dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

BobBuillder

Dom pasywny

Oceń ten wpis
Witam wszystkich, którzy "porwali się" na własne cztery kąty z działką
Ponieważ jestem budowlańcem, więc podniosłem sobie "poprzeczkę" i porwałem się na domek pasywny. Projekt powstawał ponad rok, bo chciałem dopracować wszystkie detale - przepraszam projektantów za moją upierdliwość
Dostałem już pozwolenie na budowę, zdążyło się już uprawomocnić, więc wziąłem się za robotę.
Zrobiłem dużą "dziurę" na działce, wkopałem instalację GWC - oby tylko była szczelna - jak najdłużej !!! Walczę z bankiem o udziały w budowie - mam nadzieję, że wejdą w spółkę, chociaż zdaję sobie sprawę jakie są tego koszty
Ze względu na porę, pewnie w tym roku zakończę roboty na płycie, więc zanoszę modły o jeszcze kilka dni bez deszczu i może się uda...
To to na razie byłoby tyle, bo już późno.
Pozdrawiam i do następnego wpisu...
Tagi - katalog słów kluczowych: pasywny Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar nk
    Prosimy o szczegóły projektu, działki, wielkości przyszłego domu. Udział banku w budowie domu jest intrygujący - chodzi o kredyt hipoteczny (ew. z dopłatą NFOSiGW) czy jakieś bardziej wyrafinowany układ?
  2. Avatar BobBuillder
    Cytat Napisał nk
    Prosimy o szczegóły projektu, działki, wielkości przyszłego domu. Udział banku w budowie domu jest intrygujący - chodzi o kredyt hipoteczny (ew. z dopłatą NFOSiGW) czy jakieś bardziej wyrafinowany układ?
    witam - dziękuję za zainteresowanie.
    podaję szczegóły:
    działka o powierzchni 1100 m2 zbliżona do kwadratu z idealnym ułożeniem, więc nie musiałem kombinować z ustawieniem domu i orientacją. droga dojazdowa od strony wschodniej, od północy i zachodu kiedyś będę miał sąsiadów od południa dziewicze pola uprawne

    dom ma dwie pełne kondygnacje, chociaż formalnie druga jest "poddaszem użytkowym" - taki wybieg urzędowy. Powierzchnia całkowita 198 m2 + garaż dwu stanowiskowy od północy.
    posadowienie na płycie fundamentowej i styropianie EPS termonium fundament gr. 30 cm.
    Ściany z bloczków silikatowych SILKA E18 kl.15 z ociepleniem 35 cm (50 cm od północy).
    Strop żelbetowy monolityczny. Dach z drewnianych dźwigarów prefabrykowanych na płytki kolczaste z firmy SAWE spod Rzeszowa. Krycie blachą na rąbek stojący. Okna Rehau Geneo PHZ ze specjalnie dobieranymi pakietami szyb (brakowało trochę kW do 15)
    wizkę załączyłem w albumie.
    Co do banku, to staram się o kredyt po prostu - ale teraz są takie obostrzenia, że może to trochę potrwać - co do dofinansowania z NF15, to złożyłem projekt do weryfikacji i będę chciał rozmawiać w tej sprawie z BOŚ, ale jak do tej pory to oni nie mają pojęcia, że posiadają taki produkt w ofercie przynajmniej w naszych placówkach lubelskich - już od trzech miesięcy czekam o informacje.
  3. Avatar BobBuillder
  4. Avatar nk
    Pomysł fajny, konstrukcja ciekawa, ale jakoś nie jestem przekonany czy przy takim stosunku powierzchni ścian do objętości uda Ci się osiągnąć NF15. Tak czy inaczej trzymam kciuki i będę się chętnie przyglądał. Pozdrawiam!
  5. Avatar BobBuillder
    Dziękuję - przyda mi się wsparcie duchowe
    Masz rację, mieliśmy sporo pracy żeby dojść do NF15, ale udało się.
    Mam bardzo dobrego architekta, który specjalizuje się w domach pasywnych, widziałem kilka jego pomysłów na stronach "Muratora". Dużo zrobiły specjalnie zaprojektowane okna.
    W sumie każdy szczegół był drobiazgowo sprawdzany, np. gdybym wysunął okno sypialni na poddaszu do lica ściany zyskałbym bez problemu dodatkowe 2 kW, ale wtedy miałbym 24 m2 sypialni - a już za stary jestem, żeby biegać wkoło łóżka za małżonką he, he, he...
    Postaram się opisywać etapy powstawania domu. W przyszłym tygodniu będę miał weryfikację projektu do NF15 - zobaczymy, czy wyszła...
    pozdrawiam Robert
  6. Avatar Przybył
    Cytat Napisał BobBuillder
    Dziękuję - przyda mi się wsparcie duchowe
    Masz rację, mieliśmy sporo pracy żeby dojść do NF15, ale udało się.
    Mam bardzo dobrego architekta, który specjalizuje się w domach pasywnych, widziałem kilka jego pomysłów na stronach "Muratora". Dużo zrobiły specjalnie zaprojektowane okna.
    W sumie każdy szczegół był drobiazgowo sprawdzany, np. gdybym wysunął okno sypialni na poddaszu do lica ściany zyskałbym bez problemu dodatkowe 2 kW, ale wtedy miałbym 24 m2 sypialni - a już za stary jestem, żeby biegać wkoło łóżka za małżonką he, he, he...
    Postaram się opisywać etapy powstawania domu. W przyszłym tygodniu będę miał weryfikację projektu do NF15 - zobaczymy, czy wyszła...
    pozdrawiam Robert

    Jestem Ciekaw jak weryfikacja NF15. Również zabieram się do budowy domu pasywnego, piękna działka o 900m2. Tylko potrzebuję rady czy lepiej będzie zastosować ścianę zewnętrzną dwuwarstwową czy ścianę trójwarstwową ? Jakiej grubości wtedy potrzeba wełny?
  7. Avatar BobBuillder
    Cytat Napisał Przybył
    Jestem Ciekaw jak weryfikacja NF15. Również zabieram się do budowy domu pasywnego, piękna działka o 900m2. Tylko potrzebuję rady czy lepiej będzie zastosować ścianę zewnętrzną dwuwarstwową czy ścianę trójwarstwową ? Jakiej grubości wtedy potrzeba wełny?
    hmm, jakby tu powiedzieć, nie mam kiedy podjechać do Pani weryfikator po dokumenty a i ona się nie odzywa, więc pewnie jeszcze nie skończyła na razie mi się nie śpieszy, ale chyba wykonam kurtuazyjny telefon - tak dla przypomnienia

    Co do ścian - osobiście wolę ściany dwuwarstwowe, są ekonomiczniejsze i łatwiejsze w wykonaniu. Tójwarstwowe są pracochłonne i łatwo popełnić błąd, przy wełnie musisz pamiętać o szczelinie wentylacyjnej dla cyrkulacji powietrza. Co do grubości, wszystko zależy od użytych materiałów. Musisz to omówić z Projektantem.
  8. Avatar Przybył
    Tak, tylko ekonomia nie jest najważniejsza, chce się skupić na minimalizacji straty ciepła. Szukam porównań w tej kwestii i zdania są podzielone.To w takim razie jakich materiałów najlepiej używać?
  9. Avatar BobBuillder
    Jeśli chodzi o straty ciepła , to nie jest sprawa tylko warstw ścian. Każdy element budynku jest istotny - od fundamentu począwszy na dachu skończywszy. Oprócz izolacji ważna jest też szczelność budynku. Dla budynków pasywnych jest ona minimalna. W moim przypadku zastosowano płytę fundamentową na 30 cm płycie ze styropianu (termonium fundament), cokoły zrobiłem z gold fundament gr. 30 cm. Wszystkie płyty klejone na klej poliuretanowy. Ściany mam z silki E18 z izolacją 35 cm termonium fasada plus. Dach ocieplony będzie albo wdmuchiwaną wełną szklaną albo pianką poliuretanową - rozważam oba warianty i negocjuję ceny .
    Istotną sprawą są okna i drzwi w tym przypadku mam okna w profilu REHAU GENEO PHZ ze specjalnie dobranym szkleniem i drzwi Stalterm dla domów pasywnych.
    Mechaniczna wentylacja z rekuperacją (Rekuperator PAUL NOVUS) wspomagana GWC. Mam nadzieję, że jeśli nie popełnię błędów wykonawczych, to spełnię założenia izolacyjności i szczelności. Ale wszystko to jest możliwe tylko i wyłącznie pod okiem i z pomocą doświadczonego projektanta a to mi się akurat udało bo mam świetnego fachowca, z którym bardzo dobrze mi się współpracuje i wiele rzeczy się od niego nauczyłem - za co serdecznie dziękuję
  10. Avatar BobBuillder
    O jej jak ten czas szybko leci!
    Zdawało mi się, niedawno rozpocząłem wpisy a to już 1,5 roku minęło
    Muszę się pochwalić, że prace postępują do przodu.
    Wykonałem już tynki i przeprowadziłem próbę szczelności budynku. Wynik przeszedł moje oczekiwania - 0,22 1/h przy wymaganej dla domów pasywnych <0,6 1/h.
    Teraz tylko dokończenie instalacji ogrzewania podłogowego, jastrychy i mogę się brać za wykończeniówkę
    To tak na szybko.
    Pozdrawiam wszystkich budujących