dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Życzliwy Łoś

ogrzewanie

Oceń ten wpis
Cały czas o tym myślę, bo trzeba by zdecydować się na jakiś komin w kotłowni. W zamyśle ma tam być kocioł kondensacyjny, ale gazu jeszcze w okolicy nie ma. Ma być niedługo. Już nawet robią gdzieś niedaleko, ale nawet jakby puścili to będzie w drodze oddalonej od domu o ok 200 metrów. Przy optymistycznych wyliczeniach całość kosztów przyłączenia ok 20 tysięcy. Nie wiem czy warto. A przecież to jeszcze bez kosztów pieca. Kiedy mi się to zwróci?
Z drugiej strony mam awersję do kotłów na paliwo stałe, nie mówiąc już o jakimś oleju czy gazie z butli na zewnątrz domu. Pompa ciepła też odpada ze względu na jeszcze większe koszty.
Na okres przejściowy planowałem dodać grzałki elektryczne do zasobnika z ciepłą wodą (raczej sporego). To plus kominek z płaszczem wodnym i solary może nie byłoby takie drogie w eksploatacji. Dom będzie raczej dobrze ocieplony. Napaliło by sie raz na parę dni, ogrzało bufor i tak do następnego razu. Grzałki jeżeli już to grzałyby w drugiej taryfie, poza sytuacjami awaryjnymi. Poza sezonem grzewczym solary dostarczałyby ciepłą wodę.

Chyba tak spróbuję zrobić przez pierwszy sezon od zamieszkania. Sprawdzi się to poczekamy na gaz w naszej ulicy zaraz koło domu. Nie sprawdzi się to będę musiał przeprosić się z kotłem na pellety (już najbardziej do zaakceptowania).
Tagi - katalog słów kluczowych: ogrzewanie Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar R&K
    solary nie oplacaja sie - chyba ze zrobisz kolektos ktory opisal Jasiek71 w swoim dzienniku
    skoro przylacz gazu i koszt pieca jest taki duzy to czemu nie pojsc w czysty prad lub PC? ?
  2. Avatar adam_los
    Nawet z 45% dopłatą?

    Boję się iść w czysty prąd (choć to kusząca perspektywa i wymierne oszczędności), ale ten brak dywersyfikacji ryzyka przy jakiejś dłuższej awarii. Jakoś wolę się różnicować.
  3. Avatar R&K
    rozumiem Twoje rozterki - ale nawet z 45% dopłata (tylko do paneli a nie całej instalacji) to się nie opłaca!
    ja mam wariant ewakuacyjny opracowany - komin na zewnatrz domu lub kominek z rozprowadzeniem ciepla