dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Maazik

Ogrzewanie

Oceń ten wpis
Jako ogrzewanie pierw miało być piec na eko-groszek.

Jakimś cudem przed rozpoczęciem budowy okazało się, że znajomy w szkieleciaku zrobił sobie nadmuchowe ogrzewanie pompą ciepła Powietrze/Powietrze.
Jako system grzania, wybrał Kanałówkę od LG o mocy 5,5kW. Szybko się okazało, że pompa ciepła jest za "duża" do jego szkieleciaka. Może i grzeje w 100% w mroźne dni, ale w innych okresach wychodzi na to, że marny komfort gdyż pompa chodzi na zasadzie on/off. Może on nie potrafi tego wyregulować, a może tak ma być... Kto wie.

Dzięki jego doświadczeniu, postanowiłem, że i u nas będzie nadmuchowa pompa ciepła. Ale po telefonicznych rozmowach z OszczędnymGrzesiem, przyznaje mu rację, że pompa ciepła powinna być taka, by w okresach przejściowych ciepło dostarczać w 100% a w skrajnie mroźnych dniach, dogrzewać dodatkowo - np. grzejnikami konwektorowymi.

I tym oto sposobem kupiłem "Klimatyzator" kanałowy GREE który będzie grzał tylko i wyłącznie pomieszczenia typu salon, sypialnie i kuchnie oraz wiatrołap. Łazienki, z racji tego, iż nie przebywamy w nich 100% czasu, postawiłem na grzejniki elektryczne,nadmuchowe z czujnikiem ruchu i programatorem czasowym.

Wg. obliczeń wszystkich przegród, wełny, drewna, płyt itp. przy -20 na zewnątrz a w środku +22, wychodzi tak:
Na ścianach : 2,1kW (cały dom, wraz z łazienkami)
Okna 0.9 : 610W
Wentylacja 100m3/h : 1,3kW . Ale przy najniższym biegu, to już tylko 400W na wentylację.
Czyli 4kW (braknie z pompy około 2kW lub gdy wentylacja na minimum, to braknie ok 1,3kW )

Przy -7 zapotrzebowanie domu na ciepło to :
Okna 450W
ściany 1,5kW
Wentylacja 1kW a przy minimalnym biegu 290W
Czyli 2,9kW (braknie ok 400W z pompy lub na minimum wentylacja i nie braknie nic)

Czym pokryję braki w grzaniu ? Pierw myślałem o nagrzewnicy elektrycznej kanałowej wpiętej w rury do nadmuchu, ale Grzegorz stwierdził (i słusznie), że w nocy potrzebujemy tego grzania (przeważnie), a nie w dzień. I nie w całym domu, tylko w sypialniach.
Więc, postanowiłem, że w sypialniach trafią konwektory Atlantica o mocy... może 500W a może 1kW (jeszcze tego nie kupiłem). I w salonie, na parterze jeden grzejnik 2kW lub dwa po 1kW (tutaj podepne programator,by w nocy sie nie włączyły, tylko ewentualnie nad ranem), sam nie wiem. Ustawię pompe ciepła na 23stopnie a grzejniki na 20 - 21. Gdy pompa nie da "rady" i temperatura zacznie spadać,to włączą się grzejniki by pomóc pompie.

Teraz do tego pasowało by odliczyć łazienki, które będą z osobnego źródła grzane... Ale nie ma sensu tego robić Najwyżej będę mile zaskoczony, że trzeba mniej mocy z pompy.

Kanałówka GREE przy -7 ma sprawność 70% co nam daje 2,6kW grzewczej. Później to leci na łeb do proporcji 1:2 albo i mniej ... .

A tu kilka zdjęć z montażu w naszym domku.

Rekuperator w garażu, jeszcze nie podłączony.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170322_170309.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	384962
Węże do ogrzewania nadmuchowego i do rekuperacji.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170322_170325.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	384963

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170322_170331.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	384964

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170322_170342.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	384965

Takie "siano" Jeszcze nie podpięte.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170322_170414.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	384966
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze