dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Bo?ydar Ani i Mariusza

Początki elektryczności

Oceń ten wpis
14.07 przybył do nas elektryk i rozpoczął pracę przy instalacji- oczywiście wcześniej z Mężem pobiegaliśmy po budynku i zaznaczaliśmy gdzie chcemy mieć kontakty, gniazdka, źródła światła itp. Ciekawe ile razy przy wykańczaniu będziemy się klęli za takie a nie inne ich umiejscowienie Niby wizję ogólna prawie wszystkich pomieszczeń mam, ale kobieta jak wiadomo zmienną jest
Kusiło mnie, żeby zrobić kontakty na wysokości ok. 1m, ale chyba odwagi zabrakło- czytałam, że to bardzo praktyczne, ale nie miałam gdzie zobaczyć na własne oczy i zostało standardowo- 130cm.
Po przebrnięciu przez ładnych kilkadziesiąt stron wątku "Czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie" wiedzieliśmy, że ma być dużo gniazdek, że robimy gniazdka na zewnątrz domu- jedno na balkonie od strony ulicy aby było do lampek choinkowych, drugie przy wejściu, trzecie na tarasie od strony ogrodu i że wyłączniki schodowe nie tylko na schodach to dobre rozwiązanie (będą na schodach, w salonie, żeby wychodząc na taras można było wyłączyć światło i w kuchni, żeby idąc do jadalni albo do salonu z jadalni nie trzeba było wracać się do włącznika w kuchni)
Elektryk jak na razie sprawdza się w 100%. Oprócz tego, że doradzał nam gdy mieliśmy wątpliwości gdzie zrobić niektóre gniazdka, to zaproponował, że wypuści nam mocniejszy kabel w kuchni jak byśmy kiedyś chcieli zrezygnować z gazu na rzecz indukcji i w łazience, jakbyśmy jednak zamarzyli o wannie z hydromasażem, żeby wtedy nie pruć ścianCo prawda robi trochę w kratkę, bo pracuje w energetyce i czasem ma dyżur nocny, czasem idzie na dzień, ale akurat to nas nie martwi, bo jak już przyjeżdża to naprawdę robi to solidnie.
Poniżej zdjęcia jego dotychczasowych dokonań.
1. Widok z kuchni na schody w salonie
2. Ściana w salonie
3. Widok z jadalni na ścianę w kuchni i salon. W tej wnęce będzie zabudowana lodówka, piekarnik i mikrofala
4. Widok z jadalni na kuchnię
5. Widok z wejścia na taras na salon i korytarz do wyjścia- po prawej stronie ściana kuchni
Swoją drogą muszę poczytać jak zamieszczać zdjęcia z opisem w większych rozmiarach w tekście- a może ktoś coś podpowie niezorientowanej forumowiczce?
Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02228.JPG
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	66174   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02221.JPG
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	66175   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02227.JPG
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	66176   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02226.JPG
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	81,5 KB
ID:	66177   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC02224.JPG
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	66178  

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar pszczolka m
    to może ja pomogę.

    za pomocą www.imageshack.us ładuje zdjęcie. Potem kod na forum kopiuje (jak nazwa wskazuje ) pod odpowiednim tekstem swojej odpowiedzi na forum nie wiem czy jest inny sposób ja to rbię tak
  2. Avatar Ania_1983
    Cytat Napisał pszczolka m
    to może ja pomogę.

    za pomocą www.imageshack.us ładuje zdjęcie. Potem kod na forum kopiuje (jak nazwa wskazuje ) pod odpowiednim tekstem swojej odpowiedzi na forum nie wiem czy jest inny sposób ja to rbię tak
    Dziękuję bardzo- będę próbować przy następnym wpisie ze zdjęciami
  3. Avatar piotrp1
    Koleżanko od dawna nie wykonuje się puszek łaczeniowych. Cała instalacja powinna spełniać aktualne przepisy. Kolejna sprawa to jak On łaczy to w puszkach ?. Następnie kilka razy już na tym forum pisałem o uziomie fundamentowym - i czy jest ? To jest bardzo ważna rzecz bo chorni mieszkańców w domu jak upali się PEN w energetyce co jest częstym przypadkiem. To że będziesz miała przewody nie oznacza że instalacja jest wykonana prawidłowo i czy jest bezpieczna. Elektryk jest jeden z pierwszych na budowie i wychodzi prawie ostatni - o czym nie wiedzą Inwestorzy prywatni. Może kiedyś przepisy PB będą egzekwowane ale pewnie jeszcze kilka pokoleń wyginie.
  4. Avatar Ania_1983
    Zaraz idę do Męża na budowę niech mi powie jakie są te łączenia w puszkach- rozumiem, że chodzi o to żeby nie były skręcane? Szukam na necie i nie mogę znaleźć nic o tym, że puszki są zabronione- i w końcu nie wiem czy chodzi o to, że ich nie może być, czy o to, że są inne, bardziej praktyczne rozwiązania? Uziomu brak
    Jednak bardzo, bardzo mało wiem jeszcze o budowie... I co teraz?
  5. Avatar piotrp1
    Obecnie instalacje łaczy się w puszkach ale pod gniazdami i łacznikami - wiec nie robi się ich wysoko jak to było kiedyś. Łaczenia robi się specjalnymi złaczkami np: WAGO i się nie skręca przewodów. Uziom robi się razem z fundamentem ( jest wtedy zabezpieczony betonem i nie ma korozji), później to można robić inny ale jest mało trwały i drożej kosztuje. Inna sprawa to ilośc obwodów, obwody specjalne do kuchni, pralki zmywarki, oraz inne zagadnienie to łazienka gdzie są duże wymagania co do takich pomieszczeń. tutaj link ale nie aktualna norma na którą powołują się autorzy http://www.e-lazienki.pl/a/637,insta...zna-w-lazience
  6. Avatar piotrp1