dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Planeta 2

Taras w kamieniu naturalnym

Oceń ten wpis
Pracuję nad obudową tarasu.

1) wykonane zabezpieczenie przeciwwodne

Nazwa:  P190716_14.45_[02].jpg
Wyświetleń: 2629
Rozmiar:  91,7 KB


Przypomnę, że mam bardzo trudny technicznie do wykończenia taras półkolisty betonowy. Nie był to dobry pomysł wylewać taras z betonu, dużo praktyczniejszy byłby taras na gruncie. Rozważałem wykończenie z płytek i klinkieru, niestety, te materiały są najmniej trwałe. Pomijając konieczność pracochłonnego cięcia po łuku bardzo łatwo ulegają odspojeniu. Drewno i kompozyt wymagało nawiercenia płyty betonowej, poza tym w szczeliny pomiędzy deskami dostawałyby się zanieczyszczenia. Taras wymagałby okresowej konserwacji, a że jest częściowo zadaszony z czasem będą pojawiałyby się zmiany kolorystyki. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydała się obudowa w kamieniu naturalnym.

Wykonawca jak i lektura materiałów potwierdzają konieczność zastosowania hydroizolacji, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w głębsze warstwy konstrukcyjne i późniejszym jej odparowywaniem lub zamarzaniem, co wpływa destruktywnie na trwałość obudowy. Zastosowałem system mapelastic (widać szarą "gumę") a w narożnikach taśmę uszczelniającą. Wykonawca także wtapia siatki zbrojące w kluczowe miejsca jak schody czy łączenia schodów z płytą betonową tarasu.

2) klejenie płyt kamiennych

Nazwa:  P110716_15.31.jpg
Wyświetleń: 241
Rozmiar:  90,9 KB


3) docinanie po łuku, nacinanie kapinosów - wszystko ręcznie

Nazwa:  P180716_16.03.jpg
Wyświetleń: 241
Rozmiar:  94,5 KB


Płyty, cokoliki i półprodukty na schody były docinane w warsztacie kamieniarskim na maszynie. Jednak łuki są wykonywane ręcznie, z bardzo dobrym efektem. Kamieniarze mają wprawę.

4)

Nazwa:  P200716_15.49.jpg
Wyświetleń: 241
Rozmiar:  96,7 KB

Łuki zostaną odpowiednio zaokrąglone i wyoblone na sam koniec, kamień będzie zaimpregnowany. Przy dużych formatach płyt nie można osiągnąć równych łączeń, dlatego łączenia płyt będą nacięte i poszerzone i wypełnione jakąś fugą, jeszcze nie wiem co to za materiał ...

Updated 21-07-2016 at 08:39 by piotrek0m

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Nani
    Widzę, że znaleźliście rozwiązanie. I bardzo dobrze, bo wygląda rewelacyjnie.

    Pozdrawiam