dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Wybór rekuperatora - Thessla Green Airpack Home?

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Tak porównuję sobie dane starych i nowych, i coraz mniej mi się nowe podobają. Do tego trochę mało energooszczędne wentylatory mają 300, co dopiero teraz zauważyłem.
Niby mamy postęp, a sprawność wymiennika w zakresie realnie wykorzystywanego przepływu spadła. I jeszcze drożej to ma kosztować?

Sprawność odzysku przy przepływie powyżej 100 m3/h w nowych jest zauważalnie niższa, niż starych. 300 i 400 w tej części wykres wygląda tak samo (tylko przy 400 dalej opada wraz ze wzrostem przepływu). Na jasnym tle - zrzuty z katalogu starych AP, na czarnym nowe APH






Tym samym ja skreślam te nowości. Jakieś (na oko) 2% niższa sprawność i wyższa cena - coś tu chyba poszło nie tak, jak powinno.

Ilość prądu pobieraną przez wentylatory trudno porównać, bo dane są podawane dla różnych przepływów.

APH


AP300


AP400


Ale spróbujmy coś porównać. Dla ciśnienia 150Pa:
AP300 - 295m3/h - 129W
AP400 - 299m3/h - 107W
APH300- 260m3/h - 120W
APH400- 278m3/h - 97W

Dla mnie wniosek, że 300 nowa i stara ma stosunkowo prądożerne wentylatory. I prawie 20% można zaoszczędzić kupując 400 zamiast 300. Niech to będzie te 15W średnio po średnio 45gr to mamy 60zł rocznie oszczędności na prądzie.
Niby katalogowo stara 300 jest tańsza od starej 400 o 500zł netto, ale na portalu aukcyjnym różnica u jednego sprzedawcy to niespełna 150zł. Czyli na samym prądzie mamy zwrot różnicy w cenie w 2,5r, a i zapas mocy może się przydać do szybkiego wietrzenia.

Więc jak dla mnie teraz stary AP400 wygrywa. Jeszcze trochę czasu mam do zakupu, więc czas na poszukanie błędu w rozumowaniu czy znalezienie lepszej opcji jest.
Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ap400hwent.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	5,5 KB
ID:	392887   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	APspr.jpg
Wyświetleń:	323
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	392888   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aphspr.jpg
Wyświetleń:	321
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	392889   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aphwent.jpg
Wyświetleń:	318
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	392890   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AP300hwent.jpg
Wyświetleń:	313
Rozmiar:	5,2 KB
ID:	392891  

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar yarpenowski
    Z ciekawości zasięgnąłem u źródła. poniżej odpowiedź z Thessla Green :

    Różnica zwłaszcza w porównaniu sprawności wynikają z różnych norm przy których były badane centrale.
    W okresie kiedy wprowadzaliśmy pierwsze wersje central AirPack centrale były badane przy temp. zewnętrznej -7 st.C.
    W przypadku nowych central Home już obowiązywały wymogi ERP i zgodnie z nimi badane musiało być przeprowadzane przy
    temp. zewnętrznej +7 st.C.
    Stąd tak zbliżone wartości sprawności. W chwili obecnej odświeżamy naszą stronę i dla starszych central też będziemy podawać parametry przy wymogach ERP.

    Poniżej w tabeli podaję dane dotyczące zużycia energii w centralach o wydatku 400 m3 i porównując zbliżone pkt. pracy korzystniej wypada centrala Home
    Np. wentylatory dla zbliżonych wartości:
    AP400 - 390m3 - 150Pa - mamy 216W
    APHome400 - 370m3 - 150Pa - mamy 186W


    oczywiście do tego były załączone tabelki
    Updated 21-09-2017 at 21:39 by yarpenowski
  2. Avatar Kaizen
    Dziwne. Podają pod tabelkami te same normy co do badania sprawności - EN13141-7. I jeszcze bardziej mnie dziwi, bo napisali w katalogu, że dopuszczalna temperatura pracy (jak rozumiem wymiennika) to +5-+45*C. Więc jak mogli badać przy -7?

    A co do poboru prądu to porównałem akurat te, wysokie przepływy, bo akurat tu wydawało mi się, że dla każdego z czterech reku jest zbliżony przepływ w tabelce i można porównać.
    "APHome400 - 370m3 - 150Pa - mamy 186W" - a w katalogu (jak widać wyżej na obrazku) podają 192W.
    Z punktu widzenia kieszeni użytkownika ważny jest przepływ na jakim najdłużej w ciągu roku pracuje reku. Czyli na małych przepływach.

    I tu stara 400 wypada lepiej, niż nowa. Porównując @150Pa stara pobiera 14W@117m3/h a nowa 18W@93m3/h. Czyli w codziennym użytkowaniu nowa przy mniejszym przepływie pobiera więcej prądu.

    W wątku ktoś też zauważył że nowe są głośniejsze wg katalogu - stara 400 ma 47dB a nowa 59dB. To ogromna przepaść.

    I jeszcze jedna ciekawostka. Wg katalogu nowa 400 pobiera przez system antyzamrożeniowy przy -10* 1300W@370m3/h. Stara tę samą moc pobiera przy 390m3/h. Na co by nie popatrzeć - to trzeba na siłę szukać, co jest bardziej energooszczędne w nowej.

    I zastanawia mnie, czy to możliwe? Czy to inżynierowie nawalili, i nowe jest gorsze? Czy może twórcy starego katalogu podeszli "kreatywnie" do parametrów?


    Ja coraz cieplej myślę o Mistralu Pro 400 EC.
    Updated 22-09-2017 at 00:22 by Kaizen
  3. Avatar Kaizen
    Coraz większą antypatię wzbudza we mnie "kreatywne" podejście do parametrów ich produktów:

    Cytat Napisał kicaj222 Zobacz post
    Wygląda na to że producent "poprawił" trochę parametry



    I jeszcze tego typu informacje:
    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    Cytat Napisał lesny_83 Zobacz post
    Mam pytanie do posiadaczy CF.
    Czy wam też po pewnym czasie zawiesza się CF tzn przestaje mierzyć przepływy i kalibracja wraca do ręcznej na voltarzach?
    Bo ja tak mam non stop. Reku pochodzi trochę (parę dni czasem tyg) nagle z panelu znikają przepływy w m3 i zostają same % (aktualna moc) . Po resecie w postaci wyjęcia wtyczki wszystko wraca do normy.
    Aha czasami też na chwile zmienia się język na angielski ale po chwili sam wraca na polski. Ma ktoś taki przypadek?
    pozdr
    Witam, z moim CF jest to samom, reklamacje zgłaszałem w czerwcu.
    Serwis twierdzi że to wina softu, nowy powinien załatwić sprawę tylko że nadal jest w fazie testów także nadal czekam.
    W przyszłym tygodniu będę dzwonił do serwisu i dam znać ja sprawa wygląda.

    Pozdrawiam
    Jacek
    Updated 31-10-2017 at 22:09 by Kaizen