dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dom na wąską działkę, tani w budowie.

Hello world!

Oceń ten wpis
Założenia podstawowe są nastepujące.
Przede wszystkim, działka ma być minimum 1000m2.


Dom jest tematem otwartym. Ma być tani w budowie i utrzymaniu, jednak co do rozmiarów jeszcze nie mam sprecyzowanych założeń.
Wiadomo, im mniejszy tym taniej podczas budowy i poźniejszego utrzymania. Jednak mam dylemat. Obecnie w mieszkaniu 43m2 jest mi dobrze, a mam 40 lat i dwójkę dzieci. Teraz wszyscy siedzimy w jednym pokoju i jest nam dobrze.
Przed nami okres dorastania dzieci, gdzie będzie potrzeba więcej miejsca, a następnie starość, gdzie wystarczy jedynie sypialna i duży pokój. Stąd mój dylemat.


W chwili obecnej jestem na etapie zakupu działki.
Teren zbadany przez geotechnika,umowa przedwstępna podpisana.
Zgoda z ANR pozytywna(powierzchnia działki powyżej 3000m2). Czekam na rozgraniczenie-szerokość nieznana(około 19-20m).


Największym problemem w tej chwili jest dla mnie wybór technologii w jakiej bedą wykonane fundamenty. Dom, który mam w swoich zamierzeniach to ibis2, posiadający 212m2 powierzchni budowlanej(duży bo parterowy z garażem).
Teren, na którym ma powstać skłania mnie w kierunku płyty fundamentowej, gdyż jest to ziemia gliniasta-wysadzinowa. Jednak geotechnik podczas badań powiedział ze spokojnie można tu budować na ławach, gdyż grunt twardy i na 3m brak wody.


Wolałbym płytę, jednak dla takiej powierzchni w chwili obecnej wyceny oscylują w kwotach powyżej 60 tys PLN, co może być dla mnie ceną zaporową. Jest sposób na obniżenie tej kwoty, poprzez rezygnacje z garażu zintegrowanego z domem i niewielkie zmniejszenie metrażu domu, nad czym właśnie sie zastanawiam(w takim wypadku wybrany projekt domu odpada, a muszę przyznać że ibis i ibis2 bardzo mi przypadł do gustu).
Zatem albo zmiana planów odnośnie projektu(na pewno musi być parterowy-na starość i dach dwuspadowy-taniość) albo pozostanę przy ławach fundamentowych.


Energooszczędność jest kwestią drugoplanową ze względu na mój wiek. Większe inwestycje nie zdążą sie zwrócić za mojego życia. Ogrzewanie będzie podłogowe-gazowe. Ewentualnie, gdy mnie będzie stać po wykończeniu domu, zmienię to na gruntową pompę ciepła. Teraz w gminie w której kupuję działkę są duże dofinansowania do pompy, jednak dla domów już istniejących. Jeśli wciąż program dofinansowań do pomp będzie aktywny, wtedy może podłączę pompę.


Chciałbym rownież mieć na działce studnię, przynajmniej do podlewania roślin a najlepiej i do wody użytkowej. Troszkę na ten temat poczytałem i wiem ze temat rownież nie zawsze jest łatwy do ogarnięcia. Jednak Wysokie ceny wody skłaniają mnie do podjęcia próby. Teraz, gdy żyję z pensji stać mnie na utrzymanie domu. Jednak nie chciałbym za 30 lat wyprowadzać się, ze względu na zbyt wysokie koszty użytkowania nieruchomości.
Dobrze by było wykopać taką studnię jeszcze przed budową domu, aby w dalszej części działki móc już zagospodarować sobie teren, jednak na chwilę obecną jest jeszczę zbyt dużo niewiadomych(jaki będzie projekt domu, gdzie umieścić studnie itp) wiec narazie czytam forum, muratora i gromadzę co raz więcej wątpliwości


Zawsze marzył mi się kominek w domu, jednak z wypowiedzi znajomych oraz osób na tym forum na temat częstotliwości użytkowania tego wynalazku, postanowiłem zrezygnować z tej przyjemności na rzecz obniżenia kosztów budowy.


To tyle jeśli chodzi i założenia wstępne, marzenia i rezygnacje z części z nich.


Czytając forum, wystraszyłem się że będę miał problem związany z kwestią formalną przy obecnym etapie tj. zakupem działki rolnej, a następnie przekształceniem jej na budowlaną. Konkretnie chodziło o wyłączenie działki z produkcji rolnej i wysokości opłat z tym związanych.
Moje wątpliwości cześciowo zostały rozwiane dzięki Sławkowi z forum, za co dziękuję jednak w pełni będę mógł się na ten temat wypowiedzieć dopiero, gdy osobiście przejdę ten etap. Więcej na ten temat w tym linku.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze