dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Budżetowy (TCO) - betonowanie stropu i tarasów

Oceń ten wpis
2017-03-16 - 94 dzień kalendarzowy od rozpoczęcia budowy (28 dzień prac) - CD
W poprzednim wpisie wrzucałem zdjęcia zrobione tuż przed betonowaniem. Po tym, jak mi się chudziak łuszczy straciłem zaufanie do dotychczasowej betoniarni. Wylewane było powyżej zera, potem przez tydzień było kilka stopni poniżej. A potem złapały już siarczyste mrozy. Niestety, temperatury rzeczywistej nie mierzyłem, więc może lokalnie wyglądało to gorzej. A może betoniarnia zapomniała dodać dodatków zimowych? Tak czy inaczej postanowiłem zmienić betoniarnię.
I żałuję.
Najpierw dogadaliśmy się, że kupię od nich usługę betonowania (wiadomo - 8% VAT). A jak na godzinę przed umówionym betonowaniem pojawiłem się na miejscu, to się okazało, że nic z tego. Że w tym roku się zmieniły przepisy i się tak nie da. I co? Ekipa czeka na beton, a ja mam na cito szukać innej betoniarni? Trudno, niech będzie. Jedziemy z koksem. Zapłaciłem "zaliczkowo" jak się pani upierała za 28m3 betonu. Tyle wykonawca wyliczył z zapasem.
Pojechałem na budowę pogadać, zrobić fotki zbrojeni przed zalaniem. Byłem jakieś pół godziny przed umówionym terminem betonowania.
Pompogruszka przyjechała 50 minutowym opóźnieniem.
A na koniec dopiero zrozumiałem, dlaczego pani się upierała na to "zaliczkowo" - zamiast 28m3 przyjechało tylko 25m3... No tak. Ludzie są omylni. Ale tak bardzo? Szczęście w nieszczęściu - mój wykonawca, podobnie jak z BK (o czym pisałem), też się pomylił. Twierdził, że powinno wejść 27m3, a 1m3 chciał zapasu. Mi wyszło 26m3, jak potem policzyłem. 25m3 faktycznie mało - ale wyskrobali majstrzy co się dało z gruchy, i na styk wystarczyło.
No i kolejny chyba minus - jak ten beton wygląda. Tu porównanie B20 z poprzedniej betoniarni (ławy) z B25 z nowej:



Do tego, zdaniem wykonawcy, między gruchami konsystencja się różniła co czuli brodząc w betonie. Czyli ani czasu, ani ilości, ani receptury idealnie nie pilnują. A, i faktury jeszcze nie mam, bo system padł. Polecam tę pierwszą betoniarnię (pomimo wątpliwości co do dodatku zimowego) - jak ktoś chce namiary, to zapraszam na priv.

No i trochę fotek z betonowania:

















Na koniec w charakterze ciekawostki - co jest w betonie. Jak leją beton, to wszystko szare, widać że jest tam coś sypkiego. Taki wygląda po wypłukaniu z cementu.
Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b20vsb25.jpg
Wyświetleń:	397
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	384387  
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze