Hypocaustum). Także zamek w Malborku ogrzewany jest właśnie gorącym powietrzem biegnącym w kanałach.

Ogrzewanie podłogówki powietrzem przypadło do gustu zarówno mnie jak i mojej lepszej połowie.
Powietrze nie zamarza i nie mam niebezpieczeństwa tak jak w przypadku ogrzewania wodnego, że w przypadku awarii pęknięta rura zaleje całe mieszkanie. Co ciekawe nie bez znaczenia jest też fakt, cieków wodnych. Oto przy wyborze miejsca na dom sprowadza się radiestetę, różdżkarza lub innego znachora który z wahadełkiem, różdżką czy innym talizmanem lata po całej działce i sprawdza idealne miejsce z dala od cieków wodnych. Po czym stawiając dom w takim idealnym miejscu z wodną podłogówką przepuszcza się defacto Niagarę przez środek sypialni . W takich domach wahadełka wariują. To taki jeden wielki ciek wodny i to na własne życzenie. Dla mnie odpada.

Kolejnym typem ogrzewania podłogowego to elektryczne maty grzewcze kładzione pod całą podłogą. I znów problem. Każdy przewodnik z prądem wytwarza pole magnetyczne. Czy tego chcemy czy nie tak już jest. Zwykła fizyka. I oto eksperci spierają się czy antena telefonu komórkowego o wielkości 1 cm kwadratowego nie jest aby czasem przypadkiem za dużym expanderem promieniowania szkodliwego dla mózgu a tym czasem pod całą podłogą sprawiamy sobie indywidualny, prywatny nadajnik promieniowania fal elektromagnetycznych o wymiarach 1000cm kwadratowych (1000 razy więcej). Producenci mat grzewczych zapewniają, że nie ma żadnego smogu elektromagnetycznego, a na dowód kładą w matach dwa przeciwbieżne przewody obok siebie aby osłabić ten efekt W rezultacie mamy już podwójne wzmocnione pole magnetyczne. Nie dziękuję.

Dodatkowo jak będę myślał czy jak ja albo dzieci wyleją wodę na podłogę to mnie porazi czy mnie nie porazi prąd. Dodatkowo także przy ewentualnym uszkodzeniu przewodu w posadce lokalizacja uszkodzenia wiąże się z pruciem podług i szukaniem na chybił trafił. Szukaj wiatru w polu.

Jeśli mowa o wietrze to dlatego najbardziej neutralnym rozwiązania ogrzewania podłogowego jawi nam się ogrzewanie powietrzem.

Co ważne powietrze nie hula po mieszkaniu tak jak w ogrzewaniu nawiewowym tak, że firanki latają ale jest ono spacyfikowane pod podłogą.

A co jak się przebije/ przewierci podłogę z powietrznymi rurkami. Absolutnie nic. Powietrze płynące w rurkach nie ma podciśnienia a obieg jego jest bardzo wolny dlatego jak przewiercimy rurkę to bierzemy trochę kitu, kołek, kawałek drewienka, gips, cement czy cokolwiek innego mamy pod ręką i zaklejamy dziurę.

Opisując fundament warto wspomnieć o technologii jego budowy. Fundament jest bardzo dobrze izolowany. Zarówno od gruntu jak i od ścian izoluje go gruba warstwa styropianu.
Dzięki temu nie ma mostka termicznego jak w tradycyjnych fundamentach i ciepło nie ucieka do gruntu a jest trzymane jak w termosie. Dzięki temu nagrzana płyta bardzo dobrze akumuluje ciepło. Ta akumulacja jest dla jednych wielką zaletą dla innych wielką wadą. Zaletą bo taki rodzaj ogrzewania jest idealny dla domów szkieletowych. Szkieletowce mają bardzo małą zdolność akumulacji ciepła. Po wyłączeniu ogrzewania w takim domu bez Legaletu bardzo szybko robi się zimno. Z Legaletem akumulacyjność będzie zapewniała płyta fundamentowa. W takim domu będzie ciepło. Co ciekawe, jak czytam, nagrzana płyta trzyma swoje ciepło jeszcze kilka dni po wyłączeniu ogrzewania.

Pięknie pięknie ale należy pamiętać, że ta sama zasada dotyczy też włączania ogrzewania. Włączając ogrzewanie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego dopiero po kilku dniach grzania otrzymujemy docelową temperaturę. Problemem też są okresy przejściowe np: wiosną gdy występują znaczne różnice temperatur. W ciągu dnia za ciepło, w nocy za zimno - nie da się szybko zmieniać temperatury z uwagi na bardzo dużą bezwładność. Zarówno w ciągu ciepłego dnia jak i zimnej nocy płyta będzie jednakowo ciepła.

Kominek

Dlatego w przypadku Legaletu zalecana a nawet wskazana jest obecność kominka.
Jesienią, gdy robi się zimno możemy szybko rozpalić w kominku i patrzeć na skaczący ogień.

Źródło zasilania Legaletu.
Napisałem, że pod podłogą hula gorące powietrze ale co jest źródłem tego ciepła. Cały widz polega na tym że fundament sprzęgnięty jest z wymiennikiem ciepła lub jak kto woli z centralą grzewczą. a centrala ta może być zasilana z dowolnego źródła. Są przy tym dwa typy wymienników powietrzny i wodny.

Wymiennik wodny

Do wymiennika wodnego można podłączyć dowolny piec na ekogroszek, pelety, olej opałowy, gaz, pompę ciepła, centralne z elektrociepłowni czy elektrownię jądrową. Ważne jest, że wodny wymiennik ciepła odbiera ciepło z takiego układu i dalej już powietrzem dmucha pod podłogą ciepełkiem.

Wymiennik powietrzny
Drugi typ ogrzewania to wymiennik powietrzny z grzałkami elektrycznymi i aparaturą sterującą.
Ten tym ogrzewania jest dla leniwych (czyli dla mnie) lub jak kto woli jest bezobsługowy.
Nastawia się żądaną temperaturę i ma się spokój a grzałki elektryczne sobie grzeją. Można wyjechać na ferie zimowe a grzałki grzeją, rury z wodą użytkową nie zamarzną, nie będzie sopli w dużym pokoju. Jak się dowiadywaliśmy u źródła jest to zresztą najbardziej rozpowszechniony system ogrzewania domu w przypadku Legaletu. Nie jest się też palaczem we własnym domu. Nie ma brudu, sadzy, Nie ma się palarni z wyjściem na ogród. Zastanawialiśmy się że z biegiem lat będziemy coraz starsi a nie coraz młodsi i rozwiązanie typu ustaw temperaturę i zapomnij jest dla nas kuszące.
Ciekawostką też jest że centrale grzewcze (wymienniki) znajdują się pod podłogą przykryte grubymi pokrywami. Czyli cała "kotłownia" w przypadku elektrycznego ogrzewania nie zajmuje nawet 1 metra kwadratowego!

Częsty argument ogrzewania prądem to obawy w stylu "pójdziecie z torbami" , zobaczycie jak wam rachunki za prąd przyjdą.
I tu z pomocą przychodzi automatyka. W domach z Legaletm zalecane jest założenie prądu dwutaryfowego. Nocą taniej, w dzień drożej. Korzystając z tej taryfy automatyka włącza grzałki tylko w taryfie nocnej gdy prąd jest tańszy, wyłączając je jednocześnie w ciągu dnia. Korzystając z dużej akumulacyjności fundamentu w ciągu dnia fundament oddaje ciepło zmagazynowane w nocy.
Połączenie tych funkcjonalności a dodatkowo bardzo dobra izolacja płyty powoduje, że koszty ogrzewania ok. 120 m2 domu to wydatek 250-500zł w miesiącu grzewczym. Są to dane podane przez innych użytkowników na forum muratora. Zdaję sobie sprawę że rozbieżności kosztów są 100% ale zweryfikować koszty ogrzewania mogę tylko empirycznie po moim pierwszym okresie grzewczym.

Muszę jeszcze opisać troszkę więcej automatykę.
Oto dodatkowo w każdym pokoju standardowo jest montowany czujnik temperatury i w każdym z tych pokoi temperaturę można ustawiać niezależnie. Sterowanie odbywa się centralnie z jednego miejsca za pomocą przyciskowej konsoli.

Integracja z kominkiem
Dodatkowym bajerem całego układu jest możliwość zintegrowania kominka z ogrzewaniem podłogowym. Gdy rozpalamy w kominku, czujnik temperatury umieszczony w kominku informuje, centralę elektroniczną, że właśnie zaczęliśmy hajcować. Centrala wyłącza grzałki elektryczne i ciepło z kominka poprzez kominkowy wymiennik ciepła jest rozprowadzane po całym domu kanałami powietrznymi pod podłogą. Dodatkowo bajer ten jest przydatny przy rozpoczynaniu sezonu grzewczego. Przez pierwsze trzy dni od rozpoczęcia sezonu grzewczego central chodzi niemal non stop. Aby zmniejszyć koszty rozruchu można wspomóc ogrzewanie paląc przez pierwsze dni sezonu grzewczego także w kominku.

Koszty
Koszty nas prawdę mówiąc przeraziły a przynajmniej mocno ostudziły. Zastanawialiśmy się nawet czy nie zrezygnować z tego rozwiązania. Fundamnet Legalett jest 3x droższy od zwykłego fundamnetu. Niemniej przyszło opamiętanie, emocje osłabły i zaczęło się podliczanie.
Zaczęliśmy zastanawiać się aby porównywać jabłka z jabłkami a nie jabłka z gruszkami.

I tak kupując to rozwiązanie otrzymuje się.
-fundament
-podłogę parteru
-kompletne centralne ogrzewanie wraz z "piecem"
-kanalizację domu
-płaszcz (powietrzny) do kominka -rozprowadzenie ciepła przez kominek jest przecież po całym domu pod podłogą
-wylewkę samopoziomującą (od razu można kłaść kafelki)
-izolację poziomą i pinową fundamentu
-zagruntowane i pociągnięte siatką brzegi fundamentu
-wykonany ganek ze schodkami
-doprowadzenie powietrza do kominka
-grubą warstwę podsypki przeciwdziałającą zawilgoceniu fundamentu
-wykonanie bednarki (uziemienia wokół budynku)
-wyprowadzenie wody, prądu i kanalizacji poza obrys fundamentu.
-drenaż opaskowy odprowadzający wodę opadową.
- brak konieczności pomieszczenia na kocioł grzewczy (mieszkanko dla kotła, te kilka m2 też kosztuje)
-brak konieczności budowy komina pod kocioł grzewczy

Ponoć znawcy twierdzą, że podliczając to wszystko Legalett jest tańszy od tradycyjnego fundamentu.
Niemniej ja się przyznam się, że mnie osobiście wyszło, że w tym porównaniu Legalett jest droższy od zwykłego fundamentu o ok. 20 tys zł.

Niemniej biorąc pod uwagę, że przyszłe oszczędności na ogrzewaniu obniżą rachunki o 30% względem tradycyjnego fundamentu, całość prac budowlanych wykonana będzie w ok 7 dni a na fundament otrzymam 30 letnią gwarancję można to rozważyć.

Opis:
Ilość central grzewczych - 2szt.
Moc każdej z central - 4kW
Moc wentylatora w centrali grzewczej - 115W
Powierzchnia domu -100m2


Zalety
-Oszczędność na przyszłych kosztach ogrzewania
-Brak kaloryferów w domu
-Błyskawiczny czas budowy fundamentu - 7 dni.
-Brak kotłowni i komina kotłowni
-Brak brudu na budowie
-Teren po zakończeniu prac wysprzątany przez ekipę
-Komfortowa bezobsługowa obsługa
-Ekipa sama organizuje sobie nocleg i wyżywienie
- 30 lat gwarancji na płytę, 2lata na urządzenia

Wady
-Cena
-Duża bezwładność systemu
-Konieczność dokładnego zaplanowania i rozmieszczenia sanitariatów jeszcze przed rozpoczęciem budowy
-Czy wspominałem już o cenie

Updated 07-09-2010 at 13:01 by pawgar

Tagi - katalog słów kluczowych: fundament, legalett Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar wgr
    to musi być naprawdę kosztowne rozwiązanie, myślę jednak że warto przecież ma to przez lata. Pozdrawiam http://www.remonty-sdb.pl/
  2. Avatar wtstheone
    Z tymi różkami i wahadełkami to żartujesz? Jak nie to przypominam, że mamy XXI wiek, w którym jest internet posiadający dostęp do publikacji naukowych. Jak juz będziesz w tym szatańskim wynalazku to poczytaj co to są fale elektromagnetyczny i jak skręcenie kabli wpływa na EMI. To może wtedy przestaniesz bredzić o zwykłej fizyce. Reszta twoich wywodów pozostawię bez komentarza.