dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

wiochman

Wsi spokojna, wsi wesoła...Domek na górce

Oceń ten wpis
W myśl zasady "szewc bez butów chodzi" nie mam centralnego ogrzewania. Według l projektu podstawowym ogrzewaniem jest elektryczna podłogówka. Sprawdza się to ponoć super, nawet cenowo ale na taryfie nocnej. Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z DGP. U mnie jest dokładnie odwrotnie. To kominek pełni funkcje podstawowego źródła ciepła a podłogówki w ogóle nie używam.
Wiedząc o tym zainwestowałem w dobry wkład Jotul 18 I Panorama. Myślę że starczy mi na dłużej . Komin postawiłem mniej więcej na środku domu aby ciepło rozchodziło się w miarę równomiernie. Nad kominkiem , z poddasza wydzieliłem garderobę w której znajduje się zasobnik z dwoma wężownicami 300l. Na czopuchu i fragmencie rury dymowej skręciłem z rury Cu fi 22 x 20mb wężownicę i połączyłem ją z górną wężownicą zasobnika. To w okresie, kiedy pali się w kominku zaspakaja moje potrzeby na c.w.u. w 100%. Do dolnej wężownicy zasobnika podpięte są 2 kolektory płaskie . W okresie letnim to one zaopatrują mnie w c.w.u. W sezonie przejściowym zima-wiosna, jesień -zima wspomagam się grzałką elektryczną , czego bardzo nie lubię. :-?
Schemat moją nie wprawną ręką sporządzony

Tutaj kominek z wężownicą przed zabudową. Folie dałem aby podnieść temperaturę wężownicy. Jeden sezon ogrzewałem dom bez obudowy.

No i kominek po zabudowie

Zdjęć kolektorów niestety nie mam. Ale jak zrobię, to dorzucę.
Dom starałem się dość dobrze ocieplić. Podłoga 15cm styropianu, ściany 15 cm styropianu, Strop nad poddaszem 18+10cm wełny, dach 18+5cm wełny.
Pod ławą a następnie pionem na strych wyprowadziłem rurę 200, która czeka na lepsze czasy a połączy mi czerpnie powietrza w GWC z rekuperatorem.
Ale to jeszcze przyszłość.
Póki co jest dość ostra zima a piszącemu te słowa jest ciepło i ma luksus w postaci 300l ciepłej wody. Czego nasi dziadowie by nam pozazdrościli.
W razie braku prądu mam w domu ciepło, mam na czym ugotować żurek (nawet gdy niema gazu) a w tym roku planuję zrobić jeszcze własną studnię. Ciśnienie w sieci wodociągowej mam żałosne 0,8 atmosfery więc podbijam sobie to hydroforem. Często mamy na górce przerwy w jej dostawie. Potem leci taki syf z tej rury że można zaoszczędzić na kawie.
Co ciekawe to na górce mamy jakieś podziemne źródła bo np. w studni na sąsiedniej działce lustro wody jest na głębokości 1 m od powierzchni. Czyli wyżej niż moje podwórko o jakieś 1,5-2 m. Podczas stawiania murów brałem stamtąd wodę. Hydrofor- rura PE32 x 100 mb - zbiornik plastikowy 1000l.
Po wyłączeniu hydroforu, kiedy rura zassała, woda leciała już samoczynnie.
Sąsiad w zeszłym roku zrobił sobie studnię i na 14 m jest już super woda.
Więc uniezależnię się też pod tym kątem.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum