dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Luki8l - dziennik budowy Domu W Wisteriach 2 Termo

2 sezony w domu z pompą ciepła

Oceń ten wpis
Witam,

Mija powoli druga zima odkąd mieszkamy w domu.
A więc mogę już co nieco powiedzieć o kosztach związanych z użytkowaniem pompy ciepła, chłodnicy geotermalnej, rekuperacji, rozprowadzeniu ciepłego powietrza z kominka i w ogóle działaniu całej instalacji razem.
Jednym słowem - rewelacja! Zarówno od strony użytkowej jak i finansowej

Wykres kosztów

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	485
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	382206

Tabela zużycia
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tabela.jpg
Wyświetleń:	437
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	382207

Wyjaśnienie do tabeli:
- nie mam osobnego licznika na pompę, więc obliczenia wykonałem przy założeniu, że w miesiącach grzewczych odliczam w każdym miesiącu średnie zużycie miesięczne z poprzedniego okresu letniego.

Przypomnę, że w domu wszystko jest na prąd, gazu ni ma
Garaż jet też ogrzewany, ale wiadomo, temp. około 18C.

Krótkie podsumowanie:
- koszt ogrzewania za zimę 2015-2016 to niecałe 480zł,
- koszt ogrzewania za zimę 2016-2017 do 23.02 to na razie 600zł,
- w domu temperatura ustawiona na 23C, trzyma bardzo stabilnie, praktycznie nie zaobserwowałem wahań,
- pompa działa bezproblemowo, cicho i bez obsługowo. Włącza się od 2 do kilku razy na dobę, częściej w nocy.
- rekuperacji w ogóle nie słychać, chodzi sobie głównie na 1 biegu (z 3) a w nocy między 1:00 a 5:00 wyłącza się, nie czuć żadnej różnicy między biegiem 1 a 3,
- rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka - super sprawa. Używamy kilka razy w miesiącu, po wrzuceniu 4 kawałków drewna w domu robi się 26C i nie można wytrzymać , dlatego za często nie używamy...
- w lecie chłodnica geotermalna nie działa tak jak się spodziewałem - z nawiewów leci powietrze o temp. około 18C, to za dużo, aby wychłodzić dom, gdy pootwiera się drzwi tarasowe i dom się nagrzeje, lub gdy zapomni się zamknąć rolet zewnętrznych... Także trzeba uważać, aby domu nie przegrzać

W razie pytań zapraszam na priv.
Tagi - katalog słów kluczowych: chłodnica, dom w wisteriach, koszty, pompa ciepła, rekuperacja Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Nani
    Liczyles ile Cię kosztowała ta cała instalacja?
  2. Avatar luki8l
    Pompa 27000, odwierty 15000, resztę, jak np. Reku i tak bym robił.
    Piec na np ekogroszek (gazu nie mógłbym podłączyć - za daleko) np. 7000, wiec wychodzi drożej o 35000. Jakieś 12 lat stopa zwrotu...
    Ja ta kwotę zaoszczędziłem na własnej pracy przy płycie, murach, stropie, ociepleniu, wykończeniówce...
  3. Avatar Nani
    Czyli całkowita wartość ok.50tysi? Pytam, bo u nas 100% podłogówki, dom jest bardzo dobrze ocieplony, a rachunki za gaz oszałamiające, po 450zł miesięcznie przy 19 st. Niby tam jeszcze nie mieszkamy, ale już widzę, że ten gaz to była pomyłka, za którą będziemy płacili przez co najmniej 20 lat...
  4. Avatar luki8l
    U mnie też 100% podłogówki, koszt około 16000. Zbieram się aby podsumować koszty instalacji i je wrzucę na forum.
    To rzeczywiście dużo Ci wychodzi. Gdzieś ciepło spierdziela...
    Wg mnie nie jest tak bardzo istotne źródło ciepła, tylko jak dom jest ciepły i szczelny - wtedy różnice między sposobami ogrzewania się zacierają, czy to prąd (pompa), gaz czy węgiel...
    Jak masz możliwość sprawdź nawet zwykłym pirometrem temperaturę wszystkich przegród - z termowizją nie jest tak łatwo jak się niektórym wydaje...
    Zacznij od stropu pod dachem / skosy (jak masz), następnie okna - w rogach szczególnie.
    U mnie wyszło:
    - podłogi 26C (pkt. odniesienia) - przy niedziałającym, w chwili pomiaru, ogrzewaniu
    - ściany, strop - skosy - 23 C, nie ma różnicy czy w rogach czy na płaszczyźnie,
    - w rogach okien ~19C (przy -12 na zewnątrz), futryny 23C,
    - brama garażowa ~16C (przy -12 na zewnątrz) - garaż mam też ogrzewany, ale oddzielony od części mieszkalnej drzwiami bez podcięć wentylacyjnych oraz wiatrołapem.

    Wg mnie tu gdzieś leży problem. A masz wentylację grawitacyjną czy mechaniczną?
  5. Avatar Nani
    Grawitacyjna, tu też oczywiście żałuję że nie mamy mechanicznej, ale kasy by nam nie starczyło... Wczoraj zaczęłam się zastanawiać którędy to ciepło ucieka, czy ocieplenie elewacji i dachu jest dobrze zrobione. Nerwica mnie już bierze powoli... Ehhhh nie miała baba problemu, to sobie dom wybudowala...
  6. Avatar luki8l
    Sprawdź wszystko dokładnie.
    Przez grawitacyjną też sporo ciepła ucieka.
    Ja zrezygnowałem nawet z wyciągu nad kuchenką na rzecz pochłaniacza z filtrem. Wylot jest w pobliżu wywiewu z wentylacji i ciepłe przefiltrowane powietrze jest zasysane przez wentylację a nie wyrzucane na zewnątrz - przy 350m3/h po 3 h całe ciepłe powietrze z domu byłoby już na dworze...
  7. Avatar piotrek0m
    Cytat Napisał Nani
    Czyli całkowita wartość ok.50tysi? Pytam, bo u nas 100% podłogówki, dom jest bardzo dobrze ocieplony, a rachunki za gaz oszałamiające, po 450zł miesięcznie przy 19 st. Niby tam jeszcze nie mieszkamy, ale już widzę, że ten gaz to była pomyłka, za którą będziemy płacili przez co najmniej 20 lat...
    Sprawdźcie stan izolacji budynku. Owszem, pierwszy rok jest zawsze droższy w ogrzewaniu, związany z wygrzewaniem budynku, u mnie gaz nie przekracza 3000 zł za senon ogrzewania 170 m2 przy 21-22 C w domu. Gaz uważam, za jeden z najlepszych wyborów. Oczywiście jak jest możliwość, by go podłączyć.
  8. Avatar surgi22
    O ile dobrze odczytałem twoją tabele to za 2016r zapłaciłeś ok. 3000 PLN za energię elektryczną. W twoich szacunkach 450 pln za ogrzewanie jest istotny błąd tj, nieuwzględnienie tzw, zysków bytowych - i nie chodzi mi o wzmiankowane przez Ciebie 4 drewienka kilka razy w miesiącu ( ile to daje 1m3 ? ) , ale o to iż w tak małym domu jak twój i względnie dobrze ocieplonym znaczna część zużywanej energii zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie ( z tego możesz odliczyć np. oświetlenie zewnętrzne, część energii zużywanej do podgrzania ciepłej wody - tu znaczeni ma czy masz wannę czy natryski ). Realnie patrząc w zimie przynajmniej połowa energii elektrycznej bytowej zmniejsza Ci koszty ogrzewania. Zdecydowanie bliższe prawdy jest iż koszty ogrzewania wynoszą 450 pln ( PC z COP 3-4 ) + 600 pln ( energia elektryczna bytowa z COP 1 ) - łącznie 1050 pln . Wiem, wiem nie wygląda to tak ładnie jak 450 pln, ale jest zdecydowanie bliższe prawdy ( jakie to ma znaczenie dla twojej kieszeni czy podasz że 450 pln płacisz za ogrzewanie a 2550 za resztę w stosunku do 1050 ogrzewanie + 1950 reszta ? - tak czy tak płacisz 3000 PLN /rok ) .
    Ps nie wiem jakie masz reku i jakie ustawienia ale mam nadzieję iż piszesz że w nocy masz ustawione 0 - co w większości reku oznacza przeływy na poziomie 10-15% maksymalnego przepływu a nie faktycznie 0%. To i tak nie wygląda dobrze - chyba że w nocy jesteś sam i masz pootwierane wszystkie dzrzwi w domu i korzystasz z całej kubatury - bo inaczej wyłączenie wentylacji kiedy śpisz i potrzebujesz do prawidłowego wypoczynku napływu 02 i usuwania CO2 jest jednym z głupszych pomysłów o jakich czytałem na forum. No chyba że pomimo reku masz durszlak.
  9. Avatar luki8l
    co nie zmienia faktu, że przez okres grzewczy zapłaciłem za prąd w domu więcej o 600zł niż w okresie letnim - tyle kosztowała mnie zima... koniec kropka.

    Oczywiście można pokusić się o dokładną stratyfikację kosztów, ale nie to było moją intencją. Chcesz to se gdybaj.

    Dla mnie i dla mojej czteroosobowej rodziny koszt energii elektrycznej na tym poziomie jest wynikiem bardzo dobrym i takim jaki zakładaliśmy przy budowie, tym bardziej, że większość prac wpływających na ten wynik robiłem sam...
  10. Avatar Nani
    Cytat Napisał piotrek0m
    Sprawdźcie stan izolacji budynku. Owszem, pierwszy rok jest zawsze droższy w ogrzewaniu, związany z wygrzewaniem budynku, u mnie gaz nie przekracza 3000 zł za senon ogrzewania 170 m2 przy 21-22 C w domu. Gaz uważam, za jeden z najlepszych wyborów. Oczywiście jak jest możliwość, by go podłączyć.
    Jak mam to zrobić?
  11. Avatar aniakicia
    no dobrze, ale nie napisałeś jak duży masz dom...