dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Dom Xm2 Koszt robocizny Y zł za SSO - czy to dobra cena?

Oceń ten wpis
Metraż to nie wszystko.
Wykonawca liczy sobie pracochłonność i na tej podstawie wycenia. Często inwestor nie zdaje sobie sprawy, co jest pracochłonne. Że jakiś wykusz, zaokrąglenia ścian, czy cuda na dachu to sporo pracy. Ile pracy trzeba włożyć na strop drewniany, a ile na żelbetowy. Więc możemy zgadywać na podstawie szczątkowego opisu, czy to godziwa cena.

"Mój" wykonawca stwierdził, że zbudowanie wg projektu SSO z więźbą to dla niego dwa miesiące pracy (dla czterech ludzi). Do tego oni są praktycznie ciągle "na delegacji". Do domu jeżdżą na weekendy (albo, tak jak teraz, jak pogoda nie pozwala pracować). Być może jakby ekipa była z tej samej czy sąsiedniej miejscowości to policzyliby rabat za brak rozłąki z dziećmi, żoną i kochanką.
IMO takiej roboty za minimalną krajową też nikt, choćby średnio rozgarnięty, nie weźmie. Trzeba trochę się nauczyć, być w miarę odpowiedzialnym. Narzędzia też kosztują. Zaplecze kosztuje (np. sąsiad musiał kupić barakowóz, chociaż siedziba ekipy była w domu 200m od budowy - "moi" przywieźli swoją przyczepę). To nie tak prosto sprowadzić do wspólnego mianownika.


Ale liczy się też renomę. Zanim przyszedł do nas spotykaliśmy się na dwóch ostatnich jego budowach. Teraz ma już po nas "nagranych" dwóch kolejnych klientów i, jak szacuje, zapewnioną robotę do sierpnia.

Prawo rynku.

Prawdę mówiąc ja się lepiej czuję, że robi mi ktoś, kto ma wzięcie. Wybudował wiele domów w okolicy i nie wstydzi się pokazywać. Być może znalazłbym tańszego. Ale to nie jest kupno hot-doga na ulicy, gdzie jak mi nie będzie smakował, to wyrzucę.

Naprawdę, mniej patrz na cenę. Bardziej na renomę. Oszczędzisz tysiąc, dwa czy pięć a potem będzie problem nie do naprawienia albo bardzo kosztowy, jak coś schrzanią albo się nie zrozumiecie. Dobry wykonawca też doradzi, na czym można oszczędzić względem projektu, a na czym nie (zwłaszcza, jak nie ujmuje to jemu pracy - bo jak jemu również, to trzeba zweryfikować, czy inwestorowi to też na rękę).
Tagi - katalog słów kluczowych: cena, cena budowy domu robocizna, koszt, robocizna, sso Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze