dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Z35 z biura Z500

Jak równo położyć mozaikę

Oceń ten wpis
Jest to temat który musiałem rozkminić swego czasu (ponad 2m2 do położenia miałem). Niestety rozkminiłem go już po położeniu jej w 70%

Dlatego by oszczędzić bólu, nerwów i wkur**** wszystkim domoroslym glazurnikom poniżej garść rad i spostrzeżeń:

  1. Unikaj mozaiki jeśli tylko się da
  2. patrz pkt 1
  3. no dobra już na poważnie. Uzbrój się w cierpliwość i przemyśl wszystko zanim zabierzesz się do czegokolwiek. Nie 5 min ale siądź w łazience i pomyśl godzinę. Ta godzina zaoszczędzi ci kilku straconych na poprawkach i nerwach
  4. W zależności od miejsca mozaikę można kleić na klej elastyczny do glazury lub klej do styropianu (tak też można!)
  5. Powierzchnia do której kleimy musi być absolutnie idealnie równa! Oszczędzi to kłopotów z wpadającymi klocuszkami ...
  6. Jeśli używamy kleju to max grzebień 6tka (klej musi przejść przez siatkę i dojść do kawałków glazury)
  7. Przed przyklejeniem na gotowo wymierz wszystko i dotnij mozaikę.
  8. Przed cięciem i kładzeniem włóż krzyżyki w każdą fugę. Unikniesz w ten sposób jej "rozjechania"
  9. By usztywnić mozaikę naklej na nią 2 / 3 warstwy taśmy papierowej (krzyżowo). Do cięcia lepiej nadaje się taśma przezroczysta która mocniej trzyma ale jest z nią więcej roboty. Z wykorzystaniem taśmy można ciąć całe paski a nie pojedyncze kostki
  10. Przyklejaj ostrożnie i uważnie po jednym płacie dociskając pacą styropianową lub czymś równie dużym i pokrywającym całą powierzchnię klejoną.
  11. Następnie zmocz obficie gąbką taśmę papierową przyklejoną do mozaiki i odrywaj delikatnie pod kątem warstwa po warstwie (Jeśli użyliście mało kleju możecie to zrobić po np. 3h gdy klej wstępnie zwiąże). Po oderwaniu taśmy krzyżyki wciskamy delikatnie na 2, 3 milimetry a nie wyjmujemy.
  12. I absolutnie kluczowa kwestia, mozaikę myjemy delikatnie od razu by nie było na niej kleju - jeśli tego nie zrobimy fugowanie i czyszczenie to koszmar.

Jeśli kleicie mozaikę na zabudowie to polecam jeden patent na który wpadłem na samym końcu (czytaj za późno). Zbuduj zabudowę zakładając dwie warstwy GK. Jedną przykręć do stelaża a drugą dotnij na wymiar. Następnie na stole w spokoju i poziomie naklej mozaikę na przygotowany GK. Po wyschnięciu przyklej ten GK do już przykręconego (można to zrobić na klej lub po prostu wydłubać w odpowiednich miejscach kosteczki (biorąc pod uwagę profile aluminiowe zabudowy) i przykręcić na wkręty.



Jeśli znajdziecie odpryski po wyschnięciu to najpierw rozwiercamy wiertarką a potem dłutem ostrożnie wykuwamy.


I jeszcze jedno przemyślenie. Jeśli nie musicie to nie róbcie kostki w kant, nawet idealnie wykonana jest ostra dla dłoni (np. podczas czyszczenia). Lepiej zastosować listwy plastikowe pod kolor - tak wiem gorzej wygląda jednak walor funkcjonalny dużo większy. Nie wspominając o tym ze z cięciem jest w pyte jeb****a.



Ot moje 3 grosze. Może komuś się przyda.


Powodzenia
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar mariwa
    najlepszy i najbardziej przydatny z tego wszystkiego jest chyba punkt 1 no i 2 ewentualnie, pozdrawiamy