dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Mały dom dla dużej rodziny

Stan surowy - podsumowanie wydatków

Oceń ten wpis
Z ekipą budowlaną pożegnaliśmy się na początku października. Podaliśmy sobie ręce, nawet dorzuciłam 2 stówki "na paliwo", niby miło, ale ... nie wszystko było tak jak powinno. W każdym razie ten etap budowy mamy już za sobą.
I tak podsumowując koszty wybudowania domu w stanie surowym otwartym 138 m powierzchni użytkowej:

- 9 840 - dokumentacja projektowa (projekt indywidualny, projekt przyłącza, mapa do celów prawnych, kierownik budowy)
- 4 250 - przygotowanie działki (koparka i wywóz humusu, prowizorka budowlana, kontener na śmieci)
- 912 - studnia abisyńska (koszt materiałów, hydrofor),
- 60 619 - materiały budowlane (fundamenty, beton komórkowy solbet, krokwie, papa, ocieplenie dachu, kominy)
- 32 200 - robocizna
- 463 - prąd budowlany od kwietnia do listopada (ten koszt mnie zaskoczył, gdy ktoś zamierza dłużej budować to wydaje mi się, że korzystniej jest kupić agregat)

108 283 - tyle wydaliśmy na budowę domu do tej pory

Dużo to, czy mało, a może adekwatnie do budowanego domu? Nie wiem. Wiem, że na pewno można taniej. U nas zamówienia w hurtowniach składał majster i mam wrażenie, że na każdym zamówieniu płaciłam "prowizję" dla majstra. Poza tym zamówił za dużo stali zbrojeniowej (sporo prętów zostało, chyba z pół tony). Ekipa zaczęła budować dom w czerwcu kiedy to beton komórkowy znacznie podrożał (umawialiśmy się na kwiecień). Gdybyśmy kupowali bloczki tak jak byliśmy umówieni oszczędzilibyśmy ok. 1500 zł. Na koniec budowy majster wziął od nas stemple i blaty do szalunków na inną budowę i tu też mam wrażenie, że odliczył sobie prowizję. Gdyby więc zsumować te "koszty uboczne" to można wybudować taniej, ale trzeba
mieć rzetelną ekipę lub budować własnymi rękoma.
Poniżej wrześniowe zdjęcia, jeszcze bez dachu.

.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140905_008.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	291349Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140930_003.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	41,9 KB
ID:	291351Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140930_002.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	291350

Jeszcze się nie zamieszkaliśmy w domu, a ja już myślę o tym, co bym zmieniła .
Życzę wszystkim rozpoczynającym budowę mądrych decyzji.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Wanti
    Prosta bryła bez garażu i dachu, to sporo wydane.
  2. Avatar dziub
    Wydaj mi się, że średnio z kosztami. Brakuje jeszcze dachu, a to jednak bardzo duży koszt.
    Ja w tych pieniądzach co prawda miałem już dach (ale robota własna ze szwagrem i teściem). Z drugiej strony bardzo dużo kasy utopiłem w papierologii (nie miałem bardzo kłopotliwego zjazdu z drogi wojewódzkiej) i niwelację terenu.
    Zapewne dało się taniej, ale znam też ludzi którzy wydają sporo więcej
    Nie przejmuj się wydatki przed Tobą

    A z prądem bym nie przesadzał. Z agregatem jest lipa. Zawracanie głowy z odpalanie, hałasuje. Jak chodzi na budowie tylko betoniarka to ok. Ale jak przyjdą fachowcy od dach i do byle przycięcia nożycami będą musieli włączać całą machinę to nie warto.

    Pozdrawiam.