dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Tomaszs131

Pci..

Oceń ten wpis
W końcu, w Grudniu doczekałem się montażu gruntowej pompy ciepła. Wybór padł na pompę HCT.
Złożona przez forumowego kolegę Piotra z Torunia. Z miasta Rydzyka do Lublina jest kawał drogi, może dlatego kazali na siebie tak długo czekać
Dziś mogę Wam powiedzieć, że warto było Pompa o mocy chłodniczej 10 KW złożona z markowych podzespołów- żadnej chińszczyzny w niej nie ma- a to wbrew pozorom dla mnie niepodważalna zaleta.
Ekipa z dużym poczuciem humoru- pomyślałem. Jak się później z przebiegu rozmów okazało miałem racje.
Piotr z kolega po wyładowaniu chyba z tony materiałów, narzędzi przystąpili po krótkiej rozmowie do pracy.
Montaż kotłowni trwał trzy dni i tak OP piwnicy i parteru mam na jednej elektronicznej pompie obiegowej firmy Wilo Yonos Pico 25/1-4 (pobór prądu od 4- 20 W), poddasze na drogiej również Wilo Yonos. Dolne źródło to juz inna marka- Halm, typ Hupa 25/7.0 (54- 97 W)- dla przypomnienia DZ to odwierty pionowe od długości 2* 100 m.
CWU to pompka Wilo star- Z Nowa (pobór prądu 4.5 W). Grzejniki łazienkowe i garażowy podpięte zostały do zbiornika CWU, a dokładniej do wężownicy (na pompce obiegowej Wilo Yonos). Zbiornik ciepłej wody to 400 litrowy zbiornik z nierdzewki, ocieplony 10 cm pianką.



W tym dniu z konieczności zalania układu podłogówki po raz pierwszy uruchomiona została zmiekczarka.
Wszystko przebiegało zgodnie z planem, bez żadnych przykrych niespodzianek, oczywiście jak się później miało okazać spokój nie trwał zbyt długo. Moment odpowietrzania podłogówki będę długo pamiętał...
W jednym z pokoi strzelił odpowietrznik rozdzielacza podłogówki. Nie muszę pisać co się działo z woda pod ciśnieniem- była dosłownie wszędzie.



Instalator starał się za wszelka cenę zatamować wyciek, ja w tym momencie „gubiąc nogi” zbiegłem z poddasza do piwnicy krzycząc do Piotra by zamknął zawór główny. Po chwili pozostało zamknąć rotametry w felernym rozdzielaczu (Capricorn). Długo się nie zastanawiając doszedłem do wniosku, że wszystkie odpowietrzniki w domu koniecznie muszą być wymienione na lepszy, trwalszy odpowiednik. Na szczęście Piotr był dobrze zaopatrzony i z wymiana na mosiężne nie było problemu. Oczywiście by tego dokonać cała woda z układu OP musiała zostać spuszczona, by po wymianie napełnić go ponownie i odpowietrzyć.
"Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło"- cały układ OP został porządnie wypłukany. To dobrze, bo widząc kolor wody spuszczanej z układu operacja wydała się konieczna. To był dzień uruchomienia pompy więc taka wpadka nie potrzebnie wydłużyła ekipie czas pracy. Przyjechali rano przed ósmą, pompa uruchomiona została około godziny 23, z budowy chłopaki wyjechali po północy. Nie wiem jak oni to robią ale tego dnia pracowali 16 godzin, a potem czekała ich jeszcze powrotna podróż do domu- kolejne 6 godzin za kołkiem. Panowie chylę czoła.
Później gdy cała złość minęła, doszedłem do wniosku, że miałem w tym nieszczęściu dużego farta- bo straty mogłyby być o wiele większe gdyby do takiej awarii doszło podczas naszej nieobecności...
Co mogę powiedzieć o samej pompie:
- bardzo łatwa w obsłudze, żadnej krzywej grzewczej w niej nie znajdziecie,
- menu w j. polskim, możliwość blokady pompy w drogiej taryfie,
- bardzo cicha praca jednostki- u mnie ze względu na to że kotłownia znajduje się w piwnicy więc decybele nie są problemem
- możliwość ustawienia cyrkulacji w odpowiednich godzinach, analogiczna sytuacja z grzejnikami drabinkowymi.
Dużym atutem jednostki są jej markowe podzespoły:
-sprężarka Copeland dedykowana do pomp ciepła, model ZH26, trójfazowa (produkcja Irlandia)
- zawór rozprężny Danfoss TEZ2 (duński)
- czynnik chłodniczy R407C
- wymienniki płytowe ze stali AISI316 firmy WTK(włoskie)
- podzespoły elektryczne EATON (dawny Moeller) oraz czujnik kolejności faz F&F
- pozostała automatyka chłodnicza włoskiej firmy CASTEL (filtr odwadniacz, elektrozawór, wziernik) oraz ALCO (presostat regulowany
- moduł chłodniczy na wibroizolatorach.
Na dodatek jej niezaprzeczalnym atutem jest oczywiście cena.





Dziennik uzupełniam z dużym poślizgiem i aktualnie jestem po dwukrotnym wygrzewaniu jastrychu (10-12cm)- wiec mogę napisać ile budynek pochłonął energii.
Miesięcznie wyszło 325 kwh. Przy moim metrażu (286 m2 grzanych podłóg), mokrym budynku to jest całkiem dobry wynik.
Dzięki Piotrowi mam zamontowany ciepłomierz firmy Siemens. Wpadł na genialny pomysł umiejscowienia go na bypassie.



W ten sposób gdy będę miał ochotę na pomiary to po przez zawór kulowy zmienię obieg tak by woda przechodziła przez ciepłomierz.
A jak to Piotr określił „gdy mi się znudzi to przestawię na poprzedni obieg”.
Pompa aktualnie jest wyłączona, czekam na montaż grzejnika w garażu, podłączenie rekuperatora.
W kotłowni do kompletu brakować będzie jednostki odkurzacza centralnego.
Przed następnym sezonem grzewczym mam co robić, po termowizji czeka mnie walka z mostkami...

Updated 30-11-2018 at 13:50 by Tomaszs131

Tagi - katalog słów kluczowych: aridela, hct, lubelskie, pompa ciepla Edytuj Tagi
Kategorie
Aridel II lustrzane odbicie.

Komentarze

  1. Avatar kileksy
    wszystko wygląda proff. ile kosztowała cię instalacja PC?
  2. Avatar Tomaszs131
    sama pompa z montazem 20k. Dotego nalezy doliczyc koszt zbiornika CWU i odwierty.
    Gdybym mial jeszcze raz instalowac pompe skoncentrowalbym sie na poziomym wymienniku ciepla. O wiele tanszy.
  3. Avatar U Jaśków
    za miesiąc 325 kWh? wow! u nas strzeliło przeszło 800 kWh, ale pewnie inne ustawienia, inne wszystko! Pozdrawiam!
  4. Avatar Tomaszs131
    Tak ale to bylo pare lat temu, nie ma co porownywac do tegorocznej zimy
  5. Avatar karster
    Witam

    Mogę prosić o namiary na forumowego Piotra z Torunia od PC? Tak się składa, że jestem wstępnie mocno zainteresowany PC a przy okazji do miasta rydzyka mam 13 minut zwinnej jazdy lub jak kto woli ok 20km

    Jestem na etapie oczekiwania na pogodę by wylać chudziaka - nie wiem czy nie powinienem przypadkiem przygotować już jakiś przepustów dla PC ale to chyba nie musi iść aż pod ławą... Z drugiej strony było by fajnie już nic więcej nie kuć w fundamentach bo to nic fajnego.

    Pozdrawiam
    Karol
  6. Avatar Tomaszs131
    Witam Skontaktuj się z forumowym wihajster, na pewno dojdziecie do porozumienia. Pozdrawiam Tomek
  7. Avatar Greg_81
    Witaj Tomaszu, czym różni się Pc składana przez wihajster od tej którą można kupić od Hct (producent)?
    Temat podłączenia jest oczywisty.
  8. Avatar Tomaszs131
    Ciężko powiedzieć, nie wiem jakie "bebechy" konkurencja montuje.
    Na ich stronie nie ma żadnej wzmianki o podzespołach.
    Według mnie niepodważalnym plusem pompy wihajstra jest pewność iż złożona jest z markowych podzespołów. Żadnej chińszczyzny w niej nie znajdziesz. Po za tym kolega Piotr składa ją na miejscu, więc jesteś naocznym świadkiem jak powstaje i wszystkiego co w niej się znajduje.
    Kolejnym plusem są markowe, elektroniczne pompki obiegowe firmy Wilo- w cenie.
    Updated 01-07-2017 at 11:28 by Tomaszs131
  9. Avatar gumacz100
    Witam. Co to za model zasobnika cwu?
  10. Avatar Tomaszs131
    Hej,

    Jest to 400 litrowy zbiornik z kwasówki firmy P.H.U.W CHełchowski.
  11. Avatar karster
    Masz może numer do kolegi z miasta Rydzyka? Do mnir, niedaleko ciechocinka mialby blisko chetnie pogadam sobie o PC, może mi coś nawet zaproponuje, zamontuje

    Pozdrawiam
    Karol
  12. Avatar Tomaszs131
    Poszło na Priv.
    Pozdrawiam